Седемдесет и пето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СЕДЕМДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 12 януари 2024 г. Открито в 9,02 ч.
Дата12.01.2024
Събития281
Разпознати говорители266
Точки с гласуване6

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ivan-bogomilov-petkov · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 178. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.)

#3 · speech

Председател Росен Желязков

Ще Ви дам думата за декларация. Колеги, правя процедурно предложение. На основание чл. 48, ал. 5 от Правилника като първа точка днес да се включи Проект на решение за промени в постоянни комисии. Вносители са Бойко Борисов и Атанас Атанасов. РЕПЛИКА ОТ „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“: Преди контрола или преди блицконтрола?

#4 · speech

Председател Росен Желязков

Преди контрола, това са само промени в комисии. Иначе премиерът е тук и очаква контрола. Моля, режим на гласуване. Гласували 191 народни представители: за 138, против 33, въздържали се 20. Предложението се приема. От името на парламентарна група – заповядайте.

#5 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Управляващите днес се опитват да изземат цялото обществено и медийно внимание с дребни детайли и разправии от тяхната напълно лишена от принципи коалиция, детайли, като ротации, сглобки, размяна на партньори, еднополови бракове – всичко друго, но не и истинските проблеми на българите. От другата страна, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ помним идеално в какво сме се клели и в името на чии интереси сме тук. Наш дълг е да даваме гласност за темите и събитията, за които другите мълчат. През последните години системно поставяхме въпроса за енергийната стратегия на България, както и политики, провеждани от ЕС, които, меко казано, не са в наш интерес. Нещо повече. Цялостната енергийна политика на ЕС води до все по-големи щети за България, търговията с въглеродни емисии пък е нещо като така наречените евро-атлантически ценности – можеш да чуеш за тях, но не можеш да ги видиш в реалния живот. В последните години последователно се лишихме от ПАВЕЦ „Чаира“, от АЕЦ „Белене“, на път сме да се лишим от комплекса „Марица-изток“, за съжаление, по простата причина, че нашите партньори не искат конкурентни икономики, а нашите управляващи нямат нито морала, нито смелостта да застанат на държавно отговорна позиция. За сметка на това имат своята алчност. Алчност, която в един момент винаги води до лош край всяка политическа кариера. Европейските субсидии винаги са били апетитна хапка за родните политици, а в последните години най-вече във връзка с възобновяемите енергийни източници. Измамата на десетилетието обаче се оказа именно възобновяемата енергия не защото е излишна, напротив, тя със сигурност е полезна за дребния и средния бизнес, който си вади хляба с честен труд, но както е видно, тя е недостъпна точно за тези, които имат най-много нужда от нея, а от другата страна стоите Вие с Вашите грандомански проекти и обръчи от фирми, фотоволтаици без край, за сметка на българската природа и българския малък и среден бизнес, в услуга на няколко олигарси и няколко чужди посолства. Днес с нас в залата са десетки жители на казанлъшкото село Кънчево, дошли, за да търсят съдействие от всички нас, народните представители, за свой конкретен проблем, тъй като стотици декари от техните земи предстои да се превърнат в поредния фотоволтаичен парк – овощни градини, ливади и пасища, тракийско светилище, водоизточници, достъп до горите и до имотите им. Всичко това им се отнема и това, разбира се, е един от много такива случаи. Забележете, срещу 35 лв. на декар годишно за общината, докато инвеститорите очакват печалба от над 9 млн. лв. на година. Съвсем случайно, вероятно, управител на фирмата инвеститор е лице, което е в Съвета на директорите на друга фирма, чийто собственик на капитала е ТЕЦ Варна. И тук специално към колегите от ПП-ДБ. Това не е ли същият обръч от фирми, който притежава и онова имение на един почетен председател в Росенец? Поне според търговските регистри е същият, но вероятно за Вас това вече не е проблем. Точно този тип фирми, или пряко свързани с тях лица, придобиват българска земя на безценица и потриват ръце за огромни печалби в близко бъдеще. Обикновено те използват мнозинствата около ГЕРБ в общинските съвети, а ако се наложи, и гласове на БСП, защото именно това се случи в Казанлък миналата седмица, в Общинския съвет. Това, което правят чуждите концесионери по златодобива, го правят българските политици на местно ниво с подобни инвестиционни намерения по най-безцеремонен начин. Просто ограбват! Ограбват българите, заграбват българската земя. Осъзнавайки своята отговорност като народни представители, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ спрямо своите правомощия ще направим всичко възможно да защитим интересите на българските граждани и още идната седмица ще внесем в Народното събрание конкретни предложения в тази посока. Колкото до управляващите и тяхната съвест, можем да бъдем сигурни, че както обикновено се случва, за тази безкрайна алчност един ден се носи отговорност. Наш дълг е да ускорим този процес възможно най-много. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#9 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Уважаеми господин Председател! Във връзка с прочетената декларация…

#10 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Не можеш да отговориш! Не може във връзка с прочетената декларация! (Шум и реплики.)

#11 · speech

Йордан Цонев

Нека да чуете процедурата и тогава ще кажете дали съм имал право да я направя или не. Искам да уведомя, че „Движение за права и свободи“ ще инициира сигнал до прокуратурата за пълно разследване на този случай, защото внушенията, които се правят с декларации, не могат да останат така, въпреки че след декларациите не се правят процедури. Да, не се правят процедури, но от тази трибуна не се правят фалшиви инсинуации и намеци и затова ние ще сезираме прокуратурата за пълно разследване на този случай.

#13 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Цонев, подаден е сигнал вече. Прокуратурата е сезирана, така че вероятно…

#15 · speech

Даниел Проданов

Добре, и Вие го направете, но вече е направено. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#16 · speech

Председател Росен Желязков

Преминаваме към проекти на решения за промени в постоянните комисии. Проект на решение за промяна в ръководството на Комисията по конституционни въпроси с вносители Бойко Борисов и Атанас Атанасов. Чета Ви служебния проект на решение: „Проект РЕШЕНИЕ Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 и чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#17 · speech

Реши

Освобождава Радомир Чолаков като председател на Комисията по конституционни въпроси. Избира Надежда Йорданова за председател на Комисията по конституционни въпроси.“ Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Гласували 201 народни представители: за 137, против 10, въздържали се 54. Предложението е прието. Проект на решение за промяна състава на Комисията по конституционни въпроси. „Проект РЕШЕНИЕ Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 и чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#18 · speech

Реши

Освобождава Радомир Чолаков като член на Комисията по конституционни въпроси. Избира Анна Александрова за член на Комисията по конституционни въпроси.“ Има ли желаещи за изказване? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Гласували 201 народни представители: за 161, против 4, въздържали се 36. Предложението е прието. И още един проект за решение за промяна на състава на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействие с гражданското обществото. „Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 и чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#19 · speech

Реши

1. Освобождава Анна Александрова като член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействие с гражданското общество. 2. Избира Радомир Чолаков за член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество.“ Изказвания? Не виждам. Режим на гласуване. Гласували 199 народни представители: за 160, против 4 и въздържали се 35. Предложението е прието. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА – БЛИЦКОНТРОЛ. Моля да поканите премиера и вицепремиера в залата. По поредността на парламентарните групи всяка група има право на един въпрос в рамките на до две минути в два кръга. Министър-председателят и заместник-министър председателят отговарят на въпроса до три минути. Задаващият въпроса има право на реплика до две минути и дуплика от страна на премиера и вицепремиера в два кръга по численост на парламентарните групи, така че започваме с блицконтрола от ГЕРБ-СДС. Георг Георгиев – заповядайте.

#20 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Госпожо Габриел, въпросът ми е към Вас. В управленската програма е записано като приоритет развитието на дипломатическата служба, нещо, което е изключително важно и от гледна точка и на нейното кадрово обезпечаване, обновление и модернизация. В тази връзка бихме искали да Ви попитаме какви са действията, които бяха предприети през последните седем месеца за модернизация и обновление на дипломатическата служба, в това число и на работещите в сферата на дипломацията? Защото, знаете, през времето имаше някои предизвикателства, с които се сблъска Външното министерството, в това число и ресурсно обезпечаване, заплати на служителите, така че за всички нас в тези много предизвикателни времена е важно да знаем каква е динамиката на процесите в нашето външно ведомство и по какъв начин те биват управлявани. Благодаря Ви.

#22 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Георгиев, уважаеми дами и господа народни представители! Модерна и силна дипломатическа служба ще бъде наистина гарант за това България да бъде фактор за стабилност в тази част на Европа и да покаже своята роля на иновационен лидер. Точно заради това много водещ приоритет за мен и моя екип, но и тук искам да благодаря за подкрепата на Народното събрание, българската дипломатическа служба да се модернизира, да бъде финансово обезпечена и да бъде отворена към нови инициативи. Бих започнала най-напред с един от основните положителни резултати и това беше актуализирането на Наредбата за командировъчните средства на дългосрочно командированите служители, Наредба, която не беше актуализирана от 2008 г. и която изпрати много силен сигнал за това изпратените български служители извън граница да отстояват силно интересите на страната. Освен това Министерството на външните работи от месец декември има нов устройствен правилник. Промяната в Устройствения правилник е с цел оптимизиране и с цел по-добра координация. За първи път така например ще има Генерална дирекция „Глобални въпроси“. В контекст, в който ние всички смятаме, че климатичните промени, дигитализацията, мултиплициращите се конфликти са глобални предизвикателства, повече от важно беше България да има също екип, който да съумява да отстоява националните интереси в този контекст. Разбира се, тук не бих пропуснала приноса на Народното събрание за отстояването на силен бюджет за Министерството на външните работи. Нека дам няколко цифри. За 2024 г. бюджетът на Министерството на външните работи се е увеличил с 13 263 300 лв. В тази сума има над 8 милиона, които са свързани с актуализацията на Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат, но средствата в област външна политика в централния бюджет са в размер над 7 милиона лв. Това означава със сигурност много силна подкрепа за българските общности извън граница. Ако досега бюджетът беше един милион на година, то ще бъде два милиона за 2024 г. Освен това два милиона ще бъдат дадени за „Бранд България“. Кой по-добре от дипломатическата служба може да утвърждава този разказ за историята на успеха на България. Ще има освен това увеличение на възнагражденията на местните служители, работещи в задграничните представителства, и ще бъде увеличен бюджетът на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Разбира се, във връзка с ролята на България и присъединяването към Шенгенското пространство са осигурени два милиона лева за закупуване на мобилни станции от нов тип за въвеждането на новите изисквания, свързани с издаването на личните документи. Освен това пет милиона лева ще бъдат за изравняване на левовите заплати на служителите в централното управление и задграничните представителства, знаете, за да може да прекъснем порочния кръг, в който се намаляват левовите заплати при заминаване на служителите на работа в чужбина. Освен бюджет, вътрешна структура и ясно послание за координация между екипите, които работят в България и извън България за защита интересите на страната, за мен беше много важно службата да се модернизира чрез отварянето си към младите хора, към образованието и към света. В тази връзка най-напред проведохме Ден на отворените врати през месец септември за всички български граждани. Силният интерес ни позволи да видим и през месец декември да организираме Ден на отворените врати за българските студенти – много силен интерес от страна на младите хора. Освен това Външното министерство сключва споразумение с университетите в страната. Ако до този момент те са били за изминалите години две, вече само в рамките на последните два месеца имаме още две споразумения с Университета в Русе и Военноморското училище във Варна. Оставаме отворени и към всички други университети в страната, защото повече от всякога имаме нужда младите хора да имат достъп до информация, да правят стажове и да могат да дават своя принос за оформянето на външната политика на страната. Не бих пропуснала и в момента вече преминаващ към финална фаза конкурс за 15 нови стажант-аташета. Знаете тази програма колко силен сигнал изпраща за това да имаме млади дипломати, които владеят езици, които много добре успяват да се ориентират в европейски и международен план, така че за мен всички тези действия са насочени към едно – българската дипломатическа служба да живее с времето си, да дава шанс и перспектива на младите хора, да има състав, който позволява на България ясно да се утвърди като надежден партньор на Европейския съюз и НАТО. В тази връзка наистина знам, че предстои още много работа, но изразявам благодарността си към Народното събрание за доброто сътрудничество, за стабилната подкрепа, защото всички тези добри стъпки, които споделих с Вас и които само в рамките на последните седем месеца нямаше как да бъдат възможни без Вашата подкрепа. Благодаря.

#23 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, госпожо Вицепремиер. Реплика искате ли? Заповядайте, господин Георгиев, за реплика. Колеги, моля да се придържаме към времето, за да може да се вместим в двата часа в процедурата.

#24 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Госпожо Габриел, аз ще бъда много кратък. Първо, много Ви благодаря за отговора, който ми дадохте. Той е удовлетворителен и от гледна точка на това, че външното ни ведомство се връща към онази стабилност, която беше характерна за него към 2021 г. Аз съм много благодарен за това, че Вие предприемате действия, които са в дух и на продължаване на добри практики, такива, които бяха установени през годините. Наистина укрепването на нашата дипломатическа служба е едно от най-важните неща за държавата по принцип. Решението да се върне и Устройственият правилник, който беше към 2021 г., включително и възстановяването на Генералната дирекция „Глобални въпроси“, която аз имах, така мога да кажа, и удоволствието да бъда неин ресорен министър. Също е важно от гледна точка на това, че темите, с които се занимава Генералната дирекция, са изключително съществени, включително и права на човека, които влизат към тази тема, която Външното министерство по много категоричен начин администрира в духа на нашите държавни интереси. Поздравявам Ви за това, че търсите начини, по които да се отваря и външното ведомство към хората и към младите най-вече, включително и с развиването на стажантската програма, с дните на отворените врати, които са добра практика, несъмнено такава, каквато ние бяхме поощрили и ще поощряваме към настоящия момент по всеки възможен начин. Трябва да кажа, че Външното министерство много често незаслужено остава в сянка. То е и така устроено, че на тихия фронт, както се казва, са тези бойци, но това, което се прави да се експонира тяхната работа, да бъде тя видима, да се знае какво правят нашите дипломати, е изключително важно. Така че усилията, които полагате в тази посока, са похвални и аз се надявам, че ще имаме възможност в бъдеще заедно и в сътрудничество с Народното събрание да доразвиваме тези направления, които, пак ще повторя, във времена на много тежки предизвикателства са важни, защото виждаме в какъв контекст включително се развива и България, на какви международни набези стана тя, за най-голямо наше съжаление, обект, но вярвам, че в добро сътрудничество и с нашите международни партньори ще успеем да се справим. Още веднъж Ви благодаря за отговора.

#25 · speech

Председател Росен Желязков

Не вярвам да имате дуплика, госпожо Вицепремиер. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Ананиев.

#26 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Вицепремиер! Господин Премиер, въпросът ми е към Вас. Свързан е с една тема, която мисля, че цялото общество следи, и това е пътната безопасност. Преди няколко месеца по Ваша инициатива, господин Премиер, се проведоха няколко срещи, свързани с кръвните тестове и пробите, които, за съжаление, се бавят с месеци и които са свързани с бързата справедливост, която очакват гражданите, когато става дума за ПТП, особено такива, при които има наличие на алкохол и наркотици в кръвта. Група народни представители следим тази тема доста упорито и за нас тя е много важна, затова исках да Ви попитам – какъв е напредъкът по тази тема към момента, тъй като, ако решим този проблем, той ще даде един тласък на справедливостта, която очакват хората. Благодаря.

#28 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря господин Председател. Дами и господа народни представители, използвам случая да Ви поздравя с Новата година, да Ви пожелая успешна работа в полза на хората и на бизнеса. Господин Ананиев, по отношение на Вашия въпрос – това е един от проблемите, които заварихме, влизайки като редовно правителство. От една страна, беше въведена преди нас правилна система, която позволява да се използват полеви тестове, за да се види дали има потенциален проблем, които обаче след това трябва да се проверяват с много по-точните кръвни тестове. По отношение на алкохола съществуващата апаратура и процедура позволяваха в рамките на до няколко дни да има ясен резултат, докато по отношение на наркотичните вещества, които с всяка година стават все по-сериозен проблем, се оказа, че липсва апаратура, липсва организация и оттам имаше забавени проби с шест, девет, дванадесет месеца, което, разбира се, не е приемливо. Проблемът се изостри и от промяната в Наказателния кодекс, при която беше дадена възможност за отнемане на превозни средства при използване на наркотици и алкохол, така че това беше една от задачите, които си поставихме да се опитаме да намерим бързо решение. Оказа се, че могат да се направят три неща. Първото е да се подобри организацията в съществуващите центрове, специално във Военномедицинската академия, където бяха отпуснати допълнителни средства със съдействието на ръководството на Военномедицинската академия, за което им дължа специална благодарност, така че да работят на 24-часови смени, с които да ускорят процеса. Това беше временно решение. Второто, което направихме, е да отпуснем средства, така че да не бъдат губещи лабораториите, които правят тези тестове, защото се оказа, че правилата са такива, че колкото повече тестове правят, толкова повече губят финансово. Това също беше коригирано. Третото е, че бяха направени обществени поръчки. Тук специално дължим благодарност на Министерството на вътрешните работи, което използва фонда, който беше налице, но беше необходима известна дискусия и организация какви апарати да се закупят, къде да се разположат, защото преди шест месеца се оказа, че бяха тръгнали в грешна посока. Благодарение на тези срещи, за които Вие споменахте, в тях участваха и народни представители, така че благодаря за съдействието и на Народното събрание, ние създадохме организацията, която всъщност вече започна да дава резултати. Днес следобед ще открием един от тези новооборудвани центрове със съответната апаратура, която в следващия до един месец, доколкото съм информиран, при закупени всички апарати би позволил в рамките на една, най-много две седмици всички кръвни проби да бъдат налице. Това е едно от обещанията, които дадохме. Струва ми се, че вече сме на финалната права. Следобед ще бъдем заедно с госпожа Габриел, за да покажем приемственост по отношение на тези политики.

#30 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Премиер, искам да Ви благодаря за спазеното обещание. Също така и на колегите от Министерския съвет, които са се включили в този ангажимент. Бързите кръвни тестове дават една възможност за бърза справедливост. Има хора, които дават положителен, такива, които дават отрицателен резултат. Когато се чака с месеци, фактически ти седиш по средата, без да знаеш какво се случва, макар че повечето хора, ако са употребили, знаят, но има, за съжаление, фалшиви положителни проби. Това ще даде свобода хората да се чувстват, че не са виновни, ако излизат пробите бързо. Аз Ви благодаря за тези усилия и се надявам кабинетът Денков да продължи своята работа в посока пътна безопасност, тъй като имаме още много неща, които трябва да бъдат свършени. Благодаря Ви.

#32 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, моят въпрос е към Денков. Преди да започна въпроса, ще споделя някои цифри, които са от официални доклади на европейски институции. Доклад за убежището за 2023 г. на Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището, публикуван преди една седмица. Според този доклад за 2020 г. в България има 3525 молби, които са подадени за убежище. През 2021 г. са 11 000, през 2022 г. са 20 390, през 2023 г. тези хора, които са подали молба за постоянно убежище в България, са вече 22 213. Цитат от Доклада за убежището за 2023 г.: „На национално равнище Германия и Франция продължиха да получават най-много решения по свои заявки и на тях двете се падат над 3/5 от общия брой заявления за територията на Европейския съюз, както и през предходните години. Италия е издала най-много решения по заявки по Регламента „Дъблин“ като цяло. За първи път обаче Австрия и България се открояват като втората и третата държава, които са издали най-много решения, изпреварвайки Германия и Франция.“ Това е цитат, повтарям още веднъж, от Доклад за убежището за 2023 г. на Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището. Същевременно цитат на Мариана Тошева – председател на Държавната агенция за бежанците: „Центровете за бежанци в момента в България са запълнени 76%.“ Тук отварям една скоба, че нашето законодателство не прави, за съжаление, рязка разлика между бежанци и преселници, или както ги наричат с чуждицата мигранти, тоест хора, които просто искат да се заселят България. Не са бежанци, просто искат да дойдат да живеят в България. Както е добре известно, Дъблинският регламент изтича през март месец и от няколко години вече усилено – още от 2020 г. се работи в посока изграждане на нов пакт за миграция, общоевропейски пакт за миграция, като тук е моментът да кажем, че не става въпрос за единен договор, а става въпрос за система от споразумения. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ искаме да разберем каква е позицията на българското правителство по отношение на Пакта за миграция, който, както вече изтече информация, ще предвижда много по-различни политики и третиране на бежанци емигранти, нелегални емигранти в Европейския съюз. Разполагането на територията на всяка една държава е на солидарен брой, без значение дали са минавали, или не са минавали през територията на съответната държава, и при отказ от разполагане на бежанци на територията на съответната държава тя ще трябва да плаща над 20 хил. евро. Към настоящия момент трябва да отбележим, че това са само и единствено обсъждани предложения, все още нищо не е взето като решение. Моят въпрос е във връзка със заявената от правителството на Денков позиция, че след като България се съгласи за влизането на нашата страна по въздушно-капков път в Шенген, да приемем над 6000 бежанци в нашата страна: дали тази политика ще продължи и с бъдещия пакт за миграция? Защото тук е редно да кажем, че предишните правителства досега не са приемали подобни политики. Чест им прави, в крайна сметка.

#34 · speech

Костадин Костадинов

Да, приключвам. Все пак има някакъв държавнически инстинкт – досега нашата държава е отказвала да поема такива ангажименти. С оглед очевидно непроменената политика, тихомълком покрай Нова година, и с оглед на поетите, поне заявени публично ангажименти от Денков, ние се страхуваме да не би случайно Денков и хората около него да са решили да превърнат България в най-големия бежански лагер в Европа, а може би в света с оглед на бъдещото, все още неоформено, но подписване на Пакт за миграция, в който евентуално нашата страна може да се превърне точно в един такъв буферен бежански лагер в периферията на Европа.

#36 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Както обикновено, по тази тема бяха смесени истини с лъжи. Бяха казани две лъжи и аз ще започна от тях. Първата е, че има промяна в политиката. Дъблинското споразумение е подписано от България през 2007 г., между другото, от правителство с мандат на Българската социалистическа партия. След това е променено през 2013 г. и отново е подкрепено от българското правителство и отново с мандат на Българската социалистическа партия. (Шум и реплики от „БСП за България“.) По отношение на преговорите, които бяха проведени по влизането в Шенген, българското правителство не е приемало никакво друго задължение, освен да реагира достатъчно бързо, както се изисква от Дъблинското споразумение, по отношение на скоростта, с която се обработват молбите. Не са обсъждани никакви бройки и както досега е работило Дъблинското споразумение, така ще продължи да работи, докато не бъде приета неговата следваща промяна. Дали тази промяна и как тя би променила ситуацията в България, е отделна тема за разговор. Факт е, че всичко, което е договаряно досега по отношение на Шенген, е свързано със сега съществуващото споразумение и то не е променяно от 2013 г. Всичко друго са само опити за внушения, за да бъдат уплашени хората.

#38 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Както винаги, лъжецът казва дръжте лъжеца! Първо, да бяхте поне малко проверили – мандатът на правителството през 2007 г. беше на ДПС, Денков. Сега, знаем, че сте силни в производство на сапун, ама поне да бяхте проверили 2007 г. кой е управлявал, преди да говорите. ДПС, Вашият коалиционен партньор, Денков. През 2007 г. Вашият коалиционен партньор ДПС, казвам го за втори път, защото гледам, че си въртите химикала нещо и не слушате. По отношение на това, което казахте. В текста, който излезе от Вашите разговори с австрийците, има една думичка, която все пак хората, които са Ви го написали, защото не сте Вие, са доста по-запознати и сведущи от Вас и не са глупаци, те са Ви оставили точно тази вратичка, през която да можете да се изплъзнете като мишка – стриктно прилагане пише, стриктно прилагане на Дъблинския регламент. Вие много добре знаете, че България до момента не прилагаше Дъблинския регламент, защото, ако го прилагахме този Дъблински регламент, държавата ни отдавна щеше да се е напълнила с мигранти. Стриктното прилагане означава точно това и Вие много добре го знаете. Самите европейски държави не го прилагат. Да Ви кажа ли каква е грубата бройка, защото сега нямах време да ги сметна, на лицата по Дъблинския регламент за 2022 г., защото за 2023 г. още няма тази информация? Малко над 600 хиляди души. Че те само през България минават 300 хиляди на година. Вие вярвате ли, че това е реалната бройка? Няма нормален човек в Европейския съюз, който да вярва в това. Самите европейски държави си подхвърлят един на друг нелегалните емигранти като топки за пинг-понг. И точно поради тази причина никой от тях не ги иска да се регистрират на неговата територия. И точно поради тази причина влизането на България в Шенген е опасно за националната сигурност, защото, когато ни задължат заради Вас, Денков, и заради Вашето продажно и престъпно управление в момента да вкараме всеки един от тези мигранти тук задължително. И както вече Вашият екип в Министерския съвет подготвя промени в законодателството в тази посока, за да може нелегалните мигранти да бъдат вкарвани вече с качеството буквално на граждани на територията на нашата страна, ами ние след не повече от 7 – 8 години с демографския срив България ще се превърне с повече чужденци на територията на страната, отколкото български граждани. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Времето!“) Така че, господин Денков, недейте да лъжете!

#40 · speech

Костадин Костадинов

Така че, господин Денков, недейте да лъжете! А пък на тези, които говорят за времето, от ПП-ДБ: времето Ви изтече! (Шум и реплики.) Изтече! Така че, господин Денков, надявам се, ако имате все пак нещо да кажете допълнително в тази посока, да го кажете, макар че съм сигурен, че пак нещо ще излъжете набързо. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#42 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря Ви, господин Председател. Аз не чух нещо ново да беше казано. Дъблинското споразумение е такова, каквото беше през 2013 г., и нищо няма да се промени от това, което е подписано с Австрия и с Румъния по отношение на приемането на България в Шенген. Това, че Вие се опитвате едно облекчение за българските граждани и за българския бизнес да го представите като неуспех, разбира се, е Ваше желание, това е ролята Ви като опозиция, но няма нужда заради това да плашите българските граждани. Нищо особено не се е случило и няма да се случи – както е било досега, така и ще продължи, поне докато не бъдат приети промените в Дъблинския регламент. Между другото, тези промени в Дъблинския регламент ще помогнат на българската държава да не бъде застрашена да бъде наводнена, както казвате Вие, от бежанци, точно защото в новия Регламент бежанците трябва да бъдат разпределени справедливо с другите държави. А досега те би трябвало да бъдат задържани в граничните държави като България. (Реплики.) Дори при сегашния по-неизгоден регламент миналата година – 2023 г., от Австрия са подадени само 193 молби за връщане на граждани. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) До момента за миналата година ние сме приели 113. Така че престанете да си измисляте някакви числа, които нямат нищо общо с истината. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)

#44 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Защото единственото, което правите, е да плашите хората, но те вече виждат, че това, с което ги плашите, не се случва и няма да се случи. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#46 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Заместник министър-председател! Уважаеми господин Премиер, въпросът ми е към Вас. Предполагам, че сте запознат с енергийния баланс на страната за 1 януари до 7 януари. Там се появява нещо странно, колеги, нещо, което се случва може би за първи път именно в зимните месеци. Българската енергетика, която е била гордост за българската икономика, която е създала едни от най-висококвалифицираните специалисти в българската икономика, изведнъж България става нетен вносител на електрическа енергия. Тук ни се обясняваше от сглобката, че имаме прекалено много мощности, че не трябва да се правят нови инвестиции, и България стана вносител на електрическа енергия, уважаеми дами и господа, забележете, не само от Турция, която, за разлика от нас, построи нова ядрена мощност. Ние, които сме единствената държава в света може би, които за втори път продаваме ядрени реактори, без да сме производители, внасяме електрическа енергия от Румъния, които направиха инвестициите, но това, което е най-интересното, е докъде ни докара това управление – да внасяме електрическа енергия от Северна Македония. Нямам нищо против нашите съседи и аз не знам те да са правили големи инвестиции в близкото минало. Знам, че и те произвеждат електрическа енергия от въглища, но в същото време българската държава, българската икономика, която балансираше енергетиката на Балканите, която беше най-големият производител през годините, откакто дойде това управление, какво се случва? Ние започнахме да внасяме електрическа енергия. Господин Министър-председател, с цялото ми уважение към Вас, първо, бих искал да Ви попитам запознат ли сте и предполагам, че като министър-председател сте имали подробен доклад какви са причините и какви действия ще предприемете да не се получава и в бъдеще? Ако няма аварии, а аз, доколкото знам, в момента никъде няма аварии по производството на електрическата енергия – да не случва, за Вас може да е нормално, но за нас лично от опозицията е срамна ситуация, която беше през последната седмица, така че наистина българската икономика отново да продължава да печели от своето производство. Благодаря Ви.

#48 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, господин Председател. Господин Стойнев, благодаря за въпроса, защото той ми позволява да обърна внимание на нещо, за което ние обясняваме още от лятото, когато назря емоционалната криза, бих казал, в енергийния сектор. За това, за което всички трябва да си даваме ясна сметка, и хората, които работят в областта на енергетиката, включително и Вие го знаете, е, че тече технологично състезание за това как да бъде произвеждана по-евтина електроенергия и да бъде създаден този енергиен микс, който ще даде възможност на регионите и на държавите да произвеждат най-евтин ток, който да бъде конкурентен на пазара за електроенергия. България е част от регионалния пазар и трябва по най-бързия и ефективен начин да обнови технологично своите мощности, така че да бъде конкурентна спрямо съседите, защото вносът на електроенергия не е защото България няма мощности, а защото токът, който произвежда, е по-скъп в определени дни, в определени часове и тогава, когато другите могат да произвеждат от съответните източници, на пазара се внася ток, защото е по-евтино.

#52 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Това е много важно България да продължи, така както е започнала в ускорени темпове да изгражда своя микс от възобновяеми източници, включително хидроенергия, включително ядрена енергетика, и отново да повторя, че това правителство подписа договорите, с които ще бъдат изградени два ядрени реактора, и е започнала работата по тях. Така че никакви обвинения в това отношение не приемам, за да може тя да бъде конкурентна на пазара, както е била досега. Миналата 2023 г. България е нетен износител и аз съм сигурен, че 2024 г. отново ще бъде нетен износител, и съвсем нормално е, когато има отворен регионален пазар в определени часови пояси, в определени дни да бъде вносител. Това е част от енергийния пазар, който така се развива в целия свят, защото това е начинът да имаме по-евтина енергия за всички нас. Така че това е, което виждаме засега. В него няма драма, но би имало драма, ако ние стопираме процеса на енергийно и технологично обновление, защото тогава няма да бъдем конкурентоспособни. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#54 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, благодаря Ви за отговора. В същото време се учудвам как за такова кратко време Вие сте започнали модернизация на българската енергетика. Вие, Вашето правителство не сте направили абсолютно нищо, а единственото, което направихте, хванахте българските миньори и ги излъгахте с едно споразумение от 7 точки и по тях Вие не сте изпълнили абсолютно нищо. Знаете, че в Маришкия басейн има напрежение и това напрежение скоро ще експлодира. Това ще се случи точно някъде месеците март – април, и Вие това го знаете много добре. Една съседна Македония в какво инвестират, че имат по-евтина електрическа енергия от българската, питам аз, при положение че и те произвеждат от въглища? Някои, които инвестираха в ядрени мощности, а Вие продавате ядрени мощности, това е разликата. Защото, ако чакаме нещо да се случи след 15 – 20 години, надали ще го дочакаме, но проблемът е, че начинът, по който го правите, и това няма да се случи, господин Премиер. Това наистина е притеснителното, защото всичко е въпрос на организация на работата, защото наистина не работят централите в Маришкия басейн през този период, защото беше зле организиран процесът на работа. Там търсете причината, а не, че мощностите са остарели или неефективни, защото и в момента, сега, тук, за да има енергия, да свети и да е топло на българските граждани, всичко е благодарение, ако видите натовареността в ЕСО в момента, е на АЕЦ „Козлодуй“ и на ТЕЦ-овете. Това е истината. И за да не кажете, че това повече няма да се случи – България ще бъде нетен износител, спокойно, за годината. Ама Вас това не трябва да Ви успокоява, нали преди малко казахте, че енергията е скъпа – като е скъпа, как тогава ще печелим от нея? Напротив, не е скъпа, но лошо се управлява и грешката е във Вас, господин Министър-председател, и във Вашия екип. Благодаря.

#56 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Господин Стойнев, не знам откъде вадите заключението, че нищо не е свършено по споразумението с миньорите и енергетиците. Всъщност свършено е всичко, което можеше да бъде свършено междувременно. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Само преди два дни имахме среща с миньорите и енергетиците в Министерския съвет, където им представихме какво сме свършили, ще Ви представим и на Вас в Народното събрание, и бъдете сигурни, че това, което можеше да се свърши, без да има нарушаване на европейските регламенти, вече е направено. Ако има проблем в мините и държавния ТЕЦ, хайде, така ще го кажа, това е, защото години наред хора, много хора, част от тях в тази зала, лъгаха енергетиците и миньорите, че може да продължава така, както е продължавало много години наред. Ние сме правителството, което ги покани, обясни им, че повече така не може да продължава, обясни им какви са посоките, в които трябва да се търси решение, и затова успяхме да сключим споразумение и благодаря и на парламента, че се включи в този процес, така че да сложим основата на това как да бъдат променени енергийните мощности в България, без да пострадат хората от това. Един от резултатите е, че България вече получи потвърждение на териториалните си планове, с което потвърждение ние ще имаме около 2,4 млрд. лв. да бъдат използвани точно за тези хора, за които Вие казвате, че се грижите. Да, и ние се грижим за тях, но се грижим, като вървим по план, който ще успее тези региони да ги направи не просто оцеляващи, защото през последните години Вие това се опитвахте да направите – оцеляващи, но да ги направи с перспективата да бъдат най-развитите региони в България именно чрез технологично обновление. Това е бъдещето на Стара Загора, това е бъдещето на регионите, които са свързани с промените в енергийната ни система. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#58 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Господин Денков, въпросът ми е към Вас. Вие запознат ли сте с информацията, която излезе в сайта BIRD преди два дни – на 10 януари, за един Ваш министър и вицепремиер Асен Василев? Ще Ви запозная с информацията, за да ми отговорите после на въпроса. Бивша фирма на Асен Василев е с блокирани сметки заради иск на американски гражданин за 5 млн. лв., но е успяла да спаси имотите си с изгодна сделка. Купувач е фирмата на Станислава Арнаудова, известна като кралицата на винетките, която получава по 7% от всяка винетка. На 29 декември 2023 г. Марио Иванов Сотиров, управител и настоящ собственик на „СТВ Консълтинг“ ЕООД, както и приближен на „Продължаваме Промяната” и министър Василев, подава в търговския регистър внесената ден преди това молба до съда за обявяване на фирмата в несъстоятелност. Причината за това е, че на 17 ноември 2023 г. американският гражданин Себастиан Бретшнайдер е получил от съда обезпечителна заповед за над 5 млн. лв., издадена на негово име, и е наложил запор на сметките на тази фирма. На 7 септември 2023 г. „СТВ Консълтинг“ продава дворното място и пет имота в сграда на ул. „Чаталджа“ № 3 в София за близо 3 млн. лв. и след това фалира. Спасителят, който купува тази сграда на „Чаталджа“, е небезизвестната кралица на винетките Станислава Арнаудова, която плаща над 3 млн. лв. за така наречения офис на Промяната там, където всички се събирахте – и Асен, и Кирил, и аз съм ходил там, когато бяхме в коалиция с Вас, и те твърдяха, че това е тяхната сграда. Парите обаче се изпаряват в неизвестно направление и Себастиан Бретшнайдер успява да блокира малко над половин милион лева. Марио Сотиров е дългогодишен управител на фирмите на Асен Василев, както и на „СТВ Холдингс“ ЕООД и „СТВ България“ ЕООД – и двете собственост на офшорката „Акселберт“, регистрирана на Британските Вирджински острови. BIRD твърдят, че офшорката и към днешна дата е собственост на министъра на финансите Асен Василев според информацията в търговския регистър. Освен това двете фирми не са подавали финансови отчети през последните три години. Та, Вие бихте ли като министър-председател проверили вицето си и министър на финансите и смятате ли, че това е морално? Ако това е вярно, той има ли моралното право изобщо да бъде министър в българско правителство?

#60 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, господин Председател. Аз не разбрах, първо, има ли някакъв сигнал за закононарушение и за нещо, което противоречи на закона. Ако има такъв, моят призив към Вас лично, към всеки, който иска, да подаде такъв сигнал към органите и аз съм сигурен, че те ще потърсят начин да разследват и да направят крайно заключение. Дали е морално, аз не мога да съдя за това. Когато бъдат представени съответните въпроси и отговори от финансовия министър, защото подхвърлени реплики по този начин, ние не можем да съдим за това какво точно се е случило. Нека да напомня, че първата дума във Вашето изказване или втората, или третата беше, че това е бивша фирма на Асен Василев. Друго, което казахте, е, че офшорката може би е негова. По този начин не може да се обсъжда нито дали нещо е законосъобразно, нито дали е морално, и когато бъдат ясни фактите, тогава могат да се издават юридически присъди от когото трябва, или морални присъди, ако, разбира се, има някакъв такъв проблем.

#62 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Денков, имам чувството, че сте се намазали с това, което произвеждате, защото сте доста хлъзгав. В информацията, която цитирах от BIRD, всъщност се казва, директно ще го цитирам буквално, защото явно не дочувате: „Както разкрихме в наша публикация по-рано, офшорката и към днешна дата е собственост на министъра на финансите Асен Васков Василев според информация в търговския регистър.“ Аз бих допълнил, че там на „Чаталджа“ е продал имоти на Даниел Лорер за много над пазарната цена. Вие не може да отговаряте за него, но за Василев може да отговаряте. Също така от тази трибуна си позволявате да лъжете, защото в по-преден отговор, ще Ви цитирам парламентарен отговор на министъра на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер, който казва, че за 2022 г. са отправили искания за връщане на 9196 човека в България, от които България е признала, че са регистрирани 6619. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А това, че България е мотала и е приела един-двама, защото не е спазвала процедурите по Дъблин, сега това, което подписахте, означава, че трябва, защото там пише: незабавно приемане на всички…

#64 · speech

Тошко Йорданов

Това е реплика към Денков, който се пързаля като сапун. И сега кажете, че Герхард Карнер е лъжец. Излезте тук и кажете, че австрийският вътрешен министър е лъжец, а Вие не сте. Все си мисля, че той не е лъжец.

#67 · speech

Председател Никола Минчев

Желаете ли дуплика изобщо, господин Министър-председател, или не? Благодаря Ви. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#68 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Хайде бе, лъжец! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нека да отговори.

#70 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Държим се прилично. Лъжата трябва да бъде разобличавана винаги.

#72 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Разбирам желанието на опозицията да изкара всеки друг подобен на себе си, защото това е единственият начин да го унизи. Но ако Вие имате проблем с числата, които аз съм казал, задайте официално искане. Ще Ви бъде изпратен официален отговор с числата и нека тогава да видим кой какво е казал и кой е излъгал. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#73 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Премиер. Господин Василев, Вие? Няма да задавате въпрос. С това изчерпахме въпросите в днешния блицконтрол. (Шум и реплики.) Извинявайте, колеги, втори кръг въпроси. Аз мислех, че това беше вторият кръг, извинявам се. От ГЕРБ-СДС има ли втори въпрос? Не виждам. От ПП-ДБ има ли втори въпрос? Също няма. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, заповядайте за втори въпрос. Заповядайте, господин Дренчев.

#74 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа и дами народни представители! Моят въпрос е към ротационния министър-председател на Република България. Тази седмица, в сряда, на свое заседание правителството е одобрило резултатите от срещата на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси – ЕКОФИН. Въпреки че няма особена публична информация какво се е говорило там, от това, което е публикувано на сайта на Министерството на финансите, се разбира, че една от основните теми е била готовността на България за приемането ни в еврозоната. Доколкото аз имам информация, Асен Василев е правил опити, както и неговият съпартиец от „Продължаваме Промяната“, за някакво заобикаляне на правилата за приемане, както знаем ние от прословутия запис. Както Кирил Петков се опитваше да склони Урсула фон дер Лайен да заобикаля малко правилата и да ни вкарат по втория начин, същото се е опитвал да направи Асен Василев сега за България. Доколкото е ясно, че по критерия за инфлация страната ни е около 5 процентни пункта от това, което е допустимо, и на практика ние нямаме шанс да влезем в еврозоната към 1 януари 2025 г., ако трябва всичко да бъде законно. Ироничното е, че се стремим към Европейския съюз и към еврозоната точно като място, където се спазват правилата, опитвайки се да влезем с измама и нарушаване на правилата. Още по-фрапантното в случая е, че ние очакваме решение на Конституционния съд по референдума, на който българските граждани трябва да произнесат своето мнение дали искаме да бъдем изобщо в еврозоната или не. За да може да се случи това решение, така че да бъде изгодно на сглобката, дори се налага да бъдат подменени двама от конституционните съдии и чак тогава ще бъде взето това решение. Моят въпрос обаче е по темата за комуникационната информационна кампания за еврото. Знаем, че още 2023 г. бяха отпуснати 10 млн. лв. в бюджета на Министерството на финансите с цел да бъде убедено българското общество доколко ни е нужна еврозоната. Пари ще получат средства за масова информация, директна комуникация с гражданите, електронните медии, телевизия, радио. Ще има обучения. Ще получат пари лидери на обществено мнение от съответни уязвими групи, популярни лица, инфлуенсъри, влогъри, българските синдикати, работодателските организации. Общо взето ще бъдат раздадени пари на абсолютно всеки, който би могъл по някакъв начин да промени общественото мнение на българите. Дори в отговор на мой въпрос Министерството на финансите каза, че 800 хиляди са били изпратени в Брюксел с цел лобиране отново да бъдем приети малко в заобикаляне на правилата. Това, което обаче мен силно ме притеснява и много бих искал министър Денков да ми обясни, е: каква е причината,…

#76 · speech

Димо Дренчев

…че по информация от „Дневник“ вчера, независимо от формата в кампанията, по никакъв начин не трябва да бъдат споменавани две неща: датата, на която ще бъде приета България в еврозоната, и курсът от 1,95583, при който ще бъде превалутиран левът с евро. Това е изискване на Европейската комисия. Моля Ви, господин Премиер, обяснете защо, въпреки че имаме решение на българския парламент, и защо, въпреки че този фиксинг е стабилен повече от 20 години, Европейската комисия не разрешава по време на кампанията той да бъде споменаван? Аз лично като гражданин съм силно притеснен от това. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#78 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Отново примери за внушения и манипулации. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Промяната на двама конституционни съдии се налага, защото мандатът на тези, които в момента са в Конституционния съд, е изтекъл преди две години, така че е крайно време да бъде попълнен съставът на Конституционния съд. И всякакви други внушения за причините да се избират нови конституционни съдии са само опит за внушения и манипулации. Второ, курсът е фиксиран, и е фиксиран със закон на това Народно събрание, и никой никога по никакъв повод от застъпването на това правителство не е обсъждал промяна на този курс. Обратното, навсякъде казваме, че той трябва да бъде запазен, защото е показал, че е подходящ през годините след закачането към дойче марката и след това към еврото. Така че тези внушения са напълно несъстоятелни. Трето, няма никакъв начин да се заобиколят Маастрихтските критерии, така както са приети, защото те са част от договорите в Европейския съюз. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тези критерии обаче имат процедура, която позволява в определени случаи да се намерят страни (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), които поради специфични причини може да бъдат извадени от съответното изчисляване на средната инфлация. Това нещо например…

#80 · speech

Министър-Председател Николай Денков

…беше направено по отношение на Хърватия, когато тя прие еврото, така че това не е против правилата. Това е съгласно правилата. Не може да стане по желание на един премиер или някой финансов министър. Това е в съгласие с правилата, така както са записани в договорите, и в това няма нищо ненормално. Това може да стане само тогава, когато бъде прието от всички финансови министри, които вземат тези решения, и съответните политически ръководства на държавите в еврозоната, така че нека да не внушаваме отново неверни твърдения. Ние ще спазим всички правила, такива, каквито са в момента според договорите, за да влезем в еврозоната. Кога ще стане това, зависи от решението. Нашата цел е 1 януари 2025 г. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)

#81 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Премиер. Заповядайте, господин Дренчев. Господин Костадинов, дали сте възможност на господин Дренчев да задава въпрос, не Вие да се обаждате от място. (Шум и реплики.) Колеги!

#82 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Премиер, Вие всъщност не отговорихте на моя въпрос каква е причината Европейската комисия изрично да не иска да се споменава фиксингът по време на цялата информационна кампания. Да, наистина има такова решение на българския парламент. Да, фиксингът е стабилен вече 20 години, но да ме прощава колегата Христо Гаджев, едно негово излизане на трибуната, едно гласуване и след три минути курсът ще бъде друг. Ние сме видели колко лесно може да бъде. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях и оживление.) Да се вкарват точки в дневния ред за секунди, така че това всъщност не е сигурно. Ние имаме един много печален опит от миналия месец с Шенген. Знаем, че за да бъде приета България с този курс, трябва всяка една от страните в еврозоната да бъде съгласна. Видяхме какво стана с Австрия и Нидерландия. Вие самият го казвате, има правила, но те са гъвкави и се усукват доста лесно. Мога да цитирам това, което е казала Урсула фон дер Лайен от онзи запис: „Ако не ме цитираш, обещавам да помогна.“ Не знам какво трябва да не се цитира. Лично аз бих Ви посъветвал тези 10 млн. лв., вместо да се пращат в Брюксел и да се убеждават български инфлуенсъри тук за ползата от еврозоната, да бъдат пренасочени за българската позиция в Македония и да лобираме за това нещо. Там имаме отстъпление и там би трябвало да натиснем по-силно по всякакъв начин. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#83 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Дренчев. Желаете ли дуплика, господин Денков? Заповядайте. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#84 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Господин Председател, аз не знам как смесихме еврозоната със Северна Македония, но отново това е един пример за миш-маша от различни теми, от истини и от лъжи, които редовно се използват от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ, за да се сплашат и да се стряскат хората. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП ДБ.)

#85 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Министър-председател. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Налагам забележка на Костадин Костадинов за използването на думата „нещастник“. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Това е положението, имате срок за обжалване. Следващият въпрос от колегите от ДПС? Няма въпрос. Колегите от БСП? Заповядайте, господин Вигенин. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.) Колеги, моля за тишина в залата и да чуем въпроса на господин Вигенин. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#87 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, моля за тишина в залата и отляво, и отдясно! И господин Борисов, моля Ви да не изпълнявате молбата. (Смях.) Моля за ред в залата! Заповядайте, господин Вигенин.

#88 · speech

Кристиан Вигенин

Подозирам, че докато мълча, ще продължават престрелките. Но все пак наистина мисля, че няма да спечелим дебата тук в залата с обиди, а трябва да се съсредоточим върху реалната информация и данни. Моят въпрос е към госпожа Габриел, тъй като всички досега питаха господин Денков. Все пак тя много скоро ще бъде министър председател и на практика би трябвало повече към нея да са въпросите, защото това, което не е свършено, ще трябва тя да го поеме съвсем скоро. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще направя една все пак (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), една… Господин Председател, малко е трудно наистина да се съсредоточим върху съществото на проблемите,…

#90 · speech

Кристиан Вигенин

…ако продължаваме така да викаме в залата. Та исках да направя една уговорка, че всъщност, господин Денков, съвременната и ценна, модерна, важна за България миграционна политика беше поставена 2013 – 2014 г. Благодарение на бързите реакции тогава и това, което направиха в една много сложна обстановка, ние не допуснахме България да бъде наводнена с бежанци по начина, по който се случи с някои други страни. Искам също да подчертая, че Българската социалистическа партия в нито един момент не е имала колебание за важността на членството на България в Шенген и във всякакви свои позиции – и в управление, и в опозиция, чрез своите евродепутати, тук, в парламента, е работила това да се случи, но да се случи по пълния, важен за България начин. Искам също да кажа, че за нас е важно, независимо от въпросите, които днес отправяме, да се случи изслушването по въпроса за Шенген в неговата цялост, както поискахме вчера. Каза ни се, че госпожа Габриел е в чужбина. Тя днес е тук, но надявам се, другата седмица да имаме възможност по-подробно да коментираме тези въпроси. И така, аз ще кажа няколко неща, тъй като времето е малко, и госпожо Габриел, може да си изберете по кой от двата кръга въпроси да отговорите. Първо, може ли да ни обясните в какво точно влезе България, с какво, какви позиции има, правени ли са разчети колко хора ще засегне това членство по въздух и морски граници и какъв е ефектът за икономиката? Защо променихте позицията си, след като до последно коментирахте, че това не е приемливо, че за България това не е добра опция, и какво се случи по Коледа, че приехте членството само по въздух и морски граници? На база на какъв анализ променихте една с години следвана политика, в която ние отстоявахме пълно членство, с ясното разбиране, че членство с първа крачка, без ангажимент за втората, може на практика да ни лиши от тази възможност за години напред. Вторият кръг въпроси е: защо стана нужно да се подпише тази тристранна декларация, която стана повод за много коментари, и както Вие казвате от правителството, че някои създават страхове – опозицията конкретно, но след като няма нови ангажименти по нея, защо беше нужно тя да бъде подписана? Защо отричахте, че има такава декларация, крихте до последно, докато тя не беше публикувана на сайта на Съвета, за да я видим оттам? Кое наложи първата законодателна инициатива на Вашето правителство да бъдат точно промени в Закона за убежището и бежанците, където впрочем в мотивите изрично е написано, че ще има нужда от допълнителен бюджет по отношение на ангажиментите, поети в този закон, през Закона за социално подпомагане, за семейните помощи за деца и за правната помощ? Завършвам с това, че по самите австрийски данни през изминалата година – данните са за първата половина на годината, тъй като за втората не са излезли, в Австрия са влезли по-малко имигранти, отколкото са излезли. Така че аргументите на австрийската страна – не бих ги нарекъл в никакъв случай солидни, не разбирам защо ние се поддадохме и на практика унижихме България и българските граждани с решението, което днес ни представяте като успех? Благодаря.

#92 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вигенин, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Вигенин, радвам се, че точно на Вас имам възможност да отговоря на този въпрос, защото Вие сте умел дипломат, имате опит в европейските институции и затова ще започна най-напред с прозрачността. Решението е на сайта на Съвета още от 31 декември, след като решението беше взето в полунощ. Всичките преговори са били достатъчно ясни и прозрачни и самата публикация веднага след вземането на решение показва, че ние няма наистина какво да крием. Второ, Вие по-добре от мен знаете какво означава на английски – statement е изявление, и това не е международно споразумение, нито споразумение между държавите членки, за да бъдем много коректни спрямо всякакво решение на Народното събрание. Освен това трябва да кажем, че в това решение има една много важна фраза – и се обръщам тук към умелия дипломат, в него се казва, че след влизането с въздушни и морски граници на 31 март, през 2024 г., наблягам, ще има дата за премахване на проверките по сухопътните граници. На дипломатически език тази дума „дата“ ни носеше много преговори, много часове разговори и аз смятам, че България много ясно заявява, че влизайки с морските и въздушните граници, ние ставаме част от Шенгенското пространство. Искам само да обърна внимание, че след 31 март България вече няма да бъде наблюдател на масата, вземаща решение, имаща право на дума само когато в дневния ред има тема или въпрос, който е свързан с нейното мнение, оттук нататък България ще бъде пълноправен член, участващ в дискусиите, имащ своето право на глас. Сами разбираме, че по тази тема ние ще имаме много важна роля. Предстои да влезем в детайл на възможните анализи, когато говорим за хората, които ще се възползват. Смятам, че и на този етап много ясно казваме, че след 31 март стотици хиляди български граждани ще могат да се възползват от улеснението. Нашата задачка сега с Външно министерство е да бъдат подготвени посолствата, Вътрешното министерство да свърши своята работа. Те заявиха вече много високото си ниво на готовност и това беше признато и от Европейската комисия. За мен несъмнено ползите са това – България да бъде в центъра на вземане на решения, да има своята дума и това да носи полза на българските граждани. Остава в сила фразата, че през 2024 г. ще бъде дискутирана датата за премахване на проверките по сухопътните граници. За мен това ще бъде водещо. Смятам, че в тази връзка мога да споделя – бях в чужбина, бях в Кралство Мароко, където един от резултатите на визитата е, че с Мароко искаме да засилим своето сътрудничество в борбата с нелегалната миграция и искаме до юни месец това да бъде много видно и в резултатите. Надявам се, че екипите ще съумеят да го направят. Ако по тази тема имаме напредък, България несъмнено и по темата миграция ще бъде една от водещите страни, задаваща въпроси. В тази връзка нека само да кажа една дума за Пакта за миграция и за убежище. Нещо много важно трябва да запомним. Той ще влезе в сила две години след приемането му, за да може да се даде възможност на държавите членки да се подготвят, и за това има европейско финансиране. Там има много важни точки за България – гранични центрове, да не се позволява да се влиза на територията на Европейския съюз, когато няма никакви основания за това; нов механизъм за скрининг – когато се знае, че един човек е отхвърлен в една държава членка, да не отива и прави, както досега, в друга; освен това, за първи път връзка между всички шенгенски информационни системи. Ето затова България, бивайки и част от Шенгенската информационна система, отбелязвайки следващи стъпки след 31 март, много по-ясно ще откроява своите интереси и може да ги защитава. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#94 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Габриел, аз продължавам да твърдя, че очевидно ще имаме нужда от едно по-цялостно изслушване, защото, макар да разбирам ограниченията на този тип парламентарен контрол, не получихме съществен отговор на част от въпросите, а те са доста. Пак да кажа, в никакъв случай не искам да се създава впечатление, че ние атакуваме постигнатото, защото просто така искаме да уязвим по някакъв начин мнозинството. Не, искаме да защитим националния интерес, достойнството на България и на българските граждани. Все още не разбираме кое наложи подписването на тази декларация, тъй като и Вие, и господин Денков твърдите, че в нея няма нови ангажименти, а на практика има, след като се е наложило тя да бъде подписана. Второ, Вие заявихте, че много съществена подкрепа ще има от Европейската комисия. В тази тристранна декларация са обещани едни – утрояване на присъствието на Фронтекс, нови машини, дронове, камери и какво ли още не. В заявлението на Комисията, което също е приложено към Решението на Съвета, няма нищо подобно, има едни общи пожелания. И да Ви кажа, аз разбирам в някаква степен, след като веднъж сме се вкарали в ситуация, в която сме готови на отстъпки и преговаряме какво да отстъпим, за да постигнем поне нещичко. В такава ситуация е трудно да се отстоява това, което ние считаме за важно за нас, но все пак да кажа, че и в Решението на Съвета – това, за което казвате, е доста обтекаемо, между другото, за тази дата, защото там пише – сега не е пред мене в момента, за да Ви цитирам точния текст, но пише, че се предвижда възможността да бъде обсъдено евентуално предоставяне на дата. Да Ви кажа, точно от гледна точка на дипломатическия език такива едни формулировки са общо взето – и има, и няма, и във всякаква посока може да се развие всичкото това. Тук, в тази формулировка, има конкретен ангажимент, пак да си говорим по това, но няма конкретен ангажимент, че през тази година ще бъде дадена дата, както се опитахте да кажете. Накрая, според мене, какво да Ви кажа: надявам се, че ще имаме възможност повече и с конкретни числа да си говорим на едно по цялостно изслушване и за Шенген, а може би изобщо за миграционната политика на България. Но или комуникационната Ви политика е трагична – на правителството, към момента и сигурно ще трябва да я пооправите, или просто се опитвате да ни направите, как да кажа – и нас, и българските граждани, на глупаци. Хубаво е нещо, което е някаква малка стъпка, да го представите като малка стъпка, а не като някакъв грандиозен успех, защото наистина не е. Ще бъде успех, когато постигнем всичко, а това, което сега стана, как да кажа, малка стъпка, която е доста унизителна за много български граждани. Благодаря.

#95 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Вигенин. Желаете ли дуплика, госпожо Габриел? Благодаря. От „Има Такъв Народ“ – втори въпрос. Заповядайте, господи Караджов. (Уточнения между председателя Никола Минчев и народния представител Гроздан Караджов.)

#96 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Да, винаги за опозицията правилата важат, а за останалите не важат.

#97 · speech

Председател Никола Минчев

Господин Дренчев си зададе въпроса за три минути и половина и никой не го е спрял, така че няма проблем, господин Караджов. Заповядайте.

#100 · speech

Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Премиер! Аз бях изключително впечатлен от бодрия отчет на правителството за финансовото състояние на страната – то не беше нисък дефицит, то не е преизпълнение на приходите, то не е съкращаване на разходите. Това е някакъв отчет, радост за избирателите, които не желаят или просто не могат да погледнат отвъд оптимистичните числа и да видят как всъщност кабинетът представя желаното за реално. Зад розовата картинка, която рисувате от кабинета, обаче се крие една доста грозна действителност. И аз днес ще се спра само на един елемент от този огромен провал, към който Вие влачите държавата, и то с ускорени темпове. Това е ситуацията, подчертавам, с неизпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, по който ние очакваме милиарди. Тука за тези, които се кълняхте доскоро – управляващите, четиридесет закона – нали си го помните този, който си ходи с мантрите и обяснява: „Четиридесет закона по ПВУ, иначе ще изпуснем милиардите.“ Ами законите ги направи Народното събрание, господа управляващи, къде са милиардите по ПВУ?! (Реплики от ПП-ДБ.) Нула, господин управляващ, в кавички. Но въпроса към премиера. Непостъпването на едно второ плащане по Плана в рамките на бюджета за 2023 г. обаче реално показва, че всъщност кабинетът не си е свършил работата навреме. Вие закъсняхте с подготовката, не реализирахте ключови инвестиции и закономерно България не получи транша навреме. Той не е получен и към днешна дата. Изобщо не е ясно, между другото, дали ще го получим този транш и през пролетта на 2024 г., или само ще получим някакво минимално, частично плащане. По данни на… (Народният представител Кирил Петков разговаря с министър-председателя Николай Денков.) Господин Председател, може ли да ми спрете времето, докато тук Петков ангажира…

#102 · speech

Гроздан Караджов

По данни на Министерството на финансите към края на ноември 2023 г. по ПВУ са разплатени едва 196 милиона. От общо финансиране от страна на ЕС в размер на 5,69 милиарда евро – над 11 млрд. лв. ¬– сме похарчили по-малко от 200 милиона. Това и академикът може да си го сметне сам, че е 2,7% – най-голямата срамота в Европейския съюз. Има държави, които приключват с Плана за възстановяване и устойчивост, ние сме на 2,7%. За такъв провал на кабинета във всяко българско школо една учителка щеше да Ви пише две на релси. И понеже тази песимистична картина, която Ви рисувам, тя е реално по фактите, които Вие сте изработили, или по-точно не сте си мръднали пръста, Ви задавам следните конкретни въпроси с една-единствена молба – да не ми отговаряте като предишни пъти витиевато и да ме сапунисвате, а ако имате конкретни отговори, ги кажете, ако не, кажете извинявам се, слаб 2, и си тръгнете. Първо, какви мерки планира кабинетът, за да навакса сериозното изоставане с изпълнението на ПВУ – първо, второ, трето? Второ, кога ще бъде подадено искане за получаване на третото плащане, тъй като ние сме подали само за второто, което е за миналата година, а да не говорим за третото и за четвъртото, което е вече за тази, за 2024 г.? Ще бъде ли забавено това трето плащане? Ще бъде ли забавено, защото Вие сте поискали – Вашият кабинет – едно допълнително предоговаряне за декарбонизацията на енергийния сектор? И как оценявате и на колко оценявате риска от загуба на средства по Плана за възстановяване и устойчивост и въобще как вървят преговорите там, господин Премиер?

#104 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, господин Председател. Благодаря, господин Караджов. Действително въпросите са важни, но все пак нека да подчертаем няколко факта. Когато правителството влезе в управлението на държавата през месец юни, се оказа, че има редица задачи, по които нищо не беше направено. Част от тях, разбира се, бяха по обективни причини, тъй като ставаше дума за приемане на голям брой изменения в законите, които се изискваха от Плана за възстановяване и устойчивост, и при липса на редовно правителство, при липса на Народно събрание нямаше как да бъдат приети. Всъщност през последните седем месеца бях приети изключително интензивно благодарение на добрата координация между Народното събрание, партиите, които управляват правителството, и самото правителство изключително голям брой от закони, които са чакани от години, и това именно е предпоставка, за да можем да напреднем с Плана за възстановяване и устойчивост. Факт е, че в момента 90% от тези реформи, които бяха обещани, за да може да се поиска плащането за Плана за възстановяване и устойчивост – за второто плащане – вече са изпълнени и именно затова такова искане е предоставено. Имаше обаче и едно друго обстоятелство, което също е обективно, и Вие го знаете, господин Караджов. Поради по-добро представяне на българската икономика от това, което е очаквано при договарянето на Плана за възстановяване и устойчивост, се оказа, че България трябва да предоговори Плана, тъй като бяха намалени средствата, защото по формулата, която е прилагана, се оказа, че България се представя по-добре, съответно трябва да получи по малко средства от това, което е очаквано. Така че ние имахме забавяне, свързано с процеса на преговори с Европейската комисия какво точно трябва да бъде намалено като финансиране, оттам да бъдат премахнати някои от мерките, които са залегнали в Плана, и това отне време. Трети факт, който добре знаете, е, оказа се, че през юни няма никакъв напредък по отношение на преговорите, свързани с промяната в енергийната система. Съчетано, пак ще кажа, с високите и дълбоки емоции, свързани с трансформацията, която трябва да се случи в енергийните региони, имаше период, в който ние не можехме да преговаряме с Европейската комисия, докато не изчистим позициите със синдикатите, с парламентарно представените политически сили, така че да знаем, че в преговорите с Европейската комисия ние влизаме с позиция, която можем да защитим и вътрешно в България, в Народното събрание, и в съответните региони. Всичко това в момента вече е изпълнено, бих казал. Ние имаме яснота какво е постижимо, какво е възможно по отношение на енергетиката в България, това е оформено в Стратегията, която вече е готова във вариант, който е в режим на обществено обсъждане, предстоят още едно или две решения, след което ще приключи процесът, свързан с подаване на окончателното искане за второ плащане, което, между другото, започна още миналата година. Когато бъде направено второто плащане, и аз Ви уверявам, че това ще стане до пролетта, готов съм да се обзаложим, да се хванем на бас, ако искате, тогава ще обсъждаме и въпроса кога точно ще бъде изпратено третото плащане, защото е очевидно, че третото трябва да се изпрати след второто.

#106 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Премиер, доколкото чух от Вас, Ви е виновно предишното правителство и това е доста жалко, защото всеки слаб премиер ето така се оправдава с предишните преди него. Не Ви е виновно предишното правителство, защото всичко си беше подготвено, и не само че беше подготвено, а Вие през месец май включихте първия транш, че ще бъде изпълнен, през октомври ще бъде разплатен и в актуализацията на тазгодишния бюджет, който гласувахме през юни или юли, не мога да си спомня, тази цифра от милиард и половина лева стоеше благодарение на гениалния факир на финансите, който Ви е в правителството. Ето това нещо не се изпълни. Това провал ли е, господин Премиер? Провал е! А сега да Ви кажа и другото, което не се изпълни. Били сте си реализирали тук всичките закони в Народното събрание. Да, хората работиха тук и си реализираха. Вие защо не работихте? Вашето правителство защо не работи, защото нито реформите сте изпълнили докрай, и това сега ще Ви стане ясно тепърва, когато получите отговора от Европейската комисия, нито така наречените ключови инвестиции. Докъде сте с инвестициите в транспорта? Докъде сте с инвестициите в останалите крупни обществени поръчки, които анулирахте, след това спирахте, след това тръгнаха, за да отидете сега повечето от тях на директни договаряния? На директни договаряния! Нали нямаше да правите директни договаряния, бе колеги. Нали бяхте големи антикорупционери, а сега си… Трето, което казвате, енергийната декарбонизация. Истинската причина не е, че България толкова си е вдигнала икономическите показатели, колкото, че трябва да се предоговори енергийната декарбонизация. И аз Ви попитах просто от загриженост като премиер да ми кажете Вие как изчислявате риска България да загуби плащания тази година заради това, че няма да се довършат преговорите по предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, и тогава да не получим и второто плащане от миналата година, и третото, което ще очакваме за тази година, а за 2024 г. четвърто и пето изобщо няма да ги видим. Колко ще загубим заради Вашия кабинет – 5 млрд. 340 млн. лв., колеги. Благодаря Ви.

#108 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Господин Караджов, когато получим тези 5 милиарда, ще излезете ли публично да ми се извините за това, че казвате, че ние ще ги загубим? Ако поемете ангажимента, че ще излезете и публично ще се извините, тогава можем да продължим този разговор, защото е факт, че Планът за възстановяване и устойчивост трябваше да се предоговори именно защото България се представяше по-добре икономически и това Вие го знаете много добре. Също така е факт, че България щеше да загуби 2,4 млрд. лв., ако не бяхме се справили с териториалните планове, така както правителството, което Вие хвалите – служебното правителство, загуби 200 млн. лв. в края на 2022 г., а ние благодарение на нашата усилена работа успяхме да осигурим тези 2,4 млрд. лв. Така че ние не сме спирали да преговаряме с Европейската комисия нито за ден. Непрекъснато сме в преговори, за да успеем да осигурим всички средства. И когато говорите какво не е свършено, може би е добре да кажем какво е свършено. Хеликоптерите, които са по Плана за възстановяване и устойчивост.

#110 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Да, ще дойдат след няколко дни. Ще Ви поканя. Ако искате, елате, заедно ще ги открием. Договорите за локомотивите, които в момента се подписват. Така че има доста неща, които са свършени, и всеки, който обективно погледне какво се случва, ще види, че работата върви на много високи обороти. А ако ми покажете една държава, която е приключила с Плана за възстановяване и устойчивост, както казвате, ще Ви почерпя с една бира.

#111 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Премиер. Колеги, ще Ви изчета едно съобщение: На 12 януари 2024 г. е постъпил Общ проект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, приети на първо гласуване на 21 декември 2023 г. Проектът е изготвен от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на основание чл. 78, ал. 2 от ПОДНС. Съобщението се прави с оглед срока за писмени предложения за второ гласуване. Заповядайте за процедура, господин Манев.

#112 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, уважаеми колеги, процедурата ми е току-що изчетеният от Вас Законопроект да бъде със срок три дни за предложения. Благодаря.

#113 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Манев. Има ли обратно становище? Няма. Беше направено процедурно предложение от народния представител Маноил Манев срокът за предложения между първо и второ четене по току-що изчетения Общ проект, изготвен въз основа на двата приети на първо гласуване законопроекти, да бъде три дни, тоест до понеделник. Режим на гласуване. Гласували 150 народни представители: за 131, против 18, въздържал се 1. Предложението е прието. Заповядайте, господин Василев, за последен въпрос по блицконтрола.

#114 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Аз имах нещастието в първия кръг въпроси Тошко Йорданов да зададе въпроса, от който се интересувах, но понеже му знаем възможностите, и аз не разбрах отговора на Денков, така че аз ще перифразирам въпроса ми. Уважаеми господин Премиер, публичната информация за централата на улица „Чаталджа“, която е Централата на „Продължаваме Промяната“, но и домът на Асен Васил и Даниел Лорер, е много притеснителна. Аз се зарових в публичните документи в Търговския регистър и според мен, моите виждания като адвокат са, че или се касае за поредния човек, който е измамен – Себастиан Бретшнайдер има вземания, но преди това са продадени всички имоти и кредиторите са се удовлетворили, но той най-вероятно е измамен, или става въпрос за преднамерен фалит, тоест това е контролирана несъстоятелност на това дружество, което може да прикрива пране на пари, или става въпрос за някакъв cashback със Станислава Арнаудова, която купува на неоправдано високи цени апартаменти от този имот. Даниел Лорер купува за 350 хил. лв. и след една година продава за 1 млн. 858 хил. лв. един и същи апартамент. Така че тези три факта са доста притеснителни, господин Денков, и ако по времето на ГЕРБ те купуваха на под данъчни оценки, ние сме свидетели, че по времето на Промяната се купуват на шест пъти по-завишена цена имоти и се продават. В тази връзка, понеже Вие казахте, че няма официален сигнал, като народен представител моят въпрос към Вас е следният: Вие бихте ли подали сигнал до прокуратурата да се разследват Вашите партньори в „Продължаваме Промяната“ във връзка с евентуална измама, пране на пари или някакви корупционни действия във връзка с тази сделка, защото тази сделка отдалече си личи, че е корупционна, господин Премиер? Вашата роля е – независимо дали става въпрос за Вашите партньори, съпартийци, участници в правителството, Вие да сезирате институциите, защото знам, че ако аз ги сезирам, те нищо няма да направят. Благодаря Ви.

#115 · speech

Председател Никола Минчев

Заповядайте, господин Премиер. Не знам дали въпросът е от общата политика на правителството, но…

#116 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Не, няма проблем. Мисля, че е хубаво да се поставят такива въпроси и аз благодаря на господин Василев, че го поставя по толкова ясен начин. Да, разбира се, аз ще си направя проверките, но който има притеснение – както казвате, Вие сте адвокат, а аз не съм, също е напълно свободен да си подаде съответните сигнали и да поиска съответния отговор, а дали институциите ще дадат отговор или не, аз не знам, но това, което е редно, когато има такава информация, е да се проверява. Например на мен ми е много интересно как, давайки пример за покупки и продажби на по-ниски цени, с които очевидно са се криели данъци, тук изведнъж се прави аналогия с нещо, което е продадено по-скъпо, което, разбира се, може да се дължи на допълнителни инвестиции и така нататък. Това само една проверка може да го покаже, но по никакъв начин това не е същият тип, как да кажа, проблем, който Вие адресирате като пример, така че само една проверка може да покаже за какво става дума. Между другото, мисля, че е редно Вие да си попитате финансовия министър – аз нито съм му баща, нито съм му майка. Това, което мога да кажа, е, че докато няма ясни причини да се каже, че този човек е нарушил закона или е нарушил морални правила, няма какво да обсъждам по него. Ще си направим проверките, а и Вие ги направете. Всичко преди това са само внушения.

#118 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, господин Премиер. Аз Ви разбирам, притеснителното е, че винаги, когато става въпрос за сделки около Асен Василев, винаги има някой чуждестранен ощетен инвеститор, който го нарича измамник. Това е въпросът. А като адвокат ще Ви кажа, че когато говорим за сделки под пазарна стойност, парите, които се разменят между лицата, остават под масата, те са скрити. Когато говорим за изключително завишени цени на сделки, както при господин Лорер – купува за 300, а продава за един милион и 800, най-вероятно говорим за пране на пари, защото няма подобрение на недвижим имот в центъра на София, което да вдигне шест пъти стойността на този имот по този начин. И ако Вие не вземете някакви официални мерки, аз сезирам прокуратурата от трибуната – нека се самосезира, не може да бъде оправдана такава сделка! Много лесно може да се докаже, че ако Себастиан Бретшнайдер няма претенции към фирмата STV Consulting, значи е схема за пране на пари. Ако има претенции, значи той е излъган, защото, три месеца преди той да пусне искането си за 5 милиона, те са продали имотите. Продават ги на едно и също лице, което е видимо имотно и между другото, което получава 7% от всяка продадена в България винетка, и едва ли е случайно! (Шум и реплики: „И тол системата!“) Да, и от тол системата, благодаря Ви.

#120 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Първо, искам да обърна внимание, че през този период през последните шест месеца всъщност ние вкарахме допълнително да се включат участници в тол системата, така че ние увеличихме конкуренцията в тази област и всякакви намеци в тази посока как някой може да бъде облагодетелстван около тол системата противоречат на това, което правителството направи. Аз обаче използвам случая да кажа нещо различно. Аз искам да благодаря на всички, който днес, а също и в предишните варианти, форми на контрол задаваха техните въпроси – колкото и да са остри, колкото и да са провокативни, по начин, който съответства на едни възпитани, културни хора, които искат да разберат същината, и да кажа, че това няма нищо общо с другите, които, нямайки аргументи, нямайки истински въпроси, използват единствено обиди, нападки, защото няма с какво друго съдържание да изпълнят своите въпроси. Така че искам да благодаря на първите и да кажа, че на вторите аз нямам как по друг начин да отговоря, освен да обръщам внимание, че те нямат аргументи, а използват трибуната само за да вдигат пушилка.

#121 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Премиер. С това изчерпахме въпросите по днешния блицконтрол. Благодаря и на Премиера, и на Вицепремиера за участието им в блицконтрола. На първо място, ще Ви прочета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 30 ноември 2023 г. до 11 януари 2024 г. Получени са писмени отговори от: – министър Александър Йоловски на въпрос от народния представител Никола Димитров; – министър Андрей Цеков на въпрос от народния представител Валери Митов; на три въпроса от народния представител Димитър Найденов; на въпрос от народния представител Димчо Димчев; на въпрос от народния представител Жечо Станков; на въпрос от народния представител Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мартин Харизанов; на въпрос от народния представител Никола Димитров, Стоян Таслаков и Вениамин Воденичаров; на въпрос от народния представител Петър Петров; на два въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Христо Терзийски; – министър Асен Василев на питане от народния представител Коста Стоянов, Искра Михайлова, Константина Петрова и Кръстьо Врачев; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Драгомир Петров; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на три въпроса от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; – министър Атанас Славов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Ивайло Чорбов; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на два въпроса от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Цветан Предов; – министър Богдан Богданов на въпрос от народния представител Александър Иванов; на въпрос от народния представител Александър Иванов и Десислава Трифонова; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Петър Петров; – министър Галин Цоков на въпрос от народния представител Даниел Проданов; на шест въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Ивайло Папов и Константина Петрова; на въпрос от народния представител Ивайло Папов и Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Мирослав Иванов; на въпрос от народния представител Мирослава Петрова; на два въпроса от народния представител Петър Николов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; – министър Георги Гвоздейков на два въпроса от народния представител Димитър Найденов; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Йордан Терзийски; на три въпроса от народния представител Любен Иванов; на пет въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народните представители Явор Божанков и Йордан Терзийски; – министър Димитър Илиев на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Станислав Богдански и Цветан Предов; – министър Иванка Шалапатова на въпрос от народния представител Ализан Яхова и Фатме Рамадан; на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Илина Мутафчиева; – министър Калин Стоянов на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на пет въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Георги Янчев Гьоков; на въпрос от народния представител Даниела Божинова; на седемнадесет въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на два въпроса от народния представител Петър Петров; – министър Кирил Вътев на въпрос от народните представители Ализан Яхова и Фатме Рамадан; на два въпроса от народния представител Васил Тодев; на въпрос от народния представител Гюнай Хюсмен; на три въпроса от народния представител Даниела Божинова; на въпрос от народния представител Деян Дечев; на въпрос от народните представители Деян Дечев и Атанас Зафиров; на въпрос от народния представител Драгомир Петров; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на три въпроса от народните представители Христо Даскалов, Стоян Георгиев, Свилен Трифонов, Татяна Султанова, Любен Иванов и Васил Тодев; – министър Кръстю Кръстев на въпрос от народния представител Андрей Чорбанов; на въпрос от народния представител Даниел Проданов; на въпрос от народните представители Иван Белчев и Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Мирослава Петрова; – министър Милена Стойчева на въпрос от народния представител Десислава Трифонова; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – министър-председателя Николай Денков на въпрос от народния представител Десислава Трифонова; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Ирена Анастасова; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – министър Румен Радев на въпрос от народния представител Валери Митов; на въпрос от народния представител Георги Гьоков; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Калоян Икономов; на въпрос от народния представител Младен Маринов; на два въпроса от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Стефан Мирев; – министър Тодор Тагарев на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; – министър Христо Хинков на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Свилен Трифонов, Любен Иванов и Стоян Георгиев; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народните представители Илина Мутафчиева, Иван Белчев, Антоанета Цонева, Александър Симидчиев, Надежда Йорданова и Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мартин Харизанов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; на въпрос от народния представител Цвета Рангелова; – министър Юлиян Попов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на 2 въпроса от народния представител Васил Тодев ; на въпрос от народния представител Васил Тодев; на въпрос от народния представител Даниела Божинова; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народните представители Илина Мутафчиева и Деница Симеонова; на въпрос от народните представители Илина Мутафчиева, Иван Белчев, Антоанета Цонева, Александър Симидчиев, Надежда Йорданова и Любен Иванов. Преминаваме към редовния за петък, 12 януари 2024 г.: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Започваме с въпроса към министър-председателя на Република България Николай Денков, който ще отговори на въпрос на народния представител Корнелия Нинова относно резултатите и ефективността на Комисията за защита на потребителите. Заповядайте, госпожо Нинова.

#122 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Господин Денков, сред множеството скандали, които се вихрят във Вашето управление и в поддържащото мнозинство в парламента, един изглежда и блести с особена сериозност, защото концентрира в себе си всички пороци на едно управление – беззаконие, рекет над бизнеса, административен хаос, посегателство върху права на български граждани. Всичко това, което казвам, стана известно публично благодарение на Вашия министър на икономиката и на председателя на Комисията за защита на потребителите. Всички публично видяхме спора между тях и съответните аргументи на едната и на другата страна, но както казах, изводът е това – беззаконие, рекет над фирми, административен хаос и ощетяване на потребителите! Уважаеми български граждани, Комисията за защита на потребителите е един от най-важните контролни органи в страната, защото стига до всеки един български гражданин, до всяко едно семейство. Този орган се занимава със защита на правата на потребителите, като започнете от типовите потребителски договори, например тези с мобилните оператори, минете през опасните стоки, през проверка на внос и така нататък – една голяма палитра от права на потребителите и големи правомощия на тази комисия за защита на потребителите да ги защити. Затова поставям този въпрос с такава острота, защото засяга всеки един от нас. Малко предистория. Господин Денков, по време на нашето съвместно управление, когато бяхме министри в кабината на Петков, беше изтекъл мандатът на Комисията за защита на потребителите, на ръководството. Абсолютно законно поради изтекъл мандат от Министерския съвет тогава назначихме новото ръководство на Комисията за защита на потребителите, включително с Вашия подпис и съгласие на Кирил Петков, тоест тогава съм Ви убедила като министър на икономиката, че това е подходящият екип. Само накратичко няколко добри неща, които свършихме заедно тогава като екип и този в Министерството на икономиката. Помните, че мобилните оператори, уважаеми български граждани, искаха да Ви увеличат сметките двойно и за два месеца – нещо, което беше недопустимо. Това е Комисията за защита на потребителите, която тогава в този състав на ръководството не позволи това да стане и Ви защити. Помните сигурно битката ни за райския газ! Няма такъв случай в българския парламент – за 48 часа на две четения беше приет Законът за забрана на райския газ! Не че се спазва в момента, разбира се, но това е това ръководство на Комисията за защита на потребителите, тогава! А онези няколко инфарктни дни, в които спекулативно цените на олио, на захар скочиха нагоре, но благодарение на онова ръководство на КЗП, на множеството проверки, на правилно проведената тогава политика от нашето правителство този процес беше овладян. Сигурно си спомняте трудната и така много срещаща съпротива работа по Закона за колекторските фирми, които изнудват всеки български граждани! Ами той мина дори на първо четене в парламента и ако не беше паднало правителството, щяхме да приемем и него. Това също беше заслуга на онова ръководство. Борбата ни за ДДС на хляба, когато го намалихме, и това доведе до намаляване и на цената тогава с 16%, пак благодарение на онова ръководство и на онова правителство, в което бяхте и Вие, господин Денков. Дотук с добрите неща. Защото служебният кабинет на президента Радев в желанието си да си създаде собствена кохорта от администрация, уволни 7 хиляди души в държавата, част от които беше и ръководството на КЗП. Абсолютно незаконно – КЗП има мандатност, беше сменен онзи състав и назначен този сега, който публично излиза и се кара с министъра на икономиката и индустрията и спорят за корупция, за рекет над фирми и за беззаконие. И до ден днешен този човек от служебния кабинет не е сменен...

#124 · speech

Корнелия Нинова

Приключвам. …но чуваме, че се каните да назначите трети състав като ръководство на Комисията за защита на потребителите. Господин Денков, това ще бъде пагубно за работата на Комисията. Изпадате в следната ситуация: уволненият от Радев състав, който жали решението, е в съда и е висящо, може съдът да го възстанови всеки момент. Този сега, който е назначен незаконно и който нарушава всякакви правила, махайки го, ще обжалва и ще виси като второ ръководство. Вие ще назначите трето, тотално ще блокирате работата на Комисията за защита на потребителите, отговорно Ви казвам и като бивш министър на икономиката, на един от най важните контролни органи, който засяга живота на всеки един българин – от бебето до най-възрастните, до пенсионерите. Към беззаконието и хаоса, вкаран от Радев и от служебния кабинет, добавяте нови такива. Питам Ви какво мислите да правите с Комисията за защита на потребителите, така че тя да си влезе в реалните функции и ако може, да продължите онова добро, което пак отчитам, че заедно с Вас сме направили – Вие като министър на образованието, аз на икономиката и Кирил Петков, премиер – как да продължи това добро, а не да продължавате хаоса и беззаконието на Радев.

#126 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, господин Председател. Благодаря, госпожо Нинова. Първо, да коригирам, че не 7 хиляди, а 14 хиляди служители са сменени за по-малко от година по време на последните два служебни кабинета. Първото число – 7 хиляди, беше непълно, после пълната справка показа, че говорим за близо 14 хиляди човека. Второ, Вие много добре очертахте, че затруднението, което имаме, се дължи на това, че смяната е направена по начин, който в момента се оспорва в съда – говоря за смяната по време на служебното правителство на състава на Комисията за защита на потребителите. И както логически следва от това, което казахте, ние каквото и да направим, няма очевидно решение на проблема. Например, след като изскочиха публично проблемите и министърът на икономиката каза, че това е неприемливо като начин на работа, като поведение на ръководството на Комисията за защита на потребителите, един от членовете на Комисията си подаде оставката, защото каза: аз не мога да работя с този ръководител. Така че Комисията и сега не може да си изпълнява задълженията. И сега не може да си изпълнява задълженията! Ние търсим решение. Както казах, няма очевидно решение, което да може да позволи на Комисията да работи и в същото време да не влезем в конфликт с текущите съдебни дела. Така че този въпрос стои, търсим решение, готов съм да го обсъдим, но това решение трябва да бъде устойчиво, а не да подлежи на следващи турбуленции, както сега е модерно да се казва, през някои от следващите месеци.

#128 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Господин Денков, това, което казвате, малко ми прилича на демонстрация на безсилие, което не бива да допускате. Няма как държавата да не се справи с казус, когато иска да го реши. Ако го оставите висящ така, задълбочавате проблема. Вие казвате, че Комисията и сега не може да функционира. Ако назначите трети състав, го правите още по огромен проблем. Питам Ви за дупликата: ще назначите ли трети състав, защото това ще е фатално. Послушайте ме – не оставяйте така висящото положение. Предлагам Ви решение, то е само едно – юридическо, политическо и икономически изгодно, и социално важно за хората, които са потребители – сегашният състав на Министерския съвет да отмени решението на служебния Министерски съвет, което фактически връща незаконно уволнените хора, както Вие признавате. Те стават реално ръководно тяло на Комисията, не назначавате трето. Това е перфектният вариант, в който не сте уязвими – нито правно, нито политически, нито икономически, още повече, не настоявам, защото са били по времето, когато съм била министър на икономиката. Дадох Ви аргументи, защото тези хора работеха добре. Колко много работа свършихме – аргумент, че и Вие тогава като член на състава на Министерския съвет сте били съгласен с този екип, когато сме го приемали, и господин Петков. Мисля, че е достатъчно. Просто отменете решението на служебния кабинет, можете – с ново постановление, това автоматично връща първия състав. Първият състав прекратява делото в съда, всичко си е налице и да се хванат за работа, защото отделно ще Ви задам въпрос и ще търсим начин да го решаваме. Тази работа с райския газ излиза от всякакви граници и всякакъв контрол. Не можеш да имаш закон, който го забранява, и да нямаш органи и институции, които да тръгнат от дискотека в дискотека, от заведение в заведение, във фейсбуци… навсякъде в социалните мрежи се продава свободно, трови децата ни. На това нещо трябва да се сложи край. Но затова пък трябва да бъде нормално работещо ръководството на КЗП, но това е отделна тема, за която също ще използвам парламентарния контрол да Ви питам. Предлагам Ви работещо решение, надявам се да го вземете.

#130 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, госпожо Нинова, и за предложението, и за конструктивния тон. Пак ще кажа, ще го обсъдим. Но в предложението, което Вие предлагате, има една презумпция и тя е, че Министерският съвет може да вземе отношение за законосъобразността на взетото решение от служебното правителство. В момента, в който има съдебни дела, ние нямаме право на това, знаете. Така че трябва да се приключат съдебните дела, за да е ясен какъв е крайният резултат по отношение на законосъобразността. Ние нямаме правомощия да вземаме отношение по взето решение с акт на Министерския съвет. Иначе съм готов да продължим тази дискусия. По отношение на райския газ – няма нужда мен да ме убеждавате като химик, аз съм много консервативен в това отношение. Всякакви възможности за злоупотреба с упойващи вещества трябва да бъдат притиснати, натиснати и да не се позволяват. Имате пълната ми подкрепа за това, че всички органи, които трябва да си вършат работата, трябва да я свършат, в случая, между другото, това е МВР, така че този разговор с тях ще го продължим, освен Комисията за защита на потребителите.

#131 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Денков, и за участието в парламентарния контрол. Преминаваме на въпросите към госпожа Мария Габриел, заместник министър-председател и министър на външните работи. Първият въпрос е от народните представители Деян Дечев и Манол Генов относно неизплатени финансови средства за район Тараклия, Република Молдова, от бюджета на Република България за 2023 г. Заповядайте, господин Дечев – имате думата да развиете Вашия въпрос.

#132 · speech

Деян Дечев

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Вицепремиер! Въпреки че въпросът, който с колегата Манол Генов е зададен през месец ноември относно неизплатени финансови средства за район Тараклия, Република Молдова, от бюджета на Република България, той е актуален и към днешна дата, тъй като движение по неговото изпълнение няма. Малко повече информация. В края на месец юли 2023 г. Четиридесет и деветото народно събрание приема бюджет на Република България за 2023 г. В него – в чл. 1, ал. 5, т. 7 в област Външна политика, т. 7.2, по предложение на парламентарната група на БСП бяха гласувани единодушно финансови средства за район Тараклия, Република Молдова, населен с етнически българи, както следва: за развитие на двустранните и многостранните отношения в областта на външната политика за изпълнение на задълженията на Република България, произтичащи от членство в международни организации, и за подпомагане развитието на историческите български общности в чужбина, а именно – проект за изграждане на нова спортна зала на гимназията в град Тараклия и проект за довършване на хранителния блок в Теоретичния лицей в Твърдица, район Тараклия, на обща стойност 1 млн. 728 хил. лв. На 22 септември формулярите за проектите са подписани от посланика ни в Молдова госпожа Мая Добрева и от председателя на район Тараклия господин Иван Паслар и предоставени на МВнР. Оттогава до днес финансирането не е получено, липсва и информация дали въобще е започнала процедура за изпълнение на решението. Ръководството на район Тараклия е провело срещи със заместник-министъра на финансите и на външните работи за изясняване на ситуацията, също без резултат. Районната администрация е изготвила и пълна проектно-сметна документация на проектите, разчитайки на бързо изпълнение на решението на българския парламент. Въпросът към Вас, госпожо Вицепремиер, е следният: планира ли въобще българското правителство, в което Вие сте вицепремиер, а след броени седмици по силата на Вашето вътрешно споразумение ще заемете и поста премиер на Република България, да изпълни решението на Народното събрание. Защо и как се е стигнало да неизпълнение на решение от водещия закон – Закона за държавния бюджет, и бихте ли посочили конкретен срок, в който това решение ще се изпълни, ако въобще то се изпълни? Благодаря.

#134 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Дечев, правителството ще изпълни заложеното в Закона за държавния бюджет за 2023 г. решение на Народното събрание, като ще бъдат реализирани по голям брой проекти, а именно осем вместо два. Следва да се отбележи, че планираните осем проекта имат многократно по-висока добавена стойност за българските общности в Република Молдова и бих искала с Вас да споделя тези нови проекти, които са, както следва: ще бъдат закупени три училищни автобуса, с които ще се облекчи трудният понастоящем достъп до учебни заведения на повече от 450 деца от район Тараклия. Ще бъде извършен основен ремонт на учебна сграда № 2 на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ – ремонтът е наложителен, за да се предотврати реалният сериозен риск от аварийна ситуация с учебната сграда, ще бъдат създадени подходящи условия за работа в университета, съответстващи на европейските стандарти. На следващо място, предвидено е подобряване на капацитета на Центъра за обучение на IT специалисти „Теквил“, Тараклия, създаден през 2021 г. в стратегическо партньорство между Държавния университет на Тараклия и Областния съвет на район Тараклия. Четвърто, с над 72 хиляди дървета на обща площ от 12 хектара ще бъдат залесени земи в район Тараклия, увредени в резултат на климатичните промени и човешката дейност. Ще бъдат реализирани три проекта, насочени към внедряване на модерни технологии за обучение и методи на преподаване в училищата в Тараклийския регион, за да бъде укрепен техният капацитет за обучителна училищна дейност. И накрая, ще бъде изцяло ремонтирано и модернизирано помещението на Центъра за обществени услуги в град Твърдица, за да се осигури по-лесен достъп на жителите и околните населени места до качествени обществени услуги. В този контекст бих искала да Ви уверя, господин Дечев, че забавяне във финансирането няма. На 8 декември Министерският съвет прие Постановление № 274, с което одобри допълнителни разходи по бюджета на МВнР за 2023 г. за обезпечаване на проектите в район Тараклия. Постановлението бе обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 103 от 12 декември 2023 г. Така че в съответствие с действащите разпоредби тази реализация в район Тараклия ще се извърши преди края на настоящата година. Аз дори бих се обърнаха и с един призив, смятам, че за всеки един от тези проекти ще бъде изключително важно българското присъствие там – български народни представители, български институции. Надявам се, че заедно бихме могли да координираме такъв тип действия. Благодаря.

#136 · speech

Манол Генов

БСП за България

Уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Не знам защо трябваше Министерството на външните работи в продължение на една година – както казвате Вие, решението ще бъде изпълнено, недоумението ми е следното: защо се постигна такова забавяне на изпълнението на това решение на Народното събрание? Второ, българската общност там информирана ли е за финансирането на тези проекти? Вие преди малко в отговора на колегата Георг Георгиев похвално изтъкнахте, че през следващата година за дейности за външна политика за българите в чужбина ще имаме завишение от 1 милион на 2 милиона. Да, това е похвално, но тези въпроси не са ми ясни: така ли ще стане и другата година – Външното министерство през 2026 г. да изпълнява ангажиментите за 2025-а, защото реално сега се получава така, че онова, което беше поето като ангажимент през 2023-а, ще бъде изпълнено по Вашите думи? Ние всички имаме основание да вярваме на авторитетното обещание на един вицепремиер. Въпросът ми е пак: защо нямаше експедитивност в повереното Ви ведомство за изпълнението на това решение? Благодаря.

#138 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Благодаря, господин Генов, за въпроса. Както казах, за мен са много важни три неща. Първо, Вие самият обърнахте внимание колко важно е да продължаваме да координираме действията си с българската общност в Република Молдова. Да, те са в течение на тези проекти. Нещо повече, тези проекти бяха обсъдени и с правителството на Република Молдова. Знаете, че имаме министри, които са точно от Тараклия, от областта, които са с български произход. За нас беше важно да идентифицираме проекти, които максимално бързо могат да убедят нашата общност, че тези проекти са в тяхна полза. Затова смятам, че можем да се съгласим със закъснението, което е имало, преди да стана вицепремиер, за това решение – много по-бързо да дадем достъп на децата до училище с автобусите и хората да имат достъп до обществените услуги и центъра, отколкото да построим една спортна зала. Чисто нереалистично би било тя да бъде готова в рамките само на тази година. За мен това, което продължава да е важно – с тях да бъдат координирани, максимално бързо да бъдат финализирани проектите. Виждате, част от тях наистина могат да бъдат планирани в следващите месеци – няма нужда дори да се чака краят на следващата година. И всичко това да става в унисон с добрите отношения, които имаме и с правителството на Република Молдова. Знаете, че през декември месец Молдова отбеляза много важна крачка за влизане в Европейския съюз. Ние ще продължим да подкрепяме и тази европейска интеграция на страната. По отношение на средствата за българските общности – да, аз съм много благодарна и на Народното събрание за това, че подкрепихте тези средства. Много би ми се искало преминаването от 1 на 2 милиона като бюджет да бъде свързано с по-голяма предвидимост и прозрачност. Това означава, че за мен не е редно проектите да бъдат анонсирани и вземани като решение за финансиране ноември и декември – в края на годината, а в началото на годината да има ясна процедура докога могат да бъдат подавани, как да бъдат селекционирани – това нещо да става бързо в първия триместър на годината. В тази посока ще бъдат и предложенията, които смятаме да направим с моя екип, с цел да бъдат избягвани такъв тип забавяния и да се концентрираме върху проекти с добавена стойност, които, защото се реализират бързо и носят полза на българските общности, ни позволяват с тях да работим много тясно и да отстояваме интересите на страната си. Благодаря.

#139 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Вицепремиер. Следващият въпрос е от народния представител Костадин Костадинов, но аз не го виждам. На практика донякъде беше получен отговор и на неговия въпрос. Ако дойде, докато госпожа Габриел е тук, ще му дам думата. Затова преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Валентин Тончев, относно приоритети и финансов механизъм за подкрепа на проекти с обществено значение на юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност за 2023-а и 2024 г. и работата на Съвета за развитие на гражданското общество. Имате думата, господин Тончев.

#140 · speech

Валентин Тончев

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Вицепремиер, към мен като председател на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество се обърнаха представители на граждански организации и членове на Обществения съвет. Съгласно чл. 4 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел държавата провежда политика за подкрепа на развитието на граждански организации и създава условия за насърчаване на финансова подкрепа за граждански инициативи. Държавната политика в областта на гражданските организации се осъществява от Министерския съвет в изпълнение на политиката за насърчаване развитието на гражданския сектор в България и в съответствие със Закона за юридическите лица с нестопанска цел. През месец февруари 2022 г. бе конституиран Съвет за развитие на гражданското общество с много ясни цели, правила и процедури като консултативен орган към Министерския съвет. Съгласно Закона и Правилника за организацията и дейността на Съвета за развитие на гражданското общество една от задачите е всяка година да се разработва и предлага за приемане на Министерския съвет план за действие, включително финансов, за изпълнение на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации. Тази финансова мярка е обезпечена, като ежегодно се предвиждат и разходват средства в размер на 1 млн. лв. от държавния бюджет за подпомагане на юридически лица с нестопанска цел. В тази връзка, имайки предвид, че съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел Вие сте председател на Съвета за развитие на гражданското общество, Ви моля да ми отговорите на следните питания: как Вие като председател на Съвета виждате ролята му в процеса на изпълнение на държавната политика за насърчаване на развитието на гражданското общество и как в момента съществува функционирането му? Какви са плановете Ви за подобряване работата на Съвета, особено по отношение на координацията с администрацията на Министерския съвет? Какви са приоритетите за насърчаване развитието на гражданските организации, разработени и предложени на Министерския съвет от Съвета, чрез който се реализира държавната политика за насърчаване развитието на гражданското общество? И по-конкретно: в каква степен е изпълнено предложението на Съвета за развитие на гражданското общество към Министерския съвет за разпределение на средства от държавния бюджет за насърчаване и финансова подкрепа на проекти с обществено значение за 2023 г. и съответно какви са целите и очакванията за резултати и изпълнение на финансовия механизъм за 2024 г.? Благодаря.

#142 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Тончев, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря много за въпроса. Позволете ми накратко в началото да представя хронология на постигнатото и актуалното развитие на темата от 24 ноември 2023 г. насам, когато е постъпило питането Ви към мен. С Решение на Министерския съвет от 13 декември 2023 г. бях определена за председател на Съвета за развитие на гражданското общество. Съветът за развитие на гражданското общество е създаден през 2022 г. въз основа на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Като консултативен орган на Министерския съвет той отговаря за разработването и провеждането на политики за подкрепа на развитието на гражданското общество. Ръководи се от заместник министър-председател и това искам да уточня – единственият представител на държавата в Съвета води заседанията, но не участва в гласуването при вземане на решения. Съответно също толкова важно е да уточним, че има представители на юридическите лица с нестопанска цел, 15 са членовете на консултативния орган, 14 от които са юридически лица с нестопанска цел с минимум пет години опит в осъществяването на общественополезни дейности в подкрепа на развитието на гражданското общество и гражданското участие. Какви конкретни стъпки бяха предприети след определянето ми за председател на Съвета за развитие на гражданското общество само от 13 декември 2023 г. насам? Първо, бе решен проблемът с осигуряването на административното обслужване на Съвета за развитие на гражданското общество. Съгласно чл. 4, ал. 10 от Закона административното обслужване дейността на Съвета се осигурява от администрацията на Министерския съвет. Следва обаче да отбележим, че до декември миналата година нямаше звено в администрацията на Министерския съвет, на което да бъдат възложени функции по административно обслужване на Съвета. Била е възприета практиката със заповед на министър-председателя да бъдат определени четирима конкретни служители, които да изпълняват функциите на секретариат на Съвета, като само един от тях е бил служител на администрацията на Министерския съвет. Проблемът с осигуряването на административното обслужване на Съвета констатирахме от ден първи на това правителство и поради тази причина и в Управленската програма сме заложили мярка 20.2.9 – Укрепване капацитета на Съвета за развитие на гражданското общество, включително с укрепен капацитет на секретариата на Съвета. Съответно за адресиране на този проблем и за изпълнение на мярката от Управленската програма бе създаден отдел „Превенция и защита от домашно насилие, сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси и взаимодействие с гражданското общество“. Едва след създаването на звеното с ПМС от 13 декември 2023 г. стана възможно оперативното функциониране на Съвета. На отдела бяха възложени функции, които са свързани с развитието на гражданските организации, и той изпълнява функциите на секретариат на Съвета. Второ, след 13 декември, веднага на 19 декември се проведе първото заседание на Съвета за развитие на гражданското общество под мое ръководство. На това първо заседание имахме ползотворна дискусия с представителите на гражданските организации, които са членове на Съвета, и успяхме да начертаем конкретен план за действие с две ключови задачи. На първо място, приоритет за Съвета е създаването на Стратегия за подкрепа на развитието на гражданските организации в България. Към момента единствената Стратегия за подкрепа на развитието на гражданските организации в Република България е за периода 2012 – 2015 г., като е приет и план за действие за същия период. Стратегията е приета преди промените в Закона – ето защо тази стратегия не отразява и създадения с промените в Закона съвет. В тази връзка следва да бъде посочено, че до този момент стратегия не е приемана от Министерския съвет по смисъла на чл. 4, ал. 2 от Закона. Бях информирана, че темата е обсъждана многократно в рамките на заседанията на Съвета 2022-а, 2023 г., но до този момент нямаме реално някакъв напредък, който да ни позволи да завършим някакъв документ. В същото време трябва да изразя своята благодарност към неправителствените организации и членовете на Съвета, които много ясно осъзнават необходимостта и спешността от приемането на тази стратегия, включително и в контекста на финансиране на бъдещи общественозначими проекти. Затова на първото заседание се обединихме единодушно около решението работна група да подготви пътна карта със срокове за разработване на Стратегията. На второ място, ключово важно е разработването на финансов механизъм за подкрепа на общественозначими проекти на юридически лица с нестопанска цел в обществена полза. Работната група в тази връзка е провела първото си заседание вчера, на 11 януари, и очаквам информация за напредъка по темата. Моето мнение е много ясно – гражданските организации са важен глас в демократичния дебат, във формирането на политиките. Нашето сътрудничество е от ключово значение и те трябва да знаят, че имат пълната ми подкрепа. Малко допълнителна информация по отношение на финансовия механизъм. Смятам, че именно в това се състои ролята ми на председател на Съвета – да бъдат разписани максимално точни и ясни правила и да бъде възприета прозрачна процедура, която отговаря и на обществените очаквания за обективност при разпределяне на държавните средства, и междувременно ясно да открои общественозначимите проекти. В тази връзка по отношение на средствата от бюджета информирам, че както е известно, разпределянето на бюджетни средства може да бъде извършено само чрез стабилна законова основа и съответните законови делегации за издаване на необходимите подзаконови нормативни актове, които да гарантират това законосъобразно използване на публичния ресурс. В момента в Закона за юридическите лица с нестопанска цел не съществуват необходимите законови делегации за приемане на подзаконовите нормативни актове. Въпреки усилията, които са били положени – отчитам го, говорихме и по тази тема за финансов механизъм, истината е, че този механизъм не е бил финализиран до този момент и следва много ясно в ускорен ритъм ние да установим законовия начин за подкрепата на тези организации. Както виждате, само между 19 декември и 11 януари сме установили друг ритъм на работа с много голяма яснота за водещите ни цели. Смятам, че съвсем скоро ще можем да отбележим вече и конкретен напредък за следващите етапи. Благодаря.

#143 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Вицепремиер. Дадох Ви малко повече време. Заповядайте за два уточняващи въпроса по процедура, господин Тончев.

#144 · speech

Валентин Тончев

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Вицепремиер, благодаря Ви за този изчерпателен отговор. Очевидно, че за този период от задаването на въпроса към днешна дата много работа е била свършена за функционирането на Съвета и неговото оперативно действие. Надявам се, че след като и проблемът с осигуряването на административното обслужване е намерил своето решение, вече има създадено звено – Съветът ще започне да изпълнява своите функционални задачи по създаване на Стратегия за подкрепа на развитието на гражданските организации в България и ще има план за действие. Наистина тази Стратегия за подкрепа за развитието на гражданското общество не е актуализирана от много години и редица неправителствени организации ни сигнализираха за необходимостта от създаването на такъв стратегически документ, включително и в контекста на финансирането на бъдещи общественозначими обекти, както и приемането на пътна карта с конкретни срокове. Вие добре споменахте, че вече и работна група по тази тема е създадена. Ние като Комисия в парламента ще следим за разработването на финансов механизъм за подкрепа на общественозначими проекти на юридически лица и за това да бъдат разписани максимално точни и ясни правила. Следва да бъде възприета прозрачна процедура, отговаряща на високите обществени очаквания за обективност при разпределение на държавните средства, и аз силно се надявам, че тази година ще се намери начин тези един милион да бъдат разпределени, защото наистина гражданското общество и неправителствените организации са важна част от нашето демократично общество и имат значителна роля за насърчаването на общественозначими каузи, но и ползотворното сътрудничество с тях допринася за развитието на държавните институции. Благодаря много за вниманието.

#145 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Тончев. По процедурата за питане имахте възможност за уточняващи въпроси, но все пак, госпожо Габриел, имате право на три минути, ако желаете, а отношението на господин Тончев сякаш го изрази, така че спестихме малко време, явно. Преминаваме към следващия въпрос. (Реплика от народния представител Александър Ненков.) Да, господин Ненков, обещах Ви процедура, извинявайте. И след това последният въпрос към госпожа Габриел.

#146 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Председател, моля от името на група половин час почивка.

#149 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Веднага. Добре. Половин час почивка. (Шум и реплики.) И след това ще продължим с последния въпрос към госпожа Габриел. (Шум и реплики.) Мисля, че би било по-коректно, господин Ненков, ако сте съгласен, нека да направим така – да изчерпим и последния въпрос към госпожа Габриел и след това ще дам половин час почивка със съгласието на групата на ГЕРБ. И така, последният въпрос от народните представители Веселин Вешев и Ангел Георгиев относно къщата на Стефан Караджа в град Тулча, Северна Добруджа. Кой ще зададе въпроса? Заповядайте, господин Вешев.

#150 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Габриел, Стефан Караджа е български национален герой и революционер. Роден е през 1840 г. в село Ичме, което днес носи неговото име – Стефан Караджово. През 1854 г. семейството му се премества в град Тулча. Там Стефан учи при Енчо Кузманов, който покрай уроците по български вдъхва в душата му любов по поробеното отечество. Същевременно той помага в дюкяна на зет си и в работата на баща си като нощен пазач. Къщата, в която е живял Караджата, се намираше в центъра на град Тулча на около 150 метра от българската църква „Свети Георги“. През 2007 г. от българското посолство в Румъния на нея е монтирана паметна плоча, която по-късно е премахната. През 2019 г. в интервю пред БНТ господин Костадин Костадинов алармира: тъй като къщата остава от две години без собственик, жената, която беше собственичка, почина, нейните наследници са я обявили за продан. Самата къща рискува да бъде закупена от някой местен инвеститор и бъде съборена. Доктор Костадинов предлага държавата да закупи къщата и да я превърне в български културен център, но тази инициатива не бива припозната от българските власти. През 2023 г. къщата, която е просъществувала 160 години, е закупена от местен жител и е разрушена. Госпожо Габриел, знаем, че Вие сте външен министър на принципа на въртележката, но все пак, кой от повереното Ви Министерство е отговорен за нехайството от българска страна, което води до разрухата на тази уникална за историята ни сграда? Какви наказания ще бъдат наложени на служителите, които не са си свършили работата? Благодаря.

#152 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вешев, уважаеми господин Георгиев, уважаеми народни представители! Вашият въпрос засяга важна тема и тя е свързана с опазването на българското историческо и културно наследство в чужбина. На територията на съседни на Република България държави има редица места и обекти, свързани с дейността на българските възрожденски деятели и на борците за национално освобождение на България. Едно от тях е къщата в град Тулча, Румъния, в която в продължение на осем години е живял българският революционер Стефан Караджа. С цел съхраняване на историческия спомен, нека припомня – през 2007 г., по инициатива на посолството и със сътрудничеството на Община Тулча на фасадата на къщата е поставена паметна плоча на български и румънски език, в която е написано „В тази къща от 1854 до 1862 г. е живял българският борец за национално освобождение Стефан Караджа“. През 2020 г. новият собственик изгражда сграда в напълно съвременен стил, като коренно променя архитектурния облик, който и сега, в новия му вид, не предполага достойно присъствие на паметната плоча, която е била поставена на фасадата на къщата през 2007 г. Къщата никога не е имала статут на паметник на културата, а поставянето на паметната плоча през 2007 г. не променя частния характер на имота. Следва също така да отбележим, че случващото се е още един повод да си припомним, че ние имаме нужда от цялостна концепция за опазване и поддържане на имоти зад граница, които са част от българското културно-историческо наследство. И в тази връзка да напомня, че за първи път от последните шест месеца между Министерството на външните работи и Министерството на културата се провеждат регулярни срещи. През месец декември за първи път двете министерства сключиха споразумение за сътрудничество и аз съм сигурна, че няма да спрем само до дейността на българските културни институти, а че много бързо и този въпрос ще се постави с друга сила. Нека да допълня обаче все пак, че Министерството на външните работи не разполага с юридическа или финансова възможност за закупуване или поддържане на такива имоти, каквато е къщата в град Тулча. Съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона за държавната собственост придобиването на имоти извън страната от българската държава се извършва от Министерския съвет, като условията и редът за придобиването се определят с Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост. Но въпреки липсата на правна рамка посолствата ни зад граница полагат усилия в рамките на своите възможности за идентифициране състоянието и най-вече съхранение на места и обекти, свързани с българската история. Съзнавайки важността от опазване на спомена от пребиваването на Стефан Караджа в град Тулча, посолството ни в Букурещ предложи на румънската страна и постигна договореност с общинските власти за поставяне на подходящо място в центъра на града на бюст-паметник на Стефан Караджа. Убедени сме, че това е една достойна форма за увековечаване паметта на именития български революционер. Договорено е също така да бъде обновена плочата на бюст-паметника на Георги Раковски в Тулча, както и реставрация на българската, както е известна и до днес, църква „Свети Георги“. Подобни дейности са запланувани и на други места на територията на Румъния. Ние, вярвам, всички споделяме колко важно е да опазваме българската памет и местата, свързани с българската история. И в тази връзка в рамките на своите компетенции, с необходимите инициативи, които, както виждате, сме подели, Министерството на външните работи ще полага ежедневни усилия.

#154 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, госпожо Габриел! Това, че ще се изгради такъв паметник, е нещо хубаво все пак, някакъв лъч светлина в тунела, но определено недостатъчен. Първо, това, на което акцентираме, отново е колективната безотговорност, която вече е пословична за нашата държава. Само след няколко месеца Вие ще бъдете министър-председател. Ще се ангажирате ли да направите така, че да се спре с тази колективна безотговорност, а именно, който не си е свършил работата, да си понесе съответното наказание? Това е изключително елементарно. В крайна сметка можело е Министерският съвет да отпусне с ПМС, ставаше въпрос за 30 хиляди евро, толкова струваше тази къща, която ние загубихме безвъзвратно, окончателно, завинаги. Съвсем скоро, преди няколко седмици пък, бяха отказани 20 хил. лв., което предложение направихме в бюджета за Културно-информационен център – Босилеград. Тоест говорим за суми, с които очевидно за всеки българската държава разполага. Те не са никакъв проблем, такива суми. Те дори са по-малко и от една прашинка, една песъчинка в морето на бюджета. Очевидно тук проблемът е на колективната безотговорност и на това, че не се цени българското културно-историческо наследство, особено това в чужбина. Така че отново подчертавам, определено трябва да има някаква индивидуална отговорност за това, че се е стигнало до този срамен момент ние да загубим къщата на велик български революционер от бездействие и от нехайство. Другото, кога се ангажирате да бъде готова тази стратегия, за която казахте, за опазване на такива сгради? Защото – да, абсолютно съм съгласен с Вас, наложително е да има такава стратегия. Крайно наложително е! Тя трябваше да е факт преди десетилетия, но след като не е направена, кога се ангажирате да бъде изготвена? Защото иначе подобни случаи ще продължат да се повтарят и за в бъдеще и ние отново ще задаваме въпроси на парламентарен контрол, и Вие отново ще се чудите как да отговорите, и в крайна сметка срамът ще бъде за целия български народ. Благодаря.

#156 · speech

Заместник Министър-Председател Мария Габриел

Благодаря, господин Георгиев. Аз бих казала три неща. Първо, както и Вие самият споменахте, къщата е разрушена 2020 г. В качеството си на вицепремиер и министър на външните работи няма как да нося отговорност за решение, което засяга друг екип и друго време. Въпросът за мен е колко важно е обаче да държим на своето културно наследство. Мисля, че съм го показала, защото като министър на външните работи за първи път приоритет във външната политика на България е културната дипломация. Неслучайно едно от първите ми отивания в чужбина – в Дубровник, първото нещо, което питах, е, какво се случва с паметната плоча от времето на Йоан Асен II. Трябваше да установим, че тя далеч не е в добро състояние и само след ден престой там сега вече е в съвсем различно такова. Затова за мен ще бъдат важни две неща: със сигурност, когато става въпрос за отговорност по отношение на действия, има правила, те трябва да се прилагат, всяко министерство има инспекторат. Аз лично следя много отблизо дейността на Външното министерство и как се подхожда в различните ситуации. Много важно е да даваме стимули и мотивация на служителите си да знаят колко важно е да се отстоява интересът на страната. От друга страна обаче, и като България можем и трябва да заявим много по-ясно принадлежността си към ценностите на културно-историческото наследство. България е третата страна в Европа с най-голям брой културно-исторически паметници. И в тази връзка мисля да не спра само до културната дипломация като приоритет във външната политика. За мен е важно това да бъде държавна политика. И неслучайно и няма стратегия, защото такава стратегия може да има, когато всички министерства се включат, всяко. Има много министерства, които имат отношение към такава. За мен лично не е изненадващо, ако няма, както нямаше до декември месец споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и Министерството на външните работи, как се осигурява синхрон по отношение на идентифициране на обектите, тяхното състояние, тяхната реставрация, тяхното поддържане, съвместни чествания, когато се отбелязват годишнини – ето това са първите стъпки, които смятам, че като министър на външните работи за мен беше важно да бъдат положени, но разбира се, това трябва да бъде и политика на високо държавно ниво. Смятам, че през всичките години съм показвала колко важна е културата. Вярвам в това, че България като култура има още много какво да покаже. Благодаря.

#157 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Габриел, и за участието в днешния парламентарен контрол. Сега давам почивка до 12,15 ч., съответно и парламентарният контрол ще бъде удължен с това време. Бих искал да Ви информирам също, че от 13,00 ч. в Мраморното фоайе ще бъде поднесен поздрав към депутатите по случай ромската Нова година Василица. Събитието се организира по инициатива на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ с подкрепата на Комисията по образованието и науката. Всички народни представители са поканени на събитието. (След почивката.)

#158 · speech

Председател Росица Кирова

Кристина Петкова в залата ли е? Колеги, аз предлагам да продължим заседанието. Ще започна с въпроса на Димчо Димитров Димчев, който е в залата, нали така, тъй като министър Стоянов търпеливо чака. Кристина Петкова също се появи. Нека тя да изчака. Сега ще дадем възможност на Димчо Димчев. Възобновявам заседанието. Въпрос от народния представител Димчо Димитров Димчев относно общ миграционен натиск и образувани досъдебни производства по чл. 280 и чл. 281 от Наказателния кодекс. Имате думата, господин Димчев, да зададете своя въпрос.

#159 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря госпожо Председател. Господин Министър, при проведено изслушване в Комисията по въпросите на Европейския съюз и Шенгенското пространство на 16 ноември тази, всъщност миналата година вече, Вие споменахте за засилване на мигрантския натиск и над 40% увеличение на задържаните лица във вътрешността на страната, както и увеличение на общия брой образувани досъдебни производства по чл. 280 и 281 от Наказателния кодекс. От изнесената информация от Ваша страна става ясно, че за периода 1 януари – 31 август 2022 г. това са 196 образувани досъдебни производства по чл. 280 и 281 от Наказателния кодекс и за същия период през 2023 г. – 229. Общият брой обвиняеми за съответния период през 2022 г. е 185, а през 2023 г. – 234 души. Няма да тълкувам или анализирам данните на фона на задържаните за горепосочения период 9991 лица, но ми се иска да разбера колко от досъдебните производства са вече приключили, включително тези от 2022 г., и какъв е броят на ефективните присъди? Какъв е броят на обвиняемите лица с чужд произход и каква е националността на мнозинството обвиняеми по чл. 280 и чл. 281 от Наказателния кодекс? Благодаря ви.

#161 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Димчев, по въпроса Ви относно образуваните досъдебни производства по чл. 280 и 281 от Наказателния кодекс Ви информирам за следното: предоставените на 16 ноември в Комисията по въпросите на Европейския съюз и Шенгенското пространство и визираните от Вас данни за образуваните досъдебни производства са по повод изслушване на директора на Главна дирекция „Гранична полиция“ – МВР, и касаят единствено дейността на дирекцията. В противодействието на нелегалната миграция са ангажирани и други структури на Министерството на вътрешните работи, като за периода от 1 януари – 31 август 2023 г. обобщените данни за образуваните досъдебни производства по чл. 280 и чл. 281 от Наказателния кодекс са общо 877 досъдебни производства. Сред обвиняемите лица – чужди граждани, най-много са от Турция, Сирия, Сърбия, Румъния и Грузия. За същия период на 2022 г. от Министерството на вътрешните работи се образувани 465 досъдебни производства съответно по чл. 280 и 281 от Наказателния кодекс. Сред обвиняемите лица – чужди граждани, най-много тогава са били от Турция, Сирия, Украйна, Румъния и Ирак. Статистическа информация за приключените досъдебни производства и действителния брой, които ще бъдат осъдени, не може да бъде подадена поради триинстанционния характер на съдопроизводството и липсата на последваща информация към разследващите органи. Благодаря.

#163 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря ви. Господин Министър, това не е атака срещу Вас, нито срещу униформените служители на МВР, които плащат с кръвта си, за да опазят националните ни граници. За мен обаче е недоумение броят досъдебни производства на фона на броя нелегални мигранти, които прекосяват територията на страната ни, и това е за тези случаи, за които знаем. Не знам дали всъщност това, че не споменахте колко са ефективните присъди, се дължи на това, че не искате да злепоставите други министерства и дали според мен предполагаемата липса на ефективни присъди наистина засилва утвърждаване на тезата, че през целия този процес на нелегална миграция може би има някакъв политически чадър и затова, разбира се, българските граждани имат право да знаят ще се ангажира ли Вашето министерство и лично Вие всъщност да изнесете информация, независимо дали трябва да влезете така във връзки с Министерството на правосъдието, да кажем, и да излезе наистина така реалният брой на ефективните присъди? Съответно кои от националностите, които изброихте, всъщност ще има някакъв, да кажем, дипломатически натиск, за да се избегне и за да се спре до известна степен трафикът на нелегални мигранти? Благодаря Ви.

#165 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Димчев, както казах малко по-рано и предполагам Вие сте го чули, разликата 2023 – 2022 г. е почти двойна в броя на образуваните досъдебни производства. Ангажирам се да Ви предоставя информация относно осъдени лица, но само и единствено с уговорката, че те са преминали през абсолютно всички инстанции – съдебни инстанции, и това, което установим, мога да Ви го предоставя допълнително. Известен е фактът, че все по-малко български граждани установяваме да бъдат ангажирани с транспорта на нелегални мигранти. Там палитрата от извършители е действително хора от цяла Европа, така че по отношение на присъдите поемам ангажимент и ще Ви го предоставя лично. Благодаря.

#166 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Кристина Николаева Петкова относно ескалация на напрежението по време на мирен протест на футболни привърженици на 16 ноември 2020 г. Заповядайте, госпожо Петкова, да зададете въпроса си.

#167 · speech

Кристина Петкова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 16 ноември по време на организиран и предварително обявен мирен протест с искане за оставка на президента на Българския футболен съюз напрежението ескалира и това доведе до прекомерна употреба на полицейска сила с много ранени граждани, полицаи, както и бяха засегнати лица, нямащи абсолютно нищо общо с протеста. В тази връзка и вземайки предвид, че вечерта преди протеста имаше Ваше изявления, че нямате данни и не очаквате ескалация на напрежението, след това и потвърждението от страна на СДВР, че също не са разполагали с информация за очаквана ескалация, каква в крайна сметка е била оперативната информация, с която сте разполагали относно подготвения протест? Какво е наложило употребата на водно оръдие? Било ли е то и защо заредено с лют спрей и каква е причината Вашите служители да нахлуят в близкото заведение, където имало посетители, които по никакъв начин не са провокирали с действията си? Благодаря Ви.

#169 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Петкова, в отговор на постъпилия в Министерството на вътрешните работи въпрос относно ескалация на напрежението по време на мирния протест на футболни привърженици, проведен на 16 ноември 2023 г., Ви предоставям следната информация: в Министерството на вътрешните работи е постъпила информация от негласни източници и явни такива, както и данни, открити в социалните мрежи, за подготовка за участие в протест срещу управлението на Българския футболен съюз. Планираните протестни действия, както и местата, на които ще бъдат проведени, не са заявени в Столична община. Същевременно в МВР не са постъпвали данни, от които може да се формулира извод за евентуална ескалация на напрежение в случай на реализиране на протеста. Предварително не са придобивани оперативни данни за екстремни действия по време на протестните събития на 16 ноември 2023 г. От страна на футболните фенове е започнало групово, вандалско, грубо нарушаване на обществения ред и извършване на противоправни действия. Съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи при изпълнение на служебните се задължения полицейските органи могат да използват физическа сила и помощни средства само когато това е абсолютно необходимо, при наличие на конкретни основания, разписани в чл. 85, ал. 1 от Закона за Министерството. Такива са нападения срещу граждани и полицейски органи, групови нарушения на обществения ред и нападения на сгради, помещения, съоръжения и транспортни средства. Видовете помощни средства са изчерпателно посочени в чл. 85, ал 3 от Закона, сред които са и водометните машини. Правната регламентация за използването им се съдържа в Наредба № 8121з 418 от 14 март 2017 г., допълнена с Наредба 8121з 700 от 30 май 2022 г. за реда за употребата на физическа сила и помощни средства от служителите на МВР, както и в методическите указания за използването на различни видове техники за използване на физическа сила и помощни средства, технически средства и правила за безопасност при употребата и съхранението им, утвърдени със заповед на министъра на вътрешните работи. Водометните машини са средства, предназначени за оказване на физическо и психологическо въздействие върху правонарушители чрез водна или въздушна струя под налягане. Използват се при групови нарушения на обществения ред и/или масови безредици по разпореждане на ръководителя на операцията. Преди използването на водна струя задължително се отправят предупреждения към правонарушителите. Естеството, тонът и съдържанието на предупреждението се определят от състоянието, духа на правонарушителите, от прага на толеранс, приет за събитието, от неизбежността на провеждане на операция за възстановяване на обществения ред. Предупреждението се отправя вербално, публично, на съответния език в зависимост от националността на лицата. Около 18,25 ч. на 16 ноември 2023 г. напрежението в района, в който се провежда протестът, ескалира, като голяма част от протестиращите фенове правят опит да преодолеят изградените заграждения на улица „Йосиф Гурко“ и да пробият полицейския кордон, за да преминат към спортното съоръжение. Същите хвърлят множество пиротехнически изделия, камъни, стъклени бутилки, тръби, метални предмети и други тежки такива по служителите на МВР. Извършват вандалски прояви и започват да рушат общинско и частно имущество, като изваждат тротоарни плочки и павета, чупят колчета и знаци, увреждат паркирани автомобили. Действията на феновете преминават в грубо нарушаване на обществения ред, с което застрашават живота и здравето на протестиращите футболни фенове, невинни граждани в района на протеста и на полицейските служители, охраняващи мероприятията. С цел възстановяване на реда, предвид обстоятелството, че е възникнал изключително сериозен риск за живота и здравето на гражданите, за движимото и недвижимото имущество – лична и общинска собственост, е било взето решение за провеждане на специална операция. В тази връзка по разпореждане на ръководителя на мероприятието – служител на Столичната дирекция на вътрешните работи, в тясна координация с членовете на Временния оперативен щаб, които са оторизирани да го подпомагат в управленските решения, е въведено в действие помощното средство водометна машина. Преди използването ѝ многократно са отправени предупреждения и разпореждания към протестиращите за преустановяване на грубото нарушаване на обществения ред в района. Около 18,35 ч. отново по същия йерархичен ред е разпоредено използването и на втората водометна машина. Употребата на водното оръдие е имало за цел запазване на живота и здравето на събралите се лица. Използваните водометни машини са били заредени с вода без добавени оцветители, лют спрей и други вещества и са използвани с контролирана водна струя много под пълната ѝ мощност. След изтласкване и разпръскване на агресивната и неконтролируема тълпа част от протестиращите, извършили вандалски прояви, са направили опит да се укрият в заведение в непосредствена близост до Министерството на младежта и спорта. Впоследствие полицейските служители са влезли в търговския обект, за да установят и задържат правонарушителите. Благодаря Ви.

#171 · speech

Кристина Петкова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, господин Министър, че уточнихте частично каква е нормативната уредба при организиране и охраняване на подобни мероприятия. Благодаря, че уточнихте и че не е бил използван лют спрей. Но аз не разбрах и ще Ви помоля за уточнение: правилно ли разбирам, че в крайна сметка оперативната предварителна информация, с която Министерството е разполагало, не е предвиждала действително очакване за ескалация на напрежението и провокации? Ако това е така, в този смисъл практика ли е да се заложи предварително водометна машина на разположение?! Това ли е практиката – за всеки организиран протест МВР и оперативното ръководство да предвижда да е налице въпросната водометна машина? Специалната операция няма да коментирам. Благодаря Ви.

#172 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви за репликата, госпожо Петкова. Господин Министър, имате думата за допълнително разяснение във формата на дуплика.

#173 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви. За пореден път искам да уточним това, че този протест до последно беше заявен като мирен такъв. Това, че ние се презастраховахме, и добре, че го направихме, тъй като не допуснахме човешки жертви, да изкараме тези водометни машини, го правим, защото за първи път, както се видя, безпрецедентно, на едно място се събраха футболни фенове, които исторически враждуват назад в годините. Те се събраха с една обща цел – да протестират срещу ръководството на Българския футболен съюз. Оттам ние взехме тези мерки, за да се презастраховаме за това, което предстои. Считам, че постъпихме правилно с това, че изкарахме машините. Както Ви стана ясно, тези машини, ако работят по начина, по който трябва да работят, при тях директно всичко става на кълбета. Имам предвид интензивността, с която ние ги използвахме, беше изключително малка. Това е. Просто ги охладихме, нищо повече.

#174 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Стоянов. Следващият въпрос е от народния представител Климент Пламенов Шопов относно откриване на управление на „Пожарна безопасност и защита на населението“ в град Кермен, община Сливен. Господин Шопов, имате думата. (Народният представител Иван Ченчев иска думата за процедура.) Процедура – изчакайте, господин Шопов. Заповядайте за процедура, господин Ченчев.

#175 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Шопов, благодаря, че ще изчакате тази процедура. Госпожо Председател, обърнах внимание на председателя на Народното събрание господин Желязков далеч преди ваканцията ни, че няма парламентарен контрол дълго време. Вследствие на това днес ни е първият парламентарен контрол, но има натрупани въпроси. В този смисъл моят е някъде тридесет и девети. Няма да го дочакам. Проблемът е, че много други народни представители няма да дочакат да зададат и днес въпроса си. С това сами разбирате, уважаеми колеги, че минава давност. Казусът, за който съм питал, не търпи отлагане. Преди доста време съм го внесъл в Народното събрание. Заострям Ви вниманието, че това, което се случи с Паметника, което предстои да се случва с паметници, застрашава и комплекс „Камбаните“ в София. Докато тук си играем на ще има въпроси, няма да има въпроси, контрол, част от терена на комплекс „Камбаните“ може да отиде в частни ръце дори – нещо, което за мен и за нашата парламентарна група е недопустимо. Заострям Ви вниманието, ако това се случи, ще бъдем принудени да търсим, разбира се, и съответната отговорност, тъй като ние сме си свършили работата, задали сме си въпроса, внесли сме си го както трябва, а всичко друго е протакане от страна на ръководството на Народното събрание, в случая и невъзможност вече да се проведе такъв контрол, който да обхване всичките въпроси.

#177 · speech

Иван Ченчев

Процедурата ми е да не се случва това, да настоявате всяка седмица да има парламентарен контрол, за да не се натрупват толкова много въпроси и някои от тях да губят своята давност. Това не се случва за пръв път. Мисля, че е съвсем нормално.

#178 · speech

Председател Росица Кирова

Разбирам процедурата Ви. Ще се постараем, разбира се. Мисля, че председателят има предвид това. Точно затова днес е ден, отдаден на блиц- и парламентарен контрол. (Реплики от народния представител Иван Ченчев.) Аз Ви разбирам, но Вие имахте възможност по време на блицконтрола, ако е толкова спешно, да зададете въпроса си и да получите адекватен отговор, дори да направите дискусия по темата. (Реплики от народния представител Иван Ченчев.) Разбирам Ви и разбрах процедурата Ви. Вие под формата на процедура изнесохте това, което Ви интересува във въпроса. Ние ще направим парламентарния контрол в рамките на три часа, както е предвидено, и се надявам да получат отговор колкото се може повече въпроси. Господин Шопов, заповядайте да зададете своя въпрос.

#179 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, пожарът е извънредна ситуация, свързана с неконтролирано горене, което нанася големи, непредвидими и често непоправими щети. За постигане на добро качество на живот е необходимо да се прилагат мерки за осигуряване на пожарна безопасност, тъй като освен големите загуби – на дом, имущество и ценности, пожарът може да застраши живота на най-близките хора. Една от тези мерки е държавата да осъществи необходимата пожарогасителна и спасителна дейност от органите на „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР. Често опасните въздействия на пожара върху човешкия организъм се подценяват. От разпалването на пожар в дома до разрастването му до животозастрашаващи размери са нужни само 30 секунди. До втората минута пожарът е погълнал цялото помещение, откъдето е започнал. В рамките на пет минути цялата сграда е в пламъци. Ако пожарът е в къща, където има живущи и те не са могли да се евакуират, в рамките на пет минути от разпалването на пожара те са загинали. Град Кермен в община Сливен се намира на около 24 км, или 25 минути път от най-близката районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, която се намира в град Сливен. Най-отдалеченото населено място – село Биково, в този район е на 33 км, или 33 минути, от най-близката пожарна. След подаден сигнал за произшествие в град Кермен или в околните населени места вероятността причинените материални щети и вреди на здравето на гражданите да са необратими е огромна. Град Кермен и близките девет населени места в радиус от 10 км: село Николаево, Младово, Глуфишево, Биково, Панаретовци, Скобелево, Бозаджии, Чокоба и Ковачите, са се ползвали от изнесен автомобил на пожарната до 2005 г. Макар че този автомобил с един служител не е можел да погаси напълно вече разраснал се пожар, той е можел да противодейства достатъчно, така че при необходимост да спаси човешки животи. Ако се открие участък на Службата по противопожарна отбрана в град Кермен, то този участък ще може да осигури необходимата помощ на всяко едно от тези девет населени места в рамките на 10 минути. Това би намалило времето за реакция в пъти и ще подобри противопожарната защита на около 2218 домакинства в района. Предвид гореизложеното, моят въпрос към Вас е: каква е възможността МВР да отвори участък на „Пожарна безопасност и защита на населението“ в град Кермен, който да обхване и близките девет населени места? Благодаря.

#180 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за въпроса Ви, господин Шопов. Искам да обърна внимание на колегите народни представители да се опитаме да се ограничим в предвиденото по Правилника време, за да могат да бъдат зададени колкото се може повече въпроси в рамките на днешния контрол. Имате думата, господин Министър.

#181 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Шопов, през последните 10 години на територията на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в град Сливен са възникнали 7126 произшествия, 5% от които на територията на град Кермен и близките населени места, сред които 62 пожара с материални загуби и 243 произшествия без материални загуби. В изпълнение на чл. 17, ал. 3 от Закона за Министерството на вътрешните работи органите на „Пожарна безопасност и защита на населението“ осъществяват пожарогасителна и спасителна дейност в екипи от минимум трима служители, като в населени места с население до 5000 души се допуска осъществяване на дейността и в екипи от двама служители. За създаването на нов участък „Пожарна безопасност и защита на населението“ е необходимо както обезпечаване на щатни бройки, така и на подходящ имот, в който той да бъде разположен. Към настоящия момент е налице обективна невъзможност за създаване на ново структурно звено чрез трансформиране на длъжности от щата на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. От друга страна, по силата на чл. 41, ал. 1 от Закона за защита при бедствия и аварии от кмета на общината се създават доброволни формирования. Доброволните формирования се създават на териториален принцип за самостоятелни действия и/или за подпомагане на основните съставни части на единната спасителна система. Дейностите, които те изпълняват, включват и действия за ограничаване и ликвидиране на пожари, оказване на първа помощ на пострадали и други операции, свързани със защитата. Към 27 ноември 2023 г. на територията на община Сливен са създадени две доброволни формирования с общо 20 доброволци. На заседание на Общинския съвет – Сливен, е взето решение за създаване на доброволно формирование и в град Кермен. Със заповед на кмета на община Сливен е създадена Комисия за подбор на доброволци, която е провела заседание на 24 ноември 2023 г., като в 30-дневен срок следва да се окомплектуват необходимите документи за регистриране на формированието и вписване на доброволците в регистъра на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, след което има възможност да се предостави техника с отпаднала необходимост за техните нужди. Благодаря Ви.

#183 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. По отношение на броя произшествия там – че е по-малко от 5%, разбирам, че така, статистически погледнато, изглежда като малък брой, но като става въпрос за човешки животи, да спасим дори един, е нещо много значимо. По отношение на имота – че липсва такъв, мога да Ви уверя, че преди години, както споменах преди, се е използвал един такъв имот. Имотът е общинска собственост и съм сигурен, че те биха предоставили същия имот и няма да има никакви проблеми от тази гледна точка. По отношение на доброволните отряди. Да, те помагат, по-добре е от нищо, но не са равнопоставени на един участък, където има автомобили, има и дежурни, и служители, които са тренирани точно за това – да се борят с пожарите. Мисля, че трябва да се гледа в тази посока, трябва да се работи в тази посока. Абсолютно необходимо е, даже да са малки населените места, нека тези граждани, които живеят там, да имат сигурност и да не се страхуват. Благодаря.

#184 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Шопов. Господин Министър, предполагам, че нямате дуплика. Благодаря. Следващият въпрос е от народния представител Борислав Гуцанов относно заплахи за сигурността, произтичащи от новото приложение за известяване на нарушения на водачи на моторни превозни средства чрез SMS или по Viber. Имате думата, господин Гуцанов, да зададете своя въпрос.

#185 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, Министерството на вътрешните работи съвместно с Министерството на електронното управление обяви нова функционалност за информиране на водачите на моторните превозни средства за нарушение на пътя, а именно съобщение чрез SMS, съобщение по Viber – нещо, което действително е много добро като идея, като инициатива и ще доведе със сигурност до по-добри резултати. От една страна, това ще помогне за повишаване на информираността на водачите относно нарушенията им и ще съкрати сроковете за събиране на глобите. От друга обаче, видно от множество сигнали, които получаваме, това представлява риск за сигурността, тъй като злонамерени лица могат да използват съобщения, подобни на системата, като по този начин подложат множество български граждани на целенасочени атаки и опити за измама. За жалост, виждаме, че това е практика, която има в обществото, и трудно можем да се справим с нея. Разполагаме с информация, че в приложението към този момент не е предвидена допълнителна защита, която да прави съобщенията ясноотличими от фалшиви такива. В тази връзка моля за Вашия отговор на това какви действия предприема Министерството на вътрешните работи за избягване и недопускане отварянето на нови уязвимости чрез системата за известяване на нарушенията на водачите на МПС чрез SMS и чрез Viber, от които да пострадат българските граждани. Да не стане така, че нещо, което е безспорно много добро, безспорно иновативно, отново измамници да влязат вътре в системата и да пострадат невинни граждани.

#187 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, господин Гуцанов! И аз ще започна оттам, че действително съм изключително много удовлетворен от това, че за по-малко от три месеца успяхме да разработим тази система и да я въведем в експлоатация. Уверявам Ви, работи добре. В момента е на много ниски обороти, но тепърва системата се захранва с информация и след време съм сигурен, че това реално е едно от основните средства, с които ние ще успеем да повишим събираемостта на глобите, които налагаме. Услугата за информиране на водачи на моторни превозни средства за нарушение на пътя чрез стандартни установени канали за комуникация, като текстови съобщения, SMS или през приложението Viber, е съвместно между Министерството на електронното управление и Министерството на вътрешните работи. Тя е свързана с изпълнение на законодателни промени в Закона за движение по пътищата от 1 август 2023 г. в чл. 189, ал. 4а и цели подобряване на събираемостта на глобите за нарушение на този закон, което е превенция по отношение на борбата с пътните произшествия. Министерството на вътрешните работи не изпраща уведомления до гражданите съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4а от Закона за движение по пътищата. Тази услуга е с цел обезпечаване системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление, като интеграцията между системата за сигурно електронно връчване и автоматизираната информационна система „Административнонаказателна дейност“ на МВР е осъществена по защитен канал, като са спазени всички добри практики. При комуникацията през Viber е осигурено изпращането на верифицирани съобщения от валидиран източник, който е Министерството на електронното управление, като за целта е подписано споразумение за гаранции с платформата Rakuten Viber. Извършеният анализ на риска не е идентифицирал рискове поради факта, че в съобщението няма лични данни, а само номера на автомобила, номера на регистрираното съобщение и дължимата сума. В съобщението през Viber се съдържа и линк към системата за сигурно електронно връчване за изтегляне на документи след заявка на потребителя. Следва да се отбележи, че от значение за успеваемостта на фишинг атаките е и дигиталната култура на потребителите и предвид това, че подобен тип уведомления се използват и към момента от различни институции, именно финансови, застрахователни, общински и много други. Благодаря.

#189 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Напълно съм съгласен, господин Министър, че това е нещо важно, иновативно и трябва да бъде разработено – няма две мнения по въпроса. Поздравявам Ви за това, което се прави. Аз още веднъж искам да Ви обърна внимание, че според информацията, с която разполагаме, а считам, че тя е достоверна, към този момент не са предвидени допълнителни защити. Обръщам Ви внимание, защото сме свидетели на ежедневни измами, за жалост. Да не стане така, че от едно добро намерение отново да се възползват група бандити, или, както и да ги наричаме, е без значение, хора, които да злоупотребят, и отново да има измамени български граждани. Второто, за което много бих се радвал, не сега, разбира се, защото още от много рано работи системата, да ни дадете информация след месец и половина или два месеца каква е събираемостта – дали тя се е подобрила, за да се види тази ефективност, защото в крайна сметка това е и големият смисъл – да има събираемост. Хората, които са нарушили закона, по този начин са уведомени и по този начин фискът е събрал нужните пари. Да не задавам отново въпроса след два месеца и просто Ви моля наистина във Ваше изложение, когато сте в Народното събрание, да го направите. Благодаря Ви.

#190 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гуцанов. Господин Министър, предполагам, че това ще остане за подробно изложение. Следващият въпрос е на народния представител Иван Богомилов Петков относно цифровизация на българските лични документи. Господин Петков, имате думата.

#191 · speech

Иван Петков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Министерството на вътрешните работи следва да въведе новите цифрови български лични документи съгласно договор с изпълнител, подписан в края на 2022 г. Интеграцията на ново поколение лични документи е от съществено значение за сигурността на информационните системи на МВР, както и за улесняване на работата при проверки в рамките на страната или чрез партньорски служби в чужбина. Същевременно в договора е предвидено и въвеждане на услуги чрез електронна идентификация за улеснение на нашите граждани. Всички тези действия имат пряко отражение върху желанието на Република България за членство в Шенген. Новото поколение български лични документи ще бъде издавано посредством централизирана система, за която е предвидено да бъде изградена специализирана сграда със специален режим на достъп в град София. Получих информация, че строителството на сградата за централизираната система все още не е започнало. Има ли забавяне от страна на МВР в процедурите по съгласуване и одобрение на документите, свързани със строителството, и какви мерки са предприети от страна на МВР, за да се осигури навременното завършване на сградата? Благодаря.

#193 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петков! Действително в резултат на проведена обществена поръчка Министерството на вътрешните работи с договор е възложило на консорциум: „Проектиране, изграждане и управление на централизираната система за издаване на новото поколение български лични документи“. В Дейност № 2 от Договора е включено „Проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на строеж на сграда за нуждите на централизираното издаване на български лични документи“, включително обзавеждането и системата за физическа сигурност на строежа. От страна на Министерството на вътрешните работи няма забавяне при съгласуване или одобрение на предложените от страна на изпълнителя проектни решения. Към настоящия момент предоставената от страна на изпълнителя документация се преглежда и допълва с оглед изискванията на възложителя и Наредба № 4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти. Нанесени са и съответните корекции в отделните части на работния инвестиционен проект предвид необходимостта от преместване на бъдещия трафопост, изместване на съществуващо кабелно трасе, наложилата се впоследствие реконструкция на площадковите ВиК мрежи и района на обекта, както и входираната част „Електрослаботокови системи“. Поради възникнали допълнителни дейности, предшестващи изпълнението на основното строителство от страна на изпълнителя, в оперативен план се изготвят документите, необходими за издаване на съответните разрешения за строеж. След изразена от изпълнителя готовност за своевременно стартиране на процеса по издаване на определени български лични документи от МВР е взето решение за ускорено въвеждане в експлоатация на две персонализиращи машини за картови документи и полиграфическа изработка на бланки за лични карти, разрешение за пребиваване и карти за пребиваване. За целта Министерството на вътрешните работи е предоставило своя сграда, в която е извършен ремонт за осигуряване на условия за създаване на временен център за централизирана персонализация съгласно изискванията на изпълнителя по договора. В центъра са доставени и към настоящия момент е в ход инсталацията на съответните технически и програмни средства, които ще бъдат използвани за персонализирането на ново поколение лични карти, разрешение за пребиваване и карти за пребиваване. Посочените документи ще отговарят на приетите в рамките на Европейския съюз стандарти за документи за самоличност и пребиваване, включително снабдяването им с електронен носител на биометрични данни и идентификация. Благодаря.

#195 · speech

Иван Петков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, доколкото съм наясно, в Договора с изпълнителя пише, че до 19 месеца от подписването в края на месец декември 2022 г. трябва да бъде изградена тази сграда. Вие в момента казвате, че предоставяте друго помещение – временен център. Въпросите са ми два. Първо, ще се реализира ли тази сграда и кога? Второ, кога и в този временен център ще се издават тези модерни документи на българските граждани? Благодаря.

#197 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Петков, уверявам Ви категорично, че ще се реализира тази сграда. Както Вие чухте, наложи се нанасяне на съответни корекции, а и предвид на това, че следваше да бъдат преместени така наречените комунални услуги, казах Ви, че става въпрос за ВиК мрежи, за електросистеми. Уверявам Ви със сигурност, че по този проект се работи много интензивно и сградата категорично ще бъде реализирана. По отношение на това, че ние предоставихме сграда, в която в момента да се извършва тази дейност, това е изцяло наша инициатива и считам, че и по този начин отговаряме на това, което се очаква от нас.

#198 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Никола Ангелов Димитров относно дарение на бронетехника към Музея на бойната слава в град Ямбол. Господин Димитров, имате думата.

#199 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, в град Ямбол се намира един страхотен музей, а именно Музеят на бойната слава. Това е място, където има разположени много бойни машини, които показват мощта, с която е разполагала Българската армия. Общината дава всичко от себе си за обновяване на сградния фонд и инфраструктурата. Там ежеседмично се водят лекции на ученици от ямболските училища. За съжаление, музейната експозиция се попълва бавно поради причината, че музеят е общински, а не на Министерството на отбраната. През последно време се повдигна дебат, доста отдавна нямаше парламентарен контрол и затова звучи по този начин въпросът ми, но самият факт, за който говорим, е, че в Министерството на вътрешните работи има огромно количество бронетранспортьори, които са с отпаднала необходимост. Въпросът ми към Вас е има ли желание и възможност Министерството на вътрешните работи да дари няколко броя бронетранспортьори, които са в добро състояние? Ако стане това, Вие ще допринесете за развитието на град Ямбол и развитието на туризма. Благодаря.

#200 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Господин Димитров, във връзка с отговор на постъпило Ваше запитване относно дарение на бронетехника към Музея на бойната слава в град Ямбол Ви информирам, че в изпълнение на Решение на Народното събрание от месец юли тази година и съобразно сключено споразумение зачислената към Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ при Министерството на вътрешните работи бронирана техника с отпаднала необходимост е предвидена да се предостави безвъзмездно на Република Украйна. Благодаря.

#202 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, аз по-скоро визирах преди време тези бронетранспортьори, които се дадоха вече с Решение на Народното събрание за Украйна, и това че те можеха да послужат по някакъв начин за развитието на туризма. Наистина Музеят на бойната слава в Ямбол има уникални находки, които са в него, но в същото време голяма част от това, което се дава от Министерството на отбраната, са неща, които са можели да ги предадат директно на вторични суровини. Не се дават добри експонати. Още повече, в другите държави има и такива практики, в които музеите изкарват техника, която е в движение, за да могат да превозват хора, които да си заплатят за това нещо и да видят как наистина се случва. С тези бронетранспортьори при факта, че се говореше, че има и резервни части за тях, можеше да се случи нещо подобно, но вече мисля, че може би е и прекалено късно да се говори за това. Благодаря.

#203 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Димитров. Продължаваме с питане към министъра на вътрешните работи от народния представител Никола Димитров относно политиката на Министерството на вътрешните работи по отношение прилагането на Закона за движение по пътищата. Имате три минути да направите своето питане, господин Димитров.

#204 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, в чл. 165, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата е посочено, че определени от министъра на вътрешните работи служби следят за състоянието на пътя и пътните принадлежности и издават писмени предупреждения, сигнални писма или разпореждания до собствениците или до администрацията, управляваща пътя, и до фирмата, поддържаща пътния участък, за отстраняване на установени неизправности по тях. Много често за проблеми по пътищата се издават предписания по Закона за МВР, където, държа да отбележа, че няма как да бъде наложено наказателно постановление, ако предписанията не бъдат изпълнени. Предвид гореизложеното, моля да ми отговорите: издавани ли са предписания по Закона за движение по пътищата и следи ли Министерството за дейности по отстраняване на нередностите? Бих желал да Ви обърна внимание, че много често при инцидент на пътя, причинен от дупка, липсваща маркировка или пътен знак, органите на МВР наказват шофьорите по чл. 20, ал. 2 от същия закон. Благодаря.

#205 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Димитров. Господин Министър, имате възможност да отговорите на отправеното питане. Ще има и два уточняващи въпроса и имате право да отговорите и на тези въпроси, така че да се вместим във времето, което е предвидено за питането.

#206 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря, госпожо Председател. Господин Димитров, в отговор на постъпилия в Министерството на вътрешните работи въпрос относно политиката на МВР по отношение прилагането на Закона за движение по пътищата предоставям следната информация: в ръководеното от мен министерство е създадена необходимата организация за изпълнение разпоредбите на чл. 165, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата. В Главна дирекция „Национална полиция“ ежемесечно се води отчет за всички сигнални писма, писмени предупреждения и разпореждания, издавани от съответните областни дирекции на Министерството на вътрешните работи. При изпълнение на ежедневните си дейности по контрол на пътното движение служителите от съответните областни дирекции извършват периодични обходи, огледи и проверка за състоянието на пътнотранспортната инфраструктура по общинската и републиканската пътна мрежа. Следи се за повреди по пътната настилка, светлинната и вертикалната знакова сигнализация, хоризонталната пътна маркировка. Особено внимание се обръща по отношение на осигуряването на безопасно движение на пешеходците, основно в районите на обозначените пешеходни пътеки, за наличие на светещи пътни знаци и ясноразличима пътна маркировка и достатъчно осветеност чрез подходящо улично осветление. При констатирани недостатъци, например липса или наличие на повредени пътни знаци, отсъстваща или неясна пътна маркировка, деформирана пътна настилка, лошо отводняване на платното за движение и други проблеми, се изготвят писмени предупреждения, сигнални писма или разпореждания до собствениците или до администрацията, управляваща пътя. Проверки, свързани със състоянието на пътната инфраструктура, знаковото стопанство и организацията на движението по пътищата, се извършват и по постъпили в МВР сигнали от граждани и неправителствени организации. При установяване на проблем, свързан с конкретен пътен участък, същият се обезпечава с полицейско присъствие, а стопаните на пътя се информират своевременно чрез писмено уведомление за констатираните неизправности. Допълнително се провеждат срещи, на които се обсъждат възможностите за своевременно отстраняване на недостатъците и подобряване организацията на движението. Органите на Министерството на вътрешните работи следят за отстраняване на констатираните нередности по пътя и пътните принадлежности, като се извършват проверки на изпълнението на издадените писмени предупреждения, сигнални писма или разпореждания до собствениците или до администрацията, управляваща пътя. В случай на неизпълнение на разпореденото се прилагат разпоредбите на чл. 167, ал. 1 от Закона за движение по пътищата и се налага административно наказание по чл. 178, ал. 1, т. 9 от Закона за движение по пътищата, а именно глоба от 2000 до 7000 лв. Аз съм Ви подготвил в табличен вид и ще го дам лично на Вас по месеци колко и какви съответно сигнални писма, предупредителни протоколи има. Те са тук в този списък. Ще Ви го предам. Благодаря.

#208 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие всъщност отговорихте на най важния ми въпрос с тази таблица, която сте изготвили. Това щеше да е молбата ми към Вас – ако може, да ми предоставите тази информация. Защо зададох въпроса си? Защото многократно тук в тази зала ние народните представители сме питали най-вече за републикански пътища, които са в окаяно състояние. Какво ми прави впечатление? Един път, който не знам дали присъства във Вашия списък, но ако не присъства, ще е хубаво другия месец да влезе в него. Това е пътят Окоп – Елхово. Един ужасно натоварен път, в окаяно състояние, с многобройни дупки. Това, което ми прави впечатление, че на най лошия участък има патрул винаги, всеки ден, на полицията, на КАТ. Дали са правили предписания и дали е възстановен този участък? Аз мога да Ви гарантирам, че участъкът не е пипан. От време на време се хвърля малко асфалт на места, но не и в този участък, за който споменах. Друг път, който е в много лошо състояние: Елхово – Кошудере. Друг път, който е в ужасно състояние, той е третокласен, разклон Мамарчево – село Странджа. Това са пътища в област Ямбол, които са основни, но в същото време не са поддържани от Пътната агенция и именно затова зададох този въпрос към Вас. Аз наистина ще съм Ви благодарен, ако получа тази справка, и може би оттук нататък призовавам хората по-често да подават такива сигнали. Когато бъдат спрени от КАТ на участък, който не е добър, да питат служителите дали са направили предписание, какво се е случило с предписанието, преди колко време е направено, за да може да използваме изцяло Закона за движение по пътищата и да търсим нашите права, да запазим нашите автомобили и нашия живот на първо място. Благодаря.

#209 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Димитров. Ще приема това като отношение към питането, защото нямаше формулиран въпрос и виждам, че отговорът Ви задоволява.

#211 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря изключително много на министъра на вътрешните работи за неговото участие днес в парламентарния контрол. С това въпросите към него бяха изчерпани. Преминаваме към въпроси, свързани с министъра на регионалното развитие и благоустройството господин Цеков. Ще отговори първо на въпрос от народните представители Димитър Гюрев, Емил Янков и Ангел Георгиев относно неработещо осветление на път II-86 Пловдив – Асеновград. Имате възможност да зададете въпроса си.

#212 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, път II-86 Пловдив – Асеновград беше изцяло ремонтиран и разширен през 2019 г., като по цялата дължина на трасето бяха поставени осветителни тела, за да се улесни придвижването по него и да се намали рискът от произшествия. Само че от самото му поставяне това осветление не функционира оптимално. В най-добрите случаи работи в определени сектори, което е крайно недостатъчно. Вследствие на ремонта по дългото 10 км трасе бяха изградени няколко кръстовища с кръгово движение. Това са точки, които са с повишен риск от ПТП, особено в зимните периоди, в какъвто сме и в момента, когато светлата част от денонощието е доста кратка. Но дори и в районите около тях осветлението почти никога не функционира. Каква е причината въпреки изграденото осветление по цялата дължина на пътя то да не се включва и кога ще започне да функционира пълноценно? Благодаря.

#214 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Гюрев, уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев! Господин Гюрев, Вие коректно отбелязахте, че ремонтът на пътя е осъществен в периода 2019 – 2021 г., финансиран е по Оперативна програма „Региони в растеж“, като за директното трасе е съставен Акт 15 още през ноември 2021 г. Във връзка с Вашия въпрос извърших проучване относно твърденията за неработещо осветление и констатациите са коректни. Тук бих искал да кажа, че причините са две – едната е техническа, която ще обясня след малко, втората е административноправна и тя, за съжаление, се състои в това, че за съответния обект все още няма издадено разрешение за ползване. Защо няма издадено разрешение за ползване? Причината са спорове, свързани с отчуждителни процедури, касаещи части от поземлени имоти в землището на квартал „Горни Воден“. Още през 2020 г. тези имоти са отчуждени от Община Асеновград. С договор за дарение е учредено право на строеж от Община Асеновград на Агенция „Пътна инфраструктура“. За съжаление, оттогава тече правен спор по отчуждението, по което Агенцията не е страна, а страна са собственикът на засегнатия имот и Община Асеновград, като в момента делата са на ниво Върховен административен съд с насрочени заседания 2024 г. Защо е важно това и какво отношение има към осветлението? Това е, че в крайна сметка обектът не може да бъде въведен в експлоатация, което формално правно създава някои трудности, свързани с осъществяването на аварийни ремонти, тъй като, за да ремонтираш нещо, този строеж трябва да е въведен в експлоатация. Разбира се, това не е извинение. Причината да не работи осветлението са пътнотранспортни произшествия. 25 стълба са извън експлоатация и доколкото цялата система е изградена на принципа на последователна свързаност, нефункционирането на тези 25 стълба рефлектира върху нефункциониране на 65% от системата. Това нещо аз лично го установих сега по повод на Вашето питане и разпоредих незабавно да бъде изготвено задание за авариен ремонт и да бъде възстановено нормалното експлоатационно състояние на тези 25 стълба, които ще доведат вече до 100% осветеност. Благодаря Ви.

#216 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Честно да си призная, аз очаквах, че някаква такава е причината, но не очаквах да е толкова смешна, буквално. Вие казвате, че на принципа на коледните лампички е вързано това осветление там и като изгори една, всички други не работят. Без да съм електротехник, знам, че една такава система може да се реконструира, и то не за много дълго време, и съответно да не работи само едно осветително тяло, а не следващите 20 – 30, да кажем. Така че очакваме и Вие да поемете ангажимент това нещо да се свърши и в най-скоро време осветлението да заработи. Благодаря.

#218 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Господин Гюрев, съгласен съм с Вас. На първо време незабавната мярка е възстановяването на системата във вида, в който е, тъй като промяната на начина на свързване на тази система изисква всъщност основен ремонт, а основен ремонт може да има едва когато строежът е въведен в експлоатация. Но това, което ще направим, ще подменим въпросните 25 стълба, така че да заработи осветлението, и това ще бъде предмет на задание от месец януари тази година.

#219 · speech

Председател Росица Кирова

Следващият въпрос е също от народния представител Димитър Гюрев и Ангел Георгиев относно действия във връзка с довършването на път III-8611 Белица – Загражден. Имате думата, господин Гюрев, да зададете своя въпрос.

#220 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, половин година измина, откакто отправих този въпрос към Вас във връзка със строежа на път III-8611 Белица – Загражден, на който въпрос беше отговорено, че има проблем с проекта и затова строежът е спрян. Във времето оттогава проведохме две срещи с председателя на Управителния съвет на АПИ, като информацията, която ни беше предоставена, е, че са установени превишени обеми в процеса на строителство, които обаче, съзнателно или не, не са констатирани от страна на строителния надзор, което е довело до преждевременно изчерпване на заложените средства по проекта и невъзможност за довършване на пътя в рамките на отпуснатите средства. Какви действия са предприети и какви ще се предприемат през тази година във връзка с довършване на пътния участък? Потърсена ли е отговорност на лицата, ако съответно има такива, които са виновни и не са изпълнили своите задължения? Благодаря.

#222 · speech

Министър Андрей Цеков

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Гюрев, уважаеми господин Георгиев! Много добре си спомням въпроса отпреди няколко месеца и какво беше предприето през този период. За съжаление, става въпрос за проблем, който датира от три години и който дълго време не е намерил никакво разрешение. Отчасти беше коректно това, което споменахте като информация. Проблемите не са в проекта, проблемите са в изпълнението, тоест има проект с определени технически характеристики на пътя, с определен габарит, който е недостатъчен – четири метра и половина, който практически не позволява двупосочно движение. Сключен е договор за инженеринг. По този договор изпълнителят е проектирал пътя, както е заданието, но впоследствие го е изпълнил с увеличен габарит, което от практическа гледна точка може да е удачно, от правна гледна точка е недопустимо. Във връзка с това сезирахме две контролни агенции. Държавен строителен контрол, които извършиха две проверки на място и констатираха фактите, които разказах, тоест тук имаме отклонение на изпълнението на строежа от строителната документация. Вследствие на изпълнените допълнително работи, които не са възложени изрично от възложителя Агенция „Пътна инфраструктура“, договореният бюджет, тоест цялата стойност на договора е изплатена за частично изпълнение, при което, както добре знаете, пътят е зарязан 2020 г. в състояние общо взето насип. Следващата агенция, която сезирахме, разбира се, от гледна точка на правилното разходване на публични средства, е Агенцията за държавна финансова инспекция, която още не е приключила проверката си. На базата на констатациите от двете агенции по отношение на виновните лица в рамките на администрацията на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат предприети и дисциплинарни мерки. Разбира се, административнонаказателната отговорност и по двата закона – и по ЗУТ, и по Закона за държавната финансова инспекция, ще бъде понесена също от виновните лица от администрацията, както и съответно от изпълнителя и надзора. От гледна точка на мерките за довършване на въпросния участък. Това, което идентифицирахме, е, че в крайна сметка има два възможни подхода, но кой от тях ще предприемем, ще бъде обвързано с констатациите на контролния орган, на Агенцията за държавна финансова инспекция. От една страна, е възможно изменение на проекта и на разрешението за строеж, така че да позволи по-големия габарит и да бъде довършен проектът по този договор. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Втората възможна стъпка, която е непредпочитаната от мен, дотолкова, доколкото тя ще доведе до забавяне на времето, е прекратяване на договора на основание нарушения по време на изпълнението, обявяване наново на обществена поръчка и довършването на обекта. В крайна сметка в зависимост от констатациите на АДФИ от гледна точка на Закона за обществените поръчки и Закона за държавната финансова инспекция ще вземем едно от двете решения. Това се надявам да стане в рамките на следващите два месеца.

#224 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора. В медиите явно информацията, която изтече, че вече е взето решение да се прекрати настоящият договор и да се извърши нова обществена поръчка, явно това не е вярно. От това, което Вие казахте, може ли да дадете някакъв срок и да кажете на хората там, чието търпение наистина вече свършва, кога евентуално би могъл този път да бъде завършен, дали изобщо може да стане през тази година? Благодаря.

#226 · speech

Министър Андрей Цеков

Аз бих могъл да се ангажирам с това, че ако констатациите на АДФИ от гледна точка спазване на Закона за обществените поръчки изрично не констатират груби нарушения на Закона, ние ще продължим изпълнението тази година по съществуващия договор. В случай че констатациите са за сериозни нарушения в Закона за обществените поръчки, ще трябва да направим нова обществена поръчка, което означава, че възобновяване на изпълнението може да се случи в края на годината.

#227 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Цеков. Следващият въпрос е от народния представител Георги Георгиев и Ивайло Чорбов относно поставени пътни знаци на път III-8007. Имате думата, господин Георгиев, да зададете въпроса.

#228 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, през месец ноември 2023 г. от АПИ – Хасково, бяха поставени пътни знаци на път III-8007 в района на село Узунджово и село Александрово, община Хасково. В местните медии веднага излязоха заглавия, които описват ситуацията, като „Куриоз в Узунджово“ и „Пълен абсурд“. По сигнал на граждани лично отидохме да се запознаем със ситуацията. Това, което видяхме, ни потресе. Още преди да се влезе в село Узунджово се вижда покъртителна картина от гора от знаци – десетки знаци „Път с предимство“ и „Забранено изпреварването“ са разположени един през друг в рамките на 50 м без видима причина. Абсолютно същото нещо се случва и в самото село. Знаците са толкова начесто, че хората в селото се шегуват, че има повече знаци, отколкото жители. По наша информация има поставени повече от 115 знака на разстояние по-малко от 2 км, от които повече от половината са поставени на абсурдни места, без цел и без смисъл. Същото нещо в малко по-малки мащаби се наблюдава и в село Александрово. Естествено, ние сме сигурни, че зад този знаков апокалипсис стоят явни икономически интереси, които неприкрито източват финансите на държавата. Ние Ви призоваваме не просто да отговорите на въпроса ни, предполагам сте посетили мястото или поне сте се запознали със ситуацията, това Ви призоваваме в нашия въпрос – по-обстойно да се запознаете или поне със снимков материал, който има в медиите, защото нещата наистина са покъртителни. Според изложените по-горе данни, бихте ли ни отговорили: как е допустимо такова разхищение? Това е въпросът ни. Вие смятате ли, че трябва да се санкционират изпълнителите? Така ли е заложено в проектната документация изпълнението на проекта? Ако е така, ще бъдат ли наказани отговорните и одобрили подобен проект длъжностни лица? Благодаря.

#230 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Чорбов! Вие описахте част от ситуацията, тя е още по-интересна, тъй като в 25-километровия участък се оказа, че са монтирани 468 знака. Знаците са поставени по Проекта за текущ ремонт на 25-километровата отсечка на път III-8007. Как са поставени? В хода на съгласувателната процедура са отправени бележки от сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР – Хасково, в които са указали къде да бъдат монтирани и какви знаци. Огромна част от тях са пътен знак „В24“ – „Забранено изпреварването“, като аргументите са, че в третокласния път има множество зауствания, които трябва да бъдат адекватно обозначени, в резултат на което Пътната агенция е изпълнила предписанията на съгласувателния орган. Тук опира въпросът: доколко е целесъобразна тази преценка? Аз лично, запознавайки се с Вашия въпрос и с този отговор, разпоредих да бъде инициирана съвместна проверка на МВР и на АПИ от гледна точка преценка на целесъобразността за монтирането на такъв голям брой знаци, респективно демонтаж на тези, които не са необходими, но в случая Агенцията е изпълнила предписание на съгласувателния орган и Проектът е одобрен в този вид.

#232 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър, за отговора. Вие вече сте разбрали колко е абсурдна ситуацията. Аз разбирам, че това е съгласувано с органите на МВР, явно по тяхно предписание, както казвате Вие в отговора, но това не оневинява институциите за абсурдната ситуация, която се е получила, и за изразходването, доколкото разбрах, на 324 хил. лв. за тези 468 знака. Тук донякъде Вашият отговор ме удовлетворява, че ще разпоредите да се демонтират част от знаците, които са разположени безсмислено, и ако може, да се монтират на други места, където има необходимост за това, защото в област Хасково или в община Хасково като цяло има населени места, където наистина има нужда да бъдат поставени знаци и от години няма поставени такива знаци, за да се подобри безопасността на движението. Но трябва да видите какви мерки може да вземете съвместно с министъра на вътрешните работи, за да не се получават такива куриозни ситуации в бъдеще и нецелесъобразно изразходване на средства от държавния бюджет. Благодаря.

#233 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Георгиев. Предполагам, че нямате дуплика, господин Министър. Преминаваме към питане от народните представители Емил Янков, Ангел Георгиев и Кръстьо Врачев относно опасни и нефункционални мантинели на околовръстния път в Пловдив. Заповядайте, колега.

#234 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, през месец май Ви попитахме за опасните и нефункционални мантинели, поставени в началото на банкета на околовръстното шосе в град Пловдив. Искам да Ви припомня, че там има концентрация на тежкотоварен автомобилен трафик. Околовръстното шосе обслужва множество села и индустриални зони. При евентуална повреда на околовръстното шосе авариралото МПС няма как да напусне пътното платно и да не пречи на останалите участници в движението. Оставяйки мантинелите по този начин, това е сериозна предпоставка за пътно-транспортно произшествие с фатални последици. Всички ние от години водим борба с войната по пътищата, а неглижираме един такъв сериозен проблем. Правена е подписка за премахване на така поставените опасни за живота и здравето на хората мантинели. Заради нееднократните трагични ситуации, случили се там през годините, новоремонтираният участък неслучайно е наричан улей на смъртта. Разбира се, няма да влизам в повече подробности. Изключително важно според мен е общественото неодобрение на така поставените мантинели – нито хората, живеещи в близост, нито преминаващите, нито бизнесът, съсредоточен в района, одобряват така поставените съоръжения. Тогава Вие съвсем добронамерено отговорихте, че дори един човешки живот да се спаси, трябва да се работи по този казус. Поехте ангажимент да проучите въпроса, да проведете диалог с Агенция „Пътна инфраструктура“ и да излезете със становище, след което да ме уведомите. Към този момент никой не се е свързал с мен по никакъв начин. Смятам, че времето от над шест месеца е достатъчно за предприемане на нужните действия както от Ваша страна, така и от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка питането ни е: какви действия предприехте от месец май досега в защита на обществения интерес, както и за запазване на живота и здравето на участниците в движението по околовръстното шосе на Пловдив? Проведохте ли разговори с Агенция „Пътна инфраструктура“ по този въпрос и намерихте ли разумно решение? Кога ще премахнете така поставените опасни и нефункционални мантинели? Благодаря Ви.

#236 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Врачев, много добре си спомням въпроса и преди да премина към изложението, ще кажа, че действия се предприемат тогава, когато са нужни, и трябва да разграничаваме твърденията от реалността. След като се запознах със ситуацията, включително с лично посещение на място, бих изразил остро несъгласие срещу Вашето твърдение, че въпросните мантинели са опасни и нефункционални. В крайна сметка ми се струва дори и в известна степен алогично да говорим за опасността, причинена от съоръжения, които са елемент от пасивната безопасност на пътя. Истината е, че въпросните мантинели са монтирани въз основа на проект, който проект е съгласуван както от Института по пътища и мостове, така и от сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР – Пловдив, но това е формално правното обяснение, разбира се, и то по никакъв начин не противоречи на инженерно-техническата логика, както и на провежданата политика за пътна безопасност. Истината е, че въпросният участък отстрани на пътя има множество препятствия в крайпътното пространство – има дървета, има нерегламентирани сергии или поне е имало, преди да бъдат поставени мантинелите, често се случва да има паркирани автомобили, рекламни съоръжения, също така има и отводнителен колектор. В крайна сметка, преминавайки по този път, това, което установих, е, че има достатъчен брой прекъсвания на мантинелите, които да позволяват ползването на съседните имоти. От гледна точка на статистиката за пътнотранспортни произшествия ние нямаме данни, включително сме изискали от МВР, за увеличен брой пътнотранспортни произшествия след монтирането на въпросните мантинели. Лично аз не намирам, че този участък се различава от който и да е пътен участък и считам, включително чрез разговори на място и с Агенция „Пътна инфраструктура“, че всъщност зад инициативата за демонтиране на мантинели, които са предназначени да осигуряват пътна безопасност, стоят по-скоро искания на недоволни граждани, които или не могат да разположат своите сергии да продават стоките си около околовръстния път, или да ползват съответните поземлени имоти. В интерес на истината, считам, че в случая няма казус. Това е становището на Агенция „Пътна инфраструктура“, нямаме и сигнали от МВР и от Агенцията за пътна безопасност относно наличието на повишени предпоставки за ПТП-та.

#237 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Колеги, имате възможност за два уточняващи въпроса. Може да ги зададете наведнъж в рамките на две минути, а може и поотделно.

#238 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, никога не е имало голям брой сергии. През целия участък е имало не повече от две-три сергии, които и към момента продължават да съществуват дори на едно от кръговите движения на околовръстното. Не съм видял да има някаква опасност, създадена от тези сергии, защото те не са на самия път, а те са доста навътре от самото шосе. Осен това, уточних и предния път, но сега също ще уточня – става въпрос за преместване. Има два варианта – единият е да бъдат демонтирани, но предполага се, че трябва все пак да има някакви мантинели и затова да бъдат преместени от външния край на банкета, така че да могат автомобилите при евентуална авария да не остават на пътното платно и да създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия, а да бъдат извън платното. Казвате, че имало достатъчно прекъсвания на мантинелата за използване на имотите. Сега, дали са достатъчно или не, аз не мога да преценя, но не ми е и това целта и работа да преценявам подобни неща, но определено няма достатъчно място за отбиване на аварирал автомобил. Ако се случи такава ситуация, няма как да кара километър или два, за да стигне отбивка, на която може да остане. Сам знаете, че аварирал автомобил остава на място, нали така? Така че въпросът ми конкретно е: ще се ангажирате ли с преместване от външния край на банкета на мантинелата, за да има достатъчно място при авария? Въобще не говорим за сергии и за подобни други неща. Дърветата също са на достатъчно разстояние от пътя, така че има възможност мантинелите да бъдат преместени. Благодаря.

#240 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря. Краткият ми отговор е: не, няма да се ангажирам. Ще се ангажирам тогава, когато получа предписание от органите на МВР или Агенция „Пътна безопасност“. Към този момент считам, че твърденията са неоснователни. Благодаря.

#241 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Цеков. Имате възможност за отношение, тъй като въпросът Ви е формулиран като питане. Няма да има такова – чудесно. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ивайло Папов относно напредъка или липсата на такъв на строежа на скоростен път I-1 Ботевград – Мездра. Имате думата да зададете своя въпрос, господин Папов.

#242 · speech

Ивайло Папов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, преди малко повече от шест месеца, на 9 юни, зададох въпрос ще го бъде ли пътят Ботевград – Мездра? Дойде зимата, дойде декември и дори още в първия сняг през ноември се оказа, че пътуването до моя регион е изключително трудно. Опашката от товарни камиони беше между Кнежа и Бяла Слатина по целия път. Другият възможен път е на практика непризнатият път от АПИ Крета – Ребърково, който не можем да го наречем път, или Паволче – Челопек. Изключително трудни условия. Надявахме се до 10 декември да има напредък по строежа на пътя Ботевград – Мездра, тези 27 километра, но нещата не се получават. Аз съм притеснен не само като пътуващ всяка седмица, а и за хората, автобусите за Ботевград, какво ще се случи и въобще има ли напредък. Затова от Вас искам да ми отговорите на въпроса: има ли напредък, или липса на такъв по строежа на скоростен път I-1 Ботевград – Мездра и бихте ли дали крайна дата на този ремонт?

#244 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Папов, ще се опитам да съм максимално конкретен. Напредък има и ще Ви дам цифри. Към момента физическият напредък на целия обект е около 65%, като в периода от месец юни 2023 г. досега са изпълнени следните по-основни видове работи: изградено е мостовото съоръжение при километър 161+990 – това е мостът на река Искър, в участъка между 163 и 169 километър са изградени почти изцяло пътните участъци, в това число и армонасипните стени, отводнителните съоръжения – изключение прави пътен възел Дърманци. Изградените участъци са до ниво положен биндер, тоест това е подосновният асфалтов пласт, включително е изградено директното трасе на пътен възел Ребърково, както и прилежащите му пътни участъци. В участъка са извършени взривно-изкопни дейности, обхващащи земна маса от над един милион кубика скален материал, през този период, от месец юни досега. В участъка от километър 172 до 174 – това е обходът на Люти дол, са извършени строителни дейности по тунелните съоръжения и прилежащата им пътна част, като е достигнат напредък до 50% в участъка. А от гледна точка на финансовото изпълнение, финансовият напредък е около 55% поради факта, че плащанията следват изпълнението с около два месеца забава. Та в този смисъл по обекта се работи и всеки, който отиде в момента, може да установи количеството ресурс от работна ръка и механизация, която е налице на обекта. Сега, аз нееднократно съм отговарял на въпроси, свързани с огромния дискомфорт както за гражданите, така и за пътуващите, в това число и за транспортния и транзитния трафик, които предизвиква изпълнението на този обект. За съжаление, тук имаме класически ботълнек, тоест тясно място, което не може да бъде заобиколено по друг начин и което, реалистично погледнато, трябваше да е готово отдавна, но причината по-скоро не е в лоша организация по отношение на изпълнението, а в промяна на проектните решения. Ноември 2020 г. е взето решение да бъдат променени пътните възли в участъка от кръгови кръстовища до мостови съоръжения и пътни възли на няколко нива. За съжаление, това, което заварихме през месец юни, е, че все още нямаше одобрени подробни устройствени планове, тоест изменения на подробния устройствен план за новите съоръжения. Аз лично през месец юли одобрих подробните устройствени планове, включително след това бяха извършени отчужденията и респективно издадени разрешенията за строеж. И предишни пъти съм отговарял, че срокът за цялостно завършване на обекта е до края на 2024 г. Това, на което разчитаме, е, че с оглед приключването на последните рискови дейности бихме могли в началото на февруари да отворим за движение участъка, така че да има известно облекчение на движението. Разбира се, ще продължи работата по изграждането на пътните съоръжения през следващата пролет.

#246 · speech

Ивайло Папов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, не мога да кажа, че съм доволен от отговора Ви, защото няколко неща ме притесняват. Едното е, че фирмата, която строи, буквално подлъга десетки българи да напуснат работата си в Европа за багеристи и за шофьори на самосвали, които така и не останаха. Да, виждал съм много хора, много се работи, но аз не виждам как ще стане. Мостът на река Искър влиза в една скала в момента. Тези 27 километра, хубаво цитирахме тук едни данни – участъкът е готов 69% , участъкът е 50... Няма как да стане дори и за една година. Как да стане, като на всеки сняг, включително и последният, който беше три пръста, телефонът на всеки един народен представител от моята област е запален от спедиторски фирми. Звънят хората – откъде да минем, как да минем? Има четири възможни пътя: Петрохан – да обикалят през магистралата и да слязат на Златна Панега и да стигнат, където ще ги посрещнат отново тировете между Кнежа и Бяла Слатина, или да рискуват. Как да стане? Направете нещо – Вие сте министърът, не съм аз. Ако не можете, свикайте тогава, направете, защото пътят не е готов, няма да е готов дори за една година. Аз не съм оптимист, дано Вие да сте прав, а аз, ако не съм прав, ще дойда да Ви кажа: аз сгреших. Но не виждам как ще е готов дори и след една година, а нашият регион не може да се отвори, защото де факто пътят спира въобще развитието на целия Северозапад. Благодаря.

#248 · speech

Министър Андрей Цеков

Уважаеми господин Папов, аз лично не разбрах защо няма да стане пътят, тъй като чух от Вас два аргумента. Единият е, че строителят е подлъгал български механизатори да се върнат от чужбина. Дори да ги е подлъгал, това би трябвало да е предпоставка да се случи, тоест осигурил е достатъчно квалифицирана работна ръка. Вторият Ви аргумент, че няма да бъде изпълнен строежът, е, че в момента няма откъде да минава трафикът. Ами точно това, че е затворен участъкът, създава условия за по-бърз напредък. От гледна точка на графици на изпълнение няма забава от гледна точка на изпълнителите и аз нямам никакви притеснения, че до края на 2024 г. няма да бъде изграден участъкът. Готов съм не да се обзалагам, готов съм да водим разговор по тази тема тогава, когато има действителни аргументи, че съществува критична забава по отношение на изпълнението на дейностите, че липсва ресурс. Аз не съм съгласен и с последното Ви твърдение, че пътят забавя развитието на региона, липсата на път забавя развитието на региона. През 2024 г. смятам, че този участък ще бъде завършен изцяло до края на годината.

#249 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Даниел Петров относно състоянието на участъка от републикански път в района на село Ловни дол. Заповядайте да развиете въпроса, господин Петров.

#250 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председателстващ. Години наред състоянието на отсечките III – Севлиево – Янтра – Скалско – Геша – Дряново – Габрово и участъкът от км 00 до км 13 + 701 и на път III – Габрово – Рязковци – Ветрово – Шипчените – Козирог – Севлиево – Янтра в участъка от км 18 + 088 е изключително лош. На гореизброените пътни участъци не е извършван ремонт от повече от 15 години с изключение на изкърпване на дупки в един от участъците и козметичен ремонт на един от мостовете. На места има пропаднали части от пътя, а на други места са образувани коловози вследствие от движението на тежкотоварни камиони, пътуващи до и от кариерата в района на село Ловни дол. В някои участъци движението с лек автомобил е почти невъзможно, както и изключително опасно в тъмната част на денонощието. В тази връзка въпросът ми е: имате ли изготвен проект за основен ремонт на гореизброените участъци и предвижда ли се да бъдат отпуснати средства за него в краткосрочен план? Благодаря.

#252 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Петров, Вашият въпрос касае два републикански пътя и два третокласни пътя и това са III-4041 от Севлиево през Янтра, Скалско, Геша и Дряново и III-4403 от Габрово през Рязковци, Ветрово, Шипчените, Козирог до Севлиево и Янтра. И двата пътя са включени в инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за периода 2023 – 2026 г. с фокус основен ремонт и укрепване на свлачищно-срутищни процеси. Що се касае за път III-4041 от Севлиево до Дряново в момента е възложена обществена поръчка и е сключен договор за изготвяне на технически проект, като към момента проектната документация е разработена и в първото тримесечие на 2024 г. предстои разглеждането ѝ на технически съвет към Областното пътно управление – Габрово, което би дало възможност да обявим впоследствие обществена поръчка и за изпълнение на самия основен ремонт, което от своя страна означава, че един такъв ремонт би могъл да започне в края на 2024 г. или началото на 2025 г., в зависимост вече и от издаването на разрешение за строеж. Що се касае до път III-4403 от Габрово до Козирог също е предвидено извършването на основен ремонт, като за там обаче няма възложена обществена поръчка все още. Тя ще бъде обявена през тази година, като само за един участък от км 15 + 896 до км 17 + 104 е изготвен технически проект за укрепване на свлачищно-срутищния процес, който ще бъде разгледан от експертния технико-икономически съвет към АПИ през април 2024 г., а това би позволило и дейностите по укрепване на свлачището да се реализират през тази година.

#254 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз пък съм доволен от Вашия отговор. Изключително се надявам тези поръчки да бъдат възложени в рамките на инвестиционната програма, а най-доволни биха били жителите на тези села, защото това не е от година-две, не е от три, имало е десетки, а може би стотици жалби и до общината, и до АПИ, и до Министерството. На някои от тези въпроси не им е отговаряно – на жителите, на хората, които преминават ежедневно през тези участъци, а на други пък им е отговаряно еднозначно и объркващо, без те да могат изобщо да разберат дори чия собственост е този път, така че някои от жителите дори използват това, че има кариера. Естествено, и Вие, и ние знаем, че няма как без кариери и без кариери няма пътно строителство. Естествено, че ще има товарни машини и аз бих се радвал проектирането и възлагането да бъде по такъв специфичен начин изготвено и да се има предвид, че там има едно такова съоръжение, че има поток от товарни машини по тази пътна мрежа, довеждаща до тези кариери, за да може това да е възможно най-устойчиво напред във времето чисто технически. Бих се радвал още тази година да видим започването на едни такива строежи и хората биха били още по-щастливи от това. Благодаря.

#255 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Петров. Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Емил Янков, Ангел Георгиев и Кръстьо Врачев относно Граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“. Заповядайте да развиете въпроса.

#256 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, на 16 юни тази година Ви попитахме какви мерки сте предприели за отварянето на Граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“, тъй като България търпи косвени и преки щети от умишленото забавяне от страна на нашите гръцки партньори. Вие казахте, че има два въпроса за решаване – политически и финансов. Контролният орган на проекта, който се намира в Гърция, очевидно не върши работа. Съгласихте се с нас, че въпросът трябва да се отнесе към нивото на Европейската комисия, въпреки това направихте неуспешен опит да оправдаете бездействието на българската държава с евентуалното влизане на страната ни в Шенген. Това очевидно няма да се случи скоро по суша и по наше скромно мнение не е и нужно. В тази връзка въпросът ни е: след като поехте изричен ангажимент преди повече от шест месеца, кога поставихте въпроса на Европейската комисия и как точно го формулирахте? Уточнихте ли двата аспекта – политическия и финансовия, и съответно тя какви мерки ще вземе? Получихте ли уверение и гаранция от Европейската комисия за скорошното отваряне на ГКПП „Рудозем – Ксанти“? Благодаря.

#258 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Врачев! В увода си към отговора на въпроса бих направил само забележката, че в момента, в който България има отворени граници със съседите си, ГПКК няма да са нужни, но да се върнем към същината на Вашия въпрос. Мисля, че още през месец юни ясно Ви дадох информация, че от българска страна всички ангажименти на българската държава по изграждането на този обект са изпълнени. Сега, разбирам, че Вие искате да носим отговорност и за отношенията на гръцката държава. Няма проблем с това нещо. Разбира се, това може да стане по дипломатически път, а и действията сме ги предприели – уведомили сме Европейската комисия за всички проблеми още през месец юли. Какво в крайна сметка е състоянието към днешния ден? Причината за закъснението продължава да бъде изцяло на гръцка територия, а на българска територия всичко е завършено. В крайна сметка това, което е представено като обяснение от партньора от гръцката страна, който е и водещ партньор, са данни за форсмажорни обстоятелства, непредвидени свлачищни процеси в района на строителството на гръцка територия. Та в тази връзка още през януари 2023 г. срокът за изпълнение на проекта е бил увеличен до края на 2023 г. Впоследствие управляващият орган, който е от гръцка страна, се е възползвал от предвидените възможности на насоките на оперативните програми да удължи срока допълнително до 2024 г. Всички дейности на гръцка територия вече не се издържат с европейски средства, а са изцяло за сметка на бюджета на Република Гърция. Стойността на проекта в резултат и след съгласуване с Европейската комисия е увеличен с Анекс № 8 от 6 декември 2023 г. – от 38 млн. и 800 хил. евро на 43 млн. и 600 хил. евро, като от тях 2,5 млн. евро са предоставени на Областната администрация – Смолян, като по този начин е покрито с евросредства цялото национално съфинансиране. Това сме успели да направим – да компенсираме една част от националните средства. В крайна сметка на 13 декември 2023 г. беше издадено и разрешение за ползване за ГКПП и подходния път към него на българска територия. Оттук насетне в крайна сметка ние очакваме изпълнението на строителната част от гръцка страна. Това е, което мога да кажа.

#260 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, това, което поставихме и предния път към Вас, беше съответно Вие да контактувате с Европейската комисия и по този начин тя да спомогне за това да се забързат действията от гръцка страна. Това, което разбирам или поне с такова впечатление оставам от Вашия отговор, коригирайте ме, ако не е така, е, че по-скоро Вие сте уведомили Европейската комисия какво се случва, отколкото да потърсите наистина диалог, така че да може Европейската комисия да спомогне за това, след като Вие не успявате с Вашите гръцки партньори да се разберете, така че те наистина да забързат цялата процедура – Европейската комисия да направи това, което до момента очевидно явно не се случва. Отново виждаме години наред това нещо – има срок, той не се спазва, идва нов срок, той не се спазва, трети, пети срок и така нататък, години наред чакаме този пункт, който е изключително важен за целия регион, който е изключително важен въобще и за България. Това, което реално трябва да се направи, е да се търси диалог, а не просто да се уведомява Европейската комисия, защото в крайна сметка, ако България като държава не използва лостовете, които има от членството си в Европейския съюз, ако не използва тези позитиви, тогава просто се обезсмисля това членство. Надявам се наистина да направите така, че да го има този диалог и съответно да има ускорение на процедурата. И това ми е въпросът всъщност: имате ли такъв диалог, поели ли са от Европейската комисия ангажимент за това, или отново просто констатираме само едно поредно забавяне? Благодаря.

#262 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми Господин Георгиев, аз си задавам въпроса дали всъщност Вие разбирате как функционират европейските програми, особено тези за трансгранично сътрудничество, и какви са функциите и отговорностите на всяка една страна по тези програми. Първо, Министерството на регионалното развитие няма партньори в този проект. Партньори са Областната администрация в Смолян с гръцката и въпросното дружество, за което споменах. Основната отговорност за изпълнението на проекта на българска територия е на Областна администрация – Смолян, и както подчертах, всичките ѝ ангажименти и задължения са изпълнени. Българската страна и Министерството на регионалното развитие, разбира се, участва в процеса по управление на програмата съвместно с гръцката държава. В този смисъл въпросът е предмет не на еднократна кореспонденция, а той е предмет на текущата работа на управляващия орган. В крайна сметка това, което България не може да гарантира, е кога по един договор за обществена поръчка в чужда държава ще бъдат приключени дейностите. Санкционният механизъм, за да бъде осигурено изпълнението на дейностите, е, от една страна, лишаването от финансова подкрепа от страна на европейските програми, което, както казах, вече се е случило – една част от проекта е нефункционална и се довършва с бюджетни средства на гръцката държава. Това сме го подсигурили, тоест европейски пари няма да се харчат – взели сме два милиона и половина евро повече в резултат на тази забава. На последно място, в крайна сметка изпълнителят си носи отговорност спрямо неговия възложител за причинените щети. Ако, разбира се, продължи неизпълнението, българската държава има възможност чрез министъра на финансите да заведе имуществен иск за обезщетение за причинените вреди и пропуснати ползи. Това е.

#263 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос отново е от народните представители Емил Янков, Ангел Георгиев, Кръстьо Врачев относно проектиране и изграждане на югоизточния лъч на околовръстното шосе на Пловдив. Заповядайте, господин Янков, да развиете въпроса.

#264 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, вече няколко години се говори и уж се работи по продължението на околовръстното шосе на Пловдив от кръговото движение на Асеновградско шосе до пътен възел „Скобелева майка“. За строителството на югоизточния лъч има сключен договор от август 2022 г. за 42 млн. лв. с ДДС. От Агенция „Пътна инфраструктура“ има становище, че при изпълнение на процедурата за съгласуване на проекта с Национална компания „Железопътна инфраструктура“ проектните решения са променяни и допълвани многократно. През същата 2022 г. става ясно, че има отклонение от 42 см на пътния надлез над жп линиите, както и неточност при планиране на отводняването на бъдещото шосе. Тепърва предстои да бъде издадено разрешително за пресичане на жп линиите и след това да се нанесат корекции в Подробния устройствен план – парцеларен план. Всичко това ще доведе до ново проектиране и забавяне на изпълнението. Цялата процедура в оптимистичен вариант се очаква да продължи около година. Това от своя страна означава, че от сключването на договора за строителство до евентуалното начало на строителството ще са изминали поне три години. При ускорените темпове на инфлация през този период и недобрите прогнози се очаква количествено-стойностните сметки на изпълнителя да не са актуални. Съвсем нормално е той да поиска по-голяма индексация от възможното, което може да доведе до нови преговори и нов договор. Излишно е да казваме, че това ще доведе до ново забавяне на проекта. От това страдат само жителите и гостите на град Пловдив. В тази връзка въпросът ни е докога институциите ще работят все едно другата не съществува? Имаме предвид Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Национална компания „Железопътна инфраструктура“? Кога според Вас ще започне реалното строителство на югоизточния лъч на околовръстното шосе в град Пловдив и кога ще бъде завършено? Има ли осигурено финансиране за евентуална индексация предвид стария договор? Благодаря.

#266 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Врачев! Ситуацията с околовръстния път на град Пловдив прилича изключително много на ред други обекти и тя отразява, тоест възлагането на договора отразява лошо планиране. Договорът е сключен 2022 г. със срок на изпълнение 18 месеца от датата на подписване на протокол „2А“. Целият проблем е, че този договор е възложен, без да има нито проектна готовност, нито дори подробен устройствен план. Това е изключително грешно решение. Изключително грешно от гледна точка на това, че няма никакъв обозрим хоризонт, в който може да бъде започнато изпълнението, особено в период на, бих казал, галопираща инфлация с цената на строителните материали. Моето лично мнение е, че 2022 г. такъв договор не е следвало да бъде сключван, тъй като той излага на инфлационен риск и на финансов риск изпълнението на въпросния обект. Какво е свършено в периода от месец юни досега? На 24 ноември 2023 г. най-после постигнахме съгласуване на преработените и допълнени решения на техническия проект от страна на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Разбира се, това, което установихме, е, че дълго време двете институции – Агенция „Пътна инфраструктура“ и Национална компания „Железопътна инфраструктура“, са работили чисто на кореспондентски принцип, препращали са си писма, без да търсят решения, които могат в рамките на няколко експертни срещи да бъдат решени. В допълнение на 14 декември 2023 г. изпълнителният директор на Агенция „Железопътна инфраструктура“ съгласува техническия проект за пресичането на жп линията София – Пловдив – Свиленград при км 160 + 810 с пътния възел при км 115. Със заповед от следващия ден пак на министъра на транспорта и съобщенията беше разрешено и пресичането на електрифицираната двойна железопътна линия. Това, което беше констатирано обаче, е, че при изготвянето на проекта е допуснато навлизане на трасето на околовръстния път в сервитута на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ – това е проблем, върху който в момента работим за разрешаването му. Уверен съм, че в рамките на този месец ще успеем да намерим проекторешение. Кога ще започне изпълнението? Това е въпрос, на който днес не мога да Ви отговоря със сигурност, тъй като с оглед настъпилите чувствителни изменения и допълнения към техническия проект ще трябва да сезираме и Министерството на околната среда и водите, след като приключим съгласувателната процедура за техническия проект, за да се уверим, че коректно са отразени всички предвиждания за обекта и нямаме съображения от екологично естество. Аз лично, това е личното ми експертно мнение, че възможна дата за старт на проекта е едва около края на годината предвид всичките допълнителни съгласувателни процедури, които трябва да бъдат проведени. Истината е, че не е трябвало да се сключва този договор 2022 г., за да не се подвеждат и гражданите по отношение на изпълнението. Що се касае има ли осигурено финансиране? Има осигурено финансиране в бюджета. Проблемът е, че няма проектна готовност. Има ли предвидени средства за индексация и те може ли да бъдат повече от това, което е предвидено в методиката? Не може да бъдат повече. Общо взето Законът и подзаконовият акт са достатъчно ясни. Не е проблем обаче финансирането. Проблемът е планирането.

#268 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, искам да Ви благодаря за отговора. Звучи обнадеждаващо начинът, по който го обяснихте. Надявам се така и да се случи. Също така искрено се надявам това разминаване между институциите и между различните агенции да бъде все по-рядко срещано и да успеете да го изчистите в един бъдещ период, за да не се получава такова планиране – на парче, без готовност, което Вие сам потвърдихте, че се е случило. Благодаря.

#269 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Продължаваме с два въпроса, които са идентични и изискват общ отговор. Първият въпрос е от народните представители Емил Янков, Ангел Георгиев, Кръстьо Врачев относно строителството на тунел под Шипка. Заповядайте, господин Янков, да развиете въпроса.

#270 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, на 20 декември 2023 г. по време на пленарно заседание министърът на финансите Асен Василев заяви, че тунелът под Шипка се строи. След него от трибуната на Народното събрание Даниел Петров – народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ и 7 МИР – Габрово, го репликира, като каза, че е минавал нееднократно през мястото на предполагаемия строеж и не е видял да се извършват строително-монтажни действия. Даниел Петров определи думите му като лъжа. Едно подобно съоръжение, като тунел под връх Шипка, би било полезно не само на жителите на двете области, които ще свърже, Габрово и Велико Търново, а и на преминаващите. Изпълнението на този важен проект би спестило на пътуващите между Южна и Северна България много време, километри и най-вече ще повиши безопасността на движението особено през зимния сезон на годината. Смятам, че трябва да работим именно в посока повишаване на безопасността на движението и опазване живота и здравето на участниците в него. Защото, както сам сте заявявали, няма по-ценно нещо от човешкия живот! В тази връзка въпросът ни е кога е дадено началото на работата за тунел под връх Шипка? Какви са сроковете за започване и приключване? Започнало ли е реалното изпълнение на строително-монтажните действия? На какъв етап от развитието е проектът? Има ли осигурено финансиране за целия проект или на част от него и на каква стойност? Благодаря.

#271 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря, господин Янков. Да чуем въпроса и на народния представител Валери Митов относно строителството на тунела под връх Шипка. Заповядайте да развиете въпроса, господин Митов.

#272 · speech

Валери Митов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Министър, на 30 май 2023 г. на парламентарен контрол зададох въпрос към Вашия предшественик Иван Шишков относно проекта за тунела под връх Шипка. Неговият отговор тогава гласеше, че срокът за проектиране се удължава със 192 календарни дни, а именно до 30 юли 2023 г. Моят въпрос към Вас, господин Министър, е готово ли е проектирането и кога ще започнат строително-монтажните действия по проекта на тунел под връх Шипка.

#274 · speech

Министър Андрей Цеков

Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Митов, господин Врачев! Договорът за проектиране и строителство за обхода на град Габрово и тунела под връх Шипка е от 8 юни 2022 г., тъй като за инженеринг има срок за проектиране и срок за строителство. Първоначалният срок за проектиране е бил 240 календарни дни. На 13 юни 2022 г. е стартирала работата. Установени са изключително много пропуски в идейния проект и изходните данни – това не е изненада, когато се ползват толкова морално остарели идейни проекти. На 19 януари 2023 г., коректно е отговорил министър Шишков, срокът за проектиране е бил удължен допълнително със 192 календарни дни. През месец юни 2023 г. установихме явни фактически грешки в кадастралните карти на град Габрово и град Стара Загора, които е необходимо да бъдат отразени и да бъдат изменени кадастралните карти, за да може проектът да се съобрази с тях. Към момента все още не е извършена тази корекция от страна на службата „Геодезия, картография и кадастър“ към град Габрово. В тази връзка на 28 юли 2023 г. е сключено второ допълнително споразумение, с което времето за завършване на проектирането е удължено допълнително със 164 календарни дни. В този смисъл строителството не е започнало. Срокът за изпълнение на строителството е 1280 дни от датата, в която имаме разрешение за строеж. Допълнителни проблеми, свързани с реализацията на този обект, могат да бъдат изтъкнати в две насоки. Първата е екологична и тя е, че проектът се финансира по Програмата „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. и респективно насоките за кандидатстване, в крайна сметка трябва да бъдат извършени и съответните екологични процедури, като през 2021 г. Министерството на околната среда и водите е дало становище по екологичната оценка на Програмата „Транспорт и транспортна свързаност“, като са определени мерки и условия за изпълнение на проекта. Тези мерки предвиждат извършване на допълнителни оценки за преминаване на трасето на проекта през територията на природен парк „Българка“, включващ защитени зони за опазване на диви птици и на природни местообитания и на дивата флора и фауна. Тук в крайна сметка тези мерки трябва да са съобразени с плана за управление на природен парк „Българка“. На 9 февруари 2023 г. Административният съд – София, е отменил Решението на Министерския съвет от края на 2021 г., с което е одобрен планът за управление на природен парк „Българка“. В този смисъл Решението е обжалвано и пред ВАС, като до момента административното производство не е приключило с влязло в сила решение. Тоест имаме още една пречка по отношение на старта на проекта. Аз лично предвид развитието на ситуацията мога да се ангажирам само и единствено от гледна точка на приключване на проектирането. От гледна точка на стартиране на строителството не съм оптимист или съм умерен оптимист, че до края на 2024 г. би могло при благоприятно развитие както на съдебните процеси, така и при ускорено извършване на съгласувателните процедури на проектите да започне. Що се касае до това предвидени ли са средства в бюджета, приложение № 2 към Закона за държавния бюджет от 2024 г., позиция 199, индикира, че Агенцията е предвидила 36 млн. и 252 хил. лв. за изпълнение на строително-монтажни работи през тази година, които са ориентировъчно около 10% от стойността на целия проект. Аз лично не съм оптимист, че тази сума може да бъде усвоена тази година. Дай боже да може, но това означава да имаме старт на строителството най-рано месец септември.

#276 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, благодаря за коректно изнесените данни и за това, че казахте истината, а именно, че Асен Василев директно е излъгал предния път, когато каза, че се работи и строителството на тунела под Шипка било започнато. Остава отворен въпросът защо точно е излъгал Асен Василев или някой друг – очевидно не сте Вие – го е излъгал него и му е казал, че там се работи и строителството е започнало. Или това е от незнание и некомпетентност, или просто от някакъв стремеж за евтин пиар, който да се направи от негова страна тук в пленарната зала, като се каже нещо, което въобще не е истина. Но в крайна сметка на всички ни стана ясно, че Асен Василев определено е излъгал. Надявам се той да си го признае това нещо и да се извини за тази своя лъжа. А на Вас Ви благодаря за коректно изнесените данни.

#278 · speech

Валери Митов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Още един въпрос да задам към Вас, господин Министър: ако тунелът под Шипка не се изгради в срок, България ще е необходимо ли да връща пари от ЕС за обходните пътища? Благодаря.

#280 · speech

Министър Андрей Цеков

Благодаря Ви. Аз бих искал да кажа, че тя така или иначе апликационната форма все още не е подадена и одобрена, така че на този етап риск няма, освен това европейското финансиране покрива само една част от необходимите средства. Аз лично се надявам, че след излизане от цялата плеяда проблемни казуси, свързани с изграждането на това трасе – както инженерно-технически, така и екологични, ние можем да започнем изпълнение в края на тази и в началото на следващата година, което ще ни позволи в рамките на периода за допустимост на разходите да усвоим предвидените средства по европейските фондове. Благодаря.

#281 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър. Да благодарим на министър Цеков за участието му в днешния парламентарен контрол. С това изчерпахме дневния ред за днес. Следващото пленарно заседание е на 17 януари, сряда, от 9,00 ч. Спокоен уикенд на всички. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,35 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Росица Кирова Никола Минчев Филиз Хюсменова Кристиан Вигенин Секретари: Дженал Топалова-Яшар Иван Петков