2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: aleksandar-nikolov-valchev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Регистрирани са 198 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Две съобщения, колеги: Служебният министър-председател на Република България в изпълнение на чл. 65, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание, че Министерският съвет е приел Решение № 567 от 2024 г. за разрешаване участието на военнослужещи от въоръжените сили на Република България в операция на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката на територията на страните – членки на Алианса, в изпълнение на разпоредбата на Закона. За Решението на Министерския съвет е уведомен и Президентът на Република България. Уведомлението с приложеното към него Решение е постъпило на 8 август 2024 г. с входящ № 50 402-00-22. Служебният министър на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства. Уведомленията са постъпили от 1 до 13 август 2024 г. с входящи номера от № 50-403-09-18 до 20. Продължаваме с първа точка за днес, а именно: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА ВЛАДИМИР МАЛИНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ИЗГРАЖДАНЕТО НА ХРАНИЛИЩА ЗА ПОСТОЯННО СЪХРАНЕНИЕ НА ОТРАБОТЕНОТО ЯДРЕНО ГОРИВО ОТ АЕЦ „КОЗЛОДУЙ“ И НА ОПАСНИ РАДИОАКТИВНИ ОТПАДЪЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Моля от вносителите да заповядат за становище. Имате думата.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Вече половин век България развива своята ядрена енергетика. Първи на Балканите ние построихме атомна електроцентрала и до ден днешен тя не е допуснала нито авария, нито замърсяване. Нашата страна беше пример за развитие на прогреса и едновременно с това за опазване на околната среда – предизвикателства, пред които модерното общество с големи усилия може да устои. За цялото това време държавното ръководство на България намираше необходимия баланс и мъдрост, за да не допусне земният рай на Балканите да се превърне в радиоактивен ад. Когато политическата конюнктура и сервилното поведение вземат връх, експертите и специалистите минават на заден план. Сервилната политика нанесе многократно удари върху националния интерес в енергетиката. Първо бяха изведени от експлоатация 1 и 2 енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“, без време същата участ сполетя и 3-ти и 4-ти. В продължение на десетилетия беше спъван и спиран проектът за втора атомна в Белене. Атакувани бяха и тецовете в Маришкия басейн. Постоянно се спекулираше със заплахата от аварии и замърсяване, нагнетяваше се психоза сред обществеността в цялата страна. Атомната енергетика беше обругавана и заклеймявана. В продължение на десетилетия псевдоеколози и защитници на природата превърнаха в свой поминък злословието по адрес на българската енергетика. Издръжката им и цялото им съществуване имаха само един смисъл – да спъват и спират развитието на тези мощности. През последните месеци всички тези хора услужливо отстъпиха назад, изчезнаха от медийния небосклон, не може да се чуе за никаква тяхна инициатива, услужливо отстъпиха терена на чиновниците и бюрократите, които започнаха да ни разказват за бляскавите перспективи през сътрудничеството на американската компания „Уестингхаус“ и всички компромиси и жертви, които българската нация трябва да направи в името на това сътрудничество. Започна да се говори за 7 и 8 енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“, но упорито се избягва да се говори, че новото сътрудничество с американците няма нищо общо със сътрудничеството с руснаците и проблемът, който псевдоекологичната пропаганда преекспонираше през последните десетилетия, тепърва предстои. За разлика от руските ни партньори, които приемаха обратно отработеното ядрено гориво на АЕЦ „Козлодуй“, нашите американски приятели не допускат такава възможност. Да припомним само, че във все още незабравената „Фукушима“ също се съхраняваше отработено ядрено гориво. Според бившия японски посланик в Швейцария господин Мурата в унищожения реактор номер 4 на „Фукушима“ – в басейна, имало 1535 отработени горивни елемента с обща маса 460 тона. Басейнът се намира на 30 метра над земята и ако беше колапсирал, това щеше да доведе до унищожението на всичките шест реактора в общия басейн, в който се намира. Освен това се заговори за няколко възможни опции, където ние да изградим такова хранилище – една част от тях са в Северна България, което нас живо ни интересува – шест възможни места. Аз съм народен избраник от област Враца, където се говори за село Върбица, за Сумер и за Козлодуй. Искаме да получим отговори: къде ще се строи? Защо са избрани точно тези места? Защо мергелите на Северна България? Освен това площадката в Белене, която толкова години се неглижира, ще я използваме ли ние да развиваме ядрена енергетика, или ще правим там ядрено хранилище? Господин Министър, ние искаме да получим отговори – не такива, каквито дадохте в телевизията при господин Георги Любенов: „Ще видите“. Благодаря.
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Папов. Господин Министър, заповядайте да предоставите информация по темата в рамките на десет минути.
#4 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Развитието на ядрената енергетика изисква отговорно управление на генерираните отработени ядрени горива и съответно на радиоактивните отпадъци. Съгласно законодателството на Европейския съюз, а именно Директива 2011/70/Евратом на Съвета за отговорно и безопасно управление на отработените горива и радиоактивните отпадъци, последните се погребват в държавата членка, в която са генерирани, освен ако по време на изпращането между съответните държави членки и друга държава членка или трета държава не е влязло в сила споразумение за използване на съоръжения за погребване в едно от тези на територията на други държави членки. Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци е основният документ, представляващ националната политика, принципите, целите и задачите, свързани с безопасното и отговорното управление на всички етапи от управлението на отработеното ядрено гориво и всички видове радиоактивни отпадъци – от генерирането до тяхното погребване. С наредбата за безопасност при управление на радиоактивни отпадъци е въведена класификацията им, която се основава на разделяне на твърдите на категории и подкатегории и е насочена към безопасното им дългосрочно управление и погребване. Преработването и погребването на тези отпадъци съгласно разпоредбите за безопасно използване на ядрената енергия е възложено на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, което е създадено още през 2004 г., като дейностите обхващат основно преработването, съхраняването на получените от експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“ радиоактивни отпадъци, както и радиоактивни източници, които се използват за стопански цели в различни области, като медицина, индустрия, селско стопанство и научни изследвания. АЕЦ „Козлодуй“ и притежателите на лицензи за използване на радиоактивни източници обработват и съхраняват междинно в обектите си всички генерирани радиоактивни отпадъци до предаването им на ДП РАО. В държавното предприятие се извършва преработване и междинно съхранение на кондиционираните радиоактивни отпадъци, които ще бъдат погребани в националното хранилище – площадка „Радиана“, на територията на АЕЦ „Козлодуй“, след пускането му в експлоатация. В България в около 2300 обекта на промишлеността, медицината, селското стопанство и институтите за научни изследвания се използват радиоактивни отпадъци. Излезлите от употреба източници представляват отпадък и се предават в специализирано поделение „Постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци – Нови хан“, на Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“, където се обработват и съответно съхраняват. По отношение на дълго живеещите средноактивни радиоактивни отпадъци категории 2б и 3, които се формират основно от различни крайни продукти от преработката на отработено ядрено гориво, както и някои радиоактивни отпадъци, получени при експлоатацията и извеждането от експлоатация на ядрените реактори на АЕЦ „Козлодуй“, нормативната уредба изисква след кондиционирането и междинното съхранение тези радиоактивни отпадъци да бъдат погребвани в хранилища за геоложко погребване. В ядрената програма на Република България е възприета политика за прилагане на ядреногоривен цикъл, при който отработеното ядрено гориво се изпраща за дълговременно съхранение и преработване. В предишни периоди България разчиташе дълго време на Договор за съхранение и преработване на отработеното ядрено гориво в Руската федерация. Финансовите условия и липсата на необходимост за решаване на въпросите за приемане на високоактивните отпадъци правеха този подход предпочитан в предишни национални стратегии. Поради променената геополитическа среда тази практика в момента обаче е невъзможна. Това е наложило търсенето на алтернативи и проучването на технологични възможности за преработване на отработено ядрено гориво от съответните реактори. Независимо от това България има задължения за приемане на радиоактивни отпадъци след преработката им в Русия, но към настоящия момент не са известни параметрите на отпадъка, който подлежи на връщане, нито условията на неговото връщане. Конкретните обеми и характеристики на вече отработеното ядрено гориво след преработка следва да бъдат определени на база бъдеща методика за определяне на количествата и характеристиките на връщането, съгласувана между двете страни и отговаряща на международните практики. Методиката трябва да бъде съгласувана в рамките на 10 години преди физическото връщане на този отпадък. За тяхното междинно съхранение в средносрочен план трябва да бъде изградено съответното хранилище на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и да бъде търсено устойчиво решение, което да бъде дълготрайно за тяхното погребване. Основно изискване към България съгласно Директива 2011/70/Евратом за отговорно и безопасно управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци е да изготви план за изграждане на такова хранилище с ясни срокове и етапи за изпълнение. През 2022 г. работна група в Министерството на енергетиката, създадена със съответната заповед на министъра на енергетиката, е разработила Проекта на актуализирана стратегия за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Проектът на актуализираната стратегия е бил обект на обществен достъп и публични консултации не само в България, но и в съседните държави – Румъния, Сърбия, Гърция и Северна Македония, а също и в Австрия, съответно през годините 2023-а и 2024 г. Проектът на стратегията е обект на консултации както с отговорните институции, така и с обществеността. В допълнение са проведени и трансгранични консултации. Резултатите и становищата от всички консултации са отразени в актуализираната версия на Проекта на стратегия през месец януари 2024 г. Със становище на министъра на околната среда и водите е съгласуван Проектът на актуализираната стратегия. Становището е публикувано на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите и съответно на Министерството на енергетиката. В примерния план-график в Проекта на актуализирана стратегия е заложено изграждане на хранилище за геоложко погребване в срок до 2050 г. Следва да бъде отбелязано, че без наличие на план с подробни стъпки за въвеждане в експлоатация до 2050 г. на съоръжение за погребване на високорадиоактивни отпадъци всяко предложение за изграждане на нова ядрена мощност не може да бъде признато за устойчив инвестиционен проект съгласно няколко документа: делегирания Регламент на Европейския съюз 2022/1214 на Комисията от март 2022 г., с който се изменя делегиран Регламент 2021/2139 по отношение на икономическите дейности в някои сектори на енергетиката, и делегиран Регламент 2021/2178 по отношение на публично оповестяване на информация за тези икономически дейности. Към момента в България са извършвани единствено предварителни проучвания на възможностите за изграждане на хранилище с оглед изясняване на осъществимостта за реализиране на такъв проект и необходимите условия за това. Изводът от тези предварителни проучвания е, че в България по принцип има подходящи геоложки условия, а именно в Северна България в мергелните масиви на Мизийската плоча за изграждане на хранилище за геоложко погребване. Следва да бъде отбелязано, че към настоящия момент няма решение нито на Министерството на енергетиката, нито на Министерския съвет за изграждане на дълбоко геоложко хранилище за съхранение на ядрени отпадъци. Използвам случая да подчертая, че към момента не са извършвани никакви полеви проучвания на конкретни площадки на територията на Република България. Информирането на обществеността и местните власти, изготвянето на инвестиционни предложения и провеждането съответно на оценка за въздействие върху околната среда са част от дейностите, заложени за изпълнение до 2033 г. Съгласно Проекта на актуализирана стратегия тяхното изпълнение би стартирало едва ако и след като Министерският съвет приеме решение за изграждане на дълбоко геоложко хранилище за съхраняване на ядрени отпадъци. Министерството на енергетиката по време на моето управление и в предишни управления винаги се е ръководило от политиката на откритост и прозрачност, информиране на обществеността и местните власти, привличането им в обсъждането и вземането на решения, които са изключително важни и неразделна част от цялостния процес по управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Категорично реализирането на подобен обект изисква ефективно участие на населението в процеса на вземането на решенията относно управлението на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци в съответствие с националното законодателство и международните задължения и не на последно място – и съответната целева информираност на Народното събрание. Благодаря Ви за вниманието.
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Колеги, откривам първи кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Заповядайте, господин Станков.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Като представител на Втори многомандатен избирателен район – Бургас, искам да отправя конкретен въпрос към Вас, свързан с погребването на радиоактивни отпадъци в района на Странджа планина. Един Ваш предхождащ министър, дали умишлено, или не, пусна в общественото пространство и пред медиите, че Странджа планина е едно от потенциалните възможни, така, едно от потенциалните възможни места за погребване на такива радиоактивни отпадъци. Искам да отправя апел към Вас, че това не е допустимо за хората, живеещи в региона – един от кътовете на България, запазен от всякакъв тип замърсявания! Така че се обръщам към Вас с молбата да кажете на обществеността има ли такава вероятност, или не. И просто да имате предвид, че това не е желано от жителите на този регион – не само на региона, а на цялата област Бургас и Ямбол. Благодаря Ви.
#7 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#8 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Станков, с цел да се повторя още един път искам да подчертая това, което беше част от основното ми изложение. Към настоящия момент са извършвани само предварителни проучвания, няма определени конкретни територии, на базата на които дори да започнат съответните проучвателни действия. Единственото, което е извършено към момента, са определените подходящи геоложки условия, а именно, както имах възможността да Ви информирам, Мизийската плоча на територията на Северна България. Няма конкретно определени места, най-малко в Странджа. Благодаря.
#9 · speech
Благодаря за отговора. Въпрос от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Рибарски.
#10 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Вие разяснихте във Вашето изложение Договора, който сме имали с Руската федерация относно Директивата на Европейския съюз, която предполага, че в момента всяка държава членка трябва да съхранява на своята територия отработеното ядрено гориво. Но в обществото битува мнение, че едва ли не веднъж изпратено, отработеното ядрено гориво в Руската федерация ни отървава, ако мога така да се изразя, от този ядрен отпадък завинаги. Моля да поясните какво точно се случва по Договора? Какви са задълженията на Руската федерация? И от кои, ако знаете в момента, от кои реактори се е изнасяло отработено ядрено гориво в Руската федерация, защото това е може би една от заблудите на българското общество – че България не трябва да развива собствени хранилища, а да продължава, както досега, по Договора, с който това отработено ядрено гориво се е изнасяло. Благодаря. (Реплики и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#11 · speech
Благодаря за въпроса, господин Рибарски. Колеги, моля да запазим приличие и тишина! Заповядайте, господин Министър! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#12 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Рибарски! Аз в изложението си имах възможност да отговоря частично на Вашия въпрос, но с цел да има пълна яснота в народното представителство, ще се опитам да развия въпроса Ви и съответно моя отговор. Отзад напред. По Договора, който е имала АЕЦ „Козлодуй“ със съответното юридическо лице от Руската федерация, е предавано гориво от реакторите тип ВВЕР – единствено, които са инсталирани съответно на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Но включително и в този договор България има съответния ангажимент и задължение за приемане на остъкленото вече отработено ядрено гориво, след съответната му преработка в Русия, за дълбоко съхранение на територията на България. Както имах възможност да кажа, това е въпрос... Тъй като към настоящия момент нямаме обратна информация нито за количеството, нито съответно за методиката, по която това, вече преработено на територията на Руската федерация отработено ядрено гориво, трябва да бъде съответно върнато на територията на България и да бъдат осигурени условията за неговото съхранение. Благодаря Ви.
#13 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Петров, имате думата.
#14 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, надали ще Ви изненадам с въпроса, който ще Ви задам, тъй като поради една или друга причина шест поредни петъка не бяхте на парламентарен контрол, та се наложи сега на седмия петък да Ви правим специално изслушване по темата къде точно ще бъде хранилището за „загробване“, както казахте Вие, на ядрени отпадъци, което потвърдихте, че ще бъде изграждано. Вие така леко прескочихте и бегло споменахте само, че геополитическата обстановка го налагала, но странно е как 50 години нямахме нужда да строим ядрено хранилище и изнасяхме ядрените си отпадъци за Русия! Сега, когато българското правителство наложи санкции на Руската федерация и впоследствие се наложи да купуваме от американците ядрено гориво, трябва да се чудим къде да го загробваме, та изведнъж стана необходимо да се изгражда ядрено хранилище за загробване на тези ядрени отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“. Сега, въпросът ми е следният: Вие споменахте, че има тъй наречените геоложки проучвания. Те са в един доклад на БАН от 2011 г. Държа както народното представителство, така и българското общество да знаят, че когато и да бъде взето решението от българското правителство къде точно да бъде изградено това ядрено хранилище за загробване за период от 100 000 години на ядреното гориво от „Козлодуй“, то ще се позове на този доклад, именно на този доклад, който е от 2011 г. Знаете ли какво казва той? Че едно село в Северна България – село Сумер в община Монтана, област Монтана, е най-подходящото, едва ли не най-подходящо място на планетата за загробване на ядрени отпадъци. То, определено по 28 показателя, забележете, е най-подходящо за тази цел. В цяла България това село в землището на село Сумер е определено за най-подходящо. Защо? Защото се намира в тъй наречените дългокредни мергели, Сумерска свита, в неговото землище. Вместващата среда на евентуалното хранилище за ядрени отпадъци са точно тези долноредови мергели на Сумерската свита, която била с широко разпространение, значителна дебелина и така нататък. Седиментите на тази свита с дебелина около 750 м са добре уплътнени, непроницаеми и с добри изолационни свойства. Та, сред останалите критерии от всичките 28, то е определено като най-добро по отношение на водни ресурси, опасност от техногенен произход, транспортиране на отпадъците, близост до държавната граница, комуникационна инфраструктура, има най-добри показатели. И забележете, определено е с най-добри показатели за радиологично въздействие върху населението и въздействие върху растителния и животинския свят. От това ще кажете, че жителите на община Монтана и село Сумер или са устроени биологично по друг начин, или там живеят в някаква друга вселена. Природата – и растителният, и животинският свят не биват въздействани от радиоактивно лъчение. Господин Министър, и това е моят въпрос, можете ли да отговорите землището на село Сумер, община Монтана, област Монтана представлява ли един от възможните избори за изграждане на тази площадка, тъй като в този доклад от 2011 г. на БАН, който разглежда 30 населени места в Република България, именно това населено място е определено като най-подходящо в цялата държава по 28 критерии за изграждане на такова хранилище за загробване на ядрените отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“? Моля Ви за изчерпателен отговор, в противен случай ще се наложи следобед на парламентарния контрол да Ви задам още по-подробно същия въпрос. Благодаря Ви.
#15 · speech
Господин Петров, три минути и четиридесет и пет секунди. Убедена съм, че следите отпред времето, то е на монитора и пред Вас.
#16 · speech
Извинявам се, темата е важна.
#17 · speech
Разбира се, темата е важна. Имате право и на втори въпрос. Днес имаме шест точки в дневния ред, преди да започне парламентарният контрол. Ако искате да изчерпаме повечето от тях, ще помоля залата да уважава предвиденото време за съответните процедури. Заповядайте, господин Министър.
#18 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, госпожо председател. Благодаря Ви, господин Петров. На първо място, ще подчертая още веднъж това, което казах, дори с цел да се потретя. Няма определено конкретно населено място или територия на област или община, в която да бъде изградено хранилището за дълбочинно съхранение на отработеното ядрено гориво. Не съм запознат с доклада на Българската академия на науките, изработен от 2011 г., но безспорно на база това, което Вие казвате, и момента, в който е изработен, той следва да бъде актуализиран и това следва да бъде част от необходимите действия, които следва да бъдат извършени, за да се стигне до етапа за вземане на такова решение. Така че, моля да успокоите Вашите избиратели от област Монтана, че нито една българска държавна институция не е вземала решение за изграждане на такова хранилище във визираното от Вас населено място. Благодаря Ви.
#19 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Продължаваме със следващия въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Няма да има въпрос. Благодаря Ви, колеги. (Реплики от ДПС.) Следващият въпрос – от „БСП за България“. Заповядайте, господин Гуцанов. На колегите от ДПС всичко им е ясно в тази сфера.
#20 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Въпросът е много по-дълбок от това, което е днешното изслушване. Първо, кой разреши и защо 5 блок да се зарежда с друго ядрено гориво? Когато бяха подписвани тези договори, някой беше ли наясно, че касетите за старото гориво, тоест това, което е 5 блок, са 48 – шест повече, отколкото за новото ядрено гориво в 6 блок, които са 42? Тоест имаме шест касети разлика, което ще рече, че имаме повече отработено ядрено гориво. Предполагам, че сте наясно, господин Министър, за това, за което говоря, тоест ние вече имаме един огромен процент повече отработено ядрено гориво. На следващо място, всички са наясно, че американската страна, или „Уестингхаус“, ако трябва да сме по-точни, не поемат никакъв ангажимент за отработеното ядрено гориво. Как се подписват подобни договори?! Първо, със стари енергийни ресурси, какъвто е в 5 блок, а не новите, които са в 6 блок, само и само да не се прави ремонтът на 5 блок, за да може да се зарежда с това ядрено гориво, тъй като „Уестингхаус“ нямат новите разработки, и при ясното съзнание, че те не могат да се вземат от страната доставчик. Е, какво е това безумие, на което сме свидетели?! Господин Министър, Вие не сте били по това време министър, но кой е този, който е направил подобно – за n-ти път ще го кажа от трибуната на Народното събрание, предателство към интересите на Република България? И някой съобразил ли се е с това, че имаме повече касети за зареждане, ще рече, повече отработено ядрено гориво при никакви ангажименти от страната доставчик? А вече при последната ни възможност, когато коментираме днешното изслушване, ще задам и други теми и въпроси по целия този безумен казус, на който сме свидетели в момента с 5 и 6 блок, и какви са били в Чехия и в Украйна експериментите с подобно зареждане на гориво. Просто Ви го казвам предварително, за да се подготвите, защото това наистина е национално предателство, на което сме свидетели в момента.
#21 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Господин Министър, заповядайте – може да отговорите според Вашата компетентност.
#22 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, господин Гуцанов. Аз точно не разбрах какъв е въпросът, но ще се опитам да Ви отговоря. Броят на касетите, които са на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“, винаги е бил 48. (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов.) Към настоящия момент една четвърт от тях са заменени единствено с касети с ядрено гориво, произведени от компанията „Уестингхаус“ – само 25%, като се предвижда тази замяна да бъде поетапна и всяка една година да бъдат подменяни, съответно да бъде постигнато 25, 50, 75 – до пълната подмяна на касетите. Броят на касетите на шести блок винаги е бил четиридесет и две. (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов.)
#23 · speech
Господин Гуцанов, не влизайте в диалог с министъра. Зададохте му въпрос, формулирахте го, нека Ви отговори.
#24 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Както добре знаете, ние работим и по отношение на диверсификацията на ядреното гориво не само за 5 блок, а и за 6 блок. Има сключен договор съответно с компанията „Фраматом“ за доставка на ядрено гориво и за реактор 6, така че диверсификацията по отношение и на двата работещи в момента блока ще продължи в планирания и от предходни правителства, и от нашето правителство, подход. В действителност търсим решение. За това сте прав, че за съхранението на вече отработените касети от 5 блок не се съдържа такъв ангажимент в договора, който е подписан между АЕЦ „Козлодуй“ и „Уестингхаус“. Но както имах възможност да подчертая, и в момента за отработеното руско ядрено гориво нямаме такъв ангажимент, и нямаме такава възможност, първо. Второ, санкции от страна на българското правителство, доколкото на мен ми е известно, не са въвеждани. Санкциите са въвеждани на ниво Европейски съюз в нашата цяла общност. Както имах възможност да подчертая, ангажиментите за съхранение на отработено ядрено гориво са на база европейски регламенти, които нашата държава е длъжна да изпълнява. Благодаря Ви. (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов.)
#25 · speech
Заповядайте по начина на водене, господин Гуцанов.
#26 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Господин Министър, уважаеми колеги! Моля Ви, госпожо Председател, дори това, че уважаваният господин министър говори от трибуната, не му позволява да казва неща, които не са истина. Относно ядрените параметри – няма подобни санкции, наложени от Европейския съюз. И аз Ви моля да не говорите неща, които не са истина.
#27 · speech
Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, колеги? Не виждам желание за въпрос. Нечленуващите в парламентарна група – заповядайте, господин Методиев.
#28 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! През август 2022 г. една група овладя българската енергетика с най-голямата смяна в историята на абсолютно всички ръководни кадри в енергетиката, без това да има абсолютно никаква връзка с предстоящите тогава, ако помните, криза на сваляне на правителството и предстоящите избори. Въпросната група от шест човека – аз съм ги изброявал тук, в зала, берем плодовете на тяхната дейност днес. Договорът с „Боташ“, където всеки един български гражданин плаща и в момента, без да получаваме нищо, „Чирен“ – виждате какво се случва в последните дни, АЕЦ „Козлодуй“. Европрокуратурата преди броени дни влезе в българската енергетика масирано – въпрос, който беше заметен от парламентарната зала и удобно вкаран в комисия, за да може обществото да не продължи да говори за него, но няма как да се случи, защото това са сериозни процеси на европейско ниво. В контекста на днешното изслушване и на въпроса за отработеното ядрено гориво като ключов елемент от функционирането на АЕЦ „Козлодуй“, в контекста на развитието на ядрената ни енергетика искам да попитам кратко и министърът да ми отговори: познавате ли Людмил Стойков? Благодаря Ви. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#29 · speech
Благодаря за въпроса, господин Методиев. Имате думата за отговор, господин Министър.
#30 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Уважаема госпожо Председател, не знам как да отговоря, тъй като не виждам въпроса. Не, не познавам лицето Людмил Стойков. Това дали е свързано пряко със съхранението на отработеното ядрено гориво, тъй като явно парламентарната трибуна се използва за други цели, а не по темите на изслушването? Госпожо Председател, предишното изказване беше леко, бих казал, несвързано с темата, да не употребя други термини. Благодаря Ви.
#31 · speech
Колеги, преминаваме към втория кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли? Не виждам желания за въпроси от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Господин Димитров, заповядайте – имате думата.
#32 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Искам да Ви попитам, господин Министър, да ни дадете по-конкретни данни: кога е последният транспорт до Русия за преработване на ядрено гориво, кога това се е случило, защото един от хората, който е доста навътре в проблематиката – професор Георги Касчиев, казва, че тези доставки са нарушени след 2015 г., тоест са много по-малко като брой от това, което е записано в Стратегията? И в негов анализ се казва в крайна сметка, че ако преработването на ядреното гориво в Русия е забавено, нарушено или не се случва, както е по план, трябва такива разговори да бъдат проведени с Франция. Това е неговата препоръка. Исках да Ви питам: какъв ни е резервният вариант, мислено ли е какво правим оттук нататък и кога можем да имаме хранилище за дългосрочно съхранение? Тоест това ще отнеме доста години. Какво правим дотогава, каква е стратегията на България? Няма как да не сте го мислили, няма значение, че сте служебен министър – какво правим? Благодаря.
#33 · speech
Благодаря, господин Димитров. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#34 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Димитров, благодаря Ви за въпроса. Не разполагам с конкретни данни към момента кога е последният износ на отработено ядрено гориво, но с удоволствие ще Ви предоставя тази информация, след като в рамките на деня я получа. Също така благодаря Ви за въпроса дали имаме резервен вариант. В действителност, както имах възможност да Ви запозная, това е изискване към всички държави членки на база действащ регламент. Във всички страни, които развиват ядрена енергетика на територията не само на Европейския съюз, а и на Европа, се работи по проекти, които са свързани с погребването на отработеното ядрено гориво и съответно на високорадиоактивните отпадъци за тяхното по-дълбоко геоложко съхранение. В рамките на Министерството на енергетиката ние проучваме опита на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария. Това, което имаме ние като очаквания, е, че първата държава, която ще има вече изградено такова хранилище за дълбоко съхранение на ядрено гориво, ще бъде Финландия. Именно на тази база, както и регламентът дава тази възможност, ако има сключено споразумение, ратифицирано от Народното събрание, за съхранение в други държави, тази възможност ще бъде проучена и ще бъде част от окончателната стратегия за развитие на съхранението на ядреното гориво. Работим активно с всички наши партньори, включително и на международно ниво – имам предвид международни организации за ядрена енергетика, за да търсим и тази допълнителна възможност. Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, колега. Имате думата, господин Тодоров.
#36 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, аз слушам внимателно всички Ваши отговори и не останах много впечатлен, че сте наясно какво и как ще се прави в България във връзка с обработването на ядреното гориво, което ще остане от АЕЦ „Козлодуй“. Казахте, че са правени проучвания в различни райони. Аз като представител от Плевен знам, че проучванията са обхващали Белене и село Комарево в нашия регион. Изрично е да казвам, че населението няма да посрещне с удоволствие евентуалната възможност да направите там хранилище за ядрени отпадъци, но вече по-конкретно. Смятате ли, че е целесъобразно изграждането на хранилище за високоактивни ядрени отпадъци в най-плодородните земи на Северна България, където недрата са богати на подпочвени води, използвани за напояване в селското стопанство и за битово потребление на населението? Смятате ли, че има надеждни мерки, гарантиращи, че подпочвените води няма да останат засегнати? За нас това е много важен въпрос. За хората, които са около басейна на Дунав, е много важен въпрос и това искам да стане ясно – дали са правени такива проучвания. Следващият ми въпрос е следният: дали, ако изберете място в България за изграждането на това хранилище, ще направите проучвания на обществените настроения в местата? Обещавани ли са някакви допълнителни стимули – инвестиции в инфраструктура, други икономически стимули за преодоляване съпротивата на местната общественост, която така или иначе ще я има? Какви са тези стимули, освен данъчни облекчения? Предвижда ли се някаква кампания за разясняване на населението за това строителство? И най-вече: не е ли прибързано желанието, с което искаме да продадем оборудването за АЕЦ „Белене“, което е българска собственост в момента, точно там, в този район да направите и това хранилище за отработено ядрено гориво? Благодаря Ви.
#37 · speech
Имате думата за отговор, господин Министър.
#38 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Още един път ще използвам висотата на парламентарната трибуна да успокоя и населението на село Комарево, област Плевен, че няма взето решение, включително и на тази територия, да бъде изграждано хранилище за съхранение на отработено ядрено гориво. Няма взето такова решение за територията на нито едно населено място на територията на Република България. По отношение на втория Ви въпрос. Както имах възможност да кажа, всички действия, включително и за оценка на въздействието върху околната среда, са неразривен етап от взимането на едно такова решение. Също така информирането на обществеността, вземането предвид на тяхното мнение, е също част от целия процес. И аз в настоящия момент не виждам тази бързина или спешност, за която говорите, тъй като това, което имах възможност да кажа – и още веднъж ще подчертая, в проекта на тази стратегия, на която е стартирало разработването ѝ от 2022 г., е предвидено, че такова хранилище трябва да бъде изградено до 2050 г., като междинният етап за взимане на това решение е 2033 г. Надявам се, че отговорих на въпроса Ви и успокоих Вашите избиратели. Благодаря Ви.
#39 · speech
Благодаря за отговора, господин Министър. „Движение за права и свободи“? Нямат въпроси. Продължаваме с „БСП за България“ – господин Ченчев, имате думата.
#40 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Към Вас се обръщам. Нека да чуят уважаемите народни представители, че беше хубаво днес да се опитаме пак да извикаме министрите по отношение на безводието… (Реплика от народния представител Георг Георгиев „Къде беше вчера?“) Ти кой си?
#41 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ти кой си?
#42 · speech
Ти кой си? Този, дето отказа двама, за да го вкарат в парламента. Ти ли си същият?
#43 · speech
Господин Ченчев, моля Ви, недейте да влизате в разговор със залата.
#44 · speech
Ти ли си същият? Не бе, това е същият Георг, заради който се отказаха двама, за да влезе той. Те го прескочиха с преференции.
#45 · speech
Не влизайте в разговор със залата.
#46 · speech
Той има…
#47 · speech
Господин Ченчев, моля Ви!
#48 · speech
Не, не. Много е важно да се знае, че Георг Георгиев с 200 преференции е в залата и крещи от място.
#49 · speech
Господин Ченчев! Господин Ченчев, моля Ви!
#50 · speech
Много е важно да се знае. (Реплики от народния представител Маноил Манев.) Тук бях аз. Тук. Да, аз бях тук. (Председателят изключва микрофоните на оратора.)
#51 · speech
Колеги, ще Ви помоля да запазите тишина и спокойствие.
#52 · speech
Те са много чувствителни, госпожо Председател.
#53 · speech
Господин Ченчев, моля Ви! (Ораторът говори на изключени микрофони.) Господин Георгиев, моля Ви, запазете спокойствие. Ораторът говори на изключени микрофони.) Господин Ченчев! Господин Ченчев, може ли да преминете към въпроса Ви към министъра?
#54 · speech
Не, не, госпожо Председател. Няма господин Ченчев. Вашата група си укротете. Никакъв господин Ченчев. Вашата група си укротете. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Да, те са хулиганите, не съм аз. Слушайте сега, госпожо Председател, уважаеми господин Министър…
#55 · speech
Вие не влизайте… Господин Ченчев, моля Ви, не влизайте в диалог със залата. Те няма да Ви отговарят, ако Вие не се обръщате към тях и не влизате в диалог с тях.
#56 · speech
Сериозно ли? Сериозно ли? Че Вие къде бяхте на цялата тази конфронтация? Нали бяхте тук?
#57 · speech
Точно тук зад Вас, господин Ченчев.
#58 · speech
Ами да. Значи вижте откъде дойде, но както и да е. Господин Министър, не отговаряйте с такъв апломб на народните представители, които идват от различни региони и се интересуват за регионите си, но понеже в парламентарния контрол са обединили три въпроса по отношение на ядрените отпадъци и тяхното съхраняване, отработване или още по-важно, погребване, отговорете може би на цялото народно представителство, тъй като България е малка страна. Ако ние правим стратегия за дълбочинно геоложко съхранение на ядрени отпадъци, което е на стотици метри в земната кора, това ще интересува цяла България, а няма да ни интересува отделно по области, нали така? И за това може би е въпрос да се направи референдум не в Монтана, не в София област, а в цяла България. Ще Ви кажа за Стратегията за развитие на погребването на ядрени отпадъци в Швейцария. Мястото, което е избрано и е локализирано, е на няколко километра от Цюрих, но там технологиите са такива, че позволяват хората вероятно да са спокойни. Аз нямам възможност, може би няма да имам възможност да Ви задам – първо, е последен ден на парламента, второ, няма да имам възможност да Ви задам, тъй като няма да има и контрол. На всичките притеснителни въпроси Вие казвате на отделен народен представител: не влизайте в това, не се занимавайте с онова… Ами това ни е работата, господин Министър, и Вие се отнасяйте абсолютно отговорно към нея. Аз Ви питам сега: кога ще получа отговор на въпроса за радиоактивните отпадъци в София област, тъй като Вие сам знаете, че те се класифицират в три вида? На хранилището в Нови хан му изтича лицензията следващата година. Какво е предвидено за там и ще има ли радиоактивни отпадъци в Нови хан, защото този въпрос според мен не касае само областта? Нови хан е близо до София-град, която е столица на държава от Европейския съюз. Изобщо все притеснителни неща. Затова ми се ще в последния ден на парламента да се отговаря по същество, господин Министър. А тук кой от коя политическа сила е и кой какво иска да каже, кой с какви намерения се е качил на трибуната, ние не можем да контролираме този процес, но Вие можете да дадете отговори на тези въпроси и те не са за нас. Те са за хората. И съм трогнат от групата на ГЕРБ. Страхотни сте. (Размяна на реплики от място между народните представители Иван Ченчев и Маноил Манев.)
#59 · speech
Заповядайте, господин Министър, имате думата за отговор.
#60 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, госпожо Председател. (Размяна на реплики от място между народните представители Иван Ченчев и Маноил Манев.) Уважаеми господин Ченчев, аз мисля, че в моето изложение първо, доколкото съм запознат, ние в момента сме в процедура по смисъла на чл. 111 за изслушване на министъра на енергетиката, но Вашите въпроси са предвидени за парламентарния контрол, където аз също ще Ви отговоря. По отношение на референдум, доколкото съм запознат, аз нямам възможност да инициирам референдум за такъв въпрос. За това има съответни възможности, лица и групи, които биха могли да инициират референдум, предвидени в Закона за референдумите, но в моето основно изказване аз отговорих на въпроса и не съм отговорил на конкретни народни представители, а отговорите ми на конкретни народни представители бяха свързани с техните конкретни въпроси. Няма на територията на България определена конкретна територия, населено място, в което да бъде изградено хранилище за дълбоко съхранение на отработено ядрено гориво, така че мисля, че бях категоричен. Още един път ще го подчертая, за да бъдете спокоен, да бъдат всички народни представители. И не само народните представители, а да бъде спокойно населението на Република България. Както имах възможност да кажа, това е Проект на стратегия, която е подложена на обществено обсъждане. Както имах възможност да Ви запозная, периодът за изграждане на такова хранилище е до 2050 г., така че към настоящия момент считам, че не следва да бъде спекулирано с този въпрос и с формиране на общественото мнение. Благодаря Ви.
#61 · speech
Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Няма да има. Колеги, преминаваме към отношението от парламентарните групи. Ще помоля залата да се успокои. Отношение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – заповядайте, господин Станков. (Нечленуващият в ПГ Калоян Методиев иска думата.) Нямате право на втори въпрос, господин Методиев. Процедура по начина на водене. Изчакайте, господин Станков. Заповядайте, господин Методиев, да чуя процедурата Ви.
#62 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Не може министър да ни казва какво да питаме и какво да не питаме от парламентарната трибуна, независимо от предмета на изслушването. Ако се докараме до това положение – министрите да ни казват, ерго служебни министри, ние тук какво да питаме и какво да не питаме, по-добре да ни разпускат! Това значи, че ние сме никой тук, че не сме избрани и че Народното събрание става безполезен орган. Това е посланието, което ще се изпрати навън, така че Ви призовавам да вземете отношение по този въпрос. И второ, понеже за краткото време, за което аз съм тук, Вие сте де факто председателят на Народното събрание. Вие сте водили в по-голяма част от времето, моля Ви, използвайте инструмента „наказание“, забележки или каквото и да е, за да се вкарва някакъв ред в тази зала. Не визирам тук Ченчев – случая отпреди малко. Това вече се натрупва, цялата държава гледа това поведение. Нека с тези инструменти, които Ви е дал парламентарният Правилник, да влезем в някакви цивилизовани рамки на диалог. Благодаря Ви.
#63 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Методиев. Благодаря. (Ръкопляскания от нечленуващите в ПГ.) Инструментът, който използвах преди малко, е изключване на микрофона на господин Ченчев. Казвала съм неведнъж – и в това, и в предходното Народно събрание, че председателят на Народното събрание не е нито разсилен, нито звероукротител. Начинът, по който говорят народните представители, и начинът, по който се държат, говори много повече за самите тях, отколкото за онези, към които отправят обиди или пък някакви упреци от трибуната. (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) Не, не говоря за Вас, господин Ченчев. Говоря по принцип за всички – и за залата, която реагира понякога малко по-бурно, и за народните представители, които си позволяват да влязат в диалог със залата. Ако не го правите, няма да Ви отвръщат. И не е необходимо, разбирате ли? В случая, що се отнася до това какво е казал господин министърът, ще си спестя коментара. Нека да започнем с отношенията. Господин Станков, заповядайте. Отказвате се от отношение на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Отношение от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Отказвате се. Благодаря Ви. Отношение от парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Първанов.
#64 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, господин Министър, достопочтени служители на народа! След трансформацията на дневния ред за тази седмица се оказа, че днес ще обсъждаме основно АЕЦ „Белене“ и хранилищата за радиоактивни отпадъци. Много интересно се подреди дневният ред. Погледнете как сега ще обсъждаме това, което е заплаха и стресира обществеността, и колко удобно ще бъде след това, когато обсъждаме другите точки, да кажем, че е по-добре да не строим втора атомна. Това ми изглежда като черен пиар. Вече и господин министърът спомена, че всъщност проблемът е геополитически. Досега високоактивното отработено ядрено гориво се изнасяше за Руската федерация. Геополитическият проблем, в който ние се набъркахме, барабар Петко с мъжете, сега изведнъж ни изправя пред опасността ние да се превърнем в балканска „Фукушима“. Не случайно Ивайло Папов спомена за този проблем, тъй като „Фукушима“ работеше със северноамерикански технологии. Знаете че и САЩ, и Канада не приемат обратно горивото за отработване, а го оставят по места да се съхранява там, където са техните реактори. „Фукушима“ имаше обаче едно огромно предимство – беше на брега на океана. Океанската вода беше използвана за охлаждане при тази огромна авария и радиоактивните води бяха източвани в най-големия басейн на планетата – Тихия океан. В България обаче не разполагаме с такова крайбрежие. Нито река Дунав, нито Черно море могат да бъдат сравнени с Тихия океан. Опасността от съхраняването на високоактивните ядрени отпадъци остава. Тук най-важно е решението на държавниците – какво ще решим ние. Каква е била европейската директива? Другите държави са решавали според тази директива, но ние досега имахме отработен, добре работещ в продължение на половин век метод. Метод, при който България беше спасена. Сега ние на какво можем да разчитаме? Че Украйна ще победи Русия може би и да ѝ наложим контрибуции да приема американското гориво? Може би нещо такова се върти в нечии глави. Някои казват: ще вземем решението до 2033 г. Господин министърът и той така каза и 2050 г. вече трябва да построим хранилището. Господин министърът нито тогава ще е министър, нито ние ще сме в този състав на Народното събрание – предполагам, че никой от нас няма да е тогава, тоест оставяме една бомба за бъдните поколения. Но като имаме предвид как се строят магистралите – това, с което се хвалим последните десетилетия, с това качество, че още на следващата година трябва да ги ремонтираме, не ми се мисли какво хранилище, на каква дълбочина, с какво качество ще бъде изградено. Освен това означава ли, че изграждането на такова хранилище ще насърчи България да стане дестинация за отпадъчен туризъм, защото ние вече сме такава дестинация за други отпадъци – преработваме от целия Европейски съюз. Означава ли това, че отпадъците от „Черна вода“ от Румъния – защото канадците също не си приемат обратно отработеното ядрено гориво, ще бъдат складирани при нас. Означава ли това, че отпадъците от Турция ще бъдат складирани при нас? Означава ли това, че отпадъците от Чехия ще бъдат складирани при нас? Защото никоя от тези държави не беше спомената, че е изградила такова хранилище, а те са на територията на Източна Европа. Означава ли това, че ние ще се превърнем в ядреното сметище на цяла Източна Европа? Какви инвестиции, колко средства ще отидат там? И всичкото това ние трябва да го направим само защото сме искали да се харесаме преди две години на големия брат от „Козяк“, за да наложим санкции на Руската федерация. Как ще ги скрием тези отпадъци? Как ще привлечем общественото мнение? Как изобщо ще го притъпим? Как ще го подкупим? Какво ще обещаем? Голяма част от тези райони, които са посочени в Северна България, вече започват да обезлюдяват. Не знам каква инфраструктура ще направим например в Белене, за да излъжем хората от Беленска община или от община Свищов примерно, където се намира с. Ореш, тъй като дори гарата на Белене беше закрита преди 15 години. Ако открием гарата – нищо ново няма. Не знам каква инфраструктура ще направим до Козлодуй или до монтанските села, тъй като ние още нямаме връзка между Видин и София. През Петроханския проход редовно стават задръствания. Колегата Петров неведнъж е споменавал за проблемите в Монтанска и Врачанска област. Каква инфраструктура трябва да изградим? Та ние не сме изградили това, което е евтино. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да, госпожо Председател, виждам, че натискате копчето, наближаваме края, но все пак спестихме известно време от няколко групи, които не искаха да бъдат активни, така че проявете малко толеранс. Аз наистина няма да злоупотребявам. И най-накрая, тъй като получаваме тези хубави американски подаръци, нека да ги дадем на нашите американски приятели в техните американски бази, може би ще намерят някакъв начин как да си ги транспортират обратно. Още веднъж казвам, геополитическият проблем, в който сами се набъркахме, няма как да заличи бъдещето на идните поколения. Конфликтът в Украйна ще приключи. Няма как заради тази ескалация в Северното Причерноморие ние да се превръщаме в средище на ядрени отпадъци. И още веднъж казвам, че този проблем не означава, че в следващата точка това, което ще разискваме – втора атомна, трябва да бъде пренебрегната. Аз тук виждам точно това – дискредитация изобщо на развитието на ядрената енергетика и акцентиране върху 7 и 8 енергоблок на „Козлодуй“, които ще се изграждат с американски технологии и за сметка на България, естествено. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#65 · speech
Движението за права и свободи няма да направят отношения. БСП за България, господин Гуцанов имате думата за отношение.
#66 · speech
БСП за България
Благодаря уважаема госпожо Председател, господин Министър, уважаеми колеги! Днешното изслушване е много по-дълбоко и на практика то е функция на некомпетентност, алчност, слугинаж, свързано с енергетиката и особено в ядрената енергетика. Искам да влезем малко повече в дълбочина. Още 2019 г. има два договора – единият е за 1,5 милиона, вторият е за 5 милиона, платени от „Козлодуй“ на „Уестингхаус“. Единият е, за да се докаже, че тяхното ядрено гориво може да бъде ползвано, а вторият е, че ядреното гориво е безопасно, което е абсурд. Плаща се на частна компания от страна на българската държава, за да докаже тя, че тяхното ядрено гориво може да бъде ползвано. То няма такъв случай никъде по света. Натискът явно е доста голям да има доставка на друго ядрено гориво. Пети блок, както Вие казахте, започна поетапно да се зарежда с новите касети. Защо не е направен ремонтът на 5 блок? За да може да се ползва това ядрено гориво, което „Уестингхаус“ не произвежда – новите касети, а произвежда само старите касети. Затова 6 блок се зарежда с 42 касети, 5 блок се зарежда с 48 касети, което за едно 10-годишно зареждане – това е дългият период на зареждане, загубата за България ще бъде 750 млн. евро от тези шест касети. Всеки сам от народните представители да прецени много ли е, или е малко за бедна България 750 милиона. Това е един път. Втори път, в Европа около 20% ползват ядрени горива от Русия. Съединените щати – около 15%. Няма никаква забрана за използване на ядрени горива. Ние сме може би единствената държава, която доброволно се чуди как да направи така, че нашият ток да бъде по-скъп, защото в крайна сметка голямата цел е не да изградим „Белене“ просто ей така, не да изградим 7 и 8 блок на „Козлодуй“, за да ги има, не да съхраняваме 5 и 6 блок, а да направим по-евтина електроенергията за домакинствата, за българските граждани и за икономиката на България и да има по-голяма печалба при износ, ако има такъв. С тези решения на Народното събрание, където една част от колегите се направиха на ядрени физици, на практика става така, че ние правим още по-голям проблема, по-скъпа електроенергията и зависимостта от страна на България. Хранилището е най-малкият проблем. Той е последният от брънката на всичко това, което е сътворено с промените в Закона, което се направи по предложение на народни представители без дори да бъде обсъден в Министерския съвет, без дори да бъде обсъден в Министерството, независимо кой е бил министър през това време. И ние в момента говорим за хранилището!? А бе, колеги, ние сме объркали в основи – не ние, Вие – тези, които правихте предложенията едно след друго, за нещата, за които в момента говорим. Не знам откъде да започна по-напред. Ще кажа само за безопасността, защото тя най-пряко касае всеки един от нас и не само в България, а и в околните държави. С това, което се случва, с това зареждане, предполагам, знаете – ако ли не, да Ви го кажа, неутронният флуенс е с един порядък по-висок – един порядък по-висок. Кой ще вземе отговорността и ще подпише за стареенето на метала? По-точно за рушенето на метал, което се случва. Някой наясно ли е какво значи един флуенс по-висок порядък? На следващо място, има ли някой, който да не е наясно, че зареждането с подобни касети в Чехия и в Украйна не е особено успешно? Стига се до 10 разхерметизирани касети от 48, което значи автоматично повишаване на радиацията в първи и втори контур. От една страна, 5 и 6 блок имат 30 г. срок. Този срок изтича. Кой е този, който ще ги подпише нещата? Двадесет и седма година изтича на 5 блок, 2029 г. изтича лицензът на 6 блок. Кой е този конструктор – те са руски конструкторите, които ще си сложат подписите? Имаше ли натиск върху независимата Агенция за ядрено регулиране в България да се вземат тези касети с друго ядрено гориво? Това са големите въпроси. Аз още веднъж Ви моля, господин Министър, обърнете внимание на това, което Ви казах – за по-високия порядък на неутрония флуенс и стареенето на метала. Защото парогенераторът, който постоянно излиза от строя на 6 блок, ще ни се види като детска играчка в сравнение с това, което може да се случи в 5 блок. Не искам никой да плаша, но съм го говорил вече един, два, три, пет пъти от трибуната и никой не обръща внимание. Трябва да се стигне до нещо сериозно ли, за да се разбере, че не може народни представители да се правят на ядрени физици? Не може по този начин да се управлява енергетиката и най-вече ядрената енергетика на България. Това, което се прави, наистина е безумно, граничи с безумието и говорим за сигурността. Хранилището, за втори път го казвам, е най-малкото нещо в момента, за което ние трябва да говорим. Много по-големи са другите проблеми. Аз Ви моля да се обърне на това внимание – да не е късно, и тогава по друг начин да се коментират нещата в тази зала. Благодаря.
#67 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Отношение от „Има Такъв Народ“? Не виждам, колеги. Колеги, с това тази точка от дневния ред беше изчерпана. Благодаря за участието, господин Министър. Декларация от името на парламентарна група – първата заявена декларация, и втората ще бъде Ваша, госпожо Бориславова.
#68 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, дами и господа, ние от „Има Такъв Народ“ сме последователни и отговорни в нашите постъпки и действия, тъй като сме наясно с цялостната превенция и закрила към обществото и най-вече към децата и подрастващите на България. За пореден път сме внесли Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, защото цялостната превенция към и за деца е от 0 до 18 г. и тя включва закрила, превенция и най-вече отговорност към всички малолетни и непълнолетни. С така приетите промени в Закона за предучилищното и училищното образование се изключва една определена група от българските непълнолетни, а именно тези между 16 и 18 г., които не се обучават. Ние от „Има Такъв Народ“ сме загрижени за всички деца, а промените в Закона ги засягат до 16 г. и завършен осми клас – задължителното образование в България. В България има непълнолетни, които прекратяват образованието си след тази възраст и не учат, но това не означава, че те не са обект на закрила от специализиран закон, какъвто е Законът за закрила на детето. Затова и нашите предложения са за промяна в него, тъй като тази възраст от 14 до 18 г. е най-рисковата и най-уязвимата възраст. Манипулацията за смяна на пола е насочена най-вече към тях и приетите промени автоматично изключват тази възрастова група от 16 до 18 г., които не се обучават. Няколко основни неща във внесения от нас Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето са важни да се отбележат. В него сме предвидили административни и наказателни мерки за тези, които не спазват разпоредбите. В заключителните разпоредби, с препратка към Закона за здравето, се създава нов член цитирам: „Забранява се прякото представяне, рекламата и извършването на медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на лица, ненавършили 18 години.“ В Закона за социалните услуги сме предвидили отнемане на лиценза на доставчик на социална услуга, който не се съобразява с наложените промени. В Наказателния кодекс се създава чл. 187а, който гласи следното: „Който даде медицинско предписание или извърши медицинска дейност, метод или технология на промяна на биологичния пол на лице, ненавършило 18-годишна възраст, се наказва с „лишаване от свобода“ от 1 до 3 години и с „обществено порицание“. Когато от деянието по ал. 1 са настъпили вредни последици за физическото, душевното или моралното развитие на пострадалия, ако деянието не представлява по-тежко престъпление, наказанието „лишаване от свобода“ е от 1 до 4 години и „обществено порицание“.“ Сега, няколко думи защо е важно да се разгледат и приемат нашите предложения за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето освен това, което чухте досега. Според доклад на Съвета на Европа държавите трябва да защитават по-добре правата на лица, сменили пола си, в което, разбира се, няма нищо лошо. Обезпокоителното е, че същият този Съвет изисква процедурите за правно признание на пола да се провеждат възможно най-бързо, прозрачно и трябва да бъдат открити за малолетни. Ако не сте чули и разбрали добре, ще го повторя: да бъдат открити за малолетни. Това е само част от изказването на комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Дуня Миятович и те са по повод публикуването на доклада, озаглавен „Човешките права, половата идентичност и изразяване“. Според Съвета на Европа всеки, който може с достоверност да демонстрира страх от преследване като транссексуален, трябва да получи възможността да бъде признат за бежанец. Затова ние за пореден път сме внесли Законопроекта ни – за да защитим превантивно децата от определени изисквания на Европа, да ги защитим от недобросъвестни граждански движения и определени НПО-та. Всички те един ден може да пожелаят преди навършване на пълнолетие децата ни да имат възможност да се подложат на операция и хормонална терапия за смяна на биологичния пол. Динамиката в развитието на обществените отношения в последните години доведе до възникване на явления, срещу които реакцията на законодателно ниво е належаща, и трябва да се действа превантивно за тези неща. Сега ще Ви обърна внимание на информация от края на 2023 г. Комитетът на министрите на Съвета на Европа изисква България да уреди процедурата за юридическа промяна на пола. Според него България трябва бързо да приеме законодателни промени, с които да се въведе процедура за правно признаване на промяната на пола. Малко по-горе Ви казах какво е заявила Дуня Миятович в качеството ѝ на комисар по правата на човека на Съвета на Европа – че тази процедура трябва да е открита и за деца. От „Има Такъв Народ“ настояваме нашият законопроект да бъде разгледан веднага след лятната ваканция на Народното събрание – през месец септември. Свършихме добра работа, нека да я свършим докрай. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#69 · speech
Госпожо Бориславова, имате думата за декларация.
#70 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги, много се чудих как да започна днешната декларация. От една страна, не ми се искаше да допринасям към недоверието и липсата на надежда у българските граждани спрямо работата на българския парламент. От друга страна, самата аз трудно намерих какво полезно свършихме в този парламент през изминалите два месеца. Но светлина в края на тунела има! След ваканция от две седмици ще имаме поне три работни седмици, които, колеги, не трябва да пропиляваме. Това е целта на днешния ми призив към Вас. (Реплики.) През тези два месеца, докато тук, от трибуната на Народното събрание, летяха предимно обиди, цветни епитети и откровено неистински твърдения или се приемаха закони, преписани от Уикипедия на руски, извън тази зала изгоря българско село, на места из страната водата пресъхна (силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС), детска болница няма (реплики от ГЕРБ-СДС: „А къде бяхте вчера?“), но тормоз от ДАНС към гражданския съвет към нея...
#71 · speech
Колеги, моля Ви, запазете тишина!
#72 · speech
Но тормоз от ДАНС към гражданския съвет за детската болница има! Видни престъпници, колеги, си влизат и излизат от страната както и когато преценят, а новообявени такива получават достатъчно време, за да изчезнат безследно. За два месеца не съумяхме да изберем редовно правителство, въпреки че именно това очакваха хората от нас. Нямаме редовно правителство, колеги, защото за мнозинството в това Народно събрание сякаш е по-лесно да се отиде на нови избори, вместо да се подкрепят законите и мерките, които могат да донесат повече свобода и справедливост за всички български граждани. Положението много прилича, колеги, на „много ни се искаше да направим нещо полезно, но някак си нямахме желание“. Но, колеги, след две седмици ние отново ще сме тук, в тази зала. Ще имаме още поне три седмици да поправим тази грешка заедно и да заслужим уважението на избирателите си, колеги. В Деловодството на Народното събрание отлежават редица важни законопроекти и решения и няма никаква пречка, повтарям, никаква пречка тези закони и решения да бъдат приети в рамките на следващите три седмици. (Реплики.) Колеги от ГЕРБ, обръщам се специално към Вас, защото първата крачка зависи от Вашите председатели на комисии – да включите в дневния ред на работата на комисиите, а така и на Народното събрание, тези закони. Господин Георги Георгиев, госпожо Анна Александрова, свикайте комисии, проведете заседания, напишете си докладите и дайте възможност тези закони да станат реалност. Във всяка една от тези две, оглавявани от Вас комисии, от два месеца са зависнали тези законопроекти и проекти на решения. Вече седмици наред Правната комисия или не провежда заседание, или не включва в дневния си ред Закона за личния фалит, Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, и Закона за съдебната власт, който ще попречи този дискредитиран Висш съдебен съвет да си избере нов политически зависим главен прокурор за следващите седем години. Колеги, Законът за личния фалит е важен, защото сме единствената държава в Европа без такъв закон. Защото не е справедливо, когато някое младо българско семейство е изтеглило кредит, за да си купи дом, да си купи семеен автомобил или да направи ремонт за семейството си, но временно остане без доходи например, защото закрият работното им място, не е справедливо тези хора да нямат право на втори шанс да започнат отначало без задължения. Що се отнася до Закона за защита на сигналоподателите. Той дава защита на лицата, които се осмеляват да се опълчат срещу корумпираната администрация. Нека Ви дам един пример от последните дни. Антикорупционният фонд доказа дългогодишна корупционна схема, подкрепяна от дългогодишното управление на София и Столичния инспекторат, чрез която в столицата са образувани 240 незаконни сметища, 240 места в европейска София с тонове боклук! Схемата разкрива новото ръководство на Столичния инспекторат, включително – разказва то, е получавало предложения за сумата от половин милион лева, за да се купи директорска позиция в Инспектората. Тук идва мястото на закона, колеги. След подаването на този сигнал новото ръководство става защитен сигналоподател, то не може да бъде подлагано на репресия, да бъде временно отстранявано, понижавано в длъжност или третирано по друг неблагоприятен начин, независимо кой е кмет на София. Колеги депутати, за да бъдат свободни българските граждани и административните служители да се борят с корупцията, която ги заобикаля, те имат нужда от защита. Тази защита не трябва да е ограничена от двугодишна давност, както предвижда Законът в момента. Затова, госпожо Александрова и колеги от ГЕРБ, свикайте Правната комисия и разгледайте тези три законопроекта. Обръщам се отново и към колегата Георгиев – председател на Антикорупционната комисия в парламента. Колега Георгиев, вчера чух от Вас, че корупцията не се борела с разходки из парламента. Много сте прав, но корупцията не се бори с бездействие нито когато създаваме административни и технически пречки за работата на комисиите в това Народно събрание. Не пазете шефа на КОНПИ Антон Славчев, колеги, виждате как се използва за бухалка на господин Пеевски, а има вече и над 80 подписа за неговата оставка. Защо не свикахте заседание на Антикорупционната комисия тази седмица, за да гласуваме тази оставка? (Реплики.) Защо през изминалите седмици не включихте в дневния ред на Комисията избор на правилата за нов състав на КОНПИ, които са условие за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост? Колеги, време е комисиите в това Народно събрание да имат дневен ред, който съвпада с дневния ред на обществото и на българите извън тази зала. Сега ще излезем във ваканция за две седмици, но след това, колеги, имаме три седмици, в които можем да приемем Закона за личния фалит, Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, Закона за съдебната власт, Правилата за Антикорупционната комисия и оставката на Антон Славчев. Нека всички заедно да покажем, че има смисъл да бъдем народни представители. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#73 · speech
Процедура по начина на водене – заповядайте, господин Георгиев.
#74 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Имам много кратка забележка към Вас и Вашата изключителна толерантност към една въпиеща агресивна наглост, която се разрази от тази трибуна. Казвам го, защото след като вчера заседанието на Народното събрание беше провалено умишлено, нарочно, отпаднаха шест фиксирани точки, за да може някой да си задоволи перверзното его и да чуе неща, които са излизали в публичното пространство десетки, стотици, хиляди пъти, за да могат едни – буквално ги наричам филмари, да си направят шоуто, и то неуспешно, пред медиите. Провалиха сесията на парламента, за да излязат днес, госпожо Председател, и с назидателен тон да ни представят предизборната си платформа, която знаем, че и този път няма да претърпи кой знае какви успехи. Много моля, госпожо Председател, когато допускате и давате думата на хора, които не се славят дори според Гугъл с особено задоволителна биография – не само, но и репутация, да им правите забележка особено тогава, когато са си позволили, за да могат собствените си странни политически нагони да задоволяват, да излизат и да назидават народното представителство...
#75 · speech
Разбрах Ви.
#76 · speech
...опитвайки се да внушат, включително на отделни народни представители, че не си вършат работата.
#77 · speech
Господин Георгиев!
#78 · speech
Защото комисиите можеха да се проведат, парламентът можеше да има своето заседание вчера, ако някой не беше опитал да си начеше крастата, за да може да покаже в публичното пространство колко всъщност нищо не става от него.
#79 · speech
Господин Георгиев, разбрах процедурата Ви!
#80 · speech
Затова, госпожо Председател, моля Ви, отнемайте им думата или поне им правете забележка за това, че трибуната не им е бащиния, както си летяха с държавния авиоотряд, за да си ходят на екскурзии в Гърция. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, викове: „Браво!“)
#81 · speech
Понеже процедурата Ви беше по начина на водене, господин Георгиев, аз разбирам Вашите аргументи, но не мога, нямам право и не е редно да се намесвам в декларациите, които парламентарните групи имат право, в съответствие с нашия Правилник, да прочетат от тази трибуна. Заповядайте, господин Денков, предполагам, че Вашата процедура също е по начина на водене.
#82 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Както виждате, това беше пряко нарушение на процедурата, тъй като беше коментар на декларация, което е в противоречие с Правилника на Народното събрание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) И всъщност, както винаги досега, когато се кажат важни истини, това, което прави господин Георгиев и други представители на Народното събрание, излизат и започват с личните атаки, защото нямат аргументи. Когато нямат аргументи, започват с лични атаки. Това, разбира се, е една от основните причини това Народно събрание и предишните Народни събрания да имат толкова ниско обществено доверие. И така ще бъде, ако продължавате по този начин. Сега конкретно по думите на господин Георгиев. Ако бяхте свикали комисиите, нямаше да има никаква нужда от тази декларация. (Реплика от народния представител Георги Валентинов Георгиев.) Трябва ли, както вчера, с пет години закъснение, да се решават някакви важни проблеми, пет години да чакаме да се сетите, че трябва да се задвижи Антикорупционната комисия, или че трябва да се задвижи главният прокурор? Това всички го виждат и няма как с личните Ви атаки Вие да излъжете българските граждани. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#83 · speech
Разбрах и Вашата процедура, господин Денков. Заповядайте, господин Ганев, за процедура.
#84 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
По начина на водене. Госпожо Председател, аз съм на мнение – и ние спазваме това, че никога не трябва да се става и да се коментира декларация на парламентарна група. Категорично съм на това мнение.
#85 · speech
Съгласна съм с Вас, господин Ганев.
#86 · speech
Но това, че ние го правим, не значи, че самообявилите се за демократи от ПП-ДБ го спазват. Напротив, те си позволяват почти на всяка декларация на ВЪЗРАЖДАНЕ някой, хайде да не казвам какъв депутат от тях, да става и да се изхожда тук на трибуната, да коментира декларации на ВЪЗРАЖДАНЕ. Последният такъв беше лицето Мартин Димитров, печален председател на СДС, след това обиколил няколко партии и той. И те стават и коментират. Сега с цялата си наглост коментират защо от ГЕРБ го направили. Ама каквото сте посели, това ще жънете. (Реплики.) Каквото сте посели, това ще жънете. Ставате и коментирате цинично защо не се свиквали комисии. Защото Вие сте били искали да се свикат комисии. Не ги свикват, но Вие ги направихте да са това, което са в момента ГЕРБ и ДПС. Вие! И да Ви попитам: като искате комисия, защо не съберете подписите на 1/3 от другите депутати? Защо, господин Денков, като искате Антикорупционна комисия да се свика, като искате Правна комисия, не дойдете отново за пореден път при нас да съберете подписи?
#87 · speech
Господин Ганев, разбрах и Вашата процедура.
#88 · speech
Да Ви кажа ли защо? Защото не искате тези комисии да работят, това е истината. (Ръкопляскания и реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото дойдохте при нас, за да свалим председателя на КПКОНПИ, и ние се подписахме и чакаме да придвижите това нещо напред. Или го направихте единствено за да обявите пред медиите, че го искате. Давайте следващата стъпка, да свикаме комисия. ГЕРБ и ДПС не искат, крият си техния човек. Явно и Вие не искате обаче. Ние сме готови да дадем подписите, само че Вие не искате. Това Ви е лицемерието и затова станах да Ви го кажа, защото се правите пред медиите на едни, а реално сте други.
#89 · speech
Господин Ганев, разбрахме Вашата процедура.
#90 · speech
Единият става и говори за кордон, а в същото време идвате и се молите.
#91 · speech
Времето Ви изтече, господин Ганев. (Шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз разбирам неистовото желание на парламентарните групи да разговарят една с друга през тази трибуна, но остава половин час от законодателната дейност на Народното събрание. Бихме могли да разгледаме следващата точка от дневния ред, ако, разбира се, няма повече процедури. Заповядайте за процедура, госпожо Митова. (Реплика от народния представител Мартин Димитров.) Ще Ви дам думата за лично обяснение, господин Димитров.
#92 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Във връзка с това, което току-що казахте, правя предложение да продължим със законодателната си дейност и парламентарният контрол да започне след изчерпване на всички точки от дневния ред. Благодаря.
#93 · speech
Госпожо Митова, да продължим до изчерпване на фиксираните точки от дневния ред за днес?
#94 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
До 22 точка включително.
#95 · speech
Точка пета за петък или 22 от дневния ред. Има ли обратно предложение? Не виждам. Колеги, подлагам на гласуване процедурата, направена от госпожа Митова. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Фиксираните точки от програмата за днес. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вие му обяснете, колеги, аз ще помоля останалите да гласуват. Гласували 143 народни представители: за 40, против 41, въздържали се 62. Заповядайте, господин Йорданов, да обосновете прегласуването, което искате.
#96 · speech
ИТН
Колеги от ГЕРБ, вътре има точки, които предложи Вашата парламентарна група – господин Делян Добрев, и темата е важна. Вчера наистина ПП-ДБ блокираха работата на Народното събрание, а днес го правите Вие. Възмутени, че вчера те са го направили, днес го правите Вие, и на всичкото отгоре вътре има точки, предложени от Вашата парламентарна група. Аз разбирам, че девет месеца, прекарани с тях, нанасят тежки психически проблеми. Ние имахме същите известно време. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Така е.“) Затова опитайте се да излезете по-бързо от този шизофреничен цикъл, в който живеят „Продължаваме Промяната“. И Ви подсещам, за да излезете от него, че вътре има точки, предложени от Вашата парламентарна група и от господин Делян Добрев, и те са важни за парогенераторите. Престанете да Ви мързи и само да симулирате дейност, а когато трябва реално да се работи, Ви хваща амнезията. Така че си седнете на това, на което стоите, вземете си главите, с които трябва да мислите, и гласувайте „за“.
#97 · speech
Колеги, процедура по прегласуване. Гласували 162 народни представители: за 36, против 52, въздържали се 74. Предложението Ви, госпожо Митова, не е прието. Лично обяснение – господин Димитров, заповядайте.
#98 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Първо, искам да подчертая, че личните нападки показват пълна интелектуална безпомощност и нищета, и не Ви препоръчвам да се движите в тази посока. Но по-важното е следното: това е поредният случай, в който ПП-ДБ имаме ясни въпроси към ГЕРБ за това, че не събират комисии, че се саботира работата, че има изоставане и се появява ВЪЗРАЖДАНЕ да адвокатства. Спестява се така отговорът на ГЕРБ. Така адвокат на ГЕРБ едно време беше Волен Сидеров, вече е ВЪЗРАЖДАНЕ. Когато има неудобни въпроси към ГЕРБ (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), се появява ВЪЗРАЖДАНЕ. Появява се ВЪЗРАЖДАНЕ, за да не отговарят на неудобните въпроси, и започват да замитат терена. Това се случва вече безброй много пъти. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, оставете ГЕРБ да отговарят на важните въпроси. Защо не е имало Правна комисия, защо саботират програмата на парламента, защо не са приети важните законопроекти по Плана за възстановяване? Спрете да бъдете техни адвокати.
#99 · speech
Господин Димитров, това лично обяснение ли е?
#100 · speech
Да. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Спрете да бъдете техни адвокати. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#101 · speech
Заповядайте, господин Ганев. (Шум и реплики.) Нека чуя каква е процедурата. Ще Ви помоля да не злоупотребявате с процедурите. (Шум и реплики.)
#102 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Димитров, отдавам го, че сте некомпетентен, и че не слушате за какво става дума. Да Ви поясня. Когато си позволявате с мръсните си ръчички, мазни, да скачате и да пипате по ВЪЗРАЖДАНЕ, само да Ви кажа.
#103 · speech
Господин Ганев, начинът, по който се изразявате за колеги народни представители, е недопустим, наистина.
#104 · speech
Силно неадекватен сте, защото ние Ви казахме едно-единствено нещо – това, че дадохте властта на ГЕРБ и ДПС и няма комисии, ние Ви казахме какво да направите. Да дойдете, да съберете 1/3 от гласовете, ние ще се подпишем и комисии ще има. А недейте с мазните си ръчички да пипате там, където не сте компетентен. Вие не ставате, не можете и сте неможачи – розови неможачи! (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#105 · speech
Заповядайте, господин Георгиев. Процедура ли е това, което Вие искате? Каква е Вашата процедура? (Шум и реплики.) Господин Георгиев, само ми обяснете каква е Вашата процедура.
#106 · speech
ГЕРБ-СДС
Процедура или лично обяснение, както искате го приемете.
#107 · speech
Лично обяснение – заповядайте, господин Георгиев.
#108 · speech
Госпожо Председател, незаслужено строга сте към мен. Незаслужено строга.
#109 · speech
Напротив, имате право на лично обяснение, господин Георгиев. Заповядайте.
#110 · speech
Нека да преминем по същество. Уважаеми колеги, по повод критиките защо не заседавали комисиите. Припомням Ви, че вчера Вие от ПП-ДБ заедно с ВЪЗРАЖДАНЕ провалихте заседанието на парламента, за да може да работи Временната комисия, и четирима български министри, които трябваше да докладват за огромния проблем на над 400 хиляди граждани в 300 населени места, които в тези жеги са на режим на водата, стояха по коридорите на парламента и си тръгнаха (шум и реплики) заради Вашите елементарни пиески – първо.
#111 · speech
И личното обяснение, господин Георгиев, заповядайте.
#112 · speech
Предстои, госпожо Кирова. Малко доверие, малко уважение към говорещия, моля Ви. Искам да ме третирате както лицата отляво. Като господин Мартин Димитров – говори глупости по всякакви параграфи, никой не го прекъсва, само спонтанният смях на аудиторията. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) На второ място, и по същество, казах Ви го вчера – корупция не се бори, като се разхождат две дами от Вашата група, от ПП-ДБ, с тонколонки, тарамбуки и бог знае още какво, все едно са на къмпинг. Тя се бори с конкретни и ясни действия. И за разлика от Вас, които просто бездействате и пишете статуси във Фейсбук, аз съм изискал пълен доклад за шестмесечието от председателя на КПК. Така работят институциите, така пише в закона. Това трябва да прави Народното събрание, за да можем ние да разглеждаме конкретни теми – единият казал едно, другият друго, да има факти и аргументи. Останалото са напразните опити не на любовта, а на някои хора да втвърдят едни партийни ядра, които виждат несъстоятелността на собственото им политическо съществуване. Това дискредитира българския парламент и мен ме е срам, че съм част от дискусия с колеги, които повдигат такива въпроси. И последно, завчера видяхме нещо много интересно. Два месеца след началото на парламента, два месеца, след като положихме клетва, лицето Кирил решил да помага на колежката Лена в нашата комисия по антикорупция. Два месеца по-късно решили да се борят с корупцията и две години, след като усилено я генерираха като управляващи. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Това мен лично ме озадачи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Искам да успокоя кандидатите за членове на нашата комисия, които, уви, не получиха доверие в залата поради липса на интегритет или по други причини, че Лена Бориславова е моя дясна ръка, заместник-председател на Комисията, нямаме нужда от господин Кирил Петков да ни помага. Разбира се, всеки доброволец е добре дошъл. Хайде сега, малко по сериозно да се отнасяме към своята работа.
#113 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Спри с тези глупости.
#114 · speech
Господин Георгиев, разбрах личното Ви обяснение и бях толерантна във времето.
#115 · speech
Господин Сабрутев, веднъж искам в този живот да говоря, да не ме апострофирате…
#116 · speech
Господин Георгиев!
#117 · speech
…и да не се държите като футболен хулиган, но очевидно този ден не е днес.
#118 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Айде, айде, айде слизай.
#119 · speech
А изразът „айде, айде, айде“ от лицето Венко Сабрутев, госпожо Председател, моля сега и на него да му набиете канчето, както на лицето Георги Георгиев. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#120 · speech
Три минути и 21 секунди – господин Георгиев, бях достатъчно толерантна към Вас. (Шум и реплики.) Господин Димитров, и към Вас бях толерантна. (Възгласи: „Венко, Венко, Венко!“ Тропане по банките от ГЕРБ-СДС. Шум и реплики.) Уважаеми дами и господа народни представители, процедури има за всички след края на ваканцията. Обявявам 15 минути почивка и в 11,00 ч. започваме с парламентарния контрол. (Силен шум и реплики. Ръкопляскания.) (След почивката.)
#121 · speech
Уважаеми народни представители, ще Ви прочета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода 9 август 2024 г. – 15 август 2024 г. Получени писмени отговори от: – служебния министър Виолета Коритарова-Касабова: на въпрос от народния представител Богдан Богданов, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Ердуан Мехмед, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Коста Стоянов, на три въпроса от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Стела Николова, на въпрос от народните представители Христина Георгиева и Георг Георгиев, на въпрос от народния представител Христинка Иванова; – служебния министър Владимир Малинов: на три въпроса от народния представител Венко Сабрутев, на въпрос от народните представители Димитър Найденов и Мартин Димитров; – служебния министър Галин Цоков: на въпрос от народните представители Костадин Костадинов и Коста Стоянов, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народните представители Николай Денков и Татяна Султанова, на въпрос от народните представители Стела Николова и Елисавета Белобрадова; – служебния министър Георги Гвоздейков: на въпрос от народния представител Ангел Янчев, на въпрос от народния представител Гюнай Хюсмен, на шест въпроса от народния представител Димитър Найденов, на въпрос от народния представител Ивайло Костадинов, на въпрос от народния представител Любен Иванов; – служебния министър Георги Глушков: на два въпроса от народния представител Кристина Петкова, на четири въпроса от народния представител Петя Димитрова; – служебния министър Георги Тахов: на въпрос от народния представител Ердуан Мехмед, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Искра Михайлова, на въпрос от народния представител Стела Николова; – служебния министър-председател и служебен министър Димитър Главчев: на питане от народния представител Златан Златанов, на въпрос от народния представител Богдан Богданов, на три въпроса от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Искра Михайлова, на два въпроса от народния представител Стела Николова; – служебния министър Евтим Милошев: на въпрос от народния представител Иван Белчев; – служебния министър Ивайло Иванов: на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; – служебния министър Калин Стоянов: на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева, на въпрос от народния представител Димитър Найденов, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Лена Бориславова, на въпрос от народния представител Любен Иванов, на два въпроса от народния представител Стела Николова, на въпрос от народните представители Халил Летифов и Шендоан Халит, на два въпроса от народния представител Явор Божанков; – служебния заместник министър-председател и служебен министър Людмила Петкова: на въпрос от народния представител Димитър Найденов, на въпрос от народния представител Иван Иванов, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Стела Николова; – служебния министър Мария Павлова: на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; – служебния министър Найден Тодоров: на питане от народния представител Кирил Тодоров, на въпрос от народния представител Коста Стоянов, на въпрос от народния представител Любен Иванов, на въпрос от народните представители Фатме Рамадан и Ализан Яхова; – служебния министър Петко Николов: на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Петър Димитров: на въпрос от народния представител Деян Дечев, на въпрос от народния представител Ердуан Мехмед, на въпрос от народния представител Младен Шишков, на въпрос от народния представител Петя Димитрова, на въпрос от народния представител Христинка Иванова. С това се изчерпват писмените отговори на въпроси. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Първи ще отговаря на въпроси на народните представители служебният министър на отбраната господин Атанас Запрянов. Добър ден, господин Запрянов! Започваме с питане от народните представители Борислав Гуцанов и Иван Петков относно политика за запазване и развиване на доверието и авторитета на Българската армия. Заповядайте, господин Петков, да развиете своето питане в рамките на три минути.
#122 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, Българската армия е една от малкото институции, които се ползват с непоколебимото доверие на българския народ. В последните години много институции загубиха своя авторитет. Ние от „БСП за България“ вярваме, че запазването и утвърждаването на авторитета на Българската армия е ключова задача пред ръководството на Министерството на отбраната. Във времена на нестабилност и война доверието на българските граждани в българските военни е елемент от националната ни сигурност. На този фон станахме свидетели на няколко случая, които несъмнено рушат авторитета и подкопават доверието в Българската армия. На първо място – скандалният клип, който уж имаше за цел да привлече младите хора към служба, но предизвика само гняв и отвращение с мутренските си послания и грозната си агресия. На второ място – в социалните мрежи се появиха сигнали, че в YouTube каналът на Военния телевизионен канал е изчезнал и уникалното му име е закачено към канал с видеа за криптовалути. Това се случва на фона на смяната на директора на Информационния център към Министерството на отбраната и именно заради скандалния клип. В тази връзка нашето питане към Вас е: каква е политиката на Министерството на отбраната за запазване и развиване на доверието и авторитета на Българската армия? Благодаря.
#123 · speech
Благодаря за питането, господин Петков. Заповядайте за отговор, господин Министър. Процедурата предвижда отговор в рамките на пет минути, след това има право на два уточняващи въпроса, отново отговор и отношение. Можете да развиете своя отговор в рамките на това време.
#124 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Петков, повишаването на общественото доверие към въоръжените сили, както и на престижа на военната професия, е основен приоритет в информационната и медийната политика на Министерството на отбраната. Наред с осигуряването на публична отчетност пред обществото за дейността на ведомството, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, както и с предоставянето на информация за дейността в сектор „Отбрана“, усилията ни са насочени към съхраняване и развитие на войнските традиции и ритуали и към популяризиране на дейността на българските военнослужещи при изпълнението на задачи по трите мисии на въоръжените сили. Приетата концепция за реализиране на медийната политика на Министерството на отбраната поставя фокуса на информационната политика върху въоръжените сили с тяхната боеспособност, готовност и мотивация. Предоставянето на информация на обществото за дейността на въоръжените сили е ежедневна дейност на структурите, ангажирани с провеждането на информационната политика на ведомството. Работата на служителите се води от най-високи професионални принципи за предоставяне на достоверна, коректна, актуална и навременна информация за факти, процеси и позиции в сферата на отбраната на Република България. При допускане на грешки, уронващи престижа на военната професия и Българската армия, отговорността е персонална. По тази причина беше освободен и директорът на Информационния център на Министерството на отбраната. Министерството на отбраната работи равнопоставено с всички медии и потребители. Не се допуска провеждането на партийна пропаганда, реч на омразата на основата на раса, религия или пол. Нашите структури организират дни на отворени врати, по време на които посетителите, предимно деца и ученици, се запознават с историята, функциите и задачите, изпълнявани от военнослужещите, имат възможност да разгледат въоръжението и бойната техника и да наблюдават демонстрации на бойни способности. Министерството на отбраната поддържа традиционно добри взаимоотношения с военно-патриотичните съюзи и организации, които също допринасят за популяризиране на военната професия. Представителни военни формирования на Българската армия участват в общественозначими тържества и чествания, организирани от структурите на държавната и на местната власт. В това отношение особено ангажирана е Националната гвардейска част. Нашата армия е част от въоръжените сили на НАТО и участва в създаването на способности за колективна отбрана. Пример за това е и бойната група на НАТО в България и част от информационната политика е насочена към предоставяне на политиките на НАТО и Европейския съюз за запазване на мира в евро-атлантическата зона. Планира се в периода септември – ноември тази година Министерството на отбраната, с подкрепата на държави – членки на НАТО, да проведе целенасочена информационна кампания за популяризирането на военната професия сред обществеността, както и за привличането на кандидати за служба в редиците на Българската армия. Военните медии в състава на Информационния център на Министерството на отбраната, а именно Военният телевизионен канал, вестник „Българска армия“ и техните дигитални платформи, имат сериозна роля в утвърждаването и реализирането на информационната политика на Министерството за изграждане и налагане на положителна представа на аудиторията за въоръжените сили. Ежегодно се провеждат военни учебни и документални филми, посветени на ученията, тренировките и мисиите зад граница на Българската армия. Голяма част от тези филми съгласно действащото споразумение, сключено между ръководството на Българската национална телевизия и Министерството, се извършват чрез ефира на Националната телевизия. Медиите от състава на Министерството отразяват и важната трета мисия на армията, а именно и с особен акцент – летните месеци по гасенето на пожари, случаите на медицинска евакуация и планинско спасяване със самолети и вертолети от състава на Военновъздушните си сили. В рамките на кампанията „20 години България в НАТО“ са реализирани повече от 64 продукта – предавания, репортажи, интервюта. Центърът е активен участник в отразяването на годишнината, като създава и собствени информационни продукти. Информационният център на Министерството на отбраната активно работи и по проблемите на дезинформацията. Темата се засяга в основните публицистични рубрики на Военния телевизионен канал. На сайта на Информационния център от няколко месеца има специално разработен банер, където на ежедневна база се публикуват материали по темата. Центърът е организирал и е участвал в редица събития по темата за дезинформацията и руската пропаганда. Войната в Украйна е основен елемент от дейността на информационния център на Министерството. Темата попада всеки ден в новините на Военния телевизионен канал и публицистичните предавания на медията, намира своето място и на страниците на вестник „Българска армия“. Военният телевизионен канал и вестник „Българска армия“ дават трибуна на командирите, на различните видове въоръжени сили. Наред с това военните медии отразяват исторически събития в страната и на Балканите. През годината бяха отразени годишнини от войните за национално обединение. През 2024 г. Военният телевизионен канал е единствената българска телевизия, която отрази всички събития от военния спортен календар. Целта на всички тези дейности е да се поддържа връзка между армията и обществото ни. Екипът на Министерството на отбраната ще продължи да работи в тази посока, за да запази високото обществено доверие към армията ни. Ще продължим да повишаваме изискванията към работещите в Информационния център. Благодаря за вниманието.
#125 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за уточняващи въпроси, господин Петков. Имате право на два въпроса в рамките на две минути.
#126 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, току-що всички ние чухме един скучен административен отговор, изготвен от някоя дирекция в Министерството на отбраната. Не разбрахме какво се случва с канала на Военния телевизионен канал в YouTube и под чий контрол е. Защо в един момент в него имаше качени видеа за биткойни? Как се е случило това? Как се е стигнало да разработването на онзи скандален клип и Вие знаехте ли за него? Господин Министър, Вие сте част от политическото ръководство на Министерството на отбраната вече повече от една година. За този период за Българската армия се говори само като донор за оръжия за Украйна – политика, която множеството от българските граждани не подкрепят, и това несъмнено влияе върху негативния имидж на армията ни. На този фон се чуват и много притеснения, че Военният телевизионен канал на практика е съсипан. Този канал, който, за съжаление, е системно неглижиран, може да помогне много, за да събуди интереса на обществото, най-вече на младите хора, към дейността на военните. Бившият министър, на когото Вие бяхте заместник-министър, го използваше, за да си снима интервюта, в които собственият му пиар му задаваше въпроси. Какво е положението на Военния телевизионен канал? Вярно ли е, че масово са махани изключително опитни служители, спират се новини и предавания? Мислите ли за продукции, които да подпомогнат за утвърждаването на авторитета на армията ни? Благодаря.
#127 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Господин Министър, имате възможност да отговорите в рамките на три минути.
#128 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Благодаря ви, госпожо Председател. Първо, по скандалния клип – не, не съм информиран. Същият клип не е разработен и не е обсъждан дори в ръководството на Информационния център, не е уведомена и дирекцията в Министерството на отбраната. Този клип е пуснат без съответните санкции и разрешения. Това е и причината, поради която мерките, които взехме, доведоха до освобождаване на директора на Информационния център. Да, този клип получи негативна оценка от армейската общественост – не само от обществеността, но аз получих от военните училища, от местната власт в градовете, където има военни училища, упреци, че той наистина не допринася за популяризиране на военната професия и целта не е тази аудитория, към която беше насочен този клип. По принцип слабостите в работата на Информационния център се дължаха на това, че двете основни мисии на центъра – едната е информацията и се развива, но другата и по-важната мисия, която е фокусът, а именно популяризиране дейността на въоръжените сили, повишаване атрактивността и привлекателността на военната професия, бяха подценени. Тази задача е поставена на новия директор на центъра и нашите усилия ще бъдат насочени именно в тази посока. По отношение на тези хакерски действия. Ние имаме ежедневни атаки не само на сайтове, които касаят Информационния център, но и въоръжените сили. Вземат се мерки. Да, това е неприятно, че не е имало необходимата защита и са се случили тези хакерски успехи, но мисля, че ще подобрим защитата на сайта на Информационния център. По отношение на бъдещето. Информационният център е преструктуриран и това, което Вие казвате, не отговаря на истината. Военният телевизионен канал не е подценен, никой не смята да не използва Военния телевизионен канал. Напротив, това е една привилегия за отбраната, че има собствена телевизия. Въпросът е какви качествени продукти ще трябва да разработи Центърът – и това е ново изискване, което сега поставяме, за да може Военният телевизионен канал да запълни тази празнота, а именно – да дава правилните послания, правилната информация на обществеността за това не само какво прави армията, но и колко важно е хората да се посветят на военната професия. Тоест ние имаме екип, имаме три структури там – по планирането на информационната политика, по отношение анализа на информационното съдържание и по отношение производството на информационни продукти, които, както казах, да представят във вярна светлина въоръжените ни сили. Ние смятаме, че структурно Центърът не трябва да се преструктурира и не е бедата в сегашната структура на Центъра. Въпросът е качествено да се използват хората, които са налични сега в нашия център, и да бъдат фактически, в зависимост от техните професионални способности, насочени в съответните сектори – или работата във вестника, или работата в телевизионния канал. Особено трябва да се подобрят анализите. Ние ежедневно вече получаваме анализи по отношение оценката на дейността на Министерството на отбраната. Така че мога да кажа, че с новия директор смятаме да подобрим дейността. Благодаря.
#129 · speech
Благодаря Ви, господин Запрянов. Имате две минути за отношение. Заповядайте, господин Петков.
#130 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, Вие изразихте готовност да останете и в бъдещия служебен кабинет, което на практика означава, че за трети последователен кабинет Вие ще участвате в политическото ръководство на Министерството на отбраната. Надявам се, че осъзнавате, че Българската армия не е наистина донор на Украйна, защото в последните две години това е факт. Тя има много по-сериозна роля от това да транспортира собствените си въоръжения към чужди държави и най-вече към държави, които не са част от НАТО. Българската армия е гордост, тя е знак, службата за нея е въпрос на чест. Времената са тежки, конфликтите по света стават все повече и повече, напреженията тлеят и ескалират. Българите трябва да имат уважение и вяра към българските войници, а това е елемент на националната ни сигурност. Без това не може да се изправим пред предизвикателства, които може би предстоят. Господин Министър, Вие сте български войник и е важно това да го запомните, и се надяваме да не се изпълняват чужди указания. Благодаря Ви.
#131 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Преминаваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Златан Златанов относно безопасността на транзитните превози с военни доставки за Украйна, преминаващи през територията на област Русе и Дунав мост. Заповядайте, господин Златанов, да зададете своя въпрос.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, достопочтени и недостопочтени служители на народа! Господин Министър, вече втора година на територията на съседна нам Украйна, находяща се на разстояние по права линия от около 300 км, се водят военни действия. Общоизвестно е, че държави – членки на НАТО и Европейския съюз, оказват материално-техническа помощ на Украйна, включваща в състава си както оръжие, така и бойни и взривни вещества. В тази връзка моля да ми отговорите: минават ли през територията на област Русе, в частност през общините Бяла, Борово, Две могили, Иваново, Ветово, Ценово и Русе, мостовете над река Янтра до град Бяла по републиканския път I-5 – участъка Русе – Бяла и Дунав мост, свързващ България и Румъния, превози с товари, включващи в състава си оръжие, бойна техника, боеприпаси и взривни вещества, и опасни материали? В случай че преминават транспорти с военновременни материали, какви мерки за безопасността на живущите в непосредствена близост до транспортните трасета жители и преминаващите в близост до транспортните МПС на цивилни транспорти са предприети срещу евентуален терористичен акт или злополука от неволно възпроизвеждане на взрив и последваща верижна взривна реакция? В случай че транспорти с военни материали, включително и взривни вещества, преминават през Дунав мост в посока Украйна през Румъния, то преминават ли същите през територията на град Русе по булевардите „България“, „Христо Ботев“, „Липник“ и какви превантивни мерки за безопасността на здравето, живота и имуществото на жителите на града и пътуващите по същите транспортни трасета граждани са предприети?
#133 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#134 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Златанов, в отговор на поставения от Вас въпрос Ви предоставям следната информация. В изпълнение на Решение на Народното събрание и Министерския съвет, Министерството на отбраната на Република България е предоставило военно-техническа помощ и подкрепа на Украйна. Тази военно-техническа помощ включва и опасни товари. До настоящия момент е транспортирана единствено с въздушен и железопътен транспорт. Република България като член на НАТО участва в редица операции, мисии и международни учения, които се провеждат както на наша територия, така и извън територията на страната. В тази връзка през територията на страната ни ежемесечно транзитно преминават значителен обем от войски и техника на страни – членки на Алианса, или партньори. Следва да имате предвид, че превозът на военна техника и опасни товари касае не само помощта за Украйна, а целия внос и износ на българската отбранителна индустрия, който по обем ежегодно и значително надвишава визираната от Вас помощ, включително и за бизнес транспортирането се прилагат същите държавни изисквания за безопасност и сигурност. Конкретно на Вашия въпрос бих искал да отговоря, че преминаването през и пребиването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили е регламентирано със Закона за преминаването през и пребиването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили. Законът урежда условията, статута и поддръжката на съюзнически и на чужди въоръжени сили на територията на Република България, както и правомощията на компетентните държавни органи в Република България по преминаването и пребиваването. Целият процес се координира между компетентните структури на Министерството на отбраната и Българската армия, на Министерството на транспорта и съобщенията, на Министерството на външните работи и на Министерството на вътрешните работи. В допълнение, преминаването и пребиваването на съюзни сили се урежда и чрез споразумението между страните на Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили – NATO SOF, ратифицирано със Закон, приет от Тридесет и деветото народно събрание на Република България. Предвид гореизложеното, Република България е отговорна за всички аспекти на охраната на силите, включително оценка на риска, планиране и осигуряване на придвижването, съобразно националните и международниТЕ стандарти, отнасящи се до военната мобилност, отчитаща безопасността, включително на гражданите и трасетата, по които преминава тази помощ. При преминаването и пребиваването на военни конвои, включващи в състава си опасни товари през и на територията на страната, Служба „Военна полиция“ във взаимодействие със съответните структури от състава на Министерството на вътрешните работи организира и извършва ескорт при придвижването и охрана при нощуване. Дунав мост и Русе е често използван граничен контролно-пропускателен пункт от съюзнически и чужди въоръжени сили поради факта, че мостът се явява част от Европейския транспортен коридор № 9, който осъществява връзката между държавите от Североизточна Европа с пристанище Александруполис през Румъния и България. Ако трябва да обобщя, за военната помощ, която ние изпращаме на Украйна по отношение на бойните припаси, използваме приоритетно авиационен и железопътен транспорт, както Ви казах. Това, което касае шосейното преминаване, касае преминаването на войски за учение, и стана дума, че тях ние охраняваме, носим отговорност за тяхната охрана и вземане на мерки при придвижването им да не се застрашава безопасността на гражданите. Благодаря.
#135 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Реплика, господин Златанов? Заповядайте.
#136 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, изключително незадоволителен и неизчерпателен отговор в духа на отговора, даден от министъра на вътрешните работи, към когото беше отправен идентичен въпрос. Факт е, че военни транспорти и транспорти с боеприпаси преминават и по шосейната мрежа, за което имам изключително богата информация, включително и за товари с тринитротолуол. Тези материали преминават и по булевард „България“, на отстояние от който – на около 300 – 400 метра, има серия от жилищни блокове и квартали. Самият Дунав мост се намира по пряка линия на по-малко от километър от жилищните сгради на крайните квартали. Това поставя русенци в една изключителна опасна ситуация. Вие не ми отговорихте какви мерки за превенция срещу евентуален терористичен акт или, не дай боже, при разширяване на военния конфликт, който би превърнал тези товари в легитимна военна цел, Вие предприемате. С тази си политика Военното министерство създава рискове по отношение на живота и здравето на русенци.
#137 · speech
Благодаря Ви. Дуплика, господин Министър, искате ли да ползвате? Заповядайте.
#138 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Благодаря Ви, господин Председател. Аз доложих и Ви информирах, че по отношение на помощта за Украйна не преминават никакви сухопътни транспорти през Русе. Става въпрос за придвижване на войски, които преминават за учение и се връщат от Турция и Гърция. Ние вземаме мерки с Министерството на вътрешните работи, така че фирмите, които правят износ също на взривни и опасни материали, ние не ги контролираме, но те също са длъжни да спазват изискванията. Ние като Министерство на отбраната не сме водещи в осигуряване на безопасността на така наречените търговски транспорти, но сме отговорни за военните транспорти, които ние организираме, или съюзниците, когато преминават. Благодаря.
#139 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това въпросите към служебния министър на отбраната Атанас Запрянов приключиха. Преминаваме към въпроси към служебния министър на културата Найден Тодоров. Той ще отговори на четири въпроса. Първият от тях е на народния представител Маргарита Махаева относно първия български ЛГБТ филм „Любен“. Заповядайте да развиете въпроса си, госпожо Махаева.
#140 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на 14 юни в Дома на киното в рамките на „София прайд филм фест“ беше излъчена премиерата на първия български игрален гей филм „Любен“ на режисьора Венци Костов, който е заснет в копродукция с Испания и излъчван там още през лятото на миналата година. Световната премиера на филма е била на 8 юни 2023 г. в Гуадалахара, Мексико. В България повече от година след това не са намерени разпространители, които да се наемат да покажат „Любен“ в кината у нас. Очевидно е, че у нас на такива филми не се гледа с добро око. Двете главни роли се изпълняват от актьорите Божидар Асенов и Димитър Николов. Парадокс е, че филмът е забранен за лица под 18-годишна възраст, тъй като в него има секс сцени между гейове, но към момента на снимките самият Божидар Асенов е бил на 16 години. Повтарям, на 16 години! Непълнолетното момче от ромски произход е снимано в гей секс сцени, в които той обладава другото момче от български произход. Очевидно е, че не са спазени по никакъв начин изискванията, произтичащи от Закона за филмовата индустрия. В първия ден на снимките, както се вижда от профила във Фейсбук на режисьора Венци Костов, който е 25 май 2021 г., Асенов е бил на 16 години, тъй като е роден на 1 юли 2004 г. Съгласно нашето законодателство участието на деца във филмови продукции следва да се осъществява при зачитане и уважение на личността на детето, осигуряване по най-добрия начин на интересите на детето, забрана за въвличане на деца в дейности, които са неблагоприятни за тяхното физическо, психическо, нравствено и образователно развитие, и закрила на детето от произволна или незаконна намеса в неговия личен живот, както и закрила от незаконно посегателство срещу неговата чест и репутация. На 22 юли 2024 г. филмът беше излъчен в кино „Одеон“. Истината е, че аз ужасно съжалявам, че разбрах същата вечер по-късно, иначе вероятно щяхме да се опитаме да спрем излъчването му. В тази връзка бих искала да Ви попитам следното: според Вас спазени ли са всички законови изисквания при заснемането на филма „Любен“? И считате ли, че участието на непълнолетното ромско момче в гей секс сцени не противоречи на закона, който забранява изрично при организиране на филмови продукции дете да участва в сцени, които съобразно възрастта му и степента на физическо и емоционално развитие биха довели до действителна или вероятна вреда за здравето, живота, развитието или достойнството на детето или биха могли да имат вредно въздействие върху неговото психично здраве и развитие? Ако считате, господин Министър, че има нарушение на закона, смятате ли да предприемете съответните мерки и да сезирате ДАЗД и прокуратурата, за да се забрани излъчването му в България, а виновните лица да бъдат подведени под отговорност? Ако считате, че има нарушение на закона, как Изпълнителна агенция „Национален филмов център“, която е администрация към повереното Ви министерство, е допуснала регистрацията на този филм след задължителния преглед на документите по чл. 20, ал. 3 от Закона за филмовата индустрия, включително и относно контрола на съдържанието на филма? Благодаря Ви.
#141 · speech
Благодаря Ви, госпожо Махаева. Господин Министър, заповядайте да отговорите на зададения въпрос. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#142 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Махаева! Изпълнителна агенция „Национален филмов център“ е юридическо лице на бюджетна издръжка и осъществява държавната културна политика в областта на киното. Министерството на културата работи в тясно сътрудничество с НФЦ съгласно разпоредбите на същия закон за филмовата индустрия, който Вие цитирахте, и Правилника за прилагане на Закона за филмовата индустрия. (Шум и реплики.)
#143 · speech
Само за секунда! Уважаеми колеги, бих искал да Ви помоля да запазите тишина. Господин Костадинов, към Вас се обръщам! Колежката Махаева не може да чуе отговора на въпроса, който е поставила. Продължете, господин Министър.
#144 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря. Бих искал да обърна внимание, че в Министерството на културата към момента не съществува структура, отговаряща за формирането на политиката за филмопроизводство в България. Такава структура е бил НФЦ до отделянето му от Министерството на културата като изпълнителна агенция. След получаването на Вашия въпрос поискахме становище от директора на НФЦ господин Петър Тодоров. В становището, което получихме, е посочено, че е налице сключен договор между продуцента на филма и майката на актьора, в качеството на негов родител и настойник, с предмет на договора – участието му във филмовата продукция в ролята на Любен. Относно чл. 20, ал. 3 от Закона за филмовата индустрия изискването по отношение на разпространителя на филма е спазено и същият е бил вписан в Единния публичен регистър по чл. 19. Съгласно чл. 8, ал. 1, т. 5 от Закона за филмовата индустрия към изпълнителния директор на агенцията се създават консултативни експертни органи, част от които е Националната комисия за категоризация. Изпълнителната агенция – нейният директор е представил протокол на Националната комисия за категоризация в нейния трети състав, според който на заседание, свикано след прожекция на филма „Любен“, Комисията представя своето решение за поставената категория на филма. В протокола е определена категория на филма „Любен“ – Д-плюс, тоест не се препоръчва за лица под 16-годишна възраст с мотив това, което и Вие обявихте – че са налице сексуални сцени и сцени на насилие, неподходящи за деца под 16-годишна възраст. Позовавайки се на чл. 37 от Закона за филмовата индустрия, която гласи, че тази категория се дава, когато филмът съдържа, цитирам: „значителен брой кадри с еротично съдържание или с употреба на алкохол, стимуланти, наркотици или значителен брой кадри с насилие в тях“. Казано с други думи, проверката на Министерството на културата установи законосъобразност на действията на НФЦ. За съжаление обаче, това не е единствената констатация, която направихме. Когато нормативната уредба е непълна, не е трудно тя да бъде спазена, въпреки това – да се случват събития, които да поставят доверието ни и в държавата, и в законите на изпитание. В случая чл. 31а от Закона за филмовата индустрия казва, цитирам: „участието на лица, ненавършили 18 години, във филмови продукции на територията на Република България се осъществява съгласно действащото законодателство и по ред, определен с наредба на Министерския съвет“. Желанието ми да се запозная със съответната наредба, докато подготвям отговора си към Вас, а и по повод на друг зададен въпрос в същия смисъл, се сблъска най-общо казано с липсата на такава наредба. Проучването ни показа, че през 2013 г. – 5 години след въвеждането на изискването й в Закона, Министерството на културата е направило опит за нейното създаване, но по причини, които са неизвестни за мен, постановлението не е стигнало до дневен ред в Министерския съвет. Има втори опит, направен от Министерството на културата, за преработване и приемане на тази наредба през 2018 г., което отново е приключило безуспешно. Моят отговор на Вашия въпрос би бил по-различен, ако проектът на Министерството на културата беше осъществен, а вероятно не би и имало повод за Вашия въпрос, тъй като в чл. 6, т. 5 от неприетата наредба е записано: „5. Забранява се при участие във филмови продукции деца да извършват дейности, свързани с риск от сериозни инциденти, за които се предполага, че не могат да бъдат осъзнати или избегнати от децата поради тяхната физическа и психическа незрялост“. Подчертавам още веднъж, че тази наредба не е приета. Както се досещате, включваме осъвременяването и приемането на тази наредба във все по-дългия списък от нормативни непълноти, които ни предстои да запълним. Благодаря Ви.
#145 · speech
Благодаря Ви, министър Тодоров. Заповядайте за реплика, госпожо Махаева.
#146 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Аз искрено се надявам да подходите приоритетно към създаването на тази наредба, защото тя действително касае нашите деца, които са най-важното нещо. Филмът, този филм, очевидно представлява открита хомосексуална пропаганда. Истината е, че той беше широко рекламиран от всички големи телевизии, от всички национални медии и от сайтовете, които се издържат от „Америка за България“. Режисьорът очевидно е яхнал вълната на ЛГБТ модата и новата джендър нормалност, която унищожава всички природни и всички културни и човешки граници и табута и която залива филмовите фестивали на Запад, носейки номинации и награди за все по-потресаващи и от естетическа, и от морална гледна точка филми. Този филм, който, освен че е сниман категорично в нарушение на Закона за филмовата индустрия, поставя и моралната страна на въпроса, а това със сигурност би трябвало да заинтригува българските институции за закрила на детето и прокуратурата. Тук е може би мястото да кажа, че ние ще се борим докрай с всички тези извращения, които се пробутват в очите на подрастващите ни деца. На същото се надявам и от страна на Министерство на културата, макар че не отговорихте на въпроса ми дали ще сезирате ДАЗД и прокуратурата. Благодаря Ви.
#147 · speech
Благодаря Ви, госпожо Махаева. Искате ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#148 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви за уточнението. Това, което мога да кажа, е, че Министерството на културата е длъжно да се съобразява с нормативната уредба, доколкото тя съществува. Това е причината в момента да включваме тази наредба в нашия дневен ред. Оттук нататък не че не са възможни действия, но тези действия по нормативни причини не могат да произтекат от нас, а трябва да произтекат от социалните служби, които трябва да сезират прокуратурата за това, че е използван подобен труд, ако това може да се нарече труд на непълнолетно лице. Благодаря Ви.
#149 · speech
Благодаря Ви, министър Тодоров. Следващият въпрос към Вас е от народния представител Димитър Николов относно състоянието и опасността от самосрутване на къщата на академик Антон Дончев във Велико Търново. Господин Николов, заповядайте да развиете въпроса си.
#150 · speech
Димитър Николов
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, колеги! Уважаеми господин Министър, едва ли има четящ българин, който поне веднъж да не е посягал към творба на Антон Дончев. „Време разделно“ е може би най-успешният и преиздаван исторически роман на български автор. Емблематичната творба на Антон Дончев отдавна е надхвърлила милион копия, което я нарежда непосредствено след „Под игото“ на класика Иван Вазов. Още приживе академик Дончев си заслужи признанието на критика и читатели за един от класиците в българската литература. По мотиви от „Време разделно“ Людмил Стайков заснема едноименния филм в две части – „Заплахата“ и „Насилието“, определен от публиката за любимия филм на българите през 2015 г. в допитването на Българската национална телевизия. Антон Дончев е носител на множество титли и награди. Той е роден през 1930 г. в Бургас, но съществена част от житейския и творческия му път е свързан с Велико Търново и неслучайно е обявен за почетен гражданин на старопрестолния град, както и за почетен доктор на Великотърновския университет. За съжаление, малко са свидетелствата, които ни напомнят, че Антон Дончев се обръща към писането именно по време на престоя си във Велико Търново. Колеги от медиите нееднократно алармират с публикации за лошото състояние на малката къща, намираща се на емблематичната улица „Гурко“. Родителите му, които са пощенски служители, купуват имота след пенсионирането си. Тук малкият Антон прекарва детството си и придобива базовото си образование в Мъжката гимназия, днес Хуманитарна гимназия. Къщата е паметник на културата или по-скоро остатъците от нея, защото аз си направих усилията да я видя в какво състояние е в момента, но от години се руши и е пред заплахата от саморазрушаване. Имотът е изоставен от наследниците и се е превърнал в свърталище на бездомници и клошари. Убеден съм, че не са много възможностите на Министерството на културата да въздейства на тези процеси, но използвам най-високата трибуна да поставя един въпрос, защото той не е изолиран случай. Защото един народ, който няма отношение съм опазване на културната памет на нацията, трудно може да говори за своето бъдеще. Въпросът ми конкретно се състои в това: дали Министерството е запознато с този казус и издавало ли е предписания към собствениците на имота за обезопасяването и опазването му? Докато дойде време за този въпрос, разбрах, че вече има и промяна в собствеността на къщата. Благодаря Ви.
#151 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. Господин Министър, заповядайте да представите своя отговор.
#152 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Николов, Министерство на културата предоставя целева финансова подкрепа за дейности по опазване, представяне, консервация и реставрация на обекти със статут на недвижими културни ценности по своя програма, която е целогодишна, включително и за изработване на инвестиционни проекти. Процедурата по кандидатстване и избор на обекти за 2024 г. в Министерството е приключила, но по реда на чл. 1, ал. 2, т. 2 от утвърдените Правила за целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижими културни ценности се предоставя възможност за кандидатстване за целева финансова подкрепа, цитирам: „за аварийни ремонти на национални културни ценности, необходими за опазване на културната ценност по смисъла на чл. 70, т. 3 от Закона за културното наследство“, свързани с възникнала спешна необходимост, каквато, вярвам, че е и този случай, като заявленията във връзка с възникналата спешна необходимост могат да бъдат подавани целогодишно в срок до 31 декември. Право на финансова подкрепа имат собственици или ведомства, или организация с предявено право на управление на недвижими културни ценности, национални, регионални, общински музеи, общини, на чиято територия е разположена недвижимата културна ценност, каквато е тази къща, научни институти, извършващи специализирани инструментални изследвания, свързани с опазването на недвижимите културни ценности и концесионери на недвижими културни ценности, второстепенни разпоредители и така нататък. Пълният текст на Правилата е публикуван на официалната интернет страница на Министерството на културата и дори са изведени за улеснение в банер с наименование „Финансиране на обекти, национални културни ценности“ в началната страница, тоест всеки един собственик би могъл много бързо да стигне до тях. В отговор на Вашето запитване ние също направихме запитване. Регионалният инспекторат по опазване на културното наследство във Велико Търново ни уведоми, че досега не са извършвани проверки на къщата на Антон Дончев поради липсата на сигнали – до Вашия сигнал за неговото лошо състояние. Вашият въпрос представлява за нас такъв сигнал, поради което вече разпоредихме и проверка, която ще бъде направена в най-кратки срокове, тъй като проверяващите в момента са затрупани с подобни сигнали, като на собствениците – сега като проверим кои са новите собственици, ще бъдат направени съответните предписания. Имайки предвид обаче факта, че имотът е частна собственост и поне доскоро – с неуредени наследствени и собственически отношения, това е причина аз самият да не съм безкраен оптимист, че къщата ще бъде бързо реставрирана. Както неведнъж съм казвал, дори и от тази трибуна, за да можем действително да се погрижим за нашето материално и културно наследство, имаме нужда със съвместни усилия да приведем и законодателството в рамки, които ще позволят адекватно въздействие върху неангажираните собственици на паметници на културата за тяхното действително опазване. И понеже само със заплахи от наказания не се постига друго освен терор, смятам, че паралелно с втвърдяването на законовите изисквания за опазване на културното ни наследство трябва да се въведат и съответните стимули за онези, които изпълняват своя дълг към държавата и обществото и се грижат за опазването на културното ни наследство. Дори имаме някои предложения в тази посока. Вярвам, че предвид предстоящото световно събитие у нас след около година, посветено именно на опазването на културното наследство, законодателната и изпълнителната власт на България могат да обединят усилия за създаването на условия подобни парламентарни въпроси, включващи тъжни за действителността, в която живеем, констатации, да не бъдат повече необходими. Министерството на културата остава на разположение за съдействие в рамките на своята компетенция както за решаването на проблема с къщата на академик Антон Дончев, така и за превантивното разрешаване на тези казуси чрез съответните нормативни промени. Това, което искам да кажа, е, че почти всеки ден ние научаваме от вестниците за подобни проблеми, и наистина е време да се подготвим с една нормативна уредба, която да даде възможност на държавата да реагира, когато собствениците нямат желание да се погрижат за съответните ценности. Благодаря Ви.
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Прави впечатление, че като се подготвят отговорите, не се взема предвид, че трябва да са в рамките на три минути. Добре е министрите да уведомяват екипа си, отговорите да бъдат малко по-стегнати. За реплика – заповядайте, господин Николов.
#154 · speech
Димитър Николов
ГЕРБ-СДС
Благодаря, че моят въпрос беше взет под внимание като сигнал. Ще препоръчам и служителите на Регионалния инспекторат малко по-внимателно да следят медиите, защото последната публикация не беше първа по темата. Междувременно се свързаха с нас новите собственици, които са свързани и имат отношение към писменото слово, и уверяват, че ако не в автентичния ѝ вид, макар че къщата е част от един цял архитектурен ансамбъл, то поне ще се постараят да съхранят или да върнат духа на писателя. Благодаря Ви, господин Министър, за отговора.
#155 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. Искате ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Георги Кръстев относно изграждане на Алея на джаза в град Русе. Господин Кръстев, заповядайте да развиете въпроса си.
#156 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Въпросът ми е свързан с една от често поставяните теми от културните среди в град Русе – тема, която безспорно приляга на нашия град предвид неговия дух и история, както и традиции в джаза. Става дума за изграждането на Алея на джаза. Именно джазът е едно от изкуствата, с които Русе се гордее. Многобройни са българските и чуждестранните изявени музиканти, успели да направят така, че градът ни да се нарича Столицата на джаза. Имена като Петър Петров – Парчето, Стайко Стайков, Илко Петров, Пламен Николов, Александър Петров – Бербера, Борис Русев, Петко Томанов и други, би трябвало да останат в паметта на поколения русенци. Поета е инициатива на Русенската джаз колегия да бъде създадена Алея на джаза. На тази алея по подходящ начин, подобно на звездите на славата на Холивуд булевард, да бъдат изложени имената на музикантите, променили историята на джаза в национален и международен мащаб. Във всяка една плоча да се имплантира QR код, при сканирането на който да се появява биографията на съответния музикант на български, английски и немски език и да се възпроизвежда негово музикално изпълнение. Общинският съвет в град Русе одобри идеята, но без финансов ангажимент. Към този момент има проектна готовност, което би спестило време и средства за окончателното реализиране. Изхождайки от факта, че за изпълнението на проекта е налично финансиране единствено от дарения, които са в малък размер, моля да ми отговорите на следния въпрос: ще съдействате ли за реализирането на идеята за изграждането на Алеята на джаза в град Русе и по какъв конкретен начин? Благодаря.
#157 · speech
Благодаря, господин Кръстев. Господин Министър, да видим освен към класиката дали сте съпричастен и към джазовата класика.
#158 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Кръстев, в отговор на Вашия въпрос бих искал да Ви уверя, че като музикант адмирирам инициативата на Русенската джаз колегия и решението на Общинския съвет – Русе, за създаване на Алея на джаза, така че да бъдат почетени по достоен начин творците, допринесли за популяризирането и развитието на това изкуство, още повече че част от изброените от Вас имена съм имал честта да познавам лично. Историческата памет е едно от важните условия за развитието на националната култура и за изграждането на бъдещите творчески поколения. Това не е нов вид инициатива за град Русе, който е известен със своите сериозни музикални традиции. Спомням си, че преди години в Община Русе се разглеждаше и друга подобна инициатива – за създаване на Алея на оперните творци на ларгото пред Операта, която, за съжаление, не бе доведена до практическо осъществяване, вероятно по същите причини. За тези и подобни процеси Министерството на културата се грижи чрез своите, както и на Национален фонд „Култура“, програми за финансиране на творчески проекти, относими към всяко едно изкуство. Като уверение за това бих искал да Ви информирам, че съвсем скоро по време на джаз фестивала в Банско беше открита такава Алея на джаза в центъра на града с подкрепата на Национален фонд „Култура“. В същото време при така съществуващото законодателство целевата подкрепа от страна на Министерството на културата може да бъде само на конкурсен принцип, а не по преценка на министъра. Това обаче не е основният въпрос за мен в момента. От предоставената информация не става ясно къде се предвижда да бъде реализирана тази идея – дали върху общинска територия, дали тази територия е защитена и прочее. Това са въпроси, на които ще трябва да се отговори. Интересно е да се знае, че на територията на град Русе са разположени голям брой недвижими културни ценности, включително и археологически. В случай че инвестиционната инициатива засяга защитени територии за опазване на културното наследство, същата ще трябва да бъде съгласувана и по реда на чл. 84 от Закона за културното наследство. Това, което е важно да се знае, е, че всичко преминава и през съгласуване от Специализирания експертен съвет по изобразителни изкуства, който отговаря за паметниците, монументите и така нататък. Още веднъж искам да Ви уверя, че приветствам тази инициатива, както и въобще усилията и стремежа към популяризиране на джаза у нас, и в случай че намерението попада в гореописаните хипотези, в което аз съм сигурен, от страна на Министерството на културата ще бъде оказано необходимото съдействие за съгласуване в по-кратки срокове. Благодаря Ви за вниманието.
#159 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Кръстев, за реплика? Заповядайте.
#160 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Благодаря Ви за отговора. Считам, че във времена, когато политиката се свежда до това да се отрича всичко, между политическите партии да има едно хулене – извинявам се за израза, но това е реалността, на която ставаме свидетели, ако имаме възможност и направим така, че съградим нещо, независимо дали то е голямо, или малко, оставим нещо след себе си – това е постижение. Поради тази причина, предвид и Вашата история като дългогодишен директор на Русенската опера, съм сигурен, че ще имате отношение по тази тема, която поставих. Тя наистина от много години, както и Вие казахте, е поставяна в град Русе, но за съжаление, не среща одобрението на местната управа. Поради тази причина Русенската джаз колегия се срещна с мен, поиска моето съдействие. Аз съответно работя по институционалния начин и считам, че заедно с Вашата подкрепа, с тази на институциите и както казахте Вие, ако има необходимост от съгласуване и с други институции, това да бъдат и сроковете, изпълнени по най-бърз начин, мисля, че е напълно реалистично и възможно да бъде направено всичко. Аз имам в мен целия проект. Тъй като действително е нужна конкретика, която ще Ви предоставя след това заседание, за да може вече в детайли да видим по какъв начин може да се кандидатства – през коя програма, и да направим нещо хубаво за град Русе, отново казвам, във времена, когато политиката е сведена до разруха. Благодаря Ви.
#161 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Господин Министър, дуплика? Не желаете. Следващият въпрос към Вас е от народния представител Росица Кирова относно осигуряване на средства за поддържане и почистване на парковото пространство в района на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Госпожо Кирова, заповядайте.
#162 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, аз имам въпрос, който е свързан с осигуряване на средства за поддържане и почистване на парковото пространство пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Всички знаем, че Националната библиотека съхранява повече от осем милиона книги, документи и изделия, които се ползват от ученици, студенти, от български интелектуалци. Книжният фонд на Библиотеката се ползва от много изследователи. От построяването си и от построяването на паметника „Св. св. Кирил и Методий“ през 1972 г. в градинката пред сградата се провеждат много мероприятия, превръща се в едно от любимите места за софиянци, за столичани и за българските граждани. Това е и мястото, където традиционно се отбелязва Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Парковото пространство обаче е част от поземлен имот публична държавна собственост, тоест е собственост на Министерството на културата… (Шум и реплики.) Колеги, ако обичате! Господин Кръстев, господин Кръстев, ако обичате, моля!
#163 · speech
Запазете тишина! Моля, госпожо Кирова.
#164 · speech
…Парковото пространство е част от поземлен имот публична държавна собственост. До началото на 2024 г. почистването на зелените площи е осигурявано от Столична община. Не зная как се е случило, но изведнъж Столична община открива, че този поземлен имот не е тяхна собственост, и решава да прекрати почистването на поземления имот и поддържането на парковото пространство на Националната библиотека, поради което започва една дълга преписка. Стига се до различни предложения. Тях дори и не бих искала да коментирам. Факт е обаче в момента, че Столична община отказва да извършва почистването и поддържането на тези пространства, а в бюджета на Националната библиотека няма предвидени такива средства. Ние не сме предвиждали в държавния бюджет допълнителни средства за поддържане на това пространство. И в тази връзка е моят въпрос: какво смятате, че трябва да се направи – съжалявам, ако той е малко закъснял, но съм задала въпроса през месец юли, а сега му дойде редът, какво Вие като принципал и като министър на културата можете да направите, за да могат да бъдат осигурени такива средства? Какви действия предприехте? До какви изводи Ви води кореспонденцията с Националната библиотека, защото хората са изключително загрижени за това, че за това парково пространство има предявени претенции да бъде прехвърлено на Столична община само заради поддръжката на градинката отпред и за почистването? Предполагам, че всички сме запознати с историята на този поземлен имот и с начина, по който той е станал достояние на българското общество, той е станал част от нашата публична инфраструктура във връзка с поддържане на нашето културно наследство. Заради това за мен е изключително важно не само да ми отговорите какво сте направили, но и да споделите какво смятате, че трябва да се направи, за да може Националната библиотека да продължи да стопанисва тези пространства. Отказът на Столична община в случая да поддържа парковото пространство и да извършва почистването на тези зони, да не повлияе на собствеността на имота, защото това би било всъщност, бих казала, и престъпление спрямо паметта на дарителите. Благодаря Ви.
#165 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кирова. Господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#166 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Кирова, подготвил съм Ви много дълго обяснение какво точно се е случило през годините, за да се стигне до тази ситуация, но понеже не искам да изнервям господин Цонев, ще го спестя в момента. Да, Столична община е прекратила поддръжката на парковото пространство поради приключване на преписката за промяна на собствеността, тъй като ние отказваме да се откажем от тази собственост. От дирекция „Управление на собствеността“ в Министерството на културата ме уведомиха, че на този етап все още се работи за изразяване на становище и намиране на оптимален и ефективен вариант за разрешаване на казуса. Истината е, че дирекция „Управление на собствеността“ могат да ме уверят в същото и след пет години, но фактите са, че в бюджета и щатното разписание на Националната библиотека към момента не фигурират нито средствата, нито е предвиден нужният персонал за поддръжката на парковото пространство, което иначе се използва и при различни представителни за цялото ни общество събития. Тъй като това е само едно от поредицата събития през 2024 г., които оказват влияние върху бюджета на Министерството и структурите от публичния сектор в културата, Министерството на културата е във фактическа невъзможност да отреагира към този момент поради липса на заложени средства в своя бюджет. Аз направих едно бързо проучване в Столична община. Досега всичкото е било въпрос на баланси и добро желание. Решението, за да се разреши този казус, минава през залагането на нужните средства в бюджета за 2025 г. и ако министърът на финансите не ме обяви за персона нон грата след всички емоции, които ѝ създавам в последно време, евентуално корекция още на тазгодишния бюджет, включваща увеличаване на средствата за издръжка и добавяне на допълнителни една или две субсидирани бройки по смисъла на делегирания бюджет, по който се финансира Националната библиотека. Благодаря Ви.
#167 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Не ме дразнят дългите отговори, просто се опитам да спазвам Правилника. Две минути са дадени за развитие на въпрос, три минути за отговор, две за реплика и две за дуплика, за да могат повече народни представители да зададат въпроси. Заповядайте, госпожо Кирова.
#168 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател, изключително строг сте. Господин Министър, много благодаря за отговора. Той беше изчерпателен. Мен лично ме удовлетворява дотолкова, доколкото Вие потвърждавате отказа на Министерството на културата да прехвърли този имот на Столична община, защото уважавате волята на дарителя като начало. Също така уважавате паметта на всички български книжовници, които са се ползвали от тази Национална библиотека, и на всички столичани, и български граждани, които ползват това пространство свободно за различни мероприятия, които са свързани с отбелязване на важни дати, свързани с нашата история и с българската книжовност. Сега, много простичко може би ще намерим отговор на въпроса, който аз зададох, ако имахме поне представа или Столична община беше съдействала да ни предостави някаква сметка, която е необходима за поддържане на парковото пространство, защото се знае колко струва това озеленяване на годишна база, съответно и за почистването на това пространство. Решението за 2025 г. и увеличаване на бюджета за 2025 г. е нещо, което, убедена съм, ще се случи. Въпросът е: какво правим сега? Имаме още половин година, цветята трябва да се поддържат, кошчетата трябва да бъдат изхвърлени, и на всички, които ползват това пространство, трябва да им е уютно. Също така може би е излишно да кажа, че това е и лицето на нашия град, в случая – на нашата столица, едно от местата, което е изключително много посещавано от туристи, и то трябва да е в приличен и в приемлив вид. Така че актуализацията към месец септември на държавния бюджет с помощта на господин Цонев – любезната негова помощ, и разбира се, на министъра на финансите, убедена съм, че ще успеем, ако ни представите коректна сметка, да се преборим за увеличаване на бюджета на Националната библиотека, защото тя е емблема за София. Благодаря Ви за отношението! Отстоявайте правото на културните институции в България да запазят своята собственост върху това, което дарители са предоставили на българския народ, за да може да се запази нашата памет! Благодаря Ви още веднъж за отговора.
#169 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кирова. Искате ли дуплика, господин Министър? Не. Само да кажа, че не аз, а залата определи миналата година рекорден за Министерството на културата бюджет – за целия преход, така че колегите бяха щедри към Министерството на културата. Тази година ще бъдат пак. Дуплика ли искате сега? Заповядайте.
#170 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви, господин Председател. Искам само да кажа, че тези проблеми нямаше да съществуват, ако не беше тази форма на финансиране, тъй като в настоящия момент знаем, че този тип държавни културни институти се финансират на така наречената субсидирана численост и за тяхната дейност всъщност няма предвидени никакви средства в Закона. Така че това е една много дълга тема, която ние можем да обсъдим заедно, защото има възможни решения. Също така бих искал да спомена, че сме изключително благодарни за увеличаването на бюджета на Министерството на културата и че през миналите години той беше по-нисък, което налагаше по средата на годината той да бъде увеличаван. Тази година ние реално започнахме с вече увеличения бюджет и по средата на годината не се случи нищо, което означава всъщност, че това увеличение успя да постигне някакво изравняване с инфлацията, но реално увеличение няма. Благодаря Ви.
#171 · speech
И аз ви благодаря. С това въпросите към служебния министър на културата Найден Тодоров приключиха. Пристъпваме към въпроси към служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Първият въпрос към него е от народния представител Петър Петров относно това дали село Сумер, община Монтана, е една от възможните площадки за изграждането на дълбоко геоложко хранилище за отработено ядрено гориво. Господин Петров? Няма го. Всъщност те са три въпроса, които касаят това. Вторият идентичен въпрос е зададен от народните представители Борис Аладжов и Звезделина Каравелова и третият – от народния представител Иван Ченчев. Заповядайте да развиете въпроса.
#172 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин служебен Министър, по силата на договор, сключен между България и Русия, използваното ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“ беше изпращано за съхранение в Русия, а България нямаше ангажимент за неговото дългосрочно съхранение. Поради наложените санкции на Руската федерация от българското правителство от 2022 г. това отработено ядрено гориво вече не може да бъде изпращано там, а ще се налага то да бъде съхранявано за период от 100 000 години тук, на българска територия. Вече изпратеното в Руската федерация гориво от 5 и 6 блок в един момент ще ни бъде върнато и то също трябва да бъде съхранявано някъде на българска територия. За това, че правителството подготвя изграждането на хранилище за високорадиоактивни отпадъци в България, се разбра в края на месец февруари от публикуван анализ за радиоактивните отпадъци и приемането им от обществото, написано от членовете на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет. На 28 юни 2024 г. по Българската национална телевизия в предаването „Следите остават“ бе излъчен репортаж, в който беше показан отговор на министъра на енергетиката Румен Радев във връзка със зададен към него въпрос по тази тема от народния представител Джевдет Чакъров. В отговора на министър Радев се казва, че изграждането на дълбоко геоложко хранилище се очертава като най-устойчивата национална алтернатива за решаване на въпроса с отработеното ядрено гориво. В отговора е посочено още, че след задълбочен преглед на геоложките проучвания е направено заключение, че в Югоизточна България има подходящи геоложки формации – гранити, а в Дунавската равнина – мергели. Така министърът на енергетиката очертава два района, които очевидно се оглеждат като възможни площадки за изграждане на дълбоко геоложко хранилище за висококтивни ядрени отпадъци. В Югоизточна България е Странджа планина, където се намира най-големият по територия Природен парк „Странджа“ с включен в него един от най-старите и уникални резервати в страната. В репортажа по БНТ бе оповестено още, че е създадена работна група към Министерството на енергетиката с предмет на дейност – изграждане на дълбоко геоложко хранилище за съхраняване на ядрени отпадъци, която е изготвила план това хранилище да започне работа през 2050 г. Излъченият репортаж по БНТ очаквано предизвика недоволството на жителите на населените места в общините Созопол, Приморско, Царево, Малко Търново и Средец. Въз основа на гореизложеното, моля да ми отговорите на следните въпроси: Представлява ли територията на Странджа една от възможните подходящи площадки за бъдещото изграждане на дълбоко геоложко хранилище за ядрени отпадъци и отработено ядрено гориво? Била ли е определена като такава? Взето ли е решение от Министерството на енергетиката или от Министерския съвет? Правят ли се някакви постъпки в тази насока и предстои ли да бъдат направени такива? Взето ли е мнението на жителите на населените места в общините Созопол, Приморско, Царево, Малко Търново и Средец по този въпрос? Благодаря.
#173 · speech
Благодаря Ви, господин Аладжов. Както казах, този въпрос е зададен от няколко народни представители, ако някой от тях иска също да вземе отношение, тъй като отговорът ще бъде общ. Господин Ченчев, или да дам думата направо на министъра да отговаря на въпроса? Заповядайте. Господин Министър, отговорът на трите въпроса ще бъде общ, нали? Защото бих могъл да ги разделя поотделно, но тъй като темата е една...
#174 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Може общ, може и разделно.
#175 · speech
Добре. Заповядайте, господин Ченчев.
#176 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Така е, това явно е проблем, който вълнува народното представителство, и няма как да е по друг начин. Разбира се, че съм сигурен, че отговорно се отнасят и в Министерството на енергетиката. Друг е въпросът, че особено през последните години имаме много разнопосочни сигнали от страна на различните ръководства на Министерството как точно трябва да се управлява ядрената ни енергетика. И тъй като много експерти отстрани, дори на Министерството, имат различни тези и защитават различни тези, затова е и важна политиката на всеки един министър и неговия политическия кабинет. Вие сте се запознали, предполагам, с въпроса, разбира се, но аз ще Ви го задам съвсем сбито, като отчитам, че освен предизвикателство погребването на отработеното ядрено гориво – защото има разлика между съхранение и погребване – напълно разбираемо провокира голям обществен интерес. Моля да ми отговорите: към днешна дата има ли вече готовност за определяне на технологичните решения по погребването на радиоактивните отпадъци? Ако не, на какъв етап е процесът и кои са избраните терени и райони в страната за това? Вие казахте за Монтана да не се притесняват жителите. Основното притеснение обаче е, че България е с територия 111 000 кв. км, и в зависимост от това какво технологично решение се вземе за погребването на радиоактивните отпадъци има няколко варианта за това. А и както отбелязахме преди това в дискусията по Вашето изслушване, има и високоактивни такива, все още няма изградени дълбочинни геоложки хранилища в света. В практиката знам, че се предвижда такова в Швейцария, за което също стана дума, на няколко километра от Цюрих. Въпросът ми е: до каква степен е подготовката и докъде е стигнала стратегията за погребването на ядрените отпадъци? Защото очевидно това ще бъде въпрос, който вълнува всичките страни по света. Особено като вземем под внимание това, че аз не претендирам да съм специалист, но съм се запознал с известни материали, а и от огромно значение е и геоложкият състав на земята, където ще бъде локализирано и ще бъде определено всяко едно такова хранилище – от какъв състав са скалите, но това Вие по-добре от мен го знаете и затова моля да ми отговорите на този въпрос. Извинявайте, че просрочих времето, господин Председател.
#177 · speech
Не сте първият. Днес цял ден става това, така че да продължим нататък. Господин Министър, заповядайте да отговорите. Това всъщност са три въпроса с една обща тема. Може да просрочите времето, тъй като отговаряте на повече от един въпрос. Заповядайте.
#178 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Съгласно Правилника, тъй като са три въпроса, бих могъл да разполагам по мои бегли познания с девет минути за отговор. С оглед на това, че в рамките на днешния ден имаше изслушване по абсолютно аналогична, същата тема, в която са обединени трите парламентарни питания, ще бъда изключително кратък, надявам се и изключително категоричен. Ще използвам висотата на парламентарната трибуна още веднъж категорично да заявя пред всички народни представители, че на територията на България, независимо дали е Монтана, Странджа, няма определена конкретна територия, на която да бъде изградено хранилище за дълбочинно геоложко съхранение. По отношение на допълнителния въпрос, който беше зададен от господин Ченчев, също така и технологията не е определена, по която ще бъде изградено това хранилище. Имах възможност да кажа, че това е дълъг процес, който ще се съобрази с потенциалните отражения върху екологията, и едва тогава това технологично решение ще бъде предмет на екологична оценка. Съгласно Стратегията това е предвидено да се случи в период до 2033 г. По отношение на конкретния Ви въпрос за готовността на Стратегията. Да, действително, както имах възможност и сутринта да кажа, същата е разработена през 2022 г., проведено е нейното обществено обсъждане, включително трансгранично такова със съседни държави, които споменах сутринта. В рамките на месец юни тази година е получено положително становище от министъра на околната среда и водите, а на този етап – от Министерството на енергетиката – последващи действия по отношение на обобщаване на становищата. Това, което може би е ценно да бъде отбелязано, е, че по време на този тридесетдневен период на обществено обсъждане на Стратегията не са получени никакви становища нито от граждани, нито от обществени организации, нито от заинтересовани институции. Към този момент Стратегията се намира на този етап и е потенциално възможно в следващия служебен кабинет същата да бъде представена на Министерския съвет за последващи действия. Оставам на разположение, ако не съм отговорил на някои от въпросите, да отговоря. Благодаря Ви, господин Председател.
#179 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплики. Първа реплика към този отговор – от народния представител Борис Аладжов.
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, разбирам, че актуализираната национална Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци е минала на обществено обсъждане и не е приета още от Министерския съвет. Според тази стратегия обаче освен варианта за дълбоко геоложко погребване на радиоактивни отпадъци съществува вариант за преработване в други държави, разполагащи с потенциал за извличане от отработено гориво на компоненти за повторно използване в реакторни инсталации. Във връзка с това, господин Министър, ще си позволя да Ви дам един съвет: хубаво е да мислите както Вие, така и Вашите наследници в посока да изпращаме нашето използвано ядрено гориво в други страни, тъй като е без значение коя от областите ще бъде избрана за депониране на ядрени отпадъци – ще получите яростен отпор от жителите на тези области. В тази връзка, тъй като към този момент казахте, че няма одобрено място, където да бъдат депонирани, бихте ли поели ангажимент, че това място няма да е в района на Странджа планина? Благодаря Ви.
#181 · speech
Благодаря Ви, господин Аладжов. Господин Ченчев, Вие искате ли? Не. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#182 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Благодаря Ви, господин Председател. Сутринта имах възможност да отбележа, че, да, в действителност съгласно действащото европейско законодателство е предвидена възможност за сключване на двустранни споразумения между държави членки след съответната ратификация за съхранение на отработено ядрено гориво и в други хранилища, ако са налични такива, на територията на тези държави. И сутринта имах възможност да отбележа, че ние провеждаме активна политика за проследяване процеса за развитието на подобни хранилища на територията на други държави, като разполагаме с информация, че Финландия, Швеция, Франция, Швейцария са държавите, които предвиждат на тяхна територия изграждане на такива хранилища. Подчертавам, че към настоящия момент на нито една от териториите на тези държави няма изградено такова хранилище. На база на публично достъпна информация и такава, която ние обменяме по реда на международните организации, които са компетентни по отношение на безопасното съхранение на отработено ядрено гориво, се очаква, че първата държава, която би могла да има готовност без поемане на конкретен ангажимент във времева рамка, е именно Финландия. Правилно отбелязахте, че в Стратегията се съдържа и такава възможност и ние ще продължим да я проучваме – отработеното ядрено гориво да бъде съхранявано на територията на други държави след извършване на съответния икономически и анализ по целесъобразност и разбира се, постигане на съгласие и ратифициране на такъв тип споразумение. По отношение на втория Ви конкретен въпрос – дали ще поема ангажимент за Странджа. Както и сутринта отбелязах, от чисто геоложка гледна точка това, което е установено и следва да бъде съответно актуализирано, а именно, което беше визирано в един геоложки доклад, подготвен през 2011 г. от Българската академия на науките, от геоложка гледна точка Северна България е най-подходящият потенциален район за изграждане на такова хранилище, но само и единствено след приключване на всички необходими дейности, които са многобройни и ще бъдат проведени при пълна прозрачност и отчитане на общественото мнение. Благодаря Ви.
#183 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Иван Ченчев относно Постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан, община Елин Пелин. Заповядайте, господин Ченчев.
#184 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Срокът на лицензията на Постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан, община Елин Пелин, е 31 декември следващата година. Известни са и сроковете за поетапно освобождаване на хранилището от съхранените радиоактивни отпадъци надземно и в подземните клетки, и от съоръженията им за пълното изчистване на терена. До 2025 г. хранилището в Нови хан трябва да бъде освободено от съхраняваните надземно радиоактивни отпадъци и съоръженията, в които са били държани. До 2030 г. да се извлече всичко от подземните клетки, а до 2040 г. да е напълно изчистен теренът и да се извършат финалните измервания за радиоактивност. Това обяснява Валентин Анастасов, който е главен инженер на Националното хранилище в Нови хан. Знаете, че има държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Създадено е на 1 януари 2004 г. Какво казва то? Хранилището – за Нови хан става дума, хранилището не може да остане съоръжение за погребване, дългосрочно съхранение поради неподходящи геоложки и хидрогеоложки условия на площадката, геоложко, хидрогеоложко и инженерногеоложко проучване на площадката. При повърхностно погребване дългосрочното съхранение на РАО не отговаря на съвременните изисквания за безопасност. Общественото мнение е против съществуването на хранилището и основната причина е и изчерпване на ресурса му. Стратегията за извеждане от експлоатация става по следния начин – въвеждане в експлоатация за ниско- и средноактивни отпадъци след 2021 г., част от институционалните отпадъци, съхранявани понастоящем в Нови хан, ще бъдат погребани там, обаче те остават. Разработване и реализация на програма за сондажно погребване на закрити радиоактивни източници – след 2025 г. Част от институционалните отпадъци могат да бъдат приети там. Има и план за поетапно извеждане от експлоатация, който е актуализиран през 2018 г. и включва три етапа, доколкото виждам мнението на специалистите. Сега въпросът ми към Вас е, за да успокоим обществото там: има ли планове за промяна в плановете на хранилището, извършва ли се необходимото по подготовката и осигуряването на изчистването на терена? Да отговорите, разбира се, за да притъпим притесненията на жителите на Нови хан и района, че теренът може да бъде използван за погребване на отработено ядрено гориво. Знаете, господин Министър, не го казвам аз, когато тръгнат слухове, хората разбираемо се притесняват – много близко е до София, както стана въпрос вече, затова да разсеем техните притеснения. Сигурен съм, че знаете докъде е стигнал процесът. Благодаря Ви.
#185 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев. Господин Министър, заповядайте за отговор на въпроса.
#186 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Ченчев, дами и господа народни представители! За целите на настоящия отговор беше изискана информация от оператора на хранилището, което визирате във Вашия въпрос – Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, тъй като те оперират в специализираното поделение Постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан. Хранилището е ядрено съоръжение и като такова подлежи на регулаторен контрол от Агенцията за ядрено регулиране, като съответно има издадени лицензии и разрешения за осъществяване на дейността. В първия етап по извеждането от експлоатация, стартирал още през 2016 г., по който се работи и към настоящия момент, се освобождават всички хранилищни единици, като извлечените отработени закрити радиоактивни източници и радиоактивни отпадъци се транспортират със специализирани транспортни средства в Специализирано поделение „РАО – Козлодуй“ за последващо управление. Съоръженията „Приемо-подготвителен и лабораторен комплекс“ и „Гореща камера“ ще останат в експлоатация за приемане на източници на йонизиращо лъчение от ядрени приложения в страната, като ще продължи изпълнението на дейностите съгласно издадените лицензии от Агенцията за ядрено регулиране. Поделението ще продължи да функционира, като се има предвид, че новите отпадъци, които постъпват, са все по-малко, но трябва да бъдат управлявани безопасно. Хранилищните единици, които ще бъдат изведени от експлоатация, са разположени в контролираната зона на обособена самостоятелна територия в границите на площадката на Специализираното поделение – Нови хан, която ще бъде освободена от регулаторен контрол и няма да възпрепятства изпълнението на други дейности на обекта. След освобождаването на съответното хранилище ще се извършат подробно радиационно обследване и картографиране на замърсяванията на строителните конструкции, ще се оценява дълбочината на проникване на замърсяването в бетоновите конструкции, ще се вземат проби от локализираните замърсени участъци за определяне на нуклеиден състав и специфична активност. Тази оценка е необходима, за да се разработят методите, които ще се прилагат за дезактивация на повърхностите. След получаване на заповед за освобождаване от регулаторен контрол от председателя на Агенцията за ядрено регулиране освободената площ ще се използва за други цели, като една от потенциалните възможности е за изграждане на паркове за производство на възобновяема енергия. Използвам случая да Ви информирам, че хранилището край село Нови хан е обект на непрекъснат контрол – както площадката, така и прилежащата ѝ околна среда. Контролът се извършва както от оператора Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и Агенцията за ядрено регулиране, които вече споменах по-горе, така и от Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите. Резултатите от регулярно провеждания мониторинг показват, че съоръжението се експлоатира по безопасен за хората и околната среда начин. По отношение на конкретния Ви въпрос – за опасенията на жителите на село Нови хан и района, които вече споменахте във Вашето изложение, искам още веднъж да отбележа, че няма решение не само на Министерския съвет, а на нито един орган за изграждане на дълбоко геоложко хранилище, включително и използването на съществуващото такова в Нови хан, за дълбоко геоложко съхранение на ядрено гориво. Благодаря Ви.
#187 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Нямате желание за реплика, господин Ченчев. Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Вера Александрова, относно прекратяване на процедура по проучване, сондаж и добив на полезни изкопаеми в площ „Златуша“, област София-град, Софийска област и област Перник. Госпожо Александрова, имате думата да развиете въпроса си. Заповядайте.
#188 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Господин Министър, съгласно разрешение от 19 юли 2018 г. за търсене и проучване на полезни изкопаеми в площ „Златуша“, област София-град, Софийска област и област Перник, издадено от Министерството на енергетиката, се предвижда да бъдат направени сондажи върху 13 площадки в района на община Божурище с краен срок 30 юни 2024 г. Взетото решение от Вас и от повереното Ви министерство, както и започналите дейности, предизвикаха огромно напрежение и недоволство на жителите в региона. Започналите масови протести доведоха до провеждане на местен референдум срещу разрешението, дадено на 19 юли 2018 г., за търсене и проучване на полезни изкопаеми в площ „Златуша“, Софийска област. Местният референдум беше подкрепен от общинския кмет и общинските съветници и се проведе заедно с парламентарните и европейските избори на 9 юни 2024 г. с огромен успех. 96,82% от местното население гласуваха срещу процедурата по проучване, сондаж и добив на полезни изкопаеми в площ „Златуша“. Във връзка с гореизложеното очаквам от Ваша страна спиране изпълнението на Проекта по проучване, сондаж и добив в площ „Златуша“, Софийска област. Моля да ми отговорите на следния въпрос: в какъв срок да очакваме отмяна на разрешителното за търсене, проучване, сондаж и добив на полезни изкопаеми съгласно разрешението от 19 юли 2018 г., издадено от Министерството на енергетиката в площ „Златуша“, област София-град, Софийска област и област Перник, какви вреди ще претърпи българската държава от прекратяването на този договор и какви неустойки са предвидени в тях? Благодаря.
#189 · speech
Благодаря Ви, госпожо Александрова. Господин Министър, имате думата за отговор.
#190 · speech
Служебен Министър Владимир Малинов
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Александрова, ще си позволя да започна моя отговор с фактологията, за да бъдем безкрайно точни и прецизни. По силата на Разрешение, както Вие правилно цитирахте, № 486 от 19 юли 2018 г., издадено от министъра на енергетиката, е предоставено право за срок от три години за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площ „Златуша“. Разрешението за търсене и проучване е издадено при стриктно спазване на изискванията в Закона за подземните богатства и в рамките на проведените съгласувателни процедури са постъпили положителни становища от всички компетентни органи, отговарящи за опазване на националната сигурност, отбраната, околната среда и водите, културните ценности и управлението на пътищата от републиканската пътна мрежа. Направени са препоръки и изисквания, които са записани като условие за изпълнение в Договора за търсене и проучване. В съответствие с изискванията на Закона за подземните богатства и с писмо от месец август 2018 г. е издадено разрешение, ведно със списък с координатите на площта, и е изпратено за обявяване на всяка една от общините, на чиято територия попада проучвателната площ. С тези писма общините са уведомени, а разрешението е оповестено на местното население. В нормативно установения срок срещу Разрешението не са депозирани жалби и визираният административен акт съответно е влезнал в сила. В резултат на описаната процедура между министъра на енергетиката по това време и титуляра на Разрешението е сключен Договор за търсене и проучване, подчертавам, търсене и проучване на метални полезни изкопаеми, който е влязъл в сила от датата на влизане в сила на положителното решение по оценката за съвместимостта на цялостния работен проект за търсене и проучване с предмета и целите на попадащите в площта защитени зони по смисъла на Натура 2000, а именно на 23 септември 2021 г. Имам конкретния номер и на писмото от страна на Министерството на околната среда и водите. Следва да бъде отбелязано, че с издаденото разрешение и сключен договор на инвеститора са предоставени права само и единствено за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми. Добив на метални полезни изкопаеми може да бъде осъществен единствено при регистриране на търговско откритие в площта, получено на база положителни резултати от проучвателните дейности, и съответно след изпълнение изискванията на екологичното законодателство на страната, а именно влязло в сила решение по оценка на въздействието върху околната среда, придобило общественост ОВОС, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда, с което се одобрява осъществяването им, или на решение да не се извършва ОВОС на инвестиционно предложение за добив и първична преработка на подземни богатства. Провеждането на нормативно предвидените процедури по реда на екологичното законодателство конкретно предвижда обсъждания и вземане под внимание становището на местното население към евентуален бъдещ експлоатационен проект. Както Вие правилно отбелязахте, на 8 юли 2024 г. в Министерството на енергетиката постъпи писмо от община Божурище, съдържащо категорична позиция на общинската администрация против добива на метални полезни изкопаеми в площ „Златуша“, разположена на териториите на област София-град, София-област и област Перник. Към писмото съответно са приложени редица документи, в това число и решение на Общинската избирателна комисия, с което е прието предложението от проведения на 9 юни 2024 г. местен референдум. И както Вие посочихте, в действителност близо 97% от участвалите в референдума избиратели са изразили нежелание общинската администрация да предприеме действия по издаване на разрешение и съгласуване на устройствени планове, свързани с територията за добив на метални полезни изкопаеми в площ „Златуша“. В тази връзка следва да се подчертае, че предвид рестриктивните, или по-скоро рестрикциите, които са обективирани в горецитираното писмо, дружеството титуляр на Разрешението за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми не следва да извършва никакви полеви геологопроучвателни дейности на територията на община Божурище. По отношение на питането Ви, което е свързано с евентуални вреди за българската държава, както и предявяване на неустойки за предсрочно прекратяване на Договора за търсене и проучване, следва да се отбележи, че към настоящия момент такива претенции от концесионера не са предявени, и в Договора за концесия няма предвидени конкретни неустойки. Това не възпрепятства концесионера по съответния гражданскоправен път да предявява такива. В заключение бих искал да подчертая, че последващите процедурни действия, свързани с Договора за търсене и проучване, ще бъдат осъществявани при стриктно съобразяване на действащата нормативна уредба, включително, както вече имах възможност да кажа, като се вземе предвид волята на гражданите, която е материализирана в проведения референдум. Само това, което искам да допълня. Така, както Вие отбелязахте, концесионният договор – предвид неговото влизане в сила, той изтича точно на 24-ти, ако не се лъжа, или на 21 август тази година. С оглед на което към настоящия момент не предвиждаме даване на възможност за удължаване и такава към настоящия момент още не е поискана – за одобряване на нова работна програма от концесионера. Ако постъпи такова искане, ще го разгледаме в рамките на това, което имах възможност да кажа – желанието на гражданите и проведения референдум. Благодаря Ви.
#191 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Искате ли реплика? Заповядайте.
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Министър, от изложеното от Вас разбирам, че не следва да има оттук нататък проучвателни сондажни дейности, че те са спрени и че местното население може да бъде спокойно, засега поне, от продължаващи такива. Другото, което бих отбелязала, че закон против народа не е закон, така че благодаря, че е спряна процедурата засега.
#193 · speech
Благодаря Ви, госпожо Александрова. Дуплика искате ли, господин Министър? Не. С това въпросите към служебния министър на енергетиката Владимир Малинов се изчерпиха. Имаше още един въпрос на народния представител Мартин Димитров, но той е преобразуван в писмен и е получил отговор. Благодаря Ви, господин Министър. Следващите въпроси са към служебния министър на туризма Евтим Милошев. Той е тук. Добре дошъл! Питане от народните представители Георги Иванов и Ангел Славчев относно разрешение – между „България Алфа“ ЕАД и министъра на енергетиката е сключен договор за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми, подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 1 от Закона за подземните богатства в площ ЕЕ-1, разположена в землищата на село Бов, село Брезов дол, село Габровница, село Гара Бов, село Еленов дол, село Желен, село Заноге, село Лакатник, село Лесков дол, село Оплетня, село Осеновлаг и село Церово, община Своге; село Гурково, село Краево и село Литаково, община Ботевград, област София-област; и село Зли дол и село Оселна, община Мездра, област Враца. Кой ще развие въпроса? То всъщност е питане, така че имате три минути да развиете питането. Заповядайте.
#194 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, за жителите на споменатите населени места селският туризъм е един от основните начини за изкарване на насъщния. Плануваните сондажи за изследване предпоставките за добив на злато, които ще бъдат на дълбочина над 1900 метра, ще започнат съвсем скоро. Това ще засегне пешеходния маршрут „Ком-Емине“, екопътеката „Под Камико“, водеща до един от най-китните водопади със същото име, скалния феномен „Джуглата“ и още много други китни местенца от великолепната природа на България. При потенциалното находище на злато ще се отворят огромни добивни кариери, които ще замърсят природата, но изпълнението на цялостния проект не предвижда инвестиционни предложения, които да предпазят околната среда, а селският туризъм ще бъде унищожен, оставяйки хората без поминък. Във връзка с гореизложеното моля да ни се отговори на следното питане: ще бъдат ли взети мерки от страна на Министерството на туризма с цел да се запази селският туризъм в района на общините Своге, Мездра и Ботевград? Господин Министър, с моите колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ няколко пъти обиколихме община Своге. Аз съм и народен представител от София-област. Това е едно златно местенце в България. Такива сондажи, които се предвиждат – те са над 100 сондажа за този район, които ще се правят тепърва, изпитвания, проби, разположени между 50 и 400 метра от къщите, според нас ще застраши изцяло и без това слабата община Своге, тъй като тя, за съжаление, е една от най-зле финансово в София-област, но там хората си изкарват препитанието с такъв вид туризъм. Наистина е много красиво. Вие като министър на туризма се надявам да защитите интереса на туризма, защото това са едни прекрасни места. Надявам се на конкретен отговор. Благодаря.
#195 · speech
Благодаря Ви, господин Славчев. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#196 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, политиката на Министерството на туризма е насочена към устойчиво развитие на туризма на територията на страната. Нашата основна цел е да развиваме специализираните видове туризъм, сред които са селският, екологичният, културният и приключенският туризъм. Смятаме, че тези видове туризъм имат потенциал за развитие на територията на землищата на селата, ще ги изброя отново – Бов, Брезов дол, Габровница, Гара Бов, Еленов дол, Желен, Заноге, Лакатник, Лесков дол, Оплетня, Осеновлаг и Церово в община Своге; селата Гурково, Краево и Литаково, община Ботевград в София-област; и селата Зли дол и Оселна, община Мездра, област Враца. Затова е особено важно да намерим и поддържаме баланса между инвеститорския интерес за използване на подземните богатства и устойчивото развитие на туристическите дейности в споменатите села, които обогатяват националния туристически продукт и създават поминък за местното население, както самият Вие посочихте. Същевременно сами разбирате, че министърът на туризма няма правомощия да повлияе върху започналата вече процедура, тъй като съгласно чл. 7, ал. 2 от Закона за природните богатства министърът на енергетиката контролира изпълнението на задълженията на титулярите на разрешения за търсене и за проучване по сключените от него договори, както вече стана ясно от преждеговорившия министър Малинов. Конкретно по отношение на питането Ви, информирам Ви, че като министър на туризма предприех действия в няколко насоки. Първо, може би най-важното – проведох среща с канадската фирма кандидат „Mundoro“, която е публична компания за проучвания и добив на полезни изкопаеми и която е собственик на „България Алфа“. Представителите на фирмата декларираха, че всички дейности по Договора, който е влязъл в сила на 11 август 2022 г., ще са съобразени със съответните екологични норми, и в случай че се намерят тези полезни изкопаеми, това би привлякло инвестиции и би подпомогнало икономическото развитие на района. Фирмата прилага международен стандарт, обхващащ набор от критерии в три области, съответно: екологични, социални и управленски. Всяко сондиране ще трае около 10 – 15 дни и ще следва рекултивиране и възстановяване на мястото на сондажа. Не се засягат туристически маршрути. Второто нещо, което ще споделя, е, че ще изисквам периодична информация от министъра на енергетиката, който контролира изпълнението на договорните задължения, как се гарантира опазването на природните ресурси и безопасността съответно на туристите. Трето, ще бъда в непрекъснат диалог с местната власт и туристическия бизнес в региона, в подкрепа на тяхното желание и стремеж да развиват специализираните видове туризъм, които успешно допълват облика на България като целогодишна туристическа дестинация. От срещата ми с въпросната фирма „България Алфа“ и по-конкретно с фирмата майка – канадската фирма „Mundoro“, бях уверен, че въпросните туристически атракции „Ком – Емине“, „Под Камико“ и „Джуглата“ не са обекти, които ще бъдат засегнати от сондажите. Всичко това, с което много надлежно бях запознат, е един доклад от фирмата „Mundoro“, който при желание мога да го предоставя. Тук е посочена абсолютно всяка точка на сондаж, става въпрос за проучвателен сондаж, става въпрос за тригодишна концесия за проучване, става въпрос за изброени много точки, от които реално заради многото процедури ще бъдат въведени в експлоатация само седем, а от това, което ме увериха – вече шест точки, които са посочени в документите и които по никакъв начин не засягат въпросните туристически маршрути. Моето лично впечатление от тази среща беше позитивно, останалото е въпрос на контрол. Благодаря Ви за вниманието.
#197 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. За два уточняващи въпроса искате ли думата – имате право? Заповядайте.
#198 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Господин Министър, благодаря Ви за отговора. Ще се радвам да ни дадете този доклад, тъй като ние разполагаме с друг доклад, който е относно оценката за въздействие върху околната среда, който се изготвя в момента и е на дневен ред в РИОСВ. В него, господин Министър, една от точките е именно на маршрута „Под Камико“. Сега от Вас научавам, че няма да има там. Ще съм благодарен, тъй като това е различна информация. Целият този район, господин Министър – Вие сте министър на туризма, не на екологията, но е карстов. Там проблемите с водоснабдяването са от край време. Липсата на вода в населените места е нещо, с което, за съжаление, вече хората там свикнаха и имат голямо притеснение, че след такива сондажи, макар и те да бъдат само проучвателни, което по никакъв начин не ги прави по-различни от другите сондажи, може да засегнат пътя на водата, така да го кажа по-лесно разбираемо, тъй като районът наистина е доста опасен. Аз се радвам, че Министерството на туризма мисли за устойчивото развитие на туризма и така би трябвало да бъде. Надявам се да спрем да слугуваме на чужди компании и да си защитаваме българския интерес. Пак казвам, това, за съжаление, е въпрос към министъра на околната среда, който четвърта, пета седмица, пети парламентарен контрол не може да дойде да ни отговори на този въпрос, но пък се надявам в следващото правителство да успее. Ще се радвам да ни дадете този доклад, да се запознаем, но пак казвам, господин Министър, една от точките е точно на местността „Под Камико“ и ние с колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ бяхме там, за да видим къде ще бъде. И наистина те са планирани над сто точки мисля, че бяха, в целия този блок Е – 1, така че сега от Вас научавам, че ще бъдат само шест. Конкретен въпрос в случая към Вас нямах, по-скоро е констатация, но се надявам да съумеете да опазите туризма в района, тъй като, макар и за 15 дни или за 10 дни, последствията от (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) тежката апаратура, която ще бъде на терен и лошите пътища, които са в този район, ще доунищожат и малкото останало, тоест красотата малко ще си отиде. Благодаря Ви.
#199 · speech
Благодаря Ви, господин Славчев. Господин Министър, заповядайте.
#200 · speech
Мога само да добавя, че споделям цялата тази загриженост за туризма. Оценявам усилията и оценявам природните дадености, които наистина са обект на специален и специализиран туризъм и са обект на поминък на местното население. Аз ще Ви предоставя този доклад, който даде фирмата „България Алфа“. Тук има не само обяснения, но и огромен порядък от задължения – задължения по отношение на екологията, задължения по отношение на социалната политика, задължения по отношение на инвестиционния процес. Разговорът, който проведох, за мен беше много позитивен и смятам отново в диалог нещата да се изясняват и да стават ясни, защото в тези разговори освен, както вече казах, че се обясняват нещата, се поемат и конкретни задължения. Това, което аз препоръчах на фирмата, е да имат много активен социален диалог с местното население, с местната управа, да има много силна комуникационна стратегия по отношение на всичко, което правят. Бях, наистина Ви казвам, позитивен от тази среща. Препоръчвам този диалог да не е последен. Препоръчвам да се направи и по отношение на народното представителство и разбира се, по отношение на местната власт, където вече той е факт. Благодаря Ви за загрижеността. Смятам, че в това отношение сме в единомислие. Благодаря Ви.
#201 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Ще изразите ли отношение? Заповядайте, господин Славчев. (Министър Евтим Милошев дава Доклада на народния представител Ангел Славчев.)
#202 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, благодаря за Доклада, ще се запознаем с него. Уважаеми колеги, уважаеми съграждани! Партия ВЪЗРАЖДАНЕ ще застане зад хората от община Своге, които в момента започнаха да събират подписи за местен референдум срещу тези проучвания и срещу бъдещи мини, които да се разкрият за добив на метали. Местното население е изключително обезпокоено и тъй като аз в годините назад съм се сблъсквал с такива добронамерени в кавички понякога – не казвам за тези, но тогава, инвеститори, които идват да изкопаят нашите богатства и след това да си ги изнесат в техните държави и печалбата да отиде за тях, тъй като пък нашата държава е малко мащеха в това отношение и концесионните такси са отвратително ниски и обидни. Ние от партия ВЪЗРАЖДАНЕ заставаме плътно зад хората в Своге и ще им помогнем с каквото можем да съберат тези подписи и ако трябва, да проведат местен референдум, защото до момента тази компания не е провела нито едно обществено обсъждане с тях. Единственото, което съществува в момента, е един страх в хората, че отново няма да имат вода, отново ще минава тежка техника, а след като мине тази тежка техника, пътищата няма кой да ги оправи, тъй като знаете, че държавата няма пари да оправя пътища. Искрено се надявам да има някаква нормалност и когато хората от населените места излязат и кажат, че не желаят, както се случи в община Божурище, за което ги поздравяваме, такива инвеститори, без значение от къде са, да се съобразяват с местното население. Пак казвам, преди – вече минаха 13 години, имаше една компания „Шеврон“, която беше дала дори пари на държавата, за да прави проучвания на територията на нашата страна. След доста активни протести – аз бях един от главните организатори, „Шеврон“ си тръгнаха, подвили опашка оттук. Не искам да се стига отново до това да трябва да правим протести, да затваряме пътища. Надявам се следващия път, когато дават доклад, да го напишат и на български, защото сега го преглеждам, че е на английски. Аз ще предам този доклад, който Вие ми дадохте, господин Министър, на местното население, за да се запознаят с него и да вземат аргументирано решение искат или не искат да има такива сондажи, и искат или не искат да се добиват ценни метали в техния район. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#203 · speech
И аз Ви благодаря, господин Славчев. Следващият въпрос е от народния представител Ивайло Костадинов относно изготвяне на концепция и приоритети за развитието на курортен комплекс „Камчия“. Господин Костадинов, имате думата да развиете въпроса си.
#204 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, с настоящия въпрос искам да обърна Вашето внимание към проблемите на курортен комплекс „Камчия“: проблемите с логистичния достъп до комплекса с магистралите „Хемус“ и „Черно море“, също с летищата в Букурещ, Истанбул и София, както и връзката с ЖП гари и автогари; проблеми с правния статут на комплекса и липсата на единен регистър на собствениците; проблеми със статута на лонгозните гори и границите на Натура 2000; проблеми с устието на реката, което редовно се затлачва, изяжда бреговата ивица и създава опасност от преливане, което води до сериозни заплахи за бизнеса, рибарските общности и най-вече гражданите; проблеми със собствеността и управлението на активите на най-големия инвеститор в курорта, а именно СОК „Камчия“; проблеми с инфраструктурата на комплекса – пътна мрежа, водоснабдяване и канализация, енергийна мрежа, телекомуникации, поддръжка на зелените площи, видеонаблюдение, сигурност и други; проблеми със супер структурата на комплекса – състоянието на хотелите, състоянието на ресторантите и заведенията за хранене, състоянието на развлекателните съоръжения, културните и конгресните центрове, парковете, сградите и други; проблемите с брандирането на комплекса и липсата на реклама; проблемите с липсата на координираща организация на собствениците. Тези и още много други са проблемите и предизвикателствата пред курортен комплекс „Камчия“. Те могат да бъдат разрешени адекватно само ако си даваме ясна сметка за тях и ако ги погледнем в цялост. С оглед на тези проблеми се изготвят планове и стратегии за развитие на районите, те се възлагат за изготвяне на големите икономически университети в страната, които работят в тясно сътрудничество с местните власти, бизнеса, местните общности и гражданския сектор. Един задълбочен анализ, съобразен с нуждите на общността, би дал на всички заинтересовани страни повече сигурност и възможност за едно по-успешно и разумно планиране на инвестиционния процес. Подобни стратегии са написани и се изпълняват много успешно от други български курортни комплекси, като курортен комплекс „Албена“, курортен комплекс „Златни пясъци“, курортен комплекс „Слънчев бряг“, курортен комплекс „Св. св. Константин и Елена“ и други. Въпросът ми към Вас, господин Министър е: какви са Вашата визия и приоритети относно бъдещето на курортен комплекс „Камчия“ и възнамерявате ли да изготвите стратегически план за развитие по подобие на другите черноморски курортни комплекси в България? Благодаря.
#205 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#206 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Костадинов, в отговор на Вашия въпрос относно визията и приоритетите относно бъдещето на курортен комплекс „Камчия“ и намеренията за изготвяне на стратегически план по подобие на други черноморски курортни комплекси в България, които Вие изброихте, бих искал да Ви информирам за следното. Както вече споменах при предишния си отговор, Министерството на туризма изпълнява политика на устойчиво развитие на туризма и има за цел да насърчи непрекъснатото повишаване на качеството на предоставените продукти и услуги. В рамките на своите компетенции и правомощия съгласно чл. 6 от Закона за туризма Министерството на туризма е разработило Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България за периода 2014 – 2030 г. и План за действие, който е в процес на изпълнение и в момента. Ежегодно се изготвя и изпълнява Годишна програма за национална туристическа реклама, която популяризира възможностите на България като устойчива целогодишна дестинация. Министерството на туризма осъществява целенасочени рекламни дейности, промотиращи България като целогодишна туристическа дестинация, развиваща разнообразни форми на туризъм и предлагаща качествен туристически продукт. Всички възможни рекламни дейности, отнасящи се до частни стопански субекти, не се осъществяват от Министерството на туризма, което не рекламира отделни курортни комплекси, места за настаняване и хранене или други субекти в сферата на туризма. Министерството на туризма не е изготвяло и не е възлагало изготвянето на стратегически документи за развитието на конкретни курортни комплекси. Съгласно Решение на Министерския съвет № 153 от 24 февруари 2012 г. за обявяване на списък на курортите в Република България и определяне на техните граници, местността при устието на река Камчия, община Аврен, е посочена като климатичен морски курорт с местно значение. Държавната политика в областта на туризма на територията на областта съгласно чл. 10 от Закона за туризма се провежда от областния управител, в чиито компетенции е разработването на областна стратегия, и той участва в разработването на програми за развитието на туризма на територията на съответната област. Процесът на планиране и управление на местно ниво е част от цялостния процес на планиране и е необходимо да се отчете развитието на туризма на ниво община, област, регион, както и в отделните секторни стратегии. Такъв е примерът в Програмата за развитие на туризма на територията на община Варна за периода 2021 – 2030 г., курортен комплекс „Златни пясъци“ и курортен комплекс „Св. св. Константин и Елена“. Предвид посоченото считам, че доколкото курортен комплекс „Камчия“ попада на територията на община Аврен, всички действия в областта на туристическото развитие следва да се осъществяват чрез интегриран подход между всички заинтересовани страни, така че да се генерира кумулативен ефект от общите условия в посока решаване на всички поставени от Вас проблеми. Благодаря Ви за вниманието. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Само в заключение ще кажа, че наистина поставихте много въпроси, но много от тях не са в обхвата на Министерството на туризма. Не го казвам като извинение, а го казвам като нещо, с което се сблъсквам непрекъснато в моята работа, че от позицията на министър на туризма, от позицията на Министерството на туризма ние в много от поставените въпроси имаме възможността единствено да упражняваме влияние. Благодаря Ви за вниманието.
#207 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Реплика? Няма реплика. Това са въпросите към министъра на туризма. Пристъпваме към въпроси към служебния министър на икономиката Петко Николов. Първият въпрос е от народния представител Вера Александрова относно финансиране на компания „Ел Би Булгарикум“ – град Видин. Заповядайте, госпожо Александрова, да развиете своя въпрос.
#208 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Министър! Единствената държавна компания в млекопреработвателния сектор „Ел Би Булгарикум“ – град Видин, отново работи на максимален капацитет и със сто процента българско мляко, но персоналът работи в ужасни условия. Стари, ръждясали машини от 50-те години на миналия век, производство още на ГДР, пакетират маслото, а временно експериментална машина, която преди седем години е дадена пробно, пълни млякото в кутиите с висок процент на брак, който носи загуби на компанията. Липсата на климатизация в помещенията, в които се правят кашкавалът и сиренето, особено където е нужна постоянна температура, не отговаря на технологичния процес и трудовото законодателство. Материалната база на производствения център на държавната компания „Ел Би Булгарикум“ не е ремонтирана, не се поддържа и е със срутен покрив в едното си крило, а на централното стълбище мазилката от тавана се руши и пада върху самото стълбище – и това пак по причина стар, неремонтиран покрив. На сградата на предприятието „Ел Би Булгарикум“ – град Видин, не е правен основен ремонт, откакто е построена. Асфалтовата настилка пред самото предприятие е с огромни дупки и не е ремонтирана от времето на социализма. Необходимо е спешно финансиране за закупуването на три вида машини, изграждането на цялостна климатизация в предприятието, а изграждането на нов покрив не търпи никакво отлагане. Поради тези спешни обстоятелства въпросът ми към Вас е: кога може да бъде заложено финансиране за спешно обновяване на производствената база, отпускане на средства за ремонт на цялата сграда и паркинга и изграждане на климатизация в помещенията? Благодаря.
#209 · speech
Благодаря за въпроса, госпожо Александрова. Господин Министър, имате думата за отговор. Заповядайте.
#210 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Александрова, да, така е, „Ел Би Булгарикум“ е единствената държавна млекопреработвателна компания и тя без никакво съмнение е от съществена важност за българската икономика. Това е предприятие с над 60-годишна история, съхранило и пренесло през времето традицията на българското млекопреработване, като дружеството, както всички знаем, е правоприемник на Държавно стопанско обединение „Млечна промишленост“ още от 1960 г. Една от първите задачи, искам веднага да подчертая, на ръководството на „Ел Би Булгарикум“, което вече управлява компанията от около два месеца, беше да посети производствената база във Видин, да се запознае с работниците, с условията на труд, както и със състоянието на материалната база. Поисканата от мене всъщност промяна в управлението на компанията беше именно заради протестите на синдикатите и възникналото социално напрежение между работниците, от една страна, и бившето ръководство, от друга страна, нека така да го обобщя. След това посещение на новия изпълнителен директор и разговорите със служителите протестите бяха спрени и ние поехме ангажимент за увеличение с 10%, със задна дата – от 1 май 2024 г., на заплатите на работещите в тази производствена база. Искам само да кажа, че през септември предстои един нов разговор – за едно ново двадесетпроцентно увеличение на възнагражденията, което е в отговор на обещаното, мога така да кажа, на срещата със синдикатите, която дадохме при нашата среща в Министерството. Няма съмнение, че към настоящия момент е важно да се обезпечат работниците и служителите и това, което е поето като ангажимент към тях, да бъде реализирано. И това нещо аз гарантирам, че ще бъде направено, както е договорено със синдикатите и представителите на служителите в тази база. За да постигне целите си по обновяване на материалната база и условията на труд в производството, което несъмнено трябва да бъде направено – приемам всичко онова, което Вие казвате като констатация, това очевидно е вярно, няма никакво съмнение – „Ел Би Булгарикум“ и Министерството ще разчитаме и на Стратегическия план за изпълнение на общата селскостопанска политика, както, разбира се, и на другите възможности, които паралелно би дало европейското финансиране. Аз така мога да поема ангажимент, госпожо Александрова, че като министър на икономиката, в чийто ресор е „Ел Би Булгарикум“, съм изцяло солидарен с Вашата заинтересованост и тревожност за състоянието на производствената база във Видин и ще направя необходимото за отстраняването на всичко онова, което пречи на процеса да бъде по-професионално развит. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) С настъпване на есента и успокояването, разбира се, допълнителното успокояване на работната атмосфера в предприятието, ръководството на „Ел Би Булгарикум“ ще започне поетапно дейности, касаещи ремонт в хладилните помещения и складовете, преасфалтирането на алеите, отвеждащи към цеховете и паркинга пред самата административна сграда. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) През следващата седмица предстои също и оглед с технически лица относно подобряването на енергийната ефективност на сградите и намаляване разходите за електрическа енергия, както и преминаването на работния процес, ако това позволява, разбира се, през енергия от фотоволтаични системи, за които дружеството би направило проект и ще кандидатства – категорично имаме такава първоначална идея, по стратегическия план, което е с 50% съфинансиране. Също така ще бъде насочена инвестиция в посока плавна подмяна на новата производствена техника за производство на свежи млека, на краве масло и на топени сирена. Във всички помещения в производствената база във Видин са монтирани подновени договори за поддръжка на климатици, витрини в магазина и цялото техническо състояние на камерите за готовата продукция. Това, искам категорично да кажа, е производствената база, която ще развиваме и ще усъвършенстваме постоянно, защото не се предвижда създаването на нова производствена база на територията на България. Информацията, която беше излязла за някаква подобна, паралелна друга, не е вярна, защото ние нямаме такова намерение. Това, което се предвижда, евентуално би било научноизследователската лаборатория, която ще бъде ситуирана в София, предмет на бъдещия договор, който, надяваме се, да бъде сключен между „Ел Би Булгарикум“ и „Мейджи“, от друга страна. По този начин ръководството на „Ел Би Булгарикум“ ще насочи силите на екипа към постигане на нови цели, които да затвърдят заслуженото място на компанията в българската икономика. Благодаря Ви за вниманието.
#211 · speech
Благодаря за изключително изчерпателния отговор, господин Министър. Имате думата, госпожо Александрова, за реплика. Заповядайте.
#212 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви. Господин Министър, много се радвам, че сте взели предвид всичко това, че базата ще бъде обновена. Просто не разбрах в какъв срок биха могли да бъдат закупени тези спешни машини, за които стана въпрос в моето питане. Надявам се, че в последните месеци на 2024 г. ще влезете в тези срокове. Благодаря.
#213 · speech
Благодаря Ви, госпожо Александрова. Господин Министър, искате ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Емил Янков относно неизплатени заплати в „Авионамс“. Заповядайте, господин Янков, да развиете въпроса.
#214 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, до мен достигнаха доста тревожни сигнали от служители на „Авионамс“ относно голямо забавяне на изплащане на трудовите възнаграждения на работещите в завода. „Авионамс“ е един от най-големите заводи за капитален ремонт и обслужване на летателна техника в Европа. Към настоящия момент заводът е съсредоточил своите усилия в ремонта на вертолетна техника и предлага пълен набор от услуги по ремонта и модернизацията на хеликоптери Ми-8, Ми-17 и техните модификации с военно и гражданско предназначение, както и на хеликоптери тип Ми-24. Въпреки наличието на поръчки и реална работа неизплащането на заплати дава доста притеснителен сигнал. Разбира се, на първо място са работниците и техните семейства. Забавянето е повече от два месеца, с частични аванси, които според персонала не стигат за нищо. Повечето ги определят като прах в очите. Въпросът ми е: какво е реалното икономическо състояние на завод „Авионамс“. И каква е причината за забавянето на трудовите възнаграждения на персонала с повече от два месеца?
#215 · speech
Благодаря Ви, господин Янков. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#216 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Янков! „Авионамс“ е без съмнение един от международно признатите големи авиоремонтни заводи, като в периода 2012-а до 2022 г. персоналът на „Авионамс“ натрупа изключително богат опит в ремонта и обслужването на вертолети, както и Вие казахте, от типа Ми-8, Ми-17, руско производство, и техните модификации, включително и на тежки възстановителни ремонтни дейности именно на тези вертолети. В този период са изпълнени редица мащабни договори с външни клиенти за ремонт на авиационна техника, като следва да се има предвид, че към момента „Авионамс“ притежава всички необходими права, сертификати, лицензии и други възможни документи, които са релевантни към този въпрос, съгласно действащите авиационни правила за ремонт и техническо обслужване на такъв тип техника. По-съществени от тези договори са: договорът с Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване NSPA за хуманитарни мисии на САЩ и партньорите от НАТО в Афганистан, като ремонтите са изпълнени в периода от 2016-а до 2023 г. От друга страна, договори с авиокомпании от Канада, изпълнени през 2014 г., и с Молдова, изпълнен поетапно с окончателно приключване през 2023 г., по които в завода са ремонтирани, а впоследствие и технически обслужени, 10 вертолети тип Ми-8. Към настоящия момент предстои завършване на ремонт на вертолет за молдовска авиокомпания по друг договор, различен от тези, за които казах, като независимо от затрудненията в резултат на санкциите към Руската федерация „Авионамс“ е получил през 2024 г. постъпленията по този договор. Не така стоят нещата обаче по отношение постъпленията по друг договор – от 2023 г., касаещ ремонт на вертолет, собственост на Министерството на отбраната на Република Конго. След получаване на необходимите разрешения от Междуведомствената комисия за експортен контрол, която е към Министерството на икономиката, „Авионамс“ пребазира през месец май в България вертолета за ремонт от Република Конго, имам предвид от Република Конго в България. С оглед тълкуването на санкциите от страна на Агенция „Митници“, дружеството получава разрешение и открива митническия режим, позволяващ ремонта през месец февруари 2024 г. Към този момент ремонтът на вертолета е завършен и след заплащането на 100% на сумите, които са предвидени по Договора, той ще бъде пребазиран в Република Конго и тогава ще бъде подписан и окончателният акт за приемането му, тоест преди плащането на 100% ние няма да изпратим и да пребазираме този вертолет в Конго. Това е и причината, поради която към настоящия момент заводът да не получи планираните значителни постъпления до края на бюджета, които към момента се очаква да бъдат преведени може би до края на 2024 г., а те не са малко – не ги съобщавам, защото са предмет на определена секретност, но мога, разбира се, на Вас веднага да Ви кажа за колко става въпрос. Трябва да кажем, че тълкуването на тези санкции, за които стана въпрос преди малко, води до неизпълнение на задълженията на „Авионамс“ и по други сключени договори за ремонт на авиационна техника. Ние сме имали такива подписани договори за вертолети в Азербайджан, за вертолети в Бангладеш, но те са били прекратени именно поради тази причина. Ръководството на „Авионамс“ отчита като една втора основна причина, като казахме вече коя е първата – за значителните директни загуби от непроизводствени дейности през последните 10 години, и поддържането на досегашните мощности и способности, които са свързани – може така да го наречем, вече с неактуалните военновременни задачи от 2008 г., приети с Постановление от същата година, за утвърждаване на военновременни задачи на юридически лица и производство на основна военна и гражданска продукция и услуги.
#217 · speech
Господин Министър, две минути просрочвате времето! Побързайте!
#218 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Добре. Може би в тази насока ще Ви направя писмен отговор, защото тук изложението е малко по-дълго, уважаеми господин Янков. Отивам директно само относно забавянето на трудовите възнаграждения. Това бяха причините, поради които има такива неща. Сега Ви информирам, че Дружеството като цяло винаги е изплащало в срок трудовите възнаграждения, както и задълженията си към бюджета и своите доставчици през последните 10 години и не е налице съществено забавяне на възнагражденията с повече от 2 месеца. На 2 юли 2024 г. е извършено плащане в размер на една нетна минимална заплата от заплатите за месец май, дължими на служителите до 30 юни. Ние сме го направили на 2 юли. А доплащането на тази заплата на служителите за месец май е извършено през месец юли 2024 г. А възнагражденията за юни, които трябваше да платим и дължими към 31 юли, са изцяло изплатени на 13 август, тоест преди три дни. Така че това са общо така лекото забавяне, което е било причинено поради тези причини, които вече изложих, но считам, че занапред всичко онова, което е било към момента, ще бъде история. Като цяло само – приключвам, информацията за дейността на „Авионамс“ е публично оповестена на публикуваните от Агенцията за публичните предприятия и контрол 3-месечни анализи и дейности, като междинният финансов отчет на дружеството е публикуван и се намира на АППК. Благодаря Ви за вниманието. Извинявам се, че продължих времето.
#219 · speech
Благодаря, господин Министър. Господин Янков, заповядайте.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, споменахте, че последното възнаграждение е изцяло изплатено на 13-и, аз входирах своя въпрос на 12-и. В самия завод витае един слух, че изключително много се притесняват от даване на публичност на тези проблеми със заплатите и може би е случайност, че един ден след пускане на устен въпрос към Вас заплатите бяха изплатени. Не искам да си приписвам заслуги за себе си, но Народното събрание в момента работи и имаме възможност да задаваме въпроси. Има ли опасност хората да останат без възнаграждение в един следващ етап, когато Народното събрание евентуално не работи, когато сме в предизборна кампания или по някаква причина не работи? Този допълнителен въпрос го отправям към Вас с идеята да успокоим хората, за да могат да работят спокойно. И другият слух, който витае, е, че евентуално се готви една бъдеща приватизация по неясни правила, както всичко до момента се случва в България? Затова моля Ви за много кратък отговор – с да или не.
#221 · speech
Заповядайте, господин Министър, за много кратък отговор – с да или не.
#222 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Янков! Веднага трябва да кажа, нали, много ясно: няма връзка между това, че Вие на 12-и сте подали въпроса и ние на 13-и сме направили плащането. Ако има някаква, на мен не ми е известна, а щом на мен не ми е известна, най-вероятно няма. Искам да Ви уверя и Вас, и всички, разбира се, служители в „Авионамс“ и техните семейства, че ние сме направили организация, така че да гарантираме заплащанията на всички работници в дружеството във времето, за което аз ще бъде министър. След това вече не мога да поема ангажименти, но аз Ви уверявам, че за моя период такава случка повече не би се случила. Нямам абсолютно никаква информация, господин Янков, за предстояща приватизация. Ако някъде се говори, то не е в Министерството на икономиката и ние нямаме никакви такива планове в тази насока. Благодаря Ви.
#223 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми колеги, с това изчерпихме парламентарния контрол. Ще Ви прочета ръководствата на групите за приятелство с уговорката, че някои от тях и допълнително ще бъдат попълнени. Аз ще прочета тези, които са готови. Група за приятелство: България – Австрия – председател Иван Белчев, ПП-ДБ; заместник Борислав Гуцанов, „БСП за България“; България – Австралия – председател Калина Константинова, ПП-ДБ; заместници не са посочени. Казах Ви, когато се посочат, ще бъдат изчетени. България – Азербайджан – председател Хамид Хамид от ДПС; заместници – Теменужка Петкова, ГЕРБ-СДС; Радослав Рибарски, ПП-ДБ; Тошко Йорданов, ИТН. България – Албания – председател Климент Шопов, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместник – Христо Терзийски, ГЕРБ-СДС. България – Алжир – председател Небие Кабак, ДПС; заместници – Христо Проданов, „БСП за България“, и Ивайло Чорбов, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Аржентина – председател Деян Дечев, „БСП за България“; заместник – Бранимир Балачев, ГЕРБ-СДС. България – Армения – председател Атанас Зафиров, „БСП за България“; заместник – Маноил Манев, ГЕРБ-СДС. България – Афганистан – няма определен председател, няма определени и заместници. България – Бангладеш – председател Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; заместници още няма определени. България – Беларус – председател Петър Кънев от „БСП за България“; заместник – Даниел Петров, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Белгия – председател Ивайло Костадинов, ИТН; заместници – Деница Сачева, ГЕРБ-СДС; Деница Симеонова, ПП-ДБ и Искра Михайлова, ДПС. България – Босна и Херцеговина – Димо Дренчев, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници няма посочени. България – Бразилия – Венко Сабрутев, ПП-ДБ; заместници – Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС; Звезделина Каравелова, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Великобритания – Даниел Митов, ГЕРБ-СДС; заместници – Кирил Петков, ПП-ДБ; Станислав Анастасов, ДПС; Тошко Йорданов, ИТН. България – Венецуела – Стоян Таслаков, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници няма посочени. България – Виетнам – председател Росица Кирова, ГЕРБ-СДС; заместници – Стоян Михалев, ПП-ДБ; Цветан Енчев, ДПС. България – Гвинея – няма председател и заместници посочени. България – Германия – председател Екатерина Захариева, ГЕРБ-СДС; заместници – Лена Бориславова от ПП-ДБ, Цвета Рангелова от ВЪЗРАЖДАНЕ; Айтен Сабри, ДПС. България – Грузия – Александър Иванов, ГЕРБ-СДС; заместници – Явор Божанков, ПП-ДБ; Мая Димитрова, „БСП за България“. България – Гърция – председател Петя Димитрова, ИТН; заместници – Радослав Рибарски, ПП-ДБ; Маргарита Генчева, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Дания – председател Деница Сачева, ГЕРБ-СДС; заместници – Деница Симеонова, ПП-ДБ; Михаил Ставрев , „БСП за България“. България – Египет – председател Любен Дилов, ГЕРБ-СДС; заместник – Емил Янков, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Еквадор – председател Надя Петрова, ДПС; заместници няма посочени. България – Естония – председател Александър Ненков, ГЕРБ-СДС; заместник – Калина Константинова, ПП-ДБ. България – Израел – председател Георг Георгиев, ГЕРБ-СДС; заместник – Даниел Лорер, ПП-ДБ. България – Индия – председател Борислав Гуцанов, „БСП ЗА България“; заместник – Павел Христов, ГЕРБ-СДС. България – Индонезия – председател Венко Сабрутев, ПП-ДБ; заместници – Ангел Янчев, ВЪЗРАЖДАНЕ; Шендоан Халит, ДПС; Станислав Богдански, ИТН. България – Ирландия – председател Явор Божанков, ПП-ДБ; заместник – Румен Христов, ГЕРБ-СДС. България – Ирак – няма посочен председател, би трябвало да е от ДПС, пише тук, не е посочен; заместник – Даниел Митов, ГЕРБ-СДС. България – Иран – Златан Златанов, ВЪЗРАЖДАНЕ (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ); заместници – няма посочени. България – Испания – председател Росен Желязков, ГЕРБ-СДС; заместник – Александър Вълчев, ИТН. България – Италия – председател Павела Митова, ИТН; заместници – Йордан Цонев, ДПС; Иван Ченчев, „БСП за България“. България – Йордания – председател Красимир Йорданов, „БСП за България“; заместник – Галя Василева, ГЕРБ-СДС. България – Казахстан – Светослав Тодоров, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници – Венко Собрутев, ПП-ДБ; Красимир Йорданов, „БСП за България“. България – Камбоджа – председател Манол Пейков, ПП-ДБ; заместник – Милен Делийски, ГЕРБ-СДС. България – Канада – председател Александър Вълчев, ИТН; заместници – Иван Минев, ГЕРБ-СДС; Александър Симидчиев, ПП-ДБ. България – Катар – председател Станислав Балабанов, ИТН; заместници – Гюнай Хюсмен, ГЕРБ-СДС; Джем Яменов, ДПС. България – Кипър – председател Мария Белова, ГЕРБ-СДС; заместник – Димчо Димчев, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Киргизстан – председател Явор Божанков, ПП-ДБ; няма посочени заместници. България – Китай – председател Цончо Ганев, ВЪЗРАЖДАНЕ, (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ). Аплодисментите са за него, не за мен, нали! (Оживление.) Да, да уточним. (Смях.) Заместник – Георги Свиленски, „БСП за България“. България – КНДР, Корейска народнодемократична република – няма посочен председател, няма посочени и заместници. България – Колумбия – председател Никола Димитров, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници няма посочени. България – Косово – Красимир Събев, ГЕРБ-СДС; заместник – Даниел Лорер, ПП-ДБ. България – Куба – председател Иван Петков, „БСП за България“; заместници – Ивайло Шотев, ПП-ДБ; Искра Михайлова, ВЪЗРАЖДАНЕ. България – Кувейт – председател Драгомир Петров, ИТН; заместници не са посочени. България – Латвия – председател Цвета Рангелова, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници не са посочени. България – Либерия – председател Петър Петров, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници няма. България – Ливан – Маноил Манев, ГЕРБ-СДС; заместници не са посочени. България – Литва – Радослав Рибарски, ПП-ДБ; заместници не са посочени. България – Люксембург – Александър Симидчиев, ПП-ДБ; заместници също не са посочени. България – Малта – председател Ангел Славчев, ВЪЗРАЖДАНЕ; няма заместници. България – Мароко – председател Красен Кралев, ГЕРБ-СДС; заместници – Ертен Анисова, ДПС; Петя Цанкова, „БСП за България“. България – Монголия – председател Росица Кирова, ГЕРБ-СДС; заместници не са посочени. България – Мексико – председател Любен Дилов, ГЕРБ-СДС; заместници не са посочени. България – Молдова – председател Ивелин Първанов, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници – Иван Белчев, ПП-ДБ; Деян Дечев, „БСП за България“. България – Република Северна Македония – председател Ангел Георгиев, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници – Тома Биков, ГЕРБ-СДС; Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; Веска Ненчева, „БСП за България“; България – Нидерландия – председател Христо Гаджев, ГЕРБ-СДС; заместник – Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; България – Норвегия – председател Деница Николова, ГЕРБ-СДС; заместник – Петър Кьосев, ПП-ДБ; България – Нигерия – не са посочени председател и заместници; България – Обединени арабски емирства – председател Станислав Анастасов, ДПС; заместник – Мартин Харизанов, ГЕРБ-СДС; България – Пакистан – не са посочени председател и заместник-председатели; България – Палао – председател Любен Дилов, ГЕРБ-СДС; заместници няма; България – Палестина – председател Борис Аладжов, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместници няма; България – Полша – председател Тошко Йорданов, ИТН; заместници – Елисавета Белобрадова – ПП-ДБ; Коста Стоянов – ВЪЗРАЖДАНЕ; България – Португалия – председател Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС; заместник – Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; България – Румъния – председател Асен Василев, ПП-ДБ; заместници – Росица Кирова – ГЕРБ-СДС; Иво Цанев, ДПС; Катя Кайрякова, „БСП за България“; България – Русия – председател Маргарита Махаева, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместник – Петър Кънев, „БСП за България“; България – Република Корея – председател Делян Добрев, ГЕРБ-СДС; заместници – Ивайло Митковски, ПП-ДБ; Халил Летифов, ДПС; Ивайло Костадинов, ИТН; България – Южна Африка – председател Йордан Терзийски, ПП-ДБ; заместници – Павел Христов, ГЕРБ-СДС; Атанас Зафиров, „БСП за България“; България – Саудитска Арабия – председател Халил Летифов, ДПС; заместници – Гюнай Хюсмен, ГЕРБ-СДС; Радослав Рибарски, ПП-ДБ; България – Сирия – председател не е посочен; заместник Даниел Проданов, ВЪЗРАЖДАНЕ; България – САЩ – председател Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС; заместници – Кирил Петков, ПП-ДБ; Хамид Хамид, ДПС; Павела Митова, ИТН; България – Судан – няма посочен председател. Пише, че трябва да е от ВЪЗРАЖДАНЕ. Заместници няма посочени; България – Словакия – председател Красимир Вълчев, ГЕРБ-СДС; заместник – Ивайло Папов, ВЪЗРАЖДАНЕ; България – Сърбия – тук няма посочено ръководство. Това също остава за следващите дни; Българя – Словения – председател Петя Цанкова, „БСП за България“; заместник – Христинка Иванова, ИТН; България – Тайланд – председател Тома Биков, ГЕРБ-СДС; заместник – Венко Сабрутев, ПП-ДБ; България – Турция – председател Делян Пеевски, ДПС; заместници – Гюнай Хюсмен, ГЕРБ-СДС; Венеция Нецова-Ангова, ПП-ДБ; Танер Тюркоглу, ИТН; България – Туркменистан – председател Неждет Шабан, ДПС. Заместници не са посочени. България – Тунис – председател Николай Нанков, ГЕРБ-СДС; заместници – Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; Генади Събков, „БСП за България“; България – Уганда – няма посочено ръководство; България – Уругвай – председател Фатима Йълдъс, ДПС; заместник – Георги Иванов, ВЪЗРАЖДАНЕ; България – Чили – председател Венеция Нецова-Ангова, ПП-ДБ. Заместници не са посочени. България – Украйна – председател Росен Желязков, ГЕРБ-СДС; заместници – Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; Делян Пеевски, ДПС; България – Унгария – председател Росица Кирова, ГЕРБ-СДС. Заместници няма посочени. България – Узбекистан – председател Даниел Петров, ВЪЗРАЖДАНЕ. Заместници няма посочени. България – Филипини – председател Йордан Тодоров, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместник – Димитър Николов – ГЕРБ-СДС; България – Финландия – председател Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ; заместници – Рая Иванова, ВЪЗРАЖДАНЕ; Драгомир Стойнев, „БСП за България“; България – Франция – председател Драгомир Стойнев, „БСП за България“; заместници – Рая Назарян – ГЕРБ-СДС; Даниел Лорер, ПП-ДБ; България – Хърватия – председател Константина Петрова, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместник – Анна Александрова, ГЕРБ-СДС; България – Черна гора – председател Иван Иванов, „БСП за България“; заместници – Илиана Жекова, ГЕРБ-СДС; Деница Симеонова, ПП-ДБ; България – Чешка Република – председател Асен Василев, ПП-ДБ. Заместници няма посочени. България – Швейцария – председател Жечо Станков, ГЕРБ-СДС; заместници – Даниел Лорер, ПП-ДБ; Кирил Тодоров, ВЪЗРАЖДАНЕ; България – Швеция – председател Деница Симеонова, ПП-ДБ; заместник – Иван Иванов, „БСП за България“; България – Япония – председател Томислав Дончев, ГЕРБ-СДС; заместник – Йордан Терзийски, ПП-ДБ; България – КНДР – без ръководство; България – Сирия – без председател с двама заместник-председатели. Това е всичко. Уважаеми колеги, това бяха готовите към този момент групи за приятелство. Ще бъдат допълнени ръководствата и съставът им по-късно. С това приключихме работа по днешното заседание. Следващото редовно заседание е на 4 септември 2024 г., сряда, от 9,00 ч. Тук искам да направя уговорката, че вероятно ще има извънредно заседание във вторник, 20 август 2024 г., за клетва на новия служебен кабинет, ако президентът издаде указ за това. Благодаря Ви. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 13,43 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председатели: Росица Кирова Йордан Цонев Секретари: Небие Кабак Станислав Богдански