2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: dimitar-stoykov-nikolov
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добро утро, уважаеми колеги! Моля, режим на регистрация. Има кворум – регистрирани са 161. Откривам заседанието. (Звъни.) Ще Ви запозная с Програмата за работата на Народното събрание за 10 – 12 май 2023 г.: „1. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – сряда, 10 май 2023 г. от 9,00 до 13,30 ч. 2. Изслушване на служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов на основание чл. 111 от Правилника относно съдържанието на включените в 11-ия пакет санкции спрямо Русия, предложени от председателя на Европейската комисия и подробен анализ по сектори на всички наложени санкции до този момент с въздействието им върху българската икономика. Вносители са Цончо Ганев и Йордан Тодоров на 9 май 2023 г. – точка първа за четвъртък, 11 май 2023 г. 3. Проект на решение за създаване на Временна комисия по искането на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за продължаване на наказателното производство срещу Радостин Петев Василев – народен представител в Четиридесет и деветото народно събрание. Вносител е Росен Желязков, председател на Народното събрание – точка втора за четвъртък, 11 май 2023 г. 4. Изслушване на служебния министър на финансите Росица Велкова-Желева на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно изпълнението на бюджетните приходи и разходи и състоянието на фискалния резерв към момента. Вносители са Корнелия Нинова, Румен Гечев и Георги Свиленски – точка първа за петък, 12 май 2023 г. 5. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, режим на гласуване по така предложения дневен ред. Гласували 188 народни представители: за 186, против няма, въздържали се 2. Програмата за работа на Народното събрание за 10 – 12 май 2023 г. е приета. Ще Ви прочета едно съобщение. Министърът на отбраната на Република България в изпълнение на чл. 18 от Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили уведомява Народното събрание, че със своя заповед е разрешил преминаването през въздушното пространство на Република България с невоенен характер на самолети с екипаж от състава на Военновъздушните сили на Република Азербайджан. Издадената заповед е в рамките на компетентността на министъра, касаеща преценка на военните параметри на преминаването, с оглед отбраната на страната. По въпросите относно експортния контрол и съответствието с международните санкционни режими, задължителни за Република България, разрешението за прелитане на въздушното пространство на страната следва да се предостави на заинтересованата държава след положително становище на компетентните в тази област държавни органи – Министерство на икономиката и индустрията и Министерство на външните работи. Уведомлението е постъпило на 4 май 2023 г., с вх. № 49-303-09-13, и е предоставено на Комисията по отбрана. Преди да пристъпим към парламентарния контрол, за което моля да уведомите членовете на Министерския съвет да заемат местата си, господин Борисов, заповядайте.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Считам, че най-правилното място, където да споделим нашите идеи и намерения, е парламентарната трибуна. В нашия мандат кандидат за премиер ще бъде сегашният български еврокомисар Мария Габриел. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Искам само да кажа към нейната биография, че това, което е дадено на България и на българския – повтарям – еврокомисар, са иновациите, научните изследвания, културата, Вежди, и младежта, теми, по които мисля, че в програмите си всички ние имаме доста написано. Ще изпълняваме конституционните срокове. Тъй като като действащ еврокомисар, който трябваше да присъства и на срещата на Г-7, има юридически процедури, по които тя трябва да мине, затова нашата парламентарна група в контактните си групи ще се свърже с Вас, за да може тя да провежда срещите и да поема своите отговорности като кандидат за премиер. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Заповядайте за декларация.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
На 6 май властите в Република Северна Македония отказаха да допуснат на своя територия петима български граждани, сред които българският депутат в Европейския парламент и говорител на групата на Европейската народна партия по въпросите за разширяването Андрей Ковачев. Те са пътували за участие в заупокойна панихида на българското военно гробище на загинали войници през Балканските войни край Ново село. Следва да отбележим, че не е било прилагано каквото и да е насилие върху въпросните лица. На 4 февруари тази година Ангел Георгиев – ръководител на българската делегация към Парламентарната асамблея на процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, с още двама български граждани, сред които и журналист, бяха безпричинно бити, силно и многократно удряни от македонските гранични полицаи, което е документирано на видеозапис. Същите бяха държани часове наред с белезници, като им бяха отказани всякакви телефонни разговори, включително с посланика ни в Скопие, с Министерството на външните работи, с адвокат, с лекар, с член на семейството. Телефонът на Ангел Георгиев беше откраднат от македонските гранични полицаи, така и не бе върнат. На тримата бяха наложени глоби, които са платени на ръка в евро без издаване на никакви документи за това. Наложена им е и тригодишна забрана за влизане в Република Северна Македония. В случая с българския народен представител Ангел Георгиев липсваше реакция от страна на българската държава, включително и от Министерството на външните работи. Посланикът на Република Северна Македония не беше привикан за разговор, Урсула фон дер Лайен и Оливер Вархеи не откликнаха на нашите покани за среща, не се заинтересуваха от случая и ни посъветваха да се свържем с българските национални власти. В значително по-безобидния без физическо насилие случай с Андрей Ковачев наблюдаваме съществено по-различни реакции. От българска страна Министерството на външните работи излезе с позиция, с която изразява силно разочарование от действията на властите в Република Северна Македония, също така бе повикан за среща посланикът на Република Северна Македония у нас Агнеза Поповска. Реакцията на европейските институции също е различна – еврокомисарят по въпросите на съседството и разширяването на Европейския съюз Оливер Вархеи осъди отказа на властите в Северна Македония да допуснат на своя територия българския евродепутат Андрей Ковачев. Председателят на Европейската народна партия Манфред Вебер също зае позиция и нарече случилото се безпрецедентно и неприемливо, явно прилагайки избирателен подход към двата случая – с Ангел Георгиев и Андрей Ковачев. Констатира се двоен стандарт и липса на принципност в позициите на Европейската комисия и на българските институции. Непостоянната позиция при сходни проблемни случаи от страна на европейските институции и лидери на практика саботира отстояването на така наречените европейски ценности и права на гражданите в страните от Европейския съюз, както и в страните кандидат-членки. Отдавна не е новина, че правата на хората, които открито се самоопределят като българи в Република Северна Македония, не са защитени. Посочваме за пример неотдавнашния случай със зверския побой над Християн Пендиков и не само това. Андрей Ковачев беше сред най-големите застъпници за вдигане на ветото, което дотук показва, че не носи никакъв положителен резултат, а напротив – задълбочава проблемите. Според привържениците му се очакваше то да реши автоматично всички проблеми по оста София – Скопие и също така да откъсне съседната държава от руското влияние по думите на самия Андрей Ковачев. Всички – припомням – гласуваха за вдигане на ветото, освен партия ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“. За финал ще припомня позицията на ВЪЗРАЖДАНЕ по македонския въпрос, която бих описал с един известен цитат на Гоце Делчев, чиято годишнина отбелязахме наскоро. В своите спомени за Гоце неговият ратник Коце Ципушев описва следния разговор: „Изпъкна в мисълта ми, между многото други спомени, и един разговор, в който Гоце ни обясни същността на нашата борба. Веднъж, няколко души другари го запитахме: „А бе, Гоце, защо ние се борим за автономията на Македония и Одринско, когато по-добре ще бъде да се борим за освобождаването им и обединяването им с Майката отечество“? Тогава Гоце ни отговори: „Другари, не виждате ли, че сега не сме роби на разпадащата се вече турска държава, а сме роби на европейските Велики сили, пред които Турция подписа своята пълна капитулация в Берлин. Затова трябва да се борим за автономията на Македония и Одринско, за да ги запазим в тяхната цялост като един етап за бъдещото им присъединяване към общото българско отечество.“ – Това бе ясната и точна преценка на Гоце за борбата на ВМРО. По-късно големият вожд на ВМРО Тодор Александров разбираше нашата борба по същия начин – че автономията на Македония е само етап за присъединяването към майката-отечество. Днес, 120 години след смъртта на Гоце Делчев, Македония все още не е свободна. Ние все още сме роби на европейските Велики сили, но и борбата за обединението на България продължава и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще я водим до победа.
#5 · speech
Благодаря, господин Стоянов. Преминаваме към парламентарния контрол: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Първи ще отговаря министър-председателят на Република България на въпрос на народния представител Петър Петров относно отправено предложение от парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ до Министерския съвет, с входящ № 01-200 от 25 ноември 2022 г., за съдбата на сградата на Царското казино в град Вършец. Заповядайте.
#6 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Служебен министър-председател, благодаря Ви, че сте тук. Това, което виждате на снимката, е сградата на едновремешното Царско казино в град Вършец. (Показва снимка на екран.) То е било първото в България, построено в началото на 20-и век. След като получих устен отговор в Четиридесет и осмото народно събрание от министъра на здравеопазването, че дружеството собственик „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ не желае да го стопанисва повече, а как го е стопанисвала в последните 20 години, можете сами да се уверите, е предвидено то да бъде продадено на частни лица. Парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ, уважаеми господин Премиер, внесе в края на месец октомври едно писмено предложение до Министерския съвет – това, което е останало от сградата на Царското казино, да бъде прехвърлено с решение на Министерския съвет безвъзмездно на Община Вършец, която съответно да го реконструира, реновира и съхрани. В предложението Ви описахме идентичен пример, който се е случил през 2010 г., когато тогавашният Министерски съвет, с Решение № 556 от 20 юли, прехвърля собствеността на Царската баня в Банкя, която е била собственост на същото дружество, на Столична община и след серия от ремонти и възстановяване в края на миналата година – септември месец, Царската баня в Банкя отвори врати и според мен даже е станала много хубава. Съветвам Ви да я посетите. Тъй като ние от парламентарна група ВЪЗРАЖДАНЕ до този момент не получихме от Вас нито отговор, нито някаква позиция, нито информация какво се случва с тази сграда, а считаме, че българското културно наследство следва да бъде опазвано и съхранявано, затова и отправих настоящия въпрос към Вас, уважаеми господин Служебен министър-председател, да ми отговорите: какво ще се случи и ще оставим ли българското културно наследство да последва съдбата на много други сгради в подобно състояние? Трябва ли да търсим някой клошар, да внесем, да го запали, за да може поредният частник да изгради жилищен комплекс или хотел в най-апетитната част – имот публична държавна собственост, какъвто е паркът на Вършец? Ако смятате, че не могат да бъдат изградени нови и лъскави жилищни комплекси в публична държавна собственост, то разходете се в Морската градина във Варна. Благодаря Ви.
#7 · speech
Заповядайте, господин Премиер.
#8 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, в началото на отговора си бих искал да уточня, че отдавам адресирането на въпрос, който изцяло е от компетентността на министъра на здравеопазването, към мен единствено на факта, че предложението относно съдбата на сградата на Царското казино в град Вършец е свързано с потенциален краен акт на Министерския съвет. Не мисля, че това е уместен критерий за това към кого да се насочват въпросите от парламентарния контрол, защото, ако той бъде възприет, огромна част от въпросите на народните представители ще бъдат адресирани предимно до министър-председателя. Въпреки това ще Ви запозная с информация по въпросите и предложенията Ви, която ми е предоставена от министъра на здравеопазването. На първо място, не, Министерският съвет не е предприемал решения за продажба на имота от така наречения забранителен списък. Към този момент имотът е собственост на „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД – град София. На второ място, няма как да бъде сменен статутът на имота, тъй като с апортирането му в капитала на дружеството той е станал частна собственост и вече не е държавна собственост. Трето. Относно предложението за прехвърляне собствеността на Царското казино на Община Вършец, по информация от Министерството на здравеопазването, ръководството на дружеството до момента многократно е провеждало разговори за бъдещето на сградата и закупуването ѝ от Общината. Следва да се има предвид, че по реда на чл. 30, ал. 1, т. 4 от Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, Общината може да придобие собствеността чрез пряко договаряне, но до момента не е заявила официално интерес в тази посока. За да се постигне запазване на казиното като недвижима културна ценност, евентуалната продажба с пряко договаряне е необходимо да бъде придружена със сериозни инвестиционни намерения от страна на Община Вършец. Що се отнася до предприетите действия за опазване на сградата, ръководството на „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД е потърсило съдействието от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство. Многократно са търсени възможности за подпомагане по програми, финансово осигурени от държавния, общинския бюджет или от други източници за извършване на аварийни, укрепителни и реставрационни работи. Разрушаването на културното недвижимо наследство на България е проблем, който е в резултат от дълги години липса на целенасочена политика. Отнася се до стотици паметници на културата и изисква дългосрочни политически решения и значителни бюджетни капиталови разходи. Накрая потвърждавам както ангажимента на служебното правителство да не допусне злоупотреба с културния паметник, така и предпочитанието ни той да бъде предоставен на местната власт във Вършец. Благодаря Ви.
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Премиер. Реплика? Заповядайте, господин Петров.
#10 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър-председател, няма как да бъда доволен от отговора Ви, тъй като не мога да се съглася с втората част на изнесения от Вас отговор, а именно че, тъй като е апортирана вече в търговското дружество, не може да бъде смесен статутът ѝ. На първо място, аз не Ви питам дали може да бъде сменен статутът ѝ, а дали може да бъде прехвърлена собствеността, което става с решение на Министерския съвет, както Вие сам посочихте. Дори бях принуден да Ви дам пример с Решение № 556 от 29 юли 2010 г. на Министерския съвет, с което идентична сграда, апортирана в същото търговско дружество с решение на Министерския съвет от тогавашния министър-председател – към 2010 г., е прехвърлена безвъзмездно на друга община – в случая на Столична община. Нашето предложение е изисквало да направите идентична процедура, а не да говорим за пряко договаряне, за инвеститори и така нататък. Защо може Царската баня да бъде ремонтирана от Столична община, след като е прехвърлена безвъзмездно, а Царското казино не може да бъде прехвърлено безвъзмездно на Община Вършец и да бъде ремонтирано?! И докога ще се оправдаваме с частни търговски дружества, които са 100% собственост на Министерството на здравеопазването в случая, за да не се запази българското културно-историческо наследство? Колко пъти трябва да задаваме въпрос, тази сграда да бъде съборена окончателно, след като институциите мълчат? Ако през 2010 г. сме имали, да кажем, премиер от Банкя, който е помогнал сградата на Царската баня да бъде запазена, това означава ли евентуално, че сега трябва да имаме премиер от Вършец, който да направи така, че Царското казино да бъде запазено? Отговорете ми и ще се погрижим за това, но нека нещо да бъде направено дотогава. Благодаря Ви.
#11 · speech
Заповядайте за дуплика.
#12 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, да, абсолютно прав сте в това, което казвате, че недвижимото културно-историческо наследство на България трябва да бъде опазено и то трябва да бъде опазено по начин, по който идните поколения да се гордеят с това, което са направили предишните. За да се случи прехвърлянето на собствеността на Царското казино на Общината във Вършец, трябва да има двупосочен интерес. Засега такъв интерес от Община Вършец към Министерския съвет не е заявен. Министерският съвет не е предприел никакви действия по промяна и по продажба на собствеността на Царското казино на частни лица. В момента, в който Община Вършец прояви интерес към Царското казино, уверявам Ви, че Министерският съвет ще разгледа предложението и ще вземе адекватното решение, което да гарантира, че този културно-исторически паметник ще бъде запазен, ще бъде предоставен на Община Вършец и съответно Общината ще поеме грижата като добър стопанин за неговото реставриране, за неговото привеждане във вид, който да бъде гордост за града, да служи за историята на този град и да може всеки, който посещава град Вършец, да се любува на това прекрасно творение на архитектурата. Благодаря Ви.
#13 · speech
Благодаря Ви. Въпрос от народния представител Георги Гьоков относно предприети от служебното правителство масови действия за промени на устройствените правилници на редица администрации.
#14 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Министър-председател, едва ли на Вас е необходимо да обяснявам, но за незапознатите, които се интересуват от темата и следят парламентарния контрол, да обърна внимание, че устройствените правилници са устройствен акт или правилник за дейността на орган, в който се определят неговата вътрешна структура и организация или вътрешната структура и организацията на съвет или на звено на органа. С устройствените правилници се определят функциите, структурата, числеността на персонала и организацията на работа на съответния орган или администрация. В голяма степен от тях зависи ефективното функциониране на съответното ведомство. Приемат се с акт на Министерския съвет. След първоначалното им приемане те, разбира се, подлежат на промяна, ако е необходимо. Обикновено при провеждане на реформи в съответните политики, които изискват промени в съответните структури, с устройствения правилник управляващите дават визия на своите политики и на начина, по който администрацията ще ги прилага. При условие че предстои избор на редовно правителство на Република България, буди недоумение фактът, че служебното правителство ударно променя устройствените правилници на редица администрации – видях повече от двайсетина, но със сигурност са повече. Сигурно в отговора си ще споменете точно на колко органа сменяте устройствените правилници и може би какви са истинските Ви мотиви за това? В тази връзка си позволявам да окачествя тези действия на служебното правителство като странни, защото служебните правителства са с ограничен мандат – назначават се от президента с една-единствена цел – да организират предсрочни избори, и нямат право да залагат дългосрочни политики. Казвали сте го и Вие това неведнъж. Задавам следните въпроси: на колко ведомства сте предприели промени в устройствените правилници? Какви са целите на тези масови промени от служебното правителство с ограничен мандат, при условие че зад него не стои мнозинство, което се е явявало на избори с програма, с която е спечелило доверието на хората? Тоест не сте представили управленска програма, която да изисква масови промени в администрацията. Считате ли, че тези действия на служебното правителство са действия в правилна посока и до какво подобрение в работата на държавните институции и на държавната администрация ще доведат тези промени? Благодаря Ви.
#15 · speech
Благодаря. Заповядайте за отговор, господин Премиер.
#16 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, във въпроса Ви се съдържа твърдението, че предстои избор на редовно правителство. Дай боже! Също така и едно невярно твърдение, че служебното правителство е ограничено единствено и само в своя мандат да организира и да проведе извънредните парламентарни избори. Това не е вярно. Съгласно Конституцията на Република България всяко служебно или редовно правителство има пълния набор от дейности, които са съгласно Конституцията на Република България. В отговора на конкретните въпроси към мен Ви представям следната информация: действащото служебно правителство е приело постановление за изменение в устройствените правилници на 12 администрации. Те могат да се класифицират в няколко групи. Първата от които е изменения, които осигуряват съответствия с нормативните актове от по-висш ранг. В тази категория влизат промените в устройствените правилници на Агенцията за обществени поръчки, на Агенцията по вписвания, на Изпълнителната агенция за българите в чужбина и на Българския институт по метрология. Структурните промени в устройствения правилник на Агенцията по обществените поръчки са свързани с определяне на длъжности, предвидени в специалното законодателство. Това са служител по мрежовата и информационна сигурност и финансов контрольор. Измененията в устройствения правилник на Агенцията по вписванията бяха мотивирани основно от необходимостта да се изпълнят изискванията на Закона за особените залози и препоръките от Държавна агенция „Електронно управление“ – към настоящия момент Министерство на електронното управление. Осигурява съответствие на дейността на Агенцията по вписванията със структурата и организацията на работа на Централния регистър за особените залози и се създаде ефективна организация по отношение на всички дейности, произтичащи от Закона за особените залози. Числеността на Агенцията по вписвания беше увеличена от 594 на 622 щатни бройки в резултат от правоприемството на Централния регистър за особените залози. Промените в устройствения правилник на Изпълнителната агенция за българите в чужбина бяха предприети с цел обезпечаване дейността на консултативния съвет при Изпълнителната агенция, в изпълнение на измененията в Закона за българското гражданство от 2021 г. Тук отварям скоба, за да кажа, че всички тези промени, които са направени в устройствените правилници на администрациите, са свързани с промени, които са направени в законите и редовното правителство през 2022 г. не си е направило труда да направи справка кои закони са променени? Кои са тези промени, които изискват след себе си да бъдат направени промени в устройствените правилници на съответните министерства, агенции и така нататък. С измененията в устройствения правилник на Българския институт по метрология беше осигурено изпълнението на последните промени в Изборния кодекс, Закона за хазарта и няколко подзаконови акта, с които бяха вменени нови правомощия на председателя на Българския институт по метрология. Следваща група изменения са тези, с които се осигурява изпълнението на реформи от Националния план за възстановяване и устойчивост. По-конкретно визирам определянето на дирекции от специализираната администрация на Министерския съвет за секретариат на Съвета по икономически анализи – една от реформите в Националния план за възстановяване и устойчивост. Става дума за дирекция „Стратегическо планиране“ – тя е определена като такава дирекция от специализираната администрация на Министерския съвет. Възлагането на държавния авиационен оператор на задължения във връзка с осигуряването на въздушния транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ в изпълнение на така наречената HEMS реформа по Националния план за възстановяване и устойчивост. Третата група изменения са насочени към подобряването на координацията на политиката по дигитална трансформация, с които бяха допълнени функциите на министъра на електронното управление като председател на Съвета по цифровото десетилетие към Министерския съвет. С промените беше определена дирекция в министерството, която да функционира като секретариат на Съвета по цифровото десетилетие. Накрая, изменение, чиято единствена мотивировка е подобряването на дейността на съответната институция, по-конкретно в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, е извършено преструктуриране с цел фокусиране върху ключови функции на Агенцията и с цел отпадане на функции, които вече нямат нормативно основание. В служба „Военна информация“ броят на заместник-директорите беше намален от четирима на трима по предложение на директора на службата. В отделна категория бих поставил измененията в устройствения правилник на Министерството на труда и социалната политика, които са извършени както във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, така и за изпълнение на решение № 378 на Министерския съвет от 2022 г,. за приемане на програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. С извършените промени се дефинираха съответните ангажименти на Главна дирекция „Европейски фондове, международни проекти и програми“, произтичащи от изпълнението на програмата. Също така във връзка с осъществяването на подготвителните дейности за присъединяване на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се наложи извършване на промени във функциите на дирекция „Европейски въпроси и международно сътрудничество“. Казано накратко, посочените от Вас ударни и масови промени в устройствените правилници на редица администрации се отнасят за 10 администрации и отразяват изискванията на действащото законодателство, както и ангажиментите на държавата ни по изпълнението на реформите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост и членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Говорим за промените в устройствените правилници за работата на 10 администрации. В тази връзка ще припомня, че Министерският съвет отдавна внесе в Народното събрание 12-те законопроекта, които са пряко свързани с реализацията на Плана. Ще си позволя да изразя очакването, че съвсем скоро тук, в пленарната зала, наравно с изслушванията на министри, които отговарят за предоговарянето на Плана, ще бъдем свидетели и на същинската работа по законите за реформи. Дай боже.
#17 · speech
Заповядайте за реплика.
#18 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Министър-председател, с отговора си на поставения от мен въпрос още повече затвърдихте у мен усещането, че тихомълком без мотиви и аргументация служебното правителство променя устройствените правилници на редица органи – администрации и агенции, и така нататък, което остава съмнение за целенасочено и преднамерено създаване на предпоставки за нецелесъобразни, ако не и за незаконосъобразни действия при осъществяването на ръководството им, а оттам и на дейността им. Засилва се усещането, че служебното правителство иска чрез промени на структурите, с промени в устройствените правилници да отстрани неудобните служители, които са назначавани от редовни правителства, в повечето случаи след конкурси. Тези хора явно пречат, защото се противопоставят на сбъркани политики, без визия за бъдеще и на корупционни практики, за които научаваме от сигнали на гражданите и от медиите. Не искам да стигам толкова далеч, но няма как да не изкажа съмнение, че така се създават бъдещи спънки за разследване и прикриване на тези корупционни практики. Спокойно можем да стигнем до извода, че тези действия преследват една цел – отстраняването на неудобни служители, и бързо устройване на верни на служебното правителство кадри. Несериозно например, като мотив за промяна в един от устройствените правилници – този на Агенцията по заетостта, да, е, че за периода от 2016 – 2023 г. основният закон, с който Агенцията е създадена и функционира – Законът за насърчаване на заетостта, е бил изменян и допълван 12 пъти и това, видите ли, налагало промяна в устройствения правилник, тоест в структурата ѝ. От 2016 г. до момента са се сменили седем правителства, от които три редовни. Как пък на никое друго правителство, особено на редовните, не му хрумна, че има нужда от промени, а точно на Вашето, което е служебно и не му е работа да провежда каквито и да било реформи, стана наложително да прави тези промени. В същото време има промени, приети от редовните правителства, за които не са предприети никакви действия. Например за увеличаване на числеността на Инспекцията по труда. Мога да Ви давам десетки примери, които доказват нелогичността на мотивите за тези промени в устройствените правилници на десетки администрации, но в рамките на един парламентарен въпрос времето е твърде кратко, затова два уточняващи въпроса. Според Закона за държавния служител всички проекти за нормативни актове, свързани със служебните правоотношения, се съгласуват със синдикалните организации на държавните служители. Направено ли е това съгласуване за всички променяни от Вас устройствени правилници? Взехте ли предвид направените коментари, бележки, препоръки и така нататък от обществените обсъждания, които, както е видно от портала за обществено обсъждане, никак не са малко? Ще спрете ли тези ударни промени, докато стане ясно ще има ли редовно правителство, или ще продължи да управлява служебното? Благодаря Ви.
#19 · speech
Заповядайте, господин Премиер.
#20 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Гьоков! Явно не сте разбрали добре отговора, който Ви дадох, за характера на промените в устройствените правилници на администрациите. Това, че през миналата година редовното правителство не е обърнало внимание на промените в законите, които изискват да бъдат променени устройствените правилници на редица администрации, за да могат те да съответстват на законовите промени. Не мога да се съглася с Вашите внушения, че промяна в устройствен правилник може да прикрие някаква корупционна практика. Не, това не е така и мога да Ви уверя в това, че служебното правителство е изпратило над 150 сигнала към компетентните органи за такива практики, на които се е натъкнало в своята работа. Да, всяка една от тези промени, които са направени в устройствените правилници, са преминали съответните законови процедури, които изисква Законът, както съгласуване със синдикалните и работодателските организации, в структурите за тристранно сътрудничество и диалог, така са отразени и всички онези предложения и бележки, които са направени съгласно изискванията, като всяка една такава промяна следва да бъде отразена след общественото обсъждане. И всички тези, които са били съотносими, коректни, законосъобразни, защото служебното правителство е това, което най-много държи на закона, най-много държи на правото и най-много държи на това да бъдат разкрити и предоставени на компетентните органи всички практики, всички опити за корупция, които преди това други правителства са правили. Така че уточнете, проверете, сверете, за да бъдем напълно компетентни, напълно адекватни във въпросите, които задавате. Благодаря Ви.
#21 · speech
БСП за България, от място
Процедура.
#22 · speech
Господин Свиленски, няма да Ви дам процедура, защото ще има характера на триплика от друг народен представител. Ако не е свързана с въпроса – предмет на питането, ще Ви дам процедура, ако обаче е свързана с отговора, респективно дупликата, ще Ви отнема думата.
#23 · speech
Разбира се, че няма нищо общо с въпроса на господин Гьоков, но има общо с министър-председателя. Мисля, че няма как да ми отнемете това право, господин Председател, тъй като, господин Донев, в предишното Народно събрание от тази трибуна, понеже говорим за коректност, когато се задават въпроси и се получават отговори от тази трибуна, нееднократно народни представители зададохме въпроса за една корупционна сделка в район „Изгрев“, където сграда – терен за три милиона лева, правителството на господин Донев го продаде за 300 000 лв. И той обеща, след като разпореди проверката, резултатите от тази проверка да бъдат предоставени на народните представители. Е, до ден днешен – шест месеца след задаването на въпроса, такива резултати не са предоставени, а ни се дават съвети какви въпроси да задаваме и как да ги формулираме. Процедурата ми е към Вас, господин Председател, когато се поеме ангажимент за предоставяне на резултати от проверка, те да бъдат изпълнявани в тази зала. Шест месеца мисля, че е достатъчно време, господин Донев, че имот, продаден за 300 хил. лв., струва три милиона и че има корупция. И когато давате тези сигналите – тези 150 сигнала, се надявам един от тези сигнали да е именно касаещ тази сделка. Благодаря Ви.
#24 · speech
Благодаря, господин Свиленски за това вклиняване в парламентарния контрол. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Христо Проданов относно промени в устройствените правилници на редица държавни институции.
#25 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър-председател, ще използвам и аз кратко – половин секунда, да Ви обърна внимание, че се представихте със завършването на отговора на предния въпрос като блюстител на реда на служебното правителство. Господин Министър-председател, Вие изпопродадохте всички имоти, които бяха останали в държавата, за шест месеца на безценица. Вие превърнахте правителството в дружество за недвижими имоти, но както и да е, това е друга тема, няма да продължавам. Както няма да продължавам и с изброяването, което направи господин Гьоков за политическата чистка, която проведохте за шест-седем месеца, не само която е във връзка с промяна на устройствените правилници, а редица политически уволнения, които направихте в министерства, администрации, търговски дружества, в които не са извършвани промени на устройствените правилници. Надявам се, господин Министър-председател, че сте наясно, че Вие сте рекордьор в най-новата история на България като служебен министър-председател с най-много политически чистки, гонения. Те може би не се характеризират като политически, а по-скоро като отстраняване на професионалисти и назначаване на тяхно място на калинките на Радев в държавната администрация.
#26 · speech
Моля към въпроса Ви, господин Проданов!
#27 · speech
Уволнени са служители с над 20 години трудов стаж, които не се знае изобщо от партия ли са, членове ли са на партия, и на тяхно място са назначени хора, които си нямат хал хабер от това, за което са назначени, какви са техните задължения, отговорности и какво трябва да изпълняват. В отговора към въпроса на господин Гьоков Вие правилно цитирахте конституционните задължения на едно служебно правителство, тоест, че те са такива, каквито и на едно редовно правителство, но в тази връзка през месец октомври Вие не изпълнихте конституционните задължения на Вашето правителство да вкарате актуализация на бюджета, но се възползвате от това да правите масови чистки и гонения в държавната администрация. Тъй като въпросът – тук е политическа трибуна – има и политически характер, уважаеми господин Министър-председател, в Европа и по света има много държави с политически кризи. Ще Ви дам за пример Италия, Белгия, Израел. В тези държави пак се редуват избори след избори, както в България, но там държавната администрация работи с години, тя не е чистена и тя не позволява на местното население и на техните граждани да усетят това, че има политическа криза, защото държавните институции, въпреки политическата криза, работят. В България благодарение на чистката, която…
#28 · speech
Ще има ли въпрос, господин Проданов?
#29 · speech
… извършите Вие – и законно, и незаконно, държавната администрация в момента е спряла и не работи. И затова основни виновници сте Вие и президентът Радев, и неговата администрация и неговите... (Председателят изключва микрофоните. Народният представител продължава да говори при изключени микрофони.)
#30 · speech
Отнемам Ви думата, господин Проданов! Просрочихте минута и половина в политическа декларация. Ще зададете ли въпрос, за да Ви дам думата? Преминете към въпроса.
#31 · speech
Имате ли, уважаеми господин Министър-председател, обобщена статистика за отстранените държавни служители, ръководители на търговски дружества от началото на мандата Ви до този момент?
#32 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Проданов, въпросът, който трудно разбрах от политическите декларации, които направихте, може би напомня много на въпроса, зададен от народния представител и Ваш колега от парламентарната група на „БСП за България“ господин Георги Гьоков. По същество, Вие, господин Проданов, се интересувате от същото, но използвате различни думи и по-пестелив изказ. Разбира се, че имам статистика за това колко освобождавания и назначавания на служители в държавната администрация са направени. Мога да Ви уверя, че всички тези промени, които са направени, са били след провеждане на конкурс и с оглед запазване на професионализма на хората, които се назначават на тези постове, а не сервитьори, не бармани и не други, които да бъдат назначени на ръководни постове в държавни предприятия. Но това е извън въпроса Ви.
#33 · speech
БСП за България, от място
Бройката?
#34 · speech
Бройката я имам. В момента не мога да Ви я кажа, но знам предходното редовно правителство колко промени само направи в едно министерство, в две министерства направи и мога да Ви ги дам. Тази бройка, само в Министерството на труда и социалната политика са над 480 уволненията и назначенията от Вашите министри в предходното редовно правителство. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Те все още работят там. И да, числеността на агенциите, която е увеличена съответно по процедурата, по която върви съгласно Закона, ще бъде заета. Кога? Когато бъдат намерени и се явят качествените хора. За да не пилея парламентарно време в днешната сряда, която обикновено е ден и заседание на Министерския съвет, в повторение на информацията, с която вече запознах народните представители, ще обобщя накратко: предприетите от служебното правителство действия са насочени единствено и само към десет административни структури, с което се изпълнява осигуряването и изпълнението на изискванията на действащото законодателство и ангажиментите на държавата по изпълнение на реформите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост. Не разбирам какво сте имали предвид при посочването на предприятията и при изброяването на институциите, в които са направени изменения в устройствените правилници. Дейността на публичните предприятия не е регламентирана в правилници, приемани от Министерския съвет. Те вървят по друг закон и по друг ред. Напомням, че държавните институции осъществяват своята дейност при спазване на принципите за законност и ефективност. В продължение на деветте месеца отговорност за управлението на държавата носи служебното правителство. Всички в тази зала сме единодушни, че липсата на редовно правителство не трябва да води до блокиране на дейността на изпълнителната власт. Служебното правителство изпълнява своите задължения за прилагане на българското законодателство и приоритетите, които имат национално съгласие. И тук не става дума за мащабни промени, а за действия, с които България покрива изискванията за мащаба, който ни задават европейските партньори. Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря. Реплика?
#36 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър-председател, твърдите, че не сте политик, но започнахте да се държите като такъв тук от тази трибуна. Направи ми впечатление, че сте добре запознат с предходния период и предходното правителство. Ще Ви обясня каква е разликата, защото Вие явно не можете да я усетите, между предходното правителство и Вашето правителство. Разликата, господин Министър-председател, е следната – че предходното правителство е политическо правителство, избрано на избори от гражданите, от партиите, които са го подкрепяли в парламента, и то носи съответната политическа отговорност. Докато Вашето правителство, уважаеми господин Служебен министър председател, е назначено от президента Радев, който е избран от една седма от българските граждани на втория тур – за втория му мандат като президент, а Вие и Вашите министри не сте избирани от никого. Там е разликата! И разликата е такава, че онова правителство, което е избрано от парламента, понася своята политическа отговорност. И Вие може ли да ми отговорите кой ще понесе политическата отговорност за Вашите действия, които Вие правите, защото Вие и Вашите министри твърдите, че не сте политици?! Тогава има един политик, който Ви е назначил. Как той ще понесе политическата отговорност? Това ми е първият въпрос. И вторият: кой ще плати, защото, повярвайте ми, че много от хората, които са отстранени от държавната администрация, са отстранени абсолютно неправомерно, за което те водят дела, ще осъдят държавата и държавата ще плати обезщетение за тези незаконни уволнения. И аз Ви питам кой ще плати? Пак ли българските данъкоплатци ще плащат за Вашия експеримент, наречен служебно правителство, и нещата, които, както казах, вършите незаконно?!
#37 · speech
Искате ли дуплика? Заповядайте.
#38 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Проданов, служебното правителство не върши нищо незаконно. (Реплики от народния представител Христо Проданов.) Както нееднократно и тук от тази трибуна съм заявявал, служебното правителство е това, което се придържа стриктно към изискванията и разпоредбите на Закона. Мога да Ви уверя, че няма нито едно незаконно извършено уволнение на служител в държавната администрация. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Тези внушения, които правите, че служебното правителство действа извън законите и Конституцията, не са верни! Всяко едно правителство, включително и служебното, носи своята конституционна отговорност за действията, които предприема, и съответно има органи в тази държава, които следят за това. Така че внушенията, които правите, може би политически звучат добре и са гледаеми и чуваеми от гражданите (шум и реплики от „БСП за България“), но тези политически изказвания…
#39 · speech
Моля без подвиквания!
#40 · speech
…водят до нещо друго, не до подобряване дейността на държавната администрация. Това, което е, единствено в промените, които са направени, сме се стремили да съобразим тези промени с вече приети закони, с вече поети ангажименти от страна на държавата към европейските партньори, към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Нищо повече! Благодаря Ви.
#41 · speech
Благодаря Ви, господин Премиер. Благодаря за Вашето участие в контрола, благодаря, че отменихте или отложихте заседанието на Министерския съвет. По начина на водене – господин Гьоков.
#42 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, по начина на водене изключително и само към Вас. Уважаеми господин Председател, по всяка вероятност правилно обърнахте внимание на Христо Проданов и му направихте забележка, но защо не направихте това към министър-председателя, когато в своя отговор той започна да отговаря на въпроси, които не са му задавани, и започна да прави внушения какво било направило предното министерство и в частност Министерството на труда и социалната политика, хвърляйки в публичното пространство някакви цифри, в които надали стоят зад тях някакви реални неща. И аз ще помоля господин Министър-председателя чрез Вас, разбира се, щом говори за тези неща, да направи един списък на освободените, включително и до чистачките. Защото 480 със сигурност са много сериозни цифри, които се казват, които са освободени от редовното правителство в Министерството на труда и социалната политика. Какви са били причините за тези освобождавания и колко са освободени от служебното правителство, и какви са били причините за това? Защото аз зададох такъв въпрос в предходното Народното събрание към министъра на труда и социалната политика, но не получих адекватен отговор. Дано пък от министър-председателя получим адекватен отговор, да сравним едно редовно правителство – управлението, със служебно правителство, що се касае за уволнения, назначения и така нататък. Не позволявайте от трибуната да се правят внушения за каквото и да било!
#43 · speech
Господин Гьоков, ако ми позволите, да Ви отговаря. Вие зададохте втория въпрос относно действия за промени на устройствените правилници. В процедурата по реплика зададохте два нови въпроса, тоест зададохте общо три въпроса в рамките на една процедура. След Вас народният представител господин Проданов имаше въпрос по същата тема относно устройствените правилници, зададе също въпроси, които не могат да се характеризират като допълнителни. Направи политическо изявление и процедурата от парламентарен контрол премина в процедура по блицконтрол или парламентарно изслушване с декларации, с отношение. Така че не мога да приема Вашия упрек по начина на водене (народният представител Иван Ченчев иска думата), както няма да дам думата по процедура по същата тема. Не е ли по същата тема? Добре, заповядайте да видим различната тема.
#44 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, аз не мога да разбера защо така се отнасяте към парламентарната група на БСП, тъй като министър-председателят е тук, за да отговаря на въпроси на народните представители. Народните представители са разтревожени и тези, които задават въпроси, със сигурност имат повод за това – те не получават коректни отговори, което е притеснително, тъй като това тук е министър-председател, макар и назначен. Но те получават и внушения от същия, което вече е опасно, тъй като едно е да имаш редовен кабинет, друго е служебен, защото редовният е избиран, служебният е назначен и това Вие много добре го знаете. Но когато дава некоректни отговори, най-малкото когато пропуска да дава такива – още повече че в предходното Народно събрание Вие сте били в качеството си на заместник-председател на Четиридесет и осмото народно събрание и много добре си спомняте, че той не даде коректни отговори и на въпроси, за които стана дума тук, и няма как ние да не търсим техните отговори. Разтревожен съм и това трябва чрез Вас – Вие да се обърнете към него и съвсем коректно Ви моля да направите това, тъй като има и друга притеснителна информация. Ние ще пуснем, разбира се, необходимите въпроси. Но аз искам да го попитам, ако трябва и чрез Вас: кой е главният брокер в държавата, тъй като 16 областни управители продават например земя – държавна частна собственост, 800 декара за по 3 стотинки квадратния метър?! Това наистина е някаква агенция за недвижими имоти – това служебно правителство. Ето Ви притеснението. Докато ние тук трябва да решаваме политически въпроси, те какви въпроси решават? За хазна, ама в чия полза, тъй като там май кандидатите се явяват все едни и същи? И това е притеснителното. Тук трябва да се дадат тези отговори, всички ги търсим! Няма значение кой е задал въпроса и от коя парламентарна група е. Затова вместо премиерът така да се изсули оттук, трябва да е тук и да дава отговори на тези въпроси. Той не продава някакъв негов наследствен имот, той не е наследил държавата – той просто е служебен премиер, който трябваше да…
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев.
#46 · speech
…проведе честни избори, в което се съмнявам.
#47 · speech
Опитвам се да разбера упрека по начина на водене.
#48 · speech
встрани от микрофоните
Коректни отговори – избягва ги и той не ги дава!
#49 · speech
Упрекнахте ме в отношение към парламентарната група – не мисля, че съм проявил такова. Напротив, обърнах внимание, че се злоупотребява с парламентарната процедура – парламентарно изслушване по устни въпроси и отговори, тъй като и двата зададени въпроса от Вас бяха свързани с устройствените правилници, а Вие искахте отговори за брой освободени лица, което излиза извън предмета, обхвата на отговорите. Имаше свързани внушения – искам да кажа, че премиерът не се е изсулил, аз му благодарих, след като приключи парламентарният контрол за неговото участие. Така че нека да бъдем коректни към лицата, които са дошли на контрол днес. Преминаваме към въпроси към вицепремиера Пеканов. Въпрос от Стоян Таслаков относно притесненията на розопроизводителите и розопреработвателите по повод промяна на еврорегламент. Заповядайте, господин Таслаков.
#50 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Вицепремиер, български евродепутати – членове на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, изнесоха информация относно готвени промени от Европейската комисия. Едно евентуално приравняване на етеричните масла с химични и петролни субстанции и забраната да бъдат използвани в козметичната и хранителната индустрия неминуемо биха затруднили българските производители и преработватели на рози. Преди два месеца имах среща с розопроизводители от Карловско. Те изразяват опасение, че подобна промяна в еврорегламентите ще има фатални последици за техния поминък. Розопроизводството по нашите земи е препитание от хилядолетия. Браншът очаква от българските власти да защитят сектора. Това се отнася, разбира се, и за производителите и преработвателите на лавандула и други етерични масла. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите: дали Европейската комисия подготвя промени, които включват ново категоризиране на етеричните масла, и в частност българското розово масло? След готвените промени ще бъде ли възможно използването на розово и други етерични масла в козметиката, парфюмерията и хранителната индустрия, както същите са били използвани досега? Как тези промени ще се отразят на розопроизводителите и розопреработвателите? Каква е позицията на българската държава и дали Вие в качеството Ви на служебен вицепремиер, отговарящ за европейските средства и политики, ще направите постъпления да защитите интересите на българските розопроизводители? Благодаря.
#51 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Имате думата, господин Пеканов, за отговор.
#52 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, благодаря Ви за въпроса. Изключително важен въпрос – аз се запознах с него и разбирам Вашата загриженост, затова позволете ми да отговоря в детайл. Но първо да разясня, че този въпрос не е в моя ресор, не е в моите компетенции – Министерството на икономиката и индустрията е развило позицията на България по този казус, в по-голям детайл могат да влязат те. Но тъй като въпросът е важен, събужда притеснения, ще Ви изложа информацията, която получих от Министерството на икономиката и индустрията за всички действия, които са предприети до момента. По отношение на първия въпрос. Отговорът е: да, представено е ново предложение на Европейската комисия през 2022 г. – предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент № 1272 от 2008 г. на Европейския парламент и на Съвета относно класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси. То е част от публикуваната в края на 2020 г. Стратегия за устойчивост в областта на химикалите, която, от своя страна, е едно от направленията на европейската зелена сделка, предвиждаща засилване и опростяване на правната рамка за химикалите с цел гарантиране на среда без токсични вещества. Преразглеждането на този регламент цели да се гарантира, че всички опасни химикали са класифицирани по подходящ и единен начин в целия Европейски съюз; да подобри информираността относно опасностите чрез по-достъпно и разбираемо етикетиране; да гарантира, че правилата за класифицирана химическа опасност и информираността се прилагат от всички участници във веригата на доставки. Съществен аспект на ревизията на Регламента е дефинирането на понятието „вещество с повече от една съставка“. За оценяването и класификацията на тези вещества се предлага да се приложи принцип, аналогичен на смесите, когато става въпрос за съставки на веществото с определени рискови характеристики. Това означава, че класифицирането на вещество с повече от една съставка в посочените класове се извършва на база на информацията за отделните негови съставки, включително примеси и добавки, а не информацията за самото вещество. Предложеният подход може да доведе до промяна в класификацията на някои вещества, което впоследствие да засегне тяхната употреба. Независимо от биологичния си произход, етеричните масла, включително розовото масло, към настоящия момент се третират като химични вещества, които са регистрирани като такива в Европейската агенция по химикали и понастоящем са класифицирани в четири класа на опасност. Новият подход евентуално може да промени действително тази класификация. Какво е извършено от страна на българската позиция? Както казах, Министерството на икономиката и индустрията е изготвило Рамкова позиция. Тази рамкова позиция е относно предложението за регламент, изготвена и одобрена на 13 март 2023 г. от Съвета по европейските въпроси към Министерския съвет в съответствие със съществуващия в момента координационен механизъм по всеки един въпрос, който се разглежда на ниво Европейски съюз. Досието се разпределя на дадено министерство и даденото министерство изготвя позицията, която след това бива одобрена. Рамковата позиция е изпратена на Народното събрание от министър-председателя на Република България на 25 април 2023 г. Тази рамкова позиция е координирана с Българската камара на химическата промишленост, Българската асоциация на циментовата индустрия, Българската асоциация по етерични масла, парфюмерия и козметика, Българската петролна и газова асоциация, Българската асоциация за защита на растенията и Българската стопанска камара, в рамките на които е постигнато съгласие за основните цели на позицията, която ще се отстоява. Понастоящем експертите от Министерството на икономиката и индустрията работят активно и полагат максимални усилия на политическо и експертно ниво за приемането на текстове в този предложен регламент, които да нямат негативно отражение върху употребата на етеричните масла. Съдържанието на Рамковата позиция накратко е: България изразява сериозна загриженост относно предложения подход за класифициране на веществата, съдържащи повече от една съставка, в някои класове на опасност и няма да подкрепи Проекта на регламент при липсата на решение на въпроса. Ще се търси вариант за постигане на изключение по отношение на етеричните масла, като на този етап обхватът на понятието „вещество с повече от една съставка“ е твърде широк в така предложения регламент, което ще наложи множество допълнителни изпитвания, тестване и допълнително време и разходи за икономическите оператори. В рамките на законодателния процес в институциите на Европейския съюз се работи активно за представяне на тази позиция на България в търсене на оптимално решение с другите държави членки и в Европейския парламент, като тук изключително важно е, трябва да кажа, предприемането на съвместни действия от повече държави членки. Това е ключово за постигане на желания резултат – да се постигне това изключение. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Както Ви информирах, България няма да подкрепи, ако не е постигнато такова изключение, което именно да отговори на притесненията, които се изразяват. Благодаря Ви.
#53 · speech
Благодаря, уважаеми господин Вицепремиер. Дадох Ви малко повече време. Заповядайте за реплика, господин Таслаков.
#54 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Вицепремиер. За съжаление, това, което чух относно публикуваната рамкова позиция на 25 април, както казахте, не е задоволително нито за нас, нито за бранша, тъй като българската страна изразявала загриженост и ще търси вариант – това не дава отговор и не дава решение на създалия се проблем. Когато преди два месеца се срещнах с розопроизводителите, сред тях имаше и учени, и такива, които се занимават с розово масло от над 50 – 60 години, включително съвместно с учени от БАН. Всички те са правили експертизи и са представили тези документи на Европейската комисия, доказвайки, че розовото масло е безопасно да бъде използвано в хранителната и парфюмерийната промишленост. Така че това, което прозира в поредната европейска заповед или поредния европейски регламент, е един лобистки интерес да се заместят естествените продукти, които ние тук от хилядолетия произвеждаме, със синтетични такива и съответно някакви западни компании, които произвеждат синтетични етерични масла, да придобият по-големи пазари за сметка на нашите производители. Надявам се, че в най-кратки срокове компетентните министерства от българска страна ще намерят решение съвместно с другите държави. Благодаря.
#55 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Желаете ли думата за дуплика? Заповядайте, господин Пеканов.
#56 · speech
Уважаеми господин Таслаков, още веднъж да повторя – разбирам притесненията и загрижеността по този казус. Както казах, позицията на Министерството на икономиката и индустрията е, че ако не се намери изключение, което да отговаря на нашите притеснения, България не може да подкрепи така предложения регламент. Така че това е решението, което към момента може да се предостави. Това е силна позиция, тъй като България по този начин ще изрази ясно, че това не може да се приеме в тази му форма. Благодаря Ви.
#57 · speech
Благодаря на господин Пеканов, благодаря и за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към господин Христо Алексиев – служебен заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията. Първият въпрос е от народния представител Петър Петров относно необходимост от ремонт или подмяна на мотрисите, обслужващи жп линия № 71 между Бойчиновци – Монтана – Берковица. Заповядайте, господин Петров.
#58 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Служебен заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията, в област Монтана на първо място по брой жп гари и спирки е община Бойчиновци, в която има общо пет на брой. Бойчиновци се явява важен железопътен възел, свързващ жп линия № 7 София – Мездра – Бойчиновци – Видин – Лом и нейното отклонение, конкретно линия № 71 Бойчиновци – Монтана – Берковица, с дължина 36 км. Тази линия е открита през далечната 1916 г. с нормално междурелсие. За своето съществуване повече от един век за жп транспорта и благодарение на нея са утвърдени традиции в региона. Железопътната мрежа е втора по важност и значение за осигуряване на транспортен достъп и обслужване на населението в област Монтана. Железопътният транспорт в общините Бойчиновци, Монтана и Берковица е важен ресурс за местната икономика не само като най-изгоден вид превоз от икономическа и екологична гледна точка, но и като транспортна свързаност помежду им. Освен община Бойчиновци, линия № 71 осигурява транспортното обслужване на областния град Монтана и туристическия център Берковица. Към днешна дата обаче състоянието на превозните средства, които обслужва тази линия 71, е изключително лошо, както може да се убедите от снимките. (Започва компютърна презентация.) Надраскани с графити отвън, с видими белези от корозия по външните части, придаващи отблъскващ и ужасяващ вид, мръсни отвътре, със стари седалки с така характерните им пропадания, неотварящи се прозорци през лятото и с неработещо парно през зимата, според мен те са една представителна извадка за цялото състояние на железопътните превози на пътници в България, господин Министър. Техническо-експлоатационното им състояние е такова, че често се налага да бъдат извършвани спешни и бързи ремонти в жп депото в Горна Оряховица. Благодарение на служителите в депото тези мотриси, произведени 71-ва година, с отдавна изтекъл 30-годишен експлоатационен период, все още изпълняват своята дейност. Всичко това обаче създава опасност за инциденти, а напоследък виждаме, че средно веднъж месечно научаваме новини за запалил се локомотив или влак някъде в България. Още преди 10 години на спирка село Охрид в същата община Бойчиновци се запали и изгоря един влак, съвременник на тези мотриси, а последният инцидент с пожар във вагон от влак по това трасе е от 19 септември миналата година на жп гарата в Монтана. Затова Ви задавам следния въпрос: какви мерки може да предприеме ръководеното от Вас министерство за цялостен ремонт или за подмяна на електрическите мотриси серия 32.000, обслужващи жп линия 71 в област Монтана между общините Бойчиновци – Монтана и Берковица? Като, както съм посочил във въпроса, надявам се да го приемете като едно сезиране за необходимостта от недопускане на следващия поред запалил се влак поради амортизация и техническа неизправност. Благодаря Ви.
#59 · speech
Благодаря, господин Петров. Имате думата за отговор, господин Министър.
#60 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Христо Алексиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, бих искал да благодаря за отправения въпрос. Действително картината, която обрисувахте за състоянието на мотрисите, които обслужват жп линия 71 в област Монтана не е повод за гордост по никакъв начин. Отчитам факта, че модернизацията на подвижния състав е закъсняла със сигурност. Отчитам факта, че и много дълго време железопътният транспорт не беше приоритет за България, при положение че е основен приоритетен транспорт за Европейския съюз. Както Вие, така и ние от Министерството на транспорта и съобщенията работим, за да осигурим необходимия комфорт и сигурност за придвижване на хората, които ползват железопътен транспорт. От гледна точка на сигурността мотрисните влакове се поддържат в необходимото техническо състояние чрез планово предупредителни прегледи и ремонти съгласно предписанията на локомотивно стопанство и аз искам да благодаря на хората, ангажирани и работещи там, защото те полагат всички необходими усилия за това. Поради затруднени доставки на резервни части, както и недостигът на персонал извършването на плановите прегледи и ремонти, за съжаление, се осъществяват в по-дълги срокове. Мотрисните влакове се допускат до експлоатация след провеждане на проверки съгласно съответните процедури за сигурност. Имайте предвид наистина, че след инцидентите, които се случиха в близките месеци, този контрол е завишен. Има ясен протокол как трябва да се извършва този контрол, за да не се допускат повече подобни инциденти и запалвания. От страна на БДЖ „Пътнически превози“ ЕООД са предприети действия по извършване на ремонт на повредите, свързани с отопление, осветление, поправка на врати и прозорци на електрическите мотрисни влакове от серия 32.000. Почистването на мотрисните влакове се извършва ежедневно съгласно установени графици в организирани пунктове в гара Мездра и гара Бойчиновци. Бих искал да отбележа, че на 25 април тази година бяха отворени 4 процедури за доставка на нов подвижен железопътен състав. Инвестицията се финансира с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост и с бюджетни средства, тоест има съфинансиране и от държавата освен европейски средства. До момента в България не са подготвени обществени поръчки за подвижен състав от подобен мащаб. Да не говоря, че последните 15 години въобще не е имало такива поръчки. В процедурите за закупуване са заложени 7 двуетажни мотриси, 35 едноетажни мотриси, 20 пуш-пул и 18 маневрени локомотива. Освен доставката в прогнозните стойности на поръчката е включено и обучението на персонала, както и петнадесетгодишна пълна поддръжка на новодоставения подвижен състав, която да гарантира високо качество, безаварийност и непрекъснатост на пътническата услуга. Новият подвижен състав съществено ще подобри мобилността, както и комфорта на пътуване, като мотрисните влакове от серия 32.000 ще бъдат заменени с новите, които очакваме да бъдат доставени по Плана за възстановяване и устойчивост. Вярвам, че това е стъпка в правилна посока, която изисква време за цялостна реализация. Новият подвижен състав ще позволи да бъде предоставена модерна, сигурна и комфортна услуга на пътниците поне над 50% от дестинациите в страната, включително и по железопътната линия в област Монтана. Надявам се, тази поръчка, бяха положени много сериозни усилия, тя да бъде обявена. Пак казвам, по мащаб в последните 15 – 20 години не е имало такава поръчка за подвижен състав. Разбира се, по доставката на тези нови влакове, това което мога да поема като ангажимент, е да се прегледат отново поръчките за резервни части, за да може да гарантираме една нормална поддръжка на тези стари мотриси, докато бъдат доставени новите такива. Благодаря.
#61 · speech
Благодаря, господин Алексиев. Имате думата за реплика, господин Петров.
#62 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, причината да задам този въпрос към Вас е, защото аз знам, че железопътният транспорт е Ваш приоритет. Знам, че инфраструктурните проекти са Ваш приоритет и благодаря за изнесените цифри. Наистина състоянието на тези мотриси серия 32.000 не е повод за гордост. Това, което иска да чуе населението на общините Бойчиновци, Монтана и Берковица, е, че част от тези 7 двуетажни, 32 едноетажни мотриси и 18 пуш-пул локомотива, че ще стигне и до тях и че те ще имат възможност вече да се возят на едни по-модерни влакове, в случая мотриси по линия № 71, обслужваща населението в тези три общини. Да се надяваме, че това ще се случи. Молбата ми като народен представител от този регион е да направите наистина така, че ако може да бъде променена обществената поръчка, така че тези резервни части да могат да бъдат осигурявани по-бързо и по-надеждно, тъй като за никого не е тайна, че мотриси, които са построени 1971 г. – съветски мотриси, които не са лоши мотриси, но те просто отдавна са преминали тридесетгодишния експлоатационен период, а такъв може да бъде продължен с нови 30 години само след основен ремонт, какъвто очевидно не можем да направим в момента в България, та молбата, която отправям към Вас, е просто да дадем на тези хора още малко сигурност, още малко комфорт, по-малък риск от пожари. Споменахме, че последният беше месец септември на гарата в Монтана. Вие като служебен министър очевидно ще се задържите все още на тази длъжност, тъй като аз не очаквам да има правителство, да направите така че, тази поръчка по тези 4 процедури със съфинансиране да бъде извършена и наистина част от този подвижен състав да поеме по тази едновековна линия, която обаче е жизненоважна за обслужването на населението в тези конкретни три общини, пък и не само. Благодаря Ви.
#63 · speech
Благодаря, господин Петров. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#64 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Петров, аз наистина, гледайки тази картинка, не се чувствам също добре, но по доставката на резервни части, понеже повечето от тях са с произход Русия, имаме определени затруднения, но се прави всичко възможно. Да, мога да Ви гарантирам, че част от новите мотриси са предназначени за 71 линия, което съществено ще подобри състоянието като цяло на услугата. От друга страна, сме започнали реално и сме получили финансиране по механизъм, свързан с Европа, и за започване на изграждането на отсечката от Видин към София, което ще подобри като цяло и инфраструктурата в региона. Това са така три важни стъпки, които се надявам да доведат като цяло до по-добро ниво на обслужване в железопътния транспорт, както и на гражданите в регионите, които коментираме в момента. Благодаря Ви за въпроса още веднъж.
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Заместник-министър председател. Следващият въпрос към Вас е от народния представител Димитър Николов относно статута, стопанисването и визията за управление на използваемия обект държавна собственост, съставляващ жп гара в град Елена, област Велико Търново. Господин Николов, имате думата.
#66 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Вицепремиер, колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, през последните години възрожденският град Елена и съставните селища в общината са все по-притегателен център за любителите на планинския, еко и кулинарен туризъм. Повече от година измина от получения отказ държавата да прехвърли на Община Елена собствеността върху сградите на недействащата жп гара. Липсата на редовно правителство попречи, но не отказва местната власт в Елена от намеренията им Общината да стане собственик на неизползваните недвижими имоти. Съгласно Закона за държавната собственост, когато нуждата на държавата от даден имот, държавна собственост, отпадне или той не се използва по предназначение, той може да стане общински, като за целта трябва да премине през процедура с участието на много административни органи. Каква е предисторията за широката публика? С Постановление № 324 от 23 декември 2003 г. на Министерския съвет експлоатацията на железопътната линия Горна Оряховица – Елена е преустановена и жп гара Елена е закрита. От 2004 г. и към момента имотите са частна държавна собственост и се управляват от държавното предприятие Национална компания „Железопътна инфраструктура“. През месец май 2019 г. по инициатива на общинската администрация на Община Елена комисия извършва оглед на чакалнята към жп гарата и долепената към нея административна сграда. Сградата е окачествена като негодна за експлоатация, опасна и подлежаща на ремонт. Ще се опитам да съкратя моя въпрос, тъй като е доста обстоятелствен. Предполагам, Вие сте запознат, защото аз съм го входирал в пълния му вид. Като обосновка за искането Общината посочва своите намерения сградите да бъдат използвани за нуждите на посетителски информационен център, към който да се изгради буферен паркинг за ползване от гостите на града, като по този начин се намали трафикът и се реши отчасти проблемът с недостига на паркоместа в централната градска част. Само популярният вече празник на еленския бут събира близо 30 хиляди гости на града и близките населени места. Институциите – държавно предприятие Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и Министерството на транспорта, дават положително становище за прехвърлянето на собствеността в полза на Община Елена. Министърът на транспорта по онова време господин Росен Желязков препраща преписката за решаване от компетентното Министерство на регионалното развитие и благоустройството. За целта кметът на Общината изпраща допълнителна обосновка до областния управител. След като всички стъпки са извършени и процедурата по придобиване е почти във финалната си фаза, на 9 март миналата година в областната администрация на област Велико Търново постъпва отрицателно становище от Министерството на транспорта, с което министър Николай Събев отказва искането на Община Елена за придобиване на имотите с мотива, че железопътният транспорт става приоритетен за държавата и се обмисля създаването на бъдещ проект за възстановяване на жп линията Горна Оряховица – Елена. По този начин преписката е прекратена и имотите на бившата жп гара са оставени безстопанствени. Завършвам – единственото, което е направено, е ограждане на основната сграда, но тя продължава да изглежда апокалиптична гледка. Съжалявам, че и аз като колегата Петров не илюстрирах с видеоматериал. Господин Министър, въпросът ми е конкретен. Обществеността на Община Елена очаква да чуе от Вас – от тук, от парламентарната трибуна, към днешна дата какви са намеренията и визията Ви относно стопанисването и управлението на този имот, който по всичко личи, че е с отпаднала необходимост и държавата не полага необходимата грижа за опазването му? В същото време Община Елена е лишена от възможността да предприеме нужните действия за ефективното му управление и стопанисване като част от инфраструктурата за обслужване на туристическия поток в града и региона. Господин Председателстващ, благодаря за оказания толеранс.
#67 · speech
Да, доста дълго беше изложението Ви, но дано да е било полезно. Заповядайте за отговор, господин Вицепремиер.
#68 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Христо Алексиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Николов, изложената от Вас хронология съответства на предприетите действия от страна на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ по повод искането на Община Елена за безвъзмездно прехвърляне на правна собственост върху активи на предприятието. Факт е, че всички стъпки са били предприети с оглед придобиване от страна на Община Елена на тези имоти, частна държавна собственост, както и на самата гара. Вие знаете, че поради нестабилната политическа обстановка през последните години взетите решения често са противоречиви и непоследователни. Именно това е причината един добре замислен проект с добри намерения да се окаже несполучлив. Не бих могъл да давам оценки, но считам, че е необходима последователна държавна политика, особено в сфери, които касаят имиджа на страната ни и на региона. Това, което мога да кажа, е, че като цяло, да, имало е такава процедура – ясен проект за модернизиране на гара Елена. Този проект е, така да кажа, отхвърлен от последното редовно правителство. Това, което мога да Ви предложа, от Община Елена тази процедура да бъде инициирана пак. За прехвърляне на гарата. Ще направя всичко възможно, защото смятам, че като цяло проектът на Общината е смислен и трябва да вървим в тази посока. Към момента, понеже това е собственост на Националната компания „Железопътна инфраструктура“, съм разпоредил да се търси вариант за проектиране или поне за поддръжка на тази инфраструктура и на самата сграда. Пак казвам, смятам, че това е правилно действие и Министерството на транспорта и съобщенията и НКЖИ са отворени при последващо иницииране на нова процедура за искане за прехвърляне правото на собственост от страна на Общината, тя да има позитивно развитие. Благодаря Ви.
#69 · speech
Благодаря Ви, господин Алексиев. Имате думата за реплика, господин Николов.
#70 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Силно се надявам, че Вашият отговор ще удовлетвори местното ръководство и допълнително ще ги мотивира да продължат тази си инициатива и да осмислят със съдържание бъдещето на изоставената жп гара в Община Елена, а държавата ще налага прагматичен, а не екстравагантен подход към тези обекти. Благодаря Ви.
#71 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. Дуплика желаете ли? Няма нужда. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол, господин Заместник министър-председател. Преминаваме към следващите въпроси към служебния заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи господин Иван Демерджиев. Първият въпрос е от народния представител Младен Маринов относно възстановяване на Районно управление на МВР – Годеч. Заповядайте, господин Маринов, имате думата.
#72 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос към господин Демерджиев е във връзка със структурната реформа, която беше направил неговият предшественик Бойко Рашков в системата на МВР, с която бяха съкратени, преобразувани доста териториални структурни единици от Министерството на вътрешните работи. Бяха издадени заповеди, с които бяха закрити районни управления и бяха превърнати в полицейски участъци и така нататък. За съжаление, те бяха точно в ключовите райони, където сега виждаме бум на престъпността, включително на незаконния трафик на мигранти. В конкретния случай въпросът ми е за Районно управление – Годеч. Знаете, Годеч е град от София-област, който в същото време е в погранична територия, в 30-километровата гранична зона. Едно място, което на пръв поглед би следвало да изглежда спокойно, но всъщност не е така, тъй като попада точно по пътя на мигрантските потоци. В последно време и в няколко репортажа по телевизиите видяхме, че дори кметът на населеното място поради липса на достатъчно патрули в района прилагаше своите правомощия по Закона за местната власт и местната администрация, като сам преследваше трафиканти и се занимаваше с дейности, които всъщност са прерогатив на полицията. Смятам, че достатъчно време сте ръководител на това ведомство, убеден съм, че сте направили своите анализи и сте стигнали до изводи, че такава реформа в този ѝ вид не беше нужна в това време, тъй като е направена по-скоро с политически цели, а не с цел да се оптимизира дейността на МВР. От практиката знам, че състоянието на престъпността не е даденост, а е функция на системно прилагани мерки и полицейско присъствие в районите. Нарушаването на тази системност не след дълго води до промени в оперативната обстановка, в случая – в отрицателна посока. Въпросът ми е: Вие направихте ли анализ как тази структурна реформа се е отразила на престъпността в районите и смятате ли, че в някои от тях трябва да се върне предишното ниво на полицейските структури, а именно да се върнат районните управления, и по-конкретно в Годеч? Като народен представител, излъчен от София – област, въпросът ми е за Годеч, но не подценявам и останалите места. Знаете, че по границата бяха преструктурирани гранични управления в гранични участъци и така нататък. Знаете каква е ситуацията в момента по границата, най-добре сте запознат Вие. Благодаря.
#73 · speech
Благодаря Ви, господин Маринов. Имате думата за отговор, господин Демерджиев.
#74 · speech
Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Маринов, действително аз заварих тази реформа в нейния ход. Тя беше извършена на един математически модел, който, от една страна, дава обективни критерии, по които може да се направи преценка за редица фактори, даващи основание да се пристъпи към такава реформа или не, но това, което липсваше в този подход, беше една по-прецизна допълнителна преценка дали извън тези фактори, залегнали в математическия модел, има други конкретни особености на конкретни места, които налагат запазването на една или друга структура. С встъпването си в длъжност аз спрях тези реформи по отношение закриването на полицейски управления. С моя екип преразгледахме част от вече извършените такива структурни промени, като например възстановихме териториалната структура в Болярово, като преценихме, че тя е изключително важна по отношение на мигрантския натиск, за който говорихте сега. На повечето места обаче съм длъжен да отбележа, че тези реформи не са довели по никакъв начин до намаляването на наличните полицейски сили и наличното полицейско присъствие. Напротив, на повечето места са довели до възможност да се отдели още един патрул, което за по-малките населени места е ключово важно и води до по-засилено полицейско присъствие, а не до намалено такова. Такава е и ситуацията в Годеч. Ние следим изключително внимателно криминогенната обстановка и начина, по който се отразяват на тази криминогенна обстановка извършените промени. Там, където има основание, Ви уверявам, че незабавно ще бъде пристъпено към възстановяване на една или друга структура. Всъщност, тъй като този въпрос Вие за втори път ми го задавате, аз за втори път ще Ви поканя заедно с кмета на Годеч и всички, които имат отношение по този въпрос, да дойдете, да се изложат аргументите пред мен и пред професионалното ръководство, какъвто е екипът от заместник-министри. Уверявам Ви, че те ще бъдат разгледани и ако има основание да се смята, че едно такова действие би допринесло за подобряване на криминогенната обстановка в Годеч, то ще бъде извършено, но към момента ние не планираме такова действие. Благодаря Ви.
#75 · speech
Благодаря, уважаеми господин Демерджиев. (Народният представител Иван Ченчев иска думата.) Нека приключим процедурата, господин Ченчев. Заповядайте за реплика, господин Маринов.
#76 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа! Аз също съм се запознал с математическия модел и също като Вас стигнах до извода, че той е хубав, но всъщност не отразява динамиката на оперативната обстановка и много фактори, които влияят и не биха могли да бъдат включени в алгоритъм, който да даде отговор, както е в математиката. За мен този модел е приложим, но в ограничен кръг от полицейската дейност за определени структури. Ще дам пример – примерно с това колко жители трябва да покрива един районен инспектор, за да може да си върши работата както трябва. Когато става въпрос за териториална структура, трябва да се отчитат и други обстоятелства. За Годеч ще дам пример само за това, че в случая, ако полицейският патрул задържи лице в района на Годеч и трябва да му наложи мярка „задържане за 24 часа“, трябва да го закара до Костинброд. Костинброд е минимум на 30 км и повече, през което време патрулът просто няма да е в района. Най-малко три часа му трябва да отиде до Костинброд, да попълни документацията и да се върне в района, което го отделя от района. Ако смятаме, че за Годеч има един патрул на вечер, на денонощие, това означава, че с едно задържано лице ние лишаваме целия район от полицейско присъствие. Да не говорим за административното обслужване на гражданите, на които им се налага все повече да пътуват по необходими административни процедури до Костинброд. Наистина смятам, че Районното управление в Годеч трябва да се възстанови, още повече това е погранична зона. Това не утежнява толкова бюджета на МВР, напротив, според мен ще е по-ефективно – срещу средствата, които ще струва на бюджета, ще имаме много по-голяма ефективност в противодействие на престъпността. И вчера разговарях с кмета, разбира се, ще се възползвам, благодаря за възможността да направим тази среща, ще я направим – предишния път, знаете, че Събранието се разпусна и нямаше време, за пореден път ми каза, че почти всеки ден се намират по пътя изоставени автомобили, които най-вероятно са ползвани за трафик на хора. Въобще ситуацията се усложнява, така че пак моята молба е да преразгледате тези решения и по-скоро, докато още хората, които са работили там, не са изгубили ритъма на работа, да възстановите Районното управление. Благодаря Ви.
#77 · speech
Благодаря Ви, господин Маринов. Желаете ли думата за дуплика, господин Демерджиев? Заповядайте.
#78 · speech
Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Маринов, както Ви уверих, ние продължаваме да следим внимателно в районите, в които са направени подобни промени на териториални структури, същото ще бъде и с Годеч. Освен обстоятелството, което Вие изложихте, осъзнаваме, че такава реформа създава затруднения при докладването на определени ситуации и преписки, създава затруднения в комуникацията между началника на съответното районно управление и участъка, който той ръководи. Отчитаме всички тези обстоятелства, но мисля, че най-правилно и най-коректно е конкретният случай да се обсъди на една среща. Ако се прецени, че това би било по-доброто за гражданите на Годеч, то ще бъде направено. Благодаря Ви.
#79 · speech
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Преди да продължим, искам да Ви информирам, че наши гости на балкона са две групи. Едната е на студенти от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Другата е на жители на село Кочан, община Сатовча. Не са ме информирали по чия покана са тук, но се надявам парламентарният контрол да Ви е интересен. (Ръкопляскания.) Думата по начина на водене има господин Ченчев, преди да минем към въпроса на госпожа Нитова. Заповядайте, господин Ченчев.
#80 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Съвсем накратко – нарушавам процедурата, за което предварително се извинявам, но, господин Вицепремиер, тъй като стана дума за София-област, няма как да не стана, тъй като и аз съм излъчен оттам. Просто да обърна внимание, радвам се, че Вие следите внимателно алгоритмите и всичко останало, но обръщам специално внимание, тъй като всички в тази зала знаем значението за България на българския град Копривщица – там положението е същото, като имаме предвид с какъв статут е Копривщица, колко туристи са там през уикендите. Трябва да Ви кажа, че там не разполагат с териториално управление. То е в Пирдоп и ако, да кажем, патрулката е в Буново, докато отиде в Копривщица, където ходят много чужденци туристи, нещата се усложняват много. Да не говорим, че им беше отнет и високопроходимият автомобил – знаете естеството на района там. Така че, много Ви моля, обърнете внимание специално на Копривщица, тъй като това е гордостта на България и хората там не заслужават да са лишени от полицейско присъствие. Извинявайте, господин Председател. Благодаря.
#81 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев. Направихте го с ясното съзнание, че нарушавате процедурата. Моля да се въздържаме от такива вклинявания, както каза и председателят, тъй като всеки, ако се сети за някаква тема и се включи, парламентарният контрол ще придобие съвсем друг смисъл. Заповядайте, госпожо Нинова – по начина на водене, предполагам. Имате думата.
#82 · speech
БСП за България
Господин Председател, настоявам от името на парламентарната група на „БСП за България“ председателят Росен Желязков да дойде на работа и да ни отговори на един въпрос. Казвам да дойде на работа, защото сутринта го нямаше на Председателския съвет, за да ни даде отговор на този въпрос, а той е следният: Уважаеми български граждани, Четиридесет и деветото народно събрание е конституирано преди един месец. Един месец абсолютно загубено време за законодателна работа. Първата и втората политически сили го пропиляха в игри за търсене на мнозинство. Абсолютно нормално е през това време, докато те си играят тези игри, да заработят комисиите на парламента, да се приемат належащите закони, за които всички тук лицемерно се кълнат колко са важни. Не можахме да постигнем съгласие за ръководства на комисиите, но направихме една стъпка – поне ги събрахме като членски състав. Тъй като нямат ръководства, единствено председателят на парламента може да ги свиква и да определя дневния ред. Днес и утре ще заседават всички комисии на парламента и, уважаеми български граждани, с какъв дневен ред си мислите? Една единствена точка – Приемане на Правила за работа. Това ще отнеме точно три минути, защото ще се препишат старите правила. Да, и точка „Разни“, по която вероятно няма да има разни. Питам ръководството и конкретно господин Желязков защо продължавате да губите времето на парламента? ГЕРБ като политическа сила, опитвайки се нещо да сглобява като мнозинство, и Вие като председател, не давайки ход на съществената работа на комисиите. Ние сме дисциплинирани, уставни хора и по Правилника за работата на Народното събрание вчера в срока, който е необходим, внесохме писмо до председателя днес в Правната комисия в дневния ред да включи един закон – Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Докога ще гледаме безучастно всеки ден по пътищата на България да се избиват хора от пияни и дрогирани безотговорни шофьори? Този закон го гледахме в миналия парламент – той мина на първо четене и има пълно съгласие, има стотици декларации от всички парламентарни групи колко е важно да се приеме. Прокуратурата си измива ръцете с Народното събрание и казва, че Законът е лош – не може тези хора да ги осъдим. Предложили сме да няма условни присъди, да се отнемат моторни превозни средства и собственост. Във второто предложение по Наказателния кодекс, ето тук е министърът и той е казал, че има необходимост от промени. Предложили сме увеличени наказания за трафиканти, превозващи мигранти, и там да няма условни присъди, да се отнема имущество и така нататък. Неща, които всички сме декларирали, че ги искаме, и сега отново не се случват, както не се случиха и в Четиридесет и осмото народно събрание. Хайде стига с това лицемерие! Всички излизате пред камерите и казвате колко е важно. Служебният кабинет и прокуратурата си измиват ръцете с парламента за несвършена работа. Мигранти хващаме из цялата държава по всякакъв повод и на всякакви места. Не искам парламентът постоянно да носи отговорност за това. За пореден път казвам и дистанцирам БСП от тази безотговорност. Настоявам господин Желязков да ми отговори, днес и тук, ще включи ли в дневния ред на Правната комисия Наказателния кодекс с тези предложения за изменение в Наказателния кодекс? Ако това стане още днес, те могат да тръгнат на първо четене. Ако има воля в залата за истинска работа за българския народ, те могат да минат бързо, докато си играят играчките на мнозинство между първа и втора сила. Предлагам да започнем да вършим реална работа и това зависи в момента, за съжаление, единствено от един човек – председателя на Народното събрание господин Желязков.
#83 · speech
Благодаря, госпожо Нинова. Не мога да отговоря от името на господин Желязков.
#84 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене.
#85 · speech
Заповядайте, господин Желязков, по начина на водене.
#86 · speech
БСП за България, от място
Лично обяснение.
#87 · speech
ГЕРБ-СДС
Не, не беше. През цялото време гледах, че е от името на парламентарна група и не знам точно как беше заявено.
#88 · speech
С процедурите днес сме гъвкави, така че ще може да отговорите.
#89 · speech
Господин Председател, ще се обърна към Вас с призив за стриктно спазване на Правилника. Не знам точно каква е процедурата по време на реплика, взета като реплика, лидерът на парламентарна група да призовава председателя на Народното събрание да работи. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Така беше обявено – като процедура.
#90 · speech
Господин Желязков, може ли по същество?
#91 · speech
Така беше обявено – като процедура. Беше реплика от името на парламентарна група, процедура по начина на водене, затова се обръщам към председателя да уточни каква е процедурата по време на парламентарен контрол.
#92 · speech
Господин Желязков, извинявайте, че Ви прекъсвам, за да уточним процедурата. (Реплики от „БСП за България“.)
#93 · speech
За да не профанизирам разговора, чух Ви, госпожо Нинова, затова дойдох да Ви дам необходимото разяснение.
#94 · speech
От името на група беше изявлението, а Вие имате право сега по начина на водене да отговорите все пак, тъй като въпросът беше и към Вас – заповядайте.
#95 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Госпожо Нинова, миналата седмица, когато беше изключително бурен дебатът за механизма, бих го нарекъл за нестандартния механизъм, за избор на комисиите, свикването на заседанията и тяхното председателстване, много ясно и категорично беше казано, че групите ще се свикат, ще се ръководят от председателите, които са били такива в предишното Народно събрание, и дневният ред беше съобщен още миналата седмица. Това е приемането на правила и точка „Разни“ – като в точка „Разни“ самата комисия може по силата на мнозинството, което ще се формира в нея, да определи всички необходими важни проекти за закони и проекти за решения. Вчера, когато постъпи Вашето искане да бъде включен за разглеждане в Правната комисия, съм разпоредил да бъде включен за разглеждане, като водеща комисия на двата Ваши законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Това е направено още вчера. Това нещо Ви е съобщено на Председателския съвет.
#96 · speech
БСП за България, от място
Не, не е!
#97 · speech
Бях уведомен, че Вие сте уведомена за това нещо. Ако не сте били уведомена, ето, от мен получавате отговор на въпроса, защото се явих по Ваша заповед да отговоря. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#98 · speech
Благодаря, господин Желязков. Важното е, че всички разбраха, че двата законопроекта са включени по предложение на БСП и се надяваме днес да бъдат разгледани успешно, защото има нужда от това. Продължаваме с въпрос от народния представител Смиляна Нитова относно нелегалното преминаване на българо-турската граница. Заповядайте, госпожо Нитова.
#99 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, господин Министър! Напоследък се наблюдава увеличение на мигрантския натиск по границата ни с Република Турция и нелегалното ѝ преминаване. Често новините сутрин започват с информация за заловени мигрантски групи, и то във вътрешността на страната. Моят въпрос е следният: достатъчен ли е наличният състав за ефективната охрана на нашата граница включително и командироването на военни с такава цел? Какви мерки се предприемат за намаляване броя на заловените мигранти, отново подчертавам, и то във вътрешността на страната?
#100 · speech
Благодаря, госпожо Нитова. Имате думата за отговор, господин Вицепремиер.
#101 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Нитова, уважаеми гости! На първо място няма да се уморя да повтарям фактите, а те са такива, че действително има засилен мигрантски натиск. От началото на тази година той е с над 35% по-висок спрямо миналата, която беше рекордна и в която отчетохме над 168 хиляди опита да се проникне нелегално на територията на Република България. Това, което не е вярно, е, че заловените мигранти на територията на страната нарастват и са повече спрямо предходни периоди, като тук ще Ви дам и точни цифри. Ако за първите четири месеца на 2022 г. на територията на страната са заловени 4140 нелегални мигранти, за същия период на 2023 г. са заловени 2179 – това е близо 50% по-малко, госпожо Нитова. Това е в следствие на няколко обстоятелства. Всички възможни сили и ресурси както на Министерството на вътрешните работи, така и на Министерството на отбраната, и тук използвам възможността да благодаря на Министерството на отбраната, че от началото на тази година още по-активно ни подпомага в действията по опазване на българската граница, отделяйки не само повече сили, но отделяйки сили със значително по-добри функционални възможности, каквито са например тези от 68 бригада „Специални сили“. Наличието на такъв тип допълнителни сили ни помага много по-успешно да уплътняваме тази част от българската граница, на която, за съжаление, няма изградени надеждни технически съоръжения, а тя е близо 110 км. С наличния ресурс и потенциал ние се справяме на този етап с цената на много извънреден труд. Предприели сме действия и в рамките на наличния ресурс на Министерството на вътрешните работи сме осигурили вече 110 служители допълнително към щата на „Гранична полиция“. Те започнаха да работят, както и още 240, за които е пуснат конкурс. Отделно преговаряме с Европейската комисия да се обезпечи финансирането на още 1260 щата, като по този начин целим да спре привличането на сили от вътрешността на страната, както се спомена и преди малко, ние изцеждаме целия ресурс на Министерството на вътрешните работи не само като физическа сила, а и като технически средства и автомобили. Затова тези автомобили се отнемат от някои райони и отиват на границата, защото на границата няма достатъчно автомобили. Нещо повече. Осигурихме такива автомобили от всички останали ведомства, аз лично се ангажирах с този въпрос, те бяха закарани на границата, бяха поправени рокадните пътища, бяха поправени съществуващите технически системи – интегрираната система за наблюдение в първите ѝ три етапа. Другите действия, които предприехме, които дадоха значителен ефект, са свързани с взаимодействието с турската страна. Там действа от няколко месеца Междуведомствена работна група и вчера имаше отново заседание. На тази група се обсъждат, както действията, които турската страна предприема по подпомагането ни по отношение на мигрантския натиск, а това са конкретни пунктове, които Турция изгражда, конкретни сили на Жандармерията, които поставя в близост до българо-турската граница, като с всеки следващ месец с оглед на това, че натискът се усилва към летните месеци, турците са поели ангажимент да осигурят повече сили. На всяка такава среща на Междуведомствената работна група те докладват къде са разположени тези сили, за да знаем и да можем да се съобразим с това. Наред с това, както казах, водим преговори с Комисията не само по отношение на това да се финансират тези 1260 щата, намалени през последните 10 години от щата на „Гранична полиция“, а и да се осигурят средства за техническото обезпечаване на тези 110 км необезпечени технически към настоящия момент, както и да се осигурят допълнително автомобили, за да може успешно наличните сили да изпълняват функциите си. Уверявам Ви, че към настоящия момент наличните сили са достатъчни, но за мен е неприемливо повече от 10 години служителите да полагат системно извънреден труд, за да се справят с тази ситуация, която се наблюдава там. Тази практика трябва да се преустанови, за което сме предприели мерки. Използвам случая да апелирам действително да се приемат тези изменения в Наказателния кодекс, за които преди малко се спомена. Тук не става въпрос за прехвърляне на отговорност, тук става въпрос за споделяне на отговорност и апелирам Народното събрание да ни подпомогне. Това е, с което Народното събрание може да ни подпомогне в тази ситуация. Разчитам, че този парламент ще го направи, защото призивите ни към миналия останаха безплодни. Още нещо искам да отбележа защо тези промени са важни. Днес получих една справка с присъдите, които получават граждани на най-различни чужди държави, извършвали дейност по нелегален трафик на мигранти на територията на България. Това, което мога да Ви кажа, е, че няма нито една ефективна присъда „лишаване от свобода“ – нито една за цялата минала година. Може да си направите изводите каква е превенцията и до каква степен тази превенция оказва въздействие върху криминогенната обстановка по линия на нелегалната миграция. Благодаря.
#102 · speech
Благодаря, господин Демерджиев. За реплика – заповядайте, госпожо Нитова.
#103 · speech
БСП за България
Господин Министър, от отговора Ви разбрах, че нашата граница с Република Турция се охранява надеждно, тогава защо се залавят мигрантите във вътрешността на страната? И ето сега Ви отговарям на това. Видяхте, че нашата парламентарна група отново внася Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс във връзка с помагачите и тези, които превозват мигранти от страната. Тоест ние като народни представители от Коалиция „БСП за България“ изпълняваме своите ангажименти и работим да подпомагаме изпълнителната власт в тази насока.
#104 · speech
Благодаря, госпожо Нитова. Заповядайте за дуплика, господин Вицепремиер.
#105 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Нитова, уважаеми гости! Защо се залавят мигранти, питате Вие, на територията на страната? Залавят се, защото, когато имаше така наречената нулева миграция, те се пропускаха безпрепятствено през територията на страната. Само че това, което нашите европейски партньори отчитат и ни казват, е, че ние трябва да спрем вторичните придвижвания на тези, които са проникнали по някакъв начин на територията на България. А няма държава в Европейския съюз, на територията на която да не проникват нелегални мигранти, така че усилията, които положихме, бяха да се изградят допълнителни контролно-пропускателни пунктове на територията на цялата страна и всеки автомобил, за който има съмнение, че превозва мигранти, да бъде спиран, да бъде проверяван и наличните мигранти да бъдат отвеждани в съответните центрове. Затова впечатлението Ви е, че се залавят повече мигранти. Както казах преди малко, цифрите говорят обратното – почти 50% по-малко успяват да проникнат на територията на страната, така че тези действия трябва да продължат както в аспекта на стремежа ни към членство в Шенген, така и в аспекта на доброто партньорство в рамките на Европейския съюз с останалите държави. Ние ще продължим тези действия. Мисля, че те са полезни, мисля, че дават резултати и се оценяват. А по въпроса Ви дали надеждно се охранява българо-турската граница. Тя е един от малкото маршрути, да не кажа почти единственият, по който се отчита намаление на успелите да проникнат мигранти, тъй като по всички други има увеличение и някъде е с проценти, а някъде е с над 100%. Така че ние се справяме, но начинът, по който се справяме, с привличането на извънредни сили и изцеждане на целия ресурс на Министерството на вътрешните работи, не е най-добрият и Ви съобщих какви мерки сме предприели. А иначе приветствам всяка парламентарна група, която ще подкрепи промени в Наказателния кодекс и ще ни помогне да се справяме с нелегалната миграция. Благодаря Ви.
#106 · speech
Благодаря, уважаеми господин Вицепремиер. С това изчерпваме и въпросите към Вас. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева. Първият въпрос е от народния представител Светослав Тодоров относно състоянието и бъдещето на спортен комплекс „Червено знаме“. Имате думата, господин Тодоров.
#107 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър! Уважаема госпожо Министър, в България състоянието на немалка част от спортните съоръжения е окаяно и ме интересува каква ще бъде Вашата политика към изоставените спортни комплекси и в частност към спортен комплекс „Червено знаме“? Искам да Ви припомня, че комплексът е построен през 1985 г., когато София е домакин на европейска олимпиада. Той разполага с четири олимпийски басейна, две водни кули и възстановителен център. България може би е единствената страна в района, която няма закрит басейн с кула, поради тази липса нашите спортисти са принудени да тренират в чужбина. Поради повече от 10-годишно безхаберие имаме притеснение, че намеренията са той да бъде съборен и на негово място да изникне поредният жилищен комплекс. Мога ли да получа Вашето уверение, че ще се намери работещо решение за реновиране и отваряне на комплекса, за да може да осигурим шанс за високи спортни успехи и професионална реализация за настоящи и бъдещи поколения? Благодаря.
#108 · speech
Благодаря Ви за въпроса, господин Тодоров. Госпожо Министър, имате думата да отговорите.
#109 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Тодоров, в отговор на поставения въпрос Ви уведомявам за следното: спортната инфраструктура е основен фактор за развитието на масовия спорт и на спорта за високи постижения. Инвестициите в инфраструктурата за професионален и масов спорт са от ключово значение за успешните политики в подкрепа на децата и младите хора както на национално, така и на местно ниво. Министерството на младежта и спорта изпълнява последователна политика в областта на спорта за привеждане на спортните обекти и съоръжения във вид, отговарящ на съвременните международни стандарти, включително чрез обезпечаване финансирането на проекти за изграждане, модернизация и реконструкция на спортни обекти и съоръжения държавна и общинска собственост. Един от тези обекти, който е и с висока обществена и национална значимост, е спортен комплекс „Червено знаме“, както Вие отбелязахте, собственост на „Сердика спортни имоти“ – еднолично търговско дружество, публично предприятие. Съоръжението е проектирано преди повече от 40 години и е факт, че през 1985 г. за първи път Европейско първенство по плувни спортове беше проведено в България. Министерството на младежта и спорта заедно с дружеството, собственик на обекта, считат, че планирането и избор на най-добрите и ефективни решения за възстановяване на обекта предвид неговата мащабност и значимост, включително изграждането му като ново и модерно съоръжение, отговарящо на съответните международни стандарти, следва да бъде изпълнено след анализиране, първо, на възможностите за финансова обезпеченост на подобно, от този род, спортно съоръжение, както и направата на най-доброто задание по отношение на включените спортни обекти. В момента четири вида спорт се практикуват на „Червено знаме“, а именно спортна гимнастика, спортна акробатика, волейбол и плувни спортове. За съжаление, плувният комплекс е затворен повече от десет години. Предвид обществената значимост и това, че Министерството на младежта и спорта като екип си поставя за цел всички спортни съоръжения да отговарят на новите международни стандарти и освен да бъдат модерни, да бъдат ефективни и да бъдат използвани не само за тренировъчна, но и състезателна дейност, така че да отговорят, пак казвам, на съвременните стандарти, тук трябва да бъдат много внимателно подбрани и възможностите за финансиране. Изброени са няколко възможности от страна на Министерството на младежта и спорта и обследваме такива възможности за финансиране на тези дейности, а именно средства от държавния бюджет, финансови инструменти, управлявани и достъпни чрез Фонда на фондовете или Регионален фонд за градско развитие, подходящи форми на публично-частно партньорство или съвкупност от няколко от гореизброените. Искам категорично да заявя, че екипът на Министерството на младежта и спорта по никакъв начин няма да съдейства на съмненията, които Вие изразихте, че там могат да бъдат изградени жилищни сгради. Това е предназначено за спортна инфраструктура и ще остане такова в нашия мандат. Имаме ясната и категорична позиция, че „Червено знаме“ трябва да отговаря освен на международните стандарти и на спортната общественост, и на цялата общественост в България, да бъде един модерен и функционален комплекс. Благодаря.
#110 · speech
Благодаря Ви, госпожо Лечева. Имате ли реплика? Заповядайте.
#111 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател! Госпожо Министър, за развитието на спорта са необходими дългосрочни политики и мисля, че всички сме съгласни с това. Виждаме в последните години как се говори за инвестиции в нови и модерни спортни големи комплекси, но действията остават на заден план. Ако служебният кабинет започне политики в тази насока и действа за реални проекти, добрият пример, който Вие може да дадете, може да бъде наследен и продължен след това от евентуално редовно правителство. Та в тази връзка Вие предвиждате ли изработването на инвестиционен проект за изграждането на изцяло нов комплекс и за привеждането му в нормални стандарти на спорта в момента, с които да отговаря на съвременните изисквания? Благодаря Ви.
#112 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. За дуплика, госпожо Лечева.
#113 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Тодоров, за да бъде направен един добър инвестиционен проект, е необходимо да бъде направено добро и подробно задание за такова. Затова ние сме изискали от всички спортове, от всички спортни организации, които в момента практикуват спортни дейности на „Червено знаме“, да дадат своите предложения по отношение на спортните съоръжения, които управляват, така че те да отговарят на най-добрите стандарти – спортни и международни. В момента събираме и анализираме тази информация и както казах, важното е този комплекс да отговаря на съвременните изисквания и най-вече на очакванията на спортната общественост като функционалност, защото е най-лесно да пристъпим към реконструкция на това съоръжение, което означава да възстановим в онези мащаби и в онези стандарти през 1985 г., които бяха актуални към онова време. Днес, 40 години по-късно, международните стандарти са много по-различни и аз в няколко свои интервюта казах, че възстановявайки плувния комплекс в сегашната му ситуация, означава да инвестираме средства в спортно съоръжение, което няма да бъде функционално в следващите пет или десет години. Важно е средствата, които се инвестират в спортна инфраструктура, да бъдат така инвестирани, че да бъдат насочени към бъдещето, а не към миналото. Така че това е моят отговор към поставения Ви въпрос.
#114 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Коста Стоянов относно подмяна на тревното покритие на стадиона на Национална спортна база „Спортпалас“ – Варна. Заповядайте, господин Стоянов.
#115 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Лечева, стадионът на Национална спортна база „Спортпалас“ – Варна, не е ремонтиран повече от десет години. Тревното покритие е от изкуствена трева. Това е един от малкото терени във Варна с големи размери, на който може да се играе футбол 11, и поради тази причина игрището е изключително натоварено през цялата година. На този стадион играят почти всички местни футболни клубове, които вече са над 30 на брой. Там се провеждат мачовете на Женски футболен клуб „Варна“ от календара на Националното женско футболно първенство. Правят се лагер сборове на детските и юношеските проектонационални отбори, спортни училища от цяла България провеждат лагери в базата. Състоянието на тревното покритие е незадоволително и се нуждае от подмяна. На стадиона липсват трибуни, а на детски мачове понякога се събират над 200 зрители. Наличното осветление не е достатъчно, за да отговори на изискванията за провеждане на спортни срещи и състезания. В Четиридесет и осмото народно събрание по време на заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, проведено на 30 ноември 2022 г., на зададен въпрос от моя страна към изпълнителния директор на „Национална спортна база“ ЕАД получих уверението, че през 2023 г. предстои да започне реновиране на тревното покритие на стадиона. По доклад от управителя на Спортната база дори се обмисляше вариант дали изкуствената настилка да не бъде подменена с естествена. Към днешна дата все още не са предприети никакви мерки по ремонт или реновиране на тревното покритие на стадиона. Също така не са предприети действия по направата на трибуни или седалки за зрители, както и подобряване на осветлението. Предвид горното, моля за следната информация: възнамерява ли Националната спортна база да извърши ремонт на стадиона на „Спортпалас“ – Варна, и с какви средства; кога според Вас може да очакваме започването на ремонтните дейности на стадиона на „Спортпалас“ – Варна; в какво ще се състои ремонтът или реновацията на спортния комплекс – само за тревното покритие, или са предвидени и други дейности, например направа на трибуни или ремонт на осветлението? Благодаря.
#116 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. За отговор – госпожо Министър.
#117 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, по актуална информация от Националната спортна база въпросът относно необходимостта от подмяна на тревното покритие на стадиона на „Спортпалас“ – Варна, се разглежда и в контекста на възможността за извършване на подмяна на тревното покритие на различни спортни обекти, които са собственост на дружеството и за които е необходим такъв ремонт. Към момента екип от експерти извършва проучване на пазара и събира оферти от различни фирми, специализирани в доставка, монтаж и подмяна на настилки на футболни игрища. След запознаване с предложените оферти ще бъдат избрани най-добрите предложения от тях и ще бъде преценено приоритетно на кои обекти следва да бъде подменена тревната настилка. Средствата по отношение на подмяна на тревната настилка на стадион „Спортпалас“ – Варна, ще бъдат осигурени от дружеството, като за целта тревното покритие на стадиона ще бъде подменено през настоящата 2023 г. Националната спортна база предвижда реновация на спортния комплекс. Вследствие на разразилата се пандемия и настъпила инфлация, оказващи влияние и към настоящия момент върху търговския обмен на свободния пазар, дружеството полага необходимите усилия за обезпечаване на необходимия финансов ресурс за поетапно възлагане и изпълнение на необходимите строително-ремонтни дейности, свързани с подобряване на условията за учебно-тренировъчна дейност в целия комплекс, подобряване и ремонт на осветлението, подмяна на сегашното тревно покритие с ново такова.
#118 · speech
Благодаря Ви за отговора. Имате възможност за реплика, господин Стоянов.
#119 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Уважаема госпожо Лечева, спортната инфраструктура на територията на град Варна е крайно недостатъчна за размерите на града и за нуждите на спортуващите. Вследствие на некомпетентното вече десетгодишно управление на кмета на ГЕРБ във Варна два от трите терена за футбол 11 вече са превърнати в спортни комплекси, в които футболните терени са с намалени размери и на тях може да се играе само до футбол 9, което се практикува за деца до 10 – 11-годишна възраст. Става въпрос за новия спортен комплекс „Приморски“ – бивш стадион „Жечка Карамфилова“, и новия спортен комплекс във Владиславово. Футболните клубове са принудени да тренират и да провеждат официалните си срещи в населени места извън община Варна. Освен терените на двата големи футболни отбора „Спартак“ – Варна, и „Черно море“ – Варна, други големи няма. Новата спортна зала в квартал „Владиславово“ все още не се предоставя за ползване. Тя е без състезателен график и определена форма за стопанисване вече трета година. Голяма част от училищата нямат физкултурни салони. Има ли нужда да давам пример с училище „Найден Геров“, в което вече трета година се изгражда нова зала, и то със средства от Вашето министерство, а не се знае кога тя ще бъде завършена. В спортното училище дори няма игрища. В двора му има само една зала за вдигане на тежести. Всички останали спортове се практикуват на различни места из цяла Варна. Спортните клубове чакат с години за терени, на които сами да изградят спортни игрища, заявяват инвестиционни намерения, но Общината отказва да им даде празни и неизползвани парцели. Националният отбор по художествена гимнастика тренира между кофи, които събират вода от течащ покрив. Осветлението в много от съществуващите спортни зали е на десетилетия. В тях все още се намират стари и огромни опасни лампи, под които тренират децата на Варна. Повечето зали нямат нормални тоалетни, да не говорим за душове и цивилизовани съблекални. В някои от училищата, като например Механотехникума и Електротехникума, през почивните дни всички входове са затворени и ако децата, желаещи да спортуват, по някакъв начин се промушат през някоя дупка и успеят да влязат в дворовете на училищата по кози пътеки, то охранителите ги гонят след това. И на всичкото отгоре в момента кметът на Варна от ГЕРБ иска да увеличи таксите на спортните клубове. Всъщност това е едно много кратко описание на спортната инфраструктура (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) на територията на Варна. Приключвам. Затова, много Ви моля, направете всичко, което зависи от Вас, за да стане ремонтът на „Спортпалас“, нищо че е държавна собственост, поне да има един стадион с реални размери, който да може да се ползва от всички желаещи. Благодаря Ви.
#120 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Даниел Тихомиров Александров. Въпросът му е относно предстоящите летни олимпийски игри през 2024 г. в Париж. Заповядайте, господин Александров – имате думата.
#121 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър! Тъй като през 2024 г. в Париж предстоят Летни олимпийски игри, в тази връзка моля да ми предоставите информация за това как върви подготовката на българските състезатели и дали им е осигурено това, от което имат нужда. Също така и за тези, за които вече предстоят състезания за спечелване на квоти за Олимпиадата, какво се случва с тези състезатели? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#122 · speech
Благодаря Ви за въпроса, господин Александров. Имате възможност да отговорите, госпожо Министър.
#123 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Александров, във връзка със зададения въпрос Ви предоставям следната информация: За всички спортни организации, които развиват олимпийски спортове, 2023 г. се явява предолимпийска година и е една от най-важните за тях. С цел оптимално провеждане и осигуряване на подготовката и участието в състезанията за спечелване на квоти за Летните олимпийски игри в Париж Министерството на младежта и спорта, съвместно с българските спортни федерации, разработи изцяло нови програми за обезпечаване на тяхната дейност. Първата програма е за олимпийска подготовка и развитие на спорта за високи постижения, в която всички олимпийски спортове с най-висок потенциал за участие и представяне на Летните олимпийски игри са обособени в приоритетно първо направление на Програмата. Втората програма е за кадрово осигуряване на олимпийската подготовка и спорта за високи постижения, в която са включени за финансиране пряко ангажираните с олимпийската подготовка национални треньори и специалисти на различните възрастови групи и направления, които отговарят за тази подготовка, треньорите, изпълняващи също конкретни задачи, и всички длъжностни лица. Предложените от спортните федерации спортисти и треньори, включени в съответните програми заедно с техните тренировъчни планове, бяха внимателно разгледани от специално назначена комисия за олимпийска подготовка в състав от висококвалифицирани спортни специалисти от Националната спортна академия, Антидопинговия център и Министерството на младежта и спорта. Комисията одобри най-перспективните състезатели за проектоолимпийските ни отбори, съобразно поставените прогнозни резултати, като работи в непрекъснато взаимодействие със спортните федерации. Основна задача на Комисията е разглеждане на проектите, тяхното одобряване по отношение на бюджета, свързан с олимпийската подготовка и участието им в международни състезания. По отношение на спечелване за квоти в олимпийските игри международните федерации имат най-различни регламенти по отношение на тяхното спечелване – директни олимпийски квалификации, както в бокса и художествената гимнастика, олимпийски ранглисти по точки, както е бадминтон и джудо, покриване на норматив на официално състезание като лека атлетика и плуване или задължително участие с високи резултати на европейски и световни първенства като борба, вдигане на тежести и други. Последната година – 2023 г., както казах, и до самото провеждане на Олимпийските игри през юли месец, квотите се придобиват непосредствено във всички спортни състезания, включени в спортните календари на съответните международни федерации. До момента вече има спечелени квоти в художествената гимнастика и спортната стрелба. Спортистите ни от няколко спорта вече участваха във важни международни първенства, необходими за осигуряване на квоти, и донесоха на страната ни немалко медали от тях, като например Европейско първенство по вдигане на тежести – 11 медала, Европейско първенство по борба – също 11 медала, Световно първенство по бокс за жени – медал, и олимпийска квалификация по джудо – 2 медала. За всички медалисти и призьори също така е предвидено своевременно изплащане на техните възнаграждения, така че тези хора да се чувстват оценени и мотивирани. Трябва да Ви кажа, че целият екип на Министерството полага всички усилия условията, в които тренират нашите състезатели, да бъдат възможно най-добрите, така че те да се чувстват спокойни по отношение на тяхната ритмичност и по отношение на финансирането и да бъде обезпечена по най-добрия начин тяхната подготовка. Правим всичко възможно освен спортистите и техните треньори и специалисти също да имат предвидимост по отношение на участието в международните състезания и предстоящите квалификации, свързани с участието в олимпийските игри. Благодаря.
#124 · speech
Благодаря Ви, госпожо Лечева. Имате възможност за реплика и допълнителен въпрос през репликата, господин Александров. Заповядайте.
#125 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Министър, аз като бивш спортист – професионален, както и Вие, добре знаете, за нас е изключително важно българските спортисти да получават това, от което имат нужда, така че изключително съм Ви благодарен. За мен българските спортисти са едно национално богатство. Те трябва да бъдат финансирани както подобава и трябва да се отнасяме с уважение към тях, защото само те в тази обстановка прославят България навън. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#126 · speech
Благодаря, господин Александров. Предполагам, че няма реплика, госпожо Лечева? Благодаря Ви за включването в днешния парламентарен контрол. С това въпросите към служебния министър на младежта и спорта са изчерпани. Преминаваме към въпросите към Росица Велкова-Желева – служебен министър на финансите. Първият въпрос, на който ще отговори, е въпрос от народния представител Ивайло Валентинов Шотев относно участието на Република България в Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо сътрудничество. Господин Шотев, заповядайте.
#127 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Служебен министър, на 1 февруари 2023 г. Четиридесет и осмото народно събрание прие Законопроект за денонсиране на Споразумението за основаване на Международната инвестиционна банка и на Банката за икономическо развитие. В чл. 3 на Закона изрично се казва, че имате срок от шест месеца, в който да изпратите необходимите документи на Съвета на директорите на Международната инвестиционна банка и на Банката за икономическо развитие. По информация, изнесена в медиите в първата половина на април месец 2023 г., САЩ са наложили санкции върху Международната инвестиционна банка със седалище Будапеща като част от санкциите срещу Руската федерация. Наложени са паралелни санкции също така и срещу физически лица. Отново по информация на медиите Унгария всъщност е излязла от тази банка, което от своя страна води до преместване на централата от Будапеща обратно в Москва. С оглед на гореизложеното до този момент, моля, бихте ли ми отговорили Вие вече изпратили ли сте официалните уведомления към Международната инвестиционна банка и Съвета на Международната банка за икономическо сътрудничество и какви сценарии предвиждате за акционерното участие и излизането на нашата банка с оглед максималната защита на българския интерес по този случай? Благодаря.
#128 · speech
Благодаря за въпроса, господин Шотев. Госпожо Министър, имате думата за отговор.
#129 · speech
Служебен Министър Росица Велкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шотев, съгласно уставните документи на Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо сътрудничество всяка страна може да прекрати членството си в двете финансови институции, след като уведоми за това управителните им органи най-малко шест месеца предварително. В изпълнение на приетия от Народното събрание Закон за денонсиране на Споразумението за основаването на Международната инвестиционна банка и на Споразумението за организацията и дейността на Международната банка за икономическо сътрудничество, Министерството на външните работи изпрати по дипломатически път официални уведомления до управителните органи и на двете банки за прекратяване членството на Република България. България ще прекрати членството си в Международната инвестиционна банка на 15 август 2023 г., а в Международната банка за икономическо сътрудничество на 17 август 2023 г. В съответствие с официално обявената позиция на държави – членки от Европейския съюз, за прекратяване на членството в двете банки Чехия официално прекрати членството си в Международната банка за икономическо сътрудничество на 26 януари 2023 г. и в Международната инвестиционна банка на 27 януари 2023 г. Словакия също прекрати членството си и в двете банки на 29 януари 2023 г. Полша прекрати членството си в Международната банка за икономическо сътрудничество на 28 януари 2023 г. Румъния също ще прекрати членството си в двете банки съответно на 8 и 9 юни 2023 г. Същевременно, съгласно получена на 18 април 2023 г. информация от Международната инвестиционна банка, Унгария публично е заявила намерение за прекратяване на членството си в банката и е оттеглила представителите си във висшите управителни органи на Международната инвестиционна банка. Във връзка с предстоящото оттегляне на България от двете банки са изпратени официални писма до двете финансови институции за предявяване на претенциите на Република България за изплащане на дяловете на страната във внесения капитал на Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо сътрудничество в съответствие със заложеното в уставните документи. Преговорите за уреждане на взаимните задължения между България и двете финансови институции ще бъдат водени съобразно обективните условия за постигане на договореност, която в максимална степен да защитава интересите на държавата. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря Ви, госпожо Велкова. Господин Шотев, имате възможност за реплика.
#131 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Допълнителният ми въпрос към Вас е: има ли български представители в бордовете на директорите и в съветите на тези две банки и дали с оглед на сегашната ситуация те са подлежащи, съответно, на санкции също така, както и други хора вече са били? Благодаря Ви.
#132 · speech
Госпожо Велкова, заповядайте.
#133 · speech
Служебен Министър Росица Велкова
Благодаря. Уважаеми господин Шотев, българските представители в управителните органи на двете банки са оттеглени. Когато има заседания на управителните органи на двете банки, съответно се взема решение на Министерския съвет за позицията, която да изрази Република България, и за конкретното заседание се определя кой точно ще изрази позицията, одобрена от Министерския съвет. Благодаря.
#134 · speech
Благодаря. С това се изчерпва въпросът към служебния министър на финансите госпожа Росица Велкова-Желева и преминаваме към въпросите, зададени към служебния министър на здравеопазването господин Асен Меджидиев. Той ще отговори на първия въпрос от народния представител Маргарита Атанасова Генчева относно ваксините срещу COVID-19. Заповядайте, госпожо Генчева, имате думата да зададете и развиете своя въпрос.
#135 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председателстващ, уважаеми доктор Меджидиев! Преди три години България и светът попаднаха под безпрецедентна масова психоза наречена „ковид“. В резултат на тази психоза в здравната ни система се взеха доста неадекватни решения. Едно от тези решения беше за закупуването на така наречените ваксини срещу ковид в огромни количества с арогантно толериране и най-вече финансиране на определени фармацевтични компании. Сега от дистанцията на времето отчитаме пълната несъстоятелност на взетите по онова време решения. Преди няколко месеца – на 9 декември, Вие присъствахте на заседание на Съвета на министрите по здравеопазване на страните – членки на ЕС, в Брюксел и във Вашето изказване на този форум посочихте, че има огромен проблем със свръхизлишъка с ваксини за COVID-19. До момента у нас са бракувани 2,5 милиона ваксини срещу COVID-19, а тази година предстои бракуването на още 2,8 милиона. Очакваме доставка до края на юни и на още 1,5 милиона платени вече дози, които България не приема, тъй като ще се наложи и те да бъдат бракувани. Възможно е цитираните числа да не са много точни. По договора, който сме сключили, предстои да получим и платим още 7 милиона дози, а за общ брой договорени ваксини срещу COVID-19 в някои публикации се споменава числото 16 милиона. В контекста и на започналото разследване на Европейската прокуратура на договора за ваксини срещу COVID-19, моля да отговорите: колко точно дози ваксини против COVID-19 общо са закупени, колко са вече внесени, колко от тях са използвани, има ли дарени, унищожени с изтекъл срок на годност или на други основания, колко остава да получим и какво е решението на Министерството за тях? Каква е стойността на заплатените вече ваксини, включително корекциите в цените, ако има такива, какво още остава за заплащане и какви публични средства са изразходвани и се очаква да бъдат изразходвани за унищожаването им?
#136 · speech
Благодаря Ви, госпожо Генчева. Господин Министър, имате възможност да отговорите на зададения въпрос. Имате думата.
#137 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Генчева, уважаеми госпожи и господа народни представители! Както знаете, аз заех позиция още на декемврийската сесия в Брюксел по този въпрос, тъй като той е доста болезнен за нашата страна. Ще Ви запозная с данните, които Вие желаете да получите. Във връзка с отправените въпроси Република България участва в споразуменията за доставка на ваксини срещу COVID-19, сключени от Европейската комисия и производителите на лекарствени продукти Biontech Manufacturing GmbH и Pfizer Manufacturing Belgium, Astra Zeneca, Sanofi Pasteur, Glaxosmithkline, Moderna и Valneva. Ваксината, произведена от Janssen Pharmaceutica, България получи въз основа на Споразумение за подпомагане на препродажбата от и между Република България и Кралство Швеция и Janssen Pharmaceutica за целите на закупуването и доставката на ваксина срещу COVID–19 за България и на Споразумението между Кралство Швеция и Република България за препродажба на ваксина срещу COVID-19, разработена от Janssen Pharmaceutica. Приключило е изпълнението и няма да се доставят количества ваксини по споразуменията с производителите Astra Zeneca; Moderna; Valneva; Janssen и Sanofi Pasteur. Към настоящия момент действащо е само споразумението с Pfizer Inc./BioNTech, по което България има да получава през 2023 г. доставки в размер на 8 340 368 дози ваксини. Към 3 май 2023 г. в страната са доставени общо 14 471 590 дози от ваксини срещу COVID-19, разпределени по видове както следва: Comirnaty – 7 184 940 дози; Spikevax – 971 150 дози; Vaxzevria – 4 518 400 дози; JCOVDEN – 1 777 300 дози; COVID-19 Vaccine Valneva – 10 200 дози и VidPrevtyn Beta – 9600 дози. До момента, приложени в страната са 4 612 297 дози ваксини, разпределени по видове: Comirnaty - 3 091 156 дози; Spikevax – 511 490 дози; Vaxzevria – 478 334 дози; JCOVDEN – 531 312 дози, и COVID-19 Vaccine Valneva – 5 дози. Дарените количества ваксини срещу COVID-19 са както следва: 172 500 дози ваксини на Кралство Бутан; 51 480 дози ваксина Comirnaty на Република Северна Македония; 270 000 дози ваксина на Бангладеш; 258 570 дози ваксина Comirnaty на Босна и Херцеговина; 2 830 400 дози ваксина на Ислямска република Иран. Унищожени поради изтекъл срок на годност и други причини са общо 1 432 325 дози ваксини, на обща стойност 33 082 689,80 лв. Предстои унищожаването на още 369 781 дози ваксини срещу COVID-19 на стойност 11 868 788,73 лв. Общата стойност, която е платила държавата за ваксини срещу COVID-19, е в размер на 345 924 061 лв., в това число 1 305 464 лв. авансово платени през 2022 г. дози. По отношение на действащото споразумение с Pfizer Inc./BioNTech в ход е процес по предоговаряне на условията. Преговорите се водят от преговорните екипи на Европейската комисия и Pfizer Inc./BioNTech, но този процес все още не е приключил. В тази връзка България е заявявала неколкократно, че е необходимо да се прекрати сега действащото споразумение или драстично да се намалят количествата на база реални потребности без каквито и да било финансови обезщетения, произтичащи от това. В началото на месец юни 2022 г. и в края на месец октомври 2022 г. министрите на здравеопазването на десет държави – членки на Европейския съюз – България, Хърватия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения – изпратиха общи писма до европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните, с които призовават Европейската комисия, в качеството ѝ на преговарящ от името на държавите – членки на ЕС, да предоговори условията на Споразумението (SANTE/2021/03/020), като намали количествата ваксини съобразно реалните потребности на държавите членки. На 14 март 2023 г. в рамките на Редовното заседание на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси на Европейския съюз, част „Здравеопазване“, беше представена позицията на правителството на Република България, с която е заявено, че Европейската комисия, в качеството ѝ на преговарящ от името на държавите – членки на Европейския съюз, следва да предоговори условията на Споразумението, като се създаде възможност за заявяване само на реално необходими количества. За България, на настоящия етап – нулева стойност без финансова тежест, независимо под каква форма. В Споразумението са предвидени санкционни клаузи, които се прилагат по отношение на изпълнителя Pfizer Inc./BioNTech, в случай че не достави в срок договорените количества. В Споразумението няма изрично предвидени санкционни клаузи за Европейската комисия или за участващите държави членки при неизпълнение, но при отказ от доставка изпълнителят има право да фактурира цената на договорените дози, да претендира лихви за забава при забавено плащане, в това число да предяви съдебен иск за неизпълнение на Споразумението. Споразумението се урежда от законите на Белгия, а уреждането на всеки съдебен спор, свързан с изпълнението му, е от изключителната юрисдикция на съдилищата, разположени в Брюксел, Белгия. Благодаря Ви.
#138 · speech
Благодаря Ви, господин Меджидиев. Бяхте изключително подробен, затова Ви дадох повече време. Имате възможност за реплика. Госпожо Генчева, имате думата.
#139 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстващ. Доктор Меджидиев, благодарим за твърдата Ви позиция за отстояването на българските национални интереси в този конкретен случай, но все пак не разбрахме какви количества все още очакваме да получим по тези договори; на каква стойност и също така – възможно ли е в контекста на започналото разследване на Европейската прокуратура на този договор или на тези договори да се дерогират клаузите, по които се носи отговорност за неспазване на условията за доставка. Благодаря.
#140 · speech
Благодаря Ви, госпожо Генчева. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#141 · speech
Както споменах, остават договорирани още над 8 милиона дози ваксини. Благодарение на ясната и силна позиция на България още през декември миналата година, която аз я декларирах в Брюксел на работен обяд и на заседание на Комисията по заетост, сектор „Здравеопазване“, през месец март, в момента се водят преговори и ние сме в процес да вземем мандат за тези преговори, ако се изпълнят нашите условия. Силно се надявам, че можем и се върви към намаляване на количествата за тази година почти на 50%, което за мен ще е един голям успех, което ще се спести. Извинявайте, но нямам право по договор от конфиденциалност да споменавам конкретни цифри, тъй като тогава Европейската комисия наистина може да ми заведе съдебен иск за неспазване на конфиденциалност, но ще кажа в общ план. В момента благодарение на нашата позиция се върви към леко отстъпление от страна на Pfizer, което може да се отиде за тази година на спестяване на 50% от тези количества, което да спести един огромен финансов ресурс на държавата, като категорично да останат много малко дози – една пета от тези, които споменах, които да бъдат разсрочени за плащания в един по-дълъг период. Продължаваме преговорния процес, ние мандат на Европейската комисия ще дадем само за това нещо и при условие че за следващите години категорично са прекратени договорните отношения с Pfizer за закупуване на следващи дози ваксини. Благодаря Ви.
#142 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Иван Червенков относно утвърден медицински стандарт „Спешна медицина“. Имате възможност да изложите въпроса си, господин Червенков, заповядайте.
#143 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е свързан с утвърдения медицински стандарт „Спешна медицина“, по-конкретно организацията и дейността на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив с филиал в Асеновград. Медицинският стандарт „Спешна медицина“ е утвърден с Наредба № 3 от 6 октомври 2017 г., като съгласно стандарта извънболничната медицинска помощ по специалността „Спешна медицина“ се осъществява от центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали. Филиалът за спешна медицинска помощ осъществява непрекъсната денонощна дейност по осигуряване на спешна медицинска помощ посредством използването на мобилни спешни екипи, наземни медицински транспортни средства и стационарни спешни екипи. Стандартът определя, че в населени места, в които има многопрофилни болници за активно лечение с разкрито спешно отделение от второ или трето ниво на компетентност, функционира филиал за спешна медицинска помощ, разполагащ само с мобилни екипи, докато в населени места, в които има многопрофилни болници за активно лечение без разкрито спешно отделение, но с достатъчен капацитет за диагностика и консервативно и оперативно лечение на определени видове спешни състояния, функционира филиал за спешна медицинска помощ с мобилни екипи и със стационарен екип. От друга страна, спешно отделение се разкрива към многопрофилни лечебни заведения за болнична помощ, като то осъществява своята дейност само и единствено във второ и трето ниво на компетентност. Никъде в стандарта не фигурира спешно отделение от първо ниво на компетентност. В резултат на изложеното е и моят въпрос, който е свързан с Центъра за спешна медицинска помощ в град Пловдив с разкрит филиал в Асеновград, а именно: защо филиалът за спешна медицинска помощ в град Асеновград не разполага със стационарен екип, по никакъв начин не е обозначено наличието на филиала в сградата на лечебното заведение и не нарушава ли това основен принцип в здравеопазването, а именно принципа за достъпност? Кой е отговорен за това и ще има ли действия от страна на Министерството в тази посока и кога ще видим резултата? Благодаря.
#144 · speech
Благодаря Ви, господин Червенков. Заповядайте, господин Министър.
#145 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Червенков, уважаеми дами и господа народни представители! В отговор на този въпрос Ви предоставям следната информация: На територията на град Асеновград е разкрит филиал на Център за спешна медицинска помощ – град Пловдив. Филиалът в Асеновград е поместен на територията на Многопрофилна болница за активно лечение – Асеновград. В структурата на филиала има разкрити два мобилни екипа – един реанимационен, един долекарски и един стационарен долекарски екип. Към настоящия момент стационарният екип е неокомплектован с медицински специалисти. Мобилните екипи на филиала на Спешна медицинска помощ – Асеновград, осигуряват и провеждат навременни, компетентни, квалифицирани, качествени и ефективни превантивни, профилактични и диагностично-лечебни дейности при пациенти в спешно състояние, като се спазва стандартът по „Спешна медицина“. След извършена проверка от нас е установено, че входът на филиала за Спешна медицинска помощ – Асеновград, е обозначен по надлежния ред с надпис „Филиал за Спешна медицинска помощ – Асеновград“, за което са предоставени доказателства. Ето, може да ги видите, ето така е обозначен. (Показва.) Мисля, че сте получили некоректна информация. Това е другата снимка. Ето ги. Това е третата снимка на спешното отделение, което е съвсем отделно. Благодаря Ви.
#146 · speech
Благодаря за отговора, господин Министър. Имате ли желание за реплика? Заповядайте, господин Червенков.
#147 · speech
ГЕРБ-СДС
Да, господин Министър. Благодаря Ви поне за това, че е обозначена структурата, но така или иначе, тази структура – филиалът на Спешна медицинска помощ, не обслужва пациентите в града и в населеното място. Двата екипа, за които говорим, са крайно недостатъчни за едно население от 70 хиляди. Спешното отделение към лечебното заведение е от първо ниво на компетентност и то не поема самонасочилите се пациенти. Поема ги, но разбира се, след като се получават редица конфликтни ситуации. Мисля си, че по този начин има едно прехвърляне на отговорност на държавата към търговските дружества, които имат разкрити спешни отделения. Благодаря.
#148 · speech
Благодаря Ви, господин Червенков. Заповядайте, господин Министър.
#149 · speech
Медицинският стандарт по спешна медицина е утвърден с Наредба № 3, както и Вие казахте, от 6 октомври 2017 г., издадена от министъра на здравеопазването. Видно от издаденото на Многопрофилна болница за активно лечение – Асеновград, разрешение за лечебна дейност № 141 от 5 април 2016 г. и вписана в дейност по медицинската специалност „Спешна медицина“, която се осъществява в болнична структура – Отделение по спешна медицина с първо ниво на компетентност по вече отменен медицински стандарт. Съгласно действащия към момента медицински стандарт медицинската специалност „Спешна медицина“ се осъществява в структури от второ и от трето ниво на компетентност. В § 1 от Заключителните разпоредби на Наредба № 3 от 6 октомври 2017 г., с която е утвърден стандартът по „Спешна медицина“, е изрично упоменато, че, цитирам: „Лечебните заведения за болнична помощ със съществуващи структури по спешна медицина към датата на влизане в сила на наредбата са длъжни да приведат дейността си в съответствие с изискванията на наредбата в 12-месечен срок от влизането ѝ в сила.“ Тоест до 6 октомври 2018 г. До настоящия момент от ръководството на лечебното заведение не са предприети необходимите административни действия за своевременно привеждане на структурите в съответствие с изискванията на действащите медицински стандарти. Управители на МБАЛ – Асеновград, са били: доктор Иван Йовков Червенков от 30 септември 2008 г. до 30 ноември 2021 г.; доктор Мария Николова Даракчиева – от 3 декември 2021 г. до настоящия момент. Така че това е отговорността, която е трябвало да бъде поета. Благодаря.
#150 · speech
Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Кристиан Вигенин относно доизграждане на новия болничен комплекс на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Панталеймон“ в град Ямбол. Имате думата да изложите въпроса си, господин Вигенин.
#151 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Не пропускам възможността при всяко ново Народно събрание да поставя и въпроса за болницата в Ямбол, тъй като това е една, бих я нарекъл, сага, която продължава повече от 40 години. Все пак през изминалата 2022 г. бяха предприети поредица стъпки от различни правителства, които доведоха до един сериозен напредък по отношение на доизграждането на болницата. В най-амбициозните ни цели си представяхме, че тя може да бъде завършена – самото строителство, в средата на тази година или най-късно през есента и евентуално в края на годината и началото на следващата година при един добре финансиран и добре подреден график тя на практика да започне да функционира. Събитията вероятно водят до известни, макар и неголеми забавяния, но въпреки това много е важно да продължи ангажиментът и на правителството, без значение дали е служебно, или друго, и на Народното събрание към болницата, тъй като, както неведнъж съм казвал на ямболските граждани, гражданите на областта заслужават най-после да имат съвременна модерна болница, която освен всичко друго, ще спести и много разходи, които в момента са неоправдани на фона на многобройните сгради, в които се помещава самата болница, които не са изолирани, отоплението не работи както трябва, скъпо е и така нататък. В тази връзка въпросът ми е: възнамерява ли служебният министър, съответно служебното правителство, да продължи активната работа по доизграждането на болницата? Планирани ли са необходимите средства, от една страна, за довършване на строителните дейности, които остава да се преведат, и респективно какъв е графикът по осигуряване на средствата за обзавеждане и оборудване и какви са стъпките всъщност, които предстои да бъдат направени в тази посока? Благодаря Ви.
#152 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Заповядайте, господин Министър.
#153 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Вигенин, уважаеми госпожи и господа народни представители! Изключително много благодаря за поставения въпрос. Аз отговарях и в предишния мандат на него и мисля, че нашето правителство положи доста усилия, за да се продължи инициативата. Даже с това ще започна, че вчера беше извикано ръководството и дори ще правим база на Спешната въздушна помощ, която ще бъде локализирана до новия болничен комплекс в Ямбол, като една от петте бази за хеликоптерна помощ. Във връзка с внесения въпрос ще Ви предоставя следната информация: действително Министерството на здравеопазването продължава активно да съдейства по изграждането на новия болничен комплекс на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол. В тази връзка с Постановление № 482 от 21 декември 2022 г. на Министерския съвет са одобрени промени по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2022 г. във връзка с увеличаване на капитала на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол. С Решение № 1058 от 21 декември 2022 г. на Министерския съвет е дадено съгласие държавата да увеличи акционерното си участие в капитала на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол, чрез парична вноска в размер на 3 млн. 818 хил. 230 лв., предвидени да се разходват за непредвидени строително-монтажни работи, възникнали в хода на изграждането на новия болничен блок. Към момента всички средства по паричните вноски в общ размер на 30 млн. 818 хил. 230 лв. са преведени на лечебното заведение. Ръководството на лечебното заведение е имало и продължава да има възможност да възлага изпълнението на всички строително-монтажни работи, в това число непредвидените и тези от следващите етапи. С оглед планирането и графика по осигуряване на средства за обзавеждане и оборудване на новия болничен блок е необходимо да се отчете, че до приемането на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г., Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. и Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г., но за срок, не по-дълъг от три месеца, се прилагат разпоредбите на Закона за прилагане на разпоредбите на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г., наричан накратко Удължен закон. В чл. 11, ал. 1 от Удължения закон е посочено, че максималните размери на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети, и максималните размери на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет, са в размер до 25 на сто на тримесечна база от годишните размери на съответния показател, утвърдени със Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., и са в рамките на съответния годишен показател по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджет по държавния бюджет за 2023 г., предвид което Министерството не разполага към настоящия момент с посочените средства. В чл. 11, ал. 2 от Удължения закон са определени дейностите и мерките, за които Министерският съвет може да одобрява финансиране в срока на действието му, като осигуряването на допълнителни разходи за държавни лечебни заведения за болничната помощ в търговски дружества за капиталови разходи за закупуване на дълготрайни материални активи не са част от тези дейности и мерки. Министерството на здравеопазването ще продължи активно да следи и подпомага Проекта за довършването и въвеждането в експлоатация на новия болничен комплекс на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол, и при наличие на законова възможност ще бъдат обсъдени възможностите за последващото му финансиране. Ние правим всички тези стъпки. Просто гласува ли се бюджетът, ще има и допълнителни средства. Благодаря Ви.
#154 · speech
Благодаря Ви, господин Меджидиев. Господин Вигенин, имате възможност за реплика.
#155 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Благодаря Ви за отговора. Благодаря и за активната работа на Министерството. Смятам, че така с общи усилия бихме могли да направим тези стъпки, за които и аз споменах, още в рамките на тази година. Но бих помолил, господин Министър, тъй като Вашият отговор беше свързан с доста цитирания на законови разпоредби, на евентуалности, просто в дупликата ясно да кажете планирани ли са допълнителните средства за строителните дейности по изграждане на болничния комплекс в Проекта за бюджет, който е предложил служебният кабинет? И евентуално как виждате следващите стъпки за гарантиране на финансирането за оборудване и обзавеждане? За средствата, доколкото разбирам, има приблизителна пазарна оценка. За съжаление, месеци наред вече не се пускат обществените поръчки, макар че беше коментирано, че това трябва да стане, респективно под условие че ще бъдат реализирани, след като се осигури финансиране. В момента донякъде сме в неведение в смисъла на това, че е трудно да поискаме и ние като народни представители средства в следващия бюджет за оборудване и обзавеждане, без да сме наясно за какви суми точно говорим. Все пак много е инвестирано. Остава далече по-малко и призивът ми и към Вас, разбира се, и към колегите, когато стигнем до разглеждането на бюджета, е да гарантираме, че тези оставащи средства ще бъдат гарантирани, за да може най-после да бъде финализирана и работата по новата болница в Ямбол, а това ще бъде и доколкото съм наясно, уникално събитие, тъй като държавна болница не е получавала нова сграда в продължение на доста години досега. Може би това би бил един хубав положителен знак за здравеопазването в България. Благодаря Ви.
#156 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Господин Министър, заповядайте – имате думата за дуплика.
#157 · speech
Веднага ще отговоря. Планирани са средствата. Трябват още около 9 млн. лв. Но искам да обърна внимание на нещо, което според мен е доста важно. От общо предоставените с ПМС средства – 30 млн. 818 хил. 230 лв., към 30 април 2023 г. са усвоени 18 млн. 577 хил. 711 лв. Имаме налични 12 млн. 260 хил. 519 лв. На мениджърския екип също трябва да се обърне внимание. Благодаря.
#158 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Цвета Рангелова относно недостига на медицински кадри, лекари и медицински специалисти. Госпожо Рангелова, имате възможност да изложите въпроса си.
#159 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър на здравеопазването! Въпросът, който ще поставя, касае над 300 хил. жители от област Благоевград. През последните 15 години във всички областни центрове на страната, в това число и Благоевград не прави изключение, все по-осезаема е липсата на медицински кадри в двата аспекта – както лекари със специалност, така и медицински сестри. Известен е и фактът, че средната възраст на работещите към момента в сферата на здравеопазването отдавна са надхвърлили пенсионната възраст. Една трета от всички практикуващи лекари по официална статистика практикуват на територията на град София, което довежда до дефицит на медицински специалисти в останалите области. Само Вие сте прогнозирали, че през 2037 г. 54% от лекарите у нас ще са достигнали пенсионна възраст и че застаряването на кадрите трябва да бъде приоритетен проблем за разрешаване както от Министерския съвет, така и от парламента. В Югозападна България проблемът с липсата на медицински специалисти е огромен и както казах, не датира от вчера. Към момента лечебните заведения в Благоевградска област търсят над 40 лекари и двойно повече медицински сестри. Вие сам знаете, че липсата на достатъчно медицински персонал принуждава наличния да работи на почти непрекъснат режим, да полага извънреден труд, което води до така нареченото прегряване в професията, а то от самосебе си води до наличието на често и фатални грешки. По изложените данни и съображения въпросът ми към Вас е следният: имате ли актуална информация какъв е дефицитът на медицински персонал – лекари и сестри, в област Благоевград, какви лекари със специалност се търсят от лечебните заведения в областта и каква е конкретната стратегия на Вашето министерство в посока преодоляване на проблемите с недостига на лекари и медицински сестри? Благодаря Ви.
#160 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Имате думата, господин Меджидиев, да отговорите на поставения въпрос.
#161 · speech
Уважаема госпожо Председател, госпожо Рангелова, уважаеми госпожи и господа народни представители! Човешките ресурси са не само най-важният елемент на ресурсите в здравеопазването, но и най-бавно осигуряващият се и най-трудният за регулиране и управление. За разлика от финансовите и материалните ресурси осигуряването и оптималното разпределение на човешките ресурси в здравеопазването е бавен процес. Той отнема години, а ефектът от мерките, ако сега се вземат, може да се види най-рано след 7 – 10 години. Като основен проблем пред човешките ресурси в здравеопазването от години се очертават недостатъчният брой медицински сестри, небалансираното териториално разпределение на лекарите и намаляването на атрактивността на определени медицински специалности, поради което по-малък брой лекари ги избират за своето професионално развитие. През последните 30 години броят на медицинските сестри в страната е намалял почти 2 пъти – от 53 хил. 810 през 1990 г. на 28 хил. 816 през 2021 г. по данни на НЦОЗА и Националния статистически институт, за разлика от лекарите, при които се наблюдава увеличение – от 28 хил. 497 през 1990 г. до 29 хил. 604 през 2021 г., при непрекъснато намаляващо население. По осигуреност с медицински сестри област Благоевград се нарежда на девето място от 28-те области, като възрастовата структура е добра спрямо средната за страната. Що се касае до осигуреността с лекари в страната по данни на Националния статистически институт, тя продължава да се увеличава, като тази тенденция се наблюдава през последните 15 години. В допълнение, през последните 10 години съществено се увеличава броят и относителният дял на младите лекари до 35 години. През 2014 г. относителният дял на младите лекари до 35 г., работещи в страната, е бил 8%, а през 2021 г. вече е 16,7%. Предвид утвърждавания брой места за студенти по медицина и интереса на кандидат-студентите към тях се очаква в следващите години тази тенденция да продължи. През последните 3 години броят на завършилите студенти по „Медицина“ български граждани е около 800 души годишно. Лекарите и останалите медицински специалисти обаче са неравномерно разпределени в страната, като в някои области е налице по-изразено застаряване. В област Благоевград се наблюдава тенденция към застаряване на медицинските специалисти, но областта не е от тези, в които застаряването е най-силно изразено. Относителният дял на младите лекари до 35 г. в област Благоевград е 10,1%, докато лекарите над 65 г. са 23,2% – при средно за страната 18,6%. На територията на областта се наблюдава балансирано разпределение на специалистите – 310 работят в град Благоевград и 340 работят извън областния център. По осигуреност с лекари-специалисти по основните специалности – „Вътрешни болести“, „Педиатрия“, „Акушерство и гинекология“, „Хирургия“ и други, област Благоевград заема средни позиции. В рамките на своите правомощия Министерството на здравеопазването полага усилия за преодоляване на идентифицираните проблеми, свързани с човешките ресурси в здравеопазването. Така например Министерството на здравеопазването е предложило на Министерството на образованието и науката да утвърди 20 броя места за студенти по специалност „Медицинска сестра“ и 6 места за студенти по специалност „Акушерка“ за учебната 2023 – 2024 г. конкретно за област Благоевград. Другото е, че с министър Пенов взехме решение и разрешихме на медицинските университети да разкриват навсякъде, където имат възможност, филиали за медицински сестри. В правомощията на Министерството на здравеопазването е да определи реда и условията за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, което от своя страна е важна част от професионалното развитие на медицинските специалисти. Следва да се отбележи обаче, че голяма част от местата за специализанти, финансирани от държавата, които се утвърждават ежегодно от министъра на здравеопазването, остават незаети, което показва, че осигуряването на възможност за специализация не е основната мярка, която би привлякла лекари както и други медицински специалисти към дадена специалност или към дадено лечебно заведение. За последните 3,5 години за област Благоевград са утвърдени общо 18 места за специализанти, финансирани от държавата, като от тях са заети едва 2 места. Изборът на един медицински специалист да работи на определено място, включително като специализант, зависи от различни фактори – най-вече трудовото възнаграждение, възможностите за професионално развитие и работна среда, наличната апаратура и база на лечебното заведение, отношението на колегите и обществото като цяло, самото населено място, което следва да осигури добри условия на живот и възможности за развитие на членовете на семейството на медицинския специалист. Важно е да се има предвид, че наличието на пазар на труда в здравеопазването, начинът на финансиране на различните специалности, възможността за избор на медицинските специалисти къде да започнат работа и каква следдипломна специалност да изберат, различното социално-икономическо развитие на отделните области, икономическата автономност на лечебните заведения, водеща до пряка отговорност за осигуряване и задържане на медицински персонал, както и редица други фактори съществено намаляват ролята на Министерството на здравеопазването и мерките, които ние взимаме, не са водещи. При действащите принципи на функциониране на здравната система, включително механизмите за финансиране на разходите за персонал в лечебните заведения, значително се увеличава ролята на работодателя, като съществено значение има и социално-икономическото състояние на града и областта. Що се касае до установения дефицит на медицински сестри, следва да се има предвид, че повишаването на трудовите им възнаграждения е най-важната стъпка за повишаване на привлекателността на професията. Същото е приложимо и за младите лекари и лекарите по определени специалности с установен недостиг. Усилията на Министерството на здравеопазването са насочени към преодоляване на негативните фактори върху задържането на човешки ресурс в по-слабо населените и по-слабо развитите райони на страната, към по-балансирано разпределение на човешките ресурси чрез стимулиране и допълнително финансиране на лечебните заведения в такива райони. Ще дам пример, за което благодаря и на предишното Народно събрание, че точно по този повод се гласува държавно финансиране на областните болници със закон в предишното Народно събрание, като силно се надявам, че точно сега в този момент ще се помогне на тези лечебни заведения, за да могат да се стабилизират, да подсигурят един по-добър финансов ресурс и по-привлекателни условия за тези млади хора. Благодаря Ви.
#162 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Госпожо Рангелова, имате възможност за реплика. Нека да се опитаме да спазваме времето.
#163 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател, да, ще бъда наистина кратка. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. От години всички министерства говорите за стратегия в областта на здравеопазването, в това число и по повдигнатия от мен проблем, но както и днес, така и назад в годините оставаме с усещането, че тази стратегия е само на думи. Знаете, че ежедневно мои съграждани търсят възможности за медицинска грижа в София, и това е предимството на Благоевград, но в подобно положение са доста по-отдалечени райони като Северозападна България, където разстоянията понякога са фатални и липсата на медицински специалисти е животозастрашаваща. Слушах Ви внимателно, но все ми се струва, че Министерството на здравеопазването трябва да положи максимални, конкретни и работещи механизми, с които да мотивира завършващите млади лекари, за да има равномерно разпределение в цялата страна, а не съсредоточаване в три областни центъра. Благодаря.
#164 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Господин Министър, имате възможност за дуплика в рамките на две минути.
#165 · speech
Ще бъда кратък с това какво Министерството на здравеопазването взе като решения и какво свърши в този мандат от девет месеца – не пожелателно, а реално свършено. Едното е по предложение, в което и ние участвахме, това, което споменах за държавното финансиране, което ще помогне финансово на областните болници, а другото е предложението ми за актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Там са заложени 580 милиона, които се надявам да бъдат гласувани, да се помогне на болниците в болничната част, като моето желание е точно ниско остойностените клинични пътеки в секторите детско, майчино здравеопазване – там, където имаме най-малко желание за работещи млади и въобще на лекари, да бъдат коригирани, тъй като в годините това не е коригирано. Работи се само по едни високо остойностени определени клинични пътеки и всяка една болница се стреми да задържа такива структури, а не се обръща внимание точно на структурите, които са водещи за населението и за здравеопазването ни като истинско здравеопазване. Това съм направил, в смисъл че точно този бюджет е гласуван с желанието да се предоговорят ниско остойностените клинични пътеки – майчино, детско здравеопазване, вътрешни болести, хирургия, така че младите хора да бъдат привлечени от финансовите възнаграждения, които получават. Това сме го свършили, остава да бъде гласуван бюджетът на Националната здравноосигурителна каса. Благодаря Ви.
#166 · speech
Благодаря Ви, господин Меджидиев. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Климент Шопов, Георги Георгиев и Маргарита Махаева относно специализираните програми, наличието на такива, за лечението на хазартна зависимост в България. Кой от вносителите ще зададе въпроса? Заповядайте.
#167 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Според интернет страницата на Министерството на здравеопазването в момента не съществуват специализирани програми за лечение на хазартната зависимост в България. На същата страница обаче гражданите са информирани за симптомите и критериите за диагностицирането и вредите от патологичното разстройство, свързано с хазарт. Научни проучвания от цял свят показват, че хазартната зависимост не само вреди на психичното здраве на зависимите, но и на здравето на техните семейства. Освен това има данни, че при патологично разстройство, свързано с хазарт, телесното здраве на страдащите лица е засегнато. Проучванията показват, че такива хора имат голям риск от сърдечно-съдови заболявания, алергии, дихателни проблеми, заболявания, свързани с нервната и сетивната система, мускулно-скелетни заболявания, заболявания, свързани с денталното здраве, и наднормено тегло. Министерството на здравеопазването признава, че хазартната зависимост причинява вреди на здравето на гражданите, които са зависими, и на техните семейства, но не предприема мерки за лечение на този сериозен обществен здравен проблем. Моят въпрос към Вас е: защо Министерството на здравеопазването няма специализирани програми за лечение на хазартната зависимост и каква е причината досега да няма такива? Благодаря.
#168 · speech
Благодаря, господин Шопов. Имате думата, господин Министър, за отговор.
#169 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Шопов, уважаеми господин Георгиев, уважаема госпожо Махаева, уважаеми госпожи и господа народни представители! Хазартът се разглежда като психично разстройство, за което са характерни чести епизоди на залагане, които доминират толкова много в живота на един човек, че могат да навредят и на другите области – образование, професионално развитие, създаване и поддържане на взаимоотношения с други хора. Международната квалификация на болестите – 10-а ревизия, МКБ № 10, която се използва и в България, разстройството се причислява към разстройствата на навиците и влеченията и се нарича патологично влечение към хазарт. Характеризира се с чести и повтарящи се епизоди на хазартна игра. Уточнено е, че тази дейност доминира в живота на човека толкова много, че е в ущърб на социалните, професионалните, материалните, семейните ценности и ангажименти. Ранният старт на залагането в детска и юношеска възраст е свързан с повишен риск от развитие на зависимо поведение. Среща се по-често при хора с антисоциално разстройство на личността, депресия, биполярно афективно разстройство и други разстройства, свързани с употреба на вещества и особено на алкохол. Зависимите към хазарт са в повишен риск и от други психични разстройства, свързани с употреба на психоактивни вещества, депресивни разстройства, тревожни разстройства и разстройства на личността. По отношение на лечението на разстройствата, свързани с хазарт. Подходяща първа стъпка при съмнение за проблем с хазарта е консултацията с психолог, който има опит в областта на зависимостите. Специализирани програми за лечение на хазартна зависимост в България не са разкрити, наистина е така, но съществуват възможности за психологично консултиране и лечение в програмите за психосоциална рехабилитация. На територията на Република България към момента съществуват 17 програми с издадено съгласие по реда на Наредба № 8 от 7 септември 2011 г. за условията и реда за осъществяване на програми за психосоциална рехабилитация на лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, където се приемат и лица, потърсили помощ по повод на психични разстройства, свързани с хазарт, без това да е обвързано със зависимост на лицата към наркотични вещества. Наредбата е подзаконов нормативен акт на Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите. Съгласието се издава от директора на Националния център по обществено здраве и анализи. Сроковете на валидност на съгласията и типа на програмите са отразени в бази данни, които са публикувани на сайта. В рубрика „Действащи програми в областта на зависимостите“ – резиденциални и нерезиденциални програми за психосоциална рехабилитация, всички програми, с изключение на програмите, осъществявани в центровете за психично здраве и програмата към Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм, имат задължително издаден лиценз като доставчици на социални услуги към Агенцията за качество на социалните услуги. Този тип програми са разкрити към лечебни заведения и към организации с нестопанска цел в обществена и частна полза. Общият капацитет на програмите е 416 места. Към организации с нестопанска цел са разкрити общо 10 програми за психосоциална рехабилитация, които са резидентни – дългосрочни програми по модела „Терапевтична общност“, оперират като 24-часови програми, и две програми, които са нерезидентни, тип „Дневен център“. От годишните отчети на програмите за 2022 г. става ясно, че през тях са преминали за лечение 41 души, за които екипите на програмите са дали определение, че са с хазартна зависимост. Друга малка част от клиентите на програмите са били с комбинирана зависимост към хазарт и употреба на някакво психоактивно вещество. В една от програмите за психосоциална рехабилитация има разкрита и функционираща вечерна програма за клиенти с хазартна зависимост. Изключително много Ви благодаря за въпроса. Той наистина е много актуален. Разбирам важността му и в зависимост от това колко ще продължим да работим, ще го взема под внимание и ще работим за съставяне на самостоятелна програма за хазартната зависимост. Благодаря Ви.
#170 · speech
Благодаря Ви, господин Меджидиев. Имате ли реплика? Заповядайте, господин Шопов.
#171 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. 41 души, които са минали през тези програми за лечение за хазартна зависимост, е изключително малко количество. Надявам се, че знаете, от декември месец насам над 7200 души са подали заявление за вписване в регистъра на уязвимите лица, което е горе-долу 51 души средно на ден. Хазартната зависимост е изключително актуална. Даже може да се каже, че е по-разпространена от наркотичната зависимост и може да се сравнява с алкохолната зависимост с разликата, че често човек с хазартна зависимост не се вижда, че той има такава зависимост от хората около него. Не от хората около него, от обществото, защото алкохоликът има вреди към здравето, физическото здраве. Наркотиците също вредят на физическото здраве, но не се вижда, че хазартът е засегнал толкова физическото здраве. Искам да цитирам едно проучване, направено от 2021 г., което взима като база данни над 6,5 милиона потребители в банковата система на Англия. Взели са транзакциите седем години назад и са прегледали какви са корелациите. Оказва се, че хазартната зависимост показва по-голяма склонност и риск от бъдеща безработица и физическо увреждане. Високите нива на хазарт се свързват със смъртност, която е с около една трета по-висока при всички възрастови групи както за мъжете, така и за жените. Проблемът е изключително сериозен и е нужно да има специализирани такива програми, защото както наркотичната зависимост, така и алкохолната зависимост са зависимости към физически продукт. Хазартната зависимост не е толкова физическа зависимост. Затова са нужни абсолютно специализирани програми и благодаря, че показахте отношение, че ще работите в тази насока.
#172 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Дуплика – господин Министър.
#173 · speech
Аз пак благодаря за поставения въпрос. Наистина го приемам като изключително актуален и важен. И тъй като имаме Национален съвет по психично здраве, аз поемам ангажимента на следващото заседание на Националния съвет по психично здраве да поставя въпроса за създаване на актуална програма и поемане на по-голям контингент от хора в нея. Благодаря.
#174 · speech
Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно обявяването за продажба на двуетажна жилищна сграда – част от болница „Света Петка Българска“ във Велинград. Заповядайте, господин Таслаков, да изложите въпроса си.
#175 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 26 април тази година излезе информация, че с решение на Министерския съвет се дава съгласие за продажба на обособена част от лечебно заведение – недвижим имот, собственост на Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация на пневмофтизиатрични заболявания „Света Петка Българска“ – град Велинград. Като народен представител от региона, познаващ лично много местни велинградчани, разбрах, че управителят на лечебното заведение и кръгове около него имат апетити да придобият част от сградата заради културно-историческия ѝ вид и заради апетитното местоположение. Според местните информацията, подадена на Вашето министерство, че сградата представлява излишен разход, е подвеждаща или силно преувеличена, като целта е тя да бъде отдадена на търг. Също е подвеждащо твърдението, че сградата е с отпаднала необходимост. Както стана ясно от 2020 г., при евентуална пандемия няма регион в страната, който да е подготвен с достатъчно леглова база. Във връзка с гореизложеното, моля да ми отговорите: дали сградата на лечебното заведение е построена и дарена от велинградчани на държавата с цел да се използва и да бъде в услуга на местното население и всички нуждаещи се от активно лечение след прекарана пневмония? Решението на Министерския съвет кореспондира ли с желанието на дарителите и правили ли сте запитване дали дарителите са съгласни с обявената продажба? Ще разследвате ли дали сегашното ръководство или кръгове около тях няма да бъдат сред участниците на търга за придобиването на двуетажната жилищна сграда? Има ли прилежащи терени като паркове, гори, които също ще бъдат продадени ведно с имота? Благодаря.
#176 · speech
Благодаря за въпроса, господин Таслаков. Имате възможност да отговорите, господин Министър. Предполагам, че няма да онагледявате?
#177 · speech
Служебен Министър Асен Меджедиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Таслаков, уважаеми госпожи и господа народни представители! Както и Вие споменахте, с Решение № 319 от 26 април 2023 г. Министерският съвет е дал съгласие на Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация на пневмофтизиатрични заболявания „Света Петка Българска“ – град Велинград, да извърши продажба на обособена част от лечебно заведение, представляваща недвижим имот – собственост на дружеството, както следва: двуетажна масивна жилищна сграда – вила на управителя, да обърнем внимание, защото това го пропуснахте във Вашия изказ, вила на управителя – така се води, с идентификатор 10450.217.53.1 по кадастралната карта и кадастралните регистри на град Велинград, с адрес: град Велинград, община Велинград, област Пазарджик, със застроена площ – обръщам внимание – 132 квадратни метра. Какво ще правим в нея? Съгласно скица № 15-876291 от 24 ноември и със застроена площ 117 квадратни метра съгласно Акт за частна държавна собственост № 4104 от 27 август 2002 г., с предназначение: вилна сграда – еднофамилна, която сграда е изградена и разположена в поземлен имот с идентификатор 10450.217.53. Дружеството удостоверява собствеността си върху сградата с Констативен нотариален акт за собственост по писмени доказателства № 97, том I, рег. № 1359, дело № 9/2011 г. От същия е видно, че сградата е построена в поземлен имот, който поземлен имот е собственост на Министерството на земеделието и горите – Държавно ловно стопанство „Алабак“, и същият е образуван от поземлен имот № 217001, находящ се в землището на град Велинград, в местността ДФГ – държавен горски фонд, с площ на поземлен имот № 217053 от 45 822 дка, с начин на трайно ползване „Дървопроизводство“. Представен е и Акт за частна държавна собственост № 4104 от 27 август 2002 г., на който в графа № 6 „Номер и дата на по-рано съставени актове“, е посочен Акт за държавна собственост № 219 от 1949 г. Министерството на здравеопазването не разполага с предходния акт от 1949 г., както и с данни за правното основание, на което имотът е одържавен първоначално. Сградата е построена през 1938 г. Първоначално е ползвана като жилищна сграда от главния лекар на болницата. Предназначението ѝ е за вилна сграда – еднофамилна. За какъв болничен актив говорите? По документи за собственост се води двуетажна, но реално се състои от частично вкопан сутерен – Вие я показахте, мисля, че, тя се видя. Не знам къде видяхте втори етаж. По документи за собственост се води двуетажно, но реално се състои от частично вкопан сутерен и един надземен етаж. Функционално етажът е с обособени: общо входно антре, четири стаи, санитарен възел и дървено стълбище към избата и подпокривното пространство. Все пак управлявам болнични заведения в страната. Това нещо не може да бъде ползвано за болнично заведение. Може само да се грижите и да харчите пари за него.
#178 · speech
Благодаря Ви.
#179 · speech
Имам още малко. От страна на лечебното заведение е извършен ремонт през 2012 г. Положена е външна изолация и е подменена подпрозоречната дограма. За строително-монтажни работи вътре в сградата собственикът – Специализирана болница „Света Петка“, не е инвестирал средства повече от 15 години. Сградата не се ползва от повече от 15 години и не е свързана с осъществяваната от лечебното заведение дейност. Министерството на здравеопазването не разполага с информация за сградата, от която да е видно, че е дарявана от велинградчани – никъде няма такъв документ, за да бъде в услуга на местното население и всички, нуждаещи се от активно лечение след прекарана пневмония. Там мога да настаня двама души. Единият в антрето, единият в стаята. Сградата не е културна ценност съгласно информация, която Министерството е изискало от всички търговски дружества с държавно участие в капитала, в които министърът на здравеопазването упражнява правата на държавата. Продажбата на разглежданата сграда следва да се извърши от дружеството чрез електронен търг по реда на чл. 29, ал. 1, а именно чрез електронен търг на електронната платформа за продажба на имоти по реда на Наредбата за електронната платформа за продажба на имоти, частна държавна собственост, и на имоти, собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или търговски дружества, чиито дялове или акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала. Министърът на здравеопазването, съгласно действащото българско законодателство, не разполага с разследващи функции, а осъществява контрол, като изисква от търговските дружества с държавно участие в капитала цялата документация, свързана с извършените продажби. В случай че управител или член на съвет на директорите е участвал като купувач на имот, собственост на съответното дружество, в което той или те осъществяват управленски функции и го е закупил, ще бъдат уведомени съответните органи за предприемане на действия от тяхната компетентност. Аз мога да направя това, след като се установи, че на евентуален търг – това, което Вие казвате, някой има намерение. Но намерението не е факт. Факт е, когато се случи. Всеки може да участва на този търг. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Благодаря Ви. Но пак казвам, тази сграда – все пак съм 28 години лекар, посетил съм почти всички лечебни заведения в страната – не може да се използва за нищо, освен в нея да се гледа телевизия, но преди това в нея трябва да се направи сериозен ремонт. Благодаря Ви.
#180 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Таслаков, имате ли реплика? Ще направите ли такава? Има ли нужда? (Реплики.) Имате думата.
#181 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Ако може да включите проектора, за да се види все пак за коя сграда става въпрос. (Показват снимка на екрана.) Благодаря Ви, господин Министър, за отговора. Това представлява сградата, която е отпаднала като необходимост. Както казахте съвсем коректно, това е вилата на управителя. Да, тя е малка, но по моя информация във Велинград вилата се предоставя под наем на гости. По неофициални източници за три хиляди лева на вечер или нещо такова. Заради луксозното ѝ вътре разположение, заради това, че се намира в изключително чиста среда – гора, близо до минерални извори, имотът е изключително апетитен. Да, най вероятно няма как да се ползва от болничното заведение, но това не отменя факта, че не може да се ползва с търговска цел, за да увеличи приходите на болницата, в което няма нищо лошо. Аз смятам, че може би хората от Велинград, които са ми написали този сигнал, да, за да го отправя към Вас, имат съвсем резонното отношение към собствеността, която се намира там на територията на парка на болницата. Благодаря.
#182 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Ще направите ли дуплика, господин Министър? Моля Ви, в рамките на две минути.
#183 · speech
Аз абсолютно разбирам поставения въпрос на хора от Велинград. Първо, трябва да се задълбочим дали някой от тях няма някакви интереси, но самото това, че е използвана за вила на управителя, Вие сам казахте каква дейност е изпълнявала. Мисля, че на лечебното заведение дейността му е медицинска – трябва да извършва медицински услуги, а не да дава къщи за гости. Мисля, че това го гледахме в един предишен парламент. Ако мислите, че дейността на лечебното заведение във Велинград трябва да е предоставяне на къщи за гости, аз като министър на здравеопазването мисля, че това не са задълженията на Министерството на здравеопазването – то трябва да мисли за други неща. Благодаря Ви.
#184 · speech
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. С това приключихме с въпросите към министъра на здравеопазването. Да му благодарим за участието. Преминаваме към следващата част от изслушването, а именно: въпроси към служебния министър на земеделието господин Явор Гечев. Той ще отговори на въпрос от народния представител Джевдет Чакъров относно предложение на Европейската комисия за преразглеждане на Регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на химикали, касаещо и етеричните масла. Заповядайте за изложение, господин Чакъров.
#185 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми министър Гечев, на 19 декември 2022 г. Европейската комисия предложи преразглеждане на Регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на химикали. Предвижда се Европейската комисия да приеме делегиран акт за въвеждане на нови класове на опасност за веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система, както и за химикалите, които не се разграждат в околната среда. Европейската комисия предлага промени в класификацията на тези продукти и вместо като „вещества“, ще ги категоризира като „смеси“ със съставни елементи и ще трябва да се обследва вредното влияние на всеки съставен елемент. Това ще доведе до промяна и в регистрацията на етеричните масла, както и до нови изисквания за тяхното етикетиране. Има риск новите изисквания да доведат до това, че определени химични молекули в етеричните масла да бъдат класифицирани и етикетирани като опасни. Това носи риск емблематичното за България розово масло да попадне в клас „опасни“. Производството, вносът и търговията с етерични масла в страните от Европейския съюз по официална информация се извършва от микро-, малки и средни предприятия, започва на ниво ферма и те имат важен принос за препитанието на хората от регионите, където се произвеждат. Държавите в Европейския съюз, които произвеждат етерични масла, са: на първо място, България, Германия, Испания, Франция, Италия и Холандия. България е лидер в производството и износа на розово и лавандулово масло и с това се прехранват хиляди хора. По последни данни у нас са регистрирани над 2800 земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози, с обща площ от 45 хил. дка и производство от 14 хил. тона до 15 хил. тона розов цвят годишно, основно в регионите: Стара Загора, Пазарджик, Пловдив, дори и Добрич. От 70 хил. дка България добива 155 тона лавандулово масло, както и в България се отглеждат и добиват също етерично-маслени култури от маточина, лайка, бял риган, мащерка, кориандър. Делегацията на ДПС в Европейския парламент направи необходимото, така че да бъде защитен нашият интерес с оглед на розовото масло и внесе предложение и въпроси към еврокомисаря Бретон. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам. Първоначално отговорът не беше удовлетворителен за нас – да не влизам в подробности с оглед на ограниченото време, но впоследствие има склонност към възприемане на нашите аргументи. Във връзка с това моят въпрос към Вас, господин Министър, е: по какъв начин Министерството на земеделието и респективно българското правителство ще защити произвежданите у нас етерични масла от риска те да бъдат класифицирани като опасни според новите регламенти на Европейския съюз и предвижда ли се България да потърси единодействие с останалите страни в Европейския съюз, произвеждащи етерични масла?
#186 · speech
Благодаря Ви, доцент Чакъров. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#187 · speech
Служебен Министър Явор Гечев
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чакъров, тъй като разбрах, че е имало сходен предходен въпрос към вицепремиера Пеканов, затова няма да Ви чета подробната справка, а ще Ви разкажа за нещата, които лично Министерството на земеделието е предприело, с уговорката, че Министерството на икономиката е водещото министерство на практика при промяната на този регламент, но във всичките работни групи, алармирани от земеделските производители, от редица кметове от Розовата долина, както и от различните асоциации, които са под патримониума на Министерството на земеделието, ние бяхме активна страна. Участвахме на практика във всичко, изготвихме научно становище от Селскостопанската академия, потвърждаващо това, което казахте, че мястото на етеричните масла не е в опасните вещества. Дори ще кажа още няколко неща: аз лично направих редица срещи, както с български евродепутати, и същите ще продължат. Благодарности и към тях, защото всичките евродепутати, независимо от политическата им окраска, подкрепят на практика българската позиция в това им начинание. Освен това аз лично съм провел десетки срещи по отношение на уточняването на различни позиции. Разбира се, сме търсили вече подкрепата на държавите: Франция, Испания, Италия, Гърция, Кипър, Хърватска, които също са или производители, или големи потребители на етерични масла. Съответно мога да Ви дам допълнително още няколко факта в подкрепа на нашата теза като държава. Става така, че се получават различни аномалии между различните европейски регламенти. Същите тези етерични масла са регистрирани някъде и като храни – по силата на друг регламент, и като различни други хранителни добавки. Получава се парадоксът, че на различни храни или хранителни добавки ние трябва да слагаме стикер „опасно“, което на практика е нонсенс, включително и правен такъв. От тази гледна точка, да, мисля, че работата, която свърши Министерството на земеделието както, разбира се, и депутатите – редица от тях, води към по-правилна позиция. България категорично настоява за изключването на този тип вещества от обхвата на регламента. За нас това не е разумно. Категорично сте прав в констатацията, че на практика това производство е до голяма степен семеен, малък и среден бизнес, както и преработката му. Всяка проба, първо, съответно ще е безсмислена, а след това страшно много ще натовари с финансови средства така или иначе неукрепналия, недобре стоящ в момента сектор. Особено след ковид кризата етеричните масла са доста проблем, защото на практика една година не бяха продавани и има залежали количества. Така че Министерството на земеделието ще продължи изключително дейно, с всичките средства, които има, да подкрепя позицията на държавата или да влиза в контакти с други държави и да търси подкрепа на европейско ниво. Благодаря.
#188 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Доцент Чакъров, преди да Ви дам думата за реплика, да кажа: в началото на заседанието имаше някои промени в реда на парламентарния контрол. Не знам дали са съобщени, но ще ги кажа за всеки случай – въпросите към служебния министър на културата Найден Тодоров бяха преместени най-отзад в редицата, а също така въпросът към служебния министър на правосъдието Крум Зарков отпадна, така че затова преминаваме директно към въпросите към министъра на земеделието Явор Гечев. С оглед оставащото време до 13,30 ч. бих предположил, че ще изчерпаме въпросите към Явор Гечев и не на всички въпроси към служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков ще бъде отговорено. Благодаря. Заповядайте, доцент Чакъров.
#189 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми колеги народни представители! Господин Министър, приветстваме активната позиция на Министерството на земеделието по отношение на това, което бихме искали да постигнем. Аз виждам, че има разбиране и чуваемост. Няма как да не приветстваме и нашите евродепутати. Естествено, и за мен, и за всички колеги народни представители, и за цялата ни общественост е приятно да чуем, че повечето от евродепутатите са се включили в тази инициатива – това е важно за всички ни. Ние приветстваме и други Ваши инициативи, с които защитавате националния интерес на България, и е добре да се продължи да се работи, за което ние ще следим. Бих искал да кажа, че ние от ДПС сме отстоявали позицията за подпомагането и развитието на селското стопанство и опазването на традиционните български земеделски култури. Бих искал да поднеса на Вашето внимание, на уважаемите колеги и на цялата общественост, че ние сме имали много принципна позиция по отношение на невъвеждането на генетично-модифицирани организми. Специално за розата, респективно за розовото масло и затова проявяваме интерес и сме загрижени за това как би се развивало възприемането на този регламент и рестрикциите и етикетите, които биха били евентуално с такъв надпис – нещо, което не трябва да допуснем, а да постигнем разбиране от нашите партньори, затова посочих и справката с другите страни, които произвеждат такива етерични масла и на такива култури. Ние успяхме с огромни усилия да запазим тютюна, успяхме да запазим пшеницата, памука, лозята, защото знаем, че ако има генетично-модифицирана компонента – и без това конкурентната среда е много сериозна, бихме имали сериозни затруднения в реализацията на тези култури. Уверявам Ви, че аз още от времето, когато бях председател на Комисията по околната среда и водите, а след това като министър и като депутат в следващи парламенти заедно, естествено, с подкрепата на цялата парламентарна група сме отстоявали тези позиции и ще продължаваме да ги отстояваме. Пожелаваме успех на Вас и на страната ни да устоим, защото, освен всичко друго, това е една емблема, и то хубава наша емблема. Благодаря.
#190 · speech
И аз Ви благодаря, доцент Чакъров. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#191 · speech
Служебен Министър Явор Гечев
Ще използвам възможността, за да добавя още няколко неща. Категорично сте прав. Има проблеми в сектора, особено по отношение на етеричните масла. Те са от земеделските продукти, които не са пряко предназначени за консумация. Оттам идват и редица от проблемите – неразбирането някой път на европейските ни партньори. Защо е важно за България? Защото те не могат да отличат розата като нещо кой знае колко важно за тях, но за нас е емблема и трябва наистина да се грижим за нея като такава. Няколко неща мога да Ви кажа, които не са свързани само с розата, но работим по наредба и малко изменение на закона, което да позволи така нареченото доброволно допълнително етикетиране, което да е свързано с типа френски стандарти на допълнителни доброволни стандарти, на които те да отговарят, които ще са браншови такива, тоест френските идентификации, които всички познаваме. От тази гледна точка ми се струва, че един от продуктите, който много сериозно може да се ползва – чистотата на този продукт, е определен стандарт за розовото масло, което да отличава розовото масло като такова – без примеси и тем подобни неща. Защото знаем, че има проблем, включително и български фирми, които внасят розово масло и от трети държави, които на практика размесват с български компоненти и това нарушава имиджа на самото розово масло. Така че работим интензивно в тази насока. Надявам се да ни стигне времето да я довършим, защото това е изключително важно, не само за това, а и за млечни продукти, за различни традиционни продукти, за които сме намерили начин в текущото законодателство да стане сравнително лесно. Благодаря.
#192 · speech
И аз благодаря, господин Министър. Преминаваме към втория въпрос към Явор Гечев, който е от народния представител Маргарита Генчева относно резултати от проверка в Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра.
#193 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Гечев, през месец февруари тази година заявихте, че от Инспектората на Министерство на земеделието в Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, се извършва мащабна проверка за нарушения, обхващаща периода от 2015 г. насам. През 2022 г. друга проверка установи тежки злоупотреби с европейски средства в Държавния поземлен фонд в област Силистра, като за нейните констатации е уведомена и българската, и европейската прокуратура. Очевидно ръководството на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, въпреки проверките и сигналите продължава със злоупотребите. Напоследък в силистренските медии излезе информация за съмнителни продажби на ОДЗГ от стопанския двор в Айдемир и апетитни парцели стават собственост на приближени до директора Гинка Катева лица. Имайки предвид изложеното, въпросът ми към Вас е: Какви са резултатите от посочената от Вас мащабна проверка в ОДЗ Силистра и какви мерки са предприети от страна на повереното ви ведомство спрямо лицата, за които е установено, че са допускали нарушения или са присвоили неправомерно публичен ресурс? Заемат ли все още някакви постове отговорните лица през периода на ръководството, на който са извършени тези нарушения? Благодаря.
#194 · speech
Благодаря, госпожо Генчева. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#195 · speech
Служебен Министър Явор Гечев
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, госпожо Генчева! Ще разширя малко въпроса, защото Вашият въпрос на практика е свързан само с едната проверка, последващо на практика имаше и втора. По отношение на проверката, за която конкретно сте питали. През 2022 г. в изпълнение на заповед на министъра на земеделието от Инспектората е извършена тематична проверка в Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, във връзка с постъпила жалба от бившия директор на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, съдържаща твърдения за допуснати нарушения при проведен търг за отдаване под наем и аренда на земеделски земи от държавния поземлен фонд в област Силистра за стопанската 2021 – 2022 г., за определени землища. Проверката е продължила и след встъпването ми в длъжност като служебен министър на земеделието. За резултатите от нея комисията от Инспектората е изготвила подробен доклад до мен с констатации за установени нарушения, както следва: Установено е несъответствие в изпратената информация до общинските служби по земеделие и тази, публикувана на интернет страницата на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, по отношение на свободните земи от Държавния поземлен фонд, обект на търга;. Допуснати са пропуски от страна на тръжната комисия във връзка с извършването на служебни проверки, удостоверяващи правото на участие на кандидати в търга. Допуснат е до участие в търга кандидат, който заедно със свързани лица обработва повече от 10 000 дка земеделска земя, което е недопустимо по закон, и с него впоследствие е сключен договор за аренда. Не са налични декларации от членовете на тръжната комисия за липса на свързаност по смисъла на Търговския закон с участници в търга. На Инспектората не са представени протоколите от проведения търг, като от директора на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, е посочено, че същите не са налични в дирекцията. Във връзка с изпълнение на сключени в резултат на проведения търг два договора за аренда е установено, че при един от тях има забавено изплащане на арендна вноска с почти 6 месеца и не е начислена неустойка. При другия договор за аренда е допуснато да се представят записи на заповеди без всички необходими реквизити съгласно Търговския закон. Установено е, че бившият директор на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра, в нарушение на разпоредбите на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за прилагането му, без да е изразено съгласие от страна на министъра на земеделието и храните и без да е проведен търг, е сключил през 2016 г. два договора за аренда. При проверката са констатирани нарушения от страна на служител в общинска служба по земеделие при регистрирането на заявления за участие в споразумения за създаване на масиви за ползване за четири стопански години, които по-късно са послужили на практика за правни основания и участие в доброволните споразумения Установен е случай, при който в периода от 2018 г. до 2022 г. земеделски стопанин е представял за регистриране в Общинската служба по земеделие пет договора за наем на имот от държавния поземлен фонд, които договори не са сключвани с директора на Областна дирекция „Земеделие“. Въз основа на това същият е участвал в споразумения за създаване на масиви за ползване и е бил подпомаган от Държавен фонд „Земеделие“ по схеми и мерки за директни плащания. Докладът от проверката на Инспектората е одобрен от мен, като предвид констатираните нарушения – копие от него, е изпратено на Районна прокуратура – град Силистра, Държавен фонд „Земеделие“, дирекция „Правни дейности и законодателство на Европейския съюз“, дирекция „Поземлени отношения и комасация“ в Министерството на земеделието и на Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра. Ще продължа по-късно и в допълнителните минути, които ще мога да ползвам.
#196 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, госпожо Генчева, за реплика.
#197 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председателстващ. Господин Гечев, не чух нищо по повод на това дали все още лицата, по времето на които са констатирани тези нарушения, все още изпълняват някаква служба или някаква длъжност в Областна служба „Земеделие“ – Силистра. Това е единият уточняващ въпрос. Също така не чухме какви точно мерки сте взели? Кога да очакваме резултат от тези мерки? Също, ако може да споделите, предвиждате ли такива проверки да бъдат извършвани и в други областни служби „Земеделие“. Благодаря.
#198 · speech
Благодаря Ви, госпожо Генчева. Заповядайте за дуплика, господин Гечев.
#199 · speech
Служебен Министър Явор Гечев
Уважаема госпожо Генчева, сагата след този доклад в областната служба „Земеделие“ продължи. След обстойна проверка и на следващия сезон, защото беше налице на практика компрометиране на сключването на споразумения, което щеше да остави цялата област в Силистра, във всичките землища, в реални граници – знаете какво означава това, бяха констатирани при последващия търг, за следващата година, цялостни нарушения и се наложи да прекратим всички търгове – и в следващия период от време. Проверката беше извършена не само от Инспектората, а и от редица други структури, включително и такива, които довършиха на практика работата. В настоящия момент само в едно землище още не са сключени доброволни споразумения, иначе щеше да има ощетяване на държавата с над 600 хил. лв. по сметки на Министерството на земеделието. Първо този доклад аз лично съм го пратил в прокуратурата. Аз самият съм го пратил в прокуратурата, за да може да се констатират дадените неща и ако има закононарушения, те да бъдат реализирани като такива. Това, което съм се заангажирал, е, че след кампанията, сега вече му дойде времето, ето пред Вас приемам ангажимента, другата седмица да пуснем конкурс за областен директор в Силистра, който Вие ще имате възможността да следите как ще протече. На практика имахме кризисни мерки, за да довършим нещата като сезон, иначе щеше да стане голяма беля в Силистра. Вече сме на фаза, да, на която можем да обявим търг и той да е прозрачен, и наистина да има читав директор, защото, повярвайте ми, колегите, които правеха проверките, не при един, двама или трима директори, просто там явно е било тенденция доста дълго време, но казаха, че не знаят, че толкова пъти може да се наруши законът понякога. Благодаря.
#200 · speech
Благодаря, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към служебния министър на земеделието Явор Гечев. Благодаря Ви, господин Гечев, за участието Ви в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков. Първият въпрос е от народния представител Даниел Лорер относно технически проект за ремонт и обследване на Аспаруховия мост. Заповядайте, господин Лорер.
#201 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, колеги, Аспаруховият мост е едно от най-важните и критични съоръжения във Варненска област, свързващ не само „Галата“, „Аспарухово“, други селища, но и цяла Варна с Южна България. Мостът няма алтернатива. Той е построен преди 47 години, когато предишният мост е паднал трагично. Последният му основен ремонт е правен през 1999 г. Множество експерти вече ни казват, че този мост е за спешен ремонт. Институтът за пътна безопасност преди две години казва: „Мостът е с висок риск от експлоатация. Всички елементи по него – покрития, тротоари, пътни обезопасителни системи, отводняване – всичко е амортизирано и не отговаря на никакви технически изисквания. Критични дефекти в колоните на моста, качеството на мантинелите. Тъжен факт е, че един самосвал наскоро проби въпросната мантинела – имаше човешка жертва. Имаме изключително големи тревоги по отношение на удълбочаването на канала под моста – дали това не компрометира колоните, които го държат. През 2016 г. започва ремонт на моста, но той впоследствие е отложен. Няма информация какво се случва с него. Нужни са допълнителни технически обследвания. В тази връзка изключително настоятелно питаме, господин Министър, кога ще бъде изготвен технически и работен проект за продължаване на изоставения ремонт на Аспаруховия мост и експертно обследване на състоянието на моста след удълбочаването на канала? Благодаря Ви.
#202 · speech
Благодаря, господин Лорер. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#203 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Лорер! Във връзка с поставения от народния представител Даниел Лорер въпрос относно технически проект за ремонт и обследване на Аспаруховия мост Ви предоставям информацията, която получих от Агенция „Пътна инфраструктура“. Поетапно в периода 2016 – 2020 г. са били ремонтирани съоръжения по Аспаруховия мост. През 2016 г. са изпълнявани дейности на 1, 3 и 5, през 2017 г. – на 2 и 4, а през 2020 г. – на 6. В Агенция „Пътна инфраструктура“ няма готови технически или технологични проекти за неремонтираната част, изготвени от предишни години. В проекта на инвестиционна програма за 2023 г. е предвидено обявяване на обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за проектиране, упражняване на авторски надзор и строителство – инженеринг, за неремонтираните съоръжения от Аспаруховия мост. Целта на обществената поръчка ще е изготвяне на технически проект за необходимите строително-монтажни дейности и изпълнение на ремонта за подобряване на експлоатационното състояние, носимоспособността и дълготрайността му. Разработването на техническия проект за всички пътни съоръжения включва обстоен оглед с обследване на елементите от връхната конструкция и долното строене, включително пътна настилка, тротоарни блокове и ограничителни системи, отводняване и подходи към съоръжението. Въз основа на направения оглед и становище от Института по пътища и мостове изпълнителят ще предостави технически доклад с проектно предложение за ремонтно-възстановителни работи на съоръжението, като се направят необходимите геодезически, инженерно-геоложки и хидрогеоложки хидравлични проучвания. След разглеждане на техническия доклад с необходимите проучвания на заседание на Експертно-техническия съвет на АПИ и приемането на вариант за изпълнение на ремонтно-възстановителни работи на съоръжението, проектирането ще продължи с изработване и съгласуване на подробен технически проект за неотложни ремонтно-възстановителни работи. Аспаруховият мост е част от републикански път I-9 Варна – Бургас и попада изцяло в урбанизираната територия на град Варна. През настоящата година АПИ и Община Варна са подписали споразумителен протокол за съвместно финансиране, съгласно който текущото съоръжение се поддържа от Община Варна, а АПИ участва дялово. Подписаното споразумение се отнася само и единствено към текущото поддържане на съоръжението и не е свързано с бъдещите ремонтни дейности.
#204 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Лорер, желаете ли реплика? Заповядайте.
#205 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Няма технически проекти, не е изненада. Ще има обществена поръчка, това се надяваме да е добра новина за варненци. Варненци държим на този мост, защото той е нашата единствена връзка с Южна България. Да, той е част от пътя за Бургас, но нямаме време за бездействие. Настояваме тази обществена поръчка да бъде завършена в най-кратки срокове, да бъде изпълнена прозрачно, така че най-после варненци да си отдъхнем, когато минаваме по този мост. Дори частичното му затваряне, предвид това че няма друга връзка на юг, поставя целия град с неговата икономика в изключителен риск и логистичен ад. Умоляваме Ви това да влезе предвид, когато се планира и бъдещата магистрала „Черно море“, чийто втори мост би дал на варненци алтернатива за придвижване на юг. Благодаря.
#206 · speech
И аз Ви благодаря, господин Лорер. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#207 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Лорер, може да бъдете напълно убедени, че ще бъде направено всичко възможно в най-кратки срокове веднъж да бъде завършено обследването, за да може да бъде направено конкретно, точно и ясно задание, защото, както казахте в началото на Вашето изказване, изключително важно е да се направи конкретно задание, за да се знае какво трябва да бъде постигнато от проекта и какво трябва да бъде постигнато от строителя, включително и за удълбочаването, за което стана въпрос. Така че всичко това, което казахте, е точно така. Работи се точно в тази посока. Истината обаче е, че при положение че в годините назад не е изработен проект, естествено, че ние трябва да направим конкретно задание и неслучайно, ако забелязахте в изказването ми, включително коментирах, че може да бъде възложена поръчката евентуално и на инженеринг, за да може да бъдат съкратени сроковете. Но това означава, че трябва да бъде направено много точно обследване, много точно задание, за да знаем наистина какво трябва точно и конкретно да бъде направено.
#208 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това преминаваме към втория въпрос, който е от народния представител Иван Белчев относно контрол на ВиК проект в Русе по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“. Заповядайте, господин Белчев.
#209 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, в последната една година в Русе има множество разкопани улици, оставени на натрошен камък, затруднен трафик и повишена запрашаемост в следствие на подмяната на канализацията. След приключване на ремонтните дейности изкопите се оставят над три месеца на натрошен камък, което съответно води до затруднение в придвижването на автомобили, градски транспорт, пешеходци и велосипедисти. Ежедневие са запрашаването чрез вятъра и трафика, внезапни пропадания на фракцията в следствие преминаването на автомобили. При дъжд се образуват кални локви, които се разнасят чрез автомобилите и пешеходците по други улици и тротоари, вода навлиза в типичната за Русе льосова почва, което води до деформация на близката асфалтова настилка. Проблемите в Русе са показателни и за други населени места, където се изпълняват така наречените проекти „Воден цикъл“. Строителният и екологичният контрол на проектите за подобряване на ВиК инфраструктурата по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ са важен инструмент за качеството на изпълнението и за недопускане на допълнително замърсяване на околната среда. Гражданите на Русе се питат: кой е отговорен за контрола, какво се случва с вече асфалтираните и пропадащи участъци, колко време е нужно да се завърши окончателно даден участък, какво ще се случи със старите тръби, по които все още тече вода, как ще се свържат блоковете и къщите към новата ВиК мрежа, опасно ли е проникването на вода през положените камъчки на льосовата почва в Русе и няма ли да се получи масово свличане на асфалта около изкопите, както се наблюдава вече на отделни участъци, защо не се прилагат екологичните стандарти при ремонтните дейности, а сме принудени да дишаме прахоляк. Припомням, че ВиК – Русе, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД е собственост на Министерството на регионалното развитие и благоустройството с 51% дял, община Русе – 32%, а други общини в област Русе – 17%. Моите въпроси към Вас са: кой е отговорен за строителния и екологичния контрол на ВиК проекта в Русе, какви нередности са констатирани и какви мерки възнамерявате да предприемете, за да се избегне продължителното оставане на изкопите със строшен камък след изкопните дейности. На какъв етап е ВиК проектът в Русе и как Вие оценявате напредъка му? Има ли риск от неспазване на сроковете и невъзможност за завършване на проекта?
#210 · speech
Благодаря, господин Белчев. Заповядайте, господин Шишков.
#211 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, във връзка с поставения от Вас въпрос относно контрол на ВиК проект в Русе по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ Ви предоставям информация, която съм получил от ресорната на Министерството дирекция „Държавна собственост и търговски дружества“. В обхвата на сключен договор през 2019 г. административен договор между управляващия орган Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ и „ВиК“ ООД – Русе, дружеството изпълнява проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособени територии, обслужван от ВиК ООД – гр. Русе“. Проектът включва пет договора с избрани по Закона за обществените поръчки изпълнители на инженеринг – проектиране и строителство, както следва: Договор за изграждане на канализация в квартал „Средна кула“ и квартал „Долапите“ в град Русе. Строителните работи по този договор са приключили и за обекта е издадено разрешение за ползване от 10 март 2023 г. Договор за обект „Реконструкции и подмяна на съществуващи и довеждащи водопроводи от помпена станция „II подем“ до помпена станция „III подем“ в град Русе. Обектът е напълно завършен, като водопроводите са с обща дължина от около 10 км. За обекта има издадено разрешение за ползване от 7 март 2023 г. Договор за обект „Реконструкция на ВиК мрежи в централната градска част на град Русе“. Строителството на обекта е почти напълно приключено, има няколко улици, по които трябва да се възстанови разрушената настилка. Договор за обект „Реконструкция на ВиК мрежи в град Русе“, Етап I – Реконструкция на канализационни колектори и прилежащи водопроводи. Работата по обекта е във финална ваза, като в момента се работи по един участък по булевард „Цар Освободител“. Договор за обект „Реконструкция на ВиК мрежи в град Русе“, Етап II – Реконструкция на главни и второстепенни водопроводни клонове“. Подменени са 60% от предвидените водопроводи в разчетените за това срокове. Контролът по изпълнението на строителните дейности се извършва от обединенията, избрани да упражняват строителен надзор на обектите, и от звеното за управление на проекта. Контролни функции осъществяват Община Русе, сектор „Пътна полиция“ – Русе, които периодично инспектират строителните обекти. „ВиК“ ООД – град Русе, води активна комуникация с всички изпълнители за отстраняване на проблемите на строителните площадки, провежда работни срещи и с представителите на изпълнителите на договорите за осигуряване на строителен надзор, за да се засили контролът на обектите и да се сведат до минимум негативните ефекти за гражданите до приключването на строителната дейност. Значителна част от строителните дейности вече са приключили – 90% от предвидените, но трасетата на доста от оставащите за подмяна проводи преминават през централни райони, поради което все още има известни неудобства за част от гражданите. Следва да се уточни, че някои от участъците, където уличната настилка все още не е възстановена напълно, са по улици, които са включени в проект на Община Русе за цялостно асфалтиране. Извършват се координационни действия с Община Русе, целяща своевременното изпълнение на асфалтовите работи. В случай на установяване на некачествено изпълнение „ВиК“ ООД – Русе, сигнализира изпълнителя, който трябва да отстрани регистрираните проблеми за своя сметка в гаранционните срокове. По изложението може да се приеме, че проектът за изграждане на ВиК инфраструктурата в град Русе по Оперативната програма е в изключително напреднала фаза, финансово е осигурен, а качеството е обект на непрекъснат контрол, което е предпоставка за успешното завършване на строителните дейности и разплащане с изпълнителите съгласно утвърдените графици през 2023 г.
#212 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Белчев, за реплика.
#213 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора. Каня Ви да дойдете в Русе и да видите всъщност на какъв етап наистина са тези ремонтни дейности, защото едно е, когато Ви докладват, друго е, когато ги видите на място. Много русенци виждат и всеки ден преминават през тези незавършени участъци. Те може да са завършени под земята, но вече дълги месеци стоят на камъчки, пръст, замърсяването е навсякъде, то е видимо – видимо е във въздуха, в почвата, видимо е вече и в нашите домове в Русе. Затова дори и в този късен етап на проекта Ви предлагам да дойдете и да чуете моите предложения, които в последните години говоря и с Община Русе, но явно там нямат достатъчно воля да ги приложат. Обмислете задължително временно покриване на изкопите, оставени на камъчки, със своя асфалт, докато започне окончателното асфалтиране. Това ще спре цялото замърсяване, за което говорим. Осигурете периодичен контрол на качеството на въздуха на вече завършените, но неасфалтирани участъци и предприемете необходимите мерки за подобряването му. Складирането на изкопаната пръст да се извършва в контейнери, непозволяващи допълнително замърсяване на околната среда. Бих искал да подчертая значимостта на опазването на околната среда и подобряването на качеството на живот на гражданите в Русе и нека това да бъде приоритет и за Вас. Благодаря Ви.
#214 · speech
Благодаря, господин Белчев. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#215 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Белчев, първо, ще отговоря, че с най-голямо удоволствие ще дойда в Русе. Знаете, че в този регион, включително едно от нещата, които сме работили активно, е и магистралата Русе – Бяла и обхода на Бяла. Мога да Ви кажа в аванс, че очаквам септември месец да започне строителство в тази посока. Но конкретно на проблемите с ВиК. ВиК – Русе, разбирате, знаете, че има и нов управител, договорите са сключвани 2019 – 2020 г., тоест начинът, по който са сключвани договорите, включително и със строителния надзор, разбира се, нямаме отношение Министерството на регионалното развитие към момента. Това, към което имаме, разбира се, отношение е да направим всичко възможно да бъде завършено строителството навреме и качествено. Така че може да бъдете сигурни в това, че ще направим всичко възможно, първо, да бъде завършено навреме и естествено, качествено строителство. Обектът на Русе е наистина един от обектите на ВиК сектора, които са най-напреднали. Разбира се, и аз го казах, и Вие го потвърдихте, че част от завършването на строителството касае и Община Русе, затова може би наистина е важно да дойда до Русе, за да може да направим един график съвместно с ръководството на Общината, за да може да се завършат ангажиментите на строителството така, че веднъж гражданите да могат спокойно да ползват инфраструктурата и да бъдем наистина сигурни и гарантирани, че този процес ще бъде завършен, и то ще бъде завършен с качествено строителство.
#216 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това преминаваме към следващия въпрос, който е от народния представител Коста Стоянов относно основен ремонт на Дюлинския проход. Заповядайте, господин Стоянов.
#217 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, Дюлинският проход е част от републиканската третокласна пътна мрежа. Той свързва областите Варна и Бургас и се явява разтоварваща артерия на главен път I-9 Варна – Бургас, особено през летния сезон. Той е и най-кратката връзка между общините Варна и Бургас през Стара планина. Дюлинският проход може да се яви и алтернатива на прохода Обзор – Слънчев бряг при възникване на ПТП, каквито възникват постоянно, тъй като и състоянието на този проход също е лошо. Последното пътнотранспортно произшествие възникна буквално преди няколко дни и проходът Обзор – Слънчев бряг беше затворен за три часа. Като алтернатива моторните превозни средства бяха насочени именно към Дюлинския проход. Състоянието на Дюлинския проход е незадоволително и се нуждае от спешен ремонт. Поради завоите и големите дупки по пътя на места автомобилите се движат със скорост, по-ниска от 5 км в час. По време на заседание на председателстваната от мен в Четиридесет и осмото народно събрание Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, проведено на 16 ноември 2022 г., на зададен въпрос от моя страна към председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ получих уверението, че през 2023 г. предстои да се започне изпълнението на СМР на основен ремонт на Дюлинския проход, разделен на два участъка. Към датата на зададения от мен въпрос течеше процедурата за избор на изпълнител на СМР. След направена справка на електронната страница на Агенцията по обществени поръчки се установи, че към днешна дата по двете обособени позиции, касаещи основния ремонт на Дюлинския проход, все още няма никакви предприети действия от страна на назначената комисия за разглеждане на оферти, при положение че крайните срокове за подаване на оферти са били 12 август 2022 г. Осем месеца след това все още няма дори протокол относно наличието и редовността на представените от участниците документи, както и за съответствие на участниците с изискванията за лично състояние и критериите за подбор. Предвид горното, моля за следната информация: на какво се дължи изключителното забавяне на действията на комисията, назначена за разглеждане на офертите? Какви мерки ще предприемете за ускоряване на процесите по избор на изпълнител? Кога според Вас може да очакваме започването на така належащия основен ремонт на Дюлинския проход? Благодаря.
#218 · speech
Благодаря, господин Стоянов. Заповядайте, господин Министър.
#219 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви предоставям информацията, която получих от Агенция „Пътна инфраструктура“. На 6 април 2022 г. АПИ е обявила обществена поръчка за определяне на изпълнител на основния ремонт в пет обособени позиции. В обособена позиция 1 е ремонтът на 34-ти км от път III-906 от село Старо Оряхово до село Гюльовца, включващ трасето през Дюлинския проход. То е най-кратката връзка между Варна и Бургас през Стара планина и е алтернативен маршрут на първокласния път І-9 Варна – Бургас през Приморския проход. Участъкът преминава през областите Варна и Бургас. В отсечката ще бъдат ремонтирани две съоръжения – мост над река Двойница при 13-и км и мост над река Бяла при 32-ри км. В обособена позиция 2 е основният ремонт на още 31,5 км от третокласния път от село Гюльовца до кръстовището с път I-9 Слънчев бряг – Бургас в област Бургас. В отсечката ще бъдат обновени 4 моста – над река Бяла при 37-и км, над напоителен канал при 40-и км, над преливника на язовир „Порой“ при 42-ри км и над река Ахелой при 45-и км, както и голямо съоръжение при 55-и км. През 2022 г. тръжната процедура е била блокирана от жалби пред КЗК и ВАС и това е причина за забавянето. Хронологията е следната: В Комисията за защита на конкуренцията е образувано производство по повод на жалба, подадена от „Би Грейт“ ЕООД, срещу Решение от 1 април 2022 г. на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ за откриване на процедурата за възлагане на обществената поръчка. Производството пред КЗК е приключило с Определение № 447 от 9 юни 2022 г. С писмо от 24 юни 2022 г. КЗК уведоми АПИ, че е входирана жалба срещу Определението на КЗК. Образувано е административно дело от 4 юли 2022 г. във Върховния административен съд. С Разпореждане на ВАС от 6 юли 2022 г. частната жалба е оставена без разглеждане и е прекратено производството по административното дело. Разпореждането на ВАС е влязло в сила, считано от 15 юли 2022 г. С Решение от 15 юли 2022 г. АПИ удължава срока за подаване на офертите за обособени позиции 1 и 2, в които са отсечките от път III-906. През август 2022 г. са отворени офертите на участниците за обособените позиции за избор на строител. Комисията продължава своята работа с разглеждане и оценка на подадените оферти. За двата участъка са подадени общо 19 оферти. За обособена позиция № 1 са подадени 10, а за обособена позиция № 2 – 9. Основание за възлагането на обществената поръчка е икономически най-изгодната оферта, с критерий за възлагане „оптимално съотношение качество/цена“ по чл. 70, ал. 2, т. 3 от ЗОП. Тоест необходимо е извършването на преценка на всяко едно техническо предложение съобразно посочените в методиката показатели. Подаденият голям брой оферти по позиции изисква технологично време за преглед и оценка. Комисията е във финален етап по завършване на работата по проверка и оценка на техническите предложения и ще приключи във възможно най-кратък срок с представяне на доклад с класиране на участниците и последващо отваряне на ценовите предложения, въз основа на което ще се вземе решение за приключване на процедурата и избор на изпълнител на строително-монтажните работи. Към момента са подписани договорите за строителен надзор с изпълнителите за двата участъка за основния ремонт на път III-906 и се процедират действия във връзка с изготвяне на комплексните доклади за оценка на съответствието на техническите проекти. Своевременно са били констатирани и редица други проблеми, забавящи реализацията на проекта, като: – съгласуването на завършения технически инвестиционен проект; – наличието на явна фактическа грешка в кадастралните карти; – проведена с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ кореспонденция, приключила с издаване на съгласувателно становище; – засегната електронна съобщителна мрежа и физическа инфраструктура, собственост на БТК; – съгласуването на инвестиционния проект за основен ремонт на пътя е очертало въпроса с преминаването на автомобилния път на язовирната стена на язовир „Порой“; – съгласуването на инвестиционния проект с Община Бяла е наложило извършване на промени по проекта; – съгласувателните процедури на инвестиционния проект с „Напоителни системи“, Министерството на културата, Министерството на вътрешните работи, областните дирекции на МВР – сектори „Пътна полиция“, Министерството на отбраната, „Електроразпределение Юг“, общини Долни чифлик, Несебър, Поморие, Бургас и други, са със забележки към проекта.
#220 · speech
Времето, господин Министър. И в дупликата ще имате възможност. Заповядайте за реплика, господин Стоянов.
#221 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, пътната инфраструктура на територията на цялата страна е в незадоволително състояние. И двете пътни връзки между Варна и Бургас, проходът Обзор – Слънчев бряг и Дюлинският проход, са в ужасно състояние. Крайбрежният път Варна – Бургас със сигурност е най-натовареният двулентов път в страната. Предстои летен сезон, през който пътят е още по-натоварен. Надявам се да сте предвидили средства и да са проведени процедурите по ремонт и на прохода Обзор – Слънчев бряг. В предложения проект на закон за държавния бюджет определените средства на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са в размер на почти 4 млрд. лв. Въпросът ми е: какви инфраструктурни обекти и капиталови ремонти са предвидени в този бюджет? За всички има ли изготвени технически или работни проекти? Включени ли са средства за проектиране на нови обекти? Благодаря.
#222 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Заповядайте, господин Шишков, за дуплика.
#223 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Стоянов, първо да завърша относно Дюлинския проход. След като изчетох всичките проблеми, които са наложили забавяне на започването реализацията на строителството, мога да Ви уверя, че най-вероятно в началото на лятото ще бъде започнато строителство. Тоест всичко това, което прочетох, вече е история – отстранени са всички проблеми. За съжаление, наследството на проекта е било такова, че се е налагало да бъдат направени доста корекции в самия проект. На финалната права сме, разбира се, с обявяване завършването на процедурата. Така че се надявам от лятото да започне и да бъде завършена реконструкцията на този път. Не искам да коментирам, Вие сте абсолютно прав – той е изключително важен като път, свързващ Варна с Бургас. Относно реконструкцията на основния път в момента – естествено, че ще бъдат положени грижи, включително и за ремонтиране на този път като текущ ремонт. Така че в това отношение за лятото ще бъдат направени всички усилия пътят да бъде въведен в състояние, в което да бъде използван. Мисля, че никой в тази зала няма да оспори, че може би най-важното е да построим магистрала „Черно море“, защото тогава въпросите с ремонта на тези пътища ще бъдат много по-малко, тъй като магистралата ще поеме основния поток от движение. Апелът ми продължава да бъде към всички Вас – народните представители: да направим така, че да построим всички необходими магистрали, защото всеки регион се нуждае от тях, а цялата държава се нуждае от всичките. В капиталовата програма, разбира се, ще бъде предвиден ремонтът на пътя, ще бъдат предвидени включително и възлагания на проекти. Това, което съм имал възможност да коментирам в предишното Народно събрание – в момента сме започнали и правим задания за проектиране, тъй като знаете, че във времето назад нямаше проектна готовност за основни ремонти на пътища. Онова, което се прави в момента, наистина се прави активно, правят се задания, но разбирате, че когато се възложат поръчки за проектиране на основни ремонти, не можем да гарантираме коя поръчка ще бъде обжалвана и коя няма да бъде обжалвана. Но се работи в тази посока. Очевидно е, не искам да лъжа никого, че тази година ще има изключителен проблем с правенето на основните ремонти поради липса на проекти. Надявам се обаче наследството, което ще бъде оставено – в следващата година да има достатъчно проекти за основни ремонти, за да могат пътищата да бъдат ремонтирани по начин, по който законът повелява.
#224 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това преминаваме към въпрос от народния представител Иван Ченчев относно поставяне на шумоизолираща стена в село Чурек, община Елин Пелин. Заповядайте, господин Ченчев.
#225 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Не знам да се радвам ли, че стигна времето и за моя въпрос или не, защото точно същия въпрос поставям вече в четвърти парламент, за съжаление. Знам, че уважаемият господин министър също е заинтересован да се отметне максимално работа, и точно поради тази причина последователно реших да го задам пак. Ще припомня на залата, много от колегите са били тук, когато съм задавал този въпрос, че това е необходимост от една шумоизолираща ограда – на автомагистрала „Хемус“, село Чурек. При преминаване не само на автомобили, най-вече на ТИР-ове – къщите са буквално под трасето на магистралата – излишно е да коментираме какво причинява това. Шумът е над изискуемите и позволените от Европейския съюз децибели. Отделно от това, прах, кал, вода – всичко това пада директно върху къщите. Не само шумоизолиращата ограда, това село има проблем с водопровод и канализация, с пътя, който често става обходен маршрут, когато има ремонти по трасето на магистрала „Тракия“. Този път беше вкаран в приоритетните към АПИ – не знам какво се случва там, дали това нещо продължава да е така, защото като приоритетен път има изключителна необходимост той да бъде в добро състояние, за да може да поеме трафика от магистралата, особено ако това касае почивни дни или предпочивния петъчен ден. Така че, господин Министър, това са тревогите. Пак бях там при хората, бях не само в кампанията. Това е нещо, което съм поставял, защото съм го приел и като лична кауза. Много време мина, съгласете се. Без да разиграваме никакви театри тук, без да късаме ризи, наистина трябва да помогнем на тези хора. Селото е само на 20 км от София. Трасето е магистрала, както казах. Много граждани на София и заради ковид пандемията, вследствие на нея, и поради други причини изкупиха имоти там, много известни българи вече живеят в това село. Но не заради тях – не ги делим на известни и неизвестни, имам предвид, че всичките са еднакви и трябва да получават еднакво отношение от държавата. Благодаря Ви. Извинявайте, че просрочих времето.
#226 · speech
И аз благодаря, господин Ченчев. Заповядайте, господин Шишков, за отговор.
#227 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Ченчев, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви предоставям подадената информация от Агенция „Пътна инфраструктура“. В строителната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2023 г. е предвидено обявяването на открита процедура за изграждане на шумозащитни съоръжения на жилищни територии с установено наднормено ниво на шум от автомобилния трафик, в близост до пътни участъци от републиканската мрежа, разделени в шест обособени позиции. В едната от тях е включено съоръжението на автомагистрала „Хемус“, от км 24+916 до км 26+563, при село Чурек, община Елин Пелин. Обществената поръчка ще бъде за избор на изпълнител за проектиране, упражняване на авторски надзор и строителство, инженеринг, за обекта. Целта е изготвяне на конструктивен проект и изграждане на съоръжения за намаляване на шума. От АПИ обръщат внимание, че през 2020 г. Агенцията е обявила обществена поръчка за изграждане на шумозащита на автомагистрала „Хемус“ при село Чурек, но по обособената позиция не са подадени оферти. От Агенцията уверяват, че след утвърждаване на инвестиционната ѝ програма ще се предприемат необходимите действия за подготовка и обявяване на обществената поръчка за изграждане на шумозащитни съоръжения на жилищни територии с установено наднормено ниво на шум по републиканската пътна мрежа.
#228 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Господин Ченчев, реплика?
#229 · speech
БСП за България
Благодаря. Аз се радвам, господин Министър, че има действия в тази посока, но се опасявам или по-скоро предупреждавам: да не стане това, за което Вие току-що казахте от трибуната – че никой не се е явил, когато е обявена тази поръчка. В такъв случай, тъй като е много късо разстоянието там – това, което казахте, от 24-ти до 26-и км, вкарайте в поръчката допълнително задание. По-нататък по трасето на магистралата има и други такива места, които отстоят много близо до магистралата, за да може може би да възлиза на по-голяма сума и да се появи кандидат, на който да му е рентабилно. В крайна сметка ще помогнем на още повече хора. Благодаря.
#230 · speech
Благодаря Ви и аз, господин Ченчев. Не желаете дуплика. Добре, господин Министър. Колеги, с това изчерпахме времето за въпроси за днес. Преди да закрия заседанието, ще Ви прочета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 28 април до 9 май 2023 г. Получени са писмени отговори от служебния министър Александър Пулев на: – три въпроса от народните представители Десислава Трифонова и Александър Иванов; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Надежда Йорданова. Писмени отговори от служебния министър Асен Меджидиев на: – въпрос от народния представител Ивайло Папов; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев. Писмени отговори от служебния заместник министър председател Атанас Пеканов на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – два въпроса от народния представител Николай Алгафари. Писмени отговори от служебния министър Весела Лечева на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Стела Николова. Писмен отговор от служебния министър Георги Тодоров на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев. Писмени отговори от служебния министър Димитър Стоянов на: – въпрос от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народния представител Иван Петков. Писмени отговори от служебния заместник министър председател и министър Иван Демерджиев на: – въпрос от народния представител Атанас Славов; – три въпроса от народния представител Божидар Божанов; – два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев; – въпрос от народния представител Младен Маринов; – на въпрос от народния представител Петър Петров; – въпрос от народния представител Стела Николова. Писмени отговори от служебния министър Иван Шишков на: – два въпроса от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народния представител Деница Симеонова; – три въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – четири въпроса от народния представител Иван Белчев; – девет въпроса от народния представител Йордан Терзийски; – въпрос от народния представител Катя Панева; – въпрос от народния представител Константин Бачийски; – пет въпроса от народния представител Любен Иванов; – въпрос от народния представител Мартин Димитров; – въпрос от народния представител Мартин Харизанов; – два въпроса от народния представител Петър Куленски; – въпрос от народния представител Радослав Рибарски; – четири въпроса от народния представител Свилен Трифонов; – два въпроса от народния представител Стела Николова. Писмени отговори от служебния министър Крум Зарков на: – въпрос от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Надежда Йорданова. Писмен отговор от служебния заместник министър председател и министър Лазар Лазаров на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев. Писмени отговори от служебния министър Найден Тодоров на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев. Писмени отговори от служебния министър Никола Стоянов на: – два въпроса от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народните представители Десислава Танева, Мария Белова, Ирена Димова и Георги Станков; – пет въпроса от народния представител Ивайло Мирчев. Писмен отговор от служебния министър Николай Милков на: – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев. Писмени отговори от служебния министър Росен Христов на: – въпрос от народния представител Георги Свиленски; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Мартин Димитров. Писмени отговори от служебния министър Росица Велкова-Желева на: – три въпроса от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народните представители Димо Дренчев и Деян Николов; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народните представители Искрен Митев и Георги Ганев; – въпрос от народния представител Мартин Димитров; – въпрос от народния представител Мая Димитрова. Писмени отговори от служебния министър Росица Карамфилова-Благова на: – въпрос от народния представител Даниела Божинова; – въпрос от народния представител Деница Симеонова; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев; – въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – въпрос от народния представител Радослав Рибарски; – въпрос от народния представител Стела Николова. Писмени отговори от служебния министър Сашо Пенов на: – въпрос от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народния представител Георги Свиленски; – въпрос от народния представител Георги Гьоков; – въпрос от народните представители Десислава Танева и Мария Белова; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев. Писмени отговори от служебния заместник министър председател и министър Христо Алексиев на: – въпрос от народния представител Георги Свиленски; – пет въпроса от народния представител Димитър Найденов; – три въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – въпрос от народния представител Иван Белчев; – въпрос от народния представител Мартин Димитров; – въпрос от народния представител Никола Димитров; – три въпроса от народния представител Стела Николова. Писмени отговори от служебния министър Явор Гечев на: – въпрос от народния представител Александър Вълчев; – въпрос от народния представител Антоанета Цонева; – въпрос от народния представител Божидар Божанов; – въпрос от народните представители Десислава Танева и Стефан Апостолов; – въпрос от народните представители Десислава Танева, Марин Маринов, Мария Белова и Георги Станков; – два въпроса от народните представители Десислава Танева, Мария Белова, Ирена Димова и Георги Станков; – въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – шест въпроса от народния представител Петър Николаев Петров. С това закривам днешното заседание. Следващото редовно заседание на Четиридесет и деветото народно събрание ще се проведе утре от 9,00 ч. при вече приетата Програма. (Звъни.) (Закрито в 13,24 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Росица Кирова Никола Минчев Кристиан Вигенин Секретари: Небие Кабак Станислав Богдански