2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: hristo-bogomilov-terziyski
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 173 – има кворум. (Звъни.) Откривам заседанието. С Решение № 3512-НС от 27 юни 2024 г. Централната избирателна комисия обявява за народен представител Хюсни Осман Адем в Петдесетото народно събрание от Трети изборен район – Варненски, издигнат от партия „Движение за права и свободи“. Моля да поканите господин Адем за полагане на клетва. (Всички стават.) Повтаряйте след мен.
#2 · speech
„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)
#3 · speech
Господин Ганев, заповядайте за декларация.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
ВЪЗРАЖДАНЕ винаги е била на позиция, че нашата държава няма място в какъвто и да е било военен блок, камо ли пък в НАТО. Точно заради това винаги сме смятали, че България не трябва да е част от НАТО. Но за да сме максимално демократични, винаги сме отстоявали визията, че в България българският народ трябва да се произнесе дали да сме членки на НАТО. Затова казваме, че трябва да има референдум по този основополагащ проблем, тъй като НАТО е всичко друго, но не и отбранителен съюз. И както виждаме, в последните две години си участва директно във военен конфликт. Военен конфликт, който е специализирана военна операция, а не война. Защото както може Съединените американски щати да провеждат мироопазващи военни операции – например в Сирия, Ирак, Афганистан и ред други държави, и по съвсем консервативни данни през последните 70 години техните мироопазващи военни операции да са дали повече от 40 милиона жертви в тези държави, така в последните две години има специализирана военна операция в Украйна. Самата Украйна като държава не каза и не обявява също, че е в ситуация на война. Имаме специализирана военна операция, в която, от една страна, е Русия, а от друга страна, е Украйна – изцяло на издръжката и подкрепата на НАТО – НАТО, от което България е част. И за да е пълна подигравката, още когато започна тази специализирана военна операция, тогавашното правителство на Кирил Петков, Атанасов, Христо Иванов, Слави Трифонов и Корнелия Нинова започна да продава оръжие чрез посредници до украинската граница. Оттам нататък продължихме до ситуацията, в която вече българската държава, следващите правителства, започнаха да подаряват оръжие. И ако това нещо беше легитимно от страна на редовно правителство, последното редовно правителство, то нека не забравяме, че служебните правителства на Радев също го правеха. Същите служебни правителства на президента Радев направиха така, че държавата ни да опразни част от складовете ни с военна техника. Към днешна дата този военен конфликт е ясен, върви към развръзка и това вече не се крие дори от държавите – членки на НАТО. Официалните информации, които излизат, са, че украинската държава губи все повече територии и рано или късно, а и от вчерашните изявления на Зеленски става ясно, че войната трябва да се прекрати и в крайна сметка да се направи това, което искат руските интереси. В целия този многопластов проблем България е част от него. България е част от него и вече повече от четири години във Варна има команден център на НАТО. България вече не само че е изправена пред угрозата да бъде атакувана, ако конфликтът се разрасне и излезе от територията на Украйна, но България ще бъде една от точките, които ще бъдат ударени, защото командният център във Варна е едно, съвсем друго са американските военни бази, в които никой от нашата държава не знае какво точно има вътре. За американските бази ние от ВЪЗРАЖДАНЕ вече в няколко парламента внасяме проекти за решения да бъдат прекратени, да бъдат премахнати. Но евроатлантиците в този парламент и в предишните парламенти единодушно отхвърляха предложенията на ВЪЗРАЖДАНЕ. След няколко дни предстои Среща на върха на НАТО, изключително церемониална. В Съединените американски щати ще се проведе тази среща. В тази връзка в началото на седмицата на Председателския съвет имаше отново водевил кой да отиде на тази среща, тъй като служебният министър-председател беше изпратил едно писмо, с което предлага парламентът да реши, в крайна сметка, дали да отиде той, с изтичащ мандат, или да отиде президентът Радев – и двамата декларирани и ясни евроатлантици. От една страна, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казахме, че в крайна сметка главнокомандващият трябва да отиде, от другата страна застанаха ДПС, техните коалиционни партньори в лицето на ПП-ДБ и новата партия ВЕЛИЧИЕ, които защитиха заедно на амбразурата, че Главчев трябва да отиде. В крайна сметка, вчера президентът реши, че той няма да ходи, тъй като не иска да защитава политиките, които правителството е декларирало, че ще направи. И тук е важно да се знае, че ние сме парламентарна република. Да, по Конституция външната политика се определя от Министерския съвет, но и да, като парламентарна република ние имаме право да знаем каква ще е тази външна политика по отношение на всичко, което се случва, и най-вече в НАТО, защото ние сме изправени пред реална опасност за нашата си държава. Нашата си държава, в която има чужди американски бази, в която има и команден център на НАТО. Точно заради това вече сме изпратили писмо до министър-председателя да изпрати официално каква е нашата позиция, която ще се защитава на Срещата на върха на НАТО. Президентът намекна, че не иска да застане зад тези политики, които иска правителството. Притеснителното е, че ако вече приемаме за норма изпращането и подаряването на военна техника, на снаряжения, на боеприпаси, това, че се поиска да се изпращат и комплекси, които видяхме в едни стенограми от украинска страна, че нашата държава е поела ангажимент, изпраща и ракетите ни, С комплексите ни – С-200, С-300, над 40 танка, това е по официални документи на украинската държава. Ако цялото това нещо приемем за норма, че го правят евроатлантиците, какво е толкова плашещото, че президентът не иска да отиде? Тук е големият въпрос. Има ли опасност поредното евро-атлантическо правителство да ни въвлече с изпращането на инструктори, защото така обичате да ги криете?! Инструктори! Така и Макрон го направи, така и Денков подписа документ с украинската държава за сътрудничество. Това е нещото, на което трябва да се отговори, защото касае нашата национална сигурност. Ако пари се печелят, бюджет и приходи се изравняват, правят и се възстановяват, при войната няма връщане назад. Защото цар Борис казва: „По-добре да ядем черен хляб, отколкото майките и жените ни да носят черни забрадки.“ Това е на дневен ред и затова евроатлантиците в тази зала и министър-председателят трябва да отговорят ясно и точно какви позиции ще защитава нашата държава, не нашето правителство, защото за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ евро-атлантическото правителство не е наше, то не е българско. То изпълнява всичко друго, но не и националните ни интереси. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#5 · speech
Благодаря Ви. Колеги, преминаваме към точка осма от седмичната програма – точка първа за днес, а именно: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ГОСПОЖА ВИОЛЕТА КОРИТАРОВА И ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“ ОТНОСНО НАПРЕДЪКА НА СТРОИТЕЛСТВОТО НА СКОРОСТНИЯ ПЪТ ВИДИН – БОТЕВГРАД. За изложение на вносител – заповядайте, госпожо Кирова.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Коритарова, уважаеми народни представители! Скоростният път Видин – Ботевград е част от Европейски коридор номер IV и осигурява най-важната стратегическа свързаност към останалата част на Европа. Това е и трасето, което е изключително важно за развитието на един от най-слабо развитите и изостанали региони в България – Северозападния. Дневно по това трасе днес минават между 3200 и 3600 тежкотоварни автомобила и леки коли. За гражданите на Северозападна България изграждането на този път е изключително важно и винаги е представлявало сериозна болка, когато през 2018 г. беше взето решението за започване на строителството на този скоростен път. Държавата подходи по начин, който може би беше иновативен към момента, но създаде възможност незабавно да започне строителството, и то от най тежките участъци. Започна се от участъка Мездра – Ботевград, който беше възложен с обществени поръчки, при които за първи път беше въведена практиката да се плати след издаване на Акт 16. По късно, благодарение на всичко, което се случи в държавата, тази практика беше променена и бяха въведени някакви междинни плащания. Аз няма да засегна това каква е причината между Мездра и Ботевград днес да не се движим по напълно развит четирилентов скоростен път, защото предполагам, че всички Вие знаете каква е. Няма да поглеждам към нито една част от залата, защото вината за това, че изпаднахме в хаос и безвремие е на всички нас. Вината за това, че изпаднахме в хаоса и безвремието през последните три години и за това, че днес не се движим спокойно по участъка Мездра – Ботевград, е на всички участници в този процес и на всички, които могат да вземат решения. Защото ние удобно мълчахме, когато бяха променяни параметри за това трасе, защото допуснахме да бъде изменено по много странен начин първоначалното условие, с което бяха подписани договорите, и защото, вместо преди три години да имаме готово изградено трасе между Мездра и Ботевград, ние шест години по-късно имаме 65% изпълнение. Този път се измерва в човешки животи независимо от това колко несериозно на някого може да му звучи необходимостта от това да се изгражда инфраструктура. Всъщност решението, което правителството на господин Борисов в своя трети мандат взе, беше равно на това да бъдат спасени изключително много човешки животи, защото при построения Дунав мост 2 трафикът ставаше все по-интензивен, а условията на пътната инфраструктура не позволяваха движението на тежкотоварните автомобили. Това е и причината, поради която днес сме на етап, на който трябва да бъдат завършени пътните връзки между Мездра и Ботевград. Няма как те да бъдат завършени, без всички ние като граждани в своята цялост да изпитаме неудобството от това, че пътят трябва да бъде затворен в определени участъци. Сериозният проблем обаче идва от това, че през цялото това време ние не успяхме да се организираме достатъчно добре като общество и всички онези, които управляваха държавата през последните три години, не успяха да направят необходимата организация, така че да говорим за изграждането на това трасе в минало време. При едно стабилно и нормално правителство, редовно правителство, изграждането на Мездра – Ботевград отдавна щеше да е факт и нямаше да се налага да правим днешното изслушване. Същото щеше да се отнася и за изграждането на участъците от Видин до Ружинци, които бяха възложени почти по същото време и които всъщност по сложност са подредени до участъка Мездра – Ботевград, най-тежките участъци всъщност в този 190-километров път. Няма да засягам етапите, които бяха предвидени преди време за изграждане на този път, но ще отбележа следното: Северозападът се нуждае изключително много от довършване на това, което беше започнато преди повече от шест години. Всяко забавяне на изграждането означава допълнително обезлюдяване на региона, допълнително намаляване на икономическата дейност, лишаване на гражданите от възможност да имат поминък и всъщност всичко онова, което е залегнало като добра идея и като намерение, започва да губи смисъл. Защото, ако завършим пътя след 10 години, той ще бъде прекрасен, но едва ли ще има кой да минава по него. Може би ще минават само тежкотоварните автомобили, които ще преминават през България. Днес трафикът е изключително интензивен и аз като човек, който ползва прохода Петрохан, за да минавам между София и Видин, зная какво означава да минат тежкотоварни автомобили, абсурдно е. Изключително трудно е за всички, които се движат, и ние никога не сме допускали, че това ще се наложи да се случи. Дълги разговори бяха проведени в това отношение и аз съм убедена, че са търсени различни варианти. Това, което обаче е важно да се каже: неудобството от изграждането на трасето трябва да поемем всички ние. Вината за това, че сме в тази ситуация обаче в момента е на онези кабинети и правителства, които направиха така, че три години да не се строи в този участък, и е редно те да я поемат. Това, което сме загубили като време до момента, не можем да си върнем. Можем обаче да спрем да си губим времето, да съставим много ясен план и график, за да може след една година пътуването от София до Видин да не бъде кошмар, след две години да се движим по нормална европейска инфраструктура, качествено изградена и изградена така, че по време на изграждането да не бъде застрашен човешкият живот. И аз спирам тук. Причината за това да поискаме изслушването беше недоволството на гражданите в Северозапада от възможността да бъде пуснат тежкотоварният трафик през прохода Петрохан, без да има определени условия, които да дават възможност на хората от Монтана, от Видин да се придвижват безопасно и сигурно през този проход, който не е предвиден за движение на тежкотоварен трафик. Зная, че има причини и обстоятелства, които налагат това, но съм убедена, че българското общество трябва да бъде информирано защо се стигна дотук и защо днес трябва да дискутираме тази тема. Благодаря Ви.
#7 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Кирова. Госпожо Министър, заповядайте в рамките на 10 минути да предоставите информация по темата.
#8 · speech
Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми госпожи и господа народни представители! Благодаря за поканата днес да съм тук пред Вас. Мисля, че темата през последните няколко седмици наистина е много актуална. За всеки в тази зала и извън нея е ясно колко важно е изграждането на този път. Ние всички сме длъжници на Северозападна България. Освен забавянето на изграждането на автомагистрала „Хемус“ другата голяма липса за региона е именно пътят между Видин и Ботевград. С моя екип ускорихме темповете по започването, но за съжаление, забавени през последните години са много големи инфраструктурни проекти, включително проекти, значими за Северозапада. Мое дълбоко убеждение е, че изграждането на този път е изключително задължително, без никакво забавяне и трябва да продължи веднага, без да губим повече ценно време. Именно затова предприехме и тези действия, за които търпим критика. Мисля, че критиката ще я поемем, но тя трябва да е градивна. Ние сме готови да чуем всякаква критика, да се съобразим с нея, стига това да доведе наистина до завършване на отсечката Мездра – Ботевград. Обектът е от национално и от международно значение. Трафикът минава именно оттам. Следим трафика ежедневно и при необходимост ще променим условията на въведената временна организация на движението. А ето и малко информация докъде сме стигнали по целия обект Видин – Ботевград. Към момента се строи 85 км от трасето. На 7 юни 2024 г. подписах разрешение за строеж за модернизация на още 40 км от пътя Видин – Ботевград в отсечките Ружинци – Монтана, като предстои през месец юли да бъде подписан и протокол, образец № 2, за откриване на строителна площадка. На 30 май 2024 г. издадохме разрешение за ползване в участъка на пътен възел Макреш, пътен възел Бела от км 33 до км 47 с дължина 14 км. На различни етапи от дейностите по строителството са останалите участъци, а именно участък от 3-ти до 10-и км, Видин – пътен възел Макреш е в сила подписан Акт № 10, тоест спрямо строителството от 1 декември 2021 г. Работи се само по участък от 10-и до 33-ти км с приблизително изпълнение на обекта около 32%. За участъка от пътен възел Бела до Ружинци, км 47 до км 61 приблизителният процент на изпълнение е 30%. За лот 2 от трасето Мездра – Ботевград от км 161 до км 171 дейностите са завършени. За лот 1 от км 174 до км 194 тази седмица беше въведена именно временна организация на движението, но тя беше въведена след поредица от срещи. Срещнахме се с кметове на населени места, срещнахме се и с представителите от избирателните райони на Видин и Монтана. Участъкът е с дължина около 19 км и изпълнението му е 70%, а именно той трябва да бъде завършен до края на тази година. Това е по сроковете на договора. Ние нямаме време за губене. Сега е летният строителен сезон. Той не трябва да бъде пропускан за пореден път. Във връзка с реализация на проекта изпълнителите аргументирано изискаха ограничаване на трафика с необходимостта от извършване на строителни дейности, именно извършване на пътни възли на две нива: пътен възел Мездра, пътен възел Дърманци, пътен възел Люти дол и модернизацията на пътя Мездра – Ботевград от участък 161-ви до 194-ти. Тези строителни работи технологично не биха могли да се изпълнят при свободно движение по съществуващия път I-1. Предстои да се изпълни и корекция на Мала река с изместване на речното корито, преминаване от ляво на пътя вдясно, в частично покрит участък от насип. Дължината на речната корекция е близо 2000 м и е по протежение на целия участък. Ще бъдат изградени два пътни възела при Люти дол за привързването на стар и нов път, ще се изпълняват множество надлези при км 175, подпорни стени с дължина 1400 м, дълбок изкоп вляво, близо 40 м. Именно тези съоръжения не позволяват извършване на строително-монтажни работи и нормално движение по трасето. Уважаеми госпожи и господа народни представители, позволете ми да се обърна както към Вас, така и към българските граждани. Знаем, че със затварянето на участъка за строителни дейности се създават неудобства и за жителите на района, и за шофьорите, но сме поставени пред ситуация да разчитаме само на съществуващата към момента инфраструктура в Северозападна България. Ние не избираме по-добрия вариант за въвеждане на обхода, ние избираме възможните варианти и тях сме ги предложили. Пак казвам: вариантът за временна организация на движение не е един, а са няколко, именно за да бъде разпределен трафикът през няколко участъка. Всички те, следва да отбележа, минават през населени места. Всички жители на тези населени места търпят негативи, но разчитам на тяхното търпение. Да, трудно е да кажа търпение, защото те търпят повече от пет години това неудобство. Надявам се този път наистина сроковете да бъдат спазени. Имаме осигурено финансиране и нашите съвместни усилия със строителя са до края на декември 2024 г. пътят Мездра – Ботевград да бъде пуснат в едно платно с по една лента за движение в двете посоки, макар че ще има и довършителни работи след това. И повече никога да не бъде затварян, никога повече да не създаваме това неудобство за Северозапада. Да, нужно е обновяване на пътната инфраструктура. Не можехме да си позволим и само един вариант за временен обход, тъй като ще представя на Вашето внимание и малко статистика. От малко над 3360 км републикански пътища в Северозападна България повече от половината са в лошо или в средно състояние, само една трета от тях, а именно 1158 км са в добро състояние. Всички ние сме убедени обаче от необходимостта от изграждане на пътя Мездра – Ботевград. Не искам да коментираме причините, поради които моите предшественици не взеха това тежко решение. Аз обаче съм привърженик на тезата заедно да вървим по трудния път и да постигнем добри резултати. Всички трябва да сме убедени за нуждата най-вече в Северозападна България да има бърза връзка север – юг. В тази посока работим и чрез реализиране на дълго чакания тунел под Петрохан. През месец юли предстои изборът на изпълнител, който трябва да изработи разширение, идеен проект и ПУП, парцеларен план именно за трасето на тунела. Тук бих искала да припомня на гражданите от региона, които излизаха да блокират пътищата преди време с искане този път да бъде реалност. Днес се срещаме с друг проблем: протестиращи на прохода Петрохан, защото този път се изгражда. Нека бъдем толерантни! Нека да дадем шанс на Северозапада да има така желания за района път! Всички трябва да направим, разбира се, допустими компромиси, за да продължим и да извършим в обозрими срокове строителството на пътя Мездра – Ботевград. Благодаря Ви за вниманието.
#9 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Коритарова. Преминаваме към първия кръг от въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС кой ще зададе въпрос? Госпожо Кирова, заповядайте.
#10 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Тъй като никой не се съмнява в това, че трябва да бъде изграден пътят, първият ми въпрос е свързан с възможността, когато започне ремонтът на едната от лентите на Дунав мост при Русе, трафикът да бъде увеличен, и тогава неудобството за гражданите на Северозапада ще бъде още по-голямо. Аз съм убедена, че отрицателните становища, които дадоха всички местни институции, когато се коментираше отваряне на прохода Петрохан, са взети под внимание. Взето ли е под внимание увеличаването на трафика и дали има някаква възможност това да не създаде допълнителна опасност за всички, които минават по този път, за всички, които се движат и ползват в момента прохода Петрохан като трасе за връзка между Северозападна България и София? Какво смятате Вие да направите в момента, за да няма припокриване на тези два етапа? Защото, доколкото съм запозната, в момента състоянието на Дунав мост при Русе е тежко и е необходимо да бъде затворено поне едното платно за ремонт. Голямата картина обаче показва, че се получава припокриване и пренасочване на трафика. Ако обичате, господин Вълчев, бих искала Вие да ми отговорите на този въпрос, защото предполагам, че имате по сериозна информация с подробности, тъй като планираните ремонти сигурно не могат да бъдат отменени, или могат да бъдат отложени в един определен период от време. Дали сте предвидили как ще стане това и доколко трафикът на Дунав мост при Русе ще повлияе на така или иначе изключително натовареното трасе в момента при прохода Петрохан? Също така бих искала да Ви обърна внимание, и с това приключвам, извън въпроса е, че при Бързия има една река, която е доста пълноводна в момента от дъждовете и за която трябва да се погрижим за подпорната стена, тъй като преминаването дори и само в едната лента, дори и в лентата, която не е близо до тази част на пътя, може да създаде неудобство и да подкопае стената и да се стигне дотам, че изобщо да не може да се ползва проходът Петрохан. Взето ли е и това под внимание? Благодаря.
#11 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кирова. Господин Вълчев, заповядайте да отговорите.
#12 · speech
Йордан Вълчев
Уважаеми депутати! Във връзка с подпорната стена на Бързия сме изпратили от Пътното управление да направят оглед и ще реагираме възможно най-бързо. А по въпроса за Дунав мост – мостът не е ремонтиран от 70 години. Ремонтът е абсолютно желателно да стане възможно най бързо и поради това, че продължителността на ремонта е две години, ние направихме всичко възможно да имаме разрешение за строеж, което вече е подписано, и в средата на юли ще затворим моста. Трафикът, който минава по моста в момента, не е толкова голям, че да се получи запушване на моста по време на ремонта, въпреки че затваряме едната лента. Не очакваме пренасочване на трафика, различно от сегашното положение. Натоварването, което ще се получи допълнително към Дунав мост на Видин, би трябвало да е минимално. Нашите проучвания показват, че след затварянето на Мездра – Ботевград трафикът се пренасочва основно по дългия обход и по късия обход минават само около 150 тежкотоварни петосни камиона на ден, а по дългия обход минават 550. Това е. Благодаря Ви.
#13 · speech
И аз Ви благодаря. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Заповядайте.
#14 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Госпожо Министър, без съмнение строителството на скоростния път Видин – Ботевград е сред транспортните приоритети на страната ни и в цяла Северозападна България строителните компании, хората и всички ние, които често преминаваме през него, с нетърпение очакваме финалното му изграждане и въвеждането му в експлоатация. Тази седмица участъкът Ботевград – Мездра за втори път беше затворен и въпреки че се проведоха различни публични обществени обсъждания за най-добрите мерки, които трябва да се въведат преди неговото затваряне, кои трябва да са точните обходи, като че ли отново се създаде някакъв хаос. Хората по малките населени места, през които е отведен трафикът, вече изразяват своето недоволство. Неспазване на правилата за движение, висока скорост, нерегламентирано преминаване на тежкотоварни превозни средства – това ги провокира ежедневно да подават сигнали на тел. 112 за допълнителни полицейски патрули и разбира се, недоволство, че силните вибрации от тежките камиони ще разрушат техните имоти. В тази връзка искам да Ви попитам: може ли Министерството на регионалното развитие и благоустройството да се ангажира с конкретни срокове кога ще бъде завършен окончателно участъкът Ботевград – Мездра? Преди дни казахте, че имате гаранция от строителя, че до края на годината ще е готова една лента за движение. Каква е тази гаранция, в какво се изразява? Ако може да я споделите, защото ние призоваваме хората да бъдат търпеливи и да стискат зъби още малко, но истината е, че не можем да си позволим това да продължи безкрайно. Ние искаме да знаем времевата рамка, сроковете, за да може да следим много стриктно за тяхното изпълнение. На второ място, бих желал да попитам: как работите с органите на местната власт и другите ангажирани институции за регулярното предоставяне на обходните маршрути, безпроблемното преминаване на хората и на трафика, за обезпечаването на допълнителни полицейски коли, за да се гарантира, че тежкотоварните камиони няма да нарушават наредбата – нещо, на което станахме свидетели през тази седмица? Благодаря за вниманието.
#15 · speech
Благодаря Ви, господин Тончев. Госпожо Министър, заповядайте за Вашия отговор.
#16 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На поставения въпрос каква е гаранцията, че пътят ще бъде завършен, бих отговорила по следния начин: договорът на изпълнителя е до края на годината. Не бихме искали да сключваме анекси за удължаване на договора, не бихме искали да сключваме анекси за увеличаване стойността на пътя. Именно затова при срещата ми с представителите на протестиращите, както с представителите на местната власт, категорично заявих: Агенция „Пътна инфраструктура“ ще си влезе в ролята на възложител, ще следи стриктно изпълнението както за срокове, така и за качество и при необходимост ще бъдат налагани санкции своевременно именно за да може да бъдат спазени тези срокове. Знам, че търпението на всички, които търпят неудачите от въведената временна организация на движението, се изчерпва. Ние не можем повече да молим гражданите да разберат, че пътят трябва да бъде изпълнен. Не, ние поемаме нашата отговорност. На протеста в Бързия ми казаха: „Ама, госпожо Министър, Вие сте само още няколко дни. Как така поемате?“ Аз не мисля, че поемам в лично качество. Аз поемам в качеството на министър и ще призова и следващия министър да продължи – именно по този начин да се спазват сроковете, за да не бъдем длъжници на обществото. Срещи проведохме с представителите на местната власт, с кметове, през които населени места минават предложените варианти за обходи. Разбира се, никой от кметовете не изрази пълната си подкрепа, но всички изразиха разбиране за необходимостта от това неудобство за въвеждане на временната организация на движението, за което им благодаря. Пътищата се рушат, да, защото са предложени второкласни и третокласни пътища. Те не са проектирани именно за тежкотоварните тирове, но това е наличната пътна инфраструктура, която се стопанисва и управлява от Агенция „Пътна инфраструктура“. С нея разполагаме, нея можем да използваме. Поела съм ангажимент и към местната власт. След приключване на временната организация на движение, на всички пътища, които са нарушени, да бъдат извършени необходимите ремонти по сключени договори за текущ ремонт и поддръжка. Знаете, че Агенция „Пътна инфраструктура“ в последните два месеца работи активно именно и в тази посока – да подсигурим договори за текущ ремонт и поддръжка. Благодаря Ви.
#17 · speech
Благодаря Ви, госпожо Коритарова, за отговора. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Цеков, имате думата.
#18 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми господин Вълчев, уважаеми дами и господа народни представители! Безспорно изграждането на скоростно трасе между Видин и Ботевград е един от водещите приоритети, които да осигурят нормална транспортна свързаност между северната и южната ни граница. Това е транспортният коридор, който би ни позволил да имаме нормална връзка на пътя на товарите, на стоките и на пътниците по вертикалата север – юг – единствената реалистична към този момент. В отношението по късно ще взема думата по цялостния проблем, свързан с изграждането на пътя. Но бих искал да адресирам една тема, която често се пренебрегва. Това трасе е проектирано като магистрално трасе в участъка между Видин и Монтана и като скоростен път, логично, между Мездра и Ботевград. Много често забравяме обаче липсващите сегменти. Липсващите сегменти са връзката между Враца и Монтана и обходният път на Враца. От 2013 г. още е установено, че първоначално проектираното трасе не отговоря на изискванията за безопасност, тъй като преминава в близост до складове за взривни материали. През 2023 г., мисля, че на 22 декември Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за идеен проект и ПУП за трасето между Монтана и Враца, както и обходния път на Враца. В тази връзка първият ми въпрос е свързан с това докъде е стигнала процедурата по възлагане на обществената поръчка, тъй като дори да изградим магистралата между Видин и Монтана, транспортният хаос ще продължи, ако нямаме довършването на последните 45 км, ако не се лъжа, включително с обхода на Враца? Втората част на същия въпрос касае основния ремонт на пътя в участъка между Враца и Мездра, за който също беше инициирана обществена поръчка. Моля да ми отговорите на тези въпроси: докъде са стигнали възлаганията по липсващите участъци от въпросното скоростно трасе? Благодаря Ви.
#19 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Господин Вълчев, Вие ли ще отговорите? Заповядайте.
#20 · speech
Йордан Вълчев
По първия въпрос за липсващите части от връзката Видин – Ботевград, конкретно обходът на Враца и пътят Враца – Монтана, имаме избрани изпълнители и предстои сключване на договор за извършване на идейни проекти. До края на следващия месец ще се случи това. По втория въпрос очакваме до края на годината да се проведе тази поръчка за ремонта между Враца и Мездра.
#21 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Коритарова, искате ли да допълните нещо по тази точка?
#22 · speech
Единственото, което мога да допълня, е, че сроковете са съгласно Оперативната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“. През последните два месеца аз и моят екип и колегите от Управителния съвет на АПИ наистина спазват или поне полагат всички усилия сроковете да бъдат спазени и разчитам, че ще имаме изпълнител по обявената обществена поръчка. Следва да отбележа, че средствата за тази дейност са обезпечени в бюджета на АПИ. Благодаря.
#23 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ има ли въпрос? Заповядайте.
#24 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, госпожо Министър, дами и господа народни представители! Новият скоростен път Видин – Ботевград трябваше да е готов в края на 2021 г. Стартирането на този проект започна с първото решение на Министерския съвет през 2018 г. Прогнозата към днешна дата е, че ще бъде построен скоростният път Видин – Ботевград към 2027 г. Девет години българската държава ще строи 190 км скоростен път. За какъв напредък изобщо говорим? В тази връзка с издадената заповед заради изграждането на път I-1 Е-79 Мездра – Ботевград да бъде отклонен частично трафикът на тежкотоварни автомобили над 12 тона през прохода Петрохан, създаде невероятен хаос, гневна реакция от местното население и поредица от протести. Републиканският път II-81, в частност проходът Петрохан, е планински с надморска височина 1444 м, с големи надлъжни наклони, малки радиуси на кривите, което при усложнени метеорологични условия би довело до невъзможност на придвижването на тежкотоварни моторни превозни средства и голям риск от възникване на тежки пътнотранспортни произшествия. В тази връзка с цел превантивност и осигуряване на безопасност на движението е въведена целогодишна непрекъсната забрана за движение на моторни превозни средства с обща маса над 12 тона. С оглед на това същият не може да бъде използван като обходен маршрут за тежкотоварното движение съответно над 12 тона. От друга страна, вследствие на падналите поройни дъждове в периода от 9 до 12 юни 2022 г. на територията на община Берковица, област Монтана, бе установено пропадане на част от пътното платно, което наложи извършване на аварийни ремонтно-възстановителни дейности до степен да може да се възстанови движението на моторни превозни средства с маса само до 12 тона. Така, естествено, няма гаранция как преминаването на моторни превозни средства с тегло над тази маса би се отразило на възстановения участък. Пътят през Петрохан е тесен, двулентов, с много остри завои и активни свлачища, заради които в предишните години неведнъж проходът е бил затварян. Километричните опашки от тирове биха възпрепятствали преминаването и на линейки. Онзиден например ТИР се е подхлъзнал на мокрото и не можеше да излезе при Бучин Проход. Повече от 35 минути бяха блокирани и двете ленти на пътното платно и се образуваха километрични опашки. Предлагам видео. Тринадесет секунди е видеото – ТИР, който е препречил в двете платна… (Шум и реплики.)
#25 · speech
Може ли да си зададете въпроса, защото излязохте извън времето?
#26 · speech
Какво се случва в този момент, ако е необходимо да премине линейка по спешност? Възникналото основателно притеснение както на нас, така и на нашите съграждани, е основание да Ви зададем следния въпрос: защо пълно затваряне, а не частично на платното в този участък Мездра – Ботевград? Това е първият ми въпрос. Как смятате да си спазите сроковете за изграждането на пътя Мездра – Ботевград, в случай че пропадне пътното платно на прохода Петрохан и се наложи целият трафик на леките автомобили да бъде пренасочен по другите маршрути? Благодаря.
#27 · speech
И аз Ви благодаря. Моля всички да се съобразяват с предвиденото време от две минути за задаване на въпрос. Госпожо Министър, имате пет минути, за да отговорите. Видео няма по този въпрос – няма дадено от задаващия въпроса.
#28 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, видеото съм го видяла, защото представители на протестиращите ми пращат – намерили са канали, по които ми пращат видеата, които заснемат ежедневно по трасето. Пак искам да повторя – не следва да противопоставяме гражданите от районите и от населените места. Именно затова ние предложихме варианти на обходни пътища така, че да може трафикът да бъде разделен, да не бъде съсредоточен и минаващите тежки камиони да са само пред едни къщи. Всички трябва да изтърпим и да разберем важността от изграждане на пътя. Както и инженер Вълчев каза – ние от понеделник следим трафика чрез камерите на тол системата. През Петрохан минават до 150 тира, а през останалите обходи минават над 550 тира – говоря за посока. Искам да отбележа – проходът Петрохан е пуснат за тирове само в една посока, а именно от Монтана до София, посока изкачване. Тогава независимо от наклоните на пътя и вида на пътя скоростта е ниска. По този начин се избягва създаването на такива ситуации или ПТП-та. Уверих Вас и всички го виждате – да, аз нямам видео, защото може да мине да се види. На острите завои, от които ние се притеснявахме, че тировете ще имат затруднение при изкачването, е положена червена маркировка, която да подобри сцеплението между ТИР-а и пътя. Уверихме Ви и това е така – в област Монтана и в Софийска област има по един влекач, тоест два влекача в прохода, които са готови да реагират при подаден сигнал. При случая, който Вие визирате, на 112 няма подаден сигнал за нужда от помощ на влекач. Искам да отбележа, че заповедта за временен обход е в рамките на 30 дни, защото ние заедно с представителите на местната власт го обсъдихме и при срещата с народните представители, на която присъстваше и ръководителят на Главна дирекция „Национална полиция“. В този един месец ние ще правим регулярни срещи, ще анализираме ежедневно ситуацията и при необходимост ще бъдат извършени корекции в заповедта. Още повече, за да можем да освободим пътя и прохода за всички работещи в София и пътуващи ежедневно, ние направихме и организацията с часови диапазони, в които тирове не минават, за да може да създадем условия лекотоварният трафик, пътуващ от и за София, да има часови диапазони, в които безпроблемно да може да пътува. Разчитам на всякаква обратна връзка и както МРРБ, така и Агенция „Пътна инфраструктура“ ще предприеме необходимите действия, за да можем да създадем максимално улеснени условия за пътуване, защото за нас освен изграждането на пътя Мездра – Ботевград е важна и безопасността на пътя. Благодаря Ви.
#29 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. От парламентарната група на „БСП за България“ – заповядайте.
#30 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Госпожо Министър, от Вашите отговори до този момент не разбрах какъв е крайният срок за приключване на обекта Мездра – Ботевград. Вие току що отворихте скоба, че е възможно само една лента да бъде изпълнена до края на декември, а тогава е крайният срок за приключване на целия обект. Моля Ви за конкретен отговор на този въпрос. Нещо друго – споделихте, че сте склонни да обсъждате различни предложения. Едно от тях, което Ви правя в момента, е да реконструирате пътя Лютидол-селото – Лютидол-клисурата и по този начин да облекчите автомобилния трафик, който да може да ползва вече готовия участък от трасето Мездра – Ботевград. Още едно предложение: не е нормално на реконструиран път да има ограничение 50 км в час, при положение че преди това ограничението беше 90 км в час. Трето предложение и по-скоро въпрос: кога смятате един от важните обходни маршрути през Лютиброд – моста над река Искър, да стартирате неговата реконструкция, защото той е в тежко състояние? Благодаря Ви.
#31 · speech
Благодаря Ви. Господин Вълчев, заповядайте да отговорите.
#32 · speech
Йордан Вълчев
Участъкът от Мездра до Ботевград ще бъде завършен до края на годината с движение в една лента във всяка посока. Лот 1 има довършителни работи по възела на Ботевград, където все още нямаме разрешение за строеж, извършват се отчуждителните процедури. Срокът е до края на следващата година за лот 1, а за лот 2 е до края на тази година. Там ще бъдат завършени работите. В продължение на тежкия терен не може да се позволи пускането на по две ленти в посока до края на годината. За да не спираме движението и да облекчим трафика, строителите така са организирали строителните работи, че до края на декември движението в този участък да може да се пусне. За Лютидол – има обходен път, през който в момента минава лекият трафик, и в самия град няма нужда от допълнителни ремонти на самото населено място. По третия въпрос – в момента в АПИ се извършва проверка на моста и ще се прецени колко са спешни неговите ремонтни дейности. Благодаря Ви.
#33 · speech
И аз Ви благодаря. От „Има Такъв Народ“ има ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам. Господин Методиев, Вие желаете ли? Не, не желаете. Преминаваме към втори кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС – господин Нанков, заповядайте.
#34 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, колеги! Колко ни е важен скоростният път Видин – Ботевград, едва ли е нужно аз да правя ретроспекция и да обяснявам. Хората от региона и може би всички български граждани знаят, че това е част от бившия коридор № 4 – единствената връзка с Европейския съюз по коридор № 4, минаваща през страни – членки на Европейския съюз – от Централна Европа към Егейско море, към Средиземноморието. Разбира се, за хората, живущи в региона – хората от Северозапада, е най-важен, а и за икономиката, разбира се, на най-изоставения европейски регион. Факт е, че процедурите – и устройствените, и тези, свързани с обжалване на обществени поръчки, с отчуждавания, забавиха проекта. Никога не е бил крайният му срок 2021 г., винаги е бил 2024 – 2025 г. Дано 2027 г., както Вие прогнозирате, да бъде наистина успешно завършен. Аз не съм оптимист, наистина доста време относно процедурите така се изгуби в последните две-три години, може би последната година се работи доста активно, специално по отчуждаване и по устройствените процедури. Беше Ви заложен един много тежък капан. Убеден съм, че Вие го оценявате. Временното отваряне на пътя Ботевград – Мездра, поради което може Вие да го затворите за довършването на участъка Ботевград – Мездра и от него се предизвика това обществено напрежение. Сега, дали подходът по отношение на това как да бъдат организирани обходите е най-добрият – моето лично мнение е, че това е възможно най-оптималният подход, който избрахте, за да не преминава тежкотоварният трафик изцяло през Петрохан или изцяло през другия републикански път, през Плевенска и Врачанска област – Бяла Слатина, Кнежа, Борован, Враца, или през третокласния път от Ябланица, Роман към Мездра. Направили сте алтернативни маршрути в посока север – юг през Петрохан, посока юг – север през Роман – Мездра или през Бяла Слатина – Борован – Враца, което за мен лично е оптималният подход. Може би трябва по-ясно да обяснявате на българските граждани, живущи в региона, защо се прави, тъй като, ако днес протестират живущите от Бързия, Берковица, Монтана, утре може да протестират гражданите от Бяла Слатина, от Кнежа, от Борован, от Искър, така че това са нормални процеси и не мисля, че това е редно. Аз помня едни времена назад във времето, когато се протестираше – защо няма път, защо не се изгражда бързо, а сега се протестира защо се затваря този или онзи участък. Разбира се, гражданите са в своето право. Адмирирам всяка подобна инициатива, стига все пак тя да е обективна, а не субективно продиктувана от политически процеси. Конкретният ми въпрос обаче към Вас е – все пак сме в разгара на жътвена кампания, тежкотоварните автомобили минават по третокласни и второкласни пътища, които не са проектирани за тежко и свръхтежко движение и натоварване. На първо място, Вие организирахте ли контрол, заедно с колегите от „Пътна полиция“ и „Автомобилна администрация“, по отношение контрола на претоварването от тежкотоварните автомобили? На второ място, предвиждат ли се след приключване на изграждането на скоростния път в участъка Ботевград – Мездра ремонтни и възстановителни дейности по онези участъци, които със сигурност ще бъдат амортизирани от тежкотоварния трафик? Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Нанков. Госпожо Коритарова, заповядайте.
#36 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, за всеки е ясно, че републиканската пътна инфраструктура е изграждана десетилетия назад във времето, проектирана още по-отдавна. Не е съобразена с новите товари на тирове и техниката, която превозва зърното след жътва. Затова си даваме сметка, това сме го оценили в нашите анализи. За нас не беше лесен и вариантът – решението да дадем няколко варианта за обход, защото по този начин се нарушава целостта на пътната инфраструктура в пъти, но с цел облекчаване на трафика ние предприехме този подход. Разбира се, след пускане на трасето Мездра – Ботевград и отмяна на временната организация на движение по всички тези пътища ще бъде направен обход от представителите на Пътната агенция и по-специално от местните и регионалните структури, за да предприемат необходимите действия и да възложат ремонтни дейности. Ние няма да оставим неремонтирани пътища след отмяна на временната организация на движение. Да, основен проблем са и претоварените транспортни средства. Именно затова съвместно с МВР работим по надграждане на тол системата в две посоки. Едната основна посока е да може да бъде засичана тежестта на транспортните средства и при надвишаване на допустимите стойности те да бъдат глобявани, а другата, знаете, за отчитане на средна скорост и отново налагане на санкции на нарушителите. Апелирам към всички шофьори, ползващи обходните маршрути, да спазват правилата за движение. Нека имаме търпение, нека бъдем толерантни шофьори на пътя. По този начин ще избегнем и превишената скорост, и създаването на предпоставки за ПТП-та, а не искам да си помисля, ако се случат и ПТП-та. Затова призовавам за спазване на правилата за движение. Благодаря Ви.
#37 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Министър. От Движението за права и свободи – заповядайте за въпрос.
#38 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Въпросът ми е към госпожа Коритарова. Госпожо Коритарова, какви са плановете на Министерството за възстановяване на пътищата, които в момента се използват като обходни маршрути, защото те непрекъснато се разбиват? Говоря за пътя, който свързва Монтана – Лом – Видин, хората са в опасност. Какво може да се направи за тяхната безопасност, здравеопазването им? Благодаря Ви.
#39 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петрова. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на въпроса, въпреки че вече отговорихте на този въпрос.
#40 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Знаем, че пътищата ще бъдат нарушени. Те не са в добро състояние и към момента, защото в последните години, както знаете, са извършвани само поддържане на пътищата съгласно договорите за зимно поддържане и аварийни ремонти. Те се нуждаят от поддържане и от ремонти. Затова предвиждаме след сключване на договорите за текущ ремонт и поддръжка за областите Монтана, Враца и Видин да бъдат създадени всички необходими условия и организация да бъде възложено извършването на ремонтни дейности на пътищата. Благодаря Ви.
#41 · speech
И аз Ви благодаря. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ втори въпрос? Заповядайте, господин Димитров.
#42 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, дами и господа! Уважаема госпожо Министър, казахте от трибуната, че очаквате в средата на юли да започне ремонтът на Дунав мост и че не очаквате това да доведе до по-големи задръствания. За съжаление, тази Ваша теза може да се окаже дълбоко невярна и това да се превърне в проблем за Северна България и Русе. Защото, когато Румъния прави ремонт на своята част през 2015 – 2016 г., за съжаление, задръстванията стават много по-сериозни и преминаването на моста се удължава с около един час. Сега ситуацията с безумната война, която Русия започна срещу Украйна, доведе до допълнителен трафик по този маршрут, така че няма как да е по-добра. В тази връзка, госпожо Министър, няколко конкретни и много важни предложения. Първото много важно предложение е фериботната линия Русе – Гюргево, по което правителството Денков положи сериозни усилия с румънската страна, е почти готова за пускане. Изключително целесъобразно е да обедините целия Министерски съвет, усилията си това да се случи преди началото на ремонта на моста, тоест, първо, пуснете ферибота Русе – Гюргево, а след това да започне ремонтът на Дунав мост. На следващо място, организацията на ремонта на Дунав мост също така е много важен въпрос. Трябва да бъде осигурен светофар с адаптивна пропускливост, който да отчита състоянието на трафика в едната и в другата посока, което е начин за неговото минимизиране, тоест светофар с адаптивна пропускливост. На следващото място, следващият въпрос е, че толкова е сериозно положението, че е логично да се предприемат и действия за нощни смени по отношение на ремонта, което да го съкрати – да не бъде две години, както Вие казахте от трибуната, а срокът да бъде по-кратък. Румънците успяват да ремонтират своята част за около 14 месеца, ние трябва също да се опитаме да намалим срока на този ремонт. Уважаема госпожо Министър, надявам се да обедините усилията на различните институции и на целия Министерски съвет да бъдат предприети тези мерки, защото, ако допуснем огромни опашки на Дунав мост това лято, имайте предвид, а и Вие много добре знаете, че летният сезон е характерен с това, че много румънски туристи тръгват към България, трафикът не става по-слаб, става по-силен. И това, ако бъде комбинирано с ремонт на моста от средата на юли, както Вие казахте, има опасност да се превърне в проблем за българската икономика, да бъде намалена пропускливостта и това да пречи за нормалното функциониране на бизнеса. Надявам се да чуете всички мерки, които предлагаме, те са изключително добронамерени и заедно да работим по тях. Благодаря.
#43 · speech
Господин Димитров, въпросът Ви в какво се състои – Вашите препоръки дали ще бъдат взети предвид от министъра?
#44 · speech
Нашите препоръки, плюс още една препоръка – ремонтът на пътя Искър – Долни Дъбник. Ако бъде извършен сега, това ще бъде алтернатива на Петрохан и също е добро решение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Госпожо Министър, аз се надявам по всички тези препоръки на Вашето становище и дали смятате да ги изпълните, като най-важната е фериботът да бъде пуснат преди началото на ремонта. Благодаря.
#45 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да вземете отношение по препоръките на господин Димитров.
#46 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна от фериботната връзка. Да, добре е, че е работил кабинетът Денков, но за съжаление, не е довършена процедурата. Очакваме да можем да я довършим и заедно с министър Гвоздейков сме подготвили писма до румънската страна. Областната управа – Русе, работи също много активно, но не знам защо – не ни стига времето, или не знам дали ще ни стигне времето, има проблем и очаквах да го чуя от Вас, господа, а не че нещо е свършено, защото то е свършено, когато е факт, а не когато е започнато. За денонощния режим на работа казахме. Ще се работи седем дни в седмицата, но не може да се работи 24 часа, защото габаритите на пътя, конструкцията на пътя не позволява работа през нощта. Осветяването на строителния обект ще създаде предпоставки за затрудняване при движението. Когато ние правим организация на движение, се съобразяваме с много фактори. Да, на всички ни се иска да намалим срока. Нека срокът по договора е две години, а от наша страна и от страна на строителя ще положим всички усилия той да бъде съкратен. Това е за ферибота. Другата препоръка – за ремонтите в Плевенска област. Да, възложен е ремонтът. Затова направихме и няколко обхода, за да може там, където пътната настилка е компрометирана, междувременно през трафика да правим и необходимите аварийни – те наистина вече са аварийни, ремонти по националната пътна мрежа. Също така бих казала, че не се предвижда увеличаване на времето за изчакване на преминаване на Дунав мост. Ние сме в пълна координация както с Агенция „Митници“, така и с „Гранична полиция“. Седмично правим срещи и вчера беше първата, но по време на строителството те ще продължат – да сме активни, за да синхронизираме нашите действия и своевременно да подаваме информация към всички пътуващи, ако има промяна в графика на строителството и нещо, което налага затварянето на целия Дунав мост, защото неведнъж съм имала възможност да кажа, че това е съоръжение, което не всички негови елементи могат да се ремонтират и възобновяват на части. Плочите и част от други строителни дейности трябва да се правят на двете платна на пътя. Благодаря Ви.
#47 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – въпрос? Заповядайте.
#48 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Министър, госпожи и господа народни представители! На 1 юни 2023 г. започна затварянето заради ремонта и аз като народен избраник от област Враца мога да кажа, че пет общини търпят тези тежки последици – Мездра, Роман, Враца, Криводол и Борован, Бяла Слатина също. Обходите, които се ползват, твърде често са много натоварени. Самата Вие казахте във Вашето изложение, доколкото си спомням, от 200 камиона отиваме на 550. Тези пътища в по-голямата си част са третокласни, строени са в средата на миналия век или някъде там. Как могат да издържат, в какво състояние са, виждаме самите жители на областта, а и на Вас, предполагам, са Ви дадени данни. Моят въпрос е конкретен: когато са избрани тези обходни маршрути, има ли издадени становища за безопасност, кой ги е издал, има ли такива? Благодаря.
#49 · speech
И аз Ви благодаря. Госпожо Министър, Вие ли ще отговорите? Заповядайте.
#50 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Знаете, че заповедта за временна организация на движението беше подложена на обществено обсъждане в рамките на един месец. През този период представители на Агенция „Пътна инфраструктура“ направиха обход на наличната в регионите пътна мрежа, за да бъдат избрани пътищата. Заповедта за въвеждане на временния обход е съгласувана и с Главна дирекция „Национална полиция“. Колегите от своя страна направиха обход по същия начин след нас на предложените пътни артерии, за да гарантират, че на тях може да се разчита и те отговарят на безопасността на движението. След това направихме съответните срещи с местната власт и те по същия начин имат притеснения както Вие и тези притеснения ги споделяме и ние. През последните години пътищата, специално в област Враца, са ремонтирани много малко, но нямаме други пътища, които да предложим за временен обход. Ние следим и състоянието на пътната инфраструктура и ако се окаже, че от претоварване има нужда от ремонти, ще предлагаме други обходи. Разберете, ние не предлагаме добри варианти, ние предлагаме възможни варианти на обходи. Благодаря Ви.
#51 · speech
Благодаря Ви, госпожо Коритарова. От „БСП за България“ има ли въпрос? Няма въпрос. От „Има Такъв Народ“? Няма. Добре, благодаря Ви. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ въпрос ще има ли? Не виждам. С това изчерпахме втория кръг въпроси. Преминаваме към отношение от парламентарните групи. Първи са ГЕРБ-СДС. Госпожо Кирова, имате думата.
#52 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми народни представители, радвам се на чувството за хумор, което има в залата днес, и едновременно с това си нахвърлях няколко бележки във връзка с всички отговори, които дадохте, госпожо Министър, и Вие, уважаеми господин Вълчев, и внимателно слушам темата, защото тя за мен е тема, която ме доведе в това Народно събрание преди три години, така че имах възможност три години да видя как процедурите могат да стават по-сложни, как могат да се отменят, как може на готови проекти да се правят промени и в никакъв случай не твърдя, че това не е обективно. Напълно обективно е, когато има един проект, който е изработен преди 15 години, обществено-икономическите отношения и промяната в ситуацията да може да изисква той да бъде променен. Това в никакъв случай не оправдава забавянето, което беше получено по отношение на цялото скоростно трасе Ботевград – Видин, благодарение на безвремието, в което почти три години ни се наложи да живеем благодарение на липсата на политическа воля, благодарение на липсата на последователност и на приемственост особено по отношение на важните за България инфраструктурни проекти. И в тази връзка, първо, Ви поздравявам за усилията, които полагате, това, което беше започнато, да бъде продължено и да има ясна и проследима логика в действията, които полагате, за да може инфраструктурата на България да може да бъде изградена, да се оттласнем от онзи момент, в който просто стояхме на едно място и търсихме по стара българска поговорка под вола теле. Това обаче, което ми направи впечатление, е, че част от колегите може би не си дават сметка, че 190 км и девет години са просто цифри. Аз бих добавила три години хаос и безвремие, нови процедури, нови ПУП-ове, допълнителни 70 милиона само за Мездра – Ботевград, COVID-19, Украйна, драма при изработването на държавния бюджет няколко пъти – тотално нестандартна практика в това да избираме бюджет няколко пъти в годината, да променяме част от приоритетите и всичко това означава само едно нещо – липса на последователност. Липса на последователност в държавната политика може да доведе само до едно – до забавяне. А за онези, за които девет години са изключително много и означават много, мога да кажа следното: ако през 2018 г. гражданите на Северозападна България не бяха показали, че този път им е изключително необходим и не бяха предприели действия, с които да седнат на масата на преговорите с правителството на Борисов тогава, днес нямаше да говорим за този път, защото той нямаше да се строи. Само онези, които добре познават процедурите по Закона за устройство на територията, си дават сметка колко много възможности има за забавяне и за отлагане на едно планирано строителство и в тази връзка аз няма да си позволя да Ви давам препоръки, но се надявам да се замислят всички, от които зависи регионалното развитие на България, за това по какъв начин оттук нататък да процедираме големите инфраструктурни обекти, които са ни изключително важни. Защото един подготвен проект през 2006-а, 2007 г., когато е пуснат в експлоатация Дунав мост 2, тоест подготвена е идейна фаза и е започнало някакво техническо проектиране, няма как да бъде реализиран без спънки през 2019-а или 2020 г., най-малкото защото всички процедури, които трябваше да бъдат довършени, изискват много умела колективна работа, общи усилия и тези усилия трябва да бъдат общи оттук нататък и не засягат само Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Засягат българското общество, засягат неправителствените организации, които имат отношение към местните проблеми, засягат всички народни представители от всички парламентарни групи, които си дават сметка, че тази инфраструктура ни е изключително важна и че тя може да се случи само ако има обществено съгласие. В противен случай една процедура по одобряване на разрешение за строеж може да продължи една, две или три години, може да продължи и пет години, може за пет години да не можем да одобрим подробните устройствени планове. Да не говорим за това, че техническият проект може да не бъде съгласуван поради необходимост от оценка за въздействие на околната среда и тази оценка може да се забави три или пет години. Ние можем петнадесет или двадесет години да одобряваме само проектите, ако нямаме обществено съгласие за това какви са приоритетите и кое е важно за държавата, за регионите и за нашето общество. В тази връзка аз смятам, че подходът трябва да бъде осмислен добре и аз се радвам, че Вие продължавате да правите това, на което беше дадено началото през 2018 г., и това, което през последните месеци беше поставено като приоритет. Искам обаче да изразя следното становище: законодателството по отношение на промяната на Закона за устройство на територията, което тук в тази зала в предходното Народно събрание променяхме, срещна сериозен отпор от голяма част от народните представители и той имаше една-единствена цел – обектите, които са от национално значение, онези големи национални обекти, да могат да получават по-бързо реализация, защото общественият интерес трябва да бъде поставен над всичко останало. Вътре в този обществен интерес трябва да се включва и интересът на определените групи и населени места. И накрая ще завърша така: държавата – това сме ние – всички ние тук в тази зала, хората от Берковица, хората от Бързия, онези от Монтана и тези от Видин. Приключвам. Как ще живеем, избираме самите ние! Избираме го с начина си на поведение, с отношението си към голямата картина, защото понякога не е важно дали локалният ти интерес за няколко месеца е застрашен, а е много по-важно какво ще последва след това и какво ще донесе това на цялото общество. Искрено се надявам да го разбирате. Аз съм човекът, който през 2018 г. изкара хората на протест за този път, както и за тунела под Петрохан. И господин Нанков тук в тази зала знае какви спорове водих за това дали е възможно да се реализира през 2018 г. тунелът под Петрохан. Днес никой не го поставя под съмнение, приехме за нормално, че тунел ще има и трябва да се работи, но колко са дълги и трудни, и сложни процедурите, знаят само онези, които наистина са се занимавали с това и са дали част от живота си и от енергията си, за да може да се случи именно както инфраструктурната връзка, така и реализацията на проекта за тунел под Петрохан. Аз разчитам на съдействие от българското общество и Ви благодаря за това, което ни дадохте като отговор. Приключвам само с една забележка. Обходът през Петрохан е само опция – избират я тези, които се движат по трасето. Тя има осигурени коридори през събота и неделя за гражданите, сутрин от шест до девет и вечер от четири до седем. Ако от шест до девет не е подходящо като часови диапазон, той може да бъде променен, защото в 7 ч. все още има тирове, които минават през Петрохан, а тогава хората пътуват на работа. Може би трябва да се промени от пет до осем, да речем, този коридор, който е в работните дни. Това, разбира се, е въпрос на анализ и аз очаквам Вие да го направите. Животът и сигурността на гражданите ни са на първо място, но извън общите политически спекулации трябва да довършим това, което сме започнали. Благодаря за вниманието.
#53 · speech
Благодаря, госпожо Кирова. За отношение от Движението за права и свободи? Заповядайте.
#54 · speech
ДПС
Госпожо Председател, госпожо Министър, колеги! Да, Северозападът е един от най-бедните региони не само в България, а и в цяла Европа, и всички го знаем! Дълги години обаче и държавата като че ли е мащеха към хората, живеещи в Северозапада. Всички знаем, че това са хората, които най-голям процент са емигрирали и в чужбина, и в големите градове. Тази малка отсечка е една малка част от това, което всички ние трябва да направим, а ние трябва да направим реално стратегия за развиване, и то актуална стратегия за развитие на Северозапада и ние от Движението за права и свободи работим от известно време за изготвянето на една такава стратегия за икономическо развитие на Северозапада. От отговорите, госпожо Министър, които дадохте, виждаме къде са проблемите – липса на комуникация. Липса на комуникация между държавните институции на национално, на регионално ниво, АПИ, МВР, общини, местната власт. Вие най-малко имате вина за това, защото сте министър само от два-три месеца, но аз смятам, че държавата трябва да си влезе във функциите, държавата трябва да си влезе в ролята. Има надзори, има договори, има срокове, които трябва да се изпълняват, и ние всички трябва да следим това. И една молба към Вас. Ако можете, предоставете – дали на ресорната комисия, или на народните представители, които се интересуват, линейния график за изпълнение на тези всички дейности, за да може и ние – техните избраници на хората от Северозапада – да даваме периодично информация как се движат, какви са сроковете, изпълняват ли се сроковете. Така смятам и че напрежението, което в момента има в Северозапада, няма да е чак така голямо с наша помощ. Благодаря Ви.
#55 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Ганев, за процедура.
#56 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, с оглед на това, че след тази точка имаме още една, която отново е свързана с изслушване на госпожа Коритарова, правя процедурно предложение работното време на парламента да продължи до приключване и на точка десета от дневния ред, а именно изслушване на вътрешния министър Калин Стоянов, като след изчерпване на точка десета да започне парламентарният контрол.
#57 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Ще подложа на гласуване Вашата процедура за удължаване на работното време до точка десета включително и след това да започне парламентарният контрол. Гласували 155 народни представители: за 129, против 23, въздържали се 3. Предложението е прието. Работното време е удължено. Продължаваме с отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Господин Цеков, имате думата.
#58 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми народни представители! Бих се съгласил с преждеговорившите – държавата е длъжник на Северозапада, а възраждането на Северозапада преминава през изграждането на скоростния път между Видин и Ботевград. Когато говорим за това много или малко са девет години за изграждането на 190 км магистрала и скоростен път, трябва да се обърнем към фактите. Нормалната строителна практика е 190 км да могат да бъдат изградени за не повече от три години. Какво е условието, за да можеш да строиш? Условието е да си готов да строиш, да имаш готови проекти, да имаш извършени отчуждения, да имаш издадени разрешения за строеж, да имаш осигурен фронт, за да се свърши тази работа. В този смисъл държавата дължи извинение на гражданите на Северозапада за заблудата относно сроковете за завършване на тази магистрала. Нека да си припомним хронологията. Възлагането на първите участъци на магистралата започва през 2019 г. есента, когато са възложени три участъка с обществени поръчки. Това е участъкът между Видин и пътен възел „Макреш“, както и двата участъка между Мездра и Ботевград. Възложени чрез един изключително екстравагантен подход относно метода на разплащане. Това са обекти ориентировъчно за по 300 милиона всеки един от тях. Условието на разплащане, записано в тези договори и в обществените поръчки, е разплащане при 100% завършен обект. Всеки, който се е занимавал със строителство, знае, че това е една предварително обречена рецепта за неуспех на въпросния проект дотолкова, доколкото е изключително ненормално да се очаква строителната компания, която го изпълнява, да финансира със собствени средства обекта. Каква истина се крие зад това възлагане, може само да се предполага. Дали да се ограничи конкуренцията така, че да не се явят достатъчно участници, дали, както се чува, е имало договорки, че тези участници ще бъдат кредитирани със средства на българския данъкоплатец през Българската банка за развитие по подобие на кредитирането към фирмата на Румен Гайтански, от която държавата загуби 150 млн. лв. Този метод на финансиране се оказа неуспешен дотолкова, доколкото строителните фирми не работиха изобщо до момент, до който служебният кабинет на Гълъб Донев – вторият служебен кабинет, измени тези договори и предвиди регулярни помесечни разплащания. Няма да коментирам доколко това е било законосъобразно, но едва тогава реално беше възобновено строителството в тези три участъка. Нека да погледнем останалите пет участъка между пътен възел „Макреш“ и Монтана – те са възложени на държавната фирма „Автомагистрали“ на 27 август 2020 г. Само до края на годината тези участъци са превъзложени без обществени поръчки на частно-правни субекти. Стойността на договора, сключен от държавата с „Автомагистрали“, е за 1 млрд. 134 млн. лв. – над 95% от тези средства са предоговорени и са възложени на частните компании. Към същото време са платени 350 млн. лв. аванс – 35% от стойността на договорите към тези компании. Нека да оставим настрана законосъобразността на този подход на възлагане, но да си зададем въпроса доколко е резонно да очакваме да започне строителство, когато към този момент има одобрен проект и издадено разрешение за строеж едва за първия участък между пътен възел „Макреш“ и пътен възел „Бела“ и неслучайно той е единственият, който към 2024 г. е завършен. За останалите участъци и за втория участък разрешението за строеж е издадено значително по-късно, а за останалите три участъка отчуждителните процедури, териториалноустройствените процедури са приключили едва през 2023 г., а разрешението за строеж е издадено на 7 юни 2024 г. В този смисъл, когато говорим дали е било възможно да бъде изграден този проект от 2020 г., истината е следната: не е трябвало да бъде възлаган 2020 г., не е трябвало да бъдат заблуждавани гражданите, а е трябвало държавата да си свърши работата и когато има готовност, да го възложи и да осигури пълен фронт за работа. За останалите два участъка вече споменах – нямаме изработен проект за участъка между Монтана и Враца. Обществената поръчка е обявена едва месец декември 2023 г., както и за обходния път на Враца. Все още не е предвиден и не е възложен основният ремонт на участъка между Мездра и Враца. Така че ако говорим за безвремие, безвремието се дължи на едно внушение, на внушението, че към 2020 г. е имало готовност да бъде изпълняван този проект. Ако държавата си беше свършила работата, първите стъпки биха били да се възложат само тези участъци, за които има готовност да започне строителството, а останалите да бъдат възложени тогава, когато е действително възможно. Ако искаме да имаме устойчива регионална политика в интерес на гражданите, първата стъпка, която трябва да направим, е да планираме, да проектираме навреме, да отчуждаваме навреме, да изменим законодателството така, че тези процедури да не отнемат години, а да се случват бързо тогава, когато се отнасят за национални обекти, и най-вече да бъдем честни пред българските граждани. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#59 · speech
Благодаря Ви. За изразяване на отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Петров, заповядайте.
#60 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, господин Председател на АПИ, дами и господа народни представители! Няма да започвам с общи приказки, а ще започна с малки данни. Запознах се в сайта на НСИ със статистиката за пътнотранспортните произшествия – брой пострадали и загинали, и последната такава е за 2022 г. Там, ако отворите информацията и таблиците, ще видите, че трите области от Северозапада – Враца, Видин и Монтана, които дебатираме и обсъждаме днес, са на едни от челните места по брой на пътнотранспортни произшествия, пострадали и загинали. Тук бих желал да коментирам изказването на министър Коритарова, че управляващите били длъжници на Северозападна България – да, там е най-лошата инфраструктура, да, в този регион не са правени големи инфраструктурни проекти в продължение на десетилетия. Само да напомня, че и правителствата на ГЕРБ са длъжници на българския данъкоплатец с едни 53 млн. лв. в чували, откраднати при строежа на лот 3 на автомагистрала „Хемус“, пари, които никога няма да бъдат намерени или върнати в бюджета. Нека все пак да се надяваме, че, госпожо Коритарова, няма да имаме и тук последователност и приемственост в това отношение и при строежа на останалата част от скоростния път между Видин и Ботевград. Надявам се, че всички ме разбират. На следващо място, държа да посоча една неистина, която бе изречена тук от трибуната, че гражданите на Монтана сме протестирали, защото се изграждал пътят Видин – Ботевград, не, това не е така. Ние гражданите на Монтана не протестираме, защото се изгражда този скоростен път, няма човек в тази зала, който да не желае пълното му изграждане, а ние просто протестираме, защото Вие, госпожо Министър, и АПИ не пожелахте да пренасочите целия трафик през Мездра, Роман и Златна Панега, а го пренасочихте през Петрохан, и то при условия, които не позволяват това да се случи. Ние гражданите затова протестираме и защото няма абсолютно никакъв контрол на това нещо, и това ще създаде предпоставки за пътнотранспортни произшествия, а и те вече започнаха, затова бяха и тези протести. Хората се притесняват от риска за живота и здравето си и затова като неизменна част от днешната дискусия беше обсъждано и така нареченото обходно трасе, което минава в посока Монтана към София. Аз не знам Вашите планове за пътуване в този следобед, но аз ще отида в Берковица, тъй като имам работна среща с голяма група граждани там. За съжаление, единственото, което няма да видя по този път, когато минавам, това няма да е някакъв контрол от страна нито на АПИ, нито от страна на МВР, защото такъв контрол нямаше и няма и да има – то не е имало, защото аз съм задавал въпроси от месец септември за такъв контрол, и единственото, което ще видя отново, е нарушители. Госпожо Министър, Вие присъствахте на протеста в Бързия във вторник и Ви го показах, а именно тежкотоварни камиони, които минават в забранена посока София – Монтана. Влекачите от един вече станаха два в прохода Петрохан по Ваши думи – няма нито един влекач, а скоро няма и да видим влекач там. Така че нека българските граждани да знаят, че рискът за живота и здравето им, когато преминават по това обходно алтернативно трасе, за съжаление, продължава и няма да бъде направено, както и досега не е направено, нищо от институциите. Пак казвам, днес няма да видя нито патрули на МВР, нито съответните патрули на Агенция „Пътна инфраструктура“. На следващо място, държа да Ви кажа и на двамата, че реорганизацията на движението при затварянето на пътя от Враца до Ботевград, за съжаление, беше пълен батак. Пак ще Ви дам личен пример – в понеделник, на 24 юни 2024 г. следобед на излизане от Монтана в посока Враца на кръговото полицаите ме увериха, че мога да мина през Враца и Ботевград, но за съжаление, когато излязох на изхода на Враца, тамошните полицаи ми казаха, че пътят вече е затворен и не можеш да минеш. Тази липса на координация и организация между МВР, МРРБ и АПИ не помага на българските граждани. Аз многократно съм казвал и Вие тук не посочихте, че няма въобще допитване до началниците на районните управления нито в Берковица, нито в Годеч, нито в Костинброд, и Ви казвам, че никой не ги е питал дали те могат да поемат контрола върху трафика специално през Петрохан. Това не е направено и няма да бъде направено и аз се учудвам как може едно цяло министерство и една голяма агенция като Агенция „Пътна инфраструктура“ да правят такива промени, за да извършат един толкова важен ремонт на пътя около Лютидол конкретно, при положение че обходните пътища, които дават, са изключително недобри за преминаване. Тук държа да кажа на българските граждани, че няколко пъти беше посочено в рамките на това изслушване, че е имало одобрение, съгласуване, имало е одобрителни и положителни становища за такава реорганизация. Напротив, в свой отговор, госпожо Министър, до мен от 24 юни Вие, за съжаление, не посочвате въобще дали има положителни становища, за да прекарате целия тежкотоварен трафик от посока Монтана към София. С други думи, госпожо Министър, Вие скрихте тази информация от мен и това държа да го кажа на българските граждани. Вие не ми отговорихте какви са становищата на Областно пътно управление – Монтана, на областния управител на Монтана, на Общинския съвет – Берковица. Разбира се, аз знам какви са тези становища, но исках всички български граждани да ги видят в публичния отговор, който да ми дадете на профила на сайта на парламента, за съжаление, не ги получих и именно поради това, тъй като считам, че Вие подценявате жителите на Северозапада и нас монтанчани, ние няма да спрем да се борим за здравето и живота си. Разбира се, искаме пътят между Видин и Ботевград, този скоростен път, да стане готов възможно най-бързо, но това не може да става с компромиси и с рискове за преминаващите през тъй наречения обходен път, който въобще не трябва да бъде използван за тази цел. Той не е използван за тази цел през последната една година именно отново след наши протести миналия месец юни. Считаме, че това беше най-добрият вариант да се движат оттам камиони до 12 тона. Приключвам с един съвет. Уважаема госпожо Министър, без значение колко дълго ще сте на този пост, ние, разбира се, очакваме от Вас да извършвате такива действия, които да защитават живота и здравето на българските граждани, затова съответно Ви каним и на протести, и се радвам, че Вие присъствате, защото считаме, че институциите трябва да си говорим с българските граждани, но нека да няма повече протести и да не лъжем хората, че месец декември щяла да бъде готова едната лента на отсечката между Враца и Ботевград. Това няма да се случи така, както не се случи и при последното откриване. Тогава също трябваше да бъде до месец декември 2023 г. Не, напротив, четири месеца беше забавянето и нека да направим така всички ние, че да можем да имаме хубави пътища в Северозападна България, но не за сметка на едни хора, които да бъдат противопоставяни именно от институциите срещу други хора. Благодаря Ви. (Възглас: „Браво!“ от народния представител Костадин Костадинов и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#61 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. За отношение от „БСП за България“ – господин Гуцанов, имате думата.
#62 · speech
БСП за България
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Сериозна тема беше повдигната от колегите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и наистина е тема, която заслужава своето внимание. Но за жалост, през годините се нагледахме на толкова много злоупотреби в пътното строителство, на толкова много съмнения за изчезнали милиарди, а не милиони, и така или иначе не се получи отговор има ли такива нарушения, такива ли са наистина, защо не се построиха магистралите, скоростните пътища и останаха много въпросителни, които витаят не само в тази зала, по-лошото е, че те витаят в българското общество и всичките тези въпроси останаха неизяснени. По конкретната тема – на мен ми се иска малко да я разширим – не единствено и само да говорим за пътя до Видин, Ботевград, Мездра. Естествено, ключово важен въпрос е, но считам, че много по-важният въпрос е коридорът север – юг, който тръгва от Кулата и стига до Видин. Ако трябва да говорим за концепции, които трябва да се разработват в Народното събрание, трябва да коментираме точно такива стратегически проекти, което е стратегически важно за страната ни. Това е един малък участък от целия този проект, който е толкова важен. Много често се говори защо и как не ни приемат в еврозоната, защо и как имаме проблеми и дали наистина са само граничните пропуски, които имаме, или има и други финансови въпроси, които седят зад това България да не бъде приемана. Дали не се крие част от тези въпроси в големите товари, които преминават от Далечния изток през Суецкия канал и стигат през Гибралтар и Ламанша, до големите пристанища, които са в Западна Европа, и оттам отиват в Централна Европа, или много по-краткият път е от Суецкия канал до Гърция и от Гърция, именно по този коридор Ориента, минавайки през Кулата – Видин достигат до Централна Европа. Става въпрос за милиарди възможности държавата да печели. Дали това не е големият въпрос, който трябва да го обсъждаме? Аз не си спомням откога не сме говорили за Кресна. Още беше министър Андрей Цеков, който сега е наш колега в Народното събрание, когато коментирахме какви са проблемите на Кресна и защо все още не е направен този пробив. Не само автомобилният пробив, а жп транспортът. Тук вече пропуските за България наистина са милиарди, десетки милиарди евро за годината. Това не е упрек към Вас, а това е работа на Народното събрание. Ако ние искаме да изглеждаме сериозно, не е въпросът да говорим дали един участък от по-малко от 200 км ще се преминава за близо 4 часа, защото в момента от София да отидеш до Видин през Петрохан са ти необходими повече 3 часа път. Това нормално ли е в една съвременна Европа и в един съвременен свят? А ние говорим за именно такива дребни проблеми, та изпускаме именно този голям въпрос. Аз мисля, че един от ключово важните въпроси за страната ни е именно този коридор север – юг. Ако искаме да използваме тези товари, които могат да стигат от Солун, от Пирея през Гърция по този коридор и да стигат до Централна Европа. Дали това не е една от причините, когато постоянно не ни допускат до еврозоната? Дали това не е по-големият въпрос? Защото става въпрос действително за огромни пари, които ще се печелят от България, а не от други страни. Мисля, че сме длъжни тези коридори да ги направим, за да може да печелим тези средства. Мисля, че това трябва да е нивото и ролята на Народното събрание. Няма да говоря за други възможности и за други коридори, които са още по-важни или не по-малко важни – изграждането на интермодални терминали. Аз призовавам втори път – и вчера от трибуната на Народното събрание, и днес отново, че Петдесетото народно събрание нека да бъде друго ниво и да обсъждаме тези въпроси и тези проблеми, които наистина са важни за страната и които могат да доведат огромни приходи, и не само транспортните коридори, свързани с магистралите. За втори път повтарям – и жп коридорите. От колко години те се бавят и не се изграждат? Ако ние не ги изградим, естествено, че ще ни заобикалят и ще минат през съседни на нас страни и те ще печелят от всичко това. Мисля, че това е престъпна безотговорност не на един или двама министри на регионалното развитие и транспорта и цели министерски съвети. Призовавам наистина това да е нивото и висотата на Петдесетото народно събрание, за да има полза за страната ни. Благодаря още веднъж за това изслушване.
#63 · speech
Отношение от „Има Такъв Народ“? Няма. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам. Колеги, с това тази точка от дневния ред е изчерпана. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: Благодаря Ви за участието в днешното изслушване, господин Вълчев. Госпожо Коритарова, Вие може да останете. Следващата точка от дневния ред е: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ВИОЛЕТА КОРИТАРОВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО НАПРЕДЪКА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПРОГРАМА ЗА ОБЩИНСКИ ПРОЕКТИ, ВКЛЮЧЕНА В ПРИЛОЖЕНИЕ № 3 КЪМ ЧЛ. 107, АЛ. 13 ОТ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2024 Г. Вносители: Теменужка Петкова, Искра Михайлова, Росица Кирова, Николай Нанков и Александър Ненков. Госпожо Петкова, заповядайте за изложение във връзка с исканото изслушване – имате думата.
#64 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, колеги! Уважаема госпожо Коритарова, както знаете, в Закона за държавния бюджет за 2024 г. за първи път беше структурирана капиталовата програма съгласно бюджета така, че до нея да имат достъп всички български общини, да могат да кандидатстват с определени важни инфраструктурни проекти за всеки един от тези региони. Тази програма трябва да бъде приключена до 2026 г. Затова считаме, че е много важно да видим какъв е напредъкът на този етап по изпълнението на Инвестиционната програма, свързана с общините, колко заявления са подадени, колко споразумения са подписани, колко аванси са преведени, на колко общини, така че цялата информация наистина е много важна с оглед на това да следим целия процес по реализацията и изпълнението на тази програма. Благодаря Ви. ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА. Благодаря Ви, госпожо Петкова. Госпожо Коритарова, имате думата.
#65 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Петкова! Преди всичко искам да благодаря за поканата за това изслушване. Знам, че то е важно за общините, защото Инвестиционната програма за общински проекти е във вече напреднала фаза на изпълнение и тя е включена в приложение №3 към чл. 107 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. С изпълнението на проектите очакваме осезаемо да се подобрят условията за живот, а в този смисъл е и регионалната политика за създаване на добри условия за живот във всички населени места. Относно напредъка на Програмата мога да кажа, че след одобряването с ПМС №27 от 2024 г. за допълнителни трансфери по бюджета на МРРБ в размер на 400 млн. лв. за финансиране на Инвестиционната програма на общинските проекти освен подписване на споразумения с общините стартира и финансирането по договорите с тях. Стойността на извършваните плащания към 27 юни 2024 г., включително авансови, междинни и плащания за авторски и строителен надзор, са 72 броя, сключените споразумения са за над 54 млн. лв. Само за сравнение, при встъпването ми в длъжност одобренията, искани за извършени плащания, бяха за 8 споразумения на приблизителна стойност 6,5 млн. лв. Припомням, че процедурата по изпълнение на Инвестиционната програма за общински проекти започна в началото на месец януари тази година с подаване на заявления. До встъпването ми в длъжност на служебен министър бяха постъпили 1302 заявления от общините, а към 25 юни 2024 г. те вече са 1746. Към същата дата бяха подписани 1098 споразумения. Тяхната стойност вече е 2,6 млрд. лв. Само за периода 9 април – 21 юни сме подписали 375 броя споразумения с прогнозен бюджет за 2024 г. близо 340 млн. лв., или обща прогнозна стойност на проектните предложения над 700 млн. лв. До момента са подписани споразумения с 210 общини. От страна на МРРБ имаме готовност за подписване на нови 200 споразумения, за които ще се направи график с кметовете за подписване през следващите седмици. Останалите заявления се разглеждат регулярно съгласно постъпването им, като своевременно се изпращат писма до общините за отстраняване на неточности, пропуски при констатиране на такива. Тук е моментът да направя уточнението, че отново министърът на регионалното развитие и благоустройството не класира проектните предложения, те са утвърдени със Закона за държавния бюджет – ние само проверяваме изискуемите документи, приложени към заявлението на съответните общини. Също така искам да Ви информирам, че след промяната на Закона за държавния бюджет от 30 април 2024 г. от страна на МРРБ се наложи да подготвим 260 броя анекси към вече сключени споразумения, тъй като проектните предложения бяха променени, бяха променени както по обем на дейности, така и по стойност, тоест към настоящия момент ние правим три дейности. Разглеждаме заявления за сключване на споразумения, заявления за анексиране на вече сключени споразумения, както и заявления за плащане. Наистина обемът е значителен. В зависимост от степента на готовност на обществените поръчки общините вече приключват процедурите за избор на изпълнител и имат сключени договори. Те заявяват искания за авансови и междинни плащания, както и искания за плащания на авторски и строителен надзор, по които дейностите се изпълняват едновременно в пълен размер. Разглеждат се до 10 работни дни от постъпване на искането. Обръщам внимание, че голям процент от постъпилите искания за плащания не могат да бъдат одобрени веднага, предвид че представените от общините документи не отговарят на всички условия на споразуменията. Най-често с поисканите авансови плащания не се представя обезпечение от изпълнител към община съгласно разпоредбите на ЗОП или се представят обезпечения, които не покриват авансовото плащане в пълен размер. Констатира се също, че общините имат проблем при попълване в полетата на прогнозен бюджет за 2024 г., не могат да разпределят правилно средствата в бюджетната програма 2024 – 2025 – 2026 г. Често допускана грешка е, че авансовата стойност е 20% искане, както е стойността в приложение №3, а тя следва да е 20% от стойността на одобрените разходи за строително-монтажни работи съгласно сключения договор с избрания изпълнител. Отчитането на изпълнението на споразуменията от общините се извършва чрез предоставяне на текущи отчети, съдържащи информация за фактическото и финансовото изпълнение на проекта, както и прогноза за финансовите потоци, които ще са необходими до края на срока на изпълнение на целия проект. Отчетите следва да бъдат предоставени в срок до последно число на месеците февруари, май, август и октомври за съответната година. Изпълнението на проектите на Инвестиционната програма на общинските проекти, определени в приложение №3, чл. 107 на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., се извършва от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като министърът на Регионалното развитие и благоустройството представя в Министерството на финансите отчети съгласно чл. 70 от Постановление №13 на Министерския съвет от 2024 г. в срок не по-късно от 5 март, 5 юни, 4 септември и до 20 декември 2024 г. Съгласно чл. 107, ал. 11 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. цялата документация, свързана с изпълнението на споразуменията по ал. 1, включително документи, доказващи извършени плащания, следва да бъдат подавани от общините в информационната система за управление и наблюдение от средствата от Европейския съюз в България. Отново искам да напомня, че съгласно условията на чл. 107 от Закона за държавния бюджет промени на приложение №3 може да се правят през април, юни и септември. Промените са относно параметрите на утвърдени приоритетни проекти, замяна на утвърдени проектни предложения с нови такива, допълване на утвърдени в приложенията с нови такива, както и отпадане на вече утвърдени приложения. Към настоящия момент подаването на заявлението в общините, проверката на същите за съответствието със законовите изисквания, подписването на споразумение, както и извършване на съответните плащания по тях продължава в ускорени темпове. Накрая бих искала да изтъкна, че започналите инвестиции и благоустрояване на регионите ще доведе до по-добра и по-модерна градска среда и инфраструктура, респективно ще допринесе за подобряване условията на живот. Това е мнението и надеждата на всички кметове, с които ние подписваме споразумения. Благодаря за вниманието.
#66 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към първия кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Ненков, имате думата.
#67 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, госпожо Коритарова, съгласно чл. 107, ал. 13 приехме едно приложение № 3, което Вие преди малко коректно отбелязахте, с което възложихме и по-скоро включихме в това приложение всичките проектни предложения на общините и дадохме срок за изпълнение 2026 г. Смятам, че това беше разумна и добре премислена политика, тъй като даде устойчивост и хоризонт за съответните региони да развият своята общинска и всякакъв друг вид инфраструктура. Виждам, че изпълнението по Програмата върви с ускорени темпове. Вие казахте, че вече над 1700 споразумения са подписани, но тук идва един въпрос, който искам да Ви задам. В началото, когато приехме Закона за държавния бюджет, проектите за 2024 г. бяха на стойност в порядъка на милиард и двеста милиона. Такава беше индикативната стойност, която ще бъде необходима за съответната година. Впоследствие обаче до сметките на Министерството на регионалното развитие са стигнали точно 400 милиона. На базата на Вашето изложение за това, че все повече проекти, все повече споразумения се подписват на базата на това, че общините искат вече авансови плащания, а Вие казахте, че вече над 50 милиона са разплатени. Започват да искат междинни плащания, както и други съотносими към Закона допустими разходи от общините, които търсят своето финансиране, следва и въпросът. Тези 400 милиона дали са достатъчни? Това е първият въпрос, тъй като ние считаме и по наша информация, че необходимият ресурс, за да се обезпечат финансовите плащания към 2024 г., ще е по-голям. Може да кажете, ако имате информация, по Ваша преценка, колко пари ще са необходими за тази година? Има ли го осигурен този ресурс? Ако го няма, има ли водене на разговори с Министерството на финансите – изобщо в правителството, как и по какъв начин този допълнителен ресурс, за да може да се задоволят очакванията и исканията за плащания от страна на общините, ще бъде подсигурен за тази година? Благодаря Ви.
#68 · speech
Благодаря Ви, господин Ненков. Госпожо Министър, имате думата за отговор.
#69 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, както споменах, само за последните два месеца са изплатени суми за над 53 млн. лв. Тоест вече започна и процесът по искания на плащания. Към настоящия момент все още той не е съвсем в пълния си обем, тъй като след сключване на споразуменията общините провеждат избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки и очакваме през следващите месеци исканията да бъдат за много по-големи обеми. Разчетите, които са направени в МРРБ, са за недостиг на финансов ресурс. Както и на предходното изслушване, което беше заедно с вицепремиера и министър на финансите госпожа Петкова, ние декларирахме пред Вас, че ще направим всичко възможно да осигурим и обезпечим с финансови средства изпълнението на тази така важна инвестиционна програма за общински проекти. И към настоящия момент продължаваме разговори с Министерството на финансите, като правим анализи и разчети за необходимите средства до края на годината. Вярвам, че Министерството на финансите също оценява важността на тази програма и ще осигури необходимите средства. Към настоящия момент сумите, които са постъпили за искания за плащания, не дават пълна картина за необходимия обем финансови средства, тъй като част от общините нямат в договорите възможност за авансово плащане и те ще отчетат направо искания за междинно и финално плащане, което ще увеличи и сумата на техните искания. Следва да отбележа както на Вас, така и на местната власт, че част от постъпилите искания за плащания не отговарят на условията. В договорите с изпълнителите не са предвидени авансови плащания, а те подават искания за авансово плащане. Това е недопустимо. Нека всички кметове – възложители по Закона за обществените поръчки и участващи с проекти в Инвестиционната програма на общините, добре да се запознаят с условията, защото подаването на заявления изисква времеви и човешки ресурс както от страна на местната администрация, така и човешки времеви ресурс в МРРБ, който, искам да Ви уверя, че в МРРБ административният ресурс, с който разполагаме за изпълнение на толкова значима програма, е ограничен и за нас е важно максимално вярно да са съставени исканията за плащане, да са приложени всички необходими документи, защото срокът ни за удовлетворяване и разплащане е само 10 работни дни. Благодаря.
#70 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядайте, господин Енчев, имате думата.
#71 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! В предходното Народно събрание, когато се случи тази инвестиционна програма за българските общини, ние заедно с колегите, които бяхме сформирали нещо като мнозинство (оживление), бяхме единодушни, че трябва да се подобри животът на хората. Смисълът на тази програма беше да реализираме проектите максимално експедитивно, за да може българските граждани да усетят, че нещо се е променило, че ковид пандемията е отминала, че безвремието, което последва с няколко избора, е преустановено. С общо желание записахме това в държавния бюджет, за да имат българските общини спокойствието, че тези проекти ще се случат. Моят въпрос към Вас се отнася за административния капацитет и готовността на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да разгледа, да одобри, да финансира и да отчете тези проекти в сроковете, които сме заложили в Закона за държавния бюджет. При кратък преглед на самите проекти става ясно, че те са твърде разнородни – като се започне от общинска инфраструктура – улици, пътища, водоснабдяване, канализация, ремонт на читалища, на публични административни сгради, на училища, на паркове, дори видях и зоопарк. Всъщност искам да знам дали има достатъчно експерти, които да могат да прегледат и оценят тези проекти и всичко това да се случи максимално експедитивно. Защото общините и българските граждани очакват от нас тези проекти да бъдат реализирани – те затова са ни изпратили тук. Още веднъж моят въпрос е каква е готовността на Министерството? Каква е организацията, която е създадена в Министерството, за да може тези проекти максимално експедитивно да бъдат прегледани, одобрени, подписани, финансирани и отчетени? Всичко, което трябва да направят българските общини, ще го направят, но моят въпрос отново е свързан с държавната администрация – каква е Вашата готовност и каква е организацията да бъдат разгледани тези над 2000 проекта, които веднъж може би бяха променени през месец март, сега ще отворим за втори път тази процедура – те могат да бъдат добавени, променени, изменени и вероятно през септември отново ще има такива изменения. Каква е Вашата готовност? Благодаря.
#72 · speech
Благодаря за въпроса, господин Енчев. Имате думата за отговор, госпожо Министър.
#73 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Този въпрос седи и пред мен като ръководител на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Програмата е много значима. Тя ще разпредели проекти за над 4 млрд. лв. Такива програми и ресурси се разпределят и по оперативните програми, но там, знаете, за състава на оперативните програми административният състав е много по-голям. За съжаление, тук в МРРБ е създаден отдел, който да се занимава с реализиране и изпълнение на тази програма. На отдела в дирекция „ВиК и благоустройствени дейности“ наистина само това са неговите функции, но смея да твърдя, че колегите не успяват или се затрудняват да изпълняват своите дейности. Но всички разбираме важността на Програмата. Работим с темпове, работим така, както изисква реализацията на такава отговорна и важна програма. Спазваме нормативните срокове – три дни за авансови плащания, разглеждане на заявленията и до 20 дни разглеждане на заявленията за междинни плащания, тъй като там обемът приложени документи е значителен. Каквото зависи от Министерството на регионалното развитие и благоустройството – ще обезпечим административния капацитет, за да не изостава реализирането на Програмата.
#74 · speech
Благодаря, госпожо Министър. Въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Цеков.
#75 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Бих искал да започна с едно фактологично уточнение, тъй като мисля, че поради техническа грешка тук прозвучаха различни цифри. Доколкото разбирам от Вас, са подписани над 1000 споразумения, а има заявления за 1700 споразумения, което показва един добър темп на договаряне предвид и необходимостта да бъдат анексирани вече съществуващите споразумения. Към 9 април имаше подписани 723, сега сте подписали още над 400 и сте договорили над 250 допълнителни споразумения, което показва, че администрацията на Министерството на регионалното развитие по отношение на договарянето се справя на този етап. Моят въпрос е свързан с финансовото изпълнение. Разбрах колко са извършените авансови плащания, но моля да поясните какъв е размерът на заявените плащания – авансови и междинни, общият размер, към настоящия момент? Доколкото ми е известно и си спомням, в споразуменията с общините има задължения за регулярна отчетност на общините, включително с предоставяне на прогнози за необходимия паричен поток. В този смисъл би трябвало да имате анализ на база на вече сключените споразумения какви са необходимите средства по прогнозните парични потоци, представени от общините, до края на тази година? Хубаво е тази цифра на прозвучи тук. Напомням на колегите народни представители, че през месец април имахме изслушване по същата тема, при което министърът на финансите госпожа Петкова заяви, че в централния бюджет за изпълнението на тази програма има осигурени над милиард и двеста милиона лева. Та, преди да говорим за евентуален финансов недостиг, е хубаво да чуем какви са Вашите прогнози за необходимия паричен ресурс на база заявените вече до момента плащания и прогнозите на самите общини. Благодаря Ви.
#76 · speech
Имате думата за отговор, госпожо Министър.
#77 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Към момента има постъпили 170 броя искания за плащания по сключени 170 споразумения. Но както отбелязах, значителна част от тези споразумения нямат правно основание за авансово плащане, защото местната власт използва предходни рамкови споразумения за изпълнение на проектите и в тях не е предвидено авансово плащане. Затова исканията и проектите стартираха реално – реалното им изпълнение, преди месец и все още нямаме точните разчети. Разчетите на необходимия финансов ресурс към момента са само на основата на стойностите на сключените споразумения и планираните съгласно приложение № 3 – реализация за 2024 г. като финансов ресурс. Затова и на предишното изслушване с министър Петкова, както споменах, Министерството на финансите и МРРБ активно комуникират и към този момент не сме предявили искане за допълнителни финансови средства. Когато наближим и видим темпа на заявленията за искания за авансово или междинно плащане, ние ще отправим и съответните искания към Министерството на финансите за осигуряване на финансовия ресурс.
#78 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#79 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Министър, с оглед на скоростта на подписването на договорите за изпълнение на общинските проекти, които трябва да бъдат завършени до края на 2026 г., смятате ли, че ще е необходимо да бъде удължен срокът за тяхното изпълнение? Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ се опасяваме, че част от проектите няма да могат да бъдат завършени до указания в Закона за държавния бюджет за 2024 г. срок, а не мисля, че е редно да оставим незавършени или неразплатени проекти поради една или друга причина. Общините разчитат много на тези средства, а причините за забавяне на изпълнението на даден проект не са само документални. Мисля, че трябва да обърнем внимание на човешките ресурси и на техническите, най-вероятно няма достатъчно за изпълнение на повече проекти едновременно. Предполагам, че на доста места в България е така – едни и същи фирми може да се случи да спечелят няколко поръчки. Аз съм свидетел в нашия регион как има такива фирми, печелят няколко поръчки, местят работници от обект на обект, за да може да се работи едновременно. Как смятате, че трябва да действа тази инвестиционна програма за тези, които успеят да приключат проектите си в срок, и за тези, които няма да успеят да ги изпълнят в срок? Благодаря.
#80 · speech
Благодаря за въпроса, госпожо Петрова. Имате думата, госпожо Министър, за отговор.
#81 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! От всички изказвания до настоящия момент имам убеждението, че всички ние, както и местната власт, дори и гражданите, знаят и вярват колко е важна за тях тази програма, защото тази програма ще даде обновяване на българските общини и тяхното развитие. Именно затова при срещите ми с кметовете апелирам дори и при несключени всички споразумения, които те са подали като проектни предложения към МРРБ, да започнат своевременно процедурите за избор на изпълнител. Защото това изисква необходимото технологично време, така че да имат готовност при сключено споразумение да започнат реалното изпълнение на дейностите. Вярвам, че всички кметове и местната власт са заинтересовани тези проекти да бъдат реализирани. Те ме уверяват, че това наистина са важни за техните региони проекти и не смея да допусна дори, че местната власт няма да положи всички усилия да изпълни в срок тези проекти. Проектите все пак – част от тях, са с 3-годишен период на изпълнение, който е достатъчен за предложените и утвърдени проектни предложения в приложение № 3. Благодаря.
#82 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Въпрос от парламентарната група на „БСП за България“ – имате думата.
#83 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Коритарова, уважаеми колеги народни представители! Националната инвестиционна програма за общински проекти беше дългоочакван проект от местната власт, защото даде възможност на общините да бъдат по-самостоятелни при реализирането на редица общински инфраструктурни проекти и да не чакат благословията на който и да е управляващ. Моят въпрос към Вас е следният: колко са подписаните споразумения с областните градове за финансиране и каква относителна част представляват спрямо приетите проекти, тъй като прави впечатление, че по-голям е делът на кандидатстващите общински центрове. Как се планира да продължи процесът на включването на нови обекти за 2025 г.? Благодаря.
#84 · speech
Благодаря Ви, госпожо Цанкова. Имате думата за отговор, госпожо Министър.
#85 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Знаете, че в Закона за държавния бюджет има определени параметри за съответната категория община, както и определени финансови средства. Затова общинските центрове и областните центрове са в по-висока категория населено място и техният финансов ресурс е по-голям. Конкретно като процентно съотношение на подадени проекти е много трудно да Ви дам информация, защото е определен финансовият ресурс за съответната категория населено място, а могат в рамките на него да бъдат включени различен брой проекти. Измененията на проектните предложения споменах какви са. Те могат да бъдат правени четири пъти годишно. Към настоящия момент общините подадоха поредното изменение на включените от тях проекти. Предстои Законопроектът да бъде внесен в Народното събрание и именно Вие да гласувате изменението на предложените проекти.
#86 · speech
Благодаря Ви за отговора. Преминаваме към въпроси от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Балабанов, имате думата.
#87 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър! Действително Инвестиционната програма беше адски рекламирана. Разбира се, всички сме наясно какви пари се отделиха от бюджета за нея. Въпросът ми е следният: как в момента се разпределят вече сключените споразумения по тази програма по видове дейности. Благодаря.
#88 · speech
Имате думата, госпожо Коритарова.
#89 · speech
Благодаря, уважаема госпожо Председател на Народното събрание. Уважаеми дами и господа народни представители! Този въпрос е резонен, защото той дава информация за приоритетните проекти на общините. От представените и приети в приложение № 3 в Инвестиционната програма за общински проекти предложения виждаме необходимостта от подобряване основно на ВиК инфраструктурата, пътната улична мрежа и общинските пътища. За нас представляваше интерес да оценим значимостта на тази програма. Именно затова ние след всяко регулярно подписване на споразумение правим тази статистика и е добре да я представя пред Вас. Аз разполагам с подобна, може би не съвсем за Вашия въпрос, но статистиката, която ние имаме, дава обективната реалност на нуждите на българските общини. Най-голям процент споразумения са подписани за общински улици и тротоари. Това са 366 споразумения на приблизителна стойност 550 млн. лв. След това са споразуменията за ВиК инфраструктура и ВиК обекти – 262 споразумения на обща стойност приблизително 600 млн. лв. След което по значимост са сключените споразумения за реконструкция, ремонт, рехабилитация на общинската пътна инфраструктура – 366 споразумения на приблизителна стойност 550 млн. лв. След това имаме вече и сключени споразумения за благоустройствени дейности. Благоустройствените дейности обхващат благоустройство на междублокови пространства, изграждане на паркинги, ремонт на градски паркове, площади. Сключени са 108 споразумения на стойност 210 млн. лв. 98 споразумения са сключени за реконструкция, ремонти на общински сгради, в това число училища, детски градини, на стойност 440 млн. лв. И най-малобройни са сключените споразумения за спортна инфраструктура – на стойност под 300 млн. лв. Благодаря.
#90 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Министър. Следващият въпрос е от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Имате ли въпрос, колеги? Въпрос от независимите народни представители има ли? Не виждам. Преминаваме към втория кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Георгиев.
#91 · speech
Георги Георгиев
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, скъпи колеги! Както стана ясно, благодарение на инициативата и с подкрепата на колегите от ГЕРБ през изминалия мандат е приета безпрецедентна Инвестиционна програма за българските общини. Впрочем това представлява и финансовата децентрализация, за която от толкова години се борим. За да бъде изпълнена тя обаче, е необходима активна работа от кметовете, тъй като са включени вътре само обекти, които са подадени от общините. Много е важно да отбележим, че общините не са делени на управлявани от една или друга политическа група, защото в крайна сметка тротоарите са ляв или десен не поради политическата си принадлежност, а чисто по географски причини. Направих си труда да проверя изпълнението на Програмата за Пловдив и за София. Осигурени са 100 млн. лв. за София за 109 обекта, за Пловдив – също 100 млн. лв. И докато кметът на Пловдив, смея да кажа, е почти отличник – много добър засега, тъй като е започнал и е в напреднала фаза на изпълнение на процедури за избор на изпълнител за над половината от средствата, госпожо Министър, аз с тревога установих след извършени от мен проверки, че в Столична община няма обявена нито една процедура, няма сключен нито един договор за изпълнение, за реализация на някой от тези 109 обекта в София. Говорим за етажни паркинги, за булеварди, за улици. Какво означава това за гражданите, които ни гледат? За да се строи един булевард, трябва да се мине през няколко кръга на ада. На първо място – градоустройство, което отнема поне половин година. На второ място – избор на изпълнител. На трето място – осигуряване на финансиране, едва след което започва строителството. Госпожо Министър, аз се притеснявам, че тъй като не видях нито една, дори обявена, процедура в София шест месеца след началото, може би трябва да направим поправката „Терзиев“ в Програмата – да се въведе система за мониторинг, за текущ контрол, който да дава някаква възможност в реално време да се измерва докъде са общините. Тъй като ситуацията за София е ясна – до края на годината извън започнатите при предишното управление под ръководството на госпожа Фандъкова проекти, които са проектирани или за които вече е започнало строителството, след като в края на юни нямаме нито една, дори обявена, стартирала процедура, очевидно нито една от тези 109 конкретни позиции – улици, няма да се строи. Въпросът ми е: ако това показва системна грешка, по какъв начин планирате да осъществявате контрол? Наясно съм, че не може насила да свършите работата на кметовете, но тези, които не се справят, просто не правят грешки за себе си, а нанасят щети, като кмета на София – за 100 млн. лв. годишно за милион и половина български граждани. Необходимо е освен контрола по изпълнението на договора текущо да се подава информация. Предвиждате ли, има ли такъв механизъм и считате ли, че трябва да работим за такъв, защото не ми се ще изпълнението за София да бъде кръгла нула? Имате ли други такива общини, в които нищо не е направено, за да мислим за по-системен подход? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#92 · speech
Имате думата, госпожо Министър.
#93 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Наистина тук въпросът е съвсем конкретен – за една община. Не знам дали ще мога в пълнота да предоставя информация, тъй като ние гледаме на Програмата като програма на всички общини и за нас е важно сключване на споразумение с всички. Да, бяха подадени от Столична община 109 проекта, но с изменението през месец април част от тях бяха променени. Сега, когато съгласувахме Проекта за изменение на Закона за държавния бюджет за 2024 г., отново виждаме промяна в проекти на Столична община. Затова към настоящия момент имаме сключени около 20 споразумения със Столична община за обекти на територията на Столична община, в различни райони на столицата. Имаме готовност в следващите седмици за сключване на още – не повече от 15 споразумения. Оттам нататък ние чакаме променените проектни предложения както по обема на работа, така и за финансиране. Поради промяната на тези проектни предложения те още не са във фаза отчетност и ние няма как да следим тяхното изпълнение. Това е, което мога да предоставя. Благодаря.
#94 · speech
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядайте.
#95 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо служебен Министър, уважаеми дами и господа народни представители! От изнесените данни от Вас, госпожо Министър, става ясно колко важно е изпълнението на тази инвестиционна програма както за българските общини, но най-вече за решаването на проблемите на хората, защото реализирането на тези проекти ще реши проблемите на хората в малките населени места, в общинските центрове, в областните градове и по този начин ние ще повишим техния жизнен стандарт. По същия начин ще допринесем за по-бързото развитие на българската икономика, защото те са ключови в нашето развитие – в развитието на България. Ние искаме да зададем въпроса, втория ни въпрос, във връзка с процеса на проектиране: по какъв начин Вие ще подкрепите общините в два аспекта в процеса на проектиране, а именно административно и технически? Знаете, че има много проблеми в този процес – били те проблеми с кадастъра, отчуждителни процедури, комуникация с институциите, институциите, които са под шапката на Вашето министерство – примерно с Министерството на земеделието. Всичко това води до по-бавно проектиране и ни бави в бъдещото реализиране на тези проекти. Вие предвиждате ли някакви законови промени, за да може по някакъв начин да ускорим този процес? Защото в бъдеще време това ще бъде жизненоважно. Ако се забавим и с проектирането на бъдещите проекти на българските общини, това ще ни забави и в икономическия напредък. Благодаря Ви.
#96 · speech
Благодаря за въпроса, господин Байрам. Имате думата, госпожо Министър.
#97 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Инвестиционният процес е съвкупност от много дейности и координация между много институции. Това го съзнаваме. Що се отнася до второстепенните разпоредители в системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, мисля, че те работят в синхрон – както Агенцията по геодезия, картография и кадастър, така и Дирекцията за национален строителен контрол. Предвиждаме законодателни промени. За съжаление, през изминалия мандат на Четиридесет и деветото народно събрание един важен за Агенцията по геодезия, картография и кадастър законопроект не можа да бъде приет. Имаме готовност отново да бъде представен на Вашето внимание, с молба народните представители да разберат колко е важен за нас – за подобряване на процесите по предоставяне на кадастрални услуги, поддържане в актуално състояние и изчистване на грешките в кадастралната карта. Що се отнася до взаимодействието ни с Министерството на земеделието и храните, вярвам, че като административни органи работим добре. Ако Вие сте идентифицирали проблеми при взаимодействието на държавната администрация, много Ви моля, нека ги обсъдим. И разбира се, трябва да се предприемат действия за подобряване, за да може именно Инвестиционната програма за общински проекти да не губи темпове и да докажем, че тя е важна за българските общини. Благодаря Ви.
#98 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос – от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Димитров.
#99 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, госпожо Министър! Тази програма е изключително важна и е наша обща отговорност, уважаеми колеги, да я направим успешна. Защото в миналото подобни средства се разпределяха в края на годината по неясни и случайни признаци, бяха харчени набързо и погрешно. Сега има възможност за предвидимост, има възможност Северна България да получава справедлива част от общото капиталово финансиране, което никога не се е случвало и което е важно за по-бързото и по-справедливото развитие на цяла Северна България, както вече стана дума. В тази връзка, госпожо Министър, имам гореща препоръка към Вас. Министър Цеков публикува два отчета. Какво се случва? Тази практика с месечното отчитане е редно да я продължим, тоест всяка община – какви договори са сключени, какви плащания са направени, на какъв етап е всеки проект, какви са прогнозните парични потоци. Това е добре да го правим и Вие да го публикувате за всеки месец, защото, за да е успешна тази програма, е важно местната общност да е информирана какво се случва и да могат хората, журналистите, общинският съвет да сравняват това, което се случва в една община, със съседната, с други общини. Да има обществен натиск – там, където нещата са забавени, да се случват по-бързо. Така че само с месечни отчети ще може своевременно да се вземат мерки там, където има забавяне. Иначе, ако си представяте, че чак в края на годината, с отчета на бюджета ще стане ясно какво се случва, ще бъде късно – няма да даде възможност на местната общност да бъде активна и да изисква повече. Защото едно от най-ценните неща, колеги, на тази програма, е конкуренцията, която създадохме, между кметовете и между общините. И ще се види една община спрямо съседната, спрямо други общини как се е справила, какво е постигнала. И хората, които живеят в дадено населено място, ще могат да твърдят кой е бил по-добър, кой е бил по-успешен и това да води до промени, до нови подходи през следващите години, когато се надявам с нашите общи усилия тази програма да бъде запазена. Аз си зададох и този въпрос, госпожо Коритарова, и писмено, и продължавам да твърдя, че нямате основание, и няма причина да не публикувате такива месечни отчети, които ще бъдат страшно полезни и за Народното събрание, и за всеки общински съвет, и за местните общности, и за всички журналисти. А още повече, Вие казахте, че подавате отчети към Министерството на финансите, които са в по-специализиран вид – да, но на тяхна база…
#100 · speech
Господин Димитров, само да формулирате въпроса.
#101 · speech
…можете да формулирате месечен отчет. Искаме месечни отчети, госпожо Председател.
#102 · speech
Благодаря Ви. Имате думата, госпожо Министър. (Шум и реплики.) Ще имате време в отношението да направите препоръки.
#103 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Димитров, Вие знаете, че ние публикуваме на нашата страница, на електронната страница на Министерството на регионалното развитие и благоустройството има такава информация. Не е пълна, но защо трябва да противопоставяме общините? Да, нека има информация коя как се справя… (Шум и реплики.) Ще помислим по този въпрос, стига тази информация, която предоставяме, да не се интерпретира.
#104 · speech
Георги Георгиев
ГЕРБ-СДС, от място
Отчетност, не противопоставяне!
#105 · speech
Отчетност – да. Казвам: отчетност – да. Но понеже знам какви са въпросите на господин Димитров, ежемесечно, което… Ние предоставяме информация. Аз не мисля и не казвам, че Вие злоупотребявате с нея, но нека…
#106 · speech
ПП-ДБ, от място
Аз съм опозиция!
#107 · speech
Но нека…
#108 · speech
Моля, не влизайте в разговори от място, ако обичате. Госпожо Министър, може да направите своя отговор спокойно. (Шум и реплики.) Преминаваме към следващия въпрос. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте.
#109 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Дай и ти препоръки, без въпроси, препоръки, да утрепем парламентарно време!
#110 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Госпожо министър, аз се радвам, че колегите от ПП-ДБ слушат нашите предложения и се вслушват, защото това, което каза господин Димитров, всъщност е направено предложение от нашия колега Коста Стоянов още в началото на годината. Така. Към моя въпрос.
#111 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Крадци на идеи! За пореден път крадат!
#112 · speech
Толкова могат, толкова правят, господин Ганев. На изслушване по същата тема през месец април тази година, проведено съвместно с министъра на финансите, Вие обявихте, че има създаден отдел „Общински проекти и благоустройство“ към дирекция „Водоснабдяване, канализация и благоустройствени дейности“, който да съдейства на общините за благоустрояване на населените места както при подготовката, така и при осъществяването на инвестиционни инфраструктурни проекти, финансирани със средства от държавния бюджет. Освен това Вие обещахте служителите в този отдел да провеждат периодични съвместни срещи заедно със служители на Министерството на финансите, отговарящи за взаимоотношенията с общините, с представители на общините и с участници на строителния процес за всеки един договор, за да може да се следи изпълнението на проектите от Програмата. Затова моят въпрос е: дали се провеждат такива срещи и на какъв период се провеждат, дали се правят протоколи, има ли ги публикувани някъде? Защото аз лично не успях да намеря такива протоколи, а е добре те да бъдат публично достъпни, защото става въпрос все пак за бюджет от около пет милиарда, предвидени за изпълнението на всички инвестиционни проекти. Благодаря.
#113 · speech
Благодаря за въпроса, господин Таслаков. Имате думата, госпожо Министър.
#114 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Ние правим срещи с всички заинтересовани при изпълнение на тази инвестиционна програма. Да, създаден е отдел. Знаете – и споделих пред Вас, за нуждата от още административен капацитет, тъй като един отдел, занимавайки се с изпълнението, отчетността на такава голяма инвестиционна програма, е много трудно. В момента ние разглеждаме заявления за сключване на споразумения, заявления за анексиране на вече сключени такива и постъпилите заявления за авансови или междинни плащания, но не сме отказали комуникация на нито един от местната власт и оказваме непрекъснато съдействие за изпълнение на тази инвестиционна програма. Да, и за нас е важно тази инвестиционна програма да бъде успешна и да докажем, че това е начинът за финансиране на българските общини. До настоящия момент, може би поради все още началото на изпълнението на Програмата, няма провокирано искане с посочени конкретни въпроси или проблеми, които да дискутираме, от никого, затова и към настоящия момент няма проведени такива срещи. Благодаря Ви.
#115 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от представителите на „БСП за България“. Заповядайте, господин Иванов, имате думата.
#116 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Действително тази програма е изключително важна и всички с повишено внимание следим нейното изпълнение. Разбира се, стоят доста въпроси, аз следих внимателно Вашето изложение, но все пак държим да научим някои неща, които, разбира се, идват и от самите общини. На първо място, Вие представихте, че са подадени 1746, ако не се лъжа, заявления за сключване на договори и сте подписали малко над хиляда. Въпросът, който ни задават, е за тези оставащи 700, около 700 споразумения, имате ли някакъв план-график в какви темпове те ще се подпишат? Имате ли в същото време някаква статистика, която можете да ни предоставите? Каква част от тях е с изрядни документи и може да подпишат и каква част от тях са с неизрядни документи, защото има все пак изисквания според Програмата, за да могат да бъдат подписани тези споразумения – дали да има влязло разрешително за строеж в сила, изрядни книжа и така нататък? Не е задължително, знаем, да бъде избран изпълнител, но все пак 700 споразумения са сериозно число. И така, разчитайки на информация, която изнесохте, че тези хиляда деветдесет и няколко споразумения, които са сключени, мисля, ако не се лъжа, казахте двеста и няколко, 260, нещо от този род, общо…
#117 · speech
Два милиарда и шестдесет.
#118 · speech
За два милиарда и шестдесет. Но в същото време имаме около 700, общо близо два милиарда. Тук най-вероятно влизат и проектите на областните центрове, които съм сигурен, че голяма част от тях нямат и сключени споразумения, защото става въпрос примерно за София, а те са най-проблемните, но в крайна сметка жителите на областните центрове не бива да останат настрани от този процес, и техните кметове. Така че това най-вече ни интересува – имате ли някакъв план, защото и това ни притесни, за слабия административен капацитет, който споменахте, че заради това трудно върви, някакъв план и някакъв обозрим срок, в който тези 700 споразумения да бъдат подписани? Благодаря.
#119 · speech
Благодаря за въпроса, господин Иванов. Имате думата, госпожо Министър.
#120 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! През април месец постъпилите предложения за сключване на договори бяха около 1300. Към настоящия момент са над 1700. Ето това говори, че част от общините поетапно подават техните проектни предложения. И в никакъв случай не можем да говорим и коментираме за забавяне на сключване на споразумения. Все още има общини, които са включили техни приоритетни инвестиционни проекти в приложение № 3 и не са подали заявление за сключване на споразумение. Този процес е непрестанен и ние затова, казах, своевременно подготвяме и сключваме споразуменията. Да, действително 700, но част от тях са постъпили миналата седмица, тоест ние сме в сроковете все още за разглеждане, но държа да отбележа, както казах и в моето изложение, за 200 към вчерашна дата имаме готовност за подписване на споразумения. За нови 200 споразумения. И от другата седмица – днес, утре, ще се чуем с кметовете, защото заедно с тях правим, съгласно техния график, да дойдат да подпишем тези споразумения. И да, имаме затруднения в административния капацитет, но с усилия и от други структури, помагане поне в техническа част, която също съпътства този процес, мисля, че се справяме. И това е нашата цел – да докажем, че можем и както винаги, Министерството на регионалното развитие и благоустройството работи със съответната отговорност.
#121 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Втори въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам. Независимите народни представители? Също нямат желание да зададат въпрос. С това вторият кръг от въпроси е изчерпан. Колеги, преминаваме към отношение от парламентарните групи. Имате думата, господин Нанков, да вземете отношение от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#122 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги народни представителите! Общинската програма за инвестиционните проекти на българските общини, която се създаде с бюджета за тази година, е наистина може би най-мащабната, правена някога с публичен ресурс от държавния бюджет. За нейната важност, мисля, че се изговори достатъчно. Факт е, че по резултатите ще можем да оценим нейната ефективност. А какви биха били най-добрите резултати? Именно удовлетвореността на българските граждани от извършените инвестиции и от предоставените от публичните предприятия, които ползват обновената инфраструктура, услуги, на база на реализираните по Програмата проекти. Как беше приета Програмата? Малко хронология, уважаеми дами и господа. Помните, на първо четене в Закона за бюджета беше създаден един механизъм, който беше коренно, с хастара наобратно променен, между първо и второ четене както по отношение на начина на функциониране на системите, на методиката, на процедурите, на всичко останало, на системите за контрол, мониторинг, сключване на договори, разплащане и така нататък, визирам чл. 107 от Закона за държавния бюджет, в който е разписана цялата тази процедура, и на второ място, по отношение на самите проекти както като вид, така и като брой, така и като стойност. От милиард и няколкостотин милиона понастоящем с едно изменение на бюджета нараснаха на над 4,6 млрд. лв. Това е цялата стойност на Инвестиционната програма, която имаме към момента. И аз съм убеден, че тя ще нараства и в бъдеще, като това не са всичките лимити на общините. Информацията е, че в момента тече за междуведомствено съгласуване предложение за промяна на Закона за държавния бюджет с още над 320 млн. лв. нови проекти на българските общини, които, убеден съм, че скоро тези проекти ще бъдат на нашето внимание за нова актуализация на държавния бюджет. Дотук добре. Мащабна програма, всички български общини са бенефициенти, нямаме разделение по никакви критерии, нямаме методика за оценка, всеки, който има готовност, на база на утвърдените лимити, кандидатства. Дотук добре, повтарям. Къде са проблемите обаче? Тъй като имаме и редица проблеми. На първо място, госпожо Министър, Вие отговорихте не с конкретна бройка, но с може би незадоволство по отношение на създадения и унаследения от Вас капацитет за управляване на тази програма. Какво имам предвид, уважаеми дами и господа? Имам предвид, че – Вие споменахте, госпожо Министър, Програмата се управлява от един отдел. Аз бих го нарекъл отделче – 7 човека. Седем човека! А подобни програми, които се изпълняват с европейско финансиране от управляващи органи, все главни дирекции във ведомствата, в които са позиционирани тези оперативни програми, се управляват от стотици, от екип от стотици експерти – сертифицирани управляващи органи по методика на Европейската комисия и на ориентиращите такива. Говорим за седем човека, които Вие сте наследили, да управляват тази огромна програма и ако в момента отчитаме броя на сключените споразумения, разплатените средства – колегата Димитров не беше прав за отчетите, за двата отчета, които споменахте, и там е пишело колко са били разплатените аванси. Ами нула лева за двата отчета! След като дойде служебното ръководство, са започнали да се разплащат и са им изплатени почти 60 млн. лв. авансови плащания! Но коментирайки колко са сключените споразумения, какъв е размерът на сключените споразумения, размерът на изплатените авансови и междинни средства, ние след време ще започнем да питаме как тези седем човека ще осъществяват контрол на тази програма – контрол по изпълнението, по провеждането на обществените поръчки от общините така, както всяка една оперативна програма с управляващия си орган ще осъществява подобен последващ контрол на изпълнението. Тук критиката ми не е към Вас, госпожо Министър, и препоръката, която ще отправя, е съвместно с Министерството на финансите, умолявам Ви, създайте този капацитет, защото наистина ще берем неособено сладки плодове само в рамките на следващите няколко месеца. За бюджета на Програмата не искам да коментирам. За това какво имате като среща Вие споменахте, а колегите зададоха въпроси от почти всички парламентарни групи. Да не се окажем лоши пророци, тъй като в момента по сметките на МРРБ са налични само 400 млн. лв. – само 400 млн. лв. за бюджетната 2024 г., а останалите заявени са 800 милиона! Помним, че имаше една сага в началото на тази година и те отново бяха разпределени в централния бюджет. Аз не искам да съм лош пророк, но естествено, те ще се усвоят и ще се разходват до края на годината за други дейности, дай боже, пак инвестиционни – може би не само в повереното Ви към момента ведомство, но няма да се разходват за общински проекти, а разходването на тези средства и заявяването на авансови и междинни плащания не следва аритметичната прогресия, а геометрична такава. Ако в момента имате заявени авансови плащания за около 100 милиона – под 100 млн. лв. споменахте, и изплатени над 50 милиона, то бъдете сигурни, че в следващите месеци, когато вече стартира и самото изпълнение на подписаните от Вас споразумения на проектите, изпълнението в следващите месеци ще бъде и във физически, и във финансов план в пъти по- голямо от това през месеците май и юни. Това е с две думи. Да пожелая успех на всички бенефициенти, на всички български общини, на Вас в контрола и в реализирането на Програмата. Тя наистина е направена в интерес на всички български граждани – без да си присвояваме ние, Вие или който има заслугите за тази програма, тя е регламентирана в Закона за държавния бюджет. Всички знаете под чие давление се направи Програмата, как беше съответно процедирана и изменена. За съжаление обаче, по отношение на управлението към момента Вие сте насадена – още веднъж ще повторя, на пачи яйца. Моля Ви се наистина да предприемете от Министерството на финансите необходимите мерки. Благодаря Ви, колеги. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Нанков. Отношение от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядайте, моля. Имате думата, госпожо Михайлова.
#124 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Председател, госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Преди всичко искам да подчертая някои основни моменти. Инвестиционната програма за общинските проекти, включена в приложение към националния бюджет, на първо място, е инструмент за подобряване на качеството на живот на българските граждани. Това не е финансово упражнение, това не е желание за регулиране на финансовите потоци, това е крачка към подобряване на общата инвестиционна политика на страната ни. Трябва да подчертая, че това е иновативен инструмент за България. Трябваше да минат години, в които българската администрация да разбере, че само финансирането от подкрепата на Европейските структурни фондове не е достатъчна за решаване на ежедневните проблеми на територията на България в различните видове общини. Освен това – това е крачка към преминаване към така нареченото програмно бюджетиране в страната, програмно бюджетиране на инвестиционния процес. Правя тези уговорки, защото всички ние тук от това, което чух, и от отговорите Ви, госпожо Министър, за което благодаря, сме съгласни, че Програмата е насочена да подобри жизнената среда. Програмата е модернизиране на процеса на финансиране. Програмата подобрява административния капацитет на местните власти. Програмата освен това подобрява инвестиционната среда и подкрепя индустрии, които създават работни места, което е изключително важно за България, и това е една от целите ѝ. Освен това тя предлага и баланс на инвестиционния процес за уеднаквяване на потоците, подкрепа от Европейския съюз и националния бюджет, което е нормално. Но от всички отговори се видя, че на този етап в края на юни – първата година от реализация на Програмата, ние имаме добър брой сключени споразумения, скромна сума изплатени авансови плащания, много скромна, и ограничен бюджет за осъществяване на плащания до края на годината. И още нещо, което аз разбрах от въпросите и Вашите отговори. Ние имаме проблем с административния капацитет за управление на тази програма в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. И тук аз искам да подчертая, че съм благодарна за това изслушване, защото то ни дава възможност да дадем и препоръки, но заедно с това да очертаем и това в какви посоки трябва да работим. На първо място, аз бих казала, че Вие ще получите подкрепа от тази зала, ако направите крачка за подобряването на капацитета за администриране на Програмата. Всички предложения на колегите – за контрол, за навременна информация, за техническа помощ към общините, за проследяване на проектите, за анализ на това какви проекти в какви насоки има, за развитие на Програмата в бъдещите години, всичко това поставя изискване колко хора, с каква подготовка, при каква организация и какви правомощия в Министерството на регионалното развитие могат да управляват такава програма. На второ място са всички въпроси, които основно поставиха колегите ми от Движението за права и свободи. Ние питаме за координацията между институциите, тъй като инвестиционните проекти, особено на територията на общините, предполагат много добра координация между институциите – били те министерства или агенции на подчинение на едно министерство, за да се гарантира плавен процес. В противен случай ние рискуваме реализацията на един друг или на много проекти поради това, че не можем да преодолеем някоя елементарна съгласувателна процедура, което е проблем. Мисля, че чухте от всички тук, че ние бихме подкрепили всякакви стъпки за подобряване на тази среда. На трето място, дори вече чух ангажимент от колеги, ако са необходими законодателни промени – като например в Кадастъра. Вие споменахте, че в тази сфера е имало Законопроект и това Народно събрание може да поеме според мен ангажимента такава стъпка да се направи, за да гарантираме плавната реализация на такава програма и в бъдеще, защото това не е еднодневно упражнение. Това е амбициозен ангажимент за развитие на инвестиционния процес в България, изключване на националния бюджет за такъв инвестиционен процес. Разбира се, трябва да работим много за капацитета на общините и също да помислим за това те готови ли са за такова усилие и как могат да се справят. Убедена съм, че можем да постигнем и добър синхрон с всички индустрии, които са свързани с реализацията на Програмата, като се започне от строителния бранш и се приключи с всички допълнителни доставки за реализация на проекти. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#125 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Михайлова. Преминаваме към следващото отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Имате думата, господин Цеков.
#126 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Неколкократно вече беше подчертана важността на тази програма. Тя е истинска революция в подхода на осъществяване на регионалната политика със средства от националния бюджет. За първи път в последните десетилетия националното финансиране, отделено за развитие на общинската инфраструктура, надхвърля многократно европейското финансиране – какъвто трябва да бъде и какъвто е правилният подход. Чрез различните инструменти на Европейския съюз в десетгодишния период за изпълнение на една оперативна програма или програма на Европейския съюз, а тук включваме периода за допустимост на разходите. В България влизат горе-долу 3,5 млрд. лв. за тези 10 години, а сега даваме възможност за 3 години над 5 милиарда да бъдат насочени към превръщането на населените места в България в места за пълноценен живот на българските граждани и това е една предизвикателна инициатива, една чудесна инициатива, ако бъде доведена до успешен край. Какви са големите предизвикателства? Те станаха ясни и в настоящата дискусия. Една такава програма поставя под изключителен стрес капацитета, на първо място, на самите бенефициенти. Това стана ясно от изнесените данни за степента, в която тези бенефициенти са готови ефективно да усвоят предоставените средства – едно е да заявиш и да разпишеш мечтите си в приложение №3 към Закона за държавния бюджет, друго е да стигнеш до физическо изпълнение. Има подадени 170 искания за плащания към настоящия момент, от които половината на този етап са установени, че са годни. 53 милиона вече са разплатени, предстоящи вероятно още в рамките на този порядък. Това показва, че българските общини към този момент все още има какво да свършат по отношение на това тези проекти да се превърнат в реалност и че всъщност желанията надвишават възможностите на този етап. По отношение на капацитета на държавата да администрира една подобна програма, съгласен съм, че това е изключително предизвикателство – Програма, която надвишава по обем оперативните програми и която е разписана креативно в един текст на Закона за държавния бюджет и два подзаконови акта. На първо място, трябва да тръгнем от институционалната рамка. Не се прави така устойчива програмна реализация! Имах възможност в предишното изслушване в рамките на Четиридесет и деветото народно събрание да изразя мнението, че е необходимо специално законодателство – специализирано законодателство за планирането, за договарянето, за отчитането, за верифицирането на разходите на националните капиталови инвестиции. Това е едно от предизвикателствата, с които смятам, че настоящият парламент, дай боже, да има живот, трябва да се занимава, така че да създаде подходящата институционална рамка и тогава да не си задаваме въпросите стига ли капацитетът в Министерството на регионалното развитие. По отношение на настоящия капацитет в Министерството бих искал да подчертая моите лични впечатления, че макар и с ограничен персонален състав, дирекция „Водоснабдяване, канализация и благоустройствени дейности“ в значителна степен се справи с процеса на договарянето. В рамките на по-малко от два месеца бяха прегледани над 1000 заявления, сключени са над 700 споразумения. Сега в следващите 2 месеца темпът е аналогичен. Тук бих искал да опровергая твърдението, че по тази програма работят седем души. Не, работи цялата дирекция! Работи цялата дирекция начело с нейния директор, хората полагат изключително много усилия, за които следва да сме им благодарни, при положение че ние сме задали такава законодателна рамка, която прехвърли на Министерството на регионалното развитие един изключително предизвикателен товар. Сега нашата задача е да подобрим въпросната институционална рамка. От гледна точка на опасенията доколко тази програма ще срещне финансови проблеми през настоящата година, считам, че са абсолютно несъстоятелни подобни твърдения на базата на изнесените факти. На 17 април 2024 г. финансовият министър госпожа Петкова изрично подчерта, че в централния бюджет са налични 1 млрд. и 200 млн. лв. извън тези, които се намират в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Към настоящия етап няма никакво основание да се счита, че тези пари ще бъдат разходвани за други проекти. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Една минутка и ще завърша. В този смисъл дори наличните 400 млн. лв. към момента в Министерството на регионалното развитие и благоустройството са пределно достатъчни на фона на подадените 170 искания за междинни плащания. Моята прогноза е, че в рамките на и предвид липсата на анализ от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, поднесен към настоящия момент, е, че в настоящата бюджетна година Програмата няма да срещне никакви финансови затруднения и това е ясно. За да не спекулираме относно това каква е степента на изпълнение на Програмата и дали ще стигнат финансовите средства, е добре да се въведе практиката на редовни отчети не в прекомерен детайл, но от гледна точка на това колко са постъпилите заявления с конкретно посочване на общините, които са ги подали, и кои са разписаните споразумения, на каква стойност са, респективно колко са направените плащания по отделните споразумения. Това не е нездрава конкуренция между общините, това не са факти, които ще послужат за база на манипулативни внушения. Това е нормална публичност – когато разходваме бюджетни средства, трябва да има ежемесечна отчетност. Неслучайно в Закона за държавния бюджет е предвидено тези проекти да бъдат отчитани в платформата ИСУН, което ще позволи именно такава публичност. В заключение, бих искал да призова всички народни представители да престанем със спекулациите относно тази програма, а да обединим усилията си така, че националното капиталово финансиране за българските общини да се превърне в една устойчива национална политика, за която да създадем подходяща законодателна и институционална рамка. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#127 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Преминаваме към отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате думата, господин Стоянов.
#128 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Министър, от казаното дотук да отбележим, че има сключени споразумения за малко над 1000 проекта, при положение че общата им бройка е 2256 броя, или имаме под 50% сключване на споразуменията. Това за мен е притеснително с оглед на факта, че този бюджет беше приет през миналата година и вече са изминали седем месеца, а все още имаме под 50% договаряне по Инвестиционната програма на общините. Разбира се, кметовете по всяка вероятност също имат вина за това нещо, защото може би са подали информация, която е била непълна. Знаем, че при самото кандидатстване трябваше всяка една от общините да подаде един формуляр, в който да отбележи по всеки един проект с какви документи разполага. Явно е, че има общини, които все още не са сключили нито едно споразумение, за съжаление. Вие също сте запозната с този факт, срещали са се наши съмишленици с Вас по тази тема и се надявам причината за това да не са кметовете – че не са от подходящата политическа сила. Мисля си, че ние трябва да водим конструктивен диалог и ще следим за това дали се сключват споразуменията с всички общини съгласно посочените правила. Няма да споменавам сега кои са общините, но има такива. Вие много добре ги знаете. Ние ще следим за техния напредък. Мисля, че забавянето се дължи малко или много и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството заради липса на координация или по-скоро на разяснителна кампания за това как кметовете да си подредят нещата и как да започнат с процедурите, преди да сключат договорите. Това е процес, който може да бъде изчистен. Най-важното тук, както и преждеговорещите казаха, е административният персонал. След като не е достатъчен административният персонал, от Вас като ръководител на Министерството зависи да увеличите това звено или пък да създадете съответна дирекция, тъй като това е Програма за 5 млрд. лв. – все едно една от оперативните програми, където знаем с какъв административен капацитет се разполага. Тук виждам положително отношение от всяка една от политическите групи, така че Вие ще имате подкрепа в тази връзка. След като говорим за Програма от 5 милиарда, няма какво да коментираме няколкостотин хиляди лева, които трябва да се отделят по всяка вероятност, за да се набере необходимият допълнителен персонал. Тази програма е предизвикателство пред целия строителен бранш, защото по едно и също време ще трябва да се изпълняват множество сходни проекти в цялата страна. Това вече го бяхме споменали на изслушването през месец април. Тук искам да отворим дебата – може би не е сега моментът, но се обръщам към всяка една от парламентарните групи за това, че трябва да вземем отношение по проблемите в строителния бранш. Вие сигурно също сте говорили с Камарата на строителите в България, с Камарата на архитектите, с Камарата на инженерите и с всички строителни организации по проблемите с липсата на кадри, специалисти и за все по-малкия интерес от страна на младежите да учат в Строителния университет. Смятам, че това е един много сериозен проблем. Няма да кажа, че ВиК специалистите, които завършват Университета по архитектура, строителство и геодезия през тази година, се броят на пръстите на едната ми ръка, а пък ВиК проектите ще продължат и през годините напред, в следващия програмен период. По всяка вероятност и в по-следващия. Затова обръщам внимание на залата, че трябва да отворим този дебат, който е от съществено значение. Тъй като не отговорихте конкретно на въпроса (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), приключвам, госпожо Председател, за това какво ще се случи при забавянето на проектите, смятам, че отсега е необходимо да се предвиди удължаване на срока, защото със сигурност има общини – мога да Ви кажа, че Община Варна за разлика от Столична община – там от 51 подадени проекта, всичките, 100%, бяха предложени за актуализиране. Там със сигурност голяма част от проектите ще бъдат с изключително забавяне и по всяка вероятност няма да бъдат изпълнени до 2026 г. Така че още отсега е необходимо да обърнем внимание на удължаване на срока на проектите, които няма да могат да бъдат изпълнени до края на 2026 г., тъй като всеки един от проектите е важен и трябва да бъде изпълнен. В тази връзка трябва да се помисли, включително с вероятно приемане в Народното събрание. Ние също, както преждеговорещите, държим на периодични срещи от страна на Вашия екип в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и екипа в Министерството на финансите, които отговарят за програмите, още повече Вие през месец април на изслушването лично обещахте, че ще се правят такива срещи. Необходимо е тези срещи да завършват с протоколи и протоколите да бъдат публични и достъпни, защото, пак повтарям, все пак говорим за една програма от 5 млрд. лв. Във всички тези обстоятелства и факти от наша страна ще получите подкрепа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#129 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Преминаваме към следващото отношение – от парламентарната група на „БСП за България“. Имате думата, господин Иванов.
#130 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! От целия дебат, който се разви в залата, стана ясно, че за всяка една от политическите сили изпълнението на тази инвестиционна програма е изключително важно, защото това засяга всички български граждани. Разбира се, бяха посочени, идентифицирани няколко проблема, които Вие да успеете като служебен министър, надявам се да има и редовен кабинет, който да започне да ги решава, разбира се, като от тях се открояват, поне ние забелязахме няколко неща, които споделихме тук с Вас и с колегите. На първо място, необходимостта от ясен план и стратегия за подписване на споразуменията, които са подадени. Те са близо 700 споразумения, които са подадени от общини към Вас. Споделям виждането на колегите от ГЕРБ и от ДПС, че такъв сериозен ресурс, който е предвиден, съответно трябва да управлява Вашето ведомство, трябва да бъде много по-сериозно администриран, отколкото е в момента. Защото дори Вашите предшественици да са Ви оставили едно отделче, както беше казано, да работи, мисля, че Вие трябва много сериозно да хвърлите ресурс, за да се засили именно работата в тази посока, защото сумата на проектите, които би трябвало да се реализират, е изключително огромна. Броят на документите, които трябва да се разгледат, съответно да се контролират извършваните дейности от общините, е изключително сериозен. Ако сега имате подписани за няколко десетки милиона споразумения за аванси, те в един момент ще започнат да растат в геометрична прогресия. Предвид броя подадени проекти означава, че Вие много бързо трябва да се организирате да работите. Това не търпи и ден отлагане. Другият проблем, който вчера възникна след изслушването на финансовия министър госпожа Петкова, е, че изпълнението на бюджета до края на годината трябва много внимателно да се следи, за да могат да се осигурят всички средства, които са необходими, за да не стане така, че Вие сте подписали споразумения, общините чакат средства, в същото време се бавят нещата, защото средствата ги няма. За решението на този проблем ще носят отговорност залата и политическите партии, защото, няма ли редовен кабинет, е под въпрос и приемането изобщо на бюджет за следващата година, оттам нататък и всичките проблеми, които следват. Една препоръка от наша страна, защото със сигурност има по-малки общини, които самите нямат необходимия административен капацитет. Това го чухме при много от срещите с кметовете. Може би ще се наложи в един момент да помислите, и то най-скоро, за експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, които да могат да помагат на тези малки общини, защото не са виновни гражданите, които живеят там, за това, че управниците им не могат да се справят със задачата да подадат при Вас готови инвестиционни предложения или нямат необходимите средства поради липса на постъпления в бюджета или нещо друго, за да могат да организират целия този процес. Сигурно и по този проблем трябва да се помисли, защото голяма част от общините може би не са подали заради липсата на необходимите технически възможности, за да изготвят своите проекти, разбира се, съответно за изменение в законодателната рамка, които съм 100% сигурен, че са срещнали трудности както от страна на Министерството, така и от страна на самите общини в тази посока. Докато работи този парламент, се надявам да се сформират комисиите и да могат да се направят тези законодателни изменения, Вие споменахте някои от тях тук, просто да се задвижи процесът по-бързо, за да може да се случат, за да не бъде в ущърб на българските граждани. Още един въпрос, на който да обърнете внимание, защото съм сигурен и това е наше наблюдение, че голяма част от тези, които не са подписали споразумение, са големите областни центрове – голяма част. Да се наблегне върху този проблем, защото там са ситуирани голям брой жители, граждани, където по проектите дори не са подписани споразуменията още. Може би София е частен случай, но има и други областни центрове, където поради различни причини и кметовете с опит още не са стигнали до подписване на споразумения, а там са с по-големи бюджети. В крайна сметка, дори да се мисли за удължаване на срокове или каквото и да било, но в областните центрове е изключително важно да се реализират техните проекти. Така че ние с интерес ще следим целия развой на събитията. Пак казвам, тази програма е изключително важна и на Вашите плещи тежи изключително голяма отговорност за успешното ѝ реализиране. Благодаря Ви.
#131 · speech
Благодаря, господин Иванов. Преминаваме към отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Не виждам желание. От парламентарната група ВЕЛИЧИЕ? Не виждам желание. Колеги, с това тази точка от дневния ред е изчерпана. Благодарим на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството госпожа Виолета Коритарова за днешното участие и изчерпателните отговори. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ КАЛИН СТОЯНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДОБРОВОЛНОТО ПРЕДАВАНЕ НА ИЗДИРВАНИЯ С ЧЕРВЕНА БЮЛЕТИНА НА ИНТЕРПОЛ ЕВЕЛИН БАНЕВ – БРЕНДО ЗА ИЗТЪРПЯВАНЕ НА ВЛЯЗЛА В СИЛА ПРИСЪДА, ПОСТАНОВЕНА СРЕЩУ НЕГО ПРЕЗ 2018 Г., С КОЯТО МУ Е НАЛОЖЕНО НАКАЗАНИЕ „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА“ ЗА СРОК ОТ 6 ГОДИНИ.
#132 · speech
Госпожо Рангелова, заповядайте за процедура.
#133 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Докато чакаме министъра да дойде в залата и във връзка с точката, която предстои да разглеждаме, моля да бъдат допуснати до пленарната зала следните лица: главен комисар Атанас Илков – директор на Главна дирекция „Национална полиция“, главен комисар Антон Златанов – директор на Главна дирекция „Гранична полиция“, старши комисар Боян Раев – заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, и старши комисар Дамян Лечев – директор на дирекция „Международно оперативно сътрудничество“. Благодаря.
#134 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Ще подложа на гласуване процедурата за допуск на посочените лица. Гласували 129 народни представители: за 126, против 3, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля да поканите лицата в залата. Преминаваме към изложението на вносителя. Заповядайте, госпожо Рангелова.
#135 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, настоящото изслушване е във връзка с доброволното предаване на издирвания с червена бюлетина от Интерпол Евелин Банев – Брендо на 24 юни 2024 г. за изтърпяване на влязла в сила присъда, постановена срещу него през 2018 г., с която му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от шест години. На 24 юни Евелин Банев – Брендо се появи изненадващо пред портите на Централния софийски затвор, придружаван от своя адвокат, след като за българските власти официално той се укрива вече повече от 6 години. Този акт по предаване беше показен, публичен и нещо повече – беше заснет и се предаваше от репортер на една бургаска медия – „Флагман“. До този момент за Банев беше известно, че има наложена шестгодишна ефективна присъда от българския съд, заради това че е участвал в организирана престъпна група, създадена за финансови операции със средства, за които е знаел, че са придобити чрез трафик на наркотици. Преди присъдата му да влезе в сила през 2018 г., Банев напуска пределите на страната и през месец юли същата година официално е обявен за издирване с червена бюлетина на Интерпол. През месец септември 2021 г. медиите съобщават, че е постъпила информация за задържането на Евелин Банев в Украйна, но украинската държава отказва да го ескортира предвид на обстоятелството, че към онзи момент Банев е бил с украинско гражданство. До днес няма информация как осъденият през 2018 г. на 24 юни 2024 г. се оказва на българска територия, в град София, при положение че е обявен за международно издирване от години и последната информация на нашите власти е, че той официално последно се намира на територията на Украйна. След предаването на Банев в Централния софийски затвор в понеделник се появиха предположения, че Банев е на територията на България от две години, като в тази връзка, с тази хипотеза се припомнят и два случая, които не доведоха до конкретни данни от проверки и някак си оставиха усещане във всички нас, че няма желание да се работи по тях, а случаите са следните: Първо, когато през месец юни 2020 г. малък самолет „Пайпър“, нисколетящ, навлезе във въздушното ни пространство, презареди край град Видин и кацна между Търговище и Шумен, тогава стана ясно, че литовецът Брониус Заронскис е продал машината на украинци седмица преди полета до България. Тогава проверката не установи нито авиатора, нито пасажерите на този самолет. Към тази дата изявлението на главния секретар на Министерството на вътрешните работи от кабинета Петков е следното: определено ние не сме го засичали и на този етап продължава да се издирва. По това време министър на вътрешните работи е Бойко Рашков, който не изпраща проверка в нощта, в която научава, че този самолет е преминал през седем натовски въздушни граници, преодолял е нашата противовъздушна отбрана и е навлязъл на територията на България. Мотивите, с които министър Рашков – към онзи момент министър от кабинета Петков, не изпраща проверка на място, са лошите метеорологични условия. Вторият случай, с който медиите сезираха обществото, че има данни, че Банев се намира на територията на България, е от пролетта на миналата година, когато излиза информация, че той отива пред кмета на врачанското село Тлачене до Бяла Слатина, за да завери пълномощно, което е предоставил по-късно на своя адвокат Силвия Найденова, което пълномощно е представено от този адвокат по едно висящо наказателно производство в Софийски градски съд, председателстван от съдията Николай Младенов. Това пълномощно Банев заверява пред кмета на селото – Тошко Сашов, кмет от ГЕРБ. Половин година по-късно отиват разследващи полицейски органи в селото, за да снемат сведения от кмета, и както можете да се досетите, разбира се, и това разследване не стига до конкретни данни – нещо повече, официалното становище на Министерството на вътрешните работи е, че не е установено и нямали категорични данни дали Банев е бил и е положил подписа си пред кмета на това село, при положение че това пълномощно е представено по висящо съдебно производство и съдържа данни за това, че кметът в качеството му на длъжностно лице е заверил, след като е снел самоличността на лицето, което полага подписа върху пълномощното. И така до понеделник официално за българските власти Банев все още е издирван, когато той спокойно се озовава пред портите на затвора, където изненадва дори и охраната му, и това се вижда изключително добре от приложения в медиите видеоматериал, заснет от медия „Флагман“. Вижда се и се чува как служителят на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, който отваря портите на Централния софийски затвор, на първо място, въобще не разпознава издирваното с червена бюлетина лице Евелин Банев, а още по-трагичното е, че след като установява неговата самоличност и чува от него лично желанието му да се предаде за изтърпяване на ефективното му наложено наказание, гони Банев на улицата, извежда го от двора на затвора, тъй като трябвало да се консултира с началника си. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Според информацията до момента, която следим в медиите и която в голямата си част почива на коментари на бивши вътрешни министри, на бивши висши полицаи и на лица от ъндърграунда, два са възможните варианти защо Банев в понеделник спокойно, пеш и доброволно, със сак на раменете си се предаде в центъра на София. Първият е, че са му съдействали българските служби, подпомагани и посъветвани, разбира се, от партньорските ни служби. Вторият е, че Банев въобще не се е прибирал, тъй като не е напускал територията на България. Изказваните в медийното пространство вероятни причини защо сега се предава Банев и доброволно отива в затвора и бяга ли от нещо, или от някого, отново са две. Те отново се лансират от бивши вътрешни министри назад в годините на целия ни злощастен преход и те са, че търси закрила от наркобосове и мафиоти или търси закрила от висши политици, управници и магистрати. Всички тези факти, уважаеми господин Министър, налагат да дадете отговори на много въпроси, които вече не търпят увъртане. Случаят с Банев е аналогичен и на друг случай, известен от близкото минало – този на Ангел Христов от Дупница, който се търсеше заедно с Пламен Галев от 2012 г., а преди година стана ясно, че той се е намирал през цялото време на територията на страната, където умира при неизяснени обстоятелства, но да приемем, че е от естествена смърт в дома си в едно дупнишко село. И там МВР започна проверка, но и до днес нямаме информация бил ли е напускал страната Ангел Христов или не. При всички положения този случай повдига много въпроси и за охраната на нашите граници и изобщо за начина, по който хора, които се издирват, влизат и излизат, напускат територията на страната, както и работят ли българските служби, или покровителстват лица от ъндърграунда?
#136 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Господин Министър, в рамките на десет минути заповядайте да предоставите информация по темата.
#137 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! На 28 май 2012 г., започвам доста по-назад, в дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ е получена информация от Бюро SIRENE Италия, според която италианските съдебни власти са обявили за международно издирване с цел арест и екстрадиция българския гражданин Евелин Николов Банев, по прякор Брендо. Италианските власти са информирани, че към тогавашния момент Евелин Банев е в затвор в град София. Съгласно постановление на Върховната касационна прокуратура от 18 юли 2012 г. се уговаря временно предаване на лицето на Италия за срок от една година. На 26 юли 2012 г. Банев е временно предаден на италианските власти на основание европейска заповед за арест. В периода 2012 – 2013 г. Евелин Банев неколкократно е предаван на италианските власти и впоследствие връщан в Република България на основание решение на органите на съдебната власт. По данни на задграничния представител на МВР на 8 юли 2013 г. първоинстанционният съд в град Милано е признал за виновен Евелин Банев, като му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от 20 години. На 6 февруари 2013 г. Евелин Банев е обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система и от Румъния на основание издадена на 5 февруари 2013 г. европейска заповед за арест от съд в град Букурещ като обвиняем за създаване на организирана престъпна група с цел трафик на наркотични вещества. В момента на обявяването на Банев от румънските власти е била в ход процедура по уговаряне на временно предаване на посочения в Република Италия с цел участие в съдебно заседание. На 27 февруари 2013 г. в изпълнение на Постановление на ВКП Евелин Банев е временно предаден на Република Италия. С протокол от 26 юни 2013 г. Софийският градски съд е прекратил производството по разглеждане на европейската заповед за арест, издадена от властите на Румъния, тъй като по това време Евелин Банев е бил временно предаден на властите в Италия и се е намирал там. С решение на Апелативния съд – София, е отменено решението на Софийския градски съд, с което е било допуснато предаването под условие на Евелин Банев на властите в Румъния, като Апелативният съд – София, е отказал изпълнението на издадената от румънските власти европейска заповед за арест. От 2014 г. Банев има наложена забрана за напускане пределите на Република България, наложена по инициатива на Апелативния съд – София. На 27 октомври 2016 г. Евелин Банев се явява в Столичната дирекция и подава заявление за издаване на лична карта. На следващия ден се явява и в Пътна полиция към СДВР и подава заявление за издаване на свидетелство за управление на моторно превозно средство. Предвид решението на Апелативния съд в София за отказ от изпълнение на издадената от румънските власти европейска заповед за арест е изпълнена само мярката по установяване на адрес по въведените международни издирвания съгласно установените правила. На Евелин Банев на основание подадените от него заявления са издадени съответно лична карта и свидетелство за управление на превозно средство със срок на валидност до 2026 г. На 11 юли 2017 г. Евелин Банев е обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система от Румъния на основание издадената на 29 юни 2017 г. нова европейска заповед за арест от съд в град Букурещ за трафик на наркотици, като същият се издирва с цел изпълнението на наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от 10 години и 6 месеца. На 21 май 2018 г. на Евелин Банев е регистрирана втора забрана за напускане пределите на Република България по искане на Софийската градска прокуратура във връзка с влязлата в сила присъда на Софийския градски съд. На 25 юли 2018 г. за Евелин Банев е въведен сигнал в Шенгенската информационна система на основание европейската заповед за арест, издадена от Софийската градска прокуратура на 20 юли 2018 г. във връзка с влязлата в сила присъда на Софийския градски съд, с което Банев е признат за виновен и му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от 6 години. По искане на Върховната касационна прокуратура Евелин Банев е обявен за международно издирване от Интерпол с червена бюлетина. Последното официално отразено преминаване на Евелин Банев през контролните пунктове на Република България е на 13 юли 2013 г., като тогава лицето е конвоирано от Република Италия във връзка с участието в наказателно производство. На 7 септември 2021 г. в дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ е постъпила спешна телеграма от Бюро „Интерпол – Украйна“ за задържането на Банев на територията на Киевски регион. От дирекцията своевременно е потвърдена валидността на международното издирване на Банев, предоставени са негови пръстови отпечатъци и снимков материал, както и издадената от Софийската градска прокуратура европейска заповед за арест. На следващия ден – 8 септември 2021 г., всички необходими документи за екстрадицията на лицето са предоставени на дирекция „Международно оперативно сътрудничество“, съответно от Върховната касационна прокуратура и от Софийската градска прокуратура и незабавно са препратени на Бюро „Интерпол – Украйна“. На 1 октомври 2021 г. след излязла в медиите информация за освобождаването на Банев е изпратена спешна телеграма до Киев за незабавно потвърждение и предоставяне на подробни сведения. В последвалия отговор на Бюро „Интерпол – Украйна“ уведомяват, че по решение на Апелативен съд – Киев, лицето действително е освободено, тъй като е установено, че същият има придобито украинско гражданство. На 29 юли 2022 г. Евелин Банев е обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система и от Италия на основание издадена на 22 ноември 2021 г. нова европейска заповед за арест от съд в град Милано. В началото на 2023 г. е извършена проверка по повод използвано пълномощно, съгласно което Банев упълномощава адвокат от Софийската адвокатска колегия да го представлява и защитава. Въпросното пълномощно, носещо дата 18 май 2022 г., е удостоверено с подписа на кметски наместник на село Тлачене, област Враца. Проведена е беседа, като същият твърди, че Банев е присъствал по време на заверката на документа, но не е разговарял с него. В хода на проверката не са събрани категорични данни, които да сочат, че издирваното лице е посетило село Тлачене по повод на извършената заверка на документа. Във връзка с издирването на Евелин Банев са проведени комплекс от оперативно-издирвателни мероприятия с цел установяване на неговото местонахождение и задържането му. Проверени са множество адреси, лица и места, където евентуално може да се укрива Евелин Банев. С всички страни, за които е придобита информация, че Банев е използвал техни документи за самоличност, а именно турски, гръцки, украински, унгарски и молдовски, е водена официална кореспонденция и са провеждани работни срещи с техни полицейски представители с цел установяване механизма на придобиване на документите, евентуалното му местонахождение и неговото задържане. От извършените справки в автоматизираните информационни системи на граничен контрол не е констатирано, че лица с имена и дати на раждане, за които се знае, че са използвани от Евелин Банев, да имат регистрирани гранични преминавания през контролно-пропускателните пунктове на Република България. И както стана ясно, на 24 юни тази година той се яви доброволно пред Софийския централен затвор за изтърпяване на наложеното му наказание „лишаване от свобода“, като в себе си носеше валидната лична карта, която е издадена през 2016 г. и е валидна до 2026 г. Тук искам ясно да заявя, в Министерството на вътрешните работи има информация, според която Евелин Банев – Брендо е влязъл на територията на България в периода от края на месец март до началото на юни 2022 г. Това е свързано и с обстоятелствата, които са покрай самолета. Както всички разбрахме тогава, по времето на действащия тогава вътрешен министър господин Рашков (шум и възгласи: Еее!“ от ГЕРБ-СДС), въпросният самолет беше преминал през няколко европейски държави, кацнал временно и за малко на едно летище до Видин, презаредил и отново продължил и кацнал в района на Търговище. Тогава, доколкото ние разбрахме от изявленията, които се даваха от тогавашното ръководство, е, че е имало получено късно обаждане вечерта, но поради причината, че времето било много лошо, вероятно може би липса на стиковка между МВР и Министерството на отбраната, не са взети никакви мерки и затова ние вървим доста след събитията. Но аз съм убеден, че в сравнително кратък период от време ще установим и ще потвърдим информацията, която имаме. Убеден съм!
#138 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Преминаваме към първия кръг от въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Господин Терзийски, заповядайте.
#139 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, Вашето изложение беше доста детайлно и подробно за работата от 2012 г. до настоящия момент на работата на Министерството на вътрешните работи. Моят въпрос към Вас е: по време на случая с прелитането на този самолет Вие бяхте директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, моля да разясните, естествено в обема, който може да бъде достояние в едно открито заседание, какви действия са извършени от Вас и каква работа е извършена от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ по това време по този случай? Благодаря.
#140 · speech
Благодаря Ви, господин Терзийски. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#141 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Да, докато господин Рашков изчакваше да се оправи времето (смях от ГЕРБ-СДС), аз като директор на ГДБОП предприех необходимите оперативни действия. В резултат на образуваното следствено дело тогава първоначално, успоредно с него, ние работихме оперативно по този случай. Впоследствие следственото дело е преобразувано в досъдебно производство и в момента мисля, че се наблюдава от Окръжна прокуратура – Видин, ако не греша. Но установени са двамата човека. Пак казвам, в резултат на изключително сериозен обем от оперативно-издирвателни мероприятия са установени двамата човека, които са били в близост до това летателно средство. Събрани са достатъчно доказателства за тях. Повдигнати са им обвинения, госпожо Рангелова, и нашата информация е, че те търсят вариант за споразумение към момента. Така че доста работа се свърши и тя не е само дотук. Успоредно с това в ГДБОП започна разследване и по отношение на престъпна група. Говоря: престъпна група, която се занимава с такива незаконни прелитания предимно с цел контрабанда, и тези двама човека, които са към онзи случай, са част от тази група, за която аз повече няма да давам информация, тъй като и в момента върви разследването. Но само да се знае, че преди около месец съвместно между ГДБОП, Софийска градска прокуратура и съседна на нас страна, с която работим, ние задържахме тези хора и в момента се работи още по тях, така че считам, дотук да спрем. Но тези двама човека, за които са повдигнати обвинения и които търсят вариант за споразумение, са част от голямата група, която ГДБОП разработи съвместно с партньорски служби и за която вероятно в следващи дни или седмици ще получите повече информация. Благодаря Ви.
#142 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“ има ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Госпожо Бориславова, заповядайте.
#143 · speech
ПП-ДБ
Последните събития от тази седмица, които започват в понеделник сутрин в 7,30 ч. с изненадващото появяване на господин Брендо (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), през изненадващото появяване (шум и реплики от ГЕРБ-СДС)… Колеги, ще Ви изчакам да се успокоите, няма проблем.
#144 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За Вас просто Брендо! (Смях от ГЕРБ-СДС.)
#145 · speech
Радвам се, че първата ми поява на тази трибуна се посреща с такъв ентусиазъм от колегите от ГЕРБ, но все пак бих искала да мина по същество. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Както казах, последните събития демонстрират, че от една страна, МВР обича да бъде изненадвано, от друга страна, самото то обича да изненадва, както направи тази сутрин в студиото на bТV. Също така разбрахме (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), че за министъра на вътрешните работи е изключително важно да инспектира лично три велоалеи в София, но не е толкова важно да се появи на място, когато полицаи бият футболни фенове и журналисти – тогава отива на кино. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#146 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нещо не разбрахме.
#147 · speech
И затова бих искала да попитам: ако за господин министъра това, което се случва през последната седмица, е толкова важно и той наистина работи така отдадено, както твърди, още от времето, когато е бил подчинен на господин Рашков, демек са работили заедно по този казус, какво стана и какво предприе МВР през последната една седмица, за да спре да бъде изненадвано като журналист на bТV в сутрешно студио от появата на международно издирвани престъпници на територията на България (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), които доброволно се предават? Какви бяха стъпките, които МВР предприе в последната една седмица да установи защо това е допуснато, какво ще направи занапред, за да се прекрати практиката на взаимната изненада? Ако имате нужда от някаква помощ, съдействие, законодателен акт, моля да споделите с нас, защото това трябва да престане. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#148 · speech
Реплика От Герб-Сдс
Джаф-джаф.
#149 · speech
Господин Министър, ако желаете, заповядайте да отговорите, ако сте разбрали въпроса.
#150 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Госпожо Бориславова, може би нямаше да се налага да водим това разследване в продължение на две години, ако тогава времето беше хубаво (смях и ръкопляскания) и имаше някаква реакция. Две години! Две години реално ние вървим след събитията.
#151 · speech
ПП-ДБ, от място
Какво направихте Вие?
#152 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Какво направихме ли? Казах Ви какво сме направили. Има повдигнати обвинения на двама човека, има престъпна група, по която се работи в момента, която се занимава точно с това, и тези двама са част от тази другата престъпна група, която ние работим.
#153 · speech
ПП-ДБ, от място
Тези двамата с ония тримата…
#154 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Точно така – двама, трима, това е организирана група.
#155 · speech
Господин Министър, не влизайте в диалог, отговорете.
#156 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Благодаря Ви.
#157 · speech
И аз Ви благодаря. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте за въпрос.
#158 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, разпитани ли са репортерите на „Флагман“, които са снимали на мястото на предаването на господин Банев – Брендо на 24 юни в 7,30 ч. сутринта? Предоставена ли е информация от тях откъде са знаели за предаването на Брендо? Тази показност на предаването не показва ли, че някой е трябвало да види, че той влиза в Централния софийски затвор? Благодаря.
#159 · speech
Благодаря Ви, господин Крумов. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#160 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, да, всички видяхме, че това беше нещо предварително планирано и се случи по сценарий. Как точно попадна точно този журналист, и то от бургаски сайт, точно на това място и се обърна с първите думи: „Ама Вие не сте ли еди-кой си?“, е изключително странно, но със сигурност е проиграно преди това и е било планирано. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, и това може би. По отношение на това каква информация дават тези хора – реално за самото явяване на Банев пред Централния софийски затвор, там има проверка, която ще прерасне в досъдебно производство, и това, което ще кажат тези журналисти, които и да бяха те, те се знаят – ясно е, ще влезе като материал в самото досъдебно производство, тези хора ще бъдат…
#161 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Те разпитани ли са към този момент?
#162 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Беседвано е с тях, говорено е, така че…
#163 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Беседвано или са разпитани?
#164 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Беседвано.
#165 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Тоест няма разпит?
#166 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Не. Не все още, тъй като правим проверка. Не сме образували производство по този случай.
#167 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Как може такова нещо?
#168 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
В момента сме на етап на проверка. Благодаря.
#169 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това е абсолютно несериозно!
#170 · speech
Благодаря Ви. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Иванов.
#171 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Наистина дискутираният казус днес тук в залата е изключително сериозен, защото в последните няколко години за втори път се случва издирвано лице – доста известно, да се установи на територията на нашата страна – в случая доброволно предал се. Слава богу, че все пак ще изтърпи присъдата си. Друг е въпросът колко ще изтърпи и как. Моят въпрос е, защото очевидно върви разследване и се надявам в скоро време цялата информация, която касае този случай, да бъде предоставена на обществото, не само на нас като народни представители, разбира се. Освен тези беседи и разговори, които сте провели със съответните представители на медиите, събирате ли информация и има ли яснота по отношение и на това лицето Евелин Банев, който в момента се намира очевидно в Централния софийски затвор, има ли негово обяснение, какво прави тук, как е стигнал дотам, каква е целта му, споделил ли е, проведени ли са разпити с него? Защото в крайна сметка работа на Министерството на вътрешните работи е да събира тази информация и да я предоставя на прокуратурата, за да може да се действа по начина, по който е описано в Наказателно-процесуалния кодекс, да се предприемат съответните действия. Има ли данни от разпити с него, неговата визия каква е и помагал ли му е някой тук в страната? Дали той съдейства изобщо, или просто се държи по начин, по който е демонстрирал през последните години, иначе е неуважение към институциите и към държавата? Благодаря.
#172 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Министър, имате думата да отговорите.
#173 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Да, едно от първите неща, които направихме, е това с официални разрешения да влезем при Евелин Банев – Брендо. Това стана в рамките на два последователни дни, различни хора ходиха и разговаряха с него. На всички би следвало да е ясно, че той няма да каже: „Аз влязох еди-си кога….“, на коя дата, по какъв начин и така нататък. Най-малкото, ако има хора, които са му помагали, тъй като автоматично ще въвлече и тях. Човекът е обран, резервиран и това е абсолютно нормално, след като се намира и в затвора. Аз пак Ви казвам – в МВР има информацията. От нас се иска тя да бъде проверена и потвърдена. Част от нея вече се потвърждава, така че в скоро време, аз съм сигурен, че ще имаме точния механизъм, точно на коя дата в този период, в който споменах – 2022 г., той е влязъл и по какъв начин е влязъл. Благодаря Ви.
#174 · speech
И аз Ви благодаря. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Господин Йорданов, заповядайте за Вашия въпрос.
#175 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, ще Ви задам въпроса по схемата, по която Ви задават „Продължаваме Промяната“. Просто той ще започне някъде, откъдето няма връзка с темата, за да стигна до въпроса, но все пак този начин на задаване на въпроси го демонстрира може би най-добрият юрист във вселената – госпожа Бориславова. Въпросът ми започва така: МВР проверявало ли е летателните планове на самолетите дали не са фалшифицирани с подписа на Лена Бориславова (смях), защото ние не знаем кой е подписал този документ? (Ръкопляскания.) Другото, което ме интересува, е: МВР ще направи ли нещо срещу групата любители на тротинетки в Общинския съвет за София, наречена „Спаси София“, които отказват да изпълнят Закона и направиха движението в центъра на София на мат и маскара, казано по народному? Вече въпросът ми по темата: МВР има ли информация за реалните мотиви на Евелин Банев, който за Лена Бориславова е просто Брендо, да влезе със самолет в България и след това да се предаде точно сега?
#176 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на последния въпрос по темата.
#177 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Нямаме подобна информация за това какъв е поводът и точно в този момент Евелин Банев да се предаде и да се яви пред Централния софийски затвор. Така, като навързвам събитията, и това, което ние установяваме, и групата, която работим, и фактът, че стигнахме до нея – група, която евентуално му е съдействала, и това нещо се случи преди около месец покрай групата, която се работи около две години. Предполагам, че този човек по някакъв начин вече започва да усеща, че обръчът покрай него се затяга. Това е лично мое предположение, навързвайки фактите, и това, което знам по разработките и което процесуално дори е скрепено, но нямам този отговор, а именно защо точно сега се е случило това нещо, освен ако той по някакъв начин не е усещал, че евентуално хората, които са му помогнали, на нас вече са ни ясни. Благодаря Ви.
#178 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – заповядайте да зададете въпрос.
#179 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Има ли данни лицето Евелин Банев – Брендо след влязлата в сила присъда и обявен за международно издирване и както Вие казахте, че имате данни, че е влязъл през 2022 г., през този период къде се е укривал? Ползвал ли е ферибота Оряхово? Посещавал ли е дома си в София? Посещавал ли е хотел в Лозенец? Подписвал ли е документи на територията на България? Благодаря.
#180 · speech
И аз Ви благодаря, господин Георгиев. Господин Министър, заповядайте.
#181 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Да, през този период от време, откакто Евелин Банев е обявен за издирване, има извършени множество оперативно-издирвателни мероприятия и процесуални такива относно евентуално негово нахождение и задържането му. Всички сигнали, които са получавани по отношение на него за това къде евентуално се укрива или близки до него лица, които му съдействат, са своевременно проверявани, но не са потвърждавани. Ако Министерството на вътрешните работи през периода, в който аз съм министър реално, е имало информация, че той е бил в неговия дом или пък, че е минал на някой контролно-пропускателен пункт, със сигурност щеше да бъде задържан. За преди това не зная, не мога да коментирам. Наистина огромен обем от работа е свършена и не само тук – на територията, от колегите от Министерството, а с много партньорски служби. Аз го казах и в изложението си – с всички държави, за които има информация, че този човек разполага с неистински документи за самоличност, е водена много интензивна комуникация, правени са срещи на място тук и там, работено е изключително активно – уверявам Ви за това. За всичко това, което казвате – дали евентуално е бил тук, дали е подписвал документи, пак казвам – ако ние знаехме това нещо, той щеше да бъде задържан. Ако имахме такава информация, щяхме да я проверим и евентуално, ако е там, да го задържим. Благодаря.
#182 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Преминаваме към втория кръг от въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС – господин Георг Георгиев, имате думата.
#183 · speech
ГЕРБ-СДС
Бау-бау… Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Благодаря Ви. Явно за някои в тази държава филмът „Няма нищо по-хубаво от лошото време“ добива различни измерения. Аз ще се позова, господин Министър, на отговора Ви на първия въпрос, отново перифразирайки: я, какво довлече пуделът. След като има хора, които са били на високи позиции в държавата, за които един престъпник е господин еди-си кой и си говорят с него по този уважителен начин… От изнесената от Вас, господин Стоянов, информация ние сме много смутени, защото очевидно, ако професионалистите в МВР са си вършили работата, то някак изглежда, че политическото ръководство не е било така мотивирано. В тази връзка е моят въпрос: политическото ръководство съдействаше ли на работата Ви като на специалисти и експерти; смятате ли, че ако политическото ръководство не е било така немарливо в постъпките си и ръководенето на службата, щяхте да постигнете по-добри резултати при разследването? Защото 2022 г. и случката със самолета не е изолирана, тя все пак се е реализирала в някаква среда, във вече влошена среда на сигурност, която отново е била опосредствана от недотам задоволителната, да не кажа некадърна, работа на политическото ръководство на Министерството на вътрешните работи след 2021 г. Така че, господин Министър, моля Ви, кажете ни тогава в качеството си на началник на ГДБОП Вие чувствахте ли подкрепа от политическата управа на Министерството на вътрешните работи? И ако тя не беше под вода, от дъжда, който се е изливал явно тогава в дамаджани или други съдове, знам ли, щяхте да си свършите работата по-добре? Благодаря Ви.
#184 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#185 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! По този казус, с тогавашното прелитане на този малък самолет през множество държави, накрая кацнал необезпокоявано в България, аз лично не си спомням да сме коментирали с тогавашния вътрешен министър, но повечето пъти би следвало, каквито и коментари, и разговори, те да са на чисто професионално ниво. Но все пак като вътрешен министър и такъв сериозен случай, тъй като не се случва всеки ден да хвърчат самолети през пространството на Европа необезпокоявано и да кацат, за съжаление, в България, логично би било да говорим по темата, но ние, само и единствено формат ГДБОП, Националното следствие и прокуратурата, доведохме до тези двама човека, на които са повдигнати обвинения и които съм сигурен, че ще отидат към споразумение. Благодаря.
#186 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. От „Движение за права и свободи“ има ли въпрос? Не виждам. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Божанов.
#187 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, споделихте, че в МВР има информация за това, че именно с въпросния самолет е влязъл господин Евелин Банев – Брендо – лицето Брендо, ако мога да използвам терминологията. Искам да попитам: откога в МВР има тази информация точно, ако не точно, поне месец; съответно какви действия са извършени оттогава? Може би един уточняващ въпрос във връзка с твърденията, че вътрешният министър е чакал някакво време: какво налага министърът да взима решение за извършване на определени оперативни издирвателни действия, тоест не е ли можело по разпореждане на друг административен ръководител или професионален ръководител в МВР да бъдат извършени тези действия за установяване на това кой е бил в самолета в този момент? Благодаря.
#188 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Стоянов, заповядайте да отговорите.
#189 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Господин Божанов, не съм казал категорично, че е влязъл с този самолет, казах периода, през който той е влязъл, а този период съвпада с този самолет. Аз не съм казал категорично. Въпрос на време да го уточним това нещо. Аз лично считам, че за такива сериозни случаи наистина следва да знае министърът и съвместно с ръководния състав да се обсъждат нещата. Защото Вие мен сте извикали тук в залата, аз да обяснявам, нали така, в качеството на министър. Значи мога да обяснявам за много други неща, за които не би следвало да имам отговорност, но когато става въпрос за един такъв сериозен случай, не мога да дойда аз да обяснявам или съвместно с колегите да коментираме и да взимаме съвместно решение. Тъй като аз съм работил 20 години в ГДБОП, аз не съм работил някъде другаде, работил съм само и единствено оперативна работа и се интересувам от този случай – и не само аз, интересува се цялото общество. Благодаря Ви.
#190 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, госпожо Кърпачева, да зададете Вашия въпрос.
#191 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, във връзка с мотивите и направеното вече изложение на редица факти за Евелин Банев – Брендо възникват, разбира се, въпроси. След като и Вие потвърдихте, че вече от две години Брендо живее в България, и то необезпокояван, ще попитам следното: известно ли е вече кой е покривал или прикривал през целия този период Брендо на територията на България? Като тук по-скоро може би ще задам въпроса малко по-иначе: имате ли намерение да направите разследване, от което да разберете участват ли вътрешни и международни мрежи и кои са те? Всъщност тези мрежи ли са спомогнали за укриването на Брендо през тези две години пребиваване в България? Още един въпрос, за да стане ясно на всички ни какъв е чадърът над Брендо – партиен ли е, на службите ли е, криминален ли е, или всичко в едно? Благодаря Ви.
#192 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Министър, когато сте готов, заповядайте за отговор.
#193 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! На всички би следвало да ни е ясно, че човек, който международно се издирва за излежаване на три присъди: Италия – 20, Румъния – 10, България – 6, няма как през тези две години, ако излезе това, което ние сме в посоката, в която вървим, няма как този човек да ходи на някакви публични изяви и да се заявява, че той е тук. Това е пределно ясно. На всички би следвало да ни е ясно, че и към момента в целия свят се издирват множество международни престъпници, множество, които са с десетки години лишаване от свобода, наложени наказания. Аз лично си направих труда, предполагам, че и някой от тук присъстващите може да си го е направил, за това горе-долу къде, какви хора и за какво се издирват и колко време те се укриват дори и на територията на държавата, от която произхождат. Ще Ви дам малко повече информация. Най-големите италиански наркобосове се укриват по 30 години в собствените си държави. След 30 години укриване италианските власти арестуват боса на италианската мафия „Коза ностра“. Подобен случай има и с негов съратник, който 23 години се укрива. Най-фрапиращ е случаят, отново за човек – Бернардо Провенцано, който се укрива 38 години. На всички ни е ясно, че тези хора с тези присъди използват вероятно множество документи за самоличност от различни държави. Той няма как иначе да стои на едно място или публично да се показва, както заявихме. Така че за съжаление, и към момента има множество такива, които се издирват. Аз пак Ви казвам, във връзка с въпроса на господин Йорданов, има някак си връзка от факти, които аз лично имам някакво усещане защо се случи това, а именно защото ние достигнахме до хората, които евентуално, казвам, са му помогнали. И това се случи преди около месец. Така че имало е едно стесняване на обръчите, казвам го за втори път, но защо точно в този момент, вече е друг въпросът. Благодаря Ви.
#194 · speech
Благодаря Ви. От „БСП за България“ – втори въпрос? Няма да има. От „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Кирилов.
#195 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Министър, България има изградена дългогодишна – десетилетие и повече, противовъздушна отбрана, регистрация на въздушното движение и на въздушните съдове над българското въздушно пространство. Тя е многослойна и има различни възможности да бъдат регистрирани абсолютно всички летателни средства, включително и нискополетните. Доколкото разбирам, било е в сложни условия, лошо време, тоест, колкото и да е ниско полетът, задачата, тя все пак е имала определена долна граница, и тези средства са могли да регистрират този полет. Първият ми въпрос е: има ли изградена връзка между командния пункт на противовъздушната отбрана и Министерството на вътрешните работи? Такива ситуации ще се случват не всеки ден, но в годината няколко пъти може би ще има такива задачи, които трябва да бъдат решени. Това е първият ми въпрос. Вторият ми въпрос, за да ни бъде по-лесно идентифицирането на пасажерите в този полет, има ли дактилоскопична експертиза и експертиза на биологичен материал от самолета? Хайде, дактилоскопична може да бъде покрито, но биологичният материал малко по-трудно. Разбира се, отговорът в рамките на допустимото и възможното. Благодаря Ви за вниманието.
#196 · speech
И аз Ви благодаря, господин Кирилов. Господин Министър, имате думата да отговорите.
#197 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Поред на двата въпроса. Да, има връзка, и то доста тясна, между Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната, а и фактът, че тогава, към онзи момент, за този въпросен самолет е станала тази комуникация – тъй като той тръгва от други държави, през Европа е имало предаване на комуникация, стига до Министерството на отбраната, а оттам до Министерството на вътрешните работи, но там вече някъде всичко се губи, тъй като той е кацнал необезпокоявано. За съжаление, ние заварихме един от многото проблеми в МВР точно за тази радиолокационна система, за която Вие говорите. В момента ние сме в процедура, за която има отпуснати финансови средства, доста сериозна е сумата там. Работим по тази поръчка и в най-скоро време ще имаме такава радиолокационна система, която да засича и на разстоянието, което в момента, за съжаление, не се засича. Точно в тази връзка, голямото разследване, което ние водим – пак, както казах, тази група се занимава предимно с контрабанда и реално те извършват тези полети точно на тези метри, на които няма възможност да бъдат засечени. На няколко пъти влизахме в доста сериозна комуникация и по-остър тон със съседни на нас държави, но въпреки това ние изчистихме коя е групата, кои са хората, кое е средството. Става въпрос за другия случай, която е същата група, и в момента тези неща са ясни. И откакто ние подходихме към тази група, нямаме пореден случай, при който имаме нарушаване на въздушното пространство с цел контрабанда. Благодаря Ви.
#198 · speech
Благодаря Ви, господин Министър.
#199 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Съжалявам само, госпожо Председател.
#200 · speech
Да, добавете.
#201 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
По втория Ви въпрос. В това летателно средство тогава действително има дактилоскопни следи на двамата човека, които в момента са с повдигнати обвинения, както и ДНК материал на единия от тях – само на единия, но за двамата има дактилоскопия. И тук вече е моментът, ако третият човек, за който става въпрос, е бил там. Аз съм сигурен, че той, ако е бил там, знае това, което може да последва, ако евентуално се случи такава ситуация, и съм сигурен, че е взел някакви мерки. Мисля, че за престъпник от такъв калибър, за който става въпрос, съм убеден, че е наясно с цялата ситуация какво може да последва, ако евентуално не приключат нещата както трябва, а именно да си кацнат, да си заминат, да си приберат самолета и никой да не разбере. Благодаря Ви.
#202 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ ще има ли втори въпрос? Заповядайте, господин Георгиев.
#203 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, вследствие на оперативната работа да очакваме ли арести на свързани лица, съпричастни с укриването на лицето Евелин Банев – Брендо на територията на Република България? Благодаря.
#204 · speech
Благодаря Ви. Господин Стоянов, имате думата.
#205 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, ако по безспорен начин установим не само оперативно, а и процесуално да докажем, че определени хора са му съдействали или се е укривал при тях, със сигурност ще има арести. Но казвам – процесуално да го докажем. Защото хората тук от залата, които са наясно с оперативната работа, предполагам са малко, едно е да докажеш едно нещо оперативно, друго е да го скрепиш процесуално в досъдебното производство.
#206 · speech
И аз Ви благодаря. С това изчерпахме и втория кръг от въпроси и преминаваме към етапа на изразяване на отношение. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Господин Манев, заповядайте за отношение.
#207 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги, господин Министър, госпожо Председател! Аз в рамките на това отношение ще Ви направя един разказ.
#208 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ще четеш ли есемес?
#209 · speech
Не, есемес няма да Ви чета, но ще Ви направя един разказ. Имаме един министър и той е в залата – господин Рашков. Та, имаме си един министър. Лети едно самолетче, минава три държави. Във всички други държави това самолетче го хващат радарните системи, следят го, контролират го дори с изтребители, в България обаче то успява да намери височината, която е необходима, за да слезе под радарите. Много интересен факт, секретна е информацията, ако не знаете – параметрите на информацията са секретни. Та каца си това самолетче тук и лошото време пречи на МВР да отидат веднага да видят за какво става дума. На всичкото отгоре говорим за един министър, който участва през цялата си кариера като министър във всички възможни оперативни разследвания, които минават през това министерство. Мога да Ви напомня. Всички свързани лица по делата – примерно с оня, Нотариуса – помните ли го? – са разпитвани в кабинета на този същия министър. Събирани са доказателства в кабинета на този министър и са разнасяни къде ли не. Всички лица, свързани с контрабандните канали, за които ставаше въпрос – там имаше и кученце, и не знам какво, също са свързани с този министър, минавали са през кабинета в някакъв момент, пък познавали са в някакъв момент, пък не са познавали, но този случай със самолетчето той не е оперативно интересен. Що ли? Ние го викахме, между другото, този министър тук на закрито заседание тогава за този самолет да го изслушваме и трябва да Ви кажа, че нищо не каза по време на това заседание. Който е бил тук в залата, ще си спомни, който не си спомни, мога да му го преразкажа. Нищо особено – а бе, летял един самолет, кацнал, ще видим какво ще стане, ще го разберем някой ден. Това бяха горе-долу отговорите. Та дълго време ние обвинявахме този министър, че всичко това, което се случва в МВР, е било, защото той искаше да го превърне това МВР в политическа полиция. Посипвам си главата с пепел. Лъгали сме се, заблуждавали сме се и сме заблуждавали и хората, на които сме го говорили. Така се подредиха събитията във времето и днешното изслушване, между другото, го доказва, че всичко е било план бе, хора. Ама всичко е било план! Държим тогавашния главен секретар заключен в кабинета му и не говорим с него. Всички оперативно интересни неща, които се случват по темата контрабанда, овладяване на съдебна система, минават лично през някого. Брендо евентуално каца с едно самолетче в България и не пипаме там и накрая на кариерата вземат, че излизат едни хора с едни кученца, с едни пачки, които си ги разнасят, свързани пак с какво – с контрабандата през границите ни. Този разказ въобще няма нищо общо с фантастиката. Този разказ е реален. А ако си спомните и записите, които излязоха от политически събрания, ще се сетите, че ставаше въпрос за овладяването на Службите с наши хора. А по-късно пък излязоха едни други записи за едни кешове. Сещате ли се как се прави това? Ето сега се подреди схемата и тя ще се подрежда и затова е страшният плач примерно от вчера и скубането на коси. А бе, хора, защо не си свършихме работата да сменим КОНПИ, да сменим лошите там полицаи, да овладеем Военното разузнаване. Ами цялата работа е в това, че някои хора си мислеха, че ще векуват и трябваше да си свършат работите, за да им вървят нещата – цитирам – това е цитат „да ни вървят нещата“. Е, няма да Ви вървят нещата. А пък аз съм с надеждата, че и Брендо – не господин Брендо, защото на мен не ми е никакъв господин, е в затвора, ще дава показания, ще говори и ще бъде интересно. Да, ще бъде интересно. Само че, колеги, помнете всяко нещо от това, което ни се е случвало през тези последните няколко години, защото така ще можем да правим правилния разказ на хората, когато се явяваме пред тях, а правилният разказ е следният: едни хора дойдоха, за да овладеят държавата в собствена полза. Същите тези нагли хора говорят за корупционна тежест у други политически партии. Същите тези хора – разбирате ли? Същите тези хора, дето ги има на снимки, дето има дела, дето вървят проверки, винаги нещо друго им е виновно, и то само с една-единствена цел – да се забрави и нещата да си вървят както трябва. Затова помнете какво се случва в тази зала. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#210 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Отношение от Движението за права и свободи? Не виждам. За отношение от „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Рашков, имате думата. (Шум и реплики в залата.)
#211 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, може ли да им обърнете внимание. Това е парламентарна култура все пак.
#212 · speech
Така е, да. Заповядайте, господин Рашков, мисля, че залата се успокои.
#213 · speech
Благодаря. Уважаеми колеги, не мислех, че поканата към министъра на вътрешните работи ще се изроди в едно не особено почтително отношение в пленарната зала. Второ, не очаквах, че Калин Стоянов, който дължи поста директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на нашето правителство и лично на мен, ще има подобно поведение в пленарната зала и ще се прави на герой пред народните представители. (Шум, смях и реплики.) Естествено, прави се герой пред покровителите – ето тези, които най-много викат. Сигурно господин Калин Стоянов много ги харесва тези, които се смеят по този неприличен начин непрекъснато в пленарната зала и по такъв начин проявяват своята политическа култура. Това го виждат и всички български граждани. Аз бих искал да кажа нещо по темата, тъй като тук не се намираме на друго място, намираме се в пленарната зала на Народното събрание, има поставен въпрос и смятам, че ние трябва да коментираме този въпрос. Господин министърът очевидно или не се е подготвил за днешната среща с нас, или изобщо не познава случая с както се подиграват тук в момента – самолетчета и така нататък. Ние тогава към онзи момент изяснихме това, което можеше да се изясни в рамките на няколко дни. Освен това аз смятам, че народните представители, които бяха тогава също депутати, помнят, че по този повод ние проведохме закрито заседание в залата на старата сграда на Народното събрание. Министър на отбраната тогава беше господин Заков, който обясни в детайли как са действали българските Военновъздушни сили, как са действали Военновъздушните сили на Унгария, на Румъния и какъв е маршрутът, който е следван от самолета, за който към онзи момент беше известно, че е придобит, да не греша, от Латвия или от Литва, но ми се струва, че е от Литва, включително се появи и информация, че купувачът на самолета е българска фирма – тук не чухме нищо по този въпрос, но няма значение, важното е да има непочтително отношение от ръководството на Министерството на вътрешните работи към Народното събрание, към народното представителство. Това е и неговата политическа култура, между другото. Така че в онзи момент преди две години, през месец юни, когато това въздухоплавателно средство на шейсет години премина и въздушните граници на България, стана известно, че то е кацнало, за да зареди в близост до Видин, след което е продължило пътя си в неизвестна посока. Никой в тази нощ не знаеше самолетът кацнал ли е на територията на България, или не е кацнал. Сега тук се твърдят смешки и вицове как органите на МВР, лошо ръководени от тогавашното политическо ръководство, не са взели мерки, и подигравки по отношение на ВВС, които са се съобразили с лошите метеорологични условия. Съжалявам, че тук, госпожо Председател, не поканихте някой представител на ВВС да върнем лентата назад, да изнесе информация по същия случай от гледна точка на нашите Военновъздушни сили. Министерството на вътрешните работи не може да се справи самò и ние сме координирали действията си същата вечер с Министерството на отбраната. Затова бяхме поканени тук, в пленарната зала, заедно с министър Заков. Струва ми се, че тогава в много голяма степен, през месец юни, се изясни този въпрос. Самолетът беше открит на това изоставено летище край Търговище. Бяха предприети и извършени всички необходими действия по разследването, включително под ръководството на Окръжната прокуратурата в Търговище, когато и тя направи изявление в този период от време – не бяха открити следи от лицата, които са ползвали летателното средство, нито се знаеше колко са, дали е сам, или са били повече. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Времето!“) Беше изяснено, да напомня, че (реплика от ГЕРБ-СДС: „Времето!“) този самолет е летял достатъчно ниско, за да не бъде прихванат от техническите средства на Министерството на отбраната. Нека припомня и другото – че той е бил проследен, както вече казах, не само от самолети на ВВС на Унгария, а и на Румъния. И посоката е била Сърбия, но там самолетът много бързо се е отклонил към територията на Република България. Тук ВВС на България също са реагирали. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“) И аз не мога да си обясня защо всички тези факти се пренебрегват и започват волни МВР интерпретации на случай, който е изяснен в много голяма степен. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“) Може би едно геройство тук е последно на господин Калин Стоянов пред народното представителство и така да се попредстави малко на българската общественост, защото делото, което тогава беше образувано от Окръжна прокуратурата – Търговище, по време на ръководството в мое лице като министър на вътрешните работи, е било един месец. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“) От 2022 г. досега са две години! Но отговорността се прехвърля автоматично върху онзи, който е бил политически ръководител на МВР за месец-месец и половина след този случай, което пак говори за коректност – и политическа, и професионална, и така нататък, и така нататък. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“) Обръщам такова внимание на този въпрос, защото все пак представителите на изпълнителната власт следва да имат предвид къде се намират в крайна сметка. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И езика, който са длъжни да имат тук, пред нас като народни представители. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че фалшив героизъм трябваше да бъде проявен много по-рано, тези хора да бъдат установени, а не сега тук да ни се представят като някакви шерлокхолмовци, които са открили кой знае какво. И не чухме изобщо бил ли е Брендо в самолета, кацнал юни месец 2022 г., или не е бил в този самолет. (Силен шум, викове и реплики от ГЕРБ-СДС.) И ако не е бил, как е бил, как е пристигнал в нашата страна, колко време и къде се е укрил! Това е оперативно-издирвателната работа, а не да се опитват да ни смесват понятията „следствено дело“ и „досъдебното производство“ и други подобни недоразумения, бих казал, което не изглежда добре за професионалния език на един министър – политическо лице. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#214 · speech
Благодаря Ви, господин Рашков. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за отношение – госпожо Рангелова, заповядайте, имате думата. (Реплики между народния представител Бойко Рашков и народни представители от ГЕРБ-СДС.) Колеги, моля Ви да запазите тишина! Моля да не влизате в диалог.
#215 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, аз съжалявам, че това изслушване, което беше по инициатива на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, се превърна всъщност в един цирк, който отразява разстройството на отношенията между бившите партньори в сглобката. Целта на ВЪЗРАЖДАНЕ не беше такава. Ние не Ви повиквахме тук нито за да Ви възхваляваме, нито за да Ви унижаваме. Вие сте министър на вътрешните работи и при случая, за който Ви повикахме, разбира се, резонно дължите отговор както на народното представителство, така и на българските граждани, които ни гледат. Аз ще започна с анализа си по отношение на изслушването. Както Ви казах и в изложението си, голяма част от информацията, която добихме за изложението, беше въз основа на медийни изяви на редица бивши вътрешни министри. И конкретно ще цитирам телевизионни изявления на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов от 25 юни 2024 г., в които той казва, че ако Брендо проговори, притеснения трябва да имат тези, които през годините са го покровителствали, както е и категоричен, че, цитирам: „През всичките години на прехода Брендо е бил покровителстван както политически, така и от представители на Службите. Това е оперативната информация, с която разполагахме.“ Това е човек, който е бил министър на вътрешните работи през периода 2009 – 2013 г., уважаеми народни представители! Не се правете, че проблемите започват от миналата година или от 2022 г., когато край Търговище е изоставен един самолет. Да, и тогава държавата в лицето на Министерството на вътрешните работи е проявила престъпно безхаберие, най-вероятно е имало причина. Но аз в изложението си засегнах и втори случай, който Вие някак си не коментирахте и който касаеше данни за това, че през пролетта на 2023 г. Евелин Банев е заверил едно пълномощно в едно село до Бяла Слатина. Това вече се случва по времето, когато Вие сте вътрешен министър. Вие имахте ли информация, че този кмет на това белослатинско село – Тлачене, който се казва Тошко Сашов, е осъден през 2019 г. за документно престъпление за това, че през 2019 г. е заверил пълномощно на лица, които впоследствие в хода на наказателното производство се е установило, че те не са присъствали там. С Вашия опит, имайки тези данни, не се ли усъмнихте защо и дали е случаен този избор това пълномощно, което адвокатът на господин Банев представя във висящото производство пред СГС, за което има безспорни данни, че е заверено при кмета на село Тлачене, случайно ли е избран този кмет, или неслучайно? За да можете после да кажете, че няма данни и обществото действително да не повярва на показанията на едно очевидно дискредитирано лице, което вероятно има навика да заверява документи, без да присъстват там лицата, чиито подписи е заверил? Ето тези въпроси за мен не намериха отговор в днешното изслушване. Това са въпросите, които касаят българското общество. Никой не се интересува от Вашите ежби, от това какви тайни – малки, пазите, или по-големи, един за друг, за да си извивате ръцете и да се изнудвате, за да съществувате политически и да обещавате лъжливи предизборни обещания на българското общество. Хората искат да видят истинската Ви работа, така че да живеем в сигурна среда, да не се случват подобни възможности лица – криминално проявени, да бъдат покровителствани години наред, да живеем с усещането, че липсва справедливост в тази държава. Ето защо ще завърша с Вашите думи, които Вие казахте преди малко в отговор на въпрос на народен представител: „Стигнахме до хората, които евентуално му помагаха да се крие.“ Уважаеми господин Министър, щом сте стигнали до тези хора, в качеството си на български народен представител аз Ви моля да си свършите работата и тези хора да бъдат осветлени най-накрая, да разбере обществото кои са тези хора и да си свършите работата така, че да си съберете доказателства, които да издържат в българския съд и да бъдат осъдени. Ето така ще убедите, че корупционната реформа, за която съм сигурна и Вашите политически партньори прокламират, ще намери одобрение у хората и ще Ви дадат кредит на доверие. През останалото време тези подхвърляния, подмятания на това кой кога бил виновен, какво можел да свърши, но защо не бил свършил, стига вече! През тези 35 години с изключение на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ всички Вие, които се намирате в тази зала, сте управлявали! Всички Вие! И носите моралната отговорност за болното общество, в което живеем! И започнете да работите! Ако не Ви се работи или не можете да работите, подайте си оставките! (Бурни ръкопляскания, възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“)
#216 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. От „БСП за България“ за отношение – господин Иванов, имате думата.
#217 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, от днешното изслушване станаха ясни няколко неща. На първо място, че вървеше така едно разчистване на сметки между бивши партньори. Може би е полезно в някаква степен, защото излизат наяве неща, които в друга ситуация трудно бихме чули. Другото важно нещо, което стана ясно не само на нас като народни представители, но и на българските граждани, е, че в Министерството на вътрешните работи има системен проблем, и то не от вчера и не от днес. И надявам се, да завърши скоро. Защото това, което чуваме тук от тази трибуна, означава, че някъде някой не си свърши работата в някакви периоди от време. Няма да бъда изненадан, ако тук от трибуната скоро ни съобщите примерно, че Брендо и единият от братя Галеви са пристигнали с един полет. Нали, то това е в кръга на шегата. Проблемът е, че очевидно българските граници се нарушават – и вчера, и онзиден, и преди две години, и преди три години, защото този полет със самолет изглежда не е единственият. Знаете много добре, излиза доста информация, че с такива малки самолети и хеликоптери – ежедневно излиза информация, се пренасят наркотици на територията на република Турция, или обратно, някакъв синхрон има в тази ситуация. Надявам се да са различни случаи, да не е някаква сериозно организирана, мащабно организирана група в тази посока. Имаме редица случаи, които дълго време занимаваха българското общество, като казусът „Нотариуса“, за който, така или иначе, стана ясно там как се развиват събитията, и други случаи, които са от Ваши предшественици. Не казвам, че Вие сте виновен, но в момента Вие сте министър, господин Стоянов, и имате ангажимента да оправите тази каша. Ако не Вие, някой Ваш наследник. Защото това хвърля изключително сериозно петно върху работата на Министерството на вътрешните работи, а то е ангажирано по Конституция да осигурява вътрешния ред и сигурност на страната и всеки един такъв случай, който тук се представя от трибуната и се екстраполира по подобен начин, уронва престижа на тази институция, което е изключително лошо, ама изключително лошо. Защото българските граждани се чувстват незащитени. Аз искрено се надявам на едно следващо изслушване – на Вас или на някой следващ министър тук, да чуем отчети как реално се върши работа, как нямаме такива случаи, как някой си седял две години някъде в държавата и друг влизал, излизал отнякъде, и се чудим на кого да прехвърлим топката кой е виновен за това нещо, да престанат! Реално престъпниците да са там, където им е мястото – осъдени и в съответните места за излежаване на наказания. Тъй като всичко това нещо остава освен усещане за несигурност тук, допускам, че няма да се отрази добре на отношението на нашите партньори към българската държава и доверието, което ние очакваме. Защото всички ние очакваме да влезем пълноправно в Шенген, защото това нещо създава редица проблеми в момента и на българската икономика и този случай най-вероятно ще бъде използван. И това нещо, което се случи днеска и в залата тук – тази дискусия или как да го нарека, замеряне между бившите партньори, със сигурност ще даде някакво отражение. Така че моят призив е към Вас и към Вашите колеги, които са тук – наистина да си вършите така Вашата работа, да идвате тук да ни давате отчет за реално свършена работа, за заловени престъпници, за осъдени престъпници и за всичко, което българските граждани очакват от Вас. Нашата работа тук и като опозиция, защото ние винаги сме били последователни в тази посока, е именно да бъдем контрол и мерило на работата на тези институции и на тази специално, която Вие представлявате в момента, за да бъде тя на нивото, на което очаква всеки един от нас. Защото ние Ви гласуваме закони, които да облекчат Вашата работа, да подобрят условията на труд и заплащането на служителите, но съответно очакваме и обратното: това наистина да има резултатите, които ние очакваме. Защото, нали, истината е, че добрите и нормалните условия на труд трябва да дадат и този резултат, който се очаква по Конституция от Министерството на вътрешните работи. И да се абстрахирате от политически влияния – всеки един министър, който работи в това министерство, който оглавява тази институция, и да си върши работата, която му е предписана по закон, по наредби и по Конституция. Благодаря.
#218 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ за отношение? Няма да има отношение. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ ще има ли отношение? Не виждам. Няма да има отношение. С това изчерпахме процедурата по изслушване. Благодаря Ви, господин Стоянов и на господата от МВР, за участието в днешното заседание. Господин Стоянов, Вие може да останете за парламентарния контрол. Преминаваме към:
#219 · speech
Парламентарен Контрол. Председател Росица Кирова
Колеги, по парламентарния контрол служебният министър на вътрешните работи господин Калин Стоянов ще отговори на четири въпроса от народни представители и служебният министър на регионалното развитие и благоустройството госпожа Виолета Коритарова ще отговори на един въпрос от народни представители. Ако имате готовност, може да започнем. Въпрос от народния представител Никола Ангелов Димитров относно назначения в Главна дирекция „Гранична полиция“. Заповядайте, господин Димитров, да развиете въпроса си.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, след засиления мигрантски трафик през миналото лято Вие изразихте желание за законодателна промяна, с която да увеличите щата на Главна дирекция „Гранична полиция“. С тази промяна се цели отпадането на командированите полицаи по българо-турската граница и на тяхно място да бъдат назначени специално обучени гранични полицаи. На 28 март тази година бе приет Законопроект за изменение и допълнение на Закона за администрацията. С него бе създадена законова възможност за допълнителни назначения на щатната бройка в Главна дирекция „Гранична полиция“. Идеята на това е да бъдат увеличени граничарите по българската граница. В тази връзка Ви задавам следния въпрос: колко и какви точно щатни бройки са открити до момента след законодателната промяна? Конкурси за какви точно щатни бройки, какви конкретни длъжности са обявени до момента и къде точно ще бъде местоработата на тези нови щатни бройки и длъжности, и по-конкретно – също така има ли обявени конкурси за служители в ГПУ-тата по самата граница? Благодаря.
#221 · speech
Благодаря Ви за въпроса, господин Димитров. Имате думата, господин Министър, за отговор.
#222 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, в отговор на Вашия въпрос искам да Ви информирам следното: С приетия на 1 март 2024 г. Закон за допълнение на Закона за администрацията, обнародван в „Държавен вестник“, брой 33 от 12 април 2024 г., в § 16 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона е създадена възможност за увеличаване на числеността на персонала на Министерството на вътрешните работи, когато увеличаването е свързано с числеността на държавните служители със статут по Закона за МВР, за нуждите на контрола по границите при засилен миграционен натиск или за обезпечаване на основните дейности по чл. 6, ал. 1, т. 1.4 от Закона за МВР. В тази връзка след приключило на 26 април 2024 г. обществено обсъждане на 25 юни 2024 г. от МВР е внесен в Министерския съвет Проект на постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на МВР, като е предложена промяна за увеличаване на общата щатна численост на Министерството, определена в чл. 104 от Правилника с общо 1732 щатни бройки, от които 1264 щатни бройки са за обезпечаване на дейността на регионалните дирекции на Гранична полиция, при Главна дирекция „Гранична полиция“ 266 щатни бройки са за обезпечаване на дейността по охрана на центровете за настаняване на бежанци и 202 щатни бройки за обезпечаване на дейността на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. След влизането в сила на промените на Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи ще започне поетапно назначаване на служители съобразно възможностите за провеждане на конкурси и обучения. Благодаря.
#223 · speech
Благодаря за отговора, господин Министър. Имате възможност за реплика. Заповядайте, господин Димитров.
#224 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Бройката е доста по-голяма от това, което първоначално сме коментирали тук с Вас и по комисии, и в залата, но след дадения отговор от Вас тя си заслужава. Това, МВР да пази центровете за настаняване на мигранти, беше един сериозен проблем, който също се е решил, и то в същия ден, в който се даде възможност да се увеличи щатът на Гранична полиция. За мен ще е изключително важно при тези нови назначения, а доколкото разбрах, те още не са започнали, няма назначени служители, но за мен е изключително важно като един народен представител от област, която граничи с турската граница, и жител на община, която е гранична на турската граница – община Болярово, да назначавате най-вече местни хора, млади местни хора. Аз съм Ви го казвал и преди имаше конкурс за Гранична полиция, но не беше назначено нито едно от местните момчета. Пет момчета кандидатстваха – млади, ловджии, трима от тях са сътрудници на Гранична полиция, но не беше назначен нито един от тях. Имаме, а и Вие предполагам знаете, че хора, които работят в Гранична полиция, мисля, че от Елхово – остана там, от Сливен, и как местните хора, които живеем по тази граница, можем да разчитаме на тези хора в извънработното им време. Тъй като Вие знаете, че миналото лято беше най-сериозен мигрантският трафик, мигрантският натиск, ние сме звънели на нашите комшии, на нашите съседи, на нашите съученици за групи, които да ни пазят. А когато дойдат граничари от Сливен и те са в извънработно време, няма как да разчитаме на тях. Затова изключително Ви моля: следващия път, когато назначавате хора по ГПУ – Елхово, Средец, Резово, Болярово, това да бъдат местни хора, които да познават района и да могат да вършат работата си доста по-съвестно, защото те ще пазят и собствените си семейства. Благодаря.
#225 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров, за репликата. Господин Стоянов, ще направите ли дуплика? Не. Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Вера Александрова и Петър Петров относно организация за контрол, която трябва да бъде създадена от МВР заради пренасочване на тежкотоварните автомобили през прохода Петрохан – път II-81. Заповядайте, госпожо Александрова. Само да Ви напомня, че сте подали заявление, уведомление, с което искате да използвате видео към въпроса, и господин Никола Димитров – народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ, трябва да асистира, така че, господин Димитров, ако ще изпълнявате тази функция, заповядайте, за да не губим парламентарно време. Слушам Ви, госпожо Александрова.
#226 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател! Господин Министър, във връзка с проведената на 19 юни 2024 г. среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройство, на която бяхме поканени народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ за Северозападна България – аз, Вера Александрова, като народен представител от град Видин и господин Петър Петров за Монтана, стана ясно, че е взето едностранно решение от Министерството на регионалното развитие и благоустройство, АПИ и МВР тежкотоварните автомобили да бъдат пренасочвани временно през прохода Петрохан, и то единствено тези в посока от Монтана към София поради актуализацията на техническия проект за изграждането на път I-Е79 Мездра – Ботевград. Преминаването на тежкотоварни автомобили през прохода Петрохан – път II-81, крие много опасности, тъй като теренът е планински, пътят е много тесен, двулентов и с много остри завои. На първо място, пътното платно ще бъде тотално разрушено от тежките камиони, а на второ място, това крие изключително големи предпоставки за пътнотранспортни произшествия. На следващо място, с тази нова организация се въвеждат и редица ограничения на движението. Два пъти дневно ще има времеви 3-часови прозорци, през които движението на тежкотоварни моторни превозни средства ще бъде забранено. Освен това тежкотоварните моторни превозни средства няма да могат да се движат през почивните дни. Важно е да се знае МВР може ли да контролира реално и ефективно спазването на тези ограничения. Възникналото основателно притеснение както на нас, така и на нашите съграждани е основание да Ви зададем следния въпрос: предвид характеристиките на пътя и многото различни предпоставки за пътнотранспортни произшествия каква организация ще създаде МВР за контрол по спазването на новите ограничения, прозорци за преминаване, забрани за преминаване на тежкотоварни и моторни превозни средства в посока София към Монтана и изцяло през почивните дни, ще има ли постоянни екипи за контрол от страна на КАТ и МВР на пътния участък Монтана – София през прохода Петрохан? Къде ще бъдат разположени те и какви други мерки ще предприеме МВР във връзка с тази нова организация на движението и спазването на контрола по нейното изпълнение? Благодаря.
#227 · speech
Господин Министър, имате думата за отговор.
#228 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Александрова и господин Петров, със Заповед № РД-11661 от 21 юни 2024 г. и Заповед № РД-11662 от 21 юни 2024 г. на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ второкласен път II-81 през прохода Петрохан е определен като един от възможните обходни маршрути за преминаване на моторни превозни средства над 3,5 т. Във връзка с въведена промяна в организацията на движение по път I-E79 в участъка Мездра – Ботевград преминаването на тежкотоварни автомобили по път II-81 е разрешено само в посока Монтана – София и само в определени часове от денонощието. Въведената временна организация на движението, свързана с ограничаване на преминаването на всички видове моторни превозни средства по един от основните участъци от републиканската пътна мрежа и част от европейските от европейския транспортен коридор № 4, засяга териториите на няколко области. С цел ограничаване на предпоставките за настъпване на пътнотранспортни произшествия е създадена необходимата организация, като от Столичната и областните дирекции на МВР – Враца, Монтана, Плевен, Ловеч и София, са определени участъци с маршрути за движение и контрол, и места за контрол с автоматизирани технически средства и системи, обхващащи определените алтернативни маршрути. Ежедневно се извършва линеен контрол на автомобилния поток по път I-3 – Долни Дъбник, Червен бряг, Луковит, Златна Панега, по който е пренасочено движението на товарните автомобили. Извършва се и постоянен контрол на скоростния режим по първокласен път Бяла – Ботевград, който е изключително натоварен и също е определен като обходен маршрут до приключване на строителните дейности по първокласен път Ботевград – Мездра. Извършени са обходи с цел установяване наличието на необходимата сигнализация, въвеждаща забрана за движение на определени категории превозни средства, в съответствие с въведената временна организация на движение. Конкретно по отношение спазването на забраната за движение в определените часови интервали през прохода Петрохан е създадена организация за недопускане на влизането на товарни автомобили в прохода в часовете със забрана, като са изградени контролно-пропускателни пунктове на възлови места на територията на Монтана, в участък Берковица – Бързия, както и на територията на общините Враца и Годеч. Служителите на Министерството на вътрешните работи съдействат на водачите на товарни автомобили за избор на възможните места за изчакване. С цел сигнализиране в дълбочина на въведените ограничения на кръстовищата на софийски околовръстен път с пътища II-81, II-16 и автомагистрала „Хемус“ се предвижда монтиране на табели Ж-3, указващи отклоняване на движението. Осъществено е взаимодействие с териториалните звена на Националното тол управление и на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за координиране на действията при извършване на контрол по спазване на въведени забрани. Организиран е денонощен обмен на информация между компетентните органи с цел незабавно преодоляване на ситуации, свързани с възникнали затруднения за движението и аварийно възникнали препятствия на пътя.
#229 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, госпожо Александрова.
#230 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, видяхме от понеделник, след като беше издадена новата заповед, че тя не се спазва ефективно. Аз съм свидетел на това нещо. Онзиден например ТИР се беше подхлъзнал на мокрото и не можеше да излезе на Бучин проход. Повече от 35 минути бяха блокирани двете ленти на пътното платно и се образуваха километрични опашки. От друга страна, когато аз пътувах за протеста, бях възпрепятствана от патрул на МВР – Костинброд. Докато те не желаеха да ме пропуснат като народен представител до протеста, отгоре слезе ТИР – в забраненото време – 17,30 ч., на 25 юни. Тогава аз се разминах на мястото на патрула с ТИР, който се движеше в забраненото време. Казах на полицаите, че в момента е забраненото време ТИР да бъде пропуснат, но те не обърнаха внимание. Също така забелязах при следващото ми преминаване през Петрохан, тъй като аз си пътувам оттам за Видин, видях че тирове пътуват и в забранената посока, която е от София към Монтана. На мен ми се струва, че МРРБ Ви използва Вие да поемете тази огромна отговорност, а Вие според мен нямате достатъчен капацитет да се справите с тази огромна натовареност на пътния участък Монтана – София през Петрохан. Аз смятам, че мерките не се спазват и има много големи опасности да настане още по-голям хаос, когато се пуснат и колите, които идват от Русе, при започване на ремонта там. Благодаря.
#231 · speech
Имате възможност за дуплика, господин Министър, заповядайте.
#232 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители, реално няма пренасочване. Има отваряне на прохода за камиони в една посока, за да се облекчи именно трафикът. И се извършва само по желание на шофьорите на тировете, и то за един месец. Ограниченията са само и единствено за тировете, за да е именно по-удобно на гражданите. Не го правим за друго в момента.
#233 · speech
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно скандален сътрудник на МВР в град Пазарджик. Имате думата, господин Таслаков, да развиете своя въпрос.
#234 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, по време на последната предизборна кампания в град Пазарджик беше бит активистът на ВЪЗРАЖДАНЕ Юлиян Недков. Той е бил нападнат в ромската махала в града, където живее и където всички го познават. Понесъл е няколко удара – в областта на очите, челюстта и гърдите, вследствие на което получава травма на главата, контузия на гръдния кош и повърхностна травма на устните, както и кръвонасядане на дясната очна ябълка. След среща с директора на ОД на МВР – Пазарджик, установих, че лицето, което е нанесло побоя, се води сътрудник на МВР. Тоест му се заплаща за определен тип дейности и информация в полза на полицията. Директорът пое ангажимент пред мен лицето да бъде подведено под отговорност и да върне обратна връзка докъде е развитието на разследването. Тъй като нямам такава, попитах Вас в предишното Народно събрание. Тогава отговорихте, че има образувана преписка, ако си спомняте. Предвид гореизложеното бих искал да попитам дали това лице все още е сътрудник на полицията и докъде е стигнало разследването на случая с пребитото момче? Има ли повдигнати вече обвинения? Смятам, че престъпленията от омраза към етноса или престъпленията заради политическите виждания на някого не трябва да бъдат нито толерирани, нито подценявани. Благодаря.
#235 · speech
Благодаря за въпроса, господин Таслаков. Имате думата за отговор, господин Министър.
#236 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! Със заповед на директора на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи – Пазарджик, на 7 ноември 2023 г. е образувана проверка и назначена комисия за извършването ѝ във връзка с постъпил на 22 октомври 2023 г. сигнал за нанесен побой над Юлиян Недков от град Пазарджик от страна на служител от ОД на МВР – Пазарджик, заемащ и към момента длъжността сътрудник „Охрана“ в участък „Изток“ на Районно управление – Пазарджик. В хода на проверката са снети сведения от всички лица, установени като очевидци на възникналия скандал между двамата, както и от самия Недков. Твърденията на последния за нанесени удари с юмрук в главата и гърдите от служителя на Министерството, за отправяне на обидни думи, закани и заплахи на политическа тема не са потвърдени от сведенията на очевидците. Служителят на МВР твърди, че Недков го е обиждал по-рано същия ден, докато преминавал покрай бръснарница в ромската махала на град Пазарджик. Повод за отправяните от Недков обиди били подозренията му, че служителят на МВР е подал информация, довела до задържането и образуването на производство, за което му е наложена условна присъда. Преди разпоредената със заповед на директора на ОД МВР – Пазарджик, проверка за същия случай в Районно управление – Пазарджик, е водена преписка за извършено престъпление против политическите права на гражданите, образувана на 22 октомври 2023 г. По нея е приложено съдебномедицинско удостоверение, издадено на Недков от УМБАЛ „Свети Георги“ – град Пловдив, на 24 октомври 2023 г. След приключването на преписката материалите са изпратени в Районна прокуратура – Пазарджик, като е постановен отказ за образуване на наказателно производство поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление по смисъла на чл. 167, 169 от Наказателния кодекс. Констатирано е, че приложеното съдебномедицинско удостоверение отразява травматично увреждане, установено два дни след инцидента. Причинените травматични увреждания, изразяващи се в болка и страдание без разстройство на здравето, биха осъществили състава на евентуално престъпление по чл. 130, ал. 2 от Наказателния кодекс, а именно „лека телесна повреда“, за наказателно преследване, което се възбужда с частна тъжба на пострадалия. В случая обаче не са събрани данни тези увреждания да са причинени по време на спора. С оглед на установеното в хода на назначената проверка, а именно еднопосочните, последователни и взаимно допълващи се сведения на свидетелите на скандала, които противоречат на твърденията на Юлиян Недков относно нанасянето на удари спрямо него от служител на МВР, отправянето на обидни думи, заплахи и закани, както и коментари на политическа тема, данните за съдебното минало на Недков и издаването на предоставеното съдебномедицинско удостоверение два дни след конфликта, от комисията е изготвен доклад с предложение да не се налага дисциплинарно наказание за извършено нарушение на трудовата дисциплина от служителя поради липса на безспорни доказателства. Благодаря.
#237 · speech
Благодаря Ви за отговора, господин Стоянов. Имате думата, господин Таслаков, за реплика.
#238 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. От така предоставената информация става ясно, че служител на МВР от ромски произход, в ромската махала оправдава действията си за пребития Юлиян Недков с това, че е получил някакви обиди, само че дали, господин Министър, можем да вярваме само на едната страна? Аз лично съм видял момчето, познавам го и знам, че не е конфликтна личност. Дали бихте приели и моята гледна точка? Относно резултатите за установяване на проблеми в очите и другите здравословни проблеми, които са постъпили вследствие от този побой, мога да Ви кажа, че причината за закъснението е това, че в Пазарджик няма очни специалисти и се е наложило пребитият Недков да потърси помощ в Пловдив в друга болница и това е една от причините. Но аз съм разочарован от действията на прикрития служител, защото каквито и обиди, дори да е имало такива, в което аз се съмнявам, не следва служителят да си служи с побой над гражданин. А в случая ставаше въпрос, че момчето е поставило няколко плаката на централната улица в ромската махала. Нищо повече не се е случило. Просто този господин, когото Вашите служители са оправдали, е нещо като местен шериф там, който раздава правосъдие. Аз апелирам такъв служител да бъде моментално уволнен. Благодаря.
#239 · speech
Благодаря за репликата, господин Таслаков. Ще вземете ли отношение, господин Министър, заповядайте.
#240 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Господин Таслаков, аз разбирам, нали, че имате някакви близки отношения с пострадалия, но все пак ние работим на базата на факти, които аз Ви казах, а именно – снети сведения от много хора, които са очевидци, а не че са чули просто от някого нещо, и най-вече съдебномедицинско удостоверение. На базата именно на тези факти, които ние имаме официално събрани, на тях сме взели решение, а не на това дали някой се познава с когото и да било. Благодаря.
#241 · speech
Благодаря за дупликата. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ивелин Първанов относно инцидент на гара Плевен. Заповядайте, господин Първанов.
#242 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател! Господин Министър, изключително съм радостен, че сте в състава и на това правителство и най-сетне да мога да Ви задам въпроса след три месеца. На 25 март тази година бърз влак № 2615 бе спрян на гара Плевен. На гара Плевен влакът има престой от две минути, но вместо по разписание в 16,05 ч. бърз влак № 2615 потегля от гарата едва в 16,30 ч. Причината за увеличения престой и последвалото закъснение се оказа неконтролируемото поведение на един от пътниците. Железопътната бригада и част от персонала на гарата не можаха да се справят с буйстващия пияница, който заплашваше персонала и останалите пътници. Във влака нямаше служители на жандармерията или някоя друга служба на МВР. Композицията остана да чака, докато пристигнат служители от Дирекция на МВР – Плевен. Тъй като нарушителят, който беше явно в нетрезво състояние, не се подчини на нарежданията на служителите на реда, последните бяха принудени да употребят сила и да го закопчаят с белезници. Заради инцидента бърз влак № 2615 потегли от гара Плевен с 25 минути закъснение. На гара Левски вместо по разписание в 16,36 ч. влакът пристигна в 16,55 ч. На гара Павликени бързият влак пристигна в 17,06 ч., а на гара Горна Оряховица – съответно в 17,29 ч. Закъснението до гара Варна беше наваксано благодарение на това, че престоят, който има бърз влак № 2615 на гара Горна Оряховица, от 25 минути бе съкратен на две минути. На гара Горна Оряховица в композицията се качи патрул на жандармерията, който остана до гара Варна. Служителите на МВР се качиха във влака 94 км след гара Плевен и час и половина след произшествието, както се казва, след дъжд качулка. За пояснение ще добавя, че въпросният пътник е буйствал още преди това, но началникът на влака не е могъл да го свали на някои от предишните по-малки гари и е разчитал, че в областния град ще се намерят служители на МВР, които да могат да му съдействат. Допълнително ще уточня, че пристигането на служителите на МВР е отнело около 15 минути, след като влакът спрял на гара Плевен, въпреки че началникът на влака се е бил обадил още преди това. Във връзка с гореизложеното въпросът ми е: след инцидента на гара Синдел на 11 март тази година само две седмици по-късно е последвало произшествието на гара Плевен – на 25 март. Какво още трябва да се случи, за да започне МВР да пази служителите, работещи в БДЖ, и пътниците? Благодаря Ви.
#243 · speech
Благодаря за въпроса, господин Първанов. Заповядайте, господин Министър – имате думата.
#244 · speech
Служебен Министър Калин Стоянов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, Министерството на вътрешните работи осъществява охрана чрез полицейски органи, включително със сигнално-охранителна и друга техника, на обектите, посочени в приложение № 1 към чл. 92, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи, сред които са и железопътните възли София, Пловдив, Горна Оряховица, Варна и Русе. В тази връзка компетентните структури на Министерството – Столична дирекция на вътрешните работи, областните дирекции на Министерството и дирекция „Жандармерия“ към Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ осигуряват денонощна стационарна охрана на основните жп гари на посочените жп възли и извършват обход чрез автопатрули на останалите обекти, намиращи се в техните граници. На териториален принцип структурите отговарят за опазването на обществения ред и противодействието на престъпността в железопътния транспорт и на територията на железопътната инфраструктура. В допълнение – обезпечават сигурността на пътуващите граждани и на работещите в железопътния транспорт в така наречените проблемни влакове, определени в списък, изготвен от „БДЖ – Пътнически превози“, и при пътуване на организирани групи. Уверявам Ви, че съобразно ресурсната обезпеченост и ежедневната оперативна обстановка на съответната територия е създадена необходимата организация за приоритетно обслужване с полицейски наряди на влакове и участъци, определени като рискови. Благодаря.
#245 · speech
Благодаря за отговора, господин Министър. Имате думата за реплика, господин Първанов. Заповядайте.
#246 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, явно бърз влак № 2615 не е бил определен като рисков, но можем ли да предвидим какви пътници ще се качат, тъй като все пак в случая нямаше група, само един нарушител, просто беше доста масивен, злоупотребил, неконтролируем човек. При това положение може би Министерският съвет също има предложение за законодателна инициатива. Аз и преди съм казвал, че може с Вашите колеги да обсъдите въпроса, да предложите на Народното събрание да се възстанови Транспортна полиция или да бъде създадена някаква служба или подразделение към жандармерията, която да изпълнява транспортни функции. Няма как точно да предвидим кой пътник ще бъде рисков, на коя гара ще се качи, на кой влак и в колко часа, още повече че сега през лятото пътуват разни хора по курортите и предполагам, че ще зачестят такива инциденти. Допълнително – във връзка с предишните въпроси, които Ви зададох заради транспортните проблеми с автотранспорта – може би част от проблемните пътници, които сега се движат с автотранспорт, ще се качат също на железопътния транспорт и по този начин няма как да предвидим кой точно кога ще започне да буйства и от коя гара. Мисля, че е добре да се помисли в това направление. Транспортна полиция мисля, че навремето си вършеше много добре работата. Благодаря Ви.
#247 · speech
Благодаря, господин Първанов. Дуплика желаете ли, господин Министър? Не. Благодаря Ви за днешното участие в парламентарния контрол. С това въпросите към господин Калин Стоянов – служебен министър на вътрешните работи, се изчерпаха. Преминаваме към въпросите, свързани с регионалното развитие и благоустройството. Въпросът е един. (Шум и реплики.) Колеги, още малко търпение! Народният представител Никола Димитров има въпрос относно рехабилитацията на пътя Ямбол – Елхово. Заповядайте, господин Димитров.
#248 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Министър, състоянието на републиканската пътна инфраструктура на много места е в окаяно състояние. Голяма част от пътищата са в критично състояние, има пропадания, дупки, липсващи мантинели, непочистени канали за отводнявания, липсващи пътни знаци, липсваща маркировка, а на много места дори и асфалтът вече се е износил до такова състояние, че го няма. Такова е състоянието на най-натоварения път в област Ямбол – I-7 Лесово – Петолъчката, и по-точно участъкът Ямбол – Елхово. По него всеки ден се движат над 800 тежкотоварни автомобила и стотици леки автомобили. В републиканския бюджет бе отпусната сума за изготвяне на технически проект за основен ремонт и разширяване на пътя, което е стъпка в правилната посока, но липсва краткосрочното решаване на проблема, а именно: не се извършва текущ ремонт, с който временно да се подобри състоянието на пътя и транспортната безопасност. В тази връзка моля да отговорите дали сте предвидили подобен ремонт, или жителите на област Ямбол ще продължим да се движим по този опасен път с риск за техническото състояние на автомобилите си и живота на шофьорите и пътниците. Благодаря.
#249 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Госпожо Министър – имате думата за отговор.
#250 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, по предоставената ми информация от Агенция „Пътна инфраструктура“ над 12 км от път I-7 Зимница – околовръстен път Елхово са включени в проекта на Инвестиционна програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2024 г. за текущ ремонт. За трасето с дължина от 12,4 км, което ще се обновява, има изготвен технологичен проект. То започва от кръстовището на село Каравелово и е до град Елхово. Предвижда се ремонт на пътната настилка, подмяна на ограничителните системи, вертикална и хоризонтална маркировка. Участъците от село Веселиново до село Окоп са с дължина 17 км и от град Елхово до границата с Република Турция, дълъг приблизително 32,5 км, са включени в план-програмата на АПИ за 2025 г. Предвижда се догодина да започнат процедурите за изготвяне на технологичен проект. Агенцията ще може да възложи допълнителни ремонтни работи за подобряване на състоянието на първокласния път след сключване на договор за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа на територията на област Ямбол. В момента се подготвя договорът с вече избрания изпълнител и предстои подписването му в максимално кратък срок. Бих искала да Ви информирам, че експертите от Областно пътно управление – Ямбол, редовно извършват обход на републиканската пътна мрежа в областта и при констатиране на нередности се предприемат действия за своевременното отстраняване. През март в отсечката Ямбол – Елхово е извършена подмяна на компрометирани ограничителни системи. През изминалата година е извършено и освежаване на хоризонталната маркировка в участъка. Благодаря.
#251 · speech
Благодаря Ви, госпожо Коритарова. Заповядайте за реплика, колега.
#252 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Министър, Вие явно не сте минавали по този път! Този път, меко казано, е в окаяно състояние. Има и народни представители от други парламентарни групи, които могат да го потвърдят. Аз лично съм кривил джанта четири пъти на този път. Най-лошото е, че служителите на тол системата стоят в най лошия участък, за да съберат такси и да глобяват шофьорите. Там асфалта, меко казано – аз обикалям цяла България – за международен път, какъвто е този, не съм виждал подобно състояние. Наистина не съм виждал подобно състояние! Аз и във въпроса си го казах. Да, има предвидени пари за основен ремонт, но текущият ремонт трябва да се направи, и то трябва да се направи много спешно. Аз знам, че е имало проблем с фирмата, която извършва текущи ремонти, но затова и зададох въпроса. Обърнете му внимание! Ако трябва, отидете да се запознаете с пътя или поне помолете да Ви изпратят снимки. Ако не, аз ще Ви направя снимки и ще Ви изпратя, и клипове мога да Ви направя и да Ви изпратя, за да видите, че този път наистина е опасен. Всеки ден пътуват хора, които работят от общините Болярово и Елхово в Ямбол. По същия начин хора, които пътуват към Турция, минават всеки ден по този път, а пътят наистина е много опасен! Затова Ви моля да направите всичко възможно да се направи текущ ремонт на пътя, поне докато стане, тъй като Вие знаете за процедурата за основен ремонт колко години ще минат, за да стане. Ние не можем да продължим да караме по този път. А хората – хората вече са готови за протести. И ако Вие не направите всичко възможно в най-кратки срокове да се запознаете със състоянието на пътя, да направите текущ ремонт, мисля, че може да се повтори това, което коментирахме и днес – че Вие сте ходили вече на протест. Предполагам, че това няма да е най-доброто посрещане в Ямбол. Благодаря.
#253 · speech
Благодаря за репликата, господин Димитров. Заповядайте, госпожо Министър, за дуплика.
#254 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, именно в моя отговор се съдържаше същността и на Вашия въпрос. Знаете, че три години нямаме договори за текущ ремонт и поддържане. Сега за два месеца възстановихме работата на конкурсните комисии в Агенция „Пътна инфраструктура“, избрахме изпълнител и за област Ямбол предстои до няколко дни – очакваме документите на избрания изпълнител, за да сключим договор и да може да се възложи именно поддържането на пътната настилка, за да се предотвратят по-тежки ситуации на пътя. Вярвам, че пътят ще влезе в едни от първите възлагателни писма за ремонтиране.
#255 · speech
Благодаря за дупликата, госпожо Министър. Колеги, с това днешният парламентарен контрол беше изчерпан. Поради приключване на дневния ред обявявам днешното заседание за закрито. Следващото редовно заседание ще бъде в сряда от 9,00 ч. Желая Ви приятен уикенд. (Звъни.) (Закрито в 14,43 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Ивайло Костадинов Лариса Савова