Гласуване №1
Решение за създаване на Временна комисия за разследване на корупционните практики в Агенция Митници и евентуалната роля на Асен Василев в тях - предложение от Васил Стефанов за редакция на наименованието, т.1 и т.4
1. Контекст от стенограмата
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И ДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 4 април 2024 г. Открито в 10,01 ч.
Председателствали: председателят Росен Желязков и заместник-председателите Росица Кирова и Никола Минчев
Секретари: Васил Стефанов и Искра Михайлова
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Моля за регистрация, колеги.
Регистрирани 149. Има кворум, откривам заседанието. (Звъни.)
Господин Нанков, заповядайте за процедура.
НИКОЛАЙ НАНКОВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Ще направя процедурно предложение да отложим точката, която е фиксирана за първа в днешното заседание, а именно Проект на решение за изпълнение на политиката за декарбонизация чрез енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната с вносители Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Нанков.
Уважаеми колеги, ще подложа на гласуване направеното процедурно предложение за отлагане разглеждането на тази точка за друго заседание. (Реплика: „За кое заседание?“)
За друго. (Шум и реплики.)
Гласували 171 народни представители: за 119, против 42, въздържали се 10.
Предложението е прието.
Заповядайте за декларация.
ВЕРА АЛЕКСАНДРОВА (ВЪЗРАЖДАНЕ): Господин Председател, госпожи и господа народни представители! В чл. 18, ал. 1 от Конституцията на Република България ясно е записано, че подземните богатства са изключителна държавна собственост, а ал. 6 от същия член гласи, че държавните имоти се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и обществото.
В името на лична облага на различни политици и бизнесмени през годините са отворени различни вратички в законодателството, най-вече така наречените концесии, чрез които българските подземни богатства се превръщат в източник за обогатяване на чужди компании, а за нас, българските граждани, остават трохите. Приходите на златодобивните компании от дейностите им за България надхвърлят 2,2 милиарда за година. В същото време годишните приходи в държавния бюджет от всички концесии за метални полезни изкопаеми трудно надхвърлят