Гласуване №14
Процедура от Хамид Хамид за удължаване на работното време до приключване на точка 6
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Хамид.
Различно предложение?
Моля, режим на гласуване.
Гласували 178 народни представители: за 121, против 53, въздържали се 4.
Приема се.
Продължаваме с изказване на Красимир Вълчев.
КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ (ГЕРБ-СДС): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, в Комисията по образование и наука се получи доста добър и съдържателен дебат по темата. Най-дискусионният въпрос не само по този законопроект, но и въобще в системата действително е повтарянето.
Госпожа Анастасова е права, че голямо мнозинство от учителите смятат, че трябва да има възможност да се повтаря. Аз не съм бил в класна стая, но съм имал възможност да говоря буквално с хиляди учители. Обсъждали сме я тази тема.
Господин Папов каза, че някой е казал, че предложението е диво и популистко. Не мисля, че имаше такива думи в Комисията по образование и наука. Предложението си заслужава да бъде обсъдено и то не е толкова лесно. То не е и политическо разделение, то е дискусионно, защото има аргументи за и против. И аз ще се опитам да резюмирам част от тях.
Кои са аргументите против повтарянето на учениците в начален етап и въобще? Аргументът е, че когато един ученик остане да повтаря, той обикновено е още по-демотивиран. Когато остане повече от веднъж, почти сигурно е отпаднал. И ние правим системата изключваща. Нашата система беше изключваща, из