Шестдесет и пето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ШЕСТДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 30 ноември 2023 г. Открито в 9,03 ч.
Дата30.11.2023
Събития336
Разпознати говорители307
Точки с гласуване10

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 30-11-2023 09:03 09:03:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 29 ноември - 1 декември 2023 г. - предложение от Росен Желязков за нова точка 09:04:00 137 22 37
3 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - процедура за допускане в зала 09:06:00 107 38 34
4 Номер (4) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 30-11-2023 10:13 10:13:00 0 0 0
5 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - процедура от Костадин Ангелов за удължаване на работното време до изчерпване на точката 10:14:00 128 77 1
6 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - процедура от Костадин Ангелов за удължаване на работното време до изчерпване на точката - прегласуване 10:15:00 128 78 0
7 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - предложение от Костадин Ангелов за редакция на т.1 11:51:00 103 82 2
8 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - предложение от Костадин Ангелов за редакция на т.1 - прегласуване 11:53:00 103 82 0
9 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - избира Момчил Мавров 11:54:00 103 85 0
10 Решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса - избира Момчил Мавров - прегласуване 11:55:00 103 83 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ministar-kiril-vatev · намерени изказвания: 5
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добър ден, колеги! Моля за регистрация! Регистрирани 178. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще предложа включване на точка в програмата. На основание чл. 48, ал. 5 от Правилника предлагам да се включи в седмичната програма като т. 1 за днес – Избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса, която точка беше отложена от миналата седмица за тази. Ще подложа това предложение на гласуване като точка първа за днес. Гласували 196 народни представители: за 137, против 22, въздържали се 37. Преминаваме към: ИЗБОР НА ПОДУПРАВИТЕЛ НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА. Съгласно Правилата за избор заседанието се излъчва в реално време в интернет. С Решение на Народното събрание на заседанието присъстват предложените кандидати. Комисията по здравеопазването представя Доклад за проведеното изслушване. Всеки кандидат се представя от вносителя до две минути. След представяне на Доклада от Комисията по здравеопазването и представяне на кандидатите Народното събрание провежда разисквания. По време на разискванията могат да се поставят въпроси към кандидатите от народните представители. След приключване на разискванията кандидатите могат да правят изказвания и да отговарят на поставени към тях въпроси в изложение до 10 минути. Гласуването е явно – чрез компютризираната система за гласуване. Преминаваме към изслушване на Доклада на Комисията по здравеопазването. Заповядайте, професор Ангелов.

#2 · speech

Докладчик Костадин Ангелов

Уважаеми господин Председател! На основание чл. 44, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля да бъде допуснат в пленарната зала професор Момчил Стефанов Мавров – кандидат за подуправител на Националната здравноосигурителна каса.

#3 · speech

Председател Росен Желязков

Моля, режим на гласуване! Гласували 179 народни представители: за 107, против 38, въздържали се 34. Предложението е прието. Продължете с Доклада.

#4 · speech

Докладчик Костадин Ангелов

„ДОКЛАД относно изслушване на предложените кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса по реда на Раздел V от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по здравеопазването, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание на 10 ноември 2023 г. На свое извънредно заседание, проведено на 20 ноември 2023 г., Комисията по здравеопазването проведе изслушване на предложените кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса по реда на Раздел V от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по здравеопазването, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание на 10 ноември 2023 г. Председателят на Комисията по здравеопазването професор доктор Костадин Ангелов информира народните представители, че в определения срок в Деловодството на Народното събрание е постъпило предложение за кандидат за подуправител на Националната здравноосигурителна каса от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, с входящ № 49 352 00 10/13 ноември 2023 г., за кандидатурата на професор Момчил Стефанов Мавров. Професор Ангелов уточни, че към предложението за подуправител на НЗОК са приложени всички документи съгласно изискванията на Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по здравеопазването, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание на 10 ноември 2023 г. На основание Раздел IV от Процедурните правила е изпратено писмено искане до главния директор на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за проверка на гражданството съгласно изискването на чл. 21, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване и за отсъствието на правното ограничение по чл. 21, ал. 1, т. 2 от ЗЗО. След извършена проверка от ГРАО към Министерството на регионалното развитие и благоустройството е установено, че кандидатът Момчил Стефанов Мавров отговаря на изискването на чл. 21, ал. 1, т. 1 от ЗЗО относно наличието на българско гражданство и че за професор Мавров отсъства правното ограничение по чл. 21, ал. 1, т. 2 от ЗЗО. На основание чл. 21, ал. 3 от ЗЗО и на Раздел IV, т. 1 от Процедурните правила е извършена проверка на обстоятелствата по чл. 21, ал. 1, т. 3 от ЗЗО. След извършване на проверката на Комисията по здравеопазването е предоставено електронно служебно свидетелство за съдимост, с което се удостоверява, че кандидатът за подуправител на НЗОК професор Мавров не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по чл. 78а от Наказателния кодекс. На основание Раздел III, т. 1 от Процедурните правила е изпратено писмено искане до председателя на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българката народна армия за извършване на предварителна проверка на кандидатите за подуправител на НЗОК. От представения в Комисията отговор се посочва, че съгласно чл. 26, ал. 4 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия лицата, родени след 16 юли 1973 г., не подлежат на проверка, поради което за професор Момчил Стефанов Мавров не е извършена проверка. Професор Ангелов поясни, че постъпилото предложение и всички документи на предложения кандидат за подуправител на Националната здравноосигурителна каса са публикувани в установения срок на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. При извършване на проверката на представените документи на кандидата за подуправител на НЗОК Комисията по здравеопазването установи, че постъпилото предложение за кандидат за подуправител на НЗОК, с вх. № 49-352-00-10/13 ноември 2023 г., и представените към него документи отговарят на извикванията за допустимост по Раздел I, т. 2 от Процедурните правила и че предложеният кандидат професор Момчил Стефанов Мавров отговаря на изискванията на чл. 19, ал. 3а и чл. 21, ал. 1, т. 1 – 5 от ЗЗО. Въз основа на извършената проверка Комисията по здравеопазването с 16 гласа „за“, без „против“ и без „въздържал се“ прие решение до изслушване да бъде допуснат предложеният кандидат за подуправител на Националната здравноосигурителна каса професор Момчил Стефанов Мавров, тъй като представените с предложението документи отговарят на изискванията за допустимост по Раздел I, т. 2 от Процедурните правила и кандидатът отговаря на изискванията на чл. 19, ал. 3а и чл. 21, ал. 1, т. 1 – 5 от ЗЗО. Изслушването на предложения кандидат се проведе по реда на Раздел V от Процедурните правила, като с цел осигуряването на пълна публичност и прозрачност при избора на подуправител на Националната здравноосигурителна каса заседанието беше излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание. Кандидатурата на професор Момчил Стефанов Мавров за подуправител на НЗОК беше представена от професор доктор Костадин Ангелов. В началото на своето изложение професор Момчил Мавров посочи, че приема номинацията за длъжността подуправител на НЗОК от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС преди всичко като кауза и отговорност към държавата и обществото. В случай че бъде избран за подуправител на НЗОК, професор Мавров ще разчита на екипността и доброто взаимодействие както с управителя на НЗОК, така и с представителите на всички политически партии, на държавните институции, на съсловните, пациентските и работодателските организации в сектора. Професор Мавров поясни, че съгласно действащото законодателство ролята на подуправителя е да подпомага управителя на НЗОК. Професор Мавров очерта важните според него въпроси и проблеми, които стоят пред Националната здравноосигурителна каса. Професор Мавров подчерта необходимостта от оптимизиране на разходите по бюджета на НЗОК чрез подобряване на регулацията и контрола върху отчитането и заплащането на здравни дейности, лекарствени продукти, медицински изделия и други. В заключение професор Мавров подчерта, че независимо от предимно подпомагащата функция на подуправителя в управлението на Здравноосигурителния фонд според него по-важните текущи задачи пред ръководството на НЗОК включват аргументиране и внасяне за одобрение на Проекта на закон за бюджета на НЗОК и други дейности, очертани в Закона. Според кандидата за подуправител на НЗОК е необходимо извършването на наблюдение и отчитане на изпълнението на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК. В изпълнение на Раздел V, т. 5 от Процедурните правила професор Ангелов представи в резюме въпросите към кандидата за подуправител на НЗОК, постъпили в Комисията по здравеопазването, от лицата по чл. 90, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание от вестник „Капитал“. В хода на изслушването членовете на Комисията по здравеопазването поставиха конкретни въпроси във връзка със съществуващите диспропорции в разпределението на средствата по бюджета на НЗОК за извънболнична и болнична медицинска помощ, необходимостта от преструктуриране на болничната и извънболничната помощ и от дигитализация на системата на здравеопазването, определянето на възнагражденията на директорите на лечебните заведения за болнична помощ, осъществяването на ефективен контрол върху разходването на средствата по бюджета на НЗОК, заплащането на труда на медицинските специалисти спрямо нивата в колективния трудов договор, доплащането в системата на здравеопазването, взаимодействието със съсловните организации и включването им в работата на НЗОК и в договорния процес, предложения за конкретни мерки за разрешаване на казуса с така наречените лимити на лечебните заведения за болнична помощ в контекста на образуваното Конституционно дело № 15 от 2023 г. по отношение разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване и относно кой би следвало да разпределя средствата от резерва по бюджета на НЗОК – Народното събрание или Надзорния съвет на НЗОК. Професор Мавров отговори конкретно и изчерпателно на всички поставени въпроси както от страна на лицата по чл. 90, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, така и на народните представители. Въз основа на проведеното изслушване Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да проведе разисквания и да гласува по реда на Раздел VІ от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за подуправител на Националната здравноосигурителна каса, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по здравеопазването, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание на 10 ноември 2023 г., предложения кандидат за подуправител на Националната здравноосигурителна каса и прилага съответния проект на решение за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса, както следва: „Проект! РЕШЕНИЕ за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 19, ал. 1, изречение първо от Закона за здравното осигуряване

#5 · speech

Реши

1. Избира Момчил Стефанов Мавров за подуправител на Националната здравноосигурителна каса с мандат до 24 ноември 2028 г. 2. Решението влиза в сила от деня на приемането му.“ Уважаеми господин Председател! Правя следното редакционно предложение по представения в Доклада проект на решение за избор на подуправител на НЗОК: в т. 1 числото „24“ да се замени с „30“. Мотивите ми за това предложение са, че тази редакционна поправка се налага във връзка с отпадането на точката за избор на подуправител на НЗОК от програмата за работа на Народното събрание за 24 ноември 2023 г. и свързаната с това необходимост да бъде поправена крайната дата на мандата на подуправителя в текста на Решението с 30 ноември 2023 г. Заповядайте редакционното предложение. (Народният представител Костадин Ангелов дава на председателя редакционното предложение.) Благодаря Ви.

#7 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Кандидатурата на професор Момчил Стефанов Мавров за подуправител на Националната здравноосигурителна каса е издигната от нашата парламентарна група, като сме се ръководили от следните мотиви: Професор Мавров има повече от 10 години професионален опит в системата на здравеопазването и в областта на управлението на Националната здравноосигурителна каса като председател на Надзорния съвет на НЗОК и в управлението на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД като заместник-директор по административните и икономическите въпроси. Професор Мавров е завършил висше образование с образователно-квалификационна степен „Магистър по право“ в Пловдивския университет през 2000 г. Има защитена магистърска степен по финанси в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов и магистърска степен по здравен мениджмънт в Медицински университет – Пловдив. През 2016 г. защитава дисертационен труд за образователна и научна степен „доктор по право“. През 2018 г. придобива научното звание „доцент“ в професионално направление „Право“ в Медицински университет – Пловдив, а през 2023 г. придобива научното звание „професор“ в същото професионално направление в Медицински университет – София. До 2010 г. професор Мавров упражнява професията на адвокат, а от 2010 г. до месец август 2022 г. е заместник-директор по административни и икономически въпроси на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД. От 2007-а до 2018 г. е асистент. От 2018-а е доцент във Факултета по обществено здраве на Медицинския университет – Пловдив. На 30 март 2023 г. с решение на Министерския съвет професор Мавров е определен за представител на държавата и председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, която длъжност изпълнява до 27 юни 2023 г. Той е изтъкнат експерт в областта на общественото здраве, в това число по въпросите на административното право, административния процес и на правното регулиране в здравеопазването. Той е участник и лектор в множество публични форуми по различни въпроси и проблеми в сектор „Здравеопазване“. Автор е на 75 научни публикации, които включват един дисертационен труд, 4 монографии, един учебник, 69 научни статии и доклади в областта на административното и медицинското право. Професор Мавров е участвал в преговорите, свързани с подписването на националните рамкови договори, в обсъждането и подготовката на редица нормативни актове и законодателни инициативи, в междуведомствени съвети и срещи. Благодаря Ви.

#8 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, професор Ангелов. Откривам разискванията. Желаещи за изказвания? Заповядайте за изказване.

#9 · speech

Маргарита Генчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, дами и господа народни представители! Преди няколко дни в Здравната комисия изслушахме кандидата за подуправител на НЗОК господин Мавров. Ние няма да вземем отношение по неговите професионални и лични качества и няма да коментираме неговата пригодност за този пост. Неотдавна тук обсъждахме изменение в Закона за здравното осигуряване и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично се противопоставихме подуправителят на НЗОК да бъде избиран от Народното събрание. Мотивите ни бяха, че по този начин политическата отговорност за действията му се прехвърля на органа, който го е избрал, тоест на Народното събрание. Това ще му създаде относителна самостоятелност и независимост от управителя, което според нас е недопустимо. Отделно, изземването на назначенията в НЗОК от страна на Народното събрание нарушава разделението на властите и законодателната пряко започва да се намесва в работата на изпълнителната власт. Това създава опасен прецедент Народното събрание да започне да избира не само ръководителите на другите органи и администрации, подлежащи на такъв избор, но и техните заместници. На нас ни е ясно, че тази процедура се прави, за да обслужи сглобката, разпределение на постове в нея и взаимен контрол. Засега третият елемент от сглобката – ДПС, няма претенции за постове. Засега. Заявките му обаче са все по-настоятелни. Възможно ли е да настъпи момент, в който, за да бъдат удовлетворени техните претенции, ние тук в Народното събрание ще започнем да избираме и директорите на дирекции в тези органи? Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ считаме, че не е това работата на Народното събрание. Превръщането на длъжността на подуправителя на НЗОК в изборна няма да подобри начина, по който към настоящия момент се управлява публичен ресурс в размер на над 7 млрд. лв., а за 2024 г. – надхвърлящ 8 милиарда. Не очакваме да се подобри контролът върху разпределението и разходването на тези средства, защото в отговор на зададен подобен въпрос господин Мавров заяви, че НЗОК ще упражнява контрол само доколкото Законът го задължава. За нас обаче правилното и отговорното поведение и отношение спрямо стопанисването на тези огромни публични средства е да се постави сериозен акцент точно върху контрола за тяхното разходване. И тук проверката на изпълнението на договорите между лечебните заведения и НЗОК, която уж понастоящем се извършва като контрол, съвсем не е достатъчна. Очевидно така сложената схема не работи. Очевидно здравната ни система е каца без дъно – колкото и средства да се налеят в нея, няма да са достатъчни да компенсират изобретателността при източването на Здравната каса. Разбрахме, че господин Мавров няма визия по този въпрос, а би могъл да има конкретни идеи, конкретни предложения какъв допълнителен контрол е допустим и възможен и по какъв начин да се гарантира, че здравните вноски на хората няма да изтичат в джобове с астрономически месечни заплати, а не да чуваме витиевати измъквания от сорта – от Народното събрание зависи какви задължения и отговорности ще ни гласувате. Не очакваме да се подобри и работата в администрацията. Управител на НЗОК от ПП-ДБ, подуправител на НЗОК от ГЕРБ – с интерес ще следим как точно работи сглобката на този терен. Една недобре работеща НЗОК обаче се отразява неблагоприятно най-вече върху пациентите – тези, чиито пари ще разпределяте, господа управляващи Здравната каса. И все пак в името на тях – пациентите, ако обичате, господин Мавров, да споделите: имате ли някакви виждания и конкретни идеи за подобряване достъпа на пациентите до здравеопазване; намаляване на доплащанията; изместването на България от върховете на всички негативни здравни класации в Европа, а по някои показатели и в света; обвързване на плащанията, които получават болниците и лекарите, с удовлетвореността на пациента и подобряване на здравословното му състояние? На нас също така ни се иска да чуем как при нарастващата безконтролно болнична мрежа трябва да бъде организирана работата на НЗОК така, че публичният ресурс да бъде разпределян справедливо и да бъде достатъчен, без да е за сметка на пациента и без да се допускат аномалии както с недофинансирането, така и със свръхфинансирането му. Това, уважаеми, искат да чуят пациентите – нашите и Вашите избиратели, не числа и оправдания. Очакваме господин Мавров да ни отговори на поставените въпроси и най-вече да опровергае песимистичните ни очаквания. Благодаря за вниманието.

#11 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Генчева, хубаво изказване – аз също бих искал да чуя отговор на въпросите, които Вие поставихте. Адмирации за принципната позиция по този въпрос. Обаче искам да Ви попитам: когато председателят постави на гласуване включването на тази точка – дали да бъде част от дневния ред на Народното събрание за днес, защо Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ я подкрепихте? Гласувайки „за“ тази точка да бъде разглеждана днес, къде точно беше принципната Ви позиция? Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#13 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема колега от ВЪЗРАЖДАНЕ, този избор щял да обслужи сглобката и Вие сте против него, но го направихте възможен с Вашето гласуване днес.

#14 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Не е вярно! Пак не си чул!

#15 · speech

Искрен Митев

Говорите за принципност, а днес Вие бяхте хората, които допринесоха за това тази точка изобщо да се разглежда в залата, господин Ганев. И това са фактите. (Продължаващи реплики от народния представител Цончо Ганев.) Днес може много да говорите от тази трибуна, може много да оплювате и както всеки път накрая, когато дойде време за гласуване, Вие ще подкрепите кандидатурата на господин Мавров. Това ще бъде едно позорно решение за Народното събрание, господин Ганев. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие запознати ли сте с проверката, която тече за господин Мавров от ДАНС и прокуратурата? Тя не Ви ли притеснява? Тази кандидатура не Ви ли притеснява, господин Ганев, че Вие така лекомислено натиснахте днес копченцето по желание на председателя? Аз съм сигурен, че Вие ще подкрепите господин Мавров, така че нямам търпение да покажете Вашето двуличие. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#18 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Генчева, имате идеален повод да напомните на лицемерите, на патерицата на ДПС и на ГЕРБ, от ПП-ДБ, защото това е тяхната патерица, че имат перфектната възможност ето сега, в момента да подадат оставката на правителството в знак на протест срещу включването на тази точка! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) За пореден път даваме възможност на това правителство, на тази формация да се освободят от оковите на ДПС и на ГЕРБ! Имат перфектната възможност! Излизат сега тук и казват: поемаме политическата отговорност за това, че бяхме и продължаваме да сме патерица на ДПС и ГЕРБ! Извиняваме се на нашите избиратели, които излъгахме, и чиято политическа воля поругахме, и подаваме оставка на това правителство! А не да обвиняват ВЪЗРАЖДАНЕ за това, че управляват с ДПС и че всеки ден правят – обслужват ДПС, хайде да не казвам какво правят. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#19 · speech

Председател Росен Желязков

Уважаеми колеги, за да излезем от политическия дебат, тази точка беше включена в програмата за миналата седмица и по мое предложение беше отложена за тази във връзка с необходимостта да се получи допълнителна информация, която информация беше получена и е на разположение на народните представители. Госпожо Генчева, заповядайте за дуплика.

#20 · speech

Маргарита Генчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Иванов, включването на точката в дневния ред на днешното заседание на парламента означава да има възможност този въпрос да бъде обсъден в Народното събрание. Това не ангажира по никакъв начин позицията, която ВЪЗРАЖДАНЕ ще заеме във връзка с това обсъждане. Нашата позиция по отношение изборността на тази длъжност е била категорична още когато я обсъждахме като промяна в Закона за здравното осигуряване. Вие много добре знаете нашите аргументи какви са – излагали сме ги многократно. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#22 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, господин Председател. Пак някаква жестока форма на лицемерие се развива. Силно се надявам колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ и от „Има Такъв Народ“ сега да гласуват против тази кандидатура, защото самото допускане до разглеждане вече предизвика странни усещания в „Продължаваме Промяната“. Между другото, аз се запознах с кандидатурата на този кандидат от ГЕРБ от официоза на ПП-ДБ – „Капитал“, който буквално го разкъсва, и то на корупционна линия (реплика от народния представител Костадин Костадинов), във връзка с това, че откогато е влязъл във властта, от нула до 10 млн. лв. му стават приходите – свързани с него фирми. Но сега виждаме „Продължаваме Промяната“ като участник в тази сглобка и „Демократична България“ да критикуват опозиционни партии за това, че всъщност ние трябва да разгледаме кандидатурата на този кандидат. Ще гласувам против кандидатурата на този кандидат заради това, което пишеше в официоза на ПП-ДБ – разследване на „Капитал“ – корупция, обществени поръчки, ДАНС, фирми, жена му, прехвърлени милиони, на трима съдружници дал пари от болницата, която управлява в Пловдив. Аз не мога да го подкрепя този кандидат. Обаче господин Мирослав Иванов идва, няма да казвам нищо повече, и казва: виновни са ВЪЗРАЖДАНЕ, „Има Такъв Народ“, така. Сега ще гласуваме и ще видим кой как гласува. Благодаря Ви.

#24 · speech

Росица Пандова-Йовкова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Искам да взема отношение за избора на подуправителя на Националната здравноосигурителна каса. Всички ние в тази зала – политици и всички хора отвън, се вълнуваме от това кой ще управлява осем милиарда, и малко отгоре, публични средства. (Реплики от народните представители Десислава Атанасова и Костадин Ангелов: „Вашият управител!“) Нашият управител! Правомощията на подуправителя…

#25 · speech

Делян Пеевски

ДПС, от място

На Пандов е, не е Ваш, той е на „Софарма“!

#26 · speech

Росица Пандова-Йовкова

Правомощията на подуправителя са достатъчно разширени. (Шум и реплики от ДПС.) Това не са само пари, това са съдбите на нас, на Вас, на близките ни. И е важно кой как ще ги разпределя – дали управителят е наш, той ще работи заедно с подуправителя, чиито правомощия, както знаете, са гласувани да бъдат в максимално широк размер. Професионалната биография на професор Мавров е изключително добра. Слушах представянето му и там забележки нямам. До мен обаче достигна информация, че има прокурорско разследване и аз бих искала да знам има или няма такова, за да мога да бъда спокойна, когато гласувам и когато правя избор за подуправител на Националната здравноосигурителна каса, от която, пак повтарям, зависи здравето и съдбата на всеки един от нас. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#31 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Как ще гласуват?

#32 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тъй като депутатите от ПП-ДБ освен всички други неща, които не могат да правят, не могат и да смятат. Само ще ги помоля да вземат калкулаторчетата и да видят гласуванията за включването на тази точка. Защото без гласовете на ВЪЗРАЖДАНЕ също влизаше точката в дневния ред. Това е просто малко математика, елементарна, за втори клас деца. Въпросът е принципен и както винаги, ние гласуваме принципно. Ние бяхме принципни, когато гласувахме, че не е нормално – и го казахме ясно и точно, подуправител на Здравната каса да се избира от парламента. Това е отказ за отговорност. Категорично – и в Комисията, и в залата, ние гласувахме против това нещо. ПП-ДБ бяха тези, които гласуваха „за“, предлагаха, защитаваха и казваха: да, това трябва да се гласува в парламента. Когато се прие това нещо, се издигнаха кандидатури – една, друга е оттеглена, договорки в сглобката, вече е нормално да обслужвате пред обществото, и да излезе включително вчера Лорер и да направи един, така – да направи на Пеевски това…

#34 · speech

Цончо Ганев

…което направи (реплики, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), за да обясни колко е добър, колко е принципен, какъв евроатлантик е и цялото това нещо да стане публично. Това го приемате вече за нормално. Ваше право е! Когато обаче в Комисията по здравеопазване гласувате за този кандидат, издигнат от ГЕРБ, гласувате за него, Вие го подкрепяте, за него сте и заставате зад всичко. Не знам защо и какви са Ви договорките с ГЕРБ по отношение на тази кандидатура, и какъв катарзис изживявате за няколко дни, а сега сте против. Ваше право е да си въртите договорките, да излизате и да възхвалявате Борисов и Пеевски, но в залата да гласувате нещо друго.

#36 · speech

Цончо Ганев

Ние сме принципни. Казахме, че това е недопустимо, казахме, че не е работа подуправителят – и сега управител на Здравната каса, избран от сглобката, от ПП-ДБ, осем милиарда ще разпределя именно управителят. И не бягайте от отговорност! И не се крийте зад Борисов! Защото Вие ще управлявате Здравната каса! На Вас Ви дадоха това! Така, както дадохте на ДПС да има подуправител на БНБ и ПП да има подуправител на БНБ, сега Здравната каса е при Вас, защото Вие обслужвате именно ДПС и ГЕРБ. Именно Вие им носите джезвето с кафе в стаята на Пеевски. И недейте да се криете, поемете си отговорността! Ние сме ясни и предвидими. Ние сме принципни и казваме: против това нещо сме и от първия ден гласуваме против, и сега няма да участваме във Вашите котерийни борби кой да има повече надмощие. Това са си Ваши борби – дали да надделее ГЕРБ, дали да надделее ДПС и отдолу Вие да сте наведените. (Реплика от народния представител Делян Пеевски.) Защото Вие сте отново винаги наведените!

#40 · speech

Цончо Ганев

И винаги обслужвате ГЕРБ и ДПС. (Народни представители от ПП-ДБ и ДПС разменят реплики помежду си.) Персонално ги обслужвате, по всякакъв начин! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#41 · speech

Председател Росен Желязков

Петър Петров – първа реплика, Искрен Митев втора. (Шум, реплики: „Давай, Искрен!“, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#42 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ганев, защо не напомните на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ също имаме място в тази пленарна зала, и като сме гласували за включването на точката в дневния ред, това означава, че ние имаме възможност сега да изразим нашата позиция, което и правим, тъй като само ние говорихме до момента, имахме изказвания по тази точка, първото беше даже на ВЪЗРАЖДАНЕ, защо не напомните на парламентарната група на „Демократична България“ какви лицемери са. Защото вчера, когато предложихме създаването на временна комисия, която да провери дали наистина министър Йоловски е бил принуждаван от двама народни представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Кирил Петков и Божидар Божанов да сключва сделка с конкретна фирма за 600 млн. лв. обществена поръчка, тогава лицемерно две трети от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ не гласуваха, макар че бяха в залата. Гласуваха само 22 души, за да могат после да обясняват, че са гласували „за“, а реално те не гласуваха, за да не се съберат необходимите над 88 гласа „за“ и така тази временна комисия не беше създадена благодарение на договорката, в която участваше парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“. И така ние нямахме възможност вчера да се изказваме по такава комисия. Именно заради това ние днес сме на тази трибуна, точката е в дневния ред и ние ще покажем на българската общественост какви лицемери са търгашите от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“, ако въобще гласуват, ако въобще влязат в това гласуване, или ще направят лицемерното гласуване като вчера, когато две трети от тяхната група беше в залата, но не гласува нарочно в договорка с ГЕРБ и с ДПС. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#43 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Митев. (Народни представители от ПП-ДБ и ДПС разменят реплики помежду си. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Вода за Кирил Петков, ако може, че много се…“ )

#44 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Ганев, не знам дали е за втори клас математика, но дори и най-неграмотните от Вашите народни представители (възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ) могат много ясно да преценят, че ГЕРБ и ДПС (народни представители от ПП-ДБ и ДПС разменят реплики помежду си) нямат достатъчно гласове да вземат никакво решение в тази зала (реплики, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ще бият Кирил!“, „Свобода за Кирил!“), господин Ганев, така че на тях им трябва патеричка. И тази патеричка в този случай е ВЪЗРАЖДАНЕ. И Вие имате един принцип, господин Ганев, и той е много ясен. Този принцип е следният: ние плюем по ПП, но когато трябва, сме в услуга на ГЕРБ и ДПС. Прекрасна… (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Прекрасна позиция, господин Ганев, поздравявам Ви с нея. Да Ви е честито! (Народни представители от ПП-ДБ и ДПС разменят реплики помежду си.)

#45 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли трета реплика? Трета реплика – заповядайте. (Реплики: „Вода за Кирил! Вода за Кирил!“, „Кирил щял да гласува за бюджета!“, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#46 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Ганев, Вие пропуснахте тук да кажете нещо много важно, че медиите на управляващата сглобка – една от медиите, „Капитал“, е описала в много черни краски съответния кандидат за подуправител на Здравната каса. Ами те сега ли се сетиха, че ГЕРБ ще назначат подобен човек?! Ами те не знаят ли как управлява ГЕРБ?!

#47 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Знаят, знаят!

#48 · speech

Георги Георгиев

О, ама да не забравяме – Четиридесет и седмото народно събрание, те, същите, обясняваха колко корумпирана коалиция са ГЕРБ, колко корумпирана партия са ДПС, а в момента заедно управляват, с тях, заедно с тях избират разни промени в законодателството, да се назначат подуправители, да се назначават всякакви позиции, заедно избират тези позиции и в крайна сметка в последния момент разбрали, че видите ли, този човек не е светец?! Ами нормално. Не знам толкова ли бавно загряват, мислех си, че от „Харвард“ загряват по-бързо, но явно българският реотан си е български. Между другото, застъпете се тук и за господин Петков – в момента му се скараха много сериозно преди малко от ДПС. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Застъпете се, моля Ви се! (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ „Да не го бият!“)

#49 · speech

Председател Росен Желязков

За процедура – госпожо Нинова, заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нека да чуем процедурата и ще Ви дам възможност за дуплика. Господин Георгиев искаше процедура, трансформира я в реплика. Заповядайте. (Шум и реплики.) Има дуплика, да, но… Кажете си процедурата.

#50 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Господин Председател, може би целият български народ видя през камерите какво се случва тук на първия ред. Естествен изход е от ситуацията, в която ни вкара сглобката. Това напрежение очевидно ще ескалира. През цялото време повтаряме, че се събрахте, за да разпределяте порциите на властта.

#52 · speech

Корнелия Нинова

Преди малко тук се размениха такива думи… Добре, че не ги чу българският народ, може би само видя картината.

#54 · speech

Корнелия Нинова

Такива думи и такива взаимни обвинения между Пеевски и Петков…

#56 · speech

Корнелия Нинова

…че това не може да продължава като управление на държавата, особено когато става въпрос за здравеопазване, за осем милиарда. Ясно е, че не можете да си ги разделите.

#58 · speech

Корнелия Нинова

Излезте навън да се разберете като мъже! (Смях, ръкопляскания. Народните представители Кирил Петков и Делян Пеевски си разменят реплики.)

#59 · speech

Делян Пеевски

ДПС, от място

Какъв срам имате, че говорите, госпожо Нинова,…

#61 · speech

Делян Пеевски

ДПС, от място

…докато разпределяхте парите от оръжията!

#62 · speech

Корнелия Нинова

Не викай на мен! Основният виновник да стигнем до тази ситуация в държавата се казва…

#64 · speech

Корнелия Нинова

…Бойко Борисов, ама сега седи (възгласи: „Еее!“ от ГЕРБ-СДС) и Ви гледа сеира.

#66 · speech

Корнелия Нинова

Правя процедурно предложение. За да спрете да превръщате парламента в място, където се справят сделки (шум и реплики)...

#68 · speech

Корнелия Нинова

…разпределят пари и порции, извиват се ръце и се прави рекет между депутати, предлагам поне 15 минути почивка. Излезте навън и се разберете като мъже! (Народният представител Бойко Борисов напуска залата.) Борисов знае как става – ето, тръгна навън, излизайте и Вие, разберете се и спрете да тормозите българския народ и да употребявате властта само за собствените си пари и интереси.

#70 · speech

Корнелия Нинова

Моля за 15 минути почивка, за да се разберат. (Ръкопляскания от „БСП за България“, шум, реплики и възгласи „Браво!“)

#71 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Първо дупликата! (Шум и реплики.)

#72 · speech

Председател Росен Желязков

Имаме да завършим дупликата, процедурите и след това ще дам 15 минути почивка. За дуплика, господин Ганев.

#73 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, изключително важно беше това обсъждане точно днес, защото в крайна сметка от ПП-ДБ трябва да се научат, че не могат да се крият постоянно и вечно да са им виновни Борисов и Пеевски. Трябва да разберат, че те са обслужващият персонал на тези двама лидери на партии и като обслужващ персонал трябва да си изпълняват всичко това, което им е спуснато като изискване. Но лицемерието им в крайна сметка – трябва да знаят, че освен казано, е и написано. Освен това обслужване, което вчера направи лицето Лорер спрямо Пеевски пред националните медии, всичко това, което каза и се сложи на лидера на ДПС – ще цитирам какво казва на 6 юли 2020 г. Христо Иванов: „Босът на този отровен кръг е Пеевски. В България тече чистка, като целта е подготовката на едно бъдещо управление, в което Пеевски и ДПС да имат по-видима роля, а Борисов да стане още по-зависим или заменен с някой нов Орешарски.“ Извинявайте, това – щях да кажа Сорос-Денков, това Денков ли е този нов Орешарски? Защото това се получава към днешна дата – обслужващият персонал на ДПС и ГЕРБ прави всичко възможно да направи това, което се изисква от тях. И в момента, в който се издига кандидатура за подуправител на Здравната каса, когато те са подкрепили той да бъде, и в Комисията са гласували за него, и са казали всички най-хубави неща за него, а ние в Комисията сме се изказали против тази номинация, в момента играем многострадалната Геновева и колко сме непорочно заченати. Не, не сте! Не, не сте! Вие сте, напротив, всекидневно обгрижвани от ГЕРБ и ДПС. Всекидневно! Да не казвам точната дума какво правят с Вас. И такава Ви е ролята, така сте се поставили в тази роля. Защото сте обслужващ персонал лично на Пеевски и на Борисов. Лично! Всеки един от Вас. Защото гласувате техните неща, които искат. Защото тук имаше хора, които се кълняха, че няма да подкрепят правителство с ГЕРБ и ДПС. Едни си рязаха ръцете, други пееха песни какъв лош човек е Пеевски и сега, какво се случва – обслужвате ги всекидневно! Има много по-точни думи какво им правите. И Вие си ги знаете, защото ги правите тези неща. И това, че сте срам и позор не е пред мен и не е пред тази зала, срам и позор сте за Вашите избиратели! И там ще давате отчет – пред тях, пред никой друг. А днес е пореден етап. И няма да Ви минат номерата, защото именно Вие сте тези, които сте одобрявали, първо, да има избиране на подуправител на Здравната каса, второ, конкретният човек да бъде точно той, и сега да се правите на много обгрижвани и много наказани – не, няма да Ви минат номерата. Трябва хората да видят каква стока сте. Трябва да видят и това, което се случи за пореден път – Кирил Петков да бъде…

#75 · speech

Цончо Ганев

…с думи просто наврян в ъгъла. Да не казвам и точната дума, какво чух. (Ръкопляскания, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#78 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, правя процедура за удължаване на работното време по тази точка до изчерпване на дебата и провеждане на гласуването. Благодаря Ви.

#79 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли различно предложение? Не виждам. Уважаеми колеги, моля за проверка на кворума, във връзка с предстоящото гласуване. Преустановете – има кворум. Подлагам на гласуване направената процедура. Гласували 206 народни представители: за 128, против 77 и въздържал се 1. Предложението е прието. (Реплики: „Прегласуване.“) Прегласуване. Подлагам на гласуване направената процедура. Гласували 206 народни представители: за 128, против 78 и въздържали се няма. Предложението е прието. Продължаваме разискванията. За изказване – господин Искрен Митев, заповядайте.

#80 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Във времето, което беше дадено за почивка в Народното събрание, успях да се запозная с Доклада, който е в Секретното деловодство, и ако се върнем на примери като измислицата за NEXO, ако имаше такъв доклад, тогава може би щеше да има Комисия в Народното събрание, която да заседава месеци и да направи 400 страници доклад. Има много притеснителна информация и смятам, че всеки един народен представител, преди да гласува или да направи възможно приемането на тази кандидатура, трябва да се запознае. Като казвам да направи възможно тази кандидатура, искам да се върна на един момент и това е моментът, когато беше избран за част от Комисията по конституционни въпроси господин Пеевски. Ще припомня на аудиторията тогава как се случиха нещата. В залата ГЕРБ и ДПС нямат възможност да изберат нищо сами, затова им трябва или някой да вкара точката, като гласува с тях, или да гласува с тях. В случая тази роля играе ВЪЗРАЖДАНЕ, както я игра преди. Какво очаквам да направят ВЪЗРАЖДАНЕ днес? Те вкараха точката и сега няма да гласуват, което ще позволи на ГЕРБ и ДПС да имат 100 гласа в залата и ще направи всъщност изборът на този кандидат възможен. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че днес ВЪЗРАЖДАНЕ имат два избора – или да гласуват против, или да докажат за пореден път, че техният единствен принцип е плюем по „Продължаваме Промяната“, подкрепяме ГЕРБ и ДПС (ръкопляскания от ПП-ДБ), когато поискат от нас. Така че, господа от ВЪЗРАЖДАНЕ, Вие не сте никаква алтернатива и нямам търпение да видя как днес няма да гласувате и всъщност ще изберете един човек, който ще хвърли една черна сянка върху Народното събрание с избора му, защото всички български граждани знаят много добре какви са проблемите в Здравната каса, и Вие да помогнете да бъде избран един човек, за когото още отсега има съмнения за неговата репутация, е позор. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#82 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Свидетели сме на поредното активно мероприятие, което се скалъпи в хода на предходната процедура за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса. Нека да припомня на всички народни представители и българските граждани, които гледат този дебат, хронологията на събитията. ГЕРБ-СДС издигна кандидатура за управител на Националната здравноосигурителна каса. Вестник „Капитал“ публикува поредица от статии, в които в този вестник един журналист се опита да компрометира кандидата за управител на Националната здравноосигурителна каса. В тази връзка като отговорна политическа партия ние проведохме дебат в партията. Проведохме разговор с кандидата за управител на Националната здравноосигурителна каса и кандидатът за управител на Националната здравноосигурителна каса изтегли кандидатурата си, за да може да няма съмнения, че той не отговаря на критериите на вестник „Капитал“. Днес наблюдаваме отново същата постановка. В хода на предната процедура, когато кандидатурата на господин Мавров беше една от потенциалните възможни кандидатури за управител на Националната здравноосигурителна каса, някой пуска сигнал до ДАНС. В този сигнал се излагат твърдения. Извършва се проверка. В тази проверка хората, които са подали сигнала, потвърждават твърденията си. Този сигнал отива при разследващите органи в прокуратурата. Прокуратурата извършва проверка и тъй като преди малко тук излезе представител на „Продължаваме Промяна“ и „Демократична България“, той каза само информация за сигнала, но скри другата информация. По моя тогава резолюция на този сигнал, с който аз се запознах, помолих да бъде изискана допълнителна информация, за да разберем какво се случва с цитираната в този сигнал проверка. Дойде отговор и отговорът казва, че тази проверка е прекратена, тъй като няма данни за извършено престъпление (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защото сигналът, който е пуснат, е активно мероприятие отново на един и същи човек. Сега да Ви върна малко по-назад. В хода на изслушването на кандидата в Комисията по здравеопазването се изнася информация отново във вестник „Капитал“. Откъде вестник „Капитал“ знае какво се случва в ДАНС. Откъде вестник „Капитал“ има информация за сигнал до ДАНС?

#84 · speech

Костадин Ангелов

Откъде вестник „Капитал“ знае какво пише в този сигнал? Това означава, че е отново активно мероприятия и сега слушаме разни пресконференции в кулоарите. Уважаеми колеги, нека да Ви припомня какво представлява Вашият кандидат за управител на Националната здравноосигурителна каса. Вашият кандидат за управител на Националната здравноосигурителна каса е човек, който не знае къде се намира в момента. Човек, който няма понятие от здравна система. Човек, който не познава здравната система. Човек, който не знаеше къде се намира Националната здравноосигурителна каса, преди да му издигнете кандидатурата за управител. Човек, който на първо събиране в Националната здравноосигурителна каса каза, че е социален експеримент на Народното събрание. (Шум, реплики и смях.) Повтарям, социален експеримент на Народното събрание. Човек, който не е познат в системата на здравеопазването. Нека да кажем няколко думи за този кандидат в момента, който е за подуправител на Националната здравноосигурителна каса. От 2010 г. той е част от управлението на системата на българското здравеопазване. Ако се питаме защо се случва всичко това – всичко това се случва, защото цари страх, страх да не би подуправителят да следи какво прави управителят. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“) Аз не мога да разбера за каква прозрачност, за каква откритост и за какво говорим. Какво прави всъщност избраният управител на НЗОК? Сега ще Ви върна още малко назад във времето. Той попълва декларация с невярно съдържание пред нотариус за цената на имота си и затова, че той не е ипотекиран в момент, в който този имот е ипотекиран, и той е подписал договорна ипотека с банка. Нека българските граждани да си спомнят кой е Вашият управител. Също така купува един апартамент на Фритьоф Нансен за 30 000 и го продава след това за четири пъти по-висока цена – този честен човек. Още нещо, когато се приема Законът за мерките срещу изпиране на пари, скъпи колеги, той не подава декларация там, където трябва по закон, за да декларира кой е крайният собственик на дружеството, което той ръководи. Каза на Комисията, че бил подал такава декларация в ДАНС. Написахме писмо – оттам ни казаха, че той не е подал такава декларация, и ни излъга. Сега какво се случва, тъй като написахме писма до Агенцията по вписванията да видим дали е направена проверка и дали му е наложена санкция, получихме отговор не от Агенцията по вписванията, а от министъра на правосъдието, който ни отговаря, че пропускът е констатиран. Написана е такава административнонаказателна преписка, но не може да бъде връчена, тъй като не може да се намери на кого да се връчи. Паралелно в хода на всичко това тази преписка трябваше да бъде връчена на управителя на дружеството, в случая на жена му, но тя не може да бъде намерена. В хода на всичко това Народното събрание промени този закон. Сега няма да бъде връчвана на управителя на дружеството, а ще бъде връчена на търговското дружество. Тази промяна е направена в услуга на този човек. Сега още нещо – да продължим по-напред, това означава едно единствено нещо, ако хванат някой, който е пил, на улицата и кара кола на фирмата КАТ, да не пише глобата на този, който кара колата, а да каже, че този акт, това, че аз съм изпил и съм с промили, недопустими по Закона, го напишете на фирмата. Не го пишете на мен. Ето това са честните хора в тази зала – борците за правда и свобода, и техният официален представител вестник „Капитал“. Няма да стане, колеги! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма да Ви позволим да черните хора, които са доказани професионалисти в сектор „Здравеопазване“, чрез фалшиви сигнали и статии във вестник „Капитал“. Успех Ви желая, но писането на статуси във Фейсбук и разпространяването на лъжи във Фейсбук не може да се свързва с отговорно управление и отговорност към държавата и финансите. Лъжите няма да Ви доведат доникъде! Благодаря Ви. (Ръкопляскания и реплики: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)

#86 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Ангелов, наистина интересно изказване. Аз благодаря за това, че върнахте хронологията. Да стане и народните представители да си опреснят паметта, но и на българските граждани, какви хора предлагате, как гласувате, какви сигнали има. Само ще цитирам няколко думи от това, което казахте за сегашния управител на Националната здравноосигурителна каса – не знае къде се намира в момента, социален експеримент, подал декларация с невярно съдържание, статии във вестник „Капитал“. За новия кандидат също сигнали в ДАНС, сигнали в прокуратурата, съмнения за корупция, както за единия, така и за другия. Това говорихте досега. Това върви в медиите. Това казваме на българското общество – ние, Вашите избраници, Ви предлагаме такива кандидати. Само че, господин Ангелов, Вие го избрахте този управител на Здравноосигурителната каса. Вие гласувахте за този управител на Здравноосигурителната каса само преди три месеца и сега излизате и ни казвате, че той не знае къде се намира. А Вие знаехте ли къде се намирахте, когато го избирахте? Цялата парламентарна група знаехте ли къде се намирате, когато избирахте човек, който е социален експеримент, който не знае къде се намира? Сега излизате и казвате – той не става. Ама какво правите в това управление, когато той не става? Осем милиарда Ви държат, уважаеми колеги. Вкопчили сте се в тези 8 милиарда и не Ви интересува нито дали има съмнение за корупция, нито дали има сигнали в ДАНС, нито дали има сигнали в прокуратурата, цитирате някакви вестници?! А Ви предложихме алтернатива, спомняте ли си, професор Ангелов?! Алтернатива – професор Жени Стайкова, единствен кандидат, без някой да е казал, че е социален експеримент, без някой да е казал, че не знае къде се намира, без вестник „Капитал“ да е писал статии за нея, без в ДАНС да има сигнали срещу нея, без в прокуратурата да има сигнал срещу нея, и Вие гласувахте против. Дадохме Ви алтернатива – кандидат достоен, честен, почтен! Всички съсловни организации – подкрепа, нито един против. Влиза в залата, гласува се – 23 гласа „за“. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#88 · speech

Георги Свиленски

Благодаря, колеги, извинявайте. Извинявайте, нямам разпечатката, затова говоря само от името на БСП. Благодаря и на другите, които сте подкрепили – ВЪЗРАЖДАНЕ, предполагам и „Има Такъв Народ“. Благодаря – нека за стенограмата да е ясно. Но когато имате алтернатива честни и почтени професионалисти, Вие избирате това – социален експеримент, хора, които не знаят къде се намират, хора, които са подавали декларации с невярно съдържание, хора, за които има съмнение за корупция. Това правите! И сега искате да продължавате да го правите с различни игрички – липса на кворум! Едни ще влизат, други ще излизат, едни ще бягат през тази врата, други – през другата врата, едни няма да гласуват, други ще влизат, трети ги викат по телефона – ето това ще се случва в удълженото време, което ни предстои, господин Ангелов. Не можете, нямате право! Единственият Ви изход в момента е Вие като председател на Комисията по здравеопазване, министърът на здравеопазването и цялото правителство да си подадете оставките. Всичко трябва да се рестартира. Забатачили сте се до гуша, че и над гуша в проблеми и в милиарди, в скандали и в постове. Всеки ден си кръстосвате тези Ваши недоразумения и тук ставаме свидетели. Само че ние от първия ред чуваме, жалко, че българските граждани не чуват какво се случва. Искате да има доверие, държавата да върви напред. Ще се окаже накрая, че смисълът от цялото Ви управление е било, че сте сложили едни социални експерименти, но че съсипахте българската енергетика, съсипахте българското здравеопазване, съсипахте Българската армия, съсипахте българското образование. Това са фактите. България остана без оръжие, изпратихте всичко, каквото имате.

#90 · speech

Георги Свиленски

Това е остатъкът от управлението. Благодаря Ви, господин Председател, извинявайте за просроченото време. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#92 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Ангелов, не знам вестник „Капитал“ откъде каква информация има и какви доклади, но когато отидохме да прочетем доклада, Вашето име не беше вписано в списъка с хората, които са прочели доклада в Секретното деловодство. Не знам Вие как имате тази информация, първо. Второ, информацията, която предоставихте преди малко – че са спрени тези производства и така нататък, тя също не е публична. Може ли да я оповестите, може ли някъде – имате възможността, излезте в медиите и изложете тази информация, за да се запознае обществеността?! Освен това няма нито един доволен пациент от българското здравеопазване, няма нито един доволен лекар. Вчера и по новините казаха, че няма да има медицински сестри в България. Всичко това, господин Ангелов, е резултат от политиката в здравеопазването от 2010 г. насам, откогато господин Мавров е част от тази система. Идеята да няма хора като господин Мавров в системата поради големите проблеми, които са там, е и нашата и затова няма да го подкрепим. Ако при цялото недоверие в тази система да искате да вкараме там човек, за когото има производство в момента, е безумно! Предложете човек, който има чиста репутация, и тогава ще го подкрепим с чисти сърца. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#93 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли трета реплика? Няма. За дуплика? Заповядайте за трета реплика. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Къде е оставката?“)

#94 · speech

Искрен Арабаджиев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Професор Ангелов, аз се изненадвам от Вашето изказване, защото ние няколко месеца по-късно, след като избрахме управителя на НЗОК, парламентарната група твърдо застава зад него и смятаме, че именно това е промяна в българската политика и в българската държава – да заставаме зад принципни и доказани хора, които могат да работят с интегритет и морал. Той ще го покаже и го доказва във времето. Именно тези промени, които се променят в момента в НЗОК, които променят смисъла на работата в здравеопазването, Ви накараха Вие да не подкрепите Закона за здравното осигуряване. Така че ние смятаме, че той се справя чудесно. Тук също ние преди няколко месеца Ви подадохме една ръка, едно спасение от това да нямаме такъв резил в момента, какъвто наблюдаваме в момента, именно с един механизъм за подбор на регулатори, на назначения, за да може най-принципните и издържаните професионалисти да заемат тези постове. Вие не го приехте и в момента ние излязохме с позиция още в първия ден, когато Вие посочихте това име, против него, защото смятаме че той няма високи нравствени, професионални и морални качества. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#96 · speech

Докладчик Костадин Ангелов

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще започна отзад напред. Господин Арабаджиев, Вие да говорите за морал, чест, достойнство?! Човек, който излъга избирателите си, че ако не бъде избран за кмет на Ловеч, ще си подаде оставката (ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС), то господин Арабаджиев, чак ми е неудобно да говоря с хора, които лъжат. (Шум, смях и реплики.) Моята чест и достойнство някак си не могат да се съгласят с това. Но понеже говорите за Вашия управител на Националната здравноосигурителна каса, за да докажа тезата си, че той не знае къде се намира, ще Ви припомня и можете да го чуете в записа от заседанието, тъй като му бяхте написали изложението. Там има една формулировка от три букви – БЗС. БЗС, повтарям! Хората, които са от сектора, знаят, че това е Българският зъболекарски съюз. Само че Вашият управител прочете: Български земеделски съюз. (Силен смях. Ръкопляскания.) По отношение на господин Свиленски и неговото изказване – аз не подкрепих господин Михайлов. Аз не съм гласувал за него. Понеже трябва да подкрепя и другите тези в моето изказване. (Реплики.) Трябва да подкрепя и моите тези в моето изказване. Защо подуправителят на Касата прави в момента, бих казал, недостойни неща и лъже Народното събрание? Повтарям, лъже Народното събрание! Беше публикуван Проектозакон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, в който в § 11 Вие казвате, че ще забраните нови болници, нови дейности да се финансират от бюджета за 2024 г. Това го казва управителят на Касата, който публикува Законопроекта за бюджет на сайта на Касата, и той постъпи в Комисията по здравеопазване. Сега ще Ви прочета едно писмо на господин Станимир Михайлов до министъра на здравеопазването по отношение на разкриването на нова болница в град Варна с 500 легла, частна болница. (Реплики.) Частна болница! Сега ще Ви прочета какво казва той. (Шум и реплики.) Господин Станимир Михайлов – управителят на Касата: „Относно възможностите за финансиране НЗОК счита, че е възможно заявените от МБАЛ Х – няма да цитирам името, град София, за адреса в град Варна нови дейности за бюджета на НЗОК да бъдат финансирани в периода на тяхното реализиране в рамките на утвърдените от Надзорния съвет бюджети.“ (Реплики.) Кого лъжете бе, колеги? Това ли е Вашият честен човек – управител на Националната здравноосигурителна каса, който веднъж предлага в Закона за бюджета да не се сключват нови договори и нови дейности, а пише на министъра на здравеопазването, че може да се сключат договори с частната болница за нови дейности във Варна?! Сега разбрахте ли колко достоен е Вашият управител на Касата? (Реплики.) Понеже ме питате какво ще направя? Ами много скоро тази грешка ще бъде поправена. Много скоро! Съгласно процедурата на Народното събрание за отстраняване на управителя на Касата, щом толкова много казвате, че той е честен – не, не е честен! Благодаря Ви. (Шум и реплики. Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ: „Браво!“)

#98 · speech

Искрен Арабаджиев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Професор Ангелов, когато кажете А, трябва да кажете и Б. На парламентарните избори през месец април бях избран за народен представител. На местните избори сега – месец октомври, бях избран за общински съветник. Аз съм от тези политици (възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ауу!“), които работят за хората, които са ги избрали. (Шум и реплики.) Наистина дадох заявка, че ще остана в Ловеч като общински съветник (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), но направих една публична анкета на хората, които следят работата ми (силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), защото за мен...

#100 · speech

Искрен Арабаджиев

За мен постовете са само ако можем да работим за хората. (Шум и реплики.) Хората, които харесват моята работа, прецениха и избраха с мнозинство, че ще бъда по-полезен за Ловеч в Народното събрание. (Силен шум, смях и реплики. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Разбира се, че това колегите от ГЕРБ няма да го харесат, защото 5 ноември вече в Ловеч се празнува като ден на освобождение от ГЕРБ. (Смях и реплики от ГЕРБ. Ръкопляскания.) Защото между първи и втори тур аз подкрепих кандидата, който се яви на балотаж. (Шум и реплики.) В обединени усилия...

#102 · speech

Искрен Арабаджиев

Той не е от ИТН, господин Йорданов, той от десет години е общински съветник от БСП, така че малко по-кротко с ентусиазма. Вярно е, че ние подкрепихме този кандидат, защото в Ловеч се изложихте. В Ловеч дори Вие се освободихте от Вашия кандидат, защото това е моделът ГЕРБ на проваленото управление на местно ниво – на зависимости, на уволнения в институциите.

#104 · speech

Искрен Арабаджиев

Така че ще работя от Народното събрание, докато хората продължават да ме избират като народен представител. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики.)

#106 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас. Аз не можах да чуя какво каза господин Искрен Арабаджиев, понеже залата беше много шумна. Според мен той искаше да каже, че е предпочел заплатата на депутат от 10 хил. лв. (смях и оживление), вместо тази на общински съветник от 1000 лв. Сигурно искаше да каже, сигурно каза, не можахме да чуем, че анкетата му беше 6 часа и имаше негови хора, които да натискат там да отива депутат в София. Сигурно каза, но ние не можахме да чуем, че животът в София му харесва много повече, отколкото животът в Ловеч. А това какво се обещава от Промяната в предизборните страсти, няма нищо общо с реалността след това. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#108 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! За съжаление, дебатът относно избора на управителни органи на Националната здравноосигурителна каса отново поставя под въпрос дейността на нашата легислатура, както и доста важни решения. Много се върнахме днес назад както към избора на управителя, така и към личността на подуправителя, която днес е предмет на дебат. Като тук, ако трябва да се върнем назад, първо, да посочим, че управителят, който беше избран, за тези три месеца, в които е на тази длъжност – не коментирам какво е казано в лични разговори, мисля, че не трябва да сваляме нивото да обсъждаме кой как се е определил в някакви лични разговори, не знаем в какъв контекст са били те, понякога иронията също и самоиронията не са лоши, но трябва да кажем, че за тези три месеца беше сключен анекс както с Българския лекарски съюз, така и съответно с другите съсловни организации. Сега се водят преговори за сключване на условия и ред с търговците на дребно – аптеките, с Българския фармацевтичен съюз. За тези няколко месеца, това, на което сме свидетели и в публичното пространство, и в средствата за масово осведомяване, в заседанията на Комисията по здравеопазването, е, че съсловните организации нямат никакви забележки към дейността на управителя, поне публично. Ако са известни някакви други, съм готов да ги обсъдим. И на последното извънредно заседание на Комисията по здравеопазването стана въпрос, че Лекарският съюз и управителят на Националната здравноосигурителна каса работят в добър синхрон. Да не забравяме, че основанието за освобождаване на предходния управител на Националната здравноосигурителна каса беше именно липсата на диалог със съсловните организации. Относно дейността пак за тези два месеца. След проверки на Инспектората на Националната здравноосигурителна каса по сигнали отново на компетентни органи управителят на Националната здравноосигурителна каса освободи директорите на две районни здравноосигурителни каси именно заради данни за неправомерни действия. Няма да разкривам детайли, няма да влизам в конкретика какви са те, но това бяха конкретни действия. Относно биографията, защото се връщаме – според мен няма как да ги разделим, не знам колко е плодотворно за дебата днес – за личността на управителя на Националната здравноосигурителна каса господин Михайлов. Както казах, ако съдим по делата му, до момента той изпълнява своите правомощия по един абсолютно законосъобразен и съответен на работата му начин. Относно всичките публикации, които се появиха, защото тук се намесват и медиите. „Капитал“ бил партийно издание. Това няма да коментирам. Това е стара теза, в момента няма да влизаме в нейния дебат. Не чух фактите, които са публикувани там, да бъдат оборени. Но не искам в момента да обсъждам какво пише „Капитал“. Искам да се върна на някои обвинения. Обвинението за декларирани неверни данни от господин Михайлов. През цялото време, господин Ангелов, и мисля, че тогава го изяснихме, той не е попълвал декларация. Но понеже някои сайтове с доста по-различна репутация, които не проверяват данните, посочиха, че е попълнил декларация, той всъщност не е попълнил декларация. Става дума за изявление в нотариален акт, но това не е декларация, а именно това през цялото време се тиражира. На следващо място, декларацията не е нотариален акт, господин Ангелов, да. (Реплика от народния представител Костадин Ангелов.) Аз съм юрист, но това не е декларация. На следващо място, другото, което е. В момента много удобно дебатът се отклонява, но това няма да има своето значение. Другото, което е и което стана, когато беше процедурата по избор на господин Михайлов, бяха отправени няколко запитвания до ДАНС. И какво се оказа, защото тук се правят внушения, и тогава се правеха внушения? Правят се внушения, че има някакво нередно поведение от негова страна, а всъщност поведението беше, че е забравил да подаде декларация, която той подаде и декларира кои са действителни собственици. (Шум и реплики.) Само да се върнем… Моля за тишина! (Шум и реплики.) Да се върнем на фактите. Фактите са, че имаме един пропуск от административен характер, но тогава аз лично изпратих писмо до ДАНС има ли данни за някакви неправомерни действия от страна на господин Михайлов. ДАНС не посочиха такива. Единствено потвърдиха, че е подал справка за обучение на персонала, и друго не е подавал. Нямаше никакви данни, защото аз пратих изрично писмо има ли някакви данни за неправомерни действия, свързани с пране на пари или нещо друго. Такива данни няма нито в доклад на ДАНС, нито има прокурорски проверки. И да сравняваме наличието на конкретен доклад на ДАНС, който в момента не мога да обсъждам по съдържание, говоря за кандидата за подуправител, и наличието на прокурорски проверки, не може да ги сравняваме с пропуска да се подаде декларация за действителен собственик. Не мисля, че някой би могъл да ги сравни двете. Тогава всички факти бяха изяснени. Вие казахте, че сте получили потвърждение от прокуратурата, но Комисията по здравеопазването не е запозната с него – потвърждение от прокуратурата, че няма прокурорска преписка, казахте във Вашето изказване. И ако има такива документи, считам, че трябва да бъдат запознати всички народни представители с тях, в смисъл какво е движението по тази прокурорска преписка, ако има такива доказателства, за да няма никакви съмнения. В заключение, искам да кажа, че обвиненията, които се отправят и отново повтарянето на внушения за личността на управителя на Националната здравноосигурителна каса, разбира се, Ваше право е, Вие винаги може да инициирате процедура за освобождаването на управителя на Националната здравноосигурителна каса, ако има конкретни нарушения, но мисля, че същите факти, които бяха изнесени при избора му, в крайна сметка мнозинството оцени, че не са достатъчни за друго решение. И ставаше дума, пак повтарям, за формален пропуск. През цялото време, когато се обсъждаше кандидатурата на управителя на НЗОК господин Михайлов нямаше нито едни данни във връзка с неговата професионална дейност. Тук говорим за професионална дейност. Мисля, че в момента връщането на този дебат и поставянето на, как да кажа, политически послания: ние ще внесем искане за освобождаване, разбира се, това е право на всяка една парламентарна група, парламентарна процедура, но не мисля, че по никакъв начин е път за разрешаване на каквито и да било спорове в българското здравеопазване. И пак повтарям, ако има данни, че прокуратурата е прекратила тази проверка или няма проверка, мисля, че трябваше да бъдат споделени с всички народни представители. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#110 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател! Уважаеми доцент Пандов, аз се изненадвам, че преподавате право. Аз наистина съм изненадан. Тогава, когато се изповядва нотариална сделка за продажба на недвижим имот, има декларация, в която казваш дали имотът е ипотекиран или не. Тогава, когато подписваш нотариалния акт, самият нотариален акт е деклариране на данни. Деклариране на данни! И това е декларацията, която подписваш пред нотариус, и носиш наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Мисля, че това е ясно на всички юристи в залата, без аз да съм юрист. (Реплика.) Пише го навсякъде. Другото нещо, което в момента се опитахте да кажете, което отново означава, че не познавате Закона за класифицираната информация. Имаме класифициран доклад. В доклада пише, че има прокурорска преписка. Докладът е до председателя. Председателят се запознава с доклада и го насочва към мен да се запозная с него. Върху този доклад пиша резолюция, че искаме данни да се провери какво се случва по тази прокурорска преписка. Пристига отговор, който казва, че нямаме данни за престъпление и че прокурорската преписка е прекратена от наблюдаващия прокурор. Това нещо става част от този доклад отговор, тъй като съдържа данни, свързани с този доклад, които не мога да изнеса в момента пред Вас, тъй като Законът забранява да го направя. Председателят слага този отговор към този доклад. Това пише в Закона за класифицираната информация. Отидете, ако председателят разреши, да се запознаете и с този доклад, който е с идентично съдържание с доклада, който е до мен, с който Вие сте се запознали и за който се твърди, че аз не съм се запознал с него. Това са някакви излишни драми, които в момента правите, само и само за да постигнете нещо и да внушите на българските граждани, че видите ли, сигналът, който е организирано да бъде написан, за който вестник „Капитал“ са написали, сега тук е факт. Не, не е факт и наблюдаващият прокурор е прекратил тази уйдурма, така да се каже. Господин председателят, ако разреши и ако, разбира се, сметне за необходимо, може да ме допълни за отговора на това писмо, но аз няма да разкрия нито преписки, номера, нито ще Ви кажа доклади, номера на ДАНС, тъй като това вече е класифицирана информация. И това го пише във всеки учебник по право. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#112 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Пандов, информацията, която беше изнесена преди малко, не е вярна, защото ние прегледахме преди пет минути и такъв документ няма прикачен. Има само един документ, в който ясно са описани какви са проблемите и притесненията на ДАНС. Разбира се, те не могат да бъдат оповестени, защото са засекретени, но при наличието на такъв документ да бъде предложен този човек и да не се изчака, няма да го коментирам. Вие забравихте да кажете нещо във Вашето изказване, и то е кой носи отговорност за избирането на господин Мавров днес. И когато българските граждани са недоволни от системата на здравеопазването, могат да се сещат много добре кой днес с неучастието си в гласуването, което ще направи ВЪЗРАЖДАНЕ, са осигурили поста на господин Мавров. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не ГЕРБ, не ДПС, има един виновник за назначаването на господин Мавров и това е Костадин Костадинов. (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#113 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли трета реплика? Няма. Преди дупликата, уважаеми колеги, правилото „необходимо да се знае“, което е в Закона за защита на класифицираната информация, не предполага боравенето на информацията да става с метаданни. Метаданни са да излезете отвън и да говорите на пресконференция какво има в материалите в Секретното деловодство, но да кажете, че не може да кажете какво има в материалите, за които Вие вече говорите. Метаданни са, като излезете от тази трибуната и да започнете да обяснявате какво има. Това е разкриване на класифицирана информация и това разкриване не може да стане дори за нуждите на политическата спекулация, нали, иначе живеем в свят на обществена тайна. Документът от прокуратурата е явен, той е приобщен към материалите, може да се запознаете. (Реплика: „Няма го!“) Кой твърди, че го няма? (Реплики.) Кой твърди, че го няма? (Шум и реплики.) Вие ли твърдите, господин Ананиев, че го няма, или твърдите, че Ваш колега твърди? (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) Има го, господин Ананиев, материалът е явен, отговорът е явен. Ще се запознаете с него по установения ред. (Реплика.) Не, първо ще има дуплика и след това процедура. Заповядайте за реплика.

#114 · speech

Росен Костурков

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Репликата ми ще бъде към господин Пандов и ще е съвсем кратка. Когато говорим за проверки на ДАНС и кандидата за подуправител на Здравната каса в момента, искам да припомня една проверка на ДАНС през 2015 г. в държавна болница „Свети Георги“, Пловдив, когато кандидатът е бил финансов директор. Най-вероятно – казвам най-вероятно, защото нямам документите от тази проверка, прокуратурата е излязла със същия документ, че няма данни за престъпление, но ние знаем как работи прокуратурата в България през последните 15 години. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Има едно заключение в тази проверка и то е публично, може да го видите в пресата. В него се казва, че тази болница е в ужасно финансово състояние, в момент, в който сегашният кандидат за подуправител на Здравната каса е бил финансов директор. Хора, аз не искам Здравната каса да бъде в ужасно финансово състояние. Господин Пандов, това беше към Вас. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#116 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, отзад напред. Господин Костурков, аз не мога да коментирам какво има в доклад на ДАНС за дейността на болница „Свети Георги“, тъй като, както знаем – първо, не сме запознати с него, второ, това не е предмет по Закона за класифицираната информация, на днешното обсъждане. Може би има и други доклади за дейността на болница „Свети Георги“, както и за други болници. Това не мога да коментирам.

#117 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС, от място

Нали беше началник-кабинет, защо не уволнихте тоя директор тогава?

#118 · speech

Васил Пандов

На следващо място, относно това как се гласува. Тук, между другото, трябва да се… В дупликата ще използвам възможността да развия една теза, която беше лансирана многократно – как в Комисията по здравеопазване е имало гласуване на кандидата. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Не, в Комисията по здравеопазване както знаем правилата, няма гласуване на кандидата по същество, има гласуване на представените документи и допустимостта им. Изказаната днес теза, че представителите на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ вече веднъж са подкрепили в Комисията кандидата, просто не отговаря на истината. Кандидатът беше допуснат, както всички предходни кандидати – както госпожа Динева, както господин Михайлов, така и господин Мавров, бяха допуснати, но в Комисията правилата не предполагат гласуване на самата кандидатура. Това се осъществява тук, в залата, в хода на този дебат. Не е вярно, че в Комисията е имало такова гласуване. На следващо място, то не е и даже допускане, става дума за това дали са представени необходимите документи по смисъла на закона. Документите са представени, има свидетелство за съдимост, има за принадлежност съответно към службите, които отговарят на законовите изисквания. Не става дума за гласуване на кандидатурата по същество. На следващо място, бяха изказани опасения, че някой от нас се притеснява от прозрачност в дейността на Националната здравноосигурителна каса. Не, обратното е. Ние искаме да има прозрачност в дейността на Националната здравноосигурителна каса. По тази причина Законът за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване беше подкрепен и внесен лично от мен, подписан и от колегите, подкрепен от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, тъй като никой от нас няма никакво притеснение за прозрачността на дейността на Националната здравноосигурителна каса. Накрая – личните нападки за това кой и какви юридически познания има, не бих искал да коментирам. Всеки си има своята преценка, своя професионален път. Аз съм хабилитиран преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет. Няма да давам критерии Юридическият факултет на Софийския университет къде е в мястото на юридическите факултети – винаги на първо място. Аз няма да коментирам. Много ясно съзнавах, професор Ангелов, аз не коментирам примерно някаква терминология в хирургията, защото просто не се чувствам подготвен и не бих искал – има голяма разлика между декларация пред държавен орган и текст на нотариалния акт пред нотариуса. Не искам да влизам в подобна дискусия и дебат сега, защото най-малкото не му е мястото. В заключение, пак повтарям – нашата позиция през цялото време е била принципна и ние искаме да има прозрачност и правилно управление на Националната здравноосигурителна каса. Колеги, както казах в моето изказване – за тези три месеца, това, което можем да кажем от избрания управител, е, че бяха проведени преговори с всички съсловни организации, бяха освободени двама директори на здравни каси заради конкретни данни от Инспектората и проверки за нарушения. Мисля, че за този кратък период това е напълно достатъчно. Относно това, че господин Михайлов… Аз пак казвам, аз не искам, и понеже времето ми изтича, да се връщам на този дебат, ние не водим в момента дебата за господин Михайлов. Ако внесете искане за освобождаването му, тогава ще бъде воден. Днес дебатът е съвсем друг. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#119 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. (Народният представител Тошко Йорданов иска думата.) За изказване ли? За процедура. Господин Костадинов за изказване след това. Уважаеми колеги, да поздравим еврокомисаря Паоло Джентилони с добре дошъл! (Ръкопляскания.)

#120 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Процедура, господин Председател, към Вас. Когато оттук се говори не по темата на дебата, защото това се случва в момента, може ли в такива ситуации, както беше преди малко, да попитате господин Пандов, който, както разбрахме, е юрист от най-уважавания юридически факултет в страната – на Софийския университет, на Кирил Петков декларацията с невярно съдържание, че не е канадски гражданин – декларация пред държавен орган ли е, или нещо там пред нотариус?

#121 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ, от място

Няма такава процедура – седни си! (Шум и реплики.)

#124 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. В продължение на твърдението Ви, че има отговор от прокуратурата и той е публичен и достъпен за народните представители, моля ясно да кажете къде е публикуван въпросният отговор. (Председателят изключва микрофоните на оратора. Ораторът говори при изключени микрофони.)

#125 · speech

Председател Росен Желязков

Ще помоля господин Искрен Митев, господин Ананиев и всеки, който има желание, да отиде и да се запознае с документа…

#130 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Вие управлявате администрацията. Вие твърдите от трибуната, че има някакъв документ, а него го няма.

#133 · speech

Председател Росен Желязков

Документът… (Реплика от народния представител Калина Константинова.) Аз не се изказвам, имаше процедура по начина на водене и мога да отговоря, госпожо Константинова. Аз давам обяснение за това, че документът е постъпил вчера – явен, регистриран вчера и е приобщен към материалите. Тъй като в него се съдържа информация за материалите с номер, затова седи в Деловодството. Защо колегите от Секретното деловодство не са го предоставили на господин Искрен Митев, ще бъде изяснено допълнително. Това не е тема дали го има, или дали го няма. Това е тема…

#135 · speech

Председател Росен Желязков

Не, не е тема дали го има, или го няма, защото го има. (Реплики от ПП-ДБ.) Има – постъпил е, регистриран е, в преписката е.

#140 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря за уточнението, господин Председател. Аз мисля, че внесохме доста яснота на залата. Има документ, Вие казвате, че е публичен, а всъщност го няма. Сега ще прехвърлите отговорността към администрацията. Разбира се, на всеки един слаб лидер това е обикновеният отговор (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), хвърля обвинения към администрацията. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Бих искал да Ви помоля следващия път, когато има такова твърдение, Вие да го защитавате, като предварително сте проверили дали Вашата администрация, господин Председател, си е свършила работата, а не да поднасяте невярна информация на 240 народни представители. Благодаря. (Шум и реплики.)

#144 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, процедурата ми е за лично обяснение на господин Йорданов. Господин Йорданов, въпросът за декларацията на господин Кирил Петков беше поне два пъти разискван от прокуратурата и с надлежни актове на прокуратурата този казус беше решен окончателно. Чисто юридически прокуратурата обясни, че декларацията не е предвидена в закон, поради което тази декларация, независимо пред кой орган е направена, не попада в обхвата на съответната разпоредба – чл. 313 от Наказателния кодекс. Така че в случая не знам защо питате мен. Може би трябва да питате прокуратурата, може би изпълняващия длъжността главен прокурор за тези актове. Аз не виждам никаква връзка с моята квалификация и обсъждането тук на тези лични елементи. Пак повтарям, моята квалификация е доказана, може да проверите. Тя не е в областта на наказателното право, но мога да Ви отговоря в случая и от тази гледна точка. Попитайте прокуратурата, а не мен. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#147 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Прекрасно лично обяснение, още повече, преди малко Вие казахте: прокуратурата знам как работи. Точно така. Прокуратурата видяхме как работи – покри на Кирил Петков невярната декларация. Тоя човек, дето Ви е лидер, влезе в политиката с лъжа – с подписан документ с невярно съдържание. Колкото и да се хили от първия ред, това е факт. Прокуратурата… Нали правихте съдебна реформа бе, колеги, златни, прекрасни, малки.

#149 · speech

Тошко Йорданов

Кой не Ви харесва сега в съдебната реформа? Какво не Ви харесва сега в тоя прокурор? Нали махнахте предишния и оставихте тоя? Това ли Ви е съдебната реформа? Сега да кажа само какво чух долу от първия ред. Кирил Петков, който е функция на баща си, зададе въпроса: кой е малък, явно визирайки ръста ми метър и седемдесет. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Смях.) Да приемем…

#151 · speech

Тошко Йорданов

Ако аз съм метър и шестдесет, това, което Вие смятате за Вашия, е сигурно десет сантиметра, но… (Смях. Народният представител Кирил Петков излиза от пленарната зала.) Отиде малко във фриволното. Да се върнем на същината. Човекът, който избяга от залата, е лъжец, подписал документ с невярно съдържание, който в безсилието си започва да говори глупости от първия ред. Ще се обърна към господин Пеевски, който му набива канчето редовно. Моля Ви се, набийте му канчето отново, само от Вас го е страх. (Смях.)

#152 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Йорданов, налагам Ви забележка. Друго изказване? Закривам разискванията. (Шум и реплики.) Е, може ли да вдигнете ръце, след като кажа думите „закривам …“ (Шум и реплики. Народният представител Явор Божанков тръгва към трибуната.) Господин Божанков, преди Вас е господин Костадинов. Господин Камбарев, и Вие ще се изкажете. Заповядайте.

#153 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, за разлика от ПП-ДБ ВЪЗРАЖДАНЕ е принципна организация и това, което сме казвали и защитавали в тази зала и извън нея, винаги си остава едно и също и не се променя. Поради тази причина, както не подкрепихме кандидата за председател на Касата, излъчен от ПП-ДПС, както може би вече трябва да ги наричаме за по-напряко, така няма да подкрепим сега и кандидата, който е на управляващата коалиция. Въпреки очевидно разлома, който се очертава тук между ПП и ДПС– ДБ, от една страна, и ГЕРБ и ДПС, от друга страна, все пак те управляват заедно. Това е вече ноторно известен факт, че ПП-ДБ се превърна в една от най-долнопробните, унизителни марионетки на ДПС, които някога са били виждани в българската политика. Наистина много голямо унижение за избирателите – достойните и честни българи, които са гласували, излъгани от своите избраници. Тъй като ние не правим разлика между отделните кандидати, никога не сме ги подкрепяли, никога не сме подкрепяли кандидат на правителството, няма да го направим и сега. Обаче, от друга страна, виждаме две идеални възможности в тази ситуация. От една страна, съдейки по изключително острата реакция от страна на ПП-ДБ срещу този подуправител, който в един момент се оказва, че е виновен за бъдещите неуспехи на Касата, макар че както самите ПП ДБ шизофренично признават, всъщност проблемите са много по-отдавна и това всъщност всеки един нормален български гражданин го знае. В тази ситуация – шизофренична, според ПП-ДБ ще е виновен за бъдещите неуспехи на Касата не управителят, който е техен, а подуправителят, който очевидно не е техен. Оставаме шизофреничната логика на шизофрениците, те могат да си я обяснят сами, ние нормалните хора няма как да я вникнем и няма как да я осъзнаем. Все пак обаче ще кажа, че има един наистина много добър изход от така създалата се ситуация и това е подаване на оставка. Правителството трябва да подаде оставка веднага. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така всички тук изказали се преди това отявлени харизматици, изключително влиятелни хора, честни, принципни, почтени – не са някои свестни, всеки един от тях има възможност сега да излезе, най-малкото, което е, ако има чест и достойнство, да се разграничи от собствената си лицемерна коалиция, да каже, че изразява несъгласие с тази политика на собственото си лицемерно правителство и да подаде оставка в лично качество – най-малкото, което може да направи. Но с оглед на това, което видяхме преди малко с народния представител от Ловеч, очевидно и на това няма да станем свидетели днес. Така че оставка такава няма да видим днес, ще видим сигурно в следващите няколко седмици или месеци. Така или иначе предстои да разберем. Въпросът обаче е в друго: има ли възможност тук все пак Народното събрание да се обедини около една обществено приемлива фигура? Аз считам, че да. Считам, че има една фигура, която може да обедини Народното събрание – доказан професионалист, човек, който разбира от всичко. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Много са малко тези хора, бих казал, че можем да ги причислим в категорията национален капитал. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях.) И не, това не е Искрен Митев, за съжаление, това е Даниел Лорер. (Смях. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Считам, че той би могъл да поеме тази отговорна позиция, считам, че той може да получи подкрепа и ще обедини абсолютно цялото Народно събрание, още повече след вчерашното му обяснение в любов към ДПС, считам, че ДПС ще го подкрепят. Гледам, че господин Пеевски се подсмихва одобрително, знакът, който е подаден, е разбран, следователно няма да има никакъв проблем. В този ред на мисли, считам, че ако все пак няма такъв кандидат, редно е да помислим наистина в тази посока, защото има и други позиции, които са доста парливи и събуждат също наистина много сериозни обществени напрежения, примерно БФС. Можем да кандидатираме господин Лорер за председател на БФС. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не виждам нищо смешно. Хора се биха по улиците, имаше кръв, имаше обвинения в полицейско насилие. Господин Лорер, поемете отговорността. Цяла България знае, че си търсите работа. В краен случай може да направим следното: Вие поемете Касата, жена Ви ще поеме БФС. (Смях. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Продължавам да не виждам нищо смешно, не знам защо народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ са толкова ентусиазирани. Всъщност може би това подсказва, че изводите, които си правя, са правилни. Имаме фигура, която може да сложи край на това разделение. Господин Лорер, поемете отговорността, кандидатирайте се за подуправител на Касата. Вие, бих казал, сте един от хората, които разбират най-много и от здравеопазване, и ние ще Ви подкрепим, за да сложим край на тази вътрешнокоалиционна драма. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#155 · speech

Даниел Лорер

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, за разлика от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, ние няма зад какво да се крием, ние заставаме ясно зад позициите си. Ние заявихме много ясно къде сме по отношение на избора на подуправител на НЗОК, за разлика от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, които отчаяно се опитват с грозен хумор и лични нападки да скрият предателството спрямо българските граждани, което те предстои да направят. (Възгласи: „Браво!“ Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Партия ВЪЗРАЖДАНЕ след много шум, който вдигна, след лични нападки на всички, включително и на моето семейство, смятат да оставят този проблемен подуправител, който е предложен, да бъде избран, като не гласуват. Това е тяхната стратегия днес и целият шум, който вдигат, е един тъжен, изключително тъжен и изключително прозрачен опит това да не стане някак си ясно. Няма как да се скриете зад лични нападки, няма как да се скриете зад моето семейство. Потърсете в собствената си съвест и собствените си избиратели как ще обясните за пореден път това, че сте параван на един грешен избор. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Оставка!“ Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#157 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! На този дебат подхождаше наистина да се води от експертите и от професионалистите в сфера „Здравеопазване“, а той силно се политизира. Казвам това със съжаление. И изказването, което направи Костадин Костадинов, е пример за това как не трябва да бъде воден един такъв дебат. Той говори за оставки. Ще му напомня на лидера на ВЪЗРАЖДАНЕ, че в парламентарната република доверието в политическите сили се отразява на избори, избирателите показаха къде са ВЪЗРАЖДАНЕ, но има един спор в залата, на който трябва да бъде сложен край, само Костадинов може да го направи. Кое е това село, в което Вие спечелихте избори? Защото едни казват Поповци, други Попинци – излезте най-накрая и кажете: „Не е Поповци, Попинци е – там спечелихме изборите. И от тази силна позиция на последните избори ние искаме оставката на това правителство като абсолютните ултимативни победители в село Попинци или Поповци.“ Кое е селото? Кое е селото в крайна сметка?! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, ВЪЗРАЖДАНЕ говорят също и за доверие, кой за какво е излъгал. Това са хора, които системно са хващани в лъжа по всяка тема. Дали говорят за ваксини, дали говорят за друго, те винаги са хващани в лъжа, ама са доказвани в лъжа. Давам пример с ваксините, но примерите са много. И за друго говорят – кой бил експерт по всичко. Колеги, специално господин Костадинов, ако искаме съвет за евтин имот, за изгоден терен, как да си купим къща с партийна субсидия, ще Ви питаме, излезте и ни кажете. И Вие сте пример за успешни предприемачи, които купуват изгодно на деца, на синове, на съпруги, за усвояване на грантове от „Лидл“, като говорите за съпругата на някого. Вие имате какво да кажете по тази тема. Ама кой е усвоил повече пари от чуждите вериги – ако не е ВЪЗРАЖДАНЕ да говори по тази тема, ами точно Вие сте най-големите експерти. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако ще водим така дебата, ние така можем да Ви отговорим. Имаме експерти, можем да водим експертен дебат. Искате политически сблъсък, ще го получите. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Уважаеми колеги! Уважаеми господин Председател, господин Костадинов репликира от място постоянно. Аз не си позволих да правя това, докато той говореше. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имам едно изречение към колегата от ГЕРБ – господин Костадин Ангелов. Не беше далеч времето, когато той беше министър, защото той говори също с лични аргументи – не по същество на дебата, не за избора на подуправител, а с лични аргументи към тези, които се изказваха. Обръща се към колега от ПП: „Какъв е твоят морал, ти като какъв се изказваш тука“, защото, разбирате ли, той е институция в морала. Костадин Ангелов е институция в морала. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Така че той излиза с тези аргументи. Хайде да си припомним, нямаме време за всички случаи, но за един случай, докато той беше министър. Ковид пандемия, тежко положение за България. Той като министър прескача обществените поръчки – тогава Законът даваше такава възможност, купува дезинфектанти и маски. Цяла комисия се организира в Събранието да изследва как така успя Министерството да ги купи тия маски и дезинфектанти на по-висока цена от тази, която производителите обявяват на сайта на дребно за единична цена на маски и на дезинфектанти. (Шум и реплики.) Българското национално радио – не аз, направи разследване и се оказа, че един завод в Търново – представете си случая, защото моралът нали е тема тука – Костадин Ангелов го повдига. Докато той е министър, Бойко Борисов идва във Велико Търново случайно, в един завод влиза – здравейте, в този завод се сменя собствеността, влизат политически лица, случайно или не. Представете си на този завод държавният резерв му отпуска спирт, ама суперизгодно. След това този същият завод през проксифирма зарежда всички избирателни секции с дезинфектант. Накрая БНР прави разследване и се оказва, че дезинфектантът е менте, с метилов алкохол. Може ли да си представите на каква цена са продавали те, как е отпуснал държавният резерв спирт и накрая какви пари са направили тези хора, докато той е министър? И излиза тука, на колегите им чете морал, все едно сме се събудили вчера и държавата е почнала от вчера. Извинявайте, обаче, ако се придържате към експертния дебат, нашите колеги ще водят такъв дебат с Вас, ако правите лични нападки, можем да отговаряме и на тях. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#159 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Божанков, Вие тръгнахте от Попинци, после направихте забележка, че не се говори по същество и последва някаква мемоаристика от Вашия политически опит. Ние с Вас сме депутати от Четиридесет и четвъртото народно събрание още. Аз да Ви кажа, беше много срамна работа това правителство, като се избираше, и аз това го осъзнавах тогава. Сега обаче тази работа става все по-срамна. И този дебат, който аз слушам последните час и половина, два, много ме притеснява. Ние сме на път така да катастрофираме заедно, така заедно да надигнем една протестна вълна срещу това управление, че ако не си давате сметка, а Вие не си давате сметка, ще причини много тежки щети на цялото българско общество. Тук не става въпрос за тази тема, която се разисква в момента, а по принцип. Аз такива мискинлъци, каквито се случват през последните два месеца в това правителство, не съм виждал за последните седем години, когато съм бил депутат. Такъв безпардонен партизанлък, кадруване, некомпетентност, неподготвеност, аз не съм виждал. Използвам възможността да Ви репликирам, защото ми говорите с аргументи от позицията на високия морал и това не е лично към Вас. Това е една тенденция, която зад такъв тип говорене за морал създава такъв корупционен потенциал в държавата. Това ще се види дори и в бюджета, където сме на път – и се обръщам към колегите от „Демократична България“, защото те са хора с по-голям политически усет – да създаваме абсолютен монарх в тази държава, който да разпределя порциите на финансирането в държавата от позицията на министър на финансите и да казва кой е добър и кой е лош проект, и кой колко пари да получи. И това не Ви възмущава, а сте излезли тук да се правите на морални хора. (Шум и реплики.) Давайте да си преосмислим поведението, защото тези, които критикуват правителството, имат големи основания да го правят. И това, че аз мълча три-четири месеца, за да Ви дам някакъв шанс (шум и реплики), въпреки че знам, че не сте в състояние да го използвате, не означава, че не виждаме тука всички какво се случва, тази вакханалия, която се случва. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#160 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Митев, за реплика ли? (Народният представител Искрен Митев излиза на трибуната. Уточнения с председателя.)

#161 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Божанков, искам да се включа в една част от Вашето изказване и тя е къде са спечелили ВЪЗРАЖДАНЕ. Много време отне на голяма група хора – това бяха поредица от постове, бяха наети цели отдели, за да търсят къде са спечелили ВЪЗРАЖДАНЕ въпреки обявяваната от тях грандиозна победа на изборите. Феноменална! Такъв успех България не е виждала, въпреки че всички кандидати за общински съветници на ВЪЗРАЖДАНЕ още са тук. И е намерена. Скандалният Борован е единствената община с изборен успех на ВЪЗРАЖДАНЕ. Наложи ми се да си измисля община Поповец, Поповци, за да може ВЪЗРАЖДАНЕ да имат една спечелена община, но се оказа, че е Борован. Знаете ли какво се случва в Борован? Това е единствената община, която пет дни след снеговалежа и високите температури още хората са затрупани със сняг. Единствената община, която не е подала проект към Министерството на финансите. От 800 проекта всички общини в България без една – Борован. Това е успехът на ВЪЗРАЖДАНЕ. (Шум и възгласи „Оставка!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#162 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли друга реплика? Няма. Други изказвания? Господин Ангелов – за лично обяснение. Само изчакайте за дупликата. За дуплика – Явор Божанков.

#163 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, заслужава внимание репликата на колегата Биков, и то в тази част, че действително в мнозинството всеки би могъл да печели доверието на своите избиратели, като преследва правилните политики за тях. За съжаление, аз слагам нас също в това число – не хвърлям обвинението върху всички останали – е възприет подходът, че един, за да изпъкне, трябва, казано на жаргон, да пребие другите от бой. Не, този не става за нищо, само ние сме добрите – виждате ли. Сега го виждаме, защото стана дума в този дебат, но това е последователна политика. Факт е, че това ерозира доверието не само в управлението, а въобще в парламента като институция, във всички нас, защото всички работим за нас. То не е проблем само на този парламент, а е системен проблем на българската политическа система. Той е възприет и ескалира в момента и това го правят всички групи. Лидерите на всяка една от и коалициите, и формациите, които подкрепят управлението, сутрин са заети от осем до десет да хвърлят камъни и всички подръчни материали по останалите. По този начин са решили да печелят доверие. Не е правилна стратегия, би могло и по друг начин да става. Затова и аз в своето изказване обърнах внимание на следното: експертите трябва да водят този дебат, но понеже той отиде в политическа посока, ние сме принудени, длъжни и можем, когато дебатът изисква това, да отговорим и с политически аргументи. Но съм съгласен с едно нещо, което колегата Биков каза, това ерозира доверието. Има и друг начин. Аз съм убеден, че има и друг начин, но трябва да се положат усилия – това е двупосочна улица. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#165 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, от парламентарната трибуна бях набеден за някакви схеми и някакви извършени неправомерни действия от лицето, което говори преди малко. Няма да позволя от най-високата трибуна в България някой да ме свързва с извършени неправомерни действия. Благодаря на това лице, че се изказа оттук и направи неговия сигнал до прокуратурата явен в публичното пространство. Това ми развързва ръцете да си потърся правата по законов ред и аз ще го направя по начина, по който ми позволява законът. Само ще припомня, че във връзка с неговия сигнал по времето на един министър, който скоро беше осъден за конфликт на интереси, беше извършена проверка на Инспектората и тя доказа, че това изложено нещо в сигнала, като скалъпена отново информация – 80 страници беше този сигнал – няма нито една истина. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#166 · speech

Председател Росен Желязков

Процедура по начина на водена – господин Стоянов. Има записани за изказвания господин Тошко Йорданов, господин Таслаков, госпожа Махаева.

#167 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Тук е моментът да напомним на лицето Искрен Митев, което си тръгва, че е лъжец и затова излязох на трибуната да му кажете и Вие да му напомните, защото Община Борован в инвестиционната програма има три предложени проекта, които са гледани в Регионалната комисия. Това са проект № 174, 175 и 176. Няма смисъл да ги цитирам. Това е процедурата по начина на водене, за да кажем, че Искрен Митев е долен лъжец за пореден път и говори само глупости от трибуната. (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Друг е въпросът защо вчера на Регионалната комисия стана ясно, че министърът на финансите пуска едно писмо до общините, в което ги ограничава да подават проекти по инвестиционната програма, а след това в бюджета в чл. 108 излиза съвсем друга справка. Хайде оправете си коалицията, оправете си сглобката. Ако не може да го направите, разваляйте я и подавайте оставка. Оставка! (Ръкопляскания и възгласи „Оставка!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#168 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Стоянов, първо, това не беше процедура по начина на водене. Това си беше изказване по същество и ще помоля да бъде отразено като такова. Освен това Ви налагам „забележка“. Господин Йорданов, заповядайте за изказване.

#169 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Искрено се надявам нормалните хора в страната да са гледали днешния дебат, така наречен, защото е показателен за това как се управлява страната. Значи Вие от ПП в безкрайната си наглост взехте гласовете на ГЕРБ и ДПС за правителство. В безкрайната си наглост управлявате заедно. В безкрайната си наглост приемате вредни закони, които после преправяте отново, отново и отново заедно с гласовете на ГЕРБ и ДПС. Сега – в безкрайната си наглост – искате от опозицията да Ви решава проблемите. Ама разберете се с ГЕРБ и ДПС. Така, както заедно отхвърлихте референдумите, на ВЪЗРАЖДАНЕ референдума, както смачкахте Закона за референдумите, както вчера отхвърлихте поправките в Закона за защита на детето и тук си направихте една гейска коалиция, която да гласува тези неща. Защо искате от опозицията и вменявате вина на опозицията да Ви решава проблемите? Ние не сме длъжни да Ви гласуваме! Когато си направихте правителството, гласувахте заедно. (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) А оня там, дето се обажда – шофьорчето, с цялата си наглост внася толкова тъпи закони. Те Ви помагат, а сега искате други да Ви решават проблемите. Вие къде живеете бе? Ние еднакво не понасяме тази сглобка в двете половини. Да, забелязвам, че БСП нещо са ги преглътнали напоследък. Вчера с техните гласове спасиха министъра Ви на електронното управление и на заместника му, за да няма комисия, която да разследва натиска от ето този, дето седи на първия ред, който е ходил да го заплашва. Какво искате от опозицията? Я си се събирайте, разглабяйте, сглабяйте. Не може да вменявате вина на някого от опозицията за тъпите решения, които предлагате. Предложихте абсолютен некадърник за шеф на Здравната каса и те Ви го гласуваха с целия си акъл. Факт! Сега удобно забравяте. Тогава дори го предложихте в нарушение на правилата, защото не бяха изминали необходимите часове от доклада на онова среднощно заседание. Тогава го направихте с гласовете на ГЕРБ и ДПС. Вземете по една китка и едни бонбони и идете да им благодарите. Сега ще преглъщате всичко, каквото Ви подадат, щото сте се оженили за тях, само че за разлика от Вас Вие сте булката.

#171 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председателю. Господин Йорданов, никой не Ви е виновен, че се провалихте. Народът Ви беше дал властта, Вие я изритахте. След това участвахте в правителство, което свалихте, и сега с клизма влязохте в този парламент и ежедневно тук само ругаете хората. Никой не Ви е виновен за това! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) А иначе за гласуването – не сте длъжни за нас да гласувате, а трябва да гласувате заради хората, които са Ви пратили тук. Това Ви е работата! Благодаря.

#173 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Много хубаво, че го казвате това и ми давате възможност да изляза, защото тази лъжа, честно казано, ми писна на…, хайде да не казвам. Когато има 65 човека в този парламент, ние, Вие от ДБ отказахте да работите с нас, дадохте пресконференция, специално Вие отказахте официално, БСП отказаха и формацията на Мая Манолова отказа. Да вменявате на нас, че не сме намерили подкрепа, за да направим правителство, е малоумно. Изборът при нас беше дали да направим това, което направихте Вие с ГЕРБ и ДПС. Вие сте такива морални отпадъци, че го направихте, за разлика от нас, при това без никакъв срам. И Христо Иванов, където седи на първия ред, и двамата знаем един разговор, където ми каза ще Ви подкрепим, ама ние трябва да назначаваме хората по държавната администрация с одобрение, и имаше свидетели вътре в нашата стая. И да клатиш главицата, и да не клатиш, така беше. Ние, за разлика от Вас, не сме морални боклуци. Вие се наведохте на ГЕРБ и ДПС и поемате всичко, каквото Ви подадат, при това така унизително. И свалихме правителството заради некадърния Асен Василев и предателството към Македония. И че Асен Василев е некадърен, се вижда и сега. Дето се вика, аз мога да припозная почти всяка една дума, където казва Тома Биков, а той Ви е коалиционен партньор. Асен Василев за три години управление вдигна външния дълг с десет милиарда. След още три ще стане с още десет и това са факти – всяка една секунда държавата задлъжнява с 207 лв. на секунда заради некадърния Асен Василев, който смята, че парите на държавата са му – не знам – растат по дърветата и може да си ги харчи, където си иска. И отговорността е – айде, той или е некадърен, или си вярва, и в двата варианта не е добре за страната, но той си е такъв, но ГЕРБ и ДПС, дето го знаят какъв е, че тя отговорността на Вас е по-голяма, защото оставате подобен човек да загробва държавата и сега виждате с какви хора работите. Да, това е положението – комплекси, комплекси, алчност, власт, лъжи, документна измама. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Господин Председател, мога ли да отговоря на момчето там, където подвиква, или ще ме накажете?

#179 · speech

Тошко Йорданов

Ами така и така сте ме наказали – те са морални отпадъци. (Ръкопляскания, смях и възгласи „Браво!“ от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#181 · speech

Маргарита Махаева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Към народните представители от „Продължаваме Промяната – Демократична България“! Аз не мога да разбера Вие какъв проблем имате с ВЪЗРАЖДАНЕ? (Силен смях от ПП-ДБ.) Какъв проблем имате с кметовете на ВЪЗРАЖДАНЕ, с местните избори и така нататък? Отговорете на въпроса: защо, след като имате такива претенции към ВЪЗРАЖДАНЕ, Вие сте всеки ден на вратата на ВЪЗРАЖДАНЕ, правите пируети, правите поклони и искате подкрепа от нас в общинския съвет? Защо не пропускате възможност да говорите за Борован, за Поповци, за Попинци, за не знам какво беше? А защо не видите какво прави Вашият кмет в столицата? Срамота е в 21 век при първия паднал сняг – при първия паднал сняг, столицата блокира. На нас война не ни трябва. На нас ни трябва да падне малко сняг – 3 чáса и повече половината столица беше оставена без ток, блокирана, без пътища, с изпочупени клони, хора с изпочупени глави. Не Ви ли е срам да коментирате ВЪЗРАЖДАНЕ? Не Ви ли е срам да идвате и да се молите за подкрепа всеки божи ден по няколко пъти? Вие искате подкрепа от нас в общинския съвет. (Смях от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не: „О-хо-хо!“ Истина е! (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка!“) Истина е това нещо! Още едно питане имам: понеже в Украйна също има война, дали обмисляте нашите снегорини да ги пратим там, при условие че Вие тук не знаете как се използват, или поне Вашият кмет не знае как се използват? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Шум и реплики от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС.) Обяснете на Вашия кмет, че да управляваш столицата, не означава да седиш в кабинета и да надуваш розови балони или такива с цветовете на дъгата. Означава едно сериозно поведение…

#183 · speech

Маргарита Махаева

Означава едно отговорно поведение към столицата, така че моля Ви се, престанете да се занимавате с ВЪЗРАЖДАНЕ. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ, викове от центъра: „Ууу!“ Шум и реплики.)

#186 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли реплика? (Реплики от ДПС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Гроздан Караджов – за изказване. (Шум и реплики. Подвиквания от ИТН: „Киро, върни се!“)

#188 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

А, да. (Смях от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Всеки път, като изляза да се изказвам, Кирил бяга. Защото не иска да чуе онова, което всъщност му говори отзад съвестта. Сутринта ме срещна на вратата въпросният Кирил Петков и ме агитираше днес да гласуваме против този избор, защото, видите ли, ГЕРБ, ДПС и ВЪЗРАЖДАНЕ се били договорили и залата щяла да избере един недостоен кандидат. Един недостоен кандидат, за който, както той ми каза, има доклад на ДАНС. За кандидата има доклад от ДАНС, в който го уличават – така ми каза, взимал 30% рушвети. Което мен много ме така – направи ми впечатление. Но се замислих след това. Кириле, къде, кога ДАНС е пробита институция – когато написа доклада за машините кой и как ги пипа, или когато сега изведнъж внася един доклад, който обаче не Ви е изгоден на Вас? И докога Вие смятате да ни вкарвате във Вашите – на семейство Сглобкови, вътрешни взаимоотношения? Откъде накъде ние ще Ви гласуваме против само защото ти я си прочел, я не си прочел нещо в някакъв доклад на ДАНС, която ДАНС обаче е пробита институция. (Реплики от народния представител Кирил Петков.) Пробита институция! (Реплика от Кирил Петков: „Депутат.“) Пробита институция! Цитирам те! (Реплика на народния представител Кирил Петков.) Цитирам те. И да Ви питам: когато влязохте в тази сглобка, Вие не си ли давахте сметка къде отивате? Или заслепени от властта, от парите и от милиардите, отново влязохте, къде? Къде влязохте? Иде ми тук да цитирам, на няколко пъти съм цитирал класика, много уважаван от мен Христо Петров. (Смях от ИТН.) Няколко пъти съм го цитирал тук. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, не за: „Тия момчета ли?“, друг цитат. (Смях от ИТН. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е една голяма мистерия, господин Петков! „Как успявахте да го поемете целия едновременно?“ И тук вече ще се цензурирам, защото ще ме накаже председателят. (Силен шум, смях от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Как успяхте да го поемете целия? Как?! (Реплика на народния представител Кирил Петков: „Бебета. Бебета.“) Шум и реплики. Смях от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#191 · speech

Председател Росен Желязков

Няма. Други изказвания? (РЕПЛИКА ОТ ИТН: „Имаше реплика!“) Закривам разискванията. (Реплики от народния представител Тошко Йорданов.) Не, закрих разискванията, господин Йорданов. Съжалявам. Когато поисках, изчаках достатъчно време. (Реплики на народния представител Тошко Йорданов.) Първо ще подложа на гласуване направеното редакционно предложение.

#192 · speech

Тошко Йорданов

ИТН, от място

Процедура по начина на водене! (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Гласуваме.“ Реплика от ИТН: „Дискриминирате опозицията!“)

#194 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Председател, вдигнах си ръката в момента, в който свърши изказването Гроздан Караджов. Това, че Вие не гледате натам (сочи вдясно), а гледате насам (вляво), аз не съм виновен, но има там камери. Телевизия 7/8 също излъчва, мога да Ви изкарам кадър, в който Вие зяпате насам, а аз вдигам ръка ето там (показва). И ако направите това, което направихте в момента, Вие ми наложихте наказание за това, че казах, че ПП-ДБ са морални отпадъци, аз сега Ви налагам наказание като народен представител, че Вие не си изпълнявате функциите.

#197 · speech

Председател Росен Желязков

Ще подложа на гласуване направеното редакционно предложение в т. 1 от Проекта на решение числото „24“ да бъде заменено с числото „30“. Моля, режим на гласуване. Гласували 187 народни представители: за 103, против 82, въздържали се 2. Предложението е прието.

#198 · speech

Реплика От Бсп За България

Прегласуване.

#200 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Да. (Реплики.) Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“! Много добре следите как гласува БСП и кога гласува БСП. БСП винаги има позиция „за“, „против“, „въздържал се“. Хайде сега да заемете позиция по този въпрос. Защото три гласа „за“, нали знаем за какво става въпрос?

#202 · speech

Георги Свиленски

Да, 3 гласа „против“, Това се равняват на 64 „за“, само че, господин Костадинов, да Ви кажа аз. Защото 37 гласа, като ги обърнеш от едната страна в другата страна, стават 64. Не, понеже ще излезете отвънка след това и ще кажете как е гласувала БСП, ама и аз ще изляза да обясня как, с кои гласове минава, за да стане ясно, понеже и Тошко Йорданов излиза тук и обяснява как БСП вчера гласувала еди-какво си, да е ясно: БСП винаги има позиция и гласува „за“, „против“ или „въздържал се“.

#204 · speech

Георги Свиленски

Не излиза от зала и не влиза в зала. Процедурата ми, господин Председател, е за прегласуване, за да може всички народни представители да се включат в гласуването. Благодаря.

#205 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Свиленски. Режим на прегласуване. (Реплики от ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Лъжец! Лъжец!“ Шум и реплики.) Гласували 185 народни представители: за 103, против 82, въздържали се няма. Предложението е прието. Подлагам на гласуване Проекта на решение с приетата редакционна поправка. Режим на гласуване. Гласували 188 народни представители: за 103, против 85, въздържали се няма. Предложението е прието. (Реплика от ПП-ДБ: „Прегласуване!“) Прегласуване. (Реплика на народния представител Искрен Митев: „Искам да го обоснова!“) Вече сме в режим на гласуване. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) В режим на гласуване сме, господин Митев.

#206 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Имам право да го обоснова, господин Председател. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Нямаш право.“) Тогава различен вот. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#207 · speech

Председател Росен Желязков

Посочете резултата. Гласували 186 народни представители: за 103, против 83, въздържали се няма. Предложението е прието.

#209 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Ананиев – за различен вот, преди това… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях.) Господин Ананиев не се изказва.

#210 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Гласувах против това предложение, тъй като знаехме какво се е заформило. Точката беше прокарана с гласовете на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ и с гласовете на Политическа партия „Има Такъв Народ“, които всъщност се оказаха резервното колело на ГЕРБ и ДПС – когато им потрябват, те само гласуват трима човека против, ВЪЗРАЖДАНЕ гласуваха само трима човека против, другите 22 – 23, не подкрепиха, всъщност избраха този подуправител на Националната каса. Така че ги гледайте какво правят, а не какво говорят. Слушахме ги един час да говорят политически глупости, политически дъвки, да хвърлят обвинения, но накрая се видя резултатът: седят, трима гласуват против, предполагам, че тук първият ред – ръководството, а отзад всичките мишоци (силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ, викове: „Оставка! Оставка!“) седят и не гласуват. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не гласуват! (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка!“) Не само не гласуват, не само не гласуват, ами сега ще стават и много смели! (Народният представител Стоян Таслаков тръгва към трибуната.) Вместо, когато трябваше да натиснат копчето, а копчето, което трябва да го натиснат, е копчето „против“. (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ стават. Викове: „Оставка! Оставка!“ Нецензурни изрази.) Колкото и да подскачате, хората могат да видят какви са Ви резултатите – и от „Има Такъв Народ“, и от Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Скрихте се! (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка!“) Скрихте се, за да могат Пеевски и Борисов да си наложат това, което направиха с Вашата благословия. Всъщност Вие носите тази вина пред Вашите избиратели. Нека Вашите избиратели да видят всъщност истинските Ви лица. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#211 · speech

Председател Росен Желязков

Налагам Ви „забележка“, господин Ананиев. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Арабаджиев – за различен вот, заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#212 · speech

Искрен Арабаджиев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ сме изключително последователни в това, което правим и на думи, и на действия. (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка!“) Казахме, че няма да подкрепим…

#214 · speech

Искрен Арабаджиев

Господин Председател, моля да вземете отношение за реда в залата, да го възстановите.

#216 · speech

Искрен Арабаджиев

Колеги, нямам изказване, така че имам право на различен вот. (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Нямаш! Оставка!“) Виждаме в момента, ние защитихме нашата позиция, която обявихме още преди няколко седмици, че няма да подкрепим този кандидат. Но искам отново да маркирам за българските граждани и избирателите на ВЪЗРАЖДАНЕ за тяхната двулична позиция. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, как се чувствате да бъдете употребени? Защото ние, за разлика от Вас, управляваме – да, имаме управление на постоянния конфликт с ГЕРБ и ДПС, но работим в полза на българските граждани. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Как? Как?“) Вие избягахте от отговорност в момента и предадохте Вашите избиратели, които искат качествено здравеопазване в България. (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка!“) И аз искам ясно да се чуе от тази трибуна, че ние сме последователни, а ВЪЗРАЖДАНЕ са тези, които са в залата, но клекнаха, за да може този подуправител да бъде избран. С Вашите гласове това нямаше да може да се случи. Но Вие на думи сте много силни (народни представители от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ се скупчват на пътеката), когато трябва обаче да свършите работа и да защитите интереса на българските граждани да имаме качествено здравеопазване, да имаме работа. (Шум и реплики.)

#217 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, на пътеката, към председателя

Виждате ли какво се случва? Къде сте Вие?

#218 · speech

Искрен Арабаджиев

Господин Председател, виждате ли какво се случва в залата в момента?

#219 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Става бой там! Не виждате ли?

#221 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Виждате ли каква провокация става?

#222 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Арабаджиев, изчакайте за секунда. Господин Сабрутев, успокойте се! Уважаеми колеги, прекъсвам заседанието за 20 минути. (След почивката.)

#223 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, започваме с парламентарния контрол. Ще Ви прочета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 10 ноември 2023 г. до 29 ноември 2023 г. Писмени отговори от: 1. Министър Александър Йоловски на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 2. Министър Андрей Цеков на въпрос от народния представител Даниела Божинова; на 2 въпроса от народния представител Радослав Рибарски и Радослав Василев; на 2 въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Цветан Предов. 3. Министър Асен Василев на въпрос от народния представител Ахмед Ахмедов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 4. Министър Атанас Славов на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 5. Министър Богдан Богданов на въпрос от народния представител Васил Тодев; на 2 въпроса от народния представител Николай Алгафари, Александър Иванов, Мартин Харизанов и Десислава Трифонова; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 6. Министър Галин Цоков на питане от народния представител Ертен Анисова; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на 3 въпроса от народния представител Ирена Анастасова; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народните представители Никола Димитров, Константина Петрова и Ивайло Папов; на въпрос от народния представител Петър Николов; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; на въпрос от народния представител Цвета Рангелова. 7. Министър Георги Гвоздейков на питане от народния представител Ивайло Вълчев; на въпрос от народния представител Димитър Николов; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 8. Министър Димитър Илиев на 2 въпроса от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 9. Министър Зарица Динкова на питане от народния представител Петър Кънев; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева. 10. Министър Иванка Шалапатова на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева. 11. Министър Калин Стоянов на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на 2 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Антоанета Цонева и Стоян Георгиев; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Мартин Димитров, Илина Мутафчиева, Людмила Илиева, Александър Симидчиев, Катя Панева, Любен Иванов, Свилен Трифонов, Димитър Найденов, Мирослав Иванов, Калоян Икономов, Константин Бачийски и Кристина Петкова; на 3 въпроса от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на 3 въпроса от народния представител Христо Терзийски; на въпрос от народния представител. Явор Божанков. 12. Министър Кирил Вътев на въпрос от народния представител Даниела Божинова; на въпрос от народния представител Деян Дечев; на въпрос от народните представители Деян Дечев, Иван Иванов и Атанас Зафиров; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 13. Министър Кръстю Кръстев на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева. 14. Заместник министър-председателя и министър Мария Габриел на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Делян Пеевски; на въпрос от народния представител Стела Николова и Ивайло Митковски; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 15. Министър Милена Стойчева на въпрос от народните представители Николай Алгафари, Александър Иванов, Мартин Харизанов и Десислава Трифонова; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 16. Министър-председателя Николай Денков на питане от народния представител Делян Пеевски; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Антоанета Цонева и Стоян Георгиев. 17. Министър Румен Радев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. 18. Министър Тодор Тагарев на въпрос от народните представители Джейхан Ибрямов и Валентин Тончев; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на въпрос от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Стела Николова; на 3 въпроса от народния представител Христо Гаджев. 19. Министър Христо Хинков на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на 6 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Мартин Димитров, Илина Мутафчиева, Людмила Илиева, Александър Симидчиев, Катя Панева, Любен Иванов, Свилен Трифонов, Димитър Найденов, Антоанета Цонева, Мирослав Иванов, Калоян Икономов, Константин Бачийски и Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов; на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; на въпрос от народния представител Цвета Рангелова. 20. Министър Юлиян Попов на 2 въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Тошко Йорданов. Днес в парламентарния контрол първи ще отговаря министърът на отбраната – на въпрос на Румен Василев Гечев относно възможен конфликт на интереси при реализацията на Рамково споразумение между Министерството на отбраната и Обединението „Български безпилотни летателни системи“. Господин Гечев, имате думата.

#224 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е относно възможен конфликт на интереси при реализацията на Рамковото споразумение между Министерството на отбраната и Обединението „Български безпилотни летателни системи“. Уважаеми господин Министър, в началото на октомври 2021 г. е обявена официално процедура за обществена поръчка чрез договаряне за доставка на безпилотни летателни системи TERES-02. Една година и 10 месеца по-късно, или точно месец след избирането Ви за министър на отбраната, процедурата е приключена и за изпълнител на поръчката е избрано Обединението „Български безпилотни летателни системи“. Договорената стойност на поръчката е 8 млн. 949 хил. 868 лв. без ДДС. От публикуваните от Министерството на отбраната материали по тази поръчка стана известно, че в посоченото по-горе обединение влизат две фирми – „Телесис“ ООД и „Контракс“ АД. Изпълнителният директор на „Телесис“ ООД, създадена 1995 г., е съдружник, заедно с Вашата съпруга във фирмата „Прокон“ ООД, създадена също през 1995 г. Както е видно от сайта на „Прокон“ ООД, Вие все още фигурирате там като експерт на фирмата, която включва в обхвата на дейността си сектора „Отбрана“. Да поясня: въпросът ми е от 18 септември 2023 г., отговорът е днес и днес не съм проверявал дали още фигурирате като консултант на тази семейна фирма. В тази връзка моля да ми отговорите дали в качеството Ви на министър на отбраната не сте в конфликт на интереси по тази сделка, сключена месец след избирането Ви, след като съпругата Ви е съдружник в „Прокон“ ООД заедно с изпълнителния директор на основния доставчик „Телесис“ ООД? След подписването на Споразумението между Министерството на отбраната и Обединението „Български безпилотни летателни системи“, която получава поръчката в началото на месец юли тази година, имало ли е искане към Министерството на отбраната от страна на изпълнителя за повишаване на договорената стойност на поръчката? Благодаря Ви.

#226 · speech

Министър Тодор Тагарев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, господин Гечев! Получих въпроса Ви преди два месеца и половина – имах готовност да отговоря. Вие го зададохте и при вота на недоверие и Ви отговорих по време на вота на недоверие. Междувременно Ваш съпартиец и член на парламентарната Ви група поиска цялата документация по тази обществена поръчка и сме му изпратили над 300 страници документи. Затова съм абсолютно сигурен, че знаете отговора на първия от зададените въпроси и той е отрицателен. При положителен отговор щяхте да сезирате съответните институции, а не да правите политически внушения, ангажирайки при това цялото Народно събрание. Конкретно, доктор Стоян Аврамов – управител на фирма „Телесис“ ООД, част от Обединението „Български безпилотни системи“, е съдружник на съпругата ми в малка фирма, макар и с минимален дял, и фактически не участва в нейното управление повече от 20 години. По-важното обаче е, че аз, съпругата ми и нейната фирма, или който и да е друг мой близък, нямат никакъв интерес или принос към дейността на фирмата „Телесис“. Познавам доктор Аврамов отдавна – той е изключителен експерт в няколко инженерни области. Преди около 15 години създава дрон с реактивен двигател и съответни системи за навигация, управление, реалистична имитация на цели за ракети с топлинно и радиолокационно насочване, регистрация на данни, комуникация в реално време, обективен контрол и следполетен анализ на данни. Бих се гордял, ако имах принос към тези разработки, но нямам. Доктор Аврамов и фирмата му не се появяват вчера в доставките за Министерството на отбраната. „Телесис“ има успешно изпълнен четиригодишен договор с Министерството на отбраната от 2011 г. за доставка на радиоуправляеми мишени; четиригодишен договор от 2017 г. за създаване на мишенна обстановка за извършване на тренировки и стрелби с екипажа от изтребителната авиация и разчети от Зенитно-ракетни войски и аналогични договори с три страни – съюзници в НАТО или партньори. Процедурата, за която питате, е стартирала с пазарно проучване през 2019 г., обществена поръчка от 2020 г. – подновена през септември 2021 г., заявленията за участие са подадени през ноември 2021 г., а оферти – на 8 март 2022 г. След обжалване в Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд комисията в Министерството на отбраната приключи своята работа на 19 април 2023 г. с доклад, утвърден от министъра на отбраната, и на 3 май 2023 г., тоест повече от месец преди, а не след като съм станал министър на отбраната, е обявено решението, с което за изпълнител е определено Обединението „Български безпилотни летателни системи“. Цитирайки високия процент инфлация за времето на процедурата и съществено увеличените цени на основни стоки и материали, формиращи стойността на договора, на 18 юли другият партньор в Обединението изпраща предложение за индексиране на цената за доставка на безпилотните летателни апарати. С писмо от 27 юли т.г. ресорният заместник-министър на отбраната информира Обединението, че предложението за индексация е неприемливо за Министерството на отбраната. Договорът вече е сключен и срокът за изпълнение е 12 месеца, плащането по договора е след неговото приключване. Видно от тази хронология, става ясно, че аз нямам частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията ми, няма упражнено властническо правомощие. В резюме, не, нямам конфликт на интереси. Второ, Обединението е поискало индексиране на цената за доставка, но това искане не е удовлетворено. Благодаря.

#228 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, не съм доволен от Вашия отговор, защото: Първо, не е министърът, който и да е той човекът, който ще ми определя аз като народен представител какво да питам. Такива коментари си спестете. Ще питам, каквото искам. Това, първо. Второ, по-важното, Вие казахте, че Министерството на отбраната е отхвърлило искането на изпълнителя на поръчката за 21% увеличение на цената, нали така? А как е отхвърлено? Има ли доклад на директора на дирекция „Обществени поръчки“? Питам! Ако може да проверите съответно и другите органи, за това, че член на Вашия политически кабинет с инициали К.Б. е оказвал – цитирам: „недопустимо вмешателство и грубо погазване на всички правила за работа и политически натиск“. Има ли такъв доклад до заместник-министъра? Ако не сте чули, моля да проверите имало ли е такъв натиск за увеличение на цената с 21%? Защо с 21%, след като всякакви изчисления на НСИ, БНБ за инфлацията са различни? И как така, след като през септември… Между другото, Рамковото споразумение е подписано на 5 юли 2023 г., когато Вие сте министър – окончателното. Да, процедурата е започнала по-рано, но Рамковото споразумение е от тогава. Минават две седмици и въпросните семейни приятели тичат при Вас и искат 23% увеличение! И пак казвам: вярно ли е, че това лице – Ваш човек, е тормозило дирекцията по обществени поръчки? Проверете, и ако е така, ще моля да ме информирате за последиците. Ако не е така, толкова по-добре, но нашата информация е, че е така.

#230 · speech

Министър Тодор Тагарев

Господин Гечев, не знам, нещо не се чуваме, не се разбираме. Аз Ви казвам, че нито аз, нито съпругата ми, нито нейната фирма, нито който и да е друг има каквото и да било участие във фирмата, която е част от Обединението, Вие продължавате да твърдите обратното! Информирах Ви също така достатъчно ясно, че решението за избор на изпълнителя е взето един месец, и то след съдебни дела, обжалвания и съдебно решение, преди аз да стана министър на отбраната. Казах Ви също така, че… Явно Вие разполагате с някоя много… не знам каква информация, добита с разузнавателни средства или не знам как. Аз не разполагам с тази информация. Но искането за индексация на договора не е прието и не е уважено, така че договорът е сключен на цената, на която е подадена офертата с Решение на министъра на отбраната Димитър Стоянов от 3 май 2023 г. Благодаря. (Реплики от „БСП за България“.) До мен има ей толкова доклади всеки ден. (Министърът показва с ръка.)

#231 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, моля Ви! Господин Тагарев, не влизайте в обяснения от място! (Реплика от народния представител Румен Гечев.) Моля Ви, господин Гечев! (Реплика от народния представител Георги Свиленски.) Господин Свиленски! (Народният представител Георги Свиленски иска процедура по начина на водене.) Заповядайте за процедура по начина на водене.

#232 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Има зададен въпрос от народния представител, а министърът отговаря: има ей толкова документи. Това ли е правилният отговор към конкретен въпрос?! Има ли доклад до него – конкретно попита – от кого, с инициали, ясно? Въпросът е да или не. В конфликт на интереси ли сте – да или не. Да допускате такова отношение на министри към народни представители не е допустимо, първо, спрямо народните представители, а и спрямо Вас като председателстващ това заседание. Така че моля да държите на това да се отговаря на въпросите, а не да се тръгва по средата на отговора, да се връща и да се сочат някакви размери на папки – конкретен доклад с конкретни инициали от конкретен човек на конкретна дирекция за конкретно нещо – господин Тагарев не ще да отговори! Е, това какво Ви говори, колеги – че има такъв доклад, че има такъв натиск.

#234 · speech

Георги Свиленски

Ами процедурата ми е да помолите господин Тагарев да отговори на въпроса – това, за което е дошъл, иначе… За даден въпрос два месеца се чака отговорът и на втория месец идва и не се отговаря. Какво правим?!

#235 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Свиленски. Първо, ще Ви отбележа, че зададеният въпрос не съдържа искане да бъде отговорено има ли доклад, какви са инициалите и какъв е докладът. Ако прочетете внимателно въпроса на господин Гечев, на него беше даден отговор. Това, което зададохте като въпрос от място, беше след приключване на процедурата и не е съгласно Правилника. Така че ще Ви помоля да се уважаваме. Благодаря за участието на министъра на отбраната в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към господин Галин Цоков – министър на образованието и науката, който ще отговори на въпрос на Петър Николаев Петров относно прекратено безвъзмездно право на ползване на имот и сграда за Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Берон“ в град Монтана. Господин Петров – имате думата.

#236 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Професор Цоков, не сме имали възможност да разговаряме по реда на парламентарния контрол. Въпросът ми е по отношение на следното: на 28 август тази година Общинският съвет – Монтана, взема с единодушие решение, с което прекратява дотогавашното безвъзмездно право на ползване на Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Берон“ в Монтана върху поземлен имот със съответен кадастрален идентификатор и ведно със сграда върху него, намиращи се на улица „Петър Парчевич“ № 25В, считано от 15 септември тази година. Само да уточня, че въпросът ми е от 5 септември. Досега въпросната сграда е била ползвана като пансион, в който са били настанявани ученици на това учебно заведение. Нейният капацитет е 150 деца, като по информация от местни медии преди 5 години в общежитието са живеели 78 деца, а през 2023 г. те са 38 и намаляващият брой ученици се сочи като причина за това решение на Общинския съвет. Въпреки нейното занемарено състояние, в което съм имал възможност да се убедя лично, тъй като посетих тази сграда, преди да задам въпроса, не е взето решение да бъде направен ремонт, забележете, а вместо това директно да бъде прекратено правото на ползване върху нея. За мен очевидни са две неща. Първо, единствената реакция на местната власт срещу демографската катастрофа и десетилетното обезлюдяване в региона на Монтана е поредното закриване на такава сграда, която има обществено-социални функции. Второ, намерението на местната власт е впоследствие сградата да бъде съборена и теренът, намиращ се на хубаво място, да бъде продаден след това с търговска цел, тъй като под нея има една хубава нова жилищна сграда. Затова, уважаеми господин Министър, Ви задавам следния въпрос: има ли информация Министерството на образованието и науката за прекратяването на безвъзмездното право на ползването на Профилираната гимназия „Петър Берон“ върху сграда и поземлен имот и осигурени ли са заместващи условия за настаняване на учениците в това учебно заведение, респективно има ли Министерството форми на контрол върху подобни действия, което също е важна част от въпроса ми, и ако да – какъв контрол е бил упражнен от Министерството в конкретния случай? Благодаря Ви.

#237 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Петров. Господин Цоков, имате думата да отговорите на зададения въпрос. Моля да го направите в рамките на три минути!

#238 · speech

Министър Галин Цоков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, по отношение на Вашия въпрос потърсихме и събрахме нужната информация. Трябва да кажем, че това, което споделихте като числа за намаляване на броя на децата в общежитието към Профилираната гимназия, е факт. Освен това трябва да отбележим, че всъщност това общежитие към Профилираната гимназия е несамостоятелно звено, тоест то се финансира заедно с другата функция образование и средствата се поемат и осигуряват от финансирането на самото училище. Това, което обаче е важно, е, че всъщност в рамките на последните години броят на децата прогресивно намалява в самото общежитие. Към месец юни 2023 г. в общежитието, което е с капацитет 150 ученици, са настанени 27 ученици, от които 8 от учениците са от гимназията, от самото училище, за което питате, останалите 19 ученици са от други общообразователни и професионални училища на града. Другият важен проблем е, че поддържането на тази функция общежитие означава и допълнителен персонал от четири и половина щатни бройки, които са назначени към Профилираната гимназия „Петър Берон“. Намаленият брой ученици води до намаляване на бюджета на дейност общежитие, като през последната година за тази дейност на Профилираната гимназия са заложени и осигурени 167 хил. 879 лв., а всъщност разходите, които са осъществени на базата на намаления брой ученици и оттам намаления брой такси, които са само в размер на 5 хил. лв. общо, разходите за общежитието са 190 хил. 561 лв. Това означава, че от дейност общообразователни училища на самата профилирана гимназия към дейност общежитие се прехвърлят 24 хил. и 80 лв., че с течение на времето – с годините, да не бъде финансирана качествено и общообразователната дейност, и подготовката на учениците в училището. Затова директорът на училището прави доклад до началника на Регионалното управление заради всички тези проблеми, които среща при финансирането. Докладът е върнат с необходимия анализ, който трябва да се направи – демографски, финансов. Това, което Ви споменах като числа, е всъщност от този анализ, който е направен. Основанието за вземане на решението от страна на Общинския съвет да подкрепи предложението на кмета е, че в община Монтана съществуват още две общежития, като едното от тях – на Професионална гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки „Проф. арх. Стефан Стефанов“, е с достатъчен капацитет да поеме още 70 ученици. Освен това предстои ремонт на общежитието по Оперативна програма „Региони в растеж“, така че то ще бъде с много добра база за живот и подготовка на децата в общежитието. Това, което ние проверихме, е, че директорът на Професионалната гимназия гарантира, че може да бъдат настанени в общежитието още 47 ученици, така че учениците, които са от Профилираната гимназия „Петър Берон“, да могат да бъдат настанени след ремонта при едни много добри условия. Също така дадохме указания и на началника на Регионалното управление да предприеме действия, гарантиращи, че всички ученици от Профилираната гимназия „Петър Берон“, които отговарят на условията, ще имат възможност за ползване на общежитие като част от общата подкрепа, която се гарантира от образователната система. Благодаря.

#239 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, министър Цоков. Ще имате възможност да допълните нещо, ако е нужно, в дупликата. Нека да не превишаваме много времето. Господин Петров, имате възможност за реплика.

#240 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Професор Цоков, аз чух анализи, сметки, калкулации, но не чух ясен отговор на въпроса ми след 15 септември къде точно са настанени тези 27 ученици, защото Вие отговорихте, че те ще бъдат настанени след ремонта на другото – така отговорихте Вие. Всъщност аз Ви попитах на тези деца осигурено ли им е вече и настанени ли са в алтернативно място, където да пребивават. Това е най-важното нещо! На следващо място, въпросът ми имаше още една част: как контролирате тези действия на местната власт. Само спорадично ли се прави това, когато един народен представител Ви сезира – в случая аз, или имате механизми за текущ контрол върху подобна дейност, тъй като говорим за един регион – област Монтана, където, забележете, няма висше учебно заведение. Дори аз съм провеждал кампания за един закрит Техникум по механотехника, което е изключително голяма рана за местната общественост – че е закрит вече над 10 години. Проблемът с образованието – и Вие го споменахте, господин Министър, е заради намаляващите ученици. Аз държа да отбележа, че нито държавната, нито местната власт правят нещо, за да пресекат намаляването на броя на учениците, и много се притеснявам, че ако аз и Вие останем на тези длъжности, които заемаме, след една или две години ние ще говорим за поредното закрито общежитие, което сега говорите, че може да бъде ремонтирано по европейски проект. Държа да Ви кажа, че същият този техникум по механотехника, преди да бъде закрит, също е бил ремонтиран по европейски проект, но ако ние не осигуряваме условия къде да се обучават децата, то тогава, при положение че 90% от младите хора емигрират от Монтана, след като завършат своето средно образование, скоро няма да има там и ученици, защото те просто ще бъдат родени в столицата или в чужбина. Така че моля Ви просто да вземете предвид това! Благодаря Ви.

#241 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за репликата, господин Петров. Дуплика ще вземете ли, господин Министър? Заповядайте.

#242 · speech

Министър Галин Цоков

Само да уточня, че в момента за учениците, които са от Профилираната гимназия „Петър Берон“ и отговарят на условията за общежитие, са осигурени места в общежитието на Професионалната гимназия, като при започването на ремонта по „Региони в растеж“ общежитието, което е на Профилираната гимназия, ще бъде предоставено временно на Професионалната гимназия, за да могат да бъдат извършени ремонтните дейности. Така че осигурено е настаняването на тези ученици. Това, което ще следим и след отговора на този въпрос – доколко ефективно се осъществява това, защото в момента по Оперативна програма „Региони в растеж“ има ремонт на още някои професионални гимназии и училища, но след Нова година по Плана за възстановяване и устойчивост предстои ремонтът на още 30 общежития, които са в цялата страна и които, надяваме се, да могат да отговарят като условия за всички деца, които се нуждаят от обща подкрепа. Така че благодаря за въпроса. Ние ще следим нататък действията на Общината. Благодаря Ви още веднъж.

#243 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Ирена Тодорова Анастасова относно законови нарушения в Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М. В. Ломоносов“ – София. Имате думата, госпожо Анастасова.

#244 · speech

Ирена Анастасова

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, до мен в качеството ми на народен представител и член на Комисията по образованието и науката в Народното събрание постъпи сигнал от господин Илиан Василев – бивш учител в Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“ в София, за сериозни закононарушения във въпросната цитирана професионална гимназия и по-точно: Директор на гимназията е госпожа Таня Михайлова. Преди назначаването на госпожа Михайлова за заместник-министър на образованието през 2017 г. трудовото правоотношение с нея като директор на гимназията е прекратено по взаимно съгласие. На нейно място от 4 септември 2017 г. е назначена госпожа Мая Павлова, като в трудовия ѝ договор е уточнено, както и трябва да бъде, че тя е директор във времето, докато длъжността бъде заета въз основа на конкурс. За четири години конкурс така и не е проведен. От 18 май 2021 г. госпожа Михайлова отново е назначена за директор на гимназията, след освобождаването ѝ като заместник-министър. Това за мен е явно нарушение на Закона за предучилищното и училищното образование. Вторият проблем, който се посочва в сигнала. Въпросният колега пита поради каква причина заместник-директорът инженер Лиляна Караджова е назначавана повече от три пъти с временни едногодишни договори, при положение че това е недопустимо според Кодекса на труда? При обявяване на свободни места за учители и при наличието на кандидати с висше образование в гимназията са предпочетени такива без или с незавършено такова. След връщането на госпожа Михайлова много от младите учители напускат гимназията, по техни думи „притискани по един или друг начин например да подават сигнали срещу други колеги или да поставят нереални оценки на учениците“. Повечето от ремонтите в училището според сигнала, който беше изпратен до мен, се извършват от една и съща фирма. При проверки от съответните органи на проверяващите се предоставят подправени трудови договори. Предполагам, че с тези и с други посочени нарушения сте запознати, доколкото виждам от сигнала – той е адресиран и до Министерството на образованието и науката. В тази връзка Ви моля да отговорите на въпроса ми: какви мерки ще предприеме МОН за изясняване на истинността на посочените твърдения и ако е направена проверка, моля да ме запознаете с резултатите от нея и съответно предприетите мерки. Благодаря.

#246 · speech

Министър Галин Цоков

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Анастасова, данните, които ще Ви цитирам, са от проверка, извършена по случая от Регионално управление на образованието – София-град, на базата на констативния протокол, който е формулиран на основата на проверката. Според информацията на РУО – София-град, инженер Таня Михайлова заема длъжността директор на Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“ съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и всички промени в трудовото правоотношение между инженер Таня Михайлова като директор и началника на Регионално управление на образованието – София-град, в периода на изпълнението на задълженията от същата като заместник-министър на образованието и науката са законосъобразни. От проверката, извършена в училището от Регионалното управление – София-град, е установено, че практиката на инженер Лиляна Караджова да запазва постоянното си учителско място, като ползва неплатен отпуск за времето, през което изпълнява длъжността заместник-директор, е започнала, когато длъжността директор се е заемала от друго лице. Тази практика е прекратена при завръщането на титуляря на длъжността директор – инженер Таня Михайлова. В хода на проверката на РУО – София-град, също така е констатирано, че при назначаване на учители в Националната професионална гимназия се спазват изискванията на Закона за предучилищното и училищното образование за заемане на длъжностите на педагогическите специалисти. Всъщност има назначаване на студенти в последна година от тяхното следване, но единият от тях е бил назначен за две седмици, а вторият, който е назначен, е учител по професионална подготовка, назначен поради липса на други кандидати за заемане на длъжността. Назначението на същия учител е съгласно разпоредбите на чл. 213, ал. 8 от Закона за предучилищното и училищното образование, според който учителската длъжност по учебен предмет или модул в професионалната подготовка, за който няма съответно професионално направление в класификатора за областите на висше образование и професионални направления, може да се заеме от лице без висше образование и без професионална квалификация – учител, ако то е придобило съответната професионална квалификация съобразно Закона за професионалното образование и обучение. Що се отнася до ремонтите, които са извършени – от януари 2021 г. до месец септември 2023 г., в периода, в който госпожа Михайлова заема длъжността директор, в училището са направени девет ремонта, част от които аварийни, а други – съгласно устно изискване от контролиращите органи. Средствата за ремонтите са както от бюджета на училището, така и средства от Министерството на образованието и науката и Министерството на младежта и спорта. В посочения период нито една от фирмите не е извършила ремонт на училището повече от един път. От информацията, налична в централната автоматизирана информационна система, е видно, че при осъществяването на ремонтите в училището са спазени нормативните изисквания на Закона за обществените поръчки. Благодаря Ви.

#248 · speech

Ирена Анастасова

БСП за България

Госпожо Председател! Господин Министър, от Вашия отговор не разбрах – първо, Министерството на образованието има достатъчно звена, които могат да изпълняват контролни функции, разбирам, че регионалните управления на образованието също са Ваши звена и стъпвате на тяхната проверка, но ми се ще тя да е малко по-безпристрастна, тъй като все пак трудовите отношения с директорите се уреждат на ниво Регионално управление на образованието. Затова Ви казвам, че аз така и не разбрах – напълно съм наясно, че когато госпожа Михайлова е станала заместник-министър, трудовото правоотношение с нея като директор на Професионалната гимназия е прекратено по взаимно съгласие. Назначен е човек до конкурс, правилно. Четири години конкурс не е проведен! След което госпожа Михайлова, без конкурс – конкурс не се провежда, отново е назначена за директор. Отговор на този мой въпрос не получих. Затова Ви моля – нека Министерството на образованието да направи съответната проверка и – може и в писмен вид – да ми отговорите. Благодаря Ви.

#249 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Анастасова. Следващият въпрос е от народните представители Георги Николаев Георгиев, Ивайло Василев Папов и Маргарита Атанасова Генчева относно незаконната продажба на неправителствена организация (НПО) в интернет. Имате думата да зададете въпроса, господин Георгиев.

#250 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, на 10 септември 2023 г. в интернет бизнес сайт се появява обява за продажба на НПО, или както авторът го е формулирал, „разработено НПО за работа с европейски проекти за провеждане на различни обучителни курсове“. Тази обява разбива мита за прекрасните, безкористни хора в НПО сектора, които работят в полза на обществото без или за малко възнаграждение. От нея става ясно, че в нашата действителност на сдруженията с нестопанска цел се гледа като на фирми, носещи печалби – лесни, но сигурни доходи за тарикати. Нещо повече, тя показва измеренията в цифри, зависимостите и влиянието, които тези организации имат. Какво имаме предвид? Сдружение с нестопанска цел не може да се продава по принцип, то не генерира печалба, не може да се прехвърля – то не е дружество, не е фирма. Затова е и под специален закон и правна уредба с облекчен данъчен режим. На тези организации дори рядко се извършва проверка, по презумпция те не генерират печалба, а използват дейността си в полза на хората и единствената облага за работещите в тях е евентуалното възнаграждение, което получават. Те дори се ползват с облекчен режим по Закона за мерките срещу изпирането на пари. Но явно само по принцип е така. От текста на обявата разбираме, че това НПО работи с европейски проекти, продава се заедно с Център за професионална ориентация и Център за квалификация на педагогически специалисти и е провеждало редица европейски програми за обучение и курсове. Има активи, като собствен офис – 25 квадрата, оборудван с компютри, обучителен център, подземен гараж, техническо оборудване на стойност над 200 хил. лв. Всичко това вероятно е придобито по програми и проекти от Европейския съюз и от нашата страна. Има регистрация към НАП за обучение по 10 професии, регистрация към МОН за програми за повишаване на квалификацията на педагози в три области, сертификат по ISO 9001, два международни бизнес сайта, онлайн обучителна платформа и така нататък, нещата са много. Много важно нещо има обаче: членство с право на глас в няколко комитета за наблюдение на оперативни програми на Република България – това е реална власт за управление в страната! И това е сложено на масата за продан като стока – който даде повече, купува реално влияние в управлението на държавата! Ще продължа в своята реплика, тъй като много добре видяхте въпроса ни към Вас. Моля да ни отговорите.

#252 · speech

Министър Галин Цоков

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, всъщност на базата на белезите, които определихте, на тази неправителствена организация, която се продава, ние потърсихме информация в интернет, но така или иначе не можем да идентифицираме точно неправителствената организация, ако Вие не ни кажете кое е нейното име. Заедно с това, и мен, като министър на образованието и науката, и екипа в Министерството ни тревожи фактът, че неправителствена организация се продава на бизнес сайт, както казахте, като бизнес организация. Това за нас също е недопустимо, защото, както подчертахте, неправителствените организации са призвани да осъществяват определена общественополезна дейност в лична или обществена полза, но така или иначе да не генерират определени финансови средства, печалби. Още повече – да се продава неправителствена организация, която работи в сферата на образованието, на европейски проекти, това според нас също е недопустимо. Така че ако ние получим конкретна информация за самата неправителствена организация – къде е регистрирана, как е нейното име, ще направим незабавно нашите проверки по отношение на това в какви европейски проекти участва, какви центрове за професионално обучение има тази организация, участва ли в квалификация на учители, за да вземем мерки и за да бъдат отстранени тези недопустими за нашето гражданско общество неща. Благодаря Ви.

#253 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Господин Георгиев, имате думата за реплика и може да доразвиете въпроса.

#254 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие ми казвате току-що, че не знаете коя е тази неправителствена организация, тоест Вие като министър не можете да сезирате прокуратурата да направят пълна проверка, да видят кой е регистрирал тази обява, да видят дали наистина има такова НПО, дали това НПО извършва тези дейности, които е обявило, и е готово да бъде продадено за 300 хиляди евро, подчертавам 300 хиляди евро, НПО, което е извършвало 19 години – това пише в обявата, 19 години работа по европейски програми, от които е взело милиони. Във въпроса също съм Ви посочил: за 2020 г. е генерирало сума от 500 хиляди приходи – в самата обява го пише това нещо, за 2021 г. – 400 хиляди, за 2022 г. – 300 хил. лв. Това са огромни суми, огромни суми, от които някои лица са се възползвали през годините, източвали са нашата система и сега в момента продават това НПО, естествено, че в обявата не пише кое е това НПО, и аз като народен представител няма как да го разбера. Точно затова въпросът ми е към Вас и смятам, че Вие като министър можете да сезирате съответните компетентни органи – ДАНС, прокуратура или който трябва, и е необходимо да бъдат сезирани, за да могат да извършват съответното разследване, да открият кои са собствениците на това НПО и да се вземат съответните мерки. Това аз ли трябва да Ви го кажа тук от трибуната, за да го направите?! Очаквам от Вас да направите това нещо. Аз Ви подавам сигнал, защото виждаме по сигнал на граждани, които са засекли това НПО, да се продава в мрежата, и аз насочвам Вашето внимание към това НПО. Оттам нататък Вашата работа е да сезирате компетентните органи, ако Вие не можете да намерите кои са собствениците на това НПО и дали извършва то незаконни дейности. Благодаря.

#256 · speech

Министър Галин Цоков

Напълно сте прав, господин Георгиев, но всъщност във Вашия въпрос дори няма сайта, на който е публикувана обявата.

#257 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Ще Ви го дам сайта.

#258 · speech

Министър Галин Цоков

Да. Няма номера на тази обява. Ние не можем да търсим из цялото интернет пространство обяви за продажби на НПО, тоест може да има и друга продажба, за съжаление. Така че ако Вие предоставите точно сайта, номера на обявата, ние ще направим всички усилия да видим кое е това НПО, неправителствена организация, ще направим нашите проверки за това какви средства използва за квалификация, професионално обучение, европейски проекти и ако е нужно, ще дадем сигнал до прокуратурата. Ще Ви бъда благодарен, ако изпратите тези данни за обявата. Благодаря Ви още веднъж.

#259 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви за днешното участие, господин Цоков. С това приключиха въпросите към министъра на образованието и науката. Преминаваме към следващия кръг от въпроси към господин Кръстю Кръстев – министър на културата, който ще отговори на първия въпрос на народния представител Валентина Димова относно консервация на древноримски исторически обект. Имате думата, госпожо Димова, да зададете своя въпрос.

#260 · speech

Валентина Димова

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, господин Министър! Между селата Мусина и село Лесичери, община Павликени, област Велико Търново, насред полето в близост до междуселския път между двете населени места се извисява древноримски постамент с името „Римска колона“. Този постамент е част от мемориален комплекс, построен през 2 век след Христа за римския аристократ Квинт Юлий и семейството му, който аристократ е бил и върховен жрец на небезизвестния римски град Никополис Ад Иструм, построен от римския император Траян в чест на победата му над племето даки. За съжаление, в наши дни от този мемориален комплекс е останала единствено близо 14-метровата колона, която е уникална по рода си, защото не се среща никъде другаде в България и на Балканския полуостров. Подробно проучване на терена около колоната е провеждано през 90-те години на миналия век от Регионален исторически музей – Велико Търново, като част от фрагментите на гробницата са експонирани там. Към момента желаещите да посетят този обект са принудени да вървят по частен земеделски парцел, а също посетителите са изложени на риск от наранявания, защото обектът не се поддържа и крие опасности. Опасностите за посетителите се изразяват в това, че често тревата около обекта е прикрила незаконните изкопи от иманярска дейност, а също и големия трап, който се е формирал вследствие на разграбените материали от гробницата. В тази връзка бих искала да получа отговор на следните въпроси: предвижда ли се консервация на обекта, с който да се запази съоръжението за идните поколения, да се развива туризмът в района и да се прекъснат нерегламентираните изкопни дейности от лица, които не са оторизирани да извършват този вид дейност, и предвижда ли се изграждането на пешеходна алея и осветление до и на комплекса, които да позволят на посетителите безопасно да стигат и да разглеждат постамента. Благодаря.

#262 · speech

Министър Кръстю Кръстев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Димова, в отговор на Вашия въпрос Ви информирам следното: съгласно данните на Националния публичен регистър на недвижими културни ценности през 1968 г. обектът „Римска колона“ е обявен в „Държавен вестник“ за единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност от Античността и Средновековието с категория местно значение. Съгласно разпоредбите на Закона за културното наследство обектът попада в охранителна зона на археологическия обект „Надгробна могила“ от тракийския период. Обектът „Римска колона“, известен под името „Лесичерски стълб“, е разположен в обработваема нива в близост до асфалтов път, свързващ селата Лесичери и Мусина. Археологическите проучвания на обекта започват през 1987 г. и продължават до 1990 г. Проучванията обясняват неговото предназначение и доказват значимостта му. Качествата на обекта привличат вниманието на иманяри, което застрашава неговата цялост. През 1992 г. площта на паметника и подходът към него са изключени от земеделски земи, подлежащи на реституция. Съгласно скица от 2017 г. на Общинска служба „Земеделие“ – град Павликени, имотът, в който се намира обектът, е държавна собственост и е отреден за археологически паметник на културата. Министерството на културата не разполага с акт за публична държавна собственост и обектът не е с предоставени права за управление. След извършените проверки е установено, че и областната администрация във Велико Търново не разполага с акт за държавна собственост за обекта. В правомощие на областния управител е да образува производство за актуване на обекта. Това ще позволи недвижимата културна ценност да бъде предоставена за безвъзмездно управление на ведомството или общината, които да осъществяват дейности, свързани с опазването им. В последните години обектите и територията около него се поддържат от доброволчески екипи от Регионалния исторически музей във Велико Търново, от представители на кметството в Мусина, община Павликени, и жителите на село Лесичери, от Регионалния исторически музей в Павликени. След редица проверки на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата и работата от страна на специалистите от Регионалния исторически музей във Велико Търново беше спряно обработването на имота, в който се намира „Лесичерски стълб“. Освен това частично е трасиран път и пътят, водещ към този забележителен паметник. Изграждането на път до обекта не е в компетенциите на Министерството на културата. В рамките на бюджета по Програма „Опазване на недвижимо културно наследство“ при спазване на изисквания и утвърдени правила Министерството на културата може да осигури финансова подкрепа при постъпил проект за консервация и реставрация на обекта във връзка с възникналата спешна необходимост. Благодаря Ви.

#264 · speech

Валентина Димова

БСП за България

Госпожо Председател! Господин Министър, много Ви благодаря за изчерпателния отговор, защото наистина запазването на това историческо и културно наследство за България е от изключително значение както за запазване на идентичността, така и за запазване и на богатството на нашата страна. Радвам се, че Министерството на културата откликва по този начин. Аз лично се ангажирам да разговарям с областния управител относно актуването на обекта. Много Ви благодаря.

#265 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Димова. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Иван Белчев относно необходимите реформи в сектор „Сценични изкуства“. Имате думата, господин Белчев, да зададете своя въпрос.

#266 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Бих желал да обърна внимание на сериозните предизвикателства, пред които се изправя секторът на сценичните изкуства. Тези проблеми засягат културната общност като цяло и изискват бързи и адекватни решения. Заплатите на хората, заети в сектора на сценичните изкуства, в момента са поне 30% по-ниски от средната работна заплата в страната. Този факт се отнася както за висококвалифицираните художественотворчески специалисти, така и за останалите заети в културните институти. Извънстоличните културни институти се сблъскват със сериозни трудности при привличането на млади професионалисти и артисти, както и при предоставянето на атрактивни възможности за тяхната реализация. Държавните културни институти се отдалечават от своите регионални и културни функции, фокусирайки се върху комерсиалното съдържание, вместо да насочват усилията си към местните общности и разнообразен творчески репертоар. С оглед на изложените проблеми бих искал да Ви предложа следните мерки за подобрение на ситуацията: – Утвърждаване на постоянен компонент за предоставяне на субсидии, които да покриват разходите за брутни трудови възнаграждения и осигурителни вноски на работниците в сектора, което ще позволи определение и регулиране на възнагражденията, без да се подчиняват на чисто пазарни принципи. – Увеличение с поне 50% на минималните стартови заплати, определени в браншовите колективни трудови договори, за всички работници в сектора на сценичните изкуства. – Изработване на охранителни норми, които да определят минимален брой на служителите в съставите, без които не е позволено да се функционира. Този брой трябва да бъде определен на основание на анализ на необходимата численост за изпълнение на основната дейност на институтите. И най-важното – създаване на работна група с участието на представители и експерти от Министерството на културата, Министерството на финансите, синдикални, браншови и работодателски организации. Тази група следва да извърши ревизия и актуализация на модела на финансиране, методиката и правилата към нея, с оглед на демографските особености на регионите…

#268 · speech

Иван Белчев

Благодаря Ви. Разбира се. …нуждите за поддръжка и издръжка на сградния им фонд и въвеждане на адекватни критерии за оценка на дейността. Бих искал да задам следния въпрос: каква е Вашата позиция относно предложените мерки за подобрение на заплатите и условията на работа в сектора на сценичните изкуства и как планирате да сътрудничите с различните заинтересовани страни за постигане на решение на този важен въпрос? Вашето министерство е запознато с темата още през декември 2022 г. чрез мой парламентарен въпрос, но една година по-късно проблемите са все същите.

#269 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за въпроса, господин Белчев. Имате думата, господин Министър. Заповядайте да отговорите.

#270 · speech

Министър Кръстю Кръстев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Белчев, във връзка с Вашия въпрос Ви информирам за следното: държавните културни институти в областта на сценичните изкуства, както и целият сектор „Култура“ са сред най-засегнатите сектори по време на пандемията през периода 2021 – 2022 г. Както сочат различни анализатори, за справянето с последиците в този период от световен мащаб ще са необходими не по-малко от две години. Поради тези причини и дейността на Министерството на културата е насочено към осигуряване на устойчиво финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. С Постановление № 88 на Министерския съвет от 1 юни 2023 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства, са приети нови единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Възприет е нов подход при определяне на единния разходен стандарт, съобразен със спецификата на групите културни институти и създаваните от тях културни продукти. Въведен е различен стандарт за финансиране на музикалните, драматичните и куклените продукти, както и допълнителен коефициент за държавните културни институти с национално значение. Съгласно Програмата за управление на Република България 2023 – 2024 г. и мерките на изпълнителната власт в сектор „Култура“, т. 13, т. 2.19, в срок до месец ноември 2024 г. следва да се изготви методика за финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. В нея ще бъдат регламентирани допълнителните компоненти, отчитащи спецификата на държавните културни институти, както и модел на финансиране, който автоматично обвързва повишаването на стандартите за финансиране с възнаграждение на ангажираните творци и специалисти в съответните институции. Работният проект ще бъде представен за обществено обсъждане чрез портала за обществени консултации и на интернет страницата на Министерството на културата. С Постановление № 202 на Министерския съвет от 19 октомври 2023 г. за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2023 г. са одобрени разходи в размер на 17 млн. 665 хил. лв., в които 14 млн. 154 хил. лв. по бюджета за програма „Сценични изкуства“. Разходите са предназначени за финансиране на държавни културни институти в областта на сценичните изкуства. Одобрените допълнителни средства и разходи имат за цел да компенсират поскъпването на стоки, услуги, допълнителни разходи по дейността на държавните културни институти в турне. През месец април 2023 г. командировъчните средства са увеличени от 20 на 40 лв. Политиката на привличане на млади професионалисти в държавните културни институти и възможностите за увеличаване на трудовите възнаграждения са пряка отговорност на ръководителите на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Ангажимент на Министерството на културата е осигуряването на по-добри условия за финансиране на културните институти. Благодаря.

#272 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател и господин Министър, за отговора. Уважаеми народни представители! Изключително важна е тази тема, защото това са хора, които от тях зависи развитието на сценичното изкуство и културата, и се радвам, че са започнати стъпки в подобряването на заплащането. Проблемът е невидим тук в столицата, но в по-малките населени места той е осезаем, защото липсата на публика и невъзможността да се привличат или да пътуват толкова много създава тези проблеми, за които говорих. Аз зададох въпроса и към Министерството на финансите. Там отговориха, че Вие сте пряко ангажиран с тази тема, така че благодаря Ви наистина за този изчерпателен отговор. Радвам се, че работите в тази посока и може да разчитате на моето съдействие и съдействието на заинтересованите хора в културата, защото аз имам пряк допир с тях. Благодаря Ви.

#273 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря и аз, господин Белчев. Следващият въпрос е от народните представители Георги Георгиев, Ивайло Папов и Маргарита Генчева относно отпуснат парцел в близост до крепост „Свети Дух“ – „Топлица“, в село Минерални бани. Господин Георгиев, имате думата да изложите въпроса си.

#274 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря госпожо Председател. Господин Министър, по сигнал на граждани от село Минерални бани, община Минерални бани, област Хасково, се обръщам към Вас във връзка с предоставен парцел в близост до крепост „Свети Дух“, така наречената „Топлица“. Върху възвишението Свети Дух в Минерални бани се намират останките на антична средновековна крепост с античното название „Топлица“, създадена около 2 век, откогато датират и първите археологични доказателства за строеж на бани с отоплителни инсталации. Основите на крепостта датират от римската епоха, а към настоящия момент същата е реставрирана във вида, в който е функционирала през византийския период. Гражданите на община Минерални бани са разтревожени от това, че няма достатъчно информация за какво ще бъде ползван парцелът, в който има укрепителни стени на крепостта, които предпазват от образуване на свлачища, пропадания, така че да не се наруши нейната цялост. Парцелът се намира в южната страна на крепостта на улица „Енергетик“ до № 28. В тази връзка въпросът ми е към Вас: има ли задължително отстояние по закон, в което да е налице ограничение да се извършват последващи строителни дейности с оглед правилното съхранение на подобни паметници на културата и исторически обекти? Смятате ли, че трябва да бъдат предоставени от Общината подобни парцели, намиращи се в близост до исторически обекти и техните укрепителни съоръжения? Благодаря.

#276 · speech

Министър Кръстю Кръстев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Генчева, уважаеми господин Георгиев, уважаеми господин Папов, в отговор на Вашия въпрос Ви информирам следното: всички видове намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се извършват по реда на Закона за културното наследство и определените режими за опазване. В Националния документален архив, съхраняван в Националния институт за недвижими културни ценности, крепостта е записана като останки от крепост, местност Свети Дух в селото, през 1968 г. – паметник от Античността и Средновековието с категория местно значение, без определени режими за опазване. Съгласно Закона за културното наследство и по-конкретно чл. 79, ал. 4, когато единична културна ценност няма определен териториален обхват в акта за деклариране или за предоставяне на статут, за нейни граници се считат границите на имота, като за охранителна зона се приемат съседните имоти. В Министерството на културата няма информация за собствеността и предоставените права за управление на посочения от Вас парцел, намиращ се южно от крепостта. Министерството не разполага и с акт за собственост, предоставени права за управление върху археологическия обект крепост „Свети Дух“. Съгласно акт за собственост от 2001 г. поземленият имот, в който попада крепостта, е публична общинска собственост, поради което следва да се обърнете към общинската администрация. Исканията за намеси в границите на недвижими културни ценности, в охранителните им зони се съгласуват с министъра на културата или от оправомощени от него длъжностни лица по реда на чл. 84 от Закона за културното наследство след писмено становище на Националния институт за недвижимо културно наследство. За изясняване на въпроса Министерството на културата ще назначи проверка от представители на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“. Оставаме на разположение за допълнителни въпроси и разяснения относно разпоредбите на Закона за културното наследство. Благодаря.

#278 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър, за отговора. Радвам се, че сте назначили проверка и се надявам тази проверка да установи това, което гражданите на село Минерални бани се притесняват, а именно, че ще бъдат унищожени укрепителни съоръжения, които самите те преди много години са издигнали със собствен доброволен труд, тоест хората в тази община са се ангажирали да защитят този исторически обект. Надявам се, че ще предприемете съответните мерки този обект да бъде защитен, за да не се получават свлачища и да бъде унищожен в крайна сметка от едни евентуално ремонтни или строителни дейности, които се очакват да бъдат извършени на този обект. Благодаря Ви.

#279 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Георгиев. Нека благодарим на министъра на културата за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към следващия кръг въпроси. Те са към министъра на земеделието господин Кирил Вътев. Той ще отговори, първо, на въпроса на Климент Шопов относно въвеждане в употреба на напоителен канал Р-2 на „Напоителни системи“ АД, клон Средна Тунджа, в землището на село Калояново и село Глушник. Заповядайте, господин Шопов, да зададете своя въпрос.

#280 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, за много от Вас този въпрос може би се струва маловажен на фона на нестабилността в международните геополитически отношения, неприетия бюджет на държавата и опасността стотици семейства да останат без поминък в областта на енергетиката. Този въпрос обаче засяга две села в община Сливен, в които живеят 403 семейства. За тях земеделието е не само препитание, но и традиция, и начин на живот. Голяма част от тях обработват стотици декари, засадени с лозя, череши, праскови, сини сливи, орехи, бадеми, и се грижат за качеството на своята продукция. Този напоителен канал Р-2 е ключов в отглеждането на насажденията. От години той е изоставен и градините в тези землища остават ненапоени, като много от тях вече са изсъхнали. Днес разликата в зеленината на листата на насажденията, напоявани от магистрален канал М-1, и изоставените от канал М-2 градини, е потресаваща. Тези изсъхнали плодни дръвчета са знак за десетките семейства, напуснали родния си край в търсенето на поминък в големите градове и извън страната. Докога ще губим трудолюбиви българи, които имат уменията и качествата да обработват земята ни? Ето за тези 403 семейства от село Калояново и Глушник въпросът за напоителен канал Р-2 не е маловажен. Затова аз като техен народен представител съм длъжен да Ви попитам възнамерявате ли да въведете в употреба канал Р-2 и съпътстващия тръбопровод, така че да могат жителите на тези населени места да обработват своите земи, да изкарват качествена продукция и да получават заслужени доходи? Ако, да, кога жителите на село Калояново и село Глушник могат да очакват да получат достъп до вода за напояване на тяхната земеделска земя? Благодаря.

#282 · speech

Министър Кирил Вътев

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, напоително поле в участък Калояново и участък Глушник са част от напоителна система Средна Тунджа. С оглед на обезпечаване на вода на нуждите на напояване при изградена помпена станция Тополчане, която изпомпва вода до изравнител Тополчане. За доставка на вода до землището на село Калояново е изграден поливен канал Р-2 с обща дължина 3520 м, а в края му – изравнител Калояново. Така описаните съоръжения се намират на север от магистрален канал М-1. Поливните площи, захранвани от описаните съоръжения, се намират на юг от магистрален канал М-1, като за водообезпечаването им са изградени стоманени тръбопроводи и не са извадени. Независимо че по проект поливните площи са южно от М-1, през годините са изградени и няколко връзки чрез открити земни канали за осигуряване на водни маси от канал Р-2 до площи, разположени на север от канал М-1. За последните 15 години обаче за тях не е заявяван интерес от осигуряване на вода. Във връзка с Вашия въпрос е извършена проверка на място от „Напоителни системи“ ЕАД – клон Средна Тунджа, по описаните съоръжения. В резултат от нея е установено, че канал Р-2 е в задоволително състояние, с необходимост от почистване по дължината му за възстановяване на облицовката на няколко места, за рехабилитация на шест участъка от канала, позволяващи преминаването над дерета, и за възстановяване на един от стоманените тръбопроводи. При проявен интерес за поливане в землището на село Калояново, както и при наличие на финансов ресурс за извършване на ремонтите е възможно подаването на вода за напояване. Към момента на земеделските стопани от село Калояново и село Глушник се доставя вода за напояване по гравитачен път до площите южно от М-1 в размер на общо 845,4 дка. При заявяването на интерес за напояване на площи, разположени северно от канал М-1, ще се наложи повдигане на водата чрез помпи, което би оскъпило услугата. През последните няколко години в „Напоителни системи“ ЕАД – клон Средна Тунджа, не са постъпвали заявки за необходимо осигуряване на вода за напояване на площи, разположени на север от канал М-1, съответно не е отказвана доставка на поливна вода. Благодаря за вниманието.

#283 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за отговора, господин Министър. Господин Шопов, ще направите ли реплика? Заповядайте.

#284 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Мога да Ви уверя, че гражданите на село Калояново и село Глушник – тези, които обработват земеделска земя, със сигурност имат интерес към обновяването на този напоителен канал Р-2. Това го знам, защото си говоря с тях съвсем редовно. Те не са заявявали интерес не защото нямат интерес, а защото каналът от 15 години не работи. Как могат те да подадат интерес, да заявят интерес, да подадат молби за напояване, когато той не работи?! Няма логика. Ако пуснете канала, ако намерите финансов ресурс – между другото, това зависи от Вас – ако намерите финансов ресурс да пуснете канала, гарантирам Ви, че ще има заявен интерес за този канал, защото гражданите там искат да обработват своите земи, искат да останат в селата си, искат да имат поминък. Благодаря Ви.

#285 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Шопов. Следващият въпрос е от народния представител Петър Петров относно нефункционираща система за проверка в реално време на издадени превозни билети на уебсайт www.tickets.iag.bg. Заповядайте, господин Петров.

#286 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, има една информационна система, която е свързана с горските територии и действията, които се извършват в тях, главно с издаването на превозни билети и с възможността за упражняване на контрол върху издадените превозни билети. Тя е обществено достъпна в една част – тази по контрола, където всеки един гражданин може от мобилно устройство да достъпи и да провери по различни критерии, най-вече регистрационен номер на превозно средство или на ремарке, дали е издаден превозен билет за съответната дървесина, която то превозва, с други думи, да се упражни контрол дали е налице незаконна сеч, или превоз на дървесина. Какъв е проблемът с тази система? Тя в много случаи в последните два месеца, господин Министър, не работи, не е достъпна, особено от мобилни устройства. Два са проблемите. В доста случаи системата като цяло не работи и въобще не е достъпна, независимо откъде, а в други случаи – най-честото, обичайното състояние на тази информационна система, специално в частта ѝ за контрол, е, че тя е изключително бавна и понякога проверката може да отнеме до 10 минути, което пък прави невъзможно да упражниш реален контрол. Казвам го като човек, който поне десетки пъти е звънял на 112 за последваща проверка на моторни превозни средства, превозващи дървесина, с една-единствена причина – системата не работи или не работи навреме. Не мога 10 минути да карам след един камион или тир, за да чакам тази система да тръгне и да провери регистрационния номер и да мога да упражня ефективен контрол върху превозваната дървесина. Именно заради това, господин Министър, подадох настоящия въпрос. Направих си труда и в момента да вляза на сайта. Направих проверка, отне ми повече от минута, докато се заредят резултатите. Говорим за интернета на Народното събрание, който би трябвало да е с добро качество и с добра скорост. Затова, уважаеми господин Министър, може ли да ми обясните какъв е проблемът с неработещата система за проверка на превозни билети и какви мерки може да вземе представляваното от Вас ведомство, за да се подобри тази нейна функционалност? Благодаря Ви.

#288 · speech

Министър Кирил Вътев

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, Изпълнителната агенция по горите е една от първите администрации, в които беше въведена системата за електронно проследяване като основен инструмент за прозрачност. Модулът функционира като една от първите системи за граждански контрол повече от 10 години, като броят на направените справки нараства с всяка година. Страницата дава равноправен достъп на всички, които имат желание да извършат проверка, като от началото на тази година до този момент са извършени 6 милиона справки, средно по около 1500 на час. Именно претоварването на системата, както и софтуерните проблеми, са причина за забавянето на достъпа до интернет страницата за проверка на превозните билети. За 2023 г. има три прекъсвания на системата, както следва: На 7 септември в 17,00 ч. при дефектиране на памет на един от сървърите. Работоспособността му е възстановена около 20,00 ч. От 17,00 до 20,00 ч. са три часа. На 16 септември от 10,00 ч. до 12,00 ч. при планирана процедура за преместване към по-нови физически и бързи носители на данни. На 18 октомври от 12,00 до 19,00 ч. при отпадане на базата данни. Проблемите са отстранени възможно най-бързо. За уведомяване на заинтересованите лица са публикувани съобщения в интернет пространството, в публичния сайт на Изпълнителната агенция по горите и в социалните мрежи. Въвеждането на превозните билети се извършва чрез софтуерен продукт, който изисква да се заснеме превозното средство и натоварената дървесина, тъй като наличието на снимков материал е задължително условие за издаване на превозен билет. На интернет сайта на Изпълнителната агенция по горите се дава свободен достъп на съдържанието на издадените превозни билети, в това число основание за издаване, номер на превозното средство, количество и вид на транспортираната дървесина, получател и направление, тоест място на получаване. През месец декември тази година се предвиждат подобрени правила за достъп до данните, както и нова сървърна система с по-добра скоростна работа и по-голямо натоварване. Закупуването на сървърната система е планирано за 2024 г. Разработва се и нов софтуер, който ще оптимизира функционирането на модула, обслужващ обектите по чл. 206 от Закона за горите. Благодаря за вниманието.

#290 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, съществената част от Вашия отговор беше накрая, където посочихте, че има сървърни и софтуерни проблеми. Господин Министър, те са следствие на недостатъчно финансиране на тази система. Това е умишлено, тази система се държи умишлено в една нефункционалност, за да може да е труден контролът, въпреки проверките, които Вие казахте, че са възможни – по 1500 на ден.

#292 · speech

Петър Петров

На час – извинявам се, на час. За съжаление, те се извършват изключително бавно. Ако опитате някой път, ще разберете, че се извършват бавно и за съжаление, бавната работа на сървърите и софтуера е причината за липсата на по-сериозен контрол. Казвате, че задължително условие за издаване на превозен билет са снимките, само че държа да Ви кажа, че аз лично съм виждал издадени превозни билети без снимки в тази система. За съжаление, това, че тя не работи достатъчно добре, държа да насоча Вашето внимание, че е нарушение на чл. 19, ал. 1 от Закона за горите, който казва, че Изпълнителната агенция по горите е длъжна да поддържа такава информационна система за горските територии и действията в тях. Разбирам, че ще се направи подобрение с по-бързи сървъри, което е изключително важно – казахте през месец декември, и оптимизиране на системата софтуерно през 2024 г., но молбата ми е това да стане в по-бързи срокове, защото не можем да чакаме, не дай си боже, поголовно изсичане на горите, докато някой чиновник някъде си, в някое министерство реши да отпусне някакви пари. Дано да са отразени и в бюджета. Казвам Ви го, господин Министър, за да не става така, че тук да обясняваме теоретични постулати на хора, които не са запознати с тази система. Държа да Ви кажа, че ние сме хора, които са изключително запознати отвътре както с Изпълнителната агенция по горите, така и в частност с работата на тази информационна система и с нейната недостатъчно добра ефективна функционалност, което е наложило и задаването на този въпрос. Моля да го имате предвид. Благодаря Ви.

#293 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Петров. Следващият въпрос е от народните представители Валери Митов, Деян Дечев и Иван Иванов относно резултати от проверката на сигнали за злоупотреби и нарушения в Северно централно държавно предприятие – Габрово. Кой ще зададе въпроса? Заповядайте.

#294 · speech

Деян Дечев

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, в началото на месец юли заедно с колегата Иван Иванов – преди близо шест месеца, по време на блицконтрол в Комисията по земеделие ние Ви информирахме за постъпил сигнал до нас със съмнение за опорочена обществена поръчка за доставка на трактори и мулчери по Програма ОПОС в Северното държавно централно предприятие – Габрово. Вие поехте ангажимент веднага да направите проверка и да ни запознаете с резултатите от нея. За съжаление, до този момент не сме получили никаква обратна информация, което не отговаря на направената от Вас заявка по време на това заседание на Комисията – че ще бъдете нетърпим към подобен род практики. Нека само да припомня същността на сигнала. Става въпрос за доставката на общо два броя трактори и мулчери за горското стопанство в Русе и един брой трактор и мулчер за стопанството в Тутракан. Техническите изисквания към тракторите са да бъдат с мощност 380 конски сили, а мулчерът с дълбочина от 50 см. И на двете места – и в Русе, и в Тутракан, са представени трактори с мощност 330 конски сили, тоест доста по-малко от заложените в обществената поръчка, и дълбочина на мулчера 20 см. Това автоматично би трябвало да декласира доставчика, но това не е направено. Още по-тревожна е финансовата част на обществената поръчка. Продажната цена на тракторите е 230 хил. евро, а са сключени договори за лизинг за 310 хил. евро, тоест близо 30% оскъпяване. За мулчерите нещата са още по-скандални – съответно продажната цена е 28 хил. евро, а лизингът е за 119 хил. евро – близо четири пъти продажната цена. Бяхме потърсени с господин Иванов отново да върнем информация дали сме получили някакъв отговор на нашия въпрос по време на заседание на Комисията. Затова отново се обръщаме към Вас с молба да ни отговорите дали сте направили такава проверка и ако да, какви са резултатите от нея. Благодаря Ви.

#295 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за въпроса, господин Дечев. Имате думата, господин Министър, да отговорите на зададения въпрос

#296 · speech

Министър Кирил Вътев

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дечев, уважаеми господин Иванов, по отношение на закупуването на нова техника и изнесените твърдения в сигнала следва да се внесат някои съществени пояснения. Техническата спецификация за обществената поръчка и основните параметри по нея са изготвени въз основа на оферти до бившия директор на Северно централно държавно предприятие в град Габрово с дата 1 август 2022 г. С договор от 5 септември 2022 г. е възложено на външна фирма предоставяне на услуги за разработване на документация по Закона за обществените поръчки във връзка с изпълнение на Проект за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда“. На 7 ноември 2022 г. фирмата предава на предприятието документациите за обществените поръчки, включително за купуване на техника на лизинг. На 2 декември 2022 г. е публикувано решение за обявяване на процедурата с прогнозна стойност 4 млн. и 500 хил. лв. без ДДС. На 24 януари 2023 г. е отворено ценовото предложение на допуснатия кандидат, като предложената цена е 3 млн. 891 хил. 821 лв. без ДДС, като в цената са включени всички разходи по лизинг, застраховки, лихви, главници, такси, разходи по регистрация и така нататък. Стойността на всички главници е 3 млн. 727 хил. лв. без ДДС. На 7 февруари 2023 г. е издадено решение за определяне на победител, което не е обжалвано от заинтересованите страни и влиза в сила. На 9 март 2023 г. е подписан договор за лизинг. Процедурата е подадена към Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ за одобрение, като същата е приета за допустима. Видно от споменатата хронология от документацията за обществената поръчка е реализирана икономия в размер на 144 хил. лв. без ДДС по отношение на главниците, стойността на самата техника и обща икономия по пълния размер на обществената поръчка в размер на 608 хил. 189 лв. без ДДС. До момента контролно-обществената поръчка е проведена от Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“, като визираните в сигнала констатации не са установени. Няма заложено изискване за дълбочина на мулча от 50 см. За осъществяване на дълбочинна обработка на почвата е необходима фреза, каквато не е била предмет на поръчката. Що се отнася до твърденията за нарушения, свързани с прекомерни стойности на техниката, такива не са установени от Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“. При проверка на място на осъществяваните дейности представители на Управляващия орган на (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) Оперативна програма „Околна среда“, обстоятелство, обективизирано в техен доклад от 29 септември 2023 г., са посетени обекти, проверена е доставената техника, както и изпълнението на договорите, сключени по Проекта. Единствената отразена негативна констатация е липсата на поставен билборд, който пропуск вече е отстранен. Благодаря за вниманието.

#297 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър. Имате думата за реплика, господин Дечев.

#298 · speech

Деян Дечев

БСП за България

Благодаря за отговора, господин Министър. Сам знаете, че тази информация, която ние предоставихме към Вас, е получена от хора, които са в сектора. Ние няма как да си я измислим. Това, че е направена някаква икономия на средства, не означава, че не са закупени машини на завишена цена. Знаете колко е важно нормалното осъществяване на всички обществени поръчки, а именно в Оперативна програма „Околна среда“. Може би сте наясно, че в мандата на миналото Четиридесет и осмо народно събрание беше създадена една временна комисия, която трябваше да установи, на първо място, липсата на дърва за огрев на местното население, на второ място, тяхната висока цена. Бях член на тази комисия, както и господин Иванов. Ние направихме много срещи, включително и с хора от бранша, включително и с директори на предприятия. Там те споменаха, че един от основните фактори в държавните горски предприятия да не бъдат конкурентоспособни на този пазар е липсата на модерна техника, която да им позволява да правят по-добър, по-качествен пробив. Тоест няма да е пресилено, ако кажа, че липсата на такава техника се отразява на цената на дървесината и всъщност касае стотици хиляди граждани. Именно затова изключително важно е всички обществени поръчки, свързани с такъв тип техника, които са по програма „Околна среда“, да бъдат изключително чисти и да няма никакви съмнения за опороченост в тяхното провеждане. Това, което Вие ми предоставихте като отговор, е донякъде задоволително. На този етап аз го приемам.

#299 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Дечев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Петър Петров относно извършване на процедура при случай, придобил публичност, на умъртвяване на кобила в село Разград, община Вълчедръм, която е обявена за заразноболна. Заповядайте, господин Петров.

#300 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, вторият ми въпрос към Вас днес касае един случай от моя избирателен район Монтана, който придоби доста широка публичност и получи доста запитвания дали има нарушения от страна на здравно-медицинските органи. Става въпрос за село Разград, община Вълчедръм, област Монтана, при който случай собственик на една кобила – бременна по неговите думи, е бил принуден да я предаде на здравните органи за евтаназиране поради установена от Областната дирекция по безопасност на храните положителна проба на инфекциозно заболяване, така наречената инфекциозна анемия, взета в рамките на програма за надзор на болести по животните в община Вълчедръм. Това не е било съобщено на информационния уебсайт на Агенцията по храните, за разлика от други такива случаи. След тази проба е направен опит от здравните органи на 10 ноември 2023 г., беше един петък, да вземат животното от неговия собственик, но поради многобройния спонтанен протест на жители на региона това не е осъществено. Поради това здравните власти предприеха една друга стратегия, а именно – на 14 ноември, вторник, в тъмни зори, без предупреждение, животното е иззето принудително от страна на здравните власти с помощта на полицията. По информация на собственика не са му били представени никакви документи, нито са му дали да подписва такива. Съмненията на местните жители са, че властите са го направили бързо, за да прикрият случая и това да не бъде отразено от медиите. Това, което се е случило с тази кобила, е, че тя е била откарана с частно ремарке за коне, взето под наем от действаща конна база, и умъртвена чрез изстрел и заровена на осем километра, в землището на село Мокреш – едно съседно село, на около 100 м, забележете, от действаща кравеферма, не в площадка за загробване на такива домашни животни, определена за това от Община Вълчедръм в друго село – Златия, а не в Мокреш. Собственикът на кобилата е заявил, че ще подаде необходимите документи за изплащане на обезщетение от страна на държавните органи за това, че кобилата му е била иззета и евтаназирана. В този случай има доста притеснителни факти и обстоятелства: как точно е установено наличието на тази заразна болест и защо не е изчакан резултатът и от пробата, която собственикът е взел? Ако резултатите са били редовни, защо тогава не са връчени никакви документи на собственика в момента на изземване на животното от него? Ако кобилата е била заразна, то защо тогава е транспортирана с частно ремарке за превоз на коне, което е взето под наем от конна база от страна на Агенцията по храните? Можете ли да ми кажете по какъв точно начин тя е била умъртвена „хуманно“, така както изисква законът? На последно място, ако има наличие на такова опасно инфекциозно заболяване, защо е била заровена, а не е била изгорена в екарисаж за тази цел? Благодаря Ви.

#302 · speech

Министър Кирил Вътев

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа, народни представители! Уважаеми господин Петров, Българската агенция по безопасност на храните съгласно Програма за надзор и контрол на болестта инфекциозна анемия по конете извършва надзор в определените високорискови райони на страната за заболяването инфекциозна анемия по конете, един от които е област Монтана. В изпълнение на горецитираната програма е взета и изпратена за изследване проба от кобила, собственост на жител в село Разград, община Вълчедръм, област Монтана. След извършено лабораторно изследване в Изпитвателна лаборатория „Екзотични и особено опасни инфекции“ към Национален диагностичен научно-изследователски ветеринарно-медицински институт – град София, чрез два от акредитираните за това заболяване метода, а именно агар-гел имунодифузионен метод и ензимносвързаният имуносорбентен анализ – ELISA, се установява, че пробата от животното е положителна и при двата метода. На 3 ноември 2023 г. на собственика на кобилата е връчен акт за възбрана във връзка с получен лабораторен протокол с положителен резултат за заболяването инфекциозна анемия по конете. Наложеният акт за възбрана се отнася за забрана на движението на положително реагиралата кобила за заболяването, както и на целия наличен неин инвентар. На 6 ноември 2023 г. е издадена заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните за обявяването на първично възникнало огнище на заболяването инфекциозна анемия по конете, животновъден обект с регистрационен № 3633-0033, находящ се в село Разград, община Вълчедръм. Поради искане от страна на собственика, въпреки че това не е официална практика и не е съгласно протокола за изследване на особено опасни заразни заболявания, са взети втори проби от официален ветеринарен лекар, които са изследвани към Изпитвателна лаборатория „Екзотични и особено опасни инфекции“. Резултатите от лабораторното изследване на взетите повторно проби в периода 11 – 13 ноември 2023 г., извършени и чрез двата акредитирани метода, отново показват наличие на заболяването. На 15 ноември 2023 г. е създадена организация към хуманното умъртвяване на кобилата с констатираното заболяване. Животното под официален надзор е транспортирано до мястото, където е извършено евтаназирането, като за целта е използвано транспортно средство, което впоследствие е било дезинфекцирано и обеззаразено. Избраният метод за евтаназия на кобилата е чрез леталната инжекция с препарат Т-61, който е одобрен за такива цели, и е приложена интравенозно. Съгласно европейското национално законодателство загробването е един от разрешените методи за унищожаване на трупове на засегнати от заразни заболявания животни. Трупът на евтаназираното животно е загробен в одобрен за целта терен, находящ се в село Мокреш в поземлен имот № 48859.10.308, общинска собственост. Благодаря за вниманието.

#304 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, предполагам, че сте схванали от въпроса ми, че всъщност притеснителното не са резултатите от първия и втория път взети проби, които са били изследвани и по двата метода, както коректно обяснихте, а начинът и действията спрямо собственика, спрямо животното, които са събудили основателно притеснение в гражданите. Именно това считам, че не трябва да бъде допускано. Действията на Българската агенция по безопасност на храните и на служителите на Областната дирекция са именно тези действия, които са предизвикали и протеста в петък, на 10 ноември, и след това последващите действия, които бяха заснети. Аз съм гледал по социалните мрежи, записите са на 14, а не така, както са Ви написали в отговора на въпроса, на 15 ноември – беше вторник. Благодаря все пак за информацията. Дано това разсее съмненията, че тя всъщност е била убита чрез изстрел, а всъщност Вие казвате, че е станало чрез летална инжекция Т-61, интравенозно. Надявам се да проверите този терен, който цитирахте Вие, дали наистина е отреден от Общината именно за такава цел, тъй като, както споменах, той се намира само на 100 м от действаща кравеферма. Много е странно как този терен е предвиден за загробване на животни, които са болни от опасни инфекции, каквато е тази инфекциозна анемия по конете. Моля Ви да разпоредите проверка на дейността на Българската агенция по храните в Областна дирекция – Монтана, защото именно такива действия предизвикват възмущение в обществото и по никакъв начин не допринасят за неговото доверие в изпълнителната власт, а тук говорим за региони, които са селски региони, където животновъдството е особено развито. Аз не само съм оттам, аз съм във фамилия на ветеринарни лекари, нищо, че съм адвокат по професия. Хората изключително притеснително гледат на подобни случаи, при които им се отнемат такива животни, защото Вие сам казахте – имало е акт за възбрана, тя е била отделена, разбира се, изпълнили са всички предписания, но без да са връчени никакви документи, забележете, и резултатите от втората проба не казахте да са били връчени на собственика. Никакви документи не са му били връчени, а просто рано сутринта на 14 ноември дошли са с полиция, иззели са му животното, нищо не са му дали служителите на подопечната Ви агенция, господин Министър. Именно такива действия моля Ви да проверите и да не бъдат допускани, защото малко е трудно ние като народни представители да можем да дадем обратна връзка на населението за действията или бездействията на изпълнителната власт, освен, разбира се, по време парламентарния контрол. Благодаря Ви.

#305 · speech

Председател Никола Минчев

Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. С това изчерпахме въпросите към министъра на земеделието и храните Кирил Вътев. Преминаваме към единствения въпрос към министъра на туризма Зарица Динкова. Този въпрос е от народните представители Димо Дренчев, Иво Русчев и Климент Шопов относно задължения на Министерството на туризма във връзка с настаняването на украински граждани. Заповядайте, господин Шопов, да изложите въпроса.

#306 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, след постъпил сигнал за неразплатени значителни суми от Вашето министерство към други бюджетни организации, възникнали във връзка с настаняването на украински граждани в почивни бази и хотели, желаем да получим точен отговор на следните въпроси: какви са сумите, които Министерството на туризма дължи на бюджетни, общински и частни субекти към настоящия момент; какви са плановете и възможностите на Министерството за тяхното погасяване; има ли в момента групи украински граждани, които пребивават в страната на издръжка на Министерството на туризма, настанени в бази държавна, общинска или частна собственост? Благодаря.

#308 · speech

Министър Зарица Динкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господа Дренчев, Русев и Шопов! С оглед на поставените въпроси в отговорите си ще обясня сложността на задачата, която Министерството на туризма изпълнява като администратор по програмите за хуманитарна подкрепа на украинските бежанци. Първата програма е за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Украйна, с период на действие 24 февруари до 31 май 2022 г. Втората програма е за хуманитарно подпомагане на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България, с период на действие първоначално от 1 юни до 31 август 2022 г., а впоследствие удължен срок до 31 декември 2023 г. Правоимащи по програмите са разселените лица от Украйна със статут на временна закрила или такива, за които е възникнало правото да я получават. В решение на Министерския съвет са посочени изискванията, на които трябва да отговарят правоимащите лица. Получатели на помощта са хотелиерите, а също и лицата, упражняващи дейност по настаняване в обекти и места за подслон, държавна или обществена собственост, на лица от Украйна с предоставена временна закрила. Министерството на туризма извършва предварителен контрол по законосъобразност на подадените чрез СУНИ – Системата за управление на националните инвестиции, проектни предложения от получателите на помощ. Контролът се извършва и чрез събиране и обработка на информация от МВР, НАП, Държавната агенция за бежанците, Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане. Информацията се сравнява с подадените от кандидатите данни в СУНИ, ЕСТИ, Националния туристически регистър и Системата за сигурно електронно връчване по 16 критерия, заложени по програмите. След извършване на проверките се съставя списък с одобрените кандидати, въз основа на списъка се подготвя проект на решение на Министерския съвет, с което се одобрява размерът на помощта, която да се изплати на кандидатите за съответния период. Важно е да се подчертае, че описаният процес не се извършва еднократно. При корекции на данните от страна на получателите на помощ или при постъпване на нови данни от изброените институции се извършват повторни проверки и се генерират нови списъци. Следователно двете програми са още отворени, като предстои финален преглед на подадените по тях заявления посредством специализиран софтуер. От месец февруари 2022 г. до настоящия момент Министерският съвет е одобрил и са публикувани общо 19 списъка за изплащане на средствата по двете програми. Списък № 20 беше одобрен на заседание на Министерския съвет, проведено вчера, на 29 ноември. Конкретно цифри по първия Ви въпрос. Със Списък № 20 са одобрени 732 заявления на кандидати по втората програма и са им верифицирани допълнително 455 611 нощувки за периода от 16 ноември 2022 г. до 30 юни 2023 г. Това доплащане на база на последващи верификации произтича от допълнително представени данни от Държавната агенция за бежанците и постъпили коригиращи декларации от кандидатите. Списък № 20 включва и верификация на 307 901 нощувки за периода от 1 юли до 31 август 2023 г., за които е постъпило искане от кандидатите за първи път. Общият размер на помощта съгласно Списък № 20 е 12 млн. 528 хил. 457 лв. с ДДС, тоест това е дължимата сума по поставения от Вас въпрос. Сумата е разпределена, както следва: 1 млн. 452 хил. лв. с ДДС за бюджетни организации и държавни дружества; 431 хил. 707 лв. с ДДС за бази, стопанисвани от общини; 10 млн. 645 хил. 797 лв. с ДДС за частноправни субекти. Правоимащи лица, за които са верифицирани разходи по Списък № 20, са 5566. Конкретно с данни по втория въпрос. Плащанията към посочените в списък № 20 получатели на помощ ще се извършат в рамките на следващите седмици. Към настоящия момент в Министерството на туризма се обработват данните за подготовка на Списък № 21. Списъкът ще обхваща искания за плащане на месеците септември и октомври 2023 г. Съобразно описаната по-горе процедура и след като се приключи със Списък № 21, ще се пристъпи към обработване и проверка на заявленията за месеците ноември и декември 2023 г., тоест до приключване на втората програма. С конкретни данни по третия Ви въпрос. Към 24 ноември 2023 г. настанените украински граждани в местата за настаняване и подслон са общо 6949. От тях, по информация на Националния оперативен щаб, правоимащи лица, настанени в държавни и общински бази, са 1319. Благодаря Ви за изслушването.

#310 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Министър, за подробната информация. Аз все още съм потресен как близо 7000 души могат да бъдат на държавна издръжка и как толкова дълго време вече не са се интегрирали в нашето общество, ако желаят да останат тук. Честно казано, не разбирам защо Министерството на туризма трябва да спонсорира това нещо. Разбирам, че те са туристи тука и така нататък, но все пак Министерството на туризма трябва да привлича чуждестранни туристи, а не да плаща за тях, за техния престой тук. Искам да обърна Вашето внимание на това, че в момента Вашето министерство дължи над 100 хил. лв. на Националния статистически институт. Този институт е с изключително лоша материална база, служителите там са изключително ниско платени и тези пари са им необходими, за да се извършва тяхната дейност, да изплащат заплати и да си обновяват базата. Има там служители, те са ми се оплаквали, че стоят на счупени столове, това са хора, които имат 20 години стаж, с магистратури и така нататък, и не е редно ние да приоритизираме украинските туристи за сметка на българските държавни служители. Благодаря.

#311 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Шопов. Желаете ли дуплика, госпожо Министър? Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Изчерпахме въпросите към Зарица Динкова. Преминаваме към въпросите към Димитър Илиев – министър на младежта и спорта. Първият въпрос е от народния представител Петър Петров относно възможност за използването на летищната писта на изоставеното бивше военно летище в село Габровница, в община Монтана, за мероприятия и прояви, свързани с автомобилен или мотоциклетен спорт, любителски и демонстрационни състезания. Заповядайте, господин Петров.

#312 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, радвам се, че мога да Ви задам такъв въпрос, Вие сте шампион по автомобилен спорт. Става въпрос за изоставеното от 20 години летище в село Габровница, община Монтана, за което, преди да Ви задам въпроса, изисках информация от неговия собственик – Министерството на отбраната. Както съм посочил във въпроса си, по отношение на тази бивша летищна писта, размерите и са около 150 000 кв. м, обслужващите трасета – пътеки за рулиране, около 97 хил. и 800 кв. м, дължината на пистата, както е посочено по-горе, е близо 3 км, ширината ѝ е 80 м. Тези технически показатели, наред с обстоятелството, че пистата не се използва вече повече от 20 години, няма и изгледи дори част от нея да бъде използвана скоро за Системата за аварийно обслужване към Министерството на здравеопазването, но е в повече от добро състояние, считам, че са подходящи за нейното използване за различни мероприятия по автомобилен спорт, като тренировъчно трасе, като писта за демонстрационни мероприятия или за любителски състезания по различни видове автомобилен или мотоциклетен спорт. Същата има осигурен добър достъп за подход, добра видимост към нея и достатъчна прилежаща асфалтова инфраструктура за придвижване и позициониране както на състезателни автомобили или друг вид МПС, така и за съпътстващата ги техника, човекопоток, достатъчно добър достъп за публика и така нататък. В допълнение, в община Монтана, поне в моя съзнателен живот, досега не е имало никакво развитие на автомобилния спорт, господин Министър. Никога нито местната, нито държавната власт са правили каквото и да било за развитието на автомобилния спорт в този регион, за провеждане на вече изработена политика пък да не говорим. Според едно актуално мнение на председателя на Автомобилната федерация в България голям проблем е липсата на намеса на държавата в облекчаване на организацията за автомобилни мероприятия. Според него извън Автомобилната федерация държавата не разполага със съоръжения и писта, където хората свободно и безопасно да спортуват и да се обучават на правилно управление. Основният финансов ресурс за организация на автомобилно състезание на Федерацията отива за обезопасяване на съответно трасе, а се оказва, че ние имаме на разположение едно трикилометрово трасе в добро състояние, което би могло да се използва за такива събития. Затова Ви питам: какво може да направи ръководеното от Вас ведомство за получаване на управлението на бившата летищна писта в Габровница, представляваща държавен имот с отпаднала необходимост, неизползвана от 20 години, и привеждането ѝ, заедно със съпътстващите ѝ трасета, в писта за някакъв вид автомобилен спорт и подобни мероприятия – не е нужно да е професионален, може да е любителски респективно, и за съдействие или организирането на такива? Благодаря Ви.

#314 · speech

Министър Димитър Илиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, посоченият във Вашия въпрос поземлен имот – частна държавна собственост, находящ се в село Габровница, е с трайно предназначение – територия на транспорта, и начин за трайно ползване за друг поземлен имот за движение и транспорт. За да бъде използван имотът като спортен обект по смисъла на чл. 102, ал. 1 от Закона за физическото възпитание и спорта, е необходимо да се стартира процедура за промяна на неговото предназначение и да се приеме нов подробен устройствен план в частта, в която попада летищната писта. Предвид голямата площ и ползването на части от имота за други цели би следвало да има и обособяване на самостоятелен обект от страна на Министерството на отбраната на онази част, която евентуално би се предоставила за управление на Министерството на младежта и спорта, и едва след това евентуално предоставяне на имота в управление на Министерството на младежта и спорта могат да бъдат предприети последващи действия, като предоставянето на визирания имот под наем за ползване или концесия, или безвъзмездно ползване за определено време по реда и условията на Закона за физическото възпитание и спорта и Правилника за неговото прилагане. Заедно с горното, моля да имате предвид, че технически към промяна предназначението на имота следва да се пристъпи след извършване на цялостен и задълбочен анализ, който да отговори на въпроси, като, първо, чии нужди ще обслужи решението; второ, какви ще са мерките, изчислимите ползи и за кои групи от потребители; трето, колко, под каква форма и за сметка на кого ще са инвестициите, за да се получи ефект от промяна на предназначението; четвърто, ще има ли възвръщаемост на инвестициите, за кого, колко и каква част ще може да се използва за социални дейности? Горното предполага наличие на ясен план, бюджетна прогноза, заявени инвестиционни намерения и набор от технически решения за реализацията им. Именно отговорите на тези въпроси следва да са в основата на решението дали и кога е целесъобразно да се пристъпи към промяна в предназначението и управлението на имота, който коментираме. Благодаря Ви.

#316 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Само да кажа, че аз не съм министър на отбраната, за да изпълни той тези насоки, аз съм просто народен представител от този район. Причината да Ви задам този въпрос е следната: Преди няколко месеца с приятели от моя избирателен район гледахме видеоклип на едно състезание – улично, където единият от състезателите се удари в тротоара, падна му цялото дясно колело с окачването – може би сте го гледали този видеоклип, и той продължи. Аз попитах: „Добре де, този човек къде кара?“ Моите приятели ми казаха, че ходи да се упражнява на летището в Габровница, те му отварят там да си кара. Тогава, господин Министър, се запитах, че щом може за един, може за всички. Щом един автомобилен състезател може да го ползва това бивше летище, за да се упражнява, значи нека да го направим достъпно за всички. Затова съм Ви задал въпроса и съм посочил в него, че ако направим цялата тази промяна на предназначението и дадат на Вашето министерство, почнете да организирате дори и демонстрационни мероприятия, ползите ще са много. Ще спомогнем за икономическото развитие на региона, на община Монтана; ще привлечем, най-важното, повече хора към практикуване на автомобилен, съответно мотоциклетен спорт; ще повишим подготвеността на участниците в различните автомобилни състезания от календара на ресорната автомобилна федерация и ще завишим интереса и участието в тях; ще намалим незаконните гонки и състезания и дрифтове по улиците и вместо тях ще създадем регулирани и обезопасени дрифт и драфт мероприятия в една контролирана среда. Вие го знаете по-добре от мен. С използването на съпътстващите трасета за рулиране до пистата ще създадем една нелоша алтернатива на гръцките демонстрационни писти, които са принудени да използват родните любители на авто-мотоспорта – нещо, което също много по-добре го знаете от мен. Затова молбата ми е всичко това, което ми изчетохте за подробния анализ, който трябва да стане, за обезопасяване, за ползите, първо, имайте предвид, че все пак спортът има и социална насоченост, особено любителският спорт, а в моя регион в Монтана такъв, за съжаление, не се практикува и трябва нещо да направим по въпроса. И на следващо място, моля Ви тези неща, които ми ги казахте, да ги предадете на министъра на отбраната господин Тагарев, той да се замисли малко, щом е дал част от този имот за системата ХЕМС на Министерството на транспорта – коректно колегата Ви преди малко го посочи – то нека да позволим и друга част от този наистина голям имот и това трасе, което е в добро състояние, да се използва и от Министерството на спорта именно за тези мероприятия. Аз съм сигурен, че ако успеем да ги направим и регулярни, и ежегодни, всички ще имаме само полза от това. Благодаря Ви.

#318 · speech

Министър Димитър Илиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, абсолютно сте прав във всичко това, което казахте. В България има крещяща нужда от място, на което да се практикува в безопасна среда автомобилен и мотоциклетен спорт. Истината е, че за да може едно такова трасе да отговаря на всички мерки за безопасност, които са по стандарти на Международната автомобилна федерация, то трябва да бъде с проект, изготвен и одобрен, който да отговаря на всички критерии, нужни за безопасността. Със сигурност такъв огромен терен би могъл да бъде превърнат в такова съоръжение. Тук въпросът е вече на воля от страна на Автомобилната федерация, която да подаде такова искане, да входира документите и след това да се задействат процедурите по изготвянето, като най-основен проблем ще бъде и намирането на инвеститор за подобно съоръжение. Благодаря Ви много.

#319 · speech

Председател Никола Минчев

И аз благодаря, господин Министър. Минаваме към следващия въпрос към Димитър Илиев, който е от народния представител Ирена Анастасова относно директора на Спортно училище „Генерал Владимир Стойчев“ – град София. Заповядайте, госпожо Анастасова.

#320 · speech

Ирена Анастасова

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Господин Борис Борисов е директор на Спортното училище „Генерал Владимир Стойчев“ в София. В чл. 54 от Правилника за вътрешния трудов ред на училището е записано, че работното време на директора на училището е, както следва: понеделник – от 8,00 до 16,30 ч.; вторник – от 7,00 до 15,30 ч.; сряда – от 8,00 до 16,30 ч.; четвъртък – от 8,00 до 16,30 ч.; петък – от 7,00 до 15,30 ч. Правилникът е приет от Педагогическия съвет с Протокол № 1 на 14 септември 2023 г. и е утвърден със заповед на директора № 71/14 септември 2023 г. Същевременно господин Борисов е главен експертен сътрудник към Комисията по образованието и науката в Народното събрание с договорена продължителност на работното време 4 часа и полага труд от 13,30 до 17,30 ч. всеки ден, за което поисках и получих официален отговор от главния секретар на Народното събрание, който мога да Ви предоставя. За мен остава абсолютно неясно кога и как работи господин Борисов, особено във времето от 13,30 до 17,30 ч., защото, ако е в Народното събрание, не може да е в училището, и обратното. В тази връзка Ви помолих да разпоредите проверка в училището и да отговорите на въпроса ми: кога господин Борисов изпълнява задълженията си като директор на Спортно училище „Генерал Владимир Стойчев“ – София? Благодаря.

#322 · speech

Министър Димитър Илиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Анастасова, въз основа на получения от Вас въпрос беше изискана официална информация от администрацията на Народното събрание относно наличието на трудови или служебни правоотношения с директора на Спортно училище „Генерал Владимир Стойчев“. Получихме официален отговор, който съвпада и с предоставената от Вас информация. Възложих проверка на Инспектората в Министерството, както ме задължава Законът. В хода на тази проверка господин Борисов ще има възможност да даде обяснения, включително как съчетава двете си местоработи. Очаквам проверката да приключи до месец, като за резултатите от нея и предприетите от мен действия предлагам да Ви уведомя писмено. Благодаря Ви.

#324 · speech

Ирена Анастасова

БСП за България

Господин Министър, наясно съм, че в случая Вас Ви интересува като министър на младежта и спорта и като човек, който назначава или уволнява директорите на държавните спортни училища, кой директор как изпълнява задълженията се. Като гледам, от това дублиране на работните ангажименти на работното време на господин Борисов би трябвало да се интересува и господин Вълчев като председател на Комисията по образованието и науката в Народното събрание. Аз допускам, че ще се търсят някакви законови вратички, но според мен Вас като министър би трябвало да Ви интересува и това какъв е директорът на Спортното училище, защото за всеки, който е учител или директор, това не е просто длъжност. В училище личният пример е решаващ за формиране на съответни качества в нашите ученици. Директорът на училището отговаря както за образователната, така и за възпитателната работа. Това изисква всички, които сме се посветили на образованието и възпитанието на нашите деца, да сме с висок морал и принципи. Може ли човек, който на едната от двете си местоработи лъже, че работи – на едната от двете при всички случаи, но получава заплата, да отговаря на това изискване? Има и нещо друго и го казвам като човек, който 27 години е бил в училище, от които 13 години като директор. Аз не мога да си представя, че директор, който е не по осем часа, а по десет часа в училище, ако иска да си е свършил – казвам Ви го от опит, ако иска да си е свършил работата както трябва, ще реши, че може да работи някъде по втори трудов договор. Но явно господин Борисов може. И това не е ново за него. В Четиридесет и четвъртото народно събрание той отново беше директор на училището и експерт към Народното събрание, само че към Комисията по младежта и спорта, откъдето беше освободен след подобен мой въпрос към тогавашния министър на спорта. Явно господин Борисов не може да бъде просто директор и да си гледа работата както трябва. Но народът е казал много мъдро: не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава. Ако не е въпрос на нарушаване на закона, със сигурност, господин Министър, е въпрос на морал. Но това е явно извън представите на господин Борисов какви трябва да са хората, работещи в образованието. Разчитам, че наистина ще ме уведомите след направената проверка. Благодаря.

#325 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Анастасова. Дуплика желаете ли, господин Министър? Не. Благодаря Ви за участието в парламентарния контрол. Преминаваме към въпроса към Георги Гвоздейков – министър на транспорта и съобщенията. Въпросът е от народния представител Маргарита Генчева относно състоянието на жп гара Алфатар. Заповядайте, госпожо Генчева.

#326 · speech

Маргарита Генчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, Вие имате пред себе си моя въпрос, знаете за какво ще си говорим и какво ще обсъждаме, но за аудиторията на мен ми се иска да покажа няколко кадъра. Може и Вие да гледате, защото Вие вероятно знаете къде се намира град Алфатар, но едва ли сте ходили дотам и едва ли сте виждали гарата на град Алфатар, област Силистра. Това е входът на гарата, това е единият от кабинетите. (Показва.) Сега ще видим и касите, а сега ще видим чакалнята. И сега ще Ви кажа в каква връзка Ви ги показвам. Това, господин Министър, е помещението, в което всички, които пътуват с влак в град Алфатар, изчакват да дойде съответно време и да се качат на влака. Тези снимки, както забелязахте, са правени, преди да завали снегът. Сега понастоящем към този уют и красота са добавени и еднометрови преспи и съответно течове по стените и тавана на тези помещения. Гаровата инфраструктура, представляваща сграда и съоръжения, се управлява от Министерството на транспорта като принципал и тук ще Ви помоля да отговорите на въпроса ми: какво смятате да направите за малкото останали ентусиасти, които все пак избират да пътуват с влак, включително и с риск за живота и здравето си? Какво смятате да направите, за да стане това предпочитан транспорт? Защото автобусната спирка пак в Алфатар изглежда по този начин. (Показва.) Благодаря.

#328 · speech

Министър Георги Гвоздейков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Генчева, благодаря Ви за направената импровизирана презентация, само че аз можеше да Ви покажа нещо друго – да Ви покажа примерно вагоните, които използваме в БДЖ, които скоро бяха претапицирани и още на втория ден седалките бяха разпрани с ножове. Докато не си променим мисленето като общество и каква ни е крайната цел като цяло, винаги и гарите, и влаковете ще изглеждат по този начин. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Това какво общо има?“) Ще Ви кажа какво общо има. Докато сами не осъзнаем, че трябва да съхраняваме това, което е общо и го ползваме като общо благо, ние винаги ще намираме този резултат. Защото тази сграда, която ми показахте, тя не се е саморазрушила сама нали, някой е съдействал това да се случи по този начин. Напълно съм наясно какво е състоянието, всъщност то е спирка към момента – Алфатар не е гара от 2009 г. – и от 20 ноември е разпоредено и е създадена организация да бъде почиствано периодично това помещение, което показахте, и да се въведе във вид, в който може да бъде използвано от хората. Тази спирка е включена в програмата на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ за 2024 г. като обект, който трябва да бъде възстановен, в смисъл да има елементарни условия за хората, които ползват тази спирка. Така че ние като принципал, както казахте и Вие, на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ ще се погрижим през периода на 2024 г., в който ще бъде обявена обществена поръчка, за да бъде организиран процес на ремонт, тя да изглежда по начин, по който трябва да изглежда като такава. Но пак Ви казвам, ако ние не осъзнаем, че трябва към това, което е построено или което се поддържа, да се отнасяме с отговорност към него, резултатът ще е винаги същият. Така че моят отговор е този – поемаме ангажимент това да не изглежда повече по този начин. Благодаря.

#330 · speech

Маргарита Генчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Гвоздейков, не ми говорете за съвест, не ми говорете за пазене. БДЖ умишлено се води към фалит в продължение на 30 години. Състоянието на гарата, която видяхте, е резултат точно от това – някой определено има интерес да не бъде предпочитан транспорт, да бъде доведена до фалит, за да бъде съответно приватизирана. Може би някой вече знае и кой ще я купи. Това на нас ни е ясно. Въпросът е, че Вие като принципал сте длъжен да положите дължимата грижа и да направите така, че този транспорт да се развива. Защото навсякъде в Европа това е предпочитан транспорт. Във връзка с това, което казахте, че е залегнало във Вашите планове за 2024 г., ще Ви помоля да се ангажирате с някакви конкретни срокове. Просто да ми кажете след колко време да отида в Алфатар и да видя резултата от това, което обещахте. Благодаря.

#332 · speech

Министър Георги Гвоздейков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Генчева, първо, не е редно да се правят внушения от тази трибуна, че БДЖ се води към фалит и трябва да бъде приватизирана от някого.

#333 · speech

Реплика От Възраждане

Обаче ти направи внушения на гражданите.

#335 · speech

Министър Георги Гвоздейков

И трябва да Ви кажа, че съм човекът, който дава всичко от себе си този транспорт да върви като такъв в Европа например. А като конкретни срокове не мога да се ангажирам, но това, което мога да Ви кажа, е, че конкретно тази спирка я включваме в Програмата за ремонт в списъка със спирки и гари на НКЖИ от следващата година. Така че може би, когато колегите си плануват като цяло графика за ремонт, бих Ви дал по-подробна информация, когато получа от тях такава. Благодаря.

#336 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме въпросите от днешния парламентарен контрол, поради което закривам заседанието. Следващото редовно заседание на Народното събрание ще се проведе утре от 9,00 ч. Приятен ден! (Звъни.) (Закрито в 14,52 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Росица Кирова Никола Минчев Секретари: Васил Стефанов Искра Михайлова