2. Стенограма и изказвания
#1 · speech
Добро утро, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 182 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Ще Ви запозная с Програмата за работата на Народното събрание 17 – 19 април 2024 г.: „1. Изслушване на служебния заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова и служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти по държавния бюджет за 2024 г. Вносители – Корнелия Нинова, Георги Свиленски и Борислав Гуцанов на 9 април 2024 г. 2. Второ гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за държавния бюджетна Република България за 2024 г. Вносител – Министерският съвет на 2 април 2024 г. Приет на първо гласуване на 5 април 2024 г. 3. Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2023 г. Вносител – Министерският съвет на 21 март 2024 г. 4. Проект на решение за приемане на Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г. Вносител – Министерският съвет на 30 ноември 2023 г. 5. Второ гласуване на Законопроекта за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Вносител – Министерският съвет на 9 януари 2024 г. Приет на първо гласуване на 7 март 2024 г. 6. Проекти на решения за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители – Теменужка Петкова и Рая Назарян на 6 март 2024 г.; Радомир Чолаков на 4 април 2024 г.; Анна Александрова, Хамид Хамид, Рая Назарян, Теменужка Петкова и Ертен Анисова на 15 април 2024 г. – точка първа за четвъртък, 18 април 2024 г. 7. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето. Вносители – Деница Сачева, Костадин Ангелов, Стела Николова, Росица Пандова, Севим Али, Хатидже Георгиева, Смиляна Нитова, Валентина Димова, Цветан Предов и Станислав Богдански на 10 април 2024 г. – точка втора за четвъртък, 18 април 2024 г. 8. Проект на решение за приемане на Национална здравна стратегия 2030. Вносител – Министерският съвет на 29 септември 2023 г. – точка трета за четвъртък, 18 април 2024 г. 9. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс. Вносител – Министерският съвет на 12 септември 2023 г. Приет на първо гласуване на 31 януари 2024 г. 10. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Вносител – Министерският съвет на 20 декември 2023 г. Приет на първо гласуване на 28 март 2024 г. 11. Проект на решение за изпълнение на политиката за декарбонизация чрез енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната. Вносители – Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев на 19 февруари 2024 г. 12. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Вносители – Христо Гаджев и група народни представители на 12 април 2024 г. – точка първа за петък, 19 април 2024 г. 13. Първо гласуване на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г.; Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев на 5 април 2024 г. – точка втора за петък, 19 април 2024 г. 14. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 191 народни представители: за 158, против 33, въздържали се няма. Програмата е приета. Постъпили са предложения по чл. 48, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: Предложение от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ за изслушване на служебния министър-председател на Република България. Приложено е писмо, че премиерът отсъства на 17-и и 18-и във връзка с участие на извънреден съвет в Брюксел.
#2 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
На 19-и.
#3 · speech
Няма такова предложение. Предложено е: „т. 1 за сряда“. Включване в програмата на предложение на „БСП за България“ като т. 1 за сряда – изслушване на Людмила Петкова и Виолета Коритарова. Включено е в Програмата. Също е включен в Програмата и Законът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката като т. 2 за петък. Предложение на „БСП за България“ – Проект на решение за осигуряване на свободен достъп на граждани до парка на резиденция „Лозенец“. Все още не е изтекъл 15-дневният срок. Той изтича на 17 април и ще бъде разглеждан от Комисията по отбрана. Предложение от Кристиан Вигенин за Законопроект за доброволчеството, като се предлага да е т. 2, което ще подложа на гласуване. Режим на гласуване за включване на тази точка в дневния ред като т. 2 за сряда. Гласували 194 народни представители: за 104, против 8, въздържали се 82. Предложението е прието. Това става т. 2 за днес – Законопроект за доброволчеството, тоест ще го гледаме преди държавния бюджет. Постъпило е също предложение от Борислав Гуцанов от „БСП за България“ за включване в седмичната програма на Доклад за дейността на Временната комисия по повод Споразумението между „Булгаргаз“ и „Боташ“. Няма да се подложи на гласуване, тъй като няма внесен доклад и сроковете не са изтекли.
#4 · speech
БСП за България, от място
Процедура!
#5 · speech
Процедура, господин Гуцанов.
#6 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Свърши работата на Временната комисия и председателят на Комисията господин Жечо Станков мина през всичките колеги, които сме били част от тази комисия, да се подпишем. Имаше не едно, не две, не три заседания. Комисията наистина работи безкрайно съвестно начело със своя председател и изводите са пределно ясни. И нямаше нито една парламентарна група чрез своите представители в Комисията, която да възрази относно този доклад. Не мога да разбера каква е причината. Започваме да си мислим, че има някакви други подбуди той да не влиза в заседателната зала. Не може да има пълно единомислие от всичките представители в Комисията и той да не се включва за разглеждане. Ясно е, че има определени нарушения в Доклада. Видно е, че той трябва да бъде изпратен към прокуратурата, към ДАНС – такъв е и изводът от Комисията, и не мога да разбера защо той не влиза в залата. Аз Ви моля да го подложите на гласуване. Не може колегите да сме се подписали и да се казва, че сроковете не са изтекли. И мисля, че един доклад, който явно възбуди общественото пространство, в който видно има сериозни нарушения – да не искаме да го гледаме в Народното събрание. Защо тогава се направи тази комисия? И ако за такъв договор, подписан за 13 години, за над два милиарда и двеста милиона, с очевидно ощетяване на държавата – ние него не го гледаме, е, кое тогава да гледаме? Аз Ви моля наистина, господин Председател – поне една Временна комисия, която си е свършила работата, нейният доклад да бъде гледан. И наистина хората да разберат, че когато има определени съмнения, Народното събрание е това, което взима своето становище и наистина се стреми да развива икономиката на държавата, а не, пак казвам, тези съмнения, които всеки един от членовете ги е констатирал и подписал в този доклад.
#7 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Господин Рибарски за процедура.
#8 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Аз не приемам оправданието, че няма доклад и затова няма да бъде включена точката в дневния ред. Виждаме, че Законът за енергетиката, който е т. 2 за петък, все още дори не е минал през Комисията по енергетика и сте го включили в дневния ред. Това ме навява на мисълта, че Вие въобще не планирате тази седмица да разгледаме този доклад, а той беше готов във вторник миналата седмица. Както спомена колегата Гуцанов, всички сме го подписали. И смея да кажа, че констатациите на този доклад са скандални. Умолявам Ви да призовете господин Станков да внесе Доклада и да може да се гледа още тази седмица. Вярвам, че хората имат право да видят един такъв дебат и да разберат какви скандални споразумения са подписани от служебния кабинет. Благодаря.
#9 · speech
Благодаря, господин Рибарски. Господин Тодоров, заповядайте за процедура.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, три месеца тази комисия провежда заседания и изслушвания. Бяха събрани огромен брой документи, доклади. Част от тези доклади буквално си противоречаха – това, което „Булгаргаз“ са изпращали към Министерството на енергетиката, към ДАНС дори, и това, което са изпращали към Европейската комисия, буквално си противоречеше като данни, като факти и обстоятелства. Нещата, които съдържа този доклад, са изключително важни и те разкриват една огромна корупционна схема, с която се ощетява българската държава с милиард и двеста милиона лева. Стойността на самия договор е за 4,5 милиарда. 1 милиард и 200 милиона от тези 4,5 милиарда е невъзможно „Булгаргаз“ да използва. Невъзможно, дори и да иска. Изключително важно е този доклад да бъде внесен и разгледан тук в залата, за да може той да бъде придвижен към прокуратурата, ДАНС и всички заинтересовани страни – БЕХ, Министерството на енергетиката, така че – ако тази седмица не, поне другата седмица да бъде внесен и да бъде най-вероятно приет тук в залата, защото след това Народното събрание изтича. И в следващото Народно събрание вече трябва да бъде сформирана нова комисия, да бъде изготвен нов доклад и така нататък, цялата процедура трябва да се повтори от самото начало. Така че е изключително важно този доклад да не бъде покриван, каквито съмнения вече има. Не е ясно изобщо защо не е внесен. Беше подписан от абсолютно всички народни представители, участвали в Комисията. Беше единодушно приет, между другото, в тази комисия с малки изключения – от ДПС. И наистина не разбирам защо не го внесете, за да го разгледаме.
#11 · speech
Благодаря, господин Тодоров. Разбрах процедурата. Господин Димитров за процедура.
#12 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Жечо Станков, какво правите цяла седмица с Доклада за „Боташ“? Той стои при Вас. Вие четете ли го, анализирате ли го? Това е доклад, който е гласуван. Аз съм бил поне три пъти председател на комисия и не виждам причина един доклад, който е гласуван от Комисията, който е приет, да бъде задържан изкуствено от нейния председател – една седмица, цяла седмица оттук нататък. Какво се случва? Целта на ГЕРБ е – след като направиха министър на енергетиката един от участниците в този проект, за който Вие поехте политическата отговорност на това действие – сега целта, уважаеми колеги, е този доклад да не влезе в залата, да няма гласуване по него и в крайна сметка, като не влезе в залата и няма гласуване по него, той да не бъде предаден, каквото е решението, към ДАНС, прокуратурата в търсене на отговорност. Това е, което се опитвате да направите – възпрепятствате справедливостта. Вторият проблем – с този доклад трябва да започнат опитите за преразглеждане на този договор. Като го правите, господин Станков, Вие поемате цялата отговорност, защото Ви казват всички членове на Комисията, че искат този договор да влезе в залата, да бъде гласуван, да бъде обсъден, да бъдат предприети действия и да бъде потърсена отговорност. Вие в момента поемате на плещите си цялата вина за това забавяне. Аз знам какво правите. Целта е той въобще да не влезе в този парламент и въобще да няма обсъждане, и въобще да не отиде при ДАНС и прокуратурата. Моля да ме опровергаете и още днес да внесете този доклад. Благодаря Ви.
#13 · speech
Благодаря, господин Димитров. Господин Станков за процедура.
#14 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е към Вас – във връзка с допускането на изказванията на колегите. От гледна точка на това Вие като председател няма как да знаете, че колегите бяха запознати лично от мен, с изключение на господин Мартин Димитров, който няма нищо общо с тази комисия, не е погледнал нито един от документите и няма представа за какво става въпрос вътре. Аз искам да благодаря на всички членове на Комисията, защото Комисията проведе седем заседания, при което три от тях бяха изслушвания и продължиха повече от четири часа. Част от изказващите се, след като аз написах Доклада, след като изчетох цялата информация, се обърнаха към мен и казаха, че имаме брилянтен доклад и изключително добре проведена комисия. По време на дискусията на последното заседание благодаря и на господин Йордан Тодоров, който беше единственият, който внесе допълнения към Доклада, и те бяха свързани с фактология. Сигурен съм, че той е може би вторият човек в Комисията, който е прочел всичките хиляди страници. Това обаче, което ме учудва във Вас тук днес, е, че след като съм свел на Вашето внимание, че има новопостъпила информация с гриф, с която съм осигурил възможност членовете на Комисията да се запознаят, излизате и говорите неща, които са неистини. ГЕРБ и аз лично имаме най-малък интерес този доклад да не влиза в залата, защото, господин Димитров, лично Вашата група е продължила да плаща на режима на Путин за капацитет на газа дори и след като е бил спрян газът, и това е констатирано вътре. (Шум и реплики.) Вътре са констатирани и всичките Ви тъмни сделки и посредници за газа, защото Комисията разглежда не само договора с „Боташ“, а и всички двугодишни сделки, сключени с газа. (Смях, шум и реплики.) Така че искам да бъдете спокоен. Всичко ще бъде изкарано на показ. Всичко ще бъде изкарано на показ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#15 · speech
Благодаря Ви, господин Станков.
#16 · speech
Господин Председател, само да довърша, ако позволите. Трябва да знаете, че в този случай Комисията и аз като председател трябва да постъпим отговорно, след като колегите се запознаят с този документ.
#17 · speech
ПП-ДБ, от място
Кога?
#18 · speech
В тази връзка всеки един от Вас, членовете на Комисията, има глава на раменете и лично съм Ви изпратил Доклада. След като се запознаете с новата информация, преценете – имате право и сами да го изпратите на когото искате. Аз ще го изпратя в момента, в който, знаете, получим това, което е изискано от нас като констатация. Благодаря Ви, господин Председател. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#19 · speech
Благодаря, господин Станков, за процедурата по начина на водене. Уважаеми колеги, господин Рибарски, седнете си на мястото – няма да Ви дам думата по тази тема повече.
#20 · speech
ПП-ДБ, от място
За процедура.
#21 · speech
Няма процедура по тази тема – всяка група взе отношение. Нека да отговоря на господин Станков. Господин Станков, благодаря Ви за процедурата. Госпожа Петкова имаше и направи по време на Председателския съвет аргументация по темата. Надявам се, че всички, които присъстваха на Председателския съвет, ще запознаят групите си с тези аргументи, а наличността на законен повод и достатъчно данни, които всеки един от членовете на Комисията притежава – и в активно качество като член на Комисията, и като народен представител може да бъде, е достатъчно необходимо да сезира прокуратурата, ДАНС или който се счете за добре. Няма постъпил доклад, за който да говорим. Няма постъпил доклад. Господин Рибарски по начина на водене.
#22 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, искам само да напомня, че тази комисия беше сформирана със срок един месец. След това беше удължена със срок три месеца и този доклад отразява именно това, което сме видели в тези три месеца. Ако е постъпила информация, след като Комисията вече е с изтекъл срок, тази информация трябва да се разгледа според мен в нова комисия. Това, че Вие в момента се позовавате на някакви нови доклади и някаква нова постъпила информация, не означава, че Докладът, който отразява това, което сме правили тези три месеца, трябва да остане някъде скрит и някъде да отлежава, без да го внасяте. Внесете това, което сме разглеждали тези три месеца. Ако има нова информация, трябва да я разгледаме наново в нова комисия или в някакво изслушване в залата. Не се опитвайте с такива изтъркани парламентарни номера да възпрепятствате това, което видяхме в Доклада и което записахме в Решението. Вие знаете какво е. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#23 · speech
Господин Рибарски, към мен ли, или към господин Станков беше?
#24 · speech
БСП за България, от място
Подложете го на гласуване.
#25 · speech
Няма какво да подложа на гласуване. Обясних, защото, господин Гуцанов, искате състезание с господин Рибарски ли да правите в момента? Господин Рибарски, не знам на кого правите възражение за изтъркани парламентарни номера, но неизтърканото е, че сроковете не са изтекли, така че срокът за Комисията не е изтекъл. Проверете го! Проверете и съображенията за периодите, в които срокове не текат. Така че, първо, сроковете не са изтекли. Второ, няма постъпил доклад в Народното събрание, който да бъде подложен на гласуване.
#26 · speech
БСП за България, от място
Вие имате ли Доклада?
#27 · speech
Аз нямам нищо, господин Ченчев. Заповядайте, господин Гуцанов, по начина на водене.
#28 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, странна е ситуацията. Докладът е готов, направен. Господин Станков, от Вас не съм очаквал подобно нещо – да не искате да го внесете в Народното събрание. Вие ли прикривате нещо? Точно Вие, който написахте един наистина много добър доклад и няма две мнения по този въпрос. Ако така продължавате да се държите, парламентарната група на БСП ще оповестим целия доклад публично пред медиите и призоваваме всяка една от парламентарните групи, която иска да го подпише заедно с нас, и ще го внесем в прокуратурата и в ДАНС. Въпреки всичко още веднъж Ви призовавам, господин Председател, господин Станков, внесете го в Народното събрание – дотук, така, както е разгледан от всяка една от парламентарните групи и е нямало нито едно възражение по време на изслушванията.
#29 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Декларация от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#30 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, покрай корупционните скандали в МВР и Митниците миналата седмица един друг не по-малко важен скандал някак си остана скрит, и то меко казано, скрит – направо си беше покрит от българските медии, въпреки че тук-там все пак успя да излезе информация, която пропука цензурата и медийната блокада, която съществува върху всякакъв вид подобни сведения, които все пак успяват понякога да се появяват на бял свят. Стана ясно от изтекли в медиите документи, че тази година, само преди няколко месеца – всъщност преди два месеца, на 7 февруари, по инициатива на българската страна се е състояла среща на началника на Генералния щаб на въоръжените сили на Република България адмирал Емил Ефтимов и председателя на Парламентарния комитет по въпросите на отбраната Христо Гаджев – така е записано в документа – с извънредния и пълномощен посланик на Украйна и аташето по въпросите на отбраната към посолството на Украйна в Република България. Темата на разговора, който е бил – повтарям още веднъж – по инициатива на българската страна, тоест по инициатива на нас като държава, е била прехвърлянето на тежко въоръжение за Украйна. Интересното е, че в разговора както господин Гаджев, така и адмирал Ефтимов са заявили, че за да се преодолее мощното проруско лоби, са им нужни аргументи за пред населението. За тази цел те са готови да предприемат съответните действия, които да покажат на населението, че става въпрос не за даряване или предоставяне на тежко въоръжение на Украйна, а за защита на българския национален интерес чрез засилване на отбранителните способности на Българската армия. Интересно е, че веднага след това адмирал Ефтимов уведомява, че това ще стане чрез освобождаване от резервите на въоръжените сили на България на боеприпаси, които се продават за потребностите на въоръжените сили на Украйна чрез снижаване количеството на въоръжение муниции и припаси, необходимо за осигуряване на мобилизационния резерв на българската държава. В такава ситуация Емил Ефтимов и Христо Гаджев са привърженици на идеята, че за българското общество и политическите сили на страната въпросът за предоставяне на военна и материално-техническа помощ за Украйна трябва да се представя на първо място под лозунга: „Грижа за националните интереси“. Иначе казано – грижа за националните интереси е да разоръжим Българската армия, да намалим мобилизационния резерв, да опразним складовете, и това, което вече няма да ни е нужно след намаляване на мобилизационния резерв, да бъде предоставено на Украйна. За какво оръжие обаче става въпрос? Тук вече е грандиозен скандалът, защото Българската армия почти няма въоръжение в момента. Това, което е записано и което излезе по медиите – не по всички, разбира се, защото в България има огромна медийна цензура и деветдесет и повече процента от медиите са напълно контролирани от американското посолство, е следното: Българското военно ръководство и българското държавно ръководство е готово да предостави списък на готовото за продажба въоръжение без посочени цени, което може да бъде предоставено на Украйна, а именно – танкове Т-72 – 57 броя, които по-рано военното ръководство е планирало да предаде на безвъзмездна основа на Украйна в рамките на преразглеждането на стратегическата политика на отбраната, като танковете е трябвало да бъдат модернизирани при финансовата подкрепа на Дания. Отделно от това – боеприпаси към тях, в количество 2000 броя, 122-милиметрови самоходни артилерийски установки „Гвоздика“ – 60 броя, боеприпаси към тях – 40 хил. броя, 122-милиметрови гаубици Д-20 – 24 броя, боеприпаси към тях – 7 хил. броя, 120-милиметров самоходен миномет „Тунджа“ – 24 броя, боеприпаси към тях – 5000 броя, 82-милиметрови миномети – 120 броя, боеприпаси към тях – 20 хил. броя. Сега, има и нещо много интересно. В разговора е ставало въпрос за това, че украинската страна искала да ѝ се предоставят ракетите „Точка“, които са все пак едно много сериозно сдържащо оръжие, но българското ръководство е казало, че не може да ги предостави, тъй като те са декларирани в ООН и трябва да бъдат утилизирани. Това е според задълженията на България по Договора за обикновените въоръжени сили в Европа. Само че след това се оказва, че е получена информация от представител на Министерството на отбраната на САЩ, че посолството на САЩ в Република България е готово да съдейства за решението за предаването на Украйна на българските ракети „Точка“, като, имайки предвид вниманието на контрола от страна на ООН, това много внимателно трябва да го чуем всички. За неразпространение на касетни боеприпаси най-вероятният вариант е прехвърляне на Украйна на вече разглобени на части ракети. Иначе казано, българското военно и държавно ръководство в лицето на Ефтимов и Гаджев е говорило с украинската страна как да се измами ООН, тоест формално да се утилизират тези ракети. Иначе казано – да се унищожат уж, а те всъщност ще бъдат разглобени и със съдействието на Съединените американски щати ще бъдат пренесени в Украйна, където ще бъдат сглобени отново. Отделно от това – и това вече е върхът на всичко, потенциално България е готова да предаде на Украйна и зенитно-ракетните комплекси С 200 и С 300, а също така и ракети към тях. В интерес на истината, броят на ракетите, които ние имаме, е държавна тайна, аз няма да го спомена. Само че е споменат в документа, който е излязъл, което означава, че всъщност българска държавна тайна е била коментирана от шефа на отбраната и от шефа на Комитета – така наречения тук, в този документ – с представител на чужда държава, което е държавна измяна. Там се говори, че ние можем да ги предадем, но след това ще искаме да получим като компенсация зенитно-ракетни комплекси „Патриот“, или както обичат да казват нашите англоезични медии – „Пейтриът“. Само че имаме един проблем – ще трябва да чакаме от пет до седем години за доставка. През този период ние няма да имаме и зенитно-ракетни комплекси или поне ще останем с много малко от тях. На финала много мило е отбелязано, че за да не се дават аргументи на проруското лоби в България, информацията за доставки и продажба на оръжие и военна техника от правителството на България не трябва да бъде обнародвана в средствата за масова информация. За какво става въпрос в крайна сметка? Става въпрос за поредния епизод от държавната измяна, в която всъщност участваше и продължава да участва българското правителство. Защото разлика няма между това правителство в момента и правителството, което ни управляваше буквално до миналата седмица. ВЪЗРАЖДАНЕ ще настоява за максимално бързи действия от страна на оторизираните държавни институции за проверяване на тази информация, която излезе по медиите. По някои медии – повтарям още веднъж. Фактът, че беше скрита, е достатъчно ясен и показателен. Миналата седмица, между другото, когато тук имаше изслушване във връзка – и то не изслушване, по-скоро, когато се гласуваше Проектът за намаляване на мобилизационния резерв, беше зададен въпрос от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ към адмирал Ефтимов точно в тази връзка. Той не даде конкретен отговор, а както е ясно – и липсата на отговор е отговор. Ето защо, ако в рамките на следващите няколко дни не получим доказателство за ясна и бърза реакция от страна на българските държавни власти в този случай, на сегашното правителство – все пак ние сме длъжни да се обърнем към него дотолкова, доколкото формално то управлява държавата – ние ще сезираме съответните институции. Ще сезираме и прокуратурата, ще сезираме и ДАНС, защото за нас това, което се е случило – ако, разбира се, всичко това, което е описано, е вярно, ние няма как да знаем, нали, но все пак предполагаме, че е така – в този случай е осъществен много сериозен състав на държавна измяна, който не е прецедент, още веднъж повтарям. Такава държавна измяна вършеше цялото ни старо военно и държавно ръководство, сега продължаваме това нещо. На това нещо трябва да се сложи край обаче, защото с подобен тип подаръци или с подобен тип политики се защитават всякакви други чужди национални интереси, разбира се, но не и българският национален интерес. Българският национален интерес изисква Българската армия да е силна и да разполага със свой собствен отбранителен капацитет. А тук през цялото време се говори и се действа само и единствено за разоръжаване на Българската армия. Говори се дори за това да бъде измамена ООН, което вече представлява много сериозно международно престъпление. (Реплики.) Да, престъпление, военно престъпление. Нека видим какво ще предприеме българското държавно ръководство, ние ще информираме медиите за това, разбира се. Нека да видим къде ще излезе тази информация, защото се съмняваме, че ще се появи на много места точно поради тази медийна цензура. И ако след това нищо не се случи, сезираме съответните държавни институции. Не вярваме и на тях обаче, няма какво да се лъжем. Единствените, на които вярваме, са българските граждани. Те ще имат възможност на 9 юни да избират между войната, която искат да проведат тук евро-американските партии в този парламент, и мира, който защитава единствено и само ВЪЗРАЖДАНЕ. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#31 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Господин Гаджев, за какво? (Реплики.) Моля? За лично обяснение – заповядайте.
#32 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, използвам случая да взема лично обяснение, тъй като бях споменат. Предполагам Комитетът, както беше преведено от руски по този документ, явно, предполагам, става въпрос за мен.
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
От украински.
#34 · speech
На седми февруари, когато мисля, че се цитира датата, единствената среща, която е имало на 7 февруари, е заседание на Комисията по отбраната. Никаква друга среща! Ерго, всичко останало, което се цитира във въпросните статии на медиите, просто не е истина. Колкото до последното цитирано – за касетъчните боеприпаси, България е членка на Споразумението за забрана на касетъчните боеприпаси. Впрочем и на противопехотни мини, и на много други неща, които са забранени, и България е поела ангажимент да бъдат унищожени. Те са унищожени през годините, включително и ПЗРК-тата, включително и много други системи или въоръжения, които са унищожени през годините поради членството на България във въпросните международни договори. Така че това няма как да бъде въобще дори и тема, тъй като е унищожено. Най-малкото това показва още веднъж колко фалшива е тази информация, а да не говорим също така, че има и страни, които не са членки на тези конвенции. Между другото, Руската федерация не е членка на забраната за касетъчното въоръжение и използва касетъчно въоръжение в конфликта.
#35 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Съединените щати също не са!
#36 · speech
Съединените щати също не са, но България е и си изпълнява своите ангажименти.
#37 · speech
„БСП за България“ – от името на парламентарна група.
#38 · speech
БСП за България
Уважаеми български граждани, в последните 48 часа в държавата се случват неща, които представляват погром върху държавността и принципите на правовата държава. Ще припомня събитията с дословни цитати. 2 април, Бойко Борисов: „Не се месим за служебното правителство“; 9 април, Бойко Борисов: „Категорично заявих пред посланиците на страните от Европейския съюз, че ГЕРБ няма връзка със служебното правителство“. Категорично сте ги излъгали, господин Борисов, посланиците на Европейския съюз! 15 април, Бойко Борисов: „Главчев да смени външния министър. Ако служебният премиер Главчев не се съобрази с тази препоръка, ще направя да се съобрази впоследствие.“ Няколко часа по-късно външният министър е сменен. Цитати на господин Главчев, 5 април: „Не виждам кой би ме убедил да направя промени в кабинета.“ Е, господин Главчев, сега видяхте ли кой би могъл да Ви убеди да направите промени в кабинета? Не да Ви убеди – да Ви принуди, да Ви заплашва, че ако не го направите, впоследствие ще има тежки последици за Вас! Ако не сте видели кой е, целият български народ го видя, а и европейските ни партньори, които Борисов персонално е излъгал, също го видяха. Това е пуделщината в политиката. Утре Борисов може да нареди на Главчев какви да са резултатите от изборите. И тях ли ще изпълни?! Ето това е промяната в Конституцията и съдебната реформа – узаконяване на беззаконието, погром на държавността и основните принципи на правовата и демократична държава за прозрачност, разделение на властите и честни избори. Паралелната държава стана официална, ръководена лично от Бойко Борисов – навремето по телефона на шефа на Митниците, на Висшия съдебен съвет, сега вече директно на служебния премиер. Мафията е не просто срастване на престъпността с властта, мафията е властта днес в България. Кукловодите си назначават пионки, пионките обслужват кукловодите. Това е моделът Борисов от 15 години в България – за малко разклатен и твърдо възстановен с промените в Конституцията и така наречената съдебна реформа на демократичните сили. Разбира се, от това положение има изход и не бива да се губят нито надеждата, нито желанието за промяна – онези от 2020 г., които бяха потъпкани. И ние се обръщаме, на първо място, към президента Радев. Господин Президент, не преговаряйте, не се пазарете за министрите със задкулисието. Със задкулисие и с мафия не се преговаря, просто сменете Главчев. Това е Ваше правомощие по новата Конституция. Освободете този премиер и изберете друг. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Този е доказано партиен кандидат на ГЕРБ, но освен това от 48 часа вече е доказан послушко и изпълнител на волята на ГЕРБ и персонално на Бойко Борисов. Какво ни гарантира, че оттук нататък това няма да се случва всеки ден?! Нищо не може да ни го гарантира! Обръщаме се към европейските посланици да реагират: Борисов е седял на Вашата маса, гледал Ви е в очите и Ви е излъгал, че ГЕРБ нямат нищо общо със служебния кабинет. Този кабинет, който трябва да бъде равноотдалечен партийно и да гарантира честността на изборите! Уважаеми европейски посланици, нека заедно да застанем зад принципите на Европейския съюз за прозрачност, за честност на изборите, за разделение на властите, за правова държава и за борба със задкулисието и мафията във всички държави – членки на Европейския съюз! Накрая, разбира се, най-важното обръщение е към българския народ. Скъпи български хора, граждани, преди малко Борисов е казал: „Пълна случайност е, че Главчев е сменил външния министър след моето изказване.“ Докога? Докога ще търпим тази гавра с българския народ, с принципите на съществуване на държавата, с устоите на държавността и с институциите? Докога един човек ще се подиграва с всичко, което България е била и може да бъде в бъдеще? Всичко е във Вашите ръце и зависи от Вас съвсем скоро. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#39 · speech
Други процедури, колеги? Декларации? Не виждам. Уважаеми колеги, вчера се навършиха 145 години от онзи ден през 1879 г., когато Учредителното събрание във Велико Търново приема първата българска Конституция, известна като Търновската конституция, с което се слагат основите на модерната правова и просперираща България. По този повод в 12,30 ч. ще бъде открита изложба, посветена на тази бележита годишнина. Уважаеми колеги, ще предложа на Вашето внимание като точка първа за днес на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание следното: предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса във връзка с подадена оставка от Станимир Михайлов – управител на НЗОК. Моля, режим на гласуване. Гласували 180 народни представители: за 122, против 8, въздържали се 50. Предложението е прието. Преминаваме към точка първа: ПРЕДСРОЧНО ПРЕКРАТЯВАНЕ МАНДАТА НА УПРАВИТЕЛЯ НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ВЪВ ВРЪЗКА С ПОДАДЕНА ОСТАВКА ОТ СТАНИМИР МИХАЙЛОВ – УПРАВИТЕЛ НА НЗОК. Във връзка с подадена оставка със сигнатура 49-339-00-18 от 1 декември 2023 г., а именно: „На основание чл. 19, ал. 4, т. 5 от Закона за здравното осигуряване подавам оставка за заеманата от мен длъжност управител на НЗОК поради лични причини. Моля да ми бъде прекратен предсрочно мандатът като управител на Националната здравноосигурителна каса.“ Проектът за решение е за предсрочно прекратяване мандата на управителя на НЗОК: „Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 19, ал. 4, т. 5 от Закона за здравното осигуряване
#40 · speech
Реши
Предсрочно прекратява мандата на Станимир Боянов Михайлов като управител на Националната здравноосигурителна каса.“ За процедура – господин Пандов.
#41 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Както знаем, оставка има подадена не само от председателя, тоест управителя, извинявам се, на Националната здравноосигурителна каса, но така и от подуправителя. Когато течеше дебатът за избора на подуправител, по който, както знаем, после имаше и съответните коментари, и двете лица – и управителят, и подуправителят, депозираха своите оставки пред Народното събрание. Това, което се случва в момента и буди моето недоумение – ако и двамата бъдат освободени едновременно, това ще остави Националната здравноосигурителна каса без орган на управление, какъвто той трябва да има. От друга страна, изборът да се гласува единствено оставката на управителя, но не на подуправителя, сочи към това, че Националната здравноосигурителна каса ще бъде поета на управление от лицата, които са излъчени от ГЕРБ-СДС. В момента председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса е също заместник-министър, който е излъчен от ГЕРБ-СДС. Това означава, че в момента е очевидно поемането на управлението пряко на Националната здравноосигурителна каса не от лица, излъчени от други органи или от Президентството, а от колегите от ГЕРБ-СДС. Моята процедура е да бъде включена в дневния ред точка за гласуване на решение също за освобождаване и на подуправителя на Националната здравноосигурителна каса. Благодаря.
#42 · speech
Благодаря Ви, господин Пандов. Колеги, изказвания? Заповядайте, господин Арабаджиев.
#43 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Интересно е как едни точки от дневния ред на обществото влизат в Народното събрание, а други точки не влизат. Тук трябва да се върнем обратно в дискусията какво се случи през месец декември; как именно беше избран подуправителят на НЗОК и с кои гласове; с кои гласове беше включена и точката в момента да разглеждаме подадената оставка на управителя на НЗОК – и това са гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и на ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние виждаме в едни моменти, че гласовете на ВЪЗРАЖДАНЕ се включват в това плаващо мнозинство, а в други моменти колегите не гласуват, абдикират от своята отговорност и услужливо помагат на колегите от ГЕРБ и ДПС. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ трябва да дойдат и да кажат защо месец декември с Вашата липса на гласове и гласуване помагате и обслужвате непринципни решения. Ние декември месец ясно се аргументирахме – въпреки че сега дискусията е за управителя, ние ясно заявяваме, че трябва да разглеждаме и оставката на подуправителя. Ясно беше подадена информация месец декември към обществото, че това ръководство трябва да подаде оставка, и те го направиха. Но в тази ситуация в момента, където ние не можем да проведем процедура за избор на нови управители – нов управител и подуправител на Касата, защото променихме Закона за здравното осигуряване, така че да може подуправителят да получи допълнителни правомощия и да има баланс на силите, споделена отговорност и взаимен контрол – в момента защо предлагате, колеги, само да разглеждаме точката за оставката на управителя? Остава едно впечатление, че колегите, които влияят върху здравната система, тези, които откриха стотици частни болници в българската държава, които в продължение на десет години подкрепяха частен договор за източване на Ловешката болница, където 90% от приходите на едно частно дружество оставаше в дружеството, а 100% от разходите оставаха за болницата... През 2016 г. се откри частна болница в Ловеч – „Кардиолайф“. Напусна цялото Кардиологично отделение и отиде в тази болница. Откриха се десетки болници и медицински центрове в Плевен и в цялата държава. И с тази нелоялна конкуренция към общинските и държавните болници тези колеги от ГЕРБ, които 12 години управляваха здравния сектор, не направиха така, че да имаме качествено здравеопазване, така че лекарите да имат достойно възнаграждение, и сега да се опитваме с промени в Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения да намираме механизми и методики за допълнително финансиране за заплати – само и само за да могат да получат в областните болници 1500 лв. медицинските сестри и 2000 лв. лекарите, за да не зависят и от ДМС тата. Колеги, това Вие завещахте в здравната система. И колегата Ангелов трябва да дойде и да каже като директор на болница и после като здравен министър защо допуснахте това здравеопазване – нашите лекари да отиват в чужбина. В момента искате да си продължите влиянието и през Касата – да не се упражнява контрол върху болниците, неправилното разпределение на средствата между болничната и доболничната помощ. И това е дискусията в момента, а не дали един управител ще си запази поста или не, а дали ще имаме контрол върху системите, така че българските граждани да получават качествено здравеопазване. Затова, когато вкарвате в дванадесет без пет едни точки за подадена оставка през месец декември, но само едната оставка, а не другата, остава едно чувство, че нещо нередно се случва. Как да убедим българското общество да има доверие в парламента, в политическата система, когато не излизате тук, за да дадете аргументи защо тази точка се включва в момента, а не другата, и защо сега – две седмици преди Народното събрание да приключи работата си. Това са въпросите, които трябва да зададем, и да получим отговори в днешната дискусия. Тук колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ нека да дойдат и да кажат защо обслужват ГЕРБ и ДПС, когато им е удобно – в един момент гласуват, а друг път не гласуват. Защо подкрепихте включване на тази точка? Ще подкрепите ли включване на оставката на подуправителя? Искате ли да обезглавим Касата в момента с двете подадени оставки? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) След две седмици ще имате възможност да дадете отговор на хората по улиците. (Единични ръкопляскания от „ПП-ДБ“.)
#44 · speech
Има ли реплики? Няма. Заповядайте, господин Караджов, за процедура.
#45 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Защо, господин Председател, разрешавате тук да се излиза с подобни изявления, които са като закъсняла чест? Когато им измъкнаха от устите контрабандните канали, тогава се сетихте за българското здравеопазване, така ли е, господин Председател? Ами то с тази закъсняла съвест могат да се оправдаят всички престъпления. Напълнихте си гушата от контрабандата и сега се загрижихте за какво? За българското здравеопазване?! Не, не минава номерът!
#46 · speech
Други изказвания? Господин Ганев.
#47 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
За 35 години България има нещастието да бъде управлявана от какви ли не мошеници и крадци – всякакви, един след друг. Последните правителства са еманация на това нещо. Никога, абсолютно никога в най-новата ни история не е имало такива некомпетентни мнозинства, изпълнени с хора, които не знаят къде се намират, приемат Конституция, приемат всичко това, което искат като законодателство, без да знаят какви ще са последствията, а дори не се вслушват в трезвия разум на професионалистите. Еманация на това неможачество, на тази безпринципност, меко казано, на този непрофесионализъм са ПП-ДБ. Хора, които промениха законодателството в сектор „Здравеопазване“ само за да могат да си набутат своите калинки, така наречените професионалисти – нещо, което стана факт, и ние гласувахме против. Когато това нещо стана и предложиха за шеф на Здравната каса лице, за което впоследствие излязоха множество доказателства, че е намесен, меко казано, в съмнителни схеми за крадене, източване и както искате го наречете, беше съвсем естествено да сме против. И това беше изкарано не от друг, а от коалиционния им партньор ГЕРБ, управляващите с ПП-ДБ. Тези, които обясняваха, че никога повече с мафията: Бойко, никога с теб! И същите тези изкараха шефа на Здравната каса какъв мошеник е и съвсем естествено беше ние да гласуваме против. Еманацията на това неможачество от страна на ПП-ДБ стигна обаче, когато коалиционните им началници от ГЕРБ предложиха подуправител на Здравната каса. (Реплики от „ПП-ДБ“.) И ПП започнаха да обясняват как този, предложен от ГЕРБ, е същият крадец като техния – ама, разбирате ли, не трябвало да има втори крадец в Здравната каса. И точно заради това не трябвало да бъде подуправител, а тогава ние от ВЪЗРАЖДАНЕ – да обясня на плачевния областен управител на Пловдив, който си дере ризата тук в залата – ние не гласувахме, защото, за разлика от Вас, имаме някакви принципи. За крадци и мошеници няма да гласуваме. А Вие сте изтъкани само и единствено от крадци и мошеници и в голямата си част сте неможачи, неставащи за нищо. За нищо! Това сте Вие. В момента имаме ситуация, в която новото правителство не маха, а казва и най-вероятно принуждава Вашата изтривалка, Вашия схемаджия да напусне Здравната каса, и той си подава оставката. След като са излезли доказателства, че той е схемаджия, естествено е, че ние ще подкрепим неговата оставка. Напротив, той трябва да бъде разследван, съден и вкаран в затвора, ако има нужните доказателства. Съвсем естествено е Вие като неможачи да предложите и подуправителят заедно с него да си замине. Ние ще го подкрепим, защото сме последователни, защото всичките Ви схеми трябва да бъдат изкарани наяве, защото Вие, освен да прислугвате на ГЕРБ и да седите в скута на Пеевски, за друго не ставате, защото сте неможачи. За нищо друго! Даже не можете и да крадете, защото тръгнахте да овладявате Митниците и ей тия тук на първия ред Ви набиха канчетата. Даже и Митниците не можете да овладеете, защото искате да делите на едно, ей заради това. Всички чухме как Денков се молеше на Пеевски да се върне в залата – пред всички. Това сте Вие – неможачи и схемаджии, които се правят, че могат да делят на едно. Не можете да делите наедно. Вие сте неможачи и трябва да бъдете премахнати от нашата история, защото сте срамно петно. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#48 · speech
За реплика – господин Иванов.
#49 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Ганев, излишен патос, както обикновено, изказване, пълно с обиди, цинизми. Не знам кой ще Ви вярва точно на Вас, господин Ганев, не говоря за парламентарната група, когато излизате от тази трибуна и изливате един миш-маш от хвърчащи мисли. Колеги, Вие сте прави, когато казахте, че тогава Вие не гласувахте за избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса, но винаги има „но“, и това „но“ е следното. Когато се избираше председател на Националната здравноосигурителна каса, Вие тогава гласувахте против. Когато се избираше подуправителят на Националната здравноосигурителна каса, Вие не гласувахте и с това дадохте възможност гласовете на ГЕРБ и ДПС да са абсолютно достатъчни, за да бъде избран този подуправител. Това е толкова очевидно, толкова плоско и затова казвам, че не съм сигурен кой ще Ви вярва на Вас персонално, господин Ганев. (Ръкопляскания от „ПП-ДБ“.)
#50 · speech
Господин Костадинов за реплика.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Ганев, като стана дума за очевидни и за плоски неща, обяснете на очевидните и плоски представители на ПП-ДБ, че те приеха Закона, по който бяха избрани тези представители. И още нещо им обяснете. Тогава в нашата група много се смяхме. Припомнете им защо. Защото, когато има такива изключително неадекватни представители на която и да било част от българския народ, във всеки един удобен случай ние сме се възползвали и ще продължаваме да се възползваме от това да ги скараме с техните партньори, понеже са толкова елементарни, толкова неграмотни и толкова неадекватни, че който не е решил, той не ги е прецакал. Това направиха и техните партньори, въпреки че им го казахме, че така ще стане в крайна сметка. Така че в този случай на практика ние им дадохме поредния урок – как може да направим така, че да се скарат дори самите те помежду си, въпреки че обясняваха и се молеха на ГЕРБ и на ДПС да подкрепят техния кандидат.
#52 · speech
Друга реплика?
#53 · speech
ПП-ДБ
Господин Ганев, ние сме изключително принципни и последователни (силен смях от ВЪЗРАЖДАНЕ) в решенията си и в действията си. Гласуваме така, както е полезно за българските граждани. Когато не е полезно подуправител да стане Мавров – предложението на ГЕРБ-СДС, ние гласуваме „против“. Вие сте тези, които обаче помогнахте този човек да стане подуправител. Ако погледнете медийните публикации от този ден, те са със заглавия: „ГЕРБ и ДПС инсталираха с помощта на ВЪЗРАЖДАНЕ спорен кандидат за подуправител на НЗОК“. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДЕНЕ.) И сега, в момента, вече не с Вашата пасивна подкрепа, а с Вашата активна подкрепа Вие помогнахте тази точка да влезе в дневния ред. Вие най-вероятно ще помогнете и управителят да си подаде оставката, и ще помогнете на този скандален подуправител да заеме ръководството на НЗОК. Вие казвате, че сте прецакали нас или сте вклинили някакъв клин в коалицията. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Не, господин Костадинов или господин Ганев, Вие прецаквате българските граждани, защото, докато няма контрол върху болниците, върху средствата, които всички български граждани плащат за здравни осигуровки, ние ще имаме проблем. Вие обслужвате и помагате, Вие гласувате това, което ГЕРБ и ДПС Ви кажат. Спомняме си и промяната, която искахме да направим в Закона за обществените поръчки – за това частните болници да провеждат обществени поръчки, за сумите, които получават от Касата. И какво стана?! На прегласуването госпожа Атанасова – още народен представител, се обърна към Вас, подшушна Ви как да гласувате и се обърнахте на 180 градуса. Това се вижда от българските граждани и трябва да се напомня от тази трибуна всеки ден. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#54 · speech
Дуплика – господин Ганев.
#55 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Иванов, господин Арабаджиев, за разлика от Вас ние от ВЪЗРАЖДАНЕ се борим от много години да влезем в парламента. За разлика от Вас ние не сме спуснати от американското посолство, не сме били канадски граждани, които по стечение на обстоятелствата да са станали министри, заместник-министри, депутати или какъвто и да било назначен чиновнически сан в българската администрация. Ние сме извървели своя път. И сега да Ви кажа, тъй като Вие нямате никаква представа какво се случва в политиката не само в България, но и по цял свят, в реалната политика, където има демокрация. Работа на опозицията не е да подкрепя каквото и да било на управляващите. Никаква работа! Когато има коалиция, която управлява, работа на опозицията не е да подкрепя едно от двете лобита в коалицията. Ние нямаме работа да подкрепяме било Вас, било ДПС или ГЕРБ. Нямаме такава работа, ние сме опозиция. Българският народ е казал: в този момент имате толкова гласове. И ние няма как да гласуваме каквото и да било. Наше усмотрение е дали да гласуваме против, или да се въздържим. Това е наше усмотрение, ние сме опозиция, да Ви го кажа. Сега, по отношение на другото, също основни неща в политиката. Когато опозицията трябва да се съобрази с това, че Вие като управляващи сте променили закон, ние работим по този закон. Именно Вие като управляващи променихте Закона и казахте, че подуправителят се избира от Народното събрание. А направихте това, защото сте неможачи и защото разчитахте, че ще Ви минат всичките назначения именно защото не ставате за нищо. И тук за първи път видяхте как ГЕРБ и ДПС Ви унижиха и Ви наведоха, след което същото стана и с Конституцията, а сега и с правителството, което Ви управлява, и нас управлява, защото сте неможачи. Същото нещо – в Здравната каса. Това сте Вие! И точно заради това в тази ситуация ние като опозиция имаме точни и ясни правила как да действаме. Но Вие сте спуснати, Вие сте хора неможачи. Нямате представа кой е назначен за областен управител – било за Пловдив, за Разград или за където и да било. Събрани от кол и въже. Нямате никаква представа за какво става дума, и Вие го видяхте тук. Променихте обаче, за съжаление, Конституцията и сега всички страдаме заради това какви сте Вие, какво правите. По отношение на търговете за лекарства. Господин Арабаджиев, жалко е за нас като държава, че Вие бяхте председател на Социалната комисия. Жалко е! Но сега да Ви го кажа, тъй като това е една от основните опорки. Има позитивен списък за лекарства, те са фиксирани като цени. Дали сте частна болница, дали сте държавна болница – няма никакво значение. Там е казано, да кажем, аспирин – 10 лв. Вие, като сте частна болница, дайте документ, фактура за 50 лв. Ще Ви изплатят 10. Дали ще проведете търгове – има пределна цена. Вие като управляващи обаче, като имате шеф на Здравната каса, защо не смъкнахте цената, по която може да се изплаща? Защо? Да Ви кажа ли защо? Защото сте схемаджии. Защото ние искаме да няма плащане на частните болници от страна на държавата. Частна инициатива – приветстваме, подкрепяме, но не и за частни болници. Изцяло всичко да отива за държавни и общински болници, но Вие сте схемаджии. За съжаление, даже не сте изпечени схемаджии като ГЕРБ и ДПС, защото сте неможачи. Искате да делите на едно – не става. Тези, на които седяхте в скута, Ви показаха, че няма да Ви минат номерата, затова в момента Ви разкарват пуделчетата, пачките и ще Ви навеждат докрай. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#56 · speech
Господин Чорбанов, Вие за изказване ли? Заповядайте.
#57 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна с перифразиране на една популярна сентенция и ще кажа, че в бриджа и в политиката е важно да имаш или добър партньор, или силна ръка. В момента част от бившите управляващи разбраха, че са нямали партньор и срещу тях е имало силна ръка. Още от самото начало, от самото начало при избора на управител и подуправител ние бяхме твърдо против избора на този управител. Нещо повече, бяхме също против промяната в Закона, според която не управителят избира своя подуправител, а беше избор на Народното събрание. По този начин се даде възможност различните компоненти на управляващата коалиция да назначат свои хора на различните позиции. Ние не подкрепихме нито една от тези тези и затова днес няма да участваме в това гласуване. (Шум и реплики.) Ще кажа обаче и нещо друго. За здравната система и за обществото ще бъде прекрасно да има управител на НЗОК, който да се грижи за системата и за обществото. Не смятаме, че сегашният избор – и на управител, и на подуправител, е подходящ за това. Силно се надяваме, че в близко бъдеще в следващия парламент ще бъдат избрани хора, подходящи, професионалисти, които да отговарят в най-пълна степен на очакванията за управление на най големия бюджет в нашата държава. Благодаря.
#58 · speech
Благодаря Ви. Господин Божанков е записан за изказване.
#59 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Важен фокус в този дебат, който убягва на залата, е, че в момента се извършва едно нарушение на Конституцията, и това са поправките от 2023 г. Защо? Защото помните ли в тази зала всяка една група в какво обвинявахме президента Радев – че агресивно през служебната власт узурпира държавна власт и кадрува в държавния апарат, и прави всичко друго, но не организация на честни избори. Е, какво се случва в момента? Хайде да си отговорим на този въпрос. След поправката в Конституцията вече имаме изричен текст, който казва, че служебният кабинет се грижи за организацията на честни избори – ни повече, ни по-малко. И какво прави служебният кабинет в момента? Абсолютно същото нещо, в което обвинявахме президента Радев – кадрува агресивно, сменя хора. Независимо дали говорим за Здравна каса, независимо дали говорим за други позиции – агресивно кадруване в държавната власт. Е, къде е тогава тази промяна в Конституцията, в която всички участвахме?! Нали бяхме обединени всяка една парламентарна група, която гласува за тази иначе правилна промяна?! Защо в момента тази зала погазва нейната философия? Защо всички тръгват – всички, без нашата парламентарна група, срещу философията на тези промени? За какво бяха всички усилия през тези месеци да променим нашата Конституция? Уважаеми колеги, призовавам Ви да се откажете от това. То няма никакъв смисъл към настоящия момент. Ако наистина искаме да се явим на избори пред българските граждани и да заявим пред тях, че направените промени не са само на думи и на текст, а на дело, че стоим зад тези промени, че вярваме, че една служебна власт трябва просто само и единствено да се фокусира върху организацията на честни избори, защото това, което се случва – извънредни точки, кадрови смени в държавата, опорочава текста на Конституцията и подрива доверието не само в изпълнителната власт, не само в института „служебен кабинет“, а изобщо в парламентарната демокрация. И не трябва тогава да се чудим, че всеки един – и никой няма да излезе сух от водата – страда от ниския рейтинг, от ниското доверие, от ниската избирателна активност. Защото се оказва, че на думи е едно, на дело – друго. В момента, колеги, правите огромна щета на промените, за които сами гласувахте. От името на нашата парламентарна група Ви призоваваме – откажете се от това в името на този базов консенсус, който постигнахме в тази зала, в името на това съгласие, което постигнахме и което е много по-важно, много по-голямо от някакъв тяснопартиен интерес в момента и някаква кадрова смяна или опит да се овладее властова позиция и тя да се експлоатира със съвсем друга цел. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#60 · speech
Благодаря, господин Божанков. Господин Митев – за реплика.
#61 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Божанков, има няколко теми, които не засегнахте във Вашето изказване. Може би част от него трябваше да бъдат отговори на това, което каза Цончо Ганев, като каза, че те са борци и се борят – от партия ВЪЗРАЖДАНЕ. И ние разбрахме за какво се борят партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Те се борят да изплатят 30-годишния заем на Костадин Костадинов за къщата му, да го изплатят за 12 месеца, и успяха. Браво, поздравления на партия ВЪЗРАЖДАНЕ (ръкопляска), успяхте да си изплатите заемите. (Смях и оживление.) За какво друго се борят партия ВЪЗРАЖДАНЕ? Във всеки един удобен момент те…
#62 · speech
Към господин Божанков реплика, моля.
#63 · speech
Разбира се, към господин Божанков. Аз му добавям неща, които той не адресира в своето изказване. Не съм съгласен с него. Той не каза как партия ВЪЗРАЖДАНЕ през цялото време бяха на каишката на Бойко Борисов, и когато говорят за пудели, те са най-големият пудел в залата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И сега много важно нещо трябва да кажем, и то е следното: днес не беше вкарана точката за „Боташ“ и днес, в този ден, България ще изгуби 1 млн. лв. Но се вкара точката, която да обслужи интересите на ГЕРБ, с помощта на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, и разбира се – с чалгата в политиката. Господин Балабанов, как се чувствате днес, като обслужвате интересите на ГЕРБ и ДПС?
#64 · speech
Към господин Божанков е репликата, господин Митев.
#65 · speech
Излезте и кажете нещо от тази трибуна, нали сте голям борец? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#66 · speech
Дуплика искате ли, господин Божанков? (Шум и реплики.)
#67 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Митев, съвсем целенасочено не споменах ВЪЗРАЖДАНЕ. Както казах, има по-голяма тема и тя е конституционната промяна, духът на Конституцията, смисълът на промените, които ни обединиха в тази зала. Големият липсващ от дебата днес са ГЕРБ. Въпреки че те правят това предложение, те не излизат на този дебат, те не защитават това предложение. Излизат ВЪЗРАЖДАНЕ точно както преди години Волен Сидеров го правеше в тази зала – ти говориш на ГЕРБ, излиза Волен Сидеров. Сега е същото – аватарите на Волен Сидеров, когато говориш на ГЕРБ, излизат те на зала да бранят техните позиции. В това няма нищо странно. Има три-четири, може би и повече случая, в които ВЪЗРАЖДАНЕ, не гласувайки, осигуряват нужния кворум, за да минат предложените от ГЕРБ решения. Това е абсолютен факт, но това е едно базово мнозинство, което в тази зала функционира много отдавна и сега просто излиза наяве, сега става публично, сега става открито, но него винаги го е имало и ние го знаем, просто не са го показвали. Та, господин Митев, неслучайно направих изказването само в посока на конституционния текст и на най-важното, на което държим – на българското общество. А партия ВЪЗРАЖДАНЕ – това е ясно. Хора, които плюха години наред Брюксел, сега се наредиха за заплати в Европа. Те нямат никакъв срам, те са рецидивисти – като започнем от ваксините и партийните субсидии и накрая като стигнем до евровота. Тук изненади няма – ВЪЗРАЖДАНЕ са си такива. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#68 · speech
Господин Пандов, Вие?
#69 · speech
ПП-ДБ, от място
За процедура.
#70 · speech
За процедура? Заповядайте за процедура, господин Пандов.
#71 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Процедурата ми е във връзка с предложената нова точка. Преди да се стигне до гласуване, в Деловодството е заведено оттегляне на оставката от господин Станимир Михайлов (ръкопляскания от ПП-ДБ) в 10,12 ч. Мисля, че няма предмет, който да бъде подложен на гласуване. В тази връзка предлагам точката да бъде оттеглена поради липса на предмет. Мотивите ми са свързани с това, което казах и по-рано в процедурата си. Когато ставаше дума за тези оставки, имаше разговор за провеждане на нови правила и нов избор на управител и подуправител. Разбира се, това, което се случва в момента и което виждаме – не само, разбира се, в сферата на здравеопазването, е опитът на колегите от ГЕРБ-СДС да овладеят всички системи, включително и системата на здравеопазването. В този контекст, разбира се, предполагаме, може да се проведе процедура да се търсят мотиви за освобождаване на друго основание по Закона за здравното осигуряване. Това няма да промени факта, че в дневния ред беше предложено освобождаване само на управителя, но не и на подуправителя. В предишната си процедура аз поставих въпроса защо не се предложи освобождаването на подуправителя. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#72 · speech
Благодаря Ви, господин Пандов, за процедурата с искане за оттегляне. Господин Ангелов – за процедура.
#73 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Това, което се случи преди няколко минути от тази трибуна, демонстрира едно-единствено нещо – така работи мафията в България. (Шум, реплики и възгласи от ПП-ДБ.) Така работи задкулисието! Сега най-важното е всички български граждани да разберат кой принуди Станимир Михайлов да си оттегли оставката. Кой? Кой му се обади по телефона и кой го накара да си оттегли оставката? Оставката е личен акт!
#74 · speech
ПП-ДБ, от място
Извикайте го да дойде да каже.
#75 · speech
Оставката не се депозира от депутат в Народното събрание, а се депозира лично от управителя на НЗОК, което означава, че управителят на НЗОК е зависим от тези хора. Ето така работи мафията в България! Искам всички български граждани да го разберат. Станимир Михайлов е бил принуден да си подаде оставката от някого в тази зала и това трябва да бъде разбрано! Още днес ще подадем сигнал това да бъде разследвано! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#76 · speech
Господин Хамид – за процедура.
#77 · speech
Реплики От Възраждане
И ние имаме процедура!
#78 · speech
Има няколко процедури и едно лично обяснение.
#79 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, след депозирането на оставката точката е внесена за разглеждане, пленарната зала е включила точката за разглеждане, започнали са дебатите. Дебатите трябва да приключат, ние сме в процедура и трябва да гласуваме тази оставка. Благодаря Ви.
#80 · speech
Първо ще дам на господин Балабанов личното обяснение, защото беше по повод на изказване и съответната дуплика. Заповядайте, господин Балабанов.
#81 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. От тези самопризнания тук през процедури малко оттече това лично обяснение, но молбата ми в това лично обяснение е към Вас – контролирайте хората с ментални проблеми в тази зала, когато се изказват по отношение на „Има Такъв Народ“, защото те видимо имат други лични проблеми при сблъсъка със самите себе си. Така че да оставим „Има Такъв Народ“ тук настрани от този гнусен и позорен казус, който се създаде още преди девет месеца. Защото, когато имаше създадената гнусна и порочна сглобка, си правихте услуги между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ – Бойко Борисов да услужи на Кирил Петков да назначи техния некомпетентен човек за шеф на Здравната каса и да контролира едни осем милиарда. От последните минути разбирам, че всъщност, освен че има пудели в Агенция „Митници“, има пудел и в Здравната каса. То така излиза бе, господин Председател, от цялата тая агония, която продължава тук. Сега, на този с тежките ментални проблеми, без да го споменавам, ще му обясня следното. Ако „Има Такъв Народ“ днес гласува „за“ – прави услуга на едната политическа формация от сглобката, ако гласува „против“ – прави услуга на другата политическа партия от тази сглобка. „Има Такъв Народ“ днес няма да участва в това гласуване, за да си берете плодовете от собствените глупости. (Ръкопляскане от народния представител Искрен Арабаджиев.) И да ми ръкопляскаш с ония ръчички там, общински съветнико от Ловеч, няма да ти се получи, защото хората преди девет месеца разбраха каква е сглобката, какви са интересите и кой иска да контролира осем милиарда. И само да Ви напомня нещо – преди девет месеца „Има Такъв Народ“ гласува против кандидатурите за шефове на Здравната каса, защото просто…
#82 · speech
ПП-ДБ, от място
Не гласувахте…
#83 · speech
Гласувахме против, виж стенограмата – моля ти се, припомни си, да не използвам от трибуната да си обяснявам с теб някакви неща, които са се случили преди девет месеца, просто защото Вашият кандидат е вреден и затова „Има Такъв Народ“ гласува против. Толкова по тая тема.
#84 · speech
Процедура – господин Иванов.
#85 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, процедурата ми е по начина на водене – господин Председател, тя е към Вас. Аз съм убеден, че Вие в момента се чувствате доста неудобно, защото в днешния пленарен ден се случиха някои доста омерзителни неща, на които, за съжаление, често сме свидетели. Когато Вашата парламентарна група иска да постигне нещо, тя не се свени пред това да нарушава и процедурите на Народното събрание, често да не се следва вече приетият дневен ред. На първо място, ние оставихме двама министри да стоят в залата повече от час, защото за Вас по-сериозен приоритет беше да освободите управителя на Националната здравноосигурителна каса и Вие да поемете управлението чрез нейния подуправител. Аз отново искам да посоча, че подуправителят беше предложен от Вас и беше избран с гласовете на ГЕРБ-СДС и ДПС, вече стана ясно – и с любезното съдействие на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, които не гласуваха тогава в залата.
#86 · speech
Реплика От Възраждане
Ние пак няма да гласуваме.
#87 · speech
Днес тази точка влезе в дневния ред отново с гласовете на ГЕРБ-СДС, на ДПС, на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#88 · speech
Реплика
Каква е процедурата?
#89 · speech
Процедурата ми е по начина на водене и тя е към председателя на Народното събрание. Господин Председател, аз не мога да се съглася с това, което каза господин Хамид, защото оставката е личен акт и като такава до нейното приемане тя може да бъде оттеглена. (Шум и реплики.) Така пише и в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Ние все още сме във фазата на дебати, не сме стигнали до гласуване. Ако бяхме вече във фаза и процедура на гласуване – да, тогава нямаше как да бъде прието това волеизявление от господин Михайлов. Но след като той е депозирал оттеглянето на своята оставка, Народното събрание би следвало да се съобрази и тя да не бъде подлагана на гласуване. И тук излишният патос на господин Ангелов, че някой го бил принудил нещо да направи – аз съм убеден, че господин Михайлов ще излезе и ще каже на българските граждани защо е направил това. Вие, господин Ангелов, точно Вие да говорите за мафия – несериозно е. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#90 · speech
Господин Дренчев – за процедура, след това Асен Василев.
#91 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, моята процедура е да променим една точка в Програмата, а именно точка седма да стане точка втора след изслушването, тъй като тя касае дейността на центровете за психично здраве. Тук, както каза господин Балабанов, освен пуделът на промяната в Митниците – пуделът Трикси или Трейси беше, имаме още две пуделчета на промяната, които лаят от трибуната. Искам да кажа, че не може да се говори за предсрочно изплащане на кредити от човек, който си е купил луксозен апартамент в София за 20 000 лева и вилно място край Искър, край София, по две стотинки на квадрат. Нека Законът за психичното здраве да излезе като втора точка. (Смях.)
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Той е за теб, Искрене. Искрене, за тебе говорим, Искрене. Я кажи за апартамента в София за 20 000 лева… (Шум и реплики.)
#93 · speech
Господин Василев.
#94 · speech
ПП-ДБ
Господин Желязков, имам една много бърза процедура по същество. Тъй като очевидно имаме правен казус, предлагам половин час почивка. Искам я от името на парламентарната група, за да може Вие да си прецените казуса. Благодаря.
#95 · speech
Петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#96 · speech
Колеги, продължаваме работа. За изказвания? Господин Георгиев – за изказване, заповядайте.
#97 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Изключително интересно е това, което се случва днеска тук, защото точно това нещо ние предвидихме само преди няколко месеца от ВЪЗРАЖДАНЕ и лично аз, от тази трибуна, предупреждавах многократно „Продължаваме Промяната – Демократична България“, че ще се случи точно това. Има го документирано това мое изказване много точно и ясно. Но тъй като се хвърлиха страшно много обвинения срещу нас тук, от тази трибуна, ние сме длъжни да отговорим и на тези обвинения, а и сме длъжни да обясним на всички български граждани какво се случи, да припомним фактологията, защото, за разлика от нас, от ВЪЗРАЖДАНЕ, ПП-ДБ помнят три секунди. Сега да обясним какво се случи през последните няколко месеца. Когато стана изборът и предложението за избор на управител на Здравната каса от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – господин Михайлов, ние аргументирано и ясно в Комисията изразихме защо сме против той да бъде управител на Здравната каса. Даже мога да се върна още малко по-рано – имаше предложение на БСП за управител, единствен, който беше останал като кандидатура, малко по-раничко така да Ви върна. Ние подкрепихме него, но както и да е. Връщаме се на господин Михайлов. В Комисията ясно и категорично госпожа Генчева аргументирано, както и в залата, обясни защо ние сме против господин Михайлов да бъде управител на Здравната каса. Въпреки това Вие направихте договорка в сглобката, че ако той стане управител на Здравната каса, господин Пандов ще внесе промяна в Закона за здравното осигуряване – и това така стана – в чл. 19, ал. 1, ако не се бъркам, промяна, в която ПП-ДБ предлагат услужливо подуправителят да се избира от парламента. Така ли беше, господин Пандов? Така беше. Ама Вие това нещо го забравяте много бързо. След като направихте тази промяна – аз тука дълго и аргументирано от трибуната обяснявах, че това, което правите, е пълно безумие, че Вие можете спокойно да си изберете управителя на Здравната каса, че след като изберете този управител на Здравната каса, той ще си назначи подуправител, че ако в един момент дойде пак такава ситуация, в която Вашата сглобка се разглоби, както и стана, и ако в този момент Вашите коалиционни партньори – господари от ГЕРБ и ДПС, решат, че Вие вече сте ненужни, и искат да Ви изхвърлят най-брутално от управлението на Здравната каса – ще го направят и техният подуправител ще остане и ще управлява Здравната каса. Когато Ви казах тези неща от трибуната, Вие какво направихте? Натиснахте копчето и гласувахте „за“. След това следват всички останали неща: защо ние не сме гласували за подуправителя? Ами, елементарно – защото не сме съгласни със законовата промяна, която Вие предложихте. Вие сами се натресохте в тази клопка, която Ви поставиха. Сега сърбате супата на всичкото това нещо, което Вие надробихте, защото девет месеца управлявахте с мафията. Тогава нямаше проблем – и закончетата Ви минаваха, и се договаряхте. Много пъти сме били против с доста от нещата, които сте вкарали, обяснявали сме аргументирано, само че Вие не слушате, Вие гледате да си направите ала-балата и далаверката. И сега тука ВЪЗРАЖДАНЕ Ви било виновно! Какво направихте, за да сте ни лук яли, ни лук мирисали? Заедно с ГЕРБ – с техния подуправител и Вашия управител, си подадоха оставката, за да се покажат колко са моралисти. Само че кога я подадоха, преди колко месеца беше, господин Пандов? Спомняте ли си? Господин Арабаджиев, Вие помните ли преди колко месеца, защото тук пламенно идвате да защитавате и да държите реч? (Реплики от ПП-ДБ.) Защо не гласувахме преди няколко месеца тези оставки, като сте такива големи моралисти Вие всичките в тази зала?! Защо не го направихте? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Защото нямаме мнозинство, не е наша работа да гласуваме Вашите оставки. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не участваме във Вашите игрички, това трябва да стане ясно на цялата държава. Само че аз знам опорките на демократичната общност... (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Хайде да не казвам. Когато Вие направите някоя грешка или когато направите някоя глупост, на Вас трябва някой друг да Ви е виновен. Едно време Ви беше виновна БКП и членовете на комунистическата партия, сега са Ви виновни ВЪЗРАЖДАНЕ и Путин. Каквото и да стане, ВЪЗРАЖДАНЕ Ви е виновно, защото нямате друго какво да кажете. Защото Вие сами си дробите супите и после някой друг искате да Ви ги сърба. Ама няма да ги сърба, българските граждани много ясно ще Ви дадат отговор на всичките Ви въпроси. Тук се дрънкаха глупости за обществени поръчки в частните здравни заведения. Извинявайте, защо не въведем обществени поръчки във всички частни фирми?! Хайде, нали сте много големи демократи! Защо в частна фирма трябва да се въвежда Законът за обществените поръчки?! (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) Господин Ананиев, не се обаждайте от място, на Вас белгийската прокуратура ще Ви каже какво има предвид за Вас.
#98 · speech
Без диалози със залата!
#99 · speech
Георги Георгиев
Белгийската прокуратура ще Ви обясни на Вас за какво става въпрос, какво сте правили с Путин и с фирмички от Русия. (Шум и реплики. Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато Вие от Промяната вкарвате тези промени и когато обяснявате на всички, че със Закона за обществените поръчки щели сте да спрете корупцията и източването на Здравната каса през частните болници – пълна глупост! Аз Ви обяснявах тук, само преди няколко седмици, че ГЕРБ и ДПС, всички кметове в тази държава, които са намесени в корупционни схеми, източват чрез този закон бюджетите на общините. И всички това го знаем в тази зала, защо се правим на хора, които нищо не разбираме?! И Вие с това искате да замажете очите на хората, че със Закона за обществените поръчки, въведен за частните заведения, ще спрете голямата корупция, която Вие управлявахте с Вашия управител и с на ГЕРБ и на ДПС подуправителя. Така ли беше? И ще спрете корупцията?! А ние, когато казваме, че решението, че просто частните болници не трябва да имат никакъв достъп до държавно финансиране, за да може тези средства да отиват само в държавните болници, а те да си развиват частната дейност, както правят всички фирми – тогава подскочихте до небесата. Не можело! Между другото, в същото време, когато казвахме, че частните пенсионни фондове трябва да бъдат вкарани в държавното обществено осигуряване – и това не можело, противоконституционно било. Защо не променихте Конституцията в тази посока, когато искате да оправите държавата?! Защо не променихте Конституцията в посока да смачкате мафията и престъпността, а се обединихте с тях и ходихте да овладявате Митниците?! Защото всичките Ви конституционни промени бяха, за да обслужат ГЕРБ и ДПС и за да можете Вие да си управлявате, защото си мислехте – защото сте големи гении на политическите процеси, че те ще Ви оставят четири години да си развявате коня. Само че какво стана? Върнахте ГЕРБ и ДПС на бял кон – това стана! Всички български граждани го виждат черно на бяло и то е ясно. И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ли сме виновни за това нещо, а? Защото Ви предупреждавахме? Девет месеца тука се скъсахме да Ви обясняваме, че правите точно това. И сега, когато не Ви е угодно, ние сме Ви виновни. За кое?! Че Вие си надробихте супата с това, че има подуправител от ГЕРБ и ДПС, а? Затова ли ние сме Ви виновни, че Вие го вкарахте това предложение?! – Господин Пандов защо не излезе да си признае? (Реплики от ПП-ДБ.) Вие, Вие, точно Вие! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Тука юристът Божанков излиза да ми говори, че философията на Конституцията не била спазена, и не знам какви глупости се издрънкаха пак за ВЪЗРАЖДАНЕ. Каква философия, господин Божанков? Черно на бяло е записано какво трябва да стане, и Вие го записахте, Ваш е текстът. Ваш е текстът за Конституцията, за промените – Христо Иванов го вкара, големият конституционалист. Какво направихте сега, в момента?! Какво направихте?! Вие си отговорете на въпроса, българските граждани ще Ви отговорят на 9 юни. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#100 · speech
За реплика ли? Господин Иванов – за реплика, господин Чорбанов – втора реплика.
#101 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Колеги! Господин Георгиев, Вие имате Вашите аргументи – изложихте ги, а ние имаме своите. Ще направя същото – ще ги изложа със спокоен тон, без обиди, без квалификации. Може и да се повторя, но какво се случи хронологично. Предложение в пленарна зала за избор на управител на НЗОК – ВЪЗРАЖДАНЕ гласува „против“; предложение от ГЕРБ и ДПС за подуправител на Националната здравноосигурителна каса – ВЪЗРАЖДАНЕ не участва в гласуването, гласовете на ДПС и ГЕРБ са достатъчни при тази конструкция, за да може този човек да бъде избран за подуправител; в днешното заседание – предложение от председателя на Народното събрание за включване на извънредна точка в дневния ред –да се гласува оставката на управителя на Националната здравноосигурителна каса – ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепят тази точка. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, моля Ви да довърша. Аз не съм викал от място, когато господин Георгиев правеше своето изказване. По отношение на измененията в Закона – те допринасят за едно – да е ясно кой носи политическата отговорност за подуправителя, кой носи тази отговорност, кой го е предложил и кой го е избрал? От изложението ми дотук мисля, че става ясно кой носи отговорност за този човек. Искам да добавя също така, че госпожа Десислава Атанасова, докато беше в Народното събрание, често се отбиваше до Вашата парламентарна група. Виждал съм го още от Четиридесет и седмото народно събрание. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, виждал съм го от Четиридесет и седмото народно събрание, когато госпожа Атанасова се качваше нагоре по пътеката, обсъждаше нещо с господин Костадинов и след това двете парламентарни групи гласувахте заедно. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Още един случай само искам да посоча и той е свързан с избора на господин Пеевски за член на Комисията по конституционни въпроси. Там имахме абсолютно същия подход от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ – предложение от ГЕРБ, ДПС; ВЪЗРАЖДАНЕ не участва в гласуването и господин Пеевски беше избран за член на Комисията по конституционни въпроси. И сега, колеги, когато Вие многократно се заявявате като борци срещу този модел, аз искам да чуя отговор от Вас, а вероятно и Вашите избиратели – защо процедирате по този начин. Повече от очевидно е, че ГЕРБ и ДПС искат да овладеят още една институция, и аз Ви питам: защо им помагате? (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#102 · speech
Господин Чорбанов – втора реплика. Господин Петров, след това господин Чорбанов.
#103 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Аз исках да взема реплика още от изказването на господин Ганев, обаче от нажежената ситуация в залата, от бурните реплики и дуплики малко не можах да хвана ръка. Господин Георгиев, много сте прав. Три секунди помнят, не повече, народните представители от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Всъщност аз искам само малко спомени да вдъхна, че ние, както и „Продължаваме Промяната“, сме в Народното събрание от Четиридесет и седмото такова. Тогава държавата се управляваше с мандат на „Продължаваме Промяната“. През целите девет месеца на безтегловност – всъщност не безтегловност, а свободно падане, техните народни представители ставаха на всяка реплика, дуплика, процедура да пищят, че ВЪЗРАЖДАНЕ с някакви плаващи мнозинства управлява с техния мандат. Спомняте ли си? Накрая парадоксално – когато разтурихме този цирк, те пищяха, че сме го разтурили, даже направиха протест и техните избиратели ни замеряха с някакви предмети.
#104 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Вече ги няма.
#105 · speech
Няма ги, да. Тогава, да кажем, че тогава имаше хора, които още им вярваха. Четиридесет и осмото народно събрание – държавата се управляваше от служебното правителство. Те правеха същото – пищяха през пет минути, че ние управляваме, ние вземаме някакви решения и ВЪЗРАЖДАНЕ помагат за управлението на държавата, което противоречи с техните разбирания. Казваха ни непрекъснато, че и ние гласуваме с ГЕРБ и ДПС. Накрая на Четиридесет и осмото народно събрание излязоха статистиките и се оказа, че не е така. Оказа се, че по ключовите гласувания и повечето от гласуванията именно те – „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ – са гласували с ГЕРБ и ДПС. В момента, допреди две седмици, държавата се управляваше пак с техен мандат – на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, и продължават да твърдят същото. Чуват се неоснователни определения как с любезното съдействие на ВЪЗРАЖДАНЕ и така нататък, защото сме подкрепили влизането на една точка в дневния ред. Ама, господа, любезното съдействие знаете ли какво означава? Подписите на Христо Иванов и Кирил Петков да стоят под тези на ГЕРБ и ДПС – ето това е любезно съдействие. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И това, че ние сме подкрепили влизането на една точка в дневния ред, ами да Ви кажа – и наше предложение да беше този управител на НЗОК, пак щяхме да подкрепим влизането на точката в дневния ред. Това не означава любезно съдействие.
#106 · speech
ПП-ДБ, от място
Да, да!
#107 · speech
Господин Ананиев, точно Вие през цялото Четиридесет и седмо, и осмо народно събрание пищяхте, че сме управлявали ние. Точно Вие. Айде няма нужда, помнете малко повече от три секунди. И аз подкрепям тук Зеленото движение, защото те излязоха от Вашата порочна коалиция и ще се явят самостоятелно на изборите, ама „Волт“ няма да го направи, защото сте човекът оркестър – one man brand. Благодаря! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#108 · speech
Господин Чорбанов.
#109 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Тъй като темата е все пак оставката на управителя на Здравната каса, аз ще Ви запитам, господин Георгиев, разсеян съм и понякога забравям – подсетете ме, моля Ви, отново колко часове загубихме и на Здравната комисия, и тук в залата да молим управляващите да не избират този управител. Колко довода изказахме, колко аргумента срещу този избор направихме това да не се случва. Разбира се, колегите от ГЕРБ-СДС гласуваха с омерзение, както те самите казаха, но го направиха в крайна сметка и сега отново ние продължаваме да обсъждаме една тема, която видимо ще бъде надградена до степен абсолютна галиматия с подаване и оттегляне на оставки. Като че ли вече това не е прецедент. Интересно колко ли държавни висши чиновници си подават оставките и ще се отказват в последния момент. В по-предишните случаи те стават подсъдими, сега не зная какво ще се получи. Благодаря.
#110 · speech
Дуплика.
#111 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря на репликиращите. Отзад напред. Господин Чорбанов, така е. Аз в моето изказване недвусмислено подчертах – и Вие сте абсолютно прав, че изгубихме часове, буквално десетки часове. Какви ли не финтове тук се правиха, колко пъти се вкарваше – дори мисля, че и в нарушение на Правилника – извънредна точка да се избират, процедури разни се променяха, вътре в Комисията се променяха процедурите. Просто такава галиматия, такива кълбета се правеха тук, всякакви политически врътки, че бяхме се замаяли накрая, така да се каже, от кълбетата на сглобката, за да прокарат това да има, да се избира и от парламента подуправителят, а не както трябваше да бъде – да си назначат те управителя от „Продължаваме Промяната“ и след това да си назначат и подуправителя. И сега в момента нямаше да я има тази драма. Но така е. Господин Петров, мога да се съглася абсолютно с всяка една Ваша дума, защото това са фактите. Само че, когато на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ им се обясняват фактите такива, каквито са, те просто удобно ги забравят, защото не е удобно за посолството. Защото те трябва посолството да слушат, не трябва да слушат българските граждани, не трябва да слушат собствената си съвест – трябва да слушат какво им казва там техният ПР, за да може през медиите на посолството да се разпространяват глупостите и опорките на демократичната общност – така наречената демократична общност, защото тя, както виждаме, няма нищо демократично. Те са по-скоро розова общност, която се интересува само и единствено от това какво ще им каже посолството. Господин Иванов, ами явно ние трябва да Ви учим на политика, защото явно Вие нищо не разбирате от политика. Девет месеца тук управлявате с тези, които Вие наричахте „мафия“. Девет месеца гласувате заедно с тях. Девет месеца променяхте Конституцията заедно с тях. Навряхте ни служебното правителство да е в този вид, в който Вие го измислихте, и накрая мрънкате срещу служебното правителство, защото то Ви показва, че въобще няма нищо общо с това, което Вие искахте да направите. А може би пък точно това сте искали да направите и господин Христо Иванов точно затова стоя в скута на господин Пеевски и пиеше кафенце там. Точно заради това явно. Защото сте искали да направите точно такива промени – да може да има служебен кабинет, в който ГЕРБ и ДПС да си правят каквото си искат. Защото, както винаги съм казвал от тази трибуна, Вие сте една удобна патерица. Ама няма страшно, ДПС ще се погрижат за Вас. Те ненапразно вкараха тук едни промени за репресираните лица в Закона за осигуряването, с които репресираните лица ще могат да получат пенсии след това. Не се притеснявайте, осигурили са Ви, защото сте удобна патеричка – не се притеснявайте за това. Благодаря.
#112 · speech
Господин Пандов.
#113 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Не успях да взема реплика, затова ще ползвам възможността за лично обяснение. Господин Георгиев многократно спомена моето име във връзка с промените в Закона за здравното осигуряване. Тези промени сами по себе си нямат никаква връзка с това, което се случва днес тук. Промените в Закона за здравното осигуряване следват един модел, който не е само в Закона за здравното осигуряване. И в Закона за Българската народна банка, и в Закона за Сметната палата е именно разпределението на правомощията между управител и подуправител. И да – тогава Законопроектът беше внесен заедно с народните представители от ГЕРБ-СДС, но това няма никаква връзка с това, което се случва. Факт е, че това, което ние виждаме последните няколко дни, е безспорно едно овладяване на държавата от ГЕРБ-СДС с правителството, на което премиер е господин Главчев. Да, ние подкрепихме и господин Главчев – това е факт, но това, което се случва, безспорно – ще внеса и още един елемент, защото тук стана дума за завладяна държава и мафия. Подуправителят господин Мавров е депозирал отказ, оттеглил е своята оставка. Въпросът, който се поставя тук, е, след като днес имаше патетично от трибуната: „Как може управителят да си оттегли оставката, след като подуправителят вчера е оттеглил неговата?“, очевидно това, което се случва, е един план, който се изпълнява в момента. По същия начин можем да поставим въпроса свободно ли е оттеглил той своята оставка вчера, защото имаше тук такива разсъждения. Това, което ще Ви напомня, е решението на Конституционния съд за освобождаването на председателя на Сметната палата. Ако си спомняте, в Четиридесет и седмото народно събрание по сходен начин – макар и не сходен, но със сходни последици – беше освободен председателят тогава на Сметната палата. Това, което може би днес ще се случи тук, е нещо подобно. Разбира се, това, че ние можем да сезираме Конституционния съд, впоследствие ще даде някаква надежда, че има органи в България, които спазват Конституцията, но няма да промени факта, че от последните няколко дни – и тук не говорим само за здравеопазване, тук говорим за всички сфери – наблюдава се една масова подмяна и масово, разбира се, овладяване на всички сфери на управление. Да, това е нормален политически процес, но ние трябва да си го кажем, че той в момента протича и в случая – пак се връщам на темата с изменението в Закона за здравното осигуряване – факт е, че колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепиха избора на подуправителя, но това няма връзка със Закона за здравното осигуряване (Шум. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Лъжец!“) С негласуването го подкрепихте. С негласуването си го подкрепихте. Аз не съм казал, че сте гласували „за“, казвам, че с негласуването. И по същия начин… (Шум. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#114 · speech
Колеги, моля Ви за ред в залата. Времето Ви, господин Пандов.
#115 · speech
Същото се случи и с провеждането на обществените поръчки за частите болници. Така. Сега може ли процедура да направя? Това беше лично обяснение, сега искам да направя процедура за допуск. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#116 · speech
Нека друг да направи процедурата. Четири минути лично обяснение Ви позволих. Господин Василев.
#117 · speech
ПП-ДБ
Господин Желязков, правя следната процедура. Тъй като оставката е оттеглена, предлагам да се прекрати този дебат, тъй като няма предмет за дебата, който да бъде дебатиран и гласуван. Така че моля да прекратим дебата поради отпаднала необходимост.
#118 · speech
Колеги, ще подложа това предложение на гласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 192 народни представители: за 68, против 121, въздържали се 3. Предложението не е прието. Други изказвания? Закривам разискванията. Късно вдигнахте ръка, господин Свиленски. (Шум. Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не е вярно.“) Господин Свиленски, заповядайте. (Шум и реплики.) Последно изказване. Колеги, това е последно изказване, защото закрих разискванията. (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Свиленски.
#119 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Присъстваме отново на някакъв немислим дебат, защото преди 9 месеца в тази зала Вие от ГЕРБ, СДС и от „Продължаваме Промяната“, спомням си, се скарахте точно за Здравната каса и се скарахте не за управителя и за подуправителя, а се скарахте за 8 милиарда, кой ще управлява 8-те милиарда. Тогава едни на други си казахте колко са Ви корумпирани кандидатите и колко не стават. И двете партии, и двете коалиции приехте критиките на другите – ГЕРБ приеха на „Продължаваме Промяната“, че техният кандидат не става, и „Продължаваме Промяната“ приеха, че техният не става, вследствие на което се стигна до тези две оставки, подадени преди 9 месеца, господин Председател. Девет месеца тези оставки са стояли в Деловодството на Народното събрание и Вие не сте ги вкарвали като точка първа в нито един момент. Нито една от партиите от управляващото мнозинство не се възползва от първата сряда, в която има възможност да внесе такава точка за гласуване на оставки. Защото Ви беше добре. Девет месеца пред обществото – за пореден път излъгано общество, им казахте – те са с подадени оставки. Ама девет месеца управляваха Здравната каса и двамата! И всичко беше наред, докато не се случи ротацията. Единствената парламентарна група в тази пленарна зала, която няма принос към избора на единия или другия, е парламентарната група на „БСП за България“. Единствената парламентарна група! Затова сега можем да говорим пред Вас и да Ви кажем тези неща. Ние нямаме съпричастност към избора нито на единия, нито на другия. Но, уважаеми господин Председател, питам: защо 9 месеца оставките и на двамата не бяха вкарани в дневния ред на парламента? Питам: защо в последните дни на българския парламент започва едно оттегляне на оставки? И господин Ангелов попита: кой принуди управителя да си оттегли оставката? Аз задавам още по-широк въпрос: кой принуди управителя и подуправителя да си подадат оставките? Защото само часове, след като ги избрахме тук – юли месец, една нощ беше, едно нощно заседание, само часове след избора те си подадоха оставките. И когато сезирате органите за това кой е принудил днес управителя да си подаде оставката, включете и тогава: кой ги принуди тогава да си подадат оставките? Защото принуждаването за подаване на оставка е доста по-голямо нарушение от принуждаването да се оттегли оставка. Кой принуди вчера подуправителя да си оттегли оставката също? Като ще е ясно всичко, да е ясно всичко! И няма как българските граждани, обществото, да ни вярват и да Ви вярват, когато постъпвате по този начин! Няма как! Заедно управлявахте, разпределяхте тези 8 милиарда и Ви беше добре. И сега, когато трябва да се разделите – този развод, който се случи явно не по взаимно съгласие, почвате да си вадите кирливите ризи. Едните не искат оставката, другите искат оставката, оттегляне на оставка. Ще вкараме Здравната каса… Вижте, ще вкарате Здравната каса в още по-голям хаос, в още по-големи съдебни спорове: оттеглена ли е оставката, не е ли оттеглена; гласувана ли е, не е ли гласувана. Този, дето ще го освободите – управител ли е, или не е управител? А подуправителят може ли да изпълнява, или не може? И всичко това на гърба на българските граждани, които стоят и лежат по българските болници и чакат лечение, чакат лекарства, чакат услуги от българското здравеопазване! И на фона на всичко това Вие сте се събрали в тази зала и спорите дали да се приеме оставката, дали да се гледа, или да не се гледа. Мислете за тези, които са ни пратили тук! Мислете за болните хора в България, които имат нужда от здравеопазване, които имат нужда от помощ, които имат нужда от лекарства и нямат нужда 8 милиарда да бъдат откраднати. Така че призивът ми към Вас е: всеки един да постъпва отговорно, загърбвайки даже и тяснопартийните интереси – защото тук за здравето няма партия, няма сини, червени, зелени; болестта спохожда всички, всеки от нас и всеки има нужда от помощта на държавата, на Националната здравноосигурителна каса и на Министерството на здравеопазването. Благодаря Ви.
#120 · speech
Благодаря, господин Свиленски. Първа реплика – господин Караджов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#121 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Свиленски, аз изцяло разбирам желанието Ви да се изкарате единствени поборници срещу избора на председател и подпредседател на Националната здравноосигурителна каса. Но ще Ви помоля, съвсем смирено ще Ви помоля да излезете, тук от тази трибуна да излезете и да се самоопровергаете, като установите факта, който лесно може да бъде проверен на компютърната система, че „Има Такъв Народ“ беше „против“ и единия кандидат, и другия кандидат. Не сте единствени! А в случай че не го направите обаче, поемете тук пред всички колеги и тежкия кръст да сте излъгали. Затова Ви моля най-покорно да поправите тази грешка. Случва се да сгрешим. Благодаря.
#122 · speech
Господин Иванов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#123 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Свиленски, моята реплика ще бъде по два пункта. Първият от тях е, че некоректно Вие казахте, че тези оставки отлежават 9 месеца. Това не е вярно. Оставките бяха депозирани през месец декември миналата година. Втората линия, по която аз искам да Ви репликирам, е, че в рамките на този дебат не се чуха абсолютно никакви аргументи по същество за работата на господин Михайлов. Чуха се единствено политически опорки, обиди, спекулации. Нито един колега не се изказа по това дали господин Михайлов съвестно и коректно си изпълнява служебните задължения като управител на Националната здравноосигурителна каса. Това за мен лично е индикация, че в рамките, в които той е изпълнявал тази длъжност, се е справил със своите служебни задължения. Господин Председател, ако позволите тази реплика да премине към процедура, моля за процедура за допуск, а именно – да гласуваме до залата да бъде допуснат управителят на Националната здравноосигурителна каса господин Станимир Михайлов. Той в момента е в сградата на Народното събрание и може в лично качество да отговори на проф. Ангелов, който явно желае нещо да сподели от негово име. Моля да подложите процедурата на гласуване. Благодаря Ви за вниманието.
#124 · speech
Господин Ангелов, имате различно предложение на направената процедура? Заповядайте.
#125 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Потвърждение на моите думи е това, което направи преди малко бившият заместник-председател на Народното събрание господин Мирослав Иванов. Ето още една принуда. Те са принудили управителя да дойде в Народното събрание, да продължи да бере срама от всичко онова, което те правят. (Реплики от ДБ.) Сега ще Ви кажа какви са фактите. Това заявление за оставката е внесено от сътрудник на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Деловодството на Народното събрание. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Опа!“) Този сътрудник се казва Калоян Пеев и е главен специалист. Няма никакви данни за автентичността на този документ. (Силен шум и реплики от „Демократична България“.) Няма никакви данни за автентичността на подписа. Ето затова ще поискаме и графологична експертиза на подписа дали е поставен автентично! ((Шум и реплики от ПП-ДБ, смях от ГЕРБ-СДС и от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И още нещо. Още нещо! Искам всички български граждани да си спомнят един срамен акт, който стана преди около една седмица. Ами това е вторият Живко Коцев! Това е вторият пудел на каишка, който трябва да дойде в пленарна зала. Единият си подаде оставката и после премиерът господин Денков го хвана за якичката, свали го долу пред журналистите и каза: оттегляй си оставката, защото ние ще те пазим, ние ще пазим каналите и пачките, ние ще пазим контрабандните канали. Няма да стане това нещо! Няма да потекат пудели към Вас от Здравната каса и това трябва да спре. Забравете го! (Смях, ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от ГЕРБ-СДС и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#126 · speech
Режим на гласуване за допуск. Гласували 199 народни представители: за 102, против 93, въздържали се 4. Предложението е прието. (Шум и реплики.) Трета реплика – господин Ананиев. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Какво стана! Ей, тия от ВЪЗРАЖДАНЕ! Оставка! Ние с Вас управляваме“. Реплика от ДПС: „Какво стана сега, кой управлява?“)
#127 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Свиленски, досега слушахме относно пуделите на каишка и няма нищо лошо да си пудел на каишка. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ВЪЗРАЖДАНЕ.) Проблемът е… (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее! Ааа!“ ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС и от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“) Проблемът е… (Викове от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Пудел! Пудел!“) Проблемът е, когато си опозиция на каишка. Имаме всъщност две опозиционни групи, които са на каишка – Партия ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“. Когато е удобно, фактически те или гласуват директно с ГЕРБ и ДПС, или излизат от залата. ИТН – по същия начин, те се редуват. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всъщност, за да влезе това решение в зала, 30 народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ са го подкрепили заедно с 61 – от ГЕРБ, и 29 – от ДПС. Всъщност това нещо е организирано, не е спонтанно. (Реплики от ДПС.) Както виждаме, вчера Мавров е подал своето заявление за оттегляне на оставката. На Председателския съвет днес никой не е съобщил, че ще има извънредна точка, каквато очевидно се е готвила с Партия ВЪЗРАЖДАНЕ – наредени, за да могат да гласуват. Всъщност проблемът не е, че някой работи с някого. Както ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ сме имали и управленско споразумение, и законодателно споразумение. Проблемът е, когато се криеш, че работиш с някого – това, което правят партия ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“. Всъщност те се крият, че работят с ГЕРБ и ДПС. Не е срамно, излезте и си кажете! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, господин Свиленски, това, което е важно, всъщност е да се държиш като истинска опозиция, до което може би БСП се доближава донякъде, до това нещо. Но въпросът е – когато има псевдоопозиция, която работи и се създава едно мнозинство, и когато трябва да бъде отстрелян някой, той бива отстрелян. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#128 · speech
Господин Свиленски – за дуплика. За процедура ли, господин Хамид?
#129 · speech
ДПС
За процедура, господин Председател, защото седя точно пред Вас, вдигам и двете ръце, крещя от място: „Прегласуване!“, а Вие бързате да дадете думата на моя приятел Настимир Ананиев. Малко уважение и към центъра! Имах процедура за прегласуване. Моля, уважавайте и ДПС малко! (Реплика от ПП-ДБ: „Браво! Браво!“)
#130 · speech
Колеги, няма да подложа на прегласуване тази процедура.
#131 · speech
ДПС, от място
Защо?
#132 · speech
Нека господин Михайлов да присъства на дебата. Тъй или иначе той няма възможност по никаква процедура да взима думата или да му бъдат задавани въпроси, така че нека да присъства в залата. Осигурили сме му допуск, няма защо да го прегласуваме.
#133 · speech
ДПС, от място
Ама нека да видим кой осигури допуска – ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП, да видим кой управлява!
#134 · speech
Вие можете да направите процедура да бъде отстранен от залата – като предложение. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Точно така. ПП и ДБ. И малката партия.“) Господин Свиленски – за дуплика.
#135 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, колко хубаво щеше да бъде, ако спазвахме Правилника, така както е написано – изказване, реплики, след това веднага дуплика и след това процедурите. Защото, колеги, аз се изказах преди 15 минути, вече голяма част от Вас не си спомнят какво казах; друга част не си спомнят каква реплика ми направи господин Караджов. Господин Караджов, наистина, ако това, което съм казал, не е вярно, Ви се извинявам. Ако стъпвам на Вашата декларация, че Вашата парламентарна група е гласувала против двамата кандидати – на базата на тази Ваша декларация, че Вашата парламентарна група е гласувала „против“ и двамата кандидати, поднасям моите извинения. Това, което казах, е, че БСП няма принос в избора на нито един от двамата. На нито един от двамата! Господин Иванов, дали 9 месеца е отлежавала оставката, или пет месеца, или четири – няма абсолютно никакво значение! Дължите отговор защо четири месеца тези двамата – управител и подуправител, са били в оставка и Вие като част от управляващото мнозинство не сте поставили въпроса пред председателя или на Председателския съвет – защото сте втората по големина парламентарна група, когато има подадени оставки от Ваши представители най-малкото! Хайде, за кандидата на ГЕРБ може и да не го поставите, но когато има Ваша оставка, нормално е да поискате тя да бъде разгледана, за да бъде избран следващият човек. Така че критики към парламентарната група на БСП за това не мисля, че може да има, за давността на оставката – дали е девет месеца, или е четири месеца. Господин Ананиев, благодаря за признанието, макар и в края на парламента, че БСП е единствената според Вас – надявам се и според българските граждани – автентична, достойна и защитаваща българските граждани парламентарна група, в случая опозиционна. Дай боже в следващия парламент да бъде и управляваща! Благодаря Ви. (Шум и реплики.)
#136 · speech
Колеги, режим на гласуване.
#137 · speech
ПП-ДБ, от място
За процедура!
#138 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура по начина на водене! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, режим на гласуване на Проекта на решение. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Още преди изказването на господин Свиленски закрих дебата и казах, че това е последното изказване.
#139 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура!
#140 · speech
В режим на гласуване сме, господин Сабрутев. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Гласували 168 народни представители: за 115, против 53, въздържали се няма. Решението е прието. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Прегласуване!“) Прегласуване по искане на ПП-ДБ. Гласували 172 народни представители: за 116, против 56, въздържали се няма. Решението е прието.
#141 · speech
ПП-ДБ, от място
За различен вот!
#142 · speech
Различен вот – господин Митев.
#143 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми колеги, гласувах против това овладяване на институциите от ДПС и сега ще Ви разкажа как се случва то. Вчера излиза програмата на Народното събрание, в която тази точка не е включена. В същия ден в 15,20 ч. подуправителят се отказва от подадената си оставка. Днес на Председателския съвет никой не каза, че тази точка ще бъде внесена, и никой друг освен ВЪЗРАЖДАНЕ, ГЕРБ и ДПС не знае, че тази точка ще се случи в залата (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „ВЪЗРАЖДАНЕ ли? Браво!“). След което тази точка се вкарва насилствено в залата, противно на Правилника – въпреки че председателят си е оттеглил оставката, тя се гласува днес тук! Защо това не е добре? Защото всеки път, когато Вие си помислите, че партия ВЪЗРАЖДАНЕ или партия ИТН са опозиционни партии и ще защитават Вашия глас, трябва да знаете, че те ще защитават всичко, което им кажат техните господари – господин Пеевски и господин Борисов! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Вие се провалихте!“) Това няма да Ви се размине и затова Вие се разцепихте, скъпи приятели! Затова се разцепихте, защото хората във Вашата партия, които Ви знаят и виждат, ще се откажат от Вас и ще се отрекат от Вас! Това е Вашата съдба! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ДПС.)
#144 · speech
За различен вот – господин Кирил Петков.
#145 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми народни представители, това, което днес се случи, беше отново абсолютно поругаване не само на тази институция, но и на свободната воля на управителя на Националната здравноосигурителна каса. В моята ръка аз имам неговото оттегляне (показва го) за оставка, което е внесено преди гласуването. Господин Михайлов е тук в залата. Председателят на Народното събрание можеше да даде поне думата на господин Михайлов, за да каже това ли е неговата воля, или не! Когато Народното събрание действа по този начин, когато Народното събрание не дава дори на човека, който си е дал своята воля писмено на Народното събрание, да бъде изслушан, това започва да замирисва на диктатура! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всички ние трябва да внимаваме (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) как тази държава ще бъде управлявана оттук нататък! Добрата новина е, добрата новина е, че изборите са съвсем скоро (ръкопляскания от ПП-ДБ) и силата и властта отиват обратно при хората! И този тип машинации, в които някои депутати са крещели, без да ги чуем, да искат прегласуване, или някакви други номера, които… Българският народ не е глупав! Аз мисля, че хората ще излязат и ще гласуват, защото изборът е ясен – или ще имаме демократична държава, където волята на хората като господин Станимир Михайлов ще бъде уважена, или отиваме бързо назад към една държава, която не прилича на европейска държава! Ние ще се борим за нормална европейска държава и българските граждани ще ни подкрепят! Благодаря Ви! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики.)
#146 · speech
Имате думата, господин Камбарев, за трети различен вот. Господин председателят е направил списък и го е записал, след което следва процедурата на госпожа Михайлова, а господин Сабрутев има процедура.
#147 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Искам думата за различен вот!
#148 · speech
Господин Петров, мисля, че Вие имахте и изказване, а също нямате право на различен вот поради тази причина. Слушам Ви, господин Камбарев. (Шум и реплики.) Точно така! И затова не му дадох думата. Нека да чуем господин Камбарев.
#149 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател! Уважаеми колеги! На първо място искам към Вас, госпожо Председател, да задам въпроса: какво беше правното основание за решението, което взехме сега, и беше ли то налично? Това са много важни въпроси, на които трябва да отговорим. След това. Това, което се случи тук, колеги и уважаеми български граждани, е много показателно и то олицетворява две различни визии за България. Едната визия за България е тази на ГЕРБ и ДПС, в която са завладените институции, политическите назначения и уволнения; България – в която, за да си директор на училище, трябва да си близък до ГЕРБ и ДПС; България – в която, за да си директор на болница, трябва да си близък до ГЕРБ и ДПС! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Другата визия, колеги, е тази, в която имаме свободни конкурси, честни конкурси, в които кадърни и можещи хора биват назначавани на ръководни позиции, а не приближени хора! И заради този сблъсък, уважаеми колеги и уважаеми български граждани, на тези две много различни визии за България – нямайте съмнение, че заради това отиваме на избори и затова падна кабинетът, защото тези две визии са несъвместими! ГЕРБ и ДПС искат със сила да държат България в миналото и това го наблюдаваме с днешното решение! Но, уважаеми колеги от ГЕРБ и ДПС, не се бъркайте, че българските граждани са глупави! Те това го виждат по места и аз ще Ви дам сега един пример от място, наречено Смолян. Вие в Смолян направихте абсолютно същото, където в Борда на директорите на болницата със сила избрахте и назначихте човек, който няма нито един ден опит или образование в здравната система, но пък за сметка на това е бивш депутат от ГЕРБ! Уважаеми колеги, уважаеми български граждани, това е изборът, който трябва да направим – дали искаме България, в която със сила се назначава, уволнява и се гази закон и трябва да си човек на някого, за да работиш, или искаме България, в която честни и кадърни хора, които се явяват на конкурс и печелят не защото са близки до някого, а защото имат компетенциите и могат да управляват! Благодаря Ви. (Шум и реплики.)
#150 · speech
Госпожо Михайлова, имате думата за процедура.
#151 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене и беше насочена към господин Желязков. Затова се извинявам, че сега ще трябва да я направя към Вас. В хода на дебатите на току-що приключилата точка многократно колеги от различните парламентарни групи излизаха от предмета на обсъжданията, в което излизане от предмета на обсъжданията се твърдеше в един вид политическо говорене, вероятно предизборно, от „Продължаваме промяната“ и от „Демократична България“, че от днес те са опозиция на ГЕРБ и ДПС, с които управляваха до вчера буквално. В тази връзка, тъй като многократно имаше отправени обвинения към групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, че по някакъв начин ние толерираме поведението на тези две партии, срещу които всъщност се борим от създаването на нашата политическа организация, и на въпросния модел, който „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ подкрепяха до вчера – в тази връзка трябва да обявя на залата, че от ВЪЗРАЖДАНЕ подготвихме Проект на решение за вот на недоверие към така наречения служебен кабинет, който действа към момента, който ние смятаме, че е доминиран от ГЕРБ и ДПС. В тази връзка ние потърсихме доскоро опозиционните партии – от ИТН и от БСП, и срещнахме подкрепа от БСП този вот на недоверие да бъде внесен с основанието, че смятаме, че няма да бъдат проведени честни избори в Република България, което всъщност е основното действие, което трябва да извърши един служебен кабинет. При положение че този служебен кабинет основно е доминиран от кадри на ГЕРБ и ДПС и с някои от „Продължаваме Промяната“, от които те в момента се отричат, ние смятаме, че този кабинет не може да осъществи тези избори! В тази връзка, уважаеми народни представители от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че думите трябва да се подкрепят с действия! Ако тези думи, които Вие изричахте няколко часа от тази трибуна – че ще бъдете остра опозиция, че не искате повече да гледате модела на ГЕРБ и ДПС, който крепихте допреди един ден и всъщност възвърнахте на власт с Вашите действия и коалиционното си партньорство… Имате възможност – тъй като в момента събираме подписите, да се присъедините към вота на недоверие, който ние искаме на ГЕРБ и ДПС, и да разпишете този вот на недоверие от Вашата парламентарна група, от двете съставляващи го фракции –„Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“. След това имате възможност да гласувате за този вот за недоверие, защото гласовете на „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“, БСП и ВЪЗРАЖДАНЕ са достатъчни този кабинет да не организира изборите в Република България! Сега е моментът на истината, за да покажем на българските граждани и скорошни избиратели (шум и реплики от ПП-ДБ) дали това, което се говори, е истина, или е просто предизборна кампания! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#152 · speech
Заповядайте, господин Арабаджиев, за да чуя Вашата процедура.
#153 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, аз имам процедура по начина на тръгване към господин Желязков, защото в последните два часа той беше съучастник.
#154 · speech
Господин Арабаджиев, господин Желязков отсъства от залата в момента.
#155 · speech
Да, госпожо, съжалявам, че трябва да го адресирам към Вас, но е редно да кажем, че господин Желязков като председателстващ тази дискусия наруши няколко пъти Правилника – и по отношение на чл. 56, тъй като имахме записани колеги, които преди почивката се бяха заявили да направят изказване, и не им беше дадена думата, а беше прекратена дискусията, преди да могат да се изкажат; и по отношение на това, че ние му дадохме почивка и време да помисли дали ще слуша господин Пеевски и господин Борисов, за да наруши Конституцията с едно противоконституционно решение, на което станахме свидетели и на което колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ и от ИТН също удобно съучастваха, като не гласуваха! Така че на господин Желязков може би му стана гузно за това, на което той стана съучастник, и затова тръгна от залата. Аз ще се радвам, ако той може да заеме отново председателското място и да даде обяснение за всички тези нарушения, на които ние станахме свидетели…
#156 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Арабаджиев.
#157 · speech
…и несъмнено Вие ще имате възможност, тъй като процедурата после е по начина на водене. Ще имате възможност и да вземете думата от негово име, ако пожелаете. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#158 · speech
Господин Цонев, имате думата за процедура – заповядайте. (Реплики между ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.)
#159 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Може ли да направя процедурата и после пак ще се замервате с думи? Правя процедурно предложение да удължим работното време до приключване на т. 2 от дневния ред, а именно – приемане на Закона за изменение и допълнение на Закона… (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Трета ли е вече? Добре. Аз затова цитирам точно за коя става въпрос. Номерацията няма значение. Второ четене на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет, защото все пак общините чакат приемането на този законопроект, а пък тук се замерваме с глупости.
#160 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Точката на Законопроекта за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България е точка четвърта. Приемам, че Вие предлагате удължаване на работното време до приключване на т. 4 от дневния ред. Колеги, подлагам на гласуване първо тази процедура и ще продължим след това с останалите процедури. Режим на гласуване, моля. Гласували 179 народни представители: за 135, против 37, въздържали се 7. Предложението е прието. Има ли желание за прегласуване? Не виждам. Работното време е удължено до приемане на т. 4 от дневния ред. Следващата процедура е на господин Мирослав Иванов, след което е Вашата процедура, господин Вълчев. (Реплика от народния представител Мирослав Иванов.) Господин Вълчев, заповядайте. Отстъпват Ви реда. След това ще чуем другата процедура.
#161 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Процедура по начина на водене, за която веднага се извинявам на Вас, че ще я използвам,…
#162 · speech
Няма проблем.
#163 · speech
…тъй като името на партията беше намесено в няколко изказвания точно през процедури. Към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Знаете, че проверяваме изключително детайлно дали това, което Вие предлагате, отговаря на Конституцията или не. Ние и нашите експерти смятаме, че има проблем с конституционосъобразността на това, което предлагате, но за да не се стига до такива, как се казва, натопявания… Не искам просто да влизам в спорове, но ние също ще подпишем това, което Вие предлагате, въпреки че сме наясно, че не отговаря на Конституцията дори такава, каквато е приета тя. Към колегите от ПП-ДБ искам да се обърна с това, че на няколко пъти казахте, че българските граждани не са глупави. Вярвайте ми, те не са! И точно затова няма да повярват, че в последните две седмици на това събрание Вие сте станали опозиция и няма да забравят как, с кого и по какъв начин управлявахте досега. Извинявайте още веднъж, че ползвах процедурата по този начин.
#164 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Следващата процедура – Мирослав Иванов, имате думата.
#165 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Госпожо Председател, за съжаление, Вие ще трябва да отговаряте на въпросите, които поставяме аз и моите колеги, за това, което се случи на днешното пленарно заседание дотук. Със силата на мнозинството за пореден път показахте, че Вие можете да смените всеки един ръководител на институция в Република България – независимо от неговата воля, независимо от правилата. Господин Станимир Михайлов депозира оттегляне на своята оставка. Председателят не се съобрази. Господин Михайлов беше в залата, искаше думата, искаше да заяви каква е неговата действителна воля – председателят не се съобрази и не му даде възможност да се изкаже. Затвори се дебатът по най-бързия начин, подложи се на гласуване, за да може тази процедура да бъде максимално бързо затворена – точно така, както се случи преди по-малко от две години, когато беше освободен и председателят на Сметната палата господин Цветков. Разчистихте си пътя, Ваш човек пое управлението на Сметната палата тогава. Това се случва и сега. Конституционният съд отмени освобождаването на господин Цветков няколко месеца по-късно поради липса на правно основание. Много е вероятно това да се случи и сега с освобождаването на господин Михайлов. За съжаление обаче, фактите са налице. За тези и следващите няколко месеца, когато предстоят избори, ГЕРБ-ДПС ще имат ръководство и над тази институция, ще можете и по тази линия да си правите предизборна кампания, да правите други нерегламентирани дейности вероятно. Това е срамно поведение, госпожо Председател. Срамно поведение, за което някой трябва да понесе и политическа отговорност.
#166 · speech
Заповядайте, господин Ганев, за процедура.
#167 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Депутатите на ПП-ДБ, които по волята на българския народ най-вероятно скоро – поне половината и повече – ще гледат отвън залата, явно не знаят за какво става дума. Да им обяснят това, което беше гласувано. Преди няколко месеца направиха така, че да загубят председателя и шефа на Здравната каса, и сега искаха опозицията, която 10 месеца им обяснява, че не е нормално да седят в скута на Пеевски и да обслужват Борисов по всякакъв начин, искат опозицията да им оправи вътрешномафиотските взаимоотношения. Няма как да стане. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма как да Ви оправяме взаимоотношенията с ДПС и ГЕРБ. Вие сте неможачи, които 10 месеца ги обслужвате. Вие сте обслужващ персонал. Не е работа на опозицията да Ви оправя взаимоотношенията между едната престъпна група и другата. Това сте Вие. Вие сте престъпници. Искате да оправим Вашите взаимоотношения с други престъпници. Ами няма да стане. Оправяйте се. Защо променихте Закона и дадохте възможност това нещо да се случи – подуправителят да бъде избиран, и сега да Ви махнат управителя и техният подуправител да стане? Това сте Вие – неможачи, престъпници и мошеници.
#168 · speech
ПП-ДБ, от място
Има ли председател това събрание?
#169 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Има, ама не си ти.
#170 · speech
Колеги, ще Ви помоля езикът, който използвате в изказванията… Да знаете, че се отнася и до самите Вас, защото всички ние сме народни представители и говори наистина лошо за институцията и за хората, които са част от тази институция, така че се въздържайте. Господин Митев, какво желаете? Последна процедура, надявам се, по начина на водене, защото имаме още три точки от дневния ред. (Реплика от ДПС.) Когато поискат процедура, няма как да я откажа, господин Цонев.
#171 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Когато някой, който се е подстригал като Тома Биков, за да прилича по-близо до човек от ГЕРБ (смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), излиза от тази трибуна и говори как той е опозиция, а всеки път, когато има нужда от него, навежда виновно глава, поглежда си в обувките и гласува, както му кажат, е редно да му вземате думата.
#172 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Митев.
#173 · speech
Благодаря Ви.
#174 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Искрене, това рускинята ли ти го каза?
#175 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Сядай, куче! Сядай, куче! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#176 · speech
Колеги, предлагам да преминем към следващата точка от дневния ред и тя е: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И СЛУЖЕБЕН МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА И СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ВИОЛЕТА КОРИТАРОВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПРОГРАМА ЗА ОБЩИНСКИ ПРОЕКТИ ПО ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2024 г. Вносители – Корнелия Нинова, Георги Свиленски и Борислав Гуцанов на 9 април 2024 г. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Господин Ганев! Вносителите имат думата. Заповядайте, госпожо Нинова.
#177 · speech
БСП за България
Най-накрая да направим нещо смислено. И точно когато започна смисленото, залата се опразни, но това са разсъждения извън представянето на предложението ни. Уважаеми български кметове! От „БСП за България“ поискахме изслушване на министъра на финансите на служебния кабинет и на министъра на регионалното развитие, за да Ви помогнем и най-вече да помогнем на жителите на общините, защото сме длъжници и на кметовете, и на жителите на общините. Политическата нестабилност в последните години в страната, и особено в последните месеци, създава у кметовете усещане за несигурност, липса на информация какво ще стане с проектите, а става дума за проекти от ежедневието, защото, докато тук от бившата сглобка продължавате да се карате кой е по-корумпиран, да делите постове, регулатори и власт, всеки ден гледаме репортажи на течаща от чешмите черна вода или пък лееща се по улиците вода, а хората не могат да я ползват, редица примери на междуградски пътища с дупки по половин метър, започнали и недовършени проекти… Ежедневните проблеми на хората стоят и чакат разправията между управляващите и сглобката. Това беше причината да поискаме това изслушване, за да внесем яснота, да знаят кметовете какво ги очаква не само в момента, а и до края на годината, тъй като заради предстоящите избори още известно време ще бъдат в неизвестност как ще се развият нещата с проектите. Госпожо Министър на финансите и госпожо Министър на регионалното развитие, след малко ще гласуваме ето тази дебела книга (показва), която е ЗИД на Закона за бюджета. В нея има заложени параметри на това какво ще се случва с общинските проекти. Разбира се, ние ще зададем конкретни въпроси, но е много важно дали това, което тук е записал господин Василев и предишното правителство, ще се случи, защото още от края на миналата година, приемайки бюджета за тази, заложихме проекти за 2 милиарда, след това се наложи допълване, корекции, обработка на проектите, разходите стигнаха до 4 милиарда. В момента има отпуснати само 400 милиона на МРРБ. Ще задаваме много въпроси какво и как ще се финансира, но има сключени и подписани споразумения предварително, няма отпуснат нито един аванс по тези споразумения. Какво ще стане с тези, подписаните? Ще се подписват ли нови и в какви срокове? Ще дадете ли гаранции, че бюджетът разполага с тези средства, за да може до края на годината да се финансират проектите? Обръщам внимание, уважаеми кметове, че Законът, който ще гласуваме след малко, на ЗИД на Закона за бюджета, обхваща тригодишен период, тоест бюджета за 2024-а и евентуално тригодишната прогнозна рамка. Много е важно кои проекти са започнали, какви споразумения са сключени, какви аванси; как да си разположат хората проектирането и сключването и търсенето на изпълнители във времето. Искаме тези гаранции, още веднъж казвам, защото това са ежедневните проблеми на хората. Има несигурност, има липса на яснота. Спори се в България между предишния и сегашния кабинет за едни 3 млрд. лв., които ги нямало в резерва на бюджета. Искаме ясни и категорични отговори днес. Чакат ги 265 кметове, независимо от цвета на партията, от която са избрани. Обръщаме се към всички тях, защото във всички техни общини живеят българи, независимо на коя партия симпатизират. Българи, които си чакат пречиствателните станции, пътя, детската градина – ежедневните неща, които ги вълнуват. Така че, дами министри, ние сме готови вече с конкретните въпроси и очакваме много ясни, категорични отговори, за които давате гаранции, че ще станат. Благодаря.
#178 · speech
Благодаря Ви, госпожо Нинова. Съгласно процедурата всяко едно от изслушваните лица има правото до 10 минути да направи отговор по зададената тема. Имате думата.
#179 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Първо бих искала да Ви поздравя със 145-годишнината от учредяването на Народното събрание. Всъщност тази година и Министерството на финансите, и Агенция „Митници“ също ще празнуват подобна годишнина, тъй като те са създадени с укази № 1 и № 2 на княз Александър Батенберг през 1879 г. Благодаря за поканата за днешното изслушване от Народното събрание по тази важна тема, свързана с Инвестиционната програма на общинските проекти. Знаете, със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. е приета Национална инвестиционна програма, която включва както проекти на първостепенни разпоредители с бюджет – министерства, така и общински проекти, включени съответно в приложения № 2 и № 3 към чл. 106 и 107 от Закона. Средствата за реализиране на проектите по двете приложения, или общият лимит на капиталовите разходи по консолидираната фискална програма, са в размер до 9 млрд. 994 млн. лв. По отношение на общинските проекти. Всяка община представя проекти за 2024 г. в размер, определен в Закона в съответствие с големината на общината съгласно класификация на МРРБ. Конкретната стойност на лимитите по общини както за проекти, така и за плащания, е определена в чл. 107, ал. 6. Определени са шест категории за 265-те общини в България, както следва: – I категория – лимит до 50 млн. лв. В обхвата на категорията попадат 23 общини; – II категория – лимит до 30 милиона. В обхвата на категорията попадат 81 общини; – III категория – лимит до 15 милиона, съответно 26 общини; – IV категория – лимит до 10 млн. лв. В обхвата на категорията попадат 85 общини; – V категория – лимит до 6 милиона. В този обхват попадат 46 общини; и последната – VI категория – за общини с население над 180 000 души, лимит до 100 млн. лв. В тази категория попадат 4 общини – София, Пловдив, Бургас и Варна. Следва да се отбележи, че в рамките на тези лимити няма ограничение по отношение на броя на проектите, които всяка община може да реализира. Бих искала да дам един пример. Ако Община Хикс от обхвата на I категория е реализирала изцяло проектите си за 2024 г. в размер на 50 млн. лв., което означава, че е сключила споразумение с МРРБ на основание реда, определен в Постановление на Министерския съвет № 11 от 2024 г., получила е авансово плащане, получила е междинно плащане и финално плащане на база на фактически извършени разходи, в този случай през 2025 г. същата община ще има лимит от 50 млн. лв. за нови проекти. Но в случай че общината е получила за 2024 г. само авансово плащане в размер на 10 млн. лв., съответно през 2025 г. същата община ще получи 50 милиона като лимит, но съответно за остатъка – 40 от предходната година, ако е извършила всички разходи, и за изпълнение на нови проекти – 10 милиона през 2025 г. Тези параметри и този принципен подход ще се приложат само в случай, че през следващите години се запази същият принцип на капиталово бюджетиране. Прогнозно за реализиране на инвестиционните програми на общините са предвидени средства в размер на 1,2 млрд. лв., от които вече 450 милиона са преведени по сметките на МРРБ, но 400 милиона са за финансиране на съответните плащания по сключени споразумения и 50 милиона за превозвачи. Тези средства бяха заделени по набирателна сметка към МРРБ към края на 2023 г., като през 2024 г. средствата бяха възстановени в централния бюджет и въз основа на акт на Министерския съвет Министерството на финансите поетапно предоставя тези средства на МРРБ в зависимост от необходимостта за финансиране на общинските проекти. Следва да се отбележи, че възстановяването на средствата от Министерството по централния бюджет не е допълнителен приход за 2024 г., а е възстановен разход и не оказва влияние върху бюджетното салдо на касова основа, но би могло да окаже влияние върху салдото на начислена основа в зависимост от разплащанията по съответните проекти. По този начин се изпълнява и разпоредбата на чл. 107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., където е посочено, че средствата за финансиране на споразуменията с общините се предоставят от централния бюджет по реда на чл. 109 от Закона за публичните финанси. Тоест Министерският съвет може да одобрява допълнителни разходи/трансфери за бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет за сметка на централния бюджет – в конкретния случай по бюджета на МРРБ, които впоследствие трансферират средствата към съответните общини. С Решение № 243 от 2 април тази година Министерският съвет е одобрил Проект на закон за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., който вчера беше приет на второ гласуване от Комисията по бюджет и финанси, за промяна на приложение 3, и съответно Проектът е включен в програмата на Народното събрание днес за второ гласуване в залата. Необходимостта от изменение на Закона за държавния бюджет произтича от разпоредбата на чл. 107, ал. 14 от същия закон, съгласно която Народното събрание може да извършва промени в приложението по ал. 13, с което са определени приоритетни проекти по Инвестиционната програма за общински проекти. Промените се предлагат от Министерския съвет въз основа на предложения на кметове на общини в следните срокове: до 31 март, до 30 юни и до 30 септември 2024 г. В рамките на първия от определените срокове, тоест 31 март 2024 г., в Министерството на финансите бяха получени писма от кметове на 167 общини с общо приложени 1062 броя предложения за промени в приложение № 3: – първо, за замяна на определените в приложението проекти с нови такива – това са 54 броя проекти; за отпадане на определени в приложението проекти – съответно 42; за допълване на определените с приложението проекти с нови такива – 673 броя проекти; както и за промяна на параметрите на вече предвидени в приложението проекти – това са 293 броя проекти. Броят на проектите в приложението се увеличава с 631 проекта, или от 1627 броя утвърдените по приложението стават 2258. Това е и заложено в приложение 3, което днес ще разглеждате на второ четене в залата. С изготвения Законопроект за изменение на Закона за държавния бюджет се постига заложената цел за даване на възможност на общините да извършват последващо приоритизиране и промяна на обектите, нуждаещи се от финансиране, при оптимално отчитане на интересите на местната общност и обществената значимост на обектите. Постъпилите в Министерството на финансите предложения от общините за промени, разпределени по направленията, които са посочени в т. 1 – 6 на чл. 107, са, както следва: – за нови и съществуващи улици, тротоари, съоръжения и принадлежностите към тях – 348 броя; – за нови и съществуващи общински пътища и съоръжения и принадлежностите към тях – 120 броя; – водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, представляващи публична общинска собственост – 242 броя; – сгради – публична общинска собственост, в които се предоставят обществени услуги, в това число такива, в които се осъществяват дейности в областта на културата, с изключение на обекти, представляващи недвижими културни ценности – 124 броя; – обекти на общинската спортна инфраструктура – 45 броя; – благоустройствени строежи и дейности в населените места, в това число площади, пешеходни и велосипедни алеи и зони, обществени паркинги, озеленени площи за широко обществено ползване и гробищни паркове – 141 броя. В таблицата по приложение 3 към чл. 107 от Закона…
#180 · speech
Времето, госпожо Петкова.
#181 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Приключвам, само една секунда. В таблицата по приложението е добавена нова колона с номерата на проектите с цел създаване на възможност за проследяване на промените в проектите на всеки от етапите. С осигуряване на средствата ще се постигне устойчиво социално-икономическо развитие на населените места на територията на съответната община. Извън обхвата на Инвестиционната програма със Закона за държавния бюджет за 2024 г. е определена и целева субсидия за капиталови разходи на общините в размер на 426 милиона. Към края на месец март са заредени лимити в СЕБРА в размер на 18 милиона, в това число 11 милиона за прихващане на погасени в срок безлихвени заеми на общините от централния бюджет и 7 милиона по заявки на общините са подлежащи на разплащания капиталови разходи. Усвоените към края на месец март от тях са в размер на 17 милиона, тоест има усвояване 92%. В началото на месец април съответно са заредени още 30 милиона лимити за разплащане по заявени от общините капиталови разходи за обекти на техните инвестиционни програми за 2024 г., които не са включени в Националната инвестиционна програма, тоест това са отделни капиталови разходи. По искане на общините е подготвено предложение за трансформация на целева субсидия за капиталови разходи в трансфер за други целеви разходи за финансиране на неотложни текущи ремонти на уличната мрежа, общински пътища и сгради – публична общинска собственост, в размер на 29,5 млн. лв. Във връзка с Националната инвестиционна програма е предприета нова административна мярка за повишаване събираемостта на приходите както по отношение на проектите за първостепенни разпоредители с бюджет, така и по отношение на общинските проекти – всички проекти по Инвестиционната програма ще бъдат обект на постоянен мониторинг от НАП относно коректното начисляване и внасяне на дължимите данъци и задължителните осигурителни вноски, като целта е да не се допусне използването на публичен ресурс от некоректни платци към бюджета. Актуална информация за сключените споразумения и изпълнението на общинските проекти ще Ви бъде предоставена от министър Коритарова. Оставам на Ваше разположение за въпроси и ако е необходимо – за допълнителни разяснения. Благодаря за вниманието.
#182 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Господин Свиленски, заповядайте за процедура. Преди Вашата процедура искам да напомня на народните представители, че в Мраморното фоайе ще бъде открита изложбата „145 години български парламент“. Посветена е на 145 години от откриването на Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция. Желателно е народните представители да посетят изложбата. Това е причината, поради която ще дам половин час почивка след Вашата процедура, господин Свиленски, след което ще продължим с изслушването.
#183 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Тъй като темата, която обсъждаме, е важна не само за народните представители, а и за българските граждани, кметове и всички представители на общините, предлагам – може би след почивката, както казахте – да подложите на гласуване процедура за пряко излъчване по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Трябваше в началото да я направим, но така или иначе, сега започва дебатът. Предложението ми е да я подложите на гласуване, може би…
#184 · speech
След почивката ще подложа процедурата на гласуване.
#185 · speech
…след почивката, за да има и народни представители в залата. Благодаря.
#186 · speech
Разбрах Ви, господин Свиленски. Благодаря. Колеги, половин час почивка. (След почивката.)
#187 · speech
Моля народните представители да заемат местата си. Във връзка с предстоящото гласуване – проверка на кворума. Има кворум. Можем да продължим със заседанието. Има направена процедура преди почивката от народния представител Георги Свиленски. Предложението е за пряко излъчване на изслушването по БНТ и БНР. Който е съгласен с така направената процедура, колеги, ще има възможност да гласува за нея. Режим на гласуване, моля. Гласували 167 народни представители: за 56, против 39 и въздържали се 72. Предложението не е прието.
#188 · speech
БСП за България, от място
Прегласуване.
#189 · speech
Колеги, прегласуване по искане на господин Свиленски. Гласували 167 народни представители: за 57, против 63 и въздържали се 47. Предложението за пряко излъчване не е прието. Колеги, продължаваме. Думата има госпожа Виолета Коритарова в рамките на 10 минути да ни информира по предмета на изслушването. Имате думата, госпожо Министър.
#190 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Интересът към напредъка по изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти, включена в приложение 3 към чл. 107, ал. 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., е напълно обясним и е в синхрон с днешния дневен ред на българските граждани по регионите, тъй като в бюджета за първи път беше включена толкова значима по важност и обем програма, която осезаемо ще благоустрои живота на хората. Затова искам да представя на Вашето внимание кратка информация за хода на Програмата. В изпълнение на чл. 107, ал. 1 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството сключва с кметовете на общините споразумение със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация до 31 декември 2026 г. Споразуменията са за финансиране на проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция. Заявленията за проектното финансиране по изпълнение на Инвестиционната програма за общински проекти, включено в приложението, се подават в МРРБ от общините съгласно образец, който е разработен и им е предоставен от Министерството. Същият е публикуван на интернет страницата на МРРБ, както и документите, които са образци за регулярен отчет, междинен акт и искане за плащане. С цел обезпечаване изпълнението на Програмата в Министерството е създаден отдел „Общински проекти и благоустройство“ към дирекция „Водоснабдяване и канализация и благоустройствени дейности“. Той е пряко ангажиран в разглеждането на постъпилите заявления от общините, като неговата основна дейност към настоящия момент е да преглежда постъпилите заявления и да проверява обхвата на дейностите, включени в тях съгласно ал. 1 на чл. 107, документалната готовност на проектните предложения по ал. 3 от чл. 107, допустимостта на разходите, недопустимите разходи, както и други изисквания в съответствие със законовите разпоредби. Важно е да отбележа, че МРРБ не класира проектите. То само проверява съответствието със законовите разпоредби. От работата дотук на новосъздадения отдел може да се направи обобщение, че приблизително 20%, или около 250 от постъпилите заявления, са с констатирани пропуски и неточности, като за тяхното отстраняване са уведомени съответните общини чрез писма за допълнение и корекция на представените документи. При извършване на прегледа на подадените заявления и проектната документация най-често констатираните пропуски и неточности са, както следва: представени инвестиционни проекти без положени необходимите изискуеми подписи и печати на всички участници в строителния процес; липса на информация за влизане в сила на разрешението за строеж; ако за обектите не е необходимо разрешение за строеж, има липса на становище на главния архитект; некоректно попълнени данни в частта „Структуриране на финансирането“ съгласно предоставения образец. Подадените към настоящия момент в Министерството на регионалното развитие и благоустройството – от периода месец януари до 10 април тази година са постъпили 1302 заявления от общините, към 10 април са подписани 723 споразумения на обща стойност над 1,9 млрд. лв. Към момента се разглеждат около 200 от постъпилите заявления съобразно реда на постъпването в МРРБ, като вече за над 50 от тях те са прегледани. Установено е, че отговарят на всички изисквания, и предстои подготвяне и подписване на споразумения. Ще Ви дам информация какво е разпределението на сключените към момента споразумения. За ВиК обекти има сключени 158 споразумения на обща приблизителна стойност 500 млн. лв. Бих искала да Ви информирам след направена справка в приложение № 3 – кметът на община „Родопи" не е включил нито едно предложение за обекти на ВиК инфраструктурата си. Това го казвам с оглед, днес, късната информация за липсата на финансиране за довеждащ водопровод до село Брестовица. За благоустройствени дейности – облагородяване на междублокови пространства, изграждане на паркинги, ремонт на градски паркове и площади, има сключени 81 споразумения на обща стойност 201 млн. лв. За реконструкция на общински пътища сключените споразумения са 120 на обща стойност 441 млн. лв. За общински улици и тротоари има сключени 261 споразумения на обща стойност 440 млн. лв. За общински сгради, в това число читалища, детски градини и други, има сключени 61 споразумения на обща стойност 154 млн. лв. За спортна инфраструктура сключените споразумения са 34 на обща стойност 167 млн. лв. Както има и други 8 споразумения с различен от изброения предмет на инвестиция на обща стойност 16 млн. лв. С ПМС №27 от 2024 г. е одобрен допълнителният трансфер по бюджета на МРРБ в размер на 400 млн. лв. за започване финансирането на проектите по Инвестиционната програма за общински проекти. Към 10 април 2024 г. са постъпили 31 броя искания за плащане. Отчитането на изпълнението на споразумението от страна на общините се извършва чрез предоставяне на текущи отчети, съдържащи информация за фактическото и финансовото изпълнение на проекта, както и за прогнозните финансови потоци, които ще са необходими по години до края на срока на изпълнение на целия проект. Отчетите следва да бъдат предоставени в срок до последното число на месеците февруари, май, август и октомври за съответната година. Цялата документация, свързана с изпълнението на споразуменията, включително документите, доказващи извършваните плащания, следва да бъдат подавани от общините в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз в България – ИСУН. Министерството на регионалното развитие и благоустройството съвместно с Министерството на финансите стартира процес по осигуряване на функционалност и надграждане на ИСУН. От страна на МРРБ е процедирана и заповед, с която министърът определя администратори, контролиращи служители, експерти от дирекция „ВиК и благоустройствени дейности“, отговорни за изпълнението на Програмата и управлението на профилите на общините в ИСУН, като своевременно до всички общини са изпратени указания и образец за искане на създаване на съответните потребителски профили в системата. В процес на разработване са вътрешни правила и процедури, определящи начина за отчитане на изпълнението от общините на сключените споразумения. Имаме готовност да създадем и допълнителен капацитет в съответния отдел, тъй като очакваме и увеличен брой на проектните предложения след евентуалното приемане на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. Благодаря Ви за вниманието и съм на разположение за допълнителни въпроси.
#191 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Колеги, преминаваме към първия кръг от въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – имате думата, господин Иванов.
#192 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо служебен Вицепремиер и министър на финансите, госпожо Министър! Във връзка с изслушването днес, госпожо Вицепремиер, искам да Ви запитам дали има организация и кой администрира в Министерството на финансите всички разплащания и всички процеси именно по изграждането на тези проекти, които коментираме, които са в приложение № 3 на приетия в Закона за държавния бюджет за 2024 г. текст, като се има предвид, че и след следващата или по-следващата точка от програмата на днешното заседание ще бъде именно и осъвременяването на този списък по инфраструктурни проекти, които са, ако не ме лъже паметта, над 1600 на обща стойност, както и Вие казахте, за тази и следващите години – около 5 млрд. лв. Така че е изключително важно да се изгради капацитет и администрирането му – на този финансов ресурс и на тези проекти, от страна на Министерството на финансите. Така че чакам отговори. Благодаря.
#193 · speech
Благодаря за въпроса. Имате думата за отговор.
#194 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Благодаря за поставения въпрос. В Министерството на финансите е създадена необходимата организация – както по преразглеждането на приложение 3 и за включването на общинските проекти в това приложение, така и по отношение на контрола, който ще се осъществява върху капиталовата програма. Има създадена нова дирекция „Контрол върху капиталовите инвестиции“. Идеята е тази дирекция да се развие. Включени са в Устройствения правилник определени функции, но има капацитет всъщност дирекцията да поеме цялата капиталова програма – не само на общините, но и за първостепенните разпоредители с бюджет. В момента се анализира добрият опит и практиките на другите държави членки, за да може по принцип да се осъществява най-ефективният, превантивен и последващ контрол по отношение изпълнението на Инвестиционната програма. Благодаря.
#195 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Въпрос от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Цеков.
#196 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо служебен Вицепремиер, уважаема госпожо Министър на регионалното развитие и благоустройството! Моят въпрос е към госпожа Коритарова. Преминавайки към него, бих искал да направя едно кратко предисловие. 1625 са проектите, вписани в приложение № 3. Към 8 април или 9 април сутринта бяха постъпили 1290 заявления. Бяха сключени 723 споразумения. Около 230 заявления, както Вие самата отбелязахте, съдържат определени пороци, които не позволяват да се сключат споразумения, и имаше близо 100, които по преценка на отдела „Общински проекти“ бяха готови за сключване на споразумение. С това предисловие бих искал да задам следните конкретните въпроси. Десет дни по-късно, тоест на 19 април, колко са постъпилите заявления при 1290 към 9 април? Има ли сключени нови споразумения? Доколкото разбрах от Вашето изказване, все още са 723. Тук искам да напомня, че тези 723 споразумения са сключени между 20 февруари и 8 април, тоест по около 15 на ден. Та въпросът ми е: в следващите десет дни какъв е бил темпът на договаряне. На последно място бих искал да запитам: от получените заявления за авансови плащания, споменахте 31, извършени ли са вече такива авансови плащания и в какъв размер. Благодаря Ви.
#197 · speech
Благодаря Ви, господин Цеков. Имате думата, госпожо Коритарова, за отговор.
#198 · speech
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Цеков, в отговор на поставените от Вас въпроси бих могла да кажа, че да – към 9 април са били постъпили 1290 заявления. Към днешна дата, както споменах, са 1302 заявления. Анализът за по-бавния темп на постъпване на заявленията според нас е, че общините очакват да бъде приет Законът за изменение и допълнение на държавния бюджет, защото те там са променили проектите си в различните параметри, които допуска Законът. Към днешна дата от тези 250 прегледани заявления, които Вие споменахте, над 50 вече са ми представени като допустими, тоест с напълно окомплектувани документи. От следващата седмица е направена организация да започне ритмичният процес на подписване, за да могат общините – защото за нас е важно да сключим тези споразумения и общините своевременно, дори бих казала максимално бързо, да започнат изпълнението на своите проекти. (Реплики от народния представител Андрей Цеков.) Да, извинявам се, авансовите плащания. Към момента има постъпили 30 искания за авансови плащания. Те са прегледани и само осем от тях отговарят на изискванията за авансови плащания на приблизителна стойност 6 милиона и половина.
#199 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от парламентарната група на Движението за права и свободи. Колеги? Заповядайте, господин Цонев, имате думата.
#200 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Ще използвам правото на въпрос не толкова да се информирам по отношение на Програмата или по отношение на динамиката на процеса, който се развива там, защото смятам, че няма какво да ми отговорят, което да не знам по тази тема. Тъй като има неяснота в много от кметовете, те звънят и на нас като народни представители. Тези кметове, които са ме помолили да питам защо не са поканени за сключване на споразумение. 100% от проверките, които съм направил и при министър Цеков, и сега, имат някакъв дефект – или няма някакъв документ, или някакви документи. Така че се обръщам и към Вас, да знаете, че поне моят опит е такъв от тези няколко месеца – там, където са ме питали кметовете, няма нито един случай, в който всичко да им е наред в документацията и да не са предвидени следващи стъпки в процедурата. Много от кметовете например не знаят – ще Ви задам въпрос и ще спазя процедурата, но използвам, пак казвам, това, за да се информират кметовете, които гледат, и колегите, които са по-встрани. (Реплики.) Колега, има достатъчно канали, по които се гледа, няма нужда на Канал 1 да му прекъсваме програмата, допълнително да ни обичат тези, които гледат. Трябва да е ясно, че в момента, в който след сключено споразумение се дава аванс, е, когато има избран изпълнител. На много от кметовете това не е ясно също. Не казвам на всички, защото съм имал и такива въпроси. Моят въпрос е свързан по-скоро с намерението, което имахме с министър Василев, когато създавахме тази програма, а и с Вас сме го дискутирали: дали ще съумеете да развиете капацитет по отношение на онези проекти, които са финансируеми по отношение на европейските програми? Защото това е изключително важно. Лесният път на кметовете към инвестиционния ресурс е, разбира се, държавният бюджет. Много от тези проекти са финансируеми по програмите и има страни, които са възприели този подход – такива проекти да бъдат развити с помощта на административен капацитет на съответните министерства, съвместно с общините, да бъдат финансирани от националните бюджети и после да бъдат взети постфактум по съответните програми. Такъв пример е Холандия или Нидерландия, ако трябва да бъда коректен към наименованието. Така че въпросът ми конкретно е: имате ли идея как да развиете този капацитет? Какви намерения имате в тази посока? И към двете министерства е, защото не знам къде точно.
#201 · speech
Благодаря Ви за въпроса, господин Цонев. Ще дам думата първо на госпожа Петкова.
#202 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Цонев, благодаря за поставения въпрос. Всъщност той е допълнение на първия въпрос, който беше поставен по отношение развиването на административния капацитет на дирекция „Контрол върху капиталовите инвестиции“. Както казах, действително ние анализираме опита на други държави членки. Зная за опита на Нидерландия по отношение включването на проекти, които са били финансирани с национални средства, съответно да бъдат след това финансирани със средства от Европейския съюз. Това, между другото, е един много добър подход, тъй като той ще даде възможност инвестиционните проекти да бъдат финансирани с европейски средства, което пък ще е добре за националния бюджет. Както казах, в процес сме на разработване на цялостна стратегия за развитието на тази дирекция и съответно министерствата, които имат отношение към този проект, ще бъдат включени. Когато е готов проектът, предлагам да бъде представен на вниманието на Народното събрание, за да знаете какво е разработила администрацията. Благодаря Ви.
#203 · speech
Благодаря Ви за отговора, госпожо Петкова. Имате думата да допълните и да отговорите, госпожо Коритарова.
#204 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Цонев, напълно съзнаваме необходимостта от увеличаване на административния капацитет, още повече че Законът за държавния бюджет дава възможност няколко пъти да бъде променян списъкът на обектите в приложение № 3. Както сега виждаме, те се увеличават. За нас, ако в момента натоварването е откъм сключването на споразумения и разглеждането на подадените заявления, си даваме сметка, че предстои още по-тежка задача – администриране на процеса по изпълнение, приемане на отчети и одобряване на финансовите плащания. Мислим в тази посока – при възможност да увеличим административния капацитет, занимаващ се с тази дейност.
#205 · speech
Благодаря за отговора. Преминаваме към следващия въпрос – от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, колега. Имате думата, господин Стоянов.
#206 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Моят въпрос ще бъде и към двете министърки. С актуализацията на проектите общата им бройка е 2258 – само за инвестиционните програми на общинските проекти. Ако към тях прибавим още над 200 проекта, които са инвестиционна програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, също така капиталовите програми на отделните министерства и евентуално проектите по оперативните програми, които все още не са стартирали – говорим за една много амбициозна програма, която ще бъде предизвикателство пред общините и пред държавната администрация, защото трябва да бъдат проведени процедури на може би около над 2000 обекта. Тук сериозното предизвикателство ще бъде не само към общинската и държавната администрация, а ще бъде и към целия строителен бранш. Говорим за проектантите, които трябва да проектират, защото част от обектите са с проектиране. Говорим за надзорни фирми, които трябва да изпълняват строителен надзор по време на изпълнение на всички тези около 2500 – 3000 обекта и най-вече върху строителните фирми, които трябва да осъществяват самия строителен процес. Вие казахте, че в Министерството на финансите сте направили дирекция или отдел, който специално ще се занимава с капиталовите инвестиции. Също така госпожа Коритарова каза, че в Министерството на регионалното развитие и благоустройството е направен отдел „Общински проекти и благоустройство“. Въпросът ми към Вас е: как възнамерявате да си комуникирате и партнирате с общините и със строителния бранш? Според мен трябва да се правят периодични срещи относно начина на изпълнение на проектите, напредъка. Да не се получи така, че една амбициозна програма да се превърне в лошо реализирана такава с некачествено изпълнени проекти. В тази връзка какви мерки ще предприемат двете министерства и как ще си комуникират с всички участници в строителния процес, и колко често, за да могат да се следят нещата, така че проектите да бъдат наистина изпълнени? Благодаря Ви.
#207 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Имате думата за отговор.
#208 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Стоянов! Благодаря за поставения от Ваша страна въпрос. За първи път е разработена и приета Национална инвестиционна програма. Инвестиционната програма е предизвикателство за всички, тя е предизвикателство за министерствата, за общините, за държавната администрация, за строителния бранш и за другите браншове, които имат отношение към нейното изпълнение. Затова казах, че е необходимо да се изгради капацитет, който, от една страна, да подпомогне първостепенните разпоредители с бюджет и общините, за да могат да изготвят своите проекти. От друга страна, върху тези проекти да може да бъде осъществяван ефективен контрол. Идеята тези проекти след това да бъдат финансирани с европейски средства изисква една много добра подготовка при изготвянето на самите проекти, и след това те трябва да отговарят на изискванията, за да може да се кандидатства за европейски средства по Фондовете. Първоначално ще направим необходимата координация на ниво няколко министерства и след това вече ще бъдат включени всички, които са част от проекта или имат някакво отношение към Националната инвестиционна програма. Благодаря.
#209 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Петкова. Имате думата, госпожо Коритарова.
#210 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Стоянов! За мен беше предизвикателство решаването на подобен проблем с увеличаване на капацитета на всички участници в инвестиционния процес. Именно затова и миналата, и тази седмица проведох срещи с Камарата на строителите в България, за да обсъдим този проблем, доколко те имат възможност сега и веднага да съсредоточат средства, сили и капацитет за изпълнение на тези проекти, тъй като проектите наистина са много и по различни програми, а не само по Инвестиционната програма за общините. Те ме увериха, че имат готовност, стига да бъде проведен своевременно избор на изпълнител съгласно Закона за обществените поръчки и сключени договори. Вчера имах среща и с Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България, за да обсъдим Инвестиционната програма за общинските проекти. С тях дискутирахме и проблема, който предстои при тях в два основни аспекта – сключване на договори за изпълнител, тоест предстоящите процедури за избор на изпълнител, и авансовото плащане. Иска ми се да отбележа, че – общините, мисля, че ме разбраха – че ние авансово плащане само след сключване на споразумение не предоставяме, предоставя се авансово плащане след сключен договор със съответния изпълнител. И оттам възниква и един друг проблем, който те поставиха, и за тях наистина може би не е най-доброто решение, но това са текстовете в Закона за държавния бюджет. Част от общините имат сключени рамкови споразумения, които ще бъдат използвани за изпълнение на тези общински проекти. В тези рамкови споразумения, сключени в предходен период от време, не е предвидено авансово плащане. Тоест, ако те използват тези рамкови споразумения, не може да има авансово заплащане. Благодаря.
#211 · speech
Благодаря за изчерпателния отговор, госпожо Коритарова. Преминаваме към следващия въпрос от групата на „БСП за България“. Имате думата, господин Генов.
#212 · speech
БСП за България
Уважаеми колеги! Моят въпрос по-скоро е към госпожата регионален министър. Преди малко чухме всички, че продължава процесът за сключване на споразумения, но в комуникацията с общините правим заключение, че малко се губи обратната връзка. Вие казахте, че с писма ги уведомявате да вземат съответните мерки, съответните забележки. Спокойно мога да препоръчам да ги качите на сайта и те да си черпят информация от там. Тук гласувахме мерки, даже и законодателство, да задължим общините да се включват в електронното управление по-активно. Мисля, че това ще е добре за тях, защото при екипите, които имате, явно се вижда, че те са силно натоварени, и необходимостта от това звено, което впоследствие се създаде в МРРБ за сключване на споразумения, и те ще бъдат сключени с всички, които са изрядни. Може ли да назовете някакъв срок? Докога виждате, че тези споразумения ще бъдат приключени? В други години, когато капиталовите разходи бяха на общините, месец юни имаха право да си правят релокация, да харчат и за друго средства, а сега вече отиваме в месеците май и юни и общините още не са започнали никаква работа по отношение на изпълнението на капиталовите си програми. Благодаря.
#213 · speech
Благодаря за въпроса, господин Генов. Заповядайте, госпожо Коритарова.
#214 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Генов! На вчерашната среща с Управителния съвет на Националното сдружение на общините се уточнихме да направим някакъв примерен график в рамките на два-три дни в зависимост от възможността на кметовете да дойдат да сключим споразуменията. Те ще бъдат своевременно уведомени, за да може този процес да стане ритмичен, регулярен, и в кратък срок тези заявления, които са окомплектовани съгласно изискванията на закона, да бъдат сключени, за да може да продължат същинската дейност по изпълнение на общинските проекти. Да, казах, че за нередностите ги уведомяваме с писма, защото, знаете, трябва да има и някаква административна следа за исканите документи. Разбира се, има непрекъсната комуникация със съответните общини, за да бъдат уведомявани за необходимите пропуски, които трябва да бъдат отстранени, и при нужда им се оказва и съдействие кое, как да бъде предоставено. Използваме електронното управление и мисля, тъй като ние сме качили всички образци както на заявленията, така и на документите за отчитане на проектите, те са на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, и ако малко по-задълбочено бяха разгледали… А може би в бързината за подаване на заявленията са изпуснали част от документите, които сега трябва по този начин… Работим в тази посока и знаете, че аз съм привърженик на електронното управление и ще работя усилено в тази посока. Благодаря.
#215 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Министър. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте, господин Караджов, имате думата.
#216 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаема госпожо Министър! Ще си позволя няколко думи в самото начало. Не мога да разбера и едва ли някога ще разбера каква е логиката за това – една-единствена дейност, каквато е дейността по събиране на предложения от страна на кметовете, тоест на общините в България, тяхното сортиране по видове и по критерии, което традиционно се извършваше преди в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, след това тяхното финансиране, сключване на споразумения и така нататък, все ординерни, доста обикновени дейности, в един момент да бъде разпределено между две министерства. Въпросът едва ли е към Вас, той е към тази зала и към сглобката, която управляваше доскоро. За всички е ясно, че подобно разделяне на тази дейност между Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството е изкуствено и може единствено да бъде обяснено с изключителните мераци, да кажа, на един хипотетичен финансов министър, който искаше да контролира абсолютно всички финансови потоци – не само всички капиталови разходи да минават през неговата ръчица, не само НАП и Митниците, включително и парите от нелегалния трафик на цигари също трябваше да минават през него.
#217 · speech
ПП-ДБ, от място
Това не е по темата!
#218 · speech
Ето защо се допусна това управленско недоразумение – цялата тази дейност, естествено присъща на Министерството на регионалното развитие, да бъде разделена на две отделни министерства. Какъв е смисълът, уважаеми харвардски последователи, да имате Министерство на регионалното развитие и да разпределите тази дейност на две части? Какъв е смисълът? Има един-единствен смисъл – някой трябва да пипа в тези пари и този някой определено не е в МРРБ. Моят конкретен въпрос е към Вашите предшественици: защо се стигна до това безумие? То е ясно, че е заради кражбите в Митниците.
#219 · speech
Времето, господин Караджов!
#220 · speech
Все пак да чуя и Вашето мнение. Можете ли да ми обясните кой извърши проверката, че проектите, които са в приетия от Народното събрание списък, отговарят на критериите. Първо, да са завършени до три години, да са за ремонт или за реконструкция на улици, пътища, ВиК мрежа, сгради и така нататък и да имат издадено валидно разрешение за строеж или виза за проектиране. Моите данни са, че такава проверка не е извършена и няма подписи на длъжностни лица, които да потвърждават, че това е списъкът, който ни беше представен тук.
#221 · speech
Господин Караджов, въпросът Ви е към госпожа Коритарова, така ли да разбирам?
#222 · speech
встрани от микрофоните
И към двете се отнася.
#223 · speech
Заповядайте, госпожо Министър на регионалното развитие.
#224 · speech
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Караджов! Заявленията, които ние разглеждаме в МРРБ, са съгласно приложение № 3 от Закона. Оттам нататък нашата компетентност е само да проверим съответствието на приложените документи. Мисля, че относно книжата в инвестиционния процес ние имаме компетентността. Да, може да ги прегледаме и да кажем в какво състояние са, и трябва ли да бъдат... Така е. (Реплики от народния представител Гроздан Караджов.) Затова казвам, че изпълнявам списъка на приложение № 3.
#225 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Коритарова. Госпожо Петкова, Вие имате ли какво да добавите? Няма какво да добавите. Преминаваме към втори кръг от въпроси, колеги. Следващият въпрос е от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте.
#226 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Моят въпрос е към вицепремиера Петкова и по-скоро доразвива зададените въпроси от господин Цонев и господин Стоянов. По отношение на новия механизъм, който се създава и към който се стремим в рамките на Инвестиционната програма на общините – проектите да могат да бъдат авансово финансирани от държавния бюджет, след което средствата да могат да бъдат предявявани към програмите и съответно възстановявани от Европейската комисия. В Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2024 г., който ни предстои да гледаме след малко, в последните два реда – ред 2257 и 2258, са заложени общо 747 млн. лв., които на практика би следвало да финансират такъв тип проекти, или поне така ни беше обяснено от министър Василев на 30 януари в Комисията за контрол върху управлението на средствата от Европейския съюз. Моят въпрос към Вас е съвсем конкретен. Този механизъм по отношение на укрепването на административния капацитет, който ще касае именно авансовото финансиране на проектите, които впоследствие ще бъдат финансирани от програмите с възстановяване от Европейската комисия, кога ще има възможност да бъде реализиран като времеви период и тези 747 млн. лв., които са заложени в момента в Закона за държавния бюджет за 2024 г., на практика ще има ли възможност да бъдат използвани още в рамките на тази година от страна на общините, защото това е важно за тях – и от гледна точка на подготвянето на проектите, и от гледна точка на това по какъв начин те могат да си осигурят едно авансово финансиране по инвестиционни мерки, които по презумпция с европейските програми могат да получат едва след година или две? Благодаря.
#227 · speech
Благодаря за въпроса, госпожо Николова. Имате думата, госпожо Петкова, за отговор.
#228 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Николова, благодаря за поставения въпрос. От информацията, която преди малко представи министър Коритарова, е видно, че общините срещат много големи затруднения по отношение реализирането на проектите по инвестиционната програма. Както беше изнесена информация, примерно имат много пропуски. Около 20% от подадените заявления са с някакви пропуски, които трябва да бъдат отстранени, което поставя въпроса за изграждане на капацитет, който да подпомага не само общините по отношение на тяхната инвестиционна програма, но и по отношение на инвестиционната програма за първостепенните разпоредители с бюджет. Както казах, в процес на анализиране сме на добрите европейски практики и ще бъде изготвена цялостна стратегия, за да бъде представена пред Народното събрание. А по отношение на въпроса, който поставихте – дали ще бъдат усвоени средствата, които са предвидени за 2024 г. Тъй като се наблюдава и едно забавяне в процеса по отношение на сертифицирането, изготвянето на необходимите документи, очакванията на Министерството на финансите са, че предвидените средства по бюджета за 2024 г. ще бъдат напълно достатъчни за предоставяне на авансови плащания, както и ако някои от общините успеят да постигнат… Тоест за междинно плащане, ако съответно са извършили определени дейности. Благодаря.
#229 · speech
Благодаря Ви за отговора, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Василев.
#230 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Кирова. Моят въпрос е към госпожа Петкова. Госпожо Петкова, радвам се, че току-що потвърдихте, че средствата са достатъчни. Просто искам да потвърдя на база последните данни – тъй като знаем, че активно подават заявления общините за проектите – как се развива програмата. С актуализацията, която трябва да приемем по-късно днес, мисля, че отиваме на 4,1 милиарда за проектите общо за три години. Доколкото последните данни, с които ние разполагахме, към края на 8 април бяха подадени заявления за 1,9 милиарда пак за тригодишен период, тоест горе-долу половината програма. Бяха подадени заявления, което означава, че общините, за да могат да подпишат договори, да подадат заявление, имат разрешение за строеж и/или виза за проектиране. Това е условието, за да могат да подпишат договор. Следващата стъпка е да получат аванси, за което трябва да има завършена обществена поръчка, избран изпълнител и издадена фактура за аванс. Там, доколкото разбрахме, има 31 такива заявления за стойност около 6 млн. лв. Тоест договорени са 2 милиарда, което е горе-долу половината програма. От нея в общи линии авансите тепърва започват да бъдат теглени. Това, което Вие споменахте, е, че в бюджета за 2024 г. има заделени 1,2 милиарда плюс 500 милиона в централен бюджет. Тоест имаме общо за 2024 г. обезпечени 1,7 милиарда за проектите, което означава, че даже и 100% от договорените проекти да се изпълнят тази година, те са напълно обезпечени. Те са за тригодишен период, така че там няма да има допълнителна нужда от средства. Моят въпрос към Вас е: доколко тези числа са се променили динамично и доколко виждате от страна на МРРБ някакви пречки с преминаването към ИСУН и въвеждането на проектите и всичко това в ИСУН, за да е прегледно и видимо за всички граждани? Този процес, който започна да тече ускорено последния месец, докъде е стигнал, и съответно имате ли някакви нови данни относно общия брой на проектите, договорените проекти и подадените искания за плащане? Благодаря.
#231 · speech
Благодаря за въпроса, господин Василев. Имате думата, госпожо Петкова.
#232 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Василев, благодаря за поставения въпрос, тъй като попитахте за данните по отношение на Инвестиционната програма на общините. С одобрената по ал. 13 на чл. 107 Инвестиционна програма на общините проектите с обща прогнозна стойност за целия период 2024 – 2026 г. е в размер на 4 милиарда 941. В това число 4 милиарда 073.6 за 2024 г. С направеното предложение за изменение на програмата нетното изменение на прогнозния бюджет за целия период се увеличава с 904,9 милиона. От тях – намаление в размер на 282,7 милиона от отпадащи проекти, увеличение в размер на 96,4 млн. лв. за промяна на параметри по проектите и увеличение в размер на 1 млрд. 91 млн. лв. за нови проекти. Тоест за 2024 г. нетното увеличение е в размер на 428 милиона, съответно от тях 215 милиона са за отпадащи проекти и другите са съответно за намаление промяната на параметрите. Всъщност с Инвестиционната програма за общинските проекти, включена сега в изменението на Закона за бюджета, прогнозният размер на проектите за целия период става 5 милиарда 845,9. Благодаря.
#233 · speech
Благодаря за отговора. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Колеги? Няма въпрос. Следващият въпрос е от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, имате думата, господин Стоянов.
#234 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Моят въпрос ще бъде към госпожа Петкова. Госпожо Петкова, ще Ви помоля да конкретизираме някои данни, защото тук стана едно объркване. С постановление на Министерския съвет Вие казахте, че са отделени 400 млн. лв. за стартиране на проектите. Тези пари само за авансови плащания ли са, при положение че за 2024 г. Вие казахте, че са предвидени от Министерството на финансите 1,2 млрд. лв. – само за 2024 г.? Тоест това означава ли, че ако имаме предвидени авансови плащания и дори изпълнения, защото има индикации за изпълнения на проекти още през тази година, тези 400 млн. лв. ще бъдат увеличени до размера на 1,2 млрд. лв. в зависимост от нуждите на общините? При положение че само за тази година съгласно програмата е предвидено средствата да бъдат – ако бъдат изпълнени, разбира се, 3 млрд. и 800 млн. лв. почти. Нека да уточним тези цифри, за да бъдем по-коректни. Благодаря.
#235 · speech
Благодаря, господин Стоянов. Имате думата, госпожо Петкова.
#236 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, благодаря за поставения въпрос. Както казах, за Инвестиционната програма за общините са предвидени средства в размер на 1,2 млрд. лв. и съответно 500 млн. лв. по централен бюджет. Тези средства бяха предоставени по набирателна сметка на МРРБ, които бяха върнати в централния бюджет и поетапно се предоставят на Министерството на регионалното развитие и благоустройството в зависимост от изпълнението на проектите. Сумата, която е заложена, лимитите, които са заложени, са много по-големи. За да се получи плащане, освен авансовото плащане трябва да бъде сключено споразумението, обществената поръчка – за да се предостави авансовото плащане. Вече при междинното плащане и при финалното плащане трябва действително да е завършен проектът. Тоест, ако няма действително завършен проект, няма да бъдат предоставени тези средства. Благодаря.
#237 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на „БСП за България“. Имате думата, господин Гуцанов.
#238 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи министри, уважаеми колеги! Инвестиционната програма за общините по проекта за 2024 г. беше приета с голямо одобрение и от обществото, и от кметовете – нещо, което се чакаше отдавна да стане. Хората очакват да видят пътища, водопроводи, канализация, благоустройствени квартали, села – все неща, които се говорят постоянно, но все се случва нещо, че не могат да се изпълнят по възможно най-добрия начин. Едно добро намерение, безспорно. Затова и БСП го подкрепихме в залата, но имаме няколко въпроса. За съжаление, става ясно, че средствата за Програмата не са предвидени в бюджета на МРРБ, а следва да се осигуряват от централния бюджет в процеса на изпълнение на съответната политика. Съгласно чл. 3, ал. 107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. финансирането на проектите се извършва на база сключени споразумения между министъра на регионалното развитие и благоустройството и кметовете на съответните общини със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация 31 декември 2026 г. По информация на МРРБ министър Цеков, който вече е колега народен представител, е подписал 723 споразумения със 191 общини за финансиране на общински проекти за 1,942 млрд. лв. По 234 проекта са установени забележки, като са върнати за отстраняване от общините, а около 300 предстоят да се разгледат и подпишат от новото ръководство на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Съгласно разпоредба чл. 107, ал. 2 от приетия Закон за държавния бюджет за 2024 г., с ПМС № 27 от 22 февруари 2024 г. Министерският съвет одобри допълнителен трансфер по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2024 г. в размер на 400 млн. лв. Тези 50 млн. лв., за които Вие говорихте, ги изключваме, тъй като те са свързани с подпомагането на транспорта, а не са пряко свързани с тази дейност, затова правя тази корекция по повод Вашето изказване – за финансирането на проектите по Инвестиционната програма за общински проекти по приложение № 3 към чл. 107, ал. 3 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. Средствата са осигурени за сметка на преструктурирането на разходите по централния бюджет за 2024 г. Общата стойност за 2024 г. към този момент на проектите на общините по чл. 107 е 3,3 млрд. лв., при условие че проектите по първоначалния списък ще получат аванс от 20% за строителство и 50% за проектиране. Излиза, че първоначално отпуснатата сума няма да бъде достатъчна, далеч ще бъде от това, което е необходимо. Ако основно се приеме, че през настоящата година ще се извърши поне едно междинно плащане от 35%, става ясно, че до края на 2024 г. общините трябва да получат от МРРБ малко под два милиарда лева. Законът за бюджета – след малко ще се гледа неговото актуализиране, конкретно в тази част ще видим какво ще се случи, но дотогава излизат няколко въпроса. Гарантирано ли е осигуряването на средствата – на четиристотинте милиона, които вече са преведени по бюджета на МРРБ, до планираните в Закона за бюджета за 2024 г.? Какъв е разчетът на Министерството на финансите и на МРРБ за средствата, които ще бъдат осигурени за 2024 г.? Как ще бъдат осигурени тези средства? Ще бъдат ли обезпечени финансово проектите по внесения от Министерския съвет ЗИД на Закона за държавния бюджет за 2024 г., с който да се утвърдят промените в бюджета, като инвестиционните проекти се допълват по данните от общините към 1 март, съответно по чл. 107? Последният ми въпрос – тъй като сте двама министри, затова си позволявам, госпожо Председател, малко по-обстойно: ще бъдат ли подписани споразумения за проектите, върнати в общините за доработване, тъй като има огромен брой проекти, които се върнаха, какво се случва с тях? Моля Ви за конкретни отговори по тези теми, защото сме сигурни, че кметовете се интересуват живо за това какво ще се случи.
#239 · speech
Благодаря за въпроса, господин Гуцанов. Госпожо Министър, имате думата за отговор.
#240 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, благодаря за поставения въпрос. Всъщност, както и в началото казах, освен този един милиард и двеста, които бяха заделени още миналата година по набирателна сметка, в централния бюджет са заделени още 500 милиона по отношение на изпълнението на проектите, което всъщност прави 1,7 милиарда. Това, което ме попитахте – защо само четиристотин милиона са преведени, както казах и преди това в изказването си, всъщност Министерството на финансите поетапно ще предоставя средствата на МРРБ в зависимост от необходимостта за финансиране на самите проекти. Това е и на основание чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси, съгласно който Министерският съвет може да одобрява допълнителни разходи, трансфери по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет за сметка на централния бюджет. Това, което по принцип е коментирано и с Министерството на регионалното развитие и благоустройството – очакванията са, че проектите за 2024 г. и етапът на тяхното изпълнение, средствата, които са необходими, няма да надхвърлят тези средства, които са предвидени в бюджета. Благодаря.
#241 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Петкова. Имате думата, госпожо Коритарова – заповядайте.
#242 · speech
Госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, както казах, процесът по сключване на споразуменията ще бъде максимално оптимизиран, така че своевременно да бъдат подписани всички споразумения по заявленията, които отговарят на законовите изисквания. Относно забавянето на върнатите за допълване и корекция заявления, разговаряхме с Националното сдружение на общините – да видят, ако могат, по-бързо да изпълнят условията и изискванията на Закона. Но знаете, че за част от документите, необходими за инвестиционния процес, текат и срокове. При представяне пред МРРБ тези проекти ще бъдат разгледани и ако всичко е наред, разбира се, ще се сключат своевременно и договорите с тях. Благодаря.
#243 · speech
Благодаря за отговора. Преминаваме към последните въпроси. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Нямате въпроси, господин Караджов. Благодаря Ви. Колеги, отношения от парламентарните групи. От групата на ГЕРБ-СДС? Няма да има отношение. Отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Имате думата, господин Цеков.
#244 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми госпожи министри! Аз мисля, че темата е изключително важна, и в този смисъл се присъединявам към мотивите на вносителите на това изслушване. България стартира една безпрецедентна инициатива на изключително интензивни капиталови инвестиции, насочени към развитие на общините в България. Безпрецедентна, тя не се е случвала в новата ни история. Разбира се, това е предпоставка за експонентно регионално развитие. Дотук всичко звучи чудесно. Разбира се, това е огромно предизвикателство, и то е предизвикателство не само пред държавната администрация, която трябва да работи в една относително оскъдна законодателна рамка, при това новаторска, разписана в Закона за бюджета и в няколко подзаконови нормативни актове; която трябва да изгради институционален капацитет, за да управлява подобни програми. Тя е предизвикателство и от гледна точка на бенефициентите на общините в Република България, които за всичките години след прехода не са получавали такива средства. Анализът показва, че сигурно подобен размер инвестиции могат да се мерят с общия брой инвестиции, които са отивали към общините за сметка на националния бюджет последните 15 – 20 години. Това, което прави впечатление, е, че общините трудно се справят с това предизвикателство, което не бива да ни обезкуражава. Те също трябва да изградят капацитет да управляват мащабни и многобройни проекти, защото исторически статистиката показва, че ако една община от калибър, да речем, до 10 или до 20 хиляди, или до 30 – няма значение какъв, исторически е управлявала едновременно не повече от два, три, четири проекта. Сега подобни общини имат отговорността да изпълнят в тригодишен период понякога над 20 проекта. За големите става въпрос за десетки проекти, включително и за по-малките. Това, което настоящото изслушване ни демонстрира, е, че общините имат относително прилична проектна готовност, което им позволява да сключат споразумения. В този смисъл са удовлетворени над 65% от заявените проекти и са преминали във фаза на договаряне. Същевременно обаче малкият брой искания за авансови плащания – шест милиона само годни за финансиране към този момент, показва, че цикълът на обществените поръчки много изостава от заявените амбиции на общините, тъй като в Закона за държавния бюджет заявката за разходи през 2024 г. е близо три милиарда. Сами разбирате, че към месец април при цялото усилие на администрацията да бъдат договорени тези проекти максимално рано, така че да се възползваме от строителния сезон, малкият брой заявки за авансови плащания показва, че в рамките на тази година ще бъде прекалено оптимистично дори да бъдат похарчени заделените 1,7 милиарда. Разбира се, всички ние би трябвало да се надяваме, че тези средства ще бъдат усвоени, защото те ще се превърнат в обществени блага, които ползват гражданите на цялата страна, и в крайна сметка това е грижата ни като законодателен орган, като изпълнителна власт, изобщо като хора, които се занимават с политика. В тази връзка аз смятам, че следващата стъпка, след като бъде наваксано началното изоставане, би следвало да бъде поглед в по-далечното бъдеще, да се помисли – и това е работа на следващия парламент вероятно – върху разписването на солидна законодателна рамка за управление на националните капиталови инвестиции, включително с изключително подробни правила за тяхното отчитане на разходите, за тяхното верифициране, за справянето с нередности, с дефицити, с правонарушения, така че управлението и контролът върху разходването на тези средства да се приближи максимално близо до това, което имаме като процедурна рамка и като принципи по отношение на европейските средства. И когато достигнем този етап, рефинансирането чрез средства от Европейския съюз ще стане изключително лесно. Същевременно ще бъдат подобрени някои дефицити, които в момента имаме по отношение на селекцията на проектите – как се подбират проектите, преценката за целесъобразност, преценката за стратегическа обоснованост на една инвестиция. На този етап законодателният орган я е оставил на кметовете на общините. Разбира се, в една по-далечна перспектива трябва да имаме ясни правила, при които да се приоритизират проектите, които подлежат на финансиране. Аз искрено желая успех на която и да е изпълнителна власт с работата по тази програма, защото считам, че с нея ние поставяме началото на нов тип регионално развитие, което ще накара нас и нашите деца да живеем в една по-добра България. Искрено Ви желая успех. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#245 · speech
Реплика От Възраждане
Мижави аплодисменти.
#246 · speech
От Движението за права и свободи? Няма отношение. Отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Няма да има отношение. От „БСП за България“? Господин Гуцанов, имате думата за отношение. Господин Караджов, останахте Вие, ако желаете отношение след „БСП за България“. Не? Благодаря.
#247 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми министри, уважаеми колеги! Благодарим първо за това, че ни подкрепихте да има това изслушване в залата, тъй като е от ключово значение за страната ни. Съжалявам, че толкова малко колеги са в залата, когато става въпрос за милиарди и когато става въпрос за възможности, които се дават на общините за облагородяването им. Благодаря и на министъра на финансите и вицепремиер и на министъра на регионалното развитие, че бяха през цялото време тук и изслушаха от сутринта всичките дебати, изчакаха да се стигне до тази точка. Точно тогава, когато трябва да се води този дебат, залата е на две трети празна, което говори много, но в крайна сметка всеки сам си пише автобиографията и всяка група сама си решава какво да прави. Ние от БСП неслучайно поставихме този въпрос, защото смятаме, че през последните десет години бяхме свидетели на разпределяне на средства не по най-чистия начин, не по най-добрия начин, и не по този, по който общините заслужават, защото те са най-близо до хората и най-добре знаят какви са проблемите в даденото населено място. Аз смятам, че с това начинание – и неслучайно цялата ни група от БСП подкрепихме тази промяна – се дава една възможност за друго развитие на общините, за друга чистота и за друга прозрачност. Дано и това да не бъде опорочено, разбира се, защото пътят към ада е осеян с трупове на хора с добри намерения. Засега вървят добре нещата, с изключение на едно, което не можем да не го споменем – че бяха дадени по-малко от 24 часа на общините да представят своите проекти, което беше също един въпрос… Да се надяваме, че е останал в историята, а и няма да става някаква практика, тъй като – кои бяха тези кметове, които имаха възможност за толкова кратък период от време, за часове, да дадат своите проекти в Министерството на регионалното развитие и да бъдат с готовност? Да се надяваме, че – за втори път го казвам – е затворена тази страница, и оттук нататък наистина ще се работи по един друг, по-прозрачен начин заедно с това, разбира се, и общините, техните ръководства, кметовете, общинските съвети да имат друга готовност за проекти и те да бъдат подавани, тъй като това не е еднократен акт, а виждането на Народното събрание е то да стане практика оттук нататък – не да се раздават пари от прозорец на джипка, отнякъде другаде на който му е по-симпатичен, който е по-син, който е по-червен, който е по-лилав. Не, трябва кметовете и гражданите на България да бъдат под един общ знаменател и този, който има своята готовност за проекти, наистина да я подава. Разбира се, тук ще възникнат и други въпроси, за които трябва да се помисли и в двете министерства, и в Народното събрание – как да бъдат приоритизирани тези проекти. Защото сега, да речем, са усвоени по-малко от 10 милиона от тези четиристотин, които са налични. Най-вероятно след няколко месеца няма да бъдат достатъчни тези 400 милиона и ще трябва да се дават следващите средства, когато бъдат изпълнени тези проекти. Но така ли ще бъде след 6 месеца, така ли ще бъде след една година? Ние се надяваме, че капацитетната възможност на кметовете – аз съм убеден в това нещо като човек, който идва от местната власт – ще се увеличи силно и те ще имат вече готови проекти, които ще бъдат подавани, тоест тогава трябва да се премине към следващия етап: как да бъдат приоритизирани. Да не стане отново – този, който е наш, проектът му се одобрява, а този, който е чужд, да си гледа работата. Защото, пак казваме, за нас от БСП е важно общините да не бъдат делени по цветове. И още нещо, което най-вероятно ще се случи може би в края на тази година, в началото на следващата – трябва да се разгледа, но надали тази програма ще може до 2026 г. да приключи, тъй като върви с доста бавни темпове и сигурно ще е необходимо увеличаване на този срок от 2026 г. поне с една година. Нека, разбира се, да не го решаваме отсега и да не го поставяме като въпрос, но така ни се струва на нас, че ще е необходимо едно удължаване на всичките тези срокове. Кметовете ги призоваваме да дадат повече проекти, по-добри проекти, за да могат градовете и селата ни да се развиват по начина, по който и те, и общинските съветници, и най-вече гражданите искат да ги видят – облагородени и модерни. А за двете министерства – дано да не тръгват по пътя на лошите практики, за които описах съвсем схематично какво би могло да се случи. И благодарим още веднъж от парламентарната група на БСП за това изслушване, според нас беше от изключително важно значение.
#248 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ няма отношение. Колеги, нека да благодарим за участието в днешното изслушване на заместник министър-председателя и служебен министър на финансите Людмила Петкова и на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. С това тази точка от дневния ред е изчерпана. Колеги, преминаваме към следващата точка от дневния ред. (Реплика от народния представител Галя Василева.) Заповядайте за процедура, госпожо Василева.
#249 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Предлагам на основание чл. 78, ал. 1, изречение две и три от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да гледаме заедно с точка трета, която е Законът за доброволчеството, внесен от колегите, и Закона за доброволчеството, внесен от групата на ГЕРБ, № 49-450-01-32, от 9 февруари 2024 г. Понеже законопроектите са по една и съща тема, считам, че не е проблем да го припознаете и да го предложите.
#250 · speech
Мога да го подложа на гласуване, но, госпожо Василева, на мен ми трябват писмено документите. Ще дам десет минути почивка, колеги, само за да подготвят документите, за да може да гледаме двата законопроекта. Аз, разбира се, ще подложа на гласуване процедурата. (След почивката.)
#251 · speech
Колеги, преди почивката има направено предложение от народния представител Галя Василева да бъде разгледан Законопроект за доброволчеството, № 49-454-01-12, от 8 февруари 2024 г., с вносители Красен Кралев и група народни представители. Предлагам по реда на чл. 48, ал. 5 да бъде гласувано като включване към втора точка от дневния ред. Режим на гласуване, моля. Гласували 144 народни представители: за 94, против 11, въздържали се 39. Предложението е прието. Прегласуване. Колеги, режим на прегласуване. Гласували 164 народни представители: за 106, против 18, въздържали се 40. Предложението е прието. Колеги, преминаваме към следващата точка от дневния ред, която е: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители на 8 февруари 2024 г., и втория законопроект със същия предмет – за доброволчеството, с вносители Красен Кралев и група народни представители. Тъй като не са разглеждани в Комисия и няма доклад, ще дам думата на вносителите за становища. Имате думата, господин Вигенин.
#252 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, аз искам да благодаря първо за това, че залата подкрепи включването на тази точка в дневния ред. Да кажа, че поради малък технически пропуск заглавието на самия законопроект е: Закон за доброволчеството, но реално името му е: Закон за насърчаване на доброволчеството. Ако залата подкрепи Законопроекта, ще уточним това между първо и второ четене. Неслучайно сме избрали да се нарича така Законопроектът, защото определено тази тема е важна и си струва дори чрез заглавието на Законопроекта да покажем нашето отношение към значението на доброволческата дейност. С настоящия законопроект се уреждат обществените отношения, свързани с организираното извършване на доброволческа дейност на територията на Република България. Законопроектът е изготвен след анализ на уредбата на доброволческата дейност в различни страни въз основа на законодателно проучване на Народното събрание на тема: „Нормативна рамка на доброволческата дейност в страните от ЕС и САЩ“, проведено още през 2022 г., както и като отчита направените досега опити за регламентация, които са внасяни за разглеждане в предходните години. Взета е под внимание и частичната уредба на материята в други закони към момента. В процеса на подготовка са проведени две широко представителни срещи с организации, които работят с доброволци, като техните предложения в голяма степен са отчетени във финалния проект. Целта на Законопроекта е да създаде цялостна правна рамка на доброволчеството в Република България като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със Законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности. Със Законопроекта се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност“ с цел унифициране на настоящата нормативна уредба, като се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. На следващо място се уреждат правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност. В Законопроекта се урежда статутът на доброволците. При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. За извършване на дейност от малолетни, непълнолетни и запретени лица се изисква писменото информирано съгласие на законния представител. Предвижда се минимална възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност, а именно 16 години. Спирам за минутка, госпожо Председател, тъй като е твърде шумно в залата и ми е трудно да се надвиквам. (Силен шум.)
#253 · speech
Колеги, ще Ви помоля да запазите тишина.
#254 · speech
В чл. 5, ал. 1 са посочени лицата, организиращи доброволческа дейност. Предвиждат се задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, екипировка във връзка с изпълнението на доброволческата дейност, провеждане на инструктаж и обучения, сключване на застраховка в полза на доброволеца, както и задължение за възстановяване на действително направените от доброволците разходи. В случаите на дългосрочна доброволческа дейност Законопроектът предвижда задължително сключване на писмен договор. В чл. 18 и чл. 19 от Законопроекта се предвиждат изисквания за представяне на документи при сключване на договора за дългосрочно доброволчество, както и съдържанието му. Предвижда се създаването на Национален регистър на доброволците, както и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, които следва да бъдат водени и поддържани от Министерството на труда и социалната политика, като вписванията следва да се извършват въз основа на подзаконов нормативен акт. С цел избягване на допълнителни административни пречки и улесняване дейността на доброволците се предвижда профилът на доброволеца в регистъра да има функцията на електронна доброволческа книжка. Създаването на Национален регистър на доброволците и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, осигурява прозрачност в отношенията между страните по договори за дългосрочно доброволчество, както и защита на техните права. Предвижда се задължение на държавата да подпомага и насърчава доброволческите дейности чрез данъчни, финансови, икономически и други облекчения, които следва да бъдат предмет на уредба в специални закони. Законопроектът урежда стимули за насърчаване на доброволческата дейност, като за времето на обучение или изпълнение на задачи по договор за дългосрочно доброволчество доброволецът се освобождава за изпълнение на граждански, обществени и други задължения за не по-малко от 3 работни дни годишно, като това време се признава за служебен или трудов стаж. Предвижда се възможност за издаване на сертификат за придобитите умения и квалификации, с който доброволецът може да удостоверява извършваната дейност и преминатите обучения. С приемането на Закона за насърчаване на доброволчеството се очаква да бъде изградена цялостна уредба в българското законодателство, отговаряща на съвременните стандарти. Няколко думи за финал. Този законопроект е резултат от дългогодишна работа – не само наша, а и на редица други парламенти преди нас. За пръв път Законопроект за доброволчеството стига до пленарна зала, досега винаги е спирал в комисиите, защото никога не е имало достатъчно воля да стигнем до финала. Сега някои ще кажат, че понеже идват избори, отново се сещаме за Закона за доброволчеството, но искам да подчертая, че нашата работа, поне на парламентарната група на „БСП за България“, е от първия ден на този парламент. И ние, когато внесохме този законопроект, се надявахме той да мине нужната консултация в съответните комисии. В същото време обаче са постъпили достатъчно становища от институции, от организации и като цяло отношението към Законопроекта е позитивно. Има конкретни предложения за подобряване на текстове, така че е напълно във възможностите на Народното събрание до финала на своята работа, при една добра организация, да може да приеме този, разбира се, и другия законопроект и на второ четене. Няма да е лесно в оставащото време, но не е невъзможно. Надявам се, парламентът да бъде запомнен с нещо позитивно за финал и мисля, че това е една амбиция на всеки един от народните представители в този парламент. Искам също да подчертая, че различията със Законопроекта, който ще бъде представен след малко, не са толкова големи, така че няма да бъде проблем, ако и двата законопроекта бъдат приети, те да бъдат бързо обобщени в общ законопроект. А що се отнася до текстовете, подготвени от Министерството на младежта и спорта и съответната работна група в Министерски съвет, мога само да изразя съжаление, че толкова дълго се забави работата от тяхна страна и те ускориха своята работа едва когато видяха, че ние, нашата парламентарна група, напредваме с нашия законопроект. Въпреки че техният, на Министерския съвет, законопроект не е внесен – той в момента се намира за публично обсъждане, част от идеите, които се съдържат там и можем да кажем, че са полезни, биха могли да бъдат припознати и да бъдат внесени като предложения между първо и второ четене, така че да се получи една пълна синергия, едно общо усилие на парламента, така че да можем да се поздравим с нещо съдържателно на финала. Призовавам Ви да подкрепите нашия законопроект и бързо и организирано да пристъпим към работата по финализиране на цялостната уредба на доброволчеството. Благодаря.
#255 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Следващото становище? Госпожо Василева, заповядайте.
#256 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, на Вашето внимание представям мотиви към Проект на закон за доброволчеството с № 49-450-01-32 от 8 февруари 2024 г. Законопроектът се предлага с оглед на необходимостта от регулиране на обществените отношения в сферата на организираното извършване на доброволческа дейност в Република България. Предлаганият законопроект цели ясно да се определи и стимулира доброволческата дейност. Уреждането на доброволчеството посредством общ закон е израз на държавна воля, чрез която се отчита значимостта на доброволческата дейност като израз на гражданското участие, допринасящо за хармоничното развитие на обществото, за икономическо и социално сближаване. Необходимостта от създаването на регулация на доброволчеството се обуславя от наличието на трайно установени обществени отношения, свързани с осъществяването на доброволчество във всички сфери на обществения живот. Със Законопроекта са регламентирани основните принципи на доброволческата дейност. Дадена е легална дефиниция на „доброволческа организация“, „доброволческа дейност“ и „доброволец“. Въведени са съответните разпоредби, които предвиждат участието на доброволци – български граждани, доброволци – граждани на държава – членка на Европейския съюз, и доброволци – граждани на трети страни. Създават се необходимите предпоставки за определяне на техния правен статус, определят се правата и задълженията на доброволците, както и на организациите, осъществяващи организирана доброволческа дейност. Определят се организациите, които имат правото да осъществяват такава дейност: юридически лица с нестопанска цел; читалища; вероизповедания, регистрирани на територията на Република България по реда на Закона за вероизповеданията; здравни, лечебни, социални, образователни, екологични, научни, културни заведения на бюджетна издръжка; органи на държавната власт и местното самоуправление; както и международни организации. Въвежда се задължение за тези организации да създадат необходимите условия за осигуряване живота и здравето на доброволците при извършване на доброволческата дейност, както и задължение за спазване на минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд. В определени случаи се предвижда застраховане на доброволеца срещу злополука или за вреди, причинени от него на трети лица. Уредени са отношенията, свързани с обучения и квалификация на доброволците. Предвидено е възстановяване на действително направените разходи от доброволеца при или по повод извършването на доброволческата дейност. Регламентирани са видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Въвежда се изискване за сключване на писмен договор за дългосрочно доброволчество, като се посочват необходимите документи и задължителните реквизити на договора, както и редът за неговото прекратяване. Предвидена е и възможността доброволческите организации да поемат здравноосигурителните вноски на доброволците, в случай че те не са осигурени на друго основание, посочено в Закона за здравното осигуряване. Определен е редът за водене на регистър на доброволците от доброволческите организации. С този регламент се постига прозрачност в уреждане на отношенията на доброволеца и съответната организация, гарантират се правата на доброволците и се осигурява защита на правата на заинтересуваните граждани. Предвидено е издаването на идентификационна карта, чрез която доброволците да се легитимират по време на извършване на дейността, както и на доброволческа книжка, която да съдържа информация за извършената доброволческа дейност, организацията, за която тя е извършена, мястото и периода на извършване на дейността, преминатите обучения и натрупаните знания и умения от доброволеца. Очакваните резултати от приемането на Законопроекта са насърчаване на доброволческите дейности, които да отговорят на потребностите на обществото. В допълнение мога да кажа, че наистина и нашето предложение за Закон за доброволчеството, и това на колегите са закони, които имат нужда да бъдат разглеждани, имат нужда да бъдат приети. Наистина, разликите в двата законопроекта не са големи и считам, че с обединяването в един общ доклад можем да постигнем един добър резултат. Затова моят призив към залата е наистина да подкрепим и двата законопроекта. Благодаря Ви.
#257 · speech
Благодаря Ви, госпожо Василева. Колеги, откривам разискванията по двата законопроекта. Имате думата за изказвания. Заповядайте.
#258 · speech
Илиана Мутафчиева
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, господин Вигенин, госпожо Василева! Поправете ме, но повече от осем парламента този законопроект се опитва да бъде приет от пленарната зала и този път, за разлика от предишните пъти, пътя го вървим наобратно. Преди винаги минаваше до Комисия и народните събрания падаха и приключваха своята дейност, а сега е в пленарната зала, без да е обсъден в Комисия. Аз лично като човек, който се занимава дълги години с доброволчество и с доброволчески организации, смятам, че това не е правилният път за приемане на чисто нов законопроект, защото е нужно широко обществено обсъждане и съобразяване с всички заинтересовани страни. Също така обаче вярвам, че държавата ни е длъжник на всички доброволци, които десетки и стотици пъти са показвали, че са тези, които са на първа линия, и са помагали както на бежанците от Украйна, така и при редица природни бедствия. Това, което според нас като парламентарна група тук липсва обаче, е кой води държавната политика по отношение на доброволчеството. В единия вариант на Законопроекта от страна на БСП е посочено, че Министерството на труда и социалната политика ще водят регистър. В другия вариант колегите от ГЕРБ предлагат Министерството на правосъдието да се занимава с бюрократичната част. Но това, което липсва, е наистина какви са насърчителните мерки и какви са финансовите мерки за това да бъде подкрепено доброволчеството като цяло, но и доброволческите организации, които, повярвайте, носят изключително тежко бреме. Според последните проучвания на „Алфа рисърч“ за 2023 г. едва 34% от българите са били доброволци. Това са едни от най-ниските нива в Европа и истината е, че ако ние нямаме истинска държавна политика, те тези нива няма да бъдат променени. Това, което също ни притеснява и бихме искали да можем да изговорим в един по-широк вариант заедно със заинтересованите страни между първо и второ четене, е свързано с доброволните формирования и това как има два вида доброволни формирования в момента – едните са абсолютно доброволни, а другите са към общините, и защо има разлика, макар че в техния труд няма разлика. Също така бихме искали да изговорим – освен за дългосрочното и краткосрочното доброволчество – какво се случва с корпоративното доброволчество, кой заплаща осигуровките на служителите, когато те имат право да използват своя отпуск, и кой е този, който заплаща здравните осигуровки и застраховки. За нас, от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, въведените предложения за доброволческа книжка са излишна бюрокрация и усложняване на процеса и считаме, че много от тези промени, които в момента накратко се опитвам да представя пред Вас, са отстранени в Проекта за закон за насърчаване на доброволчеството, качен на Strategy.bg. Така че предлагам в момента като зала да се обединим за приемането на тези два законопроекта, но да дадем достатъчно време и на комисиите, и на обществените съвети към тях да обсъдят предложените законопроекти, за да може да имаме истински закон за доброволчеството. Благодаря Ви.
#259 · speech
Благодаря Ви, госпожо Мутафчиева. Има ли реплики? Заповядайте, господин Ченчев, имате думата.
#260 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Мутафчиева, да дадем време – колко време да дадем? Две хиляди и шестнадесета година в България дойде еврокомисар, който присъства на среща във Варна под патронажа на българския президент по отношение на въпросите за младежта, за доброволчеството. Казвам това, защото от тогава до сега само имаме напразни надежди и тези надежди сега, 2024 г. – вече бих казал, че отиваме към средата на годината, са напът да се преформатират в нещо, което е свършено от българския парламент, и затова ние като енергични народни представители трябва по най-бързия начин да обобщим различните идеи и предложения и да вървим напред и през второ четене предложеният законопроект да добие завършен вид. Това е решението. Всичко останало е да дадем още време – то и парламентът няма време, този. И следващият, като започне, ще трябва да се формира кабинет, ако изобщо се формира. Затова в тази политическа мъгла наистина е необходимо поне по този въпрос най-накрая да имаме узаконено решение в България. Благодаря.
#261 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев. Втора реплика, колеги? Имате думата, господин Вигенин.
#262 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Мутафчиева, абсолютно да, няма законопроект, който да е идеален, и винаги могат да се направят подобрения. Все пак трябва да отчитаме – като казвате, че не е минал през комисии – трябва да отчитате, че основата и на двата законопроекта са предишни опити за регламентация, които са обсъждани в комисии, и поне за нашия законопроект мога да кажа, че част от проблемите са отчетени. Проблемът в годините винаги е бил, че има няколко въпроса, които трудно могат да бъдат безспорно регламентирани. Някак все се искаше достатъчно и мащабно да бъде регламентирана тази дейност, да се измислят най-добрите стимули, да се намерят пари и така нататък, но се оказва, че това просто не е възможно да се направи по този начин. И нашият подход беше такъв: нека да видим кои са най-спорните неща, ако можем да намерим съвременни решения за тях – да ги намерим. Смятам, че сме го направили, като например този електронен регистър. Други въпроси да оставим извън обхвата на Закона към днешна дата, да не се опитваме да регламентираме всичко и всички, а да направим основните неща с идеята, че когато стартира работата, след известен период от време можем да направим анализ на действието на Закона и да предприемем необходимите следващи стъпки за неговото подобрение. Така че моят призив би бил да се опитаме, макар че не е минал през комисии. Обсъждания са правени, и то много и широки обсъждания по идеите, по основните постановки в тези законопроекти. Имаме време наистина между първо и второ четене да направим съответните предложения, така че да се добавят част от нещата, които смятате за важни. Естествено, ще влезем в контакт и с Министерството на младежта и спорта, което координира работата по Законопроекта на Министерския съвет. Завършвам с това, че за съжаление, никой – как да кажа, никой не ни чака. Това, че Министерският съвет се забави с месеци с този законопроект, си е проблем на Министерския съвет. Не можем да стоим и да ги чакаме. Така че това, до което са стигнали – нека най-ценното да бъде направено като предложение, да го включим между първо и второ четене и пак да кажа, с едно усилие да завършим с нещо позитивно дейността на този парламент. Благодаря.
#263 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Господин Предов, имате думата за трета реплика.
#264 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа! Госпожо Мутафчиева, аз имам една кратка реплика към Вас. Вие сте работили в неправителствения сектор, запозната сте. Защо според Вас различието на двата законопроекта е точно в регистъра за доброволците? Защото това е изключително важно. За мен като социален служител регистърът трябва да е на национално ниво – така, както са го предложили от БСП. В предложението на ГЕРБ-СДС обаче липсва регистърът да е на национално ниво. Как бихте си го обяснили Вие като човек практик? И другото – аз също смятам, че за законопроектите имаше време. Те са внесени през февруари месец и можеха да бъдат разгледани в комисиите. Това е пропуск на самите комисии, защото беше добре да се обсъди. На изказване аз ще обърна внимание на още един конкретен проблем при документите, които се подават за доброволците. Благодаря Ви.
#265 · speech
Благодаря за репликата. Имате възможност за дуплика, госпожо Мутафчиева. Има ли други желаещи за изказвания, колеги?
#266 · speech
ПП-ДБ
Много кратка дуплика. Господин Ченчев, … А, него го няма в залата. Срещата с еврокомисаря Врачич беше през 2016 г. Факт е, че до 2024 г. не се случиха тези промени, така че аз не виждам проблем да направим едно добро обсъждане между първо и второ четене и да обединим тези два законопроекта с подобряване и с неща, които дори в Комисията за децата, младежта и спорта сме си говорили многократно. Господин Предов, мисля, че този въпрос не е към мен, а към вносителите. Те най-добре могат да ви отговорят защо са решили едно или друго нещо.
#267 · speech
Благодаря Ви, госпожо Мутафчиева. Имате думата за изказване, господин Предов.
#268 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа, ние от „Има Такъв Народ“ ще подкрепим и двата законопроекта. Ще бъда кратък, но като професионалист, който очаква този закон от години, ще Ви обърна внимание на няколко неща. Регистърът трябва да е национален – така, както го предлагат в Законопроекта на БСП. Другото е в Глава четвърта – Регистър на доброволците, където е писано, че в документите, които се изискват, за да се започне, е необходимо да има от Националната следствена служба документ, удостоверяващ дали има образувани досъдебни производства. Защото едно лице, ако покаже удостоверение за свидетелство с това, че не е съдено, не означава, че в момента няма образувано досъдебно производство за престъпление от общ характер примерно. За мен като ръководител на социална институция това е изключително важно. Много е добре да бъде вписан като един от необходимите документи, защото, когато кандидатстват за работа при мен, едно от условията е точно такъв документ от Националната следствена служба. И ако ние говорим за доброволческа дейност, тя трябва да е съобразена със защитата на интересите на този, към когото е насочена. Благодаря Ви.
#269 · speech
Благодаря Ви, господин Предов. Не виждам желаещи за реплики. Не виждам желаещи за други изказвания. Имате думата, господин Кралев, извинявайте.
#270 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, аз апелирам към Вас да дадем шанс и на двата законопроекта да бъдат разгледани, да ги подкрепим на първо четене, защото този закон се работи повече от 10 години и все по една или друга причина не се намира време да се проведе един истински дебат по темата. Специално тези хора, тези народни представители, които членуват и работят в Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта, знаят, че бяхме изключително толерантни към Министерството на младежта и спорта. Давахме им шанс месец след месец най-накрая да се приготвят, за да могат да дадат своите предложения. Това така и не се случи, което е изключително показателно за това каква е експертизата през последните месеци в това Министерство и как се е работило. Въпреки всичко днес Ви призовавам да дадем шанс на двата законопроекта, за да може наистина да се дебатира сериозно по темата и между първо и второ четене да се направят необходимите корекции, които да направят така, че двата закона да бъдат наистина актуални и да изработим един продукт, който да обслужва сектора, защото повече от 10 години този процес продължава. Благодаря за вниманието.
#271 · speech
Благодаря Ви, господин Кралев. Колеги, има ли реплики към изказването на господин Кралев? Не виждам. Не виждам и желаещи за други изказвания. Колеги, прекратявам разискванията и ще гласуваме. Първо ще гласуваме Законопроекта, внесен от госпожа Корнелия Нинова и група народни представители, със сигнатура № 49-454-01-10, внесен на 8 февруари 2024 г. Режим на гласуване, колеги. Гласували 142 народни представители: за 140, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега ще подложа на гласуване предложението, направено от господин Красен Кралев и група народни представители, с № 49-454-01-12, внесен на 8 февруари 2024 г. Гласували 159 народни представители: за 132, против 1, въздържали се 26. И това предложение е прието. (Шум и реплики.) Прегласуване по искане на групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Колеги, режим на прегласуване. Гласували 159 народни представители: за 130, против няма, въздържали се 29. Предложението е прието. Само искам да отбележа за протокола – сигнатура на Законопроекта на господин Кралев е: 49-450-01-32 от 9 февруари 2024 г. Това, което ми е написано, всъщност беше входящият номер. И така на първо четене са приети и двата законопроекта за доброволчеството. С това тази точка от дневния ред е изчерпана. Преминаваме към следващата точка: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2024 г. Вносител – Министерският съвет, от 2 април 2024 г. Приет на първо гласуване на 5 април 2024 г. Имате думата, господин Цонев.
#272 · speech
Благодаря Ви. От тази дебела тухла ще четем само много малко неща. „Закон за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г.“ Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона. Това е първото нещо, което трябва да гласуваме. В целия законопроект има направено само едно предложение от народния представител Ирена Димова. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя…
#273 · speech
Господин Цонев, две са предложенията от госпожа Димова.
#274 · speech
Да, две са, но те са... Две са. Едното е 49-454-04-86, а другото е направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от Правилника. Ако забелязвате, затова не ги прочетох, защото второто всъщност беше редакция на първото. Така че предложението е едно, но редакцията си я направи сама госпожа Димова в Комисията по реда на чл. 80, така че практически предложението е едно. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1: „§ 1. приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 се изменя така: „приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 Прогнозен размер на капиталови разходи по Инвестиционната програма за общински проекти…“ Следва таблицата с всички изменения, които са направени в този законопроект. Това е всичко по Законопроекта. И накрая има Заключителна разпоредба. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага наименованието на подразделението да се измени така: „Заключителни разпоредби“. Предложение на народния представител Йордан Цонев, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 2: „§ 2. С одобряването от Министерския съвет на Конвергентната програма на Република България за 2024 – 2027 г. се счита за одобрена и средносрочната бюджетна прогноза за периода 2025 – 2027 г.“ Комисията подкрепя текста на вносителя за § 2, който става § 3: „§ 3. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Това е всичко по Законопроекта, госпожо Председател.
#275 · speech
Благодаря Ви, Господин Цонев. Колеги, откривам разискванията по изменението на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. за второ четене. Желаещи за изказвания има ли? Няма. Колеги, прекратявам разискванията Преминаваме към гласуване. Първо подлагам на гласуване наименованието на Законопроекта по вносител. Гласували 140 народни представители: за 138, против няма, въздържали се 2. Предложението е прието. Сега ще подложа на гласуване § 1 в редакция на Комисията. Това всъщност е приложение № 3 с включените подкрепени предложения на госпожа Димова. Гласували 147 народни представители: за 145, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега ще гласуваме наименованието на Заключителната разпоредба, която се променя на „Заключителни разпоредби“, както и предложението за нов § 2, както и текста на вносителя за § 2, който става § 3. Гласували 158 народни представители: за 157, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Колеги, с това Законопроектът за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. е приет. Поради изчерпване на точките от дневния ред за днес обявявам за закрито днешното заседание. Следващото заседание ще бъде утре в 9,00 ч. Приятен следобед! (Звъни.) (Закрито в 15,42 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Марин Маринов Деян Дечев