2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: dzhevdet-ibryam-chakarov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Уважаеми колеги, добър ден! За да открия заседанието, трябва да се установи, че в залата присъстват повече от половината от обявените за народни представители. Проверката на кворума ще стане чрез електронната система за гласуване. Моля за регистрация. След проведената регистрация в залата присъстват 234 народни представители. Има конституционно необходимия кворум. Откривам първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. (Звъни.) Заседанието ще се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Живеем в сложно и изключително динамично време както във вътрешен, така и във външнополитически план. Това изисква трезва оценка и анализ на социалните, обществено-политическите, финансово-икономическите и други проблеми. Светът се променя шеметно пред очите ни за време, което преди би изисквало десетилетия. Политическите отношения в страната са противоречиви, а в някои отношения вече и антагонистични, доверието в политическите партии и държавните институции е в най-ниската си точка. Поставена е под съмнение демократичността на политическия процес като цяло, натрупани са огромно количество нерешени за бизнеса, икономиката и работещите съсловия проблеми, които произтичат от политическата криза в последните години. В българското общество са наложени много разделителни линии. Те са резултат от немалко грешни и конюнктурни политически решения в близкото и в по-далечното минало. Това е значителен проблем за обществото и наша е задачата за неговото преодоляване във всички сфери на обществения живот. Искам да подчертая пред Вас преди всичко чувството за огромна отговорност, която носи Петдесет и първият парламент на Република България пред българския народ. Хората няма да простят на никого в тази зала разминаването с техните очаквания. Те искат да видят, че народните представители са наистина част от тях и че споделят техните проблеми. Те очакват радикални промени в името на българската нация и държава. На първо място, честен, прозрачен и морален изборен процес; работещи и независими правораздавателни институции, съдебна реформа; ясни, добре формулирани и аргументирани законодателни приоритети с точно определен времеви хоризонт; стабилна, предвидима и непроменяща се нормативна база, която да формира устойчива среда на сигурност и защита на собствеността, инвестициите и бизнеса; достъпно, качествено и навременно обществено здраве и здравеопазване на цена, приета от обществото. Тези политики и всичко свързано с тях биха довели до качествени положителни промени в демографските тенденции в България. Това означава младите хора не само да участват в изграждането на просперираща държава, но и да дадат своя конкретен принос за решаването на демографската криза. Това е приоритетен проблем за българската държава и е основна част от националната сигурност. Като споделям това, имам предвид силата и волята на парламентарната институция за решаване на сложните задачи. Решаването им не може да стане без осъзнат и задълбочен диалог между парламентарните сили, той гарантира създаването на ефективна изпълнителна власт. Другото решение е отиване на нови предсрочни избори. Те са възможни само при приемането на мерки за повишаване на доверието на гражданите в изборния процес. Аз съм оптимист за възможностите на българския парламент да се справи с тежките предизвикателства на настоящия политически момент. Това е възможно, ако политическите партии загърбят тяснопартийните си интереси и действат, водени от националния интерес. Вярвам в мъдростта на народните представители, вярвам в здравия разум, който логично ще ни доведе до прагматични и ефективни решения. Желая успех на Петдесет и първия парламент на Република България! Уважаеми колеги, сега предстои най-важният момент – полагане на клетва. Моля, станете и повтаряйте след мен. (Всички стават.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ Поздравления! (Ръкопляскания.) Сега ще изслушаме химните на Република България и на Европейския съюз. (Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Ръкопляскания. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз.) Уважаеми народни представители, продължаваме с представителната част на заседанието, в която думата ще имат представителите на различните политически партии и коалиции, представени в Народното събрание след изборите на 27 октомври 2024 г. Давам думата на представителя на Коалиция ГЕРБ-СДС. Господин Биков, заповядайте. Имате думата.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Ваше Светейшество, уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Отминалите избори зададоха нови тенденции в българската политическа система и промениха нейната структура. Тя вече се състои от една голяма формация в лицето на ГЕРБ-СДС и множество средни и малки формации. Според всички социологически агенции номинално за ГЕРБ-СДС са гласували най-много висшисти, най-много хора със средно образование и най-много млади хора. Имаме категорична доминация в големите областни градове и увеличаваме чувствително доверието в София. Резултатите за пореден път показаха, че ГЕРБ-СДС е всеобхватна народно-консервативна формация, която има значимо присъствие както в столицата и в големите градове, така и в по-малките общини и населени места. От тази гледна точка е очевидно, че въпреки усилията на различни политически сили през последните години партията ни, първо, да бъде унижена, а след това да бъде поставена в изолация и етикетирана с най-различни обидни квалификации, в средносрочен и дългосрочен план ГЕРБ-СДС ще бъде интегрална част от българския обществен живот и незаобиколим фактор в българската политика. През последните години ние и нашите членове и симпатизанти показахме, че не сме временно и конюнктурно явление, а сме системни изразители на реални обществени тенденции, които съществуват и ще съществуват занапред. През последните години често сме призовавали останалите формации в парламента да анализират адекватно и добросъвестно изборните резултати, защото една от основните причини за настоящата политическа криза се корени именно в неправилното разчитане на изборните резултати и неразбирането на посланието, което българските граждани ни дават със своя вот. Върху това се наслагват и грешните изводи, които си правят част от парламентарно представените партии и които са в основата на невъзможността да се състави устойчиво редовно правителство. Уважаеми колеги, резултатите от последните избори показват ясно, че единствената формация, без която е невъзможно съставянето на редовно и стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС. Впрочем сходна тенденция очертаха и изборите за Четиридесет и девето и Петдесето народно събрание. От тази позиция ние от парламентарната група на ГЕРБ-СДС сме готови да търсим подкрепа и да направим необходимите компромиси за съставяне на редовно правителство, но не сме готови да участваме в подмяна на вота на българските избиратели. Мислим, че и останалите партии трябва да се съобразят с изборните резултати и да поемат отговорност, съответстваща на доверието, което са получили. По време на предизборната кампания ние ясно анонсирахме формулата за управление, която бихме предложили, ако българските граждани ни дадат необходимото доверие, за да бъдем първа политическа сила. Нашата формула включва съставяне на редовно коалиционно правителство с 4-годишен хоризонт на управление, което носи ясна политическа отговорност за работата си, чрез излъчване на ярки политически фигури от различните коалиционни партньори. Убедени сме, че политическата криза не само няма да бъде решена, но и ще бъде задълбочена, ако подменим вота на избирателите и изберем временно правителство, в което не е ясно кой носи персоналната отговорност за управлението на страната. От позицията на първа политическа сила ние ще бъдем максимално честни с българските граждани и няма да се крием зад програмно, експертно или всякакъв друг вид задкулисно управление, което няма да увеличи нито доверието на гражданите в партиите, нито доверието между самите партии. Точно обратното – такъв тип управление, в което отговорността ще бъде размита, единствено ще задълбочи кризата на представителната демокрация, в която се намираме в момента. В кампанията си ние поехме ангажимент да съставим правителство, в което отговорността за изпълнителната власт трябва да бъде пропорционална на доверието, което са получили различните коалиционни партньори на последните избори. Това не е самоцелен ангажимент, а единствената възможност да се уважи вотът на избирателите и да се гарантира базова обществена подкрепа за управлението поне от страна на гражданите, които са подкрепили партиите в коалицията. Очакваме останалите партии да проявят отговорност и да превърнат доверието, което са получили, не в инструмент за задълбочаване на разделенията в обществото, а в аргумент за намиране на съгласие. Това е единственият начин българското общество да получи позитивен дневен ред за развитие в сложната геополитическа и вътрешнополитическа ситуация, в която се намира страната. Уважаеми госпожи и господа, очакванията ни, че в дните след изборите страстите ще се успокоят и ще бъде създадена подходяща атмосфера за разговори между различните парламентарно представени партии, не се оправдаха. Нещо повече – конфронтацията между политическите сили се увеличи и за пръв път от 35 години насам под съмнение е поставена самата легитимност на изборите, а оттам и на представителната демокрация в нейната същност. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС категорично се противопоставя на подобен подход, чиято единствена цел е не да разбере или защити вота на гражданите, а да оправдае слабите изборни резултати на част от партиите, които са загубили доверието на собствените си избиратели. Даваме си ясна сметка за опасността от подобни авантюристични действия, които делегитимират демократичните институции и пренасят политическия процес от тях по площадите и улиците. Изнесен извън институциите, политическият процес не може да гарантира нито функционирането на правовата държава, нито съществуването на демократичните начала, нито провеждането на системна и целенасочена политика в полза на българския народ. Убедени сме, че от настоящата криза може да се излезе само с общите усилия на системните партии в парламента, а не с извънсистемни решения, заклинания, лозунги и политически иновации. Затова като първа политическа сила ще предложим свой кандидат за председател на Народното събрание и ще очакваме подкрепа от всички формации, които определят себе си като системни, демократични и уважаващи вота на избирателите. На база на тази подкрепа ние ще направим и своите изводи за възможностите за съставяне на редовно правителство в Петдесет и първото народно събрание и за преодоляване на политическата криза. Благодаря Ви за вниманието и Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Предоставям думата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Академик Денков, заповядайте.
#4 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми сънародници, уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, господин Председател на Висшия адвокатски съвет, председатели на Народното събрание, господин Началник на отбраната, госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства! Много бих искал да започна това изявление в оптимистичен тон, да се фокусирам върху приоритетите, които най-много вълнуват хората в момента – доходите и конкурентната икономика, бюджетът за 2025 г., качествено и достъпно образование и здравеопазване, проблемите с водата, построяването на магистралите в Северна България, развитието на общинските проекти и разбира се, върху сформирането на редовно правителство, което да започне системното решаване на всички тези натрупани проблеми. Но този разказ става все по-труден, защото наред с известните и обсъждани проблеми през последните месеци се появи нов и той е още по-голям. Нека го кажем ясно и високо – за първи път от 35 години демокрацията в Република България е поставена в непосредствена опасност и трябва да се борим, за да я спасим. Това твърдение се илюстрира не само от многобройните протести в първия ден на новото Народно събрание, не само от поставяните от години проблеми за завладените институции бухалки и тяхното използване за користни цели, а от ново развитие в последните месеци, което атакува самите основи на всяка демокрация – това са честните избори и запазване на основните права на хората. Нека обобщя двете основни развития през последните месеци, които са особено тревожни. Първо, на проведените избори видяхме безпрецедентен по мащаб и организация контролиран вот със сигнали за сериозни нарушения от цялата страна. Особено притеснителни са видеозаписите, които показват планирано и системно нарушение на изборните правила, за да се постигнат в кавички предварително зададени цели за брой гласоподаватели по секции, най-вече за партия „Ново начало“. Последвалите реакции от страна на Пеевски и Борисов показват желание не просто да се омаловажи този проблем, а да ни принудят нас – народните представители и гражданите на България, да приемем за нова нормалност масовото нарушаване на Изборния кодекс и на честния изборен процес. Това няма да стане! Обществената реакция срещу контролирания вот и изборните нарушения е изключително силна. Партиите, които представляваме свободните граждани в този парламент, трябва да изолираме от управлението Пеевски, който с изборните манипулации унищожава основите на демокрацията в България. Призоваваме и за адекватни промени в Изборния кодекс, които да намалят възможностите за контролиран вот. Второ, наблюдаваме активирането на партии и групи, които се опитват да отменят основни човешки и демократични ценности, като правото на собствено мнение и неговото изразяване, правото на достъп до театрални представления и кинопрожекции, правото на свободно обсъждане на научни факти и хипотези. Засега най-грозното проявление на тази тенденция са публикуваните публично списъци на учители и артисти за заклеймяване и тормоз. Освен основно нарушение на човешки права и на законите в България тази практика е част от най-ефективния инструментариум, присъщ на фашистки партии, за настройване едни срещу други на обществени групи, след което следва насилие, хаос и установяване на диктатури, които стабилизират властта си чрез репресия и насилие. Историята на ХХ век ни учи, че веднъж започнал, този процес е много трудно да бъде спрян. У нас той вече е започнал и се изисква политическо усилие и активна гражданска позиция, за да го спрем. Ролята на медиите, гражданските организации, интелектуалците, дейците на културата и науката, лидерите на мнение от всички сфери ще бъде изключително важна наред с тази на демократичните партии. Ако не спрем тази тенденция, всеки един човек в нашата страна ще бъде засегнат от нея. След списъците на учители и артисти ще последват списъци на книги и техните автори, на политически анализатори, на преподаватели във висшите училища, на учени, на бизнесмени, които изразяват мнение, различно от това на диктаторите, и защото все още искат честни избори. Никоя фирма, дори с международен бизнес, не е застрахована срещу подобни атаки – видяхме примери в близкото минало. Ако на някого тези прогнози му се виждат прекалено мрачни и нереалистични, нека види какво се случи в Беларус и какво се случва в Грузия. Ако не се обединим днес за защита на основните демократични и човешки права, това може да бъде съдбата на България след няколко години и това е мечтата на един диктатор в Кремъл, който е обявил България за неприятелска държава. Затова основните приоритети на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ при старта на настоящото Народно събрание са следните: Първо, изграждане на санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата парламентарна група, като ограничим участието им във формирането на мнозинства в избора на ръководните органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от Народното събрание. Причина за този подход са дълбоките обосновани съмнения в българското общество за системно нарушение на правовия ред чрез упражняване на нелегитимни влияния върху контролните механизми на държавата. Второ, програма за работа на Народното събрание с мерки, които спират разпада на институциите в България, ограничават нелегитимното влияние върху тях и гарантират независимостта им. Такива са например: 1. Прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и въвеждане на забрана такъв съвет да взема ключови дългосрочни кадрови решения за конституционно установени органи. 2. Приемане на антикорупционни реформи, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост, които са договорени вече с Европейската комисия. 3. Избор от Народното събрание на членове на органи, включително на членове на Висшия съдебен съвет, въз основа на публични и прозрачни процедури, които гарантират избора на хора с високи професионални и нравствени качества, които са партийно неутрални и се ползват с обществено доверие. 4. Борба с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани за корупция от партньорски на България държави, не могат да получават и да се разпореждат с публични средства и с публична държавна или общинска собственост. Следващ приоритет – създаване на временна парламентарна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата, свързани с провеждането на предсрочните парламентарни избори, и изработване на предложения за законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори. Търсене на политическо съгласие за промени в Изборния кодекс, които намаляват възможността за изборни измами. Четвърти приоритет – активиране на всички парламентарни и извънпарламентарни законови средства за отстояване на основните човешки и демократични права и за подкрепа на хората, подложени на незаконни и недемократични атаки. Пето, отстояване на националните приоритети на европейско ниво, включително за приемане на България в Шенген и в еврозоната, в полза на българските граждани и българския бизнес. Ние ще работим за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които да покажат с конкретни действия, че са готови да изпълнят горните приоритети и задачи с конкретни реалистични срокове, да се погрижат за демократичното бъдеще на България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Предоставям думата на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ – господин Костадин Костадинов, заповядайте, имате думата.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми сънародници! Обръщам се само и единствено към своите сънародници, защото всички в тази зала независимо от временно дадените ни власт, постове и позиции трябва да сме преди всичко едно – българи! Та, уважаеми сънародници! Нека резюмираме резултата от изборите на 27 октомври 2024 г. Близо един милион от Вас продадоха гласа си или отидоха пред изборните секции, закарани като добитък било от местни феодали, било от обикновени престъпници, работещи за някоя от престъпните групировки в парламента, регистрирани по Закона за политическите партии. Още четири милиона от Вас въобще не си направиха труда да отидат да гласуват, заявявайки за пореден път, че не се вълнуват не само от съдбата на държавата и народа, но и от собственото си бъдеще. Един милион и половина българи отидоха да гласуват свободно по убеждение и според своята идеология, от които 325 хиляди свободни българи подкрепиха ВЪЗРАЖДАНЕ. Искам да благодаря на тези 325 хиляди съвременни български възрожденци, на чиито плещи ляга борбата за новото Възраждане на българската нация. Вярвам и съм убеден в това, че ще ставаме все повече и повече, както го направихме на тези избори. Благодаря обаче и на тези 1 млн. 175 хил. българи, които дадоха свободно по своя воля и по свое убеждение своя глас за други партии. Благодаря им, защото аз може да не споделям техния избор, но го уважавам. Защото във време, в което близо 1 милион човешки същества бяха купени и продадени като животни от техните собственици пред очите на целия български народ, такива българи със свободна воля трябва и ще бъдат уважавани от нас независимо дали споделяме едни и същи идеологически ценности. Обаче като казах пред очите на целия български народ, всъщност не бях съвсем точен. Случилата се мащабна покупко-продажба на човешки души беше осъществена и пред очите на цяла Европа и особено на нашите съюзници и партньори в страните от Европейския съюз и САЩ. Не чухме нищо по този повод от техни Превъзходителства посланиците на САЩ и на държавите – членки на Европейския съюз! Защо така, Ваши Превъзходителства? Защо така срамно и нечистоплътно мълчите, Ваши Превъзходителства? Защо не се притеснявате при всеки удобен случай да се месите във вътрешните работи, а сега си траете? Защо не подкрепихте свободата и демокрацията, Ваши Превъзходителства? Така например както някои от Вас страстно и властно се изказаха в подкрепа на гей парада в София? Например! Може би, защото истинската причина се крие в това, че покупко-продажбата на гласове е утвърдена евро-атлантическа практика, без която Вашите марионетки, Ваши Превъзходителства, в българското политическо село щяха да бъдат просто едни обикновени сводници, лихвари, сутеньори и обикновени крадливи мутри с манталитет на некъпани балкански конекрадци. (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“) Това е, нали! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото, ако не беше властта на парите и медиите, която сте осигурили на своите слуги тук, повечето от тях или щяха отдавна да се вкарани по затворите, или щяха да крадат часовници и да пласират проститутки по улиците на Вашите все по-западащи, мръсни и деградиращи градове. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, това представлява по-голямата част от така наречения български политически елит – продукт на системно извършвана от колониалните власти антиселекция, подбираща възможно най-лошото и пропадналото от българското общество, за да го инсталира по върховете на българската политическа фауна. Нещо, което е достатъчно просто – да се огледаме сега в пленарната зала на бившия Партиен дом, за да се уверим сами с очите си колко е вярно. Макар че най-представителната извадка – „ДПС – Ново начало“, излезе. Но да спрем с това малко отклонение и да продължим по-нататък. Какво ни предстои оттук насетне, уважаеми сънародници? Сценариите са четири. Първо, възможно е да се образува кабинет на ГЕРБ, ДПС и някои други формации, като ПП-ДБ например, прекарали в удобен комфорт повече от 9 месеца в скута на Пеевски, запазили очевидно само добри спомени и явно изпитващи носталгия по това не толкова далечно време. Ако пък ПП-ДБ решат от кумова срама, макар и да имат желание да не влязат в такъв кабинет, то той може да бъде съставен с гласовете и участието на продажни депутати от други политически формации в този парламент. А в Народното събрание продажни депутати наспорил господ! В крайна сметка какво очакваме да вкарат парламента 1 милион продали гласовете си българи? Повече от очевидно е, че няма да са проповедници на честта и морала. Вторият сценарий е правителство на ГЕРБ, ПП-ДБ и други евро-американски групировки в България, но без ДПС. Третият сценарий е правителство без ГЕРБ и ДПС, което е напълно възможно да се случи математически, тъй като всички партии без тези две формации имат мнозинство в парламента. Четвъртият сценарий е да отидем на нови избори напролет. Нека бъда повече от ясно разбран. Стабилно правителство без ВЪЗРАЖДАНЕ няма как да има. Такова може да бъде съставено без проблеми, но нито ще е стабилно, нито ще е дълготрайно. Причините за това са две. Първо, в него ще влязат партии, които са обединени само единствено от желанието за краденето на държавния бюджет и избиването и възстановяването на почти 500 млн. лв., похарчени за купуване на гласове по време на отминалите избори. Нашата модерна история обаче е показала, че такъв престъпен ортаклък винаги свършва с гангстерска война и трупове – било политически, било физически. Второ, и много по-важно, защото, уважаеми сънародници, светът се променя! Светът се променя пред очите ни, а нашият крадлив, долнопробен и късоглед автоджамбазки елит не го вижда. Той си мисли, че тези, които са се наредили сега по балконите на пленарната зала, ще продължават да го крепят, както го правят вече 35 години. Е, имам една новина за крадливия колониален елит: 35 години стигат и идва време за разплата! Преди точно 80 години не по-малко престъпните предшественици на сегашните компрадори, обявили тогава война на собствения си народ в името на угодата на тогавашния господар на България Хитлер, също си мислеха, че той ще ги крепи вечно. Е, оказа се, че са направили престъпна грешка. Престъпна грешка, за която повечето от тях платиха с главите си. Защото както преди 80 години, така и сега нареждането на България от грешната страна на историята заплашва страната ни с национална катастрофа. ВЪЗРАЖДАНЕ обаче няма да допусне това! Ние сме тук вече в пети пореден парламент, за да се борим, и ще се борим навсякъде, където можем и където е нужно – тук в тази зала, по улиците и площадите на България, в телевизионните студия, в интернет, в съдебните зали. Няма да спрем да просвещаваме нашия народ и да му отваряме очите за истината във време, в което истината е превърната в лъжа, моралът – в безчестие, а честта – в позор! Защото знаем, че леността е смъртен грях и без значение дали е физическа, или психическа, тя обрича тялото и душата на смърт, а една огромна част от нашия народ, видно и от последните избори, е изпаднала в състояние на крайна леност, от която ние трябва да избавим нашите сънародници. Същото нещо важи за глупостта. Неслучайно вече 35 години, без значение кой управлява държавата ни, образованието ни е системно деградирано и мачкано, за да произвежда необразовани хора без критично мислене. Защото такива хора лесно се лъжат, манипулират, управляват и в крайна сметка се заличават без следа от историята. Големият български писател Стефан Цанев го е казал най-добре: „Понякога с човек, па бил той произволен индивид, се случват странни обрати в живота. Изведнъж ставаш противоположното на онова, което си бил: скъперникът става щедър, жестокият става милостив, страхливецът става храбрец. Само глупакът, уви – не може да стане умен!“ Уважаеми сънародници, ще завърша с един цитат от великия френски писател Виктор Юго. През 1876 г. след кървавия разгром на Априлското въстание и зверските турски кланета той държи пламенна реч във френския парламент в защита на българския народ. Смея да твърдя, че тези думи днес не могат да бъдат казани от нито един западноевропейски парламентарист, защото за тях са нужни качества, които днешните потомци на европейските хуманисти от онази епоха не притежават, а именно мъжество и чест. Какво каза Виктор Юго? „Става необходимо да привлечем вниманието на европейските правителства върху един толкова малък факт, който, както изглежда, правителствата не забелязват въобще. Ето го този факт: убиват един народ! Къде? В Европа! Има ли свидетели този факт? Един свидетел – целият свят! Виждат ли го правителствата? Не! Нациите имат над тях нещо, което е под тях – правителствата. На моменти това противоречие избухва. Цивилизацията е в народите, варварщината е в правителствата! Желана ли е тази варварщина? Не, тя е просто професионална. Това, което знае човешкият род, правителствата не знаят! То се дължи на това, че правителствата поради късогледство не виждат нищо друго освен правото на държавата. Човешкият род гледа с друго око – съвестта! Ще учудим европейските правителства, съобщавайки им едно нещо. Това, че престъпленията са престъпления; това, че по-малко е позволено на едно правителство, отколкото на един индивид, да бъде убиец. Това, че Европа е солидарна, че всичко, което се прави в Европа, е правено от Европа. Че ако съществува едно озверено правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно!“ Думи на Виктор Юго, велик французин от по-миналия век – 1876 г.! Уважаеми сънародници, дивото животно, което безжалостно разкъсва плътта на българската нация вече 35 години, е българският колониален елит, купуващ хора като животни, продаващ честта и достойнството на България, търгуващ бъдещето ни за жълти центове в името на собственото си физическо оцеляване! Всичко това може да се резюмира с точно две думи: евро-атлантически ценности! Е, уважаеми сънародници, време е да изхвърлим тези ценности там, където им е мястото – на боклука на историята! Време е да се събудим! Време е да надигнем глави! Време е да възродим славата на България! Време е да кажем ясно и категорично: били сме, сме и ще бъдем! Време е за Възраждане! Да живее България! (Продължителни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Предоставям думата на Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“. Имат ли представител? Няма ги в залата. Предоставям думата на Коалиция „БСП – Обединена левица“. Господин Зафиров, заповядайте – имате думата.
#8 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Уважаеми колеги народни представители, всички Вие сте прави. Всички Вие сте застинали неотстъпчиво в правотата на собствената си истина – и едните, и другите, и третите, четвъртите даже не говориха, и всички звучите като прави, но Вашата правота произтича от страха да не загубите собствения си електорат. Тя не отчита по никакъв начин общия, народния, българския интерес – този интерес, който е напът да извади отново хората по площадите! Истината на всеки от Вас опира до това как да не загубите територия, защото идват следващите избори. Ето това наричам партиен егоизъм, а всички твърдите, че трябва да сложим край на партийния егоизъм. За нас край на партийния егоизъм ще е, когато всеки може да даде, да рискува малко от своето, за да се постигне общото, а общото е обединение или съединение. Да, тази теза прозвуча. Съгласен съм, че темата за корупцията е абсолютната граница – точката, която не може да бъде преминавана или премълчавана. Но на нас като общество ни се предлагат непрекъснато сюжети, които обвиняват и ГЕРБ, и ПП-ДБ, и ДПС в корупция и неправомерни действия. Никой не е пощаден. Къде е истината, чия корупция е по-лоша? Доказана ли е тази корупция? Как е доказана? Това е една безумна спирала, в която ще се окаже, че твърденията не са оставили никого неомърсен. Корупцията е тежък проблем, предизвикан от принизяването на ролята на парламента през дългите години управление на десницата, както и изграждане на политическа клиентела и противопоставянето на обществото. Затова и темата за функционирането на съдебната власт също е абсолютната граница, която не може да бъде преминавана и премълчавана, защото там са пазителите. Ювенал неслучайно задава въпроса: „Кой пази пазителите?“ По Конституция и ние включително сме тези, които имаме и задачата да пазим пазителите, очертавайки такава нормативна рамка, която да не им позволява да бъдат атакувани от субективни, нечисти интереси. Темата за драскането върху конституционните текстове, създадени прецизно, за да има демокрация и взаимен баланс и сдържане между властите, от бащите – основатели на модерната и демократична българска държава, също е абсолютна граница. Трите теми са свързани, уважаеми колеги – корупция, съдебна система, конституционна рамка на властта, и аз искам да задам въпроса: ако сега ги оставим и трите в нестабилно, висящо положение и отидем на нови избори, какво точно ще постигнем? По-малко корупция, по-чиста и ефективна съдебна система, по-добро сдържане между институциите на властта, след като от Конституцията отпаднаха разпоредби, които гарантираха точно това? И как, ако това сдържане го няма, ще се сложи филтърът за корупцията и филтърът за чистотата на съдебната система? Съгласете се, че ако стоим един срещу друг – всеки от своята кохорта, дрънкащи оръжия, а оръжията са медиите, изтеклите записи, показанията, обвиненията, тази парламентарна трибуна, ако щете, няма как рамката на чистата държава и чистата съдебна система да се случи! Няма как рамката и в другите области – бюджет, енергетика, икономика, демография, да се случи така, че да пазим това, което с лекота иначе произнасяме и наричаме национален интерес. Има още една граница и точка, която не може да бъде преминавана – принадлежността на България към ЕС, и тя няма да бъде премината. Затова не виждам смисъл от това ние целенасочено вътрешно да се делим на големи демократи, нечии проксита, евразийци или соросоиди. Ние сме българи. Това е. Нека подходим с разбиране, дори със снизхождение към заявките на някои колеги тук, че ще излезем от стратегическите съюзи, в които сме. Аз смятам, че те са наясно, че това няма как да стане. Това отново е електорална игра и тя ще се изчерпи, но такава е и играта на заклетите евроатлантици – те пък ни „пазят“ от първите, това, което знаят, че реално не е подложено на риск. Тук много ясно и категорично искам да кажа на всички, особено в дясното и либералното – БСП е партията, която подготви влизането на България в Европейския съюз! Самият акт на присъединяването, както и публичните сълзи на радостно умиление, колкото и да бяха предизвикани в евро-атлантическите политици тогава, са само завършек, церемония, потвърждаваща дългите усилия преди това. Ние – социалистите, положихме тези усилия и тогава демонстрирахме какво е отказ от партиен егоизъм, защото минахме през тежкия процес да се изправим срещу антинастроения в собствения си електорат. Ето това е цивилизационен избор. След това обаче получихме най-успешния президент социалист и участие в правителство, което направи много за изграждане на европейския профил на България, и после вече вратата беше широко отворена за европейските граждани от ГЕРБ, но това е минало. С последното исках само да успокоя „големите“ след тези избори – ГЕРБ, ВЪЗРАЖДАНЕ, ПП-ДБ, ДПС. Няма да загубите, ако направите крачка назад, за да направите три напред, но тези три крачки трябва да са ясни предварително – зачеркване на корупцията, сваляне на ръцете от съдебната система и отказ от игри по темата Украйна! Пак казвам: ние не можем да бъдем ястреби, ние сме българи, имаме нужда от мир в региона и прагматични интереси в него! БСП и нашите коалиционни партньори от Обединената левица днес нямаме колебания къде е мястото на България и твърдата ни позиция е, че в конфликта в Украйна трябва да се търси мир, а не въоръжаване и продължаване на войната. Тази позиция не е провъншна, това е цивилизационен избор! Кой би казал тук, че войната е по-добра от мира? И търсенето на мир по никакъв начин не означава, че с мира няма да се търси справедливост за всички, пострадали от военните действия. Но бих искал да Ви върна към един друг вътрешен, наш конфликт, който се развива буквално под носа ни. Не забравяйте какво се случи преди дни пред Народния театър и вътре в Народния театър. Днес е атаката срещу Народния театър и една пиеса, а утре може да е атака срещу Народното събрание и тази тук, нашата пиеса. Уважаеми колеги, нима не усещате огромния обществен разлом, огромната гражданска енергия, която търси канал, за да избухне, защото енергията на българина отдавна не е впрегната в нещо продуктивно – съзидание под формата на работа и икономически растеж, развитие под формата на добро образование и реализация? Всъщност в нашата страна има огромни маргинализирани общности, които съществуват в техен паралелен свят на бедност, необразованост, липса на дългосрочна работа, озлобление към другите. Има голяма социална група от активни и успяващи хора, които пък също живеят в собствена територия. Тя е представена от мултинационалните компании, глобалния бизнес и донесената от тях културна среда. Те пък заявяват, че не се нуждаят от политиката и са в готовност да продължават да заявяват на държавата, че тя не ги интересува или пък дори да я напуснат. Можем ли да обвиним и едните, и другите? Не. Държавата вече няколко десетилетия създава условия това разделение да се случи и между тях няма мост, няма общност. Тези хора с общ корен са чужди един на друг. Къде сме ние политиците в тази ситуация? На трето място. И това място, уважаеми колеги, може много лесно да се превърне в точката, в която да се изсипе гнева на другите две групи. Защото оказва се, че зад нас са само твърдите електорати – малкото и основно по-възрастни българи с внедрена от възпитанието гражданска съвест, и хората с бизнесите, върху които политиката влияе пряко. Колеги, лошата новина е, че и този ресурс ще се изчерпи, ако продължаваме да вървим от избори на избори. Ето така ние разчитаме темата за легитимността на това Народно събрание. Да, то може и да е легитимно де юре, но дали е реално представително? И ако решим сега пак да минем през избори, следващото пак вероятно ще е легитимно де юре, но ще бъде още по-малко представително! Затова съветът на най-старата и минала през най-много турбуленции политическа сила – пета политическа сила, тук е: крачка назад и три напред! Надявам се, колеги, че не е късно да излезете от собствените си затвори и ограничения, от собствената си истина и да потърсите общата. Нека да има следващи избори, но не сега. Нека да ги направим поне когато изчистим изборното законодателство и върнем справедливостта в разпределението на властите. Нека направим такива правила, че никога повече да не бъдем свидетели на манипулациите от последните избори, на срамната търговия с гласове! Всъщност безконтролният пазар превърна гражданите в обект на търговия не само с гласове – търговия със здраве, търговия с образование, търговия в училищата. Нека опитаме поне да ограничим това разрушителното действие на пазара, защото други са истинските ценности на нашия народ – съчувствие, добросъвестност, трудолюбие, патриотизъм. Нашият народ е устоял на превратностите именно заради това свое трудолюбие, високата си духовна култура и култа към образованието! В крайна сметка всички в тази зала извън „БСП – Обединена левица“ се определят като десни. Ваша е отговорността да направите управление и имате достатъчно гласове за това! Нека се знае и ще го кажа ясно: ние не сме в основата на кризата. Има реална опасност от нови избори, но левицата не е част от такъв сценарий. Българската левица остава значим политически фактор и го доказаха тези избори – и обединена, и единна, и не се страхува от никакви сценарии! Основната задача на парламентарната група на „БСП –Обединена левица“ ще бъде връщане на доверието на гражданите в държавата и институциите. На разпада ще противопоставяме силата на нашето единение, на безпътицата на дяснолибералните експерименти ще противопоставяме нашата лява алтернатива, за безвремието и застоя имаме своята законодателна програма, съдържаща готови отговори на очакванията на обществото. Готови сме да работим честно и отговорно в името на социалната идея и социалната демокрация! Така или иначе, вероятно и това Народно събрание ще отмине не съвсем осъзнало смисъла на надписа над главите ни, но и след нас съединението ще продължи да прави силата! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Предоставям думата на Коалиция „Алианс за права и свободи“. Доктор Чакъров, заповядайте.
#10 · speech
АПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Днес е първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. По традиция атмосферата трябва да е тържествена, но за съжаление, тя днес не е такава. Причините за това са икономическата криза в България, ниският стандарт на живот в страната, сериозната политическа криза, в която се намираме и която поставя пред нас големи предизвикателства за формирането на редовно правителство, и не на последно място, недоверието не само у политиците, но и в обществото към провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори. Над тях тегне сянката за груби законови нарушения, за явни фалшификации, за натиск и корпоративен вот. Затова на заседание на Централното ни оперативно бюро ние взехме решение за подкрепа на декларацията на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за създаването на санитарен кордон около Делян Пеевски. Считаме, че тази декларация ще бъде крачка напред в утвърждаване на принципите, за които автентичното ДПС – под ръководството на нашия почетен председател доктор Ахмед Доган, говори от месеци. Нещо повече, ние ще търсим съгласие за реализация на мерки за освобождаване на завладените от лични и олигархични интереси държава и основни институции и възстановяване на демокрацията и правата и свободите на всички нас като граждани на страна – член на Европейския съюз, за възстановяване на държавността и върховенството на закона и да продължим по нашия път на евроатлантизма. Във връзка с това ние ще предложим и създаването на временна комисия, която да разгледа ролята на Делян Пеевски във фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка, на ББР – Българска банка за развитие, и релациите в съдебната система. Според нас изключително важно е настоящият парламент спешно да стартира процедурата за избор на омбудсман, заместник-омбудсман, тоест така наречената домова книга да бъде попълнена, допълнена, така че държавният глава – президентът на републиката, да има възможност за избор, за представителност, за спазване и върховенство на закона, ако има евентуални предсрочни избори. Относно провелите се предсрочни парламентарни избори ние ще подкрепим всяка инициатива, която цели повторно преброяване на бюлетините и пълното им касиране заради извършените пред погледа на цялото българско общество груби нарушения и фалшификации, ще търсим съгласие за предприемане на мерки за преодоляване на сериозното закъснение за работата и реализацията на последствията от Европейския съюз по Плана за възстановяване и устойчивост на оперативните програми. Необходими са спешни мерки за ускорено икономическо развитие на страната, за повишаване на стандарта на живот, за преодоляване на разликите между регионите в цялата страна и на острата демографска криза, за извършването на реформи в редица сфери, но като най-наложителни мога да посоча само някои от тях – здравеопазването и съдебната система. Непременно трябва да се положат усилия и от изпълнителната власт, и от законодателния орган, ако трябва, за преодоляване на водната криза в множество населени места, а такъв ресурс има, който трябва да бъде насочен и трябва да се помогне на нашите съграждани, които са в сериозна криза. Относно съдебната система. Недоверието в последната и бавното съдопроизводство в България са едни от основните причини за липсата на интерес от чуждестранни инвеститори у нас през последните няколко години. А в страната ни има остра нужда от сериозни чуждестранни инвестиции, ако искаме да постигнем целите, които току-що представих, най-вече преодоляване на демографската криза и ускорено икономическо развитие на страната. Липсата на политическа стабилност също е причина за нестабилност на икономиката и за оттеглянето на чуждестранните инвеститори оттук, както и за нерешаването на редица наболели за хората проблеми, част от които вече споменах. Ние считаме, че България има огромна потребност от формиране на редовно правителство. За съжаление, имайки предвид заявленията на парламентарно представените политически сили до момента, ние не сме оптимисти за формирането на такова. Заявяваме готовността да участваме в разговори за кабинет, като в тях ние ще бъдем и активни, и с конкретни предложения за решаването на проблемите в страната в различните сфери. Преодоляването на политическата, икономическата, демографската криза не могат да се случат без редовно правителство и затова трябва да се положат наистина всички възможни усилия за това. Няма да подкрепим обаче правителство с участието или подкрепата – явна или скрита, на „Ново начало“. Бих искал да благодаря на всички истински депесари, автентични, които отстояха и подкрепиха нашата политическа сила, казвам го от високата трибуна на Народното събрание, за възстановяване на държавността и демокрацията в страната. Наистина им благодарим! Обръщаме се към всички политически сили с апел да бъдем на висотата на нашите отговорности, да загърбим личните и тясно- партийните интереси и да работим за България и за всички граждани в съответствие и с клетвата, която днес полагаме като народни представители. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „Алианс за права и свободи“.)
#11 · speech
Благодаря Ви, доктор Чакъров. Предоставям думата на господин Станислав Балабанов от Политическа партия „Има Такъв Народ“ – заповядайте.
#12 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми български граждани, уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа! Днес съвсем естествено и логично ще бъда кратък, защото никой в тази държава няма повече време за празни приказки. Фактите са такива. В момента държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за овладяване на държавата на всяка цена, независимо дали става въпрос за опитомени институционални бухалки, или за тежък купен, контролиран и откраднат вот, чрез който някои хора си правят съвсем други сметки. За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава. Днес на дневен ред не са реформите в здравеопазването, образованието, битката за демографската криза, по-важно е кой ще притежава регулаторите. Днес не е важно решението, важен е ултиматумът. За български министър-председател не се говори, важно беше да разберем кой е американският президент. Днес на дневен ред не са справянето с мигрантската криза и пътят ни към Шенген, по-важно беше така да бъде смачкана българската Конституция, за да може, когато дойдат избори, да ги прави наше МВР – къде законно, къде незаконно, нали помните?! И като казах избори, хората в момента са отвън, защото в уж над 30-годишна демократична България беше осъществен опит, чрез който купеният глас да смачка свободния. Въпреки всичко, доколкото ни позволява законът, правим възможното да сложим край на това. Това е само началото. По искането на „Има Такъв Народ“ вече е на ход Конституционният съд и ние вярваме, че моралът винаги трябва да е от първостепенно значение при взимането на решение. И докато чакаме това решение, ние от „Има Такъв Народ“ ще направим всичко в този петдесет и първи парламент, колкото и дълъг да е той, да предложим промени в Изборния кодекс, да изчистим мъртвите души от избирателните списъци, предлагайки конкретни промени, за да може, когато и да са следващите избори, българските граждани да знаят, че техният вот е гарантиран и защитен. Вероятно за много от Вас тук в Партийния дом по-важни са сметките, договорките и интересите. Може би някои от Вас се страхуват и този страх Ви държи за заложници, обаче искаме да знаете следното: времето за прошки отмина и хората, които са пред парламента, и хората, които ни гледат какво правим, разбирайте всички български граждани, безмилостно ще ни държат отговорни за действията ни и решенията ни точно в този момент и във всеки един момент оттук нататък. И ако ние сме управляващите, тъй като България е парламентарна република, повтарям, ако ние сме управляващите, трябва да работим в интерес на управляваните, а не в наш интерес. Така мислим ние от „Има Такъв Народ“. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ИТН.)
#13 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Предоставям думата на Политическа партия „Морал, единство и чест“. Господин Василев, заповядайте, имате думата.
#14 · speech
МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми български граждани, скъпи сънародници, Ваше Светейшество Данаил – патриарх Български, митрополит Софийски...
#15 · speech
Картата, ако обичате.
#16 · speech
Няма значение. Всички знаят кой съм. (Смях и възгласи „Еее!“) В началото искам да изкажа благодарност към всички български граждани – почти 112 хиляди, които подкрепиха „Морал, единство, чест“ на изминалите избори. За мен е огромна чест и отговорност да бъда Ваш представител в символа на парламентаризма, а именно Народното събрание на Република България. Благодаря и на всички тези, които не продадоха гласа си и гласуваха по съвест. Трябва с огромно огорчение да признаем, че изборите бяха опорочени, че имаше безпрецедентно купуване на гласове, че имаше безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент. За съжаление, държавата покровителстваше всичко това и се превърна в съучастник в този фарс. Отново призовавам за пълно касиране на изборите в името на справедливостта. Ще започна с нещо любимо: „Когато си на дъното на пъкъла, когато си най-тъжен, най-злочест, от парещите въглени на мъката си направи сам стълба и излез. Когато от безпътица премазан си и си зазидан в четири стени, от всички свои пътища прерязани нов път си направи и пак тръгни. Светът когато мръкне пред очите ти и притъмнява в тези две очи, сам слънце си създай и от лъчите му с последния до него се качи. Трънлив и сляп е на живота ребусът, на кръст разпъва нашите души. Загубил всичко, не загубвай себе си – единствено така ще го решиш!“ Това са стихове на Дамян Дамянов. Те са символни. Стихотворението „Към себе си“ е част от стихосбирката „Още съм жив“. Творбата завършва с една максима, че дори човек, загубил всичко, не бива да губи себе си, самоличността си, не бива да губи и да продава душата си. Скъпи българи, ние загубихме 35 години, 35 години в надежда за промяна, която накрая неминуемо се оказваше подмяна. Изживяхме заедно една фалшива демокрация. Бяхме лъгани и предавани от комунисти, социалисти, демократи, царисти, патриоти и съпътстващите ги десетки фалшиви спасители. Срещу българския народ вече десетилетие се води война от собствените му политици, а той се бори за оцеляване и е в невъзможност да надигне глава, мислейки за насъщния. Народът смята, че българската политическа класа е срамна и позорна, дълбоко прогнила и евтина. Народът е прав. Самоличността ни на българи е подложена на съмнение и корозия от псевдополитици, имплантирани в обществото ни и щедро финансирани, за да рушат нашата вяра, идентичност, ценности и морал. По време на трите кабинета на ГЕРБ преживяхме и нещо съвършено ново – станахме свидетели на почти пълната и почти невъзможна симбиоза на държавата с мутрите, която доведе до това, че днес мафията в България си има държава. Опростачването като норма на поведение и грабежът на обществения ресурс като задължително условие достигнаха връхна точка, която създаде устойчив клептократичен модел на управление. Този модел си има елит, силови структури, бизнес империя, администрация, експерти, медии, социолози, политолози, прокуратура, Висш съдебен съвет и проксита тук в парламента. Това е моделът на пачките, кюлчетата, къщите в Барселона, „Осемте джуджета“, фалшивите нотариуси. Това е моделът на „Ало, Ваньо“. Това е грабежът на Корпоративна търговска банка. Това е моделът „Ти си го избра началник“. Това е моделът на купения вот, на купените министри, на купените души. Обединяващо звено на всичко това е корупцията – най-силната спойка, зависимостите, алчността, некадърността и страхът. В този модел ефективно върлува намагнетизираният политик, който се е превърнал в страшилище за хората, за бизнеса и за политиците; страшилище за свои и за чужди, което поглъща държавата и руши всичко по пътя си. И именно заради здравата корупционна спойка на този модел е много трудно той да бъде изчегъртан бързо, особено от фалшиви или евтини политически опоненти. Надеждите ни, че моделът на ГЕРБ и ДПС, така нареченият модел на корупцията, ще бъде отстранен по време на протестите през 2020 г., бяха предадени първо от „Има Такъв Народ“, а впоследствие от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, които извършиха най-грозното предателство спрямо очакванията на българските граждани и върнаха модела на бял кон. Моделът и днес е тук, и е на първия ред в Народното събрание. Предателствата спрямо избирателите доведоха хората до отчаяние, нихилизъм, отказ от каквото и да е участие в политическия процес. Хората не вярват, че нещо може да се промени, защото твърде много и твърде дълго са били лъгани. Да сме различни от всичко това, е наша основна задача. Да върнем надеждата и да дадем сила на народа да се пребори за своята държава, е наш основен приоритет. Провалим ли се, ние ще отидем на бунището на историята, както много преди нас. Всичко казано до момента оправдава трайно настанилото се в обществото абсолютно оправдано усещане за липса на справедливост. Няма справедливост при търсене на работа, няма справедливост при пенсиониране, при настаняване в детска градина, при класиране в училище или университета. Няма справедливост дори в магазина, на улицата, при постъпване в болница. За търсене на наказателна отговорност от грабителите не можем и да мечтаем. Липсата на наказателна отговорност е основен дефицит на българската демокрация. Няма как да има справедливост, при положение че България не е правова държава и престъпниците са в прокурорски тоги, престъпниците са съдии в съдилищата. Някои от тях ме гледат и от първия ред в парламента. Разочарованието от всичко казано дотук и от неспособността на политиците да намират решение на проблемите на хората разколебава вярата на българското общество, че България може да бъде нормална държава. И всеки ден ние с Вас чуваме репликите: „Нищо няма да се промени“, „И те са същите, всички са еднакви“, „Ще ги купят и тях“. България спешно се нуждае от изграждането на нова политическа класа и формиране на свободно и овластено независимо гражданско общество. България спешно се нуждае от въздаване на справедливост. Сигурен съм и Ви обещавам, уважаеми българи, че с влизането на МЕЧ в Народното събрание започва нов етап от българската политика. Гласът на народа ще се чува все по-силно, волята на народа ще стане незаобиколима и истината в политиката ще се превърне в норма. Убеден съм, че българският народ се пробужда и осъзнава, че може да сбъдне своя огромен потенциал само в свободна държава, без Борисов и Пеевски. Трябва веднъж завинаги да бъде сложен край на омертата в българската политика. Хората искат стабилност, искат решаване на техните проблеми – това са проблемите, свързани с повишаване на доходите, с работните места, със сигурността, с икономическия растеж, със съхраняване на енергийната ни сигурност и националния ни суверенитет. Няма как решението на тези проблеми да бъде направено с участието на създателите на проблемите от ГЕРБ и ДПС-тата. За МЕЧ има три възможни варианта за политическа алтернатива в конкретния исторически момент: максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата, кабинет на споделената политическа отговорност с присъствието на ярки политически фигури в него, кабинет, който да наложи 4-годишна карантина на модела Борисов–Пеевски в Петдесет и първия парламент и да въздаде справедливост. Вторият вариант са предсрочни парламентарни избори. Третият вариант е нова порочна сглобка срещу българския народ – това означава кабинет на дяволското гърло, който да погълне всичко, кабинет, роден след нови предателства. Този вариант ще остави МЕЧ в дълбока опозиция и ще предприемем крайни действия за защита на българския народ – народа, който трайно отсъства от дневния ред на политиците. Изберат ли третия вариант, ще се опитат да обяснят колко важно за България, колко евро-атлантическо и стратегическо е да бъде подкрепен корупционният модел на фалшивия победител от изборите. В тази връзка се обръщам към посланиците и представителите на дипломатическите служби на държавите – членки на Европейския съюз, които традиционно присъстват на първото заседание на парламента и ни наричат партньори. Уважаеми партньори, българският народ е все по-скептичен към нашето партньорство, защото Вие, които постоянно говорите за правова държава, за върховенство на закона, за борба с корупцията, сте безмълвни наблюдатели на вихрещ се корупционен модел в България през последните 15 години и не правите нищо, а дори каните модела на посещение във Вашите посолства. Българският народ остава с усещането, че злоупотребите в България се покровителстват от най-високо ниво в Брюксел и Вашите правителства участват в тях. Националният интерес на България е все по-неразбираем за Вас. Европейските ценности са все по-неразбираеми за нас, а това всъщност ценности ли са? След 17 години в Европейския съюз България е с разбито земеделие, здравеопазване, образование, отбрана. Следват се безумни зелени политики, които унищожават българската енергетика, и огромната надежда в обществото, че след влизане в Европейския съюз всичко ще се промени с магическа пръчка, вече е само мит. Надявам се консервативният полъх от Вашингтон и разумната позиция на Будапеща да Ви дадат сигнал накъде тръгват светът, Европа и България. Новият полъх в България се казва МЕЧ и той не идва от Москва и не ходи на гости на Митрофанова, но е против това да има намеса във вътрешната политика на България от посолства на държави – членки на Европейския съюз, и САЩ. МЕЧ ще защитава само пробългарски политики и поставя на първо място българския национален интерес. Партньорите се уважават, а не се унижават, защото съюзите се разпадат или променят безвъзвратно. Благодаря Ви за вниманието. България над всичко! (Ръкопляскания от МЕЧ.)
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Уважаеми народни представители, преминаваме към деловата част на заседанието, в която трябва да изберем председател на парламента. За целта приемаме процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание. Давам думата на госпожа Теменужка Петкова да представи Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание, които са Ви предоставени в залата.
#18 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа, уважаеми колеги! „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#19 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание, както следва: 1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г., и от народни представители. 2. Гласуването е явно, чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидатури. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.“ Благодаря Ви.
#20 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Откривам разискванията. Заповядайте.
#21 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, доколкото в момента сме в процедура по приемане на процедурни правила за избор на председател на Народното събрание и от волята на тази зала зависи какви процедурни правила ние ще изберем, така че да направим избора на председател на Народното събрание легитимен, в тази връзка ние правим следното предложение за изменение в т. 3 от Проекта на решение, и по-точно в изречение трето: „Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.“ Или иначе предлагаме и така нареченият балотаж да бъде финализиран с гласовете на повече от половината от присъстващите народни представители. Накратко мотивите ни за това са: чухте в речите на всички представители на парламентарни групи, всъщност такива още няма, на всички партии, които получиха вот на доверие в това Петдесет и първо народно събрание – очевидно е недоверието на българските граждани и в институцията Народно събрание. И смятаме, че единствено кандидат, който би могъл да получи по-голямо мнозинство за неговия избор, би могъл да бъде наистина достоен председател на Народното събрание. Благодаря.
#22 · speech
Благодаря, госпожо Рангелова. Мога ли да Ви помоля да ми дадете текста на двете предложения? (Народният представител Цвета Рангелова го подава. Уточнение между тях.) Други изказвания, предложения има ли? Закривам разискванията. Подлагам на гласуване първия текст – за изменение в изречение трето на т. 3: „Избран е кандидатът, получил повече от половината гласове от присъстващите в залата.“ Поставям на гласуване това предложение. (Уточнение между народния представител Цвета Рангелова и временния председател Силви Кирилов.) Гласували 204 народни представители: за 118, против 2, въздържали се 84. Предложението е прието. (Реплика: „Прегласуване!“) Извинявам се, някой каза ли прегласуване, че не чух? Не. (Реплики: „Няма! Няма!“) Благодаря. Подлагам на гласуване Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание с предложението на госпожа Рангелова, което беше гласувано ведно. Гласували 207 народни представители: за 206, против няма, въздържал се 1. Проектът за решение е гласуван. Имаме Решение. Уважаеми колеги, пристъпваме към избора съгласно приетите процедурни правила. Давам думата за предложения за председател на Петдесет и първото народно събрание. Господин Цончо Ганев, имате думата. (Народният представител Теменужка Петкова иска думата.) Извинявам се.
#23 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Като най-голямата парламентарно представена партия в българския парламент ВЪЗРАЖДАНЕ има собствена кандидатура и това е адвокат Петър Петров – в пети парламент един от водещите юристи, да не кажа, най-добрият юрист във всичките тези легислатури, доказан професионалист, човек, който е участвал активно в абсолютно всички правилници, които са били приемани в петте последни парламента, човек, който в Правната комисия е един от хората, който винаги е доказвал, че има обективно професионално мнение. Практик в личната си практика, човек, който знае как може да се води Народното събрание по начин, по който да има справедливост, а не да се налага волята на силния, било то към даден момент. Точно заради това ВЪЗРАЖДАНЕ издига кандидатурата на адвокат Петър Петров и разчитаме на подкрепата да бъде избран за председател на Петдесет и първото народно събрание.
#24 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Извинявам се, госпожо Петкова, имате думата.
#25 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. От името на най-голямата парламентарна група в Петдесет и първото народно събрание предлагаме госпожа Рая Назарян. Госпожа Назарян е родена през 1985 г. в град Варна. Завършва средното си образование в Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“. Завършва висшето си образование в София със специалност „Магистър по право“. Притежава 14 години юридически стаж, 12 от които като адвокат към Софийската адвокатска колегия. Рая Назарян е избрана за народен представител в Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото, Петдесетото и Петдесет и първото народно събрание от Двадесет и четвърти многомандатен избирателен район – София. В Четиридесет и осмото народно събрание е избрана за заместник-председател на Комисията за превенция и противодействие на корупцията, както и за член на Комисията по правни въпроси. В Четиридесет и деветото народно събрание е избрана за председател на Комисията по превенция и противодействие на корупцията, както и за член на Комисията по правни въпроси. Участва и като член в редица временни комисии, съставени с решение на Народното събрание. В Четиридесет и деветото, Петдесетото и Петдесет и първото народно събрание госпожа Назарян е избрана за заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. В Петдесетото народно събрание госпожа Назарян е избрана за председател на българския парламент. Госпожа Назарян притежава високи професионални и нравствени качества. Работата ѝ в Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото и Петдесетото народно събрание по безспорен начин доказа нейната висока юридическа експертиза, способността ѝ да е диалогична и да работи в екип. Притежава организационни умения, доказателство за което е успешното лидиране на процесите в Петдесетото народно събрание. Безспорен е нейният принос за конструктивния диалог и намирането на решения с всички парламентарни групи в българския парламент. С оглед на всичко изложено парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлага за председател на Петдесет и първото народно събрание госпожа Рая Назарян. Уважаеми колеги, призовавам Ви да подкрепите тази достойна кандидатура за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#26 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Господин Тошко Йорданов, заповядайте, имате думата.
#27 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Колеги, като избираме председател на Народното събрание, е хубаво да слушаме биографиите и квалификациите на предложените кандидати, защото това, че някой е член на парламентарна група, не го прави достоен да е председател. Трябва да гледаме квалификациите. От името на „Има Такъв Народ“ предлагаме доцент Николета Кузманова. Николета Кузманова е доктор по право, доцент по наказателно право, университетски преподавател от 25 години – първоначално в Академията на МВР, от 2000 г. до момента, тоест 24 години, е преподавател в Софийския университет. В Софийския университет е и доцент по наказателно право. Водила е и обучение по различни теми в областта на наказателното право на магистрати и служители в службите за сигурност. Автор е на множество научни публикации, статии, студии, монографии, глави от книги и така нататък в областта на наказателното право. По покана на Наказателната колегия на Върховния касационен съд е автор и на становища по тълкувателни дела на Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния касационен съд, а по покана на Конституционния съд е автор на правни мнения по конституционни дела с предмет както в наказателното, така и в конституционното право. От 2004 г. до момента, тоест вече 20 години, наред с преподавателската си дейност се занимава в различни качества и с нормотворческа дейност. Била е законодателен референт в Народното събрание, експерт в Комисията по правни въпроси, държавен експерт в Съвета по законодателството в Министерството на правосъдието с ресор наказателноправни въпроси, въпроси в областта на вътрешната сигурност и обществения ред и конституционни въпроси. Доцент Николета Кузманова безспорно е правилният избор за председател на Народното събрание. (Ръкопляскания от ИТН.)
#28 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Академик Денков, заповядайте, имате думата.
#29 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Както обявихме в нашата декларация, ние ще подкрепим само номинация за председател на Народното събрание, която би се ангажирала с конкретни действия да изпълни приоритетите от това, което прочетохме. Тъй като първата политическа сила всъщност не даде такива уверения, затова ще предложим и ние номинация за председател на Народното събрание в лицето на Андрей Иванов Цеков. Роден на 13 април 1973 г. в град София, завършва средното си образование в Първа английска езикова гимназия в град София, завършва висшето си образование в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специализира право на Европейския съюз в Амстердамския университет – Кралство Нидерландия, и мениджмънт в университета „Станфорд“ – Калифорния, САЩ. В продължение на 20 години е работил на експертни и управленски позиции в частния сектор в областта на устройственото планиране, проектирането и строителството, корпоративното управление, стратегическото планиране и управлението на мащабни инвестиционни проекти. Заемал е ръководни позиции в професионални организации, като Камарата на строителите в България, Българското общество по строително право и Българската асоциация на ръководителите на проекти в строителството. Преподавал е строително право в Университета по архитектура, строителство и геодезия и във Висшето строително училище „Любен Каравелов“. В периода декември 2021 – август 2022 г. заема поста заместник-министър на финансите, а в периода юни 2023 – април 2024 г. е министър на регионалното развитие и благоустройството, народен представител в Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото и Петдесетото народно събрание, председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в Петдесетото народно събрание. Женен, с три деца. Така че, както виждате, колеги, номинацията, която предлагаме, съчетава юридическо образование и опит с професионално образование в областта на строителството и инфраструктурните проекти и богат парламентарен опит. Затова Ви призовавам да го подкрепите. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#30 · speech
Благодаря Ви, академик Денков. Господин Гуцанов, имате думата. Заповядайте.
#31 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, високопоставени гости, уважаеми колеги! Един от най-големите проблеми в България през последните години е видим разпад на държавността. Един от най-големите дефицити е липсата на доверие в институциите и особено в Народното събрание. И повече от всякога се нуждаем от връщане на нормалността, от спазване на законите и зачитане на Конституцията на Република България. В тази връзка парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ считаме, че един от най-подходящите кандидати за председател на Народното събрание е доцент Наталия Киселова. Наталия Киселова е възпитаник на Юридическия факултет на Софийския университет, доктор по право от 2008 г. и доцент по конституционно право от 2018 г., един от конституционалистите в България, които защитаваха Конституцията през 2020 г., когато се внесен проект за нейната подмяна. Освен преподавателската работа е работила в Министерството на правосъдието и в Администрацията на президента. Автор е на научни публикации, две монографии и съавтор на учебника „Защита на основните права“. Последната ѝ книга „Живата конституция“ съдържа над сто статии в периодичния печат, написани през последните две години като хроника на политическата криза в страната ни. Считаме, че ако наистина искаме да дадем ясен знак в обществото, че искаме промяна и че искаме да тръгнем по един друг път на развитие, и че ключовата дума е диалог, то действително най-подходящата кандидатура на този етап е на доцент Наталия Киселова, уважаеми колеги. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#32 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Други предложения? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване съобразно приетите процедурни правила – по азбучен ред на първите имена. (Шум и реплики.) Почивка? Да. Петнадесет минути почивка, уважаеми народни представители. (След почивката.)
#33 · speech
Уважаеми народни представители, продължаваме първото заседание. В предходния времеви интервал предложихме пет човека за избор на председател на Народното събрание. Закрихме разискванията и сега преминаваме към гласуване на предложените кандидатури по азбучен ред на първите имена. Първо поставям на гласуване кандидатурата на Андрей Цеков. Гласували 236 народни представители: за 66, против 47 и въздържали се 123. Предложението не е прието. (Реплика: „Прегласуване.“) Гласували 238 народни представители: за 67, против 47 и въздържали се 124. Предложението не е прието. На второ място поставям на гласуване кандидатурата на доцент Наталия Киселова. Гласували 238 народни представители: за 51, против 50 и въздържали се 137. Предложението не е прието. На трето място поставям на гласуване кандидатурата на доцент Николета Кузманова. Гласували 239 народни представители: за 49, против 35 и въздържали се 155. Предложението не е прието. На четвърто място поставям на гласуване кандидатурата на господин Петър Петров. Гласували 239 народни представители: за 48, против 54 и въздържали се 137. Предложението не е прието. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване.“) Прегласуване – моля, режим на гласуване. Гласували 239 народни представители: за 47, против 53 и въздържали се 139. Предложението не е прието. На пето място подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян. Гласували 239 народни представители: за 67, против 114 и въздържали се 58. Предложението не е прието.
#34 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване.
#35 · speech
Искане за прегласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 239 народни представители: за 68, против 116 и въздържали се 55. Предложението не е прието. Сега ще Ви помоля да проверим за съвсем кратко време резултатите. Нямаме на първия тур на гласуване избран кандидат. Втори тур – само да видим кои отиват на втори тур. Уважаеми колеги народни представители, след краткото събеседване с отдела, с най-много гласове „за“ е госпожа Рая Назарян – 68. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) На второ място е господин Андрей Цеков с 67 гласа „за“. Това са двамата народни представители – кандидати за председател на Петдесет и първото народно събрание, които отиват на балотаж. Уважаеми колеги народни представители, на втори тур – на балотаж, на първо място – господин Андрей Цеков. (Шум и реплики.) Моля, приехме процедурни правила. Моля, режим на гласуване – господин Андрей Цеков. Гласували 239 народни представители: за 68, против 86 и въздържали се 85. Предложението не е прието.
#36 · speech
На второ място подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян. Моля, режим на гласуване. Гласували 239 народни представители: за 68, против 121, въздържали се 50. Предложението не е прието.
#37 · speech
ИТН, от място
Процедура!
#38 · speech
Заповядайте, господин Йорданов, за процедура.
#39 · speech
ИТН
Колеги, влизаме в познатото от три-четири парламента насам състояние на патова ситуация, в която изглеждаме изключително нелепо в очите и на българските граждани, и на журналистите, които с удоволствие обясняват колко сме неспособни дори да започнем работа. В една такава ситуация веднъж се беше намерило решение – в един от по-предишните парламенти, и решението, което предлагаме ние, е следното – временно за председател да бъде избран най-възрастният до момента, в който се сформира мнозинство, което ще си избере председател, а този, който е най-възрастният, временно да продължи да води и ще си подаде оставката. Това ще ни позволи, от една страна, да си конституираме групите, парламента, комисиите и да се водят нормални разговори между парламентарните групи, каквито до момента не са водени за евентуално мнозинство. Това ще позволи и на президента евентуално да задейства и процеса на раздаване на мандати, а освен това няма да изглеждаме като пълни идиоти, каквито обикновено изглеждаме, когато отказваме да направим нещо такова. Вследствие на това сега искам от името на нашата парламентарна група половин час почивка. И моля председателят да извика на Председателски съвет достатъчно отговорни хора от всички политически групи при него в кабинета за обсъждане на създалата се ситуация.
#40 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Тридесет минути почивка. Моля, представители на всички политически партии в парламента в председателския кабинет. (След почивката.)
#41 · speech
Уважаеми народни представители, продължаваме първото заседание на Петдесет и първия парламент на Република България. На Председателския съвет се обсъдиха възможностите и желанията за някои необходими консултации и се стигна до консенсус, който ще Ви го съобщя сега – прекъсваме за днес заседанието и го възобновяваме на 13 ноември 2024 г., сряда, от 11,00 ч. Благодаря Ви. (13,17 ч.) Временен председател: Силви Кирилов