Гласуване №3
ЗИД на Закона за здравното осигуряване - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря Ви.
Има ли друга реплика?
Господин Гьоков – за дуплика.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми доктор Симидчиев! Нямам вътрешно желание за публична изява и за празно говорене. Нямам претенции за кой знае каква огромна експертиза в сферата на здравеопазването, въпреки че доста време съм член на Комисията по здравеопазването, без да имам нещо общо като образование или практика в медицината.
Но аз виждам, че здравеопазването не върви в добра посока, и това, което правите, въобще не помага за правилната посока. Утре ще приемем бюджета на Здравната каса на второ гласуване, ще направим нашите предложения, всички ще направят предложенията, ще видим как ще гласувате, за да тръгне здравеопазването в по-добра посока. Но това, което правите днес, не е добре и Вие го разбирате, и го знаете, и ми говорите, че не искате да овладявате тези седем милиарда. Извинявайте, но няма човек в тази държава, който иска да го повярва това нещо. Ако Вие не искахте да овладявате управлението на тези седем милиарда от Здравната каса, щяхте да изберете подходящия човек на извънредното заседание във вторник, който беше предложен от БСП, защото Вие нямахте кандидат, а кандидатът, който ние предложихме, е професионалист. Само това говори, че някой иска да овладява и управлява тези седем милиарда, а тези седем милиарда са наистина обществен ресурс, те не са държавен ресурс. Ние трябва да оставим там малко повече свобода на Надзорния съвет на Здравната каса и държавата има участие много назад във времето и министри от ГЕРБ, не беше от ГЕРБ, но бяха в коалиция с ГЕРБ, се опитахте да овладеете Надзорния съвет тогава, така че битката за тези седем милиарда не беше …
Не беше ли така, господин Иванов? Така че битката за тези седем милиарда е жестока и нека не се заблуждаваме и да не заблуждаваме българските граждани.
Иначе за празното говорене от трибуната сигурно сте прав – не е добре да се говори празно, но Вие го предизвиквате с такива предложения. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Гьоков.
Други изказвания, колеги? Няма.
Закривам разискванията.
Преминаваме към гласуване.
Гласували 168 народни представители: за 106, против 62, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Поискано е прегласуване
Гласували 182 народни представители: за 118, против 64, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Процедура, господин Ангелов.
КОСТАДИН АНГЕЛОВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, предлагам срокът за предложенията между първо и второ гласуване да бъде три дни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Различно предложение има ли? Не виждам.
Режим на гласуване. (Реплики.)
Отменете гласуването.
Заповядайте, господин Георгиев.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Благодаря, господин Председател.
Обратното ми предложение е да остане срокът седем дни, за да могат хората да прегледат добре и да видят какви точно предложения, да преценим какъв трябва да бъде точно срокът за избор на управител. Не може да се претупват нещата така. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Режим на гласуване.
ГРОЗДАН КАРАДЖОВ (ИТН, от място): Какво гласуваме?
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ