2. Стенограма и изказвания
#1 · speech
Уважаеми колеги, добър ден! Моля за регистрация. Регистрирани 178. Има кворум, откривам заседанието. (Звъни.) Днес е първото заседание от новата сесия. По традиция ще чуем химните на Република България и на Европейския съюз. Моля, колеги! (Всички стават. Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз.) Уважаеми колеги, ще Ви запозная с Програмата за работата за днес, 1 септември 2023 г.: 1. Парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 2. Прекратяване пълномощията на народен представител – подадена оставка от народния представител Вежди Рашидов, 9 август 2023 г. 3. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моля, гласуване. Гласували 198 народни представители: за 198, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Петров – за процедура.
#2 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Възползвам се от възможността, докато тук са всички членове на Министерския съвет, да направя една процедура. Приетата точка трета е парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. С оглед на това, че въпросите за днешния парламентарен контрол са 73 и с необходимостта те да минат по своя ред, правя процедурно предложение за удължаване на работния ден на днешното пленарно заседание с фиксирането му до 17,00 ч. днес и моля да го подложете на гласуване. Благодаря Ви.
#3 · speech
Благодаря, господин Петров. Има ли различно предложение? Не виждам. Режим на гласуване. Гласували 194 народни представители: за 190, против 1, въздържали се 3. Предложението е прието. Господин Свиленски – за процедура.
#4 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, господа министри, уважаеми колеги! Правя процедура първото днешно заседание да се излъчва пряко по Българската национална телевизия – Канал 1, и Българското национално радио.
#5 · speech
Благодаря, господин Свиленски. Различно предложение дали има? Не виждам. Режим на гласуване. Гласували 197 народни представители: за 191, против няма, въздържали се 6. Предложението е прието. Включете камерите и микрофоните. Уважаеми колеги, ще Ви запозная със следните справки: 1. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат е изтекъл, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия – 9 членове, включително председател, заместник-председател и секретар; – избор на председател и членове – четирима, на Комисията за защита на личните данни по предложение на Министерския съвет; избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; – избор на инспектори – десет, в Инспектората към Висшия съдебен съвет; избор на член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; – избор на управител на Националния осигурителен институт; избор на двама съдии в Конституционния съд; – избор на Фискалния съвет – петима членове, включително председател; – избор на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата по предложение на председателя ѝ; – избор на председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и по негово предложение на четирима членове на Комисията; – избор на членове – петима, на Комисията за защита от дискриминация, включително председател и заместник председател; – избор на председател на Комисията за финансов надзор; избор на 11 членове на Висшия съдебен съвет; – избор на председател на Комисията за енергийно и водно регулиране; – избор на двама членове на Комисията за енергийно и водно регулиране – един в областта на енергетиката и един в областта на водоснабдяването и канализацията; – избор на Комисия за защита на конкуренцията – седем членове, в това число председател, заместник-председател и петима членове. 2. Справка за членове на органите, чийто мандат е предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на член на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства и на заместник-председател от членовете на Бюрото; – избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. 3. Справка за органите и членове на органите, чийто мандат изтича през настоящата сесия, за които Народното събрание следва да проведе избори: – избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, по предложение на председателя; – избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, също по предложение на председателя. 4. Справка за неконституирани органи, за които Народното събрание следва да проведе избори: – избор на председател и шест членове на Националния съвет на българите, живеещи извън Република България. Преди да пристъпим към парламентарния контрол, има ли декларации от името на парламентарни групи? Заповядайте, госпожо Атанасова.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Преди три месеца с избора на редовно правителство беше направена първата крачка към преодоляването на тежката политическа криза, в която българското общество беше от пролетта на 2021 г. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС подкрепи правителството на академик Денков с пълното съзнание за мащаба на компромиса, който изисква подобно действие. Напомняме, че правителството се излъчи с втория проучвателен мандат и е доминирано от предложени от втората политическа сила в парламента кадрови решения, въпреки резултатите от изборите, които излъчиха за победител ГЕРБ-СДС. Водени от съзнанието, че общественото доверие се дава, за да се инвестира в напредъка и развитието на държавата и обществото, ние поставихме тяснопартийните си интереси на втори план, и това е единствената причина днес България да има редовно правителство. Ангажиментът, който бяхме поели преди изборите пред нашите избиратели, беше свързан с това – да възстановим политическата стабилност, да спрем войната между институциите, да осигурим ритмично и адекватно функциониране на администрацията и да изведем България от международна изолация. Виждането, че българското общество се нуждае от единство и обща посока, което изповядваме и до днес, беше в основата на това наше решение. Не сме забравили своите ангажименти пред българските избиратели и осъзнаваме, че първото условие за тяхното осъществяване е наличието на редовно правителство, подкрепено от парламентарно мнозинство, в което участва и парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Това обаче не е единственото условие за осъществяване на нашите намерения в тяхната цялост. За да има смисъл настоящото управление и мнозинството, което го подкрепя, още в рамките на тази парламентарна сесия трябва да бъдат приети редица законопроекти, които да наваксат изоставането в Плана за възстановяване и устойчивост, да положат основата на ефективна реформа в Комисията за борба с корупцията, както и да гарантират, че в максимално кратък срок от време ще бъде осъществена дълбока правосъдна реформа. Още при излъчването на настоящото управление ГЕРБ-СДС се ангажирахме да участваме активно в мнозинство за промени в Конституцията. Спазваме и ще спазваме този наш ангажимент, но с пълното съзнание, че конституционната реформа е не краят, а началото на един много по-дълъг процес за гарантиране на обществена справедливост. Наясно сме, че осъществяването на дългосрочни реформи може да има положителен и траен ефект само тогава, когато те се ползват с максимално широка подкрепа както от страна на политическите сили, така и от страна на цялото общество. Подобни политически действия не би трябвало да имат конюнктурен характер. Те трябва да бъдат обмислени от гледна точка на бъдещето и неговите предизвикателства, а не от гледна точка на злободневните политически сблъсъци. Това е възможност не само за представяне на различните идеи, но и за по-широк разговор, който излиза от рамките на политическата система и включва в себе си представители на професионалните и академичните среди. Такъв тип разговор трябва да се води добронамерено и концентрирано, а не да се разпилява между фикции, фиксации и тяснопартийни сметки. Наред с това ние не бива да забравяме да отговорим и на предизвикателствата на настоящото, които са свързани с конкретни необходимости за българското общество. В рамките на тази сесия ние ще отчетем изпълнението на бюджет 2023 и ще приемем бюджета за 2024 г. Едно от основните ни политически намерения е да осигурим предвидимост и спокойствие за гражданите и бизнеса. За целта, още с бюджета за следващата година, трябва да бъде спряна порочната практика за приемане на бюджетни актуализации през няколко месеца, която беше водеща през последните две години. Стабилността и ефективността на дейностите, които извършват гражданите, общините, бизнесът, държавната администрация, може да бъде гарантирана само с реалистичен и добре разчетен бюджет, който отговаря на предизвикателствата на действителността и балансира между социални разходи и развитие на обществото. Уважаеми колеги, още с избора на настоящото редовно правителство парламентарната група на ГЕРБ-СДС показахме ясно, че за нас властта не е самоцел, а средство за решаване на конкретни проблеми на българските граждани. Подчертавам, че не кадровите назначения на база на партийната им принадлежност са в основата на избора ни да подкрепим правителство. Вярвам, че тази тема не би трябвало да бъде и основен фокус на настоящото управление – това сме поставили на заден план. Поставили сме на заден план тяснопартийния си интерес. Това обаче не означава, че сме се съгласили да приемаме безкритично всяко решение на правителството, на определени негови министри или на партиите, които са ги излъчили. Напротив, точно защото ние самите сме оставили на заден план тяснопартийния интерес, имаме правото и задължението да изискваме от останалите партии в управляващото мнозинство да правят същото. И занапред ще настояваме партийната принадлежност да не бъде основен критерий за кадровите решения всеки български гражданин да може да заеме отговорен пост, стига да бъде достатъчно подготвен и компетентен за него. Мотивацията ни да участваме в настоящото мнозинство не е свързана нито с чувство на реваншизъм, нито с желание за конфронтация с политическите опоненти от позицията на властта. Точно обратното – една от нашите най-важни цели е българското общество да преодолее разделителните линии, които досега, до преди формирането на правителството, отнемаха голяма част от енергията му. Час по-скоро трябва обществените усилия да се насочат в посока на осъществяването на позитивен дневен ред и за тази цел всички ние сме длъжни не само да сме в състояние да чуем различната гледна точка, но и да се опитаме да разберем и приемем мотивациите за нейното съществуване. Подобен подход изисква повече смирение и скромност и по-малко арогантност и чувство за непогрешимост. Вярваме, че нашите критики по отношение на част от решенията на правителството ще ограничат риска от самозабравяне на изпълнителната власт, който съществува във всеки момент във всяко управление. От тази гледна точка нашият мащабен компромис, за който говорих в началото на днешната декларация, не е проява на слабост, а е проява на сила. Убедена съм, че този факт ще става все по-видим за все по-голям кръг от хора в перспектива. Именно компромисът, който направихме с избора на настоящото правителство, ни задължава да бъдем както максимално конструктивни, така и максимално критични по отношение на изпълнителната власт. Вярваме, че този наш подход ще бъде полезен за държавата и за обществото. Вярваме, че давайки знак, че парламентарната република е на висотата на своите решения, през следващата сесия ще вземаме ползотворни решения за българското общество. Желая успех на българското правителство, на българския парламент – на добър час! Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.)
#7 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Господин Атанасов, заповядайте.
#8 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, скъпи български граждани! В началото на новата пленарна сесия да припомня, че българските граждани са ни гласували доверие и са ни изпратили във висшия орган на държавна власт да решаваме техните проблеми и да създадем такива условия за живот, които да ги поставят наравно с останалите граждани от страните на Европейския съюз, а не да изпитват затруднения да си платят битовите сметки и лекарствата, дървата за огрев и стоките от малката потребителска кошница. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.) Нека да бъдем на висотата на отговорността, която ни е гласувана от българските граждани. Иначе и аз да припомня както преждеговорившите, че през последните три години България преживя втората си най-продължителна политическа криза от началото на демократичните промени, която буквално заплашваше да прерасне в упадък на институционалната си система на държавата и да компрометира самия демократичен процес. Това с общи усилия беше преодоляно – с осъзнати общи усилия го направихме това и така беше създаден кабинетът Денков – Габриел като принципно напрегнат компромис, чиято цел не беше да се преодолеят различията между основните политически сили, а да се създаде възможност за възстановяване на парламентарната република въпреки различията между нас. Така че в миналата сесия най-важното решение, което взехме всички заедно, независимо, както казах, от различията ни, да се създаде редовна изпълнителна власт, за да бъде прекъсната служебната, която твърде дълго продължи. Какво ни предстои през новата сесия? Разбира се, трябва да си даваме сметка, че тя в някакъв смисъл, а може би в прекия смисъл, ще бъде под егидата на предстоящите местни избори, но ние трябва да си даваме сметка, че в противоборствата, които ще водим и на местните избори, не трябва да забравяме нашата основна задача. Разбира се, че тук, в тази пленарна зала, ще има сблъсъци, които ще бъдат под знака на предстоящите местни избори, но в последния ден на миналата сесия със 166 гласа на народни представители беше внесен Законопроект за изменение на основния закон на държавата, а именно Конституцията. Така че трябва да се включим всички и да привлечем целия експертен капацитет в страната и гражданското общество да участва в промяната и всички заедно да стигнем дотам, че след изменението на Конституцията, което аз съм убеден, че ще бъде прието, да създадем нови условия за това в България законът да бъде прилаган еднакво спрямо всички, защото днес българското общество има усещането, че законът не се прилага еднакво спрямо всички. Когато беше внесен Законопроектът и в последствие, разбира се, някак си за мен очаквано, беше фиксирано общественото внимание върху темата за Националния празник. Колеги и български граждани, това не е сърцевината на внесения законопроект. Дълги години различни обществени слоеве, политически партии, неправителствени организации, говорим и работим за това да се стигне дотам да се променят радикално правилата, при които работи българската правораздавателна система, за да може, повтарям – да се прилага законът еднакво спрямо всички. Само едно изречение искам да кажа по темата за Националния празник. Нашата задача като представители на българското общество е да работим за това да се премахват разделителните линии в обществото (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и трябва да… Тук ще си позволя да цитирам патриарха на българската литература Иван Вазов, който в своето стихотворение за Паисий, казва нещо, което всички знаем, но трябва и да го повтаряме: „…че и ний сме дали нещо на света и на вси славяни – книга да четат.“ Това е обединяващото за българската нация и поради тази причина смятам, че е правилно това предложение. Нека да постъпваме национално отговорно, а не тяснопартийно и да търсим само разделителни линии, така че през тази сесия наистина промяната в Конституцията ще бъде един от най-важните приоритети на Народното събрание. Разбира се, не по-малко важен е въпросът за държавния бюджет. Вече работата по него е започнала в Министерството на финансите и предстои той да бъде внесен в скоро време в Народното събрание. Всички знаем, че това е основният законодателен акт, който Народното събрание трябва да приема ежегодно, защото начинът, по който се управляват общите ни пари, е основата за това да се решават проблемите на обществото като цяло. Разбира се, много напрегната работа ни предстои за това да приемем всички онези нормативни актове, които имат отношение към външнополитическите ни приоритети, приемането ни в Шенген и разбира се, достатъчно напрегната работа за това да бъде създадена необходимата нормативна основа да станем член на еврозоната. Аз не бих искал да изреждам всички онези законопроекти, които са предвидени в Управленската програма на правителството, но все пак трябва да бъде подчертано, че трябва да се направи в най-скоро време – и това е свързано с приоритета Шенген, в най-скоро време да се приеме промяна в законодателството, което касае работата на КПКОНПИ. В областта на националната сигурност, имайки предвид това, че войната в Украйна е много сериозно международно предизвикателство, а ние тук сме само на 300 км от този титаничен сблъсък, много е важно да се направят необходимите промени, за да имаме действаща система за сигурност, като се повиши капацитетът на работата на органите в областта на националната сигурност. И тук е много важно за правителството да бъдат взети онези енергични мерки, които да доведат до това да има ефективен граничен контрол. Имаме голям проблем с нелегалната миграция и тук Министерството на вътрешните работи и останалите органи за национална сигурност трябва да проявят много по-голяма ефективност в своята работа, разбира се, законопроекти, свързани и с отбраната. Тук е много важно да се подчертае, че когато приемаме държавния бюджет, трябва да се постигне този приоритет – минимум 2% от брутния вътрешен продукт да отидат за отбрана. В областта на културата, земеделието, в енергетиката – много важна работа имаме в областта на енергетиката и така нататък. Но отново искам да повторя, на финала, местните избори ще доведат до изостряне на политическата конфронтация, уважаеми колеги, което обаче не трябва да се отрази на качеството на законодателния процес. Нека действително със своите действия да се ръководим от интересите на народа, както сме се заклели. Успех и да живее България! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#9 · speech
Благодаря, господин Атанасов. Господин Костадинов, заповядайте.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, уважаеми сънародници! Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще направим изключение от утвърдената традиция и практика началото на това пленарно заседание да се открива с една програмна декларация, защото има един частен случай, който някак си остана скрит от обществеността, скрит от представителите на управляващите партии, скрит от представителите на управляващото правителство, но който е симптоматичен за начина, по който всъщност България се развива последните 34 години. Днес един българин – Милан Димитров, ще бъде съден. Буквално след няколко часа започва неговото дело в Гърция за екстрадиция в Съединените американски щати. Веднъж вече съдът в Гърция е взел това решение в полза на екстрадицията, обжалвано е от страна на българина и днес ще се вземе окончателното решение. Кое е интересното в този случай и защо в момента го коментираме ние тук, от най-високата трибуна в държавата. Нашият сънародник е арестуван миналата година декември месец в Гърция. Оказа се, че има издадена заповед за неговия арест от Интерпол по настояване на американската прокуратура – без никакви доказателства, на базата на клетвена декларация от страна на представител на американската прокуратура. В тази клетвена декларация американският прокурор заявява, че вярва, че българският гражданин е осъществявал търговия, с която е нарушавал санкциите на Съединените щати срещу Русия. Няма доказателства американският прокурор, но вярва. Само на базата на тази вяра гръцкият съд взема решение да бъде екстрадиран. В крайна сметка обаче неговите адвокати успяват да отложат това с обжалване. Междувременно родителите на нашия сънародник – повтарям още веднъж името, макар че съм сто процента уверен, че почти никой от Вас няма да го запомни – поредният българин Милан Димитров, започват да търсят помощ от представителите на държавата или това, което имаме като държава. Никаква помощ, никаква подкрепа. Започва, между другото, едно прехвърляне на топката от Министерството на външните работи към Министерството на правосъдието, към Министерството на вътрешните работи – незнайно защо, въпреки че нашият сънародник е арестуван в Гърция. Когато ние разбрахме за този казус преди месец и половина, след като бащата на Милан Димитров ни запозна, поставихме въпроса пред съответните институции в България. Разбира се, на първо място, Министерството на външните работи. Оттам последва интересен отговор, че това е казус, с който трябва да се занимава Министерството на правосъдието и Министерството на вътрешните работи, което на практика е лъжа, защото в конкретния случай министърът на външните работи е този, който трябва да действа. Абсолютно нищо не беше предприето в рамките на следващите 45 дни – от средата на юли, откакто ние знаем за този казус, до ден днешен. Дори и сега, в момента, там няма представители на българската държава. В съда в Атина, там като представител на българската държава, на наши разноски, присъства един от нашите народни представители, който в момента затова не е тук – Ангел Георгиев, който беше заместник-председател на Комисията по външна политика и член на Комисията по външна политика в момента. Къде е българската държава?! Какво е българската държава?! Това тук, отпред, тези хора – седнали, те ли са българската държава?! Които получават, между другото, заплатите си от Милан Димитров и още няколко милиона българи като него, които обаче в момента, в който този, който им плаща заплатата бъде поставен в такава неприятна ситуация, изведнъж рязко забравят за своите задължения към своя работодател. Защо? Защото от другата страна стои представител на най-силната сила в света, който казва: „Аз вярвам, че този български гражданин е виновен. Нямам доказателства, но вярвам.“ Както казват македонските историци: „Немам докази, али твърдим!“ – същата работа. Между другото, такива случаи са страшно много. Преди няколко години ние от ВЪЗРАЖДАНЕ успяхме буквално в последния момент да спасим един такъв наш сънародник – Желяз Андреев, който беше тук в Българи обаче арестуван и на първа инстанция имаше решение за неговата екстрадиция. Впоследствие се оказа, че доказателствата са абсолютно измислени, няма такива, съдът отказа неговата екстрадиция и в крайна сметка всичко отече в канала. Но защо? Защото тогава беше вдигната много сериозна обществена реакция. Ние тогава не бяхме в парламента и трябваше да протестираме по улиците. Протестирахме пред Съдебната палата в Добрич, тъй като Желяз Андреев беше оттам, протестирахме пред Съдебната палата в София, в крайна сметка се ангажираха медии и нещата не се случиха. Сега сме в парламента и се оказва, че сме по-безсилни. Питаме директно министрите, питаме директно представителите на държавата и отговорът е, че не ги интересува – това е, което се чете между редовете. Уважаеми сънародници, това е симптом за разпада на държавността! Тук, в тази сграда, която би трябвало да символизира законодателната мощ и сила на българския народ би трябвало да има хора, които да мислят преди всичко за българския национален интерес. А българският национален интерес означава преди всичко закрилата на всеки един българин, независимо къде се намира той – на първо място, разбира се, тук в България и на второ място, където и да се намира по света. Това в момента липсва, което обуславя и скептицизма на българите към така наречената ни държава, която една огромна част от нашите сънародници просто не приемат за своя и поради тази причина и не отиват да гласуват, което пък, между другото, е безкрайно желано от представителите на антинационалния елит, защото колкото по-малко хора отидат да гласуват, толкова по-добре. Отиват да гласуват купените и контролираните, наплашени български граждани, които не са мнозинство, но когато мнозинството не отиде да гласува, стават мнозинство. А междувременно, само в рамките на последния месец се случиха доста интересни събития – бяха убити хора, свързани с управляващото мнозинство, което ни накара да задаваме ред въпроси. Между другото, защо примерно, да кажем, Кирил Петков все още не е задържан за това да дава обяснения и показания за връзките на Алексей Петров с управляващата формация ПП-ДБ. На фона на всичкото това нещо, на фона на цялото огромно недоволство от страна на българите към липсата на правосъдие и на справедливост в обществото, едно друго престъпление мина някак си абсолютно незабелязано последните няколко дни. Един българин беше убит от разбесняла се тълпа на улицата посред бял ден – и нищо! Нямаше тревожни коментари по телевизиите, които да започват сутрин и да свършват вечер с тази новина, нямаше опити за създаване на обществена нагласа и настроения, нямаше медийна вълна, нямаше организация на протести с предварително подготвени плакати: „Нито един повече“, макар че това е изключително тревожно. Една част от българското общество решава, че може да налага правосъдие на друга част от българското общество ей така – на улицата, убивайки. Това е линч, линчуване, но очевидно не стресна никого в нашата така наречена държава! Казвам „така наречена“, защото тя носи външните символи на държава, но на практика е изпразнена от съдържание. Примери в тази посока могат да бъдат давани страшно много. На фона на бурно растящата инфлация на излезлите само преди няколко дни данни от БНБ за увеличения, забележете, с 20% почти брутен вътрешен дълг – държавен, и общо 5% с междуфирмената задлъжнялост само за една година, на фона на това всичкото, което се случва, правителството в момента с какво се занимава – с въпроса за оставката на главния секретар на МВР, занимава се с това да подменя директорите на областните дирекции на полицията в страната. Защо? Защото, както беше казано в записа, за който, между другото, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ пуснахме сигнал в прокуратурата, нямаме никакъв отговор, както се казва в този запис: „Ние ще направим изборите с наше МВР.“ И както се вижда, се действа активно, за да стане наистина Министерството на вътрешните работи наше в кавички, на ПП-ДБ. Не наше – на българите, не наше – на гражданите, не наше – на реда и законността, а наше – на ПП ДБ, тяхно сиреч. Но очевидно и това не е достатъчно, защото станахме свидетели и на още нещо, поредното брутално вмешателство във вътрешните ни работи. Миналата седмица среща в Централната избирателна комисия – Асен Василев и Мария Габриел с английския посланик. Ние знаем какво се е говорело на тази среща. Интересното обаче е, че липсва коментар от страна на присъствалите там. Каква е работата на един, какъвто и да било посланик – без значение дали е английски, или на каквато и да е било друга държава, в Централната избирателна комисия в навечерието на местните избори, които са точно след два месеца? Това е брутална намеса във вътрешните ни работи, при това, забележете, осъществена формално по покана на българските управляващи. Това е държавна измяна, отвсякъде погледнато! И ние ще питаме: какво точно са говорили представителите на така наречената наша държава с английския посланик и каква е била неговата роля там? Ако не получим задоволителен отговор, отново ще сезираме ДАНС и прокуратурата. Разбира се, знам, че да чакаме отговор от ДАНС и прокуратурата е да чакаме от умрял писмо, тъй като те не са наши – на българите, не са наши – на държавата, не са наши – на държавността и на гражданите, а са техни – на няколко човека, или на ПП-ДБ, или на ДПС и на ГЕРБ, както искате го наречете управляващото мнозинство, но не са на държавата. Същевременно, докато се случва всичкото това, управляващите очевидно не са достатъчно удовлетворени, защото упорито и яростно продължават да чертаят тежки разделителни линии в обществото, правейки и невъзможното да насъскват българите един срещу друг по един изключително дивашки и арогантен начин, който, между другото, не се е случвал от времето на Втората световна война насам, когато в нашата страна имаше необявена, но кървава гражданска война. Хората, които водят война с историческите символи, хората, които водят война с паметта на българския народ, хората, които искат да подменят националното ни самосъзнание, кода на българина…
#11 · speech
Времето.
#12 · speech
Да, приключвам. …са опасни за националната сигурност. Защото националната сигурност изисква българската държава в тези турбулентни времена, когато само на няколкостотин километра от нашите държавни граници се води война, националната сигурност изисква българската държава да бъде управлявана от стабилно правителство, а не от сглобка, съставена с помощта на Алексей Петров, както стана ясно. Безкрайно унизително е това. И на финала ще завърша със следното, и дано да не съм прав – досега в нашата история винаги България е излизала от големи войни с национална катастрофа. Винаги! Сега обаче, за съжаление, сме на път да влезем в голяма война с национална катастрофа, от която изходът вече ще бъде летален за българската държава. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#13 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Карадайъ.
#14 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Заместник министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми госпожи и господа! В началото на Четиридесет и деветото народно събрание ние от „Движение за права и свободи“ ясно и категорично заявихме, че в това Народно събрание може да се постигне стабилност на държавата в контекста на европейското развитие на страната и войната в Украйна. Необходимо беше да има диалог между институциите да се определят приоритетите и политиките в интерес на всички български граждани и да се работи за тяхната реализация. Днес ние от ДПС смятаме, че трябва да се осигури сигурността на гражданите на фона на растящите цени на основните потребителски стоки и управляващите да се занимават с решаване на проблемите на хората. Факт е, че държавата се разминава с активността на гражданите. Перманентните протести са доказателство за това. Действията на държавата са постфактум. В такава ситуация съвсем естествено е логиката на политиката да се диктува от представата за справедливост на улицата. Това обстоятелство поставя под съмнение законността като основен принцип на правовата държава, а от друга страна, улицата казва как да се налага справедливост. Така се разрушава доверието на гражданите в държавата и в държавността. Има ли време да се поправи това? Категорично да! Нужно е да проявим отговорността, която се изисква от нас. Нужно е не на думи, а претворено в дела да работим за хората и за нашата родина. Приоритетите на обществото и на държавата да станат приоритети на всички нас. Дневният ред на хората да стане дневен ред на политиците и всички в заедност да изведем България от кризите и да получим от Европейския съюз подкрепата, която ни се полага като член на Съюза, да работим днес за Шенген и еврозоната, за да бъде сигурно и спокойно общото ни бъдеще като общество, народ и държава. Ние вярваме в правотата на тази позиция и твърдо я отстояваме. Спешно трябва да приемем законите във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост и Шенген, като започнем със Закона за КПКОНПИ. Обществото днес продължава да е разделено по много въпроси и в същото време с открояващо се мнозинство иска да сме част от Европейския съюз и НАТО, иска да сме демократична и финансово стабилна държава, иска живот по европейски стандарти. Всички ние като политически партии имаме отговорност за това. Но отговорността на управляващите е най-голяма, защото те притежават ресурса да реализират това и е въпрос на способности и капацитет да го осъществят. Уважаеми госпожи и господа, уважаеми колеги! В началото на есенната сесия на Народното събрание сме и на прага на местните избори на 29 октомври 2023 г. и е нормално да поставим акцент върху този факт. Местната власт е най-близо до хората, затова и местните избори са изключително важни и изискват отговорно отношение и поведение. Българското общество очаква икономически растеж, гарантирани социални услуги и европейско качество на живот. Непрекъснато трябва да напомняме, че всеки орган трябва да изпълнява отговорно своите правомощия и да стои на висотата на своите отговорности. Крайно време е всички да осъзнаят, че е необходима национална икономика и че без икономически растеж е невъзможна европейската ни интеграция. Длъжни сме да провокираме нов тип мащабно мислене за реализиране на такива инвестиционни политики, които да гарантират икономически растеж и европейско качество на живот, заетост и нови работни места, качествено образование, социална справедливост, стабилност и сигурност на гражданите, развитие на гражданите, развитие на регионите, създаване на качествена среда за живот във всички населени места. Нека предстоящите избори са арена за битка между програми и платформи за визия за развитие и икономически растеж, за условия за чужди инвестиции, но и за създаване на възможности за реализиране на бизнес проектите на българските граждани, за да се гарантира висок и устойчив растеж. Ние от ДПС препотвърждаваме нашия ангажимент. Нашите ангажименти са: спиране на прогресивното обедняване, ефективно и целенасочено използване на целия ресурс от Европейския съюз, предвиден за България, ефективна и целенасочена подкрепа за уязвимите групи от населението, достъпно здравеопазване, качествено образование, предвидима среда за развитие на бизнес, устойчиво законодателство, съдебна реформа, която да гарантира независимостта и ефективността на съдебната система. Уважаеми колеги, не можем да не отбележим относно предстоящите дебати в Конституцията на Република България, че това е един от най-важните въпроси пред това Народно събрание. Нека тези дебати да бъдат основа за оценка на постиженията на демокрацията за последните 33 години, в това число и на българския етнически модел. Трябва да помним, че всяка промяна в Конституцията има смисъл, само ако отговоря на изискванията на времето и подобрява средата, начина и условията на живот на гражданите. От името на парламентарната група на ДПС призовавам всички парламентарни партии за разум и отговорност в тези дебати, за да може промените в Конституцията да са подчинени на върховенството на правото и реализиране на необходимата съдебна реформа! Време е за ново начало! Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)
#15 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Заповядайте, госпожо Нинова.
#16 · speech
БСП за България
Уважаеми български граждани, Четиридесет и деветото народно събрание започва своята нова есенна сесия на ново място, за втори път опит в тази зала. Дано да има и нов разум и нова мисъл да се работи в интерес на България и на българските граждани, а не както досега в Четиридесет и деветото народно събрание. Преди три месеца, след много преговори, трудни сглобки и задкулисие, се създаде правителството между ГЕРБ, ДБ, ПП с подкрепата на ДПС. С учудване видях днес признанието на Борисов, което потвърждава нашите думи отпреди три месеца и сега, и за в бъдеще: това правителство е правителство на задкулисието, на договорките, на дълбоката държава, на личните и партийните интереси. Днес господин Борисов пред залата призна – ПП-ДБ, ГЕРБ и Алексей Петров са договаряли правителство. Потвърди времето нашите думи! Изобщо не Ви движи европейското бъдеще на България, интересите на народа – движат Ви единствено личните, партийните, препирането и гарантирането оттук нататък, че няма да се носи отговорност за това, което правихте през годините назад. Нека да видим как изглежда това с факти и числа. Уважаеми български граждани, тук в тази зала най-важното е да пишем и приемаме закони. Управляващото мнозинство демонстрира законодателна немощ и правна неграмотност. Това поведение създаде юридически и житейски хаос в държавата. Ето как! Приет Закон за съдебната система, влязъл в сила на 11 август, нов такъв внесен на 7 август, преди да бъде обнародван току-що приетият. Закон за домашното насилие, публикуван на 11 август, тоест влязъл в сила на 11 август, и вече нов, който трябва да уточни: можеш ли да биеш жена си и детето си до 59-ия ден, а на 60-ия трябва да спреш, защото си вече в 60-дневна интимна връзка. Законът за пътищата и Наказателният кодекс, който наказва пияни и дрогирани шофьори, току-що приет вече с поправка, заради ефекта, който предизвика в обществото. Е, така ли се прави законодателство? Така ли се променят закони – още непубликувани, още неприети, с нови и нови поправки. За да обобщя: законодателната дейност на това мнозинство представлява правна неграмотност и житейски хаос като резултат! Нека видим с факти какво се случва в изпълнителната власт, в правителство по сектори! Енергетика. Договорът, който е вреден за България и оставен от служебния кабинет на президента Радев с „Боташ“, продължава да работи. А хората, които са го подписали, са начело в енергетиката. Приказки за ревизия, приказки за преговори – никакъв резултат! КЕВР казва: „Засега това не се отразява на цените, но за следващия период не гарантираме, че тези такси, които ще плащаме, без да получаваме, няма да се включат в цената.“ Прекратявате концесията на „Росенец“ без никаква мисъл, правен, държавнически, какъвто искате, анализ какви ще са последствията за българския народ и българската икономика. Е, те вече започнаха: цените на горивата тръгнаха нагоре. Продължава напрежението и незнанието какво ще правите със Зелената сделка и в мините „Марица-изток“, и в „Бобов дол“, никакви гаранции за енергийна сигурност. И като капак на всичко това през ваканцията сте внесли Закон за либерализация на цените на горивата за битовите потребители, без никаква мотивация – колко ще оскъпи това живота на хората, като прибавим към ръст на горивата, като прибавим към енергийна несигурност и либерализация на цените за битовите потребители, при това, забележете, нямате никакво понятие втора година „що е то енергийна бедност“, камо ли да го приеме правителството! Трябваше отдавна Министерството на труда, Министерството на икономиката и енергетиката да изработят това понятие „енергийна бедност“ и да се помогне на хората. Икономика – казах, и виждам как с усилени темпове съсипвате държавния сектор, Държавната консолидационна компания. Как може държавни предприятия – непубликували отчети! Това е почти целият държавен сектор извън енергетиката. Ние в нашето правителство доказахме, че държавната собственост може да работи в конкуренция с частната и да работи добре, да носи печалби на държавата, да увеличаваме заплати и да излезем на първо място по индустриален растеж в Европа. Сега, само година по-късно, сте на 14-о място по индустриален растеж и закривате държавния сектор с лека ръка. Може би е логически, може би е либерално схващане за правене на икономика, но грешно. Защото държавният сектор Ви внася повече от една трета в бюджета, да не говоря колко работни места осигурява. Здравеопазване. Да виждате някаква промяна? Повече пари и по-малко здраве, дотам е промяната в здравеопазването. Напоследък се занимаваме със заплати на директори на болници с неравностойно заплащане и с лекари. Драстични случаи на корупция в болници, и то са свързани с хора с увреждания, а като капак на всичко искате да закупите 1 млн. и 300 хиляди броя нови ваксини срещу ковид. Сега, къде е тоя ковид? Колко хора са се заявили за превенция, за да купувате 1 млн. и 300 хиляди ваксини? Колко милиона са това на българския гражданин, които трябва да отидат в реално здравеопазване? Образование и култура. Никаква промяна, освен към лошо. Някакви работни групи променят отново съдържанието на учебниците, поставят под въпрос изучаването на български език. Отново премествате класици, но вече освен на българските посягате на европейските и световните. До какво ще доведе това – дали ще намали броя на слабите оценки по матурите? Регионално развитие. Отново кой да плати ин хауса, какво става в пътищата, отново взаимни обвинения за корупция, общините са разкопани, половин България е разкопана. Дължите им 400 милиона, обещали сте ги, а не ги давате на кметовете, за да ги държите на каишка и да използвате този ресурс за местните избори. Социална политика. Нали виждате, че инфлацията тръгва нагоре отново? Нали виждате, че цените тръгват нагоре? Нали виждате прогнозите на всички борси и на НСИ, че цените на плодовете и зеленчуците в следващите месеци ще растат с 30%? Тръгват нагоре горивата. Какво се прави в социалната сфера? Господин Денков, не изпълнявате българския закон, който казва, че до първи септември, тоест днес, Министерският съвет трябваше да определи размера на минималната работна заплата от 1 януари 2024 г., новият размер на минималната работна заплата. Няма такъв определен, няма решение на Министерския съвет за минимална работна заплата. Като Ви казвахме юли месец да го приемем с бюджета, не ни послушахте. Ще го приемем до първи септември. Е, първи е, къде Ви е минималната работна заплата за 500 хиляди работещи бедни? Мога да продължавам и по други сектори, но какво показва всичко това. Това е не просто застой на държавата, това е регрес и връщане назад. На фона на всичко това се хвалите със започнала съдебна реформа. Какъв е резултатът от съдебната реформа? Прекратените дела на Бойко Борисов за Барселонагейт и чекмеджегейт. Друг реален резултат от тази съдебна реформа досега няма. Висшият съдебен съвет си е същият, няма осъдени за корупция по високите етажи на властта, престъпността расте, мигранти влизат отвсякъде, хората взеха правосъдието в свои ръце по улиците и пребиват този, когото смятат за виновен, защото не вярват в институциите и в правосъдието, а единственият резултат от съдебната реформа е препирането на Бойко Борисов. Поздравления на колегите от ПП и ДБ! Първата точка в плана Ви си я свършихте идеално – изпрахте го, сега давайте за втората, за която си говорите там – да овладеете държавата, да овладеете институциите, защото след всичко, което Ви казах, стои един голям проблем. Колеги, под риск е държавността, рушат се институциите. За какво спиране на войната между институциите говорите от ГЕРБ? Това е някакъв хумор. Та Вие ги рушите всеки ден! Спиране на административния разпад – Вие сменяте поголовно хора в администрацията. Войната между институциите и промяната в Конституцията, за която толкова говорите и толкова искате, до какво ще доведе? (Шум и реплики: „Времето!“) Моля за една, две минути още. Уважаеми български граждани, промяната в Конституцията е приоритет на управляващото мнозинство, но какво цели тя? Смяна на Националния празник – поне това е внесено, двойно гражданство на българските политици – поне това е внесено, овладяване на прокурорската квота във Висшия съдебен съвет – поне това е внесено, и посегателство върху служебния кабинет. Сега да Ви кажа нещо за служебния кабинет. Нашите отношения с президента Радев са ясни и чисти. От години президентът Радев злоупотреби със служебната власт, президентът Радев сключи дългосрочни договори, вредни за България, като този с „Боташ“. Президентът Радев плати новата ескадрила F-16, което не е работа на служебен кабинет. Президентът Радев по официална информация уволни 7000 души в държавната администрация. Вие представяте ли си какво е това? Седем хиляди души! Този човек преяде с власт и злоупотреби с власт, но не можете заради един грешен Илия да убиете Свети Илия! Има принципи на правовата, демократичната и европейската държава и това са разделение на властите, взаимен контрол на властите и власт, власт възпира! Не премахвайте служебния кабинет от Конституцията! Има разумно решение, което запазва принципите на правовата европейска държава, но ограничава такива като президента Радев, които злоупотребяват с тези принципи. Не правете Конституция intuitu personae заради един човек! И Конституцията, и правовият ред в България ще ни надживеят – и него, и нас, и следващите поколения, за това трябва да мислим. Има легален начин. Запишете в Конституцията, че служебното правителство и неговите правомощия се уточняват в закон и измислете разумен закон, който казвам, да гарантира демокрацията, правовата държава и разделението на властите, но и да ограничи такива хора, независимо кой е той – днес е Радев, утре ще е Драганов, да посягат на основите на българската държавност и така ще гарантирате дълголетие на тези принципи. Що се отнася до това къде сме ние в цялата тази ситуация…
#17 · speech
Времето Ви, госпожо Нинова.
#18 · speech
Благодаря Ви, разбирам, че ми позволявате малко повече. (Шум и реплики.) Радвам се, че от БСП навреме усетихме намеренията на сглобката, задкулисието и дълбоката държава и прекратихме всякакви преговори да участваме в такава сглобка. Не мога да си представя, не мога да си представя БСП да участваше в момента в това правителство! Абсурд! Радвам се, че проявихме мъдрост и разум. На второ място, външнополитически приоритети. Първо, гарантиране на мира, спиране на военните действия от двете страни, преговори и установяване на траен мир. Господин Тагарев минава също границите на парламентарната република и на правовата държава, като сам поема ангажименти, без парламентът да е уведомен, но той е ясен – човек, който е бил на служба в Украйна, няма как да прояви българския национален интерес, но ние тук сме длъжни да защитим българския национален интерес. На второ място, по външната политика, ние сме за Шенген и жалко, че заради това, което правите в сферата на сигурността, отново сме отхвърлени миналата седмица, но ще работим упорито да бъдем приети в Шенген. По отношение на вътрешната политика, разбира се, конкретно бюджетът, законите по ПВУ, но главното и политическото за „БСП за България“ е това, което беше и в последните 6, 7 години – борба с задкулисието, паралелната държава, корупционния модел, който управляваше 12 години като Бойко Борисов, а сега е украсен като Бойко Борисов заедно с ПП и ДБ, и към онзи балкански модел на управление се прибави един целофан на уж евроатлантизъм. Нашата битка е битката срещу този модел, защото той е в основата на всяко зло в България – на липсата на пари, кражбите, задкулисието, и с тези пари би могло да се помогне и на образование, и на здравеопазване, и на всички сфери. Наистина и други колеги казаха, че този сезон ще мине под емблемата, да кажем, на местните избори. Затова на финала искам да се обърна към българските граждани. Уважаеми български граждани, надеждите Ви за промяна се пропиляха! Тези хора тук Ви употребиха и си сглобиха сглобка за личен и партиен интерес. Промяната на върха не стана, но можем да я направим заедно в основата. Върхът на дървото е изсъхнал, но корените са долу в местната власт. Този модел се е окопал в местната власт, този модел се е окопал в общините феодали на ГЕРБ и на целия този модел. Единствената промяна вече може да тръгне отдолу и тази промяна е във Вашите ръце. Дайте доверие на хора и на партии, които не Ви предадоха, които години наред понасяха всички удари на задкулисието и дълбоката държава, но останаха верни на българския национален интерес и на българския народ! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#19 · speech
Господин Йорданов, заповядайте.
#20 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми гости, уважаеми български граждани! Днес е един позорен ден от най-новата българска история, защото Народното събрание започва не в сградата на Народното събрание, а в централата на Българската комунистическа партия. Никой в тази страна не нарича тази сграда Народно събрание, а всички я наричат Партийния дом, защото тя е точно това – Партийният дом на БКП. Но аз Ви разбирам, Вие се върнахте у дома си. Тук Вие – бившите комунисти от ГЕРБ начело с Бойко Борисов, както и Вие от ПП-ДБ – деца на бившите комунистически велможи на БКП, както и Вие от БСП – идеологическите наследници на комунистите, всички Вие сте у дома си. Всички заедно спокойно можете да върнете петолъчката на покрива на тази сграда, защото тя отново е пълна с комунисти. (Шум и реплики.) Това няма да я направи обаче Народно събрание и когато народът измете Вашето управление, ние отново ще върнем парламента там, където му е мястото в историческата сграда на Народното събрание. Днес е позорен ден, защото едно вредно Народно събрание ще започне отново да работи. Какво направихте досега? Приехте един нефелен Закон за домашното насилие, който спешно преработихте и направихте още по-нефелен. Е, поне формулирахте интимната си връзка със законово определение и когато Бойко Борисов или Делян Пеевски обършат един шамар на общата си нежна половинка Кирил Петков, той ще може да ги съди за домашно насилие. Приехте едни вредни поправки в Наказателния кодекс и сега ще трябва пак спешно да ги поправяте. Приехте един ужасен бюджет, въпреки мнението на собствените Ви експерти, въпреки мнението на собствените Ви финансови експерти, Вие одобрихте бюджета и така дадохте всички пари на българите в ръцете на един недомислен финансов министър – финансов министър, който докара страната до ръба на финансова криза. Сега искате да правите конституционни промени, конституционни промени, породени от политическия Ви страх, а не от реална нужда, вредни конституционни промени. Благодарение на политическата Ви глупотевина, ако смените и Националния празник, следващият 3 март ще бъде забележителен за Вас. Убеден съм, че българският народ ще Ви образува неизлечими спомени. Ако направите всички брутални поразии, които сте замислили, Ви желая искрено приятна разходна по българските улици, когато след няколко месеца литър бензин стане над три и петдесет, а токът, след като премахнете защитата за домакинствата, стане три пъти по скъп. Днес е позорен ден, позорен и защото Вашата сглобка, зачената в грях и алчност, продължава да съществува. По-отвратително управление можеше да има само ако след падането на комунизма БКП и СДС се бяха прегърнали. Основната вина в момента е на Вас от ГЕРБ. Вие от ГЕРБ прекрасно знаете, че ПП-ДБ са безгранично алчни, безгранично неморални, безгранично нагли и което е най-лошото – безгранично некадърни. Вие им дадохте да си играят на управляващи с живота и бъдещето на българските граждани. Вие го направихте за власт съзнателно, знаейки колко са вредни и това Ви прави по алчни и по-неморални от тях. Вие сте виновни и затова Вие ще бъдете виновни за всички беди, които ще последват оттук нататък и Вие ще понесете последствията. Днес е един позорен ден, но от друга страна, е началото на края на този позор! (Ръкопляскания от ИТН.)
#21 · speech
С това изчерпахме декларациите. Господин Василев, заповядайте за процедура.
#22 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще направя една процедура, която ще аргументирам в рамките на една минута. Използвам възможността, че се намираме в зала – всъщност в сграда символ на Българската комунистическа партия, която не отговаря на идеите за народното представителство – Народното събрание. Наистина е позорно, че ние сме тук. Освен всичко тази зала е символ и на корупцията на ГЕРБ, защото тя струва 44 млн. лв. За тази сума в нормалните други държави се строят стадиони, а ние виждаме какво представлява тази сграда, но това е друга тема. Използвам възможността, колеги, че Министерският съвет е тук днес, защото не знам кога ще ги видим отново заедно, за да изразя становище. Първо, относно тяхната вътрешна политика – нула. Показни убийства, характерни за десетилетия назад във времето; мигранти в средата на страната, заловени заради катастрофи и пътнотранспортни произшествия; улична разправа – хората започнаха да взимат справедливостта в свои ръце, заради това че министърът на вътрешните работи не се справя с нито една от своите функции. Външна политика. Цялата външна политика на България се е съсредоточила в това да гостуваме в бункери на Зеленски и да слугуваме на една война, която може да унищожи цялата ни държава. Трето, икономическа стабилност – нула. Цените на горивата, колеги, виждали ли сте ги? (Реплики.) Нагоре. Това не е популизъм, господин Денков. Цените на хранителните продукти – тук крайнодесните си позволяват да говорят за малка кошница, за горива и за справедливост. Цените на горивата – нагоре. Нищо! Инфлацията не намалява. Вече се говори за диверсифициране на енергопазара. Тоест искате битовите потребители да си търсят сами доставчици на електрическа енергия и да плащат по три. Търсите начин да обясните на хората тази сглобка, но не можете да го намерите в отговора за Шенген и еврозоната, уважаеми колеги. Днес господин Борисов призна, че се е срещал с Алексей Петров и той е много близък с бащата на Кирил Петков. Ама аз това го знам – Кирил Петков не го е крил от нас. Докато бях в „Продължаваме Промяната“ той споделяше, че баща му си говори с Алексей Петров. Тези хора трябва да бъдат изправени пред съд не само заради записа, който аз разкрих, а заради всичките си действия, които умножават ефекта на записа по пет…
#23 · speech
Времето, господин Василев.
#24 · speech
…и цялото общество вижда какво се случва. Вчера гръмна един корупционен скандал – по ПВУ фирми, свързани с „Продължаваме Промяната“, Кирил Петков и кандидатът им за кмет на София – Васил Терзиев, получават милиони от държавата. Ами това си е абсолютно същата схема като при ГЕРБ. В тази връзка, господин Председател, Ви моля, правя процедура, да дадете възможност на премиера да подаде оставка още днес пред Народното събрание, за да не се мъчи в следващите три месеца да обяснява всичко, направено от тях дотук. Тоест изпирането на Бойко Борисов. Няколко – половината и повече от половината, абсолютно некадърни министри, които унищожават българската държава, скоро ще ги разкривам поетапно и постепенно. Благодаря.
#25 · speech
Благодаря Ви. Уважаеми колеги, аз ще подложа отново на гласуване, направената от господин Свиленски процедура за излъчване по БНТ 1, тъй като се получава известна колизия при минаване разглеждането на следващите точки, а именно – блицконтролът и контролът, се излъчват по БНТ 2. Колизията е дали няма да задръстим и двата канала на БНТ. Така че правя формално предложение блицконтролът и контролът да продължат да се излъчват по БНТ 2 и БНР. Моля, режим на гласуване. Гласували 149 народни представители: за 104, против 45, въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. По реда на парламентарните групи имате възможност да зададете въпроси към премиера и вицепремиера. Устен въпрос до две минути, отговор съответно до три минути, а реплика и дуплика също по две минути в два кръга. Има ли въпрос към премиера и вицепремиера от ГЕРБ-СДС? Господин Георгиев, заповядайте.
#26 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Заместник министър-председател, уважаеми дами и господа министри, скъпи колеги! Поздравявам Ви, първо, с началото на новия парламентарен сезон! Надявам се той да бъде успешен – по успешен от миналия, по-малко успешен от предстоящия. Уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Заместник министър-председател, първо, бих искал да Ви поздравя с високата външнополитическа активност, която демонстрирахте в последните седмици. Това правителство – не е тайна за никого, дойде на власт с една много сериозна заявка в международните отношения на държавата ни и успехи в тези международни отношения, а именно присъединяването ни към Шенген и еврозоната. Нашият въпрос ще бъде съсредоточен именно върху първото –именно приемането ни в Шенген. Това правителство има нелеката задача да възстанови една сериозна щета, която беше нанесена по българския външнополитически имидж, с неприемането ни в Шенгенското пространство по силата на неясни политически аргументи, бих казал, тъй като техническите ние сме ги изпълнили декларирано и потвърдено още през 2012 г. Да, имаше турболенции, да, бяха допуснати технически неизправности и проблеми през последната година и половина – две, за които може да се твърди, че, въвеждайки сътресения в системата на вътрешните работи, в охраната на границите, увеличаването на мигрантския натиск, дадоха основание на така или иначе скептични по отношение на нашето присъединяване към Шенген държави да поддържат своята теза, че ние не сме готови да се присъединим към Шенген. За съжаление обаче, наблюдаваме и една реторика, която сега ще кажа защо считам, че не е правилна, а с това ще бъде свързан и въпросът ни, че присъединяването на България към Шенген е свързано с определена законодателна програма, която ние тук вътрешнополитически трябва да изпълним. Защо опонирам на тази тема и теза? Именно защото само преди броени седмици Вътрешното министерство на Австрия каза, че така или иначе държавата е против разширяването на Шенгенското пространство и поради тази причина няма да подкрепи България и Румъния да станат част от него – по-точно вътрешният министър на Австрия каза, че Шенген в момента функционира по недобър начин и поради това не бива той да се разширява. С това се насочвам към въпроса си, господин Министър-председател, а и към Вас, госпожо Вицепремиер, защото Вие пък бяхте на неформалната среща „Гимних“: успяхте ли да проведете срещи с Вашите колеги съответно от Австрия и Нидерландия и какви отговори получихте на въпросите си от тях? Получихте ли уверение от страна на тези държави, че ние ще съумеем до края на тази година или в следващата да станем част от Шенгенското пространство, защото това, което наблюдаваме като реторика, и то предимно в момента от Австрия, никак не съвпада с очакванията, които имахме? В крайна сметка аз искам от тази трибуна веднъж завинаги да се развенчае митът, че в момента има нещо, което е поставено като залог за изпълнение на законодателна програма от наша страна, за да бъдем приети в Шенген. От думите на австрийските власти това по нито един начин не стана ясно. Моля, разяснете ни по време на срещите, които сте успели вероятно да проведете, как беше засегнат въпросът и дали в крайна сметка България ще получи онова, което трябваше, още през 2012 г. – тогава, когато изпълни наистина всички технически критерии? Пак казвам, с някои пропуски в последните година и половина – две, смятам, че в момента не би следвало да има основание да се съмняват в нашата увереност по отношение на изпълнението на критериите за присъединяване към Шенгенското пространство. Благодаря Ви.
#27 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Заповядайте, господин Премиер. Уважаеми колеги, обръщам внимание да се спазва регламентът на времето за задаване на въпроси по процедурата.
#28 · speech
Добър ден на народните представители, на българските граждани, които гледат това предаване! Аз ще представя част от отговора, а след това госпожа Мария Габриел, ако иска, ще допълни. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.)
#29 · speech
Моля Ви, господин Костадинов!
#30 · speech
Както знаете, в момента две държави имат резерви към приемането на България в Шенгенската зона. Едната от тях е Нидерландия, а другата е Австрия. Това, което беше представено като мнение на вътрешния министър на Австрия, отразява определена позиция, но по никакъв начин не предопределя какъв ще бъде крайният резултат. Разговорите, които сме провели, и аз лично, с канцлерите на двете държави – Нидерландия и Австрия, показват, че те имат различни очаквания от страна на България, за да могат да обсъдят вътрешно в техните парламенти и да вземат решения за предстоящото приемане на България в Шенгенската зона. От страна на Нидерландия решаващ е въпросът за това доколко добре работи правосъдната система в България и те очакват от страна на Европейската комисия доклад, който да отрази как са се променили правилата в България и законите и как те се прилагат по отношение на нарушенията на закона. Така че тази законодателна програма, която беше уточнена заедно с ГЕРБ-СДС в началото на живота на това Народно събрание, продължава да бъде актуална. Тя ще бъде представена като резултати, включително и след, и по време на тази есенна сесия на Народното събрание, на Европейската комисия, която ще препрати съответната информация към държавите членки. Тази информация ще бъде съществена, когато се взема крайното решение, било то през месец октомври или през месец декември на тази година. По отношение на Австрия. Техните очаквания са да бъдат сигурни, че България прави всичко възможно като гранична държава да минимизира притока на мигранти през нейните граници, така че там задачите са основно към Министерството на вътрешните работи – ГД „Гранична полиция“, и се работи тясно с партньорските служби от типа на Frontex и Europol, които могат да подадат информация и които съвместно с нашите служби, с нашите институции могат да спрат притока на мигранти както при пресичане на границите, така и вътрешно в разпределението между различните държави. В това отношение приоритетите не са се променили и ние трябва да продължим усилено. До момента работата е успешна както в Народното събрание, така и по отношение на контрола върху мигрантите. Просто трябва да продължим със същото темпо, ако може и да го ускорим, за да може и двете държави да загубят всички аргументи, които досега са използвали, опитвайки се отново да спрат България за приемане в зоната Шенген. Така че моят призив към Вас е да обединим усилия. Това, което зависи от правителството, ние го правим. Очакваме и от Вас да продължите по същия начин със списъка от закони, от които ще зависи приемането ни в Шенген.
#31 · speech
Благодаря, господин Премиер. Реплика, господин Георгиев, имате ли? Заповядайте, госпожо Габриел.
#32 · speech
Добър ден и от мен на всички народни представители! Успешен парламентарен сезон! Много Ви благодаря за въпроса, господин Георгиев. Аз искам да добавя само няколко важни точки в съответствие с изказването на министър-председателя. Най-напред бих апелирала, когато си говорим за членството на България в Шенгенското пространство, да не преминаваме от една крайност в друга – били сме ентусиасти и сме оставали разочаровани. Не бива да приемаме и позицията за предопределеност за негативен изход. Затова моето основно послание и линия във всички наши срещи от законодателна през изпълнителна власт и от най-високо ниво – дипломатически усилия, са да продължим ясно да отстояваме, че България е изпълнила техническите критерии – това е казано от Европейската комисия. За мен лично ще бъде изключително важно, отговаряйки на въпросите, които повдигат все още Австрия и Холандия, да не допускаме да бъдат добавени условия, които не са важали за нито една друга държава членка, когато се е присъединявала към Шенгенското пространство. В тази връзка да – активни разговори с Австрия, но за мен там ключовият и пилотният проект с Европейската комисия, резултатите по него и възможността той да бъде продължен, за да можем да отговорим на основното изискване на Австрия, което е, да види темата, свързана с борбата с нелегалната миграция, държана високо в европейския дневен ред. По отношение на Холандия имаме няколко ключови етапа от добрата новина и признанието за работата на българския парламент с приемането на законодателството, включително свързано с отговорността на главния прокурор и следствие решението да бъде сложен край на механизма за сътрудничество и оценка за България, имаме още няколко допълнителни стъпки. Аз бих искала да добавя още три неща. Нека, концентрирайки се върху Австрия и Холандия, не пропускаме и останалите държави членки. Изразявам тук огромна благодарност към Испанското председателство за това, че държи точката високо в дневния ред, че имаме тяхна подкрепа. Нека продължим и своите интензивни, включително и дипломатически усилия, с Италия, Германия, със страни, които могат наистина да бъдат част от това да се дадат отговори на тези държави в много конкретни въпроси, които повдигат и са свързани точно с частта опазване на граници и техническите критерии, свързани с Шенген. Втората точка, бих искала наистина да апелирам за още по-голяма активност от страна на Народното събрание – делегации, обмен на мнения, на информация с Вашите колеги в съответните национални парламенти в тези държави ще бъдат за нас още една гаранция, че България е способна и го прави да говори в един глас. Накрая не бих подценила и необходимостта да се даде по-голяма възможност да се чуе гласът на бизнеса, защото всички знаем, че България може да допринесе за решения, свързани с Шенгенското пространство само ако бъде член. Това трябва да бъде нашата основна линия. Ние трябва да бъдем член на Шенгенското пространство не защото само и единствено сме изпълнили техническите критерии, а защото с членството на България и Румъния в Шенгенското пространство ние реално можем да допринесем за неговото укрепване и по-добро функциониране. Благодаря.
#33 · speech
Благодаря. Има ли реплика? Заповядайте. Колеги, отново напомням това е блицконтрол и е по правилата на парламентарния контрол – две минути въпрос, три минути отговор, две минути реплика, две минути дуплика. Не е парламентарно изслушване. Следете времето, моля.
#34 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Вицепремиер, аз отново ще кажа, че се отнасям с благодарност към това, че правителството възстановява една динамика в нашите дипломатически отношения, каквато беше характерна за 2021 г. и периода дотогава, което е много показателно за начина, по който Вие гледате на външната ни политика. Радвам се също така, че направихте и съответните уточнения, че ние не бива като държава да допускаме към нас да се отправят нови неоснователни изисквания именно поради причината, че ние сме изпълнили критериите такива, каквито са ни били зададени, пак ще повторя, още към 2012 г. Защото, знаете, в годините назад много често сме ставали жертва на собствени спекулации, а именно много пъти в България са били произвеждани аргументите, които са инструментализирали скептицизма към нас, за това да не бъдем приемани в Шенгенското пространство. Така че, запазете този, както Вие казахте, ентусиазъм. Аз смятам, че той не е само такъв, но е подплатен със сериозна политическа аргументация, защото България беше, ако си спомняте, най-сигурната външна граница на Европейския съюз. България се ползваше с такава репутация, с такова реноме. Ние бяхме успели да убедим нашите европейски партньори – мнозинството от тях, че пазим границите на Европейския съюз по най-добър начин. Това беше декларирано от множество политически лидери – държавни ръководители, които бяха в България, заедно с министър-председателя господин Борисов, оглеждаха границата и се уверяваха с очите си, че тя се пази добре. Това е нещо, което може и сега да бъде правено, тогава, когато е подходящо, тогава, когато може, тогава, когато българските гранични власти се почувстват и достатъчно добре обезпечени за това да изпълняват своите задължения, защото знаем, че в последните малко повече от година и половина те не бяха в наистина пълна готовност поради това, че системата на вътрешните работи сериозно пострада по едни или други причини. Но беше препятствана възможността ни да се справяме с предизвикателствата. Сега новото правителство, вярвам, че има достатъчната енергия, сили, възможности, за да направи така, че България наистина да убеди Нидерландия и Австрия за своята готовност за присъединяване към Шенгенското пространство, което нямам никакво съмнение, че скоро трябва да се случи – несъмнено. Благодаря Ви.
#35 · speech
Искате ли дуплика, господин Премиер? Не. Въпрос от „Продължаваме Промяната“, заповядайте, господин Лорер.
#36 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Премиер, госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Днес си говорим за Шенген. Шенген е свобода – свобода на пътуване и право на всички онези, които са измежду държавите членки на този формат. Шенген е свобода и право, която искаме и за българските граждани. Шенген – членство в този формат е залегнало в програмата на управляващото мнозинство, дори и БСП заявиха днес, че подкрепят Шенген. Шенген обаче е въпрос на доверие. Въпрос на доверие от страните членки на това пространство – доколко България може да опази собствените си граници. Може да опази собствените си граници от нерегламентиран трафик на законни и незаконни стоки и още по страшно нерегламентиран трафик на хора. Това е основното, което ги притеснява извън техническите изисквания, които всички знаем, че отдавна сме изпълнили. Затова бих искал, госпожо Вицепремиер, да отправя към Вас въпрос. Какви са Вашите очаквания, ако можем да отчетем още веднъж, законови и подзаконови нормативни актове, които се очакват и до коя дата, за да може доверието – страните – членки на Шенген, да бъде възстановено и българските граждани най-после да получат свобода на пътуване в Шенгенското пространство? Благодаря.
#37 · speech
Заповядайте, госпожо Габриел.
#38 · speech
Уважаеми господин Лорер, благодаря за въпроса. Аз също искам да потвърдя една от основните тези и това, на което наблегнахте, че е въпрос на доверие. Затова трябва много ясно да го отчетем, че откакто България има редовно правителство в последните три месеца, ясно е, че не само успяхме да излезем от международната и европейската изолация, че това доверие го градим и усилваме всеки ден. Неслучайно наблегнах не само на страните, които все още изразяват резерви по отношение на нашето членство в Шенгенското пространство, но и тези, които ни подкрепят – техният глас е все по-силен и все по-ясен. Защо тук си говорим за доверие? Ще отговоря и аз по този начин. Смятам, че ние трябва да свършим нашата си работа в България и то с институциите, които са отговорни за нея. Затова само да напомня, че Министерството на външните работи не е компетентно по нито един от законите, които биха и трябва да бъдат приети, и са свързани с Шенгенското пространство. Тук и аз изрязвам своето доверие и към работата на Народното събрание, и към работата на колегите министри. Това, което за мен е важно, е, че срок за приемане на законодателство няма, за силен аргумент това, че то е необходимо за нещо, което е извън страната. Ние го правим за нас. Ние го правим за България. Затова институциите да функционират. Гражданите да се чувстват сигурни, а България спрямо своите европейски и не само партньори ясно да отстоява, че може да изпълнява задълженията си и че опазва външните граници на Европейския съюз. Така че за мен това трябва да бъде водещата линия и тя е още от самото начало в съставянето на това правителство. Тези закони, които трябва да бъдат приети, са закони, които отстояват мястото на България като член на Европейския съюз, който иска с присъединяване в Шенгенското пространство и в еврозоната да бъде вече и част от тези, които вземат решенията, а не само в определени области да бъдем тези, които бихме искали вече да сме, и тези, които задават посока. Благодаря.
#39 · speech
Благодаря, госпожо Габриел. Искате ли реплика, господин Лорер? Не. Преминаваме към въпрос от ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Костадинов.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Моят въпрос щеше да бъде към лицето Денков във връзка с това, че най-накрая след два месеца намери храброст да дойде в сградата на българския парламент. Щяхме да го питаме за това, смята ли за редно и нормално като представител на изпълнителната власт да обявява война на една от българските политически партии? Да раздава квалификации като един достоен наследник на фашистките режими, управлявали в Европа през средата на миналия век. Но междувременно станаха по-интересни неща, а ние за фашистката политика на управляващия режим тепърва ще говорим и ще действаме срещу нея. Въпросът е към госпожа Габриел. Миналата седмица тя и Асен Василев са били на среща в Централната избирателна комисия, на която е присъствал и английският посланик. Въпросът по принцип трябваше да бъде към Асен Василев, защото той е бил инициаторът на тази среща в изпълнение, разбира се, на заявените от ПП-ДБ намерения във вече станалия банален запис, в който става ясно, че те подготвят фалшификация на местните избори. Защото това е единственият начин въобще да имат някакви общински съветници в страната. Да не говорим за кметове. Тъй като Асен Василев доста предвидливо излезе, сега ще трябва госпожа Габриел да отговаря на въпроса. Въпросът е ясен и конкретен: какво точно е говорено в ЦИК? Защо Вие в качеството си на единствен заместник министър-председател и представител на изпълнителната власт сте поканили чужд гражданин, при това представител не на случайна държава, а на Великобритания, да присъства на такъв разговор? Какво сте говорили? Защо сте го поканили? Смятате ли това за редно? Не смятате ли, че е осъществена брутална намеса във вътрешните ни работи с Вашето съдействие, което представлява на практика квалифициран състав по Глава първа от Наказателния кодекс – престъпление „държавна измяна“ и „престъпление срещу републиката“?
#41 · speech
Госпожо Габриел, заповядайте.
#42 · speech
Благодаря, господин Костадинов. Нека да кажа в самото начало, защото и по случая Милан Димитров бяха казани неща, че не смятам, че българските граждани заслужават да бъдат подвеждани, макар и по доста изкуствен начин с думи, които определено не представят фактите такива, каквито са. По отношение на срещата с Централната избирателна комисия. Централната избирателна комисия е независим орган. Изпълнителната власт не е тази, която му казва каквото и да било. Затова и за въпросната среща. Централната избирателна комисия е тази, от която аз получих покана, за да бъда на тази среща. Централната избирателна комисия е тази, която отговаря за изпратените покани, за присъствалите на тази среща и те са тези, които имат и стенограма от заседанието. По моя информация поканата е изпратена от Централната избирателна комисия до британския посланик, за да съдейства за контакт със „Смартматик“, която знаете, че е компанията, свързана с начина, по който се организират изборите, чисто логистично и чието седалище е в Лондон, което обяснява връзката „Лондон – британския посланик“. Оттук нататък Централната избирателна комисия е тази, която много ясно задава формата на срещата и нейните граници. Границата е това, че има нужда от контакт с компания, чието седалище се намира в страната, която представлява въпросният посланик. Благодаря.
#43 · speech
Благодаря. Реплика – заповядайте.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, госпожо Габриел. Разбира се, нашата информация е противоположна на това, което Вие казвате, но все допускам, че тъй като наистина Вие не сте инициаторът за тази среща, Вие персонално, защото инициаторът е Асен Василев – затова казах и в самото начало, че въпросът ми беше насочен към него, но тъй като той наистина предвидливо избяга, затова се налага Вие да отговаряте. Благодаря все пак и затова, което Вие казахте, защото сега, разбира се, ние ще направим оттук насетне следващото – ще изпратим едно официално писмо до Централната избирателна комисия, в което ще искаме да разберем дали действително те са поканили английския посланик. Още повече, че това, което Вие казвате, до голяма степен съвпада и с нашата информация, а именно че е станало въпрос във връзка със „Смартматик“. Големият въпрос обаче е как е възможно една уважаваща себе си държава, твърдяща, че е част от семейството на най-богатите и най-силните в политическо и във военно отношение държави, си позволява да кани чужд посланик, за да ѝ осъществи срещи с частна фирма, с която, между другото, работи от години. Това е абсурдно. Нали разбирате? Това не е логично. И това показва, че ако Вие най-малкото сте присъствали там в качеството на поканено лице, с което, между другото, съм склонен да се съглася с Вас, най-малкото, което е, показва, че очевидно Вие още имате, дори и да приемем, че нямате вина за тази покана, вина за това, че не сте направили необходимото веднага, още в качеството си на представител на изпълнителната власт, да настоявате английският посланик да напусне или Вие да напуснете, ако твърдите, че в крайна сметка поканата е от ЦИК. Защото не е редно такова нещо да се случва, без значение, пак повтарям, дали говорим за английския посланик или за който и да било друг посланик. Работата на посланиците не е да ходят по българските държавни институции и да служат за връзка между частни фирми и представители на държавата, защото това създава усещането за намеса. И затова ние все пак, след като изясним ситуацията с ЦИК, ще пуснем и сигнал до ДАНС и прокуратурата. Този въпрос трябва да се разследва категорично. Защото как да обясним на българските граждани, че вотът ще бъде честен и почтен, след като вече дори и чужденци започват да се месят в него. Благодаря.
#45 · speech
Благодаря. Искате ли дуплика?
#46 · speech
Уважаеми, господин Костадинов. Аз също смятам, че прозрачността ще е тази, която ще позволи да бъдат изложени фактите. И в този момент наистина благодарение на тази прозрачност по отношение на начина, формата и говореното на среща може да стане ясно, че няма никакъв риск за каквато и да било намеса в процес, който изцяло трябва да остане в рамките на институциите, които са български и които имат своята независимост. Благодаря.
#47 · speech
Господин Лорер – за процедура.
#48 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Предишното говорене не беше въпрос, поне аз не чух въпрос към някой присъстващ тук. За да има въпрос, трябва да има кой да отговори на него. Това изказване беше подвеждащо, беше изключително неуважително към избрания премиер на България – не искам да повтарям квалификациите, с които се обърнахте към него, задаваше се измислен въпрос към отсъстващ член на правителството и всичко това беше опаковано в една евтина пропаганда, която няма място в блицконтрола. Така че, моля Ви, когато няма въпрос, да няма и нужда от отговор. Благодаря.
#49 · speech
Благодаря, господин Лорер. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Това беше по начина на водене. (Народният представител Цончо Ганев иска думата.) Заповядайте по начина на водене, но не реплика на казаната бележка от господин Лорер.
#50 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, бих искал да Ви помоля по начина на водене да се обърнете към техническите лица да увеличат микрофоните, тъй като лицето Лорер не чу поне няколко въпроса, които бяха зададени. Отдавам го на това, че просто не чува заради слабото озвучаване, не чу отговор от вицепремиера и си позволи, най-вероятно защото нищо не чува и нищо не разбира, да отправя квалификации, да прави внушения. Затова, много Ви моля, увеличете микрофоните, за да може лицето Лорер да започне да чува най-после. (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#51 · speech
От ДПС? Не виждам. „БСП за България“?
#52 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Господин Министър председател, то човек да не знае откъде да започне и какъв въпрос да Ви зададе. Има ли въобще държава, няма ли държава, в разпад ли сме?! То е абсурдно на това, на което сме свидетели, откакто Вие сте на власт и тази сглобка управлява. Не съм предполагал, че един академик може да изпадне в такава ситуация, в която сте Вие! Дано да не е като Богдан Филов преди години. Конкретният ми въпрос е свързан с едно решение на Министерския съвет от 24 август – то е само преди една седмица – одобрява Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. В член 33 на този закон е ясно написано, че към министъра на отбраната се създава Съвет по отбрана, който е колегиален съвещателен орган на министъра на отбраната и включва заместник-министрите на отбраната, началника на Политическия кабинет, постоянния секретар на отбраната, началника на отбраната и неговите заместници, командира на Съвместното командване на силите, командирите на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, командира на Съвместното командване на специалните операции, директора на Служба „Военно разузнаване“ и началника на Военна академия „Георги Стойков Раковски“. Има изключително важни функции този съвет, още повече в момент, в който се намира Европа и светът, и войната е на 250 км от Варна – по-далече е в интерес на истината Варна – София, отколкото военният конфликт от Варна. Не знам дали си давате сметка, че се прави една промяна, в която Вие изкарвате, първо, командира на Съвместното командване на специалните операции, тоест бившата 68 бригада, ако някой не е наясно, изкарвате отвътре Военното разузнаване и изкарвате отвътре Военната академия. Извинявайте, господин Министър-председател, но това са тримата генерали, тримата ръководители, които имат най-богата информация! Военното разузнаване да излезе от този съвет в тази ситуация, в която се намира България и Европа и има такъв военен конфликт, ама, че как може такова нещо?! И какво иска да направи господин Тагарев – за пореден път той да си подрежда нещата, Народното събрание да не знае какво оръжие се изнася. Има ли някой, който да знае какво се случва? Не, няма, колкото и да се подсмихвате, колеги, от мнозинството. Бронетранспортьорите отидоха или не отидоха, трябваше ли да отидат, или не трябваше да отидат? Тази срамна инициатива за мир. Един милиард се дават за оръжие и ние казваме, че е инициатива за мир и с всички сили се мъчим, включително и на последната среща в Испания, да я коментираме – министърът на отбраната. И в този момент Вие чрез закон махате трите служби, които имат богата информация, аналитичен опит. Че какво е това безобразие, на което сме свидетели?! Извинявайте, но Вие наистина ще ни вкарате във война и затова БСП винаги сме говорили, че единственият изход е мирни преговори и това подхожда на България, и това трябваше да бъде направено отдавна, а не с всички сили и средства Вашият кабинет, това мнозинство и министър Тагарев да се мъчи с всичките си възможни действия да ни тика повече и повече в този военен конфликт. Аз Ви моля да ни отговорите как е възможно подобно нещо да се случи само преди една седмица, в този момент, Вие да изкарате тези хора от Съвета?!
#53 · speech
Господин Премиер, заповядайте.
#54 · speech
Уважаеми господин Председател! Господин Гуцанов, благодаря за въпроса. Разбира се, както и предните въпроси се смесват факти с внушения. Очевидно това е стилът, по който трябва да се водят тези дебати. Това, което мога да кажа, е, първо, че като народни представители Вие имате достъп до всяка една информация, която се отнася по въпросите, които поставяте, така че всичко, което Ви интересува, може да намерите по съответния ред. Част от информацията, разбира се, е с гриф „секретно“, „строго секретно“ и съответно не може да бъде представена публично. Така че няма никакви причини да се оплаквате от това, че Ви липсва информация, ако искате, може да я получите. Второ, по отношение на състава на Консултативния съвет. Това е решение, което се взема експертно, то е минало през съответните процедури и този състав съответства на резултата от това обсъждане, което отразява експертното мнение кои трябва да участват конкретно в този консултативен съвет. Трето, аз работя изключително добре със Служба „Военно разузнаване“, казвам го много ясно, за да няма никакви спекулации в това отношение. Те редовно подават информация. Тази информация е налична до всички длъжности, които изредихте, и също при необходимост в такива съвети могат да бъдат викани и допълнителни лица със съвещателен глас. Така че няма нищо драматично по отношение на конкретното решение, което беше взето в Министерския съвет. По отношение на общия подход към войната. И друг път съм го казвал, тази война е започната от една държава или по-точно от един режим, който управлява тази държава. Мирът може да бъде постигнат в рамките на един ден, ако този режим напусне завоюваните територии, изтегли се и каже: аз искам да преговаряме за мир. До момента не съм чул такова желание, чувам съвсем различни желания. Това, че ние подкрепяме една държава, която брани територията си, брани свободата си в съответствие с европейските съюзи и съюзите, в които участва, включително и Военният съюз НАТО, съответства на националните интереси на България. Защото, ако сте проследили внимателно, сигурен съм, че сте проследили какви позиции изразяват различни, включително и водещи, политически лица от същия този режим, ще видите, че след Украйна те заплашват и други държави по техния път към Европа. Затова за мен е действително интересно Българската социалистическа партия как си представя националния интерес при наличие на такива реални заплахи, отправени от друга държава, включително и към нея.
#55 · speech
Благодаря Ви, господин Премиер. За реплика – господин Гуцанов.
#56 · speech
БСП за България
Господин Премиер, радвам се, че сте толкова добре запознат с военните въпроси, което явно ми дава отговор защо се е променил този закон или е на път да бъде променен. Наистина не очаквах такъв отговор от Вас. Не може да искате да изкарате от този съвет тези служби, които са ключово важни, за да се вземат правилните решения, и Вие да казвате, че имате добра комуникация с шефа на разузнаването. Ама Вие може да си имате каквато си искате комуникация, но той няма да участва в този съвет по Закона, който съм сигурен, че сглобката ще го гласува само след една седмица. Как е възможно такова нещо въобще Вие да кажете като министър-председател, че тези хора няма да участват в Съвета в този тежък момент, когато винаги трябва да имаш правилна аналитична информация?! Ти да изключиш Военна академия, да изключиш Разузнаване, Специалната бригада?! Е, как е възможно такова нещо?! И Вие с тази лекота да го обяснявате и да казвате, че има факти и внушения. Кои са внушенията? Внесен ли е този законопроект? Внесен е! Вие гласували ли сте го? Гласували сте го! Кое е внушението, като това са реални факти, които Вие сте ги направили?! Даже не мога да си представя, че министър-председателят на България може да говори по този начин! На следващо място, как е започнала войната и защо е започнала – това е една дълга дискусия, която, мисля, че можем на друго място да я водим, но ще Ви отговоря по следния начин: Вие дадохте пример от Русия, аз ще Ви давам пример от Съединените щати. Вижте кандидатите за президент на САЩ, изключения на сега действащия президент, какви послания дават и дали те не коментират кой е виновен за началото на войната и трябвало ли е тя да избухне, и кой е големият потърпевш. Европа ли е? Да, Европа е! България ли сме потърпевши? Да, ние сме! И Вие сте министър председател на България, и ние сме народни представители на Република България, и трябва да защитаваме интересите на нашата държава. Това е големият смисъл, който ние трябва да направим. Не съм сигурен, че с това, което Вие правите, Вашето правителство и това мнозинство, защитавате интересите на страната ни, напротив. И както се пише народен представител – н.п. със съкращение, по същия начин се пише и национален предател. (Частични ръкопляскания от „БСП за България“. Народният представител Атанас Атанасов иска думата.)
#57 · speech
Нека да изчерпим дупликата и тогава.
#58 · speech
Ще бъда съвсем кратък. Националните интереси на България не съответстват на националните интереси на агресора, които много често се чува да се защитават в речи, подобни на тази. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#59 · speech
Благодаря Ви. Процедура – господин Атанасов.
#60 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е към Вас. Ние се намираме в процедура на блицконтрол тук, а не на предизборно събрание на БСП. Аз не разбрах какъв е въпросът, защото, ако има приет от правителството законопроект, той ще влезе в тази пленарна зала и тогава ще го обсъждаме. Така че този процес не е започнал и аз не разбрах какъв е въпросът. Моля Ви се, прекъсвайте в такива случаи народните представители (реплики от „БСП за България“), защото само губим време. Благодаря Ви.
#61 · speech
Благодаря Ви.
#62 · speech
БСП за България, от място
Процедура!
#63 · speech
Давам Ви думата за процедура, но ще Ви я взема, ако отговорите на господин Атанасов.
#64 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми колеги! Процедурата е по начина на водене, уважаеми господин Председател. Не знам колко по-ясно трябва да бъдат задавани въпросите и моля Ви, не давайте думата на колеги като генерал Атанасов, които да коментират въпросите! Вижте си след това стенограмата и вижте има ли въпрос, или няма въпрос. Кое по-ясно от това да зададем? (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#65 · speech
Благодаря, господин Гуцанов, разбрах Ви.
#66 · speech
ПП-ДБ, от място
Вие питате защо правителството внася законопроект! (Реплики между народни представители от „БСП за България“ и ПП-ДБ.)
#67 · speech
Не влизайте, моля Ви, в пререкания. Въпрос от „Има Такъв Народ“ . Господин Караджов.
#68 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Моят въпрос е към министър-председателя господин Денков. Уважаеми господин Денков, нямаше да задам този въпрос, ако тази сутрин лидерът на един от Вашите некоалиционни партньори, които подкрепят Вашето правителство, не каза, че кабинетът е бил договорен с посредничеството на наскоро брутално убития Алексей Петров. Ще цитирам господин Борисов, който казва: „Алексей беше близък с бащата на Кирил Петков. И той като всички нас, Бог да го прости, търсеше варианти да се направи нещо стабилно след тези пет поредни избора поне за важната законодателна рамка – да е факт. Срещи сме провеждали – множество срещи – с него, с тях“, тоест с Кирил и с татко му, „за да може някакво крехко доверие да си имаме“. Тоест доверие между Вас и Вашия партньор в лицето на ГЕРБ. Та тук логично възникват няколко групи въпроси и аз ще Ви помоля, ако можете, да отговорите конкретно на всеки от тях – ако не, поне българските граждани да знаят, че се избягват неудобните въпроси. Та логичният въпрос е: в качеството си на какъв – един човек, който е разследван за рекет, за убийства, за отвличания, ако си спомняте, за отрязани пръсти, за отрязани уши, за закопаване на трупове – точно такъв човек може да бъде участник в преговорите за Вашия кабинет, кабинета Денков? Да ми кажете мнението си: в качеството си на какъв тази персона участва в сглобяването на Вашия кабинет? Второ, в качеството си на какъв участва и един човек, чието единствено качество или отношение към резултатите от проведените избори е, че е бащата на един от партийните лидери? Което е най-малкото противоконституционно, но тук за газенето на Конституцията и „Продължаваме Промяната“ няма кой знае колко да се учудим.
#69 · speech
Времето, господин Караджов.
#70 · speech
Третата група въпроси. Още по-належащият въпрос е: какви ангажименти са поемали участниците в сглобката по време на тези преговори? Вие знаехте ли за тези преговори, знаехте ли…
#71 · speech
ПП-ДБ, от място
Времето!
#72 · speech
…че тези преговори са водени и по същество са едни задкулисни преговори? Там са поемани ангажименти. Вие знаете ли за тези ангажименти, смятате ли да изпълнявате тези задкулисни договорки? (Реплика от ПП-ДБ.)
#73 · speech
Времето.
#74 · speech
И последната група… Ами ако искате, ми отнемете думата. Това е парламент, това са важни въпроси.
#75 · speech
Имате реплика – ако искате, по време на репликата…
#76 · speech
Не, ще го довърша, много Ви моля. Няма да вземам реплика, но нека поне въпросите да прозвучат ясно и точно. Това, че на някого не му харесват тук въпросите в залата…
#77 · speech
15 секунди, господин Караджов.
#78 · speech
И така, случайно ли е, че МВР досега не е дало никаква информация по това разследване от висок обществен интерес? И накрая, ако не ми отговорите на тези въпроси, може ли да ми кажете: като се погледнете в огледалото, ще виждате ли отражението… (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#79 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура!
#80 · speech
Процедурата – като се изчерпа тази процедура. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е преценка на премиера. (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) Дали ще отговори премиерът?
#81 · speech
Господин Председател, въпросите бяха ясни и отговорите трябва да бъдат ясни – аз нямам никакъв проблем да ги дам. Не познавам Алексей Петров, никога не съм говорил с него. Виждал съм го вероятно два пъти на срещи, на които са били работодателските организации, и той е присъствал като един от представителите на четирите основни работодателски организации. Второ, никога не съм чувал за срещи с Алексей Петров на когото и да било преди да стане убийството, след което изтече такава информация в медиите. Трето, аз съм участвал пряко във всички процеси, свързани с подготовката на законодателната програма, която в момента се изпълнява, Управленската програма, която се изпълнява от правителството, и никога в никой от тези процеси името на Алексей Петров изобщо не е споменавано, камо ли пък да се е появявал някъде. Така че когато има информация, която се разпространява по медиите или се дава от други лица, задавайте въпросите към лицата, които могат да отговорят на тези въпроси. Разбира се, отново имаше внушения, както и в другите изказвания-въпроси. МВР не може да дава информация без разрешението на прокуратурата – това го знаете много добре. Така че задайте този въпрос към прокуратурата. Надявам се да Ви предоставят информацията, която могат да подадат.
#82 · speech
Благодаря Ви. (Реплики от ПП-ДБ.) Невинаги казаната дума е хвърлен камък.
#83 · speech
Да, като гледам с какво удоволствие очакваха да няма реплика колегите от „Продължаваме Промяната“ – нормално е още в първия ден да Ви разваля настроението, за да направя една реплика, която си заслужава. Аз и друг път съм чувал по медиите, уважаеми господин Денков, че не сте го познавали, не сте го чували, не сте го виждали и не сте участвали. Но, уважаеми господин Премиер, сериозността на Вашата позиция като министър-председател изисква да отговорите на въпроса, който също прозвуча, и той е: не се ли притеснявате от ролята на лицето Алексей Петров в съставянето на Вашето правителство – правителството Денков? Не се ли притеснявате? Не се ли притеснявате от ангажиментите, които са поети там? Защото това не са били срещи просто да палнем по една свещ в църквата. Да не говорим, че аз съм убеден, че знаете и къде, и кога са се случвали тези срещи, но това ще го оставите на Вашата съвест. Ще повторя още веднъж последния си въпрос: сутрин, като се погледнете – да кажем, че не сте знаели от днес, ама от утре сутринта, като застанете пред огледалото, ще виждате ли призрака на Алексей Петров като олицетворение на правителството Денков?
#84 · speech
Желаете ли дуплика, господин Премиер? Заповядайте.
#85 · speech
Добре е господин Караджов да се опита малко творчество да приложи – тази алегория с огледалото, първо, доста се поизтърка и второ, няма никакво отношение тук. Като се погледна сутрин в огледалото, виждам себе си и своята съвест. Това, което съм свикнал през годините, за разлика от много хора, които включително и днес се изказаха, е да казвам истината. Днес бяха казани толкова много лъжи, че имаше изказвания, по които, ако пускаме червени точки, когато се казва лъжа, екранът трябваше да бъде червен през цялото време – от тази част от залата. По отношение на другите въпроси. Както казах, в подготовката на законодателната програма, в Управленската програма, в обсъжданията на министрите, в които, естествено, бях през цялото време…
#86 · speech
ИТН, от място
Каква е Вашата оценка?
#87 · speech
…никога по никакъв начин никой не е споменавал името на Алексей Петров. Ако Вие имате друга информация, подайте я. Но да ме питате едно и също нещо и аз да Ви казвам: да, Алексей Петров не е участвал в тези решения, които ние в момента изпълняваме и които ние сме задали, няма никакъв смисъл. Всеки може да се среща с всеки, всеки може да си говори каквото си иска, но в края на краищата това, което е важно, е какви са законите, които приемате в тази зала, какви са решенията, които приема Министерският съвет, какви са действията на министрите. Аз няма от какво да се притеснявам. Ако има някой, който да се притеснява, отидете и говорете с него, защото нямате основание за такива внушения към настоящото правителство. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#88 · speech
Благодаря, господин Премиер. Господин Иванов – за процедура, след това господин Ананиев за процедура.
#89 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Процедурата ми е по начина на водене и тя е към Вас, господин Председател. Моля да напомните на колегите процедурата, в която се намираме – по чл. 105 от нашия правилник, а именно тя налага да бъдат задавани въпроси във връзка с общата политика на правителството, като считам, че вече няколко от въпросите, които бяха зададени, не отговаряха на изискванията, критериите, които са заложени в нашия правилник. Моля Ви да припомните на колегите съответната процедура, за да не губим излишно време. Конкретно последният въпрос от уважаемия колега господин Караджов не следваше да бъде допускан, не следваше да бъде и отговаряно на него. Въпреки това академик Денков прецени да отговори. Все пак парламентарното време е важно – нека го пестим с въпроси, които са важни за българската общественост. Благодаря Ви.
#90 · speech
Благодаря, господин Иванов. Господин Ананиев, в същия аспект ли ще бъде? Да знам дали да отговоря сега, или после съвкупно да отговоря. Заповядайте.
#91 · speech
ПП-ДБ
Благодаря. Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене. Едната част беше покрита от колегата Иванов. Другата част – в началото на блицконтрола Вие самият направихте забележка на Вашите колеги от ГЕРБ да спазват времето, но позволихте почти двойно дълго време на недопустим въпрос, тъй като не е по общата политика на правителството, да бъде зададен в момента. Не мога да разбера защо всъщност нарушавате Вашия личен призив, който направихте в началото на заседанието. От една страна, два пъти почти време, което е указано в Правилника, след това допуснахте въпрос, който е недопустим, на база – какво, някой казал, една жена казала, пък той отговорил и така нататък. Оказа се, че тази жена, дето казала нещо, част от нещата, дето ги е казала, въобще не са истина. Така че моля Ви, влезте си във функциите и не позволявайте такива въпроси. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#92 · speech
Благодаря, господин Ананиев. Господин Иванов, господин Ананиев, дори от съдържателна страна да сте прави, от формална няма процедура, по силата на която председателят да прави преценка дали въпросът отговаря на изискванията в предмет на отношения, свързани с общата политика на правителството. Това може да го направи отговарящият премиер или вицепремиер, който ще прецени дали да отговори, ако въпросът отговаря по ал. 1 на чл. 105, тъй като в ал. 3 на същия член се казва, че министър-председателят и заместник министър-председателят отговарят веднага на зададения въпрос, но те могат да откажат да отговарят, ако счетат, че самият въпрос съдържа критерии, които не позволяват или няма основание да бъде отговорено. Председателят не е този, който да оценява въпроса както във времето, така и от съдържателна страна. Преминаваме към втори кръг от въпроси. (Народният представител Радостин Василев иска думата.) Имате въпрос? Заповядайте, господин Василев.
#93 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Денков, моят въпрос е свързан с прокламираната от Вашето правителство активна политика за реализация на Плана за възстановяване и устойчивост, която беше една от основните цели да се направи тази сглобка. Вчера изтече информация в една електронна медия относно определени фирми, които са получили средства по една специализирана програма, свързана с Министерството на иновациите и растежа. Първо ще ги изчета и после ще Ви задам въпроса. На първо място фирмата „Насекомо“ е получила 4 млн. и 800 хил. лв. Срещу тази фирма жителите на село Лозен наскоро, то е известно, протестираха заради непоносима миризма в този район. В тази фирма, господин Денков, до неотдавна работеше и Яна Балникова, която с Лена Бориславова беше един от най-близките хора на премиера Кирил Петков, с тази фирма имаше отношения и Калина Константинова, съветник беше Яна Балникова на Кирил Петков, та тази фирма е получавала средства в миналото от фондове, контролирани от Даниел Лорер, който съвсем случайно е бившият министър на иновациите и растежа, и според мен сега, за да може да се сложи един „Аватар“ – Милена Стойчева, и да няма пряка връзка между раздаването на свързани лица на такива огромни ресурси, е назначен този министър на иновациите и растежа. Другата фирма е „Оцени ме“ БГ – над 2 млн. и 600 хил. лв. Най-интересното: 48,5% от капитала на тази фирма е на Георги Демирев от Свиленград. Ами той Ви е в Националния съвет на „Продължаваме Промяната“, по мой спомен, или поне участваше в партията, защото го виждах на Вашите събрания в Пловдив. Третата фирма „Имагга Технолъджис“ – 4 млн. и 200 хил. лв. В тази фирма самата е съдружник с 33% в едно друго дружество – „Скиноа“ се казва – където до май 2021 г. управляващ е бил Кирил Петков, той го напуска със ставането на първото служебно правителство на Стефан Янев. В същата тази фирма, проверих в Търговския регистър, е участвал и Асен Василев до май 2021 г. Там има дял и Васил Терзиев чрез едно друго дружество, който Ви е кандидата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за кмет на София. „Къпфи“ ООД от Пловдив с проект за ядливи чаши за кафе и ядливи бъркалки. Част от тази фирма е собственост на – „2625 Кепитъл“, Светозар Георгиев, който заедно с баща си и други лица е един от основателите на „Телерик“, господин Премиер. И искам сега да Ви задам въпроса и да ми отговорите: тези свързаности, тези милиони, които се раздават от Министерството на корупцията, както аз го наричам, заради участието на Даниел Лорер в това министерство, какво са – те са състезателно начало, те са късмет, те са изключителна конкурентност или те са корупцията, която сме гледали през последните 15 години? Благодаря Ви.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Къде е? Няма го Лорер?!
#95 · speech
Заповядайте, господин Премиер.
#96 · speech
Господин Василев, всъщност съм много благодарен, че зададохте този въпрос, защото внушението беше направено в предишното Ви изказване. Тогава нямах възможност да обясня за какво става дума, но сега мога да го направя, така че всички да разберат. Оценяването на тези проекти не е правено в България. Това е процедура, която се осъществява на европейско ниво. Оценката се прави от европейски оценители и единствената причина да има връзка по някакъв начин с тези лица е, че за щастие, има български фирми, които са иновативни, тези български фирми са се представили добре на европейско ниво, получили са високи оценки и част от хората, които споменавате, са участвали в тези фирми навремето. Няма ги в момента. Оценката е правена от независими оценители, които нямат нищо общо с България. Единственото, което е направено в България, е да се види дали имат съответния сертификат, така наречения печат за качество, който показва, че те са покрили изискванията. Разбира се, много лесно е да се правят внушения, много по-трудно е човек да се опита да разбере каква е същината. Същината е, че тези проекти са оценявани от независими оценители в чужбина, а не в България. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#97 · speech
Благодаря Ви. Реплика?
#98 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, господин Председател. Благодаря, господин Денков. Аз пък силно се надявах да ми отговорите по този начин, защото, ако ми бяхте отговорили по този начин, преди да извадя записа, или ако не бях извадил записа, може би отговорът Ви щеше да бъде аргументиран и правилен. Но след като в записа говорихме – говорихте, за това, че Мария Габриел участва в това правителство именно заради моста към европейските институции, след като в този запис говорихте за Вашата близка връзка с посолството и посолствата, да ни обяснявате, че има независими оценители в европейските институции не ми се струва аргументирано. Защото заради този запис, заради поведението на Вашата парламентарна група български граждани са загубили изцяло доверието си към тези институции и Вие сте една от причините за това нещо. Така че съвпаденията станаха твърде много, господин Денков, и за съжаление, аз не Ви вярвам. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#99 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика.
#100 · speech
Господин Василев, когато човек няма аргументи – няма аргументи, когато няма с какво да докаже твърденията си, единственото което остава, е да прави внушения чрез измислени връзки.
#101 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Документи извадихте ли?
#102 · speech
Тези оценки в международните европейски институции се правят от независими рецензенти, които нямат нищо общо с Мария Габриел. Ама нищо общо! Разбира се, Вие го знаете, достатъчно интелигентен сте, ходили сте по чужбина. Единствената цел, която имате в момента, е да оклеветите определени хора. Между другото, те сигурно имат право и да Ви съдят за това. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ооо!“)
#103 · speech
ПП-ДБ, от място
Това е злоупотреба с правата!
#104 · speech
Нечленуващ в ПГ, от място
Не, не е злоупотреба!
#105 · speech
По начина на водене и да не се отнася до премиера или вицепремиера.
#106 · speech
Нечленуващ в ПГ
Няма да се отнася, аз спазвам процедурите. Господин Председател, при единственото досега проведено изслушване на премиера Вие като председателстващ му позволявате той да прави анализи и характеристики на задаващия въпросите. Ролята на този контрол е: аз питам, аз не внушавам, аз очаквам отговор, за да разбера дали това, което питам, е истина. А позволете ми аз като адвокат да знам много добре дали някой може да ме съди, как може да ме съди, защото цял живот се занимавам с това. И да правите забележка на господин Денков, защото той в качеството си на премиер не може да оценява колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, не може да казва БСП какви въпроси му задавали, не може да казва Радостин Василев защо му задава тези въпроси, какво твърдял?! Аз не твърдя, аз питам, а отговорите си ги дава българското общество. Благодаря Ви.
#107 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Уважаеми колеги, блицът започна в 10,20 ч., ще продължи до 12,20 ч. Започваме втори кръг въпроси, имаме един час, шест парламентарни групи, така че опитвайте в рамките на десетина минути да е процедура на парламентарна група, за да могат всички да зададат и д получат отговори на въпросите си. Господин Станков, за въпрос, заповядайте. (Реплика: „Какво искате да кажете с това?“) С това искам да кажа, че всяка секунда след времето ще прекъсвам, за да дадем възможност на всички да участват в тази процедура.
#108 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Както винаги строг, но справедлив. Уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Вицепремиер! Моят въпрос е свързан с Плана за възстановяване и устойчивост. Безспорно през последните години се вижда – особено по време на управлението на ГЕРБ, че икономическият растеж зависи до голяма степен от пълното използване на европейските средства по оперативни програми, сега вече и по Плана за възстановяване, по плановете за преход на въглищните региони. Но пътят за ада винаги е постлан с добри намерения! Въпросът ми към Вас, господин Премиер, е свързан с доброто намерение от страна на колегите от Министерството на енергетиката и публикувания за обществено обсъждане Закон за енергетиката. В него се правят изключително много сериозни промени в пазарните механизми за търговия с електрическа енергия и тези промени ще доведат до един основен ефект, или по-скоро дефект, свързан с джоба на българския потребител. Едно сравнение, което ще направя на база на изминалия вече месец август, е, че цената на електроенергията на киловат час е близо 20 ст. на свободния пазар, докато на регулирания такъв миксът между дневна и нощна тарифа показва, че там е 8 ст. С други думи, два пъти и половина е по-висока цената на електроенергията на свободния пазар, отколкото на регулирания такъв. Регулираният пазар в дългосрочен план е създаден именно да пази битовите потребители и само дефиницията, свързана с енергийна бедност няма да допринесе това битови потребители, които са плащали 100 лв., да започнат да плащат 250, ако Законът в този му вид влезе в действие. Каква е Вашата визия и моля Ви, наблюдавайте процеса на изменение на този закон в детайли, защото от парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма да има нито един депутат, който да подкрепи Закона в този му вид, защото той ще нанесе огромни щети върху бюджета на българските домакинства. Благодаря Ви.
#109 · speech
Заповядайте, господин Премиер.
#110 · speech
Господин Председател! Господин Станков, действително представеният законопроект възбуди и интерес, и притеснения както от експерти, така и имаше въпроси, свързани с това дали ще има съществено увеличение на цените на битовите потребители, ако Законът влезе в този вид в сила. Това, което все още не е достатъчно добре представено на общественото, е, че дори приет в този вид, Законът позволява да се приложат механизми, с които да се осигурят цени за битовите потребители, които да бъдат съвсем близки, даже бих казал в предстоящия период същите, които имаме и в момента на регулирания пазар. Това може да се направи. Ако мога да го обясня по най-кратък начин, макар и не изключително прецизно, ще се използват механизми подобни на тези, които бяха използвани за подкрепа на бизнеса, когато имаше изключително високи цени по време на кризата след началото на войната в Украйна. Заедно с енергийния министър, с финансовия министър, с други експерти обсъдихме внимателно тези механизми, те могат да се приложат. Това, което съм призовал министрите, е да направят среща с енергийните експерти в Народното събрание, за да могат да бъдат обсъдени в дълбочина и експертно, така че да се придобие увереност от всички, които участват в процеса, че българските потребители ще бъдат защитени. Никой от нас няма намерение да създава проблеми в това отношение. Оказва се, че в този случай може да се постигнат тези цели, като се използват достатъчно, бих казал, креативно, но напълно допустими, съответстващи на европейските регламенти механизми за определяне на цените и по модел, който може да бъде използван от Комисията за енергийно и водно регулиране.
#111 · speech
Благодаря Ви. Реплика искате ли? Заповядайте.
#112 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Премиер, за Вашия отговор. Това обаче, което ми прави впечатление, е, че думите, които изрекохте, не съвпадат изцяло с това, което виждаме в Закона. За да бъде измислен и създаден такъв компенсаторен механизъм, който да пази битовите потребител и да запази тяхната цена на електроенергията, тези средства трябва да бъдат осигурени във фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Такива пари обаче не са заложени. Оставете, че не са заложени, а те идват от дружествата в държавната енергетика, а тези средства, които те имат като финансов резултат, ще бъдат насочени към държавния бюджет. С други думи така или иначе този механизъм не е заложен в този му вид, за който говорите. Тук говорим за механизъм, който дългосрочно да бъде създаден, да се пазят битовите потребители и след цялостната либерализация на пазара, която спрямо решението на Народното събрание трябва да се случи след 31 декември 2025 г., и то по начин, по който да се пипа с кадифени ръкавици, а не както с този закон с големите шамари някой влязъл в домакинствата и буквално им е бръкнал надълбоко в джоба с два пъти и половина по-висока сметка за електроенергия. Още веднъж ние сме готови от групата на ГЕРБ-СДС с нашата експертиза да помогнем. Задължително на масата трябва да седне Комисията за енергийно и водно регулиране. По Ваша преценка като премиер, ако искате, поканете и независими експерти, но в кратки срокове, преди този закон да влезе в залата, трябва да бъде изцяло променен по начин, по който да гарантира сигурността на доставките, от една страна, и плавния преход, без да се променя цената за битовите потребители. Напротив, аз мисля, че към 2026 г., ако тогава бъде извършена тази реформа, ще се случат така нещата, че дори цената за битовите потребители ще бъде по-ниска и от днешната – регулирана. Благодаря Ви.
#113 · speech
Желаете ли дуплика, господин Премиер? Заповядайте.
#114 · speech
Да, господин Станков, накрая казахте нещо много важно – целта на либерализацията на пазара, и изобщо на промените, които се правят, е в края на краищата да се създадат тези правилни икономически стимули, които да доведат до конкуренция между производителите на енергия и по този начин да бъде намалена и цената на електроенергията спрямо нивата, които виждаме в момента. Затова трябва да се осъществи преходът. Аз съм убеден, че няма нужда от как го казахте Вие – много съществена промяна в Закона, преобръщане, или някаква друга дума използвахте, тъй като механизмите, за които говорим, могат да бъдат добавени и прецизирани, трябва да бъдат обсъдени. Поемам ангажимента още следващата седмица да направим такава среща, ще я организирам. Аз бях поръчал на министъра на енергетиката да я организира, но ще я организираме при мен, така че да можем да прецизираме всичко, което Вас Ви притеснява, и да може да влезете в процеса спокойни, че не е изпуснато нищо важно. Ако трябва нещо да се промени в Закона, ще можем да го променим по правилния начин. Благодаря.
#115 · speech
Благодаря, господин Премиер. От „Продължаваме Промяната“ – заповядайте, господин Рибарски.
#116 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, уважаема госпожо Вицепремиер! Въпросът ми е към академик Денков. Преди повече от година някъде беше договорена с Европейската комисия дерогация за нефт с руски произход. Това беше направено с цел България и рафинерията в Бургас да могат да се подготвят за преминаване към изцяло алтернативни на руските горива. Това изискваше плавно преминаване, технологично пренастройване на рафинерията също така и логистичната верига да претърпи известни промени. Това доведе от своя страна и до ефект, който дълги години не виждахме, а именно отчитане на печалбата на рафинерията в България. Основна цел на тази делегация беше при недопускане на сътресение на пазара на горива. В момента обаче обстоятелствата са различни. Ние виждаме и законодателни промени, предложени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки, с оглед на действията на Русия и дестабилизиращи положението в Украйна. Та въпросът ми е: какво предприема изпълнителната власт като подготовка при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос и преработка на руски петрол за рафинерията Нефтохим – Бургас? Какви са предполагаемите последствия и виждате ли опасност от едно предсрочно прекратяване на тази дерогация? Благодаря.
#117 · speech
Благодаря, господин Рибарски. Заповядайте, господин Премиер.
#118 · speech
Господин Председател, господин Рибарски, действително една от първите теми, с която трябваше да се заема лично, заедно с министъра на енергетиката, министъра на икономиката, беше да намерим процедура, по която адекватно да оценим рисковете, свързани с прехода от руски към неруски петрол, независимо от това дали става дума за кратки срокове за срока на дерогацията, просто да имаме ясна и надеждна информация. Това, което видяхме, първо, е, че за този период до стъпването на настоящо редовно правителство по темата не е имало никакъв напредък нито от страна на служебното правителство да е изискана план-програма – как да се премине в излизане от дерогацията. Бих казал, че и от Лукойл Нефтохим нямаше такъв план. Затова беше изключително важно да съберем институциите, които биха могли да направят оценка, първо, на необходимите дейности, оттам, на сроковете, които са също така задължително необходими, за да може да се направи този преход и да оценим рисковете, които възникват, ако той бъде направен по един или по друг начин. Знаете, че имаше идеи за една седмица, за 30 дни. Това са въпроси, които трябва да се решават на базата на надеждна информация. Излезе информация в медиите. Бяха подготвени доклади както от страна на министерствата, така и на службите. Тези доклади бяха разгледани внимателно на две заседания на Съвета по сигурност към Министерския съвет и на тази база беше подготвен обобщен доклад, който е входиран в Деловодството на Народното събрание. Докладът е с гриф „Секретно“. Призовавам всички народни представители, когато могат, да се запознаят с Доклада, защото там информацията е достатъчно ясна, от една страна, и второ, Докладът завършва със списък от мерки, които трябва да се изпълнят и с индикативни срокове – колко време е необходимо за тяхното изпълнение. Има и друга информация, свързана с размера на данъците. Някои от нещата, които казахте, не мога да ги представя тука, тъй като те са с гриф на класифицирана информация. Всеки може да ги види в съответното деловодство. Това, което също е препоръчано в Доклада и започна като процедура, е да направим работна група, която да започне да работи с много кратки темпове по задачите, които са описани като препоръки в края на Доклада, защото някои от тях изискват повече време. Трябва да започнем максимално бързо, за да бъдем подготвени в максимално кратки срокове за всякакви варианти. Междувременно сме поискали и от Лукойл да изпрати техен план-график за възможните кратки срокове, с които да излезем от режима на дерогацията. Очакваме този доклад в срок до 8 септември.
#119 · speech
Благодаря Ви, господин Премиер. Реплика? Заповядайте.
#120 · speech
ПП-ДБ
Благодаря за отговора, господин Премиер. Именно план-графикът е нещо, на което ние наблегнахме, и в предложение, което беше предложено от нас в миналото Народно събрание. Дерогацията сама по себе си не ни води към алтернативния начин на снабдяване на рафинерията с нефт. Именно това, което Вие споменахте, трябва да се изисква план-график и в предстоящите законодателни промени ние отново ще предложим да бъде изготвен такъв план-график и той да бъде проследяван от Министерския съвет или от Министерството на икономиката. Ще разгледаме обобщения доклад – призовавам и колегите. Тази тема най-вероятно ще ни занимава следващите няколко седмици, да се запознаем със списъка от мерки и сроковете, които трябва да бъдат постигнати. Аз съм така учуден, но и донякъде очаквахме да няма напредък. Законодателните промени, които бяха приети досега, под никаква форма не оказват натиск за постигане на подмяната на доставките с различен от руски нефт. Именно затова мисля, че трябва да разгледаме и наказателните санкции, които се търпят при забавяне на един бъдещ план график, и също така, от друга страна, пък ние приехме и Регламент 1854 за свръхпечалбите, който също предполага отчитане на тези свръхпечалби в бюджета. При забавяне на тези плащания ние също трябва да пристъпим към увеличаване на санкциите за евентуално избягване на това, което се очакваше като резултат от дерогацията, а именно повишени данъчни приходи. Благодаря.
#121 · speech
Благодаря Ви, господин Рибарски. Ако няма желание за дуплика, преминаваме към въпрос от ВЪЗРАЖДАНЕ – господин Петров.
#122 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря ви. Уважаеми господин Министър-председател, отпуснете се моят въпрос ще е насочен към Вашия заместник министър на външните работи – госпожа Габриел, като ще започвам от конкретика, за да стигам до общата политика. По отношение на българския гражданин Милан Димитров, който е арестуван на 6 декември 2022 г. на границата в съседна държава – членка на Европейския съюз – Гърция, при опит да се прибере в България и оттогава насам, намирайки се в гръцки затвор с причина за неговото задържане, отправено до гръцките власти с искане от страна на САЩ за неговата екстрадиция. Тази съседна нам държава – членка на Европейския съюз – Гърция, е уведомила Вашето министерство, госпожо Габриел, за задържането на българския гражданин едва 16 дни по-късно, именно на 23 декември, но така или иначе го е направила. От този момент нататък българското Външно министерство бездейства цели седем месеца и не прави абсолютно нищо до датата 4 юли 2023 г., на която е получило писмена жалба от бащата на задържания български граждани с искане до българските власти за някаква помощ, тъй като гръцкият съд е уважил искането му за екстрадиция в САЩ. След като е внесена тази жалба вече под Ваше ръководство, Министерството ще не ще е трябвало все пак да стори нещо от кумова срама, като, за да симулира някаква дейност, то не взаимодейства, забележете, директно с гръцките власти, а с българските, макар да е ясно, че те хал хабер си нямат за случващото се в чуждата държава. Това бездействие и безхаберие на Вашето министерство, госпожо Габриел, за защитата на този български гражданин, когото го грози все по-голяма опасност от екстрадиция в САЩ, продължава и в настоящия момент вече девети месец и единствените представители на държавната власт, които са се ангажирали с неговия случай, както бе посочено днес по-рано, сме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, тъй като наш народен представител в момента се намира във Върховния касационен съд на Атина на провежданото в момента заседание по делото му за екстрадиция.
#123 · speech
Времето, господин Петров.
#124 · speech
Петър Петров
Това са фактите. Тъй като говорим за обща политика, въпросът ми към Вас, госпожо Заместник министър-председател и външен министър, е следният: защо външната политика – общата политика на Министерството на външните работи е да се бездейства и да не се осигурява защита на българските граждани в чужбина в продължение на месеци? Защо този проблем бива потулван? Защо това не се случва и по настоящем и защо, когато сме попитали официалните власти какво се случва, ние получаваме отговор, че те не били компетентни в лицето на Вашето министерство по отношение на български граждани, арестувани в съседна държава – членка на Европейския съюз? Благодаря Ви.
#125 · speech
Заповядайте.
#126 · speech
Благодаря много за въпроса. Това ми позволява и на мен да споделя информацията, която и ние имаме, и това, което е правило Министерството на външните граждани – на външните работи, извинявам се. Най-напред нека все пак наистина да напомня, че Министерството на външните работи няма компетенции по въпроси, касаещи лица, обявени за международно издирване с цел арест и екстрадиция, тъй като те са изцяло в правомощията на Министерството на вътрешните работи и на правосъдието. Но от ден първи, по-точно буквално 24 часа след събитието, към което и Вие реферирате случилото се на 5 декември 2022 г., има връзка с Министерството на външните работи и ако е получена информация на 23 декември, това става след изричното настояване на тогава дежурния консул, с когото се свързва бащата на господин Димитров. Искам да кажа много ясно, че в този момент, веднага след като бива уведомен, консулът провежда разговори с полицейското управление в Сидирокастро в същия ден, в който е задържано лицето, като в този случай полицейските служители са информирали, че става въпрос за заповед от Интерпол. Консулското длъжностно лице е поискало официално да бъде уведомено и Генералното консулство по случая, вследствие на което се получава писмото 2023 г. По-нататък бащата на господин Димитров много ясно споделя информация с консула, че те имат нает адвокат, очакват дело за неговото освобождаване. Повече помощ от Генералното консулство не е търсена, освен за тема, която сме били активни още от самото начало, и тя е свързана чисто със здравословното състояние на господин Димитров. В тази връзка искам наистина да цитирам и бащата на господин Димитров, който е уверил консула ни, че няма никакви претенции или искания към нашите представители в Гърция, благодарил е за оказаното до момента съдействие, включително, отново казвам, по някои и изпълнени изисквания, свързани със здравословното състояние на Милан. Следим и ние отблизо случая. Включително и народният представител от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ знае много добре, че всяка информация, която е поискана, има проведен телефонен разговор с него, е дадена и предоставена от Министерството на външните работи. Ние още веднъж сме потвърдили това, което се прави от ден първи, в който има задържане, в Генералното консулство, за да бъде на разположение за всички въпроси, които са свързани с неговите компетенции, и това продължава да бъде така. Благодаря.
#127 · speech
Заповядайте за реплика.
#128 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Госпожо Габриел, ще цитирам Вашите думи малко по-рано днес, че „опитът изкусно да се преиначават фактите и да се поднасят удобно“ – край на цитата, за съжаление, в този случай не мина и се провали, тъй като Вие реферирате един отговор, едно писмо всъщност, което сме получили до момента по въпрос, отправен от народния представител от ВЪЗРАЖДАНЕ до Министерството на външните работи. Вместо да получим официален отговор от министъра или от заместник-министъра, така както гласи Законът, ние получаваме отговор от началника на кабинета, който по чл. 28 от Закона за държавната администрация има само организационни функции и е на трудов договор. Но виждам, госпожо Габриел, че Вие сте надскочили буквата на Закона и сте му дали правомощия да води официална кореспонденция с други държавни органи, каквито сме ние народните представители, каквато той няма – началникът на кабинета. Но тъй като Вашето министерство не е сторило абсолютно нищо в продължение на седем месеца, то текстът на това писмо наполовина преразказва текста на жалбата на бащата на задържания българин в чужбина. Във втората си половина посочва това, което Вие цитирахте, че българското Министерство на външните работи не било компетентно по тези случаи. Това, което Вие говорите, важи в една хипотеза, когато лицето се намира на територията на Република България, какъвто не е случаят. Той не успява да се прибере, защото е задържан от гръцка страна на българо-гръцката граница. Изключително за мен е омерзително да чуя, че Министерството на външните работи няма отношение по отношение на български граждани, които се намират извън територията на българската държава, още повече че Вие редовно като министър получавате докладни с така наречените висящи случаи на български граждани, които се намират в чужбина, най-вече по информацията на консулските служби зад граница. По отношение на това, уважаема госпожо Външен министър, и с това приключвам, господин Председател, тъй като Вие сама признахте, че и в момента на разглеждането на делото във Върховния касационен съд на Гърция няма представител на българската държава, с изключение на представител на ВЪЗРАЖДАНЕ, поне да Ви кажа номера на делото – да си го запишете, ако евентуално Вашето министерство реши да се поинтересува от съдбата на един български гражданин в чужбина, да можете тепърва да сторите нещо. Номерът е Е-662 от 2023 г. – в момента се разглежда. Да се надяваме, че справедливостта ще възтържествува и ние, ако не Външното ни министерство, поне останалата част от българските държавни институции ще успеем да си защитим българските граждани в чужбина, да не позволяваме те да бъдат екстрадирани по смехотворни обвинения в други държави. Благодаря Ви.
#129 · speech
Заповядайте за дуплика.
#130 · speech
По мое знание няма случай, в който Министерството на външните работи, спазвайки процедурите и заложеното в текстовете като компетенции, да не е реагирало по случай, свързан с българските граждани. Ако има възможност това да бъде променено, така че министърът да има повече правомощия, аз бих приветствала това усилие. Благодаря.
#131 · speech
Благодаря. От парламентарната група на ДПС – въпрос? Няма. От „БСП за България“? Господин Гьоков, заповядайте.
#132 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Заместник министър председател! Ако трябва да обрисуваме кратко ситуацията в държавата през последните месеци, ще трябва да я определим като разпад на социалните и обществените структури. Едва ли е необходимо да прибавям още нюанси в тази картина като разделение в обществото почти по всички важни въпроси, анархия, правно безхаберие, неграмотност, законодателна немощ, ескалиращо насилие, политически заплахи и какво ли още не. Обществото реагира остро на скандалите, институционалната недостатъчност и правните недоразумения и неслучайно българските институции са с исторически ниски нива на доверие. След 12 години модел на управление на Борисов и обещания за разграждането му от част от сега управляващите на обществото, недоверието на обществото и усещането за липса на сигурност, справедливост и стабилност се засилват до критични нива. Тоест към момента безпринципно сформираното управляващо мнозинство и излъченото от него правителство не се справя със задачите, които му поставя самото общество, а приоритетите на обществото, проблемите, по които то очаква да се работи със силни работещи решения за социална справедливост, са преди всичко доходи и социална подкрепа за тези, които не се справят сами в живота. Една социална държава, каквато имаме претенциите да сме, трябва да осигури на народа си буфери срещу всякакви икономически сътресения. Трябва да подкрепя хората и да инвестира в решения и мерки, които да им помагат. Правителството се занимава с преместване на паметници – нещо, с което не са съгласни 60% от българите, с промяна на Националния празник – нещо, с което не са съгласни 75% от българите, със залъгващи съдебни реформи и с какво ли още не. Занимава се по-скоро със собственото си съществуване. В резултат на една такава антисоциална политика българите са силно затруднени от покачващите се цени на енергията и на храните, инфлацията остава висока, много по-висока от средната за Европа и отново тръгва нагоре. Нивата на бедност, противно на твърденията на десни експерти и политици, не намаляват, а неравенствата се изострят и задълбочават, което показва липсата на адекватна и с увеличен обхват социална политика. И въпросът към Вас, господин Министър, кратък въпрос, който изисква много обстоен и дълъг отговор: какви ще са приоритетите на ръководеното от Вас правителство в социалната сфера, чрез които ще подкрепите българите и българския бизнес във време на инфлация и трайно растящи цени на енергията, на храните и на стоките от първа необходимост; какво да очакват българите като решения за ограничаване на инфлацията и компенсиращо увеличаване на доходите? Изкушавам се да Ви задам и един друг въпрос, на който може да не отговаряте, защото ще се яви като втори.
#133 · speech
Времето, господин Гьоков.
#134 · speech
Защо, господин Министър-председател, допуснахте нарушения на българското законодателство, на Кодекса на труда, чл. 244, където императивно е записано задължението на правителството в срок до 1 септември на текущата година да определи минимална работна заплата за страната в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година? Благодаря Ви.
#135 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор.
#136 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще прескоча отново предизборната реторика, очевидно тя ще бъде изключително важна през следващите дни. Това, което би трябвало все пак заедно да отчетем, е, че след предложение на Министерския съвет това Народно събрание прие един бюджет за 2023 г., в който имаше заложени доста сериозни социални мерки, така че настоящата ситуация е резултат от нашите общи действия с Вас. И специално с Вашата политическа сила по отношение на това, че трябва да има силен социален пакет, за това, че трябва да се повишават заплатите, никога не сме имали сериозни проблеми и различия. Това, по което имаме различия, е, че ние смятаме, че това трябва да става, запазвайки финансовата стабилност на държавата. Започна процедурата по бюджета за 2024 г. Ние ще внесем бюджет, който е реалистичен, влизайки в критериите, които смятаме за решаващи за европейското развитие на България, и Вие ще имате възможност да допринесете в процеса, който ще определи как ще изглеждат политиките по доходите и политиките за социално подпомагане през следващата година. Така че това е наше общо действие и аз се надявам, че няма да попадне в капана на предизборните борби, за да може това общо действие да има положителен резултат, какъвто имаше, между другото, бюджетът за 2023 г. Междувременно е качено на публично обсъждане, точно спазвайки изискванията на Закона за 50% от средната работна заплата, предложение за минимална работна заплата от 1 януари 2024 г. Ясно е, че това решение ще бъде част от бюджетната процедура и ще бъде внесено заедно с основния бюджет в Народното събрание, където, разбира се, Вие ще го дискутирате и ще спазите закона, така както и ние го спазваме с това предложение. Разбира се, същественото повишение, което предполага това предложение с около 16% на минималната работна заплата, има своите финансови и икономически измерения, така че дискусията какви ще бъдат последствията ще я водим както и ние в правителството, така и Вие тук в Народното събрание.
#137 · speech
Благодаря Ви, господин Премиер. Реплика – господин Гьоков.
#138 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Заместник министър-председател, уважаеми народни представители! Аз съжалявам, господин Министър, че оценявате това, което мислят 80% от българите, от българския народ, като предизборна реторика. Не казах нищо по-различно от това, което, пак казвам, мислят 80% от българите – една оценка за политиката, която се води от това правителство, което подчертавам, че беше необичайно съставено, с безпринципни договорки и може би това води до такава политика, каквато води в момента правителството. Факт е, няма как да отречете, че за разлика от другите европейски страни в България няма нито една мярка, нито едно действие, което да защитава българите от инфлацията и повишаващите се цени на стоките най-вече от първа необходимост. Ако ми посочите такова, аз ще си върна думите обратно, които казвам от тази трибуна. Благодаря Ви все пак за отговора. Бих желал да Ви кажа, че съм удовлетворен от него, но ще излъжа себе си, ще излъжа и хората, които ни слушат, ако кажа това. Всъщност няма значение дали аз съм доволен от отговора, въпросът е хората, които слушат, дали са доволни от това, което отговорихте, от това, което Вие очертахте, че могат да очакват. Аз Ви благодаря и за отговора за минималната работна заплата, само че в Закона императивно е написано, че от 1 септември трябва да бъде определен размерът… До 1 септември, не е казано „от 1-ви“, а до 1 септември трябва да бъде определен размерът на минималната работна заплата за следващата година. И смятам, че там на база на това, че последните две тримесечия от предходната година и първите две от тази година изтекоха преди долу-горе два месеца и имахте тези два месеца цялото правителство да решите и да публикувате това постановление на Министерския съвет. (Реплика: „Времето!“) Да, вчера беше… Благодаря на господина, който се обажда, че времето е свършило. Да Ви кажа, че имахте два месеца да приемете това решение, а не вчера да го качите, на 31 август, на сайта за обществено обсъждане. Така че може би Ви звучи като дребно заяждане това, но то не е такова. Това е неспазване на българското законодателство. Не знам чие е било безхаберието – дали на Министерството на труда и социалната политика, което е задължено да следи сроковете и да предложи такова постановление на Министерския съвет за приемане, но е факт това, което се е случило. Благодаря Ви.
#139 · speech
Желаете ли дуплика?
#140 · speech
Може би да добавя две неща, не за да влизаме в противоречие, а по-скоро да поясня още нещо. В пазарни икономики каквато е България инфлацията се бори, като се създадат работещи пазарни механизми. Борбата с инфлацията сама по себе си изисква икономиката да работи по-добре, да бъде открита, така че да има конкуренция. В това отношение България е пазарна икономика, но буди притеснение това, че не е сменен все още съставът на Комисията за защита от конкуренцията и това създава известно притеснение дали тя успява да си свърши работата. Затова аз се надявам в тази пленарна сесия да бъдат придвижени напред смените в състава на регулаторите, за да сме сигурни, че те си вършат работата. Вторият начин да се борим не толкова с инфлацията, колкото с проблемите, които възникват за хората, е като се повишават доходите. Така че отговорът за минималната заплата, въпросите, свързани със социалните пакети, които ще влязат в бюджета, това е начинът, по който нашата държава при тези условия може да подпомогне хората да се справят с икономическите трудности, които срещат. Между другото, да обърна внимание на колегите, които виждам в залата, че инфлацията е значително по-ниска в страните от еврозоната, така че една от причините… около два пъти по-ниска в България, около четири пъти по-ниска от Унгария например, която е казала, че не иска да участва в еврозоната. Една от причините да искаме да развием темата за еврозоната, да обясним на хората за какво става дума, е, че икономически България ще бъде по-стабилна държава, хората ще бъдат по-добре заплатени и ще се чувстват по-добре, ако България е част от еврозоната.
#141 · speech
Благодаря, господин Премиер. От „Има Такъв Народ“ – заповядайте, госпожо Митова.
#142 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Габриел, въпросът ми ще бъде към Вас. Както знаете, в Конгреса на САЩ е предложена проекторезолюция за честване на македонския език, култура и история, като в нея фигурират доста притеснителни съждения за приноса на македонската диаспора през последните 150 години. Става въпрос за Резолюция 311, с която се цели месец септември да бъде обявен за месец на македонско-американското наследство. В тази връзка въпросът ми към Вас е: какви действия е предприело Министерството на външните работи, за да се противопостави на поредното изопачаване на исторически факти и събития от страна на Република Северна Македония и има ли нещо, което Народното събрание и в частност Комисията по външна политика можем да направим, за да подпомогнем Вашите усилия за отстояване на националния ни интерес в конкретния казус? Благодаря Ви.
#143 · speech
Заповядайте, госпожо Габриел.
#144 · speech
Благодаря Ви много за въпроса. От ден първи Министерството на външните работи знае за предложението за резолюция. Предприели сме действия, имаме много голяма активност и от посланика ни, и от генералния консул. Те вече проведоха разговори, включително и с екипа на сенатора, който е внесъл резолюцията. Има процедура, която е започнала. Аз Ви уверявам, че ще направим всичко възможно тази резолюция да няма какъвто и да било край, тоест тя трябва просто да не бъде приета. Нека да напомня, че това не е първият опит, това е вторият такъв. В първия имаме добра практика как да се организираме, мобилизираме и много ясно да покажем – ние имаме ясна позиция спрямо Република Северна Македония. Всеки неин опит да въвлича в това, което ние трябва да изясним, а именно те да си изпълнят ангажиментите по отношение на компромиса от юли 2022 г., не е добра идея, затова мисля, че България ще продължи много ясно да отстоява своята позиция. Да напомня, че ние заставаме зад това да бъдат изпълнени всички условия, свързани с компромиса от юли 2022 г., ясно да се противопоставим на опитите за фалшива информация, дезинформация, че България има нови условия и междувременно много ясно да си отстояваме своите език, култура, идентичност. Не е в компетенциите на който и да било законодателен орган да се произнася по такива теми. Разбира се, че в този случай Народното събрание на Република България може да продължи да ни бъде много полезно, защото единственото, което ние искаме много ясно да покажем и на Република Северна Македония, че само когато изпълняваш ангажиментите, които ти самият си приел да изпълниш, тогава европейската интеграция вече не е мечта, а става конкретна перспектива. Благодаря.
#145 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика.
#146 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Габриел. Удовлетворява ме отговорът, който ми давате. Аз зададох въпроса си във връзка с това, че наскоро имаше друга подобна резолюция, както знаете, в Германия, която по същия начин споделяше определени виждания на македонизма по отношение на македонската култура, език и техния принос за развитието на Европа. Тогава Вие бяхте извикана на изслушване в Комисията по външна политика и с колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ и БСП Ви зададохме тези въпроси в конкретика и Вие ни уверихте, че ще направите всичко възможно това да не се повтаря. Затова отговорът Ви в момента ме удовлетворява. По отношение на това дали можем в Народното събрание да Ви помогнем с нещо, за да отстоявате българския национален интерес, имах предвид дали се нуждаете от помощ от типа на декларация на Народното събрание, или някаква такава форма на подкрепа, която да се опитаме да съберем като мнозинство в Народното събрание. Благодаря.
#147 · speech
Благодаря. Заповядайте за дуплика.
#148 · speech
Благодаря много. По отношение на това за декларацията на Народното събрание, нека и аз остана последователна с това, което винаги казвам, че уважавам законодателната власт и нейното право да решава. Нека Народното събрание да реши за такава декларация. Това, което аз искам да потвърдя и го казах и по време на отговора ми, свързан с Шенгенското пространство, е, че всяка активност между делегации в респективни национални народни събрания, биха били много полезни, защото декларацията сама по себе си е силен акт, но много също толкова силен е постоянният диалог с представители на други национални парламенти, които да знаят и българската гледна точка. Мисля, че това е нещо, което можем да положим допълнителни усилия да бъдем още по-активни, за да не се питаме защо в даден национален парламент има такава или такава резолюция. Това е тяхно право, както на Вас никога не би трябвало да допускаме някой да Ви казва каква декларация да приемате или правите, това е и тяхно право. По време на диалог, по време на взаимен обмен на парламентарни делегации много по-активно можем да отстояваме нашата позиция, която наистина се бори с дезинформация и която има нужда да покаже, че ние нямаме двустранен проблем с Република Северна Македония. България е държава – членка на Европейския съюз, която показва, че членството в Европейския съюз е свързано с принципи, с отговорности и със задължения и те включват и когато самият ти си поел отговорност да свършиш нещо, трябва да поставиш резултати. Благодаря.
#149 · speech
Благодаря Ви. Други въпроси? Не виждам. С това изчерпахме контрола по чл. 94. Да благодарим на премиера и на вицепремиера за участието. С премиера ще продължим после в парламентарния контрол. Преминаваме към следващата точка: ПРЕКРАТЯВАНЕ ПЪЛНОМОЩИЯТА НА НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ. Със Заявление с вх. № 49-354-00-69 от 9 август 2023 г. народният представител Вежди Рашидов е подал оставка като народен представител. В тази връзка е изготвен Служебен проект на решение за прекратяване на правомощията на народен представител. „Народното събрание на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България
#150 · speech
Реши
Прекратява пълномощията на Вежди Летиф Рашидов като народен представител от Седемнадесети изборен район – Пловдив.“ Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията. Във връзка с предстоящото гласуване – моля, проверка на кворума. Има кворум. Моля, режим на гласуване на Проекта на решение. Гласували 134 народни представители: за 103, против 3, въздържали се 28. Предложението е прието. Уважаеми колеги, позволете ми да изразя благодарност на Вежди Рашидов за неговата работа като народен представител, председател на Комисията по култура и председател на Четиридесет и осмото народно събрание и да му пожелая здраве и творческо вдъхновение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, обявявам 15 минути почивка. (След почивката.)
#151 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме с: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Преди това трябва да Ви информирам за писмените отговори, които са постъпили на въпроси и питания за периода 18 юли – 30 август 2023 г. Писмени отговори от: – министър-председателя Николай Денков на въпрос от народните представители Мартин Димитров Димитров и Ивайло Николаев Мирчев, и на въпрос от народния представител Петър Николаев Куленски; – заместник министър-председателя и министър Мария Габриел на въпрос от народните представители Мартин Димитров и Ивайло Мирчев; – министър Александър Йоловски на въпрос от народния представител Елисавета Димитрова Белобрадова; – министър Андрей Цеков на питане от народните представители Андрей Рунчев, питане от народния представител Красимир Събев, въпрос от народните представители Александър Арангелов, Виолета Кърпачева и Иво Русчев, въпрос от народния представител Валери Митов, въпрос от народния представител Георги Стамов, 12 въпроса от народния представител Георги Гьоков, и въпроси от народните представители Ивайло Мирчев, Иван Белчев, Искрен Арабаджиев и от Калоян Икономов; – министър Асен Василев на питане от народния представител Андрей Рунчев, на въпрос от народния представител Валери Митов и на въпрос от народните представители Венко Сабрутев, Венеция Нецова-Ангова, Ивайло Шотев, Искрен Арабаджиев, Георги Ганев и Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Иван Белчев, и от народните представители Иван Белчев, Стоян Георгиев, Любен Иванов и Свилен Трифонов, три въпроса респективно от народния представител Любен Иванов, народните представители Мартин Димитров и Георги Ганев, и от народния представител Стоян Таслаков; – министър Атанас Славов на три въпроса от народните представители Драгомир Стойнев, Славчо Крумов и Стела Николова; – министър Богдан Богданов на въпроси от народните представители Деница Николова, Константин Бачийски, двадесет и шест въпроса от народния представител Христо Гаджев, и въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; – министър Галин Цоков на въпроси от народните представители Божидар Божанов, Елисавета Белобрадова и Стела Николова, Ивайло Мирчев, три въпроса от народния представител Иван Белчев и въпрос от народния представител Калоян Икономов; – министър Георги Гвоздейков на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Димитър Илиев на въпрос от народния представител Петър Петров; – министър Зарица Динкова на въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; – министър Иванка Шалапатова на въпрос от народния представител Георги Гьоков, пет въпроса от народния представител Деница Сачева, два въпроса от народния представител Илина Мутафчиева; – министър Калин Стоянов на въпрос от народните представители Александър Арангелов, Виолета Кърпачева и Иво Русчев, два въпроса от народния представител Божидар Божанов, въпрос от народния представител Иван Белчев и въпрос от народните представители Никола Димитров и Цвета Рангелова, също така въпрос от народния представител Стела Николова; – министър Кирил Вътев на питане от народния представител Хатидже Георгиева, въпрос от народния представител Даниела Божинова, девет въпроса от народните представители Красимир Събев и Десислава Танева, Десислава Танева, Десислава Трифонова, Младен Шишков, Иван Червенков, Стефан Мирев и Радомир Чолаков, два въпроса от народния представител Любен Иванов, три въпроса от народните представители Христо Даскалов, Татяна Султанова-Сивева, Стоян Георгиев и Искрен Арабаджиев, и въпрос от народните представители Красимир Събев и Десислава Танева; – министър Милена Стойчева на въпрос от народния представил Божидар Божанов; – министър Румен Радев на въпрос от народния представител Александър Вълчев, въпрос от народните представители Ивайло Мирчев и Мартин Димитров, и въпроси от народните представители Иван Белчев, Красен Кръстев, Славчо Крумов, въпрос от народните представители Стоян Таслаков, Искра Михайлова, Димитър Гюрев и Йордан Тодоров и въпрос от народния представител Хатидже Георгиева; – министър Христо Хинков на два въпроса от народния представител Божидар Божанов, въпрос от народните представители Даниел Проданов и Искра Михайлова, въпрос от народните представители Джевдет Чакъров, Димитър Найденов и от народните представители Елисавета Белобрадова и Илина Мутафчиева, на три въпроса от народния представител Иван Белчев, въпрос от народните представители Радослав Василев, Васил Пандов, Росица Пандова-Йовкова, Александър Симидчиев и Петър Куленски, въпрос от народните представители Радослав Василев, Радослав Рибарски и Петър Куленски, два въпроса от народния представител Стела Николова, въпрос от народния представител Стефан Апостолов, въпрос от народния представител Тошко Йорданов, два въпроса от народния представител Костадин Ангелов; – министър Юлиян Попов на въпрос от народните представители Александър Вълчев, Ивайло Мирчев, Иван Белчев и три въпроса от народния представител Катя Панева. С това изчерпахме информацията за постъпилите писмени отговори и преминаваме към парламентарния контрол. Първи отговаря господин Асен Василев – министър на финансите. Първият въпрос е от народния представител Румен Христов относно приемане на еврото като разплащателна единица в България. Заповядайте, господин Христов, да развиете Вашия въпрос.
#152 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председателю. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, въпросът ми, както съобщи председателят, е относно приемането на еврото като разплащателна единица в България. Вие, както и аз, управляващото мнозинство, както и колеги от други политически формации, сме напълно убедени, че това е нещо много важно и това е една от най-големите цели пред България след влизането ни в НАТО и Европейския съюз. Редица правителства работят в тази посока, но има също така анализатори, политически формации, които твърдят пред обществото, че това ще донесе загуби, а не ползи за България. Аз съм убеден, че тъкмо обратното е вярното и истината, но предвид това, което многократно са обяснявали експертите по отношение на достъпа до евтин кредитен ресурс, по отношение на сериозния банков надзор, който ще бъде наложен от Европейската централна банка и така нататък, бих попитал: какви са преките загуби или преките ползи от превалутирането или по-скоро смяната на лева в евро и на еврото в лева, предвид на обстоятелството, че България търгува над 60% със страни, в които основна валута е еврото? От тази гледна точка, ако имате информация, ще бъда благодарен да чуя каква е сумата в рамките на година? Благодаря.
#153 · speech
Благодаря, господин Христов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#154 · speech
Благодаря, господин Вигенин. Господин Христов, директно на Вашия въпрос отговорът е, че за 2022 г., ако се вземат средните отклонения на курсове, които са пазарно видими, става въпрос за над 500 млн. лв., което българската индустрия плаща в такси за превалутиране само за курсовите разлики, отделно, ако има допълнителни такси. Що се отнася до по-големия ефект и по-значителния за българската икономика, той е свързан с лихвените проценти. Знаете, че в Европа и за финансирането на държавите членки, а и за голяма част от компаниите, се ползва или EURIBOR, или Bund rate, плюс някаква надбавка, която оценява риска на съответната държава. Това, което се видя за Република Хърватска, е, че когато те приеха еврото, премията, която те плащат над Bund, падна наполовина, което за българската държава би означавало да спестява може би още около 500 милиона от лихви, а за българския бизнес говорим за няколко милиарда, които те ще могат да спестяват от това, че ще плащат по-ниски лихвени проценти. Това са абсолютно директните ефекти, за които има ясни измерители, видими и в Хърватска. Благодаря.
#155 · speech
Благодаря, господин Министър. Имате думата за реплика, ако желаете, господин Христов. (Реплика от народния представител Румен Христов.) Не втори въпрос, а за реплика на министъра. Нямате. Тогава преминаваме към следващия въпрос. Да, всъщност Вие имате въпрос и относно износа на стоки за Армения и Грузия. Малко ще обърнем реда, за да изчерпи господин Христов въпросите си. Заповядайте, господин Христов, за втория въпрос.
#156 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Благодаря и за отговора на първия въпрос. Вие бихте могли да бъдете още по-полезен пред обществото, изнасяйки тези данни, за да убедим бизнеса и тези, които са скептично настроени спрямо еврото. По отношение на износа, който през последно време бележи ръст на южната ни граница спрямо Армения и Грузия, въпросът ми е: имате ли някаква проследяемост на стоките и предметите, които се изнасят за Армения и Грузия, дали те остават там и дали това не е някакъв опит за избягване на санкциите спрямо Русия – дали тази продукция и тези стоки, които влизат в Армения и Грузия и рязко са се повишили през последните месеци, не отиват в Русия? Благодаря.
#157 · speech
Благодаря, господин Христов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#158 · speech
Благодаря. Първо, малко информация за стокообмена с Армения и Грузия. За стокообмена към 21 август са ми данните, тъй като тогава сме подготвили отговора на въпроса. Стокообменът за Армения тази година е 97,7 млн. лв. от началото на годината до 21 август, миналата година е бил 62,8 млн. лв., тоест има увеличение с около 35 милиона. С Грузия е обратно – стокообменът е 262 милиона и е 18% – 57 милиона по-малък, отколкото е бил миналата година, като детайлно съм Ви представил петте най-изнасяни стокови групи. Това, което виждаме, е, че спадът на стокообмена с Грузия се дължи почти изцяло на това, че е спрян износът на горива за Грузия. Вижда се износ за горива последните тридесетина дни, че е започнал отново. Това, което правим, обменяме тази информация с Европа, с Европейската комисия и съответните органи, и за момента няма идентифицирани случаи на опит за избягване на санкциите. Това, което също така сме предприели и имахме разговори с турската страна, които ще продължим и се надяваме до 1 януари догодина да е факт, да имаме обмен между данъчните администрации на ниво фактура, което ще помогне, един път, нека да кажем, с облагането или вноса на нереални цени, втори път с фиктивен износ и трети път с проследяемост относно санкциите, тъй като ние ще можем да видим реално фактурата, която е представена и по която се прави износът към българските митнически власти дали съществува в турската база данни. Същото нещо предприемаме, между другото, с Гърция и с Румъния, така че да обхванем основните потоци на внос и износ в страната на ниво фактора, което ще позволи доста по-добра проследимост и събираемост на данъците, както за България, така и за съседните държави.
#159 · speech
Благодаря, уважаеми господин Василев. Имате думата за реплика. Не желаете, благодаря. Бързо потръгна парламентарният контрол. Сега следва питане от народния представител Златан Златанов относно съдебната защита на Република България по международните арбитражни дела. Заповядайте, господин Златанов, имате думата да развиете Вашия въпрос.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, в „Труд Нюз“ от 18 юни 2023 г. е публикувана статията: „Асен Василев започна безумията отново – в нарушение на закона рискува милиарди на държавата“. В същия смисъл са още няколко публикации, като: „Чистката в Министерството на финансите започва“ от 19 юни 2023 г.; „Нова схема: Асен Василев рискува държавни милиарди, за да спаси кожата“ от 19 юни 2023 г. и други. Според тези публикации Вие за пореден път се опитвате да прехвърлите организацията по защитата на международни арбитражни дела със страна България от Министерството на финансите към Министерството на правосъдието чрез внесения от Вас проект на ПМС за създаване па Институт за стратегически анализи и прогнози към Министерството на финансите. Oт публикациите става ясно, че защитата по международните арбитражни дела, със страна Република България, организирана от дирекция „Съдебна защита“ към Министерството на финансите, в годините е била напълно успешна – близо 100% успеваемост, и до сега България няма загубено дело. За разлика от това, само в последната година и половина по дела срещу Р България, заведени пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург, чиято защита е била организирана от Министерството на правосъдието, държавата ни е осъдена по над 150 дела и е платила обезщетения в размер на 1,778 млн. евро. При тези факти се налага изводът, че широко прокламираната от правителството Денков – Габриел съдебна реформа, като един от най-важните приоритети, предлага едва ли не разбиване на добре работещи и защитаващи интересите на държавата структури, като дирекция „Съдебна защита“ към Министерството на финансите, и прехвърляне на част от функциите ѝ към Министерството на правосъдието, а преосмисляне и отстраняване на причините, водещи до такива негативни резултати за държавата ни, тоест наложително е бързината и усилията, които полагате за разформироването на една добре работеща структура, да бъдат насочени към работа за реформа в съдебната система. Господин Министър, на фона на изключително тежкото финансово икономическо състояние на страната ни вследствие не само на дълго продължилата политическа криза, а и на последиците от войната в Украйна, както и от бедственото положение в страната, за да бъдат разсеяни появилите се в публичното пространство подозрения, че с внесения от Вас проект на постановление на Министерския съвет изпълнявате заканата си за „чистка“ в Министерството на финансите, съгласно оповестения и придобил публичност записан разговор, оповестен от народния представител Радостин Василев, и че с изземването защитата на Република България по международните арбитражни дела от дирекция „Съдебна защита“ на Министерството на финансите и прехвърлянето на тази функция към Министерството на правосъдието се обслужват нечии частни интереси, като на практика се застрашават интересите на държавата ни, които би следвало да защитавате като министър на финансите. Моля да отговорите аргументирано на следното питане: какви са гаранциите и съображенията Ви, поради които считате, че с така планираната от Вас реформа относно съдебната защита на Република България по международните арбитражни дела е напълно изключен съществуващият реален риск за тежки финансови загуби, и то в особено големи размери за страната ни?
#161 · speech
Благодаря, господин Златанов. Имате думата за отговор, господин Министър – 5 минути е Вашето време. Заповядайте.
#162 · speech
Благодаря. Господин Златанов, директно. Първо, тази промяна не се случи, тъй като имаше Решение на Народното събрание, което я спря. Това, което сме предвидили обаче в момента, е да се направи междуведомствен съвет между Министерството на финансите и Министерството на правосъдието, където напълно прозрачно се вземат тези решения, първо. И второ, да се вземат компетентно. Една от причините да се поиска да се премести дирекция „Съдебна защита“ към Министерството на правосъдието е, че голямата част от въпросите, с които се занимава тази дирекция, са процесуално представителство и не е работа на министъра на финансите да казва дали да се разпитва някой свидетел, точно как да се води процесът пред Арбитражния трибунал и точно какви процесуални стъпки да бъдат взети. Това трябва да се прави от компетентни юристи, каквито има доста повече в Министерството на правосъдието. Що се отнася до въпросната дирекция и че тя не е загубила дела бих Ви съветвал да не се уповавате на публикациите на вестник „Труд“. Ако имате въпроси, задайте ги – ще Ви бъде отговорено през Секретното деловодство, така че да получите пълната информация. Имате право на това. Второто нещо, което искам да споделя, е, че след направени проверки се установи, че тази дирекция работи без вътрешни правила, че един човек решава какви да бъдат критериите за конкурса, провежда конкурса, оценява кои да са адвокатските кантори, с които държавата работи, след което прави възлаганията, след което сам абсолютно определя дали и какви да бъдат плащанията. Един човек с пълномощно от 2015 г., което не е подновявано и предоставено за подновяване към нито един от последващите министри на финансите. Освен това има открити и доста други нарушения в самата дирекция, които в момента са в процес на изясняване на съответните производства. Последното нещо, което може би е добре да се спомене, е, че това да дадеш някой друг да управлява нещо, който в случая може да се справи по-добре с поставените задачи, както щеше да бъде в Министерството на правосъдието, всъщност е отказ от права и правомощия и няма как по някакъв начин да представлява обект на каквито и да е инсинуации за злоупотреби от гледна точка на Министерството на финансите. Що се отнася до гаранцията дали и как ще спечелим, или загубим арбитражни дела, това зависи от самите арбитражни дела и фирмите, които ни представляват, както и от процесуалните действия, които въпросните фирми вземат. Искам да напомня, че България има доста тежки загуби по арбитражни дела, една от които беше на НЕК срещу „Атомстройекспорт“. Да, това не беше дело, водено от дирекцията към Министерството на финансите, но беше дело, водено от същите кантори, които използва Министерството на финансите и знаете, че там загубата беше доста значителна. Благодаря.
#163 · speech
Благодаря, господин Министър. Имате думата за два уточняващи въпроса, господин Златанов.
#164 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, в контекста на казаното от Вас аз искам да Ви питам предприели ли сте и какви мерки в изпълнение на Решението на Народното събрание относно процесуалното представителство? Решението е публикувано в „Държавен вестник“, бр. 60 на 14 юли 2023 г., като тук е редно да кажем, че има Междуведомствен консултативен съвет и Вие не обяснихте какви точно проблеми при организирането и осъществяването на защитата на държавата по международните арбитражните дела от министъра на финансите, както е по закон – чл. 31 от ГПК, след Решението сте намерили, за да се създаде този консултативен съвет. Вторият ми въпрос е: какви проблеми сте констатирали при осъществяване на защитата на Република България по международни арбитражни дела, точно какви проблеми, които да налагат създаването на този междуведомствен консултативен съвет, кой, кога и с какъв акт е установил наличието изобщо на някакви проблеми? В случай че примерно, има някакъв кадрови проблем, не е ли по-добре да бъде решен по дисциплинарен път с кадрови промени, отколкото да се налагат законодателни такива? Или един вид казано: защо трябва заради бълхата да горим юргана?
#165 · speech
Благодаря, господин Златанов. Заповядайте за отговор на уточняващите въпроси, господин Министър.
#166 · speech
Благодаря. Както и казах, след излизането на Решението на Народното събрание, въпросното ПМС беше преработено и дирекцията остана в Министерството на финансите, така че това са действията. Що се отнася до установените проблеми, има редица установени проблеми и от Вътрешния одит, и от Инспектората на Министерството на финансите. Тези доклади не са публични. Както Ви казах, можете да ги изискате по съответния ред. Мога само да спомена, че има доста сериозни нарушения, свързани и със сигурността на информацията, от една страна, и с начина, по който са правени възлаганията към конкретните адвокатски кантори, от друга страна. Що се отнася до това какво налага Междуведомствения консултативен съвет, това, което обясних: трябва да има компетентни хора и от Министерството на правосъдието, юристи, които да могат да дават процесуалните указания. Защото не е нормално Министерството на финансите да дава процесуалните указания. Също така много по-добра практика е в прегледа на дейността на адвокатските кантори, както и на възлаганията конкретно, които се правят по конкретните казуси към тях, да участва и Министерството на правосъдието, за да сме сигурни, че ще бъдат правилно направени заданията, правилно предприети стъпките по време на защита и че правилно ще бъдат одитирани всичките действия, които са извършени, и всичките фактури, които се получават на ежемесечна база. В част от фактурите има дейност, извършена примерно от определени адвокати в рамките на 19 часа в едно денонощие. Това не е забелязано, по никакъв начин не е реагирано – може и да е било наистина така, но никой не си е направил труда да провери.
#167 · speech
Благодаря, господин Василев. Отношение към отговора искате ли да направите, господин Златанов? Заповядайте.
#168 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, обещавам, че ще задълбочим нашите издирвания по отношение установяване на обективната истина и до изчерпване на темата в дълбочина, защото в момента съществуват едни подозрения в широката общественост, че чрез тези промени, които се опитаха да се прокарат три пъти подред, се цели създаване на условия за облагодетелстване на определен обръч не от фирми, а от адвокатски дружества и кантори, които евентуално биха напълнили и черни партийни каси.
#169 · speech
Лично обяснение!
#170 · speech
Заповядайте, господин Министър – малко е извън процедурата, но все пак поискахте.
#171 · speech
Да. Господин Златанов, съществуват също така, ако ще ползваме този тон на разговор, в широката общественост едни подозрения, че едни пари са разкешени на едни партии да защитават едни порочни корупционни практики. (Реплика от ИТН: „Не!“) Приятен ден!
#172 · speech
Благодаря, господин Василев – с това изчерпваме парламентарния контрол към Вас. Благодаря Ви за участието в него. Преминаваме към въпросите към вътрешния министър Калин Стоянов. Първият въпрос е от народния представител Иван Валентинов Иванов относно облекчаване пропускането на товарни автомобили през Граничен контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“. Заповядайте, господин Иванов, да развиете Вашия въпрос.
#173 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, настоящият въпрос е продиктуван от така вече натрупаното от миналата година напрежение с повишения трафик на товарни автомобили през град Русе и това, което наблюдавам, е, че има информация, че до голяма степен този трафик се дължи именно на трудното и бавното обработване на камиони, на товарни автомобили, преминаващи през Дунав мост, най-вече на двойния контрол, който се осъществява както от българска страна, така и от румънска страна. Бяха взети различни мерки от наша страна, разбира се, това е част от въпроса ми и в тази връзка моля да ми отговорите: водят ли се разговори с румънската страна за облекчаване на процедурата за пропускане на товарни автомобили през ГКПП „Дунав мост“ с оглед по-бързо преминаване в Румъния и обратно? Изградените буферни паркинги на територията на община Русе допринесоха ли за намаляване на трафика през града на товарни автомобили, насочени към ГКПП „Дунав мост“? Защото това беше един от механизмите, който беше разработен, за да се облекчи поне от българска страна трафикът в града, предвид трудното преминаване през Контролно-пропускателния пункт „Дунав мост“. Така очаквам от Вашия отговор да се разбере в каква посока се работи и дали могат да се намерят работещи механизми за облекчаване на този трафик. Благодаря.
#174 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#175 · speech
Министър Калин Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, във връзка с постъпил Ваш въпрос Ви информирам, че темата за облекчаване на преминаването на тежкотоварен трафик през Граничен контролно-пропускателен пункт „Русе – Дунав мост“ е поставена многократно в двустранни разговори между министрите на вътрешните работи на България и Румъния. От страна на Министерството на вътрешните работи е предложено създаване на съвместна група с румънските власти с разглеждането на въпросите на трансграничното сътрудничество на общата граница. Предложението е подновено и пред новия министър на вътрешните работи на Румъния, а именно господин Мариян Кателин Предуи. Към момента румънската страна е изразила принципно съгласие за създаване на въпросната работна група. Предстои изготвянето на план за действие, в който да бъдат разписани конкретни цели, задачи, отговорни лица и съответно структури и срокове за изпълнение. По отношение на буферния паркинг, изграден на територията на община Русе, следва да се има предвид, че същият функционира от края на месец май тази година, а управлението му се осъществява от юридическо лице. С оглед на факта, че капацитетът на паркинга е 600 товарни автомобила, към настоящия момент все още има опашки от около 100 – 150 автомобила на пункт. В тази връзка за преодоляване на негативните последствия от увеличения трафик от товарни автомобили върху придвижването на гражданите от град Русе и населените места в региона при образуване на опашка от изчакващи автомобили се предприемат съответни организационни действия от страна на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи за спирането им във вътрешността на страната. В допълнение към изложеното следва да се има предвид, че ГКПП – Русе, функционира като съвместен между Главна дирекция „Гранична полиция“ и Гранична полиция на Румъния. Граничните проверки на пункта в Русе се осъществяват в съответствие с разпоредбите на Регламент на Европейския съюз 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета – Кодекс на шенгенските граници. Граничните проверки на лица, превозни средства и вещи във владение на лицата се извършват съвместно от българските и румънските гранични служители на принципа едно спиране съгласно споразумение между правителствата на Република България и Румъния относно съвместен граничен контрол за преминаване на границата. Към настоящия момент броят на явяващи се за преминаване през пунктовете товарни единици съществено надвишава капацитета за пропускане поради надхвърляне на възможностите на съществуващата инфраструктура. На Гранично контролно-пропускателния пункт – Русе, съвместно с граничните полицейски служители е осигурено функциониране на всички налични работни места към момента. Потокът от товарни автомобили се пропуска през всички налични трасета, които разполага пунктът от българска и съответно от румънска страна. В случай на непредвидени обстоятелства, а именно нарушение във функционалността на информационните системи, лоши метеорологични условия или други, в резултат на които пропускателната способност на пункта е затруднена, е създадена организация за осъществяване на незабавен информационен обмен между службите за граничен контрол за предприемане на спешни мерки за отстраняване на причините за забавяне или спиране на трафика. Обективно образуването на колони от изчакващи товарни автомобили при зоните на пункта е в резултат най-вече на големия брой въведени допълнителни контролни процедури от българските и румънските данъчни митнически администрации, както и от служби за контрол на разрешителните за превоз на товари, като някои от тези дейности се дублират. Благодаря.
#176 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Иванов – за реплика.
#177 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, добре е, че сте подновили разговорите с румънската страна, защото това имах предвид с тези дублиращи проверки, които се извършват на пункта както от българска, така и от румънска страна, които действително забавят трафика. Хубаво е да е ясно. Както разбрах от отговора, буферните паркинги са два, общината има един с по-малък капацитет и облекчават трафика в града, разбира се, но основният въпрос е разговорите с румънската страна да стигнат до успешен край. Разбира се, панацеята на този проблем е влизането на България в Шенген, което надявам се да се случи, но следейки обстановката, не виждам някакво положително развитие към днешна дата. Надявам се, както беше обещано от министър-председателя, това да се случи в края на годината и в следващите месеци да имаме някакъв положителен отговор. В крайна сметка ще продължаваме да следим темата на парламентарен контрол, както и изслушване в Комисията, на какъв етап са преговорите с румънската страна по отношение на облекчаването на тези административни процедури. Доколкото разбираме от отговора, това не касае само министъра на вътрешните работи на Румъния, но и други министри. Това означава най-малкото от българска страна може би Вие да сте инициатор на работна група, която да локализира в румънското правителство с кои съответно служби или министри да се комуникира, за да се облекчи този трафик, който очевидно няма да спадне, тъй като той е в резултат от войната в Украйна, тъй като голяма част от морския трафик се пренасочи към сухопътната граница. Проблемите ще стоят пред Вас, мисля, че и пред колегите Ви, може би и министърът на транспорта ще бъде занимаван тук на парламентарен контрол какво се случва и какви мерки се вземат в тази посока. Благодаря.
#178 · speech
И аз Ви благодаря, господин Иванов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос към министъра на вътрешните работи от народните представители Ангел Георгиев и Димчо Димчев относно недопускането на българските граждани, участници в събора на трите земи в село Голеш, днешна Сърбия, на 12 юли 2023 г. Заповядайте, господин Димчев, да развиете въпроса.
#179 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, до нас достигна тревожен сигнал, че в деня на провеждането на събора на трите земи в Голеш, Сърбия българските граждани, участници в събора, както и други желаещи от наша страна да го посетят, са били връщани още при Гърлено заради отказа на сръбските граничари да пропускат български граждани през границата този ден. В неофициални разговори между наши граничари и такива от сръбска страна е било заявено, че това е заради пропуснат натовски конвой от страна на България и Северна Македония в посока на Косово. В същото време има информация, че недопускането на българските граждани на сръбска територия е заради пропуск от наша страна да бъде направен ГКПП и това съответно води до провал за събора. По случая липсваше позиция на Министерството на вътрешните работи, липсваше такава и на Министерството на външните работи. Кой в крайна сметка е виновен в този случай и къде лежи истината? Съборът на трите земи е едно прекрасно събитие, което обединява България, Северна Македония и Сърбия с дадено чувство на културна принадлежност, и е прекрасен пример за това как трябва да се води дипломацията, макар и от страна на общностите ни. Ако вината е поради неглижирането и пропуск от Ваша страна да се направи КПП в този ден, ще поеме ли Вашето министерство отговорността? Какви ще са последиците за виновниците? Моля да ни бъде даден отговор устно. Само ще посоча, че съборът е бил на 12 юли 2023 г. Благодаря.
#180 · speech
И аз Ви благодаря, господин Димчев. Заповядайте, господин Министър.
#181 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Георгиев и господин Димчев! В отговор на постъпилия в Министерството на вътрешните работи въпрос относно недопускане на български граждани и участници в събора на трите земи в село Голеш, Република Сърбия, на 12 юли 2023 г. Ви предоставям следната информация: В Министерството е получена нота от посолството на Република Сърбия в София с молба за откриване на временен граничен контролно-пропускателен пункт на границата между Република Сърбия и Република България по повод провеждането на международния събор на 12 юли 2023 г. от 8,00 ч. сутринта до 20,00 ч. вечерта в село Голеш, Република Сърбия. В Министерството е получено и писмо от кмета на община Кюстендил до министър-председателя на Република България с молба за разрешение да се провеждат ежегодните международни събори на границата на Република Сърбия с Република България така, както следва: на 12 юли 2023 г. село Голеш, местността „Жеравино“ и на 22 септември 2023 г. село Бобешино. Международните събори по границата на Република България са традиционни, провеждат се ежегодно, поради което е създадена необходимата организация по разкриване на временни контролно-пропускателни пунктове на държавната граница и са предприети съответните действия с организаторите на събитията и съпределните гранични власти. В Главна дирекция „Гранична полиция“ е създадена необходимата организация, в хода на която са разпоредени съответните дейности до директорите на Регионална дирекция „Гранична полиция“ Драгоман и Кюстендил. Съгласно изготвения план е разгърнат временен контролно-пропускателен пункт. На място в района на временния контролно-пропускателен пункт от българска страна са присъствали полицейски, митнически и здравни служители с необходимата техника. Проведен е телефонен разговор от страна на служителите на ГПУ „Отоманци“ с началника на смяната и началника на полицейското управление в „Рибарци“, Република Сърбия, в който от сръбска страна е заявено, че няма официално разрешение от компетентните сръбски власти за отваряне на границата. На място е пристигнал сръбски патрул от двама служители, които уведомяват българските власти, че към момента от сръбска страна няма разрешение за отваряне на държавната граница. На място не е имало други представители на сръбските власти, а именно на митница и други служебни лица. В присъствието на кметския наместник за селата Жеравино, Бобешино и Долно село е проведен разговор със сръбските полицаи, които уведомяват, че пътят от село Голеш до държавната граница е в много лошо състояние и единствено моторни превозни средства с повишена проходимост могат да преминат. Сръбските полицейски служители са уточнили, че ако получат разрешение за отваряне на границата, това ще се осъществи най-рано след три часа, поради което на отбивката за селата Долно село и Бобешино са пренасочени служители за уведомяване на гражданите, че към момента границата не е отворена, както и за лошото състояние на пътя. В тази връзка е преустановено пропускането на намиращите се в село Бобешино моторни превозни средства с търговци, а именно три микробуса с търговци и стока и лица, желаещи да посетят събора. В съответствие с променената обстановка в 9,57 ч. началникът на ГПУ „Отоманци“ е разпоредил разформироване на временния контролно-пропускателен пункт и освобождаване на служителите, след което и сръбският патрул е напуснал района. На контролно-пропускателния пункт не е имало български граждани за участие в събора. Желаещите да посетят събора – около 48 лица и 21 моторни превозни средства, са спирани в селата Гърляно и Бобешино на единствения път към временния контролно-пропускателен пункт, като са осведомявани, че държавната граница не е отворена от страна на сръбските власти, въпреки че от българска страна е създадена необходимата организация по осигуряване на преминаването за провеждането на събора. В заключение следва да отбележа, че събитието не се е провело поради изразения отказ от страна на сръбските власти за отваряне на границата.
#182 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика.
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, благодаря за изчерпателния отговор. Всъщност тук, надявам се, разбирате, че ние нямахме друг вариант, но да питаме министъра си, защото в крайна сметка и Външното министерство също трябва да поемат своята отговорност. От това, което Вие казвате, стана много странно за това, че Външното министерство не излиза с абсолютно никаква позиция по случая, а събори е имало, поне от това, което видяхме по You Tube кадрите, където са издигнати този път само македонското и сръбското знаме, а българското не е било издигнато. Затова съжалявам, че госпожа министър-председателката в ротация – Мария Габриел, вече си тръгна и не може да чуе, но подобно провокативно поведение от сръбска страна остава за пореден път без отговор. Разбира се, това не е от Вашия прерогатив в момента. Благодаря Ви за отговора, а ние ще продължим с въпросите си към госпожа министър Мария Габриел. Благодаря Ви.
#184 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Димитър Николов относно зачестилите случаи на посегателства срещу локомотиви на БДЖ и превенцията за обезпечаване на сигурността на железопътния трафик. Заповядайте, господин Николов.
#185 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Министър, колеги народни представители! Изминаха близо два месеца от входирането на моя въпрос, но по-скоро той няма давностен, а има превантивен характер. Всъщност той беше провокиран от репортаж на обществената телевизия, която излъчи видеоматериал за локомотивен машинист на бързия влак от Варна за Враца с № 2654, обстрелван с камъни край гара Провадия. Закъснението от близо три часа е възможно най-малката щета, която можеше да предизвика инцидентът. Локомотивният машинист беше със засегнато рамо и травма на окото. Аз самият съм роден, израснал и емоционално свързан с железничарски град, какъвто е Горна Оряховица, и не бих искал да си представям тревогите сред близките на пострадалия машинист. По данни на БДЖ през 2022 г. посегателствата срещу влакове са 53, като само през първото полугодие на тази година подобните нападения са 37, а това е третият случай край гара Провадия, Заглавия в електроните агенции от типа „Деца хвърляха камъни по влак в Провадия“ може би звучат безобидно и тривиално за широката публика, но кошмарът на гара Хитрино сигурно още смущава съня на пострадали от катастрофата. Знаете, че железопътният транспорт е със стратегическо значение и е част от системата за национална сигурност. Уважаеми господин Министър, в контекста на гореизложеното, очаквам да получа отговор на следните въпроси: има ли задържани лица за подобни посегателства; на какъв етап е разследването за последния случай край гара Провадия; има ли образувани досъдебни производства; и не на последно място, какви мерки са предприети за обезпечаване сигурността на железопътния трафик?
#186 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#187 · speech
Министър Калин Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Николов. На 9 юли 2023 г. около 17,20 ч. е получен сигнал, че при преминаване през територията на град Провадия на бърз влак, № 2654, в направление Варна – Враца, по локомотив с № 915200441284 е хвърлен твърд предмет, вследствие на което е счупено предното му стъкло. При огледа е установено, че машинистът на влаковата композиция е с нараняване в областта на рамото и порезни рани по лицето. На място му е оказана медицинска помощ. При извършения оглед на местопроизшествието от вътрешността на локомотивната кабина е иззет камък. По случая първоначално е образувано досъдебно производство за престъпление по смисъла на чл. 216 от Наказателния кодекс, а именно – унищожаване и повреждане на чуждо имущество, под надзора на Районна прокуратура – Провадия. Впоследствие, в хода на разследването и по разпореждане на наблюдаващия прокурор, обвинението е преквалифицирано и е повдигнато такова по чл. 325 от Наказателния кодекс – така нареченото хулиганство. В резултат на предприетите незабавни оперативно издирвателни мероприятия е установено, че съпричастни към извършеното деяние са пет непълнолетни лица от града, като едно от тях е фактическият извършител на деянието. Съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи структурите на ведомството осъществяват охрана на стратегически обекти, посочени в списъка на обектите, които Министерството охранява с полицейски органи, включително със сигнално-охранителна и друга техника. В т. 5 е посочено, че това са железопътните възли София, Пловдив, Горна Оряховица, Варна и Русе, като МВР осигурява денонощна стационарна охрана на основните жп гари, а на останалите обекти, намиращи се в границите на посочените възли, полицейско присъствие от автопатрули. Съобразно ресурсната обезпеченост и ежедневната оперативна обстановка е създадена организация при възможност да се обслужват с полицейски наряди, а именно рисковите влакови композиции за опазване на обществения ред и гарантиране безопасността на пътуващите и персонала на БДЖ. За обезпечаване сигурност на железопътния трафик в неговата цялост са предприети мерки за планиране на обходи в критичните райони през цялото денонощие, провеждане на беседи с лица, живеещи в близост до жп линиите, с цел недопускане извършването на противозаконни деяния, а именно хвърляне на камъни, поставяне на предмети на релсите и други. Освен това се провеждат беседи с малолетни и непълнолетни, установени като извършители. Създаване съвместно с „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД и Държавно предприятие Национална компания „Железопътна инфраструктура“ на интегрирана система за наблюдение във влаковите композиции и проблемните участъци от железопътната инфраструктура.
#188 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика, господин Николов? Заповядайте.
#189 · speech
ГЕРБ-СДС
По-скоро ще благодаря на министъра за изчерпателния отговор и за бързите действия, защото, да, най-вероятно на тези непълнолетни лица са били хулигански подбудите, но наистина един друг развой, какъвто не бих искал да си представя, може да има терористичен характер. Той като полицай от кариерата прекрасно знае, че не бива да бъде подценявана всяка една такава ситуация, пък било и с хулигански привкус, тъй като нейните щети трудно могат да се измерят и по-важно е да вървим наистина преди събитията, а не да анализираме последствията. Благодаря Ви.
#190 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. Предполагам, че няма дуплика, господин Министър? Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Смиляна Нитова-Кръстева относно ограничаване на незаконните мигранти, преминали нелегално през зелена граница в Хасковския регион, и контрола на границата. Заповядайте, госпожо Кръстева.
#191 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Моят въпрос е относно ограничаване на незаконните мигранти, които са преминали нелегално през зелена граница в Хасковския регион, който е граничен регион. Напоследък зачестиха случаите на задържани мигранти във вътрешността на страната. Наскоро гражданите на Харманли проведоха поредния протест относно ограничаване броя на бежанците и за надеждно охраняване на българската ни граница. Уважаеми господин Министър, моите въпроси са: достатъчни ли са служителите и техниката, които охраняват границата ни; какво е състоянието на преградното съоръжение; какви допълнителни мерки за контрол са предприети, за да се успокоят гражданите в региона?
#192 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кръстева. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#193 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Нитова, с настъпването на летния период се отчита значително увеличение на опитите за незаконно преминаване на граждани на трети страни през зелена граница – от територията на Република Турция към Република България. Регистрираните опити за незаконно преминаване на българо-турската граница бележат увеличение от почти 57% в сравнение със същия период на 2022 г. За овладяване на продължаващия миграционен натиск по границите на страната ефективно се използва наличното оборудване. Осигуряват се и се предислоцират технически средства в зони с висок риск от миграционния натиск. Осъществява се контрол по използване на техническите средства и въздушния компонент в граничното наблюдение, което способства за придобиване на предварителна информация за движението на лица и групи. Провеждат се специализирани полицейски операции за установяване, задържане и прилагане на принудителни административни мерки спрямо незаконно преминаващи държавната граница, както и срещу каналджиите. По линия на държавната граница и изграденото временно възпрепятстващо съоръжение се излъчват гранични патрули, осигурени с ръчни термовизионни камери, преносими системи за наблюдение и прибори за нощно виждане, като в състава на патрулите са включени и служебни кучета. Активно се използва Интегрираната система за наблюдение, изградена по границата с Република Турция, като към момента са включени периметрови сигнално-охранителни системи, стационарни постове за техническо наблюдение и мобилни системи за наблюдение. Възпрепятстващото съоръжение по българо-турската граница оказва съществен възпиращ ефект на предприеманите опити за незаконно навлизане на територията на страната. За поддръжката на съоръжението е утвърден допълнителен щат за 61 служители, като към момента са назначени 33-ма и тече процедура по назначаване на останалите свободни работни позиции. В зоната на отговорност на Граничен пункт – Свиленград, са назначени 11 служители, отговорни за ежедневната поддръжка на възпрепятстващото съоръжение. Налични са материали и техника, които обезпечават работата. Като част от краткосрочните мерки за подобряване на граничния контрол е планирано придобиване на нови технически средства и обновяване на личното оборудване, което ще се използва на границата с Турция. През месец май 2023 г. от Агенция „Митници“ е предоставена и дистанционно управляема летателна система. Активизирана е дейността по придобиване на навременна изпреварваща информация за цели и намерения на групи и/или отделни лица, извършващи незаконна дейност по превеждане през границата на хора и по подпомагането на чужденци да пребивават или преминават в страната. Сформирани са допълнителни екипи от служители на ДАНС и преводачи от редки езици за работа с незаконните мигранти, с оглед прилагане на мерки за идентифициране на чужди граждани, при които съществува риск за принадлежност към терористични организации. Продължава съдействието на Министерството на отбраната със сили и средства за усилване наблюдението и охраната на българо-турската граница. Използват се и всички ресурси на Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex. Паралелно с нелегалната миграция активно се работи за противодействие на трансгранична съпътстваща престъпност. Непрекъснато се актуализират рисковите профили, свързани с каналджийство, трафик на хора и укрити лица. Извършва се мониторинг на превозни средства. Засилена е превантивната дейност между ведомството и международното полицейско сътрудничество. Благодаря.
#194 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Заповядайте, госпожо Кръстева, за реплика.
#195 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Министър, отново сме отхвърлени от Шенгенското пространство, и то поради причина ненадлежна охрана на границата ни с Турция, която е и граница на Европейския съюз. Очакваме от Вас да изпълните предприетите мерки, защото ние държим колкото се може по-скоро да влезем в Шенгенското пространство.
#196 · speech
Благодаря Ви, госпожо Кръстева. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#197 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря. Както чухте от това, което казах, наистина натискът на българо-турската граница е много сериозен, и то от доста време. Аз Ви дадох една цифра в проценти, но ако Ви кажа, по реалната бройка, която е от началото на годината до момента, има недопуснати опити повече от 100 хиляди на българо-турската граница. Натискът наистина е безпрецедентен, много е тежко положението и няма как при този натиск да не влизат хора по една или друга причина и по някакъв начин, който те са намерили, за което успоредно с това са и вътрешните задържания в страната, които се случват ежедневно. Като пример мога да Ви кажа само: от изтеклото денонощие недопуснатите опити за незаконно преминаване на българо-турската граница мисля, че бяха около 1080. Ще ви заблудя с една-две бройки. Успоредно с това във вътрешността на страната има задържани около 100 човека. Така че проблемът е сериозен. В момента ние като ръководство на Министерството виждаме, че един от основните проблеми е недостигът на високопроходима техника, която би следвало отдавна назад във времето да е била заложена и в момента ние да разполагаме с такава техника. Правим всичко възможно в тази посока. Надявам се и имам уверение, че най-късно в началото на следващата година ще разполагаме със значителен брой високопроходима техника, която ще ни помогне да се справим с това, пред което наистина сме изправени. Лошото е, че ние действително сме външна граница, ние не охраняваме само нашата граница, а реално охраняваме и европейска такава граница и затова получаваме необходимата подкрепа от Европейската комисия, но колкото повече се помага, толкова по-добре. Проблемът е сериозен и правим каквото можем, но мисля, че за момента се справяме добре.
#198 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Никола Димитров относно Гранично контролно-пропускателен пункт – Странджа.
#199 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, като жител на община Болярово въпросът за Гранично контролно-пропускателен пункт „Странджа – Малкочлар“ го задавам на всеки един министър, сега е време да го задам и на Вас, защото ние наистина очакваме действия. Вече десетилетие няма решение на казуса относно откриване на Гранично контролно-пропускателен пункт „Странджа – Малкочлар“. Такъв пункт е съществувал до 1948 г. и през последните над 10 години местната власт прави неуспешни опити за разкриването на такъв пункт. Чрез неговото откриване местните жители се надяват на поток от туристи, който ще подпомогне икономическия подем на една малка пограничната община – община Болярово. Предвид гореизложеното, моля да ми отговорите какви са намеренията на Вашето министерство относно казуса с откриването на туристически гранично контролно-пропускателен пункт на село Странджа, община Болярово, на българо-турската граница? Благодаря.
#200 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#201 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря Ви, господин Председател. Госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Димитров! В съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове, която е приета с постановление на Министерския съвет № 104 от 2002 г., шосейните гранично контролно-пропускателни пунктове се определят по споразумение с държавата, граничеща с Република България, и се откриват с акт на Министерския съвет. През месец май 2005 г. на заседание на Министерския съвет е разгледан и одобрен проект на спогодба между правителствата на Република България и Република Турция за откриване на нов гранично контролно-пропускателен пункт и пътна връзка между двете страни, свързващ село Странджа, община Болярово, Република България, с Малкочлар, община Кофчаз, Република Турция. Същият е одобрен като основа за преговори, които да се водят от министъра на външните работи на Република България, който да подпише и спогодба за откриване на новия граничен контролно-пропускателен пункт. В Министерството на вътрешните работи не е постъпвало за съгласуване или разглеждане проект на двустранна спогодба с Република Турция, касаеща откриване на нов гранично контролно-пропускателен пункт до село Странджа. Като съответно въпросът за откриване на този граничен пункт не е разглеждан и в Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол. Към настоящия момент на провежданите редовни и извънредни заседания на смесените българо-турски гранични комисии не са поставяни и разглеждани въпроси, свързани с откриването на конкретния граничен пункт. В хода на всички състояли се в регионална дирекция „Гранична полиция“, град Елхово, работни срещи с представители на местната власт и кмета на община Болярово също не са поставяни и разисквани въпроси, касаещи откриването на този пункт на българо-турската граница. Благодаря.
#202 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Димитров.
#203 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Министър. Вие казахте през 2005 г., че на заседание на Министерския съвет е имало взето решение за спогодба, но оттам нататък нищо не се случва, тоест 2005 г. всичко приключва. Въпросът ми по-скоро към Вас и по-скоро като жител на тази община е и молба към Вас: Вие бихте ли се заели с тази тема – да повдигнете въпроса в Министерския съвет, тъй като това е изцяло в компетенцията на изпълнителната власт, а не на законодателната власт. Ние силно се надяваме да намерим във Ваше лице подкрепа, ако Вие не желаете да се заемете с това ние, естествено, ще зададем въпроса и към министъра на външните работи, но ако може, да получим отговор от Вас сега.
#204 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, господин Министър, за дуплика.
#205 · speech
Министър Калин Стоянов
И аз Ви благодаря. Считам, че един такъв допълнителен граничен контролно-пропускателен пункт е от особена важност и за двете страни, така че това, което зависи от мен, аз ще поставя този въпрос да видим докъде и как е стигнала цялата процедура от 2005 г. насам, ако изобщо е тръгнала такава. Уверявам Ви, че ще поставя въпроса. Отделно от което, повтарям това е в интерес и на двете държави. Отделно има виждане освен този гранично контролно-пропускателен пункт назад във времето стана въпрос и за откриване на нов такъв на Резово. Това е държава, с която имаме изключително интензивен поток, така че дали ще бъде туристическо КПП, или някакво примерно до определена допустимост тонаж – каквото и да е то, ще бъде от полза, така че уверявам Ви ще поставя въпроса. Благодаря.
#206 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Джейхан Ибрямов относно повишен мигрантски поток по границите на Република България. Заповядайте, господин Ибрямов.
#207 · speech
ДПС
Господин Председател, благодаря. Уважаеми господин Министър, госпожи и господа народни представители, моят въпрос е свързан с мигрантския поток по границата на Република България. Господин Министър, мисля, че е един актуален въпрос, касаещ движението на бежанци през Република България и най-вече е свързан с програмата на това правителство – присъединяването на България към Шенген, разбира се, и към еврозоната. Ще започна с цитат, мисля че Ваши думи от 6 юли 2023 г. на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, където Вие казвате: „За последното денонощие има 600 опита за нелегално преминаване на границата.“ Тук говорим за този повишен мигрантски поток, като не определям характера на бежанците – икономически, социални, поради климатични промени, политически и така нататък. Разбира се, причинени от търсене на сигурност, бедност, права на човека и така нататък. От това Ваше изказване се разбира, че след предприетите действия за уплътняване на границата, както в рамките на една седмица, има намаление с 29% на случаите и 37% в броя на лицата, направили опит да минат границата. Тук искам да уточня, че това е преди около месец и половина, което Вие сте казали. Малко по-късно – в средата на август, пред една от медиите директорът на „Гранична полиция“ казва, че мигрантският поток се увеличава и че за първите шест месеца на годината са спрени 87 хил. бежанци, а през 2022 г. са били 55 хиляди общо. И отново според него опазването на границата ни се превръща в предизвикателство заради засиления миграционен натиск. За съжаление, казвам за съжаление за всички нас, цифрите говорят, че за близо една година мигрантският натиск у нас спрямо 2022 г. се е увеличил 35 и малко по-нагоре процента, а заловените мигранти са с 50% по-малко. Пак казвам, това е статистика, която аз цитирам. В тази връзка моят въпрос към Вас е: каква е актуалната информация за ситуацията и тенденциите, свързани с мигрантския поток, и какви са предизвикателствата, свързани с контрола на границата ни, която се явява и външна граница на Европейския съюз. Благодаря.
#208 · speech
Благодаря Ви, господин Ибрямов. Заповядайте, господин Министър.
#209 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря, господин Председател. Госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Ибрямов! Миграционният натиск по границите на Република България е сериозно предизвикателство, безспорен факт, като тенденцията през последните седмици е за постоянен ръст. От началото на годината до края на юли точната бройка е 103 хил. 745 граждани на трети страни са направили опит да преминат незаконно през границите на страната на вход, което е близо 60% повече в сравнение със същия период за 2022 г. Тогава са били почти 67 хиляди. Задържаните граждани на трети страни на нелегален вход в страната са 710, което е с 15% по-малко спрямо същия период за 2022 г. Голяма част от гражданите на трети страни, направили опит да преминат на нашата територия, се завръщат самостоятелно, след като са видели български гранични власти. Най-натоварена в миграционно отношение остава българо-турската граница, като натискът по нея представлява над 99% от общия миграционен натиск. За овладяване на продължаващия миграционен натиск ефективно използваме налично оборудване, предислоциране на технически средства, осъществява се контрол с използване на нови средства, провеждат се операции. Това, което Вие изнесохте, като последователност в казаното от мен или от директора на „Гранична полиция“ е точно така. В резултат на реорганизацията, която ние направихме, като ново професионално и съответно политическо ръководство, идеята беше точно това – да постигнем по-голяма цифра недопуснати опити за сметка на по-малко цифра хванати във вътрешността на страната. Това в момента се случва. Наистина е трудно, натискът е голям. Направили сме множество анализи и сме извели най-възловите места и точки, откъдето се случват тези незаконни опити за преминаваме на българо-турската граница. В резултат на този анализ, който направихме в момента, са засилени въпросните участъци и точно затова и последните дни цифрите са такива, каквито ние искахме да получим, а именно да имаме по-голям брой недопуснати за сметка на задържани във вътрешността на страната. Броят на недопуснатите наистина значително се увеличи в резултат на тази реорганизация на границата, която направихме ние в момента. Пак казвам, основният проблем, който в момента имаме, това е липсата на високопроходима техника. Знаете за състава, който използваме по отношение на „Гранична полиция“, също имаме нужда, затова допълваме със сили и средства, които са от вътрешността на страната, както и със служители от Министерството на отбраната. Пак казвам, считам, че се справяме към момента. Наистина го има това явление доста сериозно, но аз считам, че българската „Гранична полиция“ се справя перфектно в момента с това, което разполага. Благодаря.
#210 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Ибрямов.
#211 · speech
ДПС
Господин Председател, уважаеми господин Министър, госпожи и господа народни представители! Господин Министър, наистина данните, които току що посочихте, цифрите, които изнесохте, са, да кажа, леко притеснителни. Разбира се, тази техническа справка, която Вие ни предоставяте, ние трябва да я превърнем в политическа програма с цел цялостно опазване на границата, защото това е основният въпрос, касаещ опазването на нашата граница. Разбираме, че спрямо предишните години, които бяха пандемични, тези канали са се развили много усърдно и много по добре, а като цяло, тъй като сме част от Европейския съюз, Европа няма ефективни механизми да спре тези хора. Дори нещо повече. На европейско ниво, предполагам сте запознат, се обсъжда нов пакт за миграция – предоставяне на убежище за бежанците. Важно е да разберем ние какво участие имаме в тези действия в приемането на този пакт. Разбира се, усилията трябва да бъдат препятствани и по-силно ефективни. След залавянето на мигрантите, което се случва в момента според действащите закони, ние ги завеждаме в така наречените бежански центрове от отворен тип, а те след това могат да напуснат тези центрове, като само за последното денонощие, и то отскоро е тази статистика, са близо 600 души, които са напуснали самоволно тези центрове. И от тази гледна точка, тъй като летният период е най-силен в тази активност на мигрантския поток, важно е да разберем какво е сътрудничеството на национално и европейско ниво за борба с тази незаконна миграция? Разбира се, пак повтарям, важно е да се направи това разграничение, което липсва и на европейско ниво – бежанци, мигранти на базата на какъв характер – политически, климатични, социални, икономически и така нататък, защото е важно да се осигури подходящо претегляне, приемане, интеграция на тези мигранти, разбира се, и бежанци. Въпросът ми е: сътрудничеството на национално и европейско ниво за борба с незаконната миграция на какъв етап е в България?
#212 · speech
Благодаря, господин Ибрямов. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#213 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря, господин Председател. Сътрудничеството между българските гранични служби и като цяло Министерството на вътрешните работи е на изключително високо ниво. Водим непрекъснат контакт с Европейската комисия, която проявява разбиране и вече в рамките на около 20 дни беше отпусната доста сериозна сума, която е сериозна, но е крайно недостатъчна за това, което ни трябва на нас за охрана на външната граница на ЕС, а не само на България. Активно водим диалог с тях. Те също проявяват разбиране. Причините за този безпрецедентен натиск за нелегална емиграция са много, може да говорим дълго време на тази тема. Това, което ние следва да направим и опитваме по всякакъв начин, е да не допускаме тези, които опитват да преминат българската граница, реално да го направят – да преминат през България и оттам дълбоко във вътрешността на Европа. Така че активно работим най-вече с Европейската комисия. Пак казвам, има разбиране от тяхна страна, помагат, считам, че ще го правят и занапред, и ние продължаваме да искаме от тях съответната помощ. Благодаря.
#214 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос към министъра на вътрешните работи е от народния представител Ивайло Мирчев относно преобърнал се камион на автомагистрала „Тракия“. Разбирам, че ще бъде променен в такъв с писмен отговор. Благодаря. Преминаваме към последния въпрос към министъра на вътрешните работи, който е от народния представител Емил Янков относно броя и привилегиите на украинските бежанци в България. Заповядайте, господин Янков.
#215 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председателстващ. Дами и господа народни представители! Господин Министър, в България има неясен брой украински бежанци за по-голямата част от населението. Тези така наречени бежанци ползват привилегии, които не са правно обосновани. Много от гражданите на Република България се чувстват дискриминирани в собствената им страна. Примерът, който мога да дам, е как „Пътна полиция“ не ги закача – става въпрос за украинските бежанци, при никакви нарушения. Друг пример: при включени светлини и звукови сигнали на линейка имат самочувствието на ненаказуеми и не се съобразяват със спешността на линейката, в това число шофират без задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, без винетка, без годишен технически преглед, паркират навсякъде, без значение дали е забранено, и други. В тази връзка въпросът ми е: колко точно е броят на така наречените бежанци в България; кой плаща щетите при евентуално пътнотранспортно произшествие, ако виновен е украински бежанец без гражданска отговорност. И при така изброените по-горе факти не смятате ли, че българските граждани са дискриминирани в собствената им страна? Благодаря.
#216 · speech
Благодаря Ви, господин Янков. Заповядайте, господин Министър.
#217 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми господин Янков, в периода януари – 25 август 2023 г. 859 334 граждани на Украйна са преминали границата на страната на вход, а 825 760 лица са напуснали страната, тоест 96%. Регистрирани за временна закрила са 166 998 украински бежанци, от които 54 797 деца и 589 непридружени непълнолетни. При влизане на територията на Република България моторните превозни средства с украинска регистрация е необходимо да имат валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и наличие на международен сертификат „Зелена карта“. В случай, че същите не са налични, то за всяко лице, което управлява автомобил с регистрация в трета държава извън европейското икономическо пространство, се изисква при влизане в страната да сключи договор за гранична застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобила в съответствие с Кодекса за застраховането. Застраховката покрива гражданската отговорност на застрахованото физическо лице за причинените от него имуществени и неимуществени вреди на трети лица, свързани с притежаването и използването на МПС с регистрация извън Република България. Граничната застраховка „Гражданска отговорност“ може да се ползва както за транзитно преминаване, така и за период на престой на територията на Република България. С Регламент на ЕС 2022/1280 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2022 г. са определени мерки по отношение на документите, издадени на водачи на Украйна и тяхната административна валидност в срока на временната им закрила. Проверката за автентичност на свидетелството за управление на МПС, издадено в Република Украйна, се извършва по електронен път от служителите, осъществяващи контрол по Закона за движение по пътищата. В сайта на Гаранционния фонд е публикувана информация за различните възможности при настъпване на ПТП по вина на водач с автомобил с регистрационен номер от трета държава членка на системата „Зелена карта“, каквито са автомобилите от Украйна. При настъпване на пътни транспортни произшествия по вина на автомобил с регистрационен номер от трета държава членка на системата „Зелена карта“, то пострадалото лице има възможност да се обърне към кореспондента на украинския застраховател в България чрез сайта на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи. Ако виновният автомобил с украинска регистрация има гранична застраховка, издадена от български застраховател, то пострадалото лице следва да се обърне към застрахователната компания, издала граничната застраховка. Ако виновното за ПТП моторно превозно средство с българска или украинска регистрация е без валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, то пострадалите граждани трябва да се обърнат към Гаранционния фонд. В този случай полицейските служители издават на водачите необходимите им документи. Моторните превозни средства с украинска регистрация са освободени, считано от 24 февруари 2022 г., от заплащане на пътна такса по Закона за пътищата, винетни или тол такси, независимо от категорията и техническите характеристики на пътното транспортно средство. Облекчението, за което споменах, е одобрено с Решение № 129 от 8 март 2022 г. на Министерския съвет на Република България и важи до отпадане на необходимостта от оказване на хуманитарна и медицинска помощ за гражданите на Украйна.
#218 · speech
Благодаря, господин Министър. Заповядайте, господин Янков, за реплика.
#219 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, щеше да е по-добре, ако бяхте дали конкретика относно данните дали има статистика за извършени нарушения от украински граждани на територията на България и по това да се види има ли извършени плащания от застрахователи към български граждани, или няма значение към какви всъщност – въпросът е при виновни украинци. Също така има ли устни заповеди, които се дават на полицаите, за да не закачат украински бежанци, без значение от поведението им на пътя, начина на паркиране и арогантността, която много често се проявява и която всички от нас са виждали по улиците на страната. Съвсем наскоро влезе в действие новият Закон за движение по пътищата или по-скоро промяната в Закона за движение по пътищата, при който при употреба на алкохол се отнемат моторни превозни средства. До мен достигна информация – вчера буквално, че има вече жена от украински произход, с украински паспорт, която е спряна с над 1,5 промила алкохол. Какви са последствията и има ли отнети автомобили на украински граждани с алкохол? Благодаря.
#220 · speech
Благодаря, господин Янков. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#221 · speech
Министър Калин Стоянов
Благодаря, господин Председател. По отношение на статистиката, предполагам, че ако във въпроса го е имало, би следвало да бяхме подготвени за такава – първото, което е. Ако не, може допълнително да предоставим въпросната статистика, която искате. По отношение на това, което Вие коментирате, а именно за издадени някакви устни заповеди от страна на някой от ръководството към изпълнителния състав по отношение на действия или бездействия на украински граждани, категорично заявявам, че няма такива разпореждания. Убеден съм в това! По отношение на новата мярка, която влезе съвсем отскоро, не съм запознат с този случай, за който Вие казвате, ако е от вчерашния ден, с конкретика за украински гражданин или гражданка. Може поне да помогнете за къде става въпрос евентуално като територия, за да го проверя това нещо. По отношение на въпросната мярка също не съм подготвен с такава статистика – дали е прилагана тя по отношение на украински граждани, но тук е мястото да кажа, че според мен тази мярка работи. Дали е по отношение на украински, или български граждани, мярката работи. Ако може от Вас конкретика за града, в който евентуално това се е случило във вчерашния ден, за да мога да го проверя. Благодаря.
#222 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към министъра на вътрешните работи. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на регионалното развитие и благоустройството. Първият въпрос към Андрей Цеков е от народния представител Коста Стоянов относно изпълнението на проект „Модернизация на културна инфраструктура на град Варна – Народно читалище „Петко Рачев Славейков 1928“, финансиран по административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. Заповядайте, господин Стоянов.
#223 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, преди повече от две години Община Варна сключва договор за проект „Модернизация на културна инфраструктура на град Варна – Народно читалище „Петко Рачев Славейков“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ на първоначална стойност 766 хил. лв., от които 578 следваше да са финансирани от Програмата, а 187 хиляди са финансирани от Общината. Към днешна дата от справка в ИСУН се вижда, че всъщност стойността на проекта е 1 млн. 277 хил. лв., от които 665 хил. лв. са безвъзмездна финансова помощ, а вече 611 хил. лв. са финансирани, или повече от три пъти нараства финансирането на Общината по този проект. Явно има някакъв сключен анекс към договора, с което се увеличава значително финансовият размер на Общината в участието на проекта. А иначе проектът включва мерки за енергийна ефективност и ще допринесе до намаляване на крайното енергийно потребление в сградата, ще се подобрят микроклиматът на работещите в читалището, както и условията за пребиваване на посетителите. Достъпът и мобилността на хората с увреждания ще бъдат подобрени. Всичко това ще подобри състоянието на сградата, ще се повишат посещаемостта на обекта и интереса към културния живот в района, което ще доведе до модернизирането на този културен обект във Варна. След проверка на място към днешна дата установихме, че дейностите по този проект са започнали буквално преди няколко дни, а от направена справка в ИСУН се вижда, че към момента няма реално изплатени суми по нито една от дейностите. В електронния портал на Агенцията за обществени поръчки открихме информация, че за изпълнение на инженеринг на обекта Община Варна е сключила договор на 8 март на стойност над 1 милион без ДДС. Крайният срок за приключване на проекта е 23 декември 2023 г. В тази връзка моля за следната информация: какъв точно е статусът на проекта към днешна дата и какви мерки са предприети от Ваша страна с цел навременното му завършване; на какъв етап е изпълнението на всички дейности по проекта; за чия сметка ще бъдат поети разликите между договорените средства в Програмата и подписаните договори с изпълнителите и има ли вероятност от загуба на финансови средства и от налагане на финансови корекции при ненавременно изпълнение на част от дейностите по проекта. Благодаря.
#224 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#225 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, Вие изключително подробно описахте фактическата ситуация, касаеща изпълнението на въпросния договор за безвъзмездна финансова помощ, и в този смисъл въпросът Ви е в голяма степен риторичен. Аз ще се опитам да запълня фактологичните празноти с информация, която е налична в Управляващия орган. Действително договорът за безвъзмездна финансова помощ е сключен преди повече от две години и крайният му срок за изпълнение е 23 декември 2023 г. Първоначалната стойност действително е 766 хил. 105 лв. Впоследствие договорът е изменен, за да отчете необходимостта от актуализиране на стойността на строително-монтажните работи предвид инфлацията. Увеличение на 1 млн. 277 хил. лв., от които грантовото финансиране е 665 хил. 591 лв. чрез финансов инструмент – 468 хил. 230 лв., и собствено финансиране от Община Варна – 143 хил. 230 лв. Практически ползването на финансов инструмент означава, че това са заемни средства, които ще бъдат изплащани от бюджета на Община Варна. По отношение на изпълнението на самия проект фактите показват, че е налице изключително закъснение както във възлагането, така и в изпълнението. Действително договорът за инженеринг – проектиране и строителство, е сключен на 8 март 2023 г. Срокът за неговото приключване е 1 декември 2023 г. Едва на 25 август 2023 г. Община Варна подаде искане за авансово плащане по този договор, който е в размер на 232 хил. 957 лв. На 28 август Управляващият орган одобри авансовото плащане. Към този момент бенефициентът не е отчитал изпълнение на каквито и да са строително-монтажни работи, което е съвършено логично, предвид датата, на която са поискали аванс. Предвид това не е постъпило искане за възстановяване на средства по договора. Не са извършени проверки на място, тъй като те се извършват, когато бъде отчетено реално изпълнение. Към момента данни за реално изпълнение няма. Предвид тези факти, считам, че съществува изключително висок риск Проектът да не бъде довършен в периода за допустимост на разходите, тоест до 31 декември 2023 г., което ще доведе до загуба на грантовото финансиране най-малко. В този смисъл дали ще има финансови корекции, ще зависи по-скоро дали ще бъдат констатирани пороци при възлагането, които следва да бъдат проверени тогава, когато се поиска възстановяване на средства. Най-големият риск е всъщност, че проектът няма да бъде завършен и че ще трябва да бъде довършен за сметка на Община Варна, за да бъдат удовлетворени обществените потребности, които задоволяват изграждането, модернизацията на читалището. Благодаря Ви.
#226 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Заповядайте, господин Стоянов, за реплика.
#227 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Не съм изненадан от фактите, които изнесохте. За съжаление, културата и културната инфраструктура са в окаяно състояние, така както и всичко останало във Варна след 10-годишното управление на кмета на ГЕРБ, и то при положение че осем години от тях са съвместно с управлението на ГЕРБ на държавата. За сведение на всички, само преди няколко часа във Варна валя дъжд. И какво се случи? Варна се превърна във Венеция. Автомобили и автобуси плуваха по главните улици като по Канал Гранде. Хората започнаха веднага да търсят да си купуват лодки и да продават колите си. Това се случи по улици, които само допреди няколко дни са ремонтирани, но са ремонтирани така, че вместо водата да се оттича, тя се задържа на едно място. За тези улици в бюджета на Общината са предвидени стотици милиони левове, теглени на кредити, като с новия бюджет те ще достигнат сумата от над 200 млн. лв. Може би по този начин кметът смята да направи града по-чист и екологичен, защото превръщайки улиците в канали, няма да се налага ползването на автомобили. От друга страна, дъждът поне изми улиците, които и без това бяха много мръсни и въобще не се миеха. Освен това дъждът разхлади малко времето и след като паднаха температурите, хората, ползващи старите автобуси от градския транспорт без климатици, се почувстваха малко по-добре, защото всеизвестен факт е, че новите 60 закупени електрически автобуси стоят в депото на градския транспорт вече 10 месеца и не се знае кога ще бъдат пуснати в експлоатация. Сега, връщайки на темата за културната инфраструктура, да споделя, че освен това, което говорихме, има проект за строеж на нова библиотека, за който са дадени над 1 млн. лв., а библиотеката все още я няма. Разрешението за строеж или по-точно удълженият му срок изтича след няколко месеца, което означава, че този 1 милион е даден на вятъра. Варна е туристически град, но туристите, които искат да се насладят на хилядолетната история, да посетят античния град Одесос и римските терми, намират изоставени антични обекти, които не само че не са консервирани, експонирани и социализирани, ами са оградени, защото са опасни, а в тях са поникнали дървета и храсти. В този смисъл туристическите фирми не предлагат посещението на тези световни и национални забележителности, защото реално няма какво да се види. Тъй като културната инфраструктура във Варна се нуждае крайно от модернизация, моля да направите всичко възможно и да упражните контрола си, така че този обект да бъде приключен качествено и в срок, за да няма финансови корекции, които да бъдат за сметка на бюджета на Общината и да трябва всички ние, гражданите на Варна, да ги плащаме. Защото вече има прекалено много задължения от това управление, които тепърва ще плащаме, поне докато не се смени местната власт на предстоящите избори, за което аз лично се надявам и вярвам, че моите съграждани ще направят именно това. Благодаря предварително.
#228 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Няма нужда от дуплика. Благодаря Ви, господин Министър. Това беше въпрос от моя страна. Следващият въпрос е от народния представител Петър Петров, относно: отговаря ли на законовите изисквания за заемане на длъжността управителят на „ВиК“ ООД – Монтана, по отношение на липсата на разрешение за достъп до класифицирана информация? Заповядайте, господин Петров.
#229 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, на мое писмено запитване от 4 май 2023 г. до ДАНС относно това налично ли е разрешение за достъп до класифицирана информация за настоящия управител на „ВиК“ ООД – Монтана, отнемано ли му е това разрешение и в периода, в който той е кандидатствал в конкурса за назначаване на длъжността „управител“ на ВиК – Монтана, който конкурс е обнародван на 23 ноември 2022 г., а впоследствие същият е назначен с договор за управление и контрол, като позицията заема и понастоящем, получих следния отговор от председателя на ДАНС господин Пламен Тончев от 12 май 2023 г., а именно: На 20 октомври 2020 г. е отнето разрешението на Валери Димитров Иванов за достъп до класифицирана информация по причини, които не бих могъл да споделя публично, ограничен е достъпът му до регистратурата за класифицирана информация и до документи, съдържащи класифицирана информация. Отнемането на този достъп е било потвърдено впоследствие както от ДАНС, така и от Върховния административен съд на основание обжалвания, проведени от това лице. Според ДАНС обаче в условията за кандидатстване за тази длъжност – „управител“ на ВиК, обявени през месец ноември 2022 г., по някаква причина не е било посочено изискване за притежаване на разрешение за достъп до класифицирана информация. Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 6 от Закона за защита на класифицираната информация, цитирам: „Лице, на което е отнето разрешението за достъп до класифицирана информация, няма право да кандидатства за заемане на длъжност или за изпълнение на конкретна задача, свързана с работа с класифицирана информация, за срок три години от отнемането.“ Тук държа да отбележа, че разрешението за достъп е отнето на 20 октомври 2020 г., а това лице е назначено отново на тази длъжност „управител“ на ВиК – Монтана, през месец февруари 2023 г. В района, обслужван от ВиК – Монтана, се намират както язовир „Огоста“, така и язовир „Среченска бара“, които са обекти на националната сигурност по Постановление на Министерския съвет № 181 от 2009 г., изменено с Постановление № 384 от 2022 г., като вторият язовир обслужва с питейна вода населени места в две области. Затова отправям следния въпрос към Вас, господин Министър: управителят на ВиК – Монтана, отговаря ли на законовите изисквания за заемане на такава длъжност по отношение на достъп до класифицирана информация към датата на задаване на въпроса – 20 юни 2023 г., и ако не, евентуално какви мерки ще предприемете? Благодаря Ви.
#230 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#231 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, поставеният от Вас въпрос всъщност е един пример за това как законодателната власт може да помогне за оздравяване на процеси в изпълнителната власт. Въпросът беше поставен още преди парламентарната ваканция и подготовката на отговора му мен лично ме изправи пред детективска задача, която после прерасна в латиноамерикански сериал, бих казал. Но ако трябва да се придържам към фактите, те са такива, че господин Валери Иванов заема въпросната длъжност още през 2020 г., когато му е отнето разрешението за достъп до класифицирана информация. Вследствие на постановеното решение за отнемане със своя заповед той е посочил, разпоредил е длъжностно лице от дружеството – организатор, контрол на решенията – да извършва всички дейности, посочени в чл. 22, ал. 1 от Закона за защита на класифицираната информация. След изтичане на мандата, за който е бил назначен въпросният управител, на 2 март 2023 г. Общото събрание на съдружниците на ВиК – Монтана, избира отново господин Валери Димитров Иванов за управител на дружеството и съответно е сключен договор за управление между него и Българския ВиК холдинг на 14 март 2023 г. Поставеният от Вас въпрос предизвика първо серия от непълни отговори, подадени както от дружеството, така и от Българския ВиК холдинг, които се концентрираха около тезата, че за заеманата длъжност не е нужен достъп до класифицирана информация. Разбира се, аз изисках доклад от служителя по сигурността в Министерството на регионалното развитие, който категорично изрази мнението, че ръководителите на ВиК дружествата са ръководители на организационни единици по смисъла на Постановление № 293 от 1 декември 2008 г., с което се утвърждават военновременни задачи за определени юридически лица в различни критични за държавата сектори. За заемането на такава длъжност категорично ръководителят на организационната единица следва да притежава валидно разрешение за достъп до класифицирана информация на ниво „Поверително“, респективно юридическото лице да има валидно удостоверение за сигурност. Предвид всичко това, господин Валери Иванов не може да изпълнява функциите на ръководител на такава организационна единица, съответно да бъде управител на ВиК дружество. След получаването на тази информация лично аз разпоредих да бъдат прекратени правоотношенията с управителя на ВиК – Монтана, по реда, предвиден в Търговския закон. Българският ВиК холдинг уведоми дружеството за необходимостта от свикване на Общо събрание на съдружниците, като беше препоръчана дата за това събрание – 24 юли 2023 г., от 14,00 ч. Респективно, тъй като нямаше реакция от страна на дружеството, а в крайна сметка Общото събрание се свиква по решение на управителя, беше подадено второ напомняне до дружеството да бъде свикано Общо събрание. След напомнителното писмо управителят на ВиК – Монтана, е свикал Общото събрание на съдружниците, забележете, насрочено на 28 ноември тази година, което неслучайно е обвързано очевидно с изтичането на тригодишния период, за който Вие говорите. Предвид тези действия аз лично разпоредих на Българския ВиК холдинг да предприеме действия за свикване на Общото събрание по инициатива на съдружник, а не по решение на управителя. Така че надявам се Събранието в скоро време да бъде обявено за дата, далеч предхождаща 28 ноември. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#232 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Заповядайте, господин Петров, за реплика.
#233 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, благодаря за отговора. Надявам се да се съгласите с мен, че идеята на подобни въпроси е да защитим спазването на българското законодателство, от една страна, и от друга страна, съответните ръководни и контролни органи да направят така, че тези, които са нарушили закона евентуално и когато това е установено, да си понесат своята отговорност. Аз разбирам ръкоплясканията на част от групата на „Продължаваме Промяната“, но от отговора на министъра, от Вашия отговор, съответно предприетите или непредприетите действия от други институции, за мен възниква изводът, че в България има не една позиция, а две длъжности, лицата от които не могат да бъдат отстранени – това са главният секретар на МВР, а вече се оказа и управител на ВиК. Аз поне така го разбирам – от това, което други лица са направили по този случай. Надявам се да се случи наистина това, което Вие казвате и да не стигаме до ситуация, при която се оказва, че едно лице евентуално, ако не отговаря на законовите условия, било допуснато от някого да кандидатства в противоречие на ал. 6 на чл. 59 от Закона за защита на класифицираната информация, след това отново в противоречие на закона е сключен договор за управление с него, и след това, отново в противоречие на закона, това лице да не може да бъде освободено. Защото бъдете сигурен, господин Министър, че след около два месеца аз отново ще задам същия въпрос. И надявам се, разбирате отговорността, която пада в случая върху Вас. Ние като народни представители се опитваме да Ви помогнем да бъде запазена буквата на закона, да направите така, че наистина тези дружества да се управляват, спазвайки разпоредбите на българското законодателство, за което ние ще следим. Надяваме се на Вашата подкрепа в това отношение, за което Ви благодаря предварително.
#234 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос, който е от народния представител Златан Златанов, относно реставрацията на моста на Уста Колю Фичето над река Янтра край град Бяла. Заповядайте, господин Златанов.
#235 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, реставрацията на моста на Уста Колю Фичето над река Янтра при град Бяла, област Русе, предизвика възмущение сред жителите на областта. Мостът е недвижима архитектурно-строителна културна ценност от национално значение. Грозна гледка представлява намесата при реконструкцията на два от подпорните стълбове, прясно бетонирани с геометрия, различна от останалите, което е груба намеса в автентичния вид на съоръжението, построено още през далечната 1867 г. Притесненията на хората не са безпочвени, тъй като друг мост, също дело на възрожденския майстор, построен при град Дряново, беше укрепен с бетон, без да се спазва Законът за културното наследство. Реставрацията би следвало да се извършва само от реставратори със съответната специалност, регистрирани от Министерството на културата и без всякаква намеса от съвременен характер при изпълнението. Русенци считат, че при реставрацията на моста същият се съсипва от хора с дипломи, но без сърца. Моля да ми отговорите устно на въпроса дали се следи на място и в реално време начинът на изпълнение на проекта от представители на Министерството на културата? Има ли увеличение на стойността на проекта от над предвидените 9,5 млн. лв.?
#236 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#237 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златанов! Вашият въпрос много напомня въпроса на колегата Ви Коста Стоянов, тъй като фактите около въпросния проект почти се преповтарят. Истината е, че Договорът за безвъзмездна финансова помощ за консервация и реставрация на моста на Колю Фичето в община Бяла е бил сключен на стойност 9 млн. и 500 хил. лв., от които 8 млн. 32 хил. лв. са безвъзмездна финансова помощ, и 1 млн. 468 хил. лв. са чрез финансов инструмент. Впоследствие Договорът е изменен отново на основание инфлационни процеси, тоест увеличаване на стойността на строително-монтажните работи, като бенефициентът се е възползвал от допустимото увеличение по Оперативна програма „Региони в растеж“ в размер на около 15%, в резултат на което стойността на Договора за безвъзмездна финансова помощ е изменена на 11 млн. 804 хил. 620 лв., от които безвъзмездната финансова помощ вече е в размер на 9 млн. 140 хил. 328 лв., финансовият инструмент съответно се е увеличил, тоест заемните средства за общината, на 2 млн. 662 хил. 624 лв. и собственият принос на Община Бяла е в размер на 1667 лв. По отношение на изпълнението. Договорът се изпълнява, но единствените следи за неговото изпълнение в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в Управляващия орган, е искането за авансово плащане, което е получено на 6 април 2023 г. Размерът на авансовото плащане е 3 млн. 199 хил. 115 лв. На 11 април 2023 г. е одобрено авансовото плащане, респективно е изплатено. В крайна сметка към настоящия момент не е извършено никакво отчитане на реално изпълнени дейности от страна на бенефициента и в тази връзка, както споменах и по повод Народното читалище във Варна, не са извършвани проверки на място от Управляващия орган, тъй като нямаме индикация за реално изпълнение. Що се касае до това какво е участието на Министерството на културата, този въпрос би следвало да зададете към тях. По принцип, разбира се, когато става въпрос за недвижими културни ценности, Министерството на културата има функционална компетентност и участва в Комисията по осъществяването на контрол и по приемане на въпросните обекти, но въпросът ще трябва да го отнесете към тях. Изключително притеснителна е липсата на отчет за реално изпълнение към настоящия момент, тъй като срокът за допустимост на разходите е краят на тази година, а всъщност ние към този момент имаме нулева стойност на отчетените строително-монтажни работи.
#238 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Златанов, за реплика.
#239 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър за хвърлената светлина от Вас по отношение на реставрацията и реконструкцията на моста. Моят акцент основно беше по отношение на запазването на автентичния вид на моста, редом с въпросите по отношение на финансовата част. Учудване предизвика за мен, че няма някаква междуведомствена комисия или друг координационен орган между двете министерства, който да съблюдава процесите по отношение на обектите от национално значение за нашата култура като моста на Колю Фичето. Така както Иван Вазов е патриарх на българската литература, Уста Колю Фичето е патриархът на българските архитекти. И ако примерно романът „Под игото“ е първият български роман, то мостът на Колю Фичето над река Янтра е един от първите български мостове в по-ново време. В този смисъл ние трябва да направим всичко възможно да опазим това културно-историческо наследство, което е част от нашата колективна памет, и ще помоля Вас като министър да предприемете съответните действия да се свържете с Вашия колега, който е от Министерството на културата, да се обърне внимание на моста по отношение на извършваните дейности – в каква степен засягат неговия автентичен вид?
#240 · speech
Благодаря, господин Златанов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ивайло Василев Папов относно състоянието на третокласен път 308 в участъка Караш – Хубавене и възможност за неговия ремонт или конструкция. Заповядайте да зададете въпроса.
#241 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, в община Роман през последните години се направиха ремонти и реконструкции на няколко участъка на второкласната и третокласната пътна мрежа, но за съжаление, извън тези ремонти остана участъкът от третокласен път 308 в тези 7 км, които са между двете села Караш и Хубавене. Става въпрос за две много малки села – в едното живеят 69 души, в другото 274, но това не трябва да е един вид абдикация на държавата към живеещите там хора. Факт е, че пътят е зле от много години. Аз още от дете си спомням, че там имаше свлачище и де факто държавата е абдикирала не от една или две години оттам, а същевременно това свлачище пък прави много трудно ремонтирането на този малък път. Затова искам да ми отговорите: предвижда ли ръководеното от Вас министерство да ремонтира или да реконструира участъка от третокласен път 308 между селата Караш и Хубавене? Благодаря.
#242 · speech
Благодаря Ви, господин Папов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#243 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Папов, краткият ми отговор е – да, Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда да инициира основния ремонт на републикански път III-308 в участъка между Средни рът и град Роман, това е между километър 15 плюс 117 до 28 плюс 835, в който участък попада и отсечката между Караш и Хубавене. Наистина въпросният републикански път III-308 не е ремонтиран повече от 40 години и към настоящия момент не са правени и инвестиционни проекти за неговия основен ремонт. Поради тази причина в началото на 2024 г. в инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е заложено провеждането на обществена поръчка за изготвянето на технически проект за основен ремонт на пътя. Това е първата стъпка, за да можем да възложим впоследствие и основния ремонт. Не бих се ангажирал с конкретен срок за поръчката вече на самото строителство, тъй като ще зависи колко време ще отнеме възлагането и изпълнението на инвестиционното проектиране. Ако трябва да съм обективен предвид това планиране, това означава евентуално през 2025 г. да започнат строително-монтажните работи. Благодаря.
#244 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Папов.
#245 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Министър. Хем съм удовлетворен от отговора Ви, хем не. Работата на един народен избраник е да пита и аз ще запазя правото си отново да питам. Да, факт е, че тези 15 км, които казахте – дори в Средни рът положението е още по-зле, надявам се наистина да го видя дори като проект. Надявам се, но това ще покаже времето. Благодаря.
#246 · speech
Благодаря, господин Папов. Желаете ли дуплика, господин Министър. Не. Продължаваме със следващия въпрос от народния въпрос Златан Стоянов Златанов относно строителство на автомагистрала Русе – Велико Търново. Заповядайте да развиете въпроса си, господин Златанов.
#247 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър! Изграждането на автомагистралата от Русе до Велико Търново е от голямо значение за област Русе и от съществено значение за цялата Северна България. С построяването ѝ ще се подобри транспортното обслужване на международния и вътрешния трафик, ще се повиши безопасността на движението. Транзитният трафик ще бъде изведен извън населените места и извън трасето на известния в цяла България с интензивното си движение и високата си концентрация на тежки инциденти път убиец от Русе до град Бяла. Автомагистралата от Русе до Велико Търново ще бъде основната връзка, свързваща моста, а защо не мостовете над река Дунав при Русе с градовете Велико Търново и Плевен. Тя в някаква степен ще подобри и транспортната свързаност между Северна и Южна България. Моля да ми отговорите приключиха ли отчуждителните процедури за участъците от магистралата Русе – Бяла и обходът на Бяла? Кога ще започне строителството на тези участъци и съобразена ли е категорията на земеделската земя, намираща се по пътя на предвидените трасета за строеж, така че да е под средния бонитетен бал за добив на земеделски растителни култури след обработка при неполивни условия с цел да се избегне безвъзвратното унищожение на скъпоценната българска земя в Мизия? Кога ще бъде изработен Подробният устройствен план за отсечката Бяла – Велико Търново и на пътния възел, осигуряващ връзката с магистрала „Хемус“? Беше ли включено и в процедура ли е финансирането на проекта от Оперативната програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. или от друга оперативна програма?
#248 · speech
Благодаря, господин Златанов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#249 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, автомагистрала Русе – Велико Търново е безспорно един от основните приоритети, който е разписан във всички стратегически документи, регламентиращи регионалното развитие. Тя е обявена за обект с национално значение и за национален обект с Решение на Министерския съвет № 660 от 15 септември 2022 г. През месец ноември 2022 г. започна отчуждителна процедура за участъците Русе – Бяла и обходния път на Бяла и това се случи след като беше издадена заповедта за одобряване на Подробния устройствен план, като теренното обезпечаване се изпълнява паралелно на инвестиционното проектиране, за което ще дам допълнителна информация малко по-късно. С Решение на Министерския съвет от 15 юли тази година бяха обявени за отчуждаване имоти и части от имоти частна собственост на териториите на община Ценово – землищата на село Ценово и село Долна Студена. Към момента отчуждителните процедури са на етап връчване на индивидуалното освобождаване на отчуждителния акт на всеки от засегнатите собственици. Респективно налице е и удостоверение на министъра на земеделието за промяна на предназначението на земеделската земя по реда на чл. 24, ал. 9 от Закона за опазване на земеделските земи. Опасявам се, че аз не мога да Ви отговоря на въпросите, свързани с бонитетния бал за добив на земеделски култури, тъй като те далеч надхвърлят функционалната компетентност на МРРБ и би следвало да бъдат отнесени към министъра на земеделието. Не бих искал аз да давам информация по теми, за които нямам функционална компетентност. По отношение на самото изпълнение на участъка между Русе и Бяла. Знаете, договорите бяха сключени през октомври и ноември 2022 г., като срокът за проектиране за участъка Русе – Бяла е 510 календарни дни и следва да завърши на 15 май 2024 г. Респективно срокът за строителство е 1550 календарни дни. Що се касае за обхода на град Бяла, съответно сроковете са 450 календарни дни за проектиране, тоест до 13 март 2024 г. и 1300 календарни дни за строителство. В момента се работи ускорено за проектиране на един участък от пътя и това е участъкът при пресичането на път 2.54 гара Бяла – село Вардим при км 61+734 до пътен възел гара Бяла при км 68+566 или това е участък с дължина 6 км 832 м. Защо са концентрирани усилията за макар и ускоряване на пълното техническо проектиране на един участък? Проблемът е с решението по ОВОС, което изтича месец ноември тази година. Целта е в крайна сметка най-късно през месец октомври да бъде издадено разрешение за строеж за въпросния участък от 6 км 832 м. Специално за участъка от Бяла до Велико Търново. Там нещата са на фаза обявяване на обществена поръчка. В програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ за тази година, за месец септември, е заложено да бъдат обявени обществени поръчки за проектиране, изработване на Подробен устройствен план – Парцеларен план за участъка и за строителството. След като в крайна сметка бъдат избрани изпълнители, знаете, това са големи обекти, аз очаквам, че процедурата ще продължи оптимистично около шест месеца, включително обжалванията, към есента на следващата година да започне работата по въпросния участък от Бяла до Велико Търново. От гледна точка на източниците на финансирането магистралата Русе – Велико Търново е включена в Програма „Транспортна свързаност“, но в нея средствата са ограничени и затова се предвижда за първите два участъка от Русе до Бяла и респективно обходният път на Бяла да бъде подадена апликационна форма за финансиране по „Транспортна свързаност“. За третия участък, що се касае от Бяла до Велико Търново, ще бъде подаден формуляр за кандидатстване по Механизма за свързване на Европа, сектор „Транспорт“, пакета „Военна мобилност“. Благодаря Ви.
#250 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, господин Златанов.
#251 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Цеков, благодаря Ви за информацията. От нея може да направим трагичните изводи, че скоро няма да имаме готов път Русе – Търново, че по сегашния път ще продължават да фучат с бясна скорост румънски и турски тирове, които да предизвикват редовно пътнотранспортни произшествия, за съжаление, с летален изход за участниците в тях. В медиите всяка седмица излиза информация за катастрофи, именно по пътя Русе – Бяла, и то в почти всяка, или всяка втора катастрофа, имаме участник, който е с румънски или турски регистрационен номер. От Вашето изказване, както и предходното, че има липса на координация между отделните звена на изпълнителната власт, както има липса на координация между Министерството на регионалното развитие и Министерството на културата, така и с Министерството на земеделието. Аз ще Ви помоля да помислите върху това да се координирате с Вашите колеги, защото при строителството на подобни инфраструктурни проекти се унищожава и безценна земеделска земя, която е с висок земеделски добив и при строежа на тази магистрала да се съобразят и интересите на земеделските стопани в региона. Разбира се, Вие сте отскоро в Министерството и не може да бъдете обвиняван за това положение на нещата. Аз Ви желая сили да се справите с това начинание, но за съжаление, е ясно, че са налице и много икономически интереси, които ще възпрепятстват строежа в бъдеще с всякакви шиканирания в процеса. Вие сам казахте, че в момента сме на етап връчване на отчужденията. Ще Ви помоля да направите всичко възможно, защото става дума за нормалния живот на близо 300 хиляди души в Русенска и съседни области, които минават по това транспортно шосе.
#252 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#253 · speech
Уважаеми господин Златанов, бих искал съвсем накратко Вашите притеснения, първо, свързаните с недостатъчно бързия темп на изграждане на стратегически проекти. Те са функция на няколко основни причини. Едната от тях, разбира се, е недоброто планиране, тъй като. ако искаме нещо да имаме днес, трябва да сме започнали, ако съобразим всичките бюрократични процедури, преди седем години – толкова показва. Второто, наистина със свръх администрацията, която имаме по отношение на инвестиционния процес. Моят апел към народните представители в тази връзка е тогава, когато се разглеждат промените в Конституцията, най-малко да се помисли върху евентуални изменения в текстовете, регламентиращи отчужденията от гледна точка не да нарушим правата на собственост, но да предвидим облекчен ред, при който споровете относно размера на обезщетенията да не бъдат пречка за осъществяване на отчуждителните нужди от страна на държавата. Това, разбира се, е Ваше право и Ваш прерогатив като народни представители, но това е една от първите стъпки. Що се касае до взаимодействието с Министерството на земеделието, аз нямам никакви възражения по отношение на това, но все пак ми се струва, че не следва да има намеса във функционалната компетенция на едно министерство на друго. За съжаление, магистралата трябва да мине отнякъде и това трасе е утвърдено при спазване на всички изисквания на българското законодателство. Безспорно нуждата от бърз транспортен коридор в посока север – юг при всички случаи трябва да надвишава частните интереси, свързани със засягането на земеделски земи. Благодаря Ви.
#254 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Отново въпрос от народния представител Златан Златанов относно строителството на автомагистрала от Русе до Граничен контролно-пропускателен пункт „Маказа“ – заповядайте.
#255 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър, изграждането на автомагистралата от Русе до Граничния контролно-пропускателен пункт „Маказа“ е от голямо значение за област Русе, региона, цяла България и Европа. Това е ключов европейски коридор. С построяването на автомагистралата ще се подобри транспортното обслужване на международния и вътрешен трафик. Тя, освен че ще свърже две граници, ще пресече и три други магистрали – „Хемус“, „Тракия“ и „Марица“. Това ще бъде гръбнакът на всички магистрали и най-важната връзка север – юг в страната ни. Ще се повиши и безопасността на движението. Моля да ми отговорите на въпроса: задвижена ли е документацията във връзка със строежа на тази магистрала, кога ще започне проектирането ѝ и има ли яснота за начина за финансиране на строителството?
#256 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#257 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, аз не бих желал да се преповтарям с отговора от предходния въпрос, тъй като в настоящия се съдържа една част от отговора по предходния, затова ще се концентрирам в отговора си за състоянието на проектната готовност от Велико Търново към Граничен пункт „Маказа“. Нещата са доста изостанали там. За участъка между Велико Търново и Маказа е налице предпроектно проучване с тунелно преминаване под Прохода на Републиката до град Николаево. Това предпроектно проучване е от 2012 г. Трасето е с дължина около 55 км, а след град Николаево отсечката по направлението към Маказа е с индикативна дължина от 165 км. Тази отсечка пресича и осъществява връзките с магистралите „Тракия“ и „Марица“. Към момента състоянието е такова, че през месец септември тази година Агенция „Пътна инфраструктура“ възнамерява да обяви обществена поръчка за предварителни проучвания на автомагистрално трасе в участъка между Велико Търново и автомагистрала „Марица“. Това е първата част. Разбира се, в предмета на тази поръчка ще бъде разработката на варианти за трасе, които след това обаче следва да бъдат предмет на екологични процедури по Закона за опазване на околната среда. Всички знаем колко дълго продължават въпросните процедури. Без да отричам тяхната важност, но те са с продължителност между година и половина и три обикновено, ако не направим промени в законодателството. Оттам насетне, едва след като има решение по оценка на въздействието върху околната среда, ще можем да пристъпим към реално проектиране и строителство. Що се касае до участъка от автомагистрала „Марица“ до самия граничен контролно-пропускателен пункт, там предвид сложността на терена е предвиден по-скоро скоростен път, отколкото автомагистрала, което практически се означава с две ленти в посока. Също през септември, най-късно октомври тази година е планирано да бъде обявена обществена поръчка за разработване за варианти за това трасе. За съжаление, ние сме в самото начало на планирането и инициирането на това инвестиционно намерение.
#258 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Златанов.
#259 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Факт е, за съжаление, че Северна и Южна България през последните десетилетия са все повече и все повече откъснати една от друга. Ако все още Северна и Южна България стоят институционално свързани в един държавен организъм, за съжаление, на практика в шосейно, в транспортно отношение този въпрос не стои така. В този смисъл аз апелирам към Вас като ресорен министър да дадете импулс за по-решителни действия в посока за изграждане на съответните шосейни свръзки между Северна и Южна България, които представляват един вид кръвоносната система на нашия държавен организъм, по който текат и силите на самата държава. В този смисъл имате нашата подкрепа – просто го направете.
#260 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Георги Николаев Георгиев относно изграждането на обект: „Път I-5 Обходен път на град Кърджали“. Заповядайте да развиете въпроса.
#261 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Цеков, моят въпрос е свързан с град Кърджали, може би единственият областен град без околовръстен път, който се намира на републикански път I-5. Целият товарен и туристически поток преминава през града, което създава изключително неприятна среда за живеене. Шумът, прахът и замърсяването са ежедневие за жителите, а ситуацията е изключително тежка, особено през лятото, когато се образуват огромни задръствания заради туристическия поток към Граничния пункт „Маказа“. Пътната настилка в града се подлага на огромни натоварвания поради преминаването и на тежкотоварни транспортни средства, и тя се износва изключително бързо. Предвид гореизложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: кога правителството смята да изгради така важния инфраструктурен проект за държавата ни, намиращ се на Общоевропейския транспортен коридор № 9, а именно обект I-5, Обходен път на град Кърджали?
#262 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#263 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, не е лесен отговорът на това кога смята правителството да изгради обходния път на Кърджали, и не е лесен поради историята, която стои зад този проект, и поради безвремието в тази история. Поради тази причина ще направя една кратка ретроспекция на това, което е извършено досега. Безспорно обходният път на Кърджали е от изключително важно и стратегическо, и транспортно значение. В крайна сметка неговото проектно трасе частично съвпада с републикански път I-5 и той още през 2011 г. е обявен за обект с национално значение. За самото инвестиционно намерение и предложение през 2012 – 2013 г. е постановено решение по оценка на въздействието върху околната среда, което е един от първите етапи, за да може да започне изграждането. Решението е от 2013 г. и понеже инвестиционното намерение не е започнало, то е изгубило правното си действие. Като следваща стъпка през май 2014 г. със заповед на министъра на регионалното развитие е разрешено изработването на подробен устройствен план, парцеларен план за обходния път. Въпросният парцеларен план е одобрен на 28 февруари 2018 г., що се касае до землището на село Дъждино и е извършено частично отчуждаване на имоти частна собственост за нуждите на изграждането на трасето. През 2013 г. е изготвен и идеен проект за въпросния обходен път, а през 2017 г. е завършен и технически проект въз основа на въпросния идеен проект. С решение на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ през 2013 г. е решено, че в техническия проект няма да бъдат включени пет виадукта и мостът над река Арда, за които е необходимо допълнително проектиране. Същевременно на 10 април 2018 г. е издадено и разрешение за строеж за обходния път, което също е загубило правното си действие към настоящия момент. Без да влизам в повече подробности, от изложената фактология е ясно, че този проект, независимо от извършените действия в момента, е върнат към самото му начало. Първо е необходимо да бъде проведена нова оценка на въздействието върху околната среда, което, за съжаление, ще отнеме значително време. На второ място е необходимо да бъде извършено проектиране на въпросните пет виадукта и на моста над река Арда. Предвид всички тези обстоятелства най-оптимистичният вариант за стартиране на строителството е вероятно средата на 2025 г. Това, което Агенция „Пътна инфраструктура“ ще предприеме през 2024 г., е да възложи обществените поръчки за допроектиране, респективно евентуално ако се вземе решение, все още не сме стигнали до тази фаза, да бъде обществена поръчка за инженеринг, но до приключване на екологичните процедури фактически няма да може да започнат реални действия по изпълнението на въпросния обект. Независимо от това очаквам през 2024 г. поне да имаме възложено проектиране, евентуално и строителство, а през 2025 г. да имаме необходимите предпоставки за разрешение за строеж. Благодаря.
#264 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Георгиев.
#265 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, тази всичката фактология, която Вие казахте, аз я знам, и я знам, защото само преди година и няколко месеца, а именно миналата година април месец зададох този същия въпрос към Вашия предшественик в правителството на Петков. Господин Караджов тогава стоеше на Вашето място от групата в момента народни представители на „Има Такъв Народ“. Той тогава ми каза тези неща. Аз ги знам, жителите на град Кърджали ги знаят. Цялата държава знае тези проблеми, само че Вашето правителство, правителството на господин Петков тогава в Четиридесет и седмото народно събрание беше дошло на власт с обещанието, че ще направи огромни инфраструктурни промени в държавата. Четвърти, пети мост на Дунав, тунели под Стара планина, където се сетите, само че какво се случи от това нещо? Нищо! Едно голямо нищо! Въпросът ми към Вас беше зададен, за да видим какво се е случило от тогава до сега. И служебното правителство, както и така наречените редовни правителства на Петков, сега на Денков явно нямат намерение да вървят усилено в тази посока и са изоставили град Кърджали, а може би и заради коалиционните Ви партньори от ДПС, защото, да кажем, има определени икономически интереси в града, за да може целият поток да минава през града и няколко магазина или две три бензиностанции да си правят далаверата. Това нещо ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма да го търпим. Аз ще продължа да изисквам този проект да бъде задействан в най-бързи темпове от Вас и от всяко едно правителство, което дойде. От Вас сега ще изискам едно нещо – да обещаете пред гражданите на град Кърджали, че Вие ще направите всичко възможно да придвижите документацията напред максимално бързо, за да можем ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, когато дойдем и управляваме държавата, да съградим този околовръстен път. Благодаря.
#266 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Желаете ли дуплика? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Станислав Добринов Стоянов относно лошото експлоатационно състояние на участъка от републикански път II-53, село Миндя – град Елена, и спирането на проект BG16RFOP001-7.001-0031 Лот 31, път II-53 Поликраище – Елена – Сливен. Заповядайте да развиете въпроса си, господин Стоянов.
#267 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, въпросът всъщност е от вече няколко месеца по стечение на обстоятелствата, но по моя информация е повече от актуален. Второкласният път II-53 е основна пътна артерия за направлението Велико Търново – Сливен – Ямбол и свързва Северен централен район с Югоизточен район и с автомагистрала „Тракия“. Трасето осъществява пряка връзка и с Европейския транспортен коридор № 8 Гюешево – Кюстендил – София – Бургас – Варна. Участъкът между село Миндя и град Елена – това са от км 34+400 до км 46+290, е в трайно лошо, дори окаяно експлоатационно състояние, което контрастира с останалата част от пътя в посока север – село Поликраище. Припомням, че след унищожаването на жп линията Горна Оряховица – Елена в началото на века въпросният път е основната и най-използваната артерия за достъп до град Елена, правейки връзка с път I-4 София – Варна. След направена проверка в Информационната система ИСУН 2020 установих, че проект BG16RFOP001-7.001-0031, в който попада и участъкът между село Миндя и град Елена, е със статус „В изпълнение (временно спрян)“. С оглед на горепосоченото моля да отговорите: каква е причината въпросният проект по Програма „Региони в растеж“ към настоящия момент да бъде спрян; ще се изгубят ли средства и има ли пренасочване на такива към друг обект; кога ще бъде започнат очакваният основен ремонт на въпросния участък и кога ще бъде подновен проектът? Благодаря.
#268 · speech
Благодаря, господин Стоянов. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#269 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, фактологията е проста и тъжна. Проектът за ремонт на път II-53 от Поликраище до околовръстен път Сливен от км 34+400 до км 46+950 – това са 27 км, действително е обект на финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“. През 2020 г. е проведена обществена поръчка, с която е избран изпълнител. Срокът за строителството по тази поръчка е бил 10 месеца от подписване на Протокол 2а, с който се открива строителната площадка. Респективно на 10 май 2023 г. е издаден въпросният Протокол 2а. Действително работа по проекта обаче изобщо не е започнала тъй като избраният изпълнител е отказал да започне работа, тъй като в обхвата на проекта са били установени кабелни трасета частна собственост, които са възпрепятствали строително-монтажните работи. Защо предвид този отказ, не е предявен иск за реално изпълнение, респективно възложителят да упражни правата си по договора и да търси реално изпълнение, аз не мога да кажа. Мога само да кажа, че на 13 октомври 2022 г. въпросният договор е прекратен и е съставен акт образец 10, с който, знаете, се установява състоянието на строежа тогава, когато спре строителството. Респективно това е наложило да се обявява нова обществена поръчка, която е обявена на 27 март 2023 г., при която прогнозният срок за строителство е седем месеца. В момента приключва класирането на участниците и трябва в началото на септември да излезе класирането. Разбира се, това не означава, че магически през септември ще започне строителството, тъй като всяко едно решение за избор на изпълнител подлежи на обжалване и може да изминат и три до четири месеца, че и повече докогато въпросното решение влезе в сила. Оттук въпросът за европейското финансиране в размер на 29 млн. и 700 хил. лв. Трябва да съм чародеец да Ви кажа, че ако договорът бъде сключен дори и септември, до края на 2023 г., когато периодът за допустимост на разходите ще бъде изпълнен този обект, няма да бъде изпълнен. Това е повече от очевидно, което означава, че тези средства няма да бъдат загубени, но няма да отидат за този проект и неговото финансиране ще бъде извършено през следващата година със средства на националния бюджет. Това е най-доброто, което можем да направим в случая.
#270 · speech
Благодаря, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Стоянов.
#271 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, отговорът не е особено удовлетворителен. Добре е тук все пак да кажете, ако някой не си е свършил работата, кой е той, да има някаква конкретика, защото обяснението имало е кабели през трасето, за мен това не звучи достатъчно, за да се спре проект. Предполагам, че тези кабели ги има и сега и това може да бъде предпоставка отново да бъде спрян проектът. Ситуацията не е за подценяване въобще, защото на въпросния участък в лошо експлоатационно състояние миналата седмица или по-миналата, ако не се лъжа, се случи тежко ПТП със загинал човек, друг тежко ранен водач, спътник, между две коли. Реално пътят е предпоставка и създава опасност за населението. Както казах, друг основен път няма, има един второкласен път, който почти никой не ползва, който е към Велико Търново. Това е основният път, който свързва Елена с град Велико Търново и главния път София – Варна. Молбата ми към Вас е: наистина този път направете всичко възможно да не се стига до някакво ново отлагане на този участък, защото загиват хора на този път. Благодаря Ви.
#272 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#273 · speech
Аз мога да поема ангажимента, че поръчката ще бъде възложена и че изпълнението ще бъде финансирано със средства на държавния бюджет. Това е единственото, което мога да поема като ангажимент. В допълнение на това, че ще възложа проверка относно обстоятелствата, свързани с прекратяването на въпросния договор, които ще доведат до загуба на европейски средства. За съжаление, при едно консесуално прекратяване на договора облигационните ни отношения с въпросния изпълнител вече са приключили. Единственото, което можем да проверим, е, има ли основания за търсенето на дисциплинарна отговорност от служители на възложителя, които не са предприели действия да осигурят реалното изпълнение на договора. Благодаря Ви.
#274 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Климент Шопов относно довършване на пречиствателната станция на град Сливен. Заповядайте, господин Шопов, да развиете въпроса си.
#275 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, през 1987 г. започва строежът на пречиствателната станция за питейни води в град Сливен, но през 1996 г. проектът е спрян поради липса на средства. През септември 2008 г. е подновено изграждането на пречиствателната станция, като е сключен договор за строително-монтажни работи на стойност над 34 млн. лв. Една година по-късно обаче с акт 10 строителството е спряно и замразено. Към момента строително-монтажните работи са завършени на 90%. Въпреки обещанията на предишни министри, че проектът ще бъде завършен до 2023 г., пречиствателната станция не е довършена, а средства се разходват ежегодно за денонощната охрана на обекта. Отправям своето питане и към Вас днес, защото качеството на питейната водата в град Сливен през всички тези години се влошава Като гражданин на град Сливен мога да потвърдя, че с годините водата, която излиза от чешмите ни, става все по-мътна и с все по-лошо качество и това е така, защото с времето нивото на тинята в язовир „Асеновец“, откъдето град Сливен черпи своята питейна вода, се покачва. Искам да насоча Вашето внимание към факта, че обектът не се поддържа, а това в свой ред означава, че колкото повече време минава преди пречиствателната станция да заработи, толкова повече средства ще отнеме тя да се доизгради. Вече са нужни средства не само тя да бъде довършена, но трябват такива и да се отремонтират тези части на сградния фонд, които са повредени от липсата на поддръжка. През годините много политици са обещавали, че град Сливен ще има пречиствателна станция, гражданите на град Сливен, които плащат съвестно своите данъци и такси и очакват през XXI век като жители на европейска България да имат достъп до чиста питейна вода, но обещанията все са били празни. Моят въпрос към Вас е: какви мерки ще предприемете Вие и Вашият екип за довършването на този проект и кога ще могат сливналии най-накрая да получат това, за което и сега плащат, но не получават – чиста вода? Благодаря.
#276 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#277 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, град Сливен има сериозни проблеми с водоснабдителните и канализационните услуги, още повече и в настоящия момент, когато целият град е разкопан, тъй като се изпълнява мащабният воден проект за агломерация Сливен, който за съжаление, няма да приключи в рамките на настоящия програмен период, ще бъде фазиран и неудобствата за гражданите и отлагането на пътя на чистата вода ще продължи и в следващите две години. Ще стане ясно защо са две години. Пречиствателната станция на Сливен е – началото на инвестиционния процес ми е почти връстник, още през осемдесетте години е проектирането, 1987 г. Вие правилно казахте, началото на строителството, 2008 – 2009 г. отново беше подновявано, почти изцяло изграден и замразен строежът, отложено завършване до изпълнение на съпътстващата водоснабдителна инфраструктура, която се изпълнява понастоящем по Оперативна програма „Околна среда“. За довършването на пречиствателната станция – през 2022 г. Министерството на регионалното развитие е възложило изпълнението на проект за обследване на вече извършеното строителство, тъй като то е от преди повече от тринадесет години и изготвяне на проектна документация за завършването ѝ. Към тоя момент проектът е готов и съгласуван от всички ведомства. През този месец Министерството на регионалното развитие ще обяви обществена поръчка за довършване на станцията и респективно за изготвяне на доклад за оценка на съответствие паралелно, тъй като ще е необходимо издаването на ново разрешение за строеж, както и в предмета на тази поръчка ще бъде и строителен надзор по време на строителството. След провеждане на поръчките и влизане в сила на решенията и сключването на договорите, очакванията и предвижданията са довършването на пречиствателната станция реалистично да се осъществи в периода 2024 – 2025 г. Благодаря.
#278 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Шопов.
#279 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Надявам се този път обещанията да не бъдат празни. Надявам се наистина град Сливен да има пречиствателна станция за питейна вода. Наистина е абсурдно XXI век европейска държава да няма такава пречиствателна станция. Ако ние като държавници не се грижим за здравето на своя народ, не знам кой ще се грижи за това здраве. Благодаря Ви и това го считам като ангажимент към гражданите на Сливен, че поемате ангажимент, че 2024 – 2025 г. тази пречиствателна станция ще бъде готова, ще функционира и гражданите на Сливен ще пият чиста вода. Благодаря.
#280 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Павлин Кръстев, Байрам Байрам, Адлен Шевкед, Елван Гюркаш относно промяна на статут на път между две области – Кърджали и Смолян. Заповядайте, господин Кръстев, да развиете въпроса.
#281 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Ние, народните представители от Кърджали, този път сме пред Вас с един въпрос, който е свързан с промяна на статута на път между две области, а именно Кърджали и Смолян – (Трън – Средногорци) – пк. Стояново – Ардино – Бойно – Кърджали от третокласен във второкласен, пк. Стоянова – Ардино – Бойно – Кърджали от третокласен във второкласен. Уважаеми господин Министър, гореспоменатите участъци от републиканската пътна мрежа към настоящия момент са част от третокласната пътна мрежа на страната, но съгласно Наредба № РД-02-20-2 от 28 август 2018 г. и съгласно таблицата от Наредбата, гореописаният път свързва два областни центъра. По тази причина считаме, че следва да бъде извършена корекция, като същият път от третокласен следва да бъде част от второкласната пътна мрежа на Република България. В тази връзка, господин Министър, нашият въпрос към Вас е: кога гореспоменатият път ще бъде включен във второкласната пътна мрежа на страната съгласно Наредба № РД-02-20-2 от 28 август 2018 г.? Уважаеми господин Министър, разчитаме на съдействие от повереното Ви за управление министерство да изпълним настоятелната молба на жителите и кметове на двете засегнати области, като приведем пътя в състояние, отговарящо на изискванията от съответната наредба. Благодаря.
#282 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Имате думата за отговор, господин Министър.
#283 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кръстев, уважаеми господин Байрам, госпожо Шевкед, уважаема госпожо Гюркаш! Поставеният от Вас въпрос би могъл да има формален отговор, би могъл да има и по-конструктивен отговор. Лично аз за първи път се запознавам с този казус и в интерес на истината Агенция „Пътна инфраструктура“ до този момент не е предвиждала промяната на класа на въпросния път. Основанията ще Ви ги посоча, но за мен Вашият въпрос е по-скоро повод да Ви поканя на една среща и дискусия, на която да обсъдим фактите и да стигнем до заключенията дали е целесъобразно на първо място промяната на класа на пътя и след това да видим доколко една такава промяна отговаря на нормативните изисквания. Тъй като в крайна сметка съобразно действащото законодателство, класът на републиканските пътища може да бъде променян само ако се променят функциите на пътя в транспортната система, респективно, ако притежава характеристиките за съответния нов клас път. В крайна сметка въпросният път не свързва пътища от първокласната пътна мрежа, което е едно от основните изисквания за пътищата от втори клас, не осъществява връзка с гранично контролно-пропускателен пункт, което е едно от останалите основания, тя провежда трафика между две области и в този смисъл е с местно значение. Същевременно данните за интензивността на движението от автоматичните преброителни пунктове към Института по пътища и мостове към АПИ показват, че средно дневно-нощната интензивност не е особено голяма – 2020 г. – 1597, 2019 г. – 1672, 2018 г. – 1665, това са горе-долу еднакви данни. За да бъде извършена промяна на класа на пътя, е необходимо респективно да се направи доста съществена инвестиционна интервенция извън споменатите от мен законови ограничения, тъй като съгласно цитираната от Вас Наредба № РД-02-20-2 от 28 август 2018 г. изискванията за втори клас път са габарит 9 или 10,5 м, а настоящите характеристики на път III-865 не отговарят категорично на тези нормативни изисквания, тъй като платното за движение в отделни участъци е от два до два метра и осемдесет сантиметра, респективно в други участъци до 3,25 м, банкетите са също с недостатъчна ширина. В този смисъл, за да бъдат изпълнени техническите изисквания за второкласен път, това означава доста мащабна реконструкция, оширяване на пътя, за да се достигне изискуемият габарит, респективно това е изготвянето на нов подробен устройствен план, парцеларен план, респективно отчуждителни процедури и екологични процедури най-малкото. Но независимо от изложените съображения, пак отправям поканата за една целева работна среща с представители на Агенция „Пътна инфраструктура“, на която да бъдат обсъдени тези въпроси. Благодаря Ви.
#284 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Заповядайте за реплика, господин Кръстев.
#285 · speech
ДПС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, ние с удоволствие ще приемем Вашата покана и в най-кратко време ще бъдем заедно да видим какво може да се направи по този казус. Но предполагам, че и Вие разбирате искането на кметовете от двете населени места. Тук става въпрос точно за казуса, който Вие споменахте тук, от тази трибуна, че именно на някои места пътят е прекалено тесен, да не говорим, че от три години вече очакваме рехабилитация на един участък от 8,5 км, който е от село Кьосево до Кобиляне, точно 8,5 км е. И хората се опасяват, че с всяко едно обещание, което се прави от всеки един министър, който идва на този пост, на който сте Вие, просто процедурите не се случват. В момента този път също е в окаяно състояние. Преди три години казвам, защото преди три години пак от трибуната на Народното събрание нашите колеги зададоха въпрос. Тогава имаше едно, така да се каже, частично ремонтиране на пътя от 1 км и то приключи. И сега участъкът, който е по средата между Кърджали и Ардино, просто е изоставен. Ще Ви помоля, ако имате информация, в дупликата си да ни уверите дали до края на тази година този участък най-малкото ще бъде ли, или няма да бъде довършен, защото това е най-вече чакането от двете области, и пътят да бъде приведен в нормални условия дори за третокласен път, защото на някои места е прекалено опасен. Благодаря, господин Министър.
#286 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#287 · speech
Уважаеми господин Кръстев, позволете ми тази информация да Ви я предоставя писмено. В момента не мога да Ви дам точен отговор, тъй като нямам данните пред мен. Още в рамките на понеделник ще Ви бъде изпратена въпросната информация относно въпросния пътен участък. Благодаря Ви.
#288 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Следващият въпрос е от народния представител Ивайло Папов относно капацитет за преминаване на тежкотоварни камиони по път II-13, в участъка на селата Осен – Девене, неговото опазване и възстановяване. Заповядайте, господин Папов.
#289 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 1 юни 2023 г. започна ремонтът на път I-1 Ботевград – Мездра, което направи поредица от въпроси и проблеми в цялата област. Както знаете, постоянно се въртим, няма да е и последният въпрос, който ще зададем както аз, така и колегите от областта. Направиха се обходи както за леките автомобили, така и за тежкотоварните камиони, като се пренасочиха в различни трасета. Един от тях пренасочи тежки камиони с ремаркета по второкласен път II-13, който свързва община Криводол и Борован. Трафикът минава през селата Осен и Девене, които са в община Враца и хората, живеещи там, започнаха поредица от протести, защото започнаха и неблагополучията за жителите на двете села. Буквално преди десетина дни тежкотоварен камион се спря в къща. Слава богу, къщата не беше населена, за да избегнем жертвите. Местните хора казаха, че трафикът през село Девене е от порядъка на 400 – 500 камиона на денонощие. Пътят минава буквално през самото село. Не беше много цветущ, но миналата година беше ремонтиран и положението беше доста добре овладяно. Но тук се получи друг проблем – започнаха да пропадат плочки и настилки и хората се оплакват. Част от жителите на селото са възрастни хора, които буквално пресичат там. Аз съм свидетел – преди около месец имаше протест, където аз, тръгвайки си от него, един тир влезна, за да избегне колоните и щеше да удари лично мен, въпреки че аз съм по-млад и по-подвижен човек, представям си със старите хора какво щеше да се случи. Затова притеснението на местните хора е кога ще свърши този трафик през селото и евентуално след като свърши и направим този път, който го чакаме толкова години, ще се ремонтират ли тези участъци, които се използват за обход? Защото и във Враца народното представителство се обедини, че ще трябва отново да се ремонтират пътища, които така и така бяха направени добре. Предвид гореизложеното второкласен път II-13 в участъка Осен – Девене има ли капацитет да преминават тежкотоварни камиони с този трафик; как ще се опази този път през време на използването му за обход и ще се възстанови ли предишното му състояние? Благодаря Ви.
#290 · speech
Благодаря Ви. Имате думата за отговор, господин Министър.
#291 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Папов, да, за съжаление, ситуацията, която Вие обрисувате, е точно такава и тя е функция, бих казал, на закъснялото изграждане на основни пътни артерии. В крайна сметка ние сме изправени в ситуация, когато градим една от основните ни вертикални оси, които имат значение за развитието на цялостната ни икономика и за транспортната ни свързаност със съседите, нямаме изградени адекватни обходни маршрути или респективно други функциониращи оси, които да позволят пренасочване на трафика. За съжаление, изграждането на автомагистралата между Видин и Ботевград, в частта ѝ между Мездра и Ботевград, наистина предполагаше затварянето на участъка между Мездра и Ботевград. Там се работи в сложни условия, които не позволяват трафикът да минава оттам и това наложи изключително тежки за обществото решения, тъй като единствените алтернативи са действително път II-13, респективно Искърското дефиле или Прохода „Петрохан“. Всяко едно пренасочване на товарен трафик в тези посоки създава огромни неудобства и огромни рискове. В този смисъл, ако се върнем към път II-13, формално погледнато и технически неговите геометрични характеристики като второкласен път позволяват движение на такъв тежкотоварен трафик, включително и по участъците в селата Осен и Девене. Друг е въпросът, че това е едно макар и временно, обаче изключително рисково решение от гледна точка на безопасност и от гледна точка, за съжаление, на неизбежно решение. За повишаване на безопасността АПИ предприе спешни мерки за организация на движението, но факт е, че в населените места по път II-13 – между Криводол и Борован, се установи, че шофьорите масово не спазват нито правилата за движение, нито определените участъци за преминаване, навлизат в селата, нито ограниченията на скоростта. В крайна сметка ние още на 6 юли отправихме писмо до Главна дирекция „Национална полиция“ с молба да осигурят патрулиращи автомобили. Това беше първото. Аз лично разговарях с министъра на вътрешните работи за осигуряване на такива автомобили, съдействаха колегите, което доведе поне за един известен период до намаляване на неразрешените преминавания през населени места. Респективно, бяха изградени и повдигнати пешеходни пътеки, с които малко да ограничим скоростта – изкуствени неравности, хоризонтални маркировки, но това не решава основния проблем. Що се отнася до въпроса кога ще престане преминаването на трафика – 10 декември е датата, която следва да бъде отворен участъкът между Мездра и Ботевград, поне пътната част, без да говорим за съоръженията. Към момента, в който преустанови трафикът, ще бъде направен оглед и съответно обследване на състоянието на републикански път II-13, за да се прецени какъв тип интервенция е необходима за неговото саниране, дали това би бил текущ ремонт или един основен ремонт, но безспорно аз поемам ангажимент, че Агенция „Пътна инфраструктура“ ще предприеме действия за възстановяването и привеждането му в нормално експлоатационно състояние.
#292 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Папов, за реплика.
#293 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Министър. Моята работа е да Ви напомням, че сте обещали пред залата. Надявам се наистина срокът на пускането да е 10 декември, а не както казват юристите, едно бъдещо несигурно събитие. Благодаря.
#294 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Валери Лачовски относно състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на община Белене и спешната необходимост от ремонти. Заповядайте да развиете въпроса.
#295 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, господин Министър! Въпросът ми към Вас касае републикански пътища, намиращи се на територията на община Белене, а именно път II-52 Ореш – Дебово, и част от път Ш-3404 Дебово – Любеново. По частта от път II-52 с дължина 31,124 км и част от път III-3404 с дължина 7,735 км – републиканска пътна мрежа, попадащи на територията на община Белене, не е извършван ремонт от 80-те години на миналия век. Извършвани са частични ремонти, изкърпване на пътната настилка, но не и пълен ремонт на пътя, което е довело до нарушаване целостта на конструкцията на пътя и е невъзможна нормалната експлоатация. Нашата информация, господин Министър, е, че за основния ремонт на път III-3404 има изготвен инвестиционен проект в Агенция „Пътна инфраструктура“. Наред с това път II-52 прави връзка с път III-5202 и с общински път 1004, чрез които се достига до населените места от община Белене, до площадка „Белене“, утвърдена за изграждане на втора АЕЦ в България, до археологическите забележителности в общинския град, до Природен парк „Персина“, който е уникален за България и е единствен по поречието на река Дунав, както и е връзка със съседните общини Никопол и Свищов. В тази връзка въпросът ми е: предвиждате ли в обозримо бъдеще, в рамките на тази или на следващата година да бъде извършен основен или превантивен ремонт на гореспоменатите републикански пътища на територията на община Белене?
#296 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#297 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Лачовски! Ще започна с по-лесното и с по-готовото – път II-52. За път II-52, за 38-километровата отсечка между Свищов и Никопол, има сключен договор още през март 2023 г. от Областно пътно управление за изготвяне на технически проект за основен ремонт. След обществена поръчка проектирането е разделено на три етапа. В първия етап имаме основи на техническо решение за ремонт на пътния участък, окончателно решение за геометрията, за надлъжния профил, преоформяне и геометрични решения на пътните кръстовища. Това също са предмет на вариантни решения, които трябва да бъдат предоставени в първия междинен етап. В крайна сметка първият междинен етап е приключил, предадена е проектната разработка на Областно пътно управление и в момента се извършва анализ на представените данни. Предстои да бъде насрочен и технико-икономически съвет за разглеждането и след като бъде одобрена проектната разработка, ще се премине към втория етап, който е изготвянето на самия технически проект. След това в 7-дневен срок трябва да бъде представен въпросният технически проект. Аз очаквам този процес да приключи до началото на следващата година – надявам се, поне такива са заложените срокове. Оптимистични са малко за проектиране, но се надявам, че дотогава ще имаме изготвен технически проект, който ще ни даде възможност да процедираме с разрешение за строеж, респективно с обявяването на поръчка още преди издаването на разрешението за строеж за основния ремонт на пътя, ще го залегнем в инвестиционната програма на АПИ за следващата година. По-сложна е ситуацията за път III-3404 от Дебово до Любеново. Участъкът е около 7,5 км и за него има изготвен технически проект за основен ремонт, но той е изготвен през 2011 г. още, респективно се нуждае от актуализация и съобразяването му с настоящите нормативни изисквания. Не е възложена такава актуализация към настоящия момент и не е бил приоритизиран като инвестиционна инициатива за АПИ и не е заложен в програмата за тази година. Тъй като не е изготвяна 3-годишна програма в последните години, в момента се изготвя програмата за следващата и по-следващата година, тоест 3-годишния цикъл, и в момента, в който проектът за тази програма е готов, ще мога да Ви уведомя за коя година се предвижда интервенцията. Становището на АПИ към този момент е, че за момента състоянието е задоволително. Аз лично не съм го виждал – не мога да кажа, с единични повреди, които могат да бъдат ремонтирани евентуално чрез текущо и превантивно поддържане. Но по-скоро коректният отговор за този обект специално е отново да ни зададете въпроса след около два месеца. Благодаря.
#298 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Заповядайте за реплика, господин Лачовски.
#299 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Искам само да Ви кажа, че не е лошо да дойдете в област Плевен и да се разходите из общините в областта. Област Плевен, мога да кажа смело, че е областта с най-лоши второкласни и третокласни пътища. Така че ще Ви помоля сега тук от трибуната при първа възможност да ни гостувате и да видите реално състоянието на пътищата в нашата област. Благодаря Ви.
#300 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#301 · speech
Благодаря, господин Лачовски. Приемам поканата като плевенски зет – стига да не включва преспиване в Плевен, я приемам с удоволствие.
#302 · speech
Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Иван Валентинов Иванов относно водоснабдяването на село Черенча, община Шумен. Господин Иванов, заповядайте да развиете въпроса си. Не го виждам в залата. Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Валери Христофоров Митов, относно язовир „Нейковци“ – Трявна. Заповядайте, господин Митов. Следващият въпрос ще бъде от господин Иванов.
#303 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Историята на изграждането на язовир „Нейковци“ и пречиствателна станция към него е с 40-годишна история, прекъсвано е няколко пъти. През 2001 г. е спряно финансирането поради липса на средства. През 2010 г. след подписване на Заемно споразумение със Световната банка за развитие на общинската инфраструктура се казва, че язовир „Нейковци“ е включен и ще бъде финансиран. През 2014 г. обаче изграждането на язовира и пречиствателната станция отпадат от това споразумение. Изграждането на язовир „Нейковци“ е от изключително значение за Трявна, тъй като ще гарантира качествено и постоянно водоснабдяване. Към този момент захранването от повърхностни източници, непостоянен дебит и при продължително засушаване жителите на Трявна изпитват големи затруднения. В тази връзка моят въпрос към Вас, господин Министър, е: на какъв етап е изграждането на язовир „Нейковци“?
#304 · speech
Благодаря Ви, господин Митов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#305 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Митов! Като много от наченатите язовири през 70-те и 80-те години строителството на язовир „Нейковци“ е на никакъв етап. В крайна сметка той е проектиран и изграждането му е започнало още през 1978 г. като основен източник на питейно-битово водоснабдяване на общините Трявна и Дряново. Няколко пъти е стартирало и прекъсвало строителството. Последно е спряно през 2001 г. поради липса на финансиране. През 2010 г. довършването и изграждането на язовира и на пречиствателната станция е включено в Заемното споразумение със Световната банка за развитие на общинската инфраструктура. Впоследствие обаче отпада от финансирането, като експертното становище за отпадане от финансиране е, че въпросното съоръжение – язовир и пречиствателната станция, вече не са необходими поради занижено водопотребление и наличие на съществуващи водоизточници в град Трявна, град Плачковци, град Дряново и селата, респективно предложената технология за пречиствателната станция е била отхвърлена като морално остаряла, респективно е предложена ускорена коагулация. Естествено, като всеки един строеж, който е изоставен, голяма част от оборудването и пречиствателната станция е разграбено, респективно има сериозни нарушения, свързани със състоянието на сградите. Коректният отговор е, че никой към момента не е разсъждавал върху продължаването на изграждането на този проект. Мисля, че една от стъпките, тъй като това не е единственият казус, с който се сблъсках аз лично – с подобни проекти, които са започнали преди 50 години и са изоставени, започнати от държавата – тук включвам и Кюстендилска област включително, и това, което ние решихме, е да направим един Технически експертен съвет към министъра на регионалното развитие, който да прегледа състоянието на всичките тези обекти и да излезе със становища доколко е технически обосновано, респективно целесъобразно на задоволяване на нуждите за водоснабдяване и респективно други нужди, за всеки един от тези изоставени обекти, които са в патримониума на МРРБ. Благодаря.
#306 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Митов, заповядайте за реплика.
#307 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! От този отговор разбирам, че на този етап не е приоритетно изграждането. В Трявна имаме много сигнали. Аз като народен представител от област Габрово получавам изключително много сигнали. Досега във ваканцията използвах, за да се срещна с жителите на Трявна. Водата там, първо, слабо достига до високите места. Това е едното. И второто, качеството на водата не е добро. Това ми казват хората и това е един масов проблем за Трявна. Затова трябва да се помисли в тази насока и изграждането на язовир с пречиствателна станция е решението на това нещо.
#308 · speech
Благодаря Ви, господин Митов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#309 · speech
Аз бих направил само един много кратък коментар. Аз не заемам позицията, че изграждането не е приоритет. То очевидно не е било приоритет 50 години. Това, което казахте, че планирането и приоритизирането трябва да стане по начин, който да включи експертиза, и ангажиментът, който поемаме чрез създаването на този съвет, включително с обществена квота, когато се разглеждат тези проекти, да бъдат поканени народни представители, които защитават интересите на жителите на въпросните общини, включително и органите на местно самоуправление, респективно кметовете, за да чуем всички съображения. Това е, което мога на този етап да поема като ангажимент, а вече и задача на въпросния съвет ще бъде да извърши приоритизирането и респективно да даде основата за планиране. Благодаря.
#310 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Въпрос от народния представител Иван Иванов относно водоснабдяването на село Черенча, община Шумен. Заповядайте, господин Иванов, да развиете Вашия въпрос.
#311 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Настоящият въпрос касае един проблем, с който очевидно често Ви занимават – надявам се, не го считате за частен случай, а нещо, което е проблем и трябва да се реши, касае нарушеното водоснабдяване в село Черенча, което е хронично, от години наред. Предприемани са различни мерки, но очевидно окончателно решение на проблема няма. Това е представено и в подписка от жителите на село Черенча – почти цялото село се е подписало, изпратено е, разбира се, и до медии, и до народни представители, допускам, че и до Вас е стигнало, но сега Вие ще отговорите. Жителите на селото считат, че проблемът с нарушеното водоснабдяване би могъл да се реши с пускането в експлоатация на дълбок сондаж, който е направен преди години и за който са закупени от Общински съвет – Шумен, чисто нови помпи. Въпросът ми е и моля да отговорите: планирано ли е от ВиК-Шумен, възстановяването на дълбок сондаж в селото и подсилването на довеждащия водопровод, за да се преодолее водният режим в периода на летните месеци, който наистина създава редица затруднения на живущите в селото от години наред. Аз лично като народен представител и преди като общински съветник съм се срещал с хората и това беше едно от решенията, които закупиха помпите, поне общината половината в едната част. Въпросът е Вие дали сте се запознали с този проблем и дали ВиК-Шумен, на което Вие сте принципал, ще предприеме необходимите действия, за да реши този проблем. Благодаря.
#312 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#313 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Иванов! Накратко казано, ВиК Шумен счита, че към момента е стабилизирано водоснабдяването, но ще Ви дам и конкретните факти. Според информация от ВиК – Шумен, проблемите с водоснабдяването на село Черенча са сезонни, тоест проявяват се през летния сезон при увеличена консумация, респективно намален сезон на дебит на гравитачните водоизточници. Във връзка с тези проблеми и във връзка с възстановяването на дълбокия сондаж в Черенча и за да се осигурят необходимите допълнителни количества вода в Черенча, в периода от 28 юни до 8 август тази година са предприети определени интервенции от страна на ВиК оператора, които се изразяват в демонтаж на една стара помпа, монтаж на новозакупената в дълбокия сондаж, респективно управляващ ел. табло монтаж, подаване на вода по напорния водопровод към черпателен водоем, към помпена станция „Черенча“ с оглед да се локализират и да се отстранят течове по трасето, респективно в помпената станция има подмяна на управляващото ел. табло, монтаж на помпен агрегат и реконструкция на тръбната арматура в помпената станция, респективно вече довършителни работи, свързани с промиване и дезинфекция, тоест пусковите работи и настройката на параметрите за работа на дълбокия сондаж и помпената станция, като е стартирало подаване на вода към напорен водоем, нов такъв водоем в село Черенча и оттам към водопроводната мрежа на селото. В резултат на тези предприети интервенции ВиК операторът уведомява, че към 17 август тази година е обявен край на режимното водоподаване и е установено трайно стабилизиране на системата за допълнително водоснабдяване. Това е, което е извършено в момента, и на базата на тази информация с планирани допълнителни инвестиционни действия. Ако Вие разполагате с информация, която се различава от подадената, аз съм готов да я изслушам и съответно за обсъдим нуждите от допълнителни инвестиционни интервенции. Благодаря. Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Иванов, за реплика.
#314 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Това, което съобщихте от трибуната, отговаря почти на 100% на исканията на жителите в подписката, която са направили, а по-скоро може би буди недоумение защо толкова години не се е направило това нещо. Очевидно не е коствало кой знае какви усилия на ВиК оператора. Може би като един призив към гражданите, които имат проблеми, да действат по същия начин, защото явно дава ефект. Ако има допълнителни искания, щом е решен проблемът и се изпълни, защото това е записано и в самата подписка, че искат да се сменят помпите, ел. таблото да се подмени и да се подаде вода към помпената станция. Очевидно е извършено и отговаря на решаването на проблема, така че нека да бъдат спокойни хората, както и Вие казахте, че този проблем повече няма да се появи, но за в бъдеще да бъдат така акуратни и бдителни, както и сега. Ако има такива проблеми, да сигнализират, защото изглежда, когато се задейства Народното събрание, вече има решение и всички си вършат работата по реда, за което благодарим, разбира се. Надявам се да не изпадат други села в подобни ситуации.
#315 · speech
Благодаря, господин Министър. Въпрос от народните представители Красен Кръстев и Валери Лачовски относно временната организация за движение във връзка с изграждането на участъка от пътя Мездра – Ботевград. Заповядайте, господин Лачовски.
#316 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър, само искам да дам едно уточнение, че този въпрос го зададохме на 7 юли, преди почти два месеца. Има някакво развитие по въпроса, но все пак обществото и гражданите от област Плевен трябва да разберат какво се е случило на 5 юли 2023 г. Със заповед на председателя на Управителния съвет на АПИ се въвежда временна организация на движение във връзка изграждането на участъка от пътя Мездра – Ботевград. В него се предвижда като алтернативен маршрут за тежкотоварни автомобили, движещи се в посока София, по републикански път II-13 село Карпачене, област Монтана, Девене, Борован, Бяла Слатина, Кнежа, Искър, Долни Дъбник, София. Като народни представители, избрани от областите в Северозапада в Четиридесет и деветото народно събрание, допускаме, че това може би е единственият обходен маршрут. За съжаление обаче, към момента горепосочената заповед на председателя на Управителния съвет на АПИ не се спазва в цялост и част от тежкотоварния трафик, търсейки най-прекия път, преминава през други два републикански пътя от трети клас – път III-1304 – Бяла Слатина – Търнак – Лазарово – Бреница, и път III-306 – Салановци – Кнежа – Елица – Чомаковци – Червен бряг. Преминавайки по този маршрут, за по-малко от месец пътната настилка е силно компрометирана, тъй като тя не съответства на големите, интензивни натоварвания. Това застрашава както живота на пътуващите и преминаващите, така поради засиления трафик на тежкотоварни автомобили се застрашават и живущите в изброените населени места. В част от тях вече зрее и напрежение сред гражданите. В тази връзка въпросът ми към Вас, господин Министър, е: може ли да бъде преразгледано решението и да се ограничи временно движението по път III-3004 – Бяла Слатина – Търнак – Лазарово – Бреница, и на III-306 – Салановци – Кнежа – Елица Чомаковци – Червен бряг на тежкотоварни автомобили до 12 т и в този период да се ремонтира компрометираната пътна настилка? Бихте ли се ангажирали със своевременни действия след приключване на кампанията по прибиране на реколтата да се извърши възстановяване на нормалното експлоатационно състояние на двата третокласни републикански пътя? Благодаря.
#317 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#318 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кръстев, уважаеми господин Лачовски! Няма да преповтарям фактите, които Вие изложихте, може би само ще направя няколко допълнения. След началото на юли, когато беше въведена първата временна организация, бяха направени посещения на място, включително с органите на Главна дирекция „Национална полиция“, и се установи, че имаме изключително увеличена интензивност на тежкотоварното движение по път III-1304 и път III-306, респективно това води до компрометиране на експлоатационното състояние на участъците. Те поради своите геометрични характеристики не отговарят на изискванията за подобно натоварване, съответно създават риск от ПТП-та. Предвид на това с решение на Управителния съвет на АПИ от 13 юли тази година беше възложено на директора на Областното пътно управление – Плевен, да издаде нова заповед за временна организация на движението, която да е съгласувана с Областната дирекция на МВР – Плевен, с която да се въведе забрана за транзитно преминаване на моторни превозни средства с маса над 12 т по предложените участъци, в това число път III-306 и път III-1304. Заповедта е издадена на 14 юли 2023 г., с която е забранено движението на МПС по определени участъци на третокласната пътна мрежа на територията на общините Червен бряг, Кнежа, Искър, Долни Дъбник, включително и двата обекта, които са предмет на Вашето питане. Заповеди са издадени от директорите на областните пътни управления в Ловеч и във Враца. Като допълнителни мерки на 21 юли 2023 г. беше монтирана и допълнителна сигнализация за забрана на транзитното движение на МПС-та над 12 тона, респективно пак на 21 юли, същата дата, представители на Областното пътно управление и на Областната дирекция на МВР са приели въвеждането на такава временна организация. Това са изпълнените засега мерки по обезопасяване на трафика и предотвратяването, тоест намаляването на рисковете от ПТП-та. Що се касае до действията, свързани с отстраняването на пораженията, нанесени от този тежкотоварен трафик, пак бих казал следното: че тук следва да се направи оглед, и аз се наемам с това, за да бъдат идентифицирани степента на инвестиционна интервенция, може ли да стане чрез текущ ремонт, или трябва основен ремонт, тъй като тук аз лично и по данни от колегите имам информацията, че в някои участъци може да се налага и основен ремонт дори на пътя. В рамките на този месец ще бъде направен огледът. Разбира се, ние не можем съвсем да спрем нарушителите, които нарушават забраните, и последващо влошаване на качеството на настилката е напълно възможно, докато не пуснем участъка Мездра – Ботевград, но на този етап мога да обещая, че ще започнем планирането, което да ни даде възможност, живот и здраве, в началото на следващата година да започнем и ремонтите. Благодаря.
#319 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Имате думата за реплика. Заповядайте, господин Кръстев.
#320 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, в общи линии сме доволни от отговора, който дадохте относно нашето питане, нашия въпрос. Това, което ни интересуваше, наистина беше актуално преди близо два месеца и бързата реакция е добре дошла за всички, защото хората, така наречените живущи по така наречените третокласни пътища, в които така се случи, че тежкотоварният транспорт много бързо се ориентира в ситуацията и вместо да изпълни пълния обход, който е Борован – Бяла Слатина – Кнежа – Белово – Долни Дъбник, започна да минава по най-кратките пътища и започна по-бързо да разрушава и амортизира пътната настилка. Доволни сме и от отговора, който дадохте на колегата Лачовски, защото наистина трябва да се направи оглед. Вече има компрометирани участъци по дължината на пътя II-13 и Вашата амбиция да го направите лично също ни удовлетворява като отговор, защото е важно да се знае, че целият поток минава по този път II-13 в момента, а това са над 450 до 500 камиона на час, което е доста. И аз като господин Лачовски Ви каня и смятам, че за втори път повторението е майка на знанието, дето се вика, ще посетите малко преди 10 декември този район, за да видите и може би основен ремонт ще бъде необходим. Благодаря Ви, хората също ще бъдат много доволни. Благодаря.
#321 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Въпрос от народния представител Петър Кьосев относно изпълнение на проект „Изграждане на система за управление на собствеността“, включително единен регистър на държавната и общинската собственост, финансиран с безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Добро управление“ по Приоритетна ос № 1 – „Административно обслужване и електронно управление“. Тук ли е господин Кьосев? Не го виждам в залата. Ако се появи в залата, разбира се, ще му дам думата да отправи въпроса си към министъра. Преминаваме към следващия въпрос. Въпрос от народния представител Андрей Стоянов Рунчев относно крайбрежно свлачище в местността Ъгъла до квартал „Сарафово“, град Бургас. Тук ли е господин Рунчев? Не го виждам. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Байрам Байрам, Павлин Кръстев, Адлен Шевкед и Елван Гюркаш относно рехабилитация на републикански път III-5072 – Чифлик – Мост – Перперек – Кокиче – Миладиново – Рудина – Сестринско – Поповец – Зимовина – Лясковец. Кой ще развие въпроса? Заповядайте, господин Байрам.
#322 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Днес с колегите от Кърджалийски многомандатен избирателен район задаваме първите си въпроси към Вас и се надяваме това да е началото на един конструктивен диалог и по този начин да допринесем за подобряването на инфраструктурните проблеми в нашата област. Състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на област Кърджали и особено третокласните пътища са в крайно незадоволително състояние. Те са осеяни с много дупки по асфалтовата настилка, множество неравности и затлачени канавки. В участъци от пътя с малък габарит водостоците са с малки отвори и проводимост, които при проливни дъждове не могат да поемат количеството вода, което води до прекъсване на пътната настилка и селата остават с дни изолирани. Особено в окаяно състояние е въпросният републикански път III-5072 – Чифлик – Мост – Перперек – Кокиче – Миладиново –Рудина – Сестринско – Поповец – Зимовина – Лясковец – Силен – Долно Ботево, който е с дължина 23,2 км и обслужва населени места от област Кърджали, а също така и община Стамболово, област Хасково. Също така това е и основна пътна връзка между двете общини. Движението по пътя е опасно и може да предизвика тежки пътнотранспортни произшествия, ако не бъдат взети съответните мерки. Нашият въпрос е: кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършване на основен ремонт на въпросния републикански път. Благодаря Ви.
#323 · speech
Благодаря Ви, господин Байрам. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#324 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Байрам, госпожо Шевкед, госпожо Гюркаш и господин Кръстев! Както споменах малко по-рано в отговор по предходен въпрос, в момента се актуализира – изготвя се практически, Инвестиционна програма на Агенцията за периода 2024 – 2026 г. Цитираният от Вас път III-5072 наистина преминава през селата Перперек – Кокиче – Миладиново –Рудина – Сестринско – Поповец – Зимовина – Лясковец – Силен – Долно Ботево, като ширината на настилката е в диапазона между 5,80 и 7,20, като най-тесният е в село Рудина. Съгласно Наредба № РД-02-22 от 28 август 2018 г. габаритът на третокласни пътища извън населени места трябва да бъде 8 м, а в рамките на населените места 7 м, като извън населените места това включва платно за движение 2 х 2,75, респективно водеща ивица 2 х 25 см., респективно два банкета от двете страни по 1 м. Що се отнася до привеждането на пътя в съответствие с изискванията за третокласна пътна мрежа, както и основният ремонт, тъй като състоянието е оценено, че е лошо по методиката на АПИ, то в Инвестиционната програма на Агенцията е залегнало възлагането на проектиране през 2024 г. и изпълнението на проектирането, респективно строителство през 2025 г. За да бъдем реалисти за този проект, за този път, няма изготвени инвестиционни проекти, което означава практически инвестиционно проектиране от нулата поне двуфазно – във фаза идейно-технически проект и след това възлагане на строителство. Ако имахме някакъв, макар и стар, инвестиционен проект, бихме могли да мислим за инженеринг, което би спестило един период сигурно от минимум 9 месеца до една година, но нямаме такъв. Така че през 2024 г. проектиране, а респективно 2025 г. строителство, е отговорът, който мога да Ви дам.
#325 · speech
Благодаря Ви, господин министър Цеков. Заповядайте, господин Байрам, имате думата за реплика.
#326 · speech
ДПС
Благодарим Ви за отговора, господин Министър. Реално през последните 12 – 13 години виждаме, особено в област Кърджали, а и в други области, за жалост, че изпълнителната власт не е извършвала никакви дейности по рехабилитацията на третокласните пътища. Ние всички – народните представители от „Движение за права и свободи“, се надяваме и ще следим отблизо процесите, които ще бъдат осъществени до осъществяването на основния ремонт и дали може да бъдат предвидени средства за един текущ ремонт, защото наистина състоянието на пътя е много лошо и създава предпоставки за транспортни произшествия. Благодаря Ви.
#327 · speech
Благодаря Ви, господин Байрам. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#328 · speech
Уважаеми господин Байрам, да, няма пречка да бъдат заделени средства, които, докато тече проектирането, да бъдат използвани поне за отстраняване на най-тежки повреди. Тоест локални единични увреждания от типа на дупки, коловози, изравняване. Това би могло да стане там, където е допустимо съгласно Закона за устройството на територията.
#329 · speech
Благодаря Ви, министър Цеков. Следващият въпрос е от народния представител Климент Шопов относно забавяне изграждането на пътен възел на автомагистрала „Тракия“ до град Кермен. Заповядайте, господин Шопов.
#330 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, от години на гражданите на град Кермен и околните села им е обещавано, че връзката между автомагистрала „Тракия“ и републикански път III-6601 ще бъде изградена, но такава връзка все още няма. Според официални данни от Националния статистически институт през 2021 г. област Сливен за пореден път отбелязва ниско икономическо развитие и отрицателен ръст на населението. В сравнение с другите области Сливен заема едно от последните места по показателя брутен вътрешен продукт на глава от населението. За една година – от 2021 г. до 2022 г., населението на сливенските села е намаляло с 5,7% или 3599 души. Селата в област Сливен се обезлюдяват поради няколко причини, като една от които е липса на икономическа перспектива. При проведените от мен срещи с жителите на град Кермен и околните села беше поставен въпросът за забавянето на строителството на този толкова важен за тях пътен възел. По мнението на икономически експерти връзката между град Кермен и околните населени места с автомагистрала „Тракия“ би насърчила местната икономика, като се намалят транспортните разходи на пътуващите стоки, включително селскостопанската продукция, която се произвежда в региона. Аз като народен представител от региона и жителите на тези населени места знаем, че този инфраструктурен проект не би решил изцяло проблемите на региона. Но той ще има силен възпиращ ефект на отрицателната тенденция на обезлюдяване на тези населени места. По тези причини, моят въпрос към Вас е: какви мерки ще предприемете за довършването на този жизненоважен за региона инфраструктурен проект и кога очаквате изграждането му да бъде завършено? Благодаря Ви.
#331 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#332 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, ако трябва в едно изречение да Ви отговоря: ще предприемем мерки да довършим започнатото през 2023 г. Проектът, напълно съм съгласен с Вас, е важен, но той е в един много начален стадий. Какво имам предвид? На 20 февруари 2023 г. реално е сложено началото на инвестиционната идея, като на тази дата е сключен договор за изготвяне на подробен устройствен план – тоест парцеларен план, и респективно технически проект за изграждането на пътния възел при км 261 на магистрала „Тракия“. Срокът за изпълнение на договора е 90 дни, само че това е всъщност срок за изпълнение само на дейности, които обаче започват или завършват тогава, когато се случат определени условия. Тоест заблуждаващи са 90-те дни. Разделено е на четири етапа. В първия етап трябва да се направят вариантни решения за ситуиране на новите пътни връзки. Тоест геодезическо заснемане на пътната инфраструктура, след това обследване на съществуващата пътна конструкция в района, ситуационно иневалетно решение на пътните връзки, инженерно-геоложки проучвания, сравнения на вариантите по технически, икономически и екологически показатели. Това е първата фаза. Тази първа фаза, за добро или за зло, върви към края си. Ще кажа защо за зло – тъй като още не е приключило. В крайна сметка разработката за първия етап е приета през месец май 2023 г. на заседание на Експертния технико-икономически съвет към АПИ, само че при извършването на проучвателните работи е установено, че новият пътен възел засяга защитена зона – Кременски възвишения, която е защитена по Натура 2000. В резултат на взетите решения в края на месец юни от въпросния ЕТИС са предадени два преработени варианта от първоначалните четири за изграждане на пътния възел. С оглед разпоредбите на Закона за опазване на околната среда следващият етап е респективно сезиране на Министерството на околната среда и водите за преценка за необходимите екологични процедури – дали ще бъде ОВОС, или ще бъде опростената процедура. Така че на този етап сме на фаза подадени документи в Министерството на околната среда и водите. Колко ще продължи процедурата там аз не бих имал смелостта да се ангажирам с прогноза, тъй като това е доста специфична материя и историята показва, че Министерството на околната среда и водите е един от основните тесни места в инвестиционния процес и специално процедурите по Закона за опазване на околната среда. Когато приключи тази процедура, едва тогава можем да отидем в следващите фази, които включват технически проект, респективно с необходимите съгласувания, за да можем да стигнем до разрешения за строеж. Би ми се искало да Ви обещая кога ще приключи, но не мога, тъй като едва когато приключи процедурата по Закона за опазване на околната среда, нещата ще се върнат отново в контрола на повереното ми министерство. Благодаря Ви.
#333 · speech
Благодаря Ви, министър Цеков. Заповядайте – имате думата за реплика, господин Шопов.
#334 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, има такова намерение за изграждане на този пътен възел от много години, не е от февруари 2023 г. За този проект се говори поне от 2019 г. Толкова пъти е обещаван, че жителите в тези населени места им е омръзнало да слушат обещания, когато съм ходил там на срещи, са ме предупреждавали: само не говорете за този пътен възел, толкова пъти ни е обещавано, че ни е омръзнало да го слушаме. Истината е, че той наистина е важен за тях и ако има политическа воля, всичко може да се направи, всичко може да се изгради. Благодаря, че бяхте искрен и казахте, че няма да поемете ангажимент кога точно ще бъде довършен този проект, но моля Ви, намерете във Вас волята да го придвижите този проект, защото наистина е важен за тях. Благодаря.
#335 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#336 · speech
Уважаеми господин Шопов, съгласен съм с Вас. Не знам дали от 2009 г. е обещаван този проект, но принципната позиция би следвало да бъде, че пътното строителство не трябва да се базира на обещания, а на стратегия и на планиране. Изграждането на такъв обект, приоритизацията му пред друг обект трябва да влезе в стратегически документи, каквито Законът изисква да имаме. За съжаление, нямаме в момента. Законът изисква да имаме осемгодишни стратегии, след това да се правят инвестиционни програми – тригодишни, едногодишни, за съжаление, не са правени. Една стратегия има направена от Световната банка през 2015 г., която никога не е била прилагана реално. Това се опитваме в момента – да поставим началото на стратегическо планиране. Не е лесен подходът, защото това означава да се заснеме състоянието на цялата пътна мрежа, а не да се базираме само на призивите на народните представители, на местната администрация, на гражданите и така да правим планиране. Истината е, че предходната стратегия е изготвяна година и половина от Световната банка, сега се надяваме да стане малко по-кратко, но решението на тези казуси е наистина когато има стратегия, когато е ясно, тогава и гражданите ще могат не само да изискват веднага решаване на въпроса, да имат сигурност кога ще бъде осъществена една ключова инвестиция за техния район и ще могат да търсят отговорност, когато не се случи. Благодаря.
#337 · speech
Благодаря Ви. Следващият въпрос от народния представител Ивайло Папов относно капацитета на път III-103 в участъка през град Мездра за преминаване на тежкотоварни камиони. Не го виждам господин Папов. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно проект за водоснабдяване на село Брестовица. Заповядайте, господин Таслаков, да развиете Вашия въпрос.
#338 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, село Брестовица в община Родопи е едно от големите пловдивски села с над 3300 жители. От години населението там е подложено на геноцид, защото от чешмите им тече силно замърсена вода с тежкия метал манган. Десетки хора са загинали през годините, ползвайки отровната вода. Поне пет правителства обещават да помогнат, но до момента действия не са предприети. Към днешна дата има все пак някакъв напредък. От общината имат готов проект, намерили са чист водоизточник на питейна вода. Две сонди, намиращи се на територията на съседната община Стамболийски, могат да захранят нуждите на брестовичани. Проблемът е, че Вашето министерство трябва да отпусне средствата за проекта на общината, а държавният ВиК холдинг да даде кредит па ВиК – Пловдив, за да се включат в изпълнението на проекта. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите дали повереното Ви министерство и държавният ВиК Холдинг планират да дадат зелена светлина на проекта, който подложените на геноцид жители на Брестовица чакат от години? Благодаря.
#339 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#340 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! По стечение на обстоятелствата съм добре запознат с казуса. Имах две или три срещи с кмета на община Родопи, с народни представители от Пловдивска област. Казусът е наистина сериозен. Той има два аспекта – инвестиционен и другият, бих казал, правораздавателен. Вие говорите за геноцид. Аз мисля, че това е публична тайна коя е причината за мангана в Брестовица и какви мерки са взети или не са предприети. Няма да се спирам върху това, тъй като това не е моя отговорност, но смятам, че трябва да се намесят други органи. Разбира се, в резултат на високото съдържание на манган във водата – замърсявания, които са промишлени, а не са естествени, вътрешната водопроводна мрежа е изключително компрометирана и дори да бъдат подменяни довеждащи водопроводи, дори да бъде изграден довеждащ водопровод от нов водоизточник, това няма да реши изцяло проблема. Така че там са необходими изключително сериозни инвестиционни интервенции, които няма да са по силите, нито на самата община, нито на ВиК оператора с негови собствени средства. Проблем до този момент през годините, доколкото аз разбирам, е било липсата на проекти както за довеждащото водоснабдяване, така и за подмяната на вътрешната водопроводна мрежа. От Вас разбирам сега, че вече проектите са готови и пред Вас заявявам същото, което заявих и на кмета на община Родопи: държавата няма да стои безучастна към този проблем, повереното ми министерство няма да стои безучастно към този проблем. Към момента, в който бъдат подадени искания за проектно финансиране, ние по такъв казус, който застрашава живота и здравето, ще реагираме с приоритет, за да заделим необходимите средства за поставяне на началото поне, тоест за започването на строителството за разрешаването на такъв проблем, който наистина застрашава здравето на хората. Благодаря.
#341 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Таслаков, имате думата за реплика.
#342 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Министър. Радвам се, че сте запознат в детайли с проблема. Наистина става въпрос за живота и здравето на 3300 жители в Брестовица. Когато обсъждахме бюджета преди месец, аз се опитах да свърша някаква част и от Вашата работа, като вкарах предложение към бюджета, което трябваше средства от Вашето министерство да покрият разходите за проекта в Брестовица, като там беше подробно описано. Проектът е в две части на обща стойност около 14 милиона. Изключително вярно казахте, че става въпрос за подмяна на цялата мрежа, която е компрометирана в Брестовица. Това са около 40 км, в които трябва да бъдат сменени тръбите на всички улици, което е непосилно за община Родопи, но както казах, проект има, разработен е и не само това, а и на по-ниска стойност от предишен разработен проект, което мисля, че вече е по силата и на Вашето министерство. Когато обсъждахме бюджета, за съжаление, народните представители не подкрепиха моето предложение. Лично говорих с финансовия министър господин Асен Василев, той каза, че това на бюджет няма да мине, не може да отпуснат тези средства за Брестовица, но ме посъветва и ме насочи да разговарям с Вас, тъй като Вие имате средства, които бихте могли да отпуснете там. Така че имаме и на господин Василев донякъде насоките да се захванем с този проблем. Благодаря.
#343 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Продължаваме със следващия въпрос от народните представители Николай Нанков, Христина Георгиева, Георг Георгиев относно изграждане на подходяща пътна връзка за включване в републикански път I-1 София – Перник при северния изход на село Драгичево. Заповядайте да развиете въпроса.
#344 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Нашият въпрос е свързан с изграждането на подходяща пътна връзка за включване в републикански път I-1 София – Перник при северния изход на село Драгичево. Но бих искала накратко да представя въпроса, за да стане ясно защо е проблем тази връзка? Село Драгичево се намира в община Перник, област Перник, като това е най-голямото село в общината с население около 2160 човека. През летния сезон в селото хората достигат до над 6000 души. През месец януари 2019 г. на път I-1 от Агенция „Пътна инфраструктура“ се поставят мантинели, които затварят северния изход на село Драгичево посока София. От тогава този участък се използва само за вход на селото. Част от жителите на Драгичево са принудени да карат допълнителни от около 8 км, за да могат да излязат на пътя за София. Много неудобства се създават, освен това, че те трябва да обикалят доста не само за жителите на селото, но и за всички граждани, които пътуват през този участък. За случаи на затваряне на пътя например да кажем поради някаква катастрофа, не дай боже, разбира се, бедствие или нещо друго, цялото движение преминава през село Драгичево. Също така не са за подценяване увеличените разходи на финансов ресурс, време, гориво, като наред с това се образуват километрични задръствания, особено сутрин. Друг проблем е свързан с градския транспорт, с маршрутките, които обслужват не само село Драгичево, но и селата Кладница и Рударци, заради удължаването на километрите и времето, което те трябва да изминат. Ние смятаме, че с изграждането на подходяща пътна връзка, която да служи и за изход от селото и включването в главния път I-1 София – Перник, ще се решат проблемите не само на хората от село Драгичево, но и ще се даде възможност за намаляване на скоростта, с която се преминава през участъка на републиканския път, което също не е за подценяване. Предвид гореизложеното молим за Вашия отговор за следното: какви са възможностите за изготвяне на проект за изграждане на подходяща пътна връзка от село Драгичево към републикански път I-1 София – Перник, при разклона на селото, посока София – северен изход? Благодаря.
#345 · speech
Благодаря Ви, госпожо Георгиева. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#346 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Георгиева, господин Нанков, господин Георгиев! Решението е близо, така да го кажем. Участъкът от път I-1 Горни Богров околовръстен път – София – Даскалово при Драгичево се е характеризирал през годините с много тежки ПТП-та, смъртни случаи заради въпросния ляв завой и поради тази причина през 2019 г., когато се е извършвал ремонт на шесткилометров участък от трасето, се е взело решение да се затвори пътната връзка към селото, за да се избегне нерегламентираното завиване наляво и да се осигури безопасно преминаване. Какво е решението, което предвижда АПИ? То е внедряване на система за автоматизирано реверсивно движение. Това е доста специфична система, с която няма опит Агенцията. Подготвя се техническа спецификация и документация. Подготвя се вече доста време, но в момента е на финала. Изготвено е задание за проектиране, което все пак е необходимо като начало на процедурата, тъй като процедурата ще включва както проектиране, така после и внедряването на системата и изграждането изобщо на изпълнението на това транспортно решение. Съгласувано е заданието от Института по пътища и мостове. Целта в крайна сметка съгласно това задание е да се направи един анализ и дейно решение за разположението на специализираната уредба, която включва и светофарна уредба. Тя е необходима за системата за реверсивно решение. Образно казано, това е система, която в определени времеви периоди ще допуска или няма да допуска движение или завой в едната или в другата посока. При самото проектиране ще бъде направен подробен анализ на транспортните потребности на трафика, на директното трасе, на вливащите се, на отливащите се автомобили. Самата проектна разработка и системата ще бъде въведена в три подучастъка. Два са в урбанизираните територии – София и Драгичево, респективно в община Перник. Кога се очаква да бъде пусната поръчката? Крайният срок, който сме си поставили, е 15 октомври тази година, което ще даде възможност в крайна сметка възлагането да бъде извършено оптимистично до края на годината. Предвид сроковете за обжалване може би до месец март следващата година ще започне изпълнението. Благодаря.
#347 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Имате думата за реплика – заповядайте, господин Георгиев.
#348 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, изразявам общото ни задоволство от така предоставения от Вас отговор, вярвам и на хилядите живеещи в региона, защото наистина това е проблем, който датира от доста време, проблем, с който се сблъскват хората всеки ден, и проблем, който най-малкото им струва пари и време. Така че сроковете, които давате, още повече ни обнадеждават, че до края на годината е възможно това да се случи. Надявам се, че никой няма да злоупотреби с възможностите за обжалване, защото това ще се изгаври буквално с времето, средствата и възможностите на хиляди в този регион да се предвиждат свободно. Разбира се, беше пропуснато доста полезно време от страна на служебните правителства, които можеха да задвижат процедурата, защото тя беше известна като проблематика, знаеше се какво трябва да бъде направено. Ние и затова толкова широко Ви поставихме въпроса, за да предоставите Вие и съответно експертите възможностите, които там биха могли да бъдат оползотворени. Надяваме се наистина тази методика, която сте избрали, да бъде полезна, да действа и най-важното – да бъде безопасна. Защото, правилно отбелязахте, затварянето на трасето е било именно от мерки за безопасност и за съжаление, загубени животи. Оттук нататък се надяваме, че вече разрешението на проблема е трасирано и е само въпрос на време да се случи. Благодаря Ви.
#349 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Следващият въпрос е от народните представители Гроздан Караджов и Александър Вълчев относно включване в програмата на АПИ за 2023-а и 2024 г. на изграждане на пътни връзки към Стара Загора и Раднево от автомагистрала „Тракия“. Заповядайте, господин Вълчев, да зададете Вашия въпрос.
#350 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Цеков, автомагистрала „Тракия“ е обект от национално значение, който е от изключителна важност за град Стара Загора и за областта. Магистралата преминава през територията на област Стара Загора от км 156 до км 229. Пътен възел Стара Загора е част от автомагистрала „Тракия“ и се използва не само за връзка с град Стара Загора, но и за връзка с град Раднево и целия Маришки басейн, на чиято територия са разположени „Мини Марица-изток“, четири ТЕЦ-а и няколко големи производствени предприятия. За да достигнат до град Раднево и Маришкия басейн, пътуващите по автомагистрала „Тракия“ е необходимо да слязат на пътен възел Стара Загора, км 208, след което да преминат през участъка на път I-5 Стара Загора – Димитровград от км 241 до км 234, включващ участъка на летище Стара Загора и част от околовръстния път и след това да поемат по път II-57 Стара Загора – Раднево, като общото разстояние само до град Раднево е 35 км. От друга страна, участъкът от път I-5 Стара Загора – Димитровград от км 241 до км 234, летища Стара Загора, се явява единствената връзка на град Стара Загора с автомагистрала „Тракия“. Местното население, бизнесът и цялата индустриална зона на града използва тази отсечка за връзка с „Тракия“ и направленията „Маказа“, „Капитан Андреево“ и „Капитан Петко войвода“. Новата индустриална зона Загоре, към която са проявили сериозен интерес големи външни и местни инвеститори, допълнително увеличават трафика към автомагистрала „Тракия“. В участъка на републикански път I-5 летище Стара Загора – автомагистрала „Тракия“ е разположена и базата на Митница Стара Загора, в която непрекъснато пристигат тежкотоварни автомобили, престояват в близост до пътя и затрудняват движението. Всичко това доказва огромния трафик от леки и тежкотоварни автомобили, които денонощно са принудени да преминават през тази отсечка от път I-5 Стара Загора – Димитровград. На основание горните доводи се налага изводът, че е необходима още една връзка на автомагистрала „Тракия“, която да осигури по-бърз и надежден достъп до стратегически обекти от национално значение в Маришкия басейн и да разтовари трафика от единствената в момента връзка към Стара Загора. Допълнително с новия възел ще се осигури бърз достъп до автомагистрала „Тракия“, особено в посока Бургас, за населението, бизнеса и индустриалните зони. Молим да ни отговорите на следния въпрос: отчитайки факта, че пътят Стара Загора – Раднево пресича автомагистрала „Тракия“ при км 219+231 чрез пътен надлез, предвиждате ли точно там пътният надлез да бъде допълнен с пътни връзки към автомагистрала „Тракия“ до получаване на пълноценен пътен възел. Благодаря.
#351 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#352 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, господин Караджов, в интерес на истината до настоящия и може би по повод на Вашия въпрос Агенция „Пътна инфраструктура“ никога не е предвиждала и обсъждала изграждането на пътен възел. Това е коректният отговор. Не е залягал в нито една инвестиционна програма или мечта на АПИ. В крайна сметка обаче беше отчетено, че привличането на големи инвеститори в региона и нарастването на трафика през последните години обосновава целесъобразността на една такава инвестиционна интервенция, което обаче практически означава, че тъй като до момента никога не е обсъждано от АПИ, тази инвестиционна идея просто е в един зародиш. Това, което сме предвидили, е старт на инвестиционния процес, който, за съжаление, обхваща проектиране от самата му концептуална фаза на варианти, на екологични оценки, екологични процедури, за да стигнем до ПУП – технически проект, респективно строителство. Това, което сме предвидили, е 2024 г. да обявим поръчката за проектиране в различните ѝ фази, която ще включва както вариантните решения, така и техническия проект, така и ПУП. За съжаление, чисто коректно не мога да Ви обещая кога означава да започне строителството, тъй като трябва да се мине през цялата процедура по Закона за опазване на околната среда, през подробните устройствени планове. Реалистично, бих казал, дори с известна нотка на оптимизъм, това би означавало 2026 г. да е възможно да мислим за начало на строителството.
#353 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Вълчев, за реплика.
#354 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, доколкото разбирам, сме на фаза една добра идея. Надявам се да я припознаете, защото наистина трафикът там става доста по-напрегнат, много повече коли вървят и ако Вие сте човекът, който започне това нещо, мисля, че ще останете в историята на Стара Загора и всички хора от Стара Загора ще Ви бъдат благодарни.
#355 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към последния въпрос за днес. Въпрос от народните представители Никола Димитров, Борис Аладжов, Георги Георгиев, Климент Шопов относно действията на Агенция „Пътна инфраструктура“ относно проектиране и ремонт на републикански път III-908. Господин Шопов, Вие ли ще зададете въпроса? Заповядайте.
#356 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, републикански път III-908 е изоставен от държавата вече повече от 30 години. Селата около този път умират с много бърз темп и вече едва се срещат жители там. Всяко лято ставаме свидетели на едни огромни задръствания както на автомагистрала „Тракия“, така и на град Бургас. Тази пътна артерия е изключително важна за областите Бургас, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали. Тя може да осигури един много кратък, бърз и живописен маршрут на тези области до най-южните и най-красивите части на Българското Черноморие. Освен че ще подпомогне туризма, този път може да подпомогне в голяма степен Главна дирекция „Гранична полиция“ и техните по-бързи действия в опазването на българската държавна граница. Предвид гореизложеното желаем да получим отговор от Вас какви са намеренията на воденото от Вас министерство и Агенция „Пътна инфраструктура“ относно проектирането и реконструкцията на републикански път III-908? Благодаря.
#357 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Имате думата, господин Министър, за отговор.
#358 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, уважаеми господа Димитров, Аладжов и Георгиев, аз искрено се надявам, че ще дойде моментът, в който на народните представители няма да им се налага да питат един министър какви са му намеренията, ами просто ще си гледат инвестиционните програми, стратегиите и ще намират отговор на тези въпроси там и ще търсят отговорност, когато те не се изпълняват. Защото в противен случай се стига до субективни преценки, при които един министър или едно ръководство на УС на Агенцията в разрез с това, което ни казва Законът кой трябва да кове стратегии, взима решение кое е приоритетно и кое не. Сигурно сте прав. Рехабилитацията и основният ремонт на този път сигурно е важно. В крайна сметка става въпрос за 39 км третокласен път. Агенция „Пътна инфраструктура“ оценява състоянието като незадоволително, същевременно габаритът на въпросния път изобщо не отговаря на съвременните норми за проектиране на пътища. Независимо от това при липсата на дефинирана стратегия и на една комплексна оценка какво е състоянието на пътищата в цялата страна, в момента всеки един ангажимент за реконструкция на един път през тази или през следващата година ще бъде изключително субективен. Това, което Агенция „Пътна инфраструктура“ на този етап предвижда предвид по-малко интензивния трафик на този път, е в периода до 2025 г. да бъде осъществено основно текуща поддръжка, а евентуално да се възложи проектиране и разширяване, изобщо рехабилитация и модернизация на пътя в периода след 2025 г. Но това така казано от мен не би следвало да се приема като окончателно, тъй като в крайна сметка основна задача и основен приоритет, който е залегнал и в Управленската програма, е да предложим съвместно с министъра на транспорта на Министерския съвет да приеме стратегия за развитие на републиканската пътна мрежа за следващите 8 години и тогава, след като бъде направено обследване и приоритизиране на състоянието на пътната мрежа, би могло тези дати да бъдат променени. И аз се надявам с оглед интересите на обществеността, Вашият избирателен район, едно такова цялостно обследване да покаже необходимост от една по-ранна рехабилитация. Благодаря.
#359 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Имате думата за реплика, господин Димитров – заповядайте.
#360 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Министър, ще започна, както Вие започнахте, че се надявате скоро въпросите за пътищата да спрат. Ние също не изгаряме от желание да задаваме тези въпроси, но предполагам, Вие самият минавате доста километри и виждате състоянието на тези пътища. Състоянието на повечето пътища в България е трагично. Не е трагично, защото Вие сега сте министър – то е трагично, защото са минали десетки министри, които не са правили стратегия, и пътищата са останали в това състояние. Конкретно за този път. Аз съм минавал два пъти миналата година по него и състоянието наистина е ужасяващо. Има места, на които по него с метри няма асфалт изобщо. Тесен е – да, но той е много красив път. Дотук за него. Искам да Ви кажа, тъй като аз съм родом от община Болярово и много добре помня, когато автомагистрала „Тракия“ не беше завършена. Хората от Хасково и Кърджали минаваха за Бургас по пътя Елхово – Бургас и бизнесът в Болярово и околните малки общини – Средец, беше доста по-добре. Въпроса го задаваме не само за да изхарчи Министерството едни пари за един ремонт на един път – задаваме го за това, че ако бъде направен този път, това ще бъде най-краткият път до Царево и най-южните курорти, които са и най-красиви в България. Малко или много и местните икономики ще спечелят от това нещо. Вие казахте да спрем с въпросите за пътищата и да говорим за стратегия и за икономика – ето това е път, който може да даде един такъв добър резултат поне за нас. Благодаря.
#361 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#362 · speech
Уважаеми господин Димитров, искам само едно малко уточнение да направя. Аз самият не възразявам да отговарям на Вашите въпроси за състоянието на пътищата и за намеренията. Това, срещу което обаче принципно възразявам, е инвестиционните намерения да се дефинират от един човек, бил той министър. Те трябва да са част от една стратегия, която да е ясна, да е устойчива, да е направена чрез прилагане на правилната методология за приоритизиране, тъй като ресурсите на всяка една държава обикновено не съответстват на мащаба на нуждите и трябва да се прави приоритизиране във времето. Това, което смятам, че наистина е правилно, е да имаме ясна стратегия, която да е приета от Министерския съвет, така както разпорежда Законът, и която оттам нататък да обвързва всеки министър, който седи на този пост, да я изпълнява и да му се търси отговорност, когато не я изпълнява. Това е най голямото нещо, което бих искал да видя да се случи, докато съм на този пост.
#363 · speech
Благодаря Ви, министър Цеков. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Уважаеми колеги, с това изчерпахме дневния ред за днес. Следващото заседание е на 7 септември, четвъртък, от 9,00 ч. Желая Ви спокоен уикенд. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 17,04 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Никола Минчев Филиз Хюсменова Кристиан Вигенин Секретари: Васил Стефанов Станислав Балабанов