Петдесет и девето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЕТДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 15 ноември 2023 г. Открито в 9,03 ч.
Дата15.11.2023
Събития232
Разпознати говорители219
Точки с гласуване5

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ministar-todor-tagarev · намерени изказвания: 5
#1 · speech

Председател Росица Кирова

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. В залата присъстват 182 народни представители. Имаме кворум, откривам днешното заседание. (Звъни.) Ще Ви запозная с програмата за работа на Народното събрание от 15 до 17 ноември 2023 г.: „1. Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Николай Денков. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители, 8 ноември 2023 г. – разисквания; гласуването на Проекта за решение ще се проведе не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията съгласно чл. 108, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 2. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето. Вносители – Тошко Йорданов и група народни представители, 19 юли 2023 г. 3. Първо гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за филмовата индустрия. Вносител – Радомир Чолаков, 6 юни 2023 г. 4. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Вносители – Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев, 10 ноември 2023 г. – първа фиксирана точка за четвъртък, 16 ноември 2023 г. 5. Изслушване на министър-председателя Николай Денков и министъра на енергетиката Румен Радев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно ситуацията с неработещата от пролетта на 2022 г. ПАВЕЦ „Чаира“, която е изключително важна за балансирането на енергийната система. Вносители – Костадин Костадинов и група народни представители, 14 ноември 2023 г. – втора точка, фиксирана за четвъртък, 16 ноември 2023 г. 6. Първо гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Вносител – Делян Добрев, 10 ноември 2023 г. – фиксирана точка трета за четвъртък, 16 ноември 2023 г. 7. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за фуражите. Вносител – Министерският съвет, 13 април 2023 г. 8. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията. Вносител – Министерският съвет, 13 април 2023 г. Приет на първо гласуване на 28 юни 2023 г. – продължение на обсъждането. 9. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.“ Това е точка втора, фиксирана за петък, след блицконтрола. Няма я в раздадения дневен ред. По предложение на Председателски съвет решихме да бъде втора точка за петък. „10. Парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 11. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Колеги, подлагам на гласуване седмичната програма. Гласували 193 народни представители: за 191, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега ще Ви представя по чл. 48, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание направено предложение, което да бъде гласувано като точка от дневния ред в програмата за седмицата: Проект на решение за създаване на Временна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти, № 49-354-02-165, внесен от Стела Николова и група народни представители на 29 септември 2023 г. Точката е предложена да бъде включена в седмичната програма и аз предлагам да бъде включена, ако залата се произнесе, като точка девета. Колеги, режим на гласуване. Гласували 194 народни представители: за 160, против 33, въздържал се 1. Предложението е прието и става точка девета от седмичната програма, като останалите точки се преномерират. Ще Ви изчета няколко съобщения във връзка с обявяване на колеги за народни представители: „РЕШЕНИЕ № 2885-НС София, 9 ноември 2023 г. относно обявяване на Вера Иванова Александрова за народен представител от Пети изборен район – Видински, в Четиридесет и деветото народно събрание С писмо вх. № НС-02-73 от 9 ноември 2023 г. на ЦИК е получено Решение на Народното събрание от 9 ноември 2023 г., с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България са прекратени пълномощията на Валери Иванов Сираков като народен представител от Пети изборен район – Видински, издигнат от листата на партия ВЪЗРАЖДАНЕ в Четиридесет и деветото народно събрание. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 247, ал. 1, т. 6 и чл. 302, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

#2 · speech

Реши

Обявява за народен представител Вера Иванова Александрова в Четиридесет и деветото народно събрание от Пети изборен район – Видински. Решението да се обнародва в „Държавен вестник“.“ Ще Ви прочета и следващото решение, след което ще помоля да поканите колегите в залата: „РЕШЕНИЕ № 2882-НС София, 9 ноември 2023 г. относно обявяване на Манол Василев Манолов за народен представител от Седемнадесети изборен район – Пловдивски, в Четиридесет и деветото народно събрание С писмо вх. № НС-02-73 от 9ноември 2023 г. на ЦИК е получено Решение на Народното събрание от 9 ноември 2023 г., с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България са прекратени пълномощията на Калин Танев Калапанков като народен представител от Седемнадесети изборен район – Пловдивски, издигнат от листата на Коалиция „БСП за България“ в Четиридесет и деветото народно събрание. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 247, ал. 1, т. 6 и чл. 302, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

#3 · speech

Реши

Обявява за народен представител Манол Василев Манолов в Четиридесет и деветото народно събрание от Седемнадесети изборен район – Пловдивски. Решението да се обнародва в „Държавен вестник“.“ „РЕШЕНИЕ № 2880-НС София, 9 ноември 2023 г. относно обявяване на Валентин Иванов Радев за народен представител от Двадесет и четвърти изборен район – София, в Четиридесет и деветото народно събрание С писмо вх. № НС-02-73 от 9 ноември 2023 г. на ЦИК е получено Решение на Народното събрание от 9 ноември 2023 г., с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България са прекратени пълномощията на Евгения Бисерова Алексиева като народен представител от Двадесет и четвърти изборен район – София, издигната от листата на Коалиция ГЕРБ-СДС в Четиридесет и деветото народно събрание. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 247, ал. 1, т. 6 и чл. 302, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

#4 · speech

Реши

Обявява за народен представител Валентин Иванов Радев в Четиридесет и деветото народно събрание от Двадесет и четвърти изборен район – София. Решението да се обнародва в „Държавен вестник“.“ Моля да поканите колегите в залата за полагане на клетва. Колеги, моля, повтаряйте след мен. (Всички стават.) ВЕРА ИВАНОВА АЛЕКСАНДРОВА, МАНОЛ ВАСИЛЕВ МАНОЛОВ, ВАЛЕНТИН ИВАНОВ РАДЕВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)

#5 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, преминаваме към първа точка от дневния ред. (Народният представител Георги Свиленски иска думата за процедура.) Имате думата за процедура, господин Свиленски, заповядайте.

#6 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, предлагам процедура – да бъдат включени камерите на Българската национална телевизия – Канал 1, и микрофоните на Българското национално радио по точка първа.

#7 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли обратно предложение? Не виждам. Колеги, подлагам на гласуване процедурата, предложена от Георги Свиленски, за включване на камерите на Канал 1 и микрофоните на БНР по точка първа от дневния ред. Гласували 163 народни представители: за 77, против 18, въздържали се 68. Предложението не е прието. Имате думата, господин Свиленски.

#8 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, вземам процедура за прегласуване, разбира се, с апел да подкрепите прякото излъчване, тъй като е важно българските граждани да знаят какво е състоянието на националната сигурност, на отбраната, какво прави правителството, какво смята да прави. Предполагам, ще дойдат всички министри, и не е нормално такива важни точки, като бюджет, вот на недоверие да не се излъчват и да не се предават за българските граждани. Предполагам, че грешката е била техническа, затова Ви призовавам да подкрепите прякото излъчване. Благодаря Ви.

#9 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Свиленски. Колеги, режим на прегласуване. Гласували 187 народни представители: за 126, против 7, въздържали се 54. Предложението е прието. Моля да бъдат включени камерите на БНТ 1 и микрофоните на Българското национално радио. (Реплика: „Декларация".) Имате думата за декларация. Госпожо Йовкова, заповядайте.

#10 · speech

Росица Пандова-Йовкова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Ноември е месецът за борба с диабета. Тази сутрин в залата с нас са деца и младежи с диабет и техните родители. Нека ги поздравим и нека не се сещаме за тях веднъж в годината. (Ръкопляскания.) Диабетът е един от бичовете на 21 век. От 2007 г. Световната здравна организация под егидата на ООН избира рождената дата на Фредерик Бантинг за световен ден за борба с това социалнозначимо заболяване в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от болестта. Основният символ на кампанията е син кръг. Той е послание за равенството на всички хора. Отбелязваме деня на диабета не за да броим заболелите, а за да говорим как той може да бъде предотвратен и как хората в това състояние да живеят пълноценно и равностойно. 14 ноември 1891 г. е рождената дата на един велик алтруист и учен – Фредерик Бантинг. Заедно със своя колега Чарлз Бест през 1921 г. той открива животоспасяващото лекарство за захарен диабет тип 1 – инсулина, и така дава шанс за нов живот на милиони хора. Защо нарекох Бантинг алтруист? Защото, вместо да получи патент за инсулина и след това да стане баснословно богат, той прехвърля всички права за откритието си на Университета в Торонто и въпреки че диабетът все още е нелечим, инсулинът е дал възможност на хората да държат болестта под контрол. Диабетът е определен като социалнозначимо заболяване. Поради разпространението си той придобива мащабите на световна епидемия. От него страдат над 360 милиона души и броят им продължава да се увеличава. Ако диабетът е държава, то той щеше да бъде третата по големина в света. По данни на Международната диабетна федерация с диагностициран захарен диабет в България живеят над 500 хиляди души. Това е повече от населението на Пловдив, повече от населението на Варна. Други 150 хиляди страдат от болестта, но не знаят и следователно не се лекуват. Какво всъщност представлява захарният диабет? Това е хронично метаболитно заболяване, което протича с повишени нива на кръвната захар. По този признак различаваме два типа – тип 1 и тип 2. Тип 1 е автоимунно заболяване и засяга предимно децата и тип 2 – по-често разпространеният тип, засяга възрастните хора и е обусловен от нездравословния начин на живот. Можем ли да предотвратим появата на диабет и неговите усложнения? За съжаление, автоимунната форма на диабет, или детският диабет, не може да бъде превентиран. Все още в световен мащаб медицината не се е произнесла за конкретната причина за появата му. Не така обаче стоят нещата с другия тип диабет – тип 2, който бихме могли да превентираме с по-здравословен начин на живот. Затова ние в настоящото Народно събрание говорим за превенция и профилактика на здравето на социалнозначимите заболявания. Чрез промяна в поведението на всекидневните навици на хората, тоест чрез намаляване на рисковите фактори, е възможно да бъдат предотвратени 70% от случаите на развитие на заболяването захарен диабет тип 2. Последствията и усложненията от диабета могат да бъдат много тежки и с висока цена както за отделната личност, така и за цялото общество. Основен проблем са развиващите се късни усложнения, които могат да доведат до тежки инвалидизации. Особено важно е извършването на профилактичните прегледи при ендокринолог, а при вече диагностицираните хора с диабет – периодични прегледи при специалист. Ефективното лечение може да намали уврежданията и усложненията с до 50%. Как ние в Народното събрание помагаме на хората с диабет да живеят пълноценно и равностойно? Ние от нашата парламентарна група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ успяхме да постигнем няколко неща: първо, най-важното постижение бе премахването на ограничаващите критерии за достъп на всички хора с инсулинозависим диабет до сензорите с продължително мониториране на кръвната захар; върнахме глюкагона в реимбурсния списък; създадохме нов ред за регулация в грижата за децата с диабет в детските градини и училищата; подготвихме подзаконова наредба по чл. 120 от Закона за здравето; в процес на изготвяне са новите протоколи за медицински изделия за диабет – сензори и сетове за инсулинови помпи. Обединени в един протокол, те ще намалят административната тежест и ще спестят от времето на лекари и пациенти; подали сме искане да бъде елиминирано изискването за комисия при повторно изписване на сетове за инсулинови помпи; предложихме устойчив модел на финансиране на инсулинови помпи от най-висок клас, работещи със сертифицирани затворени системи; разширихме безплатните пакети за профилактика на късните усложнения; осигурихме за минал период 5 млн. лв. за иновации в диабетната терапия и още 250 хиляди за ремонт на едно от най-престижните диабетни отделения в София; бяха предприети редица мерки за справяне с недостига на инсулин, с който се сблъскват всички страни в Европейския съюз; улесни се замяната на аналогови инсулини; дигитализира се целият процес по изписване на лекарства за лечение на диабет. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ работим за системни интегративни законодателни промени заедно с Министерството на здравеопазването, Социалното министерство, Министерството на образованието, Министерството на финансите и търсим видими резултати, а има и още какво да направим. В България липсва Национална програма за диабет, липсва регистър на хората с диабет, липсва концепция за преходна приемственост между децата и младежите с диабет. Има крещяща нужда от промяна в освидетелстването пред ТЕЛК. Липсва ефективен контрол на качеството на храните на българския пазар, липсва ранно здравно образование, което да гарантира толерантност и защита на правото на равностоен и пълноценен живот на децата и хората с диабет. За всичко това ще продължим да работим с огромна отговорност. Уважаеми колеги, на финала отново ще Ви помоля да погледнете тези деца и техните родители (посочва гостите на балкона), те са герои. Нека измежду дебатите, политическите ходове, процедури се сещаме, че здравето е надпартийно. Тези хора имат нужда от нашата грижа, съпричастност и отговорност, защото те са пълноценна и равностойна част от нашето общество. Позволете ми да завърша с пожелание – бъдете здрави! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и „БСП за България“.)

#13 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Процедурата ми е по начина на водене, имайки предвид прочетената преди малко декларация, която не е в смисъла на декларация, а е в смисъла на политическа пропаганда, нещо, което е недопустимо, особено когато се използва здравословен проблем. Да, днес е важен ден (ръкопляскания от ИТН), изключително важно е да се каже, че всичко, което се приема, се приема в Здравната комисия и впоследствие в залата и не би следвало да се приписва по този начин на една парламентарна група. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#14 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Чорбанов. За процедурата по начина на водене – аз не мога да знам съдържанието на декларациите, които се представят от парламентарните групи, и не виждам какво Ви смути в случая. Продължаваме с първа точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛАЙ ДЕНКОВ. Вносители са Корнелия Нинова и група народни представители на 8 ноември 2023 г. Ще Ви прочета съобщението: Във връзка с предложение за недоверие на Министерския съвет на основание чл. 89, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 107 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание 59 народни представители от парламентарната група на „БСП за България“, парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и нечленуващ в парламентарна група народен представител предлагат: „Народното събрание да гласува недоверие на Министерския съвет с министър-председател Николай Денков заради неспособността на правителството да гарантира националната сигурност и отбраната на страната.“ Предложението заедно с мотивиран Проект за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет е внесено на 8 ноември 2023 г., сряда, в 10,02 ч. и е с № 49-354-02-171 от 8 ноември 2023 г. Същият ден материалите са раздадени по един екземпляр на парламентарните групи и са изпратени на народните представители в електронен вид. Разискванията по Проекта на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет ще се проведат днес в пленарното заседание на 15 ноември 2023 г. След приключване на разискванията ще бъде обявен началният час за гласуване на Проекта на решение в пленарното заседание утре, 16 ноември 2023 г. Гласуването на Проекта за решение ще се проведе не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията, което е изискване на чл. 108, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Колеги, ще Ви запозная с разпределението на времето във връзка с прилагането на чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще разполага с време от 30 минути – редовно време; парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще разполага с 28 минути; парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще разполага с 19 минути; „Движение за права и свободи“ – с 19 минути; „БСП за България“ ще разполага с 14 минути; „Има Такъв Народ“ ще разполага с 10 минути; нечленуващият в парламентарна група ще разполага с пет минути. Общо времето е 125 минути. Господин Вигенин, имате думата. Като вносител ли искате думата?

#15 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България, встрани от микрофоните

Да представя мотивите.

#16 · speech

Председател Росица Кирова

Ще Ви дам думата като вносител да изложите мотивите – заповядайте. Имате думата, господин Вигенин.

#17 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря. Уважаеми български граждани, уважаема госпожо Председател, колеги народни представители, уважаеми господин Премиер, господа министри! В последните години в световен мащаб нарастват политическата нестабилност, военните конфликти, тероризмът, нелегалната имиграция и свър¬заните с нея рискове, хибридните атаки, предизвикателствата пред гарантирането на енергийните доставки, пред киберсигурността. Всички тези рискове, значително засилени след началото на войната на Русия срещу Украйна, към днешна дата са допълнени от перспективата за нова война близо до нашия регион – между Израел и Хамас, която от двустранен има потенциал да прерасне в регионален конфликт с труднопредсказуем обхват и последици. В тези условия българското правителство и мнозинството, което стои зад него, избраха линия на поведение и действия, които, вместо да ограничават въздействието върху България на засилващата се нестабилност и припламващи конфликти, поставят страната и гражданите под нарастващи рискове за сигур¬ността. Българската армия и отбраната на страната се лишават от способности в услуга на чужди интереси, а паралелно с това без сериозен анализ на силно променените условия продължава насочването на огромни ресурси към инве¬стиции в нови способности на армията, които са все по-малко обвързани със съвременните заплахи. Това се извършва на фона на нарастващи проблеми в кадровото осигуряване на армията и увеличаващ се некомплект. Липсва стратегия за развитие на въоръжените сили в контекста на сегашната ситуация, а обществото е в неведение за истинското състояние на въоръжените сили и за абсолютната зависимост на отбраната ни от външни фактори. Създава се обективно усещане, че решенията в сферата на сигурността и отбраната се взимат не на база реалните нужди, а отново в услуга на чужди икономически и политически интереси. За краткото си съществуване правителството се ангажира с предоставяне на значителни количества боеприпаси, уж с отпаднала необ¬ходимост, но водещо до рязко намаляване на боеспособността вследствие на изпразнените складове; лиши България от огромен брой бронетранспортьори, уж нефункционални; започна процес на разграждане на противовъздушната ни отбрана, като реши да предостави ракети от зенитно-ракетните комплекси С-300, уж негодни, но без да се уточнява техният брой, с което намалява способностите ни за защита на столицата София и ключови обекти от критичната инфраструктура. Не бяха представени никакви анализи, въз основа на които да се вземат подобни решения – както по отношение на остатъчните способности за отбрана и противодействие на военни заплахи, така и политическите и военните рискове от подобно ангажиране във война, в която победители очевидно няма да има. Правител¬ството се отказа да участва в каквито и да е усилия за търсене на мирни решения и спиране на войната. В същото време българската авиация продължава да чака платените изцяло първи осем изтребителя Ф-16, вече плаща и за вторите осем. Рязко се ускори процесът по закупуване на близо 200 морално остарели бронетранспортьора от САЩ за милиарди, без това да е съобразено с най-големите рискове в днешно време – потенциални въздушни удари с ракети и дронове, които изискват инвестиции в противовъздушната отбрана. За последните години, вместо да се разглеждат като взаимнообвързани интересите на Военнопромишления комплекс, отбранителните способности на въоръжените сили и националната сигурност, те бяха разединени и диференцирани, а при сегашното правителство дори поставени в конфликтни противоречия. Вместо превъоръжаването на Сухопътните сили да се използва за укрепване на икономиката на страната и да гарантира стабилността на Военнопромишления комплекс, държавните поръчки се използват за облагодетелстване на комисионери и лобисти, които са напът да оставят българските въоръжени сили при бъдещ военен конфликт в неравностойно положение спрямо потенциалната заплаха. Закупуването на новите БТР „Страйкър“, които вече са спрени от производство в САЩ, крие дълбоки логистични проблеми, които ще експлодират при евентуален конфликт. Вместо да се произвежда необходимото в български предприятия или от съвместни предприятия на българска земя, ще трябва да се надяваме на доставки от другия бряг на Океана. Българските предприятия от отбранителния сектор се държат настрана от държавните поръчки и държавните търгове и им е поставена целта да работят за нуждите на Украйна. Оправданието е, че на международния пазар ще имат по-висока печалба вместо сигурността, гарантирана от бюджета на българската държава. Априори се отхвърля възможността българското въоръжение и техника да се разработват в българско предприятие и да се произвеждат от българска фирма. Полезното сътрудничество с други държави в развитието на съвременни системи за водене на война и съвместните военни разработки не бяха осъществени. След седмици на увъртане стана ясно и че край Ямбол ще се строи нова военна база за над 100 млн. лв., която трябва да приеме значителен брой военни от многонационалните сили на НАТО, отново без комуникация с гражданите, без анализи и без изясняване на реалните задачи, които те ще изпълняват. Министерството на отбраната е готово да похарчи над 100 млн. лв. за комфорта на чужди военнослужещи, докато в същото време битовите условия в българските бази и поделения са все по-лоши. В българската военна база в Кабиле, в съседство с която ще се изгражда луксозното градче за чужди военни, условията са на критичния минимум. Тук трябва да добавим още няколко примера, които помагат да се покаже цялостната нищета в действията на сегашното ръководство на Министерството на отбраната. Ненадейно и отново, въпреки уверенията на министъра в обратното, резиденция „Лозенец“ беше взета от Министерството на отбраната и предоставена на Народното събрание. Висят въпроси около договора за доставка на безпилотни летателни апарати за близо 11 млн. лв. със съмнение за участие на близки роднини на министър Тагарев във фирмата, спечелила поръчката. Безконтролно се разпродават имоти с уж отпаднала необходимост по неясни критерии и с предизвестени купувачи – съмнение за корупция и превръщане на Министерството на отбраната в агенция за недвижими имоти. Става ясно едно, решенията в сферата на сигурността и отбраната не са мотивирани от реална загриженост за хората и държавата, а от персонални политически ангажименти пред чужди държави, от перспективи за комисиони от договори, от далавери и потенциални злоупотреби. Некомпетентността на политическото ръководството се отразява на работата на щабовете, които са принудени да вземат несъстоятелни и политически удобни, но военно неправилни решения. Правят се спорни политически назначения в Министерството на отбраната на хора без необходимата подготовка и качества. Вместо да се повиши престижът на военната професия и да се намери разрешение на проблема с рекрутирането на военнослужещи за българските въоръжени сили, които се превърнаха постепенно в социална програма за набиране на безработни, министърът на отбраната най-арогантно заявява, че бъдещите съкратени от енергийния сектор могат да попълнят некомплекта на личен състав в армията. Министърът се опита да използва икономическата принуда като средство за мобилизация и фактор за разрешаване на проблемите в националната сигурност. Логичният извод е, че сегашното политическо ръководство на Министерството на отбраната е ненадеждно и вредно, министърът е неадекватен на политическата и военната обстановка както с изказвания, така и с поведението си, и сам по себе си е риск за сигурността. В този контекст не са изненада и системните политически мотивирани атаки срещу службите за сигурност и заявените намерения за спорни реформи, които потенциално могат да затруднят значително и да влошат тяхната дейност в условия на две войни в близост до България и на постоянно напрежение в Западните Балкани. Парцелирането на въпросите на сигурността намери демонстративен израз в свикването вместо на Консултативен съвет по национална сигурност от президента на две консултативни срещи по една и съща тема с разлика от няколко часа – от президента и от председателя на Народното събрание, и двете с участието на службите за сигурност. Сериозен елемент от неспособността да се гарантира националната сигурност на страната са недостатъчните мерки по ограничаване на нелегалната имиграция, особено на фона на прогнозите за възможно рязко нарастване на потока вследствие на новия конфликт между Израел и Хамас. Некачествено построената ограда на българо-турската граница от правителството на ГЕРБ е компрометирана и не се предприемат нужните мащабни действия за нейното укрепване. Не се назначават и планираните 1200 гранични полицаи, за което има осигурен ресурс. Затова и не е изненада, че независимо от издигането му във водещ национален приоритет на правителството, членството в Шенгенското пространство днес е също толкова далеч, колкото при формирането на кабинета. Към тази картина трябва да добавим и факта, че с поредица други действия системно се задълбочава разделението в българското общество, което прави държавата тежкоуязвима, включително на външни въздействия. Вместо да търсят консолидация на народа в условията на нарастващите външни заплахи за сигурността, правителството и мнозинството продължиха да дълбаят разделителните линии. Политиката „разделяй и владей“ и настройването на една част от обществото срещу друга беше най-ярко проявена в протестите срещу отпадането на забраните за внос на зърно от Украйна, както и протестите на работниците от ТЕЦ-овете срещу обезсилването на българската енергетика. В допълнение към предишните елементи от мотивите трябва да отбележим прекратяването на проекта за нова българска ядрена централа не по икономически, а по идеологически съображения. В този контекст е и сериозният риск за енергийната сигурност, произтичащ от решението да бъде заменено руското гориво за АЕЦ „Козлодуй“ с американско, при положение че подобен успешен експеримент до момента не е установен. Твърде често подобни решения са лишени от здрави аргументи и пред българските граждани се обясняват с изисквания от Европейския съюз и НАТО, отговорността се прехвърля някъде другаде, сякаш България не е пълноправен член на двата съюза и не участва във взимането на решения, а е някаква васална провинция. Този начин на действие засилва евроскептицизма и създава допълнителни рискове пред страната. Заради неспособността на правителството да гарантира националната сигурност и отбраната на страната парламентарните групи на „БСП за България“, ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“, както и един независим народен представител искаме вот на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Николай Денков. Уважаеми колеги, това не са просто мотиви. Това е хладна и безпристрастна оценка, сбита в десет минути, на пълната несъстоятелност на правителството, този път в сферата на отбраната и националната сигурност. Няма политика, за която да не може да бъде поискан вот на недоверие, доколкото провалите следват един след друг. Няма невинни сред тези от Вас, които станахте негови съучастници, като го подкрепихте и при избора му, а след това и при първия вот на недоверие. Призоваваме Ви утре да сложим заедно край на агонията и да дадете шанс на ново управление с повече компетентност, отговорност и държавническо отношение към проблемите, защото става все по-болезнено ясно, че за България е далеч по-лошо не ако правителството си отиде, а ако то остане. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#18 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, ще приканя парламентарните групи да ми дадат списък с желаещите за изказване, ако имат вече изготвени такива. Откривам дискусията, след като чухме мотивите на вносителя. Има ли желаещи за изказвания? (Шум и реплики.) Ако имате такива изготвени, ако не, ще направя според заявките. Заповядайте, господин Дренчев – Вие сте първият.

#19 · speech

Николай Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, дами и господа министри, дами и господа народни представители! Унищожението на Българската армия е започнало отдавна с нарязването на самолетите и с нарязването на ракетите ни. Разликата от старите времена, от предишните десетилетия, е това, че някога някои от нас мислеха, че е настъпил краят на историята, че няма повече да има никакви войни – никога, никъде, и че нищо няма повече да се случи в западния свят. Войните близо до нас ни опровергават и това е, което се е променило. Войната в Украйна представлява една огромна лаборатория, която тества всички техники, технологии и военни тактики и уроците, които трябва да се изучават от този университет – военен, близо до нас, трябва да се прилагат незабавно в нашата отбрана. За съжаление, нищо такова не се случва. Проблемите, свързани с логистиката, свързани с техниката, свързани с простите ефективни неща, които работят добре – дори когато са стари, дори когато са от предишното поколение, се оказва, че критично важно е да ги има. Нашето правителство – обратно, ги подари, изпразни складовете ни, унищожи остатъчната боеспособност на армията, която беше стъпила, макар и на стари поколения и на стари технологии. Вярната формула за отбраната е въоръжен народ, обичащ родината си и готов да я защитава с оръжие в ръка. Похарчени са много пари за техника – не за бойни способности, за техника, купени са конграчулейшънси, купени са политически индулгенции, но не е допринесено за бойната способност на армията. Огромният проблем, който е абсолютно неглижиран, защото не носи комисиони и индустриално сътрудничество, това са хората в армията. Некомплектът е огромен и по отношение на млади офицери, и по отношение на стари офицери, по отношение на мотивацията за дългосрочна служба. Подготовката, особено на специалните подразделения – на авиацията, на бронетанковите войски, е близка до нулата именно защото няма възможност, не се инвестира в хората. Не по-добро е положението със службите за сигурност – „Военно разузнаване“, ДАНС, ДАР. Некомплектът и там е огромен, липса на мотивация на хората. Вместо да се увеличават всячески способностите им, да се направи така, че те да бъдат един страж на вътрешната сигурност на страната ни, опитват се да им се стегне примката на врата и да се направят на послушни кученца, които да изпълняват политически указания от страна на Министерския съвет. (Шум.) Всичко това е изключително вредно за страната и това правителство трябва да подаде оставка, преди да е станало безвъзвратно късно и преди грешките, които систематично допускат, да доведат до трагични последици за българската отбрана и за българската сигурност. Благодаря. (Шум.)

#20 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Преди да продължим с репликите – колеги, ще Ви помоля онези от Вас, които искат да водят дискусии, нека да ги правят извън залата, ако не са по точката от дневния ред. Още веднъж повтарям, всички останали моля да заемете местата си и да проявяваме уважение както към членовете на Министерския съвет, така и към тези, които се изказват. Има ли реплика? (Шум. Реплики от „Има Такъв Народ“.) Това се отнася за всички, господин Петков. Има ли реплика към изказването на господин Дренчев? Имате думата за реплика, колега. След което ще Ви дам думата, господин Денков, нека да се изчерпа процедурата.

#21 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дренчев, Вие засегнахте въпроса с окомплектоването с личен състав на въоръжените сили. Може ли да ни кажете по-детайлно каква е боеспособността на пилотите, на летателния състав на Военновъздушните сили и наземния летищен персонал, как това рефлектира въобще върху боеготовността на нашите Военновъздушни сили. Благодаря.

#23 · speech

Николай Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Първанов, навсякъде положението не е добро. Вие знаете каква е ситуацията в мотопехотните подразделения, но проблемът с авиацията е отчайващ. Искам да кажа на залата, че пилотите могат да се обучават само във въздуха и нивото на подготовка с няколко часа на година е еквивалентно на това един спортист, който е спортувал няколко часа на година, да отиде на състезание. Необходима е ежедневна, постоянна подготовка във всички нива още във военното училище, когато се учат младите пилоти. Оказа се така, че дълги години военното училище завършваха без самостоятелни полети. По мое време в първи курс се стигаше до зона сложен пилотаж на малка височина, след това се продължаваше с групова слетяност – основният метод за водене на бойни действия в авиацията – това не е самостоятелен самолет, това са групи от самолети. Имали сме полкови учения, в които са се вдигали 48 изтребителя във въздуха и едновременно са изпълнявали определени операции. Това нещо в момента е абсолютно невъзможно за нашата авиация – не само 48 самолета, не само 10 самолета не могат да се вдигнат в момента. Това е изключително тъжно. Нашата авиация не може да изпълнява елементарните бойни задачи. Единствената задача, която с големи мъки изпълняваме, това е Air Policing, тоест работата по отношение на защита на въздушното пространство от хулигани, от самолети, които са се объркали, които търпят бедствия, да им се помогне. Това е единственото, което нашата бойна авиация, нашата изтребителна авиация е в състояние да направи в момента, за съжаление. Именно координираното действие от много летища ешелонирано по време, по височини в пространството, навлизането дълбоко в противниковата територия, както би трябвало да стане, блокирането на летищата на противника, на бомбардировъчната авиация на противника, на стратегическата авиация на противника – всичко това е кауза пердута, всичко това е абсолютно невъзможно. Не може, харчейки милиарди за няколко самолета, които я дойдат, я не дойдат, и когато дойдат, ще се окаже така, че пилотите ни, които се обучават в момента, те вече ще са на пенсионна възраст и ще трябва да обучаваме тепърва нови пилоти. Въобще скъсали сме връзката между хората, които са знаели какво е авиацията, и хората, които сега тепърва ще се обучават. Авиацията е на прага на загиването, ще започнем от нулата след време. За съжаление, не е по-добро положението в останалите родове войски. Именно това нещо трябва да се прекрати. Имаме възможност, имаме примери – в това число европейски. Мога да цитирам Швейцария как се подготвят там, как една държава, която е не по-голяма от нас като население и като територия, е организирала отбраната си така, че е запазила независимост и неутралност, при положение че е имала агресивни съседи – мощни агресивни съседи, но те не са могли и не са си помисляли, че трябва да атакуват по някакъв начин тази държава. Просто ние трябва да се учим от чуждия опит и да го прилагаме на своя територия. Благодаря.

#25 · speech

Министър Тодор Тагарев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, госпожо Заместник министър-председател, господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители! Благодаря за възможността да представя принципите на формиране на основните ни решения и действия, които нашият кабинет предприема за реализиране на държавната политика в областта на отбраната, но първо трябва да отбележа, че голяма част от проблемите в областта на отбраната са комплексни и изискват съответно комплексни решения. Именно затова стартирахме стратегически преглед на отбранителната политика. По план през февруари ще представим цялостната политика на кабинета в една Бяла книга за отбраната. Днес ще анализирам мотивите на вносителите на вота на недоверие, които са формулирани конкретно, разглеждайки основни въпроси на отбранителната политика, а именно: рискове и заплахи за националната сигурност, които предполагат потенциален военен отговор; ресурси за отбрана; отбранителни способности; съюзни роли и стратегии. По първия въпрос – за рисковете и заплахите. Искрени поздравления за вносителите на вота. Както правилно отбелязвате, Русия води война срещу Украйна, с нищо непредизвикана агресивна война за завоюване на територия и ресурси. Ако Русия постигне целите си в тази война, България може да стане обект на – цитирам: „потенциални въздушни удари с ракети и дронове“ – край на цитата. Ако стъпим на тази нерадостна, но трезва констатация за средата на сигурност, ние сме много близо до постигането на консенсус в Народното събрание и между Народното събрание и кабинета. Именно този консенсус създава изключително добра основа за дефиниране на национална, а не партийна отбранителна политика. Второ, по ресурсите за отбрана. За текущата година правителството внесе бюджет, съответстващ и дори надвишаващ планирания в националния план за достигане на равнище на финансиране за отбраната от 2% от брутния вътрешен продукт. В съответствие с общите решения от Срещата на върха на НАТО във Вилнюс този процент вече се разглежда не като цел за постигане, а като минимум. Именно това разбиране е отразено и в бюджетната макрорамка за следващите три години, като в някои от тях бюджетът за отбрана ще надвиши двата процента. Не по-малко важно е, че над една четвърт от този бюджет е предвиден за научни изследвания и инвестиции в отбраната. Също така кабинетът осигури десетпроцентно увеличение на заплатите от лятото на тази година. Странно е, че вносителите на вота на недоверие при гласуването на увеличение на военните разходи за 2023 г. гласуваха против или въздържал се и в същото време ни обвиняват, че не провеждаме социална политика. Кабинетът предвижда ново значително увеличение през следващата година, а военнослужещите и цивилните служители на Министерството на отбраната ще получат през този месец по 1000 лв. като награда или допълнително материално стимулиране. Трето. Тези ресурси трябва да се използват ефективно и ефикасно за развитие на необходимите отбранителни способности. Затова е необходимо решенията в отбраната да се взимат по достатъчно прозрачен начин и безупречен интегритет. Тук ще взема отношение по въпроса дали имам конфликт на интереси по един конкретен договор. Получих този парламентарен въпрос на господин Румен Гечев и съм готов с отговора от два месеца. Неизвестно защо за тези два месеца не бе планирано да отговоря устно в залата, както настоява господин Гечев. От уважение към Народното събрание аз не споделих отговора си публично, но ръководството на БСП използва повода за публична и персонална атака срещу мен. Сигурен съм, че БСП знае отговора на въпроса за конфликт на интереси и той е отрицателен. При положителен отговор щяхте да сезирате съответните институции, а не да правите политически внушения, ангажирайки при това цялото Народно събрание. По-конкретно. Управителят на фирма „Телесис“ – част от консорциум „Български безпилотни летателни системи“, е съдружник на съпругата ми, макар и с минимален дял и фактически да не участва в управлението на фирмата от поне 20 години. По-важното е, и това, което има значение, че аз, съпругата ми или управляваната от нея фирма нямат никакъв интерес или принос, или участие към дейността на фирма „Телесис“. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#27 · speech

Министър Тодор Тагарев

Разработките на тази фирма са високо ценени от въоръжените сили. Тя има успешно изпълнени четиригодишен договор от 2011 г. с Министерството на отбраната за доставка на радиоуправляеми мишени; четиригодишен договор от 2017 г. за създаване на мишенна обстановка за извършване на тренировки и стрелби на екипажи от изтребителната авиация и Зенитноракетните войски и аналогични договори с три страни, съюзници в НАТО, или партньори. Освен това процедурата за тези дронове е стартирала с пазарно проучване през 2019 г.; обществената поръчка е обявена през 2020 г.; заявките за участие са подадени през 2021 г., а оферти – през март 2022 г. След обжалване в КЗК и Върховния административен съд комисия в МО е приключила своята работа на 19 април тази година с доклад, който е утвърден от министъра на отбраната. На 3 май тази година – повече от месец, преди да стана министър на отбраната – е обявено решение, с което за изпълнител се определя съответното обединение „Български безпилотни летателни системи“. Цитирайки високия процент на инфлация за времето на процедурата и съществено увеличените цени на основни стоки и материали през юли, консорциумът изпраща предложение за индексиране на цената за доставка на тези летателни апарати. Те може и да имат право, но това искане не е удовлетворено. Така. Въпросите за интегритета включват и избягване на партийна агитация сред военнослужещите и тук ще се обърна към въпроса Ви за 61-ва бригада. Министерството на отбраната има утвърден годишен план за различни тържества и чествания с участия на военнослужещите, който е утвърден в края на предходната година. За предизборния период има 15 такива мероприятия. Конкретно за 61-ва бригада съм утвърдил предложението на командира да проведе тържествено честване, на което са поканени кметове и официални лица от всички населени места, където бригадата има разположени формирования, и след ритуала, в тесен кръг, командирът е връчил грамоти на всички поканени гости. Така че не е само отношение към една или друга партия. Въпросът за хората е изключително сериозен. Известно е и година след година в докладите за състоянието на отбраната и въоръжените сили, които Вие разглеждате ежегодно, той се повтаря, той не е нов проблем. Най-тежко е положението в Сухопътни войски. Този проблем не започва с мандата на настоящото правителство. Разбираме, че ситуацията налага бързи и решителни мерки. Основни причини за некомплекта са демографската ситуация, последиците от пандемията. Ако се сравнят обаче данните за 2022 г. и 2023 г., например за кандидатстването в Националния военен университет, което Вие цитирате, единствената разлика между миналата година и тази година – и в двете години има война – е масираната дезинформационна кампания, в която участвате и Вие – вносителите на вота на недоверие. Само няколко примера. На 3 ноември господин Костадинов казва, че това е първа фаза и тя ще въвлече България във военния конфликт. Подобни твърдения и внушения правят през февруари тази година господин Цончо Ганев; през юни месец господин Георги Гьоков; отново през юни госпожа Корнелия Нинова. Всички тези спекулации доведоха до отлив на желаещи за постъпване на кадрова военна служба във въоръжените сили или за кандидатстване във висшите военни училища. (Шум и възгласи „Оставка!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) През тази година кандидатите за Националния военен университет бяха с 35% по-малко в сравнение с предната година, а приетите курсанти с 45% по-малко.

#29 · speech

Министър Тодор Тагарев

Това е ясен пример, че дезинформационната кампания, водена от парламентарно представени политически партии… (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#30 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, много Ви моля! Моля квесторът да вземе отношение. Не чух кой направи... Прощавайте, господин Министър. Чух една дума, която е абсолютно неприемлива да се използва в залата. Искам да видим кой произнесе думата и ще бъде наказан със забележка, след което ще последва изгонване от залата за подобен речник. Моля, продължете господин Министър.

#31 · speech

Министър Тодор Тагарев

Да. Та тези примери показват, че дезинформационната кампания, която парламентарно представени партии водят, водят съответно и до увеличаване на некомплекта и снижаване на отбранителните способности на страната. По отношение на превъоръжаването. В изпълнение на управленската програма до края на месеца трябва да внесем в Народното събрание програма за инвестиции с ясни приоритети и разчети, включително приоритизиране на изискванията за изграждане на способности за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана със съответните радари и зенитноракетни комплекси и това са два от петте топ приоритета на Министерството на отбраната, които ще бъдат предоставени на Вашето внимание. За бойните машини „Страйкър“. Преди по-малко от седмица в тази зала отделихте почти три часа. Народни представители изразиха предпочитания към немски, френски, финландски, швейцарски и турски машини, но на практика никой не постави под съмнение необходимостта от превъоръжаване на Сухопътните войски. Проектът предвижда придобиване на пълен пакет способности и индустриален капацитет за асемблиране и ремонт на машините в страната с много съществено участие на българската индустрия. По отношение въобще на участието на българската индустрия в проектите за превъоръжаване. Вчера бях на среща на министрите на Европейския съюз и отново ние настоявахме част от предвидените инвестиции във фирми, произвеждащи боеприпаси, да бъдат насочени към България. От боеприпаси през капацитет за производство и ремонт на основни видове въоръжения до дронове, изкуствен интелект и космически спътници и системи, нашата индустрия, нашите високотехнологични фирми могат да допринесат много. Това е и цел на нашия кабинет – да ги привлечем те да участват, да допринесат за нашата сигурност и да развият своите конкурентни способности в европейски и в световен мащаб. Четвърто, България е член на НАТО – най-мощния военно-политически съюз в историята. На Срещата на върха на НАТО във Вилнюс одобрихме и регионални планове за възпиране и отбрана. В тяхното изпълнение и като част от мерките за повишена бдителност работим за изграждането на многонационален дивизионен щаб, регионално командване на силите за специални операции, многонационална бойна група с капацитет да нарасне до усилено бригадно формирование, както и за създаване на необходимата инфраструктура – с частично използване на общи фондове на НАТО и на Европейския съюз, но и с принос за транспортната сигурност, социалното и икономическото развитие на страната. И накрая, една много любима Ваша тема – помощта за Украйна и нейните морални, стратегически и хуманитарни основания. От морална гледна точка ние оказваме помощ на жертва на неоправдана и с нищо непредизвикана агресия. Второто, което е много важно, е, че в българските концепции и възгледи въобще за гарантиране на националната сигурност изключително важно място заема върховенството на правовия ред в международните отношения, при което по-силният не може да си вземе каквото пожелае от по-слабата във военно отношение страна, и това е наш ключов приоритет. Още повече агресорът в случая е държава с ядрено оръжие и постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Правото няма да възтържествува, ако Русия остане във владение дори на един квадратен километър украинска територия и не понесе отговорност за причинените разрушения и извършените военни престъпления. Помощта за Украйна е и наш стратегически интерес. Защитавайки себе си, Украйна защитава и Европа от агресивните действия на Кремъл. Ако Украйна загуби, бъдете готови като минимум да удвоите ресурсите, които България заделя за отбрана. Счита се освен това, че към момента на започване на мащабната агресия българската общност в Украйна наброява около 230 хиляди души. По-голямата част от тях живеят в Одеса, Измаил и други райони в Южна Украйна – обект на непрестанни ракетни удари и атаки с дронове. Много етнически българи се включиха във въоръжените сили на Украйна, някои от тях и загинаха в защита на своята родина. Спомням си как в първите дни след мащабната военна агресия цялото ръководство на БСП призова да помогнем на етническите българи. Това и правим! Но по-тежко е положението на таврийските българи, които живеят в райони от Запорожка област, по-близо до Азовско море, които преди мащабната агресия бяха над 37 хиляди души. След началото на руската агресия около 50% от тях са напуснали временно окупираните територии, около 15% са бежанци в други държави. В изоставените апартаменти и къщи се настаняват руснаци от Русия и централна Азия. На местното българско население се изземва земята и продукцията. Българските неделни училища в окупирани населени места са закрити и руските власти ги пререгистрират в руски и с обучение на руски език. Украинско-българският лицей в Приморск е закрит и превърнат в руско учебно заведение. Руските военни принудително записват таврийските българчета в руски училища, където са обект на индоктриниране. Руските власти са закрили българските читалища и дружества и настаняват руски войници в тях. В интернет пространството работят само руски оператори, телевизията е само на руски, предаванията на български са закрити. Дори при една скорошна победа на Украйна тази общност, госпожи и господа, много трудно ще бъде възстановена. Това е пряк резултат върху българския национален интерес. Ето защо подкрепата за Украйна е наш национален и стратегически интерес. Ние имаме дълг и отговорност към българската общност в Украйна и сме заинтересовани украинските българи да живеят в една свободна, мирна и демократична държава. Но мирът ще може да бъде възстановен само когато авторитарният режим на Путин загуби тази война. Именно разбирайки това, България се присъедини към общите съюзни политики за оказване на военна помощ на Украйна, като правим това в съответствие със заявените от тях потребности, Вашите решения и без да нарушаваме нормативите за поддържане на въоръжение и боеприпаси за нуждите на въоръжените сили. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Като имам предвид всичко свършено от настоящото правителство в областта на отбраната за тези пет месеца, за яснотата на нашата програма и политика за нарастване на способностите на въоръжените сили и на основата на всичко изложено дотук считам, че този вот на недоверие не отразява обективното състояние, затова Ви приканвам да бъде отхвърлен! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и смях.)

#32 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Госпожо Нинова, имате думата за лично обяснение. Господин Гуцанов, записвам Ви за изказване. Господин Зафиров, Вие също сте записан за изказване.

#33 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани! Днес разбрах, че с едно изказване против войната в Украйна, за спиране на огъня и за търсене на мирни преговори, за неутралитет на България по отношение на войната в Украйна, та с това изказване съм станала персонална причина за некомплекта в Българската армия. Изказване, направено през юни 2023 г., за некомплект, който съществува поне от 15 години. И представете си каква сила имам, за да може с едно изказване да спра постъпването в Българската армия на напиращи младежи да влизат вътре. Разбира се, че това звучи като виц. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „То е.“) То е виц, да. Но искам открито да заявя за какво нося отговорност по отношение на министър Тагарев и последиците за България. Персонално съм причината този човек – министър Тагарев, да не бъде министър в правителството на Кирил Петков. (Ръкопляскания от „БСП за България".) Тежка политическа среща, на която той беше предложен за министър на отбраната, и категоричен отговор тогава от името на БСП, че ако това се случи, правителството на Петков пада. Изказването на Тагарев днес само доказва, че сме били прави. Този човек е абсолютно неподходящ за министър на отбраната на България. (Вик от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“) Със зависимостите му от биографията му за предишни участия в управление на друга държава, а и днес с признанието открито за конфликт на интереси във фирма, която прави военни доставки чрез съпругата му, това са все нови и нови доказателства защо днес, уважаеми ГЕРБ, трябва да натиснете копчето за вот на недоверие и падане на този кабинет. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от „БСП за България“.)

#34 · speech

Председател Росица Кирова

Лично обяснение – господин Костадинов, имате думата. С какво се почувствахте засегнат? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#35 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Не е новина това, че Тагарев лъже от трибуната. Обаче, Тагарев, не изпитвате ли поне малко срам? По 12 лева на ден са парите, които давате на курсантите на Националния военен университет! Тагарев, на Вас говоря! Не се правете на приятно разсеян. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) 12 лева на ден давате на курсантите, защото нямат стол в Националния военен университет! Не Ви ли е срам? Тъй като курсантите, както знаете, са на специален режим, те няма как да излязат от Университета, да отидат и да си купят с тези крупни 12 лева на ден огромни хранителни запаси, не могат да отидат да ядат примерно в ресторант като Вас – сутрин, обед и вечер! 12 лева на ден им давате! 12 лева на ден да си купуват кифли от лавката. Не Ви ли е срам? И на фона на това нещо Вие твърдите, че заради мен имало некомплект в армията. Не, некомплект има заради Вашето некадърно управление. Заради Вас персонално има некомплект, защото знаете как Ви казват в армията: Тагаренко Ви наричат. Целият български народ така Ви нарича, което е показателно за това всъщност на кого Вие служите. Вие не служите на България, Вие сте украински държавен служител – бивш, и може би настоящ. С Вас трябва да се занимават ДАНС и Специалните служби. Защото Вие с Вашите действия осъществявате предателска национална политика и всичко, което казахте във Вашата лъжлива реч, е лъжа – от началото до края лъжа. От началото до края! И после, когато аз имам изказване, ще Ви питам още веднъж за тези 12 лева, за некомплекта! Защо в момента напускат курсанти? Защо има подадени още заявления за напускане? Рапортите вървят така, че може би след около 2 – 3 години от този випуск тази година, който, вместо да са 384, са 81 и може би след две години сигурно ще останат 5 човека от тях. Кой ще бъде тогава този, който ще се закълне като офицер в армията? Не ще имате некомплект за редници, ще имате некомплект и за офицери дори. И това всичкото е заради Вас. Мястото Ви не е на тази скамейка, на която сте застанали. Мястото Ви е на скамейката, където застават обвиняемите. Мястото Ви е в затвора, Тагаренко! (Бурни ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво! Оставка!“)

#36 · speech

Председател Росица Кирова

За следващо изказване е записан господин Гроздан Караджов. Имате думата, господин Караджов. (Реплика от ПП-ДБ: „Някаква забележка да направите?“) Господин Петков, Вас Ви записах за изказване.

#37 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Ще изчакаме да излезе цялото правителство може би, и тогава да се изказваме. Не знам каква е идеята. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми министри! Със съжаление трябва да кажа, че тук в парламента съществува една изкривена и доста ограничена представа за това що е национална сигурност. Това не е само модерна и добре въоръжена армия с усвоени критични способности за отбраната на страната, с каквато обаче ние не разполагаме. Това не е само реална и действена интеграция в структурите на партньорските организации към НАТО, каквато интеграция ние също нямаме. Това не е само сигурна държавна граница, каквато ние нямаме. И това не е само ясна и консенсусна позиция по геополитическите конфликти, които пряко ни засягат, каквато позиция и какъвто консенсус ние също нямаме. Националната сигурност, уважаеми госпожи и господа, зависи от много други фактори, които умишлено или не, най-вече умишлено от страна на сглобката, се пренебрегват. Националната ни сигурност пряко зависи от едно добре функциониращо правителство, което последователно да работи за реализиране на националните приоритети, каквито ние също нямаме. Ние си имаме вместо действено и функциониращо правителство една сглобка, която всекидневно е на ръба на разпадането, като съпруга пред емоционална криза – всеки ден истерии. Ние имаме министри, които директно обвиняват лидера тук, на мандатоносителите, в натиск и в корупция. Обвиняват го в корупция, а това изобщо не впечатлява премиера Денков. За премиера Денков вероятно корупцията е нещо обикновено. За премиера Денков това е ежедневие. Той даже не е разговарял с министъра по този въпрос – какво тук значи някаква си корупция?! И за каква национална сигурност можем въобще да говорим, след като „Лукойл“ преработва и изнася руски петрол над 85%! От цялата му продукция, която преработва и препродава, руски петрол е 85%, и го препродава зад гърба на партньорите си от Европейския съюз и НАТО. За каква сигурност можем да говорим? В същото време и ЕС, и НАТО са установили режим на санкции над Руската федерация. Какъв реален и действен член можем да бъдем на тези структури и за каква национална сигурност можем да говорим? Къде отиват парите ли? Парите отиват директно в банковите сметки на Кремъл, на неговите кремълски олигарси и на техните колаборатори в българското правителство. Националната сигурност зависи пряко от един работещ парламент, какъвто също нямаме. Тук имаме кални борби между некоалиционни партньори, които нямат единна позиция по нито един законопроект, които взаимно се саботират и се манипулират. Въпреки че имат стабилно мнозинство само на теория, имат и наглостта да обвиняват нас, опозицията, за това, че не се приемат качествени закони и че всяка седмица тук правим ремонт на ремонта на ремонта на техните идиотски законодателни хрумки, които се налагат силово, въпреки това, че всички ги предупреждават за негативните последици от тях. Националната сигурност зависи от един балансиран бюджет, какъвто ние също нямаме. Имаме едно ученическо съчинение с розови мечти на финансовия министър Асен Василев, което няма нито една реалистична цифра нито в приходната, нито в разходната част. Бих го нарекъл една нестандартна еротична фантазия, финансова, извинявайте. Националната сигурност зависи от национален консенсус по приоритетите на страната, какъвто консенсус ние нямаме. Ние имаме няколко външни политики! Те се сменят според това кой е начело на кабинета, кой му е съветникът, кой ръководи Външното министерство, кой е президент, когато имаме служебен кабинет, и така нататък. Хайде да бъдем честни и откровени, колеги! Няма как да твърдим, че страната ни е надеждно защитена, когато небето ни се пази от чужди държави. И ще продължи да е така дори когато пристигне първият от вече митичните F-16 – планирани са за 2025 г., просто защото един или осем F-16 пролет не правят и когато армията ни страда от хроничен недостиг на кадри и липса на елементарни отбранителни способности, няма качествени кадри, които не са завършили съветски университети и мисленето им не е спряло в 80-те години на миналия век, когато и малкото въоръжение, с което разполагаме, е безнадеждно остаряло или негодно за употреба. Няма защо да се чудим, че вратите на Шенген са трайно затворени за нас, когато всеки ден стотици нелегални имигранти пресичат безпрепятствено границата ни и нашето правителство нищо не прави за тях, а ние – клетите граждани на Република България, разбираме за тези мигрантски потоци едва когато някой случайно катастрофира на някоя магистрала или дори в центъра на София. Просто Австрия и Нидерландия на сълзи не вярват! Колкото по-бързо го разберем, толкова по-добре! Колкото по-бързо се хване правителството да работи по тази тема, толкова по-добре, защото вече седем месеца нищо не се прави, а мигрантският поток се увеличава и увеличава. Няма как да бъдем равноправен член на НАТО и на Европейския съюз, ако изпълняваме техните изисквания само на хартия, господин Министър-председател, разчитайки на някакви нищо незначещи декларации и воаяжи до Австрия и до не знам още къде! Във времената на два непредвидими военни конфликта делата имат значение, а не думите! А делата ги няма, защото армията ни не е усвоила базовите армейски способности, присъщи на съвременните военни формирования точно от Европейския съюз и НАТО. Затова, когато и да падне това правителство, все ще е късно! Провалът е във всички области и няма никакъв шанс нещата да се променят! Затова ние от „Има Такъв Народ“ подкрепяме и ще подкрепяме всеки вот на недоверие, независимо на коя тема е!

#38 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Караджов. Има ли реплики? Не виждам желаещи за реплики. Следващото изказване е на господин Атанас Зафиров. Имате думата, господин Зафиров.

#39 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господа и госпожи министри! Ще започна моето изказване с един цитат от Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност, чл. 2: „Националната сигурност е динамично състояние на обществото и държавата, при което са защитени териториалната цялост, суверенитетът и конституционно установения ред на страната, когато са гарантирани демократичното функциониране на институциите и основните права и свободи на гражданите, в резултат на което нацията запазва, увеличава своето благосъстояние и се развива, както и когато страната успешно защитава националните си интереси и реализира националните си приоритети.“ Това е законовата рамка на обсъжданата тема, тя е отлично формулирана, но нека да видим как тя се съотнася към фактическата реалност в днешна България. Първо, кои са тези национални интереси и как това управление точно и успешно ги защитава? В актуализираната стратегия за национална сигурност като жизненоважен национален интерес е формулирано запазването на суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията. Гарант за този интерес са безспорно въоръжените сили на страната. Всяка година в Доклада за състоянието на отбраната, като особено се засили този процес в последните години, се прави един неизбежен извод, че българските въоръжени сили могат да изпълняват своите конституционни задължения в ограничен обем. Страхувам се, че Докладът за тази година ще бъде драстично по-негативен и плашещ. За нерешените проблеми в армията можем да говорим с часове и затова аз ще се фиксирам в най-сериозния – некомплекта. По признание на самия министър Тагарев, и то даже преди малко и от тази трибуна, в сравнение с 2022 г. тази година имаме с 35% по-малко кандидати за Националния военен университет и реално 45% по-малко курсанти – моля, осмислете цифрите, в първи курс и всъщност местата, които се попълниха, са едва 22% от нуждите на армията. Политическият прочит на това показва, че имаме липса на желание за намиране на ефективни решения и по-лошото – липса на капацитет в политическото ръководство за намиране на такива решения. Прави впечатление, че за първи път от много време, явно стреснат от изнесените в мотивите факти, министърът цитира точни числа. Обясненията, които дава за тях, обаче са несериозни, да не кажа нелепи. Така например липсата на кандидат-курсанти току-що ни беше обяснена, забележете, с хибридната война, която се водела срещу армията, режима на Путин и войната в Украйна. Господин Министър, направо влязохте в историята с това изказване! В историята влязохте! А знаете ли колко просто обяснение има? Заплатата на един войник е по-ниска от заплатата на касиерка в супермаркет, заплатата на един летец пилот е по-малка от заплатата на един шофьор на тролейбус. Ето Ви просто решение – вдигнете заплатите, направете добър социален пакет, решете елементарните жилищни проблеми на младите офицери, сержанти, войници и мислете повече за Българската армия, отколкото за украинската. Знаете ли, колеги, кои са единствените служещи, на които не се заплаща извънреден труд? Това са военнослужещите! А кои са единствените, на които нощният труд е оценен на нула лева и нула стотинки?! Кои са, господин Министър? Е, това са пак военнослужещите! С 10% еднократни увеличения няма да стане и няма да стане с 1000 лв. на калпак, които ги дадохте един ден, забележете, преди изборите – страшно случайно съвпадение, че един ден преди изборите пуснахте заповедта за 1000 лв. Съвпадение! Според министър Тагарев мотивите на вота – неговият екип бил идентифицирал двайсетина слабости, ама те, видите ли, били все стари. А бе стари, стари, ама нерешени! Вашият екип, като сте такива идентификатори, как пък не идентифицирахте поне един опит да бъде решен поне един от тези стари проблеми? Очевидно е, че министърът и неговата политическа свита не са в състояние да решат какъвто и да е проблем на въоръжените сили, но за сметка на това са в състояние да задълбочават старите проблеми, допускайки и нови такива. Така например проблемът с некомплекта е напът да се превърне в катастрофа след поредната година на недостиг за попълване на специалистите във военните училища! Така освен недостиг на войници и сержанти вече имаме недостиг с бъдеща дата и на офицери! Всички тези стари и нови проблеми, включително със закупуването на техника без ясна стратегия за развитието на въоръжените сили, показват само едно – неспособност на политическото ръководство да управлява процесите в отбраната, а наложените кадрови решения са възпроизвели една военна експертиза, която, за съжаление, обслужва политическите мераци и недомислици на министъра и неговото обкръжение! По цял свят, когато се започва с мащабна мобилизация на въоръжените сили, се започва с политически насоки какви въоръжени сили ще са необходими за обслужване на бъдещи политически намерения и оттам вече каква структура, какво въоръжение, техника, военно образование и обучение са необходими! Ами това нито се вижда, нито се предлага! Вместо това се правят едни харчове с неясни последици за повишаване на боеспособността на Българската армия, пак да повторя, на Българската армия! За Украинската армия вече се погрижихте добре, помислете и за Българската! И да попитам Министъра: защо избързахте с форсирането на проекта за бойните машини? Защо не изчакахте резултатите от стратегическия преглед и го направихте в нарушение на закона, и излъгахте от тази трибуна, че не сте взимали решение на Министерски съвет? Тук е пред мен Вашият доклад, господин Министър, в закононарушение на законовата рамка от 2018 г.! (Реплики от „БСП за България“: „Времето!“) Приключвам. И последно, по тази сделка може ли да ни кажете, господин Министър, каква е предложената цена на искането за предоставяне на информация и каква е цената по договора сега? Има ли разлика и на какво се дължи? На Съвета по отбрана има ли взето решение, че ако цената се различава съществено, ще се премине към искане за предоставяне на оферти от други компании? Има ли разлика от над 400 милиона и ако има, какви са мотивите да продължите по този път? Дължите доста отговори и се надявам, че няма да излезете пред Народното събрание с общи приказки и хибридни обяснения. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#40 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Зафиров? Имате думата, колега, след което записвам Искрен Митев.

#41 · speech

Деян Дечев

БСП за България

Господин Зафиров, в цитирания от Вас текст на Закона освен за защита на националните интереси се говори и за реализация на националните приоритети. Вие обаче не казахте нито дума за тези национални приоритети. Означава ли това, че те са успешно защитени от това управление и в интерес на националната ни сигурност ли са? Моля да отговорите на този въпрос малко по-подробно.

#42 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за репликата, господин Дечев. Господин Митев, имате думата за реплика. Има ли желаещ за трета реплика? Записвам Ви за изказване, господин Георгиев.

#43 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Зафиров, не съм съгласен с Вас за нещо. Не знам с какво ще остане уважаемият министър в историята, но Вие и БСП определено ще останете в историята с пропутинската партия в Народното събрание, чийто министър на икономиката подписваше и благодарение на който патроните, които България произвеждаше, стреляха срещу и бяха основен инструмент във войната в Украйна. Така че не знам дали министърът ще бъде в историята с нещо различно, но Вие определено ще бъдете в историята като най-големите двуличници в това Народно събрание!

#44 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещ за трета реплика? Не виждам желаещ за трета реплика. Господин Зафиров, имате думата за дуплика. (Шум и реплики.)

#46 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Прав сте, господин Дечев, че гарантирането на националните приоритети е също елемент от националната сигурност и ангажимент, разбира се, на всяко едно управление. Тук аз си записах какви приоритети заложи кабинетът Денков – присъединяване на България към Шенген и еврозоната, към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, реформа в правосъдната система. Мисля, че всеки български гражданин може сам да си отговори колко от тях са изпълнени или поне доближени. Сега от Шенген сме точно толкова далеч, колкото бяхме и в началото на Вашето управление, господин Министър-председател! Нещо повече, с неадекватното си менажиране на процеса по охрана на границата правите всичко възможно и давате нови и нови аргументи, за съжаление, срещу недоброжелателите на България. Еврозоната е несподелен блян само в главата на финансовия министър и шепа от ентусиасти, а пък знам, че за ОИСР попълваме някакви въпросници и евентуално след няколко години можем да започнем разговори по същество. За правосъдната система – тук ли е господин Христо Иванов, той крепи кабинета с надеждата да я дочака, пожелавам му успех, но за Шенген, вижте тази снимка, колеги! Вижте я! Вижте тази снимка, актуална е, отпреди една седмица. Вижте тази снимка – тази рухнала ограда е илюстрация на рухналата ни държавност! Държа да изкажа голяма благодарност на хората, които въпреки усилията на политическото ръководство да ги провалят правят и невъзможното да спират тълпите мигранти, които атакуват денонощно нашата граница. Как им помагате, господа управляващи? Те имат нужда от високопроходими автомобили, от ремонт на пътищата, ремонт на оградата, даже бих казал – нова ограда, по гръцки образец, техника, жива сила! Как отговорихте на тези нужди? Министър Тагарев изпраща 50 войници. Къде са Ви обещаните 1200 гранични полицаи? Нито следа от тях. И понеже говорим за приоритети, връщам се с едно изречение към Стратегията за национална сигурност – жизненоважен приоритет: „Превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност“. Господин Премиер, не сме удовлетворени от обяснението на министъра за конфликт на интереси. Заемете се лично с този казус. Факт е, че една година и 10 месеца след обявяването на поръчката и само един месец, след като Тагарев поема поста, за изпълнител на поръчката е избрано обединение, където изпълнителен директор на една от фирмите е съдружник със съпругата на господин Тагарев. И другото, което ни каза господин Тагарев – самият той все още фигурира като консултант в сайта на тази фирма. Това ако не е конфликт на интереси, здраве му кажи! Разпоредете, моля, господин Премиер – понеже в Министерството на отбраната явно цари страх и цензура, питайте ресорните дирекции: правен ли е опит да се увеличава цената на сделката? Министърът обясни нещо тук, но дайте да видим: този опит само от фирмата ли е, или е оказван някакъв натиск за увеличаване на тази цена? Питам, защото в заключение ще Ви цитирам още един приоритет от Стратегията: „Гарантиране интегритета на българското гражданско общество“. Как ще гарантирате този интегритет, като Вие самите не може да ни убедите във Вашия? Има ли решение? Има, разбира се – сваляне на това правителство. А на тази нелепа…

#48 · speech

Атанас Зафиров

Тук вече вземам лично обяснение, защото бях обвинен – беше ми споменато името от господин Митев. Господин Митев, аз не надавам ухо, когато тук от тази трибуна към Вас има обвинение, че как да кажа, малко бавно някак си ги схващате нещата. (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Обаче как може да задавате въпрос, на който стотици пъти е отговаряно публично? Но ще Ви отговоря и аз – нито един патрон с директен изпращач българската държава по време на управлението, в което участваше „БСП за България“, не е поел в посока Украйна! Ще Ви го напиша, ако искате, и ще Ви го закача на парламентарната стая. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#50 · speech

Атанас Зафиров

встрани от микрофоните

Лично обяснение беше това.

#52 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители! Считам, че е редно аз да взема думата по отношение охрана на държавната граница и абзаца в мотивите за вота на недоверие, в който в рамките на три изречения е упрекнато предимно Министерството на вътрешните работи. Надявам се, че тези три изречения не са написани от хора, които не знаят къде се намира държавната граница, на първо място, но съм сигурен, че тези три изречения са написани от хора, които, ако ги пуснем в Южния парк, може да се загубят. А обясняват за държавна граница, за охрана, начин на охрана, ремонти, автомобили и така нататък. Искам да коментирам трите изречения, които са във въпросните мотиви. На първо място, недостатъчни мерки по ограничаване на нелегалната миграция, особено на фона на прогнозите за възможно рязко нарастване на потока вследствие на новия конфликт между Израел и Хамас. След отчетените през август най-високи стойности на миграционния натиск от началото на годината през септември се наблюдава постепенно намаление на броя на лицата, направили опит да преминат незаконно държавната граница на вход. Ако през пролетта и в началото на лятото, първите месеци – юни, юли, ние имахме по около 1500 опита за незаконно преминаване на българо-турската граница, в резултат на нашите действия – с 30% засилване на охраната, в резултат на интензивния диалог с турската страна в момента през последните два месеца – септември и октомври, които по принцип са най-силни във връзка с нелегалната миграция през предходните години, ние имаме не повече от 300 до 400 незаконни опита за преминаване на българо-турската граница. (Реплика от народния представител Георги Свиленски.) Тези, които са хванати в София, са такива, които са преминали, но те са хванати. Няма как на 1500 опита да няма някой по някакъв начин да не е преминал, но той е хванат във вътрешността на страната. А ако не е хванат във вътрешността на страната, е хванат на изход на българо-сръбската граница. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) От началото на годината до ноември 2023 г. има…

#54 · speech

Министър Калин Стоянов

…174 хиляди опита за незаконно преминаване на българо-турската граница. На вход са задържани 1430 граждани на трети страни, което е с 32% по-малко спрямо същия период за 2022 г. А на изход са задържани 2246 лица – наблюдава се 45% намаление спрямо същия период. Мерките за укрепване сигурността на външната граница. Прилагаме комплекс от мерки, който включва подобряване на обмена, на първо място, на информация в реално време. Постигнахме съгласие с турските власти за укрепване на взаимодействието и по-голяма ангажираност от турската страна за недопускане на мигранти към България. В резултат на активния диалог с Турция отчитаме намаление с повече от два пъти на опитите за нелегално преминаване на границата. Полагат се усилия и за по-силно ангажиране на Сърбия в охраната на общата граница. Отслабването на натиска е пряк резултат от новата организация на работата на българската гранична полиция и засиленото присъствие на полицейски служители на първа и втора линия. Така към днешна дата отчитаме ръст при успешните предотвратявания на навлизането на мигранти на самата ограда, при задържане във вътрешността на страната и намаление на недопуснатите лица на изход на българо-сръбската граница. Продължава провеждането на съвместна специализирана полицейска операция на българо-турската и уязвимите участъци от българо-гръцката граница с цел предотвратяване и пресичане на опитите за незаконно преминаване в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове. Мерките за повишаване на ефективността на охраната на границата. Активно се използва интегрираната система за наблюдение, изградена по границата с Турция, в състава на която са включени периметрови сигнално-охранителни системи. Излъчват се гранични полицейски наряди с ръчни термовизионни камери, преносими системи за наблюдение и прибори за нощно виждане. Въведени са безпилотни летателни апарати с вертикално излитане тип дрон. Следва да се отбележи, че към момента няма индикации за предстояща бежанска вълна към България заради войната в Ивицата Газа. По отношение на второто твърдение за некачествено построената ограда на българо-турската граница, нейното компрометиране и предприетите нужни мащабни действия. Извършват се много възстановителни работи по съоръжението, след като бяха отпуснати средства с Постановление на Министерския съвет № 191 от 12 октомври 2023 г. В резултат на проливните дъждове – предполагам, снимката, която показахте, е в резултат на това – и бедственото положение в Странджа и Резово през месец септември са нанесени щети по граничния път, мостови съоръжения и водостоците, върху които се намира възпрепятстващото съоръжение. Съоръжението е компрометирано в 19 участъка. Ежедневно оградата бива компрометирана при опити за преодоляването ѝ и ежедневно бива възстановявана от „Гранична полиция“. Изготвен е доклад и с постановление на Министерския съвет са отпуснати 5 млн. лв. За една част от сумата с Решение на Министерския съвет № 712 от 12 октомври 2023 г. служителите от Българската армия извършват леките ремонти. За тежките дейности е обявена обществена поръчка по ЗОП, в резултат на което се налага да бъдат разработени проектни инженерни решения. Изискването всеки път да се обявява поръчка по ЗОП затруднява бързото отстраняване на нанесените щети. Към момента е в ход процес по реконструкция на пътищата, водещи към възпрепятстващото съоръжение. По отношение на твърдението за неназначени 1200 служители в „Гранична полиция“. От формирането на настоящото правителство Министерството на вътрешните работи работи и не е спирало да работи в посока подобряване на ресурсния капацитет на дирекция „Гранична полиция“. В Центъра за специализация и професионална подготовка в Пазарджик преди няколко дни завърши випуск със 108 курсанти, а други 128 продължават обучението си в Центъра и те ще постъпят на работа през април следващата година. Същевременно в момента е обявен най-големият досега конкурс в Министерството на вътрешните работи за назначаване на 217 гранични полицаи, който е придружен с широка разяснителна кампания. В резултат на тази кампания, която ние сме предприели, за да привлечем гранични полицаи, е регистриран значителен интерес – вече имаме подадени около 600 молби на кандидати, чийто брой е безпрецедентен. Това показва, че позицията на граничен полицай се радва на изключителна популярност. С усвояването на тези бройки съставът ще бъде окомплектуван до 95%, което е своеобразен рекорд за щата на Главна дирекция „Гранична полиция“. И тук нещо много важно – в § 16, ал. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията е установена забрана за увеличаване на общата численост на персонала на администрацията на изпълнителната власт, както тя е определена в устройствените правилници на съответните административни структури, в частност и в Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи. Следователно към момента назначаването на коментираната бройка е юридически невъзможно. След окомплектуване на състава ще инициираме промяна на § 16 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за администрацията, с който е установена забраната за увеличаване на общата численост на персонала на администрацията на изпълнителната власт. В тази връзка е необходимо да се допълни § 16 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията, като се предвиди, че ал. 1 и 2 от него се прилагат при увеличаване на щатната численост на Министерството на вътрешните работи, ако се отнася за държавни служители със статут по Закона за Министерството на вътрешните работи. Именно тук е много важно да изкоментираме и това – в момента, в който аз ставам министър на вътрешните работи, заварвам незает щат, недокомплект от около 400 човека гранични полицаи с полицейски правомощия. Считам, че е редно първо да попълним този щат, да заемем този щат и тогава да искаме тези 1200 бройки. В момента по-голямата част от щата, половината от тези 400 са назначени. Казах Ви, едната част от 108 излязоха миналата седмица, от другата седмица хората са на терен. 128 човека ще започнат през пролетта. С този конкурс, който сме обявили – от 218 човека, ние ще запълним този незает щат. Едва тогава е редно да поискаме допълнителен щат. Благодаря Ви.

#55 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Не Ви разбрах, господин Иванов – лично обяснение? Имате думата за лично обяснение, след като сте се почувствали засегнат.

#56 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Аз не съм писал три изречения – консултирал съм, но ще Ви кажа малко повече, уважаеми господин Министър, защото това, което чухме тук, беше приказки под шипковия храст. Разбирам Ви патоса и ентусиазма да браните този кабинет, но за съжаление, именно част от Вашата работа е обект не само на дискусии вътре в страната, но и извън страната. За съжаление. Защото пробивът в националната сигурност е немалка част именно от работата на това министерство. Конкретно. 1200 души – това са Ваши твърдения, господин Министър, на контрол, в комисия и Вашето изразено желание да се попълни тази бройка. Колегата Ви показа една снимка. За съжаление, това е един много малък участък от така нареченото преградно съоръжение, където има компрометирани в такива мащаби, че на хората не им трябват и стълби да си минат. Защото българската граница се е превърнала в разграден двор. Самият Вие казахте: хващате една част, по-голямата част – на изход. А колко минават, колко живеят в София, колко са се настанили – господ знае. Не 1200, повече няма да Ви стигнат. Но това е целенасочена политика от години наред. И за съжаление, аз не разбирам защо Вие в момента се опитвате да прикривате недостатъци, които са направени през годините. Това е проблемът. Защото това преградно съоръжение беше една огромна корупционна схема и сега Вие ни обяснявате как всичко щяло да бъде наред. Не ставайте част от това нещо. Не ставайте част от това нещо! Защото тези мои твърдения, които казвам от тази трибуна, защото казах, че ще кажа няколко изречения повече, не са само наши заключения. Това са заключенията на Нидерландия, това са заключенията и на Австрия. Защото те казват: Вие няма да влезете в Шенген, защото не си вършите работата по границата. Ами свършете я, господин Министър! Защото в бюджет 2024 аз съм убеден, че няма да намерим тези средства, които са необходими, за да се попълни това щатно разписание, защото тези 200 души, които Вие готвите – чудесно, че завършват в Пазарджик, и нови се готвят, ама те не са 1200, ами са 200, а недокомплектът в МВР, това са щатни бройки, които Вие си имате…

#58 · speech

Иван Иванов

Просто ги попълнете и си свършете работата. Благодаря.

#59 · speech

Председател Росица Кирова

За изказване е записан господин Гуцанов. (Министър Калин Стоянов иска думата.) Имате думата, господин Министър. (Шум, реплики от ИТН: „Лично обяснение?! Защо?") Министърът може да вземе думата за изказване по всяко време в заседанието и предполагам, че ще направи изказване. Господин Министър, имате думата.

#60 · speech

Министър Калин Стоянов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър-председател! Най-напред една поправка. Не се нарича „преградно съоръжение“, „ограда“ или нещо такова. Нарича се „временно възпрепятстващо съоръжение“. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Първо нещо. Второ. По отношение на тези 1200 бройки – аз съм твърдо за тези хора да се назначат, но считам, че първо трябва да заемем незаетия щат, да окомплектуваме „Гранична полиция“ с щата, който има, и тогава следва да назначаваме другите хора. И още по-нататък да стигнем. То не е само да ги назначим утре. Те вдругиден не могат да почнат работа. След като тези хора се назначат, има много дълга процедура по обучение. Тези обучения не могат да се проведат едновременно за 1200 човека. Тези обучителни центрове имат капацитет. То не е така – хиляда, две хиляди да ги назначаваме и да започнат да се обучават в утрешния ден.

#61 · speech

Иван Иванов

БСП за България, от място

Хайде започнете!

#63 · speech

Министър Калин Стоянов

Започнали сме. Ето, 108 човека, 128, плюс 218… Когато ги заемем тези 400 щата, предприемаме и другото действие. Аз съм за тези 1200 бройки. Твърдо съм за. Другото. По отношение на оценките отвън. Много добре, че засягате тази тема. Оценките отвън по отношение на Министерството на вътрешните работи и „Гранична полиция“, и резултатите, които сме постигнали за тези пет месеца, са отлични. Това се видя и в Доклада на Европейската комисия…

#64 · speech

Иван Иванов

БСП за България, от място

Влязохме ли в Шенген?

#65 · speech

Министър Калин Стоянов

…който излезе преди около месец. Този доклад е свързан с изпълнението на пилотния проект във връзка с връщането и бързите процедури за получаване на убежище. На първо място. На второ, имаме дадена изключително висока оценка лично от премиера на Австрия и от вътрешния министър на Австрия. Те оценяват това, което ние правим, и виждат резултата, който постигаме.

#66 · speech

Иван Иванов

БСП за България, от място

Шенген къде е тук?

#67 · speech

Министър Калин Стоянов

На Австрия проблемът не е това, че българската гранична полиция не се справя. Австрия считат, че Шенген не функционира като цяло, но ние не можем да вземем отношение да правим коментар по тези техни твърдения, тъй като ние не сме част от Шенген. Благодаря Ви.

#68 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Следващото изказване е на господин Борислав Гуцанов. Имате думата, господин Гуцанов.

#69 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми български граждани, госпожо Председател, колеги народни представители! Ще се върна на изказването на господин Тагарев преди малко. Господин Министър, учудвам се как можахте да проявите подобно ниско ниво, безочие и нахалство и не Ви ли беше неудобно в тази зала да говорите по този начин?! Ако имате малко останала офицерска чест и достойнство, отдавна щяхте да напуснете кабинета и Народното събрание, и така, както Ви призовавахме, идването Ви да бъде единствено и само с Вашата оставка във вътрешния джоб. Наистина, Вие сте срам за тази славна Българска армия! Господин Министър-председател, независимо че си говорите с колегата, надявам се, че ме слушате.

#70 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Той си се занимава със Здравната каса.

#72 · speech

Борислав Гуцанов

Учудвам се в тази сложна международна обстановка, в която се намираме, с военен конфликт, който е на 250 км от нас, с друг военен конфликт, който се потулва в момента от журналистите, за жалост, и когато светът никога не е бил по-близо до термоядрен конфликт, Вие да назначавате за министър на отбраната, или на войната, господин Тагарев?! А Вие как го направихте това нещо? И не виждате ли, че вместо да се работи за мир, за мирни преговори, Вие правите всичко възможно България да върви с бързи стъпки към този военен конфликт?! И Вие носите по-голямата вина за това, което се случва в момента. И ако ние сме имали правителства на националното съгласие, ако сме имали правителства на националния компромис в съвременната ни история, то в момента това е правителство на националното предателство, това е правителство, което може да бъде окачествено единствено и само като правителство на слугинажа и правителство на далаверите. И днес ние искаме този вот на недоверие в сферата на отбраната и на националната сигурност, но нека да Ви напомня, че в отбраната и националната сигурност не са само въоръжените сили, в нея влиза енергетиката, в нея влиза икономиката, банковото дело, критичната инфраструктура. А какви неща се случват в момента, по време на Вашето управление? Аз ще се спра само на военните проблеми. Господин Тагарев, още преди да встъпите в длъжността министър, офицерите от База „Граф Игнатиево“ написаха отворено писмо – прецедент, няма случай Българската армия да има писмо от офицерите срещу министър на отбраната. Още преди да встъпите в длъжност! На следващо място. Вие сте работили повече за Украйна или за Министерството на отбраната на България?

#74 · speech

Борислав Гуцанов

Съмнителен въпрос. На трето място. Вие не сте министър на отбраната, а сте министър на войната, защото не се стремите за постигане на мир, а с всичките си действия тикате България към този конфликт. С всяко едно Ваше действие! Да продължим по същество. Първо, още с влизането си в длъжност този кабинет предоставихте оръжия, без Народното събрание да знае какво точно се предоставя, независимо че имаше изказване не от един и двама народни представители да дадете този списък. Не, не го направихте! На следващо място. Европейската инициатива – един милиард евро за един милион снаряди за Украйна. Такъв цинизъм никой не е проявявал – със снаряди да се отива към мир. Вие отворихте всички български складове благодарение на едно решение на сглобката от хора, които дори не знаят колко са складовете на Българската армия, а ги отвориха. И кое остана от въоръжението тук, в България, и кое беше предоставено на Украйна? Никой не знае. Може би и Вие дори не знаете какво се случва, защото не Ви интересува какво става в Българската армия и имаме ли национална сигурност. На следващо място. Подарихте сто бронетранспортьора, които бяха излезли от необходимост, и купихте страйкъри на цена, която беше един милиард и 220 милиона. Купихте ги за един милиард и 370 долара. Страйкъри, които са на 40 години. Същата възраст, на която бяха и бронетранспортьорите. Не Ви ли е срам? И това не е ли далавера, господин Денков?! С-300 ракетите. Оставихте без ПВО и Атомната централа, и София с един претекст, че са изтекли и не са годни тези ракети, което беше груба лъжа, която произнесохте. И накрая. Самолетите, за които България дотук е платила близо три милиарда, ще плати още, какво направихте тези самолети да дойдат? Абсолютно нищо! Една проста сметка: 7,5 млрд. сме дали – най-бедната икономика на Европа, на най-мощната икономика на света, без да имаме никакво въоръжение. Нула! Две нули! Вие сте срам и позор. Оставка! Това е единственото, което трябва да направите.

#76 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, от място

Искам и аз да изляза, не ме ли виждате?

#78 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Господин Гуцанов, прекалено много време отделихте на господин Тагарев във Вашето изказване, но споменахте темата „Енергетика“, която е част от националната сигурност. Виждам, че и министърът се подготвя за изказване, моля Ви да развиете тази теза, тъй като тя е много по-важна от действията на господин Тагарев, на жена му, на фирмите му и конфликта на интереси вероятно, който е установен или не, държавата трябва да види тези проблеми.

#80 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Много Ви благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Премиер, господа министри! Виждаме как дебатът постепенно, тъй като от аргументите и мотивите за отбрана нищо не става, започнахме да минаваме към енергетика. Ама ние за енергетиката го минахме. Набързо обаче ще Ви репликирам по нещата, които казахте, господин Гуцанов, за изпразнените складове. Няма изпразнени складове. Ние в момента сме най-големите складове на съветско въоръжение, съветски боеприпаси в Европа и е жалко, че точно това Вие не го знаете, защото такива са фактите. (Реплики от „БСП за България“: „Колко дадохте?“) Да, обновяваме боеприпаси, обновяваме такива боеприпаси, които са с изтекъл срок и са опасни за използване от Българската армия. По отношение на БТР-ите, които ще дарим. Тези БТР-и не са в армията, никога не са били в армията и нямат армейско предназначение. Тези БТР-и, господин Гуцанов, бяха в жандармерията и част от тях бяха взимани по време на Възродителния процес, и виждам, че Вас някаква носталгия Ви е навела, защото искате тези БТР-и да се връщат и използват явно срещу граждани. Ама тяхната цел не е да се използват срещу граждани и ние поради тази причина, тъй като са стари, ги даваме на Украйна. Те не са част от Българската армия, не са нужни. Българската армия, между другото, има толкова БТР-и, че в тях може да влезе цялата българска армия и всеки от Вас, който знае точния брой, знае много добре това нещо. Ако мислите, че това не е достатъчно да се защитим, значи нищо не разбирате от тази работа. (Шум и реплики.) По отношение на ракетите С-300. Имаше закрито заседание. На това закрито заседание беше обяснено много добре, че става дума за 5 – 6% общо от ракетите и става дума за негодни ракети. По никакъв начин не се компрометира сигурността, не се компрометира противовъздушната отбрана на страната. И последно, господин Гуцанов, тъй като, когато приемахме едни текстове, свързани с „Лукойл“, Вие обяснихте, че бензинът ще стане 4 лв., да Ви напомня, господин Гуцанов, че оттогава мина около месец и половина и от Вашата прогноза за 4 лв. бензин днес цената е с 10 ст. по-малка от датата, от деня, в който Вие дадохте Вашата прогноза. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#82 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Господин Мирчев, много жалко, че цялата българска армия може да влезе в БТР-ите, които са на разположение. Нали си дадохте сметка какво казахте току-що? Коя е тази модернизация, която след 34 години от 108-хилядна армия в момента ние имаме армия под 20 хиляди души, неокомплектувана. Това ли е Вашата модернизация?! И в складовете, в които има българско въоръжение и са напълно изпразнени, и го знаете много добре, защото сте член на тази комисия, въпреки че не знам какво сте завършили и какво общо имате с военните, но няма значение, влезли сте в тази комисия като народен представител, кое е влязло като ново въоръжение в складовете? Кое?! Кое се случи след 7,5 млрд., които преди малко Ви цитирах? Има две нули?! Няма един нов патрон, едно ново въоръжение, което да е влязло. За страйкърите ли искате да говорим? За страйкърите, които са излезли от американската пехота ли и влизат сега в България? Единствено в България и в Северна Македония се взимат тези машини ли? И аз се надявам, че господин министър Тагарев на войната ще отговаря пред съд за това, което прави в момента. Защото това е пълно безобразие! Да не говорим за качествата на тези машини. И дали не се превръщат в ходещи ковчези? Дано не се стигне до война за българските войници, които ще бъдат вътре. И Ви моля наистина, когато не разбирате нещо, не излизайте от тази трибуна да го коментирате, господин Мирчев. Относно енергетиката. Абсолютно прав сте, господин Свиленски. Тя е част, огромна част от националната сигурност. И първо, да видим спирането на доставките за газ, за което ставаше въпрос. Колко плати българската икономика и всеки един български гражданин – 1,4 млрд. лв. за 12 месеца, от април до април?! Откъде дойдоха тези пари? От всеки един от нас. И не Ви ли е неудобно, господин Денков, от това, което вършите? Защото отново взимаме руски газ. Няма никаква диверсификация! Но този газ минава през посредници. И интересно в кого отиват комисионите, за които става въпрос, от тези милиард и 400 млн., същите пари, които в момента министърът на финансите ги търси по всякакъв възможен начин. И включително и заради това натиснахте за другия закон за енергетиката, за да можете да вземете тези пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Като по този начин правите така, господин Свиленски, също към Вашия отговор, с този закон, който приехте и втори път след ветото отново гласувахте, че ще вдигнете цената на електричеството на всяко едно българско домакинство между два до четири пъти, и го знаете много добре това, което правите, но Ви липсват тези милиард и 400 и затова го вършите. Поредното безобразие! Двадесетте лева на мегаватчас акциз, Сърбия тръгна вече да има претенции към нас, Македония по същия начин, Унгария по същия начин, че Вие станахте иноватори в световната икономика. За АЕЦ „Белене“ – това, което направихте, не го продадохте, а подарихте оборудването. Само да Ви направя една справка – от I и IV блок, ако не беше спрял, над 20 милиарда евро щеше да има приходи в бюджета. Интересно колко в момента губи държавата с Вашите безумни решения, наистина на национално предателство, с това, което извършихте с АЕЦ „Белене“.

#83 · speech

Председател Росица Кирова

Следващото изказване, колеги, е на Радостин Василев. Имате думата, господин Василев. Преди това, господин Василев, моля да изчакате. Господин Министър, имате думата за изказване.

#84 · speech

Министър Румен Радев

Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители, колеги министри, уважаеми гости, уважаеми българи! В мотивите всъщност виждаме два въпроса, свързани в частта „Енергетика“. Първият е прекратяване на проекта за нова българска ядрена централа не по икономически, а по идеологически съображения. В тази връзка всъщност действията на Министерския съвет, както и на екипа на Министерството на енергетиката са последователно и решително насочени към пълноценно осъществяване на проект за нови български ядрени мощности. Именно в тази връзка е и Решението по точка 26 от Протокол № 48 на проведеното заседание на Министерския съвет на 25 октомври тази година. Аргументите са изцяло технико-икономически, базирани на изготвени предпроектни проучвания, изследвания и анализи, в това число някои от тях – налична инфраструктура за управление на радиоактивни отпадъци, физическа защита, радио-екологичен мониторинг и аварийно реагиране, включително изграден, изнесен авариен център за управление на авариите, което може да бъде използвано успешно и за новите мощности. Въведена е в действие и програмата за постоянен мониторинг на площадка № 2, одобрена за разполагане на ново ядрено съоръжение – ядрена централа. Това е за осъществяване на целите, заложени в програмата, и съответно изградената мрежа за мониторинг на природни компоненти и фактори и антропогенни феномени. Налична е открита разпределителна уредба – 400 киловолта, със свободен капацитет – уви, освободен след извеждането от експлоатация на I до IV блок за присъединяване на два нови блока. Впрочем, като се има предвид, че само блокове V и VI са в експлоатация, максимално използваният капацитет на ОРУ-то към момента е около 30%. Имаме изградена инфраструктура за техническо водоснабдяване. Имаме наличие на обучен висококвалифициран персонал, експлоатиращ надеждно АЕЦ „Козлодуй“ от 1974 г. На финален етап е изграждането на националното хранилище за ниско- и средноактивни отпадъци в близост до площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ „Козлодуй“ може успешно да замени изведените от експлоатация блокове от I до IV с обща инсталирана електрическа мощност 1760 мегавата и съответно да осигури надежден източник на базова електроенергия. Възможността за работа в маневрен режим на новите реактори ще подобри балансирането на националната енергийна система с оглед непостоянната работа на фотоволтаичните и вятърните ВЕИ-та. АЕЦ „Козлодуй“, не на последно място, е инвестирал средства, изградил инфраструктура, осигуряваща експлоатацията на шест енергоблока. Съответно реализацията на инвестиционното намерение чрез изграждане на заместваща ядрена мощност на площадка би довело до пълно и ефективно използване на тази налична инфраструктура, респективно намаляват първоначалните инвестиции и срокът на тяхното възстановяване. Всъщност хронологията. Имаме Решение на Народното събрание на Република България от 12 януари 2023 г. Имаме задължение на Министерския съвет чрез министъра на енергетиката да предприемем всички необходими действия за вземане на решения по чл. 45 на Закона за безопасно използване на ядрената енергия за изграждане на енергиен обект, ядрена централа, на утвърдената от Агенцията за ядрено регулиране площадка № 2 – блок VII на АЕЦ „Козлодуй“. Съгласно точка 4 от същото решение се възложи на Министерския съвет да предприеме нужните действия за стартиране на лицензионната процедура съгласно споменатия закон за безопасно използване на ядрена енергия и съответно процедурата по оценка на въздействието върху околната среда за изграждане на втори идентичен блок на утвърдената от Агенцията за ядрено регулиране площадка 2. Става дума за блок VIII на АЕЦ „Козлодуй“. Именно в изпълнение на горецитираното решение Министерството на енергетиката предприе всички необходими действия и стъпки за актуализиране на Плана за реализация на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, които отразяват текущата проектна готовност за реализация на блокове VII и VIII. При реализацията на инвестиционното намерение се спазва стриктно европейското и националното законодателство, както и най-новите изисквания на Международната агенция за атомна енергия и на Асоциацията на западноевропейските органи за ядрено регулиране – ВЕНРА, за новостроящите се атомни електроцентрали. За стартиране на реалните действия за изграждане на блок VII на АЕЦ „Козлодуй“ имаме предоставен график с необходимите стъпки и срокове. Всички предвидени тръжни процедури ще се изпълняват прозрачно съгласно европейското и националното законодателство. Ако вносителите на Проекторешението за вот на недоверие имат в мотивите си нещо друго предвид – например Проекта за нови ядрени мощности на площадка „Белене“, то статусът на този проект е следният: На 6 юли 2023 г. Народното събрание прие Решение, с което възлага на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудването, предназначено за Проекта „Белене“, и отменя Решението на Народното събрание от 7 юли 2018 г. за възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция чрез отделяне на активи и пасиви за Проект АЕЦ „Белене“ в отделно проектно дружество. Приемането на посоченото решение е мотивирано с обстоятелството, че след агресията на Русия в Украйна реализацията на Проекта е невъзможна, тъй като конструкторът на Проекта е руска компания. Следва да се отбележи, че в поканата, с която се инициира процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ „Белене“, изрично е посочено, че Националната електрическа компания и Министерството на енергетиката си запазват правото без предизвестие да променят процедурата за придобиване на определен процент от капитала на проектната компания или да прекъсват, респективно да прекратяват, процедурата по всяко време преди сключване на обвързващо споразумение за покупка на акции или увеличение на капитала. С оглед на гореизложеното продължаващата непровокирана и неоправдана агресия на Руската федерация срещу Украйна, усложнените политически отношения между Европейския съюз и Русия, наложените санкции на Руската федерация и ограничителните мерки, както и заложените в поканата условия за прекратяване, Министерският съвет прие Решение № 708 от 12 октомври 2023 г. Втората част в мотивите звучи буквално: „сериозен риск за енергийната сигурност, произтичащ от решението да бъде заменено руското гориво за АЕЦ „Козлодуй“ с американско, при положение че успешен експеримент до момента не е установен“. Ако авторите на мотивите за искания вот на недоверие имат предвид доставки на свежо ядрено гориво с неруски произход за АЕЦ „Козлодуй“ и по-конкретно планирани за 2024 г. доставки на касети тип RVF, разработени от „Уестингхаус Електрик Швеция“ за реактори ВВЕР-1000, следва да се уточни, че по договор за доставка на ядрено гориво за V енергоблок в АЕЦ „Козлодуй“ „Уестингхаус“ осигурява пълна независимост на доставките от Русия и гарантира, че санкции към ядрената индустрия на Руската федерация по никакъв начин няма да повлияят върху доставките. Огромна част от производствения процес впрочем се извършва в Европейския съюз. Всъщност проектът на тези касети RVF е изцяло собственост на „Уестингхаус Електрик Швеция“. Природният уран, който осигуряваме по договор за доставка на ядреното гориво за V енергоблок, се добива в мини на „Канеко“. Това е втората по големина компания за добив на природен уран в света след „Казатомпром“, които се намират в Канада и Австралия. Процесът по обогатяване на урана до уранов хексафлуорид се извършва от „Уренко“, което е държавна компания на Великобритания, Германия и Нидерландия – в техни заводи, които се намират във Великобритания и Нидерландия. Производството на горивните таблетки и крайните касети тип RVF за ядреното гориво се извършва в завода във Вестерос, Швеция, на „Уестингхаус“. Това е по темата за американски произход. Ядреното гориво за реакторите тип ВВЕР-1000 – RVF има сериозен експлоатационен ресурс както при експлоатация в смесена зона с гориво тип ТВС, така и в хомогенна зона – автономна, без други касети. Общият брой доставени и заредени касети тип RVF за реактори ВВЕР-1000 през последните 10 години надхвърля 1500. Благодаря Ви.

#85 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Продължаваме с изказването на господин Радостин Василев. Имате думата, господин Василев.

#86 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председателстващ. Уважаеми господин Министър-председател, няма го. Той Денков, като изляза – него и Кирил Петков никога ги няма, за съжаление. Господин министър Тагарев, господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми министър Тагарев, много е трудно за шест месеца политическо лице да натрупа толкова сериозно политическо и обществено недоверие, което натрупахте Вие през последните шест месеца. Политическият израз на това недоверие в единствения възможен път, който е предвидила Конституцията, е вотът на недоверие, а общественият израз на това недоверие ще го разберете на следващи избори – партиите, които са Ви издигнали и Ви подкрепят за министър. Да Ви изчакам ли да си приключите чатовете, или… Добре. През тези шест месеца това Народно събрание и българското общество видя, че Вие като министър на отбраната правите всичко възможно да защитавате всички други, но не и българските национални интереси. От подаръка на бронетранспортьорите ни през подаръка на нашето ПВО, което твърдяхте, че трябва да се утилизира. Тук водихме многочасови преговори за това какво точно ще дадем на Украйна, кое подлежи на използване, кое не използваме и Вие го скрихте от българското общество. Купихме си бронетранспортьори, министър Тагарев, за два милиарда и половина лева и в същото време министърът на финансите Асен Василев тегли заем за 2 млрд. евро и се хвали една седмица колко добри били лихвите по този заем. Смятате ли, че във финансовото състояние на българската държава в момента, закърпвайки бюджета отново със заеми, ние можем да си позволим такъв неоправдан разход за тези машини? В дебата преди няколко дни нищо категорично не видях от Ваша страна, че тези машини са нещо по-добро от тези, които си подарихме на Украйна – тези бойни машини „Страйкър“. Асен Василев от месеци говори за увеличаване на данъците – като ластик, един ден ще ги увеличаваме, друг ден няма да ги увеличаваме. Сега се оправдава от няколко дни, че те били просто вносител на Законопроекта за данък сгради. След донос – бонус, сега и данък сгради. Очакваме и така наречения данък върху бакшишите. Жалко, че Асен Василев не изтърпя и десет минути от настоящия дебат, защото действията Ви като министър на отбраната и неговите като министър на финансите са пряко свързани. Чуйте: „всички предварително неопределени допълнителни парични плащания ще бъдат облагани с данък“. Това според Асен Василев е бакшиш. Аз искам да Ви кажа, че всички предварително неопределени допълнителни парични разходи могат да се кръстят Асен Василев, тоест Асен Василев е един бакшиш според мен. Аз такова определение не съм чувал. Но да минем по темата. За да сте министър на отбраната и за да говорите за морал, трябва да защитавате националния интерес на България. Българските граждани не разбират от това правителство и от Вас, че Вие сте нищо повече, разбира се, всъщност, че Вие сте нищо повече от един командирован в България министър на отбраната на Украйна. Това Ви казвам аз, който съм застъпник на Европейския съюз, не Ви го казват партии, които имат проруско влияние. Шест месеца, господин Тагарев, Вие се борите за Украйна, а не за България! Знаете ли какво означава да имате гръбнак в тази сложна политическа ситуация? Ще Ви кажа: 500 млн. евро помощ за Украйна от Унгария е блокирана. Унгария блокира с вето тази помощ на Съвета на министрите. Миналата година 18 млрд. евро финансова помощ отново е блокирана от Унгария. Ще Ви дам друг пример за гръбнак в политиката, господин Тагарев, Словакия, новият премиер Робърт Фицу каза, че няма да дадат 40 млн. евро военна помощ на Украйна, и си изпълнява предизборните обещания. Държавната агенция на Украйна си позволи да направи списък за международни спонсори на войната, господин Тагарев. В него присъстват компании като „Пепси“ и унгарската „ОТП груп“. Така си защитава интереса унгарската държава. А украинската държава си позволи да нарича българи, български партии и български журналисти врагове на мира, а ние им даваме помощ вече шест месеца без никакви основания според мен и в противовес с българското общество. Нещо много важно искам да ми кажете, защото не отговорихте ясно, само казахте, че за Вас това не е конфликт на интереси, при положение че едно обединение от две фирми – обединение „Български безпилотни пилотни системи“, в което влизат „Телесис“ ООД и „Контракс“ АД... (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Десет секунди, госпожо Председателстващ. Две фирми влизат в това обединение, печели поръчка за 12 млн. лв. за дронове, а в „Телесис“ съдружник на изпълнителния директор е Вашата съпруга във фирма „ПРОКОН“ ООД. Вие как го наричате, ако това не е конфликт на интереси? Това съвпадение ли е, случайност ли е? (Шум и реплики.) Как може Вашата съпруга да има съдружник изпълнителен директор на фирма, която печели поръчки за 12 милиона, която Вие подписвате като министър?! Аз не знам как да го нарека и очаквам Вие да отговорите, защото на нито един от въпросите на БСП не отговорихте в тази връзка. Благодаря Ви.

#87 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за реплики? Не виждам желаещи за реплика. Продължаваме със следващото изказване. Господин Йорданов, имате думата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, за изказване – желаещи за реплики няма. (Реплики.) Заповядайте, господин Йорданов, имате думата за изказване. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Записала съм Ви, господин Георгиев, просто имаше други записани преди Вас. Тъй като няма предварително подадени списъци, сега аз определям реда и начина, по който се изказвате, спрямо това, което виждам от залата. Слушам Ви, господин Йорданов.

#88 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги, тук сме се събрали за вот на недоверие на този жалък кабинет. По-интересното е, че те са някаква още по-жалка сглобка, в която си искат един на друг оставките. Преди около 15 минути лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви пред журналистите, че в петък Кирил Петков му се обадил и го заплашил, че ако ГЕРБ не изберат Тагарев, извинявайте – Терзиев, за кмет на София, щели да развалят правителството. Тези един на друг си искат оставките! И са опънали тук тези тъжни хора, които да обират шамарите вместо тях. В малка репличка Деси Атанасова ги нарече неможачи. Хайде, колеги от ГЕРБ, тези неможачи, като са неможачи, Вие тогава ставате глупаци, ако ги подкрепяте. Сега малко по устав. Внесеният вот на недоверие… А, между другото, още една скоба. Ако може някой тук, в тази зала, визирам министъра, да ме назначи на 20% във фирмата при жена си, аз ще си мълча като будала и няма да кажа една дума срещу 20%, да подпише още една поръчка и тогава ще го харесвам. (Реплики от народния представител Настимир Ананиев.) Корупционер съм, да, искам да бъда корупционер заедно с жена му и с него, тъй като това е моралният… Пример давам от Вас, така че, да, искам да бъда корупционер заедно с Тагарев и жена му. Така, внесеният вот на недоверие на Министерския съвет е за провал в политиката в защита на националната сигурност и отбраната. Съществена част от ефективността на тази политика е работата на службите за сигурност: Държавна агенция „Разузнаване“, ДАНС, НСО, ГДБОП, дирекция „Вътрешна сигурност“ на МВР, служба „Военно разузнаване“ на Министерството на отбраната, ДАТО и Комисията за противодействие на корупцията. Изброих ги, защото няма как да не направи впечатление, че когато се говори за служби за сигурност от членовете на Министерския съвет, те се свеждат само до някои от тези структури – обичайните ДАНС и НСО. Тоест конкретното незнание е поредният пример за юридическата некомпетентност на седящите тук, на тези банки. Слушах цялата публична риторика по темата, защото е много забавна тема: нужни са реформи в службите за сигурност. Нито веднъж от началото на работата на това Народно събрание управляващата партия не намери за необходимо да представи нито стратегическата си визия за промени в службите за сигурност, нито конкретни стъпки, с които смята да ги реализира. Това ме кара да си мисля, че те или не знаят каквото точно искат да променят, или как да го постигнат, тоест към юридическата им некомпетентност трябва да се добави и пълна управленска немощ. Има, разбира се, два законопроекта, за които се твърди, че ще реформират службите: ЗИД на Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност и ЗИД на Закона за НСО. В тях най-общо всичко се свежда до промени в условията и реда за заемане на длъжностите председател на ДАР и ДАНС и началник на НСО, тоест само и единствено до персонални промени, нито дума за промени в условията и реда за работата на тези структури, както и на другите, които се включват в родовото понятие „Служби за сигурност“. Нека за разкош да погледнем изпратеното решение на Министерския съвет за освобождаване на председателя на ДАНС. Оставям настрана, че с това свое действие министър-председателят всъщност потвърди, че под реформи на службите за сигурност той разбира само и единствено смяната на председателите на някои служби. Но се твърди, че ДАНС била нарушила закона. В мотивите за искането за освобождаването на председателя на ДАНС се сочи, че в него, в оня доклад, се съдържа информация, която съставлява държавна тайна. На това основание Докладът на ДАНС е трябвало да бъде с гриф „Секретно!“. Сега, това означава обаче, че според анализа на Държавната комисия по сигурността на информацията основание да се определи информацията в Доклада на ДАНС като класифицирана е, че тя се отнася в т. 22, Раздел II от приложение № 1 към Закона за защита на класифицираната информация. Това е Докладът, въз основа на който Министерският съвет иска оставката и този човек на първия ред, с очилата. Сега ще цитирам тази точка: „лица, подозирани в провеждане на подривна, терористична или друга противозаконна дейност срещу обществения ред, сигурността, отбраната, независимостта, целостта или международното положение на държавата, получавана, проверявана и анализирана от службите за сигурност и службите за обществен ред“ – край на цитата. Сега какво излиза? В мотивите на Министерския съвет искането на оставката, основанието е, че чрез проверката на Държавната комисия по сигурността на информацията, по този начин тази проверка уведомява министър-председателя, че заместник-министърът му на електронното управление е извършил противозаконна дейност срещу държавата. И сега министър-председателят защо не е предприел действия по своята компетентност по отношение на заместник-министъра на електронното управление? В оня лист, дето го гледате, не пише! Господин Министър-председател, членове на Министерския съвет, излъчени сте от политическа партия, чийто лидер – ей там, оня в ъгъла, дето говори по телефона, наруши Конституцията, за да стане министър в служебното правителство, и това е факт. Каквито и физиономии да прави, това е факт. Документна измама – факт. Управлявате в коалиция с друга политическа партия, чиято пък мантра е осигуряване на върховенството на Конституцията и закона, но внесе предложение за промени в същата тази Конституция, за които юридическата общност е единодушна, че нарушават основни конституционни принципи.

#90 · speech

Тошко Йорданов

Лидерът на тази друга политическа партия, извинявайте – една минутка, е Христо Иванов, който твърди, че бил юрист. Уважаеми министри, Вие сте членове на колективен орган на изпълнителната власт, който наруши Закона за публичните финанси и не внесе Проекта за държавния бюджет за 2024 г. в законово определения срок – 31 октомври. Допреди няколко дни пък министър-председателят пак в публичното пространство заяви, че никой в парламента не му бил началник. Сигурно е забравил, че е в република с парламентарно управление и там Министерският съвет се избира от Народното събрание и се отчита пред Народното събрание. Припомням на финала, че още при избора на този Министерски съвет ние заявихме категорично, че ще информираме българското общество за всички случаи, когато управляващото мнозинство и избраният от него Министерски съвет въвеждат в заблуждение българските граждани и сега е точно такъв случаят с решенията им в сферата на националната сигурност. Техните решения са подчинени единствено и само на желанието им за установяване на персонален контрол, включително заявен от членове на този кабинет – оня, дето също го няма, финансовия, в един прословут запис. Благодаря Ви, неможачи, а Вие – можачите, глупаци ли ще ставате, та ги подкрепяте?!

#91 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Йорданов, много надвишихте времето, бях толерантна. Има ли реплики към изказването на господин Йорданов? Не виждам желаещи за реплики. Продължаваме със следващото изказване – господин Кирил Петков. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имате думата, господин Петков.

#92 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми министри, уважаеми народни представители! Нека да обсъдим реално каква е българската Стратегия за отбрана и какво целим да постигнем с нея. Българската отбранителна стратегия е да модернизираме Българската армия с технология от 21 век. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Отбраната на база на стари руски машини може да предизвиква носталгия в някои от Вас, но реално днешната им реализация и реална боеспособност е в пъти по-лоша от технологиите, които българското правителство придобива на база на настоящата Стратегия за модернизация. Например радарите на F-16, Block-70 могат да проследяват 20 цели и да засичат въздушни наземни цели на 300 км. Цел с размер от 1 кв. м може да бъде засечена на 135 км. МиГ-29 може да проследява максимално само 10 цели и да засича въздушни и наземни цели на най-много 245 км или 55 км по-малко от способностите на F-16. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защо това е важно?

#94 · speech

Кирил Петков

Например, ако F-16, Block-70 и МиГ-29 се движат един срещу друг с максимална скорост, българският пилот на F-16 ще засече идващия МиГ-29 цели 40 секунди по-рано. Преди МиГ-29 дори да знае, че има насрещен самолет. (Шум и реплики.) Четиридесет секунди по-рано означава време за реакция, която може да е разликата между успех и неуспех на мисията. Това могат да бъдат 40 секунди разлика между живота и смъртта на българския пилот. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това може да бъде разликата между спасени хиляди невинни жертви или техния трагичен край. Колеги, знам, че непрекъснато в нашата риторика се говори колко е скъпа модернизацията, колко точно струва, но реално колко точно струват животът и здравето на българските мъже и жени в униформи?! Колко точно струва предотвратяването на хиляди невинни жертви?! Как всеки един от Вас би се чувствал, ако днес, седейки на тези удобни кресла в Народното събрание, не подкрепите настоящата Стратегия за модернизация, и всеки един от Вас ще бъде реално отговорен, ако тези трагедии се случат. (Шум и реплики.) Аз вярвам, че Българската армия заслужава най-добрите технологии за отбрана. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вярвам, че и въздушната, и сухопътната отбрана трябва да се модернизират едновременно, за да имат оперативна съвместимост. Трябва да имат и оперативна съвместимост с нашите съюзници от НАТО. Ето защо аз се радвам, че едновременно придобиваме и F-16, Block-70, и сухопътните страйкъри, защото така Българската армия може да има отбранителна способност, която наистина да е модерна и базирана на технологиите от 21-ви век. Само така може да имаме истинска сигурност за гражданите и да сме добри партньори в НАТО. За мен лично най-важното е, че тази инвестиция в модерната отбрана има ефект на възпиране и заедно със способностите на нашите съюзници от НАТО да направим така, че България никога да не влезе във война. Реално това е начинът да гарантираме мира в България и всички български граждани да бъдат спокойни. Аз подкрепям стратегията на министър Тагарев и вярвам, че популисткото говорене, тънките сметки, спестяването на средства, са не само в ущърб на Българската армия, но и в ущърб на сигурността на българските граждани. Истинският патриотизъм е да имаш армия, която е боеспособна, да се погрижиш за мъжете и жените в униформа, да се инвестира в най-модерната техника и Българската армия да е добре финансирана – армия, която да пази България в несигурни времена. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Най-висшият национален интерес на България е да бъде сигурна, мирна и устойчива. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#95 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Петков. Ще помоля колегите от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ Никола Димитров и Александър Арангелов да не подвикват от място, защото от Вашия ред излезе и онази дума, за която ще наложа наказание, след като се установи кой точно се провикна при изказването на министър Тагарев. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Кажете кой, защото иначе ще трябва да наложа наказание на цялата група. Наистина е недопустимо това поведение.

#100 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Петков, с едно нещо съм съгласен с Вас и това, което казахте, е, че трябва да имаме техника, която да е от 21 век, безспорно, 2023 г. сме вече, а даже отиваме в 2024 г. Това, което Вие ни предлагате, Вашето правителство имам предвид, не е техника от 21 век, това е техника, вярно, че е все пак втората половина на 20 век, ама е 20 век. F-16 е модел от 1969 г., да повторя, 1969 г., като първият е произведен 1974 г. Това, което Вие говорихте като технически спецификации на Block 70, е това, което са Ви написали американците в тяхната оферта, обаче тъй като все още няма произведено нищо такова, ние не сме го видели, не сме го пипнали, няма как да знаем дали е така. Има една стара българска поговорка, която казва следното: нулите вода и хляб не искат. Вие казахте, че засичали 300 км и не знам колко си цели – защо 300? Можеше да са три хиляди – три нули, вместо две. Можеше да са 30 хиляди, можеше в стратосферата да засичат или направо да засичат обекти на Луната. Това, което говорите, не е сериозно. Да не говорим за страйкърите, които са модел 1991 г., достатъчно беше казано, те са спрени от производство и Вие ни говорите за техника от 21 в. И още нещо да Ви кажа. За разлика от Вас аз съм ходил в казармата, а Вие като бивш канадски гражданин не сте. И да Ви кажа следното нещо: работил съм като оператор ръчно съпровождане на зенитно-ракетен комплекс. Знаете ли той от коя година е? Да Ви кажа ли? От 1968 г. е и по времето, по което мен ме обучаваха през 2002 г., на нас това, което ни обясняваха и ни казваха беше, че толкова безнадеждно ни е остаряла техниката, но и за още нещо сте прав – като говорехте за секундите и това, което някой друг Ви е написал, защото знам, че не сте го писали Вие, наистина е много точно, на нас ни дават 22 секунди живот, хората, които сме в командния център, където трябва да засичаме идващите към нас ракети и самолети. Ние нямаме техника и единствената, която имаме, която може би горе-долу все още съответства на съвременните стандарти, е С-300, но Вие от тези С-300 подарихте малкото ни оставащи, няма как да кажа, защото тогава беше закрито заседанието, Вие знаете колко малко ни остава от тези консумативи, от тези муниции, които имаме, Вие подарихте на Украйна още от това, което имаме, което е престъпление, господин Петков. Цялото Ви правителство е едно голямо престъпление, защото Вие говорите хубави думи, но на практика правите точно обратното – продавате националния интерес и рискувате сигурността на българските войници, колкото и малко да са останали. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#101 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Мирчев, за втора реплика. Господин Ананиев – трета реплика. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#102 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Не ми говорете за войници, защото съм ходил в казармата, и то във ВВС. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Благодаря Ви, госпожо Председател. Тъй като господин Петков е интелигентен човек и той няма да влезе в тона на господин Костадинов от ВЪЗРАЖДАНЕ, все пак, господин Петков, да Ви помоля да разясните малко повече на господин Костадинов по отношение на самолетите F-16. Самолетите F-16 Block 70 са със съвременна дионика в по-голямата си част, която е в стелт изтребителите F-35. Това са тези, които в Русия ги нямат, и да му обясня на господин Костадинов, защото той обича Русия, това е онова нещо, което 20 години го чакаме, пето поколение невидим изтребител в Русия, където още го няма – имаше два, единият падна, между другото. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Петков, добре е да обясните на господин Костадинов, за да разбере горе-долу за какво става дума. По отношение на страйкърите. Страйкърите колко да са от 20 век, след като през 2018 г. Сухопътните войски на САЩ ги приемат на въоръжение, а 2018 г., господин Костадинов, не е в 20 век, и това трябва да го знаете, господин Костадинов. По отношение на ракетния комплекс С-300. Ние даряваме 5 – 6% от общия ни брой ракети. Ние не сме дарили всички ракети, а само тези 5 – 6%, които не работят. Нормално, когато 40 години използваме тези ракети, 5 – 6% от тях да дават дефекти, те отиват в Украйна, а пък украинците имат капацитет. Затова, господин Петков, Ви моля да разясните на господин Костадинов, виждате какви сериозни пропуски имат лидери на партии в България. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#104 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Петков, слушах Ви внимателно и всъщност това, което загатнахте, може би трябваше много ясно и категорично да бъде заявено, че този вот на недоверие се прави от едни псевдопатриотични партии – като партия ВЪЗРАЖДАНЕ, „БСП за България“ и „Има Такъв Народ“, които са си татуирали своя патриотизъм някъде по тялото, но всъщност са против модернизацията на Българската армия. Те не искат да имаме една модерна армия и всъщност целият вот, мисля, че в модерната българска история не е имало вот на недоверие, свързан с отбрана, и няма как някой да носи вина за 4 – 5 месеца управление за състоянието на армията, като един друг виден патриот, който вече не е в парламента, а беше министър на отбраната четири години, затова армията е на това положение. Фактически виждаме една лека политическа шизофрения – уж патриотични партии са против да имаме една модерна армия. Ето например една Полша, която е в Централна Европа и в момента е много добре въоръжена, имат модерна армия. Аз искам и Българската армия да бъде такава, това е целта на правителството и на кабинета – ние да имаме модерна армия, която да привлича хората, защото работят с модерни оръжия, с едно добро въоръжение, но тук в момента сме свидетели на един фалшив патриотизъм, който се опитва да изсмуче нещо, и само и само на един олимпийски принцип да редуваме вот след вот на недоверие. По този начин се показва импотентността на тези три партии, които са някаква странна сглобка на някаква може би опозиционност. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Опозиционност срещу това да имаме една модерна и силна Българска армия. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#106 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми народни представители! Господин Костадинов, да адресирам Вашия коментар. Аз, за разлика от Вас, съм летял на осем хиляди метра без кислород, за да спасявам български граждани. (Шум и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че Вие, докато сте стояли някъде в казармите, аз съм спасявал… (шум, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), да, точно така, но това е отделно.

#108 · speech

Кирил Петков

В отговор на Вашия по-конкретен въпрос. Благодаря, че споделихте, че 20 секунди може да бъде разликата между живота и смъртта по време на военна операция. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тук с Block 70, който, между другото, е нов дизайн на F-16, имаме предимство над МиГ-овете с 40 секунди.

#110 · speech

Кирил Петков

Точно толкова е. Ако бяхме придобили друг тип самолети – тип „Грипен“, тези 40 секунди нямаше да бъдат факт. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз знам, че много хора, които защитават руските интереси, не са доволни в България да имаме самолети, които са с преимущество над МиГ-29, но имаме министър на отбраната, който знае това и който защитава българския интерес, защото тези 40 секунди са важни не само за българските мъже и жени в униформа, но и за всички нас. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По другите Ваши коментари благодаря. Мисля, че Вашите изказвания бяха много точни. Благодаря на господин Ананиев, който всъщност сподели, че този вот на недоверие реално цели нещо съвсем различно освен Стратегията за армията, която е много обективна и много добра – поздравявам министър Тагарев. Благодаря. (Шум, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#112 · speech

Председател Росица Кирова

Ще Ви дам думата, господин Костадинов, след като помолите Вашата парламентарна група да се успокои, защото шумът и безредиците в залата освен всичко друго се гледат и по Националната телевизия.

#113 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Личното ми обяснение е свързано с това, което господин Петков каза. Той го адресира към мен, обаче обиди, да не казвам милиони, ама хайде да кажа стотици хиляди български мъже – няма такова нещо „докато Вие сте седели в казармата“, в казармата не се стои, в казармата отиваш и работиш за българската национална сигурност, ти си там, за да служиш, затова се казва служба и всеки един български мъж, който е полагал клетва пред българското знаме, заслужава уважение. Всеки един, включително и от Вашата парламентарна група, и от всички останали без значение дали сме опозиция, или сме управляващи, защото, когато евентуално, не дай си боже, се наложи и когато бъдем призовани, тези от нас, които все още сме в мобилизационния резерв, никой няма да ни пита от коя партия сме – слагат ни еднакви дрехи, обличат ни еднакво, подстригват ни еднакво и отиваме да се бием за България. Това, което Вие казахте преди малко, беше обида към всеки един, който е ходил в казармата. Аз все пак го отдавам на това, че сте летели на осем хиляди метра, както казахте, без кислород, защото кислородната хипоксия води до необратима повреда на невроните, водеща до много сериозни повреди в мозъчната дейност. (Шум, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Предполагам, че това е причината. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#114 · speech

Председател Росица Кирова

Веселието и забавата в залата приключи ли? Мисля, че темата е достатъчно сериозна. Министър Тагарев, имате думата за изказване.

#115 · speech

Министър Тодор Тагарев

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще бъда кратък по някои от конкретните изявления тук в последния час. Първо. Въпросът на БСП за конфликта на интереси. Аз Ви казах, цитирах Ви данни, че решението е взето един месец преди да стана министър на отбраната, а вие продължавате да настоявате, че аз съм взел решението. (Шум и реплики от „БСП за България".) Един месец преди да стана министър на отбраната е взето решението коя фирма печели и с коя фирма да бъде сключен договор. По отношение на старите F-16 и „Страйкър“, сега проверих в интернет и много от Вас обичат да карат мерцедес – ами мерцедес е не от 20 век, а от 19 век има автомобили, защо не искате да се возите на мерцедес? Същата работа е с F-16 и страйкърите. Много, много неистини бяха изречени тук. Миналия четвъртък Ви обясних, че първият „Страйкър“ от тази вариант влиза на въоръжение в Сухопътните войски на Съединените щати през 2018 г., а Вие ми говорите, че бил от миналия век. Явно не искате доводи. За F-16, дето казвате, че бил на картинка, има вече първите изпитателни полети на самолетите, които са за Словакия, тъй като Словакия поръча този самолет преди нас. Има и данни, който от Вас се интересува, знам, че много от Вас се интересуват, делегация от ВВС беше там, запозна се как върви ходът на производство. Всичко си върви съгласно плана. И последно ще кажа за наличието на стол и храненето в Националния военен университет. Стара Ви е информацията. Да, имаше проблем. Има обжалвани обществени поръчки, обжалване на обжалването, съответният съд гледа поредните поръчки, затова по предложение на началника на Националния военен университет разреших да бъдат отпуснати бройки за назначаване на хора по допълнително разписание на длъжностите и има стол, който работи. До момента за първи и втори курс, а за следващия, ако има допълнително бройки. Но процедура е имало, просто тя така и не може да завърши. Може би трябва да помислите за процедури за отбраната – такива чувствителни въпроси да подлежат на някакъв друг режим на контрол и изпълнение. Благодаря за вниманието.

#116 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Тагарев. Продължаваме със следващото изказване на народния представител Ангел Георгиев. Господин Георгиев, имате думата вече.

#117 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Госпожо Председател, колко изказвания има още?

#119 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, както правите забележка, когато се говорят лъжи от народните представители, поне с двойно по-голяма сила трябва да правите забележка, когато се говорят лъжи от действащи министри. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Конкретно господин Тагарев, който в момента не е тук, изрече множество такива, но да се спра на една конкретна. Той обясняваше как срещу таврийските българи се извършвала денационализация. Всъщност обаче този бивш украински служител, а може би и настоящ, няма как да сме сигурни, този човек, който явно някога се е клел във вярност на Украйна, прокарва украински пропагандни тези и защитава украинския национален интерес в разрез с българския национален интерес. Това, което той се опитва да замаскира и да излъже българското общество, е, че всъщност в Украйна в момента има хайка за българи. В украинските села и градове, където живеят българи, се търсят българи. Те биват мобилизирани насила, след което биват хвърляни като пушечно месо на фронта. По този начин украинската държава иска да компенсира огромните си загуби, особено материални, защото тя почти няма техника в момента, с човешки жертви. Представителите на българското малцинство в Украйна са изключително удобни за украинската държава точно да бъдат хвърлени в една човешка месомелачка и да бъдат унищожени там, и такава хайка върви в момента, и това е част от целенасочена политика, която се прокарва много по-отрано от украинската държава. Още 2019 г. беше забранено изучаването на български език в училищата, за да може сега министър Тагарев да прокарва абсолютно пропагандни и неверни тези. Да, от 2019-а на български език в Украйна не се учи, и това е нещо, което всички българи в Украйна го знаят, само така нареченият министър Тагаренко, както неговите военнослужещи го наричат, не го знае, или поне се прави, че не го знае. Защо? Защото това е човек, който не защитава българските национални интереси и който работи срещу тях. Ние ще покажем видеодоказателства, видеоматериали за това как насила са мобилизирани, с жестокост, българи в Украйна. А това, което лицето Тагаренко трябва да направи, е да си подаде оставката, защото не защитава българските национални интереси и работи срещу тях. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#120 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за реплики? Не виждам. Следващото изказване е на господин Ивелин Първанов. Имате думата, господин Първанов. Времето на групите е удължено – това, което виждате на мониторите.

#121 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, достопочтени служители на народа! Днес, когато започва коледният пост, ще се наложи да си говорим за смърт – за смъртта на едно правителство. За съжаление, решението за тази смърт лежи на нашите рамена. Дали това ще бъде една многострадална, жестока агония, или ще го приключим по най хуманния начин, приет в модерните общества, с евтаназия, мисля, че е време да вземем това решение. Защо говоря, че това правителство е мъртво и защо то агонизира? То агонизира още от първия си ден, защото неговите най-видни фигури – министърът на външните работи, този, който кове политиката в междудържавните отношения, и министърът на отбраната говореха само едно нещо – че те ще работят в България за пълната победа на Украйна във войната срещу Русия. Не знам какво общо има България с тази война, какво общо имаме ние с тази Украйна, но навсякъде се говореше едно и също нещо. Изявите на тези министри и на други представители на кабинета започваха с едно и също нещо – НАТО, Украйна, НАТО, Украйна; вземаме решение в полза на украинските въоръжени сили; нека за украинските въоръжени сили. Прощавайте, Вие български министри ли сте, защото това правителство явно умря още преди да бъде гласувано?! Относно мотивацията на личния състав и рекрутирането на курсанти за висшите учебни заведения. Прощавайте, кой български гражданин, който може да мисли логически, който обича отечеството си и родината си, ще си жертва живота за кауза, която започва винаги с НАТО и Украйна? Вместо да възпитаме тези хора, че служат на нашето отечество, на нашата родина, на България, ние постоянно им набиваме в главите, че те трябва да защитават НАТО – нещо далечно и непознато, и Украйна – нещо, което би трябвало да е близко, но също толкова непознато. Никой не иска да умира за Украйна, никой не иска да умира за НАТО, и заради това рейтингът на въоръжените сили и на висшите учебни заведения пада главоломно, особено през последните месеци, и това е отговорност точно на хората, които са в Министерския съвет, конкретно и на министъра на отбраната. Относно дебългаризацията на Украйна. Правилно засегна колегата Ангел Георгиев, че хората са мобилизирани насила и са изпращани на позициите, когато в тила им стоят заград отряди. Всеки път, когато отстъпват, те са подложени на минохвъргачен огън точно от техните разчети. Украинците просто разстрелват българите и представителите на другите малцинства в касапските си щурмове. Така беше и на Запорожкото направление, така е и по Авдеевка. Нашите българи умират там, но по-лошото е, че правителството иска и българите, които са български граждани, да умират по същия начин за чужди каузи и за чужди интереси. Искам да повдигна един друг въпрос тук. Съжалявам, че го няма председателя Росен Желязков, който в предишното Народно събрание поясни на един от народните представители, че хунта означава съгласие. Когато говорим за предателство на стратегическо ниво, може би трябва да говорим за битовото предателство, което, за съжаление, се извършва и от висшия команден състав. Аз тук искам да засегна точно един проблем, който набързо беше прехвърлен като незначителен. На 25 септември министърът на отбраната издава Заповед № ОХ-820. Заповедта е относно забрана за извършване на агитационна дейност в полза или във вреда на политически партии, движения или коалиции с политически цели и на кандидати за изборни длъжности. Точка пета от горепосочената заповед гласи: „Достъпът до военните формирования от Българската армия и до структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната на представители на политически партии и коалиции, независимо от качеството, с което се ползват, в това число и като представители на органи на държавна или местна власт – подчертавам, или местна власт – може да се извършва само при наличието на правно основание, по решение на съответния командир/началник/ръководител, взето след предварително разрешение от министъра на отбраната и при задължително съблюдаване на забраната по т. 1. Достъпът до режимните военни формирования се определя по реда на министерска заповед № ОХ-0118 от 7 март 2016 г.“ И тук точно акцентирам, че по време на предизборната кампания, която отшумя съвсем скоро, на 2 октомври 2023 г. по случай празника на 61-ва Стрямска механизирана бригада командирът ѝ генерал Михайлов връчва грамота на кметицата на град Казанлък Галина Стоянова по време на предизборната кампания, в която тя е кандидат на една от политическите партии. На мероприятието присъстват командващият Сухопътни войски генерал Дешков, началникът на Военна полиция и командващи военни формирования. Участието на висши военнослужещи по време на предизборната кампания в подобен акт е в грубо нарушение на Конституцията на Република България и на Закона за отбраната и въоръжените сили. Ако армията се меси в политиката по време на избори, да очакваме ли намесата ѝ и в политическия живот на страната и след тяхното приключване? И отново напомням, че в заповедта на министъра изрично е посочено „представители на местна власт“. Господин Министър, Вашите висши военнослужещи нарушават Вашата заповед. Не знам каква е дисциплината във въоръжените сили и как смятате с тези въоръжени сили да отстоявате суверенитета на страната. И тук смятам, че правилно каза господин Росен Желязков тогава, че хунта означава съгласие. Но какво съгласие? Между финансовия капитал, между върхушката, между местната администрация и между представителите на висшето военно командване. Пред какво е изправена България, пред външна заплаха или пред вътрешна? Защото хора, които служат на чужди държавни интереси, в момента са оглавили ръководството, изпълнителната власт в страната, и както виждаме, те дори издават заповеди, които техните подчинени не изпълняват, тъй като знаят, че ще бъдат толерирани. Мисля, че е време да гласуваме евтаназията на този мъртъв проект. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#123 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Първанов, преди малко повече от месец с Вас бяхме отишли до Кабиле, до поделението, което е там, което най-вероятно ще стане съвместно, ще има разположени там чужди военни. Искам да Ви попитам какво видяхте Вие и какво е Вашето впечатление за състоянието на Българската армия? Благодаря.

#125 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Димитров, заедно с Вас и с още един представител от нашата парламентарна група бяхме на посещение. Това беше, преди да започне предизборната кампания. Тогава беше национален празник. Направи ми впечатление, че ни посрещна един от командирите на частите, които бяха разположени в това поделение, и той ни каза нещо много важно: „Имаме три почивни дни. През тези три почивни дни военнослужещите не са в базата, не са в поделението.“ Ето това е големият проблем – три почивни дни! Можем ли да вярваме, че някой бъдещ агресор ще изчака 72 часа нашите въоръжени сили да си починат, да им минат почивните дни и тогава да ни нападнат и да ни атакуват? Примерно в понеделник, след като мине сутрешният развод, някъде може би около 9,30 или 10,00 ч., когато вече всички ще са влезли в района на поделенията. Не, врагът атакува точно тогава, когато са най-малко подготвени и жителите, и въоръжените сили на една страна. Последният конфликт, който стана в Близкия изток, беше точно такъв – Хамас атакува по време на свещения Шабат, в събота. Когато знаеха, че Израел почива и по-голяма част от гражданите на Израел са приели, че в този ден не се върши нищо. Може би не знаете, но част от асансьорите са така програмирани, че да се движат и да спират на всички етажи в по голямата част от сградите в Израел поради простата причина, че се счита, че натискането на копче е работна дейност и това нарушава свещените правила. По същия начин са програмирали и тоалетните казанчета и в хотелите, и в жилищните сгради. През 15 минути тече водата и хората в Израел казват, че имат преразход на електроенергия и на вода точно поради тази причина – защото не трябва да се извършва работа, да се натиска казанчето, за да се пусне водата. Дори това им е забранено. Е, Хамас точно тогава удари. На мен ми е интересно какви други табута ще има за българските въоръжени сили, кой точно ще изчака кога ще ни бъде работното време, та тогава да ни нападне и да сме готови? Може би проблемът е доста по-сериозен и той вече трябва да бъде решаван и на законодателно ниво, но не виждам инициативите. Тези инициативи, които Министерският съвет и Министерството на отбраната предприемат в интерес на Украйна, в интерес на НАТО, в интерес на някои други, да проявяват такава инициатива и по линия на България. На мен ми се иска нашите въоръжени сили 24 часа да ни пазят. Аз, когато съм служил, знам, че по Коледа и Нова година имахме така наречените нарядни групи от командния състав, които почиваха на единия празник, но задължително присъстваха на другия. Да, тогава в казармите имаше срочнослужещи и целият личен състав беше в казармите. Сега обаче се оказва, че освен дежурните по КПП и може би още един-двама, не знам още колко човека от караула, Вие в тези 72 часа, когато бяха тези три почивни дни, няма да видите никой друг. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да прославим името божие, защото може би Бог тогава е пазил България. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#126 · speech

Председател Росица Кирова

Следващото изказване е на господин Ивайло Мирчев. Имате думата, господин Мирчев. (Шум, реплики и подвиквания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#127 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Председател, само да попитам дали има опция виковете от ВЪЗРАЖДАНЕ да ги спрем преди началото на изказването, или няма да има такава?! Ако няма да има такава, ще започнем и по този начин. Колеги, много слаби мотиви на този вот на недоверие. Това си личи много и по това, че Вие сменяте темата. Темата отбрана се оказа, че няма достатъчно аргументи. Минавате в темата енергетика, не минавате в други теми, но като цяло – слабо. Затова ще започна по конкретните мотиви един по един, въпреки че част от тях в дебата, в реплики бяха изговорени. В мотивите казвате, че с ракетите С-300, част от които ние сме дали на Украйна, по този начин нарушаваме боеспособността на Българската армия. Това не е вярно! Ясно е, че много малка част от тези ракети заминават, и то заминават само ракетите, които са дефектни.

#129 · speech

Ивайло Мирчев

Това трябва да го знаете и в БСП, и във ВЪЗРАЖДАНЕ, защото сте се подписали под тези мотиви. Броят ракети, които заминават, са 5-6% от общите, които имаме, и е нормално за всичките тези години, в които те са оперирали, тези ракети да дефектират в определена степен.

#131 · speech

Ивайло Мирчев

Те не могат да бъдат ремонтирани в България. Това е много важно. Не става с отвертка и поялник, ако ставаше, най-вероятно щяха да бъдат ремонтирани, но не става и поради тази причина те отиват в Украйна, която има капацитета да ги приведе в готовност и да помогнат на украинците да защитят градовете си. Между другото, тези ракети са дефанзивни, тоест те се използват за защита основно от самолети, а не се използват за нападение, така че помагаме на украинците да се защитят от кой, от този, който някои партии в този парламент подкрепят, и това е Путин и Русия.

#132 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Ако не кажеш три пъти Путин до обяд, няма да мине.

#133 · speech

Ивайло Мирчев

По отношение на дарените БТР-и. Дарените БТР-и са решение на Народното събрание. Там правителството няма нищо общо. Ако, преди да напишете тези мотиви, се бяхте запознали с тези БТР-и и всъщност какъв е целият процес, инициатива на Народното събрание на страната, с което задължава Министерския съвет МВР да даде тези БТР-и на Украйна. Тези БТР-и са изключително стари. Те са в жандармерията, не са в армията. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Казвам Ви го това, защото гледат хора по телевизията и вярват на лъжите, които се изричат от БСП и от ВЪЗРАЖДАНЕ. БТР-ите са стари, на 40 – 50 години са и са в жандармерията, и са били използвани (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), и са били предназначени да се използват срещу български граждани по време на Възродителния процес. Много се надявам да няма хора, да няма депутати в тази зала, които да си (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) представят в момента, че тези БТР-и могат да бъдат използвани срещу български граждани, каквото е и тяхното предназначение. Ако има някой с такива въжделения, то е добре просто да смени мястото и местоработата, защото това не е част от съвременното ни разбиране за това как трябва да функционира България. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В мотивите надълго и нашироко обяснявате, че нарушаваме боеспособността на Българската армия, орязваме я и тя става по-слаба. Това не е вярно и най-елементарното доказателство за това са точно тези въпросни страйкъри, които са другата част от Вашите мотиви, с които ние доста силно противодействаме на евентуална заплаха. Какво ще означава това? Представете си един руски танк и един страйкър, страйкърът от четири километра и половина прихваща руския танк – факт – с джавелините, които ги има там. Пак факт. Това много лесно може да бъде проверено. Някои го провериха още в първия ден, между другото, на инвазията в Украйна. Бяха опънали една 60 километрова колона, тази 60 километрова колона за три дни се стопи. Тя се стопи по този начин – с нужното технологично превъзходство. Ето това технологично превъзходство ние си купуваме. Да, неудобно е, защото е много по-добре с някакъв руски танк Т-72, обаче не става с него и по тази причина ние си взимаме тези страйкъри. По този начин не намаляваме способността на Българската армия да защитава страната ни, напротив, правим обратното – повишаваме я, и не само това. Тъй като няма да нападаме никоя страна, ние правим така, че да минимизираме възможността на някое объркано джудже от изток да реши да ни напада. Колеги, по тази точка е добре и в репликите евентуално по това изказване, по-добре да не я засягате. Твърди се, че са изпразнени складовете на Българската армия. Това не отговаря на истината. И по отношение на снарядите, които са дадени на ВМЗ и които най-вероятно са били продадени в посока Украйна. Не само че не са изпразнени складовете, складовете се обновяват, държавните предприятия, снарядите, които са дадени и са стари, и са негодни, да кажа пак, и са с изтекла трайност (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), по официалните документи не сега или преди една или две-три години, а преди доста повече се подновяват с нови снаряди от ВМЗ.

#135 · speech

Ивайло Мирчев

Това е много леснопроверимо. Има си договор на Министерството на отбраната и много лесно всеки депутат може да се запознае с него. Тоест взимаме снаряди, които са изтекли, даваме ги на ВМЗ за обновяване, ВМЗ ни праща чисто нови снаряди, които могат да се ползват от Българската армия. Ако някой, пак в този парламент, има претенции към това или се притеснява Българската армия да има за артилерията си адекватно въоръжение, боеприпаси, значи не е за тук, защото нашата цел е това – да обновим и боеприпасите. Не може българската артилерия да използва боеприпаси, които са на 40 години, просто не става. Не работи това нещо. Не можем при един евентуален конфликт да пратим Българската армия с такива стари снаряди. И този мотив отпада от вота на недоверие. Твърдите, че България е подарила въоръжение на Украйна. Не е подарила. Щеше да е хубаво да е подарила, обаче не е. Тук всички ние дължим доста. Ще Ви кажа защо. Военната помощ, която сме оказали, общата ѝ цена е колкото няколко километра магистрала. Тоест това е нашият принос по отношение на Украйна. Това сме дарили от складовете на Българската армия – няколко километра магистрала…

#137 · speech

Ивайло Мирчев

…са общата стойност на всичко, което е дарено. На всичко! Не само това, ами и това, което сме го дарили, ние ще го получим от Европейския съюз обратно и част от парите вече са пристигнали. Тук министърът може да даде по-точни числа – те са пристигнали като суми в българския бюджет. Всичко, което ние предоставим, на нас ни се заплаща по определени цени. Можем да предоставим, разбира се, и доста повече, тъй като всички знаете много добре, в момента българската държава наистина е най-големият склад в Европа за съветско въоръжение. Сега, малко странно е, че същите тези хора, които искат този вот на недоверие с тези мотиви, са същите тези, които си направиха една кампания, в която обясняваха, че българите щели да ходят в Украйна на фронта. Помните ли го това нещо? Имаше тук – колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ цяла предизборна кампания си направиха със заплахата, че български мъже ще бъдат на фронта.

#139 · speech

Ивайло Мирчев

Плашиха, изпращаха призовки и така нататък, това се оказа, разбира се, невярно. Госпожо Председател, тъй като продължават обидите от сектора на ВЪЗРАЖДАНЕ, ще помоля да направите забележка на господин Костадинов наистина, за да не му правя аз. (Шум, реплики, викове и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#144 · speech

Ивайло Мирчев

…защото с тези подвиквания – не може някой да говори две минути, а Вие постоянно да подвиквате, то просто не е нормална обстановка за работа това нещо. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#145 · speech

Председател Росица Кирова

Ще прекратя заседанието, докато се успокоите, защото не е това начинът да водим дебата в момента. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#148 · speech

Ивайло Мирчев

В мотивите се казва, че страйкърите са стари и едновременно с това се казва, че са излезли от употреба, но пък били на чертеж или пък не били произведени. Тук трябва да уточним – те на чертеж ли са, или са стари, или са били на чертеж преди, или точно в каква фаза са?!

#150 · speech

Ивайло Мирчев

Фактите са следните. Това е модерно въоръжение, което влиза в Сухопътните войски на Съединените американски щати през 2018 г. Ние имаме забележки към част от комуникационната част и сме я коментирали с министъра, но като цяло това е нещо много добро за Българската армия, очаквано от доста време и те (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) едновременно ще защитят и българските войници (реплики от народния представител Георги Георгиев) и ще ни дадат много добро предимство при евентуален конфликт.

#151 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Георгиев, моля Ви, не подвиквайте от място. (Реплика от народния представител Георги Георгиев.) Правя Ви забележка. Парламентарната група има достатъчно време и може да продължи с изказването си. Налагам Ви забележка като наказание. Продължете, господин Мирчев.

#152 · speech

Ивайло Мирчев

Благодаря Ви много, госпожо Председател. Тук един детайл – тъй като има редица обвинения по отношение на страйкърите, голямата част от подготовката за тази сделка е направена всъщност от бившия военен министър. Едно от хубавите неща, които той свърши, заедно с F-16 с вторите осем самолета, и това е много леснопроверимо. Когато има нещо хубаво, то трябва да се казва и разбира се, господин Тагарев направи финалната стъпка, което е още по-хубаво, защото дава много силен инструмент на Българската армия. Има твърдение в мотивите, че сме ги купували без противовъздушна отбрана. Нищо подобно. Плановете са доста комплексни по отношение на това не просто да имаме страйкъри, да имаме радари, да имаме ново и добро ПВО, само че това нещо не може да стане наведнъж и Вие го знаете много добре. Както не е била очаквана войната на Путин в Украйна, точно по този начин 30 години е правено доста малко за модернизацията на Българската армия. Ние сега го правим ударно и в това отношение наистина ние очакваме и от вносителите на вота, и от колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепа, а не такива безумни мотиви като тези, които са написали. Един от последните аргументи срещу страйкърите е, че боеприпасите не се произвеждат в Европа. Това не отговаря на истината, включително, първо, се произвеждат в Европа, второ, има капацитет част от тях да се произвеждат включително и в България. Има една интересна критика, че държавните военни заводи, работели за чужбина, а не за България. Тук е най-любопитният мотив, който аз прочетох, защото всъщност военните заводи в момента работят по едни договори, които бяха сключени от вносителите на този вот на недоверие, и наистина държавните военни заводи, както и частните, ако видите договорите, там стои в разрешението за износ и за старт на работата подписът на госпожа Нинова. Няма да коментираме дали е за Украйна, или не е за Украйна, само че военните заводи работят по тези договори, а Вие в момента това го слагате като аргумент в мотивите, което е наистина странно и трябва да го обясните защо така се получава.

#153 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

След малко ще дойде Нинова да го обясни.

#154 · speech

Ивайло Мирчев

Ще съм благодарен, да – госпожа Нинова специално да го обясни, тъй като, както знаем, нито патрон не сме изнесли за Украйна по нейно време. Само в момента ги правим тези неща. По отношение на оградата с Турция. Странно е, че никой не беше попитал служебното правителство какво се случва с оградата с Турция например. Защото служебното правителство почти нищо не свърши там. Сега обаче септември месец са отпуснати пет милиона лева, започната е работа, оградата с Турция ще бъде възстановена и МВР си върши работата там. Тоест този аргумент също отпада. Аз дотук, между другото, един ваш аргумент не виждам, който да минава. Дори ми е неудобно, защото по-слаби мотиви за вот на недоверие не бях чел. (Шум и реплики.) Вие сега в репликите ще обясните точно какво сте имали предвид, тъй като аргументите по отношение на отбраната са малко. Стигаме до АЕЦ „Белене“. В част от мотивите се обяснява и се казва, че прекратяването на Проекта е било по идеологически, а не по икономически причини. И по икономически причини е, колеги, защото ние в момента под 10% от тоя проект сме го платили и го притежаваме. Не само това – ние не можем оттук нататък да го завършим, нямаме теоретична възможност, защото ние сме в началото на този етап. Русия е под санкции, ние не можем да завършим АЕЦ „Белене“, но дори и да можехме, тя е една земетръсна зона и е много лесно да видите, от АЕЦ „Белене“ се вижда мястото (шум и реплики) в Свищов, в което паднаха два блока в края на 70-те години при земетресение. Всички знаят, че това е земетръсна зона и съветските учени са Ви го написали, само Вие не го четете това нещо. (Шум и реплики.)

#155 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Защо говориш глупости? Защо говориш глупости, бе човек? Седни, не се излагай.

#156 · speech

Ивайло Мирчев

По отношение на АЕЦ „Козлодуй“ и ядреното гориво. (Шум и реплики.) Ясно е, че Ви боли за това, че АЕЦ „Козлодуй“ повече няма да ползва руско ядрено гориво. Това, което Вие казвате, че е ползвала непроверена технология, да Ви обясня аз защо е проверена. До началото на войната в Украйна, виждам, че и господин Вигенин се усмихва, сега ще вземе реплика да ми обясни как греша. (Шум и реплики от „БСП за България“.) До началото на войната в Украйна, Украйна в 40% от техните ядрени реактори използват това ядрено гориво, което ние ще използваме в АЕЦ „Козлодуй“. (Реплики от „БСП за България“.) В 40% от украинските ядрени реактори! Много леснопроверимо е това нещо. Вместо да излизате с опорки и да говорите неистини, че това не е проверено, да плашите хората, защото Вие търгувате със страховете на хората, пак ги плашите, че видите ли, ще сложим едно ядрено гориво в АЕЦ „Козлодуй“, което ядрено гориво е много лошо. (Реплики от „БСП за България“.) За финал, колеги, ще Ви кажа какво не видях обаче в мотивите. Не видях нищо за ДАНС и за уйдурмата, която тя направи с машините и с изборите. Ето това не видях. Това исках да видя. Исках да видя как критикувате ДАНС за машините, защото всички твърдите, че сте за честен изборен процес. (Реплики от „БСП за България“.) Има едно хубаво нещо от тези…

#158 · speech

Ивайло Мирчев

Приключвам. Има едно хубаво нещо от тези дебати и от тези мотиви, и то е, че най-после Вие и в БСП, и във ВЪЗРАЖДАНЕ разбрахте, че там се води война, а не военна операция.

#159 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Изяде времето на генерал Атанасов.

#161 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Мирчев. Колеги, първо ще Ви съобщя оставащото време на парламентарните групи до края на разискванията, което вече е удължено: ГЕРБ-СДС имат 40 минути; „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – 11,13 минути; ВЪЗРАЖДАНЕ имат 8,38 минути; „Движение за права и свободи“ имат 25 минути; БСП имат 6,20 минути; „Има Такъв Народ“ са изчерпали времето си, както и независимият народен представител. Ще Ви прочета едно съобщение, след което ще дам 15 минути почивка. Уважаеми колеги, от 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде открита изложба живопис „Моето море“. Експозицията представлява авторски произведения на морска тематика от художника Иво Узунов. Изложбата ще бъде открита от доцент Йосиф Аврамов. Всички народни представители са поканени на културното събитие. Давам 15 минути почивка. (След почивката.)

#162 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, възобновявам заседанието. Тъй като прекъснах процедурата, ще Ви дам възможност за реплики. Имате думата, господин Гаджев.

#163 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Мирчев, позволявам си да Ви направя една реплика, тъй като трябва малко да уточня някои от нещата, които казахте. Да, съгласен съм, че една голяма част от мотивите в сферата на отбраната всъщност въобще не са на правителството, защото са дело реално на решенията на парламента, които, независимо кое е правителството, трябва да изпълнява – дали ще е редовно, служебно и така нататък, или кое мнозинство ще ги изпълнява. Конкретно, давам Ви директно пример, като говорим за обновяването на боеприпасите. Всъщност това не е политика на Министерския съвет, това е едно предложение в Решението на Народното събрание от декември месец 2022 г., което, между другото, ние с Вас сме направили – да се пристъпи към обновяване на военновременните резерви с боеприпаси, чийто срок на съхранение изтича до три години, включително и чрез замяна с новопроизведени такива от държавни публични предприятия. Това е в Решение, обнародвано в „Държавен вестник“, и е Решение на парламента. На базата на това решение на парламента впрочем служебното правителство, забележете, вносител е министър-председателят Гълъб Донев, внася Решение на Министерския съвет, даже мога да Ви кажа и номера – 195, март месец, много преди изборите и формирането на този парламент, с което предоставя на ВМЗ – Сопот, боеприпаси за подновяване на стойност около 350 милиона с ДДС, които в момента по график се получават обратно в Министерството на отбраната и замяната е ново за старо, тоест Министерството на отбраната не плаща пари за подновяване на боеприпасите. Тоест, които са изтичали до три години и са с изтекъл срок на годност, сега получаваме реално чисто нови за без пари. Юли месец Народното събрание пак, между другото, и ние бяхме вносители, прие решение за по-бързо изпълнение на този договор – нов договор не е подписван, освен този, който е подписан от служебното правителство, а е хубаво и вносителите на вота да го бяха проверили това. Съответно, уважаеми господин Мирчев, трябва да отбележим, че благодарение на тази политика, която сме направили в парламента, близо 400 млн. лв. са спестени на българския бюджет, защото, вместо да се купуват нови и това да струва пари на Министерството на отбраната, Министерството на отбраната ги получава за без пари. Отделно, старите би трябвало да се утилизират, което пък е допълнителни средства за бюджета, и реално с тази мярка, между другото, която се оказа, че е доста дясна, сме спестили пари на държавния бюджет. И ако това е причина за вот на недоверие, че са спестени пари на държавния бюджет и се получават новопроизведени безплатни боеприпаси за Българската армия, виновни. Благодаря.

#164 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за репликата, господин Гаджев. Има ли желаещи за втора реплика? Не виждам. Господин Мирчев, ще се възползвате ли от процедурата по дуплика? Имате думата.

#165 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Много бърза дуплика. Господин Гаджев, аз не мога да не се съглася с Вас. Точно така, прав сте. Обаче се притеснявам, тъй като в момента има живо излъчване, хората не разбират, защото излизат едни депутати и обясняват – ние искаме вот на недоверие на правителството, тъй като то е направило едни много лоши неща, изнесло снарядите на България, което не отговаря на истината. Истината е, че след решение на парламента, което, факт е, че ние с Вас двамата внесохме, старите снаряди, които са с изтекъл срок, над три години – те по-голямата част са някои така до три години, някои са и над десет, старите снаряди ги връщаме в държавните ВМЗ – не в частна компания, които да ги обновят, те ни връщат нови снаряди, спестяваме пари и не утилизираме, тоест не даваме на фирми, защото има едно лоби на фирмите, които утилизират, тоест унищожават снаряди, не даваме пари и на тези фирми. В резултат на всичкото това Българската армия и артилерията има съвременни, нови снаряди, които може да използва адекватно, а не да се притеснява ще гръмне ли, няма ли да гръмне. И това е едно от хубавите неща, които успяхме да свършим, въпреки понякога противопоставянето между партиите, но това е един от примерите, когато става дума за националната сигурност и за България, могат отделни партии да се обединят и да направят нещо смислено. И не само това, а да спестят стотици милиони. За съжаление, има хора, има партии или народни представители, които използват това в момента, за да искат вот на недоверие, а то е нонсенс. Благодаря.

#166 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Мирчев. Преминаваме към следващото изказване. Думата за изказване има госпожа Корнелия Нинова. Имате думата, госпожо Нинова. Записани до момента – след госпожа Нинова, са господин Явор Божанков, господин Димо Дренчев, господин Атанас Атанасов и господин Лорер като последен за момента.

#167 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани, вече пет месеца ни управлява сглобка, разглобка, коалиция, некоалиция. Бих нарекла това, което се случва, нещо като нищо. Нещо, което е квазиправителство, полумнозинство и нищо добро не се случи през този период за България. Мнозинството „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС излъчиха правителство и му поставиха приоритети и задачи. Всеки един от тези приоритети има отношение към националната сигурност, освен отбраната конкретно, и искам да се спра на тях – Шенген, Планът за възстановяване и устойчивост, еврозона, съдебна реформа и конституционна реформа. Това нещо като нищо беше създадено, за да реши тези въпроси. Половин година почти по-късно какво стана? В Шенген няма да влезем скоро, очевидно е. Планът за възстановяване и устойчивост трябваше да бъде преработен – не е. Еврозоната според финансовите и икономическите показатели няма да ни се случи в плана, който си постави правителството. Съдебната реформа се сведе единствено до смяна на главния прокурор, а конституционната реформа предстои между първо и второ четене всички текстове да бъдат ревизирани и да не са тези, които са внесени. Това е резултатът от пет месеца работа на това нещо, което там, както Вие си го наричате. Вместо резултати – несигурност, нестабилност, непредвидимост и корупционни скандали, всичко обратно на това, от което има нужда България и българският народ. Избихте се за парчетата в енергетиката – как да я разпарчетосате и да си я разпределите за Вас; извадихте си очите за списъците от фирми по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да приберат парите от този план; разпокъсахте се един друг в момента по отношение на бюджета; водите Пунически войни кой да овладее съдебната система и службите. Сами казвате, че 90% от Програмата Ви не се изпълнява – сами си давате тази оценка! Заведохте си дела един на друг вътре в това нещо, наречено уж правителство. През октомври на изборите се състоя истинският вот на недоверие. Да, малко български граждани гласуваха, но те Ви дадоха вота на недоверие. ГЕРБ загуби над 100 хиляди гласа спрямо предишните избори, а ПП-ДБ над 300 хиляди. Значи, приблизително общото правителство, сглобка или там каквото е, е загубило близо половин милион гласове. Това е вотът на недоверие и той вече Ви е даден. Въпреки всички тези факти и всичко това, което се случва, днес ще натиснете копчетата и ще спасите правителството. И въпросът е: защо? Трябва да има някаква логика и обяснение в това. И отговорът е само един, и той е логичният – за пари и заради зависимости! Зависимости вътре, помежду Ви и отвън от чужди интереси. Цената на тези зависимости и на това състояние плащат хората. Превърнахте цяла държава и един народ в заложник на Вашата лакомия и зависимости. Представяте днес, а и не само днес, сблъсъка помежду ни като евроатлантици срещу антиевропейци и русофили. Това е фалшива опорка, уважаеми български граждани, защото тези евроатлантици ще се окажат еврогробокопачи на европейското членство на България. И не само за това. Истинската разделителна линия е – тези, които защитаваме българския национален интерес, и тези, които служат на чужди интереси. И истинската разделителна линия, поне за нас, е за и против мафия, задкулисие, модел на управление на ГЕРБ, прегърнати от ПП – това е спорът днес. Всичко друго, което Ви представят, е фалшиво и е опит да скрият истината зад квазиевро-атлантическа политика, и наистина ще навредите на европейското бъдеще на България с това, което правите. Разбира се, има и опорка – ами, няма алтернатива. Много е лошо това правителство, не работи добре, караме се, обаче няма алтернатива, няма какво друго. Много позната опорка, много години от устата на Борисов звучи това. Винаги има алтернатива! И аз искам да Ви припомня каква алтернатива имаше в началото на това Народно събрание. Предлагам Ви да помислите върху нея. И тя е: непартийно, без лидери и политически лица правителство, програмно, с широка подкрепа, конкретни задачи и срок за съществуване. Всеки ден оставане на Вашето правителство е пагубен за България. Все още има шанс да извадим България от дупката, в която я въведохте. Този шанс минава през оставка на правителството на Денков и нови, бързи, смели и държавнически решения. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#168 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към госпожа Нинова? Господин Ананиев, имате думата. (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) Отказвате се от репликата. Желаещи за други реплики? Не виждам. Преминаваме към следващото изказване. Господин Явор Божанков, имате думата.

#169 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Политическият контекст, в който се иска този вот, е особен, защото на нас не ни отива да даваме съвети на опозицията, но колеги, олеквате. Всяка седмица искате нов вот на недоверие, създавате очаквания. Едни от вносителите на вота заявиха, че нямало да позволят това правителство да се случи, все едно от тях зависи. Хора, които имат самочувствие, че ще казват кой ще говори, кога ще говори, какво ще говори от тази трибуна, създавайки такива очаквания – не в цялото българско общество, в една малка част, а на изборите видяхме, че тя е наистина малка, но все пак създавате подобни очаквания, естествено, те раждат разочарование, защото всички виждат, че нищо не е зависело, не зависи и няма да зависи от Вас. Уважаеми колеги вносители на този вот, в представителната демокрация, в парламентарната република гласът народен е глас божи. Този глас го чухте преди една седмица и той Ви отреди – обръщам се към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, първо място, но отзад напред. Вие не просто катастрофирахте на изборите, Вие не сте просто с лош резултат, Вие сте, казано метафорично, в мазата и оттам искате оставката на правителството. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, във всяка нормална европейска държава при такова унижение на изборите политическите лидери си подават оставките. И Вашите лидери би трябвало, вместо да искат оставки, да си подадат техните, но това е Ваша работа. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Четем мотивите на вота и те са сякаш написани на шега. Очакваме да видим истинските мотиви, но това е единственото, което получаваме. Вносителите казват, цитирам: „В последните години нараства тероризмът." И това го казват хора – и БСП, и ВЪЗРАЖДАНЕ, единствените групи, които не подкрепиха декларация срещу Хамас. Те не осъдиха терористичното нападение в Израел. Тези две групи в мотивите на вота си казват, че в последните години нараства тероризмът. Това е логично за политически партии, които не осъдиха и терористичния характер на управлението в Русия, така както направи цяла Европа; хора, които не осъдиха убийството на половин милион украинци в собствената им земя, включително цивилни, включително жени и деца. В това отношение няма никаква изненада. Пишат още, и аз с изненада го прочетох, че нараствали хибридните атаки. Точно те ще говорят за хибридни атаки, които, всички знаят, идват основно по руска линия. Казват още, и тук вече сме съгласни с тях – единственият параграф, едното изречение, с което сме съгласни: „началото на войната на Русия срещу Украйна“. Радваме се, че излязохте от опорката за специалната операция, най-сетне разбрахте кой е агресор и кой жертва, на кого е войната и срещу кого е, защото доскоро ВЪЗРАЖДАНЕ не бяха наясно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Казват още – „българската отбрана се лишава от способности“, и точно едно изречение по-късно – „насочват се огромни ресурси към инвестиции в нови способности“. Значи тя хем се лишава от способности, хем огромни ресурси се инвестират в нови способности, но явно не тези способности, които искат от ВЪЗРАЖДАНЕ и от БСП. Другата опорка я знаем – дадоха оръжие на Украйна, опразниха складовете, дадоха ракетите, беззащитни сме. Уважаеми колеги, единственото, което ни гарантира сигурност, е нашето членство в Алианса, инвестициите в модерно въоръжение за нашата отбрана. И не на последно място, колеги. Когато България инвестира в сигурността на Украйна и в нейното законно право да се защити, България инвестира в собствената си сигурност, защото, ако тези оръжия ние не ги даваме – в случая продаваме – на Украйна, ние ще си ги ползваме тук, защото, ако Путин не бъде спрян до Украйна, следващите ще сме ние. (Шум и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Казват и още нещо – вносителите на вота – българските предприятия се държат настрана. И това го казват хора, обръщам се към ВЪЗРАЖДАНЕ отново, те са единствената българска партия – напомням, която в случая с българския завод „Арсенал“ застанаха на входа на завода и опитаха да го затворят. Български завод, български семейства изкарват хляба си там, плащат данъци в България, обаче произвеждат продукция, която не се харесва на Русия. ВЪЗРАЖДАНЕ са се подписали под вот, разтревожени, че българските предприятия се държали настрана. И тук имат един особен конфликт с другите вносители, които пък са рекордьори, казвам аз и себе си в това число, защото тогава беше поставен абсолютен рекорд по производство на оръжие и още се изпълняват тези договори. Та трябва да се разберете вносителите кое от двете всъщност искате. Четем по-нататък в мотивите: „Правителството отказва да търси мирни решения.“ Това е все едно да видите как някой пребива жена си на пътя, да потупате насилника по рамото и да се скарате на жертвата. Защото, колеги, нито веднъж не потърсихте сметка, отговорност на Русия, не се обърнахте към Митрофанова. Всеки път търсите мир, но го търсите от жертвите. „По този начин“ – завършват вносителите – „се засилва евроскептицизмът.“ И това го казват хора, които хвърляха червена боя по Дома на Европа! Хора, които обявиха режима на Путин за приятелски режим! Тези хора говорят, че нашето правителство засилвало евроскептицизма. Колеги, в заключение ще кажа само едно. На миналия вот само преди няколко седмици помолих всички да си представим какво би станало, ако ВЪЗРАЖДАНЕ спечелят избори, извадят България от Европа, или БСП поведат мечтаната битка с джендърите. Днес ще Ви кажа едно – това няма да се случи! Правителството ще продължи, модернизацията на Българската армия ще продължи, България ще продължи към своя път към ядрото на Европа, към своя път към Шенген, към своя път към еврозоната! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#171 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Божанков, не съм съгласен с Вас. Истината е, че ВЪЗРАЖДАНЕ спечелиха изборите, спечелиха изборите в Поповци.

#172 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за втора реплика? Не виждам желаещи за втора реплика. Господин Божанков, Вие дуплика ще правите ли на тази знаменита реплика? Не, благодаря за което. Следващото изказване е на господин Димо Дренчев. Имате думата.

#173 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господа народни представители, господа министри! Не знам как е възможно да вярваш едновременно в това, че Русия не може да превземе едно малко село, и същевременно да плашиш хората, че ще превземе цяла Европа – нещо странно е. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моето изказване е по темата за така наречената сделка за страйкърите и по един неин такъв аспект, който може би никой не коментира или слабо коментираха преждеговорившите. Сделката е за два и половина милиарда лева. Тази година ще дадем 480 млн. лв., а следващите две години по 600 млн. лв., след това 370 млн. лв., 453 млн. лв. през 2027 г. – огромни суми за българската икономика. Моят въпрос е към военния министър, но всъщност той трябва да бъде и към министъра на икономиката, към министър-председателя, към финансовия министър – защо ние нямаме никакъв усет или никакво индустриално сътрудничество по тази сделка? Практика е в Европейския съюз и особено при по-малките държави, като Полша, която няколко пъти ни беше дадена за пример тук, когато имаме големи сделки във военната индустрия, част от дейността да бъде извършвана в страната, която плаща. Особено това нещо е важно за страна като България, която има Военно-промишлен комплекс, има капацитета да поеме част от работите по страйкърите. В мой разговор, който имах с министъра на отбраната в Комисията по бюджет и финанси, както и с генерал Шекеров, това, което ми се обясни, е, че във Велико Търново в завод „ТЕРЕМ“ – „ТЕРЕМ Ивайло“, ще бъдат извършвани някакви дейности – боядисване на машините с български опознавателни знаци, монтаж на антените на куполите и сглобка на самите куполи към шасито на машината. Боядисването за мен не е трансфер на технологии в 2023 г. Ние можем и заслужаваме много повече. Още повече предприятие като „ТЕРЕМ“ със сигурност има нужда от един тласък в неговото обновяване, защото си направих труда да погледна сайта им и последната им новина е от 2018 г., а за контакти са посочили факс – не знам колко от нас са изпращали факс в последно време, за да се свържат с някое предприятие. Практически това, което чухме на Комисията по бюджет и финанси от министъра на отбраната, е, че имаме обещание България да се превърне в хъб за ремонт на тези машини, които освен от нас са закупени и от Република Северна Македония. Доколкото имаме опит със сделката по изтребителите – например аз се поразрових в интернет и видях едно интервю от 2018 г. на Джеймс Робинс – директора на „Локхийд Мартин“, той ни обещава трансфер на ноу-хау, технологии, производство на детайли и възли, ако сделката с изтребителите бъде сключена – минаха пет години оттогава, не знам някъде да произвеждаме нещо по F-16. Много ме е страх, че това нещо ще повтори и сделката със страйкърите. За мен това е един огромен шанс, който пропуска българската военна индустрия и българската икономика като цяло, и е абсолютен повод да искаме оставка на правителството или минимум оставка на военния министър. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#175 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дренчев, Вие всъщност засегнахте много важна тема, по която не чух някой друг да говори. Моля да доразвиете опита ни, който имаме с „Локхийд Мартин“ за индустриално сътрудничество по многомилиардната сделка за закупуване на изтребители F-16, които поръчахме от тях. Благодаря.

#177 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Дренчев, интересно ми е, след като Вие обявихте, че ще бъдете победители на тези избори, поискахте ли оставката на Вашия председател, след като Вие сте победители в село Малево, Борован, Попинци, Славовица и Шивачево? Поискахте ли оставката на Костадин Костадинов за провала на изборите си и 53% спад на избирателите? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#178 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Митев, това нямаше никакво отношение към темата, която дискутираме днес. Има ли трета реплика? Господин Дренчев, имате думата за дуплика.

#179 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Митев, мисля, че Вашата реплика не беше по темата. Господин Тодоров, никакъв положителен опит нямаме със сделката от F-16. Аз имах друго мнение, но в рамките на дебата чух, че тук имаме и някакъв конфликт на интереси с фирма за дронове. Доколкото знам, F-16 са отпуснали средства за закупуване на дронове в България и досега си мислех, че просто някакъв немокаед мъчи Военното министерство и това не се случва, сега вече си мисля, че има и нещо по-дълбоко там. Благодаря Ви.

#180 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Дренчев. За следващо изказване е записан господин Атанас Атанасов. Имате думата, господин Атанасов.

#181 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Тъй като не остана време, аз ще се опитам да бъда съвсем кратък. Този вот е абсолютно несъстоятелен и той беше готвен като предизборно мероприятие с цел да мобилизира антисистемен вот с мотив да бъдат наказани войнолюбците, но левите и крайнодесните тук нещо не се разбраха кога да го внесат и пропуснаха момента, в който можеха да го използват именно за предизборна агитация. Това е основното, а иначе мотивите бяха коментирани тук от колегите подробно. Общо взето е акцентирано върху хронични проблеми, за които сегашното правителство няма никакви заслуги, в кавички. И само няколко думи по отношение на Службите за сигурност, защото и тази тема е маркирана накратко в мотивите. Беше поискана оставката на председателя на ДАНС от министър-председателя след този скандал, който основата му беше в една справка на ДАНС, и това показа, че понякога Службите се използват за политически цели, но аз тук искам да посоча нещо важно. Четох внимателно мотивите на министър-председателя, с които се предлага на президента да бъде освободен председателят на ДАНС, но там не видях един от най-важните мотиви. През лятната сесия на Народното събрание ние разгледахме годишните доклади за дейността на нашите специални служби – на ДАНС, на ДАР, на Военното разузнаване – и искам днес да припомня на народните представители, че Народното събрание отхвърли тези доклади, гласува против тяхното приемане, което е най-тежката оценка за дейността на тези звена от държавната администрация. Аз не виждам по-голям аргумент от това Народното събрание, което избира правителството, което от своя страна по Конституция отговаря за обществения ред и сигурността в страната, да не ти приеме годишните доклади. Това е основното, на база на което би трябвало да последват веднага оставки, а не да се тръгне по трудната процедура с предложение за освобождаване. А иначе, нека да не Ви прозвучи някак си грозно, но специално ДАНС се е превърнала в една почивна станция – добре платена. Там липсват способности за осигуряване на проверена, надеждна и навременна информация, която да служи на правителството за вземане на важни решения в областта на националната сигурност. И последно, понеже тук много беше говорено по темата войната на Русия срещу Украйна и каква връзка има това с нашата страна. Ами войната на Русия срещу Украйна е заплаха за българската национална сигурност. Има ли някой, който може да оспори това? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Има.“)

#182 · speech

Атанас Атанасов

Е, да – ясно е Вие къде стоите, всичко това е известно, че Вие сте на страната на Русия. Благодаря Ви.

#183 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Атанасов, колеги? Не виждам желаещи за реплика. Има ли желаещи за други изказвания? Господин Лорер, Вие сте записан, но парламентарната Ви група няма време, останаха само секунди, може да се възползвате от тях. Господин Костадинов, имате думата.

#184 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Миналата седмица, когато се гласува тук решението за вземането на старите американски БТР-и, модел 1991 г., за които тук слушахме как те щели да бъдат нови – да, могат да се произведат нови, но и един „Москвич Алеко“ може да се произведе сега, но той пак ще си бъде модел 1991 г., така че това няма да го направи нова кола. Това, което всъщност тогава казахме и сега си продължава да бъде абсолютно налично и адекватно. Защото припомням, че през 2018 г. парламентът прие проект за инвестиционен разход за придобиване на бронирани бойни машини за пехотата 1 млрд. 220 млн. лв. Това решение, което миналата седмица беше гласувано обаче, е за по-стари бойни машини на стойност 2 млрд. 550 млн. лв., иначе казано, двойно по-скъпо. Освен това се оказва, че тези машини не просто са стари, те не отговарят дори на изискванията на Българската армия, които са записани през 2018 г., когато се заложи предишният търг, който пък през 2019 г. беше анулиран. В изискванията на Българската армия от 2018 г. пише следното, че трябва да има минимум четвърто ниво на защита, а в момента се оказва, че тези стари американски ковчези, както ги наричат американските военнослужещи, между другото, „афганистански ковчези“, си имат всъщност стандартно трето ниво, а не четвърто. Имат по-малка мощност на двигателя – 360 конски сили, имат по-слаба маневреност. Боеприпасите за основното 30-милиметрово оръдие поради специфичните изисквания за зареждане могат да се доставят само от Съединените американски щати, тоест не можем да произвеждаме за тях дори и боеприпаси. А да не говорим за това, че тяхната далекобойност не е 4 км, както е заложено и както, между другото, някой тук от предходно говорящите от ПП-ДБ каза, а е 2,5 км. Иначе казано: не отговарят на нито едно изискване. Да не говорим за това, че нямат изискуемото според нашите изисквания от 2018 г. V-образно дъно. При всяка една настъпена мина тази консерва се обръща и погребва хората, които са вътре в нея. Да не говорим за това, че тези така наречени страйкъри по нашите изисквания от 2018 г. трябва да имат 20% българско участие, което се нарича индустриално сътрудничество, сега се оказва, че такова няма да има поради една много проста причина. Единственото, което ще се организира от страна на българската държава като самоучастие, е монтаж на радиостанциите. При това не е ясно дали и това ще бъдат български радиостанции, защото мисля, че вече почти нямаме производство в нашата страна, а най-вероятно ще бъдат внос. Една от много причини, заради които искаме оставката на това правителство.

#185 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Костадинов. Има ли желаещи за реплика? Господин Петров, имате думата. Има ли желаещи за други изказвания от парламентарните групи, които все още имат време?

#186 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Костадинов, само едно нещо не можах да разбера от Вашето изказване. Какво точно направи за тези шест месеца, откакто е министър на отбраната, господин Тагарев? Благодаря Ви.

#187 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли втора реплика към господин Костадинов? Не виждам. Има втора реплика – прощавайте, не забелязах колегата Ви. Просто той дълго мисли, докато прецени, че има достатъчно време, за да направи реплика.

#188 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Костадинов, искам също така да кажа, че тази година имаме прецедент с кадровия дефицит и той е при специалните сили. За първи път в историята си тази година Сухопътните сили и специалните сили остават без кадрови потенциал. Може ли да доразвиете и тази тема? Благодаря.

#189 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Димчев. Трета реплика – има ли желаещи, колеги? Не виждам. Имате думата за дуплика, господин Костадинов.

#190 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Да, господин Димчев – абсолютно сте прав, и за съжаление, това е тенденция, която се затвърждава в тези няколко месеца, откакто управлява това правителство. Защото, разбира се, то няма как да бъде обвинявано за всички негативи, които виждаме, че има в българската отбрана и в сектора на отбраната като цяло. Така или иначе, то продължава политиката на правителствата в последните 34 години, които следват една и съща постоянна тенденция, а именно унищожаването на българската държавност и постепенното премахване на българския суверенитет. Така че това, което направи и продължава да прави лицето Тагарев като министър, всъщност е да унищожава и да разлага българската отбранителна способност. Това, което Вие казахте, господин Димчев, за специалните ни сили, аз го казах преди малко и пак ще го повторя – важи в същата степен за абсолютно всички други части на Българската армия, включително, за съжаление, важи и за Националния военен университет, за който разбрахме преди малко, че министърът на отбраната бил разпоредил на първи и втори курс да намерят хора, които сега, тепърва, да започнат да им готвят. Курсантите се заклеха на 6 октомври 2023 г., днес сме 15 ноември, а те са реално погледнато вече месец и половина там, разчитат на – ще повторя още веднъж: 12 лева на ден за покупки от лавката. И понеже не им се позволява, включително да получават храна отвън поради простата причина, че това все пак е Национален военен университет – трябва да има някакъв ред безспорно, но хората, които са създавали Устава на Националния военен университет, не са предвиждали, че ще дойде време, в което министър на отбраната ще държи курсантите като затворници на гладен режим. Защото 12 лева на ден – сутрин, обед и вечер, това са за три хранения, те могат да си осигуряват само единствено от лавката, могат да си купят примерно банички или не знам, нещо – айран да си направят, ако примерно си купят, да кажем, кисело мляко и го разреждат с вода. Истината е, че ги държат като затворници в карцер. Защото предполагам, че затворниците в карцера по този начин ги хранят, не знам, но не бих се учудил. А защо го правят само за първи и втори курс? Ами по една много проста причина. Защото да не избягат. Те вече са избягали двама – подали са си заявки за напускане и са освободени. Сега в момента, доколкото знаем, има още два рапорта, които също подлежат на разглеждане и на освобождение. А колко ще заминат до края на годината, не е много ясно. Само да припомня: 384 курсанти е трябвало да приеме Националният военен университет. Благодарение на това лице обаче – Тагарев, едва 81 са били приети, като в момента вече реално са 77 на служба и най-вероятно до края на годината ще станат под 70, което задава въпроса вече не дали ще имаме войници в армията, няма да имаме офицери. Ето, това е истината! А иначе, понеже тук преди малко имаше много приказки как едва ли не ние сме били поставяли под въпрос отбранителните способности на Украйна, не сме били достатъчно загрижени за Украйна, с която странно защо се държат така с нея, все едно ни е съюзник, пък тя не ни е съюзник. И никога не ни е била съюзник! Ще припомня на лицето Тагарев, че в момента в България има 20 хиляди украинци – мъже, годни за военна служба. 20 хиляди! Това са данни на МВР, не са мои данни: 20 хиляди мъже, годни за военна служба! Ще го повторя още веднъж: 20 хиляди мъже украинци. Обаче, вместо нашето правителство, което е толкова загрижено за Украйна, да направи така, че да изпрати тези достойни украински патриоти на фронта, да се бият с руския окупатор, какво прави то? (Реплика от ПП-ДБ: „Времето!“) То ги е настанило на хотели в България, плаща им, кътка ги, гледа ги, глези ги като малки писани яйчица, докато те карат своите бежански джипове из България. (Реплика от ПП-ДБ: „Времето!“) Между другото, това, което ние предлагаме сега да направи лицето Тагарев, го направиха много други европейски държави, включително Германия, включително и Полша, които поетапно изпращат мъжете бежанци на възраст между 20 и 40 години, годни за военна служба, да се върнат обратно в Украйна. Така че, Тагарев, преди да мислите за украинците и преди да мислите за българите в Украйна, защото Вие не мислите за тях!

#192 · speech

Костадин Костадинов

И всичко това, което казахте, беше лъжа. Защото истината е, че в Украйна ловят българите като диви животни по улиците, за да ги мобилизират насила в тази престъпна фашистка украинска армия на украинските въоръжени сили.

#194 · speech

Костадин Костадинов

Ние имаме клипове, защото Вие ни провокирахте с Вашите лъжи – и не само Вие, и тук разни други крушарски тигри и прочие представители на българската политическа фауна (реплики от ПП-ДБ), всичко това, което ние казваме, ще го покажем след малко с клипове на журналистите, където се вижда…

#196 · speech

Костадин Костадинов

…как Вашите приятели от Украйна, Вашите бивши началници… Приключвам, само още две приказки. Как Вашите бивши началници, Вашите бивши собственици, Тагарев, ловят българи от Украйна като диви животни и ги изпращат на фронта, за да се бият за чужди интереси. Ето за това Вие имате отговорност! И още веднъж ще Ви го кажа: това е една от причините, заради които трябва да лежите в затвора. (Председателят изключва микрофоните на оратора. Викове: „Оставка! Оставка!“ Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#197 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Петров, имате желание за изказване! Така ли да разбирам? Имате думата. Моля да се съобразите с оставащото време на групата. Изчакайте, ако обичате. Господин Божанков – процедура. Отказвате се от процедурата. Имате думата, господин Петров.

#198 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, аз не смятах да се изказвам, но бях провокиран от изявлението Ви по отношение на това, че ВЪЗРАЖДАНЕ, Костадин Костадинов и Цончо Ганев правят внушение, така че тук ще си говорим с факти. Но държа все пак първо да кажа, че аз лично ще гласувам за вот на недоверие на това правителство поради две обстоятелства. На първо място, защото това правителство не изпълнява конституционната повеля Българската армия единствена да защитава страната ни, Родината ни, да осигурява и гарантира нейния суверенитет и независимост. На следващо място, българският военнопромишлен комплекс не прави нищо, за да гарантира изпълнение на горното. По отношение на тези две причини, те се проявяват само и единствено защото Българската армия, и ме боли да го кажа, защото обичам Родината си, е един разграден двор, и то един празен разграден двор. Благодаря Ви.

#200 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Петров, моля да обясните защо Българската армия е един разграден двор, след като тук чуваме, че едва ли не имаме министър слънце, който прави невъзможното да вдигне армията, да я направи най-добрата натовска армия? (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“) Защо за половин година нищо не е направено и няма никаква реална модернизация. Благодаря.

#201 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за втора реплика – колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ и от останалите парламентарни групи? Не виждам. Имате думата за дуплика, господин Петров.

#202 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Сега ще Ви обясня, господин Георгиев. Господин Министър, Вие говорихте миналата седмица за модернизация на българското въоръжение, но как ще модернизирате нещо, което 10 години не знаете какво да правите с него, тъй като Българската армия, още по-малкото Министерството на отбраната, не може да го обработи, преработи, но щяла да го подменя с ново. Както ни обясняваше тук един господин от Крушари например. Господин Министър, както знаете, ми се наложи да се поинтересувам в детайли в неслучващите се от десетилетия процеси по преработване, утилизация и унищожаване на боеприпаси, бойни части, взривни вещества и тъй нататък с изтекъл срок на годност и е лъжа това, което каза господинът от Крушари, че те всъщност били изпращани във ВМЗ, където се преработвали с нови, което са пълни глупости и няма подобно нещо. Това, което установих, господин Министър, е, че понастоящем Българската армия не разполага с подходящи полигони за утилизация, цитирам – утилизационен център; няма висококвалифициран и подготвен персонал за подобна дейност, цитирам; няма възможност за превоз на подобни взривни вещества и боеприпаси с изтекъл срок на годност. Българската армия няма възможност и площадки за съхранение на подобни взривни вещества, боеприпаси и бойни части от артилерийски оръжия. Няма такава възможност и нито едно от държавните дружества, цитирам – и сега нито едно от тях не разполага с необходимите технологии и технологично оборудване за последваща обработка на бойни части и боеприпаси срещу десетките милиони, които са наливат в тези търговски дружества. Няма и кой друг да ги извърши, защото, пак цитирам: в обявената процедура за утилизация през 2022 г. не се яви нито един кандидат, желаещ да извърши този процес. Уважаеми господин Министър, аз установих, че в България утилизацията на боеприпаси и въоръжение, е извършвана чрез, забележете, къртене с чук, длето, къртач. Всъщност това не съм го установил аз, господин Министър. Грешка! Това го установи изпълнителният директор на едно от държавните дружества ТЕРЕМ в писмо до холдинга от 24 август 2023 г. Този проблем в Българската армия, продължаващ и понастоящем, по който Вие, господин Министър, не сте сторили абсолютно нищо за близо шест месеца на Вашия пост, изпълнителният директор на „ТЕРЕМ холдинг“ нарича сложен и многопластов проблем в писмо от 31 август 2023 г., господин Министър – не от миналия век, тоест сега, в ХХI век, даже отпреди три месеца. Решение не е предложено. За тези мероприятия, които би трябвало да вървят ръка за ръка с модернизацията, за която се хвалите от тази трибуна, господин Министър, извършвани чрез къртене с чук, длето и къртач, българската държава, понеже някой тук – мисля, че беше господин Гаджев, спомена, че не плащала пари и били спестени пари, всъщност е платила 12 млн. 537 хил. 612 лв., като специално по отношение на 4 млн. 123 хил. 94 лв., платени като аванс на фирма, която впоследствие е прехвърлена и празна от активи, Министерството на отбраната не е направило нищо, господин Министър, включително и през последните шест месеца на Вашето управление, когато е ръководено от Вас, за да си събере парите. И съм сигурен, че в момента Ви изненадвам, че Министерството на отбраната не си търси дадените милиони и тук ще измънкате нещо от трибуната, че ще направите проверка, че ще вземете мерки, но след дъжд – качулка, господин Министър. Ако аз трябва да Ви уведомявам след шест месеца кое не е наред в Министерството на отбраната, то тогава значи, че един от двама ни не е за там, а аз не съм там. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#203 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли други желаещи за изказвания, колеги? Господин Лорер, имате думата в краткото време, което Ви остава. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#204 · speech

Даниел Лорер

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател, ако прецените…

#206 · speech

Даниел Лорер

Госпожо Председател, господин Премиер, господа министри, уважаеми колеги, и преди всичко дами и господа от опозицията, за какво е този вот днес? Първият вот го разбрахме. Това беше предизборна мотивация. Днешният вот за какво е? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) Защитата на родината в крайна сметка е дълг на всички ни и аз знам, че точно като нас всички тук милеят за България. Преди година пламна война в Европа и тя засегна целия свят. Преди месец пламна война в Близкия изток и тя засегна целия свят. В днешния свят на конфликти, дами и господа, България не е самотен, неутрален остров, както някои от Вас искат да си я представят. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) България е неразделна част от архитектурата на сигурността както тук на Балканите, така и в цяла Европа, така и в НАТО! Модернизацията на Военновъздушните сили не беше нито случайно хрумване на кабинета Борисов, нито случайно хрумване на кабинета Петков, така както модернизацията на Флота и на Сухопътните сили не е хрумване на кабинета Денков. Те са част от националната стратегия за сигурност. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето! Времето!“ ) Модернизацията на армията е дълг на всички ни и по тази тема не може да има колебание, дами и господа! Това е истинският патриотизъм. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) Дами и господа от опозицията, аз съм сигурен, че българските политици, каквито сте Вие, няма да застанете на пътя на модернизацията на нашата армия само в името на следизборна терапия. Убеден съм, че след време, когато Българската армия е най-после модернизирана, и Вие ще признаете нашето постижение, така както най-после успяхте да признаете факта, че това, което се случва в Украйна, е война, а не конфликт.

#208 · speech

Даниел Лорер

Завършвам, благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето! Времето!“) Дами и господа, наш дълг е да защитим и българските военнослужещи. Ние носим отговорност за тях и нашата борба днес е и за техните сърца и умове. Дали ние като народни представители тук най-после ще можем да им осигурим най-доброто оборудване, което много добре знаете, че е такова, въпреки всичко, което изговорихте, за да могат те да изпълнят конституционния си дълг към всички нас и да пазят родината? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“)

#210 · speech

Даниел Лорер

Има време, знам, че идва бюджет и всички искаме да има бюджет за повече социални разходи и за хората. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето! Времето!“) Свършвам. Има време, дами и господа, да ковем сърпове от мечове, но този момент не е сега!

#212 · speech

Даниел Лорер

Сега е моментът да изковем още мечове за България и нека Господ е с нас, за да не се налага никога да ги използваме! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#213 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви. Колеги, бях толерантна към времето на господин Костадинов. Ако обичате, моля, недейте да викате от залата! Бях толерантна към времето на господин Костадинов и на госпожа Корнелия Нинова, затова допуснах две минути повече от изказването на господин Лорер, и това все пак е моя преценка. Има ли желаещи за други изказвания?

#214 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Госпожо Председател, БСП има още време. Искаме да направите преценка за още пет минути за нашето време!

#215 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Свиленски, когато в дупликата времето вместо три минути е пет минути, означава, че съм била толерантна. Много Ви моля! Това няма абсолютно никакво значение, защото взима от времето на парламента. Така, нека да приключим с тази дискусия, тя е абсолютно ненужна. Има ли желаещи за други изказвания? (Шум и реплики.) Заповядайте, колега, имате думата. Господин Златанов, слушам Ви.

#216 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми сънародници! Аз ще погледна под един друг аспект по отношение на разиграващото се днес в тази зала. Всички много добре знаете, че държавата представлява политико-правна връзка между територия и население, а връзката между управляващи и управлявани представлява така нареченият обществен договор.

#218 · speech

Златан Златанов

Това е едно понятие, една правна категория, госпожо Председател, въведена от Жан-Жак Русо през 1784 г., в която той ясно описва какво представлява общественият договор. Общественият договор представлява даване на мандат на управляващи да управляват тези, които са им го връчили, а именно суверенът е българският народ – за конкретен период от време, за конкретни политики.

#220 · speech

Златан Златанов

Всички много добре знаем, че въпросният обществен договор беше опорочен и че той е сключен при условията на нищожност съгласно ЗЗД, а именно с ала-бала флашки и други злоупотреби, извършени по ред известни причини. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всички знаем, че това правителство е нелегитимно, че то не представлява суверена, който живее на територията между Дунав и Бяло море. (Ораторът продължава да говори на изключени микрофони.) Всички знаят, че това правителство е нелегитимно!

#221 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Златанов, мисля, че минута и половина толеранс беше достатъчно. Ако обичате, седнете на мястото си! (Ръкопляскания.)

#222 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за други изказвания? Не виждам желаещи за други изказвания. Господин Денков, имате думата, след което ще закрия разискванията.

#223 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми сънародници! От искания вот на недоверие разбрахме четири неща днес. Първо, най-накрая година и девет месеца след началото на войната ВЪЗРАЖДАНЕ, БСП и ИТН признаха в мотивите си към вота, че Руската федерация води агресивна война срещу Украйна. Признаха и че водената от Русия война създава заплаха и за България. С други думи, ако Русия спре войната в Украйна, ще изчезнат и опасностите за България. Затова националната сигурност на България изисква всички партии без изключение, включително и опозиционните, да призоват Русия да спре войната и да напусне завоюваните територии в съответствие с международното право. Това е интересът на България, това съответства на националната сигурност на България. Второ, разбрахме също, че закупуването на съвременна военна техника, каквато Българската армия не е получавала от над 30 години, е повод за ожесточени критики от опозицията. За щастие, управляващите през последните години не се интересуваме от дребните Ви интриги като тази, а последователно развиваме бойните способности с модерни средства за отбрана. Трето, разбрахме, че народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и техните лидери не се интересуват от съдбата на българите в окупираните от Руската федерация територии в Украйна. Кога, господа от ВЪЗРАЖДАНЕ, ще се обърнете с призив към руското ръководство да опази българските общности и техните образователни и културни традиции в окупираните територии в Украйна, защото там българщината изчезва под натиска на окупаторите? Кога ще го забележите? Четвърто, разбрахме както и в предишния вот, че истината няма никакво значение в дебатите по вота, а единствено пропагандата, лъжата и обидите са това, което може да използвате. Защо? Защото опозицията отново няма истински аргументи и затова трябва да използва измислици и лъжи. В заключение, именно този подход на опозицията е най-вреден за националната сигурност, защото по този въпрос трябва да търсим национален консенсус, който трябва да центрирам, първо, върху модернизирането на българските въоръжени сили и второ, върху нашето пълноценно включване в европейските и евро-атлантическите структури. Всички други действия, включително и този опит за вот на недоверие, отслабват националната ни сигурност в сложна и рискова външна среда. Затова призовавам всички народни представители, които имат съвест и се чувстват патриоти, да отхвърлят вота, защото това ще бъде от полза за България. (Ръкопляскания. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“)

#224 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Денков. Колеги, ще изчакам да се успокоите. Обявявам разискванията за приключени. Господин Вигенин, Вие какво искате?

#226 · speech

Председател Росица Кирова

Искате изказване, но имате седем секунди, господин Вигенин. Заповядайте, имате тези седем секунди. Ще Ви помоля да не злоупотребявате.

#227 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Уважаеми господин Министър-председател, трябваше да не се изказвате, защото аз толкова безпомощно изказване на министър-председател в пленарна зала не съм виждал.

#229 · speech

Кристиан Вигенин

Как е възможно министър-председателят да борави тук с едни абсолютни измислици и опорки, сякаш в последните месеци не е бил в България и не знае какво се случва?! Вашият министър поне призна част от проблемите, а Вие нарекохте всичко, което ние представихме като аргументи, измислици и лъжи. Вие не сте в състояние да изпълнявате функцията на министър-председател, тъй както Вашият министър не е в състояние да бъде министър на отбраната на България!

#231 · speech

Кристиан Вигенин

Вие следва да се извините на българските народни представители – не само от опозицията, заради изказването, което направихте. Наистина просто трябваше да си мълчите, ако не искахте да предизвикате тези реакции. Възмутително е, господин Премиер! Оставка! (Ръкопляскания от „БСП за България“. Възгласи: „Оставка!“)

#232 · speech

Председател Росица Кирова

Това беше класически пример за злоупотреба с процедура и изобщо с оставащото време на групата, господин Свиленски. Колеги, обявявам разискванията по вота на недоверие за приключили. Съгласно чл. 108, ал. 3 от ПОДНС обявявам гласуването на вота на недоверие за 16 ноември 2023 г. в 13,55 ч. С това мисля, че приключихме днешния пленарен ден и обявявам заседанието за закрито. (Звъни.) (Закрито в 13,52 ч.) Председател: Росица Кирова Секретари: Александър Ненков Иван Петков