Гласуване №5
ЗИД на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление – първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
Това, което Вие правите в момента, със сигурност не е от полза за референдумите. Начинът, по който Вие в момента промотирате тази теза, не е полезен, но това е правилната посока, със сигурност е правилната посока. Да, колегите от ИТН правилно си изложиха тезите и имаха достатъчно добри тези, които направиха през годините за референдуми, но начинът, по който се прави всичко това в залата, е изключително отблъскващ. Изключително е отблъскващ, защото, колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ бяха част от ВМРО, но не знам дали мислеха за референдуми!
Така че днес от наша страна ще има подкрепа, но посланията, които се даваха тук днес от тази трибуна, са изключително непродуктивни, изключително неработещи към българските избиратели, защото пряката демокрация е най-висшата форма на демокрация! Очевидно е, че начинът, по който тук се работи, начинът, по който се водят дебатите, начинът, по който се артикулира между различните парламентарни групи, доста силно намалява интереса на българските граждани към представителната демокрация. Днеска е типичният, типичният пример! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Тук и да подвиквате, и да не подвиквате, ефектът ще бъде същият. Аз Ви казвам горчивата истина, защото този закон нямаше как да го обсъждате, ако навремето не беше внесен и приет именно от БСП (реплика от народния представител Цончо Ганев), защото това, което е постигнато в сферата на пряката демокрация, фундаментът е създаден от нас, колеги, и това нещо трябва Вие да не го забравяте. И трябва много внимателно да се подхожда към всяко едно изменение и начина, по който Вие се обръщате към българските граждани с подобна артикулация, с подобни демагогски изказвания тук от тази трибуна, много внимателно трябва да се подхожда и много внимателно трябва да се мисли.
Да, ще бъде подкрепен. Надявам се, този законопроект да мине, да бъде приет, разбира се, и наистина референдумите да станат една неотменна част от нашето ежедневие, защото очевидно представителната демокрация все повече губи своите основи, и то именно поради поведението на политическите партии – начинът, по който се отнасят към своите избиратели, начинът, по който артикулират, начинът, по който не се правят коалиции и така нататък. Колеги, вземете си наистина бележка от това, което се случи днес.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Има ли реплики към изказването на господин Иванов? Не виждам.
Желаещи за други изказвания има ли? И такива не виждам.
Още веднъж – има ли желаещи за други изказвания, с изключение на тези парламентарни групи, които нямат време? Не виждам.
Закривам разискванията.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Гласували 180 народни представители: за 75, против 28, въздържали се 77.
Предложението не е прието.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН, от място): Прегласуване!
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Господин Йорданов, заповядайте да обосновете прегласуването.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН): Обръщам се към останалите парламентарни групи извън ПП-ДБ – това са ГЕРБ и каквото има от ДПС. Колеги, това е първо гласуване и после може да се направят промени. Това е знак към българското общество. Тук говорите как партиите трябва да намират общо съгласие и след следващите избори трябва да говорим за приоритети, за изпълняване на това, което искат българите, а не за партийните си тесни фиксации.
Обръщам се към Вас, ако искате това да се случва по принцип, ние трябва да положим тази основа, включително сега. Това няма да попречи на нито една от Вашите партии да се развива, както си се развива, но ще даде знак към българското общество, че ние в някакъв момент почваме да мислим и за тях. Моля Ви да си помислите, докато сляза оттук