Гласуване №13
ЗИД на Конституцията на Република България - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Има ли различно предложение? Не виждам.
Режим на гласуване.
Гласували 215 народни представители: за 159, против 56, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Уважаеми колеги, преминаваме към гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Позволете ми едно кратко разяснение. Ако Законопроектът получи по-малко от три четвърти от гласовете на всички народни представители, се счита, че не е приет на първо гласуване. Ако получи не по-малко от две трети, може да бъде поставен за разглеждане за първо гласуване не по-рано от 2 месеца считано от днес.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 218 народни представители: за 161, против 57, въздържали се няма.
Не събира три четвърти, предложението не е прието, но понеже събира повече от две трети – казано не по-малко от две трети, а събира 161 гласа, така че на първо гласуване може да бъде предложено не по-рано от 2 месеца считано от днес. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС.)
За процедура – господин Иванов.
ХРИСТО ИВАНОВ (ПП-ДБ): Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас. Моля да ми позволите да злоупотребя с процедурата, като искам от тази трибуна да благодаря на политическите сили по техния размер, които подкрепиха Законопроекта, на първо място, на колегите от ГЕРБ, колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и колегите от „Движение за права и свободи“. Това гласуване показа, че българският парламент има воля, макар и по така наречената бавна писта, важните въпроси, които днес разгледахме, да бъдат решени.
Това е историческа възможност. Днешният дебат показа, че зад тази историческа възможност има и зрял