Гласуване №20
ЗИД на Закона за обществените поръчки - второ гласуване - параграф 41 - нов - предложение от Марин Маринов
1. Контекст от стенограмата
е длъжно да гласува за провеждане на референдум, когато има събраните подписи. Народното събрание няма правомощия да тълкува, да се прави на Конституционен съд и така нататък. Това са правомощия на самия Конституционен съд. Те тогава решиха, че са по-компетентни от Конституционния съд, и потъпкаха волята на 604 хиляди българи, без значение кой от тях си е написал вярно ЕГН-то и кой си е объркал адреса. Това са реални 604 хиляди души, подписали се, които ние сме видели всеки ден на улицата, за разлика от сглобкаджиите, които никога не са излизали сред хора да събират подписи и въобще нямат представа как се събират подписи. А защо не са го правили? Защото тях не ги интересува истинската демокрация. Това, което тях ги интересува, е да си прокарват решенията на сглобката.
Точно поради тази причина те потъпкаха тогава де факто демокрацията, днес обаче виждаме, че искат да я потъпчат и де юре. Как? Като искат да внесат заготовки за сечене на евромонети. Как може да стане това, при положение че има валидни подписи за свикване на референдум, че е сезиран Конституционният съд? Това означава само едно нещо – всички тези сглобкаджии, които иначе се кичат, че били демократи – особено на първо място да посоча „Демократична България“, защото на тях това им е в името, „Продължаваме Промяната“, ГЕРБ, ДПС – всички те са уж за демокрацията. Когато обаче демокрацията не съвпадне с техните разбирания, когато народът иска нещо друго, те започват да шикалкавят, да намират вратички, да нарушават закона и Конституцията. Точно това наблюдаваме и сега – де юре отказ от демокрация, де юре отказ от това да се чуе гласът на народа на референдум, на общонародно допитване и да се вземе предвид волята на единствения суверен – на народа.
За никакво сечене на никакви монети не става въпрос, докато Конституционният съд не се произнесе и докато не се проведе референдумът, още повече да направи една прогноза, че това некадърно управление сглобкаджийско не може да изпълни критериите за влизане в еврозоната.
Ще ни се наложи отново да чуваме как Урсула каза: не ме цитирай, моля Ви се, ще направим нещо за Вас, но Вие сте много некадърни, много некомпетентни, много неграмотни и не можете да покриете изискванията, които са заложени. Така че няма смисъл да внасяте никакви заготовки за монети просто защото благодарение на Вашето некадърно управление ще стигнем дотам, че да нямаме ток, камо ли да сечем евромонети. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Реплики към господин Георгиев има ли? Не виждам.
Други изказвания? Няма.
Прекратявам дискусията.
Уважаеми колеги, ще поставя на гласуване неподкрепени предложения, не всичките
На първо място, неподкрепеното предложение на народния представител Марин Маринов, което е на страници 30 и 31 от Доклада, за създаване на нов параграф.
Гласували 162 народни представители: за 36, против 38, въздържали се 88.
Предложението не е прието.
Преминаваме към следващото неподкрепено предложение, което също е от народния представител Марин Маринов на страници 36 и 37 от Доклада, то е неподкрепено в частта му по т. 1.
Гласували 172 народни представители: за 36, против 24, въздържали се 112.
Предложението не е прието.
Сега ще подложа на гласуване анблок малко повече текстове. Ако някой има желание за разделно гласуване на конкретни параграфи, да даде знак.
Ще гласуваме параграфи – нов § 45 в редакция на Комисията, нов § 46 в редакция на Комисията, § 38, който става § 47 в редакция по вносител, нов § 48 по Комисията, нов § 49 по Комисията, нов § 50 по Комисията, § 39, който става § 51 и е в редакция на Комисията, нов § 52, който е в редакция по Комисията, § 40, който става § 53 и е в редакция на Комисията, нов § 54 в редакция на Комисията, нов § 55 в редакция на Комисията, § 41, който става § 56 и е в редакция по вносител, § 42,