Трето извънредно заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ТРЕТА СЕСИЯ, ТРЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, вторник, 29 април 2025 г. Открито в 13,02 ч.
Дата29.04.2025
Събития245
Разпознати говорители212
Точки с гласуване1

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 29-04-2025 13:00 13:00:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ministar-borislav-gutsanov · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 159 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, тъй като днес е първото заседание от новата сесия, съгласно текста на чл. 41 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще чуем химните на Република България и на Европейския съюз. Моля, изправете се. (Всички стават. Звучи химнът на Република България. Звучи химнът на Европейския съюз – народните представители от ПГ на ВЪЗРАЖДАНЕ сядат.) Благодаря.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, преди да преминем към програмата за работата на Народното събрание за 29 април 2025 г., съгласно гласувания дневен ред на 17 април 2025 г., а именно точка единствена – парламентарен контрол по чл. 92 и чл. 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, ще Ви направя три съобщения. Уважаеми колеги народни представители, на основание чл. 89, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание представям справки за органите, за които Народното събрание следва да проведе избори, а именно: 1. Справки за органите и членовете на органите, чийто мандат е изтекъл, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: избор на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към „Държавна сигурност“ и разузнавателните служби на Българската народна армия – девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар; избор на председател и четирима членове на Комисията за защита на личните данни по предложение на Министерския съвет; избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; избор на десет инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет; избор на трима членове на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; избор на управител и подуправител на Националния осигурителен институт; избор на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата по предложение на председателя; избор на председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и по негово предложение четирима членове на Комисията; избор на Комисията за защита от дискриминация – петима членове, включително председател и заместник-председател; избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ по предложение на председателя; избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“ по предложение на председателя; избор на Комисията за защита на конкуренцията – седем членове, в това число председател, заместник-председател и петима членове; избор на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства – петима членове, включително председател и заместник-председател; избор на членове за съдийската и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание – 11, съгласно изменение, настъпило с решение на Конституционния съд № 13 от 2024 г., обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 66 от 2024 г.; избор на председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и по негово предложение заместник-председател и трима членове на Комисията; избор на председател на Икономическия и социалния съвет по предложение на Министерския съвет; избор на заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията. 2. Справка за членовете на органите, чийто мандат е предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: избор на омбудсман и по негово предложение избор на заместник-омбудсман; избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ по предложение на председателя. 3. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат изтича през настоящата сесия, за които Народното събрание следва да проведе избор съгласно действащото законодателство: избор на член на Съвета за електронни медии. 4. Справка за неконституционни органи, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: избор на трима членове на Комисията за противодействие на корупцията; избор на председател и шестима членове на Националния съвет за българите, живеещи извън Република България. По повод на предоставените справки Ви информирам, че в изпълнение на разпоредбата на чл. 89, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внесените проекти на решения за провеждане на изборите по избор на органи ще бъдат включвани в проектите на програма за работата на Народното събрание. Следващото съобщение. Съгласно чл. 21, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се председателства на ротационен принцип за една парламентарна сесия според числеността на парламентарните групи. Предвид горното и съгласно Решението на Народното събрание за избиране на Комисията от 22 януари 2025 г., обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 8 от 2025 г., Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения през Третата сесия на Петдесет и първото народното събрание ще се председателства от народния представител Атанас Петров Атанасов. И третото съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участия в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с вх. № от 51-503-09-35 до 51-503-09-36 и са предоставени на Комисията по отбрана. Господин Божанков, пожелахте процедура – заповядайте.

#4 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, надявам се, че тази дълга почивка и няколкото месеца преди това са били достатъчни, за да ни отговорите на един елементарен въпрос, а той е: какво правите с имунитетите на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, защото има такова искане? Обществото беше скандализирано от техните действия, а по някаква причина Вие ги прикривате, спасявате. Аз не знам, но е притеснително, когато техни представители подписват споразумение с партията на Путин в момента (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), а Вие приемате хора с руския герб на сакото си в кабинета, логично се поставя въпросът дали по някаква руска линия Вие не ги пазите. Моля Ви да ни дадете конкретен кратък и ясен отговор на този въпрос. Благодаря Ви. (Шум и реплики. Народният представител Даниел Петров иска думата.)

#6 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Преди може би точно година или малко по-малко от година по време на частно парти в Арбанаси детето на един от народните представители, който в момента е тук в залата, едва не уби друго дете с боен пистолет – своята леля. Някак си цялата тази новина спря по пътя за главния прокурор. Спря някъде по пътя и обществото не разбра какво се случи в крайна сметка и има ли обвинения. (Шум и реплики.) Депутатът – няма да му споменавам името, само ще кажа, че е един гастрольор, който беше червен, пребоядиса се. За него също ще кажа, че е с изключително слабо изразен полов деморфизъм (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ, смях), тоест трудно се различава дали е жена, или мъж…

#8 · speech

Даниел Петров

И, госпожо Председател, бих искал да поискате от главния прокурор информация докъде стигна това дело, защото хората, които с данъците си плащат нашите заплати, някак си не разбраха. Може би има връзка с това, че депутатът от Горна Оряховица никога не плюе по „ДПС – Ново начало“ – може би по линия на скрапа, на рециклиращата промишленост. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Моля, поискайте от главния прокурор информация докъде е делото и има ли наказани. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#10 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, дами и господа народни представители! Борбата срещу християнството, която виждаме днес, не е нещо ново и сме свидетели на повторението на тези процеси. През 21 век опасността в световен мащаб не е преминала и борбата продължава на различни нива. За властите в Османската империя депортациите на мирното християнско население не са били достатъчни и те са взели решение за целенасочен геноцид над тях. Полско-еврейският юрист Рафал Лемкин за първи път през 1944 г. представя концепция за геноцид в своята книга „Правилото на оста в окупирана Европа“, като има предвид унищожаването на нация или етническа група. Четири години по-късно, на 9 декември 1948 г., ООН одобрява Конвенцията за предотвратяване и наказване на геноцида и приема неговите тези за валидни, а геноцидът над арменците е първият през 20 век. На 24 април ние възпоменаваме изкланите и депортирани арменци от 1915 г. Днес, 110 години по-късно, ние наричаме действията на османските власти с истинското им име – геноцид, а днешна Турция все още отказва да го признае и да се разкае за стореното. Това е мрачна дата за арменците и християнството по света. Тя е начало на тяхното заличаване в Османската империя преди повече от 100 години, където още жертви са били хиляди асирийци, понтогърци и други християнски групи. Геноцидът над арменците започва през 1915 г. с арестите на 235 арменски интелектуалци в Константинопол и за една година достига един милион и половина избити и депортирани души. Те бяха разпръснати по света, а една част от тях бяха приети като бежанци в българската държава. Арменците са дълбоко интегрирани в нашето общество и са благодарни на родината си България, че ги е приела като бежанци след този геноцид. Те имат своите културни организации, църкви, училища, паметници и културни мероприятия, чрез които съхраняват своята идентичност. Много от тях имат своето място в нашето общество и допринасят за неговото развитие в различни сфери, като музика, спорт, изкуство, икономика или медицина. Нашите църкви са сестрински и съществува интензивен контакт между тях. Арменският върховен Католикос винаги изпраща поздравления по случай българските празници, както и показва подкрепа в трудни моменти, например по време на разискванията за Закона по вероизповеданията. Същия топъл прием и подкрепа осъществява и българският патриарх спрямо арменските духовници и общественици. За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ прочитането на една декларация веднъж годишно не е достатъчно, защото ние сме приятели на арменския братски народ и на сестринската Арменска апостолистическа църква, отпреди да основем партията. Не само аз, но и други депутати, общински съветници и членове на ВЪЗРАЖДАНЕ участваме в ежегодните възпоменания на 24 април. Ние сме братски народи от столетия и го доказваме в нашите ежедневни приятелски отношения. Българите и арменците имат хилядолетна история, като първите арменци по нашите земи са павликяните от 8 век, които създават настоящите български села и градове, като Павликени, Трънчовица, Ореш, Белене. Мога да спомена също и националните герои на Армения и България – генералите Карекин Нъждех и Андраник Озанян, които в ранните етапи на Първата световна война командват Първия арменски доброволчески батальон и ги повеждат в рамките на Руската императорска армия срещу Османската империя. Тогава е създадена рота от 120 души с арменското знаме и арменски воеводи. Желаещите са много повече и десетки млади арменци от Кавказ и Европа се отзовават на призива, след което тя достига 273 души. На 16 октомври 1912 г. ротата е замислена в състава на 12-т Лозенградска дружина с командир генерал Никола Ганев. Командир на арменската рота е подпоручик Карекин Нъждех – национален герой на Армения и България, с военно българско образование. А воеводата Андраник Озанян след много победи получава най-високото държавно отличие „Златен кръст“ за храброст. Неговата единствена къща и паметник в България се намират и до днес в квартал „Галата“ – Варна. Ние помним много добре и историята за това как арменците, в частност арменският патриарх на Константинопол, се застъпват пред султана за създаването на Автокефална българска църква, отделена от гърците, и с неговите усилия се създава Българската екзархия през 1870 г. Днес, 110 години по-късно, ние сме свидетели на повторен геноцид над арменците в Карабах – Арцах, през 21 век, при който 120 хиляди души през 23-та година бяха депортирани насилствено от хилядолетните си земи. Веднага след това започнаха съпровождащ етноцид и в рамките на две години видяхме невиждано унищожение на ранното християнско културно наследство. Нещо повече. От 2024 г. насам бивши президенти, министри и политици на Република Арцах се държат с белезници като политически заложници в Баку и там се разиграва трагикомичен съдебен фарс. Той беше осъден не само от Европейския парламент преди седмици, но и от стотици организации, политици и общественици по света, които призоваха Азърбайджанската държава да не използва политически затворници за други цели и да ги освободи или най-малкото да им предложи честен и прозрачен процес. През последните месеци наблюдаваме поредните нечувани гонения на християни в Древна Сирия или Близкия Изток – разрушаването на църкви, училища, забраната на християнски празници и депортацията са следствие на една ожесточена политика към коренното население по тези места и целенасоченото заличаване на християнството. Арменците по тези места също преживяват повторен геноцид. И това е още едно доказателство, че днешните политици и противници на християнството не са научили своя урок. Борбата срещу Бог е немислима и унищожението на нашата религия е невъзможна. Това са доказали арменските християни преди повече от 100 години. Това доказва и нашият успех над атеизма през 21 век. За днешните поколения, които са наследници на жертвите от геноцида, канонизирането на 1,5 милиона арменци през 2015 г. е една малка утеха. Отсега нататък 24 април се отбелязва сред арменците като ден в памет на мъчениците, паднали по време на геноцида за вярата и отечеството, а във всяка арменска църква присъства специална икона с лицата на светците. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Таслаков. Уважаеми колеги, да Ви уведомя за получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 11 април 2025 г. до 28 април 2025 г. Писмени отговори от: – министър Атанас Запрянов на въпроси от народните представители Елисавета Белобрадова, Ивайло Мирчев, Кристина Петкова; – министър Борислав Гуцанов на два въпроса от народния представител Биляна Иванова; на въпрос от народните представители Нина Димитрова и Иван Петков; на въпрос от народните представители Димитър Гюрев и Емил Янков; – министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Джипо Джипов и Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – министър Георги Георгиев на въпрос от народните представители Даниел Лорер и Атанас Славов; на въпрос от народния представител Иван Петков; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; – министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Ивайло Шотев; на пет въпроса от народните представители Ивайло Мирчев и Стела Николова; на два въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на три въпроса от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на три въпроса от народните представители Иван Белчев и Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; – заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Радослав Рибарски; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Снежанка Траянска; – министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на четири въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Петков; на въпрос от народния представител Иван Клисурски; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Йордан Тодоров; на два въпроса от народния представител Климент Шопов; на пет въпроса от народния представител Лена Бориславова; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на три въпроса от народния представител Николай Радулов; на въпрос от народния представител Павлин Петров; на два въпроса от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Петя Димитрова; на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; – министър Жечо Станков на въпрос от народните представители Димо Дренчев и Георги Георгиев; на три въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Радослав Рибарски; – министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Александър Иванов; на въпрос от народния представител Александър Вълчев; на два въпроса от народния представител Андрей Цеков; на въпрос от народния представител Богомил Петков; на три въпроса от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народните представители Ивайло Папов и Петър Петров; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Петър Кънев; на въпрос от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Радослав Рибарски; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Татяна Султанова-Сивева; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Иван Клисурски; – министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Гюнай Хюсмен; на въпрос от народния представител Петя Димитрова; – министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Деница Сачева; на пет въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Ивайло Папов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Петя Цанкова; – от министър Манол Генов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на четири въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Ивелин Михайлов; на въпрос от народните представители Константина Петрова и Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на четири въпроса от народния представител Лариса Савова; на три въпроса от народния представител Мария Илиева; на въпрос от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; – министър Мариан Бачев на три въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; – министър-председател Росен Желязков на въпрос от народния представител Иван Иванов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; – министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Димчо Димчев; – от министър Силви Кирилов на осем въпроса от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Иван Ибришимов; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова и на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; – министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Иван Белчев и на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – заместник-министър председателя и министър Томислав Дончев на въпрос от народните представители Богдан Богданов и Стела Николова. Уважаеми колеги, преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Първи на въпроси на народните представители ще отговаря господин Мариан Бачев – министър на културата. Първият въпрос към него е от народния представител Явор Божанков относно участието на руския посланик в откриването на изложба „Изкуството да си непослушна“. Заповядайте, господин Божанков – имате думата.

#12 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, моят въпрос е свързан с една изложба, която се проведе на 6 март 2025 г. в Национална галерия „Квадрат 500“. Тя бе открита и на нея присъстваше посланик Митрофанова. Изложбата се казва „Изкуството да си непослушна“ и представлява работата на световноизвестния артистичен колектив „Герила Гърлс“, известен със своята критика към институционализираното неравенство, цензурата и злоупотребата за власт в света на изкуството. По време на това откриване имаше остра обществена реакция. Руският посланик получи освирквания, възмущение, остър публичен дебат по този повод. Тогава директорът на Галерията заяви, че не знае за присъствието и самата тя е била изненадана от присъствието на Митрофанова. В същото време обаче стана ясно и че руският посланик получава покана. Това поставя въпроса: кой е изпратил тази покана? Защо и как точно руският посланик получава такава покана? И още един много важен въпрос: Министерството на културата има ли информация защо все още не е обявен конкурс за нов директор на галерията, след като мандатът на настоящия Ярослава Бубнова е изтекъл? Благодаря Ви.

#14 · speech

Министър Мариан Бачев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Божанков, по отношение на поканата до посланика на Русия с писмо, входящ номер 02-00-45 от 13 март тази година, от Националната галерия ни информираха, че не е отправена покана до Елеонора Митрофанова да присъства на откриването на изложбата. Отдел „Комуникации“ на Националната галерия е изпратил информационен пиар текст, подготвен съвместно с Български фонд за жените, относно откриването на споменатата от Вас изложба – „Герила Гърлс: Изкуството да си непослушна“, на целия си списък с електронни адреси, в който има част „Контакти посолства“ и наброява 46 посолства. А по отношение на конкурса, съгласно чл. 28, ал. 6 от Закона за културното наследство правоотношенията с директорите на музеи и художествени галерии възникват въз основа на конкурс за срок от 5 години. Конкурсът за директор на държавен музей и галерия към Министерството на културата се провежда по реда, предвиден в Наредба № Н-4 от 14 юни 2007 г., за провеждане на конкурсите за директори на държавните културни институти. Мандатът на госпожа Ярослава Бубнова е изтекъл на 2 декември миналата година, след което е назначена на длъжността директор на Националната галерия до провеждане на конкурс. Процедурата по провеждане на конкурса е задвижена своевременно, за разлика от други конкурси, които имат изтекъл мандат от преди повече от година и половина-две. Съгласно чл. 3, ал. 4 и ал. 5 от Наредбата Министерството на културата е длъжно да предостави на всички кандидати длъжностна характеристика за конкурсната длъжност, както и друга специфична информация за Културния институт. Информацията се изготвя и изпраща в Министерството на културата за целите на съответната конкурсна процедура от съответния държавен културен институт. В тази връзка е поискана информация от Националната галерия с писмо, изходящ номер 24-07-56, от 19 декември 2024 г. Информацията е предоставена с писмо, входящ номер 24-07-56, на 4 март тази година. Вече съм издал заповед за провеждане на конкурса. Конкурсната процедура за нов директор на Националната галерия е в ход и доколкото съм информиран, има до момента седмина кандидати, които са подали документи, което съществено се различава от конкурсите в миналото, когато понякога просто се е явявал по един кандидат. Високият интерес показва, че кандидатите виждат в този конкурс възможност за истинско състезание на идеи и опит и аз вярвам, че Националната галерия съвсем скоро, след преминаване на необходимите процедури, ще има своя нов, достоен и авторитетен директор. Благодаря Ви.

#15 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика, господин Божанков? Благодаря Ви. Преминаваме към втория въпрос към министъра на културата. Той ще бъде представен от Николай Златарски – относно реставрация на Аракчийския мост в община Дупница. Тук ли е колегата? Заповядайте, господин Златарски – имате думата.

#16 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Въпросът ми е свързан с историческото наследство в град Дупница и Ви моля наистина за спешни мерки поради причината, че според последния мониторинг на НИНКН, знаете, че 10% от нашето наследство е безвъзвратно загубено, 35% е в аварийно състояние, 40% се намира наистина в нарушена автентичност. Това означава, че 85% наистина е загубено както за България, така и за Европа, така и за света. Въпросът ми е свързан с Аракчийския мост в община Дупница. Искам да обърна Вашето внимание, за да получа отговор на въпрос, който е от значителна важност за жителите на община Дупница. Този обект е от изключително архитектурно и историческо наследство за града, част е от най-старите постройки в града. Построен е 14 – 15 век, дълъг е 60 м, висок почти 6 м. За тогавашните строежи може би е бил едно от големите постижения, но е време за реставрация и поради причината, че през 2010 г. е имало голямо наводнение от придошлите води на река Джерман и голяма част от него е бил разрушен. Въпреки неговата историческа стойност за хората и за града действия по възстановяването му към този момент, повече от 15 години, не са предприети. Според някои историци старият мост е изграден през османския период и е равен по значение на Кадин мост, който е в община Невестино, който е един от изключителните обекти в област Кюстендил. Седемсводно съоръжение, което наистина е било разрушавано няколко пъти, но при последното – през 2010 г., почти много малка част от него е останало. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: каква е готовността на Министерството на културата да актуализира списъка с обекти с национално значение и разполага ли със средства за финансиране на тези обекти, които са част от националното ни културно наследство? Благодаря.

#18 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Златарски, в отговор на Вашия въпрос Ви информирам за следното: Извършена бе проверка в Националния публичен регистър на Националния институт за недвижимо културно наследство, съдържащ всички актове на статута на обекти на недвижими културни ценности. Въпреки своята историческа и архитектурна стойност Аракчийският мост не е регистриран като паметник на културата и не притежава статут на недвижима културна ценност. За съжаление, мостът през годините е бил обект на вандализъм, природни бедствия и липса на поддръжка. За да може да се извърши реконструкция на този важен обект, ще е необходимо обединяване на усилията на институциите и гражданското общество. Отговорността за поддържането на даден обект е на неговия собственик, както запазването и реставрацията му. Предвид факта, че мостът не е недвижима културна ценност, на този етап не е в компетенциите на Министерството на културата да осигури средства за финансиране на реставрацията му. За да бъде включен обект в списъка на недвижимите културни ценности с национално значение, е необходимо да се извърши процедура по идентифициране, деклариране и предоставяне на статут съгласно изискванията на Закона за културното наследство и Наредба № 3 за реда за идентифициране, деклариране и предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности, за достъпа и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности. Идентифицирането на обект като недвижима културна ценност се извършва от Националния институт за недвижимо и културно наследство въз основа на мотивирано предложение, подадено по реда на споменатата наредба от физически и юридически лица. Предложението задължително съдържа данни за административен адрес или местност, кадастрални данни или джипиес координати, актуална фотодокументация, информация за историята на създаването на обекта, свързаните с него исторически лица и събития, както и мотивите за научната и културната стойност, както и обществената значимост на обекта. Включването на Аракчийския мост в списъка на недвижимите културни ценности изисква инициатива от страна на местните власти и/или заинтересованите организации, които да изготвят и подадат съответното мотивирано предложение, придружено от необходимата документация. След придобиването на статут като недвижима културна ценност вече ще може да се кандидатства и по Програмата „Опазване на недвижимото културно наследство“ на Министерството на културата. Собствениците на недвижими културни ценности са допустими кандидати за финансова подкрепа по тази програма. По нея регулярно се отпускат средства в размер до 300 хил. лв. годишно за дейности, като проектиране, консервация и реставрация на подобни обекти в нужда. Дотогава тяхното опазване и съхраняване е в ръцете на местната власт, собствениците и компетентните органи. Благодаря Ви.

#20 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Благодаря за отговора, господин Министър. Виждате в какво безхаберие толкова години са били оставени. Това, че Вие и при Вас няма никаква информация, това за мен е проблем от местно значение, защото местната власт по никакъв начин не е направила никакви ходове, действия, с които може наистина да... Това, което казах в началото – 10% са абсолютно загубени, а тези, които не се знаят, както в случая... Значи ние говорим за изключителна загуба на цялото архитектурно наследство не само в област Кюстендил, а може би и в България. Така че благодарение на тези сигнали и на Вашата отзивчивост аз поемам като инициатива този въпрос да стигне до Вас и да спазим тези процедури, които казахте. Благодаря Ви.

#21 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Златарски. Желаете ли дуплика? Не, не желаете. Благодаря Ви, господин Министър, за Вашето участие в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпроси към министъра на земеделието и храните господин Георги Тахов. Първи да зададе въпрос моля Исмаил Осман относно Проект „Рехабилитация на общински пътища на територията на община Руен, област Бургас“. Заповядайте, господин Осман.

#22 · speech

Исмаил Осман

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа, колеги народни представители! Въпросът ми е относно Проект „Рехабилитация на общински пътища на територията на община Руен, област Бургас“. Уважаеми господин Министър, през 2022 г. по обявена Процедура чрез подбор на проектни предложения № BG06RDNP001-7.019 – Пътища „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на съществуващи общински пътища и съоръженията и принадлежностите към тях“, по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ от ПРСР 2014 – 2020 г. Община Руен кандидатства с проектно предложение „Рехабилитация на общински пътища на територията на община Руен, област Бургас“. На 16 юли 2024 г. между Община Руен и Държавен фонд „Земеделие“ е подписан Административен договор № BG06RDNP001-7.019-0050-C01 за проект „Рехабилитация на общински пътища на територията на община Руен, област Бургас“. Предвиждат се интервенции по следните участъци от транспортната мрежа на територията на община Руен: 1. Подобект: Общински път BGS 2180 III-208, Билка – Дъскотна – Ясеново – Снежа – Заимчево; Проектен участък от разклона на Ясеново до село Ясеново – по-накратко да прочета. 2. Подобект: Общински път BGS 1184 III-208, Билка – Дъскотна, тоест разклона за село Трънак – Соколец – Каравельово. Проектният участък е от разклона до село Трънак.

#24 · speech

Исмаил Осман

Една минутка още. 3. Подобект: Общински път BGS 1195 – Сини рид – Подгорец – Припек –Мрежичко. И директно минавам на въпроса, господин Министър. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: на какъв етап е изпълнението на административния договор между Община Руен и Държавен фонд „Земеделие“ и каква е причината за забавянето на старта на строително-монтажните работи? Благодаря Ви.

#26 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Осман, изискана е информация за етапа на изпълнение на Договор № BG06RDNP001-7.019-0050 от 16 юли 2024 г. с наименование „Рехабилитация на общински пътища на територията на община Руен, област Бургас“, както и каква е причината за забава на строително-монтажните работи по проекта. В тази връзка искам да Ви информирам за следното: Цитираният по-горе договор е сключен на 16 юли 2024 г. с предвиден краен срок за реализиране на инвестицията – 15 септември 2025 г. Съгласно чл. 5, ал. 2 от същия в срок до девет месеца от подписването му бенефициентът е длъжен да сключи договори с изпълнители за всички разходи по одобрения проект и да уведоми Фонда в горепосочения срок. Предвидени са и съответните клаузи, уреждащи случаите, в които този срок спира да тече. Към настоящия момент цитираният срок не е изтекъл и в Държавен фонд „Земеделие“ не са постъпвали документи и след провеждане на процедури съгласно Закона за обществените поръчки, съответно не е наличен окончателен анекс за вписване на избрани изпълнители. В тази връзка от страна на Фонда не са извършени процедурни действия и обработка на административни такива, свързани с изпълнение на договора. От страна на Община Руен не са подавани документи, както и доказателства за започване на реалното изпълнение на инвестицията, не е подавано искане за авансово или междинно, или окончателно плащане. Благодаря Ви за вниманието.

#28 · speech

Исмаил Осман

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. От Вашия отговор разбирам, че от страна на Община Руен не е направено почти нищо по този проект. Щом срокът е до 15 септември тази година, а все още поръчката по Закона за обществените поръчки не е приключила, до септември има три, максимум четири месеца, и за тези три-четири месеца реално за изпълнението на строително-монтажните работи трябва да се работи денонощно, за да се направят до 15 септември. Но Ви благодаря за отговора.

#29 · speech

Председател Наталия Киселова

Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Нина Димитрова, относно предприети мерки във връзка с незаконната търговия с животни. Заповядайте, госпожо Димитрова, да зададете Вашия въпрос.

#30 · speech

Нина Димитрова

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, според данни на неправителствени организации в международен мащаб 79% от продаваните кучета не могат да бъдат проследени, което се равнява на 4,75 милиона животни с неясен произход. България, Кипър, Унгария, Малта, Румъния и Словакия са страните, в които продадените кучетата с неясен произход са близо 100% от пазара. За сравнение, в Нидерландия и Финландия незаконната търговия с животни е едва под 10%. Пазарът на кучета в Европейския съюз е оценен на близо 5 млрд. евро, но по-голямата част от него остава извън регулация. Разликата в цената често кара хората да избират нелегални продавачи, без да осъзнават рисковете. Сред тях са неправилното развъждане, липсата на ваксини и ранното отделяне от майката, което възпрепятства нормалната социализация на животното. На територията на България има 168 регистрирани развъдника, но активните онлайн обяви са над 5000. Продажбата на животни от нерегистрирани обекти поражда съмнения както относно здравния статус и хуманното отношение към животните, така и това крие реални рискове от разпространение на заболявания сред другите животни и хората, влизащи в контакт с тях. В тази връзка моля да ми отговорите на въпроса: към днешна дата колко проверки е извършила Българската агенция по безопасност на храните, какви са резултатите от тях и предвижда ли Министерството на земеделието и храните мерки за осъществяване на по-ефективен контрол? Благодаря.

#32 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Димитрова, незаконната търговия с домашни любимци е проблем, който изисква постоянни, системни мерки и действия от компетентните органи с цел недопускане и санкциониране при необходимост на нерегламентирани дейности с животни. Развъждането на животни, което не отговаря на стандартите, и незаконната търговия с тях водят до доста сериозни проблеми, свързани с благосъстоянието, хуманното отношение, здравето на животните, както и благополучието на бъдещия собственик на домашния любимец. Българската агенция по безопасност на храните като компетентен орган осъществява контрол по спазване на изискванията за здравеопазването и хуманното отношение към животните и за спазване на законодателството в тези области. Проверките за официалния контрол за спазване на изискванията за хуманно отношение и защита на животните в развъдниците са периодични, както и по сигнали. Контролът по спазване на изискванията за защита и хуманно отношение към животните се извършва с проверки на мястото на отглеждане на самите животни. От началото на изминалата година до днес броят на извършените проверки в развъдниците, в това число и по сигнали, свързани с развъждане на домашни любимци, е 228. Във връзка с констатираните несъответствия при извършените проверки са предприети съответните административнонаказателни мерки. С оглед осъществяването на по-ефективен контрол от страна на Министерството на земеделието и храните са предприети мерки по актуализиране на действащото ветеринарномедицинско законодателство. Изготвеният проект на Закон за ветеринарномедицинската дейност регламентира търговията от разстояние с домашни любимци, като определя ясно кой може да извършва такава дейност, на какви условия следва да отговарят лицата, осъществяващи търговия, както и определянето на глоби и имуществени санкции при установени нарушения на изискванията. Тъй като проблемът с незаконната търговия с домашни любимци обхваща и страните от Европейския съюз, през 2020 г. Европейският парламент прие резолюция относно незаконната търговия с домашни любимци в Европейския съюз, в която се призовава за въвеждане на хармонизирана, обхващаща целия Съюз система за задължителна идентификация и регистрация на котките и кучетата с цел борба срещу незаконната търговия. Европейската комисия подготви Регламент относно хуманното отношение към кучетата и котките, както и тяхната проследимост. С него се осигуряват минимални общи стандарти за хуманно отношение към животните при развъждането, отглеждането и пускането им на пазара, подобряване на проследимостта на кучетата и котките, пуснати на пазара на Съюза или доставени на потребители, включително в случаите, когато се предлагат за онлайн продажба, за осиновяване или в други случаи. След приемането и публикуването на Регламента в „Официалния вестник“ на Европейския съюз същият се прилага в своята цялост от всички страни членки, в това число и от Република България. Благодаря за вниманието.

#34 · speech

Нина Димитрова

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, видно от отговора Ви, са предприети мерки по актуализиране на действащото ветеринарномедицинско законодателство. Очевидно е, че проблемът може да бъде овладян чрез съвместни усилия и работа в тясно сътрудничество на цялото общество със съответните компетентни органи. За всички хора, които се допитаха до мен за този проблем, за нас като общество основен приоритет е защитата здравето на хората и здравето на животните, както и хуманното отношение към тях. Защото е факт, че и в България, и в Европа значителен брой търговци злоупотребяват с европейското законодателство и с нашето относно нетърговския превоз на животни, за да прикриват реалната си дейност и да избегнат контрол и данъци. Ако всеки, който развъжда, е регистриран и проследяем, може да се спре проблемът с незаконната търговия, защото всеки ден в сайтовете има обяви за търсене на различни партньори на кучета – от различни породи, тоест това развъждане на кучета е много често и не се случва случайно. Според българския закон собствениците са длъжни да предотвратяват нежелано размножаване на домашни любимци, но когато то е желано и организирано, е напълно недопустимо кученцата да бъдат продавани, без обектът да бъде регистриран, за продажбата да бъде получен документ, да са платени данъци. Всеки, който смята да развъжда и да продава животни, дори само да става въпрос за кучета, следва да бъде регистриран и дейността му да се третира като търговска дейност, а за животните да се осигуряват необходимите грижи и условия за отглеждане. Социалните мрежи са се превърнали в атрактивна платформа за неетични търговци и безскрупулните продавачи успяват да заобикалят политиките и регулациите на държавите от Европейския съюз привидно, без да се сблъскват с последиците от своите действия. Затова считам, че е необходимо да има законодателна промяна, да има техническо решение – при публикуване на обява да се проверява дали кучето има чип, паспорт, дали са му поставени ваксини, дали не е под осем седмици, както изисква българският закон. Тази информация се съхранява в регистри и трябва да се сравнява с онази, която е в обявите. Има внедрени такива системи в Швейцария, в Холандия и може да се почерпи опит и от тях. Важно е държавата да си сътрудничи и с неправителствените организации от сектора, и тъй като в България има огромен брой бездомни животни, по възможност е по-добре да се осинови домашен любимец от приют. Ако обаче купувачът държи на породисто куче, е добре да проверява дали продавачът е от законен развъдник. По моя информация развъдниците в България са много малко. Българската агенция по безопасност на храните като компетентен орган осъществява контрол по спазване изискванията на здравеопазването и хуманното отношение към животните и за прилагане на законодателството в тези области. Вие споменахте, че броят на извършените проверки в развъдниците, в това число и по сигнали, свързани с развъждане на домашни любимци, е 228. С оглед осъществяването на по-ефективен контрол на Министерството на земеделието и храните подкрепям да се направи актуализиране на действащото законодателство. Бих искала да Ви попитам: в какъв срок предвиждате такива промени? Благодаря Ви.

#36 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожо Димитрова! Както казах, с оглед осъществяване на по-ефективен контрол от страна на Министерството на земеделието и храните са предприети мерки по актуализиране на настоящото ни национално законодателство. Има изготвен нов проект на Закона за ветеринарномедицинската дейност, който регламентира именно търговията от разстояние с домашни любимци, като там вече много по-ясно се определя кой може да извършва такава дейност и на какви условия следва да отговарят лицата. Самият законопроект подлежи да бъде на едномесечно обществено обсъждане и след това ще бъде публикуван в „Държавен вестник“ и ще влезе в сила. Но той е в пряка връзка, както казах аз, с официалния регламент на Европейския съюз, защото този проблем е съотносим към всички държави членки и официалният регламент все още не е факт, а нашият закон трябва да бъде съотносим с този официален регламент, така че чисто времево законовият нормативен акт като закон и регламентът на Европейския съюз ще влязат в едно и също време.

#37 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Тахов. Пристъпваме към следващия въпрос към министър Тахов от народния представител Димитър Стойков Николов относно регистрацията и контрола върху домашните кучета. Заповядайте, господин Николов.

#38 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, колеги, уважаеми доктор Тахов! Моят въпрос е провокиран от зачестилите случаи на жестокости и насилие над животни, безконтролната търговия с домашни любимци и борбата с популацията на безстопанствените кучета – косвено имаше връзка и с въпроса на колегата Димитрова, на който преди малко отговорихте. Все пак какви са Вашите наблюдения в прилагането на чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, който регламентира реда, по който се извършва регистрацията на домашни кучета? В тази връзка и с чл. 175 от същия закон общините извършват събиране на местните такси, които трябва да формират фонд за борба с безстопанствените кучета. При срещи в своя избирателен район получих информация от ветеринарни лекари, че регистрацията се изпълнява, без да е извършвано задължителното по закон чипиране и без да е представен официален паспорт на домашните животни. Във вчерашния ден по време на прием кмет на неголям град в една от общините на територията на област Велико Търново ми постави въпроса, който отправям и към Вас. Той се състои конкретно в това: кой орган извършва проверка чипирани ли са домашните любимци? Благодаря Ви.

#40 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Николов! Регистрацията на кучетата се осъществява от техните собственици в съответствие, както Вие споменахте, с чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, където е посочено, че официалната идентификация се извършва чрез поставяне на инжектируем транспондер, издаване на идентификационен документ, или това е паспорт от регистриран ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинската дейност във ветеринарномедицинско заведение. Регистрираният ветеринарен лекар в изпълнение на ал. 4 на същия член изпраща ежемесечно по електронен път или на хартиен носител в областната дирекция по безопасност на храните справка за всички идентифицирани кучета през съответния месец. Справката съдържа датата на раждане на животните, номерата на официалните средства за идентификация, датите на поставяне на транспондерите и на издаване на паспортите, имената, адресите, телефоните, собствениците на животните. В действащия закон – към днешна дата, за ветеринарномедицинската дейност е предвидена санкция за лице, което не изпълнява задължението си по чл. 174, ал. 4 и съгласно чл. 426 буква „б“, регистриран ветеринарен лекар се наказва с глоба в размер на 200 лв., а при повторно нарушение глобата вече е 500 лв. Предвид гореизложеното, в случай на извършване на регистрация на кучета, без да е приложен инжектируем транспондер и да не е издаден официален документ, или това е паспортът, следва да бъде подаден сигнал до съответната областна дирекция по безопасност на храните за извършване на проверка в съответствие с условията на чл. 140. Това е на база Регламент 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г., и съответно чл. 31 от Закона за управление на агрохранителната верига. Считам, че има ясно нормативно определени задължения както за собствениците на домашни кучета, така и за регистрираните ветеринарни лекари, които осъществяват ветеринарномедицинското обслужване, гарантиращо проследимосттато на този вид животни, опазване на тяхното здраве, включително и съответните санкции при неспазването на горепосочените норми. Благодаря за вниманието.

#41 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Тахов. Искате ли реплика? Не. Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос към министър Тахов от народния представител Николай Георгиев Златарски относно подобряването на финансово-икономическото състояние на териториалните поделения в Югозападно държавно предприятие. Заповядайте, господин Златарски.

#42 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председателстваща, господин Министър, дами и господа! Въпросът ми е продължение на един друг въпрос отпреди известно време. Наистина е наложително – и аз знам, че Вашата компетенция и Вашите възможности са такива, че можете да помогнете в този критичен момент въобще за сектора, свързан с финансово-икономическото състояние на Югозападно държавно предприятие. Целта е наистина да се подобри икономическото състояние на поделенията, като се вземат бързи действия и мерки, които е наложително да се предприемат, за да преодолеем тази криза. По неофициална информация разбирам, че повече от два милиона кубика не са продадени през 2024 г. Наблягам върху този факт, тъй като представители на дърводобива отчитат като първостепенна причина административния ред за продаване на дървесината и неразбиране на важността в динамиката на цената. Пазарът е в цикли, колебае се от различни фактори и не търпи каквито и да е режими. Налага се държавата да облекчи максимално, като спечели приходи, и най-важното, да даде спокойствие на горските стопанства и на дърводобивните фирми. За да превърнем всичко това в реалност, с цел излизане от кризата, трябва да бъдат предприети няколко своевременни мерки. На първо време от изключителна важност е да се провери дали в обхвата на Югозападно държавно предприятие се извършва тестване на гъвкави модели за управление и продажби, отговарящи на моментната пазарна икономическа обстановка с налагане на ефективни практики в оперативното управление на дейността в териториалните поделения. Друго нещо, което трябва да бъде подложено на проверка, е сравняването на управленската структура с нормативната и подзаконовата нормативна уредба и влиянието върху вземане на ефективни оперативни решения, с които работят конкурентни на нас горски отрасли от други страни, и правеният анализ на пазарните фактори и тенденции от дейността и оценката на перспективите на пазара на дървесината в нейното бъдещо приложение. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: какви са предвидените мерки и действия в административния ред в обхвата на Югозападно държавно предприятие за управление на териториалните поделения с цел подобряване на икономическото състояние? Благодаря.

#44 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! За справянето с тревожната тенденция с пазара на дървесина от 2024 г. и към настоящия момент са проведени множество работни срещи с директорите на държавните горски предприятия. Изготвени са финансови анализи за последните четири години и прогноза за 2025 г. Предприети са редица мерки от страна на ръководствата за подобряване на финансовото състояние. Директорите на предприятията са лесовъди, те са с дългогодишен управленски опит, назначени са след провеждане на конкурси и защитаване на концепция за определяне управлението на предприятието, което включва и справяне с критични пазарни ситуации, каквато е настоящата. От страна на Министерството на земеделието и храните са инициирани административни действия за допълнение на Постановление № 343 от 2011 г. на Министерския съвет за определяне частта от продажната цена на дървесина и недървесните горски продукти съгласно чл. 79, ал. 1 от Закона за горите. Същото е прието в края на 2024 г. и с него за срок от шест месеца се освобождават допълнителни оперативни финансови средства в размер на над 5 млн. лв. от приходите от продажба на дървесина чрез намаление на отчисленията от продажната цена на дървесина към фондовите инвестиции в гори на държавните горски предприятия. През 2024 г. дейността на държавните предприятия беше подпомогната общо в размер на 1,4 млн. лв. чрез получаване на директни плащания от 43-те териториални поделения като активни земеделски стопани. В кампания 2025 г. териториалните отделения на държавните предприятия ще могат да кандидатстват наново за подпомагане като активни земеделски стопани. Искам да Ви уведомя, че през 2025 г. ще стартира финансова подкрепа за държавните предприятия съгласно чл. 163 от Закона за горите в общ размер на над 104,5 млн. лв., като това е за период 2025 – 2029 г., а именно: 62,5 млн. лв. от Стратегическия план за развитие на земеделие и селски райони 2023 – 2027 г. съответно, над 32,5 милиона за дейности по залесяване и по превенция на горски пожари и 30 милиона по интервенция „Натура 2000“ за гори, 42 млн. лв. по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. за възстановяване на приоритетните горски местообитания. Следва да се отбележи, че предприятията и техните териториални поделения освен икономически изпълняват социални и екологически функции, вменени им както със Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча, така и с редица други закони, и често те нямат свободата да действат като обикновени стопански субекти, проследяващи единствено положителния финансов резултат, което често рефлектира и върху вземаните решения за оптимизиране на дейността и числеността на персонала. Ето защо въпреки горепосоченото може да се счита за подходящо да бъдат предприети действия за осигуряване на целево бюджетно финансиране за някои от най-основните социални и екологически функции на държавните гори, предоставени безвъзмездно на обществото за сметка на намалените и реализираните приходи от стопанисването на горските територии. Благодаря за вниманието.

#46 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председателстваща, господин Министър, дами и господа! Абсолютно съм съгласен с отговора Ви, господин Министър, но разберете ме, че се налагат мерки от спешен порядък, защото ще загубим… Директорите – да, разбирам какво ми казахте, директорите са прекрасни. Аз по-добри директори не съм срещал. Аз лично съм имал срещи с всеки един от тях. Служителите ще загубим и ще останем с дефицит от най-добрите служители, защото, знаете, сега първото тримесечие е изключително критично за целия сектор. Какво мислите за една идея да направим един пилотен проект, разбира се, под Ваше управление и контрол, една работна група с един пилотен проект, където наистина да се тестват мерки и действия, с които, първо, ползвайки практика, която е работеща извън националния план, по този начин да направим нещо иновативно, с което можем да използваме като – ако има добри резултати, а аз съм сигурен, че ще има, защото там наистина ще използваме мерки, които могат да подобрят по-бързо сектора. Административният ред, знаете, че колкото и да е добър, той е тежък и той създава наистина по-бавни решения. На мен ми се иска наистина тези хора да останат да работят там, гората да процъфтява и наистина това, което е Вашата стратегия, наистина да проработи възможно най-бързо. Благодаря Ви.

#47 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря Ви, господин Златарски. Министър Тахов? Не желаете дуплика. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол, министър Тахов. Пристъпваме към въпросите към министъра на икономиката и индустрията господин Петър Дилов и първият въпрос е от народния представител Стоян Николов Таслаков относно възстановяването на дейността на Завода за хартия в град Стамболийски, който към момента е собственост на „Монди Груп“. Заповядайте, господин Таслаков.

#48 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, това е второ мое питане към Министерството на икономиката и индустрията по отношение на завода „Монди“ – Стамболийски. Преди няколко месеца – на 10 януари 2025 г., служебният министър на икономиката и индустрията господин Петко Николов от трибуната на Народното събрание официално сподели, че Министерството е изпратило официално писмо до висшия мениджмънт на „Монди“ в Лондон, в което е изразило позицията на държавата, че е против заводът да бъде затворен завинаги, и кани официално ръководството на „Монди“ на среща, за да се обсъдят възможностите да се възстанови производството. Господин Петко Николов сподели, че писмото на Министерството е било обсъдено от Борда на директорите на „Монди“ на 15 януари тази година. На сайта на Министерството беше оповестено, че ръководството на „Монди“ е приело поканата за среща. Ръководството на „Монди“ споделя, че компанията има желание да разговаря за бъдещето на завода. В тази връзка Ви питам следното: под Ваше ръководство Министерството на икономиката и индустрията проведе ли среща с висшия мениджмънт на „Монди“, за да обсъдите бъдещето на завода за целулоза и хартия в град Стамболийски? Какви са декларираните намерения на ръководството на „Монди“ – ще остане ли в България като инвеститор, който да възстанови производството на завода, или ще го продаде на друга компания, която да запази производството на хартия и целулоза? Как държавата ще защити икономиката и индустрията си, ако „Монди“ реши да продаде завода на инвеститор, който няма намерение да запази производството на хартия и целулоза и няма намерение да работи с горските стопанства, да изкупува дървесината им за производството на хартия? Припомням, че голяма част от дървесината, която идва от прочистване и управление на горите от държавните горски стопанства, отива именно в този завод. Какви действия и ангажименти предприема държавата в лицето на Министерството на икономиката и индустрията, за да защити и запази целостта на завода за хартия в град Стамболийски? Благодаря.

#50 · speech

Министър Петър Дилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, на въпроса Ви относно проведени срещи с висшия мениджмънт на „Монди“ и бъдещето на завода за целулоза и хартия в град Стамболийски и намеренията на компанията да остане като инвеститор ще отговоря едновременно, като започна с кратка предистория. „Монди Груп“ официално обяви прекратяването на дейността си в България на 25 октомври 2024 г. чрез публикация в електронната платформа на „Файненшъл Таймс“. Впоследствие Министерството на икономиката и индустрията получи сигнал от кмета на град Стамболийски относно бъдещето на завода за хартия. В тази връзка бяха проведени срещи с ръководството на предприятието и представители на работниците с цел изясняване на обстоятелствата около спирането на дейността и осигуряване на повече яснота за бъдещето на една от най-старите инсталации за производство на хартия и целулоза в страната. Въпреки това не беше получена конкретна информация дали се предвижда продажба на производствените мощности и складови бази или сделка с друг инвеститор. Поради липсата на яснота Министерството изпрати писмо до централата на „Монди Груп“ в Обединеното кралство с цел уточняване на бъдещите намерения на „Монди“ – Стамболийски, и покана за среща с ръководството на компанията за преговорите. В отговор бяха получени две писма: едно от регионалното подразделение на групата в Австрия и друго от централата в Обединеното кралство. В тях беше потвърдено, че решението за спиране на дейността и изтеглянето на компанията е окончателно. Но също така беше изразена готовност за сътрудничество с Министерството и местните власти за осигуряване на плавен преход, намиране на нов инвеститор, предоставяне на обезщетения на работниците, както и възможности за преквалификация и други мерки. В резултат на тези комуникации през месец февруари тази година се проведе среща с представител на „Монди Груп“ за обсъждане на възможностите за привличане на нов инвеститор, така че да бъдат запазени максимално работните места и съоръженията на площадката на завода. Разглеждат се различни варианти, като приоритет остава осигуряването на заетост и съхраняването на производствените мощности. В допълнение, при търсенето на инвеститор ще бъде от ключово значение и разрешаването на екологичните проблеми, които съществуваха по време на производствената дейност на „Монди“. Относно въпроса Ви как държавата ще защити икономиката и индустрията си, ако „Монди“ реши да продаде завода на инвеститор, който няма намерение да запази производството на хартия и целулоза, Ви информирам, че приемлив вариант е частичното запазване на дейността на завода в град Стамболийски за производството на целулоза. Това би съхранило част от изкупуването на иглолистна суровина от горския сектор. На въпроса Ви какви действия и ангажименти предприема държавата в лицето на Министерството на икономиката и индустрията, за да защити и запази целостта на завода за хартия в град Стамболийски, Ви уверявам, че Министерството е напълно ангажирано с проблема и активно провежда срещи със заинтересованите страни. С оглед заявеното намерение за преустановяване на производството на хартия на площадката на завода, основната ни цел остава намирането на нов инвеститор, създаването на възможности за съхраняване и разкриване на нови работни места и запазването на производствените мощности. Благодаря Ви за вниманието.

#52 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Министър, за отговора. Но от него не става ясно докъде е стигнала процедурата. Очевидно, че Вие не казахте дали има някакъв инвеститор, който проявява интерес да закупи предприятието, още повече да запази и това, за което то е предназначено. Както казахте, това е едно от най-старите производства на хартия. В ръцете си държа отговор, който е от инициативен комитет на хора, които работят там в „Монди“, и тези хора желаят промишлеността и предприятието да бъдат запазени така, както са функционирали – и по същия начин и със същата цел, с която до момента е функционирало производството на хартия. Тук Вашето министерство е отговорило, че законово липсват основания и в противоречие на пазарните правила държавата да се намесва в тази сделка. Но смятам, че хората, които работят в това предприятие, разчитат на Вас да помогнете да се намери един инвеститор, който наистина да продължи и да развие това предприятие, защото такова производство няма никъде – поне в България. Още повече че наскоро излязоха публикации, че в България, на практика, липсва рециклиране на хартия и компаниите, за да рециклират хартия, изпращат в Турция, но на много ниска цена. И на практика това не е рентабилно. Смятам, че това е една възможност, господин Министър, да се помисли по този въпрос, да се използва това предприятие за рециклиране на хартия, защото в България имаме проблем с отпадъците, а това би било едно решение и за запазване на работните места. Благодаря.

#53 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Таслаков. Министър Дилов, желаете ли дуплика? Благодаря. Преминаваме към въпрос от народния представител Ивайло Валентинов Шотев относно въздействието на реципрочните търговски мита на САЩ върху икономиката на България и ЕС. Заповядайте, господин Шотев.

#54 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър на икономиката и индустрията! Тарифите, които бяха наложени от администрацията на Тръмп, засягат всички икономики по света, включително и нашата. И макар да съм съгласен, че поставената диагноза на икономиката на САЩ е правилна – само трябва да погледнем търговския дефицит, да погледнем процента на БВП, дълга спрямо БВП, но със сигурност не мога да се съглася, че въведените тарифи всъщност са панацея за решаването на този проблем. Напротив, тарифите са отречени в модерната икономическа теория. Те са основна стъпка към изолационна политика и продължаване на търговската война, като по този начин допълнително се увеличава и рискът във финансовата система. Българската индустрия и бизнес, като част от Европейския съюз, ще бъдем пряко засегнати от решенията, които биват взимани в Брюксел. Дали ще бъдат наложени реципрочни тарифи, дали ще бъдат мита и такси върху техните софтуерни компании, дали ще има допълнителни данъци – всичко това ще има отражение върху нашата икономика. В тази връзка, господин Министър, моят въпрос към Вас е: какво се случва в Брюксел, каква е политиката, която защитава нашата страна – дали се върви към обратни реципрочни мита, или се търси диалог, тъй като, обръщам внимание, че митата, макар и да бяха върнати обратно, те останаха от 20 на 10%? Благодаря.

#56 · speech

Министър Петър Дилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шотев, в продължение на своята търговска политика от 12 март президентът Доналд Тръмп наложи отново допълнителни мита в размер на 25% по вноса на стомана и алуминий, като разшири и обхвата на стоките. Бяха наложени допълнителни мита в същия размер и по вноса на автомобили в САЩ, като до 3 май 2025 г. се очаква подобна мярка и за частите на автомобили. Освен това от 5 април 2025 г. влезе в сила базова тарифна ставка от 10%, която, считано от 9 април 2025 г., за определени държави се заменя с още по-високи мита. По отношение на вноса от Европейския съюз тези мита са в размер на 20%, като към настоящия момент от обхвата им са изключени стоманени и алуминиеви артикули и автомобили, авточасти, които вече са предмет на мита в размер на 25%. Фармацевтични продукти, полупроводници, медни изделия, изделия от дървен материал – всички артикули, които могат да станат предмет на бъдещи тарифи по раздел 232 – кюлчета злато, енергия и други определени минерали, които не са налични в Съединените американски щати. На 9 април 2025 г. президентът Доналд Тръмп обяви, че временно, за 90 дни, преустановява прилагането на по-високите мита за определени държави, които влязоха в сила същия ден. Анализът на Министерството на икономиката и индустрията показва, че през 2024 г. стокообменът на Съединените американски щати с България съставлява 1,7% от общия стокообмен на страната ни, като износът за САЩ съставлява 2,6% от общия износ, а вносът – 0,8% от общия внос. Като цяло делът на двустранния стокообмен между България и Съединените американски щати е сравнително малък в общия стокообмен на страната ни, поради което може да очакваме, че наложените експортни мита няма да имат значителен пряк ефект върху българската икономика. През 2024 г. Европейският съюз заема 64% от износа на страната ни и 57% от вноса. Търговският стокообмен на България с Европейския съюз е силно концентриран в следните страни от Европейския съюз, а именно: Германия, Италия, Румъния, Гърция, Австрия, Белгия, Испания, Нидерландия, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Франция и Чехия. През 2024 г. тези страни заемат 85% от износа ни за Европейския съюз и 93% от вноса от Европейския съюз. Предвид това очакваме отрицателен косвен ефект и от наложените от САЩ мита спрямо основните ни търговски партньори от Европейския съюз, тоест те да се отразят и на двустранната търговия на България с тези страни. Що се отнася до ефекта върху българските предприятия от наложените мита от страна на Съединените американски щати, при всички случаи влиянието върху веригите на стойността е неизбежно. Това е възможно да доведе до дефицити на определените доставки, намаление на пазарни дялове, но също така може да доведе и до стимулиране на развитието на нови производства и до реализиране на нови бизнес сътрудничества. Министерството на икономиката и индустрията е в диалог с бизнеса, като проучва и анализира отражението на ограниченията, въведени при вноса в Съединените американски щати, с цел провеждане на ефективна политика за подкрепа на икономиката ни и смекчаване на негативния ефект от митническата политика на Съединените американски щати спрямо Европейския съюз. Бих искал да отбележа също така, че противодействие на мерките на САЩ се осъществява активно на ниво Европейски съюз, тъй като търговската политика е в кръга на изключителните компетенции на Европейския съюз. На 9 април 2025 г. Европейският съюз одобри ответни мерки в отговор на въведените през месец март мита по вноса в Съединените американски щати на алуминий и стомана, като първият проект от тях включва вноса на продукти с произход от Съединените американски щати, от които Европейският съюз не е зависим в значителна степен за своите доставки, включително и за секторите на стоманодобива и добива на алуминий. С този подход се избягва във възможно най-голяма степен отрицателното въздействие върху различните участници на пазара на Съюза, в това число и потребителите. Той трябваше да започне да действа в сила от 15 април 2025 г., но в свое изявление на 10 април 2025 г. председателят на Европейската комисия обяви, че и Европейският съюз ще отложи влизането в сила на ответните си мерки за същия период, както Съединените американски щати. Относно въпроса за позицията на България бих искал да Ви уведомя, че в рамките на Съвета на външните работи във формат министри на търговията, проведен на 7 април 2025 г., България подчерта, че Съединените щати са не само основният търговски партньор на Европейския съюз, но и ключов стратегически и геополитически съюзник. Предвид това е наложително да поддържаме последователен и конструктивен диалог във всички области от взаимен интерес и да останем отворени за преговори с цел намиране на взаимноизгодно решение и избягване на допълнителна ескалация. Европейският съюз също така трябва да разработи цялостен план за подкрепа на засегнатите бизнеси в случай на по-нататъшни неблагоприятни развития. В заключение бих искал да заявя категоричната ангажираност на Министерството на икономиката и индустрията по този актуален въпрос и готовността на екипа за диалог с българските икономически оператори в процеса на тяхното подпомагане за преодоляване на предизвикателствата, пред които са изправени вследствие на наложените от Съединените американски щати мита. Благодаря Ви за вниманието.

#58 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, от Вашия отговор чухме няколко неща, а именно, че в Брюксел се върви в посока диалог, в посока обсъждане, сядане на една маса, а не пряко веднага налагане на реципрочни мита, което по естество би довело до увеличаване на търговската война – война, в която сам по себе си всеки ще остане губещ. Така че това е позитивно. Другото позитивно, което чух от Вас, е, че – нека хората да знаят, гражданите да знаят, че ние всъщност имаме позитивен баланс с Американските щати на търговската ни сметка. Всъщност ние изнасяме повече, отколкото внасяме. И в тази връзка ние трябва да си дадем сметка обаче, че тези мита, които се налагат на Европейския съюз, ще имат отражение и към нашата индустрия. Примерно Ви давам за пример, както Вие казахте, по повод автомобилната индустрия. Така, че нашата икономика е много свързана с германската в този сектор. Напълно естествено е, когато биват наложени специфични мита на немските автомобилни и европейските автомобилни производители, те да имат пряко отношение към веригата на доставка и за нас. В тази връзка Ви казвам следното: доколкото разбирам, Вие сте възложили да Ви направят анализ кои са точните индустрии, които ще бъдат пряко засегнати. Ако не сте го направили, Ви призовавам да го направите. В момента, в който приключите с този анализ, излезте пред нас и кажете, че тези и тези индустрии ще бъдат така и така засегнати – вече ще си говорим какви програми и какви планове ще правим, за да подкрепим тези индустрии с оглед на тази несигурна среда. Благодаря Ви много за отговора.

#59 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Шотев. Министър Дилов, желаете ли дуплика? Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол, министър Дилов. Преминаваме към въпросите към министъра на външните работи господин Георг Георгиев. Първият от тях е въпрос от народния представител Христо Цветанов Расташки относно безстопанствени държавни имоти в Швейцария и Франция. Заповядайте, господин Расташки.

#60 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Министър на външните работи, българската държава притежава два имота, които са ѝ завещани от дипломата Теодор Димитров. Това са именно къща с дворно място в Женева от 600 кв. м и един имот, който е в Швейцария, масивна сграда от 19 век, която е много голяма – 1600 кв. м, с 11 дка двор, в град Жекс, Франция, до езерото Леман. Тъй като тези имоти са оставени безстопанствени, а наскоро знаем, че и статутът им е бил променен и те вече не са публична държавна собственост, а са частна държавна собственост, искаме да попитаме: тече ли към момента процедура по продажба чрез търг или друга стартирала процедура за придобиване на имотите от частни лица? Има ли такава и ако има такава, какво ще направи Министерството на външните работи да спре тази процедура? Питаме този въпрос поради това, че в миналото има стара практика на управляващи, предимно от Вашата партия ГЕРБ, да придобиват имоти, като им сменят статута, после тези имоти стават собственост на някакви частни лица, които са приближени до министри. Също така ни интересува и новата практика на новата партия „Ново начало“, която с нова сила се опитва да придобива половината държава. Да не стане така, че и тези два имота да се окажат в ръцете на някой приближен на партиите. Благодаря Ви.

#62 · speech

Министър Георг Георгиев

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Расташки, уважаеми колеги! Аз предполагам, ще ми позволите да адресирам само така отправения по надлежния ред въпрос, без последващите интерпретации, импровизации и внушения, които чухме от трибуната. Просто те няма как да бъдат адресирани, поне в сегашния отговор, тъй като не са зададени като въпрос. Та по силата на завещание на господин Тодор Делчев Димитров, български гражданин, Република България придобива два недвижими имота. Имение „Льо Пайи“ с адрес съответно в град Жекс, Република Франция, Френски Алпи. Имотът е с начин на трайно ползване пансион и се състои от парцел с площ 11 910 кв. м и построена върху него двуетажна къща с разгърната застроена площ 1600 кв. м. С оглед на административно-териториалното разположение на град Жекс, имение „Льо Пайи“ попада под грижата на посолството на Република България в Париж и съответно е заведено под неговия счетоводен баланс. За имота има издаден акт за частна държавна собственост № 195 от 25 юли 2023 г. с предоставени права за управление на Министерството на външните работи. Имение „Шамбези“ с адрес съответен в град Женева, Конфедерация Швейцария. Имотът е с начин на трайно ползване павилион и се състои от парцел с площ 1101 кв. м и три сгради със застроена площ, съответно 53 кв. м, 46 кв. м и 38 кв. м. С оглед на административно-териториалното разположение на кантон Женева, имение „Шамбези“ попада под грижата на посолството на Република България към службата на ООН и другите международни организации в Женева, Конфедерация Швейцария, и съответно е заведено под неговия счетоводен баланс. За имота има издаден акт за публична държавна собственост № 147 от 21 февруари 2018 г. с предоставени права за управление отново на Министерството на външните работи. Относно твърдението, че статутът на посочените недвижими имоти е променен, Ви информирам за следното: съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона за държавната собственост придобиването на имоти извън страната от българската държава, предоставянето им за управление и разпореждането с тях се извършват от Министерския съвет. Съгласно ал. 3 на същата разпоредба условията и редът на това се определят с Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост. В чл. 100, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост изрично е предвидено, че всички предложения за разпореждане с имоти държавна собственост извън страната се внасят за разглеждане в Междуведомствената комисия за държавните имоти извън страната с мотивиран доклад от ръководителя на заинтересованото ведомство. Междуведомствената комисия за държавни имоти извън страната се произнася с решение по законосъобразността и целесъобразността на предложенията по ал. 1. Следва да се отбележи, че от момента на придобиване на двата недвижими имота с Решение № 33 на Министерския съвет от 25 януари 2008 г. до настоящия момент от страна на Министерството на външните работи не са инициирани действия за промяна вида на собствеността върху имотите. В нито един момент по отношение на същите не е стартирана процедура за произвеждане на търгове и не са извършвани други разпоредителни действия и процедури в тази посока. Министерството на външните работи се грижи за доброто стопанисване на имотите посредством своите дипломатически представителства. Поради близкото разположение на град Жекс до границата между Франция и Швейцария постоянното представителство на Република България към службата на ООН и другите международни организации в Женева полага грижи за двата имота и периодично докладва, посещавайки на място, за сезонната поддръжка на тревните площи, почистването и другите съпътстващи действия. Следва да се отбележи, че българската държава изпълнява задълженията си на заинтересован собственик, като заплаща съответните местни данъци, такси и застраховки и за двата имота. Чрез дипломатическите представителства в Париж и Женева Министерството на външните работи е в постоянен контакт с компетентните местни институции по местонахождение на недвижимата собственост и своевременно реагира при всеки възникнал проблем. Благодаря Ви.

#64 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Министър Георгиев, нашата информация е, че тези имоти са оставени безстопанствени, западат и държавата въобще не им обръща внимание и не се грижи за тях. През 2024 г. отпадна така нареченият мораториум върху придобиваната давност на частни държавни имоти, които са частна държавна собственост, и не искаме да се стигне дотам, че някой да успее да вземе по давност тези имоти – било то френски гражданин или български гражданин. Така че държавата в лицето на Министерството на външните работи трябва да извърши някакви усилия за поддръжка, стопанисване на тези имоти, дори документално, за да има документ в историята на имота и да не може някой да ги придобие, тъй като, пак напомням, вече няма мораториум за това нещо. Ако някой би ги придобил тези имоти по такъв заобиколен начин – поради безстопанствеността на държавата, това би било равносилно на кражба. Благодаря Ви.

#66 · speech

Министър Георг Георгиев

Господин Расташки, няма как някой по давност да придобие нещо, което е собственост на държавата. Това първо. Второ, аз приветствам всяко усилие на Народното събрание да предостави на Министерството на външните работи съответния подходящ и достоен бюджет, с който да може да полага и допълнителни грижи за стопанисването на всички имоти – не говоря само за тези, които са извън територията на страната ни, но включително и за находящите се тук. Така че ние полагаме грижата на добър стопанин съобразно и съответно бюджетните възможности, предоставени от Вас като законодатели, с които разполагаме. Наистина, направете необходимото, инициирайте, лобирайте за това Външно министерство да разполага с повече средства и да може допълнително да полага грижа – такава, която да отговаря очевидно на поставените от Вас много високи стандарти и очаквания. Стараем се да бъдем на тяхната висота, но за това трябват съвместни грижи и помощ. Благодаря Ви.

#67 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Георгиев. Преминаваме към следващия въпрос към министър Георгиев от народния представител Емил Янков Янков относно връщане – в скоби, депортиране на украинските бежанци – в скоби туристи, обратно в Украйна след подписване на мирно споразумение. Заповядайте, господин Янков.

#68 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, международното политическо положение е изключително динамично в последните няколко седмици и месеци. Ясно се наблюдават сигнали, че ситуацията в Украйна върви към подписване на мирно споразумение. Двете велики сили – Русия и САЩ, вече започнаха преговори за реализиране на тези намерения. Все още Европейският съюз в лицето на неговото ръководство и неориентираният украински нелегитимен президент Зеленски са на страната на войната, страданието и смъртта. Надявам се това скоро да се промени. В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци, които са на издръжка на българската държава. Няма пари за лечението на деца, за лечението на тежко болни, но за украинските туристи има пари за издръжка. Масово българите не одобряват тази политика на институциите в страната. Ако имате съмнения в думите ми, излезте на улицата и попитайте случайно преминаващи граждани. Думите ми ще бъдат потвърдени почти на 100%. Украинците в България тежат на бюджета и трябва час по-скоро да бъдат върнати по родните им места. Така ще им помогнем в борбата им с носталгията, която ги тормози, надявам се, че има такава. В тази връзка въпросът ми е: предприети ли са разговори с украинската страна, макар и с нелегитимен президент, за връщане на бежанците обратно на тяхна територия веднага след подписване на мирно споразумение? Колко време ще Ви е необходимо след подписване на мирен договор, за да започнете незабавна депортация? Благодаря.

#70 · speech

Министър Георг Георгиев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Янков, преди всичко бих искал да обърна внимание, че част от термините, които използвате, са неточни и некоректни. В изложението на Вашия парламентарен въпрос определяте украинските граждани, пребиваващи на територията на страната ни, като, цитирам: „туристи, маскирани като бежанци“. Определението Ви е неоснователно и неприемливо и казвам защо. Защото коректният термин, който следва да се употребява, залегнал в правната рамка на България и Европейския съюз, е „разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила“. По правилата и силата на Директива 2001/55 и произтичащите от нея решения за изпълнение на 2022/382 на Съвета от 4 март 2022 г., както и по силата на Националната нормативна уредба в Закона за убежището и бежанците разселените от Украйна граждани пребивават законно на територията на България и на територията на останалите държави – членки на Европейския съюз. В този смисъл българската страна няма правно основание за връщането им на тяхна територия, нито морално такова, предвид бушуващата вече повече от три години пълномащабна руска агресия и война срещу Украйна. Съгласно Решение № 79 от 20 февруари тази година на Министерския съвет на Република България срокът на действие на временната закрила в Република България на разселените лица от Украйна е удължен до 4 март догодина. По официални данни на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България от началото на войната на 22 февруари 2022 г. досега регистрираните разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас са общо 197 580 украински граждани. Към настоящия момент у нас пребивават 60 864 души, като едва 5961 от тях разчитат за своето настаняване на българската държава и попадат в обхвата на Програмата за хуманитарно подпомагане на разселените лица от Украйна, чието администриране е поверено на Министерството на туризма. Към момента българското правителство работи усилено по преминаването от политика за оказване на съдействие от държавата към политика за насърчаване на социалната и икономическата интеграция на разселените украински граждани в българското общество. Въпросът за връщането на разселените украински граждани с временна закрила в тяхната родина може да бъде разискван след постигането на всеобхватен траен и справедлив мир в Украйна. Благодаря.

#72 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие добре цитирате европейски директиви и определения, които обществото в България не го интересуват. Масово за българския народ това са обикновени туристи, които лежат на гърба на българския народ. Вместо , както казахте, шестте хиляди души, които разчитат на настаняване от държавата, можеше да има шест хиляди излекувани деца, тежко болни, или, ако щете, можеха да бъдат инвестирани в образованието на българските деца, защото и там средствата не достигат. Вие добре казвате от Ваша гледна точка по какъв начин и във Вашите очи как изглеждат тези туристи, че аз използвам термини, които са недопустими, но пак Ви казвам, ако свалите розовите очила и излезете на улицата, ще видите реалността. Много е лесно да говорите зад затворените прозорци на Министерския съвет, много лесно е да не комуникирате с реални хора навън, но когато го направите, ще видите, че истината е съвсем друга. Реално, ако направите това, което Ви казвам – да говорите с хората, да видите мнението на случайни хора, не говоря да организирате някакъв форум, а просто излезте на улицата и попитайте случаен човек за неговото мнение, ще видите, че съвпада, пак казвам, почти 100% с това, което Ви казвам. Тези хора тежат на гърба на българския данъкоплатец, а Вие говорите тук за някакви еврозони, за три процента дефицит, режете от здравеопазването, режете от българските деца. Само преди месец обсъждахме бюджета на държавата и нямаше пари за лечение на деца, но за украински туристи имаме пари. Съжалявам много, но аз не съм съгласен с тази политика. Казвате траен мир и тук говорите с политкоректни определения като пълномащабна и не знам си каква война, а предполагам, говорите за специалната военна операция, която Русия извършва на територията на Украйна, но това в случая няма никакво значение – как точно наричаме определено нещо. Въпросът е: потърпевшият кой е? Българският народ и българският данъкоплатец. Освен това на всички е ясно, че има прекалено много мъже в боеспособна възраст, ами върнете ги обратно в Украйна, за да защитават родината си! Тук колко пъти управляващото мнозинство гласува месец подир месец милиони за Украйна за оръжия! Ами хайде спрете с тези милиони, върнете им хората, за да си защитават родината. Къде е носталгията, къде им е любовта към така наречените ценности, които уж Украйна защитава? Казвам уж, защото аз не вярвам, че Украйна защитава нещо друго освен фашизъм, но да не се отплесваме. Всички на улицата знаят, че украинските туристи не плащат нищо по техните автомобили – например „Гражданска отговорност“, и тук получих фалшиви отговори от преден министър, че плащали „Гражданска отговорност“, винетка, паркинг, „Синя зона“ и така нататък. Абсолютно невярно твърдение, абсолютно нищо не плащат, дори се продават украински номера в интернет, за да могат граждани с друго гражданство да шофират безпроблемно в България. Ако можете, излезте и кажете на черното бяло. Благодаря.

#74 · speech

Министър Георг Георгиев

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Янков, Вие, като избраник и пратеник на народа, сте този, който трябва да репрезентира неговите интереси и мнения. Кой съм аз, че да Ви опонирам? Но в крайна сметка, за да може това да го правите пълноценно, трябва да боравите и с ясни категории. Аз смятам, че Вие боравите с много умишлени манипулации, с които целите да въведете в лъжа българското общество. Няма нито една страдаща сфера от държавния бюджет за сметка на това, което България изпълнява като свой ангажимент и по правилата на Европейския съюз, и на други международни организации, от една страна, а и от втора, изпълняваща една хуманитарна мисия, защото, да, войната в Украйна е факт. Да, руската агресия е факт. Да, че населението е застрашено и умира всеки ден, е факт. На база на това ние предоставяме закрила и статут на тези хора, които Вие, отново ще кажа, некоректно наричате по начина, по който го правите, и Вие знаете, че това е така и поради обстоятелството, че се стремите да манипулирате информацията такава, каквато тя е публично известна, и боравите с едни определения, които да звучат добре. Да, обаче те звучат добре само на определени хора, които са заинтересовани от политическите Ви послания. Ако се еманципираме обаче от тях и погледнем за това как България стои на международната сцена и как, от една страна, изпълнява своите международни ангажименти – да. И от втора, е лоялен партньор, на който може да се разчита тогава, когато има погазване на международното право, каквото наблюдаваме в Украйна, ще си отговорите по различен начин от този, по който го правите. И за да мога да разсея съмненията около това, което Вие направихте като внушения, че страдат социалната, здравната или други сфери в България за сметка на ангажиментите, които ние имаме по временно разселените в България украински бежанци и граждани, ще кажа, че това не е вярно. Средствата, които са в бюджета за съответното направление, са си там и те не страдат за сметка на нищо друго. Смятам, че това е важното, което българските граждани трябва да знаят и наистина ги вълнува, а останалото е просто Ваша интерпретация на факти, които – някои от тях, дори не съществуват. Благодаря.

#75 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Георгиев. Преминаваме към въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно изразена публично пристрастна политическа позиция с призив за сваляне на депутатски имунитет на народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и наказания по политически подбуди от Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи. Заповядайте, господин Георгиев.

#76 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател! Господин Министър, на 23 февруари 2025 г. директорът на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи Таня Михайлова създава публикация в социалната мрежа Фейсбук със следния текст, цитирам: „Дали пък няма най-накрая държавата да вземе мерки за наказване на лъжевъзрожденците? Ето някои възможности, които могат да се съчетаят със сваляне на депутатски имунитети.“ И след това са прикачени снимки на Наказателния кодекс – Раздел III „Диверсия и вредителство“, чл. 106 и Раздел IV „Други престъпления“, чл. 108: „Проповядване на фашистка или друга антидемократична идеология или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй…“ Вземайки предвид, че според чл. 3, ал. 3 от Закона за дипломатическата служба последната се изгражда на професионална основа в съответствие с общия принцип на партийна необвързаност, подчертавам, според чл. 49, ал. 2: „При осъществяване на служебните си задължения служителят в дипломатическата служба е длъжен да спазва партийна необвързаност, отново подчертавам, партийна необвързаност той не може да прави пропаганда в полза или вреда на политически партии.“ Ще го прочета пак, защото смятам, че дори и десет пъти да го прочета, определено не е достатъчно за Вас, така че: „Служителят в дипломатическата служба не може да прави пропаганда в полза или вреда на политически партии, организации и движения или да предприема действия по служба, с които се нарушава политическата му неутралност.“ В този ред на мисли въпросът ми е: кога ще освободите госпожа Таня Михайлова предвид нарушената ѝ политическа неутралност и как ще възстановите авторитета на дипломатическата професия? Ще търпите ли подобни брутални нарушения на Закона за дипломатическата служба от представители на българската дипломатическа професия и докога ще ги търпите? Защото тук става въпрос за директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи, тоест ковачницата на кадри. Въпросният служител, който грубо нарушава и потъпква Закона, е този, който отговаря за това, ние да имаме кадри, които да извършват реална дипломация. Тук смятам, че отговорността абсолютно е Ваша да приложите Закона в цялата му строгост, в неговата буква, и най-важното – в неговия дух, и да уволните така посочения от мен директор за извършените действия в разрез със Закона. Благодаря.

#78 · speech

Министър Георг Георгиев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Георгиев, първо ще кажа, че ако започна да уволнявам всички посочени от Вас, то най-вероятно дипломати в България няма да останат поради ред причини. В изложението към зададения от Вас въпрос цитирате текст от социалната мрежа Фейсбук – публикация в личния профил на госпожа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, който Вие интерпретирате като нарушение на Закона за дипломатическата служба и в частност на изискването за партийна необвързаност. Съгласно цитирания от Вас чл. 49, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба при осъществяване на служебните си задължения служителят е длъжен да спазва партийна необвързаност. Той не може да прави пропаганда в полза или вреда на политически партии, организации и движения или да предприема действия по служба, с които нарушава политическата му неутралност. Уважаеми господин Георгиев, Законът ясно дефинира, цитирам: „при осъществяване на служебните си задължения“. В конкретния случай Вие цитирате пост от личната Фейсбук страница на госпожа Михайлова, която е използвана и към момента за лична комуникация. В профила не е публикувана информация относно заеманата от нея нито длъжност, нито месторабота. В този смисъл не следва да бъде разглеждан и не може да бъде разглеждан като официален канал за комуникация на българската дипломатическа служба. Допускам, че Вашата реакция към поста по-скоро е породена от употребата на термина „лъжевъзрожденци“, цитирам отново. Терминът „лъжевъзрожденци“, уважаеми господин Георгиев, често се използва, направихме си труда да проучим, като отрицателен израз и обикновено изразява критика към хора или движения, които използват и се възползват от историческата символика на Възраждането за собствена изгода, но не отразяват неговата същност. Цитираната от Вас публикация е личен израз на възмущение от действията на лъжевъзрожденците и заявяване на гражданска позиция по повод проявения акт на вандализъм, извършен срещу Дома на Европа на 22 февруари тази година. Изразената лична позиция с призив за прилагане на Закона в конкретния случай не би следвало и не би могла да се разглежда като позиция на служител в дипломатическата служба или още повече като политическа пропаганда или агитация. Относно Вашия въпрос за евентуалното освобождаване на госпожа Михайлова следва да подчертая, че под нейно ръководство Дипломатическият институт утвърди своето значение като основен обучителен център на българските дипломати и като център за формиране на квалифицирани професионалисти в областта на външната политика и международните отношения. Под нейно ръководство Институтът укрепи своите връзки и взаимодействия с международни организации и дипломатически представителства, което, от своя страна, създаде възможности за обогатяване на учебния процес с практически опит и реализирани примери от международната дипломатическа практика. Адаптирането на учебните програми на Института съобразно неговите глобални предизвикателства и интегрирането на теоретични знания и практически умения гарантират към днешна дата добрата подготовка на ново поколение дипломати, способни да действат в динамично променящия се глобален контекст. Благодаря Ви.

#80 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, честно си признавам, че не очаквах толкова нескопосана защита на въпросния служител от Ваша страна. Защото Вие, цитирайки Закона, директно си признахте точно това – че тя е нарушила Закона. И ще Ви обърна внимание защо. Защото тук пише: или да предприема действия по служба, но или, освен че не трябва да предприема действия по служба, не може да прави пропаганда в полза или вреда на политически партии. Тоест няма значение дали ги прави по време на служба, защото, отново подчертавам, става въпрос или за вреда и действия и пропаганда срещу политически партии, или за действия по служба. Така че е реализирана хипотезата на чл. 49, ал. 2, че дипломатическият служител не е спазил партийна необвързаност, извършил е пропаганда във вреда на политически партии, съответно просто трябва да се раздели със заеманата от нея позиция. Това е толкова ясно, толкова елементарно. Честно казано, аз очаквах от Вас с финес да успеете да се измъкнете от този въпрос, а не така директно да си признаете, че госпожа Таня Михайлова е извършила нарушение, за което следва просто да се раздели със заеманата от нея позиция. Защото, забележете, няма значение кой профил използва. Това е нейно мнение и тя винаги е директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи, без значение кой е профилът, без значение в коя социална мрежа, без значение в кое време на денонощието е написано, без значение дали това е лично мнение. Това няма никакво значение. Законът не прави такива разграничения. Законът казва просто: служителят не трябва да извършва пропаганда във вреда на политически партии – толкова. Тоест Законът обхваща…

#86 · speech

Ангел Георгиев

Тоест Законът обхваща множество хипотези, една от които е точно цитираната от мен. И отново питам: кога ще уволните Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи? Защото очевидно е, че тук имаме назначени партийни калинки, които плюят по политически партии, които са всичко друго, но не и дипломати, които извършват партийна агитация в разрез със заеманата от тях длъжност, за което данъкоплатецът плаща своите данъци и което е платено от българския народ.

#88 · speech

Ангел Георгиев

Така че тук Вие имате едно-единствено задължение и то е да уволните Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи. Ако такива хора по такъв начин вършат своята работа, единственото, което следва, е да видим деградация на вече и без това, как да кажа, доста осакатеното Министерство на външните работи, и то умишлено осакатено откъм експертен потенциал от редица правителства.

#90 · speech

Ангел Георгиев

Ще продължите ли и Вие да го осакатявате? Благодаря.

#91 · speech

Председател Наталия Киселова

Моля народните представители да се придържат към времето на процедурата. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.

#92 · speech

Министър Георг Георгиев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Сега, тук има няколко елемента, които следва да бъдат изяснени. Първият от тях: е припознавате ли се в определението „лъжевъзрожденци“? Второ, припознавате ли се в извършители на вандалски акт срещу публична собственост? Тогава ще мога да приема, че се чувствате и засегнати – първо. Второ, няма как да бъде уволнен който и да е, който изразява позиция срещу вандализъм и посегателство. Трето, когато говорим за дипломатическата служба, трябва да го правим със съответната подготовка. Каква партийност и партийна принадлежност Вие виждате в това някой да се обяви срещу вандализация? Коя партия е за вандализма, за да може, когато той бъде укорен, да се припознае този, който го укорява, като привърженик на друга, която стои срещу тази, която вандализира? Да тръгнем оттам. Продължавам. Дипломатическата служба е департизирана, но не и деморализирана. Тя е, да, еманципирана от това да заема партийни позиции, но не и от това да отстоява морала и добрите принципи, на които е изградено нашето общество. Аз не виждам нито едно укоримо действие в това някой да се обяви против подобни нарушаващи закона действия. Но не знам в каква партийност именно Вие обвинявате госпожа Михайлова. И не виждам от каква позиция Вие се съмнявате в нейната дипломатическа, професионална, етична и друга квалификация, при положение че това е човек с десетилетия професионален опит, човек на когото кариерата не може да бъде по нито един начин свързана с което и да е правителство, с която и да е политическа сила. И поради тази причина казвам, че когато говорите за дипломатическата служба, то следва да я познавате. Очевидно Вие не познавате добавената стойност на Дипломатическия институт, защото тогава наистина щяхте да знаете, че той е създал поколения, поколения, поколения български дипломати. Сигурен съм, че на някои от които Вие също симпатизирате, но със сигурност такива, които не симпатизират на това някой да атакува, напада, чупи, троши, вандализира – и каквото и да е друго, публична собственост. А ако отново ще се върна, един министър, който и да е той, аз или друг, започне да уволнява просто за това, защото някой недоволен политически представител се е припознал в един или друг текст, то тогава ще имаме сериозен проблем. И тогава този министър в моя конкретен случай няма да бъде на външните работи, а ще бъде на цензурата. А аз такъв няма да стана, господин Георгиев. Благодаря Ви.

#93 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, министър Георгиев. С това въпросите към министъра на външните работи приключиха. Благодаря Ви за участието, господин Георгиев. Преминаваме към въпроси към господин Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройството. Питане от Ангел Георгиев относно предприети действия за ремонт на неработещо осветление на международен път Е-80 в участъка от Пловдив към Пазарджик, Пазарджишко шосе. Заповядайте, господин Георгиев. Имате до три минути да развиете питането. Моля да се вмествате във времето. Благодаря.

#94 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, на 20 декември миналата година – 2024 г., и на 31 януари тази година – 2025 г., поставих следния въпрос и чакам решението му вече четвърти месец. Забележете, във въпроса, който съм задал, понеже се внася първо писмено, пише: трети месец. Оттогава – последния път, когато съм задал този един и същ въпрос, вече третия път, е бил трети месец, сега вече четвърти месец, дори по-скоро пети, вече става пети месец, откакто чакам отговор на въпроса. А именно на международен път Е-80 в участъка, придвижвайки се от Пловдив към Пазарджик по така нареченото Пазарджишко шосе, има поставени осветителни тела до кръговото движение с Пловдивския околовръстен път, за да се улесни придвижването по него и да се намали рискът от произшествия, особено в зимните месеци, когато тъмната част от денонощието е по-дълга. При преминаване през въпросния участък по това кръгово движение установих, че осветлението не работи в продължение на месеци. И като продължим да се придвижваме напред в посока Пазарджик, в участъка на разклона за село Костиево, част от осветителните тела преди работеха – при предните въпроси, които съм задавал, а сега мога да го кажа най-отговорно – към снощи, потвърдено, за последно съм минавал оттам, всички осветителни тела не работеха. Докато предните пъти, когато Ви задавах въпроса, около 60% от осветителните тела работеха на отбивката за село Костиево, сега там е пълен мрак, нито една лампа не свети. Това са участъци с повишен риск от пътнотранспортни произшествия, особено в зимните месеци, и реално водачите на моторни превозни средства разчитат на това осветление, за да имат по-добра видимост. Каква е причината въпреки изграденото осветление то да не работи и кога ще започне да функционира пълноценно? Какви действия предприехте през изминалия може би над един месец, ако не и два месеца, от последния ми сигнал? Защо се налага за трети път да повдигам въпроса и МРРБ вече пет месеца да не върши нищо за отстраняването на проблема? Толкова ли е трудно едни осветителни тела, които са поставени – има стълбове, има ги самите осветителни тела, да бъдат включени към мрежата, а ако има някакъв проблем, да бъде оправен и осветлението да работи? Защото, съгласете се, щом не можете да оправите пет месеца едно осветление, смятам, че Вашето управление е управление на тъмно. Благодаря.

#96 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, както съм Ви информирал в отговор на предходно Ваше запитване, до 1 февруари 2025 г. дружеството, поддържащо републиканската пътна мрежа в област Пловдив, беше насочило целия си ресурс за извършване на мащабни ремонтни работи за възстановяване на осветлението в участъка от второкласния път II-86, който е между Пловдив и Асеновград. Подменени са 24 увредени стълба от транспортни произшествия и е възстановено електрическото захранване за тях, осъществявано чрез десет кръга. Веднага след приключването на дейността пътноподдържащото дружество започна работа по изясняване на причините за неработещото осветление на кръговото кръстовище при км 219+000 на първокласния път I-8 или Е-80 Пазарджик – Пловдив с път II-86 Пазарджик – Пловдив – Асеновград и при км 215+000 на път I-8 в района на отбивката за село Костиево. Извършен е оглед и анализ, необходими за изготвянето на финансова оценка на дейностите за възстановяване на работата на осветлението. Областното пътно управление – Пловдив, е изготвило анализ на цената, като предложението е предоставено за съгласуване на Института по пътища и мостове към Агенция „Пътна инфраструктура“. Към момента ценовата оферта е одобрена, а на пътноподдържащото дружество е възложено възстановяване на уличното осветление на път I-8 в участъка между границата с област Пазарджик и град Пловдив. Като срокът, който е поставен за изпълнение на необходимите дейности, е до 20 юни 2025 г., но аз се свързах с Областно пътно управление и с изпълнителя – до края на месец май стълбовете са доставени, ще бъдат поставени и възстановени скъсаните кабели и ще има осветление. Затова са прекъснати в момента лампите, защото се подменя окабеляването. Благодаря.

#97 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Георгиев – имате право на два уточняващи въпроса съгласно процедурата по Правилник.

#98 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Първо, господин Министър, първият ми въпрос е: защо са доставени нови стълбове, след като вече има съществуващи такива, не могат ли просто да бъдат ремонтирани и каква е причината всъщност те да не работят и да не функционират? Последователно ли са свързани осветителните тела, така че ако има прекъсване в един стълб, всички останали след него да не светят? Това ли е проблемът? Защото имаше такъв проблем точно до Асеновград, където осветителните тела са свързани последователно, поради което което и от тях да се прекъсне, всички след това по веригата не работят. Което, ако е така, това означава, че има буквално катастрофална проектантска грешка, която на практика минира това осветление – прави така, че то е много вероятно просто да не бъде използваемо. Това е единият ми въпрос. Другият ми въпрос се отнася към срока, който е необходим за реакция. След като аз сигнализирам тук на парламентарен контрол пет месеца, значи ще стане над половин година, докато се реши проблемът, смятате ли, че е нормално в такъв времеви порядък да не може Вашето министерство да оправи проблема? И въпросът ми е: ако аз не Ви сигнализирам, колко време ще Ви отнеме, или някой друг народен представител, без значение? Ако не сте сигнализирани от народен представител, колко време ще Ви отнеме – една година, две години? Вечно ли няма да работи осветлението? Защото тук не говорим за някаква невероятна, много сложна технология или нещо подобно. Тук говорим за едно улично осветление на място, където има стълбове, подчертавам, които са, така, във видимо добро състояние и просто трябва да бъдат подменени, ако трябва, кабели, самите осветителни тела, но реално няма някакви много сериозни видими проблеми по въпросното трасе. И аз просто недоумявам как е възможно институциите да не могат половин година да ремонтират едно осветление! Наистина, нашата държава е на тъмно и това е симптом за разпада на държавността. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) След като шест месеца един от входовете на Пловдив седи без осветление, след като шест месеца реално държавата е без осветление – да, говорим абсолютно за разпад на държавността и за това, че тя просто липсва.

#100 · speech

Ангел Георгиев

Имаме работа на парче. Вие ще ремонтирате този участък, защото аз съм сигнализирал за него, но съм сигурен, че много други в страната ще останат на тъмно. Благодаря.

#102 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, със сигурност пътищата и стълбовете не се сменят, защото е Вашата воля, а защото такива са изискванията и такива задания са направени далеч преди Вие да се сетите да зададете въпрос. Това, на което аз държа като министър, е, че нормативните срокове, заданията, които се правят, и записаното в законите трябва да се спазва. В случая е направен проект, направено е предписание и са установени проблеми при електрозахранването, които се отстраняват. Какъв е проектът? Аз не съм се запознал. Вашето субективно възприятие по отношение на качеството на стълбовете очевидно не е споделено от Института за пътища и мостове. И да направя едно уточнение – ремонтите не ги прави Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а ги прави Агенция „Пътна инфраструктура“ чрез наети от тях дружества за пътно поддържане. В случая се прави това нещо и пак казвам, срокът по договора, който е с изпълнителя, е 20 юни 2025 г., защото аз съм Ви отговарял за Асеновград. Всичко се прави по план, а не защото Вие идвате тук и задавате въпроси. Вие задавате въпроси, защото такъв е редът по Правилник. А това, че Агенция „Пътна инфраструктура“ извършва съответните дейности и рехабилитация на републиканската пътна мрежа и така нататък, не е неразривно свързано с актуалните въпроси, които задават народните представители. Аз наистина благодаря на всеки един народен представител, който се интересува от извършените дейности, качеството на работата и поддръжката на различните елементи на пътната инфраструктура в района. Но и да Ви напомня, че токът вчера угасна в други държави – в Португалия, в Испания, не в България.

#104 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, още по-лошо, че след като не е угаснал токът при нас, ние седим на тъмно. Разбираемо е – на места, където има проблеми, като другите държави, които Вие визирахте, и след като там има проблеми – да седят на тъмно, но при нас да няма, уж да няма проблем, а ние да седим на тъмно, значи нещата са доста сериозни. Колкото до това, че Вие работите, без да сте сигнализирани. Напротив, на 20 декември миналата година, когато аз сигнализирах за проблема, тепърва разбрахте от мой сигнал. Така че тук не е коректно да казвате, че се работи и си има установени процедури и срокове. Напротив, Вие разбрахте точно от мен за този проблем и съответно чакаме неговото решение, но мога да кажа най категорично, че сроковете, с които се работи, са изключително бавни. И мога да Ви уверя, че аз ще следя какво се случва и след това – дали после няма да има нови шест месеца, които отново да седим на тъмно, ако стане някаква авария. Колкото до това, което казвате, че отговорността е на AПИ – да, очевидно виждаме, че Агенция „Пътна инфраструктура“ има много тежки проблеми. Изключително множество са, наследени са през годините, положението там е, бих казал, трагично и от това страда целият български народ, както виждаме многократно. Така че наистина трябват много сериозни реформи. Аз до момента не виждам воля от това правителство да извърши такива сериозни реформи в Агенция „Пътна инфраструктура“. Напротив, всичко си продължава постарому, институциите си прехвърлят отговорността, всеки казва, че не е той виновен. Вие също казвате: има си установени нормативни правила. Няма проблеми срокът да е шест месеца или седем месеца, или осем месеца. Това е абсолютно нормално. Но никой български гражданин, като го питате, не мисли, че е нормално в такъв срок да не успеете да оправите едно осветление, след като, отново подчертавам, сте сигнализирани на парламентарен контрол. Никой български гражданин не мисли, че е нормално Агенция „Пътна инфраструктура“ да е докарала пътищата до такова положение. Никой български гражданин не мисли, че е нормално безвремието в държавата…

#106 · speech

Ангел Георгиев

…да продължава така, пътищата да са в такова състояние. И отново подчертавам, ние говорим за осветление. Щом просто за осветление сме стигнали дотук, има много, много по сериозни инфраструктурни проблеми, които просто изглеждат за Вас като нещо извънземно. Благодаря.

#107 · speech

Председател Наталия Киселова

Народният представител Андрей Цеков? Преминаваме към въпрос от народния представител Станислав Иванов относно строеж на небостъргач в непосредствена близост до Многопрофилна болница за активно лечение „Света Анна – Варна“ АД. Заповядайте, господин Иванов.

#108 · speech

Станислав Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е свързан с Варна, откъдето сме и ние. Между другото, дадохме нарочна пресконференция колегите от ГЕРБ-СДС в Трети МИР – Варна, а именно заявка за строеж на небостъргач до Окръжна болница. Искам да кажа, че в никакъв случай не сме против частната инициатива – нито аз, нито моите колеги, но разбира се, ще реагираме винаги, когато общественият интерес е нарушен, а именно желанието да се издигне 186-метрова сграда в централната част на Варна. Имайте предвид, че на територията, където инвеститорът смята да се издигне този комплекс, имаме Окръжна болница, която има спешно отделение, обслужващо цяла Североизточна България, имаме АГ болница, имаме детска градина. Това е заключено между булевард „Цар Освободител“ и улица „Битоля“. Категорично не е обследвано и не е одобрено транспортно-комуникационно решение. Този билдинг, който смята да се построи там, ще изсипе над 500 автомобила в сутрешната част и вечерната част и ще доведе до невъзможност да се извършва нормално движение. Имайте предвид, че тази транспортно-комуникационна връзка не е съгласувана с КАТ, тоест има съществени нарушения при приемането на експертния съвет. Между другото, четири от институциите, които са присъствали – и те са държавни, са написали особено мнение: Службата по кадастър и картография, Земеделието, Областната администрация и РИОСВ. Също така има съществени нарушения при представянето на съгласуване на инвестиционния проект, като има изменение на този инвестиционен проект и съответно не е предоставено актуално становище от РИОСВ, тоест имаме съществени нарушения в процедурата. Господин Министър, ние се обръщаме към Вас не за друго, а защото се явявате последната преграда пред това беззаконие, което, евентуално казвам, защото още не е станало, ще бъде с одобрението на този проект. Вие сте последната преграда.

#110 · speech

Станислав Иванов

Да, благодаря. Ще предоставя на господин министъра и особеното мнение на експертния съвет, което е подписано от тези институции. Благодаря.

#112 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, във връзка с поставените въпроси, служители на Регионалната дирекция за национален строителен контрол – Варна, са извършили проверка в деловодната програма на РДНСК – Варна, и в Община Варна, при която не е установено наличие на съгласувани и одобрени инвестиционни проекти и на издадено разрешение за строеж на небостъргач в близост до МБАЛ „Света Анна – Варна“ АД. За установеното след извършената проверка в Община Варна, дирекция „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ е съставен констативен протокол, подписан от служители на РДНСК – Варна, и главния архитект на Община Варна, копие от който ще получите, и прилагаме също. По отношение на процедиране на подробен устройствен план е представена следната информация: Със Заявление с рег. № АУ059092ПР-022ПР/29.01.2025 г. е поискано приемане по реда на чл. 135а от Закона за устройство на територията на План за регулация и застрояване за урегулиран поземлен имот V-397 „за сграда със смесено предназначение и ТРП“, квартал 601, по плана на Пети район, град Варна. С Решение по т. 1 от Протокол № 05/05.02.2025 г. на Общински експертен съвет по устройство на територията при Община Варна представеният проект е приет и от Съвета е предложено на компетентния орган да издаде заповед по реда на чл. 129, ал. 2 от Закона за устройство на територията във връзка с чл. 135а, ал. 1 и ал. 5 от Закона за устройство на територията. Съгласно посоченото в Протокол № 05/05.02.2025 г. на Общинския експертен съвет по представения проект е изразено особено мнение от представители на специализираните контролни и съгласувателни органи, а именно: началникът на Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна, Областна администрация – Варна, и РИОСВ – Варна, което е неразделна част от него. С писмо, адресирано до кмета на община Варна, до председателя на Експертния съвет за устройство на територията и до главния архитект на Община Варна, представителите на Служба „Геодезия, картография и кадастър“ – Варна, Областна дирекция „Земеделие“ – Варна, Областна администрация – Варна, и РИОСВ – Варна, подробно са аргументирали особено мнение по т. 1 от заседание на Експертния съвет при Община Варна, проведено на 5 февруари 2025 г. Писмото е заведено в Деловодството на Община Варна с входящ № РД25003770ВН/07.02.2025 г. Към момента няма данни от кмета на община Варна да е издадена заповед за одобряване на ПУП – План за регулация и застрояване за урегулиран поземлен имот V-397 „за сграда със смесено предназначение и ТРП“ (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), квартал 601, по плана на Пети район – град Варна. Следва да се има предвид, че органите на ДНСК не осъществяват административен контрол върху действията на общинските/районните администрации при изработване, процедиране и одобряване на подробните устройствени планове и техните изменения. Съгласно чл. 215, ал. 1 от Закона за устройство на територията заповедите за одобряване на подробни устройствени планове се обжалват пред съответния административен съд по местонахождението на недвижимия имот, а не пред органите на ДНСК. В изпълнение на разпоредбите на чл. 156 от Закона за устройство на територията органите на ДНСК ще извършат обстойна проверка за законосъобразност на издаденото разрешение за строеж, заедно с одобрените инвестиционни проекти, след уведомяването им от органите, които са го издали. Както казах, към днешна дата няма такава информация за издадено подобно разрешение за строеж. Благодаря.

#114 · speech

Станислав Иванов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Министър. Наистина към момента няма такова издадено разрешение, но неслучайно ние сигнализираме, защото имайте предвид, че тази сага е повече от три години и там наистина, преди да дадем нарочната пресконференция – аз лично бях свидетел и проверих в интернет – вървяха продажбите на апартаменти онлайн на зелено. Именно затова е нашето притеснение. Притеснението го разбирате, разбира се, и варненци са наясно, че там не може такъв билдинг да се изгради и съответно, без да се имат предвид тези обществени сгради. Така че благодаря за отговора, който ми дадохте, и се надявам да се постигнат параметри, каквито са нормални, а именно, както е дадено по общия устройствен план Кинт-ът е тройка – нека да се построят нужните квадрати, които са по правилник, а не да се строят такива високи сгради. Това е, благодаря.

#116 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Иванов! Със сигурност ДНСК – Варна, ще провери, както казах, ако бъде издадено такова разрешение за строеж, дали то е законосъобразно и отговаря ли на съответните нормативни изисквания. Надявам се наистина Общинската администрация да се съобрази с изискванията на Закона и това, което Общинският съвет е взел като отношение по темата. В крайна сметка, разбира се, интересите на гражданите би трябвало винаги да са с предимство за всяка една общинска администрация и за кмета. Така че държавните органи ще вземат отношение, ако се стигне до издаване на разрешение за строеж. Благодаря.

#117 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Иван Белчев относно фактори за рекордно високата стойност на километър за строителството на участъка Бяла – Велико Търново от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Заповядайте, господин Белчев, да развиете Вашия въпрос.

#118 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Автомагистрала „Русе – Велико Търново“ е ключов инфраструктурен проект, който следва да подобри свързаността на Северна България. Въпреки стратегическото му значение предвидената цена за проектиране и строителство на участъка Бяла – Велико Търново достига рекордните цени на километър, както следва: Подучастък № 1: приблизителна дължина на участъка 23 км, или цена на километър – 50 млн. лв. с ДДС; Подучастък № 2: приблизителна дължина на участъка 20 км, или цена на километър – 57 млн. лв. с ДДС; Подучастък № 3: приблизителна дължина на участъка 16 км, при цена на километър 75 млн. лв. с ДДС. Това е най-високата стойност за километър магистрала в страната, значително надвишаваща средните цени за подобни инфраструктурни проекти в България. Общата прогнозна стойност възлиза на близо 3 млрд. 560 млн. лв. с ДДС. Въпреки това към момента липсва яснота относно осигуряването на необходимото финансиране. Според документацията строителството следва да се финансира от държавния бюджет, но ако в рамките на три месеца след сключване на договора средствата не бъдат осигурени, всяка от страните може да поиска прекратяване на договора без предизвестие, а ако след изтичане на 10-месечен срок от сключването на договора не е осигурено финансиране, договорът се счита за прекратен. Тази прогнозна стойност е формирана от цените за изпълнение на дейностите „Проектиране“, авторски надзор, строителство, но без допълнителните разходи в размер на 5%, което изпълнителите могат да изискат и да им се плати допълнително близо 178 млн. лв. Въпреки че в договорните суми са включени всички разходи и печалбата на изпълнителя, остава да се изясни каква е действителната стойност на тази печалба и с какъв процент ще бъдат индексирани първоначалните цени. Този тайнствен елемент в договорните условия оставя впечатлението, че печалбата и индексните корекции са оставени за последно място – като малък бонус, чийто размер и конкретни параметри остават обвити в мистерия. В този контекст възникват основателни въпроси относно целесъобразността на определената цена за строителството и рисковете от евентуално забавяне или неизпълнение на проекта поради липса на финансиране. Липсата на обосновани аргументи от страна на АПИ защо цената за километър е толкова висока, поражда съмнения относно прозрачността на разходването на публичните средства. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какви са конкретните фактори, довели до рекордно високите стойности на трите подучастъка, съответно на стойност от 50, 57 и 75 млн. лв. с ДДС на километър за строителството на участъка Бяла – Велико Търново на магистрала „Велико Търново – Русе“? Благодаря Ви.

#120 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, на 18 март 2025 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители за изработването на технически проект и строителството на участъка от автомагистрала „Русе – Велико Търново“ между Бяла и Велико Търново. Общата дължина на отсечката е близо 60 км. Оферти се подават до 13 май 2025 г. Прогнозната стойност на поръчката е 2 млрд. 967 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 1770 календарни дни. Държа да отбележа пак, че тази процедура е започната през 2021 г., окончателният вариант е през 2024 г. есента, пуснат в Агенцията за обществени поръчки, одобрен от Агенцията за обществени поръчки и съответно пуснат от Агенция „Пътна инфраструктура“ за избор на изпълнител, тоест не е правена в рамките на този кабинет. Прогнозната стойност, определена за изграждането на отсечката Бяла – Велико Търново, е на база реалните цени в строителството в момента. Тя е съпоставима с тази в първия участък от магистралата, за който е проведена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки в периода декември 2020 г. – януари 2024 г. Прогнозната стойност в процедурата, проведена тогава, е била 13 млн. лв. на километър, а е спечелена с предложение от 21 млн. и 700 лв. на километър. Към стойността трябва да се добави и инфлацията през този период. Така че завършването на другите два лота ми се струва, че ще понадвишат цената, която в момента е пусната и не може да се увеличава съгласно тези условия, но това са условия, поставени от предходни правителства. При определяне на прогнозната стойност, във връзка с повишаване цените на материалите в сектора през последните пет години, за цитираните сходни инфраструктурни обекти е отчетен индексът на инфлацията до момента, както следва: ноември 2017 г. – август 2024 г. в размер 143%; септември 2022 г. – август 2024 г. в размер 108,6%; януари 2021 г. – август 2024 г. в размер 133,2%. Определената прогнозна стойност за обществената поръчка е изчислена в съответствие с разпоредбите на чл. 21 от Закона за обществените поръчки и включва всички плащания без данък върху добавената стойност, включително и допълнителните разходи, посочени изрично в параметрите на обществената поръчка. По смисъла на Закона за обществените поръчки предвидените от Агенция „Пътна инфраструктура“ разходи в размер на 5% са опция, посочена в договора и документацията за обществената поръчка, която е включена при определяне на прогнозната стойност. Начинът за усвояване на допълнителните разходи е ясно разписан в договорните условия. Те могат да се използват по време на строителството за видове работи и дейности, в това число надвишени количества, които не са били предвидени в техническия проект. Допълнителните разходи се одобряват от консултанта, който извършва строителния надзор, с изрично писмено становище, като към тях се прилагат доказателства за необходимостта от извършването им и с приложена техническа обосновка. Пак държа да отбележа, че при тази процедура не се допуска увеличаване на цената впоследствие, каквото се е случило с ремонта на Дунав мост – удвояване. По отношение предвижданията за индексация следва да се отбележи, че тя е нормативно установена и се прилага по методика, приета от Министерския съвет, в период, в който може би и Вашата политическа сила е участвала в управлението на държавата. В тази връзка тя не би могла да се счита за малък бонус, чийто размер и конкретни параметри остават обвити в мистерия, както Вие твърдите, по-скоро трябва да се обърнете към предходно издание на Министерския съвет. В момента тя работи, тази методика е приета оттогава, както изтъквате във въпроса си. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Участъкът Бяла – Велико Търново е много по-сложен от другите като релеф, тъй като се приближава към Стара планина. В него ще е и най-големият пътен възел, който ще се строи в България. Той ще е при пресичането на трасето автомагистрала „Русе – Велико Търново“ с автомагистрала „Хемус“, в близост до село Градина. В участъка между Бяла и Велико Търново е предвидено изграждането на 12 виадукта – с обща дължина 9 км, 3 тунела – с обща дължина 2 км, 8 пътни възела – с обща дължина 20 км, 12 подлеза и надлеза и още тринадесет със селскостопанско предназначение, като цялата отсечка е разделена на три подучастъка. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Имам доста информация и не знам – в дупликата ли?

#122 · speech

Министър Иван Иванов

Добре, благодаря. Защото господин Белчев е важно да се запознае с тези данни. Благодаря.

#124 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Ще Ви дам възможността да продължите. Това, което искам да покажа, е картата с льосовите почви (показва) в участъка. Тази карта показва много ясно, че льосовите почви, защото се твърдеше в едно от Вашите интервюта, че – може би Вие в отговора, с който ще продължите, ще го изтъкнете, че това е причината за увеличаването, но всъщност се оказва, че в частта между Бяла – Русе тя е доста по-наситена, тоест по целия участък има льосови почви, отколкото в другия. Да, Вие казвате, че ще има тунели – факт, но дали всъщност тези рекордни цени, които може да ги съпоставим с актуален проект в момента в Германия със същите, същото качество ли ние ще получим? Дано. Същите заплати ли се плащат в България на тези участъци, като в Германия? Дано тези служители наистина да получават заслужено своите възнаграждения. Ние искаме да получим магистрала в срок, ние искаме да получим качество, което до момента не се показва на нито една магистрала, построена в България. Така продължете да ни обяснявате защо тази цена е толкова висока. Добре, тя не може да надвишава тази сума, съгласен съм. Това наистина е нещо добро, което определено би трябвало да се следва, но защо толкова висока сума, която е два пъти повече от най-високата цена, която е давана на обществена поръчка на магистрала, въпреки всички тези, както казахте и Вие, повишавания на цените? Искаме немско качество в такъв случай, искаме сроковете да бъдат спазени и русенци, и гражданите, които пътуват, а това са изключително много хора в момента, които преминават свободно границата между България и Румъния, да се възползват от един безопасен път, а не да се страхуват и да се кръстят всеки път, когато напускат Русе и тръгват по пътищата на България. Благодаря Ви.

#126 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, най-обикновено може да кажете: „Не стройте магистралата, на русенци не им трябва магистрала“ – по-лесно ще бъде, но пак ще повторя, за да си запишете. В този участък между Бяла и Велико Търново – запишете го, е предвидено изграждането на 12 виадукта с обща дължина 9 км, господин Белчев; три тунела с обща дължина 2 км; осем пътни възела с обща дължина 20 км; дванадесет подлеза и надлеза и още тринадесет със селскостопанско предназначение. Най-големият пътен възел, строен някога в България, ще бъде построен там между двете магистрали, като той не е предвиден в първоначалния проект, който Вашият министър е предвиждал да се направи. Той просто не е бил предвиден. И да Ви запитам: Вие знаете ли в момента колко струва един кубик бетон, един килограм арматура, една греда за мостове? Нали, направете справка. Да продължа. В определянето на прогнозната стойност са взети под внимание и следните аргументи: коригирано е първоначалното задание от 2023 г., в което не е предвидено продължение на магистралното трасе след км 133+240; при определяне на прогнозната стойност и обхвата на обекта са отчетени в съответствие с мястото на пресичане с автомагистрала „Хемус“ и автомагистрала „Русе – Велико Търново“, в съответствие с габаритите на пътните връзки в направления София – Русе и Русе – София и са осигурени директни връзки по най-натоварените направления; реализирано е осъвременяване и отстраняване на значителното разминаване между предвижданията на представените през 2023-а и 2024 г. задания. Няма нищо общо това, което е пуснато, с това, което е правено от моя предшественик и предходни предшественици. За отводняването на автомагистралното трасе и отвеждането на скатните и окопните води ще бъдат изградени 47 водостоци. Заложено е и строителство на армонасипни, подпорни и укрепителни стени с дължина над 1,2 км, дълбоки изкопи и високи насипи. Нали, картата, която показахте, бъдете коректен да кажете, че това е преход от Предбалкана към Дунавската равнина, където започват льосовите почви, нали – Предбалкан, бъдете коректен – планински, полупланински район с равнинен. Така. Планирано е и изграждането на два типа площадки за отдих на шофьорите, които ще бъдат с осветление, водоснабдяване и канализация, както и санитарни помещения каквито няма досега на магистрала. Такива ще са двустранно през разстояние от 15 до 20 км. Единият тип ще е на площ от около 13,2 дка и ще е с 44 паркоместа за леки автомобили, 6 автобуса и 66 тежкотоварни превозни средства. Вторият тип ще е на площ от около 24,6 дка и ще е с 44 паркоместа за леки автомобили и 53 места за автобуси и тежкотоварни превозни средства. Въпреки по-голямата сложност на трасето между Бяла и Велико Търново определената прогнозна стойност за изпълнението му е съпоставима с цената на първите два участъка, господин Белчев, на автомагистрала „Велико Търново – Русе“. Ще разберете защо. В сравнение с участък едно от автомагистрала „Русе – Велико Търново“ между Русе и Бяла, който е с дължина 40 км, е предвидено изпълнение на седем мостови съоръжения и виадукти с обща дължина 2600 м, като само в първата отсечка в участъка от Бяла до връзката с „Хемус“, който е с 23,83 км, големите съоръжения са с обща дължина 3065 м. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Госпожо Председател, дайте ми малко време, защото тази тема занимава всички русенци, и господин Белчев трябва да се ограмоти малко, разбира се. Така, и са предвидени 5472 м тунелни и мостови съоръжения, господин Белчев. Не на последно място, трябва да се отбележи, че в рамките на разглеждания участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“ ще бъдат изградени три големи пътни възела с път I-4 София – Варна, с път I-5 Русе – Маказа и с път II-55 Велико Търново – Свиленград. В допълнение, към описаното по-горе Ви информирам, че е в сила и нова техническа спецификация със завишени изисквания за изграждане на пътища. Във връзка със зачестилите сравнения на настоящата поръчка с предвидените в периода декември 2020 г. – януари 2021 г. за първите два участъка следва да отбележим, че обявените тогава прогнозни стойности, които не са били пределни, са надвишени вече с 68%, господин Белчев – цените, които цитирате за първите два лота, вече не са актуални. Разбирате ли – това е допуснато през годините от мои предшественици, ние изпълняваме договорите. Посредством повишаване на тежестта на финансовия показател при избора се цели постигане на икономически по-изгодно предложение, както и понижаване на възможността за изкуствено увеличаване на цената за изпълнение на обекта. Каквото Ви цитирах преди малко, се е случвало на немалко обекти, сключени от мои предшественици. Следва да се има предвид, че определената прогнозна стойност е пределна и не може, още веднъж подчертавам, да бъде надвишавана от участниците, каквото се е случвало в предните лотове и ще продължава да се случва – каквото се е случвало с Дунав мост. Това означава, че е от изключителна важност тя да бъде изчислена с голяма точност и разумен резерв. Съгласно експертната оценка провеждането на процедурата за избор на изпълнител, респективно подписването на договор за обект от подобен мащаб, ще отнеме значителен период от време. В най-оптимистичния вариант се очаква договорът да е подписан в края на 2025 г. или началото на 2026 г., и се надявам народните представители да осигурят финансиране в следващия бюджет. Благодаря.

#127 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Любен Иванов относно рехабилитацията – спешен ремонт, на част от републикански път III-1401 до отклонението му от републикански път II-14 до село Киреево, община Макреш, област Видин. Заповядайте, господин Иванов.

#128 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Колеги! Уважаеми господин Министър, от Североизточна Ви пренасям в Северозападна България за републикански път III-1401 в участъка от отклонението от пътя Кула – Връшка чука до село Киреево. Преди около три месеца ми отговорихте на подобен въпрос и казахте, че сте подписали договор с поддържащата фирма и ще започне скорошен ремонт. Досега обаче единствено се изчисти около пътя и нищо друго не е направено. Това много вълнува жителите на Киреево, Раковица, Подгоре – села, населението на които използва този път и няма друг алтернативен път. Въпросът ми е: скоро ще започне ли реален ремонт и естествено, кога ще бъде завършен?

#130 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда текущ ремонт на път III-1401 в два участъка: от кръстовището с път II-14 Кула – Връшка чука до село Подгоре и от село Подгоре до село Вещица. Предвидените ремонтни работи по изкърпване на настилката в първия участък, който обхваща и трасето, обект на запитването, стартираха на 28 април 2025 г., както казахте, защото това е подготовка – почистване на банкет и растителност, като срокът за изпълнението на този ремонт е 29 август 2025 г., тоест до тази дата той ще бъде извършен. За обновяването на второто трасе в момента се изработва технологичен проект, като срокът за подготовка на нужната документация е до 8 април 2026 г. При одобрен проект и осигурено финансиране ще могат да започнат ремонтно-възстановителните работи, като Ви уверявам, че експерти на Областно пътно управление – Видин, следят състоянието на републиканските пътища на територията на областта и при нередности се предприемат своевременни действия за отстраняването им. И в момента се работи на опасни участъци във Видинско, може би сте проследили информацията, която днес сме пуснали. Така че служителите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са ангажирани напълно да обезопасяват всички участъци, включително и на територията на област Видин. Благодаря.

#132 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря, господин Министър. Наистина се надявам за бърз ремонт на този участък и на другите участъци, за които дебатирахме с Вас, защото републиканската пътна мрежа в област Видин наистина е в лошо състояние и жителите на областта не заслужват това отношение. Надявам се, че наистина ще бъдат извършени бързи и качествени ремонти.

#133 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Уважаеми колеги, сега преминаваме към една по-специфична процедура, тъй като има зададени въпроси към министъра от различни народни представители, които касаят общ предмет. Става дума за изграждане на път I-5, обходен път на град Кърджали. Първи са задали въпрос народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри, Байрам Байрам и Сейфи Мехмедали относно изграждане на път I-5, обходен път на град Кърджали. Заповядайте да развиете въпроса, имате две минути. След това ще дам думата и на господин Георги Георгиев, който има идентичност в предмета. Министърът ще има след това двойно време. Заповядайте, имате думата, госпожо Гюркаш.

#134 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, да се пренесем към Южна България. Нашият въпрос е наистина специфичен и е от изключителна важност, госпожо Председател. Отнася се за изграждането на обходен път на град Кърджали. Обходът на Кърджали е част от едно изключително важно транспортно направление за България, който обаче е изостанал фатално. Господин Министър, булевард „България“, който минава през протежение на целия град, през няколко жилищни района, тангира централната автогара, разсича производствената зона, е една главна комуникационно-транспортна ос на града ни. Профилът на трасето отговаря на нуждите на града и изпълнява функциите на районна артерия, осигуряваща кореспонденцията север – юг. С отварянето обаче на КПП „Маказа“ той се натовари изключително много и допълнително затормозява нормалното функциониране на града ни – влошава условията на живот и е предпоставка за увеличаването на ПТП. Проблемите, които ще се решат с изграждането на обхода, са изключително много. Очаква се да бъдат решени проблемите с тежките автомобили, които минават през града, които ще бъдат изведени като трафик. На ден, повярвайте ми, през града, през центъра на града минават над 25 хиляди автомобила. Това създава изключително неприятна среда за живеене. Да обърнем внимание на шума, на въздуха. Той ще пречисти въздуха, ще намали шума, разбира се, и най-вече ще намали предпоставките за ПТП, което е от изключителна важност. В настоящия момент, господин Министър, ние сме запознати с проблема. Доколкото знаем, е започнала реализацията на това трасе от север на юг Русе – Велико Търново. Предстои да се проектира останалата част на наша територия, което предполага финансирането и изграждането на значителен брой инженерни съоръжения при преминаването на Стара планина, а за това ще са необходими, разбира се, значителен ресурс и време. Областните градове по бъдещия Коридор № 9 разполагат с обходни трасета, докато през града Кърджали този транзитен трафик минава през града, през центъра на града. Изграждането на обходен път е от първа необходимост, от изключително важна необходимост, по изложените по-горе причини и бързата му реализация ще се отрази положително на начина на живот и функционирането на град Кърджали. И във връзка с това, уважаеми господин Министър, отправяме към Вас следния въпрос: каква е възможността обходът на град Кърджали да се изведе като самостоятелен обект и да се реализира, преди бъдещият нов транспортен коридор да достигне до КПП „Маказа“? Благодаря.

#135 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Гюркаш. Господин Георгиев, заповядайте да зададете Вашия въпрос, който е относно изграждане на обект „Път I-5, Обходен път на град Кърджали“. Имате думата.

#136 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, републикански път I-5 е обявен за обект с национално значение и национален обект с Решение № 643 на Министерския съвет от 30 август 2011 г. и е част от Общоевропейския транспортен коридор № 9. Град Кърджали може би е единственият областен град без околовръстен път, който се намира на републикански път I-5. Целият товарен и туристически поток преминава през града, което създава изключително неприятна среда за живеене. Шумът, прахът и замърсяването са ежедневие за жителите, а ситуацията е изключително тежка, особено през лятото, когато се образуват огромни задръствания, които са километрични. И само Ви отбелязвам, че преминаването на около 3 – 4 км трасе през града понякога може да отнеме повече от час и половина, което е абсурдно за един такъв град като град Кърджали. Причината е, естествено, че има само един мост, който свързва едната страна на реката с другата, която е по съответния коридор. Също така пътната настилка в града се подлага на огромни натоварвания поради преминаването и на тежкотоварни транспортни средства и тя се износва изключително бързо. Кога правителството смята да изгради така важния инфраструктурен проект за държавата ни, намиращ се на Общоевропейски транспортен коридор № 9, а именно обект „Път I 5, Обходен път на град Кърджали“? Благодаря.

#137 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, тъй като двата въпроса имат идентичен предмет, имате шест минути да отговорите. Заповядайте.

#138 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри, уважаеми господин Байрам, уважаеми господин Мехмедали, уважаеми господин Георгиев, обходният път на град Кърджали се разглежда като самостоятелен обект с важно стратегическо значение и проектното му трасе частично съвпада с републикански път I-5. С Решение № 643 от 30 август 2011 г. на Министерския съвет републикански път I-5 от Русе до границата с Гърция от км 0+000 до км 384+840 е обявен за обект с национално значение и за национален обект. През август 2017 г. е завършен и приет от Агенция „Пътна инфраструктура“ техническият проект, изготвен въз основа на идеен проект, приет през 2013 г. През май 2014 г. със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството е разрешено изработването на ПУП – парцеларен план. Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството от 28 февруари 2018 г. е одобрен парцеларен план за землището на село Дъждино, община Кърджали, въз основа на което с Решение № 156 от 15 март 2018 г. на Министерския съвет е извършено отчуждаване на частни имоти за държавна нужда за участък от км 349+234 до км 349+422, което представлява вливането на обходния път I-5. За участъка е издадено разрешение за строеж № РС-15 от 10 април 2018 г. Съгласно чл. 153, ал. 2, т. 1 от Закона за устройство на територията, а именно, че в продължение на 3 години от влизането в сила на разрешението за строеж не е започнало строителство, тоест е изгубило правното си съдействие. За частта от проектния път, попадаща извън горецитирания участък, отчуждителната процедура все още не е стартирала. Налице е вариант на ПУП – парцеланен план, проверен от АПИ и обявен по реда на чл. 128 от Закона за устройство на територията двукратно от Община Кърджали: в „Държавен вестник“, бр. 99 от 12 декември 2017 г., и „Държавен вестник“, бр. 47 от 14 юни 2019 г. При обявяване изработването на проекта по реда на Закона за устройство на територията са постъпили възражения от частни инвеститори и фирми, които, ако се удовлетворят, следва да се измести значителна част от трасето на проектния път. Междувременно има постановено решение на Комисията за земеделските земи към Министерството на земеделието и храните, с № КЗЗ-03 от 15 февруари 2018 г., което предстои да бъде изменено, във връзка с наложилата се частична промяна в обхвата на проектния път на места, направена по сигнали, възражения и жалби на заинтересувани лица, постъпили при обявяването на проекта. Парцеларният план е съгласуван с държавните администрации и търговските дружества по реда на Закона за устройство на територията, но има забележки в съгласувателните писма. Засягат се изключително много инженерни мрежи, които следва да се реконструират. Много от тях не фигурират в цифровите модели от картите на собствеността, върху които се разработва проектът, и данни за съществуването им се получава въпреки съгласуването с търговските дружества. Проектният път засяга около 500 дка земя, от която за обезщетения са 335 дка земеделски земи, около 20 дка – горски територии, както и имоти в регулационните черти на град Кърджали с приблизителна площ за обезщетяване от 70 дка. Процедирането на проекта се забавя поради следните фактори: първо, липса на влязло в сила изменение на засегнатия от проектния път регулационен план на град Кърджали, за което е необходимо съдействие от Общината, която е одобрявала и изменяла плана с нейните актове през годините. Второ, липса на съгласувано проектно решение за пресичане на имотите, собственост на „Хармони“ ЕООД и „Горубсо – Кърджали“ АД. Проведени са редица работни срещи от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ с представителите на дружествата в периода 2020 – 2021 г., но консенсусно решение все още не е на лице. Удовлетворяването на исканията предопределя изместване на трасето и преработване на техническия проект. Следва да се проведат още срещи за финалното уточняване на техническите решения за реализацията на проекта, засягащ техните имоти. Стартиране на процедурите по Закона на устройство на територията, свързани с обявяване на съгласуване и одобряване на преработения проект на ПУП, което е основание за провеждане на отчуждителна процедура на засегнатите имоти и е възможно след приключване на екологичната процедура за обекта с влязъл в сила административен акт. Предвид обема от въпросите, на които трябва да бъде намерено решение, за да продължи подготовката на инфраструктурния проект, през 2024 г. са проведени срещи на регионално ниво с дружества и администрации с цел потвърждаване на обхвата на подробния устройствен план. Така ще се гарантира запазването на трасето в участъците, за които са предявени несъгласия по отношение на предложени технически решения. Това е от основно значение за успешното приключване на съгласувателната процедура на проекта за подробен устройствен план, както и за подновяването на екологичната процедура за околовръстния път на Кърджали. Стартират се срещи със засегнати собственици и дружества, инициирани от областния управител на Кърджали. Срещите ще продължат до намирането на решения на изложените проблеми, чак след което би могла да продължи работата по подготовката на проекта. Благодаря.

#139 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. По процедурата, госпожо Гюркаш, Вие ли ще направите реплика? Заповядайте. След това министърът ще има възможност за дуплика по отношение на Вашата реплика. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие ще имате право на реплика, след като министърът отговори.

#140 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, фактологията, която изнесохте, ние вече я знаем, така както и всички кърджалийци я знаят, защото неведнъж сме задавали този въпрос. Затова ние предлагаме решение на този проблем, който е болезнен за кърджалийци. Вие разбирате ли, че вече е нетърпимо движението през центъра на Кърджали? Затова моят въпрос беше: каква е възможността да се изведе като самостоятелен обект и да се реализира в бъдеще, преди този транспортен коридор да достигне до КПП „Маказа“? Тоест възможно ли е това да се направи и да се реализира, за да може да тръгне реализирането на обхода от Кърджали към Русе, така както в момента ни е известно, че от Русе е тръгнал да се изгражда обходът към КПП „Маказа“. Ние знаем, че това ще изисква голям ресурс. Диалогът се води с местната власт и с държавната власт – каквото е необходимо, през Областната администрация, през Община Кърджали ще бъде направено. Искаме от Вас да се ангажирате с този сериозен проблем и да ни кажете наистина конкретно стъпките, защото това е от изключителна важност. В община Кърджали Кърджали е единственият град, който няма наистина изграден обход. Благодаря Ви.

#142 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, по този начин за разделяне на пътя на различни участници – към този момент не са предприети някакви действия. И въпреки всичко дори да се раздели, пак поставя въпроса за преминаването през частни имоти, които са собственост на различни търговски дружества. Поне от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ инициативата ще продължи да стои налице. Важно е да бъдат ангажирани областният управител и кметът на Кърджали и разбира се, да има някакъв ангажимент от страна на засегнатите лица и фирми, през чиито имоти трябва да се премине, защото, както дадох обяснение в своя отговор, ако това не се случи, знаете, че цялата процедура по издаването на подробен устройствен план трябва да започне от самото начало и съответно този проект адски много ще се отложи. Знаете, че след като преминат всички тези процедури по отчуждаването, едва тогава може да се пристъпи и към реалните действия за търсене на финансиране и проектиране на пътя. Благодаря.

#143 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Георгиев, като втори в реда да направите реплика на министъра.

#144 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, сега, както каза и госпожа Гюркаш, ние многократно сме задавали – като народни представители от област Кърджали и аз като такъв, избран в предишни парламенти, съм задавал този въпрос. Аз съм задавал този въпрос към четирима министри – Караджов, Цеков и един служебен министър, Вие сте четвъртият. И винаги отговорът е бил един и същ. Тоест в продължение на последните четири години аз мога да твърдя, че държавата абсолютно нищо не е направила по този въпрос, както и местната власт, както и областните управи. Да не забравяме, че БСП беше поне два пъти в управлението на държавата през този период, поне в две управления участваше, така че Вие сте човекът и върху Вашите плещи пада в момента, така да се каже, въпросът за околовръстния път на Кърджали. Защо става обаче нетърпима обстановката, госпожа Гюркаш не уточни. Може би в следващия въпрос, който ще зададат, който е свързан с ремонта на основния булевард в Кърджали – „Беломорски“, там е цялата драма. Две години ще предстои, забележете, два километра е изграждането на този път. Две години – два километра булевард! И през тези две години целият поток, който е, както казах в задаването на въпроса, натрупват се километрични опашки и в продължение на час-два не можете да преминете през града и въобще два-три километра не може да се преминат. Ужасът, в който живеят в Кърджали, е огромен. Сега сложете и този булевард под ремонт! Сега, тук може би има някакви решения и с нетърпение чакам Вашия отговор по този въпрос, но тук основната задача беше следната: госпожа Гюркаш го каза също и между другото, се опита да Ви насочи в тази посока – трябва ли да помислите и най-после да започнете по същия начин по обратен път да изграждате магистралата от Маказа към Кърджали към посока Шипка и така нататък, Търново – Русе, и да се свържат някъде двете магистрали, а не да се чака или да се хвърлят милиони за околовръстен път, и след това да се направи и магистрала. Трябва двата проекта или да се слеят, или директно да започне изработката на магистралата от Маказа през Кърджали и ще се реши проблемът веднъж завинаги. Благодаря.

#146 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, прав сте и Вие, и колегите Ви от „ДПС – Ново начало“, че проблемът наистина е изключително сериозен, защото град Кърджали, особено в летния сезон, когато и български, и чуждестранни граждани се насочат да преминат през КПП „Маказа“ и да влязат на територията на Гърция, движението в град Кърджали е изключително натоварено. По отношение на изграждането на тази част от магистралата, за която Вие говорите, това нещо във времето аз не мога да Ви отговоря кога ще стане най-малкото защото съответните процедури все още не са започнали. Финансирането може да се прогнозира към днешна дата, но поне този кабинет започна съответните процедури, проучвания, за да могат да се отдадат отделни участъци или магистрали, които не са построени на концесии в България, защото темата и дискусията за липсата на средства в бюджета я водихме преди няколко месеца и тя не се е променила към днешна дата. Това дали може да се направят отделни участъци и по какъв начин това може да стане, аз ще пратя Агенция „Пътна инфраструктура“ да направи съответните проучвания, но разбира се, ако имате съответната ангажираност – като народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и от „ДПС – Ново начало“, може да обедините усилията си, включително с представители на държавната администрация да се проведат разговори с тези засегнати лица, през чиито имоти се минава, защото трасето вече е направено. Аз го казах в своето изложение – ако трябва да се променя трасето, това адски много ще удължи, извинявам се за израза, периода за изработването на нов подробен устройствен план, парцеларен план и да се промени трасето на този обход на град Кърджали. И ако се намери начин наистина да се постигнат договореностите със засегнатите лица и да се утвърди сегашният проект за ПУП, това доста ще ускори процеса по изграждането на обходния път на Кърджали и най-малкото да изнесе движението извън централната градска част на Кърджали. Благодаря.

#147 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин министър. Преминаваме към следващия въпрос към Вас. Той ще бъде зададен от госпожа Гюркаш, а иначе въпросът е от Елван Гюркаш, Айтен Сабри, Байрам Байрам и Сейфи Мехмедали относно ремонта на булевард „Беломорски“, община Кърджали, област Кърджали. Заповядайте, госпожо Гюркаш.

#148 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, това искахме да чуем във Вашата дуплика. Наистина ние не искаме нов проект, а този проект да бъде реализиран така, както искаме да бъде започнат – от Маказа към Русе. Вие го казахте, това е възможно. Ние очакваме това да се случи и ще водим разговори в тази връзка. Сега, следващият въпрос също е свързан с обхода на Кърджали, но той касае по-скоро основния ремонт, който стартира на булевард „Беломорски“. Той е дългоочакван ремонт и вече е факт, но жителите на община Кърджали имат известни притеснения в тази връзка и затова искаме да Ви обърнем внимание към този момент. Господин Министър, знаете, че експлоатационното състояние на булевард „Беломорски“ преди началото на новия туристически сезон, а той вече е започнал, е незадоволително. По него преминава целият трафик, както вече казах, по посока на Маказа. Това предполага увеличаване на шумовото и праховото замърсяване, което влошава в значителна степен условията на обитаване на прилежащите жилищни сгради. Доколкото ни е известно, предстои рехабилитация на трасето, както и ремонт и укрепване на моста в района на квартал „Байкал“ – знаете, на входа на Кърджали, но той ще реши временно проблема. Това ни е известно към този момент, а е необходимо то трайно да се реши. За това трябва да се предвидят, предполагам, повече средства може би, да се намерят повече средства за това. Във връзка с това въпросът ми към Вас е: кога и в какъв обем ще бъде извършена рехабилитацията и какви мерки ще бъдат предприети за укрепването на моста в района на квартал „Байкал“, тоест входа на Кърджали? И разбира се, предвижда ли се укрепване на мостовото съоръжение над река Арда – при квартал „Веселчани“? Това е вече посока Момчилград, посока КПП „Маказа“, защото това също е изключително важно за кърджалийци. Движението вече в Кърджали е нетърпимо. Нетърпимо е и е от изключителна важност този проблем да бъде решен. Благодаря.

#150 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри, уважаеми господин Байрям, уважаеми господин Мехмедали! Реализацията на обект „Път 1-5 Кърджали – Маказа от км 340+319 до км 342+813,45“ предвижда ремонт на 2,4 км от път I-5 Хасково – Кърджали – Маказа в участъка, който преминава през територията на град Кърджали и съвпада с трасето на бул. „Беломорски“. Участъкът започва от кръговото кръстовище в началото на града и завършва до автогарата. Срокът за изпълнение на строителните работи е 600 календарни дни. На 14 февруари 2025 г. е издадено разрешение за строеж № РС-8/14 февруари 2025 г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за първия етап, който включва участък от 1,5 км от път I-5, от км 341+340 до км 342+813,45 и моста при км 340+960 в района на квартал „Байкал“. Строителството започна на 28 март 2025 г. с подписването на протокол – Образец 2а, за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво съгласно Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството. Рехабилитацията цели подобряване на носимоспособността на настилката и отводняването на първокласния път, с което ще се повиши безопасността на движението. Проектът включва изграждане на нова конструкция на пътната настилка и канализационната система, обновяване на подпорната стена в началото на обекта с дължина 36 м и ремонт на съществуващите кръстовища. Предвижда се преустройството на четириколонното кръстовище при ул. „Булаир“ и ул. „Капитан Петко Войвода“ в кръгово кръстовище. Чрез него ще се подобри пропускателната способност на трасето и безопасността на пресичащите пешеходци. Ще бъде положена нова хоризонтална маркировка, ще се подменят бордюрите, ограничителните системи за пътища и знаците. В обхвата на проекта е включен и ремонтът на съществуващия стоманобетонов дъгов мост с дължина 72 м в района на квартал „Байкал“. Съоръжението е в лошо експлоатационно състояние – пътната настилка е амортизирана, отводнителите са затлачени с отпадъци, бетонните плочи са с нарушена цялост, стоманените парапети и ограничителните системи са корозирали и деформирани. За осигуряване на по-високата му носимоспособност, устойчивост и дълготрайност ще бъде ремонтирана конструкцията на съоръжението, ще се извърши цялостна подмяна на асфалтовата настилка, хидроизолацията, отводняването, тротоарите, стоманените парапети, ограничителните системи и уличното осветление. По отношение на моста над река Арда при км 343+813 Ви информирам, че при възлагането и проектирането той не попада в обхвата на сегашния основен ремонт. Тук ми е дадена информация, че той е бил ремонтиран през 2012 г. Благодаря.

#152 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря за изчерпателния отговор – за ремонта на булевард „Беломорски“. Разбрах за моста на входа на Кърджали – до квартал „Байкал“. Това ще реши проблема поне за 10 години. Идеята беше да се направи основен ремонт на този мост, за да не го мислим поне следващите 20 – 30 години, но вече той е възложен. Ние ще следим всички дейности, които са възложени, да се направят в определените срокове, и разбира се, за качеството на този ремонт. Но знам, че не е предвиден ремонтът на моста на река Арда. Той се нуждае от основен ремонт в момента. Има наистина – който е преминавал през Кърджали скоро, знае, че и на моста на река Арда има нужда, защото има вече дупки. Той е в състояние, което дава предпоставки за ПТП, и затова молбата ми към Вас е: в най-кратки срокове да направите възлагане поне за един текущ ремонт, който ще предпази от известни предпоставки за ПТП. Благодаря.

#154 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Гюркаш! Приемам като сигнал от Ваша страна, че мостът на река Арда не е в добро експлоатационно състояние и се нуждае от ремонт. На следващата ни работна среща с Агенция „Пътна инфраструктура“ аз ще поискам от тях да направят съответно обследване, да докладват при необходимост от такъв текущ ремонт и той да бъде извършен. Благодаря.

#155 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Халил Летифов относно отложено отваряне на ГКПП „Рудозем – Ксанти“. Заповядайте, господин Летифов.

#156 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! С настоящия въпрос бих искал да Ви обърна внимание и да получа отговор на въпроса, който е от значителна важност за жителите на община Рудозем, област Смолян, а и на всички български граждани. Проект, насочен към трансграничната свързаност – това е контролно-пропускателният пункт „Рудозем – Ксанти“, който е разположен на главен път Ксанти – Шахин – Рудозем — Смолян. Първа копка на граничния пункт е направена през януари 2020 г., но строителството продължава на практика до края на 2024 г. Той е седмият пункт на границата с Гърция, като КПП-то е разположено на така наречения Беломорски проход. Проходът свързва долината на Чепинска река с долината на река Сушица, или на гръцки е Компсатос, вливаща се в езерото Буругьол. Отварянето на пункта се отлага многократно през годините от гръцка страна. Това става през декември 2024 г. – обявено е окончателно, че пунктът ще бъде отворен на 1 януари 2025 г., когато се очаква последната недовършена отсечка от Демирджик до границата с България да бъде напълно готова. Въпреки че от началото на 2025 г. България е част от Шенгенското пространство и по суша, за жителите на област Смолян тази промяна остава само на хартия, защото откриването на КПП е отложено за пореден път, за неопределено време и поради неясни причини. На 23 март 2025 г. местните жители организираха протест срещу неясните причини за отлагането на откриването на КПП-то. Това става поради факта, че през 2025 г. от гръцка страна на готовия пункт без обяснения е сложена допълнителна ограда, препречваща достъпа освен на автомобили, вече и на пешеходци, и на колоездачи, което провокира жителите на област Смолян, които сезираха всички компетентни органи и заявиха постоянната си стачна готовност. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: какви са причините за поредното отлагане на откриването на контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“ и какви мерки и действия е предприело ръководеното от Вас ведомство за дългоочакваното откриване на този важен проект за България и региона? Благодаря.

#158 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Летифов! С Решение № 735 от 17 септември 2015 г. Министерският съвет отменя Решение № 48/16 февруари 1998 г. на Министерския съвет за определяне на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за инвеститор на обектите „Нови гранични контролно-пропускателни пунктове „Гоце Делчев – Драма“, „Рудозем – Ксанти“ и „Кърджали – Комотини“ и определя Областна администрация – Смолян, за възложител на обект „Проектиране и изграждане на граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“, както и да предприеме необходимите действия, свързани с изграждането и въвеждането на обекта в експлоатация. В изпълнение на цитираното решение на Министерския съвет областният управител на Областна администрация – Смолян, е заявил желание, а министърът на регионалното развитие и благоустройството е одобрил технически проект и е издал Разрешение за строеж № РС-82/15 декември 2016 г. за обект „ГКПП Рудозем – Ксанти“ и подходен път с подобекти „ГКПП Рудозем – Ксанти“ и подходен път към него от км 134+000 до км 135+066.40 на път II-86. След завършване на строежа възложителят е представил в МРРБ екзекутивна документация. Същата е заверена и с писмо, изх. № 90-04-338(1), от 19 август 2021 г. на МРРБ и е върната на възложителя. За обект „ГКПП „Рудозем – Ксанти“ и подходен път с подобекти ГКПП „Рудозем – Ксанти“ и подходен път към него от км 134+000 до км 135+066.40 на път II-86 е издадено разрешение за ползване № СТ-05-625/13 декември 2023 г. от началника на Дирекция за национален строителен контрол и същият е въведен в експлоатация. За обекта е наличен и технически паспорт, регистриран в МРРБ под № УТАТУ-01-05-01/09 януари 2024 г. Въпросите, свързани с последващи действия, в това число за откриването и функционирането на ГКПП „Рудозем – Ксанти“, не са в правомощията на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Благодаря.

#160 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря за отговора, господин Министър. Във въпроса всъщност се засягат и другите недовършени или недоизяснени въпроси, които стоят, така че в крайна сметка пунктът не функционира. Жителите на община Рудозем, област Смолян, и всички български граждани не могат да ползват тази свързаност, както и от другата страна гръцките граждани не могат да ползват тази свързаност и да пътуват свободно, чийто ангажимент е на всички нас. Вие не представлявате само Министерството на регионалното развитие и благоустройство, Вие представлявате Министерския съвет и би трябвало – аз съм говорил и с другите Ваши колеги, които са ангажирани по тази тема, ще им задам и на тях сега писмени въпроси. Ангажиментът, смятам, е на всички нас, на българската държава, защото виждаме, че всеки ден се нагнетява напрежение. Всеки ден виждат българските граждани, че Народното събрание, по-скоро българските институции, не са достатъчно ангажирани с тази тема. А ние как трябва да се ангажираме? С всички политически, дипломатически инструменти, които ние имаме и ни е гласувал българският народ, да потърсим разрешаването на този, така или иначе, важен не само за жителите на област Смолян и на община Рудозем, но и на всички български граждани, на всички гръцки граждани въпрос. Няма причина този пункт да не се довърши и да не функционира. Не е ясна и причината, поради която за пореден път наистина откриването, което беше официално обещано и от гръцка страна, и от българска страна – че на 1 януари тази година пунктът на практика ще функционира. Това беше официално обещано пред медиите в региона в Смолян, а и когато министър-председателят Росен Желязков тази седмица, която мина, беше в регион Смолян, това беше един от въпросите, който и на него му беше поставен. Този въпрос ще бъде актуален, докато не заработи пунктът и никаква друга причина не може да стои за неотварянето на пункта, за неизпълнението на неговото задължение и предназначение, което всъщност е там. Затова апелът ми е... Разбирам това, което е на пряка отговорност на подчиненото Ви ведомство, но всички ние имаме ангажимент да разрешаваме тези проблеми, тези въпроси, които българските граждани ни поставят. Затова още веднъж, с цялото ми уважение към Вас, апелът ми е да ангажирате не само Министерството, а и всички ресурси на правителството, на държавата, така щото да се изпълни предназначението на пункта, а и поетият ангажимент, и обещанието, че от 1 януари той ще работи, всъщност да е факт. Не виждаме причина това да не се случи. Благодаря.

#162 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, аз ще повторя още веднъж това, което беше записано в отговора, по-кратко. Министерството на регионалното развитие няма касателство по изграждане на пункта. Той е изграден от областния управител на област Смолян и е въведен в експлоатация от Министерството на регионалното развитие, тоест от ДНСК. Тоест там има въведен в експлоатация граничен контролно-пропускателен пункт. Ангажиментите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Програма „Интеррег“ за международно сътрудничество между България и Гърция извършва рехабилитация и основен ремонт на пътя между Рудозем и съответно граничния контролно-пропускателен пункт и обхода на град Рудозем, които се изпълняват в момента в срок. И голяма част от този строителен обект е готова. Вие сам сте ходили, виждате, че пътят е ремонтиран. За това, че ГКПП не е отворен, това е от компетенцията на Външното министерство и те трябва да предприемат необходимите стъпки, да проведат разговори с гръцката страна, защото пунктът не е затворен от българска страна. Вие сам сте го видели. Ангажиментите на Министерството по отношение на въвеждането в експлоатация на този граничен контролно-пропускателен пункт от българска страна са били изпълнени още през 2024 г., когато е издадено разрешението за ползване. Благодаря.

#163 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос към Вас. Той ще бъде зададен от народния представител Любен Иванов относно обезпечение с маркировка на високопланинските проходи. Заповядайте, господин Иванов, да зададете въпроса.

#164 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, пътната маркировка като елемент от пътната инфраструктура е предпоставка за повишаване на безопасността на движението по пътищата. Неслучайно международните шофьори казват, че Европа свършва там, където свършва вертикалната маркировка. И точно в този елемент България е може би на едно от последните места в Европейския съюз, а в Северозападна България такава почти напълно липсва. Да се движиш от София до Видин през прохода Петрохан вечерно време, когато има мъгла, или зимата, е приключение, защото не знаеш къде свършва пътят, не знаеш къде е осевата линия. Да говорим за вертикална маркировка, пък е абсурд! За да изградим тези неща, трябва максимално съсредоточение от Агенцията за пътна инфраструктура, ангажимент и трябва наистина това да стане бързо, за да може в следващия есенно-зимен сезон да се спасят човешки животи. Затова въпросът ми към Вас е: какви действия предприема МРРБ, за да обезпечи осигуряването на пътната маркировка – вертикална и хоризонтална, през прохода Петрохан, а и през другите високопланински проходи в България?

#166 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни председатели! Уважаеми господин Иванов, във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че хоризонталната маркировка в участъка от път II-81 околовръстен път София – Петрохан – околовръстен път Берковица през прохода Петрохан на територията на област Монтана ще бъде подновена през новия строителен сезон, тоест през следващите дни, защото във високопланинските проходи буквално преди няколко дена беше прекратено зимното почистване. Тоест беше издадена заповед от председателя на Агенция „Пътна инфраструктура“, защото там е до по-късно, почти до средата на месец април е в сила зимното почистване. Бяхме свидетели и на снеговалежи. Зимният период беше неподходящ за качественото извършване на тази дейност, тъй като технологичните изисквания на регламентирани с Наредба № 01/2 за сигнализация на пътищата с пътна маркировка определят, че са необходими трайни положителни температури и суха асфалтова настилка, за да бъде положена хоризонталната маркировка. Маркировката е обновена през юни 2024 г., след като Областно пътно управление – Монтана, изиска от фирмата изпълнител да възстанови за своя сметка в рамките на гаранционния срок участъците, които не отговарят на техническите характеристики. Тази дейност е изпълнена, но към момента на места маркировката е износена заради съвкупност от фактори, включващи интензивния трафик, метеорологичните условия, наличието на много хоризонтални криви, габарит на пътя, както и използването на инертни материали за зимното поддържане, които са абразивни, тъй като проходът е вододайна зона и не се употребяват химични вещества. През септември 2024 г. е подновена хоризонталната маркировка – осова линия, на участъка от прохода на територията на Софийска област, както и на общо 46 км от път II-87 в отсечката от град Костинброд до границата с област Монтана. На територията на град Костинброд е възстановена изцяло хоризонталната маркировка по проекта за организация на движението. След приключване на зимното поддържане на републиканската пътна мрежа в цялата страна се извършва почистване на настилките от инертни материали, използвани при опесъчаването на пътищата, и изкърпване, където е необходимо. След това ще може да започне подновяването на маркировката във високопланинските проходи, но следва да се има предвид, че маркирането във високите части се извършва не по-рано от месец юни поради метеорологичните условия. Специално за Петрохан – може би и Вие сте видели, че сме предприели действие заедно с Министерството на земеделието и храните за почистване на растителност, която създава предпоставки за препречване на пътното платно и съответно за пътнотранспортни произшествия. Ангажиран е целият потенциал на Агенцията заедно с наетите изпълнители, за да се обезопасяват тези участъци. Благодаря.

#168 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря, господин Министър, за така просторния отговор. Моля Ви от тази трибуна наистина да обърнете внимание на АПИ не само да се съсредоточи върху хоризонталната, но и върху вертикалната маркировка, защото шофьорите, които минават през прохода Петрохан, не са само български граждани. В момента той се използва за преминаване на целия лекотоварен транспорт от Европа към Гърция и прави голямо впечатление, след като преминат Република Румъния, където почти няма място, на което да няма вертикална, камо ли хоризонтална маркировка, и преминат на територията на България, оттам в прохода Петрохан, където условията наистина стават опасни, особено вечерно време. Затова Ви моля наистина да обърнете сериозно внимание на АПИ да започнат наистина да вършат отговорно тази дейност, особено с целите, които си постави този парламент и правителството за намаляване на пътните инциденти и жертвите на пътя. Благодаря Ви.

#169 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не желаете. Преминаваме към следващия въпрос, зададен от народния представител Стоян Таслаков относно състоянието на магистрала „Тракия“ в област Пазарджик. Заповядайте, господин Таслаков, да развиете Вашия въпрос.

#170 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, в участъка от магистрала „Тракия“ между отбивките при село Цалапица до село Калугерово има множество образувани опасни дупки в пътните платна. Особено осезаемо може да се видят в посока София. Също прави впечатление, че при обилен дъжд се образуват огромни локви в платната за движение, които са предпоставка за аквапланинг и изхвърчане на автомобилите от пътя. В този участък има концентрация на пътнотранспортни произшествия и дупките, вълните по асфалта и лошото оттичане на водата са основните причинители. Магистрала „Тракия“ според европейските статистики е една от най-опасните магистрали в Европейския съюз. В тази връзка бих желал да отговорите кога в спешен порядък сте планирали ремонт на магистралата в участъците в област Пазарджик. Благодаря.

#172 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, посоченият от Вас участък от автомагистрала „Тракия“ от разклонението за село Калугерово до разклонението за село Цалапица преминава през територията на две области – Пазарджик и Пловдив. Отсечката попада в обхвата на участъци от автомагистралата, за които Агенция „Пътна инфраструктура“ планира текущ ремонт, както следва: В област Пазарджик ще се ремонтират 23,5 км от автомагистрала „Тракия“, разделени в два участъка, както следва: от км 55+627 до км 62+910 и от км 90+200 до км 106+427. В област Пловдив ще се ремонтират 12,6 км от автомагистрала „Тракия“ – от км 106+427 до км 119+000. За целта в момента са изработват технологични проекти за превантивен ремонт на дясното платно на движение, като срокът за подготовка на разработките е до 1 юни 2025 г. При готова проектна документация ще могат да започнат ремонтно-възстановителните дейности в участъците на автомагистрала „Тракия“. В кратки срокове ще бъде възложено и проектиране за лявото платно за движение на същите участъци. В допълнение Ви информирам, че за повишаване на безопасността на движението по магистралата предстои машинно изкърпване на най-компрометираните участъци от асфалтовата настилка на територията на област Пазарджик. Дейността вече е възложена и ще бъде извършена най-вероятно след празниците, тъй като това ще затрудни, ако почне в момента, движението по автомагистрала „Тракия“ с оглед очакване на засилен трафик. Уверявам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ ще предприеме мерки за поддържането на автомагистрала „Тракия“ в добро експлоатационно състояние. Благодаря.

#174 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Разбирам, че се работи, има проекти, които предстоят да бъдат изпълнени, но аз с моя въпрос имах за цел просто да Ви обърна внимание в спешен порядък поне да бъдат закърпени най-опасните дупки. Като цяло, трябва да призная, че в област Пазарджик е едно от най-добрите трасета, които са на магистрала „Тракия“. Далеч по-опасни са трасетата например в Софийска област и по-нататък – до Бургас, има доста опасни места. Като цяло трябва да кажа, че в Пазарджик магистралата е в по-добро състояние, да кажем, но това не значи, че не трябва все пак да обръщаме внимание на проблемите и да я подобрим, така че да има безопасност на пътя. Защото всяко забавяне и всяка неизправност и дупка може да бъде фатална за някой човешки живот. И както знаете, наскоро тази тема е доста актуална. И аз смятам, че в моя регион, от който съм избран – Пазарджик, пътищата са що-годе в добро състояние, и трябва да похвалим работата на АПИ там, в тази област. Благодаря за отговора.

#175 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли, господин Министър, дуплика? Не желаете. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри, Байрам Байрам и Сейфи Мехмедали относно изпълнение на процедурите за енергийна ефективност на жилища, финансирани от Плана за възстановяване и устойчивост. Заповядайте, госпожо Гюркаш, да развиете Вашия въпрос.

#176 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Господин Министър, от рехабилитация на пътища да преминем към друга тема. Понеже ние, народните представители от „ДПС – Ново начало“, сме сред хората и непрекъснато сме ангажирани с проблемите на хората и тяхното решаване, във връзка с това следващият ни въпрос е свързан с изпълнение на процедурите за енергийна ефективност на жилища, финансирани от Плана за възстановяване и устойчивост. Господин Министър, на 2 април 2025 г. по време на среща на ресорния заместник-министър с Камарата на строителите в България е обсъдено засилване на усилията при изпълнение на процедурите за енергийна ефективност на жилища, финансирани от Плана за възстановяване и устойчивост, добило популярност като саниране на жилища със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. От публикуваната публична информация от срещата става ясно, че в момента приоритет е общините да изберат изпълнителите и строителите, които да започнат работа по санирането на жилищни блокове в различни региони на страната. Това е един дългоочакван проект от страна и на общините, и на жителите, които живеят в тези населени места. Известно е, че вече е в ход изпълнението на одобрени по Етап I – общо 756 проекта, по 638 проекта вече са сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. Във връзка с това отправяме към Вас следния въпрос: какво е предвидено като реализация по процедурите за енергийна ефективност на жилища, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, за територията на цялата страна, колко проекта и колко жилищни блока ще бъдат санирани и на каква стойност са осигурените средства? В тази връзка колко е техният брой и на каква стойност са те за област Кърджали до 30 юни 2026 г., когато трябва да приключи и да бъде отчетен строителният процес? Благодаря.

#178 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри, уважаеми господин Байрам, уважаеми господин Мехмедали, МРРБ е одобрено като структура за наблюдение и докладване, отговорна за изпълнението на Процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ и Процедура BG-RRP-4.024 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“, включени в подмярка 1 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, част от инвестиция C4.I1 „Подкрепа за обновяване на сградния фонд“ от Националния план за възстановяване и устойчивост. МРРБ е в постоянна връзка с всички общини, в това число и общините от област Кърджали, по отношение организацията на работа и предприемането на съответните действия от тяхна страна за организиране на обществени поръчки за избор на изпълнители по реда на Закона за обществените поръчки. По Процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, предвиждаща интензитет на предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 100% в полза на сдруженията на собствениците, процесът по договаряне не е завършен в цялост. Подписани са 647 договора, по които съответният водещ партньор е отговорен за организирането на обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки, и предстои сключване на договори за финансиране по останалите 99 броя одобрени проектни предложения, като дейностите по подготовката им вече са започнали. МРРБ сключва договори приоритетно с водещите партньори, които демонстрират напредък в процедурите по избор на изпълнители по обществените поръчки. Към момента общият размер на средствата за тази процедура е на стойност 1 129 881 600 000,00 лв., представляващи европейско финансиране и невъзстановим ДДС. По Процедура BG-RRP-4.024 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Към момента общият размер на средствата за тази процедура е в размер на 282 470 400,00 лв., представляващи европейско финансиране и невъзстановим ДДС. Прогнозната стойност на одобрените за договаряне проектни инвестиции е 109 050 894,10 лв., представляващи европейско финансиране и невъзстановим ДДС. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ, а сдружението на собствениците – крайни получатели, следва да осигури самоучастието си чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта. Относно община Кърджали: Одобрените проектни предложения, подадени от Община Кърджали по Процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, са 8 броя: - квартал „Възрожденци“, блок 39; - квартал „Възрожденци“, блок 29; - квартал „Възрожденци“, блок 45; - квартал „Възрожденци“, блок 56; - блок „Христо Смирненски“, улица „Пети септември“№ 3; - квартал „Възрожденци“, блок 42; - квартал „Възрожденци“, блок 55; - блок „Явор“, улица „Плиска“ № 1 в град Кърджали. За горепосочените предложения за изпълнение на инвестицията има издадени решения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, както и сключени договори за финансиране между водещите партньори и структурата за наблюдение и докладване по всички осем предложения за изпълнение на инвестицията. По BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ за осемте одобрени жилищни сгради в община Кърджали финансирането е в размер на 13 177 789,91 лв., представляващи европейско финансиране и невъзстановим ДДС. Община Кърджали е изпратила запитване до структурата за наблюдение и докладване по отношение на промяна на предмета на обществената поръчка към „Инженеринг“, на което е изпратен положителен отговор от наша страна, за предприемане на действия по обявяване на обществената поръчка. Относно община Крумовград и община Ардино, област Кърджали: По Процедура BG-RRP-4.024 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ одобрените за област Кърджали проектни предложения са 4: - сграда в град Крумовград, улица „Александър Стамболийски“ № 6; - жилищна сграда в Крумовград, жк „Дружба“, блок 5; - Крумовград, улица „Димитър Благоев“ № 1; - Ардино, улица „Бели брези“ № 39, блок „Здравец“ – 20-те апартамента. Стойността на одобрените проектни предложения по Етап II са, както следва: - за трите жилищни сгради в Крумовград – 1 194 114,33 лв.; - за сградата в Ардино – 286 469,18 лв. Предстои издаване на решения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за одобрените проектни предложения. Общият размер на прогнозната стойност на одобрените проектни предложения за двете процедури на територията на област Кърджали е в размер на 14 658 373,42 лв., представляващи европейско финансиране и невъзстановим ДДС. Благодаря.

#179 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Поради важността на въпроса не Ви прекъснах. Заповядайте, госпожо Гюркаш, да отправите реплика към министъра.

#180 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, благодаря за изключително изчерпателния отговор. Задоволително е наистина, че процедурата е стартирала, но крайно недостатъчна е тази информация, която поднесохте по отношение на броя на жилищата и на сградите. Надявам се да продължи този процес и да бъде осигурено санирането и на останалите заявени жилищни сгради. Благодаря.

#182 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, всички тези, които не са получили финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост – както знаете, в бюджет 2025 г. са положени основите на Националната програма за саниране – Етап II, където в следващите пет години ще бъдат изразходвани 2,5 милиарда, всички тези сгради, които не са получили финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост по Първия етап, ще могат да кандидатстват, съответно да бъдат енергийно обновени със средства от Българската банка за развитие през Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Благодаря.

#183 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Деница Симеонова относно напредъка в изготвянето на идеен проект за пътна връзка за осигуряване на достъп до кварталите „Лещака“, „Принчовец“ и вилната зона в местността „Габрика“. Заповядайте, госпожо Симеонова.

#184 · speech

Деница Симеонова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, след старта на модернизацията на пътя Мездра – Ботевград и изграждането на новия пътен възел при изхода на Враца достъпът до кварталите на Мездра „Лещака“, „Принчовец“ и вилната зона в местността „Габрика“ е затруднен. Единствената алтернатива – заобикалянето през село Моравица – не е решение, особено при необходимост от бърза медицинска помощ или от противопожарна защита. В рамките на инициирана от мен среща през ноември 2024 г. между министъра на регионалното развитие и благоустройството, представители на Агенция „Пътна инфраструктура“, кмета и жители на община Мездра бяха обсъдени варианти за подобряване на достъпа от град Мездра до кварталите „Лещака“, „Принчовец“ и вилната зона. По време на срещата беше обсъдена необходимостта от изграждане на нова пътна връзка, която да осигури по-бърз и безопасен достъп, както и необходимостта от дългосрочно решение, включително изграждане на пътен надлез над главен път Е-79 в град Мездра между улица „1-ви май“ и квартал „Принчовец“ или на допълнителни ленти за движение в района на новия пътен възел в землището на град Мездра и село Крета. Агенция „Пътна инфраструктура“, която беше представена на гореописаната среща от инженер Венцислав Атанасов – член на Управителния съвет на АПИ, потвърди, че ще започнат работа за намиране на най-доброто решение, ще обявят обществена поръчка за идеен проект, а вариантите, които ще бъдат предложени в процеса на проектирането, ще бъдат представени за обсъждане с обществеността, както и ще преминат през одит за пътна безопасност. Във връзка с този поет ангажимент и предвид факта, че четири месеца по-късно жителите на засегнатите квартали нямат обратна връзка за решаването на казуса, моля Ви да посочите на какъв етап е достигнал процесът по възлагане на обществената поръчка и какви са разработените варианти за осигуряване на пряка пътна връзка на кварталите „Лещака“, „Принчовец“ и вилната зона в местността „Габрика“ в град Мездра. Благодаря Ви.

#186 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Симеонова, изпълнението на строително-монтажните работи на път 1-1, Е-79, Мездра – Ботевград, лот 2, от км 161+367 до км 174+800 следва да приключи в началото на лятото. Нова актуализация на проекта допълнително ще забави завършването на обекта, който е със засилен обществен интерес, за което се опасявам, че на тази среща може би са Ви подвели относно ангажиментите, които са поемали, за кратко изпълнение на подобни дейности. Поради това поради високия обществен интерес и необходимостта от спешно организиране на проходимост на пътя между Мездра и Ботевград към днешна дата не се предвижда разработване на проект за нова пътна връзка в рамките на вече изпълнявания обект. Както вече е изразявано становище по темата, директна връзка от републикански път 1-1, Е-79, Мездра – Ботевград към общинското трасе, достигащо до вилната зона в местността „Габрика“ и квартал „Лещака“ в град Мездра, е осигурена при движение от град Враца към град Ботевград преди пътен възел „Мездра“ при км 161+440. Достъп има и през подлез до улица „Христо Ботев“, който позволява преминаването на леки автомобили, които представляват основният трафик по това направление, като тежкотоварните моторни превозни средства не са с голяма численост. Възможност за движение както на леки, така и на тежкотоварни автомобили е налична при пътен възел „Моравица“. Уверявам Ви, че Агенция „Пътна инфраструктура“ полага необходимите усилия за своевременната реализация на участъка Мездра – Ботевград при стриктното спазване на договорните отношения и действащото законодателство, защото това наистина е изключително приоритетен участък. Подобни разговори и възлагането на някакви идейни проекти може да стане единствено след 100-процентовото въвеждане в експлоатация на участъка между Ботевград и Мездра и тогава да се търсят проектни решения. Към днешна дата това не е възможно. Благодаря.

#188 · speech

Деница Симеонова

ПП-ДБ

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Бих искала да подчертая, както сме разговаряли с Вас и в допълнителни разговори по темата, че ние осъзнаваме важността именно на довършване на настоящия проект Мездра – Ботевград, който е от огромно значение за цяла Северозападна България. И затова и гражданите, и всички, които търсим решение на този въпрос, не търсим актуализация на настоящия проект, а именно бъдещ проект, в който да бъде планирано това, което разбирам от Вашия отговор. И както се казва, ще Ви държим – заедно с жителите на тези квартали на местността „Габрика“, отговорен, след като бъде въведен в експлоатация новият път, да мислим за реално решение и на техния казус. Вярвам, че ще се съгласите, че инфраструктурата не е лукс, а основно право и хората в тези квартали заслужават бърз и сигурен достъп до домовете си. Жителите протестираха над месец през есента на 2024 г. именно заради прекъсването на достъпа до общински пътища, който нарушава гражданските им права, както и на достъпа им до обществени и здравни услуги. Само за да Ви илюстрирам, в момента Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Мездра, която се намира на 50 м от квартал „Лещака“, на 100 м от квартал „Принчовец“ и на 500 м от вилната зона „Габрика“, в случай на пожар ще трябва да пропътува 5 км до село Моравица и още 5 км обратно по стария път Моравица – Мездра, за да стигне до един от тези квартали. Причината е, че подлезът, който е край Районната служба под жп линията Мездра – Враца, който е единствената пътна връзка с тях, е с височина 2,5 м. Също са възпрепятствани училищни автобуси да достигнат до тези региони и прочее, така че вярвам, разбираме всички важността на това да се осигури бърз, реален достъп на тези квартали. Благодаря Ви.

#189 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Симеонова. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос към министъра на регионалното развитие и благоустройството – заповядайте, господин Летифов, относно разширение на първокласен път I-5 от разклона за град Мъглиж до разклона за село Ягода, област Стара Загора. (Реплики от народния представител Шендоан Халит.) Вие ли ще зададете въпроса? Заповядайте.

#190 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Нашият въпрос е относно разширение на първокласен път I-5 от разклона за град Мъглиж до разклона за село Ягода, община Мъглиж. Участъкът от първокласен път I-5 от разклона с първокласен път I-6 град Мъглиж до разклона с третокласен път III-5007 надлез село Ягода е с повишена интензивност на движението, което безпокои и излага на риск както жителите на община Мъглиж, така и всички български граждани, преминаващи през въпросния участък ежедневно – участък с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия, в това число и тежки, с летален край. С цел гарантиране спокойствието и безопасното придвижване по този участък е необходимо да се вземат своевременни мерки. Един от начините за бързото разрешаване на този проблем е разширението на участъка, като от целия участък Казанлък – Стара Загора само този участък е с двупосочно движение. Разширението на този участък би решило редица проблеми, свързани с натовареността и безопасността на движението, които да удовлетворят както нуждите на шофьорите, така и тези на останалите участници в движението, и би подобрило свързаността, тъй като е една от важните пътни артерии в страната. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: планирано ли е разширение, или друг начин за преодоляване на проблема, засягащ първокласен път от разклона за град Мъглиж до надлеза на село Ягода, и в какъв срок ще бъде разрешен? Благодаря за вниманието.

#191 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Халит. Извинявайте, че не посочих, че и Вие сте също един от задаващите въпроса. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.

#192 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Летифов, уважаеми господин Халит! Основният ремонт на 30 км от път I-5 Казанлък – Стара Загора, от град Шипка до село Ягода е включен в дългосрочната план-програма на Агенция „Пътна инфраструктура“. Участъкът включва отсечката между град Мъглиж и село Ягода. Обектите се приоритизират съобразно техническото състояние на отсечките, необходимостта от ремонт, интензивността на движение, проектната готовност и бюджетната рамка. За трайното и дългосрочно възстановяване на транспортно-експлоатационните качества на път I-5 Габрово – Шипка – Казанлък – Стара Загора Агенцията предвижда основен ремонт на още два участъка с обща дължина около 25,3 км, както следва – от границата с област Габрово до град Шипка и от село Ягода до град Стара Загора. Двете отсечки от първокласния път са включени в списък с приоритетни обекти с необходимост от изготвяне на технически проект за основен ремонт, изготвен от Агенция „Пътна инфраструктура“ в началото на април. Предстои одобрението на списъка от Управителния съвет на Агенцията и при положително решение – може би ще има такова през настоящата година, ще се предприемат действия за подготовката и стартирането на тръжни процедури за проектирането на пътните отсечки от републиканската пътна мрежа, включително и от път I-5. Изготвянето на проект е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на него ще се определят конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които е необходимо да се предприемат, прогнозната стойност и срокът за изпълнение. До започване на строително-монтажните работи на първокласния път ще се полагат грижи чрез текущото поддържане съобразно разполагаемия финансов ресурс, за да се осигури безопасността на движението. Благодаря.

#194 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Освен ремонта на първокласния път тук говорим и за това, че по-голямата част от тази отсечка между подбалканския път и магистралата са две платна в посока. Този участък, който цитира и господин Халит, е с едно платно. Освен че има нужда от ремонт, има нужда и от разширение. Да Ви припомня – там преди няколко години загинаха две млади деца, при една тежка катастрофа останаха на място, които имахме удоволствието да познаваме, но наистина е натоварен пътят, наистина той е важна връзка между севера и юга, между две изключително важни артерии от национален и международен мащаб, каквито са и подбалканският път, и магистрала „Тракия“, а и самият първокласен път – всички знаем, че е много натоварен. Идеята е да се проектира и в перспектива той да бъде обезпечен, включително до магистрала „Тракия“, където е необходимо да се… Задавали сме този въпрос, Вие знаете за проблема – и връзката на Стара Загора с магистрала „Тракия“ също да бъде обезпечена с още едно платно, за да се намали този трафик, който е изключително интензивен и натоварен и е предпоставка не само за замърсяване и за дискомфорт на пътуващите, но за съжаление, е и предпоставка за тежки пътнотранспортни произшествия, каквито има на този път. За съжаление! Знам, че са много тези участъци, но изключително важно и необходимо е тук да се погледне в перспектива разширението на пътя и доброто му поддържане в добро експлоатационно състояние. Благодаря.

#196 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, ще обърна внимание на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ по-скоро да вземе предвид възлагането на проектирането на този път. Вече какви дейности ще се извършат, надявам се, те вземат предвид и неговото уширяване, каквото е нормално да се извърши. Гарантирам Ви, че този участък ще бъде поддържан, докато се извърши този основен ремонт, който ще предстои. Надявам се, разбира се, следващата година при изготвянето на такъв проект в бюджет 2026 г. да бъдат залегнали средства и за него, за да може наистина да бъде в необходимия габарит и експлоатационни качества, каквито са необходими по закон. Благодаря.

#197 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. И преминаваме към последния въпрос към министъра на регионалното развитие и благоустройството от господин Любен Иванов относно рехабилитация на републикански път II-14 от град Видин до град Кула, област Видин. Заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#198 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Републикански път II-14 е второкласен път, който минава изцяло на територията на област Видин и свързва град Видин с град Кула. По този път се осъществява целият трафик от Република Сърбия за Видин и оттам за София, като голяма част от него е тежкотоварен. Част от пътя от град Кула до отклонението за село Цар-Петрово бе оправен този път, но в останалата част не се извършиха ремонтни дейности, а в последните години наистина пътната настилка стана в много лошо състояние. Въпросът ми към Вас е: предвижда ли се ремонт на път II-14 и кога ще бъде извършен?

#200 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, Агенция „Пътна инфраструктура“ е включила в строителната си програма основен ремонт на 30 км от републикански път II-14 Видин – Кулата – Връшка чука – граница Сърбия от км 0+250 до км 30+240. Участъкът, който ще се рехабилитира, започва от село Новоселци и е до град Кула. Целта е възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества и носимоспособността на настилката за безопасно движение и добро отводняване на пътя. За основния ремонт има технически проект. Това е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Предвижда се тази година да стартират обществените поръчки по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и на строителния надзор. До започването на ремонта на второкласния път ще се полагат грижи чрез текущо поддържане. В участъка от околовръстния път на град Видин до град Кула, обект на запитването, през април са изкърпени най-компрометираните дефекти на пътната настилка. В момента се монтират ограничителни системи за пътища и се попълва пътната сигнализация, където е установена необходимост. Целта е повишаване безопасността на движението по трасето. Уверявам Ви, че експерти на Областното пътно управление – Видин, следят състоянието на републиканските пътища на територията на областта и при нередности се предприемат своевременни действия за отстраняването им. Надявам се процедурата по избор на изпълнител да бъде в най-кратки срокове, а не с типичните обжалвания и така нататък. Благодаря.

#202 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, искам да Ви обърна внимание, че преди десетина години по този път спокойно човек се движеше с 90 км в час, в момента повече от 60 км в час не може да се развие. Той е много компрометиран, с много неравности, които изхвърлят автомобилите от пътното платно. Преди години имаше един период, в който станаха много катастрофи на пътния участък на територията между село Бела Рада и град Кула. Естествено, след взетите мерки намаляха катастрофите, но опасността остава и затова е този въпрос – за да Ви насочи вниманието наистина да отстраним възможностите за катастрофи и същевременно да направим така, че в тази част на Видинска област да има една съвременна инфраструктура. Защото, отново ще си позволя да направя паралел със съседна държава, в Република Сърбия дори има лента за изпреварване на пътя, който свързва Парачин със Зайчар. Този път, който продължава на сръбска територия от българския път, е с изпреварваща лента, с маркировка – хоризонтална, вертикална, поддържа се непрекъснато. Нормално е и България да има тези пътища, особено във връзките си със съседните държави. Благодаря Ви.

#204 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, прав сте, нормално е да се поддържат пътищата. Не е нормално този път примерно 20 години никой да не му е обърнал внимание и сега да се опитваме да го възстановим в нормалните му параметри. Може би преди години, когато са се движили автомобилите с 90 км в час, не е имало такъв тежкотоварен трафик, какъвто има в момента. И нямам обяснение защо предходните години на това не е обърнато внимание и по-често да се ремонтират тези участъци, особено в пограничните райони. Пак казвам, надявам се процедурата по избор на изпълнител да приключи в нормални срокове и той наистина да се възстанови в тези технико-експлоатационни параметри, където да има нормален път, особено когато е граничен и се влиза в друга държава. Благодаря.

#205 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър, както за дупликата, така и за днешното Ви участие в устния парламентарен контрол. Уважаеми колеги, преминаваме към въпрос към министър Борислав Гуцанов – министър на труда и социалната политика, от народния представител Иван Белчев относно спазване на изискванията за безопасност на труда при ремонта на Дунав мост. Заповядайте, господин Белчев, да развиете Вашия въпрос.

#206 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, въпроса можех да го кръстя и по друг начин – като ремонта на Дунав мост – опасност за живота на работниците. Едно видео ми попадна преди няколко месеца, където се показваше ясно как множество нарушения могат да бъдат видими, като липса на каски, предпазни облекла, светлоотразителни жилетки. Във връзка с извършващите се ремонтни дейности на Дунав мост, възложени от Агенция „Пътна инфраструктура“ са налице сериозни притеснения относно спазването на изискванията за безопасност на труда. Разпространени видеоматериали показват, че значителна част от работниците не използват задължителните лични предпазни средства, като каски, светлоотразителни жилетки и защитно облекло. Освен това ремонтът се извършва без необходимите обезопасителни съоръжения, като липсват предпазни мрежи и ограждения, което създава риск от падане на строителни материали върху железопътната линия и намиращите се там и под моста работници. Липсата на видим контрол върху спазването на нормите за безопасност повдига въпроси относно ангажираността на компетентните институции в осигуряване на безопасни условия за труд. Подобни нарушения не само застрашават живота и здравето на работниците, но и създават предпоставки за тежки трудови злополуки. Господин Министър, моля да ми отговорите на следния въпрос: извършена ли е проверка от Инспекцията по труда относно спазването на изискванията за безопасност при ремонта на Дунав мост и какви са резултатите от нея? Какви санкции се предвиждат за работодателите, които не осигуряват необходимите предпазни средства и безопасни условия на труд? Какви допълнителни мерки ще предприеме Министерството на труда и социалната политика за засилен контрол върху трудовата безопасност при изпълнението на инфраструктурни проекти, финансирани от държавата? Благодаря Ви.

#208 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Белчев, сериозен въпрос задавате не само заради Дунав мост, а по принцип. Неслучайно знаете, че има моя заповед отпреди месец и половина за усилен контрол по тези теми, които Вие поставяте. И трябва да Ви кажа, че дотук има направени 13 091 проверки за първото тримесечие, което никога не е било ударно да има проверки. Нарушенията, които са констатирани, са 50 880 – 914 има намерени от тези 50 000 хора, които са били без трудов договор, което разбирате, че са доста сериозни цифри, за които става въпрос. Видях и снимките, които сте предоставили. Имаше такава оперативка в Министерството по този въпрос. Аз сега ще Ви прочета точно какво се е направило, но Ви благодаря, защото наистина подобни сигнали дават възможност да се коригира какво трябва да се прави и по какъв начин да отреагират дадените институции, в този случай Министерството и разбира се, Инспекцията по труда. При извършването на строително-монтажни дейности, при които има значителни рискове за безопасността и здравето на работещите поради стратегическото значение на обекта и сложната строително-монтажна дейност, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ осъществява засилен контрол за безопасността и здравето на работещите при извършване на строително-монтажни работи, включително и на Дунав мост, град Русе. През настоящата година са извършени проверки през месец февруари и месец март 2025 г. на Дунав мост, град Русе. По време на проверките на работните места през месец март 2025 г. е констатирано, че всички работници са инструктирани, използвали са личните предпазни средства и работно облекло, включително сигнални жилетки и каски. На обекта е разработен план по безопасност и здраве при работа, който е проверен от Инспекцията по труда. В съответствие с предвидените мерки обезопасяването на дължината на моста от външната му страна е решено чрез стоманено въже, захванато за метални колчета, анкерирани в бетона. Следва да се отбележи, че в съответствие с плана за изпълнение на строително-монтажните работи съществува технологична необходимост това обезпечаване да се премахва временно на определени участъци при разкъртване на съществуващ предпазен и изравнителен бетон, разрушаване на бордюрни елементи и съществуваща асфалто-бетонова настилка посредством багер и хидравличен чук. При извършване на тези дейности не следва да се допускат работещи в близост до опасната зона. След приключване на къртенето участъкът отново обезопасява. Премахване на стоманеното въже се извършва и при поставяне на нови бетонни панели от пътна плоча. Двамата работници, които към момента на проекта са били пряко ангажирани с поставянето на новите бетонни панели, са били осигурени с предпазни колани и въжета, като въжетата са захванати за металните транспортни халки на предходния бетонен панел. Поради обстоятелства, че мостът има част за преминаване на пътни превозни средства и друга – железопътен транспорт, е направена координация и с Държавно предприятие „Национална компания железопътна инфраструктура“. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Съжалявам, госпожо Председател, но имам още поне минута. За периода, през който се извършват рушителни дейности на частта от моста за автомобилен транспорт, която се намира над железопътните релси, е осигурен времеви прозорец за работа, през който се преустановява преминаването на влакови композиции по железопътния мост. Падналите по релсите строителни отпадъци се почистват от строителните работници след приключването на работата на багера. Следва да се отбележи, че и от изпратените с въпроса снимки е видно, че работещите на нивото на жп моста не се намират в опасната зона под работещия багер с къртач, а на осигурено безопасно разстояние след него. По време на проверката са установени други нарушения по осигуряване безопасността при работа, за която Инспекцията по труда е приложила принудителни административни мерки. За проследяване изпълнението на направените предписания се извършват последващи проверки. Следва да се отчитат обстоятелства, че контролните органи не могат да осъществяват ежедневен контрол на един обект, поради което ключова роля и отговорност имат работодателите. Те следва да осъществяват непрекъснат контрол на обекта за спазване на мерките по безопасност и здраве при работа чрез своите длъжностни лица – координатор по безопасност и здраве за етапа на изпълнение на строежа, длъжностни лица и органи по безопасност и здраве, технически ръководители и други. Бих искал да Ви уверя, че Министерството на труда и социалната политика поставя специален аспект върху безопасността и здравословните условия на труд като основно право на всеки работещ. Реализират се различни мерки, които имат за цел да създават култура на превенция за живота и здравето на работещите, включително и чрез извършване на контрол от страна на Инспекцията по труда. В тази връзка в годишния план на Инспекцията по труда е предвидена мярка за осъществяване на системен контрол по изпълнение на задълженията за осигуряване на здраве и безопасност при работа и законосъобразно възникване и осъществяване на трудовите правоотношения при извършване на строителни и монтажни работи. И още веднъж Ви благодаря за този въпрос. Има голям смисъл от подобни въпроси.

#209 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Господин Белчев, желаете ли да отправите реплика? Заповядайте – имате думата.

#210 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Да, преди няколко седмици минах, за да видя и аз в какво състояние в момента е Дунав мост, как върви ремонтът и наистина за безопасността на служителите, на работниците там. Те всичките бяха вече с предпазни облекла, както трябва да бъде, така че това писмо, Вашата намеса са дали резултат. Но да се върнем малко назад наистина – месец февруари, когато получих този видеоклип, който мен изключително много ме притесни, защото мостът, някои от Вас знаят, е на две нива. Едното е за автомобилния трафик, а другото е за жп транспорта. Той се затваря в период от седем сутринта до един и половина, влакове не преминават тогава, за да може да се извършва спокойно дейността по изграждане на нова инфраструктура на самия мост. И във видеото се показва как къртач руши моста, нали, за да се изгради наново този участък, камъни падат върху жп линията, което според Министерството на транспорта не е нанесло щети, и там се пуснал въпрос, но много близко има петима човека, които са облечени като общи работници, взети – може да ги видим на улицата, които събират тези камъни и ги хвърлят към Дунава. Дунав – отдолу, всъщност в момента – тогава, по време на снимките, не е бил пълноводен, има някакви съоръжения, има и други хора. За мен цялата тази ситуация е за изключително некачествено извършване на тази ремонтна дейност. За това Ви благодаря, че сте били там. Моля Ви, правете такива проверки, без някой да подозира, че ще ги направите Вие и Ваши служители, за да може наистина да се видят ей тези неща, ей тези нарушения, които могат да доведат до жертви. Видеоклипа няма да Ви го показвам сега, но той може да бъде видян в моя уебсайт ivanbelchev.com, който го използвам, естествено, само за политическите ми цели, така че там може да се види и от гражданите, които се заинтересуваха за какво става въпрос и защо този сигнал е бил изпратен към Вас. Благодаря Ви за работата, която сте свършили.

#212 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Белчев, още веднъж потвърждавам, че от подобни сигнали има огромен смисъл – няма две мнения по въпроса, защото виждате, че ние сме направили две проверки. Не можем всеки ден да правим проверки. Това е абсурдно. Толкова много обекти има в страната. За жалост, за миналата година има 64 смъртни случая в страната ни. Тази година първото тримесечие има спад, което е много добре и дано да продължим с такива темпове да намаляваме смъртните случаи. Дано да имаме и нулева година на смъртните случаи, което би било най-доброто да се случи. Но разбирате, че тук вече и култура, и отношение и на фирмите, които изпълняват, и на самите работници. Те са много взаимно обвързани обстоятелства. От наша страна можете да бъдете сигурен, че тези проверки ще продължат, и не само на Дунав мост. С тези темпове дано да издържат колегите от Инспекцията по труда, защото наистина на тях им е много натоварването с това мое разпореждане да се справят по най-добрия начин. Но подавайки такива сигнали, пак казвам, огромна е ползата от тях. Благодаря, госпожо Председател, за толерантното отношение.

#213 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Гуцанов, за участието в днешния парламентарен контрол. Уважаеми колеги, преминаваме към въпроси към министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Въпрос от народния представител Александър Иванов. Тук ли е колегата Иванов? Не го виждам. Преминаваме към въпрос от народния представител Иван Белчев относно въвеждане на политика за училищна среда без мобилни телефони. Заповядайте, господин Белчев, имате думата да развиете Вашия въпрос.

#214 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви отново, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, във връзка с нарастващите опасения относно негативното въздействие на мобилните телефони върху образователния процес, както и изразената от Вас позиция, в ресорната парламентарна комисия бих искал да обърна внимание на добри практики в други образователни системи, които успешно са ограничили използването на мобилни телефони в училище. В много европейски държави вече са въведени ясни и стриктни политики за забрана на мобилните телефони в училищата. Например в редица британски училища се прилага политика, при която мобилните условия и други смарт устройства със същата функционалност не трябва да се използват, да се проверяват за известия или да са включени в режим със звук и вибрация в рамките на учебното заведение. Телефоните се конфискуват при нарушение и се връщат само на родителите. Освен това училищата активно ангажират родителите в процеса, като им се препоръчва да не се свързват с децата по време на учебния процес, а при други спешни случаи да използват училищната администрация за комуникация. Уважаеми господин Министър, моля да ми отговорите на следния въпрос: предвижда ли Министерството на образованието и науката въвеждане на национална политика за ограничаване на мобилните телефони в училищата и могат ли да бъдат въведени подобни практики, които Ви казах от чужбина, в българските училища, както и какви мерки ще бъдат предприети за ангажиране на родителите и учениците в този процес? Благодаря Ви.

#216 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, вече има достатъчно научни изследвания, ние самите имаме достатъчно наблюдения дори и върху нашите деца и имахме възможност да видим неблагоприятното въздействие на продължителното взаимодействие с екрани по време на обучението в електронна среда, по време на ковид кризата. Това, което можем да кажем, да обобщим, е, че взаимодействието с екрани е толкова по-вредно за развитието на децата, колкото са по-малки. И продължителното взаимодействие с екрани води до увреждане в развитието на децата, увреждане в развитието на редица умения – комуникативни, когнитивни, социални, двигателни. В най-голяма степен може би уврежда концентрацията. Един от феномените, за който се говори най-често напоследък, е така нареченото когнитивно нетърпение – децата нямат търпение да се съсредоточат, нямат търпение да се задълбочат, съответно да направят връзки, да анализират, да учат задълбочено. И една от причините, може би основна причина за това, е продължителното взаимодействие с устройство. Ние в момента имаме национална политика и тя е записана в Закона за предучилищното и училищното образование. От 2016 г. влезе в сила и гласи, че мобилните телефони не могат да се ползват в час. Оттам нататък имаме редица дискусии, разговори, в това число и в публичното пространство, трябва ли допълнително да се ограничат. И нашето мнение е, че трябва и допълнително да се ограничат, въпреки че основното обучение се извършва в учебния час. Но така, както е разписана разпоредбата, освен в учебните часове, ние имаме редица допълнителни дейности – дейности по интереси, в които също не трябва да се ползват. Учителите и училищните ръководства смятат, че ако въведем една обща забрана, пък и родителите смятат, че ако въведем една обща забрана, ние ще постигнем допълнителни резултати. Няма да губят всеки час в началото няколко минути, примерно пет минути, да събират телефоните, да ги накарат да си оставят телефоните. Учениците ще имат възможност по време на междучасието да се концентрират за следващия учебен час. Като цяло ще ползват по-малко телефоните, докато са в училище. Едно такова общо ограничение, по доминиращо мнение, ще бъде полезно за всички. Включително смея да твърдя, че има подкрепа от страна родителите, защото те също смятат – болшинството от тях, че учениците не трябва да ползват телефони в училище, въпреки че има много родители, които искат да са във връзка с децата си, да ги чуят. Смея да твърдя, че почти няма паралелка в страната, която да няма създадени групи между учители и родители, тоест да няма комуникация между учители и родители, и когато не може да се ползва един телефон, се ползва тази комуникация. Впрочем в момента много училища по решение на педагогическите съвети, съгласувано с родителите, са въвели такива общи ограничения. Редица училища са. Но това, което казват учителите и училищата, е, че ще бъде много по-полезно, ако има една такава обща забрана, те ще организират тя как да се прилага. Няма проблеми с това да я прилагаме. Аз последно това казвам, винаги съм използвал позицията си и възможността да говоря публично, да апелирам и към родителите да ограничат взаимодействието с устройства на децата вкъщи, най-вече в ранна детска възраст. Колкото са по-малки децата, толкова е по-вредно, влияе на развитието на физиологията, на мозъка и на всички умения. Развиваме им предимно дигитални умения на ползватели – не на създатели, а на ползватели. В същото време увреждаме развитието на всички останали умения, така че една по-рестриктивна политика според мен е подходяща, защото имаме и проблема с пристрастяването. Ако го нямаше този проблем, нямаше съответно да е толкова голям и отрицателният ефект. Благодаря.

#218 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Да, наистина е така. В няколко въпроса, които съм изпращал към Министерството на здравеопазването, се потвърди, че има здравословни проблеми най-вече със зрението на ученици и на деца, които използват прекомерно телефоните си. И това е тенденция, която не е само в България, тя е световна тенденция. Ние трябва да имаме национална политика, която да бъде в основата за всички училища. В момента училищата могат да избират по какъв начин, директорите могат да избират и да кажат: в нашето училище няма да има телефони – строга забрана. Но какви са всъщност санкциите? В едно Ваше интервю точно това и Вие засегнахте – че санкциите може би не са толкова сериозни. Може би вземането на мобилния телефон и връщането на родител е нещо, което може да се приложи. Защото в крайна сметка детето ще загуби не само телефона по време на учебния процес, който е използвал неправомерно, ами и след това. Определено трябва да се разговаря с учителите, с родителите, с децата, за да се намери правилният вариант. Но наистина родителите трябва да въвеждат своя родителски контрол и за времето извън учебния процес, извън училищата. Аз като родител прилагам това при моите деца. Те, естествено, не са съгласни, както и нито едно дете не е съгласно родителят да му дава 30 минути на ден на телефона, но смятам, че това е правилно. Смятам, че е правилно и когато са в училище, при влизането си, да не използват, абсолютно да е забранено използването на телефони. Ако има нещо спешно, за което са много притеснени родителите: какво ще направя и как ще се обадя на детето си, ами то тогава има персонал, който да бъде отговорен за точно една такава комуникация. И в момента има такива хора, но може би ще се засили неговата дейност. Така че аз Ви изпратих около седем точки, не ги прочетох, за да не губя времето на залата, но Вие ги имате при Вас. Там мисля, че са описани точно тези предложения, които може да заимствате. Смятам, че можем да работим заедно в тази посока. И наистина нека да видим от следващата учебна година малко по-строги ограничения за използването на мобилни телефони в цялата страна и във всички училища. Благодаря Ви много.

#220 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Белчев, така е, Вие засегнахте и здравните аспекти. Аз също засегнах по отношение на физиологията на мозъка, формирането на развитието на мозъка, но има изследвания, които показват, че децата са по-раздразнителни, които ползват повече телефони, спят по-малко, оттам съответно пък страда и цялото им развитие. Но в същото време, обсъждайки здравните аспекти, ние трябва да предложим изключения от общото правило. Такова изключение примерно е, когато мобилни телефони се ползват за здравни цели, свързани с глюкомер. Също така трябва да има изключения, когато се ползват за строго образователни цели. Това е в другите страни. Абсолютно точно Вие засегнахте и въпроса със санкциите, защото, както казахме с Вас, и в момента има общо ограничение за ползване в час, но факт е, че една част от учителите не могат да наложат дисциплина, респективно спазването и на това правило. Защо? Защото нашата система от санкции страда от няколко недостатъка. Единият е, че нямаме достатъчно леки санкции. Това е все едно да нямаш жълт картон във футбола, директно да минаваш към червен и тогава съответно учителите се чувстват по-сдържани да налагат по-тежките санкции, като преместване в друга паралелка, преместване в друга форма на обучение, преместване в друго училище. Затова ние ще предложим промяна, допълнение в системата на санкциите, да имаме повече леки санкции. Може би и Вие сте чули новината – след като в Гърция наложиха ограничения за ползването на мобилни телефони в училище, за два месеца бяха наложили 16 хиляди санкции или нещо подобно, което означава, че имат по-работеща система от санкции. Вторият проблем със санкциите при нас е, че те се налагат трудно. Свързани са с много административни документи, писане, сложна процедура, едва ли не една санкция е съдебен процес, докато в другите страни в образователните системи в частта санкции се стъпва на презумпцията, че учителят трябва да има възможността да наложи дисциплина и че отношенията между учител и ученик, малко или много, са асиметрични. А при нас едва ли не презумпцията е, че ученикът е невинен до доказване на противното, и съответно страдат 24 ученици в паралелка заради един. Ограничаваме правото на 24 ученици на качествено образование, за да гарантираме правото на един ученик да бъде по-трудно наложена санкцията му. Третият проблем е, че санкциите при нас се обжалват и едва ли не някои родители са го превърнали в хоби да обжалват санкциите, като задължение са го приели, че трябва да обжалват санкциите на децата си. В резултат на тези три неща ние имаме една неработеща система от санкции и учителите се въздържат да налагат санкции. Така че, ако искаме действително тази мярка да бъде работеща, ние трябва да променим, да допълним по-точно системата от санкции. Благодаря.

#221 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря Ви, министър Вълчев. За участието в днешния парламентарен контрол също благодаря. Преминаваме към въпросите към министъра на здравеопазването господин Силви Кирилов. Първият въпрос е от народния представител Явор Руменов Божанков относно запазване на иновативната солна стая в детска градина „Здравец“ в област Велико Търново. Заповядайте, господин Божанков, да представите въпроса.

#222 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Рядко виждаме усилия на родители и учители със собствени средства, които са изградили нещо, и то не нещо за себе си, а нещо за децата. Респираторните заболявания, алергиите, за съжаление, засягат все повече деца и точно в отговор на това са обединили усилия в детска градина „Здравец“ и са направили една иновативна солна стая. При проверка обаче компетентните органи запечатват тази стая. По-късно издават предписание тя да бъде унищожена. Въпросът ми към Вас е: какво Министерството може да предприеме и как може да бъде запазено това дело, което в крайна сметка е направено за доброто на децата в тази детска градина в село Първомайци? Благодаря Ви.

#224 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Божанков, уважаеми госпожи и господа народни представители, дами и господа! Минималните изисквания по отношение на терен, брой и вид помещения, квадратура и други, които са задължителни за всички детски градини независимо от тяхната собственост, са регламентирани в Наредба № РД-02-20-3 от 21 декември 2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и Наредба № 3 за здравните изисквания към детските градини, издадена министъра на здравеопазването. Съществуващите детски градини са проектирани и изградени за съответния брой деца и всяка реконструкция следва да бъде съгласувана с Регионалната здравна инспекция. От фактическа гледна точка Детска градина „Здравец“ в село Първомайци, община Горна Оряховица, представлява двуетажна сграда, в която са обособени четири групи с общо 80 деца. На първия етаж са разположени помещенията на първа и втора група, а на втория етаж – на трета и четвърта. На двата етажа са осигурени стаи за персонала, които са общи за двете групи на етажа. В една от бившите съблекални за персонала на първия етаж, в която са съхранявали играчките на децата, е новосъздадената през месец юли 2024 г. солна стая. Достъпът до въпросната солна стая за децата от четирите групи на детската градина се осъществява през гардероба на първа група. Изграждането на въпросната солна стая е нарушило противоепидемичните изисквания за създаване на безопасна среда за отглеждане на децата по отношение на риска от разпространение на заразни болести, а именно недопускане смесването на деца от различни групи, в това число и преминаване и ползване на помещенията, предназначени за една от групите. Монтиран е халогенератор в обема на санитарния възел, използван от децата в първа група, като с това е отнета и част от квадратурата на помещението. Във връзка с постъпила информация от директора на Детска градина „Здравец“ за изградена стая за игра със сол – солна стая, на територията на детското заведение РЗИ – Велико Търново, е информирала директора на детското заведение и кмета на община Горна Оряховица, че с извършените действия е нарушена действащата нормативна уредба. В последващите проверки на 13 ноември 2024 г. и на 21 февруари 2025 г. от служителите от РЗИ – Велико Търново, е установено, че солната стая не функционира. Изграждането на солна стая за сметка на помощни помещения, използвани за съблекалня на персонала, поставя в риск условията, които следва да бъдат осигурени, относно работещите и безопасността на децата в детското заведение. Бих искал да обърна внимание и на следното: че халотерапията представлява аерозолен метод с терапевтично действие и попада в категорията на конвенционалните лечебни методи, част от направленията на физикална и рехабилитационна медицина. Аерозолотерапията е включена в списъка на терапевтичните процедури, посочени в Наредба № 30 от 2004 г., за утвърждаване на медицинския стандарт „Физикална и рехабилитационна медицина“. Благодаря.

#226 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, прочетохте ми наредбата, аз можех и сам да я прочета. Това, което казахте, че родители и учители със собствени средства са направили нещо добро за децата. Ако то не се вписва в наредбите, има ли възможност наредбите да се напаснат към това несъмнено добро дело, или то трябва да бъде унищожено? На един много сложен език и много разтеглено във времето Вие ми обяснихте, че това трябва да бъде унищожено и да се върне обратно към своето предназначение, а то е килер. Да, там всъщност е килер. Не зная дали сте си направили труда да отидете и да видите на място какво тези хора са създали. Какво мислят децата и какво мислят родителите за това, и колко всъщност е хубаво. Да ми прочетете наредбата… Идете и им я прочетете на тях в детската градина в крайна сметка. Като унищожат това, което са направили, им го обяснете Вие, защото за мен е абсурд този труд да бъде унищожен. А колкото и наредби да ми прочетете по въпроса, това ще си остане явно един килер, какъвто е бил. Благодаря.

#228 · speech

Министър Силви Кирилов

Аз мисля, че бях достатъчно ясен. Става въпрос за противоепидемични мерки и те не са химери. Има хора – личности и специалисти, които отговарят и носят отговорност за тези противоепидемични мерки. И утре, като се получи някакъв взрив, който е резултат от смесване на потоци, тогава тези хора носят отговорност. А колкото до създаването на тази стая, на нещо, което да бъде от полза на децата, това го приветствам, даже и аз бих използвал, но то трябва да се съобразява с нормативната база. Нормативната база не е създадена за четене, тя се използва от тези, за които е предназначена. Колкото до самия метод за аерозолотерапията, той има своите показания, но той се прилага от лекари и специалисти, които имат завършено образование „Медицина“ – магистърска степен, след което четири-пет години специализират по определени специалности, включително „Физикална и рехабилитационна медицина“. Още повече, бих казал, че в научната литература има и спорни моменти относно приложението и възможностите за някои усложнения особено при аерозолотерапията, който е един от пътищата за алергизиране на организма, макар че при дечицата ние нямаме такава силно изградена система, която да отговори на даден антиген, но ние сме длъжни да се съобразяваме и носим своята отговорност и това е част от нашата дейност. Благодаря.

#229 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Кирилов. Следващият въпрос е от народния представител Николай Георгиев Златарски относно осигуряване на качествена медицинска помощ от общопрактикуващите лекари в община Дупница. Заповядайте, господин Златарски, да представите въпроса.

#230 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, дами и господа! Господин Министър, този въпрос е продължение на един основен въпрос: защо в Дупница от 1 декември, вече половин година, няма дежурен кабинет за спешна помощ? И наистина осигуряването на качествена медицинска помощ от общопрактикуващите лекари в Дупница за мен е в едно рисково положение. Затова искам да получа отговор на този въпрос, който е от значителна важност за всички жители, защото според Конституцията на Република България гражданите имат право на здравно осигуряване и на качествена медицинска помощ. В правомощията на Националната здравноосигурителна каса е да осъществява пряк контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари, които са длъжни да осигурят достъп до медицинска помощ на регистрираните при тях здравноосигурени лица. Колко са регистрираните общопрактикуващи лекари, работещи самостоятелно в община Дупница, и в зависимост от пациентската им база каква е справката за отчетените и заплатените средства от Районната здравноосигурителна каса – Кюстендил, по елементи към всеки един от тях през изминалата година? Реално това са само парите, които те получават по договор с Касата без потребителската такса. От джоба си пациентите, сред които сме и ние, заплащат и за други услуги, които не са включени в основния пакет дейности, като издаването на извинителна бележка за училище, медицинско удостоверение за работа или шофьорска книжка. Тъй като те не се заплащат от Здравната каса, всеки лекар сам определя таксата за тази услуга, а освен това общопрактикуващите лекари са длъжни да бъдат на 24-часово разположение, като такава помощ трябва да се оказва индивидуално чрез осигуряване на консултации по телефона, осъществяване на необходимите дейности в амбулаторията или в дома на пациента по преценка на общопрактикуващия лекар. Приложение № 9 за изискванията на Националната здравноосигурителна каса за сключване на договор с лечебни заведения за оказване на първостепенна медицинска помощ създава задължение на общопрактикуващия лекар да осигурява достъп до медицинска помощ на здравноосигурените лица извън обявения си работен ден. Двадесет от общопрактикуващите лекари на територията на община Дупница са сключили договори с Медицинския център „Рубидент Медика“ ЕООД – град Благоевград, а останалите осем лекари индивидуално осъществяват своята дейност. В тази връзка колко са случаите, когато пациентите са ползвали заместващия общопрактикуващ лекар в медицинския център, намиращ се на разстояние 40 км? Във връзка с това Ви отправям следния въпрос: защитени ли са правата на хората и гарантирано ли е опазването на здравето им; каква е справката за отчетените и заплатените средства от Регионалната здравноосигурителна каса – Кюстендил, по елементи към всеки един от тях през изминалата година като състояние от разпределения бюджет; и каква част от средствата за общопрактикуващите лекари са заплатени към „Рубидент Медика“?

#232 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златарски, медицинското обслужване на населението в община Дупница е неразделна част от общата здравна система и е необходимо да се разглежда като функционално обединение на дейности и структури с предоставени възможности и осигурен достъп на населението до спешна медицинска помощ, извънболнична медицинска помощ и болнична медицинска помощ. Въпреки предизвикателствата пред здравеопазването в страната ни, уважаеми господин Златарски, както Ви отговорих и на въпроса в миналия парламентарен контрол, населението на община Дупница е осигурено с достъп до спешна медицинска помощ, извънболнична медицинска помощ и болнична медицинска помощ. Националната здравноосигурителна каса е тази, която осъществява контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари, респективно отговорна в случая е Районната здравноосигурителна каса – Кюстендил. Министерството на здравеопазването изиска и получи становище по повдигнатите от Вас въпроси, включително по отношение осъществяването на медицинска помощ извън обявения работен график на общопрактикуващите лекари в община Дупница. РЗОК – Кюстендил, предостави информация за извършени проверки на изпълнителите на първичната извънболнична медицинска помощ на територията на община Дупница, при които е установено, че в обявените графиците се съдържат телефон за консултации и домашни посещения, заместник на общопрактикуващия лекар, когато не може да изпълнява лично задълженията си, местонахождението и телефон на дежурен кабинет, осигуряващ медицинска помощ на пациентите извън графика на общопрактикуващия лекар. На избирателен принцип е проведено позвъняване на телефоните на общопрактикуващите лекари за консултации, при което всички лични лекари са приели обажданията. Към настоящия момент в Министерството на здравеопазването и в РЗОК – Кюстендил, не са постъпвали сигнали или жалби с оплаквания, касаещи достъпа до първична извънболнична медицинска помощ. Към становищата на РЗОК – Кюстендил, е приложена подробна справка за изплатените суми за 2024 г. по елементи съгласно Националния рамков договор за медицински дейности за 2023 г. за изпълнителите на първична извънболнична медицинска помощ, осъществяващи дейности на територията на град Дупница. Съгласно справката общият брой на извършените дейности от ОПЛ възлизат на 1 млн. 93 хил. 819 лв., включително извършените профилактични прегледи за лицата по всички възрастови групи, имунизации и осигуряване на денонощен достъп до медицинска помощ, диспансерно наблюдение за едно или повече заболявания, инцидентни посещения и прочие. За извършените от ОПЛ дейности в общината през 2024 г. общата сума на изплатените от РЗОК – Кюстендил, суми са в размер на 3 млн. 541 хил. 082 лв. По инициатива на народните представители от област Кюстендил на 3 февруари 2025 г. е проведена среща във връзка с функционирането на дежурен кабинет в община Дупница, на която са присъствали и представители на РЗОК – Кюстендил, РЗИ – Кюстендил, общопрактикуващи лекари от град Дупница и представители на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД – град Дупница. Обсъдена е и възможността за разкриване на дежурен кабинет в МБАЛ „Св. Иван Рилски“, но все още такъв не е регистриран към лечебното заведение на територията на община Дупница. Благодаря.

#234 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, дами и господа! Господин Министър, моите уважения, но това, което Ви е написано, не е точно така. Няма качествена медицинска помощ. Извън графика на общопрактикуващите лекари всеки пациент трябва да пътува 40 км и това за мен не е качествена медицинска помощ. Дайте да го решим този проблем, защото аз знам, че Вие можете, имате достатъчно опит, компетентен сте, имате авторитета да го направите. Аз съм сигурен, че ако седнем, ще го направим. Местната власт е на разположение, кметът на общината, председателят на Общинския съвет и всички, които са заинтересовани, но наистина нещата зависят от Вас. Вашето решение наистина е съдбоносно, пак Ви казвам, половин година е този процес. На мен ми омръзна да Ви задавам един и същ въпрос, извинявайте. Благодаря.

#236 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Златарски, дами и господа! По повод на Вашия въпрос аз бях принуден да се срещна с ръководството на Българския лекарски съюз, където в договора е записано, че разстоянието за оказване на спешна помощ е 40 км. По мое настояване исках в сегашния анекс към Рамковия договор да се върнем към петте километра, които са били записани преди това в другите години назад във времето, но получих категоричен отказ. Това не значи, че аз и ръководството на Министерството сме се предали, но комуникацията не е съвсем ефективна, така бих се изразил, не е съвсем ефективна. Но продължаваме напред и наистина ще използвам всички възможности и авторитета, който съм градил през годините, но не е толкова проста комуникацията с тази институция. Благодаря.

#237 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Кирилов. Следващият въпрос е от народния представител Христо Цветанов Расташки относно изпълнение на Стратегия за предприемане на мерки и действия за подобряване на сигурността на системата на здравеопазването в Република България с медицински сестри и акушерки. Заповядайте, господин Расташки.

#238 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Министър на здравеопазването, Народното събрание е взело решение за предприемане на мерки и действия за подобряване на осигуреността на системата на здравеопазването в Република България с медицински сестри и акушерки, което е обнародвано през 2024 г. Въз основа на него е изготвена Стратегия със същото наименование, както и финансов план, с цел увеличаване с поне 30 на сто на медицинските сестри и акушерките в България. В противоречие обаче с това в бюджета на Здравноосигурителната каса за 2025 г. наблюдаваме намаление с 65 милиона в сравнение с първоначално предложения от служебния кабинет бюджет. Стандартите са орязани основно във функцията „Здравеопазване“ в заплатите на медицинските специалисти, обслужващи здравните кабинети, детските градини, училищата, яслените групи и детските ясли. Въпросът ми е: защо това се случва и защо продължаваме да пренебрегваме заплатите на медицинските сестри в България и на другите медицински специалисти? Благодаря.

#240 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Расташки, уважаеми госпожи и господа народни представители! За изпълнение на Стратегията за предприемане на мерки и действия за подобряване на осигуреността на системата на здравеопазването на Република България с медицински сестри и акушерки и за увеличение най-малко с 30 на сто броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030 г. са необходими финансови средства, които са заявени с проектобюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г. Те включват увеличаване на трудовото възнаграждение на медицинските сестри и акушерки, назначени във второстепенни разпоредители с бюджет към Министерството за здравеопазването, до 90% от средната работна заплата на страната. Необходимите средства са 6,6 млн. лв., изчислена при средна заплата към момента на изготвянето на Стратегията 2296 лв. При увеличаване на средната работна заплата ще са необходими допълнителни финансови средства. Предвидената в Стратегията Национална комуникационна програма за връщане престижа на професията медицинска сестра и акушерка за 2025-а сме заявили 6 млн. лв. Заявените финансови средства за осигуряване на Стратегията не са одобрени с бюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г. Независимо от това Министерството на здравеопазването работи по планираните в Стратегията мерки и политики. Изготвени са промени в Закона за здравното осигуряване, с които е създадена правна възможност за пряко финансиране от НЗОК на амбулаторните и здравните грижи, регистрирани по реда на Закона за лечебните заведения, от медицински сестри и акушерки. Министерството на здравеопазването утвърждава имиджа на професията медицинска сестра и акушерка. Последният пример е категоричното противопоставяне на направеното предложение от Сдружението на медицинските университети в Република България да се редуцира срокът на обучението на медицинските сестри от четири на три години. Предприети са активни мерки за насърчаване придобиването на специалност „Педиатрични здравни грижи“ от медицинските сестри. Министерството на здравеопазването разработи и изпълнява проект „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. На специализантите по тази специалност по Проекта ще се предоставя месечен финансов стимул в размер на 2,5 минимални работни заплати в допълнение към получените разходи. Този месец беше утвърден вторият транш и в тези утвърдени бройки има и медицински сестри. По предложение на Министерството на здравеопазването за учебната 2024 – 2025 г. са утвърдени 1000 места за студенти медицински сестри, вместо предложените първоначално 883. За следващата учебна 2025 – 2026 г. Министерството на здравеопазването предложи да бъдат утвърдени 1200 места за студенти медицински сестри. Министерството на образованието и науката разработи Проект за постановление на Министерския съвет, с което специалността „Медицинска сестра“ се определя за защитена специалност и като такава таксите в държавните висши училища се поемат от държавата. Стандартите за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели са актуализирани с ръста на минималната работна заплата и с политиката по доходите в бюджета за 2025 г. За периода 2022 – 2025 г. стандартът за издръжка на дете в самостоятелна ясла е увеличен с 58%, или с 4324 лв., като за 2025 г. е 10 315 лв., което показва усилията на държавата за осигуряване на по-добро финансиране. Законът за държавния бюджет на Република България за 2025 г. е приет и предстоят преговори за Колективния трудов договор. Те вече са започнали в отрасъл „Здравеопазване“, който регламентира минималния размер на началните основни заплати по категории персонал съгласно Националния класификатор на професиите и длъжностите и допълнителни трудови възнаграждения в техния минимален размер. Благодаря.

#242 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър, аз не знам точно по какъв начин Вие се опитвате така да вдигнете престижа на медицинските сестри, а в същото време се орязват заплатите им. Искам да Ви дам малко вътрешна информация. Специално в Отделението за детска сърдечна реанимация в Националната кардиологична болница има оперативна програма през две седмици. Медицинските специалисти работят по 60 часа извънредно. Това означава, че децата чакат по две седмици за операция, защото самото отделение поради липса на персонал работи през две седмици. И нещо друго. Тук в тази сграда преди няколко години медицински специалисти, медицински сестри идваха да протестират, скачаха, искаха да скачат от терасите. Нищо не се промени, нищо не се увеличи. А частните болници, от друга страна, продължават да работят без обществени поръчки, взимат едни милиони, които трябваше да са предназначени за медицинските специалисти, за медицинските сестри. Не виждаме никаква разлика! И докога ще го караме така? Елате после тук на дуплика, без да четете това, което са Ви написали. Обяснете така, от сърце, защото знам, че сте професионалист, ще се заемете ли и има ли някакъв начин, с който ние да повишим възнаграждението на тези хора, защото, ако ги сравним с почти всяка друга професия, техните възнаграждения са много малки и това може да докара България до момента, в който наистина няма да има медицински сестри, няма да има достатъчно медицински специалисти. Ако този момент вече не е настъпил във връзка с това, което Ви казах по-рано. Благодаря.

#244 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Расташки, уважаеми дами и господа народни представители! Бюджетът на Министерството на здравеопазването се определя на друго място. Второ, ние заявяваме нашите нужди и аз прочетох какви бяха нуждите. Същото беше и с държавните психиатрични болници, с отделенията и клиниките към МБАЛ и УМБАЛ, както и с центровете за психично здраве. Това са все вторични разпоредители на бюджета, които Министерството на здравеопазването финансира. Аз и в момента имам нуждите за бюджет 2026-а и много ще се радвам, ако бъде подкрепен този бюджет. Цифрите ги има още отсега. Не представлява проблем към септември-октомври да прибавим към тази цифра и процента на инфлацията и да получим крайния продукт, който е необходим, но Министерството на здравеопазването работи с определен обем финансов ресурс и не може да излезе от този обем. Да, ние сме идентифицирали проблема, ние сме направили своите анализи и разчети, ние сме предложили и уведомили, но обемът на финансовия ресурс се определя в други структури. Колкото до болниците, които са търговски дружества, там механизмът е различен. Но тук бих казал само едно нещо. Ще се радвам, ако ми кажете в света едно предприятие, което произвежда някаква стока или услуга, което доценообразува, а аз ще Ви кажа кое не ценообразува. А Вие – ще Ви моля второто да ми кажете. Така че проблемите са ясни. Ние се стремим и наистина в някои структури се получават други добри резултати, в други – не, но подходът преди 20 години е бил различен. И там, където реката е била по пълноводна, нещата са различни от там, където е имало ручейчета. Надявам се, разбрахте метафората. Това не значи, че ние сме спрели да водим разговори. Не бих казал борба, защото това не е борба. Това е по метода на убеждението, на разяснението, на утвърждаването на тази дейност, която извършват хората, които се занимават с медицина, с лечебна дейност, която наистина е висококвалифицирана и отговорна, и може би бърнаут синдрома преди десетилетие най напред го идентифицираха там. Много сложна дейност и много изгаряща. Тези хора наистина заслужават повече и ние трябва да го отдадем. Но да се справим само с преразпределение, едва ли ще стане. Благодаря за вниманието.

#245 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Кирилов. Уважаеми колеги, времето на днешното пленарно заседание приключи преди 4 минути. Благодаря, министър Кирилов, за участието в днешния контрол. Следващото редовно пленарно заседание в сряда, утре – 30 април, от 9,00 ч. сутринта. Приятна вечер! Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 18,13 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Николета Кузманова Секретари: Георги Кръстев Габриел Вълков