Гласуване №10
ЗД на Закона за здравето - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
Едно време имаше във всяко населено място здравен пункт. Затрихме ги тези неща и сега е екзотично да си мислим, че може да се случи това нещо, защото то изисква ресурси, въпреки че в здравеопазването има огромни ресурси, за които не съм сигурен дали си разпределят въобще правилно и дали достъпът, средствата, които се отделят за един човек в един град, особено в голям град и в едно малко населено място, получават еднакъв дял от средствата за здравеопазване. Та, екзотично е да се мисли, че може да се открият такива здравни пунктове и затова е добра идеята.
Аз се запознах, между другото, с мотивите Ви към Законопроекта доста подробно. Идеята е добра, включително и това, че вменявате на лекарите от тези мобилни центрове да продават лекарства, което е другият сериозен проблем, и ние в парламентарната група сме мислили в посока на мобилните аптеки, ще ги нарека. Доколко обаче това отговаря на Закона лекарите да продават лекарства, е друг въпрос.
Казвам Ви, че без да искам, без да Ви обиждам и мисля, че нямаме не като Народно събрание, а като депутати нямаме капацитета да направим цялостната организация на това, което Вие казвате. Затова трябва много сериозна подкрепа от страна на Министерството на здравеопазването и ако не получим такава подкрепа, ако те не го вземат присърце този законопроект, той ще си остане един приет законопроект, ей така да си го имаме, но няма да се случи нищо добро с него.
Не знам за дългия срок, който дадохме между първо и второ гласуване, сигурно е добре и ще има повече идеи, но аз пак казвам, че трябва да се включат много активно експертите от Министерството на здравеопазването, иначе няма да го направим добре.
Пожелавам успех на Законопроекта и на начинанието му въобще по принцип, въпреки че съм леко скептично настроен, защото в България включително добрите идеи се убиват в зародиш и по-късно е много трудно да се възродят в тази посока.
Доколкото на този етап ние не можем да измислим нищо друго, за да подкрепим тези хора, които нямат достъп до здравеопазване, аз съм твърдо за и ще гласувам с две ръце, а също и парламентарната група. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря Ви, господин Гьоков.
Реплика дали има? Не виждам.
Други изказвания? Не виждам.
Закривам разискванията.
Ще преминем към гласуване на Законопроекта. (Шум и реплики.) Не сме започнали, колеги.
Във връзка с предстоящото гласуване, моля, проверка на кворума.
Има кворум – регистрирани са 126.
Ще подложа на първо гласуване Законопроект за допълнение на Закон за здравето, № 49-354-01-95, внесен от Андрей Чорбанов и група народни представители.
Гласували 170 народни представители: за 133, против 1, въздържали се 36.
Предложението е прието.
Ще бъде ли направена процедура? Да.
Заповядайте, господин Ангелов.
КОСТАДИН АНГЕЛОВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, моля да подложите на гласуване срока за предложенията между първо и второ четене по така приетия законопроект да бъде удължен на 21 дни. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Има ли различно предложение? Не виждам.
Режим на гласуване.
Гласували 174 народни представители: за 173, против няма, въздържал се 1.
Приема се.
Преминаваме към:
ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ.
Вносители – Йордан Иванов и група народни представители. Приет на първо гласуване на 26 септември 2023 г. – продължение от предходно заседание.
На предходното заседание са докладвани заглавието, § 1, като обсъждането на докладваните текстове не е приключило.
Заповядайте, господин Нанков.
ДОКЛАДЧИК НИКОЛАЙ НАНК