Деветдесет и девето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕВЕТДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 8 март 2024 г. Открито в 9,02 ч.
Дата08.03.2024
Събития94
Разпознати говорители69
Точки с гласуване1

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 08-03-2024 09:01 09:01:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: andrey-stoyanov-runchev · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добър ден, уважаеми колеги! Уважаеми колеги, уважаеми дами, уважаеми български жени! Днес моля да приемете пожеланията да сте щастливи, да сте горди и уверени. Приемете нашето признание, че Вие сте по-красивата и по-добрата половина на човешкия род, както и благодарност за всички изпитания, през които преминавате за това. Честит празник! (Ръкопляскания.) Моля за регистрация. Регистрирани 180 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Преди да пристъпим към парламентарния контрол, от името на парламентарна група – господин Балабанов.

#2 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. И от мое име, и от името на „Има Такъв Народ“ към всички прекрасни дами в тази зала – честит празник и от нас! Уважаеми български граждани, Вие, които бяхте ограбени за пореден път! Умопомрачителен е начинът, по който тази отвратителна, вредна, крадлива и лицемерна сглобка Ви лъже в очите, краде Ви парите и най-нагло, като ги попиташ, отговарят по официален път и фактите лъсват. През 2018 г., както всички ние знаем, третото правителство на Бойко Борисов сключи договорите с фирмите, близки до тях, за изграждането на магистрала „Хемус“. После парите изчезнаха. Част от тях бяха изнасяни с чували. Тогава бившият министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който в момента е част от управлението заедно с този, когото собственоръчно арестува преди – Бойко Борисов, беше убеден, че с тези пари са се напълнили шкафчетата на Бойко Борисов. През 2020 г. Кирил Петков и Асен Василев, като част от служебния кабинет на президента Радев, остро осъдиха действията на ГЕРБ, заклеймявайки порочните ин хаус процедури, цитирам: „Ин хаус процедурите в пътното строителство са нагла и брутална корупционна схема.“ Днес на практика и двамата управляват. Ако трябва да използваме тяхната реторика – с „бащата на тази корупционна схема“. Стигаме до 2023 г., когато „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и техният министър на МРРБ извършиха тотална гавра с доверието на хората, които са ги избрали, узаконявайки наново корупционните ин хаус процедури, които дори индексираха. На прост език казано, решиха да плащат от нашите пари още повече на тази корупционна схема, изградена от тогавашното правителство на ГЕРБ, заедно със строителните фирми, близки до ГЕРБ. Излезе преди осем месеца министърът на „Продължаваме Промяната“ Андрей Цеков и по най-наглия начин заяви, цитирам, следното: „Истината е, че договори, сключени през 2018 – 2019 г., не могат да бъдат изпълнени сега при същите условия без индексация. Както на Вас като представители на законодателната власт, така и на цялото общество трябва да е ясно, че изборът е или да продължим бездействието по отношение на автомагистрала „Хемус“ в течение на една или две години, ако решим да започваме от самото начало, или да намерим начин тя да се случи. За да се случи, трябва да свършим работата като изпълнителна власт и това е моята решимост.“ Край на този пламенен цитат. Това са думите на министъра на ПП, изречени през юли миналата година. Викам си: „Край. Той е човекът с главно „Ч“. Вярвам му! Той е промяната. Ще му дам шанс.“ И осем месеца по-късно, миналата седмица, в качеството си на народен представител реших да попитам министър Цеков какво става с промяната. Строи ли се „Хемус“? Къде отидоха парите ни – над милиард и четиристотин милиона лева? Построено ли е въобще нещо по онези договори на Бойко Борисов, които впоследствие „Продължаваме Промяната“ оскъпиха? И ето го (показва), уважаеми колеги, официалния отговор на министър Цеков осем месеца след като беше твърд като локум и решен на всичко, за да има магистрала. „Уважаеми господин Балабанов, По договор № Д122/20 от 2018 г., сключен между АПИ и „Автомагистрали“ за строителството на „Хемус“ отговорите са следните: Участък 4 по пътя Плевен – Ловеч – Летница – Ловеч. Към момента не е стартирало строителството. Участък 5 от края на Летница до път Бутово – Павликени. Към момента не е стартирало строителството. Участък 6 Русе – Велико Търново. Към момента не е стартирало строителството. Участък 7 – участъкът „Ковачевско кале“. Към момента не е стартирало строителството. Участък 8 – пътен възел „Лозница“. Към момента не е стартирало строителството.“ Това е отговорът на министъра на ПП по отношение на шест от деветте лота на магистрала „Хемус“ осем месеца след като заяви, че и той, и „Продължаваме Промяната“ ще строят магистрала „Хемус“, дори ще я строят по-скъпо от ГЕРБ и по-скъпо платиха на същите фирми на ГЕРБ с общо над петгодишен порочен, корупционен цикъл, стартиран от ГЕРБ и ъпгрейднат от „Продължаваме Промяната“, за да получа аз днес отговор, касаещ следното – към момента не е стартирало строителството. Сега разбирате ли, уважаеми ограбени български граждани, кои ни управляват? Къде са Вашите и нашите пари, уважаеми ограбени българи? Как е възможно пет години да се крадат по този отвратителен начин нашите пари? Как за осем месеца един камък не е преместен? Къде остана ентусиазмът на министър Цеков? В чекмеджето на Бойко Борисов ли? Къде са сега Асен Василев, Кирил Петков и Бойко Рашков, които да се изправят срещу корупцията? Защо мълчат? (Реплика от народния представител Бойко Рашков.) Ами излезте тогава. След като не мълчите, излезте и кажете мнението си по темата. (Реплики от ПП-ДБ.) Искате да продължите на власт, затова мълчите, нали така? Къде е прокуратурата? Ще се самосезира ли, ще извърши ли проверка тази прокуратура? (Реплика от ПП-ДБ.) Защото Вие сте на власт, затова Ви питам и Вас. (Реплики от ПП-ДБ.)

#4 · speech

Станислав Балабанов

Въпросите са много, а такива като Кирил, Асен и производните им са мазно залепени към същата тази корупционна практика, мълчат гузно, за да им се върже на ротацията, за да делнете кинтите, за да овладеете държавата, за да може с главните герои в корупцията у нас да продължават да правят какво? Да реформират? Да променят? Да се борят, за да живеем по-добре ли? Вие луди ли сте бе, колеги, в тази зала, или нас ни правите на луди? Истината е една: вероятно „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще продължат да крадат или да пътуват заедно с Бойко Борисов по една магистрала – тази на корупцията. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#5 · speech

Председател Росен Желязков

Други декларации или процедури? Няма. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Поради неотложни ангажименти в заседанието няма да участват Асен Василев, Калин Стоянов, Зарица Динкова. Поради отсъствие по уважителни причини на народните представители се отлагат отговорите на: – два въпроса от народните представители Севим Али, Ешереф Ешереф и Фатме Рамадан към Андрей Цеков; – един въпрос от народните представители Елван Гюркаш, Байрам Байрам, Павлин Кръстев и Адлен Шевкед към Андрей Цеков; – едно питане от народния представител Костадин Костадинов към Димитър Илиев. Въпрос от народния представител Кристиан Вигенин към министъра на транспорта Георги Гвоздейков относно изграждането на втора железопътна връзка с Турция по трасето Ямбол – Елхово – Одрин. Заповядайте, господин Вигенин.

#6 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Ще си позволя и аз, преди да задам своя въпрос, да поздравя българската жена и да кажа, че битката за равни права продължава. Гарант, че резултатите ще бъдат постигнати е Българската социалистическа партия и прогресивните движения в Европа! (Смях.) Иначе, господин Министър, през лятото на миналата година беше подписан Меморандум за разбирателство между България и Турция за изграждане на втора железопътна връзка между двете страни за трасето Ямбол – Елхово – Одрин. (Шум и реплики.)

#8 · speech

Кристиан Вигенин

Беше обявено от тогавашния служебен министър, че прединвестиционни проучвания са започнали и че са проведени първоначални разговори с Европейската комисия за възможностите за финансиране на Проекта. Дадената прогноза тогава за начало на строителните дейности беше, цитирам: „до три-четири години“. Като се има предвид важността на изграждането на транспортните връзки Юг – Север не само за България, но и за цяла Източна Европа, както и значението на този проект конкретно за област Ямбол, от гледна точка на разтоварване на шосейния трафик по пътя Лесово – Окоп, привличането на нови инвестиции, разширяване на възможностите за трансгранично сътрудничество във всички сфери, моля да отговорите на следния въпрос: на какъв етап е реализацията на заложените в Меморандума намерения на двете страни; какви са индикативните срокове за реализация на Проекта и какви източници за финансиране планирате? Благодаря.

#10 · speech

Министър В Оставка Георги Гвоздейков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Първо и аз искам да честитя празника на всички дами, български жени! Уважаеми господин Вигенин, в периода 2021 – 2023 г., както споменахте, са проведени редица срещи с ТСДД и ДП НКЖИ. По време на срещите страните са обменили информация и са се договорили за създаване на работна група за изграждане на втори граничен жп преход между Ямбол и Одрин. В рамките на работната група са обсъждани и планирани действия по Проекта, както и изследвания на технико-икономически параметри, на предпроектните проучвания на територията на Република България. (Шум и реплики.)

#11 · speech

Председател Росен Желязков

Изчакайте, господин Министър, една секунда. Уважаеми колеги, нека празничното настроение да бъде вербализирано извън заседателната зала, за да може задаващият въпроси да чува отговорите. Аз трудно ги чувам. Продължете, господин Министър.

#12 · speech

Министър В Оставка Георги Гвоздейков

Благодаря. В изпълнение на поети ангажименти и подписания Меморандум за разбирателство между Република България и Република Турция за изграждане на втори железопътен граничен преход между Ямбол и Одрин от българската страна е проведена открита процедура на 12 септември и е сключен договор с предмет на дейност: „Изготвяне на прединвестиционни проучвания с предложения за варианти, анализ, разходи, ползи, трафик, прогнози и капацитет за изграждане на жп линия по направление Ямбол – Елхово – Лесово – границата с Република Турция“. Сключеният договор е на стойност 525 хил. лв. без ДДС и е със срок на изпълнение 12 календарни месеца, считано от датата на стартиране. Финансирането по този договор е осигурено изцяло със средства на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. През месец декември 2023 г. по инициатива на НКЖИ, подкрепено от Министерството на отбраната, Министерството на транспорта и съобщенията, предприема действия за включване на жп участъка в TNT мрежата, с цел осигуряване на възможност за последващо финансиране на реализацията на Проекта със средства от Европейския съюз. Очаква се допълнението да залегне в предстоящата реализация на регламента за развитие на TNT, след като жп линията Ямбол – Елхово – Лесово – границата с Република Турция стане допустима за финансиране от Европейския съюз. НКЖИ ще предприеме действия за кандидатстване за осигуряване на европейско финансиране по реализацията на този проект. В средата на 2023 г. участъкът Ямбол – Елхово – Лесово – границата с Република Турция стана част от мрежата за националните военнотранспортни коридори. На база на това Европейската комисия счита предложението на българската страна за включване на участъка в TNT за приемливо и го определя като допринасящо за подобряване на военната мобилност между двете страни – членки на НАТО. В потвърждение на волята на двете страни за сътрудничество, при изпълнението на дейностите, са подготвени реализацията на новата трансгранична железопътна линия Ямбол – Одрин, като в пътната карта едновременно се вземат мерки за отстраняване на така наречените тесни места или тесни участъци, които са с недостатъчен капацитет и развитие на железопътния транспорт. Това, което мога да Ви уверя, като данни и като крайни срокове, е, че заедно с Унгария, Сърбия и Република Турция е заложено ускорено изграждане на втори жп граничен преход при Лесово – границата с Република Турция, със срок до 2030 г. Благодаря.

#13 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Министър. Господин Вигенин? Не желаете реплика. Благодаря, господин Министър. С това приключи Вашето участие в парламентарния контрол. Преминаваме към въпрос от Корнелия Нинова към Богдан Богданов относно нови проблеми в „Ел Би Булгарикум“ ЕАД. Заповядайте да развиете въпроса.

#14 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Честит празник, скъпи български жени! Бъдете здрави, обичани, уважавани и усмихнати! Днес е празник, но житейските проблеми ни затискат, така че ще поставя и моя въпрос към министъра на икономиката, касаещ държавното предприятие „Ел Би Булгарикум“, в което от две години не стихват скандалите. Получих отворено писмо, господин Министър, от синдикалната организация на Производствена база - град Видин, КНСБ, с много тревожни въпроси от работниците. От тяхно име предавам към Вас и питам следното – три, четири въпроса. Те касаят работници, цени и потребители, корупция, международно сътрудничество, в крайна сметка – състоянието на перлата на българските държавни предприятия, както често наричаме „Ел Би Булгарикум“. Работниците във Видин обявяват стачна готовност. Нямат никакъв диалог с ръководството и с директора Иво Лилов, който единствено ги заплашва, че ако говорят публично и си разкажат проблемите, ще закрие предприятието във Видин. Заплатите са ниски. Обяснението е, че предприятието е на загуба, което е лъжа, защото публичните отчети показват, че е на печалба. В същото време изпълнителният директор Лилов назначава в администрацията нови хора – на мениджърски и други длъжности, със заплати от 3500 лв., а твърди, че няма пари да се увеличат заплатите на работниците, които всъщност изкарват приходите на предприятието. Второ, по отношение на потребителите въпросът ми е: защо изведнъж цените скочиха с 60%, а пласментът на продукцията падна с 50%, тоест пазарният дял падна с 50%? Какво наложи това? Има ли нещо общо със замерянето с корупционни скандали между няколко ръководства на „Ел Би Булгарикум“, които взаимно се обвиняваха, че пробутват свои фирми като доставчици на мляко, и то от чужбина, което е с влошено качество. Дори един от директорите си позволи да призове българските граждани да внимават какво купуват, защото може качеството на българското мляко да е влошено, което е абсурд. Трети въпрос. Прикривате ли корупция в предприятието? Защото след изнесените такива скандали стана ясно, че прокуратурата се занимава с няколкото ръководства на „Ел Би Булгарикум“. Имам предвид тези, назначени от служебния кабинет на президента, чиято практика и Вие след това продължихте? Последно. Международната дейност на „Ел Би Булгарикум“, която – тези, които не знаете, колеги, е една от най-важните в предприятието. Става въпрос за 50-годишни отношения с японската компания „Мейджи“ – изключително сериозен партньор, който гарантира развитието на предприятието. Когато бях министър на икономиката и индустрията, ние подготвихме една нова високотехнологична лаборатория, която щеше много да допринесе за развитието на българската наука в тази сфера и за развитието на „Ел Би Булгарикум“. Сега разбираме, че това международно сътрудничество, е, хайде не е прекратено, но е замразено. Дори Вашият началник на кабинета – Вичева, си е позволила да пише писмо до „Ел Би Булгарикум“, в което им забранява да уговарят дати за посещение на японската делегация. На финала, всичко това, което правите, представлява съсипване на най-доброто българско държавно предприятие, известно по целия свят. Унищожавате българската марка, която е известна и уважавана по целия свят. Защо се прави това? Има ли връзка с намеренията Ви за преструктуриране на „Държавната консолидационна компания“ и с бъдещи намерения за съдбата на предприятието „Ел Би Булгарикум“?

#15 · speech

Председател Росен Желязков

Заповядайте за отговор, господин Министър. (Министърът в оставка Богдан Богданов поднася букет цветя на народния представител Корнелия Нинова. Оживление. Ръкопляскания.)

#16 · speech

Министър В Оставка Богдан Богданов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Нинова! Първо искам да честитя празника на всички дами – бъдете живи и здрави днес, а и в бъдеще! Отговарям на Вашия въпрос по следния начин: стартиралият в началото на 2024 г. процес за възстановяване на ценовите нива във фирмените магазини на „Ел Би Булгарикум“ и предоставянето на условия с различни търговски вериги, както и предоговаряне на определени неизгодни за „Ел Би Булгарикум“ договори – тези договори вече са приключени. Дружеството предоговори условията с досегашните си партньори и запази националното си покритие, като в същото време разшири продуктовата си гама, с която вече и във веригата, и в другите магазини можем да представяме повече продукти. Предварителните данни за дейността през месец февруари ми дават увереност, че за първи път от почти година Дружеството ще реализира печалба от оперативна дейност, а продажбите ще надвишат 1 млн. лв. на месечна база. Възстановена е връзката между Центъра за научноизследователска и развойна дейност и производствените бази, с което се дава ход и за изпълнение на програмата за пускане в производство на нови продукти, с активно участие на изследователите от научните звена на „Ел Би Булгарикум“. След предходния Ви парламентарен въпрос развитие получи и казусът с доставката на нови автомобили за нуждите на Дружеството. Контрагентът е изпълнил напълно задълженията си по договора за доставка на МПС от месец декември 2022 г. Доставените автомобили вече са регистрирани, преминали са всички процедури по одобрение и сертификация и от следващата седмица ще заменят функциониращите такива в Производствената база във Видин. В отговор на Вашите притеснения за произхода на суровината, която се преработва в производствените бази на Дружеството, искам да Ви уверя, че не е настъпила промяна от предишния ми отговор – дружеството работи само с първокласно българско мляко от български ферми, като се следи стриктно за качествените показатели и не се допуска влагането на каквито и да било подобрители, стабилизатори и сухо мляко. В допълнение към вече изложеното мога да потвърдя, че във въпросния период млякото се доставя директно от фермите на производителите, което напълно изключва възможността за влагане на суровини от небългарски произход. Започналата реформа в Дружеството, успешното предоговаряне и връщане на пазара, както и възстановените обеми на производство неминуемо водят до очаквания в работещите в предприятието за бързо възстановяване на финансовите показатели и възможността за повишаване на работните заплати. Дългият период на нарушен баланс в ценовата политика, липсата на продукти в магазинната мрежа и нарушените вериги на доставки създават сериозни затруднения пред Дружеството, които, разбира се, изискват време и допълнителни усилия, за да бъдат преодолени. Въпреки това Дружеството не си позволява да прехвърли тежестта от нецелесъобразните управленски решения във времето върху работещите в предприятието и това е видно от разходите за възнаграждения. Да споделим и някои цифри. За месец януари 2022 г. средният разход за възнаграждение на служител в „Ел Би Булгарикум“ възлиза на 1849 лв. За месец януари 2024 г. средният разход за възнаграждение в Дружеството възлиза на 2746 лв., или ръст от 33% за две години. До месец август 2022 г. на служителите са предоставяни и допълнителни различни бонуси, включително ваучери за храна. През 2022 г. тези ваучери са били 100 лв., а към настоящия момент ваучерите вече са 200 лв. През 2022 г. на дамите, на които, използвам възможността също да честитя днешния празник, са изплащани бонуси за 8 март по 150 лв., днес те ще получат по 200 лв. За Великден 2022 г. са изплащани бонуси в размер на 1420 лв., за тазгодишния Великден служителите в „Ел Би Булгарикум“ ще получат по 1866 лв. В допълнение следва да се отбележи, че след 2022 г. е направена и корекция в начисленията за клас „прослужено време“, като от 0,6% е увеличен на 1% за всяка прослужена година. За служител с 30-годишен трудов стаж в сектора това означава увеличение на възнаграждението с допълнителни около 12%. Всичко изброено дотук, облечено в цифри на годишна база, показва, че разходът на Дружеството за един служител за 2023 г. възлиза на 38 735 лв., или общо за възнаграждения за 2023 г. са платени над 5 млн. и 700 хил. лв. Конкретно за Производствената база във Видин, която визирате в поставения въпрос. Разходът за един служител на годишна база е 32 308 лв. – средно по 2692 лв. месечно, при средна месечна работна заплата за региона в размер на 1398 лв. Поисканото увеличение от синдиката – КНСБ, в размер на 45% за 2024 г. би довело до допълнителен разход за Дружеството от над 2 млн. и 500 хил. лв., като общите разходи за възнаграждения ще нараснат на над 8 млн. лв. В текущата ситуация и с оглед финансовите резултати на Дружеството ясно искам да заявя, че Дружеството не може да си позволи такова увеличение. Това е много вероятно да доведе до фалит на Дружеството, което ние не можем да си позволим и няма да го позволим! Междувременно, разбира се, в Министерството на икономиката и индустрията бе проведена среща с ръководството на синдикалната организация КНСБ – бяха обсъдени и изнесени различни данни, които сега представям и на Вас. Допълнително бих искал да Ви информирам, че „Ел Би Булгарикум“, считано от 1 март 2024 г., е прекратило поредния неизгоден договор, който е действал през 2022 г., и е възстановил правата си върху почивна база в град Китен. Същата е била отдадена под наем на стойността на месечен наем на двустаен апартамент в София, което по моя преценка не отговаря на пазарните условия. Почивната база ще бъде ремонтирана и ще бъде на разположение на служителите в Дружеството още през този летен сезон. С изложеното смятам, че следва да е изяснена обективната истина за състоянието на „Ел Би Булгарикум“ и предприетите мерки за укрепване и последващо развитие на Дружеството. За всички констатирани нередности и причинени вреди вече е потърсена отговорност и са сезирани компетентните органи. Благодаря Ви.

#18 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Господин Министър, по реда на моите въпроси и Вашите отговори. Първо ни интересува съдбата на работниците, условията на труд и заплатите. Вие казахте, че средната заплата е 2746 лв. в началото на тази година и че се е повишила спрямо 2022 г. с 33%. Сега да Ви кажа защо – защото ръководството на „Ел Би Булгарикум“ разшири административния си щат в София до небивали размери. Назначиха се всякакви близки, шуробаджанащина и така нататък, с високи заплати – казвам Ви – между 3000 и 3500 лв., и при 1000 лв. на работник, средната е нормално Вие да я изчислявате и да обявявате такава висока сума, само че работниците страдат от това, а близкият кръг до сегашното ръководство се шири в Централата на „Ел Би Булгарикум“ на високите заплати. Оттам идва повишението на заплатите. На работниците, които очакват днес този отговор, разбрахте ясно – няма да Ви се увеличат заплатите, защото Дружеството щяло да фалира при 3 млн. 846 хил. лв. печалба! То щяло да фалира заради работниците, а не заради некадърно управление, не заради близкия кръг от фирми и така нататък. Това е абсурдно! По отношение на потребителите. Не ми отговорихте защо и какво наложи вдигането на цената с близо 60%? Кой е виновен за онова понижение тогава, което беше под себестойност? Сега българското масло струва 6,80 лв. за разлика от френското и германското, което за същото количество струва 6,20 лв. – едното, 5,90 лв. – другото. Откъде идва тази разлика, след като ползвате само българска продукция, няма транспортни разходни от чужбина, не повишавате заплатите на работниците? Откъде идва това увеличение от 60%? Това ни интересува по отношение на потребителите и на обявената от Вас така гръмко борба с инфлацията, налагане на българското производство и така нататък. Малко е шокиращо поне за мен изречението: възстановяването на пазара и на финансовите показатели. Сигурна съм, господин Министър, че много добре знаете в какво положение остави нашият екип предприятието – печелившо, с увеличени заплати с 10%, върнат дълг към ДКК от над девет милиона – девет милиона и петстотин хиляди, напреднали преговори с „Мейджи“, за което също не ми казахте нищо какво става с българо-японския проект за новата високотехнологична лаборатория. Тоест от какво възстановявате, след като го оставихме цветущо и по отношение на заплати, и по отношение на печалба и по отношение на технологично развитие? Казвате, че всичко, което се случи в тази изминала близо година и половина, като корупционни съмнения и практики, е дадено на прокуратурата. Имате ли информация докъде е стигнало това разследване? И последно. Знам, че е обявен конкурс за ново ръководство на „Ел Би Булгарикум“. Въпреки че така възторжено похвалихте състоянието на предприятието, имате ли намерение да смените сегашното ръководство и по какви причини?

#20 · speech

Министър В Оставка Богдан Богданов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Нинова, нека още веднъж да подчертая какви са средните възнаграждения специално за Производствена база – Видин, тук изключваме административния капацитет на „Ел Би“ в София, средните възнаграждения за Производствената база във Видин на един служител са 2692,34 лв. месечно при средна месечна работна заплата в региона 1398 лв. Така че тук е изключен административният капацитет в София. От гледна точка на какво наложи вдигането на цените. Наложи го това, че предишното ръководство – две поредни – нерегламентирано, без обоснован доклад, финансов анализ, търговски анализ, цените намаляват последователно с близо 60%, тогава, когато виждаме, че разходите ни растат. И аз ще Ви зачета данни от счетоводния баланс, предварителния, който можем и да Ви изпратим, той е публикуван към 31 декември 2023 г., за да разберете в крайна сметка от тези 3 млн. и 400 хил. лв. близо печалба, която очакваме през 2023 г., всъщност откъде идва разликата и защо ние казваме, че са загубени пари, въпреки че Дружеството формално излиза на печалба. За 2022 г., в края на 2022 г., забележете, Дружеството е на печалба със 7 млн. лв. за 2022 г. В момента ние отчитаме прогнозна печалба от 3 млн. и 400 хил. лв., или близо 3 милиона по-малко. Откъде идва тази разлика? Първо, приходите ни от услуги или приходите от „Мейджи“, от договорите ни с „Мейджи“, които за 2022 г. са били над 10 млн. лв., за 2023 г. те са 9 млн. лв., или с 1 милион по-малко са приходите от „Мейджи“. Но забележете, разходите за оперативната дейност се покачват значително, въпреки че нямаме значително покачване на приходите. Генерираме за 2022 г. общи разходи, оперативни разходи за дейността, 16 милиона, малко над 16 милиона, за 2023 г. те вече са 19 милиона и въпреки тези разходи – 3 млн. лв. повече, от които съществена част, разбира се, са увеличаването на възнагражденията на служителите, но и увеличените цени на ресурси, консумативи, електроенергия, ние, въпреки покачването с 3 млн. лв. на разходите, намаляваме цените на крайните продукти с 60% и започваме да продаваме на загуба. Това е направено от две поредни ръководства – от края на 2022 г. и началото на 2023 г. Имаме неизгодни договори с хранителни вериги, които, както казах, вече са прекратени, само с някои от веригите губехме по 70 хил. лв. всеки месец. Общата загуба само от фирмените магазини на „Ел Би“ беше над 450 хил. лв. точно поради повишаването на разходите и по-малките приходи заради драстичното намаляване, необосновано, на цените. Така че това е, което наложи неправомерното намаляване на цените, несъобразени с пазарната динамика, с цените на суровините и ние, за да спасим Дружеството, нямаме друг начин, освен да повишим цените. От друга страна, това, което започнахме да правим в момента, е да разделим стандартната оперативна дейност и производството на продуктите на „Ел Би“ от парите, които получаваме по този 50-годишен вече договор. И правилно тук отчитате важността на това партньорство с „Мейджи“, защото това са ресурси, или ако си представим, че нямахме в момента производство в „Ел Би“, ние щяхме да сме на 9 милиона печалба, а не на три. Така че ние трябва да стабилизираме производството и да съобразим цените на суровините и към крайните продукти. Разбира се, опитваме се да държим възможно най-изгодни пазарни цени за потребителите, но не Дружеството да е на загуба. От гледна точка на договора с „Мейджи“ – абсолютен приоритет ни е този договор. Той вече е изпратен. Проблемът с този договор беше, че и предишното ръководство месеци наред не можеше да напише един договор, който най-вероятно и Вие сте оставили готов, но този договор не беше съгласуван с японската страна, не беше подготвено дори адекватно рамково споразумение. Това е подготвено от екипа, изпратено е на японската страна. Очакваме в момента „Мейджи“ да потвърдят, очакваме в съвсем скоро време да има подписване на това споразумение, но то вече е изпратено към „Мейджи“. От гледна точка на процедурата, която в момента е по закон – ние не сме тези, които сменяме или назначаваме. Знаете, има конкурс, изчакваме резултатите от конкурса, тепърва ще предстоят интервюта с кандидатите. Така че тези, които се представят най-добре, те ще бъдат назначени в „Ел Би“, както е по закон. Благодаря Ви.

#21 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Богданов. Следващият въпрос е от Петър Петров относно информация за действия и постигнати резултати при търсенето на парите, предходно дадени за ремонт за язовири по прекратени договори и неслучили се ремонти.

#22 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Честит празник на дамите! Уважаеми господин Министър в оставка, като слушам предния въпрос, в който се разискват два-три милиона лева, ми е леко неудобно да питам къде са 600 милиона, но все пак. Тази сума през 2019 г. е била предоставена първо на ДКК, оттам на „Монтажи“ ЕАД и оттам е поела по пътя към неизвестни, поне за мен, фирми изпълнители за ремонт на няколкостотин язовира в България или поне така се е очаквало. При извършените от Ваша страна, господин Министър, проверки, се е оказало, че само в една част от обектите е имало извършени ремонти, при това те са били без никаква строителна документация и работата не е могла да бъде приета. Така според мен се получава, че тази програма се е превърнала в огромна корупционна схема за източването на държавни средства в огромни размери. Във Ваш писмен отговор до мен Вие ми предоставихте писмена информация относно сключените договори за ремонт на общо 267 язовира в страната, размерите на заплатените към „Монтажи“ ЕАД и оттам към различни форми за строителен контрол суми за изготвяне на проекти, за извършване на СМР, за контрол върху строителството, както и моментното състояние, тоест прогресът на съответните извършени ремонти за всеки един от тези 267 язовира, но не беше посочено само най-важното – кои са крайните получатели и изпълнители на ремонти за близо 600 млн. лв. с ДДС. С друг писмен отговор до мен Вие ми посочихте, че след прекратяването на договорите за ремонт на 52 от тези язовира са били изпратени кредитни известия на общините да Ви заплатят непосочени в отговора суми, но за всички от тях са получени откази за заплащане от общините. Не беше посочено само най-важното – какво е сторено след това за събиране на парите. Накратко, във Вашите писмени отговори липсва информация за каквито и да било реално извършени действия от държавата в лицето на Министерството на икономиката и индустрията за събиране на предходно авансово изплатени огромни суми в „Монтажи“ ЕАД в две направления: за ремонт на язовири, които ремонти са се осъществили в някаква степен, но без никаква строителна документация и не са могли впоследствие да бъдат приети като извършени; за ремонт на язовири по прекратени договори за 52 обекта. Тук държа да посоча, че Вие ме приехте на среща, предоставихте ми информация, която ми послужи за изготвянето на този въпрос, и затова по реда на парламентарния контрол Ви задавам два много прости въпроса: кой взе парите и какво е направила държавата до момента, за да ги върне. Благодаря Ви.

#24 · speech

Министър В Оставка Богдан Богданов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви информирам за следното: както Ви е известно, между „Държавна консолидационна компания“ ЕАД като възложител и „Монтажи“ ЕАД като изпълнител са подписани 267 договора за възлагане, ремонт и реконструкция на язовирни стени и съоръжения към тях, като 52 от тях са прекратени. Етапите на изпълнение на договорите са, както следва: язовири със завършени проекти – 10 броя, тук е важно обаче да се подчертае, че в голяма част от тези язовири, които са предадени, има съществени конструктивни проблеми, дефекти, така че ние в момента не можем да приемем изцяло, че тези язовири са завършени, въпреки че формално на документи са предадени; язовири с приключени ремонтно-възстановителни работи – 30 броя; язовири с приключили ремонтно-възстановителни работи, които са в процес на окомплектоване на строителни книжа – 64 броя; язовири, в които се изпълняват ремонтно-възстановителни работи – 13 броя; язовири със спрени от ДНСК ремонтно-възстановителни работи – 24 броя; язовири с одобрени технически проекти и в процес на съгласуване с институции – 39 броя; язовири в процес на обследване и проектиране – 35 броя; язовири с прекратени договори, както вече споменах – 52 броя. Всичко възложено и разплатено към момента с ДДС е за общата сума от 589 млн. лв. Необходимо е да подчертая, че ако трябва да бъдат завършени язовирите, в момента ще са необходими поне още 92 млн. лв. Но това, което е важно: окомплектоването на документите във връзка с извършването на ремонтно-възстановителни работи се е осъществило по реда, предвиден в чл. 148, ал. 6 от ЗУТ, а именно – за изпълнение на аварийни дейности в условия на аварийна строително-ремонтна дейност, и окомплектоване на строителни книжа по време или след завършване на строителния процес. През 2022 г. заместник министър-председателят и министър на регионалното развитие и благоустройството тогава издава указания, според които за изпълнение на СМР на язовирите, включени в списък – предложение към Решение № 495 от 13 юли 2018 г. на Министерския съвет, следва да се комплектуват строителни книжа по реда на чл. 148, ал. 6 от ЗУТ, което значи, че след завършване на СМР или по време на изпълнението. Няколко месеца по-късно обаче тези указания са отменени, а на ДКК са съставени констативни актове за незаконен строеж по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ. Поради тази причина ДКК не може да пристъпи към приемане на строителна документация за извършените от „Монтажи“ ЕАД ремонтно-възстановителни дейности. Относно възстановяването на платени средства по прекратените договори – 52 на брой. В сключените споразумения за прекратяване на договорите за проектиране и строителство изпълнителят „Монтажи“ ЕАД е възстановил на възложителя ДКК ЕАД и страните са подписали констативни протоколи, че в изпълнение на клаузите на договора изпълнителят е предал, а възложителят е приел доклади за обследване, технически паспорти, технически проекти, като възложителят е приел, че същите са в обхват и съдържание съгласно техническите задания и договорите. Съгласно чл. 4в, ал. 5 от Закона за водите общините възстановяват на дружеството по ал. 1 разходите за ремонтите и реконструкциите на язовири – общинска собственост, освен когато правото на собственост върху тях се прехвърля безвъзмездно на държавата след решение на Общинския съвет. В тази връзка ДКК е отправила искане за възстановяване на извършените разходи за проектиране, като към настоящия момент собствениците – общините – отказват възстановяване на направените от страна на дружеството разходи за тези ремонти. Какво допълнително е направено? Разбира се, тук е сезирана и прокуратурата за цялостното възлагане на тези поръчки, като прокуратурата преди около два месеца излезе с решение, че няма нарушение на Закона. Въпреки доклади от АДФИ, доклади от Сметната палата прокуратурата излезе със становище, че няма такова нарушение. Разбира се, ние се възползвахме от законодателната възможност – обжалвахме пред съда. Вчера излезе решение на съда – на първа инстанция, на Софийски градски съд, който подкрепя становището на прокуратурата, че няма констатирани нарушения, за което ние ще се възползваме от последната възможност, която имаме, и ще обжалваме на по-горна инстанция. От гледна точка на компаниите – имаме общо 12 компании, като ние можем да Ви предоставим този списък, които са извършили проектиране и проучвателни дейности, като техните договори са на стойност малко над 19 млн. лв. Същевременно имаме три компании, които са изпълнили строително-монтажни работи или изпълняват в момента, като общата стойност на тези СМР-та е над 451 млн. лв. При необходимост можем да Ви предоставим имената на конкретните три компании, една от които изпълнява най-голяма част от проекта – над 345 млн. лв. Благодаря Ви.

#26 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, благодаря за доклада – доста подробен. От него стана ясно следното: по отношение на общо 209 язовира, ако правилно сметнах цифрите, е налице пълен батак по отношение на изпълнение на тези проекти. Очаквам някой да ми каже каква е общата сума на тези 209 язовира, по отношение на които Вие споделихте какви ли не проблеми – от началната фаза до края, до невъзможността за приемане на строително-монтажните работи. Интересно е да се научи, че само три фирми в момента извършват СМР-та за обща сума от 451 млн. лв., че само една от тези фирми е получила 345 млн. лв. или поне толкова са ѝ договорите и че за да бъдат завършени тези неясно какъв брой язовири, са нужни още 92 млн. лв. Моето съмнение е, че това е схема за източване на държавни средства чрез ремонт на обекти, които нямат никаква стойност и никаква нужда от такъв обемен и толкова скъп ремонт. Все пак да посочим, че това е проблем, който Вие сте наследили – не е създаден от Вас. Вие сте направили съответните проверки. По отношение на обжалването до прокуратурата и вчера излязлото определение очевидно на Софийски градски съд. Аз държа все пак да получа преписи както от прокурорското постановление, така и от определението на съда, евентуално и от жалбата, която ще внесете до горната инстанция, за да се информирам как точно е защитен държавният интерес и какво са направили държавните институции, тъй като, когато липсват едни 600 млн. лв., очевидно е, че има хиляди причини за това те да не бъдат търсени обратно. Част от тези хиляди причини може би могат да бъдат преброени и стегнати с ластик – важно е да разберем къде са отишли. Затова разчитаме на Вас в оставащия Ви мандат да се борите, така че парите да бъдат върнати там, където може да бъдат върнати. Едно нещо само не чух – след отказа на общините да заплатят парите по тези 52 прекратени договора, очевидно те са се обогатили от това нещо, какво смята да направи държавата, за да си върне парите? Ако не ме лъже паметта, ставаше въпрос за близо 4 млн. лв., ако съм сметнал правилно по таблицата от първия отговор, който Вие ми дадохте. Тази сума не е малка. Нека да кажем какво ще направи държавата, за да си събере тези пари, защото Вие самият знаете – изтичат давностните срокове по ЗЗД както за доброволно търсене на парите, петгодишна давност, така и давността за наказателно преследване, която все пак зависи от вида на конкретното престъпление и размера на наказанието. Благодаря Ви.

#28 · speech

Министър В Оставка Богдан Богданов

Уважаеми господин Петров, уважаеми господин Председател! С общините подходът ще е по-скоро да търсим диалог, да намерим начин как съвместно да стигнем до решение на проблема и тези пари да бъдат възстановени. Там, прав сте, около 4 млн. лв. са в момента. Това, което е важно да споделя, е, че ние сме се фокусирали във възстановяването на няколко по-големи суми с приоритет в момента, които всъщност не са изхарчени правомерно по решението на Министерския съвет за ремонт на язовири, а са изхарчени – давам един пример – за застраховки, които са били между ДКК и "Монтажи". В случая тези застраховки по общите условия на застрахователя са невалидни, тъй като са между свързани дружества. Там сумата е около 16 млн. лв. и ние вече сме предприели по съдебен процес възстановяването на тези суми. Към застрахователя са предявени вече искове за всяка от конкретните застраховки – да бъдат възстановени 16 млн. лв.! Другото, имаме едни суми, които са около 6,5 милиона за дронове – за закупуване на дронове, и също имаме конкретни предложения как може да се реши този проблем (реплика от народния представител Петър Петров), така че дроновете да бъдат в България, защото те вече четири години не са в България – не са пристигнали още. Другото е разход, който е от над 16 млн. и 500 хил. лв., за изграждане на аварийния водопровод в Перник. По договора, който е подписан, в момента, в който този авариен водопровод има строителни книжа, над което се работи в момента, ДКК следва да си получи обратно парите от Община Перник – 16 милиона, или общо говорим за около 42 млн. лв., които ние с приоритет се борим да бъдат възстановени по сметките на ДКК. Благодаря Ви.

#29 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Богданов. Преминаваме към въпрос от Андрей Рунчев и Галя Василева към министър Тодор Тагарев относно искане от инициативен комитет за възстановяване на собствеността на наследниците на имоти в бивши военни поделения. Заповядайте, господин Рунчев.

#30 · speech

Андрей Рунчев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, с нас се свързаха представители на инициативен комитет за възстановяване на собствеността на наследниците на имотите в бившите военни поделения, които се намират в местностите „Акра“, „Таласакра“ и „Червенка“ в град Черноморец. Този въпрос стои нерешен повече от 20 години, като през годините Министерството на земеделието и горите, както и Министерството на отбраната не правят необходимото за възстановяването на земите в реални граници на наследниците на собствениците на имоти, попадащи в границите на бившите военни поделения. През месец декември 2023 г. бе стартирана процедура, с която общинската служба „Земеделие“ в град Созопол започна да изпраща уведомления за обезщетение на наследниците с неравностойни имоти, находящи се в съвсем различни землища и местоположения. Бившите военни поделения са с отпаднала необходимост, два от тях са със сменено предназначение и вече не са необходими за нуждите на отбраната или националната сигурност. В тази връзка масово се обжалват решенията на Общинска служба „Земеделие“ – град Созопол, пред Районния съд. През годините е стартирана процедура за продажба на един от имотите в местността „Акра“, чийто статут е сменен от публична в частна държавна собственост. След протест на местното население търгът бе отменен. За неприключилата своевременно земеделска реституция има решение на Съда на Европейския съюз, който в Дело С-325/2022 г. недвусмислено разяснява, че за да е равностойно едно обезщетение, то трябва да покрива всички характеристики на имота, включително и отдалечеността му от морето. Обезщетяването със земя следва да бъде в оправдани правни очаквания, тоест в разумни срокове и справедливи размери съобразно отнетата площ от предишния режим. Уважаеми господин Министър, нашето питане към Вас е следното: възможно ли е да се внесе предложение до Министерския съвет да се отнеме от Министерството на отбраната поради отпаднала нужда правото на управление на всички имоти в местностите „Акра“, „Таласакра“ и „Червенка“ в град Черноморец, едновременно с това да се смени статутът им от публична държавна в частна държавна собственост и да се включат в държавния поземлен фонд за обезщетяване по заявените реституционни претенции? Налице са всички предпоставки за това, тъй като тези имоти фактически не се ползват по предназначение, а само се охраняват и формират разходи на държавата. Също така предложението да включва освободените от Министерството на отбраната територии да се причислят към държавния поземлен фонд с единствено условие – да послужат конкретно по образуваните пред Общинската служба по земеделие – Созопол, преписки за удовлетворяване на реституционните претенции на бившите собственици с признато, но невъзстановено право на собственост в тези територии и в приблизително старите граници. Благодаря.

#32 · speech

Министър В Оставка Тодор Тагарев

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми госпожо Василева, господин Рунчев, на територията на местностите „Акра“ и „Таласакра“ попадат два имота, които не са с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната. Същите представляват инфраструктура на отбраната по смисъла на чл. 316, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и са предназначени за непосредствено осъществяване на отбраната на страната. На територията на местност „Червенка“ Министерството на отбраната управлява от името на държавата пет броя имоти – публична държавна, и два броя имоти – частна държавна собственост. Същите са с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната. Имотите, които се намират в местностите „Акра“ и „Таласакра“, не са с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната и Българската армия. Същите са публична държавна собственост и обезпечават функциите на ведомството – върху тях не следва да бъде отнето управлението. Единствено за имотите в местността „Червенка“ в землището на град Черноморец с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната могат да бъдат предприети действия по отнемане на управлението от Министерството на Отбраната. Възможностите за това са следните: за имотите – публична държавна собственост, на основание чл. 6, ал. 1 от Закона за държавната собственост може да се внесе Проект на решение на Министерския съвет за обявяването им за имоти – частна държавна собственост, и за отнемане на правото на управление от Министерството на отбраната. След отнемането на управлението върху тези имоти от Министерството на отбраната и в случай че същите не бъдат предоставени за нуждите на друго ведомство, на основание чл. 18, ал. 1 от Закона за държавната собственост имотите ще преминат в управление на областния управител на област Бургас. За имотите – частна държавна собственост, на основание чл. 17, ал. 2 от Закона за държавната собственост правото на управление може да бъде отнето от Министерството на отбраната със заповед на областния управител на област Бургас след становище от Министерството на отбраната. Относно питането дали тези имоти могат да бъдат включени в Държавния поземлен фонд изразявам следното становище: Съгласно разпоредбата на чл. 24, ал. 3, изречение второ от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи при отпадане на необходимостта, свързана с отбраната и сигурността на страната, тези земеделски земи се включват в Държавния поземлен фонд с решение на Министерския съвет. За да се реализира редът, предвиден в тази разпоредба, следва да са налице комулативно две условия: първо, имотите да са с отпаднала необходимост, свързана с отбраната, и второ, те да представляват земеделска земя. За имотите с отпаднала необходимост в управление на Министерството на отбраната, находящите се в местност Червенка, Министерството е направило запитване до Областна дирекция „Земеделие“ - град Бургас, относно трайното предназначение на територията. С писмо, регистрационен № 21-38-371 от 13 декември 2022 г. на Областна дирекция „Земеделие“ - град Бургас, Министерството на земеделието и храните е изразено становище, че поземлените имоти не представляват земеделски земи. На основание гореизложеното за имотите с отпаднала необходимост в управление на Министерството на отбраната, находящи се в местност Червенка, не може да бъде приложена разпоредбата на чл. 24, ал. 3, изречение второ от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и същите не могат да бъдат включени в Държавния поземлен фонд. Благодаря.

#34 · speech

Андрей Рунчев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора. Както става ясно и от нашето изложение, този въпрос стои нерешен от много години и с право хората недоволстват от факта, че им се предлагат неравностойни имоти, докато предишните имоти, върху които те имат претенции, в момента стоят, без да се използват. От Вашите думи става ясно, че част от тези имоти са важни за Министерството на отбраната, но в крайна сметка хората, които живеят там, виждат, че нищо не се случва и съвсем естествено задават въпроси защо тези имоти – не мога да кажа, че пустеят, но те просто се охраняват и им се предлагат имоти, които са далече от това землище. Ние с моята колежка Галя Василева зададохме идентичен въпрос към министъра на земеделието. Той ни отговори, общо взето, по същия начин, по който Вие ни отговаряте, но този въпрос ще стои нерешен и както казахме, хората не приемат това, което им се предлага от държавата, и ще продължат да настояват нещо да се случи с тези имоти. Благодаря.

#35 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика. Нямате. Добре, благодаря. Преминаваме към въпроси към министър Андрей Цеков. Въпрос от Димо Дренчев относно реверсивно движение между Перник и София. Заповядайте, господин Дренчев.

#36 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! В последните десетилетия автомобилният трафик между Перник и София нарасна няколко пъти. Той минава посредством главен път Е-79 и автомагистрала „Люлин“. Пускането на автомагистралата облекчи временно трафика през Владая, но в последните години той отново се увеличи и в пиковите часове се наблюдават километрични задръствания, които стигат до Драгичево. Пътят очевидно е с изчерпан капацитет. Разширяването на участъка с добавяне на нови платна е технически трудно изпълнимо и скъпо начинание, тъй като в района има риск и от активизиране на свлачища. С цел облекчаване на трафика е въведено реверсивно движение чрез едно примитивно, ръчно поставяне на конуси и обособявяне на две ленти сутрин в посока към София, а вечер в посока към Перник. Това допълнително забавя движението и крие голям риск от настъпване на пътнотранспортни произшествия. От много години съществуват автоматизирани системи за организация на реверсивно движение, представляващи метални арки над пътищата със светофари със зелена и червена светлина, оказващи посоката на движение на автомобилите в комбинация със съответната пътна маркировка. За изграждането на такава автоматизирана система през прохода Владая се говори от няколко години. Моят въпрос е следният: колко е струвало ръчното редене на тези конуси в участъка за последните пет години, има ли планове за изграждане на автоматизирана система за реверсивно движение през Владая и на какъв етап на изпълнение са стигнали те, каква би била цената на такава система? Благодаря Ви.

#38 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, аз лично съм много добре запознат със ситуацията, тъй като живея в района и често ми се налага да пътувам по този участък на Е-79 или както е по Националния класификатор, това е републикански път I-1 – от околовръстния път на София към Даскалово. Ръчно реверсивно движение от 2019 г. насам там е въведено между км 276+162 до км 277+610, респективно и в един друг участък от км 278+576 до км 281+800. За периода между 1 януари 2019 г. и настоящия момент в този участък за ръчно реверсивно движение са сертифицирани и изплатени дейности в размер на 1 млн. 409 хил. 210 лв., като по същество всичките тези разходи касаят периода от 1 януари 2019 г. до 12 февруари 2022 г. Защо са претърпени тези разходи в тоз период? Защото в този период дейностите са били възложени на пътноподдържащите фирми, които са осъществявали поддръжката на републиканската пътна мрежа на територията на Софийска област. От 13 февруари 2022 г. тези дейности се извършват от служители на Областното пътно управление и на Националното тол управление, респективно не се заплаща допълнително извън разходите за труд, за работна заплата на въпросните служители. Но – ето разбивка за разходите за въпросния период от 1 януари 2019 г. до 12 февруари 2022 г.: за 2019 г. – 457 хил. 15 лв.; за 2020 г. – 654 хил. 788 лв.; за 2021 г. – като тук трябва да се отбележи, че в нея е имало само частично, в отделни времеви периоди реверсивно движение, са 250 хил. 843 лв., и за 43 дни от 2022 г. – 76 хил. 562 лв. Имах възможност преди няколко месеца да дам отговор на друг парламентарен въпрос във връзка с автоматизираната система за реверсивно движение. Да, Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда такава, като в графика за обществени поръчки възлагането на обществена поръчка за проектиране и монтаж на такава система е предвидено да се случи във втората половина на 2024 г., по-конкретно предвиждаме за месец юли да бъде обявена въпросната обществена поръчка, като прогнозната стойност на този етап, това е индикативна стойност, за изграждането на рамки на трасето, фундаменти, светофарни уредби и контролен пункт, засега е за 10 млн. 820 хил. лв. Разбира се, тя е индикативна, може в рамките на тръжната процедура да бъдат постигнати по-ниски цени. Целта на поръчката или предметът на поръчката ще бъде да се актуализира и допълни наличната проектна разработка, тъй като тя е доста остаряла и да бъде изградена самата система. Това е, което мога да кажа.

#40 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър, за отговора. Не чух в какъв срок би била завършена евентуално, ако в края на годината започнем да правим търговете. Аз пуснах и един писмен въпрос към Вашето министерство относно разширяване евентуално на пътен възел Драгичево, което се разбра, че не се планира, но тъй като от разговорите, които имам с жители на Драгичево, те пък ме помолиха да Ви предам дали е възможно да се постави там такова табло, което измерва скоростта на автомобилите и в двете посоки, с цел да не стои една полицейска кола с тринога нонстоп да събира пари от хората, а наистина да ограничим скоростта в участъка. Предполагам, че това Агенция „Пътна инфраструктура“ би могла да направи. Благодаря Ви предварително.

#42 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Уважаеми господин Дренчев, по отношение срока за изграждане – аз не мога да се ангажирам със срок за приключване на този проект, тъй като, най-малкото, не мога да прогнозирам времето за възлагане. Хайде, ако сложим стандартната практика – около 6 месеца, това означава евентуално през 2025 г. да започне изпълнението. Не съм готов да Ви дам коректен отговор за прогнозния срок. Ще Ви го предоставя допълнително след съгласуване с колегите от Агенция „Пътна инфраструктура“. Що се касае до нуждата от пътен възел на Драгичево, според мен също е важно. Не е предвиждано досега, не е проектирано, трябва да залегне в инвестиционната програма поне за средносрочен период според мен. По отношение на монтирането на съоръжения за контрол на скоростта – да, аз лично се наемам с това Агенция „Пътна инфраструктура“ да предприеме мерки, да направи анализ, доколко ще са необходими, и се надявам, че в скоро време биха могли да бъдат монтирани поне камери за скорост – това е безспорно.

#43 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Таблата, които ги има и в София.

#44 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Да, и таблата. Да, да.

#45 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Въпрос от Свилен Трифонов относно проблеми с водоснабдяването на град Плевен в периодите на засушаване и липсата на алтернативни водоизточници.

#46 · speech

Свилен Трифонов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Колеги! Уважаеми господин Цеков, въпросът ми е свързан с проблеми с водоснабдяването на град Плевен в периодите на засушаване и липсата на алтернативни водоизточници, които да бъдат ползвани за справяне с този значим за града проблем. През изминалата година се задълбочи една тревожна тенденция за все по-малки количества вода, която да бъде доставяна до крайните потребители на ВиК дружеството в град Плевен и въвеждане на воден режим за дълги периоди от време. Причините за това са комплексни и многобройни. Свързани са както с липсата на достатъчни количества валежи и дълги периоди на засушаване, така и с остарялата водопреносна мрежа, която по моя информация в определени зони довежда до загуби в размер до над 90%, което считам, че е абсолютно недопустимо, а в масовия случай имам информация, че стигат до 60 – 70% тези загуби. Водоснабдителна група „Черни Осъм“ е основен източник за доставянето на питейна вода за Плевен и много селища в областта. Местните ни водоизточници са шахтовите кладенци на водоснабдителни групи Биволаре, Долна Митрополия и Крушовица. Видно е, че всяко засушаване води до все по-сериозни проблеми, а предвид климатичните изменения и аномалии те ще се задълбочават и все по-трудно ще се преодоляват. В тази връзка е необходимо да бъдат предприети действия, които трайно да решат накратко описания сериозен проблем, с който аз бивам занимаван при всяка една приемна, която организирам с жителите на град Плевен и региона, тъй като проблемът касае не само жителите на Плевен, а и на много други градове в региона като Ловеч, в Троян знам, че има подобни проблеми, и всички по-малки населени места в този регион. С оглед на гореописаното Ви моля да отговорите на въпросите: какви действия са предприети от Министерството на регионалното развитие и благоустройството във връзка със справянето с проблемите с водоподаването в град Плевен в летните и есенните месеци на годината, когато от няколко години сме свидетели на дълги периоди без валежи и настъпващо трайно засушаване, търсят ли се алтернативни източници за снабдяване с допълнителни количества вода и правят ли се съответните прочувания в тази посока, предвидени ли са средства за обновяване на съществуващата водопреносна мрежа и ако да, какви са целените резултати в посока намаляване на загубите при преноса на вода в процентно съотношение, тъй като, доколкото ми е известно, както казах и преди малко, тези загуби са в изключително големи размери? Благодаря.

#48 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Трифонов, аз също лично съм запознат с водната криза в Плевен, тъй като съм семейно свързан с този град. Не е много по-различна ситуацията от други места в Северна България, за съжаление. Особено в последните години проблемът става все по-осезаем с продължителните летни засушавания. Има две категории реалистични мерки за град Плевен. Едната е по-глобалната и тя е свързана с регионалното прединвестиционно проучване и проектите по Оперативна програма „Околна среда 2021 – 2027“. За съжаление, там от инвестициите, предвидени за агломерация Плевен, по-голямата част не са концентрирани в града. Тоест това не е било идентифицирано като първостепенен проблем. Една малка част от тези инвестиции – около 14 милиона, са предназначени за подновяване на водоснабдителната мрежа на града, като тук са включени 8 км водопроводна мрежа, реконструкция на помпени станции, зониране на мрежата, управление на налягането, разширяване на СКАДА и ГИС. Като цяло за тези 14 милиона ефектът, основният целен ефект е намаляване на водозагубите, така че да се повиши пък вече наличната вода за потребление. За съжаление, горе-долу около 7% е очакваното намаление на водозагубите за целия град. Тоест от 65,62% на 58,52%, или общо около 1690 куб. м. на ден. Това е крайно недостатъчно, разбира се, и не решава проблема на Плевен. А сега по отношение на краткосрочните мерки. Това, което сме дискутирали на ниво местния ВиК оператор и ВиК холдинг, е през тази година да бъдат предприети действия за изпълнението на мерки, които да увеличат капацитета на помпената група в Биволаре до около 250 – 300 л в секунда. Идентифицирали сме необходимите проектни решения, като прогнозата е, че това може да доведе в рамките на две години до ситуация, в която да бъде обезпечено водно количество специално за периодите на засушаване, в които водоподаването от водоизточниците, от водоснабдителната система „Черни Осъм“ е намаляла, тоест през лятото. Разбира се, това не е крайното решение, но това е, което имаме в момента. Необходимо е доста по-комплексно решение, за което възнамерявам да създадем един експертен съвет специално за Плевен под мое ръководство с участието на специалисти в тази област, включително от научните институти, и да търсим трайно решение за водоснабдяването на Плевен. Благодаря Ви.

#50 · speech

Свилен Трифонов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Цеков, приветствам идеята, която току-що споделихте, за създаване на работна група, която да насочи действията си към решаване на този така значим проблем. Аз искам само да добавя нещо към това, което Вие казахте, и то е, че след проведени от мен срещи с експерти в тази област има изразено мнение, че единственото трайно решаване на този проблем е изграждането и реализацията на отдавна погребания проект за изграждането на язовир „Черни Осъм“, който по думите на специалистите е единственото решение, което трайно ще реши този проблем и ще създаде предпоставки в горещите и сухи летни и есенни месеци да няма повече воден режим в градовете Плевен, Ловеч, Троян и както казах, и в останалите населени места в областта. Аз лично Ви моля, ако може, да ускорите процедурата по провеждане на тази работна група, тъй като голям брой лица, които са в публичния сектор, имат желание да се включат в този дебат, който като краен резултат да доведе до една програма, до едно политическо решение, което след това да бъде реализирано от експертния екип, който Вие управлявате, и по този начин наистина да решим този така значим проблем, който, за съжаление, от година на година се задълбочава и нанася и множество други вреди, свързани с водоподаването и крайните потребители, които изпитват остра нужда от недостига на тази безценна суровина. Благодаря Ви.

#51 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Въпрос от Вера Александрова относно доизграждане Граничен контролно-пропускателен пункт Салаш – Ново корито. Заповядайте.

#52 · speech

Вера Александрова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър! Въпросът ми е свързан с отварянето на Граничен пункт в района на село Салаш – Ново корито, като от страна на Република Сърбия всичко е готово, в това ни увери на специална среща сръбският посланик Желко Йович. И сръбската страна е в очакване на българската да довърши няколкокилометровия пътен участък от село Салаш до границата. Спогодбата, сключена между Република България и Република Сърбия, датира от 1998 г., а 26 години по-късно ние все още нямаме КПП в тази зона. В Проекта на инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2022 г. е било предвидено осигуряване на проектна готовност за доизграждане на петкилометровия път III-1102, село Салаш – границата със Сърбия. Към момента обаче нямаме нищо налице. Този път е важна транспортна връзка в област Видин на териториите на общините Димово и Белоградчик и спестява почти 120 км, като това ще бъде най-пряката връзка до град Ниш. Господин Министър, българските граждани чакат 26 години отварянето на този пункт. В тази връзка въпросът ми е: какво се случва с изготвения, утвърдения и стартиран технически проект и каква е Вашата прогноза във връзка със срока за окончателното завършване? Благодаря Ви.

#54 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Александрова, тъжна е историята на този път – III-1102. Права сте, има одобрен технически проект, има издадено разрешение за строеж от 2014 г. Има и започнато строителство през 2014 г. и спряно строителство с акт № 10 поради липса на финансиране на 17 юли 2015 г. Оттогава този път стои във вида, в който всички сме минавали по него. Аз понеже съм от този край, също съм минавал по него. За съжаление, съгласно ЗУТ издаденото разрешение за строеж независимо от откриване на строителната площадка е напът да изтече към месец юли тази година. Проектът вече не е актуален очевидно. Необходимо е да се актуализира, необходимо е да се избере изпълнител, тъй като и договорът с изпълнителя е бил прекратен. Това, което може АПИ да направи, е да възложи нова обществена поръчка и такава съм разпоредил, за да бъде изготвена документация и да бъде пусната час по-скоро. Надявам се да може да стане до месец април. Оттам насетне имаме, нека кажем, шест месеца за възлагане и може би около, хайде да не са много, не са тежки дейностите, в рамките сигурно на 6 – 7 месеца до една година могат да приключат. Това е всъщност подобният на много други места – една язва, оставена може би в резултат на факта, че преди 10 години не разполагахме с толкова средства за инвестиции в „Пътна инфраструктура“. Разбира се, това не може да бъде оправдание за това, че са оставени недовършени проекти. Подобно е състоянието и по други места, особено в Смолянска област. Благодаря Ви.

#56 · speech

Вера Александрова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, смятам, че целият Северозападен район е неглижиран в това отношение – по отношение на пътищата, и не е сериозно почти 10 години да кажем, девет, Вие да не успеете да намерите пари за 5 км пътен участък, нали?! Според мен, мисля, че трябва малко по-сериозно да се обърне внимание на това. Имайте предвид, че от едното КПП – на Калотина, до Връшка Чука са повече от 200 км и там трябва да има такова – на село Салаш – Ново корито. Това означава ли, че ние ще излезем от този срок до юли месец тази година и ще изпуснем едно такова финансиране? Ако направим постъпки, дали ще влезем в такъв срок? Няма да стане. Да, благодаря.

#57 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Госпожо Александрова, съгласен съм, не трябва да се оставят недовършени обекти девет години. Съгласен съм! По отношение на това дали държавата е длъжник на Северна България – длъжник е на Северна България. Мисля, че в крайна сметка обаче тя в последните години е започнала да се реваншира. В тазгодишния бюджет, който Вие сте приели тук, в Народното събрание, горе-долу около една трета от бюджета на АПИ е съсредоточен в Северозапада. Разбира се, основната част от това е по направлението на магистралата между Видин и Ботевград. Друга част е за основни ремонти. Разбира се, този път трябва да бъде довършен. До юли месец това няма как да стане теоретично. Не става въпрос за загуба на пари. Ние пари не чакаме от никого за този път. Пари има, с които да бъда направен, просто трябва да бъде възложено довършването. За съжаление, и тук поемам своята отговорност, че в тези осем месеца – това е може би по повод не на Вашия въпрос, а един месец преди това успях да получа информация точно за този проблем и тя пак дойде по линия на народни представители. Така че това го приемам като пропуск на ръководената от мен Агенция „Пътна инфраструктура“. Това е деветгодишна язва, тези язви трябва да се разрешават и затова сега съм възложил към настоящия момент във всяка една област да се извадят зарязаните строежи. Навсякъде, където съм ходил, има такива и за тях основно разбирам от кметовете, от народните представители, така че благодаря Ви за реакцията и за поставения въпрос.

#58 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Въпрос от Петър Петров относно нужда от основен ремонт на второкласен републикански път II-11 на територията на община Лом.

#59 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, второкласният републикански път II-11 е вторият по дължина второкласен път в България. Дължината му е 217 км. Той обслужва автомобилния и тежкотоварния трафик от Дунав мост – Видин до Оряхово. Този второкласен път преминава през територията на три области: Видин, Монтана и Враца. Конкретно в участъка му, който преминава през община Лом от село Добри дол, село Сливата и село Орсоя през град Лом през село Ковачица, пресичайки река Цибрица и село Горни Цибър, този второкласен републикански път е силно компрометиран и в много лошо състояние. От село Добри дол чак до село Горни Цибър това трасе е изпълнено с дупки. Част от пътя е бил разкопан, с множество кръпки. По протежението му в община Лом са налице две свлачища – свлачище както в село Орсоя, така и свлачище в село Горни Цибър. Този републикански път е бил кърпен есента аварийно след село Ковачица почти до моста на река Цибрица, но вследствие тежкия трафик и вероятно некачествено изпълнение дупките по него пак са се появили. В участъка от село Добри дол до село Сливата има докарани инертни материали като изсипан чакъл и други, но там понастоящем не се извършва никаква дейност. Затова моля да ми отговорите на следния въпрос: може ли Агенцията за пътна инфраструктура да извърши основен ремонт или поне рехабилитация на второкласен републикански път II-11 в частта му, преминаваща през територията на община Лом, област Монтана? Дотолкова, доколкото, като говорим и за предния въпрос, очевидно е, че в този регион на България преди 10 години държавната политика е била насочена в друга насока, а не по отношение на пътищата. В момента говорим даже за второкласен път и за неговото състояние. Благодаря.

#61 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! Как стоят нещата за II-11? В период на изпълнение е техническото проектиране на въпросния пътен участък. Поръчката е била възложена от Областно пътно управление – Монтана, и се очаква до края на този месец да бъде вече окончателно завършено проектирането. Тоест навлезли сме в третия междинен етап по договора за проектиране, така че приемам, че имаме технически проект. Оттук насетне какво следва? Междувременно Агенция „Пътна инфраструктура“ в партньорство с община Лом и няколко неправителствени организации включи основния ремонт на 53 км от този пъти включително между Арчар, Лом и околовръстен път Козлодуй, както и изграждането на обходния път на Оряхово – 9 км, в концепция за интегрирана териториална инвестиция, и е подадена към МРРБ за финансиране по Програма за развитие на регионите 2021 – 2027 г. На 23 февруари тази година в град Лом се проведе обществено обсъждане за интегрирано териториално развитие на транспортната инфраструктура в общините Лом, Димово и Оряхово във връзка с текущата процедура кандидатстване за финансиране по Програмата. Това е втората част от оценката, която в момента се прави. След като бъде постигнато обществено одобрение, тогава ще бъде взето и решение дали тази концепция е годна за финансиране от фондовете на Европейския съюз. Общата стойност на инвестицията за 53 км основен ремонт и изграждането на нов обход на Оряхово – 9 км, с която Агенцията кандидатства, е 99 млн. и 500 хил. лв. Няма да чакаме приключването на оценките и под условие е предвидено през втората половина на 2024 г. да се обяви обществена поръчка за избор на изпълнители за строителството. Тоест, след като имаме вече технически проект, да направим чисто СМР, като индикативният срок след възлагане на поръчката за изпълнение е 24 месеца. Благодаря.

#63 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, поне тук е председателят на Народното събрание и сериозно си мисля да му предложа някой път да направим парламентарния контрол на някоя част от отсечката на този второкласен път в община Лом – независимо коя отсечка, за да видят всички народни представители, а и българските граждани да се убедят през телевизионните камери колко тежко е положението, особено на такива второкласни пътища, които свързват важни места – Дунав мост при Видин и Оряхово на другия му край. Ако може да уточните само извършеното техническо проектиране на коя част е – за тези 57 км ли говорим, и откъде докъде са те, за да могат да научат както жителите на община Лом, така и тези на съседните общини в област Монтана и дали ще може да се придвижи? Вие казахте, че през втората половина на 2024 г. ще се направи обществена поръчка за избор на изпълнител със срок от 24 месеца, но на коя част от трасето? И не на последно място да Ви напомня, че на последната среща, която беше на 31 януари в Монтана, се разбрахме, че на 11, което е понеделник, ще има друга такава отчетна. Ако може да споделите, ще присъствате ли? Ще има ли нова информация за всички кметове от общините в областта, тъй като аз възнамерявам да присъствам, доколкото всички тогава си я включихме в графика, и голяма част от темата на тази среща е именно да видим дали има напредък по отношение на строежа и ремонта на пътища. Да, част от магистралата и първокласният път вече работят – ползваме ги, господин Министър. Надявам се и жителите на Северозападния регион да могат скоро да ползват едни хубави пътища. Вие казахте, че държавата е започнала да се реваншира. Нека да разберем: ще има ли такава среща по отношение на напредък по всички въпроси, които обсъждахме с Вас на 31 януари? Благодаря.

#65 · speech

Министър В Оставка Андрей Цеков

Благодаря. Уважаеми господин Петров, километрите, за които става въпрос, тоест въпросните 53 км, за основен ремонт са концентрирани между следните километри – 23 и 46, от една страна, това е единият участък, и другият е от 49 до 78 км. Нямам точните данни в момента, съжалявам, ще ги предоставя допълнително. До един час мога да Ви ги изпратя. По отношение на втория въпрос. Да, потвърждавам, че среща ще има. Моето присъствие зависи само от здравословното ми състояние, защото в момента имам здравословен проблем. Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат там и ще направя всичко възможно и аз да бъда там.

#66 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря. С това Вашето участие приключи. Министър Славов, към Вас е следващият въпрос от Стоян Таслаков относно излязла информация за организирана престъпна група, присвояваща земеделски земи край Пазарджик. Заповядайте, господин Таслаков.

#67 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми господин Министър, в американските българоезични медии се появи информация, че в община Пазарджик, край селата Априлци и Сбор са присвоени хиляди декари земеделска земя само с констативен протокол, нотариално заверен при един и същи нотариус. След моя среща с кмета на Пазарджик разбрах, че фирма, инвеститор на фотоволтаици, е работила в синхрон с администрацията на бившия кмет Тодор Попов и един нотариус от София с дейност в Пазарджик. Хиляди декари земя е била прехвърлена на фирмата инвеститор от този нотариус без знанието на собствениците на земята, със съдействието и знанието на общинарите в Пазарджик. Вследствие има заведени и спечелени дела и издадените констативни протоколи са обявени за нищожни. Част от собствениците успяват да си върнат земите чрез съда, но на тях вече има построена ФЕЦ централа. Медиите, няма да ги споменавам, Вие ги знаете много добре кои са, категоризират това като организирана престъпна група. Предвид изложеното, моля да отговорите на следния въпрос: проверена ли е дейността на конкретния нотариус? Установени ли са нарушения и съответно отнет ли му е лицензът? Какви действия предприехте като министър на правосъдието относно този казус край селата Априлци и Сбор? Кои институции са сезирани и защо не съм чул още за арести? Благодаря.

#69 · speech

Министър В Оставка Атанас Славов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Таслаков! Благодаря Ви за този въпрос. Той наистина е провокиран от публикувано журналистическо разследване в сайта „Свободна Европа“, в което се изнасят достатъчно данни, според мен, за извършване на обективна и обстойна проверка. След като се запознах с публикацията в „Свободна Европа“ и благодарение на Вашия въпрос, аз възложих проверка на Инспектората по Закона за съдебната власт, Инспекторатът, който може да проверява дейността на нотариусите, тази проверка все още не е приключила. Трябва да отбележа обаче, че дори и да приключи тази проверка, ако има констатации за нередности при осъществяването на сделките, по закон трябва министърът да сигнализира Дисциплинарната комисия към Нотариалната камара, която вече да се произнесе и първо да установи фактите на свой ред, и да санкционира съответното лице. Казусът, който поставяте на нашето внимание, е част от една поредица. Не знам дали сте запознат, но през 2019 г. имаше също журналистическо разследване, тогава публикувано на сайта на Антикорупционния фонд, за същата фирма, само че за сключени договори с Община Пазарджик, тоест става дума за продажба на земя на доста занижени цени пак във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк. Очевидно става дума за някаква системност, най-малкото за системен интерес на тази фирма в района и землището на община Пазарджик. 2019 г. по информацията, с която разполагам, тя е публична, са подадени сигнали до прокуратурата, до разследващите органи, обаче нямам информация нещо да е произлязло от тези сигнали. Така че аз самият ще събера още информация, ще оповестя резултатите от проверката, която извършва Министерството на правосъдието, и се надявам другите правоохранителни органи също да обърнат внимание на този казус. Благодаря.

#71 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Разбира се, че става въпрос за системност, разбира се, че става въпрос за едни и същи хора, които работят или са работили в синхрон със старата администрация и със стария кмет в Пазарджик. Става въпрос за един и същи нотариус и българската общественост и хората в Пазарджик очакват бърза реакция на правителството и най-вече очакват справедливост. Аз Ви призовавам да подготвите сигнал до прокуратурата, защото ми се струва, че не е достатъчно само да разчитаме на Дисциплинарната комисия към нотариусите. Смятам, че трябва да има много по-сурови мерки, защото това е системност. Аз съм сигурен, че не е само в община Пазарджик, а най-вероятно такива случаи има и в цялата страна. Както казах, българите разчитат на справедливост веднага и сега. Благодаря.

#72 · speech

Председател Росен Желязков

Желаете ли дуплика, господин Министър? Благодаря Ви за участието. Въпрос към Галин Цоков от Иван Белчев относно изучаване на произведенията на Елиас Канети в училище.

#73 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! През последните години в учебната програма по литература бяха добавени множество нови и важни автори, които са признати не само от българските, но и от чуждите критици. Прекрасно е, че хоризонтът на учениците се разширява чрез изучаването на писатели като Станислав Стратиев и Георги Господинов или на поети като Борис Христов. Но ми прави впечатление, че за пореден път своето място в учебниците не е открил Елиас Канети, носител на Нобелова награда за литература. Елиас Канети е роден в Русе през 1905 година. Той произхожда от еврейско семейство и майчиният му език е ладинският. До 6-годишна възраст живее в България, след което семейството му заминава за Манчестър. Така третият език, който научава е английският През 1913 г. семейството му се установява във Виена, където започва да говори на немски език. И така за по-малко от 10 години Елиас Канети става полиглот. Когато започва да пише своите текстове, той ги създава на немски език. Но означава ли това, че Елиас Канети не е български писател? В „Спасеният език“ той разказва своите детски спомени, описва преминаването на Халеевата комета, описва посрещането на Пасха, семейните традиции, изгражда образа на дядо си, тоест той свързва своето детство, възрастта, която съставя основата за зрелия живот, с България. Смятам, че изучаването на текстове от Елиас Канети в училище е процес, който, от една страна, би допринесъл за националното ни самосъзнание и гордост чрез факта, че България е дала основата в живота на Нобеловия лауреат, предлагайки му многообразието от етноси и култури, които са живеели съвместно, а от друга страна, бихме засвидетелствали почит към писателя, който с любов и носталгия пише в своите спомени за Русе. Моят въпрос към Вас е: дали смятате, че е възможно да бъдат включени в задължителната програма в училище текстове от Елиас Канети – носителят на Нобелова награда за литература, роден в Русе?

#75 · speech

Министър В Оставка Галин Цоков

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, първо искам да уточня, че в учебните програми списъкът със задължителните литературни текстове е ограничен, защото в него са включени основни произведения, които са свързани с определена литературна класика, и произведения, които са свързани с развитие на литературните компетентности на децата и учениците както в общообразователната подготовка, така и в профилираната подготовка в рамките на 11 и 12 клас. Важно е да кажем, че самата процедура на изработване на учебни програми е свързана с два основни момента. Първият момент е обсъждане евентуално на предложение за промяна в учебните програми, включително за задължителния списък литературни текстове, а именно работа на експерти в съответната област – учители, университетски преподаватели, литературни критици, които дават своите предложения относно структурата, задължителните литературни текстове, начина на структуриране на учебното съдържание в рамките на общообразователната или профилираната подготовка. Вторият етап е свързан с обществено обсъждане на направените предложения, в който могат да вземат участие и други представители на литературната общност, общественици. Този етап също се взема под внимание, разбира се. Към някои от авторите, които Вие споменахте, трябва само да добавим и Петя Дубарова, която именно на базата на това обществено обсъждане е добавена в този задължителен списък от литературни източници при последните промени в учебните програми. За съжаление, в рамките на последните години и последните промени, свързани с учебните програми по български език и литература, не са правени такива предложения нито в единия, нито в другия етап по отношение на произведенията на Елиас Канети. Заедно с това трябва да отбележим, че и в сега действащите учебни програми има възможност учителите извън задължителния списък литературни произведения да включат и други произведения, на други автори, включително на Елиас Канети, за развитие на литературните компетентности на своите ученици както в общообразователната, така и в профилираната подготовка. Така че и сега, при сега действащата нормативна база и учебни програми може би много учители правят това. Разбира се, при следващи обсъждания при промяна на учебните програми, включително по български език и литература, евентуално ако има такива предложения от експерти или от представители на обществеността, те ще бъдат обсъдени и произведенията на Елиас Канети могат да бъдат включени в този задължителен списък от литературни произведения. Благодаря.

#77 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Аз разбирам, че учениците са изключително натоварени със съвременната програма, която имат, и списъкът с произведения е препълнен. Те дори не могат, предполагам, да прочетат всичките произведения през ваканцията и по време на учебния процес. Но единственият в момента, досега Нобелов лауреат, който е роден в България, заслужва достойно място и поне едно малко каре за него, за историята му, за да могат българските ученици да получат тази доза гордост, която заслужаваме ние като народ, който сме дали рожденото място на Елиас Канети да бъде в Русе, в България. Разбрах каква е процедурата. Затова има и Фондация „Елиас Канети“, която със сигурност би се възползвала от тази възможност, за да предоставя и книги, които те финансират, на този Нобелов лауреат. Смятам, че българските ученици заслужават да се запознаят с неговото творчество. Благодаря Ви.

#78 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря. Преминаваме към въпрос от Веселин Вешев към министър Кирил Вътев относно опазване на сградата на бившата ветеринарна лечебница в град Шумен. Заповядайте.

#79 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, сградата на бившата ветеринарна лечебница се намира на булевард „Симеон Велики“, който е един от главните булеварди на град Шумен. Тази историческа сграда е построена в началото на 20 век. По царско време тя е била гарнизонна лечебница на царската конница. През повече от вековното си съществуване сградата постоянно е обслужвала нуждите на град Шумен от ветеринарна лечебница. В по-близки времена в нея е имало дори организирана ветеринарномедицинска музейна експозиция. Тъй като не се ползва от години, тази уникална сграда е оставена на произвола на стихиите и се руши. Част от източния скат на покрива е разрушена, което най-вероятно е довело до щети и вътре в самата сграда. На лицевата част на западното крило на сградата също има разрушена част от покрива. Една от допълнителните сгради, която се намира зад основната голяма сграда, е претърпяла пожар и е изгоряла голяма част от покрива ѝ. Част от оградата на западната страна на имота липсва и единствено буйната растителност, която е обрасла, възпрепятства свободния достъп до двора и сградите. В тази връзка въпросът ми към Вас е следният: какво ще предприемете като собственик на ветеринарната лечебница за възстановяването и съхранението ѝ и какви са плановете на повереното Ви министерство за бъдещето на имота? Благодаря.

#81 · speech

Министър В Оставка Кирил Вътев

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Честит празник на дамите! Уважаеми господин Вешев, с докладна записка от 17 април 2018 г. директорът на Областна дирекция по безопасност на храните – Шумен, уведомява Българската агенция по безопасност на храните, че не се извършва дейност в имот, състоящ се от лечебница, битова сграда, физиотерапия и стационар, находящ се в град Шумен, от служителите на дирекцията поради недостатъчни финансови средства за поддръжка и ремонт на сградите. В докладната записка е посочено също така и заявеният интерес от страна на Община Шумен съгласно писмо от 24 октомври 2017 г. за придобиване на имота по реда на Закона за държавната собственост, като поема ангажимент да съхрани сградата в сегашния ѝ вид. Със заповед от 2 май 2019 г. на министъра на земеделието, храните и горите, изменена със заповед от 22 януари 2020 г., имотът е отнет по реда на чл. 17, ал. 3 от Закона за държавната собственост по предложение на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните от 25 юни 2018 г. По същество имотът, ведно с изградените в него сгради, не служи за осъществяване на присъщи за Министерството на земеделието и храните, Българската агенция по безопасност на храните, респективно Областната дирекция по безопасност на храните – Шумен, функции, като същевременно генерира разходи – данък недвижими имоти, такса битов отпадък и така нататък. Липсва перспектива за използването му по предназначение. Същият е загубил качеството си на имот – публична държавна собственост. С писмо от 15 юни 2022 г. до Министерството на регионалното развитие и благоустройството Министерството на земеделието и храните е предложило да се проведе процедура по промяна на статута на имота, ведно с изградените в него сгради, от публична държавна собственост, като правото на управление бъде отнето от Министерството на земеделието и храните и бъде предоставено на областния управител на област Шумен. С писмо от 9 ноември 2022 г. от кмета на община Шумен до областния управител на област Шумен се потвърждава заявеният интерес за визирания имот, като иска да се предостави безвъзмездно в собственост на община Шумен, само при условие че Общината ще има възможност да реализира обекти, необходими за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение с участието на частни инвеститори. С писмо от месец декември 2022 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството посочва, че наличната информация, предоставена от кмета на община Шумен, е неизчерпателна. Изтъкнато е, че е необходимо материалите към преписката да бъдат допълнени с подробна информация за естеството на обектите и дейностите, които ще бъдат реализирани в имота държавна собственост. Поискано е уточнение с каква цел – икономическа или неикономическа, ще бъде използван имотът; кой ще оперира с него – Общината, търговско дружество на Общината или външен партньор; и по какъв начин – стопански или нестопански, ще става това? Допълнително е посочено, че е необходимо да бъде предоставен мотивиран доклад от областния управител за промяна на статута на имота съгласно разпоредбата на чл. 5, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост. Към момента в Министерството на земеделието и храните липсват данни за предоставена информация от страна на Община Шумен и Областна администрация – Шумен, пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Благодаря.

#83 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Всичките преписки, за които говорихте, се случват по време на предишното управление на община Шумен. В момента община Шумен има нов кмет в лицето на господин Христо Христов, тъй като и предишният кмет се казваше Христов, но двамата нямат нищо общо. В лицето на професор Христо Христов община Шумен има един човек, който е добър стопанин. Той и неговият екип биха се погрижили за тази сграда. Надявам се всички тези неща да свършат с добър край и тази сграда да бъде полезна за гражданите на град Шумен и за гостите на града, за да не се загуби, тъй като тя е над 100-годишна и е на едно от комуникативните места в града и би могла да носи добавена стойност за населението и за целия град. Благодаря Ви.

#85 · speech

Министър В Оставка Кирил Вътев

Благодаря Ви. Надяваме се новото ръководство на община Шумен да прояви необходимата активност, да предостави липсващите документи. От наша страна ще получи само съдействие. Благодаря.

#86 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви за участието Преминаваме към въпрос от Ангел Георгиев към заместник министър-председателя и министър на външните работи Мария Габриел относно Генералното консулство на Република България в град Битоля. Заповядайте, господин Георгиев.

#87 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Министър, има данни за това, че служителят на Генерално консулство - Битоля по сигнала, който съм получил, се казва Весна Котевска, която е била на позиция хигиенист в Генералното консулство на България в град Битоля. Докато е била на тази позиция, е работила съответно като хигиенист, системно е провеждала интервюта за българско гражданство. Сигнализираха ме, че е извършвала тези неправомерни действия в периода от 2021 – 2023 г. включително, като обаче и на 9 февруари имах друг сигнал, че още провежда интервюта за придобиване на българско гражданство. В тази връзка е въпросът ми, който се явява един вид продължение на предишния въпрос, който беше относно работата на Генерално консулство - Битоля, и това, че там има няколко хиляди преписки за българско гражданство, които не са проведени по надлежния ред, по което Вие сте разпоредили проверка. Много би било интересно и ползотворно да чуем какъв е резултатът от тази проверка. Става въпрос за интервюта, които служителят е питал апликантите единствено как се казват. Съответно после имаме няколко хиляди отказа по тези интервюта и гражданите ще трябва наново да извървят цялата процедура, тоест да имат още едно дълго забавяне, докато евентуално получат българско гражданство. За конкретния случай въпросът ми е: по чие разпореждане в Генерално консулство - Битоля, въпросният служител е провеждал интервюта извън неговите компетенции и защо? Както и какви са действията, предприети от страна на Министерството на външните работи за това системно нарушение, както и за установяване на ръководителя в Генералното консулство в Битоля, който е разпоредил или допуснал това грубо нарушение? Кой ще понесе отговорност за некомпетентно свършената работа по интервютата за гражданство, които въпросната служителка Весна Котевска е провела, разбира се, ако името, за което са ми сигнализирали, е вярно и ако се установи, че действително тя е провеждала интервюта извън своята компетенция? Смятам, че всички тези въпроси са изключително важни, показват много нередности в цялостната система за провеждане на интервюта за българско гражданство и най-малкото, което следва, е да има отговори, съответно да има и последствия. Благодаря.

#89 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Георгиев, уважаеми дами и господа народни представители! Искам наистина да припомня, че на 21 януари 2024 г. по електронната поща в Министерството на външните работи постъпи сигнал с твърдение за допуснати от Генералното консулство - Битоля, нарушения по процедурата за предоставяне на българско гражданство. Още на 22 и 23 януари 2024 г. с писма бе изискана информация и документи от компетентните структурни звена в Министерството на външните работи, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Генерално консулство - Битоля, както и от дирекция „Българско гражданство“ в Министерството на правосъдието. С моя заповед от 2 февруари 2024 г. и въз основа на докладна записка от ръководителя на Инспектората бе разпоредено провеждането на извънпланова проверка в мисията от комисия от Инспектората. В периода от 6 до 9 февруари комисията бе командирована в Генералното консулство - Битоля, за да се запознае на място с дейността на представителството, да събере информация за евентуални нарушения във връзка с процедурата по придобиване на българско гражданство и изготви анализ на дейността на Генералното консулство - Битоля, и предложение за отстраняване на констатираните слабости. След приключване на проверката на 29 февруари бе изготвен доклад с оценка и анализ на всички събрани документи и информация. Още на 1 март съм одобрила доклада, с всички констатации и препоръки и по мое разпореждане докладът бе изпратен и на Инспектората на Министерството на правосъдието по чл. 46 от Закона за администрацията за допълнително разглеждане. Една от констатациите на проверката е, че от Министерството на правосъдието има 2719 върнати за доокомплектуване преписки в Генерално консулство - Битоля. С оглед доклада на Инспектората съм разпоредила сезирането на Дисциплинарния съвет на Министерството на външните работи. Очаквам те възможно най-бързо да се съберат и да бъдат изпълнени всички препоръки. Искам да Ви уверя, господин Георгиев, че докладът също ще бъде изпратен на Народното събрание, както вече се бях ангажирала. В него има плашещи констатации – плашещи по отношение на размера на неспазване на правила, които са базисни за каквото и да било консулство. По отношение на осъществяваната от служителката Весна Котевска дейност следва да се има предвид, че през периода 2021 – 2023 г. тя е била назначена като местно лице в Генералното консулство въз основа на едногодишен договор за външна услуга. Съгласно този договор и вътрешните правила за реда и организацията на работата на Генералното консулство - Битоля, госпожа Весна Котевска е изпълнявала дейности като технически сътрудник, подпомагащ консулското длъжностно лице по проверка на окомплектоваността на документите, които гражданите подават в консулската служба, както и други дейности, включително по почистване и дезинфекция на приемните и служебните помещения. В рамките на извършената проверка не е констатирано служителката да е провеждала интервюта. Проверяващата комисия не установи наличие на заповед на ръководителя на Генералното консулство - Битоля, или друг документ, с който да са вменени такива правомощия на служителя. Допълнително по информация на завеждащия консулската служба и дългосрочно командированият технически служител, работещи в Генералното консулство от 2021 г., госпожа Котевска не е извършвала интервюта за българско гражданство. След указания на постоянния секретар въз основа на становище на компетентна дирекция на Министерството на външните работи, от 4 октомври 2023 г. ръководителят на Генералното консулство - Битоля, прекратява дейността на госпожа Весна Котевска по проверка на документите като технически сътрудник. Указанията за отпадане на отговорностите по изпращане на документите не са спазени. По информация на Инспектората към настоящия момент служителката вече няма достъп до архивите и дейността на консулската служба на представителството изобщо. На 20 февруари тази година е проведена среща на представители на Инспекторат и дирекция „Консулски отношения“ във Външно министерство с директора на дирекция „Българско гражданство“ в Министерството на правосъдието, в рамките на която са обсъдени основни проблеми, свързани с молбите за българско гражданство. Следва да се има предвид, че в утвърдения въпросник за провеждане на интервю никъде не е указана необходимостта за попълване на имена и длъжност на лицето, което е провело интервюто, а само изискване за полагане на подпис. Служителите на Външно министерство са предложили изрично във въпросника да бъде посочено името и длъжността на лицето, което е провело интервюто, с оглед абсолютна прозрачност и яснота. В тази връзка директорът на дирекция „Българско гражданство“ е поел ангажимент да предложи изменение във въпросника. Това е информацията, с която разполагаме до момента. Разбира се, че с цел прилагане на всички мерки и най-после функциониране на Генералното консулство - Битоля, като такова, каквото се очаква от него, ще продължим да следим и тази тема.

#91 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за изчерпателния отговор, госпожо Габриел. Това, което казвате, определено е притеснително. Виждаме, че става въпрос за системно извършвани нарушения. Виждаме, че по никакъв начин извършителите на тези нарушения не са се притеснявали, че може да има някакви последици за тях, че нещо може да се случи. Всичко това е вършено абсолютно открито, щом получаваме редица сигнали за извършването на тези нарушения. В този ред на мисли по-слабо засегнахте или почти не засегнахте единия въпрос, който поставих към Вас: каква ще бъде отговорността и съответно тук говорим и за персонална отговорност, когато има нарушение? Не може и не е редно да се говори само за колективна отговорност, която доста често сме били свидетели, че преминава в колективна безотговорност, съответно и това, което е станало. Изключително притеснително е всичко това. Наистина би било повече от хубаво във въпросника да пише кой точно служител е провел интервюто, за да може после много по-лесно да се установи, ако има нарушения, кой е направил тези нарушения и съответно, ако има добре свършена работа, да се установи кой е свършил добре свършената работа, защото иначе в момента просто трябва да гадаете кой, кога, дали си е свършил работата и кой, кога не си е свършил работата. Като цяло виждаме, че положението е, меко казано, незадоволително. Така и за момента не чухме отговор на друг въпрос, който е: какво ще стане с всички тези хора, на които ще им се наложи месеци, години още да чакат, след като кандидатстват повторно? Ще има ли някаква бърза писта за тях? Ще им бъде ли помогнато по някакъв начин, или просто ще трябва по надлежния ред отново да кандидатстват, отново с всичкото грандиозно забавяне и да получат българско гражданство евентуално напред във времето, или просто да се деморализират, да не кандидатстват отново и да не получат българско гражданство? Благодаря.

#93 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Мария Габриел

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Георгиев, уважаеми народни представители! Аз ще отговоря на въпроса, свързан с персоналната отговорност. Както казах, очаквам Дисциплинарният съвет на Министерството на външните работи максимално бързо да проведе заседание, да разгледа доклада и да се произнесе. Спазвам процедурите. В тях много ясно има идентифицирани имена на служители, които въз основа на констатациите трябва и могат да носят отговорност. Това, което за мен наистина е важно, е да се изпрати ясен сигнал, че подобен тип нарушения не са допустими и не се толерират в Министерството на външните работи. По отношение на това какво ще се случи с тези, които са закъснели – запазвам си правото да продължим да говорим с Министерството на правосъдието. Знаете, че не Министерството на външните работи е изцяло и единствено отговорно за процедурата, за да можем да имаме пълна картина за броя, кой на какъв етап е и разбира се, че трябва да помислим за това, че отговорността не се носи от тези, които са си подали добросъвестно документите и чакат процедурата да се случи, а от тези, които са злоупотребявали със системата. Благодаря.

#94 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви за участието, госпожо Габриел. Колеги, с това приключи парламентарният контрол, както и седмичната програма. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 11,12 ч.) Председател: Росен Желязков Секретари: Васил Стефанов Искра Михайлова