Първо заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЪРВА СЕСИЯ, ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 12 април 2023 г. Открито в 10,04 ч.
Дата12.04.2023
Събития33
Разпознати говорители31
Точки с гласуване4

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Добър ден! Уважаеми колеги, за да открия заседанието, следва да установя, че в пленарната зала има и присъстват повече от половината от обявените за народни представители. Проверката на кворума ще стане с електронната система за гласуване. Моля да се регистрирате. След проведената регистрация установявам, че в залата присъстват 235 народни представители. Има конституционно необходимия кворум. Откривам първото заседание на Четиридесет и деветото народно събрание! (Звъни. Ръкопляскания.) Заседанието ще се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми председатели на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми господин Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности на Република България, уважаеми господин Председател на Българската академия на науките, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! На мен се падна честта на открия и Четиридесет и деветото народно събрание. Ще си позволя да Ви прочета моето слово. Уважаеми колеги! Молих се за разум, дълбоко вярвах, че разумът е основно необходимо нещо, за да може България да има шанса да се оттласне от дъното. Народът все повече живее с чувство за липса на сигурност, на шанс за единение и надежда за нещо по-добро. За съжаление, днес отново се срещаме с омразата, с отказ на диалог, с глупави мантри за минало, бъдеще, услужливо пропускайки настоящето. Само днес, ние, живите, създаваме онова, което ще е необходимо за бъдещето. Дори и в „Божествена комедия“ при Данте Алигиери пътят от ада към рая минава през чистилището. Останалото е абстрактна утопия за мечтатели. Завършиха изборите ни за Четиридесет и деветото народно събрание. Срещнах се с много хора – различни по характер, различни в мнение и позиции, различни по професия и интереси, но еднакви в бедността. Те нямат големи изисквания към живота, освен страха за оцеляването, хора отрудени, душевно красиви, хора честни и чисти, забравени от политици и от Бог. Те искаха елементарни неща, които държавата им дължи, като доктор за болките им, автобус до съседното село, за да си купят лекарства, повишаване на ниските им пенсии и все теми, които касаят тяхното оцеляване. Позволете ми да Ви разкажа едно мое предизборно преживяване в село Цар Калоян. Седяхме в една беседка заедно с хората от селото и по човешки си споделяхме. Единственият проблем, който бе поставен от един възрастен човек, бе за едно пътче, което води от селцето до гробището, с неистовата молба за помощ. Бликнаха сълзи в очите му – тежки, тъжни и човешки. Исках да успокоя душата му, за да спрат тези плачещи очи. Дълбоко разбирах, че това е пътят, по който той всеки ден минава в дъжд и слънце, в кал и суша, за да посети може би най-близките си, с които да сподели самотата си. Колко малко иска този човек. Не разбирам какво друго би могло да свали на земята един политик, какво повече е необходимо да си избраник на същия този плачещ народ? Нима това не е основното, за което влизаме в политиката, вместо, събуждайки се, първото изречение да е отрицанието, омразата към когото и да било, от чия камбанария някои хора бичуват греха Ви? Покаянието е отношението между Бога и грешника, а не между политици и българския парламент. Ако за това ставате политици, не си губете времето. Всичко това нито е пътят, нито е политиката. Хората не желаят това. Онова, което обществото ни желае от политиците, е стабилно правителство, което да гарантира спокойствието на всички ни, да върне надеждите и усмивките, да ни даде по-добър бит и смислен живот. Останалото е просто омраза за сметка на хората. Идва голям празник за християнството. Ние сме в страстта на Страстната седмица – на предателството и на опрощението, на разпятието и на саможертвата, на надеждата и вярата във Възкресението. И се питам не може ли 20 века по-късно да изградим общия ни път, а не да стоим отстрани или тихо да чакаме някой да се жертва за нас с надеждата да оцелеем и да празнуваме Възкресение? Аз мисля, колеги, че можем. Затова днес Ви моля в името на единствения приоритет, който стои пред всички нас, да смирим нравите си, да наведем глава и да приемем факта, че голямата политика е низ от компромиси в името на добруването на българския народ и неговото бъдеще. Нека да оставим поне сълзите на хората да са чисти, а мъките им – откровени. Лично аз тези сълзи сигурно дълго ще ги нося в паметта си. Желая Ви ползотворна работа! (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, сега предстои най-важният момент – полагане на клетва. Моля всички да станем на крака и да повтаряте след мен. (Всички стават.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ Докато сме прави, да изслушаме химните на Република България и на Европейския съюз. (Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз.) Уважаеми народни представители, в залата присъства Президентът на Република България господин Румен Радев, който ще направи обръщение към народа и Народното събрание. (При влизане на президента в залата от ГЕРБ-СДС стават прави и ръкопляскат.) Уважаеми, господин Президент, имате думата за обръщение.

#2 · speech

Президент Румен Радев

Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми президенти и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми представители на религиозните общности на Република България, Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа, скъпи сънародници! За мен е чест да бъда сред първите поздравили Вас, народните избраници, на които българските граждани повериха отговорната мисия да ги представлявате във време на изпитание. Свиках Четиридесет и деветото народно събрание в Страстната седмица с очакванията на българския народ за различно начало на това Народно събрание, с надеждата за смирение, диалог и разум и с оглед на неотложните задачи за съставяне на правителство и преодоляване в изоставането в законодателната дейност. Без съмнение предизвикателствата към това Народно събрание са големи, но и без съмнение приемането на Закона за държавния бюджет е първостепенна задача и предстои решаването на сложно уравнение, което трябва да гарантира както доходите на българските граждани в условия на кризи и инфлация, така и перспективата за икономически растеж и съхраняване на дългосрочната финансова стабилност на държавата. Силно се надявам – и така е редно, бюджетът да бъде внесен от редовно правителство, което да се ангажира с ясни, дългосрочни политики и да носи отговорност за тях. Но ако това не стане, служебното правителство ще внесе бюджет, но крайната дума ще бъде Ваша, особено в частта, предполагам най-проблемната, за бюджетния дефицит. На Четиридесет и деветото народно събрание е отредена съдбовна роля. Всички очакваме час по-скоро то да вземе дълго отлагани решения не само за изход от политическата криза, но и за отстояване на европейската перспектива на страната и бъдещето ни като демократично общество. Очаквам това Народно събрание, за разлика от предишните, да подкрепи европейския курс, зададен от служебното правителство, като приеме най-сетне разработените от него закони по Плана за възстановяване и устойчивост, които не само ще привлекат значителни финансови средства, но и ще ускорят реформите, необходими за модернизация на страната, като подкрепите внесените законопроекти, които да отпушат пътя ни към Шенген, за което, между другото, постигнахме ясен времеви ангажимент. Закони, които да отворят пътя към пълноценната европейска интеграция на нашата страна. Очаквам Народното събрание да докаже, че правосъдната реформа не е, или по-скоро е осъзната, реална цел за развитието ни като справедливо и проспериращо общество, а не абстрактна тема от поредица предизборни кампании. Очаквам най-сетне да се подходи с цялата отговорност към националната сигурност и да се сложи край на заблудата, че заменяйки няколко стари танка с други стари такива, ще решим комплексните дълбоки проблеми на модернизацията на въоръжените сили. Такъв подход за мен е бягство от отговорност, вменена от Конституцията и законите. Той е бягство от отговорност и спрямо нашите съюзнически задължения, които изискват развитието на съвременни отбранителни способности. Защото истинската модернизация изисква сериозно, значително ангажиране на националния бюджет, изисква компетентен и всеобхватен подход към превъоръжаването, с грижа за хората в армията, за тяхната подготовка и мотивация. Разбира се, пред страната стоят още множество проблеми от вътрешната и външната политика, по които съм заявявал неведнъж ясни позиции от тази трибуна. Но днес българите очакват да чуят Вашите позиции, защото каквото и да бъде следващото управление, то може да бъде устойчиво и ефективно само ако се основава на ясни и споделени принципи и приоритети, да не забравяме и ценности. Уважаеми дами и господа народни представители, предизборната кампания приключи, а обществените очаквания и залогът пред това са огромни. От Вашите решения зависи просперитетът на нацията и европейското бъдеще на България. Няма да го постигнем с лозунги и заклинания, а с действия, със загърбване на личните и тяснопартийните интереси и с единение в името на амбициозни национални цели. Крайно време е да работим за амбициозни национални цели. Искам да Ви пожелая искрено успех във Вашата високоотговорна мисия и светли Великденски празници! На добър час! (Ръкопляскания.)

#3 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Благодаря Ви, господин Президент. Уважаеми народни представители, продължаваме с представителната част на заседанието, в която трябва да дам думата на представителите на различните политически партии и коалиции, представени в Народното събрание след изборите на 2 април 2023 г. Така че предоставям думата на партия ГЕРБ-СДС.

#4 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната на Република България, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа! Резултатите от изборите за Четиридесет и девето народно събрание задават редица възможности както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея. С вота си българските граждани показаха еднозначно, че политическата криза не може да бъде решена само от една формация, партия или коалиция. Общото в тези резултати, които очертават ясно разделителни линии в българското общество, е, че показват единствения изход от настоящата ситуация и той е възможен само ако с взаимно уважение между партиите се постигат приемливи компромиси, съгласие по стратегически важните въпроси за страната и ефективно възстановяване на политическия диалог. Всеки, който не се съобрази с тези резултати и с тези констатации, ще загуби не просто избиратели, но и перспектива за дългосрочно позитивно участие в политическия и обществен живот на страната. Ние от ГЕРБ-СДС знаем от опит, че най-трудната битка в политиката е битката със самия себе си, със собственото си его, със собствените си илюзии и със собствените си недостатъци. Тази битка е далеч по-важна от конюнктюрните битки с актуалния политически опонент, защото е решаваща за дългосрочните перспективи пред всяка политическа сила. Ние знаем, че изходът от тази битка зависи от самите нас и от силите ни да преодолеем самите себе си, от възможността за осъществяване на качествена промяна, която рано или късно намира своя положителен резултат. През последните две години ние бяхме подложени на редица изпитания, но най-голямото от тях беше изкушението да се превърнем в секта, да се затворим в себе си и да заживеем в собствения си свят, далеч от действителността и нейните предизвикателства, да се отдадем на мечти за реванш и жажда за отмъщение. Да забравим основните си политически задачи и ангажиментите си пред обществото и да ги подменим с изразяване на лични емоции. Да обявим всички останали за неверници или за еретици, да заживеем с усещането, че сме жертва, която инстинктивно мечтае да бъде палач. Най-голямата ни победа през последните две години беше, че не позволихме да се превърнем нито в жертва, нито в палач. През цялото това време от тази опасност ни спасяваше непрестанното самонапомняне, че най-непосредствената ни задача като политическа формация е да даваме решения на реалните проблеми на обществото, да се стремим да съхраняваме неговата цялост и да следваме дневния ред на мнозинството български граждани. Именно институционализирането на този дневен ред и превръщането му в официална държавна политика е най-важната задача днес. Този дневен ред стои далеч от фикциите и фиксациите на злободневните политически борби. Той не може да се осъществи в абстрактните и общи формулировки на празнодумието. Неговото съдържание е конкретно и изисква действия. То се състои в непосредствената възможност за трайно и устойчиво решаване на политическата криза, което от своя страна да даде ефективен отклик на икономическите, финансовите, геополитическите и социалните предизвикателства пред българското общество. Тези предизвикателства са далеч по-значими и по-важни от емоциите на всеки един от нас. И ако българските граждани имат пълното право да бъдат емоционални, то ние – техните представители, нямаме това право. Ние имаме единствено задължението да преработим тази гражданска енергия и емоция и да я превърнем в позитивен дневен ред за страната. Ако не можем да се справим с тази задача заедно и поотделно, то всички ние би трябвало да сме наясно, че за пореден път ще сме пропилели обществена енергия и ще сме я употребили за лични цели. От позицията на първа политическа сила ние сме наясно, че българският народ показа, че нито една от партиите в Четиридесет и деветото народно събрание не може да реши политическата криза сама. Ние все още нямаме самочувствието, че сме спечелили изборите, защото много ясно виждаме, че нашата гледна точка е една от многото в този парламент. Имаме ясното разбиране, че нашата победа няма как да се състои в проценти, числа, депутатски места. Нашата победа би била валидна единствено ако Четиридесет и деветото народно събрание успее да възстанови базовите обществени консенсуси, да излъчи стабилно, ефективно и компетентно управление и да създаде среда на взаимоотношения отвъд конфликти и скандали. В името на тази победа ние сме готови не просто да разговаряме с всяка от партиите, които българските граждани са изпратили в парламента, но и да се съобразим с различните аргументи. Ние сме тук не да разширяваме обществените разломи и да отваряме нови рани в тъканта на нацията, а за да дадем конкретна политическа форма на разбирането, че можем не просто да живеем заедно, но и заедно да постигаме успехи за цялото българско общество. Уважаеми колеги, както в предишния парламент, така и в този решаването на политическата криза не може да се случи по удобен за партиите начин, за нито една от партиите начин. Няма работеща управленска конфигурация, която да не породи напрежение сред нашите членове и симпатизанти, но въпрос на политическо лидерство е правилните решения да се вземат навреме, независимо от вътрешнопартийните недоволства. Въпрос на смелост е да излезем от рамките на тактическите сметки и да насочим политическата си енергия към работата за цялото общество, а не само за собствените си формации. Убедени сме, че в дългосрочен план подобен подход ще даде добри резултати и за укрепването на политическите тенденции, които представляваме, и за бъдещето на България. През последните две години българската политическа система претърпя огромна трансформация. Може би това е бил смисълът на политическата криза, в която продължава да функционира българската държава. Появиха се нови партии, нови тенденции и нови съотношения между тях. Тази картина може би не е такава, каквато сме си я представяли всички – от своите различни гледни точки, но нейното присъствие е действителност, която не може да бъде отменена. Въпросът оттук нататък е: в състояние ли сме да приемем реалностите и да се опитаме да управляваме разумно процесите, които са породени? Имаме ли достатъчно политическа смелост и самочувствие да се изправим пред собствените си страхове и илюзии и да ги отменим в името на бъдещето? Способни ли сме да правим разлика между желано и действително и да потърсим вината за собствените си провали и несполуки първо в себе си, а след това в останалите? Ние от ГЕРБ-СДС сме убедени, че от честните отговори на тези въпроси зависи успехът на настоящия парламент. Уважаеми народни представители, дните на Страстната седмица за християните и последните 10 дни на Рамазан за мюсюлманите са добра възможност за всеки от нас да прояви смирение, да потисне гордостта си и да потърси прошка – не от близките си, а от онези, които наистина е обидил и наранил, защото делата на хората са валидни само според намеренията им. Надявам се, че всички ние ще използваме следващите дни, за да намерим сили и смелост, които ще ни бъдат необходими за преодоляване на настоящите изпитания. Днес на Велика сряда, когато Юда е предал Спасителя за 30 сребърника, не бива да забравяме, че в основата на всяко предателство стоят липсата на смирение и непотиснатата гордост. Вярвам, че осъзнаваме отговорността си, знаем опасностите, пред които сме изправени, и ще вземем решения, с които няма да предадем мечтите, доверието и вярата на хората, които са ни избрали. Желая успех на всички Вас! Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#6 · speech

Кирил Петков

Продължаваме Промяната – Демократична България

Уважаеми български граждани, уважаеми господин Президент на Република България, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми господин Председателстващ Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши Превъзходителства, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт и на адвокатурата, уважаеми господин президент Плевнелиев, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми гости! От името на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ искам отговорно да заявя от трибуната на Народното събрание, че е крайно време след толкова безуспешни опити най-сетне българският парламент да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората – не през изпразненото съдържание и риторика, а с реална законодателна програма, която да отразява истински важните приоритети пред България. Нека да опиша основните от тях. Земеделието и подпомагането на малките и средните ферми в България трябва да станат национален приоритет. Не е нормално да внасяме 70% от месото, 50% от доматите и 30% от млякото. (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ.) България има едни от най-плодородните земеделски земи в Европа. Време е да насочим повече средства в малките и средните ферми чрез работа на Земеделската комисия в тясно сътрудничество с браншовите организации на малките и средните земеделски производители. Това е единственият начин до българската трапеза да достигнат по-качествени храни на по-ниски цени, без логистични оскъпявания, без допълнителни търговци, без отровни пестициди. Българското земеделие трябва да стане национален приоритет. По време на тази кампания всеки народен представител е пътувал из България. Всички виждаме, че много райони в страната са напълно откъснати – без магистрали, без мостове, без тунели, без жп линии. Да, тук можем да сочим с пръст виновни. Чувал съм включително от нашите критици, които удобно забравят последните 30 години, че за 164 работни дни нашето редовно правителство не ги е построило. Но моят апел е различен – време е да запретнем ръкави и тази така нужна инфраструктура да започне да се случва. За целта трябва да приемем нужните закони, да намерим решения на сегашната ситуация с незаконните строежи, да изготвим проекти, да издадем строителни разрешения, да направим прозрачни процедури и тези проекти да бъдат осъществени без корупция и с истински последващ контрол. Време е България да влезе в Шенген. Мисля, че всички в тази зала осъзнаваме колко пагубно би било за страната ни, ако бъде отделена от Румъния, да бъде изолирана от целия Европейски съюз, от страните, с които тръгнахме заедно. Българските граждани не трябва да се чувстват като втора ръка европейци. Ние заслужаваме да се присъединим към Шенгенското пространство заедно с Румъния. Нашите компании изнасят за Европа и могат да бъдат конкурентоспособни, но техните стоки не трябва да чакат по границите или на Дунав мост четири или повече дни само защото не сме в Шенген. За да се осъществи тази цел, ние трябва да направим реформа в службите за сигурност, да приемем механизма за разследване на главния прокурор. Имаме подготвени законопроекти, които трябва да бъдат приети от това Народно събрание. За да не изостанем от Румъния, европейските ни партньори трябва да ни имат доверие – доверие, което се гради на базата на спазени обещания, реален контрол на Капитан Андреево, работещи служби и прокуратура. Не само е време, а реално вече сме изостанали с приемането на нужните закони по Плана за възстановяване и устойчивост. Цялото българско общество желае да скъса с корупцията. Крайно време е да приемем Закона за Антикорупционната комисия, така както изисква Планът за възстановяване и устойчивост. Само по този начин всеки държавен служител, който продължава да вижда обществените пари като негови лични, ще може да понесе своята отговорност. Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона. Както казахме и в миналото Народно събрание, трябва да приемем бюджет с 3% дефицит и социална програма, която да намалява неравенството в българското общество. Бюджетът трябва ясно да отразява обществения приоритет за повишаване на качеството на образованието. Ще предложим да продължим политиката за по-високи заплати на учителите. Ще работим за всеки българин да има достъп до качествено медицинско обслужване. Можем да спрем загубата на талантливите лекари и медицински сестри в чужбина с достойни заплати. Всичко това може да бъде постигнато, без да увеличаваме данъците, без извънредни плащания, като спрем корупционните течове и възстановим добрата събираемост на данъците. Защо е важно да не вдигаме данъците? Защото не трябва да забравяме, че приходната част на този бюджет зависи от успеха на българските компании. Те са тези, които създават добавената стойност в икономиката. Ние трябва да помогнем на бизнеса чрез намаляване на административните процедури, чрез създаване на достъп до конкурентни цени на енергията и да създадем предвидима бизнес среда без корупция. Ние като коалиция ще предложим законодателни инициативи, които да улеснят българския бизнес и стартиращите компании, включително чрез изменение на Търговския закон за създаване на нов вид дружество – дружество с променлив капитал. Време е да поправим и някои от грешките на миналия парламент. Съвсем откровено – още не мога да повярвам, че Законът за домашното насилие не беше приет в последния парламент. (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#8 · speech

Кирил Петков

Четиридесет и осмото народно събрание не подкрепи жертвите. Ние знаем, че всяка трета жена е потърпевша от домашното насилие. Броят на жените в тази зловеща статистика се увеличава всеки ден. Ние нямаме право да мълчим повече за домашното насилие. Време е да придвижим нашето общество напред. Време е да придвижим нашето общество напред с ясна законодателна инициатива – това е проблем, който заедно можем да решим за българското общество. Българската природа също не трябва да остава на заден план. Една законова поправка, която беше внесена в миналия парламент, но така и не стана реалност, е промяната в Закона за Черноморското крайбрежие. Време е да спрем грозните бетонови картини на незаконно строителство по българските плажове. Трябва твърдо да се противопоставим на изграждането на къщи за птици, вълноломи, подпорни стени с хотелски стаи. Природата на България е още един ресурс, който веднъж унищожен, няма как да бъде възстановен отново. Всички видяхме как цените в Хърватия не скочиха след приемането на еврото. (Шум от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#9 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Как може да лъжеш?

#10 · speech

Кирил Петков

Покачването на цените при тях беше с по-малко от една пета от 1%. С други думи, близо до нула. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Когато преди месец се заговори, че има риск за смяна на курса евро/лев, българите усетиха, че реалната стойност на техните спестявания може да се промени, ако има некомпетентна политика в сферата на финансите. Сигурно много българи помнят ужаса, когато не знаеха дали ще могат да изтеглят парите си от КТБ, защото тогава, както и сега, няма цялостен европейски надзор над българските банки.

#12 · speech

Кирил Петков

Едновременно с това Валутният борд от години е предал възможността за суверенна парична политика, без дори да имаме възможност да участваме в решенията, вземани в Европа. Ето защо ние ясно виждаме, че влизането ни в еврозоната ще ни донесе по-ниски лихви на кредитите, по-добър надзор над българските банки, няма да харчим милиарди в превалутиране между евро и лев, ще си гарантираме спестяванията без страх дали ще има промяна във валутния курс и най-важното, имаме шанс да бъдем част от вземането на решенията за нашата валута – не само безучастно да научаваме какво ще се случи с паричната политика на Европа като част от механизма на сегашния валутен борд. Еврото е българска валута – в момента на всяка евробанкнота, издадена след 2007 г., пише: „евро“ на български. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Освен че ще работим по тези приоритети, от Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ стоим твърдо зад обещанията, които сме дали на нашите избиратели. Ние вярваме, че е дошло времето в българската политика каквото се говори преди изборите, да се изпълнява след тях (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), без да изневеряваме на ценностите си, на принципите си, зад които стоим и които ни обединяват с нашите избиратели. Ето защо ние ще внесем тези приоритети като законодателна инициатива още в първите дни на този парламент. Ако първият мандатоносител успее да формира правителство с други политически сили, това правителство може да бъде сигурно, че ние ще сме конструктивни по всички изброени политики и ще подкрепим тяхното приемане. Също така може да бъде сигурно, че с цялата си сила ще се борим срещу всеки корупционен риск, срещу всяко несправедливо решение, срещу всяка подмяна на интереса на българските граждани. Ако правителството не се формира с първия мандат, то ние ще предложим кабинет с втория мандат, с тези приоритети. Време е България да направи така нужните крачки напред. Време е да спрем с политическата реторика и да започнем да решаваме реалните проблеми на българите. Време е всеки българин да има един нормален европейски живот. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#13 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Предоставям думата за изказване на „Демократична България“. (Шум и реплики.) Ще говорите ли Вие като партньори? Добре, така е написано. (Реплики.) След като Ви дам правото. Разбира се, предоставям думата на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте.

#14 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми сънародници! Обръщам се само и единствено към своите сънародници, защото, както винаги, всички в тази зала, независимо от временно дадените ни власт, постове и позиции, трябва да бъдем преди всичко само едно – българи. Изминаха 10 дни, откакто изборите приключиха – време, предостатъчно за оценка на това, което се случи, и за създаване на планове за това, което предстои. Време, което обаче се оказа крайно недостатъчно за медийната вакханалия, разгоряла се след 2 април. Знайни и незнайни анализатори, политолози, политици, социолози, наблюдатели и други редови доносници на американското посолство се отдадоха на разюздана и невъздържана кампания срещу 358 хиляди българи. Тези 358 хиляди българи бяха наречени неграмотници, прости хора, неуспели в живота, некадърници, фашисти, невежи, заблудени, плебеи, лумпен пролетариат и какво ли още не. А тези 358 хиляди българи, сред които съм и аз, искат, и искаме само едно – да живеем достойно в свободна и независима държава. Това обаче за някои беше определено наречено като заплаха. Заплаха! Да, ВЪЗРАЖДАНЕ е заплаха, точно така, но заплаха за националните предатели, чуждите агенти, корумпираните компрадори и виновниците за системно извършваното в продължение на десетилетия заличаване и деградиране на българската държава, целяща да превърне българския народ – един от най-старите народи в света – в аморфна маса, без национално самосъзнание, годен само да бъде донор на своите господари извън страната. Защото как иначе да наречем държава, която изнася златото, храната и младите си хора, а в замяна внася боклук? Нарича се колония такава държава, така се нарича. И най-наглото в цялата ситуация обаче не е това. Най-наглото е, че за последните пет години – от 2017 г. насам, правителството на САЩ е похарчило почти 100 млн. лв. за насаждане на антируска и проамериканска пропаганда в България, като за целта тези пари са дадени на медии и така наречени граждански организации, създаващи исканата от поръчителите от Вашингтон подходяща медийна информационна среда в нашата родина. И сега тези платени от чужда държава чужди агенти наричат нас, свободните 358 хиляди българи, с поредица от обидни прозвища и епитети. Уважаеми сънародници, тези чужди агенти искат нас да ни няма, но не нас, ВЪЗРАЖДАНЕ, не нас – 358 хиляди българи, избрали свободата, а нас, целия български народ. Защото ние, българите, осъзнаваме вече извечната истина, че може да лъжеш целия народ за известно време, може да лъжеш част от народа през цялото време, но не може да лъжеш целия народ през цялото време. И тъй като ние, българите, вече се пробуждаме, или по-скоро проглеждаме за истината, тези, които ни люлеят в робската люлка, искат нас да ни няма. Само че ние сме тук и ще ставаме все повече, а Народното събрание тепърва ще придобива все по-изявен български облик. И като казах Народно събрание, да кажа от името на тези 358 хиляди свободни българи защо сме дошли тук, или по-скоро да кажа защо са ни изпратили тук, тъй като ние сме служители на нашите избиратели, както и всички останали народни представители би трябвало да бъдат. Пратиха ни да запазим българската финансова независимост, да не допуснем вкарване на държавата във войната в Украйна, да предоговорим отношенията си с Европейския съюз, да не допуснем фалит на държавата и винаги навсякъде да защитаваме българския национален интерес. За тези пет основни приоритета сме готови да разговаряме с всички останали политически сили в Събранието, защото дори да не уважаваме останалите избраници тук, ние сме длъжни да уважаваме техните избиратели. И ги уважаваме! По въпроса за влизането в еврозоната и приемането на еврото. Започнахме подписка за свикване на референдум за запазване на българския лев. Само преди броени дни, когато изтече крайният срок, внесохме в Деловодството на Народното събрание 604 хил. подписа. Подписаха се българи от цяла България и целия свят. Получихме писма от почти всички държави по света, включително от Япония, от Австралия, Нова Зеландия, Китай, Южна Африка. Едно от много малкото изключения, между другото, отварям една скоба, беше Турция. Оттам не получихме нито един подпис. В този ред на мисли следва да се замислим как е възможно на изборите в нашата съседка да гласуват десетки хиляди български граждани, а за една толкова мащабна инициатива като референдума да не получим дори един подпис? Всички знаем защо е така и точно поради тази причина е време срамната пародия на изборен процес, която започна отново да се случва в Турция, за съжаление, от 2021 г. насам, да бъде прекратена. Но да продължим по темата. ВЪЗРАЖДАНЕ иска хората, българските граждани, суверенът да каже дали е изгодно да приемем еврото, дали от това те ще станат по-богати, по-сигурни и по-спокойни, или напротив, ще обеднеят, спестяванията им ще се обезценят, а държавата ще загуби финансовата си независимост. При всички положения трябва да сме откровени с българите и да защитим собствения си национален интерес. На второ място стои въпросът за войната в Украйна. Няма нормален българин, подчертавам, нормален българин, който да иска България да се ангажира в този братоубийствен конфликт нито с оръжие, нито, още по-малко, с жива сила и войска. Ето защо е важно всяка една политическа сила да застане пред своите избиратели и честно да им каже иска или не иска да вкарва български войски във войната срещу Русия. Нашата позиция е общоизвестна – ролята на нашата родина – България, в този конфликт може да бъде само посредническа и никаква друга. Не ми е ясна позицията на другите, особено на първите две коалиции в България, впрочем мога да ги улесня. Те имат два избора – или правят общо правителство и после ги бият техните избиратели, или не правят общо правителство и после ги бие американското посолство. Разбира се, има и трети вариант за тях – да подкрепят кабинет на ВЪЗРАЖДАНЕ. Тогава обаче се страхувам, че ще ги бият едновременно и избирателите им, и американското посолство. На трето място е предоговарянето на отношенията ни с Европейския съюз. На нас, българите, постоянно ни се набива в главите, че имаме поети ангажименти като членове на Европейския съюз. Да, така е, всяка държава има поети ангажименти, но няма друга държава освен България, която да не се опитва да преговаря с оглед на собствените си интереси, защото няма вечни договори, няма вечни съюзници, има вечни интереси. И докато другите защитават интересите си, ние си говорим какви ангажименти сме поели. ВЪЗРАЖДАНЕ започва разговора с българите кои са най-важните сектори, които трябва да предоговорим. Каня всички в този парламент като представители на българския народ, или поне на тези, които са отишли да гласуват, да участват в този разговор. И отново ще Ви улесня. Ние вече дадохме пример в предишния парламент с общата позиция за предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост в частта му, касаеща затварянето на българските въглищни централи, която беше по предложение на ВЪЗРАЖДАНЕ. Предлагам да продължим. Не е страшно и очевидно не болеше. И за пореден път ще припомня – ако един договор не може да бъде предоговорен или развален, това не е договор, а диктат. България трябва да се превърне във фактор в Европа и ще стане, но не с навеждане и козируване пред дегенериралите брюкселски геронтократи, а с отстояване на българския национален интерес с цената на всичко. Крайно време е да започнат да се съобразяват с нас, българите! Четвъртият ни приоритет е бюджетът на България. Във всяко едно от последните събрания, в които сме участвали, показахме, че сме отговорни към бюджета. Мнозина от българите го знаят, държавният бюджет е израз на политика, която всяка една политическа сила предлага. Няма сериозен разговор за бюджет без правителство обаче. Ето защо ние сме готови да предложим правителство, управленска политика и бюджет – бюджет, който ще бъде подчинен на петия ни основен приоритет – защита на българските национални интереси винаги, навсякъде, без компромис! За да се случи всичко това обаче, е нужно национално единство. То, видимо от конфигурацията в това Народно събрание, липсва. В това обаче няма нищо страшно. Напротив, дори е хубаво, защото всъщност ставаме свидетели на нещо, което се случва средно два-три пъти на 100 години. Ставаме свидетели на исторически обрат в развитието на България. Управляващият вече повече от 33 години колониален режим колабира пред очите ни. Нанесохме му силен удар, агонията му е видима и в това Народно събрание. Нещо повече, за първи път от 79 години насам ние, българите, имаме реален шанс сами да редим своето правителство, без да се налага да чакаме одобрението на нечие посолство. Дори и да не стане сега, ще стане следващия път. Защото, както пише народният поет Иван Вазов: „...тайно и полека народът порасте с няколко века“. Писано е за друго време и за друго робство, но е валидно и днес. Уважаеми сънародници, свободата и независимостта на България идват и никой и нищо няма да ги спре! Всички ние, на които ни беше втълпявано и набивано в главите как сме никои, как сме робски народ, как от нас нищо не зависи, как нищо не можем да променим, как всички решения вече са взети, как винаги някой друг ще решава вместо нас, от името на 358 хиляди свободни българи съм тук, за да кажа, че ние повече няма да търпим! Що се отнася до нашите така наречени партньори, то те ще се научат, че ние, българите, можем да казваме „Не!“. Бях на 10 години, когато се разпадна комунистическият режим, и целият ми съзнателен живот мина под знака на един 33-годишен постоянен упадък и деградация на моята родина. Като мен са милиони, не съм само аз, и не съм изключение. Сега съм тук, изправен пред цяла България, за да кажа отново, че няма да позволим на тези, които откраднаха миналото на нашите родители и ограбиха настоящето на нашите поколения, да осквернят и заграбят бъдещето на нашите деца. Когато говоря аз, говорят 358 хиляди свободни българи, които казват следното: „Време е България отново да стане свободна и независима държава, време е пак да започнем да пишем историята си, време е за ВЪЗРАЖДАНЕ!“ Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#16 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми ръководители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, госпожи и господа, скъпи сънародници! След поредните ненужни избори, днес отново сме поставени пред изпитание – избиратели и цялото общество, политици и всички институции. Очакваше се и нямаше никакви предпоставки да е друго, а днес е факт – изборният резултат възпроизведе сходна на структурата като предходните четири парламента и обществото е с почти същото недоверие към всички органи и институции, объркано от неадекватното поведение на голяма част от политическите субекти. Избирателите, независимо че гласуват за различни политически сили, са обединени отново в тезата, че нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно. Посланието на народа е ясно – политиците да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят. Ние от ДПС приехме предсрочните избори като възможност за диалог с избирателите, за диалог между политическите партии, за диалог за решаване на проблемите на хората, за диалог за бъдещето на страната. Подчинихме цялата си кампания на мотото за разум, отговорност и диалог. И по време на кампанията, а и сега, много политически субекти се занимават повече със собствените си проблеми, отколкото с проблемите на хората. Вместо да поставят ясно приоритетите и начините за постигане на целите в интерес на обществото, те ангажират хората с безпочвена и несъстоятелна критика към опонентите си. Може ли да се направи така, че с това Народно събрание да се постигне стабилност в управлението и да заложим на европейското развитие на страната ни? Категорично да! За целта всички участници ясно трябва да изразят готовност за диалог, без да го превръщат в поредната пиар акция, безсъдържателно говорене и показност пред камерите. Нужно е честно и отговорно всеки да очертае приоритетите и политиките, които предлага. Сядайки на масата за преговори, диалогът да е за приоритети и политики, да е за достойното евро-атлантическо бъдеще на България. Времето изисква такова препотвърждаване – и то не само на думи. Не е необходимо да заложим на срещи пред камери, а начертаване на ясни задачи и план за действие с конкретни срокове. Не рейтингът, а резултатите от действията с положителен ефект върху живота на хората ще бъдат условие за успех. В противен случай залагаме бъдещето на страната на несигурност и хората не просто ще продължат да изпитват недоверие и несигурност за собственото си бъдеще, но ще изгубят и малкото търпение, което им е останало. Има ли време за това? Категорично да! Нужно е само да проявим отговорността, която се изисква от нас, да надскочим собственото си его – партийното си его, и не само в свещения за нас мюсюлманите месец Рамазан и в навечерието на Великден за православните християни, но и постоянно да работим за хората и за общото благо на обществото. Приоритетите на обществото и на държавата да станат приоритети на всички нас. Дневният ред на обществото да стане дневен ред и на политиците. Да изведем с общи усилия България от кризите. Да получим от Европейския съюз подкрепата, която ни се полага като член на Съюза. Да работим днес за Шенген и еврозоната, за да бъде сигурно и спокойно общото ни бъдеще като общество, народ и държава. Това е същността на обществения договор за всяка демокрация. Ние от ДПС винаги сме били честни пред себе си, пред избирателите си и пред цялото общество. Открити сме в поставянето на проблемите. Готови сме на диалог в името на гражданите. Доказваме го всеки ден – пред собствените партийни интереси винаги поставяме интересите на хората и на държавата, в смисъл в дългосрочен план, намиране на верните решения, готови за отговорност и за необходимите компромиси. Обществото днес е разделено по много въпроси, но ясно може да се открои мнозинство, което иска да сме част от Европейския съюз и НАТО, иска да сме демократична и финансово стабилна държава, иска живот по европейски стандарт. Мнозинството от българските избиратели не искат нови предсрочни избори, защото едни предсрочни избори не само няма да решат, а напротив, ще задълбочат проблемите и ще създадат още по тежка политическа криза. Приемане на бюджета на държавата е належащо. Трябва да се овладеят цените и инфлацията, трябва да се гарантира мирът, сигурността на гражданите. За целта е нужен редовен кабинет с ясни приоритети и план за действие. Срокът на действие на този кабинет също трябва да е много ясен. Този кабинет трябва да подготви и предстоящите местни избори. Поставим ли под риск спокойното организиране и провеждане на местните избори – рискуваме тежки за страната ни последици. Уважаеми госпожи и господа, уважаеми колеги, на финала на предизборната кампания, в диалог с избирателите, ние очертахме основните проблеми на хората, като високата инфлация, високите цени, несигурните работни места, неадекватните доходи. Не обещахме, а твърдо поехме ангажимент за спиране на прогресивното обедняване, ефективно и целенасочено използване на целия ресурс от Европейския съюз, предвиден за България, ефективна и целенасочена подкрепа за уязвимите групи от населението, достъпно здравеопазване, качествено образование, предвидима среда за развитие на бизнеса, устойчиво законодателство, съдебна реформа, която да гарантира независимостта и ефективността на съдебната система, включително и промени в Конституцията, а не смяна на отделни персони с цел да се овладее съдебната система, развитие на регионите с приоритет на малките населени места и малките общини, незабавно стартиране на стратегическия план за земеделието и спешни антикризисни мерки за подпомагане на малките земеделци, малките животновъди и малките преработватели, подкрепа за малкия и средния бизнес. ДПС ще постави тези приоритети на масата на диалога с отговорност пред избирателите. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ призовавам всички национално отговорни партии за разум, отговорност и диалог. Успех на Четиридесет и деветото народно събрание! Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания.)

#18 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани, господин Президент на Република България, господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа народни представители, от името на Коалиция „БСП за България“ пожелавам дълъг живот и добре свършена работа в името на България и на българския народ на Четиридесет и деветото народно събрание! Уважаеми народни представители, всеки един от нас в кампанията се е срещнал и разговарял с много хора, различни хора, с различни мнения и различни очаквания, но всички те обединени в едно искане към нас – да има стабилност, сигурност и да живеят по добре. Това е нашата обща задача. Така не може да продължава повече. Ние се намираме в тежка политическа криза, институционална криза, спад в икономическите прогнози за развитието на България, инфлация, бедност, социално напрежение и риск за парламентарната демокрация. Решението на тези проблеми е тук в тази зала – ние трябва да го намерим. Народното събрание трябва да е решението на проблемите, а не част от тях. Ние от Коалиция „БСП за България“ ще положим усилия това да се случи. Първите месеци на това Народно събрание ще се съсредоточим върху пет задачи – пет въпроса. Първо, приемане на бюджет за 2023 г. Знаете всички, че през бюджета се осъществяват всички политики в държавата. Господин Президент, направихте голяма грешка – голяма грешка, като отказахте да внесете миналата година бюджет за 2023 г. Тогава само ние и колегите от „Продължаваме Промяната“ настоявахме за това – не ни чухте! Сега ще Ви се наложи да чуете господин Борисов, който казва – или ме подкрепяте за редовно правителство, или няма бюджет. Ако няма редовно правителство – остава Вашето, господин Президент, или ново служебно, но без пари. Кой ще страда от това? Народът, децата, младите, работниците, пенсионерите, малък и среден бизнес, земеделци – всички ще страдат от това. За нас приемането на бюджет е приоритет, но бюджет социален – без увеличение на данъците, без риск за финансовата стабилност, разбира се. Той трябва да е ориентиран към стабилност на икономиката, борба с инфлацията, с бедността и неравенството. Това е трудна, но възможна задача. Не може най-бедните и уязвимите да плащат цената па кризите. Ние няма да подкрепим бюджет, който увеличава данъци, замразява доходи и отнема социални придобивки, дадени от предишния редовен кабинет. Ще Ви дам само един пример как и в момента бедността и неравенствата растат. Служебното правителство увеличи броя на членовете на бордовете на дружества, премахна им тавана на заплати от 14 000 лв., но не намери 70 милиона за великденски добавки за всички пенсионери и не компенсира с 10% заплатите на държавните служители в редица сектори, и няма оправдание – те, партиите, са виновни, че Народното събрание не е приело бюджет. Служебният кабинет не внесе такъв и сега трябва да поправим тази грешка. За нас остава абсолютно важно минималната заплата на 500 000 работещи бедни да стане 50% от средната от 1 юли тази година, а не от 1 януари следващата. Да се преизчислят пенсиите и увеличат вдовишките добавки. Да се осигурят данъчни облекчения за младите семейства, безплатни учебници и лекарства за деца. Пренасочване на субсидии към производство на български мляко, месо, плодове и зеленчуци. Да се подкрепи малкият и средният бизнес и българските общини. Вторият въпрос, който за нас е важен – законите, необходими за задействане на Плана за възстановяване и устойчивост. Другите държави вече инвестираха тези пари за по-добро качество на живот на своите народи, ние закъсняваме фатално. Освен това побългарихме и този процес. В миналия парламент се предлагаха лобистки закони, в частен интерес, закони, които нямат нищо общо с Плана, но с обяснението, че са свързани с него. Помните ли? Ние ще следим много стриктно да се приемат само законите, които имат пряко отношение към Плана, а не защитават частни интереси. Трето – борба с корупцията и съдебната реформа. Вечният въпрос, въпросът на въпросите, защото преборването на корупцията, ограничаването на кражбите дава възможност за развитие на икономическа, социална, регионална и всякаква друга политика. И сега, за съжаление, както и в годините на прехода, паралелната държава съществува – и при това правителство се краде безогледно. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Аууу“.) Отворете който искате публичен източник на информация, идете в което искате населено място, и ще видите и ще чуете десетки случаи на корупция. Един от проблемите на института „служебно правителство“ като институт в Конституцията е, че е безконтролно – няма парламент, няма парламентарен контрол, но има прокуратура, но я има на книга. Десетки сигнали отлежават с години там, доклади на АДФИ и Сметната палата събират прах в прокурорски чекмеджета. Докато няма истинска, смислена конституционосъобразна промяна в съдебната система, няма да има и справедливост, но истинска, не личностна, не стани да седна, не смяна с един, с друг – истинска, дълбока реформа с цел бързо и справедливо правораздаване. Ние сме за такава реформа и ще подкрепим всяка такава реформа, но докато се борим с големия въпрос за реформата в съдебната система, да не изпускаме ежедневните, житейските и все по наболяващите проблеми на хората. Уважаеми колеги, за три месеца 3600 пияни и дрогирани шофьори по пътищата, множество катастрофи и смърт. Това е по 40 души на ден карат пияни и дрогирани по пътищата. На ден, и то само от тези, които са хванати. (Шум и реплики.) Стотици мигранти шетат из цялата страна, загиват полицаи, държавата е разграден двор въпреки приетия за 24 часа по наше предложение – на „БСП за България“, Закон за забрана на продажба на райски газ децата ни всеки ден се тровят безнаказано за продавачи и разпространители на тази отрова. Това са ежедневни въпроси. Докато гоним голямата съдебна реформа, да се опитаме да се справим с битовата престъпност, защото продължават за 20 лв. от пенсията да убиват и изнасилват възрастни хора по селата. Ние отново ще внесем всички тези закони, за които в миналия парламент не стигна време – увеличаване на наказанията без право на условна присъда, отнемане на имущество на пияни, дрогирани, трафиканти на мигранти и така нататък – всички поправки в Наказателния кодекс. Четвъртият важен за нас въпрос е Шенген. Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа европейски посланици, българският народ е равен на другите европейски народи. Ние приемаме като унизително и пренебрежително отношението към България по отношение влизането ни в Шенген. Ние сме си го заслужили, имаме право на свободно движение на стоки и хора. Тъй като всички сме единодушни по този въпрос в парламента, се надявам да обединим усилията си за Шенген и да постигнем това, което се полага на българския народ. Пети въпрос, не знам защо повечето лидери го избегнаха, а той като че ли е един от най-важните. Може би от някакви притеснения?! Ние нямаме такива. Въпросът за войната и мира! И искам да препотвърдя още веднъж позицията на „БСП за България“ – ние сме за неутралитет на България по отношение на войната в Украйна! Не на военна подкрепа, не дай боже и на жива сила! Ние сме за мирно решение с дипломатически подход! Подкрепяме всички опити за намиране на такова. Поздравяваме президента Макрон и председателката на Европейската комисия – Фон дер Лайен, за посещението в Китай, разговорите и опита да се търси мирен изход от кризата. Подкрепяме всички протести в европейски държави, които започнаха като походи за мир, протест срещу подкрепа за Украйна и искане на дипломатическо решение. Такива имаше в много държави вече – в Чехия, в Германия, в Унгария, в Италия. Това е пътят и това ще се случи, уважаеми дами и господа народни представители, но колкото по-рано, толкова по-добре. Уважаеми колеги, за да стане и да се изпълни всичко това, което говорим, трябва работещ парламент и редовно правителство. Решението е тук, в тази зала, отговорността е на първия – на ГЕРБ, пръв, но не достатъчен. За две години минахме през всичко – ултиматуми, проект на правителство на малцинството, проект на експертен кабинет, проект на партиен кабинет, всичко изпитахме и нищо от това не се получи. Дано да сме се поучили от този тежък опит. От криза в криза и все по-надолу – вече нямаме право на това, хората нямат търпение. Ние през тези две сложни години не нарушихме принципите си, не си пристъпихме ценностите и запазихме своя идеен и идеологически образ. Така ще бъде и занапред! Но нашият, на „БСП за България“, разум, диалогичност и грижа за хората са изпитани и доказани във времето, включително и от Вас в тази зала. Изпитани и доказани – разум, диалогичност и грижа за хората. Можете да разчитате на тях и сега. На добър час на Четиридесет и деветото народно събрание! На всички български граждани топли и светли християнски празници! Бъдете здрави, имайте благополучие, любов и разбирателство в семейството! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#20 · speech

Ивайло Вълчев

ИТН

Уважаеми господин Президент на Република България, господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа! Моментът формално е тържествен, но нашият жизнен и професионален опит ни подсказва и ни кара да знаем, че в момента всички показни думи са напълно излишни. Ние от „Има Такъв Народ“ сме в политиката и в този парламент, защото можем да носим отговорност. Точно тази отговорност ни задължава да бъдем конструктивни и да направим всичко възможно този парламент да работи, да направим всичко възможно и всичко, което зависи от нас, за разрешаването на кризите, които стоят пред всички български граждани. За „Има Такъв Народ“ е важно максимално бързото приемане на България в Шенген, завършването на подготовката за влизане на България в еврозоната и максимално бързото приемане на законите, които са необходими и са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Това сега е най-важното, а не емоциите, обидата, фантазиите и неизпълнените желания. Затова ние от „Има Такъв Народ“ ще взимаме практични решения, подкрепяйки всяко действие, което е от полза за българските граждани, защото проблемите на страната не са партийни, а са национални. В същото време ще бъдем неотменен коректив, така че чрез нас хората да могат да контролират политическата класа. Всички извън тази сграда могат да мислят за всичко, но ние, които сме тук и работим вътре в тази сграда, трябва да мислим за всички останали и това не е привилегия, а задължение. Желая успех на Четиридесет и деветото народно събрание за България! (Ръкопляскания от „Има Такъв Народ“.)

#21 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Уважаеми народни представители, преминаваме към деловата част на заседанието, в която трябва да изберем председател на парламента. Давам думата да представят Проекта за решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и деветото народно събрание, който Ви е предоставен в залата. Заповядайте, госпожо Атанасова.

#22 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, като формален първи вносител на това решение предлагам: „РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и деветото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#23 · speech

Реши

Приема процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и деветото народно събрание, както следва: 1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 2 април 2023 г., и от народни представители. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидатури. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите на получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.“ Благодаря.

#24 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Откривам разискванията. Има ли желаещи да се изкажат? Няма, не виждам на този етап. Закривам разискванията и поставям на гласуване Проекта на решение. Гласували 222 народни представители: за 221, против няма, въздържал се 1. Решението е прието. Пристъпваме към избора съгласно приетите правила. Давам думата за предложения за председател на Четиридесет и деветото народно събрание. (Реплики.) Почивка ли искате? (Шум и реплики от ДПС.) Не желаете. Заповядайте, госпожо Атанасова.

#25 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! От името на Коалиция ГЕРБ-СДС предлагам за председател на Народното събрание да бъде избран Росен Желязков. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Росен Желязков е роден през 1968 г. в град София. Магистър е по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1993 г. до 1995 г. последователно работи като юрист, старши юрисконсулт и секретар в район „Средец“ на Столична община. В периода 1998 – 1999 г. е заместник-кмет на район „Лозенец“ в Столична община. До 2003 г. е адвокат към Софийската адвокатска колегия. В периода 2003 – 2009 г. е секретар на Столична община. От 2009 г. до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет. От 2016 г. с Решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“. От 2017 г. е определен за председател на Комисията за регулиране на съобщенията. Избран е от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 г. с мандат до месец април 2021 г. Народен представител от Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, Четиридесет и седмото и Четиридесет и осмото народно събрание, заместник-председател на Четиридесет и осмото народно събрание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#27 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, госпожи и господа народни представители! От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагам за председател на Народното събрание адвокат Петър Петров – дългогодишен юрист, доказан специалист и най-важното, доказан законодател в две поредни народни събрания като един от хората, създали най-много законопроекти в Четиридесет и седмото и Четиридесет и осмото народно събрание. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че даваме възможност с тази кандидатура да бъде избран председател на Народното събрание, който би могъл да обедини така фрагментирания парламент за пореден път. Той и в Правната комисия като заместник-председател доказа диалогичност и способност да разговаря с всяка една парламентарна група, с всеки един народен представител. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че това би била добра възможност да дадем и шанс на първите две политически организации да имат и балансьор в разговорите и посланията, които се отправиха и чухме и сега с речите, които имахме като встъпителни такива. Смятаме, че ВЪЗРАЖДАНЕ може да бъде балансьор и ние можем да помогнем за диалога на Четиридесет и деветото народно събрание. В лицето на Петър Петров това е абсолютно възможно да се случи и призоваваме да получим подкрепа за неговата кандидатура. Това ще даде шанс Народното събрание да заработи бързо. Благодаря.

#28 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Благодаря. Колеги, други предложения за председател на Народното събрание има ли? Не виждам. Подлагам на гласуване кандидатите по азбучен ред. Моля да гласуваме за господин Петров. Гласували 164 народни представители: за 37, против 88, въздържали се 39. Предложението не е прието. Колеги, моля да гласуваме за господин Росен Желязков. Гласували 231 народни представители: за 79, против 8, въздържали се 144. Предложението не е прието. Колеги, съобразно резултатите от гласуването за председател на Четиридесет и деветото народно събрание засега не е избран председател. Искате думата ли? Заповядайте.

#29 · speech

Асен Василев

Продължаваме Промяната – Демократична България

Благодаря, господин Рашидов. Уважаеми колеги! За съжаление, това Народно събрание започва така, както започна предишното. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ имаме ясното съзнание, че пред това Народно събрание стоят изключително важни задачи. Те бяха очертани в речта на господин Петков. Предвид невъзможността да се излъчи председател предлагаме да се направи заемка от европейския опит. Знаете, че в Европейския парламент двете най-големи парламентарни групи излъчват председател на ротационен принцип. Това гарантира устойчивост на Европейския парламент и неговата възможност да работи структурирано. Затова ние предлагаме механизъм, по който председателят на Народното събрание да бъде избиран на ротационен принцип между „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и ГЕРБ като първа и втора политическа сила, съвместно с ротация на Правната комисия, което да гарантира, че ще има взаимен контрол и че ще могат да се изпълнят законопроектите, които бяха очертани в позициите на почти всички политически сили. Формално не можем да вземем решение в такъв дух, с което това да бъде официализирано. Предлагаме на всеки два месеца Народното събрание да взема решение, с което да редува председателите на Правната комисия и на парламента. Знаем, че това е нестандартно решение, но ние се намираме в нестандартна ситуация. Това е един възможен изход от кризата, в която току-що влязохме, с невъзможността да се избере председател на парламента. Колеги, ако имате други предложения, ние сме съгласни да ги чуем, защото е изключително важно този парламент да заработи. Всички тук преди малко казахме, че предстоят важни задачи и тежки решения, затова предлагам от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ да се даде почивка от половин час, да се обсъдят възможните решения, след което да продължим с избора на председател на Народното събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#31 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Уважаеми колеги, моля да сядате по местата си. Готови ли сме, колеги? Господин Йорданов поиска думата. Имате думата, господин Йорданов. Искахте да говорите, заповядайте.

#32 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, понякога е много хубаво човек да е извън това Народно събрание, както на нас ни се случи миналия път. Просто е много хубаво, защото, гледайки по телевизията, се вижда на колко унизителни сценки е главен автор Народното събрание. В миналия парламент, би трябвало да помните, защото всички други, извън нас, бяхте тук, колко грозно, недостойно и жалко поведение имахте, избирайки председател на Народното събрание. В парламентарната практика има два модела, които се спазват, и такава е и парламентарната етика – или има предварително сформирано мнозинство, което си избира председател, или спечелилата най-много места парламентарна група – за нея се гласува за председател. И това така е било винаги, включително когато ние бяхме първи. Така беше, когато „Продължаваме Промяната“ бяхте първи и благодарение на господин Трифонов Вие имахте председател. Така че ние от „Има такъв народ“, заявявайки, че ще бъдем конструктивни и ще спазваме парламентаризма, просто смятаме да спазваме парламентарната етика. Благодаря.

#33 · speech

Временен Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Йорданов. Уважаеми колеги, за днес приключва заседанието и Ви приканвам още една нощ да преспите и утре в 10,00 ч. Ви чакам отново в залата. Благодаря. (12,45 ч.) Временен председател: Вежди Рашидов