Гласуване №2
Процедура от Рая Назярян за три нови точки
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РАЯ НАЗАРЯН: Добър ден! Моля за регистрация.
Регистрирани 194 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.)
Постъпило е писмо от министъра на вътрешните работи за отсъствие в периода 25 – 26 юли поради възникнали неотложни ангажименти, свързани с усложнената обстановка по границата – опасността от навлизане на пожари от гръцка страна на територията на Република България, което означава, че днес изслушването на министъра няма да може да бъде проведено.
Първа точка ще бъде изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Днес, колеги, на Председателския съвет беше обсъдено да бъдат включени още точки в седмичната програмата на Народното събрание, предвид на което на основание чл. 47, ал 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да се включат в програмата за работата на Народното събрание следните допълнителни точки:
1. Първо гласуване на Законопроекта за изменение на Кодекса на труда.
Вносител е Деница Сачева и група народни представители, като предлагам да стане точка втора за днешното заседание.
2. Първо гласуване на Законопроекта за допълнение на Кодекса за социално осигуряване.
Вносител е Деница Сачева и група народни представители, като предлагам да стане точка трета за днешното заседание.
3. Законопроект за денонсиране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Молдова за подпомагане на Тараклийския държавен университет, като предлагам да стане точка четвърта за днешното заседание.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 206 народни представители: за 205, против 1, въздържали се няма.
Предложението е прието.
С това, колеги, преминаваме към първа точка за днес, като първо от ВЪЗРАЖДАНЕ за декларация. Имате думата.
КОСТАДИН КОСТАДИНОВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Благодаря, госпожо Председател.
Вчера излезе поредният доклад за състоянието на демокрацията и на върховенството на закона в България – образно казано, от страна на Европейската комисия, в който доклад за пореден път се оказва, че в нашата страна имаме проблем с правораздаването. Имаме проблем със съдебната система, имаме проблем с върховенството на закона, имаме проблем с демокрацията. Сега е моментът, в който ние трябва да си кажем защо имаме такъв проблем – за пореден път всъщност трябва да си го кажем, едва ли има някой, който да не е наясно с това.
Проблем имаме, уважаеми сънародници, защото в нашата държава имаме завладяна прокуратура, прокуратурата е частна собственост на един човек. Жалко, че го няма тук на първия ред – Пеевски се казва.