Гласуване №18
Решение за даване на съгласие за оттегляне на ЗИД на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (вносители: Кирил Петков и група н.п. и вносители: Бойко Борисов и група н.п.)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Колеги, продължаваме работата.
Преминаваме към гласуване.
Моля за проверка на кворума във връзка с предстоящото гласуване.
Има регистрирани 148 народни представители – има кворум.
Подлагам на гласуване Проекта на решение, който Ви прочетох.
Гласували 173 народни представители: за 118, против 55, въздържали се няма.
Проектът на решение е приет.
Прегласуване по искане на ВЪЗРАЖДАНЕ.
Гласували 181 народни представители: за 124, против 56, въздържал се 1.
Решението е прието.
Господин Петров, заповядайте за различен вот.
ПЕТЪР ПЕТРОВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Благодаря, господин Председател.
Дами и господа народни представители, когато встъпвахме в своите правомощия като народни представители и когато полагахме клетва, ние се заклевахме да спазваме Конституцията и законите на страната. Това включва не само формализма при спазването на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, който една временна комисия изготви, но това включва също и спазването на основните принципи на парламентаризма, които би трябвало ние да съблюдаваме. На следващо място, да спазваме, и не на последно място, и да развиваме.
Гласувах против това проекторешение, тъй като считам, че не само бе нарушен принципът на парламентаризма в българското Народно събрание, а също така, защото считам, че бе нарушено и законодателството, част от което е и Правилникът за организацията и дейност