Гласуване №20
Ратификация на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 г. - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Времето Ви, господин Свиленски, изтече. Благодаря Ви.
Реплика дали има? Не виждам.
Закривам разискванията.
Преминаваме към гласуване на Закона за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 г.
Режим на гласуване.
Гласували 193 народни представители: за 140, против 51, въздържали се 2.
Прието е предложението. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“)
Поискано е прегласуване.
Режим на прегласуване.
Гласували 202 народни представители: за 149, против 50, въздържали се 3.
Прието е предложението.
Господин Добрев, искате ли различен вот, защото го променихте на прегласуване?
Заповядайте, за различен вот от този на формираното мнозинство.
ЦОНЧО ГАНЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): С една ратификация по Решение на парламента за определяне на точно какви реактори от коя точно фирма ще купим и с тази ратификация евро-атлантическото мнозинство загроби България със сумата от приблизително около 60 млрд. лв., защото атомен реактор и въвеждането в експлоатация точно на този тип излиза към днешна дата около 35 млрд. долара. Какво ще се случи обаче – дали ще е 60, или 70, никой не знае, защото така си купихме и изтребители, на които постоянно цената се увеличава по едностранното искане на Съединените американски щати! (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
За да е пълна подигравката в това, което днес гласува евро-атлантическото мнозинство, се посочва и конкретна американска банка, която ще отпусне – срещу комисиони, разбира се – заем, за да загробят нас, децата ни и внуците ни! Така сглобката вече има легитимна подкрепа от посолството, след като преди това си купихме бойни машини, бойни машини за 2 млрд. и 504 млн. лв. Това е срамно!
Още по-срамно е, че ако тук е колективна безотговорно