2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: miroslav-nikolaev-ivanov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 167 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Колеги, ще предложа на Вашето внимание като точка 14 от програмата – на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, следната допълнителна точка: „Проект на решение за определяне на военни формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и за определяне числеността на запаса за въоръжените сили.“ Вносител е Министерският съвет. На основание чл. 45, ал. 1, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание заседанието в тази му част ще бъде закрито, тъй като към Проекта на решение приложението е с ниво на класификация „поверително“. Моля, режим на гласуване. Гласували 181 народни представители: за 130, против 1, въздържали се 50. Предложението е прието. Продължаваме с точка тринадесета: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2024 Г. Господин Цонев, заповядайте за Доклада за второ гласуване.
#2 · speech
Една процедура за допуск мога ли да направя?
#3 · speech
Заповядайте.
#4 · speech
За Весела Караиванова – изпълняваща функциите управител на Националния осигурителен институт, и Пенка Танева – директор на дирекция „Анализи и прогнози“.
#5 · speech
Моля, режим на гласуване за допуск. Гласували 183 народни представители: за 152, против 27, въздържали се 4. Предложението е прието. Продължете с Доклада.
#6 · speech
„Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.“ Комисията предлага наименованието на Закона да се измени така: „Закон за допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.“ По параграф единствен има предложение на народния представител Корнелия Нинова и група народни представители: „В параграф единствен в текста на създавания § 7а се правят следните изменения и допълнения:“ Ще ги прочета, макар че в първата част едното предложение е прието, но другите не са, и затова ще ги прочета и двете. „1. В ал. 1 числото „75“ се заменя със „100“, а накрая се добавя „и еднократна сума в размер на 50 лв. на всички останали пенсионери“. 2. В ал. 2 числото „40 000 000“ се заменя със „130 000 000“, а накрая се добавя „и допълнителен трансфер от централния бюджет по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.“ Комисията подкрепя предложението по т. 1 относно замяната на числото „75“ със „100“ и не го подкрепя в останалата му част. В тази връзка после ще предложа да се гласуват разделно тези части. Предложение на народния представител Маргарита Генчева, което е прието от Комисията. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на параграф единствен, който става § 1: „§ 1. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 7а: „§ 7а (1) За месец април 2024 г. се изплаща еднократна сума в размер на 100 лв. на пенсионерите, на които пенсията или сборът от пенсиите, заедно с добавките и компенсациите към тях за месец април 2024 г., е в размер до 526 лв. включително. (2) Средствата по ал. 1 в размер на 54 млн. лв. са за сметка на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.“ Комисията предлага да се създаде подразделение „Заключителна разпоредба“ с § 2: „Заключителна разпоредба § 2. Законът влиза в сила от 1 април 2024 г.“
#7 · speech
Благодаря, господин Цонев. Уважаеми колеги, откривам разискванията по Законопроекта на второ гласуване. Заповядайте за изказвания. Господин Гьоков.
#8 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, стигнахме до второто гласуване на така наречените великденски добавки. По време на първото гласуване ние от БСП направихме анонс, че между първо и второ гласуване ще направим предложение всички пенсионери да получат коледни добавки, но диференцирано – тези с пенсии до линията на бедност по 100 лв., а останалите по 50 лв. Ще го повторя и ще го подчертая, за да го чуят всички български пенсионери. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) БСП предложи всички пенсионери да получат коледни добавки, като тези с пенсии до линията на бедност – 100 лв., а останалите по 50 лв. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не чувам какво ми говорят, извинявам се. Да, става въпрос за великденските добавки! (Шум и реплики.) Та, за да няма недоразумение, нищо, че ще се забавя малко във времето, но ще го повторя и пак ще го подчертая. БСП предложи всички пенсионери да получат великденски добавки – тези с пенсии до линията на бедност по 100 лв., а останалите по 50 лв. Необходимите за това средства са 129 млн. лв. и предвиждаме да са за сметка на преструктуриране на разходите на държавното обществено осигуряване и на трансфер от държавния бюджет. Направихме обещаното предложение, справедливото предложение, отговорно към бюджета и отговорно към българските пенсионери! Разбираме, че Бюджетната комисия го е отхвърлила. Ние от БСП, разбира се, сме за трайно повишаване на доходите на пенсионерите и сме за трайни решения в пенсионната система. Такива са нашите политики, такива ще бъдат и в бъдеще, за да не продължи задълбочаването на проблемите с бедността и неравенствата, но към момента такива решения липсват и затова са толкова важни тези добавки по празниците, и затова предложихме такива решения по време на бюджетната процедура, а не предизборно. На фона на ниските пенсии, на бедността и неравенствата коледни и великденски добавки към пенсиите трябва да има – по-големи към малките пенсии и по-малки към големите! Продължавам да твърдя, че те трябва да бъдат регламентирани законодателно и да не зависят от волята на едно или друго управление за страната или мнозинство в Народното събрание, и да не се влияят от това дали предстоят избори или не! Повярвайте ми, че великденски добавки към пенсиите нямаше да има, ако не предстояха извънредни парламентарни избори. На всички е ясно, че в пенсионната система е наложена дългогодишна практика за предоставяне на великденски и коледни добавки. На всички е ясно, че тези добавки не са част от пенсията, въпреки че се изплащат през Националния осигурителен институт. На всички е ясно, че пенсионерите ги очакват! Предложението на ГЕРБ и ДПС дойде ненавременно, защото е извън бюджетната процедура, но е предизборно и предполага добавка само за пенсионерите с пенсии до прага на бедност, тоест в това предложение те решават, че един пенсионер с пенсия, надвишаваща линията на бедност със стотинка или с левче, е по-богат от този със стотинка или левче под тази линия и няма да получи никаква добавка за празника! 500 000 пенсионери ще получат великденска добавка, а милион и половина – не, а не всички от тях са примерно богати с високи пенсии. Все пак средният размер на пенсията е около 827 лв., а пенсии от 2000 до 2500 лв. получават 27 хиляди човека, а от 2500 до 3000 лв. – 7 хиляди пенсионери, а от 3000 до 3400 лв. – около 2 хиляди пенсионери, или общо това са само 0,4% от пенсионерите в страната. Отиваме нататък с въпрос – защо тези добавки ще се изплащат от НОИ, след като всички твърдят, че това са социални помощи и че това не са пенсии и не са част от пенсиите? От Националния осигурителен институт могат да изплатят механично въпросните великденски добавки, без да могат по никакъв начин да приложат подоходния критерий, който е характерен за социалните помощи. Тоест добавките няма да минат проверката, през която обичайно минават помощите при социалното подпомагане, а ще се изплащат безусловно или при един критерий – под или над линията на бедност, без оглед на това има ли други източници на доход или не, без да е ясно наличното имущество на подпомагания пенсионер. Давам пример, който описва абсурдността на предложението на ГЕРБ и ДПС, и на Бюджетната комисия, ако щете. Пенсионер получава пенсия в размер на 526 лв., тоест на линията на бедност, и Проектът на решение показва, че този пенсионер ще получи великденска добавка от 100 лв. безусловно. Но например този пенсионер получава годишна рента от земеделски земи, като разхвърляно по месеци е по 200 лв. месечно, или 500 лв. месечно от наеми, или 933 лв., условно казано, месечна заплата, защото продължава да работи, след като е навършил пенсионна възраст, или извършва производствена или търговска дейност, която му носи доходи, примерно по 5000 или повече лева на месец. Сега вземете друг пенсионер, който получава пенсия с една стотинка над линията на бедност – 526 лв. и една стотинка, или, да речем, пенсия в размер на 626 лв. Колко ще получат тези с минималните пенсии или под линията на бедност, на които ще се изплати добавката от 100 лв. по решението, което по всяка вероятност след малко ще вземе Народното събрание, а то е безусловно? Няма да получи великанската добавка от 100 лв.! Но този пенсионер няма никакъв страничен доход, каквито са по-голяма част от пенсионерите, а да добавим към това, че той например съжителства с друг пенсионер – отново с една стотинка или с левче повече от линията на бедност, и всичко това нормално ли е? И последно ще направя разбор. БСП предлага всички пенсионери да получат великденски добавки, но диференцирано – тези с пенсии до линията на бедност – 100 лв., а останалите – 50 лв. Не се приема. ГЕРБ-СДС и ДПС първоначално предлагат да получат великденски добавки тези с пенсии до линията на бедност по 75 лв., после щедро се съгласяват на 100 лв., но пак не на всички, а само на тези до линията на бедност. Сега се обръщам към българските пенсионери. Слушайте и гледайте бе, хора, кой какво предлага и какво приема, за да не идвате в приемната ми после и да питате – ама защо аз вземам 527 лв. и нямам добавка за Великден, а съседът взема 526 лв. и му дадоха 100 лв. великденски? Нямам надежда, но все пак ще отправя апел. Подкрепете предложението на БСП, защото то е най-справедливо и е направено с отговорност не само към пенсионерите, но и към стабилността на пенсионната система. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#9 · speech
Има ли реплики? Господин Георгиев, за изказване.
#10 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, след като на първо четене не беше прието нашето предложение да има 100 лв. за всички пенсионери за великденски добавки, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ направихме предложение между първо и второ четене в приетото предложение, което беше за 75 лв. великденски добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност. Това редакционно предложение, което ние направихме, да увеличим тази сума поне да е 100 лв., беше прието от Комисията, за което ние се радваме, че имаше разум във Финансовата комисия и се достигна до едно компромисно решение да има 100 лв. за всички пенсионери под линията на бедност. Естествено, само групата на ПП-ДБ не подкрепи това предложение, което е резонно от тяхна страна, това е нормално. Те, така или иначе, нямат социална политика, така че ние се радваме, че нашето предложение да се увеличат до 100 лв. великденските добавки за пенсионерите под прага на бедност, беше прието. Надявам се, че и залата днес ще подкрепи текстовете в цялост, така че всички пенсионери да бъдат зарадвани за великденските празници. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#11 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Има ли реплика? Не виждам. Заповядайте за изказване.
#12 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми колеги, изхождайки от дебата, който се проведе тук на първо гласуване в залата, дискусията днес наистина предполага противопоставяне по темата великденски добавки за пенсионерите, които ще получат тази добавка под линията на бедност. Защо? Защото колегите от „Продължаваме Промяната“ и „Да, България“ считат, че тази мярка, тази политика е предизборен популизъм. Разбира се, ние няма да коментираме това, че преди Нова година в бюджета беше заложено увеличение на средствата за заплатите на служителите в държавния сектор. Това увеличение, вече знаете, минаха четири-пет месеца, се чака все още – преизчисление на това увеличение. Ние няма да коментираме, че това също е предизборен популизъм от тяхна страна. Сега по същество. Защо ние предлагаме 100 лв. и защо само на тези под линията на бедност? Първо, ние смятаме, че в условията на драстично следкризисно увеличение на цените с последваща криза на покупателната способност най-уязвими са тези с най-ниски доходи, и затова предпочитаме таргитирания подход. Второ, по този начин, уважаеми колеги, ние възстановяваме традиционните великденски надбавки, макар и за една част от българските пенсионери. На трето място, опитите да се търси връзка между принос и права, в случаите са несъстоятелни, защото тази надбавка няма нищо общо с приноса на българските пенсионери към социалната система. Четвърто, да, уважаеми колеги, вярно е и това, което казаха колегите, че тази надбавка ще се получи от тези 534 хиляди български пенсионери, които получават пенсия под линията на бедност. Това са една четвърт от всичките малко над 2 млн. и 40 хил. пенсионери. Вярно е, че тези 54 милиона не са заложени в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г., но е факт, когато погледнете преизпълнението на бюджета още от първите месеци на 2024 г., ще видите, че има преизпълнение с 13,5 млн. лв. Друго, което искам да кажа, особено на колегите от „Продължаваме Промяната“ и „Да, България“: недейте да плашите хората, че по този начин се застрашава осъвременяването на пенсиите, което се получава всяка година от 1 юли. Знаете, тази година от 1 юли ще има осъвременяване на всички пенсии, независимо дали са под линията на бедност, или на всички тези 2 млн. и 40 хил. души с 11%. Това няма нищо общо с тези надбавки, които ще получат тези 534 хиляди пенсионери. Затова тези 100 лв. са не само жест и солидарност към най-бедните български пенсионери, но акт за достойно посрещане на най-големия християнски празник – Великден. Затова ние от Движението за права и свободи призоваваме всички колеги от всички парламентарни групи да подкрепим това предложение, което е в интерес, пак казваме, на най-уязвимите групи, а именно на тези 534 хил. български граждани – пенсионери, които получават доходи под линията на бедност. Благодаря за вниманието.
#13 · speech
Благодаря, господин Али. Има ли реплика? Заповядайте, господин Гьоков, за реплика.
#14 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Али! Аз нямах никакво намерение да правя реплика, но Вие няколко пъти в изказването си казахте да сме солидарни с най-бедните пенсионери в България. Аз преди малко Ви казах и сега ще Ви го повторя, и ще Ви обърна внимание. Вие не подпомагате най-бедните пенсионери, защото не знаете дали тези, които подпомагате, прилагайки единствения критерий линията на бедност, който НОИ не могат да проверят, дали доходите като цяло на тези хора са над линията на бедност, или са под линията на бедност. Дадох Ви пример: ако един пенсионер получава 525 лв. пенсия, с един лев по ниска от 526 лв. – линията на бедност, но в същото време той има регистрирана фирма и получава месечни доходи по 5000 лв., той беден ли е? Или например човекът продължава да работи след пенсия и получава заплата, пък било то и минималната, той беден ли е? Да не изреждам нататък всички условности, които има това предложение. След като не може да прилагате критерия, който Вие сте измислили – линията на бедност, да проверявате доходите на тези хора под линията на бедност ли са, защо въобще го правите това нещо? Защо не подпомагате всички? Аз твърдя, че един пенсионер, вземащ пенсия под линията на бедност, може да бъде много по-богат от един пенсионер, вземащ дори 2000 лв. пенсия. Казах Ви, че тези, които вземат пенсия 2000 лв. и нагоре, са 0,4% от всички пенсионери. Това, че подпомагате най-бедните пенсионери, е несъстоятелно и въобще не е така. И трябва да признаете от трибуната, че е най-справедливо да подпомогнем всички солидарно, защото е празник и това няма нищо общо със социалното подпомагане, което се опитвате да пробутате като критерий. Това е моята реплика към Вас.
#15 · speech
Други реплики? Заповядайте за дуплика, господин Али.
#16 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Гьоков, благодаря за репликата. Аз, мисля, бях коректен, като казах, че наистина става въпрос за една четвърт от българските пенсионери, а именно 534 хил. души от общо 2 млн. и 40 хил. души пенсионери. Ние сме на мнение, че всички български пенсионери заслужават такава добавка, но е факт, че тази традиция, която беше през последните 10 – 12 години – да се дават коледни и великденски добавки, беше прекъсната. Тази година тази традиция я възстановяваме – това, което казвате, с риск да бъде само за една част от българските пенсионери, за тези, които са под линията на бедност. Ние от парламентарната група на Движението за права и свободи винаги сме подкрепяли най-социално уязвимите групи в нашата страна и ще ги подкрепяме и занапред с тези политики. Още веднъж Ви призовавам – и БСП, и „Продължаваме Промяната“, и „Да, България“ – от всички парламентарно представени партии нека да подкрепим това наистина добро предложение за българските пенсионери, пак казвам, за най-уязвимите групи в нашето общество. Благодаря.
#17 · speech
Благодаря, господин Али. Цветан Предов, за изказване.
#18 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа, ние от „Има Такъв Народ“ ще подкрепим предложението, но на мен ми е чудно друго: как в този момент намерихте най-уязвимата група от гражданите на Република България, каквито са пенсионерите, за предизборни агитации. Дами и господа, само дето не остана да кажете – гласувайте за нас. Не смятам, че е редно това, което правим, защото на второ четене този дебат не трябваше да съществува, а трябваше да е приключен за минути. Благодаря Ви.
#19 · speech
Има ли реплика? Други изказвания? Госпожо Нинова или госпожо Димова – едновременно вдигнахте ръка. Заповядайте, госпожо Димова.
#20 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Добавките към пенсиите по начина, по който се дават, не е трайно решение. Трайно решение е да се увеличат пенсиите подобаващо и да не се налага да се дават подобни добавки по Коледа и по Великден, а с пенсиите, които получават българските пенсионери, да могат да си позволят да живеят достойно. С такава политика може да се облекчи само една част от хората в третата възраст, чиито пенсии са под линията на бедност. В тази група попадат близо 540 хил. пенсионери. Оказва се, че стотици хиляди хора са се трудили, а сега получават пенсия за трудов стаж и възраст, която ги поставя в групата на най-бедните. Винаги през годините Българската социалистическа партия е доказвала, че е социална партия с особена грижа за възрастните хора. С внесеното предложение от парламентарната група на Българската социалистическа партия, касаещо изплащането на великденската добавка в размер на 100 лв. за най-бедните, целим в навечерието на тези светли християнски празници възрастните хора да могат дори и минимално да сложат на масата си тези традиционни храни, които и бездруго през останалото време не биха могли да си позволят. Уважаеми колеги, аз Ви призовавам да подкрепите нашето предложение, за да внесем малко радост в домовете и сърцата на нашите родители, баби и дядовци, които са ни оставили достойно наследство, с което трябва да се гордеем. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#21 · speech
Благодаря, госпожо Димова. Реплика има ли? Няма Други изказвания? Госпожо Нинова, заповядайте.
#22 · speech
БСП за България
Господин Председател и колеги! Тук имаше една забележка, че не трябва да има дебат. Едва ли е така! Но мястото на този дебат беше при приемането на бюджета за 2024 г. Да припомня, че още тогава ние от „БСП за България“ настоявахме за такъв тип политика, но в бюджета не беше одобрена сума, която да покрие великденски надбавки. За нас тази подкрепа за най-възрастните хора при светлите християнски празници е традиционна, последователна и принципна политика през всички години като социална партия и социалистическа партия. По-скоро бих искала обаче днес пред Вас да разгледам аргументите против това, което ние предлагаме. По 100 лв. за всички пенсионери до прага на бедност от 526 лв. и 50 лв. за всички останали. Аргументи „против“. Първо, било предизборна заигравка или опит да се използват възрастните хора за агитация преди изборите. Не е вярно! 10 март 2015 г., постановление на Министерския съвет – 40 лв. великденска добавка, няма избори; 22 март 2016 г. – 40 лв., няма избори; 14 март 2017 г. също; 30 март 2018 г. През всичките тези години е била по 40 лв. добавката. 26 март 2019 г. – 40 лв., 31 март 2020 г. също 40 лв.; 5 април 2022 г. – и тук спирам – 5 април 2022 г., решение за 70 лв. на всеки пенсионер. Сигурно сте забравили, но през това време БСП участва в управлението. Сега въпросът ми е към колегите от ПП-ДБ, които са против днес да се дават великденски надбавки. Как тогава можахме, уважаеми колеги – в най-голямата криза, в началото на войната, енергийна криза, постковид ситуация, да осигурим 142 888 760 лв., да ги изплатим на всички пенсионери, както и сега предлагаме ние от БСП, макар и диференцирано, и да завършим годината с под 3% дефицит? Каква е разликата между всички тези години между Вашето твърдение, че това е предизборно и няма пари, и така нататък и тогава? Разликата е една. БСП участваше в правителството и когато участваме във властта, ние доказваме, че това, което говорим, го вършим. Министерството на социалната политика се управляваше от господин Гьоков, който говореше преди малко. Икономиката се управляваше от БСП. Тя беше на първо място по индустриален растеж в Европа и осигуряваше пари за социални разходи. Каква е разликата сега? Ние сме след петнадесето място по индустриално производство и икономически растеж в Европа и твърдите, че няма пари за тези добавки. Втори въпрос. Противопоставяте трайното увеличение на пенсиите с швейцарското правило на това, че се дават еднократно великденски надбавки и трябвало да се съсредоточим само върху едното без другото. Ами през всички тези години, които Ви изброих, важеше и швейцарското правило. Имаше и великденски надбавки, и швейцарско правило, а през 2022 г., когато ние бяхме в управлението и отговаряхме за тези сектори, имаше 70 лв. за всички – за всички пенсионери. Следващ аргумент. Не било справедливо да се дава по този начин великденска надбавка. Нашето предложение е най-справедливо, защото казваме: на тези с прага на бедност – по 100 лв., на тези с по-висока пенсия – по 50 лв. Колко ще струва? 129 милиона. Доколкото знаем, в НОИ има резерв от около 40 – 50 милиона, останалото може да бъде осигурено от трансфер от държавния бюджет. Тук е големият въпрос за приоритетите. Коя партия какви приоритети си поставя в политиката? Някои си поставят строителство на магистрали, други – военни разходи, трети – нещо друго. За нас абсолютен приоритет е борбата с бедността, увеличаването на доходите, борбата с неравенствата и компенсацията за хората заради високата инфлация, защото цените в магазините растат еднакво за всички, но най-много страдат възрастните хора и най-вече онези с ниските пенсии. Така че се надявам с тези аргументи да съм Ви убедила да подкрепите предложението на БСП като най-справедливо, а то, още веднъж да кажа, е 100 лв. за пенсионерите до прага на бедност, които получават 526 лв., и 50 лв. за всички останали. Пари в бюджета има. Важното е да има и воля в тази зала това да се случи. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#23 · speech
Благодаря, госпожо Нинова. Има ли реплика? Няма. Други изказвания? Господин Митев.
#24 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Искам да прочета едно писмо, което беше изпратено към Комисията по бюджет и финанси от госпожа Михайлова. „Смятам, че предложеното увеличение е дискриминация. Чувствам се обидена. Цял живот – 42 години съм работила, а хора, които не са го правили, получават през цялата година пари и помощи почти колкото моята пенсия. Великден е за всички пенсионери. Хората, които направиха, постараха се и държаха бедни пенсионерите и им вдигаха с по два лева пенсиите на година в последните 12 – 13 години, са ги научили да хвърлят на калпак пари от джипката.“
#25 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой това?
#26 · speech
То даже това не са пари, а подаяние. Ние няма да участваме в това състезание кой е по-щедър, и хората, които искат да разделят българските пенсионери по най-светлите празници... Защото истината е, че това решение е несправедливо – 500 хиляди души ще получат по 100 лв., а милион и половина няма да получат нищо.
#27 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Никога повече с мафията. Никога повече с Борисов.
#28 · speech
Това е дискриминация и ние няма да участваме в разделянето на българските граждани, и то по най-светлите празници.
#29 · speech
Господин Свиленски, за реплика.
#30 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Митев, сега хубаво четете писмо от госпожа Михайлова до Вас или до Комисията, ама тя госпожа Михайлова много ясно е казала – чувствам се омерзена, защото давате на 500 хиляди, а на другите не предлагате нищо, и Вие казвате, че няма да подкрепите другото предложение. Ама, хайде, бъдете последователни! Когато не подкрепяте едното нещо – подкрепете това да има справедливост, 100 лв. за тези до социалната бедност и 50 лв. за всички останали. И госпожа Михайлова ще Ви изпрати писмо, с което ще Ви бъде благодарна, затова че сте подкрепили предложението на БСП и на всички, които ще го подкрепят, разбира се, тъй като в тази зала има 240 народни представители, които мисля, че мислят за своите граждани. Само че, уважаеми колеги, аз наистина се чувствам много неловко в тази ситуация в тази зала. Вижте за какво спорим – за 50 лв. еднократно на българските граждани – пенсионери, били те по-богати, или по-бедни. Еднократно за 50 лв., колеги, за това спорим. Не за 500 хиляди, не за два милиона – за 50 лв. да дадем, и тук стават някакви дебати, някакви обвинения в предизборни агитации. Практика, която е била през годините – хайде да я възстановим, и дали са по-бедни, или по-социално добре да няма значение, докато пенсиите, доходите стигнат такива размери, че това да не притеснява българските граждани. Да гласуваме направеното предложение и с годините да го надграждаме. Чухме, че е било 40 лв. през 2016 г. Сега сме 2024 г. Колко пъти скочиха цените? Господин Митев, знаете ли колко струва един козунак в една сладкарница в София?
#31 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Коя обаче?
#32 · speech
60 лв. – четох във вестника. Значи сега спорим за цената на един козунак в една сладкарница, защото когато бяха 40 лв. можеше да се купи…
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Без глутен.
#34 · speech
Без глутен – точно така, безглутенов козунак. Защото, когато беше 40 лв., можеше да се купи половин агне, а сега не може да се купи един козунак – безглутенов. Така че, уважаеми колеги, призовавам Ви да осигурим на хората под линията на социална бедност 100 лв., а на тези, които са над линията на социална бедност, по един безглутенов козунак.
#35 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Но той е 60 лв.
#36 · speech
60 лв., ама хайде 50 лв. да приемем, защото така е направено предложението. Благодаря Ви.
#37 · speech
Дуплика искате ли, господин Митев? Госпожо Нинова, за втора реплика.
#38 · speech
БСП за България
Господин Митев и към Вас, и ПП-ДБ изобщо, може ли да спрете да се въртите като пумпали в политиката поне за 24 часа? Показах Ви преди малко решението на онзи кабинет, в който участвахме заедно. Направих и справка. Ами натиснали сте всички зеления бутон тогава. Държали сте пламенни речи как трябва да се помогне на пенсионерите. Сега защо е обратно? Яхнахте знамето на лявата политика. Обявихте се за социалната партия. Откраднахте цялата програма на БСП. Приписахте си увеличението на пенсионерите и сега ми обяснявате точно обратното. Дайте ми един смислен аргумент: защо? Това беше само преди една година. Тук има колеги, с които сме били заедно в този Министерски съвет. Знаят как се гърчехме в най-тежката криза да намерим пари за възрастните хора и ги намерихме – близо 150 милиона. Сега ми обяснявате, че било предизборно и не можело. Ами спрете се, казвам, поне за 24 часа, с една постоянна позиция. Тук колегите подхвърлят – никога с мафията, после прегръдка с мафията, никога с Борисов – възстановихте Борисов. Хубаво – Ваша си работа. Дайте поне за хората един път, като имате позиция. да бъде като хората тази позиция.
#39 · speech
БСП за България, от място
За изказване.
#40 · speech
Господин Ченчев, ще дам думата на колегата, защото е от друга група. Господин Камбарев, заповядайте.
#41 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Господин Митев, това писмо не е единствено. Има много такива писма, които получаваме. Аз ще Ви изчета още едно такова писмо. Нека и госпожа Нинова, и всички останали го чуят и след това ще отговорим защо всъщност преди две години сме подкрепили такова увеличение, а сега в момента смятаме, че то не е редно. „Пенсионирах се като учител преди първото увеличение на учителски заплати с пенсия от 342 лв. Когато написах коментар под пост на Деница Сачева защо образованието не беше приоритет и защо ни оставиха да живеем с малки пенсии, тя, вместо да ми отговори, ме блокира. Не могат да ме купят с тези 75 лв. тези, които ни оставиха най-бедната страна в ЕС, заради корупцията, а сега се правят на загрижени.“
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Довчера се целувахте, сега лицемерничите.
#43 · speech
Това, което се промени, уважаеми колеги, е, че вече има установена политика за трайно увеличение на пенсиите на българските граждани всяка година и за всички. Вече тук не говорим за увеличение. Не говорим за подаяния. Не говорим за единични помощи. Виждате, че и българските пенсионери не са глупави. Те знаят, че темата не е увеличение. Темата е достойнство – достойнството на българските пенсионери, така че в момента ние смятаме, че не е достойно ние да се хвалим тук как увеличаваме на едни, а за други не, и да поставяме под риск цялото увеличение, което може да се случи по швейцарското правило на 1 юли. Благодаря Ви. Уважаеми колеги народни представители, нека помислим за трайното увеличение с 11% с швейцарското правило.
#44 · speech
Господин Митев.
#45 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Камбарев, първо към Вас. Прав сте, това не е единственото писмо. Тази дискриминация в българското общество не е от днес. Много от хората в тази зала са в тази зала, защото те искат да са различни, да са по-добри, за тях да е по-добре. Точно тази дискриминация тези хора в тази зала я създадоха, за да могат да хвърлят подаяние от джипката.
#46 · speech
ДПС, от място
Ха така!
#47 · speech
Бюджетът на държавата бил избушен. Нямало пари в държавата, вика служебният министър от два дни, и се вкарват 54 милиона. Какво се оказа? Явно бюджетът може да издържи. Явно бюджетът е стабилен. „Продължаваме Промяната“ подкрепя тезата, че само трайното увеличение на пенсиите е справедливо и смислено, защото не е честно и не е редно, когато си работил повече, да получаваш по-малко, и точно поради тази причина „Продължаваме Промяната“ три пъти вдига пенсиите. Минималната пенсия през 2020 г. е била 250 лв., а днес е 580 лв. Това е два пъти и половина увеличение на минималната пенсия, докато „Продължаваме Промяната“ е на политическия небосклон. Средната пенсия от 2020 г. до 2024 г. от 382 лв. е 883 лв., или това е два пъти и половина увеличение на средната пенсия, откакто „Продължаваме Промяната“ е в политиката. Така че, господин Камбарев, госпожо Нинова, време е да има за всички, а не по празниците да делим хората. Когато казвате, че бюджетът е избушен и че не сме се справили, се замислете колко разходи влязоха за няколкото дни, в които „Продължаваме Промяната“ вече не е във властта, колко е стабилен бюджетът и как ние се борим. Само след по-малко от един месец, след около два месеца всъщност пенсиите на всички български пенсионери ще бъдат увеличени с 11% благодарение на бюджета на Асен Василев. (Шум и реплики.) Това е справедливо! Справедливо е да има за всички, а не само за избрани хора или за една малка част от обществото. Знам, че Вие сте свикнали да е така, но това трябва да се промени. Благодаря Ви.
#48 · speech
Благодаря Ви, господин Митев. Господин Свиленски – за изказване.
#49 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Колеги от „Продължаваме Промяната“, хубаво е да четете история малко назад, да се подготвяте за такива дебати, да видите кои парламентарни групи, кои мнозинства, кои политически сили през годините какво са правили. Никакви пенсии няма да увеличите от 1 юли с 11%! Нищо няма да увеличите! Ще се компенсира натрупаната инфлация! Това швейцарско правило не сте го измислили Вие, това швейцарско правило е измислено коя година – 2007 г., когато въобще не сте си и помисляли, че ще бъдете в политиката и че ще определяте пенсиите на българските граждани. (Шум и реплики.) И сега Вие да твърдите, че увеличавате пенсиите с 11%?! Ама то не зависи от Вас! Нямате грам принос в това нещо! Увеличението беше, да, 2022 г., когато БСП участваше в управлението и в ръста на пенсиите; през 2009 г., когато БСП заедно с ДПС беше в Тройната коалиция – рязък ръст на пенсиите! Когато БСП участва, има повишение на доходите. Това е ясно и колегите от ГЕРБ го приемат. Те имат други приоритети, ние имаме други приоритети, но затова е политиката, затова са тези коалиции, които правите. Само че в това, което участвахте десет месеца, хората не Ви бяха приоритет. Беше Ви приоритет Украйна, бяха Ви приоритет оръжията, беше Ви приоритет гоненето на посланици. Това Ви беше приоритет! И сега, когато се опитваме да върнем нормалността в диалога, Вие казвате: ама не е справедливо! Ами подкрепете предложението, за да е справедливо – 50 лв. за всички! Пак Ви казвам, малко по-евтино е от един козунак, но ще подпомогнем всеки да отиде да си купи по един безглутенов козунак. Престанете да спекулирате с повишението на доходите по Ваше управление. (Реплики.) Благодарение на Вас?! Знаете ли, че Кирил Петков даже не знаеше с колко процента се е вдигнала. Това, което цитирате сега, съм му го казал аз през 2022 г. Той не знаеше колко е била минималната пенсия, колко е станала и на един коалиционен съвет му обясних поне това – че три пъти се е вдигнала благодарение на БСП. Сега го повтаряте като папагали на всяко излизане по телевизията или на трибуната. Имате други плюсове, отчитайте си ги, но с това, което е принос на други политически партии, не злоупотребявайте. Доста неща откраднахте, поне социалната политика не я пипайте! Благодаря Ви.
#50 · speech
Има ли реплики? Господин Гьоков и господин Стойнев. Господин Стойнев.
#51 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Свиленски, репликата ми е към Вас, защото виждам нежеланието на „Продължаваме Промяната“ да се подпомогнат хората по време на празниците. Разбирам и довода на „Продължаваме Промяната“, колеги, защото те казват така: няма достатъчно пари, нека да не мислим сега за бедните хора, в крайна сметка от 1 юли ще има увеличение. Питам аз Промяната: къде дадохте милиард и 600 милиона? За „Топлофикация – София“ – едно дружество, което от ГЕРБ – София, източиха. И Вие сега, в момента, давате милиард и 600 милиона?! Цяла България плаща тази сметка и Вие имате наглостта, Промяната, да идвате и да казвате, че няма пари. Нещо повече, БЕХ трябвало да плати данъка за това, че дарява тези пари, само и само да не ги плати Община София. Просто не Ви ли е срам от това, което правите?! И тук се инатите за една реална помощ на хората! Тази корупционна схема, която Вие измислихте начело с финансовия министър, показва какви са Ви приоритетите на Вас! (Реплики.) Точно това е! Затова излезте от ПП-ДБ, които покрихте кражбите в годините в община София за сметка на българските граждани. Защото сега цяла България плаща този милиард и 600 милиона на софиянци. Отидете и обяснете на предизборната кампания защо няма да има пари за хората. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#52 · speech
Господин Гьоков – втора реплика. (Шум и реплики.)
#53 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Свиленски, много хубаво, че повдигнахте въпроса точно в тази посока, защото тук популизмът и глупостите, които изрекоха господин Камбарев и господин Митев, трябва по някакъв начин да се разобличават. Те обясниха как, откакто се е появила „Продължаваме Промяната“, са се увеличили пенсиите. Извинявам се, ама направих забележка и в Комисията по труда и социалната политика – никога не съм приписвал постиженията на предишното управление, на предишното редовно правителство, с това само на БСП. Направихме го заедно, но по настояване на БСП беше. Беше записано и в Програмата ни за управление, по настояване на БСП и затова се случи. Искам да разсея още едно съмнение. Те били увеличавали пенсиите?! Ама въобще не сте ги увеличавали и няма да увеличите пенсиите от 1 юли! Вие ги осъвременявате! И това не е Ваше дело, не сте го измислили Вие това нещо. Това е записано още от 2000 г. в Кодекса за социално осигуряване – че пенсиите всяка година се осъвременяват с 50% от инфлацията, условно казано, и с 50% от нарастването на средноосигурителния доход. Така че и това няма как да си го приписвате като заслуга. Когато направите някакво действие извън обхвата на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, както направихме през 2021 – 2022 г., тогава ще се хвалите, че сте увеличили пенсиите. Сега само ги осъвременявате, за да не ги приключи инфлацията. (Реплики.) Така че малко по-скромно с изказванията, малко по-смирено и подкрепете предложението на БСП, защото то е най-справедливо. Господин Свиленски, това им кажете в дупликата. (Шум и реплики.)
#54 · speech
Има ли трета реплика? Господин Свиленски? Други изказвания дали има? Господин Божанков.
#55 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, може да се определи настоящият дебат и като популистки. Той се води в предизборна ситуация. Популистки, защото, казаха хората, които говориха преди това, имало такава практика в миналото. Ами да я възстановим! Нашата цел – на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, е точно да не възстановяваме практики от миналото. Защото практиката в миналото не само за пенсиите, въобще за държавната хазна, беше на постановление на Министерския съвет, раздаване на пари от джипката – за този – толкова милиона, за онзи – толкова, според настроението на един човек. Преди празници – великденски добавки, толкова за тези, повече за друг. Ама честно ли е, справедливо ли е? Естествено, че правилната политика е системно увеличение според приноса на всеки. Този, който е работил и е допринасял за системата, заслужава да получава справедлива пенсия. Как ще се обясни сега, че едни хора ще получат 100 лв., други – 50?! На база на кое едните получават 100, другите – 50? Ако разсъждаваме така, за приемните семейства не е ли нужно да дадем на празниците? Идват и други празници. На тези други празници ще даваме ли отново пари? А за студенти с един родител, а за студенти без родител – за тях пари няма ли да предвидим? По 50, 65, 87,50?! Как се определи сумата точно 50 за едните, 100 за другите? Защото е ясно – според осигурителния принос, стажа, професията всеки получава пенсия. Това е абсолютна демотивация за хората, които в момента работят, защото виждат, че един ден те няма да получават пенсии според изработеното, според справедлив критерий – те ще получават пенсии според това дали има предизборна кампания и дали в тази предизборна кампания хората са решили да наддават. За нашата група е много лесно да излезем в момента и да кажем: не 50, 150, не 150, 185,50 предлагаме, и да започнем да наддаваме: 200 лв. предлагаме. Това, естествено, ще ни доведе – няма да плаша никого с еврозоната, защото трябва да спазваме критерия за дефицит, но в последните месеци освен тези разходи извън Закона за държавния бюджет се направиха много други за стотици милиони, някои за милиарди. Как България ще влезе в този дефицит и как ще гарантира просперитета на държавата, част от който е влизането в еврозоната? Отговорът е ясен: никак! Защото се харчи безконтролно преди избори с цел да се купи нечий глас. А как догодина ще се увеличат пенсиите? Други, които говориха преди това, казват: ами те няма да се увеличат. Естествено, че няма да се увеличат, защото държавният бюджет е разчетен така, че на 1 юли 2024 г. да има увеличение на пенсиите. С тези харчове в момента ще чакаме и догодина подаяние и пари на калпак – за този 50, за онзи 100! Отново няма да има справедливост, няма да има системно увеличение, каквото ние искаме, каквото доказахме в годините, че се случва. Данните са категорични: 2009 г. минималната пенсия е 136 лв., коефициентът на неравенство е 34; през 2023 г. коефициентът на неравенство намалява, пенсията ще стане 523 лв. от 1 юли. Тоест тази системна политика е правилна. Да, наистина с едно съм съгласен: тук е въпрос на програми и на разбиране за политиката на политическите партии. Някои искат връщане към стари практики и казват: имаше си такава, да я възстановим. Добре, но нашата политика и визия е различна. Милион и половина души в момента ще бъдат несправедливо ощетени! Ако аз съм на тяхно място, ще кажа: защо на мен 50, на онзи 100, който има по-малък принос в системата?! Ако съм на тези, които в момента работят и допринасят за осигурителната система, ще кажа: защо аз да се осигурявам на най-високия праг, след като след два месеца някой, който по-малко плаща в системата, ще получи по-голям бонус следващия път? Той ще бъде толериран от държавата за това, че допринася по-малко от мен. Казват: пари в НОИ нямало достатъчно за това увеличение, защото те искат за всички; ще направим трансфер от държавния бюджет. Ама, естествено, как няма да направим още 100 милиона трансфер от държавния бюджет?! Само че трябва да отговорим на един друг въпрос: откъде вземаме тези 100 милиона от държавния бюджет? Защото той не е паднал свише от небето, трябва да се отреже от друг разход. От кой разход ще отрежем? От заплати на някоя гилдия – на учители, на лекари, на някой друг. (Шум и реплики.) Откъде? Нека да кажат. Ще направим трансфер на 100 милиона, но ние трябва да вземем отнякъде тези пари. Затова казахме, това противопоставя българското общество. Отново, за нас е най-лесно да се пуснем на вълната на предизборен популизъм и да се включим в наддаването, да гласуваме не за 100, а за 200 и за 300 лв. увеличение, но това е политика на бедността, това е политика на популизма. Това тази зала не трябва да допуска, независимо колко често има избори. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#56 · speech
Господин Свиленски – за реплика. (Шум и реплики.)
#57 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Божанков, няколко пъти в изказванията тази сутрин Ви призовах да се подготвяте, когато излизате да се изказвате, да прочетете някои неща, а Вие имате и опит. Вие бяхте народен представител в Четиридесет и четвъртото народно събрание, и точно за този период, за който говоря, Вие поне четири пъти сте ги гласували тези 40 лв. и четири пъти за Коледа – осем пъти. А сега излизате и казвате, че това било грешно – ами като беше грешно, защо ги гласувахте тогава? Защо на парламентарна група не казахте, че това е грешно? И да отидеш в Горна Оряховица и да разкажеш там на избирателите, че това е било грешно – ама тогава беше правилно, а сега вече, когато сме от друга позиция, не е правилно и критикуваме. В политиката има две неща, които са важни, и това, което аз съм научил. Първото е да имаш морал. Второто е да бъдеш последователен. Изпуснеш ли едно от двете неща, си приключил. Теб съм те предупредил да внимаваш, защото си на път да се изпуснат и двете. Относно дебата за пенсиите. Господин Божанков, не става въпрос за увеличение, не става въпрос за социални плащания, осигурителен доход и така нататък. Това Ви го обясни и Гьоков, и господин Али, и всеки, който разбира от тази тема, излезе тук и Ви каза за какво става въпрос. Става въпрос за надбавка и не става въпрос за никаква актуализация на пенсиите, не става въпрос за никакво преизчисляване на пенсиите. И колкото и да опитвате да го смесвате, няма как да стане. Да, хубаво е всички български граждани да получат. Така е. Ама хайде, предложете – защо не предлагате? Вие сте царе да се самоубиете бе, колеги, в рамките на няколко седмици. И аз се чудя какво става с Вас, Вие сте царе да се самоунищожите! И не знам до 10 юни докъде ще стигнете с такъв тип водене на политика. Отричане на нещо хубаво и хвърляне в неясното на нещо, което обещавате. Така че призивът ми е към Вас. Първо, малко по-смирено. Второ, да се сещаме какво сме правили назад, за да бъдем последователни напред. Трето, подкрепете предложението на БСП за 50 лв. на всички. И тогава нито госпожа Михайлова, нито другите госпожи, които Ви пишат по Facebook, ще Ви пишат, а напротив, ще бъдат доволни и съгласни, че всички справедливо ще получат своите великденски надбавки.
#58 · speech
Господин Маринов – втора реплика.
#59 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Божанков, призовавам Ви повече да не споменавате джипката от тази трибуна, защото докато джипката обикаляше България, имаше стабилност, строеше се, работеше се и България се развиваше в правилната посока, както от тази трибуна призна и лидерът на партията, която беше опозиция през цяло това време, и през целия този период имаше помощи за пенсионерите за най-светлите християнски празници. И така подобава на всеки един християнин, така подобава на всеки един човек, който има вяра, който е състрадателен и който има милосърдие към ближните си. Искам да Ви попитам: какво се возеше във Вашата джипка? На предната седалка – пудели, а на задната – контрабандисти. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#60 · speech
Искрен Митев – за трета реплика.
#61 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Божанков, хубаво е, че казахте за модела на джипката. Много е хубаво, че казахте, защото всъщност моделът на джипката доведе българските пенсионери да живеят в трайна бедност, за да може от джипката да се подават по 100 лв. по празниците, които да разделят хората. „Продължаваме Промяната“ е за трайно увеличение на пенсиите, да няма дискриминация, да не се делим едни от други и всеки да получава спрямо приноса си. Знаем, че хората в тази зала не са свикнали да се случват нещата по този начин. Свикнали са да има за техните хора, за техните фирми, за техните гласоподаватели. Ние хората не ги делим. Трябва да има за всеки спрямо приноса му и тези, които нямат принос, трябва да поемат последствията от това. Много хора в тази зала имат много голям принос България да е в това положение и те трябва да поемат отговорност за това, което се случва, когато си говорим за пудели, джипки и така нататък. Пудели и джипки – гледаме пудела, а никой не вижда слона в стаята и слона тук в тази зала, че повечето народни представители в залата на Народното събрание всъщност трябва да бъдат арестувани.
#62 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кои те?
#63 · speech
Господин Божанков – за дуплика.
#64 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги репликиращи! Дължа една корекция за неточност, която допуснах в моето изказване. От 1 юли в Закона за държавния бюджет сме предвидили не 520 лв., а 580 лв. да бъде увеличението. Когато държавният бюджет е разчетен, пак казвам, със стратегическа цел да задържи нисък дефицит, което да позволи на страната да се интегрира в сърцето на Европа и еврозоната, ние трябва да преследваме тази цел. В този смисъл е безотговорна подобна политика, пак казвам, в контекста на други такива тя не е една. И помните, че в тази зала по предложение на различни групи бяха гласувани разходи извън държавния бюджет. Това е съвършено различна ситуация. И отговарям на господин Свиленски. Тогава политиката беше такава – много ниски доходи трябваше да бъдат подпомагани целево в дадени моменти. Не е справедливо, но тогава така се правеше. Ако се връщаме назад, аз няма да се върна толкова назад до ония времена, когато пенсията е била два, три долара или нещо такова. Казват, че трябва да сме последователни – на Вас приоритет Ви бяха оръжията, пък на нас пенсиите, но не е така. Когато бях част от тази парламентарна група, трябва да Ви кажа, че оръжията си бяха приоритет и на нея. И кой каквото и да говори, приоритет си бяха. Над 4 млрд. евро има вече за две години в държавата, които частният сектор е генерирал, огромни данъци са платени и това е част от този икономически растеж, за който говорим, индустриалният ръст, което, естествено, позволява и добри социални политики, на които сме свидетели. Факт е. И това е едно добро постижение. И нека да кажа, че е плод на общи усилия, защото едни казват: ама то само заради нас стана. Тогава е било само заради нас и този финансов министър, който тогава е бил добър, а сега е лош. Не, това е една добра политика, която е постигната. Като говорим за последователност, аз да напомня, че оръжията си бяха абсолютен приоритет, както и да го опаковаме и формулираме, нито гилза, нито патрон... И всички знаеха къде отиваха патроните и как. Това е тема на друг разговор и той може би е много дълъг. В този смисъл аз възразявам срещу тази реплика, която ми направи господин Свиленски, и много мога да кажа. Много мога да кажа по въпроса и да дам други примери, но ще се въздържа, за да запазя добрия тон между колеги. Смятам, че ако задълбая в тази тема, няма да е в интерес на този дебат в момента. Този дебат трябва да каже едно – държавният бюджет е приет, разчетен при строги норми, с една външнополитическа и огромна стратегическа цел. Той в момента, преди избори, пада жертва на най-различни популистки предложения, които минират пътя за еврозоната, които обричат българските пенсионери от догодина да нямат това увеличение до 580 лв., а то е жизненоважно, за да върне доверието в системата. И да забравим за тези времена, когато, пак казвам – да, ГЕРБ им харесва, давали от джипката и имали стабилност, така я разбират. Това е Вашата политика – чудесно, но ние не го разбираме така. С ПМС-та, според настроението на човек и сега всяка българска община може да прецени как получава пари – според молбите към един човек и неговото настроение или според това дали има проекти, дали са подали такива проекти, без значение от коя партия са, какъв цвят. Всеки кмет в България вижда, че в момента се харчи справедливо. Извинете, че просрочих времето и благодаря за репликите.
#65 · speech
Господин Ченчев – за изказване.
#66 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Слушах с интерес дебата дотук и умишлено не направих реплика, но няма как някои неща да не се кажат, тъй като има колеги, които са от доста време в тази зала и помнят. На първо място, от ПП-ДБ не пробутвайте тия али-бали на БСП. Първо, не става дума за пенсии – още колко пъти да кажем от тази трибуна, а става дума за надбавки. Придържайте се в дебата за надбавките, а не за пенсиите. За пенсиите си правете свободните съчинения преди това, когато сте се зараждали като партия ПП, защото, когато преговаряхте с БСП, приехте програмата на БСП и се подписахте под нея в социалната сфера. Това може да се види, има видеозаписи. Така че всичко останало е това, което Вие го казвате във Вашите записи, и те са ала-бала. Много интересно. Хайде, стига, да не се заблуждаваме повече, защото наистина има хора в тази зала, които са отдавна. Не било политиката на ПП това – по този начин да се давали пари на пенсионерите и на възрастните хора, а през 2022 г. беше, така ли? Значи през 2022 г. Ви беше политиката, а сега не Ви е такава политиката? Или много неща можело да се кажат от трибуната и някой тук възразявал срещу реплики. Ами то и много други неща могат да се кажат, ама то само едно важи. Един човек от една партия подкрепял една доктрина, отива в друга партия и подкрепя друга, коренно различна. Какво да кажем повече? Това, че сме подписвали със същия човек законопроект за надбавки, за 40-те лв. и ги е защитавал в залата, а сега прави обратното. На кого ги говорим тези неща? Нещо, което наистина изумява. Това Вашето не е политика, това е шизофренно поведение, уважаеми дами и господа. Ама наистина е шизофренно! От тази трибуна казвате, че било дискриминация на едни хора да се увеличават пенсиите, а на други – не. Я помислете малко логично. А не е ли дискриминация, първо, на никого да не направим надбавки за Великден, на нито един? Според Вашата логика така трябва да стане, защото след това щели да вземат пари, а празниците са сега, но това не е дискриминация. А не е ли дискриминация, като сте загрижени за възрастните хора, да не направите едно предложение – ами направете Вие едно предложение. Аз наистина не мога и не искам да я казвам тази дума. Как изчислихте, защо изчислихте на едните 100, а на другите 50? Обосновали сме се и мисля, че всички разбират в тази зала защо. Излезте навън, обяснете го на възрастните хора и да видим дали ще Ви разберат, или няма да Ви разберат. Според мен ще Ви разберат и ще го искат това не защото е подаяние. Я погледнете как е в други държави. И тук не говорим за пенсии, пак подчертавам, не говорим за пенсионна политика, защото пък едни други хора даваха пари през НОИ и през пенсионната система за надбавките, а не биваше, защото с това я товарят. Дебатът по пенсионната система е едно, а дебатът по надбавките за Великден е съвсем друго. И тук се говорят най-различни неща, та стигнахме чак до джипки и прочее. Джипките ги имаше, те си имаха своите кусури. Естествено, не бяха малко, защото си спомням, че по време на ковид едни хора, като умираха на стълбите на болниците, други от тази група с джипката инспектираха магистрали. Нали така беше? Помним ли? Помним, помним! И то другият беше здравният министър тогава. Ама не в болницата, а магистралите да инспектира. Въпросът не е джипката, а въпросът е как да има за всички в социално уязвима група като пенсионерската – за всички. Мисля, че това е постигнато, и не струва кой знае колко, и всички можем да се обединим – 100 лв. до прага на бедност и 50 лв. за всички останали. Уважаеми колеги, аз не виждам тук дори защо трябва да дебатираме. Това щяло да се натовари, онова щяло да се натовари и в крайна сметка едните групи твърдят, че пари няма, а другите пари са откраднати, и 1 милиард и 600 милиона за „Топлофикация“ и прочее, и прочее милиарди, а 130 милиона няма за всички пенсионери. Е, това е недостойно и това е дискриминация!
#67 · speech
Реплика дали има? Няма. Други изказвания? Господин Ганев.
#68 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
За 35 години така наречена демокрация, за 45 години социализъм, дори и по царско време– абсолютно никога, абсолютно никога в Народното събрание на Република България или пък на Царство България не е имало такава яростна антисоциална полемика от страна на която и да било политическа сила! За първи път се случва такова безобразие, такова безумие – една, щях да кажа сбирщина, нека да е една парламентарна група, от ПП-ДП да водят такава яростна политика срещу пенсионерите, срещу хората, които са изградили, за да я има днешна България. Хората, които са изградили България, която 35 години продължава да бъде крадена, ограбвана и съсипвана. И тук се води жестока полемика от страна на ПП-ДБ как 100 лв. са такава колосална сума, която не трябва да им се дава, защото това щяло да развали бюджета, който да осигури 3% бюджетен дефицит, за да можело да се влезе в еврозоната. Безумието на тези евроатлантици стига дотам, че да могат да се натегнат, да са предани евроатлантици, да могат да обясняват, че има 3% дефицит, трябва да се стигне дотам, че да е на гърба на – забележете – пенсионери под социалния минимум. Дори за тях! Води се и се обяснява как са им много тези 100 лв., не трябва да ги вземат, не трябвало! Това не е било абсолютно никога! Абсолютно никога не е било! Абсолютно никога! Опорката – че било дискриминационно само за някои от пенсионерите. На първо четене ВЪЗРАЖДАНЕ направи предложение да е по равна сума 100 лв. за абсолютно всички пенсионери. Не приехте. Откъде щяла да се вземе сумата?! Добре, съгласихме се, не искате оттам. Само за да дадем парите, между първо и второ четене направихме предложение – нека да е 100 лв., за да мине поне това. Поне това! Да, малко е. Да, нищо е направо, но не. И тук отново всички партии в парламента заставаме зад това, единствено самообявилите се за родни глашатаи на жълтопаветниците застават и обясняват как тези 100 лв. са много, не трябва, разваляте бюджетния дефицит. Вашите измамни политики, само счетоводни, и ако в ГЕРБ има някой трезвомислещ, трябва сега да изкара колко Ви е бюджетният дефицит. Счетоводни мошеници, направихте да е над 5%. Той е реално над 5, Вие го слагате 3. Не е 3, над 5 е. И ако имат малко акъл в ГЕРБ, сега ще Ви изкарат всичко. Освен пачките, пуделите, схемите Ви през митниците, Вашето МВР, четиримата Ви министри към момента, които са Ваши депутати на ПП-ДБ, трябва да Ви изкарат и колко Ви е бюджетният дефицит. Не е имало нищо такова никога. Никога не е било някой яростно да защитава и да обяснява, че 100 лв. за пенсионерите са нещо много. Вие сте безумци. Вие трябва да изчезнете, късно е, но когато и да стане това. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#69 · speech
Реплика дали има? Господин Вълчев – за изказване, след това е записан господин Гечев, след това – господин Цонев.
#70 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Не можах да взема реплика. Бях провокиран от част от предишните изказвания. Важно е да започнем с едно уточнение. На Бюджетната комисия от Националния осигурителен институт ни представиха справка, която показва, че имаме преизпълнение, макар и минимално, за първите три месеца на приходите по бюджета на държавното обществено осигуряване. И това увеличение, което се предлага, или тази надбавка, не предполага допълнителен трансфер от държавния бюджет. За някои от колегите е важно това да уточним – че бюджетът на държавното обществено осигуряване е извън държавния бюджет, и тук оценката за изпълнението на бюджета трябва да я направим разделно. По бюджета на държавното обществено осигуряване имаме малко преизпълнение и то се дължи на по високото увеличение на заплатите в частния сектор. Основно на това се дължи. От друга страна, по държавния бюджет имаме най-слабото изпълнение, откакто имаме бюджетна статистика, и това може да се види с две прости величини. Едната е изпълнението на приходите спрямо годишния план. За първите два месеца, за които имаме публикувана статистика, изпълнението на приходите по държавния бюджет е едва 13%, предходните години средно е бил 16,6%. Казано с други думи, губят се малко над 2 млрд. лв. И тук връзката с всичко, което се случва в последните дни с увеличената контрабанда, е много ясна. Ние трябва да знаем – имаме проблем с държавния бюджет, той е много голям и този проблем е свързан с увеличената контрабанда. По същия начин имаме намаление на изпълнението на приходите от брутния вътрешен продукт. Това също може да се анализира. Изпълнението на приходите от брутния вътрешен продукт е по-ниско като процент за първите два месеца. Очакваме с нетърпение данните. (Реплика от народния представител Георги Ганев.) Спрямо предходните години имаме оценка за тримесечието, която може да се екстраполира, господин Ганев. Изпълнението на приходите от ДДС в предходните години за първите два месеца е било средно 20% заради по-високите приходи през януари месец, заради по-високото декемврийско потребление. За първите два месеца на тази година е 15,6%. Пак казвам, най ниското изпълнение, което сме имали, и основната причина за това е финансовото управление на държавата. Чух, че се изравнява коефициентът на Джини с политиката, която се е водила в последните три години. Коефициентът на Джини знаете ли как се изравнява най-лесно? Към нула, чрез инфлационен данък, чрез стимулиране на инфлацията, чрез преразпределение на националното богатство и обезценяване на спестяванията. Цената на измамническата политика, която води Асен Василев през последните три години, е обезценяване на спестяванията с 30%, грубо 30 милиарда. Тази цена никой не я казва, но тя е основната цена, която плащаме всички – 30 милиарда на сметката на всички. Това спомага силно за намаляването на коефициента на Джини. Оттам нататък средната брутна работна заплата…
#71 · speech
ПП-ДБ, от място
Не е вярно!
#72 · speech
Средната брутна работна заплата по времето на управлението на ГЕРБ растеше средно с 6%. Господин Ганев, дадох Ви справки, можете да ги видите. Последните две години и половина е нараснала средногодишно с 0,85%. Тоест имаме по-голямо увеличение от страна на работодателите, но имаме по-голяма инфлация и по-ниско увеличение на средната брутна работна заплата. Увеличението на средната пенсия по данни от Националния осигурителен институт, изчистени от инфлацията, е съпоставимо последните години с предходните години. Всичко, което цитирате като данни, са номинални стойности, без да отчитате инфлацията. Най-високите номинални стойности бяха през 1996 г. Хората най добре знаят тогава ли бяха по-богати и колко. Ако е имало някаква положителна динамика в последните три години, тя е благодарение на това, което беше зададено като ръст през предходните години. Каква беше политиката през предходните години? Да, политиката беше консервативна, беше бюджетно консервативна. Приходите се залагаха консервативно. Затова имаше преизпълнение и една част от тези преизпълнения се харчеха допълнително. Но фискалният резерв растеше, растеше фискалното пространство за инвестиции. Предходните години, господин Ганев, и това може да го видите, има данни в сайта на НСИ, че инвестициите бяха по-висок процент от брутния вътрешен продукт. В последните три години инвестициите са средно 16,5% от брутния вътрешен продукт; предходните десет години, за които цитирате информация, бяха средно 19% от брутния вътрешен продукт. Тоест имаме влошен бизнес климат, влошена инвестиционна активност. Ако има нещо положително последните години, то е благодарение на инерцията от предходните години. Вашата политика е измамническа, измамническа както всичко останало. Както телефонните измамници ти казват, че имаш да вземеш нещо и след това те ограбват, по същия начин измамническата политика на Асен Василев беше да стимулира инфлацията, да събира повече приходи от инфлационен данък, да връща една част от тях чрез бюджета и да казва, че е дал. Но реално имаме по-ниски намалени стойности.
#73 · speech
Времето, господин Вълчев.
#74 · speech
Вие не може да обвинявате когото и да е тук, че е популист, защото основният човек, който е призван да бъде финансов и бюджетен разум, беше популист. Ние за първи път имахме финансов министър без всякакви бюджетни ценности. И вчера Николай Василев каза: „Най-безотговорният и прахоснически финансов министър, който сме имали.“ А тук в Народното събрание това, което правим в момента, е малкото преизпълнение, което имаме по бюджета на държавното обществено осигуряване, да бъде дадено като добавки. И пак казвам, то не предполага никакъв допълнителен трансфер от централния бюджет към бюджета на държавното обществено осигуряване. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#75 · speech
Реплика? Заповядайте, господин Иванов.
#76 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Вълчев, с интерес слушах Вашето изказване. Вие пак правихте някакви внушения. С интерес слушах и Вашите коментари и изказвания в Четиридесет и седмото народно събрание, когато бяхте един от най-настойчивите застъпници на тезата, че зимата ще бъдем на студено, няма да има газ, няма да има пари, държавата ще фалира, фирмите ще фалират, и това го повтаряхте ден през ден Вие персонално. Слушал съм Ви в качеството си на човек, който седеше тук отзад на тази трибуна. През 2022 г. по времето на правителството на господин Петков нямаше фирми, които да фалират, държавата също не фалира, нямаше хаос, нямаше студена зима. И сега много смело пак повтаряте същите опорки колко лоша била политиката на господин Асен Василев. Може би хората трябва да погледнат какво Вие говорихте преди две години и да видят дали то се е случило, съответно на база на това дали могат да дадат кредит на това, което говорите в момента отново по отношение на това, което господин Асен Василев прави. Понеже Вие коментирате принципната политика и стратегия на господин Василев, моля Ви да коментирате политиките на господин Влади Горанов. Моля да коментирате какво господин Влади Горанов правеше и защо той попадна в списъка „Магнитски“. Дали ще имате куража да кажете няколко думи, или и Вие не познавате господин Влади Горанов и случайно го виждате на първия ред на Вашите партийни събрания? И още нещо, политиката на стабилност на правителството на ГЕРБ беше политика на стабилност в бедността. Ниска минимална работна заплата, ниска пенсия – това Ви беше политиката на стабилност, и в края на годината имало излишъци. Да, по един-два милиарда, които да се изнесат в торбички в някаква посока. Това Ви беше политиката на доходите. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#77 · speech
Друга реплика дали има? Господин Биков.
#78 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Вълчев, Вие подчертахте, че за първи път България е имала финансов министър, който не е имал бюджетни ценности. Аз бих Ви направил забележка, че няма как един маркетолог да има бюджетни ценности. Той има маркетингови ценности. Господин Василев е първият министър на финансите, който не е финансист, от 90-а година насам, а може би и отпреди това. Резултатът, който виждаме, е съвсем логичен – две-три години плащахме за тази маркетингова опаковка, която е хубава, добре поднесена от господин Василев, и сега идва сметката, която вероятно ще бъде по-голяма, отколкото даже очакваме. Още през 2021 г., когато господин Василев беше служебен министър, той направи прецедент – в парламент, в който нямаше мнозинство, да бъде внесен бюджет, и оттогава тръгнаха всички тези линии, които продължават и до днес. Тогава го предупреждавахме, че това не се прави. Както казва господин Денков, не се прави така, когато нямаш мнозинство, да внасяш бюджет и той да бъде част от предизборната кампания. Тогава господин Василев беше в предизборна кампания, малко по-късно си направи и партия, като служебен министър, между другото. Сега дето има и по тези въпроси забележки как имало политици в служебното правителство. След това беше бламиран през 2022 г., когато „Има Такъв Народ“ напуснаха тогавашната коалиция, и въпреки че се знаеше, че нямат мнозинство, пак беше внесен бюджет в пленарната зала. Втори бюджет без мнозинство! Пак се опитахме да му обясним, че това няма политическа логика да се внася. Обикновено, когато един финансов министър бъде бламиран, той подава оставка. А когато един премиер бъде бламиран, цялото правителство подава оставка. Вместо да подадат оставка, търсиха един месец пет човека да ги купят и да им подкрепят правителството. През това време внесоха бюджет, който пак стана предизборна платформа. И сега се чудим защо така е станало. Защото в политиката има правила и когато тези правила не се спазват, човек се блъска в стената или го удря токът, като бърка в контакта. Тогава им казах: „Бъркате в контакта, ще Ви удари токът!“, а сега виждаме как се тресат от тока. Благодаря Ви.
#79 · speech
Господин Свиленски – трета реплика.
#80 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Вълчев, хубав анализ направихте. С голяма част може би трябва да се съгласим, с друга част не. Но нека да си припомним, аз не съм адвокат на Асен Василев, но Вие, в тази зала, десет месеца го държахте на власт този финансов министър. Един път го избрахте и два пъти го спасявахте на вот на недоверие, внесен от опозицията. Така че сега, ако тук ще си разчиствате сметки, „Продължаваме Промяната“ и ГЕРБ – на фона на дебата за великденските надбавки, мисля че не е мястото. Но Вие, с Вашите гласове... Защото, ако не бяхте гласували Вие, нямаше да го има правителството на сглобката или на каквото и да било и всички тези лоши неща, които казвате, че са се случили в бюджетната сфера, нямаше да ги има просто. Щеше да има друго правителство, с други ценности, с други бюджетни показатели, с друга социална политика, и можеше държавата да върви в друга посока, така че отговорността си е 70% Ваша. Тяхната отговорност е друга. Те пък си излъгаха избирателите на 100%. Вие Вашите ги забаламосахте, а те техните ги излъгаха, защото те казаха, че никога с Борисов, че те ще арестуват Борисов, че модела няма да го върнат. Всичко това го говореха точно преди една година, по това време, преди предишните избори и направиха точно обратното. И сега си заслужават критиката от Вас. Само че, пак казвам, малко по-смирено, защото и Вие имате принос за това Асен Василев да бъде десет месеца министър в това правителство.
#81 · speech
Дуплика, господин Вълчев.
#82 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Иванов, газ имаше, но имаше и посредници. Бизнесът плати цената за тези посредници. И в момента все още се плаща чрез нагнетения газ в Чирен, газът беше оскъпен умишлено от Вас. Другата криза, която действително беше още по-голяма, беше високата цена на електроенергията. Хиляди предприятия щяха да фалират, десетки хиляди работни места щяха да бъдат закрити, ако не бяха регламентирани компенсации за бизнеса. Това беше шоково увеличение. Няма и система, която да може да посрещне такова увеличение. И това предложение Вие го бавихте три месеца, три месеца бавихте предложението за компенсации! Чакахме инициатива, спомням си много добре, през 2022 г. от Министерския съвет. Нямаше такава инициатива. Работодателите идваха тук и казваха, че затварят предприятия, бяха на прага да затворят. Компенсациите бяха регламентирани по инициатива на ГЕРБ. (Реплики от ПП-ДБ.) Да, и тогава наистина спасихме бизнеса. Влади Горанов не чух да бъде в този списък, който цитирахте, заради бюджетната си политика. Влади Горанов водеше правилната бюджетна политика, както и финансовите министри. (Реплики от ПП-ДБ.) Да, познавам го, много добре го познавам, работили сме заедно. Той водеше правилната бюджетна политика, както и финансовите министри преди него двадесет и пет години. Те вярваха в благоразумната бюджетна политика. Нещо, което от Вашия гуру беше поставено като... И сега се хвали все още той, Иван Костов, че в Министерството на финансите е оставил школа. И това е вярно, той действително остави школа. Едни хора, които вярват в благоразумната фискална политика. Жалко, че ДБ нито веднъж не се разграничиха от Асен Василев. Първият финансов министър, който ритуално, си спомням, на 4 февруари 2022 г. на Бюджетната комисия каза: „Аз не вярвам в благоразумната фискална политика.“ Алтернативата на тази политика, която ние водихме, която освобождаваше фискално пространство за инвестиции, увеличаваше разходи за развитие – след 2015 г. се увеличиха разходите за образование като процент от брутния вътрешен продукт, увеличиха се разходите за здравеопазване като процент от брутния вътрешен продукт, увеличиха се разходите за култура, сектори, свързани със социалното развитие, увеличаваха се инвестициите. Това, което се случи последните три години, е, че ние плащаме цената на измамническата бюджетна политика с намаляване на разходите за инвестиции, в това число и за духовно развитие. Разходите за образование бяха намалени от 4,5 на 4,1 от брутния вътрешен продукт; разходите за култура бяха намалени от 0,55 на 0,45 от брутния вътрешен продукт; разходите за култура бяха намалени от 0,45 на 0,41% от брутния вътрешен продукт, по същия начин бяха намалени и разходите за здравеопазване, беше източена енергетиката. И всичко това само за да поддържаме илюзията, че се води правилна бюджетна политика, а в същото време контрабандата расте, приходите падат. Видно е от числата, анализирайте числата и ще видите, че ние нямаме толкова ниски приходи, откакто имаме бюджетна статистика, както тази година, като процент на изпълнение. И това е, което Вие направихте. (Реплика от народния представител Тома Биков.) Да, няма. Вие го потвърдихте, господин Биков, няма бюджетна политика, няма ценности. Защото това, което направи Асен Василев, е точно обратното на това, което трябва да се прави. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#83 · speech
Процедура – господин Цонев.
#84 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е за прекратяване на дебатите. (Ръкопляскания от ДПС.) Аргументите ми са, че има направени само три предложения в един-единствен параграф. Изказаха се сигурно повече от 20 човека от всички парламентарни групи. Чухме разумните аргументи, чухме и неразумните, чухме също така и откровен популизъм, заиграване с темата, което не е много морално на гърба на пенсионерите. И при предното си изказване при първо четене казах, че пенсиите, увеличението на пенсиите и така нататък ги плащат работещите и българските работодатели, които плащат осигуровки, а не депутатите в тази зала. И е добре да го осъзнаем това нещо, защото, абсолютно съм сигурен, че сте получавали и други писма, в които не ни пишат лицеприятни работи за този тип дебати. Има няколко предложения, аргументираха се колегите, всичко е ясно по темата. Прави се великденска добавка, която не засяга бюджета. Не можем да направим за всички, защото трябва да направим трансфер от бюджета, а трансфер от бюджета трябва да предложи само правителството, а сега имаме служебен кабинет и просто не можем да го направим. Това е истината. Когато имаме редовен кабинет, когато осмислим приходите, може би ще се върнем на това предложение, което е и морално, и разумно, което направи БСП. В момента не можем да го направим. Така че аз предлагам прекратяване на дебата.
#85 · speech
Господин Василев – обратно предложение, различно предложение.
#86 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря Ви, господин Председател. Независимо от позорния дебат, който се води вече два часа в Народното събрание, не можем да си позволим да прекратим дебата, преди лидерът на „Продължаваме Промяната“ – Кирил Петков, да се е изказал от трибуната. Аз искам да разбера неговото мнение за това позорно отношение на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ към българските пенсионери. Три часа „Продължаваме Промяната“ се съпротивлява истерично срещу това да помогнем за Великден на българските пенсионери. Той като икономист, като бивш премиер искам да излезе и да ми обясни: кое е лошото, къде липсват парите, как ще се направи трансфер от централен бюджет, необходим ли е такъв трансфер за 100 лв. на пенсионерите под прага на бедност и за 50 лв. на останалите? Ако той не направи това обяснение, значи той се асоциира с експертното мнение на Искрен Митев, Михал Камбарев и Явор Божанков, които дори не бяха разбрали съобщенията, които са получили от пенсионерките, защото те имат такъв навик – Киро срещнал един таксиметров шофьор, оня срещнал пенсионер, трети си говорил на улицата. Хората по улицата единствено искат да ги бият тия хора. Без Кирил Петков да се изкаже защо иска да ощети българските пенсионери, предлагам дебатът да не се прекратява. Защото тези хора, които от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ се изказват, те нямат думата в „Продължаваме Промяната“. На тях им казва Асен Василев какво да говорят за неговия измислен бюджет и за дефицитите тук, както той ги реди. И това, което направиха с БСП в правителството на Кирил Петков –да им откраднат по безпардонен начин социалната политика и да я представят за своя, днес се разрушава по един абсолютно прозрачен начин – хора, които един ден говорят едно, друг ден –друго. И трето, господин Председател, ами та те се возеха в джипката на Бойко Борисов десет месеца, сега му говорят на него за джипката, но той ги влачи в момента с едно въже на джипката си като трупове отзад. Благодаря.
#87 · speech
Режим на гласуване процедурата за прекратяване на дебата. Гласували 165 народни представители: за 125, против 37, въздържали се 3. Дебатите се прекратяват. Преминаваме към гласуване. Подлагам на гласуване наименованието на Закона в редакция на Комисията. Режим на гласуване. Гласували 170 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 31. Подлагам на гласуване неподкрепеното от Комисията предложение на Корнелия Нинова относно § 1 в т. 2 – числото „40 милиона“ да се замени със „130 милиона“, а накрая да се добавят „и допълнителен трансфер от централния бюджет по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.“, и втората част на т. 1 – „и еднократна сума в размер на 50 лв. на всички останали пенсионери“. Режим на гласуване. Гласували 175 народни представители: за 42, против 44, въздържали се 89. Господин Свиленски.
#88 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Колеги от Промяната, нали четохте писмата от госпожа Михайлова. Там пишеше „за всички пенсионери“, това предлага БСП – за всички пенсионери. Тридесет и седем човека са само против – да стане ясно на българските граждани какво лицемерно отношение имате, тридесет и седем гласувахте против всички да получат по 50 лв. Имате възможност да се поправите. Колеги, на тези, които от другите парламентарни групи решат да подкрепят, благодаря предварително. Петдесет лева за всички пенсионери за Великден. Благодаря Ви. За прегласуване.
#89 · speech
Прегласуване – режим на прегласуване. Гласували 177 народни представители: за 44, против 32, въздържали се 101. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 1 в редакция на Комисията, който става § 1. Режим на гласуване. Гласували 180 народни представители: за 138, против няма, въздържали се 42. Прието е предложението. Подлагам на гласуване подразделение „Заключителна разпоредба“ с § 2. Режим на гласуване. Гласували 181 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 42. Прието е предложението, а с това и Законът на второ гласуване. Колеги, преминаваме към т. 14. Давам десет минути почивка, за да може да се осигури залата и да оставите смартустройствата. (След закритото заседание.)
#90 · speech
Колеги, закривам днешното заседание. Следващото редовно заседание ще бъде в сряда от 9,00 ч. (Закрито в 11,42 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Галя Василева Иван Петков