2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: stefan-ivanov-burdzhev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Уважаеми колеги, дами и господа народни представители! Възобновявам първото заседание на Петдесет и първия парламент на Република България. Запознахме се с процедурните правила за избиране на председател и затова пристъпваме към нов кръг предложения и гласуването им съгласно приетите правила. Давам думата за нови предложения за председател на Петдесет и първото народно събрание. Госпожо Петкова, заповядайте – имате думата.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председателстващ. Уважаеми колеги, ние от ГЕРБ-СДС препотвърждаваме кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Уважаеми колеги, ще си позволя да Ви припомня само няколко акцента от биографията на госпожа Назарян, тъй като при миналото представяне станахме свидетели на много широк обзор на дейността на останалите кандидати. Това, което мога да кажа, е, че госпожа Назарян е отличен юрист с 14 години юридически стаж, от които 12 години като адвокат към Софийската адвокатска колегия. Госпожа Назарян беше успешен председател на Петдесетото народно събрание. Всички Вие, които бяхте народни представители в Петдесетия парламент, сте се уверили в това. Тя беше човекът, който стриктно спазваше правилата. Винаги търсеше и намираше баланс между всички парламентарно представени политически сили. Уважаеми колеги, призовавам Ви към това да спрем с експериментите. Нека да се върнем към нормалната парламентарна практика и да направим така, че българският парламент да заработи, а нормалната практика е първата политическа сила, която е получила най-високо доверие на изборите, да излъчи председател на българския парламент. На 27 октомври българските граждани ясно заявиха, че имат най-високо доверие на ГЕРБ-СДС. Призовавам Ви, уважаеми колеги, към това да изпълним волята на българските граждани и да изберем председател на Петдесет и първото народно събрание в лицето на госпожа Назарян. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Други предложения? Господин Гуцанов, заповядайте – имате думата.
#4 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, току-що приготвихме писмо до парламентарните групи и се обръщаме към колегите от парламентарните групи на ПП-ДБ, парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“, парламентарната група на „Има Такъв Народ“, парламентарната група на МЕЧ. Уважаеми колеги народни представители, българският парламентаризъм се намира в изключително сложна ситуация. Резултатът от изборите не доведе до ясно мнозинство в Народното събрание, а пътят към консенсус е миниран от червени линии. Тази ситуация се повтаря не един или два пъти, а в седем последователни легислатури. Време е да спрем антагонизма и противопоставянето, защото хората разчитат на нас и очакват от нас здрав разум, политическа мъдрост и държавническо поведение. Всички ние разбираме, че излъчването на председател само по себе си не е изход от кризата. Математическото мнозинство за избор на пръв сред равни ще ни изкара от един блокаж и ще ни доведе до следващ без ясни приоритети, зад които е готово да застане това мнозинство, излъчило председател. Няма как да се стигне до реална законодателна дейност. Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, което може да вкара страната ни в още по-тежка ситуация. В търсене на изход ние от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ каним всички парламентарни групи, които искат да сложат край на кризата в държавата, но и на настоящия модел на управление, и на статуквото от последните 12 години, на разговори. Целта е да бъде формирано едно надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко ясни приоритета, а на база тези приоритети да излъчи и парламентарен председател. Този подход ще доведе до истинско стартиране на работата на Народното събрание и ще бъде първата стъпка, с която можем да измием срама от челото на българския парламентаризъм. Ние от „БСП – Обединена левица“ вярваме, че между нас няма различия кои са важните неща за българските граждани – финансова стабилност, създаване на повече справедливост в обществото и решение за кризите, пред които сме изправени. Политиката е изкуство на възможното. Нека направим възможното в името на българския народ. Уважаеми колеги народни представители, с избора на господин Силви Кирилов, с най-голямо уважение към него, това значи, че ние вървим към предсрочни парламентарни избори и служебен кабинет. Считаме, че все още не са изчерпани възможностите за работа на този парламент и за съставяне на редовно правителство. Затова отново ще издигнем кандидатурата на доцент Наталия Киселова като човек, който безспорно може да изкара в момента ситуацията, попаднала в безспорна криза и в конституционна криза. Затова Ви молим да подкрепите кандидатурата на доцент Наталия Киселова, а не да вървим към предсрочни парламентарни избори. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Други номинации? Заповядайте, госпожо Рангелова, имате думата.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ отново препотвърждаваме кандидатурата на Петър Петров. Няма причина да се съмняваме, че това е най-добрата кандидатура, която в този парламент, в този труден момент, трябва да подкрепим. Адвокат Петров е завършил право в Софийския университет и повече от 20 години е адвокат към Софийската адвокатска колегия. Това е професия, която изпълва със съдържание смисъла на парламентарната дейност, а именно да се подчиняваш на закона и да се съпротивляваш срещу всяко нарушение на правата на човека. Използвам случая да поздравя всички колеги адвокати, доколкото днес празнуваме ден на адвокатурата. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В тази зала има много адвокати, които действително си дават сметка за това какви качества притежава всеки един човек, който упражнява тази дейност повече от 20 години. Адвокат Петров действително е не само добре подготвен юридически, и в това сте могли да се убедите вече четири парламента назад, но и обстоятелството, че притежава качества като диалогичност – неведнъж е бил мост между останалите парламентарни групи и нашата, така че да се случат добри нормотворчески законодателни инициативи. Ето защо и с оглед на обстоятелството, че той е решителен, твърд и последователен човек, смятаме, че е най-подходящата кандидатура, която може да изведе този парламент от политическата криза и безвремието, в което се намира. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Други номинации? Господин Йорданов, заповядайте, имате думата.
#8 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Колеги, „Има Такъв Народ“, естествено, ще издигнем отново кандидатурата на Силви Кирилов. Мотивите са ни пределно ясни и Вие ги знаете. Парламентарните групи на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ВЪЗРАЖДАНЕ, АПС и МЕЧ проявяват наистина отговорност и надскачат собствените си партийни цели в тази ситуация. Ако се стигне до балотаж между господин Кирилов и който и да е друг, аз вярвам, че тези парламентарни групи, които казах, ще постъпят като миналия път. Тук остават парламентарните групи на „Демократична България“ и на БСП. С БСП вчера имахме разговори. Отговорихме на всичките Ви въпроси, на всичките Ви страхове и въпроси отговорихме, и в момента получаваме декларация, която всъщност връща процеса от- начало евентуално, лишена е от здрав разум, забатачва работата в парламента и казва невярното изречение, че ако се избере господин Силви Кирилов временно за председател, това означавало предсрочни избори. Не! Това означава започване на разговори за правителство и там първата политическа сила си носи отговорността по темата дали ще успее да намери мнозинство, или не. Така че това не е вярно. Това, което правят БСП, е да разводнят, забавят и спрат процеса, което лично на мен ми засилва съмненията, които така или иначе стоят и се препотвърждават постоянно в тази посока. Що се отнася до „Демократична България“, колеги, Вие държахте много на една декларация. Доколкото си спомням, ние подписахме, не знам колегите от АПС и МЕЧ дали са я подписали, защото заявиха подкрепа, но ние я подписахме. Ние ще работим по нея заедно с Вас – по всичките ѝ точки. Как Ви звучи, ако започнем работа по декларацията и половината ни парламентарна група каже: ние се въздържаме, защото днеска в залата са дошли депутати от ВЪЗРАЖДАНЕ, а нас не ни кефи да влязат в залата. Как ще Ви звучи този малоумен довод, който е съизмерим с малоумния довод ние: ще гласуваме с ВЪЗРАЖДАНЕ?! Силви Кирилов не е кандидат на ВЪЗРАЖДАНЕ. Той е компромис на всички политически партии. Тук и над Вас виси въпросът: Вие, правейки го това, осъзнавате ли, че декларацията и нещата, които сте написали вътре, всъщност няма да се случат? И вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в този кордон и постилате цветя и рози. Така че, ако се стигне до балотаж, и двете парламентарни групи – и червената, и другата половина на ПП-ДБ, имате избор как да постъпите публично и да си понесете последствията съответно от Вашите решения. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Други номинации? Няма. Откривам разискванията по направените предложения. Заповядайте, госпожо Йорданова, имате думата.
#10 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Само преди два дни пред Вас отправих следния призив: всички да оттеглят своите номинации за председател на Народното събрание и да постигнем консенсус, за да изберем временно председател на Народното събрание по обективен критерий, а именно най-възрастния сред нас. Това щеше да даде възможност да се отпуши работата на парламента, без да коментираме политически мнозинства, а само да дадем старт, за да започне да се води разговор по първия мандат. За съжаление, не се вслушахте в призива на нашата група и ние сме тук, където предупреждавахме, че ще бъдем в петък. Предния път ние всъщност водихме дебат за политически мнозинства. Затова трябва да заявя много ясно ние какво мнозинство ще подкрепим и в какво мнозинство ще се включим – в такова мнозинство, което ще освободи България от проказата на корупцията. През 2013 г. България имаше страшен проблем. Този проблем го имаме и днес. България цикли, защото ние не можем да решим простичкия проблем, че институциите трябва да действат без корупционен натиск, в обществена полза, а не по волята на един човек. Затова ние настояваме, че трябва да се случат пет неща поне: избор на Висш съдебен съвет, който не е парцелиран на партийни квоти. Висш съдебен съвет, който е без квота Пеевски. Трябва да се спре изборът на Сарафов като главен прокурор за следващите седем години, защото нашият народ заслужава главен прокурор, който да гарантира справедливо, обективно разследване на всички, един закон за всички, а не да генерира скандали. Трябва да има Антикорупционна комисия, която най-сетне да освободи висшите етажи на властта от корупционни влияния и прояви. Трябва да осигурим, че публичните ресурси няма да бъдат достъпни до лица, санкционирани по глобалния закон „Магнитски“. И за да покажем воля, че този парламент има готовност, гръбнак, решителност да реши всичко това, да бъде формиран без заместник-председател, зад който стои Пеевски. Колеги, аз вярвам, че всичко това може да се случи и призовавам всички ние да се замислим. Очакваме първата политическа сила, която носи отговорност за формиране на мнозинство, да заяви ясна воля по всички тези теми. И разбира се, колеги от ИТН, благодарим за подкрепата по тези въпроси, но трябва мнозинство, за да се случат те. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#11 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Господин Балабанов?
#12 · speech
ИТН, от място
Аз за изказване.
#13 · speech
Реплика? Заповядайте. Госпожо Митова, имате думата за реплика.
#14 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Йорданова, моите уважения към патоса, с който изразихте своите волеизлияния за това всички тези неща да се случат. Това, което аз разбирам от Вашето изказване, е, че Вие се молите на първата политическа сила да създадем мнозинство, което да работи по тези въпроси. В същото време – в същото изказване, Вие казвате, че единствената Ви борба е против корупцията. Аз не мога да разбера тук кой е символът на корупцията за „Демократична България“?! Или се молите на ГЕРБ да осигурят някакво мнозинство?! Тогава Вие имате невероятния исторически шанс да подкрепите госпожа Рая Назарян. Не знам какво правите в момента?! Подкрепяйте си Рая Назарян и да приключваме с този цирк! Ако искате да се сформира някаква законодателна инициатива на този парламент, който да не бъде зависим от ГЕРБ и ДПС, подкрепяйте Силви Кирилов. Какво ни разигравате всички?!
#15 · speech
Благодаря Ви, госпожо Митова. Втора реплика – госпожа Михайлова. Трета реплика има ли? Госпожо Михайлова, имате думата.
#16 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Йорданова, бихте ли могли да обясните в дуплика каква е разликата на оттеглянето на кандидатурите и това, когато се стигне до балотаж, да изявят своята воля всички парламентарни групи? Ние знаем, може би на нас няма нужда да го обяснявате, може би има нужда да продължите да го обяснявате на Вашия електорат – всъщност това, което правите от две седмици – защо „Демократична България“ в момента е в санитарен кордон с ГЕРБ и с ДПС. Защото реално това, което Вие се опитвате през цялото време, първо, с тази безумна декларация, какво означава „ще борим корупцията“ с декларация? Как се бори корупция с декларация? В момента Вие имате възможността да участвате в едно мнозинство на хора, които на практика са внесли законопроекти. За разлика от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ от ВЪЗРАЖДАНЕ имаме вече 7 – 8 такива, включително и в това, което Вие непрекъснато като приоритет казвате: съдебната система, борбата с корупцията. Какво ще стане утре, ако ние, 35 човека, гласуваме в посока, свързана точно с Вашите приоритети в съдебната система, свързани с корупцията? Вие какво ще направите? Ще излезете от залата? Ще гласувате против, защото ние гласуваме за? Какво е това безумие?! Намираме се в парламента на Република България. Ние сме политически организации, не сме в детската градина. Имаме приоритети, имаме програми, борим се за неща, в които вярваме и сме декларирали пред българските избиратели. Ние не си скубем косите, плитките и не се заливаме с чаши с вода, защото не сме в детската градина, разбирате ли, госпожо Йорданова! Тук става въпрос за политика! Тук става въпрос за държава! Осъзнавате ли го това нещо?! И че Вие – 17 човека или там плюс двама от „Продължаваме Промяната“, мисля, че господин Лорер и господин Божанков – Вие, 17 човека, си въобразявате, че можете да разигравате цяла една държава, не колегите в парламента! Цяла една държава, българските избиратели! И Вие с цялата си наглост обикаляте по всички национални телевизии и обяснявате, че не можете да вземете някакви решения, защото ВЪЗРАЖДАНЕ – 35 човека от ВЪЗРАЖДАНЕ, избрани с гласовете на български избиратели, имат позиция! Това е безумие! Вие обиждате не нас, обиждате българските избиратели, най-вече своите избиратели. Никой не Ви вярва! И ако обичате, обяснете наистина каква е разликата с балотажа, ако си оттеглим кандидатурите? Всъщност аз бях на един Председателски съвет, на който господин Денков каза: „Ама няма проблем. Като не харесвате този кандидат, ще сложим друг.“ Само че, знаете ли, има политически организации, които успяват да отстояват, и това, което са заявили като правилно, успяват да държат на него и не могат да сменят пионки и пешки. А това, което прави „Демократична България“ в момента, е да помага на господин Пеевски и на господин Борисов, и това го знае цяла България, каквото и да обясните. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#17 · speech
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Трета реплика няма. Дуплика – госпожа Йорданова. Имате думата за дуплика, госпожо Йорданова.
#18 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Мисля, че чух добро резюме на всички опорки спрямо нас. Но да заявя много ясно каква е разликата между гласуване на балотаж и оттегляне на всички кандидатури. Тогава, когато се оттеглят всички кандидатури и всички ние постигнем консенсус около един временен председател, ние не говорим за политически мнозинства, които да следват определени политики. Ние не се молим на никого, ние настояваме за нормален политически процес. И да, корупцията не се бори с декларации, а с приети законопроекти. За приемането на тези законопроекти няма мнозинство и това е нашата тревога. И това ние настояваме! А що се отнася до детската градина и нормалното поведение и разиграването на държавата, аз плитки отдавна нямам, но също така не съм късала кабелите в пленарната зала, за да попреча на работата на Народното събрание. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#19 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Господин Станислав Балабанов, изказване? Имате думата за изказване, господин Балабанов.
#20 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги от „Демократична България“ и от БСП! Понеже госпожа Йорданова сега обясняваше принципа как трябва да подхождат политическите партии и какво трябва да се случва в този парламент. Ами, госпожо Йорданова, балотажът е заложен като процедура по време на избор, след като няма конкретна подкрепа за партийна кандидатура и личност, всички да се обединят на балотажа в името на това избраната личност да стартира законодателната програма на този парламент! Вие имате партиен кандидат, БСП, ВЪЗРАЖДАНЕ. След редовното гласуване, като отпаднат тези кандидати, на балотаж отиват двама и тогава е Ваш изборът кой ще подкрепите. Не Ви ли е срам бе, колеги от ДБ и БСП? Тук хубаво, актьорската игра е нещо хубаво, ама не е за Вас, защото Вашите истински лица лъснаха пред цялото българско общество. Рекорден ден в Петдесет и първия парламент ние не можем да изберем председател и работата на парламента не може да стартира. Докога ще се самозалъгвате да обяснявате на Вашите избиратели как няма да участвате в алтернативни мнозинства – тук призивът ми е към „Демократична България“, защото с „Продължаваме Промяната“ знаете каква ни е историята като цяло. Знаете какви са ни личните отношения, знаете каква неприязън имаше във времето, но въпреки всичко „Продължаваме Промяната“ и ние намираме изход, мислейки за неща, които са надпартийни. Защото на картата е заложена България – от едната страна стои купен корпоративен вот, глави на мафията, на които им е удобно такива като Вас в момента да саботират процеса. Това е призив и към Вас, и към БСП. От другата страна има конкретна програма за изпълнение, която може да започне веднага, от днес, от утре! Много ми е интересно, госпожо Йорданова и господин Божанов, господин Славов, който беше министър на правосъдието, и цялата Ви партия беше създадена с идеята да реформирате съдебната система, да се борите с корупцията в правосъдието, Вие като вносители на тази декларация – изчитам няколко неща от нея: „изграждане на санитарен кордон“; „прекратяване на избор на нов главен прокурор“; „приемане на антикорупционни реформи“; „борба с корупцията и прането на пари“, я ми обяснете в това алтернативно мнозинство участва ли ВЪЗРАЖДАНЕ и Вие как ще гласувате, ако сте стигне дотам? Обяснете ми го, бе? Днес махаме Сарафов, Вие как гласувате, ако Костадин Костадинов подкрепи махането? А, Вие ще се въздържите?! Защо? (Оживление от ИТН.) Защото няма да позволите на Путин да превземе българския парламент! (Оживление.) Така ли излиза? Или ще борим прането на пари, Костадин Костадинов гласува, Вие се въздържате! Защо?! За да може от това пране на пари чувалите да са готови за следващите избори ли?! (Шум и реплики.) Докога ще използваме медийното пространство – тук са всички колеги журналисти, цяла България Ви гледа – днес да няма избран председател?! В понеделник пак сме тук! Във вторник пак сме тук! Моля Ви, наистина това е призив към Вас, знам различията, знам, че Вашите избиратели понякога сигурно ги удря ток, когато чуят „Има Такъв Народ“ или ВЪЗРАЖДАНЕ, ама то е и обратното, и при нас е така в момента – кое е по-важно, колеги, наистина? Мислете с тези глави! В крайна сметка Силви Кирилов – не „Има Такъв Народ“, а Конституцията е заложила този изход, когато партиите не се разбират, да се намери алтернативен вариант, да се намери гарант тази програма да започне да се случва, защото не само Вие имате програма, програма има и „Има Такъв Народ“. В момента има – колко станаха – десет дела в Конституционния съд за касиране на избори, за връщане на правомощията на президента. Виждате каква е несправедливостта в държавата. Докога трябва да продължаваме да го търпим това нещо?! Ами ние с ВЪЗРАЖДАНЕ няма тук да гласуваме, ами ние, защото мислим, че по този начин е нередно, ама те нашите избиратели не ходят да се снимат на Червения площад… Това са пълни глупости! Кое е по-важно – говорим си откровено – кое е по-важно в тази ситуация? Да тръгне парламентът, да се създадат комисии, да започнат да се случват законодателните инициативи. Ето, „Има Такъв Народ“ Ви подписа декларацията. Единствената политическа партия, която подписа тази декларация въпреки различията. Ако бъде излъчен временен председател на парламента, какъвто е Силви Кирилов, тази декларация ще започне да се случва веднага! Кое не разбирате?! Към БСП. Колеги от БСП, само аз в тази държава все още не Ви наричам „Ново начало“, наистина.
#21 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Хайде спри!
#22 · speech
Какво да спра?! От кое да спра?! Пет пъти водихме разговори вчера – официални разговори водихме, отговорихме Ви на всички въпроси! Кое Ви притеснява? Да върнем процедурата отначало, защото аз така Ви разбрах, защото диалог в момента не искам да водя от трибуната с Вас – вчера си говорихме, господин Зафиров, при цялото ми уважение. Защото, ако „гласувайте за Киселова“, ами гласувайте за Николета Кузманова, нали така? Ако ще трябва да си ги мерим, да видим кой ще победи. Така че мислете! Има ли здрав разум, питам, в БСП в тази ситуация наистина? Да помислите разумно, без да влизаме в остри диалози в момента, и кое е по-важно за Вас в тази ситуация – да стартира законодателството, което е толкова необходимо на цялата държава, или да връщаме процесите назад в момента, да ги върнем отначало и да изгубим парламентарно време! Такива срещи, колеги, в момента изобщо нямат смисъл и вече няма нужда от тях, защото то е повече от ясно – избира ли Народното събрание Силви Кирилов и тръгваме ли да реформираме системата отвътре, или блокираме процеса независимо от решенията на Конституционния съд, отиваме на избори, от които всички Вие ще загубите. Всички Вие, защото българското общество видя колко струвате. Така че наистина Ви призовавам, господин Петков, господин Божанов, господин Зафиров, господин Гуцанов, помислете разумно – имаме исторически шанс да стартираме нещо, което е залегнало във Вашите програми отпреди 10 години! За господин Лорер не съм сигурен – надявам се и той да прояви здрав разум, макар че той беше човекът, който говореше, че Пеевски се беше променил за добро! Надявам се на здрав разум и при него. Мислете с главите си и не ставайте повече за смях.
#23 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Реплики? Извинявайте, той беше преди Вас – изчакайте.
#24 · speech
БСП – Обединена левица, встрани от микрофоните
Аз вдигнах преди него.
#25 · speech
Не съм Ви видял. Господин Божанов, заповядайте. Седнете, изчакайте реда си. Господин Божанов, имате думата за реплика! Желаете ли? (Реплика от народния представител Божидар Божанов.)
#26 · speech
БСП – Обединена левица, встрани от микрофоните
Благодаря, господин Божанов.
#27 · speech
Господин Атанасов.
#28 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря на господин Божанов. Съжалявам, той има изказване на тази тема.
#29 · speech
Благодаря Ви. Господин Атанас Атанасов, имате думата за реплика благодарение на желанието на господин Божанов. Заповядайте, думата е Ваша.
#30 · speech
Точно така, благодаря. Уважаеми господин Балабанов, обвинявате ни в какво ли не, говорите за актьорско майсторство и за алтернативни мнозинства. Но ако правилно си спомням, Вие сте тези, които развалиха единственото алтернативно мнозинство, така наречената Четворна коалиция. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Говорите ни за декларации, санитарни кордони около Движението за права и свободи от партия, която управлява и опорочи Конституцията заедно с тях. И искате да кажете, че Наталия Киселова е новото начало – правилно ли Ви разбирам? Защото, уважаеми колеги, разделителната линия между статукво и алтернативни мнозинства в тази зала я олицетворява именно доцент Наталия Киселова! Така че призовавам Ви да свалим малко градуса на напрежението, да помислим адекватно и да видим кои наистина искаме да променим това статукво, а не само да декларираме с гръмки изказвания от тази трибуна. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#31 · speech
Благодаря Ви, господин Атанасов. Господин Божанов, заповядайте – втора реплика.
#32 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Балабанов, първо, ще Ви помоля да си спестите иронията спрямо хората, които представляваме – всички представляваме български граждани. На второ място, предния път ни убеждавахте всички как ние избираме служебен премиер и едва ли не отиваме на избори. Предния път това остана според мен в съзнанието на хората. Дали това е била целта, или не – не знам. Ние не искаме да кажем на нашите избиратели с първото гласуване в този парламент, че ги пращаме на избори, но това не е най-важното. Вие много добре казахте – „Има Такъв Народ“ е единствената партия, която в момента е подписала декларацията. Надежда Йорданова Ви благодари и това е коректно. Нашето притеснение е, както много често става в парламента, като стигнем до второ четене, едни неща, които на декларации и на първо четене са минали в един чудесен вид, на второ гласуване се оказват проблемни. Затова ние имаме нужда от достатъчно гаранции, че тази програма няма да остане само на ниво декларация и да има подкрепата само на ПП-ДБ и „Има Такъв Народ“, а ще бъде в цялост, в пълнота и във всеки един детайл подкрепена, така че корупционните инструменти на господин Пеевски да бъдат прекратени. Така че от тази гледна точка, да, ние нямаме проблем да гласуваме с ВЪЗРАЖДАНЕ по антикорупционни закони. И преди сме го правили. Но формирането на такова мнозинство е отделен въпрос. Благодаря Ви.
#33 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Трета реплика – господин Иванов, заповядайте, имате думата.
#34 · speech
Иван Иванов
БСП – Обединена левица
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Балабанов, слушах Ви внимателно и сте прав, че актьорското майсторство не е присъщо на БСП, по-скоро може би това е във Вашия патримониум. И сте прави – добре го правите. При цялото ми уважение към Вас, защото ние наистина водихме конструктивен разговор, това, което се случва в момента на трибуната, и тази експресия, която имате, води към задънена улица, защото политиката в парламента не е актьорско майсторство и не е театър – това е диалог, не е монолог. Начинът, по който в момента Вие се опитвате да представите обстановката, в никакъв случай няма да доведе до избора на председател. Разговорите между всички тези, които биха подкрепили един председател, са по-важни от тези едностранни или двустранни срещи, които Вие тук по някакъв начин представяте. Именно по тази причина ние прочетохме това писмо и то ще бъде изпратено днес официално на всички политически сили, за да се знае какво стои зад избора на този председател, защото и ВЪЗРАЖДАНЕ са прави, и „Демократична България“ са прави, и всички са прави. Не искам да напомням на господин Петков как приключи Четиридесет и седмото народно събрание, защото той беше най-потърпевшият, а в момента да разменяме реплики, които в никакъв случай не са продуктивни. Ако работим в посока тук да има работещ парламент и работещо мнозинство, което да изгражда политики, това минава през разговори. Ултиматумите не водят доникъде. Това е задънена улица. И това е основно правило в политиката. Наистина преосмислете Вашата позиция, защото тук с лепене на етикети – етикети може да лепим и ние и това е най-лесното нещо – да залепиш етикет. Оттам нататък мостовете се горят, не се изграждат. Политиката са мостове, по които да минеш. Трябва всеки да си дава сметката защо са го изпратили тук неговите избиратели – да прави шоу, да прави циркове, да се намразва с другите или да работи за тези избиратели, които са го пратили тук да им осигури по-добро заплащане, да им осигури по-добър живот, или да им осигурява шоу, което е безсмислено поне в очите на хората. За тук не зная. Благодаря.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Балабанов – дуплика. Заповядайте, имате думата.
#36 · speech
ИТН
Господин Иванов, при цялото ми уважение, въпреки че ми е трудно в момента да се удържам, в крайна сметка имаше разговори по темата за изход от политическата криза. Доцент Силви Кирилов в момента е лидер по гласове в пленарната зала преди финалния изход от този казус. Госпожа Киселова не събира необходимите гласове, тя не ги събира в пет гласувания до момента, разбира се, при цялото уважение към тази кандидатура. Така че оттук нататък в името на конструктивния тон много внимателно си помислете Вие като парламентарна група какви решения ще вземете и до какъв извод ще стигнете. В лично качество мисля, че аз заедно с господин Йорданов проведохме с Вас достатъчно конструктивен разговор и сме достатъчно ясни оттук нататък какво ще прави нашата група. По отношение на господин Божанов. Господин Божанов, трябва да Ви кажа, че никой по никакъв начин не е водил разговор кой ще бъде служебен министър-председател на държавата, ако се иде на избори. Както ние многократно казахме – господин Божанов, слушате ли ме, при цялото ми уважение към Вас, в момента, в който се види, че има мнозинство в залата, което е готово да изгради следващото редовно правителство, Силви Кирилов е първият човек, който ще си подаде оставката веднага, за да може това вече легитимно мнозинство да издигне необходимата фигура, която да продължи законодателния процес оттук нататък. По отношение на Вашата декларация – тъй като единствено „Има Такъв Народ“ я подписа, аз мога да говоря единствено от името на нашата политическа формация. Нашите работни екипи с юристи и експерти заедно с Вашите могат да седнат да доизчистят детайлите и тази законодателна инициатива да започне да се случва в пленарната зала след финализиране на детайлите по тази програма, защото отговорът е много лесен – ние вече сме се съгласили, така че нищо не ни пречи да стартира тази подкрепа по отношение на това законодателство веднага. Отново Ви призовавам – помислете разумно и като теглите чертата накрая, изберете кое Ви е по-важно: реформирана България или червен килим пред задкулисието. Благодаря Ви.
#37 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Личното обяснение остава ли? Заповядайте, господин Славов.
#38 · speech
Петър Славов
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Балабанов, може би редът трябваше да бъде по-различен. Но понеже споменахте реформите в правосъдието, които сме предложили и в декларацията и за които казвате, че има подкрепа, държа да отбележа обаче, че миналата година, когато се гласуваха промените в Конституцията – в частта за правосъдието, които наистина даваха решителната реформа на българското правосъдие, които отговаряха на всички стандарти – международни и европейски, които получиха подкрепата и на Венецианската комисия в Годишния доклад за върховенство на правото, и на Европейската комисия за демокрация чрез право, наречена Венецианска комисия, по тези изключително важни за държавата ни реформи не получихме подкрепата на ИТН. И това трябва да го признаем. Да, това, което е заложено в момента в нашата декларация, е важно, но то в някакъв смисъл е палиативно. Защо? Защото, ако бяха останали тези конституционни промени, в момента щяхме да сме избрали вече нов Висш съдебен съвет, нов Прокурорски съвет и щяхме да сме в избори за нов главен прокурор, който не е господин Сарафов, и за нов председател на Върховния административен съд, който не е господин Чолаков. За съжаление, ИТН не беше част от тези важни решения, които се вземаха миналата година, и това държа да го отбележа за протокола от днешното заседание. Благодаря Ви.
#39 · speech
ИТН, от място
Лично обяснение!
#40 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Заповядайте.
#41 · speech
ПП-ДБ, от място
Не може лично обяснение на лично обяснение! (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „А това какво лично обяснение беше?“)
#42 · speech
Господин Балабанов, заповядайте за лично обяснение.
#43 · speech
ИТН
Както искате тълкувайте – като процедура по начина на водене или лично обяснение, защото в предишното лично обяснение не видях на каква база господин Славов беше засегнат, тъй като той директно извади някакви неща от гардероба на миналото. Но така или иначе използвам тази възможност, да Ви кажа, господин Славов, няколко неща. „Има Такъв Народ“ няма как да бере срам пред Конституционния съд, след като през времето, в което Вие управлявахте в сглобка, карахте да подкрепяме противоконституционни неща. Не сме Ви го казали ние – каза Ви го Конституционният съд, след като половината от поправките в Конституцията по тази тема паднаха. Още нещо, господин Славов – когато „Има Такъв Народ“ подкрепяше ограничение на правомощията на главния прокурор, за жалост, не получихме подкрепата на „Демократична България“. И трето, понеже ме връщате в миналото, аз гледам да се удържам в момента, но това минало, господин Славов, е голямо петно върху битката Ви въобще срещу модела, защото това минало така Ви подложи, може би Ви подлъга да промените Конституцията с господин Пеевски, че днес парламентът поради тези поправки е в тотален блокаж. Не да се сърдите на нас или на обществеността – ние в момента работим по тази мракобесна Конституция, която Вие лично с мокрия печат подписахте в Министерството на правосъдието. Така че, ако трябва да си припомняме миналото, то не е много приятно за Вас. Благодаря Ви.
#44 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. За изказване – господин Явор Божанков. Имате думата за изказване, господин Божанков.
#45 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, трябва да направим явно едно уточнение каква е разликата между гласуване и мнозинство. Всяка група може да гласува както иска и каквито иска законопроекти, но формирането на мнозинство е нещо различно. Трябва да обясним какво е избор на председател. Според ГЕРБ това е нещо, което им се пада по традиция като първа сила.
#46 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нали си учил право във Велико Търново бе, момче?!
#47 · speech
Това не е вярно, такава практика няма. Председателят на парламента най-често е от първата сила, защото тя формира мнозинство около Министерския съвет, съответно законодателна програма, която да изпълнява. И точно тук е проблемът. Първата сила за осми път не може да формира мнозинство, не може да привлече подкрепа, да направи кабинет, съответно да избере председател на парламента. (Реплики от народния представител Георги Валентинов Георгиев.) И докато водим този спор, подчертавам, големият отсъстващ отново е ГЕРБ. Те изказвания нямат. Драскат си къщички, картинки на бели листи, а тази битка вместо тях я води кой – партия ВЪЗРАЖДАНЕ. И това не е случайно! Атаката срещу нас идва оттам. Ние направихме едно предложение за кандидатура като втора сила, оттеглихме го, предложихме всички да се обединим около технически председател, тоест консенсус, както е ставало в минали Народни събрания. Никоя партия не оттегли кандидата си. Това вече не е технически председател, не е консенсус, не е начало на работата на Народното събрание, това е формиране на мнозинство.
#48 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Кажи технически председател къде го пише?
#49 · speech
Подчертавам, мнозинство, то може да е тематично, кратковременно, служебно, но е мнозинство. И когато говорим за мнозинство, никой не трябва да има илюзии какво означава това. Ако едни партии изберат един председател, те, естествено, имат очаквания той да изпълнява определена програма. Защото говорим за програма и никой не я е виждал тази програма. Каква програма би подкрепила проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ? Най-вероятно в първите дни те ще искат да видят Закона за чуждите агенти, „Има Такъв Народ“ – някой друг хомофобски, антидемократичен закон – такива са техните приоритети. Също така фигурата на председател на Народното събрание е евентуален служебен премиер, тя е натоварена вече със съвсем други очаквания. Ако някой – смятай, тук има две възможности: хората, които обсъждат това служебно мнозинство, водят разговор за служебен кабинет. Ако това е така, България я очаква катастрофа, ако има разговор между партия ВЪЗРАЖДАНЕ, Президентството, „Има Такъв Народ“ и така нататък. Аз вярвам, че такъв разговор няма. Стигаме до втората хипотеза. Ако няма такъв разговор, значи се хвърлят едни зарове и на късмет каквото стане с държавата. Това също не сериозно. И така, това мнозинство беше етикетирано като анти-Делян Пеевски мнозинство – санитарния кордон, за нас обаче те са два и това е важен детайл.
#50 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Кой ти написа този текст?!
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кои сте вие?!
#52 · speech
Хайде тогава да видим! Ако тази легитимна цел – аз казвам, че това е легитимна цел, резонна, ако се преследва, какъв резултат ще постигне? Някои казват: ако не изберем Силви Кирилов, Делян Пеевски ще овладее държавата. Ами той доста отдавна я владее. Имаше период, когато не е идвал на работа и му беше и по-лесно, сега идва на работа. Но самата теория „Силви Кирилов ще разгроми Делян Пеевски“ – моите уважения към колегата, който води заседанието, аз не съм чувал такава позиция от него нито за ГЕРБ, нито за ДПС. (Шум и реплики.) Аз не знам каква е неговата позиция. Той в този смисъл е равноотдалечен или дори крайноотдалечен от тази динамика в държавата.
#53 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ти караш „Хелоу Кити“!
#54 · speech
И е абсолютна илюзия и наивност, че можем да възложим тези надежди и да дадем такъв мандат на човек, който – извинете, аз дори не познавам. „Има Такъв Народ“ обаче познавам. Те наистина събориха последното редовно правителство, което можеше да функционира без ГЕРБ и ДПС. Последното такова! И тогава, помня, направих едно изказване на тази трибуна и казах: „Има Такъв Народ“ ще унищожават парламенти, докато стигнем до положение, в което без ГЕРБ не може да се формира мнозинство. И ето ни тук.
#55 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това са 630 хиляди гласа, бе!
#56 · speech
Истината, колеги, е, че веднъж, ако хипотетично човек стане премиер, ние не знаем какви позиции ще изрази той, външнополитически. Ако зад него застане например партия МЕЧ, която, преди да влезе в парламента, каза: никакви оръжия за Украйна, аз нямам представа тези хора и това имагинерно мнозинство каква външна политика може да провежда и съответно моят глас (шум и реплики), доверието, което моите избиратели, нашите избиратели са инвестирали в нас, ние сме го преотдали при абсолютно неясни условия.
#57 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кои ние?!
#58 · speech
Уважаеми колеги, втората тема е какво ще постигне това мнозинство или какво няма да постигне. Вторият въпрос е: на каква цена обаче? Аз смятам, че то нищо няма да постигне, обаче цената ще бъде твърде висока и тя е легитимация на проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ние сме заявили нашата категорична позиция за санитарен кордон около тази проруска сила, която и в Европейския парламент е в изолация неслучайно, защото тя е антидемократична по своето същество и затова в Европейския парламент те са в изолация. Така трябва да бъдат и в българския! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, изводът е, че един такъв сюжет обслужва ГЕРБ и ДПС, защото, легитимирайки ВЪЗРАЖДАНЕ, дава индулгенция на Борисов в следващ парламент да прави каквото иска с тях. И кой може да възрази?! Ако може да се създава някакво кратковременно, късо такова, служебно или каквото и да е мнозинство, защо той да не може да създаде или пък после ГЕРБ да не създадат каквото си искат мнозинство? Уважаеми колеги, България има нужда от програма. Такава няма и за такава не се работи, но тази програма трябва да отчита заключителната фаза на войната, цивилизационния избор на България, нашата важна роля в контекста на международните отношения, трябва да отчита антикорупционната програма, проблемите на българското общество, Плана за възстановяване и устойчивост, който беше саботиран от проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ и провален в заседание.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи за Украйна нещо!
#60 · speech
Всички тези неща отсъстват от този дебат, а България от това има нужда. Уважаеми колеги, тази легислатура може да не доведе до редовен кабинет, но може да доведе до едноличен режим в България. Защото политиката не е спринт на 50 метра, а маратон. И ако някой разглежда днешните събития като спринт, той може да е последен за парламентарната демокрация. Колеги, трябва да си зададем въпроса в каква държава искаме да се събудим в началото на следващата година – в страна с демократично управление и върховенство на закона или в страна с едноличен режим, и така да водим действията си днес. За нас, или за мен, аз ще гласувам против избора на Силви Кирилов, както гласувах и миналия път, защото единствената принципна позиция: нито крачка назад от принципите на правовата държава, демократичното начало, цивилизационния избор на България, те трябва да бъдат отстоявани докрай – в малцинство, в мнозинство, в каквато и да е позиция. Българският гражданин накрая ще отсъди кой е прав и кой е крив! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#61 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Тодоров – първа реплика.
#62 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Пич, ти караш „Хелоу Кити“ бе, брат! С кого ще се бориш?! (Смях.) Аз не мога да разбера въобще как си позволявате Вие да правите коментари – в случая за господин Силви Кирилов, какви качества имал, какви сили имал той да се бори примерно с Борисов и Пеевски?! Вие карате двуколка. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И Вашата демократична общност Ви се подиграва на това, че Вие карате двуколка! Жени Ви се подиграват, че Вие карате двуколка и идвате тук и ми се ежите като малко петле! Аз искам да се върна малко назад в това, което Вие казахте. Искам да Ви задам един въпрос: Вие ли ще бъдете символ на борбата с Борисов и Пеевски? В смисъл символ такъв, какъвто представлява Вашата група в Европарламента заедно с АЛДЕ, защото Вие сте в една група заедно с ДПС в Европарламента. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всичко това, което правите в последните седем дни, е една много явно подадена ръка към ГЕРБ. Единствено Вие, 17 човека, гласувахте въздържал се за Рая Назарян, за да не излезе после господин Борисов и да Ви каже: Еее, тука всички гласувате против, нали, да Ви се скара и на Вас. (Шум, реплики, смях.) Така да ви нашляпа зад врата. Леко. И Вас. Излизате по телевизиите и обяснявате как трябва да се направи алтернативно мнозинство. Вие искате ГЕРБ да направи мнозинство и да Ви покани, продължава там, тази част – „Демократична България“ плюс Даниел Лорер и явно, Явор Божанков, които сте станали част от новото мнозинство, които искат да управляват с ГЕРБ. И в това няма нищо лошо! За Вас са гласували определен брой граждани, те са Ви дали това право, Вие искате да седнете и да направите мнозинство, да говорите, разговори за законодателна програма и така нататък. Вие просто трябва да излезете и да го кажете! А не тук да излизаме и да се оправдаваме с ВЪЗРАЖДАНЕ! ВЪЗРАЖДАНЕ! Тук, в стаята ли е? – и така нататък. Аз съм сигурен, че Вие, като спите вечер, се събуждате, светвате лампата и се питате: ВЪЗРАЖДАНЕ тук в стаята ли е? Семейни ли са? Под леглото ли са? Просто е много странно това, което Вие обяснявате. Между другото, аз четох Вашите нелепи обяснения в социалните мрежи, примерно под на господин Мирчев, под на господин Божанов – Вашите хора, Вашата демократична общност, Вашите симпатизанти, те не могат да разберат Вие какво правите. Те се обиждат на обясненията, които Вие казвате. Искат промени в ръководството на „Демократична България“, смятат Ви за нелепи, смятат Ви за жалки. И най-важното, смятат Ви за собственост на Делян Пеевски, каквито Вие всъщност сте. Пробити! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#63 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Реплика? Заповядайте, господин Василев – първа реплика.
#64 · speech
МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Нямаше да взема думата, ако не беше споменат МЕЧ. Господин Божанков, няма да подкрепяме оръжия за Украйна. В никакъв случай! Имайте го предвид. Явно от Вас зависи как се конфигурират мнозинства в Българя и Вие определяте кой е познат и кой не е познат. Спомням си един разговор с Вас, отворен, когато правехте сглобката с ГЕРБ и когато Вие казахте, че не вярвате в това, че трябва да се направи коалиция с ГЕРБ, но ще излезете като маймуна с бомба и ще защитавате на всяка цена това, което е решило партийното ръководство на ПП-ДБ. Това е сглобката. И Вие сте една маймуна с бомба, която излиза, защитава това, което му казват временните му господари. По отношение на това дали Вие познавате Силви Кирилов, дали Вие харесвате ВЪЗРАЖДАНЕ или „Има Такъв Народ“, господин Божанков, това няма никакво значение, защото Вие сте една малка госпожица, която скоро ще остане и без партия. (Смях.) Да Ви кажа нещо друго. Питах Кирил Петков в Габрово защо го е взел тоя папуняк Явор Божанков (смях) и той ми каза, че Ви е привлякъл тогава в ПП – сега не знам къде сте, защото помагате финансово на партията. Да знаете защо сте там. (Шум, реплики: „Ооо!“, ръкопляскания.)
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Господин Йорданов, последна реплика.
#66 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Репликата ми е към Явор Божанков. И уточнявам, че репликата ми е към него, защото правя ясно разграничение между него и „Демократична България“ и между него и „Продължаваме Промяната“, защото той не е от „Демократична България“, всъщност не е и от „Продължаваме Промяната“, той е един червен запъртък в гнездото на „Продължаваме Промяната“. И затова никой от колегите – нито от „Демократична България“, нито от „Продължаваме Промяната“, си позволи да изговори тоталните тъпотии, които изговори Явор Божанков, включително никой не тръгна да говори глупости за доцент Силви Кирилов. „Продължаваме Промяната“, имате голям проблем с този човек. Голям! Аз разбирам, че той е някакъв НУРС, както сега и разбрах, сте го взели, защото наследи от баща си някакъв бизнес…
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Обясни му какво е НУРС, той не е ходил в казармата!
#68 · speech
…с който си плаща депутатските места най-вероятно, защото така излезе, както и бяхте приели един закон, който също му улесни бизнеса, доколкото си спомням, в по-предния парламент, нещо там за скрапа, така че имате голям проблем с това недоразумение. Защото той нанася щети и на двете половини на коалицията Ви в момента. Ясно е какво трябва да се случи. Предполагам, че и „Демократична България“ рано или късно ще стигнат до правилния ход, който е да отпушим парламента и да започнем да работим по законодателството, което те самите предлагат, но с подобни сексуално-ментални, физиологични грешки на природата понякога е трудно да се работи.
#69 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Дуплика? Заповядайте, господин Божанков. (Шум и реплики.)
#70 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи нещо за Украйна! Как вървят нещата в Украйна?
#71 · speech
Господин Божанков, имате думата за дуплика.
#72 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! По същество на такива реплики не бива да бъде отговаряно, но те сами по себе си са доказателство за абсурдността на този сценарии, към които някои са се засилили. Тези три реплики сами по себе си са основание да не се влиза в никакъв разговор с хора, които – Василев каза какви са му позициите, те не са просто някакви позиции, външнополитически, това касае икономиката, индустрията на България, националната сигурност, това са базови политики и ценности, които някои изповядват, други не разбират. Ето защо разговор не може да има. Това, което казаха „Има Такъв Народ“, също. Оставям настрани споделянето на въображаеми лични разговори. Трибуната не е мястото, на което трябва да се преразказват някакви лични разговори, и то от хора, които – аз също мога да разказвам лични разговори. (Шум и реплики.) Представете си в днешния ден, когато българското общество очаква да знае дали законодателният орган ще работи, по каква програма и какво очаква бъдещето на България, някой от трибуната си споделя личните разговори с някого си. И то човек, който просто е фрустриран – той искаше да стане министър, не стана министър, и така нататък. Това развързва целия възел. Нали? Аз съм също свидетел на тези разговори и на тази лична фрустрация на един човек, който не се събира в собственото си его. Та, уважаеми колеги, темата е съвсем друга и тя не опира до егото на някого. Ние днес трябва да дадем отговор на стратегически въпрос пред България. Не кой ще е председател – каква програма ще изпълнява. Не какво ще стане с това Народно събрание – какво ще стане в следващите години с нашата страна. Така че тези три реплики, благодаря Ви за тях, те са доказателство за изказването, което направих, и тезите, които споделих. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)
#73 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Заповядайте, господин Бурджев. Имате думата за изказване, господин Бурджев.
#74 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! По-кристален пример, гледайки внимателно дискусията дотук, от изказването на господин Божанков, съответно репликите и дупликата, затова, че сме в парламентарна и политическа криза и пълен блокаж, няма. Огромната стойност на това, което споменах, се състоеше в споменаване на имена, лични обиди, популистки и радикални послания и най-общо казано, издребняване по всякакъв начин на разговора от всяка една страна. Искам да напомня, че основната цел днес е да намерим някакво решение и някакъв смисъл в това да отпушим парламентарния процес на първо време. Да Ви напомня, че нашето предложение – доцент Киселова, не търпи никакви критики. Ще кажа, че това, което чухме като намеци, като внушение и като предположения, е съвсем неоснователно и ще изброя няколко аргумента заради това, в което съм убеден. Първо, неслучайно на доцент Киселова е гласувано доверие да преподава в най-престижния и авторитетен университет в държавата. Второ, по отношение на политическата ѝ безпристрастност и поставянето на законите на страната и Конституцията. Тя онзиден спомена, но аз ще повторя примера. Тя първа заяви, че арестът на бившия премиер господин Борисов беше незаконен. Това доказва, че нейният основен принцип е да стъпва на законите и Конституцията на нашата страна. Трето, в нейното публично поведение за тези ѝ действия няма никакъв упрек, още веднъж, че тя стъпва основно върху законите и Конституцията на страната. Искам да Ви върна отново вниманието и насоката към смисъла на дебата, за който сме се събрали, че ние предлагаме човек, който е доказал, че може да свърши тази работа. Човек, който може да задава професионално, компетентно и отговорно поведение в законодателния орган, така че моля Ви да се държим поне малко на нивото на отговорността и очакванията, които има към нас като народни представители. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#75 · speech
Благодаря Ви, господин Бурджев. Реплики? Няма.
#76 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Изказване.
#77 · speech
Изказване – заповядайте, господин Ганев. Имате думата за изказване, господин Ганев.
#78 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, тъй като в началото на това заседание, по-скоро днес, от ДБ, и по-скоро от „Да, България“, защото те ДСБ са се снишили максимално много, докато не им дадат нещо да вземат като пост, но от „Да, България“ изчетоха една пожелателна декларация със старите им опорки за съдебна реформа, за приемане на определени закони, които само декларативно повдигнаха като тема и като нещо изключително важно. Това все пак беше градивно. Все пак беше съществено, важно за разлика от, щях да кажа полюци…, словоизлиянията на Божанков. По отношение на това, което казаха като основополагащо от „Да, България“ за съдебна реформа. Първо, неудобно се получава точно Вие да говорите за съдебна реформа, поне в парламента, не пред Вашите избиратели, защото нелепият Ви опит да промените и това, което все пак променихте в Конституцията заедно с Пеевски и Борисов, се оказа пълна катастрофа, тотална, пълна катастрофа – правна, юридическа, и Конституционният съд Ви го каза – не ставате за това, което искате. Но да приемем, че сте си извадили някакви изводи. Имате в групата бивши съдебни кадровици в лицето на министри на правосъдието. Къде са Ви законите обаче, за които говорите? Къде? Говорите, че няма да подкрепите кандидат, който достига в крайна сметка до балотаж срещу ГЕРБ и евентуално ДПС. Къде сте? Къде сте позиционирани? Защото аз ще Ви кажа къде сме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние внесохме конкретни законопроекти за съдебната реформа и с антикорупционно законодателство – конкретни. Предполагам, че Вие в крайна сметка, когато рано или късно се избере председател, ще внесете и Вие Ваши законопроекти. Тези законопроекти ще трябва да се обединят в крайна сметка заедно. Какво ще правите тогава? Нелепите обяснения, че няма да ги подкрепите ли? Или какво ще кажете за законопроекта, който в момента коментирате – съдебна реформа? Аз ще резюмирам набързо нашите законопроекти, защото те са дълги, обяснени са вътре подробно и може да ги прочетете. Възпрепятстване на бетонирането и избирането на този главен прокурор с този Висш съдебен съвет – ясно и точно, дали сме неща, които виждаме, които да се променят. Следващото – борба срещу престъпленията, свързани с купуване на гласове, изцяло нов Избирателен кодекс, с изключително много основни точки. Една само ще кажа – премахване на хартиените бюлетини. Вие какво ще правите тогава? Ще гласувате против, въздържал се или ще излезете, защото е от ВЪЗРАЖДАНЕ, или ще имате и Вие същото предложение? Тогава ще изпаднете в тежката ситуация нелепо да се оправдавате отново, както от два дни обявявате и обяснявате по всички национални телевизии как няма да гласувате срещу ВЪЗРАЖДАНЕ. Тогава какво ще правите? Защото ние го предлагаме точно това нещо. На дневен ред са избори и изцяло нов Избирателен кодекс. Следващият законопроект, който изцяло е свързан с изцяло нов антикорупционен закон. Внесен е. Дали сме своите предложения – изключително важен и радикален. Вие какво правите в тази ситуация? Първо, че нямате такива предложения. Второ, когато влезе в залата, тогава отново ли нелепо ще гледате отстрани, ще гледате как ПП гласува и двама отцепници също подсмърчат заедно с Вас? Защото Лорер и Божанков са отцепници от Вашата група и най-вероятно скоро може да седнат там най-отзад и както казват двамата, те са се отцепили, защото имат обсесия от ВЪЗРАЖДАНЕ. Само заради това – за нищо друго! На изборите избирателите, между другото, лицето Божанков не коментира изборите в Бургас, но аз искам персонално да му благодаря на него. Искам да призовава ПП отново да го сложат в Бургас. Там сме заедно. Той там занули ПП-ДБ коалицията. ПП-ДБ са пета сила благодарение на него, но за сметка на това той беше в Украйна. Те са пета – бяха втора, бяха пета, едвам влезе той, едвам. Вторият гледа отстрани благодарение на него. Поздравявам го. Пожелавам му отново да е в Бургас, като преференции има с 60% по-малко от мен, но за това Ви поздравявам. Дано пак да е там. Продължаваме обаче със съществената част. Това беше лирическо отклонение за човека, каращ „Хелоу Кити“, или така наречения моносайкъл. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имаме изцяло нов законопроект, който сме вкарали и чакаме да се разгледа, свързан с отнемане на незаконно придобитото имущество. Какво правим? Това също е част от законите за КПКОНПИ. Какво правите Вие в тази ситуация? Седите и гледате отстрани. Обявявате санитарни кордони, без да осъзнавате, че едни осемнадесет човека сте изолирани от абсолютно всички в тази зала и седите, образно казано, на последния ред, изолирани тотално от всички. Друго – защита на гражданите срещу произвола над администрацията. Също конкретен законопроект, свързан изцяло със съдебната реформа. Следващ законопроект, който Вие сте вкарали в ПВУ, но той е изключително важен за България като цяло – Закон за фалита на физическите лица. Какво правите в тази ситуация? Отново обявявате някакви имагинерни кордони, които само Вие си ги виждате, а не осъзнавате, че сте изолирани от всички, или лицето Лорер, или лицето Божанков подсмърчат и обясняват как Путин е в залата, а неговите представители – Костадинов и Ганев, са тези, които са най-голямото зло. Какво правите в тази ситуация? Законопроект, свързан с изцяло, пак ще го кажа, нов Избирателен кодекс – гласуване само с машини, всичко друго, свързано с него. Имаме над 20 или 40 бяха, точно не мога да Ви кажа, конкретни алинеи, свързани с промените. Цялото това нещо Ви го казвам, защото сте изправени отново пред много тежката ситуация – не в тази зала, пред Вашите избиратели, Вашата периферия. Даже не е и твърдото Ви ядро, които преглътнаха – истината е, твърдото Ви ядро преглътнаха, че сега сте, както казва Пеевски, в скута му. Преглътнаха коалицията Ви с Борисов. Преглътнаха, че Атанасов се молеше на Борисов от това място да прави коалиция. Преглътнаха всички тези унизителни неща. Преглътнаха ги, но периферията няма да Ви ги прости, Вашата периферия – избирателите, защото от няколко дни Вие виждате какво се стоварва върху Вас, обаче твърдо и упорито обяснявате, че Путин е в залата и неговият представител Костадинов също е, и затова Вие ще направите това, което трябва. Ще молите Борисов да Ви покани. Вие го казвате – не аз. Вие се молите на Борисов – унизително е. Бивши министри сте седнали тук един до друг и се молите. Вие си разцепихте парламентарната група. ПП се разцепи между тях си, защото двама имали обсесия от ВЪЗРАЖДАНЕ – страхове. Третият седи цяла предизборна кампания в Украйна. Регионът му потъна. Станаха пети там. Цялото това нещо е нелепо. Вие не разбирате къде се намирате. Да, ние имаме изключително тежки разминавания с всички тези, които отидохте на балотаж. Да, и с БСП, ако отидете. Да, и с ИТН имаме претенции за това нещо, но направихме крачка встрани в името на това ГЕРБ да не управлява заедно с Пеевски. А Вие къде се позиционирахте? Вие се позиционирахте изцяло на страната на Борисов и на Пеевски – изцяло. Опитвате се да се упражнявате и да се оправдавате в националните медии, което Ви осигурява посолството. Само че Вашата периферия не Ви вярва. Не говоря за тук присъстващите. Тук са Ви изолирали, но Вашата периферия не Ви вярва, защото нямате експертиза и защото не сте готови за професионални разговори, и Конституционният съд Ви го каза. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#79 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Реплики към изказването на господин Ганев. Заповядайте, господин Славов – първа реплика. Имате думата за първа реплика, господин Славов.
#80 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Ганев, вижте каква интересна оптика имаме в днешното заседание. Всичките ни декларации дотук, изказвания на нашите представители са насочени към първата политическа сила, която спечели изборите, която дължи отговор на въпроса защо три седмици след изборите, ще стане скоро месец, не са проведени разговори, първо, за подкрепа на избор на председател на Народното събрание, второ, за управленско мнозинство.
#81 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защото не дойдохте.
#82 · speech
И Вие отнемате тази отговорност – ВЪЗРАЖДАНЕ от ГЕРБ, отнемате възможността ГЕРБ да дадат обяснение и скачате да се разправяте било с „Демократична България“, било с ПП, било с някой друг в залата. Репликата ми е конкретна всъщност. Вие говорите за Вашите законопроекти за съдебната реформа. Позволете ми да напомня от тази трибуна следното: има няколко реални стъпки, направени в съдебната реформа в последните няколко години, и те са благодарение преди всичко на „Демократична България“ и „Продължаваме Промяната“. Първо, Законопроектът, който вече е закон, за закриване на Спецправосъдието, като една от основните (реплики: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ) бухалки на олигархията в България. Това беше Законопроект, разработен от екипа на госпожа Йорданова, приет в Народното събрание. Втори законопроект, който също е закон, разработен от екипа на госпожа Йорданова, продължен от екипа на господин Зарков – законът за независимо разследване на главния прокурор – промените в НПК и в Закона за съдебната власт. И двата закона минаха през Конституционния съд. И двата закона бяха подкрепени. Не са противоконституционни, както се упражняваха разни хора. Ако конюнктурата миналата година и в началото на тази година не беше довела до това Конституционният съд да се огъне на натиск и да отмени конституционната реформа, щяхме да имаме в съдебната власт изпълнени европейските стандарти за върховенство на правото, за независим съд и отчет на прокуратурата. Напомням, уважаеми колеги, че Нидерландия вдигна ветото си за Шенген именно защото бяха приети промените в Конституцията. Тогава, когато бяхме обвинявани, че много бързаме, залогът беше този – една от страните, Нидерландия, да каже: Вие вече нямате проблем с върховенството на правото, защото изпълнявате европейските стандарти за независим съд и отчетна прокуратура. Българският Конституционен съд очевидно не разбра това. Българският Конституционен съд защити всевластието на главния прокурор и на тези, които го командват. Това е жалка оценка за българския Конституционен съд. (Реплики.) Така че нека да сме коректни към най-близката ни история и ако има извършени някакви реформи в правосъдието, най-често те са концептуално замислени и записани в адекватна законова форма от нашата политическа сила. Да, получили са подкрепата на Народното събрание, трябва да сме достатъчно коректни. Завършвам с това: не отнемайте отговорността на първата политическа сила днес на това заседание да даде отговор на най-важните въпроси, свързани с управлението на държавата и работата на този парламент. Благодаря Ви.
#83 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Втора реплика? (Народният представител Йордан Иванов иска думата. Реплики от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ за редуване на групите.) Вие от коя парламентарна група сте? (Смях, оживление.)
#84 · speech
ПП-ДБ
От „Продължаваме Промяната – Демократична България“.
#85 · speech
Изчакайте, моля Ви, не съм Ви дал думата. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Имате думата, господин Иванов.
#86 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Ганев, в интерес на истината, доцент Славов ми взе голяма част от репликата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) По същността си във Вашето изказване не засегнахте по никакъв начин всички политически аргументи, които наведе колегата Йорданова в изказването си, тоест тя мотивира защо ние така ще гласуваме днес. Нищо по същество, занимавате се с посредствена политическа атака към „Демократична България“, опитвате се отново да отклоните отговорността към ГЕРБ, както правите традиционно, защото има не един и два случая, когато Вие сте били патерица на ГЕРБ. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И сега в настоящата реплика настоявам във Вашата дуплика да ми отговорите на следните два въпроса: помните ли как господин Пеевски стана член на Конституционната комисия? Имате ли спомен, господин Ганев? Помните ли как господин Пеевски стана член на Конституционната комисия? Не гледайте надолу, на Вас говоря! Стана тогава, когато ВЪЗРАЖДАНЕ не гласува и направиха това възможно. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А помните ли как, господин Ганев, и настоявам в реплика да ми отговорите, как минаха измененията в Закона за обществените поръчки, когато господин Ангелов от ГЕРБ разпореди на политическия ренегат Костадинов, сменил четири партии, ВЪЗРАЖДАНЕ да се завъртят в гласуването?! И това, което се случи като краен резултат, е, че частните болници не правят обществени поръчки! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Кой е патерица на ГЕРБ и на ДПС? Благодаря Ви.
#87 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Трета реплика – господин Тошко Йорданов, заповядайте. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#88 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Ганев,... (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#89 · speech
Моля за тишина в залата!
#90 · speech
Господин Ганев, репликата ми е към Вас, защото по това, което каза господин Славов, то Вие няма как да отговорите, защото в първия парламент, когато падна правителството на Бойко Борисов, Вие още не бяхте в него. Няма как да му припомните, че още тогава Законът за махане на Спецсъда и прокуратурата беше внесен от „Има Такъв Народ“. Подобни закони имаха „Демократична България“, „Изправи се! Мутри, вън!“ и „Ние идваме!“ Във втория кратък парламент, в който „Демократична България“ отказаха да подкрепят кабинет на ИТН, след това дълги години обясняваха, че ние не сме могли да направим правителство, при положение че не ни подкрепиха, Законът също беше внесен от „Има Такъв Народ“. В следващия парламент, когато се появиха „Продължаваме Промяната“, те също се присъединиха към тази инициатива. Четири партии тогава махнахме този мракобесен закон. И не е на Надежда Йорданова, беше общ труд. Не искам да наглея, но в приетия закон имаше две неща, които вкара един юрист, да не му казвам името, от женски пол е, и точно тези две неща паднаха в Конституционния съд. Така че няма как да им кажете, че не е хубаво да си приписват чужди заслуги, защото просто тогава Ви нямаше. Всичко друго го знаете след това как се получи. Някаква практика на някакви хора е да си приписват заслуги на други или инициативи на други, но не знам защо пропускат инициативата си за промяна на Конституцията, която ни докара до това дередже – в момента да стоим по този начин, и в момента тайно се надяват Конституционният съд да махне собствената им поправка.
#91 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Дуплика – господин Цончо Ганев. Имате думата за дуплика, господин Ганев. (Реплики.)
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Славов, неслучайно се обърнах към „Да, България“ и казах, че ДСБ подсмърчат отстрани и чакат някой нещо да им хвърли отстрани като на куче. Неслучайно, просто защото там са изтъкани от хора, които нямат представа защо са тук и нямат представа какво въобще могат да направят в живота си, освен да вземат заплата в парламента, защото, ако им дадеш да разделят на две магарета една копа сено, не могат да го направят. И Ивàнов го доказа. Сега, господин Славов, цитирате конкретно два законопроекта, които според Вас са изключително важни, и си ги приписвате, че Вие сте ги направили. Чухме какво казаха от ИТН по отношение на това кой е вносител. Но не знам дали си спомняте в Четиридесет и седмото народно събрание, когато беше прието да се махнат бухалките на Борисов и Пеевски за специализираните съд и прокуратура, от кой зависеше. Глас за глас бяха всичките неща. ВЪЗРАЖДАНЕ направи така, че това да мине. Само и единствено с 13-те гласа на ВЪЗРАЖДАНЕ, на никой друг, защото тогава мнозинствата бяха постоянно глас за глас. Точно ние отново взехме бухалката на Борисов и на Пеевски, за да става лицето Ивàнов и да обяснява нелепостите си. Господин Славов, Вие поне имате друг изказ, не сте с моносайкъл и с „Хелоу Кити“, не сте Ивàнов с печалната му слава на областен управител за посмешище. Вие поне имате друг образ в професионалното си поприще. За другия законопроект, който визирате, механизма за разследване на главния прокурор – ами отново ще Ви напомня благодарение на кого мина: с гласовете на ВЪЗРАЖДАНЕ, да Ви кажа. Без нас нямаше да мине. Отново, за да може нелепият Ивàнов да става и да говори, че ние не сме гласували и Пеевски бил влязъл в Правната комисия. (Реплики.) Само две седмици по-късно Ивàнов застана редом с Пеевски да променя Конституцията в едно правителство. Ивàнов е нелеп, но, господин Славов, Вие за разлика от всички други би трябвало поне да имате някаква памет и да не говорите неща, или по-скоро да се правите, че не ги помните. Моето изказване беше изцяло на професионална основа за законопроекти, които са вкарани от нашата група, и Ви попитах какво ще правите в ситуацията, в която сме. Ние сме говорили, ама защо не били говорили ГЕРБ и Борисов?! Ивàнов, ти знаеш ли къде се намираш? Ама ето го Борисов, да стане и да говори, аз говоря за факта, в който ние можеше да изолираме ГЕРБ и ДПС, а Вие се продадохте заедно с Хелоу Кити и с Лорер. (Реплики от ПП-ДБ.) Вие се продадохте! Да Ви кажа ли какво каза Ваш депутат: да, купени са! Ваш депутат – от ПП, каза: да, купени са! Ако искате, мога да Ви кажа кой е той. (Реплики от ПП-ДБ.) Той е печално известен депутат на Пеевски. Сега това, което казвам на „Да, България“, е: имаме конкретни законопроекти, изправени сме в ситуация, в която на балотажа всички са срещу ГЕРБ и ДПС. Вие седите, подсмърчате най-отзад и казвате: ние няма да гласуваме така. Защо? Защото Путин е в залата! Нелепи сте не пред мен, не пред групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, нелепи сте пред Вашата периферия. Да, Вашето ядро преглътнаха, че седите в скута на Пеевски, преглътнаха всичко, но Вашата периферия няма да Ви го прости, както не прости периферията в Бургас на лицето Божанков с моносайкъла. Не му го прости – пети сте в Бургас! А той е печално известен, че едвам влезе като водач, нямаше и той да влезе. (Реплики.) Така че това Ви очаква! Това Ви очаква – да седите в скута. Със съжаление го казвам, защото има и професионалисти сред Вас, които подсмърчате отстрани и не искате да изберете всички срещу ГЕРБ и ДПС, за да става нелепият Ивàнов, да става онзи с моносайкъла и да подсмърчат, да говорят простотиите си! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Изказване – госпожо Белобрадова, заповядайте. (Шум и реплики.) Имате думата за изказване, госпожо Белобрадова.
#94 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Хубаво е да се върнем отново в реалността и да видим къде се намираме в този пореден исторически момент. Изминалите избори спокойно можем да наречем феноменални – цялата флора и фауна на подземния свят се развихри по махали, села и градове под благосклонния поглед и с любезното съдействие на Министерството на вътрешните работи, феноменален брой неотчетени и манипулирани гласове по протоколите, купени комисии, рекорден брой смени на членове на СИК само и само да може брокерите на гласове да си осигурят квотите. Видяхме в Гърмен, видяхме в Благоевград как изчезна цяла една партия с 21 гласа, как се набавят гласове, безпрецедентен брой са жалбите в Конституционния съд за касиране на вота. Ето такива феномени родиха тези избори. Размахът на политическата криза е в разрушителни размери и това доведе до сриване на доверието в институциите и в Народното събрание до степен то да загуби своята легитимност. През това време едни момчета седят на първия ред и се смеят. Гледам ги от един час – смеят се, говорят си и се готвят отново да печелят избори. На този фон възникна още един антирекорд – за първи път имаме толкова дълъг период от време, в който след изборите първата политическа сила не е започнала консултации нито за председател, нито за сформиране на мнозинство, нито за предложение за формула за управление. (Шум и реплики.) Това е в момент, когато страната е изправена пред задача за влизане в Шенген, за влизане в еврозоната и най-вече когато трябва да приемем бюджет с ясно мнозинство. Бюджетът не трябва да бъде взривен от популистки изказвания, от популистки действия и най-вече с предизборни обещания и кампании. Трябва да се спре най-вече феноменалният корупционен захват на българските институции. Партията, която спечели, мълчи вече пореден ден от това най-дълго заседание и не може да каже как точно ще реализира тези задачи, нищо че обеща сигурност и стабилност с главни букви. Единственото стабилно и сигурно нещо, което изпъква с феноменална яснота, е нейният отказ от реализиране на политическа отговорност на победителя да търси подкрепа и да направи опит за съставяне на мнозинство и кабинет. Днес се намираме в най-дългия първи ден на Народното събрание със спрян часовник и без избран председател. Вместо това ще продължи мъчителното съставяне на мнозинства с мъгляв дневен ред, защото никой не успя да гарантира какъв ще бъде дневният ред на едно алтернативно мнозинство, което алтернативно мнозинство има една-единствена цел: да спаси първата политическа сила от отговорността за управление на страната. Затова имам само един въпрос към заявилия се за бъдещ премиер, радвам се, че е дошъл днес на заседание. Господин Борисов, и днес ли ще стоите тук само за да преброите отново, че имате 69 гласа за Вашия кандидат, без план и без ангажимент и с едно детинско настояване, че тъй като сте първа политическа сила, на Вас Ви се дължи?! (Реплики от народния представител Бойко Борисов.) На Вас щеше да Ви се дължи, ако имате мнозинство в парламента. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#95 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
А Вие колко имате?
#96 · speech
Ако е така, ако всъщност ще разчитате само на детинското настояване, моля Ви, поне спрете да викате на помощ колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които дотук от час и половина излизат, за да Ви защитават пред всички народни представители и пред хората, и отговарят вместо Вас. Излезте да обясните накъде тласкате страната и какво чакате – да минат изборите в Съединените американски щати, да се избере нов главен прокурор, да чакаме да стане Коледа. Трябва да излезете и да кажете какво всъщност Вие чакате, за да направите елементарно и ясно за цялата Ви партия политическо действие, а именно започване на нещо. Излезте, много Ви се моля, изпод масата на „Новото начало“ и кажете какво ще правите или стабилно ще ни изпратите осми път на избори. Последен въпрос: ако така или иначе тръгвате да отговаряте, избрахте ли си дата за избори; отдели ли служебното Ви правителство достатъчно благини – сгради, бюджет за общините отличници, награди на лоялни областни управители, верни полицейски началници, за да започнете отново предизборната кампания със замах? Дължите отговор на обществото, защото щяхте да сте по-силни от хаоса, щяхте да въвеждате ред в хаоса, а това, което виждам единствено от Ваша страна, е паника в хаоса. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#97 · speech
Благодаря Ви, госпожо Белобрадова. Искам само да вметна, че днес продължаваме първото заседание с цел избор на председател на парламента. Първа реплика има господин Борисов.
#98 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, понеже стотина пъти ми казаха името, мисля, че ми се полага не по-малко от сто пъти.
#99 · speech
Да, разбира се.
#100 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Някой път и мълчанието е много красноречиво и не виждам защо продължаваме предизборната кампания оттук. Чух няколко тези и една се набива най-настоятелно: първата политическа партия е длъжна, първата политическа партия носи отговорност, първата политическа партия да каже, а в същото време, когато ние казваме и си предлагаме кандидата, предпоследната, последната, тези в средата излизат и казват: не. Това не може да бъде. Трябва да е от нас. Добре бе, нека да е от Вас. Хубаво. Съберете се. Какви ли компромиси ние не правихме през тези години! Госпожо Белобрадова, аз Ви уважавам много, защото успяхте от някое – над десето място, мисля, че бяхте, да ги изместите хората с преференции, което означава, че Вас Ви уважават във Вашата партия. Как да се обърна към Вас, когато още не бяха свършили изборите, и Вие сложихте червените линии и условията, при които или ГЕРБ трябва да се съобрази с тях, или не. Нима в предишните години Вие не действахте по същия начин? Събрахме се с колегите Петков и Василев, направих всички компромиси, остана само Мария Габриел и Вие управлявахте, а Славов беше министър на правосъдието. Подкрепих всичко, което искахте – съдебната реформа, конституционната реформа, изгоних си най-добрия специалист по конституционно право – Чолаков, по искане на Христо Иванов, защото беше против и блокираше. Как да разбирам Вашите искрени намерения, когато от колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ чух как сте ходили да заобиколите ДБ и да предложите колегата Рашков за председател, за да може да стане служебен премиер, а ние специално от ГЕРБ имаме проблем с това? На какви разговори очаквате да Ви поканя при тази ситуация? Какво ще излезе от тях? Когато Ви казах, че международната и всякаква такава обстановка – не искам да ползвам тази трибуна за предизборна кампания, всички ние имахме един месец – програми, тези, кое е най-важно за хората, и хората си гласуваха за партиите, които да ги представляват. И 69 не са 121, но са два пъти повече от другите. Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме в това, а това вече го играх в сглобката, госпожо Белобрадова, вече го играх. Има една страхотна реклама по телевизията, където две двойки си говорят и накрая един вика: тая игра не ми харесва, защото разбра за какво става въпрос. (Смях.) И на мен не ми харесва тая игра, и на партията не ѝ харесва, и нима те не могат да говорят за ИТН, не могат да говорят за ВЪЗРАЖДАНЕ, не могат да говорят за Вас, не могат да говорят за БСП? Могат. Какво от това ще ни придвижи напред? Нищо. Ние сме имали хубави и лоши времена всички партии, но когато говорите за борба с корупцията, от четири години нас ни няма в изпълнителната власт. Вие минахте през изпълнителната власт всичките, нали така? И ние си спомняме апартаменти, зали, записи и какво ли не. И нима от тези 69 депутати не могат да ги преповторят и да ги препрочетат всичките? Могат, но това ще ни помогне ли с нещо да се придвижим напред? Нима не казах, че Рая Назарян, госпожо Белобрадова, я избираме, защото сме първи. Вие самата три пъти ми казахте: понеже сте първи, стани и кажи. А едновременно с това депозираме при Вас оставка и ако имаме правителство, този пост следва да се предоговори и парламентът щеше да тръгне. Кое не Ви харесва в това? Харесва Ви повече колегата от ИТН. Добре. Ваше право е. А защо тогава ме питате мене? Какво искате от мене? Да си оттегля кандидата, за който над 600 хиляди са гласували. Ами няма да го оттегля. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нищо не ми дава право да го оттегля. (Смях от народния представител Манол Пейков.) Да, добре. Хубаво. Разбирам, че Ви е смешно на Вас, господине, но в Пловдив резултатът е ясен – бяхме един срещу друг. И понеже Пеевски каза да ходим на избори, сега всички започваме да се плашим от избори. Ама ние настоявахме за правителство. Дадох формула, а дали се приема, или не, но формула без „Ново начало“ и без АПС, с колегите от ИТН, БСП, Вие и ние. И ако имаше такова мнозинство, тогава можеше председател да е дали Силви Кирилов, дали госпожата съдия, която предложиха, от нас премиер и щяхме да вървим напред. Първата политическа сила носи отговорност. Ами ако не бях отишъл в манастира, как щяхте да управлявате и с кой? (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Първото Ви правителство го свали Тошко Йорданов, защото помня какво говори тогава и не искам да повтарям, защото въобще пък не можем да се съберем и консултации да направим, и ей така да си кажем добър ден в коридора. Затова няма да го направя. Съгласих се на Ваш премиер, на Ваши министри, на всичко, и по-голям компромис какъв искаш бе, човек? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Съгласих се за конституционна реформа, съдебна реформа. Всички идваха тогава в моя кабинет, всички сте живи и здрави, за радост, без един, защото може би пак щяхме да имаме сглобка, но някой се погрижи да няма повече сглобки – казвам го с прискърбие, не го казвам… И какво се получи? Предлагахме Габровски – равноотдалечен, предлагахме всичко, съгласих се на всичко! Моите юристи казваха: това, което правите, е грешно, а аз им казвах: ще слушате Христо Иванов, ще слушате Славов, ще слушате всички тези. Поел съм ангажимент, а всъщност публично пасивът за промяната на Конституцията само аз го понесох само защото си признах, че съм участвал и подписвал и не съм избягал от подписа, а това всичкото Вие го предлагахте, за да спрем едноличната власт. И така я спряхме, че Вие да ме питате сега дали нося отговорност за някой там. Ами как се писа домовата книга, както я наричат? Нали се писа пак от нас трите партии и вместо да си носим отговорност и да кажем на колегите: а бе, малко ни е срам, ама не ни атакувайте толкова, защото дайте да видим как да я поправим, за да стане по-добре, защото е видно какво сме сътворили, ние започваме да се заклеймяваме в… Путин има с кой да се занимава, не с нас, за радост. (Смях.) Светът се подрежда по друг начин, съвсем друг. И ние можем, можем, ама всички започваха с разум, с отстъпки. Добре, аз четири години само отстъпвах. Божанков, представи си да дойдат да те извлекат от Вас пред семейството и ти след това да дойдеш и да се прегърнеш с мене. За това трябва да имаш много силен характер, много да ти е мила България, много, за да има сглобка! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Направих го и това, защото иначе щяха да кажат: а, той, понеже… Не, скъпи мои, казвам го с най-добро чувство, защото във Външната комисия веднъж дадохме такъв пример и аз излязох и благодарих и на Костадинов, и на Йорданов и Слави, и на БСП, и на ДПС, на всички, които бяха, на Лорер специално.
#101 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво, Лорер!
#102 · speech
Така беше. Аз съм човек, който оценява направеното. Господин Председател, според мен правете един Председателски съвет, защото по принцип, казвам по принцип, и малко става смешно човек, който не е юрист, но чете по някой път Правилника, кандидатът за даден пост не може да води заседанието. Но приемаме го, че можете. Важното е да върви и да се опитаме да направим нещо. Нещо, и аз не знам какво, но след като държите да е първата политическа сила, това са горе-долу нашите виждания. Какъв е дневният ред на обществото? Един месец партиите обясняват на хората, хората отиват да гласуват и на първата партия дневният ред е най-подкрепен, после на втората, на третата, на четвъртата. Поне аз така разбирам демокрацията и затова се борим за първото място. Иначе на следващите избори сега съм намерил един 1930 г. роден, ще го сложа водач и ще имам гарантиран председател. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ако продължаваме със същия темп, с колегата Бойко Рашков може да сме следващите възрастни, които да се борят за този временен пост. Благодаря. Надявам се, че отговорих. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#103 · speech
Благодаря Ви, господин Борисов. Втора реплика – господин Мартин Димитров.
#104 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, дами и господа! Репликата ми е към Вас, госпожо Белобрадова. Трябва да припомните защо сме в това положение. Хора, защо сме сега в това положение? Ами ние си имахме редовно правителство. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Имахме редовно правителство, уважаеми колеги от ГЕРБ, което Вие свалихте, и заради Вас в момента България е в това положение. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) За това става дума. Така че тази истина трябва да бъде казвана и тя не може да бъде спестявана. На следващо място. Хора, ние сме в криза. Нямаме бюджет, нямаме приети данъчни закони, имаме воден режим и на този фон, госпожо Белобрадова, някой да Ви казва, че те нямали проблем, че пак щели да ходят на избори, че кордонът ги спрял, такова признание имаше, че кордонът ги е спрял да правят кабинет. Знаете ли, по-честно е тогава всеки да си каже следното: ако от първата политическа сила нямат намерение нито да избират председател, нито да правят правителство, честно е да кажат така: не можем, не можем с този кордон да правим нито правителство, нито да избираме председател на парламента. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Честно е да си кажете, че нямате такова намерение, и тогава в тази сериозна криза за България, която трябва да бъде разрешена, при това положение решението е всички да си оттеглят кандидатите и да бъде избран наистина най-възрастният с голямо мнозинство обаче, с гласуване на целия парламент, така че трите мандата след това, госпожо Белобрадова, трите мандата да бъдат на масата и всеки да си носи своята отговорност за тяхната реализация и те да не бъдат унищожени с избора на председател. Това е критичният момент, около който трябва да работи, около който трябва да се обедини това Народно събрание. И най-много ме притесняват, колеги и госпожо Белобрадова, тези изказвания, че това не можело да стане, онова не можело да стане. Значи, може да свалите редовно правителство и нищо да не предлагате (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), и нищо да не предлагате след това, защото Вие сте пряко виновни. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) ГЕРБ сте пряко виновни за кризата (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), в която в момента се намира България. И, госпожо Белобрадова, това трябва да се припомня от Вас. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#105 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Трета реплика – господин Биков. Имате думата, господин Биков.
#106 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Белобрадова, понеже репликите се развиха в дебат, аз бих Ви припомнил и бих Ви помолил да припомните и на Вашия колега господин Димитров, че правителството на господин Денков не беше свалено. Беше свалено правителството на господин Кирил Петков. То беше свалено с вот на недоверие. А правителството на господин Денков подаде оставка, и то без дори да изчака нашият лидер да се върне от конференция на Европейската народна партия в Букурещ. Направи го по начин, по който ние не можахме да разберем каква е логиката. (Шум и реплики.) Но извън това ние имаме един съществен… (Шум и реплики.)
#107 · speech
Моля за тишина в залата!
#108 · speech
Имаме един съществен проблем в комуникацията си с Вас и той е, че Вие – не Вие конкретно, а Вашата политическа сила, по презумпция искате по някакъв начин да ни унижите дори и да управляваме заедно, дори да сме заедно. Бяхме заедно – ние Ви подкрепяхме, Вие управлявахте, и винаги има един перверзен инстинкт към това под някаква форма да ни бъде казано: „Бе Вие нещо сте кофти, бе. А бе, по-долна класа сте, бе, нещо ни дразните, бе. Не може да имате председател на парламента, бе.“ То това Ви е. Вие даже казахте: „Госпожа Назарян има качества – някои от Вашите колеги – ама не може да бъде, защото е от ГЕРБ.“ Това е проблемът на госпожа Назарян. Не може министър-председателят да е Бойко Борисов, защото е от ГЕРБ и защото е Бойко Борисов, въпреки че демократичната логика води към това – лидерът на първата политическа сила да бъде министър-председател, както беше и господин Петков. Но има някаква, не знам, според мен това е въпрос на елита на Вашата общност, на тези, които сте тук, настройвате собствените си избиратели по неподходящ начин спрямо нас. След това идвате тук и се оказвате в положение, че не можете без нас, защото е така, и трябва да обяснявате обратно на Вашите избиратели: „Ама ние всъщност сме с тях, но ги мразим. Продължаваме да ги мразим, но сме с тях. Ама ще ги използваме.“ Господин Асен Василев излезе преди време, и то малко след като сглобката приключи, и каза: „Да бе, излъгахме ги, бе! Лъгахме ги!“ Е, как сега ние да участваме в този дебат? Асен Василев го каза. И моля Ви, хванете го и го озаптете малко. В момента, в който тръгнем към някакво взаимодействие, този човек излиза и минира целия терен, и това е очевидно, и се вижда. Не знам каква е мотивацията му. Според мен не е добра и не е мотивацията на някаква демократична система. Съжалявам, че просрочих времето, но дайте да минем в тон на уважение. Може и да управляваме заедно, може да не управляваме заедно, но каквото и да правим, успокойте Вашите симпатизанти и членове, така както ние се опитваме да успокояваме нашите спрямо Вас. Омразата няма да доведе доникъде. Инстинктът да унижиш някого, особено такъв, от когото имаш нужда, не е ползотворен и се вижда, затова толкова дълго продължава това първо заседание. Надявам се да прекратим и този дебат, защото няма никакъв смисъл в това да си припомняме кой какво казал и какво направил. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)
#109 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Имам една молба, уважаеми дами и господа народни представители. Моля да овладеем емоциите. Второ, да внимаваме за глаголите и прилагателните и да проявим взаимно уважение един към друг, все пак болшинството сме с образование. Благодаря Ви. За дуплика – госпожо Белобрадова, заповядайте.
#110 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна отзад напред. Първо към господин Биков. Всички колеги тук в Народното събрание, които са работили с мен, знаят, че уважавам всеки един от Вас, във всяка една парламентарна група. И тъй като го знаете, подхождам не просто с уважение към изказващите се, а и с респект към мнението, защото ние, освен да се събираме тук, за да спорим, сме тук и за да се изслушваме и да се поучаваме от това, което чуваме. По отношение на репликата – най-дългата реплика в историята на Народното събрание мисля, че беше на колегата Борисов, но естествено, дето се казва, по-добре да се беше изказал наистина толкова дълго, а не други политически сили да се изказват вместо него – имам няколко забележки. Първо, ние не поставяме червени линии. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Декларацията за санитарен кордон е от първия ден на предизборната кампания на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и поставя условие за откъсване от работа и изобщо каквото и да било съдействие с Делян Пеевски и неговата формация. Ако за Вас това е червена линия, ако за Вас работата Ви с Делян Пеевски е червена линия, трябва да може да излезете и да го кажете. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Второ, какво сте можели Вие да направите през това парламентарно време, с което загубихте три седмици на Народното събрание? Аз ще Ви кажа – това, което направихте през Четиридесет и деветото народно събрание, когато господин Росен Желязков беше кандидат за председател на Народното събрание. Проведохте консултации, излязохте със законодателна програма. Тъй като много добре знаете, Вие сте изключително опитни парламентаристи, какво трябва да направите още от първия ден, когато Ви конституират – консултации, програма и разговори с другите политически партии. Това не го правите вече трета седмица с две основни цели. Първо, да се сформира алтернативно мнозинство, така че да може Вашият лидер да излезе и да каже: „Е, събраха се!“, защото той всъщност в репликата си това каза: „Съберете се!“ Ама ние знаем, че Вие чакате да се съберем. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Няма да се съберем, това е първото. Това е първото! И второ, това, че трета седмица вече не правите това, което много добре знаете, че трябва да направите, с цел, след като кажете: „Ето, събраха се!“, да не изпълните задълженията си по първия мандат. Това са целите Ви и ние няма да отстъпим. Благодаря Ви, колеги. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#111 · speech
Благодаря Ви, госпожо Белобрадова.
#112 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Имам лично обяснение. (Шум и реплики.)
#113 · speech
Уважаеми колеги народни представители, само искам да напомня, че сме в първо заседание на Петдесет и първото народно събрание на Република България и на практика нямаме още правилник, не сме гласували за продължаване. Понеже имаше много изказвания, само да напомня. Изказвания?
#114 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Лично обяснение имам. (Шум и реплики.)
#115 · speech
Господин Божанков, имате думата за лично обяснение. Към Вас лично една молба мога ли да отправя?
#116 · speech
ПП-ДБ
Да, господин Председател.
#117 · speech
Да сме внимателни с прилагателните и глаголите.
#118 · speech
Поемам ангажимент, господин Председател.
#119 · speech
Благодаря.
#120 · speech
Благодаря за забележката. Уважаеми колеги, тъй като бях споменат поименно, се възползвам от правото си на лично обяснение. В две части беше изказването на Борисов, адресирано към мен. Едната е политическа. Политическата част, че той е подписал споразумение, тоест заявка, че няма да управлява с „ДПС – Ново начало“, също и че е направил достатъчно отстъпки, какви повече. ГЕРБ никога не са управлявали открито с тях. Те скрито управляват с тях. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е разликата с нашата декларация. Нашата декларация иска да отнеме скритата нерегламентирана власт на Делян Пеевски, това е съвършено различно нещо. По отношение на личната част господин Борисов каза: какъв характер трябва да има човек, когато те извлекат от вкъщи през нощта, пред семейството ти, пред децата те арестуват. И това е така, аз дотук съм съгласен с него. Много хора в България по време на управлението на ГЕРБ бяха арестувани по този начин – лекарите от Горна Оряховица и много други, пред семействата им, на семейни празници, незаконно. България тогава постави рекорд по осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека. И като казва Борисов: „Божанков, знаеш ли какъв характер трябва да имаш?“, аз най-добре зная какъв характер трябва да има човек. Макар да не е толкова популярен този случай, видях с очите си как мои близки си отиват от коварно заболяване, само че в спалнята на моя баща имаше и следователи по това време, които го разпитваха по фалшиви сигнали, зад които стоят ГЕРБ и Делян Пеевски – техните хора. Това е азбучна истина. Така че, ако някой знае какъв характер трябва да има човек, за да мине през това и да продължи, и да стои в една зала с тези хора, и все пак да работи в интерес на България, аз съм един от тези хора. Благодаря Ви.
#121 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Изказвания? За изказване думата има господин Пейков. Заповядайте.
#122 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, колеги! Господин Биков, вземам повод от това, което казахте – че не можем без Вас. Ние можем без Вас, но от изборите се вижда, че България не може поне на този етап. Вие сте първа политическа сила, ние сме втора. Дотук добре, нали? Да продължим нататък. Вие, господин Биков, в откриващата си реч казахте това, което се видя от изборите: има една голяма партия и останалите са средни и малки. Също дотук добре. Вчера или може би даже днес във Ваше изказване по медиите казахте, че решението на „Демократична България“ да гласува против алтернативното мнозинство било малоумно. Това би следвало да означава, че Вашето поведение е умно. Не Вашето лично, говоря, на групата. Вие сте 69 души и продължавате упорито от първия ден – слава богу, днес излязохте от черупката си, понеже бяхте предизвикани от госпожа Белобрадова, но продължавате ден след ден си налягате парцалите. Реално какво правим? Рая – няма друг вариант, Бойко Борисов няма друг вариант. Опитни политици сте. И ние не сме вчерашни. Почти вчерашни сме. Аз съм тук за пети парламент. Откакто влязох сериозно в политиката, са минали три години и половина, седем парламента. В тези седем парламента ГЕРБ спечели пет пъти и нито веднъж не направи правителство със свой мандат. Нито веднъж! Нито веднъж! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Единствените две правителства, които продължиха прилично дълго време, бяха на ПП-ДБ. И сега, какво да се баламосваме, колеги, че ако ние сега… (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Много ми харесва, че ме репликирате, обаче, господин Кирилов, ще Ви помоля да помолите колегите, ако ме репликират, да го правят от трибуната – така е коректно, за да си изложа становището.
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Пейков.
#124 · speech
Колеги, Вие сте достатъчно опитни, за да знаете, че това не се прави така. Водят се разговори, първо, със следващата по големина парламентарна група – упорито отказвате и говорите за някакви червени линии. Няма! Една е червената линия – моделът Пеевски. Това е, друго няма! Ние знаем, че Вие сте всеядни. Исторически това се вижда от Вашето поведение. Това не е лоша дума. Политически по някой път е добре човек да търси решение, въпросът е, че в момента Вие не търсите решение. Пращате ни тука едни копои – едни скачачи на политически овчарски скок, с гумени прътове ни ги пращате, да хвърлят прах в очите на хората и да казват как „Демократична България“ е виновна, че тя не гласува, защото щяхме да имаме председател и да правим не знам какво. Добре, какво щяхме да направим? Ако ГЕРБ не е готова да направи правителство, накъде ни водите Вие?! Към избори! Аз пак Ви припомням – имаше два парламента от последните седем, в които имаше достатъчно дълго време, за да се гласуват каквито и да е закони. В първия парламент – Четиридесет и петия, в който аз бях член, той продължи четиридесет и пет дни; вторият продължи девет – нямаше правителства, нямаше закони. Това, което ни карате да направим, е ние да направим с тези хора някакво алтернативно мнозинство, за да имате Вие алиби да се измъкнете от ситуацията и да ни заведете на избори, където да ни биете още по-лошо, защото знаете, че на нашите избиратели това няма да им хареса. Значи, вземете се в ръце, колеги, подходете по-сериозно. Ето – отстъпете, кажете – всички ще гласуваме за най-възрастния кандидат, и ние от ДБ, ако Вие сте готови да го направите, също ще се присъединим и ще гласуваме, но не във вариант, в който Вие държите контра и ни дебнете, за да забиете нож в гърба ни. Това е, което Вие по същество правите. В заключение, понеже с господин Борисов наистина бяхме в един многомандатен избирателен район и всъщност аз не се представих чак толкова зле… (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Благодаря, господин Ганев, наздраве и на Вас! (Смях.) Та, исках да кажа на господин Борисов нещо важно. Няма го тук, може би да му предадете. Господин Борисов, Вие сте политик със сериозен опит, политик, който… (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Не, не го моля, господин Ганев, и никога не сме молили ние. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Ааа!“) Това е Ваша чудесна опорка, която много хубаво опитвате да хлъзгате. Говоря на господин Борисов като на колега и искам да му кажа, че човек остава в историята с последното нещо, което направи в политиката. В края на краищата ГЕРБ управлява държавата вече от почти две десетилетия и нещата, които направиха, не са еднозначно лоши. Сега може да сме на опашката на Европа, ама поне сме още в Европа. Та, господин Борисов, помислете сериозно дали хората, на които искате да ни оставите, са един, дето е санкциониран по „Магнитски“, и едни други, дето искат да ни пращат в Белене, защото те не се шегуват. Те не се шегуват! Това е проруска партия, която ни тегли към Азия. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е последното, с което ще останете в историята, ако това не се случи и ние отидем към нови и нови, и нови избори. Другото, което ще се случи, е президентска република. Така че, моля Ви, колеги от ГЕРБ, моля Ви, господин Борисов, като техен лидер, проявете благоразумие и се опитайте да влезете в някакъв работен диалог. Вие сте опитни политици. Благодаря Ви.
#125 · speech
Благодаря Ви. Има процедура. (Силен шум.) Да, реплика – заповядайте, господин Георгиев. Заповядайте, имате думата за реплика.
#126 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Пейков! Аз, вероятно заслужено, не се славя с кой знае каква диалогичност. Това не е породено от сприхав характер, а от някакво вродено чувство за справедливост, моя справедливост. Не твърдя, че тя трябва да бъде всеобща, но всеки един от нас тук, в тази зала, в крайна сметка е изпратен, за да защитава всички български граждани според собствените си убеждения и възприятия за морал, етичност, политически възгледи. Аз уважавам Вашите. Ще Ви изненадам, но уважавам и на Вашата парламентарна група, независимо от това, че имаме разминавания в много отношения. Но в крайна сметка, както сме го казвали и друг път, ние не сме в залата, за да се харесваме, а за да работим и да произвеждаме някакво благо – такова, което обаче и хората извън тази зала да възприемат за благо. Много често се проваляме в тази си задача, трябва да се замислим защо, но моето възприятие за етика и морал включва и истината. И затова взимам тази реплика, за да Ви поправя и по-скоро да насоча вниманието Ви към това как Вие сам може да се поправите. Вие твърдите, че единствените, които са успели да реализират мандат в последните години, сте Вие. По същество, де факто, ако за реализиран мандат Вие считате взимането на папката – да, така е. Но, господин Пейков, вторият мандат, за който Вие говорите, беше реализиран само и единствено защото ГЕРБ наистина направи компромис със себе си, с хората, избрали ни, с всички тези седящи в залата от страната, която Вие заклеймявате непрестанно, и натиснали копчето за втората политическа сила, заради която първата се отказва от правото си да сформира правителство. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Пейков, демокрацията има някои базисни правила. Аз няма да Ви ги разяснявам за пореден път, защото не е необходимо, а и защото смятам, че Вие ги знаете, макар да не го признавате. Но едно нещо трябва вече да бъде ясно ограничено – когато възпиташ някой да мрази, единственото друго, което можеш да правиш, е да му намираш какво да мрази. И колкото повече, господин Пейков, се инвестира в тази посока – да търсим какво да мразим, как да го мразим, все повече, опасявам се, ще намираме и причини защо да го мразим. Да, когато ги няма, ще ги измисляме, ще ги фабрикуваме; когато ги няма, ще търсим извън самото естество на проблема, който разглеждаме в залата – в случая избора на председател. Какво можете да кажете Вие срещу госпожа Назарян? Какво?! По същество, не да я свързвате с ланшния сняг, с грешките на Аспарух при преминаването на Дунава – не, по същество. Но аз знам, че Вие трябва да дадете нещо на онези, които научихте да мразят, за да могат да продължат да го мразят, за да оправдаете поведението си. Дотук добре, но в следващия момент, в който трябва да обясните защо нещо може да се съгради, тук вече се проваляте. И идва използването на този тип – простете, ще ги нарека лъжи, защото те са такива, или манипулации, или неизказване на истина, че единствените, които са успели да направят нещо, сте Вие. Почтеността, господин Пейков, изисква да кажете: „Направихме го, но да, направихме го заради това, защото други се отказаха от правото си да го направят заради нас.“ И то беше така. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Трябва да кажете също: „Това правителство, в което бяхме заедно, се провали, защото ние гласувахме собствената му оставка.“ Няма нищо страшно в това, господин Пейков, то беше истина. Вие, ако извадим стенограмите, ако извадим гласовете, ще видим, че сте гласували за неговата оставка. Но това е подобно, господин Пейков, на онази лъжа, която се разпространява, че някой е свалил третото правителство на господин Борисов. Фактически, де факто, технически, политически, всякак си, лъжа. На правителството му изтече мандата и то по най-демократичния начин предаде властта на следващото, каквото и да беше то. И тогава спечелиха изборите ИТН, след това спечелиха изборите „Продължаваме Промяната“ и ние в нито един момент, дори това за нас да е било политически неприятен факт, не сме го отрекли. И това е може би причината, поради която ние отново сме първа политическа сила, някой може би е оценил тази наша форма на политическа почтеност. Вие може утре да проявите друга и да възвърнете гласовете, които загубихте. Не коментирам причините, поради които това се е случило, но твърдя, че тогава, когато уважаваш дори това, което не ти харесва, тогава си силен; тогава, когато нещо, което дори не смяташ за правилно, но го признаваш, защото то се е случило по законите и правилата на същата тази държава, в която се кълнеш, която обичаш, която защитаваш и за която работиш. Аз твърдя, че моят политически опонент в Перник може би нямаше моралното право да бъде в тази зала, но лично аз на втория ден написах, че е и легитимно, и легално, защото хората са го избрали и защото друг се е отказал в негова полза. Не ми харесва, но е факт и аз няма да го оспоря независимо кое е лицето, което стои зад този депутатски стол, защото така е нормално. Защото тогава, когато нещо го обичаш, уважаваш, работиш за него и искаш то да успее, а не просто да бъде мразено, защото ти така си го преди това предпоставил, правиш всичко възможно, за да насочиш нещата в някаква нормална градивна посока. С всеки от Вас сме имали някакви разногласия, с всеки от Вас съм имал някакъв тип висок тон. Невинаги съм се гордял с това, но ви уверявам, че то е било продиктувано от емоция, възникнала в някаква ситуация, която съм виждал да възниква и при Вас, няма нищо лошо. Но нека, господин Пейков, да си служим с фактите, така както искаме впоследствие те да бъдат обърнати към нас – справедливо, в търсене на това, което, надявам се, тази зала наистина иска да постигне. Председател някак си ще се избере най-вероятно и правителство ще има, няма да сме ние тия, които ще загасим лампата и ще затворим вратата на четиринадесет века държава, но нека да го направим по нормален, почтен, демократичен, европейски начин, който вярвам, че ние с Вас тук защитаваме. Някои не го правят, някои не го правят – и тука е разковничето, че ние заедно с Вас можем, защото вярваме в това. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“)
#127 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Господин Славов – втора реплика, трета реплика – господин Станислав Балабанов.
#128 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Колега Пейков, в много неща бяхте прав, но в едно важно нещо не бяхте прав. И това важно нещо е, че ГЕРБ управляват през изминалите години, управляват последните близо десет месеца с правителството на споделената отговорност между Борисов и Пеевски – кабинета Главчев, който много услужливо прави всичко това, което казва господин Пеевски, може би не всичко, което казва господин Борисов, но затова трябва да се замислят ГЕРБ. ГЕРБ управляваха, и бих казал – управлявахме, в рамките на кабинета на академик Денков, и това, което вярвам и вероятно щеше да се случи, ако това управление беше изпълнило своите приоритети, сега в края на годината щяхме да се поздравим с членство в еврозоната и в Шенген, но ГЕРБ избраха да не продължат ротацията и това ясно трябва да се каже. ГЕРБ избраха да не продължат ротацията, а ние подадохме оставка, защото още при встъпването си академик Денков много ясно заяви, че точно на деветия месец ще подаде оставка, за да не бъде обвиняван в кариеризъм, за да не носи чужди отговорности и грехове. Но тогава, когато спряха реформите, когато започна да се отлага Антикорупционната комисия да бъде избрана, когато настана разнобой по други теми, тогава стана ясно, че всъщност ГЕРБ отново се прегърнали господин Пеевски и това управление не може да продължи, или поне ако беше продължило, щеше да продължи като заложник на тези интереси. И сега големият въпрос пред нас е следният: ще успее ли „Граждани за европейско развитие на България“ да излезе от тази хватка с „Новото начало“ и да продължи там, където вероятно голяма част от нейните избиратели искат – към Европа, а не към Азия и към Русия. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#129 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Заповядайте за трета реплика. Имате думата, господин Георгиев.
#130 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Пейков, Вие казахте как не се молите на никого и в същото изказване три пъти се помолихте на Бойко Борисов. В същото изказване! Но да кажем, че не се молите наистина на никого. Случайно да сте се молили на Иван Тотев за финансиране – на бившия кмет на Пловдив от ГЕРБ, на него да сте му се молили за финансиране? Колко пъти сте ходили при него за финансиране? На майка му да сте се молили за финансиране случайно? Да, случайно да сте ходили при Иван Тотев за финансиране? Повтарям го за пореден път, защото се правите, че не чувате, правите се, че имате амнезия. Правите се, че Вие никога не се молите на ГЕРБ. Истина е, че Вие сте наведени и винаги се молите на ГЕРБ. Винаги! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#131 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Дуплика желаете ли, господин Пейков? Имате думата.
#132 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви. Колеги, Вие май бъркате възпитанието, каквото очевидно мнозина от Вас нямат. „Моля“ е уважителна форма, когато се обръщаш към човек, който е по-възрастен от теб, какъвто е господин Борисов. Това не значи да се умоляваш. Айде малко да боравим с езика, както е замислен този език. Сега, знам, че някои хора тук не са чели повече от книга и половина, ама да си имаме уважението. Това първо. Второ, към господин Георгиев. Господин Георгиев високо оценявам Вашата откровеност и смятам, че бяхте прям, но има едно нещо, с което дълбоко не съм съгласен. Господин Денков си подаде оставката, защото беше обещал. Много ясно беше обещал на деветия месец да си подаде оставката. Сега, това, че Вашият председател бил в Букурещ, и така, и така, и трябвало да изчака – извинявайте, ама това е, не обичам да използвам тази дума, ама това си е чиста проба опорка. Ние проявихме уважение и академик Денков беше перфектен в това, което направи. Това, че ние сме направили така, щото Вашият човек бил там. Сериозно ли е да твърдите, че Вие торпилирахте правителството на цялата ни държава, щото той не се съобразил и реагирал прекалено бързо? Ами имаше уговорка бе, колеги! Сега, дайте да си кажем нещата, както бяха – имаше декларация, която Вие не искахте да подпишете. И сега, като говорим за новата ни червена линия – модела Пеевски, пак същата декларация – де-жа-вю. И господин Борисов излиза и обяснява как той не е, той не е в коалиция с Пеевски и никога нямало да бъде, ама не подписва декларацията както колегите тук от тази страна на залата. Те са против еврото, ама всичките им спестявания са в евро. Те са против ваксините, обаче самите те се ваксинират. Същото е това, което правите. Извинявайте, това е несериозно и е несериозно да се твърди, че ядецът е у нас. Благодаря Ви.
#133 · speech
Благодаря Ви, господин Пейков. Има процедура – господин Балабанов за процедура.
#134 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Доцент Кирилов, предлагам да подложите на гласуване прекратяване на дебатите, защото дебатът така или иначе се измести в някаква политическа предизборна кампания, а в същото време залогът е всъщност да помислим с главите си, да отпушим работата на парламента или отново да го блокираме до понеделник. Благодаря.
#135 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Има записан един човек за изказване. Уважаеми дами и господа, поради емоции, които доведоха до други разстройства в ендокринната система, обявявам 30 минути почивка. (След почивката.)
#136 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам първото заседание. Има записани за изказвания. Господин Мирчев, заповядайте за изказване.
#137 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, тъмен призрак броди над България и този призрак стои на първия ред в пленарната зала, и това е Делян Пеевски. И искам да кажа на всички притеснени колеги, че ние се молим на някого, че на никого не се молим, че когато искаме санитарен кордон над Пеевски, ние не се молим на останалите партии, а смятаме, че това е тяхно задължение да осигурят такъв. Какво е Делян Пеевски днес? Делян Пеевски е темата, за която не обичаме много да се говори в тази зала, защото този човек има Службите, например Контраразузнаването, ДАНС – човекът там си има заместник-началник. Ако Ви трябва нещо в ДАНС, през Пеевски може да свършите много работа. В МВР – имаше си в МВР карикатура на министър, в момента стои в залата. Беше експерт, човекът му стана народен представител – прикри купуването на гласове. Пеевски си има още много институции. Пеевски си има например регулаторите, има Комисията за защита на конкуренцията. Пеевски има КЕВР. Пеевски има всичко, което си пожелае в страната, включително си има и ГДБОП. А ако направите сатиричен сайт за Пеевски, Пеевски с един телефон този сайт го сваля през ГДБОП. ГДБОП звънят на хостинг доставчика и хостинг доставчикът го сваля. Това е призракът, който броди из Европа, за който е неудобно да се говори в тази зала. Да, Пеевски има капии в почти всяка парламентарна група и това се знае много добре. Това е една от срамните тайни, за които не може да се говори. Преди малко имаше критика, че „Да, България“ седяла в скута на Пеевски. Никога „Да, България“ не е седяла в скута на Пеевски. (Смях, шум и реплики.) „Да, България“ е политическата формация, която пусна сигнала за контрабандните канали на Пеевски в Турция. Знаете ли тогава какво направи Пеевски? Изкара работниците от „Булгартабак“ пред нашата централа. Тогава много от Вас даже не се занимаваха с политика, а въобще не говорим пък за борба с Пеевски. А какво пък стана с „Булгартабак“, след като той им изкара работниците, сигурно всички също се сещате. Случи се това, което се случва с всичко, което голямото момче докосне – то го унищожава. Така както се унищожи ДПС, така както е напът да унищожи и ГЕРБ. А е напът да унищожи ГЕРБ, защото ГЕРБ не се разграничава от Пеевски и в ГЕРБ нямате силата да застанете срещу Пеевски. И това го знаете много добре. И трябва да знаете и още нещо още по-добре. Висшият съдебен съвет е нещото, което управлява страната през главния прокурор. Контролът на Пеевски там е тотален. Висшият съдебен съвет трябва да бъде сменен веднага, обаче това нещо става с мнозинство и това мнозинство трябва да бъде формирано не от някой, който ще ми пише празни листчета с подпис и ще обяснява как бил казал, че няма да се коалира с Пеевски. Ама Вие никога не сте се коалирали с Пеевски, бе. Вие формално никога не сте се коалирали. Ей го тоя стои ето тук, а сега го е страх да дойде. Искам да дойде тук, ама него го е страх. Никога не сте коалирали с него, обаче всъщност взаимодействието с него винаги го е имало. Ако ние искаме да променим тази страна, трябва всички партии да се обединят срещу Пеевски и да се приемат всичките тези пет точки, които Надежда Йорданова в началото ги каза. Такава сила дали има в тази зала, е въпросът и дали има сила, която да направи не просто мнозинство, в което щяло да бъде ВЪЗРАЖДАНЕ или някой друг, а която ще направи мнозинство анти-Пеевски и то ще вземе неговия политически скалп. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#138 · speech
Благодаря Ви, господин Мирчев. Господин Ганев, заповядайте за реплика.
#139 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Мирчев, заставам зад всичко това, което казахте, даже мога и да се подпиша под това нещо – изцяло прав сте, категорично. Но ако сте честен, трябва да признаете едно нещо. Това всичкото, което описахте, не стана последните месеци и Пеевски не овладя всичко това, което описахте като власт, последните месеци, даже последния месец. Нали? Така, Пеевски го овладя това благодарение на властта, която години наред има. И сега пропускате момента. Дали е седял Христо Иванов, дали някой от Вашата група му е седял в скута, това го твърди той, а Вие отричате, ама аз съм склонен в случая да му вярвам на него, но не това е важно. Важно е друго. Всичко, което казахте, е факт, обаче само преди една година – на 8 октомври, давате интервю и казвате: „Впечатлен съм от Пеевски. ДПС е част от мнозинството.“ (Шум, реплики, смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега, второ. Другият Ви коалиционен партньор – той по-скоро вече е част от Вашата група, защото той напусна онзиден ПП, присъедини се към „Да, България“ – Даниел Лорер. Продължавам, цитирам Даниел Лорер от „Продължаваме Промяната“: „Пеевски се промени за добро, за доброто на цялата страна.“ Датата – абсолютно по същия начин – 29 ноември. Сега, точно преди година цялото това нещо се разиграва. Тогава управлявахте заедно. Тогава Пеевски беше добър, променен в името на България, част от коалицията, както сами казвате – това също е факт, както и всичко, което изброихте. Въпросът е дали просто чисто политически имате, когато Ви изнася, амнезия и забравяте какъв е Пеевски в името на Ваши чисто партийни неща, или сега. Кога точно сте искрени? Даже не и персонално Вие, защото Вие говорите от името на Вашата политическа сила и Ви прави чест, че поне говорите с аргументи, а не като Хелоу Кити или Иванов. Вие поне говорите смислено. Така че това е фактът. Кога обаче сте лицемерни, политически имам предвид – когато е добър или когато е лош? Защото аз съм категоричен, че той е един от туморите на страната и трябва да бъде премахнат политически и ние винаги се борим срещу това нещо. Политически няма място тук и ние последователно гласуваме всичко срещу него, абсолютно всичко. Какво правите Вие обаче? Управлявате с него и с неговата политическа сила. Той е добър, променен е – Лорер обяснява, Вие обяснявате как е част от мнозинството, тогава нямахте проблем. Отричате! Ами погледнете всички законопроекти, които внасяхте тогава. И Вашето име стои с неговото! И Вашето! И на Христо Иванов, и на Атанасов, и на Кирил Петков, да не Ви изброявам всичките. Ама Вие променихте Конституцията благодарение на него, защото му се молихте и защото той обясни, че промяната в Конституцията е станала в неговия кабинет – там с Христо Иванов сте променили Конституцията. Тогава, значи, той беше добър, а сега е лош. За няколко месеца той не е придобил цялата власт, която описах. И Вие сте знаели всичко това, което представлява той, и тогава. В името на личностните си интереси, овладяването, и Вие да имате бухалки като него, както видяхме от един запис – бухалка, че искаме да си имаме бухалката КПКОНПИ, бухалката ДАНС. Тежка лицемерна ситуация, в която онзиден отново застанахте на негова страна. Можехте да го махнете, можеше да има избран председател на Народното събрание и можеше да си вкарате всичките законопроекти – 100% от тях, които ще вкарате, са вече вкарани от нас и се припокриват, и щяхме да отидем да гледаме заедно всички тези законопроекти и да изберем най-доброто решение. Вие обаче избрахте да застанете на страната на Борисов и на ГЕРБ. Колкото и да се обяснявате – не на нас, аз знам, че Вие не се обяснявате тук на нас, Вие се обяснявате на периферията си, която гласува за Вас, периферията, която избяга от Вас. Погледнете резултатите си, например в Бургас. От личен поглед го казвам. Погледнете Бургас – разсипана периферия, образно казано, се изплю на всичко това, което представлява Вашата коалиция, заради лицето Божанков. Ето, това представлявате: една разбита команда. Е, тук в София още държите нещо. (Реплика: „Засега.“) Това е. И то е заради лицемерието Ви, защото управлявахте с Пеевски. Вие му се молихте. Вие и сега се молите – както си се молихте на Пеевски, сега се молите на Борисов. Ама днеска се изредихте всички тук да му се молите на Борисов. Всичките! Да Ви покани! Вие даже му се молите да Ви кани, не нещо друго. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#140 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Други реплики? Няма. Дуплика?
#141 · speech
Реплики
Няма, няма!
#142 · speech
Дуплика желаете ли? Заповядайте, имате думата.
#143 · speech
ПП-ДБ
Господин Ганев, само една молба: не си служете с фалшиви новини. Че Пеевски е великолепен не само не съм казал – и никога няма да кажа. Между другото, след прословутото интервю на Лорер в bTV, аз бях гост, мисля, че на следващия или по-следващия ден и питаха същите въпроси по отношение на Делян Пеевски. Можете да проверите много добре какво съм казал тогава. Обаче тук има един много важен друг момент. Кога всъщност Пеевски се превърна в проблем и кога започна истинската битка с него? Той се превърна в проблем малко след като овладя в някаква степен ДПС и с протестите 2013 г. – тогава, господин Ганев, хората и голяма част от хората, които са в „Да, България“ и в „Продължаваме Промяната“ и ДСБ, имаме много ясна история какво сме правили по отношение на Пеевски. Преди той да съсипе КТБ, първият сигнал, който сме изпратили, беше срещу Пеевски от група граждани във времената, в които се колеше и бесеше. Не във времената, в които сме народни представители, а в едни доста по-други, по-тежки за всички нас времена. Затова наистина няма да Ви казвам „моля“, защото ние наистина не се молим на никого. И няма да ме видите нито мен, нито някой от „Да, България“ да се моли на някого, въпреки че сме много възпитани хора. По отношение на законопроектите с Пеевски. Ами, ние и с Вас имаме общи законопроекти – за зарядните станции на жилищните кооперации. А с Пеевски знаете ли какво общо имаме? Пуснахме заедно един сигнал срещу руската пропаганда. Ами аз съм готов и с Вас да го пусна. Искате ли? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Искате ли с Вас да пуснем сега един сигнал, ама да не се окаже, че в този сигнал ще влезете Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ?! Защото Вие сте част от руската пропаганда в България. Е, тогава ще стане големият проблем. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Та такива неща сме правили с Пеевски. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) За да минем по-бързо към гласуване, ще Ви призова отново: потенциалното бъдещо мнозинство може да бъде само едно и то да освободи страната от плена, в който е, и той е на Пеевски. И това мнозинство може да бъде само едно – анти-Пеевски. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#144 · speech
Благодаря Ви, господин Мирчев. Има още един записан народен представител. Това е господин Костадин Костадинов, след което закриваме разискванията. Заповядайте, господин Костадинов – имате думата
#145 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Всъщност, ако трябва да говорим като резюме на това, което чухме днес, ставаме свидетели за пореден път на много тежко политическо лицемерие. Защото, ако извадим ГЕРБ и ДПС от сметката, които имат 99 депутати, остават 141 депутати, от които представителите на политическите сили по време на кампанията, която свърши преди по-малко от месец, обясняваха как трябва да се създаде правителство и ще работят за това да се създаде правителство без ГЕРБ и ДПС. Всяка една от политическите сили убеждаваше своите избиратели да ѝ гласуват доверие, за да може да направи това. Сега, тъй като в крайна сметка нито една от партиите не успя да се наложи над другите и въпреки че имаме първа, но не и победила партия, защото вярно е – първа сила е ГЕРБ, но не е победила, тъй като, ако беше победила, щеше да има повече от 50%. Няма – очевидно не може да надделее, дори и с ДПС на Пеевски не може да надделее. Имаме 141 други народни представители, следователно математически е възможно да има мнозинство без ГЕРБ и ДПС, и то не какво да е мнозинство, а стабилно мнозинство – не такова, което да е 121– 122 гласа. Защото тук, в това мнозинство включително, може да бъде включена и формацията АПС, която по принцип заявява може би най-последователната позиция срещу Пеевски тук, тъй като те имат, както се казва, вече кръвна вражда. 141 депутати обаче виждаме, че нещата не се получават. Защо не се получават? Има две обяснения. Едното е заради тежка форма на политическа шизофрения, която те кара да се бориш с Пеевски, като гласуваш с Пеевски. Защото в сряда това направи групата на „Демократична България“ – гласува с Пеевски срещу Силви Кирилов. Тя се бори с Пеевски, гласувайки с Пеевски. Това не е само политическа, но и каквато още я наречете шизофрения. Едното обяснение. Съдейки по изказванията на някои представители на „Демократична България“, възможно е това да е обяснението. Очевидно е, че там има такива хора с такива проблеми. Но възможно е да е и друго. Възможно е да става въпрос за лъжа, за фалш, за политическо лицемерие, което е много, много по-лош грях вече пред избирателите, защото, ако един човек е шизофреник или леко луд, или му хлопа дъската, както се казва – няма проблем, става депутат от „Демократична България. (Възгласи: Еее!“ от ПП-ДБ.) Друг е въпросът обаче, когато лъже своите избиратели. За първото нещо Господ си го е наказал, за второто нещо обаче той наказва избирателите си. И лицемерите от ДБ това нещо много добре го знаят, защото и аз седя и виждам какво им се изсипва на главите в момента. Затова е днеска и цялата тази абсолютно излишна дискусия – за да обяснят на своята избиратели, че предавайки ги, те не са ги предали. Ами предадохте ги. И те го знаят, и го виждат, защото Вашите избиратели, една голяма част тях, не са идиоти. Ситуацията сега, в момента, е доволно проста: можем ли да направим мнозинство без ГЕРБ и ДПС? Можем. Може ли да е стабилно? В никакъв случай няма да е стабилно! Защото аз, извинявайте, обаче изпитвам много, много тежка морална дилема да гласувам заедно с „Демократична България“, които са едно от лицата на корупцията в България, изпитвам много сериозни морални угризения. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Точно така!“) И точно поради тази причина едно такова мнозинство, едно такова гласуване няма как да е стабилно. Само че ние тук трябва да степенуваме и трябва да видим какво искаме да постигнем: искаме ли да имаме някакво алтернативно развитие на страната? Защото в последните години виждаме каква е ситуацията – ГЕРБ управлява от 2009 г. с малко прекъсване, когато БСП управлява с ДПС. След това от 2021 г. насам – нестабилни правителства. Включително допреди пет месеца ГЕРБ и ДПС управляваха с кого – с ПП-ДБ. Заедно! И сега тук тези хора, които му седяха в скута на Пеевски, които се молиха на Борисов, които днеска му се молиха, късат ризи и обясняват как всъщност – много сложни комбинации обясняват, за да кажат, че те имали проблем. И проблемът им е, че ако гласували срещу Пеевски, щели да гласуват с ВЪЗРАЖДАНЕ. И по този начин какво правят? Помагат на Пеевски. Ето това е истината! ДБ обслужи Пеевски, ДБ обслужва Пеевски и в момента включително! И колкото и красиви оратори да излизат тук, отпред, и колкото и да говорят, и колкото да врещят, това няма да промени ситуацията. Най-малкото което е, няма да промени нагласите на техните избиратели, напротив, ще затвърди представите на избирателите на ДБ специално, че са били излъгани. И да не забравяме, че има и двама депутати от ПП, които очевидно е, че и те са излъгали своите избиратели – Лорер и Божанков. Така че в тази ситуация сега, буквално след минути, като минем към гласуване, за пореден път ще се свалят маските от страна на едно от лицата на корупцията в ДБ. Защото те имат пак избор: или ВЪЗРАЖДАНЕ и всички останали срещу ГЕРБ и ДПС, или с ГЕРБ и ДПС срещу всички останали. Те направиха този избор: в сряда продадоха малкото си чест, ако въобще са имали. Не за първи път, между другото! Те до юни месец управляваха заедно с ДПС и с ГЕРБ. И не беше проблем, както преди малко и Цончо Ганев посочи. А такива примери с изказвания могат да се дадат милиони. Днес за пореден път ще стане ясно, че ако не се избере председател, което, между другото, обслужва единствено и само в момента управляващите ГЕРБ и ДПС. Защо казвам управляващи? Защото правителството е тяхно. Даже трябва да се коригирам: не ГЕРБ и ДПС, а ДПС и ГЕРБ, тъй като аз не забелязвам да има такива подаръци от страна на управляващия в момента служебен кабинет към ГЕРБ, каквито видяхме, че правителството на Главчев прави към ДПС и към Пеевски персонално, подарявайки му централа, изгонвайки три държавни учреждения. Ако ние отидем на избори с правителството на ДПС и на ГЕРБ в момента, това обслужва ДПС и ГЕРБ. Какво правят в момента „Демократична България“? Помагат на ДПС и ГЕРБ да отидат на едни избори с тяхното правителство сега. Какъв ще бъде резултатът с правителството на Главчев, с МВР на Главчев, с МВР на Илков? Същият като сега, даже и по-лош. Със сигурност по-лош! И ще ви кажа защо по-лош. Защото една част от хората, които стават все по-малко – тези, които гласуват по убеждение, заради идея, заради обещания, ще станат още по-малко. А тези, които пък си продават гласа, ще отидат и ще го продадат още веднъж и даже ще докарат и приятели, защото виждат, че няма проблеми. Да сте видели някой осъден?! Питахме Министерството на вътрешните работи: има ли осъден до момента – такъв, който си е продал гласа? Нула. Нула! Няма един! Когато започнем да вкарваме в затворите тези, които проституират с гласовете си и се продават за 100, за 200, за 300 лв., тогава ще спрем купуването на гласове. Защото купувачи винаги ще има, но трябва да спрем продавачите! И това е много по-сериозен проблем. Как може да стане това? Като изберем председател на парламента, който не е от ГЕРБ и ДПС. В противен случай отиваме на избори с правителство, което ще бъде така добро да направи това, което вече веднъж направи. Знаете ли какво е, понеже преди малко говорих за шизофрения, да Ви кажа какво е медицинското определение за олигофрения – да правиш едно и също нещо, очаквайки различен резултат. Ако отидем на избори със същото правителство, ще имаме в най-добрия случай същия резултат. Само че аз съм в скептик – смятам, че ще бъде по-лош резултатът. И ако тук има хора, които се държат като политически шизофреници и като политически олигофрени, аз искам да се обърна към останалата част от залата: да демонстрира здрав разум и да покаже, че в крайна сметка можем да направим нещото, което тези 141 депутати обяснявахме по време на кампанията. В противен случай ще се окаже, че тези, които са излъгали от „Демократична България“, са просто едни, както вече виждаме всички, лъжци, мошеници, измамници, крадци, лицемери и всичко останало, което можете да се сетите. Да не продължавам, че ме е гнус. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Браво! Браво!“)
#146 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Заповядайте, госпожо Белобрадова – първа реплика. (Шум и реплики. Народният представител Стела Николова иска думата. Шум и реплики.) Има ли значение кой първи, или втори?
#147 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Костадинов, Вие стояхте тук, на този стол, през цялото време на заседанието, така че чухте много ясно какво каза господин Борисов, след като, естествено, Вашите хусари дълго време защитаваха позицията на ГЕРБ и отговаряха вместо тях. Накрая обаче господин Борисов излезе и каза: ами, хайде, съберете се! И Вие сега излизате, за да преповторите неговата опорка – как трябва да се съберем. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) На мен и на всичките ни колеги от „Демократична България“ е напълно ясно какво ни казвате в момента. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Каквото Ви е казал господин Борисов, това се изпълнява. Господин Борисов Ви каза: Съберете се! И вие се събирате, както винаги сте правили, когато господин Борисов Ви каже нещо да направите. Благодаря Ви.
#148 · speech
Благодаря Ви, госпожо Белобрадова. Втора реплика – заповядайте, имате думата.
#149 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Господин Костадинов, не за първи път от Вашата парламентарна група се обиждат хората с психични разстройства. Шизофренията е психично разстройство, това е болест и Вие обиждате всички, които са болни, но за друго излязох да Ви репликирам. Вие тръгвате да обяснявате какво трябвало да мислят нашите избиратели. Знаете ли какво мислят нашите избиратели със сигурност? Че искат да влязат в еврозоната, да бъдат в Шенген и да са мноого, много далеч от Русия. Ето това мислят нашите избиратели. И другото, което мислят, е, че никога, никога, никога ние нищо с Вас не трябва да правим. Ей това мислят. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#150 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Трета реплика – няма. Дуплика, господин Костадинов, имате думата.
#151 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Николова,… Само малко да се отклоня от микрофона, че малко сте го понаплюли. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Госпожо Николова, персонално на Вас сега като представител на психично болните ще Ви се извиня (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), приемете моите извинения. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Госпожо Белобрадова,… Къде е госпожа Белобрадова? Госпожо Белобрадова, нали все пак Вие сте интелигентен човек – и не го казвам с ирония, наистина сте интелигентен човек. Били сме заедно с Вас в Комисията по образованието, Българите в чужбина, виждал съм Ви как говорите, как разсъждавате. Малко, как да кажа, подценявате интелекта на Вашите избиратели. Нали не мислите, че някой от тях би се вързал на това нещо. Защо не им обяснявахте по време на кампанията следното нещо: вижте, ние отиваме на избори – защото това трябваше да кажете на своите избиратели, за да не ги лъжете – с ясната мисъл, че дори с купуване на гласове и с бутане по време на секциите няма да можем да изкараме повече от 11 – 12% и поради тази причина няма как да направим правителство. Обаче, тъй като не искаме и с ВЪЗРАЖДАНЕ, и затова ние не можем да участваме в никакво друго правителство, няма как да сме и с ГЕРБ и ДПС и няма да направим правителство никога. Това трябваше да казвате Вие на Вашите избиратели, за да знаят, че те гласуват за една маргинална софийска формация, която няма никакви шансове някога да управлява, освен ако, разбира се, стоящото зад нея посолство не я имплантира във властта като тумор. Така. Вие обаче това не го обяснявате на Вашите избиратели, Вие ги лъжете. Лъжете ги веднъж, че искате да управлявате сами. Ясно е, че никога не можете да управлявате сами. Лъжете ги, че ще управлявате без ГЕРБ и ДПС. Очеизвадно е, че не можете да управлявате без ГЕРБ и ДПС. Казвате им, че сте против ВЪЗРАЖДАНЕ, а в следващия момент постоянно през годините назад търсехте подкрепата на ВЪЗРАЖДАНЕ. И когато сте искали подкрепата на ВЪЗРАЖДАНЕ, сте я получавали, когато е било за разумни неща. Последният път искахте подкрепата на ВЪЗРАЖДАНЕ – да не споменаваме случая с подкрепата за Бойко Рашков сега, от миналата седмица, да споменем случая с оставката на Антон Славчев. Искахте и получихте нашата подкрепа тогава. А за подизпълнителите на „Уестингхаус“? Да обяснявам ли пак, за пореден път да казвам, че пътека сте направили до нашия кабинет. Ама пътека! Колко пъти сме водили разговори в тази посока? Защото ще Ви кажа, госпожо Белобрадова, за пред хората Вие казвате, че искате да се борите с корупцията, казвате: ГЕРБ и ДПС са лицето на корупцията. Само че Вие направихте правителство с лицето на корупцията, така че, ако те са лицето на корупцията, Вие какво сте на корупцията? (Смях.) Да предположим ли какво бихте могли да сте на корупцията? Ако държите да сте обратното, защото лицето е ГЕРБ и ДПС, Вие какво сте (смее се), да го кажа ли от тази трибуна? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма да го кажа, но мисля, че всички разбрахте какво искам да кажа. Затова, вижте, наистина не Ви подхожда. Интелигентна жена сте, не сте лицемер. Цялата тази театрална постановка, която правите тук в момента, няма да заблуди Вашите избиратели, никой не заблуждава България, журналистите не заблуждава, никого. Имате два избора – или с ДПС и ГЕРБ след малко,…
#152 · speech
ПП-ДБ, от място
Или с ВЪЗРАЖДАНЕ!
#153 · speech
…или против ДПС и ГЕРБ. Това са двата варианта.
#154 · speech
ПП-ДБ, от място
Разбрах!
#155 · speech
Или с ДПС и ГЕРБ, или против ДПС и ГЕРБ. След няколко минути Вие, госпожо Белобрадова, ще направите отново избора с ДПС и ГЕРБ за пореден път и затова силно се надявам на следващите парламентарни избори вече да се явите отделно. ПП, с които имаме много тежки сблъсъци и спорове, много повече с тях сме се карали, между другото, много повече сме се карали с тях, те в момента демонстрират много по-сериозна политическа зрялост от Вас. И тук вече е въпросът – понеже все пак не смятам, че всички сте хора с отклонения, има и нормални хора сред Вас, тук-там, коя е причината всъщност, госпожо Белобрадова, да се държите тека нелогично? Вие се простреляхте едновременно в главата, в крака, в гърба, във всичко останало, сами го направихте. Коя е причината да се самоубивате ритуално пред цяла България? Коя е причината? Кой е причината? Седи ли тук отпред по средата? Защо не си кажете? Ако имате чест и достойнство, ще го направите. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#156 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. С това последният записан се изказа. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване на кандидатурите на номинираните за председател на Петдесет и първото народно събрание. Кандидатите са четирима и ще ги подложа на гласуване по азбучен ред на първите имена. На първо място подлагам на гласуване кандидатурата на доцент Наталия Киселова за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 39, против 117, въздържали се 82. Предложението не е прието. На второ място подлагам на гласуване кандидатурата на господин Петър Петров за председател на Петдесет и първото Народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 47, против 133, въздържали се 58. Предложението не е прието. На трето място подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Гласували 238 народни представители: за 68, против 148, въздържали се 22. Предложението не е прието. На четвърто място подлагам на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Гласували 238 народни представители: за 66, против 98, въздържали се 74. Предложението не е прието. Уважаеми колеги, на първи тур на гласуване нямаме избран председател на Петдесет и първото народно събрание. На първо място най-много гласове има госпожа Рая Назарян, на второ място – господин Силви Кирилов, на трето място – господин Петър Петров, и на четвърто място – госпожа Киселова. Преминаваме към втори тур на гласуване – по азбучен ред на малките имена. На първо място – госпожа Рая Назарян. Моля, процедура за гласуване за избор на председател на Петдесет и първото народно събрание – госпожа Рая Назарян. Гласували 238 народни представители: за 68, против 150 и въздържали се 20. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване на втори тур кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Гласували 237 народни представители: за 101, против 99 и въздържали се 37. Предложението не е прието. С това дневният ред за днес е изчерпан. Прекъсвам заседанието. Следващото заседание е в понеделник, 25 ноември, от 11 ч. (Шум и реплики.)
#157 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Председателски съвет трябва да направим.
#158 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не! В сряда трябва да е следващото заседание.
#159 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Искам Председателски съвет.
#160 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Кой го реши това нещо? В сряда е заседанието. (Силен шум и реплики.)
#161 · speech
Много Ви моля, аз съм със слуховия анализатор прекрасно. Ще Ви моля да не говорим в общ глас. Господин Чакъров, Председателски съвет? Да, добре. ИТН? Станаха пет – болшинство. Моля, представителите на политическите сили и коалиции след пет минути в залата. Възобновявам заседанието, което прекъснах. След 15 минути ще Ви съобщя решението от председателския съвет. (След почивката.)
#162 · speech
Уважаеми колеги народни представители, след приключване на обсъждането с представителите на политическите партии и коалиции, представени в Петдесет и първото народно събрание, решението е – събираме се в сряда, 27 ноември, от 11,00 ч. Прекъсвам първото заседание. Приятен уикенд! (14,01 ч.) Временен председател: Силви Кирилов