2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: ramadan-bayram-atalay
· намерени изказвания: 6
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация – 161 регистрирани, има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника предлагам на Вашето внимание за включване като т. 2 за програмата днес: Проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката, респективно „БЕХ“ ЕАД, за неразпределяне на дивидент от печалбата на „БЕХ“ ЕАД за финансовата 2023 г. Вносители са Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова, след което да продължим с парламентарния контрол до изчерпването на въпросите и отговорите. Гласували 178 народни представители: за 117, против 59, въздържали се 2. Предложението е прието. За декларация – Даниел Митов.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! На днешната дата преди две десетилетия България получи статут на пълноправен член на Организацията на Северноатлантическия договор. Това не е просто повод, който трябва да се отбележи, а момент за дълбоко размишление върху пътя, който сме извървели и върху обстановката на сигурност, в която сега се намираме. Дата, която ще служи както на нас, така и на бъдещите поколения български политици като пример за това как се постигат национални цели, как политическите партии от целия спектър могат при ясно осъзнат национален интерес и фокусирани усилия да поддържат дневен ред в българското общество, който да доведе до успех независимо от смяната на правителства и парламенти. Дневен ред, който включваше редица реформи – политически, технологични, желани и болезнени, някои от тях продължаващи и до днес. Много често се забравя, че членството в Европейския съюз – както нашето, така и на останалите страни от бившата съветска сфера на влияние, нямаше да е възможно без ясните гаранции за сигурност и стабилност, които осигурява членството в НАТО. Излизайки от сянката на желязната завеса, ние се стремяхме към бъдеще, гарантирано от колективна отбрана – ценностният избор на съвременните демокрации и международния ред, основан на правила. Разпадът на Съветския съюз през 1991 г. създаде геополитически вакуум в Източна Европа. Често се говори за разширяване на НАТО от този период насетне, но трябва да си припомним колебанията на една част от западните политически лидери дали приемането на нови страни членки би било подходяща идея към онзи момент, в който Западът трябваше да формира тепърва отношенията си с новосъздадената Руска федерация. По-късно започна и дебат за това дали НАТО изобщо има каквото и да било основание да продължава да съществува след провала на комунистическия експеримент. До голяма степен страните от Източна Европа, в това число и България, към онзи момент дадоха причина за съществуване на НАТО. Дадоха нова енергия на Алианса да преформатира целите си и да префокусира усилията си, защото от формална гледна точка процесите през 90-те години може и да са изглеждали като разширяване на НАТО, но всъщност бяха бягство на източноевропейците от руската сфера на влияние в посока свободните и демократичните общества. Беше изход – в библейския смисъл – на народите от Източна Европа в посока гаранции, че когато руският реваншизъм и имперският апетит се възродят, то тези народи ще имат гаранции за сигурността си под чадъра на колективната отбрана на най-мощния отбранителен съюз в човешката история. Събитията от последните години, особено след началото на пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна, са доказателство за правилността на източноевропейската упоритост да преследва членство в НАТО. Трябва да отдадем дължимото и на онези западни лидери, които видяха бъдещото разширяване на НАТО не като очертаване на нови разделителни линии, а по-скоро като възможност за заличаване на стари. Създаването на съвета НАТО – Русия беше опит да се основе рамка и архитектура за сигурност в Европа, която да стане общ дом. Колкото и добронамерени да бяха тези усилия, за съжаление, катастрофираха във възроденото желание на Русия отново да се разпорежда със съдбите и териториите на своите съседи с цената на хиляди убити и инвалидизирани както украинци, така и руски граждани. Агресивната поза на Кремъл обаче засили основанията не просто за съществуването на НАТО, но доведе и до нова съвсем свежа вълна на разширяване. Швеция и Финландия прекъснаха дългата си традиция на неутралитет и се присъединиха пълноценно към Алианса, като добавената им стойност в тази ситуация е безценна. Безценно е и стратегическото положение на България в Черноморския регион, което ни прави жизненоважна част от механизма на регионалната сигурност. Сътрудничеството с нашите съюзници и партньори Гърция и Румъния трябва да създаде и развие инфраструктура, която да засили и гарантира общата ни сигурност. Нашата непоколебима привързаност към политическото измерение на НАТО, към ценностите, дефиниращи причините за съществуването на Северноатлантическия договор, е по-важно от всякога. Живеем във времена, в които ясно трябва да различаваме добро от зло и правилно от неправилно. По думите на Ели Визел винаги трябва да вземем страна, неутралитетът винаги помага на насилника и никога на жертвата. Двадесетата годишнина от членството на България в НАТО е наследство на свободата, спечелена с труд и тежки реформи. Тя е доказателство за трайната сила на колективната сигурност и архитектура за сигурност, основана на правила. Застанала пред несигурностите на бъдещето, България заедно с нашите съюзници сме обединени в своята решимост да изградим свят, в който границите не могат да бъдат променени със сила, а суверенните народи могат свободно да избират своето бъдеще. Или по думите на президента Кенеди: „Нека всеки знае дали ни желае добро или зло, че ще платим всяка цена, ще понесем всяко бреме, ще посрещнем всяка трудност, ще подкрепим всеки приятел, ще се противопоставим на всеки враг, за да гарантираме оцеляването и успеха на свободата.“ Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Благодаря, господин Митов. За декларация господин Костадинов.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, уважаеми сънародници! Преди 20 години България стана член на НАТО с едни доста патетични думи от страна на американския президент тогава – Джордж Буш-младши, който каза, че от днешния ден източноевропейските държави няма да бъдат заложници на тиранията. Интересното обаче е, че тогава нашите медии не съобщиха нещо, което всъщност и досега не съобщават. Зад тези патетични думи се крие един простичък факт – че следващите 20 години държавите, които влязат в НАТО и които досега са били заложници на тиранията според Джордж Буш-младши, нямат право да напуснат НАТО дори и да искат. Това, ако не е заложничество – здраве му кажи. Това не е единственото. Всяка държава, която се присъединява към военен или политически блок, търси гаранция за своята национална сигурност в международен план. След политическия ефект от стъпването на България в НАТО следват и практическите стъпки по повишаване на организацията и на дейността. Какво се случи с нашата държава и с нашата армия, след влизането ни в този отбранителен, поне на теория, съюз? Най-напред се включихме в блок, който бе създаден като противовес на въоръжените сили на Съветския съюз и на сформирания по-късно около него Варшавски договор. Но това се случи, когато вече не съществуваше нито Съветският съюз, нито Варшавският договор. Включихме се в система, която вече беше изчерпала смисъла от първоначалното си създаване и като резултат започна да търси оправдания за съществуването си, измисляйки и преиначавайки заплахи. Случилото се в Либия, Сирия и най-вече в Украйна показва, на първо място, че след края на Студената война и разпускането на Варшавския договор НАТО вече е престанал да съществува като военна коалиция на блок от въоръжени сили, а се е превърнал в клуб на васали, ръководени от американските въоръжени сили, които единствено оставиха военната компонента като основна и запазиха пълната си боеспособност. Изключението в целия клуб на васалите – и то не напълно, се явява Турция. За целия период по предприсъединяването и по времето на членството си така наречените партньори, така наречените съюзници разглеждаха България по един начин – не като равноправен участник в своя блок, а третирайки я винаги като победена държава от противостоящия блок от времето на Студената война. Особено тежко това се отрази на нашия военнопромишлен комплекс, който не само бе избутан насила от нишите, които заемаше на световния оръжеен пазар, но бе доведен до състояние да не може да задоволява голяма част от нуждите на българските военни сили и националната ни отбрана. Нашите американски партньори ни забраниха да произвеждаме зенитно-ракетни комплекси. Под техен натиск Вазовските заводи прекратиха производството на комплексите „Стрела“. Нещо повече, партньорите ни – така наречените ни партньори, на практика господарите ни, взеха техническата документация по производството и заставиха българската страна да унищожи оборудването за производствените мощности в цеховете. Така не се постъпва с партньори и съюзници. Така се постъпва с победени врагове. Така беше освободена пазарна ниша за конкуренцията, произвеждаща аналогична продукция, а българските въоръжени сили се лишиха от доставките на родното производство за този компонент на противовъздушната отбрана, който бойните действия в Украйна, а и не само там, показаха, че е изключително актуален и необходим при съвременната война. Така наречените ни партньори, а на практика господари, се постараха да изкарат от строя и конкуренцията за пазара на бронирана техника. С тази цел се направи всичко възможно да бъдат ликвидирани заводите на „Бета“ в Червен бряг. Още един тип военна продукция, необходима за националната ни сигурност, която показва актуалността си в последните събития. Тези нужди сега България се опитва да покрие, закупувайки амортизираната и морално остаряла бронирана техника на американската морска пехота – печално известната сделка за Страйкърите, наричани от самите американски войници „афганистански ковчези“. Това е едно от неприятните следствия, идващи за нашите въоръжени сили след унищожаването на „Бета“ – Червен бряг. Сякаш това обаче беше малко – нашите съюзници оказаха натиск и не ни позволиха дори да развиваме научноизследователската дейност в областта на военните технологии и отбраната. Беше закрит изследователският институт към БАН, а на нашите предприятия от военнопромишления комплекс не им беше позволено разработването на артилерийски боеприпас за гаубици по натовския стандарт от 155 мм. Така не се постъпва със съюзници и партньори. Така се постъпва с победени врагове, които искаш да унижиш и да доунищожиш. Такива артилерийски системи и боеприпаси произвеждат не само натовските държави, но и редица военнопромишлени комплекси на страни с извънблоков статут, като Израел, Швеция и Финландия, макар че последните две вече са членове на НАТО, но те използваха като коз за преговорите си по присъединяването към Блока съвместимостта си на артилерийските системи точно с натовския стандарт. 155-милиметрови гаубици и артилерийските боеприпаси за тях произвежда и Сърбия – държава на Балканите от нашата черга, която обаче не е под давлението на съюзници и партньори. Точно поради тази причина в момента има три пъти по-силна армия от България. България остана без авиация, защото, спазвайки натовските регламенти напук на Русия, ние не трябваше да ремонтираме там нашите самолети и беше по-добре да ги оставим да се амортизират и излязат от строя. Трябваше да заплатим авансово баснословни цени за стари авиационни образци, които не се знае дали изобщо ще получим. България плаща единствено и само голи обещания на цената от милиарди левове, изтръгнати от продънените джобове на българските данъкоплатци. За изминалите две десетилетия кариерен ръст и позиции в българските въоръжени сили заеха личности, превърнали се в брюкселски чиновници, в униформа и без униформа, които поставяха чуждите интереси над националните и подчиниха българската сигурност и отбрана на краткосрочни конюнктурни прищевки. Отмениха наборната служба и като следствие на това изоставиха грижите за сградния фонд на въоръжените ни сили. Битовите условия в казармите и базите, които са оцелели, са под всякаква критика. При евентуална мобилизация сградният фонд не е в състояние да поеме личния състав. Сега различни евро-атлантически издания и медии плачат на чужди гробища, късайки ризи, че няма къде да настаним многонационалната натовска бригада. Слушаме изявления от високопоставени военни чиновници, че основните мотиви са, че в Българската армия казарменият фонд не е обновяван в близките 30 години. Имаме нужда от способности за настаняване на български формирования, на резерва и за съвместно ползване със съюзни войски. Това е българска инфраструктура за Българската армия с възможности за наставяне на съюзнически войски. Това са думи на нашите управляващи! Само че трябва да кажем, че като следствие от всички тези действия и бездействия, предизвикани от имплантираните във властта през последните 35 години чужди агенти, Българската армия на практика беше унищожена, напълно разоръжена. За последните 20 години, откакто сме в НАТО, нейният брой, състав и боеготовност, уважаеми сънародници, намаля четири пъти – от 45 хиляди на 15 хиляди! А ако броим момента, в който Българската армия имаше върхова форма през 1985 г., когато беше 150 хиляди, това означава, че за последните 40 години армията ни е съкратена десет пъти. Десет пъти! Тя на практика в момента съществува само като фикция. Следвайки светлия пример на западноевропейските ни съюзници, България отмени наборната служба, лишавайки се от подготовката на основния си мобилизационен компонент, гарантиращ националната сигурност и защита – това, което не направиха нашите съседи и съюзници в кавички – Гърция и Турция. Това, което не направиха неутрални държави, като Австрия и Швейцария! Това, което не направи държавата с най-добра мобилизационна система за разгръщане в света – Израел. Швеция и Финландия, които десетилетия наред бяха неутрални държави – първата от век и половина, а втората от почти 80 години, след като отмениха наборната си служба и изпитаха негативите на мирновременното рекрутиране, само няколко години по-късно възстановиха наборната повинност. Оказа се, че неутралните извънблокови държави, които можеха да разчитат само на себе си по правилото „на вълка му е дебел вратът, защото си върши работата сам“, са в по-добра мирновременна кондиция на въоръжените сили, с по-добър мобилизационен резерв и с по-добре развит военнопромишлен комплекс от редица натовски държави, включително и такива с някогашен ранг на Велики сили. Поради тази причина НАТО с готовност ги приема в широките си обятия, защото те частично компенсират създадения вътрешноблоков дефицит. Но НАТО е изправен пред много тежко изпитание – иска да води война, много иска, но няма потенциал. След заявлението на Макрон, че ще изпраща войници в Украйна, не закъсня и опитът за набиране на глупаци. В София пристигна генерал Лавин, който започна да обяснява как разоръжена и разсъблечена България трябва за своя сметка да изгради инфраструктура, да мобилизира всичко, което може да се движи, и да излезе на предната линия, зъбейки се наляво и надясно – така както направиха американските марионетки в Украйна, и виждаме резултата. Ясно е, че овехтелите колониални Велики сили искат да водят война, но с чужда кръв и с чужди пари, и отчаяно се нуждаят от съвременни еничари и спахии християни, виждайки в България най-наивния и лесноманипулируем партньор, в кавички. Но след като нашите съюзници, а на практика господари, в продължение на десетилетие ни разглеждаха само като конкурент на оръжейния пазар, който трябва да бъде елиминиран на всяка цена и с всички средства, сега е аморално и арогантно да искат от нас жертви за своите цели и интереси, представяйки ги като наши интереси. Генерал Лавин изтъкваше, че трябва да се намали пътят от изработването и внедряването на технологичните иновации и изобретения до внедряването им в производството и последващото приемане на въоръжение. Дългият формален път, внедряван през последните десетилетия от нормативната база и изискванията на натовската брюкселска бюрокрация, се оказва, че води в задънена улица. Нашите коленопреклонни чиновници се подчиняваха безпрекословно и следваха този път, ликвидирайки всичко, което имахме изградено и което се оказа, по заявлението на генерал Лавин, че сега ни е нужно (реплика от народния представител Манол Пейков: „Времето!“), но ние вече го унищожихме по техния натиск. Двадесет години след влизането в НАТО българските въоръжени сили са на ръба на оцеляването, националната ни сигурност и отбрана е подкопана. (Реплика от народния представител Манол Пейков: „Времето!“ Шум и реплики.) Рекламните мантри, че членството в НАТО не само ще ни донесе гаранции за националната сигурност, без да правим нищо, но ще ни донесе и всеобщо благоденствие и икономически просперитет (реплика от народния представител Манол Пейков: „Времето!“), се оказа една огромна рекламна лъжа, лишена от съдържание! Уважаеми сънародници! Днес навсякъде ни обясняват, че НАТО (реплика от народния представител Манол Пейков: „Времето!“) е гаранция за нашата национална сигурност. Истината е, че НАТО е най-голямата заплаха за българската национална сигурност. НАТО ни разоръжи! НАТО ни окупира! НАТО ни заплашва! Двадесет години ние не можехме да излезем от НАТО – дори и да искаме! От днес, с навършването на 20 години от анексирането на България в този американски военно-политически съюз, ние имаме правото, имаме възможността да излезем от този съюз. ВЪЗРАЖДАНЕ внесе предложение за излизане от организацията, ръководена от Вашингтон. Сега е времето да напуснем НАТО! (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Сега е времето да кажем не на окупацията на България! Сега е времето да кажем: Да живее България и българските национални интереси! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Народният представител Цончо Ганев иска думата за процедура.)
#5 · speech
За процедура – господин Ганев.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Само преди няколко дни видяхме един от депутатите на ПП-ДБ с едни жестове, от които остана впечатление, че шмърка някакви субстанции по време на заседание. Той го е пял и друг път това нещо – че нищо евтино не се шмърка тук. Но пък сега за пореден път наблюдаваме и чуваме един човек със съмнителна лична хигиена, миришещ периодично на алкохол, да крещи неадекватно и да вие като …хайде, няма да ставам циничен. Но не е нормално да имаме толкова рано сутрин пияни народни представители, пък други дрогирани. Затова, моля да помислите над възможността да въведем контрол с дрегер и за наркотици, като ще направим конкретното предложение – това ще е всеки един депутат да си го поеме като разход. Но не е адекватно лицето Манол Пейков да влиза пиян – а пък някой друг дрогиран – в залата и да крещи толкова неадекватно! Отделно, че и некъпан, отново. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Да поканим госпожа Момчилова за първа точка. (Народният представител Ангел Георгиев иска думата за процедура.) Господин Георгиев, процедура? Заповядайте.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, процедурата ми е продължение на казаното от Цончо Ганев. Не е нормално и не е редно да показвате такива фрапиращи двойни стандарти или въобще липса на стандарти. Многократно сте правили забележки към групата на ВЪЗРАЖДАНЕ за изключително дребни неща. Сега Манол Пейков отзад вие, грухти, издава нечленоразделни звуци и Вие дори устна забележка не му правите, а е редно да му направите и да понесе малко отговорност за безобразното си държание – за това, че издава нечленоразделни звуци; за това, че не е адекватен, не знае къде се намира може би. Припомнете му къде се намира – че тук е Народното събрание, да започне да се държи малко по-уважително към институцията и да бъде малко по-адекватен. Ако има нужда, отново квесторите да го изведат от залата, да подиша малко въздух, да се освести и тогава да влезе отново. Но Вашето поведение също е укоримо, защото не правите забележки на представители на сглобката, или на разглобката, без значение. Това нещо трябва да спре! Не може лицето Манол Пейков така да грухти и да издава нечленоразделни звуци, най-малкото не е приятно за хората, които гледат. Благодаря. (Народният представител Манол Пейков иска думата за лично обяснение.)
#9 · speech
Заповядайте за лично обяснение. (Шум и реплики.)
#10 · speech
ПП-ДБ
Както винаги, крадецът вика дръжте крадеца. Господин Ганев, на когото лично от Русия му изпращат всеки ден специален крем за намазване от тестис на усурийски тигър и „Шлемник байкалски“, говори за хигиената на другите. И човек, който спи с шапчица, понеже доставката на лекарствата от Русия идва веднъж на две седмици по обясними причини. Господа, спрете, Вашата игра приключи! Спрете с инсинуациите! Желая Ви много щастие и успехи в бъдещите Ви начинания! (Шум и реплики. Размяна на реплики между народните представители Манол Пейков и Цончо Ганев.)
#11 · speech
Колеги, ще прекъсна за 10 минути, за да се успокоят страстите от крайно хумористични до драматично неприятни! (След почивката.)
#12 · speech
Продължаваме работа с изслушване на госпожа Соня Момчилова, председател на Съвета за електронни медии относно рекламни съобщения, свързани с хазартни игри в радиото и телевизията. От името на вносителя на исканото изслушване – заповядайте, господин Шопов.
#13 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Преди това искам да направя една процедура за пряко излъчване по БНТ и БНР. Виждам, че голяма част от колегите ги няма, ако може да ги извикате по някакъв начин. Това го правя, защото знаете, че голяма част от медиите получават пари от рекламите за хазарт и по никакъв начин няма да отразят днес това изслушване. Моля да подложите на гласуване тази процедура.
#14 · speech
Ще го подложа на гласуване, но преди това ще направя проверка на кворума, която ще започне след 30 секунди. Колеги, моля за проверка на кворума. Преустановете проверката. Има кворум. Направено е процедурно предложение за пряко излъчване по БНТ 1 и БНР. Има ли различно предложение на направеното? Не виждам. Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за пряко излъчване. Гласували 174 народни представители: за 53, против 62, въздържали се 59. Предложението не е прието. (Реплики.) Поискано е прегласуване. Режим на прегласуване. Гласували 180 народни представители: за 57, против 68, въздържали се 55. Предложението не е прието. Продължете, господин Шопов.
#15 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Стана ясно кой лобира за хазартната индустрия в тази зала – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Хазартната зависимост в България придобива епидемични измерения. Всеки ден около 70 души се записват в регистъра на Националната агенция по приходите за уязвими лица и така искат от държавата помощ, за да се справят със зависимостта. От средата на декември 2022 г. са се регистрирали над 30 хиляди души. Представете си среден на големина град, като Велинград, Севлиево, Марица или Нова Загора, пълен само със зависими от хазарт хора. Хазартната зависимост е включена в международната класификация на болестите МКБ-10 и DSM-5 и вреди на психичното и физическото здраве. Голяма част от зависимите изпадат в депресивни състояния и с оглед на това не е чудно, че те имат много високи нива на мисли за самоубийство. Проучване, проведено в САЩ сред хазартно зависими показва, че между 12 и 18% от тях са правили опити за самоубийство. Същото проучване показва, че 39% от зависимите страдат от сърдечносъдови заболявания. Животът на един хазартно зависим не е по-различен от този на човек, който е алкохолно- или наркозависим. Семейният, социалният и професионалният живот на един такъв човек често се уврежда трайно. Наблюдава се, че при патологично зависимите от хазарт основната финансова тежест се поема от семейството – основно от хора, които не са директни консуматори на хазарта. Проучванията показват, че една трета от зависимите претърпяват или раздяла, или развод. Хазартната зависимост е проблем с широко социално измерение. Социолози са сметнали, че всеки зависим влияе отрицателно на между десет и седемнадесет души около себе си. Професионалният им живот също претърпява щети – между 21 и 36% от зависимите са загубили своята работа заради хазарта. В ежедневието ни ние сме облъчени от стотици реклами за хазартни игри. Сипвате си сутрешното кафе, взимате си телефона, отваряте любимата си интернет страница и хоп – изскача последната игра на поредния организатор. Качвате се в колата, пътувате за работа и гледате, че по-голямата част от рекламните табла са заети с хазартни реклами, които Ви приканват да влезете в онлайн казиното за най-новия бонус. Включвате си радиото и чувате: „Чикири-чики, малко да поиграем, чикири-чики, малко да се опознаем, старт на нощта, хазарт в кръвта!“. След работа се прибирате вкъщи и си включвате телевизора, искате – не искате, гледате как Христо Стоичков Ви показва, че и Вие ще станете като него успешен само ако влезете в игрална зала. И накрая, след всичкото това облъчване, детето Ви идва и Ви казва: тате, мамо, и аз искам да вляза в игрална зала! Хазартно зависимите са най-добрите клиенти на организаторите на хазартни игри. Проучванията показват, че 0,5% от играчите носят половината от общите приходи, а 2% от играчите докарват почти 80% от общите приходи. Затова хазартните организатори през 2021 г. са пръснали 123 млн. лв., за 2022 г. – 193 млн. лв., за 2023 г. – 168 млн. лв. – за да се рекламират и поддържат зависимостта. За сметка на това събраните пари от задължителните вноски за социално отговорно поведение са едва 8 млн. лв. – 168 млн. лв. срещу 8 млн. лв.! Поискахме изслушването на председателя на Съвета за електронни медии по въпросите, свързани с рекламите на хазартни игри в радиото и телевизията, за проблемите, с които се сблъсква Съвета за електронни медии при опити за регулация, за опита на Съвета за електронни медии да поощри саморегулацията в бранша и за тяхното становище по отношение на регулацията в други държави. Благодаря.
#16 · speech
Благодаря, господин Шопов. Госпожо Момчилова, заповядайте за изявление.
#17 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Леко обнадежден човек съм днес и припламна в мен надеждата, че може би ще забележите горилата на тепиха – има един експеримент на двама учени от Илинойския университет, които доказват, че ако в рамките на – забележете – секунда и половина не сме забелязали нещо, което не е във фокуса на вниманието ни, просто няма да го забележим. Съветът за електронни медии положи доста последователни и настойчиви усилия за това – да обърнете внимание на горилата на тепиха, както наричат тази фигура, която не се забелязва. И наблюдавайки отвън репортерите, които удобно въдворихте, които тичат от единия до другия лидер на политическа партия и следят политическия живот в страната, всъщност оставате съвършено нечувствителни към нещо, което убива децата ни, на първо място, и това е най-важното. И затова считам, че всички ние сме в дълг към това, което се случва безконтролно, ненаказуемо, затова защото Съветът за електронни медии не може да контролира и да регулира ефективно рекламата на хазарт, която буквално ни залива. По време на Световното първенство по футбол тя достигна своя пик и в Съвета за електронни медии буквално заваляха жалби, оплаквания, откровен гняв – с пълно основание според мен. Няма какво да направим обаче, защото е важно да се подчертае, че рекламата на хазарт винаги се е регулирала от Закона за хазарта, а не от Закона за радиото и телевизията. Компетентен орган да прецени дали рекламата за хазарт отговаря на изискванията на Закона е Националната агенция по приходите. Преди това беше Комисията по хазарта. Тъй като миналата седмица, когато бях при Вас, стана дума за дейността ни за 2022 г. – годината, в която аз станах председател на Съвета за електронни медии, първата ми работа беше да сключим меморандум с Националната агенция по приходите и да ги държим в течение на всичко, което пристига при нас под различни форми, включително и на трогателни описания на лични драми на потърпевши от безконтролната реклама на хазарта. В резултат на нашите усилия да обърнем внимание на проблема и да привлечем на страната на нашите усилия, и на усилията да Ви събудим, направихме няколко срещи и кръгли маси, които дадоха известен резултат, но той е незначителен, той е несъществен на фона на масовото облъчване. При нас, в Съвета за електронни медии, бяха неправителствени организации, Националната мрежа за децата, психолози, психиатри, неврофизиолози, Агенцията за закрила на детето, Министерството на образованието – със сигурност пропускам, последното обсъждане и дискусия е в сайта на Съвета за електронни медии и бихте могли да я видите, изключително поучителна е и ще Ви наведе според мен на някаква решимост да се предприемат решителни мерки и конкретни действия за промяна на Закона за хазарта. Защото там е разковничето. Защото целият гняв е отправен и рефлектира върху Съвета за електронни медии, тъй като хората смятат – и те не са длъжни да знаят и познават законите, че всичко, което гледат по телевизията и чуват по радиото, се дължи на липсата на контрол и на адекватна регулация. А не е така! И тъкмо защото децата са най-потърпевши, тъкмо защото те са хората, които нямат изградени филтри, които нямат все още изкована здрава ценностна система, нямат завършена психическа устойчивост към измамните, изкушаващи, подвеждащи образи на популярни хора, които им обещават бърз, лесен, приятен и безметежен живот, сме длъжни да направим нещо, струва ми се. Наблюденията ни отчитат, че установената практика – представянето на допустимата иначе информация, съгласно чл. 10, ал. 2 от Закона за хазарта чрез различни, именно сюжетни линии, именно истории, които се разказват в тези телевизионни основно клипове, в които участието в хазартни игри води до разрешаването на житейски проблеми, е всъщност и най-големият проблем. Чрез използването на популярни личности, за които аз лично нямам обяснение на каква цена се съгласяват да се превърнат в лице и емблема на подобна страст и подобна опустошителна зависимост, която води и в интимна връзка…, според психиатрите… с алкохола, с домашното насилие, с битовата престъпност. Поканихме дори Кубрат Пулев, който, така, е актуален и говорим за него тези дни по хубав повод, който каза, че няма цена, на която да се съгласи да стане лице на подобен тип реклами. Обаче него не го виждаме в телевизиите. Умолявах медиите да станат наш съратник, да станат наш партньор в усилията ни да се разказват житейски истории, да се разказват историите на погубени хора и съдби от тази зависимост. Няма особена активност. Знаете ли колко души в рамките на тези три години ми се обадиха – журналисти имам предвид, за да им споделя до какви изводи сме стигнали и какво имаме като впечатления, ако щете и като регулатор? Аз Ви нося в тази папка и ще Ви го предоставя на всички, които имат интерес какъв е евро-атлантическият опит, защото не знам дали хората се интересуват от Вашите приоритети. Те провокират някакво чувство за принадлежност към клуба на богатите, но че определено се чувства гетовизацията, която води пряко – и това е математически модел – до обогатяване на хазартния бизнес. Колкото повече едно население, едно общество обеднява, толкова по-големи са приходите на хазартния бизнес.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Точно така.
#19 · speech
Соня Момчилова
Това ни обясни преди години – когато се зараждаше рекламата и когато си пробиваше път в медиите – един хазартен бос и разгърна графики, диаграми и абсолютно научно се обоснова, съответно имаше и нужната информация, как жизненото равнище ще пада, как хората ще обедняват и как това е изключително благоприятно за медиите, които ще си дадат сметка и ще предприемат излъчването и организирането на телевизионни формати с такова съдържание. Е, не закъсня! Не закъсняха и тези практики. Това, което ние можем да регулираме, е продуктовото позициониране. Но и там има сива зона, защото Законът за хазарта и Законът за радиото и телевизията се разминават и твърде сръчно, твърде умело и творчески медиите успяват да рекламират, да показват, да имплементират брандове по протежение на цялото съдържание на определен формат. Съдът съответно често пъти не се произнася в наша полза. Прецизирайте тези текстове, защото… Какво да кажа в заключение? В навечерието сме на християнски празници, на въздържание, на аскеза и пост вероятно, поне мисловна и душевна, та си мисля, че приличаме на евроатлантици и не на хора, които бързат към Западна Европа и към старите цивилизации, защото техните практики са други. Ако искате, ще Ви разкажа и за тях. Аз съм донесла много примери и не спираме да се интересуваме и да работим в изключително активно и ползотворно партньорство, и резултатно, с колегите от европейските регулатори. И слава богу, създава се една обща нагласа за някаква европейска регулация, във вид на регламент се надявам да влезе тя, защото са различни практиките в различните държави. Но се върви все по-неотстъпно и неотклонно към това хазартът, рекламата на хазарт да бъде абсолютно забранена. Това мен изключително ме радва и няма да го скрия. В заключение да Ви кажа, че все повече заприличваме на онези старозаветни ханаанци, които хвърляли децата си в търбуха на Молох – онзи бог, който осигурява земни благини. А не бива. И може би е време да се замислим, а и дай боже, да се задействаме. Отново казвам – насреща сме, за да Ви помогнем! Имам прякото уверение, да Ви помогнем с координати, с контакти, с ноу-хау. И от страна на норвежкия регулатор имам личното уверение, и от страна на италианския регулатор, и на испанския, и на ирландския, които всеки момент ще приемат такова законодателство. Има примери и тук, на Балканите, които са достойни, за да бъдат следвани, но очаквам насрещен ентусиазъм. Благодаря. Готова съм да отговарям на въпроси.
#20 · speech
Благодаря, госпожо Момчилова. Преминаваме към първи кръг въпроси ГЕРБ-СДС – господин Биков.
#21 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Момчилова, на базата на това, че Вие заявихте интерес към темата, и то особен, специален интерес, аз бих Ви задал един съвсем конкретен въпрос. Той е свързан с парите, които получават телевизиите и електронните медии от реклама на хазарт. В СЕМ като регулатор Вие би трябвало – особено когато имате такъв интерес към темата, да знаете през годините, или поне през последни две години, три години, на каква стойност възлизат тези пари. Бих се радвал да кажете – даже още повече бих се радвал, ако ги кажете в медиите една по една – кои са тези, които взимат най-много пари от хазарт, кои са тези, които взимат по-малко, и кои са тези, които не взимат. Защото те са част от този проблем. Тук ние си говорим за хазарта и за рекламата на хазарта, но някак си тези, които го рекламират, остават на заден план. Така че това е въпросът ми – през последните години, както прецените, ако имате така по-дълга информация назад в годините, още по-добре, ако не – в последните две – три години, как се движат тези тарифи? На каква стойност възлизат парите, за да може, живот и здраве, ако приемаме и законодателството, да имаме и това предвид? Благодаря Ви.
#22 · speech
Заповядайте за отговор.
#23 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Господин Биков, изключително уместен и резонен въпрос поставяте. Аз ще си призная, че не бих спекулирала с информацията, с която разполагам по темата, и си запазвам правото да Ви я предоставя тогава, когато съм убедена в конкретните цифри. Съзнаваме всички, че има начини, как да се изразя по-меко, да бъдем информирани недокрай коректно по този въпрос. Що се касае и до приходите на търговските медии – не знам доколко, признавам си, имаме право да проявяваме и докъде интерес по този въпрос. Мога да говоря за обществените медии, където приходите изобщо не са съществени. Преди последните разговори, които… но, не, отново не се наемам да цитирам конкретни цифри, защото се опасявам, че можем да подведем аудиторията. Има друг много важен проблем. Знаете ли кой е той? Освен че Законът за радиото и телевизията не е пипан от повече от 20 години. Тарифите и паричните санкции, които налагаме, са смехотворни. Те не се актуализирани. Аз също разчитам на Вас в посока на това да направите някакви промени, защото не е сериозно. Не само че няма възпитателен ефект, то абсолютно никакъв ефект няма една санкция, която е гласувана преди 25 години. Не е отчетена никаква инфлация. Не са отчетени тъкмо тези тарифи, за които споменавате и които вероятно неимоверно са нараснали предвид пазарната логика. Обещавам Ви да направим всичко по силите си да Ви предоставя тази информация, защото в момента наистина не разполагам с нея. Не бих искала да Ви заблудя или да спекулираме с нещо, което не е проверено. Благодаря Ви.
#24 · speech
Благодаря Ви. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Няма въпрос. От Движението за права и свободи? Няма въпрос. От групата на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Дренчев.
#25 · speech
ВЪЗРЖАДАНЕ
Уважаеми господин Председател, господа и дами народни представители! Според чл. 10, ал. 1 от Закона за хазарта рекламата за хазартни игри, насочена към малолетни и непълнолетни лица, е забранена. Освен това през месец декември 2022 г. част от хазартните организатори подписаха меморандум за саморегулация, в който сами си налагат забрана, че няма да съобщават размера на бонуси, парични и/или предметни награди в радио- и телевизионни реклами и няма да излъчват рекламни съобщения в радио- и телевизия в часовия пояс от 5 до 18.00 часа, освен в рамките на излъчванията на спортни събития и мероприятия. Въпреки тези мерки всички ние сме свидетели, че в рекламите се използват популярни лица, инструменти на въздействие, чрез които достигат точно до нашите деца. Всяко дете може да Ви изпее по една от рекламните песнички за бонуси от хазартните игри. Този успех на хазартните организатори е нож в сърцето на нашето бъдеще. Считате ли, че Законът в този му вид и наложената саморегулация са достатъчни да предпазят нашите деца от излагане на хазартните реклами и техните подвеждащи фалшиви послания?! Ако позволите едно лирично отклонение. Моето дете тренира футбол от детската градина. В момента е V клас. През цялото време на всички детски терени, на всички стадиони има реклами на хазарт. Те са извън електронните медии, но те са навсякъде. То израства буквално с реклами на хазарт. Благодаря.
#26 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор.
#27 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви. Подсещате ме, че последният сигнал, който постъпи буквално преди дни в Съвета за електронни медии, беше по повод, забележете, детски комикс. Детски комикс, в който героят на съответната история беше публикувал този скрийншот в една Фейсбук група, която се нарича „Нито ден без книжка“ – милозлива група, и това приказно геройче си общуваше с друго приказно геройче, задавайки му въпроса „абе, ти да не играеш в…“ и съответно се споменава марката на доставчика. Вероломно е това, което се случва. Не искам да звуча назидателно, нито да морализаторствам, но ако наистина не забелязваме горилата на тепиха, съответно много сериозно сме пострадали и ментално, и интелектуално. Да не говорим, че не се държим като отговорни граждани според мен. Благодаря Ви.
#28 · speech
Благодаря, госпожо Момчилова. От „БСП за България“? Преминаваме към въпрос от „Има Такъв Народ“ – господин Чорбанов.
#29 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Ние разсъждаваме често на тази тема със зависимостите и за тяхното отношение към общество. Ясно е, че връзката, която обяснихте наскоро – че тези зависимости се появяват най-вече в по-бедните държави, в социални слоеве, които в много по-голяма степен биват, как да кажа, подвластни на всякакви такива влияния, много по-лесно са достъпни към тези групи. Ето, господин Предов даже спомена, че между хората без дом това е още по-голям проблем, стига да имат възможност, разбира се, да го правят. Докъде е балансът между социалния ефект – позитивен, който има хазартът по отношение на финансирането на спорт, на много такива мероприятия, и дефицита в обществото, който той прави с това си въздействие? Това е важното да се отбележи. До каква степен, разбира се, електронните медии са проводник на тези зависимости? Защото, ако става дума само за телевизия и радио, е едно, обаче в другите електронни медии, в интернет в много по-голяма степен вече и по-лесно, и по-неуязвимо хората участват. Неуязвимо – имам предвид по отношение на обществения ефект, защото, ако един човек влиза в казино доволно често, той ще бъде забелязан там. Ако играе онлайн от дома си, той не е по-малко зависим и често е в много по-голяма степен. Така че балансът е много важен. Преди да задам въпроса, ще кажа, че има няколко типа зависимости. Има зависимости, които имат страшно негативен социален ефект. Има зависимости, които имат ефект само и единствено в някаква степен върху ползвателя на една такава зависимост, без тя да има задължително отношение върху всички останали. Ще дам един такъв пример. Като говорим за позитивния ефект от гледна точка на местното население в Колумбия, Пабло Ескобар е много позитивна личност, защото е строил болници, училища, пътища, грижи се за местното население, но никой не взима под внимание – говоря от тези хора, които ползват тези услуги, така да се каже, негативния ефект върху обществото по света. Именно така трябва да се гледа и на хазарта. Естествено, че контролът трябва да бъде изключително строг и да бъде регламентиран, разбира се. Доколко Законът за хазарта позволява този контрол, е една тема. Въпросът ми е: какви са правомощията най-вече на Съвета по отношение на контрола в интернет пространството и как там може да се въздейства, при положение че понякога източникът на тези игри и източникът на тези възможности трудно може да бъде проследен или контролиран? Благодаря Ви.
#30 · speech
Заповядайте за отговор.
#31 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Господин Чорбанов, благодаря за въпроса – абсолютно никакви! А пък видовете залагания и новите изкушения и форми, под които ще се предлага хазарт, ще стават все по-трудно проследими. Вече са факт VR игрални зали, биткойн залози и прочие, и прочие неща, от които аз дори не разбирам. Разбирам обаче, че имаше един похвален ентусиазъм – аз много се зарадвах, когато представители от ДСБ – това беше през 2020 г., казаха, че ще се борят, и се обявиха – в предизборни времена, разбира се, за борба с хазарта. През 2022 г. отново припознаха тази тема. След това изстинаха към нея. След това предложиха в Закона за електронните съобщения да се проследява дезинформацията и основно в интернет. Аз призовавам – може би същият подход и същият алгоритъм биха могли да се прилагат и към това. Просто си го мисля, мечтая да се прилага и по отношение проследяването на тези нерегламентирани и нерегистрирани разпространители на хазартни игри и залагания. Но това би следвало Вие да го обмислите, защото аз не съм специалист по темата. Наистина, понеже са предизборни времена, искрено се надявам повече депутати и повече политически сили да припознаят темата. Така ще се припокриете с благородна и обоснована слава. Действайте.
#32 · speech
Господин Василев, заповядайте.
#33 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Момчилова, приветствам Ви за изразената позиция. Това е отговорна позиция на представител на държавен орган. Това е обществен интерес, колеги. Няма повече разбити семейства, няма повече унищожени човешки съдби, дори причинена смърт в момента от хазартната зависимост. Госпожо Момчилова, в Четиридесет и седмото народно събрание бях излъчен за министър на младежта и спорта. В това ми качество бях принципал на Българския спортен тотализатор. Като такъв се запознах детайлно с нормативната уредба, свързана с хазартните игри в България. След Валери Симеонов лотарийните игри на наземния хазарт бяха монополизирани от Българския спортен тотализатор – само той имаше право да ги разпространява, което малко спихна зависимостта на всички хора от търкането на билетчета, поради невъзможност на Тотализатора да развие такава мащабна мрежа, свързана с разпространението им. Наземният хазарт тотално беше замрял. Това са така наречените пунктове на Еврофутбол и аз смятам, че това се отрази положително върху негативното влияние на хазарта върху обществото ни. Сега ще Ви обясня една тъжна история за една сглобка, госпожо Момчилова, в Четиридесет и осмия парламент. Аз и няколко колеги, тогава от „Продължаваме Промяната“, изготвяхме законопроект за пълна забрана на рекламата на хазарт по националните медии, както няма такава реклама на цигари и на алкохол. В тази работна група бяхме: аз, Венеция Ангова, Лена Бориславова, Кристина Петкова, Илина Мутафчиева, Елисавета Белобрадова, Петя Недева, Стою Стоев и госпожа Стрекова. След като бях подготвил този законопроект с тях – те са там, аз си пазя цялата кореспонденция, свързана с него – господин Кирил Петков и госпожа Лена Бориславова забраниха да бъде депозиран този законопроект за забрана на рекламата на хазарт изцяло в България. След това – в началото на Четиридесет и деветото народно събрание, отново имаше инициатива от колегите от „Демократична България“ във връзка с обществения натиск, който е оправдан – да бъде депозиран подобен законопроект, при положение че имаха готови текстовете, но госпожа Лена Бориславова написа следното съобщение. Ще го изчета и ще Ви го покажа: „Колеги, преди да вземем окончателно решение за входиране на подобен ЗИД, както планирахме и в края на Четиридесет и осмото народно събрание, нека сме сигурни дали ще има кабинет, или не. Следва да се държи сметка, че отразяването ни по медиите може сериозно да пострада в предизборната кампания и в този смисъл решението за входиране на този ЗИД бих отнесла до Координационен съвет. Не ме разбирайте погрешно, не съм фен на хазарта, когато се пише с малка буква, но имаме множество реалности, с които трябва да се съобразим“. Ужасяващо!
#34 · speech
Времето, господин Василев.
#35 · speech
Реалностите са, че те имат спонсори – хазартни посредници, които им дават пари за кампании, и другото изненадващо е, че телевизиите ще ги бият по цял ден или няма да ги канят, както не канят мен. Госпожа Лена Бориславова ми е написала това съобщение публично. Въпросът ми, госпожо Момчилова: от една страна, смятате ли, че пълната забрана за реклама на хазарт, както смятам аз, трябва да бъде незабавно законодателно наложена? И от втора позиция, смятате ли, че този законопроект в държавния бюджет на ПП-ДБ и ГЕРБ за намаляване на данъците на хазарта и за демонополизиране на наземния хазарт – тоест вече има нов оператор, който развива тази дейност на терен, има отрицателно влияние върху българското общество? Благодаря Ви.
#36 · speech
Заповядайте за отговор.
#37 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Аз мога да изразя на конкретния Ви въпрос личното си мнение, защото в Съвета за електронни медии – използвам случая да благодаря на колегите си, на останалите четирима членове, с които сме абсолютно пълни единомишленици по отношение на рестрикциите, които трябва да се приемат. Но дали това да е чрез тотална забрана, за каквато аз вече се обявих, или чрез излъчване, чрез определяне на времевите часови пояси, в които се предполага, че децата нямат достъп до електронни устройства и до електронни медии – това е нещо, което Вие помежду си трябва да дебатирате и да прецените. Считам също, че размерът на бедствието е толкова сериозен, че трябва да се предприемат по-радикални мерки. Пак правя застраховката, че това е личната ми оценка, личното ми наблюдение и разбира се, то почива на много срещи, които не сме преустановявали, не сме прекъсвали, с представители на различни не само институции, а и лекари, медицински лица, преподаватели, училищни психолози. За съжаление, просто започнаха всъщност с риторичния въпрос: знаете ли колко медии ми се обадиха, за да им разкажа? Един независим журналист от Пловдив – Елена Кодинова! Тя написа единствения задълбочен и сериозен материал по темата за хазарта. Благодаря Ви.
#38 · speech
Благодаря Ви. Преминаваме към втори кръг. Господин Чолаков.
#39 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Нека да кажа една добра дума за СЕМ и за госпожа Момчилова в началото. Ако си спомняте, преди два месеца приехме едно съвсем дребно изменение на Закона за филмовата индустрия – в смисъл, че когато се анонсират предавания, неподходящи за деца, да бъде изписано, че това са деца, а не лица. Ако си спомняте, навремето пишеше на екраните на телевизорите: „Предаването не се препоръчва за лица под 12 или 14 години“. Сега вече пише: „деца“. Когато приехме Закона, изчаках около един месец и видях, че нищо не се случва по телевизиите, и разговарях с госпожа Момчилова. Не знам тя как точно се е активизирала, но е факт, че почти всички телевизии вече наричат нашите деца „деца“. Това беше пример за начин, по който се провежда регулация. Това беше регулация. СЕМ си изпълни регулативните правомощия. Когато говорим за хазарта обаче, аз имам чувството, госпожо Момчилова, както и в много други случаи, че Вие сте на етапа на констатациите и на анализите. Това, колеги, ако забелязвате, е система при повечето регулаторни органи. Ние в Народното събрание излъчваме регулаторни органи, които трябва да регулират, а това, което получаваме като резултат, е анализи и констатации: „Ами вижте там, Вие законодателите, нещо трябва да направите“. Господин Биков много ясно Ви постави въпроса си и аз мисля, че Вие много ясно разбрахте неговия подтекст. Едно право, ако не искаш да го даваш, по-добре е изобщо да не го даваш. Когато си го дал обаче и решиш да го отнемеш, трябва да го компенсираш. Защото наистина тук става дума за това, че медиите, някаква част от техните приходи са от реклама на хазарт, и ако Народното събрание каже, че трябва да се спре рязко рекламата на хазарт, Вие като журналист много добре разбирате, че това автоматично ще бъде свързано със загуба на работни места, а сигурно и изпадане в много сериозно лошо икономическо положение на редица медии, а Вие трябва да държите сметка и за това. Въпросът ми е: освен СЕМ да констатира, да апелира и да бие камбаната, имате ли разработки? Имам предвид разработки на нормативни текстове, конкретни предложения към законодателния орган: трябва да се промени този и този член, за да се ограничи по този и по този начин; във финансирането на медиите обаче трябва да се предвиди този и този член, за да може те да бъдат по някакъв начин компенсирани. Тоест нормативни предложения, които на базата на Вашата експертиза и на Вашия опит да ни кажете: ето това предлагаме на народното представителство. Иначе Вие, регулаторните органи, стоите, апелирате и ние се питаме коя е всъщност регулативната Ви функция и по какъв начин подпомагате държавната политика да взема едни или други правилни решения. Има ли готови нормативни предложения от СЕМ, или ще чакате ние да пишем, а Вие да казвате: не, не така?
#40 · speech
Соня Момчилова
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Чолаков, имаме, ето ги. (Показва папка.) Готова съм да Ви ги предоставя, но искам да кажа и друго. Аз вече го споменах, но да повторя: тогава, когато работим с разписани размери на санкции, защото времето е пазарно, няма какво да се лъжем. Ние отправяме предписания най-редовно, защото последното нещо, което бихме искали, е да бъдем бухалка и да санкционираме, да ограничаваме. И аз перфектно си давам сметка като човек, който произхожда от медиите и е прекарал десетилетия в медиите, автор съм на не един и два телевизионни- и радиоформата, че корпоративната логика и усърдие на управляващите търговските и обществените медии са похвални. Но от друга страна, ние трябва да държим сметка и за аудиторията, трябва да защитим по някакъв начин и публиката. Понеже нашата работа се свежда до това да прилагаме Закона за радиото и телевизията, който – за кой път да повтарям, че е безнадеждно остарял, и да не влизаме в полето на други институции, които се предполага, че трябва да бъдат по-ефективни в правоприлагането и в регулацията, така да кажа. Имаме идеи, ето ги, мога да Ви предоставя този Проект за изменение и допълнение. Разписан е от наши юристи, предлагаме го непрестанно. С много от Вас съм говорила, но нещата са такива, каквито сега ги обсъждаме и дискутираме. Благодаря Ви.
#41 · speech
Благодаря Ви. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – въпрос? Няма въпрос. Движението за права и свободи? Няма въпрос. Заповядайте за въпрос от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Момчилова, на първо място – адмирации за достойната и отговорна позиция, която Вие в лицето на председател, заемате. От нашата парламентарна група сме напълно съгласни, че говорим наистина за бедствие. Току-що споменахте за Проект за изменение и допълнение на Закона – предоставете го, моля Ви, на всички групи, и както казахте Вие – да действаме, защото е късно, но не е прекалено късно в крайна сметка. Никога не е прекалено късно. Относно въпроса към Вас – нека в оставащото време на това изслушване от трибуната, както споменахте преди малко, ако може да дадете конкретни примери за практики от наши партньорски държави, а не е задължително да са партньорски, а европейски, които вече са приели рестриктивни мерки. Споменахте, че сте подготвили тази информация и затова моят въпрос е: бихте ли ни споделили по-конкретно? Благодаря.
#43 · speech
Заповядайте за отговор.
#44 · speech
Соня Момчилова
Благодаря, господин Председател. Аз съм Ви приготвила информация, огромна по обем, и съм в състояние и по електронна поща да Ви я препратя. Както споменах, международната дейност на СЕМ е по-активна откогато и да било. Ние сме регулаторът, пак ще кажа, защото е важно и защото можете да го използвате тогава, когато говорите за България и за напредъка ѝ по отношение на европейските модели в регулацията. Макар и най-недофинансирани, ние сме най-прозрачно и открито работещият регулатор. След организиране – въпреки финансовите ни ограничения – на безпрецедентната и безусловно навелата на доста идеи и конкретни действия много наши колеги от европейките регулатори Балканска среща през 2022 г. – годината, за която не приехте Отчета ни. Както казах, твърде рестриктивна политика се поде от доста държави. Ние бяхме поканили юриста на италианския медиен регулатор, който направи изключително интересна презентация на техните практики. Можете да се запознаете с нея на нашия сайт – тя е качена отдавна и аз използвам всеки случай, за да Ви призовавам да ѝ обърнете внимание. Той предложи услугите си, предложи компетентна помощ, и не само той, пак казвам – норвежкият регулатор също, техните юристи са готови да помогнат с ноу-хау и с опита си. Споменах вече за ирландския, испанския и така нататък, но накратко – какво се случва в Италия. Рекламата на хазартни дейности по залагане е изцяло забранена, независимо дали става дума за пряка или непряка реклама, осъществявана по радио, телевизия, интернет или друг начин. Глобите са в милиони, и то на търсачки като Google и YouTube. Аз не знам как точно ще се финансира, но знам, че пазарната логиката и пазарната диалектика не търпи вакуум, и ако не се рекламира хазарт, хората ще харчат парите си за друго, и съответно ще има реклама на други видове дейности, услуги и продукти. Това доказва тъкмо тази практика на водещи европейски държави. Рестрикциите са продиктувани от нуждата за предприемане на конкретни мерки за преодоляване на хазартните зависимости и те са заложени в чл. 9 от Закона, приел този режим в сила от 1 януари 2018 г. Тук рискуваме да изпаднем в твърде суха правна лексика, пак казвам, готова съм да я предоставя тази информация, за да не Ви губя времето сега. Предвидените санкции в случай на неизпълнение на забрана за осъществяване на подобна реклама са насочени към организаторите на съответното мероприятие, излъчването респективно на подобно предаване, и са под формата на глоба в размер на 5% от стойността на спонсорството или рекламата, но не по-малко от 50 хил. евро. Орган по осъществяване на контрол е италианският така наречен Съвет за сигурни съобщения. Събраните средства биват пренасочвани към Министерството на здравеопазването с цел подпомагане на програми за преодоляване на хазартни зависимости. Между другото, да вметна – и в Швеция е такава практиката. Дълго мога да Ви разказвам за моите впечатления и информацията, която имам, но се опасявам, че ще Ви отегча. В Норвегия е сходен подходът, както казах. С колежката говорихме и вчера получих уверенията ѝ, че тяхната председателка, която е и председател на ЕPRA – това е голямата платформа от медийни регулатори, не само европейски, но и такива от Съвета на Европа, така че наистина имаме информация не само от европейските ни партньори. Както казах, и в Норвегия е напълно забранена рекламата. В Албания, след като Еди Рама пое управлението на държавата, хазартът беше забранен абсолютно от 2019 г. В Косово е сходен примерът. В Латвия и Молдова подходът е по-различен. Залага се в част от останалите европейски държави и предвиждането на частична забрана на осъществяването на реклама на залагания, игрите на шанс, в това число и времевото ѝ ограничение за определени часове, когато се предполага, че достъп до съдържанието от страна на непълнолетни не може или е трудно да бъде осъществено. Пример за подобна политика е и Кипър. В Армения също е частична забраната. Заслужава внимание и Белгия с нейния опит. Заслужава внимание и Германия. Заслужава внимание и Франция. Пак казвам, отчайващо е положението на Балканите, като изключим тези страни с преобладаващо мюсюлманско население – присъщо е и е типично само тук за този геополитически пояс, но вчера говорих с колегите от Румъния, тъй като те направиха едно обстойно проучване по наш пример. Председателят на техния регулатор ми каза вчера, че те са в много работещи отношения с властите и работят усърдно по това да предприемат ограничителни мерки по отношение на регулацията на рекламата за хазарт там и тя скоро ще доведе до резултати. Искате ли да продължавам? Както Ви казах, всеки момент в Ирландия ще се стигне до забрана на рекламата на хазарт. В Испания беше много оспорвана и много тежка конфронтацията на регулатора с хазартните доставчици, но удържаха победа. Това е, за което се сещам, но ако имате конкретен интерес към някой модел, пак казвам, насреща сме да Ви предоставим такава информация, която касае регулаторите и не само, защото имаме уверението, че са готови да ни помагат по различен начин нашите партньори в резултат на изключително работещите отношения, които СЕМ разви със страните от Европейския и не само от Европейския съюз. Благодаря.
#45 · speech
Благодаря Ви. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Ченчев.
#46 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Момчилова, слушам с интерес и обръщам внимание на следното: недостатъчно добър е форматът, който сами сме си направили, тъй като имаме само две минути за въпрос, а отсрещната страна има пет минути за отговор, а след това, слава богу, имаме и отношение, което е в размер на пет минути. А по принцип се прилагат три основни подхода за рекламна регулация в случая – така е и по света. Първият е разрешение да се рекламира, но с някои ограничения. Вторият е частична забрана на рекламата с по-строги законодателни ограничения. Третият е пълна забрана на рекламата на хазартни игри, игрални зали и казина, но дори и в този случай се допускат изключения. България е в първата категория, която – като забранява само пряката реклама – която директно кани потребителите да играят, и така нататък. Проблемът е – стана ясно, че има пълна забрана за реклама на хазарта, но няма забрана за бонусите и това отваря вратата в полето. Вие изредихте как е в отделни страни. Господин Чолаков беше прав, като каза, че един вид Вашето ноу-хау – почерпено от опита, който Вие имате, и от това, което сте коментирали, както се казва, по света и у нас с опитни регулатори от други страни, би трябвало да се чуе за една Великобритания, която знаете, че горе-долу е меката на това, което се случва в хазарта, и има много интересни данни. Там искат да наложат повече ограничения, защото при тях има много хазартно зависими и е установено, че децата виждат малко повече от две хазартни реклами на седмица, а хазартните реклами там са забранени. Това е най-ниското ниво от 12 години насам, след като беше въведена забрана за участие на лица под 25-годишна възраст в рекламите. Промените целят да предпазят младежите от участие в хазартни игри. Великобритания забрани и на популярни личности да участват в реклами, даже инфлуенсърите и спортистите от по-висок клас, звездите от реалити предаванията не могат да рекламират хазартни игри, а чуждестранната такава реклама изобщо не се излъчва. Тук мога да чета и други примери, които да са в тази посока, но да Ви припомня, че Вие направихте, между другото, една инициатива, която влезе и тук в парламента, и с неправителствените организации беше обсъждан този наболял проблем. Имаше предложение от страна на неправителствените организации и Вие направихте среща и с операторите, а те пък предложиха да се саморегулират, даже имаше меморандум, ако не ме лъже паметта. В отношението ще говоря и по този въпрос.
#47 · speech
Заповядайте за отговор.
#48 · speech
Соня Момчилова
Благодаря, господин Председател. Точно така, господин Ченчев, всичко, което споменахте, е така и е в потвърждение на това, за което стана дума до момента. Върви се към ограничаване на популяризирането и пропагандирането дори – ще употребя този глагол, на хазарт сред младите хора основно. Това е то европейски и евро-атлантически опит – да пазим живота на всеки един човек. Защото сега ще прозвучат отново заклинания на тема как се стремим и как Шенген и еврозоната ще решат въпроса, но преди да се погрижим за хората си и за децата си, мисля, че нямаме никакво право да подвеждаме хората. Защото най-бруталната дезинформация се провежда тъкмо по време на предизборни кампании и после никой не търси сметка за неспазените обещания. Да, господин Ченчев, проведохме среща и с операторите, имахме уверенията, че ще ни окажат съдействие, че ще направят цикъл от репортажи, които са посветени на проблемите на хазарта. Обяснимо имаше един такъв репортаж по обществената телевизия – записаха 15-минутен разговор с него, излъчиха 15 секунди, но така или иначе, показаха такъв зависим. Между другото, най-въздействащият журналистически материал по въпроса е на влогъра Станислав Цанов – ако не сте го гледали, обърнете му внимание – с хора, които са се избавили от тази опустошителна зависимост, за която няма открито хапче. Рехабилитацията и възстановяването от тази зависимост е изключително времеемко, специфично и скъпо и нито една българска институция не разсъждава по този въпрос, а камо ли да предприеме мерки. Доколкото зная, са правени такива допитвания, аз лично и нашият регулатор не сме разговаряли с Министерството на здравеопазването – то остана и това да правим, защото изобщо не ни е работа. Но не съм чула за някакви инициативи за това да се работи – освен с доброволци, които правят такива психотерапии, провеждат и специфични форми на лечение, с които аз не съм запозната, но госпожа Гълъбова, която е може би най-опитният експерт по темата, каза, че това е изключително специфично, сложно и трудно лечение. Впрочем и доцент Околийски, който е от българския офис на СЗО, още 2016 г. сподели данни от социологическо изследване във Враца и Видин, струва ми се. Където още тогава имаше официално регистрирани около 12 хиляди души. И отделно бяха установени, доколкото би могло да се спекулира с тези, разбира се, данни от социологическо проучване с младежи до 18 години, които над 30% вече са залагали и са играли хазартни игри. Сега – колко години по-късно, аз се съмнявам, че ситуацията не се е влошила драстично, и опасявам се – необратимо. Няма такава социология. Има изследване на Центъра за изследване на демокрацията, което… Господин Безлов каза, че с лични ресурси е направил и социологическо проучване 2018 г., струва ми се, също е отдавна. Така че, помислете – губим деца си. Какви деца искаме да имаме? Онези, които напускат ежедневно България от терминал 1 и 2, или такива, които се превръщат в човешки отрепки. Прочетете „Играчът на ролетка“ на Достоевски – няма по-добро описание от разрушителния ефект на хазарта. Това е.
#49 · speech
Господин Предов, заповядайте.
#50 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря и на Вас, госпожо Момчилова, защото принципната Ви позиция, професионалното Ви отношение и това, което говорите, е изключително важно. Може би на мен като социален служител точно това ми липсва в изпълнителната власт, защото зависимостта, каквато и да е тя, не само хазартната – алкохолната, наркотичната, е тясно свързана с изпълнението на функциите на всеки един министър. В тази връзка Вие го загатнахте, но на мен ми се иска, ако все пак решите, да го кажете конкретно. Правили сте много срещи, работни групи и така нататък. Аз като социален служител с 20 години опит нямам спомени някое министерство, включително Министерството на труда и социалната политика, включително Министерството на здравеопазването, на образованието, които да са излезнали с конкретни предложения. Защото, ако ние, дами и господа народни представители, и Вашите министри – едно от основните им задължения в качеството им на министри е тяхната превантивна дейност към обществото. Въпросът ми към Вас, ако решите да отговорите, е: имало ли е такова отношение на изпълнителната власт? Защото, ако това нещо липсва, ние не можем да говорим за никаква превенция, включително и за забраната за реклама на хазарт по медиите. Благодаря Ви.
#51 · speech
Заповядайте за отговор.
#52 · speech
Соня Момчилова
Благодаря, господин Председател. Да, на всички наши обсъждания каним Министерството на образованието, Държавната агенция за закрила на детето, неправителствените организации. Впрочем и това ще Ви споделя. Господин Георги Богданов, изпълнителният директор на Националната мрежа за децата, каза, че кризисните центрове са пълни с деца, чиито родители са проиграли имотите си. С бездомни деца! Как Ви звучи? Чували ли сте някъде това в медиите?
#53 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не!
#54 · speech
Соня Момчилова
Защото аз не съм, а го разказвам, уверявам Ви, на всеки срещнат журналист. Ето, възползвам се от случая и Ви благодаря, че ме поканихте днес, защото щях да си отида като един отчаян човек от Съвета за електронни медии. И не знам какви точно хора си представяте в регулаторите, защото не е наша работа, пак казвам – не е в полето на нашите законови задължения и правомощия да се занимаваме с хазарта. Но ако Вие ежедневно получавате такива сигнали като нас, не знам, човек трябва да е истински суров, за да не реагира според мен. И това дебелокожие, и тази безчувственост, и това отсъствие на реакция от Ваша страна не е престъпно, то е греховно. Благодаря Ви, че имам възможност да Ви го съобщя директно в очите от името на всички онези, които пишат на Съвета за електронни медии. Можех да Ви донеса тук листове от тетрадки, написани на ръка, за хора, които изплащат дълговете на децата си, които не могат все още – въпреки че има регистър за зависимите и за неблагонадеждните и за тези, които не следва да бъдат допускани в игрални зали и да вземат краткосрочни заеми, за разорени семейства, с откачени чугунени радиатори, с празни къщи, с продадени имоти. И пак казвам – деца, които са останали без покрив заради тази страшна зависимост, за която ние си затваряме очите. Всички ние! Пасивни са, изпълнителната власт е пасивна. Мога дълго да Ви разказвам и за отношението към дезинформацията например, където с пръст ми се обяснява как… Както и да е, това е друга тема. Европа нямала да ни дава пари за релативизъм. Е, как ще възпитаваме критично мислене без релативизъм? Пак ме поканете, аз пак ще дойда и ще Ви разкажа, но силно се надявам да има ефект, защото все още имам надежда, че може да се направи нещо. Заради децата, пак казвам. Възрастните избират как да изживеят живота си – дали да го пропилеят, или да намерят смисъл, но смисълът е в децата. И там сме длъжници, и ги изпускаме, защото всички са в телефоните, всички са екранно зависими. Пак ще цитирам доктор Цветеслава Гълъбова, която казва, че те вече развиват ранна деменция. Представяте ли си?! Колко е лесно да бъдат повлиявани, да стават жертва на този афект, да стават едни зависими акцентуирани личности. И това е нашето утре! Това ли ще им оставим?! На такива хора ли ще оставим България? Много е страшен ефектът, той е с изключително сложни последици. Той въздейства и върху, пак казвам, зависимости и от друг характер – и това пак го твърдят експертите. И няма лечение, въпреки че от класификатора – и европейския, и американския, е в сферата на заболяванията и личностовите разстройства. Хората, които са жертва на тази зависимост, не са длъжни да бъдат лекувани, ако те не самоосъзнаят необходимостта от това. Благодаря Ви.
#55 · speech
Преминаваме към отношения. Отношение от ГЕРБ-СДС? Няма. Отношение от „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Няма. Отношение от ДПС? Няма. Отношение от ВЪЗРАЖДАНЕ?
#56 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Аз искам да благодаря на госпожа Момчилова за изключително откровените думи, които каза тук. Рядко можем да чуем такова откровение от високопоставен държавен служител, в случая председател на Съвета за електронни медии. Виждаме, че има огромен проблем, и виждаме, че има опит този проблем да бъде потулен. Между другото, признанието, че тя много пъти е споменавала, коментирала, говорила, алармирала всички медии без изключение, без да фаворизира едни или да ограничава други, и това не е било коментирано никъде, после не е отразявано, е признак за рафинираната цензура, която владее българските медии. Иначе казано, който плаща, той поръчва музиката – добре известен факт е това нещо, но когато Съветът за електронни медии го признае в лицето на председателя, това нещо вече е достойно за отбелязване. Впрочем медиите пак няма да го отбележат, нека да кажем. Но тъй като в хода на това изслушване стана ясно за пореден път, че хазартът е болест, много опасна зависимост, хазартът е рак, тумор, даже каквито и други определения да използваме, те ще бъдат изключително слаби, големият въпрос е – какво правим ние в тази посока? Какви действия предприемаме ние като законодатели, изпълнителна власт, за да можем да се преборим с тази изключително голяма хазартна зависимост, защото тя наистина е епидемия? Беше казано вече от госпожа Момчилова, аз още веднъж ще го повторя: колкото е по-бедно и пропаднало едно общество, толкова по-голяма е зависимостта от хазарта в него. И ако трябва да гледаме буквално хазартната пандемия, която в момента се вихри в българските села и градове, определено нашето общество е тотално пропаднало. Не на дъното, ами дълбае дъното, което е видимо от състава на една част от пленарната зала в крайна сметка. Народното събрание е представително и представителна извадка за състоянието на българското общество като цяло. Въпросът обаче е: какво да се прави оттук насетне? Беше казано няколко пъти, че няма законодателна инициатива. Ние много внимателно изслушахме тези подхвърляния от залата и от някои от тук присъстващите, които говориха на трибуната, за да кажем сега в нашето отношение, че това е абсолютна лъжа. Има такава законодателна инициатива. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ внесохме такъв законопроект, който предвижда пълна забрана за всякакъв вид реклама на хазарт в българските електронни медии. Този законопроект беше внесен преди четири месеца – декември 2023 г. Дори не беше внесен в комисиите да бъде разглеждан. Пробвали сме се няколко пъти, но не получава одобрение. Затова сега, другата седмица, в сряда, когато имаме възможност, ще го вкараме като задължителна точка. Ако няма разни процедурни хватки, би трябвало да бъде гласуван тук в залата. Тъй като тук поне на думи и на теория никой не каза, че хазартът е нещо хубаво и благородно, което трябва да бъде стимулирано, би трябвало нашето предложение да бъде прието. Макар че, от друга страна, виждаме оглушителното мълчание на партиите от разглобката – ПП-ДБ и ГЕРБ. Ни вопъл, ни стон, така че не е ясно как точно ще гласуват те. Ама тъй като всички знаем, че имат конфликт на интереси, а някои от тях са и директно финансирани от хазартни фирми, босове и така нататък, определено можем отсега да изкажем едно обосновано предположение, че няма да подкрепят този законопроект. Но нищо, нека да се види поне. Нека да се свалят маските на лицемерите, които говорят едно, а правят друго. Заради тези лицемери впрочем българското общество изпитва отвращение от българската политика. Ние обаче от ВЪЗРАЖДАНЕ сме тук и правим това, което казваме, и го защитаваме с думи и дела. Този законопроект е безкрайно закъснял. Отдавна е трябвало да бъде коментиран. Видимо е, между другото, и стана ясно тук от един от изказващите се, че е имало такава идея. Ние не откриваме топлата вода въобще. Това е нещо, с което и други държави са се сблъсквали, и други общества, и то са се сблъсквали изключително сериозно, изключително тежко, но те са успели да го преодолеят и са успели да намерят път напред, за да защитят децата си, за да защитят, ако щете, дори и здравето на нацията. При нас това нещо го няма, защото, първо, на никого не му пука за децата на България, и второ, за здравето на нацията пък да не говорим. Ето защо смятаме, че в това изслушване бяха свалени доста маски. За пореден път стана ясно какъв огромен проблем имаме ние. Проблем, който е не просто неглижиран, но на практика създаван от законодателите, сиреч от народните представители, поощряван и гален по главицата от изпълнителната власт, сиреч от българското правителство, и благодарение на лобистките усилия на изключително богатите хазартни фирми този проблем продължава да се развива. Естествено, има някои, които биха казали, че в тази ситуация ще пострадат, да кажем, спортните клубове, които са основни, така да се каже, бенефициенти на хазартната реклама, поне по улиците, само че ние и това сме предвидили в нашия законопроект със засилване на подкрепата за спортните клубове. И въобще още много други неща, които може би трябваше да бъдат коментирани в комисия, за да може, с оглед на това, че би трябвало да има и други хора, които освен нас да мислят за бъдещето на нацията в тази зала, да вложат от себе си и да дадат други предложения, които да допълнят, да обогатят и да усъвършенстват нашия законопроект. Уви, това не се случи, защото той не беше допуснат в комисия. Надяваме се, че другата седмица – пак казвам, освен ако не се измислят някакви процедурни хватки – той ще бъде гледан в пленарната зала. И тогава ще може всеки един от тук присъстващите със своя вот да каже подкрепя ли каузата на ВЪЗРАЖДАНЕ – и не само на ВЪЗРАЖДАНЕ, разбира се, а на всички здравомислещи българи – вредната, антисоциална реклама на хазарта и на хазартните дейности и зависимости да бъде забранена веднъж завинаги по националните медии. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#57 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Отношение от групата на „БСП за България“? Имате думата, господин Ченчев.
#58 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаема госпожо Момчилова! Аз ще говоря първо по това, че ние като парламентарна група, като коалиция „БСП за България“ сме доказали през годините и мисля, че е излишно да го казвам, но все пак и за зрителите ще припомня, че сме защитавали интересите и на българския спорт, и разбира се, сме защитавали и социалните проблеми, включително и тези, за които говорим в момента, че нашите деца не трябва да бъдат зависими, въобще не само децата, а българските граждани от хазарт. Ако в момента отворите Закона за хазарта, ще видите, че има регистър за зависимите лица. Ако тръгнете да правите проверка обаче за този регистър, ще видите вътре, ако, да кажем, един човек иска да отиде на казино, как става проверката. Само определени лица могат да видят в регистъра на НАП кой е зависим, кой е вписан в този регистър, което какво означава? Има пример с човек, който доброволно се е вписал в регистъра, защото иска да го спират, но е зависим хазартно. Продължава да ходи на казина, но никой не го спира, тъй като няма контрол, въпреки Закона и въпреки регистъра, така че трябва да се мисли и в тази посока. Този проблем е поставен отдавна. Тук господин Костадинов каза и по отношение на това – доколко е застрашен и спортът. Има, разбира се, регулации, които могат да се направят, за да не пострада спортът, а трябва да гледаме здравето, въобще бъдещето на българските граждани. Тук те Ви похвалиха, аз ще кажа малко критика. Да, Вие имате активна позиция по това, но тази позиция – и тя е по скоро към СЕМ като регулатор, по принцип, активна по всички въпроси – ми се щеше да я има през годините досега постоянно от страна на СЕМ. Хубаво е, че сте казали на журналистите и навсякъде им разказвате, по Ваши думи, за зависимостта и всичко останало, но знаете, че в СЕМ има едни квоти. Все пак в някои от изказванията Ви тук пролича политически момент. Има ситуации, в които определени законопроекти, които внасят в Деловодството на парламента парламентарните групи, са толкова деликатни, че после могат да бъдат обвинени в това или онова от различни групи в обществото в страната. Тук аз няма да говоря за българското общество, така както говори господин Костадинов, тъй като не съм на неговото мнение, че то е пропаднало. Разбира се, има различни извадки в парламента, но говорихме и за квотите. Щеше ми се СЕМ по принцип да казва на журналистите мнението си като истински регулатор – аз Ви говоря през годините, не Ви говоря сега, само за този период. Станали сме свидетели, включително и в Комисията по културата и медиите, на заплахи към журналисти, на обиди от страна на СЕМ към народни представители и така нататък. В този смисъл ми се ще нещо, което го говорихме миналата седмица тук или в началото на тази седмица, беше по отношение на Стратегията за спорта. Иска ми се такива документи, иска ми се такива закони, такива регулации, такива норми и мерки, които трябва да се вземат, да бъдат обсъждани на общо, бих казал национално ниво, и не само с неправителствени организации. Разбира се, доколко е искрено желанието на операторите да се саморегулират, ще видим, и въобще какво ще реши следващата легислатура на парламента – петдесета на брой, и дали ще реши този въпрос изобщо – надявам се, да. Така или иначе, това е пак общ въпрос на всички, не е въпрос само на една парламентарна група, която после от определени кръгове да бъде обвинявана. Тук трябва да се излезе и да се каже ясно и точно – тези мерки, тези норми и тези регулации ги правим за българските деца и за българските граждани. За българския спорт правим следното – намаляваме данъците, увеличаваме парите от спортния тотализатор за спорта и процента и така нататък, но трябва да се каже ясно, за да не бъде обвинен никой после в лобизъм или в каквото още се сетите. Ние от „БСП за България“ сме на мнение, че тази болест наистина трябва да приключи, и то по възможно най-бързия начин. Благодаря.
#59 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев. Имате думата за процедура, господин Ненков.
#60 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Бих искал да направя една процедура за удължаване на работното време, а именно – законодателната част, до приемането на следващата точка, след което да продължим с Парламентарен контрол.
#61 · speech
Благодаря Ви, господин Ненков. Има ли обратно становище? Не виждам. Подлагам на гласуване процедурата, която направи господин Ненков. Гласували 178 народни представители: за 121, против 56, въздържал се 1. Предложението е прието. Продължаваме с отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте, господин Предов.
#62 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Първо, много ме радва, че залата се напълни наполовина, защото такъв дебат, какъвто е за зависимостта от хазарта или за която и да е зависимост, и така наречените социално ангажирани партии от сглобката да не присъстват – за мен е показателно за Вашето лично отношение и като експерти, и като политици. (Реплика от народния представител Мирослав Иванов.) Благодаря Ви, господин Иванов, Вие сте тук, така е, но хората, които са пряко зависими и участват в определени комисии, липсват. Още повече, че всеки един от Вас е имал представител в изпълнителната власт и това да се говори, че евентуално СЕМ биха могли само те да дават предложения и да правят изисквания, за мен е недопустимо, защото цялостният процес за превенция точно затова е цялостен – защото всеки един министър в качеството му на такъв би могъл да даде предложения за законодателни промени към нас. Другото, което искам да кажа, е във връзка с изказването на господин Ченчев. Аз слушах внимателно дебатите, но не чух обаче никой да казва, че обществото на България е пропаднало. Зависимостта, господин Ченчев, не е във връзка с висок или нисък интелект. (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) Съжалявам, аз просто Ви казвам, че не съм чул някой да го е казал. Ангажираността на всеки един от нас в залата, особено на тези, които се занимаваме тясно свързано… защото аз, ако започна да Ви говоря за хората, които са били настанявани в кризисните центрове за бездомни, за начина, по-който са постъпили с хора, включително с бивши европейски шампиони. (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) Да, разбирам Ви. Затова отношението, което трябва цялостно да имаме, е много важно. За мен още един факт е недопустим – да се говори или да се правят подмятания за това, че ние едва ли не трябва да запазим корпорациите, които имат отношение, и как това ще се отрази на хората, работещи в този бизнес. Може да се намери решение и решението е политическо, на национално ниво – не е на една партия, защото има неща, които са надпартийни и надполитически – зависимостта е такава. Вчера обсъждахме Националната стратегия, в нея също нямаше споменато отношение към хазарта. Ще разглеждаме Националната стратегия за децата – там дали има? Госпожо Момчилова, аз също искам да Ви обърна внимание и отново да Ви благодаря. Присъствието на неправителствените организации в срещите е много важно, но съм категоричен, че конкретната неправителствена организация, за която Вие казахте, няма да даде положително становище по Законопроекта. Лобизмът е много сериозен и ако ние като политици и на изпълнително ниво нямаме необходимостта да го направим в цялостен процес, един закон нищо няма да реши. Благодаря Ви.
#63 · speech
Благодаря Ви, господин Предов. Колеги, с това отношение приключи изслушването. Да благодарим на госпожа Момчилова за участието в днешното изслушване. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА, РЕСПЕКТИВНО НА БЕХ ЕАД ЗА НЕРАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ДИВИДЕНТ ОТ ПЕЧАЛБАТА НА БЕХ ЕАД ЗА ФИНАНСОВАТА 2023 Г. Господин Аталай, заповядайте да ни запознаете с Доклада.
#64 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД на Комисията по енергетика относно Решение за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на БЕХ ЕАД за неразпределяне на дивидент от печалбата на БЕХ ЕАД за финансовата 2023 г., № 49-454-02-65, внесено от Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова на 28 март 2024 г. На свое извънредно заседание, проведено на 28 март 2024 г., Комисията по енергетика обсъди проект на Решение за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на БЕХ ЕАД за неразпределяне на дивидент от печалбата на БЕХ ЕАД за финансовата 2023 г., № 49-454-02-65, внесено от Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова на 28 март 2024 г. Решението бе представено от народния представител Жечо Станков. През последните три години се установи трайна практика държавната енергетика и Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да бъдат използвани за покриване на дефицити в различни сектори. За периода от втората половина на 2021 г. до настоящия момент от държавната енергетика бяха иззети 5,4 млрд. лв. и насочени към държавния бюджет с цел неговото балансиране, както следва: – през октомври 2021 г. от АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД са изтеглени 450 млн. лв. и предоставени на Министерството на енергетиката; – на 15 април 2022 г. от НЕК ЕАД са изтеглени 1,176 млн. лв., с мотив закупуване на зърно, което така и не беше закупено, но средствата са разходвани неизвестно за какво; – на 16 май 2022 г. от страна на БЕХ ЕАД е изплатен дивидент в размер на 190 млн. лв.; – за периода март – юли 2022 г. Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ на основание РМС е покрил разходи, администрирани от Министерството на енергетиката, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на образованието и науката в размер на 1,309 млн. лв.; – на 15 май 2023 г. БЕХ ЕАД е платил дивидент в размер на 291 млн. лв.; – на 30 юни 2023 г. БЕХ ЕАД отново е превел дивидент в полза на бюджета в размер на 348 млн. лв., а на 27 юли БЕХ ЕАД е превел в полза на бюджета авансов дивидент за 2023 г. в размер на 800 млн. лв.; – на 21 декември 2023 г. от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ са предоставени на бюджета 847 млн. лв., или общо за периода от втората половина на 2021 г. до настоящия момент от държавната енергетика са предоставени на бюджета 5,411 млн. лв. Всички тези плащания и източване на средства от сектора доведоха до формирането на дефицит във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, с което се възпрепятства нормалното му функциониране и поставя под риск енергийната сигурност на страната. С оглед на тези тревожни обстоятелства, на 21 март 2024 г. Народното събрание на Република България прие Решение, с което задължи министъра на финансите, господин Асен Василев, да предприеме необходимите действия и до 31 март 2024 г. да предостави средства в размер на 1 млрд. лв. във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, с цел покриване на дефицита. С Решение на Министерския съвет от 27 март 2024 г. са предвидени поредица от финансови операции, свързани с държавната енергетика, една от които задължава БЕХ ЕАД отново да разпредели дивидент от печалбата за 2023 г. в полза на бюджета в размер на 425 млн. лв. Подобно действие ще има изключително негативно влияние върху финансовата сигурност на сектора и ще постави под риск неговото нормално функциониране. Това ще направи невъзможно извършването на инвестиции и модернизация в сектора, както и реализирането на нови инфраструктурни проекти. Тази тревожна тенденция на изземване на сто процента от дивидента на БЕХ ЕАД в продължение на няколко години е намерила отражение в Доклада на Международния валутен фонд, който определя тази практика като порочна. В последвалата дискусия взеха участие народните представители: Васил Стефанов, Теменужка Петкова, Радослав Рибарски, Жечо Станков, Павела Митова, Станислав Анастасов, Рамадан Аталай, Венко Сабрутев. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 14 гласа „за“, 6 „против“ и без „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Решение за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на БЕХ ЕАД за неразпределяне на дивидент от печалбата на БЕХ ЕАД за финансовата 2023 г., № 49-454-02-65, внесено от Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова на 28 март 2024 г.“
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Аталай. Колеги, ще Ви прочета Проекта за решение. „РЕШЕНИЕ за възлагане на министъра на енергетика, респективно на БЕХ ЕАД за неразпределяне на дивидент от печалбата на БЕХ ЕАД за финансовата 2023 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и предвид:
#66 · speech
Реши
1. Възлага на министъра на енергетиката в качеството му на управляващ правата на едноличния собственик на капитала на „Българския енергиен холдинг“ ЕАД (БЕХ ЕАД), респективно на БЕХ ЕАД, да не разпределя дивидент от печалбата на БЕХ ЕАД по годишния финансов отчет за финансовата 2023 г. в размер на 425 млн. лв., представляващ разликата между 1,225 млн. лв. (печалба по годишния финансов отчет за 2023 г. след данъчното облагане) и внесения дивидент от БЕХ ЕАД по т. 5б и т. 6а от Разпореждане № 2 на Министерския съвет от 2023 г., изменено и допълнено с Разпореждане № 3, 4, 5 и 7 на Министерския съвет от 2023 г.“ Становище на вносител ще чуем ли?
#67 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
То е ясно.
#68 · speech
Не, няма становище на вносител. Откривам разискванията. Има ли желаещи? Заповядайте, госпожо Митова.
#69 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. От групата на „Има Такъв Народ“ сме абсолютно последователни в това, което казваме винаги. Още от самото начало ние сме против тази порочна практика да се изземат сто процента дивиденти от държавните енергийни дружества. Считаме, че с това решение по някакъв начин ще коригираме поредното източване на възможностите на българската енергетика да функционира и да прави инвестиции. Това, което ме изненадва в Решението на Министерския съвет, не е само начисляването на поредния дивидент от сто процента, а също така и това, което споделих с Вас в декларация във вчерашния ден – че „Български енергиен холдинг“ се задължава да изплати дарение на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, което тотално противоречи на решение на Народното събрание, което ние всички заедно взехме, с което задължихме Министерството на финансите да предприеме необходимите действия да стабилизира дефицита във Фонда с 1 милиард. Естествено, всичко това ще се нуждае от нотификация за държавна намеса, защото „Български енергиен холдинг“ не е задължено лице към Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, така че няма никаква причина Фондът да бъде стабилизиран финансово чрез дарения от „Български енергиен холдинг“ – на база на какво, не е ясно. Следователно единственото нещо, което ние в момента можем да направим, така че да не оставим и „Български енергиен холдинг“ да няма никакви пари за бъдещи инвестиции, при положение че Министерството на финансите е решило да купува вземанията на „Топлофикация“ – София с 800 милиона, от които БЕХ трябва да преведе седемстотин двадесет и осем във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, е поне да не изземаме стопроцентовия дивидент, така че да останат средства във БЕХ за бъдещи инвестиции. Благодаря Ви.
#70 · speech
Благодаря Ви, госпожо Митова. Има ли реплики, колеги? Не виждам желаещи. Други желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Рибарски – имате думата. Реплика или изказване? Реплика.
#71 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Учуден съм, че след това изказване не последва бърза реакция за реплика. И аз не мога да се въздържа да не обясня на госпожа Митова, че средствата, написани в Решението на Министерския съвет, в никакъв случай не са 100%. Те не са и осемдесет, не са и деветдесет. Очакванията за печалбата за 2023 г. – все още няма одитиран отчет, но са около 2 милиарда. Така че това решение в никакъв случай не оставя „Български енергиен холдинг“ без средства. Искам да попитам госпожа Митова: как точно се финансираха компенсациите за небитови потребители? Тя сега се чуди, че БЕХ трябвало да внесе пари във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Тези средства, които бяха изхарчени през изминалите две години, откъде според нея дойдоха? Тогава това за тях не представляваше източване на българската енергетика, но днес виждаме, че когато се решават проблеми на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ в момент, в който той трябва да изпълни своето задължение по договори, които са възложени от Министерството на енергетиката и КЕВР, те виждат голям проблем. За мен това е непонятно, защо мерим с този двоен аршин. Предполагаме всички, че е заради тяхната непримиримост с политиката, която Министерството на финансите провежда, но според мен тя е правилната и в сегашната ситуация Решението и на Министерския съвет решава изключително много проблеми, трупани дълги години в сектор „Енергетика“. Всичките дружества са задлъжнели, а с едно решение успяват да се решат проблемите на „Топлофикация“ – София, „Булгаргаз“, Фонда и същевременно да се мисли за предстоящите инвестиции във Вертикалния газов коридор. Благодаря.
#72 · speech
Втора реплика – господин Сабрутев, имате думата.
#73 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. (Реплика от народния представител Йордан Тодоров. Смях.)
#74 · speech
Колеги, моля Ви.
#75 · speech
Първо ще се обърна към господин Тодоров. Господин Тодоров, сега ще чуете какво е написано на това листче. Изчакайте, имайте търпението, имайте възпитанието, ще разберете. Госпожо Митова, абсолютно сте права, че групата на „Има Такъв Народ“ следва последователна политика – последователна политика на беззаконност в българската държава. Ще Ви цитирам от това листче (показва) – може да го видите, собственоръчно написано: Закон за публичните предприятия, чл. 14, ал. 3, който казва, че Министерският съвет одобрява обща дивидентна политика. Госпожо Митова, Вие не сте в Министерския съвет и този проект на решение е пълно беззаконие. Вие се опитвате да вземете изпълнителната власт. Вие не сте част от изпълнителната власт. И Господ да пази България да влезете там! Благодаря. (Реплики от ИТН. Смях.)
#76 · speech
Има ли желаещи за трета реплика? Заповядайте.
#77 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Митова, в Закона за енергетиката не пишеше ли кой точно определя политиките в областта на енергетиката – не беше ли член трети, четвърти? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Трети член, точно така. И там много ясно е написано, че това е Народното събрание. И Народното събрание не задава ли тон на работа на изпълнителната власт? Не е ли Народното събрание това, което казва на изпълнителната власт – в определени случаи, разбира се, какво точно и каква политика да проведе – в съответствие с интересите на българските граждани, разбира се? И не е ли Народното събрание това, което взема решения, които имат статут на закон?!
#78 · speech
Имате думата за дуплика, госпожо Митова.
#79 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Ще започна отзад напред. Господин Тодоров, да. И Вие дадохте отговора на втория репликиращ с листчето – господин Сабрутев, който вероятно има някакви проблеми с това някой да критикува любимия му финансов министър. За съжаление, това ще се случва все по-често. Господин Рибарски, по отношение на това, което Вие казахте. Мисля, че не сте ме чули, когато се изказвах. Аз казах, че ние имаме последователна политика по отношение на това, че не сме съгласни със стопроцентовото изземане на дивиденти. Това не означава, че в момента говорим за стопроцентово изземане на дивиденти. Аз просто казвам, че не съм съгласна със стопроцентовото изземане на дивиденти. В момента Вие ги изземате авансово, както е решил финансовият министър да иззема някакви 425 милиона. На база на какво, на чии сведения той иззема в момента 425 милиона?! И по някакъв начин Вие твърдите, че това ще стабилизира българската енергетика, ще балансира взаимоотношенията между различните дружества, тоест Вие с някакви финансови операции твърдите, че е изключително хубаво Министерството на финансите да прехвърля 800 милиона в „Български енергиен холдинг“ и да купува вземания, да става кредитор в „Топлофикация“ – София с 800 милиона, от които 728 милиона „Български енергиен холдинг“ трябва да даде като дарение на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, след като ние вече сме задължили с Решение на Народното събрание – което знам, че Вие не уважавате решенията на Народното събрание, но ще трябва да започнете – министъра на финансите да преведе 1 милиард там. Но Вие искате всичко това да се случва през „Български енергиен холдинг“ поради простата причина, че първа точка в Програмата на „Продължаваме Промяната“ още от изборите е закриването на „Български енергиен холдинг“. Кажете си го директно, Вие просто не желаете „Български енергиен холдинг“ да съществува, освен ако не е оглавяван от Венко Сабрутев. Благодаря Ви. (Смях от ИТН.)
#80 · speech
Има ли желаещи за други изказвания, колеги? Заповядайте, господин Гуцанов. (Реплики.) Първо ще Ви редуваме групите, ще Ви дам и на Вас възможност.
#81 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Тя малко нашата работа е на умряло куче нож да вадиш. Тя сглобката се разпадна, но предателствата продължават. По принцип това решение е вярно, което се предлага, само че дайте малко пò в дълбочина да влезем на проблемите. За тези девет месеца колко неща сътворихте, уважаеми колеги от бившата сглобка? Че не бяхте ли Вие с общи подписи – на ГЕРБ, на ПП-ДБ, с които вкарахте в залата ядрената енергетика? Тук говорим за 425 милиона – че я вижте колко милиарда направихте така, че да влязат в една черна дупка – около тридесет някъде милиарда. Не бяха ли Ваши подписите – на ГЕРБ, на ПП и на ДБ, с които вкарахте промяна в Закона за ядрената енергетика – чл. 45, с който дадохте възможност на идеен проект да се строят ядрени мощности? Открихте така една нова световна процедура – нещо, което го няма никъде, никой не си го е помислил, че може да се направи, че не бяхте ли заедно допреди 48 часа? Кое в момента Ви разглоби, че започнахте по този начин да говорите? Да, принципно е вярно, пак казвам, това, което сте го предложили, но сега ли се усетихте за това нещо? А през тези девет месеца?! Ако искате да се върнем на дерогацията, която направихте? Дори една Чехия в момента иска удължаване на тази дерогация, а Вие с хубавите се наколенки, сложени така добре на краката Ви, направихте така, че тя да бъде прекратена девет месеца по-рано. Има ли полза българската икономика от това нещо? Разбира се, че няма. Забравихте ли, че заедно – всичките тези хора, които вкупом съгрешихте и може би ще си признаете някога или ще го разберете, или пък може би никога няма да го разберете – вкарахте Закона за либерализацията, с който от 1 юли най-вероятно цената на електричеството за всяко едно домакинство ще се вдигне, и то сериозно? А ако няма друго – слава богу, надявам се, че ще има такова след изборите – мнозинство, с което да прекроим безумията Ви, след една година какво ще се случи с либерализирания Ви енергиен пазар? Ще може ли икономиката да си позволи, ще могат ли домакинствата най-вече да си позволят? Разбира се, че няма да могат. Ако искате, да се върнем на общите Ви подписи – дори не ги вкарваше срамният Министерски съвет, а Вие ги вкарвахте предложенията за Плана за възстановяване и устойчивост. Да има един лев, който да се е взел от този План за възстановяване и устойчивост по време на това управление?! Нали беше всичко свързано с ТЕЦ-овете и на министъра на енергетиката Румен Радев големите му интереси за водород? Работят ли в момента ТЕЦ-овете? Излъгахте ли по най-бруталния начин работещите в ТЕЦ-овете? Ама всички заедно, които сте тука в центъра, го направихте. Сега кое Ви раздели? Какво се случи? Или искате да запалите свещ в църквата и по този начин да си вземете индулгенцията и да кажете, че вече не сте виновни за това, което ставаше ли? Ако искате да се спрем на още едно нещо, което направихте – така наречената диверсификация? Може би не взимаме руска газ?! Не, взимаме я, ама я взимаме много по-скъпо от това, което можеше да става. И нали всички сте наясно с това нещо? Гърция може би има добив на газ или тази газ, която идва от Гърция – 1 милиард, не е руска? Естествено, че е руска, но на доста по-висока цена. Делян Добрев, който не го виждам в залата, добре казваше за ПП, че взимате комисионни. Може би ги взимате, не знам. Това беше лайтмотивът на гербаджийската машина по време на предните избори, но след това бързичко се попрегърнахте, направихте си сватбата. Но газта, която идва от Гърция, руска ли е? Руска е. Азербайджанската – 50%, руска ли е? Това ли Ви е диверсификацията?! Ако искате да се спрем на „Боташ“. Слава богу, че се направи Комисия, и се надяваме докладът да влезе в парламента и да се стигне до прокуратурата от това, което се е случило с „Боташ“. На кое да се спрем по-напред? За „Чирен“, ако искате да поговорим малко? Ако искате и за там. (Възгласи: „Еее!“) Да викате: „Еее“, да не викате – 600 милиона как Ви се струват, без никакви анализи? А 220 милиона как Ви се струват за тези сондажи, които се извършват в момента, а те да са променени?! Нищо не говорите за тях. Ами за скъпия газ, който се купува, и над 1 млрд. и 200 млн. кубика седи по тръбите на Турция в момента?! Нещо за тях да кажете?! Уважаеми колеги от ГЕРБ, ПП-ДБ, Вие провалихте последната останала част от икономиката на България – енергетиката, и в момента спорите за едни 425 милиона. Да, прави сте за това нещо! Могат да се вземат пари, дори да се стигне и до 100% взимане на печалбите в определени моменти, в момент на криза – така, както беше с ковид, когато стигнахме до невъзможност хората и икономиката да си плащат електричеството и се наложи да има такъв компенсаторен механизъм. Да, тогава може да се направи това нещо. В момента кое кара Асен Василев – освен поредна схема, която да направи в Министерството на финансите, за да прикрие глупостите си, които ги е надробил? Да, тук е така, прави сте за това нещо, но защо не искате да изкоментирате цялата енергетика през тези девет месеца и безумията, които сте ги надробили? Аз съм сигурен, че Вие ще носите отговорност за всичко това, което направихте, и скоро ще бъде тази отговорност, защото има Видовден за всяко едно действие. За жалост, Вие от ПП не станахте нито политици, а още по-малко държавници. Радвам се, че си заминахте и БСП наистина се надявахме колкото може по-бързо тази сглобка и Вие да си тръгнете от политиката, но наистина в икономиката и в областта на енергетиката сътворихте такива безумия и такива глупости, които надали след Вас ще могат да се направят.
#82 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Престъпления.
#83 · speech
Да, прав сте, господин Костадинов, престъпления са тези неща, които Вие ги направихте, и ще отговаряте за тези престъпления – бъдете сигурни в това.
#84 · speech
Има ли реплики към господин Гуцанов? Не виждам. Имате думата за изказване, господин Стефанов.
#85 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. В началото на своето изказване ще направя кратка хронология на казуса „Фонд СЕС“. Миналата седмица приехте едно решение, с което да се захрани Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ с 1 млрд. лв., което потенциално представляваше нарушение на Закона за държавния бюджет за 2024 г. и Закона за публичните финанси. На следващо място. В изпълнение на това решение Министерският съвет намери начин да се захрани Фондът, без да се нарушава бюджетната, финансовата рамка, и на 27 март – сряда, това решение беше прието на заседание на Министерския съвет. На следващия ден, тоест вчера, ГЕРБ внесе настоящото решение, с което казва: „Не, няма да ползвате дивидент от БЕХ, за да запълните така наречената от тях дупка във Фонда“. Защо? Не стана ясно! Обаче забележете – тезата, която чувам и от „Има Такъв Народ“, е – спрете да източвате българската енергетика. (реплика от ПП-ДБ: „И ВЪЗРАЖДАНЕ.“) Да, и ВЪЗРАЖДАНЕ са със същата теза. А с решението на Министерския съвет, забележете, се взима дивидент в размер на 450 млн. лв. от финансовия холдинг БЕХ и се предоставя на кого – на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Тоест така нареченото източване на българската енергетика е всъщност вътрешно преразпределение на средства, без да излизат от енергетиката. По-притеснителното за мен в случая с настоящото решение е, че вносителите изобщо не предлагат решение или някакъв вариант за действие. Миналата седмица задължиха министъра на финансите да намери един милиард. Министерският съвет успява да се справи с тази задача в поставения кратък срок от една седмицата и с това решение се казва – не, няма да е по този начин. А как? Не казваме, но няма да е така. Очевидно целта е следващата седмица да правим изслушвания или на премиера в оставка, или на финансовия министър в оставка на тема как финансовият министър не е осигурил един милиард лева за Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Решения не се предлагат. Това решение е абсолютно излишно! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#86 · speech
Благодаря Ви, господин Стефанов. Има ли реплики, колеги? Заповядайте, госпожо Митова.
#87 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Стефанов, само да направим едно доуточнение в хронологията, което вероятно пропускате – че парите, които ние задължихме Министерството на финансите да върне във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, принадлежат на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ поради простата причина, че Асен Василев ги иззе предварително с механизма SAFE, така че това е нещо, което Вие бъркате в цялата тази работа. Благодаря Ви.
#88 · speech
Благодаря, госпожо Митова. Има ли втора реплика, колеги? Не виждам. Господин Стефанов, ще направите ли дуплика? Не. Има ли други желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Рибарски.
#89 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Днешното решение е продължение на това, за което миналата седмица изгубихме три часа – решение за 1 млрд. лв., които Министерство на финансите незнайно откъде да ги намери и да ги внесе във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Днес обаче се казва – не ги взимайте от БЕХ, БЕХ да не разпределя печалба към държавата. Значи, Народното събрание, законодателният орган, решава едно държавно дружество да не разпределя своята печалба – и в случая не говорим за 100% печалба, а за 425 милиона, като очакваната печалба на БЕХ е 2 милиарда за 2023 г. Това всичко обединява ГЕРБ, ДПС, партия ВЪЗРАЖДАНЕ и БСП именно по една ос – единият милиард, който миналата седмица беше гласуван да отиде от бюджета, разваля рамката на целия бюджет и единственият вариант, който е оставен след тази поредица от решения, е този един милиард да бъде намерен или с цената на дефицит, или с теглене на нов дълг. Това нещо ни го спестяват колегите, но то е в унисон с тезата на партия ВЪЗРАЖДАНЕ и на БСП, че ние не трябва да бъдем приети в еврозоната. Това е целта на тези решения и това взимане на ръчно управление на цялата българска енергетика. И дори вчера на колегите в комисия им предложих направо – какъв е смисълът от БЕХ и от тези бордове, които седят там. Част от БЕХ е била и госпожа Митова. Казвам Ви отсега – няма смисъл да се връщате в БЕХ. Спокойно, Народното събрание ще взима решенията, които години наред са задължавали българската енергетика – задълженията на „Топлофикация София“ миналата седмица надълго и нашироко ги засегнахме, „Булгаргаз“ също. И до момента политиката в сектор „Енергетика“ е била едно постоянно задължаване на тези дружества по целия спектър на българската енергетика – газ, мини, ТЕЦ-ове – всички трупат задължения и през четири-пет години някой казва: ще дадем пари. И се изсипват едни пари, тези задължения временно се изчистват, а за преструктуриране на българската енергетика никой не говори. И в момента опираме до момента, в който няма електропреносна система, няма мощности, които да балансират системата, и отново решението 1 млрд. лв. държавата да даде. Такъв е бил подходът досега, но с решението, което взе Министерският съвет вчера, този подход е сменен и се търси реално изчистване на тази задлъжнялост в българската енергетика. И аз не мога да разбера защо БСП и изказването на господин Гуцанов беше в посока на мини и ТЕЦ-ове и как всички сме се борили за запазването. Именно това решение изчиства задълженията, които Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ има към НЕК. НЕК след това да плати на ТЕЦ и на мини. Това решение решава проблема веднага, а Вие искате да го бламирате с едни проекторешения на Народното събрание, които забраняват на министъра на енергетиката въобще да използва парите в българската енергетика. Как очаквате един милиард и откъде ще се намери този един милиард да захрани Фонд „Сигурност на електроенергийната система“? Най-вероятно Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ няма да бъде захранен с тези проекторешения, а ако в момента това нещо мине, мини ТЕЦ-ове ще има да чакат отново, защото обещанията винаги са големи от трибуната, но на практика до тях нищо не достига и именно затова те вече нямат вяра никому. Така че днес това е поредното решение в посока предотвратяване на пътя, който сме избрали, а именно – еврозоната. Мен ме е срам, че и ГЕРБ стават част от този целия сценарий и в момента не знам дали си дават сметка за ситуацията, в която е изпаднала държавата – че именно това допълнително влошава нещата и целите, които заедно си поставихме. Еврозоната и Шенген стават все по-голям мираж благодарение на едни бързи проекторешения, които съсипват както българската енергетика, така и бюджета на страната. Благодаря.
#90 · speech
Благодаря, господин Рибарски. За реплика – господин Вълчев, заповядайте.
#91 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Господин Рибарски, няколко пъти зададохте въпроса откъде ще се намери един милиард. Отговорът е много прост. Имаме блестящ финансов министър, който отчете още първия месец един милиард преизпълнение, вярно – беше счетоводна шмекерия, но Вие се похвалихте с това. Имаме блестящ финансов министър, който предложи Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, с който ще се дадат допълнително 150 млн. лв. за нещо, което никой не го е искал – поне последните 15 години никой не го е искал. Тоест, когато трябва да се купуват избиратели от ПП, пари се намират. Аз съм убеден, че този много добър финансов министър ще намери тези средства, без да продължи да обезкървява енергетиката и без да продължи да намалява разходите за развитие. Защото, за да поддържа илюзията, че е много добър финансист и че нямаме реален дефицит от над 3%, това, което той направи, е да трансформира този дефицит в енергетиката, да го трансформира в дефицит на развитие. Ще Ви дам пример – разходите за образование бяха намалени от 4,5 на 4,1 от брутния вътрешен продукт; разходите за наука бяха намалени от 0,45 на 0,41 от брутния вътрешен продукт; разходите за култура бяха намалени от 0,55 на 0,45 от брутния вътрешен продукт; разходите за публични инвестиции са на най-ниското ни ниво от 20 години насам. Това са все разходите за инвестиции – инфраструктурно, духовно, социално развитие. И всичко това го направихме, за да може Асен Василев и „Продължаваме Промяната“ да продължават да твърдят, че той е голям финансист и че може да балансира бюджет. Казано с други думи – реалният дефицит беше трансформиран в дефицит на развитие и сега трябва някой да плати сметката. Беше трансформиран в дефицит в енергетиката! Убеден съм, че добрият Ви, блестящ финансов министър ще намери тези 1 млрд. лв., без да продължи да обезкървява енергетиката. Благодаря.
#92 · speech
Благодаря, господин Вълчев. За втора реплика – господин Гуцанов, за трета реплика – госпожа Белова. (Реплика от народния представител Венко Сабрутев.) Ще дам на Вас думата в такъв случай, господин Сабрутев, за да може да редуваме парламентарните групи, госпожа Белова ще Ви отстъпи.
#93 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Господин Рибарски, Вие казахте – едни бързи решения, които се вкарват в Народното събрание. Ама господин Рибарски, тези решения не ги ли вкарвахте Вие? Кой ги вкарваше? Много странно. Нали казахте, че това ни отдалечава от еврозоната, това ни отдалечава от не знам си къде. Ама чакайте – Вие управлявате държавата. И преди малко колегата Вълчев, с най-голямо уважение към него, се разграничава от господин Асен Василев. Ама Вие не гласувахте ли за това правителство? Защото може да съм забравил, нали. Ама доколкото си спомням, гласувахте всички заедно – и Вие бяхте, и ГЕРБ, и ПП, и ДБ, и част от ДПС също Ви подкрепиха за този кабинет. Какво се случва тук? Че Вие не спасявахте ли Асен Василев на няколко пъти от ГЕРБ? Спасявахте го. Мъртъвците, доколкото си спомням, четиридесет дни се помнеха, Вие тук и 24 часа не се помните – дайте малко по-сериозно.
#94 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Трета реплика – господин Сабрутев.
#95 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Моята реплика ще е по-скоро към господин Вълчев, знаейки, че това е леко нарушение на процедурите. И все пак, господин Вълчев, едно време какви финансови министри имаше! Още търсим едни 600 млн. лв. от хазарта къде точно влезнаха. Относно този един милиард преизпълнение на приходната част. Той съществува, той е реален! Но в същото време ние имаме вече около 5 милиарда разходи, които Вие като парламентарна група инициирахте, без да са планирани в бюджета. И реално, ако трябва да се изпълнят тези 5 милиарда, държавата ще отиде и на още по-голям дефицит, което още веднъж ни навежда на мисълта, че Вие изобщо не искате еврозона. Вие изобщо не искате еврозона! Вие искате дефицити, Вие искате предизборно да харчите пари за заплати, Вие искате пари за саниране, милиарди. Това искате Вие!
#96 · speech
За дуплика, господин Рибарски, заповядайте. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Ще Ви дам думата за лично обяснение – заповядайте, господин Вълчев. Изчакайте, господин Рибарски, да чуем личното обяснение.
#97 · speech
ГЕРБ-СДС
Лично обяснение, тъй като бях споменат от господин Сабрутев, а нямаме такава процедура реплика на реплика. Всъщност, господин Сабрутев, Вие обещахте осем милиарда. Тези осем милиарда ги няма. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нещо повече. Четири милиарда е по-ниското изпълнение, по-ниската събираемост на приходите. Това е ефектът на господин Асен Василев. (Шум и реплики.) И ако говорим – кой е против еврозоната? Спомняме си позицията на господин Асен Василев през 2021 г. Той искаше широк дебат. Спомняме си и думите на бившия вицепремиер Николай Василев, който каза, че лично Асен Василев му е казал, че е против влизането в еврозоната. След това обаче трябваше да се дегизира господин Асен Василев и от това открито да работи срещу еврозоната, започна прикрито (смях), като увеличи дефицита за сметка на заеми, влоши събираемостта. Все неща, които подкопават членството ни в еврозоната. Няма друг човек, който да е направил повече срещу еврозоната от господин Асен Василев. Благодаря. (Смях. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#98 · speech
Имате думата, господин Василев. (Шум и реплики.)
#99 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Господин Вълчев, не използвайте толкова често името ми, ще го измърсите. (Смях от ГЕРБ-СДС и възгласи: „Еее!“.) А сега по същество, господин Вълчев. 2021 г., към която Вие реферирате, точно аз публикувах Плана за приемане на еврото в служебния кабинет на президента господин Румен Радев, оглавявано от Стефан Янев. След това вторият служебен кабинет така и не придвижи въпросния план. Въпросният план, въпреки съпротивата на колегите от „Има Такъв Народ“ в лицето на господин Каримански и техните министри в правителството, беше приет с десет на осем гласа през 2022 г. май месец. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Едно от решенията на Министерския съвет – знаете, че Министерският съвет по принцип приема всичко с единодушие, там се наложи да гласуваме и мина с десет на осем гласа. Тук е госпожа Нинова, която също беше там. Тя може да Ви го потвърди. И това мина точно защото аз лично и „Продължаваме Промяната“, и „Демократична България“, и министрите, които ние бяхме излъчили, вярвахме, че трябва да продължим по пътя с приемане на еврото. След това – да продължим още малко с ретроспекцията, която Вие така сте започнали – успяхме да постигнем бюджетен дефицит под 3%, както е необходимо, въпреки че направихме най-голямото увеличение на социалните плащания – сигурно от 25 години насам, и въпреки че направихме едни от най-големите инвестиционни програми, също сигурно от 25 години насам. Бюджетните дефицити бяха под 3%, а това не се постига с магия, господин Вълчев. Това се постига със събираемост.
#100 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не е вярно!
#101 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Събрахме пари и тези средства успяха да стигнат и за повишаване на пенсиите, и за безплатните детски градини, и за повишаване на заплатите и в администрацията, и на всички други български граждани, успяха да стигнат за рекордна инвестиционна програма. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#102 · speech
ПП-ДБ, от място
Ааа! Вълчев, къде си?
#103 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Ако погледнете бюджета тази година – и за рекордна инвестиционна програма на общините, каквато никога не е била правена в историята на нашата държава – без оглед на партийна принадлежност, без да трябва да целуваш ръка на някой ръководител, по право да имаш инвестиционен бюджет за своята община. По право!
#104 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Само на хартия е!
#105 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Продължаваме оттам нататък, тъй като казахте за еврозоната… (Реплика от ИТН.) Ще говорим и за БЕХ след малко. Тъй като казахте за еврозоната. Успяхме да завършим законодателната програма, която, държа да отбележа, Вие лично провалихте по време на служебния кабинет, когато госпожа Велкова внесе Кодекса за застраховането и Вие гласувахте против. А това беше ключово, за да може България да изпълни едно от условията за приемане в еврозоната. Придвижихме цялата законодателна програма тази есен. В момента остава един-единствен закон – Законът за въвеждане на еврото, който вече е пуснат за обществено обсъждане и който трябва да бъде приет в момента, в който имаме конкретна дата. Не на последно място – успяхме да намерим политическа подкрепа, каквато е необходима за всяко едно такова решение. И в заключенията на Съвета, които бяха приети миналата седмица, ясно се казва, че България върви напред към еврозоната и че ние ще бъдем приети в еврозоната в момента, в който единственият останал критерий – инфлацията, влезе в рамки, а тя последно…
#106 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кого пита за приемането? Не си питал българския народ. Лъжльо!
#107 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Българският парламент съм питал за приемането и българският парламент има няколко решения за приемане на България в еврозоната. Ако не Ви харесва… Има няколко решения за най-скорошно приемане на България в еврозоната, господин Костадинов. Но това, което…
#108 · speech
Господин Костадинов!
#109 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
…е най-важното, е, че в момента единственото, което остава, е критерият за инфлацията, и този критерий в момента, в който бъде покрит, България си изисква Доклада и влизаме в еврозоната, така че, хайде да не говорим за еврозоната. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако искате да говорим за БЕХ, задайте въпроси за БЕХ.
#110 · speech
За процедура – господин Вълчев, имате думата.
#111 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, само на едно нещо искам да обърна внимание. Аз съм задал въпрос на финансовия министър, парламентарен въпрос – за смяната на шефа на Агенцията за държавна финансова инспекция за упражнен политически натиск при извършването на одит с цел политическо угодно решение, и той днес ни уведоми – Вие това го изчетохте вчера, че не може да присъства на днешния парламентарен контрол, който в момента трябва да се проведе. Молбата ми е господин Асен Василев да отговори: защо днес е тук, при положение че не може да присъства и не може да ми отговори на въпроса? Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#112 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Господин Вълчев, аз днес съм тук,…
#113 · speech
Господин Василев,…
#114 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
…за да се опитам да Ви предпазя да не приемете поредното противоконституционно решение. Не съм сигурен, че ще успея, но поне трябва да направя опит. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#115 · speech
Колеги, ще Ви помоля да се успокоите. (Народните представители Гроздан Караджов и Искрен Арабаджиев искат думата.) И двамата ли имате желание за процедури? Три процедури, добре. Всеки ще има възможност за своята процедура. Заповядайте първо за процедура, след което втората процедура ще бъде на „Продължаваме Промяната“. Господин Караджов, Ваша ще е третата процедура. Вие сте за изказване? Записвам Ви. Колеги, ще Ви помоля да запазите тишина в залата и да се изслушвате.
#116 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, в Правилника ясно е написано, че когато има заявен интерес от няколко парламентарни групи, трябва да давате възможност за реплики на различни парламентарни групи. В тази връзка трябваше да ми дадете реплика на мен, а не на Венко Сабрутев, който излезе с някакво листче там и направи някаква нагласена реплика към господин Рибарски. Ако ми бяхте дали възможността, щях да кажа на господин Рибарски, че всъщност това с източването на българската енергетика и че не бива да се случва е наша принципна позиция, която следваме от вече не знам колко месеца и години.
#117 · speech
Разбрах. Процедурата Ви, господин Тодоров.
#118 · speech
Щях да Ви кажа, господин Рибарски, също така, че вместо да се молите тук и да обяснявате на ГЕРБ как Ви отдалечават от еврозоната, трябваше да се замислите, че всъщност това е целта на ГЕРБ, защото те не искат Асен Василев да вкара България в еврозоната…
#119 · speech
Господин Тодоров, разбрах процедурата Ви.
#120 · speech
…Те искат те да вкарат България в еврозоната, а Вие сте един политически труп. В момента…
#121 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Тодоров!
#122 · speech
…буквално се случва – обиране на политически труп, обиране на Вашия електорат,…
#123 · speech
ПП-ДБ, от място
Тази процедура е изказване. Вземете му думата.
#124 · speech
Господин Тодоров, разбрах процедурата Ви.
#125 · speech
…пред който като мантра обяснявахте как ще вкарате България в еврозоната. (Председателят изключва микрофоните на оратора. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ораторът продължава да говори на изключени микрофони.)
#126 · speech
Господин Тодоров, ако обичате, седнете на мястото си. Можете да вземете изказване. Разбрах процедурата Ви. Не е нужно да я превръщате в изказване. Нека да продължим първо с дупликата… Не, по ред. Има процедура. Продължаваме с процедура, след което дупликата на господин Рибарски, изказване на господин Караджов… или процедура на господин Караджов, след което може да вземе думата преждеговорившият, ако иска да направи изказване. Слушам Ви.
#127 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Кирова. Благодаря Ви, че спряхте думата на колегата, който преди това наруши Правилника на Народното събрание и не взе процедура. Аз искам наистина да направя истинска процедура. Госпожо Кирова, моля да поканите в залата и да попитаме господин Бойко Борисов защо на Националната конференция на ГЕРБ направи изказване, че ГЕРБ не могат да правят избори без шефа на „Митници“ – Бургас…
#128 · speech
Каква е процедурата Ви, господин Арабаджиев?
#129 · speech
…защото във връзка с различни сфери…
#130 · speech
Каква е процедурата?
#131 · speech
Процедурата ми е да поканите господин Бойко Борисов, тъй като господин Вълчев направи изказване преди малко как се сменят определени ръководители. Искам да попитам ГЕРБ как ще правят избори в Бургас без шефа на „Митници“, тъй като това излезе в национален ефир.
#132 · speech
Господин Арабаджиев, моля Ви! Каква е процедурата?
#133 · speech
Моля да поканите господин Бойко Борисов в залата. (Шум и реплики.)
#134 · speech
Следващата процедура е на господин Караджов. Колеги, моля да се успокоите.
#135 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!
#136 · speech
Нека да не е изказване, а да е процедура. Имате възможност за изказване, господин Караджов.
#137 · speech
Аз искам към Вас да се обърна, госпожо Председател.
#138 · speech
Разбира се. Слушам Ви.
#139 · speech
Ако ми позволите, разбира се. Вие тук, като идват министри, изглежда им разрешавате да говорят каквото си искат, защото току-що чух да казва господин Василев, че е искал да ни предпази от противоконституционни решения. Ама къде бяхте, господин Василев, когато Лена Бориславова предложи текста за избора на председател на КЕВР, който после беше обявен за противоконституционен? Или когато лично Вие заедно с Лена Бориславова редактирахте текста за разплащане на 50% от сумите, дължими за ТРП, които пак Конституционният съд обяви за противоконституционни? Да Ви напомням ли и за Закона за противодействие на корупцията, където отново текстове, писани под Вашето вездесъщо ръководство, бяха отменени от Конституционния съд? Та не е ли малко неудобно, госпожо Председател, да идва тук министърът в оставка и да ни поучава от какви противоконституционни наши действия той ще ни предпази, което е малко неприлично за хора, които сме го избрали?
#140 · speech
Господин Караджов, разбрах процедурата Ви. Тя е малко странна. Повече прилича на изказване.
#141 · speech
Нека да продължа, защото това не е единственото Ви нарушение, госпожо Председател.
#142 · speech
Съгласна съм, господин Караджов. (Смях.)
#143 · speech
Бъдете малко снизходителна към обикновените народни представители. (Смях.) Когато търпите критика, госпожо Кирова, смятам, че трябва да сте по-смирена. (Смях и ръкопляскания от ИТН.)
#144 · speech
Господин Караджов, стана забавно.
#145 · speech
Госпожо Кирова, вижте сега какво се случва. Тук имаме някакъв велик манипулатор, който ни бил извел на пътя към еврозоната…
#146 · speech
Освен че времето Ви изтече, господин Караджов, все пак кажете каква е процедурата Ви и аз смирено ще Ви изслушам.
#147 · speech
Процедурата е следната. Все пак да се ползвате с документи. Международният валутен фонд написа дословно. „Първо. Проинфлационен е бюджетът на лицето Василев.“
#148 · speech
ПП-ДБ, от място
Палячо, слез!
#149 · speech
„Второ. Експанзионистѝчен е този бюджет.“ И ако бъде изпълнен в този си вид, ще бъде увеличен инфлационният натиск в страната. Няма да се постигнат инфлационният индекс и целта на България и тя няма да бъде приета в еврозоната заради бюджета на Асен Василев. Благодаря. (Възгласи „Браво! Браво!“. Ръкопляскания от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#150 · speech
Изчакайте, господин Василев, ако обичате. (Шум и реплики.) Колеги, аз имам една доста сериозна молба към всички. Злоупотребявате с процедурите. Имате възможност да правите изказвания и тогава можете да изговорите всичко, което мислите. Не е нужно да го правите по начина, по който го правите в момента – чрез процедури, за да можете да взимате думата преди тези, които предварително са записани и трябва да бъдат най-малкото не толерирани, а по Правилник да им бъде дадена възможността. В случая господин Рибарски трябваше да направи своята дуплика. Имате думата, господин Василев, заповядайте.
#151 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Ще бъда съвсем кратък. Господин Караджов, току-що излъгахте. В заключителната пресконференция, в която си представиха доклада, МВФ казаха, че България ще влезе в еврозоната през 2025 г. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и възгласи „Браво! Браво!“)
#152 · speech
Сега ще дам възможност на господин Рибарски да направи дуплика. Господин Рибарски се отказа от своята дуплика. Ще Ви дам възможност за процедура, господин Йорданов. Ще Ви дам възможност за процедура, стига да е процедура, ако не – вземете изказване, за да не си изключваме микрофоните. Заповядайте – процедура.
#153 · speech
ИТН
Госпожо Председател, по начина на водене към Вас – забележка, приятелска. Позволихте на общинския съветник от Ловеч тук да прави някакви предложения по процедура, които не бяха за процедура. В този ред на мисли – ако това го позволихте, предлагам пък аз в залата да бъде доведен, ако трябва насилствено, Кирил Петков, да обясни как в един запис каза, че са правили ала-бала на изборите, за да получат този резултат. И да задължите министъра, който говори с Инокентий III и получава финансови съвети от него, да обясни конституционно ли е желанието му: „Трябва да направим местни избори задължително с наш вътрешен министър“, тоест министър на вътрешните работи – наш? Това – предварително. И това конституционно ли е? И още, само да напомня нещо. Това е финансовият министър с най-дълбоко гърло (смях), защото в дълбокото му гърло потънаха 5,4 милиарда от енергетиката за последните три години. (Смях и ръкопляскания от ИТН и ВЪЗРЖДАНЕ.)
#154 · speech
Господин Йорданов! Заповядайте, господин Божанков, за процедура. Господин Петров, и Вие ще направите процедура. Само че е абсолютно безсмислено това, което правим в момента. Ваша воля. Вие сте народни представители всички. Господин Нанков, на Вас първо ще дам процедурата.
#155 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, явно това ще е първата процедура, която е наистина процедура. От името на групата искаме 15 минути почивка. (Смях.)
#156 · speech
Получавате 15 минути почивка. (След почивката.)
#157 · speech
Колеги, предлагам да възобновим заседанието. За изказване, господин Тодоров, заповядайте. Други желаещи за изказване има ли? Няма.
#158 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, аз неведнъж съм казвал и този път няма да го спестя, че лицемерието в тази зала може да се реже с нож. Да, така е, Асен Василев е един освободен от отговорности, от контрол човек, който не се съобразява с нищо. Не се съобразява с решенията на Народното събрание, не се съобразява с доскорошните си коалиционни партньори, не се съобразява и с новото красиво лице на мафията. Всъщност точно неговите бивши коалиционни партньори и новото красиво лице на мафията са тези, които го легитимираха, които му дадоха пълната власт в ръцете – той да управлява държавните финанси. Между другото, човекът, който за първи път го направи човек, образно казано, беше именно президентът на ГЕРБ Росен Плевнелиев, който е по-известен с фамилията на жена си. Така че не е виновен Асен Василев, той напълно се легитимира в онзи изтекъл запис, когато ясно и категорично каза, че е в управлението на държавата в рамките на две-три години, колкото да източи всичко, което може, и след това да избягат по островите. Това стана седмици преди да бъде сформиран този позорен кабинет и тази позорна безпринципна сглобка. Истинските виновници всъщност са ГЕРБ, защото те се коалираха с тези, които така ненавиждат, така обиждат непрекъснато – само и единствено в името на това имунитетът на техния лидер Бойко Борисов да бъде изпран. Те са тези, които са виновни за разклатеното финансово състояние на държавата. Те са тези, които позволиха на Асен Василев да източи парите на българската енергетика. Те са тези, които позволиха на Асен Василев да изтегли десетки милиарди нови заеми, с което загробиха българските граждани да ги плащат десетки години напред. Те са тези, които му позволиха да докара Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ до фалит. Сега, когато щетата вече е нанесена, внасяте тук някакви проекти на решения, извънредни комисии, извънредни точки. Те дори не се изпълняват тези решения. Какво стана с решението от миналия петък, което взехме тук в Народното събрание – Финансовото министерство да преведе един милиард на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“? Днес е крайният срок – такива пари не са били преведени. Сега внасяте ново решение, с което какво целите, какво мислите, че ще стане? Най-вероятно ще се случи същото. Къде бяхте Вие от ГЕРБ, когато ние от опозицията внасяхме същите тези решения, тези предложения в Закона за държавния бюджет? Къде бяхте? Защо гласувахте заедно с коалиционните си партньори? Аз лично съм внесъл няколко предложения в тази посока. В посока, че парите от българската енергетика трябва да останат в нея и да се използват отново за нея. Внесъл съм предложение парите от Българския енергиен холдинг да не се източват. Внесох предложение парите от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да не се източват. Тогава Вие гласувахте заедно с тези, които в момента нападате. Имате най-вероятно не знам какви задни мисли и подбуди да го правите – най-вероятно използвате това, че ние от опозицията винаги сме следвали една принципна и последователна политика. Вие знаете, защото сме предвидими в това отношение, и го използвате, за да раздавате шамари на доскорошните си коалиционни партньори. Имате късмет, че водим такава принципна и последователна политика, защото, честно казано, иначе никога нямаше да подкрепя един такъв Ваш проект на решение. Това по никакъв начин не променя факта, че всичко, което се разиграва в тази зала и вчера в Енергийната комисия, е едно долно, гнусно лицемерие. Между другото, ще ми е много интересно – защото тук стана въпрос за нещо друго – как ще гласувате. Сега има внесен законопроект във връзка с това българските домакинства да останат на регулирания пазар – да видя как ще гласувате там, защото аз лично съм внесъл може би десетки предложения в тази посока – домакинствата да останат на регулирания пазар, за да бъдат регулаторно защитени. Това е нашата визия за развитие на енергийния отрасъл. Ще ми бъде много интересно, защото знаете много добре, че сметките за ток на домакинствата ще се вдигнат с 25 – 30%. Това е според абсолютно всички специалисти – това не е според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ. Представете си през зимните месеци, когато нощната тарифа отпадне – при по-студена зима – какво ще се случи, когато домакинствата включват точно в малките часове на денонощието отоплителните уреди, а вече нямат нощна тарифа. Какво точно ще се случи? И наистина ще ми е много интересно да видя как ще гласувате, как ще се гънете тук, как ще се гърчите на тази трибуна да обяснявате защо всъщност трябва да бъдат изкарани на свободния пазар. Аз ще Ви обясня защо. Защото поехте ангажимент, или по-скоро бяхте заставени, да поръчате безбожно скъпите ядрени реактори от „Уестингхаус“ – на онази тайна делегация през месец май миналата година и някой трябва да ги плати. В същото време подарихте на украинската страна руските ядрени реактори, предназначени за АЕЦ „Белене“, с които тази централа щеше да ни излезе десетки пъти по-евтина. Сега трябва някой да плаща тези сметки. Кой ще ги плаща? Еми като излязат битовите потребители на свободния пазар, като им стане сметката от 100 лв. на 500 лв. – ето, те ще ги платят тези пари. И наистина ще ми е интересно как точно ще гласувате. Не знам дали се замисляте, но сметката за ток е най-сигурният, най-събираемият данък, който може да съществува. Замислете се как бихте живели, ако нямате електричество в къщи. Това е стока от критична първа необходимост и като такава трябва да бъде свръхсубсидирана от българската държава, за да може всеки човек, когато вкъщи си включва уред за отопление, да не се замисля дали да го остави един час, два часа, пет часа или цяла вечер, защото се притеснява как ще си плати в края на месеца фактурата за електроенергията. Точно това е една посока за развитие, в която трябва да се управлява енергийният отрасъл – към това домакинствата да бъдат регулаторно защитени и по този начин да не бъде поставена под риск цялата енергийна система.
#159 · speech
За първа реплика, господин Караджов, имате думата.
#160 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Тодоров, с първоначалната част на Вашето изказване няма да се съглася. Вие обосновахте теза, според която влизането в сглобка с ГЕРБ и ДПС на чистите и неопетнени сили на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ било сделка с мафията. Аз ще изразя противно становище, защото разговарях с ръководството на „Продължаваме Промяната“ и те ме убедиха, че отведнъж мафия не се ставало. Коригирайте се, моля.
#161 · speech
Имате думата за втора реплика, господин Даскалов.
#162 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, имам един кратичък въпрос към господин Тодоров, който, като се изказва, едва ли не той е абсолютно непорочен, безгрешен и така нататък. Да Ви попитам, господин Тодоров, Вие десен показалец имате ли? Имате, нали така? С този десен показалец натиснахте ли зелено преди време, когато трябваше да гласуваме какъв да бъде редът за обществени поръчки на частните и на държавните болници? Като натискахте на Десито Атанасова предложението за прегласуване, тогава честен ли бяхте? Сега държите и морализаторствате тук от трибуната. Когато Вие, с Вашите пръстчета, откраднахте на българските данъкоплатци 100 млн. лв. – от онкоболни... Не пожелавам на никого да заболее от това нещо, но с Вашите пръстчета… И тук да ми четете морал!? Момчета, не става работата. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#163 · speech
Заповядайте за трета реплика.
#164 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Тодоров, Вие забравихте да кажете нещо много важно. Забравихте да кажете, че тези от ПП-ДБ, които ревяха за енергийно бедните в Четиридесет и осмото народно събрание, тези същите хора в момента искат да изкарат още повече хора, тоест като въведат свободния пазар за електроенергия, всички тези хора ще отидат на свободния пазар и ще им се вдигнат сметките. В България, която е една от най-бедните държави в Европейския съюз, енергийно бедните ще станат още повече. В момента те са над 600 хил. души и ще бъдем още по-бедни, отколкото сме досега. Ето това е ефектът, който ще направят. Друго много важно нещо. Обяснете на господин Даскалов, че те предложиха една голяма глупост със Закона за обществените поръчки, с който мафията в България, както наричат те ГЕРБ и ДПС, техните кметове правят далавери чрез този законопроект – източват общините, а с това те щяха да решат проблемите на частните болници и на здравеопазването в държавата. Пълна глупост! Пълна неземна глупост и не мога да разбера как може с такова предложение да решат един такъв проблем, който се решава елементарно. Просто не трябва да има финансиране на частните болници от държавния бюджет и от Здравната каса. Елементарно! Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#165 · speech
За дуплика, господин Тодоров, заповядайте.
#166 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Към господин Даскалов, ако не бъркам името. Със сигурност не съм минал през БКП и през СДС след това, така че със сигурност съм доста по-чист от Вас, както се изразихте. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Най-вероятно имам някакви грехове, но те са в личен план, а не в политически, за разлика от Вас. И искам да Ви припомня. Кой отхвърли тук предложението на ВЪЗРАЖДАНЕ частните болници да не бъдат финансирани от Здравната каса? Нали Вие от сглобката го отхвърлихте това?! Ние го внесохме като решение! А кой направи въпросната Деси Атанасова конституционен съдия?! Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ли я направихме?! (Оживление и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Шум и реплики.) Към господин Караджов. Вие казахте в началото, че не сте съгласен с началото на моето изказване, но всъщност това, което казахте, напълно подкрепя точно началото на моето изказване – че всичко в тази зала е едно гнусно лицемерие. Защото е точно такова! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото, когато ПП-ДБ управляват с ГЕРБ, не са мафия! Когато не управляват с тях, стават мафия!
#167 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Никога повече с мафия!
#168 · speech
Никога повече с мафията ли беше? Точно така беше! Много ми е интересно след два месеца, когато отново ще седнете на масата за преговори, ще забравите ли, че ГЕРБ са мафия?! Ще забравите ли колко години по Вашите думи са крали?! Ще го забравите ли това нещо отново или ще си държите на думата, че са мафия и ще се държите към тях като с мафия?!
#169 · speech
Имате думата, господин Василев.
#170 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Благодаря, господин Тодоров. Първо, по същностната част, след това ще стигнем и до политическата. Казахте, че държавата е задлъжняла много – ще плащаме дългове, и нашите деца, и така нататък. Дългът към БВП е 22%, малко по-нисък, отколкото беше 2020 г. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Това са фактите! Не моите факти, това са фактите на Евростат, на Българския статистически институт, на МВФ, на Световната банка, можете да го проверите в любимия си източник, който и да е той. Следващото нещо, което казахте, е, че не изпълняваме – какво беше – решението за 1 милиард на този парламент. Ами то решението е противоконституционно, противоречи на Закона за бюджета! Тук има достатъчно юристи, могат да Ви кажат, че закон с решение на Народното събрание не може да бъде отменен. Нали така?! Въпреки това и въпреки че във Фонд СЕС към момента има над 400 млн. лв., точно за да се подкрепят уязвимите потребители от 1 юли, ние намерихме вариант как Фонд СЕС да получи приходи допълнително към тези, които са му заложени в бюджета. Защото дупката във Фонд СЕС не се дължи на някакво въображаемо източване, дупката във Фонд СЕС се дължи на това, че не са си направили правилно прогнозите за цените на квотите и за цените на електроенергията. И квотите, и електроенергията са доста по-евтини, отколкото Фонд СЕС са прогнозирали. Бюджетът на Фонд СЕС, като част от Консолидираната фискална програма, мина през този парламент на 22 декември. Това бяха техните прогнози, ние не сме ги пипали. Сбъркали в прогнозите – отворила им се дупка! Дупката, между другото, означава, че не могат да платят на фотоволтаиците от 2011 – 2013 г., които са фиксирани високи цени, и че не могат да платят на част от топлофикациите и така нареченото комбинирано производство, а не че това ще доведе до по-висока цена за гражданите. Има едни частни интересни, наследени в енергетиката, които през Фонд СЕС получават доста средства и сега са много притеснени, че може и да не си ги получат, защото Фонд СЕС не са си прогнозирали правилно парите. Както и да е, вариантът беше намерен, така че не трябва да имате притеснения там. Сега, колкото до декапитализацията на българската енергетика – в момента, днес, БЕХ имат по сметките си над 2 млрд. лв. В момента, днес, „Нови мощности“ имат в сметките си над милиард и половина. Така че за никаква декапитализация на енергетиката не можем да говорим! Това, което се случва през последните няколко години, е, че държавата започна да си прибира дивидента от енергетиката, вместо да го остави да бъде краден. И този дивидент от енергетиката не отива в джоба на финансовия министър, а отива в пенсии, които са три пъти увеличени; отива над един милиард допълнително за Здравната каса; отива в заплати на учители; отива в заплати на лекари; отива в заплати на държавната администрация; отива в безплатни детски градини; отива за безплатни лекарства, за част от лекарствата – сега, от 1 април. Там отиват тези пари от енергетиката, вместо да потъват в незнайно чии джобове. И единственият въпрос, който седи пред този парламент, е защо тези пари от енергетиката не са отивали за тези цели, преди аз да бъда финансов министър. Това е въпросът! Защото мога да Ви кажа къде са отивали. Едни три милиарда в един „Турски поток“ са отишли – вместо за пенсии, заплати, здравеопазване и образование! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики.) И сега, по въпроса за либерализацията на пазара. Либерализацията на пазара трябва да се случи не защото ние го искаме, а защото всеки един пазар, където цените са изкуствено потискани, води до това да няма добро предлагане на съответните услуги! Това го видяхме по времето на комунизма. Вие може би сте били много малък, аз не бях – когато имаше моменти, в които чакахме на опашки за всичко, в това число и за кашкавал сме чакали на опашки с купони. Може би не си го спомняте, аз съм чакал на такава опашка. Ако погледнете внимателно Закона за енергетиката, който беше приет, там ясно се казва, че регулираните цени и подпомагането ще останат за групата хора, които са енергийно бедни и не могат да си позволят да платят нормалните пазарни цени. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Първо, има го. И в момента Министерството на енергетиката и Министерството на труда и социалната политика работят по това да се дефинира тази група хора и начинът на подпомагане – това е първото. Второто нещо, с което постоянно се опитват да плашат българските граждани колко щели да скочат цените – ами мога да Ви кажа, че в момента разчетите, които се виждат и от КЕВР, и от Фонд СЕС – е, че цените ще скочат някъде между 4% – 5%, а не 20 или 30.
#171 · speech
Реплика От Възраждане
Хайде да видим!
#172 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Това е по същество. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Липсата на нощна тарифа няма да се отрази на цената драматично, защото се вижда какво е потреблението по нощната спрямо дневната. Това, което обаче липсва в България, и това, което беше предложено още 2021 г., е двутарифният модел, където до определено ниво консумация енергийно бедните да могат да получават точно тези помощи на доста добре субсидирана цена. Оттам нататък, ако потребявате като за една малка прогимназия и си топлите басейна с ток, ами няма да Ви е субсидирана цената! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Тя ще бъде субсидирана така, че да можете да си отоплявате един нормален апартамент. Оттам нататък всичко друго не трябва да бъде субсидирано. Ако искате да си топлите басейна, топлете си го, ама не с подпомагане от българските данъкоплатци! Това е идеята на либерализирания пазар, а не да скочат цените за нормалните български граждани. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Скандирания: „Браво!“)
#173 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Давам първо думата за лично обяснение. Заповядайте, господин Даскалов.
#174 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Тодоров, това младо момче – доколкото разбрах, то се е върнало от Западна Европа и явно не е успяло да се вреди някъде там…
#175 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не е ходил в Западна Европа!
#176 · speech
… да си прави заплатка, е решило да се произнася кога аз съм бил партиен член.
#177 · speech
Реплика От Възраждане
Комунист!
#178 · speech
Господин Тодоров, не Ви пожелавам – ей на тези хора тук, от другата страна, любителите също на Путин, да Ви обяснявам моето семейство преди години как е живяло. Ние нямахме шанса да станем членове на Българската комунистическа партия. И честно казано, аз се гордея, че не съм бил никога член на тази политическа формация.
#179 · speech
Реплика От Възраждане
Как отиде в Москва?!
#180 · speech
Ами отидох в Москва, другата седмица ще Ви донеса моята диплома. Човек някой път има и знания в главата. Сега, ако Вие нямате подобни неща, толкова по-жалко за Вас. Така че, когато се произнасяте за някой доста по-възрастен от Вас, гледайте да бъдете по-смирен и така нататък. Това ще Ви помогне в живота. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#181 · speech
Господин Даскалов, моля Ви, не водете разговор със залата от място. Нямаше смисъл. (Народният представител Борислав Гуцанов иска думата.) Господин Гуцанов, Вие? Процедура по начина на водене – първо Искрен Митев. (Народният представител Даниел Петров иска думата.) Вие желаете процедура ли? Ще Ви дам думата, Вие отстъпихте преди малко, мислех, че сте се отказали, господин Петров. Заповядайте, господин Митев.
#182 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател! Процедурата ми е по начина на водене към Вас, защото този дебат излезе от рамките на предмета, който обсъжда. Всъщност предметът, който обсъждаме днес, и отговорът, който ще получи тази зала, е как Костадин Костадинов успя да си изплати 30-годишен заем за една година. Ами като всеки път, когато има нужда от него, той натиска копчето да вкарва всички предложения на ГЕРБ-СДС. Това е! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#183 · speech
Каква е процедурата, господин Митев?
#184 · speech
Ето така си изплати къщата!
#185 · speech
Каква е процедурата?! (Реплика от народният представител Костадин Костадинов.) Заповядайте, господин Петров, да чуем Вашата процедура, след което господин Гуцанов.
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. (Разменяне на реплики между ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.)
#187 · speech
Правилно изчаквате, господин Петров! И аз бих изчакала!
#188 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Съвсем сериозна процедура, докато господин финансовият министър в оставка Асен Василев е тук, тъй като в последните две-три седмици, господин Министър, сте абсолютно неоткриваем и ходите само на изслушвания, които са Ви удобни. Преди две седмици имахте покана, съвсем официална, през системата на Народното събрание. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
#189 · speech
Реплика От Пп-Дб
Към кого е тази процедура?
#190 · speech
Тя е към председателя на Народното събрание. Имахте покана да дойдете в Комисията по земеделие на изслушване, не благоволихте да го направите.
#191 · speech
Каква е процедурата обаче, господи Петров?
#192 · speech
Към Вас.
#193 · speech
Тя - като е към мен, обърнете се към мен и кажете какво желаете. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.)
#194 · speech
Аз прекъсвах и господин Митев.
#195 · speech
Госпожо Председател, имахме покана от името на Комисията по земеделие относно един много тревожен Доклад, с който се запознахме ние народните представители, членовете на Комисията по земеделие – и не само ние народните представители, а и цялата общност, която е в системата на горите – относно намеренията, записани в Доклада от господин Асен Василев, с които той възнамерява да разформирова шестте държавни горски предприятия в ЕАД-та. Господин финансовият министър не благоволи да дойде на изслушване в Комисията. Ако не можете Вие да го накарате, ние ще поискаме изслушване…
#196 · speech
Процедурата Ви е към мен.
#197 · speech
…за другата седмица, да го разпънем на кръст тук в залата, защото това са абсолютно тревожни намерения. И господин Министър, моля Ви, преди години лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не ходеше на такива изслушвания и Вие приличате точно на него в този момент. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля Ви, ако обичате, елате на изслушване.
#198 · speech
Господин Петров!
#199 · speech
Кажете – защо искате да разформировате горските предприятия?
#200 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Петров. И тъй като разбрах процедурата по начина на водене, първо, колеги, ще се обърна към господин Василев и ще го помоля да остане на парламентарния контрол, ако има възможност за това, за да може да бъдат зададени към него съответните въпроси, които чакат своя отговор. Имате сега думата, след като я желаете, господин Василев.
#201 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Благодаря за въпроса. Все пак съм министър на финансите и ходя в Комисията по бюджет и финанси редовно, в Комисията по земеделието трябва да ходи земеделският министър – като за начало. (Шум и реплики.) Второ, план няма. Това, което има, е Доклад, който е представен в Министерския съвет…
#202 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
С лъжливи мотиви!
#203 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
С много ясни мотиви, тъй като ние, за да станем член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, има ясен план, че всички държавни предприятия трябва да се преструктурират. И там на Министерството на земеделието са дадени две опции – или да ги направи държавна агенция, или, ако реши, да ги направи еднолични акционерни дружества и да ги включи в списъка с предприятия, които не могат да бъдат приватизирани. Това са двете опции, които са дадени на Министерството на земеделието. Оттам нататък Вашите въпроси са към Министерството на земеделието и министъра на земеделието – коя от двете опции той ще предприеме. Министерството на финансите не е принципал на въпросните държавни предприятия и няма никакъв начин да се разпорежда с тях. (Реплики между народните представители Венко Сабрутев и Даниел Петров.)
#204 · speech
ПП-ДБ, от място
Три събрания и не знаеш как работим!
#205 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Така че, колеги, ако имате притеснения, работете с Министерството на земеделието да изпълни една от двете опции, които стоят пред тях. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#206 · speech
Господин Гуцанов, имате думата. Вие също имате процедура, предполагам, по начина на водене?
#207 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател! Да. Първо Ви моля няколко неща. Господин Василев говори за Турски поток. Добре бе, девет месеца защо не го поставихте този въпрос за Турски поток, а го поставихте преди 24 часа?
#208 · speech
ПП-ДБ, от място
Сега излязоха документите.
#209 · speech
Какво се случи, че девет месеца се прегръщахте, женихте се, управлявахте, а сега решихте да го поставите?! Това един път. Втори път. Комунизъм в България е нямало! И престанете да говорите неща, които или не ги познавате в детайли, или наистина не знаете за какво иде реч. Имало е социализъм. И по времето на социализма купони няма. Купоните стават след падането на социализма и не знам Вие как сте чакали по времето на социализма за опашка на кашкавал, но мога да Ви кажа, че по времето на този лош строй се построи атомната централа с шестте ѝ блока, по време на този лош строй се направи цялата енергетика, която в момента Вие разграбвате и унищожавате, и по времето на този лош строй нямаше енергийно бедни, за които сега се чудите как да ги определите. (Шум и реплики.) Затова Ви моля много, не казвайте неща, с които – надявам се, не сте запознат, а не го казвате, за да изкривявате истината, господин Министър в оставка.
#210 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Колеги, в момента всички масово злоупотребяват с процедурите. Процедурата не е форма, в която може да зададете въпроса си към присъстващ на заседанието министър.
#211 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защо пък не?!
#212 · speech
Защото не е предвидено в Правилника, господин Манев. (Шум и реплики.) Иначе – да, изглежда доста забавно отстрани, при това, господин Ангелов, аз съм длъжна да давам думата на министъра, когато я поиска, така е в Правилника, той има право да взема тази дума. Аз Ви предлагам да върнем дебата към неговото същество. (Шум и реплики.) Ще дам думата за процедура отново и се надявам тя да е последната процедура, в която се говори нещо различно от решението за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на „Български енергиен холдинг“ ЕАД, за неразпределяне на дивидент на печалбата на „Български енергиен холдинг“ ЕАД за финансовата 2023 г. Това е точката, която разглеждаме в момента. Заповядайте, господин Свиленски.
#213 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател. Разбира се, че процедурата няма да е по тема, различна от това, което говорим. Тя ще бъде изцяло насочена към Вас. И аз се радвам, че два часа след като започнахме, Вие се сетихте коя е темата. Процедурата по начина на водене е следната, госпожо Председател. Прочетохте Проекта за решение и от два часа никой не се изказва по Проекта за решение, а министър Василев взема думата след всяка реплика.
#214 · speech
ПП-ДБ, от място
Не е вярно!
#215 · speech
Вие много добре знаете, че когато е на министър, се дава думата веднага, но когато министър вземе думата по тема, различна от обсъждания Проект на решение, след това се дава думата на всяка парламентарна група две минути за отношение. И не знам защо си причинявате това нещо – след всяка реплика министър Василев да взема думата, след това всички групи трябва да се въртим с по две минути отношение по това, което е казал господин Василев?! Господин Василев, изчакайте, запишете си всички изказвания; накрая излезте, обобщете какво мислите по въпроса, ако е по тема, различна от Проекта за решение, тогава да се изкажем. Сега, един говори за социализъм, друг за комунизъм, професорът се сети къде е учил в Москва, друг за кашкавал… Колеги, два часа се занимаваме с…
#216 · speech
Разбрах процедурата Ви, господин Свиленски.
#217 · speech
…разказване на лични истории. Така че, моля Ви, госпожо Председател, оттук нататък да давате думата само по въпросното решение, а министърът да изчака 20 минути след това да обобщи, и групите, ако имат отношение, да го направят. Благодаря Ви.
#218 · speech
Разбрах Ви, господин Свиленски. И аз Ви благодаря. Каква е темата на точката от дневния ред, зная от самото начало, но явно народните представители не го знаят, защото те сами, по собствена воля правят тези изказвания и волеизлияния, които слушахме в последните два часа. Някой по същество има ли желание за изказване? Господин Станков, имате думата.
#219 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Министър, честно да Ви кажа, днес не смятах да взимам отношение, понеже решението е много точно и ясно – в желанието си да намерят по-предни места в листата някои народни представители решиха, че днес трябва да бъдат активни пред председателя на своята партия. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Василев, не знам това дали играе роля при Вас, при нас специално няма никакво значение. Да започнем първо с експертното, после ще минем към политическото. Истината каква е? През последните няколко години от енергетиката излязоха 5,4 млрд. лв. – по дати можем да ги изкараме. Тези средства бяха пренасочени и енергетиката беше обезкървена. Вие споменахте, че тези средства са отишли за пенсии, заплати, повишаване и така нататък, аз пък казвам друго: тези пари Вие ги дадохте да купите зърно. Дадохте ги да купите зърно! Защото Вашият колега Кирил Петков, тогава като премиер, излезе и каза, че няма да допусне българските деца да ядат радиоактивно зърно.
#220 · speech
ПП-ДБ, от място
Еее!
#221 · speech
Тогава обаче, след като бяха изтеглени милиард и 176 милиона от НЕК, зърно не беше купено. (Реплики.) Зърно не беше купено, поне ние не го видяхме. Поне моите три деца не ядоха от това зърно. (Шум, реплики, смях.)
#222 · speech
ПП-ДБ, от място
Така ли мислиш?
#223 · speech
Като източихте през тези няколко години енергетиката, Докладът на Международния валутен фонд, на който със сигурност можете да вярвате повече, отколкото на мен, директно Ви казва: това е порочна практика и не е правилно, обезкървявате енергетиката, не давате шанс за инвестиции, това влияе на прехода, това влияе като цяло на ситуацията в енергетиката. Стигна се дотам, че ние Ви предупреждаваме всеки път и взимаме постоянно решения. И това, че в нови мощности за изграждането на VII и VIII блок има милиард и половина, отново е по решение на Народното събрание, което, между другото, Вие се опитахте да блокирате, искайки, гласовете на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, този проект да не се случи. Този проект да не се случи! Сега искате и вертикалния газов коридор, заради който вече сме подписали споразумение с европейските партньори, и той да не се случи. Защо? Защото отново ще бъдат изтеглени всичките средства от енергетиката. Господин Министър, с решението на Министерския съвет Вие давате милиард и 600 млн. от държавния бюджет. Така ли е? Срещу тези средства държавата придобива актив, нали? Актив! Този актив е на стойност милиард и 600. (Реплики между народните представители Маноил Манев и Настимир Ананиев.) Обаче като теглим чертата, колеги…
#224 · speech
ПП-ДБ, от място
Не е по същество!
#225 · speech
Госпожо Председател! Като теглим чертата, излиза, че по сметката в Българския енергиен холдинг остават около 350 млн. физически средства – физически, от милиард и 600 актив, който се придобива, като направите абсолютно всичките сделки, остават милиард и 600 милиона. Ние нямаме против Вашето решение в Министерския съвет, имаме против още 425 милиона след това неправилно придобиване, дето се казва, на активи и източване на енергетиката, да си останат в енергетиката. Да си останат в енергетиката, за да могат да си осъществяват проектите. И между другото, до това решение нямаше да се стигне, ако Вашият не-председател на Комисията за енергийно и водно регулиране не беше изгърмял милиард и 300 милиона излишък, които бяхме оставили ние с две прости решения. Милиард и 300 милиона заминаха! Те бяха средствата за черни дни. В момента нямаше да водим този разговор с Вас, напротив, щяхме да търсим Вашата подкрепа, след като се покрие дефицитът във Фонда с тези средства, част от тези средства да отидат пък за чакащите 2200 сгради за саниране. В тези сгради живеят над един милион жители, които имат право да получат средства. На равни начала. А сега за какво си говорим? След като от Фонда бяха източени средствата от SAFE, които трябваше да си останат там – това бяха отново голяма част от средствата от държавната енергетика от АЕЦ „Козлодуй“ и дружествата, които после бяха верифицирани, те нямат място в бюджета, те трябваше да си останат във Фонда и отново с част от тях като излишък да се покрият средствата за саниране на многофамилните жилищни сгради. Тези милиони хора точно това чакат. Те затова всеки път се редят на опашка. Нямаше нужда пак да ги карате да подават документи, те пак ги подадоха и пак са толкова, не са по-малко. Та, колеги, с днешното решение много ясно ще си проличи кой желае българската енергетика да бъде обезкървена. Господин Министър, Вие бяхте сниман как се подписвате в подписката на миньорите. Точно тези миньори, за които след това се подписахте върху Плана за възстановяване и устойчивост и намалихте с 40% емисиите и в момента тези хора протестират. Точно с този подпис поехте ангажимента и тези битови потребители, за които в момента сте загрижени, да излязат на свободния пазар, въпреки че Европейският регламент и Директивата за пазарите казват, че това може да не се случва преди края на 2025 г. Преди края на 2025 г.! А ние решихме да сме по-бързички, по-така, да ги обезкостим домакинствата, да им бръкнем по-дълбоко в джоба. Това ли Ви беше идеята? И с това решение на Народното събрание – какво направихте? След тези финансови машинации се вижда, че отново във Фонда влизат недостатъчно средства. И няма да вдигнем – няма да вдигнете, защото Вие ще носите вината, няма да вдигнете с 3 ст. на възрастните хора нощната сметка за тока, ще я вдигнете с 2 ст. с тази машинация. Защо? Защото с дарението на БЕХ от 728 милиона реално пак остава дупка във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, защото на никого не казвате, че част от тези средства са за компенсация за газа. И дупката, която остава във Фонда, е в рамките на поне 250 до 300 милиона. Или тези 3 ст., с които искахте да вдигнете сметката на ток на възрастните хора, след нашия натиск станаха 2 ст. Ами ние искаме да е нула стотинки! Няма да се вдига токът за домакинствата! Това искаме от Вас! Изпълнявайте решенията на Народното събрание и по този начин бъдете сигурен, че енергетиката ще върви в правилната посока. Колеги, днес решението е много ясно – министърът като едноличен собственик на капитала и колегите от Българския енергиен холдинг не трябва да плащат 425 милиона дивидент. Те дават актив за милиард и 600, а в сметките им ще останат 350 милиона Нека поне половината от тези средства да останат по сметките им, така че българската енергетика да продължи да се развива. Господин Василев, опитахте се да спрете проекта за нова ядрена централа, сега се опитвате да спрете и вертикалния газов коридор – няма да го позволим! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#226 · speech
Колеги, има ли желаещи за реплики? Ще Ви дам думата, господин Министър, нека да изчерпаме процедурата. Има ли желаещи за реплики към изказването на господин Станков? Заповядайте, господин Рибарски.
#227 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Станков, не можах да разбера как от решение за неразпределяне на печалба от БЕХ Вие стигнахте до санировки – знам, че са Ви слабост, нормално. Нито Фондът санира – Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, нито БЕХ прави програми за саниране. Това Ви е ясно на Вас. Вие единственото, което искате, е един милиард да се изсипят в този фонд, да си ги раздадете по решението на КЕВР за „Топлофикация“. Това е ясно. Милиард и 162 млн., миналия път Ви го казах, в момента парите не достигат. За мен е учудващо обаче, че засягате сметките на битовите потребители. Именно общественият доставчик НЕК в момента има вземане от този фонд и това по веригата стига до минитецове. Не знам как Планът за възстановяване и устойчивост пък рефлектира върху това дали ще работят, или няма да работят. Поне това, което е възложено от Министерството на енергетиката, Вие трябва да го платите от този фонд – 2 млн. и 200 хил. мегават часа. Това е единственият начин, по който ТЕЦ 2 в момента се домогва до някаква работа – предвид цените, които са на борсата. Вие и това не плащате от този фонд! Така че към момента аз не виждам във Вашето решение Вие какво решавате, освен да забраните на БЕХ да подпомогне държавата в такъв момент, а решението на Министерския съвет именно адресира и финансирането на вертикалния газов коридор. И ако се бяхте поинтересували от този проект толкова, колкото, така, заявявате няколко пъти, вече обществените поръчки се подготвят и обявяват. Така че авансово плащане има по този проект, и то именно става възможно благодарение на решенията на Министерския съвет. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#228 · speech
Има ли втора реплика, колеги? Не виждам. Господин Василев, изчакайте, ще Ви дам думата. Не виждам втора реплика. Господин Станков, дуплика ще направите ли? Имате думата.
#229 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Господин Рибарски, явно предната ни дискусия не сте я разбрали. Ако не знаете, че приоритет на домакинствата е да бъдат санирани, това трябва да бъде приоритет на което и да е правителство, на която и да е парламентарна група. Това е номер едно приоритет на всяко домакинство – да си свали сметките за тока, да удължи живота на сградата и да живее в по-комфортна среда. Тези средства, отново казвам, се изплащат на държавата. Вече дадените два милиарда, господин Министър, се изплатиха. Предполагам, че и Вие ще го потвърдите. С намалената консумация на домакинствата този ток беше продаден в чужбина и стана така, че Гърция, Сърбия, Македония и Румъния платиха санирането. Разбирате ли? Това се изплати. Двата милиарда вече са платени. Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ със своя си излишък – ние сме хората, които да му кажем какво ще прави. Вече трябваше да работи Фондът за декарбонизация, който да е събрал пари и да продължи санирането, господин Рибарски. Що се отнася до Вашите намеци за топлофикациите – аз Ви казах и предния път. Отиваме с Вас ръка за ръка в КЕВР и сядаме при тях. Ще разберете за няколко неща. Господин Министър, това е важно също и за Вас. Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ нито си прави сметка, нито предвижда какви ще бъдат квотите или приходите от 5%. Това го прави КЕВР на базата на статистически данни, на базата на техни прогнози. Така че колегите от Фонда нямат абсолютно… – тяхната задача е по-скоро да администрират процеса. Тук мисля, че сме на едно мнение.
#230 · speech
ПП-ДБ, от място
Не.
#231 · speech
Как не? КЕВР е органът, който прави сметките. Още повече – понеже тук се извърта разговорът, с отварянето на решението, отново казвам на КЕВР – няма да стигнем до нищо повече, освен топлофикациите да получат пет милиона повече и да задълбочим с още над 120 милиона кризата във Фонда, господин Министър. Понеже в предното изказване стана ясно, че имахте претенции за Балкански поток – защото тук трябва да внеса една яснота – Вие споменавате Турски поток.
#232 · speech
ПП-ДБ, от място
И предложихте да се казва Турски поток. Това го пише в документите.
#233 · speech
Турски поток е проект на чужда територия. На българска територия ние сме изградили разширение на газопреносната мрежа от българо-турската до българо-сръбската граница. Оттам нататък трябва да е важно, че Народното събрание през 2018 г. подкрепи изграждането на този проект. От този проект от хазната не е излязла и една стотинка. Това са средства, които е платил Булгартрансгаз и останалите средства идват от изпълнителя. Приходите – излъгахте също и за това колко струва проектът. Проектът струва 2,5 милиарда, не 3,5 милиарда. Като имате предвид, че половин милиард е даден за най-добрите американски компресори – най-добрите, които двупосочно да насочват газа. Имат пет връзки с националната мрежа и девет ползвателя. Приходите до момента, господин Министър, при вложени 2,5 милиарда, знаете ли колко са? Трябва да знаете, защото сте финансов министър – милиард и 300 милиона. Господин Сабрутев, смятате ли добре – милиард и триста милиона за три години? Авансово са платени близо 700 милиона. Така че тук злоупотребявате много често с възможността да взимате думата и да лъжете хората. Но истината е, че Вие искате да спрете стратегически проекти за страната. Искате да вдигнете сметките на българските данъкоплатци…
#234 · speech
ПП-ДБ, от място
Лъжа.
#235 · speech
… и то с действия чрез източване на българската енергетика. Това го видяхме. Булгаргаз вече е поставен на трупчета и почти приключва. С мините и ТЕЦ-овете – ангажиментите Ви видяхме докъде стигнахме, хората постоянно протестират. Дайте да намерим решение на нещо, а не само да създаваме проблеми. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#236 · speech
Благодаря Ви, господин Станков. Имате думата, господин Министър.
#237 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Финансов Министър
Господин Станков, точно решение правим, а парламентът в момента създава проблеми. Започвам по ред на Вашето изказване от най, най, най-първия въпрос – заемът, който беше даден на НЕК, за да плати загубеното дело срещу Атомстройекспорт за милиард и 200 милиона и който НЕК върна през 2022 г. месец март обратно към правителството.
#238 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Беше задължен да го върне.
#239 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
С решение на Министерския съвет. Та питате къде е отишъл този заем, като не е отишъл за зърно. Но не знам дали си спомняте, че имаше една актуализация на бюджета месец юли, в която Вие надухте разходите с почти 900 милиона. (Реплики: „Браво!“ от ПП-ДБ.)
#240 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
При българските деца.
#241 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Там отиде, господин Станков, там отиде точно този заем. Така че, да, не сте яли жито от този заем, но за сметка на това едни 900 милиона бяха налети като допълнителен разход по време на актуализация месец юли 2022 г. над разчетите на Министерството на финансите и единствената причина това да не издъни дефицита и всъщност ние да успеем да останем в някакви разумни рамки е, че тази транзакция се беше случила. Сега продължаваме нататък за вертикалния газов коридор. За седем, мисля, години Вие като заместник-министър на енергетиката, с ресор „Газ“, ако не се лъжа, направихте точно нула за вертикалния газов коридор. Вертикалният газов коридор се случи точно защото Министерството на финансите и Министерството на енергетиката заедно с Булгартрансгаз застанаха и казаха, че трябва да се разшири Север-Юг газопреносната мрежа, за да може да се ползват терминалите и от Гърция, и от Турция, за да може да стига достатъчно газ нагоре към Румъния. Защо има тясно местò по газовата връзка към Румъния? Защото част от съществуващата газопреносна мрежа тогава е била взета за Балкански поток.
#242 · speech
ПП-ДБ, от място
Ааа?! А, какво стана?!
#243 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Затова сега се налага да я разширим, защото в тази част са спестени парите за Балкански поток, а е използвана съществуващата мрежа. Няма да говоря за връзката с Гърция, която уж беше готова – 10 години я строихме и накрая успяхме да я построим за малко над година, и да бъде пусната 2022 г. Връщаме се към това какво БЕХ получава вследствие на решението на Министерския съвет. Първо, получава милиард и 600 милиона лв. вместо обещания от Топлофикация, че ще получи милиард и 600 милиона лв. някога. Освен това обаче, може би не сте обърнали внимание, БЕХ получава още един актив обратно – 800 млн. лв., които дължи Булгаргаз към правителството. Вече Булгаргаз ще ги дължи към БЕХ, тоест капиталът на БЕХ се вдига с едни 800 млн. лв. допълнително, освен този милиард и 600, който получава. Така че от гледна точка на българската енергетика един път се вдига с 800 млн. лв. капиталът на БЕХ и неговите дъщерни дружества спират да дължат пари към правителството и втори път – правителството изкупува дълг, по който БЕХ може би ще получи плащания някога. Знаете какви обезценки бяха наложени на този дълг. Тоест българската енергетика получава 2 млрд. и 400 млн. лв. Не е обезкървяване, а е доста голямо преливане на средства в българската енергетиката – точно за да може да си направи проектите. Що се отнася до вертикалния газов коридор – знаете ли защо могат да се пуснат поръчките в момента не под условие? Защото има едни 300 милиона дивидент, които Булгартрансгаз дължи и които така и не е издължил към БЕХ и съответно не са влезли в правителството. С тези 300 милиона може да направи конкретни проекти и когато има конкретни проекти, е смислено те да бъдат финансирани. Когато няма конкретни проекти, просто седи една каца с пари и не мисля, че това е много смислен начин да се управляват парите на българските данъкоплатци. Продължаваме нататък – Фонд SAFE. Фонд SAFE – тук е господин Дончев, той ще Ви каже – не са средства на българската енергетика. Фонд SAFE са средства, които ние получихме от Европейската комисия по програмния период 2014 – 2020 г. и тъй като различни програми нямаше да могат да поемат тези средства и да се изпълнят проектите заради закъснение, ние тези средства ги получихме във Фонд SAFE, но това не са средства, които е генерирала българската енергетика. Това са средства, които ние имаме договорени още от времето на господин Дончев за периода 2014 – 2020 г. по Европейските грантови фондове. Продължаваме нататък с 2025 г. – излизането на свободен пазар.
#244 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не е вярно това.
#245 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Българските домакинства ще излязат на свободен пазар, точно както регламентът казва, в края на 2025 г. Това е, което приехте Вие в Закона за енергетиката.
#246 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Аз ще Ви кажа защо го приехме.
#247 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Има междинна стъпка, която се случва, която не е свързана с домакинствата, която междинна стъпка се случва тази година и това е стъпката, в която НЕК като доставчик трябва да започне да купува през борсата, а не да купува на цени, административно определени от КЕВР. Но това е само вътре в системата на енергетиката, не се отнася за българските домакинства. Ако погледнете кога домакинствата излизат на свободен пазар – това е точно, както е по регламент – в края на 2025 г. И последно, не че искам да се заяждам, ама ме дръпнахте малко за опашката. (Шум, реплики и смях.) Господин Добрев не го виждам тук в тази зала. (Шум и реплики: „Какво общо има това?“ от ГЕРБ-СДС.) Предполагам, че той е идеологът на това решение, защото виждам до Вас и госпожа Петкова, и Вие, такива глупости по времето на Вашето време като министри и заместник-министър на енергетиката не допуснахте поне в тази част. Но на мен ми се наложи да бъде министър на енергетиката след управлението на господин Добрев като министър на енергетиката. Заварих 800 милиона дупка, която трябваше да бъде запълнена и беше запълнена с правилни решения. Това, между другото, е и на Европейската комисия, и на Световната банка в докладите. Заварихме увеличени цени на електроенергията и хора, които се палят по площадите.
#248 · speech
ПП-ДБ, от място
Еее!
#249 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Така че не съм сигурен, когато говорим, че енергетиката върви в правилната посока, че това е правилната посока. В заключение това, което чувам тук, е да оставим в БЕХ едни допълнителни 425 милиона, без да знаем те за какво ще ги ползват, с противоконституционно решение на парламента. Ами, ако смятате, че това е правилно – гласувайте го. Със сигурност то ще отиде в Конституционния съд. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#250 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За процедура.
#251 · speech
Господин Станков, имате думата за процедура.
#252 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, Вие като член на Енергийната комисия беше редно да прекъснете финансовия министър, защото има явно неразбиране как функционира енергийната система и какво ще се случва от 1 юли. Господин Василев, от 1 юли НЕК нищо няма да купува. Ще го купуват крайните снабдители в лицето на електроразпределителните дружества, които ще го доставят на пазарната цена. И ако Фондът е избушен, както е избушен в момента, и няма средства да дотира, то означава, че сметките на гражданите не с 10%, с 50% ще скочат, даже има шанс и със 100% да скочат през зимата. По начина, по който взехте парите от Фонда, и още веднъж – имате и неразбиране – това, което вече мен ме притеснява, Фонд SAFE верифицира изхарчените средства за микро-, малки и средни предприятия и то при определени условия – ако те нямат лицензии за цигари, алкохол и така нататък, така че тези средства трябваше да си останат във Фонда, защото те са на база на извършени разходи от Фонда, които до голяма степен пак бяха дошли от енергетиката. Те нямат място в държавния бюджет. Фонд SAFE са средства, които Вие сам можете да оцените защо не са усвоени. Аз лично на Ваше място бих си признал, че съм извършил, така да се каже, неправилно управление на евросредствата. Те не са достигнали до българските граждани, до българските общини навреме и заради това, господин Дончев, тук ще цитирам Вас: „този ресурс е втечнен“ и е налят във Фонд SAFE, за да не бъде загубен – още веднъж като верифициране на средства, които са вече изхарчени от Фонда. Госпожо Председател, трябваше да прекъснете господин Василев и в двете му части, защото и двете не отговарят на истината и подвеждат както Народното събрание, така и българските граждани. Господин Василев, лично към Вас, извинявам се, че ще наруша процедурата. Не Ви прави чест – господин Добрев в момента е в командировка – да говорите за него, при условие че не е в залата. (Реплики.) Най-малко ще му ставам адвокат, но не Ви прави чест. Ако искате, изправете се на дебат с него, ако Ви е страх от него, изправете се на дебат с мен за санирането, аз нямам нищо против. (Възгласи от ПП-ДБ: „Еее.“) Обаче да говорите за човек, който не е в залата и не може да Ви отговори, не Ви прави чест, не е мъжко. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#253 · speech
Нека да чуем господин Аталай. (Силен шум и реплики.)
#254 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Господин Станков, това, което казах, съм го казвал на господин Добрев в негово присъствие в залата. Само това исках да кажа. (Шум и реплики.) По останалите въпроси...
#255 · speech
Господин Василев, нека да прекратим това. Господин Аталай, имате думата – заповядайте. За изказване, нали?! Ако може, да ни върнете отново към темата.
#256 · speech
ДПС
Точно за това става въпрос.
#257 · speech
След което да прекратим разискванията, защото смятам, че всичко е ясно вече.
#258 · speech
Ние ще прекратим разискванията, госпожо Председател. Благодаря Ви за предоставената възможност. Господин Василев явно наистина набра сили, когато господин Добрев не е тук. Преди малко той ми се обади, разбрах, че е в Америка и иска онлайн да го включим на стената тук. (Смях, оживление.) Тогава вече бъдете убедена, че днес няма да приключим деня. За да се върнем на дебата по темата, ще Ви помоля да се съсредоточим върху решението, което е представено пред Вас. Убеден съм, че ако още малко слушаме господин Асен Василев – значи, толкова магически способности имате, господин Василев, че преди малко бях аха вече съгласен да тръгнем да събираме парите от всички народни представители – каквото имат по джобовете, и да Ви го предоставим на Вас, за да можете да спасите цяла България. (Смях, реплики и ръкопляскания.) Ако се върнем на темата за енергетиката, Ви помолих, ако си спомняте – в един разговор ей там, на оня, левия ъгъл, нататък, помолих Ви да не източвате повече енергетиката, да не вземате пари от енергетиката, да оставите парите в енергетиката, защото с 5 млрд. 411 милиона средства, които Вие взехте – наистина ги платихте на пенсионерите и накарахте цялата българска общност да си покрива инфлацията, която Вие им предоставихте.
#259 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Не ние, а Европа.
#260 · speech
Значи, тези средства... Европа, да, но Европа, когато не беше взето решение и когато ДПС Ви представи решение на 8 октомври, когато трябваше да вземем решение, за да не се вдигне инфлацията в България, да вземем едни решения за подпомагане пак от средствата от АЕЦ-а, Вие тогава не се съгласихте. Европа се съгласи март месец следващата година, защото и там лидерите са – много си приличате с тях, и те са, така, магични, не знам откъде вземат пари. И затова парите, които ги вземахте, вместо да се платят пенсиите от Пенсионния фонд, където да се трупат и пенсионерите да не се притесняват, Вие ги взехте от енергетиката. Част платихте на Пенсионния фонд, част платихте за доставките на газ, защото спряхте газ от едно място, когато Австрия и другите вземат от там – да не споменавам, да не ме обвинявате в това, и платихме разликата в цената на газа. Това направихте. Затова Ви помолих: не пипайте повече парите на енергетиката поради една проста причина. Допреди да дойдете Вие, значи, имах голяма надежда във Вас – и младите, и всичките; и смятах, че наистина като дойдете, ще обърнем цялостната икономика и функциите в държавата в един правилен подход. Правилният подход, който искаха преди Вас – десните казваха, че инвестициите в енергетиката трябва да бъдат от частни институции, от частни фирми. Вие дойдохте и обърнахте точно обратно. Казахте: не, всичко ще се направи с държавни средства! Добре, да се направи с държавни средства, обаче от бюджета не отделяте. Нямаме генериращи мощности, нямаме разширение на мрежата, вземате парите от енергетиката. Да спирам дотук, че явно ще вляза в повече теми, с които ще изляза извън темата. Следващото нещо. Виждам, че управлявате – поне Вие, вече четвърта година. Това е един мандат. За четири години сега ли с господин Рибарски видяхте, че „Топлофикация – София“ от 340 лв. на когенерацията стигна до 920 лв.?! По време на Вашето управление го направихте! Защо го направихте? За да спечелите софиянци да гласуват за Вас, защото софиянците могат да пипнат машините. Не искам да говоря по темата за машините. Не искам да казвам, че манипулирате машините. (Шум и реплики.) Не съм такъв човек. Но софиянци, господин Василев, се отопляват за сметка на... Вие, доколкото знам, сте от хасковските села, и от Хасково хората плащат на софиянци отоплението. (Шум и реплики.) И Вие за четири години… Ако в този парламент за тези 20 и толкова години нося някаква вина за топлофикацията, имам аз моите си оправдания, защото косубсидирането на когенерацията го махнахме, когато тръгнахме енергетиката да работи на пазарен принцип. Дойдохте и обърнахте всичко наобратно. Не мога да разбера кога сте за пазарния принцип. Когато събирате парите от енергетиката, сте за пазарния принцип, когато да раздавате пари за избори, за пенсионери, тогава минавате на социалистическия принцип. Тогава се радват и от лявата страна. Мисля, че и при Вас много се радват да раздават пари. Значи, няма пазарен принцип в енергетиката – Вие го отнехте. Нямаме инвестиции в енергетиката – взимате средствата. И да Ви кажа за този „Балкански поток“. (Реплики.) Ами преди това – можете ли да си спомните – колко потоци щяха да минават през България и щяхме да станем газов хъб? Балканският поток, ако Ви беше толкова грешен, защо заблудихте господин Пеевски и господин Борисов, та внесохте 20 лв. такса за газа, за да съберете за това?! (Реплики.) Нали е „Балкански поток“?! Как се сетихте тогава, господин Василев? (Шум и реплики.)
#261 · speech
ПП-ДБ, от място
За да върнем инвестицията. (Шум и реплики.)
#262 · speech
Значи, всяка инвестиция, която е направена на територията на държавата, с направени разчети, че има възвръщаемост, е добре дошла! Това е пазарният принцип, а не идеологията, която Вие в момента – събуждате се сутринта, руснаците са виновни, махаме всичко; на другия ден белгийците са виновни, махаме всичко! Докарахте ни до това положение днес да се чудим, когато Вие сте застанали на средата на купчина от парични средства и ги местите от едно място на друго място… По всяка вероятност при това местене нещо се случва. (Шум и реплики.) Не знам, не знам какво се случва. Доколкото усещам, след всичките тези... Знаете ли, поздравявам Ви, наистина няма да Ви кажа, че сте манипулатор. С всички тези средства, които прехвърляте от бюджета през БЕХ към „Топлофикация“, и придобивайки тези активи, да не би да допускате, че някой ден „Топлофикация“ с тези активи остава в Министерството на финансите по всяка вероятност. Не дай си боже – да не си мислите, че ще тръгнете да приватизирате „Топлофикация“? Недейте, нямам такива мисли! Ако тръгнете пък да приватизирате „Топлофикация“, значи Вие я прибирате при Вас, за да може Министерството на финансите да я обяви на пазара. Не дай си боже, не искам да си мисля, че пък може да имате определени фирми, които искате да дойдат и да вземат „Топлофикация“. (Смях, шум и реплики.) Спирам дотук, за да не отегча залата, и минавам на либерализацията. (Смях.) Господин Василев, Вие знаете ли, че аз съм човекът, който през 2019 г. предложи пълна либерализация, но ситуацията в Европа и пазарите на електроенергия бяха на такова ниво, че цената на регулирания пазар беше по-висока от цената на свободния пазар. Тогава всички наоколо – като вземем Гърция, като вземем връзката ни към Европа – навсякъде цената беше ниска, а ние субсидирахме нашите потребители. Когато вече тръгна войната, когато Вие вече спряхте евтините енергийни суровини, когато не искахте – не искам да кажа, че не искахте да вземете парите от „Лукойл“, за да могат да бъдат подпомогнати, със сигурност сте имали предвид нещо - защо не ги взехме тогава. Вие предложихте в Плана за възстановяване да имаме либерализация в най-неподходящия момент. Искам да Ви кажа за 40-те процента, които записахте в Плана за възстановяване. По този начин попречихте на Зеления пакт в справедливия преход да усвоим средствата към мините и рудниците, сега искате. Една сутрин, вярвам, че си спомняте, се събрахме с лидерите и се разбрахме, че ако се мине на либерализиран пазар, то нека да бъде след 2025 г., за да може да се установи някаква стабилност в енергийните пазари след пика, който се получи, когато започна войната. Вие само за 10 минути звъннахте на всички лидери, когато бяхме взели решение, че ако влезе от 2024 г. юли месец, да намерим средства на електроразпределителните предприятия да не теглят кредити, за да не отидат тези лихви там, да не се начисляват във Фонд „Енергийна сигурност“ и от там да се платят парите, пак помощи за хората. Или с една дума – искахме да проиграем поне с едно електроразпределение, да проиграем, да се види от януари месец до юли месец как ще валидира, какво ще стане. Вие отказахте! Вие казахте: няма такова нещо! Обещали сме и така, както сме обещали, така ще го приемем. И днес идвате и казвате: няма да се вдигне цената на електроенергията на либерализирания пазар. Господин Иван Иванов, без да напуска КЕВР, кара, втори мандат ще свърши – човекът, доколкото знам, за разлика от господин Сабрутев разбира от сметки, и каза, че с 30% ще се вдигне цената. С 30% ще се вдигне цената! И Вие нямате представа! Още веднъж ще Ви го кажа. Предишния път си позволих пред тази зала да кажа, че Георги Русев има пет двойки, няма да го кажа и тогава не казах, че Асен Василев взема парите от енергетиката, и днес няма да го кажа, че Вие взимате парите от енергетиката, но е факт! (Смях.) Няма да кажа! (Ръкопляскания от ДПС, ГЕРБ-СДС.) Не искам да опровергая господин Иван Иванов, че с 30% ще се повишат цените! Вие знаете ли дали ще се повишат? Казвате, че няма да се повишат! Аз мога да кажа, че даже евентуално така да се случи, че да искаме от клиентите да върнат и пари. Да искаме да върнат и пари! Колеги, ситуацията в енергетиката се влошава не само през последните четири години – откакто управлява господин Асен Василев. В енергетиката не можахме да намерим правилния подход за инвестиции в период от 12 години – и на генериращи мощности, и на мрежата, и за съхранение на електроенергията. Ами ПАВЕЦ „Чаира“ за няма нищо време го съсипахте! За няма нищо време! Ами сега говорим за вертикалния коридор. Кой знаеше преди седем години това, което казвате Вие – че ще има война в Украйна и ще се наложи нашата газопроводна система да се ползва през Турция, през Румъния да караме газ за Украйна? Някой от тук, ако има, значи по всяка вероятност може да има кълбо вкъщи или да е роднина на баба Ванга. Затова, господин Василев, аз със загриженост Ви казвам: не пипайте парите! Определете се: Вие десни политици ли сте, пазарен принцип ли ще правим, социалистически ли? От парите на енергетиката ли ще храним пенсионерите, откъде ще намерим средства за по-нататъшни инвестиции? Държавата ли ще инвестира? Откъде ще са средствата за магистралите, които спряхте. Говорехте, че са откраднати 8 милиарда. Аз не съм вътре и не знам. Къде са тези 8 милиарда, върнахте ли ги, построихме ли магистралите? Построихме ли? Какво да построим?! Можете ли да ни кажете за последните три години какво сме построили? По всяка вероятност няколко апартамента. Колеги, молбата и идеята ми е да направим така, че да се построи. Ние от ДПС по принцип сме против ядрената енергетика, но когато е необходимо в интерес на държавата, виждате, че никога не взимамe отношение. Никога не казваме, но щом е в интерес на държавата, подкрепяме. Подкрепяли сме, както би трябвало да се строи и VII, и VIII блок, подкрепяме и вертикалния коридор, който трябва да се направи, защото всеки кубически метър газ, който минава през България, ще донесе средства. Не тези 20 лева, за които Вие казахте, а онези, които ще бъдат договорирани. Ние от Движението за права и свободи сме готови да вземем да управляваме, и то бъдете убедени, че няма да източваме енергетиката, и няма да казвам… Спирам дотук, за да не кажа нещо обидно. Благодаря, че ме изслушахте. Нека да прекратим дебатите, да гласуваме решението и да преценим – който се е убедил, че е необходимо да останат средствата във Фонда, да гласува за, който не е убеден, че трябва тези пари да отидат при господин Асен Василев, ще гласува обратното. Благодаря.(Ръкопляскания от ДПС. Шум и реплики.)
#263 · speech
Имате думата за реплика, госпожо Митова. Господин Василев, ще Ви помоля да не влизате в диалог. Можете да обобщите накрая, когато приключат всички изказвания, преди да закрием дебата. Аз няма да му откажа думата, ако желае да я вземе. Заповядайте, госпожо Митова.
#264 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Аталай, тъй като аз много адмирирам Вашия начин и стил на изказване, ще Ви предоставя с репликата си още време за дуплика. (Шум, смях и реплики.) Това, което ме изумява, е, че аз от девет месеца говоря за либерализацията на пазара. Вие къде бяхте, като Ви нямаше? А по отношение на това в момента, което коментирате и го питате какво е построено в последните месеци – Кирил Петков намери една фирма, която да бъде инвеститор, тя фалира. То не бяха мостове на Дунав, то не бяха инвестиционни проекти и така нататък. По отношение на това какво ще се случи с Механизма SAFE и тези 847 милиона, които господин Василев иззе от Механизма SAFE – какво ще се случи, когато той се намира на някой остров, а Европейската комисия ни санкционира? Ние как ще се оправяме след неговите действия? Защото, както забелязваме, този запис, който господин Радостин Василев ги записа от техните събрания, се осъществява в пълна цялост. Следователно те в най-скоро време ще бъдат на някой остров и като Европейската комисия ни санкционира, ние какво точно ще направим с тези пари, които той вече е иззел? Между другото, тъй като Ви обвинява за това, че парите, които искаме да прехвърлим във Фонда – този един милиард, който той иззе с Механизма SAFE, щели да отидат за ВЕИ-тата, ами Вие сте поставили в Решението на Министерския съвет как 280 милиона от тези пари ще отидат за нагнетения и скъпоструващ газ в Чирен, от които 220 милиона отиват в „Булгаргаз“. Сега Ви питам – къде отиват останалите пари и в кои фирми? МЕР и „Овергаз“ – спонсорите на Промяната. (Шум и реплики.)
#265 · speech
Има ли втора реплика, колеги? Господин Аталай, имате думата за дуплика.
#266 · speech
ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Благодаря за репликата. Колеги, в тази зала има двама, които са работили в Министерството на енергетиката. Поздравявам Ви, че откакто дойдохте в тази зала, си личи как сте се надградили, и това, което сте успели да разберете в Българския енергиен холдинг, и в момента го ползвате ползотворно, за разлика от други. Поздравявам Ви за това. Колкото до решенията в енергетиката, колеги и господин Василев, трябва да знаете, че всяко закъсняло или неправилно взето решение в енергетиката и последствията от тези решения са много тежки за самата енергетика – нито са за министъра на финансите, нито са за народните представители. Затова молбата ми е, след като водихте този дебат от трибуната – съжалявам, но ако бяхме седнали по-рано заедно с колеги от Вашата политическа сила, които се занимават с енергетика, заедно с колеги от БСП, разбира се, тук и от ИТН, и от ВЪЗРАЖДАНЕ включително, не мога да си кривя душата, убеден съм, че и тогава, ако нямаше чуваемост, можеше да си помисля нещо друго, но аз мисля, че тогава щяхте да ни разберете, и решенията, които тогава щяха да се вземат в енергетиката, щяха да бъдат съвсем други. Благодаря.
#267 · speech
Благодаря Ви, господин Аталай. Други желаещи за изказвания? Няма. Имате думата за обобщение, господин Министър.
#268 · speech
Асен Василев – Изпълняващ Функциите Министър
Благодаря, госпожо Кирова. По отношение изказването на господин Аталай. Господин Аталай, във Вашето изказване засегнахте няколко теми и аз искам по ред на темите да ги адресирам. Колегите може би вече са забравили, тъй като мина малко време. Първата тема беше за „Топлофикация“ и какво щяло да стане с „Топлофикация“, как Министерството на финансите едва ли не щяло да управлява „Топлофикация“. Господин Аталай, ако погледнете Решението на Министерския съвет, много ясно става едно: „Топлофикация“ остава собственост на Софийска община и собствеността не се променя. Дългът се прехвърля от Българския енергиен холдинг и от „Булгаргаз“ към Министерството на енергетиката, а не към Министерството на финансите, и единственото, което става, е, че като търговски дружества енергийните дружества трябва тези милиард и шестстотин да си ги търсят в рамките на две, три, четири години, а държавата в лицето на Министерството на енергетиката може да си ги търси в рамките на 30 години, тоест „Топлофикация“ по-бавно да връща този дълг. Това е единственото, което се променя, нищо друго – нито промяна в собствеността, нито промяна в управлението, нито даже опрощаване на дълга. Дългът се прехвърля от енергийните дружества към Министерството на енергетиката, а не към Министерството на финансите. Така че причина за притеснение там няма. Започваме със следващата тема, която засегнахте – цените на когенерацията и как те от 340 са стигнали почти 1000 лв. Абсолютно сте прав. Основната причина за това е, че цените на газа от 20 евро бяха стигнали в порядъка на 200, 300 евро. Вече цените на газа на са на 300 евро, но цените на когенерацията продължават да бъдат близо до 1000 лв. Когато цените на газа се върнаха обратно на предвоенните нива, трябва да се върнат и цените на когенерацията на предвоенните нива. Това се случи в последните няколко месеца. То не се случи през 2022 г. със сигурност, а в началото на 2023 г. също не се беше случило. Така че от тази гледна точка към 1 юли КЕВР е приела едно решение, но сега, когато имаме такава драматична промяна в цените на газа, е нормално това решение да бъде преразгледано и съответно субсидиите, които вървят към всичките видове когенерации, да бъдат намалени. Питахте за инвестициите в енергетиката. В последните години, ако погледнете инвестициите в енергетиката, те също са доста големи. Беше удвоен трансграничният капацитет за електропренос с Гърция. Беше значително разширен трансграничният капацитет за пренос на електроенергия с Румъния. Една от причините да имаме евтина цена на тока в момента е, че всъщност много повече енергия може да влиза и съответно да излиза от България. Ако погледнем, беше завършена интермодалната газова връзка с Гърция, бяха дадени средства, за да може да бъде направена инвестицията в Чирен, така че той да заработи отново. Заделени са милиард и половина в нови мощности и значително напред беше придвижен ядреният проект. Диверсификацията на ядреното гориво върви с пълни темпове. Можете да извикате министъра на енергетиката, който да Ви даде още доста детайли. Тръгна най-накрая разширението на газовото хранилище в Чирен, така че да можем да купуваме газ през лятото, когато е по-евтино, и да го ползваме през зимата, когато е по-скъпо. Беше подадено заедно с Румъния уведомление към Европейската комисия за изграждането на ВЕЦ на Дунав, по което очакваме решение в следващия месец. Ако това бъде одобрено, това ще бъде един от най-големите енергийни проекти, които България ще е правила в последните двадесет години. Така че пари за инвестиции има и инвестиции има. Връщаме се на прословутите 40% намаление на потреблението на Цел 2 „Емисии от електрогенерация“. Господин Аталай, в момента никой не задължава въглищните централи да не работят. Те не работят, защото не са конкурентни пазара, и ако погледнем какво е записано в ПВУ, ние вече сме ги изпълнили тези 40% заради пазара, без нито едно административно ограничение. Нито едно административно ограничение не е наложено на въглищните централи и въпреки това електроенергията, която се генерира от тях, съответно и емисиите са вече с 40% надолу, защото пазарът се придвижи в тази посока. Продължавам с това, което казахте за либерализацията. Средствата за либерализацията в момента съществуват във Фонд „Сигурност на енергийната система“. Има едни 450 милиона, които са събрани от таваните на цените, които могат да се използват, както е по Закона за енергетиката, за компенсация за небитови или за компенсация на битови потребители след 1 юли. Така че Фондът в момента има едни 450 милиона, които не може да пипа за нищо друго, освен за компенсация на цените за небитовите потребители, но тъй като там цените са под 100 евро, под 200 лева, основно ще ги ползва за компенсация на битовите потребители. Този ресурс във Фонда съществува към момента, без нищо друго да трябва да се прави. Проблемът на Фонда не е, че този ресурс го няма, проблемът на Фонда не е, че няма средства за компенсация на цените за небитовите или за битовите потребители, проблемът на Фонда в момента е, че е направил една грешна прогноза и не може да си плаща парите към ВЕИ-тата и към когенерациите и топлофикациите. Това е проблемът на Фонда. Последно. Какво ще се случи и какво бил казал господин Иван Иванов в тази зала? Само едно нещо ще Ви напомня – месец декември в деня, в който беше излъчено правителство, имаше извънредна сесия на КЕВР под ръководството на същия господин Иван Иванов, който искаше да вдигне цените на електроенергията за всички български граждани с 11% – в деня, в който влизаше правителството. И тогава, ако си спомняте, приехме един мораториум, който позволи да се смени ръководството на Фонда. Новото ръководството на Фонда не вдигна цените за българските граждани и Фондът не фалира. Та се пита в задачката: защо се беше разбързал господин Иван Иванов да вдига цените точно в деня, в който влиза правителството с 11%, при условие че това не е било необходимо? Отговорът мисля, че е ясен за всички. Някои хора в тази зала искат да си играят на политика и въобще не им пука за българските граждани. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) И сега по последния Ви въпрос, който зададохте. Да се определим къде сме – леви, десни и така нататък. И каква била икономическата ни философия. (Шум и реплики.) Икономическата ни философия, господин Аталай, е много проста – българският народ да заживее като европейските народи. И това, което се случи в последните четири години, ако погледнете последните данни от Евростат, ще видите, че когато 2020 г. бяхме на 55% от европейските доходи, сега сме на 64%. Наваксали сме 9% в рамките на три години. Ако погледнем какво се случи между 2007 г. и 2020 г., сме наваксали 10% за 13 години. Тоест за последните три години сме наваксали към средноевропейските доходи толкова, колкото през предишните 13 години. Това включва индексът на покупателна способност, тоест включва инфлацията и всичко останало в него. Другото важно нещо. Ако погледнете как това нещо се случва, и ако погледнете индекса на неравенството Джини – 2007 г. е бил на 30%, 2020 г. стига до над 40%, а в момента е над 37%. В последните три години неравенствата в България спадат не защото сме наложили данъци на богатите, а защото сме насочили средства към най-уязвимите групи в българското общество. Това е нашата политика. Вие определете каква е, но аз мисля, че това е политика, която защитава интересите на българските граждани. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#269 · speech
Колеги, не виждам други желаещи за изказвания. Господин Станков, не съм Ви дала думата. Прекратявам разискванията. Слушам Ви, господин Ненков, заповядайте.
#270 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. От името на група – 30 минути почивка, преди гласуването.
#271 · speech
Колеги, 30 минути почивка. (След почивката.)
#272 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме работа. Преди почивката бяха закрити разискванията по Проекта на решение. Ще пристъпим към гласуване на същото. Госпожо Александрова, за процедура.
#273 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Правната комисия на свое извънредно заседание разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка, № 49-454-01-37, внесен от Теменужка Петрова Петкова, Йордан Кирилов Цонев, Анна Василева Александрова и Хамид Бари Хамид на 29 март 2024 г. Моля да бъде подложена и включена в дневния ред като следваща точка след това гласуване до нейното приключване. (Шум и реплики.) Да се удължи заседанието, да. Да го подложите на гласуване.
#274 · speech
Уважаеми колеги, на основание чл. 48, ал. 5 предлагам да се включи в днешното заседание до окончателното приемане точка – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка. Моля, режим на гласуване. Гласували 188 народни представители: за 135, против 41, въздържали се 12. Точката е приета. (Реплика: „Прегласуване.“) Прегласуване, колеги. Гласували 185 народни представители: за 134, против 41, въздържали се 10. Предложението е прието. Подлагам на гласуване Проекта на решение, чиито разисквания бяха закрити преди почивката. Гласували 190 народни представители: за 137, против 41, въздържали се 12. Прието е Решението. (Реплика от ПП-ДБ: „Прегласуване.“) Режим на прегласуване. Гласували 187 народни представители: за 132, против 43, въздържали се 12. Решението е прието. Преминаваме към: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА. Вносители – Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Анна Александрова и Хамид Хамид. Доклад за първо гласуване – Правна комисия. Госпожо Александрова, заповядайте.
#275 · speech
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД за първо гласуване относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка, № 49-454-01-37, внесен от Теменужка Петрова Петкова, Йордан Кирилов Цонев, Анна Василева Александрова и Хамид Бари Хамид на 29 март 2024 г. На свое извънредно заседание, проведено на 29 март 2024 г., Комисията по правни въпроси обсъди горецитирания законопроект. Законопроектът беше представен от госпожа Александрова, която посочи, че с него се цели привеждане в съответствие на Закона за Българската народна банка с приетите изменения и допълнения на Конституцията на Република България (обн., ДВ, бр. 106/22.12.2023 г.), като следва управителят и подуправителите на Българската народна банка да имат възможност да извършват и друга дейност освен преподавателска или като членове на органите на дружества, в които Българската народна банка има участие, или на международни организации във връзка с дейността ѝ, само когато са назначени за служебен министър-председател. Добави се, че в случай, че те бъдат назначени за служебен министър-председател, същите ще имат възможност да ползват неплатен годишен отпуск за периода, в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани. Допълни се, че с изменението в Преходни и заключителни разпоредби се цели привеждане в съответствие и на Закона за Омбудсмана с приетите изменения и допълнения на Конституцията на Република България (обн., ДВ, бр. 106/22.12.2023 г.), като следва омбудсманът и заместник-омбудсманът да имат възможност да заемат платена длъжност само когато са назначени за служебен министър-председател. Госпожа Александрова допълни, че в случай че те бъдат назначени за служебен министър-председател, същите ще имат възможност да ползват неплатен годишен отпуск за периода, в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани. Уточни се, че и в Закона за Сметната палата съгласно приетите изменения и допълнения на Конституцията на Република България (обн., ДВ, бр. 106/22.12.2023 г.) следва председателят и заместник-председателите да имат възможност да заемат платена длъжност само когато са назначени за служебен министър-председател, като в случай, че те бъдат назначени за служебен министър-председател, същите ще имат възможност да ползват неплатен годишен отпуск за периода, в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани. По Законопроекта се проведе публично обсъждане на основание чл. 74, ал. 10 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като той съответства и на изискванията на Закона за нормативните актове, Указа за неговото прилагане и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В обсъждането взеха участие народните представители Стою Стоев и Гроздан Караджов. В резултат на проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси с 13 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка, № 49-454-01-37, внесен от Теменужка Петрова Петкова, Йордан Кирилов Цонев, Анна Василева Александрова и Хамид Бари Хамид на 29 март 2024 г.“
#276 · speech
Благодаря, госпожо Александрова. Господин Петров иска да открие разискванията. Заповядайте, господин Петров.
#277 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми български граждани! Още от свикването на Четиридесет и деветото народно събрание ние от ВЪЗРАЖДАНЕ алармираме, че идеята да работи мнозинството в това народно представителство е, за да се прокарат едни конституционни промени, които по никакъв начин няма да защитят интересите на българския народ, а те само и единствено ще обслужват интересите на управляващата коалиция, която в случая е ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Това, което направи тази коалиция – да промени Конституцията, тя го извърши, след като първоначално именно тъй наречените демократи ли, реформатори ли, както искате, така ги наричайте, борци срещу корупцията, направиха няколко предизборни кампании, в които обясняваха, че искат да променят основния закон на Република България с една-единствена цел – да направели съдебна реформа. Да, но всички видяха в края на юли – 28 юли, че вместо съдебна реформа предложенията в Конституцията всяха обслужване на чужди интереси, допускане на чужди лица да бъдат народни представители и министри и намеса в работата на служебното правителство. След като обърнаха досегашните правила за избор на служебно правителство нагоре с краката, образно казано, ние сме изправени пред конституционна криза. Защо? Защото тъй наречените демократи, реформатори и борци срещу мафията – само че през ден, когато им изнася, от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ на първо място, се подписаха под тези конституционни промени; на следващо място – те ги допълниха, след това ги приеха, а сега се опитват чрез сега предложения ни законопроект за пореден път да поправят този конституционен гаф, който те създадоха. Какво имам предвид? Опитват се сега чрез Законопроекта за промени в Закона за Българската народна банка, от една страна, в Преходни и заключителни разпоредби в Закона за Сметната палата и на последно място – в Закона за Омбудсмана, да позволят, ако евентуално някой от ръководните органи на тези институции бъде избран за служебен министър-председател, това да се счита за отпуск и след това той да може да се върне обратно на позицията, която заема. Да, но за съжаление, това, което те се опитват да направят с този законопроект, не решава конституционния проблем заради несъвместимостта на тези органи. По-общо казано с прости думи, дори и тези хора да ги изкарате за един неплатен отпуск за период от два или три, или четири, или пет месеца, това не дерогира факта, че е налице несъвместимост със заеманата от тях мандатна длъжност. Защо? Защото дори в Законопроекта сте записали, че след това те се връщат обратно на тази заемана изборна длъжност. Това е противоконституционно. Вече бе посочено от доста конституционни експерти по темата. И държа да обясня на българското общество, че поредицата от нарушения както на Правилника, така и на парламентарната практика от страна на вносителите на този законопроект, където вече виждаме, че от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ не са посмели да се подпишат под този законопроект, но преди 15 минути охотно гласуваха в Правната комисия той да бъде приет и да излезе Доклад, който да ни бъде внесен сега. Общо 13 гласа бяха гласовете за този законопроект, с любезното съдействие на конституционните реформисти от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Сега мнозинството е напът да приеме пореден конституционен гаф, като чрез промени и Преходни и заключителни разпоредби в един закон се опитваме да наместим един гаф, създаден в Конституцията само и единствено с цел да се промени досега установеният ред. Той, разбира се, беше променен с промените в Конституцията от 26 декември от същата тази сглобка ли, разглобка ли – както искате я наречете, но за съжаление, това, което се прави, е противоконституционно. То нарушава и Правилника. Защото, ако погледнете какво пише в него, там е посочено, че Правната комисия разглежда законопроектите в законоустановения срок, след като са пристигнали становищата. Там никъде не пише и няма добавка „освен ако Комисията реши друго“, ако някой си мисли, че може Комисията със свое решение да реши друго. Именно затова от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ се изказахме и гласувахме против въобще допускането на този законопроект в Правната комисия. Защо? Защото той беше внесен от ГЕРБ и ДПС и подкрепен от ПП-ДБ тази сутрин и е недопустимо да бъде разгледан в същия ден, преди да са изтекли сроковете в Комисията. Отново ще посоча: чл. 73, ал. 10 от нашия правилник казва, че се разглеждат законопроектите в Комисията публично и след като са изтекли сроковете за становища. Не пише – и отново Ви го повтарям – „освен ако Комисията реши друго“. Именно затова считам, че е нарушение на Правилника ние да разглеждаме в момента този законопроект – нарушение на установената парламентарна практика, която е обърната отново с главата надолу само с една - единствена цел – да се подсигури политически кабинет отново вместо изискването на Конституцията той да бъде неполитически. Защо? Защото на всички е ясно, че основната задача – така както е по Конституция – на служебния кабинет, на служебното правителство, е той да организира едни свободни, честни и справедливи, безпристрастни избори. Да, ама не. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“, след като легнаха на своите господари от ГЕРБ и ДПС и промениха Конституцията така, че да им стане удобно да посочат само определен кръг – десет различни фигури, които, разбира се, са политически ангажирани или с ГЕРБ, или с ДПС, от „Продължаваме Промяната“ сега ще гласуват за това да може да стане възможно една от тези фигури да стане министър-председател. Ето така от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ се борят срещу мафията, те всъщност това, което правят, е да изпълнят поредната поръчка на своите господари, дори и до скоро да обявяваха, до тази сутрин да обявяваха, че те нямало да бъдат никога повече с мафията. Аз вече започвам да се обърквам кога от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ са срещу мафията и кога са заедно с мафията. Поне да си направят един график и затова, ако приемете този законопроект на първо гласуване, ние ще внесем предложения между първо и второ четене в неговите Преходни и заключителни разпоредби да се добавят съответно три нови параграфа, с които да се посочи, че за определен период от време ще бъдете от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ срещу мафията, определен период ще бъдете с мафията – поне да е ясно в този законопроект. Това го казвам, разбира се, с ирония – не бихме го направили, но искам да покажа на българските граждани, които ни гледат в момента, че когато пращат в Народното събрание хора, които ги лъжат, че всъщност ще се борят срещу корупцията, срещу статуквото и така нататък, изпращат хора, които обслужват статуквото по всякакъв един начин, включително и като приемат днешния законопроект. Благодаря Ви.
#278 · speech
Реплика От Възраждане
Това не е ли политическа шизофрения?
#279 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Има ли реплика? За реплика, господин Георгиев.
#280 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, според Вас това не е ли политическа шизофрения от страна на ПП-ДБ и от страна на разглобката въобще? Един ден сутринта се обичат, на обяд се мразят, вечерта пак се обичат, следващия ден отново се мразят. Това малко напомня на един латиноамерикански сериал или какъвто и да е много драматичен сериал, но от този драматичен сериал страдат българските граждани, страда управлението на българската държава, което, меко казано, не е на ниво. Как бихте окачествили Вие тези чести промени в настроенията, които обхващат партиите от разглобката, и това, че постоянно си менят мнението, и това, че когато, разбира се, техните тяснопартийни интереси не са в съзвучие с виждането, което са имали до момента, много лесно го променят? Благодаря.
#281 · speech
Благодаря. Друга реплика? Господин Ганев.
#282 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, казахте, че нямало становища. Вчера и днес включително управителят на БНБ изрази ясно и категорично становище. Ще цитирам (чете от мобилен телефон): „Управителят на БНБ и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функциониране на Европейския съюз, включително в устава на Европейската централна банка. Те са много експлицитни в това отношение, че не могат да се съвместяват тези длъжности – изтъкна Димитър Радев.“ Сега, родните евроатлантици – предани, желаещи да влязат в еврозоната с цената на всичко, искате да потъпчете Договора на България с Европейския съюз? Искате да потъпчете и Европейската централна банка какво казва и нашето членство в Банковия съюз какво казва ли? С промените правите точно това – възможност да потъпчете законодателството. Аз разбирам, че това, за което въобще съществуваха ПП-ДБ – за да обяснят на своите избиратели, че ще направят конституционна реформа, е, меко казано, смешно, в крайна сметка резултатът, който имаме. Не може да си позволявате да потъпквате Договора на България с Европейския съюз или пък Устава на Европейската централна банка. Това са думите на управителя на БНБ – не мои. Така че бъдете така добри да станете и да обясните, че Радев не е прав и че Вие сте прави, че не сте неможачи, а сте можачи – такива каквито не сте, защото не ставате за нищо.
#283 · speech
Друга реплика дали има? Няма. Господин Петров.
#284 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
По ред на репликиращите. Господин Георгиев, за политическа шизофрения на ПП и ДБ не може да се говори, ако, първо, те са били последователни в една посока и впоследствие заемат контра посока. Аз да Ви попитам риторично – кога те са били последователни в посока, ако хванем примерно темата с конституционните промени? Кога са били последователни в посока защита на интересите на българските граждани? Когато обясняваха на предизборните си кампании, че ще въведат индивидуалната конституционна жалба ли, каквато не присъства в Конституцията? Те излъгаха своите избиратели. Когато искаха и направиха всъщност възможно чужди граждани да бъдат народни представители и министри ли? Тогава ли защитиха интересите на българския народ? В това ли бяха последователни? Когато разцепиха Висшия съдебен съвет на две, за да може прокурорската квота, болшинството от нея да бъде политически избирано от Народното събрание и тя да избере главен прокурор ли? Тогава ли защитиха интереса на българските граждани? Не! Няма как да говорим за политическа шизофрения, когато от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ вървят само в една единствена посока и тя е да задържат на власт ГЕРБ и ДПС и да не правят нищо друго освен това. Уважаеми господин Ганев, по отношение на становищата – аз заявих, че такова просто не е постъпвало в Народното събрание, нямало е и кога, тъй като технологичният срок за това няма как да бъде достигнат. Законопроектът е внесен сутринта. Прав сте, че имаше такова изказване на управителя на Българската народна банка, но държа да Ви кажа и нещо друго. Мисля, че беше началото на октомври 2022 г., когато с Вас бяхме на среща с господин Радев. Той тогава на тази среща разказа човекът част от своята биография и обясни, че в края на комунизма се било възприело да има от гражданската квота представители на висши държавни функции и той съответно станал шеф на Приходната агенция, която е била с ранг на министерство, доколкото ми е ясно. Тогава не е имало министерство. Аз тогава се зачудих как е възможно човек, който да не е свързан с Българската комунистическа партия или с Държавна сигурност, да стане ерго министър на финансите. Не можах да си отговоря на този въпрос, не мога да си отговоря и сега – ако той бъде поставен или избран, или назначен с указ на президента за министър-председател, съответно дали ще има една обективност и безпристрастност, при положение че той не е престанал да съвместява изборния си мандат като управител на БНБ. Всъщност ние виждаме, че цялата тази процедура, която беше по избор на управител на БНБ, по избор на управител на Сметната палата, е била направена от ГЕРБ и ДПС само в една единствена посока – да подсигурят фигурите, между които да може да се избира, когато приемат Конституцията. Така наречените конституционни реформатори от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ им се вързаха на играта, танцуваха им по свирката, именно затова ще понесат и своите политически последствия, а именно – ще си понесат своята политическа отговорност на изборите, независимо кога са тези избори, и от ПП-ДБ ще са най-големите губещи на изборите именно защото и в момента днес ще гласуват закона на ГЕРБ и на ДПС в този му вид на първо гласуване. Благодаря Ви.
#285 · speech
Други изказвания? Господин Караджов.
#286 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Колко бързо разглобката се сглобява – колко бързо! Появи ли се на хоризонта нещо противоконституционно, някаква поредна глупост, с която трябва да се оправи проблем, който сте създали от разглобената уж сглобка, се сглобявате буквално за секунди и горе-долу явно за секунди измисляте поредната юридическа несъстоятелна теза, с която искате да решите проблем, който самите Вие сте забъркали само преди няколко месеца, и проблем, за който тук, от тази трибуна, ние сме Ви молили, буквално Ви се молехме, да не приемате текстовете в Конституцията, с които влизате в разрез с действащата Конституция. Е, хубаво, направихте глупостта да упоменете определени държавни длъжности, държавни служители, които да могат да станат служебни министър-председатели, само че не се реши проблемът с така нареченото съвместяване или дали е възможно изобщо един висш държавен служител, особено член на Министерския съвет, да бъде и на друго място на държавна служба и излизайки нежно с отпуска, както днес сте предложили – защото Вие не сте предложили нищо кой знае колко гениално, освен да промените три закона през Преходните и заключителните разпоредби на Закона за БНБ, да кажете: ами той като е в отпуска, вече не е държавен служител. Уважаеми колеги, минаваме вече към сериозната критика, защото утре пак ще се срамувате и от тези текстове, и пак ще се наложи тук, от тази трибуна, да Ви го припомняме – несъвместимостта на заеманата длъжност министър-председател, па макар и служебен, се корени в Конституцията на Република България. Тя не се корени в законите. Не се намира в тези три закона, където сте тръгнали да променяте. Това е все едно някой да го заболи коремът и докторът да му отреже една ръка, един крак и едното ухо. Ами него го боли коремът! На него не му пречат ръката, кракът и ухото. За тези, които не четат законите от отново управляващата сглобка, ще трябва да се прочете текстът на чл. 113 от Конституцията на Република България. Накратко: „Членове на Министерския съвет не могат да изпълняват друга държавна служба и да извършват дейност, която е несъвместима с положението на народния представител“, а положението на народния представител е изредено в чл. 68, където се казва, че в други специални закони това нещо си се урежда. И тук някой юрист би намерил тясна пътека да минете по нея, само че ако ги нямаше конституционните решения № 4 от 1993 г., където ясно е казано: всяка държавна служба, на практика всякаква държавна публична функция е държавна служба. Точка по въпроса! На основание на Конституцията е породена невъзможността да съвместяваме служебния министър-председател с каквито и да е там други висши длъжности на Сметната палата, на Народната банка и на омбудсмана. Нещо повече, в чл. 113 на Конституцията ни се съдържа и пряка забрана да се изпълнява друга държавна служба от членовете на Министерския съвет. И отиваме на темата „Упражняване на правото на отпуск“. Да упражняваш правото на отпуска си, е конституционно право, то по никакъв начин не отменя или не преустановява заемането на съответната длъжност – и точно това е описано в Решението на Конституционния съд № 18 от 2001 г. Не може да приемате с лека ръка, че излизайки в отпуск, съответният заместник-председател или председател на Сметната палата или на Българската народна банка изведнъж ще спре да заема съответната длъжност. И така, изводът от всичко това. Ако има ограничение за съвместяване на функциите на министър-председателя, а те изрично са казани за членовете на Министерския съвет, то това ограничение не отпада при ползването на отпуск. Добре, колеги юристи, понеже се гледаме в Правна комисия в очите, можете ли след всичко това – което, аз съм сигурен, че Вие много добре го знаете – наистина да вярвате, че с тези текстове ще решите проблема, който сами забъркахте? Не, колеги, моля Ви, спрете се! Преустановете това поредно безумие, в което вкарвате парламента! И нека потърсим друго решение, което евентуално – макар че сме абсолютно скептични, че може да се намери, решение извън нови промени в Конституцията на Република България – промени, които ще трябва да отменят голяма част от промените, които Вие направихте. Това е поредното противоконституционно действие, което извършвате. Благодаря Ви.
#287 · speech
Благодаря Ви. Реплика – господин Петров.
#288 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Караджов, не съм съгласен, че просто да ги призоваваме да не приемат този законопроект ще бъде достатъчно, за да спрем това, което се случва в момента, а именно – поредното погазване на Конституцията. Затова под формата на реплика, господин Караджов, аз ще направя все пак процедура, че е необходимо да направим стратегически предложения между първо и второ гласуване с оглед да забавим процеса и да не допуснем този законопроект да бъде приет днес и на второ гласуване, в същото пленарно заседание, и по този начин да се опитаме да вразумим народните представители да не го приемат, тъй като той нарушава Основния закон. В тази връзка с оглед на изискването, което е по Правилник – да се заяви, че ще бъдат направени конкретни предложения, аз считам, господин Караджов и дами и господа народни представители, че както в § 1, така и във втори, и в трети ние трябва да сложим най-малкото някакъв краен срок на този неплатен годишен отпуск, който може да бъде ползван за заемането на позицията служебен министър-председател. Освен това в § 3, считам, че трябва да направим предложение между първо и второ гласуване, конкретно в чл. 14, ал. 1, и да добавим възможността омбудсманът през този период, на който искаме да сложим ограничение за максимален срок на неплатен годишен отпуск, да му дадем възможност да извършва дейности, като преподавателска дейност, ако е хабилитиран преподавател. Считаме, че така, както е посочено в § 2, може да залегне и в § 3. Трябва да създадем такава възможност, защото все пак този служебен министър-председател казахме, че няма да бъде политически ангажиран. Поне това ни прокламираха тука от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Тогава какъв е проблемът, господин Караджов, той да може да извършва за това време преподавателска дейност като хабилитиран преподавател? Именно затова считам, господин Караджов, и се обръщам към председателя Росен Желязков – радваме се, че той е тук, това ни гарантира все пак, че Правилникът до известна степен ще бъде спазен, да направи така, че да ни осигури възможност, на народните представители, да изпълним своето конституционно правомощие и да внесем предложенията, както ги заявих, между първо и второ гласуване. Благодаря Ви.
#289 · speech
Друга реплика дали има? Желаете ли дуплика, господин Караджов? Заповядайте.
#290 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, виждам, че председателят на Народното събрание изобщо не е щастлив, че по свой почин трябваше да внесе тази точка, защото той преди всичко е завършил право. И като човек, който е завършил право и дълго време се е занимавал с администрация, много добре разбира глупостта, която е внесена днес. Уви, принадлежността му към сглобката продължава да го преследва, дори и след като тя се е разглобила. Затова можем само да му отправим нашето съчувствие. Иначе, господин Петров, с Вас нямам противоречие, тезите са ни идентични. Между другото, всеки непредубеден юрист ще каже същото, което Вие казахте от трибуната, същото, което и аз се опитах тука да защитя. И сега, не се обръщам към юридическата мисъл в „Продължаваме Промяната“, понеже резултата тук го виждаме, той е пред мен. Този проект тука, дето са ни го дали, това е невероятна юридическа несъстоятелност. Но колегите от ГЕРБ, колегите от ДПС, юристите, Вие наистина ли няма да излезете и поне с няколко думи да се опитате да защитите своето творение, това, което сте родили днес? Защото поредното нарушаване на Конституцията е още един тежък грях, който ще се извърши от това Народно събрание. И този грях няма да остане само върху тези, които са го подписали, този грях ще се разпростре върху всички нас. След това не се учудвайте, че хората имат толкова ниско доверие в българския парламент. Не може да нарушаваме Конституцията точно ние, които сме призвани да я пазим, като приемаме закони, единствено и само които са в унисон с нея. Приемането на текстове, които са противоконституционни, стана патент на този парламент благодарение на предложенията, постъпващи по линия на сглобката. И ние Ви призоваваме да спрете. Дори и да трябва да се направи по-радикална промяна, тя да бъде направена. Недейте в бързането да отивате към нови нарушения на Конституцията. Много моля, излезте някои от юристите, защитете тезата си, защото нарушавате директно чл. 113 на Конституцията на Република България, който казва, че на основание на Конституцията не могат членовете на Министерския съвет да съвместяват други длъжности. Излезте, ако Ви стиска.
#291 · speech
Други изказвания? Госпожо Рангелова, заповядайте.
#292 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Не знам откъде да започна. На първо място, ще кажа, че съм съгласна с всички аргументи, които колегите ми от Правната комисия – Петър Петров и Гроздан Караджов, изложиха, и за парламентарна икономия няма да преповтарям. Не знам откъде наистина да започна, защото, откъдето и да Ви започне човек, все ще Ви бъде малко. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тъй като сме на първо четене на този законопроект, трябва да говорим за духа на Законопроекта, съответно трябва да се спрем детайлно на неговите мотиви. Колегите ми подробно изложиха съображения, които вероятно ще развият още по-подробно на второ четене, но аз ще Ви занимая с духа на Законопроекта. Какво четем в мотивите на този законопроект? Такива няма, уважаеми колеги! Знам, че голяма част от Вас въобще не сте ги прочели, защото имате за цел те да бъдат приети мигновено, така както по бързата писта приехте тези срамни изменения на Конституцията, които дадоха повод на Конституционния съд още през януари да образува две конституционни дела. Сега, както каза и Петър Петров, в нарушение на Правилника, по още по-бързата писта, която аз наричам шус, ще приемем поправка на практика на срамните, абсурдни, глупави изменения на Конституцията и кашите, които забъркахте с тях. Ние нямаме мотиви в този законопроект, което е съществено нарушение не само на Правилника, но и на чл. 28 от Закона за нормативни тактове, защото това, което сте написали, уважаеми вносители, звучи по следния начин: следва управителят и подуправителят да имат възможност – дъра-бъра, дъра-бъра, да станат министър-председател; по отношение на омбудсмана: следва омбудсманът и неговият заместник – пак дъра-бъра, дъра-бъра, да бъдат министър-председатели, същите са Ви мотивите и за Сметната палата. Нищо не следва, уважаеми народни представители, бивши партньори от коалицията, настоящи бизнес партньори, нищо не следва! Единственото, което следва, е да станете и да ни обясните какво точно правите с това. Можехте тогава да запишете в Конституцията, че всеки български гражданин, който е в законно платен годишен отпуск, може на ротационен принцип да заема длъжността министър-председател (смях, ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ), защото това правите в момента. Отделно от това през тези последни две седмици ставаме свидетели на всичките Ви телевизионни изяви, които всъщност стартират предизборната Ви кампания. ГЕРБ ни обясняват как не можели да търпят вече поведението на ПП-ДБ и как тези срамни предложения в Конституцията в чл. 99 били на доскорошните им политически партньори от ПП-ДБ, те нямали нищо общо с тях, срамуват се от тези промени. Какво обаче се случва днес? Точно ГЕРБ, които са отвратени от поведението и от предложенията за изменение на Конституцията на ПП-ДБ, подават спасителен пояс, внасят тези изменения по писта шус и ние трябва сега да Ви ги гласуваме, за да Ви помогнем на Вас, от ГЕРБ, да подадете спасителния пояс на ПП-ДБ, които в Комисия услужливо вдигаха ръка с Вас, което за нас беше ясен знак; а в това число вносители сте и ДПС, господин Хамид, виждам Ви, подсетихте ме. Сега, може ли някой от Вас да излезе и да обясни, първо, мотивите за този законопроект, защото нищо на нас не ни следва, и Вие в този императивен тон да ни следвате, няма да ни заповядвате. Второ, излезте и обяснете на българските граждани кое е вярното – това, което обяснявате от две седмици по телевизионните студия, че сте напълно отвратени един от друг и че коалиция помежду Ви няма и че тази коалиция, която е съществувала, е била безкрайно нетърпима и за двете страни, или всъщност Вие всички си играете с търпението и парите на българите, като вкарвате държавата непрекъснато в избори, избори и след тези избори отново ще се прегърнете, защото ние виждаме, че това е първата крачка към това. Дължите тези обяснения на българския народ и престанете да се държите като обидени госпожици и да обяснявате по телевизионните студия как друг Ви пречи да си довършите съдебната реформа. Вие, господин Иванов, който така се смеете на първия ред, съвсем скоро Ви слушахме как доскорошните Ви партньори – днешни вече врагове от мафията, Ви пречели да си довършите съдебната реформа. Сега ще видим как ще гласувате на това тяхно предложение – коалиционно с тях ли ще гласувате, или ще се опитате да предложите някакъв смислен текст, така че да поправите глупостите от Конституцията. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#293 · speech
Реплика дали има? Заповядайте за реплика, господин Караджов. Господин Петров – втора реплика. (Шум.)
#294 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема колега, искам да се съглася изцяло с това, което казахте – но все пак да обърна внимание на онези, към които беше насочено Вашето изказване, за това Решение № 4 от 1993 г., защото се оказа, че колегите от ГЕРБ примерно не са го зачели надлежно. Тъй като в Конституцията няма директно определение на понятието за държавна служба, това Конституционно решение казва ясно и точно какво да се счита оттук нататък за държавна служба. И ето Ви какво се казва там: „Макар доминиращият признак в предложеното определение…“ – а предложеното определение е следното: „за държавния служител, лице, което изпълнява държавна служба, е характерно, че с дейността си осъществява определена държавна функция, заема определено място в системата на държавния апарат. За осъществяването на тази своя дейност, той е упълномощен с назначението или избора си, извършва я срещу определено трудово възнаграждение.“ И макар доминиращият признак да е осъществяването на определена държавна функция, погрешно би било да се игнорират останалите признаци, които спомагат да се очертае рамката на понятието и да не се стигне до положението да бъде сведено до всякаква дейност, полезна или необходима за държавата и обществото“. Всяка дейност – не знам дали ме чухте. И тук специално чуйте: „Държавният служител е лице, което е специално упълномощено да извършва съответната дейност чрез избор или назначаването му. Видът, характерът на държавните функции са без значение. Всички държавни функции се осъществяват на практика чрез държавната служба, респективно държавния служител“. Тоест, всичко е държавна служба и всеки е държавен служител. На основание на Конституцията не можете да постигнете целта си с днешните промени в трите закона. Благодаря Ви, госпожо, и се надявам да им обърнете внимание и върху този факт.
#295 · speech
Господин Петров.
#296 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Рангелова, не съм съгласен с Вас, че нарушението на Конституцията, което се прави, може по някакъв начин така лесно да бъде оставено на простото приемане от мнозинство, трябва да се противопоставим по всякакъв начин на мнозинството. За да разкрием това обстоятелство, че от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ отново явно са се сглобили – те през ден се сглобяват, когато им изнася, когато не им изнася – и че това е наченка на поредната договорка след изборите, която те ще направят или се канят поне да направят с ГЕРБ и ДПС, аз считам, госпожо Рангелова, че ние трябва, освен за текста за неплатения годишен отпуск, да се погрижим и за командировките на тези лица, на хората на ГЕРБ в чужбина. Защо го казвам? Защото виждаме, че министрите на ПП-ДБ за девет месеца навъртяха изключително много командировки в чужбина. По статия на вестник „Сега“ от 23 февруари социалният министър от ПП-ДБ е навъртяла 16 командировки за девет месеца – 14 от тях са стрували близо 34 хил. лв. Министърът на иновациите мисля, че имаше 52 дена командировки в чужбина през първите двеста дни и затова апелирам да се обърнете към „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – така или иначе ще подкрепят Законопроекта на ГЕРБ и ДПС за неплатения годишен отпуск на управителя на БНБ, председателя на Сметната палата, на омбудсмана, поне да се погрижат сега и за своите командировки в чужбина през този период, така както са се погрижили охотно, а всъщност ние българските данъкоплатци се погрижихме за платените командировки в чужбина на техните министри – шампиони по командировки, така да го включим в текста и на този законопроект. Както се казва – като ще е рошава противоконституционна гарга, нека да е много рошава. Благодаря Ви.
#297 · speech
Благодаря, господин Петров. Друга реплика дали има? Не. Заповядайте за дуплика.
#298 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Караджов, аз Ви благодаря за високата подготовка, която показвате по темата въпреки изключително краткото време, с което разполагахме всички ние, предвид извънредността на тази точка. За огромно мое съжаление обаче – аз Ви слушах изключително внимателно, за да мога да Ви взема дуплика, и ми направи изключително неприятно впечатление, за съжаление не за първи път, а надявам се да го виждат все повече български граждани, че никой от залата, която след малко ще гласува единодушно за – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, никой не Ви слушаше. Това са хората, които трябваше да Ви чуят, за да преосмислят това бързане, защото това, което ще сътворим отново, ще взриви отново юридическата общност с поредните смешки и ще се увенчаем абсолютно заслужено с приза „най-зле подготвеният от юридическа страна парламент“. Господин Петров, това, което Вие казахте във връзка с това – ще се погрижат ли ПП за министрите, ПП се погрижиха в голяма степен през този и предходния парламент да подкрепят изключително много политически назначения на ГЕРБ да заемат такива позиции, които днес се чудим как да ги оправдаем и как да ги обясним, че не са много ярки политически фигури, и да били по-отдалечени. Няма такива, уважаеми народни представители от ПП-ДБ. Вие се погрижихте и изпълнихте всичките политически поръчки на господарите си от ГЕРБ. Назначихте на всички възлови звена техни хора и сега се чудите какво да правите. Виждам, че отново сте поели курс да се прегърнете, за да можете да изкарате изборите, но надявам се този път да имате доблестта да застанете и да го обясните това на българските граждани – че всичко Ви е на всяка цена както на Вас от страна на ГЕРБ, така и от страна на ПП-ДБ, защото от прегръдката Ви пострадаха и бяха недоволни избирателите и на двете политически сили.
#299 · speech
Предеседател Росен Желязков
Други изказвания? Господин Йорданов.
#300 · speech
ИТН
Уважаеми колеги, добре е, че ще има второ четене след време. Надявам се в паузата юристите на ПП-ДБ, на ГЕРБ и на ДПС да прочетат – ще Ви улесня – прочетете Решение на Конституционния съд № 4 от 1993 г., прочетете го внимателно между двете четения, прочетете и Решение на Конституционния съд № 18 от 2001 г. След това вижте как в тези решения – и въз основа на чл. 48, ал. 5 от Конституцията, как Вие с това, което предлагате, ще нарушите чл. 68, ал. 1 от Конституцията и чл. 113, ал. 1 от Конституцията. И понеже тук е пълно с конституционалисти – тази прекрасна дума – не го виждам Миро на Киро, който каза, че това били бащите на Конституцията. Виждам един баща на новата Конституция – Христо Иванов, на първия ред. Господин Иванов – баща на Конституцията, Вие, който употребихте майката на правото, за да родите това отроче – промени в Конституцията, излезте на трибуната, баща на Конституцията, новата, и обяснете – има ли проблем, как се решава този проблем и дали с това, което в момента ни предлагате, няма още веднъж да употребите майката на правото като баща на Конституцията. Призовавам бащата на Конституцията Христо Иванов, който се е вторачил в телефона си на първия ред, да има доблестта да излезе на трибуната като юрист – без една минута стаж в съдебна зала, и да обясни какво е предложил.
#301 · speech
Има ли реплика? Няма. Други изказвания? Господин Ганев.
#302 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
ПП, създадено по проект и под закрилата на президента, дойдоха, за да вкарат Бойко Борисов в затвора, да променят цялата държава и да продължат промяната, която са започнали. ДБ, „Да, България“ и там всякакви други, които са в тяхната си вътрешна коалиция, съществуват заради съдебна реформа, за да съборят паметника на Съветската армия, да махнат Гешев. Всичко това нещо беше забравено, потъпкано, оплюто, заплюто и направиха коалиция с ГЕРБ и с ДПС. Обяснението беше ясно и точно – влизаме в Шенген, влизаме в еврозоната и променяме Конституцията, защото така ще променим цялата съдебна система. Ще променим бъдещето на България и ние ще станем една европейска държава – каквото и да значи това. Сега, към днешна дата – какво имаме? Въздушно-капков Шенген – 3% от това, което можем да използваме, де факто абсолютно нищо. Едно абсолютно нищо, освен че почваме да приемаме безконтролно каквито решат хора да ни върнат от Централна и Западна Европа. Това за Шенген. Еврозона – всички знаем реално каква е ситуацията – документално, счетоводно нагласяване на цифрите, за да може да паднем на 3% дефицит, а реално дефицитът е между пет-пет и половина – новият финансов министър ще каже състоянието, в което остава коалицията и финансовия министър Асен Василев. И сега. Това, за което обаче ставаха, лягаха, залягаха, пълзяха Асен Василев, Атанасов и Христо Иванов, бяха промените в Конституцията. В поредица интервюта от последните седмици Пеевски ясно и точно заяви, че Конституцията се промени в неговия кабинет, тъй като – цитирам: „Христо Иванов всеки ден беше в моя кабинет, обсъждахме всички неща, които трябва да се променят, а ГЕРБ просто гласуваха за – такава ни беше договорката.“ – цитат, затваряме цитата. Реално се оказва, че промените в Конституцията са станали в кабинета на Пеевски под давлението на Христо Иванов и с всичко това, което те са искали, просто в един момент е дал зелена светлина Пеевски – разбира се, прокарвайки искането за двойното гражданство, хора с двойно гражданство да могат да станат каквито решат те. Промени се Конституцията и изпадаме в ситуация, в която ние и нашият юридически екип при всички комисии, които се състояха, дори и в залата, когато се приемаше Конституцията в окончателен вариант, Ви предупредихме и Ви казахме – освен всичките други точки, че ще изпаднем в ситуацията, в която сме в този момент – ние сме в тази ситуация към днешна дата. Вие показахте колко можете, колко Ви е експертният капацитет, какви са Ви юристите, какво Ви е обещанието и какво ще направите. Без да коментирам моралното Ви падение с кого направихте тези промени, без да коментираме какво е качеството, което направихте, защото заради това съществувате, заради това оправдавате политическото си съществуване. Реално се оказа и се доказа в момента, че сте, меко казано, некомпетентни юридически – меко казано, за да не ставам по-остър. Вие сте некомпетентни, силно некомпетентни. Заради това нещо… А, щях да пропусна, защото Пеевски, извинявам се… Освен Христо Иванов промените са правени и с министъра на правосъдието, който е… от ПП-ДП… – последният да затвори вратата. Сега, ситуацията, в която сме, беше надълго и нашироко коментирана от преждеговорившите. Аз искам да попитам Христо Иванов като баща ли е, майка ли е на промените на Конституцията – какво правим в ситуацията, за която отново сме Ви предупреждавали и тя е на дневен ред, ако министър-председателят – Вие ще промените в момента законодателството – бъде определен и президентът го избере. И тогава министър-председателят – временно изпълняващ или служебен министър-председател, си избере Министерски съвет, но този Министерски съвет трябва да бъде подписан и одобрен от президента. Та, господин Иванов, надявам се в чата да Ви обясняват в момента какво точно ще правим, защото ще изпаднем в конституционна криза – ако президентът обаче чисто хипотетично върне Вашия – или по-скоро той вече не е Ваш – на ГЕРБ състава на Министерски съвет. Имаме избран министър-председател, но нямаме избран Министерски съвет, нямаме и Сорос-Денков, нямаме никого – какво ще обяснявате Вие тогава, кой точно – чисто хипотетично. Защото ние знаем, че в момента президентът си води разговорите с ГЕРБ и ДПС, договарят се това цялото нещо кой ще ни управлява, но чисто хипотетично ние можем да изпаднем в конституционна криза, защото ще имаме избран министър-председател, но няма да имаме Министерски съвет. Ще излезете ли да обясните, корифеи на юридическата мисъл, какво точно ще правим? Защото е много лесно да бълвате и да говорите опорки, много лесно е да се оправдавате защо сте в коалиция с ДПС и с ГЕРБ, но в момента сме изправени пред конституционна криза и ситуацията е такава благодарение на Вас. Защото, ако едни правят всичко това, за да се обогатят и да заминат на острови, други го направихте, за да станете някакви политически … или регулатори да поемете, трети го направиха, за да седнат в Народното събрание. Аз не мога да разбера каква роля ще има и какво ще направи следващото правителство, което трябва да бъде избрано след дни. Вие ни вкарвате в тежка, тежка конституционна криза и отговори няма, и не давате отговори.
#303 · speech
Реплики? Господин Йорданов.
#304 · speech
ИТН
Господин Ганев, не сте достатъчно твърд, за да изкарате на трибуната майката или бащата на Конституцията Христо Иванов. Христо, другарю Иванов, господин Бойкикин, бащице на Конституцията, Бойкикин, елате и обяснете какво направихте и как вкарвате държавата в хаос и как я вкарахте. Господин Ганев, моля Ви се, изкарайте господин Бойкикин по-директно, защото той е на първия ред – баща на Конституцията, майка на Конституцията, леля на Конституцията, чинка на Конституцията, лелинчо на Конституцията и приятел на Конституцията, да дойде и да отговори.
#305 · speech
Други реплики дали има? Няма. За дуплика – господин Ганев.
#306 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Точно така гузно се мълчеше, когато се променяше Конституцията. Тези, които я правиха, тези, които си я одобряваха на предупрежденията от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ, че ще изпаднем в конституционна криза и опасността за такава, гузно мълчаха. Ситуацията, в която се намираме, е, меко казано, притеснителна и лоша. Аз искам да се обърна и да питам избирателите на ПП-ДБ как ще се почувстват, ако една или две седмици преди изборите Конституционният съд все пак реши да вземе решение и да Ви върне всичките тези безумни промени – какво ще правите, тогава с кого ще се договаряте? Отново ли ще сте в скута на Пеевски? Отново ли? И какво ще направим в ситуацията, в която унизително се молехте на президента онзи ден, след като му орязахте всички правомощия, молехте му се да има ситуация, в която изборите да са две в едно. Това ли Ви е договорката в момента с президента, с ГЕРБ и с ДПС? За пореден път ли ще се молите, унижавате и пълзите, защото Вие сте – пак ще го кажа и това го доказват Вашите действия, Вие просто не ставате за нищо, камо ли да променяте Конституцията. Вие нямате експертиза, нямате капацитет. Вие нямате юристи, които да направят тези тежки неща, по никакъв начин. Може би във всички други групи има специалисти, които да дадат компетентно мнение. Във Вашите две крила на Вашата група няма нито един, абсолютно нито един компетентен юрист, който да направи каквото и да било в законодателството. То се видя – промени на промените на промените, а Вие направихте конституционни промени. Промени, които бяха отхвърлени дори от Венецианската комисия. Промени, за които имаше 50 отрицателни становища. Промени, за които имаше едно одобрително становище, и това е на другите храненици на американското посолство – от Хелзинкския комитет; тези, с които Вие се гордеете най-много и те се гордеят с Вас. Това сте Вие – едни абсолютни неможачи. И го казвам със съжаление, защото е жалко за Вашите избиратели, или по-скоро за огромната част от Вашите избиратели. Разбира се, там има една малка секта, която, каквото и да направите, колкото и пъти да прилегнете и да припълзите пред Пеевски и Борисов, няма да се впечатлят. Това, което се случва, е срамно за нас като държава, срамно е за този парламент и е крайно време наистина да се прекрати неговото съществуване, тъй като Вие сте срам и позор като цяло за България. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възглас: „Браво, Цончо!“)
#307 · speech
Други изказвания? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българска народна банка, № 49-454-01-37. Гласували 191 народни представители: за 137, против 54, въздържали се няма. Предложението е прието, с това и Законопроектът е приет на първо гласуване. Заповядайте за процедура, госпожо Александрова.
#308 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Моля на основание чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да подложите на второ гласуване току-що гласувания законопроект. (Смях. Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН: „Еее!“)
#309 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Обратно становище!
#310 · speech
Заповядайте, господин Петров.
#311 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Макар че в най-новата българска история – историята на Народното събрание, Вие да сте председателят рекордьор с най-много на брой внесени извънредни точки в дневния ред за кратък срок от девет месеца – ако не ме лъже паметта, имате около 37 на брой, Вие сте рекордьор измежду всички председатели на народни събрания в най-новата българска история по този показател. Не знам дали Ви прави чест. Вие ще си направите заключението сам за себе си, аз моето съм си го направил, тъй като Ви бях конкурент за този пост, ако си спомняте, та, уважаеми господин Председател, ще апелирам да не нарушаваме Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, а също и Конституцията на Република България, както и Конституционно решение № 8 от 2015 г., което казва, че когато са направени предложения и е заявено такова желание от страна на народни представители, не следва да бъде допускана въобще като допустима подобна процедура, на първо място. Мисля, че всички ние сме се клели, господин Председател, положили сме една клетва при встъпването си в длъжност да спазваме Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководим от интересите на народа. Призовавам Ви, господин Председател, да не забравяте дори и в този момент тази клетва. Макар че сте един от нас, Вие стоите над нас, и от висотата на Вашата позиция Ви моля да не подлагате на гласуване тази процедура. Това всъщност е моето обратно становище. В противен случай ние заявяваме тук от коалицията на опозицията, от името на ВЪЗРАЖДАНЕ и „Има Такъв Народ“, че ще внесем конституционна жалба, тъй като поругаването на българския парламентаризъм не бива до бъде допускано, господин Председател. Благодаря Ви.
#312 · speech
От името на група 15 минути почивка. (След почивката.)
#313 · speech
Продължаваме заседанието. Госпожо Александрова, за процедура.
#314 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, правя процедура – оттеглям направената от мен процедура за подлагане на второ гласуване на току-що приетия Законопроект. Ако позволите да направя нова процедура за срок от три дни между първо и второ гласуване на току-що приетия Законопроект за второ гласуване. Благодаря.
#315 · speech
Благодаря. Други предложения – различни? Не виждам. Режим на гласуване. Гласували 181 народни представители: за 131, против 42, въздържали се 8. Предложението е прието. Поискано е прегласуване. Гласували 182 народни представители: за 133, против 41, въздържали се 8. Предложението е прието. Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието (Звъни.) (Закрито в 16.13 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Небие Кабак Станислав Богдански