Гласуване №49
ЗИД на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна - второ гласуване - параграф 6 - нов - прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря, господин Аладжов.
Други реплики има ли? Няма.
Заповядайте за дуплика, Професоре.
РУМЕН ГЕЧЕВ (БСП за България): Благодаря Ви.
Уважаеми колега, Вашият въпрос е логичен. Ситуация, в която „Нефтохим“ е произвел определени количества, аз затова казах, че зависи от търсенето. По някаква причина търсенето спада – високи цени, започва да си пълни складовете, напълнил е складовете. Какво прави по-нататък? Излива бензина и дизела в Черно море като няма складове, така че въпросът Ви е логичен. Това предлагат – да работи, ама складовете са пълни – няма значение, преливат складовете и тръбата директно в Черно море – това предлагат, така че Вие основателно поставяте този въпрос.
Тук да се намесят и еколозите от десницата. Така че ако гласувате този текст, отговаряте за изтичането на петролни продукти в Черно море, тъй като са пълни складовете. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря Ви, Професоре.
Господин Хамид, за процедура – заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ХАМИД ХАМИД: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми народни представители, моля да удължим работното време на Народното събрание до приключване на дебатите и гласуването по настоящата точка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря Ви, господин Хамид.
Има ли обратно становище?
Колеги, преминаваме към гласуване на процедурното предложение на Хамид Хамид продължителността на днешното заседание да бъде до окончателното приключване на тази точка от дневния ред.
Гласували 149 народни представители: за 105, против 44, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Продължаваме с дискусията. Тошко Йорданов е записан за изказване.
Други желаещи има ли за изказване? Цончо Ганев е след това.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН): Благодаря, господин Председател.
Колеги, както знаете, ние от „Има Такъв Народ“ предлагаме този § 1 да отпадне. Много е простичко – никой не ни го иска, като изключим слагачеството и как да кажа, желанието за лично облагодетелстване през приятелски фирми, няма друга мотивация за това.
Европейският съюз ни е разрешил дерогация до края на 2024 г. Никаква логика няма да го искате това. Никаква логика, говоря, ако си мислите за страната, защото според всички експерти и икономическия Ви министър горивата в България са сравнително поносими именно заради дерогацията през последната една година.
Не се крийте зад общи приказки, защото това ще увеличи цените. Няма логика, няма изискване на партньорите ни в Европейския съюз, това не е подкрепа за Руси