Двадесет и трето извънредно заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДВАДЕСЕТ И ТРЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, вторник, 21 май 2024 г. Открито в 13,02 ч.
Дата21.05.2024
Събития146
Разпознати говорители135
Точки с гласуване8

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-05-2024 13:01 13:01:00 0 0 0
2 Процедура от Мирослав Иванов за пряко предаване по БНТ1 и БНР 13:02:00 174 3 3
3 Решение за задължаване на представителите определени от Министерски съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигу… 15:09:00 90 0 3
4 Номер (4) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-05-2024 16:34 16:34:00 0 0 0
5 Решение за задължаване на представителите определени от Министерски съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигу… 16:37:00 77 0 0
6 Решение за задължаване на представителите определени от Министерски съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигу… 16:39:00 78 0 0
7 Програма за работата на Народното събрание за 21 май 2024 г. - процедура от Росица Кирова за нова точка 16:41:00 106 16 41
8 Решение за освобождаване на заместник-председателя, ръководещ управление "Надзор над инвестиционната дейност" в Комисията за финансов надзор - освобождава Мария Филипова 16:43:00 109 0 36

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: iskren-tsvetoslavov-arabadzhiev · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Росица Кирова

Добър ден, колеги! Има кворум. (Звъни.) Откривам заседанието. Процедура – заповядайте, господин Иванов.

#2 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин служебен Министър-председател, уважаеми колеги! Правя процедура днешното пленарно заседание да бъде излъчвано по Българската национална телевизия – БНТ 1, и Българското национално радио. (Оживление, смях, шум и реплики.)

#3 · speech

Председател Росица Кирова

Не виждам обратно становище. Колеги, подлагам на гласуване процедурата, направена от господин Иванов. Гласували 180 народни представители: за 174, против 3, въздържали се 3. Предложението е прието. Ще Ви запозная със: „РАЗПОРЕЖДАНЕ на председателя на Народното събрание № 49-450-02-57/17.05.2024 г. На основание чл. 78, т. 1 и 2 от Конституцията на Република България и чл. 41, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#4 · speech

Разпореждам

Свиквам извънредно пленарно заседание на Четиридесет и деветото Народно събрание на 21 май 2024 г., вторник, от 13,00 ч. при следния дневен ред: 1. Изслушване на служебния министър-председател на Република България Димитър Главчев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с появилата се в публичното пространство информация и Проект на решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, което е включено в дневния ред на предстоящо заседание на 14 май 2024 г., който предвижда осъвременяването на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване да се промени от 11 % на 10 %. Вносители: Атанас Атанасов и група народни представители, 14 май 2024 г. 2. Проект на решение за задължаване на представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11 %. Вносители: Атанас Атанасов и група народни представители, 14 май 2024 г. 3. Освобождаване от длъжност на инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Постъпило уведомление от Александър Мумджиев – инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет, 17 май 2024 г.“ Уважаеми народни представители, информирам Ви, че инспектор Мумджиев е подал до Народното събрание на 17 май 2024 г., след като беше определен дневният ред на настоящото заседание, уведомление за едностранно прекратяване на трудовото правоотношение с Инспектората, както и заявление от същата дата до главния инспектор за прекратяване на трудовото му правоотношение. На основание подадените документи главният инспектор издаде заповед, с която обяви за прекратено трудовото правоотношение на Александър Мумджиев с Инспектората към Висшия съдебен съвет, считано от 17 май 2024 г. В тази връзка акт на Народното събрание не е част от фактическия състав за освобождаване от длъжност на инспектора при подадена от него оставка съгласно Решение от 16 май 2023 г., постановено по административно дело № 4514 от 2022 г. по описа на Върховния административен съд, поради което смятам, че трета точка няма предмет и следва да не бъде разглеждана в днешния дневен ред. Процедура, госпожо Нинова – имате думата.

#5 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Госпожо Председател, на 17 май 2024 г. аз и колегата Георги Свиленски внесохме до Вас искане от името на парламентарната група на „БСП за България“ да припознаете и включите в дневния ред на днешното заседание изслушване на министъра на енергетиката и на председателя на КЕВР във връзка с обявена официално противоречива информация за очаквано драстично увеличение на цената от тока от 1 юли – отначало с 30% беше обявено искане от АЕЦ „Козлодуй“, след което това искане беше оттеглено, излезе нова информация. Смятаме за абсолютно необходимо, редно и нормално днес да изслушаме поне председателя на КЕВР, тъй като получихме отговор от министъра на енергетиката, че е в Съединените щати и не може да присъства, но отново се обръщаме към Вас с това искане – да включим като трета точка в дневния ред изслушването на господин Иван Иванов, председател на КЕВР. Колеги, това, което се случва, е абсурдно, буди много въпроси. По наше настояване в последните дни, преди да излезем във ваканция, беше отложена либерализацията на цената на тока с една година, щеше да се увеличи от 1 юли. Искаме да знаем какво е основанието сега за тези намерения за драстично увеличение? Смятаме, че се потулва въпросът и не се дава информация заради предизборната кампания и че хората на 1 юли ще бъдат много сериозно и неприятно изненадани с новите сметки. Най-логично е в деня, в който сме се събрали извънредно, и то по един въпрос, който вече е решен – 11% ще бъде увеличението на пенсиите, то е ясно, но не е решен въпросът с цената на тока. Колеги, представете си: днес ще решим да вдигнем пенсиите с 11% и на 1 юли на същите тия пенсионери ще им вдигнат тока с 30%. Какво правим? Естествено, че това увеличение на цената на тока ще изяде увеличението на пенсиите, и то няколко пъти! Така че отново настоятелно предлагаме, госпожо Председател, да включите едно изслушване, то да бъде точка трета, да имаме възможност да задаваме въпроси на господин Иванов и се надявам да получим смислени отговори. Безумията, които се сътвориха в енергетиката от служебните кабинети и сглобката, не могат да бъдат плащани от народа!

#6 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата. Госпожо Нинова, след Председателския съвет, както поех ангажимент, аз се свързах както с министъра на енергетиката, така и с господин Иван Иванов, водихме доста сериозен разговор за това какви са Вашите притеснения, разбира се, и притесненията на всички нас. Господин Иванов ме увери, първо, че няма да бъдат предприемани действия преди края на месец юни, от 1 юли влизат новите цени. Също така ме увери, че това, което е било изпратено като писмо от АЕЦ „Козлодуй“ за увеличаване на цената, първо, е било оттеглено; второ, исканото увеличение е преразгледано. Самото увеличение, което иска АЕЦ „Козлодуй“, се отразява в цената на електроенергията, но не е в същия процент, както Вие цитирате. Според него, ако има увеличение, то ще бъде максимално между 3 и 4%. Това е въпрос на допълнителни калкулации, които ще се случат, и няма основания за притеснение, нито за някакво извънредно включване на точка в дневния ред в момента. Тъй като имам уведомление от министъра на енергетиката, че отсъства, аз предлагам, ако смятате, че това е изключително важно, може да се събере подписка за друго подобно заседание, но не мисля, че е необходимо да го разглеждаме сега. Следващото Народно събрание може да се събере и да вземе решение по съответната тема. Слушам Ви, господин Свиленски.

#7 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаема госпожо Кирова! Няма нужда да се събира подписка за друго извънредно заседание, при положение че Народното събрание се е събрало. Говорихме го на Председателски съвет и мисля, че това, което е споделил с Вас господин Иванов, е добре да го сподели и с народните представители. Няма нужда Вие да ставате говорител, да успокоявате или да не успокоявате съответно българските граждани. Факт е, че има подадено заявление за 30% увеличение. Факт е, че има оттеглено такова. Факт е, че се мисли за някакво друго увеличение, но вече неясно какво. Ясно е, че от 1 юли ще има увеличение на цената и е ясно, че до 1 юли вероятно няма да бъде конституирано следващото Народно събрание или ще бъдат тия процедури с избор на председател, които знаем от последните народни събрания. Няма по-нормално нещо от това, днес да изслушаме господин Иванов, който разбирам, че има готовност да се яви, да отговори, да успокои българските граждани, да успокои народните представители, да успокои кампанията. Защото, ако това нещо не се случи, от днес до края на кампанията това ще бъдат спекулации и теми с колко се увеличава токът, с колко не се увеличава, и мисля, че българските граждани заслужават да чуят от първо лице, а не от Вашите разговори, които сте имали. Да, Вие поехте ангажимент, но поехте и ангажимент да включите точката. Така че предложението ми е да я подложите на гласуване, да я припознаете, а вече, ако народните представители не желаят да изслушат председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране, това вече си е отговорност на всеки един народен представител. Не мисля, че Вие заслужавате да поемате и тази отговорност. Така че молбата ми към Вас е да подложите на гласуване – това наистина е важна точка. Ако за пенсиите въпросът е решен, за тока все още не е решен. 30-те процента, 20-те процента, 10-те процента увеличение, ако щете, е тежък шок за българските граждани и ние искаме председателят на КЕВР да бъде изслушан. Няма нужда от подписи, няма нужда от друго заседание. Народните представители – 180 човека, са днес в пленарната зала и мисля, че са отделили от времето си да работят. Благодаря Ви.

#8 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря, господин Свиленски. Отново, за да предпазим от спекулации гражданите и народните представители – няма заявявано искане за увеличение с 30% на цената на електроенергията. Има заявено искане за увеличаване с 30% на цената на електроенергията в микса от АЕЦ „Козлодуй“, и това са съвсем различни неща. Не е нужно да водим по този начин и да дезинформираме гражданите. Няма да го подложа на гласуване. Колеги, предлагам да преминем към клетвата от народен представител. (Реплики от „БСП за България“: „Как така? Как така!“) Слушам Ви, господин Стойнев – имате думата за процедура.

#9 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо председател, от БСП настояваме тази точка да се гледа. Първо, наистина се събрахме тук, за да гледаме един проблем, който вече е решен. Нали така?

#11 · speech

Драгомир Стойнев

Сега, когато ние искаме да получим информация за проблем, който тепърва предстои, защото самият министър в интервю заяви, че липсват средствата във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“…. Народното събрание взе решение за един милиард, които да попълнят този фонд. Попълнен ли е, не е ли – това са отговори, които може да ги даде и председателят на КЕВР. Какъв е моделът, по който ще се изчислява? Работи ли се по него? Видях, че предишното управление не направи абсолютно нищо и ние де факто спасихме държавата от хаос, който щеше да настъпи от 1 юли. Говоря ние – благодарение на БСП, и Вие застанахте и подкрепихте законопроекта на БСП. Оттук нататък е важно от 1 юли, при положение че самият министър говори за двуцифрено увеличение на цената на енергията, все пак човекът, който определя това, е от Комисията по енергийно и водно регулиране, най-нормално е господин Иванов да дойде и да каже: да, започнахме изчисления, да, министърът не е прав, да, няма да има повишение. Ние от БСП считаме, че нищо не налага увеличаване на цената на ел. енергията за потребителите. Какво се случва с регулирания пазар оттук нататък? Ще има ли евентуално включване на нови блокове на ТЕЦ 2, така че българските миньори да имат работа? Това са въпроси, госпожо Председател, които ние трябва да обсъдим днес, при положение че сме се събрали, иначе обсъждаме едно решение, което надзорът на НОИ е взел – Управителният съвет, министър-председателят е тук и той само ще го потвърди и ще каже, че има средства. Така или иначе ни гледат гражданите, нека да бъдат информирани докрай. Затова ние настояваме точка трета – изслушването на председателя на КЕВР, да влезе в дневния ред. Благодаря Ви.

#12 · speech

Георги Ганев

ПП-ДБ, от място

Свикайте си извънредно заседание и си го гледайте това, ало!

#14 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е към Вас, тъй като това, което се разиграва в последните десет минути от тази трибуна, е заради Вашия необичаен отказ да подложите на гласуване едно предложение от председателя и заместник-председателя на нашата парламентарна група. С това, което правите в момента, и този наистина необясним отказ събуждате съмнения в нас, защото очевидно има два варианта: или не искате представителите на Вашата парламентарна група да гласуват против и да отхвърлят това предложение, или наистина има защо да криете информацията, която искаме да получим, и тя е за успокоение на гражданите. Аз по-логично нещо от това не виждам и не знам защо се противите да го подложите на гласуване. Виждате, че има народни представители, които имат желание да работят, те ще предадат в страната, тъй като сме в кампания, това, което ще каже и господин Иван Иванов, още повече, че има и пряко излъчване по телевизията. Който не успее да гледа, хубаво е да бъде информиран всеки български гражданин. Призовавам Ви – подложете на гласуване, нищо повече – това е Ваше задължение, защото остава съмнението, че в противен случай криете нещо.

#18 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Темите съвпаднаха и темата за пенсиите е изключително важна и ние я следим. Свикването на днешното извънредно заседание е изключително належащо с оглед на това, че се появиха информации едновременно както за това, че хората няма да получат пълния размер на пенсиите, които са гласувани в бюджета, а на следващия ден се появи информация за увеличаване на сметките им за ток. Именно затова ние Ви приканваме да подложите тази точка на гласуване, защото в противен случай ние сме решени отново да свикаме извънредно заседание, отново да се правят изслушвания и темата енергетика винаги, виждате, че е повод за ожесточени дебати. Наистина е притеснително заявлението, което подаде АЕЦ „Козлодуй“, изявленията на министъра, изслушването на КЕВР също е належащо, за да видим накъде те виждат, че отиват нещата предвид прогнозната пазарна цена, която предстои да бъде публикувана, и цялото решение предстои да бъде публикувано през следващите седмици. Тази тема търпи развитие и колкото по-рано я разгледаме в Народното събрание и хората видят, че сме реално ангажирани с това, което им беше представено преди няколко седмици, че няма да се случи, а днес виждаме, че е напът да се случи. Именно затова Ви призовавам да подложите точката на гласуване, иначе ние ще съберем отново подписи за извънредно заседание. Благодаря.

#19 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря, господин Рибарски. Има ли други процедури? (Реплики от „БСП за България“.) Колеги, аз няма да подложа на гласуване тази точка. Господин Свиленски, няма да подложа на гласуване тази точка, защото присъствах на Председателския съвет. Там много ясно, и се водеше протокол, се разбрахме, че ако има опасност да има промени по отношение на цената на електроенергията преди края на предизборната кампания, ще включим точката в дневния ред. Ако няма такава опасност, следващото Народно събрание може да направи изслушване на председателя на КЕВР и могат да се предприемат необходимите действия.

#21 · speech

Председател Росица Кирова

Това е причината, поради която не съм предвидила включване на точката в дневния ред, и извън уведомлението от министъра на енергетиката, който отсъства от страната, и Вие сте запознати с това уведомление, защото е изпратено на мейлите на всички народни представители. Имате думата за процедура.

#22 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Аз стъпвам именно на заседанието на Председателския съвет, на който ясно заявихте, че при нужда ще подложите на гласуване каквото реши залата, но както и да е, явно сама не можете да вземете това решение. Затова от името на парламентарната група, уважаема госпожо Председател, искаме тридесет минути почивка, в която да свикате Председателския съвет, за да вземем това решение дали да се изслуша председателят на КЕВР и да се успокоят българските граждани, защото затова, че Вие сте спокойна, не означава, че 179 народни представители са спокойни и съответно българските граждани. Това може да го направи единствено институцията, която отговаря за този сектор, а именно Комисията за енергийно и водно регулиране. Господин Главчев също е тук, като премиер той също може да вземе отношение. Тоест двамата най-отговорни и високи позиции в тази сфера са налице и могат да успокоят българските граждани или да се наложи някакви мерки да вземе Народното събрание. Предлагам – искам от името на парламентарна група тридесет минути почивка, а Ви моля Вие през тези тридесет минути да свикате Председателски съвет, за да обсъдим темата. Благодаря Ви.

#24 · speech

Председател Росица Кирова

Уважаеми дами и господа, предлагам да продължим заседанието. След направената справка от моя страна… Ще Ви дам думата за процедура, господин Гуцанов. …и изваден протокол № 42 от 17 май 2024 г., петък, ще се обърна към всички народни представители. Апелирам, колеги, да помним това, което сме говорили и по време на Председателския съвет, и по време на заседанията, както и това, което говорим по време на предизборните кампании, и да проявяваме уважение към решенията, които всички заедно сме взели. Това, което в момента се случва, е прикачване на точка към дневния ред на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, която точка също на практика няма предмет, защото след направената справка, за която се договорихме по време на Председателския съвет и постигнахме съгласие, и всеки един от присъстващите изрази съгласие, че ще бъде включена точката в дневния ред с изслушването на господин Иван Иванов и на министъра на енергетиката само и единствено ако има възможност или ако предстоят промени на цената на електроенергията, които да бъдат в рамките на настоящото Народно събрание. В противен случай постигнахме съгласие, че следващото Народно събрание ще направи необходимото изслушване и ще вземе отношение по това, което предстои да направи Комисията за енергийно и водно регулиране. Напомням Ви също така, че КЕВР е независим орган, който сам взима своите решения, и не е редно Народното събрание…

#26 · speech

Председател Росица Кирова

Не, не си мисля така, господин Атанасов, но да говорите по този начин от залата… Ако Вие мислите различно, е доста жалко, особено в хода на предизборната кампания. КЕВР е независим орган. Взима самостоятелно решенията си и ние като народни представители не трябва да оказваме натиск в една или в друга посока…

#28 · speech

Председател Росица Кирова

Госпожо Нинова, има начин, предвиден в Правилника на Народното събрание, съгласно който може да бъде свикано заседание, ако смятате, че точката е от такава извънредна важност. Аз се съобразявам с онова, което Вие, господин Свиленски и останалите членове на Председателския съвет на 17 май ми възложихте, и то беше да предвидя включване на точката в дневния ред, при условие че промените се очакват в рамките на действието на Четиридесет и деветото народно събрание. И понеже са включени камерите на Канал 1, нека да не превръщаме залата на Народното събрание в ненужна предизборна говорилня. Имаше един представител на Председателския съвет, който изрази точно такова опасение, и смея да призная, че беше абсолютно прав. Що се отнася до вербалните спекулации на господин Ченчев относно авторитета на това Народно събрание и всички страшни неща, които ще се случат евентуално, държа да Ви кажа, че рейтингът на Народното събрание е такъв, защото ние ставаме, говорим от трибуната това, което политически смятаме, че е издържано и ще привлече повече избиратели, без да се съобразяваме, колеги, с факта, първо, че това е предизборна кампания, и второ, че авторитетът на Народното събрание трябва да бъде пазен от всички нас. Това е причината, поради която в изпълнение на решението на Председателския съвет аз няма да включа тази точка в дневния ред. Имате думата за процедура, господин Гуцанов. Мога да Ви предложа и копие от протокола, ако не сте си го разпечатали.

#29 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател! С най-голямо уважение към Вас, госпожо Председател, поискахме от парламентарната група почивка, за да свикате Председателски съвет. Това извънредно заседание е ясно какво ще гласува по първа и втора точка, така както е даден дневният ред. Най-важното в момента в страната е: ще се увеличи ли цената на тока и защо в „Козлодуй“ искат увеличаване на цената? Щом не искате Вие да го кажете, ще отворим малко завесата. Зарежда ли се в момента 5 блок с друго ядрено гориво? Да, зарежда се. Има ли проблем с парогенератора в 6 блок? Да, има проблем. И то два пъти има изтичане, нали така, госпожо бивш Министър? Защо тогава тръгваме, господин Министър-председател, да се продава оборудването за „Белене“ с тези парогенератори, които могат да бъдат ползвани за „Козлодуй“? А заедно с това нещо има запитване до Руската федерация може ли да бъде произведен парогенератор? Какво се правите, че не разбирате, че има огромен проблем? Искате да го заметете ли? Или искате да заметете за скъпата цена, която в момента от ветрогенераторите и от възобновяемите източници трябва да се плаща от Фонда ли? И нямат пари за това нещо, подписано от 2011 г. по време на управлението на ГЕРБ. Това ли не го знаете? И ясно защо не искате да влезе тази точка в дневния ред, но моля Ви, става въпрос за икономиката на страната и за това каква цена ще плащат домакинствата. Това е големият проблем в момента. Наистина по най-елегантния начин се мъчите да отхвърлите тази точка, но проблемът е изключително сериозен. Молим Ви още веднъж: вкарайте го в дневния ред, защото това е проблемът, а не това, за което се събираме в момента, защото то е решено вече като тема. Моля Ви, госпожо Председател, поне Вие недейте по този груб начин да не вкарвате проблемите на обществото…

#31 · speech

Борислав Гуцанов

…Тук е министър-председателят. Нека той да вземе отношение по темата.

#32 · speech

Председател Росица Кирова

Аз Ви напомням, че сме се събрали на извънредно заседание по определен дневен ред, колеги, и сега, когато твърдите, че е отпаднала необходимостта от свикването на това Народно събрание, е редно да си припомните защо свиках Председателския съвет и какво се опитах да направя с него. Тогава имах аргументи и Ви обясних, че не е редно да превръщаме в говорилня Народното събрание по начина, по който всички виждат, че се случва, и помолих, след като вече няма предмет на точките от дневния ред, да бъдат оттеглени. Те не бяха оттеглени. Мое право е да припозная Вашето предложение или да не го правя. Аз се възползвам с риск да не Ви хареса и нося цялата отговорност за това. Господин Свиленски, заповядайте за процедура, след което, колеги, ще Ви помоля да започнем работата на заседанието, което сме насрочили за 13,00 ч.

#33 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател! Аз се надявах да върнете парламентарния дух в парламента, да свикате Председателски съвет, да обсъдим въпроса и да вземем решение. Говорилнята я правите Вие. Вече един час българският парламент заседава, Българската национална телевизия и Националното радио предават, и не сме свършили нищо. За един час щяхме да изслушаме и министър-председателя, и председателя на КЕВР, но Вие явно – и е ясно за всички вече, че не искате тази тема да се повдига – българските граждани да знаят с колко ще им бъде повишен токът, и Вие, госпожо Кирова, като представител на ГЕРБ гарантирате пред всички български граждани, че от 1 юли токът няма да бъде повишен. Тоест, уважаеми български граждани, ако от 1 юли токът Ви бъде повишен и с една стотинка, ето тази жена зад мен, председателят на Народното събрание, поема отговорност днес пред Вас, че токът няма да бъде повишен. И ако бъде повишен, въпреки че ще е след изборите, благодарете на госпожа Кирова и на парламентарната група, която я представлява, затова че днес крият от Вас какво би се случило с тока от 1 юли, крият председателя на КЕВР, който има желание да дойде. Госпожо Председател, когато вадите протокола от Председателския съвет, доразвийте и докрай комуникацията, която имахте с групата на БСП, където казахте, че ако няма решение за тока, ще поемете ангажимент да включите точката и така в петък, в късния следобед, приключи продължението на Председателския съвет. Само че във вторник вече имате други мисли в главата, но важното, уважаеми колеги, е да се знае, че от 1 юли токът няма да бъде повишаван с нито една стотинка и ако има една стотинка повишение, уважаеми български граждани, това е благодарение на госпожа Кирова. Благодаря Ви.

#34 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря, господин Свиленски. Господин Свиленски! (Председателят изключва микрофона на оратора. Ораторът продължава да говори на изключени микрофони.) Господин Свиленски, съжалявам, обаче ще трябва да седнете на мястото си. Много Ви моля! (Ораторът продължава да говори на изключени микрофони.) Много Ви моля! Много Ви моля! Ако обичате, седнете на мястото си. Разбирам желанието Ви да бъдете независим регулатор и да определяте цената на електроенергията, аз нямам такова желание. Колеги, предлагам да продължим с дневния ред. Полагане на клетва от народен представител. „РЕШЕНИЕ № 3274-НС София, 9 май 2024 г. относно обявяване на Ивайло Ангелов Иванов за народен представител в Тринадесети изборен район – Пазарджишки, в 49-ото Народно събрание С писмо, вх. № НС-03-74 от 8 май 2024 г., госпожа Росица Кирова – за председател на Народното събрание, уведомява Централната избирателна комисия, че народният представител Петя Ставрева Ставрева, избрана от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Тринадесети изборен район – Пазарджишки, в 49-ото Народно събрание, е починала. По изложеното и във връзка с чл. 72, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България Централната избирателна комисия следва да обяви за народен представител следващия в листата кандидат. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 247, ал. 1, т. 6 и чл. 302, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

#35 · speech

Реши

Обявява за народен представител Ивайло Ангелов Иванов с ЕГН… в 49-ото Народно събрание от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Тринадесети изборен район – Пазарджишки. Отменя Решение № 3263-НС от 8 май 2024 г. на ЦИК. Решението да се обнародва в „Държавен вестник“.“ Моля, поканете народния представител за полагане на клетва. Повтаряйте след мен. (Всички стават.)

#36 · speech

Ивайло Ангелов Иванов

„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)

#37 · speech

Председател Росица Кирова

Ще Ви направя и едно съобщение. Служебният министър на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил: – преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства; – изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера 49-403-09-28 до 41 и са предоставени на Комисията по отбрана. Имате думата, господин Денков, за декларация от името на парламентарна група.

#38 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми господин Министър-председател, госпожи и господа народни представители! През последния месец България се оказа, и хората в нея, в страната на чудесата. Ето няколко примера. Безпрецедентно двама министри бяха уволнени, без обяснение, две седмици след като бяха назначени. Финансовият министър наплаши хората с невярната информация, че в хазната са останали само 6,6 млрд. лв. Десет дни по-късно се оказа, че вече са събрани 10,9 млрд. лв. Министерският съвет разреши построяването на частна детска болница, с което обезсмисли построяването на държавната такава, и това се случи, след като отбелязахме съществен напредък през последната година и възстановихме работата по Националната детска болница. Проектът, който се опитаха да прокарат наскоро, беше спрян още по времето на Кирил Петков през 2021 г. точно с аргумента, че той не е от полза на хората. Дали пък обяснението за това действие на служебното правителство не е в разкритото от министър Хинков изявление на виден здравен кадър на ГЕРБ, че цитирам: „Държавна детска болница няма да има.“ Само бурната обществена реакция блокира този опит да се превърне здравето на нашите деца в поредния бизнес проект за огромни печалби на определени бизнесмени в здравеопазването. Дали затова ГЕРБ и ДПС не подкрепиха предложения от нас мораториум за откриване на нови болници до актуализацията на Националната здравна карта? Защото именно тази карта показва къде има нужда от здравни грижи за хората, а не къде са най-големите печалби от Здравната каса. Служебният Министерски съвет отмени Решението, с което бяхме превели 780 млн. лв. във Фонда за енергийна сигурност, и няколко дни след това започна да плаши гражданите с голямо повишение на цените на тока, защото нямало средства в същия фонд. С какви аргументи, след като днес цената на произведената електроенергия е много по-ниска, отколкото беше по същото време миналата година? Някой разбра ли в тази държава, включително и днес, какво ще стане с цената на тока? Ще се вдигне ли? С колко? В залата ние не можахме да разберем. Сигурен съм, че и гражданите не знаят. Националният осигурителен институт подготви доклад, с който се опитва да спести 100 млн. лв. от пенсионерите в България, и три дни никой от държавните мъже, който носи отговорност, не се появява да обясни какво се случва. Едва след острата реакция на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ депутат от ГЕРБ се притече на помощ и обясни на служебния министър какво трябва да направи, за да се измъкне от скандалната ситуация. Сега казват, че Надзорният съвет на НОИ гласува да се спази Законът и увеличението ще е със сигурност 11%, но каква е гаранцията, че ако не приемем решение днес, утре същият този съвет, така както не можем да разберем какво става с електроенергията, няма да гласува нещо различно? Министърът на енергетиката се хвърля в пиар акции да спаси в публичното пространство загробващия договор с „Боташ“, който е напът да фалира българското дружество „Булгаргаз“ и да освободи българския пазар за нови играчи. Тези пиар акции не премахват истинските проблеми на този договор. Служебният министър на иновациите неочаквано предлага Българската банка за развитие да раздава нисколихвени и безлихвени кредити за държавните служители в нарушение на Закона за ББР. Тази банка е създадена да насърчава малкия и средния бизнес, а не да служи за безплатно финансиране на физически лица, каквито и да било, и то преди избори, за сметка на всички останали граждани в страната. При нашето редовно правителство бяхме готови да осигурим средствата за безплатното обучение на 127 хил. студенти и докторанти. Сега тези средства се казва, че ги няма. Къде изчезнаха? Без обяснения се уволняват хора, повтаряйки познатата картина от предишното служебно правителство, при което над 12 хил. човека бяха подменени без конкурси за по-малко от година. Само месец след назначаване на това служебно правителство вече е сменен бордът на ДКК, тъкмо след като тази доскоро непрозрачна държавна структура започна да връща предплатените милиони по ин хаус договорите, сключени от кабинета Борисов. Набързо смениха ръководителите на Здравната каса и на още куп структури в администрацията – без аргументи. Но пък отмениха уволнението на шефа на „Пирогов“ – болницата, в която чакаха ротацията, за да няма последствие, включително за реплики, като: „Трябва да усетят болката тези хора.“ Защо се случва всичко това? Всъщност виждаме една позната от близкото минало картина, която показва какво ни чака всички нас, ако ГЕРБ и ДПС отново получат властта и ни върнат към познатата стабилност на постната пица с бухалките. Най-важните черти на този модел на управление са ясни – заплати и пенсии под линията на бедност, за да останат пари накрая на годината и да се раздадат без обществени поръчки на приятелите олигарси. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Насочване на огромни количества от нашите пари и разрешения за бизнес проекти на същите тези олигарси дори когато става дума за здравето на нашите деца. Рекет върху бизнеса и заграбване на бизнеси с услужливата помощ на нотариуси и джуджета, пропити в прокуратурата, антикорупционната комисия и службите. Натиск с компромати и лъжи на всички, които се опитват да променят този вреден модел за хората. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) С други думи, сервираха ни старите номера за измисления хаос и разруха, подготвяйки по този начин почвата за модела на постната пица с бухалките, в който пари за хората няма, а за олигарсите има. Всички тези действия на служебното правителство, които изглеждат хаотични на пръв поглед, са добре позната тактика от управлението на ГЕРБ и ДПС. По метода на пробата и грешката да видят къде могат да приберат пари от хората, за да останат мазнинки за раздаване накрая на годината на приятелите от висините. А назначенията във всички системи, включително образование, здравеопазване, администрация, са резервирани за партийни протежета с нагласени конкурси. Това е само началото, показано нагледно от тази демоверсия на планирания от тях кабинет на ГЕРБ и ДПС с премиер Борисов. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ сме гарантът, че този мрачен и вреден за България сценарий няма да се състои, но ни трябва още по-голяма сила след тези избори. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И за да си подсигурят служебна победа за изборите и да откажат хората от гласуване, върнаха с пълна сила ползването на служби и прокуратура като бухалки срещу всички неудобни и като чадър за удобните. Да, ние сме от неудобните, защото няма да се откажем и няма да се уплашим. Компроматите с тайни записи как търсим финансиране за кампанията си, пуделите и другите ченгеджийски номера само прикриват нежеланието на управляващите да разследват истински важните случаи, като Нотариуса, „Осемте джуджета", Турски поток, „Боташ“ и всички гейтове от близкото и по-далечното минало. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) ГЕРБ и ДПС така искат да живеем в България и се опитват да ни убедят, че друг път няма. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това ли искаме? Ще се примирим ли с идеята, че няма да продължим по пътя на нормална европейска България, по който тръгнахме с нашето редовно управление – с по-високи доходи и намалено неравенство, без натиск върху бизнеса и привличайки рекордни инвестиции, с грижа за хората в здравеопазването, с нов модел от общински проекти, които дават шанс на общините във всяка точка на България да облагородят средата, да оправят улиците, да оправят ВиК системите, за да живеят хората по-добре? Истината е, че друг път има, но този път беше спрян с провала на ротацията от Борисов и Пеевски, но може да продължи, ако съберем мнозинството за една нормална европейска България. (Силен шум, реплики, тропане по банките от ГЕРБ-СДС.)

#40 · speech

Николай Денков

Господа, викате толкова силно, защото Ви боли, а Ви боли, защото казвам истината. (Ръкопляскания от ПП-ДБ, силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#42 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми колеги! Днешното заседание на парламента се състои заради тази декларация, която чухме преди малко, защото друг смисъл няма. Събираме се, за да включим камерите на Националната телевизия, да направим изявление, което може да се подреди до изявлението към българския народ, с което бившият премиер господин Денков се обърна към ГЕРБ. В тази поредица можем да наредим още няколко злополучни действия, но днес се случва нещо, което, ако има нещо важно в това, което се случва, то е, че с подобни действия се бламират промените в Конституцията. Не за това, колеги, дадохме непрекъсваемост на Народното събрание – на неговата работа. Не за да се включат камерите и да направите предизборно обръщение към Вашето твърдо ядро, което очевидно се разпада, и Вие по някакъв си Ваш начин се опитвате да го съберете. Не мисля, че това е начинът. Това, което се случва през първите дни на кампанията, е, че се опитвате да употребите институцията, за която в крайна сметка и кандидатствате като кандидати за народни представители във Вашата предизборна кампания, без да си давате сметка, че все пак изборите ще минат. Ние с това точково мислене сме свикнали. Когато се събудите сутрин, за Вас не съществува нито вчера, нито утре. Когато си легнете вечерта, всичко приключва и на другия ден започва отначало. Вие не си давате сметка, че времето все пак тече в някаква линейност и 9 юни е денят на изборите, а след това ще продължим да живеем и най-вероятно – част от нас, да бъдем в Народното събрание. Какво целите? Какъв беше смисълът на това, което правите изобщо? Изобщо да свикате заседание на парламента за проблем, който не съществува?! Това е като проблема с булевардите в София. Има няколко булеварда, които нямат проблеми, Вие отидохте точно тях да реформирате. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така се случи и това е честа практика. Едно време и Българската банка за развитие беше една от банките, в които нямаше проблем, беше на печалба – реформирахте я, сега е на загуба.

#43 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ, от място

Осем човека – един милиард…

#44 · speech

Тома Биков

Там, където сте пипнали, се случват проблеми, а ние сме тук, за да решаваме проблеми, а не да ги отваряме. Всички ние, не само ние, и така би трябвало да бъде. Това, което правите в момента, без според мен да си давате ясна сметка, е да създавате още един проблем там, където го няма. Защо сме събрани тук? Ние например можем да вземем решение, аз, ако го припознае госпожа Кирова, бих предложил да вземем решение, че Нова година започва от 12 ч. на 1 януари. Със същата валидност сме се събрали днес. С 11% ще се качат пенсиите, ами да, решението е взето от НОИ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние защо сме тук? За да може да включим камерите, и то поне да го бяхте измислили да е малко по-оригинална тази декларация, а тя е да ни изтъркаляте всички опорки, които ги въртите във Фейсбук вече две седмици. Това ли е смисълът на цялата работа и на промяната в Конституцията, в която направихме така, че парламентът да има контрол върху служебното правителство? В момента какво го контролираме? Какво контролираме в момента? Вие не можете да контролирате себе си, на първо място, пък после да контролирате и служебния кабинет. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Сдържайте се, наложете си малко самодисциплина! Това, което Ви се случва, е поради Ваши грешки. То не Ви се случва, знам, че сте хора, които винаги търсите проблема извън Вас, и никога не бъркате, и винаги сте прави, но имайте предвид, че има вероятност то да се случва заради Вас просто защото Вие сте направили действия, които впоследствие водят до подобни резултати. Защото Вие в момента събирате резултатите от Вашите действия от последните три години, това е реколтата. „По плодовете ще ги познаете“, казахме, между другото, в Четиридесет и седмото народно събрание, когато избирахме правителството на господин Петков. Това са Ви плодовете и никой не Ви е виновен! И колкото декларации да направите от тази трибуна, няма да си съберете твърдото ядро дори, защото и Вашите хора стоят и протестират на „Фритьоф Нансен“. Това не е, между другото, герберски протест, както си мислите, но ще го разберете и това на изборите. Опитайте се да бъдете малко по-скромни – и Ви го давам като добронамерен съвет, защото сте представителство на група хора, които имат нужда да бъдат представлявани в Народното събрание. Проблемът е, че Вие не го правите качествено и поради това ще платите и политическата си цена. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#45 · speech

Председател Росица Кирова

Преминаваме към първа точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПОЯВИЛАТА СЕ В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО ИНФОРМАЦИЯ И ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ НА НАДЗОРНИЯ СЪВЕТ НА НАЦИОНАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ, КОЕТО Е ВКЛЮЧЕНО В ДНЕВНИЯ РЕД НА ПРЕДСТОЯЩО ЗАСЕДАНИЕ НА 14 МАЙ 2024 Г., КОЙТО ПРЕДВИЖДА ОСЪВРЕМЕНЯВАНЕТО НА ПЕНСИИТЕ ПО ЧЛ. 100 ОТ КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ОТ 11% НА 10% . Вносители – Атанас Атанасов и група народни представители, 14 май 2024 г. Колеги, преминаваме към изслушването. Моля вносителя за изложение в рамките на пет минути – имате думата, господин Василев.

#46 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Кирова. Току-що чухме, между другото, и Вие го казахте, както и представителите на ГЕРБ, че това изслушване било безпредметно и било предизборна кампания. Много бих се радвал, ако това беше така, но за съжаление, не е – по две причини.

#48 · speech

Асен Василев

Първата причина е, че откакто се приемат бюджети на Националния осигурителен институт, тези бюджети се правят на база прогнозна инфлация и прогнозен ръст на заплатите, след което те се изпълняват на база на така заложените параметри – прогнозните, а не отчетните, и съответно това, което е приело Народното събрание като увеличение на пенсиите, е точно това увеличение на пенсиите, които българските пенсионери получават. В самия сайт на Националния осигурителен институт – осъвременяването, се казва: „Индексът на потребителските цени е индексът, приложен при съставянето на бюджета на държавното обществено осигуряване.“ Това, което чухме от колегите от ГЕРБ, е: ами да, те това са го направили. Имам един въпрос обаче. Ако отворите сайта на държавното обществено осигуряване на НОИ – Националния осигурителен институт, днес това изречение там не присъства. Защо? Кой го махна? Има ли намерение Националният осигурителен институт да прилага индекса така, както е заложен в бюджета, а не това, което те записаха в Доклада – 100 милиона от предвидените средства в бюджета да не бъдат дадени на пенсионерите. Има ли промени в политиката на Националния осигурителен институт? Правителството, след като се появиха тези данни – между другото, от Българското национално радио, защо три дни не реагира?! Защо не излезе министърът, който е бивш председател на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт? Защо Вие, господин Главчев, не излязохте да успокоите пенсионерите? Три дни! Ако искахме да си правим предизборна кампания, щяхме да излезем на петата минута! Когато три дни няма реакция от правителството и всички хора започват да ни питат, е ясно, че това не е грешка, това не е нормално, а това е опит да се види ще мине ли номерът! Е, не мина! И за детската болница номерът не мина! И за тока няма да мине номерът, въпреки че продължавате да шикалкавите и да се измъквате по тангентата. Номерът да ни върнете обратно във времената на постната пица няма да мине! И знаете ли защо няма да мине? Защото в последните три години икономическият модел, по който се развива България, европейският икономически модел, показа, че може да има средства за социални разходи, че можем да имаме бързо растящи заплати – най-високия ръст за 2022 г. в Европейския съюз, втория най-висок ръст за 2023 г. в европейския ръст на заплатите. Може да има пенсии, които за 12 години са вдигнати от 288 лв., средната, на 382 лв. средна пенсия, с под 10 лв. на година, а тази година от 1 юли ще бъде 883 лв. Може България да наваксва три пъти по-бързо към средноевропейското ниво, отколкото е наваксвала в предишните години. За така прословутите заеми, за които говорите, ГЕРБ оставя държавата с дълг към БВП 24,6%, ние я оставихме с 23,1% – процент и половина надолу е дългът. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Така че спрете да лъжете българските граждани, че няма пари! Пари има! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Въпросът е, че Вие искате тези пари да отиват не при българските граждани, не при всички общини, а искате да отиват при приближените фирми, обръчите от фирми, за които говорите още от 2008 – 2009 г. И този модел на постна пица ни докара дотам, че нивото на неравенство в България през 2020 г. стана като нивото на неравенство в Боливия, Централноафриканската република и Камерун. Дотам ни докарахте! (Реплики от ГЕРБ-СДС.). В последните три години това започна да се обръща – неравенството започна да спада, но сме още много далеч оттам, където е Европа, по една проста причина: нивото, от което започваме, не е даже латиноамериканско, нивото, от което започнахме, беше африканско. И това правителство се опитва да ни върне обратно към този модел, да ни обърне обратно към Латинска Америка и към Африка. И Конституцията ни дава възможност – нищо, че е служебен кабинетът – да дойдем и да им кажем: няма да Ви мине номерът. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#49 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС, от място

И на теб няма да ти мине номерът! (Шум и реплики.)

#50 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Министър-председател, имате думата в рамките на 10 минути да информирате Народното събрание по предмета на изслушването.

#51 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми народни представители! Винаги идвам тук с много специално чувство, обяснимо е защо. Видяхте – стоях доста време, изчаках, припомних си как е било, не беше и толкова отдавна. Нарочно такава интродукция правя, защото няма да вляза в тона, който беше подхванат в становището. Аз ще Ви запозная с един протокол и той е официален протокол – официален, подчертавам, Протокол № 7 от заседание на Надзорния съвет, проведено на 14 май 2024 г. Присъстват – няма да ги изброявам поименно, 17 от членовете, отсъстват трима и Надзорният съвет на Националния осигурителен институт взима решение с 16 гласа на основание чл. 100, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Надзорният съвет реши: „Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 г., се осъвременяват от 1 юли 2024 г. с 11 на сто.“ Неслучайно Ви чета този официален протокол, защото съгласно чл. 34 от Кодекса за социално осигуряване органи на управление на Националния осигурителен институт са: първо, Надзорният съвет, и второ, управителят и подуправителят, тоест това са органите, които могат да вземат такова решение. Не знам като намесихте тук правителството – Вие много добре знаете, че има представители на изпълнителната власт – надявам се, че знаете – в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, но те са 10 човека. За да се вземе решение, трябват поне 11 гласа „за“. Въпросното решение за 11% увеличение на пенсиите – повтарям, пенсиите ще бъдат увеличени с 11% от… (Реплика от народния представител Венко Сабрутев.) Временно ли?! Пенсиите ще бъдат увеличени от 1 юли 2024 г. с 11%! Да се върнем отново на състава. Вие забелязвате, че единственото, което може да направи министър-председателят, да речем, е да призове участниците в Надзорния съвет да гласуват за определен процент и аз го направих – не знам защо сте го пропуснали, но това са, пак да кажа, 10 човека. Останалите шест, които са гласували, са представители на работодателски и на синдикални организации. Там не виждам по какъв начин може да повлияе министър-председателят! Аз се съмнявам, че и Народното събрание може да повлияе на представителите на синдикалните организации и на работодателите, но ако искате, вземете такова решение. Съмнявам се в конституционността на такова решение, но ако Вие имате такова желание, направете го по точка втора от дневния ред. Аз повече по темата няма какво да говоря, не искам да губя парламентарно време. Вие разполагайте с него както намерите за добре. Смятам, че парламентарното време е доста скъпо за българските данъкоплатци. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#52 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Главчев. Преминаваме към въпроси от парламентарните групи. Първият въпрос е от ПГ на ГЕРБ-СДС – няма въпрос. Преминаваме към следващата парламентарна група, колеги. Заповядайте за въпрос.

#53 · speech

Искрен Арабаджиев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Кирова. Уважаеми господин Главчев, уважаеми колеги! Мога да Ви уверя, че днес със сигурност предпочитах да бъда в избирателния си район и да се срещам с избиратели, вместо да бъда в залата на Народното събрание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но това, което се случи в началото на месец май, трябва да бъде изяснено докрай, защото действията Ви породиха няколко въпроса. В петък в късния следобед в публичното пространство се появи информация за това, че Надзорният съвет на НОИ предвижда увеличението на пенсиите от 1 юли да бъде 10%. Вие знаете, че месец декември със Закона за държавния бюджет и общественото осигуряване ние предвидихме средства в размер на 11%. Също така министърът на труда и социалната политика, който и в момента продължава да изпълнява дейността на управител на НОИ, но мисля, че е в отпуск, е запознат, тъй като седем години е управител на НОИ. Няма случай, в който процентът на реална индексация на пенсиите от 1 юли да е по-нисък или различен от този, който е приет в Закона за държавния бюджет. И тук идват въпросите: защо на сайта на НОИ, при положение че има информация, че процентът, който се използва, е този, който е заложен в държавния бюджет, и когато ние казахме, че парите са заложени и процентът е определен, Вие искате да сложите друг процент. И защо два дена по-късно на сайта на НОИ информацията се променя? Искате ли да промените политиката и да промените начина и волята на Народното събрание за процента за осъвременяване на пенсиите? Моля да отговорите на тези въпроси, защото получихме десетки обаждания от притеснени пенсионери, че времената, в които пенсиите се замразяваха или се даваха по-ниски увеличения, искат да се върнат. Благодаря Ви.

#55 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми народни представители, уважаеми господин Арабаджиев! Никога на никого от правителството не му е хрумвало да прилага процент, по-малък от 11%, за увеличаване на пенсиите, това Ви го декларирам и от лично име. Проектът, който е внесен, е внесен от НОИ и не знам защо Вие ме питате какво стои на сайта на НОИ. Разбрах, че социалният министър е управител и на НОИ, което не е така, но поне се надявам, че не мислите, че аз съм управител на НОИ, за да ми задавате въпроса какво има на сайта на НОИ. Но независимо какво има на сайта на НОИ – независимо какво има на сайта на НОИ, има Решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, че пенсиите ще бъдат увеличени с 11% – извинявайте, че повтарям като в онзи виц с Мирча Кришан, но трябва да стане ясно, че това е истината, бил е внесен проект, наистина е бил внесен проект от подуправителя на НОИ с прогнозируем процент, тъй като, както и господин Василев каза, използват се прогнозни данни по чл. 100, наистина се внася проект съгласно вече конкретните данни за инфлация и за осигурителния доход. Съгласно този размер 9,95, ако не се лъжа, е бил процентът, но това е, знаете много добре, автоматичен процес, просто Проектът, който е внесен от НОИ, така се прави, след това обаче на заседанието на Надзорния съвет, и то след като аз призовах участниците в Надзорния съвет да гласуват за 11%, след това на самото заседание социалният министър внесе предложение за 11%, което беше подкрепено от споменатите вече единадесет членове на Надзорния съвет на НОИ, което гарантира абсолютно увеличение от 11%. Благодаря Ви.

#56 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Главчев. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Не виждам. Няма и въпрос от ВЪЗРАЖДАНЕ, тъй като те отсъстват от залата. Преминаваме към въпрос от „БСП за България“. Господин Гуцанов, имате думата.

#57 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, господин Министър-председател, уважаеми колеги! Ние подозирахме, че колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ искат да свикат Народното събрание, за да може да използват парламентарната трибуна за агитация и кампания, защото кампанията им минава само през изстрели, катастрофи, излизане на бял свят на различни записи, кеш и така нататък, така че такъв див популизъм рядко се среща. Интересно защо не гласувахте за стоте лева, когато Народното събрание говореше и го гласувахме за великденските надбавки, а сега говорите за нещо, което много добре знаете, че е решено?! Но, господин Министър-председател, към Вас моят въпрос е следният, от името на парламентарната група на „БСП за България“, не по тази тема, а по темата, която действително е от ключово важно значение, и Ви моля, независимо че излизаме от рамките на този контрол, да кажете какво се случва в „Белене“, защо е това искане за увеличаване на цената от „Козлодуй“, дали то е свързано със 7 и 8 блок, дали е свързано с това напрежение, което го има в 6 блок на „Козлодуй“, защото в крайна сметка това е големият въпрос, който седи пред нас, и ако имаше Комисията за „Боташ“, аз съм сигурен, че ще има комисия за атомната централа и ще има хора дори в тази зала, които ще отговарят за това какво и как са направили. Моля Ви, независимо че е извън тази тема, да кажете какво се случва точно в Козлодуй и какви са напреженията, свързани с искането за увеличаването на изкупната цена.

#59 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, аз съм съвсем наясно, че ме карате в момента да нарушавам Правилника на Народното събрание, като ми задавате такъв въпрос. И ако не реагират останалите народни представители, само ще кажа, че няма никакви напрежения по отношение на увеличаването на цената на тока – нито в „Белене“, нито в „Козлодуй“ има напрежение. Правителството, доколкото е в компетентността му, следи процеса. Знаете, че има независим регулатор, който определя цената на тока, но аз не го казвам, за да прехвърля топката там. Следим процеса по формиране на цената на тока, доколкото е в правомощията на изпълнителната власт, подчертавам, и мога да успокоя българското население, че няма да има драматична промяна, даже мога такъв индикативен процент да Ви дам – в рамките на инфлацията, че и по-надолу, но не е моя работа да казвам каква ще бъде цената на тока от 1 юли. Благодаря Ви.

#60 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря, господин Главчев. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Има такъв народ“. Нямат въпрос. Преминаваме към третия кръг от въпроси.

#63 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Премиер, оказа се, че това е безсмислен дебат, защото не се случи това, което трябваше да се случи – ние не получаваме необходимите отговори, но по време на изслушването си позволявам, малко извън правилата, да Ви задам три-четири други въпроса, на които можете в една минута да ми отговорите само. Тъй като сезирахте ДАНС за спирането на Симеоновския лифт, сезирахте ги за Детската болница, аз сега Ви призовавам от трибуната, сезирайте ДАНС за изтеклия запис, в който се говори за торби в кеш. Торби в кеш, с които се плаща на телевизии, на медии. Освен че е много страшно – това нещо нарушава закона и е престъпление, да видим кои са тези медии и телевизии, които получават торби в кеш! Това е единствената причина, по която можеш да поканиш Кирил Петков да ти участва в предаване – ако си получил пари в кеш най-вероятно. Втори въпрос. Ще сезирате ли ДАНС срещу Владимир Малинов, действащ министър на енергетиката, пряко замесен в поробващ договор за България с „Боташ“? Сезирайте ДАНС! В момента го изпирате по този начин и се прикрива истината. Трети въпрос. Ще сезирате ли ДАНС за това, че преди три-четири дни с кола на НСО премиерът Петков, бившият премиер Петков, участва в катастрофа, в която загина човек? Вчера минавам по пътя за Добрич през Аксаково и преасфалтират пътя. Как българското общество да е сигурно в това, че когато участва политик или кола на НСО, ще се спазва законът, след като три-четири дни след това се преасфалтира участъкът, на който загина един човек, а втори бере душа?! Аз никого не обвинявам, но това създава огромни съмнения в обществото и заради това е ДАНС. Следващ въпрос. Ще сезирате ли ДАНС срещу кмета на София, който унищожи движението в града в рамките на няколко месеца, и в момента половин милион жители на града ни са в задръстване от сутрин до вечер, понеже някой си е решил да бъде геоморфоложкоструктурен инженер и някакви странни неща правят в София?! Ето тези въпроси интересуват обществото. Благодаря Ви.

#66 · speech

Председател Росица Кирова

Не сте на интервю, Ваша е волята дали ще отговорите на всичките тези въпроси, които нямат нищо общо с предмета на изслушването. Нищо общо нямат с темата.

#67 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми народни представители, господин Василев! И без това съм упрекван, че много често сезирам ДАНС, ако следите медийните публикации, те са два пъти, само че когато се сезира ДАНС, трябва да се съблюдава дали има заплаха за националната сигурност. Тези случаи, които Вие ми изброихте, доста сериозна фантазия трябва да има човек, за да помисли, че има заплаха за националната сигурност. Има си органи за всеки един от казусите, които казахте. Недейте да мислите, че на мен ми е слабост да сезирам ДАНС. Нарочно правя тафтология, защото Вие през цялото време за ДАНС говорихте. И в двата случая, в които съм възложил на ДАНС проверка, смятам че има заплаха за националната сигурност. Нима животът на българските деца не е елемент на националната сигурност?! Вторият случай – нима екологията, климатът и транспортните затруднения, така да кажа, които ще се създадат в Национален парк „Витоша“, не са елемент от националната сигурност?! Знам, че не трябва аз на Вас да Ви задавам въпроси, но пък и Вие не трябва да ми задавате въпроси извън темата на изслушването. Съжалявам. Странен формат има в Народното събрание – вечни въпроси и отговори, наистина става като „Искрено и лично“. Благодаря Ви. Може ли да се придържате към темата?

#68 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Главчев, не влизайте в диалог с народните представители, които седят на местата си. Има начин, по който се задават въпросите. И напомням, че изслушването има предмет и е редно въпросите да бъдат свързани с него. Преминаваме към следващия кръг от въпросите. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Не виждам. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Ганев, имате думата.

#69 · speech

Георги Ганев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Кирова. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз наистина ще задам един въпрос, който е породен от нашата тема, но се опитва малко да разшири обхвата ѝ и се отнася изобщо до прилагането на швейцарското правило, тоест на известния чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, изобщо в България. Знаем, че този член съществува от самото начало на Кодекса за социално осигуряване, дори когато още не се казваше така. Впоследствие, след промени, достигна до сегашния си вид на швейцарското правило 50 на 50. През 2016 г., в сила от 2017 г., уточнението е, че индексът на потребителски цени, който се използва при това изчисление, хармонизираният индекс на потребителските цени, това е в Допълнителните разпоредби. Проблемът е, че да речем, ако вземем годините от 2010 г. до 2021 г., те са 12, в 6, точно в половината от тях, изрично при приемане на бюджета на държавното обществено осигуряване се отменя действието на чл. 100, тоест каза се, че за този бюджет този член не важи, съответно НОИ не трябва да прилага това швейцарско правило, когато взема решение за осъвременяване на пенсиите. В три от тези години – 2010-а, 2011-а и 2012-а, няма никакво осъвременяване, тоест покупателната способност на пенсиите намалява, защото в това време има инфлация, а през 2017-а, 2018-а и 2019 г. не се прилага чл. 100, но има промяна в пенсиите. Тя се дължи не на осъвременяване по швейцарското правило, а на промяна в коефициента, за който се зачита всяка година стаж. Първо, това увеличение на пенсиите не компенсира инфлацията през тези години. Второ, не пречи едното – няма защо прилагането на нов коефициент на година стаж да отменя прилагането и на швейцарското правило. Така че в 50% от тези 12 години не важи чл. 100. Моят въпрос е – човек може да се замисли, не казвам, че има такова намерение, не казвам, че сме изследвали всички факти и обстоятелства, както се казва, нещо ново, което научи българското общество, е, че има един докладни записки, които подготвят решението на НОИ, тези докладни записки съобщават данните за тези показатели, но практиката на швейцарското правило винаги е била, че се използват прогнозните данни, заложени в бюджета. И до неотдавна на сайта на НОИ това беше потвърдено. Няма никакво противоречие между текста на чл. 100 и това, че се прилагат прогнозните данни.

#71 · speech

Георги Ганев

Да, благодаря Ви. (Реплики: „Времето!“.) Изтече тази информация. Може би не е трябвало да изтича. Въпрос: ако винаги е имало такива докладни записки, защо всъщност те са някаква тайна? Има ли промяна в политиката на българската държава по прилагането на чл. 100 – на швейцарското правило? Или просто това е една случка, която трябва да игнорираме. За нас това е изключително важен въпрос и той много вълнува и българските пенсионери, както телефоните на всички нас разбраха в тези няколко дни, когато не се знаеше какво става. Въпросът е: има ли промяна в политиката на българската държава по прилагането на чл. 100, който през последните три години се е прилагал точно както е разписан в Кодекса за социално осигуряване? Дали подозренията, че това предложение, което би довело до спестяване на разходи на НОИ, в проекторешението не се дължи на факта, че заявените резерви за великденските добавки всъщност най-вероятно няма да се осъществяват, защото бяха направени за сметка на бюджета на самия НОИ,…

#73 · speech

Георги Ганев

…на вътрешните приходи, не на държавния трансфер и че можем да очакваме известно преизпълнение на разходите, непокрити със собствени приходи на НОИ към края на годината. Благодаря Ви.

#74 · speech

Председател Росица Кирова

Въпросът Ви надвиши два пъти времето от предвиденото. Заповядайте, господин Главчев, имате думата.

#75 · speech

Служебен Министър-Председател Димитър Главчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми народни представители, уважаеми господин Ганев! Не само по отношение на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване – и никаква промяна в политиката на България не смята да прави служебното правителство. Наясно сме, че служебното правителство е за честни и прозрачни избори основно. Ако се появяват и други проблеми, се опитваме по някакъв начин да ги решим, доколкото можем, според способностите си, но от нас не очаквайте промяна в политиката, повтарям, не само по отношение на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, а и въобще. Всички знаете, че чл. 100 е добил популярност като швейцарско правило – и сам Вие казахте, че са различни подходите как да бъде приложен, хайде така да кажа. Но същото приложение виждаме съвсем скоро, и то е от месец юли 2021 г., ако не ме лъже паметта, господин Василев, когато по същия начин съгласно швейцарското правило е трябвало да бъдат осъвременени пенсиите с 4,8%, а те са осъвременени с 5% по абсолютно същата технология, която беше приложена сега, тъй като петте процента тогава са били заложени в бюджета на Кодекса за социално осигуряване, както и сега бяха заложени 11% в бюджета на същия Кодекс за социално осигуряване, а те са заложени, както знаете, като във всеки закон – в случая в Закона за бюджета, с решение на Народното събрание. Не знам дали на всичко успях да отговоря от дългия въпрос на господин Ганев, но мисля, че в общи линии стана ясно. Благодаря.

#76 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря. Въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“? Не виждам. Не виждам и въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. От „БСП за България“? Нямате въпроси. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Няма въпроси. Господин Василев, заповядайте, имате думата, ако желаете да зададете въпрос, но Вас Ви няма в залата. С това двата кръга въпроси бяха изчерпани. Отношение от името на парламентарни групи. Заповядайте, госпожо Сачева, имате думата.

#77 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми колеги! Поводът за днешното заседание е всъщност дезинформацията, манипулацията и измамата. И всичко това, което ни събира днес тук, е единствено и само желанието за злоупотреба с парламентарно време и с парламентарната трибуна, и с това да бъдат включени съответно и камерите на БНТ и БНР. Защо нищо от това, което колегите от „Продължаваме Промяната“ говорят, не може да се случи? Първо, защото има Закон за държавното обществено осигуряване. В неговия бюджет за 2024 г., в който много ясно и с изключително точни, конкретни числа е записано какъв е размерът на минималната пенсия – 523,04 лв. съответно до 30 юни и 580,57 лв. от 1 юли, и това увеличение е точно с 11%. Записано е в Закона за държавния бюджет. Няма как Надзорният съвет на НОИ, и никога досега не се е случвало, независимо от това какви са били разликите между прогнозната и реалната стойност по швейцарското правило, да вземе решение, което е неблагоприятно за едни пенсионери, а е благоприятно за други. Няма механизъм, по който минималната пенсия да бъде 11% увеличена, а за всички останали пенсионери, чиито пенсии се формират от трудови доходи, да бъде увеличена с по-малък процент. Нещо повече – дори в този конкретен момент, в който ние днес тук заседаваме, администрацията на Националния осигурителен институт вече изчислява пенсиите на българските пенсионери по 11%, каквото решение е взето. Цялата тази буря в чаша вода наистина можеше да бъде сметната за опит за добронамереност, ако не беше се стигнало до-там, да се говорят такива брутални лъжи, като това, че някой иска да променя политиката, че иска да променя правилата, че някой иска да ощетява българските пенсионери. И разбира се, венецът в актьорското майсторство на господин Асен Василев, това, че някой иска да открадне 100 милиона. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма как да се случи това. Аз се обръщам към разумната част на колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, защото там има много разумни хора, и Вие много добре знаете, че днес ние сме тук заради Асен Василев и заради неговото желание той да се представи като изключителен финансов министър и като човек, който мисли за хората. Не, господин Василев, за съжаление, Вие не бяхте добър финансов министър и за съжаление, Вие не мислите за хората. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нито е времето, нито е моментът, но до 9 юни пункт по пункт всичките точки във Вашата бравурна статия от вчера в „24 часа“ ще бъдат разбити и ще видите, че всъщност няма абсолютно никакво основание да се хвалите, а по-скоро трябва да се срамувате. Защото средната заплата, за която Вие говорите, само това ще цитирам, трябва да я отчитате и към средногодишната инфлация, и ще видите, че тогава тя не е 12%, а е едва 3%, докато по времето на нашето управление е растяла между 7 и 8%. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Що се отнася до Надзорния съвет на НОИ, тук се обръщам към правната мисъл в ПП-ДБ, нали Вие винаги казвате, че на независими органи не трябва да се месим, нали това Вие го казвате. Нали казвате, че не трябва да има политически натиск. Надзорният съвет на НОИ е независим орган и той трябва да може да взима своите решения, без да се оказва политически натиск. Обръщам внимание, че членовете на Надзорния съвет не са само политически лица, там са и хора от администрацията, включително експерт от Министерството на труда и социалната политика. Нима тези хора не могат да вземат професионални решения? Нима имат нужда от нашата мисъл, за да им възлагаме ние какво те трябва да мислят? И те са двадесет души – десет души от държавната квота не могат да вземат решение, така че с това решение нищо няма да гарантирате. Да, господин Василев, понякога с вяра, с маркетинга, с продажбата на въздух Ви се получават нещата, но този път не е от тях. Вие създадохте хаос, създадохте напрежение сред българските пенсионери, накарахте ги да се притесняват, а те не трябва да се притесняват, защото техните пенсии, както вече казах, остават 11% от 1 юли. Не може да се управлява чрез сайтове и не може да се обвинява през Гугъл, а още по-малко да се издават присъди през Фейсбук. Излезте от тази виртуална реалност, слезте наистина при хората и покажете, че наистина може да направите нещо полезно, ако изобщо сте способен на това. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#78 · speech

Председател Росица Кирова

Отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Василев.

#79 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря много, госпожо Председателстваща на Народното събрание! Госпожо Сачева, хаосът не го създадохме ние, хаосът го създаде един доклад на Надзора на НОИ и липсата на реакция три дни на българското правителство. Това създаде хаоса. Господин Главчев каза, че 2021 г. сме приложили правилото така, както трябва да се прилага спрямо параметрите в бюджета. Защо месец юли 2021 г. хаос нямаше? Знаете ли защо? Защото не изтече доклад, че ще увеличим пенсиите по-малко, а казвахме през цялото време, че ще бъдат увеличени с точно толкова, колкото е заложено в бюджета, и никой пенсионер нямаше никакви съмнения. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) И не се налагаше някой кризисно в девет и половина вечерта да пише във Фейсбук инструкции към служебния министър на труда и социалната политика, който преди това беше шеф на Надзора на НОИ, просто е комично. Но няколко неща казахте, които са доста неверни, нека да използвам тази мека фраза. Казахте, че НОИ не може да бъде задължен, ама той е задължен, както Вие казахте, по Закона за бюджета. Въпросът е дали ще го приложи така, както е написано в Закона за бюджета, или ще се измисли друг начин на прилагане. Другото, което казахте, е, че в НОИ работят професионалисти. Точно така. И Народното събрание задължи Надзора на НОИ с Решението за великденските добавки в рамките на бюджета на НОИ да намери спестявания, които не съществуват. Аз съм почти сигурен, че този доклад, който е написан, е опит точно на професионалистите в НОИ тези 100 милиона за великденските добавки да ги спестят от увеличението на пенсиите. Нали? И това не е случайно, това е опит, ако мине номерът, да намалим по-малко пенсиите, защото парите за великденските добавки не бяха оригинално заложени в бюджета. И не на последно място, знам, че моята финансова политика изключително Ви дразни. Вие предпочитате политиката на постната пица. И това, което Вие нарекохте бравурна статия, са данни от Евростат и от Националния статистически институт. Ако искате да спорите с Евростат, направете го. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#80 · speech

Председател Росица Кирова

Отношение от страна на „Движението за права и свободи“? Не виждам. ВЪЗРАЖДАНЕ ги няма в залата. Отношение от групата на „БСП за България“? Няма. От групата на „Има Такъв Народ“? Няма да има отношение. Господин Василев го няма в залата. С това тази точка от дневния ред приключи. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ЗАДЪЛЖАВАНЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ, ОПРЕДЕЛЕНИ ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ В НАДЗОРНИЯ СЪВЕТ НА НАЦИОНАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ, ДА ПОДКРЕПЯТ РЕШЕНИЕ ЗА ОСЪВРЕМЕНЯВАНЕ НА ПЕНСИИТЕ ПО ЧЛ. 100 ОТ КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ В РАЗМЕР НА 11%. Има постъпил Доклад от Комисията по труда, социалната и демографската политика. Госпожо Сачева, имате думата да ни запознаете с Доклада.

#81 · speech

Докладчик Деница Сачева

Преди това, колеги, ще Ви предложа да направя една процедура за допуск, защото говорим за НОИ. Подуправителят на НОИ – Весела Караиванова, и госпожа Гергана Пеева – началник на отдел в дирекция „Анализ, планиране и прогнозиране“ в НОИ, са тук. Ще помоля на основание чл. 44, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да бъдат допуснати в залата, госпожо Председател.

#82 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Сачева. Колеги, подлагам на гласуване процедурата, която току-що направи госпожа Сачева, за допуск. Гласували 93 народни представители: за 90, против няма, въздържали се 3. Предложението е прието. Моля да бъде осигурен достъп в залата. Госпожо Сачева, може да продължите с Доклада.

#83 · speech

Докладчик Деница Сачева

„ДОКЛАД на Комисията по труда, социалната и демографската политика по Проекта на решение за задължаване на представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%, № 49-454-02-91, внесен от Атанас Атанасов и група народни представители на 14 май 2024 г. Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое извънредно заседание, проведено на 20 май 2024 г., разгледа и обсъди Проекта на решение за задължаване на представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%. На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика заместник-министър Лазар Лазаров, госпожа Калина Петкова – директор на дирекция „Трудово право и обществено осигуряване“, и госпожа Петя Малакова – началник отдел в същата дирекция; от Националния осигурителен институт госпожа Весела Караиванова – подуправител; и от Българската стопанска камара госпожа Мария Минчева – председател на Надзорния съвет на НОИ. Съгласно мотивите на вносителя в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г. са разчетени средства за ежегодното осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%. В публичното пространство се появи информация за намаляване от 11% на 10% осъвременяването на пенсиите поради по-нисък от очакваното ръст на инфлацията и ръст на увеличаването на осигурителния доход. От въвеждането на така нареченото швейцарско правило до момента не е имало случай на намаляване на процента на осъвременяване при наличие на разлика между прогнозни и действителни данни. В тази връзка е необходимо представителите на Министерския съвет в Надзорния съвет на НОИ да изпълнят волята на Народното събрание, което е предвидило в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване осъвременяване на пенсиите по чл. 100 да бъде в размер на 11%. От името на вносителите Проектът на решение бе представен от народния представител Искрен Арабаджиев, който посочи, че предложението е направено с цел да се осигури увеличение на пенсиите с 11%, както е заложено, и във връзка с разминаването на данните за увеличение от 10% на база информация от НОИ. Становището на Министерството на труда и социалната политика бе представено от заместник-министър Лазаров, който подчерта, че министърът на труда и социалната политика своевременно е обявил, че ще предложи на Надзорния съвет на НОИ увеличението да бъде с 11%. Единственият компетентен орган за това е именно Надзорният съвет на НОИ. Госпожа Весела Караиванова обясни, че в изготвената от нея докладна записка са изложени подробно съответните разчети и прогнозни данни, но министърът на труда е в правото си да предложи и Надзорният съвет да реши за увеличението от 11%, а именно такова да е увеличението от 1 юли. Госпожа Мария Минчева обърна внимание върху факта, че Надзорният съвет на НОИ е трипартитен орган и Народното събрание не може да го задължи какво точно решение да вземе. В последвалата дискусия взеха участие народните представители Цветан Предов, Георги Гьоков, Деница Сачева, Искрен Арабаджиев и Георги Ганев. Народният представител Цветан Предов подчерта, че социалната политика е надпартийна и изкуствено се създава напрежение, което постави въпроса защо не е оттеглено предложението, след като Надзорният съвет на НОИ вече е взел решение. Той изтъкна, че има забавяне от страна на МТСП, като е била необходима незабавна реакция за успокоение на гражданите. Народният представител Георги Гьоков припомни за минали периоди, когато увеличението на пенсиите е било с по-нисък процент от швейцарското правило, и подчерта, че не трябва да се допуска изтичането на информация по толкова важен въпрос. Счита, че заседанието на Комисията е излишно, тъй като решението на Надзорния съвет е взето, но ще подкрепи Проекта на решение с оглед на недопускането в бъдеще на такива случаи. Народният представител и председател на Комисията Деница Сачева изтъкна, че увеличението на пенсиите вече е определено да е с 11%, че Надзорният съвет е трипартитен орган, не взема решения в ущърб на хората, а винаги взема по-благоприятното решение. В този смисъл обсъждането на 20 май на Проект на решение, което вече е взето на 14 май, е загуба на време, но е проява на спазване на правилата. Посочи факта, че народният представител Асен Василев, който привлече вниманието на обществото върху този въпрос, не е сред вносителите на Проекта на решение. Народният представител Искрен Арабаджиев посочи, че в Надзорния съвет държавата има 50% квота и затова Народното събрание може да задължи нейните представители за размера на увеличението. Припомни хронологията на събитията през последните дни и посочи, че целта на предложението е да се внесе успокоение сред два милиона пенсионери. При 10% увеличение се освобождават около 100 млн. лв., с които би се намалил трансферът от държавния бюджет. Народният представител Георги Ганев постави въпроса защо да не се вземат други показатели вместо хармонизирания индекс на потребителските цени, например цените на база малката потребителска кошница на НСИ. Заместник-министър Лазаров поясни, че индексът е регламентиран в Кодекса за социално осигуряване. След приключване на обсъждането при присъствали 12 членове на Комисията по труда, социалната и демографската политика беше проведено гласуване, което приключи при следния резултат: 6 гласа „за“ и 1 глас „въздържал се“, поради което Комисията по труда, социалната и демографската политика не подкрепя Проекта на решение за задължаване на представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%, № 49-454-02-91, внесен от Атанас Атанасов и група народни представители на 14 май 2024 г., и предлага на Народното събрание да не го приема.“ Благодаря.

#84 · speech

Председател Филиз Хюсменова

Благодаря Ви, госпожо Сачева. Откривам разискванията по тази точка. (Реплика.) Процедура? (Реплика от народния представител Венко Сабрутев: „Становище на вносител.“) Становище на вносител, заповядайте.

#85 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстващ. Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми колеги народни представители! Представяме на Вашето внимание Проект на решение за задължаване на определените от Министерския съвет представители в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да приемат решение за осъвременяване на пенсиите в размер на 11% съгласно чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване. Както знаете, в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г., който гласувахме през декември миналата година, заложихме необходимите средства за извършване на ежегодното осъвременяване на пенсиите с 11%. Подчертавам, с 11%. Независимо от това в публичното пространство се появи информация и Проект на решение, които, както самата госпожа Сачева каза, накараха пенсионерите да се притесняват, Решение на Надзорния съвет на НОИ, който нагло предвиждаше намаляване на предвидено осъвременяване на пенсиите на нашите родители, баби и дядовци от 11% на 10%, с което служебният кабинет на господин Главчев и ръководството на НОИ на практика планират да ощетят българските пенсионери – 1/3 от всички български граждани. Същото създаде невиждан и опасен прецедент в държавата. От въвеждането на механизма за осъвременяване на пенсиите досега не е имало случай на намаляване на процента на осъвременяване при установяване на разлика между прогнозните и окончателните данни. Правителството на господин Главчев и ръководството на НОИ създадоха още един опасен прецедент. За да прикрият истината, беше изтрита ключова информация от официалната интернет страница на НОИ, в която се посочваше задължението да се спазват приетите параметри в бюджета. И така, колеги, с настоящия проект на решение искаме да задължим правителството на господин Главчев и ръководството на НОИ да не правят своеволия и да изпълнят законовото изискване за осъвременяване на пенсиите с точно 11%. Не с 10, не с 9, не с 8 или друг по-нисък процент. Виждаме, че на служебното правителство не може да се има доверие. Те на практика изтриха критично важна информация от официалната интернет страница на НОИ, за да прикрият намерението си да ощетят българските пенсионери. Утежняващ фактор е и фактът, че бившият директор на НОИ е настоящ действащ служебен министър в правителството на господин Главчев. Българският парламент трябва да заеме своята позиция на върховен управленски орган и да осуети плановете на кабинета Главчев и ръководството на НОИ да ощетят българските пенсионери, а българските пенсионери дълги години живяха под политика на постната пица. Те заслужават повече и ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще се борим за тях като наша кауза. Благодаря. (Възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС. Реплики от народния представител Георг Георгиев.)

#87 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! В публичното пространство първоначално се появи информация, но не само информация, а и Проект на решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, който се предвиждаше да се разглежда на заседание на Съвета. Става въпрос за това, осъвременяването на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване от 1 юли 2024 г. да се промени от 11% на 10% поради разминаване между прогнозните и окончателните данни на ръста на осигурителния доход и индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Обществото реагира незабавно и негативно. Знам това не само от медиите, но и от десетките обаждания до мен на възмутени хора в пенсионна възраст и на пенсионерските клубове и организации. Но съм сигурен, че ако не бяхме в предизборна ситуация, тази негативна обществена реакция едва ли би променила Проекта на решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, въпреки че от приемането на Кодекса за социално осигуряване през 2000 г. и въведения с чл. 100 механизъм за осъвременяване на пенсиите не е имало случай на намаляване на процента на осъвременяване при установяване на разлика между прогнозните и окончателните данни, но винаги има първи път. В този момент няма как да не напомня, че имаше един министър на финансите – да обърна внимание, че беше в първото правителство на господин Борисов, на ГЕРБ, който си позволи да не спазва българското законодателство и три поредни години лиши пенсионерите от законно полагащото им се осъвременяване на пенсиите. Разбира се, това стана с активното съдействие на тогавашното мнозинство. Няма как да не обърна внимание и на бързата реакция на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, но си мисля, дори съм убеден, че тя е изцяло предизборна. Още повече че от тази коалиция системно провеждаха облъчване на пенсионерите колко по-добре е да имат трайно увеличение на пенсиите, отколкото великденски, коледни или каквито и да било други еднократни добавки или надбавки. Да, така е, но трябва да е ясно, че в случая с това 11-процентно увеличение на пенсиите това правителство на сглобката, което си отиде, не увеличава пенсиите, подчертавам, не увеличава пенсиите, а само ги осъвременява, тоест прилага Закона. И не е заслуга на сглобката, че пенсиите се вдигат с 11 или еди колко си процента. Те просто са законово задължени да осъвременят пенсиите, за да компенсират нарастването на осигурителния доход и индекса на потребителските цени през предходната календарна година, тоест инфлацията. Няма увеличение на покупателната стойност на пенсиите. Няма! Дори според мен има намаление. А доколко тези 11% компенсират инфлацията и запазват покупателната им способност, е спорно, защото, ако искахме да компенсираме пенсионерите за инфлацията през предходната година, трябваше да го направим от 1 януари, а не от 1 юли, когато има натрупана инфлация за още половин година. Ако осъвременяването се прави от 1 януари, няма да остават под прага на бедност за толкова дълго време толкова големи групи пенсионери. А дали 11% компенсират личната инфлация на пенсионерите, също е спорен въпрос, защото за тези, които получават високи пенсии, личната инфлация може да е 11%, ако вземем тяхната широка потребителска кошница. Но за тези, които са с пенсии около минималната, които са близо 2/3 от всички, личната инфлация е далеч по-висока от тези 11%, защото те се ограничават преди всичко да купуват жизненоважни стоки, предимно хранителни продукти, или, по-простичко казано, са в малката потребителска кошница, където нарастването на потребителските цени и инфлацията е далеч по-високо от тези стойности, определени от статистиката. Ако всичко беше наред с изчисленията по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване назад в годините, не би трябвало да има изоставане на покупателната способност на отпуснатите назад във времето пенсии. След днешното заседание съм сигурен, че отново „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще се обявят за благодетели и спасители на българските пенсионери и в оставащото време на изборната кампания ще им разказват как само те мислят за тях и са осигурили нещо, което те имат право да получат и ще получат – осъвременяване на пенсиите с 11% вместо с 10%. Още повече, че те имат опит в приписването на заслуги в социалната сфера само за себе си, въпреки че тези постижения в тази социална сфера са били реализирани по инициатива и с дейното участие на други. Говоря за мащабната социална политика в размер на 20 – 22 милиарда по време на съвместното управление с „Има Такъв Народ“ и БСП. Може би трябва да се върнем на идеята за промени в чл. 100, които да дадат възможност осъвременяването да се извършва с по-високата стойност от нарастването на осигурителния доход или на индекса на потребителските цени – инфлацията. Колеги, в следващата 50-а легислатура на Народното събрание е необходимо да се привлекат експерти и да вземат политическо решение в тази посока, за да не се създават фалшиви очаквания от пенсионерите и от цялото общество. В бюджета на държавното обществено осигуряване е необходимо изрично да се записва, че средствата за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване е минимум процентът, който прогнозно е предвиден при приемане на бюджета за текущата година, а Надзорният съвет на Националния осигурителен институт, когато взема окончателното си решение за ежегодно осъвременяване на отпуснатите до 31 декември на предходната година пенсии, да решава, при условие че окончателните системи на нарастването на осигурителния доход и на индекса на потребителските цени през предходната календарна година надвишават предвидения в бюджета процент, да приемат прогнозната по-висока стойност на осъвременяване. Обръщам Ви внимание, че едни явно по-умни от нас законодатели са създали в чл. 100 в Кодекса за социално осигуряване – промени в този Кодекс на социално осигуряване, от 2014 г., в сила от 1 януари 2015 г., нова ал. 2, в която е записано: „В случай че процентът по ал. 1 е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват.“ Което означава, че пенсиите не се намаляват! Какво пречи, ако при прецизиране на изчисленията се окаже, че увеличението трябва да е по-малко от прогнозираното, и това да се пренебрегва и пенсиите да се осъвременяват с предварително изчисления процент, още повече че разликите в повечето случаи не биха надвишили 1% и още повече че в бюджета вече са предвидени за 2024 г. средства за това увеличение. Например в случая с приемането на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г. и Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., приет от Четиридесет и деветото народно събрание, осъвременяването на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в прогнозен размер 11%, което означава, че средствата за това осъвременяване, което е предвидено, са разчетени като разходи в консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване по приходите и трансферите. Означава, че тези средства са предвидени в бюджета – и в този на държавното обществено осигуряване – 24 млрд. 343 млн. 492 хил. лв., и в държавния, откъдето са предвидени допълнителни трансфери от централния, държавния бюджет за покриването на недостига от средства в размер на 11 млрд. 36 млн. 180 хил. лв. Не знам направи ли си някой от народните представители труда да прочете съвместното проучване на Народното събрание и Националния център за парламентарни изследвания – по идея на парламентарната Комисия по труда, социалната и демографската политика, проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система? Там като отговор на въпроса: „Според Вас кои са най-сериозните проблеми на съществуващата в момента пенсионна система у нас?“ – стои констатацията и отговорът: „Осъвременяването на пенсиите изостава от ръста на инфлацията.“ Усещането на хората, че това е така, с тези действия ние никак не ги разубеждаваме. Нали не сте забравили, че целта на пенсиите е да осигуряват адекватно ниво на дохода на хората, които вече са извън трудоспособна възраст? Хората, които работят по тези проблеми и на национално, и на европейско ниво, посочват предизвикателството – застаряването на населението и поддържането на адекватни и устойчиви равнища на пенсиите. Аз се гордея с това, че по време на правителството, в което участва БСП, решенията, които се взеха за пенсионната система, доведоха до това, че за първи път брутният коефициент на заместване, тоест съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход за годината, надхвърли 50% и през 2022 г. стана 51,9%. Само за сравнение ще кажа, че само три години по-рано – през 2019 г., по време на управлението на ГЕРБ средната пенсия е била едва 38,8% от средния осигурителен доход, като тогава е отчетено най-неблагоприятното съотношение от 2013 г. насам. Това е безспорно не защото го казвам, а е видно от доклади и анализи на Националния осигурителен институт по бюджетите на държавното и общественото осигуряване. Не е много по темата с осъвременяването, но ще спомена и очевидното от данните на Евростат и Националния осигурителен институт, че българите получават все по-малко години пенсия, защото средната продължителност на живота у нас от 2018 г. насам намалява, а за сметка на това възрастта за пенсия се повишава с всяка година. Казвам всичко това, за да са наясно всички, че няма как да се подиграват с българските пенсионери, а трябва да се вземат отговорни решения. Въпреки че решението за 11% осъвременяване на пенсиите е вече взето от Надзорния съвет, не бих смятал днешното заседание на Народното събрание за излишно, ако то не бе продиктувано от предизборен популизъм. Трябва да стане ясно, че Надзорният съвет на Националния осигурителен институт не може да взема решения в ущърб на пенсионерите и че не може пенсионната система и пенсиите да са лост за придобиване на по-високи резултати по време на изборите. Днешното заседание ще премине, а усещането на пенсионерите пак за някаква проба да бъдат с по-малко осъвременени пенсиите им, ще остане като горчив спомен. Аз се надявам за в бъдеще да няма такива недоразумения и всичко да бъде ясно и точно излагано пред българските пенсионери, защото, когато те виждат, че обстоятелствата налагат, те биха се примирили и с по-ниско осъвременяване или пък с други решения в пенсионната система, но когато виждат, че то е в техен ущърб и е за сметка на някои други дейности, прилагани от правителството други политики, те няма да бъдат съгласни с това. Надявам се днешното заседание да е било така добър урок за тези, които прилагат законодателството, за да не хвърлят в напрежение българските пенсионери. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#88 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Гьоков. Има ли реплики, колеги? На виждам. За изказване? Заповядайте, госпожо Митова.

#89 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Тъй като преждеговорещият беше изключително конкретен в своето изложение на проблемите, които вижда в дадената точка, аз възнамерявам да се върнем към Проекта на решение, който дискутираме в момента, а именно Проект на решение за задължаване на представителите на определен от Министерския съвет Надзорен съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят решения за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%. Тоест ние в момента обсъждаме Проект за решение с изтекъл давностен срок, тоест този проект за решение вече е взет. Аз не виждам никаква причина в момента да се намираме тук, освен да провеждаме предизборната кампания на „Продължаваме Промяната“. От тази трибуна в момента се дискутират – около шест пъти ни беше напомнено за това как Народното събрание яде някакви постни пици. Не знам наистина каква е Вашата мания с яденето на какъвто и да било вид пици! Ако Ви липсват пиците с кристали, имате възможност да ги употребявате по някакъв друг начин! (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ-СДС.) В момента говорим за българските пенсионери и за това как се увеличават пенсиите им с 11%, което е именно фактът! Не мога да разбера в момента какво точно правим с тази безсмислена дискусия в Народното събрание и харчене на пари на българските данъкоплатци, които са повече от 8 лв. на човек, колкото е увеличението на пенсиите от 10 на 11%, и единственият смисъл да провеждаме това заседание е, ако искате да предложите да се намесим в решение на Надзорния съвет на НОИ, който вече е взел решение за 11%, а ние да го направим на 11,1% например! Тоест Кирил Петков да се обади на Пламен да даде още 1 милион и половина, който да го даде като дарение за българските пенсионери (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), и евентуално тогава ще има някакъв смисъл да дискутираме тук. Благодаря Ви.

#91 · speech

Николай Дренчев

Нечленуващ в ПГ

Госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, ще се опитам да бъда кратък и по същество. Така или иначе ние поправяме една несправедливост поради причината, че хората, които изградиха България, сега те разчитат на подаяния, за да получат своите пенсии. Поправяме я с друга несправедливост, взимайки от бъдещите пенсионери, от нашите деца, от нашите внуци, за да плащаме пенсиите на нашите родители. Това, което искам да кажа и което не трябва да се забравя, е, че тази система е изградена по схемата на Понци – новите вложители плащат дълговете на старите. Това е една порочна система и досега никой не се намери, който да я реформира, но това е наложително, това е желателно. Тези 4 милиарда, които се дават годишно от държавния бюджет към бюджета на НОИ, трябва да се поемат изцяло от бюджета, така че да бъдат плащани всички пенсии на настоящите пенсионери от бюджета, за да може да се премине към натрупване на бъдещите пенсии и бъдещите пенсионери да получават своите пенсии без значение какви са приходите и какви са настоящите вноски на хората, които плащат за бъдеще време. Това е нещо изключително важно и наистина належащо! Естествено, в това Народно събрание няма да стане, но може би трябва да има консенсус и трябва в следващото Народно събрание да се мисли не само за харчене, но и за реформи. Благодаря.

#92 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Реплики има ли, колеги? Не виждам. За следващо изказване, госпожо Ангова, имате думата.

#93 · speech

Венеция Нецова-Ангова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, за три години наваксахме 10 години в икономиката, и това става с нов модел на управление на публичните финанси. (Ръкопляскания.) Вече не е от всички за един или за двама, вече е от всички за всички и аз зная, че това не ви харесва! При модела от всички за един или двама ножицата на неравенството се отваря – богатите стават по-богати, бедните по-бедни. В резултат на това младите хора търсят реализация навън, а възрастните получават несправедливи пенсии. Старият модел е моделът на социалното скъперничество, в който за 10 години средната пенсия е увеличена едва със 100 лв. Той не работи! Ако работеше, нямаше да има такава протестна вълна през 2020 г., уважаеми колеги от ГЕРБ. Старият модел е моделът на вечния преход, в който и 40 години няма да ни стигнат да догоним Европа. С новия модел – не от всички за един или двама, а от всички за всички, задачата е българите да не са бедни и да не търсят по-добро за плащане и реализация в чужбина. Как? Като се повишат доходите, намалят се неравенствата, създаде се по-добра среда за живот и формулата е съвсем ясна! Ето ги стъпките. Първо, спираш кражбите. Второ, с наличните средства създаваш мерки за повишаване на доходите на хората и за намаляване на разходите им. Например за пенсионерите това означава по-висока пенсия и по-малко разходи за лекарства, а за работещите това означава по-висока заплата – минимална или средна, безплатни детски градини и ясли, безплатни учебници от първи до 12 клас, безплатни карти за градския транспорт! И този модел започва да жъне резултати независимо дали Ви харесва или не! За 2022 г. и 2023 г. сме на първо и на второ място по ръст на реалните доходи в Европейския съюз. Защото, когато стандартът на живот в България започне да достига до 70% от средноевропейския, тогава осезаемо намаляват напускащите и започват да се увеличават връщащите се. Ако младите хора не бягат в чужбина да учат и да създават семейства, то и пенсионната система няма да е толкова прегряла. Това, което виждаме, е, че служебното правителство на ГЕРБ се лута между обществения натиск и желанието да се върне към социалната политика на скъперничеството. Нека България не плаща цената на модела от всички за един или от всички заради един. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#94 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Ангова. Има ли реплики? Не виждам желаещи за реплики. Господин Караджов, за да редуваме парламентарните групи – заповядайте, след което ще дам думата на господин Мартин Димитров.

#95 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Големият въпрос, който виси днес тук, в тази зала, е: защо всъщност сме се събрали, какво правим всички ние днес тук? Единствената причина, колеги, да сме тук днес, е, че „Продължаваме Промяната“ продължават да не разбират как функционира държавата и какво пише в българските закони. Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса е независим орган, чиято дейност не подлежи на контрол от държавата. Ето защо държавата в лицето на Министерския съвет има малцинство от членовете в Надзорния съвет на НЗОК и ще бъде изключително грубо потъпкване на закона и на Конституцията, ако днес вземем решение да задължим, видите ли, членовете на Надзорния съвет да гласуват по определен от нас начин. Право, което законът им дава intuitu personae и което те не могат, дори и да искат, да преотстъпват никому, дори и на този законодателен орган. Нека си го кажем направо: няма никакъв проблем с осъвременяването на пенсиите на гражданите. Нещо повече. Има ги и заложени тези пари в Закона за бюджета, който своего рода задължава НЗОК да ги увеличи с 11%, но аматьорите от „Продължаваме Промяната“ отново решиха да се правят на популисти и да заиграят грозно с емоциите на пенсионерите заради своите си предизборни цели. Да, Националният осигурителен институт първоначално предложи 10%, защото точно така пише по закон и защото това показваха изчисленията по швейцарското правило. Тук отново показвате, колеги, че не познавате закона или умишлено го пренебрегвате. Ако НОИ предложи друго освен 10%, ще наруши закона. Знаем, че за Вас да нарушавате закона не е някакъв особен проблем, защото Вие редовно нарушавате закона и дори Конституцията. За нас, обикновените български граждани обаче, нарушаването на закона си е престъпление. В бюджета, както много добре знаете, са заложени 11%, тоест има си заделени пари. Затова и впоследствие, по предложение на социалния министър, НОИ взе такова решение – увеличението да е именно 11%, така както, между другото, се е случвало и в миналото, когато е имало подобни случаи на разлика между прогнозни и реални изчисления по швейцарското правило. Ето че и тук няма драма. Драмата всъщност я създавате Вие – даже персонално виждам кой създава драмата. Някаква истерия, нестандартна, бих нарекъл, е възцарена тук, в това Народно събрание, с искането си парламентът да се намеси в работата на НОИ, и това на фона на всичките Ви лозунги за независими институции, за независими регулатори и така нататък. Уви, Вие сте само по лозунгите, защото винаги така наречените Ви реформи се състоят в това само да овладеете ръководствата на тези регулатори, а не и да реформирате нещо кой знае какво. Всъщност, като се замисля, драма има – има голяма драма, само че тя е в завехналия Ви имидж на антикорупционери, уважаеми ПП-та, защото за всички българи стана ясно как пудели Ви носят пачките с евро от контрабандните канали, които точно Вашите министри покровителстват, защото стана ясно как перете мръсните пари през уж спомоществователи за Вашата изборна кампания. Сега сте в криза – да, в криза, затова Ви трябва спешно да се реанимирате и да се престорите на загрижени за пенсиите на най-бедните ни съграждани. Колко жалки сте, колеги! Колко жалко е поведението Ви да ни събирате тук, за да се правите на загрижени колко били пенсиите на хората и колко стрували билетчетата за транспорта. Даже не знам как да коментирам твърдението Ви, че някой искал да открадне 100 милиона от НОИ. Колеги, това е бюджет, това не е нерегламентиран кеш в торби, който Вие сте свикнали да го раздавате по време на изборите, или пък да си търсите някакви шефчета, както ги наричате, дето взимали по 20 хил. лв., които да Ви легализират мръсните пари в черната партийна каса! (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ.) Всуе се пънете! Всуе се пънете, защото на всички ни омръзна от Вашите номера! Взимайте си кеша, мръсния кеш, дето си го имате, взимайте си пачките, взимайте си и пуделите, взимайте си и рушветите от старите влакове, дето ни ги пробутахте, и се махайте от очите ни, но не се опитвайте да всявате паника сред българските пенсионери! Видяхме Ви колко струвате! (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ.)

#97 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Съвсем кратка реплика към професионалиста господин Караджов. Пенсиите се определят от НОИ, а не от НЗОК. Толкова за професионализма Ви по тази тема. Колкото за всички други глупости, които наговорихте, господин Караджов, това, което е ясно – и може да си отворите и Евростат, и Националния статистически институт, и уебсайта на НОИ, и да видите кой се е погрижил за пенсионерите и как са се вдигнали пенсиите последните три години, и какво се е случвало през предишните дванадесет в управленията, от които и Вие сте били част. И това, колкото и да се опитвате да ги лъжете тези хора и да им казвате, че Вие сте много загрижени за тях, за да им вдигате с по три лева на година пенсията – толкова сте загрижени, че по три лева на година сте им вдигали пенсията! Десет лева средната пенсия е растяла в продължение на дванадесет години, стигнала е заветните 382 лв. през 2020 г., с които пари пенсионерите трябва да си купят хляб, трябва да си купят лекарства, трябва да си платят тока, водата и парното и може би нещо ще им остане накрая на месеца, а може и да не им остане. И знаете ли коя друга статистика отворете на Националния статистически институт, отворете статистиката за смъртността, колко българи умират всяка година. Миналата година смъртността е най-ниската от 1991 г. насам. Отворете статистиката за раждаемостта – колко деца се раждат в страната? До 2008 г. расте, 2009 – 2010 г. с 5500 по-малко деца са родени 2010 г., с почти 4700 по-малко от 2010-а са родени 2011 г. Това е ефектът на постната пица, това е ефектът на икономическата политика, която се водеше толкова време! Единствено една година по време на тези 12 години са нараснали броят новородени – 2014 г., и тогава не управляваше ГЕРБ. И второто нарастване е 2023 г. – с 561 деца повече са родени 2023-а от 2022 г. Това са статистиките. И каквито и глупости да говорите за пудели, пуделите сте Вие. (Шум и реплики от ГЕРБ.) А българският народ в момента живее една идея по-добре от екзистенц-минимума, докъдето Вие го бяхте докарали. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#99 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Караджов, аз не можах да разбера във Вашето изказване и ще моля да го обясните в дупликата – кое провокира в него изказване, у колегите, свързано с раждаемостта и смъртността. Слушах Ви много внимателно и това, което искам да отбележа, е, че когато се заиграваме с категории, които не познаваме, просто гледайки едни числа и едни редове, единствената дума, която можем да използваме в този момент, е думата популизъм. Когато говорим за раждаемост и смъртност, всички ние трябва да сме наясно, че за да се промени един такъв демографски показател, трябва да изминат минимум годините на едно поколение от 18 до 20 години, тоест, ако тези показатели са променени през 2022 г., означава, че мерките, които са взети за тях, са през 2002 г., но не това искам да Ви кажа. Искам да Ви кажа защо се лъже с тези показатели, господин Караджов. Лъжата е отново на колегите от „Продължаваме Промяната“. И лъжата се базира на едно-единствено нещо – на преброяването, което направи Националният статистически институт през 2022 г., просто знаменателят на хората е по-малък и на базата на този знаменател се променят едни други показатели, което означава как тези хора лъжат с числата. На тях не им мига окото да излъжат българския народ както за раждаемостта, така и за смъртността. Вие си представете с какви хора и с каква ценностна система стоим в една зала! Хора, за които раждането и смъртта могат да служат за агитация по време на предизборна кампания. Това са, бих казал, индивиди, които са много далече от човешката същност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“)

#101 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Наистина е изненадващо това, което чухме сега. Ако нещо има отношение към този дебат, това са именно доходите, това са именно промените в демографските резултати за България, а не пачките и пуделите, които внесе господин Караджов в тази дискусия. Така че, господин Ангелов, засрамете се, че за такива важни неща Вие обръщате дебата отново в лъжи. Числата, които каза господин Василев, нямат никакъв знаменател. Знам достатъчно математика, за да знам за какво говоря. Става дума за броя деца, родени в България – 2010 – 2011 г. 10 хиляди деца по-малко, отколкото в 2009 г., никакъв знаменател няма тука, а за миналата година 560 деца повече. И не ми обяснявайте как от 5 хиляди нагоре падаме 5 хиляди надолу и да ми казвате, че трябва цяло поколение. Не, достатъчно е да утрепете надеждата на хората и те престават да раждат деца, просто и ясно е! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#103 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Първо се извинявам, че в самото начало на изказването си наистина съм допуснал лапсуса с НЗОК, по-нататък си вървеше правилно. Така че благодаря за направената забележка, отново казвам: лапсус. Сега по отношение на така наречените от Вас глупости. Тези глупости си ги говорите Вие. Вие сте царе на глупостите; царе сте на това да обяснявате с кое МВР ще оправяте изборите – с наше, нали, да идва Вашето МВР. Ваши са думите за шефчето, дето какъв му е проблемът да ни легитимира тука едни 10 000 за изборите! Ваши са думите за кеша, Вие го повтарят над 15 пъти за пет минути разговор в записа, и то за нерегламентирания кеш. (Реплика от ПП-ДБ.) Каква е връзката ли? Ами връзката е същата, каквато е с пудела, дето носи пачките – пачките, дето си ги прибирате по джобовете. Защото това са рушветите. Това са рушветите, за които Вие си говорите помежду си! Може ли да си представите, че има контрабанда в този свят, в която и да е държава, където министърът на финансите да не ѝ е опънал чадър?! Можете ли да си представите нещо такова?! И можете ли да си представите финансов министър, който за първото тримесечие е объркал с един милиард бюджета си?! Прочетете си бюджета. А тук изобщо не говоря и за статистика! С над 1 милиард сте сгрешили бюджета. (Реплика: „Откъде? Бюджетът се гласува от Народното събрание.“) Така! Но се внася от финансовия министър. Да продължим нататък. (Реплики на народния представител Маноил Манев.) Да, изнервят се, защото е много ясно, че контрабандните канали рязко спряха след разкритията и рязко се качи събираемостта от акциза и от ДДС. Защо ли? Ами, защото същото това Народно събрание гласува оставката на кабинета и той си отиде. Ето, оттам са пачките. Защото аз, като чувам, Кирил не знаеше. Кирил не знаеше, че имате кеш! Кирил не знаеше, че имате кеш, ама то Вие сте си имали кеш, нерегламентиран кеш, който трябва да оперете, да изперете мръсни пари! Да изперете мръсни пари, вкарвайки ги в кампания. Ето, това е връзката, господин Денков, с днешния дебат. Затова направихте днешния дебат: за да се поокъпете малко, да се пообтриете, защото, нали, Ви били нацапали ГЕРБ и ДПС. По отношение на смъртността и раждаемостта, уважаеми! Да Ви питам също и кой назначи Петя Банкова? Кой я назначи за шеф на митниците? И изведнъж нямате чадъри! И нямате пачки! Моля Ви се!

#105 · speech

Гроздан Караджов

Раждаемостта, или както я нарича тук Вашият словесен гений, плодовитостта.

#107 · speech

Гроздан Караджов

Колкото зависи от него плодовитостта в България, толкова зависи и смъртността от Вас или от Денков. Благодаря Ви.

#108 · speech

Председател Росица Кирова

Следващото изказване е на Мартин Димитров. След което е записан господин Балабанов. Заповядайте, господин Димитров. Други желаещи има ли?

#109 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Няма нужда от такава безпочвена конфронтация, колеги. По-скоро се виждат междуличностни проблеми, вместо да се говори по същество. А един от въпросите, който не беше достатъчно засегнат, а има нужда да му се отдели внимание, са фалшивите новини и страхове, насаждани по темата пенсии в последните месеци. От това наистина няма нужда. И това Народно събрание, уважаеми дами и господа, трябва да намира силата да се обединява по важни решения, а не да търси конфронтация по всеки повод и във всяко разискване. Започна се преди около месец, когато колеги заявиха, че са изчезнали 3 милиарда от фискалния резерв. Мина известно време, излезе финансовият министър, оказа се, че нищо не е изчезнало, че там си е фискалният резерв, че проблеми с фискалния резерв няма. Този дебат беше излишен. По-късно някой заяви, че едва ли не нямало пари за пенсии и те трябвало да бъдат финансирани с дълг. Което също ще Ви покажа, че не е вярно и това също беше излишно. После при предвидения 11% растеж на пенсиите в бюджета някой реши да обяви увеличение от 10%, което също беше ненужно и беше излишно. По въпроса, който многократно чувам – колеги в тази зала да обясняват, че едва ли не са застрашени пенсиите, защото се финансирали с дълг, искам да Ви кажа фактите, колеги, и Ви моля поне да ги чуете, поне да ги знаете. Ако желаете, ги коментирайте, разбира се. Значи, между 2009-а и 2020 г. дългът на България се е качил от 13,7 до 24,6% от брутния продукт, тоест между 2009-а и 2020 г. дългът на България расте от 13,7% до 24,6% от брутния вътрешен продукт. Международната методика е винаги дългът да се мери като отношение към брутния продукт, за да се вижда каква е посоката, да се вижда има ли проблем, или няма проблем. По време на управлението на ГЕРБ, колеги, този процент расте. Сега, забележете последните три години какво се случва! В последните три години отношението дълг/продукт намалява от 24,6% до 23,1%. При това положение да се казва, че няма пари за пенсии, че едва ли не, за да се платят пенсиите, трябва да се вземе дълг. Това са неверни, фалшиви новини, от които няма нужда българското общество, няма нужда това Народно събрание! Няма нужда дебатът в България от това, колеги! Няма нужда! Няма нужда да разпространявате такива новини! (Реплики на народния представител Маноил Манев.) Но да Ви кажа кое дори е по-важното. По-важното е, че в последните три години – последните три години! – за първи път България догонва с по-бърза скорост средноевропейските доходи. (Реплики на народния представител Маноил Манев.) За първи път в последните три години скъсихме преднината на Румъния! За първи път постигаме това, което обещаваме много отдавна на хората за по-бързо икономическо развитие. (Реплики на народния представител Маноил Манев.) Направете ми реплика, не ме прекъсвайте, ако обичате! И вместо дебатът в Народното събрание да бъде как тази тенденция да продължи, как да продължим да скъсяваме преднината на Румъния и на средноевропейските доходи, как да продължим по-бързото развитие, Вие правите опит с едни фалшиви дебати, колеги, да отричате това, което е постигнато в последните три години, и да твърдите абсолютно некоректно и невярно, че по Вашето време е било по-добре. Не е било по-добре, колеги! Не е било! Значи в целия мандат на ГЕРБ, запомнете го това от мен, в целия мандат на ГЕРБ, степента на догонване на европейските доходи е 1% на година. Един процент на година! В последните три години е 3% на година. Три процента на година! Три пъти е разликата! Затова, колеги, през 2007 г. България беше преди Румъния и в целия тоя период между 2007-а и 2020 г. Румъния постоянно се движеше по-бързо от нас, ние постоянно изоставахме. В целия тоя период ние изоставахме спрямо Румъния. В последните три години, колеги, скъсяваме дистанцията, догонваме ги. Затова важният и истинският дебат не е в тая прекомерна конфронтация, истинският дебат, колеги, е как да задържим този темп и как да направим повече. (Реплики на народния представител Маноил Манев.) Защото ние получихме този темп на базата на начало на реформи и може би международна конюнктура, която е била по-благоприятна към България спрямо тази към други страни. Може би! Но големият въпрос е следният: как да продължим напред, как да не се върнем назад? Защото това, което усещам при Вас, Вие искате мощно връщане назад, а това ще бъде голяма грешка! Колеги, има само един правилен път и той е да продължим добрите неща, които бяха направени в последните три години. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от ГЕРБ-СДС.)

#111 · speech

Петър Николов

ГЕРБ-СДС

Господин Димитров, аз даже към цялата Ви парламентарна група ще се обърна! Не усещате ли, че всички ни е срам в тая зала от това, което правите днес? Това е някакъв страшен кринч – извинете за думата, седите, излагате се. И не се ли усещате как изглеждате? Вижте, да, случват се такива неща в политиката! Случва се да падаш, да губиш избиратели, да се чудиш къде ще свърши всичко това. Няма нужда да ставате жалки и смешни по този начин. Просто не е нужно. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Дават Ви по телевизията. Просто жалко! Всички чувстваме неудобство, разбирате ли го? Не че не можем да излезем, да говорим тука за пудели и за кешове и така нататък и да Ви отговаряме, и да Ви влизаме в тона. Ужасно ни е срам, просто ни е срам да Ви гледаме как се правите на… да не казвам на какво. Моля Ви се, спрете с това нещо! Нищо не Ви носи. Нищо не Ви носи! Един избирател няма да Ви донесе това чудо, което правите! Не знам кой Ви е дал тази идея, кога Ви я е дал, не Ви помага! Пречи Ви, моля Ви се! Нито ще спрем да се познаваме, нито ще спрем да работим по някакъв начин заедно, няма нужда! Истински Ви казвам: с 10 човека го коментираме – срам ни е да Ви гледаме по този начин! Спрете го, спрете тези изказвания! Нямате нужда от това. Благодаря Ви.

#113 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Димитров, не знам кой от какво го е срам, но сега ще Ви кажа в реплика мен от какво ме е срам, и то ме е срам от това, че докато в тая зала на първия ред стои човек по „Магнитски“ – и Делян Пеевски, и Бойко Борисов, България няма никога да е нормална европейска държава. Има ли някой, който – казвате: гледат хората по телевизорите, има ли някой, който гледа телевизора и си казва – Бойко Борисов и ГЕРБ, и Делян Пеевски, и ДПС, и ВЪЗРАЖДАНЕ, които работят за тях, и „Има Такъв Народ“ ще решат проблемите на България? Има ли такъв човек? Не, няма! Ей от това ме е срам, че Вие стоите тук днеска и си мислите, че решавате проблеми (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) и господин Биков днеска излиза и казва: „Ние тука нищо не решаваме.“ Да, Вие нищо не можете да решите, защото тия проблеми Вие сте ги създали, и е крайно време да има нови мнозинства и тия хора трябва да гласуват за нови хора да дойдат в това Народно събрание. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики.)

#114 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещ за трета реплика? Не виждам желаещи. Трета реплика – заповядайте, господин Ананиев, не Ви видях. Колеги, моля да се успокоим! (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Леле-мале, леле!“)

#115 · speech

Настимир Ананиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Димитров, не чух от Вас всъщност да адресирате защо сме се събрали днес. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Много от хората всъщност не могат да разберат защо. Идеята Народното събрание да се събере днес е да гарантираме увеличението от 11% на пенсиите. Да, има решение Надзорния съвет. Може ли един ден след изборите това решение да бъде отменено? (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Не!“) Може. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Не!“) Може да се съберат, могат да го отменят. Когато има решение на Народното събрание, което да гарантира, че заложените в бюджета 11% ще бъдат получени от българските пенсионери…

#116 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Да, ще бъдат.

#117 · speech

Настимир Ананиев

Това е най-важното всъщност. И всичко останало, което се използва на трибуната, се използва като предизборна риторика. За нас е важно това решение да бъде подкрепено от пленарната зала, макар че вчера Социалната комисия не го подкрепи. Аз не чух в изказвания на колегите от ГЕРБ-СДС, от ИТН, от другите колеги, които се изказаха, не чух как ще гласуват за решението, което в момента обсъждаме. Дали ще го подкрепят – по този начин ние гарантираме, че няма как да се промени това увеличение от 11%, или няма да го подкрепят. Всъщност те говорят общи политически неща, вместо да кажат как ще гласуват на това решение. И ако не бъде подкрепено, по какъв начин гарантират 11-процентното увеличение? Могат да кажат: „Ами, той служебният кабинет е наш, затова гарантираме, че ще има 11-процентно увеличение.“ Но ние не им вярваме, затова сме предложили Проект на решение, което трябва да гласува цялата зала, и така да гарантираме, че това увеличение ще бъде толкова, колкото са заложени пари в бюджета. Благодаря.

#119 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Колеги, натъжава ме тази безцелна конфронтация и прави много лошо впечатление колегата Петър Николов. Аз очаквах по моите аргументи да каже нещо. Нищо по същество – нищо по това, че дългът по времето на ГЕРБ се е увеличил като процент от брутния продукт, нищо от това, че последните три години растем три пъти по-бързо като икономика, нищо по същество! Той излезе и каза: „Срам ме е от Вас!“ Извинявайте, колеги, това се нарича безцелна конфронтация, без аргументи, от което не печели България. Вие трябва да защитавате Вашите аргументи и да покажете, че не сме прави, че имате по-добри идеи. Това е един от големите проблеми на България в момента – че тази безцелна конфронтация е повсеместна. На всеки наш смислен аргумент се появява колега, който почва просто да обижда. Спрете с обидите, започнете с политиката! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако смятате, че сте по-добри, дайте да чуем Вашите идеи. Спрете да обиждате, като нямате идеи, защото нека да направим истинското състезание, уважаеми колеги! Разберете следното нещо – колкото и да заблуждавате хората, истината е, че в последните три години имаме по-добри икономически резултати от преди това. И е тъжно, много е тъжно, че дебатът не е как да продължим, как това да се запази и какъвто и да е кабинетът, посоката да я адекватна, да имаме добри резултати за хората! Вие, когато не Ви е изгодно, излиза колега от Вас и без всякаква цел, без да е разбрал дебата, без да е чул, а пък камо ли да е осмислил аргументите, просто почва да обижда! Елате на истинското поле на политиката, за да чуем Вашите идеи! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Вие елате, защото Вие сте много зле с политиката!“)

#121 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Пламене, здравейте! А, извинявайте, господин Петков! (Смях.) Чакайте, че Ви обърках, че като Ви видях днес в залата, се сещам за господин Пламен Бобоков. Нямам представа защо, но като Ви видя и Вас, и господин Асен Василев, и Николай Денков, само Лена няма да я видя днес, се сещам за незаконен нерегламентиран кеш, скрит кеш! И днес, господин Петков и цялата Ви клика, сте събрали тук цялото Народно събрание заедно с колегите журналисти отвън – повече от три часа, за да слушаме как ще замазвате очите на българския избирател и най-вече на българските пенсионери – наистина едни измъчени български граждани, за които в годините не се намери политическа воля, за да живеят по-достойно! Винаги в рамките на една предизборна кампания всяка една политическа партия ще се опитва да им замазва очите, като им говори за увеличение на пенсиите. Ами девет месеца как не намерихте време за тия пенсионери бе, господин Петков и цялата Ви там лява група от „Продължаваме Промяната“? Девет месеца Ви слушахме по телевизията как уреждате регулатори, предлагате кой да овладява служби – къде законно, къде незаконно, а Ваш министър, бивш, на вътрешните работи е сниман до пудела с пачките с евро! Вчера Ви слушаме поредните гнусни записи, на които търсите тъмен, там някъде зад кулисите, нелегален кеш, за да си платите кампанията! Че Вие сте символът на измамата в България – „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ръкопляскания), а всъщност, като теглим чертата на всичкото това, така изглежда лицето на измамата и на лъжата в политиката в България! Съжалявам, Вашите колеги одеве ми говорят за Бойко Борисов и за Делян Пеевски, които са стояли на първия ред. Ами че Кирил Петков излезе тук на трибуната и каза: благодарение на мен, аз ги осветлих тези, които стоят в момента на първия ред, и Вие управлявахте заедно с тях девет месеца! Как може да говорите в момента против Бойко Борисов конкретно, а девет месеца говорихте, че той е без алтернатива, че единствено с него това е стабилното евро-атлантическо правителство, в което България ще поеме към Европа и към Шенген, а за съжаление, към момента само по въздух, въздушно-капков, и днес сме се събрали Вие да ми говорите за тези 11% в най-несъстоятелния дебат в парламента?! Защо е несъстоятелен? Просто няма предмет на този дебат. Има Решение на Министерския съвет, има Решение на НОИ и то ще се случи така или иначе. Да Ви успокоя, че „Има Такъв Народ“ ще подкрепи този проект за решение в залата в момента, защото нашата социална политика винаги е била последователна по тази тема. Но днес трябва да стане един път завинаги ясно, че Вие за пореден път използвате най-високата трибуна в държавата, за да се опитвате да замажете собствената си глупост, арогантност, некомпетентност, лъжа и измама, хвърляйки прах в очите на едни наистина отрудени и за мен нещастни хора, като българските пенсионери, защото те просто не получават искрената помощ от държавата в последните години. Въобще нищо няма да се промени и с тези 11%! Единственото, което Вие се надявате да се променя, е някой PR да Ви замаже очите и тук в последните две-три седмици от кампанията да докарате някой изгубен глас. Няма логика как Вас да Ви има след 9 юни просто защото българските граждани за пореден път разбират от това, което слушат, че не сте Вие хората, които ще водите България към Европа. Напротив, Вие връщате държавата към най-тъмните години – годините със саковете с пари, за жалост, в момента използвани така, както чуваме, за Вашата политическа кампания. Така че, госпожо Председател, искам да използвам изказването си и като процедура и да прекратим тези абсурдни дебати, защото да спрем да губим времето на хората, да спрем да губим времето на цялата българска общественост и да преминем към гласуване, а на 9 юни тези жалки хорица тук на първия ред ще си получат така или иначе заслуженото. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#122 · speech

Председател Росица Кирова

Първо, на господин Балабанов има ли желаещи за реплики, колеги? Не виждам. Господин Василев, заповядайте за изказване.

#123 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Кирова. Може би една от партиите трябва да се прекръсти на „Има такава наглост“. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защото, господин Балабанов,…

#125 · speech

Асен Василев

Да, точно така. С нищо лично не съм Ви обидил, а партията Ви обидих, но Вашата партия предложи Николай Василев за министър-председател. Не знам дали се спомняте, а и Вашата партия, когато предложи Николай Василев за министър-председател, въпросният Николай Василев дойде, предложи на Кирил Петков и на мен да станем министри в неговия кабинет и ние отказахме. Отказахме, защото аз лично бях абсолютно несъгласен с неговата финансова политика. Върнете лентите назад и вижте! Тогава много журналисти се учудиха как така аз може да съм несъгласен с неговата финансова политика и как може да има друга финансова политика в държавата освен неговата! А неговата политика знаете ли каква беше? Бяхме вкарали тогава като служебен кабинет актуализация на бюджета, която предвиждаше увеличение на пенсиите, така че да няма пенсионери под линията на бедност. Той каза: това увеличение въобще не трябва да го правите, а трябва да стигнем бюджетен дефицит нула в края на годината, а пенсионерите кучетата ги яли! Това беше неговата финансова политика. Моите разбирания за финансова политика са малко по-различни и те проличаха в последните три години, първо. Второ, в последните три години ръстът, с който България наваксва, както и господин Димитров каза, спрямо средноевропейските доходи, е три пъти по-бърз, отколкото в последните 12 години. През 2022 г. България беше първа по ръст на заплатите, като махнем инфлацията, в целия Европейски съюз. 2023 г. България беше втора по ръст на заплатите, след като махнем инфлацията, в целия Европейски съюз, а само Хърватия ни изпревари. Като се махне инфлацията, това е реалният ръст на заплатите и затова така се мери. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Тази година това, което виждаме, е, че вървим пак към първото място по ръст на заплатите в Европейския съюз, освен ако Вие не решите да ни върнете обратно във времената на постната пица, както кабинетът през проба – грешка се опитва да ни насочи. Тази финансова политика има много ясни измерители и тези много ясни измерители ги виждаме абсолютно навсякъде! Виждаме ги като ръст на печалбите на фирмите не само на големите, а на малките и на средните, виждаме ги като наваксване на регионите, виждаме ги като равномерно разпределение на средствата за инфраструктура към всички общини, а не само към някои кметове, приближени към властта, с бюджет, който тук беше гласуван проект по проект за всички общини, за да е сигурно, че никое правителство не може да го промени, без Народното събрание да го гласува. Виждаме го даже в измерителите на демографската политика, виждаме го в абсолютно всеки един аспект на развитието на икономиката на България! Дебатът днес няма нищо общо с изборите, а дебатът днес е за това накъде България трябва да върви икономически, какъв ще бъде икономическият модел, който ние ще следваме занапред. Искаме ли да се върнем обратно към нивата на неравенство на централната африканска Република Камерун и на Боливия, където бяхме 2020 г., или искаме да стигнем до нивата на неравенство в Чехия? Къде искаме България да бъде след пет години? Това е залогът на този дебат, а не някакви дребни предизборни машинации и наглост от ваша страна. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#127 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Няма как, госпожо Председател, да не взема процедура за лично обяснение, след като от тази трибуна се изговориха куп лъжи. Да Ви кажа от позицията на времето – така, като си припомня последните три години, и господин Василев, който тук използваше трибуната абсолютно отново предизборно и през цялото време лъжеше, естествено, трябва да Ви кажа, че господин Николай Василев от позицията на времето е на много, много, много по-високо професионално ниво от Вас! Вас Ви видяхме в последните две години и да Ви кажа, съжалявам, че тогава цялата Ви клика от медии и цялата Ви атака срещу правителството на ИТН не позволи такова правителство начело с Николай Василев да се случи така или иначе. Можеше и да е за добро – така, като следях Вашата финансова политика по-късно, съм убеден, че щеше да бъде за добро. От друга страна, Вие категорично излъгахте. Тук го казвам от позицията на човек, който е присъствал и на разговорите после, когато управлявахме с Вас, а и преди това по време на преговорите, та, Вие се обадихте на Николай Василев, а не той на Вас. Ще Ви кажа защо не се стигна до споразумение с Николай Василев – не по отношение на предложената му финансова политика! Истината, господин Василев, е, че Вие желаехте пред Николай Василев да сте финансов министър, само че ние имаме някаква хигиена. Нямаше как да Ви позволим Вие точно да бъдете финансов министър в правителството на Николай Василев, защото после резултатите показаха, че Вие сте може би един от най-слабите финансови министри на България, които въобще историята познава, така че спрете със спекулациите, с лъжите! За Четиридесет и седмото Народно събрание имаше коалиция, колеги, на репликите отговарям, която да се изправи срещу управлението на ГЕРБ и на ДПС, но след като толкова некомпетентно управлявахте и хвърлихте държавата под влака, нямаше как да не Ви бутнем и направихме наистина добрина към българското общество! Българското общество вече знае как изглеждате, какво представлявате в българската политика – и господин Василев, и господин Петков ги чака тесния и дълъг път към Канада след 9 юни! Направете услуга на всички и спрете да се занимавате с политика, защото има вече наистина правораздавателни органи в държавата, които съвсем скоро и логично е да се самосезират за всичкото това, което видяхме от Вас – практично да направите.

#129 · speech

Станислав Балабанов

Така че, госпожо Председател, отново да Ви напомня И на Вас една вметка. Аз предложих прекратяване на дебатите и преминаване към гласуване и да спрем да даваме възможност на някакви бивши политици тука да правят предизборна кампания! Благодаря.

#130 · speech

Председател Росица Кирова

Аз Ви чух, господин Балабанов. Би било чудесно, ако не даваме поводи. Господин Денков, Вие желаете ли изказване? Лично обяснение.

#131 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Господин Балабанов, говорите за това кой лъже в тази зала. Толкова много лъжи за единица време – ето, да използваме знаменател, аз не съм виждал в тази зала. Аз бях там, когато се обади Николай Василев и предложи и на тримата, между другото, да бъдат министри. Вие бяхте ли там?

#132 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Това са стари неща.

#133 · speech

Николай Денков

Откъде знаете какво е ставало? Всеки може да отвори и да види каква е финансовата политика, която предлагаше Николай Василев. Тя щеше да бъде по-лоша и от „постната пица“, само че Вие не разбирате за какво говорите, защото един сценарист не разбира от бюджет и не разбира от финанси. (Ръкопляскания от ПП-ДБ, реплики от ГЕРБ-СДС.)

#134 · speech

Председател Росица Кирова

Това беше лично обяснение. Заповядайте, господин Биков, за реплика. Аз мисля, че нямаше желаещи за реплики. Мисля, че темата вече е изчерпана.

#135 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, права сте. Тя темата изобщо не е била наложителна да бъде в дневния ред на парламента, така че тя е изчерпана по същество още преди няколко дни, но понеже така и така се отклоняваме от темата и тук си говорим с понятия, които са се превърнали в клишета, и господин Василев, и не само той, употребява тази фраза „постната пица“, аз ще Ви припомня тя откъде идва. Тя идва от думите на Симеон Дянков за бюджета през 2010 г., когато действаше световната финансова криза, ако не сте забравили, когато трябваше да се вземат непопулистки, непопулярни мерки, и тогава правителството на ГЕРБ имаше смелостта да направи следното: да преодолее риска от това България да затъне в дългове, както се случи с други държави, включително с Гърция например, която фалира няколко години по-късно, нещо, което Вие не може да правите. Не може да правите, защото нямате нито компетентност, нито смелост, нито пък Ви интересува изобщо какво ще се случи в тази държава след пет години, защото след пет дни Вие няма да сте тук, а ние ще сме тук, така както сме били тук винаги. Вие приключвате и няма да Ви спасят никакви парламентарни свиквания тук през ден, през два, на пресекулки да си казвате думичките. Направете си една програма. Представете я пред хората, пред Вашите избиратели, да Ви подкрепят и дебатът накъде ще върви България, ще го водим в следващия парламент от позицията на доверието, което сме получили, а Вие ще получите много ниско доверие. Бъдете сигурни. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#136 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли втора реплика? Заповядайте, госпожо Митова. Ще Ви дам думата за дуплика, след като се изчерпат трите реплики към господин Василев, към изказването на господин Василев.

#137 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Василев, аз изключително много се радвам от Вашето изказване, защото Вие казахте нещо съществено, че Вие се различавате от нашето икономическо и финансово мислене драстично, което мен лично ме радва изключително, защото политиката, която смяташе да провежда Николай Василев, и такава, която ние провеждаме с предложенията си винаги по време на бюджетната процедура, са десни. Тъй като питахте каква е политиката, финансовата ни политика. Дясна е. Ние не считаме, че увеличаването на дълга с 20 милиарда за три години е някаква положителна политика, с която да се увеличава инфлацията, и след това да трябва да покачваме пенсиите, така че те да бъдат с абсолютно същата покупателна способност, с каквато са били и преди. Вие в момента се надявате по някакъв начин всички пенсионери в България да си кажат: добре че беше Асен Василев, че да ни покачи пенсиите. Не. Швейцарското правило е, господин Василев. И аз наистина се радвам, че Вие не одобрявате по никакъв начин всичките ни финансови виждания, защото неслучайно ние седим отдясно, а Вие седите на един стол от госпожа Нинова. (Възглас: „Ууу!“ и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#138 · speech

Председател Росица Кирова

Желаещ за трета реплика има ли, колеги? Не виждам. Имате думата за дуплика, господин Василев, след което, ако няма желаещи за изказвания, ще прекратя разискванията.

#139 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Кирова, за възможността да направя дуплика на репликите. Господин Биков,…

#141 · speech

Асен Василев

Извинявайте, слагам си картата. Господин Биков, имаше световна финансова криза 2009-а, а 2020-а, 2021-а, 2022-а нямаше никакви кризи, нито война в Украйна, нито ковид, нито енергийна криза в Европа, въобще беше едно такова международно спокойно време, че нямаше кризи. Знаете ли какво се случи 2021-а, 2022-а и 2023 г., въпреки че имаше кризи? Ние направихме широка социална политика, която имаше два основни ефекта – българските граждани и техните доходи изпревариха темпа на инфлация и не обедняха, но по-важното, това помогна икономиката да не се срине и България отчете най-големия темп на наваксване към средноевропейските доходи и средноевропейските нива на брутен вътрешен продукт на глава от населението в нейното съществуване от влизането в Европейския съюз. Три пъти по-бързо от предишните 12 години! Тоест, първо, доходите не останаха под инфлацията, а имаха най-висок темп на нарастване 2022-а, втория най-висок темп 2023-а и второ, икономиката най-бързо настигаше Европа. Това е адекватна и грамотна финансова политика. Неадекватна и неграмотна финансова политика е когато се задава криза, която ще ограничи достъпа до кредити на българските фирми, която ще вкара икономиката в дупка, Вие да изтеглите парите от всички фирми, като спрете да им връщате ДДС, да замразите пенсиите, да замразите доходите и да направите кризата два пъти по-дълбока, отколкото трябва да бъде. Това се случи 2009-а – 2010 г. Абсолютно неадекватно управление на българската икономика и това е причината защо един български град се изнесе от държавата за две години – над 40 хиляди човека, и защо броят на новородените падна с 10 хиляди на година тези две години. Ако се управлява икономиката правилно, ако се управлява икономиката хуманно и хората са по-добре, и икономиката се развива по-добре, и печалбите на фирмите растат. И това е, което се случи в последните три години, колкото и да го отричате. Просто отворете Евростат и Статистическия институт и спрете да гледате зомбираните анализи на платените анализатори. (Ръкопляскания от ПП-ДБ, реплики от ГЕРБ-СДС.)

#142 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Василев. За процедура по начина на водене имате думата, господин Балабанов. Напомням Ви, че ако са по-малко процедурите, вече можехме да сме закрили дебатите. Имате точно две секунди за процедурата.

#143 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Процедурата ми по начина на водене е към Вас. Първият път исках прекратяване на дебатите заради предотвратяване на предизборно говорене от трибуната. Вторият път поради факта, че от тази трибуна продължиха да се сипят лъжи. Сега наистина Ви моля трети и финален път да преминаваме към гласуване, защото гледам, че господин Пеевски го няма. Спрете да давате думата от трибуната на Народното събрание на членове на администрацията на господин Пеевски, какъвто е академик Денков. Благодаря. (Смях.)

#144 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, прекратявам разискванията по точката от дневния ред. Ще Ви запозная с Проекта за решение: „РЕШЕНИЕ за задължаване на представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11% Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#145 · speech

Реши

Задължава представителите, определени от Министерския съвет в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, да подкрепят решение за осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11%.“ Това е Проектът за решение. Подлагам на гласуване… (Реплика от ПП-ДБ.) Може проверка на кворума. По искане на парламентарна група проверка на кворума, колеги. Първо ще направим проверка на кворума. Имаме кворум! Колеги, преди да преминем към гласуване, искам да Ви уведомя, че в Деловодството на Народното събрание е подадена оставка от Мария Филипова – заместник-председател на Комисията за финансов надзор. Оставката е подадена на 20 май 2024 г., с която иска да бъде освободена. Затова предлагам, тъй като Народното събрание трябва да се произнесе с решение, да гласуваме оставката, като моето предложение е това да бъде трета точка от дневния ред. На основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да се включи в програмата за днешното пленарно заседание като допълнителна точка – Освобождаване от длъжност на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“. Оставката е подадена от Мария Филипова – заместник-председател на Комисията за финансов надзор, на 20 май 2024 г. След като приключим гласуването по настоящата точка, ще подложа на гласуване включването на тази точка в дневния ред. Първо гласуваме Проекта за решение, който Ви изчетох преди малко. Режим на гласуване, моля. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Гласуваме Проекта за решение на точката, която изчерпахме преди малко, Проекта, който Ви прочетох. Отменете, ако обичате, гласуването. Колеги, първо ще подложа на гласуване точката, която приключихме преди малко, след което ще подложа на гласуване включването на новата точка в дневния ред. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Отменете гласуването! Отменено е. Да започнем отначало. Първо ще подложа на гласуване Проекта за решение, който Ви прочетох преди малко, който е свързан с Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, който трябва да подкрепи решение за осъвременяване на пенсиите, след това ще подложа на гласуване новата точка в дневния ред. Режим на гласуване, моля. Гласували 77 народни представители: за 77, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване процедурата по чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и…. Има ли желаещи за прегласуване? Не разбрах, колеги. Има желаещи за прегласуване. Режим на прегласуване, моля. Гласували 78 народни представители: за 78, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Подлагам на гласуване процедурата. На основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, свързано с включване в програмата на днешното пленарно заседание на следната точка от дневния ред: ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ДЛЪЖНОСТ НА ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИСИЯТА ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР, РЪКОВОДЕЩ УПРАВЛЕНИЕ „НАДЗОР НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ДЕЙНОСТ“. Оставката е подадена от Мария Филипова – заместник-председател на Комисията за финансов надзор, на 20 май 2024 г. Гласуваме, моля. Гласували 163 народни представители: за – 106, против – 16, въздържали се – 41. Предложението е прието. Колеги, ще Ви прочета уведомителното писмо: „Уважаеми господин/госпожо Председател, моля да бъда освободена от длъжността заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ в Комисията за финансов надзор, по лични причини. С уважение“ Датата е 20 май 2024 г. Също така ще Ви прочета и служебния проект за решение: „Проект РЕШЕНИЕ за освобождаване на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 6, ал. 2, т. 1 от Закона за Комисията за финансов надзор

#146 · speech

Реши

Освобождава Мария Асенова Филипова като заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“.“ Колеги, това е предложението за решение. Не виждам желаещи за изказвания. Преминаваме към гласуване. Гласували 145 народни представители: за – 109, против няма, въздържали се – 36. Предложението е прието. С това днешният дневен ред е изчерпан. Обявявам за закрито заседанието. (Звъни.) (Закрито в 16,45 ч.) Заместник-председатели: Росица Кирова Филиз Хюсменова Секретари: Васил Стефанов Станислав Балабанов