Деветнадесето заседание

ПЕТДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕВЕТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 1 автуст 2024 г. Открито в 9,01 ч.
Дата01.08.2024
Събития266
Разпознати говорители241
Точки с гласуване21

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 01-08-2024 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Процедура от Рая Назарян за две нови точки 09:02:00 176 17 10
3 Изслушване на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов, относно получени сигнали от граждани на множество населени места в страната относно системни нарушения от мотоциклетисти на чл. 5 от Закона за движени… 10:01:00 98 35 1
4 Изслушване на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов, относно получени сигнали от граждани на множество населени места в страната относно системни нарушения от мотоциклетисти на чл. 5 от Закона за движени… 10:02:00 100 42 6
5 Решение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти 11:43:00 113 0 5
6 Решение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти - прегласуване 11:45:00 145 0 0
7 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:27:00 112 41 32
8 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:29:00 97 41 46
9 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:33:00 112 62 2
10 Номер (10) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 01-08-2024 13:35 13:35:00 0 0 0
11 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:36:00 116 63 2
12 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:48:00 179 4 3
13 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:50:00 64 90 24
14 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:51:00 68 87 20
15 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:52:00 44 126 16
16 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:53:00 41 124 21
17 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:54:00 73 27 85
18 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелст… 13:56:00 112 36 41
19 ЗИД на Закона за счетоводството - първо гласуване - процедура от Христо Гаджев за разместване на точките в дневния ред и удължаване на законодателната част за петък 14:20:00 106 30 3
20 ЗИД на Закона за счетоводството - първо гласуване - процедура от Христо Гаджев за разместване на точките в дневния ред и удължаване на законодателната част за петък - прегласуване 14:21:00 106 29 7
21 ЗИД на Закона за счетоводството - първо гласуване 14:29:00 93 31 9

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: vasil-stefanov-stefanov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Регистрирани 196 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам промяна в работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание, а именно, както следва, да се включат две допълнителни точки: - Второ гласуване на Законопроекта за допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители – Деница Сачева и група народни представители от 11 юли 2024 г., приет на първо гласуване на 25 юли 2024 г., като предлагам да стане точка шеста; - Първо гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия. Вносители – Делян Добрев и Станислав Анастасов от 31 юли 2024 г., като предлагам да стане точка седма. А точката – Проект на решение за задължаване на Министерския съвет да предприеме незабавни действия за осигуряване на нужните условия за настаняване на пострадалите от пожарите лица и за възстановяване на разрушените терени в община Болярово, с вносители – Костадин Костадинов и Никола Димитров, от 22 юли 2024 г., предвидена като точка трета за днешното пленарно заседание, да се преномерира като точка осма. Моля, режим на гласуване. Гласували 203 народни представители: за 176, против 17, въздържали се 10. Предложението е прието. За декларацията – от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Петров, заповядайте – имате думата.

#2 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! През последните няколко години една част от политическата система в България постепенно и последователно стана заложник на прокламации за генерална съдебна реформа. Отначало тези прокламации бяха подети от партиите в коалицията „Демократична България“, а впоследствие, след появяването на „Продължаваме Промяната“, бе подхваната и от тях. Тези глашатаи за съдебна реформа използваха тези прокламации за един нескончаем лов на избиратели и в една постоянна предизборна програма. С времето те надскочиха себе си и започнаха да говорят за конституционна съдебна реформа. От телевизионните студиа и от тази трибуна те въртяха една и съща плоча със заучени фрази, като „механизъм за разследване на главния прокурор“, „независимост на съдиите“, „контрол върху Висшия съдебен съвет“ и други, пределно разбирайки, че те не разполагат нито с възможностите и капацитета да направят това, нито пък с подкрепа, която да направи възможна подобна съдебна реформа, такава, каквато те развяваха като знаме на своите предизборни кампании. Апотеоз на тези прокламации бе постигнат в Четиридесет и деветото народно събрание, когато така наречените съдебни реформатори от ПП-ДБ не се посвениха да се коалират с ГЕРБ и ДПС, срещу които няколко години водеха своите предизборни кампании, но не за да променят Конституцията, не за да направят реална и адекватна реформа в съдебната система, а само и единствено за да разпарчетосат държавната власт и да позволят парцелирането ѝ от страна на ГЕРБ и ДПС, а пък за тях, каквото им оставят от държавата софра. Но тъй като нещо все пак трябваше да бъде представено на обществото, за да оправдае тази коалиция между ГЕРБ, ПП и ДПС в Четиридесет и деветото народно събрание, това сговорно и послушно евро-атлантическо мнозинство прие само в рамките на 15 дни – между 5 и 20 декември, промени в Конституцията, които обърнаха надолу с главата ръководството и функционирането на върха в съдебната система. Показателно е, че за да го направят, същите тези евроатлантици, от това същото мнозинство, инсталираха и двама конституционни съдии, надявайки се те да подкрепят промените в Конституцията, които те направиха. Отново и тук от ПП-ДБ бяха изиграни, защото целта на това упражнение бе друга, а именно да бетонира непрекъснатото управление от страна на ГЕРБ и ДПС дори в служебните правителства, а прокламираната съдебна реформа стана просто една разменна монета на узурпирането на изпълнителната власт от ГЕРБ и ДПС именно за сметка на прокламации за конституционна съдебна реформа. Но да се върнем на конституционните промени. Освен че бяха неподкрепени от цялата юриспруденция и определени като неработещи и безсмислени, те никога и не можаха да произведат своето действие в глава „Съдебна власт“ в Конституцията. Защо? Защото същото това евро-атлантическо мнозинство никога не прие и съпътстващото от тези промени законодателство просто защото не може, не знае как да го направи, а се оказа и че никога не го е искало. Какво направихме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ? Първо, многократно предупреждавахме, че тези промени противоречат на нашия основен закон – Конституцията. Второ, ние гласувахме против тях, защото те са противоконституционни. Трето, когато впоследствие президентът Румен Радев се втурна да бори отнетия му контрол върху служебните правителства, преценявайки, че това е най-важното за него от цялата тази гавра с Конституцията, то ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, заедно с ИТН и подкрепата от общо 48 подписа, които са необходими, оспорихме всички конституционни промени, включително и тези в глава „Съдебна власт“. На 34 страници ние развихме съображения защо това, което бе представено като конституционна съдебна реформа от евро-атлантическото мнозинство, всъщност противоречи на органичния закон на Република България и защо не трябва да бъде допускано то да произвежда своето действие. Какъв бе резултатът? В петък Конституционният съд се произнесе с Решение, с което уважи всички наши съображения против тъй наречената конституционна съдебна реформа. Съображенията, които ние развихме в нашето единствено конституционно искане до Конституционния съд, че тези конституционни промени нарушават основни принципи на действие на Конституцията, като принципа на правовата държава, принципа на независимостта на властите, принципа за разделението на властите, многократно бяха преповторени на 96 страници от Решението на Конституционния съд. Така благодарение на нашето искане до Конституционния съд ще бъде възстановен досегашният ред на управление и функциониране на съдебната система и поне засега няма да бъде позволено нейното пълно овладяване, което беше главната цел на тези, които представяха пред обществото, че всъщност искали да направят някаква съдебна реформа. Благодарение на нас и на нашето искане до Конституционния съд няма да бъде допуснато следното, цитирам от Решението: „несъответствие с основни принципни положения на функционирането на съдебната система, политизиране на ръководството на прокуратурата, нарушение на баланса между властите и неяснота до степен нефункционалност и неразбираемост на предложните конституционни промени“ и други унищожителни мотиви в това решение на съда. Показателно е, че дори и инсталираните двама конституционни съдии, единият от които дори бе гласувал за тези конституционни промени преди това, не помогнаха, за да се случи това пълно овладяване на съдебната власт през Конституцията. Така глашатаите на тази конституционна реформа останаха с празни ръце и сега мълчат пред техните избиратели, и не могат да оправдаят убийствения танц, който играеха с ГЕРБ и ДПС, и продължават да играят и в този парламент. Мълчат и в тази зала за отменените техни конституционни промени, ще продължават да мълчат и в започващата предизборна кампания, защото не могат да осмислят своето политическо съществуване, разяснено на 96 страници от Решението на Конституционния съд. И ще мълчите, клети евроатлантици, защото Вашата съдебна реформа е нефелна и изпразнена от съдържание като този празен бял лист (показва), от който Ви четох досега! Оставям Ви съдебната реформа тук. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)

#3 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Петров. За декларация от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Генерал Атанасов, имате думата.

#4 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа! Народното събрание е законодателният орган на българската държава. Тук ние приемаме закони – това е основната ни работа, но аз днес ще си позволя да Ви прочета един действащ закон и смятам, че е изключително важно накрая, след като го прочета, ще Ви обясня защо е важно и българската общественост да разбере. „Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен“ (силен шум и реплики от „БСП за България“, възгласи: „Еее!“), който е приет през 2000 г. и е обнародван в бр. 37. „Чл. 1. Българската комунистическа партия (тогава именуваща се Българска работническа партия /комунисти/) идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция. (Силен шум и реплики от „БСП за България“.) Българската комунистическа партия е отговорна за управлението на държавата във времето от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г., довело страната до национална катастрофа.“ (Бурни реакции и възгласи от парламентарната група на „БСП за България“, народни представители от групата застават пред трибуната.)

#6 · speech

Атанас Атанасов

„Ръководствата и ръководните дейци на Българската комунистическа партия са отговорни за: пренасоченото и преднамереното унищожаване (реплика от народния представител Борислав Гуцанов: „Ти ли го казваш!“) на традиционните ценности на европейската цивилизация; съзнателното нарушаване на основните човешки права и свободи (реплика от народния представител Георги Свиленски: „Ти къде беше? Твоите права бяха ли нарушени?“); безпрецедентната разправа с народните представители от Двайсет и петото народно събрание и всички невинно осъдени от така наречения Народен съд; моралния и икономическия упадък на държавата; установяването на централизирано директивно управление на икономиката, довело до разруха; погазването и отмяната на традиционни принципи на правото на собственост… (народният представител Георги Свиленски е пред трибуната и репликира оратора: „Това кой ти го написа?“)

#8 · speech

Атанас Атанасов

…рушенето на моралните ценности на народа и посегателството срещу религиозните му свободи; провеждането на непрекъснат терор срещу несъгласните със системата на управление и срещу цели групи от населението; злоупотребата с възпитанието, образованието, науката и културата за политически и идеологически цели, включително мотивиране и оправдаване на изброените по-горе действия; безогледното унищожаване на природата. Комунистическият режим е отговорен за това, че отнемаше на гражданите всяка възможност за свободна изява на политическата воля, като ги принуждаваше да крият своята преценка за положението в страната. (Реплики от народния представител Георги Свиленски: „Кой ги е принуждавал?“ и от народния представител Борислав Гуцанов: „Не те ли е срам! А ти участва ли във Възродителния процес?“) Чл. 3. Посочените в чл. 1 и 2 обстоятелства дават основание да се обяви комунистическият режим в България от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. за престъпен.“(Реплика от народния представител Георги Свиленски: „Айде стига толкова! Дай да го спрем.“) Българската комунистическа партия е била престъпна организация, подобно на други организации... (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов: „А ти бил ли си член на Българската комунистическа партия?“ Народните представители Георги Свиленски, Борислав Гуцанов, Иван Ченчев се качват на трибуната и отнемат микрофона на народния представител Атанас Атанасов.)

#9 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, десет минути почивка, за да се успокоят всички. (Бурни реакции в залата, шум и ръкопляскания за прекъсване на изказването.) Извинявайте, генерал Атанасов, просто няма друг начин, за да можем да въдворим някакъв ред. Десет минути почивка. Ще Ви прекъсна и ще продължите след това. Прощавайте – няма друг начин, за да можем да продължим да работим нормално.

#12 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, възобновявам заседанието и продължаваме. Генерал Атанасов, заповядайте да си довършите декларацията. Моля, колеги, да запазим тишина, да проявим уважение към колегите.

#13 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, демокрацията означава освен всичко друго и да бъдеш толерантен към позицията на опонента. Аз никога не съм се качвал тук на трибуната, когато хората от бившата комунистическа партия защитават техните интереси. Искам да довърша Закона, който Ви зачетох. В чл. 3 на Закона се казва, че посочените в чл. 1 и 2 обстоятелства дават основание да се обяви комунистическият режим в България от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. за престъпен. Българската комунистическа партия, се казва в Закона, е била престъпна организация, подобно на други организации, основаващи се на нейната идеология, които в дейността си са били насочени към потъпкване на човешките права и демократичната система.“ Прочетох Ви този закон, защото вчера служебното правителство е взело решение да предложи на президента да бъде награден с най-високия орден в държавата – „Стара планина“ I степен, бившият член на Политбюро на ЦК на БКП и министър на културата на Тодор Живков – Георги Йорданов. Абсурдно е това, което се случва. Вярно е, че минаха 35 години от смъкването на комунистическия режим, но българските граждани трябва да имат оценка към това, което се е случвало за тези 45 години, когато са съсипвани съдби на хора в държавата. Ние имаме над 2000 смъртни присъди след 9 септември 1944 г., при условие че България не е участвала във Втората световна война, и впоследствие е наложен едноличен тоталитарен режим, заради който България е била изключена от развитието в Европа. (Бурни реакции и възгласи от парламентарната група на „БСП за България“.) Така че е възмутително това и, уважаеми дами и господа от ГЕРБ, този министър-председател е Ваш продукт. Той беше Ваш депутат и беше председател на Народното събрание от Вашата парламентарна група и ако не се разграничите от неговите действия, сте лицемери. Благодаря Ви.

#14 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, генерал Атанасов. Други декларации има ли? Процедури? Господин Ченчев, за процедура.

#15 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Сега, благодаря за възможността за процедура, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители, в България във всичките тринайсет нейни славни века е имало достойни хора. Фактът, че човекът, заради когото беше прочетена тази декларация – Георги Йорданов. (Реплика: „Нямаш право да се изказваш по декларация.“)

#17 · speech

Иван Ченчев

Аз сега ще Ви кажа, но когато се говори за авторитети от трибуната на Народното събрание, трябва да се каже следното. Всичките творчески съюзи в България… (Възгласи и реплики от народния представител Цончо Ганев.) Господин Ганев, може ли само да кажа на залата, че всичките творчески съюзи… Те са важни тези две неща, които искам да кажа. (Реплика: „Не се чува!“) Ами как да се чуе! Уважаеми дами и господа народни представители, две важни неща искам да Ви кажа, за да стане ясно защо този достоен човек е предложен за орден „Стара планина“. Инициативата е на всичките творчески съюзи в България, подписана от: Съюза на журналистите, Съюза на писателите, Съюза на художниците, културтрегери от А до Я в България, професори, академици. Ще Ви покажем след малко списъка, да знаете всички за какво става дума. Второ нещо, което трябва да знаете. Проверете ордените, дадени на господин Георги Йорданов след 1989 г. Проверете ордените, държавните отличия, които са му дадени. Това е безспорна личност за българската култура и това го казвам не аз, това го казват представителите на българската култура.

#21 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Наистина е жалко и срамно за това, че от трибуната на Народното събрание беше омерзено името на един достоен българин като Георги Йорданов, и най-малкото нещо, което можеше да се случи, е просто да се замълчи. (Реплика: „Не може да се изказваш по декларация. Слизай бе, ей!“) ПП-ДБ за пореден път изпуснаха шанса да замълчат. Но, госпожо Председател на Народното събрание, аз искам, понеже процедурата е по начина на водене към Вас, искам да Ви оставя една книга, която после да имате възможност – ето я книгата (показва), не знам дали ще се види достатъчно добре на камерите, която после да дадете на бившия функционер, бившия комунист Атанас Атанасов. (Шум, смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Книгата се казва „Беседи по комунистическата нравственост“. В БСП нямат проблеми с комунистическото си минало. Може би имат проблеми с това, че трябваше да реагират малко по-твърдо в тази ситуация – аз на тяхно място така бих направил. Но тази книга – „Беседи по комунистическа нравственост“, е хубаво после да извикате господин Атанасов като заместник-председател на Народното събрание и да направите една беседа, да му припомните това, което е учил някога, за да стане прокурор на тоталитарния режим, който каза, че е създал Георги Йорданов, но тоталитарният режим е създал и него самия, и да му припомните на базата на този учебник, по който той е учил, който пак ще кажа още веднъж, се казва „Беседи по комунистическата нравственост“, че това, което направи, не е много комунистическо за стар комунист като него. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#23 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви за това, че давате възможност наистина. Господин Атанасов, ще слушате, ако трябва, защото не сте слушали, когато трябва, защото не Георги Свиленски, а Атанас Атанасов е бил прокурор в онази прокуратура в Разград. (Реплика от народния представител Атанас Атанасов: „И какво от това?“) Какво от това?! Служили сте на тази власт, за която сега претендирате, катерили сте се по раменете на Българската комунистическа партия, за да станете голям прокурор, сега се катерите по раменете на Георги Йорданов, за да станете голям политик. Няма да можете, не може да го стигнете, не може да му стъпите на малкото пръстче на Георги Йорданов! Ето, виждам тук госпожа Фандъкова. Попитайте я, нека тя да излезе да каже две думи за този човек. Как не Ви беше срам? Как не Ви беше срам да поругаете най-святото име в българската култура? Това не мога да го проумея. Съборихте Паметника на съветската армия, паднахте с 20%, а сега какво мислите, че ще качите с двайсет ли? Нищо добро не Ви чака, господин Атанасов, и не съм очаквал от Вас, че ще посегнете на едно свято име в българската култура, на едно свято име за българската държава. За всеки друг може да говорите каквото искате, но за Георги Йорданов да говорите пълни глупости?! И затова си позволих да дойда на тази трибуна и да се опитам да Ви спра. Прав сте, господин Костадинов, трябваше да го изнеса от трибуната, но госпожа Рая Назарян щеше да ме изгони от залата и нямаше да имам възможност да продължа да отстоявам достойнството и честта на един наистина честен и горд, и достоен български политик. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#25 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз за поведението на хората от бившата Комунистическа партия не се учудвам. Учудвам се обаче, и е добре българските граждани да видят как реагират останалите, защото в този закон на първо място се посочва, че Българската комунистическа партия е дошла на власт с помощта на чужда сила, и понеже тук има добре подготвени историци, това нещо го знаете. Иначе аз вземам думата за лично обяснение, защото това е важно. За пореден път тук се правят спекулации и искам да заявя: аз никога не съм членувал в Българската комунистическа партия и с господата от БСП, които си позволяват да твърдят това, може да се срещнем в съда! Просто съм длъжен това нещо да го кажа. Иначе ние трябва да приемаме обстоятелствата такива, каквито са. Аз като човек, който добре познава българската история, се отнасям изключително критично към тези събития, които са се случили през 1923 г. – когато фашисткият режим е унищожил част от цвета на българската интелигенция, и крайно време е в България да се търси път за помирение между едните и другите след толкова години. Но имаме действащ закон, с който комунистическият режим в България е обявен за престъпен. Ако някой смята, че това е несправедливо, да внесе законопроект и да го отмени. Между другото, има внасяни два законопроекта за промяна и допълване на действащия закон. Единият е внесен от ГЕРБ. Първият, който се е подписал, е Даниел Митов и не си спомням другите имена. Вторият законопроект е внесен от парламентарната група тогава на „Демократична България“, като първият подпис е на Мартин Димитров.

#26 · speech

Реплика От Възраждане

Времето!

#28 · speech

Реплика От Възраждане

Времето!

#29 · speech

Атанас Атанасов

Действащият закон трябва да бъде уважаван, а този, който смята, че това е несправедливо, да внесе законопроект и да го отмени. Иначе подминавам всички тези тук крясъци и да ме поучават какво трябва да чета и кога да го чета, защото хора, които обслужват чужда сила, не ме интересуват. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#30 · speech

Председател Рая Назарян

Георги Георгиев – за процедура, след това сте Вие. Той е преди Вас. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#31 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател. По начина на водене. Моля да обърнете внимание на БСП. Колеги, много отдавна нямате право да заграждате никого, който е инакомислещ. Нямате това право! Нито да го сваляте, нито да го изнасяте от трибуната, нито нищо подобно! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Обаче е важно да говорим за двойните стандарти. Генерал Атанасов, аз Ви слушам и такова умиление ме обхвана. Вие говорите възмутено за членовете на Политбюро, ама думичка не казвате за много по-страшната Държавна сигурност, за кмета на София, който е трето поколение Държавна сигурност. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“) Не, не! Това не е всичко! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Аплодисментите са за Атанасов и партиите им, които инсталираха начело на София цялата детска градина на Държавна сигурност, защото и заместник-кметът по финанси, здравеопазване и строителство, и той е внук или син – обърках Ви вече родословието. Това обаче не е всичко, колеги! Обърнете внимание на следното. Нека да видим пътя на парите! Нека да видим не просто че инсталирахте за кмет на София внук, син на висши функционери на най-мракобесната служба! Я да видя фирма „Телерик“ как е основана! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Как?“) Ще Ви кажа веднага, пише го в търговския регистър: дъщерна фирма на фирма КИМКООП ТРЕЙДИНГ със шест ченгета от Държавна сигурност вътре! (Възклицания от ГЕРБ-СДС: „Ауу!“) Тоест Вие изпрахте парите на Държавна сигурност, с парите на Държавна сигурност си купихте победата в София! (Възглас от ПП-ДБ: „Еее!“) Вярно е, пише го в търговския регистър. Фирма „Телерик“ е основана с 2 млн. лв. – 2 млн. лв. прехвърляне на бизнеса на КИМКООП ТРЕЙДИНГ със шестте ченгета! И там, вътре, ще видите ведомостите за заплати, много деца на много ченгета от Държавна сигурност. И Ви питам сега: кога се възмущавате? Когато правите кмет на София човекът, който е започнал бизнеса си с 2 милиона от Държавна сигурност, да видим още колко ченгета има в тая фирма. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Колко?“) Много интересно, впрочем има журналистически разследвания. Или днес, когато си късате ризата за предложението за орден? Не може така! Трябва да се определите: или сте „за“, или сте „против“. (Реплики.) Добре, Вие сте роден доста години преди мен, нормално е да се определите преди мен, обаче това връткане в залата не го разбираме. По начина на водене. Госпожо Председател, ново дъно…

#33 · speech

Георги Георгиев

Ново дъно копае българският парламент. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ново дъно копае българският парламент. Молбата ми е следната: да се опитаме да се върнем към натоварения си дневен ред. За това колко не се харесваме ще си говорим, а за това кой изпра парите на Държавна сигурност и оглави София може да четете чрез антикорупционната търсачка Google впрочем също. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС).

#35 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата ми е лично обяснение. Но ще започна с господин Георгиев. Благодаря, господин Георгиев, за това изказване, което направихте, за да стане ясно вече на всички български граждани – не само на нас от БСП, че на втория тур на изборите подкрепихте Ваня Григорова, за което Ви благодаря. И благодарение на Вашите гласове Ваня Григорова стигна до балотаж, стигна на 5000 гласа от победата. Благодаря Ви! Разграничихте се от „Продължаваме Промяната“ ясно и категорично. И сега с Вашите общински съветници и с тези, избрани с нашата листа, в Столична община има мнозинство – икономическо, което управлява града. Сега по отношение на господин Атанасов. Не се радвайте, господин Атанасов, защото личното ми обяснение е към Вас. Понеже казахте, че ще се видим в съда, аз никога не съм казал, че сте били член на Комунистическата партия, но казах, че сте се катерили върху раменете на Комунистическата партия, за да бъдете издиган в службата. Защото много трудно беше да се става член на Комунистическата партия. Изискванията бяха много високи. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) И явно не сте били предпочетен, за да бъдете член, но сте се качвали, пак казвам, върху раменете на тази партия, която управляваше държавата, която построи България, която Вие се опитвате вече 40 години да рушите! И не знам коя партия с коя подкрепа е дошла, ама замислете се Вашата партия с каква подкрепа е в парламента и през всичките години в българската политика. (Реплики на народния представител Атанас Атанасов.)

#36 · speech

Председател Рая Назарян

Явор Божанков – заповядайте. (Шум и реплики. Народният представител Георги Свиленски препречва пътя към трибуната на народния представител Явор Божанков. Реплики. Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Свиленски, ако обичате! (Реплики и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#37 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, така или иначе този дебат започна. Уважаеми колеги от ГЕРБ, кметът на София Васил Терзиев не е инсталиран, той е избран от софиянци. Изборите за Столична община приключиха. ГЕРБ не е първа сила, не е и втора сила дори. ГЕРБ е трета сила. И това не е случайно. Уважаеми колеги, по-скоро е характерно за комунистите да съдят хората според това кои са техните роднини, кой е техният дядо или баба. Но ако разсъждавате така, не някой роднина – Йорданка Фандъкова е била член на БКП. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Лъжеш!“) Също така Бойко Борисов е бил член на БКП. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Лъжеш!“) Не знам и това вярно ли е. Но Бойко Борисов е бил член на БКП. И като говорите за Държавна сигурност, нека Ви напомня нещо. Когато ГЕРБ управлява, не на някой роднина, не на баба и дядо, даде отбраната на Република България на доказан агент на Държавна сигурност. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Кой?“) На човек с досие. Когато ГЕРБ управляваше, Държавна сигурност контролираше отбраната на България. Това е факт! Така че Вашите отношения, не знам – когато сте в управление, когато сте извън управление – явно така варират спрямо Държавна сигурност и спрямо БКП. Но със сигурност, колеги, не може да се обръщате към изборите в София, защото софиянци са си казали думата. Те са се произнесли категорично за Вашето управление, категорично за Вашия кандидат и категорично за ГЕРБ. Не само по отношение на Васил Терзиев, по отношение на районните кметове. Вие тези избори ги загубихте, защото не се справихте в столицата. Приемете го резултата и да продължим напред. И не е виновна Държавна сигурност и БКП. Вие там със сигурност сте с топли връзки, но виновни сте самите Вие и Вашето некадърно управление в столицата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#38 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Гуцанов, Вие? За процедура. (Реплики от народния представител Цончо Ганев към народния представител Явор Божанков.)

#39 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, надявам се, че ще се укротят малко страстите след това непремерено изказване на господин Атанасов. Но, уважаеми колеги, коментирате вече един час за комунистическия режим, а 35 години всеки един – или по-голямата част от партиите и от Вас, се възползва от това, което е било построено по време на този комунистически, така наречен от Вас, режим. (Реплика отляво: „И Партийния дом!“.) Включително и Партийния дом, абсолютно вярно! Включително и председателските съвети се провеждат в стаята на Политбюро. Защото за тези 35 години колко неща се построиха? Или се разгради Атомната централа, или се разгради цялата икономика на държавата. И като говорите за Държавна сигурност, във всяка една страна има Държавна сигурност, включително и в нашите съюзници в момента. И недейте да слагате под един знаменател хората, които са служили на държавата. И аз Ви моля наистина да бъдете внимателни, когато коментирате подобни въпроси! И вижте, че под този лош, наречен от Вас, комунистически режим България е била на 26-о – 27-о място по стандарти на ООН. А вижте сега по кои стандарти е? И затова Ви моля: бъдете на нивото на Народното събрание, а не да си правите евтини политически изказвания с оглед на евентуални предстоящи избори, господин Атанасов. И бъдете внимателни към хора, които са дали много за развитието на България – толкова, колкото Вие, за жалост, никога няма да успеете да направите. Така че аз Ви моля, госпожо Председател, нека това Народното събрание да бъде на друго ниво, а не на това, на което се помъчиха някои колеги да го направят преди малко.

#40 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Гуцанов. Декларация от името на парламентарната група на „БСП за България“ – господин Ченчев. (Реплика: „На друга тема трябва да е.“) На друга тема е, нали?

#41 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Върху Георги Йорданов е, той не беше споменат. Това е декларация от парламентарната група. (Реплики.) Не, няма, според мен няма да се вдигне! Уважаема госпожо Председател, на вниманието на българските граждани и на вниманието на Народното събрание – ще ограмотим тези, които не знаят кой е Георги Йорданов. (Реплики.) Може, може! Току-що го консултирах, той не беше споменат във Вашата декларация.

#43 · speech

Иван Ченчев

Сега слушайте! И на вниманието на господин Бойко Борисов, тъй като господин Вежди Рашидов също фигурира тук, в творческите предложения. Уважаеми господин Министър, това е обръщение от българските културтрегери, от представителите на целия спектър на българските творци: „Предлагаме с орден „Стара планина“ – първа степен, да бъде награден общественикът и писателят Георги Йорданов за изключително големите му заслуги към Република България за развитието и популяризирането на българското изкуство, наука и култура по повод 90 години от рождението му.“ След малко ще Ви дам и справката апропо колко ордена е получил след 1989 г., за която Ви загатнах оттук с процедура. Спестявам това къде е роден Георги Йорданов. „Изминаха повече от три десетилетия след промяната на 10 ноември, а Георги Йорданов продължава да е ярък общественик, публицист и културолог. Не са много личностите, които така съдбовно са свързали своя живот с турбуленциите на българското всекидневние – пишат творците. Той е човекът, който пръв и единствен сред управляващите сам прави своя избор – да слезе от политическата сцена, за да се даде път на ново поколение.“ Между другото, нещо, което много от Вас много рядко правят. „По примера на Захари Стоянов и Симеон Радев той се отдава на публицистика и неговият тритомник „Притаени мигове“ описва по недвусмислен начин десетилетия от съвременната история на България. В началото на своята обществена кариера Георги Йорданов превръща град Сливен в истински център на българския литературен живот с литературните празници „Сливенски огньове“. Негова е заслугата недооценяваните и дискриминирани от властта български писатели Константин Константинов и Владимир Василев да получат заслужено признание. В своите спомени Георги Йорданов цитира възклицанието по време на гостуването на един лидер в България на 24 май: „Трябваше да дойда в България, за да науча, че руската азбука е подарена от Вас“. И други възклицания помни Георги Йорданов. На посещение в България е Маргарет Тачър, по това време – министър на образованието и науката на Великобритания. В почетната книга за гости на Старозагорския техникум по химия Маргарет Тачър е записала: „България има един бог, това са децата; една религия, това е образованието; един храм, това е училището.“ Благодаря на Георги Йорданов за тази възможност. (Ръкопляскания от „БСП за България.) Да, колеги! Книгите на Георги Йорданов изобилстват с подобни примери, които въздигат гордостта ни, че сме следовници на славно време и на горди предци.“ Това е официалното писмо предложение, внесено в Министерство на културата, което впоследствие е отишло в Министерския съвет, за да се получи предложението за орден „Стара планина“. Уважаеми дами и господа, списък с имена на българските творци, които са застанали със своите достойни имена и със своята славна кариера, прочула България и извън нея, за да засвидетелстват своето уважение към Георги Йорданов. И ако махнем политическите емоции, аз съм сигурен, че всички осъзнавате за кой човек става дума. Говори ли Ви нещо името на академик Юлиан Ревалски? Говори ли Ви нещо името на академик Васил Гюзелев, академик Ячко Иванов, академик Пламен Карталов, академик Васил Николов, академик Георги Марков, академик Александър Александров, академик Людмил Стайков, академик Георги Минчев, член-кореспондент Иван Ангелов, член-кореспондент Васил Проданов, професор Греди Асса, професор Симеон Янев, член-кореспондент Иван Гранитски, професор Стефан Пенев, професор Атанас Щерев, професор Иван Маразов, член-кореспондент Вежди Рашидов, Христо Мутафчиев, дами и господа, председател на Съюза на артистите в България от името на всички артисти, Снежана Тодорова – председател на Съюза на българските журналисти от името на журналистите, Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели, Любен Генов – председател на Съюза на българските художници, Ценко Минкин – председател на Съюза на българските композитори, Николай Дойнов – председател на Съюза на българските читалища, Иван Токаджиев, Теофил Германов – главен редактор на вестник „Земя“, Димитър Костов – дипломат, постоянен представител на България в ООН, професор Ивайло Мирчев – художник, Мария Стефанова – актриса, Марио Николов – директор на Музикален театър „Стефан Македонски“, Веселин Маринов, Георги Константинов – поет и писател, Асен Шопов – режисьор, Крум Лазаров – председател на Славянско дружество в България, професор Сочо Симов – икономист, Георги Стоянов – кинорежисьор? Да продължавам ли? Професор Андрей Пантев, професор Пламен Джуров, професор Иван Илчев, професор Петя Шопова, академик Благовеста Касабова! Има и още, това не е окончателният списък. Ако се поинтересувате, ще видите, че има още, които допълнително се присъединиха. Сега, все пак трябва да сме коректни към историята, към миналото, към заслужилите хора, а и ние тук сме Народно събрание. Ето Ви малка част от тази коректност. Пак няма да Ви губя времето и да чета всичко това. Георги Йорданов в Министерството на културата – след смъртта на Людмила Живкова през втората половина на 70-те години на 20 век, започва политиката за отваряне на българската култура към света. И сега, внимавайте – най-добрите ни оперни певци получават разрешение да пеят на Запад, популяризира се тракийското културно наследство, определени български художници и творци получават възможност да учат в Париж през 70-те години, правят се международни писателски срещи, „Мистерията на българските гласове“ излиза извън пределите на страната! Нещо да ми кажете – тези, които писаха декларации, а сега отсъстват? През последните години – става въпрос за след 1989 г., ще Ви прочета за два от значимите му ордена. Той започва да получава отново отличия след 1989-а, а през май 2023 г. Георги Йорданов получи най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век“ – огърлие, от тогавашния служебен министър, а пък и днешен такъв, маестро Найден Тодоров. Виждате ли как, защото Найден Тодоров е експерт, той е от гилдията, той е от сектора, уважаван е и как секторът уважава Георги Йорданов? Някой да скочи тогава? Ама тогава не предстояха избори, когато са му давали тази награда, а сега предстоят. Ето я разликата! Защо трябва да омаскарявате човека, дал толкова много на България? Вчера се чухме и той най-достойно въобще не повдигна темата за нищо. Най-достойно не повдигна темата за нищо! Не е в столицата в момента, човекът е на преклонна възраст, но продължава да милее за България и когато имаше опити да – не знам каква дума да употребя, да има вмешателство най-малкото в структурите на НДК, в самото НДК, той се обади и каза: „Кажи на Вашите колеги от всичките парламентарни групи да не пипат Националния дворец на културата.“ И накрая ще завърша с това какъв човек е Георги Йорданов. Тук чухте за всичките му заслуги и дали са оценени от сектора. Чухте – оценени са. Георги Йорданов е човек, който, когато аз постъпих в Социалистическата партия, ми каза едно изречение и с него ме посрещнаха. Той ми каза: „Моето момче, в тази партия са важни три неща – хората, хората и пак хората!“ Това е Георги Йорданов, никой не може да му го вземе, а най-малкото Вие! Българският народ го е оценил и паметта е такава, каквато е за неговите дела. Да ни е жив и здрав, да се гордеем с него и достойно да бъде награден с орден „Стара планина“! Не правете повече такива опити за гавра с българската култура, това е един от най-силните ѝ представители! Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#44 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Ченчев. Колеги, преминаваме към първата точка от днешното заседание: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ КАЛИН СТОЯНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПОЛУЧЕНИ СИГНАЛИ ОТ ГРАЖДАНИ НА МНОЖЕСТВО НАСЕЛЕНИ МЕСТА В СТРАНАТА ОТНОСНО СИСТЕМНИ НАРУШЕНИЯ ОТ МОТОЦИКЛЕТИСТИ НА ЧЛ. 5 ОТ ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА, СЪГЛАСНО КОЙТО ВОДАЧЪТ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО Е ДЛЪЖЕН ДА НЕ ЗАТРУДНЯВА ЖИВЕЕЩИТЕ В КРАЙПЪТНИТЕ ИМОТИ, КАТО СПАЗВА ДЕЙСТВАЩИТЕ НОРМИ ЗА ШУМ. Вносители – Манол Пейков и група народни представители, 12 юли 2024 г. Моля да бъде поканен министърът. Госпожо Кирова, заповядайте за процедура.

#45 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, моля за допуск в пленарната зала във връзка с изслушването на министъра на вътрешните работи господин Калин Стоянов – по т. 1 за днес, четвъртък, от седмичната ни програма, да бъде допуснат главен комисар Любомир Николов, директор на Столична дирекция на вътрешните работи. Благодаря Ви.

#46 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Кирова. Подлагам на гласуване процедурата за допуск на главен комисар Любомир Николов. Моля, режим на гласуване. Гласували 134 народни представители: за 98, против 35, въздържал се 1. Предложението не е прието. (Шум и реплики: „Прегласуване!“) Режим на прегласуване. Гласували 148 народни представители: за 100, против 42, въздържали се 6. Моля квесторите да поканят главен комисар Любомир Николов в залата. Продължаваме със становище на вносител. Господин Пейков, Вие ли ще го направите? Заповядайте.

#47 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, господин Министър на вътрешните работи, колеги! Възнамерявах да поставя тази тема просто като петъчен въпрос (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), но след като си дадох сметка колко сериозен е мащабът на проблема с нощните автомобилни и мотоциклетни гонки… Моля за ред в залата. Може ли да направите нещо, госпожо Председателстваща, за реда в залата?

#48 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, моля Ви да запазите тишина, за да чуваме изказващите се. Господин Ганев, умолявам Ви!

#49 · speech

Манол Пейков

Колеги, става въпрос и за Вашите, и за нашите избиратели, въпросът е конструктивен и Ви моля за малко внимание. След като публикувах в социалните мрежи намерението си да повдигна този въпрос, получих над 250 лични писма, в които се говори за гонки в различни части на страната. Аз ще си позволя, господин Министър, знам, че този проблем не е нов, атаката не е към Вас, а просто надеждата ми е, че най-накрая някой ще хване бика за рогата и ще започнем да работим по тази тема. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сигналите, които получих, ще си позволя много бързо да ги изчета. В над 50 различни локации в страната се случват автомобилни гонки. В София са: околовръстното от „Бояна“ до „Младост“, булевард „Раковски“, булевард „Янко Сакъзов“, булевард „България“ – от „Гешов“ до „Бояна“, булевард „Цариградско шосе“, булевард „Гоце Делчев“, улица „Нишава“, булевард „Сливница“, булевард „Александър Малинов“, улица „Бяла черква“ – от „Петко Тодоров“ в посока на централния вход на Южен парк, в „Дружба 2“ – булевард „Копенхаген“, булевард „Г. М. Димитров“, вътрешните булеварди на ж.к. „Младост“, булевард „Черни връх“ между НДК и мол „Парадайс“, околовръстното, булевард „Тодор Александров“ – между „Люлин 7“ и тунела, булевард „Васил Левски“, булевард „Възкресение“ в ж.к. „Разсадника“, булевард „Каблешков“, булевард „Вапцаров“, Симеоновско шосе, булевард „Царица Йоанна“, булевард „Патриарх Евтимий“, булевард „Константин Величков“, булевард „Никола Мушанов“, булевард „Рожен“, „Ломско шосе“, ж.к. „Люлин 8“, булевард „Цветан Лазаров“ в ж.к. „Дружба“, булевард „Драган Цанков“, булевард „Панчо Владигеров“. В Пловдив: булевард „България“ по цялото му продължение, булевард „Васил Априлов“, булевард „Източен“, булевард „Менделеев“, Асеновградско шосе, булевард „Цар Борис III Обединител“ – централният пловдивски булевард, улица „Гладстон“ при Дома на културата, булевард „Санкт Петербург“, булевард „Руски“, булевард „Шести септември“, Цариградско шосе, булевард „Освобождение“, улица „Мария Луиза“, околовръстното, улица „Захаридово“ в квартал „Коматево“, Пещерско шосе, надлез „Родопи“, булевард „Никола Вапцаров“, улица „Георги Цариградски“, вътрешните булеварди в „Кючук Париж“. Във Варна: булевард „Левски“, булевард „Княз Борис I“ край летния театър, булевард „Владислав“, булевард „Христо Ботев“, булевард „Осми приморски полк“, улица „Васил Друмев“. В Стара Загора: „Столетов“, „Августа Траяна“, булевард „Патриарх Евтимий“. В Перник: „Перущица“, в Ямбол, Габрово, Разлог, село Карлуково! Хора, колеги, този проблем е наистина сериозен! Ще Ви прочета някои от сигналите, които получих като текст, за да видите за какво става дума. Значи, пак много бързо ще чета, понеже са адски много. Публикувал съм писмото до министъра с над 45 кратки текста, които съм извадил. Булевард „Янко Сакъзов“ в София нощем често се превръща в декор от „Мед Макс“, съдейки по звука. Булевард „България“ в София е едно от любимите места и от години не са предприети никакви мерки, въпреки че преди няколко години при такава гонка убиха двама души на тротоара. На булевард „Сливница“ в София е същото – дори в участъка, където убиха миналата година Ани и Явор, на булевард „Менделеев“ и Асеновградско шосе е еженощно същото – минават тихомълком покрай скоростомерите в близост до ВСИ и след това няма нещо, което да им попречи. Мисля, че няма по-шумни гонки от тази на булевард „България“ в София. Пословични са! Учудващо е как полицията позволява хиляди живущи хора и деца да бъдат събуждани. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По булевард „Цар Борис III“ в Пловдив също са ежедневие и еженощие, на улица „Бяла черква“ в София денем и нощем – нон стоп. След пуснат сигнал казаха, че е имало от време на време полицаи и няма нужда от специална маркировка „легнал полицай“ и така нататък. В София по „Г. М. Димитров“ от години не може да се спи на отворен прозорец. В Пловдив на „Васил Априлов“ е същото и дори е имало конфликти със съседи. Когато се роди синът ми преди 5 години, живеехме на булевард „Източен“ срещу „Каменица“ – почти всяка нощ се случваше да го събуди мотор. Булевард „Малинов“ в София е почти права линия от околовръстното до летището, а нощем, когато светофарите са изключени, мотоциклети и автомобили се потрошават редовно на околовръстното в София, всяка вечер на булевард „Тодор Александров“ в София – между „Люлин 7“ и тунела. Мъжът ми редовно звъни на 112 да съобщава за гонки на мотори и коли по булевард „България“, шумът е ужасен. Редовният въпрос, който му задават, е: „Записахте ли номерата?“ Това е терор! Леля ми живее на 300 м от кръстовището на „България“ и „Каблешков“ и спи на плътно затворени прозорци. Това е абсолютен терор в Пловдив на Цариградско шосе! Булевард „Черни връх“ в София също се превръща… Искам да Ви прочета всъщност и да завърша с това, (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) един коментар, който е адски показателен.

#50 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, моля Ви да запазите тишина. Господин Пейков, приключвайте, защото времето Ви изтича.

#51 · speech

Манол Пейков

„На улица „Тодор Каблешков“ в София вечер след 23 ч. мечтая да бъда ловец и да притежавам пушка двуцевка!“ Ето до това довеждаме хората, до това довеждаме гражданите! Те искат да вземат нещата в свои ръце и това не е добре. Това не е добре. Изводите, които си правим, които аз лично си правя, и нещата, които научих, между другото, за 48 часа, не мога да допусна, господин вътрешен Министър, че Вие не ги знаете, просто те са повече от очевидни и нещата са следните. Първо, гонките са абсолютна пандемия в цялата страна. Второ, полицията прекрасно знае местата, на които се случват гонките. Трето, организираните групи мотористи – понеже много хора казват: това е една група хора срещу други, те не се идентифицират с тези хора. Аз имах среща с една такава група. Те имат съвсем други ценности. Става въпрос изключително за автърмаркет ауспуси, които са преднамерено шумни, поставят се от хората, не се контролират нито на контролно-технически преглед, нито при спиране на мотоциклет или автомобил за проверка. Отговорите на безбройните сигнали от граждани от страна на полицията са абсолютно неадекватни – от типа: записахте ли му номера, нищо не може да направим, затворете си прозореца, госпожо, и така нататък. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Другото, което научихме и което Вие със сигурност знаете, и по което нищо не се прави, е, че мотористите много често поставят номера си на подвижна панта или го закриват с найлон, за да не може да бъде заснет. Мисля, че е много лесно това да се контролира. Полицейските камери на територията на големите градове, за жалост, се броят на пръстите на едната ръка, но общинските камери са десетки, наистина са десетки, в някои градове като Пловдив са стотици. За Пловдив се знае, че на 24 централни кръстовища има камери, които гледат в 4 посоки и на 100 метра преди тези кръстовища има специални датчици, които…

#53 · speech

Манол Пейков

…замерват скоростта. Това не се ползва и не е вързано, не е вързано с МВР, и по никакъв начин не се ползва. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“.) Данните за рекордните скорости се записват на радарните табла на Столична община, с други думи, ние знаем, че този проблем го има. Вие знаете! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Почти без изключение, и с това завършвам…

#55 · speech

Манол Пейков

…защото това е най-тревожното, колеги (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), гражданите, които са подали сигнали до мен, смятат, че гонките се случват с активната подкрепа на българската полиция, и това е адски тревожно. И всъщност, колеги… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, аз не го твърдя, твърдят го хората. И се обръщам към господин министъра най-добронамерено. Господин Министър, убедете ни, че това не е така. Убедете ни, че наистина се прави нещо. И не ми казвайте това, което сте написали като отговор на писмото на колегата Васил Стефанов, че тази година сте направили толкова и толкова хайки…

#57 · speech

Манол Пейков

…че 42 души са санкционирани. Кажете ми нещо конструктивно, кажете ми какво можем да направим ние като законодатели, за да решим този проблем заедно. Той може да бъде решен буквално за 24 часа, ако има добра воля (Шум, реплики и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) Много благодаря.

#58 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Пейков. Господин Пейков, картата само да си вземете. (Шум. Реплики от народния представител Цончо Ганев.)

#59 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ, от място

Много сте жалки бе, колеги! Това е общ проблем!

#60 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Ганев! Господин Министър, заповядайте да предоставите информация по поставените въпроси. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков, моля Ви да не влизате в дебат с другите колеги! Седнете си на мястото, за да чуем министъра по Вашите въпроси. По Вашите въпроси искаме сега да чуем министъра. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#61 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, госпожо Николова, господа Пейков, Димитров и Велчев! Най-напред, ако може, да помоля за няколко минути повече да имам като аванс…

#63 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

…и ще се опитам с това, което сме подготвили, горе-долу да изчерпим и евентуално следващи въпроси, предполагам, от господин Пейков. Контрол на нивото на шум от превозните средства се извършва при първоначална регистрация на моторните превозни средства в страната на пътя, както и при извършване на периодични технически прегледи. В чл. 20 от Закона за защита от шума в околната среда е предвидено, че министърът на транспорта и съобщенията чрез определени от него служби осъществява контрол върху техническата изправност на превозните средства по отношение и на излъчвания от тях шум в околната среда, а съгласно чл. 147, ал. 6 от Закона за движението по пътищата прегледът за проверка на техническата изправност обхваща и нивото на шум и изправността на шумозаглушителните устройства на превозните средства. Пунктовете за проверка на техническата изправност се разкриват и контролират от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ при Министерството на транспорта и съобщенията. В тази връзка Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ осъществява контрол за изправността на пътните превозни средства по реда на Наредба № Н-32 от 16 декември 2011 г. за периодичните прегледи. Агенцията обменя информация по електронен път с МВР по отношение на спрените от движение превозни средства поради техническа неизправност в пунктовете за периодични технически прегледи. Следва да се има предвид, че във връзка с изискванията на чл. 3, ал. 1 от Закона за движението по пътищата по отношение на наднорменния шум от моторни превозни средства задължения имат и стопаните на пътя, а именно Агенция „Пътна инфраструктура“ и съответните общини. В звената по регистрация на „Пътна полиция“ се осъществява контрол само върху нови превозни средства по определените от производителя показатели. Към настоящия момент при първоначална регистрация на новите моторни превозни средства, категория M, N и L, се изисква валиден сертификат за съответствие, издаден от производителя или негов упълномощен представител, като при извършване на технически прегледи в пункт на „Пътна полиция“ за първоначална регистрация и пускане в движение на спрените моторни превозни средства задължително се проверява общото състояние на тръбите и шумозаглушителите на системата за отвеждане на отработените газове. При осъществяване на ефективен контрол на пътя в известна степен служителите изпитват затруднения поради липсата на ясна регламентация относно уредите, с които да бъде осъществяван контролът. Уредите трябва да бъдат калибрирани, настройвани за всяка една проверка съобразно нормите, определени от производителя за конкретното превозно средство. Не са определени и гранични стойности на нивото на шум, излъчван от превозните средства, а при използването им за установяване нивото на шум е необходима изолирана среда, в която да се извършват необходимите измервания. Органите на МВР, осъществяващи дейност по контрол на пътното движение, са оборудвани с технически средства за измерване на превишаване допустимото ниво на шум от моторни превозни средства. С оглед повишаване ефективността от контролната дейност на МВР е направено запитване до всички областни дирекции за необходимостта от обезпечаване с технически средства за измерване нивото на шум, излъчван от превозните средства, с цел да се закупят такива от ново поколение, които да отговарят на съвременните изисквания предвид необходимостта от конкретна настройка за всяко едно моторно превозно средство съобразно техническите параметри на производителя. Заявените уреди са заложени в плана за закупуване с финансиране със средствата от Фонда за безопасност на движението. В допълнение към изложеното по отношение на наднорменния шум от моторни превозни средства, задължения и контролни функции имат не само служителите на МВР, в частност съответно отдели или сектори на „Пътна полиция“, а и други служби, които са Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ при преминаване на моторните превозни средства на периодичен технически преглед, както и органи, организации, включително с права и задължения за контрол и надзор на пазара за спазване изискванията за пускане на пазара и търговия само с одобрени части и оборудване, свързани с моторните превозни средства. По отношение на контрола, свързан с технически неизправни и шумни моторни превозни средства, процедурата е следната: съставя се акт по чл. 139, ал 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата; връчва се призовка на водача; по отношение на връчването на издадена заповед за принудителна административна мярка върху предното стъкло на моторното превозно средство се поставя стикер „Спрян от движение“ – по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи, във връзка с временно спиране от движение на моторното превозно средство по чл. 171, т. 2 от Закона с движението по пътищата. В първия работен ден след установяване на нарушението се издава заповед за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2 от Закона за движението по пътищата съответно от отдел или сектор „Пътна полиция“ при Столичната дирекция или областните дирекции на МВР. По регистрация на превозното средство се изпраща екземпляр от заповедта за прилагане на принудителната административна мярка ведно с иззетата част втора на свидетелството за регистрация на превозното средство. Отделът или секторът на „Пътна полиция“ при СДВР или ОД МВР, където е регистрирано превозното средство, спира от движение превозното средство за срока, посочен в заповедта за прилагане на принудителната административна мярка, чрез отбелязаната в автоматизираната информационна система регистрация на превозни средства и собствениците им. В случаите на чл. 171, т. 2 от Закона за движението по пътищата, при които заповедта за прилагане на принудителна административна мярка не е връчена на собственика на превозното средство, отделът или секторът на „Пътна полиция“ по регистрация на превозното средство предприема действия за връчване на заповедта. След връчване на заповедта екземплярът, на който връчването е удостоверено с подпис, се изпраща на административнонаказващия орган, издал заповедта. За явно изменена шумозаглушителна система по начин, който би оказал неблагоприятно въздействие върху нивото на шума, се издава заповед за принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2, буква „а“ от Закона за движението по пътищата. Когато моторното превозно средство е със снети шумозаглушители, заповед за принудителна административна мярка се издава по чл. 171, т. 2, буква „е“ от Закона за движението по пътищата. По отношение на контрола, свързан с технически неизправни и шумни превозни средства, от полицейските органи се извършва визуален оглед, като се заснема състоянието на шумозаглушителната система с работната станция за отдалечен достъп, тоест таблета, за да се докаже липсата или изменението на шумозаглушителната система. На територията на страната от началото на годината са проведени общо 186 специализирани полицейски операции с конкретна насоченост за проверка на моторни превозни средства за техническа изправност на системите им за намаляване на шума, като контролът включва и недопускане провеждането на нерегламентирани състезания и демонстрации – гонките и дрифтовете. При постъпване на сигнали от граждани, свързани с шум над установените норми на конкретни места, директорите на областни дирекции на МВР и началниците на съответните районни управления по територия предприемат допълнителни мерки и завишен контрол чрез провеждане на специализирани полицейски операции в тази насоченост. От началото на годината на територията на страната са организирани и проведени 106 специализирани полицейски операции съвместно и с екипи на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ по метода широкообхватен контрол. До края на годината са планирани за провеждане още 146 такива проверки. От началото на годината до настоящия момент по отношение техническата изправност на пътните превозни средства е реализирана следната дейност:.. Слушайте, господин Пейков, тук са цифрите вече. …за установени технически неизправности на моторни превозни средства е приложена принудителна административна мярка „временно спиране от движение на пътни превозни средства“, за което са издадени общо 3170 заповеди. Превозните средства се спират от движение до отстраняване на неизправността. Тази мярка включва няколко хипотези, които не може да бъдат селектирани автоматично, а именно нормата на чл. 171, т. 2, буква „а“ от Закона за движението по пътищата включва следните хипотези: техническа неизправност на пътното превозно средство; когато съдържанието на вредните вещества в изгорелите газове или шумът са над установените норми; конструкцията му е изменена без съответното разрешение. Въз основа на получените от Областна дирекция на МВР данни от ръчното преброяване на заповедите, издадени за техническа неизправност, свързана с шум над установените норми, резултатите са следните: общо издадените заповеди за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2, буква „а“ от Закона за движението по пътищата са 776 броя; за установени моторни превозни средства със снети шумозаглушители е приложена принудителна административна мярка „временно спиране от движение на пътни превозни средства“, за което са издадени общо 837 заповеди. Превозните средства се спират от движение до отстраняване на неизправността. Най-голям е броят на установените такива случаи в Областна дирекция на МВР – Бургас, Варна, Столична дирекция и Стара Загора. Общо издадените наказателни постановления по чл. 179, ал. 6, т. 2 и т. 3 от Закона за движението по пътищата в хипотезата за управление на моторно превозно средство с неизправно шумозаглушително устройство са 1374 броя. От началото на годината за установени на пътя технически неизправни пътни превозни средства са наложени 20 345 глоби на техните водачи, както следва: за констатирани незначителни неизправности са санкционирани 17 392 водачи, от тях 1923 водачи – с наказателни постановления и 15 469 – с фишове, като предвидената глоба е в размер на 50 лв. За констатиране на значителни неизправности са санкционирани 2885 водачи – от тях 2815 водачи са с наказателни постановления и 70 – с фишове, като предвидената глоба тук е 200 лв. За констатирани опасни неизправности санкционирани с наказателни постановления са 68 водачи, като предвидената глоба тук е 500 лв. Създадена е организация за изпълнение на следното: провеждат се срещи между ръководни служители на МВР с ръководствата на регионалните дирекции „Автомобилна администрация“ и на регионалните здравни инспекции, като се планират и провеждат съвместни проверки, имащи за цел установяване техническата изправност на системите за намаляване шума на моторните превозни средства. Второ, провеждане на специализирани полицейски операции с приоритет недопускане провеждането на нерегламентирани състезания и демонстрации, като освен служители на „Пътна полиция“ и „Охранителна полиция“ в СПО-тата се включват служители и на други структурни звена, осъществяващи негласен контрол, свързан с подготовката и осъществяване на така наречените гонки и дрифтове. Считам, че контролната дейност на служителите в МВР би била по-ефективна при нормативното определяне на граничните стойности на нивата на шум, излъчван от моторно превозно средство, в различните устройствени зони и урбанизирани територии. За постигане на необходимия превантивен и възпитателен ефект е необходимо да бъдат завишени санкциите при установяване на превозни средства с неизправни шумозаглушаващи устройства или подменени такива. В момента глобите варират, както стана ясно, между 50 и 500 лв. Необходимо е също да се осъществява засилен контрол и надзор на пазара за спазване на изискванията за пускане на пазара и търговия само с одобрени части и оборудване, свързани с моторни превозни средства, от компетентните институции в рамките на възложените им правомощия. Подходящо би било и създаването на междуведомствена работна група, която да анализира детайлно действащата законова и подзаконова нормативна уредба, с оглед изработване на нови предложения за изменения, които да доведат до повишаване на ефективността на институциите и подобряване на взаимодействието им. Благодаря.

#64 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към първия кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли въпрос? Заповядайте.

#65 · speech

Иван Минев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Ето че шумът на мотоциклетите стигна и до парламента. Колко човека обаче в тази зала карат мотори? (Реплики.) Добре. И все пак сме малко, защото, ако бяхме повече, отдавна да имаме стабилно правителство. Защото при мотористите всички сме единни – няма партии, няма русофили, русофоби, комунисти, евроатлантици. На пътя всички сме единни. Споделям становището, че шумът нощно време е нещо, меко казано, дразнещо. Знам какво е да имаш дете, да спиш на отворен прозорец и някой да го събуди в 12 ч., това да се повтори в един, в два, в три, така че санкции трябва да има за тези, които нарушават, а тези, които нарушават с шума, не е необходимо дори да имат мотор, защото шумът може да се наруши и от пиянски компании, и от камиони – всичко е възможно. Каква е ролята на парламента като законодател? Законът в момента е добър и работи. Дори от законова гледна точка, извинявайте, по-лесно е да си смениш пола, отколкото да си смениш ауспуха на мотора.

#67 · speech

Иван Минев

Ще стигна и до въпроса. Ние сме единствената европейска държава, която няма автомобилна писта. Нашите съседи Румъния, Гърция, Сърбия, Турция – всички имат такова съоръжение. Да не говорим за Унгария – имат за Формула 1, а наскоро изградиха и чисто нова автомобилна писта до Балатон.

#69 · speech

Иван Минев

Господин Министър, какво мислите за изграждането на едно такова съоръжение в България? То би ли спомогнало за безопасността и за решаване на проблема с шума по пътищата? Защото в Хасково сме много напред в тази материя – имаме терен, имаме Решение на Общинския съвет и в най-скоро време смятаме да изградим това съоръжение. Благодаря.

#71 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Да, ние също имаме такава идея за писти, на които любителите на високи скорости и адреналин да ходят там и реално да правят техните дрифтове, състезания и така нататък. Преди няколко месеца проведохме среща точно с такива – мисля че беше фирма, дойдоха и представиха нещо като проект – чисто визуално, показаха как е в Румъния, както Вие казвате. Ние дори намерихме един такъв терен, но сега не мога да си спомня дали беше в района на Пазарджик, или в Пловдив – ще Ви заблудя, който поискахме да ни бъде прехвърлен. Терен, който беше огледан от хора от наша страна, и казаха, че има възможност за такова съоръжение, като, пак повтарям, ние сме „за“ и следва да имаме, тъй като всички държави около нас, както и в Европа, действително имат такива полигони – да ги наречем, които любителите на високи скорости могат да посещават. Оттук нататък е чисто организационно кой, как ще го предложи това, откъде ще е финансирането. Има възможност според мен дори и през Фонда, така че това е нещо, което наистина следва да има България. Аз считам, че трябва да стане по-скоро и евентуално там да привлечем всички тези хора, които са любители на високата скорост. Благодаря.

#72 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, заповядайте – имате думата.

#73 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, колеги! Господин Министър, благодаря Ви за изложението, то отговори на част от въпроса ми. Близо една трета от населението на България е изложено на силен шум с произход пътен трафик, като то е предпоставка за редица заболявания, включително и на нервната система. Трябва да посоча, че разбирам трудността на тази борба и с оглед спецификите ѝ и трудността, с която се свързва индивидуализацията на нарушителите. Борбата с високите шумове от мотоциклетисти с подадена газ, с уличните състезатели с автомобили със звучаща спортно-изпускателна система трябва да е организирана, последователна, целенасочена, като трябва да включва и комплексни мерки, които може да посочим – инсталиране на системи за видеонаблюдение, закупуване и снабдяване на автопатрулите на пътната полиция с устройства за измерване на шума, нормативни промени и други. Вие посочихте част от мерките, които ще бъдат предприети. Въпросът ми е: имате ли програма, план за системна и комплексна борба и в какъв срок според Вас ще се приложи?

#75 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Резултатите, които зачетох преди малко, не съм ги съпоставял със същия период примерно за миналата година, но аз считам, че имаме постигнати доста сериозни резултати по отношение на спрени от движение автомобили, които следва да преминат отново на технически преглед – и то в КАТ, за да бъдат пуснати в движение. Ще Ви дам само един пример за това, че действително разбираме за този проблем и полагаме усилия. Само снощи на територията на София има дерегистрирани 18 мотоциклета – само за снощи, благодарение на Столична дирекция на вътрешните работи. Ние горе-долу се ориентирахме как се случва това нещо – къде, как се събират и сме предприели някои наши мерки, с които реално ги изненадваме, и фактът, че цифрата е 18 само за една вечер, би следвало да говори много. Отделно, в резултат на всичко това случващо се, и осъзнавайки, че действително има такъв проблем, който дразни хората, ние сме направили изцяло смяна и разстановка на служителите и най-вече промяна на работното време на служителите, които са от отдел „Специализирани полицейски сили“ – конкретно за водачите на служебните мотори – бившите „Сигма“. С тях работим доста ефективно – пак повтарям снощната бройка, а и следващите дни също активно ще работим и по тази линия на работа, тъй като тя е една от многото. Отделно, господин Пейков спомена за камерите, че се броели на пръстите на едната му ръка. Може би говорите за стационарните камери, но има много, които са мобилни преносими камери. При стационарните камери няма изненадващия ефект – всеки знае къде са стационарните камери, особено любителите на високи скорости. Тези, които по този начин процедират късно вечерта, те знаят къде и как има поставена стационарна камера. В тази връзка ние имаме осигурени няколко камери, които са доста отдавна, даже от госпожа Фандъкова мисля, че бяха последните. Съвсем наскоро беше поставена една такава на „Черни връх“, където стана катастрофата. Предстои да се поставят на „Ботевградско шосе“, на „Сливница“, на „Царица Йоанна“, на „Никола Мушанов“ – участъка от „Житница“ до ул. „Добротич“. От началото на 2024 г. от Столична дирекция на вътрешните работи са предприети действия и е водена кореспонденция със Столична община. Изготвени са множество писма, с които Столична община е уведомена, че СДВР има готовност за монтиране на стационарните камери, след като Столична община изпълнят поетия ангажимент да изградят стойките на определените места за поставяне на автоматизираните системи. Благодаря.

#76 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще има ли въпрос? Няма да има. От парламентарната група на Движението за права и свободи? Заповядайте, имате думата.

#77 · speech

Николай Златарски

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Главен комисар, дами и господа! Преди да задам въпроса, искам да поздравя Вас и служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ за геройството, което проявявате в това сложно време. Аз лично бях свидетел на една ситуация, когато видях ужаса в очите на хората и същевременно радостта, когато служителите действаха професионално и успяха да направят така, че да предотвратят един втори Елин Пелин. Благодаря Ви. Въпросът ми е следният: по какъв начин органите на МВР упражняват контрол за спазване на действащите норми за шум и вредни емисии от ауспусите на мотоциклетите? Защото в последно време модата по шумните ауспуси превзе и други МПС-та. За констатиране на нарушенията имате ли покритие на ниво областна дирекция от нужното сертифицирано оборудване, което да констатира допустимите децибели и режима на санкции? Благодаря.

#79 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви. Дами и господа народни представители! Аз мисля, че в изложението, което направих в началото, се съдържа отговорът на Вашия въпрос. Имаме техника, която измерва шума, но не е достатъчно и в момента, както Ви казах, по Фонда за „Безопасност на движението“ имаме възможност и планираме да закупим нужната такава техника. Заявих Ви за спецификата, с която следва да е съобразено това нещо – че при измерване на шума се съобразява с марката и модела на абсолютно всеки автомобил. Тоест това доста ни затруднява, но считам, че от това, което сме планирали като техника, която се използва на много места, мисля, че ще можем да отговорим адекватно на този проблем. Благодаря.

#80 · speech

Председател Рая Назарян

И аз Ви благодаря. От парламентарната група на „БСП за България“ – господин Иванов, заповядайте за въпрос.

#81 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Комисар, уважаеми господин Министър! Ако не ме лъже паметта, в момента половината държава продължава да гори. Дневният ред на обществото мисля, че е доста по-сериозен – приемете го като съвсем добронамерена забележка, госпожо Назарян. Едва ли е работа днес Народното събрание да се занимава с бръмченето на моторите, защото точно така звучи за широката общественост. Днес се занимаваме кой мотор бръмчи, къде бръмчи, защото съм сигурен, че има различни оплаквания от различни места. В тази връзка все пак да оправдаем идването на министъра тук да обяснява защо бръмчат моторите: господин Министър, бихте ли угодили на господин Пейков и да искате наказателна процедура срещу производителите на мотори, защото те бръмчат? Да, много е важен този въпрос, защото знам, че това не е от компетенцията на МВР: как се произвежда един мотоциклет и какви нива на шум произвежда в крайна сметка? Те са такива, каквито техният производител ги прави. Може би трябва да тръгнем по един много сериозен път, за да се оправят нещата, и да накажем производителите за това, че техните мотоциклети произвеждат изключително силен шум, и в крайна сметка днес да осмислим правото на Народното събрание. Благодаря.

#83 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря. Само един коментар, ако мога да направя. Действително дневният ред в момента в държавата по отношение специално на това, което се случва, би следвало да бъде само и единствено – по наша линия, това са пожарите, овладяването на тези огнени стихии. Не казвам, че този проблем не е важен – той е важен, той дразни хората, това е факт. Но считам, че точно в ситуацията, в която сега се намираме ние – държавата, и в частност МВР, не е моментът точно за такива изслушвания. Но Вие си го преценявате. Слушам възмущението на колегите от Министерството, но какво да направим? Все пак – факт. Трябва да сме тук. Благодаря.

#84 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. От групата на „Има Такъв Народ“ ще има ли въпрос? Заповядайте. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля Ви за тишина. Изслушването е започнало, върви и ще приключи.

#85 · speech

Иван Кючуков

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, аз съм бивш областен управител на София и според мен въпросът не беше зададен много коректно към Вас. По-скоро въпросът трябваше да бъде зададен: кога ще ускорите мерките против тези гонки и тези шумни автомобили? Защо Ви го казвам? Живея в София, в „Красна поляна“ – там един от булевардите, който беше споменат от господин Пейков – „Възкресение“, къщата ми е на самия булевард. Най-големият парадокс знаете ли какъв е? Най-големият парадокс е, че лично аз съм подавал няколко пъти сигнали до Трето районно, включително и до предишния главен секретар на СДВР. Какъв е резултатът? До три-четири минути бръмченето спира, всичко се успокоява. След около десетина минути се чуват сирените на автомобил на полицията, който е на по-малко от километър. Прави се една триумфална обиколка на булеварда и автомобилът изчезва. След 10 минути всичко продължава. Това какво Ви говори? Второ, в блоковете на същия булевард отсреща, понеже хората в квартала ме познават, живеят основно служители на СДВР. Те са подавали многократно сигнали до Трето районно, които са останали без никакви последствия. Четвърто, на този булевард има една спирка, на която гражданите от години ѝ казват „времянка“. Знаете ли защо? Защото оградата на тази спирка, плюс един знак, не могат да оцелеят три до четири дена и Общината трябва да ги възстановява. Та въпросът ми е: кога наистина ще имаме ефективна полиция и при позвъняване – дори когато аз звъня в Трето районно, на дежурния му се представям, че съм областен управител – ще бъдат вземани навременни мерки? Смятам, че тук е проблемът, а не е в липсата и мотивацията на Вашите служители.

#87 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Само не разбрах точно коя година Вие сте били…

#89 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Тогава имаше ли го този проблем?

#91 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Точно така, за това става въпрос. Значи това е проблем, един от многото, който е с натрупване, за съжаление. (Реплика от народния представител Иван Кючуков.) Да, знам. Аз Ви казах това, което ние сме предприели, и това, което сме заложили. Фактът, че само за снощи имаме 18 дерегистрирани мотоциклета, говори много. Повтарям, не съм правил справка за периода назад в годините как се е работило по тази линия, но разберете, че този проблем няма да се реши от днес за утре, нито следващия месец, нито по-следващия. Още повече, тези хора, които участват в такива надпревари, гонки и дрифтове, изпитват адреналин от това да са в конфликт със служителите, с полицията, да се крият от тях, да ги изненадват. Това е лошото в случая. В момента, в който се получи сигнал, колегите абсолютно адекватно и професионално отиват там, но за съжаление, повечето пъти не заварват никого. Ето това е. Защото те са една група от хора, която има отцепки – едните седят на едно място, другите – на друго, и се случва всичко това, което те правят всяка вечер. Това е проблемът. Затова ние също сме предприели наши действия, с които да ги изненадваме. Мисля, че тези наши действия дават резултат. И пак казвам, решението на този проблем няма да стане толкова бързо, колкото на всички нас ни се иска. Благодаря Ви.

#92 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Народните представители, нечленуващи в парламентарни групи, имат право общо на един въпрос. Има ли желаещи? Не виждам. Преминаваме към втория кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма да има въпрос. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – господин Стефанов, заповядайте.

#93 · speech

Васил Стефанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, целта на това изслушване е да се насочи вниманието на институциите към един съществуващ проблем, както отбелязахте – никой не Ви обвинява Вас. Това е проблем, който всяко лято много години наред се появява и си остава. От друга страна, да се потърси трайно и адекватно решение на този проблем, ако може. Тук е моментът да отбележим, че голяма част, болшинството от водачите на мотори, АТВ-та, УТВ-та и автомобили всъщност са съвестни водачи, спазват си правилата за движение по пътищата, особено за шум през тъмните части на денонощието. Но има една малка част, които всъщност не ги спазват и така хвърлят сянка върху всички останали. Аз лично не приемам аргумента, че това, че няма реализация на идеята държавата да реализира инициативата за създаване на писта, като има, между другото, такава – „Дракон“, има, но е частна, та не смятам, че тази липса на реализация от страна на държавата е аргумент да се нарушават спокойствието и редът през тъмните части на денонощието в жилищните зони. В отговора си на мой въпрос по реда на парламентарния контрол миналия месец Вие посочвате, че са взети административни мерки по отношение на 52-ма водачи с неизправни шумозаглушителни устройства. Сега изнесохте данни за доста сериозно повишение на такива цифри – най-вероятно актуалната информация е тази, която днес изнесохте. Така че се радвам, че има развитие по въпроса. Не знам обаче колко от тези административни актове са влезли в сила? Такава информация не посочихте, но не е това предметът на изслушването в момента. В крайна сметка моля да ми отговорите дали има законодателни дефицити, които ние като законотворци все пак можем да изправим или пък да въведем нови законодателни мерки, които да подпомогнат работата на МВР. Такъв пример би могло да бъде свързването на общинските камери със системите на МВР – просто предложение, но не знам дали това би вършило работа на органите на МВР. Защото се създава впечатление, че не законът е проблемът всъщност, а правоприлагането му. Благодаря.

#95 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Да, в момента ние работим по Закона, който е на дневен ред и е в сила. Една от мерките, които Ви казах – това 50 лв. глоба може би вече е смешно. Не само по отношение на това нарушение – има множество нарушения в Закона за движението по пътищата и 50 лв. за тези, които го нарушават, са абсолютно нищо. Тук идва и другият момент – за едно и също нарушение глобата в България е примерно 50 лв., а в някоя европейска държава е 500 евро. Все пак сме в Европейския съюз и би следвало горе-долу да… Може би там се спазват правилата, защото глобите са сериозни и се събират, и реално има превантивен ефект. Това, което казах в началото, е едната линия на работа, а именно по отношение на глобата. Според мен тук е мястото да се завиши и това може да стане със Законопроекта, който е за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, но който не знам кога и как ще мине, тъй като виждаме какъв е дневният ред. Другото, за което е хубаво да работим в една посока – реално ако някой, било от народни представители, от парламентарна група, има такива предложения, също може да ги направи за каквото и да било в тази посока. По отношение на камерите, които са на общините, там вече е предприета инициативата да бъдат вързани със системите на МВР. Наистина не е толкова лесна и бърза процедурата, но това е предприето като мярка и действително ще работи.

#97 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

За кое тук точно? Аз Ви казвам нещата, които би следвало да станат факт, а именно камерите на общините да се свържат, да се вдигнат глобите, отделно от което казах, че лично според мен мобилните и преносими камери, които ние сме предвидили – голям брой, и реално са в различни процедури, една част от тях вече ще започнат да бъдат доставяни, те ще изиграят своята роля. Ние имаме планирани, ако не ме лъже паметта, 273 такива преносими мобилни камери, които според мен са много по-ефективни от стационарните, тъй като при тези мобилни камери има елемента на изненадата. Така че има неща, които са планирани и заложени занапред. Предполагам, че ако постепенно ги приложим, ще постигнем по-добър ефект и по тази линия на работа. Благодаря.

#98 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще има ли въпрос? Заповядайте.

#99 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще задам въпрос по една много по-важна, по-сериозна тема. Темата е мотоклуб „Хелс Ейнджълс“ в България и един международен събор, който се случи в Несебър на 20 юни 2024 г. – преди два месеца. Тази организация „Хелс Ейнджълс“ в света е разпозната с изключителното насилие, което налага, с проституция, с наркотрафик и с всякакъв вид престъпления. Аз направих една бърза справка за около пет минути за такива публични екзекуции, които „Хелс Ейнджълс“ са осъществили в света. В Монреал 1997 г. е убит охранител на затвора публично – на улицата; седем човека, ранени при открита стрелба от „Хелс Ейнджълс“ – Вагос, САЩ 2022 г.; 2016 г. в Германия е убит лидерът на един от гардовете на „Хелс Ейнджълс“ в Германия. И много други подобни убийства можете да видите, ако направите бърза справка в Google. Тази организация повече от 10 години се опитва да се налага в България, заплашвайки други мотоклубове. Тази година решиха да се наложат тук, като си направят този международен събор в Несебър на 20 юни. Моят въпрос към Вас е: какви мерки предприехте срещу този събор; защо позволихте членове на една международна престъпна група свободно да се разкарват и да се налагат, защото този вид събор е именно налагане на тяхното присъствие в България? Защо го позволихте това нещо? Благодаря.

#100 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Шопов, въпросът Ви е важен, но не е по темата, така че, господин Министър, Вие преценете дали да отговорите, ако разполагате с информация в момента.

#101 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви. Да, нямам нужната информация. Знам за този събор, който имаше доста сериозно присъствие реално няколко дни на територията на Черноморието. Това, което ние бяхме предприели като мерки, е да не възникнат някакви ситуации, евентуално напрежение, нарушаване на обществения ред. Абсолютно никакви такива нарушения на обществения ред нямаше. Това докладваха от Областната дирекция в Бургас. Ние знаем за това формирование. Те са предимно изразени в един областен град, но нямаме такива данни за проявена агресия, някакво насилие и така нататък, както Вие цитирахте, както се е случило в някои европейски държави. Но, пак казвам, нямам нужната информация по този събор, освен това, че нямаше абсолютно никакви нарушения на обществения ред въпреки огромния брой от хора, който се беше струпал там в рамките на няколко дни. Благодаря.

#102 · speech

Председател Рая Назарян

И аз Ви благодаря. От „Движение за права и свободи“ ще има ли втори въпрос? Не виждам. От „БСП за България“ ще има ли втори въпрос? Господин Ченчев, заповядайте.

#103 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Вие днес показахте завидна толерантност, за което трябва да бъдете поздравена, и до голяма степен успяхте да овладеете напрежението в залата. Сега искам да кажа няколко неща преди да си задам въпроса. Тъй като преди мен хората, които задаваха въпроси, някои бяха по темата, някои не, защото в самото предложение като точка в дневния ред пише: „Изслушване на служебния министър – и забележете – относно системни нарушения от мотоциклетисти на чл. 5 от Закона за движението по пътищата, съгласно който водачът на превозното средство е длъжен да не затруднява живеещите в крайпътните имоти“. Това може да се тълкува, разбира се, превратно. Крайпътните имоти… Аз, да кажа, живея в центъра на София. И на мен ми шумят, не само на крайпътните имоти, и всякакъв шум има там. На мен ми шумят и камбаните на Александър Невски, но нито аз, нито моите съседи се оплакваме от това, а те се чуват бая надалеч, така че проблемът с шума трябва да бъде дефиниран по различен начин. Аз съм съгласен с господин Пейков, че това е проблем, съгласен съм, че дразни много хора. Тук е моментът – доста често съм критикувал действия на МВР, но да поздравя министъра, че е дошъл, тъй като знам каква е ситуацията в страната и, разбира се, по-скоро може би този въпрос с оглед пожарите и всичко останало, това изслушване трябваше да бъде преформатирано в писмено. Но така или иначе този проблем може би трябва да бъде окрупнен, защото вътре пише за мотоциклетистите – Вие говорихте и за дрифтове на автомобили, със сигурност всички сме били свидетели на подобни неща, но то дори и да не са дрифтове, дори и някой да си е сложил специално устройство на ауспуха на превозното средство, пак не спазва никакви норми за шум. А има и такива фирми, които го правят постоянно това на територията на цялата страна, така че тук просто трябва да се прилага Законът. Когато бъде установен такъв водач, да си получава своята глоба. Друг е въпросът, и министърът каза съвсем правилно, че глобите са много малки и трябва наказанието да е много по-сериозно. Като даваме за пример модерната Европа, като даваме за пример държавите зад Океана, ами да дадем за пример какви са наказанията там. Даже не знам дали знаете, ама зад Океана как Ви се взима книжката? Даже Вие може дори да не сте разбрали. Да кажем, отивате на екскурзия, няма Ви един месец на територията на Канада. Прибирате се в Канада, качвате се да си управлявате автомобила и разбирате, че книжката Ви е суспендирана, защото не сте платили някаква глоба. Веднага са Ви видели на шосето и моментално през устройствата в полицейските автомобили Ви отнемат книжката. Даже Ви свалят от автомобила и Ви налагат глоба от порядъка на 10 хил. долара. Добре ли е?! Така че това е възпитателната мярка, за съжаление, друг е въпросът, че трябва да търсим превенцията. Но сега да занимаваме цялото Народно събрание с това, мисля, че… Действително в моменти, в които в България ври и кипи – и политически, пък и чисто като ежедневие, и с проблемите, които се случват, не е много редно. Да, въпросът е важен, всички се дразним от това, но ние наистина няма как. И тук се присъединявам към министъра, няма как да се реши с това изслушване какво точно и конкретно да се предприеме оттук нататък. Ще ми се наистина, тъй като днес по-рано всички Вие и ние натиснахме бутоните да променяме дневния ред на днешното заседание на Народното събрание, можеше тази точка да отиде последна, а другите по-важни, да минат напред. Но така или иначе така е преценила залата. Затова, господин Министър, поздравявам Ви, че дойдохте. Аз се чудя наистина как дойдохте в този момент. Добронамерено го казвам.

#104 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Ченчев. Програмата е съобразена с възможностите на министъра кога може да дойде. Господин Министър, желаете ли да отговорите, или да преминем към следващия въпрос? От „Има Такъв Народ“ има ли въпрос? Заповядайте.

#105 · speech

Иван Кючуков

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, нека да продължим по въпроса, по който говорихме с Вас. Вие казахте, че това са добре организирани групи, за което аз съм съгласен с Вас. Това е абсолютно точно така, но не може в едно да ме убедите, че не може да бъде наложена превенция спрямо тези групи. Вие много добре ги знаете. И районните управления много добре знаят тези групи, които се занимават. Те не са 100, не са 1000 и така нататък, така че моят въпрос към Вас е: може ли, мислили ли сте върху варианта за превенция върху тези гонки и съответно модифицирането на автомобилите, защото и модифицирането не се извършва навсякъде? То се извършва точно на определени места, които Вашите служители също ги знаят.

#106 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви за въпроса. Господин Министър, когато сте готов, заповядайте да отговорите.

#107 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Да, аз ще повторя това нещо, че всички тези хора, които участват в тези гонки, дрифтове и така нататък, те просто изпитват адреналин и удоволствие да надхитрят служителите на МВР, полицията, да влизат в конфликт с тях, да им избягат, както се казва, и така нататък. Да, освен всичко, което правим, а именно примерно да реагираме на сигнал, да отидем и там да обработим евентуално някого, ние имаме информация за това кои са тези хора, къде се събират основно, къде са тези места, групите, в които те си обменят информация, също имаме поглед и там. Много често черпим информация точно от тези групи – къде, кога, какво предстои. Но, пак Ви казвам, това нещо, когато тези хора го организират, не са няколкото човека, които са там на място и физически правят тези състезания и дрифтове. Има още няколко, може би толкова, които са, грубо казано, отцепили района. Всеки е застанал по някакъв начин, прикрил се, колкото да не го разберат, че е такъв, да следи за това има ли патрул, идва ли патрул и така нататък. Едно от основните неща, от които, пак Ви казвам, ние черпим информация, са техните групи, върху които горе-долу имаме поглед и контролираме. Въз основа точно и на тях много често ние извеждаме такива, които са били в анонимност – именно такива състезатели, да ги наречем любители на това нещо. Извеждаме ги от анонимност, викаме ги в районните управления. Освен предупредителни протоколи, там на база и на камери вече, които има в самия район, също им се съставят актове за нарушения. Така че работим в тази посока. Не казвам, че не може да се справим. Напротив, аз считам, че може да се справим. Просто е въпрос на време. Пак казвам, това е една от малкото линии, които реално обслужват служителите на Охранителна полиция и на Криминална, които буквално обслужват района. Тези наши патрули, които вечерно време работят, получават десетки, да не кажа и стотици сигнали, и една част от тях са именно такива сигнали – за шум, но има и много други, които има – за сбивания, за извършени престъпления, за извършени грабежи. Така че ние гледаме горе-долу с това, с което разполагаме, да отговорим на всички тези сигнали. Разбира се, когато има някой сигнал за грабеж, за тежко престъпление, там по-приоритетно работим, тъй като тези патрули не могат да огреят навсякъде във всеки един момент в София. Всеки си има зона за отговорност. Аз считам, че въпрос на време е – с мерките, които сме набелязали и които според мен работят, защото ще повторя, че само снощи са осемнадесет дерегистрирани мотоциклета. Мисля, че ще се справим с този проблем. Просто трябва време.

#108 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме и втория кръг от въпроси. Преминаваме към отношение от парламентарните групи. Господин Манев за ГЕРБ-СДС – заповядайте.

#109 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, уважаеми колеги, господин Министър! Много кратко. Колеги, дайте да не прехвърляме проблемите от болната глава на здравата. Вие цитирахте булевард „Патриарх Евтимий“ в Стара Загора. Аз живея там, точно на най-главния булевард. От тази година, откакто излязоха сигмите – през май или юни, когато излязоха моторите, беемветата, нещата коренно се промениха. Откакто Общината взе да праща всеки ден справки от камерите, които се намират по булевардите, в полицията нещата коренно се промениха. А това, че законодателството ни тук по отношение на Закона за движението по пътищата вече не знам колко години стои във вътрешния джоб на един голям експерт, който сега май е помощник в някоя от комисиите, това е друга тема и това е наш проблем, а не е проблем на МВР. Това, което ще правим ние като законодатели, е не да ги викаме тук, когато гори половин България, а да вземем да си направим законите и да ги приемем. Благодаря Ви.

#111 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Госпожо Председател, колеги, господин Министър! Изключително много Ви благодаря, че отделихте това време. Благодаря на колегите, които разбраха важността на проблема. Стана ясно, че сте наясно с проблема. Стана ясно, че познавате хората, знаете кои са те. Проблемът не е само в София, в цялата страна е. Изключително масиран е. Единственото нещо, за което… (Шум и реплики.)

#113 · speech

Манол Пейков

Благодаря, госпожо Председател. Единственото нещо, за което нямаме съгласие и е хубаво може би в неформален разговор да го уточним, току-що ми се обадиха хора, които ни гледат. Толкова е важен проблемът за хората. Казаха: „В КАТ никой не следи за децибели“. Включително човек, който си е купил мотор от чужбина и иска да провери дали е в допуск – това е обратният случай, отишъл в КАТ и му казали: там няма. Никой не го прави това, никой не го предлага. Контролно-техническият преглед не го проверява. Камерите, включително и общинските, и Вашите, не проверяват. И мобилните камери – тези 273, записах си, те нямат устройства за шум, мисля. Имат възможност за добавяне. Въпросът е да мислим за това и аз ще Ви кажа защо. Ето въздействието на шума върху здравето и благоденствието на човека според изследване на Световната здравна организация – шумът е вторият най-рисков фактор за здравето на хората. В публикация на СЗО и Съвместния изследователски център на Комисията се казва, че шумът, свързан с движението по пътищата, всяка година е отговорен за загубата на – и сега няма да повярвате на числото – повече от един милион години живот в добро здраве в държавите – членки на Европейския съюз. Иронията на колегите от БСП – господин Иванов и господин Ченчев, е съвършено неуместна, защото проблемът е сериозен. Аз съм уверен, че тук става въпрос за липса на достатъчно мотивация и липса на достатъчно воля, и че ако нещата се направят както трябва, това може да стане буквално за една нощ. Ще си позволя да Ви разкажа една кратка история, която е илюстрация на това, за което говоря. Става въпрос за метрото на Ню Йорк. През 80-те години то е едно от най-ужасните места в Ню Йорк. Много опасно – 20 хиляди углавни престъпления на година, убийства, графити навсякъде, повече от половината от хората са гратисчии, и точно четири дни преди Коледа – на 22 декември 1984 г., четирима тъмнокожи нападат без видима агресия, обаче със заплашване, искане на пари, един човек на средна възраст – бял човек. Той обаче вместо да влиза в конфликт с тях, просто изважда един пистолет и ги застрелва. Застрелва ги от упор и четиримата. Абсолютно удивителното нещо е, че вместо да бъде осъден, той буквално за няколко месеца е оправдан и се превръща в национален герой. Причината за това е, че просто хората спрели да вярват на полицията и че нищо не се прави, и че този човек е взел нещата в свои ръце. Това нещо, до което ние не искаме да се стига. Има тук обаче продължение на тази история – малко по-късно през осемдесетте години назначават нов човек – шеф на Комисията по транспорта в Ню Йорк, и той е привърженик на идеята за счупените прозорци. Това е идеята, че престъпността всъщност не зависи от личностните характеристики на един човек, не зависи от възпитанието, а е по-скоро епидемия – когато една къща бъде изоставена, никой не я напада, не влиза вътре да я разграбва, докато не бъде счупен един прозорец. Счупи ли се обаче един прозорец, нещо много дребно като престъпление, хората виждат, че е безстопанствена, влизат и грабят. Всъщност това, което прави новият шеф на Комисията по транспорта, е да атакува само два проблема в нюйоркското метро. Единият е гратисчийството. Другият е графитите по стените. Той масирано атакува. Изучава навиците на хората, които правят графити. Разбира, че те се правят в рамките на три дни, на специално място в Бронкс, на последна спирка – боядисва се първия ден влакът, втория ден се рисува графитът, третия ден се оцветява, и масирано ги атакува тези хора. Всеки четвърти ден те пребоядисват влаковете, за да ги демотивират, и по този начин слагат край на графитите. Слагат край и на гратисчийството. До този момент, за да хванеш гратисчия, ти трябва да го вземеш за ръка, да му сложиш белезниците, да го закараш в градското управление. Един цял ден си губиш заради нещо, което е нарушение за долар и 25 цента. Той това, което прави е – слага мобилни автобуси, слага хора, които са в цивилни дрехи, почва тези хора да ги навързва на редички. Вкарва ги в мобилното управление, което се намира на спирката, и ги експедира за един час. Решава този проблем, който струва на Ню Йорк 150 милиона годишно. Но по-интересното е това, което се случва впоследствие. В рамките на четири-пет години три четвърти от углавните престъпления – углавните – убийства, изнасилвания, кражби, спират, спират. Неслучайно тази книга, която съм Ви донесъл и от която е взета тази история, се казва „Как малките неща могат да доведат до големи проблеми“. Аз искрено вярвам, че това са мъничките неща, които ние трябва да решим, и те са много важни. Те са крайъгълен камък. Един от хората, който ми писа, написа, че той се е преместил в Хайделберг заради глупавите проблеми с шума. Пише: „Ние сега живеем тук и тук е различно, но искрено Ви пожелавам нещата да се оправят“. Затова, господин Министър, много Ви благодаря, че се отзовахте. Искрено се надявам да можем да работим и да продължим да работим, но най-вече да има воля и колегите, ето има и колеги от ИТН, които разбират дълбочината на проблема, да седнем да видим каква част от проблема е свързана със законодателството и каква част от проблема е свързана с воля и да сложим веднъж и завинаги край на този проблем. Това може да стане за една нощ. Сигурен съм, че ще се усети много по-дълбинно в цялото българско общество. Благодаря Ви.

#114 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Пейков. За отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Ще има ли отношение? Не виждам. Няма да има. От Движението за права и свободи отношение? Няма. БСП за България? Господин Иванов, заповядайте – имате думата. (Народният представител Цончо Ганев репликира към народния представител Манол Пейков.) Господин Ганев, моля Ви за тишина! Господин Иванов, заповядайте – имате думата за отношение.

#115 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Благодаря уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Комисар, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Благодаря на господин Пейков, че днес повдигна тази тема за най-сериозния бич на съвременното общество – една от най-големите язви, които в момента особено тревожат българските граждани. Аз много внимателно слушах цялата дискусия и благодаря на министъра, че се отзова, за да се намери решение, защото бръмченето на моторите е много по-важно от пожарите, от това, че има проблем може би с парите за общините, за земеделците, че изобщо държавата се тресе. Може би сега е моментът да призова Народното събрание тази комунистическа отживелица да бъде забранена с решение на Народното събрание и моторите да бъдат забранени, и ще спрат да бръмчат.

#116 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Само тротинетки.

#117 · speech

Иван Иванов

Да, господин Ганев, може би тротинетки. Но тук с този патос ще призова вносителите на това решение да впрегнат юридическия си капацитет и да предложат наистина законодателни решения, така, както ги виждат, а ние да каним министъра тук, когато държавата гори, да ни обяснява защо в крайпътните къщи са по-увредени от шума на бръмченето на моторите, отколкото тези в центъра, защото аз лично не можах да разбера защо едните са по-облагодетелствани от другите, но може би това във времето ще се реши. Все пак наистина да се намери от страна на вносителите законодателно решение и ние ще го приветстваме тук, и ще го гласуваме с най-голямо удоволствие. Благодаря.

#118 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Иванов. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Кючуков, за отношение.

#119 · speech

Иван Кючуков

ИТН

Позволете ми да не се съглася с Вас, господин Иванов. Проблемът не е толкова в шума, моторите. Проблемът е в хората, защото само преди по-малко от година в София загинаха две млади деца. Само преди няколко дни отново две млади деца загинаха на магистрала „Тракия“, така че тук нека ние се обърнем към този проблем и наистина да се опитаме да го решим, защото много лесно е да се говори, когато не сте загубили роднина, още повече дете. Трасето, което цитирах всяка седмица – минимум по един път, да не кажа по два пъти, има линейки и бърза помощ точно поради тази причина. Благодаря Ви, господин Министър, че така го вземате присърце и наистина се надявам, че ще обърнете сериозно внимание, защото ние губим децата си. В тези гонки не участват хора на моята възраст – петдесет-шестдесетгодишни. Там участват млади деца – 15, 16 ,18, 20, 30-годишни, не повече. Затова аз не съм съгласен, че темата не е важна. Просто темата не беше конкретизирана правилно. Силно се надявам ръководството на МВР наистина да вземе адекватни мерки и по превенцията на тези явления. Благодаря.

#120 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Кючуков. С това процедурата по изслушване е изчерпана. Благодарим на господин Стоянов и на главен комисар Николов за участието по тази точка от днешното заседание. Колеги, преминаваме към следваща точка: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРЕДПРИЕМАНЕ НА НЕОБХОДИМИТЕ МЕРКИ И ДЕЙСТВИЯ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА НАСИЛИЕТО НАД МЕДИЦИНСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ. Вносители – Георги Георгиев и група народни представители. От Комисията по здравеопазването – заповядайте, господин Симидчиев, за Доклада.

#121 · speech

Докладчик Александър Симидчиев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Проекторешение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти, № 50-454-02-42, внесен от Георги Валентинов Георгиев, Костадин Георгиев Ангелов, Лъчезар Богомилов Иванов и Деница Евгениева Сачева на 18 юли 2024 г. На свое редовно заседание, проведено на 25 юли 2024 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Проекторешение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти, № 50-454-02-42, внесено от Георги Валентинов Георгиев, Костадин Георгиев Ангелов, Лъчезар Богомилов Иванов и Деница Евгениева Сачева на 18 юли 2024 г. На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването доцент доктор Петко Стефановски, заместник-министърът на вътрешните работи господин Христо Стефанов, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата господин Богдан Кирилов, представители на Националната агенция за приходите, Националната здравноосигурителна каса, Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, Националното сдружение на общините в Република България, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентски и неправителствени организации. Проектът за решение и мотивите към него бяха представени от доцент доктор Лъчезар Иванов, който информира народните представители, че по данни на Световната здравна организация между 8% и 38% от работещите в областта на здравеопазването в световен мащаб са били обект на физическо насилие в определен момент от техния професионален път, а много повече са били обект на вербална агресия. Той подчерта, че в последните години в България случаите на проявено насилие срещу медицински специалисти значително са се увеличили, което налага необходимостта от предприемането на своевременни мерки за предотвратяването им. Във връзка с това се предлага министърът на здравеопазването да организира и проведе обучения на медицинските специалисти, които да включват методи за разпознаване на пациенти и техни придружители, склонни да проявят насилие, и подходи за предотвратяване на ескалацията на напрежението. Тъй като се наблюдава тенденция медицинските специалисти да проявяват състрадание към пациентите и поради тази причина да не съобщават за случаите на преживяно насилие на работното място, е необходимо в обученията да се обърне внимание и на методи за оценка кога е нарушен балансът между проявата на състрадание към пациента и проявата на насилие от страна на пациента, както и да се насърчат медицинските специалисти да съобщават за случаи на проявено срещу тях насилие. Предлага се да бъдат организирани и обучения за директорите и управителите на лечебните заведения, които да включват методи за събиране на информация и за анализиране проявите на насилие в съответното лечебно заведение. Доцент Иванов поясни, че с цел проследяване на проблема на национално ниво се предлага създаването на специализирана електронна система, чрез която медицинските специалисти да могат да съобщават за възникнали случаи на насилие спрямо тях. Предвижда се въз основа на събраните данни да се идентифицират високорисковите райони, за да бъдат въведени и допълнителни мерки за защита на медицинските специалисти, включително чрез осигуряването на специални устройства тип паник бутони или сходни устройства, с които медицинският специалист да може веднага да сигнализира органите на Министерството на вътрешните работи и да сподели своето местоположение при настъпил случай на насилие срещу него. Министерството на здравеопазването и представителите на съсловните и неправителствените организации изразиха подкрепа за разглеждания проект за решение. В хода на дискусията народните представители изразиха единодушна подкрепа за разглеждания проект за решение и подчертаха, че държавните органи трябва да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване насилието срещу медицинските специалисти, които са посветили своя професионален път на опазване живота и здравето на българските граждани. Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „за“ – 13, „против“ и „въздържал се“ – няма, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Проект на решение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти, № 50-454-02-42, внесено от Георги Валентинов Георгиев, Костадин Георгиев Ангелов, Лъчезар Богомилов Иванов и Деница Евгениева Сачева на 18 юли 2024 г.“

#122 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, доктор Симидчиев. От вносителите – заповядайте, господин Георгиев, да ни запознаете с Проекта на решение, като го изчетете в цялост и съответно, ако желаете, и мотиви към него да изложите.

#123 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! От името на вносителите – голяма част от мотивите вече бяха изчетени от председателя на Комисията. Обръщам внимание на съдържанието на Проекта на решение. По същество, ако ми позволите само да го мотивирам, преди да го изчета. Работата на лекарите е да се борят за живота на пациентите, а не да се борят с пациентите или с техните роднини, за да си свършат работата. Десетки са случаите на насилие над медицински специалисти, тъй като не само лекари обхващаме с този Проект на решение. Обхващаме магистър-фармацевтите, медицинските сестри, целия здравен персонал, така че да предоставим необходимата, дължимата защита на всички здравни специалисти, които работят и без това в трудни условия, чиито заслуги и принос следва да бъдат отчитани и на които държавата е длъжна да окаже подкрепа. Проектът за решение гласи следното: „Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#124 · speech

Реши

1. В срок до два месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването да предприеме необходимите действия за организирането и провеждането на обучения и други подходящи мерки, предназначени за проявяващите интерес медицински специалисти, по определен график, които да включват най-малко следното: а) методи за разпознаване на пациенти и/или придружаващи ги лица, склонни към проява на физическо и/или вербално насилие; б) подходи за справяне с пациенти и/или придружаващи ги лица, склонни към проява на физическо и/или вербално насилие, с цел предотвратяване ескалацията на напрежението; в) методи за оценка кога е нарушен балансът между състраданието от страна на медицинския специалист към пациента и проявата на физическо и/или вербално насилие от страна на пациента и/или придружаващи ги лица; г) насърчаване на медицинските специалисти да съобщават за случаи на проявено физическо и/или вербално насилие от пациенти и/или придружаващи ги лица. 2. В срок до два месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването да предприеме необходимите действия по организирането и провеждането на обучения, предназначени за изпълнителните директори и управителите на лечебни заведения, включващи насоки как да проследяват, събират информация и анализират честотата на проявите на физическо и/или вербално насилие от пациенти и/или придружаващи ги лица към медицинския персонал в съответното лечебно заведение, както и да се насърчи разработването на указания за предотвратяване на и справяне с физическо и/или вербално насилие, проявено от пациенти и/или придружаващи ги лица към медицинския персонал, работещ в лечебното заведение. 3. В срок до 4 месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването да предприеме необходимите действия за създаването на специализирана електронна система към Министерството на здравеопазването, чрез която медицинските специалисти да могат да съобщават за възникнали случаи на физическо и/или вербално насилие, като събраната информация да бъде анализирана и да бъдат предприети допълнителни действия с цел намаляване на тези случаи, както и чрез системата да бъдат идентифицирани високорисковите райони с цел предприемане на допълнителни мерки за противодействие. 4. В срок до 6 месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването, въз основа на събраната информация по т. 3, да осигури на медицинските специалисти, работещи във високорискови райони, необходимите съответни устройства, чрез които медицинският специалист да може незабавно да сигнализира органите на Министерството на вътрешните работи и да сподели своето местоположение при настъпил случай на физическо насилие срещу него. 5. В срок до 7 месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването да представи на Народното събрание отчет за извършените мерки и действия по т. 1 – 4, постигнатите резултати и разходваните средства за осъществяването им.“ Уважаеми колеги, накратко, посланието ни е следното – долу ръцете от българските лекари! Хората, които се борят за живота ни, трябва да бъдат уважавани, защитавани с всички възможни мерки. Видяхме становищата на различните браншови организации, на министерствата. Считаме, че има достатъчно средства в графата „Капиталови разходи“ в Министерството на финансите, за да може, след като изпълни решението, министърът на здравеопазването да предостави проект за решение. Министерският съвет да отпусне конкретно разчетените средства специално за паник бутоните, най важното е. Благодаря за подкрепата в Комисията от всички политически групи от името на вносителите професор Ангелов, доцент Лъчезар Иванов, госпожа Деница Сачева и моя милост за това, че каузата е обща. Тя е отвъд обичайните за нас препирни и политически закачки. Задачата е много важна и заедно с Българския лекарски съюз и българските лекари се надявам да положим поредните усилия и да предприемем поредните мерки в справянето с този проблем, с който не можем да се справим, уви, еднократно, с едно решение на Народното събрание, но трябва да демонстрираме своята воля, решимост и да прилагаме конкретни адекватни мерки, заимствани от другите държави. Благодаря Ви.

#125 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Георгиев. Колеги, откривам разискванията. Имате думата за изказвания. Господин Иванов, заповядайте.

#126 · speech

Лъчезар Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Темата за насилието не слиза като тема в нашето общество и мисля, че почти ежедневно ставаме свидетели на различни форми на насилие, като започнем от домашното насилие, насилието над жени, над деца. Искам да се обърна към Вас като законодатели и като голяма част от Вас родители, че по темата за насилието, в случая с Проекторешението на Народното събрание върху тази тема, имаме голяма възможност да повлияем на обществото. Имам предвид, че тук като народни представители ние даваме пример в обществото по какъв начин трябва да стават отношенията, взаимодействията между нас. Мисля, че в началото на днешния ден дадохме лош пример за това как трябва да бъде поставена една или друга тема, а формата на темата за насилието има различни измерения. Ще продължа с това, че през далечната 2012 г., на 3 май, аз и доктор Шарков внесохме в Народното събрание предложение за криминализиране насилието над медицински лица. Законопроектът, който внесохме тогава, и по-точно изменения на Наказателния кодекс по чл. 131, ал. 2 за причиняване на телесна повреда в различните форми, беше прието в Наказателния кодекс за медицинските специалисти през юни 2013 г. Затова аз заедно с моите колеги от Политическа партия ГЕРБ се опитваме да надградим именно това, което направихме в далечната 2013 г. Шест от десет лекари в България признават, че са ставали свидетели на вербална агресия към своите колеги на работното място. Българите имат високи очаквания към лекарите и бих искал да кажа, че в повечето случаи лекарите винаги са се отзовавали на потребностите, нуждите на всеки български гражданин. Това като оценка на обществото много рядко намира гласност. В повечето случаи изпъкват отрицателните влияния и отношения спрямо лекарите. Важно нещо – за агресията към медиците има различни причини. Нашето общество отделя твърде малко внимание на това как в домашни условия трябва да бъде възпитанието, как трябва да бъдат отношенията в едно семейство. Трябва да бъдем максимално честни и в повечето случаи да отбележим, че някои от нашите колеги не проявяват нужното отношение, внимание. Тук при едни статистически данни, които извадих, има неудовлетвореност от медицинската услуга на част от пациентите, като това намира изражение в около 65%. Друг проблем за агресията спрямо медицинските лица е чакането пред кабинетите. Много често пред спешните кабинети, изчерпвайки своето търпение, те посягат към медицинския персонал. Трета причина, която също се изтъква, е и високото заплащане, когато гражданите не са здравноосигурени. Стресът и паниката също са едни от причините за агресията спрямо медицинските лица. Уважаеми колеги, смятам, че по тази тема трябва всички да се обединим и да кажем твърдо „не“ на насилието не само върху медицинските лица, но твърдо „не“ и в цялото общество за насилието като един негативен фактор в обществото. Надявам се всички политически сили да подкрепят този законопроект, с което да дадем своя пример за борба срещу насилието във всичките му форми и измерения. Благодаря Ви.

#127 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, доцент Иванов. Има ли реплики, колеги? Не виждам желаещи. Госпожо Махаева, имате думата за изказване.

#128 · speech

Маргарита Махаева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Ние няма как да не подкрепим това решение, щом касае превенция на насилието над медицински специалисти, макар че в по голямата си част предложенията са само пожелателни. И това го твърдя като човек, който е работил години наред в Спешното отделение на най-голямата спешна болница в страната, където, особено нощем, пациентите бяха, и до днес все още са, обикновено алкохолно повлияни, наркозависими или просто гневни пациенти, които, ако случайно не умират, се е налагало да изчакат реда си. Действително, уважаеми колеги, медицинските специалисти са подложени на изключително силен натиск от страна на пациентите. Заплашвани сме били с ножове, с пистолети, с побои, най-често със съд. Или пък някой разтревожен татко рита вратата на кабинета, влиза с касата, защото оставеният му без надзор малък наследник бил получил малка раничка, която отдавна спряла да кърви, но те чакали цял час – о, ужас, в болница, където се приемат обгорели, нарязани, удавени, сгазени с фадрома, катастрофирали, паднали от 10-ия етаж и така нататък пациенти. Били сме обиждани много пъти, въпреки че 12 часа не сме пили глътка вода, за да обслужваме тези пациенти, и всеки, който е работил под такова голямо натоварване, ще го потвърди. На фона на ниското възнаграждение на медицинските специалисти това вербално и физическо насилие е буквално черешката на тортата. Единствената причина все още да има медицински специалисти, повярвайте ми, това е любовта към професията и любовта към хората. Радостта да видиш как постъпилият на носилка прохожда и как докараният на съставните си части си тръгва сглобен – друго няма. Защо Ви разказвам всичкото това нещо? За да добиете поне бегла представа за ежедневието на здравните работници. Дори и при тази картина обаче повечето пациенти смятат, че лекарят и сестрата са им длъжни – длъжни да търпят обиди, ругатни, понякога дори и удари, защото, видиш ли, те са полагали Хипократова клетва и всякакво издевателство над тях е простимо. Темата ми е изключително болна, колеги, дори и след толкова години, в които не съм в системата. Аз няма как да не използвам момента и да кажа от тази трибуна, да Ви разкажа за стреса, на който са подложени медицинските работници. Не знам това проекторешение дали ще произведе някакъв резултат, но, пак казвам, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще го подкрепим. Не знам и доколко ще са ефективни тези обучения, които се предвиждат, за чия сметка ще бъдат и дали просто няма да се усвоят още едни грешни пари за обучения. На какво ще научим медиците с тези обучения? Как да разпознават скандалния пациент?! Колеги, скандалните пациенти се разпознават от километри. Не е нужно да си преминал някакво обучение, за да ги разпознаеш. Директорите на болниците на какво ще се обучат? На всяко оплакване към персонала повечето директори, истината е, че застават на страната на пациента, така че може би трябва да бъдат обучени как да си пазят персонала. И още нещо, какво ще прави Здравното министерство с информацията, която е получена от тази специализирана електронна система и какви ще бъдат действията, които ще се предприемат, когато се получи яснота какъв брой случаи на насилие са регистрирани в нея, за тяхното ограничаване и за превенцията им? Щеше ми се малко повече конкретика да бъде посочена, а иначе си остават само едни общи приказки. За паник бутоните напълно съм съгласна. Приветствам тази инициатива. Трябва да ги има във всеки спешен кабинет, както и задължително в кабинетите по токсикология и по неврохирургия. Истината е, и с това се обръщам към всички български граждани, че Вие, уважаеми сънародници, трябва да се научите да уважавате белите престилки. Да се отнасяте с почит към тях и да ги пазите като очите си, защото, ако ги няма и тези, които сега са в момента на работа и обслужват Вашите интереси, господ да ни е на помощ. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#129 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на госпожа Махаева? Не виждам, колеги. Имате думата за изказване, госпожо Иванова.

#130 · speech

Рая Иванова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Съгласна съм с казаното, че медицинските специалисти са кът и трябва да си ги пазим. Лично аз съм против насилието. Не оспорвам, че има случаи на непровокирано насилие над лекарите. Мислех да Ви разкажа за редица случаи, свързани с лошо отношение от страна на медицинските специалисти, отказ от лечение, лошо такова, довело до осакатяването или смъртта на български граждани. Всичко това е свързано с редица негативни емоции на пострадалите и техните близки, както и с пълната липса на доверие в медицинските специалисти. Не оправдавам насилието, но само за миг да се поставим на мястото на близките на пострадалите от лекарски грешки, лошо отношение, което може да доведе и до отказ на пациентите да бъдат лекувани, а да не говорим за близките на починалите. Знаете ли какво е да си загубил пълна вяра на медицинските специалисти и да звъниш на адвоката си всеки път, когато се налага да направиш нещо, защото поради груба лекарска грешка си загубил дете или близък? Лекарите трябва да лекуват не само тялото, но и душата на пациентите си и на техните близки. В чл. 2 на Закона за здравето е дадено описание, от което можем да изведем определение за това, което е дадено от законодателя за здраве, а именно: състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие. Съгласно текста на Закона това е национален приоритет, който се гарантира от държавата. Нека да правим обучение на медицинските специалисти, но и да ги обучим и напомняме какво е да си лекар, а именно, че това е призвание, да видим откъде произлиза агресията на пациентите и техните близки, насочена към медицинските специалисти, и да видим дали не можем да упражним превенция по случая, като обучим медицинските специалисти не само как да разпознават лицата, склонни към насилие, но и как да не предизвикат негативни емоции в пациентите и близките им с поведението си и отношението си, често пъти съпроводено с насилие – насилие от безсилие. Да го направим, за да не се налага да ги учим къде и как да подават сигналите за насилие и да натискат паник бутони. Знам, че това няма да спре насилието над лекари и медицински лица, но нека се опитаме да го ограничим. Искам да се извиня и да благодаря на тези медици, които си вършат съвестно работата – работата от душа и сърце, в името на пациента, въпреки дългите смени, лошото заплащане и често лошото отношение, ако са се почувствали засегнати от думите ми. Защото, да не се заблуждаваме – българският пациент не е разглезен, той седи търпеливо и чака да му се обърне внимание и да получи съответната здравна услуга. Страх го е, че ако се обади или се оплаче от лошото отношение, или, не дай боже, да зададе въпрос или иска обяснение за наложеното му лечение, няма да получи необходимото му такова. За мен е добре да се обърне внимание на превенцията, отношението на някои лекари към пациентите и да се обясни на медицинските специалисти, че информираността на пациента няма да го затрудни в работата му, а напротив, ще успокои пациента и неговите близки и ще улесни комуникацията с пациента и лечението му. Малката креслива и агресивна група, която упражнява насилие върху медицинските специалисти, не е представителна извадка на българския пациент. Считам, че това може да се предотврати или ограничи с по-добра превенция и комуникация с органите на реда, а именно – по-голямо полицейско присъствие в спешните центрове, съвместни посещения с медицинските екипи на рискови адреси или поне по-бързата и своевременна реакция на органите на МВР. Нещо, което се очаква и от медицинските специалисти при осъществяване на дейността им. Аз и парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим Проекта на решение, като се надявам министърът на здравеопазването да припознае превенцията чрез диагностициране на лошите практики на медицинските заведения и специалисти и предотвратяването им. Благодаря.

#131 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за реплики? Не виждам. Желаещи за други изказвания има ли, колеги? Също не виждам. Колеги, преминаваме към гласуване. Ще помоля народните представители да заемат местата си в залата. Режим на гласуване, моля. Гласували 118 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 5. Предложението е прието. Прегласуване по искане на народните представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“. Режим на прегласуване, моля. Гласували 145 народни представители: за 145, против и въздържали се няма. Предложението е прието. С това тази точка от дневния ред е изчерпана. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО КОРУПЦИОННИ ПРАКТИКИ И СИСТЕМНА ЗЛОУПОТРЕБА СЪС СЛУЖЕБНО ПОЛОЖЕНИЕ, ИЗВЪРШВАНИ В УЩЪРБ НА ГРАЖДАНИТЕ И БИЗНЕСА, КАКТО И ОБЛАГОДЕТЕЛСТВАНЕ НА СВЪРЗАНИ ДРУЖЕСТВА С КМЕТА НА ОБЩИНА ДОСПАТ ЕЛИН РАДЕВ. Вносители – Венеция Нецова-Ангова и група народни представители на 25 юли 2024 г. Давам думата на вносителя. Заповядайте, госпожо Ангова, да представите мотивите си и да прочетете Проекта за решение в цялост.

#132 · speech

Венеция Нецова-Ангова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! През последните години жители и представители на бизнеса от община Доспат твърдят, че стават жертви на множество случаи на репресии от страна на кмета на община Доспат Елин Радев, който по техни думи не се колебае да използва властта си за лични облаги и за осъществяване на натиск посредством инструментариума на местната власт. През юни тази година около 15 представители на Общината участваха с имената и лицата си в пресконференция, в която обвиниха кмета в наказателни акции срещу тях. Последва протест пред Народно събрание на 11 юли 2024 г., на който присъстващи отправиха конкретни искания към нас, към народните представители, сред които като точка четири бе и създаване на комисия за разследване на случващото се поради съмнения за чадър над дейността на кмета на община Доспат Елин Радев от страна на институциите. Кметът на община Доспат е в политиката от 2007 г., когато за първи път става общински съветник и следва интересна политическа кариера, в която запазва присъствието си като кмет, но и с пълно представителство – сто процентово, в общинския съвет от представляващата го партия ГЕРБ. През годините името на кмета Радев е свързвано с различни обвинения. През 2022 г. например разследване на медия показва, че фирми, близки до него, печелят търгове за дървесина без наддаване. Друг казус е свързан с голяма обществена поръчка за изграждането на нова улица край брега на язовир „Доспат“. Цената за изграждането ѝ е 5 млн. лв., като договорът е само за около половината отсечка от пътя – 1285 метра. За да я изплати, Община Доспат поема дългосрочен дълг в размер от над 2 млн. лева, въпреки че и тогава, и сега има сериозни просрочени задължения. По данни на Министерството на финансите през последните години е сред общините в България с най-сериозни финансови затруднения. Към края на 2021 г. общината има отрицателно бюджетно салдо по бюджета си в размер на минус милион лева, а към края на 2023 г. на минус 2,3 млн. лв. Поради основателни съмнения предлагаме да бъде създадена Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат Елин Радев. Една такава комисия, ако бъде ръководена обективно и компетентно, може да допринесе значително за осветяване на нерегламентираното влияние в управлението на Общината, както и да предотврати прикриването на поредните злоупотреби с власт и да има оздравителен ефект върху цялата система. Считаме, че предвид обществената значимост на проблема, както и наличието на подкрепа от гражданите, от бизнеса, от народни представители от парламентарни групи, е необходимо да се създаде тази комисия, за да провери фактите и обстоятелствата и дали наистина има корупционни практики с кмета на община Доспат. Благодаря. Това беше от името на вносител. Да прочета Решението?

#134 · speech

Венеция Нецова-Ангова

„Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат Елин Радев Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#135 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат Елин Радев. 2. Временната комисия се състои от 12 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: … Членове: … 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно наличието на предпоставки за корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, от кмета на община Доспат Елин Радев. 5. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно наличието на предпоставки за корупционни практики и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат Елин Радев. 6. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства по т. 4. и т. 5. 7. Временната комисия се избира за срок от 1 месец.“ Благодаря.

#136 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Ангова. Колеги, откривам разискванията по Проекта за решение, който току-що бе докладван. Има ли желаещи за изказвания? Заповядайте – имате думата, господин Събев.

#137 · speech

Красимир Събев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, колеги! Като народен представител от област Смолян съм длъжен да изразя своето мнение и мнението може би на обществото, защото тази временна комисия, която искат определени политически сили да направим в това Народно събрание, изцяло не корелира с реалността в Доспат. Ще вкарам малко пояснение в цялата картинка, за да е ясно на всички народни представители и на обществото, че в Доспат разрушена къща няма. Има три постройки, които са влизащи в платно за движение в общината, за които – двете от тях, има Решение на ВАС, че действията на кмета са правомерни. Едната процедура, която не е жалена в съда, а кметът е изпълнил своите задължения – не е жалена тази процедура, няма действие и чак след като се разшумя този случай, вече тръгнаха определени политически сили да търсят някакви политически дивиденти. Това е относно разрушените къщи – две огради и една пристройка. Така че не бива да се заблуждава обществото и народните представители, че кметът на Доспат едва ли не прави нещо, което нарушава човешките права. Другото нещо – може би защото този проблем е политизиран, което искам да кажа, е, че кметът на Доспат е минал през цялата йерархия – общински съветник, председател на общински съвет, три мандата кмет на Доспат. Последният път е избран с 65% одобрение. Нали сме 21 век, нали демокрацията казва кой да бъде нашият управник? Както ние всички тук се изправяме пред хората и искаме доверие, този човек три пъти е избиран. Мисля, че по-голяма показателност, че този човек наистина си гледа задълженията и не може с ходове – жалби до всички европейски и държавни институции през последните две години, да има опит този човек да бъде очернен, окалян и едва ли не да бъде свален, защото някой, който е бил в листите на ИТН, на ПП, иска да става народен представител и си прави реално кампанията по този начин. Оказа се, че този човек е най-проверяван, тази община е най-проверяваната и че тази община спазва всичките правила на закона и изпълнява своята функция. Аз разбирам колегите, които се опитват да бъдат народни представители и да търсят някакъв политически дивидент, да искат временна комисия за факти и обстоятелства, излезли по съмнителни медии, социални мрежи, опитвайки се да мобилизират част от обществото да бъде съпричастно, а без да се казва истината докрай, така че тази временна комисия за мен е абсолютно несъстоятелна и няма нужда да правим този политически дивидент. Защото ако тръгнем, сигурно няма кмет в тази държава, за който не може някой да излезе с една публикация във Фейсбук и да се прави опит този човек да бъде очернен и окалян. Демокрация. Със 65% е избран кметът за кмет, 75% на последните парламентарни избори Политическа партия ГЕРБ печели там, така че да спрем с този популизъм. Няма нужда от това нещо. По-добре да гледаме закони, които са важни за държавата, а не да правим политически изказвания, опит за политическа кампания и да очерним един за мен успешен кмет. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#139 · speech

Венеция Нецова-Ангова

ПП-ДБ

Напълно разбираемо е, политическата сила, която издига съответния кмет, срещу когото предлагаме тази временна комисия, да изрази своята защита и подкрепа. Чухме Вашето становище и по време на двете кръгли маси, които организирахме, но видяхме и гнева от страна на жители и бизнеса на община Доспат. Когато законът се прилага избирателно, това не е форма за успешен кмет, господин Събев. Не може да си успешен кмет, когато решаваш да избираш за кого ще спазваш закона и за кого не; дали ще приоритизираш обществени поръчки, в които свързани дружества изпълняват съответните дейности или не; дали ще избереш да направиш периметър на центъра на града, така че да изгониш конкретен бизнес и да няма право да работи там. Това също не съм сигурна, че е съвсем добър пример за отличен кмет. Ако този кмет беше толкова отличен, защо има протести срещу него? Защо това стана обществена тема? Защо той става символ на местната феодализация? Напротив, грешите, господин Събев! Разграничете се от него, не го защитавайте! Ако не Ви притеснява, защо няма да подкрепите създаването на тази комисия, имате ли нещо да криете? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#140 · speech

Председател Росица Кирова

Желаещи за втора реплика? Трета реплика, записах. Заповядайте – имате думата, господин Вълчев. След което е на господин Манев и господин Георгиев – третата реплика.

#141 · speech

Александър Вълчев

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Събев, с цялото ми уважение към Вас – мисля, че сте в много трудна ситуация. Вие ще си прецените, разбира се. Вие сте човек, който е спасявал много човешки животи. Има сред ГЕРБ наистина хора, с които може да се работи, които са достойни хора, които са страхотни професионалисти – господин Гаджев, Сачева, такива, с които аз съм работил и знам, че са такива. Но Вие от ГЕРБ трябва да решите с какво да Ви идентифицират: дали ГЕРБ означава кметът на Доспат, колкото и да го хвалите, или тези страхотни специалисти, които работят при Вас, и са достойни хора. Наистина това е Ваш проблем, който трябва да си го решите. Надявам се да подкрепите комисията и всички заедно да вървим към истината. Защото силата е в истината. Благодаря Ви.

#142 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Вълчев. Заповядайте, господин Манев. Третата реплика е заета, ще Ви запиша за изказване, господин Георгиев.

#143 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, уважаеми колеги! Колега, Вие нали чухте преди малко – комисията срещу този кмет! Цитирам колежката, която беше тук на трибуната. Въобще не става въпрос за изясняване на факти и обстоятелства. Комисията е срещу кмета. Моля Ви, вземете го под внимание това, като изказвате мотивите си против създаването на тази комисия. Вземете и другото. Създаването на комисии в Народното събрание за изясняване на факти и обстоятелства по каквито и да е – да, случаи, които напоследък разиграваме, не от това Събрание само, е форма на тричане. Нали, форма да прескочиш всички институции в страната и някой или няколко човека, или някакви хора да бъдат викани тук и да си правиш с тях каквото си искаш, защото не носиш никаква отговорност. Вземете го под внимание в изказването си, че в тази държава все пак има разделение на властите и когато казваме, че сме против тези комисии срещу някого, трябва да сме наясно какво правим всъщност. Ние мачкаме не само законите, ние мачкаме и личностите, които викаме. Това беше към Вас, колега.

#145 · speech

Красимир Събев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, ще започна отзад напред. Господин Манев, това си е чиста проба тричане. Не може в рамките на две години – има стотици жалби до всички институции – европейски и държавни, и тази община е една от най-проверяваните общини. Оказа се, че е в топ класацията за прозрачност. Може би народът дава оценка кой е правилният кмет. Защото в случая 10 семейства от община Доспат, които търсят политически дивидент – и може би ще Ви кажа имена, не може кандидат за народен представител от ИТН Александър Василев, на ПП – Цанко Карталов, да са в редиците на тази може би ще кажа мека дума, защото съм лекар и не мога да си позволя нещо по-сериозно, тази атака срещу кмета. Хора с болни политически амбиции тръгват да правят политика на гърба на един успешен кмет. 65% одобрение от обществото е достатъчно показателно. Затова дайте да спрем тази вакханалия, както се казва, за да си гледаме работата като народни представители и да не се налага да се занимаваме с дребнотемия. Мисля, че обществото има очаквания от нас като народни представители да работим за тях, а не да се занимаваме къде някой се опитва с промяна на закона, с незаконни действия и стачки пред Народното събрание – пак Ви казвам, 10 семейства, водени от политически лидери, дойдоха на тази стачка, направихме една среща и аз не чух един довод. Защото ние, Народното събрание, не сме орган, който трябва да съди. Ние сме законотворци и трябва да правим закони. Има си достатъчно институции в тази държава да има жалби, да се проверява, ако трябва, този кмет. Но лично моето мнение е, че това не може да продължи по този начин, защото хората спират да ни вярват именно защото се занимаваме с това дребнотемие. Виждаме какво е одобрението на Народното събрание, виждаме каква е избирателната активност. Мисля, че с този случай няма да има политически дивидент, ще има само още повече недоверие към това Народно събрание. Затова аз призовавам да спрем да се занимаваме с тази тема, да решаваме законите в държавата и разбира се, политиците да търсят други политически доводи, а не кметът на Доспат да им бъде виновен за какво ли не. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#146 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Събев. Следващото изказване е на госпожа Катинчарова – заповядайте, имате думата.

#147 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

Нечленуваща в ПГ

Колеги, това е вдигната топка, която не мога да не забия. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Балачев, аз Ви виждам, предполагам, че и госпожа Кирова също Ви вижда… Искам да кажа нещо, което в това Народно събрание се практикува много избирателно. Ние имаме още една Временна комисия, която, господин Събев, ако приложим Вашето изказване към действията на предишната Временна комисия, която разследва, а всъщност е срещу Исторически парк, срещу конкретен бизнес проект, частен, която гази сума ти закони и членове на Конституцията, Вие много избирателно прилагате правото. Значи, когато става въпрос за Ваш кмет, ние не трябва да разследваме? Господин Балачев, цитирам Вашите думи на изслушването за Доспат, където казахте горе-долу със същите думи, че трябва да изчакаме институциите да си кажат думата, да свършат проверките, не може така да се говори предварително. Вие замълчахте на тази моя забележка, знаехте много добре за какъв паралел и за коя временна комисия говорех. Господин Събев, просто невероятно – какво преобръщане на критериите, колко различно прилагане на правото, колко различно прилагане на моралните ценности, когато става въпрос за един кмет, който печелел със 75% одобрение! Много хубаво, обаче населението в Доспат е спаднало от 5000 на 1000 души. Идете и вижте как избирателно се прилага законът в Доспат! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И хайде сега, хайде сега да приложим същите критерии към действието на Временната комисия, която е срещу Исторически парк, срещу един частен бизнес проект и срещу един потенциален политически опонент. Специално Комисията срещу Исторически парк има абсолютно сигурен черен пиар ефект, това е нейната цел. (Народният представител Георги Георгиев показва, размахвайки листове.) Да, господин Георгиев, Вашите думи станаха нарицателни за цялата държава. Нарицателни! Вие си мислите, че някой Ви плаши. Никой не Ви плаши! Вие сам се плашите с това, което казвате. (Народният представител Георги Георгиев показва листовете. Реплики.) Да, да. Хубаво е да не се правим на съдници! Хубаво е да спазваме законите, но също толкова важно е да подхождаме еднакво, не когато ни е политически удобно и не когато политическата конюнктура ни устройва, а когато трябва да защитим правото. И първото нещо е да не го нарушаваме, дами и господа. Благодаря Ви. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Какво каза? По същество? Я кажи за колко ипотекира апартамента, а сега живееш под наем? Някога ще ти върне ли парите в…“ Смях от „ВЪЗРАЖДАНЕ“)

#148 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Ганев! Господин Ганев, в коридора може да продължите този разговор. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Следващото изказване е на господин Георги Георгиев – имате думата, господин Георгиев. Господин Ганев! Цончо Ганев, в коридора този разговор може да продължите, не тук. Заповядайте, господин Георгиев.

#149 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Говори Георгиев, Георги Георгиев. Така и така тръгнахте да се представяте. Сега да се върнем към сериозната тема. Трябва ли един кмет да бъде проверяван? Да, за всяко негово действие. Срещу мен е Йорданка Фандъкова – не знам има ли институция в държавата, която да не Ви проверяваше, особено когато ей тия радетели за правдата дойдоха на власт и започнахме да искаме от парламента подкрепа за обществения транспорт в българските общини. В понеделник – участие в телевизията, във вторник – Сметна палата; в сряда – участие в телевизията; в четвъртък – АДФИ. Репресия ли е? Сигурно! Откриха ли нарушения? Не! Тоест трябва ли да има проверки? Трябва да има проверки. Въпросът обаче, колеги, е следният: какво правите Вие? Предлагате за събарянето на две огради в Доспат и един навес – две огради и един навес, които съгласно Решение на Върховния административен съд са незаконни и два от трите незаконни обекта са си ги съборили собствениците – за това ние да направим парламентарна комисия. Това е Вашето предложение. И понеже от сутринта сме тръгнали да говорим за двойния аршин, да Ви подскажа едни малко по-големи постройки: три броя незаконни постройки на язовир „Искър“; 1500 квадрата ловен хотел на язовир „Искър“. Госпожа Фандъкова води две години и половина съдебни битки, съдът разпореди, че трябва да бъдат премахнати и трите постройки. Дойде Вашият кмет – дойде Вашият кмет; първо, едни бременни кошути попречиха на събарянето – възмути се кметът, след което самият той влезе в ролята на бременна кошута. Защото след две изненадващи, мистериозни срещи на господин Гайтански, който идвал в Общината за среща с длъжностни лица, изведнъж Общината, която начело с главния архитект тръгна да събаря ловния хотел, взе, че спря – довери се на собственика или на представителя, спря събарянето. 3 месеца спахте, премахнахте два реда керемиди и дотам! И накрая: о, изненада – решение от съд! Което, разбира се, е безобразно! Но благодарение на бездействието на Вашия кмет. Ето това е за анкетна комисия – 1500 квадрата ловен хотел, доказано незаконен! И накрая санкцията на главния архитект на София – в петък в 5 ч. го напуснахте, защото се осмели да събори незаконните постройки. Първи пример: София – Доспат. (Шум и реплики.) Чувам, че подвиквате. Между другото, Вие ще останете – господин Йорданов сте, нали така – в историята на този парламент като подвикващия от място. Не съм чул да говорите, браво! Идеално е сигурно, ама не е идеално, защото това показва отношение към закона! Втори пример: протестиращите граждани в Доспат – 10 души са протестиращи. Всеки има право да протестира и всеки негов сигнал трябва да бъде разгледан не от Народното събрание за всичко, а от компетентните институции. От тези 10 души 8 са били семействата на Вашите лидери на ПП и на ИТН, местните Ви лидери. Ако говорим и сте се загрижили толкова за интереса на протестиращите, в София 200 души два месеца поред протестираха за безобразието от Вашия кмет на „Витошка“ и „Патриарха“. Ето Ви повод за втора анкетна комисия – да има злоупотреби и договори с фирми, да се проверява до дупка от АДФИ и Сметна палата. Между другото, като сте тръгнали да проверявате, давайте да проверим новите данни. Кметът вчера се е похвалил – на София, сравняваме София с Доспат, за да видя къде Ви е двойният начин и кога да Ви вярвам. Вчера се е похвалил, че е прозрачен, качил е информация за разходите, а след 40 минути ги е свалил. Може да я видите, колеги, на сайта пише: Еrror – страницата не е намерена. Между другото, понеже пък нашите са свалили бързо информацията, видели са я – 5 млн. лв. за командировки! 5 млн. лв. за командировки и ето Ви трета комисия! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Мога да продължа така, само че националният парламент е за други задачи. Разбира се, че важните местни проблеми трябва да бъдат разглеждани, но да правите наказателна акция срещу кмет, който три пъти е печелил избори за кмет, преди това като част от листата, само защото сте опоненти, няма да стане! Наистина не разбирам защо се жалвате от кмета на Доспат, когато Вашите хора сами са си съборили две от трите незаконни постройки, за които има решение на съда! Не става ясно, не можахте да обясните. Освен да си отмъщаваме и да се опитваме да се заяждаме, не е лошо да свършим някаква работа, а без съмнение такава няма да се свърши, като организирате политически цирк. Подавайте сигнали за всякакви проверки срещу кмета от компетентните органи, уважавайте разделението на властите и най-вече мерете с един и същи аршин както Доспат, така и София! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#151 · speech

Красимир Събев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател! Колеги, тъй като наистина проблемът се политизира, искам само като реплика да вмъкна към изказването на господин Георгиев: защо кандидатът за народен представител от Доспат Цанко Карталов не беше на втората среща? Защото се оказа, че този човек е направил частен микроязовир на земя на община Доспат и пет незаконни постройки, заради които може би една от причините е сега да се опитваме да правим Временна анкетна комисия. Затова, както каза господин Георгиев, нека да мерим с един аршин! Нека да не изкарваме всички подробности около законни и незаконни действия, защото наистина, ако един кмет не спазва Закона за устройство на територията, чл. 225а, казва, че той е длъжен да изпълнява разпореждането на всички държавни, съдебни решения, които са излезли. Две са решенията на ВАС и те са ясни и категорични. Тези навеси са незаконни, тези навеси влизат в територията на пътното платно, на тротоарите и собствениците сами са развалили тези постройки. Кому е нужно това тричане, господин Манев? Наистина тук се превръщаме не в законотворци, а защитаваме някакви частни интереси. Благодаря Ви.

#152 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Събев. Втора реплика? Заповядайте за втора реплика, госпожо Ангова, а третата реплика ще е Ваша, господин Богдански.

#153 · speech

Венеция Нецова-Ангова

ПП-ДБ

В обобщение чух две неща – ГЕРБ били обект на репресии! Наистина ли, колеги, и като че ли Ви е страх да създадем тази комисия? Много в обяснителен режим влизате. Да, в обяснителен режим. Тук не реализацията в София се усеща, лъха на разочарование. Разбирам, но не е добра позицията, която заемате. Вие бяхте първа политическа сила на миналите избори, а сега казвате, че сте репресирани! ГЕРБ е репресиран, уважаеми колеги, представяте ли си?! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#155 · speech

Станисалав Богдански

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, говорите за двоен аршин. Прощавайте, колега Събев, ще спомена и Вас, въпреки че репликата е към господин Георгиев. Вие говорите за болни политически амбиции. Сега, надявам се да не окачествявате политическите амбиции на опозицията като болни, а пък Вашите да са здравите политически амбиции. Нали? Всеки има политически амбиции, политически аспирации, има желанието нещо да промени. Нека наистина да не политизираме случая, както казвате, но политизацията идва от кмета на Доспат в случая. Защо? Ще дам и довод към това нещо, господин Георгиев, и към Вас се обръщам, защото Вие говорите за двоен аршин. Кметът на Доспат мери с двоен аршин. Защо? Защото тези проверки започват да се осъществяват и са наредени след публичното деклариране на проверяваните лица като привърженици или застъпници на опозиционните партии. Ето оттук идва политизацията, а не идва от нас! Не идва от нас! Какво значи да политизираме казуса, когато кметът на Доспат чупи главата на дъщерята на баба Айше с керемида и я разкървавява? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Какво значи да политизираме това? Тези хора търсят в нас защита! Господин Вълчев на последните избори дори не беше кандидат от конкретния избирателен район, но те го търсят, защото няма към кого да се обърнат. Няма към кого да се обърнат! Аз оценка на кмета по отношение на работата му няма да давам, но оценка като човек може да му се даде във връзка с това как той се отнася към политическите си опоненти – като човек, а не като политик. Именно затова отново казвам, че хората търсят в нашия колега защита, а за да търсят защита, може би има защо и може би се чувстват онеправдани. Вие казахте, че те сами са си свалили стените и навесите. Разбира се, че сами ще си ги свалят след съдебното решение, защото в противен случай трябва да платят разходите за свалянето им. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Съдът каза, че са незаконни!“) Да така е, съгласни сме, съгласни сме, но как така…

#157 · speech

Станислав Богдански

Но как така биват проверявани стените единствено на политическите опоненти на кмета на Доспат? Как така се случва – този въпрос Ви моля да коментирате. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#158 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Георгиев, ще направите ли дуплика? Не виждам желание. Ще направите ли дуплика, господин Георгиев? Имате думата.

#159 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги, радвам се, че особено с колегата от ИТН се уточнихме – над всеки български кмет е българският съд! Гражданинът, който е недоволен от действие или бездействие на кмета, сезира съда и в крайна сметка съдебната система е тази, която определя. Иначе, госпожо Ангова, когато Ви слушах, искам да изясня и след като Ви чух, не съм репресиран! Аз изложих фактите – хотелът на Вълка, бездействието Ви, петте милиона за командировъчни, мълчанието Ви. От сутринта говорим за двата милиона, изпрани от Държавна сигурност, а Вие мълчите, ама така сте свикнали! Главният архитект на София е извикан в петък в 5 часа – да го напуснат, да го стимулират пак по ченгесарски и пак мълчите! След това Сабрутев каза: „Закъсняхме с това решение.“ Да не би да сте се месили Вие в работата на кмета, прощавайте? Признание в залата... Изобщо нещата стават все по-зле и затова ще Ви кажа следното, колеги Ангова и Сабрутев: като Ви слушам, не съм репресиран – аз ставам депресиран! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#161 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Странно защо темата за тази комисия стана толкова обсъждана, при условие че това е сигурно десетата комисия за последните три години от съществуването на кратките парламенти в България. Като започнем от Четиридесет и петото, минем през Четиридесет и шестото, Седмото, Осмото, Деветото и сегашното Петдесетото народно събрание, горе-долу във всеки един парламент се създават минимум по две такива комисии. Ще Ви припомня първата, която беше още в Четиридесет и петото народно събрание, където трябваше да се разследва корупцията в управлението на ГЕРБ и така наречените Патриоти, и беше под ръководството на Мая Манолова. След това имаше друга комисия, която трябваше да разследва подслушванията, които бяха извършени по време на протестите през 2020 г. След това имаше други комисии в по-следващите парламенти, които разследваха случая с „Джемкорп“. После имаше такава, която пък разследваше „Нексо“, ако не се лъжа. След това имаше комисия в миналия парламент, която разследваше действията на полицията във връзка с протестите, които бяха около БФС, и така нататък, и така нататък. Имаше и комисия за престъпния нотариус, за Пепи Еврото, а сега за така наречения нотариус имаме също такава комисия, която на практика е същата като в предишния парламент. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Комисия за „Боташ!“) Имаме комисия за престъпната групировка… Да, за „Боташ“ също имаше такава комисия. За Митниците също имаше комисия и въобще, честно казано, ако тръгнем да ги изброяваме, ще се окаже, че във всеки един парламент са минимум по три! Аз казах по две, ама може да се окаже, че средно аритметично са по три, като имаме предвид, че парламентите са доста кратички като живот в последните няколко години. За мен това ще бъде третата подобна комисия, а имаме две – едната, която продължава действието на предишната комисия за престъпния така наречен Нотариус, и другата е за престъпната групировка около формацията, наречена Двуличие, извинявайте, ВЕЛИЧИЕ. Между другото, което за първи път се случва, е, че за първи път имаме организирана престъпна група, която си прави партия. Обикновено партиите си правят организирани престъпни групи, след като влязат в управлението! Тук има организирана престъпна група, която си е направила партия и е влязла в парламента с идеята да използва парламента като, както се казва, алиби за своята престъпна дейност. Между другото, забележете, при толкова комисии в последните три години – сигурно са 20 комисии, честно казано, при толкова комисии имахме един-единствен протест и той беше на организираната престъпна група около така нареченото ВЕЛИЧИЕ. Аз не виждам какъв е проблемът с тази комисия за кмета на Доспат. Ние ще я подкрепим, както сме подкрепяли абсолютно всички други комисии преди това. Принципно, ако някой няма основание да се притеснява, какъв му е проблемът? Един-единствен очевидно имаше основание да се притеснява, така нареченият Фараон, който организира протест, докарвайки си тук бедните, дългови роби. Хората, които бяха докарани очевидно, и пак добре, че някой не взе да припадне тогава при тези 40-градусови жеги. Всичко това, което се случи тогава, и това, което се случва сега, показва едно-единствено нещо. Ако страната, ако законът те защитава и ако ти си спокоен за това, че си извършил всичко така, както е трябвало според закона, какъв е проблемът? ВЪЗРАЖДАНЕ беше разследвана от ДАНС, от прокуратурата и срещу нас имаше процес за забрана! Ние бяхме в продължение на година и половина подслушвани пряко от ДАНС. Имаше специална комисия по този въпрос, която изкара имената на повече от 30 души от ВЪЗРАЖДАНЕ – цялото ни ръководство плюс някои от по-активните ни членове в страната. Някой от нас нещо да е казал по този въпрос? Винаги сме вярвали в закона и когато отидохме в съда, в крайна сметка доказахме своята правота в съдебната система на Пеевски, при това, забележете, където е много трудно да пробиеш, защото там не е важно кой познава по-добре закона, а кой притежава съдията или прокурора. Така че в случая не виждам абсолютно никакъв проблем. Ние ще подкрепим тази комисия, както ще подкрепим и други подобни, ако има, и както беше казано сега по отношение на проблемите, които са в София. Добре, предложете такава комисия и ние ще я подкрепим. Ако някой има основание да се притеснява, нека да се притеснява, независимо дали става въпрос за парламент, дали става въпрос за съд или за прокуратура. Ако няма основание да се притеснява, всичко оттича в канала, а истината рано или късно излиза наяве. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#163 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! ВЪЗРАЖДАНЕ откога имат проблем с партия ВЕЛИЧИЕ и им стана организирана престъпна група, защото помним едни кадри – Цончо Ганев как промотира Историческия парк? Тогава е бил нещо хубаво явно… (Ръкопляскания от нечленуващи в парламентарна група.) Ама да не се окаже, че ВЪЗРАЖДАНЕ е взимала пари и финансиране от лидера на ВЕЛИЧИЕ, че е ходила в офиса за поддръжка. Да не стане така, щото ще е много срамно, ще е много неудобно. Не знам тогава какво ще обяснят, че са ходили така да искат подкрепа от някой, който сега е станал организирана престъпна група. Тогава бил ли е такава? Историческият парк сега не става, ама по-рано е ставал? По-рано е ставал Историческият парк! Изяснете ни го, защото не може да разберем в залата каква е Вашата позиция. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#165 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Костадинов, Вие изброихте почти коректно всички комисии – не всички, разбира се. Вероятно пропуснахте три-четири-пет, които се извървяха през последните три години. Пропуснахте да кажете какъв е резултатът от тези комисии. Аз ще Ви кажа. Никакъв, нула е резултатът. Аз лично, моята лична позиция е против, разбира се. В интерес на истината против всякакви безсмислени комисии, каквито временни много има. Ние по този начин девалвираме изобщо ролята на Народното събрание. Когато всичко е важно – от Доспат, през Историческия парк, до Нотариуса и така нататък, нищо не е важно. Нищо не е важно! И ние сега ще се занимаем с Доспат – три незаконни постройки – съборени, и ще направим комисия. Казвате: предложете и за София. Не дай си боже, ще вземем и да предложим, и да станат още 10 комисии. По всеки софийски проблем може да направим отделна комисия. Проблемът е, че ние нямаме вътрешна самодисциплина и затова не може да свършим никаква работа. Ние изобщо нямаме мярка на глупостите, които правим в това Народно събрание. Една от тези глупости е тази комисия, която ще се направи. Изобщо аз не съм и запознат даже с казуса, запознавам се в движение, защото не съм имал път към Доспат, не знам какви са проблемите на общността в Доспат, вероятно има такива. По-големият проблем е, че ние превръщаме парламента в място, което е несериозно, то изглежда несериозно и хората го виждат, че е несериозно. Затова смятам, че оттук нататък колкото по-малко временни комисии правим, толкова по-добре, защото това не е прозрачност, това е простотия. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#167 · speech

Йорданка Фандъкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Костадинов, слушах внимателно целия списък, който изредихте. И тъй като аз съм за втори месец народен представител, искам да кажа, че наистина недоумявам какво правим тук, при положение че имаме толкова много работа, че хората очакват от нас законодателни промени, а ние правим комисия след комисия и губим ценно време, което и без това ни е кратко. Защото хората неслучайно ни отреждат това кратко време. Аз взимам отношение не специално към Вас. Стана ми наистина любопитен този списък, но тук, уважаеми колеги, като бивш кмет ще кажа: има огромна опасност това да стане един прецедент, който да повлече след себе си, както се чуха вече реплики, разследвания на кметове, което не е наша работа. Аз не познавам кмета на Доспат. От която и да бъде политическа сила кметът, за когото ще се говори, ще бъда с една и съща позиция. Местната власт е отделна и контролът върху местната власт на първо място се прави от хората. След като този кмет е избиран три пъти от хората, и то на последните избори с огромен резултат, не виждам защо ние трябва сега да коментираме неговите действия. Да, всеки кмет трябва да бъде проверяван. Има компетентни органи, които трябва да проверяват това. И понеже преди мен се изказва господин Божанков, а пък аз нямах възможност да направя лично обяснение, защото не бях в залата, той си е позволил да каже една голяма лъжа. Господин Божанков, за разлика от Вас, който бяхте член на БСП, ако не бъркам, а след това се пребоядисахте, аз никога не съм била член на БКП и искам да ми се извините публично за тази огромна лъжа. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#170 · speech

Председател Росица Кирова

Лично обяснение. Ще изчакате ли личното обяснение на господин Божанков? Не. Заповядайте тогава за дуплика.

#171 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

По ред. Първо, честно казано, аз се чувствам омерзен, че лице като Божанков е вътре в парламента. Безкрайно омерзен! Лице, за което в хода на кампанията стана ясно, че неговото дете без малко е щяло да застреля леля си… (Шум и реплики: „Еее!“) Изведнъж се оказва, че има оръжие в стая с деца. Имаше опит да бъде прикрит целият този случай. По медиите…

#173 · speech

Костадин Костадинов

Благодаря, госпожо Кирова. По медиите, по медиите този въпрос беше почти прикрит.

#174 · speech

Реплика От Възраждане

Почти!

#175 · speech

Костадин Костадинов

Почти. Медиите, ако ги отворите, ще видите: инцидент станал, не е ясно кой и какъв. И досега не е ясно било ли е лицето Божанков – било ли е там, не е ли било. Ние не знаем. Защо не знаем? Ще Ви кажа. Защото прокуратурата ги пази. Защото прокуратурата пази тези, които се гаврят със закона. И тук не е само и единствено лицето Божанков, за съжаление. Едно да беше, да си го държим тук и да гледаме как днес ходи с голи глезени и джапанки из парламента. Между другото, госпожо Кирова, направете забележки, защото когато такива хора дойдат, при тях, между другото, е практика повечето да идват с джапанки в парламента. Или идват с неизпрани тениски, вместо да идват облечени, както е редно и прилично като народни представители, да излагат институцията парламент. Вместо това трябва да слушаме лъжи и клевети. Ето дори и госпожа Фандъкова каза една лъжа. Ама то една да беше… Това е системно, постоянно, масово лъгане от хора, които точно поради тази причина плащат и висока цена – и на последните избори загубиха половината от своите избиратели. Така че за лъжите на Божанков няма смисъл да говорим повече. Избирателите там са тези, които говорят. Що се отнася до другото обаче, което беше казано от господин Биков, настина господин Биков е прав. Една голяма част от тези комисии не успяха да свършат дори с доклад своята работа, а другите обаче, по-интересното е, да кажем, че тези които не са успели да свършат с доклад, не са успели заради краткия живот на парламента, в който са били съставени, обаче другите, които приключиха и изпратиха докладите си в прокуратурата, абсолютно всички доклади потънаха. И тук вече е големият въпрос: защо прокуратурата на Пеевски, защото тя е негова собственост, покровителства. Тъй като тези комисии бяха основно насочени срещу представители на ГЕРБ, естествено, на ДПС – някои от тях, свързани. Имаше и някои такива комисии за „Буджака“, за „Росенец“, и ПП-ДБ. Как така се оказа, че прокуратурата на Пеевски покровителства и ПП-ДБ, и ГЕРБ, и ДПС едновременно? Ето това е големият въпрос. Защото тук в парламента тези комисии всъщност могат да направят това, което прокуратурата очевидно няма да направи – да покажат престъпленията. Разбира се, парламентът не е прокуратура. Той не може да обвинява, не е съд – не може да съди. Но парламентът като най-високата институция в парламентарната република може да показва престъпленията. И оттам вече, когато се види, че има престъпления, а прокуратурата нищо не прави, става ясно какво има всъщност нашата държава – превзета съдебна система, собственост на един човек, която работи в негова лична полза. И точно поради тази причина тук има все още голямо мълчание по темата „Пеевски“, защото освен нас от ВЪЗРАЖДАНЕ, аз не виждам някой друг да говори по този въпрос.

#176 · speech

Реплика От Залата

Точно Вие!

#177 · speech

Костадин Костадинов

Точно ние сме тези, които единствено и само говорят, а тези, върху които има чадър, и тези, които са зависими, си мълчат дори и в момента, в който – забележете – самото ДПС иска да се отърве от Пеевски. По-голямата част от техните народни представители в момента…

#179 · speech

Костадин Костадинов

…искат да освободят собствената си партия. И тук има срамно мълчание от едни зависими хора…

#181 · speech

Костадин Костадинов

Приключвам, госпожо Председател. Ето защо тези комисии наистина са много важни, защото те дават възможност в една превзета държава, каквато е нашата държава, тук на това място, където все пак има и свободни народни представители, със свободна съвест и със свободна воля, все пак да покажем на българските граждани, че има престъпници, без значение дали са нотариуси, фараони или други такива митични създания, които в крайна сметка не трябва да остават над закона. А вече дали прокуратурата ще си върши работата… Аз неслучайно го казах миналата седмица – ако зависеше от мен, първият, който щеше да е арестуван, щеше да е главният прокурор, заедно с цялата му престъпна шайка. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#182 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Костадинов! Заповядайте за лично обяснение, господин Божанков, след което ще дам на Вас думата за процедура, господин Георгиев. (Реплика от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков, моля Ви, не нагнетявайте напрежението в залата.

#183 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Това, което направи лидерът на проруската ВЪЗРАЖДАНЕ… (Шум и реплики от ВЪЗРЖДАНЕ.)

#185 · speech

Явор Божанков

…беше изключително долно. То говори само по себе си за човека, за това какъв е той. Има едни граници, които не трябва и не бива да бъдат преминавани. Това е една от тях. Но взех лично обяснение за друго… (Реплики от народните представители Костадин Костадинов и Цончо Ганев.)

#186 · speech

Явор Божанков

…Използвам тази процедура, за да поднеса извинение, защото в свое изказване казах, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е бил член на БКП и Йорданка Фандъкова също. Второто не е вярно. Затова поднасям своите извинения към Вас. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#188 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, в Овалното фоайе, входът откъм „Дондуков“, се организира фотоизложба… Моля за тишина от залата. …организира се фотоизложба, която да покаже трагедията в община Болярово, област Ямбол. Става въпрос за редица къщи, които са изгорели в селата Воден, Крайново и Горска поляна. Аз призовавам народните представители да отидем на изложбата и най-малкото да покажете съпричастност към съдбите на хората, които са пострадали, които са пострадали и в резултат на това, че държавността не е достатъчно добра, не е достатъчно силна, не е достатъчно организирана, не са взети мерки така, както би трябвало. От името на групата на ВЪЗРАЖДАНЕ искам почивка, за да може ние да отидем на изложбата, да се срещнем с хората и да видим наистина за какво става въпрос, макар че ние от нашата парламентарна група сме пределно запознати, но нека и другите групи да отидат на изложбата и да се запознаят с тази трагедия. Моля за почивка от името на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ. В Овалното фоайе, входът откъм „Дондуков“. Заповядайте на изложбата. Благодаря.

#189 · speech

Председател Росица Кирова

Разбрах процедурата Ви, господин Георгиев. Половин час почивка от името на парламентарна група. (След почивката.)

#190 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, подновявам заседанието. За следващо изказване има думата господин Георг Георгиев, заповядайте.

#191 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз нямах план да се изказвам, но тъй като видях, че жарките лъчи на тосканското слънце не са подминали и тази зала, искам да разгледаме няколко аспекта от това, което стои в основата на така предложената временна комисия. Първият аспект е свързан с легитимността. Вече стана дума, но забележете, колеги, вносителите на това предложение, воглаве с основния такъв, не са свързани със Смолян. И знаете ли защо нито един от вносителите не представлява област Смолян? Ами защото тяхната политическа сила не излъчи мандат от там. Политическа сила „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Смолян се сгромоляса и техният мандат не се реализира, така че нито един от предложилите тази анкетна комисия де факто не съм сигурен дали знае къде се намира Доспат. Обаче, от другата страна, над тези хора стои един кмет, който, както вече стана ясно, бива избиран три мандата подред с процент, който дори не го доближава до балотаж. Той многократно надхвърля в измерени стойности доверие, което го класира още на първи тур, с 65 – 70% от неговите съграждани, които го изпращат като градоначалник на Доспат. Двата полюса. Вторият проблем обаче, колеги, той е свързан явно с идентичността. Идентичност, която напоследък е доста латентно понятие и всеки може да се определя или да възприема себе си за какъвто пожелае, но аз определено имам двоумение, когато народен представител се бърка с общински съветник. Да, тук имаше колеги, които се чудеха дали да бъдат общински съветници, или депутати, техните избиратели обаче ясно им казаха, че няма да бъдат нито едно от двете – вече не са и депутати. Но, уважаеми колеги, проблематиката, която разглеждаме в момента, е от компетентността на Общинския съвет в Доспат или от тази на други органи, които могат да се занимават с тези проверки. Ако искате да бъдете общински съветници в Доспат със съмнителен успех, след три години може да се кандидатирате, да си установите там адрес, да си установите уседналост, да отидете да се кандидатирате, да не Ви изберат и да мирясате. Но да занимаваме цялата пленарна зала с Вашите щения за отмъщение, някак си не ми се струва много редно. Да бъдем наричани терористи, насилници, принуждаващи от хората, които са корабът майка на лицето на българския политически терор Бойко Рашков, ми е, меко казано, лицемерно, така че в този смисъл на мен ми се струва, че тази анкетна комисия с нищо не се различава от един политически репресивен орган, за който стана дума малко по-рано днес, с който плавно преминаваме към третата проблематика, която аз ще разгледам. Тя е именно за двойните стандарти. Вече колегите се изказаха по темата за това какви евентуални, казвам евентуални, защото аз не използвам трибуната, за да раздавам присъди, но нарушения са правили градоначалници и хора, свързани с местната власт – излъчени с мандатите на ПП-ДБ. Но ако ще играем по този начин, то тогава ние имаме 265 общини в тази държава – 266 даже, ако не бъркам, да направим по една анкетна комисия за всяка от тях, но да започнем с вече отстранени от съда кметове – например на районите „Оборище“, „Илинден“, сещате ли се – „Искър“, да отидем към Варна, да минем през Пазарджик евентуално и да стигнем тогава, господин Георгиев, до София, където очевидно също има някои двоумения за легитимността или по-скоро начина, по който са спечелили изборите в Столична община. Дори не коментирам действията на така нареченото ръководство в момента на София. Така изброените три проблема: първо, нито един от Вас да няма нищо общо със Смолян, просто защото избирателите на Смолянска област са казали, че не искат Вие да ги представлявате. Да се противопоставяте на човек с 65% доверие!? Вторият, свързан с това, че Вие нямате никакво понятие за начина, по който функционират институциите, и бъркате работата на Народното събрание с всякакви други органи, които биха могли в тази ситуация да бъдат по-компетентни от нас или една евентуална комисия, която сигурно заради петте процента се надявате да оглавите, не съм сигурен дали и това не е някакъв стимул. И стигнем до третия, където имате много повече отговори да давате, отколкото въпроси да задавате. Ще направим компилацията от онова, което стои в основата на този цирк, който тук разигравате. Така че аз много моля, независимо от флоралните мотиви във Вашите имена, градските красиви италиански легенди, тосканските истории и всичко онова, което цикламеният цвят може да разкрие пред очите на залата, да не се впускаме в излишни и несвойствени за Народното събрание дейности, а да се занимаем по същество с онова, което наистина би направило разликата между това да бъдем просто едни с едноцифрен процент доверие хора – доста далеч от 65% на кмета на Доспат. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#192 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желание за реплики към изказването на господин Георгиев? Госпожо Катинчарова, заповядайте имате думата.

#193 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

Нечленуваща в ПГ

Благодаря Ви. Господин Георгиев, от Вашето изказване разбрах, че венецът на живота на един човек е да бъде избран дали в местна власт, дали в парламент, или някъде другаде – това за Вас е някак си основна ценност, само че Вие, пак се връщам на избирателното прилагане на критериите, слагате някак си на пиедестал факта, че човекът бил получил 70% и бил далече от балотаж. Вие чували ли сте за феодален вот? Чували ли сте за купен вот? (Реплики от парламентарната група на ГЕРБ-СДС: „Не“!) Не? Вярно ли? Ами тя нашата държава също върви по правилата, само че от 30 години сме надолу. Колкото до двойните стандарти, нека да Ви дам един пресен пример с представител на ГЕРБ от вчера – за двойните стандарти, за формалното спазване на закона, но всъщност за един саботаж. На вчерашното заседание на Енергийната комисия господин Делян Добрев маскира като услуга лично към мен да представи моето или по-точно нашето проектно решение за възобновяването за откриване на процедурата на решението – да поговорим за това можем ли да изградим „Белене“ пак дали с Украйна, без Украйна. Казваме с Украйна, защото в момента преговаряме с нея, но може и да не е с нея, може да е с всеки друг – въпрос на договаряне. Това проектно решение, дами и господа, е внесено по каналния ред абсолютно нормално. В дневния ред на Енергийната комисия влезе предходното и следващото решение. Нашето някак си отпадна. И дори да е спазена процедурата, това е саботаж, защото гласуването и разискването на две решения могат да направят разглеждането на нашето проектно решение абсолютно безпредметно. Всички Вие в тази зала избягвате мината „Белене“ – много Ви е страх да не стъпите на нея, само че днес…

#195 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

… в днешната геополитическа ситуация, в момента, в който България гори, и се палят, и се палят гори и стърнища, за да се освобождават места за соларни паркове, този въпрос става неизбежен.

#197 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

Приключвам, благодаря Ви. Неизбежно е всеки един от Вас да покаже дали наистина се интересува от енергийната сигурност на България или не. За двойните стандарти мисля да Ви кажа още нещо. Ние не разследваме ОПГ-та. ОПГ-то е тук в парламента. Благодаря Ви.

#198 · speech

Председател Росица Кирова

Госпожо Катинчарова, само ще напомня, че репликата трябва да е свързана с темата на Проекта за решение и с изказването на преждеговорившия. Има ли други желаещи за реплики? Не виждам. Имате думата за дуплика, господин Георгиев, след което ще дам на Вас думата, господин Иванов, за процедура.

#199 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо, едно-единствено нещо е вярно в наименованието „Исторически парк“ и то е, че наистина е исторически, защото вече е в историята, но Вие да ни говорите за регистрации, за купен, за корпоративен вот, извинявайте, но колкото регистрации на хора, които никой никога не ги беше не виждал, ами чувал, толкова сигурно не е имало в цялата история на иначе обвинявания в нелегитимност парламент. Така че моля Ви принадлежете на историята – просто останете в нея.

#201 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, моля да подложите на гласуване следната процедура, а именно удължаване на работното време на днешното пленарно заседание до изчерпването и гласуването на Законопроекта за допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия.

#202 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Иванов. Не виждам обратно предложение. Подлагам на гласуване направената процедура. Гласували 185 народни представители: за 112, против 41, въздържали се 32. Предложението е прието. Поискано е прегласуване. Гласували 184 народни представители: за 97, против 41, въздържали се 46. Предложението не е прието. Колеги, има ли други желаещи за изказвания по точката от дневния ред? Заповядайте, господин Методиев.

#203 · speech

Калоян Методиев

Нечленуващ в ПГ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Доста неща се казаха по темата в бурния дебат, който приключи в коридорите още по-бурно. Ще ми се да кажа четири неща по темата. Първо, местният феодализъм е проблем и бич за българското общество не от вчера. И тук става въпрос за модела Галиче. Така че е редно парламентът като най-висшия орган в тази държава да се занимава и с подобни въпроси. Тия модели трябва да бъдат бичувани от наша страна, трябва да бъдат разкривани и по най-безпощадния начин трябва да освобождаваме цели зони в страната, които са завладени от подобен феодализъм. Второ, тук някои от преждеговорившите говореха, че временните комисии нямат значение, че не се разкривали никакви неща, че било пиар – да, така е, има и такива. Но Комисията „Боташ“ – пак го казвам от тази трибуна, в предишния парламент сте го подписали представители на всички парламентарни групи, брилянтна работа, стегнато, подредено, с изводи, логически построено и с доклад в прокуратурата. Последващ въпрос е какво ще свърши прокуратурата. Но Народното събрание в този случай показа, че може да е полезно, да си заслужи заплатите и да излезе с ясна физиономия пред гражданите, когато дойде време за избори. Трето, „фармакон“ е гръцка дума. С нея древните гърци са наричали и лекарството, и отровата. Имали са една-единствена дума за лекарство и за отрова. В университета обикновено го казвам на студентите. Защо? Защото всичко е до дозата. Като казвам, че трябва да има временни комисии, не казвам, че трябва да прекаляваме – за щяло и нещяло да се правят подобни комисии. Някой каза: за 5%, друг, защото иска да си решава предизборни въпроси, трети, защото му хрумнало за избирателния район. Така че е хубаво да спазваме и мярката по отношение на временните комисии. И последно, ще подкрепя Временната комисия за Доспат заради т. 1 и 2. Трябва да сложим край на местния феодализъм, а първата стъпка е, като го изобличим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от нечленуващи в ПГ народни представители.)

#204 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Методиев? Не виждам. Други желаещи за изказвания? Не виждам. Прекратявам разискванията. Ще подложа на гласуване Проекта за решение, така както беше прочетен от госпожа Ангова. Режим на гласуване, моля. Гласували 176 народни представители: за 112, против 62, въздържали се 2. Предложението е прието. Господин Иванов, заповядайте да обосновете искането си за прегласуване.

#205 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, имаше колеги, които не успяха да гласуват. Затова молбата ми е да прегласуваме Решението и във връзка с него – проверка на кворума.

#208 · speech

Председател Росица Кирова

Заповядайте за процедура по начина на водене, след като приключим с проверката на кворума, господин Петров. Господин Иванов, има кворум. Сега ще подложа на прегласуване Проекта за решение, след което ще Ви дам думата за процедура, господин Петров. Режим на прегласуване, колеги. Гласували 181 народни представители: за 116, против 63, въздържали се 2. Предложението е прието. Колеги, ще Ви помоля съгласно т. 2 от приетото решение парламентарните групи да предложите членове на Комисията. Преди това процедура – господин Петров, имате думата.

#209 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Процедурата ми е по начина на водене, госпожо Председател. Не мога да не насоча вниманието на народните представители от залата и на българската общественост, че по някое време, за втори пореден ден се случва това, най-често Вие искате проверка на кворума, която поне по мои лични наблюдения изглежда неоснователна. Но защо го правите? Правите го, защото при първоначалната регистрация от една минута, която е в 9,00 ч. сутринта, се определя минимален брой гласове „за“, за да мине определен закон. В случая това ще бъдат законите, които ние ще разглеждаме днес до края на заседанието, така беше и вчера. Ако вземем за пример тазсутрешния кворум, той беше 99 гласа. Какво направихте Вие преди малко? Без никаква причина поискахте отново проверка на кворума, но не изчакахте една минута и така минималният брой гласове „за“ вече, както е видно на таблото, стана 78. Защо го правите? Защото се оказва, че това евро-атлантическо мнозинство рязко оредя – вече не е с цялата група на ДПС, тъй като тя се разпадна, и понякога то не може да приеме законопроектите, за които сте се разбрали Вие, ПП-ДБ и една част от ДПС – на Пеевски. Именно затова, тъй като не Ви достигат гласове „за“, Вие го правите това нещо – искате по някое време, към средата на пленарния ден, проверка на кворума, за да осигурите, че Вашите законопроекти ще бъдат приети с по-малко минимални гласове „за“. Именно заради това Ви моля да не го правите, тъй като ние, на първо място, не сме слепи, и на второ място, не би трябвало да работи парламентът и да разчита просто, че останалата част от залата все още не сме консолидирани. Но Ви уверявам, че ако тази Ваша процедура продължава, ние ще станем консолидирани и тогава няма да може да ги правите тези работи просто. Вземете си бележка, госпожо Председател.

#210 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Петров. Понеже е процедура по начина на водене съгласно Правилника, в чието написване, предполагам, Вие имахте участие като парламентарна група, както всички останали парламентарни групи, първо имам правото да Ви отговоря. Затова ще се възползвам от това си право. Явно не сте следили внимателно процеса в залата – беше поискана проверка на кворума от името на парламентарна група. Съгласно разписан член в Правилника аз съм длъжна да поискам проверка на кворума, когато такава се иска от парламентарна група! Също така във връзка…

#212 · speech

Председател Росица Кирова

Няма ограничение във времето при проверка на кворума и няма минимално време при проверка на кворума! След като има кворум от 121 народни представители, може да бъде обявено, че такъв има. Това – по отношение на днешната процедура. По отношение на процедурата във вчерашния ден, господин Петров – много често в залата не присъстват народните представители и не само че дискусията се води пред празна зала, но се налага да се правят гласувания, за които няма достатъчно народно представителство. Това е причината, поради която в Правилника председателят на Народното събрание – този, който води заседанието, има правото да поиска проверка на кворума. Винаги съм проявявала уважение към всички парламентарни групи, включително и към Вашата, но в случая Вие злоупотребихте с процедура и ще Ви помоля – следете какво се случва в залата, преди да вземате процедура или да изявявате желание за изказване. Парламентарните групи, моля да посочите членовете за съответната комисия. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС – госпожо Петкова, заповядайте.

#213 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме Красимир Събев и Младен Шишков.

#214 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря. Парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте.

#215 · speech

Вяра Тодева

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за членове на Комисията предлагам Венеция Ангова и Венко Сабрутев, като за председател – Венко Сабрутев. (Оживление, възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#217 · speech

Славчо Крумов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ предлагам за членове на Комисията Емил Янков и Ангел Георгиев. Благодаря.

#218 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря. От парламентарната група „Движение за права и свободи“ кой ще предложи състав? Заповядайте, госпожо Гюркаш.

#219 · speech

Елван Гюркаш

ДПС

Уважаема госпожо Председател, от парламентарната група „Движение за права и свободи“ за членове на Комисията предлагаме госпожа Искра Михайлова и господин Халил Летифов.

#220 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Гюркаш. Следващото предложение е от парламентарната група „БСП за България“.

#221 · speech

Красимир Йорданов

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! От парламентарната група „БСП за България“ предлагаме за членове на Временната комисия господата Деян Дечев и Иван Петков.

#222 · speech

Председател Росица Кирова

Продължаваме с предложенията. Господин Йорданов – предложение от парламентарната група „Има Такъв Народ“. Господин Балабанов, заповядайте Вие, защото вдигнахте ръка.

#223 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група „Има Такъв Народ“ за членове на Комисията предлагам Драгомир Петров и Александър Вълчев, като господин Вълчев го предлагаме и за председател на Комисията. Благодаря.

#227 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател! Извинявам се, колеги, че ще взема думата отново. От ГЕРБ-СДС предлагаме за председател на Комисията господин Красимир Събев.

#228 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за предложението, госпожо Петкова. Господин Георгиев, Вие желаете ли процедура? (Шум и реплики.) Георги Георгиев, желаете ли процедура? Заповядайте. Преди малко изразихте желание, затова.

#229 · speech

Георги Валентинов Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, нямах никакво намерение да взимам думата повече днес. Искам да обърна внимание обаче на българските граждани какво се случи в залата. Вместо парламентът да гледа законопроектите, които са важни – Кодекс за социално осигуряване, промените в Закона за счетоводството, в областта на енергетиката (реплики: „За Нотариуса!“), се взе решение за какво – да не работим след 14,00 ч.?! И това решение кой го взе – обръщам внимание – ПП и ДБ, заедно с ВЪЗРАЖДАНЕ…

#231 · speech

Георги Валентинов Георгиев

…заедно с ИТН, заедно с ДПС на Пеевски. (Шум и реплики.) Това ново мнозинство се случи тук. Отлагате законопроектите, временни комисии – давайте сега да правим още временни комисии, изброих Ви редица нарушения, Вие казахте, че са разумни, и да се разпускаме! Ние законопроекти очевидно няма да гласуваме. Така че по начина на водене – безобразно е това, което се случва! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#232 · speech

Председател Росица Кирова

Госпожо Бориславова, и Вие ли по начина на водене? Заповядайте, имате думата за процедура. (Шум и реплики.)

#233 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Госпожо Председателстваща, процедурата ми е към Вас – да обърнете внимание на колегата Георгиев, който явно е нов в Народното събрание и не знае, че някои законопроекти, първо, трябва да минат, тоест всички, първо, трябва да минат в залата, след което да се включат в дневния ред. И ако ние наистина искаме това Народно събрание да работи за дневния ред на българите… (Шум и реплики.) Ще Ви изчакам да се успокоите! Ако наистина искаме това Народно събрание да работи за дневния ред на българите, защо председателят на Правната комисия от парламентарната група на ГЕРБ не е свикал Правната комисия тази седмица? Защо не е насрочено заседание, на което да се гледат Законът за личния фалит и Законът за сигналоподателите?

#234 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Ти ще кажеш за какво да свикаме Народното събрание!

#235 · speech

Лена Бориславова

Ако наистина ще си говорим за това как трябва да работи това Народно събрание, да поставим истински ценните неща на фокус! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#237 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви. Господин Георгиев и госпожо Бориславова, дневният ред на Народното събрание се гласува от народните представители в началото на всяка седмица, включването на допълнителни точки става също с гласуване от залата. Що се отнася до комисиите, председателите на комисиите трябва да определят реда и начина, по който гледат законопроектите. Наистина не мога да отговарям за това нещо, но ще призова народните представители да гласуваме поименния състав на Комисията, която току-що избрахме. Режим на гласуване, моля, за състава на Комисията. (Шум и реплики.) Защото той е безспорен. Гласували 186 народни представители: за 179, против 4, въздържали се 3. Предложението за състав на Комисията е прието. Имаме три номинации за председател на Комисията – на господин Александър Вълчев, на Венко Сабрутев и на Красимир Събев. По азбучен ред или по парламентарни групи – как ще гласуваме? (Шум и реплики.) Започваме по парламентарни групи с предложенията. Първо, предложението за председател на Комисията за господин Събев. Гласували 178 народни представители: за 64, против 90, въздържали се 24. Предложението не е прието.

#239 · speech

Председател Росица Кирова

Прегласуване по искане на госпожа Петкова. Двамата кандидати, събрали най-много гласове, ще се състезават помежду си, ако има такива с равен брой. Гласували 175 народни представители: за 68, против 87, въздържали се 20. Предложението не е прието. И вече е прегласувано, колеги. Подлагам на гласуване номинацията на господин Венко Сабрутев. (Шум и реплики.) Ако обичате! Гласуваме номинацията на господин Венко Сабрутев, номинацията на господин Събев беше прегласувана. (Шум и реплики.) Гласували 186 народни представители: за 44, против 126, въздържали се 16. Предложението не е прието. (Шум и реплики.) Чухме ли прегласуване? Прегласуване, колеги. Прегласуваме предложението за председател за господин Венко Сабрутев. Гласували 186 народни представители: за 41, против 124, въздържали се 21. Предложението не е прието. Преминаваме към гласуване на кандидатурата на господин Александър Вълчев за председател на Комисията. Гласували 185 народни представители: за 73, против 27, въздържали се 85. Предложението не е прието.

#242 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Колеги, за пет гласа става дума. Обръщам се към вносителите на Комисията – ако не искате да я блокираме и председателката, която и да е тя, изпълняваща временно, постоянно или всякакво, да решава кой кога да свиква Комисията и кой да я ръководи, дайте да изберем за председател господин Александър Вълчев. (Шум и реплики.)

#244 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Само ВЕЛИЧИЕ са по-прости от Вас, ей! Само ВЕЛИЧИЕ са по-прости от Вас! (Шум, реплики, смях.) Само ВЕЛИЧИЕ са по-прости от Вас, няма по-прости! (Шум, реплики, смях.) Гласували 189 народни представители: за 112, против 36, въздържали се 41. (Възгласи: „Еее!“, ръкопляскания.) Предложението е прието. Председател на Комисията ще бъде господин Александър Вълчев. И с това точка трета от днешната програма е изчерпана. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО. Вносител е Министерският съвет от 4 юли 2024 г. Има внесен Доклад на Комисията по бюджет и финанси. Няма други доклади. Заповядайте, господин Байрам, да ни запознаете с Доклада.

#245 · speech

Докладчик Байрам Байрам

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Заместник министър-председател и министър на финансите, уважаеми дами и господа народни представители! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, № 50-402-01-5, внесен от Министерския съвет на 4 юли 2024 г. На извънредно заседание, проведено на 30 юли 2024 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха от Министерството на финансите: Людмила Петкова – служебен заместник министър-председател и служебен министър на финансите, Ирена Христова – директор на дирекция „Данъчна политика“, Илия Илиев – председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), професор Огнян Симеонов – председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО), и представителите на КРИБ, АИКБ, КТ „Подкрепа“ и КНСБ. В своето изложение госпожа Петкова посочи, че Законопроектът е изготвен във връзка със задължение за въвеждане в националното законодателство на две европейски директиви –Директива (ЕС) 2022/2464 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 537/2014, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Директива 2013/34/ЕС (Директива (ЕС) 2022/2464) по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и Делегирана директива (ЕС) 2023/2775 на Комисията от 17 октомври 2023 г. за изменение на Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия и за групите (Делегирана директива (ЕС) 2023/2775). В този смисъл са направени следните предложения за промени: Въвеждане на задължение за включване в Доклада за дейността на предприятията на ясно разграничим раздел с информация за въпросите по устойчивостта – отчет за устойчивостта. Корпоративната устойчивост следва да обхване както анализ на имуществено-финансовите показатели на дейността на предприятията, така и анализ на социално-икономическото въздействие като резултат от тази дейност. Отчетът за устойчивостта ще се изготвя от големите предприятия и от малките и средните предприятия, с изключение на микропредприятията, чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава – членка на Европейския съюз, предприятия от обществен интерес, както и от предприятията майки на големи групи предприятия. Задължението е и за дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава – да публикуват отчет за устойчивостта на предприятието от трета държава при определени условия. Въвеждане на задължения за оповестяване на информацията в отчета за устойчивостта в съответствие с изискванията на европейските стандарти за отчитане на устойчивостта, които се приемат от Европейската комисия чрез делегирани актове. Задължението за изготвяне на доклад за дейността, съдържащ отчет за устойчивостта, е предвидено да влезе в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към 31 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към 31 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души. Задължението за изготвяне и публикуване на доклада за останалите предприятия в обхвата на Директива (ЕС) 2022/2464 възниква поетапно в следващите отчетни години – до 2028 година. Въвеждане на изискване отчетите за устойчивостта да бъдат проверявани от така наречени доставчици на услуги за изразяването на сигурност. Въвеждане на разпоредбите на Делегирана директива (ЕС) 2023/2775 в националното законодателство, с оглед на което са променени размерите на показателите за балансова стойност на активите и нетните приходи от продажби за определяне на категориите предприятия и групи предприятия. Причината за тази промяна е продиктувана от значителните инфлационни процеси през 2021 г. и 2022 г. и отчетения ръст на инфлацията за периода 2013 – 2023 г. Предвид инфлацията размерът на финансовите показатели е преценено да бъде изменен с 25 %. Ето защо със Законопроекта се определят нови, по-високи стойности на показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им. Тези промени ще доведат до съществено намаляване на административната тежест за приблизително 3700 предприятия, които ще сменят категорията си от малки на микропредприятия и 350 средни предприятия, които ще сменят категорията си на малки предприятия, като голяма част от тях ще се възползват от облекчена форма за финансова отчетност. В писменото си становище представителите на Българската стопанска камара изразяват подкрепата си за Законопроекта, но считат, че административнонаказателните санкции следва да бъдат преосмислени. Асоциацията на индустриалния капитал в България предлага промяна в критериите за задължителния независим финансов одит на малките и микропредприятията – с оглед създаването на благоприятна среда за икономическата им активност. Институтът на дипломираните експерт-счетоводители застава зад разбирането, че следва да се възприеме балансиран подход при разрешаване на проблемите, основан на задълбочено аргументиране. В обсъждането взеха участие народните представители Петър Кънев, Асен Василев, Александър Иванов, Димо Дренчев, Цончо Ганев и Елван Гюркаш. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 10 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, № 50-402-01-5, внесен от Министерския съвет на 4 юли 2024 година.“ Благодаря Ви.

#246 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за Доклада, господин Байрам. Становище на вносител ще чуем ли, госпожо Петкова? Не. Благодаря. Колеги, откривам разискванията по Законопроекта. Има ли желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Дренчев.

#247 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, госпожо Вицепремиер и финансов министър, дами и господа народни представители! Промените, които ни се предлагат сега да приемем в Закона за счетоводството, както и в следващия закон, който ще гледаме – за независимия финансов одит, са свързани с транспонирането в България на две европейски директиви. Целта и на двете е сходна и затова ще направя едно общо изказване и по двата законопроекта. Едната директива 2775 е свързана с показателите за размерите на стойността на активите и оборотите при микро-, малките, средните и големите предприятия. Тя е съвсем логична, доколкото предвиждат тези показатели да се повишат с 25% във връзка със скока на инфлацията през последните няколко години. Повишаването на тези показатели генерално ще намали административната тежест върху малко повече от 4000 български предприятия, за които ще отпадне задължението да подават най-различни отчети и декларации и да бъдат одитирани съвсем ненужно. Втората директива обаче, която се въвежда в българското законодателство, е свързана с ноторно известната вече и провалила се напълно зелена сделка. Това е една еманация на това, което ме прави лично мен, както и милиони други европейци като мен, напълно евроскептични. Директива 2464 въвежда изисквания, свързани с кризата на устойчивостта. Аз разбрах едва тази седмица и то от тази директива, че ние в момента преминаваме през криза на устойчивостта. Наред с ковид криза, бежанска криза, криза в Близкия Изток, криза, породена от войните в бившия СССР, оказва се, че имаме и криза с устойчивостта, но Брюксел се бори с нея и съответно издава директиви. Какви нови задължения се предвиждат за българските предприемачи? Изисква се предприятията освен финансова информация, да изготвят отчети и да докладват информация, свързана с устойчивостта. От фирмите ще се изисква да изготвят планове и да докладват ежегодно за това как спомагат за намаляване на глобалните температури с градус и половина според плановете на Парижкото споразумение, да изготвят и да докладват планове, свързани с правата на човека, тоест броя на жените, броя на бежанците, броя на трансджендърите в управленските органи на съответните компании, планове за социална устойчивост, климатична устойчивост, мерките за понижаване на емисиите на парникови газове, капацитета на ръководството, какви компетенции, какви обучения са преминали органите на управление във връзка със социалната и климатичната устойчивост на предприятията. Изготвянето на тези планове и отчитането им ще бъде изисквано не само от големи химически заводи или от електроцентрали и топлоцентрали примерно, но и от малки фирми, които са публични с примерно един-единствен офис и с персонал от десет човека. За тези нищо незначещи заклинания на брюкселски новоговор се крие едно-единствено нещо и то е свързано с решения, които вече са отдавна взети. Става въпрос за това предприятията, които не са политкоректни, не декларират, че ще спазват зелени, бежански или джендър политики, да загубят достъп до банково кредитиране, достъп до еврофондовете и да не могат да получават поръчки от големи корпорации, които пък съответно следват стриктно тези политики. Точно заради един такъв тип политкоректно законодателство Европа изостава икономически спрямо глобалните си конкуренти от САЩ, от Китай или страните от БРИКС. Европа губи капитали, Европа не създава съвременни технологии. В самата България в момента имаме седемнадесети пореден месец спад на промишленото производство и мисля, че точно тия директиви са последното нужно нещо, от което има нужда нашата индустрия. Много е вероятно, ако вървим по този път в следващите години, Брюксел да ни пуснат и изискване да назначаваме в предприятията политически секретар по климата и устойчивостта, както вече така ни пуснаха препоръки да имаме във фирмите с над 50 човека персонал назначен щатен доносник. ВЪЗРАЖДАНЕ категорично не можем да подкрепим такива неща и ще гласуваме против. Благодаря.

#248 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Дренчев? Не виждам. За реплика ли, колега? Заповядайте. Да, сега реплика, нали?

#249 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дренчев, Вие много добре описахте какво точно включват тези два законопроекта – Закона за счетоводството и Закона за независимия финансов одит, и защо всъщност гласувахме за прекратяването на заседанието в рамките на предвиденото работно време, и гласувахме против удължаването на работното време на това заседание, защото се разглеждат два абсолютно вредни за нашата икономика и за нашите фирми законопроекти. Това, което обаче не включихте във Вашето изложение, и то стана въпрос по време на Комисията по бюджет и финанси, е, че отново сме пò католици от папата и под претекст, че се транспонират европейски директиви, всъщност нормативните и законовите тежести, които се прилагат в нашето законодателство, са в пъти, мисля, че ставаше въпрос за 4 – 5 пъти по-високи от тези, които всъщност изискват въпросните директиви, които Вие изчетохте. По този начин отново наистина поставяме нашите предприятия в една силно неконкурентна среда спрямо техните западни партньори.

#251 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Тодоров, прав сте наистина – във въпросния ЗИД освен това, което директивите изискват от България да вкара в законодателството си, имаме отново някакви добавки, свързани с праговете за одитиране на фирмите, както са отбелязали в своите становища, и заинтересованите страни отново са се натегнали твърде много. Праговете в България са, мисля, че два и половина милиона станаха минималните, което поставя българските предприятия в едно много неконкурентно положение спрямо съседните ни страни, доколкото в една съседна Сърбия например този праг е 8,8 милиона, в Гърция и Словения са по 8 милиона, в Румъния е 7 милиона, в Хърватия – 4 милиона. Да не говорим за Германия, където това е 12 милиона, тоест повече от четири пъти по-високо. Подсказаха колеги, които са с по-дълъг парламентарен опит, че всъщност, доколкото министър-председателят ни е одитор, може би това е свързано с някакво желание да се угоди на одиторите, доколкото ще им се даде нов пазар. Аз самият не мога да заема страна в този спор, но наистина малко пренатягаме, и то в лоша посока, изискванията към нашия бизнес.

#252 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли други желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Шопов.

#253 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще направя своето изказване във връзка със Закона за счетоводството и Закона за независимия финансов одит, защото двата законопроекта са абсолютно свързани, а вторият законопроект е и следващата точка в дневния ред. Накратко – задължават се големите фирми, но и малките, и средните предприятия от обществен интерес, тоест тези, чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава – членка на Европейския съюз, когато изготвят своя ежегоден доклад за дейността, да включват в него отчет за устойчивостта. Отчетът за устойчивостта трябва да включва плановете на предприятието, включително действия за изпълнението им и свързани финансови и инвестиционни планове, така че да се гарантира, че бизнес моделът и стратегията му са съвместими с прехода към устойчива икономика и с ограничаването на глобалното затопляне до един градус и половина по Целзий в съответствие с Парижкото споразумение. Според Европейската комисия глобалното затопляне е причинено от изгарянето на въглища, петрол и газ, употребата на азотни торове и отглеждането на добитък. Явно трябва да убием всичкия добитък и да ядем буби и фалшиво месо. Описание на напредъка, постигнат от предприятието по отношение на постигането на тези цели, както и декларация дали целите на предприятието, свързани с екологични фактори, се основават на убедителни научни доказателства, тоест трябва да се наеме служител, който да знае как да проучва научна литература и да пише доклада на базата на нея. Също така аз не мога да разбера как един одитор, който е минал през един осеммесечен курс, ще може да прецени кои данни са убедителни научни доказателства и кои не са. В самия отчет трябва да се добави и описание на ролите на управители на надзорните органи във връзка с въпросите по устойчивостта, както на техните експертни познания и уменията им във връзка с изпълнението на тази роля или на достъпа им до такива експертни познания и умения. Тоест ще се наемат едни експертни зелени НПО-та, ще се отвори работа за тях за сметка на фирмите. Ще се ангажира времето на управителите на тези фирми да се занимават със зелени политики. Следващо – извършване от предприятието на комплексна проверка във връзка с въпросите по устойчивостта. Кой в едно предприятие ще извърши такава комплексна проверка? Ще се наеме ли специален служител, който само се занимава с такива комплексни проверки, защото една такава комплексна проверка означава да се провери всеки един работен процес в тази фирма? Равно третиране и равни възможности за всички, включително равенство между половете. Това също трябва да бъде включено в този отчет. Този законопроект има една привидна цел – да задължат фирмите да въздействат върху ограничаването на така нареченото световно глобално затопляне. Не разбирам защо изобщо се занимаваме с тази абсолютно вредна зелена политика, защото тя въобще не въздейства върху ограничаването на така нареченото световно затопляне. Тази цел, която се поставя в Закона, е безсмислена, вятърничава. Първо, во веки веков температурата на земното кълбо се променя на цикли. Ако в този миг в историята има затопляне, то е вследствие на нормални, естествени природни явления. Второ, въобще не е вярно, че хората можем да влияем на този процес, като спрем да произвеждаме въглероден двуокис или други парникови газове, тъй като температурата на земното кълбо се влияе много повече от аномалиите на слънцето, изригването на вулкани и водната пара, идваща от океаните, и други природни явления. И трето, тази политика е създадена да товари допълнително бизнеса, най-вече малките и средните предприятия, да скопява развиващи се икономики, и в никакъв случай ние не трябва да я провеждаме. Вместо българската държава да се фокусира върху осигуряването на евтини ресурси, суровини за българските предприятия, ние им налагаме допълнителни разходи – разходи, които тези фирми ще прехвърлят към крайните потребители, към всеки един български гражданин. Вместо българският бизнес да влага средства, време и енергия, за да създава иновативни продукти и услуги, които да бъдат по-конкурентоспособни на международните пазари, Вие нито им осигурявате по-добър достъп до повече пазари, но и ги товарите с безсмислени ангажименти и отчети. Благодаря.

#254 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики, колеги, към изказването на господин Шопов? Не виждам. Заповядайте, господин Гаджев, за процедура.

#255 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Искам да направя следната процедура, и тя е свързана с дневния ред. Евентуално ако не успеем да приключим с гласуването на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, то да бъде втора точка за утре. Съответно Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за независимия финансов одит да стане точка трета за утре, а Второто гласуване на Законопроекта за допълнение на Кодекса за социално осигуряване да стане точка четвърта за утрешния ден. Законодателната част на утрешното пленарно заседание да бъде удължена до изчерпване на т. 4 от предложения от мен дневен ред, а именно предложенията в Кодекса за социално осигуряване.

#256 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Гаджев. Да разбирам ли, че Вие предлагате, ако не приключим днес със Закона за счетоводството, той да стане втора точка от дневния ред; трета точка – Законът за изменение и допълнение на Закона за финансовия одит; и четвърта точка – Законопроектът за допълнение на Кодекса за социално осигуряване в утрешната програма?

#257 · speech

Христо Гаджев

встрани от микрофоните

И удължаване на законодателната част до изчерпването ѝ.

#258 · speech

Председател Росица Кирова

За утрешния ден не е предвидена законодателна част по принцип, така че ще трябва да предвидим. Благодаря. Колеги, не виждам обратно предложение. Подлагам на гласуване направеното предложение от господин Гаджев. Гласували 139 народни представители: за 106, против 30, въздържали се 3. Предложението на господин Гаджев е прието. (Реплика от народния представител Цончо Ганев: „Прегласуване.“) Прегласуване по искане на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ. Гласували 142 народни представители: за 106, против 29, въздържали се 7. Предложението е прието. Господин Тодоров, имате думата за реплика. (Реплика от народния представител Йордан Тодоров: „За изказване.“) Искате да го трансформирате в изказване. Заповядайте. Има ли други желаещи за реплики към изказването на господин Шопов? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Тодоров.

#259 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Аз няма да повтарям това, което моите съпартийци Климент Шопов и Димо Дренчев казаха. В Комисията по бюджет и финанси във вторник също бях. Имаше представители на бизнеса, които също имаха доста обструкции по двата законопроекта. Както стана ясно вече и беше казано, те вървят в пакет един с друг, тъй като транспонират две европейски директиви. Има към самите законопроекти становища, които са доста обширни и критикуват тези два законопроекта, но въпреки всичко, това, което ще стане след малко, е, че евро-атлантическото мнозинство тук, в залата, ще приеме тези два законопроекта под натиска на Европейската комисия. Не става ясно какви точно са причините. Какво означава, между другото, че се преследва някаква устойчивост в тези законопроекти, защото във всички текстове на двата законопроекта се говори само за устойчивост? Каква е тази устойчивост, която я нямаме в България, и как я постигаме, ако докладваме нефинансови данни, изобщо не става по никакъв начин ясно! Това, което става ясно обаче, е, че зад думата „устойчивост“ се крият квоти въглеродни емисии – квоти въглеродни емисии, които предприятията отделят в хода на своята дейност. И в случай че дадено предприятие отделя повече квоти въглеродни емисии, то ще се води по документи по-малко устойчиво, въпреки че чисто финансово може да е най-устойчивото предприятие в страната ни например. Под претекст, че тази устойчивост е необходима като данни на партньори, на клиенти на това предприятие, тези данни ще бъдат най-необходими за банките, които няма да имат право да кредитират едно такова предприятие, което се води неустойчиво. По този начин Европейската комисия много бързо, много ефективно и законно ще може да ограничава едно предприятие или да стимулира друго, като определя квоти въглеродни емисии, които може то да отделя в своята дейност. Иначе казано, ставаме свидетели на поредната законова тежест, която затвърждава зеления фашизъм, който се вихри в момента в Европейския съюз – нещо, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ по никакъв начин не можем да подкрепим. Тези два законопроекта ще се наредят на дългия списък вече, за съжаление, дълъг списък със законопроекти, които трябва да бъдат, и ние ще ги отменим тогава, когато под една или друга форма имаме мнозинство тук, в тази зала. От ВЪЗРАЖДАНЕ считаме, че българският бизнес трябва да бъде оставен най-после да работи, да се развива и да диша свободно. Да спре този рекет – дали директен, дали чрез някакви законови или нормативни тежести, който се упражнява върху него. Благодаря Ви.

#261 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Тодоров, репликата ми към Вас е напълно искрена и истинска. Вие не сте прав, защото гледате много едностранчиво на нещата. Тук не става въпрос само за зелена устойчивост, свързана със зелената сделка, но се изискват и доклади за социална устойчивост. Тоест тук не говорим само за квоти емисии. Тук говорим за жени в управлението, за бежанци в управлението, за инвалиди в управлението на тези компании. Много по-широко е от борба с климатичните промени. Тук говорим въобще за социален инженеринг, който ще бъде прокарван наистина по точно този начин – финансиране, което няма да имат предприятията, които подават тези доклади, банков достъп до европейски средства и съответно достъп до поръчки от по-големи клиенти, които са по-стриктни в изпълняването на тези критерии.

#262 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Дренчев. Има ли втора реплика? Не виждам желаещи. Ще направите ли дуплика, господин Тодоров?

#263 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дренчев, тоест не че не съм прав, просто не съм бил изчерпателен в това, което казах. Вие също не сте прав. Така го казахте, все едно сме против това жени да заемат ръководни позиции във фирми. Не съм съгласен с това, което казвате. Аз лично съм напълно съгласен, че трябва да има жени на всякакви управленски позиции. Не знам, между другото, защо трябва да водим разговор през трибуната на Народното събрание. Това е абсолютно безсмислено.

#264 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Тодоров. Други желаещи за изказвания? Не виждам, колеги. Имате думата, господин Сабрутев.

#265 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Тъй като сме накрая на дебата, ще бъда изключително кратък. От парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще подкрепим така предложения законопроект, като допълнително с цел намаляване на административната тежест върху микро-, малките и средните предприятия в България ще направим предложения между двете четения, с които да повишим чувствително праговете, така че да намалеят драстично компаниите, които подлежат на задължителен финансов одит. Това ще е глътка административно облекчение за тях, но и допълнително намаляване на финансовите разходи за одити. Благодаря.

#266 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Сабрутев. Реплики? Не виждам желаещи. Има ли желаещи за други изказвания? Не виждам. Колеги, прекратявам разискванията. Преминаваме към гласуване. Гласували 133 народни представители: за 93, против 31, въздържали се 9. Предложението е прието. С това е изчерпана и тази точка от дневния ред. Колеги, ще Ви направя съобщение за парламентарния контрол на 2 август 2024 г., петък. 1. Служебният министър-председател на Република България и служебен министър на външните работи Димитър Главчев ще отговори на пет въпроса от народните представители Димчо Димчев; Юлиана Матеева; Румен Христов; Никола Димитров и Рая Иванова; и Джевдет Чакъров, Джейхан Ибрямов, Ализан Яхова, Анджей Джандев, Ахмед Вранчев, Валентин Тончев, Димитър Николов, Едис Даудов, Ердуан Мехмед, Ешереф Ешереф, Ибраим Зайденов, Левент Мемиш, Марио Рангелов, Мехмед Салим, Мюмюн Мюмюн, Павлин Кръстев, Рамадан Аталай, Севим Али, Тимур Халилов, Фатме Рамадан, Хабибе Расим, Хайри Садъков, Хюсни Адем и Юсеин Вейселов и на едно питане от народния представител Ангел Георгиев. 2. Служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова ще отговори на един въпрос от народния представител Петър Петров. 3. Служебният министър на културата Найден Тодоров ще отговори на три въпроса от народните представители Маргарита Махаева; Росица Кирова; и Димитър Николов. 4. Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще отговори на 17 въпроса от народните представители Климент Шопов – три въпроса; Иван Иванов; Любен Иванов; Димо Дренчев; Звезделина Каравелова; Петър Петров – два въпроса; Надежда Йорданова; Атанас Атанасов; Виолета Кърпачева; Никола Димитров; Кръстьо Врачев – два въпроса; Константина Петрова; и Иван Ченчев и на едно питане от народните представители Кирил Петков, Андрей Цеков и Лена Бориславова. 5. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова ще отговори на 18 въпроса от народните представители Мая Димитрова; Иван Белчев – два въпроса; Димитър Гюрев – два въпроса; Александър Вълчев; Красен Кръстев и Мартин Харизанов; Петър Петров; Бранимир Балачев – два въпроса; Росица Кирова; Иван Иванов; Димчо Димчев; Хюсни Адем; Веселин Вешев и Коста Стоянов; Николай Нанков – два въпроса; и Димитър Николов и на три питания от народните представители Кирил Тодоров – две питания; и Ангел Янчев. 6. Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов ще отговори на един въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова. 7. Служебният министър на правосъдието Мария Павлова ще отговори на два въпроса от народните представители Юлиана Матеева; и Стоян Таслаков и на едно питане от народния представител Кръстьо Врачев. 8. Министърът на образованието и науката Галин Цоков ще отговори на четири въпроса от народните представители Петя Цанкова; Венеция Нецова-Ангова; Елисавета Белобрадова; и Йорданка Фандъкова. 9. Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров ще отговори на 11 въпроса от народните представители Георги Хрисимиров – четири въпроса; Петър Петров – два въпроса; Ангел Славчев – два въпроса; Димчо Димчев; и Иван Белчев – два въпроса. 10. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на пет въпроса от народните представители Корнелия Нинова; Ангел Славчев; Петър Петров; Рая Иванова; и Румен Христов. 11. Служебният министър на туризма Евтим Милошев ще отговори на 1 питане от народните представители Георги Иванов и Ангел Славчев. На основание чл. 93, ал. 3 и чл. 98, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: - служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов; - служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков. На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, поради отсъствие от страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Колеги, с това днешното заседание приключи. Обявявам заседанието за закрито. Приятен следобед! (Звъни.) (Закрито в 14,34 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Галя Василева Стоян Таслаков