Десето заседание

ПЕТДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 11 юли 2024 г. Открито в 9,01 ч.
Дата11.07.2024
Събития286
Разпознати говорители259
Точки с гласуване22

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 11-07-2024 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, относно Дългосрочно подсигуряване и диверсификация на газовите доставки. Резултатите от предприетите действия на служебния министър на енергетиката с це… 09:53:00 69 57 4
3 Изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, относно Дългосрочно подсигуряване и диверсификация на газовите доставки. Резултатите от предприетите действия на служебния министър на енергетиката с це… 09:55:00 92 44 5
4 Номер (4) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 11-07-2024 09:57 09:57:00 0 0 0
5 Процедура от Росица Кирова за нова точка 5 в дневния ред 11:41:00 137 8 4
6 Изслушване на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов, относно пребитото момче от мъж с жилетка на „Делта Гард“ в „Кайт бар“ на плажа Градина в Созопол в нощта срещу 1 юли - процедура за допускане в зала 11:44:00 136 2 0
7 Процедура от Александър Ненков за удължаване на работното време до приключване на точка 5 13:10:00 112 3 17
8 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:22:00 68 65 26
9 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:23:00 66 65 32
10 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:25:00 136 17 8
11 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:26:00 148 17 1
12 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:27:00 144 17 1
13 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:28:00 145 17 1
14 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:29:00 92 18 55
15 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:30:00 84 21 54
16 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:31:00 146 16 1
17 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:32:00 146 17 1
18 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:33:00 148 15 1
19 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:34:00 143 17 2
20 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:38:00 156 6 1
21 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:39:00 76 17 64
22 Решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП "Величие" и изграденият в с.Неофит Рилски… 15:40:00 63 17 80

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: hyusni-osman-adem · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Росица Кирова

Добро утро, колеги! Моля за регистрация. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) За декларация от името на парламентарна група госпожа Венеция Ангова. Заповядайте.

#2 · speech

Венеция Нецова-Ангова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми сънародници! Искам да Ви попитам нещо, нещо, което може би приемате за даденост. Вие имате ли дом? Имате ли работа? Най-важното – страхувате ли се, че някой може просто да се появи и да вземе и работата Ви, и дома Ви? Колеги народни представители, това не е нито заплаха, нито е преувеличение. Това е животът, ежедневието, реалността на хората във феодализираните малки населени места. Много от тях всекидневно са изправени пред избора да изпълнят каквото им каже местният феодал или да изразяват правото си на свободно мнение с риск да бъдат погнати с инструментариума на местната власт. Случващото се в Доспат вече е национално известно, всеки знае за безобразията на деспотичния кмет на Доспат. Там или си с кмета, или животът ти е много тежък. Тежък заради целенасочена политическа репресия срещу граждани и бизнес с цел наказание и саморазправа с всеки, който надигне глава. Дали бутането на къщи и постройки, забраната за поставяне на преместваеми обекти, разкопаване пред определени бизнеси е законно, или не, не сме ние органът, който може да каже. Това, което обаче е в компетенцията на народното представителство, е да вдигаме темите, които са важни за хората, и да насочваме вниманието там, където има сигнал за изкривяване и злоупотреба. (Шум и реплики.)

#4 · speech

Венеция Нецова-Ангова

В случая на Доспат ситуацията прилича на системна злоупотреба с власт от кмета Елин Радев. От споделената информация от жителите на Доспат става ясно, че Общината работи по следния начин: получавала сигнали или сама фабрикувала сигнали за определени жители, разглежда собствените си сигнали и издава заповеди за събаряне на постройки, прекратяване на договори и възпрепятстване на бизнеси да функционират с цел всяване на страх и подчинение. Ситуацията в Доспат е еманация на модела ГЕРБ, в който местните власти упражняват контрол чрез натиск, заплахи и репресии. Допреди по-малко от година Общинският съвет в Доспат беше изцяло доминиран от ГЕРБ със 100% съветници на партията. По всичко личи, че това е било постигнато чрез страх и принуда, а не чрез убеждение и демократични принципи. В 21 век не можем да приемем и да толерираме феодални практики, които поставят под заплаха свободната воля. Време е да сложим край на тези феодални практики и да покажем, че в България демокрацията и законността са над политическия произвол. Не можем да позволим на многомандатни кметове да упражняват властта си по начин, който противоречи на устоите на нашата Конституция и основни граждански права. Призоваваме компетентните институции да се намесят незабавно и независимо да разглеждат всички сигнали, жалби, молби, подадени от жителите на Доспат през последните години. Призоваваме Министерството на вътрешните работи, прокуратурата и всички институции да извършат необходимите проверки и да вземат мерки за прекратяване на тези злоупотреби. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ заявяваме своята пълна подкрепа към всички българи, които спазват законите на Република България и се борят за своите права да живеят свободно в правова демократична държава, в която човешките права не се потъпкват, а се спазват. Публична тайна е, че моделът „Доспат“ не е само в Доспат и е време народното представителство да обърне внимание на този умишлено създаден и толериран модел. Доспат, не сте сами! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#6 · speech

Александър Вълчев

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, аз няма да казвам ние от „Има Такъв Народ“, защото каузата, за която става въпрос, наистина е надпартийна, надявам се и такава да остане. Навън има едни хора, които протестират – знаете за какво става въпрос, но пак ще го повторя – наистина всеки от Вас знае за какво става въпрос за този прословут кмет на Доспат. Искам от името на парламентарна група половин час почивка. Хората са поканени в зала 1 и считам, че всеки от нас трябва да бъде запознат с техните искания, за да вземем наистина някакво политическо решение, защото, въпреки че въпросът е надполитически, все пак той се решава с политики. Така че заповядайте в зала 1, ако, разбира се, председателят даде почивка половин час от името на група. Благодаря Ви.

#7 · speech

Председател Росица Кирова

Аз не мога да Ви откажа почивка от името на парламентарна група, господин Вълчев. Почивка от името на парламентарна група до 9,30 ч., колеги. (След почивката.)

#8 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, преди да продължим, ще Ви прочета едно съобщение, което касае точка пета от седмичната ни програма. Постъпило е съобщение от министър Виолета Коритарова: „Уважаема госпожо Председател, във връзка с неотложни ангажименти, включително с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инженер Йордан Вълчев, няма да имаме възможност да участваме в заседанието на Народното събрание, което ще се проведе на 11 юли 2024 г. В тази връзка, моля да не бъдем включвани в него.“ Уведомлението касае последната за днес точка от дневния ред, последното изслушване. Заповядайте за процедура, господин Свиленски.

#9 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Председател, за кой път госпожа Коритарова Ви изпраща такова писмо, че не може да се яви в парламента и че има неотложен ангажимент? Има Програма, приета от народното представителство преди 24 чáса. Информирана е много ясно, че днес трябва да присъства, има две изслушвания. Народните представители са се подготвили и в 9,30 ч. изпраща едно писмо, Вие го приемате, информирате ни и всичко е приключило. Хайде да се опитаме да спазваме Правилника, Конституцията, парламентарния контрол! Какво по-неотложно има от това да се явиш пред българските народни представители, съответно пред българските граждани, и да отговаряш на въпросите, които ще ти бъдат зададени, които са в интерес на българските граждани вероятно? Министърът решава, че не може, че има неотложен ангажимент. Какъв е този по-неотложен ангажимент от това да се яви и да отговори какво се случва с магистрала „Хемус“ примерно? Защото всички говорим за магистрала „Хемус“, всички говорим колко е важна, всички говорим как трябва да стане, а министърът не иска да дойде и да каже какво се случва. (Реплики.) Предлагам, госпожо Председател, да се свържете с министъра на регионалното развитие, с управителя на Агенция „Пътна инфраструктура“ и да бъдат така добри да се явят в пленарната зала за насроченото, гласувано и определено в точка пета и шеста изслушване по двете теми. Благодаря Ви.

#10 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря за процедурата, господин Свиленски. Прочетох Ви съобщението, именно защото се опитвам да спазвам Правилника. Съобщението е пристигнало вчера. Чета Ви го днес, защото днес беше подготвено от администрацията на Събранието. Точка шеста от дневния ред е Проект за правилник, която е първа за петък. Ние ще спазим дневния ред, а с министър Коритарова ще се свърже администрацията, за да се опитаме да я осигурим за заседанието. (Реплики от „БСП за България“.) Принудително не мога да доведа никой в зала. Следваща процедура – заповядайте, господин Стоянов.

#11 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Повтаря се същата ситуация, както миналата седмица. Само че, след като в четвъртък миналата седмица беше отменено поради същата причина изслушването на министър Коритарова и на председателя на АПИ инженер Вълчев, в петък министър Коритарова беше тук на парламентарен контрол. Лично аз говорих с нея и тя ми обеща, че тази седмица задължително, каквито и обстоятелства да има, колкото и да е заета, ще присъства на изслушването в залата. Защото миналата седмица каза, че имала служебни ангажименти. Аз приех нейните мотиви и ѝ казах, че няма смисъл да ставаме тук, от трибуната, и да говорим по неин адрес. Тя тогава обеща, лично на мен ми обеща, че тази седмица ще бъде на изслушването, каквито и служебни ангажименти да има. Затова наистина много настоявам това изслушване да се проведе. Ако не, ние ще продължаваме да го вкарваме, но просто не е сериозно това отношение. Говорим за автомагистрала „Хемус“, която тази година навършва петдесет години от първата копка. Началото е дадено през октомври 1974 г.

#13 · speech

Коста Стоянов

Освен това, само да продължа, на Председателски съвет, след като е обсъждан дневният ред, е съобразен именно денят, в който да се проведе това изслушване, с ангажиментите на министър Коритарова и на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“. Така че държим това изслушване да се проведе днес. Благодаря.

#14 · speech

Председател Росица Кирова

Да чуя следващата процедура. Заповядайте. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Лично поетите ангажименти не бих могла да коментирам. Това е в отговор на казаното от господин Стоянов. (Реплика от народния представител Георги Свиленски.) Господин Свиленски, не е нужно да водим разговор по този начин. Заповядайте, господин Кючуков.

#15 · speech

Иван Кючуков

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. За нашата група също е много важно изслушването на министър Коритарова, защото вчера присъствах на една процедура, отворена за ремонта на Дунав мост, която за мен е поредното хранене на бебета и искам да задам няколко въпроса по тази процедура. Така че, ако успеете днес да я осигурите – добре, като процедура. Ако днес не успее, нека утре да преместим точката като първа.

#16 · speech

Председател Росица Кирова

Аз Ви благодаря, господин Кючуков. Що се отнася до Дунав мост и ремонта му, може да поискате отделно изслушване по въпроса. Иначе ще направя всичко възможно министър Коритарова да бъде осигурена за днешното заседание. Продължаваме с точка втора от седмичната програма: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА ВЛАДИМИР МАЛИНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДЪЛГОСРОЧНО ПОДСИГУРЯВАНЕ И ДИВЕРСИФИКАЦИЯ НА ГАЗОВИТЕ ДОСТАВКИ. РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРЕДПРИЕТИТЕ ДЕЙСТВИЯ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА С ЦЕЛ ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ „БУЛГАРГАЗ“ ЕАД И ТУРСКАТА ЕНЕРГИЙНА КОМПАНИЯ „БОТАШ“. МЕРКИТЕ, КОИТО СА ПРЕДПРИЕТИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ПРЕЧКИТЕ ЗА ПУСКАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ТЕРМИНАЛА ЗА ВТЕЧНЕН ГАЗ В АЛЕКСАНДРУПОЛИС, В КОЙТО БЪЛГАРИЯ Е СЪАКЦИОНЕР ЧРЕЗ „БУЛГАРТРАНСГАЗ“. ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА РЕШЕНИЕ (ДВ, БР. 63 ОТ 2023 Г.) НА ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА ДА ПРОВЕДЕ ПРЕГОВОРИ ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА, ПРИ КОИТО „БЪЛГАРСКИ ЕНЕРГИЕН ХОЛДИНГ“ ЕАД ДА ПРИДОБИЕ ДО 20% ДЯЛ В КОНСОРЦИУМА, ТИТУЛЯР НА ДОГОВОРА ЗА ТЪРСЕНЕ И ПРОУЧВАНЕ НА НЕФТ И ПРИРОДЕН ГАЗ В ПЛОЩ БЛОК 1-21 „ХАН АСПАРУХ“. Давам думата на вносителя, за да ни запознае подробно с въпросите от изслушването.

#17 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, поискахме това изслушване, защото напоследък наблюдаваме, че основните стратегически елементи, които бяха заложени в процеса за постигане на диверсификация на доставките на природен газ, не се развиват така, както очакваме, и се вижда известно забавяне. Диверсификацията не е само в основата си смяна на доставчиците, тя касае, както Вие добре знаете, хранилището в Чирен, което се разширява, касае терминала в Александруполис, за който разбираме, че има технически проблем – очакваме да ни запознаете, да видим какви са сроковете за отстраняване и кога евентуално той ще заработи, също така Споразумението с „Боташ“, което пряко касае финансовото състояние на „Булгаргаз“. Има ли вариант това споразумение да бъде предоговорено, ще продължава ли България да плаща тези огромни такси за нещо, в което ние не виждаме смисъл, и не ни дава реална диверсификация, към която се стремим? Тенденцията за липса на дългосрочни договорени доставки на природен газ също ни притеснява. Очакваме също да ни кажете какви договори се планират. Очаквахме да има сключени дългосрочни договори за доставка на втечнен природен газ, защото дори и терминалът в Александруполис да заработи, ако нямаме доставки на втечнен природен газ, няма смисъл въобще от това, което очакваме толкова време. Също така засягаме и въпроса за тези преговори, които трябваше да бъдат проведени. Очакванията там бяха, че България ще участва в проучването на природен газ в акваторията на Черно море. Съседните държави – Румъния и Турция, проучват сами със собствени компании и вече имат добив, а ние дори не успяваме да влезем в консорциума титуляр, който ще проучва това находище. Видяхме, че на концесията е удължен срокът. В тези преговори очаквахме да бъде поставен и този въпрос. Титулярът на тази концесия вече е „ОМВ Офшор – България“. За това също очакваме да получим детайлна информация: защо България в крайна сметка се оказва, че няма да проучва акваторията си. И евентуално пък при един успешен изход от тези проучвания, България ще успее ли на по-късен етап да участва в един евентуален добив. Оставена ли е въобще такава възможност при тези преговори? Моментът е сега, през юли месец. Идва отоплителен сезон след два-три месеца, така че тези въпроси, мисля, че трябва да започнем отсега да ги разглеждаме, за да не се окажем в ситуация, в която имаме един-единствен договор за дългосрочни доставки, а именно договорът с Азербайджан, и месец за месец получаваме, и виждаме, че доставките се договарят с компании от Гърция и Турция. Това е поводът за днешното изслушване и ние очакваме Вашите отговори. Благодаря.

#18 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за становището, господин Рибарски. Господин Министър, имате думата в рамките на десет минути да ни информирате по темата на изслушването.

#19 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, дами и господа народни представители! Преди да започна моето изложение искам да повдигна два въпроса, които да поставя на Вашето внимание. На първо място, тъй като темите, които са поставени в това искане за изслушване, са прекалено обширни и условно могат да бъдат разделени на четири подтеми, искам да помоля за Вашето разбиране, че в рамките на предвидените съгласно действащия Правилник за работа на Народното събрание аз няма да мога да се справя в рамките на така определените десет минути. На второ място, това, на което искам да обърна внимание, е, че в началото на тази седмица, на база изисканата информация от „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ аз входирах писмо до председателя на Народното събрание с искане част от изслушването да бъде закрито, тъй като в отговорите, които са ми предоставени и от „Булгартрансгаз“, и от „Булгаргаз“, по част от темите се съдържа търговско чувствителна информация, която считам, че не следва да бъде разкривана извън тази зала, а именно такава информация, ако условно разделя на четири теми искането за изслушването, част от информацията по първа точка – за дългосрочно подсигуряване на доставките, представлява търговско чувствителна информация, също по отношение на част от темата, която е втора в моето изложение, за „Боташ“, и, разбира се, за Александруполис. Така че аз имам готовност да започна в момента, в който ми кажете реда, по който да го направя.

#20 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Малинов, аз ще предложа на колегите да засекретим тази част, която представлява търговска тайна, разбира се, с решение на Народното събрание и след гласуване, тъй като ние не сме длъжни да съхраняваме информация, която представлява търговска тайна, след като са изтекли шест месеца от сключването на съответния договор. Мога да Ви предложа, тъй като наистина темите са обширни, да започнете да ни информирате по т. 4 с информацията така, както сте я разделили, която е за откритата част на заседанието, след което може да закрием заседанието, ако така се произнесе Народното събрание. Имате думата за процедура, господин Рибарски, заповядайте.

#21 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, струва ми се, че малко започваме да злоупотребяваме с тези закрити заседания. Всичко в тази държава се оказва поверителна информация, търговска тайна, за служебно ползване. Всяка седмица ние правим закрити заседания и хората остават с впечатлението, че ние нещо крием. Припомням, че имахме и Временна комисия по темата за споразумението с „Боташ“ и повечето заседания на Временната комисия бяха открити с изключение на едно. Също така многократно са разглеждани темите, касаещи договорите. През миналата година имахме изслушване на министър Румен Радев именно по темата „Боташ“. Ако наистина това притеснява министъра, аз предлагам цялата точка да е закрита, така че да можем да говорим свободно, без да се ограничаваме – първа, втора, трета, а не можем да ограничим и народните представители по коя точка да задават въпроси. Най-вероятно и понеже темата е обширна, ние наистина изложихме максимален брой неща, но те всичките са свързани с диверсификацията. Спестихме и за „Чирен“, но и това ще попитаме – как там върви това разширение. Моето предложение, което да подложите на гласуване, е да закрием цялата точка.

#22 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Рибарски. Колеги? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Обратно становище ли? Слушам Ви.

#23 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, смисълът на тези изслушвания в повечето случаи не е ние народните представители да се запознаем с даден въпрос, а да дадем тази трибуна на ресорния министър да запознае цялото българско общество. В тази връзка, тъй като на някои от въпросите най-вероятно ние знаем отговорите, а дори можем и да си поискаме информацията в писмен вид – тези два листа хартия, които някой е напечатал на министъра, може да ги изпрати на парламентарните групи и ние да ги прочетем просто. В тази връзка предлагам да не бъде цялото заседание закрито, а във втората си част да бъде закрито, и в първата част все пак министърът да изложи това, което има, и което може да бъде изложено на открито заседание, за да могат хората, които следят тази тема и се интересуват от нея, да видят какво е нейното развитие във времето.

#24 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, подлагам на гласуване предложението, което направи господин Рибарски за засекретяване на заседанието. Режим на гласуване, моля. Гласували 130 народни представители: за 69, против 57, въздържали се 4. Предложението не е прието. Сега ще подложа на гласуване следващото предложение, което беше да бъде засекретена само частта, касаеща точки 1, 2 и 3. От изслушването зная, че ще ни затрудни в работата, колеги. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Колеги, има прегласуване, предложено от господин Цонев. Режим на гласуване отново. Гласували 141 народни представители: за 92, против 44, въздържали се 5. Предложението не е прието. Колеги, засекретяването само на едната част от заседанието означава, че народните представители трябва да задават въпроси по откритата част – само по т. 4, което е изпълнение на Решението от брой 63 от 2023 г., след което да се разгледа всичко останало. Затова го предложих и смятам, че е нормално да бъде засекретено цялото заседание, а останалото ще затрудни работата на Народното събрание. Обръщам се към колегите от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Костадинов, това, което предложи Вашата парламентарна група, ще затрудни работата по изслушването, защото няма как да задължа различните парламентарни групи да задават…

#26 · speech

Председател Росица Кирова

Оттегляте предложението си. Ще направи ли някой отново предложение? Аз ще го направя – за засекретяване на цялото заседание, прощавайте, на цялото изслушване. Режим на гласуване, моля. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ние вече го гласувахме!“) Не беше прието. Проверка на кворума, моля. Има кворум. Сега, след проверката на кворума, отново ще поискам засекретяване на изслушването. Подлагам го на гласуване. (Шум и реплики: „Два пъти гласувахме вече!“)

#29 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, на първо място, държа да Ви припомня, че два пъти гласувахме предложението за закрито заседание, което не мина. На второ място, държа да Ви посоча, че съгласно Правилника минималният брой гласове, които трябваше да бъдат „за“, бяха 95, а при прегласуването това предложение не мина, защото бяха 92, тоест три гласа не Ви стигнаха. Понеже три гласа не Ви стигнаха за това искане, тъй като Вашата парламентарна група гласува „за“, в момента Вие се опитвате да правите отново предложение, с което да бъде гласуван същият предмет само и само като се надявате, че ще има повече гласове и този път то ще мине. Затова поискахте и проверка на кворума. За съжаление, не считам, че това е работа по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и Ви моля да не правите такова предложение, защото би нарушило нашата работа и начина, по който работим. Ако искате, след 10 минути може да направите отново предложение и отново предложение, и днес да си играем само на Вашите предложения – от страна на председателя на Народното събрание. Благодаря Ви.

#30 · speech

Председател Росица Кирова

Аз Ви благодаря за процедурата, господин Петров, и ще Ви кажа какво ще направя в момента. Целта на изслушването е да има повече информация за народните представители по темите, които са предмет на изслушване. При условие, че не обявим заседанието за закрито, ще получим информация, която ще бъде без съответните цифрови данни и без част от това, което иначе може да чуем в закритата част на заседанието. Така че нека да продължим с открито заседание. Господин Малинов, имате думата и ще ни информирате за това, което смятате...

#33 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Госпожо Председател, първата ми процедурата е по начина на водене. Да не се подвеждате от това, което Ви казват колегите, защото, когато става въпрос за гласуване по същество на определена тема – да, но когато става въпрос за процедури в Правилника, няма ограничение колко пъти една процедура може да бъде поставяна. Процедура може да бъде поставена една след друга 10, 20 или 30 пъти и сме го правили тук. По тази причина, тъй като в Правилника няма ограничение за поставяне на процедури, втората ми процедура е, че аз правя процедурно предложение заседанието да се засекрети.

#34 · speech

Председател Росица Кирова

Ще подложа на гласуване процедурата Ви, господин Цонев. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Обратно предложение – вече е 10 часа и две минути. Господин Свиленски, заповядайте. Искаме ли да чуем всичко, касаещо темата, или не желаем?

#35 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Да, искаме да чуем всичко! Да, искаме всичко да чуят българските граждани. Да, стана ясно, че информацията не е класифицирана и няма как да бъде класифицирана, и че министърът или някой друг решава дали е търговска или нетърговска тайна. Да, всичко трябва да бъде чуто, но всичко трябва да бъде чуто от българските граждани, защото договорът с „Боташ“ е скандален! Определен е от наши народни представители за национално предателство и тези национални предатели трябва да станат ясни на българското общество. По отношение на процедурата на господин Цонев. Народното събрание е с ясен вот „за“ – 92, и останалите „против“ и „въздържали се“, не прие процедурата, но, господин Цонев, ако, дай боже, този парламент има живот, Ви моля да запомните тази Ваша процедура как може 20 пъти да се прави една и съща процедура, когато не е гласуване на закон! Защото ще дойде време, когато ще правим по 20 и по 30 пъти една и съща процедура и ще гласуваме едно и също нещо. Така че, ако това нещо го направите, колеги, имате възможност в оставащия живот на този парламент по 20, 30 и 50 пъти да правите една и съща процедура, защото заместник-председателят каза, че това е възможно, допустимо и правилно. Благодаря Ви.

#37 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Всичко, което беше казано от господин Свиленски, е абсолютно точно, защото той самият беше най-потърпевш от това, че когато предлагаше подобни практики, същите хора, които сега стоят зад гърба ми и които обясняват обратното на това, което казваха тогава, а преди казваха, че той няма право. Нали така беше, господин Свиленски? (Шум и реплики от „БСП за България“.) Когато Вие го предлагахте, те Ви казваха, че нямате право. Сега какво излиза? Когато някой, да кажем, от опозицията предлага нещо, той няма право на това! Когато същото нещо се предложи обаче от представители, айде да не кажа, от управляващото мнозинство, защото няма такова в момента в парламента, но, да кажем, от тези, които са управлявали досега, и изведнъж се оказва, че те имат такова право! Не може да има различно тълкувание на Правилника! Той работи или/или – или работи в единия случай, или не работи в другия случай. Не може в единия да се прилага, а в другия да не се прилага! Така че такава процедура в момента просто не е допустима и не бива да бъде подлагана на гласуване!

#38 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Малинов, имате думата да започнете с изложение на информацията, която Вие смятате, че може да бъде поднесена на народните представители, без да се нарушава съответната търговска тайна. Заседанието ще бъде открито, колеги.

#39 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! По отношение на мерките и действията за дългосрочно подсигуряване и диверсификация на газовите доставки. Министерството на енергетиката води последователна и целенасочена политика за гарантиране сигурността и осигуряване на диверсификацията на доставките на природен газ, а именно в няколко инфраструктурни проекта, които и господин Рибарски имаше възможност да спомене. На първо място – Вертикален газов коридор. Инициативата за Вертикалния газов коридор на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия цели чрез разширение и усилване на съществуващите мрежи да бъде осигурена възможност за пренос на допълнителни количества газ от надеждни и разнообразни източници от юг на север за страните от Югоизточна Европа. Вертикалният газов коридор получава още по-голямо стратегическо значение в светлината на очакваното прекратяване на транзита на руски природен газ през Украйна от 1 януари 2025 г. Реализацията на коридора е от съществено значение за енергийната сигурност в Европа, позволявайки да се запази използваемостта на вече добре развитата инфраструктура за пренос и съхранение на природен газ, включително и на територията на Украйна. На 14 март тази година Четиридесет и деветото народно събрание прие решение за предприемане на необходимите действия за реализиране на проекта за Вертикален коридор в съответствие и с актуализираната Пътна карта за климатична неутралност на Република България, приета с решение на Министерския съвет от януари 2024 г. С точка първа на горепосоченото решение проектите, чрез които ще бъде разширена газопреносната инфраструктура на “Булгартрансгаз“, следва да бъдат структурирани и реализирани приоритетно. Какво е извършено конкретно в рамките на 2024 г. по отношение на Проекта? С решения от 23 февруари 2024 г. на Министерския съвет всички обекти са определени за обекти от национално значение по смисъла на Закона за държавната собственост и Закона за устройство на територията. Инициативата за Вертикалния газов коридор е активно подкрепена и от настоящия служебен кабинет, като по мое предложение със Заповед на министър-председателя от 9 май 2024 г. е създадена междуведомствена работна група за ускоряване процеса по реализация на проекта за изграждане на Вертикален газов коридор, като имам честта да председателствам тази работна група. През месец май 2024 г. е проведено първото заседание на междуведомствената работна група, като в нея са взели участие представители на ниво министър или заместник-министър от съответните ведомства, а именно: Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на културата, Министерството на земеделието, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи. Представителите на всички министерства изразиха своята готовност за оказване на необходимото съдействие в кратки срокове, при протичане на необходимите административни процедури по съгласуване, одобряване и издаване на съответните разрешителни документи за реализацията на Проекта. В изпълнение на точка две от визираното и цитирано от мен решение на Народното събрание, след разрешение на министъра на енергетиката, в качеството ми на упражняващ правото на държавата като едноличен собственик на капитала на Българския енергиен холдинг, от страна на Холдинга е увеличен капиталът на „Булгартрансгаз“ с парична вноска в размер на 200 млн. лв. чрез издаване на 200 милиона нови обикновени поименни акции. Във връзка с точка три от Решението на Народното събрание, по мое предложение, с Решение от 5 юли тази година Министерският съвет е одобрил издаването на държавни гаранции през 2025 г. по нови заемни споразумения на „Булгартрансгаз“ в размер до валутната равностойност на 625 млн. лв. за финансиране на горепосочените проекти. В периода на управление на служебния кабинет са предприети следните действия: дефинирана е новата инфраструктура, която е необходимо да бъде изградена за повишаване на капацитета за пренос и постигане на целите на диверсификация и повишаване сигурността на доставките, а именно - повишаване с над 50% на капацитета за пренос към България в точката на междусистемно свързване Кулата – Сидирокастро чрез изграждане на 48 км лупинг от Кулата до Кресна и 53 км газопровод от Пиперево до Перник, повишаване с 87% на капацитета за пренос от България към Румъния чрез изграждане на 61 км лупинг от Рупча до Ветрино и реверсиране на съществуващата компресорна станция Кардам, без добавяне на нови компресорни мощности. Съветът за развитие при Министерския съвет одобри държавни гаранции в рамките на проектобюджета за следващата година, което ще доведе до възможност за осигуряване на финансиране при по-добри условия. Проведени са и успешно са финализирани следните обществени поръчки: открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки за устройство на планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ с цел повишаване на капацитета на двете точки на междуземна свързаност, които по-рано споменах. На 6 юни в Министерския съвет бяха подписани първите два основни договора за реализацията на проекта – за лупингите Кулата – Кресна и Рупча – Ветрино, а на 13 юни и за Пиперево – Перник. На 2 април 2024 г. е стартирана открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки за инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали, оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на обект „Компресорна станция "Кардам“, реверсиране и разширение на капацитета на системата и за управление. С определения изпълнител е сключен договор на 5 юли тази година. На 3 юни 2024 г. със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството е разрешено разработване на подробни устройствени планове – парцеларни планове, за обектите лупинг Кулата – Кресна и Рупча – Ветрино. За обекта Рупча – Ветрино е изработен подробен устройствен план – етап парцеларен план, който на 5 юли е внесен за съгласуване с държавните и общински администрации и експлоатационни дружества. В процес на изпълнение са дейностите по провеждане на инженерно-геоложки проучвания. За обекта лупинг Кулата – Кресна и преносен газопровод от Пиперево в процес на изпълнение е и определяне на техническите площадки за необходимите съоръжения. В периода от 10 април до 10 май, за определяне на приложимите процедури по Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, са внесени в Министерството на околната среда и водите – за всяко едно от газопроводните отклонения, необходимите уведомления за инвестиционно намерение. За обекта лупинг Рупча – Ветрино. С писмо от 6 юни Министерството на околната среда и водите определя да бъде изготвен доклад за оценка на въздействието върху околната среда и доклад за оценка на степента на въздействие върху защитените зони. Заданието за доклада по ОВОС е изготвено и внесено в Министерството на околната среда и водите на 2 юли тази година. За обект Кулата – Кресна. С писмо от 10 юли Министерството на околната среда и водите определя приложимата процедура съгласно Закона за опазване на околната среда, като инвестиционното предложение подлежи на преценка на необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда. През месец май за обектите са извършени спасителни теренни археологически проучвания, а именно издирване на археологическите обекти по газопроводните трасета. Предстои възлагане и извършване на археологически проучвания на разкритите археологически обекти съгласно предписанията и мерките в предварителните издирвания. Това е по отношение на Вертикалния газов коридор. Разширението на подземно газово хранилище „Чирен“. Продължава реализацията на проекта за разширение на подземно газово хранилище „Чирен“. Проектът, както добре сте запознати, но искам още веднъж да го повторя, предвижда увеличаване на капацитета за съхранение от 550 милиона кубически метра до 1 милиард и съответно увеличаване капацитета за добив и нагнетяване до 8-10 милиона кубически метра на дневна база. Проектът е в пълна синергия със съществуващите планирани нови терминали за втечнен природен газ в Югоизточна Европа, както и с плановете за разширение на газопреносната инфраструктура в региона. Увеличените капацитетни възможности на хранилището в Чирен не само ще осигурят допълнителен резерв в случай на проблеми с доставките на природен газ, но и ще спомогнат за успешното навлизане на пазара на газ от алтернативни източници. С особена сила това е валидно за доставките на втечнен природен газ в региона предвид техническата специфика на операциите по доставка на втечнен газ и необходимостта в кратки срокове да бъде извършено разтоварване, регазификация и подаване към газопреносната инфраструктура на всеки един от товарите, който би бил доставен. За реализацията на проекта се работи успоредно по три направления, за които след проведени открити обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки са сключени през 2023 г. договори за доставка на необходимите материали, оборудване за изпълнение на строително-монтажните работи. По първия подобект – Нови надземни съоръжения – какво е изпълнено. Изпълняват се в момента строително-монтажните работи по обекта. Доставено и монтирано е основното оборудване, а именно: четири броя газотурбокомпресорни агрегати – производство на американската компания „Солар Търбайнс“. Изпълнени са следните строително-монтажни работи: конструкциите на всички сгради, вътрешни инсталации, довършителни работи по тях, всички кабелни шахти, тръбоканална мрежа на площадката, всички площадкови ВиК мрежи, всички топлопроводи и технологични тръбопроводи на площадката, външна периметрова ограда. Продължават строително-монтажните работи по технологичните съоръжения. Нов газопровод свързващ ПГХ чрез газопреносната система. Всички необходими материали и оборудване за обекта са доставени 98,8% или над 40 км е вече положеният газопровод в траншеята. През втората половина на месец юли предстои провеждане на изпитания на якост и плътност на газопровода. Оптичната кабелна линия е изградена и започва изтеглянето на оптичния кабел. Продължават строително-монтажните работи по площадковите обекти. Третият подобект – Нови експлоатационни наблюдателни сондажи. Одобрен е подробният устройствен план – парцеларен план за всички предвидени сондажи, а именно 13. Учредени са сервитутните права върху засегнатите имоти от сервитутната зона на новопроектираните съоръжения. Сондажната апаратура е монтирана на сондажните площадки за първите два сондажа, а именно Е83 и О2. Провежда се процедура по съгласуване с компетентните контролни органи на работния проект за сондаж Е83 и О2 с цел издаване на разрешение за строеж. Извършват се доставки на необходимите материали и оборудване. Проектът за разширение на ПГХ „Чирен“ се изпълнява в заложената времена рамка и се планира въвеждане в експлоатация на част от новата инфраструктура до края на 2024 г., което ще позволи поетапното увеличаване на капацитета на хранилището да започне още от следващия нагнетателен сезон. На трето място, по отношение на диверсификацията. Това е споразумението за междусистемна свързаност на точката Странджа – Малкочлар между България и Турция. От началото на 2024 г. „Булгартрансгаз“ и операторът на газопреносната система на Република Турция „Боташ“ имат подписано оперативно споразумение за междусистемно свързване на тази точка. „Булгартрансгаз“ предлага наличния капацитет по прозрачен и недискриминационен начин на всички пазарни участници чрез електронна платформа в съответствие с европейските правила и тръжния календар на Европейската мрежа на операторите на газопреносната система ENTSOG. От началото на 2023 г. операторът на газопреносната мрежа от тази точка е реализирал приходи в размер над 76 млн. лв., като очакваните приходи до края на годината на база вече резервирания капацитет са над 21 млн. лв., така че общият приход от 2023 г. и 2024 г. ще нахвърли 98 млн. лв. приходи за газопреносния оператор само от входния капацитет на тази точка. В допълнение, към всички предприети през последните години действия от страна на оператора на българската газопреносна мрежа за подобряване на междустемната свързаност, изброените проекти и инициативи се ползват с пълната подкрепа на Министерството на енергетиката, имат ключово значение и ще спомогнат за гарантиране сигурността и непрекъснатостта на снабдяването и за диверсификация на доставките на природен газ в страната. Ще си позволя оттук нататък да продължа с информация, която считам, че не представлява търговска тайна – не само считам, а която дружествата са посочили във връзка с Блок 1-21 „Хан Аспарух“, и после ще продължа и по останалите въпроси. В изпълнение на Решение на Народното събрание, публикувано в „Държавен вестник“, брой 63 от 2023 г., в периода до 9 април тази година от предишния кабинет са изпълнени следните дейности: със Заповед на министъра на енергетиката от 18 август 2023 г. е създадена работна група със задача да извърши правен, технически, данъчен и финансово-икономически анализ с оглед евентуалното придобиване от БЕХ на до 20% от правата и задълженията по представеното разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ Блок 1-21 „Хан Аспарух“. На 4 септември 2023 г. от страна на БЕХ е сключено споразумение за конфиденциалност, след което е направен преглед на документите, предоставени във виртуална информационна стая, до която е предоставен достъп на експерти от Българския енергиен холдинг и Министерството на енергетиката. Същата тази информация съдържа – има техническо, финансово-икономическо и правнорегулаторно естество. На 25 септември 2023 г. БЕХ е привлякъл като консултант академичен екип от специалисти от Минно-геоложкия университет „Свети Иван Рилски“ под ръководството на ректора на университета. С оглед сложността и спецификата на заданието необходимото време за преглед на документите в информационната стая, извършването на нужните анализи и ангажирането на консултанти, на 29 септември 2023 г. министърът на енергетиката е изпратил доклад до председателя на Народното събрание с искане за удължаване с 90 дни на 60-дневния срок за провеждане на преговорите, който е предвиден в Решението на Народното събрание. С писмо от 16 ноември 2023 г. в БЕХ от страна на Минно-геоложкия университет е входиран документ – експертиза за нефто-газопреносната перспектива в Блок „Хан Аспарух“. Разработката е приета със съответните решения на Съвета на директорите на БЕХ през месец ноември 2023 г. На 28 август от БЕХ е инициирана процедура за избор на финансов консултант. Процедурата е прекратена и не е сключен договор с финансов консултант. Направен е първичен анализ от експерти в Българския енергиен холдинг на част от финансово наличните документи. За резултатите БЕХ е информирал министъра на енергетиката с доклад от 26 януари 2024 г. За периода от януари до април 2024 г. не са извършени реални действия по Решението на Четиридесет и деветото народно събрание. В този период единствено с писмо от Министерството на енергетиката до Българския енергиен холдинг от месец февруари е посочено, че е необходимо БЕХ да извърши дю дилиджънс анализ на рисковете от участието на Дружеството в инвестицията. С оглед изпълнение на Решението на Народното събрание БЕХ не е възложил и не е извършил дю дилиджънс анализ. На постъпило в рамките на следващия ден – 6 февруари, писмо от Министерството на енергетиката до Българския енергиен холдинг Холдингът официално е информиран относно постъпило заявление от страна на „Тотал Енерджис ЕП България“, постъпило на 17 ноември 2023 г., с което е поискано прехвърляне, считано от 30 ноември 2023 г., на дела на Дружеството, а именно – 57,14%, от правата и задълженията по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на „ОМВ Офшор“. Новонастъпилите обстоятелства в периода април – юни 2024 г. след встъпването ми в длъжност през месец април – една от първите срещи, които проведох, бе именно с представители на ръководството на румънската компания „ОМВ Петром“, дъщерно дружество на австрийската ОМВ, с която обсъдихме перспективите за търсене на нефт и газ в Блок „Хан Аспарух“. Като последваща стъпка от страна на Министерството на енергетиката бе подготвен и стартиран процесът по съгласувателна процедура с министерствата за приемане на решения на Министерския съвет. Същото решение беше прието на 5 юни 2024 г. С визираното от мен решение се разрешава на „Тотал Енерджис“ да прехвърли своя дял от 57% от правата и задълженията, произтичащи от разрешението на „ОМВ Офшор България“, като по този начин ОМВ става пълен титуляр на концесията за проучване. На второ място, продължава се срокът на разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в посочената площ с 23 месеца в резултат на забава, причинена от форсмажорни обстоятелства, удостоверено с протокол и сертификат за форсмажор, издаден от Българската търговско-промишлена палата. Продължаването на срока на разрешението с почти 2 години ще позволи на ОМВ да продължи проучвателните дейности. В изпълнение на приетото решение от Министерския съвет на 27 юни 2024 г. подписах съответните допълнителни споразумения с представителите на „Тотал Енерджис“ и на ОМВ, съответно срокът на разрешението е удължен с 23 месеца и титуляр по концесията е вече ОМВ. В подписаното допълнително споразумение към договора за търсене и проучване на подземни богатства в площ „Хан Аспарух“ за посочения удължен срок титулярят на разрешението се задължава да извърши търсещо-проучвателни работи по видове и обеми съгласно приложена минимална работна програма. Реализацията на проучвателните дейности следва да се осъществи след приключване на процедурите по смисъла на Глава 6 от Закона за опазване на околната среда и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие за цялостен работен проект за срока на продължаването. Съгласно чл. 3, ал. 1 от Допълнителното споразумение титулярят на разрешението се задължава в едномесечен срок от влизане в сила на Споразумението да представи пред министъра на околната среда и водите цялостен работен проект за този визиран период и Годишна програма за периода от 18 ноември до 31 декември 2024 г. В тази връзка, след подписване на допълнителното споразумение с цел максимално ускоряване на процеса по изпълнение на Решението на Народното събрание с моя заповед е изменена заповедта на предходния министър на енергетиката, като съм поставил нов срок за предоставяне на доклад от работната група, а именно: 9 юли тази година. Задачата на работната група е да извърши правен, технически, данъчен и финансово-икономически анализ с оглед евентуалното придобиване от Българския енергиен холдинг до 20% от правата и задълженията по разрешението за търсене и проучване. Работната група в определения от мен срок представи доклад с хронология на изпълнените дейности и допълнителен анализ на предложенията, както следва: Предвид променените обстоятелства и по-конкретно частичното прехвърляне на правата и задълженията, произтичащи от решението за продължаване на срока на разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок „Хан Аспарух“, работната група предлага в срок до 31 юли Българският енергиен холдинг да възложи актуализиране на експертизата за нефтогазоносната перспективност на Блок 1-21 „Хан Аспарух“, което е изготвено от академичния екип на Минно-геоложкия университет, при условие че „ОМВ Офшор България“ предостави допълнителни документи, а именно: програмите, които визирах по-рано, за целия 23-месечен срок на продължаване на концесионния договор. На второ място, в срок до 31 юли Българският енергиен холдинг да възложи изготвянето на финансово-икономически анализ със съдействието на външен финансов консултант, основан на подробната работна програма, предоставена от ОМВ. И на трето място, след актуализиране на експертизата за нефто-газопреносната перспективност на Блок „Хан Аспарух“ и изготвяне на финансово-икономическия анализ БЕХ да възложи правен анализ и анализ на данъчните аспекти на външен консултант. Така направените предложения от работната група са утвърдени с моя резолюция още на същия ден. Това е информацията по тази част от зададените въпроси.

#41 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

За „Боташ“ има ли нещо?

#42 · speech

Председател Росица Кирова

Заповядайте, имате думата да допълните. Смятам, че ще имате възможност да зададете въпросите си, колеги, когато започнем с кръговете от въпроси.

#43 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

По отношение на „Боташ“ – благодаря Ви за напомнянето. Ще се опитам да предоставя информацията, която считам, че не представлява търговска тайна. Останалата – в зависимост от Вашето решение. Само няколко дни след Решението на Народното събрание, а именно: на 27 април 2024 г. по моя инициатива бе проведена среща с министъра на енергетиката на Република Турция господин Алпарслан Байрактар, в която участваха и представители на „Булгаргаз“ и турската енергийна компания „Боташ“. В рамките на срещата запознах колегите от турска страна с приетото от Народното събрание решение и изразих своята позиция относно необходимостта от предоговаряне на споразумението между двете компании, предвид Решението на Народното събрание и поради настъпилата значителна промяна на пазара на природен газ в периода от сключването му до момента на взимането на решението и провеждането на срещата ни. От турска страна бе изразено разбиране и готовност за продължаване на сътрудничеството, също така бе постигнато и неформално споразумение за възможността „Булгаргаз“ да предложи за прехвърляне на част от правата по споразумението с „Боташ“ на трети страни. Ние като енергийни министри възложихме на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка с предоговарянето на споразумението. Междувременно на 26 април 2024 г. в „Булгаргаз“ е получено уведомление от оператора на терминала в Александруполис, че обявената дата за въвеждане на терминала в експлоатация, а именно – 30 април, се отлага за 1 юни. Това е наложило „Булгаргаз“ да уведоми избрания доставчик в обявения на 27 март 2024 г. търг за покупка на втечнен природен газ на терминала в Александруполис, че няма да може да приеме уговорената доставка на втечнен природен газ, което доведе до значителни репутационни вреди за Дружеството. В тази връзка и с цел осигуряване на доставките за страната „Булгаргаз“ е стартирал на 2 май 2024 г. тръжна процедура за доставка на един милион мегаватчаса втечнен природен газ за месец юни 2024 г. на терминала в Турция в рамките на споразумението. В търга за доставката на втечнен природен газ на терминалите в Турция за месец юни са заявили участие 13 компании, като 10 от тях са подали обвързващи оферти. След класиране по предварително обявените от „Булгаргаз“ критерии на първо място е класирана компания „Боташ“, като в офертата си „Боташ“ е направила допълнително предложение, в случай че спечели търга за доставка и „Булгаргаз“ приеме цялото предложено количество втечнен газ в рамките на месец юни 2024 г., тоест да не се използва възможността за гъвкавост и отлагане на част от доставките, ще направи допълнителна отстъпка от заплащаната такса за достъп до газопреносната мрежа на „Боташ“. Отстъпката е довела до спестявания в размер на около 12 млн. лв. спрямо това, което е заложено в споразумението. Товарът втечнен природен газ, договорен с „Боташ“, е бил доставен на 16 юни 2024 г. на терминала „Дьортьол“, Турция, и е с произход от Алжир, за което е представен съответният сертификат. С цел изготвяне на пазарно ориентирано предложение за изменение на споразумението между „Боташ“ и „Булгаргаз“ и защита на имуществените и финансови интереси на Дружеството „Булгаргаз“ стартира две тръжни процедури в този период, а именно: за извършване на услуга по регазификация, съхранение и пренос на втечнен природен газ до Виртуална търговска точка България и за частично прехвърляне на правата и задълженията на „Булгаргаз“ по подписаното с „Боташ“ рамково споразумение за извършване на услугите, които споменах по-горе. На 16 май 2024 г. „Булгаргаз“ е публикувала на интернет страницата си условията за провеждане на тръжната процедура. Интерес за участие в двете процедури са заявили шест компании, които с оглед на откритото заседание не бих могъл да спомена. Същите са отговорили на квалификационните условия и са били поканени да подадат обвързващи оферти, като същевременно са били уведомени за началната тръжна цена по процедурата – също не бих могъл да я спомена с оглед вида на заседанието. До обявения краен срок за подаване на оферти и по двете процедури не са постъпили оферти от нито един от участниците – имам предвид търговски предложения. С оглед заявения от участниците интерес в тръжната процедура с голяма степен на вероятност може да се предположи – и това е мнението на колегите от „Булгаргаз“, че липсата на подадени оферти се дължи на обявените начални тръжни цени. На второ място, във връзка с гореизложеното от страна на „Булгаргаз“, на 11 юни е взето решение за провеждане на повторни търгове със същия предмет – при намалени начални тръжни цени, допълнителна гъвкавост и нови продукти. Цената не бих могъл да я спомена и за двете процедури за втория етап, но намалението на цената спрямо първата процедура във втората е приблизително около 30%. Четири компании са заявили интерес в горепосочената втора процедура. Въпреки обаче заявения от тях интерес от страна на посочените компании не са подадени обвързващи търговски предложения. В тази връзка в периода 1 юли – 4 юли „Булгаргаз“ проведе преговори с всички заинтересовани компании, които са заявили интерес в рамките на двете процедури. В резултат на отправено от „Булгаргаз“ искане към настоящия момент в Дружеството са постъпили писма от пет компания. В резюме компаниите са потвърдили вече заявените по време на срещите подходи при определяне на допустимите параметри, при които биха проявили обвързващ интерес към предлаганите от „Булгаргаз“ услуги, а именно: маршрутът през Турция за доставка на втечнен природен газ и последващият му пренос до Виртуална търговска точка България би представлявал интерес, в случай че предлаганата цена на този маршрут е съизмерима с цената на маршрута от терминал „Ревитуса“. (Реплики.) Съизмерима. Маршрутът през Турция представлява интерес, в случай че „Булгаргаз“ може да предостави/прехвърли капацитет и в мрежата на турския оператор „Боташ“ на изход Странджа – Малкочлар. При състоянието на газовия пазар в региона интересът към този маршрут е във връзка с подсигуряване на допълнителен, резервен маршрут за доставки на природен газ с цел постигане сигурност на доставките. Заявеният интерес е на краткосрочна база поради липса на яснота относно развитието на газовия пазар в региона след 2025 г.

#44 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Малинов, тъй като влизаме в процедура вече по същество – въпроси и отговори, нека да приключим с изложението. По тази тема ще дам възможност на парламентарните групи да зададат своите въпроси – два кръга са, и Вие ще можете да им отговорите подробно – вече на конкретните въпроси. Благодаря Ви за подробното изложение.

#46 · speech

Председател Росица Кирова

Ще Ви дам думата за процедура, госпожо Нинова, веднага. Само преди това ще Ви информирам за постъпило съобщение и решение в Деловодството на Народното събрание, което касае парламентарна група и трябва да го изчета веднага. „Протокол от заседание, проведено на 11 юли 2024 г. На 11 юли 2024 г. се проведе заседание на народните представители от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ със следния дневен ред: 1. Промяна в състава на парламентарната група на ДПС. На проведеното заседание по дневния ред се взеха следните решения: По т. 1 от дневния ред: Парламентарната група на „Движение за права и свободи“ взе решение за изключване от състава си, като изключва Ализан Нихат Яхова, Анджей Веселинов Джандев, Валентин Йовков Тончев, Джевдет Ибрям Чакъров, Едис Рухиев Даудов, Ердуан Сали Мехмед, Ешереф Кязим Ешереф, Левент Орхан Мемиш, Марио Киров Рангелов, Мехмед Реджеб Салим, Павлин Павлов Кръстев, Севим Исмаил Али, Тимур Ахмедов Халилов, Фатме Хасан Рамадан, Хабибе Кязим Расим, Хайри Реджебов Садъков и Юсеин Хасанов Вейселов. Гласували за – 25, против – няма, въздържали се – няма.“ (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е протоколът от заседанието – съобщавам го на народните представители. Трябва да бъде вписано в специалния регистър на Народното събрание, колеги, което променя подредбата на парламентарните групи. Затова трябваше да Ви го изчета веднага. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте, госпожо Нинова, за процедура. (Шум и реплики.) Ще Ви помоля да запазите…

#47 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Да, разбираемо е – интересна новина. Госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Министър, изнесохте информация, която поне ние чуваме за пръв път, която е важна по темата на изслушването. Имам предвид това, че „Булгартрансгаз“ и „Булгаргаз“ обмислят да прехвърлят права по договора на трети страни, което е много любопитно. И тъй като казахте, че това е търговска тайна и не може да бъде обсъждана в открито заседание, правя предложение, госпожо Председател, цялата тази информация да бъде депозирана в Секретното деловодство на парламента, за да могат народните представители да се запознаят с нея. Аргументът на министъра и Вашият да закрием заседанието беше, че тази информация е важна и е необходимо да се знае от народните представители. След като не може да бъде обявена публично на цялото общество, правя формално предложение господин министърът, след като свърши изслушването, да внесе тази информация в Секретното деловодство, за да се запознаем. Благодаря.

#48 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, госпожо Нинова. Информацията ще бъде предоставена и внесена в Секретното деловодство – там ще могат да се запознаят народните представители. Преминаваме към първия кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Имате думата, господин Станков.

#49 · speech

Жечо Станков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Министър, в първата част на Вашето изказване, в рамките на близо 10 минути, ни запознахте в детайли във връзка с изграждането на Вертикалния газов коридор – в частта му на българска територия. Като изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ Вие добре знаете, че това е стратегическата инициатива на газопреносните оператори на Гърция, България, Румъния, Молдова, Украйна, Словакия и Унгария за диверсификация на източниците и маршрутите в посока доставка на газ от юг на север. Със задоволство изслушах развитието на проектите на територията на българската страна във връзка с обществените поръчки и данните от страна на институциите, които са компетентни във връзка с изграждането. Единственото, което на мен лично ми липсваше, са конкретните срокове за реализация на частта на Вертикалния газов коридор на българска територия, за което моля, ако имате при Вас като информация – като срокове, за трите подобекта или трите отсечки, за които споменахте, да можем да получим информация за тях. Благодаря Ви.

#51 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Както имах възможност да Ви информирам, след проведени обществени поръчки всички основни договори, необходими за реализацията на проекта „Вертикален газов коридор“, са сключени. Съгласно предвидените в тях срокове за реализация се предвижда целият коридор, а именно изграждането на тази инфраструктура да бъде въведена в експлоатация в рамките на първото тримесечие на 2026 г. при спазване на всички необходими процедури, за които имах възможност да Ви уведомя в рамките на устройственото планиране и опазване на околната среда. Нашата амбициозна цел, и именно затова беше създадена междуведомствената работна група към Министерския съвет, е тези процедури да бъдат максимално ускорени и проектът да бъде финализиран до края на 2025 г. Благодаря Ви.

#52 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Следващият въпрос ще бъде от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Иванов. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Поради промяната в размера на парламентарните групи има пренареждане на последователността, в която ще бъдат задавани въпросите.

#53 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Госпожо Председател, господин Министър! (Оживление, шум и реплики.)

#54 · speech

Председател Росица Кирова

Ще помоля залата – виждам, че всички сме много оживени – нека да се изслушваме. Дайте възможност на господин Иванов да зададе въпроса си.

#55 · speech

Любен Иванов

Диверсификацията на източниците и намаляването на енергийната зависимост зависи от изграждането на инфраструктурата и от немалко инвестиции. Това не може да стане с щракване на пръсти – необходима е политическа воля и последователни действия. В тази връзка Ви благодаря за подробното изложение относно предприетите действия по изграждането на инфраструктурата. Въпросът ми е свързан с това какво е моментното състояние на газовия микс в България, в частност на закупените от „Булгаргаз“ количества, какво е предприето за осигуряване на дългосрочни доставки и с кои контрагенти.

#57 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По отношение осигуряването на доставките за българския пазар бих разделил моя отговор на две части. По отношение на осигуреността за настоящата календарна година, както и за предстоящия зимен период, следва да бъде отбелязано, че към месец юни потреблението в страната за първите пет или шест месеца възлиза на малко над 14 милиона мегаватчаса. За периода октомври 2024 г. – април 2025 г. се очаква потреблението да е допълнително около 19 милиона мегаватчаса. Има осигурен и на база резервиран входен капацитет в газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ достатъчно капацитет, който да осигури доставките за предстоящите месеци и отоплителния есенно-зимен сезон. Тук искам да обърна внимание, че „Булгаргаз“ не е единственият доставчик на природен газ на територията на България за крайните клиенти, а вече в България има регистрирани 118 дружества, притежаващи необходимия лиценз за търговия с природен газ. По отношение плановете на „Булгаргаз“. Към 1 юли „Булгаргаз“ разполага с количества природен газ, подсигурени, както следва – тук не бих си позволил да спомена точните цифри, защото именно това е част от търговското поведение на един от участниците, но има осигурени количества, които са по дългосрочния договор с „Азергаз съплай къмпани“; количества, които са нагнетени в подземно газово хранилище „Чирен“ на търговски принцип; нагнетени в ПГХ „Чирен“ количества в изпълнение на плана за действие при извънредни ситуации; и разполага със значителен обем от количества, които се съхраняват по смисъла на Споразумението с „Боташ“ в Турция. За периода от месец юни до месец септември 2024 г. количествата по сключените договори за доставка на природен газ на изходни пунктове на газопреносната мрежа за „Булгаргаз“ са приблизително в размер на 3 милиона мегаватчаса. Повтарям, юни – септември тази година. Предвижданията и прогнозите на „Булгаргаз“ са, че те ще бъдат осигурени чрез договора с азерската компания и виртуален добив на количества от ПГХ „Чирен“ за този период. За периода от месец октомври до месец декември 2024 г. количествата по сключените договори на „Булгаргаз“ с негови крайни клиенти са приблизително или над, за да не споменавам конкретни цифри, 5 милиона мегаватчаса. Прогнозата и предвижданията на „Булгаргаз“ са те да бъдат осигурени чрез договора с „Азергаз съплай къмпани“, резервирани на две карга на терминала в Александруполис, добив от ПГХ „Чирен“ през този период и доставка на едно карго на терминал в Турция по Споразумението с „Боташ“. Това, повтарям, е за периода октомври – декември 2024 г. Защо се налага това? Голяма част от количествата, които не можах да спомена конкретно, с които „Булгаргаз“ разполага, са напълно достатъчни, за да покрият консумацията на неговите клиенти до края на годината. Но тези количества, част от количествата, които се съхраняват в Чирен, и всички количества, които се съхраняват в Република Турция, с оглед периода им на придобиване, а именно 2022 г. и началото на 2023 г., са на изключително неконкурентни цени, заведени в баланса на Дружеството. Именно поради тази причина, за да може „Булгаргаз“ да запази част от своя пазарен дял на пазара в България и да предложи икономически изгодни условия на неговите клиенти, а именно - бит, индустрия, бизнес и топлофикационни дружества на регулиран пазар, се предвижда доставката за периода октомври – ноември – декември тази година на три карга, както имах възможност да спомена, разделени между Гърция и Турция. Благодаря Ви.

#58 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос – от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате думата. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, единствено ще Ви помоля за тишина в залата.

#59 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, вече на всички е ясно, че договорът между „Булгаргаз“ и „Боташ“ е изключително неизгоден както за компанията, така и за страната ни, като започнем от резервирания капацитет, който е невъзможно дори на теория да бъде оползотворен, през факта, че турската компания може да посочи който и да е терминал в Европа, където „Булгаргаз“ да пренасочи танкер с втечнен газ и да плати допълнителни разходи за това, и стигнем до липсата на разумна клауза за прекратяване, като, ако все пак се стигне до такова, то „Булгаргаз“ трябва да заплати комисионите по договора в пълен размер – над 2 млрд. долара. Вие в изложението си споменахте за опита за преотстъпване на част от резервирания капацитет на други компании. Вижда се обаче, че засега няма никакъв успех. В тази връзка въпросът ми към Вас е: в случай че не се стигне до предоговаряне на условията, което според нас е твърде вероятно, какви са възможностите пред „Булгаргаз“ за предотвратяване на опасността Дружеството да бъде дори, да кажем, фалирано, вследствие на изключително неизгодните условия. Благодаря Ви.

#61 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще си позволя да продължа моето изложение отново, имайки предвид откритата част на заседанието. Дотам, докъдето бях стигнал - до предишното си изложение, искам само да Ви информирам, че освен тези компании, които са проявили интерес в предложените две тръжни процедури от „Булгаргаз“ във връзка със споразумението с „Боташ“, има проявен интерес и от още две компании за този капацитет – едната е от Молдова, да не споменавам конкретно име, а другата е от Украйна. Предвид всичко гореизложено на 4 юли тази година „Булгаргаз“ е изпратил официално предложение до „Боташ“ за предоговаряне на споразумението с приложен към писмото проект на допълнително споразумение. Проектът съдържа предложения за изменения, които са съобразени с текущите пазарни нива на представените от „Боташ“ услуги в региона с цел запазване на финансовата стабилност на дружеството и запазване на част от предимствата на споразумението за обезпечаване сигурността и диверсификацията на доставките. Без да споменавам конкретни цифри, предвидена е оптимизация на резервирания капацитет, намаляване на цените за заплащаната услуга, структуриране на ценообразуването на постоянни и променливи компоненти за заплащане, предвиждане на възможност за едностранно прекратяване от страна на „Булгаргаз“ на споразумението и прехвърлянето именно на правата на трети страни в пълен обем. Благодаря Ви.

#62 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група „Движение за права и свободи“.

#64 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Не сме ли ние трети?

#65 · speech

Председател Росица Кирова

Прощавайте, прощавайте! Първо ще мине процедурата, след което ще Ви дам възможност да дадете… Вие зададохте въпрос, господин Ганев.

#72 · speech

Йордан Тодоров

Процедурата ми е по начина на водене, за да не нарушаваме Правилника, госпожо Председател. Тези въпроси ги задаваме, за да бъде отговорено на тях, а не за да бъде отговорено нещо, без значение какво. В случая въпросът ми беше, и всъщност процедурата ми е към Вас, защото Вие трябва да следите дали се отговаря на тези въпроси. Нашият въпрос беше: има ли план какво ще се случи с „Булгаргаз“, какво трябва да се случи, така че Дружеството да не фалира, в случай че този договор не може да бъде предоговорен? Защото, при цялото ми уважение, този договор – изобщо тези договори от такъв тип, от такъв характер, те не могат да бъдат предоговаряни.

#78 · speech

Йордан Тодоров

…дори и да бъдат предоговорени, това означава, че ще бъдат приети нови ангажименти с нови клаузи…

#79 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Тодоров, в момента злоупотребявате. Ще имате възможност и за отношение, и за втори въпрос. Господин Малинов, желаете ли да допълните нещо към отговора, който дадохте? Заповядайте.

#80 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз много се радвам за зададения въпрос, но ще си позволя да цитирам решението на Народното събрание. В момента, в който имаме официален отговор от преговорния процес от страна на „Боташ“ към „Булгаргаз“, ние съответно ще Ви информираме за формираната позиция и какво може да се направи. Но ще си позволя да Ви цитирам решението на Народното събрание – то е за предоговаряне на договора, а не е за прекратяване. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „И не за преотстъпване!“.)

#81 · speech

Председател Росица Кирова

Без да влизате в диалог от място! Продължаваме с въпроси от парламентарната група „Движение за права и свободи“. Имате думата.

#82 · speech

Хюсни Адем

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, въпросът ми към Вас е: какви следващи действия възнамерявате да предприемете за ускоряване на процеса по придобиване на дял на българската страна в консорциума титуляр по разрешението за търсене и проучване в Блок 1-21 “Хан Аспарух“. Благодаря Ви.

#84 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Категорично ще следя администрацията на Министерството на енергетиката, включително и колегите от Българския енергиен холдинг, да спазят сроковете, които съм определил на база техния доклад, а именно до края на месец юли да бъдат изготвени съответния технически анализ и финансово-икономически анализ, след което незабавно ще влезем в преговори с държателя на концесията за договаряне на правните и финансово-икономически параметри за потенциалното участие на Българския енергиен холдинг с до 20%. Това, което искам да Ви информирам, е, че след подписването на допълнителното споразумение съответно с OMВ – проведох среща, включително и кореспонденция с тях, и това, което мога да Ви информирам, е, че към настоящия момент OMВ са в процес на търсене на партньор, на който да прехвърлят част от правата по концесионния договор с цел да споделят финансовия и технически риск от реализацията му. Имам увереност от тяхна страна, че вече имат така наречения къс лист на предпочитани партньори, което е одобрено от техните органи на управление, и с всяка една от компаниите в късия лист ще бъдат проведени преговори. Съответно ще бъдем уведомени за промяна отново на страната по концесионния договор, концесионера, и именно тогава веднага ние ще влезем в отношения, защото трябва да направим анализ и на новия партньор по отношение на неговото финансово-икономическо и техническо състояние. Благодаря Ви.

#85 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „БСП за България“. Заповядайте, господин Стойнев, имате думата.

#86 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Разбира се, няма как да не сме удовлетворени, че сте предприели стъпки за предоговаряне на този договор, защото в крайна сметка аз, поне досега, не бях виждал договор, в който няма клауза за предоговаряне. Защото един такъв договор наистина – трябваше българският народ за 13 години приблизително 13 млрд. лв. да бъдат платени, още повече че имаше клаузи, които бяха много притеснителни. Освен обаче, че сте предприели тази стъпка, господин Министър, появи се информация, че преди, разбира се, половин година, че самата Европейска комисия е притеснена и започва разследване именно как е подписан този договор, какви са клаузите и въпросът ми е кратък: какво се случва с разследването от страна на Европейската комисия и какви мерки сте предприели наистина да уведомите и съответно, разбира се, освен да предоговорите, имате ли опасения, че наистина този договор изцяло може да бъде в ущърб на държавите-членки на Европейския съюз. Благодаря Ви.

#88 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Точният термин за действията на Европейската комисия е проучване по отношение на реда и условията за сключване на договора, а не разследване. В рамките на проучването на Европейската комисия, тъй като няма образуван все още конкретен казус за извършено нарушение, се предоставя информация, изисква се съответната информация, предимно от „Булгаргаз“, но също така и от „Булгартрансгаз“ по отношение на условията за сключването на договора. Това, с което имах възможност да Ви запозная, е, че от 1 януари 2024 г. това е наистина един успех – с държава нечленка на Европейския съюз беше сключено споразумение за свързаност между България и Турция, съответно между „Булгартрансгаз“ и „Боташ“, на именно тази точка и капацитетът на тази точка се предоставя по същия начин, по който на всички останали точки на държави – членки на Европейския съюз, с които България граничи. В допълнение, това, което мога да Ви кажа, е, че на тази точка до момента е имало шест различни ползватели от шест различни държави. Така че аз считам, че капацитетът се предоставя по начин, който е съгласно европейското законодателство и приложимите регламенти и директиви, а по отношение на Договора с „Булгаргаз“ разследването, или по-скоро проучването, продължава, предоставя се цялата информация и в момента, в който има заключение на Европейската комисия, ще Ви запозная. Благодаря Ви.

#89 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Нямате въпроси, госпожо Митова. Въпрос от независимите народни представители. Тъй като независимите народни представители са повече от един, обръщам им внимание, че имат правото на един въпрос общо. Заповядайте. Имате думата, господин Методиев.

#90 · speech

Калоян Методиев

Нечленуващ в ПГ

Уважаема госпожо Председател, тъй като сме вече 36 човека – независимите, (шум и реплики, смях) така че използвам случая за последно, без организация... (Смях.) Не си мислете, че това е краят! Да минем на темата. Уважаеми господин Министър… (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ти искай мандата!“; „Мандатът искаш ли да предадем?“.) Не се знае! (Шум, реплики, смях.) Най-голямата чистка в историята на българския преход беше по време на служебния кабинет на Гълъб Донев точно преди две години – на 2 август. Влезе се в институциите като Гестапо – с готови списъци, и още на 2, 3, 4 август се подмениха поголовно хора. Четиринадесет хиляди души са сменени! И не поради професионални качества или по някакъв друг признак, а със списъци, готови, с които се влезе в държавната администрация. Една от най-големите чистки беше в Министерството на енергетиката. Готови екипи – в Министерството на енергетиката, „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“, надзорни съвети, всичко каквото се сетите, беше сменено, като прави впечатление, че голяма част от този екип бяха хора, свързани, по един или друг начин, с фирми или съдружници на лицето Кирил Добрев, с партията АБВ, с вътрешна опозиция на Националния съвет на БСП, без никаква връзка с енергетиката. До ден днешен част от тези хора седят в надзорни съвети, в управителни съвети и така нататък. ОСС – Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, излезе с доклад октомври 2022 г. за тези поголовни смени, намеси в изборите и каквото се сетите. Този екип – защо го казвам, защото кадрите са най-важното нещо в политиката, те решават всичко…

#92 · speech

Калоян Методиев

Да. Подписа се договорът с „Боташ“. Същият този екип по вертикалата – президент, министър на енергетиката, шеф на „Булгаргаз“, министър-председател, и Вие като шеф на „Булгартрансгаз“. За договора с „Боташ“ се е говорило много…

#94 · speech

Калоян Методиев

Въпросът. Предателски неизгоден, повсеместен, финансови загуби, загуби на пазарен дял – цитирам заключение от доклада на парламентарната комисия за „Боташ“ – да поздравя тук предишния парламент за доклада, наистина добра работа, подреден с безпощадни констатации, заклали сте ги! „Булгартрансгаз“ вътре се цитира 51 пъти! Искам да Ви попитам, господин Министър, Вие, понеже докладът е в прокуратурата, сте интегрална част от преговорния екип на този договор, в състояние ли сте в момента да помагате за разтрогването му, въпреки че няма такава клауза, или за предоговарянето му, след като сте били част от екипа, който го е подготвил? И каква е връзката Ви с Президентството, за да останете един от малкото при тази чистка, за която споменах…

#97 · speech

Председател Росица Кирова

Да приключим с въпроса – 3 минути и 12 секунди, имате две минути за задаване на въпрос по темата на изслушването.

#98 · speech

Калоян Методиев

…във връзка с този договор и как се озовахте, кой Ви покани в правителството на Главчев? Благодаря Ви.

#99 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Министър, може да отговорите на въпроса дотолкова, колкото той е свързан, ако смятате, че е свързан, с темата на изслушването.

#100 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм юрист по образование и съм свикнал, и съм научен да изпълнявам законите и Конституцията, и решенията на Народното събрание, така че краткият ми отговор на поставения въпрос – в състояние съм, и изпълнявам тези актове. Благодаря Ви.

#101 · speech

Председател Росица Кирова

Преминаваме към втория кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Не виждам желаещи за въпроси. Следващият въпрос трябва да е от парламентарната група на “Продължаваме Промяната – Демократична България”. Заповядайте, господин Димитров.

#102 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа, уважаеми господин Министър! Договорът с „Боташ“ не трябваше да се сключва по начина, по който това стана факт. Трябваше Народното събрание да бъде информирано, да вземе отношение по тази тема и тогава параметрите на договора вероятно щяха да бъдат преразгледани преди неговото подписване. Това е една от най-големите грешки, правени от изпълнителната власт, може би най-голямата в последните години – най-голямата грешка, правена от изпълнителна власт в България. Тогава Вие като директор на „Булгартрансгаз“ е трябвало да поискате информиране на Народното събрание, а също и на Европейската комисия, която да даде отношение по този договор. Сега въпросът е какво можем да направим оттук нататък. Оттук нататък важно е, че сте започнали преговори за промяна в договора, така че страните, които са най-проблемни за нас да бъдат променени. Въпросът е следният – за да не повтаряме една и съща грешка втори път, когато имате отговор, имате напредък, елате пред Народното събрание да обсъдим тези параметри преди да решите. Вярвам, че дотогава ще има Комисия по енергетика, но и да няма, уважаеми господин Министър, е редно Народното събрание да участва в такива процеси особено когато става въпрос за дългосрочни договори като тринадесетгодишен договор, защото това, което ще се случи е – България става много важен транспортен коридор през следващите години по отношение на газа. Ставайки много важен транспортен коридор, това означава, че ние ще имаме инструментариума да постигнем по-добри условия за България, бидейки толкова важни за целия Европейски съюз по отношение на доставките на газ. Така че усилията за предоговаряне трябва да продължат всеки ден, и когато имате по-висока степен на готовност, Ви призовавам да организирате срещи с Народното събрание, когато договореностите могат и трябва да бъдат променени, и се надявам това да го постигнем през следващите месеци, защото в противен случай, уважаеми господин Министър, България и „Булгаргаз“ ще бъдат натоварени със сериозни плащания, за които отделно ще разговаряме как могат въобще да бъдат осигурени. Така че се надявам скоро да ни потърсите с представяне на преговорната позиция и постигнатото – какво може да бъде постигнато по отношение на промяна на договора с „Боташ“. Благодаря.

#103 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Димитров. Нямаше въпрос във Вашето изказване. Заповядайте, господин Малинов.

#104 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви, господин Димитров, за изразената позиция. Аз считам, че при обединяване на усилията на изпълнителната и законодателната власт биха могли да бъдат постигнати най-добрите резултати. Именно поради тази причина приветствам и предложението на народния представител Корнелия Нинова да Ви бъдат предоставени в рамките на Секретното деловодство, именно всички параметри на предложението, което е отправено от „Булгаргаз“ към „Боташ“, и да имате възможност да се запознаете с финансово-икономическите условия, които са предложени. В действителност изразявам моята готовност в рамките на Комисията по енергетика или в пленарната зала тези предложения да бъдат обсъдени и ако има някъде според Вас пропуски, съответно да бъде даден мандат на мен като министър на енергетиката или на следващия министър на енергетиката с по-конкретни условия на базата на тези, които са предложени. Така че Ви благодаря. Ще го изпълня, независимо че в решението на Народното събрание не пише, че трябва да докладвам за всеки един от етапите, аз ще го изпълня това нещо. Това, което искам да подчертая допълнително, което съм извършил, че веднага след входирането на предложението от страна на „Булгаргаз“ с проекта на допълнително споразумение към „Боташ“ аз съм отправил и официално писмо до министъра на енергетиката за ускоряване на този процес по предоговаряне, като съм изразил моето желание и воля той да приключи до края на месец юли. Съответно съм изразил моята готовност за лично участие, ако е необходимо на политическо ниво, включително вчера проведох среща и с турския посланик в София, който запознах с писмото, което съм изпратил до министъра на енергетиката, и препотвърдих моето твърдо желание и воля да изпълня решението на Народното събрание. Благодаря Ви.

#105 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате думата, колеги.

#106 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, запазеният капацитет от 1 млрд. куб. м газ на терминала в Александруполис ще може да се използва, доколкото знам, най-рано през месец октомври, ако, разбира се, бъде пуснат в експлоатация и този път. Дотогава „Булгаргаз“ разчита на договорените 1 млрд. куб. м азерски газ по договора с „Боташ“, но към края на месец юни Дружеството е оползотворило около 15% от запазения годишен капацитет, който общо може да бъде 1 млрд. и 850 млн. куб. м. Въпреки това знаем добре, че Дружеството ежедневно плаща огромни суми за капацитет, който не е използван очевидно. В тази връзка въпросът ми е има ли план за действие в една бъдеща ситуация, в която ще бъде разполагаем пълният договорен капацитет от малко под 4 млрд. куб. м газ, при положение че към този момент не можем да оползотворим наличния? Задаваме този въпрос, тъй като в крайна сметка нашите най-големи притеснения са свързани с финансовото състояние на „Булгаргаз“. Благодаря.

#108 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Не само на народното представителство е основното притеснение за финансовото състояние и икономическата стабилност на „Булгаргаз“, това е също един от моите основни приоритети. В тази връзка в писмото, с което „Булгаргаз“ е уведомил „Боташ“ и е предложил проекта на допълнително споразумение, е посочено, че при настоящите финансови условия на споразумението с „Боташ“ „Булгаргаз“ не е в състояние да продължава да изпълнява своите финансови ангажименти и съответно този капацитет, който е резервиран, и дължимите плащания за месец юли не са извършени и това е посочено в писмото. Благодаря Ви.

#109 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на Движението за права и свободи. Няма желаещи за въпрос. Въпрос от парламентарната група на „БСП за България“? Господин Гуцанов, имате думата.

#110 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е следният, тъй като знаете, че плащаме по 486 хил. долара такса на ден за това дали взимаме, или не взимаме газ – няма значение, до този момент какво количество газ ние сме взели по Договора с „Боташ“, за да се направи все пак една съпоставка с таксите, които сме платили, и поне газта, която е минала през тръбопровода, и сме го взели в България. Знае ли се до този момент какво се е случвало? Благодаря.

#112 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Гуцанов, уважаеми дами и господа народни представители! С конкретна информация за колко количество или броят на каргата, които сме получили в терминалите в Турция, в момента не разполагам, но разполагам с конкретна информация, която не успях да споделя с Вас поради откритото заседание. Над 2 млн. мегаватчаса са количествата природен газ, които са собственост на „Булгаргаз“ и се съхраняват в момента в Турция. Както имах възможност да спомена, „Булгаргаз“ е изплащал към „Боташ“ резервирания капацитет до момента съгласно договореното в търмшийта, или така нареченото общо споразумение. За месец юни е заплатена по-малка стойност на база направената отстъпка от „Боташ“, а именно около 12 млн. лв. по-малко е заплатено на „Боташ“ за резервирания капацитет за месец юни, а за месец юли не е платено и е посочено, че няма възможност поради финансовото състояние на „Булгаргаз“ да се извърши това плащане.

#113 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Последният въпрос е от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Не виждам желаещи. Колеги, преминаваме към отношение от парламентарните групи. Всяка парламентарна група може да изрази отношение в рамките на пет минути по темата на изслушването. Отношение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма да има отношение. От парламентарната група на Продължаваме Промяната – Демократична България? Заповядайте, господин Рибарски, за отношение.

#114 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за предоставената информация. Ние се надяваме, че и тази част, която не можеше да се чуе в открито заседание, също ще ни я предоставите. Ние очакваме с интерес и броят карга, които през тази година се предполага, че ще бъдат транзитирани по междусистемната връзка между България и Турция. Това ще ни даде пък реална представа до каква степен се използва този капацитет, който се заплаща всеки ден. Чухме, че има към момента неформално споразумение за преотстъпване на капацитет и виждаме, че това се оказва единствената възможност от така подписания договор ние да минимизираме загубите, които имаме всеки месец. Такива действия са предприети през месец юни. Купуваме си природен газ от „Боташ“, така че да ни правят отстъпка в таксите, които плащаме за капацитет. Искрено се надяваме, че решението на Народното събрание ще бъде изпълнено. Ние ще проследим в края на месец юли до каква степен ще постигне реално предоговаряне на този договор с „Боташ“, защото той оказва изключително вредно въздействие върху финансовите показатели на „Булгаргаз“. Казахте, че има и количества, които се съхраняват в Турция. Това също е нещо, което аз виждам като пасив. Тези количества могат да се съхраняват – определен процент и определено време, така че за мен това също не води до реална диверсификация и успокоение за предстоящите месеци. Това, което виждаме, и което аз констатирам от изложените факти, е, че България постига диверсификация на база на намаляващия пазарен дял на „Булгаргаз“. Това е нещо, което е вследствие от подписания договор с „Боташ“ и липсата на дългосрочни договорени доставки на втечнен природен газ. Единственият дългосрочен договор, на който може да разчитаме, е договорът, както Вие казахте, с Азербайджан Gas apply company – азербайджанският договор. Всичко след този договор е предмет на договорки месец за месец, от които договорки цената някой път се оказва над пазарната и голям брой от клиентите на „Булгаргаз“ се отказват и предпочитат да осигуряват своите доставки през свободен пазар. Това не е начинът, по който си представяхме диверсификацията, и не мисля, че по този начин постигаме някаква дългосрочна диверсификация. Основните доставки, както казах, са от Азербайджан, получаваме количества всеки месец от Гърция и от Турция. Вие споменахте, че две карга евентуално ще има на Александруполис. Това е едно от нещата, които също ще следим в следващите седмици – кога ще заработи този терминал и тези две карга дали няма да се наложи пак да бъдат пренасочвани през Турция. Споменахте и за едно карго през Турция – октомври, декември, до края на годината. Така че това горе долу дава представа колко ще се използва и тази връзка с Турция, която по данните, които видяхме във Временната комисия, е за изключително голям обем, а ние през тази година, аз лично виждам две карга. Едното е с това споразумение с „Боташ“, с което ние поръчваме от тях газ, пък те ни дават отстъпка в транзитните такси. Надявам се също така и това прехвърляне в Българския енергиен холдинг на правни анализи, финансови анализи, доклади накрая да доведе до резултата, който сме взели в Народното събрание – реално договаряне и участие на България в проучвателните дейности. Ако Вие смятате, че е нужно, може да ни запознаете с доклада, който ще бъде изготвен на актуализираната работна програма на "OMВ Петром". Аз лично очаквах да видя и да чуя от Вас освен тези факти, които изложихте, и личното Ви мнение добре ли е България да участва, какво е мнението на работната група, която е разглеждала – работната група от Минно-геоложкия университет, какви са шансовете в това находище. Поне по информацията, която аз имам, шансовете са реални и предвид това, че и Румъния, и Турция вече добиват природен газ, ние също имаме реални шансове. Това са темите, които в следващите седмици, месеци, дай боже Народното събрание да функционира нормално, ще си задаваме и очакваме Вашите отговори. Благодаря и очакваме информацията в Секретното деловодство.

#115 · speech

Председател Росица Кирова

Следващото отношение е от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Не виждам желаещи. (Реплики.) Господин Тодоров, не вдигнахте ръка, просто се разхождате из залата. Заповядайте. (Смях, оживление.)

#116 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, не знам дали и колко от Вас обърнаха внимание, но министърът каза, че „Булгаргаз“ вече не могат да си плащат сметките. Те са изправени на практика пред фалит. Това е началото на един такъв процес. Не е обаче въпросът само в „Булгаргаз“. Едва ли в страната ни има човек, останал нормален човек, който, когато чуе думата диверсификация, вече не знам – да не получава алергия, защото тази дума през последните години, освен че доведе до това, че вече говорим за фалит на „Булгаргаз“, доведе до това, че бяха източени много пари от държавата, стана синоним на корупция, на корупционни схеми, тази толкова модерна дума диверсификация стана синоним и на обедняване на българския народ. Същото се случи и с пазарите на природен газ през последните две години. Знаем – още по времето на правителството на Кирил Петков, че бяха прекратени доставките на природен газ от Руската федерация. Едностранно ги прекратихме, прекратихме договора с „Газпром“, която фирма дълги години ни доставяше природен газ на цени 7 – 9 лв. Изведнъж прекратихме този договор и се появиха така наречените посредници, които по своята същност са едни търговски дружества, които имаха сключени договори с „Газпром“ и започнаха да ни преподават същия този лош, недемократичен природен газ, но вече на завишени цени. И от цялата тази схема от „Булгаргаз“, респективно от бизнеса, който купува газ от „Булгаргаз“, и от българските потребители, крайните потребители, от всички нас, които купуваме стоки и услуги, бяха източени между 3 и 4 милиарда лева само за една година. Не знам доколко това ограничи режима на Путин, агресията на Русия и така нататък – всички тези мантри на евроатлантиците, но със сигурност доведе до това, че българският народ обедня значително. По официални данни нашите спестявания са се стопили с 30 – 35% само за една година или малко над една година. Не знам, трябва да си зададем въпроса: доколко си струва цената, която плащаме и продължаваме да плащаме за въпросната диверсификация? Доколко си струва и договорът с „Боташ“, който също ни беше представен като вид диверсификация. Така се диверсифицирахме с този договор, че от 1 лв. за капацитет, и то за реално използван капацитет, който 1 лв. плащахме на „Газпром“, се докарахме до положението да плащаме 20 лв., независимо дали използваме капацитета, или не на турската газова компания. В абсолютна стойност това означава, че от 15 – 20 хил. лв. на ден, които „Булгаргаз“ са плащали на „Газпром“, започнахме да плащаме, всички знаете вече, по почти 1 млн. лв. на ден. 15 хил. лв. ги заменяме с 1 милион? Е как „Булгаргаз“ няма да са изправени пред фалит?! И сега се говори, че щяло да бъде предоговаряно нещо си. Нищо не може да бъде предоговорено. Ако имаха турците някакво намерение да предоговарят, първите такива разговори са водени от „Булгаргаз“ още през лятото на миналата година. Оттогава досега – една година, нищо не е предоговорено и нищо не може да бъде предоговорено. Аз в своята кариера съм сключил не една или две такива сделки – имам предвид от такъв характер, не толкова загробващи, и от опит мога да Ви кажа, че тези сделки се сключват, за да се изпълняват, а не за да се предоговарят. Те затова си имат срок на действие и затова си имат неустойки – в случая имаме 100% неустойки за неизпълнение – защото страните носят определени рискове и те искат да бъдат защитени срещу тези рискове. Иначе тези договори щяха да бъдат отворени или щяха да се сключват на годишна база, или щяха да се сключват месец за месец и така нататък. Всичко това идва да каже, че турската страна, сключвайки този договор, също е искала да бъде защитена от определени рискове. Какви са тези рискове? Всяка уважаваща себе си енергийна компания, управлявайки своето енергийно портфолио, когато е с ефективно управление, а не така, както го правят „Булгаргаз“ през последните години – на принципа каквото стане – такова, та всички тези компании, които ефективно управляват своите портфолиа, сключвайки една сделка, която се приема за отворена позиция, сключват насрещни сделки, с които да затворят тази отворена позиция. Иначе казано, това, което продават, трябва да го продадат, и то в рамките на възможно най-кратък срок от време. В случай че не могат в рамките на същия ден или на няколко дни, сключват финансови сделки, с които пък да управляват по някакъв начин риска и да го разпределят във времето. Казвам Ви всичко това, за да разберете, че предоговарянето не е просто двустранен процес. Дори и от турската страна да имат желанието да предоговорят тази сделка, това означава, че те трябва да отидат при своите контрагенти, с които са договаряли други сделки, имащи касателство към тази, и да предоговорят също условията тези контрагенти пък със своите контрагенти и така нататък по веригата. А да не говорим, че финансови сделки, ако е имало сключени такива за управление по някакъв начин и разпределяне на риска, финансови сделки е абсолютно невъзможно да бъдат предоговорени. Представете си как отивате при клирингова къща и казвате: миналата година сключих една сделка и в момента искам да я предоговоря или искам да я анулирам. Финансовите пазари не работят по този начин. Ако беше така, всички щяхме да сме милиардери, но парите нямаше да имат никаква стойност. Представете си как отивате на пазара за акции и си купувате акции, една година по късно се оказва, че тази сделка е губеща и искате да я предоговорите – не става така. Казвам Ви всичко това, защото тази сделка не може да бъде предоговорена. Ако чуете, че е била предоговорена, това означава само едно – че всъщност е била сключена нова сделка, поети са нови ангажименти, което обаче не означава, че финансовата тежест, която се упражнява в момента върху „Булгаргаз“, ще бъде по-различна. Просто същите пари ще бъдат платени на турската страна по други схеми, по други финансови пътища и ще бъде хвърлен прах в очите на българското общество, че нещо се прави, че нещо се предоговаря.

#118 · speech

Йордан Тодоров

Благодаря ви, госпожо Председател, приключвам. Че нещо се прави?! А всъщност това, което тези хора, които в момента предоговарят тази сделка или правят такива опити, искат само едно: да им се размине това, което всъщност заслужават, а то е само и единствено затвор. Не искам да съдя никого, но това е наистина най-малкото нещо, което може да се случи на хората, подписали тази сделка. Представете си човекът или един от хората, които подписаха тази сделка, така наречения тристранен протокол...

#120 · speech

Йордан Тодоров

Благодаря Ви, госпожо Председател, приключвам, това е последно. ...иска да предоговори тази сделка. Не знам това на Вас как Ви се струва, как Ви звучи, но на мен ми звучи като начало – много, много лош виц. Не може човекът, който подписа тази сделка, сега да я предоговаря. Всъщност самото желание за предоговаряне на тази сделка означава само едно – че сме били прави, когато написахме този доклад във Временната комисия в миналото Народно събрание. Това потвърждение, че тази сделка е вредна за българската държава и е вредна за българската икономика. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#121 · speech

Председател Росица Кирова

Отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Анастасов. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма да има отношение. Прощавайте, от Движението за права и свободи. Господин Анастасов, ще имате ли отношение? Заповядайте, имате думата.

#122 · speech

Станислав Анастасов

ДПС

Да успокоя колегите в крайно дясно, че чувствата ни са взаимни – няма проблем, не се притеснявайте. (Шум и реплики.) Госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, първо искам да Ви благодаря за изключително изчерпателното представяне. Спестихте ни по-голямата част от въпросите, което беше много ценно. Благодарим Ви за открития подход. Виждаме доста сериозно желание вече по Ваше време, защото по време на предишния министър, Вашия предшественик, нямаше такова да се проведат консултации за въвеждане и гарантиране на експлоатацията на терминала в Александруполис. Разбира се, за нас това е изключително важно и ценно, защото този терминал, както знаем, и газопроводът, свързан с него, особено терминалът, е пряко свързан с Вертикалния газов коридор, който ще помогне на нашите съюзници и най-вече да обезпечим възможностите на Украйна да гарантира сигурността на енергийната система предвид идващата зима и да продължи да се бори с агресора. Колкото до другите теми, наистина приветстваме Вашите действия за Блок „Хан Аспарух“. Това е нещо изключително важно, изключително важно е за държавния интерес. България е една от малкото страни в Европа, която няма свои проспекти на нефт и газ. Имате пълната ни подкрепа да продължавате да правите това, което правите, така че да гарантирате българското участие. Разбира се, няма как да не приветстваме това, че изпълнявате Решението на Народното събрание, което преди колегата Делян Добрев беше внесъл. Колкото до другите работи, наистина нека да бъдем внимателни с нашите партньори, особено с южните ни партньори. В крайна сметка, освен наш най-голям съсед, те са и ключов партньор в рамките на НАТО за България и са изключително важни – говоря за Република Турция, така че приветстваме това, че търсите конструктивен начин. Ако има там някакъв проблем, да се разреши, но аз съм сигурен, че злоупотребата с темата „Боташ“ от някои политически сили, особено проруски, ще бъде в крайна сметка за предимството на България и България ще прибере своя дивидент от това. Благодаря ви.

#123 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отношението, господин Анастасов. Преминаваме към отношение от парламентарната група на „БСП за България“ – имате думата, господин Гуцанов.

#124 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Това е една от темите, която може би беше най-дискутирана в Четиридесет и деветото народно събрание. Стигна се до създаване на Комисия, която смятам, че свърши действително сериозна работа по договора с „Боташ“. Надяваме се, че оттук нататък вече компетентните органи са тези, които трябва да се произнесат. Народното събрание не трябва да се превръщаме в съд. Това, което е трябвало, е свършено според мен от страна на една от парламентарните групи в предходния парламент. Действително, имаше изключително притеснителни моменти в този договор и високите такси – близо два пъти по-високи, отколкото в Гърция, за това, че нямало предварителен финансов, икономически и правен анализ – все неща, които сме коментирали не един или два пъти и не считам, че сега трябва да ги говорим отново. Това, което според мен и според нашата група е от ключово значение. Първо, вие също сте участвали в тристранния протокол тогава, което е добре – че сте запознат с този договор. Не считаме обаче, че може единствено и само „Булгаргаз“ да е компанията, която да проведе толкова сложни разговори. Тук действително трябва намесата на целия Министерски съвет, на Вас като министър, на Министерството, ако искаме да бъде ефективно предоговорен и преразгледан този договор с повече ползи за държавата. И просто ние Ви призоваваме тук да се насочат усилията, защото част от колегите говориха за Украйна и интересите на други държави, но мисля, че трябва да си гледаме българския интерес, а и ние сме българско Народно събрание. Аз не го казвам за първи или за втори път, а немалко да насочваме нещата в една посока, която на никой няма да помогне, а и без това не е цъфнала и вързала България като икономика и енергетика. Това, което ни притесни, е казаното преди малко от Вас за тежкото финансово състояние на „Булгаргаз“. Нещо, което ние предсказвахме от парламентарната група на „БСП за България“, и за жалост явно сме се оказали прави, че може би ще се случи. Според нас трябва да се положат всички усилия да не се стигне до по-лоши финансови резултати, за което и да е енергийно дружество, а в дадения случай за „Булгаргаз“. Тук трябва да бъдат положени наистина огромния усилия. Считаме, че когато се говореше за диверсификация в енергетиката твърде често тази дума се ползваше, без да се внася реалното съдържание в тази диверсификация. Защо? Говорим за диверсификация и договорите, които имаме подписани – 1 млрд. 850 млн. кубика „Боташ“; един милиард азерска газ; един милиард доставчици през Гърция, тоест ние имаме близо един милиард отгоре, и в крайна сметка цялата тази доставка отново стига до руска газ, само че на много по-скъпи цени в по-голямата си част, и всички го знаем, че е така. Какъв е смисълът да се преминава през определени посредници, да се правим по-католици от папата и накрая да взимаме по-скъп газ от същия доставчик. Ами аз мисля, че е по-добре да се играе открито и да падне цената за българската икономика и за домакинствата, отколкото това, което се прави. Няма нужда от такива неща да се вършат и да смятаме, че никой не е наясно. Извинявайте, но дали някой взима комисиона, или не, имаше доста препирни между политическите партии преди една година и така не се стигна до това дали някой взима комисионите, или не. Считам, че не трябва постоянно да се връщаме назад, а е по-добре да погледнем с един хоризонт напред какво да се направи. Коя е тази диверсификация? Ами то няма такава и единственото е, че се взема по-скъпа газ в момента. Същото беше и за терминала в Saros. Знаете, че коментарите, които бяха в западните медии, бяха толкова негативни за нас, че едва ли не с нашите доставки ние ще го изплатим новия турски терминал, отколкото ние да имаме някаква реална полза. Тоест нека тази диверсификация да я гледаме пречупена през интереса на българската икономика и на българските домакинства. А същото нещо, отварям една скоба, е и с ядрените доставки. Взимаме гориво за 5 блок, което утежнява толкова много процедурата, и още повече за 10 години, колкото е една зарядка, са 750 млн. евро за българската икономика. Разбирате коя е тази диверсификация. Добре, нека да правим 7 и 8 блок по друга технология. Нека така да бъде и това може би вече е нещо по-реално да се направи, но каква цена, един път. Втори път, говорихме с Вас преди една седмица относно „Белене“. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, госпожо Председател, извинявайте! Да се спре продажбата на „Белене“ и да се види могат ли да бъдат ползвани за 7 блок парогенераторите и като цяло да се види не може ли „Белене“ да стартира. Ето това са вече реални действия за диверсификация – по-евтин газ и ако има доставки от други места, нека те да са реалните доставки, а не да се прави имитация. Когато правим нови мощности – добре, нека те да бъдат по друга технология, но на реални цени, а другите възможни също да бъдат използвани. Тогава наистина ще има полза за българската енергетика, за икономиката, за българските граждани, а иначе е една пълна имитация. За Бургас – Александруполис трябва да се направи всичко възможно ние да сме реални вътре и да имаме полза от тези 20 наши реални процента, но ние, а не чужди държави. Благодаря.

#125 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Гуцанов. Отношение от парламентарната група „Има Такъв Народ“? Не виждам желаещи. Колеги, с това приключихме точка втора от седмичната ни програма. Да благодарим на служебния министър на енергетиката господин Владимир Малинов за участието в днешното заседание. Ще направя още едно съобщение. В Деловодството на Народното събрание е постъпило заявление от Ахмед Вранчев – народен представител от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. „Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Пеевски, на основание чл. 14, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание заявявам желанието си да напусна парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Моля да информирате Народното събрание за настъпилата промяна в състава на парламентарната група. Това да бъде отразено в публичния регистър на Народното събрание. С уважение: Ахмед Вранчев.“ Преди да преминем към следващата точка от дневния ред, колеги, ще Ви уведомя: на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да бъде включена в Програмата на днешното пленарно заседание следната допълнителна точка – Проект за решение за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства за данни, свързани с извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов – идеолог на Политическа партия „ВЕЛИЧИЕ“ и изграденият в село Неофит Рилски, община Ветрино, Културно-исторически комплекс „Исторически парк“, в това число престъпления, свързани с пране на пари и обвързаности на представители на местната и централна власт с този комплекс и неговото изграждане. Вносители са Искра Михайлова и Станислав Балабанов на 11 юли 2024 г. Предлагам това да стане точка пета от седмичната ни програма или последна точка за четвъртък, 11 юли 2024 г. Режим на гласуване. Гласували 149 народни представители: за 137, против 8, въздържали се 4. Предложението е прието. Тази точка става пета от седмичната ни програма. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ КАЛИН СТОЯНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРЕБИТОТО МОМЧЕ ОТ МЪЖ С ЖИЛЕТКА НА „ДЕЛТА ГАРД“ В „КАЙТ БАР“ НА ПЛАЖА „ГРАДИНА“ В СОЗОПОЛ В НОЩТА СРЕЩУ 1 ЮЛИ. Вносители са Явор Божанков и група народни представители на 9 юли 2024 г. Преди да преминем към изслушването, моля да гласуваме допуска в пленарната зала на комисар Димитър Кангалджиев – главен секретар на Министерството на вътрешните работи. Гласували 138 народни представители: за 136, против 2, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля да осигурите достъп до залата. Колеги, давам думата на вносителя. Заповядайте, господин Божанков, да изложите Вашето становище във връзка с исканото изслушване.

#126 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Нашето общество с основание беше не просто възмутено, а шокирано от поредния случай на брутално насилие. Ако в самото начало изглеждаше просто неприемлив случай на непровокирана агресия, то колкото повече се разказва, колкото повече публична информация излиза, колкото повече хора свидетелстват, толкова по-ясно става, че това е далеч отвъд случая на едно престъпление, на нанасяне на телесна повреда. Това е нещо далеч по-страшно, защото нека да започна с фактологията. Преди повече от седмица две млади момчета, няма да е пресилено да кажа и деца – Валентин, първи курс студент в Нидерландия, а Владимир е едва абитуриент, излизат да направят това, което всеки техен връстник прави на тази възраст – да се забавлява. Представете си какво последва заради едно парче пица. Единият е повален със силен удар на земята. Когато неговият приятел отива да му помогне, става жертва на още по-жесток удар – говорим за средна телесна повреда, евентуално нанесена с хладно оръжие, жестока травма. Няма смисъл да обяснявам, че животът на всеки един от пострадалите е можело да бъде застрашен. Според първата информация деянието е извършено от охранител – това излиза в публичното пространство и в медиите, на частна охранителна фирма, не коя и да е частна охранителна фирма, а на „Делта гард“. Малко по-късно от самия бар и на тяхната страница заявяват, че това е частна охранителна фирма, но самата фирма отрича и казва: това не е наш охранител. Забележете, случаен минувач облякъл жилетка, твърдят те – униформа на частната охранителна фирма, и решил да влезе този случаен минувач безплатно на концерта. Ако това звучи абсурдно, дни по-късно в публичното пространство вече името на извършителя циркулира, то е известно и всички в социалните мрежи говорят за него, но не е известно за органите на реда, които още не са го задържали. Естествено, през това време следи от алкохол и други субстанции или хладно оръжие могат да бъдат заличени, но тези въпроси продължават да стоят. Казват обаче, че е полицай и тук вече се поставя много сериозно въпросът – служител на реда, на МВР, органът, призван да защитава българските граждани, да пази нашия живот, да осъществява обществения ред ли стои зад всичко това. Докъде стига отговорността е сериозен въпрос, който ние ще поставим на министъра на вътрешните работи. Кой е извършителят? Коя е фирма „Делта гард“? Чий е този бар? Има ли връзка парализата на институциите в България и явното несправяне със ситуацията с предишните поставени въпроси? Защото часове наред никой не помага по разказите на свидетели, а е имало служители на МВР и пред самия бар, които по някаква причина обаче не са влезли в самото заведение, и не са задържали извършителя на мястото на осъществяване на евентуалното престъпление. Линейката, която се оказва по разказ на очевидци, само фиктивна такава, движението, което не може да се осъществи, и оттам нататък много други и много други въпроси, които всеки ден излизат. Благодаря за вниманието. Надявам се министърът на вътрешните работи да се отнесе с цялата сериозност към въпроса. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#127 · speech

Председател Росица Кирова

Имате думата, господин Министър, да ни предоставите информация по въпросите на изслушването в рамките на десет минути.

#128 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господа Божанков, Атанасов, Стоев, Кьосев и Цеков! Надявам се, че с изложението, което ще направя, ще отговоря на почти всички въпроси, които Вие току-що поставихте. На 1 юли 2024 г. около 02,45 ч. в дежурната на Районно управление – Созопол, е постъпил сигнал за нанесен побой от охранител на две лица в близост до заведение „Кайт бар“ на къмпинг „Градина“, находящ се в землището на град Черноморец. На място незабавно са изпратени два екипа, съответно един от жандармерията в Бургас и един от Районно управление – Созопол. При пристигане на местопроизшествието са установени двама пострадали. Освен потърпевшите са установени и двама свидетели очевидци – всички от град София. По първоначални данни между пострадалия и охранител на мероприятието възникнал конфликт, вследствие на който охранителят нанесъл удар в лицето му. От другия потърпевш е направен опит да успокои охранителя, но същият нанесъл удар в лицето и на него. Двамата пострадали са прегледани от екип на Спешна помощ – Бургас, и са отведени за преглед и манипулации в УМБАЛ – Бургас, с уговорката след прегледа да се явят в Районно управление – Созопол, за разпит. Свидетелите са отведени в Районно управление – Созопол, където са разпитани и по случая е образувано досъдебно производство № 346, заявителски материал 155 от 1 юли 2024 г. по описа на Районно управление – Созопол. Пострадалите не са се явили за разпит в Районно управление – Созопол, като при направен опит за връзка с тях е установено, че са се прибрали самостоятелно в град София. От получаването на сигнала – 1 юли 2024 г. до 6 юли 2024 г., тоест за пет дни, когато е установена самоличността на извършителя, са проведени следните оперативно-издирвателни мероприятия: На 1 юли 2024 г. са проведени беседи с голям брой други участници в мероприятието с оглед установяване на други свидетели очевидци. Проведени са беседи с управителя на заведението – домакин на мероприятието, както и с целия персонал на заведението. В хода на проведените процесуално-следствени действия е предоставена снимка на евентуалния извършител на побоя. На 2 юли 2024 г. е прегледан целият район за установяване на видеонаблюдения и евентуално записи от инцидента. Проведена е беседа с организатора на мероприятието с оглед установяване на охранителната фирма или фирми, ангажирани с охраната на събитието. Проведени са беседи с таксиметрови шофьори с цел установяване извършителя на деянието. На 3 юли 2024 г. е проведена беседа с регионалните представители на охранителна фирма „Делта Гард“ ООД с оглед установяване дали лицето от снимката е техен служител и установяване на неговата самоличност. Поставени са задачи на оперативни източници за установяване на лица, които работят като охранители без трудови договори, както и на охранители, които са агресивни и са склонни към подобен вид прояви. От фирмата е изискана информация за всички наети охранители. Предоставени са данни за лицата, осъществявали охранителната дейност на мероприятието. На 4 юли 2024 г. е получена оперативна информация за лице, служител на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, който вероятно е извършител на деянието, като информацията впоследствие не е потвърдена. На 5 юли 2024 г. са проведени разговори с бивши служители на охранителни фирми, както и с други охранителни фирми, с цел установяване самоличността на извършителя, като през този период са преглеждани записи от камери на видеонаблюдения преди и след инцидента с оглед установяване самоличността на извършителя, както и автомобил, с който е дошъл или се е оттеглил. Снимката на извършителя е предоставена на служителите от Областна дирекция на МВР – Бургас, с цел установяване на неговата самоличност. На 6 юли 2024 г. самоличността на извършителя е установена от служители на 4 Районно управление – Бургас, които заявяват, че лицето от снимката отговоря по описание и вероятно е полицай от патрулно-постовата дейност към IV Районно управление. На 7 юли 2024 г. служителите на Районно управление – Созопол, и служители от IV Районно управление – Бургас, са извършили проверка относно графика на служителя, като е установено, че на 4 юли е подал заявление за четири дни отпуск, считано от 5 до 8 юли 2024 г. На 8 юли 2024 г., в понеделник, е докладвано на наблюдаващия прокурор, че евентуалният извършител е установен и същият е служител на IV Районно управление – Бургас. По указание на наблюдаващия прокурор са планирани действия по разследването, конкретно разпознаване на лице за 9 юли 2024 г. След проведения разговор с пострадалите действията са отложени по тяхна молба за 10 юли 2024 г., като същите са заявили, че ще се явят в Районно управление – Созопол, за разпит и разпознаване. Съответно на 10 юли 2024 г. от 10.00 ч. са проведени необходимите действия по разследването, а именно разпити и разпознавания от пострадалите и още четири лица, които разпознават лицето като извършител на нанесените телесни повреди. Същият е задържан за срок от 24 часа, като на 10 юли материалите са докладвани на наблюдаващия прокурор с оглед повдигане на обвинение и искане на мярка за неотклонение, които следва да се извършат от следовател предвид на това, че извършителят е служител на Областна дирекция на МВР – Бургас. Успоредно с това със Заповед № 251-З-3923/09.07.2024 г. на директора на Областна дирекция на МВР – Бургас, е образувано дисциплинарно производство срещу служителя във връзка с постъпилите данни за извършено дисциплинарно нарушение. Със Заповед № 39-49/10.07.2024 г. полицай Христо Иванов Петров е отстранен от длъжност. Той е новоназначен служител на 4 Районно управление – Бургас, от 25 октомври 2023 г. и към момента е в срок на изпитание. Преди да започне работа в Министерството на вътрешните работи, лицето е работило като охранител. Предстои изясняване на обстоятелствата за евентуално нерегламентирано участие на лицето в охранителното мероприятие на събитието. Видно от хронологията на действията на служителите на Министерството работата по случая е приключила в рамките на 10 дни. Отделен е значителен ресурс за изясняване на фактическата обстановка и задържане на извършителя на деянието. Следва да се отбележи, че натовареността на служителите по морските курорти е силно повишена предвид струпването на много хора и провеждането на множество събития в разгара на летния сезон. Благодаря Ви.

#129 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за изчерпателно изложение, господин Стоянов. Колеги, преминаваме към първия кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Имате думата, господин Терзийски, заповядайте.

#130 · speech

Христо Терзийски

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Главен секретар! Темата на днешното изслушване беше доста драматично изложена от вносителите, но от Вашето изложение стана ясно, че полицейските служители и най-вече ръководители в Областна дирекция – Бургас, са извършили най вероятно целия обем от дейности, което е било необходимо в тези къси срокове. Моят въпрос е, може би два въпроса ще задам, първо, дали е осъществен контакт от ръководни полицейски служители – било от Районно управление – Созопол, или Областна дирекция – Бургас, с пострадалите лица? Осъществено ли е някакво съдействие по отношение на тяхното лечение и предприемане на бързи медицински дейности, защото разбрахме, че телесната повреда е средна? Дали имате намерение да назначите някаква проверка по отношение подбора на служителите и спечелването на конкурса от този служител, който е на изпитателен срок? Благодаря.

#131 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за въпроса, господин Терзийски. Имате думата за отговор, господин Министър, заповядайте.

#132 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Терзийски, лично аз в днешния ден, може би около 8,30 ч. днес, проведох разговор с пострадалото момче Валентин Радев, в който разговор лично го убедих и му казах, че този случай ще бъде под мой контрол от самото начало до приключване на разследването и внасяне на делото в съд. Казах му, че по никакъв начин не толерирам такъв тип поведение независимо дали е извършено от полицейски служител, от прокурор и депутат, или който и да било. Казах му и какво се случва в момента, а именно че всички материали са докладвани в прокуратурата, лицето е задържано със заповед за задържане до 24 часа от полицейски служители. В днешния ден предстои преценката от страна на прокуратурата за обосноваване и повдигане на обвинения, като го уверих, че ние ще настояваме този човек да получи най тежката мярка за неотклонение, а именно задържане под стража, като преди това, разбира се, следва да минем и през евентуално прокурорско задържане за срок до 72 часа. Успоредно с това му казах, че в днешния ден при него ще отиде лично директорът на Областната дирекция. Изказах готовност и за това Министерството на вътрешните работи чрез наши варианти да поемем финансовите разходи, които момчето се е наложило да плати за оперативните интервенции, които са му направени. А по отношение на втората част от въпроса, това по какъв начин, с кой конкурс, кога и какви резултати е показал този човек при външния конкурс, на който се е явил при подбора за назначаване, също е елемент от цялостната проверка, която е назначена. Ще видим абсолютно всички резултати, които той е показал, както и съответно заключението, което е дадено при него на заключителното интервю. Благодаря.

#133 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Преминаваме към въпрос от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте.

#134 · speech

Стела Николова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми колеги! Господин Министър, тъй като този случай определено се разви повече в медиите, отколкото да имаше изявления от правоохранителните органи какво се случва, та от медийни публикации разбрахме, че свидетели на извършеното деяние са срещнали полицейски патрул, към който са се обърнали и са казали какво се е случило. Според техните думи, те твърдят, че полицейските служители са отказали да дойдат на територията на въпросното заведение с думите: „Нямаме право да влезем.“ Предвид че вероятно на тях им е било обяснено, че става въпрос за служител на „Делта Гард“, предполагаем такъв, след като е с жилетка, моят въпрос към Вас е: дали ще издадете заповед и ще сезирате Инспектората да разследва защо полицейски служители отказват да извършват служебните си задължения на територия, която е охранявана от фирма „Делта Гард“? Това само по отношение на фирма „Делта Гард“ ли е, или е и за други обекти? Дали това се разследва – този отказ, предполагаем, на полицейските служители, защото това се явява изключително голямо нарушение на техните служебни задължения? Благодаря Ви.

#136 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо, от това, което Вие казвате, разбирам, че преди малко тялом сте били тук, но явно не сте чули това, което казах. След като е получен сигналът, на мястото на произшествието незабавно са отишли два екипа – от страна на Министерството на вътрешните работи, съответно от жандармерията и от районното управление, което обслужва територията, както е имало и медицински екип. Това не кореспондира с истината, че ние нямаме право или, че някой е казал, че няма да отидем, защото това било еди си какво мероприятие. Стана ясно, че служителите са отишли незабавно. Служителите на МВР са тези, които са установили тези свидетели – очевидци, и служителите на МВР са тези, които установиха този извършител на престъпление, и служителите на МВР са тези, които ще съдействат на прокуратурата да събере годни доказателства за повдигане на обвинение на този човек. Благодаря Ви.

#137 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Преминаваме към въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – третата по големина група в момента. Заповядайте.

#138 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Посрещането на 1 юли е традиция, която събира хиляди души по цялото Черноморие. Традицията за Джулай морнинг и тази година беше спазена, като хиляди прекараха нощта на плажовете в очакване на изгрева. Напливът, който тази година беше огромен, създаде апокалиптична картина. Разстояние от километър се изминаваше с автомобил за около час. Аз като народен представител от област Бургас, връщайки се от среща с граждани по това време, също станах свидетел на образувалото се километрично задръстване. Впоследствие бях уведомен, че на хората им е отнело часове да се придвижат до музикалните събития, организирани от „Кайт бар“, и останалите заведения, разположени на плаж „Градина“, което означава, че действително е имало голям брой посетители. Със сигурност една от най-важните задачи на организаторите е да обезпечат събитието с достатъчен брой охранители, които да следят за реда и безопасното протичане на мероприятието. Със сигурност обучението и професионалната подготовка на служителите на МВР ги прави най-подходящи за охрана на събития от такъв мащаб. Вероятно има и полицейски служители, които са силно ухажвани от представителите на охранителните фирми, наети за охрана на подобни събития. Господин Министър, както казахте малко по-рано, извършителят на деянието е служител на 4 РПУ в град Бургас, като същият е в системата на МВР от 25 октомври 2023 г. и все още е в изпитателен срок. В тази връзка моля да ми отговорите на следните два въпроса: не буди ли съмнение за спуснат над извършителя на деянието полицейски чадър фактът, че непосредствено след нанесения брутален побой на 19-годишния студент, снимки на предполагаемия извършител бяха широко разпространени от почти всички медии в страната, но самоличността на извършителя е била установена едва на 6 юли – 5 дни след извършване на деянието. Стандартна практика ли е органите на МВР да използват служебни групи във Фейсбук при провеждане на оперативно-издирвателни мероприятия? Вторият ми въпрос е провокиран от факта, че в медиите изтече информация, че именно снимка, предоставена от свидетели, е била предоставена на служители на МВР, които са я разпространили във вътрешни служебни групи и по този начин извършителят е бил установен. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#139 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Аладжов. Въпросите са два кръга по един въпрос – да напомня. Имате думата за отговор, господин Министър.

#140 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Да, винаги при подобен вид мероприятия има голямо струпване на много хора, които желаят да посетят такива събития. Винаги има ред, по който ние правим нашата организация, отделно от което, фирмите, които организират самите мероприятия, те също наемат охранителни фирми, които имат отношение към охраната. Действително и е много възможно да е имало граждани, които по някакъв начин са изпитали неудобство от това събитие, но все пак да не забравяме, че това събитие се случва веднъж в годината. Абсолютно нормално е да има струпване на толкова много хора и според мен е абсолютно нормално да има някакво забавяне и някой да изпита неудобство от това, че има огромен обем от хора на едно такова голямо мероприятие, за което е нужна голяма организация от страна на Министерството и съм сигурен, че това забавяне не е било толкова драстично. Считам, че следва всички да се съобразят с хората пък, които са имали желание да отидат там и реално се е създала тази голяма тълпа. Винаги го има това в подобен тип мероприятия и ще продължи да го има. Виждате, че затруднения с придвижването има и при футболни срещи, има и при мероприятия, които са организирани покрай Народното събрание. Винаги го има това нещо и ще продължи да го има. Нашата идея е по възможно най-бързия и безболезнен начин за всички останали граждани да осигуряваме тяхното безпрепятствено придвижване. По отношение на основния въпрос, който зададохте, категорично заявявам, че по никакъв начин няма абсолютно никакъв полицейски чадър над този служител, който е един от многото, постъпили на работа преди няколко месеца в Министерството на вътрешните работи. Пак казвам, това как и по какъв начин е постъпил той, всичко е елемент от проверката. Да, това също е един от начините да се установи един човек като извършител. Това са вътрешни наши способи, които служителите познават по съответните места, огромен брой контингент от съответния район. В първия момент, когато стане такъв инцидент, такъв тежък криминален случай, ние реално това, с което разполагаме, се опитваме максимално бързо да достигне до по-голям брой от хора, които евентуално могат да ни насочат кой е този извършител. Точно поради причината, че всеки служител познава, пак казвам, огромен брой криминален контингент, за който ние първоначално сме си помислили, че и този извършител е такъв, е абсолютно нормално неговата снимка да тръгне по всички групи, които има в областната дирекция на Министерството на вътрешните работи и евентуално някой от там да го разпознае. Точно така се е случило и в този момент. Аз Ви казах, човекът е установен на петия ден – огромен обем от оперативно-издирвателни мероприятия са проведени, не само снимката в групата – други мероприятия, за които аз заявих – множество беседи с всички, които са наоколо: таксиметрови шофьори са разпитвани, записи от камери са сваляни, така че това е огромен обем от мероприятия. По отношение на това защо се е случило установяването на шести, а впоследствие имаме вече задържане – реално ние към дата шести оперативно сме доказали и сме сигурни. Оперативно казвам, че сме сигурни, че това е човекът, но предстои процесуално да бъде доказано, че е той. Ако ние бяхме предприели други действия, ние имаше възможност да опорочим процесуално-следствените действия, каквото е едно от тях, а именно разпознаването. Всичко това, което ние сме направили от оперативното установяване на този човек, е докладвано и е съгласувано с прокурора, който наблюдава досъдебното производство. Действията от наша страна според мен са абсолютно адекватни. Фактът, че ние за такъв период от време установихме и задържахме този извършител, за което има вече и доказателства, че е той, ще продължим със събирането на доказателства до момента, в който делото влезе в съд. Благодаря Ви.

#141 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядайте – имате думата, господин Адем.

#142 · speech

Хюсни Адем

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Знаем, че туристическият сезон в Черноморието е в разгара си. Господин Министър, искам от Вас всъщност да чуя какви превантивни мерки и превантивни действия ще вземете от Министерството, което оглавявате, и дали има обезпечен достатъчно наличен състав от Министерството, което оглавявате, за да няма повтаряне на такива грозни актове? Благодаря Ви.

#143 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Адем, въпросът Ви е за блиц контрол и няма връзка с темата на изслушването. Господин Министър, Ваша воля е дали да отговорите на него, или не.

#144 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, ежегодно преди всеки летен сезон се прави много внимателно анализ и разчет на всички сили и средства, които има на територията на съответната областна дирекция, както и на придадените сили, които евентуално ще бъдат командировани на съответната територия. Тази година е процедирано по абсолютно същия начин. По мой спомен за осигуряване на обществения ред по Черноморското крайбрежие – говорим за територията на Областна дирекция Варна и Бургас, освен състава, с който разполагаме там, имаме предвидени за командироване около 460 служители от различни полицейски структури във вътрешността на страната, които на сменен режим са там на място. Освен тях - не само тази година, а и преди това, винаги имаме и сме били подпомагани и от служители от други държави, в случая конкретно тази година на територията на Бургас със сигурност има служители от Германия, Полша, Румъния и Чехия, които ни подпомагат дейността тогава, когато има някакви инциденти с техни граждани. Отделно от това имаме предвидени и огромен брой служители от жандармерията от съответните жандармерийски управления, които също подпомагат дейността на съответните областни дирекции и в конкретика Бургас и Варна. Аз считам, че ние имаме капацитета и възможността да подсигурим едно спокойно лято на хората, които почиват в България. Благодаря.

#145 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „БСП за България“. Имате думата, господин Иванов.

#146 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, за съжаление, днес коментираме тема, която е свързана пак с извършено престъпление от служител на Министерството на вътрешните работи. Надявам се това нещо да остане, разбира се, изолиран случай, защото всичките усилия – колко пъти сме го казвали, които се полагат да се подобри качеството на работа в Министерството, подобни случаи хвърлят изключително лошо петно върху репутацията. Напоследък те не са едно, не са две. Моят въпрос по съответния казус е: предвид мащаба на това мероприятие, което се е провело тогава в навечерието на 1 юли, имало ли е необходимата комуникация между организатора, съответното районно управление или областна дирекция, предписани ли са съответните мерки, които трябва да се вземат по обезопасяване на сигурността на обекта, обществения ред и искано ли е съдействие от страна на органите на МВР за охрана на събитието. Тоест на какъв етап е била комуникацията и искано ли е от организатора съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи да охраняват това събитие? Спазен ли е целият протокол от начало до край при организацията на събитие с такъв мащаб? Благодаря.

#148 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Иванов, ще започна с това, че служителите на МВР по абсолютно никакъв начин не са застраховани. Пак казвам, който и да е бил извършител на това деяние или на каквото и да е било престъпление по наказателния кодекс, ние ще процедираме по абсолютно същия начин. Важното за нас е максимално да ограничим подобен тип случаи, но не по-малко важно лично според мен е реакцията и съответно отговора, който ще дадем ние като институция. Аз лично считам, че ние отговаряме абсолютно адекватно с това, че сме установили и задържали този човек, с това, че той вече е отстранен от длъжност и съм убеден, че ще бъде уволнен впоследствие. Отделно от това е назначена проверка на фирмата, която охранява събитието. По отношение на комуникацията. Между организаторите на събитието, охранителната фирма и полицейските структури на място съм сигурен, че има такава комуникация не само за това събитие, но и за всички подобни събития, на които се предвижда струпване на голям брой хора. Обикновено тези събития примерно, както и футболни мачове, се охраняват от фирми, които се наемат от организаторите. Но ние винаги в такива ситуации насищаме района на тези мероприятия, осигуряваме подходите към тях, така че винаги сме в едно взаимодействие и наистина в тясна комуникация с тези, които го организират, но основният ангажимент на Министерството в случая, а и в други подобни, е това да осигурим всичко около самото мероприятие. Има си ред, по който и Министерството на вътрешните работи може директно да охранява това мероприятие, това е друг ред, за който, знаете, там си има заплащане, така че в случая охраната е поета изцяло от фирма, която е наета от хората, които организират мероприятието. Благодаря.

#149 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“.

#150 · speech

Александър Марков

ИТН

Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми господин Министър, уважаеми колежки и колеги! Искам да Ви задам два въпроса. Първо, бихте ли ни осведомили от коя охранителна фирма е бил преди това въпросният служител? Вторият въпрос е: известно ли Ви е, въпреки че им е забранено, масово да се използват служители на МВР в свободното им време за охрана, както към въпросната и някои други известни фирми, или пък за лична охрана. Ако случайно пък не Ви е известно, бихте ли се ангажирали да направите една по-обстойна проверка, за да го установите това, което е общоизвестно. Благодаря Ви.

#152 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! За това в коя фирма конкретно, а може да е работил и в няколко фирми преди това – не знам конкретно, но ще Ви предоставя тази информация за всички фирми, за които официално е известно, че този човек е работил. А и реално, след като на мен ми е предоставена информацията, че преди постъпването в МВР той е работил в охранителна фирма, значи със сигурност има следа коя е била последната поне, а пък ние ще направим всичко необходимо, за да видим къде като цяло е работил. Тук въпросът, който възниква, е – най-вероятно това е служител на Министерството на вътрешните работи, който нерегламентирано е участвал в подобен тип охрана на масови мероприятия, за което евентуално по някакъв начин му е и заплащано. Тук е моментът обаче да припомним, че ние няма как да носим отговорност за действия на полицейски служители в свободното им време. Винаги, когато има данни за извършени нарушения, съответно престъпления, ние сме реагирали абсолютно адекватно. Но пак казвам, това да носим отговорност за неговите действия извън работното му време е, меко казано, несериозно. Благодаря.

#153 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Един въпрос от независимите народни представители? Не виждам желаещи. Колеги, преминаваме към втория кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма. Въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, госпожо Белобрадова – имате думата.

#154 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, уважаема госпожо Министър! Първо бих искала, преди да задам въпроса, да коментирам вменяването на вина от министъра към пострадалите, че не са се явили да дадат показания вечерта. Доколкото знаем от самите пострадали, цяла вечер са стояли и са чакали специалист в бургаската болница, накрая са били насочени към „Пирогов“. Не са получили абсолютно никакво съдействие от страна на Министерството на вътрешните работи и затова са се прибрали със споделен транспорт, пътуване. Така че при тези възникнали обстоятелства би било добре да бъдат уточнени, преди да се вменява тук, от парламентарната трибуна, някаква вина, че те не са се явили. След това. Разбира се, че отбелязах и забележката Ви, че колегата била телом тук, пък не била духом. Мисля, че тези коментари може да си ги спестите, защото са ad hominem и не би трябвало изобщо да ги правите. Но основното е, ще се върна към въпроса на колегата, а именно – тя подчертава, че е имало патрулка на служителите на Министерството на вътрешните работи пред събитието и те, преди да пристигнат екипите на МВР, са отказали да влязат. Това е всъщност въпросът. За да го уточним, без да правим лични коментари, просто кажете: имало ли е патрулка, или е нямало. Ако кажете не, нямало е, или да, имало е – защото това е въпросът. Въпросът е: имало ли е патрулка пред събитието, което е било там. И тогава служителите са казали, че не могат да влязат, защото не им е позволено – това е въпросът, който всъщност се задава. След това, последното е, че и снимките на извършителя циркулират в интернет още от следващия ден на извършване на деянието, пуснати са от много хора. Вие успявате да идентифицирате колегата на шестия ден. Разбира се, както чухме тук от Вас, след много подробни, изключително, как да кажа, натоварващи за всички издирвателни действия – шестия ден. Аз лично, при условие че снимката вече е публикувана на другия ден от извършване на деянието, при условие че, естествено, че колегите от Четвърто районно управление на Бургас са го познали по снимката в интернет, разбира се, че всички още на другия ден са знаели, Вие сте извършили безкрайно много, изключително подробни и бавни разследващи действия, за да може на шестия ден да установите извършителя. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Честно да Ви кажа, аз ако бях министър на вътрешните работи, нямаше особено да се гордея с това, че шест дена Вие установявате някакъв извършител, по-скоро щях да кажа, че би трябвало процедурите да се забързат. Тук въпросът ми е следният: всъщност това забавяне от шест дни, при условие че всъщност сте можели да установите извършителя много по-рано, каква му е целта. Защото моят прочит е, че всъщност целта е да се забавят следствените действия, за да не могат да бъдат установени нито алкохол, нито наркотици в кръвта, Вие да може да се разберете с охранителната фирма?

#158 · speech

Елисавета Белобрадова

Искам да Ви попитам: какво имахте предвид за това, че Министерството на вътрешните работи и охранителните фирми предварително се разбират за всичко по отношение на събитията. И това ли означава полицаите от патрулката да кажат, че не могат да влязат на събитието? Благодаря Ви.

#159 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря. Само да напомня на народните представители, преди да Ви дам думата, господин Министър, че всъщност в изслушването всяка парламентарна група има право на по два въпроса, задаваме ги в два кръга, а стана практика всеки да задава по два-три въпроса, дори и да подчертава броя им. А по отношение на самото отношение, което взимате, колеги, ще имате възможност след малко за отношение от парламентарните групи. Имате думата, господин Министър.

#160 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаема госпожо, сега от Вашето изявление разбирам, че Министерството на вътрешните работи следва да отговаря и за действията на служителите на Спешна помощ – кой и как му е оказал съдействие, защо не искали да го преглеждат и така нататък. Ще повторя още веднъж хронологията, за да стане конкретно ясно кой кога е отишъл, кой къде е бил, и така нататък. При установяване на местопроизшествието е имало екип на Спешна помощ, като същите, лицата, са откарани за преглед – откарани са за преглед от екипа на Спешна помощ в УМБАЛ Бургас, с уговорката да се явят след това в Районно управление – Созопол, ние до този момент, преди да ги прегледат тези пострадали, ние не знаем евентуално за каква телесна повреда ще става въпрос, и да предоставят след прегледа резултата с цел установяване на телесната повреда. Двете пострадали момчета не са се явили в Районното управление, като след извършване справка от оперативната дежурна част е установено, че двамата са напуснали болницата и са тръгнали към град София, защото са искали да бъдат прегледани от лекари специалисти травматолози в град София. След преглед в „Пирогов“ е установено, че Радев има фрактура на челюстта, което е наложило да му бъде извършена операция и обективно е препятствало да бъде разпитан като пострадал на по-ранен етап. Извършителят е установен в рамките на пет дни. На 6 юли – точно на петия ден, пострадалите са в град София, като аз казвам, че в рамките на тези пет дни ние оперативно вече сме наясно, че това е този човек. Но пак ще повторя, едно е оперативно да знаеш и да е доказано едно нещо оперативно, друго е процесуално да е доказано това нещо. На 6 юли пострадалите са в град София и ако снимката, с която вече се разполагаше, е показана извън официалните разпознавания, това би опорочило събирането на годните доказателства по Наказателно-процесуалния кодекс. Не отговаря на истината информацията, изнесена в социалните мрежи, че служителите са отказали да влязат на проверка в заведението. Не само за това събитие, за всички събития, които се случват може би и в момента някъде в България – дали е футболна среща, пак казвам, дали е някакъв протест, дали е някакво такова увеселително голямо мероприятие, винаги се провеждат срещи с организаторите и там става ясно кой какви задължения ще има. Аз обясних, че МВР има възможност да охранява такова мероприятие, но то си има ред. В случая организаторите са си наели фирма, която да извърши тази охрана. Така че, пак ще повторя, не само за това мероприятие, винаги има срещи и има стиковане на действията между служителите на Министерството на вътрешните работи и съответната охранителна фирма. Благодаря Ви.

#161 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Няма да има въпрос. Въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Няма да има въпрос. Въпрос от парламентарната група на „БСП за България“? Няма да има въпрос. Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Петров.

#164 · speech

Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Аз бих погледнал от друг аспект този случай и въпросът ми е свързан с това: този служител за постъпването е преминал определени психосоматични прегледи и установен неговият статус. Проявата на такава агресия не представлява проблем и медицината, в частност психологията и психиатрията разполагат с достатъчен брой инструментариум да бъдат установени такива, да кажа, възможности за проявяване на неадекватни действия дори в нормални условия, а още повече при стресова ситуация. Моят въпрос е свързан с това: ще се направи ли опит да се персонализира експертизата на този човек и къде е допусната грешката. Това е един въпрос. И другият, малко пак така елементарен. Винаги има охранителен план, в случая условията на охранителната фирма се променят и са били в пъти повече хората, които са били на това мероприятие: не е ли необходимо, колкото и да са професионалисти охранителните фирми, този план при новите обстоятелства и условия да бъде консултиран и разписан от районното управление на МВР и при тази ситуация тези щатни служители, които редовно охраняват обекта, няма да се справят и ще има нужда от допълнителни. Тези допълнителни служители не е ли редно да бъдат утвърждавани и проверени от районното управление на МВР? Благодаря.

#166 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Господин Кирилов, да, за постъпване в Министерството на вътрешните работи има различни етапи, през които следва да преминат съответните кандидати. Освен медицински и физически такива има и така наречените психотестове, които се провеждат от служители от Института по психология към Министерство на вътрешните работи. Аз казах и в началото на изложението, че за този служител по този повод ще бъде извършена детайлна проверка да видим как точно той е преминал през всичките тези процедури, какви резултати е показал, дали евентуално е констатирано нещо от страна на служителите на Института по психология и дали евентуално някой нещо е пренебрегнал – това ще го развием като въпрос. За съжаление, ще повторя – и служителите на Министерството на вътрешните работи не са застраховани – пак го казвам. В случая да приемем, че този човек действително може да е преминал абсолютно всички процедури с най-високите резултати, съответно и психотеста да е преминал успешно без никакви забележки, но това по никакъв начин не му дава някаква гаранция, че той впоследствие няма да се окаже в ролята на извършител на престъпление, точно както е в момента. И служителите на МВР, съответно и всякакви други институции, за съжаление, има случаи, при които, нали, съответно те са замесени, и още по-лошото – като извършители на престъпление. И аз пак казвам, тук важен е нашият отговор, а именно: разкрит, установен, в момента се събират доказателства, задържан, предстои евентуално постоянна мярка от прокуратурата за 72 часа. Така че дори и да е преминал всичко блестящо, да е бил най-добрият от всички кандидати, това не го застрахова по никакъв начин, че той после няма да е в ситуацията на обвиняем. Аз съм сигурен, че вероятно до края на днешния ден това ще се случи, тъй като този разговор беше проведен сутринта с прокурора, който води разследването. Благодаря Ви.

#167 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Стоянов. Не виждам въпрос от независимите народни представители. Преминаваме към отношение от парламентарните групи. Имате думата за отношение, господин Манев.

#168 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! За това изслушване днес поводът е най-меко казано трагичен – отиваш да празнуваш и получаваш болница. Въпросът обаче е в друго – каква е целта и каква е ползата от тези изслушвания. Аз не приемам за адекватно съмнението си, че поводът е да натричим МВР, а ползата ще е нулева. По-склонен съм да приема, че фактите, които ни разказва МВР, слагат спирачка на популизма и на безпочвените атаки към общата думичка полицаи. Дано да е така! Но резултатът според мен трябва да бъде и друг. Имаме ли проблем? Имаме проблем. Имаме ли огромен проблем с охраната на масови мероприятия, особено от частни компании? Огромен проблем имаме. Този проблем е в две неща – най-вече подборът на лицата, които участват в охраната, които се наемат за тази охрана, и законодателни решения по темата трябва да се вземат. На прима виста неотдавна обсъждахме с мои колеги нещо, но за съжаление, заради кратките народни събрания не можем да стигнем до Закона за частната охранителна дейност, който изкара едни седем-осем години и показа немалко слабости, които трябва да бъдат поправени. Между другото, една от темите, които ще поставим пред народното представителство тогава, когато това е възможно, е да сложим бодикамери на всички, които участват в охраната на масови мероприятия, без значение, че са частни охранители. Аз винаги съм застъпвал тезата, че бодикамерите защитават правата на тези, които осъществяват охраната и на тези, които са на мероприятието, и това може да стане със съвсем лек, бърз законодателен процес. Що се отнася за контролните функции и функциите, които може да упражнява по отношение на тях Министерството на вътрешните работи – те никак не са малки – въпросът е обаче да не стоварваме вината от болната глава на здравата. Министерството на вътрешните работи – днес фактите, които изнесе министърът, са, че лицето, което е извършило това деяние, е открито, към него за взети всички необходими мерки. Лошо е, че е служител на Министерството на вътрешните работи. Лошо е, че е преминал през първоначалния подбор, но той все още е в изпитателен срок. Между другото, това ще гарантира още по-задълбочен и още по-честен процес при разкриването на всички факти и обстоятелства и при явяването пред съд – това обстоятелство, че е бил служител. В крайна сметка аз се обръщам към народното представителство, ползвайки темата – веднага, когато имаме възможност, да отворим Закона за частната охранителна дейност и вътре да се направят някои промени. Има неща, които са наложителни – от ценза на охранителите до вида и начина на сключване на договорите за охрана, особено за охраната на масови мероприятия – футболни, спортни, концерти и други такива. Това е, което смятам, че трябва да запомним. И да се обърна към министъра на вътрешните работи. Абсолютната безкомпромисност към служители, които нарушават Закона за Министерството на вътрешните работи, трябва да е постоянно и ежедневно отношение. Защото, ако не си спомняте, в предното Народно събрание ние приехме законопроект, с който заплатите на тези служители ще станат такива, че участието им в допълнителни охрани, в допълнителни работи, няма да е логично и няма да е наложително. Няма да има оправдание, че заплатите им са малки. След като им даваме права, трябва да бъдем изключително взискателни към тях. Благодаря.

#169 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев. Отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Имате думата, господин Божанков.

#170 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Можем да направим аргументиран извод, че тук става дума за срастване на частна охранителна фирма със структурите на МВР и системно изземване на функциите на Вътрешното министерство от частни охранителни фирми, защото фирма „Делта гард“ не е коя да е фирма. Това е фирма, която участва в изборния процес, замесена в скандали с отнемане на фирми, международни скандали с посланици. Това е фирма, която системно е била с протекции от властта и нека не се лъжем – единствената политическа сила, която започна процедура по отнемане на този лиценз, помним коя беше, по кое управление беше, и тогава министър Бойко Рашков започна тази процедура. Логично е, че Калин Стоянов няма да я довърши. Ние неслучайно оттеглихме политическото си доверие и поискахме неговата оставка, защото днес виждаме, че тези основания, случаят със Семерджиев – системно служители на МВР участват в такива нерегламентирани мероприятия. Вие не разсеяхте това съмнение. Преди време лично аз отправих въпрос до бивш вътрешен министър във връзка с протести. Много граждани казаха: „Виждаме хората от МВР, които охраняват протестите, те не са от МВР, те са служители на „Делта гард“. Има очевидци казват: „Аз съм сигурен – този човек работи в „Делта гард“. Тогава отправих този въпрос и МВР каза: „Не, това не са наши служители. Това са спекулации, информацията не е вярна“. Е как да е вярна? Той по закон няма право да работи в частна охранителна фирма. Не се разсеяха съмненията, че служители на МВР събличат пагона, отиват и работят в частна охранителна фирма, и това не е единичен случай. (реплика: „Министърът не е виновен.“) Министърът не отговори, не противодейства на това, нито пък каза, че ще вземе мерки в това отношение. Сега – не отговори министър Калин Стоянов на един много сериозен въпрос. Служителите, за които очевидци твърдят, че са били там, защо не са задържали на място извършителя? Министърът казва: „Едно било да има оперативно мероприятие, друго било да е доказано.“. А знаете ли кое е трето? Трето е да го задържат на място. Трудно ли е много да го задържат на място със стотици души очевидци? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Служителите са там, свидетелите го посочват и казват: „Ето този човек преби хората от бой“ и служителите не го задържат на място. Една седмица установяват кой е той със сложни издирвателни мероприятия! Ама имало ли е алкохол, други субстанции, ползвал ли е хладно оръжие, следите от това използване заличени ли са, как ще се докаже това? Тези въпроси остават в небитието, защото МВР неслучайно не влиза в този бар. Не само защото го охранява „Делта гард“, не защото е на някой котарак барът, а защото цялото море вече е владение на мутрите и това е въпрос на най-висша политическа отговорност. Цялото Черноморие е завладяно от такива субекти с политическа протекция и тези събития са следствие, а не причина за този проблем. Докато не се реши централният проблем на най-високо политическо ниво, ще виждаме бити хора, защото случаят е еманация на пребитото гражданско общество. Тези млади момчета може би няма да се върнат на нашето Черноморие. Може би тези млади момчета след обучението си в Нидерландия няма изобщо да се върнат да живеят в България, където са бити, но не са защитени от българската полиция. Моите уважения към всеки съвестен служител на МВР, но ако искаме да върнем доверието в българската полиция, имунната система на Вътрешното министерство трябва да работи и то само̀ трябва да се изчисти от този проблем и решително да отхвърли влиянието на частни охранителни групировки върху Вътрешното министерство. Очевидно Калин Стоянов не е способен да се справи с тази задача. Уважаеми колеги, призовавам всички да разберем, че така повече не може. Това е изводът, който трябва да направим днес. След всички тези случаи трябва да го кажем ясно и на висок глас – така повече не може да продължава! Това е отношението, което трябва да направя. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги, простете ми за тази реплика от трибуната. Не е Вашето отношение подходящо, когато говорим за толкова сериозен обществен проблем, Вие да крещите от място. Има съответната процедура – може да вземете отношение. Господин Стоянов, приключвам с моето отношение. Нека си припомним един протест срещу Боби Михайлов, Български футболен съюз. Тогава служителите много бързо влязоха в бара, само че не за да защитят някой, а за да набият хората. Тогава много бързо влязоха в заведението. Този път им отне една седмица. Вашата политическа вина трябва да я осъзнаете и трябва да осъзнаете, че Вие също носите най-висока отговорност като ръководител на Вътрешното министерство. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#171 · speech

Председател Росица Кирова

Преминаваме към следващото отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате думата, господин Костадинов.

#172 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ нямахме намерение да правим отношение към този изключително частен случай – наистина неприятен, симптоматичен, показателен, но все пак частен случай, каквито, за съжаление, стават постоянно в нашата страна, тъй като такава е обстановката в една псевдодемократична, олигархична, клептократична държава каквато представлява нашата като държава – тук е в кавички, разбира се, тъй като България е територия, а не държава, само че целият този патос от предишното отношение ни задължава да направим няколко забележки. Първата забележка е, че всъщност патосът е насочен към министър, който е от квотата на ПП-ДБ. Тоест говорим за човек, който е назначен в предишното правителство лично по предложение на Кирил Петков, както самият министър на вътрешните работи го каза това нещо. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Второто нещо, което е. Наистина е малко нечистоплътно да се използва един такъв неприятен драматичен случай. Слава богу, не трагичен, но все пак изключително неприятен случай, защото такива хулигански прояви не бива да бъдат допускани, толерирани и по никакъв начин не бива да бъдат замазвани. Само че е тема за изслушване в парламента, която в един момент се превръща в един повод за тирада срещу министъра на ПП-ДБ, назначен от Кирил Петков по лично негово предложение, който и в момента продължава да е министър на вътрешните работи. По темата „Завзетото Черноморие“, първо, то отдавна, както се казва – всъщност не отдавна, не е завзето от вчера, само че министърът на ПП-ДБ управляваше и продължава да управлява Министерството на вътрешните работи заедно с управлението, което беше на Денков, повече от девет месеца време. Реално погледнато, някъде от порядъка на около почти година. Защо не бяха предприети действия през този период примерно за изхвърлянето на мутрите от Българското Черноморие? Нали говорим за това, че Черноморието е завзето, така с апломб, с патос от тази трибуна. За девет месеца страшно неща могат да се направят, стига, разбира се, някой да заповяда – както на министъра, така и на органите на реда. Защото в интерес на истината МВР е много дисциплинирана и изключително строго и йерархично подредена структура и така трябва да бъде. Там, когато се каже нещо, то се прави. Въпросът – големият, е защо не е било казано това нещо. И кой носи тази отговорност? Тъй като Черноморието ни не е завзето за последните няколко седмици, то е завзето, за съжаление, от десетилетия – не напълно, слава богу, не напълно! Казвам го като човек от Варна в крайна сметка, но да, има и такива действително наистина много сериозни проблеми. Но пак големият проблем е: защо не се направи нищо през последните месеци. Защо, когато примерно ПП-ДБ не управляваха държавата и държаха властта в ръцете си, министърът беше техен – предложен от тях? Ето, това е големият въпрос. Мисля, че всички ние знаем отговора. Но най-неприятното в тази ситуация е, че трябваше един такъв случай, в който има пострадало дете, да стане повод за поредни политически нападки. Ако има хора, които не са си свършили работата в този случай, те трябва да понесат отговорността си – дисциплинарна и наказателна, такава, каквато я изисква законът. И точка по въпроса. Защото такива случаи има постоянно, за съжаление. Все пак ние не сме общество от светци. Имало е и ще продължава да има такива гадости, за съжаление. И ако тук вече наистина полицията не си е свършила работата, министърът има ролята да нанесе съответния удар върху хората, които не са си изпълнили задължението. Всичко останало обаче е безумно и безполезно политиканстване от тази трибуна. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#174 · speech

Реплика От Възраждане

То няма такова движение.

#175 · speech

Председател Росица Кирова

Отношение от парламентарната група на „БСП за България“? Господин Иванов, заповядайте – имате думата.

#176 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Днес за пореден път сме свидетели как политическите разпри се пренасят на полето на Министерството на вътрешните работи. Очевидно старите сметки между бившите партньори не са уредени. За съжаление, калта, петното се хвърля върху Министерството. Друг е въпросът, че наистина имаме един изключително неприятен случай, в който служител на Министерството е извършил престъпление. И тук отново на дневен ред е въпросът по отношение подготовката на служителите от Министерството, подборът на кадрите, адекватното намиране на точната среда, в която те да получат своята подготовка. Защото този разговор сме го водили и по друг повод с господин министъра, когато тук вече беше засегната темата с инцидента около БФС. Там въпросът беше реагирането, подготовката на служителите при работа при масови безредици. Но това има и други измерения, защото ние получихме тези уверения тогава, че се провеждат съответните допълнителни обучения, съответните изпити за реакции и така нататък по областни дирекции. Надявам се, това да е така. Защото ще бъде много неприятно тук, от тази трибуна, пак да си говорим за подобен повод и разчитаме наистина, че тези действия са предприети и водят до необходимия резултат. Тук е въпросът и трябва да се отвори тази тема наистина – за истинския подбор на кадри, защото искам да припомня, че в предходното Народно събрание с наш законопроект от 1 януари 2025 г. заплатите на униформените служители в МВР трябва да бъдат наистина адекватни на работата им. Но тук много зависи това от самите народни представители – ще има ли парламент, ще има ли правителство, ще се приеме ли бюджет, защото за увеличението на тези заплати са необходими средства и това е в тежестта на всеки един присъстващ тук от нас – оттук нататък какви решения ще взима, защото няма ли приет бюджет 2025 г. Законът просто може би няма да влезе в сила и съответно вече Министерството на вътрешните работи, ръководството му и всички тези, които са отговорни по подбора на кадри, тяхното продължаващо обучение и съответният ре-подбор, по какъв начин си извършват своите задължения. Защото за никого не е тайна, че в последните години има недобор на кадри в Министерството на вътрешните работи и се правят изключително много компромиси при наемането на служители, при конкурсите и така нататък. Защото имаме случаи, когато те не отговарят и на елементарни изисквания, но за да се попълват липсващите бройки и за да може да се изпълнят тези функции, се вземат хора, за които откровено някой си затваря очите, за да могат да бъдат наети на работа, което е лошо. Аз се надявам, че тези увеличени възнаграждения, които, дай боже, влязат в сила от 1 януари 2025 г. и за които имаше тук консенсус от всички в тази зала да бъдат приети тези изменения в Закона за Министерството на вътрешните работи, ще доведат до… (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Да, колегата ме репликира от залата, но именно тези, които задават въпроса, тогава наистина бяха против това нещо. Очакванията са на всички, а именно подобрените качества на труд да привлекат хора, които наистина имат необходимите морални, физически и всякакви качества да носят службата в Министерството на вътрешните работи. Защото това е нашето отношение към служителите и съответно към гражданите. Оттук нататък трябва отговорността да се носи от ръководството на Министерството на вътрешните работи и нашият апел като политическа сила е наистина критериите и начинът, по който се подбират тези кадри, да бъде на възможно най-високото ниво, следващи проверки на служителите, за да нямаме такива последващи случаи, какъвто има като този. Защото господин министърът каза – никой не е застрахован. Да, никой не е застрахован, че няма да извърши престъпление, но обществото е чувствително, когато служител на Министерството на вътрешните работи извърши престъпление и съответно начинът, по който тези кадри се подбират и съответно тяхното кариерно израстване бъде внимателно наблюдавано, бъде на необходимото ниво, би трябвало тези случаи да бъдат доведени до минимум. Така че предстои да видим дали това нещо ще се изпълни. Благодаря.

#177 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Иванов. Отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Чорбанов.

#178 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна с това, че случаи като този правят така, че общество да е обезпокоено. Естествено, ние в тази зала имаме две позиции – позицията на граждани, защото всички ние сме граждани на страната, и позицията, разбира се, на хора, които определят законовата база, в която изпълнителната власт да работи, как да изпълняват тези закони и какво да правят. Обстановката в страната е такава, че може да се каже, че има високи нива на битова престъпност, високи нива на улична престъпност, ако мога така да се изразя, което прави доста места, обекти и събития обезпокояващи за посещение. За една част, разбира се, МВР няма никаква вина. Ситуацията по Черноморието я коментираме, знаем я каква е от години. Господин Министър, моят дядо е от Несебър и Несебър беше мое любимо място за посещение през детските ми години и никак нелюбимо място през последните години. За съжаление, ходя само по работа в Черноморието и именно неща, които се случват на такива мероприятия, могат да обезпокоят хората. В никакъв случай МВР не трябва да е изкупителна жертва на всичко, което е като обстановка в страната и като събитие. Но явно е, че в последните години МВР няма капацитет да се справи с всичко и делегира много голяма част, най-вече от охранителните функции, на различни мероприятия на частни фирми. Доколко има сливане между частните охранителни фирми и МВР, това е вече един въпрос на дълъг дебат, породен от много събития, като се започне от протестите преди четири години, мине се през събитията пред БФС и разбира се, се стигне до всякакви неща като охрана на футболни мачове и прочие, където има смесена охрана. На нас ни се иска като народни представители, разбира се, МВР да работи прекрасно. Ясно е, че условията на работа в МВР не са на ниво, че да бъдат максимално, да кажем, атрактивни за много, много съвестни полицаи да изпълняват тези длъжности. Затова те избират и охранителна дейност, частна дейност или пък друга работа. Именно затова много ни се иска, дори ако щете, да се работи с Института по психология, да се направят по-добри тестове, да бъдат направени по-добри проучвания на съответните кандидати, независимо от това, че някой път се правят компромиси. Защото действително, когато дори гражданин направи нещо от такъв характер, това си е престъпление, което трябва да бъде наказано, но когато го направи човек, работещ в системата, обществото гледа по съвсем друг начин. Защото обществото трябва да е спокойно и сигурно, че хората, които изпълняват тази дейност, правоохранителната дейност, са сигурни и спокойни, а няма да направят проява, която мога да кажа, че примерно е неадекватна. Едва ли някой от ръководителите на този полицай иска да се случи нещо такова и никой не търси събитие, което може по този начин да бъде разгледано, като, нека да кажем, неправилни действия на МВР. Но да, постоянният контрол, и най-вече върху подбора, е този, който трябва да има такова влияние, както, разбира се, да се избягват всякакви взаимоотношения с частни структури, с престъпни такива и каквото и да било. Защото ние действително не чухме отговор на въпроса имало ли е патрулка там през цялото време или не е имало патрулка. Това е нещо, което също предизвиква безпокойство. Очакваме органите на МВР да изпълняват съвестно своите задължения, за да могат гражданите на страната да се чувстват спокойни, когато почиват, когато празнуват и когато не извършват дейности, предизвикващи каквато и да е репресивна проява на полицията. Благодаря.

#179 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отношението, господин Чорбанов. С това приключихме точка трета от дневния ред. Благодарим на министър Стоянов и на главния секретар на МВР за участието. Господин Стоянов, Вие можете да останете в залата за следващата точка. Колеги, ще Ви направя още едно съобщение. В деловодната система на Народното събрание е постъпило заявление от Димитър Николов - народен представител от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) С него на основание чл. 14, ал. 3 от ПОДНС заявява желанието си да напусне парламентарната група на „Движение за права и свободи“ и моли Народното събрание да бъде уведомено за настъпилата промяна в състава на парламентарната група и тя да бъде отразена в публичния регистър на Народното събрание. Уведомени сте, колеги. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПЗВАНЕТО ГАЛЯ КОНДЕВА-МЪНКОВА И НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ КАЛИН СТОЯНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И УПОТРЕБАТА НА ДИАЗОТЕН ОКСИД (РАЙСКИ ГАЗ) ОТ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ В ОБЩЕСТВЕНИ МЕСТА И ОТНОСНО ИНЦИДЕНТИ СЛЕД УПОТРЕБА НА ДИАЗОТЕН ОКСИД (РАЙСКИ ГАЗ). Вносители – Лена Бориславова и група народни представители на 9 юли 2024 г. Госпожо Бориславова, имате думата да ни запознаете със становището на вносител.

#180 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Уважаеми колеги, знам, че се намираме в ситуация, в която има много напрежение и емоции, но бих искала да Ви помоля да се концентрираме за следващото изслушване, защото то засяга пряко нашата работа отпреди и забрана, която въведохме преди по-малко от две години. По национална медия в София младо момиче разказва, че е трябвало да премине през едногодишна терапия. Имало е парализа, проблеми с мисълта и речта вследствие на употребата на диазотен оксид или така наречения райски газ – загуба на съзнание, риск от физически инциденти и злополуки, загуба на връзка с действителността, халюцинации, световъртеж, гадене, повръщане и какво ли още не, и редица други последици, свързани с употребата на диазотен оксид. През последните няколко години разпространението на райския газ за индивидуална употреба взе застрашителни размери и особено сред младите хора. Към момента благодарение на част от хората в това Народно събрание действа забрана за разпространението на райски газ на лица под 18 години на закрити обществени места и това е санкционирано с административнонаказателна отговорност. Въпреки това националните медии и социалните такива са залети от репортажи и кадри на млади хора, включително непълнолетни, вдишващи райски газ от балони в заведения из цялата страна, на пейката в парка, на улицата, в двора на училището, на плажа, дори и в морето. Това са деца, млади момичета и момчета, дори млади майки и бащи, седящи непосредствено до техните невръстни деца, замаяни, припаднали или изпитващи някои от другите странични ефекти на употребата на това вещество. Райски газ може да се закупи свободно от всеки и без ограничения, и в интернет. Цената е символична, а последиците вече ги споменахме. Контрол няма или е неефективен. Само преди два дни бяха иззети 18 000 флакона с диазотен оксид, предназначени за южното ни Черноморие, което само доказва размера на проблема, както и на неефективността на действащия режим и настоящите ограничения. Във връзка с изложеното и с цел на настоящото изслушване да получим ценна информация, за да можем да предприемем последващи мерки в това Народно събрание или в следващото, с които да адресираме този проблем, нека министрите, които са днес тук с нас, да отговорят и обсъдят с депутатите какви са мерките, защото те не работят. Какво се случва из страната с тази пандемия, свързана с употребата на райски газ, има ли инциденти, свързани с пътнотранспортната безопасност, със здравето на младите хора в страната и как да се борим срещу това пандемично състояние? Благодаря.

#184 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, бих искал да направя една процедура за удължаване на днешното пленарно заседание до приключването на тази точка и на следващата точка, която е Проект на решение за създаването на Временна комисия за извършени престъпления от Ивелин Михайлов. Благодаря Ви.

#186 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Уважаеми народни представители, уважаема госпожо Председател! Имаме дълъг дневен ред днес, но трябва много внимателно да следим също и обстоятелството, че след заседанието има насрочено заседание на Временната комисия за Пепи – Еврото и за Нотариуса. Затова, за да не останем с впечатлението, че това Народно събрание или неговият председател не биха искали тази комисия да започне своята дейност, бих предложила или да не удължаваме работното време днес, или, госпожо Председател, обръщам се към Вас, да насрочите заседанието на Комисията да е половин час след края на пленарния ден днес. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#187 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Бориславова. Колеги, първо подлагам на гласуване направеното процедурно предложение от Александър Ненков. Гласували 132 народни представители: за 112, против 3, въздържали се 17. Предложението е прието. А сега, госпожо Бориславова, ще обявя начало на Комисията – 15 минути след края на заседанието. Продължаваме с информация от изслушваните лица след полученото становище от вносител. Кой ще вземе първи думата? Заповядайте, госпожо Министър.

#188 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Във връзка с въведените през месец август 2022 г. в Закона за здравето забрани за продажбата на диазотен оксид, известен още като райски газ, и пълнители за него, включително и онлайн, на деца под 18 години, употребата му в открити и закрити обществени места, с изключение на употребата му за медицински цели, за хранително-вкусовата промишленост и възложените контролни дейности на регионалните здравни инспекции, Министерството на здравеопазването е дало указания на инспекциите за създаване на организация за извършването на проверки на въведената забрана за продажба и употреба на диазотен оксид. Въвеждането на забраните е продиктувано от съществените рискове за здравето на непълнолетните лица от употребата на диазотен оксид в дискотеки, нощни заведения и други за развлечение места. С влизането в сила на промяната в Закона за здравето Министерството на здравеопазването е инициирало и провело редица междуведомствени работни срещи с представители на компетентните органи – Министерството на вътрешните работи, Министерството на образованието и науката, Агенцията за социално подпомагане, Националното сдружение на общините в Република България, Комисията за защита на потребителите и Българската агенция по безопасност на храните. На проведените срещи са обсъдени съвместните дейности по осъществяването на контролната дейност във връзка с въведената забрана за продажба на диазотен оксид. Въз основа на становището на Националния съвет по наркотични вещества райският газ е вещество, което не отговаря на критериите за наркотично вещество, и с цел преценка на целесъобразността от предприемане на нормативни промени за свързването и включването на райския газ в списъка на наркотичните вещества, проблемът е разгледан на заседание на Съвета по наркотични вещества, където, както вече Ви казах, е взето едно изключително професионално становище от целия състав на този съвет. То е, че веществото категорично не отговаря на критериите за наркотично вещество по смисъла на § 1, т. 11 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, а именно по критерия за възникване на зависимост и не може да бъде класифицирано като наркотично. Основните трудности за ефективното прилагане на разпоредбите на Закона са свързани с изключенията за продажбата и употребата на диазотния оксид именно за целите на хранително-вкусовата промишленост. Съгласно законодателството в областта на храните е допустимо диазотният оксид да се използва единствено като добавка в храните и при производството им. Именно това е дало и възможност да се внесат тези огромни количества – действие, което наблюдаваме през последните няколко месеца и за съжаление, тази употреба не може да бъде еднозначно установена от държавните здравни инспектори в районните здравни инспекции. Това позволява свободната му продажба в търговски обекти и употребата му в закрити обществени места – практика, прилагана в много нощни и развлекателни заведения. Съгласно законодателството в областта на храните е въведено изискването при употребата на диазотен оксид като добавка в храни, да се извършва в обекти за производство и преработка на храни и в заведения за обществено хранене, като диазотният оксид се използва като добавка в помещенията, където се приготвят храни. С направените допълнения в Закона за храните, който е в сила от септември 2023 г., контролът е възложен на Българската агенция по безопасност на храните. Трудността, свързана с осигуряване на ефективен контрол и липса на законова регулация по отношение притежанието на диазотния оксид, е в случаите, когато райският газ се съдържа в различни контейнери и опаковки, в това число и балони, които не са етикетирани съгласно нормативните изисквания, а това не позволява идентифициране на съдържанието в тях. Органите на държавния санитарен контрол не могат да установят съдържанието, с което се пълни необозначен контейнер, включително балони, което предполага употребата на диазотен оксид по различен начин от този, който е пуснат на пазара, и не могат да предприемат съответните действия по реда на Закона за здравето. Така наложилата се практика на употреба чрез неидентифицирани опаковки не позволява предприемането на мерки, с които същият да бъде ограничаван. Министерството на здравеопазването е запознато с предизвикателствата, свързани с контрола върху въведените забрани и ограничения. Налице са различни по своя характер трудности, представляващи пречка за ефективното прилагане на въведените разпоредби, но въпреки това Министерството ще продължи да търси механизъм, чрез който да се постигне поставената чрез Закона за здравето цел, а именно – недопускането на продажбата и употребата на диазотен оксид на лица под 18 години. От въвеждането на забраната през август 2022 г. до настоящия момент са извършени 23 873 проверки на територията на страната от регионалните здравни инспекции, като в част от проверките са взели участие органите на МВР. За установените нарушения са съставени 32 акта за установяване на административни нарушения и са издадени 118 предписания. Диазотният оксид е под активното наблюдение от Европейския мониторинг център по наркотици и наркомании, а при наличието на данни, че причинява зависимост, ще бъдат предприети действия за поставянето му под контрол – чрез въвеждането му в действащото законодателство в областта на наркотичните вещества. Предвид посочените здравни рискове, включително и във Вашето становище и изложение, Министерството на здравеопазването обмисля законодателни възможности за създаването на така наречения списък на опасни за здравето вещества, какъвто списък съществува в някои държави от Европейския съюз, за да ограничим разпространението и употребата на райския газ само до допустимите от закона цели и да повишим ефективността на контрола. Благодаря ви.

#189 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Мънкова. Ще добавите ли нещо, министър Стоянов? Искате ли също да направите изложение? Заповядайте.

#190 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Дейностите и факторите за въздействие върху рисковете за здравето са изчерпателно уредени в Закона за здравето. Съгласно чл. 53, ал. 1 от Закона министърът на здравеопазването и други компетентни държавни органи съвместно с неправителствените организации създават условия за ограничаване на употребата на тютюневите и свързани с тях изделия, злоупотребата с алкохол и недопускане на употребата на наркотични вещества, както и недопускане на употребата на диазотен оксид – райски газ, от лица под 18 години, като осъществява промотивни и профилактични дейности и осигурява достъп до медицинска помощ и социална защита на засегнатите лица. Посочените дейности все още се осъществяват чрез национални и регионални програми за ограничаване на употребата им. С последните изменения на Закона за здравето от август 2022 г. е въведена забрана за продажба на диазотен оксид и пълнители с него, включително и онлайн, на лица под 18 години. Забраната важи както за откритите, така и за закритите обществени места, с изключение на употребата за медицински цели и в случаите, предвидени от Закона за храните. В Закона за здравето са предвидени санкции за управителите на обекти, които допускат в стопанисваните от тях заведения разпространение или реклама на диазотен оксид, в нарушение на забраните по чл. 54, 56 или 56а. Предвидена е санкция и за нарушаване на забраната за продажба на диазотен оксид и пълнители с него по чл. 54а. Същевременно диазотният оксид не е класифициран като наркотично вещество и не фигурира в списъците по наредбата за класифициране на растения и вещества като наркотични. Според действащата нормативна уредба, регулираща употребата и продажбата на диазотен оксид, не са предвидени преки контролни функции и самостоятелни действия на органите на Министерството на вътрешните работи. Въпреки това полицейските служители осъществяват съдействие, оказват съдействие на контролните органи по Закона за здравето и Закона за храните. Нарушенията по Закона за здравето се установяват с актове, съставени от държавните здравни инспектори, от регионалните здравни инспекции и/или от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването, а наказателните постановления се издават от директора на регионалната здравна инспекция, съответно от министъра на здравеопазването. Въпросът с употребата и респективно злоупотребата с веществото диазотен оксид е вече разглеждан от Националния съвет по наркотични вещества към Министерския съвет. Този колективен орган е регламентиран съгласно чл. 10 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, като същият провежда националната политика срещу злоупотребата с наркотични вещества, както и за борбата с наркотрафика. Съветът е оглавяван от министъра на здравеопазването, като част от членовете на Съвета са от Министерството на вътрешните работи. В хода на осъществяване на дейността си в своите редовни заседания е поставен за разглеждане въпросът за определянето на веществото диазотен оксид като наркотично на 17 май 2022 г. В рамките на първото присъствено заседание на Националния съвет по наркотични вещества е изискано становище на Експертния съвет по чл. 14, ал. 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите за вредата и потенциалните рискове от употребата на диазотен оксид. Видно от протокола на проведеното заседание Националният съвет по наркотични вещества приема становището на Експертния съвет за вредата и потенциалните рискове от употребата на диазотен оксид, като с оглед на същия веществото не може да бъде класифицирано като наркотично. С цел ефективното противодействие, предотвратяване, пресичане или разкриване на престъпления, свързани с наркотични упойващи вещества, е изготвен организационно-разпоредителен документ на главния секретар на МВР, който е изпратен до съответните областни дирекции и Столична дирекция на вътрешните работи. Във връзка с разпореждане на главния секретар на МВР Столичната дирекция и областните дирекции в страната извършват целенасочени проверки в райони на училища и детски градини, питейни, увеселителни заведения и наркосборища за противодействие на разпространението и употребата на наркотици, упойващи вещества – в това число и диазотен оксид. От началото на 2024 г. са извършени общо 1789 специализирани полицейски операции. Профилактирани са 5400 лица и са проверени над 9000 заведения. Провеждат се специализирани полицейски операции на територията на цялата страна, като акцент е поставен на зимните и летните курорти, в заведения в близост до университетски центрове, при които се извършват основно проверки на питейни и увеселителни заведения, но също така и в района на училища и спортни площадки с оглед установяване на престъпления, свързани с наркотични вещества, както и други противообществени прояви. От направената справка в централната полицейска статистика е установено, че за първите шест месеца на 2024 г. са регистрирани общо 3346 престъпления, свързани с наркотици и упойващи вещества. От тях разкритите престъпления са 2220, от които 237 са извършени от непълнолетни извършители. Сериозен проблем при доказването на употреба на райски газ може да се посочи, защото тестовете за употреба на наркотици не отчитат употребата на диазотен оксид. Невъзможно е да се докаже употребата му и чрез токсикохимичен анализ в лабораторни условия. Тези обстоятелства правят изключително трудно доказването на употребата му и съответно констатиране на извършено правонарушение. Към момента няма аналитичен метод с достатъчна достоверност, който да изследва биологични проби за наличие на райски газ. В тази връзка усилията на органите на МВР са насочени приоритетно към неправомерното му съхранение и разпространение на веществото. Напредък по тази линия отчитаме – като пример за това е една от последните, проведени по предварително утвърден план – на 9 срещу 10 юли 2024 г., специализирана полицейска операция за установяване на лица, извършващи продажба на райски газ на закрито в нощни заведения в курортен комплекс Слънчев бряг. От полицейските служители на Областна дирекция Бургас са иззети над 18 500 пълнителя с диазотен оксид. Установени са 15 лица, извършващи продажба на балони с райски газ. Открити са общо 15 машини – флакони за пълнене с райски газ, и над 1000 балона с различни цветове. В края на юни 2024 г. беше разпоредено провеждането на специализирана операция на територията на цялата страна във връзка с приключване на учебната година, която се проведе на 29 и 30 юни. Целта на операцията бе обезпечаване сигурността на децата на обществени места през летния сезон и ограничаване на противообществените прояви и престъпления от и срещу малолетни и непълнолетни лица, свързани с употребата и разпространението на наркотични вещества – райски газ, нарушения на установения вечерен час и безнадзорност. В специализираната полицейска операция участваха служители от Националната полиция, Главна дирекция „Пожарна безопасност“, както и представители на Дирекция „Социално подпомагане“, регионални здравни инспекции, Българската агенция по безопасност на храните, Агенцията за приходите, Агенция „Митници“ и регионалните инспекции по труда. Резултатите от извършените проверки на 29-и и 30-и са следните: брой проверени питейни увеселителни заведения, в това число дискотеки, барове, ресторанти и други – 1144; брой проверени клубове и зали за хазарт – 496; присъствие на деца в заведение без придружител – 72 случая; констатирани случаи на разпространение и употреба на наркотични вещества – 3, като от тях имаме образувани досъдебни производства. Съставените предупреждения по Закона за Министерството на вътрешните работи са 317; съставените полицейски разпореждания по ЗМВР са 33, съставените актове за установени административни нарушения са общо 174; издадени наказателни постановления до момента – 10. В последните две години един от основните фокуси при извършените проверки на търговски обекти и увеселителни заведения е и установяването на нарушения, свързани с райския газ. При такива проверки често се сезират съответните компетентни органи от РЗИ или БАБХ, които да вземат отношение при установяване на нередности. Широко разпространена в страната е практиката сред служители на МВР при установяване на лица, разпространяващи райски газ в нарушение на разпоредбите на Закона за здравето и Закона за храните, същите да фиксират въпросните нарушения и да уведомяват впоследствие съответните административнонаказващи органи. По отношение подобряване на противодействието на закононарушенията, свързани с диазотен оксид, по инициатива на Министерството на вътрешните работи на 12 юли 2024 г. в Държавна агенция „Закрила на детето“ е предвидено провеждане на междуведомствена работна група с участие на представители на Районна прокуратура – София, Столична община, Столична регионална здравна инспекция, Агенция „Социално подпомагане“ с цел обсъждане на въпроси, свързани с безопасността на децата на обществените места. От Министерството на вътрешните работи се извършват постоянни проверки в заведения, където фокусът освен върху притежанието и разпространението на наркотици, установяването на издирвани лица и на лица под 18 годишна възраст без придружител, е насочен и към установяване на лица, разпространяващи и употребяващи диазотен оксид в нарушения на въведените забрани. Благодаря.

#191 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, министър Стоянов, за изключително подробната информация по темата на изслушването. Преминаваме към първия кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – имате дума.

#192 · speech

Катя Панева

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми господа служебни министри! Чухме тук много данни за проверките. Аз ще Ви прочета едни други данни. Въпреки въведените забрани, които направихме през последните няколко години, данните за 2023 г. са фрапиращи. По данни на Евростат вносът на диазотен оксид от цяла България – от целия свят към България, възлиза за 2021 г. над 400 хил. евро; за 2022 г. – над 800 хил. евро; за 2023 – близо 2 млн. евро. В конкретика – в България е внесен над 129 000 кг райски газ от трети страни. Внесеното количество, обърнато в балони, е над 18 милиона – в една шест милионна България! Тук е моментът да се погледнат именно нощните клубове, където се продава свободно райски газ в порядъка на около 10 лв. Бизнесът страшно много разцъфтява и бих казала, че се оказва много доходоносен. Проверките, направени от РЗИ, както Вие споменахте, са над 24 000 и са установени едва 32 нарушения, мисля, че казахте. Разликата е фрапираща. Аз лично разбрах, че МЗ е запознато с този проблем, но не разбрах каква е стратегията на Министерството на здравеопазването? Каква е организацията междуведомствено, за да се справите с този проблем? Виждаме, че взаимодействието на райския газ с други вещества могат да провокират много халюцинации, маниакално поведение, самоагресия. Моят въпрос към Вас е: каква е междуведомствената организация, за да се справите с този проблем.

#193 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за въпроса, госпожо Панева. Госпожо Министър, ще отговорите ли на въпроса? Или господин Стоянов – може да се редувате в зависимост от въпроса.

#194 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Данните, които изнесохте, са точно такива. Ние имаме информация за тях и точно затова обърнах внимание, че обмисляме предложение за законодателни промени в подходящия за целта закон. Дали това ще бъде Законът за здравето, или Законът за наркотичните вещества, които да създадат списък на особено опасните вещества? Проблемът, както го дефинирахме вече тук, е този, че тези контейнери пристигат основно за хранителната промишленост. Те стоят в съответното помещение, което е разрешено законодателно, и оттам нататък започва пълненето. В самите балони, тук обърнахме внимание, няма как да се установи съдържанието на опасните вещества в този балон. Оттам идват и този малък брой административни нарушения и съответни препоръки – поради липса на възможност за истинско установяване на наличието на райски газ в балона. В балона може да има много вещества. Освен това по-голямата част от консумацията на райски газ, употребата му, е свързана и придружена и с употребата на много други опиати, психотропни лекарствени продукти, наркотични продукти. Ние отправихме едно питане към 15 лечебни заведения с множество въпроси, за да можем да оценим риска за младото поколение. От тези 15 само две лечебни заведения дадоха информация, че при тях са постъпили – в едното трима, в другото един пациент, който е признал, че е ползвал райски газ и затова информацията и статистиката, която имаме, също е недостатъчна. Смятаме, че това е проблем, който в целия Съюз е огромен и се разраства. Затова се постъпва предпазливо, защото е много важно да се оцени рискът. От 150 години се ползва райски газ в медицината като упойка, отскоро и в хранителната промишленост. Така че аз Ви уверявам, че Министерството на здравеопазването, заедно с всички ангажирани със здравето и с детското развитие институции, които изброих в изложението си, работят. Самият Съвет по наркотични вещества, който е в основата на предложенията, е съставен от представители на доста институции, ангажирани с въпроса. Това е, което на първо време обмисляме като възможност, за да можем да подобрим контрола и да можем да включим активно вече органите на МВР. Благодаря.

#195 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Стоянов, желаете ли да добавите нещо? Не. Следващият въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Няма въпроси. Въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи? Заповядайте.

#196 · speech

Айтен Сабри

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Министър, уважаеми господин Министър, през последните дни сме свидетели на пореден случай на злоупотреба с райски газ от младото ни поколение. Невъзможно е да не будят тревога фактите и да не ни е болно, че родители си позволят да използват райски газ пред собствените си деца. През последните няколко години диазотният оксид отново става проблем на идващото поколение. Във връзка със сериозността на проблема и все по-очевидното разпространение на този нездравословен и рисков модел на поведение сред младите хора, въпросът ми към Вас е: съществува ли разработена национална програма за превенция на употреба и злоупотреба на райския газ и осъществява ли се превантивна дейност срещу употребата на райския газ сред ученици. Направени ли са съответните проучвания за честотата на употреба и оценка на ефективността на превантивните дейности? Благодаря Ви.

#198 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Създаването на такава програма или възможността за създаване е регламентирана с промяната в Закона за здравето от 2022 г. Там в чл. 53, ал. 2 е записано, че дейностите се осъществяват чрез национални програми за ограничаване на употребата на тютюневи и свързани с тях изделия, злоупотребата с алкохол, недопускане на употребата на наркотични вещества, както и недопускане на употребата на диазотен оксид. На този етап такава програма не е разработена поради факта, че са включени много вещества и продукти под една обща Национална програма и специално за райския газ ние не можем да разпишем точно и конкретно дейностите, които трябва да се извършат. Но пък за сметка на това чрез районните здравни инспекции се осъществяват постоянни дейности по превенция и промоции в училищата. Чрез наши органи, какъвто е Националният център по обществено здраве и анализи, публикуваме – аз ще Ви го предоставя – превенция на злоупотребите с диазотен оксид, където също има много полезни и интересни факти. Така че на този етап сме концентрирани върху информационни кампании сред подрастващите в училищата. Това е основната дейност, която се извършва на този етап. Благодаря Ви.

#200 · speech

Мая Димитрова

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми министри, колеги народни представители! Факт е разпространението и употребата на райски газ от лица под 18 години. Факт са и страничните ефекти и вредните последствия след употребата на такъв, особено за подрастващите. В изложението си казахте, че райският газ не може да бъде приравнен на наркотично вещество. Не приемам тезата, че не може да се установи райският газ в балони и не може да се оцени или определи рискът. И в тази връзка въпросът ми към Вас е: каква е визията на Министерството на здравеопазването за справяне с този наболял проблем, тъй като всички сме наясно, че това касае нашите деца. Благодаря.

#202 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Както вече неколкократно споменахме, диазотният оксид е свързан със законни приложения в медицината и хранително-вкусовата промишленост. Той може да бъде лесно закупен и забраната на незаконните продажби е трудна задача. Тези големи количества основно влизат в съответните помещения, складове или места от различни предприятия на хранително-вкусовата промишленост и това не е забранено. Райският газ не може да бъде консумиран директно, защото той е летлив газ и тогава вече може да е и смъртоносен. Затова се пълнят съответните балони, раздават се и в случаите, в които нашите органи констатират това нещо… (Реплика: „Продават се!“) Да, продават се, раздават се – има и двете дейности, основно се продават. Да, така е. Освен, както казах, голямата информационна кампания, която провеждаме почти във всички училища и проверките в съответните заведения, където се продава, предлага и се закупува от малолетни, на този етап ние сме ограничени. И затова, както казах, разглеждаме въпроса за създаване на един такъв списък, в който списък вече можем да въведем много по-ефективни възможности за контрол на употребата на райския газ. За съжаление, това са фактите. Оценката на риска в случая е много важна, тъй като балансът може да бъде нарушен. Има много за и против и поради тази причина повечето държави са доста предпазливи, някои чисто законодателно забраняват употребата, като Нидерландия, други като Исландия мониторират процесите, въвеждат забрана за онлайн продажба чрез възможности за сканиране или идентифициране на единния граждански номер. Но ние засега обсъждаме възможността като първа стъпка за създаване на списък, в който да го включим този продукт, това вещество. Благодаря.

#203 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, госпожо Министър. Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте – имате думата, господин Чорбанов.

#204 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми министри, въпросът е деликатен и изисква гъвкавост и инициативност, разбира се, и от двете министерства, които представлявате. Да, райският газ не е наркотик, защото не отговаря на нито едно от условията за наркотик, най-малкото не води до зависимости. По-скоро райският газ и приложението му в много голяма степен може да бъде приобщено към темата за етиловия алкохол. Етиловият алкохол се ползва в много производства, ползва се в индустрия, в медицина, използва се за всякакви цели, но когато се използва за консумация, тогава вече влиза в конкретни параграфи кога може, къде може, на каква възраст и така нататък. Именно затова включването в някакъв списък, под каквато и да е форма, няма да реши въпроса, ако не се регламентира много точно какво да бъде. Именно затова беше важно да споменете каква е регулацията в различните държави. От този аспект възникват няколко въпроса като такива, дори вкарване в регулация – примерно проследяване на закупуване през интернет или пък през директен контрол на заведенията, в които се ползва, защото това също е един начин, който никой не спазва. Смятате ли, че ще има превантивна функция и смятат ли министерствата, че имат капацитета да контролират тези процеси както по отношение на интернет, където човек може да си купи на практика всичко, без да бъде особено контролирано, и ще има ли съответно засилен контрол по всички места, където се ползва? Аз мога да кажа, че няма вечер в София, в която да не се ползва райски газ от лица на всякаква възраст, огромната част от тях под 18 години. Благодаря.

#206 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, госпожо Председател. Вие много добре казахте, че по всички данни на институциите това вещество, този продукт не води до зависимост, което е и основната причина за неговия контрол и трудността идва точно от този въпрос – от една страна. От друга страна, употребата му с други психотропни вещества – употребата с алкохол, е тази, която води до различни здравословни проблеми, включително и загуба на съзнание, дихателни, сърдечно-съдови или произтичащи от тази употреба прояви. Въвеждането на този списък за опасни вещества все пак ще даде информираност – от една страна, и от друга страна, ще даде, както казах, възможност да се въведат по-сериозни контролни функции. Капацитетът, с който разполага Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции, от години не е променян и по-скоро ще бъде доста трудно да се извършва по-добра или по-голяма контролна дейност като обем от тази, която се извършва в момента. Наистина проблемът е във всички страни около нас и наистина много внимателно се подхожда към решаването и ограничаването на употребата на този продукт, защото контролната функция в случая трябва да се базира на доказателства и най-вече на една много добре създадена система за оценка на риска. За съжаление, това са фактите към днешна дата, но се следи много внимателно от Европейската агенция. Да се надяваме, че те ще вземат решение, че това е наркотично вещество и тогава ние ще имаме повече възможности за контрол и въздействие според мен.

#207 · speech

Председател Росица Кирова

Независимите народни представители имат право общо на един въпрос. Не виждам желаещи. Преминаваме към втория кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма такъв въпрос. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте – имате думата, госпожо Петкова.

#208 · speech

Кристина Петкова

ПП-ДБ

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми служебни министри! Господин Стоянов, аз с Вашата човешка и професионална апатия се сблъсквам още откакто разпоредихте да бият мирно протестиращи граждани, докато Вие бяхте на кинопрожекция. Но все пак, въпреки законовата забрана за разпространение на райски газ, включително и онлайн, една съвсем бърза проверка в интернет показва, че сайтовете за продажба на райски газ изобилстват с доста примамливи оферти – 24 часа в денонощието, доставка до 20 минути в почти цялата страна. Въпросът ми към Вас е: тъй като очевидно това е системен проблем и очевидно не е ясно какви, ако изобщо има предприети мерки от страна на МВР, какви мерки са предприети…

#210 · speech

Кристина Петкова

Не, господин Ангелов, животът започва очевидно с Вас, ако искате да си говорим за фалиралата Александровска болница. Може ли да довърша въпроса към вътрешния министър? – Да. Та, господин служебен Министър, какви са мерките, предприети от страна на ръководеното от Вас министерство? Какви ще бъдат предприетите мерки, за да може да се ограничи не само физическото разпространение по заведения и обществени места, но и онлайн продажбите? Благодаря.

#211 · speech

Председател Росица Кирова

Имате думата за отговор, господин Министър. И на Вас ще дам думата за лично обяснение, господин Ангелов, след отговора на министъра. Заповядайте, господин Стоянов.

#212 · speech

Служебен Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Усещам, че това е другата, поредна тема, по която Вие за пореден път атакувате Министерството на вътрешните работи и в частност мен. Другото, което е – предполагам всички усещат Вашата омраза към Министерството на вътрешните работи и тежка неприязън към служителите на МВР. (Реплики от ПП-ДБ.) Въпросът, зададен към мен – конкретно той следва да бъде зададен и към колежката от Здравното министерство. Може би слушахте това, което изчетохме ние. Може би сте чули и моето мнение, което преди няколко месеца дадох. Но за да задавате този въпрос, явно не сте го чули. Преди много време бях попитан: какво е моето мнение за този райски газ И до ден днешен съм на мнение, че това вещество трябва да бъде включено в списъка и то да бъде определяно като наркотично. Само тогава Министерството на вътрешните работи ще има огромната възможност да противодейства, ако това стане престъпление. Казах го преди няколко месеца и стоя зад тези си думи. Но може би чухте, че на Националния съвет по наркотичните вещества към Министерския съвет, който се оглавява от министъра на здравеопазването и в който има и членове от Министерството на вътрешните работи, е направено такова предложение. Вероятно чухте също, че становището на Експертния съвет, който не съм аз, за вредата и потенциалните рискове от употребата на диазотен оксид, е, че веществото не може да бъде класифицирано като наркотично. Тоест онова, което аз виждам като вариант, няма как да се случи на този етап. Това, което ние може да правим и което го правим, е да извършваме тези проверки, да констатираме тези административни нарушения и след нашите констатации съответно да се издават наказателните постановления от Министерството на здравеопазването. За съжаление, и аз съм на мнение, че това е много сериозна тема, която ще търпи сериозно развитие. Според мен в момента проблемът с райския газ е по-сериозен дори от употребата на наркотици, защото никой по никакъв начин не може да каже какво точно се случва, когато има едновременно приемане на райски газ с алкохол, с наркотични вещества, с каквото и да било. Така че намирам този проблем за изключително сериозен. Това, което ние може да правим, е само и единствено да констатираме такива административни нарушения – повтарям. За съжаление, другото нещо е, че в интернет пространството в днешно време може да се купи абсолютно всичко – факт. Виждате и преди няколко дни стана ясно как български гражданин е закупил бисквитки с вещество, което е дал и на малките си деца. Контролът в интернет пространството, разберете, не е толкова лесен. Има изключително широко поле за изява на всички тези, които предлагат такъв тип субстанции, изобщо всичко, което се предлага в интернет. Контролът е наистина сериозен. Това, което ние може да правим, го правим. Там, където има сериозни случаи, колегите от дирекция „Киберпрестъпност“ са влезли в някаква посока, че там продават сериозно. Но тук идва и другият момент – повечето от тези сайтове са някъде другаде по света. Вие може да се обадите оттук, да Ви вдигнат от друго място, да дойде от трето и така нататък – връзката е много сложна. В интернет пространството нещата не се доказват толкова лесно, както в случая, в който задържахме полицая, който е набил момчето Валентин Радев, което го доказахме. Благодаря Ви.

#214 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Госпожо Петкова, с Вас бяхме в един телевизионен дебат. И тогава, и сега подходът Ви е един и същ – Вие нямате собствено мнение, носите едни листчета и четете от тях каквото са Ви написали пиарите. Разбира се, то си личи и по начина, по който го говорите, защото говорите неща, които очевидно нито разбирате, нито сте запозната с тях. Когато в това Народно събрание приехме Закона за забрана на райския газ, Вас Ви нямаше. Така че няма откъде да разбирате ситуацията, в която се намирате. Мислех да не Ви отговарям, но във всяка една ситуация, когато някой си помисли, че разполага с трибуна, от която може да сипе клевети, трябва да бъде спиран своевременно. Госпожо Петкова, когато говорите за Александровска болница, говорите с Фейсбук революционерни твърдения, искам да Ви кажа, че нито едно от тях не е вярно. Всичките твърдения за Александровска болница бяха стартирани от един министър на здравеопазването, който беше осъден за конфликт на интереси на няколко инстанции. Повтарям, осъден за конфликт на интереси на няколко инстанции! Това е министър Стойчо Кацаров. Той разпространи тези лъжи. Вашият министър Асен Василев извърши три проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция по неговото време. Не беше доказана нито една злоупотреба, не беше доказано нито едно неправомерно деяние, няма съставен нито един акт от министър Асен Василев на Костадин Ангелов! Така че за фалиралата Александровска болница може да си пишете във Фейсбук и да правите Фейсбук революции, но няма да разпространявате клевети! В момента съдя един човек за същото нещо. Ако продължавате да разпространявате невярна информация, ще осъдя и Вас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#215 · speech

Председател Росица Кирова

Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Също не виждам. От парламентарната група на „БСП за България? Господин Иванов, имате думата – Вие сте дежурен днес. (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплики от народния представител Цончо Ганев.)

#216 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми служебни министри, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Председател, дежурни трябва да са седящите до мен, за да не се продава това вещество свободно в питейните заведения. Тук искам да оспоря едно твърдение на госпожа служебния министър на здравеопазването, че няма как да се установи и съответно е трудно залавянето на нарушителите. Само да Ви припомня, че с последните изменения на Закона за храните, които се направиха, всички заведения са задължени да съхраняват и да ползват единствено флаконите и контейнерите с диазотен оксид в помещенията, където се приготвя храна. И никъде другаде. Тоест намирането на флакон свободно някъде в помещение извън това се наказва със съответната глоба и административнонаказателно постановление. Така че това не би трябвало да е оправдание в никакъв случай, защото, ако някой не иска да свърши работа, спокойно може да се оправдава по този начин. Но не това е проблемът – това е една част от проблематиката, че може би контролът е изключително занижен в тази посока, защото масово – поне в питейните заведения вечерно време, по абитуриентските не искам да кажа какво беше – се продават балончета с така наречения райски газ. По твърдения на Вашите служители тогава – при измененията в Закона, че не бива да бъде прекалено строг, колегите не приеха някои наши предложения, които ние направихме – последните изменения, да направим нещата още по-сложни. Тук е критиката към моите колеги, защото тогава като парламентарна група предложихме наказанията, глобите да бъдат десетократно по-високи, в десетки хиляди левове! Защото когато го удариш по джоба, тогава ще има ефект. Моят въпрос е: считате ли, че ако сега внесем изменение в този закон – да увеличим глобите за установяване на такива административни нарушения, като започнем от 5 хиляди, 10 хиляди, 50 хиляди и нагоре, каквито бяхме предложили, ще има необходимия ефект. Благодаря.

#220 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, госпожо Председател. Много често този подход за качване на санкциите не дава резултатите, които очакваме всички. Лично за мен по-големият въпрос е: как всички ние, включително и неправителствените организации, да се включим в промоцията на опасностите от това вещество. Ако се наложи, може би е добре да се въведат и законодателни промени по отношение на ограничаването на употребата. Естествено, по-високите санкции могат да имат възпиращ ефект, но преди това трябва да извършим може би някои други действия. Поне това показва моята практика и познания по други нормативни документи. Освен това искам да Ви обърна внимание, че пак в Закона е записано, че 1% от продажбата на тютюневи изделия и всички тези вещества от акциза отива в Министерството на здравеопазването. Към днешна дата в Министерството на здравеопазването не е постъпил и един лев от такъв тип дейности, което би спомогнало може би за по-добра организация на контролната дейност и съответно по-добър ефект от контрола. Благодаря.

#221 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, госпожо Министър. Господин Стоянов, желаете ли да добавите нещо? Не. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Колеги? Няма въпрос. Няма въпрос и от независимите народни представители. С това изчерпахме втория кръг от въпросите по настоящото изслушване. Парламентарните групи имат правото на отношение в рамките на пет минути всяка. Първото отношение е от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, колега.

#222 · speech

Тервел Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър на здравеопазването, уважаеми господин Министър на вътрешните работи, уважаеми колеги! Темата, която обхваща този въпрос, е близка до още една тема – във вчерашния ден от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС беше внесен Проект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, по силата на които се предлага да бъде забранена продажбата, разпространението на така наречените вейпове на лица под 18-годишна възраст. Темата е близка до обсъжданата, защото към настоящия момент се анализира и евентуално вредно въздействие върху здравето на подрастващите и на веществата, които са включени във въпросните вейпове. Що се касае до конкретната тема с диазотния оксид – изключително важно е да си даваме сметка, че престъпността като цяло не е правна категория. Тя е едно отрицателно социално явление и като такова се катализира от редица обществени фактори – социални, икономически, културни и така нататък, с оглед на което да се занимаваме единствено с мерките, които Министерството на вътрешните работи, на това на здравеопазването или съдебната система би могла да вземе по повод установената забрана на определено действие, означава да се борим единствено със следствието от даден проблем с престъпността, но да не се занимаваме и да не обръщаме никакво внимание на факторите, които генерират този проблем. Без адекватни мерки, които да касаят промяна в нагласите на подрастващите по отношение на заобикалящата ги действителност, правилно разбиране на процесите и явленията, които се развиват около тях, и ролята, която има семейството и училището върху тези процеси, е немислимо да очакваме какъвто и да било положителен ефект в борбата с разпространението на каквито и да било упойващи вещества, наркотични вещества и така нататък. През последните поне 40 – 50 години в световен мащаб, в световен аспект, в законодателствата на развитите демокрации се отдава приоритет на превенцията на престъпността, а не на репресията, засилването на превантивния ефект и функция на наказателното право пред репресивния му ефект. Налагането на все по-тежки и по-тежки санкции е отчетено още преди десетилетия като действие, което няма особен ефект върху ограничаването интензитета на престъпността. Вместо това трябва да се фокусира вниманието върху създаването на усещането за неизбежност на наказанието, което в крайна сметка ще има и необходимия превантивен ефект. В този смисъл въпросът за разпространението на най-различни видове упойващи вещества е свързан и с въпроса с превенцията и терапията на наркоманиите, а по традиция нашето законодателство никога не е имало адекватен поглед върху този проблем, защото го е разглеждало единствено като форма на престъпна деятелност, докато в случая става въпрос за здравен проблем. И като всяка друга зависимост този здравен проблем се генерира от редица обществени фактори – тоест тогава, когато нашето общество започне да разглежда тези проблеми като здравни и да третира потърпевшите като заболели лица, и да ги третира като пациенти, а не като престъпници, едва тогава можем да очакваме някакъв положителен ефект в борбата срещу разпространението на наркотичните вещества, от силно действащи упойващи вещества и така нататък, с оглед на което, както министърът на здравеопазването, така и този на вътрешните работи изясниха пред Вас какви са трудностите и поради каква причина диазотният оксид не може да бъде включен в списъка с наркотични вещества. Не може да бъде включен там, защото от медицинска гледна точка той не е наркотично вещество. Може да е силно действащо, упойващо и така нататък, но то не създава съответно пристрастяване и съответно по тази причина, както и по други медицински критерии, не може да бъде включен в този списък, с оглед на което разпространението, и особено широкото разпространение на силно действащи упойващи вещества и наркотични вещества, се генерира от други фактори, с които нито Министерството на вътрешните работи, нито съдебната система са призвани с действието си да се справят. С оглед на всичко изложено намирам отговорите и на двамата министри за достатъчно обосновани. И останалото, което можем да обсъждаме по темата, е свързано и е в тези насоки, за които говорих. Благодаря Ви.

#223 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, Господин Георгиев. Следващото отношение е от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Симидчиев, имате думата.

#224 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми министри, уважаеми колеги! Малко са нещата, които са обединявали залата на Народното събрание по такъв начин, както теми, подобни на тази, включително и тази в миналото Народно събрание. Преди да взема отношението ще си позволя два кратки коментара към всеки един от министрите, седящи вдясно от мен. По отношение на Министерство на здравеопазването. Чета дефиницията от Националната информационна система за наркомании, алкохол и хазарт: „Какво е наркотик? Вещество, чийто прием оказва влияние върху функционирането на централната нервна система. В зависимост от начина на действие на конкретно вещество настъпват различни промени в психичното, емоционалното или физиологичното състояние на индивида“. Ще ми е интересно – тук няма елемент на зависимост, както и някой от наркотиците не създават зависимост, тоест зависимостта не е елемент на задължителност при наркотиците, така че от тази гледна точка не виждам особен проблем. Към Министерството на вътрешните работи. Член 54а от Закона за здравето: „забранява се продажбата на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него, включително и онлайн“. Знам че е трудно, но има механизми, защото примерно, ако някой тръгне да продава оръжие онлайн, това също може да бъде регулирано по същия начин. Има механизми, по които това може да стане. Затова апелирам вместо да се разделяме на кой е виновен, да помислим как можем да го направим и затова в края на моето отношение ще има и призив към залата за това какво може да направим всички ние заедно. Сега отношението. С все по-нарастваща тревога наблюдаваме социалните измерения на прекомерната употреба на райски газ, диазотен окис, сред младежите в България. Децата ни често го използват заради краткотрайния ефект на еуфория, който той предизвиква, но веществото създава погрешно впечатление у децата, че е безвредно и приятно, а това ги тласка към хронична злоупотреба на базата на психическа зависимост. Вече чухме, че последствията за здравето могат да бъдат много сериозни – от неврологични увреди през студови изгаряния – нещо, за което не чухме, до фатални случаи на асфиксия, когато се диша чист диазотен окис. Тези усложнения нарастват експозиционно, когато райският газ се ползва заедно с алкохол и други психоактивни субстанции, при което ефектите са още по-драстични, а местата за разпространение най-често съвпадат с такива, които продават такива и други вещества. Като парламентарна група изказваме своето дълбоко безпокойство за неефективността на досегашните законодателни промени, тоест това, което ние направихме, което приехме, по-конкретно обаче реализацията им в изпълнителната власт, в институциите на изпълнителната власт, и стремеж за справянето с този проблем, както и от моя гледна точка драматичната липса на систематичност на подхода. През 2022 г. продажбата на райски газ на непълнолетни без санкциониране с административно наказание – очевидно е, че действащата наредба не е ефективна и разпространението на райски газ не само не намалява, но се увеличава в последните две години. Неговата употреба е свързана с включително и тежки пътнотранспортни произшествия, вероятно и други криминални прояви. Част от причината за това е, че бизнесът на неговата продажба на деца е изключително печеливш – един килограм райски газ, защото в течно състояние той се продава на килограм, струва 15 евро на внос, крайната му реализация под формата на балони е пет хиляди евро. Петнадесет евро за внос – пет хиляди евро за реализация! Това е 333 пъти разлика в цената. И с малки изключения необезпокоявани от държавната администрация. Този проблем изисква спешна степен на единомислие и взаимодействие между отделните министерства, които ние, за съжаление, не наблюдаваме. По отношение на Министерството на вътрешните работи. Онзи ден при единична полицейска акция на Южното Черноморие са иззети 18 хиляди флакона. Това е едва нула и един процент от количествата, които са внесени през 2023 г., и ако всеки ден имаме по една такава акция, ще спрем едва 30% от това, което е внесено в страната. Това обаче показва и липсата на систематичен превантивен контрол в местата на обичайна употреба, които са барове и дискотеки, последван от бързо и ефективно наказателно производство на установените нарушители, чиито профил едва ли се различава от профила на разпространителя на други психоактивни вещества, известни на правоохранителната ни система. По отношение на Министерство на здравеопазването. Чрез районните здравни инспекции не могат да реализират ефективно предотвратяване на продажбата макар ограниченията върху продажбата да са определена точка конкретно в Закона за здравето и да са достатъчно строги и широкообхватни. В този аспект установяване на предходно нарушение трябва да води до прекратяване на разрешителното, дадено за заведения в съответната област, като Министерството на здравеопазването би могло да потърси помощ и сътрудничество както от МВР, така и от други международни организации и експерти за прилагане на добри практики в разработването на ефективни мерки срещу употребата на райски газ. И трето. Един министър, който не присъства в момента – Министерство на образованието, учебните програми не се адаптират достатъчно бързо към нововъзникващите здравни рискове. Например имаме установяване на екранно време, което е вредно за децата, и този риск не се изтъква, подобно на този риск, за който в момента говорим, на райския газ, и съответно мерките, които се възприемат, са винаги реактивни, а не проактивни. Липсата на ефективни образователни кампании, които да информират младежите за рисковете, свързани с употребата на райски газ, довежда до напълно недостатъчна осведоменост по темата. Министерството на здравеопазването заедно с Министерството на образованието и науката следва да разработи и изпълнителни целенасочени образователни програми, които превантивно да информират младежите за рисковете, и тези програми трябва да се провеждат в училищата, както и чрез средствата на масово информиране. Между другото, контактувах с пет училища, преди да дискутираме днес – в нито едно от тях не бяха чули, че има такава разработена кампания.

#226 · speech

Александър Симидчиев

Завършвам. Необходимостта от спешни и ефективни действия за справяне със системата е неоспорима. Законодателят не може да си затваря очите за агонията на родителите и увреждането на здравето и затова имам намерението да Ви предложа един тристъпков модел, който ние заедно можем да реализираме. Първо, призоваваме компетентните органи да предприемат решителни и систематични стъпки, за да изпълнят сега съществуващата законова рамка, като заявявам от тази висока трибуна, че след един месец ще потърсим отново отговори на тези същите въпроси в лицето на Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи и Министерството на образованието за това как си взаимодействат и какви резултати са постигнати именно в този сезон, когато продажбите на райски газ са най-високи. На второ място, ще инициираме създаването на временна парламентарна комисия между няколко други комисии, като например Комисия по здравеопазване, Комисия по вътрешен ред и сигурност и Комисия по образование, за да може да започнем и да го решаваме систематично, междуинституционално този проблем у нас.

#228 · speech

Александър Симидчиев

И на трето място, ако видим че предходното не действа, ще доведе до криминализиране на разпространението, каквото може да направим тук, от тази зала, но това е драматичната мярка, която може да стане, ако другите не работят. Благодаря.

#229 · speech

Председател Росица Кирова

Преминаваме към следващото отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте! Колеги, ще Ви помоля да спазвате времето за отношения. Всякакви останали предложения може да ги правите отделно.

#230 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Вносители на искането за изслушването, признаваме си, че ни изпреварихте с тази тема в това Народно събрание. Като казвам „тази тема в това Народно събрание“ имам предвид Петдесетото, защото ние сме се занимавали с този въпрос законодателно в Четиридесет и седмото народно събрание, занимавали сме се в Четиридесет и осмото с темата, също така законодателно сме се занимавали в Четиридесет и деветото народно събрание, имаме намерение да се занимаваме и в това, без значение колко дълго ще продължи неговият живот. Ние обаче по никакъв начин нямаше да искаме изслушване като казах „занимаваме се с темата“, защото това изслушване няма да доведе до абсолютно нищо с изключение на предизборен прах в очите на българския избирател. Няма да доведе до нищо, защото Вие не може да очаквате министърът на вътрешните работи да разпореди на служителите на МВР в населените места например да гледат по-строго по време на проверки в нощните заведения, няма как да очаквате от министъра на здравеопазването да разпореди на своите служители в районните здравни инспекции да спрат да се обаждат на собствениците на дискотеки, преди да тръгнат на проверки. Защото няма какво да се лъжем, това е положението – когато тръгнат проверки по заведенията, служителите на районните здравни инспекции се обаждат на собствениците на дискотеки, те скриват флаконите, вследствие употребата на това вещество е недиагностицируема и няма как да бъде доказано кой го е използвал, какво е имало във флаконите и така нататък. Имало е балони – ами имало е рожден ден. Това е положението – край. Трябват законодателни промени. Аз не мога да се съглася със здравния министър Кондева, която каза преди малко, че няма как веществото да бъде включено в графата, в списъка, на наркотичните вещества. Ами как Англия го включиха и го забраниха в цялата държавата? Те да не би да са по-зле от нас законодателно? Например и други държави са го правили. По-късно ще Ви кажа какъв е точно проблемът, но като цяло нашето мнение е, че докато този проблем не залегне в състава на наркотичните вещества и прекурсорите и в Наказателния кодекс няма да бъде разрешен този проблем, защото проверките по вечерните заведения са в един много специфичен състав. Имат представител на МВР, който има предимно охранителни функции. Имат представител на РЗИ. Имат и представител, забележете, на БАБХ. Аз тук се чудя дали не им липсва един министър на изслушването, защото, когато в миналото Народно събрание ние направихме законодателни мерки, употребата на райски газ в заведения за производство и дистрибуция, и консумация на храни, тогава в Законопроекта, госпожо Кондева, който според мен не сте прочели, пише, че министърът на земеделието води специален регистър на доставките на райски газ в заведенията и много лесно проследимо е едно заведение за хранене, с какъвто статут са вечерните такива, колко суровина, с която трябва да се изтласка този райски газ, тоест обратното – райският газ да изтласква, или сметана, защото това е, за което се употребява райският газ, колко суровина такава е закупило това заведение и колко райски газ. Много лесно проследимо е. Нали така? Няма как да купиш един тон райски газ и да купиш пет флакона сметана. То е ясно – от ясно по-ясно, че се използва за дишане от младите. В Четиридесет и седмото народно събрание имаше едно предложение, което приехме в последния ден на работата му, с което забранихме да се използва на обществените места, но всъщност това касаеше само чл. 56 от Закона за здравето, където са упоменати местата, обвързани с тютюнопушенето. Нищо повече! Ограничихме го колкото можем. В Четиридесет и деветото народно събрание приехме Законопроекта в Закона за храните, с който го изрязахме още колкото можем, и аз, пак казвам, не съм съгласен с това, че казахте, че щом сме го позволили само за професионална употреба, това е дало възможност на внос в колосални количества от трети страни. Това изобщо не е така, защото има проследимост в тези заведения, говоря. Истината е, че има един регламент на Европейския съюз № 1333 от 2008 година, който позволява употребата му на територията на Европейския съюз. Това е истината и никой не иска да рита, образно казано, срещу този регламент, защото може би трябваше да изгледате някое заседание на Комисията по земеделие от миналото Народно събрание, да видите Дирекция „Управление на агрохранителната верига“ към Министерството на земеделието как бранят райския газ със зъби и нокти, защото там е заровено кучето, така да се каже – в този регламент №1333 от 2008 година. Точно накрая на този регламент има едно Приложение № 4, в което приложение са описани страните, които искат изключването на определени вещества на територията на своята страна. Там ние можем да предприемем мерки. Там нашият министър на земеделието може да отиде да седне на масата на Съвета и да каже, че това в България не се използва само за хранително-вкусовата промишленост и за медицински цели. На комисиите идваха представители на Министерството на здравеопазването, които казаха, че това е остарял метод на упойки и почти не се използва, почти не се използва.

#232 · speech

Даниел Петров

Благодаря Ви, госпожо Председател. Приключвам. Просто законът го позволява, така че за нас няма абсолютно никакъв проблем да го вкараме това нещо в графата с наркотичните вещества и прекурсорите и да го забраним, защото, докато не го направим това нещо, няма как да ограничим употребата му и няма как да не се тровят нашите деца. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#234 · speech

Искра Михайлова

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Взимам думата за много кратко отношение. Уважаема госпожо Министър, уважаеми господин Министър, изразявам благодарност за информацията, която ни предоставихте, за търпението, с което отговорихте на множеството въпроси. Изразявам надежда, че днешният разговор няма да бъде един от поредицата, които само констатират, че има проблем. Констатирането на проблема и наблягането на мерки, които да ограничават, забраняват, изключват или наказват, очевидно не работи, при положение че има търсене. Когато младежите, младите хора, децата в училище търсят нещо естествено, че намират начин да си го доставят и винаги има хора, които им го доставят. Така че, разбира се, целият процес за санкциониране, контрол на вноса, контрол на разпространението, санкциониране на разпространението сред млади хора е изключително важен, но се връщам към въпроса, който поставихме от нашата парламентарна група и той е свързан с превенцията. Превенция, информация и всякакъв вид мерки, които да предпазят младежите от точно това търсене на това вредно вещество. Да, навсякъде, и в Европейския съюз, има разграничаване за това за какво може да се използва без да е вреден райският газ и за какво той е вреден, но точно тук, в тази част, е необходимо да се пристъпи към национална стратегия, към серия от кампании, към много активна дейност за превенция на търсенето на такива вещества, които, разбира се, в комбинация с други наркотични вещества, стават още по-опасни. Така че това е нашият апел и ако действително една лоша формулировка в един законодателен акт не позволява да се разработи конкретна стратегия за райския газ, то тази формулировка може и трябва да бъде променена. Благодаря Ви.

#235 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Отношение от парламентарната група на „БСП за България“. Заповядайте, госпожо Нинова.

#236 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани, днес правим изслушване по един изключително важен въпрос за нашите деца в едно загубено в безсмислена дискусия време. Чу се, че има нужда от промяна в Закона, че ако той има празноти – има нужда от допълнение. Да припомня, че сега действащият закон е приет през 2022 година, в последния ден на Четиридесет и седмото народно събрание, по мое настояване, и внесено от нашата парламентарна група като вицепремиер тогава, защото беше първият случай на отравяне с райски газ на дете. На българските граждани искам да кажа, за да не останат объркани от тази дискусия днес, за какво става дума. Сега действащата уредба забранява продажба на райски газ и пълнители в него, включително и онлайн на лица под 18 години на територия на детски градини, училища, общежития на ученици и лечебни заведения, на спортни прояви, организирани за деца и ученици, на обществени мероприятия, организирани за деца и ученици, в закрити обществени места, в открити обществени места и в закрити обществени места, с изключение за медицински цели и хранително-вкусовата промишленост. Тоест пълна забрана за продажба. Законът е добър. Контролът върху изпълнението на Закона – видяхте днес демонстрация, висша форма на демонстрация, на липса на държава, на незаинтересованост, на прехвърляне на отговорност. Единият министър казва аз съм за това да влезе в списъка на наркотични вещества. Другият казва – не това не е наркотик. Отговорност към Европейската комисия и към Европейската агенция по наркотици и наркотични вещества и така нататък. Няма воля да се реши този проблем, защото става въпрос за мафия. Става въпрос за организирана престъпност. Става въпрос за милиони, които се печелят от тази организирана престъпност, за сметка на здравето и живота на децата ни. Това е и трябва да си кажем в прав текст. Сега конкретно по уж проблемните теми, които поставиха министрите. Първо, беше ни казано всъщност преди да започна, пред скоби да сложа една абсолютна небивалица, госпожо Министър на здравеопазването. Как може да очаквате мафия, която продава нелегално наркотично вещество или райски газ да Ви внесе един процент от тези продажби в бюджета за здравни цели? И се вайкате пред нас защо този един процент не влизал. Ми защото те го продават нелегално. Как да Ви внесат един процент в данъци във финансовата система? Та това, което казахте, че е проблем. Вносът за хранителната промишленост и за медицинска дейност. Уважаеми колеги и министри! Никак не е проблем вносът. Проблемът е редът в България на този внос. Искам да Ви прочета един отговор от министъра на финансите. Той е от 21 март 2024 година, тогава е Асен Василев, на наш въпрос какъв е проблемът с вноса на райския газ. Ами сега ще Ви кажа буквално: „количествата и мерната единица на ниво стока райски газ не е задължителна в митническата вносна декларация“. И по-нататък: „за тези стоки не се извършват митнически формалности“ – официален отговор. Е как очаквате да хванете, че някой внася райски газ, като той не се декларира в митническата декларация и изобщо не се проверява, няма митнически формалности? Първа задача – промяна в Закона за митниците, и това нещо да се декларира, за да може да се проследи. Вторият аргумент, който казвате, че Ви пречи – вносът за хранителната промишленост, който бил огромен. Ама на кого ги говорите тези работи? Тук може да има хора, или навън, които никога не са се допирали до търговия, до икономика, до фактуриране, до внос и до износ, но има и такива, които разбираме от тази работа. Като се внесе за хранителната промишленост отива в склад. От склада тръгва да се разпространява и се фактурира. В МВР и във Финансите, като се хванете за ръце и си свършите работа по пътя на фактурите, ще проверите къде отива. И ако отива в завода за захарни изделия – 5 кг, а са внесени 20, търсете останалите 15 къде са отишли. Елементарно! Елементарен начин на проследяване на фактуриране на внос на стока, макар че не влиза в митническата декларация, тя след това върви чрез фактури. На кого ги говорите тези неща? Едно противоречие – според министрите, това не било наркотик, но забележете, чакат Европейската комисия и Европейския център за наркотици и наркомании да каже, че е наркотик и тогава и ние ще го впишем в списъка. Пак ще чакат някой отвънка да им казва как да си спасим децата от болести и от смърт. Не може ли един път сами да си вземем съдбата в свои ръце и да си го сложим в списъка за наркотици, така, както направиха Великобритания, Франция, Дания и Ирландия. Те не чакаха Европейската комисия да решава дали е наркотик, или не, за да изпълняват пак от началниците каквото им кажат. Затова ние депутати от парламентарната група от „БСП за България“ току-що внесохме предложение до Народното събрание и то е, тъй като очевидно, че този Съвет по наркотиците се ослушва, че там имат противоречия министрите и участниците в него, аз не изключвам и лобистки интереси там, за да няма желание това вещество да стане наркотик. Ние внасяме предложение Народното събрание да реши следното: „възлага на Министерския съвет включването на диазотния оксид – райски газ, в списъците с наркотични вещества по чл. 3, ал 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.“ Не за пръв Народното събрание ще вземе инициативата в свои ръце и ще възложи на Министерския съвет да свърши определена работа. Става въпрос за поправка в наредбата, която се приема от Министерския съвет и те са органът, който може в тази наредба да допълни райския газ, да го сложи като наркотично вещество, както направиха редица европейски държави, а не да чакат наготово някой да им нареди отвън. Става въпрос за спасяването на българските деца и се надявам, че ще ни подкрепите, когато това решение влезе в залата. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#238 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми министри, уважаеми дами и господа народни представители! Има едно предимство човек да говори последен, защото чува всички, които говорят преди него. С едно нещо мога да се съглася, а това е, че обикновено нещата в Здравната комисия се вземат с консенсус, с изключение на нещата, които касаят пари, определяне цени на лекарства и всичко свързано с финанси – там вече водещите доводи са други. Това обаче, с което не мога да се съглася, са опитите чрез само и единствено законодателна база да бъдат решени проблеми, които касаят много по-дълбоко проблеми на семейството, на образованието, на личната инициатива и всичко, което касае всеки един гражданин. Да, действително, тук трябваше да бъде и министърът на образованието и науката, който в много голяма степен трябва да отговори за програми и кампании в училищата, не само за райския газ, не само за влиянието на така наречените леки форми на различни вещества, действащи върху психиката, но разбира се, за наркотици и всичко, свързано с тях. И да, не е наркотик в този смисъл, който се влага, колкото и да не сте съгласен с тях, защото с определението как едно вещество, действащо върху централната нервна система е наркотик, веднага ще запитаме: ендорфинът и серотонинът – хормоните на щастието, които действат върху централната нервна система, наркотик ли са? Има хора, които ги ползват. Всъщност основният проблем е контролът – контролът върху местата, където се разпространява, и контролът най-вече върху това кои лица ги ползват. Това е основен проблем. (Реплики.) Ще Ви дам пример какво ще се случи, ако влезе в списъка с наркотичните вещества. Това не е кокаин, който не съм чул да се ползва за някаква друга цел от каквато и да е индустрия и медицина. Това не е такъв тип наркотик. Това е вещество, което се ползва много масово действително в индустрията и медицината. Ако го вкарате в списъка с наркотиците, правим невероятни проблеми при работа и внос. Всеки един човек от лаборатория, който е влизал, може да Ви потвърди какво се случва при закупуването на най-елементарни химикали, които са в този списък на наркотични вещества и техните прекурсори. Имате ли представа какво невероятно усилие за примерно човек като мен да си купи анестезия за мишки, с което приспиваме мишките, защото това е наркотик? Имате ли представа какво ни коства да си купим най-елементарно нещо като оцетен анхидрид – елементарен химикал, преди се купуваше с тонове? В момента е прекурсор (реплики), да, прекурсор е, така е, и не може да се купи лесно. Значи, вкарвайки го в списъка с наркотиците, Вие ще направите невероятен проблем на всички, които го ползват с, ще си позволя да кажа, богоугодни цели в индустрията и в медицината. Затова много по-важно е – съществуващата законова база никак не е лоша, тя точно регламентира кога и как може да бъде ползван. Ясно е, че липсата на контрол е причината да се ползва от непълнолетни и да се стига до неприятни инциденти. Много по-важно е да се упражнява качествен контрол, вместо да се променя задължително законова база, която така или иначе впоследствие няма да се спазва. Благодаря Ви.

#239 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви. С това точка четвърта от дневния ред е изчерпана. Благодаря за участието на министър Стоянов и министър Мънкова. Колеги, обявявам 10 минути почивка, за да може системата да бъде приведена в състояние да можем да гласуваме по следващата точка, тъй като има административни промени в състава на групите на Народното събрание. Ще продължим в 14,50 ч. (След почивката.)

#240 · speech

Председател Росица Кирова

Продължаваме с последната точка от дневния ред за днес: ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА НА ВСИЧКИ ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА НА ДАННИ ЗА ИЗВЪРШЕНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ДЕЙНОСТТА НА ИВЕЛИН МИХАЙЛОВ – ИДЕОЛОГ НА ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ „ВЕЛИЧИЕ“, И ИЗГРАДЕНИЯ В СЕЛО НЕОФИТ РИЛСКИ, ОБЩИНА ВЕТРИНО, КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ КОМПЛЕКС „ИСТОРИЧЕСКИ ПАРК“, В ТОВА ЧИСЛО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, СВЪРЗАНИ С ПРАНЕ НА ПАРИ И ОБВЪРЗАНОСТИ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА МЕСТНАТА И ЦЕНТРАЛНА ВЛАСТ С ТОЗИ КОМПЛЕКС И НЕГОВОТО ИЗГРАЖДАНЕ. Ще Ви прочета Проекта за решение, преди да дам думата на вносителите за становище. „Проект!

#241 · speech

Решение

за създаване на Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов – идеолог на политическа партия „Величие“, и изграденият в село Неофит Рилски, община Ветрино, Културно-исторически комплекс „Исторически парк“, в това число престъпления, свързани с пране на пари и обвързаности на представители на местната и централна власт с този комплекс и неговото изграждане Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#242 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов – идеолог на Политическа партия „Величие“, и изградения в село Неофит Рилски, община Ветрино, Културно-исторически комплекс „Исторически парк“, в това число престъпления, свързани с пране на пари и обвързаности на представители на местната и централна власт с този комплекс и неговото изграждане. 2. Временната комисия се състои от 18 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател:… и Членове:… 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства на данни относно наличие на извършени престъпления от страна на Ивелин Михайлов и свързани с него физически и юридически лица за изградения комплекс „Исторически парк“, против финансовата, данъчната и осигурителната система, измама и търговия с влияние и данни за съпричастност с тях на лица, свързани с представители на местната или централна власт. 5. Временната комисия установява и всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на данни за бездействие на прокуратурата, МВР и другите компетентни органи и данни за така наречения чадър над Ивелин Михайлов и дейността на Комплекс „Исторически парк“. 6. Временната комисия разглежда и анализира документи, изслушва представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Ивелин Михайлов и Комплекс „Исторически парк“ и обвързаността им с представители на местната и централна власт. 7. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства и го представя в Народното събрание. 8. Временната комисия се избира за срок от 1 месец. Решението е прието от Петдесетото народно събрание.“ Колеги, това е Проектът на решение по тази точка. Моля, някой от вносителите да мотивира предложението. Заповядайте, госпожо Михайлова, имате думата.

#243 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, колеги! Настоящият проект на решение беше внесен от парламентарната група на Политическа партия ВЕЛИЧИЕ, която парламентарна група по-късно, поради обстоятелства в техните вътрешнопартийни взаимоотношения, се разпадна и в момента не съществува такава група в Народното събрание. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“ сме вносители на техния проект на решение, защото смятаме, че когато една политическа организация е събрала доверието на близо 100 хиляди български граждани, избиратели, то независимо какви са последващите взаимоотношения между членовете на тази партия, самите избиратели имат право да бъдат наясно с това, което се случва като процеси в дадената организация, на която те са гласували доверие. Това е причината, поради която от ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“ внасяме без корекции Проекта на решение, внесен от Политическа партия ВЕЛИЧИЕ, с тяхната мотивировка и с тяхното предложение за разглеждане на факти и обстоятелства, като ние гарантираме, че чрез членовете, които ще предложим от ВЪЗРАЖДАНЕ като участници в тази Временна комисия, която предстои да се гласува, ще се постараем по всякакъв начин да бъдем изключително обективни, коректни и да направим така, че всеки да има правото да защити своето име, от една страна, и да бъдат осветлени всички факти и обстоятелства, които биха били важни за избирателите на тази политическа организация, за чийто идеолог иде реч във въпросния проект на решение. Това са конкретните мотиви на двете политически групи да внесем Проекта на решение на Партия ВЕЛИЧИЕ.

#244 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви за становището на вносител, госпожо Михайлова. Колеги, откривам дискусията по Проекта на решение, който Ви докладвах преди малко. Има ли желаещи за изказвания? Не виждам желаещи за изказвания. (Реплики.) Имате думата, колега, не зная името Ви – заповядайте. Всъщност дадох думата на дамата на последния ред, но заповядайте, имате думата Вие.

#245 · speech

Ивайло Митковски

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Категорично има нужда от създаването на такава комисия, най-малкото за да се изясни този казус, който витае в българското общество, и то не е от създаването на Партия ВЕЛИЧИЕ, а много преди това, когато още нямаше партия и този така наречен проект не беше облечен в политическа дреха, а когато съществуваше като бутафорен парк с неясно финансиране, със слухове за продажба на нещо, което се нарича акции, и така нататък. Лошото е, че като всеки един злокачествен процес той започва и да метастазира. Тоест разраства се в други части, какъвто пример е започване на строеж на нещо, което се нарича Сити, от същия човек и хора във Варна. Това е засега – днес във Варна, скоро и в други градове, както беше казано преди години. Така че тези обстоятелства наистина трябва да бъдат изяснени. Аз ще обърна внимание и на нещо друго, което, разбира се, е заложено и в мотивите, и в целите на създаването на тази комисия, а именно кой е допуснал и защо се е допуснало да функционира това същество, така да го кажа. (Шум и оживление.) Не говоря за неговия създател, не го познавам, независимо че съм от Варна. Казвам: същество като организация, защото през годините аз се постарах да си извадя едни данни от проведени избори примерно в Неофит Рилски, което е едно много хубаво селце, близо до Варна. В Четиридесет и петото народно събрание една политическа сила, по скоро коалиция, има 55%, в Четиридесет и шестото – 51%, в Четиридесет и седмото – 51%, в Четиридесет и осмото – 54%, забележете, в Четиридесет и деветото – 60%. Като, ако влезете в данните на ЦИК, ще видите, че там масово има и преференции за един от техните депутати. И в един момент тези проценти изчезват (шум и реплики), тези проценти изчезват и се появява… (Шум и реплики.) Защо, припознахте ли се? И се появяват процентите на новосъздадената и вече разпаднала се политическа сила ВЕЛИЧИЕ. Нали Ви е ясно, колеги, че няма как такава организация, с такова финансиране, да стане без политически и институционален чадър над тях, защото, естествено, такова нещо точно за един ден, ако се заемат правораздавателните органи, може да приключи своето съществуване. Защо се е допуснало това да бъде създадено и да се разрасне до такива размери? Явно някой може би е имал интерес от това, така че парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще подкрепим създаването на тази комисия и ще участваме в нейната дейност. Благодаря Ви.

#246 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Митковски. Има ли реплики към изказването на господин Митковски, колеги? Не виждам. Заповядайте за изказване.

#247 · speech

Юлиана Матеева

Нечленуващ в ПГ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Първо искам да кажа, че нито Политическа партия ВЕЛИЧИЕ, нито парламентарната група на партия ВЕЛИЧИЕ е внасяла такова искане. Първоначалното искане е било внесено от трима независими депутати, които преди бяха членове на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. И сте прави, трудно е да си представим, че опитен парламентарист като госпожа Василева не е наясно с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и внася искане, което очевидно не може да внесе. (Шум и реплики.) Впрочем поздравявам Ви, дами и господа. Присъствието в пленарната зала е внушително. Дори когато правихме изслушването за лицето Брендо, толкова хора не участваха. Омерзително е Народното събрание да се използва за разчистване на лични сметки и много лесно могат да се видят мотивите за разчистване на тези лични сметки. Имала съм повод да кажа, че не съм акционер в „Исторически парк“, нито имам някаква обвързаност с господин Ивелин Михайлов. Не съм и в ролята на негов адвокат, но като част от това Народно събрание е срамно в дневния му ред да се поставят такива въпроси. Едва ли има институция в Република България, която не се е занимавала, доколкото съм чела в публикации, от 2019 г. досега с „Исторически парк“. Сигурно Агенцията по безопасността на храните може би не е била сезирана. И ако това е начинът да се разбули мистерията около „Исторически парк“, нека да го направим. Ясно е, че ще го приемете. Може би след последните промени в Конституцията, с които беше направен опит българската прокуратура да стане напълно импотентна, идеята е в случая Народното събрание да поеме нейните функции. По този начин в държавния дневен ред влизат отново съмнителни политически интереси. Мен ме е срам от това, че Вашият дневен ред е такъв. (Ръкопляскания от независими народни представители.)

#248 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на госпожа Матеева? Не виждам. (Шум и реплики.) Господин Гуцанов, заповядайте за изказване. Колеги, ще Ви помоля да запазите тишина!

#249 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Сега вкарвате за „Исторически парк“, утре сигурно ще се поиска за някоя друга малка община, за Камчия или за каквото и да е. Недейте да използвате Народното събрание като наказателен орган. Едно е да се прави комисия, която е свързана с „Боташ“, където говорим за милиарди, едно е да говорим за комисия, която е свързана с Нотариуса – национален проблем, друго е да говорим за „Исторически парк“. Нито съм защитник на „Исторически парк“, поставяме въпроса съвсем принципно. Днес имаше протести от една малка община. Утре сигурно някой ще поиска да има комисия и за кмета на тази малка община, вдругиден нещо друго. Ние сме Народно събрание и нека да поддържаме ниво на Народно събрание на Република България, а не да се занимаваме с подобни въпроси. А дали е хубав „Исторически парк“, или не, дали има някакви други задкулисни действия в него, има си органи, които могат да проверят това нещо. Но Ви препоръчвам все пак да отидете и да видите, че има нещо, което защитава българщината. Дали има зад него нещо друго, което се крие като финансови схеми, нека това да бъде проверено и направено. Чували сме не един и два пъти, че може би има такива неща, но не превръщайте Народното събрание в разследващ орган. Не е това неговата функция. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от независими народни представители.)

#250 · speech

Председател Росица Кирова

И аз благодаря, господин Гуцанов. Има ли желаещи за реплики? Реплика, госпожо Василева, имате думата.

#251 · speech

Виктория Василева

Нечленуващ в ПГ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми колега Гуцанов, нещо грешите. Никой не воюва с „Исторически парк“, ние воюваме с измамите зад „Исторически парк“. (Шум и реплики.) Използвам случая, че съм на трибуната, за да не вземам втори път думата, да Ви кажа, че предложението за създаването на тази комисия беше направено от трима независими народни представители с ясното съзнание, че по Правилник нямаме право да внесем искане за създаване на такава комисия, но това беше единственият знак, с който можехме да кажем, че искаме да се чуе истината. И затова бих искала да благодаря на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и на ВЪЗРАЖДАНЕ, че те припознаха това наше предложение и го внесоха всъщност вместо нас, така че нека да направим тази комисия. Нека всеки, който има да каже нещо, да дойде в тази комисия да го каже, включително и засегнатите физически лица и съответните институции и контролни органи. Ако има нарушения, нека да бъдат взети мерки по закон. Ако няма, веднъж завинаги да бъде изчистено името на този човек. Благодаря Ви.

#252 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Василева. Има ли желаещи за втора реплика? Не виждам. Преди да Ви дам думата, господин Гуцанов, искам да напомня на независимите народни представители, че времето, което Ви се полага по сега действащия правилник, е в рамките на пет минути, така че се съобразявайте, когато говорите. Заповядайте, господин Гуцанов, след което ще дам думата на господин Георгиев.

#253 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Василева, аз не съм казал да не бъде разследвано какво и как се е случвало, но не от Народното събрание. Има си органи, които могат да направят това. Според Вас нормално ли е Народното събрание да се занимава с „Исторически парк“, с някоя друга фирма, с някоя друга по-малка община?! И не защитавам по никакъв начин, който и да е, свързан с „Исторически парк“, но пак Ви казвам, не превръщайте Народното събрание в комисия след комисия. Има си кой и как да разследва. Чели сме не една, не две статии. Ако това е вярно, има кой да направи тези разследвания, но не е нормално това нещо. Пак Ви казвам, утре ще се внесе за друга комисия, тъй като вече чуваме, че за една община искат да се внесе. Вдругиден ще има нещо по различно. Затова подхождаме по съвсем друга база и други принципи. Това е смисълът. Иначе, естествено, ще участваме в комисията, ако се приеме това решение, нашите хора ще бъдат вътре – от коалиция „БСП за България“, но не считаме, че е редно по този начин да се превръща едно Народно събрание. Нивото трябва да е друго. Не го принизявайте, това е смисълът, който искам аз да Ви кажа. (Шум и реплики. Ръкопляскания от независими народни представители.)

#254 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гуцанов. Има ли желаещи за други изказвания? Не виждам колеги. Господин Георгиев, за изказване ли сте? (Реплика от народния представител Тервел Георгиев: „Редакционно предложение по решението.“) Редакционно предложение – заповядайте, имате думата.

#255 · speech

Тервел Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Във връзка с предложения текст на решение имаме редакционно предложение по точка пета, тъй като намираме, че така, както е формулирана, представлява едно необосновано вмешателство в независимостта на съдебната система и в работата на прокуратурата, с оглед на което този текст би могъл да бъде променен, като ефектът от него ще бъде същият. Предлагаме следният текст: „5. Временната комисия може да изиска информация от компетентните органи, включително от тези на Министерството на вътрешните работи и прокуратурата, относно това постъпвали ли са сигнали във връзка с дейността на комплекс „Исторически парк“ и ако такива са постъпвали, какви мерки са били предприети и на какъв етап са те към настоящия момент.“ Благодаря Ви.

#256 · speech

Председател Росица Кирова

Може ли само предложението писмено, господин Георгиев? Благодаря, господин Георгиев. Господин Петров, Вие за реплика ли? Заповядайте, имате думата.

#257 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. На колегата Георгиев му е първи мандат като народен представител, но все пак държа да му кажа, че едни от основните инструменти на всяка една временна комисия са изслушванията. Идеята на текста, така както е посочен в точка пета, по никакъв начин не е да пречи на следствената тайна при разследване или най малкото проверка на данни за евентуално извършени престъпления или наличие за такива. Идеята на този текст, който някои от Вас го имат пред себе си, е евентуалното наличие на данни за бездействие на прокуратурата и визира възможността ние да можем да правим изслушвания. Това е основната цел на този текст, така както е предложен – изслушвания на съответните ръководители на институции, които са ангажирани в процеса по проверка на факти и обстоятелства за евентуално наличие на извършени престъпления от общ характер. Ако се приеме Вашият текст, той би бил прекалено стеснителен и в българското общество би останало едно горчиво чувство, че сякаш се стеснява необосновано работата на комисията. Отново ще повторя, по никакъв начин – без да навлизаме в следствена тайна, но ще остава едно горчиво усещане в българското общество, че може би се претупва работата и не се цели с такъв един текст – орязан, да се разкрият всички важни факти и обстоятелства. Благодаря Ви.

#258 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Петров. Има ли втора реплика? Не виждам. Имате дуплика, господин Георгиев, заповядайте.

#259 · speech

Тервел Георгиев

ГЕРБ-СДС

В предложения от Вас текст на т. 5 изрично е записано „установяване на факти“. Народното събрание не може да установява факти по отношение работата на прокуратурата. Това представлява да установим контрол на прокуратурата от страна на законодателната власт. До настоящия момент и към настоящия момент тя е част от съдебната система и такова установяване на факти не можем да правим. Затова предложихме този текст, но ако идеята е да изслушвате прокурори, това можем да го допълним в текста, който предложихме „и при необходимост да бъдат изслушани“.

#260 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Точно това искаме. Това предлагаме – да бъдат изслушани, нищо повече.

#261 · speech

Тервел Георгиев

Това е. Значи можем да го допълним… (Уточнения между народния представител Тервел Георгиев и председателя Росица Кирова при изключени микрофони.)

#263 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Направи ли редакция „изслушване“?

#264 · speech

Председател Росица Кирова

Да, добави се. Мога да Ви го прочета, ако искате: „Временната комисия може да изиска информация от компетентните органи, включително МВР и прокуратурата, и при необходимост изслушва представителите на тези органи относно това постъпвали ли са сигнали във връзка с дейността на „Исторически парк“ и ако такива са постъпвали, какви мерки са били предприети и на какъв етап са.“ По този начин редактира господин Георгиев направеното от него предложение. Колеги, има ли други желаещи за изказване? Не виждам. Прекратявам разискванията. Първо ще подложа на гласуване предложението, направено от Тервел Георгиев, което току-що изчетох, което е за редакция на т. 5 от Проекта на решение. Ако бъде прието, то ще замени текста в оригиналното предложение за решение. Гласували 159 народни представители: за 68, против 65, въздържали се 26. Предложението не е прието.

#266 · speech

Председател Росица Кирова

Прегласуване по искане на господин Гаджев. Гласували 163 народни представители: за 66, против 65, въздържали се 32. Предложението не е прието.

#269 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Моето процедурно предложение е: тъй като не мина на колегата Георгиев неговото – според мен разумно предложение, затова ще помоля да гласуваме поотделно всички точки от надлежното решение.

#270 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Ненков. Предложението е за разделно гласуване на всички точки от Проекта за решение. Продължаваме с гласуването. Първо, гласуваме първа точка от Проекта за решение: „Създава Временна комисия…“ Имате пред Вас предложеното решение.

#271 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Това предложение трябва да се гласува.

#272 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, не е необходимо да се гласува предложението за разделно гласуване в случая, моля Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не променяме с нищо Проекта на решение, просто ще гласуваме всяка една точка поотделно. Може да има парламентарна група, която не иска да гласува за конкретна точка. Режим на гласуване, моля – гласуваме първа точка от Проекта за решение. Първа точка е: „Създава Временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов – идеолог на ВЕЛИЧИЕ, и изграденият в село Неофит Рилски, община Ветрино, Културно-исторически комплекс „Исторически парк“, в това число престъпления, свързани с пране на пари и обвързаности на представители на местната и централна власт с този комплекс и неговото изграждане.“ Гласували 161 народни представители: за 136, против 17, въздържали се 8. Предложението е прието. Първа точка от решението е приета. Преминаваме към гласуване на втора точка от Решението: „Временната комисия се състои от 18 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група.“ Гласували 166 народни представители: за 148, против 17, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на трета точка от Проекта за решение: „Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател:… Членове:…“ Гласували 162 народни представители: за 144, против 17, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на четвърта точка от Проекта за решение: „Временната комисия установява всички факти и обстоятелства на данни относно наличие на извършени престъпления от страна на Ивелин Михайлов и свързани с него физически и юридически лица и изграденият комплекс „Исторически парк“, против финансовата, данъчната и осигурителната система, измама и търговия с влияние и данни за съпричастност с тях на лица, свързани с представители на местната или централна власт.“ Гласували 163 народни представители: за 145, против 17, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на пета точка от Проекта за решение, която гласи: „Временната комисия установява и всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на данни за бездействие на прокуратурата, МВР и другите компетентни органи и данни за така наречения чадър над Ивелин Михайлов и дейността на комплекс „Исторически парк“. Гласували 165 народни представители: за 92, против 18, въздържали се 55. Предложението е прието.

#274 · speech

Председател Росица Кирова

Прегласуване по искане на госпожа Петкова. Гласували 159 народни представители: за 84, против 21, въздържали се 54. Преминаваме към гласуване на точка шеста от Проекта за решение: „Временната комисия разглежда и анализира документи, изслушва представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Ивелин Михайлов и Комплекс „Исторически парк“ и обвързаността им с представители местната и централна власт.“ Гласували 163 народни представители: за 146, против 16, въздържал се 1. Предложението е прието. Седма точка от Решението гласи: „Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства и го представя в Народното събрание.“ Гласуваме седма точка от Проекта за решение. Гласували 164 народни представители: за 146, против 17, въздържал се 1. Предложението е прието. Точка осма гласи: „Временната комисия се избира за срок от един месец.“ Гласуваме осма точка. Гласували 164 народни представители: за 148, против 15, въздържал се 1. Предложението е прието. Колеги, за протокола ще гласуваме целия Проект за решение ведно със заглавието, както беше изчетено в началото на заседанието, когато докладвах Проекта за решение. Гласували 162 народни представители: за 143, против 17, въздържали се 2. Предложението е прието. Сега преминаваме към гласуване на предложения за членове на Комисията. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС, колеги. Госпожо Петкова, имате думата.

#275 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме Красен Кралев, Бранимир Балачев и Георги Георгиев. Благодаря.

#276 · speech

Председател Росица Кирова

От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – имате думата.

#277 · speech

Стою Стоев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за членове на тази временна комисия предлагаме Вяра Тодева, Ивайло Митковски и Любен Иванов. Благодаря Ви.

#279 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

От името на групата на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагам за председател на Временната комисия Цвета Рангелова и за нейни членове Петър Петров и Светослав Тодоров. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И Цвета Рангелова.

#280 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Проданов. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“, моля предложение за състав на Комисията. Имате думата, госпожо Анисова.

#281 · speech

Ертен Анисова

ДПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ предлагаме Байрам Байрам, Надя Петрова и Шендоан Халит. Благодаря.

#282 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Анисова. Предложение от парламентарната група на „БСП за България“ – имате думата, господин Иванов.

#283 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! За членове на Комисията от парламентарната група на „БСП за България“ предлагаме Петя Цанкова, Деян Дечев и Красимир Йорданов.

#284 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря. Господин Балабанов, имате думата да направите предложение за състав на Комисията от името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“.

#285 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Предлагаме за членове на Комисията – Иван Кючуков, Ивайло Костадинов и Христинка Иванова. Благодаря.

#286 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, на Вашето внимание предлагам да гласуваме състава на Комисията така, както беше докладван от представителите на различните парламентарни групи. Режим на гласуване, моля. Гласували 163 народни представители: за 156, против 6, въздържал се 1. Предложението за състав на Комисията е прието. Сега ще подложа на гласуване предложението за председател на Комисията на госпожа Цвета Рангелова. Режим на гласуване, моля. Гласували 157 народни представители: за 76, против 17, въздържали се 64. Предложението не е прието. Прегласуване. Колеги, режим на прегласуване, моля. Напомням Ви, че имаме едно предложение за председател на Комисията. Гласували 160 народни представители: за 63, против 17, въздържали се 80. Предложението не е прието. Председателят на Временната комисия ще бъде определян със заповед на председателя на Народното събрание. Ще Ви прочета съобщението за Парламентарен контрол на 12 юли 2024 г., по чл. 92 – 104 от ПОДНС: 1. Служебният министър на правосъдието Мария Павлова ще отговори на един въпрос от народния представител Цвета Рангелова и на едно питане от народния представител Кръстьо Врачев. 2. Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева-Мънкова ще отговори на три въпроса от народните представители Елисавета Белобрадова и Александър Симидчиев; Иван Белчев; и Мая Димитрова. 3. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на пет въпроса от народните представители Корнелия Нинова; Красимир Йорданов; Ангел Славчев; Христо Терзийски; и Петър Петров. 4. Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще отговори на два въпроса от народните представители Димитър Гюрев и Емил Янков; и Димо Дренчев. 5. Служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов ще отговори на едно питане от народния представител Корнелия Нинова. 6. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов ще отговори на четири въпроса от народните представители Мартин Димитров; Драгомир Стойнев; Петър Петров; и Борис Аладжов и Звезделина Каравелова. 7. Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще отговори на шест въпроса от народните представители Климент Шопов – два въпроса; Иван Иванов; Любен Иванов; Димо Дренчев; и Иван Петков, и на едно питане от народните представители Кирил Петков, Андрей Цеков и Лена Бориславова. 8. Служебният министър на културата Найден Тодоров ще отговори на един въпрос от народния представител Рая Иванова. 9. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова ще отговори на четири въпроса от народните представители Любен Иванов; Мая Димитрова; Иван Белчев; и Димитър Гюрев. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: – служебният министър-председател на Република България и служебен министър на външните работи Димитър Главчев; – служебният министър на образованието и науката Галин Цоков. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров. Поради изчерпване на точките от дневния ред закривам днешното заседание. Следващото заседание е утре, в петък, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 15,44 ч.) Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Иван Белчев Иван Петков