Сто и Седемнадесето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И СЕДЕМНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 19 април 2024 г. Открито в 9,01 ч.
Дата19.04.2024
Събития167
Разпознати говорители154
Точки с гласуване0

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Няма налични гласувания към това заседание.

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: iskren-nikolaev-mitev · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добър ден, колеги! Моля Ви за регистрация. Регистрирани 161. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) От името на парламентарна група – господин Балабанов.

#2 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми български граждани, вчера се проведе заседание на Комисията, която проверява всички факти и обстоятелства за корупция в Агенция „Митници“ и евентуалното участие на Асен Василев в нея. На всички е ясно, че тази комисия не е разследващ орган, не е съд, не е прокуратура, не е полиция, но вчера по време на заседанието на тази комисия с пълна сила лъсна една брутална истина за срастването на държавата с организирана престъпна група. Накратко казано, наличието на мафия в България. Оказа се, че според официална информация от Министерството на вътрешните работи лицето Бойко Методиев Рашков, извинете, Бойко Илиев Рашков се е срещал над 10 пъти с доказани контрабандисти, и то не къде е, а в сградата на Министерството на вътрешните работи. И не като какъвто и да е, а в качеството си на министър на вътрешните работи. Това не е просто скандално. Това не е медийна дъвка. Това не е част от предизборна кампания. Това, уважаеми български граждани, е позор. Тежък политически скандал, а всъщност и доказателство за извършено престъпление. Вчера лицето Бойко Илиев Рашков явно мотивирано от своята гузна съвест и страх от правораздавателните органи не просто продължи да лъже по темата, а започна и да маже. Иначе казано, в интервю пред Българската национална телевизия той си призна, че се е срещал с тези лица много преди рождения си ден, на който не ги познаваше, което говори може би за слабата му памет или за жалък опит да се измъкне от кашата, в която сам се е забъркал, а и нещо повече – да хвърли обвинения срещу други лица от политическия небосклон, мислейки си, че като предизвика псевдоскандал със своя съименик Бойко Борисов, ще му се размине. Да, ама не, както казваше покойният журналист Петко Бочаров. Не, няма да му се размине. Няма да се размине и на контрабандистите. Няма да му се размине и на Асен Василев. Тази комисия ще продължи да работи по същия прозрачен, отговорен и обективен начин и ще направи всичко възможно българското общество да знае истината – само истината и цялата истина. А истината, уважаеми български граждани, е, че „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и техните политически представители не се различават по нищо от обвиняемите във всички грехове ГЕРБ и ДПС. Те са двете страни на една и съща монета, а от нумизмати знам, че една монета не може да се раздели на две. Това обяснява защо имахме тази вредна сглобка и защо тя е възможно и след изборите отново да се сглоби. Това може да бъде спряно единствено на изборите и ние от „Има Такъв Народ“ ще направим всичко възможно то да се случи. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#3 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, други процедури? Няма. Преминаваме към: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Постъпил е Доклад на Комисията по отбраната. Заповядайте, господин Гаджев.

#4 · speech

Докладчик Христо Гаджев

Уважаеми господин Председател, преди да започна с Доклада на Комисията, бих искал да направя една процедура, свързана с програмата. Имайки предвид, че след като привършим двете фиксирани точки за днешния ден, се връщаме на програмата на нефиксираните. Следващата точка е Доклад за състоянието, последваща е Програмата за инвестиционни разходи. Искам да направя едно процедурно предложение: да бъдат разменени просто, тоест трета точка за деня да бъде Програмата за инвестиционни разходи, а не Докладът. Докладът да стане съответно точка четири, последващи в програмата.

#5 · speech

Председател Росен Желязков

Различно предложение? Не виждам. Моля за гласуване. Гласували 189 народни представители: за 145, против 42 и въздържали се 2. Прието е предложението. Продължете с Доклада.

#6 · speech

Докладчик Христо Гаджев

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 49-454-01-53, внесен от Христо Георгиев Гаджев, Томислав Пейков Дончев, Теменужка Петрова Петкова, Йордан Кирилов Цонев, Валентин Иванов Радев, Мюмюн Сали Мюмюн, Младен Найденов Маринов, Александър Николов Вълчев, Радослав Стефанов Рибарски, Ивайло Николаев Мирчев, Калоян Тонев Икономов, Ангел Жеков Георгиев, Ивелин Първанов, Славчо Ангелов Крумов, Атанас Зафиров Зафиров и Манол Василев Манолов на 12 април 2024 г. На извънредно заседание, проведено на 16 април 2024 г., Комисията по отбрана разгледа посочения законопроект. От Министерството на отбраната на заседанието присъстваха министър Атанас Запрянов, адмирал Емил Ефтимов – началник на отбраната, и Антон Ластарджиев, постоянен секретар на отбраната. Законопроектът и мотивите към него бяха представени от Христо Гаджев, който отбеляза, че хората в отбраната са основата на въоръжените сили. Придобиването на нови системи въоръжение и техника не могат сами по себе си да доведат до модернизация без наличието на високоподготвени и мотивирани военнослужещи. Според Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България за 2023 г. некомплектът от военнослужещи за Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия продължава да нараства, като тази засилваща се тенденция създава сериозни рискове за въоръжените сили. Подлага се на риск усвояването и използването на новите системи и въоръжение. Липсата на висококвалифицирани и мотивирани хора в армията може да обезсмисли придобиването на нова техника. Това състояние на окомплектуването значително ограничава възможностите на въоръжените сили да изпълняват в пълна степен възложените им задачи както на национално ниво, така и в рамките на колективната отбрана в НАТО. В тази сложна и напрегната обстановка на фона на войната в Украйна, все по-засилващия се бежански натиск на границата процесът на увеличаване на некомплекта практически се превръща в риск за националната сигурност. Некомплектът възпрепятства сертифицирането на декларираните сили за колективна отбрана с висока степен на готовност и изпълнението на задачите във възложените им срокове. С приемането на Законопроекта ще се постигне: намаляване на съществуващите дефицити от отбранителни способности, особено в направление привличане и задържане на човешки ресурс в системата, повишаване привлекателността на военната професия, подобряване на заплащането на хората в отбраната с цел конкурентност на пазара на труда; механизъм за индексация, която да е социално поносима и да отразява реалното ниво на заплащане в страната; предвидимост на разходите за отбрана в Закона за държавния бюджет за следващата календарна година. Този законопроект изравнява възнагражденията на военнослужещите с тези на служителите по Закона за МВР, приети на 22 февруари 2024 г. и влизащи в сила от 1 януари 2025 г. С тях се въвежда нова система за определяне на основното месечно възнаграждение, което ще се увеличава със специфичен коефициент в зависимост от заеманата длъжност. С този законопроект възнагражденията на военнослужещите ще се повишат средно с 30% при запазване на изградената диференциация между военните звания и длъжности. Създаването на този механизъм ще даде предвидимост и сигурност на военнослужещите и нужната мотивация да се избере военната кариера. Министър Атанас Запрянов се изказа в подкрепа на Законопроекта и направи предложения, които да бъдат обсъдени между двете четения. От членовете на Комисията по отбрана участие в обсъждането взеха народните представители Христо Гаджев, Ивелин Първанов, Валентин Радев, Александър Вълчев и Атанас Зафиров. Всички се изказаха в подкрепа на Законопроекта. В хода на дискусията бяха обсъдени и получените становища от Министерството на отбраната и Министерството на финансите, като народните представители се обединиха около предложенията на министъра на отбраната за внасяне на промени между двете гласувания на Законопроекта. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което с 15 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“ Комисията по отбрана предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 49-454-01-53, внесен от Христо Гаджев, Томислав Дончев, Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Валентин Радев, Мюмюн Мюмюн, Младен Маринов, Александър Вълчев, Радослав Рибарски, Ивайло Мирчев, Калоян Икономов, Ангел Георгиев, Ивелин Първанов, Славчо Крумов, Атанас Зафиров и Манол Манолов на 12 април 2024 г.“ Благодаря.

#7 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Гаджев. Господин Министър, от името на вносител желаете ли да вземете отношение? Заповядайте.

#8 · speech

Служебен Министър Атанас Запрянов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Министерството на отбраната подкрепя Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, внесен от народния представител господин Христо Гаджев и група народни представители. Отбранителните способности на въоръжените сили позволяват изпълнението на задачите по мисиите, произтичащи от конституционните задължения за гарантиране суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в национален и съюзен формат с пряка зависимост от наличния в тях човешки ресурс. В момента във въоръжените сили е наличен некомплект, вариращ около 6 хиляди длъжности за военнослужещи, и предотвратяването на увеличаване на некомплекта от личен състав и задържането на служба е основен приоритет предвид обема на разходваните финансови, материални и времеви ресурси за подготовката на личния състав до достигане на необходимото ниво за пълното му функционално използване. Според сега действащите разпоредби на Закона за отбраната и въоръжените на Република България военнослужещите имат право на основно месечно възнаграждение в съответствие със заеманата длъжност и присвоеното им военно звание. Базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност се определя ежегодно със Закона на държавния бюджет на Република България. Законовото обвързване на нивата на основните месечни възнаграждения на военнослужещите към нивото на средната работна заплата ще доведе до конкурентоспособност на пазара на труда и осигуряване на въоръжените сили с високомотивиран личен състав. Също така с повишаване на нивата на заплащане на другите служители в сектор „Сигурност“, в частност Министерството на вътрешните работи, ще доведе до незабавно преливане на подготвените кадри от системите на Българската армия към системите с по-високо заплащане, като Министерството на вътрешните работи и други. Приемането на Законопроекта ще позволи увеличаването на основните месечни възнаграждения на военнослужещите със средно 30% от 1 януари следващата година, чрез което ще се намалят съществуващите дефицити от отбранителни способности, особено в направлението привличане и задържане на човешки ресурс. С гласуването на Законопроекта и реализирането на предложените законодателни промени се поема необходимата политическа отговорност за осигуряване изграждането и поддържането на армия, окомплектувана с личен състав, притежаващ необходимите знания, умения и навици за изпълнение на мисиите и задачите на въоръжените сили, както и усъвършенстване на политиката за заплащане и повишаване на жизнения стандарт на хората в отбраната за постигане на социален статус, съответстващ на високите отговорности и ограничените им граждански права. Уважаеми госпожи и господа народни представители, надявам се всички Вие да съзнавате важността на предложените промени за боеспособността на Българската армия и да подкрепите Законопроекта. Благодаря.

#9 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Министър. Откривам разискванията по Законопроекта. Заповядайте за изказване, господин Вълчев. Господин Първанов след това.

#10 · speech

Александър Вълчев

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, „Има Такъв Народ“ изцяло подкрепя предложенията в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България от 12 април 2024 г. Като съвносител искам да споделя единодушието на заседанието на Комисията по отбрана, което би трябвало да означава и пълна подкрепа при гласуването днес в пленарната ни зала. Провежданата досега политика по отношение на възнагражденията на военнослужещите и въобще в системата за националната сигурност показа, че непроменяната и изкуствено поддържана от 2009 г. база от 380 лв. за определяне на минималната заплата на военнослужещите по чл. 62 от Закона за държавния бюджет е анахронизъм и създава напрежение при всяка бюджетна процедура. Тя обезсмисляше и ал. 3 на чл. 212 от Закона за отбраната и въоръжените сили. Ако се спазваше тази процедура и неговите разпоредби, заплатите щяха да са още по-ниски, а на войнишкия състав - с 300 лв. под минималната за страната. За преодоляване на това се разчиташе на периодичното отделяне на повече средства в Закона за държавния бюджет и по правило с десетпроцентното увеличение на заплатите в публичния сектор, но дори и тогава с механизма на вътрешното разпределение, тоест да не е на калпак, а според заслуги, както по правило се казваше, се изкривяваше механизмът на вътрешното разпределение и дори се опорочаваше. Нашата парламентарна група напълно споделя и подкрепя допълнителните предложения в становището на Министерството на отбраната по Законопроекта. Системата на отбраната е сложен механизъм с дълбоко интегрирани звена в централната администрация на Министерството на отбраната, органите на централно подчинение и организационната и функционална структура на Българската армия. Това определя взаимната зависимост на всички равнища и ние считаме, че предложенията на министъра на отбраната в становищата по отношение на трите категории служители, както и за ключовите длъжности в системата, са целесъобразни. Ето защо ние не само ще ги подкрепим, но и ще участваме с предложения между първо и второ четене. Относно становището на Министерството на финансите са разбираеми изказаните принципни съображения за финансовата рамка и средносрочната бюджетна процедура. Нормално е да се изтъкват съображения за изпълнението на фискалните цели и ограничения. Законът за публичните финанси и Маастрихтските критерии, в това число за постигане на бюджетно салдо с дефицит до 3% от БВП, за изпълнението на условията за влизане на страната ни в еврозоната и така нататък, въпреки че за последните десет месеца може да бъдат дадени не един или два примера за други финансови решения, за които да се изтъкват принципни съображения в същия дух и дори и повече. Заедно с изразеното становище и опасения, че независимо от вече приетите промени по Закона за МВР, ако се допусне такова и за отбраната, ще доведе до, цитирам: „Дискриминация на други бюджетни организации и ще последва ескалация на сериозно социално напрежение в страната.“ Това според нас е прекалено. Не знам дали е редно в едно такова становище да има нещо друго освен професионални аргументи. Да не се предлагат решения при този колапс по отношение на личния състав в системата на отбраната, а само принципни опасения, и то на предварителен етап, е най-малкото несериозно. Нещо повече – само допускането, че може да има различен подход в стълбовете на националната сигурност по отношение на средствата и заплащането на персонала според нас е непродуктивно и дори е нонсенс. Ние от ИТН и нашата парламентарна група призоваваме всички народни представители да подкрепят Законопроекта. Искам да кажа лично от мое име, че това е една наша битка, която провеждаме още от самото начало във всички парламенти, в които сме били, защото тази база беше абсолютно несправедлива. Повтаряли сме го на всички комисии. Нашите колеги от Военната комисия също го подкрепяха. Това беше нещото, което е абсолютно несправедливо и поставяше в неравностойно положение нашите военни. Мисля, че с този консенсус, който постигнахме, благодаря лично на господин Гаджев, който наистина пое тази идея, разви се, говорихме с всички професионални организации, с всички колеги и всички се съгласиха с това. Това е един пример, че когато искаме да направим нещо за националната сигурност, забравяме за цветовете, забравяме кой откъде е, ставаме като едно и действаме като юмрук. Благодаря на всички. Надявам се, че ще подкрепите предложението. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН и частични ръкопляскания от „БСП за България“ и ГЕРБ-СДС.)

#11 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Вълчев. Има ли реплики, колеги? Не виждам. Господин Първанов, заповядайте за изказване. Има ли други желаещи за изказвания? Записвам Ви, господин Мирчев.

#12 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, господин Министър! Радвам се, че ние ще бъдем тези, които най-сетне ще направят една крачка в правилната посока към хората, които денонощно се грижат за съществуването на нашата държавност. Тази крачка е закъсняла. Това трябваше да се случи още преди години. Нямаше защо въоръжените сили, армията да се движат след МВР. Ясно е, че една държава съществува благодарение на силите, които я защитават от външната заплаха. Считам, че нашите военнослужещи и с униформа, и без униформа, са били пренебрегвани в продължение на години. Тази дейност, която се явява най-ключовата за имунната система на държавата, беше пренебрегвана. Тук бяха изтъкнати съображенията и на Финансовото министерство, което винаги казва, че няма пари. Не знаем такъв министър на финансите, в която и да е държава, който да каже, че хазната е била пълна и че средствата стигат. Тук само ще отбележа нещо, което е малко анекдотично, че по време на безредици в една страна при вътрешна нестабилност най-мразен е министърът на вътрешните работи, при външна заплаха, при война – най-мразен е министърът на отбраната. Когато е стабилно и няма такива заплахи, най-мразен е министърът на финансите просто защото той винаги стяга кесията. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим промените, защото ги считаме за належащи, и дори смятам да добавя, че в бъдеще възнагражденията на военнослужещия трябва да бъдат увеличени поради простата причина, че, както беше казано от Министерството на отбраната, ние имаме проблем с рекрутирането на личния състав. Не можем да мотивираме хора да жертват живота си, личното си време тогава, когато има заплаха за страната, и тогава, когато няма, като им даваме трохи. Във всяка друга държава, давам Ви за пример дори натовските, които ние много често сме ги критикували, но те в случая са еталон, военнослужещите, хората, които са готови да жертват живота си в мирно време и в дни на изпитания, са били винаги с приоритет. Винаги нашите военнослужещи в беседи с нас са споменавали, че се срамуват да казват каква заплата имат на срещи със своите колеги от останалите страни. Тук дори искам да отбележа, че по възнаграждения дори държави, които не са в НАТО, изпреварват нашите. Крайно време е статутът на военнослужещия да стане приоритетен и престижен. Считам, че това е стъпка в правилната посока. Тя не е единствената. Необходим е комплекс от мерки. Ясно е, че това не е достатъчно и няма да разреши окончателно проблема, но поне на сегашния етап ние трябва да спрем демотивацията сред българските граждани да служат на българската държава. Виждате заплахите – глобалните, как все повече и повече се приближават към нас от всички посоки. Виждаме, че вече няма континент, на който да няма зона на нестабилност и на напрежение. Ние говорим за въоръжението, говорим за мотивацията. Спомням си, че преди време бяха давали за пример въоръжените сили на Либия, където Моамар Кадафи, върху който се изсипваше златният дъжд от търговията с петролни продукти, не жалеше средства, за да закупува техника и въоръжение и да заплаща добре на военнослужещите. Никоя техника, никое въоръжение не струва нищо без хората, които да я използват. Тогава неговите военнослужещи се оказаха недостатъчни за експлоатацията на техниката, точно в дните на изпитание за тяхната държавност. Ние сега имаме проблеми със снабдяването. Виждате какво се случва в Близкия изток – много е важно българското небе да бъде затворено, но дори и да получим каквито и да е комплекси за защита, техника и апаратура, трябва да има хора, готови да я използват, които да са готови денонощно да се отзоват на призива на отечеството. Считам, че именно статутът на военнослужещите трябва да бъде приоритетен. От ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим тези промени, защото ги считаме за належащи. Надявам се българските въоръжени сили да заемат мястото, което са имали досега, ролята, която са изпълнявали в Третата българска държава. Било е престижно да си военен, било е престижно да ходиш с униформата. Нека униформата на българския военнослужещ стане пример за подражание и на бъдещите поколения, и на сегашните български граждани.

#14 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Първанов, Вие всъщност пропуснахте да кажете нещо, а то е, че за последните шест години всяка година заплатите на военнослужещите са били увеличавани, но нито един път те не са били в синхрон с инфлацията и съответно с покупателната способност. Все още военнослужещите към края на 2023 г. – некомплектът на военнослужещите е близо 22%. Ние подкрепяме това предложение, което е въз основа на средната работна заплата, но има и нещо много съществено, което за в бъдеще трябва да се промени, а то е, че военнослужещите не избират къде да служат. Ако един варненец кандидатства примерно за специалните сили и бъде пратен в Пловдив, то една трета от неговата заплата ще отива за наем в самия град – липса на леглова база, липса на инфраструктура… Ако само съпоставим с примерно стартовата работна заплата в „Кауфланд", където една чистачка започва на 1800 лв., плюс 200 лв. ваучери за храна, плюс коледен бонус, то наистина да служиш в силите, в армията, особено във време, което е военно, мотивацията е много, много малка. Чест е за тези хора, които в момента служат, и между другото, заплатата никога не е била водеща за тези момичета и момчета, които в момента са в редиците на Българската армия. От тази трибуна искам да поздравя всички тях, защото знаем, че заплатата никога не е била водеща за тях, но ние трябва да се постараем за в бъдеще да създадем условията, инфраструктурата и възнагражденията, за да могат те наистина да се почувстват като част от нашето общество. Благодаря Ви.

#15 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Димчев. Има ли втора реплика? Господин Първанов, ако желаете, заповядайте за дуплика.

#16 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Димчев, напълно съм съгласен с Вас, че когато военнослужещи избират тази професия, основният мотив не е финансовият, не са материалните облаги. Чест прави на всички тези хора, които служат в тези трудни времена. Няма финансово обезпечение, което да компенсира загубата по време на конфликт, на заплаха за държавността и никога парите не могат да възмездят саможертвата, която ще направят тези хора и която са готови да направят. Това не е техен проблем. Това е проблем на държавата. Държавата трябва да оцени тяхното достойнство и ние като представители на основния държавен орган в Република България имаме ангажимент и дълг към тях. От нас зависи техният статут да бъде престижен. Още веднъж казвам, уважение, чест и слава на всички тези хора, които сега служат и на тези, които ще служат. От нас зависи техният статут да бъде престижен. Уважението в цялото ни общество трябва да бъде отдадено на хората с униформа. Благодаря Ви.

#18 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще подкрепи предложението на Христо Гаджев. Радваме се, че всички парламентарни групи единодушно подкрепят това, което тридесет години се превърна в дълг на българското общество към военните. Лошото е, че го осъзнахме в момента, в който ни се подпали леко чергата – имаме два тежки конфликта от двете страни на страната. Трябва да кажем, че е време обществото ни да обърне малко повече внимание на Българската армия и не само по отношение на заплатите, но и когато говорим за въоръжение и оборудване, защото все още, когато български военни отидат на мисия, често си купуват част от оборудването от риболовни магазини. Това се знае много добре и това продължава в голяма част от последните години. Трябва да променим това. Трябва да направим всичко възможно не просто да увеличим заплатите на българските военни, а те да използват адекватна и модерна техника и да бъдат горди тогава, когато в НАТО застанат до своите колеги от другите страни. Призоваваме всички парламентарни групи така, както се обединихме за тези промени, да го направим същото в следващите месеци и по отношение на модернизацията на Българската армия и продължаване на подобряване на условията на българските военнослужещи. Благодаря Ви.

#19 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Мирчев. Има ли реплики към господин Мирчев? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Радев.

#20 · speech

Валентин Радев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Аз се надявам, че както в Комисията по отбрана 15 от 15 единодушно подкрепихме това решение, това предложение, ще го подкрепим и тук. Доколкото чувам, и колегите ще го подкрепят. Да благодарим на ГЕРБ-СДС за инициативата, разбира се, и за това, че всички останали парламентарни групи се присъединиха към това много добро решение. Аз взех думата, за да кажа нещо друго, свързано с това, че може би не беше точно този правилният начин. Да, народните представители имат законодателна инициатива, но тя е, когато се налага, а иначе би трябвало по правило това да го прави Министерският съвет, и случаят обаче е точно такъв. Сега се налага, защото и министърът сутринта го каза по телевизията, има го и в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, което ще гледаме. Недокомплектът е много голям – 21,8, около 30% закръглям, е офицерският състав. Това не се е случвало и през последните години – засилваше се и затова стигнахме дотук, така че това се налага и заради това инициативата на ГЕРБ е такава. В тази връзка ми се ще да припомня, че ГЕРБ, когато сме на власт, купуваме бойни средства. Това много пъти сте го чували от мен на тази трибуна и това е един от компонентите да задържиш военнослужещите, да им дадеш перспектива, да има нова техника, с която те да работят. Второто, разбира се, е заплащането, за което говорим сега. Третото е социалният пакет. Това са били винаги нещата, които ние сме следели. Защо Министерският съвет? Защото ми се ще да го чуят и от тази трибуна, ние го говорихме и в Комисията, но е добре да се погледне върху целия сектор „Сигурност“. Преди немного време, може би няколко месеца, ние посегнахме и направихме същото с Министерството на вътрешните работи. Също е справедливо и правилно, а сега го правим с Министерството на отбраната. Ами какво да кажат другите сектори от сектор „Отбрана“? Би трябвало да се погледне по-мащабно, по-отгоре и всички, които участват, това е може би най-краткият начин да обясня кои са другите структури от сектор „Отбрана“. Всички, които имат представители в Съвета по сигурността към Министерския съвет, тези служби също, както и двете министерства да получат заслуженото заплащане или най-малкото да се получи този баланс, защото той е необходим. Ако го няма, има изкривяване в системата, не говоря само за Министерството на отбраната, както е в случая, а и в системата. Както казах и в Комисията, има една мисъл, че който измисли справедливо възнаграждение за различните видове труд, като интелектуалния и физическия, е готов да му бъде присъдена Нобелова награда. Ние с Вас с това решение няма да получим такъв резултат и със сигурност няма да е справедливо, най-малкото и министърът го каза и в Комисията, дори в Министерството на отбраната има три вида групи служещи: военнослужещи, по служебно правоотношение, а има и такива по трудово правоотношение, дори там след нашето решение ще има дисбаланс, но всичко това може да бъде решено, ако предложението, отново казвам, затова взех думата, е на Министерския съвет – да бъде огледан целият сектор „Сигурност“, включително и другите министерства. Този баланс, без да сме претенденти за Нобелова награда, да бъде по някакъв начин постигнат. Това ми се струва, че ние го правим и пак ще посоча ГЕРБ, защото това винаги го има в нашата програма. На първо място, хората в отбраната – така казваме, затова посягаме и затова инициативата е наша, с колегите от СДС, да увеличим заплатите на военнослужещите. Така че завършвам с този призив да честитим на военнослужещите и на министъра това, което предполагам, че ще гласуваме след малко, и да се готвят и други колегите от целия сектор „Сигурност“. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#21 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за изказването, господин Радев. Има ли желаещи за реплики? Не виждам. Следващото изказване е на господин Зафиров. Заповядайте, имате думата.

#22 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Няма да се изкуша да направя политическо изказване както преждеговорившия, и да повтарям пет пъти името на политическата сила, подкрепяща този законопроект, защото смятам, че днес е исторически ден в работата не само на това Народно събрание, но и на последните няколко такива. Днес приемаме Закон, който ще реши една историческа несправедливост, наричам я историческа, защото базата, която променяме днес, не е променяна в последните 15 години Аз няма да търся бащинство на Законопроекта, а ще поздравя всички колеги от парламентарната Комисия по отбрана и всички ръководства на парламентарни групи, които показаха, че в името на родината няма партиен интерес и партиен цвят. Аз съм горд, че и моят подпис стои под този законопроект, защото наистина това е една дългогодишна и осмислена битка и на моята политическа сила, и това е записано във всички наши документи. Това решава в немалка степен един от най-големите проблеми в българските въоръжени сили, а именно некомплекта. Много пъти съм казвал от тази трибуна, че дори и най-модерната техника да закупим за нашата армия, най-модерните самолети, кораби, танкове, артилерийски системи, когато ги няма хората, които да ги управляват, те се превръщат просто в една купчина непотребно желязо. Затова се обръщам към всички народни представители: изхвърлете предателското становище на Министерството на финансите в кошчето и гласувайте смело с чувство за изпълнен дълг към родината. Да живее славната и непобедима Българска армия и Бог да пази България! (Единични ръкопляскания от „БСП за България“.)

#24 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, за разлика от преждеговорившите колеги, които са по-добри специалисти от мен по отбрана и въоръжени сили, аз по-скоро ще говоря от гледна точка на бюджета. Тук имахме няколко дебата по отношение на възнагражденията на различните професионални групи в публичния сектор. В каква ситуация сме днес? Днес сме в ситуация, че традиционните авторитети на професии, като военен, учител, лекар, ги няма или са много по-малко тези авторитети. Днес, ако отгърнем една книга със сюжет отпреди век, ще видим как жените в селото или в града са искали да се омъжат за военния, а мъжете са искали да се оженят за учителката, на това не можем да разчитаме днес като авторитет. Нещо повече. Тези професии са по-малко желани във все по-модернизиращите се общества и разнообразието на професиите е по-голямо, защото имаме много други авторитетни професии. Българският публичен сектор, българските системи с основните професионални групи днес са в неравна конкуренция с частния сектор, който може много по-лесно и по-бързо, в повечето случаи, да увеличава възнагражденията. В същото време имаме и още един глобален проблем, а той е, че хората, които навлизат в пенсионна възраст, младите хора, които ги заместват отдолу в масата на работната сила, са едва 62%. Тоест ние имаме повсеместен недостиг във всички системи, във всички сектори и публичните системи – тук говоря за МВР, Отбрана, Образование, Здравеопазване, Култура, трудно възпроизвеждат професионалните групи, трудно мотивират млади хора да се включат в тези професии. А от другата страна, имаме рестриктивната политика на Министерството на финансите. Тя е нормално да бъде рестриктивна, но причината за тази рестриктивна политика не е в това, че тези сектори харчат повече, отколкото харчат другите страни, а затова, че нашата бюджетна политика е най-зависима от разходите за пенсии. Какво имам предвид? 10 милиарда е трансферът от централния бюджет към бюджета на държавното обществено осигуряване. Това са средства – 10 милиарда, които се вземат от всички останали системи. И какво прави Министерството на финансите? Министерството на финансите тръгва да пести от всички останали системи и това може да се види, ако се направи един съпоставителен анализ с другите страни – разходите за образование, култура, спорт, наука и здравеопазване са по-малко, отколкото в другите страни. Най-лесният рефлекс на Министерството на финансите е да пести от тези системи, съответно да не увеличава възнагражденията и те да изостават спрямо средните. И така тези системи стават все по-неравностойни в конкуренцията за привличане на млади хора, особено при този глобален недостиг, за който говорим, и съответно за възпроизводство на състава на тези професионални групи. Единственият начин да избегнем това, защото това означава бъдещ срив на институциите, е да имаме гарантирани възнаграждения като процент от средната работна заплата за страната. Това направихме при учителите, подобно гласувахме и за системата на Министерството на вътрешните работи, и в никакъв случай не трябва да се противопоставят системите. Ние трябва да си кажем тук, ако говорим държавнически, че за всички системи основният фактор за тяхната добра работа, за това да имаме силни институции са професионалните групи. Основният фактор ние дългосрочно да имаме работещи институции е да направим обществения политически и бюджетен избор, да поддържаме средните заплати в тези професионални групи по-високи от средната за страната с определен процент. Иначе сме обречени да виждаме това, което се случва в последните години, за което и много колеги говориха за системата на Министерството на отбраната. С колеги от парламента бяхме на посещение в Националния военен университет и там ни разказаха колко, какви хора кандидатстват и не знам дали знаете, в рейтинговата система на висшите училища има един показател, който показва колко ученици са кандидатствали в дадено професионално направление и с какъв успех от държавните зрелостни изпити. Той много добре показва какво е търсенето на едно образование, а оттам и на професия. Това, което виждаме, категорично е недостатъчно, намаляващо търсене на тези професии в публичния сектор, които обезпечават основните професионални групи, без които една държава не може да съществува. Единственият начин, ако ние мислим държавнически да реагираме на това, дано и Министерството на финансите да го чуе, е не да пестим, а да имаме този траен бюджетен и политически избор. Всички да го гарантират оттук нататък – и финансовите министри, защото аз се съмнявам, че ще се намери някой финансов министър, който няма да изпълни този закон, защото много пъти сме били свидетели на финансови министри, които, въпреки че нещо е записано в Закона, не са го изпълнили, и ние съответно да поддържаме този избор, защото в противен случай няма да имаме армия, няма да имаме достатъчно силна полиция. Да, в тези системи трябва да се правят сигурно и реформи, и във всяка една система трябва да се правят реформи, но без базовата предпоставка, без хората, без способността да се привлекат млади хора в съответните професии ние не можем да имаме силни институции. Аз съм давал пример – една градина трябва да се плеви, трябва да се и полива, и не можем да пестим от вода и да искаме тя да има добри плодове. Затова този законопроект е важен, пак казвам, не трябва да се противопоставя на нито една от професионалните групи – да, ние имаме бюджетен проблем, но Министерството на финансите трябва да намери начин да го реши. Бюджетният ни проблем е 3% дефицит, намалена събираемост в последните години, която задълбочава този проблем. Най-зависимата бюджетна политика от разходите за пенсии, при която едва 50% от пенсиите се покриват от осигуровки, но това не означава, че трябва да плащаме цената на тези проблеми с това да пестим от професионалните групи и да увредим дългосрочно основните институции в държавата. Благодаря.

#25 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Вълчев. Има ли реплики, колеги? Не виждам реплики. Господин Ибрямов, имате думата за изказване.

#26 · speech

Джейхан Ибрямов

ДПС

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, госпожи и господа народни представители! Видно от подписването на самия законопроект, става дума за един консенсусен закон, който се подкрепя от всички парламентарни групи. Това е похвално и би послужило за пример за последните няколко парламента как, когато има желание, как, когато се мисли държавнически, с подход към страната, към различните сектори и работещите в тях в страната, и най-вече за хората, може да има подобен род законопроекти и закони. Затова от Движението за права и свободи винаги призоваваме във всяко едно нещо ние като народни представители да се ръководим от държавническото, а не от личното си его. Разбира се, през последните години е имало няколко пъти с по 10 – 15% увеличаване на възнагражденията. Тоест отпускали са се средства в бюджетните изменения в самия бюджет за увеличаване на заплатите и другите дейности в Министерството на отбраната, но по една или друга причина тези възнаграждения и увеличения според погледа на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната са били разпределяни по техни вътрешни правила. За първи път предлагаме като консенсусен закон 30 процентно увеличение на възнагражденията, което неимоверно ще привлече вниманието на по-голям брой желаещи да участват, да допълнят недокомплекта в системата на отбраната. Разбира се, господин Министър, Вие трябва да сте човекът, заедно с военното ръководство на отбраната, по най-правилния начин да се увеличи възнаграждението на всички военнослужещи. Дори на най-ниско ниво това увеличение да се усети. За никого не е тайна, че в световен мащаб, особено последните 2 – 3 години, тече една глобална милитаризация. Именно това нещо довежда до увеличаване на разходите за отбрана извън заложените в самата бюджетна процедура. Войните, конфликтите, кризите, които са на много близко разстояние и до нашата страна, довеждат до състояние, където гражданите изпитват неспокойствие, несигурност. Може би самият начин, подходът с увеличаване на разходите, на заплатите на военнослужещите и работещите в системата на отбраната ще донесе именно това спокойствие както в тяхната работа, така и да пренесе това спокойствие и сигурност в страната и към българските граждани. Разбира се, страната ни нееднократно и много пъти е заявявала, както и от системните политически партии в Народното събрание, че най-добрият изход от кризите и войните са преговорите, за което ние призоваваме години наред. Именно повишаването на разходите за отбрана, както в началото споменах, ще донесе това спокойствие и сигурност, което е необходимо в системата на отбраната. Затова предвид всичко, което се случва и в Украйна, и в Близкия изток, а и не само там, разбира се, глобалната милитаризация в световен мащаб ще допринесе, както виждаме, до постепенно увеличаване на разходите за отбрана, извън бюджетните, които са заложени. От тази гледна точка Движението за права и свободи ще подкрепи този законопроект в цялост, за което призоваваме и всички народни представители от останалите парламентарни групи да го направят. Благодаря за вниманието.

#27 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Ибрямов. Не виждам реплики. За изказване – господин Гаджев, имате думата.

#28 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Законопроектът, който сме внесли на Вашето внимание днес, е плод на много работа и много анализи, които сме правили в Комисията по отбрана от нейни членове. Един от основните проблеми, който е идентифициран както от Министерството на отбраната, така и от нас в парламента, е растящият недокомплект. Независимо че от 2018 г. насам в последните шест години всяка година има горе-долу около 10% увеличение на възнагражденията, очевидно то не е достатъчно дори да се задържат хората, камо ли да се привлекат. Ако се видят отчетите на Министерството на отбраната, така наречените доклади за състоянието на отбраната, ще се види, че от 2021 г. примерно 17% недокомплект, сега сме стигнали до близо 22%. Тоест за две години той, вместо да намалява, всъщност расте, което ни предизвиква да правим такива буквално аварийни мерки, с които да се опитаме да мотивираме хората, първо, да останат, второ, да изберат военната служба. Това е поредната мярка, която Народното събрание в този формат, между другото, подкрепена от всички парламентарни групи, прави. Ако си спомняте, 2023 г. с приемането на Закона за държавния бюджет по предложение на различни групи народни представители всички ние се обединихме да се увеличат заплатите от 1 август. Забелязвайки кризата при набирането на курсанти за учебната година, направихме предложение декември месец в едно от последните заседания на Народното събрание, преди края на годината, от 1 януари да се увеличат стипендиите за курсантите във висшите военни университети, което да привлече и задържи хора в тях, тъй като приоритизирането на тази професия на военнослужещите трябва да е държавна политика. Това е поредната стъпка, която в парламента правим, за да подпомогнем българските въоръжени сили в решаването на проблема с недокомплекта. Реално мярката ще даде средно около 30% увеличение на различните длъжности. Тук съм си приготвил даже за сравнение. Ако вземем предвид най-ниската длъжност „Редник (матрос) първи клас“, с влязлото в сила от март месец увеличение на възнагражденията базовата заплата е 1555 лв., тоест доста по-ниска от средната. С това предложение от 1 януари вече базовата заплата ще достигне 2210 лв., но това не е еднократна стъпка. Създаваме един механизъм на устойчивост и предвидимост на възнагражденията, тоест всяка година да могат да бъдат изравнявани със средните заплати в страната. По този начин да не се допуска ново изоставане на заплатите на военнослужещите в сравнение с тези в страната. Да могат да вървят, както на други професии да, бъдат обвързани и да има една предвидимост, че техният жизнен стандарт няма да намалее. Ако погледнем анализите какви са основните мотиви за напускане на военна служба, основният мотив е именно търсенето на по-добро възнаграждение. Нека преустановим този мотив и се погрижим за нашата собствена армия. Искам тук да изразя моята огромна и лична благодарност към всички народни представители, към всички парламентарни групи, тъй като този законопроект не е на дадена политическа сила, той е подкрепен и внесен от всички парламентарни групи, което показва, че дори и в навечерието на предизборна кампания, дори и по принцип вечно разделения по различни политики парламент, можем да се обединяваме, когато става въпрос за национални каузи като отбраната. Можем да бъдем заедно, да дадем добрия пример не само занапред в парламента, а и пред българското общество, че в крайна сметка всички сме българи и можем да работим заедно. Благодаря.

#29 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гаджев. Колеги, не виждам желаещи за други изказвания. Прекратявам дискусията. Ще преминем към гласуване. Моля всички народни представители да заемат местата си в залата. Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България с вносители Христо Гаджев и група народни представители от 12 април 2024 г. Гласували 195 народни представители: за 195, против и въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания.) Процедура, господин Гаджев – имате думата.

#30 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Първо искам да Ви благодаря за единодушието при гласуването на тази точка. Искам да направя процедура за намаляване на срока по току що гласувания законопроект на три дни.

#31 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли обратно предложение, колеги? Не виждам. Подлагам на гласуване процедурата на господин Гаджев. Гласували 189 народни представители: за 189, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г.; Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев на 5 април 2024 г.; Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители на 17 април 2024 г.; и Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г. Колеги, на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по тази точка от дневния ред предлагам да бъдат присъединени още два законопроекта с абсолютно същия предмет – за първо гласуване законопроекти за изменение и допълнение на Закона за енергетиката с вносители – Корнелия Нинова и група народни представители; и Даниела Божинова и група народни представители. Да присъединим за съвместно разглеждане с тях законопроекти за изменение на Закона за енергетиката с вносители – Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители от 17 април 2024 г., и Павела Митова и група народни представители също от 17 април 2024 г. Подлагам на гласуване предложението. Гласували 171 народни представители: за 114, против 18, въздържали се 39. Предложението е прието. Колеги, има Доклад на Комисията по енергетика, който е общ за четирите законопроекта. Имате думата, господин Добрев, да ни запознаете с Доклада.

#32 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-34, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-43, внесен от Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев на 5 април 2024 г., Законопроект за изменение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-56, внесен от Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители на 17 април 2024 г., и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-57, внесен от Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г. На свое редовно заседание, проведено на 17 април 2024 г., Комисията по енергетика обсъди горецитираните законопроекти. На заседанието присъстваха: господин Иван Иванов – председател на Комисията за енергийно и водно регулиране; господин Пламен Младеновски – директор на дирекция „Елекроенергетика“ в Комисията за енергийно и водно регулиране. Мотивите към законопроектите относно отлагането с една година на либерализацията на пазара на едро на електроенергия бяха представени от народните представители Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Павела Митова. Вносителите на законопроектите обобщиха, че въведената в края на 2023 г. либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители засяга около 1/3 от електроенергийния пазар в България и над 4,6 милиона битови клиенти. Такава реформа трябва да е съпроводена от цялостна оценка на въздействието върху всички участници на пазара на електроенергия – домакинства, производители, търговци. Оценка не е направена и днес е ясно, че премахването на регулираните цени за битовите потребители ще доведе до тежки социални проблеми поради няколко причини: – Промените не бяха адекватно обмислени от вносителите и предложените и приети срокове не дават достатъчно технологично време за изпълнението на тази реформа. – Опасност от рязък скок на цените и невъзможност на битовите потребители да се адаптират към новите условия. Експертните прогнози показват, че излизането на семействата на свободния пазар ще доведе до оскъпяване на цената на тока с повече от 20%. Стотици хиляди семейства няма да могат да поемат този нов удар в цените. Един поглед към статистическите данни за бедността и неравенствата в България е достатъчен мотив да наложи този сложен обществен въпрос за либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата да бъде преразгледан. – С приемането на промените не бе дадена яснота относно точния механизъм за защита на домакинствата, начина на финансирането му и необходимите средства. Данните на Евростат и преди, и сега, показват, че над 2 млн. българи са енергийно бедни, 30% не могат да покрият разходите си за отопление, а 28% не поддържат дома си достатъчно топъл. – Не бе предвидено създаването на целеви фонд, който да компенсира засегнатите участници на пазара на електроенергия и поради тази причина липсваше и методика за компенсации. Липсват и промени в социалното законодателство, които да направят възможно компенсирането и подкрепата за енергийно бедните домакинства и уязвими клиенти. – През последните 3 години бяхме свидетели на тежко финансово източване на енергийните дружества от групата на „Български енергиен холдинг“ ЕАД и Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. От енергетиката бяха иззети над 5,4 млрд. лв. и насочени към държавния бюджет с различни похвати – прибиране на 100% дивидент от печалбата и пренасочване чрез Закона за държавния бюджет на средства от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ към бюджета. Тези действия формираха дефицит в размер на над 1 млрд. лв. във Фонда, който бе създаден с цел да гарантира стабилността на енергийната система. В същото време Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ има основна роля в преходния период, тъй като ще компенсира разликата между определената компонента от регулираната цена от КЕВР и постигната пазарна цена. При моментната ситуация на остър недостиг на финансови средства Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ не може да изпълнява вменените му законови задължения. – Липса на реална конкуренция поради неприета подзаконова нормативна уредба, уреждаща реда, по който търговците на електрическа енергия да кандидатстват за лицензия за краен снабдител. – Действащият Закон за енергетиката предвижда по-тежки условия за работа на въглищните централи, като ги изважда от структурата на електроенергийния микс за регулирания пазар, за сметка на добавяне на нови мощности от възобновяеми източници, което ще породи повишен интерес към електроенергия извън пределите на страната. Няма предвидени дори възможности за работа на въглищните централи при условията на стратегически резерви, а това ще доведе до преустановяване на работата им съвсем скоро. От гостите на заседанието госпожа Калина Трифонова – представител на EVN, изрази позицията на крайните снабдители, които подкрепят отлагането на либерализацията с 1 година, тъй като към момента има още нерешени казуси и въпросителни относно практическото прилагане на схемата за преходния период от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2025 г. В хода на дискусията изказвания направиха следните народни представители: Драгомир Стойнев, Делян Добрев, Рамадан Аталай, Павела Митова, Радослав Рибарски. Мотивите към Законопроекта, внесен от Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев, бяха представени от народния представител Венко Сабрутев. Законопроектът цели да повиши интегритета и прозрачността на пазара на енергия и да подобри ефикасността на работата на Комисията за енергийно и водно регулиране като контролен и разследващ орган по отношение на търговията с вътрешна информация, манипулация на пазара и други злоупотреби. Със създаването на нов чл. 224и се въвежда регистър на санкциите, с който се цели да се подобри прозрачността на работата на КЕВР по линия на задълженията ѝ, установени с Регламент 1227/2021 г. Чрез промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари ще се гарантира, че участниците на пазара на енергия ще подлежат на строг контрол срещу прането на пари. В хода на дискусията доцент Иван Иванов – председател на КЕВР, изрази становище, че се подготвя пакет от законодателни изменения на европейско ниво, свързани с борсовите манипулации, и е желателно промените да бъдат приложени в цялостен вид. От гостите госпожа Мария Кръстева – представител на АСЕП, изрази отрицателно становище по Законопроекта. След приключване на дискусията беше проведено отделно гласуване за всеки Законопроект. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 15 гласа „за“, 5 гласа „против“ и без „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-34, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 15 гласа „за“, 6 гласа „против“ и без „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-56, внесен от Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители на 17 април 2024 г. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 15 гласа „за“, 6 гласа „против“ и без „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-57, внесен от Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 3 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 15 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да не приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-43, внесен от Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев на 5 април 2024 г.“ Благодаря, госпожо Председател.

#33 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Добрев. Колеги, ще чуем ли становища на вносители? Заповядайте, господин Гьоков.

#34 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Представям на Вашето внимание Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г. Още при приемането в края на 2023 г. на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, с който се въведе либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители, беше ясно, че това ще окаже въздействие върху всички участници на пазара на електроенергия. Това засяга около 1/3 от електроенергийния пазар на България и над 4,5 милиона битови клиенти. Парламентарната група на „БСП за България“ категорично заявихме тогава, че това е сериозна реформа в енергетиката и като такава трябва да е съпроводена от цялостна оценка на въздействието върху всички участници на пазара на електроенергия – домакинства, производители, търговци. Такава оценка не беше направена и днес е ясно, че премахването на регулираните цени за битовите потребители ще доведе до тежки социални проблеми поради няколко причини. На първо място, промените не бяха адекватно обмислени от вносителите и предложените и приети срокове не дават достатъчно технологично време за изпълнението на тази реформа. На второ място, опасността от рязък скок на цените и невъзможност на битовите потребители да се адаптират към новите условия е реална. Експертите прогнозират, че излизането на семействата на свободния пазар ще доведе до оскъпяване на цената на тока с повече от 20%. Стотици хиляди семейства няма да могат да поемат този нов удар в цените. Един поглед към статистическите данни за бедността и неравенствата в България е достатъчен мотив, за да наложи този сложен обществен въпрос за либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата да бъде преразгледан. На трето място, с приемането на промените не бе дадена яснота относно точния механизъм за защита на домакинствата, начина на финансирането му и необходимите средства. Данните на Евростат и преди, и сега, показват, че над 2 милиона българи са енергийно бедни, 30% не могат да покрият разходите си за отопление, а 28% не поддържат дома си достатъчно топъл. На четвърто място, не беше предвидено създаването на целеви фонд, който да компенсира засегнатите участници на пазара на електроенергия и поради тази причина липсва и методика за компенсации. Липсват и промени в социалното законодателство, които да направят възможно компенсирането и подкрепата за енергийно бедните домакинства и уязвимите клиенти. На пето място, съществуващият Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ е изпразнен от некомпетентното управление на предходното правителство. Голяма част от средствата от него са изразходени за покриване на дефицита в държавния бюджет и при липсата на друг целеви фонд крайните битови потребители ще плащат увеличените цени без възможност за компенсации. На шесто място, не се постигна заявената при приемане на промените цел за достъпни и прозрачни цени и разходи за енергия на потребителите. На седмо място – много е важно това, което ще Ви кажа, действащият Закон за енергетиката предвижда по-тежки условия за работа на въглищните централи, като ги изважда от структурата на електроенергийния микс за регулирания пазар, за сметка на добавяне на нови мощности от възобновяеми източници, което ще породи повишен интерес към електроенергия извън пределите на страната. Няма предвидени дори възможности за работа на въглищните централи при условията на стратегически резерви, а това ще доведе до преустановяване на работата им съвсем скоро. Никой не бива да се съмнява, че след отлагане на регулираните цени на битовите потребители ще доведе до тежки социални последици. И всички отговорни за това са тези, които приеха тези промени в кратки срокове за либерализацията – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Една част от тях ги интересува, че тази либерализация е ангажимент по Плана за възстановяване и устойчивост и отлагането ѝ ще попречи за усвояване на средства. Друга част, с чисто лобистки интереси, подкрепиха либерализацията на енергийния пазар заради потенциални ползи за тях или свързани с тях лица. Противници на спешната и бързата либерализация бе опозицията. От БСП още тогава дадохме железни аргументи за това отлагане. Либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители у нас се извършва по възможно най-бързия и безотговорен начин, при отсъствие на функциониращи и проверени пазарни механизми. Тази комбинация от фактори, които на пръв поглед не са свързани помежду си, ще доведе до сериозни сътресения в бюджета на битовите потребители. И сега ще Ви кажа какво ще се случи. Цената на тока за крайния потребител може да нарасне с повече от 20%. Поради липса на сериозни анализи и каквато и да е било информационна кампания огромна част от българите няма да са наясно какво предстои и какво трябва да направят, за да защитят своя икономически интерес. Те ще могат да избират между много – не знам точния им брой, доставчици на електроенергия, но няма как да се ориентират. Една трета от битовите потребители, български домакинства, които успеят да изберат доставчик на електричеството, ще бъдат ударени от повишените цени, а тези, които не са го направили, ще бъдат ударени още по-лошо, защото ще получават ток на цени, които са по-високи от пазарните. Операторите на енергийния пазар ще започнат да спекулират и ще започнат да налагат бързо увеличение на цените на пазара, ускорявайки изравняването им с европейските цени, а компетентните органи няма да са в състояние или няма да искат да предвидят подобно поведение. Българските домакинства ще започнат да плащат за неспособността на тези, които управляват държавата, да управляват сложната ситуация, която ще се създаде на енергийния пазар, няма да могат да реагират и на апетита на операторите на енергийния пазар за огромни печалби. Всичко това ще се отрази на всички битови потребители, но най-много на най-бедните и при липсата на адекватен механизъм за компенсации ефектът върху тях ще е опустошителен. За да не съм голословен, ще дам пример с Румъния, която либерализира пазара си на електрическа енергия за битови потребители от 1 януари 2021 г., и в редица публикации от онова време се твърди, че още през февруари Букурещ е бил европейската столица с най-голямо нарастване на цените на електроенергията – 18%, а в средата на 2021 г. вече се наблюдава нов скок от порядъка от 3 до 13%. Съвсем очевидно е, че либерализацията на енергийния пазар за битови потребители изисква време да бъде подготвена много по-внимателно. До момента подготовката е никаква или ако има такава, е слаба. В заключение, либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от 1 юли 2024 г. и пълната либерализация на цените от 1 януари 2026 г. ще е с тежки социални последствия и ще създаде социални проблеми, защото по никой начин не е осигурен плавен преход и битовите потребители няма да могат да плащат непосилните цени за електроенергия. Фактът, че сме страната в Европейския съюз с най-високо ниво на енергийна бедност по всички показатели, и всичко друго, посочено от нас като мотиви, трябва да Ви убеди, че една такава промяна, влизаща в сила от 1 юли 2024 г., без да има положителни страни за българската енергетика, ще затвърди страната ни на челно място по бедност, прибавяйки нови големи части от населението към категорията енергийно бедни, без адекватна подкрепа. И като резултат от това голяма част от производителите на електроенергия и крайни снабдители ще изпаднат в ликвидна криза. Поредното механично въвеждане на регламент от Европейския съюз, без да е намерен национален аспект по конкретната тема, очевидно не беше добра идея. Вярно е, че либерализацията е ангажимент по Плана за възстановяване и устойчивост, но отлагането ѝ не би попречило на усвояването на средства по него, доколкото нито там, нито в Регламента на Европейския съюз има фиксирани срокове, в които да се реализират тези ангажименти. Затова внесохме този законопроект, с който предлагаме да се отложи в разумни срокове реформата, които да гарантират необходимото време за изпълнението. Виждам, че и други парламентарни групи са внесли законопроекти за отмяна на либерализацията на електроенергийния пазар за битови потребители. И завършвам с един въпрос към парламентарната група на ГЕРБ-СДС: защо въобще приехте това преди 3-4 месеца, а сега предлагате да го променяме, да не би да е заради предстоящите парламентарни и европейски избори? Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от „БСП за България“.)

#35 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гьоков. Има ли реплики, колеги? (Реплика от ИТН.) За становище – прощавайте, защото господин Гьоков завърши с въпрос. Следващото становище на вносител тогава, ако има такова – заповядайте, госпожо Митова.

#36 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Винаги е трудно след господин Гьоков да се вземе думата за становище на вносител. В условията на висока инфлация и неясноти относно енергийните цени във връзка с протичащите геополитически конфликти, санкции и бъдещо закриване и заграбване на част от българската енергийна система, както и отчитайки равнището на доходите на домакинствата спрямо необходимата издръжка на живот, трябва да се гарантира едно нормално съществуване на гражданите на една европейска държава, каквато ние считаме, че България е. Затова от „Има Такъв Народ“, бидейки последователни в своята политика, сме предложили отлагането на либерализацията на пазара, тъй като е повече от ясно, че ние не сме готови за подобна реформа. Защо не сме готови? Защото Министерството на енергетиката през последните месеци не направи абсолютно нищо, за да се гарантира един прозрачен механизъм за това как ще бъдат извършвани както компенсациите на битовите потребители, така и на крайните снабдители. Също така не бяха направени абсолютно никакви мерки. Всичко, което се случи в Министерството на енергетиката, е на ниво планиране. Премахването на регулирането на цената за битовите потребители и излизането на либерализирания пазар ще доведе до изключително негативни последици за крайните потребители и крайните снабдители. Като основна причина за приемането на измененията в Закона за енергетиката навремето се посочваше, че трябва да се въведат разпоредбите на Директива 944 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно общите правила на вътрешния пазар на електроенергия, както и изпълнението на реформа и либерализация на пазара на електроенергията, а също изпълнението на реформа за изработване на дефиниции и критерии за енергийна бедност от Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. И сега ми се налага за пореден път да напомням и да отбелязвам, че абсолютно никъде в Директива 2019/944 не се посочва конкретна дата или механизъм за либерализацията и никой не ни караше това да се случи от началото на 2026 г. Ние сами си поставяме тези дати и сами се обричаме на това със заложените от Асен Василев реформи в Плана за възстановяване и устойчивост. Всички ние от „Има Такъв Народ“ бяхме наясно, че така предложените изменения противоречат на социално-икономическата логика съобразно стандарта ни на живот и защитата на гражданите в една нормална европейска държава, каквато се стремим да бъдем. До съвсем скоро от парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС гласуваха всичките Ви фриволни прищевки на абсолютен ексхибиционизъм на некомпетентност заради коалиционния Ви мир. Настъпи сега вече моментът, за който цяла България ликува, в който идеите на „Продължаваме Промяната“ за овладяване на всеки печеливш сектор от българската икономика могат да бъдат изолирани и парирани, а допуснатите от Вас грешки да започнат да бъдат поправяни една по една. Сега е този момент, в който ще поправим поредната грешка, което това Народно събрание допусна преди месеци и за което от „Има Такъв Народ“, разбира се, Ви предупредихме, но тогава трябваше да съществува коалицията между ГЕРБ, ДПС и „Продължаваме Промяната“. Затова колегите от ГЕРБ трябваше да гласуват коалиционно коректно, но тъпо. Има решение на Народното събрание за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, но не се направи нищо в тази посока. За сметка на това непрестанно се отчиташе от всички политически субекти в страната, че Законът за енергетиката не става за нищо, но трябва да усвоим средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. И аз сега Ви питам: усвоихте ли ги? Усвоихте… Нали Асен твърдеше, че още ноември месец ще постъпи вторият транш, къде е? При зърното, което купихте с дивидентите за енергийните дружества! Там е вторият транш на ПВУ! И тук следва въпросът: дали тези хора от „Продължаваме Промяната“ си дават сметка, че има много по-важни неща от това дали, след като си изпием кафето, можем да си изядем чашата или не, или например дали българските битови потребители ще могат да си плащат сметките за ток? Дали всички ние няма да се окажем енергийно бедни и дали финансовият министър, който изпитваше доста сериозни затруднения да си събере дори вземанията по ДДС и се оказа, че Спецов не може да запълни всички тези дупки в бюджета, ще може да си позволи да раздава и предвидените огромни количества компенсации? Особено след като е оглозгал и всичко налично във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“! Какви ще бъдат ефектите от това в държавната хазна и как изобщо ще запълва Министерството на финансите липсващите приходи в бюджета? Има ли някаква изготвена оценка на въздействието как повишеното търсене на Борсата – това, което е необходимо за осигуряване на енергия на домакинствата, ще рефлектира изобщо върху цената? Ами, няма! Предвижда се не КЕВР, а Министерският съвет да определя със Закона за държавния бюджет базова стойност, която крайният клиент ще заплаща за съответния регулаторен период. Така се отнема правото на КЕВР като независим регулаторен орган, избран от Народното събрание, да определя и контролира цените и тарифите в сектор „Електроенергетика“. На КЕВР е определена една скромна, жалка роля не на определяща, а на проверяваща компенсациите на битовите клиенти. В допълнение към гореописаното, определено може също да се твърди, че механизмът за компенсиране на крайните снабдители изцяло повтаря механизма на Регламент № 1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията, който се отнасяше само за небитовите потребители и е с отдавна изтекъл срок на прилагане, колеги! Наясно сте, големите евроатлантици, какво направихте с измененията в чл. 21, ал. 1, т. 8в. Тези изменения представляват пряка държавна помощ, което е в пълно противоречие с нормите и правилата на Европейския съюз. С направените в чл. 21, ал. 1, т. 8в изменения се предпоставят възможности за нерегламентирани печалби на крайните снабдители, защото е предвидено те да определят цената, по която да бъдат компенсирани разходите на крайните битови клиенти на база постигнатата среднопретеглена цена на пазарен сегмент „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса, но всички знаете, че съществуват и други борси, откъдето крайните снабдители могат да закупят по-евтина енергия за своите битови клиенти. Така реализират печалба за сметка на по-голямата компенсация, която ще получат от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Нормативната уредба не гарантира по никакъв начин никаква прозрачност, предсказуемост и сигурност на потребителите. Не се създава достатъчна защита от прекомерното увеличение на цените на електроенергията за бита, тъй като е предвидено това да се извършва с акт на Министерския съвет. По този начин цената на тока за бита се поставя в пряка зависимост от възможностите на държавния бюджет и на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Подходът за определяне на цените от Министерския съвет може да се окаже неефективен. Казвам го, така, умерено, тъй като Министерският съвет няма компетентност в тази насока, но то в крайна сметка кой ли има вече. Няма изготвен анализ по отношение на възможностите на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Би ли могъл той да понесе компенсирането на домакинствата? Естествено, че не би могъл. Трябва да се има предвид, че на този етап Фондът е в критично финансово състояние поради недалновидната политика на предходното правителство и в частност на финансовия министър Асен Василев, който оглозга всички налични средства във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, и сега се очаква Фондът да покрие компенсациите. Предвид че две трети от домакинствата са на жизнен минимум, това ще е поредният удар върху бюджета на домакинствата. Затова от „Има Такъв Народ“ считаме, че трябва да се разпише ясен механизъм, даващ прозрачност при определяне на фиксираната цена за преходния период и предвидимост за бюджета за домакинствата. Същевременно трябва да се спре с порочната практика за увеличение на цената на електроенергия на база на инфлацията, което е в интерес единствено на доставчиците, но не и на потребителите. Всички дейности и действия в енергетиката, както и актуализация на цените на електроенергия трябва задължително да се правят при ясни процедури, методология и методика, които да отчитат единствено производството и разпространението на електроенергия. Трябва да се има предвид, че всяко едно изменение на цените на енергоносителите с 10% води до пряко увеличение на инфлацията с 1%. Дори няма да се спирам върху промените в Закона за енергетиката чрез отпадане на т. 8, чл. 4, ал. 2, които пряко рефлектират върху използването на местни първични енергийни източници и обричат на тотално затваряне Маришкия енергиен комплекс. Тук трябва да се има предвид, че ТЕЦ 2 е основна част от енергийната система на страната, както е представена, критична инфраструктура в енергетиката и със своята свързаност към електроенергийната система на Република България Централата е включена в Плана на ЕСО за възстановяване на електроенергийната система при пълен разпад. Следователно Вие в момента, ако продължавате по този начин, ще обречете тотално енергийната ни система на загуби, разпад и всичко това ще се отрази изключително негативно както на крайните снабдители, така и на битовите потребители. Подкрепяме напълно БСП за техния законопроект. Ние сме направили наш, който е приблизително същият, като този, предложен от „БСП за България“. Радваме се, че и ГЕРБ, ДПС малко са обърнали палачинката в защита на българския национален интерес, а не на този на някакви временни сглобки. Казвам „временни“, защото колегите от тази страна са леко довиждане и това се забелязва вече.

#38 · speech

Даниела Божинова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, нашият малък законопроект е свързан с либерализацията, но засяга друга нейна страна – доверието в пазара. Това го различава от всички останали законопроекти, които третират самото време на либерализацията и нейните последствия. Позволихме си да предложим мерки, съвсем кратки, затова и моето представяне тук като вносител ще бъде съвсем кратко, свързани със засилване на правомощията на КЕВР като разследваща и санкционираща институция за злоупотреби и манипулации на пазара на едро на енергия и да засилим и транспонирането на съответния регламент на Европейския съюз, кратко наречен REMIT. Той е точно за почтеност и прозрачност на пазара на едро на енергия. Мерките, които предложихме с моите колеги от Зелено движение – за радост сме подкрепени от колеги от „Продължаваме Промяната“ за тях, са мерки за разширяването на кръга на лицата, които могат да сезират със сигнали за злоупотреби или манипулации КЕВР, за създаването на един регистър на санкциите и глобите за по-голяма прозрачност и яснота на историята на търгуващите на този пазар, и накрая, превръщането в задължени субекти на търговците на електроенергия и газ като задължени субекти по Закона за мерките срещу изпирането на пари. Това е в Преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта. С внасянето на този законопроект се надявахме наистина поне нещо да се направи за повишаване на доверието в българския пазар на едро на енергия и още повече, че либерализацията ни прави някак си всички участници, макар че имаме пазар на дребно и на едро на енергия. От Доклада на Комисията и от нещата, както се развиха на заседанието в Комисията, разбираме, че тя общо взето е в един отлагателен режим по отношение както на либерализацията, така и по отношение на мерките за прозрачност. Надявам се, ако днес не бъдат приети мерки за прозрачност, това да бъде в интерес на по-пълни и по-комплексни мерки в бъдеще във връзка с преработването на Регламента. Подчертавам важността на доверието в този пазар, защото свободната от корупция и злоупотреби конкуренция, взаимодействие на търсене и предлагане на Борсата всъщност е в интерес на честната търговия, цени и е в интерес на крайния потребител. Благодаря.

#39 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Божинова. Последното становище на вносител – господин Кръстев, имате думата.

#40 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, нашият законопроект предлага отлагането с една година на либерализацията на пазара на електроенергия за битови потребители. През месец октомври 2023 г. кабинетът на министър-председател Денков внесе в Народното събрание закон, премахващ регулирания пазар на електроенергия за битовете потребители с преходен период, като предложението беше мотивирано с поет ангажимент от българското правителство, обвързващ второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост с либерализацията. През последните три години бяхме свидетели на тежко финансово източване на енергийните дружества от групата на Българския енергиен холдинг и Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. От енергетиката бяха източени близо до 5 млрд. и 400 млн. лв. Тези действия формираха дефицит в размер на 1 милиард лв. във Фонда, който беше създаден с цел да гарантира стабилността на енергийната система. Предвид на гореизложеното предлагаме либерализацията да бъде отложена с една година и както господин Гьоков казва – не отменена, а отложена, и с допълнителен преходен период ще даде възможност на Министерския съвет и Министерството на енергетиката да проведат информационна кампания и да запознаят потребителя с процеса на либерализация на пазара на електроенергия. Благодаря.

#41 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Кръстев. Колеги, откривам разисквания по точката от дневния ред. Има ли желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Стойнев.

#42 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, първо, от една страна съм учуден, че управляващите от ГЕРБ и СДС също внесоха подобен законопроект съвместно с ДПС, които подкрепяха промяната за пълната либерализация, а сега разбраха, че де факто този модел е изцяло неработещ. Хубаво е, че все пак прогледнахте и се вслушахте в това, което ние от БСП многократно казвахме – че без да има яснота, без да има модел, без да се знаят критериите, без да се знаят сценариите, това, което се предлага от правителството, е изцяло неработещо. За съжаление, чак сега стана това нещо, а се надяваме и да продължи. Колеги, още преди няколко месеца тук от тази трибуна аз не само призовавах, ами умолявах даже министъра на енергетиката да дойде в Комисията по енергетика и да ни представи как той вижда определения сценарий, за да се случи тази либерализация, как ще функционира, какви са отделните модели. Това е най-малкото, което можеше правителството да свърши, и тази работа, така че ние да обясним на българските граждани, че едва ли не има компетентни хора, които мислят за тях. Уви, това не се случи! Министърът тогава се скри от ГЕРБ-СДС, от Промяната и от ДПС ни уверяваха, че всичко е наред, и накрая стигнахме до това положение да искаме да отидем някъде, без да имаме необходимата компетентност и необходимата възможност това да се случи. Сега тук трябва да вземем решение дали трябва на сляпо да следваме дадена цел, но не за да подобрим живота на хората, а за да се вземат едни пари от Брюксел, или да отложим, както предлагаме ние от БСП, с една година, а през това време дано да има правителство, което заедно с електроснабдителните дружества, заедно с работодателски организации, със синдикати, с експерти да се изготви даден модел, така че хората да бъдат спокойни и най-вече да има стабилност в енергийната ни система! Уви, тъй като от „Продължаваме Промяната“ твърдо вярват в този модел, може би те единствено са запознати в тази зала и затова нека да поразсъждаваме. От догодина кой ще определя средногодишната цена? Няма да е Комисията по енергийно и водно регулиране, нали така, или може би аз се бъркам, а, колеги, ще бъде Министерският съвет? Кой в Министерския съвет ще каже каква ще бъде средногодишната цена? Каква е формулата? Това с кого е обсъждано? Ако някой ми обясни, ще се радвам или, ако някой е видял конкретните симулации, да каже: не, тук бъркате, такава и такава ще бъде формулата, отговорен е еди-кой си, Министерският съвет взима решението, след което води разговори с електроразпределителните дружества, които де факто ще купуват енергията от Борсата и ще я предоставят на битовите потребители! Кой, при положение че онзиден самите дружества казаха в Комисията, че никой не разговаря с тях?! Те имат множество въпроси как ще се случи именно тази либерализация, какъв ще бъде механизмът, но никой не им дава отговор, защото много лесно им се казва – за разликата Вие ще бъдете компенсирани! Да де, ама те предварително трябва да имат по 50 – 60 милиона, да закупят тази енергия, след което да чакат 50 дни, да се проверят приблизително 5 милиона фактури да си получат това, което им се полага, а дали има пари или не, това е работа де факто на държавния бюджет. Ето такъв горе-долу модел ни се предлага! Само че, ако някой започне да говори, че цената, виждате ли, ще бъде много ниска, нека да не забравяме, че когато отидеш на Борсата, имаш съответните такси. Няма как да нямаш допълнителни разходи за закупуването на електроенергия! Оставям настрана банковите гаранции, разбира се, но в крайна сметка ние казваме, че прехвърляме топката към електроснабдителните дружества. Те казват: такива пари ние нямаме и съответно идва блестящата идея – не, не, Вие сте длъжни да ги намерите тези пари, отивайте на капиталовите пазари! Добре, но кой ще плаща лихвите по заемите? Няма да бъдат народните представители от Промяната, няма да бъдат народите представители от ГЕРБ-СДС или от Движението за права и свободи, а ще бъдат българските граждани! Те трябва да заплатят именно това нещо и тази устойчивост трябва да ни доведе до 2026 г., когато вече всички са на свободния пазар. Как ще се случи това – все още не знам, но знам, че защото ни е казано, че трябва да имаме дефиниция за енергийна бедност, ние скалъпихме една дефиниция. Кой ще работи по тази дефиниция? Кой ще определя критериите? Какъв ще бъде механизмът, така че да бъдат компенсирани не само енергийно бедните, но има и енергийно уязвими граждани? Кой ще попада там – този, който не си е санирал жилището, този, който има ниски доходи, а съответно, ако този човек преди притежава 100 декара земя и три апартамента, енергийно беден ли е или не? Кой ще го определи това нещо? Нали трябва да имаме готовност? Сега Вие ще ми кажете, че моделът е готов и затова нищо не трябва да отлагаме. Нищо не е готово! Хаосът е пълен – Министерството на енергетиката и Министерството на труда и социалната политика девет месеца си прехвърлят топката, абсолютно нищо не е съгласувано, договорено или публично известно! Добре, като не искате да има публичност, поне сега излезте и ни разкажете как ще се случи точно този модел! След това – каква ще бъде връзката с плановете за справедлив преход, има ли някаква връзка, за да видим как тези хора, които остават без работа, както вече „Културглобал“ освободиха близо 500 човека, кое правителство ще се грижи, какъв е социалният план за тях, как парите от Плана за енергийния преход ще подпомогнат именно тези хора в минните райони, какви ще бъдат инвестициите, как ще се подобри животът ни, как ще минем към нови технологии – ние такова нещо нямаме, колеги! Ние имаме едно желание да свършим нещо през 2026 г., само че със заклинание и с това, че трябва да се свърши, защото сме го обещали, е погрешно! Тук идва голямата заблуда – никъде в Регламента, никъде в документа на Европейския съюз не е записана конкретна дата! Този ангажимент беше поет едностранно от тогавашния финансов министър Асен Василев, само че този ангажимент не може да бъде изпълнен! Колеги, аз много искам след две години ние да отидем на Луната! Дайте да го гласуваме! Но как ще се случи това? Имаме ли средства? Но важното е да имаме една цел, за да го постигнем. Кой ще плати цената? Цената ще я платят българските граждани, защото това е един хаос! Дори в момента няма нормално служебно правителство! Виждаме, че напрежението между президента и министър-председателя продължава. Виждаме, че това правителство не може да се справи с нещо толкова отговорно и при положение че има такава политическа криза, няма как ние да приемаме законодателство на сляпо без дори самите основни играчи вътре на първо време – електроснабдителните дружества ни го казаха на Енергийната комисия: никой не разговаря с нас и ние не знаем какво се очаква от нас! Вие разбирате ли в какъв хаос – с едно подобно решение, ако Вие отхвърлите предложението на БСП, какво ще се случи в страната? Не можем с лека ръка ние да затваряме мощности и да казваме, че пазарът е много добър и да разчитаме на търговците на електроенергия! Ако така продължавате, закрийте всичко в страната, бе! Защо ние трябва да произвеждаме каквото и да било, при положение че можем да си го внесем някъде от Китай, от Македония и на по-евтина цена? Дайте да затворим всичко! Това е една погрешна либерална политика! Това е политика, без да се мисли за държавния интерес! Това е политика, която не води до подкрепа на българските граждани? Това е едно целенасочено действие, без да има професионализъм, без да има модел, без всички, които отговарят за това, да са поели конкретната отговорност, без да знаем, ако нещо се случи, как го заменяме, как го проиграваме, какъв ще бъде ефектът, какви ще бъдат външните и вътрешните шокове, ако случайно не заработи този модел! Но единственото тук е: дайте да го направим, защото така сме обещали. БСП е категорично против подобни авантюристични действия. От самото начало – заедно, разбира се, и с колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, с колегите от ИТН, ние Ви обяснявахме на Вас, управляващите, че това е една огромна, огромна грешка. Сега, когато нямате никакъв механизъм на въздействие, знаете, че не може да се справите, най-разумното нещо е да отложим тази реформа с една година. Дано да има политическа стабилност, дано да има хора, които разбират, дано да има хора, които преди това първо мислят за държавния интерес, мислят за българските граждани, след това мислят как ще се усвояват едни пари, за да няма големи дефицити в бюджета, и да направим, да подредим един устойчив модел. Ако не сте компетентни и не можете, просто нямате място в тази зала. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#43 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Стойнев. Има ли реплики, колеги? Заповядайте за реплика, господин Рибарски.

#44 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Стойнев! Вие искахте отлагане на тази реформа и когато я гласувахме. В тези месеци – от октомври досега, не съм чул от Вас да предложите нещо, с което да я направите по-приемлива или съобразно това, което виждате, че не става в този механизъм. Според мен Вие не разбирате въобще целия механизъм, не сте вникнали в него, не виждате по какъв начин ще функционира за в бъдеще пазарът за битовите потребители. Това, което днес обаче виждаме, е, че изключително пламенно защитавате крайните снабдители и може би госпожа Нинова трябва да разбере, че в този период става въпрос за крайните снабдители. В момента с всичките Ви изказвания днес няма да засегнете под никаква форма този законопроект, така че да подпомогнете под някаква форма битовите потребители. Той не засяга битовите потребители поне до 2026-а. Това, което ще направите обаче, е с отлагането да оставите единствено едни шест месеца, в които да излязат битовите потребители на изцяло либерализиран пазар. Тези шест месеца на тях няма да им стигнат да осъзнаят предимствата на този пазар, а и няма да има след това механизъм, разписан поне в Законопроекта, който да подпомогне тяхното потребление и цените. Да, казахте, че няма дата, но в реформата по ПВУ ясно е записано, че ние минаваме плавно към либерализиран пазар. Вие със Законопроекта и с това, което ще направите днес, правите едно рязко преминаване след една година. Догодина юли месец – до 2026-а, са точно шест месеца, в които хората ще бъдат изправени… Така се случи с небитовите потребители. Небитовите потребители за няколко месеца трябваше да излязат, да си намерят доставчик на електроенергия, да си видят профила, да сравняват оферти… Как хората, Вие споменахте четири или пет милиона фактури, това са потребители, които ще трябва да се ориентират в една ситуация в рамките на тези шест месеца. За мен правите голяма грешка с тези законопроекти. Разяснете си модела как функционира, функцията на КЕВР, каква ще е функцията на Министерския съвет, достатъчно ясно са разписани възможностите за компенсиране и трябва да насочим усилията наистина енергийната бедност да се прилага, а не това, което слушаме в Комисията, че са се събрали Министерството на енергетиката, Министерството на труда и социалната политика и не били намерили начин как да го приложат. Има го разписано в Законопроекта и това е нещо, което от дълги години се отлага като реформа. Благодаря.

#45 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли друга реплика? Ще направите ли дуплика, господин Стойнев? Заповядайте. Други желаещи за изказвания, колеги? Ще Ви запиша.

#46 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря за репликата, господин Рибарски. За да разберат хората и народните представители тук каква е разликата между нас и Вас. Ние от БСП, когато започваме конкретна реформа, искаме да знаем докъде ще стигнем, как ще се случи тя, какви са целите и приоритетите. В момента никой не знае как ще се случи. И ако се създаде този хаос, който ние виждаме, ще го отнесат наистина битовите потребители. Къде е моделът и сценариите, които трябваше да ни бъдат представени, хайде, не тук, а в Енергийната комисия, как Министерският съвет ще определя тази средногодишна цена? След това никой не защитава електроснабдителните дружества. Те казват: ние не можем да се справим. Какво се случва, ако те не могат да се справят? Как ще ги компенсираме? Вие по презумпция смятате, че Фондът е пълен и има пари. Ако Фондът няма достатъчно средства, трябва да има пари от бюджета. Това са парите на всички нас. След това, когато стане въпрос за битовите потребители, кой е механизмът и критериите, как определяме кои ще са енергийно бедните и уязвимите, как ще ги подпомагаме, при положение че работата не е свършена в Министерството на енергетиката и в Министерството на труда и социалната политика? Смятате, че като го приемете това нещо, ще ги принудите насила ли? Ами, ако не го свършат? Ако не го свършат, какво правим? Пак отиваме към хаос. Затова, когато искаме нещо да се случи, то нека да бъде изпипано, нека да има позитивен сценарий. Живеем в свят на глобална несигурност, нека да има негативен сценарий. Нека да видим какви са механизмите при единия сценарий и при другия сценарий, защото хората не са виновни, че тук Вие не си вършите работата. И когато имате подобен модел, разбира се, че ще получите подкрепа, но когато няма, когато виждаме, че никой не знае какво ще се случи, освен Вие от Промяната и „Демократична България“ – и това Ви го казаха и в Енергийната комисия, това Ви каза и Комисията по енергийно и водно регулиране. Всички до един адмирират това отлагане не защото искат да остане старият модел, а защото няма никаква готовност, тоест Вие от професионална гледна точка не сте си свършили работата и това е основният проблем. Защото, ако утре сте на избори и не сте тук, хората остават в България и хората ще понесат евентуално този хаос, който ще се създаде. Иначе Ви предлагам, много добре, дайте да си поставим цел – след две години всички да отидем на Луната, но как ще стане това, господин Рибарски, Вие ще кажете. Вие така си поставяте целите, без да сте разработили механизма това да се случи. Иначе, дайте да тръгваме още от днес. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#48 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС, от място

Процедура! Заповядайте първо за процедура, господин Добрев. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще дам възможност на господин Тодоров. Той ще изчака една секунда.

#49 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, правя процедурно предложение да удължим това заседание до приключване на тази точка, но и да включим Закона за насърчаване на инвестициите, тоест до приключване на ЗИД на Закона за насърчаване на инвестициите, който се надявам Вие да припознаете.

#50 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Това са две неща.

#51 · speech

Делян Добрев

Всъщност второто нещо може да бъде само припознато от председателя, доколкото аз съм запознат с процедурата, така че пак процедурата ми е една. Благодаря.

#52 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Не може да предлагаш две неща едновременно!

#53 · speech

Председател Росица Кирова

Може ли, господин Добрев? (Уточнение между председателя и оратора.) Колеги, подлагам на гласуване процедурата за удължаване на законодателната част до изчерпване на тази точка от дневния ред. Режим на гласуване, моля. (Председателите се сменят.)

#54 · speech

Председател Росен Желязков

Гласували 154 народни представители: за 111, против 42, въздържал се 1. Прието е предложението. Уважаеми колеги! Със свое Разпореждане, № 49-450-02-44, от днес на основание чл. 78, т. 1 и 2 от Конституцията на Република България и чл. 41, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание разпоредих свикване на извънредно пленарно заседание на Четиридесет и деветото народно събрание на 19 април 2024 г., петък, от 14,00 ч., при следния дневен ред: 1. Доклад за дейността на Временната комисия по повод Споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и Турската държавна енергийна компания „Боташ“, подписано на 3 януари 2023 г. в град София. 2. Второ гласуване на Закона за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. 3. Проект на решение за приемане на Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г. И продължаваме с господин Тодоров за изказване. (Народният представител Георги Свиленски иска думата.)

#55 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Във връзка и с Вашето разпореждане за свикване на извънредно заседание от името на парламентарна група искам 30 минути почивка.

#57 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, предлагам да продължим със заседанието. Моля, заемете местата си. Господин Тодоров, имате думата за изказване.

#58 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Слушам как либерализацията се отлага с една година – до 2025 г. Проблемът е, че либерализацията е предвидена да се случи от 1 януари 2026 г. Как се отлага с една година по-рано не ми стана много ясно, но както и да е. Това, което ще се случи тази година, е чисто и просто една структурна промяна на енергийните пазари, която обаче хората няма да усетят, защото хората се интересуват от това каква ще бъде сметката им за ток в края на месеца, тоест каква сума ще видят те в сметката си за ток и каква сума трябва да изкарат от своя джоб, да отидат и да я платят. Не се интересуват от това кой ще им регулира цената, не се интересуват кой на кого ще плаща компенсации, не се интересуват как ще се осигури ликвидността на ЕРП-тата, на крайните снабдители. Най-вероятно дори не знаят какви са крайните снабдители и не се налага да знаят. Все пак ние ще подкрепим, разбира се, тези законопроекти, но между първо и второ четене ще направим нужните предложения за промени, така че в действителност да се осигури отлагане на либерализацията на пазара, което да стане в един бъдещ период, когато това има смисъл да се случи, а не такова предизборно отлагане само на думи. Само с едновременното изпълнение на условията, които ще изчета, може да бъде гарантирано, че българските домакинства ще бъдат достатъчно добре защитени и ще могат да се чувстват спокойни, че излизането им на свободен пазар няма да доведе до значително увеличение на техните сметки за ток. И нещо повече, на практика ще доведе до това, че те наистина ще имат някаква полза от излизането на свободен пазар. Условията, които трябва да бъдат изпълнени, са: – на първо място, 100% от битовите крайни потребители да имат инсталирано интелигентно средство за търговско измерване; – на второ място, за период от три поредни години регулираната цена на битовите крайни потребители на електрическа енергия да е достигнала цената на свободен пазар за един и същи товаров профил на потребление; – в рамките на периода по т. 2 средната базова цена за всеки календарен месец на пазарен сегмент „Ден напред" на българската независима енергийна борса да не се отклонява с повече от 15% над регулираната цена на битовите крайни потребители на електрическа енергия; – цените на енергийните фючърси да показват запазване на тенденцията по т. 2 за три календарни години напред. Ще оформим тези четири предложения, тези четири условия, които трябва да бъдат изпълнени едновременно, като предложения за промени между първо и второ четене и ще ги внесем. Надявам се хората в тази зала наистина да подходят с мисъл към хората, към българските домакинства, защото само тези четири условия, и то само ако бъдат едновременно изпълнени в даден бъдещ период, когато и да е това, ще защитят тяхното финансово състояние.

#59 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли реплики, колеги? Не виждам. Желаещи за други изказвания? Господин Караджов, имате думата за изказване.

#60 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Всички знаете, че причината да сме тук е в бездействието на поредица от правителства през последните седем-осем години – от 2016-а насам знаем за предстоящата либерализация на цените на тока за домакинствата. Оттогава това бездействие продължава, мести се от правителство в правителство, но особено престъпно бездействие – последното правителство, което вече поставяйки ясен срок, за 10 месеца не свърши абсолютно нищо. Затова, госпожо Председател, ще е добре, ако може да ги викнете, особено тези, дето бяха министър-председатели, министри и така нататък герои на новото време, които забъркаха тази каша, заради която днес Народното събрание се налага да свърши работа. Това, ако може, като процедура да го приемете. Вие имате помощници – нека ги викнат тези герои. Иначе, уважаеми колеги, всички знаете, че преди избори се лъже най-много. Аз предлагам днес поне да си кажем истината и да бъдем честни и откровени с избирателите си. Колкото и реалността да не Ви харесва, колкото и да искате да се пишете реформатори и спасители, тъжната реалност е, че ако на 1 юли 2024 г. се стигне до либерализация на пазара на ток на едро и се премахне нощната тарифа за населението, както казва Законът към днешна дата, тоест ако не приложим удължаването, което днес сме внесли, то над 2 милиона българи, които преимуществено използват точно нощната тарифа, ще изпаднат в тотален шок заради новите цени на тока и значително по-високите сметки, които ще получат. Енергийните бунтове от 2013 г. ще Ви се сторят песен. Искам да попитам, особено предишните управляващи: знаете ли, че 2 милиона 250 хиляди българи могат да си позволят ток единствено и само да се отопляват, да топлят вода, да се перат, да се гладят през нощта, за да ползват нощната тарифа? Знаете ли, че над милион и 200 хиляди души наши сънародници по обективни критерии са енергийно бедни? Тоест, когато извадите от семейния им доход разходите за ток, им остават пари горе-долу колкото да достигнат социалния минимум. Тези хора са обречени на своего рода геноцид в страна – член на Европейския съюз, където сме поели ангажимент, освен да развиваме свободна пазарна икономика, да бъдем и социална държава, тоест да мислим, да се грижим за най-бедните и да не ги оставяме в беда. Сега точно Вие много удобно се напъвате да обвинявате опозицията в популизъм, но хайде да Ви задам един логичен въпрос: защо се налага спешно това отлагане на либерализацията днес?! И отговорът е прост, макар и много неудобен за доскоро управляващите – защото куп правителства дотук не са си свършили работата. Този път парламентът, който е дежурният виновник за всички бели, е направил всичко, когато и каквото се искаше от него. На 17 ноември се прие Законът за енергетиката. Изискваните условия по ПВУ бяха изпълнени. Според тях от 1 юли 2024 г. трябва да либерализираме напълно търговията на едро с ток и да отпадне нощната тарифа за гражданите. За да се случи всичко това обаче, и изпълнителната власт трябваше да си свърши своята работа. Първо, предишното правителство трябваше да изработи и да приеме Програмата за определяне на базова цена на тока, тоест на обща фиксирана цена за всички, подчертавам, за всички потребители, и една втора фиксирана цена, още по-ниска, която е за онази група потребители на ток, които са признати за енергийно бедни. Да, преходът към пазарни цени на тока за домакинствата минава през тези две предпазни стъпала и те предпазват точно най-бедните слоеве от българското население. Една фиксирана, достъпна цена за всички домакинства, но до определен обем и всичко нагоре се плаща на пазарни цени. Например такъв лимит може да е 800 киловата. И втора, още по-ниска фиксирана цена за енергийно бедните. Кой ще плаща разликата? Разликата трябваше да се поеме от Фонда за сигурност на енергийната система, дето го източихте до стотинка. Когато в него няма пари, трябва се вземе от бюджета. Къде отива дефицитът на бюджета в този случай?! Можете сами да си отговорите на този въпрос. Второ, Социалното и Енергийното министерство трябваше да са изработили вече дефиниция за енергийната бедност. Министерският съвет трябваше да я е приел със свой акт, но предишният Министерски съвет абдикира от тази своя задача. До последно не прие тези актове. Трето, предишното правителство трябваше да е приело и критерии за определяне на това кой е енергийно беден и кой не е, както и методика за класиране на енергийно бедните. Да сте я виждали? Не. Мързеливото и бездейно правителство на сглобката не свърши и тази елементарна задача. Четвърто, Министерският съвет трябваше да е издал и едно решение точно как тези хора ще бъдат подпомагани – с финансови или с нефинансови средства. И това го няма. Според Агенцията за енергийна ефективност 2 милиона 250 хиляди души преимуществено ползват нощната тарифа. Милион и 200 хиляди пак по същите данни са хората на прага на енергийната бедност – под прага на енергийната бедност. Тези хора къде ги слагате? Къде ги изхвърлихте тези хора? Те не са ли българи? Всичкото това не е направено и вината не е само на предишното правителство – нека да сме наясно. Все пак за тази либерализация се знае от 2016 г. Оттогава всички очаквахме да се ускори процесът, след като тя беше записана с конкретната дата в ПВУ. Дали се ускори? Не. Нещо повече, за девет месеца управление сглобката не е успяла дори да определи кое министерство е отговорно и кое министерство ще е координатор на тези усилия! Под благосклонния поглед на бившия премиер – тук нямам предвид Денков, имам предвид Василев, всяко министерство си бездействаше самостоятелно. Резултатът е ясен и видим – пълна нула. Като няма критерии и механизъм за компенсация, не знаем и колко пари ще са ни необходими за компенсирането. Не че ако знаехме, имаше откъде да ги вземем. Както всички разбрахме, Фондът е източен. Оттам трябва да дойдат парите, освен ако не дадем пари от нашите данъци, както е предвидено в Закона. Тогава, като покрием тези нужди, всякаква мечта за еврозоната отива – къде – някъде в небитието. Но пък виновна няма да е сглобката, а следващият финансов министър, който ще трябва да вади горещите кестени. Ако живеехме в една нормална държава, всички тези стъпки щяха отдавна да са осъществени и либерализацията щеше да е предимство, а не тежест. Но ние живеем в държава, в която гражданите са последна грижа на своите управници, а управниците, омагьосани от контрабандните канали, те пропуснаха да се погрижат за най-бедните си съграждани, но затова пък не забравиха да обгрижат с пачки пуделите си. Важното е далаверата и келепирът да върви. Трогателно е, че точно хората на ПП, които бяха в предишния кабинет и които не са си свършили работата, сега пищите най-силно, че с отлагането на либерализацията сме щели да провалим ПВУ и да загубим пари. Първо, да си бяхте свършили работата и нямаше сега да обсъждаме този въпрос. Да не бяхте пипали парите от Фонда. Второ, да не би само този срок да е проблемът за ПВУ. Къде изобщо Ви е второто плащане по ПВУ? Защо то не е преведено до този момент? Нали още миналия месец септември щяхме да го получим? После щеше да е пролетта. Ето я, пролетта пукна и правителството пукна, само че втори транш няма. Толкова си можете. Да Ви питам и за това ли Ви е виновна опозицията? За всички е видно, че досегашното мнозинство се занимаваше приоритетно с преразпределянето на баницата, с делкането на постове, с пазарлъци, докато си пиеха мазно турско кафе и не само не внасяше, но и категорично блокираше всички инициативи на опозицията за придвижване на нужните промени. Колко обществени поръчки, нужни за ПВУ не са обявени или са прекратени, защото са компрометирани. Последният пример е от онзиден, когато и за влаковете на БДЖ пак беше прекратена от министъра на транспорта, който нали остана от Вас, за да оправи точно тази процедура. Е, хубаво я оправи! Така че не опозицията Ви е виновна за провала на ПВУ, а Вие – доскорошните министри и сглобкаджии. Но опозицията ще е тази, която ще направи абсолютно възможно, за да няма токов удар по нашите съграждани. Надяваме се на разум в тази зала и да подкрепите нашия законопроект. Благодаря.

#63 · speech

Председател Росица Кирова

Заповядайте, господин Василев, за изказване. След което господин Рибарски се е записал. Други желаещи за изказвания? Не виждам.

#64 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председателстваща. Уважаеми колеги, в държавата, в която половината от българите се чудят как да си плащат тока и работят месец за месец да си плащат комуналните такси – Вие написахте изключително странна дефиниция за енергийна бедност, която е толкова трудно разбираема, че според мен може да включва от 100 до 1 милион души в нея. Преди пет-шест месеца, когато обсъждахме либерализацията на пазара, ГЕРБ и ДПС защитаваха откровено щуротиите, които „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ предлага, а днес са вносители на Законопроект, с който искат да отложат тази либерализация. Всъщност от всички изказвания стана ясно едно, колеги: два са основните въпроси, които интересуват българите. При либерализацията ще се повиши ли цената на тока на крайния потребител? Отговорът е да, както битовите, така и другите потребители ще плащат повече. Второ, възможна ли е тази либерализация през 2026 г.? Отговорът е не. Как се определя тази средна годишна цена от Министерския съвет? По каква методология? Кой ще отговаря за това нещо? Постоянно ни се говори от „Продължаваме Промяната“ за Плана за възстановяване и устойчивост. Вие защо вкарахте либерализацията в Плана за възстановяване и устойчивост? Защо свързахте бъдещето на българите и възможността им да си плащат тока с една измислена европейска институционална глупост? Защо си затваряме въглищните централи заради този План за възстановяване и устойчивост? Защо изнасяме въглища за Сърбия и оттам купуваме ток? Ние плащаме квоти – Сърбия не плаща квоти. Защо трите най-големи производители на такива вредни емисии са извън Европейския съюз и 50% от световния мащаб е там, а ние се занимаваме с глупостите на Европа все още? Ще защитават ли Вашите евродепутати, ако въобще имате такива, преосмисляне на тази зелена сделка, която унищожава българската икономика? Всички тези въпроси не интересуват Промяната и „Демократична България“ и всъщност Законопроектът на БСП, който първи беше депозиран в Деловодството, най-добре отразява истинската действителност – по-скъп ток за българите ще има, ако има либерализация и тя не може да бъде институционално въведена в България заради некадърността на сглобката и на много сглобки преди нея. Благодаря Ви.

#67 · speech

Председател Росица Кирова

Преди да започнете, господин Рибарски, нека поздравим младежите от Търговище. (Ръкопляскания.) Имате думата.

#68 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря. Днес трябва ясно да обясним, че не става въпрос за отлагане на либерализацията. Става въпрос единствено за отлагане на либерализацията на електроенергията, която крайните снабдители трябва да закупят и да доставят на своите потребители. Този законопроект и това отлагане под никаква форма не касае битовите потребители. Изключително лоша, популистка практика е точно в такива моменти ние да проваляме дълго подготвяни реформи. Реформи, които заедно сме гласували и обсъждали и в последния момент ние сме склонни да хвърлим всичко зад борда и да кажем: хайде, идват избори, хората сега хубаво ще ги наплашим с някакви високи цени за електроенергията. След това ще им обясним, че ги спасяваме. Същото се случва с миньори и заети в ТЕЦ в района на Стара Загора: преди всички избори им се обяснява как някой ги спасява. Аз не виждам нещо да се е променило за тях последните години. Това, което днес ни се предлага, е именно отлагане на отлагането с една година, което създава по-голям проблем. Месец юли догодина най-вероятно ще е същото късане на ризи от трибуната как либерализацията наближава – ние не сме готови. Ами ние не сме готови от 2019 г., когато е приета Директивата, преди това дълги години се правеха редица стратегии как да стане, как този преход трябва да бъде плавен. Имаше симулации, доклади, консултации, кой ли не. Нищо не беше направено до момента, в който тази реформа не залегна в Плана за възстановяване и устойчивост. Господин Радостин Василев най-вероятно е и гласувал този План за възстановяване и устойчивост, но днес виждаме, че голяма част се обявяват срещу него именно с такива предизборни, популистки подбуди. Европейската комисия ще стане свидетел и на поредната лоша практика да приемаме реформи, които са съгласувани с тях, и след това да се отказваме. Това е най-лошото в този законопроект, който ни предлагат днес. Ние поемаме отново ангажимент, свършваме си работата, всичко е съгласувано и след това казваме да, ама не. Идват избори, ние ще спасяваме битовите потребители. Нищо от това днес не спасява нито един битов потребител. Това е Законопроект, който обслужва изцяло интереса на крайните снабдители, разбирайте, електроразпределителните дружества. Те бяха единствените, които дойдоха в Комисията и изложиха своите опасения. Опасения от ликвиден риск, които са разбираеми, но този ликвиден риск не касае законодателните промени. Имаше достатъчно време те да отправят своите редакции, корекции и да се постигне някакво взаимноизгодно решение. Такова решение обаче е предложено и в Проекта, който дойде от Министерския съвет. Там имаше гаранции, които гарантираха на електроразпределителните дружества, че те няма да изпаднат в такъв ликвиден риск. Това беше променено от редица работни групи и в крайна сметка се оказва, че крайните снабдители ще трябва да закупуват и електроенергията, която закупуват, ще се смята по пазар „Ден напред". Моят основен укор към този законопроект беше именно че отново всичко се базира на пазар „Ден напред". Виждаме обаче, че и на фючърсите, и на пазарите последните месеци – примерно за месец март, електроенергията е намаляла с над 23%. Периодът е изключително благосклонен за тази реформа, но ние чисто предизборно сме готови да се откажем, да накараме Европейската комисия отново да отправи очи към това, което се случва в България, и реформите, които трябваше вече да са въведени, как ние отново отлагаме. Аз откакто съм в Комисията по енергетика, и Директивата, и законодателните промени – колегата Стойнев всеки път обяснява, че това трябва да се отлага. Решения не се предлагат – всичко трябва да се отлага. С това няма как ние да вървим в посоката, която сме избрали. Цяло лято хората ще виждат как регулираната цена, която получават, която е 115 лв., ще е изключително в голямата си част от дневното им потребление, ще е над пазарната цена. Това ще се случва почти цяло лято, а и голяма част от есенните месеци, когато товарът и предлагането, което виждаме на свободния пазар, е за цени 50 – 60 лв., те ще плащат в пъти по-скъпа електроенергия, защото КЕВР им определя една регулирана цена и един обществен доставчик трябва да я доставя по тази цена на електроразпределителни дружества и те ще плащат тази регулирана цена. Не знам защо се реферира и към нощната тарифа. Това, което виждаме, е, че през деня хората, когато потребяват най-много и особено събота и неделя, цените са близко до нула, особено събота и неделя цените цял ден са доста пъти под регулираната цена. Така че хората в сегашната ситуация, в сегашния профил, на пазара са ощетени от тази регулирана цена. Не можем да очакваме веднъж годишно някой да определя една цена и тя в сегашната ситуация да е относима за цялата година. Това, което също ми направи впечатление в Комисията, е първа точка да обсъждаме да отложим, защото едва ли не всички няма да можем да си платим сметката за тока, последна точка идват ЕСО, казват, че излишъците, които са генерирани в нашата електропреносна мрежа, създават проблеми на половин Европа. Тези излишъци какво отношение очаквате да имат към пазара? Тези излишъци натискат пазара надолу. От една страна, се всява страхът, че никой няма да може да си плати сметката за ток, защото цените ще са много високи, а пазарът същевременно има излишъци. Това означава, че няма търсене. Цената заминава надолу и така ще е до зимните месеци и ако зимата отново е толкова топла, аз не очаквам пазарната цена да надвишава това, което ще се определи от КЕВР като регулирана. В ПВУ, да, дати няма, но Планът за възстановяване и устойчивост именно насочи и винаги стратегиите за тази либерализация са варирали за едно постепенно плавно преминаване. Това, което ще направите днес, е едно рязко преминаване за шест месеца – от месец юли догодина до месец януари 2026 г., и това ще е проблем, който ще тежи изцяло на тази кратка законодателна промяна, която правите днес в последните дни на това Народно събрание. Надявам се в следващото Народно събрание да има начин как това нещо да бъде коригирано и да не си говорим отново популистки, а да седнем и да си поговорим как трябва енергийно бедните, енергийно уязвимите, след като вече има дефиниция, да бъдат реално защитени. В изказванията и на КЕВР вчера те казаха: Наредба № 6, която е за присъединяване на нови обекти, е променена съгласно новите правила, Наредба № 1 е изпратена до Европейската комисия. Подготовката върви и днешното предложение, което сте направили, е също подигравка и с труда, който хвърлиха в Министерството на енергетиката и всички агенции, които работят по тези законодателни промени и подзаконови нормативни актове. Вие в момента отново отлагате и догодина отново някой ще излезе да каже как всичко трябва да се отлага, отлага и отново да се отлага. Така няма как да стигнем до свободен пазар, който ще гарантира реална конкуренция на търговците на електроенергия, а оттам единствено ще се възползват крайните потребители. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#69 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Рибарски. Господин Ганев, имате думата за реплика, предполагам? Заповядайте. И Вас, господин Караджов, ще запиша.

#70 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Рибарски, тъй като съвсем безскрупулно излъгахте и залата, и присъстващите тук ученици, само да Ви кажа, че във Вашия вариант на Плана за възстановяване и устойчивост има фиксирана дата за излизане на либерализирания пазар. Това беше изключително груба и нагла лъжа от Ваша страна, но по-важното е това, което искам да Ви питам. Ще кажете ли точно, защото аз знам за около 100 милиона, Вашият роднина господин Дечев колко е спечелил от Плана за възстановяване и устойчивост, за да сме информирани? Вашият роднина какво точно спечели от Плана за възстановяване и устойчивост, защото в крайна сметка ние всички ще му платим това, че той си е напълнил банковите сметки, разбира се, съвсем законно? Излизането на либерализирания пазар беше заради Вас, включително персонално заради Вас, защото Вие бяхте част от тогавашните управляващи, включително бяхте и председател на Енергийната комисия. В крайна сметка се оказа, че Ваш пряк роднина печели около 100 милиона. Та, колко точно са тези милиони, защото са десетки?

#72 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Рибарски, между всичко онова, което казахте, принципно и теоретично има много верни неща, и наистина в дългосрочен план пазарните механизми осигуряват много по-надеждна енергийна система и много по-ниски цени дори от сегашните. Но има един преходен период, за който преходен период България трябваше да се подготви. И тук ще повторя, че мързелът на всички правителства, от 2016 г. насам, да не приведат всички мерки, за които говорих преди малко, в съответствие така, че най-бедните хора в България да не пострадат, не бяха извършени. И особено тежко е това престъпление към най-бедните хора в България от предишния кабинет, защото точно Вие заложихте тези дати в Плана за възстановяване и устойчивост, тоест, когато възприехте тази амбициозна задача до определена дата да се направи частичната либерализация, Вие трябваше веднага през тези девет месеца, в които управлявахте почти самостоятелно, да извършите всички тези мерки. Вие не го направихте и сега ме питайте защо ще го отлагаме и после ще трябва да се прави шоково за шест месеца заради Вас. Второ, това не касае битовите потребители – го казахте Вие, което е абсолютно брутално изказване. Няма такова нещо, господин Рибарски, касае ги – милион и двеста и петдесет хиляди българи плащат сметките си в тях, и токът, който потребяват, чуйте ме много внимателно, 70% и нагоре е нощен ток, което означава, че чакат нощната тарифа, за да се операт, огладят, отоплят, и това, че тези хора мръзнат, означава, ама Вие вземате добри пари и не се налага да се ограничавате, а тези хора ще изпитат шоково покачване и Вие ми казвате, че не засяга домакинствата.

#74 · speech

Гроздан Караджов

Това е абсолютно невярно. Много Ви моля, госпожо Председател, разбрах, че просрочвам, но той иска да чуе моята критика, за да ми отговори.

#78 · speech

Гроздан Караджов

Били сме неглижирали Плана за възстановяване и устойчивост. Вижте, Планът за възстановяване и устойчивост…

#79 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Караджов, изчерпахте времето на групата и ще Ви помоля да приключите. Благодаря. За следваща реплика – господин Гьоков.

#80 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Рибарски, много внимателно Ви слушах и няколко пъти говорихте, че трябва да се отложи, че БСП говорели, трябва да се отложи, трябва да се отложи – дори цитирахте господин Стойнев, и аз ще го помоля, ако може да вземе лично обяснение, за да Ви обясни някои неща. Но аз искам да Ви питам: след като сте толкова сигурен и бяхте в управлението, управлявахте енергетиката, и Вие включително като председател на Комисията по енергетика защо не направихте така, както го правят нормалните държави? Всичко се подготвя, прави се един анализ, гледат се какви са резултатите от този анализ, убеждава се българското общество, че либерализацията ще му донесе по-ниски цени, защото аз сега не Ви вярвам. И Вие с нищо, въпреки че сте експерт в енергетиката, аз не съм експерт, но с нищо не ме убедихте, че цените ще станат по-ниски. Напротив, аз слушам други експерти, които казват, че цените ще са по-високи с 20%, а също, че Ви дадох пример, когато представях нашия законопроект, че в Румъния след либерализацията от 1 януари 2021 г. цените в Букурещ са се вдигнали с 18%. Когато Вие направите всичко – анализирате, убедите българското общество, направите информационна кампания, тогава ще обезсилите опозицията да предлага отлагане, защото тя вижда други заплахи. Вие, като сте ги изяснили тези заплахи, значи всичко е наред и няма повече да се занимава опозицията с този въпрос. И един друг момент. Споменахте, че всички сме били ходели да лъжем миньорите, а Вие какво им казахте на тези миньори бе, господин Рибарски? Защо изкарахте българската централа от микса на регулирания пазар? Това много ще ги облагодетелства ли? Какво ще стане? Казахте ли им – Вие лично не, но Вашата партия, и Вашето управление ги пусна лично на свободния пазар. Това го е отговарял няколко пъти министър-председателят: да се борят – само че при непазарни условия. Те ще плащат наложени такси за сертификати за емисии по някакви измислени цени от Лондонската борса, но ще се борят с пазарната икономика в България с неконкурентни средства.

#82 · speech

Георги Гьоков

Знам, че времето свърши, но нещата, които поставям като въпрос, са много важни, за да избегнем популизма в случая.

#84 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Господин Гьоков, това, което казахте, няма нищо общо с реалността. ТЕЦ-2 не влиза в микса от доста време и КЕВР не го е включвала, а единствено разчита на едни заповеди на министъра на енергетиката. Това са трохи, които се хвърлят обичайно предизборно и последната такава заповед е от Росен Христов. Малко по-късно днес ще се занимаваме с друго, каквото той е свършил. Ако този подход на Вас Ви харесва, давайте някакви заповеди и миньорите всеки път да се чудят ще има, няма ли да има заповед да работят на блок и половина от осем. Запознайте се със ситуацията и тогава говорете. Вие въобще според мен не вярвате като цяло в пазарните механизми. Дайте да върнем регулираните цени за телекомуникационни услуги, всичко да се върне, защото някой можело да не може да си плати. Пазарът особено в сегашната ситуация, когато ЕСО каза, че имаме две хиляди мегаватчаса излишъци в определени часове, Вие да ми говорите, че нямало да има ниски цени. Ами как тогава тези излишъци ще се поемат? Те трябва някъде да отидат и включването на битовите потребители в този свободен пазар именно ще уплътни едни такива излишъци, които са проблем за електропреносната мрежа. Господин Караджов, Вие не сте ме разбрали въобще за това, което Ви говоря за нощната тарифа. През деня хора потребяват разбираемо електроенергия в тези всичките часове и те вместо да се възползват от ниската цена на електроенергията през деня, и особено в събота и неделя, те получават по регулирана цена. Тази регулирана цена в тези дневни часови периоди е по-висока от това, което могат да вземат от пазара. Това е моята забележка, която направих в изказването. Миксът е оценен на 115 лв. Отворете си борсата и вижте събота и неделя какви са цените. Миналата седмица бяха отрицателни. (Шум и реплики.) Това изключение го виждам почти всяка събота и неделя от месеци наред и това ще е изключението най-вероятно през целия летен период, а за сигурността на електроенергийната система виждаме, че едни топлофикации са защитени със статута им на високоефективно комбинирано производство, а за ТЕЦ-2 никой не предлага такъв статут, който им гарантира работа, конкретни количества, които да запазят тяхното съществуване. Това много удобно се пропуска и никога не е споменавано в тази зала. Защо? Нали всички гледаме да има сигурност, а всички казвате, че сигурността зависи от тецовете, но топлофикациите също са вид тецове. Това, че те използват и топлинната енергия, им дава статут, и това, че ТЕЦ-2 и другите тецове гарантират сигурността на системата явно не трябва да бъде субсидирано от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, то и наименованието му е такова, но виждаме, че само за топлофикациите се оказва изгодно. На господин Цончо Ганев въобще няма да отговарям. Избълва един куп лъжи и въобще не е запознат, нямам роднини въобще по ПВУ и не знам с какво се занимавате, господин Ганев. Вие говорите откровени глупости. Откровени глупости! (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) За това нещо във всяка една друга ситуация би Ви подвела под отговорност. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#86 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Лично обяснение към господин Рибарски, тъй като разбрах, че многократно е цитирал, че искаме отлагане, отлагане, отлагане. Ще повторя, ще потретя, за четвърти път. Господин Рибарски, Вие бяхте управляващата коалиция. Вие трябваше да изградите модела. Вие трябваше да създадете правилата на модела. Вие трябваше да обясните на всички участници първо, второ, трето, четвърто, пето – какво се случва. При положение че не сте си свършили работата и никой не разбира какво го очаква и никой не знае какво ще стане утре, защо е необходимо да създаваме допълнителен хаос, заради това че Вие и Вашата партия не сте си свършили работата. Това е истината и затова се опитвам да го обясня. Имало голяма конкуренция и цените щели да паднат. Добре, каква е тази конкуренция? Какъв е този свободен пазар, когато един производител има такса от 50 евро върху производството си? Как той да бъде конкурентен? Вие, ако произвеждате нещо, и държавата Ви наложи такса от 100 евро, Вие ще бъдете ли конкурентен? Как така земеделските производители в България да бъдат конкурентни спрямо европейските, когато субсидиите не са уеднаквени? Как те да бъдат конкурентни спрямо другите? Какъв е този перфектен пазар, който е само във Вашата глава и представи? Няма такова нещо, разберете! Няма! Тук да видим може ли да се защити българското производство или не. Ние от опозицията сме за това нещо. Но това, че Вие не сте свършили работата си и никой не знае какво ще се случи, не обвинявайте опозицията. Проблемът е изцяло Ваш и Вие трябваше да си напишете домашното. Не сте го направили!

#88 · speech

Драгомир Стойнев

Тогава просто обяснете – да, нямаме този капацитет, не можем да го свършим, оттегляме се. Благодаря.

#90 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, моля да помолите господин Рибарски в лично обяснение да излезе и да обясни как в неговите представи си представя, че енергията в мрежата, защото той засегна тази тема за балансирането на енергийната система, как точно енергията в мрежата се бележи на такава, която се купува, или се продава по свободно договорени цени, или по регулирани цени. Как точно? Бележи се в някакъв цвят – жълт, розов, по какъв цвят? Как излизането на потребителите от регулиран към свободен пазар ще промени баланса в мрежата? Енергията в мрежата е една и съща, без значение дали е от регулиран пазар, дали е предназначена за свободен пазар, дали е предназначена за внос, за износ. Как си го представяте това цялото нещо?

#92 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Господин Тодоров, язък Ви за времето, прекарано в търговията с електроенергия. Това, което казахте, е извън… Аз нямам обяснение: как сме щели да делим. Знаете как функционира регулираният пазар. Излиза КЕВР с едно решение и казва: толкова, толкова, толкова енергия от тези производители се продават на тази цена на крайните снабдители. Така функционира досега и Вие искате така да функционира занапред. Вие искате някой централно да определя каква енергия потребяваме, когато на свободния пазар всички участници, които не разчитат на ценово решение някой да ги сложи в микс, отиват и продават своята енергия и те имат излишък от енергия. Тази енергия в момента ЕСО се чуди какво да я прави. Какво очаквате?! Как да реагира този пазар? Вие сте били търговец. Как реагира пазарът, когато има излишък на енергия? Енергията става изключително евтина. Това се наблюдава сега в събота и неделя, най-често отрицателни цени, нулеви цени. Предвид наплива на ВЕИ производители за присъединяване и улеснените условия, които направихме за присъединяване, тази тенденция ще се запази и ще става все по-страшна. И Вие отново да казвате, че трябва някой да определя цени на всеки производител и да го вкарва в микс и накрая ние да купуваме. Това нещо трябва първо на Вас да си го изясните и след това да дойдете тук и да ми говорите за розова и синя енергия. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#94 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепя отлагането на излизане на либерализирания пазар. Проблемът обаче е съвсем друг, защото това е временно решение и не решава абсолютно нищо. С тези решения, които в момента трябва да гласуваме, ние ще подкрепим. Реално отлагаме с няколко месеца това, което ни натресе правителството на ПП-ДБ, БСП и ИТН, защото тогава беше приет Планът за възстановяване и устойчивост. Тогава именно заради тогавашните управляващи, без да ни бъде искано от Брюксел, както обикновено стават по нареждане на Брюксел много неща, но тогава никой не го изиска. Тогава обаче четворната коалиция вкара Плана за възстановяване и устойчивост, който задължава България да излезе на либерализирания пазар. И както впоследствие стана ясно, стотици милиони бяха спечелени от спонсорите на ПП-ДБ, защото тук господин Рибарски отказа да отговори, но негов роднина е спечелил поне 100 милиона. Друг спонсор, явен, с един джип, в който Христо Иванов се качваше при него, също спечели около 50 милиона, и това са най-явните лица. В крайна сметка това излизане на либерализирания пазар, затваряне на ТЕЦ-овете, това унищожение на българската енергетика е заради тези, които ни управляваха само преди година и половина. Това трябва да се знае. В момента ще приемем нещо, което ние ще подкрепим, разбира се, но то е временна мярка. И тук са виновниците, които ни натресоха това нещо. Българският избирател трябва до знае, че предстоят избори, в които тези, които ни изкарват в момента на либерализирания пазар, искат тяхното доверие. Безочливите мошеници и както ги нарича президентът по всякакъв начин…

#98 · speech

Цончо Ганев

…искат отново доверието на българския избирател. Нещо повече, те си купиха и част от синдикатите. Синдикати, които се съгласиха на това нещо – да закрием един от ТЕЦ-овете. Синдикат КНСБ конкретно. Част, разбира се, от КНСБ, който се занимаваше с енергетиката. Станаха и общински съветници тези синдикални лидери, за да може в Стара Загора Рибарски и негови подобни партийни лидери да унищожават ТЕЦ 2, защото това е истината. За да може пък негов роднина да вземе 100 милиона напълно законно чрез Плана за възстановяване и устойчивост. И тук трябва всеки да си кажи какво точно защитава и какво иска, защото, когато управляваш и вкараш Плана за възстановяване и устойчивост, ще си фиксираш дата, на която задължително излизаш. Временното отлагане с няколко месеца не решава проблема, защото ще минат изборите и същите тези от ПП-ДБ само след два месеца ще излязат на либерализирания пазар на труда, защото отиват на борсата. (Смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото няма да ги има, но ние ще сме тук. В България ще продължават българските граждани да плащат тяхната шайкаджийска политика. Това, че някой да се нагуши и да вкара роднината си да вземе 100 милиона през ПВУ или спонсорите на ДБ да вземат и те около 50 милиона, това е истината. Затова сте всичките навързани тук, защото това се случва в момента. Такива са фактите. Можете да излизате и да казвате, че не е истина, но данните са си данни. Има си цифри, има си и конкретни фирми, които си имат собственици, и Вие сте навързани всичките. Планът за възстановяване и устойчивост ликвидира българската енергетика и Вие доброволно изкарахте частните потребители, без никой да го иска от нас това нещо да стане. Затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, когато спечелим доверието на българския избирател, това ще бъде прекратено веднага. А мантрата, че пазарът регулира и пазарът е най-добрият регулатор на всичко, виждате докъде се добута така нареченият демократичен свят, докъде стигнахме. Криза след криза и цялото това нещо до нищо хубаво не води, защото мантрата, че пазарът регулира, стига до момента, в който фалират частни корпорации и фирми, банки, и искат подкрепа от държавата. Тогава вече пазарът не е хубав и е лош. Подкрепа от държавата?! Оставка неможачи! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Шум и реплики от ПП-ДБ.)

#99 · speech

Председател Росица Кирова

Желаещи за реплики не виждам. Други изказвания? Също не виждам желаещи. Прекратявам разискванията, колеги. Ще преминем към гласуване. Ще гласуваме законопроектите по реда, по който са изброени в Доклада. Първо ще гласуваме Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-34, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители. Гласували 192 народни представители: за 148, против 40, въздържали се 4. Предложението е прието. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Прегласуване по искане на Искрен Митев. Колеги, прегласуване. Гласували 196 народни представители: за 151, против 41, въздържали се 4. Предложението е прието. Подлагам на гласуване Законопроект за изменение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-56, внесен от Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители на 17 април 2024 г. Гласували 196 народни представители: за 122, против 43, въздържали се 31. Предложението е прието. Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-57, внесен от Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г. Гласували 194 народни представители: за 152, против 41, въздържал се 1. Предложението е прието. (Реплика.) Прегласуване, колеги. Гласували 193 народни представители: за 148, против 44, въздържал се 1. Предложението е прието. И накрая ще подложа на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454….

#100 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Различен вот.

#101 · speech

Председател Росица Кирова

Моля, нека приключим с гласуването, господин Митев. (Реплики от народния представител Искрен Митев. Шум. Шум и реплики.) Ще Ви дам възможност за различен вот. Да приключим с гласуването на последния законопроект. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-43, внесен от Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев на 5 април 2024 г. Гласували 196 народни представители: за 40, против 124, въздържали се 32. Предложението не е прието. Имате думата за различен вот, господин Митев. Може да обясните и по кой от законопроектите вотът Ви е различен, защото гласувахме четири идентични почти законопроекта.

#102 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Възползвам се от процедурата по различен вот, защото в дебатите се чуха много неистини. Едната неистина, която трябва да се адресира от тази трибуна, госпожо Председател, може би трябваше и процедура към Вас, може би Вие трябваше да я адресирате, е свързана с постиженията и успехите на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. И затова съм взел този празен лист (показва), за да Ви покажа техните постижения, които са ето тук (показва). Даже има нещо ново (къса листа), ей това са техните постижения, защото те се разцепиха и само това успяхте да направите в Четиридесет и деветото народно събрание, скъпи господин Цончо Ганев. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) И не знам дали ще сте тук. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не знам дали ще сте тук, обаче този лист ще продължава да се къса (къса листа), господин Ганев, докато Ви няма, и един ден всички ще сме щастливи на Вашата липса в Народното събрание. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#103 · speech

Председател Росица Кирова

Имате думата, господин Гьоков, заповядайте за процедура. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, моля да се успокоите! Ще Ви дам думата, господин Георгиев.

#104 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Вземам думата по процедура, за да отправя към Комисията по енергетика един призив. Трите законопроекта бяха съвсем консенсусно приети. С голямо мнозинство, силно казано консенсусно. Моля още днес Комисията по енергетика да се събере и да обяви обединение на трите законопроекта и след това да можем да дадем три дни срок за предложения между първо и второ гласуване, за да стане факт другата седмица в седмичната програма този законопроект, за да можем да го приемем, да отложим либерализацията и да са спокойни българските граждани. Защото в противен случай ще се наложи, аз поне го обещавам, че от нашата парламентарна група ще съберем подписи за извънредно заседание да приемем този законопроект във времето, когато няма да заседава парламентът. Благодаря Ви.

#105 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гьоков. Разбрах процедурата Ви. Господин Добрев, имате думата. Мисля, че има и решение по този въпрос.

#106 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Гьоков, или Вие четете моите мисли, или аз Вашите, защото това вече е направено. Очакваме във всеки един момент да се съберат подписите на подпис за обобщения доклад и на следващо заседание, извънредното, аз ще направя процедура за съкратен срок за три дни, защото трябва да получим номер на този доклад. Благодаря. (Ръкопляскания.)

#107 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Добрев. Господин Георгиев, Вие имате процедура. Заповядайте. Други желаещи за процедури, колеги, има ли?

#108 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, смятам, че трябваше да направите забележка на лицето, което дойде на трибуната, за да покаже, че все пак може да къса празен лист. Това е едно невероятно умение, което ние не подозирахме, че това лице притежава. Все пак на въпросния индивид да му кажа, че „Продължаваме Промяната – Демократична България“ имат един огромен успех – действително, признаваме го. И това е, че чрез сглобката, пиейки мазно турско кафе в стаята на Делян Пеевски, върнаха Бойко Борисов на власт. Така че те се коалираха с него и отново му отвориха пътя към властта. Това е един огромен успех, за което ние поздравяваме ПП-ДБ. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#109 · speech

Председател Росица Кирова

Приемам процедурата Ви, господин Георгиев, но смятам, че направих каквото е необходимо. Колеги, поради изчерпване на законодателната част от програмата ни преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Търпеливо в залата ни чака служебният министър-председател на Република България господин Главчев, който ще отговори на първия въпрос от народния представител Корнелия Нинова, Георги Гьоков и Валери Митов относно последните събития около Монумента „Бузлуджа“. Господин Гьоков, заповядайте. Господин Ченчев желае да направи процедура.

#110 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Правя процедура именно във връзка с парламентарния контрол. Ние, дето се вика, имаме правителство на два дни, а половината министри са отказали да идват на контрол, отлагат своите отговори, което не е нормално, тъй като има належащи въпроси. Аз разбирам, че те са отскоро министри, но все пак имало е администрация, имаше церемонии по приемане, по предаване на власт, на позиции, на постове. Хайде, ако обичат, в министерствата – техните администрации съм сигурен, че са подали отговори на въпросите, написали са чинно на министрите и ако обичат министрите, да идват и да отговарят на въпросите, тъй като след десетина дена няма да има Народно събрание, то ще излезе в незаслужена ваканция и оттам нататък някои въпроси изобщо няма да имат нужда да бъдат задавани, а хората чакат. Така че Вие като председател на Народното събрание и като ръководство на тази легислатура на Народното събрание погрижете се в следващия петък поне да имаме контрол както подобава.

#111 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Ченчев. Поканени са всички министри да отговорят на зададените въпроси, а онези, които отсъстват, имат уважителни причини. Господин Гьоков, може да зададете въпроса си към господин Главчев. Заповядайте.

#112 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Здравейте, господин Министър-председател! Имате възможността да отговорите и аз да задам първия въпрос на Вас след назначаването Ви за министър-председател. Въпросът беше отправен към предшественика Ви, който освен всичко друго се изяви и като рушител на паметници, тоест като заличител на паметта на българите, но сега се налага Вие да отговаряте за това, за което са отговаряли други. Така или иначе въпросът с историческия монумент „Бузлуджа“ е важен и заинтересованите от него, а пък и цялото българско общество имат право да знаят какво се случва с монумента сега и какво ще се случи в бъдеще. Повод за въпроса е сигналът на екипа на Фондация „Проект Бузлуджа“ за нередности по управлението на историческия монумент „Бузлуджа“. От него стана ясно, че вратата на монумента е разбита, охраната на обекта е отстранена и там влизат безконтролно хора, които волю или неволю рушат вече възстановеното и обезопасителните съоръжения. Стана ясно и че причина за това е издадената от областния управител на Стара Загора заповед за забрана на всякакъв достъп до обекта, с изземване на ключовете за сградата от охраняващите я полицаи, с което се сваля и самата охрана на монумента. И всичко това става, след като в края на 2022 г. успешно беше завършен проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп“ и всички участници в проекта се обединиха около целта Монументът „Бузлуджа“ да бъде отворен за посещения през 2023 г. Разбира се, монументът не беше отворен през 2023 г., защото без сериозното съдействие на държавата не би могъл да се създаде устойчив модел на управление заради политическата нестабилност и честите смени в Министерския съвет, в Министерството на културата, в Областната администрация на Стара Загора. Областната управа няма как да даде зелена светлина за отваряне на обекта за посетители, защото във функциите, задълженията и правата ѝ не влиза експлоатацията на обекти на културното наследство. Въпреки това Областната управа – Стара Загора, като институция, под чието управление е Монументът „Бузлуджа“, е организирала охраната на обекта и по думите на представители на Фондация „Проект Бузлуджа“ са съдействали „във всички дейности на терен“. Странно е защо в онзи момент областният управител на Стара Загора е иззел ключовете от полицията и е премахнал охраната на историческия паметник и защо е спряно видеонаблюдението? Защо дори на екипа на Фондация „Проект Бузлуджа“ не е разрешен достъп до обекта? Защо е проявена тая безстопанственост, целенасочена ли е. Българското общество има право да знае отговора на тези въпроси и това налага отговор от Ваша страна, уважаеми господин министър-председател. Най-важният въпрос е: какво се случва с Монумента „Бузлуджа“ и какви са намеренията за бъдещето му? Благодаря Ви.

#113 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гьоков. Имате думата, господин Министър-председател, да отговорите на въпроса.

#114 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаема госпожо Нинова, господин Гьоков и господин Митов, уважаеми народни представители! Към момента „Дом-паметник на връх Бузлуджа“, сграда с идентификатор 83299.3.4.1, град Шипка, и сграда с идентификатор 40292.150.311, град Крън, притежават статут на единична архитектурна, строителна и художествена културна ценност от най-ново време с категория „Национално значение“, предоставен със Заповед № РД-9220 от 30 септември 2021 г. на заместник-министъра на културата, а имотът е актуван с акт за частна държавна собственост № 95006 от 16 декември 2019 г. в управление на областния управител по реда на чл. 18, ал. 1 от Закона за държавната собственост. Предвид неизяснения статут и недоброто състояние на обекта, което представлява опасност за евентуалните посетители, заповеди за забрана на достъпа до сградата е имало постоянно назад в годините от всеки, заемащ поста областен управител на област Стара Загора. През 2022 г. е реализиран проект „Консервационно-реставрационни дейности с обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп – Монумент „Бузлуджа“ по проект на архитект Дора Иванова и Фондация „Проект Бузлуджа“, финансиран от Министерството на културата. Заповед № РД-ЗД5406 от 6 декември 2023 г. на областния управител на Стара Загора за забрана на достъп до обекта е издадена след запознаване с предоставено становище на началника на РДНСК – Стара Загора, от 26 април 2023 г., с което е констатирано, че сградата не отговаря на изискванията, тъй като същата не е в добро техническо състояние както отвън, така и отвътре. Всички видове инсталации в сградата не функционират. Посетителските пътеки от входа до вътрешността не са защитени от падане на отломки, което предполага повишен риск от нараняване в случай на разрешен достъп при сегашното състояние на конструкцията. Становището, изисквано след приключване на проект „Консервационно-реставрационни дейности с обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп – Монумент „Бузлуджа“ по проект на архитект Дора Иванова и Фондация „Проект Бузлуджа“, предвид отговорността, която носи областният управител като представител на държавата, в чието управление е предоставен монументът, с цел да се установи сигурността на сградата във връзка с превенция за безопасност и недопускане на инциденти при посещенията във вътрешността на монумента. Реализираният проект не решава всички значими проблеми във връзка с безопасността на монумента, а към момента сградата е без покрив, оставена е само носещата конструкция от метални греди, липсват големите елипсовидни прозорци, които са по цялата обиколка на сградата. Също опасни за посетителите са и отворените подземни етажи на няколко нива, които не са обезопасени. До момента със знанието и разрешението на областните управители са реализирани два проекта – единият през 2019 г. за поставяне на дървени навеси, които да защитят все още наличните мозаечни пана от пряко въздействие на атмосферните условия, като начинанието е финансирано от американската фондация „Гети“. Вторият проект „Консервационно-реставрационни дейности с обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп – Монумент „Бузлуджа“ по проект на архитект Дора Иванова и Фондация „Проект Бузлуджа“, финансиран от Министерството на културата. Във връзка с (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) втория проект има подписан меморандум за сътрудничество за срок от една година между Областна администрация – Стара Загора, кмета на община Казанлък и Фондация „Проект Бузлуджа“, сключени са договори с Фондацията и тя участва в неговото изпълнение. Предвид това по време на изпълнението екипът на Фондацията е имал пълен достъп до обекта, както и другите изпълнители по проекта. Сигналът вероятно е, че просрочвам времето, но мога ли да се възползвам от времето си за дуплика, за да завърша, защото е доста…

#116 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Благодаря Ви. Монумент „Бузлуджа“ е държавна собственост и културна ценност, чието управление и предоставянето ѝ като културна ценност е уредено в Закона за културното наследство и Наредба № Н00005 за условията и реда на възпроизвеждане на културни ценности (реплики и предмети с търговско предназначение). Преди това, след окончателното приключване на работата по гореописания проект, изпълнението на договорите, Фондация „Проект Бузлуджа“ няма договорен ангажимент, а в посочените нормативни актове няма законово основание, на което и да бъде предоставен достъп до Монумента. При осъществяване на дейностите по проекта е установено наличие на инсталирана в Монумента охранителна техника, камери за видеонаблюдение – същите са незаконно поставени, няма разрешение от областен управител за поставянето им и липсва информация кой осъществява наблюдението, предвид това същите са спрени. Относно изземването на ключовете от полицията следва да се има предвид, че по проект „Консервационно-реставрационни дейности с обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп – Монумент „Бузлуджа“ е възстановена входната врата, а ключът от нея се съхранява от областния управител, в чието управление се намира обектът, който е държавна собственост със статут на културна ценност. Относно обект „Дом-паметник на връх Бузлуджа“ са взети всички възможни мерки за неговото обезопасяване и охрана. Първоначално охраната е била осъществявана от частни охранителни фирми и посредством сигнална охранителна техника, но това се оказва неефективно. От 2017 г. МВР има постоянен пост до Монумента и това до голяма степен е ограничило проникването във вътрешността на сградата. По фасадата на сградата са поставени големи табели, информиращи гражданите на два езика – български и английски, че сградата е опасна и достъпът до вътрешността е забранен. Заповед № РД-ЗД-54 от 6 декември 2023 г. на областния управител на Стара Загора за забрана на достъпа до обекта е публикувана на сайта на Областна администрация – Стара Загора, и изпратена на директора на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, във връзка с поверената му охрана на обекта. С писмо № РД-78 от 22 декември 2023 г. директорът на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, информира относно това, че сградата на Монумента не е част от Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа" и не попада в обхвата на чл. 92, ал. 2 във връзка с т. 17 от Приложение № 1 от Закона за МВР, предвид което служителите на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, нямат задължение за неговата охрана. По препоръка на областния управител на Стара Загора, обективирано с писмо с изходящ № РД-78 от 4 януари 2024 г., охраната на обекта остава, като при необходимост може да бъде оптимизирана и намалена, ако създава затруднения в задълженията на органите на МВР. В Областна администрация – Стара Загора, е постъпило писмо с входящ № РД-73 от 20 март 2024 г. от госпожа Корнелия Нинова, председател на Българската социалистическа партия, по повод на изнесената в публичното пространство информация относно Дом-паметник на връх Бузлуджа. С писмо с изходящ № РД-73 от 21 март 2024 г. областният управител на Стара Загора е информирал госпожа Корнелия Нинова за гореизложените обстоятелства. Предвид направените медийни публикации и във връзка със задоволяване на обществения интерес от областния управител на Стара Загора съвместно със старши комисар Лазар Христов – директор на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, е дадена пресконференция, на която са направени подробни разяснения по въпросите за управление на охраната на Монумента „Бузлуджа“. Накрая по отношение на въпроса за бъдещите намерения на правителството относно Монумента „Бузлуджа“ Ви информирам, че е възложено на министъра на културата и на областния управител на Стара Загора представяне на конкретни идейни концепции, като предлагам в обсъждането им да участва и Политическа партия „БСП за България“. Благодаря Ви. Извинявайте за просроченото време.

#117 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за изключително изчерпателния отговор, господин Главчев. Имате ли реплика на този отговор, господин Гьоков, независимо от това, че беше изключително изчерпателен? Заповядайте.

#118 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател! Аз, разбира се, Ви благодаря за обстойния отговор, въпреки че касае действия или бездействия на Ваши предшественици. Най-важното от целия отговор е, че охраната е възстановена и че негативното въздействие върху Паметника ще бъде прекратено поне временно. Уверявам Ви, че този монумент е издигнат 1981 г. Отдавна обществото е надскочило това да бъде идеологически символ, въпреки че левите хора в България го смятат за такъв, който ги изпълва с вяра и енергия, вяра, че всеки човек може да живее по-добър и по-справедлив живот. Монументът „Бузлуджа“ е един от най-емблематичните и значими сгради на следвоенния модернизъм в България и в Европа. Архитектурният проект е дело на колектив, ръководен от архитект Георги Стоилов, конструкциите са проектирани от колектив, ръководен от професор инженер Добромир Коларов. Споменавам тези имена, защото те са значими и заслужават да бъдат споменати. Към тях ще наредя и името на архитект Дора Иванова, която допринася изключително много за запазването на Паметника. Запазването на сградата заради нейната уникалност, заради възможностите, които тя предлага за развитие на туризма, ако щете, и заради паметта на българите, е наложителна. Разбира се, от Вас като министър-председател на служебното правителство, чието основно задължение е да организира и проведе честни избори, няма как да искаме да представите визия как да се спрат разрушителните процеси, как да се обезопаси, как да се възстанови и как да бъде отворена за посетители, което сега в момента е строго забранено, но очакваме Вие, Министерството на културата и Областната управа на Стара Загора да не предприемат неразумни действия, които биха попречили на едно бъдещо възстановяване на Монумента. Завършвам с увереността, че е важно да опазим Монумент „Бузлуджа“, и то не само защото е шедьовър на архитектурата, строителството и изкуството, не само защото има потенциал за развитие като сериозна туристическа дестинация, но защото трябва да помним миналото си, защото Паметникът „Бузлуджа“ е история, настояще и бъдеще. Благодаря Ви.

#120 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, именно воден от Вашите съображения, казах, че ще възложа на министъра на културата и на областния управител на Стара Загора да предприемат действия по концепция как да се поправят всички щети, които има там. Поканих Ви да участвате и Вие в дискусиите, за да бъдете убедени в правилната посока, в която ще действате. Между другото, с министъра на туризма – той ми сподели, че това е включително и туристически обект, което ще бъде добре да се представи. Колкото до липсата на министри, искам само да Ви кажа, с извинение, че от 13,00 ч. имаме заседание на Министерския съвет, което не е направено нарочно, за да не идват на парламентарен контрол, но просто нямаше кога през седмицата заради участието ми на Европейския съвет в сряда и четвъртък. Благодаря Ви още веднъж. Радвам се, че бях сред Вас и винаги ще идвам с удоволствие. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#121 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за днешното участие, господин Главчев. Колеги, заповядайте. Господин Шопов – за декларация от името на парламентарна група.

#122 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Хазартната зависимост не спира да покосява човешки съдби без значение дали правителството е служебно, или редовно, без значение дали парламентът ще излезе в удобна ваканция, или ще продължи да работи за българските граждани. Съвсем наскоро наш законопроект за ограничаване на рекламите на хазарт беше цинично отхвърлен от Народното събрание, но българските граждани могат да бъдат сигурни, че битката тепърва започва. С тази декларация ние от ВЪЗРАЖДАНЕ заявяваме твърдо, че ще засилим своите действия в тази посока и няма да спрем, докато позорните реклами на хазарт не се махнат от улиците на нашите градове, от магистралите, от излъчванията на електронните медии, а колкото и невероятно да Ви звучи, от страниците на детските книжки. Наскоро получихме сигнал, че родители са открили непряка реклама за хазартни игри в книжка-комикс, предназначена за деца на възраст 5 – 8 години. Можете ли да си представите, че купувате книжка за Вашето дете, то да се научи да чете по-добре, а то се връща при Вас, цитира Ви името на организатор на хазартни игри и Ви пита: „Тате, мамо, какво е това?“ Има ли място в ежедневието ни, където да няма реклама на хазартни игри? Има ли българин, който да не е облъчен със стотици такива реклами всеки ден? Може ли едно дете да израсне в България, без и то също да бъде облъчвано с реклами на хазартни игри? За съжаление, отговорът е не. За съжаление, всичко това обаче предизвиква в българското общество огромно и справедливо недоволство. Нещо повече, българското общество е отвратено от агресивната рекламна кампания на хазартния бизнес. И с основание, зависимостта от хазарт разрушава обществената тъкан. Всеки зависим човек вреди на десет до седемнадесет души около себе си и при положение че хазартната зависимост вече е в пандемични измерения в България, всеки българин понася щети косвено или не. Проучвания показват потенциалните когнитивни, мотивационни, емоционални и поведенчески промени, които произтичат от активирането на идеята за пари в съзнанието на хората. Учени са открили, че дори тънки напомняния за възможна финансова печалба предизвикват сериозни промени в поведението. Резултатите са, че човек, облъчен с такива напомняния за пари и печалби, става по-егоистичен, затваря се в себе си и по-малко е склонен да помага на хората около него. Сега си представете как влияят на обществото рекламите на хазарт, които са навсякъде и обещават измамни печалби и бонуси в огромни размери. Именно по тези причини внесохме Законопроекта за забрана на този вид реклама, Законопроект, който не бе приет с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. За съжаление, в управляващата коалиция не се намериха хора, които имат грижа за народа, които имат достойна визия за бъдещото развитие на обществото. Напротив, видя се, че едните гласуваха против Законопроекта, защото нямало да ги дават по медиите по времето на предизборната кампания, а другите, предполагам, че имат парични специфични отношения с хазартния бизнес, както добре се видя със случая с Васил Божков през 2020 г. В сравнение, в Румъния целият парламент се обедини около ограничения на хазарта. Румънското народно събрание е приело забрана за игралните автомати в населени места под 15 хиляди жители. Де факто тази забрана обхваща 90% от населените места. Заедно румънските политици са взели една крачка в правилната посока. Именно в тази посока ще работим с всички сили ние от ВЪЗРАЖДАНЕ в следващото – Петдесетото народно събрание. Връщам се обратно към сигнала за непряка реклама на хазарт в детската книжка. Книжката списание се нарича „Аз рисувам песничка“ от издателство „Къща и градина“. Броят на книжката списание е първи за тази година. След възмущението на родителите издателят е заявил, че изтегля всички останали бройки от магазините, където списанието се продава. Наша проверка показа, че книжката се е продавала цял месец и че повечето книжки вече са били продадени преди изтеглянето. Де факто издателят е изтеглил много малко бройки от магазините, което означава, че с изтеглянето на книжката не е предотвратил вредата, причинена на децата от тази реклама. Напротив, вредата е нанесена. Затова ние ще внесем още днес сигнал в прокуратурата, с който искаме държавното управление да се намеси. Искаме никога повече никой издател да си мисли, че може да рекламира хазарт на деца. Това е абсолютно недопустимо! Въпреки всичко това, за огромно наше съжаление, Четиридесет и деветото народно събрание се оказа недостойно да се обърне с лице към българските граждани и да се бори с алчността на хазартните босове, а и на публичните личности, които припечелват достатъчно добре, за сметка на всичките загубени животи от хазарта. Цялото това безумие трябва да спре и ще спре. Гарант за това е ВЪЗРАЖДАНЕ! Благодаря.

#123 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Шопов. А сега продължаваме с въпроси към служебните министри. Въпрос към служебния министър на отбраната от народния представител Румен Гечев относно обявена нова поръчка от Министерството на отбраната за капитално-възстановителен ремонт на двигатели на МиГ-29. Заповядайте, професор Гечев, да развиете Вашия въпрос.

#124 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Моят въпрос към министър Запрянов е следният: На 5 април тази година Министерството на отбраната обяви обществена поръчка за капитално-възстановителен ремонт на шест двигателя за самолети МиГ-29. Прогнозната стойност е 23 милиона и половина лева с ДДС, или 19,6 лв. без ДДС. Изискването към изпълнителя на ремонта е ремонтираните двигатели да имат удължен ресурс не по-малко от 350 часа. Междуремонтният им срок на служба трябва да е не по-малък от 8 години. Това е втората такава поръчка, след като през август 2023 г. Министерството на отбраната възложи същата по рода си поръчка на полска държавна компания на стойност 22,4 млн. лв. Така общите разходи на Министерството на отбраната за ремонт на нашите изтребители МиГ-29 само за две години – 2023-а и 2024 г., възлизат на 46 млн. лв. с ДДС. В прессъобщението на Министерството от август 2023 г. се подчертаваше, че България ще разчита на изтребителите МиГ-29 да носят бойното дежурство, докато самолетите F-16 Block 70 не поемат изцяло охраната на българското въздушно пространство. В тази връзка моля да отговорите на следните взаимосвързани въпроси: Първо, за чия сметка са тези непредвидени разходи, доколкото първите изтребители F-16 трябваше да бъдат произведени от американската корпорация „Мартин Локхийд“ и доставени за нашите ВВС още в началото на 2023 г.? Значителното забавяне на доставките е изцяло по вина на доставчика и това налага сега българските данъкоплатци да харчат нови десетки милиони лева за поддържането на стара техника. На следващо място, какви конкретни стъпки ще предприемете, за да се потърсят компенсации от страна на американската корпорация, съответно от страната по Договора за доставка на F-16 – Пентагона, защото тези допълнителни непредвидени разходи на Министерството на отбраната се дължат именно на закъснението на доставките на новите самолети? Все пак ние предплатихме с над 1,2 млрд. долара първите 8 самолета още през 2019 г. Американското правителство ползва преведените от Министерството на отбраната средства вече почти 5 години, а техните договорни задължения не са изпълнени. Какви са разчетите на Министерството на отбраната към днешна дата по отношение на възможни бъдещи нови плащания по ремонти на самолети МиГ и СУ на българските ВВС? В обществената поръчка е заложено за ползване на всеки двигател 350 часа след ремонта и 8 години междуремонтен срок, но как с лимит за всеки самолет 43 летателни часа годишно, или малко над 3 часа месечно, ще се изпълнят задължителните минимум летателни часове на нашите пилоти на МиГ-29 и как при тези ограничения ще се гарантира охраната на българското небе? Уточнявам, че по стандарт на НАТО всеки пилот трябва да има 180 летателни часа годишно, или 15 часа месечно. Благодаря Ви.

#126 · speech

Служебен Министър Атанас Запрянов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гечев, във връзка с Вашето запитване Ви предоставям следните отговори: Разходите, които Вие посочихте като непредвидени, всъщност са предвидени разходи. Съгласно Програма 2032 е предвидено самолетите МиГ-29 да са в експлоатация до 2028 г., до постигане на пълна оперативна готовност на новите F-16. В тази връзка дори и да нямаше забавяне с 12 месеца производството и доставката на F-16 заради ковид кризата, поддръжката на МиГ-29 щеше да продължи. Разходите съгласно Договора за придобиване на F-16 са предоставени в разпореждане на правителството на САЩ в разкрита сметка под наш контрол. Парите се оперират чрез БНБ, като през месец март 2023 г. в тази сметка са прехвърлени 994,3 милиона от заплатените авансово, както Вие посочихте, през 2019 г. средства за инвестиционни дейности. Според последната справка, получена чрез офиса на отбранителното сътрудничество от посолството на САЩ в София, приходите от лихви от банката на Федералния резерв в Ню Йорк в интерес на Министерството на отбраната са в размер на 56,5 милиона. Правителството на САЩ получава траншове от нашата сметка само при реална доставка на определените продукти по Договора и с наше съгласие. Съгласно подписаните и ратифицирани от Народното събрание със Закон, обнародван в „Държавен вестник“, бр. 60 от 30 юли 2019 г., международни договори за придобиване на самолетите F-16 Block 70 не се предвижда предоставяне на финансови компенсации. Направените изменения и допълнения в съдържанието на два от договорите през 2022 г. също не включват подобни клаузи. Във връзка с подписаните договори американското правителство първоначално предостави безвъзмездно 56,1 млн. долара по програмата за чуждестранно военно финансиране, а впоследствие през 2022 г. предостави още 24,4 млн. долара за авиационни ракети за българските F-16 Block 70. Отчитайки, че доставката на самолетите F-16 Block 70 ще стартира през 2025 г., а достигането до пълни оперативни способности по разчет на нашите Военновъздушни сили е свързано с допълнително време за подготовка на летателния състав от порядъка на три години, както казах, е необходимо да се планират и са планирани финансови средства за поддръжка на самолетите МиГ-29 поне до 2028 г. Към настоящия момент за осигуряване на експлоатацията на самолетите МиГ-29 и Су-25 в Единния финансов план за материално-техническо осигуряване на Министерството на отбраната са включени следните позиции: основен капитален възстановителен ремонт на двигателите РД-33, серия 2, за самолетите МиГ-29 на стойност 13,077 млн. лв. Позицията се изпълнява и е свързана действително с полски производител. Ще бъдат ремонтирани шест броя двигатели за самолетите МиГ-29. Два са дошли, два чакаме да дойдат, другите два ще бъдат изпратени. Основен капитален възстановителен ремонт в този договор на кутии на самолетните агрегати КСА – два, за самолетите МиГ-29 на стойност 4 млн. 459 хил. лв. За авиацията има подписано споразумение и предстои подписването на конкретен договор за ремонта на 2 броя КСА, авиационни гуми за самолетите на МиГ-29 на стойност 371 хиляди и авиационни гуми за Су-25 на 717 хиляди. Както Вие справедливо отбелязахте, обявили сме обществена поръчка на стойност 19 млн. лв. без ДДС, като първоначално ще бъдат заплатени 5 млн. 866 хил. лв. Средствата са 30%, именно авансово плащане. Тази процедура не е завършена. Тя предвижда още 6 двигателя да бъдат отремонтирани. С извършването на капитално-възстановителни ремонти на шестте двигателя РД-33, планирани за 2024 г., съгласно откритата процедура по реда на ЗОП ще се осигури ресурс от 900 летателни часа за самолетите МиГ-29. Следва да се отчита, че към настоящия момент се изпълнява и договор, както казах, с полската държава, за капитално-възстановителен ремонт на още 6 двигателя. Общият летателен ресурс, който ще се осигури и със стария действащ договор, и с новия, е 1800 часа. Важно е да се подчертае, че посоченият авиационен ресурс 350 летателни часа за двигател не се разходва пропорционално, както Вие го смятате, в рамките на назначения между ремонтния срок за срок от осем години, а в зависимост от потребностите, свързани с подготовката на летателния състав. Най-общо казано, ние поддържаме годишно не по-малко от 1600 летателни часа на авиационната ни техника, за да може да се носи самостоятелно българско дежурство по Аir policing и да се подготвят летците. Не са по три чáса, летците, които носят бойно дежурство, имат над 35 часа нальот. Благодаря.

#128 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, започвам отзад напред. Вие казахте, по Ваши сметки – правилни, не се различаваме, 35 часа нальот. Стандартът на НАТО е 180 часа. Вие казвате, че българските летци ще имат нальот 5 – 6 пъти по-малко от стандарта на НАТО. Вие давате ли си сметка каква отговорност носите с тези числа за българските летци, тяхната сигурност, тяхното здраве и как с тия мижави часове ние ще охраняваме българското небе! Те, тия самолети, ще летят веднъж в месеца или сигурно за Гергьовден, на 6 май!

#129 · speech

Реплика От Възраждане

Няма да има парад!

#130 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Второ, да, сега са заложени в бюджета тези средства. Едва ли има народен представител, който няма да потвърди и да подкрепи да използваме МиГ-29 колкото се може по-дълго. Това е народна пара! Но Вие не сте прав! Именно причините за неравностойния обиден договор, който подписахте Вие – Вие бяхте заместник-министър тогава, господин Запрянов, Вие водехте българската делегация във Вашингтон, и в докладната от госпожа Велкова – заместник-министър на финансите тогава, която четох тук, в Народното събрание, пише, че са получили нелогичен, неубедителен отговор, като сте пристигнали във Вашингтон и Ви повишиха цената с 200 млн. щатски долара и Вие не сте казали гък в делегацията. И ги платихме! До стотинка са преведени парите! Пет години този договор не се осъществява, което принуди да правим допълнителни разходи по МиГ-29. Господин Запрянов, Вие говорите тук като защитник на „Мартин Локхийд“ и на Пентагона, а не като министър на българското Министерство на отбраната. Вие защитавате позицията на доставчик, който грубо наруши Закона. Въртят парите пет години и до момента не е дошъл нито един самолет. Трябваше да летят вече в България, трябваше да са на дежурство тия самолети. И запомнете нещо: няма да го приема това. COVID-19! Ама, ние четем американските анализи! Ето Ви тук в „Авиейшън уик“, в „Ексекютив флайърс“, в „Брейкинг дифенс“ на хубав английски език е описано, че причината е „слабости в организацията на фирмата“, „проблеми с доставките“ плюс „COVID-19“. Вие защо не попитахте американската страна какво ѝ пречеше да уреди на България F-16 от старите модели? Летят 3000 самолета F-16! Като не си изпълняват договорните задължения на най-бедната страна на Европейския съюз и прибраха 2 млрд. и 200 млн. лв. и си ги въртят в техните касички, защо не предоставят на България заместващи самолети? Питам: Вие питахте ли? Поканете посланика и го помолете да намали нашите загуби! И накрая всъщност да кажа: не говорете въобще за компенсации. Защото, господин Запрянов, това, което са начислили на България по сметката на Пентагона, първо, парите не са дошли в България и Вие ги нямате в бюджета. Една стотинка не може да вземете. Второ, да Ви кажа като икономист: сметката, по която идват тия пари, носи лихва 1,5%. Приключвам. А Вие знаете ли какви са лихвите по международни заеми? Вие знаете ли, че сега българските правителства теглят заеми над 5% лихва годишно? Тоест държат 1 млрд. и 200 млн. долара, не ни дават компенсации, подписали сте Вие договор без гаранции за самолетите, без неустойки, 5 години минават вече! Така че всички Вие, които сте подписали, носите отговорност пред Военновъздушните сили на Република България, пред бюджета на Република България. Тук всяка година разправяхте как самолетите идват. Нищо не идва! Но поне да оправим МиГ-29, за да не ставаме за смях тук на целия свят. Така че скандален договор е за F-16, хубав самолет, няма го, огромни загуби за България, допълнителни разходи за ремонти. Направо е срам и позор!

#132 · speech

Служебен Министър Атанас Запрянов

За да бъдем коректни, предложението беше 1,4 – не сме завишили договора с 200 милиона, а в хода на преговорите сме го намалили с 200 милиона. Договорът е ратифициран от Народното събрание, подписан от министъра на отбраната. Да, аз съм водил преговорите. Така че моля Ви да бъдем коректни с числата. По този повод 200 милиона свалена надолу цена на договорите плюс 56 милиона техни средства за започване. По отношение на нальота на пилотите, прав сте – трябва да бъде много по-голям, защото ние сега сме ограничили изпълнението на задачите само до Air policing, тъй като летателният ресурс е недостатъчен. Но Ви благодаря, че и Вие като нас сте съгласни да не паркираме МиГ-29 и няма да го паркираме до 2028 г. Защото всички държави, които вече имат F-16, по техния опит използваха едновременно и F-16, и МиГ-29, в Румъния – и МиГ-21, докато цялата ескадрила от 16 самолета, която ще получим, получи пълна оперативна способност. Благодаря.

#133 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър – благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към следващите въпроси към служебния министър на туризма.

#134 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Може ли процедура преди това?

#136 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми е за това. По Ваше усмотрение дали ще дадете възможност на господин министъра на отбраната да хвърли малко повече светлина върху това какво смята той днес да заяви на срещата „НАТО – Украйна“ на министрите на отбраната, спешна такава на извънредно заседание? (Оживление от ГЕРБ.) Смятам, че с присъствието му тук е хубаво той да отговори на този въпрос, който касае всички български граждани. Защото украинската страна възнамерява да иска ПВО системи от всички участници от страна на НАТО. Нали, освен оръжия, освен дронове, освен артилерия и така нататък, Украйна възнамерява да поиска и ПВО системи. А ние имаме такива. Има редица слухове и публикации, а и не само слухове, че България възнамерява да предостави такива на Украйна и да остане без способности за противовъздушна отбрана. Така че може да поканите министъра да отговори на този въпрос, който касае целия български народ, за да знаем ние дали утре ще се събудим и нашето небе на практика няма да има ПВО системи C-300 и С-200, които да го охраняват. Благодаря.

#137 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Георгиев – можете да зададете Вашия въпрос и на следващия контрол министърът ще Ви отговори. Продължаваме с въпрос към служебния министър на туризма. Въпрос от народния представител Росица Кирова относно какви са плановете на Министерството на туризма за популяризирането на Северозападна България като туристическа дестинация? Заповядайте, госпожо Кирова, да развиете Вашия въпрос.

#138 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Вече пет парламентарни мандата, макар и непълни, като народен представител от Видин полагам усилия за това Северозападна България да бъде включена по някакъв начин в програмите за популяризиране на туризма, които държавата финансира. В началото на април, господин Министър, Вашият предшественик Зарица Динкова обяви, че се разширява програмата за реклама на черноморските общини към вътрешността на страната и предстои работа за Северозападна България, като се отчете, разбира се, спецификата на района. Силно се надявам, че това ще се реализира час по-скоро, но до този момент нямаше яснота какви рекламни кампании се фокусират върху популяризирането на културните, историческите и природните забележителности в Северозападна България. В същото време този регион има неоценим потенциал. Видин е дом на едно от най-запазените средновековни отбранителни съоръжения в България – крепостта „Баба Вида“, крепостните стени „Калето“, втората по големина катедрала в България „Св. Димитър“, Библиотеката на Осман Пазвантоглу, обновената сграда на една от най-красивите синагоги в България. Това са малка част от архитектурните комплекси, с които се гордеем. В град Кула, който също е в област Видин, наричан още „Последната точка на Северозапада“, се намира късноантичната крепост „Кастра Мартис“. В Северозападна България се намират уникалните природни феномени, като Белоградчишки скали, пещерите Магурата, Леденика, Рабишката и Деветашката пещера, а община Чупрене има изключителна природа и възможности за селски туризъм. Когато покажем това богатство на света, ние можем да популяризираме и дадем тласък на инвестициите в региона. За тази цел обаче е необходима помощ от държавата, най-малкото във формата на реклама. Затова моят въпрос към Вас е: какви средства са заделени през 2023 г. за популяризиране на Северозападна България като туристическа дестинация и какъв процент представляват от общия рекламен бюджет за туризма? На кои потребителски пазари се провеждат или на кои потребителски пазари се очаква да се провеждат рекламните кампании, където общините от област Видин имат своето място? Благодаря.

#139 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, госпожо Кирова. Заповядайте, министър Милошев – имате думата да отговорите на въпроса на госпожа Кирова.

#140 · speech

Служебен Министър Евтим Милошев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Кирова, благодаря за възможността да взема отношение пред Народното събрание по един важен въпрос, засягащ рекламата на българския туризъм. Преди да започна моето изложение по същество, бих искал да обясня механизма за разпределението за средствата на реклама, разпределени в бюджета на Министерството на туризма. Всяка година се приема Програма за национална туристическа реклама, която се обсъжда от Националния съвет по туризъм, където са представени основните браншови организации – такъв е механизмът, а по този начин се гарантира участието на заинтересованите страни при подготовката на програмата. През 2024 г. Министерството на туризма е планирало да приеме – това е за 2024 г., Министерството на туризма е планирало да предприеме рекламни активности и информационни кампании по четири направления: реализиране на рекламни кампании в традиционните медии и другите дигитални пространства; участие в изложения, фестивали, национални конференции и международни форуми; подкрепа на събития и стратегически партньорства, както и дейности по утвърждаване на регионални брандове. Целта при изпълнение на Националната програма за реклама е балансираното и интегрирано популяризиране на различните видове туризъм, така че страната ни да се наложи и брандира като сигурна и спокойна дестинация, предлагаща целогодишни форми на туризъм. Общият размер за рекламата, включително и международна дейност, предвиден в бюджета за 2024 г., е 19 млн. 686 хил. лв. Той ще се разпределя по дейностите и активностите, които описах. В този смисъл всяка сума, която бих посочил като средства за реклама към конкретния регион, които се заделят конкретно за Северозапада, би била спекулативна, но бих могъл да споделя обаче кои са рекламните дейности, които са предвидени за 2024 г. и биха имали отношение към Северозападния регион. По отношение на рекламата в медиите. През последните години всичките медии, с които Министерството на туризма си е партнирало, са излъчвали клипове и рубрики, посветени и на забележителностите в Северозападния регион. При желание от Ваша страна бих могъл да Ви предоставя конкретна информация за рубрики, посветени на забележителностите в региона за 2023 г. Към момента Министерството е сключило осем договора с национални медии за програмно време и за рекламно-информационни кампании с цел насърчаване на вътрешния туризъм. Вече върви тяхното изпълнение и се запазва традицията да се излъчват рубрики и клипове за забележителностите на Северозапада. По отношение на изложенията през 2024 г. е планирано Министерството да участва в 22 изложения, в повечето от които Северозападният регион ще бъде брандиран на българските щандове. Миналата година Министерството е участвало в 20 изложения, в 12 от които Северозападният регион е присъствал в брандирането на щандовете. За тази година през месец март се проведе едно от значимите международни туристически изложения – ITB Berlin, по време на което България участваше в традиционния Дунавски салон по време на изложението. Дунавският салон представлява общността на държави, разположени по поречието на река Дунав. По отношение на събитията и стратегическите партньорства през годините Министерството активно е подкрепяло различни събития, като „Опера под звездите“ и „Дунав ултра“. Целта на „Дунав ултра“ е популяризирането на българските села и градове по поречието на река Дунав. За 2024 г. се предвижда да се проведе тур за представители на румънския пазар, за румънските електронни медии и блогъри в периода от 7 до 10 май и цели запознаването и последващото отразяване от румънските журналисти на забележителностите от Северозапада. Ще се посетят следните места: Враца, пещерата Леденика, Вършец, Лопушанският манастир, Чипровският манастир, Белоградчишките скали, село Боровица, село Стакевци, Видин, крепостта „Баба Вида“. В календара на туристическите събития, поддържан от Министерството на туризма за 2024 г., са включени четири събития, които са свързани с активности в Северозападния регион. По отношение на целевите пазари. Това също е важно и в контекста на това, което коментирах досега, България таргетира съседните ни държави, страните от Вишеградската четворка, както и традиционно Великобритания, Германия, скандинавските и прибалтийските държави. В заключение и за конкретика, бих искал да Ви посоча статистически данни за 2023 г., с които Министерството разполага, относно туристическите посещения в Северозападния регион. Вътрешният пазар има водещо значение за развитието на туризма в региона. Регистрациите на български туристи са около 90% от общата посещаемост, а чуждестранните туристи съставляват малко над 10% от всички, регистрирани в местата за настаняване с 10 и повече легла. Такава е статистиката. Без да претендирам, че това отразява моментната снимка на посещенията, данните показват, че е достигнато предпандемичното ниво на посещение в Северозападния регион, което би могло се приеме и като частичен резултат от предприетите рекламни активности и информационни кампании. Благодаря Ви за вниманието.

#142 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, благодаря за изчерпателния отговор. Аз зная, че в рамките на една седмица трудно може да ми отговорите по-задълбочено и разчитате на своите сътрудници, но искам да Ви отбележа, че целенасочената реклама към Северозападния регион, който не включва само Видин или град Белоградчик, а обхваща доста по-голяма територия и това е районът на област Монтана и на Враца, би могла да насочи вниманието на много български туристи към тези изключително красиви места. За да може обаче да се популяризират тези туристически забележителности, наистина ни е необходима ясна и целенасочена стратегия за развитие на туризма в Северозападния регион. Защо? Защото това е един от най-бедните региони в Европа. За да е така, а това най-вече се отнася за област Видин, държавата от доста време трябваше сериозно да мисли как да развие региона с наличните ресурси, които имаме. Единият от основните налични ресурси, които имаме, е прекрасната природа, изключителните исторически забележителности и културни такива, а те могат да се превърнат в поминък на населението и да доведат до икономическо развитие. Нека да започнем с област Видин, която не се слави с такова. Област Видин, град Видин и региона около Видин имат един изключителен източник на възможности за развитие на лечебен туризъм. Балнеолечебният туризъм е развит в България, но в нашия край не е толкова добре развит, а ние имаме минерални извори, които по качеството на водите си се конкурират с изворите в Карлови вари, а отдавна е затворен изворът. През почти последните три години аз провеждам много целенасочени действия към това да помогна на община Видин и благодарение на това, което успях да направя, Общинският съвет гласува бюджет, беше проведена обществена процедура, изготвени са проекти за сондажите на три от минералните извори край Видин – на Сланотрън, на Видин и на Градец, което би трябвало да даде голям тласък за развитие на региона. Разбира се, чакаме Община Видин вече почти четири години да предприемаме някакви действия в това отношение и явно има затруднения, но популяризирането на този вид туризъм би могло да покрие картата на възможностите за поминък на местното население. В тази връзка трябва да започнем с това, което имаме като налично – с крепостта „Баба Вида“, с Белоградчишките скали, с останалите пещери, за които говорихме, с всичко, което имаме и около Рациария, което имаме и като Castra Martis, и да покажем, че в допълнение имаме и възможности за развитие на балнеолечебен туризъм. Това ще превърне моя регион в един регион, в който хората съвсем нормално имат полза, имат поминък и живеят нормално. Помощта от държавата е много ясна. Включването в общите програми, в общите клипчета, където за една секунда само се показва – прощавайте, завършвам, и крепостта „Баба Вида“, защото аз съм виждала такива и предполагам, че към това реферирате, когато говорите, че са показвани различни клипове и рубрики, много често дават една прекрасна картинка от „Баба Вида“ или някъде от река Дунав, или нещо от Белоградчишките скали, повярвайте ми, това не е достатъчно за развитието на туризма! В тази връзка аз ще си позволя да Ви поканя в удобно за Вас време, в най-скоро време, още в следващата седмица. Заповядайте във Видин, ще направим един много кратък тур из региона, ще видите какво предлага този регион и ще може сериозно да помислите за това и заедно с помощта на експертите в Министерството на туризма какво може да направим и какво целенасочено бихме могли да обърнем като внимание на този регион. Видин има нужда от държавна подкрепа, а това би могло да бъде част от държавната подкрепа. Благодаря.

#144 · speech

Служебен Министър Евтим Милошев

Много кратко. Благодаря Ви, госпожо Кирова, за любезната покана. Искам да Ви споделя, че имам личен пресантиман към региона, дори съм снимал проект, който беше много любим за българските зрители, в който действието в тази историческа драма се развиваше в град Видин. Имам лични впечатления и лична любов към този регион. Най-важното нещо е, че река Дунав е много добър комуникационен коридор, по който може туристите от Европа да пристигат, а има какво да видят. Приемам поканата. Следващата седмица с колегите от Министерството сме на морето, за да проверим готовността за летния туристически сезон, но в първата седмица на месец май с удоволствие ще приема Вашата покана. Благодаря Ви.

#145 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, министър Милошев. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Валентин Тончев и Ертен Анисова относно готовността на Министерството на туризма за предстоящия летен сезон през 2024 г. и разрешаване на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор. Заповядайте, господин Тончев, да развиете Вашия въпрос.

#146 · speech

Валентин Тончев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители, към мен като председател на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и към народния представител Ертен Анисова – председател на Комисията по туризъм, се обърнаха организации от туристическия сектор, които изразиха своите притеснения за това, че летният сезон на практика е пред провал поради липсата на работници и забавяне на процедурата за достъп на лица от трети страни. Ресторантьорите и хотелиерите подават сигнали, че няма да успеят да осигурят нужните служители в обектите си по Черноморието. Работниците се очакват предимно от Киргизстан, Индия, Непал и Бангладеш, а оплакванията са, че всяка година процедурата става все по-сложна. За сравнение в Унгария се обработват близо два пъти повече документи за една година. Причината за забавянето е ново изискване на Агенцията по заетостта, според което всички документи на граждани от държави, подписали Хагската конвенция, трябва да имат апостил, удостоверение и печат за легализиране. Това нововъведение е причина вече обработени документи да бъдат върнати за преразглеждане. Проблемен казус, който възниква след приемането ни в Шенген, е изискването за пръстов отпечатък на влизащите в страната. За тази цел е необходимо да се отиде до визов център на България в съответната държава. Например в Киргизстан такъв няма, а най-близкият е на 1500 км, което значително забавя и оскъпява процеса. В тази връзка и с оглед на гореизложеното въпросът ни към Вас е: по какъв начин Министерството на туризма ще гарантира, че летният сезон ще започне без проблеми и какви мерки ще се предприемат за преодоляване на недостига на кадри? Има ли осъществена комуникация между ведомствата, които отговарят за работниците от трети страни – Агенцията по заетостта към Министерството на труда и социалната политика, дирекция „Миграция“ в Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи, за улесняване на процедурата при обработване на документите? Благодаря.

#148 · speech

Служебен Министър Евтим Милошев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Анисова, уважаеми господин Тончев, отговорът на въпроса Ви има няколко измерения. От една страна, е свързан с подготовката, която осъществява Министерството на туризма за предстоящия летен сезон, от друга страна, очертава проблем с протичането му поради невъзможността да се осигури навреме работна ръка конкретно от трети държави. С встъпването си в длъжност заявих, че един от основните ми приоритети е осигуряването на висока степен на готовност за провеждане на летния туристически сезон. В тази връзка, още в първите си работни дни осъществих поредица от срещи с представители на националните браншови организации, и по-конкретно хотелиери, SPA&Wellness, ресторантьори, туроператори за входящ и изходящ туризъм, както и екскурзоводи. Установеният диалог с представителите на бизнеса и на техните организации е най-важната предпоставка за безпроблемното протичане на сезона. Другата предпоставка е текущата дейност, която се извършва в Министерството на туризма и която, мога да Ви уверя, не е прекъсвала. Тя включва срещи с концесионери и наематели на морските плажове, институционални срещи с ресорните министерства за координация и решаване на проблемите, с които обичайно се свързва протичането на сезона, и по-конкретно ремонт на пътища, чистота на морската вода, осигуряване на реда и сигурността на туристите, медицинското обслужване, както и недостига на работната ръка. Планирал съм в края на другата седмица да осъществя поредица от срещи с местната власт и контролните органи по Северното и Южното Черноморие, за която споменах преди малко, за да се уверя лично и на място за готовността за започване на летния сезон. И сега по-конкретно на въпроса Ви за проблема с осигуряването на работна ръка от трети държави, но преди това едно уточнение. По отношение на кадрите ролята на министъра на туризма по закон е да координира и подпомага осъществяването на държавната политика за тяхното обучение и повишаването на квалификацията им. В тази връзка Министерството на туризма няма преки правомощия в процесите при наемането на работна ръка от трети държави. Доколкото обаче напълно припознаваме интересите на бранша и трудностите, с които се сблъскват от години при наемането на сезонна работна ръка от чужбина, и по-конкретно от трети страни, вчера организирах нарочна среща с представители на Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Държавна агенция „Национална сигурност“ и Агенцията по заетостта. На срещата бяха обсъдени и поставените от Вас въпроси. Агенцията по заетостта информира – конкретно на Вашия въпрос, че не е въвеждала нови изисквания за поставяне на апостил върху документи на граждани от държави, подписали Хагската конвенция, тъй като тези изисквания съществуват още от времето на подписването им. За Индия – 2006 г., по памет цитирам, 2011 г. назад във времето. Също така Агенцията подчерта, че по отношение на краткосрочните визи за сезонните работници същата не изисква предоставянето на документи, подлежащи на заверка с апостил. От Министерството на външните работи информираха, че в Киргизстан не може да се прави снемане на биометрични данни, тъй като, както и Вие отбелязахте, няма дипломатическа и консулска мисия на Република България там, а откриването им е въпрос от съвсем друго естество и съвсем друга компетенция. Това налага тези наистина дълги преходи до най-близката възможна консулска служба, за да се случат попълването на документите, организирането на визите и издаването на визите. Насочвам вниманието Ви, че съществен проблем в цялата тази работа с чуждестранните сезонни работници от трети страни е липсата на единна система за комуникация между институциите, която забавя документооборота. Всички институции, които бяха на срещата, го потвърдиха това и го отбелязаха. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам. Разбира се, и недостатъчният брой кадри в консулските мисии е проблем, но забележете, липсата на условия за разширяване на капацитета на тези консулски служби, бюра е наистина много, много малък и дори изпращането на хора не гарантира, че ще могат да се организират работни места и да се разширят консулските служби, където да се поеме този наистина голям поток. Въпреки това от Министерството на външните работи ме увериха, че най-късно до края на първата седмица на месец май ще командироват служители в консулските служби в държавите с най-голям брой молби за издаване на визи за сезонни работници. Освен това нещо – също важно: допълниха, че водят преговори и вече имат шест подписани договора с външни изпълнители с предмет „Подаване на заявления за визи и снемане на биометричните данни“ в техните – на външните фирми, офиси, което съществува като практика. В заключение, присъстващите на срещата представители на институциите ме увериха, че правят всичко възможно, за да ускорят административните процедури при осигуряването на работна ръка от трети страни според реалностите и възможностите. В допълнение и за финал, бих искал да посоча, че тук в Народното събрание вече е внесен Законът за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, с който се предлагат промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Една от предлаганите промени предвижда притежателите на работни визи за 90 дни да подават на място в България заявления за удължаването им, което в момента също е много голяма пречка. За тази промяна Министерството на туризма многократно е настоявало, тъй като това е дългогодишно заявявано искане от бранша и много често е поставян този въпрос, но сега, надявам се, че въпреки кратките срокове за работа на настоящото Народно събрание това предложение ще може да бъде прието от Вас. Благодаря Ви за вниманието.

#150 · speech

Валентин Тончев

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, аз ще започна оттам, откъдето Вие завършихте. Наистина хоризонтът на това Народно събрание е ограничен. Аз не съм голям оптимист, че ще може да направим необходимите промени в Закона, затова нека по-скоро се фокусираме върху нещата, които могат да бъдат свършени в кратки срокове, а именно да изпратим допълнителен персонал в консулските служби, които са най-натоварени – най-вече в Индия и Казахстан. Ще Ви дам един пример. По преписки, внесени през месец декември, хората все още нямат визи. Има хора, които чакат издаване на визи от 20 февруари. Ако продължим с тези темпове на издаване на документи, работниците най-рано ще пристигнат юни-юли месец, което ще е фатално за сезона. За сезонните работници до 90 дни от Киргизстан се подават документи за визови центрове в Алмати, където вече няма часове до началото на май. Над 3000 работници трябва да дойдат оттам, а те се обслужват само от един визов център. Другият най-близък е в Астана на 1300 км, което на практика прави невъзможно бъдещите работници да се придвижат и да изкарат документи. Също така има нещо, което може да приложим, и това е една по-координирана, целенасочена програма за интеграция на украинските бежанци. Знаем, че те не са никак малко на територията на Слънчев бряг, Бургаска област. Нека Министерството да помисли как ние може да ги интегрираме час по-скоро тези хора на пазара на труда, най-вече в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, защото наистина сроковете са много ограничени. За туристическия сектор е фатално всяко закъснение. Нека да помислим точно за това и да повишим персонала в консулските служби на тези държави. Благодаря.

#152 · speech

Служебен Министър Евтим Милошев

Благодаря Ви, господин Тончев. За съжаление, мога само да потвърдя категорично всички тези данни, които ги изнесохте, и всички тези трудности, които съществуват. Наистина те генерират огромно напрежение. Идеята украинските туристи…

#153 · speech

Реплика От Дпс

Бежанци!

#155 · speech

Реплика От Възраждане

Туристи са, туристи.

#158 · speech

Служебен Министър Евтим Милошев

Другото – бежанските центрове, това наистина са възможности и тези възможности и предишните администрации на Министерството са предлагали на бизнеса да се обърне и да помисли, защото това е реална възможност. Тези работници от трети страни, за които става въпрос, които чакаме и които очакваме, не са с много по-голяма, да не кажа никаква по-голяма квалификация, от тези, които са в бежанските центрове, а за украинските граждани даже няма и дума за сравнение, така че това наистина е една добра възможност. Както вече казах и в основното си изложение, по отношение на увеличаването на капацитета, това ще бъде направено въпреки трудностите, които декларираха Външно министерство, и въпреки липсата на капацитет по тези консулски служби, но както се изразиха, не са бездушна администрация, а са много в този проблем и в момента е много горещ за летния туристически сезон, но той касае и други сектори на икономиката, като строителство и така нататък, и така нататък. Благодаря Ви за вниманието.

#159 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към последния въпрос към служебния министър на околната среда и водите. Въпрос от народния представител Петър Петров относно извършвани ли са и ще бъдат ли извършвани реални проверки на декларираните данни за изпълнение на целите по оползотворяване на отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства от страна на организациите за оползотворяване на отпадъците. Заповядайте, имате думата, господин Петров.

#160 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, отправил съм към Вашия предшественик следния въпрос: какъв контрол осъществява Министерството върху декларираните като рециклирани излезли от употреба МПС за изпълнение на заложените цели за повторна употреба, оползотворяване и рециклиране на излезли от употреба моторни превозни средства? В отговор до мен тогавашният министър Юлиан Попов е посочил, че дейността не се контролира от МОСВ, а от одитора, който обаче де факто само верифицира годишния доклад на лицата, които са отговорни за изпълнение на съответните цели, на базата на който доклад министърът издава решение за изпълнение или неизпълнение на тези цели. Във връзка с избягване на евентуални манипулации при отчитане изпълнението на целите от страна на организациите за оползотворяване на отпадъците за излезли от употреба МПС за 2023 г. и във връзка с посочване на данните, които се изискват в одитните доклади, все още стоят въпросите, като: дали са били извършени реални проверки на място от страна на МОСВ и неговите структури – РИОСВ, затова; дали е налице реално изпълнение на целите, тъй като по информация, предоставена ми от МОСВ предходно, броят на излезлите от употреба МПС, декларирани пред МОСВ като рециклирани, е драстично по-висок и се различава от данните на „Пътна полиция“ към МВР, където данните сочат, че броят на дерегистрираните МПС за 2023 г. за различните категории, да кажем, L, Ml и N1, са 26 339 броя например, за М2 и МЗ са 193, излезли от употреба МПС, и за категориите N2 и N3 са 240. Получава се голяма разлика между по-ниските данни на сектор „Пътна полиция“ към МВР, от една страна, и тези на МОСВ, от друга, където операторите трябва да изпълнят многократно по-висока бройка за покриване на определените им цели за рециклиране. И тъй като контролът се осъществява текущо от министъра на околната среда и водите, Ви отправям следния въпрос: извършвани ли са проверки преди и предвиждат ли се такива във връзка с определяне на декларираните в КАТ съгласно чл. 18а, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1-45 от 2000 г. на МВР като съхранявани по дворове МПС; кога те постъпват в центрове за разкомплектуване като излезли от употреба МПС? При положение че такава не е правена, ще разпоредите ли да бъде извършена проверка съвместно с данъчните органи на декларираните М2 и МЗ, и N2 и N3 категории, защото именно те се различават като бройки, а е много лесно да бъдат проверени конкретно тези тежкотоварни, излезли от употреба МПС, като се има предвид, че повечето би трябвало да са дерегистрирани от юридически лица техни собственици? И ако такава проверка установи, че има фрапантна разлика в бройката и не се докаже посоченият от одитора брой и уникалност на произхода – или собственост, на всяко конкретно излязло от употреба МПС, то тогава ще признаете ли изпълнение на целите от организациите за оползотворяване на отпадъците за 2023 г.? Благодаря Ви.

#162 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, дерегистрацията на моторни превозни средства по реда на чл. 18, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1-45 от 2000 г. за моторни превозни средства се различава от дерегистрацията по реда на чл. 18, ал. 2, т. 3 от същата наредба, тъй като съгласно първата норма съответното моторно превозно средство не се определя като отпадък. По отношение на въпроса – кога дерегистрираните автомобили постъпват в центровете за разкомплектоване? Считам за важно да отбележа, че по смисъла на Закона за управление на отпадъците притежателят на дадена вещ следва да я определи като отпадък. В тази връзка едва при доброволното предаване на собственика на МПС на площадка за третиране на отпадъци дерегистрираното моторно превозно средство се счита за отпадък. По отношение на данните за 2023 г. Ви информирам, че все още не са извършени проверки на представителните организации по оползотворяване на цитираните доклади. Обръщам внимание, че официалната информация за действително дерегистрираните моторни превозни средства е публикувана от Министерството на вътрешните работи на електронна платформа, поддържана от Министерството на електронното управление. Тези официални данни са Ви предоставени с наше писмо от февруари 2024 г., като същите се различават значително от цитираните от Вас. Имайте предвид, че всяка година министърът издава заповед за назначаване на комисия за проверка и анализ на представените в Министерството на околната среда и водите доклади, съдържащи фактически констатации за предходната година относно дейността на организациите по оползотворяване на излезли от употреба моторни превозни средства. Към настоящия момент със заповед на министъра на околната среда и водите е назначена комисия за проверка на данните за 2023 г. В случай че в хода на дейността на комисията се установят несъответствия по отношение на представената документация и посочените данни, ще се възложат допълнителни проверки с цел изясняване на фактите и обстоятелствата. След приключване на проверките от страна на Министерството на околната среда и водите ще се признаят целите единствено на организациите, които са изпълнили всички нормативни изисквания. Що се касае до възможността за дерегистрация на моторните превозни средства, Ви уведомявам, че Наредба № 1-45 от 2000 г. не прави разлика между отделните категории МПС и вида на лицето – физическо, юридическо, собственик на моторното превозно средство. В тази връзка следва да бъде отчетен фактът, че на всички собственици, в това число и на юридическите лица, на автомобили се дава възможност да прекратят регистрацията и да съхраняват дерегистрираното моторно превозно средство без значение от неговата категория в частен имот, както е разписано в чл. 18а, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1-45. На по-късен етап и по преценка на собственика същото МПС може да бъде предадено като отпадък на площадка за разкомплектуване, за което издаденото удостоверение по чл. 19, ал. 1 от Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства няма да бъде представено от собственика на съответното моторно превозно средство пред КАТ, тъй като удостоверението вече не е основание за прекратяване на регистрацията, защото то вече е дерегистрирано. Благодаря Ви за вниманието.

#164 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, радвам се, че и Вие сте установили разликата в данните, от една страна, които са Ви били предоставени от МОСВ, и данните, които цитирах, които по същия начин са ми предоставени от министъра на вътрешните работи, с които съм се снабдил от сектор „Пътна полиция“, забележете, за излезли от употреба моторни превозни средства, които са декларирани със специалното удостоверение за разкомплектуване – по чл. 19а, мисля, че беше. Данните, които са в „Пътна полиция“, са в пъти по-ниски от данните, които са декларирани към МОСВ, за да се отчете изпълнението на целите. Това е фрапантното. Радвам се, че е сформирана такава комисия след толкова много сигнали, които съм подавал къде ли не. Даже съжалявам, че я няма министъра на финансите, тъй като тя трябваше да ми отговори на въпрос при проверката на дейността на част от тези организации за рециклиране какво е установено – по мой сигнал отново. Надявам се другия петък да имаме такъв отговор от нейна страна. На следващо място, моля Ви, когато тази комисия завърши своя доклад, да направите две неща. На първо място, да си съдействате с Министерството на вътрешните работи, защото, когато съм задавал въпроси, съм посочвал данни – аз съм цитирал официални данни, предоставени писмено именно от министъра на вътрешните работи, като писмени отговори на мои въпроси. И на следващо място, да си съдействате и с НАП, тъй като поне аз имам такива съмнения, че е възможно тези цели да се декларират като изпълнени с една-единствена цел – да не се плаща печалба върху десетките милиони левове публичен ресурс, които се приемат от частни фирми, така наречените екотакси. И е напълно възможно чрез подизпълнители тези суми да бъдат източвани, а това е публичен ресурс. Даже имам съмнение, че за част от фирмите подизпълнители е възможно, за които съм сезирал кои ли не органи вече – да има фирми, чийто управител е малоимотен гражданин, който има 20 и няколко фирми. Управителят на друга фирма в момента пък да се издирва – общодържавно издирване. Това са само мои съмнения, не казвам, че нещата наистина са така. Идеята ми е: поне според мен, ако във Ваше лице – и аз виждам, че има напредък, след толкова много усилия вече се сформира такава комисия – Министерството направи пълна проверка, то съм сигурен, че най-малко ще защитим обществения интерес много по-добре, когато се отнася за толкова милиони левове публичен ресурс. Последната ми молба – с това приключвам – е, когато завърши проверката на тази комисия, все пак да ми предоставите резултатите. Сигурен съм, че всички ще успеем да убедим българската общественост как точно работи държавната машина. Благодаря Ви.

#166 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, искам да Ви уверя, че тази комисия извършва проверката не само по документи, а вече са на място на площадките. От миналата седмица вече имаме реални проверки за превантивен контрол на площадки за разкомплектуване и тези проверки ще продължат. Относно разминаването между изискванията на наредбите на Министерството на околната среда и водите и Министерството на вътрешните работи – вече сме инициирали промени в нормативната уредба с цел да преодолеем тези разминавания в двете наредби. Още нещо искам да кажа, че с цел ограничаване на възможността за съхраняване и разкомплектуване на моторни превозни средства в частни имоти отново с МВР сме предприели действия за промяна на съществуващата нормативна база по отношение на легалната дефиниция за излезли от употреба моторни превозни средства. Аз бих желал да Ви поканя в Министерството на околната среда и водите да се запознаете с предприетите от нас действия и при нужда да направите съответните предложения. Благодаря за вниманието.

#167 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, господин Министър. Благодаря и за участието в днешния парламентарен контрол. Колеги, ще Ви информирам за получените писмени отговори на въпроси и питания за периода 5 – 18 април 2024 г. от: – изпълняващия функциите министър Александър Йоловски на въпрос от народния представител Божидар Божанов; – изпълняващия функциите министър Андрей Цеков на въпрос от народния представител Свилен Трифонов и на въпрос от народния представител Славчо Крумов; – изпълняващия функциите министър Асен Василев на въпрос от народния представител Любен Иванов и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – изпълняващия функциите министър Галин Цоков на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; – изпълняващия функциите министър Георги Гвоздейков на въпрос от народния представител Андрей Рунчев и Галя Василева и на въпрос от народния представител Стела Николова; – изпълняващия функциите министър Калин Стоянов на въпрос от народния представител Георги Гьоков, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева и на въпрос от народния представител Никола Димитров; – изпълняващия функциите министър Румен Радев на въпрос от народния представител Славчо Крумов и на въпрос от народния представител Цветан Предов; – изпълняващия функциите министър Христо Хинков на въпрос от народните представители Иван Белчев, Антоанета Цонева, Александър Симидчиев, Надежда Йорданова и Илина Мутафчиева; – изпълняващия функциите министър Юлиян Попов на въпрос от народните представители Иван Белчев, Антоанета Цонева, Александър Симидчиев, Надежда Йорданова и Илина Мутафчиева, и на въпрос от народния представител Михал Камбарев; – служебния министър Георги Глушков на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Калин Стоянов на въпрос от народния представител Стела Николова; – служебния министър Петър Димитров на въпрос от народния представител Божидар Божанов. С това изчерпахме дневния ред на настоящото заседание. Следващото заседание започва в 14,00 ч. днес. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 13,43 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Росица Кирова Филиз Хюсменова Секретари: Васил Стефанов Искра Михайлова