Пето извънредно заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, вторник, 10 март 2026 г. Открито в 13,01 ч.
Дата10.03.2026
Събития134
Разпознати говорители118
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: georg-danielov-georgiev · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 172 народни представители. Има кворум. Откривам днешното извънредно заседание. (Звъни.) Колеги, с мое разпореждане, № 51-650-02-17, от 6 март 2026 г. на основание чл. 78, т. 2 от Конституцията на Република България и чл. 40, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание разпоредих свикването на днешното извънредно заседание на Петдесет и първото народно събрание с точка единствена: Изслушване на служебния министър на финансите Георги Клисурски, директора на Агенция „Митници“ Георги Димов, председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ Асен Асенов и особения търговски управител на „ЛУКОЙЛ Нефтохим – Бургас“ АД Румен Спецов, на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно готовността на държавата за осигуряване на необходимите количества горива за нуждите на населението и индустрията във връзка с кризата, предизвикана от блокадата на Ормузкия проток. Какви мерки предвижда правителството за справяне с ценовия шок, предизвикан от тази криза? Вносители са Йордан Цонев и група народни представители от 6 март 2026 г. Преди да пристъпим към точката, едно съобщение ще Ви направя, колеги. С Указ № 80 на президента на Република България на основание чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България президентът постановява: „1. Освобождавам Ангелина Тодорова Тодорова-Бонева от длъжността служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, назначена с Указ № 57 от 19 февруари 2026 г. 2. Назначавам Николай Симеонов Найденов за служебен министър на регионалното развитие и благоустройството.“ Указът е издаден в град София на 6 март 2026 г. За полагане на клетва, моля да поканим господин Найденов. И, колеги, нека да се изправим, за да завършим юридическия състав по назначаването на господин Найденов. (Всички стават.) Повтаряйте след мен.

#2 · speech

Николай Найденов

„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.) Вие сте си попълнили клетвения лист, така че пожелавам Ви успешен мандат! Благодаря Ви.

#3 · speech

Служебен Министър Николай Найденов

Благодаря, госпожо Председател.

#4 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, до момента има заявени две декларации – едната е от миналата седмица, другата е от днес, така че, госпожо Фандъкова, заповядайте за първа декларация. Госпожо Киселова, след това и Вие ще имате думата да изразите Вашата позиция.

#5 · speech

Йорданка Фандъкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС по повод Осемдесет и третата годишнина от спасяването на българските евреи. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми български граждани! На днешната дата отбелязваме 83 години от спасяването на българските евреи през Втората световна война и отдаваме почит към жертвите на Холокоста. Спасяването на българските евреи през 1943 г. е изключителен акт на смелост, морална решителност, човечност и съпричастност, които остават завинаги вписани в историческата памет на българския народ. Политици, духовници, дипломати, интелектуалци и широк кръг от общественици се противопоставят на депортацията на българските евреи, давайки израз на толерантността и чувството за справедливост на българския народ. Особено значима е ролята на заместник-председателя на Народното събрание господин Димитър Пешев и група народни представители, които застават срещу депортацията и настояват за морална и политическа отговорност на държавата. Решителна е и позицията на Българската православна църква, като митрополитите Кирил и Стефан проявяват забележителна духовна сила. Техният глас, както и гласовете на редица български общественици, се превръща в силен морален коректив в най-мрачното и тежко за Европа и света време. Благодарение на множеството техни навремени усилия са спасени близо 50 хиляди български евреи. Това е безпрецедентен пример в световната история през годините на Холокоста. Но днешният ден е и ден на смирение и памет към депортираните от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и град Пирот. Днес наш дълг е да пазим паметта за спасението и за жертвите, да предаваме на младите поколения уроците на историята, че човешкото достойнство, солидарността и гражданската смелост могат да променят хода на историята. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС се покланя пред спасителите на българските евреи, които проявиха изключителна морална смелост, и изразяваме почит към всички невинни жертви на Холокоста! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#7 · speech

Наталия Киселова

БСП – Обединена левица

Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! За България 10 март е денят на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството. На тази дата през 1943 г. българското общество спря депортирането на първите групи наши евреи, насочени към нацистките концлагери. Властта бе принудена да го отложи и де факто да го спре окончателно впоследствие. През януари 1943 г. с поръчение от Адолф Айхман, началник на еврейската секция при Гестапо, в София пристига Теодор Данекер, експерт по европейските въпроси и капитан от защитните отряди, за да се организира и надзирава депортацията на българските евреи към концлагерите в Полша – на първия транш 20 хиляди, а след това и всички останали. В Третия райх се изпълнява планът от предния януари, изработен в дълбока секретност на така наречената конференция във Ванзее, известна с приетия на нея план за „окончателно решение на еврейския въпрос“. Така нареченото окончателно решение е всъщност план-график за изтребление на цялото европейско еврейство. Това е един чудовищен шедьовър на расисткото мислене, който в значителна степен е реализиран в завладените от Хитлер държави. В България той се провали. По повод съдбата на евреите от Царство България в годините на Холокоста в обществено-политически и историко-политически план се поставят няколко принципни въпроса: кои са факторите и личностите, които в решаваща степен са допринесли за спасяването на българските евреи, респективно кой всъщност е спасителят – царят, Димитър Пешев, владиците Стефан и Кирил, Светият синод на Българската екзархия, комунистите, интелигенцията, самите евреи? Конкретният отговор на този въпрос бе намерен – българските евреи бяха спасени от цялото българско общество. Тогавашните българи сигурно са гледали по различни начини на това праведно дело. Вероятно владиката Стефан и ремсистката Вълкана Горанова, примерно казано, не са изхождали от едни и същи мотиви, за да участват в успешния опит за спасяване. Периодично се поставя и въпросът как следва да се оцени неспасяването на евреите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот и кой в последна сметка е виновен за това. Конкретното дефиниране на отговорността на България за депортирането на евреите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот е, че отговорността за това ужасно деяние носи преди всичко правителството на Богдан Филов. Лично самият Филов и неговите вътрешни министри – първо Габровски, а после и Дочо Христов. Наричаме случилото се в Европа Холокост. От старогръцки – всесъжение. Базисната истина е, че Хитлеристка Германия е инициатор и организатор на депортациите и изтреблението на евреите в страните, изпаднали под нейна власт. А Третият райх практически владее цяла Европа. Демографските таблици сочат, че в края на Втората световна война в България живеят повече евреи, отколкото при нейното начало. Евреите от Беломорието, Пирот и Вардарско се разглеждат в немските документи като гръцки и югославски, а не като български евреи. Справедливият отговор е, че в България евреите ги спаси българското общество. Транспортирането на евреите от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот обаче е извършено под ръководството и наблюдението на висши служители от българското комисарство по еврейските въпроси и лично на комисаря Александър Белев. Дълъг е списъкът на хората, които са помагали на тогавашните еврейски общности. Българската общественост достатъчно енергично отхвърля расизма. Теорията, че има първостепенни и второстепенни народи, които трябва да служат за тор на първите, е не просто реакционна, а престъпна и чудовищна! Антисемитизмът като идеология не намери почва в България. Обикновеният трудолюбив българин не е възприемал евреите като социална или национална заплаха. Не трябва да пропускаме една друга българска особеност. Няма друга европейска държава, в която християнската църква толкова категорично да се противопоставя на антисемитското законодателство и депортацията, както Светият синод на Светата наша православна църква. Вече е класика оценката за историческите събития от март 1943 г.

#9 · speech

Наталия Киселова

Българската демократична общественост – лява и дясна, надраствайки политическите различия, нашето гражданско общество, Българската православна църква, академичните среди и тъй нататък със своето открито противопоставяне спасиха близо 50 хиляди наши граждани от депортация в лагерите на смъртта. За съжаление, спасяването на други 11 хиляди от Вардарска Македония и Беломорска Тракия се оказа невъзможно. Коректното дефиниране на отговорността на България за депортирането на евреите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот е, че отговорността носи Филов.

#11 · speech

Наталия Киселова

Хитлеристка Германия е инициатор и организатор на депортирането на евреите в страните, попаднали под нейното върховно командване.

#13 · speech

Наталия Киселова

В България обаче нацистите не успяха да изпълнят задачата по еврейския въпрос, която си бяха поставили.

#15 · speech

Наталия Киселова

Редно е да се подчертае. Антифашисткото движение в България е част от общоевропейското демократично движение, а не негов антипод.

#17 · speech

Наталия Киселова

Спасяването на над 50 хиляди евреи от унищожение през 1943 г. също така спаси българското общество от позора да бъде съучастник в един геноцид. То е проява на силата и консолидацията на българската нация за една общохуманна, демократична и антифашистка основа. В България нацистите не успяха да изпълнят задачата, която си бяха поставили. Антисемизмът като идеология не намери почва в България. Нека да припомним още нещо. Всички българи, които са рискували собственото си благополучие, а някои от тях и живота си…

#19 · speech

Наталия Киселова

…за да спасят своите приятели от еврейски произход или съвършено непознати в името на неполитическия възглед, че просто не може да се постъпва така с хората, не трябва да бъдат забравени. Помним! Няма да допуснем да се забрави спасяването на българските евреи! (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“. Частични ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#20 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Киселова. Заявена е декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Костадинов, имате думата.

#21 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Назарян, тъй като това, на което станахме свидетели, е нещо безпрецедентно, и аз ще направя нещо безпрецедентно. По принцип не се отговаря на декларация, но това, което госпожа Киселова направи току-що, е много тежка държавна измяна. Тук в залата има бивши външни министри, които много добре знаят, че позицията на България е, че ние нямаме абсолютно никакво касателство към депортацията на евреите в Беломорска Тракия, Македония и така нареченото Поморавие, или тази част от Поморавието с Пиротско и Вранско, които ние освобождаваме, а не окупираме, както Вие казахте, по време на Втората световна война. Това изявление, което беше направено сега от госпожа Киселова, силно се надявам да е само и единствено мнение на госпожа Киселова, а не на групата на БСП. Още днес ще изпратим официално писмо до господин Крум Зарков, за да разберем дали това е мнение на парламентарната група, дали това е мнение на партия БСП, или това е мнение само на госпожа Киселова. Защото позицията на българската държава е, че ние нямаме абсолютно никаква вина за депортацията на евреите от Беломорска Тракия, от Македония и от Поморавието, поради една много проста причина – тези земи, макар и ние да ги разглеждаме като освободени, за съжаление, са временно администрирани от България; там през цялото време има двувластие по отношение на военните власти, защото освен българската войска там са разположени и германски гарнизони. Точно германските власти, госпожо Киселова – на Вас говоря в момента, са тези, които извършват депортацията. Тя е извършена от германските губернатори на тези територии още в периода, в който българската власт там не е на 100% установена. И това, което Вие в момента направихте, знаете ли какво е? От известно време насам, може би от порядъка на около 15 години, в израелската външна политика има една политика, наречена ревизионизъм – спрямо България конкретно, която деградира ужасно много по отношение на приноса на България за спасяването на евреите, който е абсолютно, безпрекословно уникален в световната история, няма друг такъв случай. Първо започнаха да обясняват, че и тук-там е имало спасени други евреи – с идеята да размият българския принос; измислиха, че и Дания си била спасила няколкостотин евреи, което абсолютно не е така, защото във времето, когато е извършено това спасяване, няма Дания – тя е окупирана от Германия; след което изведнъж започна да се прокрадва това, че видите ли, България била депортирала евреите от Беломорска Тракия, Македония и Поморавието – с идеята България и тя да стане виновна, за да може да се извиняваме наред и ние с други, с всички останали. Този ден, в който Вие четете тази декларация, е ден, в който Израел трябва да сведе глава на благодарност пред България, а не ние да се извиняваме, защото няма за какво да се извиняваме. Това, което Вие направихте в момента, е обслужване на чужд национален интерес. Тук в залата има бивши външни министри, които ще Ви потвърдят, че България водеше и продължава да води – в буквалния смисъл на думата, борба това да не се допуска по никакъв начин, защото най-различни еврейски организации в Израел – на по-ниско или на по-високо ниво, се опитват да вменят вина на България. Слава богу, има достойни еврейски организации, които пък казват точно обратното. И една голяма част от българските евреи, които живеят в България, колкото и да са те, защото те са много малко, както знаете, също подкрепят истината, а истината е, че България е спасила своите евреи, направила е всичко възможно, дори и невъзможното, за да спаси останалите, но те просто не са били български поданици. По същата логика можеше да кажете, че Богдан Филов или цар Борис III са виновни примерно, да кажем, за смъртта на германските евреи. Що не са спасили германските евреи според Вас? Или примерно, да кажем, евреите в Албания или в Югославия, или в Гърция, или в Румъния? Това, което стана току-що, е нещо, което изискваше задължително да се даде отговор – затова е тази наша декларация. България не само че няма никаква вина, напротив, България трябва да бъде давана за пример – световен пример, не просто за толерантност, а за народ, който въпреки политиката на държавата, която в този момент е водила антисемитска политика действително, но тя не стига до такива крайности като в Западна Европа, успява да спаси своите съграждани, независимо от това какви са били те. И това е безпрекословно уникален пример в световната история. А Вие току-що, госпожо Киселова, заедно с Вашата парламентарна група, защото не виждам противоречия, не виждам някой от Вашата парламентарна група да излиза и да казва, че това е Ваша позиция, Вие току-що извършихте национално предателство! Осъзнавате ли какво направихте сега? Ще почнат да Ви цитират и ще казват: в българския парламент българите си признаха, че са екстрадирали евреите! Знаете ли какво означава след това? Означава претенции към нас и тези претенции могат да бъдат много страшни, повярвайте ми! Могат да бъдат и финансови включително. Вие ли ще плащате тогава, Киселова? На Вас говоря, не се правете на разсеяна! Не Ви е срам! Цялата Ви парламентарна група в момента трябва да се отрече от Вас, ако имат поне някакво грам достойнство! И пак казвам, още днес ще искам официален отговор от Крум Зарков. Сега ще му звънна по телефона даже, защото това нещо, което се случва в момента, е безпрецедентно! Докато нашата държава защитава историческата истина и националния интерес, една парламентарна група – вярно, скоро време въобще няма да има такава парламентарна група, но все пак в момента все още сте в парламента, за срам на България – излиза и защитава чужди национални интереси, обяснявайки чужда фалшива истина, тоест лъжа, защото няма такова нещо като фалшива истина. Истината, уважаеми сънародници, е, че България спаси своите евреи и направи и невъзможното да спаси и останалите, но не можа просто защото тези земи през този период не бяха администрирани на 100% от България и просто защото те не бяха и български граждани. Така че настоявам, като българин настоявам, да излезете и да се извините сега за Вашето предателство, защото това нещо, което извършихте в момента, задава много въпроси. Платиха ли Ви за това? Някой накара ли Ви по някакъв начин? Държат ли Ви с нещо? Кажете, ако има нещо, нека да знаем, защото другото е… Другото е просто глупост! Ако не е това, ако не е извършено предателство заради някаква финансова или каквато и да било друга изгода, другото е глупост! Другото е глупост! Изберете си кое от двете сте – предатели или идиоти! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#22 · speech

Председател Рая Назарян

За декларация – господин Божанков, заповядайте от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – имате думата.

#23 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Спасяването на българските евреи е дело, с което поколения българи се гордеят и ще се гордеят, защото са спасени човешки животи и защото нашият народ застава на страната на справедливостта. Колко трудно е днес, можем да си дадем сметка, когато нашият народ отново беше поставен в изпитание и ние застанахме отново на страната на жертвата. И видяхме, дори в едни далеч по цивилизовани условия, колко е трудно това. Трябва да помним героите, защото те са поели огромен риск. Трябва да помним и жертвите. И на този ден казваме: трябва да помним, за да не се повтаря. И възможно ли е да се повтори? Първосигнално казваме: не. Но дали е така? Възходът на крайните сили в Европа е факт. Антисемитската реторика, езикът на омразата, се превръща в инструмент не само в българския парламент. А, колеги, казвали сме много пъти – преди лагерите, преди политическите репресии, преди расизма е езикът, който започва с малки стъпки. И ние винаги имаме дълг, особено тези, които представляваме българския народ, да противодействаме. В тази зала също се използва системно език на омразата и лидерът на партия ВЪЗРАЖДАНЕ е осъден за употреба на език на омразата, за използване на антисемитска реторика. Колегата ни Дани Лорер, който е евреин, проведе една дълга битка. Това е доказано, това е факт, ние сме го казвали много пъти. И е непоносимо хора, които използват такъв език, да говорят точно за това на точно този ден.

#25 · speech

Явор Божанков

Винаги нашата парламентарна група е смятала, че около такива крайни сили трябва да има санитарен кордон. И трябва да има такъв, защото крайната им реторика сега може да е дразнеща, може да е неприятна, но представете си я облечена с власт. Ето така започват ужасите на лагерите, репресиите, убийствата. Уважаеми колеги, да помним, за да не се повтаря, и да осъждаме човеконенавистните режими, е наш дълг. Как може обаче да осъдиш фашизма, а да не осъдиш комунизма, тоест да осъдиш един режим, но от другата страна на същата монета има друг режим, който също в лагери е убил милиони? Този разговор го водим от тази трибуна многократно, за съжаление обаче, с всяка следваща легислатура реториката става все по-крайна. И сега, в условията на предизборна кампания, реториката в тази зала става буквално непоносима. Политическият опонент в България е системно дехуманизиран. И ние няколко пъти четем декларации срещу това не защото сме обект на непрестанни атаки, не защото хора от проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ използват такъв език спрямо нас, а защото езикът, с който си говорим от тази трибуна, е езикът, с който българските граждани и нашето общество утре ще говори със себе си. Толкова висока е нашата отговорност. Уважаеми колеги, последните изследвания в Европа показват, че европейците са чувствителни към расизма, към антисемитската реторика. Има обаче скрит антисемитизъм. Когато в изследванията думата „евреи“ се замени с друга – използва се думата „ционизъм“ или друга дума – се вижда, че има скрит антисемитизъм и неговите нива далеч надхвърлят официално измерените. Ние трябва да си даваме сметка, че нашата цивилизационна черупка е твърде крехка и тя може да се пропука на най-неочаквано място. Затова трябва да бдим първо върху себе си, защото зло дреме във всяко общество, ние не правим изключение в това отношение. И днес, когато се гордеем, че в онзи исторически момент ние сме застанали на страната на доброто, на страната на справедливостта, на страната на светлината, и поколения ще помнят това – народът на Израел, българските евреи, техните наследници до днес са благодарни за подвига на нашия български народ, трябва да си даваме сметка, че и нашето поколение е изправено пред тежко изпитание: дали ще бъдем на висотата да отговорим на това, дали ще противодействаме на езика на омразата тук, в тази зала, и в нашето общество? Това зависи само от нашите дружни усилия. Нашата парламентарна група никога и по никакъв повод не е правила компромис с употребата на език на омразата. Призоваваме за това и останалите, независимо срещу кой отделен народен представител, парламентарна група, български гражданин, неправителствена организация или който и да е се използва крайна реторика. Уважаеми колеги, преди известно време с нашите колеги от „Демократична България“ посетихме лагерите на смъртта и си дадохме сметка, че в Европа расте цяло едно ново поколение, което не помни ужасите, което не помни войната, което е пораснало в условията на мир, защото Европейският съюз направи възможно това – първо на базата на споделени интереси и икономика, след това на базата на споделени ценности, а тези ценности са именно толерантност, търпимост, именно върховенство на закона. Европейският съюз е най-големият мирен проект в историята на човечеството. Въпреки това Европа е била арена на най-кошмарните сцени и най-тъмните моменти в човешката история. Днес отново сме изправени пред трудни избори, днес отново политически партии употребяват, генерират и антисемитска реторика, и език на омразата. И виждаме, че когато България заеме страната на жертвата, когато България заеме страната на доброто, отново в нашето общество има немалко, а твърде много противници. Затова нека да помним героите, нека да помним жертвите и нека да бдим първо върху себе си. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#26 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Анастасов, заповядайте за декларация – имате думата.

#27 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз също бих желал да направя декларация от името на „ДПС –Ново начало“. Дни като този, а именно 83-тата годишнина от спасяването на българските евреи, почитането на паметта на тези над 11 хиляди, които България не е успяла да спаси, изискват малко повече смирение, не остри думи. Именно защото това е един от най-ясните подвизи на българската нация, която не е позволила на един злокобен режим тогава – говоря за нацисткия режим, да откъсне от живото тяло на България. Тук трябва да отдадем почит първо към онези народни представители, наши колеги, светла им памет, които са застанали смело срещу Третия райх, срещу политиките му и са защитили целостта на българската нация. Трябва да благодарим и да припомним ролята на Българската православна църква и на митрополит Кирил, който по-късно става патриарх, който мобилизира цялата мощ на всички вярващи. Интересен исторически факт, който също трябва да знаят колегите в тази зала – огромна роля имат и българските мюсюлмани, които тогава приютяват и крият евреи в мюсюлмански села, докато отминава заплахата на нацизма, който тогава опустошава цяла Европа. Нека склоним поне днес глави, нека поне днес се замислим – не само върху този конкретен акт, а върху последствията от всяка човеконенавистна власт, която използва репресия, която сочи с пръст, която се опитва да отделя части от българското общество за някакви политически цели, както тогава е правил Третият райх в Европа. Защото, нека бъдем честни, има хора в тази зала днес, които си позволяват със същите методи да постигат своите тяснопартийни цели. Това не можем да си позволим, дължим го най-малко на нашите предци, които са извършили този исторически в световен мащаб подвиг в едни най-тъмни времена. Нека ние се опитаме поне малко да бъдем на тяхната висота днес, с по-смирени думи ще го кажа за трети път: да следваме делата им, а не думите им. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ .)

#28 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Анастасов. От името на парламентарна група – декларация. Заповядайте, господин Йорданов.

#29 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Много често тези декларации се превръщат в просто отбелязване на нещо и то губи смисъл. И понякога човек е по-добре да замълчи. Но днес не е точно такъв ден, се оказа – заради декларацията на Киселова. Има някои неща, които, как да кажа, са на ниво нормално разбиране на историческия процес и на ниво национална гордост. Когато нашият народ е извършил нещо наистина велико тогава, спасявайки своите евреи, е недопустимо подобни мръснишки внушения да се говорят от трибуната на Народното събрание. За тези, които не знаят: окупираните територии в Гърция и Югославия тогава са окупирани от Германия и се водят окупирани от Германия. И разпорежданията са от върховенството на Третия райх. Не знам дали съзнавате, защото тук обикновено го избиваме на нихилизъм всеки път, но спасяването на българските евреи на територията на Царство България е уникално по своето действие. Други държави също спасяват част от евреите си, казвам: част. Други държави, които са окупирани от Германия, нелегално изнасят и правят коридори за спасяване на еврейското си население. Но България, като неутрална и практически съюзник на Германия, е единствената държава, която на национално ниво спасява евреите си, и то в такъв огромен мащаб. Затова подобни декларации от БСП… Аз не знам Киселова каква е всъщност – дали е от БСП, или е случайно попаднал гражданин, който са имали глупостта да направят председател на парламентарната си група. Това е абсолютно безобразие – да се вменява вина на България за случая с еврейското население във Вардарска Македония! Подобни тези, между другото, се лансират всяка година от псевдолиберални сайтове, като „Свободна Европа“, „Дойче Веле“. Там се опитва да се вмени вина на българската държава – вина върху българските държавни железници, вина върху това, че българите с удоволствие оставили депортирането на евреите в окупираните, пояснявам пак, от Германия територии. Този жалък национален нихилизъм днес, на това извънредно заседание, изразен толкова ярко от Киселова, която, между другото, говореше за антисемизъм. От трибуната каза „антисемизъм“. Аз не знам какво е антисемизъм. Не стига, че не е наясно какво говори, не стига, че говори глупости, ами говори и с грешна терминология. Антисемкизъм можеше да каже по същия начин. Крайно време е българите от време на време да си даваме сметка, че между многото грозни неща, които сме правили – всяка нация е правила красиви и грозни неща, всяка една, но спасяването на българските евреи е нещо, което не е направила почти нито една нация в Европа по времето на ужаса на Втората световна война – на национално ниво. И всякакви родоотстъпници, които говорят обратното, са точно това – родоотстъпници. И ако за псевдолибералите от „Дойче Веле“ и „Свободна Европа“ и разни други тук, да не ги посочвам като парламентарна група, това е нормално, защото те в главите си не са българи, някакъв псевдокомунист да говори от името на бившата Комунистическа партия неща, които са отвратителни, при положение че точно Комунистическата партия носи огромна вина за проблемите, които имаме в момента със Северна Македония, защото така наречената македонска нация е измислена от Коминтерна с активното съдействие на Българската комунистическа партия. Това го казвам за тези, дето твърдят, че са десни – от псевдолибералното пространство. Унизително беше това, което слушахме, и трябва да има ясна позиция на останалите парламентарни групи по тая тема. Ясна! Знаете ли, само да вметна нещо, знаете ли, че тоя вагон на БДЖ, дето е в Македония, дето се твърди, че с него са изнасяни евреи, всъщност не е на БДЖ. И логото на БДЖ там, дето са го чучнали, се появява много по-късно – през шейсет и някоя година, а не когато са изнасяни. Ето Ви фалшификации на място! И тук има хора, в парламента, които си позволяват да говорят в тази посока. Просто е срамно, че някои хора бяха и председатели на Народното събрание, и много хубаво направи нашата парламентарна група, че това нещо не го беше подкрепила.

#30 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, други декларации ще има ли от името на парламентарни групи? Не виждам. Преминаваме към точка единствена за днес: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ ГЕОРГИ КЛИСУРСКИ, ДИРЕКТОРА НА АГЕНЦИЯ „МИТНИЦИ“ ГЕОРГИ ДИМОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ „ДЪРЖАВЕН РЕЗЕРВ И ВОЕННОВРЕМЕННИ ЗАПАСИ“ АСЕН АСЕНОВ И ОСОБЕНИЯ ТЪРГОВСКИ УПРАВИТЕЛ НА „ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС“ АД РУМЕН СПЕЦОВ, НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ, ОТНОСНО ГОТОВНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМИТЕ КОЛИЧЕСТВА ГОРИВА ЗА НУЖДИТЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ИНДУСТРИЯТА ВЪВ ВРЪЗКА С КРИЗАТА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ БЛОКАДАТА НА ОРМУЗКИЯ ПРОТОК. КАКВИ МЕРКИ ПРЕДВИЖДА ПРАВИТЕЛСТВОТО ЗА СПРАВЯНЕ С ЦЕНОВИЯ ШОК, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ТАЗИ КРИЗА? Ще Ви запозная с писмо от министъра на финансите господин Георги Клисурски, постъпило в Народното събрание на 9 март 2026 г. – вчера, в 17,38 ч., с което господин Клисурски ни уведомява, че за периода 8 – 10 март включително поради командировка извън страната, а именно редовно заседание на Еврогрупата и заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси – ЕКОФИН, няма да има възможно да участва в извънредното пленарно заседание днес. За присъствие в пленарната зала и участие в изслушването предлага да бъде допуснат господин Станимир Михайлов – заместник-министър на финансите. Във връзка с писмото на министър Клисурски, колеги, една процедура ще направя. На основание чл. 43, ал. 2 от нашия правилник поставям на гласуване в пленарната зала да присъства и съответно да участва в изслушването заместник-министърът на финансите господин Станимир Михайлов. Моля, режим на гласуване. Гласували 143 народни представители: за 118, против 22, въздържали се 3. Предложението е прието. Моля господин Михайлов, както и другите лица, които ще участват в изслушването, да бъдат поканени в залата за представяне на мотивите. Господин Анастасов, заповядайте да представите мотивите по предмета на изслушването.

#31 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, преди да премина, една процедура, моля. Тъй като темата е от значим обществен интерес, предлагам пряко излъчване по Българската национална телевизия 1 и БНР.

#32 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Анастасов. Ще подложа само за БНТ, тъй като Българското национално радио по нашия правилник задължително по време на изслушване, на основание чл. 111, предава, така че няма нужда да гласуваме в тази част процедурата. Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Анастасов по отношение на това изслушването да бъде излъчвано по Българската национална телевизия. Моля, режим на гласуване. Гласували 139 народни представители: за 119, против няма, въздържали се 20. Предложението е прието. Заповядайте, господин Анастасов, за мотивите.

#33 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, господин Заместник-министър, уважаеми директори на държавни агенции, господин Особен управител! Както всички знаем, около 20% от световните доставки на суров нефт и продукти от нефт, както и около 20% от световните доставки на LNG логистично се транспортират през Ормузкия проток – коридор, който в най-тясната си част е едва 33 км. Към днешна дата Ормузкият проток е ефективно блокиран за свободно мореплаване, което неминуемо води до безпрецедентен натиск над пазарите на нефт, продукти от нефт и втечнен природен газ. В резултат цените на суровия нефт и LNG на борсите бързо се покачват, като тенденцията е трудно да бъде прогнозирана към този момент. Споделяйки притесненията на българските граждани и бизнеса, ние от „ДПС –Ново начало“ поискахме това изслушване, за да можем да получим ясна информация как тази ситуация ще се отрази на ритмичните доставки на нефт, продуктите от нефт и втечнен природен газ, както и евентуалните неблагоприятни ефекти върху крайните цени на въпросните продукти, които вече се усещат, макар и в по-малка степен. Колеги, малко хронология, особено за тези председатели на групи, които казаха, че това изслушване е леко преиграване, цитирам. Не знам те дали ходят на бензиностанции, дали си зареждат колите, дали някога са го правили през живота си, но и към днешна дата вече ефекти се усещат, а това е много далеч като пряк ефект от блокадата на Ормузкия проток. Малко хронология, колеги. Още на 3 март има ясна информация в световните медии, че около 80% от трафика в Ормузкия проток е блокиран на практика, както и всички застрахователи са оттеглили покритието на техните застраховки, а имаме и случаи на четири нападнати кораба, които превозват такива продукти. На 2 март една от най-големите инсталации в света, без да назовавам държавата, която произвежда около 70 милиона, 77 млн. тона дневно… годишно, извинявайте, или около 20% от глобалната доставка на втечнен природен газ, е спряла своята работа. Само за информация на тези, които са вещи в темата: повторният запуск на една такава инсталация за втечняване на газ отнема между няколко седмици, може да стигне и до месец, тъй като конвейерите са много сложни и тези инсталации са направени да работят в непрекъснат режим. Съответно същата инсталация доставя около 15% от природния газ – втечнен природен газ, за европейския пазар, от който и ние сме част. В момента е малко трудно да се предвиди какви ще бъдат ефектите. Виждаме, че цената на LNG има скок до 45%. Петролът мина всякакви исторически и психологически бариери, което вече прави абсолютно всичко труднопрогнозируемо. Още на 1 март, преди седмица, колеги, „Ситигруп“ казва, че краткосрочната базова линия за „Брент“ за седмицата ще е между 89 и 90 долара за барел. Още на следващия ден „Джей Пи Морган“ прави същата прогноза – за 100 – 120 долара. Всички следим борсите и виждаме какво се случва. За съжаление, ситуацията не ни предсказва някакъв ясен хоризонт за подобряване. Има различни политически изказвания, разбира се, обаче проблемът вече е реален. Това, което е по-важно, колеги, да се знае, че на практика всички ефекти от поскъпването на нефта се отразяват след около три до пет седмици на пазара до крайния потребител, защото има нужда от около две седмици да бъде транспортиран петролът, една седмица да бъде преработен и около две седмици да достигне до крайния потребител. Така че нашето притеснение е, че ние тепърва ще усещаме тези ефекти, и трябва да се действа бързо. На 4 март, колеги, Комисията за защита на конкуренцията е пратила открита комуникация до всички народни представители за пряко влияние върху пазара на горивата в страната във връзка с международната обстановка в Близкия изток. От тази комуникация ние виждаме много ясни препоръки за механизми, с които изпълнителната власт е била сезирана – това разбираме от комуникацията, тоест още преди 4 март, но не са предприети никакви действия. Има съвсем ясни препоръки как могат да се коригират изкривявания на пазара, така че да се гарантира и едно неблагоприятно развитие на крайните цени на горивата. Разбираме, че чак днес, панически, под натиска на това изслушване има свикване на двете комисии по чл. 5 и чл. 6 от Закона за административно регулиране на нефт и продукти от нефт, но все още няма действие. За нас е изключително важно да разберем каква е ситуацията, затова правим това изслушване, но много по-важно е да разберем какво върши изпълнителната власт, въпреки че от КЗК разбираме, че не е свършила нищо – от откритата комуникация, и да разберем какво ние трябва да правим като Народно събрание, защото в предишни случаи ние наложихме една ефективна забрана върху износа на дизел и Jet гориво, която стабилизира пазара на цените към онзи момент, направихме и необходимите действия, когато беше нужно да се справим с ефектите от санкциите на OFAC върху активите на „Лукойл“. Затова искаме да Ви изслушаме и съответно като народни представители да предприемем други допълнителни мерки – спешни, подчертавам, защото потребителят, както и бизнесът, вече усеща, а притесненията са в пъти по-големи. Благодаря Ви за вниманието, колеги.

#34 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Сега, колеги, по процедура имаме четири изслушвани лица. Всяко едно от тях ще има възможност да предостави информация на народните представители в рамките на 10 минути. Започваме със служебния заместник-министър на финансите – господин Станимир Михайлов. Заповядайте, господин Михайлов, да представите информация по темата на изслушването в рамките на 10 минути.

#35 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Днешното изслушване е разговор, който законодателната и изпълнителната власт трябва да проведат в името на спокойствието и защитата на българското общество. Решенията и отговорността са общи, за да преминем по възможно най-добрия и безболезнен начин през предизвикателствата, които стоят пред нас. В момента, както беше споменато, е в сила решение на Народното събрание от 31 октомври 2025 г. за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти на други държави – членки на Европейски съюз, като считаме, че тази мярка е изключително необходима в настоящата ситуация. Искам да Ви информирам, че със заповед на министър-председателя от 10 март 2026 г. към Министерския съвет е създадена междуведомствена работна група, да не я наричам кризисен щаб, ръководена от министър-председателя Андрей Гюров. В работната група влизат още министрите на финансите, на икономиката и индустрията, на енергетиката, на отбраната и на вътрешните работи, представители на службите за сигурност, на Комисията за защита на конкуренцията, Агенция „Митници“, НАП и особеният представител на „Лукойл Нефтохим Бургас“. Основните задачи пред междуведомствената група са: осъществяване на ежедневен мониторинг на доставките на суров петрол и наличностите в страната на продукти от нефтен произход, както и на наличните резерви от такива продукти, поддържани на основание на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти; осъществяване на ежедневен мониторинг на цените на горивата; разработване на мерки за справяне с увеличаването на цените на горивата, предизвикани от кризата в Близкия изток. Със заповед на министъра на финансите е възложено на Агенция „Митници“ и на НАП да осъществяват ежедневен мониторинг и контрол върху доставките на суров петрол и наличните количества горива в страната. Те трябва да изготвят седмични отчети съвместно с дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите и при значително увеличение на международните цени на суровия петрол и на цените на горивата на вътрешния пазар да предлагат съответните мерки за компенсиране на бизнеса и домакинствата. Във връзка с изключително динамични промени на световните пазари, предизвикани от сложната геополитическа обстановка и различни търговски политики, оказващи влияние върху международната търговия на суров петрол, Министерството на финансите изготви анализ в следните аспекти: ролята на Агенция „Митници“ като отговорна институция за осъществяване на цялостния процес по администриране на акцизите на територията на страната, както и надзор и контрол на производството, движението и освобождаването за потребление на акцизни стоки под режим с отложено плащане на акциз; отражение на международните цени на суров нефт върху цените на горивата в страната. Агенция „Митници“ осъществява цялостния процес по администрация на акцизите на територията на страната, както и надзор и контрол на производството, движението и освобождаването за потребление на акцизни стоки под режим с отложено плащане. Всички етапи на процеса по администриране на акцизите, както и надзорът и контролът на данъчно задължените лица, осъществяващи дейности с акцизни стоки, се регистрират в централизираната информационна система на Агенция „Митници“ за подаване на документи по електронен път. Съгласно данните от Националния статистически институт за продажбите на горива, бензини, дизел и пропан-бутан от търговци с пет и повече обекта средномесечното количество на продадените бензин, газьол и втечнен нефтен газ през 2025 г. е около 200 млн. тона. Към настоящия момент във веригата за доставки на моторни горива до етапа на тяхното освобождаване за потребление на територията на страната участват общо 106 регистрирани данъчни складове на лица, които осъществяват дейности с енергийни продукти. Данните сочат, че максималният складов капацитет на данъчно задължените лица, осъществяващи дейности с моторни горива, значително превишава месечните потребности на пазара и при необходимост лицата биха могли да поддържат запаси, които да гарантират потреблението за период, по-дълъг от нормативно определения съгласно националната регулаторна рамка от 90 дни. Данните на Агенция „Митници“ показват, че към 10 март 2026 г. наличните суровини за преработка, наличните моторни горива и съоръженията за тяхното съхранение гарантират задоволяване на обичайното потребление в страната – както текущо, така и за период от минимум 90 дни. Произходът на внасяните до момента на територията на страната нефтени суровини за преработка не предполага затруднения от логистичен характер. Анализът на наличните данни дава основание да се направи следният извод: на територията на страната са налични съоръжения за съхранение на моторни горива, чийто максимален складов капацитет при запълнена вместимост може да обезпечи потреблението на моторни горива в страната за период, значително по-дълъг от 90 дни. Световните цени на суровия нефт оказват влияние върху производствените разходи в страната, които постепенно – но не изцяло, се прехвърлят към цените на крайните продукти. Според направената експертна оценка връзката между равнището на цената на суровия нефт и цените на потребител на течни горива в България е, както следва: 1% увеличение на цената на суровия нефт води до увеличение на цената на крайния потребител на течни горива средно с 0,8% процентни пункта – процентни пункта, но не проценти, което, естествено, също не е за подценяване. Така например при поскъпване на петрола с 10% средната цена на бензин А95 от 1,29 евро за литър може да се очаква да нарасне до 1,36 евро за литър още през текущия месец. Потребителската цена на дизеловото гориво от 1,34 евро за литър може да поскъпне до 1,41 евро за литър още през текущия месец и до 1,45 евро за литър при равни други условия през втория месец след повишението в международните цени. Аналогично е тълкуванието при газьола за битови промишлени цели. Към 10 март има регистрирано успокояване на цената на барел „Брент“ и спад до нива около 88 – 90 долара за барел. При тези прогнози за 2026 г. не се очаква влошаване на реалния растеж на брутния вътрешен продукт. Нивото на брутния вътрешен продукт по текущи цени за тази година леко ще надвиши този на базовия брутен вътрешен продукт поради евентуално очаквана по-висока инфлация и дефлатор на брутния вътрешен продукт. В заключение, бих искал да Ви информирам, че наличните складирани количества произведени моторни горива към 10 март ведно с наличните количества суровини за преработка и производство на моторни горива са в състояние да задоволят обичайното потребление на територията на страната по видове моторни горива, както следва: бензин – за период, по-голям от 90 дни; газьол – за период, по-голям от 90 дни; и керосин – за период, по-голям от 90 дни. Предстои междуведомствената комисия към Министерския съвет да изготви пакет от мерки и в близките няколко дни да го представи за изпълнение. Уверявам Ви, че целият професионален състав следи отблизо международната обстановка и своевременно ще реагира, за да защити интереса на бизнеса и българските граждани. Благодаря Ви за вниманието.

#36 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Заместник-министър. Сега давам думата на директора на Агенция „Митници“ господин Георги Димов. Заповядайте, господин Димов, имате 10 минути.

#37 · speech

Георги Димов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Първо искам да благодаря за възможността, която ми давате във връзка с изслушването по темата за влиянието на военния конфликт в Близкия изток и блокадата на Ормузкия проток върху цените на петрола, съответно върху цените на горивата, което е от съществено значение както за икономиката, така и за бизнеса в страната, опира и до бюджета на всяко едно българско семейство. Няма да повтарям думите на министъра на финансите, за да не натоварвам народните представители. Ситуацията, естествено, поражда притеснения както за стабилността на енергийните пазари, така и за цените на горивата в България. В подкрепа на това, което изложи министърът на финансите, мога да сведа до знанието на народните представители – убеден съм, че са запознати, но цените на горивата на вътрешния пазар се формират на базата на няколко основни фактора: международна цена на суровия нефт, транспортни разходи, валутен курс, щатски долар – евро, данъчна политика, търговска надценка. И всяко изменение в международните котировки на петрола неминуемо оказва влияние върху крайната цена на горивата, като процесът не е автоматичен, той е изместен във времето. Затова подкрепям в подобни ситуации държавата чрез своите регулаторни органи, какъвто е и Агенция „Митници“, да действа спокойно, да действа отговорно и с ясна стратегия, за да не предизвиква паника и спекулация на пазарите както в страната, така и в чужбина. Потвърждавам това, което министър Михайлов сподели на народните представители основно в четири точки: засилен мониторинг и контрол върху пазара на горива, поддържане и управление на стратегически резерв от нефт и горива, анализ на възможностите за времеви икономически и фискални мерки и добавям – активна координация с европейски партньори на Агенция „Митници“. В тази връзка Агенция „Митници“ под контрола на Министерството на финансите от днес предприема и е предприела действия за ежедневен мониторинг върху развитието на международните пазари на суров петрол и цените на горивата на вътрешния пазар и при съществена промяна в цените или във веригата на доставки ще бъдат предприети конкретни действия и мерки с цел ограничаване на негативното влияние върху бизнеса и домакинствата. В заключение, Агенция „Митници“ чрез контролните си функции, които изпълнява, ще бъде гарант на няколко неща: стабилност на пазара на горивата, защита на потребителите и предвидимост на бизнеса чрез балансирана политика, внимателен анализ и отговорни управленски решения. И искам да уверя Народното събрание, че Агенция „Митници“ ще продължи да работи активно за запазване на макроикономическата и финансовата стабилност на страната и за ограничаване на негативните ефекти от международните икономически сътресения. В заключение, господин Председател, уважаеми дами и господа, искам да подчертая, че Агенция „Митници“ разполага с необходимите механизми и инструменти за контрол, за да реагира адекватно на подобни предизвикателства с ясната цел да защити икономическата и финансовата стабилност на страната. Благодаря.

#38 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Димов. Сега давам думата на господин Асен Асенов – председател на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“. Заповядайте, господин Асенов, имате 10 минути.

#39 · speech

Асен Асенов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, господин Заместник-министър, колеги! Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ изпълнява основно националните политики по два закона – Закона за държавните резерви и военновременните запаси, количествата по които са предназначени за задоволяване на потребностите на националното стопанство и населението при война, военно или извънредно положение, както и при кризи, и по Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, при които количествата се освобождават при значимо затруднение, при намалени доставки и при намалени доставки на количества в други държави – членки на Европейския съюз. В изпълнение на тези си задължения страната е длъжна да поддържа запаси на горива за минимум 90 дни, от които за 30 дни се създават и се поддържат от Агенцията с пари от бюджета, а за 60 дни се създават и поддържат от задължените по Закона лица. Създадените от Агенцията запаси се съхраняват и поддържат само и единствено на територията на страната, докато, съгласно Закона и Европейската директива, задължените лица имат право да се възползват от възможността да съхраняват до 50% от определените им количества в други държави – членки на Европейския съюз. При ежемесечното докладване към Европейската комисия страната отчита 85 дни осигуреност от необходимите 90. В количества към днешна дата това означава, че докладваме общо 1 007 360 т, от които 780 141 т са на територията на страната и 222 220 т са на територията на други държави – членки на Европейския съюз. По видове горива това означава, че на територията на страната се съхраняват общо 64 453 т бензин, което прави 30 дни осигуреност, допълнително има 11 474 т в Унгария, Словения и Румъния; за горивото за дизелови двигатели е 525 733 т, което прави 64 дни осигуреност, и 42 746 т, които се намират в Унгария, Словения, Румъния и Гърция; реактивното гориво от керосинов тип е 5395 т, което прави осем дни осигуреност, и се намира изцяло на територията на страната; газ пропан-бутан – 656 т, намира се само на територията на страната; котелно гориво – 54 724 т, само на територията на страната; нефт – 356 417 т, от които 173 000 т се намират в Италия и Гърция. Искам да отбележа, че при преработката на цялото количество нефт, което се намира на територията на страната и в чужбина, ще бъдат необходими по информация от „Лукойл Нефтохим“ около 23 до 40 денонощия, като в случай на преработка получените деривати ще осигурят потреблението на страната за над 90 дни. Случаите, в които се освобождават запасите, са определени в Закона и в Плана за намеса при извънредни ситуации, приет с решение на Министерския съвет, като, за да се стигне до такъв етап, е необходимо да са налице затруднения в доставките или значимо прекъсване на доставките на нефт и нефтопродукти, решение на Европейската комисия или криза от местен характер. Самото отпускане става с решение на Министерския съвет, като първо се освобождават количествата на задължените лица и след тяхното изчерпване се стига до освобождаване на количествата, които поддържа Агенцията. Запасите се продават на едро или на крайни потребители на пазарен принцип, като Агенцията следва да изпълнява функциите си по начин, който не влияе на условията на пазара от нефт и нефтопродукти и на свободната конкуренция на този пазар. Под „установяване на признаци за затруднения на доставките“ имаме предвид: когато в рамките на два последователни месеца се наблюдава намаление с повече от 20 и повече процента на доставките спрямо абсолютно същия период през предходната календарна година. Във връзка с гарантиране наличностите, които държавата трябва да поддържа, бяха извършени проверки на всички складодържатели на територията на страната, включително и на петролните бази, които са собственост на Агенцията. Това са над 100 проверки, които бяха извършени. В резултат не бяха констатирани нарушения, не се установи отклонение нито в количеството, нито в качеството на съхраняваните горива. С оглед анализа на поетапното отпускане бяха изпратени запитвания до всички задължени лица относно срока за предоставяне на горивата при необходимост и при разпореждане от Агенцията. От получената информация става ясно, че съхраняваните в страната запаси могат да бъдат пуснати на пазара между 5 и 15 работни дни, а за да стигнат до пазара тези в чужбина, са необходими между 15 и 45 работни дни. Проведени бяха срещи с всички компетентни ведомства, както и с тези, които са отговорни по Плана за намеса. Бяха проведени срещи с Българската петролна и газова асоциация и Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, като целта на всички тези срещи отново беше гарантиране на количествата, обсъждане на всички възможни пречки, които биха възникнали по време на транспортирането на горивата до страната, пускането на пазара, като смятам, че в резултат на проведените срещи всички неуредици и възможни проблеми бяха изчистени и ако се наложи, ще можем да действаме, без да срещаме някакви големи затруднения. Бяха изпратени и писма до всички аналогични на нашата структури в Европейския съюз относно количествата, които се съхраняват в чужбина. Получили сме потвърждения за абсолютно всички запаси, така че мога спокойно да кажа, че и количествата, които се съхраняват в чужбина, са гарантирани, потвърдени са от съответните държавни структури и няма някакъв проблем с тях. Към настоящия момент се осъществява отново непрекъснат мониторинг както на количествата, които се съхраняват от задължените лица, така и на количествата в Агенцията. Осъществяват се проверки и инвентаризации. Не са установени, отново ще кажа –държа да го подчертая, никакви липси, никакви нарушения. Предвид наближаващия нов период, в който се определят запасите, към момента са разпоредени над 390 проверки на задължените лица и съхранителите. Така че това е един процес, който върви непрекъснато във времето, и мога да потвърдя, че количествата са налице, годни са за ползване и държавата има възможност и начин да реагира, ако се наложи. Благодаря Ви.

#40 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Асенов. Сега давам думата на господин Румен Спецов – особен търговски управител на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД. Заповядайте, господин Спецов.

#41 · speech

Румен Спецов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Ще се опитам в краткото време от 10 минути да Ви запозная с рафинерия „Нефтохим Бургас“ – както с актуалното състояние на самата рафинерия, така и с на доставките на нефт. Тъй като общественият фокус основно е насочен към самите доставки, мога да заявя, че до края на месец март всички нужди за обработка и преработка на нефт са подсигурени. Съответно е изготвен график за доставки и за месец април, като към момента нямаме информация от съответните търговци, че няма да изпълнят съответните доставки за месец април. Имаме известно забавяне, но нямаме категоричен отказ, че няма да бъдат изпълнени. Така че за месец март всичко е подсигурено, включително и с определеното забавяне в края на месеца. Но какво е специфичното, за което много голяма доза неразбиране, тоест в ценообразуването и за покупката на самия нефт? Както няколко пъти споменах преди, „Лукойл Нефтохим Бургас“ работи на изключително пазарни принципи. След назначаването на особения управител имайте предвид, че шапката на така наречената холдингова структура „Литаско“ вече я няма, което означава, че на територията на България имаме четири самостоятелни търговски дружества, като всяко вече е на собствена издръжка, със собствен бюджет и се стреми на абсолютно пазарни принципи да купува и да продава, да гарантира своята печалба, за да може да съществува. Същото се отнася и за „Лукойл Нефтохим Бургас“, което изключително много усложнява ситуацията в тези форсмажорни обстоятелства, каквито са в момента. Да Ви спомена, че в самия проход, в гълфа – господин Атанасов спомена, че проходът е 33 км – толкова е широчината, но реално проходимата част на прохода е едва 11 км, в която са формирани два коридора. Там в момента има блокирани над 800 плавателни съда, 300 от които са танкери за превоз на нефт, 300 от които са за превоз на готова продукция и около 200 танкера за доставка на газ. Така че в световен мащаб се изпитват много сериозни затруднения – дори и да намерите нефт, дори и да намерите на добра цена нефт, да няма кой да го транспортира. Това в момента е не по-малка заплаха и не по-малка трудност, отколкото цената на самия нефт, тъй като тя е на борсов индекс. Преди няколко дни беше достигнала 115 долара на барел, а днес цената спадна до почти 93 долара на барел и наистина не може да се предвиди каква точно ще бъде цената в утрешния ден. Обикновено това са котировки, които излизат късно вечер българско време, така че за цената утре на колонките ще мога да Ви кажа, както се казва, много късно вечерта. Но да се върнем на „Лукойл Нефтохим“. Цената се базира на котировки на специализирани агенции – Platts, Argus, Reuters, като, разбира се, доминантната е Platts. И обичайният стандартен модул при покупката на нефт за ценообразуването е бенчмаркът на съответния ден плюс диференциал, плюс разходи за фрахт, което са транспортните разходи, плюс други разходи, като бенчмаркът, който използва „Лукойл Нефтохим Бургас“, е „Брент“. Давам пример: за цената на нефта се взима сорта „Брент“ плюс например два долара и половина на барел при условие на доставка в Бургас, като именно тези два долара и половина отразяват разходите за фрахт, застраховки, качество и всички други, които се уточняват в един договор. И тук нещо много особено, за да стане ясно на всички как и по какъв начин става това ценообразуване – няма стандартна цена по договора, периодът на остойностяване стандартно е пет средни котировки на бенчмарка, но след натоварване, като би могъл да се договори и друг период, но съответно всичкото това нещо се доплаща допълнително върху съответната цена. Разбира се, доставката може да е FOB, CIF, DAP, като това, което използва „Лукойл Нефтохим“ Бургас обичайно е DAP, което означава, че всички разходи се смятат до място на доставка в Бургас. Обичайното условие за плащане е трийсет дни след натоварване, при положение че са предоставени акредитиви от първокласна банка. След налагането на санкциите върху компанията поради очевидната невъзможност „Лукойл Нефтохим“ да прави това, нефтът се предплаща един ден преди разтоварване. За бензина и дизела като готови продукти се използват други котировки – Platts, FOB MED, CIF MED. И един пример искам да Ви дам, за да стане ясно и по-разбираемо какво всъщност е пет дни след натоварване. Реално всичките ни доставки на нефт са сключени по този начин. Това е световна практика, не е само практика, която се използва от „Лукойл Нефтохим“ Бургас, което означава, че ако един танкер е натоварен на терминал „Джейхан“ в Турция на датата 10 март, то той ще се остойности по горната формула със средни котировки от 11-и, 12-и, 13-и, 16-и, 17-и, ако приемем, че 14-и и 15-и са събота и неделя, не се работи и там няма котировки. След това този танкер ще пътува десет дни, съответно ще бъде в рафинерията на 20 март – два дни разтоварване, друг тип транспортни разходи плюс пет дни преработка, плюс два дни за смесване, плюс още пет дни за подготовка на експедиция и окрупняване на партидите. С други думи, нефтът, натоварен на 10 март, ще влезе в рафинерията на 7 – 8 април, но той трябва да бъде платен на 19 март по котировките, които са от 11 и 17 март осреднена цена. Имайки предвид липсата на финансиране, цените за крайните потребители следва да се вдигат още в периода 11 – 17 март, за да може да се осигурят необходимите средства. Държа да подчертая, че след влизането на особения управител в управление на „Лукойл Нефтохим“ и на цялата група работим с това, което е заварено. Вече няма външно финансиране от компаниите майки, а това означава изключително ограничен ресурс за работа. Тези нефтопродукти, които са получени от този нефт, ще бъдат на база котировки около 7 – 8 април, които, както разбирате, към момента на покупката са неизвестни. И ако котировките на нефта и нефтопродуктите се движат нагоре за производителя, винаги ще се получава ситуация, че ще продава продукти, произведени от по-евтин нефт, следователно ще реализира печалба. Ако обаче купим нефт на 10 март по споменатите котировки и през месец април те рухнат, това е огромна загуба. И нещо друго, което трябва да се подчертае, е, че двете котировки – на нефта и на готовите нефтопродукти, не се движат с еднаква скала. Скоростта на отразяване на едната не води със същата скорост на отразяване и на другата. Разбира се, може да се използват и друг тип различни икономически способи, като хеджиране, но това води до още повече усложнения – за „Лукойл Нефтохим Бургас“ говоря конкретно, защото това означава да се предплаща на 100% цена, която, ако сега трябва да зареждаме и да правим договори за месец май, това означава при тази цена да я платим веднага. Обикновено се използват и допълнителни такси от около 1 долар на барел за хеджиране, или, ако трябва да предплатя абсолютно всичко, което е нужно на рафинерията, то аз трябва да имам едни свободни между 200 и 300, да не кажа 400 млн. долара, с които да се борави – нещо, което към настоящия момент „Лукойл Нефтохим Бургас“ няма. За самата рафинерия, за да стане също ясно колко трудно и пред какви трудности се работи, какво количество труд използват всекидневно – и знания, и умения, нефтохимиците в рафинерията. Тази рафинерия е проектирана и създадена да работи с руски петрол „Урал“. След налагането на санкциите невъзможността за зареждане на този петрол силно ограничава избора на различните видове нефтове, за да се композира такава смес, за да може системата на „Нефтохим“ да работи изрядно и да произведе качествено гориво. Към момента се налага да смесваме приблизително около 6 вида нефт с различна плътност на сяра и на други елементи, за да може да се доближим до състоянието на системата, за да може да произведем качествени горива. Това означава диверсификация на различните източници, но комбинирането на тези нефтове става по строго определен ред, така че закупуването за рафинерията, когато се говори за нефт, не е просто какъвто и да е нефт, а нефт, който да може да бъде обработен от рафинерията. Последователността е толкова важна, че ако два танкера в момента стоят на рейд в Бургаския залив и трябва да бъдат разтоварени с лек нефт, а на рафинерията ѝ трябва тежък нефт, то тези танкери ще останат неразтоварени дотогава, докато не намерим съответното количество тежък нефт, с който да балансираме производството. Това налага допълнителни затруднения и благодарение на екипа на „Нефтохим“ Бургас, на нефтохимиците, които работят, на търговските отдели, на цялата кореспонденция, която водим от ден първи на моето встъпване, успяваме за момента да поддържаме тази система. Но, уважаеми господа народни представители, знаете, че ние плащаме висока цена за това. Тази система се износва по-бързо, отколкото по принцип е проектирана, така че времето между два планови ремонта драстично намалява. Но въпреки всичко доставките, които сме предвидили за месец март, ще дойдат и ще бъде произведено качествено гориво. За април, както се казва, предстои да видим как ще се развият самите военни действия и дали всички договори, които са сключени, ще бъдат изпълнени. Благодаря Ви.

#42 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Спецов. Минаваме към въпросите от парламентарните групи. Първият кръг – парламентарната група на „ГЕРБ-СДС“. Заповядайте, господин Кръстев.

#43 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости на изслушването! Да, редовното правителство направи така, че на днешното изслушване да не говорим и за количества петрол, а да говорим само за цена. Какво става? На световните борси вчера, понеделник, стана ясно, че стойностите стигнаха до 115 долара за барел сорт „Брент“. Притеснението в населението е факт, като най-масовите горива пълзят нагоре от седмица. Моят въпрос ще бъде към заместник-финансовия министър, господин Михайлов. Господин заместник-министър, какво е отражението на войната върху икономиката ни в момента и конкретно върху цените на горивата? Ще попитам и още нещо: какви допълнителни мерки от вече споменатите във Вашето изложение ще вземете, за да бъде неутрализиран ефектът от високите борсови цени на петрола, за да се успокои пазарът на горива в страната? Ще подскажа – към служебното правителство, ще дам и жокер: какво ще кажете за намаляване на ДДС ставка – като временна мярка, намаляване на акциза – като времена мярка, на биокомпонентите в горивата – като времена мярка? Все пак знаем, че в себестойността това е малко над 50 евроцента. Вземете мерки, за да не стане късно. Благодаря Ви.

#44 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Кръстев. Към кого беше въпросът? Към заместник-министъра на финансите. Заповядайте да отговорите, господин Михайлов.

#45 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Аз в своето изложение споменах какви са за момента ефектите от повишението на цените на горивата. Това е, че в рамките на текущия месец цената на бензин А95 от 1,29 се очаква да нарасне до 1,36, а на дизеловото гориво – от 1,34 на 1,41 –1,45. Както казах, предстои междуведомствената работна група следващите няколко дена да гласува и съответно да оповести пакета от мерки, които ще бъдат приложени за туширането на евентуални негативни ефекти. От името на Министерството на финансите аз мога да кажа какви мерки сме препоръчали на тази междуведомствена група, а те са именно Министерският съвет да продължи изпълнението на решението на Народното събрание, като стриктно да следи и да не допуска чрез Агенция „Митници“ и НАП предвидени изключения за износ и съответно да следи за тяхната целесъобразност. Предвиждат се също така ценови компенсаторни механизми, но те трябва да бъдат първо одобрени, завишен мониторинг и контрол от страна на НАП по отношение на ценообразуването и прозрачността на цените на горивата. Естествено, че сме препоръчали, но това не е в нашия ресор, и диверсификация на доставките на суров петрол, така че да се търсят по-ниски цени или адекватни условия за доставката му. По отношение намаляването на акциза и на ДДС – това за момента не е възможно, тъй като ние сме страната с най-ниските ставки и евентуално подобни решения би трябвало, специално за акциза, да се взимат след съгласуване. Що се отнася до ДДС ставката, също не можем да си позволим самостоятелно да вземем решение за нейното намаление. Благодаря.

#47 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми гости! Господин Спецов, моят въпрос е към Вас. Българското общество е притеснено – притеснено от стартиралата изцяло нова война в Близкия изток. В българското общество все още седи споменът за началото на войната в Украйна и какво тя донесе за цяла Европа. Тя донесе инфлация – инфлация, продиктувана от ръста на цените на електроенергията, природния газ и горивата. Ние виждаме, че началото на изцяло новата война в Иран всъщност прилича много на началото на войната в Украйна – цените на природния газ и на суровия петрол скочиха драстично. Българските граждани ги интересуват две основни неща: ще има ли горива по бензиностанциите и на каква цена ще бъдат те? В този ред на мисли бих искал да Ви попитам: какви мерки и действия предприема „Лукойл“, за да осигури непрекъсване на доставките за рафинерията, или, още казано, да не прекъсне доставките на преработено гориво до бензиностанциите, и съответно какви мерки и действия предприемате, така че цените на горивата да бъдат максимално ниски? Благодаря.

#49 · speech

Румен Спецов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Сабрутев! Към 9 март при дизела международните цени се повишиха с около 51%, за сравнение – цената на дребно на бензиностанциите на „Лукойл“ е увеличена с около 12%. Също към 9 март цената на бензина по международните цени се повиши с около 20%. Цената на дребно на бензиностанциите на „Лукойл“ е увеличена с около 6%. Още в първите дни на военния конфликт, когато стартира покачването на индексите, „Лукойл“ запази своите равнища на цени, не реагира – имахме известен запас, и се надявахме този конфликт да се предотврати много бързо. За съжаление, това и към днешна дата не е факт, защото стоковият запас от горива към отделните бензиностанции е от порядъка на четири до седем дни. Отделно, както по указание на КЗК беше разпространено към всички политически партии, знаете, там имаше едни препоръки, само искам да Ви кажа, че към 9 март също, тази година, около 54% от оперативните вместимости на базите на дружествата, са заети за съхранение на горива от трети лица. Тоест всеки един търговец на гориво може да си внесе, както и има внос на готови продукти, и да съхранява в нашите бази, като времето на изтегляне на горивата зависи единствено и само от него. И когато говорим за пазарни принципи, и към днешна дата цената на горивата на бензиностанциите на „Лукойл“ е може би най-ниска – от съответните оператори. Всички увеличения, както ще установят и съответните комисии, които вече започнаха проверки – и КЗП, и КЗК, ще установят единствено, че ние се следваме от пазарните индекси и работим абсолютно прозрачно при ценообразуването и определянето на цените на нашите услуги, ако това Ви задоволява като отговор. Благодаря.

#51 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Механизмът, който всъщност е и европейска практика – да има горива за 90 дни напред, очевидно не работи, защото при първия шок цените на горивата веднага скачат. Тоест тези количества, които ни увериха, че са дори за повече от 90 дни налични в складовете в България, не могат да играят ролята на буфер по някаква причина. Енергийният министър Трайчо Трайков каза: разговарях с Румен Спецов и той ме увери, че до края на април има договорени количества на цени, съответстващи на периода на доставката. Защо тогава „Лукойл“ вдигна едровите цени с над 22% на дизеловото гориво, което всъщност съставлява над 80% от общото потребление на горива в България, при условие че към момента рафинерията в Бургас преработва нефт, закупен в края на месец февруари, и то закупен на цени от около 71 – 73 долара за барел? Цената на едро на дизела в момента за 1000 л е 981 евро без ДДС – била е към 27 февруари, а в момента е към 1200 евро без ДДС. Как ще компенсираме това? Благодаря.

#53 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Към господин Спецов.

#55 · speech

Румен Спецов

Благодаря за въпроса. Всъщност, както казах, за начина на ценообразуване преди малко – мога да го повторя, мога и да Ви го изпратя, за да го имате като формула, той е както и на нефта, така и на готовите продукти – всичко е по Platts. И специално за нефта има друга спецификация, която е преди натоварване, осреднени цени, така че каквото е към момента на натоварване и доставка, така трябва да се определя и цената. А що се касае до другата част на въпроса Ви – за наличности, искам да Ви кажа цени на едро и на дребно. Имаме все пак и указания от КЗК и един акт, който е съставен – на „Лукойл Нефтохим“, за определен марж между цена на дребно и цена на едро. И спазвайки тези указания на КЗК, за да не ни глобяват отново, трябва да има определени маржови дистанции между двете цени. Те също са политика. И към момента разликата е до възможно минималната възможна такава, за да не се вдигат прекомерно цените както на търговията на едро, така и на търговията на дребно. Благодаря.

#56 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Спецов. (Реплика от народния представител Борис Аладжов.) Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте за процедура, господин Ганев.

#57 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, искам да помолите господин Спецов да отговори не на групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, да отговори на българското общество – как така държавата в негово лице вдига цените с 20% на бензиностанциите, при положение че използва продукти, закупени на стари цени, не на днешна дата? Не на нас, господин Спецов, обяснете го на хората, защото… „Ама ще Ви дадем една формула, ама да си я имате…“ Това не променя факта на цените на колонка към днешна дата – за бизнеса, за доставчици, за частни лица. Обяснете го на българския народ как точно държавата, защото това вече не е частна компания, Вие сте държавата, как така държавата вдига цените с 22% на нещо, което е на стари цени? И как да очаквате Вие другите компании да не си вдигат цените спекулативно?

#58 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ – заповядайте, господин Байрам. (Реплика от народния представител Борис Аладжов.) Колеги, моля… Колеги, моля, не влизайте в диалог от място! Колеги, моля Ви!

#59 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Господин Служебен заместник-министър на финансите, уважаеми гости, уважаеми дами и господа народни представители! Виждаме, че днешното изслушване е било наложително и е трябвало да се проведе, защото представителите на служебния кабинет и представителите на някои политически партии неглижираха този световен проблем, икономически проблем, и виждаме, че днешното изслушване е точно на момента си. (Реплики от народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Цените преди самата криза в Близкия изток на едро от „Лукойл“, дизеловото гориво, което е с най-голям интерес, е било 1,1 евро на литър, като на бензиностанциите дизеловото гориво се е продавало на 1,26 евро. Виждаме, че сега цените на едро в „Лукойл“ са 1,37 евро на литър, като в някои бензиностанции горивото, дизеловото гориво, достига до 1,50 евро, което е приблизително 20% увеличение на цената на дизеловото гориво. Виждаме…

#61 · speech

Байрам Байрам

22, да, до 20 – 22%. Виждаме, че и при бензина ще има леко повишение, което е много притеснително за българските граждани и за бизнеса. Научихме, че ще има някакви ценови компенсаторни механизми, ще бъдат предприети някакви мерки. Ние конкретно оттук, от трибуната на Народното събрание, изразяваме мнението на българските граждани: мерките трябва да бъдат незабавни, да не закъснеем, както беше при войната в Украйна, и цените на горивата да повлияят върху ценообразуването на всички стоки и услуги в нашата страна. Защото в момента, ако повишението е само на цената на горивата, ако закъснеем, това повишение ще бъде многократно върху всички цени на стоки и услуги. И тогава наистина ще бъде усетено много сериозно от всички български граждани и от бизнеса. И всички данни, които бяха оповестени от компетентните органи, бяха при цена на барел от 115 долара. Ако конфликтът ескалира, имаме ли разиграни варианти в този случай? Какви мерки ще предприеме служебният кабинет, който досега неглижира този проблем? И по-конкретно: дали тези мерки, които възнамерява служебният кабинет да предприеме, ще ги видим в закона за удължителния бюджет?

#63 · speech

Байрам Байрам

Защото знаем, че тези мерки трябва да бъдат взети незабавно. И днешното изслушване не е за да всява паника, а именно да успокои българските граждани и бизнеса. Благодаря Ви.

#64 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Към заместник-министъра на финансите ли беше Вашият въпрос, господин Байрам? Заповядайте, господин Михайлов, да отговорите на поставените въпроси.

#65 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Както казах, аз мога да говоря от името на Министерството на финансите. Споменах за мерките, които сме предложили. Разиграли сме съответните сценарии, включително и стрес тестове с големи отклонения, но считам, че всички тези стрес тестове, които правим, се изменят всеки ден, така че това, което в момента можем да приложим като мерки по линия, пак казвам, на Министерството на финансите, е чрез органите, които са на наше подчинение, а това са Агенция „Митници“ и НАП – по отношение контрола на цените и тяхното ценообразуване. Що се отнася до тези мерки като пакет, които сме предложили на междуведомствената група, пак казвам, очаквам до няколко дни да бъдат взети като решения и оповестени. Преди това аз не бих могъл да ги коментирам, тъй като не са одобрени. По отношение на удължителния закон. В четвъртък има Бюджетна комисия, така че там мисля, че ще можем да обсъждаме всички тези въпроси и възможностите, които можем да си позволим. Благодаря.

#67 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Спецов, моят въпрос ще бъде насочен към Вас. На първо място, поздравления за големите усилия, които полагате в тази нелека геополитическа ситуация, да подсигурите доставките на суров петрол. Във Вашето експозе обаче Вие засегнахте една тема, която е също толкова важна, колкото и въпросните доставки, а именно финансовото състояние на рафинерията в Бургас. Известен факт е, че дълги години тя оперираше посредством необезпечена кредитна линия от „Литаско“. Стана ясно, че вече ние не можем да обслужваме тази кредитна линия поради наложените санкции, както и че не можем да разчитаме на нея, затова е важно да знаем: намери ли се алтернативен кредитор и алтернативно финансиране, което да подсигури работата на рафинерията и евентуално да възпрепятства нейното вкарване в несъстоятелност, ако кредиторът си предяви вземанията? Тъй като тази кредитна линия беше използвана, освен за да се покриват загубите на рафинерията, също така и да се използват като оборотни средства, посредством които да се закупува суровина. И един доста важен уточняващ въпрос: верен ли е фактът, че поради липса на финансиране и липса на финанси в рафинерията доставките на суров петрол не се заплащат посредством парични средства, а чрез готова продукция на крайно неизгодни за рафинерията стойности? Това е изключително важен въпрос, тъй като по този начин рискуваме рафинерията да изпадне в порочна спирала от загуби, и държавата, и Вие като неин особен управител да излезем от хипотезата на добър търговец. Благодаря.

#69 · speech

Румен Спецов

Господин Председател, искам да изясня нещо много важно. Моля, не внушавайте такъв тип икономически неверни твърдения, че са неоснователни. Не знам Вие откъде имате информация. Или по-скоро ще започна отзад напред. Да, като част от икономическите инструменти, с които в момента разполагаме – тъй като няма такова голямо финансиране, разполагаме единствено с това, което изработим, спечелим – и част от икономическите инструменти, с които боравим преди доставките на нефт, е заплащането на тип бартерна сделка, тоест част от нефта да бъде заплатена с готови горива. Но Ви уверявам – не само Вас, но и всички народни представители и нашите съграждани, че всичко това нещо се извършва, пак казвам, на пазарни цени, на пазарен принцип и винаги в положителна насока. Ние не можем да си позволим към този момент да правим нещо, което е зле за компанията. Защо? Защото, да, аз представлявам държавата, но ние не сме национализирали „Лукойл“. Моята задача е да управлявам, докато сделката за глобалните активи бъде разрешена, която трябваше по принцип да е преди два месеца. Знаете, че два пъти беше удължавана, сега последният срок е 1 април. И оттам нататък вече новият собственик да се разпорежда по начин, както намери за добре – разбира се, със знанието и на самата държава. Така че моята функция е да управлявам тези компании с грижата на добър стопанин, което означава и те да реализират своята печалба. Защо? Защото иначе няма как те да съществуват. Ние трябва да имаме печалба, за да можем да си покриваме разходите. Разбира се, и спазването на санкциите, които бяха наложени, да се проследява всяка една финансова операция, за да се гарантира, че парите няма да отиват към руски бенефициенти. Това обаче налага доста големи спънки. Трябва да Ви кажа, господа народни представители, защото международните компании и към момента, въпреки дерогациите, които са ни дадени както от OFAC, така и от OFSI, не всички банки разрешават плащане. Кореспондентни банки създават проблеми и техните комплайънс отдели ни гледат под абсолютна лупа за всичко, което правим. Отделно руската страна – компанията майка, също извършва такъв мониторинг. Така че ние не можем да си позволим – аз не мога да си позволя, екипът не може да си позволи и хората, които работят в компанията, не можем да си позволим да работим в угроза на самата компания. Това по отношение на бартерните сделки. Да, правим такива, но само в случай, когато това е възможно на пазарен принцип и съответната страна, разбира се, има интерес. Така че не е всичко на всяка цена, а просто използваме и този инструмент, който наистина в известна степен доста облекчава част от сделките. Що се касае до кредитната линия, заявих го и в Комисия, дори и да имаме най-доброто желание да изплащаме тези кредити, които са отпуснати – вътрешнофирмени… Тя е интересна кредитната линия: „Литаско“ отпуска пари на „Лукойл Нефтохим Бургас“ да закупува от същата „Литаско“ нефт, да си заплаща нефта, и на всичкото отгоре да плащаме комисиона на „Литаско“ за това, че ни докарва нефта. Само от това елиминиране в момента на „Литаско“ за месец са почти по 4 млн. долара спестени разходи за компанията, които ние можем да ги влагаме в основната си дейност. Кредитната линия може да се изплаща при наличието, разбира се, на съответен погасителен план, но знаете, че при самите санкции, които са наложени, нито един долар, евро или лев – лев вече нямаме, но не може да отива към руски сметки. Така че тази кредитна линия и сумите, които са по нея, те ще бъдат част вероятно от договореностите при придобиване на глобалните активи. Благодаря. И нещо друго искам да допълня тук към господа народните представители – че все пак други търговци на пазара държат доста по-висока цена от това, което предлага „Лукойл“. И ако „Лукойл“ към момента продава дадена стока на 1,45, цени има и на 1,50. И тях ги няма тук в Народното събрание, за да кажат защо е така. Благодаря.

#71 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Поради отсъствието на министъра на финансите съм принудена да задам въпроса си към заместник-министъра на финансите господин Михайлов. Въпросът ми е следният: На официален брифинг на Министерския съвет министър-председателят Андрей Гюров декларира, че в близките седмици страната ни няма да се повлияе от повишените цени на петрол и петролните продукти, тъй като, цитирам: „Имаме петрол, закупен на старите цени, и няма да допуснем непазарно вдигане на цените“. Слушах внимателно всички въпроси, зададени от колегите ми до този момент – от различните парламентарни групи. Господин Спецов обори над три пъти до този момент думите на служебния премиер. Още тогава ние отбелязахме, че за съжаление, цените се определят от борсата и ако задължим „Нефтохим“ да продава на непазарни и занижени цени, то можем да се окажем в тежък съдебен спор със собственика „Лукойл“ и навярно тежко осъдени за непазарно управление на компанията и загубени ползи. Днес искам да попитам управляващото служебно правителство в лицето на служебния заместник-министър на финансите господин Михайлов: дали поддържате тезата на Гюров, че цените в страната не се и няма да се повишават, докато се изчерпи петролът, закупен на старите цени? И също, ако по някаква причина на пазара се наложи да се пусне в случай на дефицит гориво от резерва, то също ли ще бъде предоставено на българските граждани на старите цени? Естествено, ще направим всичко необходимо всичките Ви твърдения да стигнат до широката общественост. Искам директно да ми отговорите: Вие разграничавате ли се от думите на премиера, или не? Благодаря Ви.

#73 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, считам, че когато премиерът е казал това нещо, е имал съответните съображения да го каже.

#75 · speech

Станимир Михайлов

Аз не мога да твърдя такова нещо. Пак казвам, че ние в момента сме организирали Приходната агенция, която да следи за целесъобразността и прозрачността при образуването на цените. Възможно е при някои търговци на дребно да има известни изкривявания. Когато имаме съответния доклад, ще го оповестим. По отношение на втория Ви въпрос...

#76 · speech

Павела Митова

ИТН, от място

Разграничавате ли се от премиера Гюров?

#78 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Михайлов. Парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Няма въпрос. Парламентарната група на МЕЧ? Нямате въпрос. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Нямате въпрос. Нечленуващите в парламентарна група народни представители? Заповядайте, професор Чорбанов. Имате право общо на един въпрос.

#79 · speech

Андрей Чорбанов

Нечленуващ в ПГ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин служебен Заместник-министър, уважаеми гости! Още когато беше приватизиран българският „Нефтохим“, беше ясно, че това е единствената в света рафинерия, която е на загуба, но това е една много дълга тема за разговор. На всички в България е ясно, макар и да се говори под сурдинка, че рафинерията е руска и технологията, която използва за преработка на суров петрол, също е руска. Тя е адаптирана, както господин Спецов любезно ни информира, към специален тип нефт. Ясно е, че не купувайки такъв тип руски нефт, ние трябва да правим много сложни комбинации, трябва да направим различни миксове, които в никакъв случай не са идеални както за технологичната работа на рафинерията, така и правят един доста сложен микс от цени, за да се получи този краен продукт, който да бъде поносим за българския потребител. Моят въпрос е към господин Спецов и той е разделен така: Говори се неофициално, че в момента има разговори в Европейската комисия доколко може временно да започнат да се изкупуват горива от Русия с оглед продължаващата криза и неизвестността колко ще продължи. Смятате ли, че ако ни бъде позволено да купуваме руски нефт, това в голяма степен ще облекчи технологията? И обратно, ако не ни бъде позволено, кой от типовете петрол, който взимате – доколкото знам, сярата е основното ограничение, но кой от типовете петрол, който се ограничава в преминаването през Ормузкия проток, би бил най-голям въпрос? И какво ще стане, ако изобщо не може да закупим такъв петрол? Благодаря.

#81 · speech

Румен Спецов

Ще отговоря чисто технологично на Вашия въпрос. Естествено, че системата би работила най-добре за продукта, за който е направена. И ако някой ден имаме шанс да работим отново с нея – със сигурност. Така има най-оптимално съотношение между количество, качество, производствени разходи и състояние. Но това не е въпрос, който аз мога да реша. Що се касае до видовете нефт, не е проблемът само в протока. Военни действия се извършват и в различни терминали както от страна на сега протичащи военни действия, така и от предишните военни действия между Русия и Украйна. Така че в съответните терминали винаги има проблеми, дори и сега в терминала „Джейхан“ в Турция, който не работи, а оттам се транспортира нефт от Ирак, Киркук – нефт, който ние също основно използваме. Имаме уверението от турските оператори и от съответните търговци, че тези проблеми, които имат в момента, в много, много бърз порядък ще бъдат отстранени и ще бъдат възстановени количествата, които са по тази тръба за Киркук. Това е моят отговор. Благодаря.

#82 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Спецов. Преминаваме към втория кръг въпрос. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Заповядайте, господин Кръстев.

#83 · speech

Георги Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Заместник-министър, моят въпрос – въпрос на групата на ГЕРБ-СДС, ще бъде към Вас, тъй като отговорите в първия кръг бяха доста неубедителни. Те породиха повече въпроси, отколкото да внесат яснота по темата. Именно поради тази причина ще задам някои въпроси, които изникнаха в нас по време на отговорите от Ваша страна. На първо място, Вие казахте, че работите за това да има компенсаторен механизъм по отношение на повишената цена на петрола, а оттам и на горивата. Само че това е много общо. Какъв ще бъде този компенсаторен механизъм? Искаме детайли. Ако давате пари, откъде ще ги давате? От държавния бюджет? Ако са от държавния бюджет, дали това е предвидено в удължителния закон, който вече сте внесли? Защото, доколкото знам, такава мярка няма. На второ място, коментирахте междуведомствената група. Нашият въпрос е: дали има актуализирана заповед? Тъй като последната информация, която намерихме – от сайта на Министерството на икономиката, е от месец април 2025 г. Дали тази група работи по всички въпроси? И да ни уведомите за какво работи. И последното нещо – по отношение на нашето предложение за ДДС и акциза. Казахте, че не можете да направите нищо самостоятелно. Окей, това е факт. Но през последните дни, откакто се качиха цените, какво направихте Вие по отношение на търсенето на контакт с Европейската комисия? Потърсихте ли Европейската комисия? Инициативата трябва да бъде Ваша! Ако ние все още чакаме някой отвън да ни оправи – Бог да ни пази! Благодаря.

#84 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Кръстев. Господин Заместник-министър, заповядайте да отговорите на поставените въпроси.

#85 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Може ли първо да довърша един отговор, който беше свързан с освобождаването на горива от държавния резерв?

#87 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Първо искам да кажа, че има достатъчно горива, налични в складовете в страната, преди да се наложи да освобождаваме някакви горива от държавния резерв. Искам това да се чуе от трибуната на Народното събрание. Така че, не дай си боже да се случи такова нещо, имаме достатъчно запаси. Цифрите, които аз съобщих, които са подадени от Агенция „Митници“, касаеха количествата, които осигуряват потреблението и които са на територията на страната. По отношение на въпроса за компенсаторния механизъм – обсъждаме няколко такива варианта и те не са свързани със Закона, така наречения удължителен закон, който сме внесли в Народното събрание. Питахте ме за междуведомствената група – заповедта е № Р-33 от 10 март 2026 г.: „На основание чл. 24 от Устройствения правилник нареждам: създавам междуведомствена работна група в състав: председател – Андрей Гюров, заместник-председател – Ирина Щонова, секретар – Атанас Ваклинов“. Предлагам да не я чета цялата от трибуната на Народното събрание, тя е с днешна дата, подписана е от заместник министър-председателя Андрей Янкулов. По въпроса дали се водят разговори с представители на Европейската комисия – да, по моя информация, но не мога да дам конкретика, тъй като не съм запознат. И министърът на финансите Георги Клисурски, който в момента е на срещата на ЕКОФИН, както и премиерът господин Гюров водят такива разговори. Не мога обаче да Ви отговоря какви са техните конкретни детайли. Благодаря.

#88 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Михайлов. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната“? Заповядайте, господин Рибарски.

#89 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. В днешното изслушване основно се говори за доставките на нефт и след това за цените на нефтопродуктите. Моят въпрос към господин Спецов – мисля, че и заместник-министърът на финансите може да вземе отношение по него, е: какво се случва с доставките на природен газ за рафинерията? Знаем, че рафинерията не е клиент на „Булгаргаз“ и търгува нужния природен газ от търговец. След взетото решение за отказ от руски природен газ от Европейската комисия през март месец тази година всяка държава трябваше да декларира и какви дългосрочни договори продължават да се изпълняват с доставка, касаеща руски газ. Та, моят въпрос е: продължава ли „Лукойл“ да получава руски газ? Как са уредени и подсигурени ли са съответно доставките за следващите месеци? И извършена ли е пък съответно от Министерството на финансите тази процедура по информиране на Европейската комисия за продължаващи такива дългосрочни доставки, макар и от търговец, различен от „Булгаргаз“? Благодаря.

#90 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Рибарски. Към господин Спецов и към заместник-министъра на финансите, нали така? Заповядайте, господин Спецов, първо, после господин Михайлов.

#91 · speech

Румен Спецов

Уважаеми господин Рибарски, да – „Лукойл Нефтохим“ продължава да получава редовно по договор доставки на газ. Той не идва от Русия, държа да подчертая. Нямаме нарушение в доставките на газ, но разбира се, очакваме и повишение на цената, тъй като нефтопреработката е силно енергоемък ресурс. Ние разчитаме основно на това, но към днешна дата нямаме нарушение на доставките на газ. Благодаря.

#93 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Уважаеми господин Председател, дами и господа! Вчера проведохме среща с Българската петролна и газова асоциация, на която бяха обсъдени доставките на газ, които са с източник Руската федерация, и такива, които са с източник извън Руската федерация. Тя беше и с Агенция „Митници“ – относно това какви документи са необходими, за да бъдат дадени съответните разрешения, говоря за доставките, които са от Руската федерация. Това, в което ме увериха всички представители, които присъстваха там, включително и на държавните дружества, е, че има достатъчно количество газ в страната до края на месец септември. Така че, ако има някакви... Може би господин Димов, ако има нещо, което да добави. Благодаря.

#95 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. На всички ни е ясно, че ако конфликтът в Близкия изток продължи да се задълбочава, цените на петрола и енергията ще продължат да вървят стремглаво нагоре. Високите цени на горивата директно увеличават производствените и транспортните разходи, а това води до така наречения вторичен ефект, при който стоките и услугите в магазините поскъпват в рамките на две-три седмици. Всичко това налага служебното правителство успешно да разработи механизъм за овладяване на шоковото поскъпване на горивата. И в тази връзка въпросът ми е към Вас, господин Заместник-министър: има ли правителството разработен такъв механизъм за намаляване на косвените данъци върху горивата, като използва неочаквано по-високите приходи от ДДС, които идват именно от поскъпването на горивата по бензиностанциите? Идеята е част от допълнителните приходи от по-високите цени да бъдат върнати обратно към домакинствата и бизнеса чрез по-ниски данъци върху горивата и по този начин да се овладее шоковото им покачване. Преди да излезете да ми отговорите бланкетно, ще Ви припомня, че с приетия през ноември 2023 г. Закон за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт подобен механизъм вече се прилага в България. И в тази връзка, господин Заместник-министър, искам да излезете и да заявите ясно и категорично: има ли воля служебното правителство да разработи наистина работещ механизъм, който да спре шоковото поскъпване на цените на горивата и оттам – покачването на инфлацията? Благодаря.

#97 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Сега, когато говорим за приходите от ДДС, трябва да имаме предвид, че както те се събират, по същия начин след това се и възстановяват на търговските оператори, така че тяхното влияние е много краткосрочно, в рамките на 30 дена. Аз не бих казал, че в момента има шоково поскъпване на горивата. Да, има повишение на цените, но все още то не е шоково. Що се отнася до това какъв механизъм се разработва – да, ние знаем за този модел. Предложили сме го като вариант за разглеждане, но както казах, именно това е и задачата на работната група, която тепърва ще го одобри и ще съобщи резултатите от тези решения. Така че разработили сме вариант, но не мога да кажа, че е окончателно приет, преди да бъде разгледан между представителите на различните министерства. Благодаря.

#99 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми гости! Моят въпрос ще е отново към служебния заместник-министър и той е следният: предвид увеличението вече на цените на горивата, на нефтопродуктите, какви мерки ще предприемете въобще да компенсирате… или да има нормален диалог с бизнеса и в частност с транспорта, които определено ще бъдат подложени на икономически натиск? Това, за съжаление, се е случвало вече и по COVID кризата. Надяваме се да отчетете това, което се случва с българския бизнес. И когато разчитаме на приходите – и от ДДС, и всички данъци, ние първо трябва да имаме работеща икономика. В този смисъл предвидили ли сте да имате разговори и евентуално съгласие как да подходите със съответните представители на бизнеса, на браншовите организации на транспорта, защото оттам всичко ще повлече ефектът на доминото и в крайна сметка цената ще я платят отново българските граждани? Какви са мерките, които са предприети? Има ли конкретни разговори, има ли комуникация с бизнеса? Има ли поставени условия от тях? Има ли начертан план и какво смятате да правите Вие? Благодаря.

#101 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Господин Председател, дами и господа! Компенсаторни мерки за транспортния бизнес по всяка вероятност ще бъдат третирани като държавна помощ, така че ние, преди да предприемем такива, трябва да съгласуваме това с Европейската комисия. До момента лично аз не съм провеждал срещи с представители на браншови организации. Не знам по линия на Министерството на икономиката или Министерството на транспорта дали такива са правени, защото всяко едно от тези министерства, така както ние го направихме, е подготвило своите предложения до междуведомствената група. Ще потърсим такива срещи и ще проведем, но пак казвам, имайте предвид, че подобни компенсаторни механизми, ако не са за граждани и физически лица, се третират като държавна помощ и това не може да бъде приложено веднага. Така че имаме го предвид, разглеждали сме го като вариант. По-нататък в зависимост от ситуацията, ако действително нещата станат по-сериозни, би могло да се иска разрешение за такава държавна помощ, но тя не може да стане едностранно с решение на правителството. Благодаря.

#102 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Господин Гуцанов, заповядайте за Вашия въпрос.

#103 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Ясно е, че ситуацията е безкрайно трудна и тежка, защото икономическата логика и здравият разум отстъпват пред определена политическа целесъобразност, която е твърде съмнителна. И за жалост, цяла Европа е изправена пред много трудни икономически проблеми именно заради това, че политиката отстъпва на икономическата логика, което не е нормално. Но такива са реалностите, в които живеем. Аз се радвам, че професор Чорбанов зададе един въпрос, на който господин Спецов се постара да даде отговор, въпреки че е твърде притеснително откъде точно ще бъде доставен този иракски суров петрол, който е изключително необходим, за да може да се направи тази смес, за да може да работи нормално заводът. Дано наистина терминалът да работи и да може това да се случи. Защото за едно е проектиран заводът, с едни продукти да работи, а те в момента са съвсем различни, за втори път го казвам, тотално различни от икономическата логика. Още преди да избухне войната, беше ясно, че това не може да продължава дълго време. Но моят конкретен въпрос в момента… Тъй като тук се завъртяхме вече в този омагьосан кръг и е ясно, че трябва да се направи всичко възможно не само да има доставки, но да бъдат и на нормални цени за хората. И без това безкрайно трудно се живее. Но на 19 февруари 2026 г. – затова въпросът ми е към заместник-министъра на финансите, швейцарското дружество „Литаско“, част от групата на „Лукойл“ и пряк акционер на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и „Лукойл – България“ ЕООД, официално е уведомило Република България за възникнал инвестиционен спор. Уведомлението е подадено на основание споразумението между Конфедерация Швейцария и Република България за насърчаване и взаимна защита на инвестициите и Договора за Енергийната харта. „Литаско“ твърди, че има нарушения на международните ангажименти на България и те могат да се квалифицират като „незаконно отчуждаване на инвестиции без обезщетение“. Аз не коментирам защо „Литаско“ не прави доставките, но получило ли Министерството на финансите официално уведомление за инвестиционен спор от „Литаско“ от 19 февруари 2026 г. и какви действия са предприети от страна на българската държава за защита на нейните интереси? И вярно ли е, че в иска става въпрос за около три милиарда евро, посочена ли е въобще такава сума в иска? И какво ще направи държавата, за да защити националния интерес?

#107 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Уважаеми господин Председател, дами и господа! В Министерството на финансите е получено подобно писмо от „Литаско“, но лично аз не съм запознат и не мога да Ви отговоря на въпроса. Предлагам писмено да го зададете и ще Ви дадем писмен отговор. Аз лично не съм се занимавал с тази тема. Благодаря.

#108 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Заместник-министър. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, госпожо Митова.

#109 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. На първия кръг зададох въпроса си към заместник-министъра на финансите и Вие ми отговорихте, че считате, че за да каже това, премиерът е имал съответните съображения. Разбира се, никой не е наясно какви са съображенията на премиера, за да изрече нещо невярно, но Вие не отричате, че това е невярно твърдение, тоест признавате, че не е в състояние да командва непазарно цените на горивата. Та следва да попитам – пак заместник-министъра, как тези нови цени на горивата ще се отразят на цялостната ценова картина в страната, имайки предвид, че увеличението на цените на петролните продукти по принцип се отразява, и то не малко, на цените на всички продукти и дейности в страната? Например дизелът оказва сериозно влияние върху ценообразуването на селскостопанската продукция, докато газът, който също ще се увеличи поради простота причина, че Катар е спрял износа на LNG, а е един от най-големите производители и износители на LNG, до второ нареждане, следователно и газът ще поскъпне. Ако поскъпне газът, ще поскъпне и електропроизводството. И въпросът е: в случай че тази тенденция се запази, то какви компенсации и по какъв начин са предвидени за населението или поне за неговата най-бедна част и как изобщо служебното правителство възнамерява да провежда компенсаторни политики – тъй като чухме няколко пъти, че възнамерявате да провеждате такива, но не е ясно какви точно – без съдействието на Народното събрание и без парламентарно представените партии? Защото предполагам, че ще Ви е необходимо ние да гласуваме тези компенсаторни политики. И тук малко ще Ви подскажа с въпроса си: ще поискате ли дерогация за въглеродните емисии за периода на войната и ще включите ли въглищните ни централи на пълни мощности, за да можете по някакъв начин все пак да туширате ефекта върху българските граждани? Благодаря Ви.

#111 · speech

Служебен Заместник-Министър Станимир Михайлов

Господин Председател, дами и господа, уважаема госпожо Митова! Много моля да не тълкувате моите думи по отношение изказването на премиера! Не мога да си позволя да коментирам негово изказване. Това, което исках да Ви кажа, да Ви отговоря всъщност, е, че при най-негативния за момента сценарий, който сме разиграли и сме дали за сведение, в края на годината, на 2026 г., не се очаква влошаване на реалния растеж на брутния вътрешен продукт. При най-лошия сценарий евентуално може да се очаква увеличение на инфлацията с 0,9%... Нула цяло и девет процентни пункта, не 0,9%. Така че това сме го предвидили. По отношение на компенсаторните механизми аз няколко пъти казах, че ние сме предложили варианти. Не мога от името на цялото правителство да Ви кажа какво ще бъде одобрено. В следващите няколко дена, след като всички предложат своите варианти и те бъдат обсъдени, ще бъдат съобщени съответните възможности. Иначе по отношение на това, че правителството трябва да съгласува действията си и да работи съвместно с Народното събрание, аз с това започнах изказването си – че ситуацията е такава, че тук не би трябвало да се делим на Народно събрание и правителство. В условията на тази геополитическа криза трябва да обединим усилията си и да търсим възможности. По отношение на удължителния закон, както стана ясно тук последните дни, утре ще има среща, ще се коментират въпросите, премиерът ще бъде, министърът на финансите. Така че от страна на правителството, пак без да искам да говоря от негово име, има пълна готовност за комуникация и за съгласуване на действията с Народното събрание. Благодаря Ви.

#112 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Михайлов. От „Алианс за права и свободи“? Няма въпрос. От парламентарната група на МЕЧ? Няма въпрос. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Няма въпрос. Нечленуващите в парламентарна група изчерпаха възможността да задават въпроси. Преминаваме към отношенията. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Заповядайте, господин Кръстев.

#113 · speech

Георги Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Темата за повишаването цените на петрола вследствие на войната в Иран и оттам за покачването на цените по бензиностанциите е изключително важна – не само заради цените по бензиностанциите, а и заради това, че тази цена след това влияе на цената във всеки хранителен магазин. Става дума за хранителни стоки и услуги, тъй като ценообразуването в крайна сметка се влияе и от транспортните разходи. Това служебно правителство бърка в джоба на всеки български гражданин със своята некомпетентност, със своята никаква работа. И това изслушване беше още един пример точно за това нещо. Тук бяхме поканили министъра на финансите, който не се яви. Заместник-министърът дойде, отговори изключително незадоволително на нашите въпроси. По отношение на компенсаторните механизми, които очевидно се мислят, няма нито едно предложение, което днес от трибуната да беше съобщено на народните представители – не като финално решение, а като това ние да сме информирани и запознати с това дали Вие реално вършите работа по този въпрос. По отношение на междуведомствената група Вие казахте, че е създадена със заповед от 10 март. Ами това е днес, господин Заместник-министър! Днес! Десет дни какво правихте? Десет дни проспани, десет дни позволено цените да се покачват! Нима Вие не ходите да зареждате, нима Вие не ходите по магазините? Защото хората това нещо ги притеснява изключително много. Еврозоната е стратегическа цел за България и ние влязохме в нея. И предупреждавахме, че трябва да има стабилно, редовно правителство, което да бъде на своето място, което да бъде с целия експертен потенциал, със своите контакти в Брюксел, за да може да не позволи спекулативни клопки от недобросъвестни търговци – това, което позволихте Вие! Блокадата не е в Ормузкия проток – блокадата е в главите на това НПО правителство. Пълна блокада! Никакви действия, никакъв план, никаква стратегия! И това е нещо, което изключително много ни притеснява. Нашата позиция е ясна. Предното редовно правителство на господин Росен Желязков успя да издейства дерогация от Съединените американски щати и Обединеното кралство. По този начин запазихме рафинерията в Бургас. Запазихме работата ѝ, запазихме работните места. От Вас се очакваше да бъдете адекватни, да имате своевременна реакция и защита, когато има такива кризи. За съжаление, в това се провалихте. Унгария и Хърватия вече взеха мерки. Те предложиха и приеха таван на цените, държавата да компенсира, да няма възможност от други съседни държави да се зарежда. Дали това е правилно, или не – няма значение. Въпросът е, че там се вземат мерки, хората са спокойни. А тук, в България, сякаш няма правителство, което да реагира при кризи. Затова очакваме от Вас повече работа, по-малко кадруване, защото със смяна на служби и на заместник-областни управители от вчера държава не се управлява. По този начин държава само се завзема и се завзема за лични цели, докато хората, докато българският гражданин страда. И това бърка в джоба на всеки един от нашите съграждани. И ние това няма да го позволим. Затова изключително много ще следим Вашата работа и оттук насетне просто се залавяйте за работа. Благодаря.

#114 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Кръстев. Господин Димитров, заповядайте за отношение от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“.

#115 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми гости, дами и господа народни представители! Да, ситуацията е кризисна, има глобален проблем с доставките на горива. Свидетели сме на втори военен конфликт. И това има своите икономически последствия. На този фон, колеги, особено тези от ГЕРБ, чиято декларация чух до момента, сериозно ли е да нямаме приет удължителен бюджет?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) На този фон сериозно ли е, замислете се, да не е имало Бюджетна комисия, тя да е отложена и България да няма приет удължителен бюджет, а Вие да казвате колко сте загрижени за това, което се случва?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#117 · speech

Мартин Димитров

Абсолютно несериозно е! Да, зависи от Вас! Вие имате председател на Бюджетната комисия – той я отменя! Вие имате мнозинство в Комисията на парламента. Да, от Вас зависи! (Шум и реплики.) Защото един колега, за протокола, пита от тях ли зависи. От тях зависи!

#119 · speech

Мартин Димитров

Така че, господин Председател, в кризисна ситуация първото отговорно нещо е да си приемеш удължителния бюджет, и то с голям консенсус – с голям консенсус удължителен бюджет, като сигнал за цялото общество, че да, това е първият важен въпрос. (Шум и реплики.)

#120 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало, от място

Нали не искаше да има бюджет, бе! Нали Вие не искахте!

#121 · speech

Мартин Димитров

След това отиваме към цените на горивата. Отиваме към цените на горивата. Господин Михайлов, към Вас се обръщам – като заместник- министър на финансите. Трябва относително бързо да се помисли за възможността или за намален ДДС, или за компенсационен механизъм. Знаете, че логиката е същата. Забележете обаче при какви условия! При нараснали цени на петрола приходите в бюджета ще се увеличат. Тоест възможно е така да се прецени компенсационният механизъм, че вместо да се увеличават приходите, тази разлика да отиде за компенсация. Помислете го по този начин. (Шум и реплики.) Така може да се подходи. Тоест, вместо да имаме увеличени приходи в бюджета, това да отиде за компенсиране на всички потребители. И по този начин да не се допусне повишаване или да има по-малко повишаване на други свързани цени. Помислете по този въпрос! (Шум и реплики.) Сега, имайте предвид, господин Михайлов, че не трябва да се губи много време. Трябва да се реагира относително бързо, за да не се позволи ситуацията да доведе до напрежение. За да няма напрежение, трябва да има приет удължителен закон (шум и реплики), да видят икономическите агенти, че държавата си върши работата и парламентът – на първо място, си върши работата, приемайки удължителния закон, за да може да не се получи ефектът от бързо пренасяне на увеличените цени на горивата върху трети стоки, което не трябва да се допуска, или, ако има такова увеличение, да бъде минимално. Наистина инфлацията в края на годината – това което Вие казахте, увеличението да бъде от порядъка на под процент. Това трябва да бъде целта. Още нещо към шефа на Агенция „Митници“ в случая. Знаете, че направихме един много важен законопроект да се обявяват свободните капацитети, за да може да се внасят горива от повече играчи, да не е затворена системата, и това беше една важна реформа, която ние от „Демократична България – Продължаваме Промяната“ инициирахме. Само че виждам, господин Председател на Агенция „Митници“, че не всички търговци обявяват свободните капацитети. Така че това е добре – тази система да заработи, защото възможността да бъдат привличани допълнителни количества, каквато и да е проблемна ситуацията, това трябва да заработи както трябва. И към Националната агенция по приходите. Действа Законът за еврото. Да, трябва в тази ситуация повече контрол – специално за бензиностанциите, не трябва да се допускат злоупотреби. Да, тук трябва да се фокусира до голяма степен според нас контролът, да има действащи мерки и действащи механизми. Не трябва сега да се допускат злоупотреби. Законът за еврото може да бъде ползван като необходимата нормативна база НАП да осъществи особено голям контрол върху цените на горивата в момента. И това според мен ще бъде подкрепено широко и от Народното събрание, и трябва да стане приоритет на правителството. Освен да се вземат мерки срещу растежа на цените на горивата, ние трябва да имаме и втора цел – когато премине кризата, да са предприети действията горивата бързо да се нормализират и цените на бензиностанциите бързо да се възстановят. Тоест и това трябва да бъде цел и да е в дневния ред на работата на правителството. И накрая, уважаеми колеги, нещо по-голямо. Европейският съюз не беше подготвен за първия военен конфликт – безумната агресия на Русия…

#123 · speech

Мартин Димитров

…не беше напълно подготвен и за втория конфликт. Така че е важно Европа да диверсифицира и България да участва, да се направи нещо като общ енергиен работещ съюз, така че да има диверсификация, да има алтернативни източници, Европа да е по-подготвена за подобни кризисни ситуации, защото виждате – те са непредвидени (реплика от народния представител Костадин Костадинов), те се повтарят. тук България трябва да бъде от активните участници в този процес. Благодаря за Вашето внимание.

#125 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. На 28 февруари САЩ и Израел започнаха военна операция срещу Иран, като предварителните прогнози бяха, че тя ще трае едва няколко дни. Впоследствие се оказа обаче, че Иран е костелив орех, и вече се говори за доста продължителна война. Няколко дни след началото на самия конфликт Иран затвори Ормузкия проток, откъдето минават 20% от нефта, който се транспортира с танкери в света, и 35% от втечнения природен газ. Съответно пазарите реагираха незабавно и цените скочиха. Доскоро немислимата квота от 100 долара за барел беше достигната едва за няколко дни. Сега се колебаят котировките около тези цени, но се върти около 100 долара. Вече има експерти, които говорят дори за 200 долара за барел. Всичко това в комбинация със санкциите на САЩ срещу „Роснефт“ и „Лукойл“, както и със санкциите на Европейския съюз срещу Русия създава една перфектна инфлационна буря в България, или, казано по друг начин, доходите на българите стават жертва на общностните ангажименти, които нашите родни евроатлантици са поели и които поставят над интереса на държавата. Според нас България трябва да следва примера на Унгария, която успя да договори дерогация до края на 2026 г. Общоизвестен факт е, че руският нефт е най-изгоден за преработка в рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“, тъй като той идва от Новоросийск, където маршрутът е най-кратък, няма различни смесвания и така нататък, които бяха описани по-рано тук от присъстващите. Също така доставките от Новоросийск гарантират най-ниска цена поради ниските транспортни разходи, краткото време и сигурността на доставките, както и липсата на така наречените STS операции, които създават множество проблеми, най-вече неприятни миризми, и вредят на туризма в град Бургас и околните населени места. Съветът на Европейския съюз още в края на 2022 г. въведе таван от 60 долара, който на фона на днешните цени изглежда направо като фантастичен. Тук възникват два основни въпроса, които тревожат всички нас. Първият е: ще имаме ли доставки от нефт и газ? Ние не чухме отговор на този въпрос, само някакви такива мъгляви обяснения, но нищо конкретно. Другият, още по-важният, въпрос е: докъде ще стигне ръстът на цените? Тоест самите цени нямат таван. Само за седмица бензинът у нас е поскъпнал с малко над 6%, а дизелът с малко над 12%. Тук министърът каза, че 12% за седмица било минимално поскъпване, а не шоково. Ако 12% е минимално поскъпване… Аз не знам какво означава да е... каква цифра трябва да чакаме, може би 120%, за да стане шоково. Тук ще попитам: какво ще направи служебното правителство на ПП-ДБ и бившия президент? То трябва да защити хората с най-ниски доходи, тоест най-уязвимия слой от обществото. Ще Ви кажа какво ще направи – няма да направи нищо. Те просто ще констатират тези процеси като служители на Националния статистически институт и това ще оправдае всичко. И с всичко това ще се оправдават, с всичко и с всеки, докато чакат краткият им престой във властта да приключи. Благодаря.

#126 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Койчев. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Колеги, имате ли...? Заповядайте, господин Цонев.

#127 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Заместник-министър, ръководители на агенции и на „Лукойл“! Парламентарната група на ДПС организирахме този дебат, това изслушване, защото смятаме, че законодателната, изпълнителната и всички власти в страната трябва да действат изпреварващо на кризите, а не последващо. Не да гасим пожари, предизвикани от кризите, а да ги предотвратяваме. Впрочем така постъпихме и миналата година, когато беше отнет лицензът на „Лукойл“: пак ние предизвикахме дебата, пак ние предизвикахме назначаването на особен управител от името на държавата, с повече правомощия, и резултатът е отличен. Може би тук е мястото да благодарим на господин Спецов, че системата работи добре от тогава до сега и българските граждани избегнахме тази криза, която имаше в Сърбия и в други страни. Дано, господин Спецов, това да не предизвика новите управляващи да Ви сменят, защото те имат този навик – ако случайно някой бъде похвален от тази трибуна от ДПС, да продължат чистката в тази посока. (Смее се.) И не го казвам с шега, а със загриженост. Какво бихме могли да направим? Дебатът е абсолютно навременен. Имаме възможност да предотвратим онова, което би се развило на пазара за българските граждани и за българския бизнес. Направих си труда да извадя статистиката за кризите в Залива от 1973 г. досега. През1973 г. – 300% увеличаване цената на суровия петрол; войната в Залива през 1990 – 1991 г. – 140%; 2003 г. в Ирак – 60%; 1922 г. след войната в Украйна – 45%; и сега – 50%. Нещо повече, само до вчера цената на газа достигна над 100% увеличение – от 13 на 25 долара. Казвам тези факти, защото е ясно, че тази криза влияе върху цените на тези енергоизточници, и то влияе сериозно, и то влияе дългосрочно. Дано тази криза да приключи по-бързо, но ние трябва да имаме готовност като държава да я посрещнем. Българските граждани и бизнесът очакват от нас това. Моят колега Мартин Димитров преди малко каза: защо няма приет удължителен бюджет? Аз да запитам: а защо няма приет редовен бюджет, след като второто издание на бюджета след протестите беше абсолютно съгласувано със социалните и бизнес партньори, след като имаше абсолютно съгласие за него? Защото едно е сега да променяш и да приемаш удължителен бюджет, друго е да имаш редовен бюджет, който ти дава възможност да посрещнеш кризите с мерки. Но ние от парламентарната група на Движението за права и свободи ще излезем с пакет от такива мерки още сега, преди четенето на удължителния бюджет, за да бъде отразено там. Бих могъл да се обърна – и се обръщам, към правителството в лицето на заместник-министъра и на ръководителите на агенции: да избързате както с изготвянето на тези мерки, за което вече казах, че ние ще дадем своя принос, изготвяйки такъв пакет от мерки, и да придвижите съответните процедури, за да имаме изпреварващо действие, ако се наложи. Защото една процедура по съгласуване с Европейския съюз трае месеци. Със сигурност вече имаме опит от кризите, които преминахме в предишните години. Спомняте си ковид кризата, спомняте си какви мерки предприехме тогава в подкрепа на бизнеса и на хората и как ги отразихме в бюджета. Бихме могли и сега. Ще Ви давам само един пример. Може би най-засегнат вече и може би най-засегнат ще бъде транспортният бизнес, който дава много съществена част от брутния вътрешен продукт, защото там цените на горивата заемат много голям дял от производствените им разходи. Например там може веднага да се помисли – Българската агенция за експортно застраховане да им даде държавни гаранции, за да си разсрочат лизинга за шест месеца примерно напред. Това ще им помогне за глътка въздух. Преди всякакви други бюджетни мерки. Но отсега заявявам, че ние от ДПС ще внесем такъв пакет и ще искаме да се отрази при второто четене на удължителния закон за бюджета. Затова, колеги, отсега Ви казвам: забравете за две четения в едно заседание. Бюджетът трябва да бъде приет на две четения, в две заседания, със съответните мерки, тъй като българският бизнес и българските граждани очакват от нас да сторим това – да го сторим изпреварващо и да го сторим подобаващо на това, което хората очакват от нас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#128 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Цонев. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, имате ли отношение? Заповядайте.

#129 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми ръководители на агенции, на „Лукойл“! Ние също от нашата парламентарна група мислим, че беше много навременно това изслушване. Категорично темата засяга не само международната обстановка, но и като цяло целия български народ. Единственото, което ни притеснява, е, че доста вяло, като цяло, мина изслушването – даде се информация за това какво се мисли, но не бяхме очаровани от това, че така, както беше свикан своевременно и Съветът за сигурност, може би още оттогава трябваше да се мисли за тези последващи действия от този конфликт, който вече е 10-дневен – конфликт, който неминуемо и нашите служби са имали информация до какво ще доведе. И в крайна сметка още откакто поехме и управлението на „Лукойл“, мисля, че това бяха много своевременни, бързи реакции, не се допусна по никакъв начин на пазара да има увеличение на цената. Но сега с тази международна обстановка и всичко, което се случва в Иран, неминуемо ще доведе до страхотно затруднение не само на бизнеса, но това, на което искаме да обърнем внимание – най-вече на обикновените граждани. Затова от нашата група ще адмирираме и ще подкрепим действия, ако такива бъдат, разбира се, предприети от страна на служебното правителство. И наистина може би сега е моментът в навечерието, когато да гледаме и удължителния бюджет, да се помисли, защото в крайна сметка всички крайни потребители, а това са обикновените хора, ще платят като цяло цената. И затова не е лошо да се помисли и в удължителния бюджет, който ние, да, искаме да бъде разгледан, искаме да бъде приет, но да се помисли същевременно и за това, за което алармираме навсякъде – за увеличение поне с 5% за хората от бюджетните дейности, защото това, което към настоящия момент наблюдаваме, а не може цената единствено и само… Да, и господин Спецов каза, че „Лукойл“ имат една определена цена, но всички останали доставчици държат много по-високи цени, така че не е лошо да се помисли как и по какъв начин да можем да осигурим по-добри условия за всеки един потребител, който ползва горива и бензини от бензиностанциите. В заключение искам да кажа, че е хубаво и Вие, господин Заместник-министър, да предложите и да сведете до Министерския съвет, а най-вече до министър-председателя, за такива предложения, които да бъдат направени в предложението за удължаване на бюджета, за да може нашите съграждани да не усетят такова увеличение на цените. Благодаря Ви.

#131 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Въпросите, които аз зададох, бяха насочени пряко към изказване на министър-председателя Андрей Гюров, който декларира, че в близките седмици страната ни няма да се повлияе от повишаването на цените и че той ще направи всичко възможно да подтисне цените, така че „Лукойл“ да продава на стари цени, защото е купувал на стари цени. Попитах заместник-министъра на финансите дали той се асоциира с тези популистки амбиции на служебния министър-председател. Вие ми отговорихте, че считате, че за да каже това, премиерът е имал съответните съображения, и ме помолихте да не интерпретирам Вашите думи в една или друга посока. Аз няма да ги интерпретирам, аз ще Ви кажа за какво точно се касае и ще го кажа с мои думи. Касае се или за абсолютна некомпетентност от страна на премиера по отношение на ценообразуване и пазарни принципи на горива, или се касае за откровена лъжа. Тоест имаме две опции – или служебният министър-председател е леко глуповат, или е лъжец. Това са двете опции. Или и двете, разбира се. Господин Спецов, от своя страна, каза точно това, което аз продължавам да твърдя вече четвърти ден – че цените ще се образуват на пазарен принцип, защото той така трябва да постъпи. В противен случай „Лукойл“ ще ни съди за неправилно управление на компанията си и за пропуснати ползи. Когато Ви попитах какви ще бъдат компенсаторните механизми, които ще приложите, Вие ми казахте: компенсаторни механизми ще има и е хубаво да си сътрудничим с Народното събрание. Аз не Ви питам дали ще има, аз Ви питам какви ще бъдат те. Отговор на този въпрос не получих. Също така не получих и отговор на въпроса дали ще изпратите въпрос към Европейската комисия за дерогация за въглеродните емисии, за да можете да пуснете на пълни мощности въглищните ни централи, което е от особено значение. И с този въпрос аз Ви подсказах всъщност какво трябва да направите. Защото, когато се покачи цената на петрола, ще се покачи цената на дизела, ще се покачи цената на селскостопанската продукция. От цената на газа, която се покачва, ще се покачи цената на електропроизводството, откъдето ще се покачат цените на абсолютно всичко. И българските граждани, сред които има огромен процент енергийно бедни, няма да могат да издържат. И всъщност единственото отношение от парламентарна група, което аз мога да направя, е следното: добре, че беше парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и бившият редовен министър на енергетиката Жечо Станков, за да може сега българските граждани да не бъдат на свободния пазар за електроенергия. От друга гледна точка, като говорите за компенсации, хубаво е да помислите и за наличностите, които ще останат във Фонд СЕС, когато говорим за покачване на цените. Втора точка на моето отношение. Добре, че беше „Има Такъв Народ“, добре, че бяха всички коалиционни партньори от предходното редовно правителство, за да може да има таван за компенсирането на небитовите потребители на електроенергия при средно претеглена цена на пазарен сегмент „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса. Оттук нататък предполагам, че на това ще разчитате като компенсаторни механизми, защото в противен случай трябва да търсите парламентарно представените партии. И в заключение. Добре, че беше предходното редовно правителство, за да може изобщо „Нефтохим Бургас“ да функционира и да имаме в момента изобщо горива. Така че – мерси, моля.

#132 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Парламентарната група на Алианса за права и свободи? Нямате отношение. Парламентарната група на МЕЧ? Нямате отношение. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте, госпожо Катинчарова. (Оживление.)

#133 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

ВЕЛИЧИЕ

Господин Председател, колеги народни представители! Съчувствам на колегите, на нашите уважаеми гости, които трябваше да отговарят на Вашите въпроси. Останах обаче в недоумение от чутото от господин Георги Димов, който казва, че щял да следи цените, борсовите цени. Вие нямате никакъв контрол, както и никой тук, въобще никой в държавата няма никакъв контрол над цените на горивата. И Вашата компетентност въобще не включва следене на каквито и да е цени. Вашите задължения включват това да знаете, да контролирате количествата от военновременните запаси и 90-дневния запас. И аз не разбрах от Вашите отговори дали го правите. Не ми е известно Министерският съвет да е взимал решение за деблокиране на количества. Вашата задача е единствено да следите те да са налице. Докато на нашата страна не е обявена война и тя не е обявила война на никого, тези количества би трябвало да са неприкосновени, освен ако Министерският съвет не е решил друго. Нашето мнение от чутото дотук е, че държавата ни тотално е объркала политиката си в областта на енергетиката и в областта на нашата готовност да покриваме нужди, включително в дългосрочен план. (Реплика от народния представител Байрам Байрам: „Нужди?“) Нужди от нефтени продукти, господин Байрам. Така че разочаровани сме, общо взето, от това, което чухме. Пожелаваме Ви успех да се справяте със задълженията си и с експертизата си. Благодаря.

#134 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. С това приключихме процедурата по изслушване. Благодаря на заместник-министъра на финансите господин Станимир Михайлов, на директора на Агенция „Митници“ Георги Димов, на председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ господин Асен Асенов и на особения търговски управител на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД Румен Спецов за участието в днешното изслушване. С това изчерпахме дневния ред за днешното извънредно пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание е утре, 11 март 2026 г. от 9,00 ч. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 15,52 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Галя Василева Цвета Рангелова