Гласуване №5
Решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Сметната палата, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание - предложение от Петър Чобанов за редакция
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря Ви, господин Петров.
Има ли реплика срещу така направените изказвания –предложения? Няма.
Господин Тошко Йорданов за изказване, след това господин Гуцанов.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, ние от „Има Такъв Народ“ смятаме, че ГЕРБ малко избързват в момента с приемането на правилата и скъсяването на всякакви срокове. Затова няма да подкрепим тези неща.
Между другото, интересното е, че вчера на Комисията по бюджет и финанси ПП-ДБ най-много вдигаха аларма по темата, а в момента не са в залата.
Малко факти. Преди малко гласуването, което мина за БНБ – мина с 89 гласа „за“, а „против“ и „въздържал се“ общо са 65, което означава, че ако ПП-тата и ДБ-тата бяха в залата, нямаше да мине и те щяха да са щастливи след всичко, което изреваха вчера по комисиите. Тук има две хипотези. Едната е, че те са некадърни и малоумни, в което аз не вярвам (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), защото, ако човек е некадърен и малоумен, може да смята и да направи сметка, че щеше да стане това, което искат. Така че аз не вярвам, че са некадърни. По-скоро, колеги, това е – на всички останали от опозицията, прекрасен пример как коалиционните партньори си помагат, защото с тяхната липса в залата и негласуване минават нещата на ГЕРБ. Всъщност те направиха това, в което обвиняват ВЪЗРАЖДАНЕ при избора на Делян Пеевски, които пък тогава не гласуваха и с тяхното негласуване Делян Пеевски мина. В това няма нищо лошо в крайна сметка, че малкото ГЕРБ и малкото ДПС, дето се вика, подкрепиха голямото ГЕРБ и голямото ДПС. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Йорданов.
Има ли реплика? Няма.
Господин Гуцанов, заповядайте.
БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ (БСП за България): Благодаря, уважаеми господин Председател.
Уважаеми колеги народни представители, ние от „БСП за България“ ще подкрепим единствено правилата за избор на председател на Сметната палата, тъй като има вече решение на Конституционния съд и не искаме по никакъв начин да блокира работата на Сметната палата. Така че това е единственото нещо, което ще направим в залата – тези правила да бъдат подкрепени от нас. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря Ви, господин Гуцанов.
Други изказвания? Не виждам.
Закривам разискванията.
Преминаваме към гласуване на редакцията, направена от господин Чобанов, а именно: да се добави в раздел I, т. 2, б. „д“, след думите: „че не са налице обстоятелствата по чл. 16, ал. 1, т. 2“, да се добави „и т. 3“ и изречението да продължи, както е до края.
Гласували 139 народни представители: за 93, против 37, въздържали се 9.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Проекта на решение с приетата редакционна поправка.
Гласували 152 народни представители: за 108, против 39, въздържали се 5.
Предложението е прието.
Господин Ганев за различен вот.
ЦОНЧО ГАНЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Господин Председател и Вие липсващи, които сте на инструктаж в ембасито! Искам да обоснова моя отрицателен вот. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме категорично против такова форсиране на нещата. Смятаме, че държавата като цяло не трябва да става заложник на коалиционните боричкания между ПП-ДБ, ДПС, от една страна, и ГЕРБ също. Това е съвсем нормално да седнат в една стая – по-скоро в стаята на ДПС, както се случва всеки ден, коалиционно да седнат да си разпределят кой какво ще взима. Обикновено ДПС и ГЕРБ ще вземат всичко, а тези, които са на инструктаж в американското посолство, ще вземат нещо друго. Така че това не трябва да бъде дебат в залата – все пак те са управляващ