Гласуване №2
Процедура от Росен Желязков за нова точка 11
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Добър ден, колеги!
Моля за регистрация.
Регистрирани 163. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.)
Колеги, ще направя предложение за включване в седмичната програма на следните точки:
След разглеждането на Годишния доклад на КЕВР като т. 11 предлагам на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника – Проект на решение за предприемане на действия във връзка с наличие на ликвидни проблеми и невъзможност Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да изпълнява законовите си задължения.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 208 народни представители: за 114, против 87, въздържали се 7. (Реплика: „Прегласуване.“)
Моля, режим на прегласуване.
Гласували 213 народни представители: за 118, против 93, въздържали се 2.
Тази т. 11 е приета.
Следващото предложение, което ще направя, е да включим като т. 12 – Второ гласуване на Законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 г.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 213 народни представители: за 157, против 54, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Третото предложение, което правя по чл. 48, ал. 5, като т. 13 да бъде включен – Законопроект за ратифициране на Споразумението на участващите съдружници към Фонда на НАТО за иновации, внесен от Министерския съвет на 26 октомври 2023 г., приет на първо гласуване на 16 февруари 2024 г. Има Доклад на Комисията по икономическа политика и иновации.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 215 народни представители: за 159, против 39, въздържали се 17.
Предложението е прието.
Декларация от ГЕРБ-СДС – Георг Георгиев, след това от ВЪЗРАЖДАНЕ.
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ (ГЕРБ-СДС): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги! През 1966 г. Генералната асамблея на ООН обявява 21 март за Международен ден за премахване на всички форми на расова дискриминация. Историята на този ден започна през
1960 г., когато по време на демонстрация срещу апартейда в Южна Африка полицията в град Шарпвил открива огън срещу