Шесто извънредно заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ШЕСТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 1 април 2026 г. Открито в 10,04 ч.
Дата01.04.2026
Събития285
Разпознати говорители268
Точки с гласуване10

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: angel-nikolaev-slavchev · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Костадин Ангелов

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 182 народни представители. Има кворум. Откривам днешното извънредно пленарно заседание. (Звъни.)

#3 · speech

Председател Костадин Ангелов

Да изчета разпореждането и ще Ви дам думата за процедура. Уважаеми колеги, с разпореждане на председателя на Народното събрание е свикано днешното извънредно пленарно заседание: „На основание чл. 78, т. 2 от Конституцията на Република България и чл. 40, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#4 · speech

Разпореждам

Свиквам извънредно пленарно заседание на Петдесет и първото народно събрание на 1 април 2026 г., сряда, от 10.00 ч., при следния дневен ред: 1. Изслушване на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев и на старши комисар Кремена Илиева, заемаща или заемала доскоро поста директор на Националния институт по криминалистика към Министерството на вътрешните работи, на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно нови данни за поредните уволнения или премествания от страна на министъра на вътрешните работи Емил Дечев на ръководители в системата на Министерството на вътрешните работи и оказване на натиск по случая с убийствата в бившата хижа „Петрохан“ и откритите още три тела край връх Околчица, както и предоставяне на информация от страна на министъра и старши комисаря във връзка с хода на разследването и предприетите действия от страна на служителите в Министерството по случая. Вносители – Тошко Йорданов и група народни представители на 30 март 2026 г. 2. Изслушване на служебния министър на финансите Георги Клисурски и служебния министър на икономиката и индустрията Ирина Щонова на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно мерките за ограничаване на нарастването на цените на горивата в страната. Вносители – Наталия Киселова и група народни представители на 30 март 2026 г.“ Заповядайте за процедура, господин Йорданов. Въпреки че трябваше да довършим дневния ред, но заповядайте.

#5 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. От „Има Такъв Народ“ предлагаме процедура за пряко излъчване на днешното заседание по БНТ 1 и по БНР „Хоризонт“.

#6 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Йорданов. Има ли обратно предложение? Не виждам. Направено е процедурно предложение от народния представител Тошко Йорданов за излъчване на днешното пленарно заседание по Българска национална телевизия и по Българското национално радио. Моля, режим на гласуване. (Реплика от народния представител Тошко Йорданов.) БНТ 1 и Българското национално радио. Моля, режим на гласуване. Гласували 187 народни представители: за 165, против 8, въздържали се 14. Предложението е прието. Продължаваме. След Председателски съвет има постъпили две предложения за включване в дневния ред на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника на Народното събрание. „На основание…“ (Реплика от народния представител Тошко Йорданов.) Моля след решението на Народното събрание камерите на Българската национална телевизия, БНТ 1, да бъдат включени и микрофоните на Българското национално радио също. Уважаеми народни представители, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след проведен Председателски съвет предлагам в дневния ред за работата на Народното събрание да се включат следните две допълнителни точки, а именно: като точка първа за днес – Проект на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество, вносители – Драгомир Петров и група народни представители, и като точка четвърта за днес – Проект на решение за задължаване на Министерския съвет да предприеме незабавно действия за прекратяването на Споразумението за сътрудничество между Република България и Република Украйна, сключено на 30 март 2026 г. в град Киев, вносител – Петър Петров на 31 март 2026 г. Двете точки, предложенията им за включване, ще бъдат поставени поотделно. Поставям първо на гласуване Проекта на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество като точка първа за днес. Гласували 182 народни представители: за 152, против 30, въздържали се няма. Точна първа за днес става Проектът на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство. Точка втора – остава изслушването на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев и старши комисар Кремена Илиева. Като точка трета ще поставя на гласуване – съжалявам за направената грешка, след обсъждане на Председателски съвет точка трета за днес е Проект на решение за задължаване на Министерския съвет да предприеме незабавно действия за прекратяването на Споразумението за сътрудничество между Република България и Република Украйна, сключено на 30 март 2026 г. в град Киев. Гласували 156 народни представители: за 138, против 17, въздържал се 1. Предложението е прието.

#8 · speech

Председател Костадин Ангелов

Секунда само. Ще Ви дам думата след 30 секунди. Точка четвърта – остава изслушването на служебния министър на финансите Георги Клисурски. Заповядайте за процедура, господин Иванов.

#9 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Подозирам, че нашите колеги от ГЕРБ, които се водят евроатлантици, допуснаха лека политическа грешка като гласуваха „заа“ да влезе тази точка в дневния ред. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Заа! Заа!“) Искам да им дам шанс. Искам да им дам шанс да запазят капчица от евроатлантизма си, който претендират, че имат. Искам да дам шанс на външния министър от ГЕРБ господин Георгиев да измиете тоя срам, колеги. (Реплика от народния представител Деница Сачева.) Госпожо Сачева, не ми подвиквайте от място!

#11 · speech

Йордан Иванов

Колеги, ние твърдим от два месеца, че „Продължаваме Промяната – Демократична България“ остава единствената политическа сила на европейския терен. Подавахте маслинови клонки на левите, подавахте маслинови клонки на Радев, искахте да се спира въоръжаване за Украйна. Поправете тази грешка, поправете този резил, защото това е в името на България, а не отново на тесния Ви партиен интерес. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#13 · speech

Реплика От Възраждане

Има, да!

#15 · speech

Председател Костадин Ангелов

Секунда. Вие ли, господин Йорданов? Заповядайте за процедура. (Реплика от народния представител Йордан Иванов.) Ама не сте казали прегласуване. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Казахте… Изчакайте, изчакайте. Казахте, че искате да дадете шанс. Аз този шанс не… (Реплика от народния представител Йордан Иванов.) Искате прегласуване?

#17 · speech

Председател Костадин Ангелов

Режим на прегласуване за включването на точката в дневния ред по отношение на решението, предложено от ВЪЗРАЖДАНЕ. Моля, режим на гласуване. Гласували 162 народни представители: за 140, против 18, въздържали се 4. Предложението е прието. Дневният ред остава същият, както и при предходното гласуване. Заповядайте за процедура, след това – господин Вълков. (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев.) Атанасов. Извинявам се. Спокойно. Ще купя риза.

#20 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Да, за процедура. Уважаеми колеги! Предлагам в изслушването освен на вътрешния министър, да добавим към точката – да поканим и главния секретар Георги Кандев да присъства на изслушването на точка втора заедно с министъра, защото и той има голямо отношение към това.

#21 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Йорданов. Направено е процедурно предложение за разширяване кръга на изслушваните лица по точка втора от дневния ни ред с допълване „на главния секретар на Министерството на вътрешните работи господин Кандев“. Моля, режим на гласуване. Гласували 183 народни представители: за 165, против 5, въздържали се 13. Предложението е прието.

#25 · speech

Председател Костадин Ангелов

Моля да уведомите министър Дечев, старши комисар Кремена Илиева и главния секретар на МВР да имат готовност да присъстват в Народното събрание по точка втора от дневния ред. Заповядайте за процедура, господин Атанасов. (Реплика от народния представител Петър Петров.) С очилата виждам до определено място, господин Петров. (Смях.)

#26 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Няма проблем, господин Председател. Благодаря Ви. Колеги, правя предложение за разместване на точките в дневния ред. Точка четвърта да стане точка втора. По никакъв начин не подценявам нито една от другите теми по дневния ред, но българските граждани вече повече от един месец чакат правителството да предприеме мерки, чрез които да смекчи ценовия шок върху тях от растящите цени на горивата. Нека да не го оставяме за последна точка, тъй като България остана последната държава, която не подпомогна нито своите граждани, нито своята индустрия, нито своите земеделци, така че, моля да разместим точка четвърта – да стане точка втора. Благодаря.

#27 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Атанасов. Направено е процедурно предложение точка четвърта да стане точка втора за днес. Моля, режим на гласуване. Гласували 189 народни представители: за 29, против 85, въздържали се 75. Предложението не е прието. Има заявена една декларация от „Има Такъв Народ“, втора декларация има от ВЪЗРАЖДАНЕ. Има ли трета декларация от други парламентарни групи? Няма. Давам думата на колегите от „Има Такъв Народ“ – заповядайте.

#28 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми български граждани, уважаеми зрители на Българската национална телевизия, уважаеми слушатели на Българското национално радио, уважаема госпожо президент Илияна Йотова! И в живота, и в политиката огромно значение имат действията, които предприемаме, и решенията, които вземаме, защото те имат последствия. Колкото по-важно е решението, колкото по-голяма власт и влияние има съответният човек или институция, толкова по-големи са последствията. Затова винаги трябва да се ръководим от закона, когато става дума за решения, вземани от хора, заемащи определена обществена позиция като Вашата, госпожо Йотова. Вие, госпожо Президент, сте в такава ситуация независимо дали искате, или не. Разбира се, говорим за законността на служебния министър-председател Гюров и безумните действия, които предприема този кабинет, заплашвайки националната сигурност на страната и живота на всеки български гражданин. Първо, преди няколко дни Гюров беше на посещение в Украйна. Като какъв точно той беше там? Кого представлява, при положение че е незаконен служебен министър-председател? (Реплики на народни представители от ПП-ДБ.) Кой го упълномощи и с какво право подписва 10-годишно споразумение с Украйна, което задължава страната да харчи милиарди за украинската армия? (Реплика от ПП-ДБ.)

#32 · speech

Станислав Балабанов

Добре, благодаря за забележката. Ще си спестя уводната част от декларацията, защото има достатъчно информация в декларацията ми, която не е по дневния ред. Така че, простете това, че не съобразих, че влезе допълнителна точка, и продължаваме нататък.

#34 · speech

Станислав Балабанов

Първо е ясно за всички български граждани това, което прочетох вече. Второ, госпожо Президент, в ръцете си държа един друг документ. (Показва ксерокопие.) Това е един скандален документ, един плашещ документ. Той беше изпратен до нас и ние от „Има Такъв Народ“ питаме: този документ истински ли е? Защото според нас този документ е истински. Този документ е нота от Ислямска република Иран до Министерството на външните работи на България с № 982-284-95-15 от 18 март 2026 г. Сега ще Ви прочета част от текста: „В името на Бог в нота Министерството на вътрешните работи на Ислямска република Иран заявява почитанията си към посолството на Република България в Техеран и има да съобщи следното: Агресорският режим на Америка и узурпаторският режим на –имат предвид Държавата Израел – нападнаха Ислямска република Иран на 28 февруари 2026 г. в нарушение на основните принципи и правила на международното право. За съжаление, въпреки изявленията на българските власти, че разполагането на редица самолети цистерни за горива, военнотранспортни самолети и транспортни самолети на международното летище София, летище „Васил Левски“, разбира се, и прилежащата авиобаза „Враждебна“ е в подкрепа на планирано военно учение, включващо присъствието на Американски военновъздушен флот на летище София. Според наличната информация на летище София в България са разположени 12 американски самолета цистерни, които се използват за поддръжка и зареждане с гориво на американски бомбардировачи в съвместната американо-ционистска агресия срещу Република Иран. Според наблюденията на съответните органи американските самолети за зареждане с горива КС-135 преминават от север на юг от Егейско море и обратно, след преминаване на Егейско море се присъединяват към бомбардировачите, след получената информация. Бомбардировачи Б-1 при атаката срещу Ислямска република Иран също извършват зареждането си с гориво във въздуха чрез самолетите, разположени в момента на летище София в България. Министерството на външните работи на Ислямска република Иран, изразявайки категоричния си и твърд протест срещу разполагането на американски самолети за зареждане с гориво на територията на Република България и използването им за подкрепа на американските въздушни удари срещу Ислямска република Иран, подчертава упражняването на присъщото право на самозащита, както е предвидено в чл. 51 от Устава на Организацията на Обединените нации. Ислямска република Иран си запазва правото да предприеме всички необходими мерки за защита на своя суверенитет, сигурност и национални интереси в съответствие с международното право.“ Пак Ви показвам нотата, за която никой не знае! И това е абсолютен скандал! Тази нота е изпратена от Иран до нас. Истинска ли е? Ако е, как е възможно този нелегитимен кабинет на Гюров да крие тази информация цели две седмици, от 18 март до сега – да я крие не само от българското общество, а и от българския парламент? Вие, госпожо президент Йотова, знаете ли за тази нота? Какво чакаме всички ние като граждани? Да падне някоя балистична ракета на летище „Васил Левски“, както паднаха ракети в Турция или Кипър? Вие, госпожо Президент, знаете ли, че на една балистична ракета от Иран, за да дойде до София ѝ трябва 9 минути? А от това, което Ви прочетох, не Ви ли става ясно, че ни заплашват с ракети? Заплашват да отговорят за нещо, за което кабинетът Петрохан е виновен абсолютно в тази ситуация. Да чакаме да загинат невинни хора ли в момента? Как е възможно правителството да си мълчи и да не информира гражданите за непосредствената заплаха от бомбардировка? Кой е Андрей Гюров, че да застрашава сигурността на нашата държава? Кой е той? Легитимен ли е? Кой го избра Андрей Гюров? Кой го постави за министър-председател? Той ли е човекът, който ще ни постави в ситуация на война? Той ли е човекът, който ще застраши нашата страна? (Реплики от ПП-ДБ.) Обръщам се тук към тия, дето се въздържат от вкарването на точки по дневния ред – не Ви ли е срам, бе, кукловодите на Андрей Гюров! (Реплики от ПП-ДБ.)

#36 · speech

Станислав Балабанов

Не Ви ли е срам? Не виждате ли какво се случва? Сега защо мълчите? Защо мълчите, бе! (Реплики от ПП-ДБ.) Да Ви припомня ли, че Народното събрание извика на изслушване същия този служебен кабинет по темата с американските самолети на летище „Васил Левски“ и те ни излъгаха в очите! В очите ни лъжат и ни гледат, че не участваме във войната в Иран. В очите! Пак Ви питаме! Вие, госпожо Президент, знаете ли за тази нота? Проверете дали е истинска, както изглежда! И аз не знам какво още чакате, за да не искате оставката на Гюров. Просто е – спазете закона, оттеглете Гюров и този Министерски съвет, защото той има в състава си незаконен, повтарям, незаконен министър-председател и заплашва живота на българските граждани и националната сигурност на страната ни. Днес има извънредно заседание в българския парламент. И сега ще Ви кажа какво ще направи „Има Такъв Народ“. Първо, колкото зависи от нас, каквито възможности имаме ние като парламентарно представена партия, искам отговорно да заявя от името на нашата политическа формация, че ние няма да допуснем подобно задкулисно действие, което не уведомява нито нас, нито гражданите на Република България за абсолютно грешната, скандална и опасна политика, която води кабинетът Петрохан. Ние няма да го допуснем и ще защитим всички български граждани, с каквото зависи от нас. Това е първото, което ще направим. Веднага след края на първа точка от днешното заседание ние от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, госпожо Йотова, ще дойдем при Вас в Президентството, за да видим и да обсъдим тази ужасяваща ситуация. Надяваме си, че няма да се скриете, а като истински президент ще посрещнете представителите на парламента. Господин Председател на Народното събрание в момента, аз това копие ще Ви го оставя на Вас и Ви моля да поискате спешен Председателски съвет, на който да изискаме официално представяне на информация от Външно министерство, за да видим тази нота в оригинал и да обсъдим с колегите от останалите политически формации тази извънредна ситуация. Моля Ви да поискате спешен Председателски съвет. Оставка на кабинета Петрохан! (Ръкопляскания от ИТН и възгласи: „Браво! Браво!“)

#38 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е към Вас и тя е насочена към това да наложите наказание в последния ден на това Народно събрание на онези народни представители, които си позволяват да използват обиден език към други членове на Народното събрание, както току-що станахме свидетели по време на декларацията на господин Балабанов. Това са последните дни на това отиващо си Народно събрание, а и на част от политическите сили в него, поради което според мен не е редно да даваме такъв обществен пример. Не сме избрани тук, за да обиждаме, за да лъжем и да всяваме паника в населението и да плашим с войни, рискове за националната сигурност и атаки. Освен това, господин Председател, моля Ви да вземете мерки за емоционалното състояние на тези партии, които няма дори и 1% да вземат на изборите и заради които днес сме в тази зала… (Реплики от ИТН: „Седни! Седни! Седни!“) …да губим време, защото те не могат да преодолеят факта, че ще бъдат изхвърлени от парламента и българският народ не иска и да чуе за тях. (Реплики от ИТН: „Седни! Седни! Теб те няма, така или иначе!“) И вместо да се занимаваме с това да решаваме истински проблеми, в момента едни 0,2% (шум и реплики) ни държат в залата, за да правят трикове, за да плашат българското население с неща, които няма да се случат и да употребят времето на народните представители за предизборна кампания. Господин Балабанов, няма смисъл – няма да влезете! Каквото и да направите, Вие няма да влезете в парламента, следващия! Така че спестете ни тази грозота, която днес ще се развие по Ваша инициатива с любезната подкрепа на Вашите партньори от правителството, за да можем да свършим малко работа. Мааааалко достойнство! Мъничко, като за последно! Господин Председател, моля Ви за мерки!

#39 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожа Бориславова. Надценявате моите възможности. Ще се опитам да дам всичко, на което съм способен, но емоцията по принцип е субективна черта, трудно мога да я нарека „колективна“. Така че да се грижа за емоцията на определени групи от хора, ще ми е много трудно, но на определени хора бих могъл чисто професионално да им дам съвети за емоционално равновесие и достойно поведение. Заповядайте, господин Балабанов.

#40 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Благодаря Ви, че дадохте възможност на процедура по начина на водене на представители в българския парламент, за които вероятно това, така, беше последното тяхно политическо изказване от трибуната, защото, скъпа Лена, парапетната политика приключи, моето момиче! (Смях, оживление и ръкопляскания в ИТН. Реплики от ПП-ДБ: „Не може, това е лично.“) Нали разбираш? (Реплики от ПП-ДБ: „Не може с „оглед на личността!“) Ти вече не си част от листите на твоята партия.

#42 · speech

Станислав Балабанов

Твоята партия те сготви заради всичко това, което ти направи в последните години заедно с твоя любим, който отдавна подаде оставка от твоята партия. (Реплика от ПП-ДБ: „Не може „с оглед на личността“.“) Така че сега спокойно, вече когато си извън политиката, може да се отдадете на Вашата специална връзка, за която аз стоя отстрани. Радвам се, подкрепям и насърчавам. (Шум и реплики.) Довиждане, Лена! (Ръкопляскания от ИТН.)

#43 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, осъзнавам, че възбудата у всички народни представители набира сила, тъй като камерите на Националната телевизия са включени. Ако искате, може да направим отделна точка само процедури. Ще Ви дам думата, академик Денков. Преди Вас господин Добрев поиска процедура. (Реплики на народния представител Йордан Иванов.) За кое да го изгоня от залата, господин Иванов? (Реплики на народния представител Йордан Иванов: „Не може „с оглед на личността!“) Господин Иванов, преди малко госпожа Бориславова ме помоли да се грижа за емоционалното състояние. Моля да сте спокойни всички. Няма нужда от излишни емоции! Не мога да възпитавам от парламентарната трибуна! Пропуснати са много години, господин Иванов! Заповядайте, господин Добрев.

#44 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, тъй като става въпрос за проценти, не знам дали ИТН имат 0,2%, но знам, че ПП-ДБ имат 10. И с тези 10% в момента управляват цялата държава, дадена им е цялата власт! Може да имат и по-малко от 10, не знам. Но с тези 10%, с очаквани 20-ина човека в парламента, в момента колят и бесят, и упражняват цялата власт в тази държава! И не само това. Когато Народното събрание се събере извънредно, за да осъществи парламентарен контрол върху дейността на техните министри, изцяло техните министри, те излизат на тази трибуна и твърдят как Народното събрание не трябва да работи и техните министри трябва да останат безконтролни. Не! Не трябва, Лена, да останат безконтролни Вашите министри, трябва да подлежат на парламентарен контрол, да има изслушвания в тази зала, за да видим какви са тези международни споразумения, които те подписват, без да имат никакъв мандат например. Никой не е казал, че ГЕРБ ще гласува в подкрепа на ВЪЗРАЖДАНЕ, точно обратното. Ние ще гласуваме „против“, но искаме да знаем защо не беше уведомено Народното събрание. Ние винаги сме имали последователна политика по тази тема и бихме подкрепили едно такова нещо, но не то да се прави на своя собствена глава от 20 души в Народното събрание, които в момента са получили цялата власт в държавата и колят, и бесят. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#46 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Без никаква емоция искам да формулирам какъв е етикетът на „Има Такъв Народ“. Етикетът на „Има Такъв Народ“ е лъжливото овчарче. Толкова пъти излъгаха, че аз вече не знам дали имат случай, в който да са излезли на тази трибуна и да са казали нещо, което е вярно. И именно затова, за разлика от госпожа Лена Бориславова, те няма да влязат в парламента – не защото не искат, много искат, а защото оттук успяват да си вдигнат материалното благосъстояние. За разлика от тях, Лена Бориславова, когато иска, ще влезе в това Народно събрание, ще бъде подкрепена от „Продължаваме Промяната“ и има своето място в българската политика, защото не лъже като тях. (Реплики от народния представител Георги Георгиев.) Така че, господа от ИТН, както Ви каза госпожа Бориславова, имайте поне малко достойнство. Очевидно нямате. Винаги съм се чудил докога ще копаете дъното. Толкова вече сте напреднали, че скоро ще пропаднете в ада, където Ви е мястото – там мирише на сяра, да Ви кажа малко химически, температурата е няколко хиляди градуса (смях от ГЕРБ-СДС), и така ще бъдете запомнени в българската политика. Колкото и да се кръстите, господа, някои от Вас са известни с това, че когато лъжат, тогава се кръстят, за разлика от други хора като мен.

#48 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Тя е насочена към ада!

#49 · speech

Председател Костадин Ангелов

…аз много трудно мога да вземам отношение какво е в ада, тъй като никога не съм бил в ада. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Но бих искал да Ви кажа, че наближават едни хубави празници, в момента сме във великденски пости и всеки един вярващ човек трябва да се стреми към нещо по-различно, което да ни доближава до рая. Аз Ви казах, че не мога да възпитавам от парламентарната трибуна, но и Вие, и аз, като хора, които сме от академичната общност, считам, че по-скоро трябва да говорим на хората за рая и какво е там, въпреки че не сме били, за да го опишем, но поне да се стремим с поведението си да стигнем дотам. Благодаря Ви, господин Денков. Преминаваме към точка първа. Декларация ли искахте? Да. Съжалявам, но много процедури. Заповядайте, господин Костадинов, и Честит рожден ден! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#50 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Благодаря, господин Председател. Нашата декларация е посветена на едно решение, което беше крито три дни от Народното събрание, от българския народ. Става въпрос за Решение 252 от 27 март 2026 г. на Министерския съвет, с което правителството на временно изпълняваща функцията на президент Илияна Йотова реши да предостави на Украйна 34 млн. лв. 34 млн. лв., които са решени да бъдат похарчени – не е ясно за какво и не е ясно от какъв точно бюджет, защото в момента ние нямаме редовен бюджет. Имаме удължителен на удължителния бюджет от днешната дата включително. И точно поради тази причина, особено в ситуация, в която – даже днес ще имаме точка, в която ще коментираме проблема с цените на горивата, пък и не само с цените на горивата, въобще всички цени в нашата страна стават все по-високи и по-високи, ако и да ни обвинява, тоест не обвинява, да ни убеждава Националният статистически институт в обратното. Престъпление е да се дават дори не 34 млн. лв., а една стотинка да се даде, на чужда държава на всичкото отгоре. Сега, най-лесното нещо, което можем да направим, е да обвиним за това престъпно решение нелегитимния министър-председател, който имаме в лицето на Гюров. Защото ние в момента се намираме в уникална ситуация да имаме нелегитимен министър-председател, нелегитимен главен прокурор, секретарка вместо президент, непопълнени институции в почти всеки един основен формат от управлението на държавата. Но не е само и единствено отговорността на нелегитимния, незаконния министър-председател, който в момента имаме, Гюров. Този кабинет съдържа много кадри на ПП-ДБ. На практика, това е основното политическо тяло, което стои зад тази в момента управляваща формация. Но в кабинета има и представители на партията на бившия президент Радев, има представители на ДПС на Доган, има представители на ГЕРБ. И тъй като ние смятаме, че всяка една политическа сила, която е в този кабинет, трябва да понесе политическа отговорност за това престъпно решение, се обръщаме към партиите, които са в този кабинет – към ПП-ДБ, към ДПС на Доган, към Радевата партия и към ГЕРБ. Ако Вие смятате, че този кабинет работи в полза на българските граждани, добре, но ако смятате обратното, изтеглете Вашите представители вътре в кабинета. Изтеглете си представителите, за да предизвикате парламентарна, тоест, за да предизвикате правителствена криза. Аз специално искам да обърна внимание на министрите на Радев, които са в правителството. Тук е моментът да кажа, че вчера бившият президент заяви, че е категорично против сключения от България 10-годишен договор с Украйна. Няма да го коментирам, защото за него има отделна точка, но има едно много просто решение, с което бившият президент Радев може да свали правителството, което, между другото, е одобрено от него, и това цяла България го знае, и от неговата секретарка Йотова пък е назначено.

#52 · speech

Костадин Костадинов

Министрите на Радев в правителството в момента са следните: - Ирена Младенова – министър на иновациите и растежа. Тя беше заместник-министър на икономиката в първото служебно правителство на Стефан Янев, назначено от Радев. - Найден Тодоров – министър на културата. Той пък беше министър на културата в две последователни служебни правителства на Гълъб Донев, назначени от Радев. - Ирина Щонова – министър на икономиката и индустрията. Тя беше заместник-министър на икономиката и индустрията в служебните кабинети на Гълъб Донев, назначени от Радев. - Ангелина Бонева, която вече не е министър, но беше министър на регионалното развитие и благоустройството, беше заместник-министър на регионалното развитие в служебния кабинет на Гълъб Донев, назначена от Радев. - Мария Недина – заместник министър-председател по европейските средства. Тя беше съветник в Министерския съвет по въпросите на европейските фондове през 2021 г. по време на служебното не едно, а две правителства на Стефан Янев, назначени от Радев. Един, два, три, четири ключови министри могат днес да си подадат оставката и да принудят това правителство да изпадне в правителствена криза. Много просто решение. Просто трябва бившият президент Радев да изкара своите хора от правителството. Само че тук е моментът да кажем, че на това лицемерие трябва наистина да се сложи край. Българските граждани, българските избиратели трябва да знаят, че огромната част от политиците в България едно говорят, друго правят. Не може да казваш, че си против правителството, не може да казваш, че си против неговите решения, а подписите на твоите министри да стоят под същото това решение! Не можеш да казваш, че си против това да се дават пари на чужди държави, а същевременно твоите министри да одобряват, защото подписите на тези министри на Радев стоят под решението от 27 март. Не можеш да казваш, че си против това да се подписва договор с чужда държава и същевременно да продължаваш да подкрепяш това правителство, макар и на думи да правиш обратното. Това е или тотално политическо лицемерие, или тотална политическа шизофрения. Смятам, че е първото. Може и още нещо да се случи. Ако приемем, че Радев в типичното за него лицемерие няма да предприеме действия, неговата секретарка Йотова има действия, които може да предприеме съгласно чл. 98, т. 7 от Конституцията на Република България. Тя може да уволни лицето Гюров, още повече има и основания за това. Съвсем спокойно може да го направи. Може да направи и друго нещо. Може да поиска от него да оттегли това сключено от него международно споразумение. Нито едното се случва, нито другото. И отново трябва да зададем въпроса, тъй като секретарката, изпълняваща в момента функциите президент, заяви, че и тя била против, не била уведомена, което, между другото, е откровена лъжа, защото няма някой, който да мисли, че решенията, които взема назначеното от Йотова правителство, не са съгласувани, или най-малкото, което е, не са предварително свеждани до знанието на Йотова, която е човекът, назначил това правителство. Та в този случай пак трябва да зададем въпроса, който зададохме по отношение на Радев: това политическо лицемерие ли е, или е политическа шизофрения? За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ отговорът е ясен. Лошото е, че цената на всички тези престъпни лицемерия я плащат българските граждани. Хубавото обаче, наистина хубавото е, че след 18 дни имаме избори. И на тези избори българските граждани ще имат възможност да преценят кого да подкрепят – дали да подкрепят лицемерите, или да търсят нещо друго. Защото, когато избираш отново едно и също нещо, само че в различно съдържание, няма как да очакваш кой знае каква голяма разлика. За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ това решение, което е взето на 27 март, е престъпно. Ние ще пуснем сигнал в прокуратурата и за него, както ще пуснем сигнал и по отношение на договора, който ще коментираме в точка трета. Но това, което трябва да се каже, е, че всичко това са последващи мерки. Дали прокуратурата на Сарафов и Пеевски ще разследва тези действия, не можем да знаем. Тя работи избирателно и по поръчка. А не сме ние хората, които можем да поръчаме на тези престъпници в тоги. Но знаем, че може в момента този въпрос да бъде решен в зародиш, в буквалния смисъл, както и внесохме предложение за отмяна на този международен договор. Единственото, което се изисква, е просто политическа воля, мъжество и най-важното нещо, което е – да се каже истината на българските граждани. Българите заслужават да я знаят. А истината е, че България се управлява от хора, които работят в чужда полза, в чужд интерес; хора, които извършват системна държавна измяна; хора, които са шпиони на чужди държави; хора, които обслужват чужди държави; хора, които се грижат за чуждите национални интереси, не и за българските. На това нещо трябва да се сложи край и с волята на българския народ на 19 април вярвам, че това ще се случи. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#54 · speech

Наталия Киселова

БСП – Обединена левица

Уважаеми професор Ангелов, уважаеми колеги! Изумена съм от това, че Вие четири пъти не си позволихте да прекъснете човека, който говори преди мен и си позволи да обижда, да лъже и да използва думи, които не отиват на нито един български народен представител, камо ли на председател на парламентарна група. Поведението на част от залата е недопустимо не просто в Народното събрание, то е недопустимо въобще в българското общество. Езикът на омразата и поведението спрямо легитимно избрания вицепрезидент, която е встъпила като президент на българската държава, е недопустимо. И тъй като... Мисля, че трябва да отворите Правилника и да видите, че там има наказания за тези, които обиждат българските институции. Поведението беше недопустимо.

#59 · speech

Председател Костадин Ангелов

Знаете, че председателят на Народното събрание по никакъв начин… (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата! …не може да повлиява на поведението, на възпитанието, нито има детектор на лъжата, който да отчита дали нещо, което се казва, е лъжа или истина. Пак да Ви върна – и Вие, и аз сме преподаватели в университет. Възпитанието е нещо, което се случва в началното образование, не във висшето или в Народното събрание. Заповядайте за процедура по начина на водене, господин Ганев.

#60 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Не ми се иска да го констатираме всички ние, но е факт, че хора, които политически са наследници на една революционна организация, водила дълги години въоръжена борба в България заради идеалите си, дали свидни жертви, клани и рязали им главите, преследвани от властта – в днешно време същите тези бивши социалисти, наследници на Българската комунистическа партия, са символ на политическа проституция. Това сте Вие. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие сте предатели на идеалите на хората, които са давали живота си, вярвали са и са живели с това, което е имало като идеали. В днешно време Вие сте срам и позор за тях. (Реплика от народния представител Наталия Киселова.) Вие персонално, госпожо Киселова, Вие сте срам не за социалистическата идея, Вие нямате нищо общо с тях. Вие сте парашутист, спуснат от Пеевски, в листите на БСП. Вие там нямате тоя срам! (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“) Вие обаче сте персонален срам за съсловието, което преподава на нашите деца юридически науки. Вие сте срам за това, че се водите доцент по конституционно право. Вие сте тази, която от тази трибуна потъпка правото за това да се обсъжда референдум, за свикване на референдум. Вие сте срам и позор! И най-лошото, което може да се случи в нашата история на парламента ни е, че Вие ще останете там като председател на Народното събрание. Това е! А иначе, чухме Ви бенефиса, няма да имате повече тази чест да застанете от тази трибуна, и това е за доброто, както на бившата социалистическа партия, така и на обществото ни. (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“)

#61 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги! (Народният представител Наталия Киселова тръгва към трибуната.) Заповядайте за процедура. Лично обяснение или процедура?

#62 · speech

Наталия Киселова

БСП – Обединена левица, вървейки към трибуната

Лично обяснение.

#63 · speech

Председател Костадин Ангелов

Заповядайте за лично обяснение. Колеги, разбирам, че борбата за процедури по начина на водене е борба за проценти в предизборната кампания, но нека все пак да проявяваме уважение към институцията на българския парламент. Заповядайте, госпожо Киселова.

#65 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Лично обяснение на процедура има ли?

#66 · speech

Наталия Киселова

…мисля, че беше редно да направите забележка на преждеговорившия, защото той използва недопустими думи. Аз няма да си позволя да му отвърна, ще кажа само едно. Била съм и се гордея с това, че съм избрана с гласовете на българските граждани, и това, което може да се каже за Българската социалистическа партия и за „Обединена левица“, не може да бъде казано за другите, които са слуги.

#67 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Кажете благодаря на Пеевски, отново.

#69 · speech

Наталия Киселова

Много добре знаете с чии гласове съм избрана и това е провокация.

#73 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, госпожо Киселова. Преминаваме към точка първа от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ДЕН НА БЪЛГАРО-ПОЛСКОТО ПРИЯТЕЛСТВО И СЪТРУДНИЧЕСТВО. Давам думата на председателя на Комисията по външна политика. Госпожо Фандъкова, Вие ли ще представите доклада? Заповядайте. След доклада господин Драгомир Петров ще изчете проекта като вносител.

#74 · speech

Докладчик Йорданка Фандъкова

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители. Представям на Вашето внимание: „ДОКЛАД относно Проект на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество, № 51-654-02-2, внесен от Драгомир Петров, Коста Стоянов, Младен Шишков, Наталия Киселова, Цветан Енчев, Димитър Гърдев и Александър Симидчиев на 29 януари 2026 г. На свое редовно заседание, проведено на 12 февруари 2026 г., Комисията по външна политика разгледа Проект на решение, № 51 654-02-2. Мотивите към Проекта на решение бяха представени от народния представител Драгомир Петров. С Проекта на решение вносителите предлагат 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество, като се има предвид значението на приноса на Св. св. Кирил и Методий за изграждане на духовното единство на европейската цивилизация. Подчертава се ролята на българо-полското парламентарно сътрудничество в двустранните отношения и в международните организации. От страна на Стела Димитрова, директор на дирекция „Двустранно европейско сътрудничество“ в Министерството на външните работи, беше изразено положително становище относно предложения проект на решение. Въз основа на последвалото гласуване с 12 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“ Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме Проект на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество, № 51-654-02-2, внесен от Драгомир Петров, Коста Стоянов, Младен Шишков, Наталия Киселова, Цветан Енчев, Димитър Гърдев и Александър Симидчиев на 29 януари 2026 г.“ Благодаря.

#75 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Фандъкова. Давам думата на народния представител Драгомир Петров да изчете Проекта на решение и да ни запознае с мотивите на вносителя. Заповядайте, господин Петров.

#76 · speech

Драгомир Петров

ИТН

Благодаря господин Председател. България и Полша са партньори и съюзници по редица въпроси в рамките на международните организации и съюзите, в които участват като държави, споделящи ангажимента за регионална и глобална сигурност. Съществуват отлични двустранни отношения и конструктивно сътрудничество между двете страни. Народните представители от Групата за приятелство България – Полша са ангажирани да работят за активизиране на диалога на парламентарно равнище. Мотивите на предложената от двамата президенти – българския и полския, дата 14 февруари – Успението на Свети Константин-Кирил Философ, е именно дата, символизираща историческата връзка между двата славянски народа. С апостолическото послание „За безпримерно достойнство“ от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява Светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, като в него двамата славяноапостоли са ясно дефинирани като мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за образованието на поколения европейци. Това бяха мотивите, сега ще Ви изчета и Решението. „Проект! РЕШЕНИЕ за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество Народното събрание на основание на чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България: - Вземайки предвид съвместната инициатива на президента на Република България и президента на Република Полша; - Подчертавайки ролята на българо-полското парламентарно сътрудничество в двустранните отношения и в международните организации; - Като изразява желание за развитие и укрепване на дългогодишните традиционно добри отношения между българския и полския народ, включително междупарламентарния диалог; - Подчертавайки значението на приноса на Св. св. Кирил и Методий за изграждане на духовното единство на европейската цивилизация

#77 · speech

Реши

Обявява 14 февруари за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество.“ Благодаря Ви.

#78 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми колеги, откривам разискванията. Няма желаещи. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Ще дам време на народните представители да заемат местата си в залата. Докато влизат народните представители, ще направя едно съобщение: По точка втора от дневния ред са тук и трите изслушвани лица: министърът на вътрешните работи господин Дечев, старши комисар Кремена Илиева и главният секретар господин Георги Кандев. Уважаеми колеги, поставям на гласуване Проект на решение за обявяване на Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество с вносители Драгомир Петров и група народни представители на 29 януари 2026 г. с входящ № 51-654-02-2. Гласували 165 народни представители: за 165, против и въздържали се няма. Решението е прието. С това изчерпахме точка първа от дневния ни ред. Преминаваме към точка втора от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ЕМИЛ ДЕЧЕВ, НА СТАРШИ КОМИСАР КРЕМЕНА ИЛИЕВА, ЗАЕМАЩА ИЛИ ЗАЕМАЛА ДОСКОРО ПОСТА ДИРЕКТОР НА ИНСТИТУТА ПО КРИМИНАЛИСТИКА КЪМ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, И ГЛАВНИЯ СЕКРЕТАР НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ГЕОРГИ КАНДЕВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО НОВИ ДАННИ ЗА ПОРЕДНИТЕ УВОЛНЕНИЯ ИЛИ ПРЕМЕСТВАНИЯ ОТ СТРАНА НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ЕМИЛ ДЕЧЕВ НА РЪКОВОДИТЕЛИ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И ОКАЗВАНЕ НА НАТИСК ПО СЛУЧАЯ С УБИЙСТВАТА В БИВШАТА ХИЖА „ПЕТРОХАН“ И ОТКРИТИТЕ ОЩЕ ТРИ ТЕЛА КРАЙ ВРЪХ ОКОЛЧИЦА, КАКТО И ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТРАНА НА МИНИСТЪРА И СТАРШИ КОМИСАРЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ХОДА НА РАЗСЛЕДВАНЕТО И ПРЕДПРИЕТИТЕ ДЕЙСТВИЯ ОТ СТРАНА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В МИНИСТЕРСТВОТО ПО СЛУЧАЯ. Сега давам думата на вносителите за изложение в рамките на пет минути – заповядайте, господин Йорданов.

#79 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря. Ще бъда кратък, защото не за първи път викаме тук министъра на вътрешните работи по една и съща тема, с една и съща мотивация. Днес между другото е 1 април – професионалният празник на министъра, който е уникален лъжец... (Шум и реплики.)

#81 · speech

Тошко Йорданов

…както и на партията, която го е издигнала – ПП-ДБ. Колеги, знаете, че няколко пъти е присъствал министър Дечев тук, винаги по въпрос, свързан с прикриване на следите за разследването на педофилската секта в Петрохан, в която има обвързани представители на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, които всъщност като представители на държавата и на съответните институции са им осигурили пълен комфорт да правят в този район каквото си искат без намеса на държавата. Самият министър е бил в този кабинет заместник-министър на министъра на правосъдието, ако не се лъжа, когато това сектантско НПО е било вписано за нула време в регистрите. Няколко пъти подред, когато сме викали министъра, той обяснява, че хората, които уволнява, ги махал, защото се опитвал да прави честни избори, а не заради случая „Петрохан“, въпреки че те бяха глави на отдели, които се занимават с това разследване. Интересно как миналата седмица министърът уволнява старши комисар Кремена Илиева, която е заемала доскоро поста директор на Института по криминалистика към Министерството на вътрешните работи. Институтът по криминалистика е който прави експертизите. Интересно дали ще има наглостта този, който днес има професионален празник, да каже, че тя е махната, за да има честни избори и че няма нищо общо с „Петрохан“ и анализите, които се правят точно в Института по криминалистика. Нашето съмнение е, че постоянно се прикриват връзките на „Продължаваме Промяната“ с „Петрохан“ с ръсенето на фалшиви новини в интернет, включително при министъра има един, ще му взема името, че го имам в телефона си, някакъв Георги Тонев ли, Точев ли, какъв беше, който работи в Министерството и се счупва да пише в интернет точно такива теории странни за случките в Петрохан и той на всичкото отгоре е на заплата в Министерството – вероятно изразява официалната им позиция. Интересно как хора, които се занимават с конкретика, биват уволнявани, и продължава да се лъже, че не е така. Тая история с „Петрохан“, колкото и да Ви се иска, няма да Ви се махне, защото просто сте си я направили. Нито някой е бил Сандов през ръцете да го подписва това НПО, да му дава без нито едно съгласуване в Министерството. Тука има хора, дето са били министри – един си чеше ухото, другият седи на втория ред, знае, че ако трябва да се подпише нещо, каквото и да е то, то минава през подписите поне на шест човека под него, шефове на отдели. Сандов не е направил нищо такова. После изтегляте МВР-то от Годеч, после изтегляте „Гранична полиция“, после един получава 16 разрешителни, после кметът Терзиев, на който зад гърба му стоят Калушев и един от сектата, дарява на един от тия от сектата – на Ивей, четвърт милион лева, Саша Безуханова ги финансира. В този парламент единствената парламентарна група, която обяснява, че те са добри момчета, е тая на ПП-ДБ. Имаме министри, които са свързани с тази история. И съответно днес отново тук е министър Дечев да обясни защо продължава да уволнява хора, които са участвали под някаква форма в разследването и дали оттук нататък няма да очакваме нови експертизи с нов директор на Института, които ще кажат, че са кацнали извънземни, има натривки по ръцете на едно извънземно, което се е обесило в гората, и от натривките излиза, че лазер е прострелял тримата добри човека, тоест шестте, които са тръгнали да защитават планетата срещу извънземна инвазия. Разбира се, това може да напише тоя, дето работи при него. После ще Ви кажа как се казва тоя шашав човек. Благодаря.

#84 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Ще се изненадаш лошо, колега. Уважаема госпожо Председател, много пъти в тази зала сме говорили за езика, който използваме, и Вие за пореден път не направихте забележка, въпреки че и родители, и семейства призоваха този случай да не се експлоатира в политически контекст. Нещо повече, въпреки тяхната мъка, въпреки трагедията, която сполетя семействата им, децата им, те казаха, че имат доверие на разследващите органи и помолиха да бъдат оставени да разследват. Нашата парламентарна група, и в тази връзка, госпожо Председател, аз нямам обяснение защо в тази точка в момента този, който представи мотивите, не го каза. Ние предложихме цялата истина да бъде извадена, абсолютно всичко – и засекретената информация да бъде предоставена. Те сами отказаха. Същият, който чете тези мотиви – Тошко Йорданов от „Има Такъв Народ“, същият този човек отказа и гласува против информацията да бъде предоставена. Аз си задавам един въпрос и той е риторичен: дали истинският мотив наистина е да разберат българските граждани всички факти и подробности, или е нещо друго? Фактът, че 20 дни преди изборите сигналите за нарушения и купен вот са нараснали с 652%. Не с 6,2%, не с 62,5%, а с 652%! Това ли е причината? Защото без схемите и без купените гласове „Има Такъв Народ“ нямат шанс да припарят до този парламент. И затова ръководството на МВР в момента е в тази зала и е под тази брутална атака, използвайки една трагедия, за която самите родители Ви помолиха да престанете и да ги оставите в скръбта им. Не че не направиха песен, не че не прекрачиха всички човешки граници, всички хуманни правила, всички правила на морала прегазиха, но няма дъно, което „Има Такъв Народ“ и Тошко Йорданов да не могат да стигнат. И днес е последният връх, който покоряват в този парламент, последната гавра с паметта на тези жертви и с тази трагедия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#85 · speech

Председател Николета Кузманова

Само секунда, господин Цонев. Господин Цонев, и господин Йорданов преди Вас даде знак, че иска процедура. (Реплики.) Да, да, докато говориха, ако позволите само за секунда. Уважаеми колеги, искам да Ви напомня, че предметът на изслушването е определен точно. Така че ще Ви помоля да се съсредоточим върху предмета на изслушването. Господин Цонев, заповядайте. Господин Йорданов, след това и Вие ще имате думата.

#86 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Точно по предмета на изслушването е процедурата ми по начина на водене. Защото за пореден път – може би трети или четвърти, колегата Божанков смесва темите с трагедията, със скръбта, болката, мъката на хората, на роднините, на засегнатите. Ние по никакъв начин не нарушаваме тяхната болка, мъка и сме съпричастни с тази тяхна болка. Но за друго става въпрос, господин Божанков. Искаме точно във връзка с тази болка да разкрием каква е вината на държавата, господин Божанков, да се случи тази трагедия. Ама не вината само по отношение на тази случка, а откъде тръгва тя – от българското училище; от това, че се дават разрешителни за частни училища, които не са проверени какви програми изпълняват; за това, че контролът ходят ли редовно учениците е абсолютно занижен, няма такъв; за това, че в българското образование се случваха неща, които позволяват това възпитание; за това, че активно определени политически партии, определени неправителствени организации изземват, особено неправителствените организации от мрежата Сорос, изземват държавни функции, биват им аутсорсвани държавно присъщи дейности. Заради това се случва тази трагедия и ние искаме да видим каква е вината на държавата – кой е участвал. Тук нямат нищо общо болката и мъката. Болката и мъката искат истината, господин Божанков. И няма да спрем да говорим от тази трибуна за истината, да я търсим. Защото това може да се повтори и потрети. Защото и атаката години наред срещу Българската православна църква има значение за този случай. Защото това, което се прави по разследването и опитите да се прикрият, има отношение към мъката и болката на хората.

#87 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

Времето!

#88 · speech

Йордан Цонев

Затова, когато става въпрос за такава трагедия без аналог, какво време, господин Атанасов? За какво време...?

#89 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

За процедурата по начина на водене.

#90 · speech

Йордан Цонев

Ами да, ще говоря. Това не може да се каже с малко думи. Процедурата ми по начина на водене е да спират господин Божанков, защото всеки път идва и говори това: не говорете, не политизирайте, спрете, засрамете се пред мъката на хората! Ние трябва да разкрием истината в нейната дълбочина, за да не се случва това. Ако има политизиране, то е защото има намесени политици в това, господин Божанков, явно намесени политици. И тази истина трябва да стигне до хората, както и тези, които разследват и се опитват да прикрият разследването.

#91 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Цонев. Господин Йорданов, заповядайте. Господин Денков, Вие или господин Иванов зад Вас също даде индикация. (Реплики от народния представител Николай Денков.) Вие – след господин Йорданов ще Ви дам думата и на Вас.

#92 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Току-що председателката ми каза, че не може да има лично обяснение, защото било на процедура. Добре, това е тогава процедура по начина на водене, което може да го направим. Но Вие, госпожо Председател, при целия Ви юридически опит оставихте човек да приказва не по процедура. Някой в тази зала разбра ли каква е процедурата? По кое, към Вас, по начина на водене, към кое? Това си беше изказване. Ако оставяте хората тук да се изказват под формата на процедури, няма проблем, ще имате процедури колкото искате в момента. А що се отнася до пеперудката Божанков...

#94 · speech

Тошко Йорданов

Забележка, да, за пеперудка, но е вярна. Това е вярна забележка, както е верен и терминът. Ние имаме сериозно съмнение, че политици от Вашата групировка са забъркани около „Петрохан“. И затова Вие искате... (Реплики от ПП-ДБ: „Кой?“) Кой ли? Ами Терзиев, Сандов, Тома Белев, нищо чудно министърът. И Вие искате разсекретяване на следствие, за да видите евентуалните доказателствата срещу Вас?! Ами няма да Ви го осигурим това. На евентуални престъпници ние няма да осигурим толкова комфорт – да имат възможността да си изградят някаква стратегия. Като влезе в съда целият материал, ако има Ваши хора вътре забъркани по начина, по който предполагаме, тогава се оправяйте, ще видите всичките събрани доказателства. Така че не минавайте с тоя номер: тук не искат. Не, напротив, искаме да стигнат до съда, надявам се, че ще стигнат до съда. Надявам се да се види цялата политическа протекция. В повечето случаи говорим за политическата протекция на този гнусен случай. И кое е трагедия, извинявайте? Личната човешка трагедия на педофила Калушев, който е застрелял 15-годишно дете и 22-годишен мъж? Това ли е лична трагедия? Имаме сериозни разминавания в терминологията и в разбиранията кое е лична трагедия, което не е учудващо във Вашия случай. Така че, госпожо Председател, не допускайте процедури като изказвания. Има изслушване, има въпроси, има отношения на парламентарни групи. Придържайте се към Правилника, който така спазвате, като не ми дадохте сега лично обяснение.

#95 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Йорданов. Господин Денков, заповядайте. Господин Кьосев, ако правилно видях, и Вие ли вдигнахте ръка? Да, да уточним кой е от парламентарната група. Заповядайте, господин Денков.

#96 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Може ли да обърнете внимание на господин Йордан Цонев, че ние също искаме истината, цялата истина и само истината? Също така защо са правили учения тези хора там с Министерството на вътрешните работи? Защо е приключила проверката от страна на прокуратурата в края на 2025 г.? Защо ИТН непрекъснато повтаря някакви насоки, които бяха дадени в първия ден с изявление на главния прокурор, след което не излязоха никакви данни, които да потвърждават голяма част от тези твърдения. Така че, да, и ние искаме истината и очакваме това и нищо друго.

#97 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Денков. Уважаеми колеги, на основание чл. 111, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание всяко от изслушваните лица информира Народното събрание по въпросите, предмет на изслушването, в рамките на 10 минути. Заповядайте, министър Дечев.

#98 · speech

Служебен Министър Емил Дечев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с внесеното от господин Йорданов и друга група народни представители искане да обясня поредните уволнения и премествания на ръководители в системата на Министерството на вътрешните работи Ви уведомявам следното: по отношение на старши комисар Кремена Веселинова Илиева мога да кажа следното: същата постъпва в системата на МВР през 2001 г. на длъжност „специалист първа степен“ в регионално звено служба „Полиция“ при РДВР – Ловеч. От 2014 г. до 21 март 2025 г. тя заема изпълнителски длъжности в Националния институт по криминалистика. Със заповед от 21 март 2025 г. на министъра на вътрешните работи Кремена Илиева е временно, подчертавам, временно преназначена на ръководна длъжност „директор на Националният институт по криминалистика“ за срок от една година. С моя заповед от 20 март 2026 г. временното ѝ преназначаване е прекратено и същата е заела титулярната ѝ длъжност „специалист първа степен“ в сектор „Документални изследвания“ на отдел „Криминалистична техника“ при НИК поради изтичане на едногодишния срок. Съгласно чл. 14, ал. 1 от Наредба № 8121-З-310 от 17 юли 2014 г. за преназначаване на държавни служители в МВР временното преназначаване на държавен служител се извършва със заповед на органа по назначаване за срок до една година с възможност за еднократно удължаване на срока на временно предназначаване с още една година. Нормата, обръщам внимание, не е императивна и от нея не произтича задължение за органа, издал заповедта за временно преназначаване, да издаде нова заповед за удължаване. Следва да се има предвид, че временното преназначаване може да бъде прекратено по всяко време от органа, издал заповедта. По отношение на старши комисар Анатолий Иванов Ангелов искам да обърна внимание, че със заповед от 20 март 2026 г. той е временно преназначен на длъжността „директор“ на Националния институт по криминалистика. Анатолий Ангелов постъпва в системата на МВР през 2002 г. на длъжност „специалист първа степен“ в сектор „Трасология и балистика“ към отдел „Криминалистическа техника“ при НИК и заема изпълнителски длъжности до, обръщам внимание, подчертавам, заема изпълнителски длъжности до 2015 г., когато в същата година е преназначен вече на ръководна длъжност – началник на сектор „Трасология и балистика“. От 30 септември 2022 г. заема длъжността „заместник- директор“, ръководител на Център за експертни криминалистични изследвания на Националния институт. От януари 2023 г. до март 2025 г. е временно преназначен на длъжността „директор“ на Националния институт по криминалистика. Както се вижда от тази информация за двамата колеги от Националния институт по криминалистика, преди да заеме поста ръководител на НИК, госпожа Илиева не е имала ръководен опит. Господин Ангелов е имал ръководен опит още от 2015 г. и към настоящия момент това прави 11 години опит като администратор, като ръководител, а не като експерт, който ще извършва конкретни експертизи. Поради тази причина, когато изтече едногодишният срок на госпожа Илиева, аз съм преценил, че е по-добре за ръководител да бъде назначен, макар и временно, човек, който има по-голям ръководен опит, включително бил е известно време и директор, бил е и заместник-директор, безспорно квалифициран както като експерт, така и като мениджър, като ръководител. По отношение на комисар Миглена Радева Радева, началник на отдел, тоест главен разследващ полицай, началник на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследване“ при Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР. Обръщам внимание, че комисар Радева е временно преназначена на длъжността „началник на отдел“, тоест главен разследващ полицай, на 3 октомври 2024 г. за титуляр на длъжността е преназначена от 14 януари 2025 г. Отново обръщам внимание, от 11 март 2026 г. до 20 април 2026 г. същата ползва отпуск за временна неработоспособност във връзка с общо заболяване и болнично лечение. Подчертавам, госпожа Радева не е уволнена, нито е понижена, нито е преместена против нейното желание на някаква друга, макар и равна по степен, длъжност. Във връзка с хода на разследването и предприетите действия от страна на служители на МВР по случая с убийството в бившата хижа „Петрохан“ и откритите още три тела край връх Околчица, уведомявам Ви отново, че разследването по случая продължава. По отношение на информация за хода на разследването, извършени действия по разследване и други процесуални действия, информация по случая може да Ви бъде предоставена след разрешението от наблюдаващия прокурор на основание чл. 198, ал. 1 от НПК. Благодаря.

#99 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Дечев. Господин Кандев, имате ли желание да допълните нещо? Не. Госпожо Илиева, заповядайте Вие в рамките на 10 минути, моля. Благодаря.

#100 · speech

Кремена Илиева

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър, уважаеми главен секретар! Действително, всичко, което беше посочено от министър Дечев, е обективната истина. Аз съм назначена още в далечната 2001 г. като експерт криминалист и всичките тези 25 години аз съм била единствено и само експерт. Преминала съм дългата стълбица на професионално израстване, работейки и 10 години в Пето районно управление, работейки и в Областна дирекция на МВР, и стигайки последните 12 години до Национален институт по криминалистика, където именно последната година бях назначена временно със заповед на министъра за директор. Тази заповед действително изтече на 23 март и след разговор с ресорния заместник-министър ми беше сведено до знанието, че заповедта ми няма да бъде продължена и че не е извършен анализ и оценка на свършената от мен работа през тази година. Но за мен като професионалист истинската оценка, безапелационната оценка, която може да получи един човек, един ръководител, това са благодарностите, които през тази една година бяха множество, както към мен лично, така и към целия екип, който стоеше до мен, неотлъчно. Тези благодарности бяха, както от 28-те директори на областни дирекции от цялата страна, от много прокурори, съдии, следователи, от представители на правоприлагащите и правораздавателните органи, които се явяват и наши основни възложители на експертните изследвания. За тези 25 години аз получих доверието и на много колеги както от Софийски градски съд, така също и апелативни съдии, върховни касационни съдии, които, включително, и от министър Дечев в качеството му на съдия от Софийски градски съд, в които поименно бях посочвана като експерт за изготвянето на съответните документно-технически и почеркови експертизи, което за мен е потвърждение за доверието, което съм спечелила в лицето на много съдии, и то на най-високи инстанции, какъвто се явява Върховен касационен съд. Това доверие се гради с години, и то се отстоява ежедневно и в съдебната зала. Искам да използвам тази висока трибуна, за да изкажа искрената си благодарност и към всички колеги от Националния институт по криминалистика, както тези, които работиха по така заплетения случай „Околчица – Петрохан“, но така също и към служителите от сектор „Административен“, от сектор „Международни проекти“, които доказаха професионализъм, показаха, че с много труд може да затвърдим авторитета на Института на национално ниво, а така също и да го надградим на европейско такова в очите на нашите европейски партньори и ENFSI, която е европейската мрежа на криминалистични институции, към която членува и Националният институт по криминалистика. Благодаря на всички колеги отново и искам да Ви уверя, че бъдещето на този институт е изцяло във Вашите ръце. Благодаря Ви.

#101 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, госпожо Илиева. Колеги, преминаваме към първия кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли въпроси? Няма. Благодаря. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната –Демократична България“ има ли въпроси? Няма. Благодаря. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ има ли въпроси? Заповядайте, господин Петров.

#102 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Доколкото изслушването е на тема за поредните уволнения или премествания от страна на министъра на вътрешните работи –Емил Дечев, на ръководителите в системата на Министерството на вътрешните работи, това е нещото, с което ще насоча своето внимание и своя въпрос към него. Уважаеми господин Служебен министър, да, обществото разбра за множеството рокади и множеството размествания, премествания в системата на МВР, по-точно на ръководители, и по отношение на дирекциите, и по отношение на областните такива, разбира се, аз и преди съм казал от тази трибуна, че това си е лично Ваше право. Вие като министър си решавате кого ще назначите, кого ще преместите, кого ще оставите и така нататък. Нас като народни представители, и мен като народен представител, ме интересуват тези смени, промени, рокади, уволнения да се случват с една-единствена цел – спазване на закона, справедливост и честни избори, с което, надявам се, да се съгласите, че е Вашата главна цел. И именно затова искам да засегна като въпроси в настоящото изслушване рокадите, които се правят, и смените, които се правят, преместванията, които се правят. Ще Ви дам един пример във връзка, с който ще Ви задам един по-общ въпрос – ще тръгна от частното към общото. С Ваша заповед от 23 март е преместен главен инспектор Данаил Дончев като ръководител на участъка в град Брусарци за началник на Районно управление – Лом, а пък досегашният началник Георги Петков е напуснал системата на МВР по негово желание. Така, дотук добре, обаче лично мен като народен представител от тази област ме интересува ще има ли още промени с Ваши заповеди по отношение на началниците на районни управления? Защо го казвам? Защото аз поне считам, че е необходимо да насочите поглед и към ръководството на съответните районни управления. Вече веднъж поисках от Вас да направите проверка на дирекцията. Още в същия ден, доколкото разбрах, това беше 7 март, с Ваша заповед е разпоредена такава, но все пак ще има ли още смени на ръководни постове в МВР и конкретно на началници на районни управления – Районно управление – Монтана, Районно управление – Берковица, Районно управление – Вършец? Това е нещото, което ни интересува. Каква е визията и стратегията на Вас като министър, който е оправомощен по силата на закона да прави такива промени?

#104 · speech

Служебен Министър Емил Дечев

Уважаеми господин Петров, уважаеми дами и господа народни представители! Имах възможността миналата седмица да посетя ОДМВР – Монтана, и проведох среща с ръководния състав на цялата областна дирекция, да се запозная с работата, която са свършили до този момент. Заявих на областния директор, че той има пълна свобода да подбере своя екип. Той носи отговорност както за всеки един нов началник, който е предложил да бъде назначен за ръководител на районното управление, ръководител на сектор, група или участък, така и по същия начин носи отговорност и за тези ръководители, които той е заварил при назначаването му, тоест били са началници на районни управления, заместник областен директор, ръководител на група, началник-група, началник-сектор, които са заварени от него и са били назначени от него, от предното ръководство. Аз при всяка среща с областните директори съм им казвал, че нямам никакви нормативи за смени на ръководители. Никога не съм казвал: „Искам да смените всички – 100%.“ Никога не съм казвал: „Сменете на 50%.“ Казвал съм: „Носите си отговорност както за тези, които решавате да оставите, така и за тези, които Вие сте предложили да бъдат новите ръководители. Защото считам, че областният директор познава много добре какво се случва на терен – запознат е с оперативната обстановка, запознат е и с колегите си, които работят там. Той добре знае професионалните им качества, както и това дали те са достатъчно почтени съответно, за да им се довери. Защото моето убеждение е, че за да си добър полицай и особено ръководител, се изисква както професионализъм, така и почтеност. Ако съществува само едно от двете, а другото го няма, няма как това да бъде добър ръководител.“ Дал съм им свобода, но за тази свобода те носят отговорност. Ако забележа слабости в работата, ще бъдат съответно свалени от този пост. Това е, което мога да Ви отговоря. Благодаря.

#106 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги и народни представители. Нека да приветстваме с добре дошла госпожа Кремена Илиева. Нека да приветстваме и с добре дошли нелегитимния Георги Кандев, за съжаление, изпълняващ функции на висшата професионална фигура в МВР в момента, назначен от нелегитимния министър на вътрешните работи Емил Дечев, който пък е назначен от нелегитимния служебен министър‑председател Гюров. Сега, на мен ми беше ясно, че министърът за пореден път нищо няма да изложи по този скандален случай, който разтресе България с 6 трупа, и всяка втора дума за пореден път му е „прокурора, прокурора, прокурора“ – прокурорът разрешавал на основание на този член, на онзи член. Явно не разбра, че той е министър на вътрешните работи и всички онези, които реално физически разследват този случай, са негови служители. Говорим за оперативни работници, говорим за разследващи полицаи, говорим за експерти. Но надявам се, че до момента, в който отстъпи този пост, ще разбере, че всички тези хора са негови служители. Сега, информацията, която коридорно върви, е, че господин Дечев на няколко пъти неофициално се е интересувал от резултатите по определени експертизи във връзка с делото „Петрохан – Околчица“. По‑точно – кои служители са натоварени с експертизите и в каква посока според тях ще бъде резултатът. Тук е и моят въпрос. Искам да попитам господин Дечев: с какви мотиви и аргументи е освободил директора на Института по криминалистика, който е натоварен вероятно с всички експертизи по делото? Изискал ли е преди това някакви анализи или справки за дейността на Института? И още по‑конкретно – тъй като ролята на служебното правителство е да осигури едни честни избори, и той така доста напоително го обяснява ежедневно, аз искам да попитам: с какво точно отстраняването на директора на Института по криминалистика ще допринесе за честността на изборите?

#108 · speech

Служебен Министър Емил Дечев

Уважаеми господин Стоянов, уважаеми дами и господа народни представители! Директорът на Националния институт по криминалистика не извършва експертизи. Той е ръководител. Той не ходи на терен, не събира натривки, не анализира дактилоскопни следи, не прави химически анализи на вещества, които са открити по време на огледа, не прави съдебно‑медицински експертизи. Между другото, тук обръщам внимание, че вече бившият директор е специалист по експертизи, свързани с документи – документно‑технически експертизи. Твърде малка, да не кажа нищожна, е нейната експертност по отношение на престъпление като това, което ние обсъждаме вече на четвърто изслушване. Много по‑голямо значение за разкриване на обективната истина по това престъпление, тази човешка трагедия, имат съдебно‑медицинските експертизи, балистичните експертизи, видеотехническите експертизи. Това се извършва не от ръководителя на Националния институт по криминалистика, а от колеги – експерти на изпълнителска длъжност. Огромната част от тези експертизи вече са готови, така че без значение кой е ръководителят на този институт тези експертизи вече са готови. Аз вече един път при изслушването заявих, че причината, единствената причина, поради която не съм подновил с още една година срока на временното преназначаване на длъжност на ръководителя е това, че другият човек, който назначихме, е с просто по‑голям ръководен опит и нищо повече от това. Аз не поставям под никакво съмнение експертните качества, професионализма на колегата. По никакъв начин. Уважавам я, включително се е явявала и в залата по време на съдебни производства. Но ръководителят на Националния институт по криминалистика – отново за пореден път казвам – той не извършва експертизи. Той е администратор, ръководител, мениджър. Това натежа при решението ми да назнача временно друг ръководител. Колегата не е уволнена, не е отстранена, тя е заела длъжността, която е заемала преди да бъде временно преназначена на длъжността. Що се отнася до експертизите, свързани с „Петрохан“. Господин Стоянов, Вие някак си изпадате в противоречие. От една страна, много държите аз да знам като министър на вътрешните работи какво са правили моите служители по това дело. От друга страна, веднага възниква проблем, ако аз разговарям с някои от тези служители, и това веднага, веднага, се тълкува като оказване на натиск. И аз вече не мога да разбера всъщност според Вас кое е правилното – аз да разговарям с тези хора, да се интересувам докъде е стигнала работата, или по‑правилното е изобщо за нищо да не ги питам, за да не би пък да излезе, че се меся в разследването и оказвам натиск. Благодаря Ви.

#110 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене. Благодаря Ви, че ми дадохте тази възможност. Въпросният министър в трето или четвърто поредно изслушване… (реплика: „Кой е той?“) …този, който е тук пред Вас, той е един министър – се опитва, и миналият път му казах, да смята, че в тази зала има наивници. Тъй като Вие водите заседанието и сте великолепен юрист и преподавател, правете му бележка да не се опитва да вкарва в заблуждение народните представители, като разказва функционалните връзки и функционалните характеристики на определени длъжности и да ги бърка с йерархичните такива. Защото, ако прокуратурата – и това е вярно – води разследването, съответният разследващ има функционална връзка с това разследване и е подчинен на прокуратурата. Но йерархично той е подчинен на стоящия до него изпълняващ длъжността главен секретар. Ако той не знае – да стане да му го каже оттук главният секретар, че всички тези хора, тяхното кариерно развитие и тяхната йерархична зависимост е от главния секретар, респективно от министъра. Така че, когато говори сега и за Института по криминалистика – да, ръководителят на Института не извършва натривките, но тези, дето извършват натривките, дали ще вървят нагоре или надолу по стълбата, зависи от йерархичната структура, а това е съответният институт и съответното министерство. Така че затова Ви питаме всеки път защо водите разговори с тях, оказвате ли натиск върху тях. Да, прокуратурата води разследването, но този разследващ после дали ще расте, или не, не зависи от прокуратурата – то е във Вашето министерство, то зависи от Вас, от главния секретар. Така че моята молба към Вас, госпожо Председател, е да му направите забележка да не прави народните представители – ще използвам един народен израз – на балами, а да се държи малко по‑сериозно. За това говорим. И там виждам, че има две шишета пред него – да не би едното да е с огнена вода.

#111 · speech

Председател Николета Кузманова

Господин Цонев! Благодаря. Заповядайте, господин Стоянов, само молбата ми е да е по предмета на изслушването или, ако е процедура по начина на водене, да е към мен. Благодаря.

#112 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. По начина на водене към Вас. Моля Ви, попитайте господин Дечев той изобщо чувал ли е за случая „Петрохан – Околчица“? Вие изобщо чували ли сте за този случай? Знаете ли, че има там 6 трупа? Как може да излизате тук от тази трибуна и по случая, който разтърси цяла България, Вие да кажете, че не знаете нищо? Това е срам, абсолютен срам. Вие сте министър на вътрешните работи – за съжаление. Питам: знаете ли изобщо нещо по този случай, освен това че прокурорът водел разследването? Отделно от което – нека за пореден път да го обясним – всички хора, които физически работят по това дело на терен, в канцелариите, те са служители на Министерството на вътрешните работи. Това би следвало да Ви е станало ясно. И не на последно място – абсолютно задължително е Вие да сте най‑информираният човек по това обществено значимо дело. Защото, пак казвам, за съжаление, в момента Вие сте министър на вътрешните работи.

#113 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Стоянов. Преди да продължим, уважаеми колеги, наши гости са ученици от 119 училище „Академик Михаил Арнаудов“ – град София. Те са в парламента по покана на заместник-председателя на парламента професор Юлиана Матеева. Добре дошли, деца, в Народното събрание! (Ръкопляскания.) Продължаваме със следващите въпроси от първия кръг. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Нямате въпрос. Благодаря. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Йорданов.

#114 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Въпросът ми беше към старши комисар Кремена Илиева. Сега, по думите на незаконния министър на вътрешните работи Дечев, той каза, че…, тоест тя в изложението си каза, че е била освободена от него без анализ на дейността ѝ. (Учениците от 119 училище „Академик Михаил Арнаудов“ напускат залата.) Да Ви припомня, че дамата беше на брифинга – последния, даван от прокуратурата по случая „Петрохан“. И след този брифинг рязко решиха, че тя не върши работа. Значи тя е преместена, върната или както и да го наречете, без анализ на дейността ѝ. И на всичкото отгоре стана ясно, че Дечев, докато е бил съдия, е бил много доволен от нейния експертен потенциал, но след брифинга при прокуратурата тя вече става излишна. Сега, да лъже тук, че началниците на някой отдел не могат да влияят на подчинените отдолу и да ги контролират, това е приказка за наивници или алкохолици – едно от двете. Въпросът ми към старши комисар Илиева е: в това, което оглавявахте – Института по криминалистика, ли се правят експертизите по случая „Петрохан“? И телефоните на убитите, самоубитите, на убиеца и всякакви други, свързани със случая, също ли там ще се правят експертизи – да се отварят? И сега, когато има анализ на документи от огледите, защото Дечев каза, че вече били на ниво документи, свързани с разследването, Вие като експерт по документи, както се оказа, щяхте ли също да гледате и това за съдебното дело? Там ли се правят анализите, където ръководихте по случая „Петрохан“?

#116 · speech

Кремена Илиева

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Главен секретар! Действително, доминиращата част от експертните изследвания, които касаят случая „Петрохан“, са възложени от Националния институт по криминалистика. От 6 февруари до датата, на която аз освободих позицията – 23 март, бяха възложени общо 52 експертизи, които касаят тези два случая. Доминиращата част от тях вече са финализирани и в едно със субектите са иззети от…, са получени от техните възложители. Тук ще опровергая министъра, че директорът не участва в процесуално-следствени действия, тъй като в длъжностната характеристика на директора е именно участие и в огледи на местопроизшествие, изготвяне на експертизи тогава, когато е необходимо. (Шум и реплики.)

#118 · speech

Кремена Илиева

Доминиращата част, действително от изследванията, бяха дактилоскопни, балистични, ДНК експертизи, физикохимични и токсикохимични изследвания. Тоест почерковата експертиза не влиза в кръга от този вид изследвания, които са били възлагани, поне до момента. По моя информация, част от възлаганията са насочени към други структури, така че до датата на моето освобождаване – 23 март, всички тези 52 експертизи бяха завършени. Държа да подчертая, че през тази една година бяха издадени много заповеди. Положих усилия и създадох една добра организация в Института и благодарение на съвместната работа с всички колеги законосъобразно организирахме така нещата, че експертите да могат да работят в една спокойна среда и да могат да достигат до обективните изводи, които да протоколират в своите експертни заключения, тъй като за всички е ясно, че зад експертните изследвания стоят човешки съдби. Искам да отбележа също категорично, че за тази една година, благодарение на заповедите, които бях издала, и на декларациите, които бяха подписани от всеки един от експертите, които извършват експертизи в Института, натиск както върху мен, така и върху експертите не е бил оказван. До мен не е достигала информация нито устно, нито чрез докладни записки от експертите, да им е било повлиявано относно изводите, до които са достигнали, и относно резултатите, които следва да протоколират в експертните си заключения. Считам, че до голяма степен именно ръководителят на една такава институция е стожерът за такава справедливост и за излизането на обективната истина, независимо по кой казус. През миналата година, освен този случай „Околчица – Петрохан“, бяха извършени общо 5800 експертни изследвания. Сами разбирате какъв обем от работа минава ежегодно през Института и колко много човешки съдби зависят именно от решенията на експертите. Така че пак ще се повторя, ролята на ръководителя е именно на стожер и пазител на правото на експерта да даде своето категорично заключение по съвест, морал, професионални знания и компетентност. Това е което имам да кажа. Благодаря Ви.

#119 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, госпожо Илиева. Въпрос от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Няма. Благодаря. Въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Няма. Благодаря. Въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Няма. Благодаря. От народните представители, нечленуващи в парламентарни групи въпрос? Няма. Благодаря. Колеги, преминаваме към втория кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Няма. Благодаря. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Няма. Благодаря. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Не Ви разбрах, колеги. Няма. Благодаря. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало? Заповядайте, господин Хамид.

#120 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми гости, честит празник и от мен – разбрахме, че имате професионален празник днес! Разбрахме защо е уволнена комисар Илиева. Явно не изпълнява поръчките, за които е назначен министър Дечев, а именно да потули всичко по случая „Петрохан“. Моят въпрос е по-скоро към главния секретар или изпълняващия длъжността „главен секретар“ на МВР, е в посока да доразвие въпроса на народния представител Петров, който зададе въпрос за смените в областните дирекции на МВР. И във връзка с тези смени аз няма да питам за Монтана, но тези смени бяха обосновани от министъра в редица негови интервюта като стъпки за борба с купуването на гласове. Какво обаче се наблюдава? Полицейски тормоз и натиск върху кандидати за народни представители и техните семейства. Полицейски тормоз върху активисти на определени политически партии и осъществяване на открита агитация на полицейски служители по разпореждане на техните началници в редица области в полза на „Прогресивна България“ и в полза на ПП-ДБ. Искам главният секретар да излезе и да обясни от кого получава тези заповеди за тези натиски? Защо извършва агитация в полза на определена политическа сила? От Николай Копринков ли получава своите заповеди и той ли го кара да агитира в полза на „Прогресивна България“? И на какво се дължи този натиск? Ще Ви дам един пример. От 13 до 31 март жилището на кандидат за народен представител е претърсвано три пъти в отделни дни. Естествено и трите пъти нищо не е открито, защото няма какво да открият. Но цялото село е стресирано, всички служители там са стресирани. И да не съм голословен да твърдя, че полицията извършва открита агитация в полза на Копринков и компания, ще Ви покажа. (Показва ксерокопие формат А4.) Ето Ви село Конарско, където полицията придружава автомобил на кандидат за народен представител от определена партия, която агитира в полза на Николай Копринков и из цялото село са придружавани от полиция и така агитират – родния край на главния секретар. Моля да отговорите на тези въпроси.

#122 · speech

Георги Кандев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Хамид, уважаеми дами и господа народни представители! На въпроса на господин Хамид по отношение на обосноваността на смените, извършвани в МВР, ще Ви изнеса данни към 9,00 ч. тази сутрин – 19 дни преди изборите. Получени са 807 сигнала за тези избори – към 109 сигнала за изборите 2024 г. Образувани са 218 досъдебни производства към 43 за изборите 2024 г. Задържани към този момент са 116 лица към 28 за изборите 2024 г. Съставени са 1958 протокола по чл. 65 от ЗМВР срещу 444. И имаме един минус. Дотук всичките са с между 600 и 300% повече. Имаме един минус процент – проведени са 140 специализирани полицейски операции срещу 146 такива за изборите от 2024 г., което показва, че с по-малко ресурс ние постигаме в пъти по-добри резултати. По отношение на предизборната агитация. В град Якоруда са получени сигнали за спиране на програмата „Топъл обяд“ и други социални програми и са извършвани проверки за снемане на сведения от гражданите, които са участници в тази програма. (Силен шум и реплики от ИТН и „ДПС – Ново начало“.)

#126 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, аз помолих да ми бъде отговорено защо полицията придружава агитатор и кандидат на Николай Копринков в една от листите, на една от партиите и агитират в село Конарско? Зададох конкретен въпрос. Дали тези сигнали се проверяват с определени кандидати за народни представители? Защото и аз съм кандидат, но не ме каните и аз да идвам с Вас да проверявам. Вие лично издавали ли сте такива заповеди да бъдат придружавани народни представители? Това ми беше въпросът – Вие лично дали сте издавали такава заповед? И тъй като цитирахте бройка на досъдебни производства. Колко обвинения по тях са повдигнати? И когато говорите за малък ресурс, който използвате при тези акции – при специализирани акции, как ще коментирате акцията в село Овчарово, където в дома на кмета 22 автомобила и 22 полицаи от всички структури, даже мисля, че от Пожарната е имало, за това не съм сигурен, но всички структури на Областната дирекция и на Националната полиция са били там. И защо прибрахте оборота от магазина на дъщерята, която няма нищо с кметството? Защо крадете? Защо крадете и защо обирате магазините на хората?

#127 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Хамид. Заповядайте, господин Анастасов. Заповядайте, господин Анастасов! Господин Анастасов, сам знаете, че няма в рамките на каква процедура да дам възможност за отговор в момента – заповядайте. (Реплика от народния представител Петър Петров.)

#130 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, аз ще се обърна и към Вас да му дадете възможност на Жоро Кандев да отговори… Позволявам си да му говоря на малко име, защото ние се познаваме с него много добре. Той не за пръв път иска да стане главен секретар, не знам защо. Подведен от жълтите медии, едно време се обръщаше към мен да стане главен секретар (смях), по времето на министрите на ГЕРБ говоря. Разбира се, той и сега не е станал главен секретар, а нещо, което тепърва ще разгадаваме какво е. Госпожо Председател, тъй като е важно да знаем кой говори от тази трибуна, Ви моля да зададете три въпроса на Жоро Кандев. Първият, с какъв успех е завършил средното си образование, тъй като имаме информация, че той е много близък до този, с когото министърът е завършил своето висше? Може и да е по-нисък. Вторият, фамилията Скендерови говори ли му нещо на него? Познава ли ги? Свързан ли е по някакъв начин с най-богатата фамилия и „Гоце Делчев“, с някакви инциденти с тях, и за какво е ял шалтаци от баща си? (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Шалтаци. Той знае за какво говоря. Баща му, който тогава е бил също служител на МВР и може би е прикрил някакъв случай. И последният въпрос, който въобще не е без значение, защото след малко ще обсъждаме мерките, с които българските граждани трябва да бъдат подпомогнати заради кризата с цената на горивата, а там приходите идват от бюджета, идват основно от акцизи и от данъци, най-вече от ДДС, моля Жоро Кандев да отговори защо е изпратил писма до митниците, с които ги уведомява, че изтегля екипите от МВР от данъчните складове и акцизните производства? (Възглас: „Еее!“) Започва ли пак пудели и пачки на пълна скорост, така че да се краде от българските граждани, от българския бюджет и да няма пари в бюджета, обслужвано от поредния Коцев?

#133 · speech

Председател Николета Кузманова

Ако обичате, само за секунда, господин Иванов. Доколкото процедурата на господин Анастасов беше по начина на водене, възползвам се от правото, което Правилникът ми предоставя, да отговоря. Уважаеми колеги, поставяте ме в изключително деликатна ситуация. Разбирам значението на предмета на изслушването, разбирам темата и нейната актуалност, но така, както съм процедирала в рамките на последната една година, ще процедирам и сега. Процедурата, по която се провежда изслушването, е уредена в чл. 111 и чл. 112 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В рамките на тази процедура на председателстващия съответното заседание не е предоставено правомощие да задава въпроси към изслушваните лица. Такава е възможността само на отделните парламентарни групи. Апелирам и Ви моля: не ме призовавайте да нарушавам Правилника, защото отнапред Ви казвам, че няма да го направя, поне не и в ситуацията, в която се намираме в момента. Благодаря Ви за разбирането. Заповядайте, господин Иванов.

#134 · speech

Йордан Иванов

(ПП-ДБ): Госпожо Председател, колеги, господин Министър, уважаеми гости! Вие казвате: поставяте ме в такава ситуация – не мога да дам думата на главния секретар да отговори. Сега, госпожо Председател, Вие сама се поставихте в тая ситуация, тъй като въпросите, които повдигнаха колегите от „ДПС – Ново начало“, са извън обхвата на изслушването. Вие председателствате това заседание и давате възможност да се разгръщат тук къде верни, къде неверни неща – не искам да квалифицирам всяко поотделно. Защо се поставяте в тази ситуация? След като се самоунизихте и решихте да свикате това извънредно заседание, което отново е гавра с паметта на жертвите и техните семейства, след като гласувахте против документите по точките от дневния ред да станат публични, след като ДАНС криеше за това, че има лица, с които са си сътрудничили от „Петрохан“ и сега, и понеже виждате, че увисвате днес, излизат от „ДПС – Ново начало“ и почват да повдигат тема, която няма нищо общо с дневния ред, и Вие казвате: поставяте ме в сложна ситуация. Не мога да дам думата на господин Кандев… Ама прекъснете колегите, защото аз не познавам господин Кандев. Господин Анастасов, не познавам господин Кандев, не го наричам Жоро…

#136 · speech

Йордан Иванов

Не познавам господин Кандев и не го наричам Жоро. Благодаря Ви. Просто прекъснете тая работа!

#137 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Иванов. Преминаваме към следващия въпрос. От парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ ще има ли въпрос? Няма да има. Благодаря. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Йорданов.

#138 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. По темата на изслушването. Ще прочета нещо от телефона си, защото то излезе в медиите, тъй като ние имаме сериозни съмнения, че министърът е обвързан с цялата тая петроханска гадост. Имейлът е от 9 февруари 2026 г., тоест преди той да стане министър. 9 февруари, преди да стане министър, казвам, пак подчертавам дебело, от съпругата му до него. Тъй като те са специфични отношения, няма да изчета целия имейл. Ще пропусна личните неща по това, което там правят двамата помежду си. Съпругата му пише до него на 9 февруари следното: „Нямам никакъв отговор адекватен – пропускам, пропускам – искам да ми обясниш какви връзки имате в чужбина и с кой общува детето по хижи и палатки? Свидетелят ти Азмов, който аз не познавам, има ли семейство и има ли нещо общо с добив на злато и екология, и откъде се познавате?“ Забележете следващото изречение: „Ще сезирам прокуратурата, ако не получа ясна информация за това с какви мъже водиш и си водил детето по хижи и палатки? С оглед на случая „Петрохан“ и системните ти лъжи, моля за подробна информация.“ Съпругата Ви Ви пита: влачили ли сте детето около „Петрохан“, или с хора, които ходят на „Петрохан, или са свързани със случая „Петрохан“?

#140 · speech

Председател Николета Кузманова

Господин Йорданов, само да уточним. Въпросът Ви е към министър Дечев, нали? Да, добре. Заповядайте за отговор, министър Дечев. (Размяна на реплики между народните представители Лъчезар Иванов и Йордан Иванов.) Колеги, колеги, моля да запазим добрия тон. Колеги, моля да запазим добрия тон! Министър Дечев, заповядайте за отговор.

#141 · speech

Служебен Министър Емил Дечев

Уважаеми господин Йорданов, уважаеми дами и господа народни представители! Този имейл е написан от майката на моето дете, с която съм разделен от осем години, с която действително отношенията ни са доста тежки и сложни, която в момента е страна по дело, в което аз желая да имам повече време с моето дете. Тя работи в Софийска градска прокуратура, командирована. Ръководител на Софийска градска прокуратура е госпожа Емилия Русинова, която всички Вие много добре познавате. Отговорил съм на този имейл. Обяснил съм, че нямаме нищо общо нито аз, нито дъщеря ми с „Петрохан“. Никога не сме ходили там. Не виждам какъв е проблемът да се ходи – по принцип, казвам, по принцип по хижи, не виждам какъв е проблемът човек да прекарва времето си на море или на планина на палатка. Ако това е обществено опасно, да бяхте използвали времето, в което работехте в това Народно събрание, за да криминализирате тази активност (смях), така че това е, което мога да Ви кажа. Аз обичам моето дете, то също ме обича. И да, наистина, отношенията с неговата майка са сложни, затова и водим дело. Надявам се то да приключи скоро, преди детето ми да навърши пълнолетие. Надявам се да съм Ви отговорил на въпроса.

#142 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Процедура! Първи.

#144 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Дечев. (Шум и реплики.) Аз освен да стана оттук и да отида оттатък… Заповядайте, господин Иванов. И много моля само в рамките на уважителния тон.

#145 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Госпожо Председател, госпожо Председател, спрете тази гнусотия една парламентарна група да говори за личния живот на хората и да ги разпитва тук. Тук има 240 съдби…

#147 · speech

Йордан Иванов

…спрете тази гнусотия. Това е абсолютно недопустимо. Недопустимо! Спрете тази гнусотия, която идва от Вашата парламентарна група. Господин Костадинов, госпожо Председател, ми подвиква от място, че и ние го правим. Господин Костадинов, никога няма да намерите една дума да съм казал с аргументи с оглед на личността. Никога няма да намерите такова нещо. Никога! Госпожо Председател, призовавам Ви да спрете това. (Шум и реплики.)

#149 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Моята процедура е към Вас, госпожо Председател, защото, да, действително на господин Иванов трябваше да му припомните, но може би не сте наясно, затова все пак аз да припомня, действително господин Иванов никога не е говорил за личния живот. Чест му прави, така е, обаче огромната част от неговата група го прави постоянно. Има тук народни представители, които, общо взето, с това се упражняват и с това са известни. Те друго не правят, освен да коментират личния живот…

#151 · speech

Костадин Костадинов

И това… Ето някой от тях се разпознават в момента даже, както виждате, и това е нещо, което позори Народното събрание. Хубавото е, че тези, които в момента даже тук нещо църкат от трибуните, от местата си, няма да ги видим повече в Народното събрание, но все пак хубаво е, господин Иванов, като казвате нещо правилно, защото наистина е правилно това, което казвате, да не забравяте да поглеждате и към себе си, защото знаете в Библията какво пише: не гледай сламката в окото на другия, виж гредата в твоето око. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ имаме такъв принцип: не коментираме. (Възглас: „Ааа!“) И винаги когато е имало случай, в който ние сме били засягани, винаги сме казвали, че този, който говори, първо трябва да погледне към себе си. Но в конкретния случай това, което се коментира тук, е наистина много опасно, защото говорим за една много опасна педофилска секта, свършила съществуването си с убийства. И това, което се случва в момента в Министерството на вътрешните работи, за нас е притеснително, затова и ние подкрепихме изслушването, затова и зададохме въпроси и ще имаме отношение, но все пак е хубаво, когато говорите за правилни неща, да не забравяте да отбелязвате, че при Вас, за съжаление, има хора, които са превърнали говоренето за личния живот на другите в практика, и то, за съжаление, много неприятна практика.

#154 · speech

Цветан Предов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа, процедурата ми е към Вас. Когато се разясняват лични детайли, които са свързани с решение по дадено дело, в случая за разширяване режима за виждане, да обясните много подробно, че едно от изискванията във възможността този режим за виждане да бъде разширен е начинът, по който съответният родител упражнява правото си на лични контакти с детето, когато е в неговото задължение да прекарва цялото си време. Въпросът на господин Йорданов беше точно в това защо, когато е трябвало да прекара времето си с него, детето не е било с него, а е било на друго място, и твърдейки, че в момента е в процедура за разширяване на режима за виждане. Тъй като за мен като социален служител това нещо би могло да се приеме по различен начин. Благодаря Ви.

#155 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Предов. Въпрос от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ има ли? Няма. Благодаря. Въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Господин Василев, заповядайте. (Силен шум и реплики между народния представител Явор Божанков и народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, моля, без диалог в залата. Моля, без диалог в залата! Заповядайте, господин Василев.

#156 · speech

Радостин Василев

МЕЧ

Все ми се струва, че когато някой министър на вътрешните работи и главен секретар си върши работата срещу „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ, истерията обхваща патериците. Това наблюдаваме и днес. Те са в потрес. Иначе, излязъл съм тук (реплики от ПП-ДБ), ама има и аргументи, колеги, от ПП-ДБ. Страшни петроханци излязохте. Давате им поводи. Давате им поводи. Господин Министър и господин Главен секретар, нося Ви сигнал от 26 страници – купувачи на гласове по области – 80% „ДПС – Ново начало“, 20% ГЕРБ. Служители на МВР, директори на ОД на МВР, кметове на общини, кметове на области, подробно разработен. Силно се надявам Вие в МВР да го имате, за да не се окаже, че аз имам нещо, което Вие нямате. Давам Ви го сега, работете върху него. Писъците на ИТН в кофата 02 на изборите. Довиждане. (Ръкопляскания от МЕЧ.)

#158 · speech

Радостин Василев

По начина на водене. Госпожо Председател, ако искате, тръгвайте, аз ще довърша. Хайде.

#159 · speech

Председател Николета Кузманова

Въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам. Въпрос от народните представители, нечленуващи в ПГ, второ повикване? Нямате. Добре. Колеги, преминаваме към отношението на парламентарните групи. От парламентарната група на ГЕРБ СДС? Господин Биков, заповядайте.

#160 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, господин Главен секретар! Поредно изслушване по темата „Петрохан“, разбира се, в него имаше и предизборен нюанс. Какъв е проблемът обаче? Че спекулациите по този казус продължават и до днес. Обществото очевидно има две гледни точки по въпроса. И Вашите изявления от типа на това, че прокуратурата не Ви разрешава да се интересувате или пък че някой Ви пречи, не помагат да се разсеят притесненията, спекулациите и да се стигне до някаква единна позиция на българската държава по отношение на този казус – какво се е случило там? Мина достатъчно време. И продължава. Вие вече сте повече от месец, мисля, министър на вътрешните работи, бихте могли най-малкото да оцените работата на работещите служители на МВР по казуса. Вие това не сте го направили. Вие не казвате дали тези хора са свършили своята работа – от МВР, не от прокуратурата. Прокуратурата, разбира се, също трябва да отговори на тези въпроси. Но когато Вие казвате – аз нямам информация, аз не знам, аз не мога да преценя дали тези служители са си свършили работата, то напълно основателно в българското общество започват да пълзят съмнения по този казус и както знаете има две версии. Едната твърди, че мафията е убила тези шестима души. Другата твърди, че трима души са склонени към самоубийство, други двама са убити и четвъртият Ивайло Калушев се е самоубил. Това знаем и ние, и Вие от публични пресконференции. На тези публични пресконференции участваха хора от Министерството на вътрешните работи, от прокуратурата. Не ни интересуват Вашите вътрешноведомствени спорове с прокуратурата изобщо – кой кого обича, кой кого мрази. Проблемът е, че няма резултат. И го казвам към Вас, защото Вие поехте поста в една фаза, в която това разследване вече имаше някаква насока, вече бяха извършени действия. Откакто Вие сте министър на вътрешните работи няма никаква нова информация по този въпрос. Продължава ли работата? И ако тя продължава, кога ще има някакви категорични данни? Аз мисля, че има някаква водеща версия сега, ние всички тук говорим, не изключваме версии, очевидно има водеща версия. Оттам нататък, разбира се, ако се потвърди тази водеща версия, която говори за затворено общество, секта и ако това е така, то това е опасна секта, не просто секта. Защото секта, която завършва с шест трупа, е опасна секта. И това е много сериозен проблем за българските институции, не само за МВР. Виждаме, че в хода на този казус бяха въвлечени най-различни институции, не само Вътрешното министерство – и Образованието, и така нататък. Става ли въпрос за мрежа? Колко е голяма тази общност? Тя само шест души ли е, или в нея има включени повече хора? Тя доколко е имала влияние в различни институции? Това са въпроси, които обществото, които и тук са разисквани. Аз не желая да спекулирам по тях. Аз по-скоро ги повтарям, но няма отговор. Няма отговор. Ето и господин Мирчев също може да излезе и да каже. Има ли отговор?

#161 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, от място

Питайте наблюдаващия прокурор.

#162 · speech

Тома Биков

Само наблюдаващия прокурор? Питам вътрешния министър как оценява своите служители. Защото какво поражда? Да, Вие имате право, разбира се, да местите, да освобождавате, да назначавате и така нататък. Имате всички правомощия. Но докато казвате – аз нямам мнение по въпроса какво се случва с МВР и след това смените или преместите всички хора, които са участвали на пресконференциите, или голяма част от тях, естествено, че това поражда съмнение. Логично. Да, може да не е такъв Вашият мотив. Не казвам, нямам идея какви са Ви мотивите. Но казвам, че в крайна сметка, като казвате наблюдаващия прокурор, ненаблюдаващия прокурор, не знам си кой, резултатът е такъв. Хората стоят, българското общество гледа и не знае какво се случва. Това е крайният резултат. Може да намерите всякакви оправдания, всякакви вътрешноведомствени интриги, драми, които нас не ни интересуват като общество. Защото нас ни интересува този казус да бъде разкрит до най-висока степен и да има…

#164 · speech

Тома Биков

Така ли? Това няма ли да... Ето и това искам да кажа. Аз съм против да се разсекретят в парламента. Ей, това е политическият акт. Кое е по мястото, което да не се политизира – от парламента? (Реплики от народния представител Елисавета Белобрадова.) Не е, госпожо Белобрадова. Може ли да си довърша?

#166 · speech

Тома Биков

Аз искам да се разсекрети всичко, когато е готово цялото разследване. Въпросът е обаче, че дотогава Министерството на вътрешните работи, прокуратурата, всички, които участват в това нещо, са длъжни да работят заедно поне по този казус и да излязат, в крайна сметка, с една обща информация, за да покажат на българското общество, че то си има държава. Нещо, за което към момента няма такова усещане. Съжалявам за по-емоционалния тон, но този казус е изключително сериозен и аз се надявам той да не бъде подценяван и да не става жертва на мишкуване по ъглите, а дори да не Ви подават информация от прокуратурата, поискайте я. Аз не мога да разбера изобщо поискали ли сте тази информация – Вие? Благодаря Ви.

#167 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Биков. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната –Демократична България“? Заповядайте, господин Божанов.

#168 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Днешното изслушване, както и всички останали, бяха едно голямо нищо. Единствената цел беше да бъде припомнено в предизборната кампания, да излязат тук „Има Такъв Народ“ и да кажат 20 пъти Петрохан, Петрохан, Петрохан и някъде там ПП-ДБ в цялата картинка. За щастие на българските граждани това ще бъде за последен път. Но все пак от изслушването научихме нещо. Госпожа Илиева каза, че има 52 експертизи, които са направени по това дело. Всички са били приключени до 23 март, когато е прекратено нейното временно изпълняване на длъжността, и тя каза, че нямало натиск във връзка с тези експертизи. Министър Дечев е министър от 19 февруари, ако не се лъжа, тоест, ако е имало някакво желание за оказване на натиск, вероятно такова е щяло да се случи, обаче не се е случило. Така че, по данни на изслушваните лица, експертизите са готови – тези 52, нямало е натиск за тяхното изготвяне, без значение кой е бил начело на МВР, дали предишното професионално и политическо ръководство, дали настоящото. По отношение на данните, защото тази тема се засегна неведнъж. Ние, знаете, внесохме проект на решение, с който да се извади цялата информация, която не е по досъдебното производство. Обръщам внимание на това. Всичко, което е вършило или не е вършило МВР, ДАНС, прокуратура, преди тези шест трупа, преди това. Имало ли е някаква съпричастност? Имало ли е секретни сътрудници? Имало ли е специални разузнавателни средства там и така нататък? Това искане – наше, тази зала го отхвърли. Същите хора, които го отхвърлиха, излизат тук и казват, че трябва да има информираност на обществото, трябва хората да знаят, но както се казва, не ме гледайте какво говоря, гледайте ме какво правя. Но ние също така настояваме и за допълнителна информация от прокуратурата да бъде предоставена. Защото прокуратурата в началото изпрати тук едни папки – в Деловодството на Народното събрание. Ние се запознахме с тях. Те бяха също частична информация, но оттогава са излезли нови експертизи, има нови материали по разследването, поради което аз изпратих едно писмо на Окръжна прокуратура – София, за да кажа, както направихме преди това – в началото – изпратете сега допълнителни материали на Народното събрание. Защото министър Дечев нееднократно е казвал, че ние в Народното събрание имаме повече информация от него, тъй като наблюдаващият прокурор е решил да ни я изпрати на нас, а не да я даде на него. Но отговорът на Окръжна прокуратура –София, е следният – пред мен е: „В отговор на Вашето писмо всички материали, който могат да бъдат представени…“, тук между другото една скоба Окръжна прокуратура – София, може да минат на един курс по правопис, граматика, защото нито запетайките са им както трябва, съгласуванията – пълен ужас, но това, затварям скобата, „…са предоставени и се намират в канцеларията на Народното събрание“. Тоест прокуратурата ни казва, че тя повече информация няма да ни даде – на Народното събрание, така че аз мисля че с въпроса кой иска и кой не иска да излезе информация по този случай, имаме достатъчно надлежни документални доказателства. И сега по отношение на мотивите за това изслушване. Ние знаем, че „Има Такъв Народ“ са изпълнителят на това тази тема да бъде непрекъснато поставена и така нататък.

#172 · speech

Божидар Божанов

Днес видяхме кои са поръчителите, защото... (Реплики от народния представител Тошко Йорданов.)

#174 · speech

Божидар Божанов

Та виждаме кои са поръчителите, защото подписите под искането за извънредно свикване на Народното събрание са на „Има Такъв Народ“, на ГЕРБ и на „ДПС – Ново начало“. Досега поръчителите седяха тихичко отзад, обаче сега решиха, за да може да се съберат подписите все пак, те да внесат това искане заедно със своите изпълнители, които ще хвърлят в канала след тези избори. Така беше внесено това изслушване. То, както казах, беше едно голямо нищо. Но след като станаха ясни и поръчителите, стана ясно и нещо друго. (Шум и реплики.) Госпожо Председател, да изчакам ли колегите да се понакарат, да се понавикат в залата и тогава да продължа?

#176 · speech

Божидар Божанов

Тъй като стана ясно, че по тази тема няма нищо, което те да могат дори да изкарат, дори да стане интересно, дори да стане новина, всъщност причината за днешното изслушване по средата на предизборната кампания, мотивирано от поръчителите, които казах преди малко, а именно ГЕРБ и ДПС, е да се атакува Министерството на вътрешните работи, министър Дечев, главният секретар Кандев, за работата, която те вършат срещу купуването на гласове. Видяхме го това нагледно, от „ДПС – Ново начало“ станаха тук няколко човека, започнаха да говорят глупости, да атакуват лично главния секретар, министъра на вътрешните работи. И тази атака е много видима и много ясна. И днешното изслушване е по тази причина – не защото някаква промяна се е случила в Националния институт по криминалистика, не защото нещо ново има свързано с „Петрохан“, което трябва да знаем, а защото МВР за първи път от много време си върши работата и спира купуването на гласове. Арестува хора, които са купувачи на гласове, и сега може да не се реализират някои планирани резултати на тези избори – купувачите на гласове да не си отчетат купените гласове и съответно някои партии да останат с по-малко народни представители. Та бенефициентите на това нещо – на купуването на гласове, днес тук скачаха срещу МВР. И за да не ме обвините как така казвам, че едни партии купуват гласове, а други не купуват, ако погледнем всички дела, завършили с осъдителни присъди, влезли в сила за купуване на гласове, там в някои от тях пише за коя партия е купуван. И знаете ли кои са двете партии, които са на първо място по брой дела, много пред всички останали? ГЕРБ и ДПС! (Оживление от ПП-ДБ.) Така че МВР си върши работата и заради това са подложени на тази долна атака, която се случи днес. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#177 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Божанов. (Народният представител Хамид Хамид иска думата.) Отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Петров. Извинявайте, господин Хамид, не Ви видях. Съжалявам, господин Петров. Заповядайте, господин Хамид.

#178 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, явно и Вие се уплашихте от страшния господин Божанов и не му направихте забележка. (Оживление.) Смейте се, обаче Йоловски още ходи с охрана. Така че, госпожо Председател, правете му забележка да не лъже от тази трибуна. Никой не е скачал и никой не е прескачал. Тук поставихме един въпрос: кога човекът на Копринков – Жоро Кандев, за когото разбрахме, че не е главен секретар, ще върне парите на хората, за да могат да платят хляба на хлебозавода? И какво общо има оборотът в един магазин на юридическо лице с техните смешни операции, където мачкат хората, тормозят ги? То е много ясно, че няма никакви доказателства за нищо. Просто кажете на господин Божанов да не лъже от тази трибуна и разпоредете на човека на Копринков да върне парите на хората. Стига са крали!

#179 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Хамид. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.) Господин Петров, заповядайте. (Шум и реплики.) Господин Божанов, вече аз се чувствам неудобно да Ви правя забележка. Господин Иванов, това е въпрос на възпитание, затова няма да го коментирам. Извинявайте, господин Петров, заповядайте.

#180 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители и представители на Министерството на вътрешните работи! Тъй като изслушването е на тема промяна на ръководни постове по отношение на случая „Петрохан“ и Околчица, заради който в обществото има сериозни съмнения, че ПП-ДБ е една педофилска секта, пак ще кажа – опасения, съмнения, предположения, понеже си говорим за смяна на ръководители във връзка със случая „Петрохан“ и Околчица, ще се обърна към служебния министър на вътрешните работи. Ще му припомня, че предходното изслушване по тази тема, което проведохме с негово участие на 6 март, тогава бегло беше засегнат въпросът за издаваните разрешения за оръжия – множество на брой, на едно лице, което е част от този случай – трагичен случай, поне за мен. Тогава бегло стана въпрос, че са издавани разрешения според мен изключително експресно и според мен след обаждане от Министерството на вътрешните работи в Областната дирекция на МВР – Монтана, за 7 ловни пушки, 4 автоматични пистолета, карабина, картечен пистолет и пушка-помпа – това е било август 2021 г., а след това, малко по-късно – месец ноември, един автоматичен пистолет и един револвер. Тогава обаче все още не беше дошла справката, която Вие, господин Служебен министър, ми предоставихте на 9 март във връзка с цялостната дейност на това конкретно районно управление и на този конкретен началник във връзка с издаваните разрешения, забележете, само по отношение на късоцевно огнестрелно оръжие за периода, в който той е началник – от ноември 2020 г. до настоящия момент. Ще Ви припомня, господин Служебен министър, разпоредбата на чл. 58, ал. 1, т. 10 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, че разрешения съответно не се издават на лице, за което няма основателни причини да му бъде издадено такова, тоест преценката за издаването на разрешения за късоцевни огнестрелни оръжия е на началника на Районното управление, в случая е била на господин Петко Шумански. Та във връзка със справката, която ми издадохте, господин Министър, за периода от 27 ноември 2020 г. до 13 февруари тази година издадените разрешения за късоцевни оръжия са 1077, а всички са 1195 броя. Интересното е, че – и аз нарочно бях задал такъв въпрос колко души имат повече от едно късоцевно оръжие, към момента 1646 лица притежават повече от едно, 203 лица притежават поне две късоцевни оръжия, 36 лица притежават три късоцевни оръжия, 10 лица притежават четири късоцевни оръжия, а 12 лица притежават 5 и повече късоцевни оръжия. Тук малко сте спестили конкретиката, но е възможно да става въпрос за 20 късоцевни оръжия за самозащита, 30 броя, не знам, трябва просто да се уточни. Другото още по-интересно, което сте ми отговорили, господин Министър, тъй като си говорим за смяна на ръководители в Министерството на вътрешните работи във връзка със случая „Петрохан“ и Околчица, е, че извършените за тези 5 години, откакто този началник заема този пост, проверки, забележете, от полицейски инспектори във връзка с притежаването и съхранението на късоцевно огнестрелно оръжие, са 2648 броя за 5 години. Аз имам основателни съмнения, господин Служебен министър, че не е било възможно да бъдат проведени такъв огромен брой проверки, пак ще повторя, само от полицейски инспектори – 2648 проверки за периода в последните 5 години на територията на Районно управление – Монтана, което е издало въпросните 16 плюс два броя разрешителни. В тази връзка, господин Служебен министър, аз предполагам, че проявявате внимание върху това, което подписвате като информация и което предоставяте на народните представители, но тъй като говорим за смяна на ръководни длъжности в системата на вътрешните работи – Вие споменахте, че миналата седмица сте посетили ОД на МВР – Монтана, аз вчера я посетих и проведох среща със старши комисар Иван Аврамов, за което може да поискате и доклада, който бе съставен тогава, та една от темите, която разисквахме тогава, бе именно оперативната му самостоятелност по отношение на екипа, с който той ще работи и той работи, както посочихте преди малко и Вие в отговор на моя въпрос. Но в настоящото становище, по което Вие имате право по Правилник да вземете отношение, тъй като става въпрос за смяна на ръководители на постове в Министерството на вътрешните работи, Вие споменахте, че съответните директори на областните дирекции носят отговорност към Вас. Държа да Ви напомня, че в досегашната ни най-нова история много министри на вътрешните работи са се разделили със своя пост именно заради грешки или гафове на техни подчинени, на които са се доварили и на които са казали, че те носят отговорност към тях, но всъщност този, който, господин Служебен министър, си е отишъл от поста, това е бил не един министър. Ще Ви помоля малко по-отговорно да поемете своята отговорност, да не се предоверявате толкова много на служителите, които са под Вас в йерархичната структура на Министерството на вътрешните работи, защото българските граждани очакват не само този случай с „Петрохан“ и Околчица да бъде окончателно разследван и истината да излезе наяве какво се е случило и защо се е случило – това е по-големият въпрос, а те очакват от Вас също така да ръководите Министерството на вътрешните работи и да правите такива промени по отношение на районните управления, че ние да имаме не само една обществена сигурност, не само да се раздават разрешителни, защото някой се е обадил на някого поради местни зависимости, а също и да има в обществото едно доверие към Министерството на вътрешните работи, което към момента липса, и то поне според мен основателно липса това доверие, особено с оглед на предстоящите избори. Защото ние разискваме в момента промени в ръководството в случая с „Петрохан“ и Околчица, но истината е, че главната Ви цел – ще Ви е повторя, е именно да осигурите едни честни и справедливи избори. Именно затова би следвало наистина сериозно да подходите към ангажимента си към обществото и в тази връзка, и по отношение на промените в ръководните постове в Министерството на вътрешните работи, включително и по места, когато е необходимо. Благодаря Ви.

#181 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Петров. Отношение от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте, господин Стоянов.

#182 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, в крайна сметка не стана ясно защо точно в този момент Дечев е решил да отстрани Кремена Илиева, директор на Института по криминалистика. Чухме, че била на изпълнителска длъжност и може би това е била причината. Сега, господин Дечев, Вие наясно ли сте обаче как точно и по какъв начин сте назначили този нелегитимния до Вас Кандев? Официално този човек е назначен на длъжността „задграничен представител“ в МВР. Впоследствие с някаква заповед, без да са изминали тридесетте дни отсъствие на титуляря на длъжността, е назначен за зам.-главен. Впоследствие пък с някаква друга заповед – друга длъжност, която, за съжаление, му дава възможност да обитава кабинета на главните секретари в Министерството. Явно този Кандев страшно много се е харесал и се е взел насериозно, нахлузил униформата и тръгнал из страната да се прави на клоун, но това не е нищо друго освен избиване на комплекси. Аз лично се срамувам, че този Кандев в момента е натоварен, макар и нелегитимно, с най-висшата професионална длъжност в Министерството на вътрешните работи. Още по-лошото е обаче, че и всички служители на Министерството на вътрешните работи се срамуват от този човек Кандев, който, повтарям, нахлузил униформа с нашивки, които той няма право да носи, обикаля страната и се прави на голям шериф. Кандев, Министерството на вътрешните работи не е сцена на ТикТок, в която се правиш на герой напоследък. Абсолютен срам! Колкото и умно в момента да се опитваш да гледаш, пак изглеждаш глуповато. (Оживление.)

#184 · speech

Калин Стоянов

Съжалявам. Сега, някой засегна въпроса за това, което наблюдаваме относно така наречените специализирани полицейски операции. Господин Денков, знаете ли какво е спуснато от нелегитимния министър на вътрешни работи и от нелегитимния до него Кандев до нелегитимните назначени от тях директори на областни дирекции на вътрешните работи?

#186 · speech

Калин Стоянов

Спуснато е, слушайте, да се образуват максимален брой досъдебни производства, дори и да не са налице основания за това. Важното било да се прожектират акции и да се посочват брой досъдебни производства. Всичките тези пиар акции, фанфари, СПО-та, брой досъдебни производства – чуваме ежедневно стотици бройки, всеки ден се увеличават, но в крайна сметка ние не чухме колко са повдигнатите обвинения до момента за престъпления против политическите права на гражданите. Искате ли да Ви дам и един фрапиращ случай? Циничен, брутален! Този, който господин Хамид каза, е нищо в сравнение с това, което ще Ви кажа. По разпореждане на тези тук двамата нелегитимни и на техен областен директор, също назначен нелегитимно от Дечев, при извършването на една специализирана полицейска операция, една от великите, които провежда всеки ден Кандев, в едно малко село, в хранителен магазин, се изземва кутия с дарения за болно дете! (Оживление.) Просто такъв цинизъм и такава арогантност аз не знам дали изобщо някъде може да съществува. Всички тези, всички тези Ваши измислени акции, господа двама нелегитимни, бъдете сигурни, че те амбицират, сплотяват и обединяват…

#188 · speech

Калин Стоянов

…всички хора, които на 19-и ще Ви покажат, че не се страхуват от такива службогонци като Вас. Всеки ден безсмислени акции с обяснения какво, къде и как, но вече близо два месеца нито дума по случая „Петрохан – Околчица“, за който и днес за пореден път разбрахме, че така нареченият нелегитимен министър не знае нищо. Днес той за пореден път каза, че нищо не знае по този случай. Така. Кандев... Кандев и Дечев, Вие сте просто хора еднодневки – днес Ви има, утре Ви няма. И на всички стана ясно за какво точно сте назначени. Първо, да потулите случая „Петрохан“. Да се избегне да стане за пореден път пределно ясно, че Сандов разписва споразумение за охрана на територия в близост до държавната граница. Надежда Йорданова вписва това въпросно рейнджърско образувание. Денков разрешава някакви училища. Рашков оборудва, въоръжава цялата група. Чухме от господин Петров с колко и какви оръжия. И най-накрая Терзиев, който се явява основният спонсор. Това е първата задача. И втората, да се проведат изборите с наше МВР. И не на последно място, ала-бала с машините. Завършвам. Господа нелегитимни Дечев и Кандев, има една прекрасна българска поговорка, която е много характерна за случващото се в момента в Министерството на вътрешните работи: „Дай власт на глупака и му гледай сеира.“ В случая Вие двамата сте в ролята на глупака. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#189 · speech

Председател Николета Кузманова

Моля, само без обидни думи. Имате три вдигнати ръце от парламентарната група – четири, пардон. Много моля, кой от Вас ще вземе думата? Разберете се помежду си. Ще дам думата на един от Вас. Заповядайте, господин Денков.

#190 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Бях си подготвил едно изказване, но сега ще го сведа до две изречения. Първото е това, което каза господин Калин Стоянов: „Дай власт на глупака и му гледай сеира.“ Второто е: не съм виждал по-подходящ човек, за когото да се отнася това, от Калин Стоянов. И ще добавя още нещо. Понеже са ме питали какви грешки съм правил в политиката, започвам да се чудя вече дали най-голямата грешка не е Калин Стоянов.

#192 · speech

Председател Николета Кузманова

Колеги, моля само без обидни думи към народни представители! Без обидни... (Шум и реплики.) Направих забележка и на господин Стоянов за използването на същите тези думи. (Реплики.) На отношението на господин Стоянов? Заповядайте, госпожо Йорданова, за лично обяснение на отношението на господин Стоянов.

#193 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър, уважаеми гости! Вземам това лично обяснение, защото в тази зала е крайно време да спрат да се говорят лъжи. И вземам това лично обяснение, за да припомня какво казва правото, какво казва законът: министърът на правосъдието никога, откакто вписването на юридическите лица с нестопанска цел се извършва в регистъра, който се води от Агенцията по вписванията, не вписва, не заличава, не разпорежда каквото и да било относно регистърните производства.

#194 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало, от място

Кръстникът на НПО-тата Надежда Македонска!

#195 · speech

Надежда Йорданова

Срокът за вписване на неправителствените организации, както първоначалното вписване на нови субекти в тези регистри, както и на търговците, е един ден. Ако има нередовности, дава се указание за отстраняването им и се посочва срок за отстраняването им. В момента на постъпване на документите с отстранени недостатъци, те се вписват на следващия ден. Това казва законът!

#196 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

Това са оправдания!

#197 · speech

Надежда Йорданова

И спрете да се упражнявате с това и да подвеждате обществото. Да, политически спор ще водим, и аз съм готова на това, но без да лъжем какво казва законът. Благодаря.

#198 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, госпожо Йорданова. Уважаеми колеги! Нали няма нужда точно на Вас, господин Славов, да казвам, че вече сме в крайност на злоупотреба с процедури? В крайност на злоупотреба с процедури! Моля един от двама Ви, само на един от двама Ви ще дам думата. Разберете се помежду си, защото вече злоупотребата е очевидна. Правят се изказвания, които нямат нищо общо с начина на водене. Кой от двама Ви? Господин Славов, виждам, че вече сте на пътеката, заповядайте.

#200 · speech

Председател Николета Кузманова

Госпожо Белобрадова, вече не ми е удобно да Ви правя забележка, за да не подвиквате от място! Извинявайте, господин Славов, заповядайте.

#201 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, господин Главен секретар, колеги! Действително процедурата ми е изцяло по начина на водене. Госпожо Председател, още повече – Вие имате отношение към системата на МВР. Допуснахте в рамките на обяснението, което господин Стоянов направи, да се сипят атаки към най-висшата професионална длъжност в МВР, именно длъжността на главния секретар. Молбата ми е тази – когато става дума за висшето професионално ръководство, което трябва да е пример за всички редови служители в Министерството, не допускайте подобни недостойни атаки. Министърът е политическо лице. Министърът, щом е поел тази роля, трябва да е готов да носи на бой, както се казва – може да бъде критикуван, може да се спекулира с името му, както се направи много пъти в тази зала, но по отношение на висшето професионално ръководство на МВР не трябва да се допускат подобни политически атаки. Така че призивът ми е към Вас – повече не допускайте такъв опит за унижение на най-висшата професионална длъжност в МВР. Ако допускаме към главния секретар подобно отношение, какво да говорим за отношението на тези политически сили към редовите служители на МВР?! Благодаря Ви.

#202 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Славов. Отношение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Не виждам. Отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Йорданов.

#203 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Госпожо Председател, късно си влязохте във функциите, защото можехме и ние да излизаме с Божидар Божанов, който говори глупости на процедури, но не го направихме. Сега, „Продължаваме Промяната“ и Божидар Божанов в изявлението си, в отношението си по-скоро, през цялото време говореше, че някой ни карал да правим това за „Петрохан“. Искам да го докаже, след като го казва. Аз знам защо го прави, защото със случая „Петрохан“ излизат имена само на ПП-ДБ, на никой друг. Сектата в „Петрохан“ е педофилска. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Това е уточнение за един оттам, дето кряка. И така, за „Петрохан“ изскачат само хора на ПП-ДБ – Боби Сандов, Надежда Йорданова, Николай Денков, Бойко Рашков, Васил Терзиев, Саша Безуханова. Министърът им уволнява хора от МВР. Ще Ви дам малко информация. Знаете ли, че са уволнени или преместени – това е разговорният израз – 37 човека, където ги сложи към Съвета си да го съветват? Знаете ли къде са били тия 37 човека? Допреди една седмица са стояли по пейките в Академията на МВР, защото няма къде да стоят, като са извадени, откъдето са извадени. А сега ги е командировал на границата без транспорт и спане, за да го съветват от границата. Старшият комисар Кремена Илиева си каза, че Институтът по криминалистика е направил 52 от експертизите. Освен това тя като ръководител е имала отношение, тя се появи на брифинга на прокуратурата последния път – за награда я отстраняват, преместват, връщат на старата ѝ длъжност, както искате, го кажете. Същевременно е била призната за експерт от същия министър. Сега, колеги, отворете си сайта на „Бивол“. Преди малко излезе информация по случая „Петрохан“ на „Бивол“. Ще Ви цитирам някои неща оттам. Ще ги зачета. „Бивол“, за разлика от един, дето го изгониха „Бивол“, са разследващ сайт – оня, дето го изгониха, е… Както и да е. Та „Бивол“ са написали следното, след като са провели разследване: „Един от подходите на Калушев, за да пречупва децата, е бил, че по време на сеанси им е казвал, им е внушавал, че бащите им злоупотребявали сексуално с тях, като били малки, и той всъщност се опитва да им помогне в сексуално отношение, и че детето, като потиснат гей, има реално нужда от това отпушване.“ Цитирам Ви Калушев от записките му. „Няма разлика. Ако ти кажа, че небето е розово утре – за теб или то е розово, или ти не си истински ученик. Дори един косъм да ти кажа да изскубнеш от носа и ти да го нарушиш, е признак, че не знаеш какво правиш“ – Ивайло Калушев. „Бивол“, чета „Бивол“! „Редица политици са ползвали услугите на оракула Калушев, като началото е белязано преди повече от 10 години. Калушев е заявявал пред много хора изключително близкото си приятелство с Прокопиев и е казвал, че Асен Асенов е неговият личен посредник в политическата среда на така наречените Демократични сили, като негов най-добър личен приятел. Саша Безуханова също е посещавала Мексико, лично е посещавала Калушев в имението му „Санта Тересита“ в неговата индивидуална стая, в която са допускани само много близки приближени.“ „Бивол“! „В по-нови времена става ясно за посещение на редица политици в хижата на Петрохан и повечето от тях се отблагодарили или с щедри дарения, или с държавни документи, легализиращи сектата, или просто с осигуряването на политически чадър.“ За ПП-ДБ – „Почти всички сеанси са се записвали с личния аудиорекордер на Калушев.“ Имаме министър, който прикрива тази извратения за нас. Министър, който се опитва да изчисти физиономията на изпратилата го там – той не е министър, той е незаконен министър, ако спазваме закона – изпратилата го там политическа секта ПП-ДБ. И понеже за нас ръцете на министър Дечев са мръсни, ще му дам кърпичка да си почисти част от ръчичките, която е, защо ли, от ресторант „Ниагара“, в който той, вземайки детето си, понеже много иска да го гледа, междувременно го захвърля в апартамент самó! (Хвърля я към министъра. Ръкопляскания от ИТН.)

#205 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Госпожо Председател, толкова възмутително беше това, че моята процедура в движение, която аз смятах да направя в чисто институционален дух, загуби всякакъв смисъл. Нашите колеги, и Вие нито веднъж не направихте забележка, не възразихте, бяха наричани педофили, бяха наричани всякакви, не за първи път от Тошко Йорданов. Няколко процедури използвах. Казах Ви, колегите имат семейства. Всичко това, ако някой смята, че му ползва предизборната кампания, то отравя българското общество, то руши авторитета на Народното събрание. Но ще си позволя, госпожо Председател, тъй като нашите колеги бяха наричани всякакви, а ние никога не отвръщаме на това, помислих си за минута, ако те могат да го кажат това, какъв пък е Тошко Йорданов. И тъй като българският език е богат и спасение дебне от всякъде, намерих точната дума, която го описва. Аз разбрах какъв човек е той и след като ние понасяме тежестта на неговата реторика, е крайно време аз също да разкрия истината пред Вас в залата. Уважаеми колеги, Тошко Йорданов от „Има Такъв Народ“ е мимижлийка. И тъй като виждам в погледите, на Балабанов, те гледат като една мимижлийка, която не знае какво означава мимижлийка. Аз ще Ви кажа какво означава парламентарна мимижлийка.

#207 · speech

Явор Божанков

Това е митично същество, паразит, обитаващ гениталиите на пичата въшка (смях), също познато като най-малкото животно.

#209 · speech

Явор Божанков

Използва се алегорично за душевно малък човек. (Шум и реплики от ИТН.)

#211 · speech

Явор Божанков

Ооо, госпожо Председател, колко възмутително – надхвърлих рамките на добрия тон и Вие най-сетне си влязохте в ролята. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ИТН.)

#212 · speech

Председател Николета Кузманова

Отношение от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Не виждам. Отношение от парламентарната група на МЕЧ? Нямате. Отношение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Нямате. Колеги, с това изчерпахме тази точка от дневния ред.

#216 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Няма да коментирам думите на едно недоразумение. Ще го запомнят всички с последното му изказване. Той никога повече няма да бъде в българския парламент.

#218 · speech

Станислав Балабанов

Тя, собствената му парламентарна група, го изгони като мръсно куче, така че няма да го коментираме това. Искам да се възползвам от процедурата и името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“, за да Ви заявя следното: не знам дали е един тотално провален министър-председател като академик Денков, дето цял ден говореше, че това, което направих сутринта с декларация от трибуната, е лъжа. Не знам дали разбра бе, Денков, че заместник-министърът на външните работи преди малко даде брифинг, на който потвърди нашата информация за нотата, изпратена от Иран. Тя е факт – безапелационен факт. На тази база ще Ви кажа какво ще направи „Има Такъв Народ“ сега. От името на групата искаме 30 минути почивка, каквато процедура ни позволява Правилникът на Народното събрание, защото цялата група на „Има Такъв Народ“ отива в Президентството, където ще иска среща с Илияна Йотова. Благодаря.

#221 · speech

Председател Николета Кузманова

Добре, след почивката. Уважаеми колеги, 20 минути почивка. (Реплики от народния представител Станислав Балабанов.) Тридесет минути почивка. (След почивката.)

#222 · speech

Председател Цончо Ганев

Продължаваме работа след така направената почивка. Продължаваме с точка трета от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ЗАДЪЛЖАВАНЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ДА ПРЕДПРИЕМЕ НЕЗАБАВНО ДЕЙСТВИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕТО НА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА УКРАЙНА, СКЛЮЧЕНО НА 30 МАРТ 2026 Г. В ГРАД КИЕВ. Моля, от вносителите да представят мотивите.

#223 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. На 30 март 2026 г. служебният министър-председател Андрей Гюров е сключил от името на Република България Споразумение за сътрудничество с Република Украйна, с 10-годишен срок на действие. Това споразумение не е получило предварителна положителна санкция от Народното събрание, което не е било предварително информирано за намеренията на служебното правителство, нито му е бил представен проект на това споразумение, което създава множество задължения за страната ни за огромен срок – от 10 години, в различни сектори на икономиката и индустрията. Стореното договаряне на съвместно производство с чужда държава на отбранителна техника е въпрос от националната сигурност и представлява пряка намеса в нея. Клаузите в Споразумението, предвиждащи сътрудничество в областта на енергетиката, също засягат националната сигурност на Република България в тази сфера. Всичко това не може да се случи еднолично от представител на изпълнителната власт без санкция от страна на Народното събрание. По същество това представлява нарушение на Конституцията, тъй като Република България е държава с парламентарна форма на управление и такива важни въпроси следва да бъдат решавани от Народното събрание, а не от служебен кабинет. Недопустимо е служебното правителство да упражнява подобни правомощия, с които да задължава Българската държава за един доста продължителен срок спрямо чужда държава. Неотдавна вече имаше подобна практика на служебното правителство, назначено от тогавашния президент Румен Радев, което на 3 януари 2023 г. извърши действия за подписването на изключително неизгодния договор между „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“ за срок от 13 години, тоест до 2036 г., по силата на който България вече три години и повече плаща почти милион и сто хиляди лева всеки божи ден, за да запази капацитет в Турция за внос на газ, но това далеч не е единственият подобен случай. Представителите на ПП-ДБ, които в момента доминират в състава на правителството, назначено от секретарката на Радев – Йотова, с одобрението на бившия президент Радев, бяха изключително против бившия кабинет на правителството на ГЕРБ, на ДПС, на БСП и на „Има Такъв Народ“, начело с Росен Желязков, да подписва ангажимент от името на България за включването на нашата страна в Съвета за мир на американския президент Доналд Тръмп, и то с основание, защото това нещо няма как да се случи от един кабинет, който си отива и зад който вече няма дори парламентарно мнозинство. Същевременно същите тези хора, които обясняваха категорично как не може правителство, което не е подкрепено от мнозинство и което е в оставка, да поеме ангажимент за години напред от името на нашата страна, включително с финансови обвързаности, направиха абсолютно същото нещо в момента, в който получиха властта, което за пореден път показва какво огромно доминиращо въпиещо лицемерие има в българската политика. И това, за съжаление, далеч не са само и единствено представителите на ПП-ДБ, защото същото нещо важи и за другите партии, които са включени в състава на сегашната четворна коалиция, управляваща държавата, в лицето на техните коалиционни партньори в състава на служебния кабинет от Радевата партия, чиито министри в сутрешната декларация, която изчетохме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, представители на ДПС на Доган и представители на ГЕРБ. Поради тази причина ние от ВЪЗРАЖДАНЕ внасяме предложение за решение, с което да бъде отменено Решението на Министерския съвет за сключването на такъв договор. Този договор, между другото, трудно би могъл да бъде наречен договор и ще Ви кажа защо, уважаеми сънародници. Защото един договор означава, че се договаряш с някого за нещо, което е взаимно изгодно, ако не е взаимно изгодно, това означава, че не е договор, а диктат – някой ти казва какво да вземеш като решение и то обикновено не е в твоя полза. В конкретния случай ние направихме анализ, поне на публичната част от това, което изтече по медиите, защото все още ние, народните представители, не сме получили този текст на договора, за да се запознаем с него, но това, което излезе по медиите, показва единствено и само едностранни задължения от страна на България. Единственото задължение, и то доста мъгляво описано, за пореден път в договора от страна на Украйна, е за да се осигурява някакво образование на български в Украйна за българското малцинство в Бесарабия, Одеска област. Само че има една малка подробност – същите тези украинци постоянно, пък и разбира се, тук техните украински подлоги в България от ПП-ДБ постоянно обясняват как всъщност няма никакъв проблем с образованието на български, а сега се оказва, че както няма проблем, Украйна щяла да поеме ангажимент да го подобрява, но дори там няма нищо конкретно, просто имаме само и единствено задължения. В този договор са намесени задължения включително към българската академична общност от името на Софийския университет. Аз не знам дали някой е питал ректора на Софийския университет, дали е искал неговото одобрение за включването на тази най-голяма академична институция в България, освен Българската академия на науките, която да бъде в един момент ангажирана, забележете, в една частна инициатива на президентшата на Украйна. Да не говорим, че освен всичко друго, очевидно е, че са приели и някакви други съпътстващи ангажименти, за които ние не знаем, но изведнъж някак си доста странно на 27 март се взема решение за подаряване на нови 34 млн. лв. на Украйна. Все неща, които показват, че имаме една задкулисна дипломация, даже не бих го нарекъл и дипломация, по-скоро едно задкулисно просто изпълнение на заповеди. То най-унизителното е изпълнение на заповедите от една държава без минало, без бъдеще и с едно изключително проблемно настояще, каквато представлява така наречената украинска държава, водеща една безмилостна война срещу собствения си народ. От принципни съображения и от политически съображения, да не говорим, че в момента се намираме в предизборна кампания, този разговор въобще не трябваше да го водим, защото не би следвало една политическа партия да се възползва от това, че управлява, за да поставя останалата част от българското общество, и то доминираща повече от 90%, пред свършен факт, ние в момента внасяме предложение за Проект на решение със следния текст: „РЕШЕНИЕ за задължаване на Министерския съвет да предприеме незабавно действия за прекратяването на Споразумение за сътрудничество между Република България и Република Украйна, сключено на 30 март 2026 г. в град Киев Народното събрание на основание чл. 86 от Конституцията на Република България

#224 · speech

Реши

1. Възлага на Министерския съвет на Република България незабавно да предприеме действия за прекратяване на Споразумение за сътрудничество между Република България и Република Украйна, сключено на 30 март 2026 г. в град Киев; 2. Задължава Министерския съвет на Република България в срок до 15 дни, считано от обнародване на Решението, да изготви и внесе в Народното събрание доклад за имуществените, отбранителните и други последици от прекратяването на Споразумението. 3. Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“. Решението е прието от Петдесет и първото народно събрание на 1 април 2026 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.“ Ако в този парламент в момента има повече български народни представители отколкото агенти на други държави, хора, обслужващи чужди интереси, хора, веещи украински знамена, но не български, това решение трябва да бъде прието в името на доброто на българския народ и в името на доброто на българската държава.

#225 · speech

Председател Цончо Ганев

Откривам разискванията по така представения проект на решение – имате думата. Заповядайте.

#226 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Свидетели сме на поредния срамен акт в българската външна политика и на поредното грандиозно предателство, осъществено този път от тандема на ПП ДБ и бившия президент Радев, и настоящия, заместващ го – Йотова, защото кабинетът е техен и те носят отговорност за това национално предателство, което бе извършено. Същото управление със същия министър-председател Гюров не стига, че криеха самолетите на летище София, не стига, че криеха нотата, за която разбрахме днес, изпратена от Иран, не стига, че криеха намерението, с което въпросните самолети са у нас, и отначало слушахме някакви абсолютно нелепи твърдения за някакви учения, които не съществуват, сега криеха и сумата, която се подарява на Украйна, защото тук говорим за подарък на стойност 34 млн. лв. Криеха самото посещение до последно, а на всичкото отгоре Гюров е абсолютно нелегитимен и срамен министър председател. Служебното правителство на Радев, ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС или АПС – едно и също е това, а всъщност ПП-ДБ доста време бяха сглобка с другото ДПС и с ГЕРБ, така че те съвместно носят отговорност за всичко това. Не бива да забравяме и че министърът на отбраната е на ГЕРБ и те не крият това. Слушаме оправдания как нямало достатъчно средства за подобрение на живота на българските граждани, слушаме постоянно оправдания как не стигали сумите в бюджета за всичко – от дупките по пътищата до повишаването на пенсиите, но същевременно виждаме как пари за Украйна има и те се дават щедро без никакъв контрол и буквално се унищожават едни средства от джоба на всеки българин, който е напълнил хазната, за да може да се услужи на Украйна. Същевременно българите в Украйна са изоставени на произвола на съдбата, защото това правителство, както и предишните, не е българско и не ги защитава, а се правят и постъпки да се отглежда украинско малцинство у нас. Защо да се отглежда? Не само да се отглежда и да се възпитава, защото хем ще се променят явно учебници по история, ще се украинизира историята и тя ще бъде написана с измислена антируска история, но ще се изучава и украински език от тези украинци у нас. Тоест Украйна прави всичко възможно да се създаде украинско малцинство в България, докато същевременно асимилира и унищожава българското малцинство в Украйна. Видяхме как премиерът и министрите ходиха в Буча, но не и на Алеята на ангелите в Донецк. Виждаме абсолютен двоен аршин, като същевременно тук особено срамно е поведението на ПП-ДБ, които преди това критикуваха Росен Желязков, че в оставка присъединява България към Съвета за мир, а сега тяхно служебно правителство, което би следвало да е натоварено с това да проведе честни избори, поема ангажименти за 10 години. Така че това е един абсолютен двоен аршин, приложен от управляващите в момента – коалицията на Радев, на ПП-ДБ, на ГЕРБ. И не стига, че се сключва десетгодишно споразумение, но забележете, една от точките на това споразумение е, че щяла да се бори корупцията. Как ще борят корупцията питам аз, като всички видяхме златните тоалетни в Украйна и всички виждаме за каква корупция става въпрос там – че това е меката на корупцията, и те щели да борят корупцията и организираната престъпност с Украйна. Пълен срам и позор!

#228 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Георгиев, аз лично се съмнявам, че България и Украйна по някакъв начин ще се борят с корупцията, тъй като този договор е изцяло в защита на украинските интереси и в ущърб на българските национални интереси. Договорът, който подписа министър-председателят на „Продължаваме Промяната“ и на Радев, показва, че мащабите за защита на украинските интереси като приоритет над българските национални интереси е огромен. Как могат да се борят с корупцията България и Украйна, при положение че вече осми месец българските държавни и местни институции нехаят относно случая на украинската групировка КУБ във Варна?! Знаете много добре, че ние преди седем месеца сме сезирали Главната прокуратура на Република България, сезирали сме ДАНС, сезирали сме министерства и други държавни институции, сезирали сме включително и Община Варна, и там украинската групировка КУБ продължава все още да сече незаконно вековни гори и продължава незаконното строителство във Варна. Аз лично се съмнявам, че по някакъв начин ще се бори корупцията, защото това показва, че украинците имат право над българите в нашата държава. За съжаление, това са приоритетите на управляващите от ПП-ДБ и от Радев. Благодаря.

#230 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Стоянов, абсолютно сте прав. Вие дадохте един пример. Но колко такива още примери ще имаме след това споразумение, защото тук говорим за десетгодишна рамка. Десетгодишна рамка, която не е подложена на гласуване в парламента. Ние дори не сме уведомени. Всичко това е извършено скришно и тайно. Аз съм заместник-председател на Комисията по външна политика – разбирам от медиите, както разбира всеки един български гражданин. Това показва колко уплашено е това управление, как до последния момент пазят всичко в тайна да не би някой да разбере и да не би да има отпор от страна на обществото. Това десетгодишно споразумение включва клаузи за военна и техническа помощ към Украйна, обучение и подготовка на украински военни, съответно задължение на български компании да възстановяват украинската енергетика и техните ядрени способности, като не става ясно дали са поети някакви ангажименти конкретно за оборудването от Белене. Да, разбрахме, че там министър-председателят уж казал, че е трябвало санкции от парламента, но не става никак ясно дали не са поети някакви ангажименти и какви точно. Друг ангажимент е да се борят с хибридните заплахи?! Със създателите на хибридни заплахи щели да борят хибридните заплахи?! Като има и механизъм за спешни консултации в рамките на 24 часа, когато се счита, че има някакъв спешен случай или някаква военна интервенция, като Киев ще контролира военната помощ и ще бори корупцията, както вече казах, със златните тоалетни. България има ангажимент да подкрепя интеграцията на Украйна в Европейския съюз и в НАТО. Защо България поема какъвто и да е ангажимент да подкрепя държава, която не е партньорска, при положение че, както казах и по-рано, тази държава води открита асимилационна политика спрямо българското национално малцинство в Украйна? Всички ние си спомняме репортажи още от 2015 г., че и преди това, по евро-атлантическите телевизии в България. По БТВ имаше репортаж как българи умират от глад, забележете, как са убивани от украинската армия, защото не искат да се мобилизират, как ги преследват с танковете, как са натикани в мазетата и в бомбоубежищата, и така нататък. Това споразумение ни предоставя само украинската гледна точка. На всичкото отгоре има клауза, че България и Украйна ще борят тежката и организираната престъпност. И как ще стане това, като Коста Стоянов много правилно каза какво се случва с групировката КУБ във Варна?! Това е нещо, което е изключително цинично, с първенците по корупция в света ние сме щели да борим с тях корупцията като държава. Дотук е изпаднало управлението на ПП-ДБ, на бившия президент Радев и на ГЕРБ. Като има и клауза, че щели да държат Русия отговорна. Те щели да държат Русия отговорна?! Как ще стане това, въобще не става ясно. И как ще държат Русия отговорна, просто никой не може да каже. На всичкото отгоре Русия щяла и да плаща. Виждаме, че тези, които плащат тежка цена за своите злодеяния, са самите украинци, като искам да припомня годините на агресия, които те проявяваха срещу собственото си население – как изпращаха украинската армия срещу собственото си население, как ограничиха изучаването на руски език, с това ограничиха изучаването и на български език, тормозиха и българското малцинство. И тук срам и позор е, че българската дипломация и българската държава не се намеси. Но това ще се случи, когато управлява ВЪЗРАЖДАНЕ. Тогава ще се намесим в защита на българите в Украйна. Да живее България!

#232 · speech

Габриел Вълков

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Пренебрегването на институциите премина една нова и опасна граница. Въпреки че имаме действащ парламент и след борени дни ще се проведат предсрочни парламентарни избори, служебният министър-председател на България подписа десетгодишно споразумение с Украйна в областта на сигурността и отбраната без мандат от Народното събрание, без обществено обсъждане, без прозрачност. Това е акт на политическа безотговорност. България е заставена да поеме дългосрочни ангажименти с тежки политически, финансови и стратегически измерения. Подобни решения не могат да се вземат от служебно правителство, чиято роля е да организира честни избори, а не да определя външната политика на България за десетилетия напред. „БСП – Обединена левица“ спря подписването на това споразумение при преговорите за редовно правителство и защити българския национален интерес. Година и половина това споразумение не се подписваше заради нас. Година и половина реакторите на АЕЦ „Белене“ не бяха продадени на Украйна заради нас. Припомняме, че през декември 2024 г. друг служебен министър-председател отказа да подпише това споразумение и такъв документ без мандат от Народното събрание. Днес този принцип е погазен. Това действие постави сериозни въпроси за неговата конституционна съобразност. Ние питаме: кой даде право на служебното правителство да подписва подобни дългосрочни ангажименти без решение на Народното събрание? Защо парламентът не е информиран? Защо президентът на Република България не знаеше за това? Има ли външен натиск върху България и българското правителство, включително по теми като АЕЦ „Белене“? Прави ли се опит страната ни да бъде въвлечена от правителството на Гюров в прибързани решения без национален консенсус, както направи правителството на Желязков с подписване на Борда за мир? България има нужда от разумна и балансирана външна политика, която защитава националните ни интереси. Заради това настояваме да се предостави пълна информация по всички проведени преговори в Украйна, включително и тези за АЕЦ „Белене“. Да се прекрати практиката служебни кабинети да взимат стратегически решения без демократична легитимност. Историята ще оцени тези действия, но днес е наш дълг да защитим институциите, парламентаризма и българския национален интерес. Структурите на БСП вече стартираха подписка. Искаме подкрепата на българските граждани и българския народ за независима и за незабавна отмяна на това споразумение, в което България влиза. Призоваваме Народното събрание да прекрати, да не ратифицира и да не подкрепя това споразумение с Украйна. Сега е времето да покажем, че защитаваме страната си. Не на войната, да на мира! Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП-Обединена левица“.)

#234 · speech

Цветан Предов

ИТН

Благодаря Ви, господин Ганев. Така или иначе аз ще направя след това изказване. Моята реплика, господин Вълков, е към Вас. Вие в изказването казахте категорично, че президентът не е запознат. На мен ми се иска да чуя от Вас точно какво имате предвид: защо смятате, че не е запознат?

#236 · speech

Габриел Вълков

БСП – Обединена левица

Президентът Йотова много ясно заяви в публичното пространство, че не е била запозната с това решение (силен смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), което е големият проблем на българската политика. Не е нормално един служебен кабинет да отива и да прави каквото си иска – кабинет, който е без мандат от Народното събрание, кабинет, който е без мандат от българските граждани, да отива и да взима геополитически завой на държавата, които са с десетгодишен период напред, а той е тук за три месеца. Благодаря.

#238 · speech

Цветан Предов

ИТН

Благодаря Ви, господин Ганев. Благодаря Ви за отговора, господин Вълков. Когато встъпи в длъжност служебен министър-председател, едно от нещата, които той каза, е, че ще съблюдава в България да има честни избори. Всичките процеси до момента на служебното правителство показват обаче друго. Извън това, с подписването на дългосрочен ангажимент към Украйна, тяхното задължение като служебно правителство излезе извън правомощията по Конституция, което е недопустимо. Това, което трябваше да се случи, нека да са го направили, но преди това да беше поискал ние да го разгледаме в Народното събрание и да си кажем волята като народни представители, тъй като все още, независимо от всичко, ние сме в действащо Петдесет и първо народно събрание. И след като се подписа това споразумение с една бъдеща дългосрочна инвестиция, когато гласувахме великденските и коледните добавки, голяма част от Вас излязоха с оправданието, че пари в бюджета няма. Какво се оказва, дами и господа, обаче? Че пари за Украйна може да се намерят, но за българските деца, за всичко останало, за което може да бъде прието като част от националната демографска и социална политика, българското служебно правителство не би могло да намери пари. Дори се стигна в нещо много по-унизително като отношение. Министерството на труда и социалната политика от няколко седмици тръби навсякъде, че има две конкретни програми „Заетост без бариери“ и Програмата за храна чрез БЧК, които са един много тънък партиен инструмент на Министерството на труда и социалната политика да внушава конкретни искания във връзка с предстоящите избори. Когато Хасан Адемов в качеството му на служебен министър на труда и социалната политика пое ангажимента да изпълнява длъжността на такъв, категорично заяви: няма да допусна Министерството на труда и социалната политика да се използва за политически и партийни цели. С цялото ми уважение, в момента служебният кабинет изцяло показва, че обслужват партийните и политически цели на две определени партии. Благодаря Ви.

#240 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, за съжаление, много неистини и заблуди се изказаха от трибуната. Това е жалко, защото въвежда в манипулация цялото общество и го обърква по отношение на това чия е ролята на агресора и чия е тази на нападнатия. Това е съвсем очевидно и известно. Руската федерация започна неоправдана война срещу Украйна, претендирайки за нейната териториална цялост и суверенитет. Нещо, за което ние вече няколко години се застъпваме, включително и в тази зала, с единствените до момента реални, взети и въведени в изпълнение решения, повече от пет, които доведоха до 14 пакета, ако не се лъжа вече, станаха помощ. Тези решения бяха взети с мнозинството от народните представители, под, мога да твърдя не без основание, лидерството на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, включително във време, когато правителството на Петков говореше за нито патрон за Украйна. Колегите от ПП-ДБ са забравили тези моменти в своето политическо съществуване. Няма никакво съмнение дали ние ще гласуваме против така предложеното от ВЪЗРАЖДАНЕ решение. Разбира се, че ще гласуваме против, защото нашата тема не е свързана със съдържанието на подписания документ, а с формата, в която той беше сервиран. Проблемът тук е, че за пореден път служебното правителство на ПП-ДБ демонстрира тотално незачитане, неуважение, пренебрегване и неглижиране на институциите. Това, което направи служебният премиер Гюров без никакъв мандат, без никакъв ангажимент, без никаква последваща отговорност, бе фактически да се разходи до Украйна и да въведе в заблуда и самото украинско правителство, и той всъщност го каза, ако можем да четем между редовете, той всъщност го каза в прав текст. Ние поехме, каза той, политически ангажимент – политическият ангажимент е израз на конкретна политическа воля, но в случая, в момента, тази политическа воля има срок на годност. И този срок на годност е само няколко месеца, когато ще изтече давността на този служебен кабинет, а неговият служебен премиер ще е загубил качеството, от което може втори път да бъде такъв, и просто ще се разтвори във времето. Никой няма да го помни, никой няма да го знае и няма да го познава. И това, което той е подписал сега, няма да значи нищо, защото зад него не седи реално политическо представителство, не стои реална легитимност. Тази легитимност се дава само и единствено тук и от тази зала, от тези хора, чрез гласуването си, които първи път трябваше да го натоварят с мандат, а той избяга от това, защото искаше да присвои за свои собствени пиарски нужди този акт. И втори път да потърси доверието на Народното събрание, за да може то да натовари с реална стойност, с ангажимента, който се поема. Направеното до момента от служебното правителство е нищо друго от едно, първо, отново повтарям, неуважение към институционалния ред в държавата и второ, лъжа към нашите приятели в Украйна. Много озадачен съм също така и от реакциите на Румен Радев. Обществена тайна е, че този служебен кабинет и неговият служебен премиер са креатура, лично посочени, консултирани, само не назначени поради стечението на обстоятелствата от самия Радев. И сега този, смея да твърдя, че в някаква степен и нарочен танц, който се получи между служебното правителство на ПП-ДБ и реакциите уж от Румен Радев, са просто една мимикрия на политически дебат за и против нещо, което може да се окаже, че е било и договорено, защото с това, което ПП-ДБ направиха, единствено и само подхранват проруските настроения, подхранват дезинформацията, подхранват това да се появяват включително и от трибуната хора, които откровено да лъжат кой е агресорът и кой е жертвата в тази война и да подкопават имиджа и репутацията на България като страна, която се намира в първите 10 по глава на населението донатори на Украйна, защото правителството на господин Желязков зае най-честната и фактически реално материално издържана позиция в тези отношения, когато март месец ние станахме част от коалицията на желаещите. Това е реалното постъпление, за да помагаме на Украйна, това е реалната политическа воля, зад която и залата с евро-атлантическото мнозинство застана, за да може България да се намира на висотата на очакваните от нея ангажименти и като държава – член на Европейския съюз, и като съюзник в НАТО. И ако оттук нататък искаме по някакъв начин да се структурираме като страна, която участва в процеса на взимане на решения на международната сцена, ние трябва да го направим не чрез подобни имитации на политическа дейност, на които срокът на годност утре ще изтече, а с реални действия, които обаче минават през залата на Народното събрание. Да бъде така добър служебният премиер Гюров да се яви в Събранието, да го поиска това доверие, да помоли за него, да го аргументира, и тогава да започнем дебат по същество, защото ние сега твърдо и категорично ще гласуваме срещу лъжите на ВЪЗРАЖДАНЕ и срещу манипулацията на общественото внимание, което те се опитват да направят. Ние сме за това да продължим да подкрепяме Украйна, незаконно нападната от Руската федерация, но формата, в която го направи служебният премиер Гюров, не прави нищо друго освен да помага на подобни мнения, които ерозират всъщност много в структурираната, конструктивна и правилна позиция, която България до този момент заемаше. Благодаря Ви.

#242 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Георгиев, Вие говорите за нашите приятели в Украйна. Аз не съм чувал приятели да избиват българи. Ако са приятели, защо го правят тогава? В Украйна, според най-различни оценки, разбира се, ние няма как да сме на сто процента сигурни, са избити във войната през последните четири години между пет и седем хиляди българи. Българи! Господин Георгиев, такива хора като мене и като Вас с български майчин език, с български имена, хора, които се определят от българската народност. Между пет и седем хиляди българи! В интернет е пълно с клипове, където се вижда как украинската фашистка власт, която Вие наричате приятелска, но тя е античовешка, антихуманна, антибългарска, освен всичко друго води политика на геноцид, и то не е само срещу собственото си население, но и срещу малцинствата – на първо място, българско малцинство. Ако искате, не знам дали ще го видите, между другото, в буквалния смисъл на думата и сега докато Ви слушах, просто реших да видя един, има хиляди канали такива, един клип – не знам дали ще го видите, който е от квартал „Терновка“. (Показва на мобилния си телефон.) Не знам дали сте чували за него, не сте най-вероятно, но това е десетхиляден квартал, който се намира в района на агломерацията Николаев, едно от малкото останали пристанища на Украйна. Там живеят само българи. Тук виждате какво се случва в момента, пребиват един българин на улицата, вкарват го като добитък в камионетките на ТЦК, това е тяхната мобилизационна комисия, и след това го карат, за да умре на фронта, където ги убиват като добитъци. Украинците имат така наречените заградителни отряди, които стрелят в гърба на тези, които отказват да отиват на военните действия, тоест те имат два избора тези хора, господин Георгиев, защото не ме слушате в момента – или да бъдат убити от руснаците, или да бъдат убити от украинците, но и в двата случая биват убивани. Тези хора не са приятели на България. Тези хора не са наши приятели. Ако са Ваши лични приятели, това е нещо съвсем различно. Вие от ГЕРБ имате огромни грехове спрямо нашата държава заради това, което направихте в последните години. И това, което се случва тук, ето пак ще Ви го покажа, не знам дали го виждате. (Показва на мобилния си телефон.) Ако искате, мога да Ви го пратя, за да си го гледате, има такива хиляди клипове – отвличат хора като животни, не знам дали камерата го вижда и дали го показва това нещо, защото все пак телефонът няма как да се хване, отвличат хора като животни, но мен това, което ме интересува като българин, че отвличат българи, убиват българи. И Вашето правителство, защото Вие имате в момента министър на отбраната, включително и Вашата активистка Бъчварова е на практика министър-председател в сянка, Вашето правителство, господин Георгиев, както сегашното, което е, нали, къде сте заедно с Радев и ДПС, и с ПП-ДБ, така и предишното, така и другите, в които участваха, всяко едно от тях подкрепяше политиката на геноцид спрямо българите в Украйна. Това е национално предателство. Това, което трябва да направим ние, е да поискаме не просто гаранции за нашите сънародници там, да поискаме и Украйна да ни върне Южна Бесарабия, защото тя е българска земя – българска, в която украинците са чужденци, разбирате ли? (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нищо общо няма с Украйна. Това трябва да направим, а не да ми говорите тук как трябва да подкрепяме нашите приятели в Украйна. Ние нямаме приятели фашисти, нямаме приятели нацисти, нямаме приятели расисти. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#244 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател! Никой не очаква да санкционирате говорителя на най-фашисткия фашистки режим, този на Владимир Путин, от тази трибуна, но понеже Вие няма да го направите очаквано, нека го направя аз. Отправям моята реплика към господин Георгиев, тъй като миналата зима направих едно дарение в Украйна, и то точно на бесарабските села – две общини, Тарутин и Арциз, селски общини, деветдесет и повече процента от населението са бесарабски българи, и направих няколко видеа, за да отговоря на пропагандните клишета – изучава ли се български език? Посетих всички български училища и там 50% и повече от децата идват в България и продължават образованието си в България. Уважаеми колеги, това, което видях, кметове на общини, бесарабски българи, техните основни опозиционни сили са проруските, но населението свободно говори български, имам редица видеа, между другото, нашата общност там има не негативно, крайно негативно отношение към проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ. И когато попитах кмета на Арциз, между другото, Общината е побратимена с Община Горна Оряховица и в Горна Оряховица има ден на Украйна вече – фолклорните програми, посещенията при нас, ако това беше този нацистки режим, как те щяха да изучават български език? Как децата щяха да идват да учат в България?

#246 · speech

Явор Божанков

Изучават български език. Тук руското прокси Костадинов вика от място, но в редовно училище, Костадинов, учат. И сега, понеже Костадинов бучи от мястото си, ще му кажа и на него, и ще го публикувам това видео. Попитах кмета на Арциз къде са нацистите? Попитах го и за освободителите руснаци, които идват да ги освобождават, и той каза, идват да ни убиват в домовете ни, в училищата ни. Бесарабските българи участват в териториалната отбрана. Те участват в отбраната на родината си, те са патриоти. И за Костадинов казаха само едно – като се върнете в България, пратете поздрави на майка му, и това видео го имам и ще го публикувам. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#247 · speech

Председател Цончо Ганев

Трета реплика има ли? Няма. Господин Георгиев, заповядайте за дуплика. Господин Таслаков, седнете си на мястото, ще Ви дам думата.

#248 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, аз винаги съм имал един принцип, към който съм се придържал, но за съжаление, той в тази ситуация бе нарушен предвид на обстоятелствата. Външната политика на България не бива да бъде предмет на партийни заигравки. За съжаление обаче, действията на служебното правителство на ПП-ДБ направиха точно това и дадоха основа на различни партии да се манипулират българските действия по отношение на Украйна, на нашата помощ, и да се поставя под съмнение това, ние какво отношение имаме към конфликта, който се намира само на 400 км от нас. България е помагала, помага и надявам се, ще продължи да помага, защото това е цивилизационен и ценностен избор. Това, че едно правителство служебно, със срок на годност, взе неправилно решение да облече в неправилна, неподходяща форма такъв акт, само е една мечешка услуга. Това се опитвам да кажа аз. Господин Костадинов, такова клипче от Русия не може да излезе най-вероятно, защото там се наказва с 10 години в затворническа колония.

#250 · speech

Георг Георгиев

И няма как да излязат подобни сведения, за да се види какво стана в Буча – само преди няколко дни почетохме паметта на изкланите, избити хора там – какво се случва по Харков, по Донецк, по Луганск. По какъв начин изобщо тази така наречена военна операция се развива в последните 5 години – вече 6 ще станат – защото стотици хиляди хора бяха убити заради ненормалните амбиции на един диктатор. И пропуснахте един човеконенавистен режим, господин Костадинов. Има и комунизъм. И това, което се прави в случая, е функция на този пропуск, който Вие направихте. Не съм сигурен дали неумишлено. Благодаря Ви.

#252 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Сега, аз ще дам думата, в случая на bTV, защото, когато говорят тук разни неофашисти, е хубаво да се даде думата на една национална телевизия. Нека да чуем какво казва bTV и нека да го видим, защото тук вече таблетът е по-голям. Между другото, господин Георгиев, от украински канал Ви показах, не от руски канал – от украински канал. Терновска се намира… (Реплика от народния представител Георг Георгиев.) Не, напротив, украински канал е. Влезте и го вижте, ще Ви го изпратя после да го видите. Сега ще Ви пусна bTV, надявам се, че разбирате български. (Пуска репортажа от таблета си. Водеща: „Кризата в Украйна…“) Чуйте сега какво казва bTV през 2015-а и какво казват бесарабските българи тогава. (…съобщиха пред bTV организациите на нашите сънародници. Освен заради военните действия, някои са починали от глад. Български правозащитници настояват за хуманитарен коридор. Какво е последното развитие на конфликта и застрашени ли са бесарабските българи – с подробностите Рада Домусчиева, добър вечер. Добър вечер. Според последните данни, с които разполагаме, в момента в Южна Украйна, на границата ѝ с Украйна, и с Южна Бесарабия, върви концентрация на украински военни сили. Това се случва ето на тези две изключително важни точки. Това са мостовете край молдовското село Паланка и при Белгород-Днестровски на юг. Тази линия свързва Южна Бесарабия с континенталната част на Украйна. Целта на това струпване на войски, според нашите източници от Болград и от Измаил, е областта, която е гъсто заселена с българи, да бъде изолирана. А причината? Масовият отказ на българи и на гагаузи да бъдат мобилизирани. Много от бесарабските българи, с които се свързахме, не пожелаха да показваме лицата им и да споменаваме имената им от страх. Жена: „Има загинали от Бесарабия – 40 човека.“ Мъж: „Мобилизацията тече. Само от Болградски район – над 1000 човека.“ Рада Домусчиева: „Колко точно са жертвите, не се знае. Заради характера на военните действия…“) Да продължавам ли да Ви обяснявам, че тук в залата има една коалиция на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ – една лъжлива антибългарска коалиция, която днес ще гласува отново за пореден път за убиването на българи. Това е 2015 г. – хиляди казват, че са убити тогава. Не го казвам аз, казва го bTV. bTV го казва това нещо. Вие разбирате ли, че оттогава за следващите 11 години сигурно са убити десетки хиляди. Ние не можем да знаем колко точно, защото в Украйна все пак има военно положение. Но знаем едно: украинските власти избиват българи. Украинските власти провеждат антибългарски геноцид. Украинските власти са един нацистки режим, който трябва да бъде заличен от лицето на земята, а неговите носители да бъдат съдени от международен трибунал, както бяха съдени нацистите след Втората световна война. (Бурни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И не само това... И българските нацисти, които дават и пари, и подкрепа, и всичко останало – тези хора, които отиват, които лъжат, които крадат, които убиват българи – всеки един от тях трябва да намери мястото си в затвора. И това е най-малкото, което трябва да му се случи, защото, ако имаше смъртно наказание, това трябваше да има за тях.

#254 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Показаха ли Ви ги, видяхте ли ги клиповете, видяхте ли къде се намирате? 2017 г. Украйна прави образователна реформа, за да засили уж украинския език, но реалната цел на тези действия е да ограничи малцинствата да изучават собствения си език. Така че това, което казахте тук, че българите изучавали майчин език, абсолютно не е вярно. Изучават по няколко часа само в неделните училища, вследствие на точно тази реформа през 2017 г. Защо го казвам това? Защото чета в медиите, че сега заедно с Гюров, подписали Споразумението, бил и министърът на образованието, и чета информации, че нашият министър предложил в България да се въведе в учебната програма и украински език. Не ги ли е срам? На база на какво? На някакъв анализ ли? Знаем ли дали има въобще интерес в България да се изучава украински език? Знаем ли дали има деца украинци? Къде, в кои области, колко, в кои училища ще се изучава този език? Нищо не знаем. Абсолютно на тъмно. Дори не сме видели и текста на самото споразумение. Без никакъв анализ. Беше се казало тук, имаше реплика от бившия министър на външните работи. Господин Георгиев, да Ви припомня – Вие бяхте министър. Помните ли, в качеството ми на председател на Комисията по политиките за българите извън страната Ви бях сезирал за едно момче, отвлечено на фронта? Помните ли, че баща му го беше изпратил да се грижи за болната му баба в Украйна и го бяха мобилизирали? Бяха го хванали от улицата и никой не знаеше къде се намира. Между другото, се върна. (Реплика от народния представител Георг Георгиев: „Върна се, Украйна го пусна.“) Да. Вдигнахме шум, така ли беше? Вдигнахме шум, разбира се, и го спаси единствено това, че има двойно гражданство. Има българско гражданство и това беше единствената причина да го спасят, иначе щеше да отиде момчето курбан. Такава беше истината. Аз просто тогава не съм се хвалил, но може да потвърдите, че Ви потърсих. Потърсих Ви в Министерството. Искам да припомня, че това не е единственото служебно правителство, което помага на Украйна. Днес прочетох една новина, която е публикувана на 20 декември 2022 г., където служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, който в момента е водач на листата на Радевата партия, подкрепил Украйна и България, дала 448 милиона помощи тогава. Така че това не е прецедент. Днес, ако съдим Гюров за 17 милиона, тогава, през 2022-а, хората на Радев дадоха 448 милиона като служебен кабинет. Благодаря.

#256 · speech

Виктор Папазов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господа депутати! Господин Георгиев, приятелството се доказва с дела, а не с приказки. Официално заявявам, че съм готов да Ви купя автомат и каска, стига да се съгласите да отидете лично в Украйна и да воювате срещу украинските врагове. Благодаря.

#258 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, във връзка с високия интерес към темата бих искал да подложите на гласуване включване на камерите на Българската национална телевизия, Канал 2, и в тази връзка... (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#260 · speech

Александър Симидчиев

Добре, тогава процедура по прекратяване на обсъжданията и във връзка с това – проверка на кворума от името на парламентарна група. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Докторе, на живо сме.“)

#261 · speech

Председател Цончо Ганев

Така. Направена е процедура за прекратяване на... (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Недопустима е.“) Нали мога да довърша? Добре. Господин Симидчиев, недопустимо е прекратяване на дискусията в този вариант, в който се намираме, и в тази процедура. Така че няма как да подложа на гласуване това, което искате. Друго изказване има ли? Заповядайте за процедура.

#262 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Господин Председател, поради подвиквания от залата може би не чухте, че доктор Симидчиев поиска включване на камерите на БНТ 2 и в тази връзка проверка на кворума беше поискана, така че моля да подложите на гласуване за БНТ 2. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега, извинявайте, господин Председател, че спорим от място. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ама напротив, тук военни канали сме гласували, какви ли неща не сме гласували? Така че да добавим към БНТ 1 и БНТ 2. Господин Председател, подложете на гласуване. Тъй като имаме спор кои телевизии в момента работят и кои не работят, предлагам БНР. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Добре, колеги, БНТ 2 е отделен телевизионен канал. Господин Председател, подложете на гласуване – различен канал е.

#264 · speech

Божидар Божанов

Добре, следваща процедура тогава. Тъй като председателят нарушава Правилника, предлагам отлагане на разискванията и във връзка с предстоящото гласуване – проверка на кворума. Отлагане на разискванията. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#266 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Има висяща процедура.

#270 · speech

Петър Петров

Обръщам се към Вас по начина на водене и ще бъда бърз, за да не харчим времето на парламентарната група. На първо място, недопустима е процедура по промяна на излъчването, защото вече залата се е произнесла сутринта, че настоящото заседание се излъчва и по БНТ, и по БНР, и няма как това да се пререшава. И няма и такава практика досега в Народното събрание. Никой от Вас не може да даде подобен прецедент, какъвто е недопустим. На следващо място, няма как по вече започнали изказвания и вече стартирала дискусия по проект на решение да се прави предложение за отлагане на вече започнала дискусия. Това би могло да бъде направено съгласно нашия правилник, ако не е започнала дискусията – така както се предлага отлагане на точки и така нататък – но не и по вече започнала дискусия. Идеята на законодателя, когато е приемал нашия правилник, е била именно да не може законопроекти на първо гласуване и разискване на проекторешения да бъдат прекъсвани по какъвто и да е било начин. И именно затова е недопустима и подобна процедура. Дискусията трябва да продължи. Благодаря Ви.

#271 · speech

Председател Цончо Ганев

Юридически обстоятелствено Ви беше обяснено, така както аз щях да Ви го обясня с три думи, но за да е ясно и точно юридически обосновано, мисля, че стана ясно на всички четирима или петима присъстващи от ПП-ДБ. Затова продължаваме дискусията. Има ли желаещи за изказване? Заповядайте, господин Първанов.

#272 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Председател, достопочтени служители на народа! Нищо ново за последните три години! Отново евроатлантиците решиха да си продължат старата политика, когато България трябва да бъде донор на Украйна и просто неин придатък. Редица правителства от евро-атлантическата общност за последните три години осигуряваха всякаква помощ, всякаква поддръжка, пренебрегвайки българския национален интерес. Тук вече се спомена за размера на сегашната помощ. Ами, това, което ние вече 4 години плащаме! Не си заплащат транспорта, украинските така наречени бежанци, тук вече 4 години България ги издържа. Когато българските пенсионери и българските учащи минават медицински преглед, заплащат всичко. Украинците не плащат. Това тежи на нашия бюджет. Да не говорим колко бяха орязани нашите военни складове и нашите военни способности. Как се бракуваше и се даваше помощ – желана и нежелана, само и само да демонстрираме пред така наречените партньори, че ние сме лоялен придатък на Украйна. Ако си спомняте, преди две години беше решено реакторите и парогенераторите на Втора атомна в Белене да бъдат подарени за символичната сума от 1,2 милиарда на Украйна. На тази Украйна, която в момента е в пълна разруха! Тази Украйна, която не прави нищо друго, освен да се саморазрушава и да се самоунищожава! Ако говорехме за Сирия или за Либия, Вие щяхте да кажете, че режимът избива собствения си народ, че го мобилизира и го праща на фронтовата линия. Това нещо се случва в Украйна от 2014 г., когато се проведеше така наречената антитерористична операция в нейните източни области. Но тогава Вие не признахте статут на бежанци, на българите, избягали от Луганска и от Донецка област. Тук те трябваше да получават виза, за да пребиват в България. Трудно можеха да си намерят работа. Сега всички, които са решили да си поживеят по-добре в Европа, да си поживеят по-добре за наша сметка, идват тук и се представят за бежанци. Самата Украйна вече е на прага на собственото си унищожение. Над 5 милиона бежанци има в Русия, още толкова бежанци има и в Западна Европа. Чисто демографски тя се срива.

#274 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Първанов, Вие изложихте много добре фактическата обстановка, която доказва антидържавния характер на взетото решение. И все пак: не считате ли, че този акт на служебното правителство представлява и акт на държавна измяна, сключвайки договор с един нацистки режим, който режим е наследник на онези съизвършители на престъпленията в Бабин Яр, който режим си позволи през 2022 г. да удари черен печат в паспорта на единствения ръководител на най-голямата самостоятелно представена парламентарна опозиционна сила в Народното събрание доктор Костадин Костадинов, който отиде тогава при бесарабските българи, за да види лично от какво имат нужда. Лично той отиде там за разлика от тук присъстващите лакей на чужди сили, които само се опитват да разиграят националната карта.

#276 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Златанов, сегашните действия на сегашното служебно правителство не са нещо ново. Те просто са приемственост на старата политика, водена от ПП, от ДБ и от ГЕРБ и от ДПС. Не е случайност, че когато патриотични организации, родолюбивите партии искат да защитят нашите сънародници, намиращи се зад граница, нашите сънародници, които са в зоната на непосредствен риск и конфликт, точно донос от тази евро-атлантическа общност принуди украинските власти, тоест даде им картблаш да задържат нашия лидер и да му ударят печат, за да не може представител на ВЪЗРАЖДАНЕ да присъства на място и да защити нашите сънародници, тикани като добитък, като пушечно месо на фронтовата линия. Да не говорим, че сегашният украински патриотизъм и национализъм всъщност е новата проекция на действията на УПА – на Украинская повстанческая армия, на Шухевич, на Бандера. Същите тези, които избиваха евреите в Бабин Яр, същите тези, които извършиха Волинското клане, същите тези, които преследваха всички други националности, днес това е държавната политика на Украйна. Украйна унищожава сама себе си! Украйна изчезва като държава! Но ние сме длъжни да защитим нашите сънародници, които бяха систематично асимилирани, мачкани и газени до ден днешен – и физически, и психически, и на политическо, и на културно ниво. Ние сме длъжни като нация да защитим нашите сънародници и да спрем да слушаме разни тук пропагандни клишета, които ни обясняват как ние сме длъжни да си унищожим икономиката, да си унищожим енергетиката, да си ликвидираме армията, да поемем ангажименти, които ни поставят пред риск. Ако някой от Вас не знае, днес иранският посланик в Лондон каза, че заради това, че в Глостършър е била използвана военновъздушната база срещу Иран, Иран обмисля варианта при който да третира Великобритания като агресор. Сега, когато нашите бази се използват за снабдяване на воюващите в Украйна, Русия има абсолютно същото право да прецени дали да третира България като агресивна страна срещу себе си. Като нейна заплаха. Още веднъж да Ви кажа: разстоянието е много по-малко. Ядреният потенциал на Русия е на първо място в света. Балистичните ѝ запаси от ракети са много повече от тези на…

#277 · speech

Реплика От Герб

Иран.

#278 · speech

Ивелин Първанов

…Иран. Така че, какво правим ние в момента? В момента България се е превърнала в кръстопът, в база на всички агресивни сили, които се опитват да разпалят земното кълбо. Относно това, което се случи през последните дни, още веднъж искам да наблегна, че външната ни политика се води от едни изкопани мумии от миналото. Тези, които ни набутаха в тогавашната югославска криза, сега, в момента, искат да ни набутат в новото тресавище на задаващата се световна война. Външната политика е тази, която водеше на времето Иван Костов – продажникът и унищожителят на българската икономика, на Българската армия и на българската държавност. Тези хора днес, заедно със своите възпитаници, които тогава бяха малолетни, унищожават българската държавност. Но ние ще запазим България! А ако се налага, ще я преосновем. И да не забравяме най-важното нещо – че България започна от двата бряга на Днепър. Там е нашата земя! Изконна! Там са нашите сънародници! Така че българите ще бъдат защитавани, защото там е гробът на Аспарух. И няма да допуснем хора, които унищожават собствената си нация, да унищожат и нашата. Да живее България! (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво! Оставка!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#282 · speech

Председател Костадин Ангелов

Да, разбира се. Записаните за изказване, ще дойде да ми помогне после господин Ганев, защото не мога да разбера докъде е стигнал. Заповядайте!

#283 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Господин Председател, разбрах, че ще се изказва господин Костадинов. Това е много важен дебат и тук няма представители на Министерския съвет. Това е много лош модел. Настояваме Велизар Шаламанов, който обикаля кулоарите от половин час – процедура за допуск да влезе в залата. И проверка на кворума преди гласуването. Благодаря Ви. (Реплики от ПП-ДБ: „Трябва да влезе заместник-министър. Не може без заместник-министър в залата.“)

#284 · speech

Председател Костадин Ангелов

Момент! Момент. Вие, Вие за обратна процедура ли сте? (Реплики.) Ако не сте за обратна процедура, направена е процедура за допуск на заместник-министър Шаламанов. Така, и във връзка с това е поискана проверка на кворума по искане на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Моля, режим на регистрация. Регистрирани 92 народни представители. Няма кворум. Следващата регистрация – след 20 минути. (След прекъсването.)

#285 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам пленарното заседание и продължаваме с режим на регистрация. Моля, режим на регистрация. Уважаеми колеги, успяха ли всички народни представители да се регистрират? Има ли някой, който не се е регистрирал? Няма. Прекратете регистрацията. Регистрирани 91 народни представители. Няма кворум. Поради липсата на кворум закривам днешното извънредно пленарно заседание. Благодаря на всички за участието и пожелавам успех и здраве на всички в продължаващата предизборна кампания! (Звъни.) (Закрито в 15,23 ч.) Заместник-председатели: Костадин Ангелов Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Петя Димитрова Стилиана Бобчева