2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: lyudmila-nikolaeva-ilieva
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, колеги! Преди да се регистрирате, искам да Ви уведомя, че от днес гласуването се извършва чрез биометрия. Моля за регистрация. Регистрирани 219 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Ще Ви запозная с програмата за работа на Народното събрание за периода 3 – 5 юли 2024 г.: „1. Предложение по чл. 48, ал. 8 от ПОДНС от парламентарна група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – Проект на решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров – Еврото. Вносители са Николай Денков и група народни представители. 2. Изслушване на служебния министър-председател на Република България и служебен министър на външните работи Димитър Главчев, служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно подготовката за предстоящата юбилейна Среща на държавните и правителствените ръководители на страните – членки на НАТО, от 9 до 11 юли 2024 г. във Вашингтон, представяне на разработените и приети документи, в това число и ангажименти, на предхождащите срещи на министрите на отбраната и на външните работи и представяне на позицията на Република България на този форум. Вносители са Николай Марков и група народни представители. 3. Освобождаване от длъжност на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“. Подадена оставка от Владимир Савов – заместник-председател на Комисията за финансов надзор от 2 юли 2024 г. 4. Избиране на министър-председател на Република България. 5. Приемане на структура на Министерския съвет. 6. Избиране на Министерски съвет на Република България. 7. Изслушване на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по въпроса за неучастие на Република България под никаква форма с жива въоръжена и невъоръжена сила във военния конфликт в Украйна. Вносители са Борислав Гуцанов и Иван Иванов – точка първа за четвъртък, 4 юли 2024 г. 8. Изслушване на служебния министър-председател на Република България и служебен министър на външните работи Димитър Главчев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно развитието на процеса по разширяване на Европейския съюз след приемането на така нареченото френско предложение, острата антибългарска кампания и изказванията на голяма част от политическия елит в Република Северна Македония, многократно оказван координиран дипломатически натиск спрямо България, който цели да вкара Република Северна Македония в Европейския съюз, заобикаляйки правилата и принуждавайки България да отстъпи от вече договорените условия, както и от вече предприетите и планирани действия за защита на българските национални интереси по тези въпроси. Вносители са Костадин Костадинов и група народни представители. 9. Изслушване на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Йордан Вълчев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно напредъка на строителството на автомагистрала „Хемус“ и напредъка в процедурите по стартиране строителството на автомагистрала „Черно море“. Вносители са Коста Стоянов и група народни представители. 10. Парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 11. Изслушване на служебния министър-председател на Република България Димитър Главчев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно уволнения и назначения в Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавната комисия по сигурността на информацията, Държавна агенция „Технически операции“ и Държавна агенция „Разузнаване“. Вносители са Атанас Атанасов и група народни представители. 12. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 225 народни представители: за 220, против няма, въздържали се 5. Приета е седмичната програма. Едно съобщение ще направя. На 1 юли 2024 г. в Народното събрание от Конституционния съд е постъпил препис от Решение № 11 от 1 юли 2024 г. по конституционно дело № 11 от 2023 г. С решението си Конституционният съд обявява за противоконституционни разпоредбите на чл. 19, чл. 20, чл. 21, чл. 22, чл. 23, чл. 24, ал. 1 и чл. 25 от Закона за медиацията и на чл. 78а, чл. 140а, чл. 140б, чл. 267, ал. 3, чл. 314а, чл. 341а и чл. 374а от Гражданскопроцесуалния кодекс. Преминаваме към точка първа: Предложение по чл. 48, ал. 8 от ПОДНС от парламентарна група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО НАЛИЧИЕТО НА НЕРЕГЛАМЕНТИРАНО ВЛИЯНИЕ В ПРАВОСЪДНАТА СИСТЕМА И ОБВЪРЗАНОСТИ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ, НЕСЪВМЕСТИМИ СЪС СТАНДАРТИТЕ ЗА НЕЗАВИСИМОСТ И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА, ДЕЙНОСТТА НА ГРУПАТА ОКОЛО МАРТИН БОЖАНОВ – НОТАРИУСА И ДЕЙНОСТТА НА ГРУПАТА ОКОЛО БИВШИЯ СЛЕДОВАТЕЛ ПЕТЬО ПЕТРОВ – ЕВРОТО. Вносители са Николай Денков и група народни представители на 2 юли 2024 г.
#2 · speech
Моля, вносителят за становище. Заповядайте, госпожо Йорданова.
#3 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Представям на Вашето внимание предложение за формиране на Временна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата във връзка с неправомерното влияние в съдебната система на групи, формирани около Мартин Димитров – Нотариуса и Петьо Петров – Еврото. През последните години българското публично пространство е наситено с множество сигнали за неправомерно влияние в съдебната система, протекции от страна на магистрати, заплахи срещу магистрати, физически лица и представители на юридически лица. Ярки свидетелства за това поругаване на върховенството на правото изглеждат случаите около дейността на покойния Мартин Божанов, по прякор Нотариуса, показно разстрелян в началото на годината, и на бившия следовател Петьо Петров, по прякор Еврото, придобил публична известност след разследването на Антикорупционния фонд, озаглавено „Осемте джуджета“ – по името на известно софийско заведение. (Шум.) Колеги, виждам, че в залата се шуми, може би чудейки се защо отново от тази висока трибуна поставям този въпрос. Всеки един от тези скандали е рана, която разкъсва тъканта на обществото. Всеки един от тези скандали, който, след като остане без отговор, се превръща в язва и все повече разделя обществото ни, което и без това е силно разделено. Ние като народни представители дължим да търсим и да намираме отговорите на тези въпроси и да предлагаме тези необходими решения. Четиридесет и деветото народно събрание формира Временна комисия за изследване и установяване на фактите и обстоятелствата около дейността на покойния Мартин Божанов и групата около него. Времето не стигна тази комисия да свърши своята работа докрай. Установиха се някои проблеми, имаше идеи за решения и тогава, когато стана ясно, че Четиридесет и деветото народно събрание върви към своя край, на 29 април 2024 г. публично беше оповестена справка за събраната оперативна информация от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, от която стана ясно, че в МВР в рамките на две години се е разполагало с доста данни за дейността на тази групировка, и въпросите станаха още повече. В обществото се установи нетърпимост, затова че около дейността на Петьо – Еврото органите все така мълчат. Да, имаше забързване в някои случаи на дейностите, но те стигаха до задънен край. Ние като народни представители в предходното Народното събрание започнахме да установяваме дефицити в законодателството, които са направили възможно съществуването на съответните групировки и тяхното неразкриване. Считаме за важно тази работа да продължи без циркове, без фойерверки и търсене на ефектни медийни заглавия. Ние дължим на обществото да проучим причините, довели до тези казуси, и до това, че толкова години те не могат да бъдат решени. Създаването на Временна комисия именно ще допринесе до това да постави във фокус обсъждането на тези въпроси и търсенето на решения. Представям на Вашето внимание „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров – Еврото Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#4 · speech
Реши
1. Създава Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров – Еврото. 2. Временната комисия се състои от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: … Членове: … 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на лица и организирани групи за влияние в правораздавателната система във връзка с публично изнесената информация за дейността на Мартин Божанов и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров. 5. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на данни за бездействие на Висшия съдебен съвет, Инспектората към ВСС, прокуратурата, МВР и другите компетентни органи за евентуално наличие на нерегламентирани обвързаности между Мартин Божанов и други лица с представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика. 6. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на данни за бездействие на Висшия съдебен съвет, Инспектората към ВСС, прокуратурата, МВР и другите компетентни органи за евентуално наличие на нерегламентирани обвързаности между Петьо Петров и други лица с представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика. 7. Временната комисия разглежда и анализира документи, изслушва представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Мартин Божанов и Петьо Петров и обвързаността им с представители на съдебната власт в Република България. 8. Временната комисия може да използва в своята работа сведенията, информацията и документите, събрани по време на работата на Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, създадена от Четиридесет и деветото народно събрание. 9. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства и го представя в Народното събрание. 10. Временната комисия се избира за срок от 3 месеца.“ Уважаеми колеги, дебатът и гласуването по въпроса за това дали да бъде създадена, или не временна комисия, която да изследва всички обстоятелства и факти около работата на две групи, свързани с две знакови лица, които поставят петно на нашата съдебна система и усещането ни за справедливост, е тест за това как ние ще изпълним гражданския си дълг, и разбира се, професионалния, да защитим върховенството на правото в България. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#5 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Колеги, след като изслушахме становището на вносителя, преди да преминем към разисквания, ще Ви прочета едно съобщение: „До председателя на Народното събрание Уважаема госпожо Председател, с настоящото Ви уведомяваме, че народните представители от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ взеха решение за промяна в състава на парламентарната група на проведено заседание на 3 юли 2024 г. Моля на основание чл. 13, ал. 2 и ал. 3 от ПОДНС да регистрирате промяната в състава на парламентарната група „Движение за права и свободи“ в специалния регистър на Народното събрание и това обстоятелство да бъде съобщено на заседанието на Петдесетото народно събрание. Приложено: Протокол от проведено заседание на парламентарната група на 3 юли 2024 г. С уважение: Делян Пеевски, председател на парламентарната група на ДПС.“ Ще Ви прочета протокола: „Днес, на 3 юли 2024 г., се проведе заседание на народните представители от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ със следния дневен ред: 1. Промяна в състава на парламентарната група на ДПС. На проведеното заседание по дневния ред се взеха следните решения: По точка първа от дневния ред парламентарната група на ДПС взе решение да изключи от състава си Рамадан Байрам Аталай. Гласували за 44, против и въздържали се няма. На заседанието присъстваха:…“ И са изброени народните представители, които са присъствали. Това е съобщението, колеги. За процедура – господин Ненков, заповядайте, след което ще преминем към разискванията.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, бих искал да направя две процедури. Първата ми процедура е по точка четвърта – Избиране на министър-председател на Република България; точка пета – Избор и структура на Министерския съвет, както и избиране на Министерски съвет на Република България, да се проведе един дебат. Такава е парламентарната практика. В крайна сметка всичките аргументи ще бъдат насочени върху това да има или да няма правителство, затова първата ми процедура е дебатът по тези три точки да бъде един. Съответно правя втора процедура – днешното пленарно заседание да продължи до приключване на точка шеста – Избиране на Министерски съвет на Република България ведно с гласуването по точката. Благодаря. (Реплика от народния представител Георги Свиленски.) Процедурата е да бъдат в един дебат, това е парламентарната практика – с необходимото време за парламентарните групи.
#7 · speech
Благодаря, господин Ненков. Предложението е дебатът по точки четвърта, пета и шеста да бъде общ с едно общо време, господин Свиленски. Едно време като за една точка. (Реплика от народния представител Георги Свиленски.) Така е дискутирано и е постигнато съгласие на Председателски съвет, господин Свиленски. Имате думата за процедура, заповядайте. (Шум и реплики.) Обратна процедура ли имате? (Шум и реплики.) Само секунда, колеги.
#8 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Аз разбирам, че е постигнато съгласие на Председателския съвет, но мисля, че имаме приет Правилник, в който ясно е казано, че по всяка точка всяка парламентарна група има определено време. Да, правили сме общи дебати, но времето за трите точки всяка парламентарна група трябва да си го има като парламентарно време и моето предложение е обратно. В смисъл дебатът да е общ, но времето на парламентарните групи да е като за три точки от дневния ред, за да могат да се кажат всички мотиви. Няма как в рамките на седем-осем минути да се обсъжда структура, състав и каквото е там третото предложение, така че предложението ми, колеги, е дебатът да е общ, но с разширено време за изказвания. Благодаря Ви.
#9 · speech
Разбрах предложението Ви, господин Свиленски. Всяка точка се гласува поотделно. Предложението на господин Ненков е да имаме общ дебат по точки четвърта, пета и шеста. Подлагам го на гласуване. Гласували 231 народни представители: за 130, против 95, въздържали се 6. Предложението е прието. Сега ще преминем към гласуване на предложението на господин Ненков за удължаване на работното време до приключване на точка шеста. Гласували 230 народни представители: за 229, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към разисквания по точка първа от дневния ред. Имате думата за изказвания, колеги. Има ли желаещи? Не виждам. Прекратявам разискванията. Подлагам на гласуване Проекта за решение така, както Ви беше изчетен от госпожа Йорданова. Гласували 228 народни представители: за 115, против 104, въздържали се 9. Предложението е прието. (Реплика: „Прегласуване.“) Прегласуване по искане на господин Иванов. Заповядайте, колеги, режим на прегласуване. Гласували 231 народни представители: за 117, против 107, въздържали се 7. Предложението е прието. Колеги, съгласно приетото решение Временната комисия се състои от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група. Имат ли готовност парламентарните групи с предложения за състав на Комисията? Ще дам десет минути почивка, за да може да дойдат предложенията за състав на Комисията. (След почивката.)
#10 · speech
Продължаваме заседанието. Моля от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – предложение за състав на Комисията. Господин Ненков, имате думата.
#11 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. От името на нашата парламентарна група предлагаме за членове на Комисията Георги Валентинов Георгиев, Тервел Георгиев и Маноил Манев.
#12 · speech
Благодаря Ви, господин Ненков. Предложение от парламентарната група на Движението за права и свободи. Имате думата, господин Летифов.
#13 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ за членове на Временната комисия предлагаме господин Хамид Хамид, госпожа Ертен Анисова и господин Цветан Енчев. Благодаря.
#14 · speech
Благодаря Ви, господин Летифов. Предложения от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте.
#15 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за членове на Комисията предлагаме госпожа Надежда Йорданова, госпожа Лена Бориславова и господин Бойко Рашков. Номинираме госпожа Надежда Йорданова за председател на Комисията. Благодаря Ви.
#16 · speech
Благодаря Ви, госпожо Илиева. Предложение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте.
#17 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Златан Златанов, Ивайло Чорбов и Виолета Кърпачева, като за председател на Комисията предлагаме Златан Златанов.
#18 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Предложение от парламентарната група на „БСП за България“.
#19 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „БСП за България“ за членове на Комисията предлагам народните представители Мая Димитрова, Красимир Йорданов и Иван Петков. Благодаря.
#20 · speech
Благодаря. Предложение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте, господин Балабанов.
#21 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на „Има Такъв Народ“ предлагаме за членове на Комисията Павела Митова, Петя Димитрова и Ивайло Костадинов. Тъй като Комисията е важна – Лена Бориславова е в нея, и тъй като тя обича да се обръща към сенчестите персонажи в нашата държава с господин преди техните прякори, важно е в тази комисия „Има Такъв Народ“ да има членове и е важно да разберем фактите и обстоятелствата покрай господин Нотариуса и господин Еврото. Благодаря. (Смях, оживление.)
#22 · speech
Предложение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Заповядайте.
#23 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, от Политическа партия ВЕЛИЧИЕ предлагаме Юлиана Матеева, Красимира Катинчарова и Росица Калинова. Благодаря Ви.
#24 · speech
Колеги, беше предложен състав на Комисията. Предлагам да гласуваме състава на Комисията. Режим на гласуване, моля. Гласували 225 народни представители: за 224, против няма, въздържал се 1. Предложението за състав на Комисията е прието. Съгласно Решението трябва да изберем председател на Временната комисия. Има две предложения. Предложението за госпожа Надежда Йорданова и предложението за господин Златанов. Ще подложа на гласуване първо предложение за председател на Временната комисия – госпожа Надежда Йорданова. Режим на гласуване, моля. Гласували 227 народни представители: за 39, против 33, въздържали се 155. Предложението не е прието. Гласуваме кандидатурата на Златан Златанов за председател на Комисията. Режим на гласуване, моля. Гласували 226 народни представители: за 57, против 57, въздържали се 112. Не стигнахме до избор на председател на Комисията. Прегласуване по искане на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Режим на прегласуване, моля. Гласували 226 народни представители: за 55, против 79, въздържали се 92. Предложението не е прието. Колеги, свикването на Временната комисия и избора на председател ще става със заповед на председателя на Народното събрание. С това тази точка от дневния ред е изчерпана.
#25 · speech
Уважаеми колеги, преди да преминем към следващата точка, ще Ви предложа включване на точка в дневния ред на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника. Постъпила е молба за освобождаване от длъжност като член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол от Севджан Мустафов Съдкъев. И тъй като тази точка е много кратка, предлагам Ви тя да бъде следващата точка – да освободим този член на Надзорния съвет и да преминем към изслушването. Моля, режим на гласуване за включване като точка в дневния ред следваща точка. Гласували 218 народни представители: за 145, против 36, въздържали се 37. Предложението е прието. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Прегласуване от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Моля, режим на гласуване. Гласували 224 народни представители: за 123, против 39, въздържали се 62. Предложението е прието. Прочитам Ви, уважаеми колеги, молбата и Проекторешението. „Молба от Севджан Мустафов Съдкъев Уважаема госпожо Председател, Моля да бъда освободен от заеманата от мен длъжност като член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол.“ И във връзка с това – Решение за освобождаване на члена на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол: „Проект! РЕШЕНИЕ за освобождаване на Севджан Мустафов Съдкъев като член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 22в, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол
#26 · speech
Реши
Освобождава Севджан Мустафов Съдкъев като член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол.“ Колеги, откривам разискванията по този проект за решение. Има ли желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Костадинов.
#27 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Аз не разбирам защо си затваряме очите за това, което се случва в момента в държавата пред очите ни. Една парламентарна група – на ДПС, в момента провежда чистка в държавата. Пеевски разчиства хората на Доган. Това има ли някой, който да не го е разбрал?! Има ли някой, който да не го е видял?! Включително днес...
#28 · speech
Ще Ви помоля да се концентрирате по точката.
#29 · speech
...изключеният Рамадан Аталай обяснява за невероятен сблъсък и разцепление във втората политическа сила в държавата в момента. Би било редно в такъв случай най-малкото този човек, който си подава оставката, да дойде и да обясни какви са му мотивите – това е квота на ДПС. Виждаме, че ще има и друга такава точка – пак квота на ДПС. Ние тук в какво сме се превърнали – в натискачи на копчета, които да одобряват разчистването на терена от страна на Пеевски?! Държавата се е превърнала в една арена, в която две мафиотски крила са се хванали гуша за гуша, а останалите трябва да седим и да гледаме ли?
#30 · speech
Господин Костадинов, правя Ви официално бележка да се придържате към точката от дневния ред и да не употребявате обидни квалификации.
#31 · speech
Това, което искам да кажа, е точно във връзка с дневния ред. Господин Цонев, не ме прекъсвайте, ако обичате!
#32 · speech
Не, ще Ви прекъсвам, защото по Правилник това ми е задължение – да Ви прекъсвам.
#33 · speech
Няма да ме прекъсвате, говоря точно за точката. Не ме прекъсвайте, господин Цонев, изцяло по точката говоря.
#34 · speech
Ще Ви прекъсвам, защото не говорите по точката и употребявате неприличен език. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#35 · speech
През цялото време говоря по точката. През цялото време говоря за човека, който в момента би трябвало да е тук и да даде обяснение какви са му мотивите, как така изведнъж, при условие че днес имахме Председателски съвет и никой не поиска от Вашата парламентарна група, господин Цонев, защото явно ще трябва да водим дебат с Вас. Ако искате да се изкажете, слезте тук и тук говорете, от тази трибуна. Тук Ви е мястото! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Призовавам залата да покажем един урок на ДПС в момента – че никой няма да се държи като касапин в сградата на българското Народно събрание и никой няма да разполага с изпълнителната власт като с нещо, което си държи в джоба и си го подхвърля. Призовавам Ви да проявите принципно поведение и да не подкрепите тази очевидно изнасилена оставка. Тези мафиотски схеми, тези мафиотски деяния, които тук ДПС вършат, просто трябва да бъдат прекратени. Защото ние знаем, че в такива случаи в тази политическа формация понякога се стига дори до убийства. И това нещо не бива да бъде допускано, ако искаме България да бъде нормална държава, господин Цонев.
#36 · speech
И тук ли не трябва да Ви прекъсвам?!
#37 · speech
Престанете да ме прекъсвате!
#38 · speech
Не, ще Ви прекъсвам, защото говорите глупости и обидни квалификации. Даже ще Ви отнема думата!
#39 · speech
Няма да ме прекъсвате, господин Цонев. Казах Ви, ако искате да говорите, елате и застанете тук, отпред.
#40 · speech
Вижте си Правилника, господин Костадинов, ще видите на какво основание Ви прекъсвам.
#41 · speech
Ако искате, господин Цонев, пак Ви казвам, дебатирайте с мен оттук, вземете ми репликата...
#42 · speech
Аз ще дебатирам с Вас, господин Костадинов, придържайте се към Правилника и няма да ме чуете да се обадя.
#43 · speech
Господин Цонев, коя точка на Правилника наруших? Коя точка?!
#44 · speech
Сега ще Ви кажа.
#45 · speech
Хайде кажете ми! (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да Ви дам ли малко време да си разглеждате?
#46 · speech
Дайте ми малко време, да.
#47 · speech
Добре, докато господин Цонев проверява точката, която не съществува (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ), аз ще приключа с много простичкия призив към всеки един от залата, който не е част от ДПС: нека да не узаконяваме като безучастни наблюдатели на едно мафиотско разчистване на сметки това, което в момента ДПС искат. Нека всички в тази зала да гласуваме „против“ освобождаването на този човек. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#48 · speech
Ще Ви съобщя след малко по кой член Ви направих бележката. (Шум и реплики.) „Чл. 155. Напомняния се правят от председателя на народен представител, който се отклонява от предмета на разискванията.“ Казах, че се отклонихте. Член 156 – втората ми забележка, се прави от председателя на народен представител, който използва оскърбителни думи. Оскърбителни думи са „мафиотска организация“, оскърбителни думи са „убийства“ и така нататък. Така че имах всичкото право да Ви направя тази бележка. Впрочем следващия път, да Ви кажа, когато правите такива изказвания, просто ще Ви отнемам думата и ще се придържам към Правилника. Не заплашвайте водещия, защото съм водил доста по-сложни заседания от това заседание, което се опитвате да усложните. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.) Колеги, имате думата за реплики към изказването на господин Костадинов. Има ли реплики? Няма. Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията. Моля, режим на гласуване по Проекта за решение за освобождаване на член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол. Гласували 225 народни представители: за 108, против 55, въздържали се 62. Предложението не е прието. (Народният представител Хамид Хамид иска почивка от името на парламентарната група на ДПС.) Почивка от името на парламентарна група. Колко минути почивка искате? Петнайсет минути почивка от името на парламентарната група на ДПС. (След почивката.)
#49 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме заседанието. Следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СЛУЖЕБЕН МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ, СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА АТАНАС ЗАПРЯНОВ И СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НЕВЯНА МИТЕВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПОДГОТОВКАТА ЗА ПРЕДСТОЯЩАТА ЮБИЛЕЙНА СРЕЩА НА ДЪРЖАВНИТЕ И ПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ РЪКОВОДИТЕЛИ НА СТРАНИТЕ – ЧЛЕНКИ НА НАТО, ОТ 9 ДО 11 ЮЛИ 2024 Г. ВЪВ ВАШИНГТОН, ПРЕДСТАВЯНЕ НА РАЗРАБОТЕНИТЕ И ПРИЕТИ ДОКУМЕНТИ, В ТОВА ЧИСЛО И АНГАЖИМЕНТИ, НА ПРЕДХОЖДАЩИТЕ СРЕЩИ НА МИНИСТРИТЕ НА ОТБРАНАТА И НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПОЗИЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ТОЗИ ФОРУМ. Заповядайте, госпожо Василева. За процедура – Виктория Василева, парламентарна група ВЕЛИЧИЕ.
#50 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! В искането за изслушването много ясно сме посочили лицата, които желаем да бъдат изслушани във връзка със Срещата на върха на НАТО във Вашингтон – и това са служебният министър-председател господин Главчев, служебният министър на отбраната господин Запрянов, който единствен тук присъства в залата, и заместник-министърът на външните работи госпожа Невяна Митева, тъй като това са трима ключови представители в делегацията на България за Срещата на върха, освен това господин Главчев като служебен министър-председател е и глава на делегацията, така че само присъствието на господин Запрянов не ни е достатъчно. Затова Ви моля, господин Председател, или направете предложение тази точка да стане първа точка в дневния ред за утрешното заседание, за да могат да присъстват и трите изслушвани лица, или няма смисъл да провеждаме това изслушване в този му вид. Благодаря Ви.
#51 · speech
Вие правите ли такова процедурно предложение?
#52 · speech
Да, правя.
#53 · speech
Добре. Има направено процедурно предложение тази точка да се отложи и да стане точка първа за утрешното заседание. Моля, режим на гласуване. Гласували 209 народни представители: за 118, против 85, въздържали се 6. Предложението е прието. Точката се отлага за утре – първа точка в дневния ред. Следващата точка от дневния ред: ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ДЛЪЖНОСТ НА ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИСИЯТА ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР, РЪКОВОДЕЩ УПРАВЛЕНИЕ „ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН НАДЗОР“. Има подадена оставка от Владимир Николаев Савов – заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“: „Уважаема госпожо Председател, във връзка с чл. 6, ал. 2, т. 1 от Закона за Комисията за финансов надзор подавам оставка като заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ по лични причини.“ И съответно служебен: „Проект! РЕШЕНИЕ за освобождаване на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 6, ал. 2, т. 1 от Закона за Комисията за финансов надзор
#54 · speech
Реши
Освобождава Владимир Николаев Савов като заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“.“ Уважаеми колеги, откривам разискванията по Проекта за решение. Имате думата. Да, заповядайте. Господин Василев има думата – от парламентарната група на ПП-ДБ.
#55 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Цонев. Ние ще се въздържим да подкрепим това решение и искам да обясня защо. Спомняте си, че тук беше гласувана оставката на управителя на НЗОК, въпреки че той беше оттеглил тази оставка. От тук нататък, ако парламентът трябва да гласува оставка, човекът, който си подава оставката, бихме искали да го видим на тази трибуна, ясно да обясни защо си подава оставката. Ако това става под натиск, това означава, че този човек е непригоден да изпълнява длъжността си, защото, ако се поддава на натиск да подаде оставка, най-вероятно има доста натиск и този човек да не си върши съвестно задълженията. Не казвам, че в случая става въпрос за това. И не на последно място – това, че хора си подават оставките по неясни причини и че са били назначавани с партийни квоти, показва огромен дефицит в начина, по който са попълвани почти всички регулатори и надзорни органи в държавата. Вместо тези регулатори да се попълват по партийни квоти, те трябва да бъдат попълнени с ясни правила, процедури и конкурси. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#56 · speech
Моля Ви за тишина в залата, колеги!
#57 · speech
Така че да имаме хора във всички тези органи, които са назначени там след ясни конкурси и след широко обществено обсъждане. (Шум и реплики.) Назначаване по партиен принцип, с партийни квоти, означава, че имаме регулатори и надзорни органи, които са партийно зависими, а не работят в интерес на българските граждани. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#58 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Има ли реплики към изказването на господин Асен Василев? Не виждам. Други изказвания по Проекта на решение? Не виждам. Прекратявам разискванията. Моля, режим на гласуване на Проекта за решение за освобождаване на Владимир Николаев Савов като заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“. Режим на гласуване. Гласували 226 народни представители: за 116, против 40, въздържали се 70. Решението е прието. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Прегласуване от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Искате да го мотивирате? Заповядайте.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Казусът е същият като преди малко, който коментирахме. Искам да се обърна към шестте човека от БСП, двамата от ВЕЛИЧИЕ и единия от ПП-ДБ, които са гласували за предложението на Пеевски да бъде оттеглен този човек, защото това е всъщност истината. Ако от тези шест човека от БСП, тези двама от ВЕЛИЧИЕ и този, който е от ПП-ДБ, гласуват „против“ или „въздържал се“, предложението на Пеевски няма да мине. Ако сега на прегласуването повторят своя вот тези шест души от БСП, двама души от ВЕЛИЧИЕ и един човек от ПП-ДБ, предложението на Пеевски ще мине. Ще стане ясно, че Пеевски има шест души в БСП, двама души поне – във ВЕЛИЧИЕ, и минимум един – в ПП-ДБ. Правете си сметката! (Смях, оживление и ръкопляскания във ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#60 · speech
Господин Костадинов, тъй като съм достатъчно последователен в изпълнението на Правилника, правя Ви официално забележка за говорене на неистини от трибуната, тъй като (силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) оставката е подадена от Владимир Николаев Савов и това, което току-що изрекохте, беше фактическа неистина, затова Ви правя официално бележка. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Има предложение за прегласуване. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 220 народни представители: за 108, против 40, въздържали се 72. Предложението не е прието. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) С това по дневен ред стигнахме до точките за избиране – четвърта, пета и шеста, които са насрочени за 13,00 ч., така че прекъсване до 13,00 ч., когато ще подновим заседанието с точки четвърта, пета и шеста. Благодаря Ви. (След почивката.)
#61 · speech
Подновявам заседанието. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми председатели на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Продължаваме днешното пленарно заседание с разглеждане на точката: ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. С Указ № 166 на основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България президентът на Републиката предлага на Петдесетото народно събрание да избере Росен Димитров Желязков за министър-председател на Република България. Указът е издаден в град София на 1 юли 2024 г. и е обнародван в „Държавен вестник“. Моля да представите кандидатурата на кандидата за министър-председател. Госпожо Петкова, заповядайте, имате думата.
#62 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми гости, уважаеми колеги! Росен Димитров Желязков е роден в град София през 1968 г. Магистър е по „Право“ от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. След завършване на висшето си образование работи като юрисконсулт и секретар в район „Средец“ на Столичната община, заместник-кмет на район „Лозенец“, адвокат към Софийска адвокатска колегия. От 2003 до 2009 г. е секретар на Столичната община. Главен секретар е на Министерския съвет до 2013 г., а през 2016 г. е избран за председател на Държавна агенция „Електронно управление“. През 2017 г. е избран за председател на Комисията за регулиране на съобщенията. От 2018 до 2021 г. е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Последователно е избиран за народен представител от Четиридесет и петото- до Петдесетото народно събрание, като в Четиридесет и осмото народно събрание е избран за заместник-председател на парламента и в Четиридесет и деветото народно събрание за председател на Народното събрание. Росен Желязков притежава изключително високи нравствени и професионални качества, отличава се с диалогичност и способност за работа в екип. Уважаеми колеги, ако господин Росен Желязков бъде подкрепен от Вас, той ще бъде наистина достоен премиер на България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#63 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Уважаеми господин Желязков, имате думата да представите структурата и състава на кабинета, както и по Ваша преценка – програмна декларация или приоритети. Заповядайте, имате думата.
#64 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Президент, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател, Ваше Светейшество, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми министър-председатели на Република България, господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Имам честта да Ви представя структура и персонален състав на Проект на Министерския съвет, както следва. Структура на Министерския съвет на Република България. Министерският съвет на Република България се състои от министър-председател, един заместник министър-председател и министри. Министрите ръководят отделни министерства, които са, както следва: Министерството на финансите, Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на отбраната, Министерството на правосъдието, Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването, Министерството на културата, Министерството на земеделието и храните, Министерството на околната среда и водите, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа, Министерството на енергетиката, Министерството на електронното управление, Министерството на туризма и Министерството на младежта и спорта. Персоналният състав на проектокабинета е, както следва: Томислав Пейков Дончев – за заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа, Людмила Костова Петкова – за министър на финансите, Даниел Павлов Митов – за министър на външните работи, Калин Георгиев Стоянов – за министър на вътрешните работи, Николай Нанков Нанков – за министър на регионалното развитие и благоустройството, Деница Евгениева Сачева – за министър на труда и социалната политика, Атанас Димитров Запрянов – за министър на отбраната, Мария Енчева Павлова – за министър на правосъдието, Красимир Георгиев Вълчев – за министър на образованието и науката, Костадин Георгиев Ангелов – за министър на здравеопазването, Любен Любенов Дилов – за министър на културата, Ивелина Веселинова Василева – за министър на околната среда и водите, Георги Йорданов Гвоздейков – за министър на транспорта и съобщенията, Георги Щерев Тахов – за министър на земеделието и храните, Теменужка Петрова Петкова – за министър на икономиката и индустрията, Делян Александров Добрев – за министър на енергетиката, Владимир Божилов Темелков – за министър на електронното управление, Евтим Петров Милошев – за министър на туризма, Красен Кирилов Кралев – за министър на младежта и спорта. Колеги, ако ми позволите – в качеството не на представящ структурната страна на кабинета, а на народен представител, да направя едно процедурно предложение за допускане в залата на Ивелина Василева и на Владимир Темелков, кандидати за министри съответно на околната среда и водите и на електронното управление.
#65 · speech
Подлагам на гласуване така направеното процедурно предложение. Моля, режим на гласуване. Гласували 238 народни представители: за 200, против няма, въздържали се 38. Предложението е прието. Моля да осигурите допуск. Продължете, господин Желязков.
#66 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, предложеният от мен състав на правителството с мандата на ГЕРБ-СДС има основна политическа задача да възстанови ефективното управление, за да се преодолеят следните поне три дефицита към момента – дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането. През последните години българското общество преживява една от най-тежките политически кризи от създаването на съвременната българска държава. Липсата на лидерство и отговорност беше съпроводено с редица експерименти с неясен смисъл. Войната между институциите и фрагментирането на българското общество на твърди партийни ядра, които са противопоставени вече хронично, са напът да трансформират политическата криза в криза на демокрацията. Цената на тези явления се изразява в безвремие, липса на ясна перспектива за гражданите и забавяне на темповете за развитие на цялото общество, и още по-лошо за всяка нация – безкритичен популизъм. Публичната легитимация е необходимо условие за осъществяване на стабилна държавна власт у нас в условията на растящото международно напрежение, граничещо с хаос и опасност от световен конфликт. Гражданите одобряват или не одобряват действията на властта по различни начини, включително чрез участие или неучастие в такива публични действия, каквито са изборите. Уважаеми колеги, от началото на демокрацията в България са проведени 15 парламентарни избора. От тези 15 парламентарни избора 4 са редовни. Кредитът на доверие от 1990 г. започва с 83% участие на избирателите в изборния процес, за да стигне до 34% през последните избори. 2021 г. е белязана с 4 избора – 3 парламентарни и 1 президентски. Средно през последните 3 години в България се провеждат избори на всеки 6 месеца. Всичко това доведе до дезинтересиране на обществото, което стана апатично и няма вече да дава доверие. Това представлява умора, липса на интерес в избирателите и гласуване само на твърдите ядра. Това е реакцията на народа! Пред нас има два пътя за развитие. Единият е лесен – това е пътят на разделението, който ние практикуваме вече трета година, а другият е труден. Труден е, защото пътят на единението винаги е труден, но го дължим заради основните задачи, които предстоят пред държавата, и за добруване на народа. Уважаеми колеги, за преодоляване на тази тенденция аз предлагам сформиране на правителство с ясен политически мандат и приоритети за защитата и развитието на националните ни интереси, в това число чрез принадлежността на България към европейската ценностна система, базирана на равноправното ни членство в Европейския съюз и НАТО. Представих структура и състав на кабинета без осигурено мнозинство – нито политическо, нито плаващо. Този кабинет ще упражнява изпълнителната власт като правителство на малцинството. Ще изпълняваме програма с политики, насочени към наваксване на загубеното време, минимизиране на щетите до момента и насочени към обществено-икономическо развитие. Ще го постигнем заедно с модернизация, дигитализация, индустриално и инфраструктурно развитие, рестарт на големите инфраструктурни проекти и тяхното завършване, повишаване на производителността на труда с промяна на продуктовата структура към такава с по-висока добавена стойност, дигитализация не само като модернизация, но като инструмент за ефективност на публичните процеси, намаляване на административната и на корупционната тежест. Ще посветим основна част от политиките си на образованието и пазара на труда – политики, които ще подготвят учениците за живота, от заучаване към умения, от формализъм към резултати и с основен фокус към учителите и инфраструктурата – ясли, градини и училища, дуално образование, борба със сивата икономика, насърчаване на предприемачеството. Конкретните ресурси за справянето с безработицата са обвързани с преквалификация или сертифициране на съществуващи умения, привличане на работна сила от българските диаспори и от трети страни. Обоснованото и устойчиво реформиране на институциите е с фокус върху гражданите, техните интереси и необходимостта от поставяне и постигане на правда и справедливост, съобразени с конституционния ред и при широко обществено участие. Липсата на енергия за нови конституционни промени предпоставя интензивно развитие на основните институционални системи с по-висока степен на консенсус и ефективност – по-висока от съблазнителните модели на удряне по масата и кабинетни кадрови нагони. За всичко това няма да объркваме и смесваме целите с политиките и политиките с инструментите за тяхната реализация! Уважаеми колеги, ако не положим усилия да преодолеем разделението, сме обречени на изолация от обществото, от ритъма на времето и потребностите и в крайна сметка – от основните принципи на представителната демокрация. Засега спрямо самите нас и за съжаление, го постигаме с незавидна усърдност, но нямаме право да обречем следващите поколения на недоверие и нихилизъм към държавата и държавността. Една от основните функции на партиите в демократичната система на управление е да излъчват политически подготвени и професионално компетентни хора, които да материализират общественото доверие в конкретни резултати, затова предложеният от мен състав на Министерския съвет не е от поредните, а е от проверените министри. Затова поемам ангажимент, че ако получим доверие, аз и моите колеги ще работим усърдно, честно и почтено за това България да си върне самочувствието и уважението. За България, която отчита интереса на работещите и бизнеса, но включва и желание за грижа към социално уязвимите, младите и старите. За България, която уважава себе си и суверенитета си в обединена и силна Европа. За България, в която лидерството е споделена отговорност на авторитети, а не авторитарност. За България на свободните хора, на мира и на благоденствието. Всеки от нас ще е на страната на истината, ще поправя повреденото и неработещото, затова започваме от себе си и ще стоим изправени като гарант за свободата, демокрацията и европейския си избор, за да възпрем хората, изпълнени с негодувание, с арогантност и отмъстителност, да тръгнат по съблазнителния, но разрушителен път на популизма и нихилизма. Ние от ГЕРБ-СДС апелираме за нормализация на обществено-политическия живот и заявяваме, че ще поемем и носим своята политическа отговорност. Благодаря Ви за вниманието! Благодаря Ви за доверието! (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#67 · speech
Благодаря Ви, господин Желязков. Колеги, откривам разискванията по точката. Имате думата за изказвания. Господин Денков, заповядайте.
#68 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, скъпи гости, уважаеми народни представители! Едва ли има голямо различие в оценката на настоящата ситуация днес, но със сигурност има голямо различие поне по два въпроса. Защо сме тук – в тази ситуация? И как можем да излезем от нея? Затова ще представя една доста по-различна гледна точка, след което всеки сам с гласуването си ще реши коя от тези гледни точки потвърждава. През последните три години само ние от Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ успяхме да сформираме редовни правителства. Правителства, които осигуриха по-високи доходи на хората и проекти за всяка една община в България, икономическа среда за рекордни инвестиции през последната година, политическа подкрепа за приемането на редица закони, някои от които заседнали от 10 години, ясни позиции в интерес на България на международното поле и приемане в Шенген след 12 години чакане. В резултат за първи път в историята на България Световната банка ни постави в най-горната група на страните с високи доходи. И двете ни правителства бяха подкрепени в Народното събрание след трудни преговори – за техните приоритетни задачи, определени в законодателна и управленска програма, за които получихме политическа подкрепа тук, и благодаря на тези, които я оказаха. След това същите, или част от тях, ни свалиха. Приоритетни за хората и за бизнеса в България, а не за група приближени олигарси. Едва след уточняването на тези приоритети ние започнахме преговори за имената на конкретните министри, които да ги изпълнят. Именно заради този подход и двете правителства на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ бяха успешни, въпреки войната в Украйна, въпреки енергийната криза, въпреки ковид пандемията и въпреки непрестанните вътрешни атаки от всички страни. За краткото време на съществуването си тези правителства придвижиха България към средноевропейските икономически нива толкова, колкото и предишните правителства на ГЕРБ за 12 години, така че да говорим за ускоряване спрямо това, което имаме през последните три години, е най-малкото неуместно. Днес ни се предлага правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски. Защо точно тези министри са подбрани? На какъв принцип? Имаше ли изобщо преговори? Ако да, с кого? Наистина ли ни предлагат отново същите министри, със същите схеми, които предизвикаха протестите през 2020 – 2021 г., както и министри от 2013 г., когато Пламен Горанов от Варна се запали и загина в протест срещу правителството „Борисов 1“ (реплики, възгласи: „Еее!“ от ГЕРБ-СДС), ускорявайки края му. Това ли е най-доброто, което ГЕРБ може да предложи на България днес? Това даже не е правителство от типа „Завръщане в миналото“. Това е правителство от типа „Забравете за бъдещето“. Няма как да подкрепим такъв кабинет, защото повечето от неговите приоритети очевидно ни разделят. За нас приоритет беше да осигурим парите за увеличение на лекарските заплати и да рестартираме проекта за детската болница, а не да блокираме прозрачните обществени поръчки в частните болници. Основна цел на двата ни кабинета беше да осигурим енергийната независимост на страната ни, а не да губим Пътната карта за Турски поток. Вместо да обещаваме измисленото левче на Делян, намалихме инфлацията три пъти за 10 месеца. Ако правителството, което ГЕРБ днес предлага, бъде избрано с гласовете на другите парламентарни групи, ние ще осветяваме всеки опит за злоупотреба с обществени средства или за лични, или за корпулентно корпоративни интереси. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ чухме Вас – българските избиратели и тези които ни подкрепихте, и другите, които не излязохте да гласувате. Изборните резултати ни поставят в ролята на силна, конструктивна и проевропейска опозиция. Ще работим упорито да върнем Вашето доверие, защото сме убедени, че с Вашата подкрепа можем да постигнем много повече от това, което ни предлага ГЕРБ – ДПС днес. Кой не е по-силен от хората?! Ще работим упорито да реализираме нашата мечта за развита, богата и успешна България, в която хората искат да живеят и да отгледат децата си. България, с която се гордеем заради успехите на нейните иноватори, учени, културни дейци, спортисти, както и с успехите на българския бизнес, които правят и изграждат просперитета на страната. Това е нашата България и ще се борим за нея със средствата, които имаме. (Продължителни ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#69 · speech
Реплики? Георг Георгиев за първа реплика. Теменужка Петкова втора реплика. Трета реплика има ли? Костадин Ангелов за трета реплика.
#70 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, аз наистина таях скритата надежда, че днешният дебат, предвид и множеството погледи, пред които се провежда, ще запази относително приличие. Но, господин Денков, обръщам се към Вас – бившият заместник-министър на образованието в правителството на ГЕРБ (оживление в ГЕРБ-СДС и смях в ИТН), към Вас, господин Денков, който сам подадохте оставката на правителството – никой не Ви е свалил, като част от парламентарната група, която си гласува тази оставка! Обръщам се към Вас и като към Академика, в който се произведохте, докато бяхте министър на образованието. (Викове от ГЕРБ-СДС: „Ууу!“) Та, господин Денков, мисля, че отговорът на всички въпроси, които мнозина стоящи в тази зала – не само народни представители, са ни задавали: ще има ли правителство, ще има ли кабинет, ще се стабилизира ли България, намери своя недвузначен отговор във всичко това, което Вие изговорихте от тази трибуна. Вие, който и до днес, заедно с парламентарната си група, нямате силите, достойнството, честта да приемете фактите такива, каквито са. Нито правителство щеше да има, ако не бяха подкрепящите Ви парламентарни групи! Нито Вие, господин Денков, щяхте да бъдете министър-председател, ако не бяха подкрепящите Ви парламентарни групи! Нито пък сега щяхте да имате възможност да се отричате от предишния си министър-председател, ако не бяха тези парламентарни групи и техните лидери, които поставяха подписите си редом с неговия под множество от това, което Вие изредихте като Ваши реформи! Единствената реформа, която, господин Денков, Вие направихте обаче, е в собствената Ви парламентарна група, стопена на две трети. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Тази парламентарна група, която не успя да се справи с общественото доверие в качеството си на управляваща два пъти, а иска сега да го направи като опозиция. Силна опозиция – може би по логиката на световната демокрация, щяхте да бъдете, ако сте втори. Вие обаче сте трети! Почти три пъти по-малко от тези, които спечелиха изборите. Опозицията, господин Денков, и нейната функция не се състои в това тогава, когато се предложи начин, по който държава да се стабилизира или правителството, да излезе и да започне да крещи за неговата оставка! Състои се в това да предлага алтернативи и механизми за тяхната реализация. Опозицията трябва да може около себе си да мотивира, да стимулира, да намира хора, които да подкрепят и нейните идеи. С Вашите тридесет и няколко човека, господин Денков, каква точно, цитирам, „силна опозиция“ Вие ще бъдете? Говорите за левчето, говорите за Русия, говорите за НАТО и Европейския съюз, но, господин Денков, моля Ви – Вие бяхте министър-председателят, който поиска дерогация, за да продължи да внася руското гориво, руския петрол. И сега Вие заставате пред хората, които стоят в тази сграда, в тази зала, не само като народни представители и им говорите за това, че сте евроатлантици. Извинете, но мнозинството, което Вие като опозиция единствено ще можете да сформирате, е с крайните партии. И Вие на това се надявате. Те неслучайно наскоро Ви предложиха и съвместно управление и ще дължите отговори за това, евроатлантиците! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#71 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Госпожо Петкова, заповядайте за втора реплика.
#72 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Денков, тъй като Вие във Вашето изказване се върнахте назад във времето и засегнахте въпросите, свързани с това, че два пъти Ваши правителства са сваляни от власт, аз ще Ви посъветвам довечера да си върнете Вашето изказване и сам ще си получите отговора: „Защо Вашите две правителства бяха свалени?“ Тъй като поставихте темата за енергийната независимост на България, аз ще Ви помоля да не злоупотребявате с тази тема, защото има факти, има документи, има действия, които са извършени, и от тях става много ясно кой е направил енергийната диверсификация и независимост на България. Тя стана възможна в трите кабинета с премиер Бойко Борисов и Вие го знаете много добре! Никой от нас не е въртял бутафорни кранове на гръцката връзка. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Не правителствата на ГЕРБ върнаха посредниците при доставките на газ! Прекратихте договора с Русия и продължихте да внасяте руски газ, но с 30% по-висока цена. (Викове от ГЕРБ-СДС:„Ууу!“) По време на Вашето управление цените достигнаха рекордни нива – цените на газа! Така че, уважаеми господин Денков, не се чудете защо Вашите правителства падат! Просто Вие не можете! Благодаря Ви. (Ръкопляскания и викове от ГЕРБ-СДС: „Браво! Браво!“)
#73 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. За трета реплика – Костадин Ангелов.
#74 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, скъпи гости! Академик Денков, в медицината има един комплекс, той се нарича наполеоновски. Най-големият проблем на хората, които са с този комплекс, е, че никога не си дават отговор кои са те, къде се намират и какво могат. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За огромно съжаление, България имаше нещастието Вие да бъдете неин министър-председател! (Шум и реплики.) Но искам да Ви кажа нещо – че в момента, когато сипете Вашите обиди по адрес на ГЕРБ, ГЕРБ е първа политическа сила и това е оценката на българския народ, господин Денков! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Оценката на българския народ за „Продължаваме Промяната – Демократична България“ е почти среден 3 – Вие сте на трето място. С лъжи дойдохте, господин Денков, и с лъжи си отидохте! За какви заплати на българските лекари говорите, че сте осигурили?! Вие влизали ли сте в лечебно заведение за последната една година, за да видите, че такова нещо няма?! Осигурени са на хартия! Няма увеличаване на заплатите – само в 40 лечебни заведения! Сега ще ми кажете: лошите директори, лошите хора, лошата Каса. Не, просто Вие сте лоши, защото не можете да осигурите тези пари, защото просто сте свикнали да лъжете! Искам да кажа и още нещо. Когато говорим за наполеоновския комплекс, спомняме си Вашата реформа в областта на висшето образование, академик Денков! Цялата академична общност Ви бламира, всички висши училища! Това е оценката на висшето образование за академик Денков – слаб 2! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Днес обаче, колеги, се намираме в един много исторически ден. Това, което правим в момента, е унизително. То е унизително за българския народ, то е унизително за всички онези държавници, които са поканени в тази зала и стоят отстрани и ни гледат сеира, образно казано. Искам да Ви кажа, че нито един български гражданин не се вълнува от емоциите на академик Денков, от авторите на Вашето слово – вероятно на господин Тицин или госпожа Бориславова, откриваме и двата стила, вероятно е компилация. Никой не се вълнува от това, господин Денков! Хората очакват днес ние да направим правителство! Дали ще го направим, или няма да го направим, ще реши залата, но по-важното е, че никога няма да пораснете и да достигнете на висотата, на която българските граждани очакват да бъдете! Вие, за огромно съжаление, ще имате само едно минало, но никога няма да имате бъдеще! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#75 · speech
Благодаря Ви, професор Ангелов. Господин Денков, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#76 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Както и очаквах, срещу аргументите, които представих, свързани например с икономическите показатели, които всеки един може да провери на сайта на Европейската комисия, на сайта на Световната банка, бяха извадени опорките ad hominem, господин Георгиев, които, разбира се, Вие пускате през месеците назад по социалните мрежи. Нека да Ви припомня, че аз съм заместник-министърът, който си подаде оставката от Министерството на образованието и науката, когато ми беше предложено да участвам в различни схеми, в които не исках да участвам. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“ Шум и реплики.) Да, затова си подадох оставката, ако не знаете! Доста хора знаят за какво става дума. Нека да припомня, че не съм се назначил за академик, защото Академията е независима от Министерството на образованието и науката, и две години, преди да бъда академик в нашата българска академия, вече бях академик в европейска академия, но Вие това няма как да го знаете, защото не разбирате от тези неща. Сега да се върнем на това, като махнем личните нападки, какво остана от това, което казахте в тези реплики. Да започнем с това защо всъщност се намираме в унизителна ситуация. Унизителна нямаше да бъде, ако Вие си бяхте осигурили мнозинство, каквото Ви се полага точно като първа политическа сила. И тогава нямаше да се чудите какво да кажете, а щяхте да излезете и да кажете – ето, това е програмата, това са хората, които ще я изпълнят, да си получите мнозинството и с това да приключи това заседание. Вместо това Вие се чудите кого да нападнете, за да можете да се оправдаете защо сме в тази ситуация. Говорите за сваленото правителство. Аз си подадох оставката, господа, защото така се бяхме договорили преди 6 юни 2023 г., а Вие не изпълнихте това, което бяхте обещали и което трябваше да продължим с Вашия министър-председател Мария Габриел. Защо е така – нека Вие самите да отговорите. По отношение на това… (Шум и реплики.) Господа, и друг път съм Ви го казвал – викате, защото Ви боли, а Ви боли, защото казвам истината! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#77 · speech
За лично обяснение – господин Добрев, заповядайте.
#78 · speech
ГЕРБ-СДС
Денков си забрави картата от вълнение. (Оживление.) Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Измисленото левче на ГЕРБ го имаше, само че не го връщаха на българските потребители, а го даваха на Путин, финансирайки войната – ето тези, дето се наричат евроатлантици! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И това, че го имаше левчето, се доказа месец декември миналата година, когато те най-накрая, след 10 месеца запъване и след 10 месеца нарушаване на Закона, решиха да изпълнят Закона и да събират на „Лукойл“ левчето. Само за един месец във Фонда за енергийна сигурност влязоха около 10 милиона. За един месец! Това е левчето! Тези 10 милиона, вместо да отидат в режима на Путин, влязоха във Фонда за енергийна сигурност. Ако искате, излезте тук да ме опровергавате – знаете, че не можете. Нещо повече, преди началото на войната България купуваше 15 милиона руски петрол на година. След началото на войната Денков и неговата клика купуваха по 45 милиона барела петрол – три пъти повече, драги колеги! Три пъти повече! Три пъти повече – ей тези, дето се наричат евроатлантици! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И знаете ли какво се случваше всеки път, когато ние в тази пленарна зала посегнахме към дерогацията? Ето този същият, Денков, тичаше тук с оставката във вътрешния джоб и казваше: вземете ли, нарушите ли руските интереси, вземете ли дерогацията от „Лукойл“, аз си подавам оставката. Така че, уважаеми колеги, левчето го имаше, само че ето този академик, дето сам се провъзгласи за академик, го даваше на Путин, а не го връщаше на българските потребители! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И още нещо, скъпи приятели. Ако някой не вярва на моите думи, да отвори вчерашния брой на „Файненшъл Таймс“, защото има огромна статия за „Джемкорп“ и връзките на „Джемкорп“ с Кремъл и с финансирането на режима на Путин. Във „Файненшъл Таймс“! Това е нещо, което ние открихме. Нали си спомняте какво беше първото нещо, което направи кабинетът на Промяната? Това беше да вкарат в България „Джемкорп“ и да се опитат да дадат българската енергетика! И нещо повече. Аз не разбирам назидателния тон и даването на акъл от страна на Денков от тази трибуна, при положение че за него не е гласувал никой в България! Не се шегувам! Никой не е гласувал – нито за Денков, нито за Асен Василев, нито за Кирил Петков или за останалите от „Продължаваме Промяната“. Защото те на последните избори взеха 290 хиляди гласа, а това са гласовете на дясната общност в България, която е използвана за пореден път, за да се докара в България проруско правителство! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#79 · speech
Времето, господин Добрев!
#80 · speech
Подкрепата за „Продължаваме Промяната“ е точно нула! И за съжаление, колегите от „Демократична България“ ги използват, за да прокарат проруски интереси в България. Ще отидем на избори вероятно септември и след това ще дойде проруско правителство – такова, каквото искат Денков и неговите колеги. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#81 · speech
За следващо изказване – господин Йордан Цонев.
#82 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, Ваше Светейшество, уважаеми представители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, дами и господа гости на това заседание, макар и работно, не тържествено! Бих искал, както при откриването на Петдесетото народно събрание, както и при консултациите при президента, да припомня онова, което казахме като прочит на изборните резултати от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Ще го направя, защото искам да проследите логиката на нашите действия. Действията на нашата парламентарна група почиват на политическа логика и на това, което чухме от избирателите, и изводите, които направихме от тези избори, от резултатите от тези избори. Първият извод за нас беше, че хората са свалили до критичен минимум доверието от политическите партии, от политическия процес, а оттам – и от държавните институции. Вторият извод за нас е, че всички хора, които излязоха да гласуват, а и тези, които не излязоха, искат да се стабилизира политическият процес и да бъде избрано редовно правителство, да има стабилно мнозинство зад него в Народното събрание, защото само по себе си правителството не е самоцел – мнозинството е това, което осигурява стабилизация на политическия процес и реализация на целите. И от тази гледна точка ние казахме на консултациите при президента, че ще подкрепим мандата на победителя в изборите, защото уважаваме вота на българския избирател, ако и той да е с 34-процентно участие. И по още една причина – това също го казахме на консултациите при господин президента – какъв е изходът, ако не съставим правителство, по отношение на доверието в политическия процес? Още повече ще спадне това участие на българските граждани и този цикъл на спад на доверието и на нескончаеми избори не може да бъде решен по друг начин, защото конституционната уредба на българската държавност е предпоставила държавоопределящият орган да е Народното събрание, тоест ние, които сме избрани тук. Дори да спадне избирателната активност до 5%, няма друго решение на кризата, ако следваме Конституцията, а ние се намираме в семейството на демократичните държави и следваме нашия конституционен ред. Няма друг начин да бъде прекъсната тази криза, перманентна, освен някой в това Народно събрание, в следващото, по-следващото или което и да е, да се договори, да състави мнозинство и да излъчи кабинет. Другото е промяна на конституционната уредба – заповядайте, който иска да я промени, да дойде, да видим как ще я промени при това разположение на политическите сили и при този разлом в обществото. Така че този параграф 22, при който ние тук не се сговаряме около политики, около идеи, около принципи и ценности и отиваме на следващи избори, на по-следващи, няма да доведе до нищо. Ще води до загуба на доверие, до оспорване на легитимност, но пак тук в тази зала – същият процес. Това е причината Движението за права и свободи да не се отнася по начина, по който виждаме да се отнасят почти всички парламентарни групи – аз съм трети, няма да подкрепя първия и втория. Аз съм пети – само с моя мандат, аз съм шести – ако дойде мандатът при мен. Ние сме втори и ще подкрепим мандата на първия. Ще вземем нашия мандат и ще решим какво да правим, но ще положим всички усилия България да има правителство. Ще изчакаме президента да даде неговия мандат, защото това е негово право, и там ще положим всички усилия България да има – и с третия мандат, управление. Но да подчертая още нещо – управление, което е около ценностите, които изповядва свободният западен свят, към който България неотменимо принадлежи. Ние не можем да водим преговори с ВЪЗРАЖДАНЕ (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) – нашите уважения към избирателите, които са ги пратили тук, достатъчно коректно е да го кажем това от тази трибуна, но България е избрала западния модел. Не за друго, ние бяхме 45 години на Изток – българският народ не харесва Изтока и модела на Изтока. Затова сме в западния модел и ще останем в западния модел. И затова ние няма да водим разговори и преговори с ВЪЗРАЖДАНЕ, но с всички останали партии ще водим, ако те искат. И ще положим всички усилия това да се случи в българския парламент, за да прекъснем този порочен кръг от несговаряне – в добрия смисъл на думата, в българския парламент, от липса на мнозинство и оттам – от неизпълнение на приоритетните ни цели. Излишно е да казвам – много пъти сме го казвали, че отговорността е на всички. Отговорността е на първата сила и на втората, отговорността е на третата – докато се хвали тук, да се запита защо е загубила половината от избирателите си, как не са оценили тези велики постижения и дали пък не е правилно да се постъпи държавнически. Не се месим на никого. Ние обаче от Движението за права и свободи ще постъпим държавнически и при първия, и при втория, и при третия избор. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)
#83 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Има ли реплики към изказването на господин Цонев? Не виждам. За следващо изказване е записан господин Костадин Костадинов. Заповядайте.
#84 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Преди да започна да говоря за това, за което всъщност в момента всички говорим, няма как да не обърна внимание върху нещо, което беше казано от преждеговорившия за това, че България е избрала западния модел. Аз не си спомням в България да е имало референдум или избори, на които да се е гласувало за модели. В България имаше една голяма промяна, която настъпи в 1989 г., и тя беше, че от тоталитарна ние станахме демократична държава. Демократичните държави не се делят на по-малко или по-много демократични, не се делят на източни, западни, северни или южни. Те или са демократични, или не са демократични. Тези изтъркани клишета, които слушаме тук, просто нямат вече никаква, грам опора в българското общество. Още повече, какъв точно е западният модел – на олигархичния управленски модел, на корупцията, на политическото робство, на зависимостите – това, което виждаме в България, на прикрити и не толкова прикрити връзки между организираната престъпност и организираната държавност? Това ли е западният модел? Защото това е нашата държава в момента. И това ни го казват и нашите така наречени партньори, и така наречени съюзници – постоянно, че България е корумпирана държава, пропаднала държава! За съжаление. Това ли е западният модел? Затова нека да приключим с тези втръснали, вкиснали се и донемайкъде омразни на огромната част от българския народ клишета и да се върнем на онова, което трябва да коментираме днес тук: може ли това правителство, което ни беше представено преди малко от господин Росен Желязков, да получи подкрепа? В интерес на истината, господин Желязков каза нещо интересно, което обаче не е вярно. Той каза, че за първи път в Народното събрание се представя кабинет без осигурено политическо мнозинство. Всъщност не е точно така. Такъв кабинет беше представен преди точно 11 години от министър-председателя Пламен Орешарски. И тогава моделът беше почти същият – не напълно същият, защото тогава – не както е в момента първата и втората сила, ГЕРБ и ДПС, а втората и третата сила, БСП и ДПС, без да разполагат с пълно мнозинство, но разчитайки на Волен Сидеров, както беше споменато тук, и на златен пръст, отидоха и направиха правителство. Това правителство катастрофира и заедно с него, за съжаление, катастрофира и българската държава. Катастрофира, между другото, и партията, която тогава се довери на ДПС – БСП. Оттогава насетне тази партия е само и единствено надолу. И от 1 милион гласа почти стигна на 150 хиляди гласа на последните избори. Обръщам се към представителите на ГЕРБ. Знам и съм уверен, че няма народен представител или хайде, да не говорим за народен представител – няма избирател на ГЕРБ, който да е гласувал за правителство, което Вие да направите и да е подкрепено от ДПС! И Вие това го знаете много добре. Няма Ваш избирател, който да подкрепя Вие да се превърнете в патерица на ДПС! Защото истината е, че това ще стане, ако това правителство бъде гласувано. Няма нормален гербаджия – да използвам този по-разговорен израз, който да иска Вие да се превърнете в притурка на Пеевски и на ДПС! Няма такъв сред Вас. И ако Вие днес направите правителство, макар че, ако всяка една от политическите сили в парламента си спази обещанията, Вашето правителство днес няма да мине, но ако все пак се случи, ще сполетите съдбата на БСП. Вашите избиратели няма да Ви го простят това. Вие ще провалите освен себе си и бъдещето на България. Защото ДПС не е просто партия, не е политическа организация – ДПС е етнополитическа мафия. ДПС в момента, и на всичкото отгоре, е в много сериозна вътрешнополитическа криза, която пък, за съжаление, поставя под въпрос може би дори елементи на националната сигурност в нашата страна, щем или не щем. На тези хора ли искате да поверите съдбата на българския народ?! На тях ли искате да станете патерица?! Та те дори себе си не могат да управляват в момента! Беше казано и нещо друго отново от господин Желязков, че наблюдаваме криза на статуквото. Да, факт – криза е. Само че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не виждаме в това нищо лошо, защото статуквото е точно този – как беше – западен модел, моделът на олигархията, на корупцията, на зависимостите, на престъпността, на дакелите, на пуделите, на пачките, на кюлчетата, на каквото се сетите още – всичко, което всъщност води дотам, че българите в крайна сметка казаха едно огромно: майната Ви на цялата политическа система! Ето защо няма нищо лошо във възможността да се отиде на нови избори, макар че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че този парламент все пак може да излъчи кабинет. Не е невъзможно. Защото най-хубавото нещо на демокрацията е това, че имаш право на избор. Уважаеми сънародници, нека да си го припомним това нещо – ние нямахме право на избор преди години. Да, дори и сега, в момента правото ни на избор е доста дезавуирано, доста завоалирано, доста манипулирано, но все пак го имаме. А можеше и да го нямаме. Когато един народ се измори от правото си на избор, той се изморява от правото си да е свободен. Когато един народ не иска да има избори, той не иска да има свобода. И натам ни тикат всички тези, които сега обясняват колко е тежка тази криза, в която се намираме. Не, това не е тежка криза – това е очистителен процес, процес, в който старите зависимости, олигархичните кланове, етнополитическите структури, хванали се гуша за гуша, потъват и умират. Големият въпрос е: дали ние ще можем да ги отделим от тялото на българския народ и от тялото на българската държава, в които те са се впили като паразити, или не? Ако ги отделим, паразитът умира – държавата процъфтява. Ако не ги отделим, господ да пази България и българския народ! Решението, което днес трябва да вземем, е да не подкрепим този кабинет! И да помислим в крайна сметка можем ли да намерим общо мнозинство, което да изключва ДПС, и за съжаление, все по-очертаващата се тяхна патерица от ГЕРБ. Казвам – за съжаление на избирателите, които са подкрепили ГЕРБ, защото това са над половин милион български избиратели, наши съграждани, които ние трябва да уважаваме. Можем ли да направим нещо подобно? Можем. Само преди няколко гласувания го показахме това нещо. Да, имаме много големи различия помежду си – факт, и те няма да се преодолеят. Но когато българският народ влезе в ролята на арбитър, над него остава единствено и само Бог. А той може да бъде арбитър тогава, когато при непреодолими политически противоречия тук отиде и се произнесе на референдум. Така работят най-демократичните държави, съответно и най-успешните, съответно и най-богатите. Ето Ви успешен модел! Ако искате, го наречете западен, източен, северен или южен. Нас не ни интересува как и по какъв начин ще се нарече. Нас ни интересува едно-единствено нещо – България да пребъде, да процъфтява и да бъде такава, каквато са искали нашите предшественици – свободна, независима, обединена и благоденстваща! Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#85 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Костадинов? Заповядайте, господин Иванов – първа реплика. За втора реплика има ли желаещи?
#86 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, представители на духовенствата, уважаеми дипломати, уважаеми колеги! Уважаеми господин Костадинов, каквото и да кажете от тази трибуна, всички тук са наясно, включително и българските граждани, че Вие конструкция не можете да създадете. Вие сте една стигма, която само разгражда, и нищо конструктивно. Така че от тук нататък каквото и да кажете пред обществото, това нещо няма как да се случи. Когато говорите за БСП, нека за едно да бъдете наясно – ние се учим от своите грешки, когато сме направили грешки. 135 години БСП съществува. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Вие сте стигнали до едно ниво, където растеж няма. Защото след кабинета „Орешарски“ Българската социалистическа партия получи 1 милион гласа. Българската социалистическа партия издигна президент – два мандата, който беше избиран. Българската социалистическа партия може да си поправи грешките и те ще бъдат поправени. И ние ще бъдем на нивото, на което винаги е бил социализмът в България. Така че подобни оценки трудно бихме могли да ги приемем. Замислете се за Вас, за Вашето поведение, защото и трети мандат да получите, няма кой да разговаря с Вас. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#87 · speech
Господин Костадинов, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#88 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Иванов, няма да Ви отговоря на репликата. Ще Ви кажа следното нещо: най-големите оценки – не давам аз оценка, в тази зала дават избирателите, Вашите, нашите, въобще избирателите като цяло. Това, върху което трябва да се замислим всички ние тук, е, че на последните избори 70% от българските избиратели дадоха оценка 2 на всички тук в тази зала. За Вашите избиратели, които станаха 150 хиляди души, от уважение към тях, защото познавам много такива хора – честни, почтени, достойни хора, наистина няма какво повече да кажа. Говорете с тях и се опитайте по някакъв начин да им обясните това, което сега на мен ми казахте. Аз, че не Ви вярвам, е ясно – опитайте се да накарате обаче те да Ви повярват отново. Бих се радвал, ако стане това нещо.
#89 · speech
БСП за България, от място
Ще стане!
#90 · speech
Дано да стане! А дано, ама надали. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#91 · speech
Благодаря, господин Костадинов. За следващо изказване е записан господин Бойко Борисов. Заповядайте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#92 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент – извинявайте, че първо ще се обърна към Негово Светейшество да го поздравя с избора, а и аз дълбоко вярвам, че без Господа нищо не може да се направи. Уважаеми колеги! Аз мисля, че – и господин Желязков ясно каза, а и аз винаги съм се отнасял с уважение към всяка една от Вашите групи. Обръщам се към колегите от ПП-ДБ. В трудни ситуации ние се подкрепихме и това е взаимно. И ако е имало ползи, те са общи, ако е имало вреди, пак са общи. Господин Денков, няма да Ви позволя да ни прикрепяте с ДПС. По никакъв начин! (Шум, възгласи: „Еее!“) Не, не! Прекрасно знаем с господин Петков, с Асен Василев – всичко знаем. И не е нужно да губим времето и на президентската двойка, и на Негово Светейшество, на уважаемите дипломати, на Съвета и съдебната власт. От казаното дотук ние единствено имахме нужда от осъзната подкрепа от десетина или колкото трябват депутати от Вас, да си понесем цялата отговорност, както господин Костадинов каза, което са дали българските избиратели. И щом той се реферира към това, отговаряйки на БСП, искам да питам българските избиратели на кого дадоха това право. Сигурно 20 пъти подред. Да, нашата избирателна система е такава, че в момента имаме това зацикляне в политическата система. Нашите съседи от Гърция опитаха да направят толкова демократична избирателна система, колкото България, видяха хаоса, който си създадоха, бързи два избора и възстановиха всички други с мажоритарна система, но ние тук дори този дебат не го проведохме. Защото общо над два милиона са гласували за нас в този парламент, като избирателна активност. Сравнете и тези цифри. За съжаление, и се обръщам към колегите от ДПС, и благодаря за подкрепата, ние сме признателни хора и когато някой ни подкрепя, казваме „Благодаря!“, независимо коя партия е. Ние ясно казахме, че втория мандат няма да го подкрепим, и ясно казахме, че и трети мандат няма да подкрепим, защото не е логично партии с по шест, седем процента да доминират над първите партии. То не е демократично, не е представено! Аз се отнасям с уважение към Вашите избиратели, към Вашите успехи, но нали демокрацията, както – цитирам господин Костадин Костадинов, защото вече новата силна фигура в този парламент, господин Петков, е Костадин Костадинов. И аз видях днес, и го казвам с уважение, не го казвам с никакъв сарказъм, защото неговата група е стабилна, системна и си работи така, както трябва една политическа партия да работи. Но аз днес гледах как изкомандва и Вас, и БСП, и ВЕЛИЧИЕ. Това видях! Бях тук. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За което му казвам честито за новата роля! И ако трети мандат, господин Президент, Вие дадете на ВЪЗРАЖДАНЕ, аз мисля, че ще имаме правителство. Вече има такова мнозинство, днес цял ден го виждам. Но, съответно се обръщам към другите партии, има и такава процедура, да спрем да се излагаме пред хората, които са дошли тук, мислейки че има отговорна политическа класа, те са се наслушали вече на всичко, в което сме се обвинили – на всичко! Нищо ново не им казваме в момента. Да кажем на българските граждани, че се извиняваме, че молим за прошка, ще се явим пак пред тях и дори това, което, пак повтарям, на лидера на парламента господин Костадинов, тези 70% да гласуват за когото искат, не ги агитирам за ГЕРБ, но да дадат представителство в парламента, в който да не се налага това, което правим в момента. С уважение се отнасям, както виждате, никого не обиждам, няма нужда от това. Да си пожелаем да се видим след изборите, защото не вярвам и с третия мандат да стане нищо, просто ПП-ДБ няма да посмеят да подкрепят такъв кабинет с малцинството, а с Вашето отношение към нас, мисля, че пък и ние няма да го желаем. Така че предлагам процедура да прекратим гласуването, (реплики: „Дебатите!“) да благодарим на служебния кабинет, че са дошли, и да отиваме да агитираме, да молим за прошка. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#93 · speech
Благодаря. Различно предложение има ли към процедурата на господин Борисов за прекратяване на дебата след изчерпване на записаните до момента? Господин Гуцанов, заповядайте. (Уточнения встрани от микрофоните между председателя на Народното събрание Рая Назарян и народния представител Борислав Гуцанов.)
#94 · speech
БСП за България
Уточняваме се с председателя на Народното събрание на тези, които са се записали за изказване, да им бъде предоставена думата и едва тогава да бъде предложено прекратяването. Мисля, че така е редно – всяка една от парламентарните групи да изкаже своето виждане по този ключов, важен въпрос.
#95 · speech
Колеги, подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за прекратяване на дебата след записването… (Шум и реплики от „БСП за България“.)
#96 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми гости, дами и господа народни представители! Госпожо Председател, сутринта нарушихте Правилника, като обобщихте точките в една, съкратихте времето за изказване, сега искате да прекратите и процедурата по изказвания. Аз разбирам, че господин Борисов не познава Правилника, той рядко стои в тази зала – и като министър, и като министър-председател, и като народен представител, но Вие, като юрист, който би трябвало да познава и изпълнява Правилника – няма такава процедура за прекратяване. Всяка парламентарна група има необходимото време, всеки народен представител има необходимото право да се изкаже и да вземе отношение по трите докладвани точки, така че предложението ми, апелът ми към Вас е да не подлагате на гласуване предложената процедура от господин Борисов, а господин Борисов да прочете Правилника на Народното събрание на първо време.
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Свиленски. Няма да подлагам да прекратяваме дебата. Има записани много народни представители за изказване, така че времето ще бъде изчерпано тогава. По отношение на процедурата сутринта държа да отбележа, защото ме срещнахте в коридора и Ви го обясних, сега ще Ви го обясня пред всички още веднъж. Първо, беше направено процедурно предложение и беше прието решение след проведено гласуване да има един общ дебат по трите проекта за гласуване, предвид на което няма как с един общ дебат, тоест с един дебат, да има време за групите, в което те да имат право да се изказват за повече от един дебат. Това е съобразно разпоредбата на чл. 53 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Отделно от това, при избор на министерски съвет процедурата и парламентарната практика, която е провеждана, е трайно установена. Такава е била и в Четиридесетото, Четиридесет и първото, Четиридесет и второто, Четиридесет и третото, Четиридесет и четвъртото, Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание, към които легислатури Вие сте принадлежали, и сте присъствали, и сте участвали в тази процедура, така че не считам, че твърдението Ви, че е нарушен Правилникът по-рано тази сутрин при приемането на процедура, е нарушен. Преминаваме към реплики към изказването на господин Борисов. Има ли такива? Господин Петков, заповядайте. (Шум, реплики, възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“)
#98 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми гости, уважаеми народни представители! Това, което чухме от господин Борисов, би било много конструктивно, ако беше излязъл и беше казал: наистина се покайвам и искам прошка, че всичките тези години съдебната реформа никога не влезе реално в сила. (Шум, реплики: „Еее!“ от ГЕРБ-СДС.) Ако беше казал: покайвам се, че службите на България не работят за българския народ. Покайвам се, защото всеки един пункт в индекса за корупция е равен на 700 лв. средна работна заплата на всеки българин. Това е цената на корупцията в България! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако беше казал: покайвам се, че не си спазих уговорката. Ако беше казал: покайвам се, че два пъти свалих редовно правителство, което имаше всичките шансове да напредне България още повече и дори само с тези две правителства успяхме да влезем в категорията на най-богатите страни в този момент. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Представете си, ако имахме четири години мандат! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Аз също се покайвам. И ще Ви кажа защо. И тук се обръщам към българските избиратели. Извинявайте, че в предишния ни наш шанс не сложихме тези реформи като приоритет, не сложихме приоритет да бъде в първия месец да гласуваме реформа в сигурността и службите. Извинявам се, че не можахме да достигнем до реформите в правосъдната система, на които всички ние се надявахме. Съжалявам, че не успяхме да стигнем в отделните комисии, структури на държавата, които могат да направят живота на българите още по-добър. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но нещо, което ние разбрахме и чухме от нашите избиратели…
#99 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Времето!
#100 · speech
…никога няма да се изненадате от нас. Ние ще бъдем постоянни, конструктивни. (Шум, реплики и смях от ГЕРБ-СДС.) Тези реформи ще ни водят напред. И ако някой мисли, че ще бъдем коалиционен партньор без тези реформи, дълбоко се лъже. Това, което искам да потвърдя от тази трибуна на нашите избиратели – можете да разчитате, че ние ще работим за всички политики, които са антикорупционни…
#101 · speech
Времето, господин Петков.
#102 · speech
…и проевропейски. И няма да направим компромис нито в едната посока, нито в другата! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#103 · speech
За втора реплика?
#104 · speech
А, между другото, само да Ви кажа…
#105 · speech
Ако обичате!
#106 · speech
…повече хора са гласували за мен с преференции в София, отколкото за господин Борисов. Благодаря. (Възгласи: „Еее!“, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#107 · speech
Господин Биков, за втора реплика – заповядайте. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Моля за тишина!
#108 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Я кажи в Перник! Ще кажеш ли колко са гласували за теб? Смешник!
#109 · speech
Господин Георгиев, моля да си седнете на мястото!
#110 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, Ваше Светейшество, уважаеми господин Президент, уважаеми гости, скъпи колеги! Към господин Борисов ще се обърна, който може би неволно пропусна да благодари на господин Петков, на господин Денков, на господин Василев за това, че успяхме да спечелим 17% разлика по отношение на тях, защото това беше изцяло тяхна заслуга, не толкова наша, благодарение на тяхната великолепна риторика, която те днес демонстрират и от таз трибуна. За съжаление, това не ни радва, колкото и да се изненадвате, защото се оказва, че тази така наречена демократическа общност е водена от хора, които нито могат да анализират защо са стигнали дотук, нито дават някакви симптоми на мозъчен живот в техните сметки. Само ще направя едно уточнение. Те загубиха 300 хиляди гласа, ние заради правителството на господин Денков загубихме 150 хиляди, така че също сме достатъчно ощетени от това правителство. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това е оценка на българските граждани, на българските избиратели и спрямо нас, и спрямо Вас. Държа да уточня, че Вие не сте управлявали с ГЕРБ-СДС, поне вижте очевидностите, Вие управлявахте с подкрепата на ГЕРБ-СДС, а не с ГЕРБ-СДС. Ако бяхте управлявали с ГЕРБ-СДС, днес този дебат нямаше да се води, защото щяхме да имаме редовно правителство, което да бъде достатъчно ефективно, за да продължи дейността си. Това обаче не се случи поради неадекватност и някакво маниакално желание за постове и власт, която обаче не можете да управлявате ефективно, да упражнявате! Затова обръщението ми беше към господин Борисов, да му дам още няколко довода за това, което каза. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#111 · speech
Благодаря, господин Биков. За трета реплика – Мартин Димитров. Заповядайте.
#112 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, дами и господа! Господин Борисов, това е седмият мандат, който получава ГЕРБ през последните години. Вие сте напът да провалите седми пореден мандат, който е връчен на ГЕРБ. Най-страшното в изказването на господин Бойко Борисов е това, което аз разбрах и ние разбрахме – че той няма проблем да провали още седем бъдещи мандата, ако бъдат връчени. Той каза: „Така спечелих изборите. Да, първа политическа сила съм, втора политическа сила е ДПС, нямаме никакъв проблем да провалим тоя мандат и нямаме никакъв проблем да проваляме следващи мандати, които ще ни бъдат връчени. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Тогава идва големият въпрос – България имаше правителството „Денков“: защо го свалихте. Защо, хора, като нямате план? (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Той сам си я подаде!“) Защо, като нямате план? Като не знаете какво правите, като не можете? Като не можете, колеги, трябваше да оставите правителството „Денков“. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Той сам си я подаде!“) Вие в момента вкарахте България – това е тежка политическа криза, която може да премине в катастрофа, уважаеми колеги!
#113 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие я вкарахте!
#114 · speech
Това направихте Вие! Вие вкарахте България в тежка политическа криза. Току-що сте спечелили изборите и току-що ставате и от тази трибуна казвате: „Не можем да направим правителство, защото не ни искат.“ Това казахте току-що. Не можем да направим кабинет, защото не ни искат. И тогава идва логичният въпрос: защо вкарахте България в тази тежка криза, колеги, и какви ги вършите? Какъв е пътят от тук нататък? Ние сме в сегашната ситуация изключително и само заради Вашите действия! Изключително и само заради това, че не поехте отговорността, че не поехте отговорността да излъчите премиер при ротацията, да продължи кабинетът „Денков“, да продължат ключовите реформи, да продължи добрият път, който беше поела България. Свалихте кабинета, казахте, че отивате на избори, които ще спечелите. Спечелихте ги! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Каква е ползата от това за България? Целият проблем, уважаеми колеги от ГЕРБ, е, че Вие ще вкарвате България от избори в избори и това не Ви притеснява, но за българската икономика, за българските граждани, това е една много тежка и много неприятна перспектива. Вас не Ви притеснява, защото Вие имате служебното правителство, регулаторната власт е във Вашите ръце, така че този Ваш план – да има от избори в избори, очевидно става все по-видим за българските граждани. Разберете едно…
#115 · speech
Времето, господин Димитров.
#116 · speech
…Вие допуснахте фатална грешка и най-ключовото, което трябва да искате оттук, наистина са извинения от българските граждани. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#117 · speech
Изчерпахме репликите.
#118 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене.
#119 · speech
По начина на водене, заповядайте, господин Митов.
#120 · speech
ПП-ДБ, от място
Какво му е на начина на водене?
#121 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател, уважаеми скъпи гости! Процедурата ми е към Вас, госпожо Председател, тъй като се наслушахме на най-различни интерпретации тук от трибуната на това кой бил свалил едва ли не прекрасното правителство на господин Денков. Затова ще Ви помоля да изискате от администрацията разпечатка за това кога, в кой ден и по какъв начин беше внесена тази оставка в Народното събрание. Беше настоявано тази точка да влезе в дневния ред в отсъствието на лидерството на ГЕРБ, при положение че ние бяхме категорични, че с тази оставка не трябва да се бърза, докато няма ясна процедура, по която да се извърши ротацията, и яснота, по която да се извърши ротацията. Настоявахте да си внесете оставката, внесохте си я и тогава направихте всичко възможно, за да си самосвалите правителството. Първото Ви правителство беше свалено от ИТН – напълно заслужено. Моля, госпожо Председател, изискайте такава разпечатка от администрацията за целите на говоренето на ПП-ДБ, да си изяснят как точно стоят обстоятелствата в това отношение. Благодаря.
#122 · speech
Разбрах Ви процедурата. Благодаря Ви, господин Митов. За следващо изказване е записан господин Тошко Йорданов – заповядайте.
#123 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Ще бъда кратък, защото и днес наблюдавам как много политически лидери говорят доста непремерено. Ние от „Има Такъв Народ“ сме напълно ясни и последователни. Ние отдавна заявихме, че няма да подкрепим този кабинет и ще гласуваме против. Ние сме убедени, че излизането от кризата, в която очевадно е държавата, може да стане само с експертен кабинет с ясна програма и този кабинет да има широка парламентарна подкрепа и да не може да бъде доминиран от една или друга политическа партия. Няма партия с необходимите гласове, за да доминира над останалите – това е факт, другото са болни амбиции. Ако господин президентът връчи третия мандат на „Има Такъв Народ“, ние ще отправим покана към всички политически представени партии в този парламент за разговори за третия мандат и за експертен кабинет с ясна програма. Там вече ще се види и кой, какво, защо и как мисли за държавата и кой иска избори. Благодаря.
#124 · speech
Благодаря, господин Йорданов. Има ли реплики към изказването на господин Йорданов? Не виждам. Преминаваме към следващото изказване. Маноил Манев, имате думата.
#125 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми гости, уважаеми колеги! Бях решил да се зачеркна от списъка след изказването на господин Борисов, но реших, че всъщност днес освен ден за избиране на правителство е ден да си кажем истините така, както да ги чуят българските граждани, без префърцунвания, без лъжи, без глупави популистки номерца – само истини. Като ще е ден разделен, да е ден разделен. За съжаление, колеги, ние не свалихме правителството на Денков – за огромно мое лично съжаление! За моя радост обаче не му дадохме възможност да продължи да прави това, за което дори преди малко от тая трибуна господин Петков Ви каза – да овладее службите, да овладее сигурността, да продължи да владее и да властва над финансите, да управлява контрабандата, да показва абсолютно неуважение към който и да е закон и което и да е правило в тази страна. Ето това, за моя радост, а и за радост на българските граждани, не разрешихме да се случи, след като те се самосвалиха. Ако трябва да издавам, да показвам и да обосновавам това, което казвам с факти, можем да започнем от службите. Не трябвало да има партийни назначения. А бе, хора, аз ли назначих за заместник-председател на ДАНС депутат от ПП-ДБ? Депутат! Аз ли се срещах или пращах мои хора да се срещат с разузнавачи на България да ги вербуват да станат лични мои доносници или лични мои разузнавачи? Аз ли го правих това, или ГЕРБ? Не мога да си спомня. Ето това беше лошото на правителството, което толкова много Ви харесва и плачете, че е свалено. Не е свалено, за съжаление. Аз бях един от хората и продължавам да бъда, които смятат, че всяко докосване до Вас цапа, ама истински цапа. В тази връзка ще Ви напомня още няколко неща. Господин Денков се явява няколко пъти пред нас – ГЕРБ, да иска работа. Ние му бяхме работодателите. Господин Борисов убеди групата на ГЕРБ да го подкрепи като министър-председател – лъжа ли е това? Или Вие забравяте, че всъщност който и от Вас да излезе на тази трибуна днес и да говори срещу ГЕРБ, забравяте срещу кого говорите. ГЕРБ Ви бие на всички избори, на които Ви е хванала. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нямате избори, на които да не сте загубили от ГЕРБ, освен ако няма ала-бала с машините. Така ли беше от онзи запис, че го забравих.
#126 · speech
Реплика От Герб-Сдс
Така беше.
#127 · speech
И в тази връзка – не искате да се държите като възпитани хора. Преди няколко часа последното изявление на господин Борисов отвън беше: „Имате още няколко часа до 13 часа.“ Вие обаче решихте от височината си да залеете всичко с мръсотия. Е, тогава получете истината. Истината е следната. Първия път Ви свалиха за това, че започнахте корупционни схеми, и те не се съгласиха да ги продължат с Вас. Факт – поне от тая трибуна съм чувал и министъра, заради когото падна правителството, да го разказва. Втория път не направихте правителство, защото онагляхте, към българските граждани онагляхте, не към нас. Ние Ви познаваме. Ние Ви знаем. Ние знаем всяка Ваша дума и всяко Ваше действие. И когато ги прекратихме, беше за това, защото вече заплашвахте страната, щяхте да я разсипете, ако бяхте слели разузнаванията във време на война, ако бяхте завладели службите с неможенето си вътре да се справяте, освен да работите за себе си. Ние във времето на война в Европа щяхме да се окажем в ръцете на господин Атанасов като експерт по сигурността. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И господин Петков щеше да управлява политиките на страната през писанките на госпожа Лена Бориславова. И това спряхме. Затова следващия път, като се изказва някой от Вас от трибуната… (Реплика от народния представител Йордан Иванов.) Не ми подвиквайте оттам, може да станете и да говорите. Не е възпитано заради хората, които са тук. Аз казах, че ние Ви познаваме и всички Ваши номера ги знаем.
#128 · speech
ПП-ДБ, от място
Защо искате подкрепа?
#129 · speech
Каква подкрепа искаме? Вие днес подкрепата си я дадохте два пъти и господин Костадинов Ви го каза и Ви заплаши два пъти. И Вие се уплашихте и го изпълнихте. Сега вероятно ще го изпълните трети, четвърти, пети път. Ние Ви отворихме врата, ние не поискахме от Вас подкрепа, а Ви отворихме врата да направите единствения правилен избор за тази страна, за нашата единствена страна, защото за мен и за моите колеги България е единствената ни страна. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма Канада, няма Швейцария – България е нашата страна! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ако Вие влезете през тази врата, ще влезете, ако не – гейт едно и гейт две са свободни. Мисля, че ще е по-леко на тая страна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво! Браво!“)
#130 · speech
Реплики? Първа реплика, господин Денков, втора реплика госпожа Михайлова.
#131 · speech
ПП-ДБ, от място
Лично обяснение.
#132 · speech
Заповядайте за лично обяснение.
#133 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Реплика! Какво лично обяснение?
#134 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Може ли след репликата?
#135 · speech
Господин Денков, можете да направите, след като приключи процедурата. Реплика направете.
#136 · speech
ПП-ДБ
Кратка реплика. Ако хората се цапаха от нас, нямаше да можем да направим правителство. Вие не можете да направите правителство, защото цапате всички около тях.
#137 · speech
Втора реплика – госпожо Михайлова.
#138 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Манев, с огромен патос Вие засвидетелствате тук Вашето щастие какво не са успели да овладеят от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, и сте толкова щастлив, защото това сте го овладели Вие от ГЕРБ с присъдружното Ви ДПС или обратното, както напоследък става ясно. Вие сте овладели МВР, Вие правите избори, Вие сте овладели службите, Вие стискате за гушата Република България. Вие – от ГЕРБ! От много години! От твърде много години! И това е причината в момента да се намираме в това положение, не е друга. Вие – ГЕРБ! Господин Манев, когато говорите за господин Костадинов, правете тази разлика – ние не сме мутри като Вас. (Възгласи от ГЕРБ-СДС:„Еее!“) Ние не заплашваме, ние убеждаваме! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#139 · speech
Трета реплика има ли? Господин Пейков.
#140 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, господин Президент, Ваше Светейшество, дами и господа! Ще се обърна към господин Манев и ще се опитам да бъда максимално овладян. Господин Манев, Вие започнахте изказването си с това, че спечелихте изборите. Да, спечелихте ги, печелите ги – или първо, или второ място, доста пъти подред. И причината за това я знаете – Вие имате много твърдо ядро на хора, които са много, много силно обвързани с Вашата власт. Това не го забравяйте. И това не е язвителна реплика, това е констатация. Искам да Ви кажа, че кризата, в която се намираме в момента, я предизвикахте Вие с управлението на ГЕРБ толкова години, което, за жалост, е безобразно корумпирано, което стигна до Турски поток, и тук искам да се обърна и към господин Добрев и да му кажа, че „Лукойл“ години наред под Ваше владичество не плаща данъци, а това са милиарди. Вие ни обвинявате за дерогацията, която дойде в момент, в който не беше ясно каква ще бъде цената на газа. Това, до което стигна Вашето управление, е, че се появиха в абсолютно противоположни политически сегменти партии като ВЪЗРАЖДАНЕ, партия „Има такъв народ“ и като ПП-ДБ. Ние влязохме да управляваме заедно с Вас поради една-единствена причина. Знаете, че нашата основна теза от самото начало беше, че ще се борим с корупцията, която ГЕРБ въплъщава, и продължава и до този ден – уви, за много хора да въплъщава. Само дето започна война и Вие бяхте единствената прозападна сила, затова работихме с Вас, и това е една от основните причини да ни накажат нашите избиратели, затова че избрахме да работим с Вас. Това беше отговорен избор от наша страна и през цялото ни управление Вие ни ритахте по кокалчетата и хората, които са вградени в министерствата по време на Вашето управление, работеха на ниско ниво, за да подронват устоите на това управление. Не ги забравяйте тези неща, те са реалност, защото алтернативата е…
#141 · speech
Времето, господин Пейков!
#142 · speech
Господин президентът стои и потрива ръце, защото алтернативата е да се върви към друга формула на управление на България. Отговорността за това е Ваша. Работете отговорно в тази посока, моля Ви!
#143 · speech
За дуплика – господин Манев.
#144 · speech
ГЕРБ-СДС
Длъжен съм да Ви напомня и на тримата, които направихте репликите оттук, че годината в момента е 2024 г. Последното правителство на ГЕРБ е преди около три години и продължаваме още да си говорим глупости от тази трибуна и Вие да си говорите онова, което Ви пишат, не е окей. Длъжен съм да Ви напомня и друго. Не Ви наказаха, затова че сте били с нас, и това ще го видите сега, като Ви накажат на следващите избори, защото сега нали не сте с нас, не искате да ни подкрепите, но ще го осъзнаете. Въпросът е, че Вашият експеримент и експериментът с Вас струва много на тая страна и на тия хора, които са отвън, на нашите граждани, на хората, които и аз, и Вие, и всеки от нашите избиратели, където ходим и си говорим с тях всеки път, на тях им струва скъпо. Накрая за корупцията. А бе, хора, а бе, без да сваляме нивото на разговора днес, ама аз нямам такъв пудел, където да ми носи пачки, разбирате ли? Аз нямам такова нещо, аз не съм главен секретар на МВР, назначен от Вас, лично покровителстван от Вас и насниман с часовници за хиляди левове, прегърнат с едни хора, които са обвинени за контрабанда. А бе, хора, Рашков е тука, а бе, Вие за какво говорите?! За каква полиция говорите, госпожо Михайлова? Какво овладяване на полицията? Вие забравяте кой беше министър на вътрешните работи. Вие забравяте след него кой беше министър на вътрешните работи. Айде, Вие, като се явявахте по времето на тях на избори и като се явявахте сега на избори, защо сега няма жалби, бе? А тогава всички знаехме какво се случва, защото е овладяно МВР или защото просто си върши работата?!
#145 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Напротив!
#146 · speech
Кое е напротив? Напротив ли е, че преди всички нас ни скъсваха да ни пишат протоколи за предупреждение, защото упражняваме политическа дейност? Ами че ние сме политици и аз имам купища такива протоколи. А сега някой да Ви е притискал някъде? Не си спомням. Ама пак ГЕРБ, пак ГЕРБ. Вижте, ГЕРБ е структурирана, силна и мощна партия, защото хората ѝ вярват и знаят какво може да направи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) А Вие можете да приказвате колкото си искате, и каквото си искате. И ще видите, че времето минава, а ГЕРБ ще остане, защото продължава да работи честно и почтено с хората, които ни вярват. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#147 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. За следващо изказване – господин Явор Божанков. Заповядайте.
#148 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми високи гости, уважаеми колеги! Никога крайните и популистите не са печелили власт в историята на Европа, а те са я получавали. Така Хитлер в Германия печели едва 4%, последван от фрустрирани младежи и хора, изпълнени с омраза, но предвид добрите социално-икономически реалности това далеч не е достатъчно. Случва се обаче едно непредвидено събитие, един черен лебед в историята на Европа – голямата депресия. Така популистите увеличават своя резултат от 4 на 18%, стават незаобиколим политически фактор в живота на една иначе демократична страна, на едно образовано общество, но и това не им стига да управляват, докато системните, тези, които наричаме демократични партии, не решават в борбата си един срещу друг да се съюзят със злото. В този момент онази страна е в тежка политическа криза, но никой не може да надделее срещу никого. Цикъл от предсрочни избори звучи познато, докато една от основните сили не решава да се съюзи срещу своя опонент с крайни популисти и със силите на злото, и всички знаем как завършва това. Аз не правя тази аналогия, защото казвам, че това очаква България, а за да си дадем сметка, че си играем с огъня. Да си дадем сметка, че такива процеси в нашето общество има, макар и в момента икономическите условия да не го позволяват. Уважаеми колеги, всеки един от нас участва в ликвидирането на парламентарния модел на управление в България, не е пресилено да кажем – в ликвидирането на демократичния модел на управление на страната. Никой от нас – и ако някой твърди това, той е или луд, или наивен, или глупав, или всичко взето заедно – не знае в какъв свят ще се събудим още в началото на следващата година. Но нашите действия могат да доведат до едноличен режим, президентски режим, граждански конфликт, авторитарен режим, могат да доведат до всичко, но със сигурност няма да ни доведат до повече демокрация, до повече парламентарна република и повече просперитет. Всеки един от нас в тази зала носи своята историческа отговорност. И още не е късно да осъзнаем, че днешният дебат и днешното решение, и всичко, което се случва в момента, надхвърля далеч това гласуване, далеч от въпроса за този кабинет дали ще го има, или не, и далеч от събитията на днешния ден. В тази трудна ситуация ГЕРБ предлага едно правителство като решение за излизане от тежката политическа криза и казва, че в една нормална ситуация ние би трябвало да дадем сто дни толеранс на това правителство, но ние на това правителство сме дали дванадесет години толеранс, защото ГЕРБ ни предлагат същите хора, които 2020 г. взривиха нашето общество, доведоха до протести и до падането на управлението на Бойко Борисов. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) С това правителство те дават заявка, че не съжаляват за нищо – нито осъзнават нещо, нито имат намерение нещо да променят, нито отчитат днешните реалности. Те казват: ще Ви дадем още от същото. И сме в тази странна ситуация да се чудим кое е по-лошо – дали да има правителство, естествено, че трябва да има правителство, но като си помислим какво е то и какво ще направи – ще върне страха, ще върне онези обществени отношения и начина, по който тогава се упражняваше държавната власт, че си казваме: ама то е май по-добре да няма правителство – до такова положение сме стигнали в момента. Уважаеми колеги, още не е късно да постъпим правилно. Пътят пред България е само един. В момента говорим ще има ли правителство, или не, с първи, втори и трети мандат, но знаем, че темата е много по-голяма. Уважаеми колеги, за парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ пътят към икономическия прогрес е свързан само и единствено с върховенството на закона – работеща съдебна система, работещи институции и разделение на властите. Геополитическата ориентация на България е тази, която Апостола на свободата Левски ни завеща – да бъдем равни с другите европейски народи, не равни с евразийски народи, не равни с източни провалени режими, а равни на останалите европейски народи. Ние с тези ценности компромис няма да направим и около тях ще търсим нашите съюзници. Надяваме се, че и в тази зала ще намерим достатъчно, защото битката, която ще водим, е за запазване на демокрацията в България. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#149 · speech
Реплики? Петър Николов за първа реплика. Втора реплика Александър Иванов. Трета реплика има ли? Любен Дилов.
#150 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, господин Президент, Ваше Светейшество! Слушам господин Божанков какво говори, и си казвам: я, Явор Божанков явно ще подкрепи правителството, защото каза всички аргументи защо трябва да се подкрепи едно правителство. Той каза: влизаме в една спирала, от която накрая българската демокрация я я има, я я няма. И накрая каза обаче: ние щото така сме, нали, ние ще си гласуваме, както обикновено – безотговорно. Искам да кажа следното. Това не е първото такова правителство, което ние предлагаме на Вас от ПП-ДБ, а предлагаме на Вас от ПП-ДБ, защото приемаме, че Вие сте другите отговорни, както се казва – европейски партии и политически сили в този парламент, и търсим винаги партньорство на първо място с Вас, защото споделяме един цивилизационен избор. Ние предложихме правителство на професор Габровски – помните ли? Вие колко депутати бяхте тогава в този парламент ПП-ДБ? Към осемдесет. После предложихме правителство на Мария Габриел, защото не просто господин Денков си подаде тук оставката, между другото, без да го консултира с никого. Имаше правителство на Мария Габриел, но Вие излизахте по телевизията, късахте ризи, министрите Ви излизаха и казваха: ние отказваме да сме част от това правителство, нали? Предложихме ли го? Колко депутати бяхте тогава? Шестдесет и пет. Сега предлагаме правителство на Росен Желязков, а Вие сте колко? Четиридесет. Ще дойдат още едни избори и ние отново ще излъчим правителство. Вие отново ще излезете и ще кажете: не, ние тук казахме нашите избиратели, мафията и така нататък. Тоя път обаче ще сте двадесет и пет. Вие разбирате ли, че изчезвате като политически сили заради упорството си да не постъпите един път отговорно. Всичко друго разбирам аз, но елементарен политически инстинкт за самосъхранение да няма във Вас, това не го разбирам – седите и повтаряте мантри. Няма по-смислен състав на правителство от това, което предлагаме, няма по-компетентен в момента човек от Росен Желязков за министър-председател, който същевременно да има доверие на достатъчно широк кръг от обществото.
#151 · speech
Времето, господин Николов! Няма по-компетентни хора за министри от тези, които предлагаме. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Не го ли виждате? Знаете ли защо ние ще отидем на тези избори, които се очертават, с високо вдигната глава? Защото българите видяха политическа сила, която постъпва отговорно и държавнически, и видяха политически сили, които са готови да срутят всичко, себе си включително, просто защото са несъстоятелни. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#152 · speech
Александър Иванов за втора реплика.
#153 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Божанков! Бях на път да се откажа от репликата си към Вас, защото господин Николов също като мен имаше усещането в началото на изказването Ви, че Вие наистина ще подкрепите този достоен състав на Министерския съвет и министър-председател, който първата политическа сила предлага. Правя реплика, защото Вие много неточности имахте във Вашето изказване. Помня много добре дните на 2020 г., лятото, когато Вие включително бяхте по протестите, част от друга политическа сила тогава, и протестирахте срещу кабинета на „Борисов 3“. Помня, че той изкара своя пълен мандат, и точно лятото, когато Вие протестирахте под прозорците на президентството, България влезе в чакалнята на еврозоната и в Банковия съюз. Оттогава индикираме Ваше управление на промяната, на революционно настроени сили, на реформаторски, само така заявени, защото нито една реформа не сме видели оттогава. Единствената реформа беше конституционната, която беше подкрепена от ГЕРБ-СДС и от колегите от Движението за права и свободи. В тази връзка три години и половина Вие управлявахте, имахте цялата власт на държавата. За всички реформи получихте подкрепа, за които Ви бяха силите да представите. За съжаление, силите Ви бяха такива, че Вие не успяхте да осъществите никакви реформи, дори и тези, които обещавахте на своя тесен кръг избиратели. Виждате, че те, за съжаление, се свиват, защото, както каза и господин Николов, ние се надяваме на тях за една подкрепа – за ориентацията на България да продължи пътя на България, който следваме. Вие лъжете Вашите избиратели или просто показвате, че не можете да съставите правителство, което да осъществи реформите със заявките, които идват. Аз наистина се надявам, че ще дойде момент, в който Вие ще осъзнаете, че може би Вашата подкрепа към едно такова правителство – предложено, излъчено от първата политическа сила, състава на кабинета, който господин Росен Желязков представи пред Вас, е кабинет, който е доказал, че следва реформи и изпълнява проекти. Не можахте да вкарате България в еврозоната, стигна се до рекордна инфлация, обедняването на българите е факт въпреки заявките, които и господин министър-председателят, Ваш бивш, който сам си подаде оставката, направи. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Мислех, че Вие ще постъпите отговорно, защото поне така сте заявявали, напуснахте една парламентарна група, гласувахте по съвест. Аз мислех, че ще проявите съвест и ще подкрепите този кабинет. За жалост, явно няма да е така. Ще продължите да дълбаете дъното и да задълбочавате политическата криза поради свои тяснополитически партийни интереси, а не в интерес на българските граждани да подкрепите редовно управление. Благодаря.
#154 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Трета реплика – господин Любен Дилов.
#155 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Почитаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми гости, колеги! Господин Божанков, понеже започнахте с историческа аналогия, бих искал и във връзка с многото упражнения върху трите управления на Борисов да Ви припомня един исторически факт. Това е най-дълго управлявалият демократично избиран президент на България в историята на Третата българска държава. (Реплика от народния представител Даниел Митов: „Министър-председател.“ Шум и реплики.) Министър-председател, извинявайте. Най-дълго управлявалият министър-председател – исторически факт. Може би само Станко Тодоров го бие, но все още вървят спорове колко са били демократични режимът и изборите по това време. Аз обаче също бях много приятно развълнуван от началото на Вашето изявление, защото в мен то потвърди едно усещане, може би е парадоксално, че сякаш в тази зала хората, които ще гласуват „за“, не искат много, много да има правителство, а хората, които ще гласуват „против“, голяма част от тях искат да има правителство. Това е един трудно обясним парадокс може би за хората извън тази зала. Аз самият даже леко се чувствах разколебан дали пък искам да бъда министър на културата точно на хора като нас. Даже в устава на „Гергьовден“ има такъв въпрос за членство: „Замислете се, искате ли да членувате в партия, в която да членуват хора като Вас?“ И ще се обърна в заключение към – с молба да ми прости, Негово Светейшество, новия български патриарх, че вероятно неточно ще цитирам апостол Павел към римляни: „Ний всинца съгрешихме и вкупом ненужни станахме.“ Това правим точно в момента, защото самият Вие, господин Божанков, казахте: какъв е проблемът да има 100 дни кабинет и след това да го свалите? Той е кабинет на малцинството. Поне да се успокои обстановката, да започнат някакви реформи, лесно може да се прецени. Такава ситуация, между другото, имаше в Четиридесетото народно събрание. По начина, по който постъпвате Вие, постъпиха тогава НДСВ, и се запитайте къде са те сега. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#156 · speech
Благодаря Ви, господин Дилов. Дуплика? Заповядайте, господин Явор Божанков.
#157 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги репликиращи! Отзад напред ще започна – и Тодор Живков дълго е управлявал, но това не е повод за гордост (силен шум и реплики), така че този аргумент… Тя тази аналогия, предвид и биографията, е неудачна. Уважаеми колеги, съзнателно в своето изказване не посочих конкретни политически формации или колеги, които носят отговорност за ситуацията, защото целях да кажа или да опитам да Ви убедя, че проблемът, пред който сме изправени, е много по-голям от днешното гласуване. А днешният дебат се върти все още около това кой бил виновен или кой не бил виновен за едно или друго, което означава, че съм бил не особено убедителен в това изказване. Но, колеги репликиращи, ако държите да се върнем там, България имаше тогава единственото възможно работещо правителство – хубаво или лошо. За Вас е лошо, друг има друго мнение, но когато отивате на избори, аз съм категоричен, че това беше Ваша воля и решение, трябва да имате готово решение, защото отговорността е Ваша по Конституция – на първата политическа сила, на втората политическа сила. Ако отивате на избори, имате решение. Ако нямате решение, то тогава излиза, че сте безотговорни. Държавното управление не е раница, която може да носите, когато някой Ви я даде, или да кажете: „Не, благодаря, няма да я нося!“, или „Не, ще я понося, ама някой друг път, когато на мен ми хареса.“ Това отношение към държавната власт освен популисти друго няма да докара на власт и отговорността наистина е Ваша. Умишлено се сдържах да не посочвам виновни в това изказване, но Вие натам наклонихте везните, че не ми оставяте друг избор. Вашето автентично желание беше нашата парламентарна група да бъде редуцирана до този брой. Донякъде успяхте, донякъде и ние имаме своята вина. Подвикванията между редовете в края на миналото Народно събрание бяха: „Другия път сте 40 души.“ Атаката срещу нас беше безпрецедентна. Е, успяхте. Щастливи ли сте? Постигнахте точно това, което искате. Академик Денков не е министър-председател на България, за седми път ГЕРБ има мандат да направи работещо правителство в България. Направете го. Успяхте, спечелихте, Ваша е отговорността – направете работещо правителство в България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#158 · speech
За следващо изказване е записана госпожа Росица Кирова. Заповядайте.
#159 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Президент на Република България, госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, господин Министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители и Ваши Превъзходителства! Забравихме за какво е всъщност дебатът по тази точка от дневния ред. Ние не сме се събрали тук, за да говорим за това какви са възприятията на някой и как е разчел събитията от миналото, а сме се събрали да говорим за бъдещето, за това, което искаме да направим заедно като общество. И да, не оспорвам в никакъв случай, различни сме. Ние сме много различни. Мислим различно, действаме различно, държим се различно. Толкова сме различни, колкото са различни и българските граждани в цялото многообразие на българския народ, но пътят на всеки един от нас, народните представители в тази зала, трябва да има само една посока и тя е разбирателство. Затова ни изпратиха тук нашите избиратели, това е тяхната воля, това е волята на българските граждани. В Европа има война, на границата на нашата държава. В XXI век загиват хора – наши братя и сестри. Животът струва колкото един куршум или колкото една шепичка безразличие, или просто неизречен политически егоизъм, прикрит под претенцията за партийни принципи и за непреодолими различия. Кое не може да бъде преодоляно в името на бъдещето на българската държава?! Кой отговорен политик е готов да остави държавата ни без редовно правителство днес, в този момент, и защо? След шест избора за по малко от три години кой български политик има правото да избере собственото си оцеляване пред оцеляването на българския народ и на българската държавност?! Кой политик в тази зала не разбира какво ни каза обезвереното, апатично, победено от собствената си политическа класа българско общество? Дами и господа народни представители, нека помислим заедно. Как ще посрещнем политическите и икономическите предизвикателства и опасностите, които ни предлага бъдещето? Това е въпросът, на който всички ние трябва да отговорим, и сме длъжни да дадем честен отговор. Не, не е необходимо да давате публично този отговор. Този отговор дължим на себе си, дължим на децата на България, дължим на българските граждани. И го дължим сега без отлагане – честно и смирено. Без значение какви са политическите ни убеждения, колко сме различни, колко сме опитни или неопитни, млади и по-стари, без значение колко сме разделени, кой и какво ни разделя, дължим честен отговор и тежестта да заспиваме вечер със съзнанието на хора, които днес решават не своята съдба, не съдбата на своите партии, а съдбата на българската държава и на нейните институции. Иска ми се да вярвам, че някои уроци от последните три години са научени и че днес ще вземем решение да продължим заедно като общество напред, макар и болезнено, макар и бавно, макар и всеки от нас да плати политическата цена за това. Политическа партия ГЕРБ предлага състав на кабинет и министър председател с доказана експертиза. Да, политически лица са, но са хора, които са готови да носят политическата отговорност, отговорността от своите действия с ясна програма, повтарям за онези, които искаха програмно правителство, с ясна програма, с приоритети и с решения на всички натрупани до момента в държавата ни проблеми. Управлението на този кабинет обаче е възможно само с ясна и недвусмислена политическа подкрепа – политическа подкрепа от партиите, които днес са част от българското Народно събрание, от всички, които споделят пътя, който България е избрала и по който върви като част от обединена Европа и като част от демократичния свят. Затова се обръщам и към Вас, уважаеми колеги, това очаквам от Вас, представителите на българския народ. Тази подкрепа може да излекува раните на обезверените български граждани, да изведе България от политическата криза, защото, ако днес не вземем решение, което да е в интерес на България, а не в интерес на всеки един поотделно лично или на определени групи и политически семейства, ще боледуваме дълго и ще продължим в онази спирала, която няма да ни отведе никъде. Така че, колеги, нека да помислим за какво говорим по тази точка, какво очакваме и какво искаме. И ще се обърна към господин Божанков. Прощавайте, че се обръщам поименно към Вас, но преди малко Вашето изказване ми прозвуча така: не ме гледайте какво върша, чуйте ме какво Ви говоря. Аз искам да видя действия, иначе хубави приказки имаме всички много в запас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#160 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кирова. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Божанов.
#161 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Кирова, това щеше да е една чудесна реч в края на предходното Народно събрание, където – и по думите на господин Манев, Вие отказахте да продължите живота на редовното правителство. Тези призиви за отговорност щяха да звучат много на място тогава. Знаете, че политическата криза не е защото един или друг в един момент е решил да подкрепи едно или друго правителство, а защото гражданите нямат доверие, че когато се сговаряме, както каза господин Цонев, ние не го правим с други цели и не в техен интерес. Това е така, защото те нямат доверие на съдебната система, която искахме да реформираме. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#162 · speech
Благодаря Ви. Втора реплика има ли? Не виждам. Госпожо Кирова, за дуплика.
#163 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Господин Божанов, аз не се съмнявам в това, че в българското общество в момента липсва доверие към политическата класа. Аз си давам сметка за това, че сме виновни всички ние за тази липса на доверие. Ние можем да излекуваме липсата на доверие, ако погледнем малко по-напред, отвъд собствените си лични, егоистични интереси. В този случай за решението на този проблем се изискваше смелостта, която господин Борисов демонстрира в залата. Той предложи политически лица, които могат да се справят с програмата, която предлагат, и които могат да носят отговорност. Аз смятам, че всеки един от нас, срещайки се със своите избиратели, ясно си дава сметка за това какво е желанието на самите тях и какво може да постигнем при едни следващи избори. И не, не е страшно да се явяваме на избори, но е малко болезнено да похарчим поредните петдесет или шестдесет милиона, при условие че всички твърдим, че има нужда от реформа в съдебната система, че има нужда от детска болница, че имаме изключително много важни приоритети, свързани с инфраструктурата или с реформирането на държавата, защото, каквото и да Ви говорят, парите също имат значение. Също така обаче изключително е важно да си дадем сметка, че ние няма как да постигнем нещо различно при едни следващи избори, ако продължим да се държим по един и същи начин, и примерът, който трябва да бъде даден, трябва да бъде даден тук от политиците, от тези, които сме събрани в тази зала, от тези, които сме изпратени в тази зала от българските граждани. В тази връзка аз наистина очаквам поведение, което да даде шанс за стабилност, за отговорни решения, което да даде шанс на онези, които бяха представени като състав на Министерския съвет, да се справят с важните за обществото ни задачи. Защото в момента не става дума просто за изпълнение на някакви приоритети. Става дума за изпълнение на задачи, които стоят пред държавата в едно изключително турбулентно време за Европа и за целия свят. Много добре трябва да помислим какво означава свободата, когато си загубил всичко останало, което имаш. Замислете се за това какво означава свободата за онези, които са на фронта и воюват за независимостта на своята държава. Замислете се за това как можем да постигнем мир и разбирателство, ако продължаваме да воюваме – включително и в залата на Народното събрание. Призовавам Ви отново – помислете върху този състав на този кабинет и върху това честно, почтено и изключително смело предложение, което направи господин Борисов и политическа партия ГЕРБ. Аз разчитам, че има останал разум в народните представители, защото Вашите избиратели днес искат едно – искат нормално, редовно правителство, с ясен хоризонт.
#164 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кирова. За следващо изказване е записана госпожа Искра Михайлова от „Движение за права и свободи“.
#165 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Съвсем умишлено прочетох целия протокол на всички хора, които днес посветиха времето си на дебата за съставяне на редовно правителство на Република България, след приключили парламентарни избори. Всички ние участваме в този дебат и какво направихме? Превърнахме го в жалба за едно или две неуспели правителства, в спомени за това какво не е направено, и нито за момент не споменахме, че от нас се очаква да поемем отговорност за това как ще живеят гражданите на Република България, на нашата България, за това как ние ще се справяме с техните ежедневни проблеми, за това дали България има нужда от правителство. Да, България има нужда от редовно правителство и Движението за права и свободи вече декларира, и аз го декларирам отново – ние подкрепяме необходимото за България правителство. Ние не подкрепяме тяснополитическа или каквато и да е друга форма на правителство, ние подкрепяме необходимото за страната ни правителство. Защото освен ежбите, за които вече стана дума, нека да си спомним поне за момент, че България носи отговорност пред нашите партньори в Европейския съюз. България носи отговорност за взимането на решения в Европейския съюз в предстоящия петгодишен мандат на новоизбрания Европейски парламент и новата Европейска комисия. Нима отново България ще мълчи както по време на две правителства, за които се наслушахме много днес – без позиции? Нима отново ще допуснем да не участваме в големия дебат за бъдещето на Европа? Или отново ще се колебаем в националната си позиция дали подкрепяме демократичните ценности и правото на една независима държава да защитава своята територия и суверинитет, дали отново ние ще се поколебаем в нашата подкрепа за Украйна? Дали отново ние ще търсим неясни компромиси за нашата позиция в НАТО – съюз, който отбранява демократичните ценности? Това е кредото на Движението за права и свободи. Ние искаме да има правителство, което е необходимо на страната ни, необходимо е на българските граждани, необходимо е за отстояване на позицията на България – Република България, в рамките на Европейския съюз и НАТО; правителство, което ще гарантира не успеха на една или друга политическа сила на следващите избори, а правителство, което ще гарантира просперитета на държавата ни; правителство, което ще поеме грижата за българските граждани; правителство, което ще поеме отговорност за изпълнение на националните ни задължения в рамките на Европейския съюз и НАТО. Затова коментираме ние днес, затова ние подкрепяме необходимото на България правителство, затова декларираме, че ще подкрепим всеки опит за създаване на правителство, защото то е необходимо на страната ни. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС и частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#166 · speech
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Има ли реплики? Не виждам. Преминаваме към следващото изказване. Господин Гуцанов, заповядайте.
#167 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент! Ваше Светейшество, моля приемете нашите сърдечни поздравления по случай избирането Ви за български патриарх и софийски митрополит, с дълбока почит и уважение към Вас! Ваши Превъзходителства, уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ясно е, че имаме сериозни разминавания и различия, но трябва да се уважаваме и да търсим пътища един към друг. Постоянната конфронтация и отрицанието са път към нищото. Никой не командва никоя парламентарна група и моля такива риторики да няма в парламентарната зала. БСП е на 130 години и никой досега не се е намерил, който може да управлява процесите в БСП извън БСП, затова Ви моля да имате нужното уважение към всяка една парламентарна група. Уважаеми дами и господа, няма някой в тази зала, който да не знае максимата, че политиката е изкуство на възможното. Затова и подхождаме с нужното уважение към нашия основен опонент през последните 15 години – Политическа партия ГЕРБ. Да, 15 години са малко на фона на 130. Подхождаме с уважение за това, че правят опит да съставят кабинет. Заедно с това нашата позиция е пределно ясна. Казали сме не един път и не два пъти, че ние не можем да подкрепим такъв кабинет. Още повече през последните дни се чуха три приоритета, които се поставиха от този бъдещ евентуален кабинет и с този подход, на тези три приоритета, които Вие давате за пореден път според нас, показвате, че няма как да получите нашите гласове. Защото според нас Вие не осъзнавате, че през тези 15 години създадохте огромни пропасти в обществото и има сектори, които се превърнаха в пустиня в България. Дали обаче тези приоритети са на българското общество, на българските граждани и на съвременна България? Дали това са приоритетите на хората и дали изобщо разбирате как живее една огромна част от обществото ни? Ние се нуждаем от обединяваща цел на цялото общество, която да ни даде дух и достойнство, така че нацията ни да има общи стремежи. И това е магията – да намерим тази обща цел, която да ни обедини като нация. И това трябва да е голямата цел, която ние да си поставим. Коя е тази цел и кое е това направление, което ние трябва да следваме? Вие говорихте – от Плана за възстановяване и устойчивост. Не считаме, че това може да бъде сериозна цел. Защото Вие ни управлявахте само допреди няколко месеца и не намерихте начин да бъдат усвоени тези средства. Напротив, даже не намерихте сили да бъде и преразгледан този план. Беше на една крачка да бъдат затворени и тецове, и мини. Така че не считаме, че това може да се коментира като основен приоритет така, както Вие го говорихте тези дни за бъдещ кабинет. Следващия, за който Вие говорихте, за влизането в еврозоната. Да, БСП сме за влизане в еврозоната и сме го казвали не един път и не два пъти. И да, това е нашето решение на Конгреса, но влизане тогава, когато България е готова да влезе в еврозоната, защото Вие не искате да чуете дори двама нобелови лауреати. Не руски, не български, а американски такива, които коментират кога и как трябва да се случи влизане в такава еврозона. На следващо място говорите за актуализация на бюджета, че това също е нещо важно и приоритетно, което трябва да се следва. Ние считаме, че Народното събрание трябва да има друго ниво. Трябва да се говори за 10 – 15 години приоритет на развитието на България. Кои са тези виждания за развитието на страната ни? Защо не говорим за развитието на ядрената енергетика, но такава, че тя да защитава българските интереси? Защо не говорим за развитие на ядрената енергетика – да, с други технологии в 7 и 8 блок, но да се прекрати това, което се случва с „Белене“? Защо това не се говори? Защо не говорим въобще за развитието на целия сектор в областта на енергетиката? Ние трябва да защитаваме българските интереси, а не често да се водим по други интереси, чужди. Ще се развива ли селското стопанство? Когато ние сме били водещи, десетилетия наред, сега ще продължаваме ли по същия начин – да толерираме три, четири, пет едри селскостопански фирми, а да не става това, което е било преди години – да сме водеща държава в света в тази област? Може ли това да бъде приоритет? Какво ще правим със здравеопазването? Никой не говори. По Конституция то е безплатно. А дали наистина е безплатно здравеопазването? Има ли някой в тази зала, който да не е наясно, че отдавна не е така, или ще се толерират постоянно частни болници за сметка на държавните, като по този начин става едно фино източване на Здравната каса? Или ще имаме нов тип туризъм, когато отиват – лекарствен туризъм, хората да си купуват по-евтини лекарства от Турция, от Гърция? Това нормално ли е?! Защо това не го говорим? Защо не говорим в областта на образованието? Да, преди малко кандидатът за министър-председател спомена за дуално образование, за което го приветстваме, но дали е само това? И дали образованието не стигна до едно ниво, в което да излизат неграмотни хора, и дали това не е друга цел – за по-лесно манипулиране на всички тези хора?! И още нещо. Какво става с демографската криза, или катастрофа, за която всички говорим, но нито една парламентарна група, или повечето – да бъда коректен, не подкрепиха нашите предложения за освобождаване на младите хора до 26 години от данъци? Колко пъти го предложихме?! Колко пъти предлагахме за подпомагане на децата – на първо дете, на второ дете, за безплатни лекарства до 14 години? Кълнем се, че трябва да се справим с демографската катастрофа, а нещо направи ли се? Не ни подкрепихте. Ето това трябва да бъде друг приоритет. И накрая, през последните две години и половина светът се тресе от войната в Украйна. Ние сме на различни позиции по този въпрос. Ние смятаме, че България трябва да бъде домакин на преговори за мир, а не страна във военен конфликт. И сме го правили от трибуната на Народното събрание. Ние сме за мир, а не за война и на България подхожда точно такъв подход – ние да бъдем тези, които да искаме тука да се водят тези мирни преговори. И не считаме, че даването на повече и повече оръжия – по този начин може да се постигне мир. Не, напротив. България трябва да е лоялен партньор, безспорно, но заедно с това нещо трябва да защитаваме и своите национални интереси, трябва да поддържаме добри отношения с всички страни по света – и на Запад, и на Изток. Много често Вие гледате единствено и само в една посока. Лоялното партньорство не изисква единствено и само козируване – не, то изисква защита на българските национални интереси. Затова оставаме с уважение към нашия опонент, но различията ни са сериозни във всичките тези аргументи, които казах преди малко. Ние смятаме, че трябва да има кабинет, но кабинет на експерти на националното спасение, на националното съгласие. Кабинет, който да защитава интересите на Република България, и кабинет, работещ за просперитета на българските граждани! Благодаря Ви.
#168 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Има ли реплики към изказването? Не виждам. За следващо изказване е записана госпожа Красимира Катинчарова. Заповядайте.
#169 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми господа конституционни съдии, уважаеми представители на религиозните общности, уважаеми гости от дипломатическите мисии, уважаеми колеги народни представители! Тук се чу, че опит за правителство ще бъде съставен за седми път. Аз съм нова в това, нямам опит като народен представител, но съм наблюдавала какво се случва и какви са последствията от Вашите решения тук. На път сте да гласувате или да отхвърлите правителство, но аз имам няколко въпроса към Вас всички, които сте участвали в съставянето или в свалянето на правителства. Как правителство ще подкрепи предприемачи, средния, дребния бизнес, гръбнака на всяка икономика, когато хора като например Дънката във Варна или кмета на Доспат, който безчинства в продължение на дванадесетина години върху хората, изгонват всеки предприемач и пречупват всеки гръбнак? Как ще подобрим образованието, когато Вие нямате идея как правилно да се случва това, защото българското училище не създава кадри? От него излизат възпитани консуматори и функционално неграмотни хора, които не умеят да мислят критично. Как ще живее по-добре народът ни при подчинени медии и корумпиран съд и прокуратура, които действат като бухалки? Как ще функционира туризмът, когато го убиват с ветрогенератори и соларни паркове? Как ще имаме земеделие, какво ще ядем утре, как ще изхраним децата си, когато земеделската плодородна земя се покрива със заводи за боклук, соларни паркове и така нататък? Как да работят земеделците, когато им убиваме екосистемата? Как се развива държава, в която няма цялостно развитие на регионите? Как да е спокоен някой инвеститор или предприемач в среда, в която, за да съществува, трябва да има гръб и да си плаща на някого? Вие не сте показали и грам покаяние за всичко, което сътворихте досега, за да твърдите, че ще подобрите нещо. Вие само бавно унищожавате България, за да може да я продадете и да се откупите. Благодаря Ви.
#170 · speech
И аз Ви благодаря. Има ли реплики към изказването? Не виждам. За следващо изказване – господин Зафиров, заповядайте, имате около четири минути оставащо време на групата, но няма да Ви прекъсна. Заповядайте.
#171 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Президент, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Народното събрание, Ваше Светейшество, уважаеми дами и господа гости! Пред състава на това Народно събрание стои един принципен въпрос и той е: парламентаризмът има ли потенциал да работи за постигане на политическа стабилност, или отново ще бъде партийно подчинен и употребен? Няколко поредни народни събрания се оказаха не на висотата на задачата, за да постигнат стабилност. Не успяха, защото основните сили тук не желаят такава политическа стабилност. Властовото монополи, което те разиграват вече няколко парламента, създаде сглобки, нетрайни конструкции, които рухват заради субективните интереси на играчите – кой ще вземе повече власт, как ще употреби тази власт. Това бяха основите мотиви и на ГЕРБ, и на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, когато създаваха, но и рушаха правителства. За съжаление, ми се струва, че и Петдесетото народно събрание отново се въвлича в един такъв подобен сценарий. Да, политическата сила, спечелила тези избори по учебник, трябва да предложи свой кабинет и свои политики, но за съжаление, реалността у нас е много далеч от образците на учебниците по демокрация, защото няма обществен договор. Само една трета от имащите право на глас българи участват в разпределението на местата в това Народно събрание. И днес, в противовес на тези именно демократични принципи, мнозинството българи пак е в опозиция – опозиция на политиката такава, каквато е и каквато трябва да бъде. Да, Политическа партия ГЕРБ има право да предложи състав на кабинет, който да е ярко партиен. Но дали, колеги, този ход ще доведе до стабилност и до някакъв по-видим, по-дълъг хоризонт на изпълнителната власт? Ние в „БСП за България“ смятаме, че няма да доведе до такъв хоризонт. И нашата увереност не произтича само от нашата принципна опозиционност на ГЕРБ и на модела на ГЕРБ. Част от хората, които предлагате днес за министри, не забравяйте, че изкараха българите по площадите и много хора в тази зала бяхме по тези площади. Проблемът тук е, че победителите нямат ясно структурирани политики и предложения за реформи. Те имат само едни ярки партийни лица – лица обаче, които вече бяха именно част от процеса на тази девалвация на политиката в последните години. Не показвате управленска програма, около която да се структурира тази подкрепа за кабинет, или поне не чухме такава. Тези, които днес ще гласуват проектокабинета „Желязков“, няма да го направят, защото им е важно какви ще са действията и реформите в отделните секторни политики, а просто ще го направят, защото знаят, че играта на монополи ще продължи и така ще могат да участват във властовата, административната машина, която ще работи така, както е работила и досега. Тоест те ще продължат да генерират ресурс и влияние, без да ги е грижа, че така произвеждат отчуждение между народ и управляващи, че късат демократичните нишки, чрез които избирателят делегира власт. Това, за съжаление, е ясно до какво ще доведе. Това ще доведе до продължаващо генериране на политическа нестабилност и до нови, но за съжаление, до нищо неводещи избори. Какви са последствията? Блокаж на управленските системи в една много сложна икономическа и политическа ситуация. Раздирането на обществения договор трябва да спре. Това трябва да бъде изключително първа и отговорна задача на всеки политик. Стъпка назад от конкретния партиен интерес ще доведе до две стъпки напред към изграждане на нов такъв обществен договор. Според „БСП за България“ този ясно заявен партиен профил на предложения от ГЕРБ кабинет е едно излишно блокиране на процеса и връщане на общественото доверие към политическите процеси у нас. Затова и ние много пъти предлагаме, защитаваме идеята за експертен кабинет, с много ясен политически курс и мандат за реформи. Ние смятаме, че той е възможен най-вече заради факта, че основните политически сили, сериозните политически сили, нямат някакви основни или жизненоважни различия по ориентацията и перспективите пред България. Само набързо ще ги спомена. Първата от тях е европейската ни идентичност. Тя е безспорна. Второ, необходимостта от запазване на статута на основен фактор на стабилност и здрав разум на Балканите. Тук имаме ли някакви разминавания? Нямаме. Трето, разбирането, че икономическите перспективи са заложник на демографския проблем. Тук не чух нищо, между другото, за демографската ни криза. Качеството на образованието, ниското ниво на иновациите – същото общо разбиране. Ужасяващите неравенства и нуждата от специална политика по доходите – нищо не чухме по политиката за доходите. Пето, необходимостта от отстояване на позиции на енергиен фактор в региона и развитие на нови мощности. Това също е безспорно. Шесто, Шенген. Седмо, инфлацията. Въобще, можем да продължим да изброяваме, обаче къде се разминаваме? Разминаваме се, че срещу това общото, което безспорно стои между сериозните политически сили в тази зала, застава партийният егоизъм и разбирането на властта като някакво средство за получаване на още повече власт и още повече влияние. Затова ние от БСП заявяваме, че ще подкрепим и ще работим за едно отговорно, родолюбиво, диалогично, експертно, надпартийно, пробългарско правителство, но няма да подкрепим тяснопартийния кабинет, предложен от ГЕРБ. Смятаме, че има потенциал конституционната процедура по съставяне на такъв кабинет да бъде извървяна докрай в рамките на това Народно събрание и да завърши с едно правителство на националния интерес и стабилност. В заключение, господин Борисов, искам да Ви кажа, че никой не може да командва БСП, най-малко пък господин Костадин Костадинов. БСП може да го командва неговата членска маса, нашият електорат, нашите избиратели. Те ясно ни показаха какво трябва да бъде поведението ни в този парламент. Благодаря Ви.
#172 · speech
Господин Зафиров, дадох Ви три минути допълнително. Реплики има ли към изказването на господин Зафиров? Не виждам. Следващо изказване – господин Асен Василев е записан. Имате оставащо време на групата четири минути и седемнадесет секунди.
#173 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Колеги, много внимателно слушам дебата и ми звучи малко като ученик, който се е появил в час без написано домашно и се сърди, че не му дават да препише. Съжалявам, че трябва да го кажа. Чуха се много важни думи: от господин Желязков, от част от лидерите на партиите – другите, които се изказаха. Думи, които звучат важно, и са изключително важни за българския народ, думи като „отговорност“, думи като „държавническо поведение“, думи като „служба на народа“. Първо, искам да поздравя господин Желязков, че пое отговорността да бъде кандидат за министър-председател в една несигурна ситуация, без осигурено мнозинство. Това да си готов да пожертваш себе си, е изключително важно и достойно. Второ, господин Желязков, много внимателно слушах Вашето изказване. Много внимателно слушах изказванията преди това и от сферата, от която аз разбирам – финанси и икономика. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) От Вас чух, че искате да управлявате с грижа и желание за социална справедливост. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Моят въпрос към Вас е много прост, защото не беше отговорено. Ето, Вашите колеги са несъгласни примерно с европейската икономическа политика, която ние водихме в последните три години, която доведе до това, че неравенствата в България взеха да спадат, до това, че доходите на българските граждани бяха най-бързорастящите в 2022 г., вторите най-бързо растящи в Европейския съюз – 2023 г., до това, че преди една седмица България влезе в графата на най-богати държави от държави със среден доход по класацията на Световната банка, до това, че миналата година за първи път населението на България намаля само с 2000 души, а не с над 50 000, както намаляваше всяка година в предишните 12 години, и това се дължи на факта, че за първи път миналата година се родиха повече деца в България от предишната година – от 2014 г. насам, и до това, че 42 хиляди души избраха да се върнат в България – в повече от тези, които са емигрирали. Това нещо обаче не е случайно. Това нещо се случва, защото има целенасочена политика за данъчен кредит за деца за младите семейства, затова че се увеличиха майчинските във втората година, затова че има безплатни детски градини, затова че има програма за спорт и изкуства, така че родителите, които нямат пари да плащат децата им да ходят в спортни клубове или в танцови състави, да могат да го направят в училище безплатно. До това, че минималната работна заплата беше закачена за средната, така че да няма гета в България и навсякъде във всички региони заплатите да се вдигат. Тази финансова политика беше отречена от Вашата партия. Тя беше оплюта в цялата предизборна кампания. Кажете ми – Вашето правителство каква финансова политика ще води например? Ако искате подкрепа, отговорното нещо е да се проведе дебат по политики, да дадете ясна програма, да дадете ясна законодателна програма, да кажете – ще караме страната в тази посока, и след това да се направи състав на Министерския съвет, който може да кара страната в тази посока. Това е отговорното поведение. Това, което не е отговорно, е да се даде състав на Министерския съвет и да се каже – който не го подкрепи, е безотговорен, защото аз не съм си написал домашното с предварителна програма, със съгласуване на политики, с търсене на подкрепа за това в каква посока да върви страната. И мисля, колеги, че доста ясно сме показали във времето, че ако има една голяма грешка, която ние правим като партийни лидери в „Продължаваме Промяната – Демократична България“, това е, че поставяме страната пред тяснопартийните си интереси. (Оживление и смях в ГЕРБ-СДС.) На два пъти сформирахме кабинет в много трудни обстоятелства. На два пъти сформирахме кабинет с ясното съзнание, че това е компромис, за който ние ще платим политическа цена. На два пъти сформирахме кабинет с надеждата, че реформите и посоката, която сме задали, ще бъдат подкрепени, но без уверението, че това ще се случи. Платихме политическата цена за това. И тук идва разговорът за България и посоката, в която ние искаме страната да върви. И този разговор няма как да започне, без да бъдем честни, а честното нещо в този разговор е, че България в момента е затапена от амбициите на един човек и зависимостите на втори човек. И докато това не бъде признато и този проблем не бъде решен, ще бъде невъзможно страната да дръпне напред. Това е истината! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#174 · speech
Реплики има ли към изказването на господин Василев? Не виждам. За следващо изказване? Господин Калоян Методиев е заявил желание. Заповядайте.
#175 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! Струва ми се, че през последния един час дебатът се разводни прекалено много към предизборно говорене, към политически реминисценции – кой, какво, защо, към развода на тая сглобка, която очевидно не може да свърши още и до ден днешен тежи на държавата. Според мен трябва да се концентрираме само и единствено върху това кой ще подкрепи кабинета днес и кой няма и защо. Аз категорично няма да подкрепя кабинета на ГЕРБ поради няколко основни причини. Първата е, че ГЕРБ вече четири пъти участваха в управлението на страната – три пъти самостоятелно и един път в коалиция с ПП-ДБ, в този тежък развод и с ДПС, да не ги забравяме, на който сме свидетели. За тия четири мандата предполагам, че в тази зала има хора, които помнят – преди 25 години ние бяхме пред приемане в Европейския съюз (реплики) и ние се опитвахме всячески да се отделим от Румъния. За първи път след управлението на ГЕРБ ние минахме на последно място! На последно място по абсолютно всичките – социално-икономически и каквито се сетите показатели в Европейския съюз. Това е оценката на управлението на ГЕРБ. Не го казва Калоян Методиев, това го казва европейската и българската статистика. Това са резултатите от управлението им. С тези резултати в момента Вие искате, не знам за кой пореден път, да управлявате. Последно място в Европейския съюз! И най-важният индикатор е продължителността на живота. Защото там се оглежда всичко – икономика, социална политика, здравеопазване, качество на въздух, на вода, на каквото се сетите! 69,9 години живеят българските мъже. Рекорд! Десет години по-малко от европейските! За последните 10 години за Вашите управления продължителността на живот е намаляла с една година! Е, как да гласувам и да подкрепя правителство, което дава по-малко живот на българското население?! Няма как да стане! Това е оценката! Второ, когато се създаваше ГЕРБ, защото доста хора сме били тогава в обществения живот... (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Абсолютно! А Вие ходехте прави под масата и… (Смях и оживление в ГЕРБ-СДС.) Хайде, млъкнете малко! (Викове и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.)
#176 · speech
Господин Методиев, придържайте се! Моля за тишина в залата!
#177 · speech
…когато се правеше ГЕРБ…
#178 · speech
Придържайте се към изказването и не влизайте в реплики със залата.
#179 · speech
Ще кажа и до третата причина ще дойда. Когато се правеше ГЕРБ – можете да проверите всички в Google, основното изказване на лидера на партията беше: „Аз разбих червено-синята мъгла“. Това е безспорен факт. От Столична община, от 2005 г. до ден днешен, при управление на ГЕРБ или опозиция се занимават с политически инженеринг, със създаване на проксита, компромати, разбиване на партии, отровни двойници – всичко, каквото не трябва да бъде една нормална европейска държава и практика. Няма политически дебат, има глагола „разбивам“! Проверете си го в Google. (Реплики от ГЕРБ-СДС, ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато искаш да правиш нещо позитивно за народа, за обществото, а и за самия себе си, търсиш нещо позитивно, нещо градивно, нещо да е на плюс, а не да разбиваш. И третото, през 2005 г. съм дал интервю, в което съм казал тук в отговор на репликите – принуждавате ме да кажа и трета точка, и на дюдюканията Ви, и на поведението Ви, в което еднозначно казах: „От брака между мутри и ченгета ще се родят чудовища“. Съжалявам, но поредното Ваше правителство би било чудовищно и за държавата, и за политиката, и за бъдещето на страната. Затова призовавам всички останали да гласуват против.
#180 · speech
Реплики на изказването на господин Методиев има ли? Не виждам. Следващите записани? Господин Байрам Байрам. Имате думата.
#181 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател на Република България, уважаема госпожо Вицепрезидент на Република България, уважаеми министри, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Аз ще продължа в духа на колегите от Движението за права и свободи за това, че днес българското Народно събрание трябва да излъчи редовно правителство и възможността от това за решаването на проблемите на всички граждани в Република България. Днес несъмнено е един съдбоносен ден за всички нас, защото през последните три години България е в един политически лабиринт. Ние се лутаме три години, не можем да излъчим едно стабилно правителство и загърбихме проблемите на всички хора, а именно три години всички ние проведохме стотици срещи с нашите избиратели. Те там поставиха техните проблеми. Всички поехме ангажимент да решим тези проблеми. Аз констатирах едно нещо от всички тези събрания и срещи, на които се видяхме с гражданите на Република България. И в големите градове, и в селата, дори в най-малките населени места, където живеят пет човека, шест човека, българският избирател си пуска телевизора, гледа какво се случва в Народното събрание, но не защото Байрам му е симпатичен, не защото някой друг народен представител му е симпатичен, а защото в 21 век, уважаеми дами и господа народни представители, когато ни слушат понякога кавгите тук, в Народното събрание, и този избирател, когато ожаднее, отива до чешмата, врътва кранчето, но няма вода! Забележете, това е в 21 век! И ние още не сме решили техния проблем с водоснабдяването. Когато този избирател излезе на улицата в населеното място, или е кално, или излиза на чакъл, или улицата е осеяна с дупки. Да не говорим, че в повечето малки населени места, особено в региона, който представлявам аз, няма канализация, а инфраструктурата – единствено с това, което общините са успели да реализират като проекти, са успели да решат техните проблеми. Именно ние сме длъжници на всички тези избиратели в Република България, за да излъчим редовно правителство, да дадем стабилност на нашата страна, за да може България да се развива, да имаме по-добър жизнен стандарт на живот. Ние сме длъжници на българския избирател. А какво правим тук? Добре! Знаете, че ние от Движението за права и свободи не се плашим от избори, но това ще отложи решаването на проблемите на хората. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз ще кажа едно нещо – всички ние като политически партии в последното Народно събрание, в Четиридесет и деветото народно събрание успяхме да се обединим. Там основата беше, естествено, Движението за права и свободи и експертността, която ние излъчихме именно при предприемането на бюджета на Република България, имаше предложения, знаете, и за инвестиционната програма за общинските проекти. Всички политически партии се обединихме и започнахме да решаваме проблемите на хората! Българските общини бяха в задънена улица цели три години. Техните инвестиционни програми, капиталовите разходи не виждаха финансиране от държавата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) При приемането на последния бюджет на нашата страна ние им дадохме глътка въздух, а едно евентуално неизбиране на редовен кабинет и отиване на едни избори ще ни доведе до по-остра политическа криза. Играли сме го този мач – актуализация на бюджети, неприемане на бюджет, закъснели бюджети на общините, и отново общините и проблемите на хората ще бъдат отложени във времето! И къде е нашата отговорност в този случай? Къде е отговорността към проблемите на хората? Кога ще ги решим? Именно днес всеки един от нас избира дали ще има редовно правителство, дали се нагърбваме с проблемите на хората, да решим тези проблеми и да дадем едно светло бъдеще на всички нас. Днес ние ще решим не бъдещите четири години, а бъдещите десетилетия и по какъв път ще бъде трасирано развитието на нашата страна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#182 · speech
И аз Ви благодаря. Има ли реплики? Заповядайте.
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Байрам, специално на ДПС искам да кажа, че един от основните проблеми на българските граждани са именно ДПС. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не като народен представител, а като средностатистически български гражданин ще Ви кажа, че Вие твърдите, че сега с едно евентуално гласуване на правителство Вие трябва да решите проблемите на българските граждани, но Вие сте проблемът на българските граждани. По-конкретното е, че сте тук от толкова много години и злоупотребявате с доверието на българските граждани от толкова много години, а проблемът е, че Вие мазоли по ръцете никога не сте имали и потен вода никога не сте пили. И Вие не можете да решите проблемите на българските граждани! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#184 · speech
Желаете ли дуплика, господин Байрам? Заповядайте.
#185 · speech
ДПС
Благодаря много, госпожо Председател, за възможността за дупликата. Колежке,…
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Каква колежка ти е тя, бе?
#187 · speech
Не си на пазара бе, Костадинов! Не си на пазара така да ме репликираш!
#188 · speech
Председател Ная Назарян
Моля да не влизате в диалог с народните представители. Моля да не се обаждате от място.
#189 · speech
Сигурно от ВЪЗРАЖДАНЕ сте с малко болчица, защото, като видите на кое място сте, се вижда какво е доверието на хората към политическите партии и към Движението за права и свободи. Значи, във всички райони, където Движението за права и свободи има представители, те са доказали, че са трудолюбиви хора, че винаги са се трудили. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всички народни представители, които са от Движението за права и свободи, са се доказали като експерти. Доказали са, че са трудолюбиви! Ние, преди да дойдем в Народното събрание и да бъдем народни представители, сме били в частния сектор. Там сме се трудили, изкарвали сме си хляба с чест и достойнство! И в политиката сме по същия начин – с чест и достойнство постигаме нашите резултати, ще ги постигаме и винаги ще бъдете зад нас! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ДПС.)
#190 · speech
За следващо изказване – господин Станислав Анастасов. Заповядайте, имате думата.
#191 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми по протокол, уважаеми колеги! Първо, бих искал от името на Движението за права и свободи да поздравя господин Росен Желязков, че се нагърбва с тази тежка задача. Лесно се намират кандидати за премиери и министри, когато ситуацията е розова, а определено в момента България не се намира в такава ситуация и се изискват особени усилия, особени жертви. И още веднъж го поздравявам за това мъжко усилие. Колеги, няма как, водейки този дебат, да не отчетем в каква ситуация се намира в момента България и да знаем на базата на какво в крайна сметка ние взимаме решението за подкрепа или неподкрепа на това правителство. Аз мисля, че всеки един народен представител в тази зала – пред себе си, пред съвестта си и естествено, най-вече пред избирателите си, трябва да даде ясен отговор защо трябва да има редовен кабинет. Първо, колеги, мисля, че няма да е никаква новина, ако кажа, че на по-малко от 400 км от нас се води война, и то война, която е непровокирана военна агресия на Русия срещу Украйна! Да си я наречем с истинските думи – една огромна страна, която повече от десетилетие демонстрира, че не зачита международното право и смята, че може да има териториални претенции към когото си иска, в момента избива изключително много и цивилни, и военни граждани на една друга страна. Друго, колеги – ситуацията, в която всичко това се случва, е, че Европа икономически се преструктурира и няма как да не забележим това. Ще го видим още по-ясно, когато се структурира новата Европейска комисия. А при едно преструктуриране, както всяко друго в историята, всеки си търси мястото и тези, които реагират първи, и тези, които са най-бързи, те, разбира се, взимат лъвския пай от един преход и естествено, си развиват най-добре икономиките. Това е един от факторите, които сега трябва да вземем предвид, когато гласуваме за това правителство. Друго. Страните – членки на НАТО, повтарям, страните – членки на НАТО, са в един исторически момент! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Госпожо Председател, моля да раздадете клечки за уши на част от залата – не чуват добре! Намират се в исторически момент, колеги. За пръв път страните – членки на НАТО, с помощта си – военна и от всякакъв вид, към Украйна, която се бори за своята независимост и се брани от агресора, страните – членки на НАТО, трябва да докажат, че могат ефективно да действат на европейска територия. Хората от моето поколение са имали щастието да не стигнат до този момент в целия си съзнателен живот, повече от 40 години. Гледам, че по-голяма част от залата е в същото състояние като мен. Сега обаче се налага да докажем, че и тук, в Европа, страните – членки на НАТО, могат да помогнат на една страна да се отбранява. Та, колеги, тук няма как да не излезе съвсем резонният въпрос: кой и защо има интерес България да няма редовно правителство? Няма как да се избегне този въпрос. Кой няма интерес, колеги, България да направи диверсификацията в енергетиката, в абсолютно всички подсектори на енергетиката, от руски зависимости към обвързаности със западните си естествени партньори? Да не се лъжем, че всеки глас против това правителство на практика ще обслужи този, който има интерес това да не се случи! Да бъдем честни! Кой иска да спре абсолютно всички енергийни проекти, които ще минават през България и на практика ще печелят за фиска, за бюджета, за гражданите, за пенсиите и за всички онези проблеми, които трябва да бъдат решени? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой е той?“) Кой има интерес България да не бъде пълноценен партньор в момента на Европейския съюз и да не може да се възползва от най-доброто? Мисля, че няма никакво съмнение, тъй като някой тук сам си говори в залата и го виждам долу – едно малко човече от другия край на Черно море, колеги, който, освен че изби страшно много цивилни украинци, изби и над 200 хиляди от собствените си граждани абсолютно безскрупулно, да бъдем честни! Това ще бъде истинският печеливш, ако днес България не избере редовно правителство, колеги! А правителство трябва да има, още веднъж подчертавам, защото нас, народните представители от ДПС, хората ни пратиха тук само преди два месеца с една уговорка, говоря за нашите избиратели – да се видим пак след четири години. Това бяха точните думи на нашите избиратели в моя избирателен район Хасково, когато съм обикалял граждани, бизнес, местни власти, кметове, всичко: „да се видим пак след четири години“! Имаше едно условие и през това време хората искаха да започнем да им решаваме проблемите. Аз имам един пълен тефтер, а и колегите ми имат, с проблеми, които всеки ден трябва да ги решаваме, и затова трябва действащо правителство. Трябва да си модернизираме и укрепим армията. Надявам се тук да нямаме различия, за да можем да си гарантираме собствената сигурност и за да можем да бъдем пълноценен член на НАТО. И да, колеги, след като направим тази модернизация, разбира се, че отпадналото от необходимост оборудване, което не е съвместимо с НАТО и със стандартите на НАТО, ще го дарим на тези, които имат нужда от него, а именно на тези, които се отбраняват от агресорите, а именно на Украйна. Да е ясно – ще ги подкрепим те да водят своята борба за независимост, своята борба за териториална цялост, защото ние много добре разбираме те срещу какво се борят. Борят се с един абсолютно автократичен режим, абсолютно потиснически, за който режим ние от ДПС знаем много добре, че беше идеологически мотиватор на това по време на тоталитарния режим в България да започнат да се сменят имената на българските мюсюлмани! Това ние го помним отлично, колеги! Затова ние ще подкрепяме Украйна, защото тя се бори срещу същия този режим и ние от ДПС абсолютно добре осъзнаваме това! Така че, колеги, ако някой не е разбрал в тази зала, но мисля, че дори и колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ разбраха много добре, че ние ще подкрепим това правителство, защото това е единственият възможен ход за България в момента, за да може България да се докаже още веднъж като достоен член на Европейския съюз и НАТО, но най-вече като член на тези съюзи, които работят за българските граждани. Ние сме дали това обещание на нашите избиратели, ще го изпълними, а ако залата реши нещо друго, на което аз не се надявам – надявам се да има редовно правителство, ние с гордо вдигнати глави и открити лица пак ще излезем пред тези хора, но преди това имаме отговорност, колеги, и след малко ще имаме възможност да си изпълним обещанието пред избирателите! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДСП.)
#192 · speech
И аз Ви благодаря. Има ли реплики? Господин Цончо Ганев, заповядайте за реплика. Господин Хамид Хамид е за втора реплика.
#193 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Анастасов, явно не разбрахте днес какво точно дебатираме и къде се намирате. Да Ви кажа, защото не го знаете явно – обсъждаме Проекторешение за избор на министър-председател, на правителство, на структура на правителство. През цялото време говорите за това какво се случва в Украйна и има една... ще го отдам на небрежност от Ваша страна, защото може да граничи и с незнание, но говорите за новия икономически път на Европа – да Ви кажа, явно това не знаете – Европа в момента се деиндустриализира заради такива като Вас предани евроатлантици. Докарахте дотам Европа всичко да се изнася от континента и да отива тежкото производство в САЩ и на други места. Но през цялото време говорите за Украйна и специализираната военна операция там, не за война, и то не го казвам аз. Украйна не е обявила, че има война, и няма война според Украйна. Така че бъдете, както казваше един Ваш предишен лидер, криещ се в турското посолство впоследствие, екзактен. И друго – колеги нямате в групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Днес сте депутат, утре може да сте затворник например – няма как да сте колеги с нас! Около Вас може да имате колеги. При нас – не! Така че бъдете, пак ще го кажа, според Вашия бивш лидер, криещ се в турското посолство, екзактен. И по-важното – от това, което Вие направихте като изказване и другите Ви съпартийци или колеги, както ги наричате Вие – от Вашата етническа партия, Вие в момента заставате срещу Вашия създател. Ахмед Доган днес Ви каза да не подкрепяте, Вие в момента правите теманета на американския посланик, за да подкрепите евро-атлантическо правителство. Сигурни ли сте, че ще има място за всички в турското посолство да се скриете? (Бурни и продължителни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#194 · speech
Втора реплика – господин Хамид, заповядайте.
#195 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници, скъпи ми колега Станислав Анастасов! От първата реплика – тази истерична реплика, ясно се разбра, че сте уцелили точните думи. Това днес, освен дебат и гласуване на проектоправителството на Република България от Петдесетото народно събрание, е и дебат за бъдещето на България, ориентацията на България и пътя на България. И няма как да получаваме оценки от прорашънските партии, които имат единствената изгода България да няма редовно правителство. На тях целта им е ясна – те са я заявявали много пъти. Така че към тях упреци няма как да имаме. Но нека да видим тези, които им помагат, които тикат България в ръчичките на Путин. Нека да видим кои са? Всъщност днес господин Костадин Костадинов спомена каква е евентуалната прорашънска, пропутинска коалиция, колеги. Няколко пъти отправя покани към ПП-ДБ, разбира се там включва и колегите от ИТН, включва колегите от ВЕЛИЧИЕ и колегите от БСП, те ще се определят къде са, що са. Тях в момента не ги закачайте, така че на Ваша покана не са отговорили, господин Петров или господин Ганев, не разбрах точно кой направи това? Господин Анастасов, казаха ли Ви обаче хората в Хасково дали тях ги интересуват тези игрички на тези партийки, които пред тях по време на кампанията и пред държавния глава на консултациите всички декларираха, че ще имат отговорно поведение, че мислят за бъдещето на България, че мислят за проблемите на хората, а днес правят нещо съвсем различно? Тези тяснопартийни игрички, скъпи ми колеги, ще Ви излязат много, много солено, защото хората виждат, че не се занимавате с техните проблеми, а се занимавате с Вашето жалко оцеляване, което всеки следващ парламент ще намалява. Ножицата между Вас и избирателите е станала толкова голяма, толкова отворена, че вече не усещате какъв е дневният ред на хората. Вие просто не знаете в какво състояние са хората в България. Само сутринта докъм 10,00 ч. съм получил над 20 обаждания и над 200 есемеса от избиратели от моя избирателен район – 30 МИР – Шумен. Всички те са категорични, казват: „Престанете с Вашите игрички, съберете се, съставете редовно правителство.“ Това е наше задължение, скъпи колеги. Това е отговорност на всички нас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#196 · speech
Трета реплика има ли? Не виждам. За дуплика – господин Анастасов, заповядайте.
#197 · speech
ДПС
Уважаеми господин Хамид, уважаеми колеги, уважаеми цончовци и ганевци! Колеги, съвсем набързо ще Ви отговоря на въпросите. Първият – какво дебатираме? Дебатираме нуждата от редовно правителство, което да гарантира, че България няма да се отклони от курса си на член на Европейския съюз и на НАТО, който тя избра преди повече от 20 години. Това дебатираме, да е ясно! Второто – къде се намираме? Без да изпадаме в много подробности, за да не Ви затруднявам, но се намираме в София, България, тук, където взимаме сами решенията за съдбата си, тук, където носим отговорност пред своите избиратели, и тук, където ние като представители на българската нация носим отговорност пред нея – България да има силно евро-атлантическо правителство. Това е! Ще завърша с един цитат от Библията, а именно с думите на Цар Соломон, който при откриването на храма на религиите е казал, че ако някой ден храмът се срути, няма да е под въздействие на външни сили, а ще е от вътрешната си слабост. Колеги, аз Ви гарантирам от името на ДПС и на председателя на ДПС – господин Пеевски, че ние няма да позволим храмът на българската демокрация да бъде разрушен и той ще бъде силен. България ще бъде силна република и силна държава! (Ръкопляскания от ДПС.)
#198 · speech
Следващо изказване – господин Делян Добрев, заповядайте. Имате около две минути.
#199 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Три неща не станаха ясни по време на този дебат. Първото е, че България влезе в чакалнята на еврозоната на 10 юли 2020 г., тоест след няколко дни само, по-малко от една седмица, ще станат четири години, откакто България е в чакалнята на еврозоната. Ние влязохме заедно с Хърватия. Хърватия вече година и половина е в еврозоната, не е в чакалнята – излезе от чакалнята, влезе в еврозоната и има един от най-високите икономически растежи в Европейския съюз. Причината ние да не сме в еврозоната, а да сме все още в чакалнята, е финансовата политика на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – това е първото нещо, което исках да се чуе в тази зала. Второто е, че същите тези колеги от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ говорят за корупция, а всъщност индексът за корупция за всички времена отчита най-високата корупция през 2023 г. – 39,4%. Колеги, как се борите с тази корупция, като, докато се борите, тя върви нагоре?! Тоест Вие се борите с корупцията, а тя върви нагоре с Вашите некорупционни действия?! Между другото, второто най-високо ниво на корупцията е през 1999 г., когато пак Вие управлявахте, така че по темата „корупция“ най-добре да замълчите. Третото нещо, което искам да се чуе добре в тази зала, е, че за четири години усвоихте 4% от европейските фондове. Трябваше да сте усвоили 60%, Вие усвоихте 4%. Доказахте, че за тези три години не можете, и това го видяха и хората, и затова в тази зала сте около 30 човека. Най-доброто, което можете да направите днес, ако все пак мислите за тази държава, е да подкрепите този кабинет, защото ние знаем как да влезем в еврозоната. Ние знаем как да намалим този максимален ръст, максимален процент на корупция в България, който Вие доведохте. И ние знаем как – за оставащите по-малко от четири години, за около три години, господин Томислав Дончев знае, аз персонално не се наемем да знам – как да усвоим на максимална степен Европейските фондове. Тези три неща са изключително важни за развитието на България. Колеги, не мислете за себе си, надмогнете собствените си емоции и подкрепете този кабинет. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#200 · speech
Благодаря, господин Добрев. Има ли реплики? Господин Василев, заповядайте. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ДПС. Реплика от народния представител Асен Василев: „Лично обяснение.“) Лично обяснение? Само да видим дали има други реплики? (Реплика от ГЕРБ-СДС и ДПС: „Няма време, свърши му времето.“)
#201 · speech
ПП-ДБ
Господин Добрев, тъй като коментирахте финансовата политика на правителство, излязох за лично обяснение…
#202 · speech
Господин Василев, изчакайте малко да проверим времето. Не съм Ви дала думата.
#203 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не съм ти казал името.
#204 · speech
Точно така – само говорихте за финансовия министър.
#205 · speech
Господин Василев, не съм Ви дала думата, ако обичате. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Вашето име не е споменато. С какво сте засегнат? Кажете на мен, не на залата.
#206 · speech
С лъжата, че България не е в еврозоната заради…
#207 · speech
Господин Василев, обърнете се към мен – не съм Ви дала думата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ДПС.) (Народният представител Асен Василев продължава да говори при изключени микрофони.) Господин Василев, не съм Ви дала думата и микрофонът Ви не работи, и никой не Ви чува. Не си правете усилията. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ДПС.)
#208 · speech
Господин Добрев, току-що казахте три лъжи. Първата е за еврозоната. Критерият за ценова стабилност е единственият критерии, който не е изпълнен към момента. Той не е изпълнен от средата на 2018 г., когато финансовият министър беше излъчен от ГЕРБ. Сега сме на 1%. В следващите три месеца със сигурност ще покрием и финансовия – последния критерий, който е за ценова стабилност, за инфлация. Второто, което казахте, е, че България била на най-високо ниво на корупция. Ако погледнете „Трансперънс Интернешънъл”, България всъщност е на доста по-ниско ниво на корупция от последната година на управлението на ГЕРБ. И не на последно място, казахте, че усвояването на Еврофондове по новата програма, държа да отбележа, трябва да бъде 60%, 22 месеца след подписването на споразумението за партньорство усвояването е на 4% – разплатени, а по Ваше време под ръководството на господин Томислав Дончев е на 2%.
#209 · speech
Господин Добрев, за лично обяснение ли? Вие какво искате? Нямате време за реплика, но той Ви спомена по име, така че ще Ви дам думата за лично обяснение. Изчакайте само да видя какво иска господин Хамид.
#210 · speech
ДПС
Искам процедура по начина на водене.
#211 · speech
Изчакайте! Господин Добрев е преди Вас. Господин Добрев, заповядайте за лично обяснение.
#212 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Дори е по начина на водене, защото Вие нямахте право да давате на Асен Василев думата, тъй като той не е споменат от мен. Но явно се припозна като причината, поради която ние не сме в еврозоната, и излезе тук да се обяснява, като единственото, което стана ясно, е, че просто нищо не разбира, защото и трите неща, които каза, не са верни. Всъщност първото е вярно – ние може към края на годината да достигнем достатъчно ниска инфлация и тя да ни позволи да влезем в еврозоната, но това ще бъде, защото Асен Василев не е финансов министър, а не защото Асен Василев е финансов министър. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За Еврофондовете Ви отговори от място господин Дончев. По отношение на корупцията. Центърът за изследване на демокрация дава 39,4%. Така че, господин Василев, с „Лукойл“, с посредниците по газа, с „Джемкорп“, с всички останали далавери направихте така, че България да е на рекордно ниво на инфлация в страната. Господин Президент, нещо за Калоян Методиев, но ще Ви го напиша, защото не остана време. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#213 · speech
Благодаря, господин Добрев. Други изказвания има ли? Не виждам. (Народният представител Калоян Методиев иска думата за лично обяснение.) Господин Методиев, за лично обяснение? Не сте засегнат, само сте споменат. Нямало е нищо казано срещу Вас. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на първото от трите решения, а именно: „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на министър-председател на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 166 на Президента на Република България от 1 юли 2024 г.
#214 · speech
Реши
Избира Росен Димитров Желязков за министър-председател на Република България.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 238 народни представители: за 98, против 138, въздържали се 2. Решението за избиране на министър-председател не е прието. Има ли процедура за прегласуване? Не виждам. Уважаеми колеги, с това е изчерпана конституционната процедура във връзка с Указа на Президента за избор на министър-председател, предвид на което следващите две решения не следва да се гласуват. С това дневният ред за днешното заседание е изчерпан, предвид на което го закривам. Следващото редовно пленарно заседание е утре от 9,00 ч. по приетата програма. (Звъни.) (Закрито в 16,20 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председатели: Росица Кирова Йордан Цонев Секретари: Васил Стефанов Деян Дечев