2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: filip-marinov-stanev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добро утро, колеги! Има кворум, откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, днес като точка втора е предвиден Проект на решение за създаване на Временна комисия по искане на главния прокурор за даване разрешение за продължаване наказателното производство срещу Радостин Василев – народен представител. В Народното събрание е постъпила декларация-съгласие от Радостин Василев – народен представител, на основание чл. 70, ал. 2 от Конституцията на Република България, с което дава съгласие срещу него да продължи наказателното производство по досъдебно производство № 299 от 2022 г., по описа на Софийска градска прокуратура, прокурорска преписка № 1133 от 2022 г., по описа на Софийска градска прокуратура за престъпление по чл. 143, ал. 1, във връзка с чл. 18, ал. 1 от Наказателния кодекс. С това точка втора от днешния дневен ред няма да бъде разглеждана поради отпаднало основание и липса на предмет. Преминаваме към точка първа за четвъртък.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Декларация от името на парламентарна група.
#3 · speech
Заповядайте за декларация. Ще изчакаме министъра за изслушването по т. 1 от днес.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми колеги народни представители! Бих искал да Ви приканя да почетем паметта на двамата младежи, загинали на столичния булевард „Сливница“, които бяха пометени на пешеходна пътека от колата на трети млад човек. Явор и Ани са поредните жертви, загинали във войната на пътищата, но за съжаление, нито са първите, нито ще са единствените. Бих искал да Ви запозная със статистиката на ранените и загиналите само през първите четири месеца на тази година, като подчертавам, че зад тези цифри седят съдбите на реални хора и на стотици почернени семейства. Техните погледи са вперени към нас – хората в тази зала. Затова Ви приканвам: да сведем глава, да поемем отговорност и да предприемем реални действия за прекратяване на войната по пътищата! Само през януари 2023 г. броят на тежките пътнотранспортни произшествия в страната е 466. Загинали са 35 души, а ранени са 593. Данните сочат, че през първото тримесечие на 2023 г. са заловени с 68% повече дрогирани шофьори спрямо същия период на миналата година. Увеличението при шофиращите след употреба на алкохол е 5%. От началото на настоящата година до месец април зад волана са заловени 2400 души с положителна алкохолна проба, а 1200 души са шофирали след употреба на дрога. Голяма част от шофьорите участвали в пътнотранспортни произшествия са употребили алкохол или наркотици, сочат още данните на МВР. Извън статистиката остават тези, които не са попаднали под стоп-палката на пътна полиция, а те със сигурност не са малко. Видя се, че показните акции на МВР не са достатъчни за овладяването на ежедневното нарушаване на Закона за движение по пътищата. Виждаме, че липсва реален контрол от страна на МВР върху поведението на шофьорите. Сигналите в медиите за липса на контрол по българските пътища са ежедневни. Помним, че президентът Румен Радев два пъти тържествено заяви като основен приоритет на последните служебни кабинети – с МВР министър Иван Демерджиев, е справянето с войната по пътищата. През годините българите са чували тези заявки от страна на почти всички партии и политици, както и от прокуратурата. Резултат, за съжаление, няма. А няма резултат, защото всяка институция прехвърля топката на другата. Все по-разделени сме като държава и като народ. Това, което ни обединява, е общата мъка по загиналите българи на пътя. Въпреки това е налице невъзможността да се вземат адекватни решения на високо ниво, които да прекратят войната по пътищата. Ще кажете: „ГЕРБ управлява повече от 10 години.“ Така е, уважаеми колеги, но не ГЕРБ спря изграждането и поддръжката на пътната мрежа в страната в търсене на политически дивиденти. Припомнете си при кой министър, в чий кабинет беше установен чадър на МВР над Георги Семерджиев, който уби две млади момичета. Да, отговорни сме за войната по пътищата, но не само ние и не само Вие, а всички тук в тази зала вкупом. Затова от трибуната на Народното събрание призовавам всички партии за обединение и за общо съгласие за изготвяне на незабавни и безкомпромисни мерки. Политическите нападки по тази тема са напълно неуместни. Апелът ми е отправен и към ресорните министри в служебния кабинет на господин Румен Радев – Иван Демерджиев и Иван Шишков, настоявам за бърза реакция и от колегите ми от всички парламентарни групи: време е да бъдат предприети възможно най-суровите наказания спрямо пияни и дрогирани водачи на моторни превозни средства, както и за такива шофьори, които шофират екстремно и рисково, застрашавайки живота и здравето на българските граждани. Настоявам в ресорните парламентарни комисии да бъде започната работа върху изработването на ефективни превантивни мерки срещу престъпното поведение на пътя. Призовавам колегите от всички парламентарни групи да излъчат свой представител и да организираме обща кръгла маса, на която да дискутираме заедно този действително сериозен проблем за цялото общество. Нека заедно търсим работещи решения и да направим предложения за промени в Закона, но такива, които да наказват и превентират убийствата на пътя. Призовавам Ви да не политизираме темата, каквито опити вече видяхме от страна на колеги от други партии – без значение е коя личност ще председателства дебатите по тази тема, от значение е да има резултат. Това очакват както нашите, така и Вашите избиратели. Дължим го на всички български граждани. Повече не можем да останем слепи и глухи за почернените семейства. Длъжни сме да почетем паметта на хилядите българи, загинали във войната по пътищата, като я прекратим! Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#5 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарна група господин Радостин Василев.
#6 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Първо, изказвам съболезнования на всички загинали по пътищата на България през всичките тези години, защото темата наистина е изключително важна и ние вчера я обсъждахме и на Правната комисия много задълбочено. Уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Неслучайно се обръщам към българските граждани, защото смятам, че един народен представител трябва да излиза с лицето си пред българските граждани и да бъде честен с тях – най-малкото или най-основното, защото те са го пратили тук. Трябва да казваме истината, независимо каква политическа цена ще платим от казването на тази истина, и аз изповядвам това верую. Току-що депозирах в Деловодството на Народното събрание декларация за отказ от имунитета ми като народен представител. Признавам си, че никога не съм вярвал, че ще ми се наложи да правя нещо подобно, най-малкото защото през целия ми съзнателен живот и през работата ми като адвокат, министър и народен представител винаги съм се борил и съм търсил спазването на закона и търсенето на правилата. В тази връзка, бях твърдо решен още в момента, в който главният прокурор поиска моя имунитет, веднага да го дам. Моите колеги от „Демократична България“ и от „Продължаваме Промяната“ се опитаха да ме разубедят на две наши събирания да направя това, защото те считат, че това действие на главния прокурор Иван Гешев е опит за шантаж и политически натиск спрямо един народен представител, който не се притеснява да казва това, което иска, но аз реших да дам пример как един обикновен народен представител може да даде сила на правосъдието, защото никой не може да бъде над закона, уважаеми колеги, нито народен представител, нито министър, нито главен прокурор. За разлика от мен, който не се притеснявам и наистина няма от какво да се притеснявам, господин Гешев вече години наред отказва да се съобрази с волята и на българския народ, и на народните представители, и на европейските ни партньори да се създаде механизъм за неговото разследване. Той възприема това като лична вендета спрямо него и по всякакъв начин се опитва да се противопостави на това ние да търсим реален механизъм, за да разберем дали този главен прокурор в своите действия понякога или някога е извършил закононарушения. След като се запознах с всички документи, които ми бяха предоставени от прокуратурата – господин председателят ми ги даде, аз съм напълно убеден, че това е един фарс. Целта на този фарс е аз да бъда унищожен, да ме пречупи, но това няма да отклони моя път – пътят към променена и наистина по-силна България. Повечето от Вас, които следят отблизо политическия процес, вероятно могат да си дадат някакъв отговор защо се случва всичко това с мен, но на тези, които не го следят отблизо, ще кажа, че Иван Гешев и придворните му от бившата специализирана прокуратура – сега част от Софийска градска прокуратура, а и не само, са истинските защитници на мафията в България и това трябва да го заявим пред цялото общество. Мафията, която, за съжаление, в последните 15 години си имаше държава, тя си има сега и главен прокурор и наша основна цел е ние да направим така, че този главен прокурор наистина да бъде главен прокурор, а единственият начин това да се случи е да бъде отстранен Иван Гешев. Някои от Вас ще попитат защо точно мен? С какво един обикновен народен представител би бил така интересен за Иван Гешев и аз ще Ви отговоря: точно на мен, защото аз никога не си мълча и не ме е страх да казвам истината. Следвам това, което вярвам, че е правилно, а не чужди заповеди. Вече пето Народно събрание, колеги, аз съм един от основните опоненти на недосегаемия ни главен прокурор и се борих както за отнемане на бюрото му за защита, така и за закриване на специализираната му прокуратура, така и за изграждането на механизма за неговото разследване. От тези, които бяхме тук в Четиридесет и петото народно събрание, колеги – след протестите, останахме твърде малко хора. По една или друга причина политическият живот в страната извади някои от тях от Народното събрание и те не могат да водят тази война така ефективно както от залата на Народното събрание. По време на изслушването в Четиридесет и шестото народно събрание Иван Гешев имаше странна ситуация, в която народните представители ги беше страх да му зададат въпрос. Мен не ме беше страх. Питах защо и какво се случва с битите младежи под колоните на Партийния дом? Питах го защо има ниска ефективност на специализираното правосъдие? Той или отказваше да ми отговори, или се оправдаваше с това, че той е административен ръководител и в същото време, уважаеми колеги, той си пише с пиар Севи – Бойко, докато Александър Николов и госпожа Ангелкова шиканираха процеса по закриване на Бюрото за защита и преместването му в Министерството на правосъдието. Аз бях един от първите, които публикуваха тази снимка. В Четиридесет и осмото народно събрание се наложи, уважаеми колеги, да обяснявам на нашия главен прокурор, че има разлика между илюзия и алюзия, че това са две различни думи и имат различен смисъл. В качеството ми на министър в малкото Министерство на младежта и спорта в рамките на осем месеца аз показах на българските граждани, че последните 12 години България е управлявана наистина от организирана престъпна група, която целенасочено е унищожавала както имотите на Министерството на спорта, така и е източвала активите на Българския спортен тотализатор. Повярвайте ми един обикновен министър на спорта може дотолкова да засегне интересите на задкулисието, че то наистина да иска да го унищожи. С още пет народни представители миналото лято, колеги, заявихме ясно пред България, че парламентарната група на „Има Такъв Народ“ е пробита от мафията и това не е тайна за никого в България. Тогава осуетихме един план на мафията да управлява с третия мандат, който да отиде при ИТН. Това е непростим грях и за този грях аз трябва да понеса своята отговорност. Още тогава ми беше казано, че нещата няма да останат така. Разправа, защото проверихме и затворихме за кратко лобното място, всъщност рандеву мястото на Бойко Борисов в комплекс „Дианабад“, който обичаше да играе карти там и който вместо да развива спорт, е сбиротък на мутри и мутреси. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Неговият приятел господин Сталийски не прие това така добре и съответно пусна редица сигнали срещу министъра – защо проверява собствения си имот. Сега виждаме, че метастазите на „Има Такъв Народ“, които са в Народното събрание, гордо подкрепят колегите си от ГЕРБ. А ние бяхме създадени, за да унищожаваме един модел – модела на ГЕРБ и ДПС, който българското общество трайно отхвърли на площадите. (Шум и реплики от ДПС.) Едно сте. Няма го господин Пеевски, след малко започвам и с него. (Шум и реплики от ДПС.) Не ми подвиквайте, колега. Неудобен съм, уважаеми колеги, спокойно…
#7 · speech
Имате три минути.
#8 · speech
…нищо не е станало, защото разкрих най-пряката връзка между ГЕРБ и ДПС с президента Радев и тя е в Министерството на младежта и спорта. Няма по-голямо задкулисие от това. Госпожа Лечева е точно това, срещу което аз съм се борил, прегърната много силно от бизнеса в кавички и мафията. Все още очаквам прокуратурата да разследва със същия ентусиазъм знаковите корупционни скандали, колеги. Няколко милиарда ги няма от магистрала „Хемус“, 12 см асфалт от тангентата на околовръстния път, къщата в Барселона. Няма да спрем да питаме за къщата в Барселона – купена с откраднатите пари на българския народ, Мишо бирата, ТЕЦ-Варна, 8-те джуджета, Капитан Андреево – всички тези корупционни скандали останаха невидими за нашия главен прокурор и именно заради това той трябва да си ходи. Докато в Румъния, колеги, гражданското общество и държавата тръгнаха в правилната посока именно заради действията на прокуратурата, в България ние трябва да си арестуваме прокуратурата, за да може да отпушим процеса към правовата държава. Скъпи българи, за мен е чест да бъда подлаган на репресия от „джукоратурата“ на Гешев. Тя вече се самоизяжда. Вече виждаме как председателят на Националната следствена служба иска оставката на Ясен Тодоров. За Ясен Тодоров няма да говоря, всичко за него е казала неговата съпруга. Но нека говорим за председателя на Националната следствена служба господин Сарафов. През 2019 г., на 21 години, неговият син си купува два апартамента за 540 хил. лв. в София. Бившата му жена, майка му и синът му са сериозни строителни предприемачи, колеги, в София, забележете, след криминално дарение на имот в квартал „Витоша“ от представител на ГЕРБ.
#9 · speech
Една минута Ви остава.
#10 · speech
Същият господин Сарафов изведнъж застава на правилната страна. Прокуратурата се е превърнала в апотеоз на провала – пет години не може да изготви обвинителен акт за катастрофата с 20 загинали към Своге. НАПЛийкс – тотален провал, не може да се стигне дори до обвинителен акт. Сега така върви и случаят за Nexo. Да си кажем истината, колеги, всички знаем, че „Магнитски“ удари златната ябълка на задкулисието – господин Горанов, господин Пеевски. Тази мафия в лицето на Бойко Борисов (народният представител Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС, от място: „Хайде изчезвай оттук!“), която сега гордо развява някакъв премиер (шум, реплики и скандиране от ГЕРБ-СДС „Еее!“), и обикалят коридорите на народното представителство (ръкопляскания от ПП-ДБ) и символът на задкулисието господин Пеевски си назначиха главен прокурор, който дълго време ги обслужваше доста ефективно. Сега между тях има проблем и този скандал, колеги, трябва да катализира промените в България. Аз съм готов да се жертвам, но дали всички Вие сте готови? Благодаря. (Шум, реплики и скандиране от ГЕРБ-СДС „Еее!“ ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#11 · speech
Благодаря, господин Василев. От името на „Има Такъв Народ“.
#12 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, колеги! От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ искам да споделя с Вас една много, много стара българска народна мъдрост, която е била пътеводна светлина на много хора в живота и им е давала тази необходима мъдрост, защото тя е народна мъдрост. А мъдростта, която народът е казал, е, слушайте внимателно, тя не е насочена към никого в тази зала и няма да наруша добрия тон. Тази мъдрост гласи: „Убий глупака с мълчание.“ (Ръкопляскания от ИТН.)
#13 · speech
Уважаеми колеги, ще Ви прочета едно съобщение. „На 10 май 2023 г. с вх. № 49-354-00-9 е постъпило писмо от народния представител Костадин Тодоров Костадинов. На основание чл. 70, ал. 2 от Конституцията на Република България, с което дава съгласие висящото наказателно производство в съдебна фаза срещу него да продължи. Във връзка с посоченото в писмото наказателно производство не е постъпвало искане от Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за продължаване на наказателно преследване срещу народния представител. Председателят на Народното събрание е изпратил писмо на Главния прокурор на Република България със заверено копие от това писмо.“ Процедура, господин Ананиев.
#14 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Председател, всъщност моята процедура е свързана с една покана към Вас. Утре, петък, организираме кръгла маса, свързана с пътната безопасност. Чухме, че от Вашата група това е приоритет и искате законодателни решения. Вчера аз поканих, от БСП потвърдиха, от ВЪЗРАЖДАНЕ потвърдиха, от ГЕРБ, за съжаление, колегата не каза кой отговаря, може би това е господин Харизанов, който прочете декларация. От всички парламентарни групи не успях да говоря с ДПС и с „Има Такъв Народ“ да изпратят представители, за да се обединим всички около конкретни законодателни решения, които наистина хората искат да свършим. И се надявам лично Вие, господин Председател, да присъствате на тази кръгла маса в зала „Изток“ от 13 ч., всъщност, за да покажем че парламентът е припознал темата като приоритетна и разбира се, да оставим на изпълнителната власт, на местната власт, на законодателната власт също да припознае, че тази тема е приоритетна. Благодаря.
#15 · speech
Благодаря, господин Ананиев. Присъединявам се към Вашата покана. Темата е изключително важна и болезнена и предполага отговорни решения и инициативи от всички народни представители. Процедура, господин Свиленски, по начина на водене.
#16 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, това, което започва да става в тази зала, не ми харесва. Използваме трагедия, случила се преди няколко дни, за да извличаме всички партии политически дивиденти. Това, което сме се опитвали в Транспортната комисия, всичките състави от 2013 г. досега, да не го допускаме, виждам го днес с очите си как се случва. Народни представители, които имаха възможност вчера в Правната комисия да започнат разглеждането по тези теми, да започнат, казвам – да се запознаят със законопроектите, и от ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ вчера гласувахте против тази точка да влезе в дневния ред на Комисията, а днес правите декларации колко било важно! Хайде да спрем с лицемерието! Хайде да сложим темата там, където ѝ е мястото. Господин Ананиев, мястото ѝ не е на кръгла маса. Да, ще дойда днес на Вашата среща, но мястото е в комисиите. Предлагам на председателя на Народно събрание чрез председателя на Вътрешната комисия, който ръководи заседанието, чрез председателя на Транспортната комисия незабавно да свикат съвместно заседание, да изслушат отговорните, институциите, които имат отношение по въпроса, а не да правим поредната говорилня в българския парламент, от който да не произлезе нищо. Объркахме българските граждани с предложения от сутрин до вечер – млади шофьори, стари шофьори, пияни шофьори, дрогирани шофьори, ограничение на скорост 20 км в жилищна част, 120 км на магистрала. Хайде да съберем целия потенциал там, където му е мястото – Транспортната комисия, Вътрешната комисия, Регионалната комисия, това са отговорните комисии, които трябва да влязат в действие и да работят по темата, ако искат. За това нещо трябва мнозинство. За това нещо не трябва политическо спекулиране, не трябва да се използва всяка жертва на пътищата тук да се правим кой е по-загрижен. Моля Ви, колеги, престанете да експлоатирате темата. Ако наистина имате желание да работите по тази тема, господин Председател, вместо кръглата маса, свикана утре от една политическа партия, която отново ще бъде политизирана, ще дойде една част от неправителствения сектор, друга част няма да дойдат, ще дойдат едни структури, други няма да дойдат, нека под Ваша егида, като председател на Народното събрание, свикайте незабавна комисия, още утре, ако трябва – съвместно заседание на двете комисии, и да започнем да работим по темата, пък колкото има живот това Народно събрание, може и да свърши нещо. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#17 · speech
Благодаря, господин Свиленски. Като процедура по начина на водене се присъединявам към Вашия апел да не се политизира тази тема, но апелът да не се политизира не се случва с неговото политизиране. Преминаваме към: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА НИКОЛА СТОЯНОВ ОТНОСНО СЪДЪРЖАНИЕТО НА ВКЛЮЧЕНИТЕ В 11-ИЯ ПАКЕТ САНКЦИИ СПРЯМО РУСИЯ, ПРЕДЛОЖЕНИ ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЙЕН, И ПОДРОБЕН АНАЛИЗ ПО СЕКТОРИ НА ВСИЧКИ НАЛОЖЕНИ САНКЦИИ ДО ТОЗИ МОМЕНТ С ВЪЗДЕЙСТВИЕТО ИМ ВЪРХУ БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА. ИСКАНЕТО ЗА ИЗСЛУШВАНЕ Е ВНЕСЕНО ОТ ЦОНЧО ГАНЕВ И ЙОРДАН ТОДОРОВ. Заповядайте, господин Тодоров.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, господин Министър, от март 2014 г. Европейският съюз постепенно налага ограничителни санкции срещу Русия – първоначално в отговор на анексирането на Крим, а от февруари 2022 г. – в отговор на започналите военни действия в Украйна. След 24 февруари санкциите бяха значително разширени, като се добави значителен брой лица, организации и други рискови фактори към списък със санкции, и бяха предприети мерки за отслабване икономиката на Русия, но без по никакъв начин това да се съобрази с интересите на държавите членки, съответно тук включваме и България. Според данни на ООН за международната търговия износът на България към Русия след 2014 г. е намалял приблизително от 1,3 млрд. лв. на средна годишна база до 800 млн. лв. на година. Изчисленията на ООН показват, че българският бизнес е претърпял загуби от неосъществен износ към Русия за периода от 2014 г. до днес в размер на над 3,5 млрд. лв. Към днешна дата Комисията подготвя 11-и пакет от санкции срещу Русия, като информацията в публичното пространство е, че този път пакетът ще бъде насочен и към трети страни, за които се счита, че се използват за заобикаляне на търговското ембарго. Подобни действия от страна на Европейския съюз биха създали прецедент и на практика ще отворят кутията на Пандора за евентуални бъдещи стъпки в посока санкциониране на държави като Турция и Китай, да речем. Говорителят на Външното министерство на Китай Уан Уенбин предупреди Европейския съюз да не продължава със санкциите към трети страни, казвайки следното: „Призовавам Европейския съюз да не тръгва по този грешен път. В противен случай Китай ще предприеме твърди действия, за да защити нашите легитимни и законни интереси.“ Както виждате, можем да направим обосновано предположение, че други държави също няма да оставят подобни действия от страна на Европейския съюз без последствия. В тази сложна международна обстановка изглежда, че България отново е напът да застане начело на чужди битки, без ясни ползи за нас, но с редица рискове и директни загуби за българския бизнес, икономика и дори пазар на труда. Само допреди месец по време на предизборната кампания във всички телевизионни студия ние политиците говорихме, че трябва да се справим с инфлацията. Дори служебното правителство предлагаше мерки за справяне с инфлацията, ниския реален ръст на икономиката и търсеше начин да намали дефицита в бюджета. Сега сме на прага на едно решение, което пряко или косвено може да доведе до повече инфлация, а България за пореден път да стане жертва на чужди интереси. Надявам се, че всички сме съгласни, че България трябва да действа сега, докато е време, а не след 6 или 12 месеца да се чудим какви спешни мерки трябва да предприемем срещу задълбочаващата се криза. Очевидно е, че Европейският съюз за пореден път е готов да постави интересите на Съединените щати пред своите собствени и дори да претърпи огромни икономически загуби, въпреки кризата и проблемите с инфлацията. На практика ставаме свидетели на това как определени сектори от българския бизнес са заставени чрез подобни решения на Европейския съюз да водят геополитическата битка между Съединените щати и Русия. За да бъде приет този пагубен пакет от санкции, той трябва да бъде подкрепен от всички 27 държави – членки на Европейския съюз, като всяка една страна може да наложи вето. В тази връзка е добре да се запитаме дали България не трябва да обмисли налагането на вето, с което да се превърнем в здравия разум на Европа. В тази връзка искам да Ви попитам, господин Министър: дали България като пълноправен член на Европейския съюз участва в обсъждането на този пакет от санкции и какво точно предвижда той? Кои сектори, продукти и държави ще бъдат засегнати? Имате ли подобна информация? И България участвала ли е на практика в определянето на параметрите по този 11-и пакет от санкции? И последващият ми въпрос е: има ли анализ на въздействието на едно такова решение и каква е оценката на Вашето министерство за рисковете за нашата икономика, както и какви щети ще претърпи българската икономика по сектори в краткосрочен и средносрочен план? Благодаря Ви.
#19 · speech
Благодаря, господин Николов. Господин Министър, заповядайте за изложение.
#20 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Ганев, уважаеми господин Тодоров, преди всичко бих искал да кажа, че 11-и пакет санкции все още е обект на преговори между страните членки и позициите по него предстои да бъдат уточнени. Както вече знаете, той е насочен основно към ограничаване на възможностите за заобикаляне на досегашните санкции чрез реекспорт на забранени изделия и технологии към Русия от трети страни. Моля да имате предвид, че голяма част от съдържащата се информация относно обсъжданията за 11-и пакет санкции между страните членки е чувствителна по своя характер и не може да бъде споделена в публично обсъждане в пленарната зала. Това, в което мога да Ви уверя, е, че както и досега, ще направим всички действия за максимална защита на националния интерес на България. Що се отнася до икономическите санкции, наложени досега, те са насочени към секторите на финансите, търговията, енергетиката, транспорта, технологиите и отбраната. Анализирайки отражението на досегашните санкции към Русия върху българската икономика, следва да направим и някои важни уточнения. България винаги е била и ще продължи да бъде неизменен защитник на мира и международния правов ред. Това са общоевропейски и общочовешки ценности, които споделяме с нашите партньори от страните – членки на Европейския съюз. В този аспект ние участваме солидарно в досегашните санкции на Европейския съюз спрямо Руската федерация, които целят да ограничат възможностите и ресурсите за продължаване на агресията в Украйна. Разбира се, всяка икономическа санкция сама по себе си е принудителна промяна в естественото развитие на международната търговия и носи риск от неблагоприятни последици както за икономиката на санкционирания, така и за санкциониращия. Но има йерархия на приоритетите, в която човешкият живот, правото на суверенитет и териториална цялост, правото на суверенен избор на външнополитическите приоритети, в това число желанието за принадлежност към европейските ценности и Европейския съюз, са от най-висш порядък за всяка демократична държава. И ние сме съпричастни с украинския народ. Същевременно, проявявайки своята солидарност с европейските партньори, ние винаги сме отстоявали на първо място българския национален интерес, защото, ако българската икономика бъде отслабена или тежко засегната, това не само няма как да помогне за по-бързо прекратяване на войната в Украйна – напротив, би отслабила целия Европейски съюз. Ето защо България поиска да се наложи индивидуален подход при налагане на определени санкции към Русия. Направеният секторен анализ показва, че вносът от Русия в България на природен газ и нефт за последните пет години заема относително голям дял в общия внос на тези продукти в страната, съответно от 68 до 88% за природния газ и от 62 до 79% за нефта, което прави българската икономика силно зависима от вноса от Руската федерация. Затова бих определил като ключово постигнатото решение за две дерогации в тази област, касаещи Република България. Това е плод на работата на всички ангажирани институции и е много важно за българската икономика. Именно на база на дерогацията днес българските горива са едни от най-евтините в Европа, а само за месеците, в които управлява служебният кабинет, спадът в цените им на дребно у нас е между 25 и 30%. Трябва обаче дебело да се подчертае, че тази дерогация е направена за България и за българските граждани поради географското ни положение. Имаме конкретен срок – до 31 декември 2024 г., когато санкциите ще се приложат в пълен обем и за страната ни. Така че това е време, което трябва да бъде пълноценно използвано. В опит да отговоря изчерпателно по темата на изслушването ми ще Ви дам информация за още от макропоказателите на България от началото на военния конфликт в Украйна и респективно след налагането на новите санкции на Руската федерация. През 21-ва година икономиката започна да се възстановява от ковид пандемията и брутният вътрешен продукт нарасна със 7,6% на годишна база. Въпреки негативните сценарии за българската икономика, през 22-ра година брутният вътрешен продукт у нас нарасна с 3,4% спрямо предходната. През 2022 г. бруто капиталообразуването е на стойност 23,8 млрд. лв. и нараства с 2,7% спрямо предходната година. Чуждестранните инвестиции по предварителни данни – последните към момента, с които разполагаме, са на стойност над 4,6 млрд. лв. Нарастват на годишна база с малко над 50%. Положителните тенденции за развитие на икономиката се запазиха и при външната търговия. През 21-ва година износът нараства с близо 25% на годишна база, а през 22-ра с над 36%, като тук искам да отбележа, че България е на първо място по ръст на износа от целия Европейски съюз през 2022 г. Също така през 2022 г. се отчете и много ниска безработица от 5,2%. Върнаха се нивата на заетостта отпреди ковид кризата, като се отбеляза ръст на заетите от 1,3% спрямо предходната година. Заплатите в България през 2022 г. са нараснали с 11,4%. Уважаеми дами и господа народни представители, вярвам, че всички ние искаме войната да приключи максимално бързо и международният правов ред да бъде възстановен. Това ще позволи и бързото възстановяване на нормалните търговски отношения, и конкурентоспособността на международните пазари. Дотогава обаче ще сме изправени пред серия от избори, които няма да бъдат лесни. Експертите работиха много през последните часове, за да мога днес да Ви дам максимално много информация, но истината е, че надали някой може да предостави напълно изчерпателен анализ на всички преки и косвени последствия от едно действие в сферата на икономиката, особено на косвените. Имайте предвид, че както и Вие споменахте, след началото на войната всички пакети санкции, които бяха наложени – става дума горе-долу за около година, за някои от тях по-малко от година от момента. Това е прекалено кратък период, за да може да се правят анализи, още повече че всички пакети санкции съдържат в себе си и условието вече сключени договори да се доизпълнят, тоест все още договори по тях вървят. Така че е невъзможно към момента да се каже какъв е ефектът, тоест да Ви представя статистически данни и резултати по сектори за 22-ра година. Но мога да Ви уверя – на Вашия допълнителен въпрос, че при обсъждането на всеки пакет санкции Министерството на икономиката и останалите ресорни министерства правят прогнози и отчитат какъв би бил на база на статистическите данни ефектът от този санкционен пакет. Навсякъде, където виждаме, че икономиката на България може да бъде засегната сериозно, ние сме взели отношение, както дадох пример по отношение на петрола и дерогацията, която постигнахме там, тъй като сме наясно, разбира се, че в икономиката дори малка промяна в една област може да окаже съществено влияние на цял отрасъл. Все пак обаче сме изправени пред нашия цивилизационен избор – той е Европейският съюз и НАТО. Това се отразява и на икономиката ни, разбира се. Дори преди да започне военният конфликт, можете да видите, че над 60% от стокообмена на страната ни е с Европейския съюз, а този с Руската федерация е 5 – 6%, последните 10 години се движи в тези рамки. Разбира се, всеки търговски партньор е важен за страната ни, особено подобна голяма държава, с която редица български предприятия имат дългогодишни връзки. Но днес става дума за цивилизационен избор, и той е взет в същата тази зала на Народното събрание. Ние като служебен кабинет се стремим да защитаваме българския интерес във всяка ситуация. Още един конкретен пример бе и наложената забрана за внос на редица стоки от Украйна, за която също бяхме обвинявани, но той бе важен инструмент, за да постигнем по-бързо общоевропейско решение. През тези месеци сме работили като едно проевропейско правителство, което на първо място се стреми да защитава българския интерес както в рамките на обединена Европа, така и пред света. Отчитали сме при всеки конкретен пакет санкции това какво би навредило и на българската икономика, и сме вземали съответното отношение по въпроса. Само за да Ви дам още малко данни, износът на България към Руската федерация, тъй като Вие попитахте за това, през 2022 г. е отчел спад от по-малко от 2%. Това е в момента като данни, което имам – по сектори е много рано още да се каже. Още веднъж искам да обясня, че санкциите са въвеждани от края на февруари насам и при всички тях важи правилото, че договори, които са сключени преди въвеждането на санкциите, продължават да действат до тяхното изпълнение. Включително предполагаме, че има и моменти на презапасяване от някои стоки, внос от Руската федерация, в очакване на въвеждане на санкции върху тях. Така че трябва да мине доста повече време, за да може да се види реалният ефект от тези санкции върху българската икономика, но по макроданните, с които разполагаме, той не е съществен. Благодаря Ви.
#21 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Започваме с първия кръг въпроси. ГЕРБ-СДС – госпожо Захариева, заповядайте.
#22 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, мисля, че достатъчно добре се опитахте да обясните ситуацията и наистина, както Вие казахте, аз ще се съглася. Тук става въпрос за цивилизационен избор. Но тъй като въпросът е доста икономически, на мен ми се иска, ако можете, да уточните някои от тези данни, защото истината е, че в обществото чуваме две тези. Основно едната, която е доста по-силна – как българската икономика губи страшно много при налагането на тези санкции през 2014 г. и сега от месец февруари 2022 г. Вие в края на своето изказване подчертахте, че по Ваши първоначални анализи, на експертите, загубите всъщност за българската икономика ще са незначителни. В тази връзка ми се иска, ако имате, разбира се, да дадете малко данни за търговското салдо, защото истината е, че през всичките години България е малък износител на фона на износа в България и данните, които изнесоха колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, са наистина незначителни на фона на износа в България. Всъщност България е изнасяла дори и преди санкциите повече за Република Северна Македония, една сравнително малка държава, отколкото е изнасяла за Руската федерация. В същото време обаче вносът от Руската федерация, тоест парите, които българската икономика е давала на Руската федерация, са били огромни. Затова искам да дадете малко повече данни за вноса на Руската федерация. Искам да ми отговорите и какво се случва през 2022 г. и защо след налагането на санкциите всъщност по данни на НСИ вносът от Руската федерация за България е нараснал със 100,7%, тоест ние може би сме, както Вие казахте, загубили 2%, което е незначително от износа, но в същото време продължаваме да храним руската военна машина, плащайки 100% повече от данъците на българските граждани на Руската федерация? На какво се дължи това според Вас? Наистина малко повече общи данни за търговското салдо с Руската федерация преди и след санкциите. Благодаря Ви.
#23 · speech
За отговор, господин Министър, заповядайте.
#24 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Права сте, госпожо Народен представител, данните са публични и от НСИ ясно се вижда, че тенденцията в увеличението на стокообмена с Руската федерация започва още от 2021 г. след ковид пандемията. Тогава имаме близо двойно увеличение на стокообмена, който достига 4 млрд. щатски долара през 2021 г. Това може да се свърже и с постепенното възстановяване на икономиките, разбира се. Тази тенденция продължава и през 2022 г. и въпреки санкциите стокообменът расте до 6 млрд. щатски долара – отново 50% близо ръст. Нужен е, разбира се, много детайлен анализ, но е важно да отбележим, първо, че има сектори, които не са поставени под санкции. Второ, дерогациите, които България постигна, дават своето отражение, тъй като, отново подчертавам, вносът на петролни продукти е единственото място, което при анализите ни видяхме, че би имал съществено влияние върху българската икономика и именно там България се пребори за дерогация, за да не постави икономиката ни на колене, докато се подготви за този преход. Отново подчертавам – стокообменът с Русия обаче е 5 – 6% от целия. Данните сочат следното нещо: износът на България, да, спада миналата година с близо 2% към Руската федерация, но като цяло нашият износ към Руската федерация е 1% от целия ни износ. Ние изнасяме, миналата година 94,4 млрд. лв. е износът на България, близо 95 милиарда, под 1% от него е износът за Руската федерация. Така че дали той спада с 2, 3, 5, с 10%, няма реално отражение върху българската икономика. За сметка на това вносът, разбира се, и покрай повишението на енергийните цени, а и отдаваме това и на презапасяване в някои сектори в очакване на въвеждане на нови санкции. Вносът от Русия бележи ръст от 80% миналата година. Имайте предвид, вносът от Руската федерация е малко над 10% от целия внос на България. Там отношенията ни са доста по-сериозни, отколкото при износа, тоест България купува много повече от Руската федерация, отколкото продава. Отрицателното търговско салдо е нараснало с над 93%. Отново подчертавам – прекалено рано е всъщност да се очаква ефект от санкциите, тъй като те са въвеждани преди година или по-малко, и всяка от тях предвижда изпълнение на вече съществуващи договори. Отделно, в очакване на нови санкции, някои от секторите, някои от търговците явно са прибегнали до презапасяване, което е довело според нас и до този ръст във внос. Това е, което мога да дам като данни. Благодаря Ви.
#25 · speech
Благодаря, господин Министър. Въпроси от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Димитров.
#26 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, господин Министър, уважаеми дами и господа! Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ бяхме сериозно изненадани, когато министърът на земеделието от тази трибуна преди една седмица призна, че България се е присъединила към забрана на вноса на 27 стоки от Украйна без анализ, просто защото така били направили други страни. Тук ни каза министърът чистосърдечно: ние анализи не сме правили, ефектът върху икономиката не сме го смятали, обаче понеже други страни така направиха и ние въведохме забрана. Тогава ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ го питахме: а ефектът върху инфлацията, върху цените защо не е оценен. Връщайки се към този въпрос, господин Министър, за нас са важни следните неща: за 11-ия пакет санкции, да, има предложение до момента, но от Вашите думи не стана ясно. Нали нямате и най-малкото колебание, че, да, България може да даде предложения по тези санкции, но ние ще се присъединим към тях, тоест нямате най-малкото колебание да последвате ВЪЗРАЖДАНЕ или да последвате някои неясни позиции на президента Радев. (Реплики: „Еее!“) България трябва да се присъедини към тези санкции категорично и ясно. Ние очакваме това да чуем от Вас. Имаме освен този директен въпрос и предложение, когато по текста на санкциите, по обхвата на санкциите имате български идеи или идеи, които Вие ще предложите на Европейската комисия – заповядайте в Икономическата или Бюджетната комисия на закрито заседание този въпрос заедно да го обсъдим, за да видим защитата на българския и на европейския интерес, ние трябва да защитаваме и българския, и европейския интерес. Да го направим заедно, така че, когато имате готовност – заповядайте, но най-важното нещо, което очакваме днес от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, е да чуем от Вас: категоричното присъединяване, очакване за присъединяване към 11-ия пакет от санкции. Благодаря.
#27 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте за отговор.
#28 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, както вече имах възможност да кажа, тук говорим за цивилизационен избор, който вече е направен от народните представители в същата тази зала, в която се намираме в момента. Пред нас не стои въпросът дали ще подкрепим 11-ия пакет санкции или не. България, както и досега, ще подкрепи санкциите, включително и 11-ия пакет, но искам да подчертая – в Министерството на икономиката всеки път се прави анализ на всяко едно предложение. По отношение на 11-ия пакет предложенията продължават от страните членки. Всяко едно предложение се анализира и ако някъде преценим, че има дори минимален шанс българската икономика да бъде съществено засегната от някое решение, там начинът е борба за дерогация примерно, ако е необходимо, или преговори. Но не става дума дали пакетът от санкции ще бъде приеман или не, така че в това отношение няма никакво колебание и мога да го потвърдя от името на цялото правителство. Благодаря Ви.
#29 · speech
Благодаря Ви. От името на ВЪЗРАЖДАНЕ въпрос? Заповядайте.
#30 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, според данни, които сме взели от информационната система Comtrade на ООН, износът на България към Русия през 2022 г. е около 200 млн. лв. годишно и нараства до милиард и 300 милиона през 2014 г. Оттогава нататък обаче износът ни към Русия намалява съществено заради санкциите, които Европа налага към Русия. Не само това, но реално ние ограничаваме развитието на взаимоотношенията с този търговски партньор. Въпросът ми към Вас е: в 11-ия пакет санкции се предвижда санкции към трети страни, това ще затрудни ли Българя да търси нови търговски партньори, защото в момента се съсредоточаваме изключително в Европейския съюз? Почти 80% от износа ни е към Европейския съюз и това ни прави изключително уязвими към бъдещи икономически и финансови кризи, такива, които се предвижда, защото, както знаете, не една голяма банка напоследък е фалирала. Благодаря.
#31 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#32 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, искам да кажа, че в Министерството на икономиката анализираме всички рискове. Износът в момента към Европейския съюз е около 70%, но ние, разбира се, работим по разширяването на базата на страните, към които изнасяме. Именно и заради това планираме разкриване и на служби по търговско-икономически въпроси в държави, забравени през последните 30 години за българската икономика, които обаче са били традиционни наши партньори, и се опитваме отново да възобновим тези пазари, така че, както и Вие предлагате, рискът да е разпределен върху повече пазари и ние мислим в тази посока – категорично. По отношение на данните за стокообмена с Руската федерация разполагам с такива и мога да Ви кажа: износът, който тук се коментира много – 2010 г. е бил 580 млн. щатски долара. Постепенно се покачва, всъщност още от 2011 г. е около 750 млн. щатски долара; 2012 г. – 720; 2013 – 770, и 2014 – 700 млн. щатски долара, винаги се движи около тези числа. След 2014 г. има спад може би въз основа на старта на санкциите до около 450 милиона, но 2017 г. е пикът над 830 млн. щатски долара. Впоследствие по време на пандемията се връща на нивата от преди санкциите ¬¬– 580 млн., 480 млн. щатски долара. През 2022 г. е 580 млн. щатски долара отново. Няма някаква, как да кажа, така драстична промяна в този износ, така че отново подчертавам, имайки предвид, че Руската федерация е огромна държава, но образно казано, като клиент на България тя има около 1% от нашия износ. Каквито и санкции да бъдат наложени, дори и да бъде прекратена изцяло, за всички сектори да се въведе забрана за износ към Руската федерация, това би повлияло на 1% от нашия износ. Второто важно нещо е – по отношение пък на вноса, искам да отбележа, България внася предимно суровини и много от тях са борсови стоки. Пазарът не търпи вакуум, както всички Вие знаете. На база на намаления внос заради санкциите на някои суровини, като метали, дървен материал и така нататък, забелязваме веднага завишаване на вноса от други, трети държави, не от Европейския съюз. Така че към момента, мога да потвърдя, на макроикономическо ниво България по никакъв начин не е съществено засегната от санкциите. Съществено засегнати бихме били, ако нямаше дерогацията за суров петрол и нефт.
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За третите страни!
#34 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
По отношение на третите страни 11-ят пакет санкции предстои да се види. Да, той наистина е насочен към това да се посочат възможностите за заобикаляне на досега въведените санкции, и по-скоро ще се насочи към това евентуално да прекъсне възможностите руски стоки през трети държави да стигат отново до Европейския съюз и обратното – износ през трети държави към Русия. Това би значило по-скоро да се затворят търговски пътища, които и към момента са обхванати от санкциите, тоест не би трябвало да доведе за България до някаква сериозна промяна. Това е, което мога да Ви кажа. Благодаря.
#35 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Няма. От групата на „БСП за България“? Заповядайте, господин Гечев.
#36 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колега, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми колега, аз малко съм изненадан от анализите, които прави Министерството на икономиката на базата на външнотърговски обороти и икономическите отношения с Русия. Да, те в сравнение с търговския оборот с Европейския съюз и други страни са много по-малки, но Вие отлично знаете, че въобще не е това Вашето направление на анализа! Икономическият анализ трябва да бъде за ефектите от санкциите срещу Русия върху Европейския съюз, върху Китай и Индия, върху Близкия изток и световното стопанство, тъй като ние може да не търгуваме много с Русия, но Европейският съюз търгува. И загубите на Европейския съюз надхвърлят 400 милиарда долара, и откъде са дошли икономическата рецесия в Европейския съюз, 400 милиарда евро загуби за Европейския съюз, разкъсване на веригите на доставки в Европейския съюз?! Така че нещо грешен е този анализ! Нашите загуби са като страна – членка на Европейския съюз. Всеки, който налага санкции, естествено си прави сметките какви ще бъдат резултатите за страната, която е санкционирана, и за групата страни, които санкционират. Така че въпросът е какви са загубите за България като страна – членка на Европейския съюз, и те са много големи, изразявайки се за Европейския съюз в забавяне на икономическия растеж, отрицателен икономически растеж, свиване на износа, разпадане на връзки на доставки на индустриални производства и така нататък. Така че загубите са много големи! Аз няма да засягам въпроса за това, че всъщност България е една от страните, които плащат геополитическата цена на това, което се разиграва в Украйна. Няма да засягам кой крив, кой прав в момента, тъй като това ще ни отнеме много време, но искам да Ви кажа няколко данни, върху които ние, българите, трябва да се замислим. Съединените американски щати вдигнаха ембаргото за добив на петрол, износ на петрол от Венецуела от тяхната водеща фирма „Шеврон“, няколко дни преди да натиснат Брюксел и да наложи ембаргото за петрола в Европа. Така ли беше? Кой печели от тази работа? Петролният бизнес на Съединените американски щати! Щатите натиснаха Брюксел и ограничихме вноса на природен газ…
#37 · speech
Времето, господин Гечев.
#38 · speech
…от Русия, като санкции, в резултат на което Съединените американски щати драматично увеличиха износа на втечнен природен газ от Щатите на Европа и отиде президентът Макрон да се оплаква, че четири пъти американците са му качили цената на природния газ. На кого се оплаква?! Ами високата инфлация в Европа и особено в Прибалтика? Защото трябва да си отговорим на въпроса, уважаеми колега, че всъщност Източна Европа понася най-големи щети от санкциите. Инфлацията е най-висока в източноевропейските страни – членки на Европейския съюз, така ли е, особено Прибалтика, по понятни причини, тъй като са засегнати най-много. Същото касае в момента и санкциите, касаещи вноса и износа на агропродукти от Източна Европа…
#39 · speech
Преминете към въпроса си!
#40 · speech
… към Русия и обратно. Така че, докато едни страни печелят в пъти в резултат на санкциите, други страни, които се присъединяват към санкциите така безапелационно и без да си правят съответните сметки, носят загуби. И това, че България до момента не е на практика възразила на нито една санкция, с изключение на това, че се присъединяваме към още други две, три страни, които поставят въпроса – и добре, че го поставят, не значи, че трябва да бъдем много щастливи. Така че това, с което съм съгласен с Вас – на всяко предложение за нов пакет санкции нашата страна има наши си собствени интереси. Сметката да бъде точна, защото няма как ние, най-бедната страна, да плащаме сметката на големите играчи, които си разиграват коня на световния политически терен. Благодаря Ви.
#41 · speech
Заповядайте, господин Министър, да отговорите на тази добра лекция, бих казал.
#42 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гечев, съгласен съм с Вас, че на макроикономическо ниво щетите или загубите би трябвало да се разглеждат по-глобално. И в интерес на истината, когато днес се подготвях за това изслушване, и експертите се опитаха да се подготвят, това коментирахме с тях, че очакваме Европейският съюз да изработи методология за оценка на щетите от санкциите. Това обаче, което аз бях попитан и на което отговорих, е как България се справя с тези санкции и както, надявам се, разбрахте, към момента България се справя добре. Не е повлияна съществено българската икономика. С това обаче не искам да разбирате, че няма проблеми – отделни предприятия, които са били много обвързани в дейността си, примерно внос на суровини от Руската федерация или износ, със сигурност има отделни икономически субекти, които са пострадали по-сериозно, и аз не искам от тази трибуна да ги убеждавам, че проблеми няма. Но когато говорим за икономиката на България като цяло, наистина до момента, благодарение и на това че не приемаме безропотно санкциите, както казахте, там, където оценихме, че рискът за икономиката е сериозен с нефтопродуктите, България успя да се пребори за две дерогации. И те именно гарантират днес, че икономиката ни е в това добро, предвид обстоятелствата, положение, че имаме най-евтините горива. Така че, когато оценим риск пред нашата българска икономика, ние винаги взимаме отношение като служебно правителство със становище при преговорите по всеки следващ пакет санкции. Тепърва предстои – предполагам, че трябва да минат поне две, три години, и чак тогава ще могат експертите да дадат истинската оценка какво са коствали тези санкции на Европейския съюз. С това съм съгласен. Но в момента няма как да го коментираме, тъй като е прекалено рано. Благодаря Ви.
#43 · speech
Въпрос от „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Чорбанов.
#44 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председателю, господин Министър, дами и господа народни представители! Разбрахме – по отношение износа за Руската федерация, не е много съществен спрямо вноса. Всъщност обаче въпросът ми е за специфичния внос, който в дадени моменти може да бъде кризисен, и това е важното за доста български граждани. Аз зная примерно за една държава в Близкия изток, която е подложена на много тежки санкции, но единственото нещо, което от тази държава може да се намери в нашите магазини примерно, са фурми, което не представлява съществен проблем. Що се отнася обаче за вноса от Руската федерация, въпросът ми е: каква част от съответните санкции и ограничения могат да повлияят върху стратегическите виждания на развитие на страната, най-вече по отношение на енергетиката, и доколко неща, свързани с Атомната централа, свързани с дълготрайни договори, които да ни защитят от евентуални проблеми, свързани с бъдеща работа на Централата? Благодаря Ви.
#45 · speech
Заповядайте за отговор.
#46 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Искам много ясно да подчертая за пореден път: всяко предложение за санкция от всяка държава членка, независимо в рамките на кой пакет – в момента 11-ият се обсъжда, може и 12-и да има, всеки път и Министерството на икономиката, и другите ресорни министерства процедират по един и същи начин – прави се анализ на предложенията и предварителна оценка какво влияние биха имали тези санкции. Прав сте, въпреки че макроикономически погледнато, за България санкциите не водят до някакви съществени сътресения в икономиката ни, възможно е в някои отделни сектори нещата да са критични, примерно в енергетиката, въпреки малкия, да кажем, обем на внос. Но това нещо се оценява всеки път при всяко предложение и служебното правителство, както и досега, няма да се поколебае да отстоява българския интерес. Където ние виждаме, че има риск за държавата, без да поставяме – отново повтарям, под съмнение дали пакетът от санкции ще бъде приет, но има механизми как по отделни части от тези санкции, държава, която ще бъде сериозно засегната и не може да си го позволи, да реагира. И ние, както и досега, всеки път, когато идентифицираме стока, продуктова група, която може да застраши българската икономика, ще реагираме мигновено. Благодаря Ви.
#47 · speech
Благодаря, господин Министър. Преди втори кръг – поискана е декларация от името на парламентарна група.
#48 · speech
БСП за България
Уважаеми български граждани, днес се обръщам изключително към Вас! Знам, че сте угрижени от ежедневни проблеми, от борба за насъщния, от политическа криза, но Ви моля да отворите очите и сърцата си за това, което ще Ви кажа, защото то касае децата ни. Децата на България! Вчера Европейският парламент прие Истанбулската конвенция. Всичко започна преди шест години. Започна борбата срещу насилието над жени. Това е ужасно и нетърпимо престъпление. Всички трябва да вземем мерки то да се прекрати. Ние от Коалиция „БСП за България“ в четвърто поредно Народно събрание внасяме Закон за борба срещу домашното насилие, но зад паравана на тази благородна кауза Истанбулската конвенция въвежда в европейското законодателство трети така наречен социален пол, различен от биологичния мъж или жена. Помните ли 2017 г.? ГЕРБ внесоха тогава в Народното събрание ратификацията на Истанбулската конвенция. Помните ли кой я спря? Българската социалистическа партия! (Шум, реплики, смях от ГЕРБ-СДС.) Тогава Ви нямаше, уважаеми колеги! (Ръкопляскания от „БСП за България“.) И от този момент върху нас се изсипа огънят на ада. И не преувеличавам! Натиск отвън, компромати срещу БСП, заплахи от нашето политически семейство ПЕС за изключване, инспириране на вътрешни битки в БСП, осмиване на БСП за това, че е остаряла, ретроградна, консервативна, за това, че защитава българската Конституция, 80% от българското население, мнението на всички вероизповедания – и на Православната църква, включително, ето за това оттогава до ден днешен ние сме подложени на ужасяващ натиск. Позволете – рядко си позволявам от трибуната да кажа и нещо лично, но това е най-тежката битка в политическия ми живот. Пак не преувеличавам. (Шум и реплики.) Никой от Вас тук, колеги, които подмятате, не е бил подложен на това – нито от политическите си семейства, нито от външни сили, нито вътре в партията. Защото винаги – дали публично или не, сте подкрепяли този подход. Затова, ако обичате, чуйте малко история и как се разви този процес. Въпреки всички тези атаки срещу БСП ние удържахме. Преди година и половина повдигнахме въпроса за джендър идеологията. Отново последваха подигравки, неглижиране, унижаване. В кампанията, която премина, в студия говорители, анализатори, журналисти: „Ама защо Ви е тази тема, тя не е актуална?! Защо точно сега я повдигате? Сега не е тема.“ Сега Ви питам: тема ли е? Вчера Европейският парламент я ратифицира, което означава, че това става съюзно право, европейско право, което стои над националното. Тема ли е?! Защо ние поне от година и половина алармираме по този въпрос? Защото Съдът на Европейския съюз през 2021 г. потвърди, че Европейският съюз може да ратифицира Истанбулската конвенция, без да има съгласието на всички държави членки. Шест държави сме против. Ние не сме сами в тази битка. Шест държави сме против: България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия, а Турция се оттегли. Съветът на Европа поиска Европейският парламент да приеме решение и вчера Парламентът го прие с огромно мнозинство. И сега накъде? Направихме едни бързи консултации и част от конституционалистите в България казват: край, задължително е за България. Други казват: нека да търсим варианти да излезем от тази ситуация. Късно е. Късно е, защото не ни чухте преди шест години, защото не ни чухте преди година и половина, но не е непреодолимо. Вчера български евродепутати – български евродепутати, от всички парламентарни групи гласуваха „за“. Няма да коментирам другите партии, не е моя работа. Никога не сме се месили в други партии за разлика от Вас в нашата. Никога! И днес няма да го направя, но няма да спестя думи за нашите евродепутати, защото ни е омръзнало да се обясняваме за нещо, което не подкрепяме. Вчера Сергей Станишев и Елена Йончева са гласували „за“. Това е от „БСП за България“, а другите колеги от БСП са се скатали. За тези хора – наши и Ваши, няма Конституция на Република България и решение на Конституционния съд. За тези хора няма значение мнението на 80% от българските граждани, няма значение мнението на Православната църква, на мюсюлманското вероизповедание, на всички други вероизповедания, за тези българи няма национален суверенитет, няма равноправие на държавите – членки в Европейския съюз, няма го истинския смисъл на Европейския съюз, който е да бъдем равни на другите европейски народи. За тях всичко това се свежда до чуждопоклонничеството. А утре Сергей Станишев организира конференция за модерното ляво. Виждам, че там ще отидете и Вие, и служебни министри, и депутати, и евродепутати, и кметове. Това ли е модерното ляво, уважаеми български граждани? Това е тяхното модерно ляво – джендър идеологията и трети пол, различен от мъж и жена. За нас модерното ляво е нещо съвсем друго, то все още е права на трудещите се, то все още е екология и здравословен начин на живот, то все още е как ще се развие изкуственият интелект и как ще се отрази на пазара на труда. За нас това са прогресивни теми, прогресивни леви теми, за тях джендърството е прогресивното ляво. Затова е и тази атака към БСП. Позволете да кажа, тази битка е част от срива на БСП на изборите, защото наистина никой от Вас не знае какво означава този натиск – външен, силен, с много пари, с много медии. Ние знаем. Обръщам се отново към българските граждани. БСП сме единствената партия, която е против от начало докрай – шест години, въпреки всичко, което претърпяхме. Но това не е партиен въпрос, това е национална кауза, това е бъдещето на децата Ви. Затова Ви помолих: отворете очи и сърца. Въпреки че днес имаме ежедневни грижи, това е бъдещето, и то на децата Ви. Помогнете ни да спасим поне децата, подкрепете ни в започналия референдум за забрана на джендър идеологията в училищата. Вашият подпис днес е инвестиция, инвестиция в живота и в бъдещето на децата, а това означава и в бъдещето на България. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#49 · speech
Преминаваме към втори кръг въпроси. От ГЕРБ-СДС – заповядайте, господин Георгиев.
#50 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! След инвазията на Руската федерация в Украйна през февруари миналата година Европейският съюз разшири пакета от санкции, наложен на Федерацията, съответно и на Беларус. Към настоящия момент 1473 лица се намират в санкционен режим и 207 образувания. Сред санкционираните лица са както персонално президентът на Федерацията Путин, външният министър, представители на руската Дума, така и високопоставени служители в бизнеса, банки, финансови и други учреждения от Руската федерация. Сред ограничените образувания са политически партии, кредитни институции, държавни формирования на Руската федерация и Беларус. Единадесетият пакет санкции беше въведен неотдавна от страна на Европейския съюз, и то чрез регламент. Тоест тук не става дума за това дали, а как се прилагат санкциите. Миналата година Министерският съвет през октомври приема Решение № 789 за създаване на координационна група по прилагането на ограничителните мерки на Европейския съюз. Само месец по-късно обаче е предложен доклад и проект, съответно за приемане на постановление, за координация по прилагането на ограничителните мерки и за отмяна на Решение № 789. Така или иначе обаче нито в Проекта на постановление за координация по прилагането, нито в Решение № 789 става ясно въпросът, първо, за отговорните и компетентни институции, които прилагат санкциите спрямо лица и учреждения от Руската федерация. Никъде не са изброени точно, ясно и конкретно кои от българска страна са институциите, които ще прилагат санкциите, а в един доста витиеват вид се говори за тези, в чиято сфера на компетентност попадат приложените санкции. Второ, не става ясно дали това постановление от ноември 2022 г. всъщност е влязло в сила и дали Решение № 789 е де факто отменено. Тук има един съществен елемент, тъй като спрямо решение № 789 и образуването на междуведомствен съвет, се председателстват от министъра на външните работи, а с отмяната на Решение № 789 се предлага междуведомственият съвет или по-скоро координационната група, както вече се нарича, да бъде председателствана от заместник-министър на финансите. Оттук произтича и моят въпрос, господин Министър: в крайна сметка междуведомствен съвет или координационна група функционира? От кого се председателства тя: от министър на външните работи или от заместник-министър на финансите, защото това е свързано и с нашето участие в Механизма на върха, който е адхок работната група към Европейската комисия? Определени ли са ясните и конкретни институции, които администрират прилагането на санкциите в България, и по какъв начин е уреден въпросът изобщо с цялостното прилагане на санкционните режими в държавата? Благодаря Ви.
#51 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#52 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, запознат съм само косвено с това, което ме питате, така че не разполагам с необходимата информация в момента да Ви отговоря, тъй като, доколкото знам как се случват нещата в Министерството на икономиката и индустрията, ангажирам се писмено допълнително да поискам информация от колегите и да Ви отговоря писмено, но в момента няма да мога. Съжалявам.
#53 · speech
Благодаря, господин Министър. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – господин Лорер, заповядайте.
#54 · speech
ПП-ДБ
Благодаря. Господин Председател, господин Министър, колеги! Единадесетият пакет санкции на Европейския съюз предвижда санкции за компании, които избягват вече наложените санкции на Русия. Той предвижда и санкции срещу дезинформацията, която отново се стреми да представи нещата на обществеността такива, каквито не са. Господин Министър, моят въпрос към Вас е: има ли информация за компании, които използват територията на Република България, за да избягват санкциите на Русия по така определения от Европейския съюз начин? Имаме ли механизъм да ги идентифицираме и да предприемем мерки срещу тях? Благодаря Ви.
#55 · speech
Заповядайте, господин Министър.
#56 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Лорер, механизми за прилагане на санкциите в България категорично има. Разбира се, тук не мога да коментирам конкретни такива случаи, но българските служби, заедно с Министерството на финансите и останалите институции, категорично следят за прилагането на санкциите и за опитите за тяхното заобикаляне. Мога да кажа, че е имало такива съмнения или установени такива случаи, на които веднага сме реагирали, но само дотолкова мога да кажа в момента като публична информация, но нещата се следят изкъсо. Прав сте, 11-ят пакет отчита, че все още прилагането на предишните десет пакета е оставило вратички за тяхното заобикаляне. С неговото въвеждане се надявам механизмите по прилагането на санкционните пакети до момента – спрямо и санкционирани лица, и санкционирани юридически лица, да станат още по-ефикасни. Българското правителство и българската държава стриктно спазват задълженията по така въведените санкционни пакети и следи за всички опити за заобикалянето им, в това мога да Ви уверя. Благодаря Ви.
#57 · speech
Благодаря, господин Министър. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – господин Дренчев.
#58 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, колеги, господин Министър! Въпреки че обемът и обхватът на пакета още не е напълно прецизиран, изтеклата информация е повече от обезпокоителна. Досега Европейският съюз ограничаваше търговията само с три държави, които пряко или косвено са замесени в конфликта. Става въпрос за Руската федерация, Беларус и Иран. В новия пакет обаче се предвижда да се налагат икономически санкции на физически и юридически лица по целия свят. Споменават се държави, като Обединените арабски емирства, Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Киргистан, Армения и още много други. По-притеснително е присъствието в този списък на най-важните търговски партньори не само на България, но въобще на Европейския съюз. Става въпрос за Турция и Китай. Китай е най-големият търговски партньор на Европейския съюз, а Турция е най-големият търговски партньор на България извън Европейския съюз. В 11-ия санкционен пакет се предвижда да се замразят активите в Европа на осем китайски технологични компании. Отговорът на китайското правителство беше светкавичен и говорителят на Външното им министерство предупреди Европейския съюз да не тръгва по грешен път и че Китай е готов веднага да предприеме ответни действия в защита на своите интереси. Абсолютно същото можем да очакваме и от страна на Турция. Искам да Ви напомня, че Китай и Турция отдавна не са държави, които внасят в Европейския съюз само стоки от леката промишленост или детски играчки. Никаква индустрия в Европейския съюз не би била възможна, ако нарушим търговските връзки с Китай. С особена сила това важи за топ приоритета на Европейската комисия, а именно зелената сделка. Абсолютно всички компоненти за нейното осъществяване са с произход от Китай. Друг важен момент, на който държа да акцентирам, е, че държавите от Прибалтика и Полша настояват в 11-ия пакет да се включи забрана за вноса в Европейския съюз на алуминий с произход от Русия. А Русия е вторият производител на алуминий в света. Как би се отразило това изобщо на инфлацията на цените на алуминия и специално на индустрията в България, тъй като знам, че в България има най-малкото три индустриални предприятия, които произвеждат алуминий, по-скоро екструдират алуминиеви профили? Руската федерация заплаши, че ако санкциите продължат, тя ще излезе от сделката с храни и ще забрани вноса на храни в Европейския съюз. Искам да Ви запитам каква позиция ще защити българското правителство относно забраната на вноса на алуминий в Европейския съюз? В един по-широк смисъл считате ли, че българските, а и общоевропейските интереси са Европейският съюз да започва търговски войни с държави от целия свят – страни като Китай, Турция, Обединени арабски емирства, и не е ли по-добре нашата позиция да е гласът на здравия разум и да призовем към максимално въздържане в този случай? Благодаря Ви.
#59 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#60 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Преговорите по 11-ия санкционен пакет все още продължават, както казах. На този етап няма как да коментирам детайли от тях в открито заседание тук в залата. На закрито заседание, ако прецените, мога да дам допълнителна информация. По-важното е, че трябва да се коментира от българските експерти и представителите ни в Постоянното представителство в Брюксел при преговорите по неговото въвеждане и това е нещо, което правим. Мога да кажа, че алуминият е важна тема, прав сте, и това сме го идентифицирали. Дали е по-добре да няма санкции и да има свободна международна търговия, мисля, че всички тук са съгласни, но има моменти, когато в борба за по-висши ценности се налагат и такива рестриктивни мерки. България солидарно като член на Европейския съюз ги подкрепя, както имах възможност да кажа, понякога това води до щети не само за санкционирания, но и за санкциониращия и такъв безспорно е случаят с тези санкции. Днес е рано да измерим ефекта им, но със сигурност има щети и за двете страни. Ние сме наясно с това в тази сложна международна обстановка. Това, което аз и експертите на Министерството на икономиката и индустрията се опитваме да правим, е максимално добри прогнози по отношение на всяка конкретно предложена част от санкционния пакет и там, където считаме, че българската икономика може да бъде съществено по някакъв начин застрашена, да вземаме съответно отношение при преговорите по санкционните пакети. Това е, което на този етап мога да кажа, и не мога да си позволя да коментирам геополитически нещата. Благодаря Ви.
#61 · speech
Благодаря, господин Министър. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Няма. От „БСП за България“? Господин Проданов, заповядайте.
#62 · speech
БСП за България
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Като цяло целта на санкциите беше да отслаби руската икономика. Очевидно всички статистики, икономически анализи и данни показват, че тази цел не беше постигната, напротив, точно обратното – руската икономика става все по-силна и все по-стабилна. Знаете, от последните 10 дни излезе статистика, в която за първи път повече от 15 години руската икономика влиза в десетте от най-развитите икономики в света. Тоест целта на тези санкции явно не беше постигната и няма как да бъде постигната, даже ще Ви кажа, че голяма част от руските предприемачи се молят тези санкции да останат и да не отпаднат, защото това изключително много вдига вътрешното потребление, съответно производството на местни продукти и стоки. Единственият и големият губещ от тези санкции е Европейският съюз в това число и България. Вие в отговорите на предишните въпроси, които бяха зададени от колегите, неколкократно казахте, че щетите за българската икономика са минимални, незначителни и това го повторихте няколко пъти. Аз искам да Ви попитам следното: знаете ли само от туризъм колко пари губи България? Ще Ви ориентирам. Бяхме стигнали около 500 хиляди посещения от руски туристи в България. Туризмът е продуктът с най-високата добавена стойност, защото пари, изкарани някъде в някои от руските фабрики и градове, човекът си взема заплатата идва и я изхарчва тук в България. С тези пари ние плащаме пенсии, заплати на учители и така нататък. Най-големият чуждестранен инвеститор в българската икономика е туризмът. Казах Ви, че около 500 хиляди бяха достигнали посещенията на руски туристи. В тази връзка въпросът ми към Вас е: след като приемате, че загубите за българската икономика са незначителни само от перо туризъм, имате ли представа в числа, в нетна стойност, колко пари е изгубила българската икономика?
#63 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#64 · speech
Служебен Министър Никола Стоянов
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Извинявам се, ако не съм засегнал перо туризъм, но тъй като е в ресора на друго министерство, аз все пак се спрях върху факта, че е част от българската икономика. Косвено съм запознат с данните в туризма, но това, което знам от колегата, е, че изминалият зимен сезон, е рекорден – дори с по-голям ръст, отколкото 2019 г. при пандемията, тоест не е спрямо миналата или по-миналата година, да кажем. Очакванията за летния сезон също са много добри и го отдавам на следното нещо: както имах възможност да кажа, в бизнеса вакуум няма, ако излизат едни клиенти, влизат други може би. Ние всички знаем, че руските туристи бяха много важни за българския туризъм. Със сигурност сте абсолютно прав, че в момента те са намалели драстично, по това спор няма, но това беше моята идея, че е прекалено рано да се правят тези оценки. Когато измине 2023 г., 2024 г. – тогава ще може да се направи анализ какви са реално числата в туризма – има ли спад, този спад успял ли е да бъде наваксан през туристи от други държави. Към момента е възможно да сте прав и не мога да потвърдя или да отрека. Факт е, че зимният туристически сезон в България постигна рекордни числа, и то рекордни не спрямо годините на пандемия, а от 2019 г. отпреди пандемията. Това мога да кажа, което само по себе си за момента говори, че спадът на руски туристи за зимния сезон е преодолян, а тепърва ще видим 2023 г. как ще мине летният сезон. Благодаря Ви.
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. От „Има Такъв Народ“? Няма желаещи. Преминаваме към отношение. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Заповядайте, господин Митов.
#66 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Казахте, че става въпрос за цивилизационен избор. Аз ще се съглася с Вас, разбира се, но трябва да уточним какво точно значи това. В момента светът се намира, както всички знаем, в процес на геополитическа промяна, промяна на веригите за доставка, тежко разделение, което очевидно ще продължи дълго време. Няма да я наричам нова студена война, но в крайна сметка за това се говори. България като държава, принадлежаща към определен ценностен дневен ред през съюзите, към които принадлежи, трябва да прави съответните избори, разбира се, трябва да адаптира и икономиката, и икономическите си отношения. Това постепенно ще стане и се радвам за колегите, които в момента се изявяват като глобалисти. Държат на икономическите отношения с Китай, Русия, довчера бяха на друго мнение, но това, което трябва да кажа със сигурност, е, че светът е разделен на държави, които са готови да поддържат определен международен правов ред, гарантиран след края на Втората световна война, и държави, които са реваншистки, ревизионистки и са решили да го разрушат. Това е основното разделение. Руската федерация погази грубо международния правов ред и се позволи за пръв път след края на Втората световна война в Европа да се опита през сила, през реални военни действия да откъсне парче от територията на суверенна държава, да не казвам, направо да си присвои цялата територия. Това са фактите. Оттук нататък въпросът е как стои България в целия този контекст? Вие споменахте на няколко пъти, когато Ви бяха задавани въпроси за дерогацията и колко е хубава тя, тъй като е спасила едва ли не по един или друг начин нашата икономика. Аз ще си позволя да не се съглася с Вас, тъй като, първо, тази дерогация, извоювана и отстоявана от бившия финансов министър и вицепремиер господин Асен Василев, тази дерогация обслужи единствено интересите на Руската федерация – дисбалансира търговското салдо в полза на Руската федерация, обслужи интересите на една конкретна компания, а именно „Лукойл“ – руска компания. Това не е Ваша вина, разбира се, но единствената ми забележка тук е, че дерогацията по никакъв начин не е обслужила българския икономически интерес. Ние можем да доставяме петрол отвсякъде, в крайна сметка имаме пристанища. Другият момент, който прави впечатление във Вашите отговори, е, че нямате готовност да отговорите на въпроса по отношение на съществуващия или несъществуващия механизъм за прилагане на санкциите срещу Руската федерация в България. Вие и Вашето министерство имате конкретна отговорност в случая, а това е по отношение на стоките с двойна употреба. Вашето министерство трябва да следи за това стоки с двойна употреба да не минават през България и да не влизат в търговски стокообмен с Руската федерация – това е едно. Второ, всички сериозни държави – членки на Европейския съюз, и не само, които прилагат санкциите срещу Руската федерация, са изградили механизми. Тези механизми предполагат институционална архитектура с ясни отговорности. Такъв механизъм в България няма. Откакто е започнала войната, редица служебни правителства и редовното правителство на господин Петков не намериха за нужно да изградят институционална архитектура, която да гарантира прилагането на санкционния режим срещу Руската федерация. Това не е Ваша вина, не Ви вменявам нищо, това е просто констатация. Очевидно, че това трябва да се прави от редовен кабинет, дай боже, такъв да се получи. Затова Ви благодаря за отговорите и си позволявам отново да подчертая факта, че българската държава до момента се отнася несериозно към прилагането на санкциите по отношение на Руската федерация. Ще Ви дам един пример, тъй като съм избран от Варненския многомандатен избирателен район – Камчия. Комплексът „Камчия“ е собственост на правителството на Москва. Ако трябваше да Ви задавам трети въпрос, щях да Ви попитам: а там какво правим с тези активи, които са изцяло собственост на правителството на Москва, които попадат в санкционния режим? Българската държава не е много наясно какъв подход има. Благодаря Ви и се надявам оттук нататък да подхождаме по-сериозно.
#67 · speech
Благодаря Ви. Преди отношението от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ едно кратко съобщение. На основание чл. 70, ал. 4, от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви информирам, че поради допусната фактическа грешка в обнародвания в „Държавен вестник“ текст на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще бъде издадено разпореждане за нейната поправка по реда на чл. 70, ал. 3. Става въпрос за добавянето на чл. 17, който е гласуван в залата, но не е отразен във финалните текстове за Националния център за парламентарни изследвания, Приложение към Правилника за финансови правила по бюджета на Народното събрание. Продължаваме с отношение от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“.
#68 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, колеги! След днешната дискусия разбрахме ясно 11-ия пакет санкции на Европейския съюз, касая предимно компании, които заобикалят предишните десет пакета санкции. Както разбрахме, българската икономика не само че не е пострадала от досегашните санкции, българската икономика всъщност се справя изключително добре. Министърът спомена и за липсата на безработица, и за икономическия растеж, и за безпрецедентния ръст на българския износ. Може да се преструвате, че това не е така, но данните говорят сами по себе си. Следващата версия, която се тиражира много обилно, е, че България е жертва на чужди интереси. България е жертва на чужди интереси, само че на руските, и ние сме тук, за да започнем да поправяме това, господа. Ще Ви дам конкретна цифра, за да разберете до каква степен руската агресия в Украйна е коствала на всички нас като български данъкоплатци. Само компенсациите от енергийната и реалната агресия на Путин спрямо Украйна костваха на всеки един от нас четири и половина милиарда, четири и половина милиарда лева, които ние изхарчихме, за да компенсираме българските домакинства и българските компании, за да не загинат, защото Путин реши да превземе Украйна. С тези четири и половина милиарда можехме да имаме детска болница, магистрала, тунел, пристанище, но ние ги нямаме. Това е по отношение на чуждите интереси. Това, което е изключително важно, господин Министър, и апелирам към Министерския съвет, е създаването на закон, с който санкциите да започнат да се прилагат и в България така, както беше създаден закон в редица европейски държави, включително Чехия, включително Германия – държави, които прилагат европейското законодателство и санкционират онези, които се стремят да избягват европейските санкции. Без такъв закон, без такава рамка, без такъв механизъм всички тези разговори ще си останат просто разговори, така че моля Министерският съвет в оставащото му време да се заеме с разработването на подобна рамка. Благодаря.
#69 · speech
Благодаря, господин Лорер. Сега думата за изразяване на отношение има ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Ганев, имате думата.
#70 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Господин Министър, с изричната уговорка, че в крайна сметка Вие сте служебен Министерски съвет и Вие в частност сте служебен министър, нямате по никакъв начин право и задължение да провеждате политики, които не са присъщи за служебно правителство. В крайна сметка обаче в момента изпълнявате тази длъжност и затова беше важно да чуем конкретни анализи, конкретни цифри за това какво прави българската държава. Не ги чухме, за съжаление, най-вече по отношение на това какво смята да се прави, за да се минимизират щетите върху българската икономика, защото от това, което се чу, и Вие го казахте, и тук всички други евро-атлантически партии отново подчертаха, че има йерархия на приоритетите за България според тях, при което националните интереси са след тези, които имаме като интереси за Европейския съюз и за САЩ. Това беше ясно артикулирано. И само една вметка ще направя – това е причината ВЪЗРАЖДАНЕ да не подкрепи не само предложено правителство на ГЕРБ, а и това на всички други тук евро-атлантически партии и коалиции многобройни, именно защото поставят националните интереси над европейски или задокеански други такива подобни. По отношение на това, което казахте Вие. Изнесохте няколко цифри. 2021-а, казахте, имаме нарастване на брутния вътрешен продукт със 7,6% – това е преди започване на войната. Следващата година обаче – 2022 г., вече нарастването на брутния вътрешен продукт е намаляло два пъти, даже малко повече от два пъти. Имаме 3,4% нарастване на брутния вътрешен продукт, и тук свършва цялата опорка на всички, които задаваха въпроси към Вас, колко е минимално, колко е незначително и как това нещо, което се случва в момента като санкции, по никакъв начин не касае България, даже ние сме на един голям плюс, може да се каже, евро-атлантически голям плюс. Това е по отношение на брутния вътрешен продукт. Другата цифра, която споменахте, е за 36% ръст на износа, който има България за 2022 г. Само че не казахте това, което всички ние знаем и в обществото се знае. Този ръст е стъпил на два основни стълба – единствени даже, да не кажа, другите са толкова минимални, че дори може би и статистиката хваща много малка част от тях. Това е износът на оръжие и износът на горива. По износа на оръжие мисля, че на всички е ясно, 6 милиарда ръст и приходи, които дойдоха, къде отиде това оръжие. Къде отиде това оръжие и кой го изнесе?! По отношение на горивата. Тук е другата опорна точка, която лицемерно се говори и се обяснява – руска компания произвеждала горива, само че никой не коментира, че този износ отива отново за Украйна. Никой не коментира лицемерието, включително и на украинската държава, че купува и позволява внос от рафинерия с руски петрол да влиза и те самите да субсидират войната, както казват, с тази компания. Това е по отношение на ръста в България и цъфтежа на българската икономика вече една година. По отношение на санкциите като санкции. Никой не коментира и никой не казва, че откакто имаме наложени санкции от Европейския съюз, в които ние сме дейни участници, нещо повече даже, ние не само сме дейни участници, ние сме иноватори, защото тук се призова и призоваха Вас не само да потвърдите, едва ли не да се закълнете, че ще подкрепите тези санкции, нещо пък да не стане. Да не стане така българското правителство да защити националните интереси и Вие потвърдихте все пак, че заставате зад европейските ценности и приоритети, а не зад националните като правителство. Ще вметна, само че има реципрочни санкции – реципрочни санкции от страна на Руската федерация спрямо България, което отваря голямата дупка в България по отношение на търговията, защото никой не коментира пропуснатите ползи, никой не коментира, че България няма право да изнася каквато и да било продукция за Русия или за Руската федерация, че България няма право въобще с влизането си в Европейския съюз да търгува по начини, по които да е атрактивна българската продукция. Това са важни неща и никой не… Когато се каже: ама, ние имаме само 2% стокообмен с Руската федерация. Само два?! Сега, да коментираме за една година официалните данни, публикувани не къде да е, не в българската статистика, в която ние нямаме доверие, а в официалния сайт на Обединените нации, които казват: за една година в България машиностроенето е с 40% намаляло; производство на електроника – 40% минус; цигарена индустрия – 40% минус; химическа промишленост – 30% минус. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Завършвам след една минута. Не знам тук присъстващите депутати, когато отидат в своите райони, как им обясняват?! Например във Великотърновския многомандатен избирателен район, когато отидете в Свищов и обясните: „Ами то „Свилоза“ работи доста по-малко. Имаме доста по-малко приходи, защото сме евро-атлантически настроени, защото имаме приоритет всичко друго, но не интересите на България.“ Така е за всяка една от индустриите, която е претърпяла щети, и това са официалните данни. Туризъм. България е иновативна държава в това отношение, ние първи забранихме полетите на самолети, които карат туристи в България. Аз съм избран от Бургаски многомандатен избирателен район и ние пострадахме изключително много и много тежко цялото това безумие, наложено от българското правителство, приело и не наложило вето над това нещо. Газ. Някой запитва ли се защо българските зеленчуци струваха по 8 лв. килограм краставици или домати? Ами защото…
#71 · speech
Повече от минута стана вече, господин Ганев.
#72 · speech
Една секунда. … повече от това да имаме непредвидимост на доставките при започване и прекратяване на договора с „Газпром“ едностранно от страна на българското правителство на Кирил Петков и всички други, които се крият зад неговия гръб. Точно заради това много от производителите спряха и не засадиха продукцията си, защото не знаеха какво ще последва. Затова нашето становище на ВЪЗРАЖДАНЕ е ясно и точно – България трябва да вдигне и да наложи вето върху тези санкции, които се предлагат в момента, и не трябва да участва в каквито и да било санкции, тъй като нямаме национален интерес. Националният интерес е много над и въобще няма място за сравнение с общностните интереси на каквито и да било партньори, свързани с нас. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#73 · speech
Благодаря, господин Ганев. Ако позволите, още едно съобщение, преди да продължим нататък. От 11,00 ч. в Северното фоайе и в Европейския кът ще бъде представена изложба и арт инсталация на тема „За буквите“. Тя е организирана от Сдружение „Духовно огледало“ и е посветена на 11 май – Ден на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Изложбата е по инициатива на госпожа Деница Сачева – народен представител от парламентарната група на ГЕРБ СДС. Всички колеги са поканени на събитието. И сега продължаваме с отношение от страна на парламентарната група на ДПС. Имате ли желание за това? Не. Тогава БСП. Заповядайте, господин Гуцанов.
#74 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Изключително сериозна тема се обсъжда днес в Народното събрание. Жалко, че залата не е пълна и се направиха някои изказвания, въпреки че не е редно аз да правя квалификация, които бяха твърде странни от колеги народни представители. Някои данни, които искам да Ви дам от вчера, на Международния валутен фонд, тоест на Вашингтон очакваният растеж на руската икономика за 2024 г. е 2,1%, на Съединените щати – 1%, на еврозоната – 1,6%. Това е в резултат на санкциите. Обръщам се към колеги, които преди малко говориха толкова ентусиазирано за санкциите, които се налагат. Само да подчертаем кой е най-големият печеливш – Китай, 4,5%. Вие, уважаеми колеги, не осъзнавате ли, че това, което се случва в момента, налива най-големия ресурс на Китай, а Европа е най-потърпевша, респективно България. Какво се правим, че не разбираме какво става? И ние сме български народни представители и защитаваме България, българския интерес или се чудим на кого да се сложим по-напред. Тъй като се говореше освен за санкциите за цивилизационен избор, който е направен, за цивилизационен избор предполагам си спомняте не се говори за първи път и не знам кой вкара това изречение в българския политически живот. Но цивилизационен избор имаше и от една друга държава, която коментираше, и чествахме само преди два дни годишнина от края на тази световна война и тази държава, която ни вкара в тази война. Трябва много да внимаваме, когато говорим за цивилизационен избор, защото англосаксонският цвят, чиято част сме и ние, включително БСП сме тези, които подадохме декларация за членство в Европейския съюз. Наш министър-председател беше, когато се подписа влизането в Европейския съюз, но пак повтарям, англосаксонският цвят е 17 – 18%. Китай не е ли цивилизационен? Индия не е ли цивилизационна нация? Бразилия не е ли такава? Трябва много да се внимава, когато се правят такива определения, уважаеми колеги, а не по този начин да се говори кой е цивилизационният избор. Не, ние трябва да сме част от света, а не да се отделяме от него и не да правим изказвания, грешки, които са правени много преди нас. Сега, когато говорим за санкции и за това имаме ли някаква полза, или нямаме полза от това, което се случва, и как нашата икономика процъфтява благодарение на това, което става в момента в Европа, войната, която стана в Украйна, и какви са отраженията върху нашата икономика. Ще Ви попитам няколко прости неща. Спирането на Белене и невъзможността, поне на този етап, той да продължи с евентуално руски инвеститори. Това не са ли близо четири милиарда замразени български пари? Така ли е? Така е. Колко ще струва, ако Белене бъде построено по начина, по който е най-нормално да бъде построено допълнително с европейски и с руски инвеститори? Около 10 милиарда. Колко беше или колко евентуално ще бъде свързаното с „Уестингхаус“, което се гласува от мнозинството в Народното събрание в предходния парламент по данни на експерти на „Уестингхаус“? Около 30 милиарда. Някаква разлика да виждате? Три пъти! Спирането на Бургас – Александруполис – ако това беше се случило и имаше реверсивната връзка, сега щяхме ли да говорим за определени проблеми на „Нефтохим“? Не! Това не са ли сериозни решения на Народното събрание за развитие на икономиката на България и не трябва ли така да се гледа, когато говорим за национален интерес? Южен поток – колко милиарда щеше да печели България на година от Южен поток? Имаме ли го това нещо? Не, нямаме го! Това не е ли от ключово значение за развитието на икономиката на България? И ние защитаваме – за втори път питам, интереса на България или някакви чужди интереси? Каква щеше да бъде в момента икономиката на България, ако тези три проекта бяха в действие и в сила, и докога ние ще подхождаме по този начин? Ние сме български народни представители и трябва да защитаваме интереса на България. Не съм сигурен, че това се случва твърде често напоследък в Народното събрание. И когато говорим за икономическа рецесия – преките загуби на Европа, на Европейския съюз са над 400 милиарда евро за миналата година. Е, това не са ли големи загуби? Преките – не говорим за косвените. Има ли някой, който да не знае, че Европа е в рецесия и в криза? И ние процъфтяваме, когато сме част от тази Европа. Уважаеми колеги, четири пъти е по-скъп газът, който ние в момента ползваме, и това не е по данни на БСП, а е по данни на Франция и на френския министър на финансите. Това не се ли отразява върху икономиката? Нека да сме много умерени, много премерени, когато правим такива изказвания, и ние трябва да имаме икономически връзки с всички по света, което носи полза на България, на българската икономика и на българските семейства и носи национална сигурност и суверенитет на България. Благодаря Ви.
#75 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Остана отношение от „Има Такъв Народ“. Не виждам желание за това. С това изчерпваме изслушването. Трябва да съобщя парламентарния контрол за утрешния ден. 1. Служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев ще отговори на два въпроса от народните представители Джевдет Чакъров; и Петър Николаев Петров. 2. Служебният министър на културата Найден Тодоров ще отговори на седем въпроса от народните представители Петър Николаев Петров; Стоян Георгиев; Смиляна Нитова-Кръстева – два въпроса; Петър Куленски – два въпроса; и Антоанета Цонева. 3. Служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова-Благова ще отговори на седем въпроса от народните представители Стоян Георгиев; Явор Божанков – два въпроса; Стоян Таслаков, Кръстьо Врачев и Димитър Гюрев; Ивайло Папов; Росица Кирова; и Климент Шопов. 4. Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов ще отговори на два въпроса от народните представители Смиляна Нитова-Кръстева; и Даниел Лорер. 5. Служебният министър на младежта и спорта Весела Лечева ще отговори на един въпрос от народния представител Даниел Александров. 6. Служебният министър на земеделието Явор Гечев ще отговори на два въпроса от народните представители Климент Шопов; и Илина Мутафчиева. 7. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков ще отговори на 19 въпроса от народните представители Байрам Байрам, Адлен Шевкед, Павлин Кръстев и Елван Гюркаш; Радослава Чеканска; Галя Желязкова; Никола Димитров; Георги Кръстев и Николай Нанков; Петър Николаев Петров; Драгомир Стойнев и Валери Митов; Мартин Харизанов – два въпроса; Даниела Божинова; Христина Георгиева и Георг Георгиев; Росица Кирова; Бранимир Балачев; Иван Белчев; Станислав Стоянов; Борис Аладжов; Стоян Таслаков; и Кръстьо Врачев, Емил Янков и Ангел Георгиев – два въпроса. 8. Служебният министър на правосъдието Крум Зарков ще отговори на два въпроса от народните представители Петър Куленски и Ивайло Шотев; и Даниел Лорер. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: служебният министър на образованието и науката Сашо Пенов; служебният министър на енергетиката Росен Христов; служебният министър на туризма Илин Димитров. Закривам заседанието. Следващо заседание – утре в 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 11,05 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Кристиан Вигенин Секретари: Иван Белчев Деян Дечев