2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: filip-marinov-stanev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, с мое разпореждане от 5 юни 2023 г., № 49-350-02-104, на основание чл. 78, т. 1 от Конституцията на Република България е разпоредено свикването на извънредно пленарно заседание на Четиридесет и деветото народно събрание за днес, 6 юни 2023 г., от 13 ч. при следния дневен ред: „1. Избиране на министър-председател на Република България. 2. Приемане на структурата на Министерския съвет. 3. Избиране на Министерския съвет на Република България.“ Ще има ли процедури? Господин Георгиев, заповядайте.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, господин служебен Министър-председател, уважаеми колеги, господа служебни министри! Правя процедура за излъчване по Българската национална телевизия и Българското национално радио предвид на високия обществен интерес и изключително важните решения, които предстоят да бъдат взети в тази зала днес. Моля, господин Председател, да подложите на гласуване така направената процедура. Благодаря Ви.
#3 · speech
Има ли различно предложение? Не виждам. Режим на гласуване. Гласували 236 народни представители: за 236, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля да включите камерите и микрофоните на БНТ и респективно на БНР. Господин Георгиев, още една процедура ли? Заповядайте.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Моля следващата процедура да бъде съответно процедура за допуск на: номинираната за заместник министър-председател и министър на външните работи Мария Габриел; номинирания за министър на външните работи Калин Стоянов, номинирания за министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков; номинираната за министър на труда и социалната политика Иванка Шалапатова; номинирания за министър на отбраната Тодор Тагарев; номинирания за министър на правосъдието – колегата Славов е тук, простете; номинирания за министър на образованието и науката Галин Цоков; номинирания за министър на здравеопазването Христо Хинков; номинирания за министър на културата Кръстьо Кръстев; номинирания за министър на околната среда и водите Юлиан Попов; номинирания за министър на земеделието и храните Кирил Вътев; номинирания за министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков; номинирания за министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов; номинираната за министър на иновациите и растежа Милена Стойчева; номинирания за министър на енергетиката Румен Радев; номинирания за министър на електронното управление Александър Йоловски; номинираната за министър на туризма Зарица Дикова; и номинирания за министър на младежта и спорта Димитър Илиев.
#5 · speech
Има ли различно предложение? Не виждам. Моля, режим на гласуване за допуск в залата. Гласували 236 народни представители: за 188, против 48, въздържали се няма. Предложението е прието. Поканете кандидатите в пленарната зала. Господин Георгиев, Вие ще продължите ли?
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Имам последна процедура. Господин Председател, моля за общ дебат съответно по точка първа, втора и трета и да подложите на гласуване тази процедура. Благодаря Ви.
#7 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Имам обратно предложение.
#8 · speech
Обратно предложение. Господин Петров, заповядайте.
#9 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Обратното ми предложение е свързано с така изготвения от Вас дневен ред. Да, Вие сте разделили на три точки темите, по които следва да се проведат днес отделните гласувания, но нека да започнем с първа точка – избиране на министър-председател на Република България, така както е заложена от Вас. Да, ясно е за залата, но все пак държа да уточня, че зад кандидатурата на министър-председател наднича друг и ако се спази това джентълменско споразумение, аз не мисля, че след девет месеца ние бихме провеждали отново дебати за втория или за следващия министър-председател. На следващо място, т. 2 – приемане на структурата на Министерския съвет. Толкова много на брой министерства, които имат кандидати за министри, на които току-що бе гласуван и допуск, считам, че заслужават една по-сериозна дискусия, уважаеми господин Председател и уважаеми народни представители, особено с обстоятелството, че така или иначе част от тези министерства бяха създадени преди около година и половина в Четиридесет и седмото народно събрание от правителството на така наречената четворна коалиция на Кирил Петков, и при цялото ми уважение към министрите, които са тук, служебните, но част от тези министерства са абсолютно безсмислени. Всичко това заслужава една по-широка дискусия, а като виждаме и т. 3 – избиране на Министерски съвет на Република България, държа да Ви дам пример, господин Председател, с Четиридесет и осмото народно събрание, в което имаше една обща дискусия на предложеното правителство от страна на ГЕРБ-СДС. Да, тогава това правителство бе с предизвестен край и като гласуване беше ясно, че то няма да бъде гласувано, но считам, че тук биха могли да бъдат изложени доста различни гледни точки от различните парламентарни групи. Затова моето обратно становище е да има отделен дебат по всяка една от трите точки. Благодаря Ви.
#10 · speech
Благодаря, господин Петров. Моля, режим на гласуване на процедурното предложение за общ дебат по трите точки. Гласували 236 народни представители: за 166, против 48, въздържали се 22. Предложението е прието. Пристъпване към разглеждането на точките от дневния ред. С Указ № 70 на основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България Президентът на Републиката предлага на Четиридесет и деветото народно събрание да избере Николай Денков Денков за министър-председател на Република България. Указът е издаден в София на 5 юни 2023 г. и е обнародван в „Държавен вестник“. Кой ще представи кандидатурата на кандидата за министър-председател? Господин Петков, заповядайте.
#11 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Премиер, уважаеми господа министри, уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми народни представители, уважаеми академик Денков, уважаема госпожо Мария Габриел! В тази зала, а и в публичното пространство непрекъснато обсъждаме, че България е страна, която в момента има много проблеми за решаване, но това, за което по-рядко говорим, е, че България е страна с много предимства, с много възможности и аз дълбоко вярвам, че България е страна с едно светло бъдеще. Един от най-известните професори по икономическо развитие, Джоузеф Шумпетър, казва (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), че най-важният фактор за икономическото развитие на страна е човешкият капитал. Във всяка страна има хора, които са изключително талантливи, можещи и това, с което се занимават тези хора, предопределя бъдещето на тази държава. Например по време на Римската империя талантът се е концентрирал в държавното управление – там, където много от държавните институции са се създали за първи път, а концепцията им се използва и днес. По време на Средновековието най-талантливите в много от европейските страни са се занимавали с военно дело. Тогава отчитаме най-голямото развитие в областта на отбраната. По време на индустриалната революция голяма част от таланта се е насочил към развитието на индустрията. Тогава имаме истински скок в стандарта на живот на европейците. За съжаление, има страни, където най-талантливите отиват в сивите сектори. В тези страни процъфтяват криминалните критерии, а гражданите са много бедни. Има и страни, където топ талантът излиза извън България например и тогава не знам дали знаете, че много от талантливите предприемачи в Сицилиевата долина са всъщност от Европа. (Оживление.) Къде се насочва талантът на всяка държава, колеги, определя посоката на нейното развитие, а ролята на политиците и държавниците е да направят така, че тези талантливи хора (шум и реплики от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ) да могат да работят за своето общество.
#12 · speech
Колеги, моля за тишина в залата.
#13 · speech
Ето защо днес съм оптимист. Това, че академик Денков ще води правителството на България в първите девет месеца, а Мария Габриел във вторите девет месеца, ми дава надежда. Не знам дали всички от Вас осъзнават какво означава да си учен с над 10 000 цитирания в специализирани журнали и литература. Това означава хиляди световни учени да са използвали в своите трудове цитати точно от академик Денков. Това доказва, че той не само е прекрасен учен, но е част от световния принос за развитието на човечеството. (Шум и реплики.) Неслучайно престижни международни класации поставят академик Денков в топ единия процент на учени в неговата област – не в България, не в Европа, а в света.
#14 · speech
Колеги, моля за тишина в залата.
#15 · speech
Има още нещо много ценно – той прилага и е прилагал тези научни постижения в практиката и се е занимавал с най-големите международни компании в сферата на химията и химическите продукти, а реално академик Денков има богат административен опит като заместник-министър и министър в няколко правителства. Академик Денков е скромен човек и няма да чуете да се изтъква. Всъщност фактът, че той не работи в България само, но става напред и тръгва да води страната за следващите месеци, е невероятна възможност за нашата страна. И тук искам да кажа няколко думи за Мария Габриел. Тя е друг голям талант на България, човек, който се е доказал като успешен европейски лидер в сфери, които движат икономическото развитие на цяла Европа. Как се създава среда за иновации, е знание, което може да допринесе не само за икономическия растеж на Европа, но реално за икономически растеж на България. Как образованието може да се трансформира чрез дигитални технологии и как България може отново да стане лидер в развитието на младия си талант, как развитието на културата и спорта може да допринесе за едно здраво и свободно общество? С това знание Мария Габриел години напред допринася за развитието на Европа, а сега може да го използва и за развитието на България. Всички ние стоим всеки ден пред девиза „Съединението прави силата“. С дни съм се чудил как това е възможно, след като имаме такива огромни различия между нас. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН). Днес академик Денков и Мария Габриел ми вдъхват доверие, че съединението е възможно, когато… (Шум и оживление в ИТН.)
#16 · speech
Колеги, моля за ред в залата!
#17 · speech
…най-талантливите заработят заедно, за да изведат България напред. След две години… (Ръкопляскания и скандирания от ИТН: „Браво!“) Досега говорих за тях двамата, но големият талант се вижда и в състава на министрите. Вярвам, че ако ние в парламента дадем по-дълъг живот на това правителство, България може да бъде трансформирана, България може да бъде в Шенген, така че гражданите ни да се чувстват не втора категория европейци, така че българските фирми да изнасят продукцията, без да чакат часове пред Дунав мост, България може да има бюджет с дефицит под 3%, без да се пести от пенсии и без да се вдигат данъците, България може да започне отново своя подем в регионалното развитие, а младите ни хора могат да виждат своето бъдеще във, а не извън границите на България. Всичко това е възможно, ако помогнем на това правителство да разгърне своя потенциал. За целта трябва да ограничим острото политиканстване и да започнем да правим законотворчество, което да съпътства управлението на това правителство. Аз лично бих се радвал новините от парламента да станат ужасно скучни в следващите месеци, без лични обиди, без скъсани ризи, без скандали. Искам новините от всеки парламентарен ден да отброяват поредния приет закон от Плана за възстановяване и устойчивост, поредното подобряване на институционалната рамка, поредната добра стъпка в съдебната реформа, която ще гарантира справедливост и ще помага на едно работещо правителство. След две години и пет пъти избори тези думи могат да звучат като мечта, даже мечта трудноосъществима, но дами и господа, това не зависи от никой друг, освен от самите нас. Две години политически кампании стигат. Време е да свършим работа, време е да покажем, че България може да бъде добре управлявана, справедлива европейска страна, без корупция, където всеки българин има възможността да живее един нормален европейски живот. Успех на академик Денков и Мария Габриел и на всички министри в това ново правителство! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.)
#18 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Господин Денков, имате думата да представите структурата и състава на кабинета, както и по Ваша преценка – програмна декларация или приоритети – заповядайте.
#19 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, госпожи и господа! Днес е денят, в който можем да прекъснем дългата поредица от безплодни избори и да сложим край на политическото безвремие, днес е денят, в който можем да дадем надежда на милионите българи, които искат България да има редовно правителство и действащ парламент, работещи в полза на хората и бизнеса. Уважаеми колеги народни представители, днес е денят да изберете кабинет, който има експертизата и смелостта да взема важните решения и да носи отговорност за тях. В последните седмици парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната – Демократична България“ положиха максимални усилия, за да предотвратят реалната опасност да отидем на шести поредни избори за две години без изгледи за съществено различен резултат. Бяха направени много компромиси и от двете страни, за да се осигури стабилност и перспектива за страната. Направихме го, защото сме убедени, че България има нужда от редовно правителство, което да решава проблемите на хората и бизнеса и да придвижи решително напред европейското развитие на България. България има нужда и от стабилен парламент, най-спешно е приемането на безкрайно закъснелия бюджет за тази година, от който зависят заплатите, пенсиите, парите за ремонти на пътища, училища, болници и детски градини. Без адекватен бюджет следващите месеци могат да бъдат изключително тежки, в същото време трябва да се подготви и бюджетът за следващата 2024 г. Чакат ни също важни промени в законите за борба с корупцията и в Наказателния кодекс, необходими за изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост, наложителни са и промени в Конституцията, които да оздравят съдебната система и да върнат на хората усещането за справедливост. За нас това е кауза, за да я превърнем в реалност, разчитаме на широка парламентарна и обществена подкрепа. Тежката политическа ситуация в страната роди идеи, неизползвани досега в България, но реализирани в други държави, като гаранция, че това правителство ще работи поне 18 месеца, надяваме се и четири години. ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната – Демократична България“ се договориха кабинетът, който Ви предлагаме днес, да бъде ръководен от премиер и един вицепремиер, които да разменят постовете си след девет месеца. В първия период управлението е поверено на мен като кандидат, номиниран от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, а през вторите девет месеца отговорността за правителството ще поеме госпожа Мария Габриел – кандидат на ГЕРБ-СДС. Това правителство се ангажира със следните приоритети: да внесе спешно в Народното събрание редовен бюджет с до 3% дефицит при запазване на социалните плащания и без увеличение на данъците, за да осигурим реализирането на всички важни политики за хората и бизнеса; да изпълним задълженията си по управленската програма и да реализираме международните приоритети за влизане на България в Шенген и еврозоната; да работи в тясно сътрудничество със социалните партньори за балансирано развитие на икономиката и на човешкия ресурс с особен фокус върху образованието, науката и иновациите; да работи в тясна координация с Народното събрание за реализиране на законодателната програма, включително и за реализиране на конституционната реформа за промени в структурата на прокуратурата и на Висшия съдебен съвет. Ако получи Вашата подкрепа, кабинетът, който Ви представям днес, ще направи всичко необходимо за присъединяването на България към Шенгенското пространство още през тази година. С тази цел са свързани намеренията ни да въведем комплекс от антикорупционни мерки, реформи в структурата на службите за сигурност и засилване на граничния контрол по външните граници заради засиления мигрантски натиск. За да успеем да влезем в еврозоната не по-късно от 1 януари 2025 г., ще се приемат бюджети за 2023-а и 2024 г. с до 3% годишен бюджетен дефицит и стабилни държавни разходи без прекомерно теглене на държавен дълг. Ще се проведе и мащабна разяснителна кампания, която да отговори на съществуващите притеснения на гражданите и да опровергае разпространяваната дезинформация във връзка с въвеждането на еврото в нашата страна. Пряко свързана с влизането в еврозоната е и борбата с инфлацията. Ще въведем реален контрол в борбата с нелоялните търговски практики и изкуственото завишаване на цените за потребителите чрез активизиране на комисиите за защита на конкуренцията и за защита на потребителите. Ще продължи политиката за прекратяване на енергийния монопол на външни доставчици на електроенергия и природен газ за България, която беше причина за неконкурентно високите цени на енергоизточниците в нашата страна. Ще се осигури достъпност, прозрачност и предвидимост на цените на електроенергията и природния газ за потребителите и бизнеса. Българското земеделие ще стане национален приоритет, ще се подкрепя производството на български храни чрез повече целеви субсидии за малки и средни производители, в същото време ще се засили контролът върху целесъобразното използване на субсидиите и контрола срещу злоупотребите с тях; ще се работи също за скъсяване на веригите за доставка с цел намаляване на разходите за транспорт и съхранение и елиминиране на ненужните посредници. Правителството, което Ви предлагаме да подкрепите, си поставя за цел България да получи второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост и да започнат решителни стъпки за ускоряване на следващите плащания, където имаме значително изоставане към настоящия момент; ще положим всички усилия за приемане на забавените закони и останалите мерки, свързани с Плана. Искаме подборът и финансирането на регионалните проекти да се извършва по нова процедура; ще се приеме предвидима и обективна методика за тяхната оценка. Преди правителството да отпусне средствата към регионите, проектите ще трябва да бъдат представени и обсъдени в ресорната комисия в парламента, така ще се гарантира максимална прозрачност и целесъобразно изразходване на финансовия ресурс за общините. Ние предлагаме правителство, което да постигне целите, заложени в нашата обща законодателна програма с ГЕРБ-СДС, и тези, които ще залегнат в окончателната управленска програма, която ще бъде довършена през следващите дни. Двамата с госпожа Мария Габриел ще носим отговорност за действията на този кабинет и осъзнаваме колко трудно ще бъде в следващите седмици и месеци – нямаме никакви илюзии в това отношение, но сме убедени, че може да направим много полезни и устойчиви неща за България. Уверявам Ви, че детската ми мечта не е била да бъда премиер на държава в тежка икономическа и политическа криза и с дълбоко разделено общество, детската ми мечта беше да бъда учен и аз успях да я реализирам, ето защо поемам пози риск сега с ясен ангажимент, ако приоритетите на правителството бъдат подменени или планираните промени тръгнат в грешна посока, аз ще си подам оставката. Уважаеми госпожи и господа народни представители, сега ми позволете да Ви представя следния проект на структура и персонален състав на Министерския съвет на Република България. (Шум и реплики.)
#20 · speech
Моля за тишина в залата, колеги!
#21 · speech
Министерският съвет ще се състои от министър-председател, един заместник министър-председател и 18 министри. Предлагам да бъдат избрани за членове на Министерския съвет на Република България следните кандидати: Мария Иванова Габриел за заместник министър-председател и министър на външните работи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ). Няма по-подходящ партньор на европейските институции от доскорошния български еврокомисар за реализация на основните ни международни приоритети – влизането на България в Шенген и в еврозоната; Асен Васков Василев за министър на финансите. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.) Нямам колебания, че именно той, възпитаникът на Харвардския университет, с богат международен опит в сферата на икономиката и финансите, е човекът, който в днешната тежка ситуация може да състави и изпълни бюджет с годишен дефицит до 3% и да вкара България в еврозоната на 1 януари 2025 г. Поверявам Министерството на вътрешните работи на Калин Георгиев Стоянов. Професионалист с богат опит, който познава в детайли системата отвътре. Юристът и преподавател по строително законодателство и договорно право, с 20-годишен опит в управлението на инвестиционните процеси и големи корпоративни структури Андрей Иванов Цеков е моето предложение за министър на регионалното развитие и благоустройството. Има административен опит като заместник-министър на финансите. Изборът ми за министър на труда и социалната политика е Иванка Николова Шалапатова – доктор по организация и управление на социалните дейности и международно признат експерт по ранно детско развитие, социална подкрепа и закрила на деца и семейства, бивш служебен заместник-министър на труда и социалната политика. Предлагам професор Тодор Димитров Тагарев за министър на отбраната – доказан експерт в тази сфера, с диплома от Командно-щабния колеж на ВВС в САЩ и дисертация, защитена във Военновъздушната инженерна академия в Москва, офицер, учен и преподавател, бивш служебен министър на отбраната. Специалистът по конституционно право и преподавател по публичноправни науки доцент Атанас Владиславов Славов е номинацията за министър на правосъдието. Експертът по европейски бизнес и финанси с дипломи от България и Великобритания Богдан Валериев Богданов смятам за подходящ за министър на икономиката и индустрията. Той има богат опит в сферата на бизнес развитието и структурирането на индустриални проекти. Специалистът по инвестиции в минната индустрия, енергетиката и новите технологии и заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Събев Радев е кандидат за министър на енергетиката. Професорът по организация и управление на образованието Галин Борисов Цоков ще поеме Министерството на образованието и науката. На професора от Националния център по обществено здраве и анализи със специализации в Япония, САЩ, Холандия и Белгия Христо Русков Хинков разчитам да се справи с натрупаните проблеми в здравеопазването. Предложението ми за министър на околната среда и водите е Юлиян Георгиев Попов – старши съветник на Европейската фондация за климата, председател на Института за ефективност на сградите в Европа и бивш служебен министър на околната среда на България. Изборът ми за министър на иновациите и растежа е Милена Иванова Стойчева – преподавател по иновации и предприемачество в Европейския институт за иновации и технологии, носител на най-високата световна награда за лидерство на Джуниър Ачийвмънт – JA Worldwide за 2021 г., с повече от 20-годишен опит на ръководни позиции в международни организации и компании. Предлагам за министър на земеделието и храните Кирил Маринов Вътев – един от най-успешните мениджъри с 30-годишен опит в хранително-вкусовата промишленост и животновъдството. Поверявам транспорта и съобщенията на Георги Йорданов Гвоздейков – авиационен инженер, участвал активно в създаването на първата система за Спешна медицинска помощ по въздуха в България. Кандидат за министър на електронното управление е Александър Илиев Йоловски – бивш заместник министър в същото министерство, с повече от 10-годишен опит в планирането, изпълнението, координацията и контрола, свързани с административната реформа и електронното управление. Носителят на специалната награда „Пловдив“ за изключителен принос и директор на Драматичен театър – Пловдив, Кръстьо Цончев Кръстев е номинацията за министър на културата. Предложението за министър на младежта и спорта е осемкратният рали шампион на България и преподавател в Националната спортна академия доцент Димитър Владимиров Илиев. За министър на туризма е номинирана Зарица Георгиева Динкова – магистър по дипломация и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи. Уважаеми госпожи и господа народни представители, призовавам Ви да подкрепите представените номинации за членове на Министерския съвет и да излъчите следващото стабилно редовно правителство на България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ПП-ДБ“.)
#22 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Господин Дренчев, госпожа Сачева, след това от „Има Такъв Народ“. Заповядайте, господин Дренчев.
#23 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми сънародници! Ние познаваме лицето, което ни предлагат за министър-председател днес – познаваме го от три служебни правителства, в които то беше министър на образованието, плюс едно редовно правителство. Можем да съдим за него по неговата работа в Министерството на образованието, което по това време се превърна в печатница на документи с невярно съдържание, тоест на фалшиви дипломи. Нашите деца завършват всички степени на образование – не само основно, средно, но дори и висше, неграмотни. Това е един голям проблем. Първият проблем е липсата на професионализъм при управление на процесите в образованието. Какво стана по това време по отношение възпитанието на децата? Вместо да се формират целенасочено желани качества, те бяха поверени на грижите на неправителствени и надправителствени организации, на всевъзможни грантаджийски организации, които върлуваха в цялата сфера на образованието – пълна липса на самостойност, достойнство и отстояване на националните интереси по отношение на образованието. Какво още се случи тогава? Въпросното лице получи най-голямата научна титла в пълен разрез с всякакви норми, всякакъв морал и в пълен конфликт на интереси. По морал също му пишем двойка. Поради тези три причини ВЪЗРАЖДАНЕ няма как да подкрепи тази кандидатура. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#24 · speech
Има ли реплики към изказването? Не виждам. Госпожо Сачева, заповядайте.
#25 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Президент, уважаеми господин Служебен министър-председател, уважаеми госпожи и господа служебни министри, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Кмет на Столична община, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми представители на вероизповеданията в България, уважаеми официални гости, уважаеми български граждани! Още в първите дни на настоящото Народно събрание ние от ГЕРБ-СДС ясно заявихме от тази трибуна, че знаем от опит, че битката със самия себе си е най-трудната битка и че тя си струва да бъде проведена и спечелена, ако това ще даде дългосрочни перспективи на държавата. Интересите на хората и държавата днес изискват работещ парламент и стабилно редовно правителство. Това е възможно само ако се намери балансът на интересите на всички граждани, ако има споделена отговорност и ако се отчитат резултатите от избора, който хората вече пет пъти правят. Изборите можеха да са алтернатива само ако ще произведат по-добър резултат и ще дадат възможност за стабилна и смилена управленска конфигурация. На този етап няма такава перспектива. Ние можем да продължим да навиваме пружините на омразата сред хората или да продължаваме да ги заслепяваме, продавайки им непрекъснато илюзията за светлото бъдеще, но какво точно ще произтече от това?! Време е, вместо да живеем в миналото и бъдещето, да разберем, че политиката изисква действие тук и сега, в тези обстоятелства. Днес имаме съгласие – крехко, трудно постигнато, но все пак съществуващо мнозинство за промени в Конституцията, за съдебна реформа, за продължаване пътя на България в Европа, за проектите и програмите, които са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, за продължаване на модернизацията на българската икономика, образование и отбрана. Не на последно място, България е парламентарна република, в която властта произтича от народа и се упражнява за народа. Време е да престанем да застрашаваме това. За да функционира държавата, за да има реално разделение на властите и да се спазва принципът власт власт възпира, е абсолютно задължително да има работещ парламент. Парламентът е тази институция, която представлява избора на хората. Тук са тези, които са избрани да представляват различните гледни точки и разбирания на групи хора за по-добър живот. Не може повече държавата да се управлява от хора, които не са избрани от народа, които не е ясно чии и какви интереси защитават и управляват и без да има възможност за парламентарен контрол над техните действия. Служебните правителства имат ограничени правомощия – те трябва единствено и само да поддържат функциониране на държавата до избор на редовно правителство и да организират избори. Не може избраните от хората да се унищожават помежду си, а неизбраните от никого да определят бъдещето на държавата. Това е жанр на абсурда. Да, съвместно управление между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната – Демократична България“ е осеяно с неизвестни възможни трудности и вероятно ще доведе до отлив на избиратели и за двете страни, но това е единствената възможност в този момент – двете политически сили, които са събрали най-много гласове на изборите и които имат относително сходни виждания по теми, като външна политика, икономика и модернизация. Без съмнение ние имаме натрупано недоверие помежду си и това, че ще работим заедно, съвсем не значи, че няма да има напрежение, че няма да има критики, но в политиката трябва да се отсява зърното от плявата и трябва да се работи за постигането на големи цели, а не за частни, субективни интереси. Политиката освен разговор между несъгласни, както казва Христо Иванов, трябва да бъде преди всичко действие – действие за постигане на общи цели. Бих искала да се обърна към всички мои колеги от ГЕРБ-СДС, които днес с противоречиви чувства ще подкрепят това правителство – всички мои колеги са убедени европейци, всички обичат България, преминали са през много трудности и изпитания, лични саможертви и битки. Днес, уважаеми мои колеги, ние не даваме кредит на доверие. Ние даваме кредит на време – време, което е нужно, за да се успокоят политическите страсти, да се намери път за общо живеене и да се гради доверие. Дали това време ще бъде оползотворено градивно, зависи от действията на министрите, които ще се закълнат днес. И затова тяхната отговорност е огромна не само пред гражданите, но и пред историята, защото от техните действия ще зависи дали България е част от Европа, прогреса и развитието, или остава терен за хибридни атаки, унищожителна омраза и на вечния кръстопът на несбъднатите мечти. Обръщам се и към колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“: вярваме, че днес Вие сте в същата ситуация като нас и добре разбирате, че изборът, който предстои да направите, е въпрос на отговорност и на разбиране какво представлява политиката изобщо. Решаването на политически кризи никога не може да се случи по начин, който да е удобен за политическите участници. Кабинетът, който ще гласуваме днес, не е представителен на мнозинството в Народното събрание и компромисът беше направен само от нас в името на България. Ясно и на висок глас искам да Ви заявя: ние нямаме нужда от пране на нашия имидж. Ние никога не сме работили… (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние, уважаеми колеги, никога не сме работили за личните си образи. Единственото, което трябва да бъде пазено чисто и неопетнено, е само образът на България, за да може тя да има достойно място в Европа, за да влезем в Шенген и еврозоната и гласът ни отново да започне да се чува, европейските решения отново не да се изпълняват, а да се изработват с наше участие. Когато и ние, и Вие сме направили компромиси, които доскоро са изглеждали невъзможни, имаме само един избор да ги обясним –това са бързите и добри резултати за хората. Бързи и добри резултати са единственото, което може да удължи живота на този Министерски съвет. И нека енергията, амбициите и времето, които си даваме, да отидат само за това. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#26 · speech
Благодаря, госпожо Сачева. Има ли реплика? Не виждам. Филип Станев.
#27 · speech
ИТН
Уважаеми господин Ротационен председател, госпожи и господа народни представители и тези от Вас, които са склонни на ротация, и както каза експремиерът Кирил Петков, куролация! Преди години в Англия един българин попита тогавашния премиер Бойко Борисов: „Господин Борисов, когато се погледнете в огледалото, виждате ли там Делян Пеевски?“ Този българин сякаш е имал пророчески способности за това, което предстои да се случи в България, но просто тогава не е задал целия въпрос. А целият въпрос е: „Господин Борисов, когато се погледнете в огледалото, виждате ли там Делян Пеевски, Мустафа Карадайъ, Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и Христо Иванов?“ Отговорът е: да, виждате ги, защото Вие и тези хора сте едно и също нещо – срам за българската демокрация. Тридесет и четири години, след като тя плахо се опита да дойде в България, и днес – тридесет и четири години по-късно, когато се видя, че демокрацията не успя да дойде. Вместо демокрацията в България дойдоха и трайно се настаниха лъжата, лицемерието, подлостта, задкулисието, далаверата, долнопробният фалш и политическата мръсотия, защото в новата управляваща коалиция ГЕРБ-СДС – „Продължаваме Промяната – Демократична България“, това всичкото е събрано в едно. Едно нещо, което ние наричаме редовен кабинет, но истинското му име е лигата на необикновените джентълмени и измамници. Вие сте политиците, които не просто измамиха своите избиратели, а всички български граждани. Ротация на премиери ли? Ротация на председатели на Народното събрание ли? Стига ала-бала! Не. Всички нас българите ни очакват три неща – брутална кастрация на законността на държавата, тотална девалвация на морала в политиката, позорна и фалшива лустрация на престъпността по висшите етажи на властта. Артур Шопенхауер е казал: „Всяка истина преминава през три фази – отначало е осмивана, след това е яростно отричана, а накрая бива възприемана от всички като очевидна.“ Скоро всички Вие, които измамихте българския народ, ще видите последната фаза на истината. Ще я видите и по площадите, ще я видите и пред избирателните урни – урни, в които ще бъде положен прахът на Вашата политическа смърт.
#28 · speech
Благодаря, господин Станев. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Друго изказване? Има заявено изказване от Тошко Йорданов, но ще редуваме групите, така че господин Цончо Ганев.
#29 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Президент, господин Председател! Морал и ценности! Моралът и ценностите са като свободата – те не са даденост и за тях се воюва всеки ден. Морал и ценности са нещата, които са спасили България през 500 г. турско робство. Морал и ценности са тези именно ценности и морал, които са направили така, че след поредица освободителни и обединителни войни България е оцеляла. Плащайки и изплащайки милиарди репарации, въпреки това България се е възстановявала. Тридесет и три години моралът и ценностите в нашата държава са потъпкани. Тридесет и три години ние изчезваме, намаляваме всяка година със 100 хиляди човека поради липсата на морал и ценности. Това е нещото, което към днешна дата в тази зала се предлага за пореден път да бъде потъпкано. Това е нещото, което хората, които допреди дни, говорейки и стъпвайки на раменете на други свои опоненти, влязоха в политиката, станаха министър председатели или станаха председатели на парламентарни групи, в момента забравят и потъпкват, плюят на всичко това. Какво искам да кажа? Ще цитирам само едно заглавие – Христо Иванов, 22.03.2021 г.: „Руските агенти, които угаждат на Путин у нас, са Доган и Борисов.“ Сега, аз вярвам, че господин Иванов застава зад думите си, и вярвам, че когато го е казал това, е напълно прав и нямам никакво основание да се съмнявам в неговите думи. Въпросът обаче, който следва оттук нататък, е когато неговата политическа сила застава с плакати и транспаранти, Ивайло Мирчев, развявайки този плакат и транспарант, на който пише: „Борисов – васал на Путин“… Отново съм склонен да вярвам на господин Мирчев и вярвам, че той застава зад всичко това нещо, и вярвам, че той го мисли и знае, че това е факт. Обаче същата тази… и други политици от тяхната коалиция днес правят коалиция именно с този васал на Путин. Именно тяхната партия в момента прави коалиция и ще прави конституционни промени с другия васал на Путин – господин Доган. Къде са моралът и ценностите?! Къде?! Когато обяснявате това, или когато и Вие станахте васали и проводници на руските интереси на България?! Защото, когато се съберете с тях, Вие ставате същите васали на Путин и това сте Вие по Вашите думи! Няма как да се упражнявате и да влизате в политиката, защото една част от Вас влязоха в политиката на гърба на Борисов, а друга част влязоха в политиката на гърба на Гешев, в момента да се отричате от всичко това. Няма как! Ако Вие не помните и искате българският народ да не помни, ние помним и е крайно време и българският народ да започне да помни, защото Вие, по Вашите думи, в момента вече сте васали на Путин и прокарвате руските интереси. Не знам дали си давате сметка за всичкото това нещо. Не знам дали си давате сметка, че корупционните схеми, които само преди няколко месеца от ГЕРБ услужливо разгромяваха и обясняваха какво са правили с Gemcorp Кирил Петков и Асен Василев, в момента същите тези хора ще подкрепят финансов министър в лицето на Асен Василев. Кой и кога е лъгал?! За Gemcorp групата на ГЕРБ е лъгала, че има нещо притеснително, срамно, че ще продадат националната енергетика на офшорки, или в момента от страх лъжат и стават съучастници на тези хора? Пак стигаме до морал и ценности. Някой някъде лъже или в момента крие лъжата и се крие зад нея. Българският народ не е малоумен и не е прост, както му обяснявате, че няма право да отиде на референдум и да реши дали да влиза в еврозоната, и както сега тук от тази трибуна кандидатът за министър-председател седи и обяснява, че ще влезем в еврозоната. Не, няма да влезем по една много проста причина – ще има референдум, на който българският народ ще каже ясно и точно, че няма да влезе в еврозоната. И Вие нямате никакво морално право да обяснявате, че този български народ е прост, защото той не е прост. Той е оцелял 500 г. турско робство именно заради морала и ценностите, които Вие зачерквате. Трябва да върнем морала и ценностите в тази зала като начало и да дадем личен пример. Моралът и ценностите минават през това да отстояваш всичко това, което защитаваш. Тридесет и три години в тази зала влизат само и единствено политически сили и депутати, които, влизайки тук, забравят всичко, което са обещавали, всичко, заради което са поемали ангажименти. Да цитирам ли Кирил Петков, който се кълнеше и обещаваше, че никога няма да направи коалиция с ГЕРБ? Да цитирам ли Асен Василев, който в нощта на изборите се закле пред журналистите, че никога няма да направи коалиция, пак отново с Борисов? Къде са Ви моралът и ценностите?! Къде?! Сега ли лъжете, или тогава лъжехте?! В един от двата варианта Вие лъжете, в един от двата варианта в името на това да се вкопчите във властта, обяснявайки и казвайки самата истина. Единственото, което казвате като истина, е – не трябва да има избори, защото ВЪЗРАЖДАНЕ ще спечели. Но ВЪЗРАЖДАНЕ няма да спечели самоцелно, ВЪЗРАЖДАНЕ ще спечели заради морал и ценности, защото това, което ние говорим и обещаваме, ние го изпълняваме. Защото ние влязохме в тази зала и казахме, че коалиция с ГЕРБ няма да направим и не направихме. А Вие направихте! Вие стъпихте на гърба и излъгахте българския народ, че ще направите всичко друго, но не и коалиция с ГЕРБ. А сега ще го перете и няма да му гласувате дори имунитета да му свалите! Срам и позор сте всички Вие, които лъжете българския народ и обяснявате, че българският народ не става! Не, българският народ става, ние друг народ нямаме! И ние с нашия народ трябва единствено да се гордеем и да му върнем куража и ценностите, които има, а не да мишкувате тук и да се криете зад евро-атлантически ценности – нещо, което… такова нещо няма. Това е истината! Истината по някой път е грозна. Истината по някой път трябва да се казва и трябва да се отстоява, защото в крайна сметка една част от залата сме мъже и ние за едната чест живеем, и за едното си име живеем и нямаме морално право да плюем на нашето име и на нашата чест. (Бурни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#30 · speech
Има ли реплика? Записване за изказване – Гроздан Караджов, Вежди Рашидов, Радостин Василев. Гроздан Караджов.
#31 · speech
ИТН
Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Както знаете, пътят към политическия ад е постлан с исторически компромиси, направени от хора, които представят личното си оцеляване като национално спасение. За тях прегазването на предизборните им обещания се нарича последователност, а влизането с врага в едно ложе е висш пилотаж в политиката, както по Оруел, новоговор, само че новоговорът на промяната. Истината обаче е друга – това, което днес ни предлагат ГЕРБ СДС и ПП-ДБ, е коалиция на лъжата, и това лесно може да се види, ако просто сравним, а хората сравняват речите на главните герои в този спектакъл, който се разиграва пред Вас, преди и след изборите. Няма нужда да Ви пускам тайни записи, за да докажа това, ще цитирам просто публично заявените Ви позиции. В предизборната кампания Кирил Петков си повтаряше: „Продължаваме Промяната“ няма да влезе в коалиция с ГЕРБ, докато Бойко Борисов ръководи тази партия. Твърдо сме решени да изправим Бойко Борисов пред съда. Борисов управляваше България дванадесет години. Това са дванадесет години на безконтролност, корупция, схеми с пачки и кюлчета.“ Уважаеми колеги от ГЕРБ, това не са мои думи, това са думите на коалиционния Ви партньор Кирил Петков, който със същия морал, по-скоро с липсата си на морал, на какъвто и да е морал, на 26 май пред Националния си съвет каза – той по-скоро там си призна истината: „Бойко Борисов е само маркетингов враг. Той е наш маркетингов враг! Не е истински!“ За какъв морал, за каква коалиция можем за говорим тук?! Коалиция на лъжата! Кандидат-премиерът Николай Денков, представен като многоуважаван учен, иначе политически отбелязва: „Борисов се изпира през този вариант. Няма две мнения.“ Съгласен съм с Вас, господин Денков. И в миналото съм Ви уважавал, и за тези думи Ви уважавам, но излизайте и ги казвайте пред хората, не ги казвайте на скришом и на тайно само. То не са само те. И коалиционните им партньори се кълняхте в следното: „Нито ще направим коалиция с Бойко Борисов, нито ще направим коалиция с ГЕРБ без Бойко Борисов, нито ще приемем – извинявайте, трябва да прочета, тези неща са епохални – да изтикат на преден план някой с хубаво костюмче, докаран от международната сцена, който да се използва за сламен човек на Бойко Борисов и неговото оцеляване.“ Ами не се ли случва точно това, уважаеми колеги?! Точно това се случва – не мога да видя от тук – и според мен авторът дължи извинение на госпожа Габриел – но вероятно е с хубаво костюмче, тоест абсолютно точно е познал авторът. И аз вече не знам кога сте искрени – когато призовавате Бойко Борисов сам да си даде имунитета, или, когато искате да се направи комисия за имунитета му, която да се влачи, докато се приемат поправките в Конституцията. Знам обаче, че на това му се вика рекет. Както бяха рекет така наречените преговори за кабинет, разиграли се пред очите ни – или ще стане каквото ПП иска, или нищо, поведение, което и ние от „Има Такъв Народ“ изпитахме на гърба си и заради което напуснахме предишния Ви кабинет. Явно цялата тази игра на революция, всичките приказки за рестарт на държавата, за борба с корупцията, за изкореняване на модела ГЕРБ, са били само али-бали. Али-бали! Вашите брокери, господин Петков, Вашите брокери, за които ще стане дума тепърва. (Реплика от народния представител Кирил Петков.) Не ми се упражнявайте на български език от място!
#32 · speech
Без диалози в залата, моля!
#33 · speech
Много моля, не ми се упражнявайте на български! (Реплика от народния представител Кирил Петков.)
#34 · speech
Господин Петков!
#35 · speech
Видяхме колко можете да четете. Цяла България Ви видя! Научете се поне да прочетете това, което са Ви написали.
#36 · speech
Господин Караджов, без диалог!
#37 · speech
Моля, предупредете го да не се обажда от място!
#38 · speech
Обърнах му внимание!
#39 · speech
Али-бали е и Програмата Ви, с която Вие като смокиново листо трябва да прикриете това правителство на алъш-вериша. Всичко е опаковано в целофана на разумния компромис за влизане в еврозоната, за евроатлантизъм, да приемем бюджета, и естествено, за парите от Плана за възстановяване и устойчивост. Така поне си мислите, че не мирише, нали?! Обаче истината, уви, колеги, е, че вони, защото поне 200 души в тази зала сме както за съдебната реформа, така и за приемането на бюджета, така и за еврозоната. Какво и от кого пазите, лъжливи политици? Целта е явно друга. Някои ще изпълнят мечтата си да бъдат министри, други ще попълнят портфолиото и банковите си сметки, господин Петков. Трети ще запазят или поемат контрола върху ключова власт, имитирайки реформи. Ще има безпринципна чистка в службите, в държавната администрация, в държавните предприятия. Запомнете тези думи! Законна или незаконна – няма никакво значение, както цинично отбеляза Асен Василев: „Важното е нашето МВР да прави местните избори, че иначе нищо няма да вземем.“ Нали това са Вашите думи? На това ли му викате промяна? За мен това си е чиста подмяна, какъвто сте и самият Вие! Подмяна на едни верни партийни кадри с други верни партийни калинки, които ще дават кръвна клетва да следват правата линия на партията. Мафиотският модел на управление на държавата доновете си сменя, но целите не сменя! И Вие сте носителите – новите донове – на тези цели. Все така порочен си остава този модел. Затова смело мога да Ви прогнозирам какво управление ни чака – изпъстрено с взаимно надлъгване и саботаж, а посланието към избирателите заради Вашите лъжи остава едно-единствено и е по Данте: „Надежда всяка тука оставете!“ (Ръкопляскания от ИТН.)
#40 · speech
Има ли реплика? Не виждам. Вежди Рашидов. (Реплики между народния представител Гроздан Караджов и народни представители от ПП.) Моля, колеги! Господин Караджов! (Неприличен жест на народния представител Гроздан Караджов. Смях.) Господин Караджов, налагам Ви забележка за нещо, което не бих си позволил да покажа отново. (Оживление.) Записани за изказване след господин Рашидов – Радостин Василев, Тошко Йорданов, Корнелия Нинова. Заповядайте, господин Рашидов. (Шум.) Колеги, моля за тишина в залата.
#41 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, колеги, уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, господа министри и гости в залата! Както за много от Вас… (Шум.)
#42 · speech
Моля за тишина в залата, колеги.
#43 · speech
…така и за мен днешният избор беше много труден, колеги. В новото правителство на България има хора, които бих подкрепил винаги, но и хора, които никога не бих подкрепил. Емоциите са едно, а разумът е съвсем друго. Днес се налага да загърбим много неща и да проявим разум. Като председател на Четиридесет и осмото народно събрание и като доайен при откриването на този парламент аз бях човекът, който настоятелно Ви молеше за разум. Когато ме избрахте за председател на предишния парламент, Ви казах, че ние сме тук единствено за да работим, спорим, да търсим верния път и да излезем с правилно решение. Днешното решение взех много трудно, колеги – пожертвах справедливите си емоции в името на България. Ще гласувам за правителството, за да успокоим страстите, да създадем спокойствие и баланс в обществото и то да си отдъхне от тази безкрайна спирала на избори и разпад на държавността. И най-после да тръгнем по някакъв път, който да носи съзидание. Призовах Ви по-рано и пак ще Ви призова – стойте ниско до хората, чуйте ги, разберете ги, за да им служите честно. Те също ще Ви разберат. Вярвам в народа си, вярвам в страната си. Дошло е време да надделее разумът и нищо друго! Казвам Ви го аз – най-възрастният измежду Вас, който е видял и преживял какво ли не в живота. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#44 · speech
Благодаря Ви, господин Рашидов. Радостин Василев – за изказване.
#45 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми български граждани, уважаеми господин Президент, уважаеми колеги и гости! Днес всъщност е тъжен ден за България, защото най-вероятно ще бъде избрано най-позорното и жалко правителство след Беровото правителство през 1993 г., което ще изпира авторитети, което ще прикрива корупцията и което е в противовес с желанието на българските граждани. Тогава една цяла политическа класа се изпра, за да се създаде един управленски, мутренски режим впоследствие, а сега едно 15-годишно престъпно управление ще бъде изпрано от тези, които обединиха надеждата на българските граждани, че ще се борят с него. За съжаление, аз чувам изказванията на колеги и виждам огромно лицемерие в тази зала, колеги лицемери, от страна на „Има Такъв Народ“, които не са нещо по-различно и които се провалиха в очакванията за това да бъдат последователни в борбата с модела. Днес се провалят колегите от „Продължаваме Промяната“, в които аз и огромна част от българските граждани сме вложили надежди, че те никога няма да направят коалиция с ГЕРБ. Слушам изказванията – Вие припомняте части от записа, който аз направих, за да разкрия тази омерта. Чувам господин Кирил Петков със Сицилия, Неапол – наистина това, което правите, е по-близо до сицилиански модел, отколкото до демокрация. Нямам съмнение, че господин Христо Иванов, който е, как да го кажа, добре настроен към колегите от ГЕРБ, и неговата партия могат да направят този компромис, но за колегите от „Продължаваме Промяната“ такъв компромис означава край на този политически проект. Защото, ако за Вас, 5 – 10 души в залата, да направите тази отвратителна коалиция, която лъжете, че не е коалиция, ама тя има и министри в нея, които са гербаджии, не е такъв проблем – личностен, то за българското общество, за тези две големи групи, които се противопоставят повече от 3 години, това е огромен проблем. Те не искат да има правителство с такъв исторически компромис. Тук излязоха и депутати от историческия компромис – питайте ги какво е станало с проектите, които са представлявали и за които са излъгали българския народ. Истината е, че не можем да убеждаваме българското общество, че един човек, който не е съгласен с политиката на „Продължаваме Промяната“ или „Демократична България“, е руски агент, шпионин, ГРУ, враг на народа или каквото и да било. Просто има хора, които имат лично, собствено мнение. Не може българското общество в тази зала ежедневно да бъде разделяно между Русия и Съединените щати. Сега използвам възможността да се обърна към представителите на дипломатическите служби в България. Уважаеми колеги, българският народ е древен, мъдър, той е люлката на европейската цивилизация. Аз като български гражданин не мога да приема, че някой ще съгласува с Вас български служби, дори български министри, независимо дали сте в Москва, във Вашингтон или в Европейския съюз. Има си принципи. Крайно време е депутатите, които влизат в тази зала, наистина да бъдат последователни, защото от всички неща, които чухме… Господин Петков, правихме клипове пред затвора, щяхме да вкарваме Бойко Борисов там. Господин Василев го разкъсваха в миналото Народно събрание за Gemcorp и за всякакви измами в икономиката, които вероятно не са така, но тези хора Ви причиниха тези страдания! Как може, когато имаме абсолютно различни политически възгледи за развитието на България, когато определяме една група от представители в парламента като корупционери, друга като реформатори, ние да се прегръщаме в противовес с интересите на българския народ?! И нещо много важно – „Продължаваме Промяната“ вече няма идеология, колеги, а антикорупционната линия, с която Вие спечелихте доверието на българските граждани, безвъзвратно е загубена. Еврозоната и Шенген не са в дневния ред на българското общество и те не могат да бъдат идеология. Погледнете другите колеги в залата – всяка от политическите партии има идеология, която е водеща, и заради това няма да Ви има. Българите не обичат да бъдат лъгани. Българите не обичат да има ала-бала. Осъзнавайки колко е тежко в момента да се противопоставиш на желанието на едни хора да консумират властта, аз ще гласувам против, защото съвестта не ми позволява да подкрепя както председателя господин Желязков, както представителите на ГЕРБ – просто протестите преди три години родиха една политическа класа, която е именно тази. Ако Вие сте склонни да направите този компромис със себе си, приемете, че има колеги, които не са склонни. Всички обвинения за някакви тайни сили, за служби, опитите да бъдат дискредитирани българските институции в никакъв случай няма да Ви помогнат при едно бъдещо управление, защото това са българските институции, а не институциите на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ГЕРБ, ДПС или ИТН. Когато няма институционално уважение, когато не спазваш елементарни принципи във воденето на политика, когато водиш такъв тип разговор, дори в свободна форма, това показва, че ти не си в състояние да отговориш на очакванията на обществото. Вие сте оптимист – аз не съм оптимист, първо, защото за две години (реплики от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС: „Времето!“) Вие не разбрахте, че сладките приказки…
#46 · speech
Времето, господин Василев.
#47 · speech
…думите в крайна сметка трябва да бъдат подкрепяни от действия, които обществото очаква. Много жалко! Благодаря Ви.
#48 · speech
Благодаря, господин Василев. Има ли реплика на изказването? Не виждам. Тошко Йорданов – за изказване. Имате около три минути, господин Йорданов.
#49 · speech
ИТН
Уважаеми господин ротационен Председател… (Шум и реплики.)
#50 · speech
Моля за тишина в залата.
#51 · speech
…уважаеми господин Президент, уважаеми гости, уважаеми колеги и неуважаеми два броя депутати от първия ред! Колеги народни представители, въпреки че живеете затворени в кулата си от слонова кост, в която сте влюбени – в собствената си власт и величие, вероятно знаете все пак какво говорят хората по улицата за Вас. Хората са уверени, че тук е пълно предимно с лъжци, интересчии и страхливци. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „От шпионите!“) Днес Вие ще докажете напълно това, че хората са прави. Днес ще гласувате правителство, съставено от партии, които лъжат напълно безсрамно. От едната страна са ПП, които лъгаха, че съществуват, за да унищожат ГЕРБ. До тях пък е придатъкът им от ДБ, който пък лъжеше, че ДПС са най-голямото зло, което трови държавата, и с тях на една маса няма да седнат. От другата страна пък са ГЕРБ, които твърдяха, че тези аматьори от ПП и ДБ са разсипали страната и са я хвърлили в хаос. И сега ще дадат властта – ГЕРБ – на същите тези аматьори вероятно за да доразсипят страната. След малко ще имаме и коалиция на лидерите без имунитет. Малко е срамничко.
#52 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Те няма да си го дадат имунитета!
#53 · speech
Уважаеми български граждани, абсолютно сте прави – тук е пълно с лъжци, страхливци и измамници, а техните партии се казват „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“, ГЕРБ и ДПС. (Ръкопляскания от ИТН.)
#54 · speech
Реплика има ли към изказването? Не виждам. Госпожа Корнелия Нинова. Заповядайте. (Оживление, шум.) Колеги, моля за внимание в залата.
#55 · speech
БСП за България
Уважаеми български граждани, господин Президент на Републиката, уважаеми господин Председател на Народното събрание, господин Министър-председател, госпожо Кмет на Столична община, уважаеми членове на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми представители на съдебната власт, господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, дами и господа народни представители! Днес се гласува 102-рото българско правителство. Българската парламентарна история познава политически компромиси в името на България. Но това, което се гласува днес, не е политически компромис и не е за България. Това е компромис на две задкулисни кохорти в името на собственото им оцеляване. Паралелната държава се прегрупира, за да възкръсне и да продължи да управлява. Това прегрупиране минава през трупове в последните дни буквално. Всичко това е завито в целофан и се поднася на хората като евро-атлантическо правителство. Кой Ви е казал, уважаеми ПП и ГЕРБ, и ДБ, и СДС, че корупцията, кражбите, замитането на следи, превземането на постове в държавата, цитирам: „подписано с кръв“, подмяна на изборните резултати с ала-бала с президента, възпрепятстване на правосъдието, криейки се зад имунитети, са европейски ценности?! Вашият евроатлантизъм се свежда до послушание и превиване на гръб пред силните, войната в Украйна, джендър идеологията – дотук, и няма нищо общо с истинските европейски ценности – върховенство на закона, справедливост, равнопоставеност, демокрация, глас на народа и защита на българския национален интерес в общия ни европейски дом. Това, което родихте днес, е еднорък и двуглав Франкенщайн. Днес би трябвало поне двама джентълмени от двете групи да си отрежат по една ръка. Не го правете в залата, да не окървавяваме парламента – излезте навън! Както също декларирате, понеже си нямате доверие помежду си, ще си сменяте главите на ротационен принцип, за да сте сигурни, че тялото ще продължи да живее – еднорък и двуглав Франкенщайн. През цялото време обаче, докато сглобявахте този Франкенщайн, дума не обелихте за народа – дума за онези десетки хиляди, които през 2020 г. поискаха промяна на модела на управление на Борисов. Непростимо пропиляване на надеждите на тези хора за по-добър живот. Нито дума за бедността, за неравенствата, инфлацията, цените, доходите, икономиката, здравеопазването и образованието, за които в предизборната кампания обещавахте, че са Ви пръв приоритет. Дори и днес не стана сериозна дума за политики. Та Вие нямате програма. Тепърва ще пишете управленска програма. Имахте едни екселски таблици, които подмятахте, цитирам от ГЕРБ: „за забавление“. Днес чуваме декларации от кандидата за премиер, че ще направите бюджета с 3% дефицит, което означавало запазване на социалните плащания. Защо не си го кажете директно на хората? Това означава замразяване на доходите. Запазване на социални плащания означава замразяване на социалните плащания такива, каквито са сега. Въпреки че цената на водата, на парното, топлофикациите вдигнаха цените с почти 200% миналата седмица. Това означава увеличаване на бедността и неравенствата. Клехте се в името на народа, в името на 7 милиона души близо и се прегрупирахте в името на мафията, в името на оцеляването на 10 – 15 души. Дами и господа народни представители, днес сутринта си направих един експеримент. Помолих изкуствения интелект Chat GPT да ми напише реч за корупцията и мафията за парламента да я прочета. Изкуственият интелект, създаден някъде в Силициевата долина. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Сицилиева.“) Не съм го търсила в Сицилия, там, в Силициевата. Справи се чудесно роботът. Написа ми реч от три страници за корупция и мафия в България. Няма да Ви я чета, разбира се, цялата. Но ще Ви кажа няколко неща – какво мисли днес изкуственият интелект за българската мафия и корупция. Само най-общите неща ще Ви прочета. „Мафията на високите етажи във властта в България представлява опасен синдром, който навлиза в основите на българската демокрация и застрашава принципите на прозрачност, справедливост и отговорност. Това е болест, която отслабва институциите в България и подкопава доверието на гражданите в тях. Това е болест, която не спира на нивото на партийната принадлежност на отделните партии. Не спира на нивото на идеологията на отделните партии, а засяга всички независимо от техните програми. Корупцията в България генерира социална несправедливост. Свидетели сме на това как корупцията в България засегна всичко от обществените услуги до правосъдната система, от образованието до здравеопазването“ и нататък, изкуственият интелект дава препоръки какво да се прави. Това е изкуственият интелект и си има име. Сега ще Ви прочета какво мисли естественият интелект в България, който също си има име. Той мисли така: „Христо Иванов даде предложение да казваме, че се прави Комисия по имунитетите, защото то няма да е само на Борисов, дали ще е на някого от нас, на някого от другите, това ще се види. Идеята е да се каже, че тази комисия работи, докато се смени конституционната реформа. Идеята на Христо Иванов е да се въведе европейска практика, което значи, че поне шест месеца ще се влачи имунитетът на Бойко в някаква комисия.“ Уважаеми европейски посланици, това е обида към европейската практика. Не вярвам там да се създават нарочни комисии, за да се спасява и да се влачи имунитетът на някого. Продължавам с естествения интелект в българската политика: „Борисов се изпира през този вариант. Няма две мнения. Само ние можем да изперем Борисов. Да, основен маркетингов враг е, но не като реален враг е ГЕРБ. Всъщност правим една тъмна и задкулисна договорка с едни хора, на които няма как да имаме доверие, и цялата тази договорка е да оцелее Бойко Борисов. Днес имах разговор с Урсула за еврозоната: „Трябва да измислите как да заобиколите правилата, в смисъл да влезете в рамките.“ Уважаеми европейски посланици, с уважение към европейската практика, това е петно върху Европейския съюз и те се наричат евроатлантици. Тези, които унищожават истинските ценности на Европа. Асен Василев: „Чистката е говорена с всички, които искат да стават министри. Първите две седмици, ако някой иска да бъде министър в този кабинет и не се подпише с кръв под това – става въпрос за чистката в администрацията. Това е едно от предложенията, които да набутаме в Закона, и знаем, че това ще ни попречи за влизането в ОИСР – Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.“ Европейски ценности на естествения интелект. „Имате ли договорка да натикаме ДПС в ъгъла? Няма да се случи, защото Христо, нашият мил коалиционен партньор, иска да прави реформа и днес се е обадил на ДПС да си говорят за конституционна реформа. Върхът на демокрацията е, ако пуснеш народа, както и структуриран в момента, да се репрезентира правилно, ние трябва да сме 10% с ДБ и толкова. Направихме леко ала-бала през президента и леко-полека естественият процес ни докара дотук.“ Уважаеми български граждани, защо Ви ги чета тези неща? Каква е разликата между това, което е изкуственият интелект, и това, което е естественият? (Показва написаните цитати от изкуствения и естествения интелект.) Изкуственият няма емоции. Даваш му задачите – изпълнява. Естественият има страх, задкулисие, опит да се скрие зад имунитет, за да се предпази от правосъдие. Това е разликата и това е днешната коалиция – коалицията на страха, на имунитетите, на зависимостите, необяснима коалиция. Уважаеми дами и господа народни представители, наистина България има нужда от компромиси в трудни моменти, но обяснете какъв е този компромис? Христо Иванов се върна в политиката, акостирайки с една лодка в Росенец пред дома на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Така се върна, а онзиден отишъл при тях да им търси конституционно мнозинство. За какво? Сигурно ще разберем по-късно. ПП-ДБ застанаха под юмрука на президента, създадени от президента, което не е негова работа, за да съборят модела ГЕРБ, днес пазят имунитета на Бойко Борисов и го определят за маркетингов враг, но не истински – ей това лицемерие, страх, задкулисие, възстановяване на паралелната държава, пералнята на страха и на престъпността. Ние няма да подкрепим, разбира се, такава коалиция. Няма да подкрепим този клуб по лични интереси. Няма да подкрепим коалицията на имунитетите, коалицията на войната. (Шум и реплики.) Ние предложихме алтернатива, защото не сме единствено партия, която да критикува и да сочи с пръст. Ние имахме вариант за истинско национално правителство, което да изведе България от кризите, което да успокои, което да бъде такова, каквото декларирате на думи, но всъщност не е, и то беше с пет национални задачи, зад които заставаме всички – надпартиен премиер, надпартийни министри - експерти, срок за изпълнение и контрол. Това беше единственото възможно. Това беше национално отговорно, но страхът им, желанието и лакомията за власт и постове ги накара да направят коалиция – не национално отговорно правителство за България и с грижа за хората, а коалиция за 10 души с грижа за техния живот и техните кожи. Е няма как това да успее. От самото си начало то е грешно заченато и ще бъде и мъртво- родено. Ние оставаме единствената алтернатива на това правителство. Ще Ви кажа защо. (Шум, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Виждам, че колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ реагират най-бурно. Само да припомня какво се случи в петък, уважаеми колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ. (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) ГЕРБ Ви диктуваха текстовете на съдебната реформа и Вие ей тук, на колене ги пишехте и ги предлагахте. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Факт, видян от всички български граждани. Докато викахте антиваксъри, се ваксинирахте. (Шум, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Докато викахте срещу еврото, си държите пари в евро.
#56 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И в долари.
#57 · speech
И да не продължавам нататък. Защо претендираме, че БСП е истинска и автентична алтернатива? (Шум и реплики.) Защото, докато някои от политическите субекти тук не бяха съставени не беше измислен този ГМО процес от президента Радев, шест години БСП се бори с модела на задкулисието на ГЕРБ, с паралелната държава, със задкулисните договорки и с кражбите на 10 млрд. лв. на година. Шест години, подложени на всичко, което е възможно на света – морков, тояга, натиск, вътрешна опозиция, преврати, всичко сме преживели, а преди две-три седмици също получавахме оферти. Е, не се предадохме. Не се продадохме за постове и не си предадохме принципите. (Шум и реплики.) Ето затова днес автентично претендираме за алтернатива, и то единствена, на тази коалиция. Разбира се, ще го докажем не само с думи, а както винаги с алтернативни политики, защото останахме единствената партия, която каквото казва преди избори, изпълнява след избори. (Шум и реплики.) Така ще бъде и занапред, а българският народ ще преценява, защото той е най-мъдър, по-мъдър от нас тук в залата. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#58 · speech
Има ли реплика към изказването? Не виждам. Деян Николов, да.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Президент, народни представители! Чухме изкуствения и естествения интелект, естественият интелект допреди една година, година и половина управляваше със същите тези лъжци, така че не знам за какъв точно морал излизате да говорите.
#60 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Изнасяше оръжие.
#61 · speech
Изпращаше и изнасяше оръжие за Украйна също с тези същите лъжци, които днес критикувате. (Шум и реплики: „Ааа!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че смятам, че може да се придържате до това, което изкуственият интелект казва, защото естественият Ви не е много добър. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По отношение на това, което се случва днес. Аз тук днес искам да кажа, като мой дълг го чувствам, на практика каква е истината, защото много се изговори по отношение на записа. Знаем, че отляво седят национални предатели, отдясно също, но това не е ключовото. Ситуацията беше описана много добре. Най-ключовото нещо, което не беше споменато досега, е защо се случва всичко това. На практика истината, и тук много държа господин президентът и уважаемите сънародници да чуят истината, е, че днес се извършва държавен преврат, зад който стои ЦРУ и американското посолство. (Шум и реплики.) Това е истината. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тук имаме една коалиция, създадена от две партии, които са пряко създадени и финансирани от ЦРУ, управлявани от американското посолство, а там имаме една коалиция, или по-скоро партия, която е пробита от ЦРУ и управлявана от американското посолство. Единствената причина в момента да се случва това, че управляващи и контролирана опозиция да бъдат така събрани в бъдещото правителство, е защото се появи ВЪЗРАЖДАНЕ и заплахата за американския режим и модел в България стана прекалено силна.
#62 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво!
#63 · speech
Аз смятам, че в момента е ситуация, в която Консултативен съвет по националната сигурност не би бил излишен, защото, както казах, се извършва държавен преврат и това го знаят всички в тази зала. Освен че се извършва държавен преврат, искам да добавя, че в това правителство участват и ДПС. Например като Министерството на земеделието, ей така, услужливо дадено на тях – нещо, което всички в тази зала знаят, но няма да потвърдят и няма да кажат гласно. Така че в момента, говорейки за конституционна реформа, имаме нова коалиция, която е между ГЕРБ, ДПС, „Продължаваме Промяната“ и другото нещо. Оттук нататък единственото, което трябва, е целият български народ да излезе и да покаже гнева си и да спаси България. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#64 · speech
Господин Ченчев – първа реплика. Ангел Георгиев – втора реплика.
#65 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, господин Президент, господин Премиер, дами и господа народни представители, Ваши Превъзходителства, гости, уважаеми граждани! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Лъжете Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ току-що от тази трибуна. Зад мен стои министърът на икономиката – в тази зала беше и отговаряше на въпроси неколкократно. Аз документ не видях за износ на оръжие, защото такъв няма, защото такъв износ на оръжие няма по времето на кабинета Петков, за който Вие говорите. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Потвърдено е от министъра на икономиката, потвърдено тук, от тази трибуна. Казвам Ви го спокойно, без емоции. И понеже Ваш представител преди малко каза от тази трибуна, че понякога трябвало да се казва истината – истината трябва да се казва винаги, всеки ден, когато е за целия български народ, защото той заслужава да я чуе, и беше пропуснато от председателя на нашата парламентарна група. Каза Ви за еврото, каза Ви за ваксините, пропусна да каже за самолетите. Спомняме си онова Ваше гласуване – и колегите си го спомнят, и гражданите си го спомнят. Когато паднат Вашите маски, гражданите ще разберат – те вече започват, всъщност Вие чии интереси обслужвате, и тези интереси седят вляво от Вас. Благодаря Ви.
#66 · speech
Благодаря Ви, господин Ченчев. Има ли втора реплика? Господин Ганев, заповядайте.
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, Николов, извинявам се, две неща: шест милиарда печалба за България от износ на оръжие по времето, когато управляваше четворната коалиция на ПП, онова нещо, БСП и „Има Такъв Народ“. Шест милиарда! (Реплики.) Изнасяйки оръжие до границата между Полша и Украйна или до границата Румъния – Украйна, всеки може да си направи сметка къде е отивало оръжието. Нещо друго обаче е по-важно. Очаквам тази коалиция, която в момента ще ни управлява, да издигне само след няколко седмици и отново да направи това, което направиха БСП и ДПС, номинирайки Делян Пеевски за председател и за началник на ДАНС. Това нещо ще е съвсем резонно и съвсем нормално. Както излезе тогава Мая Манолова и номинира Делян Пеевски за шеф на ДАНС, очаквам лично това нещо да бъде направено от някого от видните лица на онова нещо. В случая няма нищо лошо някои от хората, които са развявали плакати, че Борисов е слуга на Путин, да излязат, примерно господин Мирчев да излезе и да номинира господин Пеевски за началник на ДАНС. Няма нищо лошо и съвсем резонно е – с тях управлявате, министър най-малко един ще имат – на земеделието, конституционна реформа ще правите и съвсем естествено е господин Мирчев да излезе от тази трибуна открито да каже: ние заставаме зад нашия скрит и донякъде явен коалиционен партньор и номинираме Делян Пеевски.
#68 · speech
Репликата към господин Николов каква е?
#69 · speech
Защото благодарение на това влязохте в управлението и това бяха протестите Ви.
#70 · speech
Заповядайте, господин Николов.
#71 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Ганев, добре отбелязахте сумата, която мина през БСП чрез изнасянето на оръжия. Много е интересно Корнелия Нинова дали има директна връзка с така посочените обороти и печалби, или просто няма достатъчно политическо мъжество, така че да се противопостави на своите коалиционни партньори. Между другото, много интересно е, че само преди две-три седмици бяхте на крачка, госпожо Нинова, да влезете пак в правителство – този път заедно с ГЕРБ. Така че, вижте, разбирам, че Вашият електорат в момента, откакто излязохте от това правителство, много оредя и сте на път да унищожите една 100-годишна политическа партия. Разбирам, че Ви е тъжно за това, но не ВЪЗРАЖДАНЕ Ви е виновно. Не ние не сме последователни, Вие не сте последователни. Вие излъгахте избирателите си и колкото и да се опитвате да правите някакви атаки срещу нас, това няма да Ви спаси партията. Ако си бяхте държали на думата, ако не бяхте правили неща под масата, ако не се бяхте коалирали с американските слуги, може би сега щяхте да сте в по-добра ситуация, така че спрете да се упражнявате върху нас и си погледнете Вас и Вашите простотии. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#72 · speech
Други заявени изказвания? Господин Дилов, след това господин Дренчев. (Реплики.) Има двама, господин Свиленски, но господин Дилов е единствен.
#73 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, почитаеми господин Председателю. Скъпи гости, уважаеми колеги, уважаеми български граждани, които гледате в момента и едва ли повишавате много мнението си за българските политици. Няколко пъти понечвах да направя реплика, но реших, че може би е по-добре да направя отделно изказване, да се опитам да обобщя нещо, в което всички ние тук бъркаме. За повечето изказвания, които правим, основателно бяхме обвинени от госпожа Нинова, че не става дума за народа, не става дума за гражданите, става дума за някакви политически сметки. И наистина така изглежда – сякаш става дума за политически сметки. Обаче всъщност всички тези оратори, които няколко пъти използваха думата ценности, нека ме оборят, има ли по-голяма ценност от максимата, че и най-лошият мир е по-добър от най-добрата война. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.) България от две години е в контролиран хаос. Мога да посоча и архитекта на този хаос, но не искам да влизам в конкретика. (Реплики: „Кой, кой?“) Нека да говорим принципно кой би спечелил от друг сценарий днес. Хайде помислете, като ще правим политически сметки. (Реплики.) Ами веднага ще Ви кажа. Някой има ли съмнение, че ГЕРБ няма да има същия и по-добър резултат? Има ли такова съмнение някой? Аз обаче имам големи съмнения какво ще се случи с избирателите на БСП, какво ще се случи с избирателите на ИТН. Кой ще спечели от предсрочни избори – поредните? Никой! Най-малко ще спечелят българите, най-малко ще спечелят кметовете, които чакат бюджет, най-малко ще спечели администрацията, която се чуди на кой господ да се кланя вече и как да работи в това условие на двегодишен, даже не е автопилот – има си пилот управлението на България, и то такива правомощия, каквито никаква промяна на Конституцията няма да му даде. Защото ние направихме огромен експеримент с българската политика, оставяйки я две години в служебни правителства, сякаш не можахме да се убедим още от първите три месеца, че служебното правителство е нещо не много добре измислено от бащите основатели на последната ни Конституция. И понеже някой път се споменаха и тежки думи: този ще бъде изпран, онзи ще бъде скрит – къде се перат българските политици, уважаеми колеги? На едно-единствено място – на избори! Борисов няма никаква нужда да бъде пран от когото и да било. След близо 20 спечелени избора в България единствените, които ни перат (силни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), са българските избиратели. Тези от Вас, които не са чули гласа им, спрете с тоя хаос, направете някаква форма на управление – просто лъжат себе си, лъжат и тях. И последното, което искам да кажа, уважаеми колеги, за да обърна внимание основно на Вас самите, на депутатите от Четиридесет и деветото обикновено народно събрание, този кабинет, който ще има изключително тежка задача, просто изпълнен съм със съчувствие към тях максимално, в крайна сметка съществува, за да може да продължи да съществува Четиридесет и деветото народно събрание. Защото то има огромна и тежка задача, то има да поправя изключително много неща. И аз не приемам изобщо като упрек факта, че някой говори с ДПС или с когото и да било за конституционно мнозинство. Ами да, на нас ни трябва конституционно мнозинство, трябва ни Велико народно събрание, за което от „Гергьовден“ говорим от 1995 г. Но това е невъзможно в момента, поне аз не виждам как хора, които трудно се разбират за комисии, ще се разберат за Велико народно събрание. Но ние трябва да положим усилие този парламент да работи. Мисля, че тези жертвени агнеци, които изпращаме днес в управлението на България като министри, би трябвало да са пример за нас. Пример трябва да е Юлиян, който си заряза прекрасния живот във Великобритания, за да дойде отново тук, и то в една сфера, в която няма любов – екологията и водите, има страсти и скандали денонощно. Мога за всеки един от министрите да кажа. Препълнен съм с огромно съчувствие към бъдещия министър на културата какво го очаква. Наистина му е бедно въображението, въпреки че е прекрасен актьор и голям театрал. Ами Мария или професор Денков?! Помислете си какво правят тези хора и кой всъщност прави голямата жертва тук днес. Всякакви приказки за това, че някой се пере, че се крие от имунитет – Борисов от две години няма имунитет. (Реплики от народния представител Десислава Атанасова.) Да, поправят ме колегите, че всъщност никога не е имал. Затова още веднъж Ви моля да спрем да се нападаме. Ясно е по какви причини някой иска, някой не иска да има този кабинет. Ясно е, че има големи, могъщи сили, които не искат да има редовно правителство. Аз не знам госпожа Нинова колко пъти си говори с изкуствения интелект, но съм сигурен, че един разговор с естествения интелект на главния прокурор промени решението ѝ за първия мандат. (Силен шум, смях и ръкопляскания.) Така се говори! Добре, колеги, наистина последната ми реплика беше напълно излишна, за което се извинявам. (Оживление, смях и реплики.) Мислете, бъдете отговорни – българите наистина искат малко спокойствие, малко да си погледнат домовете, работата, да бъде малко по-прогнозируем животът им. Най-малкото, което им дължим, е това. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания.)
#74 · speech
Има ли реплики? Радостин Василев – реплика. (Реплики: „Радо, нямаш време!“) Тошко Йорданов – първа реплика.
#75 · speech
ИТН
Мислех да мълча, но господин Дилов, който може би с Настимир Ананиев са най-известните политически пеперудки, опрашени от коя ли не партия, просто ме принуди. Първо, резултатът на ИТН. (Шум и реплики.) Ще повторя, че мислех да мълча, но господин Дилов, който заедно с Настимир Ананиев са най-известните политически пеперудки, опрашени от коя ли не партия, затова ще карам подред. Избирателите на ИТН не ги мислете. Ние сме единствената партия в историята, която е била изхвърлена, естествено, с алабализми на тези двамата, но се върнахме обратно. Оттук нататък ние ще катерим стълбата и ще Ви срещаме как слизате надолу. Второ, ще Ви дам пример за добра война и лош мир. Във Втората световна война кое е по-добре: да се води или да имаше лош мир с Хитлер, окупирал цяла Европа? Трето, имунитетите на Бойко Борисов и Кирил Петков. Ами сега те двамата ще се перат взаимно! Извинявам се, това, че ще се перат взаимно, прозвуча малко двусмислено. Сега ще си проличи дали са страхливци и дали ще си махнат имунитета сами, защото се правят на мъже и двамата. Такъв им е имиджът, но може да се окажат обратното на мъже в народния смисъл на думата. Благодаря.
#76 · speech
Друга реплика има ли? Няма. Господин Дилов, искате ли дуплика? Заповядайте.
#77 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Йорданов, че ми давате възможност да подчертая факта, че „Движение Гергьовден“, което догодина ще празнува своята 30 годишнина, тоест отдавна не е младежка партия, всъщност никога не се е явявало на никакви избори по друг начин, освен като „Гергьовден“ – на нито едни, това е леснопроверимо на страницата на Народното събрание. Тази реплика Ви беше абсолютно неуместна. По-интересно обаче е второто нещо, за което говорихте. Вие представлявате една, народна тенденция да я нарека, защото трудно може да бъде наречена политическа, тя не е структурирана политически, която беше важна и която Вие проиграхте с много лека ръка в по-предишния парламент. Това беше тенденцията на много хора, които искаха да видят една голяма промяна в България. Обаче тази промяна по технологията на българската демокрация не може да стане без съгласието на голяма част от хората в тази зала и чрез тях – понеже за България е представителна демокрация, без съгласието на хората, които са ги изпратили тук. Точно в този момент всички реплики, породени от обида или от някакво огорчение, минират този процес на съгласие, който е изключително необходим, просто няма как по друг начин да стане. Дори референдумът, който Вие инициирахте и на който гласувах за и всички в онзи ден гласувахте за тогава, той пак не можеше да мине, дори да беше допуснат, без съгласието на тази зала. Така е измислена демокрацията. Не е най-доброто нещо, но по-добро просто не е измислено. Демокрацията не е отговор на въпроса накъде вървим, тя е отговор на въпроса как вървим, как взимаме решения за посоката, за отговорността, за скоростта, за цената, която ще платим. Това е демокрацията. И докато в България има нещо като демокрация, няма друг начин, по който това да стане, освен чрез съгласие. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#78 · speech
Корнелия Нинова поиска лично обяснение.
#79 · speech
БСП за България
Господин Дилов ми даде повод, освен да коментирам неговите думи, да спомена едно име, което днес никой не смее да спомене в тази зала – защо ли? Главният прокурор Иван Гешев, който, видите ли, бил повлиял на решението на БСП, което било готово да влезе в правителство с ГЕРБ. (Шум и реплики.) Дами и господа народни представители, и тук не познахте. Искам да припомня нещо – не на Вас, късопаметни сте, а на българските граждани. БСП е единствената партия, единствената, в която прокуратурата е влизала в опит за вътрешнопартиен преврат. Припомням Ви, че прокуратурата образува проверка, извика ме на разпит, поиска да връчвам призовки на колегите си, да предам документацията на партията от няколко заседания на Националния съвет по повод на тяхно разследване защо е изключен Кирил Добрев от партията. Вие такова нещо да сте чували? Не Ви се е случвало, сигурно няма и да ви се случи. Защо? Защото досега господин Гешев Ви пазеше и Вие го употребявахте срещу политическия си опонент. И сега да ми кажете, че БСП е повлияна от това, е просто цинизъм във вземането си на решения за правителство. Нещо между Вас се обърка и не е наша работа – Вие си знаете. И сега главният прокурор реши да проведе операция „Чисти ръце“, а пък Вие решихте с противоконституционни закони, признати от Вас, че са противоконституционни, тук от втория ред да ограничите тази операция „Чисти ръце“. Тези, които той пазеше, използвахте през годините, сега тръгнахте срещу него, защото реши да разкрие цялата истина за Вас. Ние бихме го поощрили в този процес, въпреки че сме единствената партия, в която прокуратурата е влизала. Аз тогава дадох пресконференция и казах, че прокуратурата се използва като политическа бухалка срещу БСП с вътрешнопартийни преврати. Това не ни пречи, на мен не ми пречи като председател на партията. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Днес държавнически и обективно да гледаме на процеса, който се случва в страната. Мафията експлодира отвътре. Започнахте да си разчиствате сметките, започнахте да се страхувате от имунитетите си. Вчера „Продължаваме Промяната“ каза Бойко Борисов да си даде имунитета, а днес Кирил Петков каза: А, не. Ще има комисия шест месеца за неговия имунитет. Какво е това?
#80 · speech
Времето, госпожо Нинова! Една минута сте отгоре.
#81 · speech
И да кажете в този случай, че БСП се влияе от някакви решения на прокуратурата е цинизъм, за който няма да мълчим. Може да сме субективни тогава, когато прокуратурата е влязла в партията, и да имаме емоции, днес ги потискаме в името на България. Операция „Чисти ръце“ трябва да се проведе докрай, независимо кой ще бъде от всички…
#82 · speech
Госпожо Нинова, вземете изказване!
#83 · speech
Добре, удължете ми го с минутите за времето. (Шум и реплики.) Имаме още време на групата.
#84 · speech
Това е лично обяснение.
#85 · speech
Моля да ми удължите времето като изказване от групата.
#86 · speech
Вие вече се изказахте.
#87 · speech
Освен това чухте ли изказването на президента Радев на влизане в парламента? Не, а би трябвало, че правителството освен математика е и ценности. Днес президентът Радев направи най-острото изказване срещу това правителство. Той се позиционира като Ваша опозиция и водач на войната срещу това правителство. Има ли право президентът Радев, който създаде „Продължаваме Промяната“, за да ги прати срещу Бойко Борисов? След това, като направихме правителство, свали нашето правителство, използвайки Борисов и ВЪЗРАЖДАНЕ, и другите колеги, свали редовното правителство на ПП и на нас. Днес се заявява като нова алтернатива. На какво? И не виждате ли, че тези разправии, това задкулисие, което върви тук, дава аргументи на бащата на хаоса в държавата?
#88 · speech
Злоупотребявате с процедурата, госпожо Нинова.
#89 · speech
Защото хаосът се създаде и тръгна оттам. Ето върху това мислете. Ясно е какво е Вашето правителство, ясно е, че няма ценности, ясно е, че няма да издържи дълго. Въпросът пред България стои отворен и нашето предложение, нашата алтернатива също стои отворена – пет задачи: надпартиен премиер, експертни министри, срок за изпълнение на задачите…
#90 · speech
Госпожо Нинова!
#91 · speech
…с грижа за България и за народа. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#92 · speech
Пет минути лично обяснение! Мисля, че такъв рекорд досега не е имало. Други изказвания? Господин Дренчев.
#93 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, господа народни представители! Аз няма да се занимавам с имунитети и с прокурори. Искам да обърна малко по-прагматична гледна точка на дебата. Според мен структура с 19 министерства е твърде раздута, имаме поне 4 излишни министерства, а това са: Министерството на спорта, Министерството на туризма, Министерството на иновациите и растежа, Министерството на електронното управление. Особено едно от тях – Министерството на иновациите и растежа, което беше създадено през декември 2021 г., за да бъде назначен за министър един международен гастрольор, то се дублира с поне още 3 министерства – Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на образованието и науката, Министерството на електронното управление. Още повече че то създава едно объркване и води до размиване на отговорностите в администрацията. Като пример мога да Ви дам изслушването на министъра на отбраната от миналата седмица, в което той говореше за индустриалното сътрудничество по сделката с F-16. Доколкото разбрах от всички проекти, единствено този проект, с който се занимава Министерството на отбраната, работи, а тези, които са били под шапката на Министерството на иновациите и растежа, са, ако може да се каже, до под кривата круша. В това министерство работят над 400 човека и разходите им за 2022 г. са били 256 млн. лв., от които 210 млн. лв. са били за заплати, включително 28 млн. лв. са раздадени като премии. Отделно имат перо и са раздадени 112 хил. лв. за антиковид мерки за 2022 г. Може би ще улесня бъдещия министър на финансите, ако се чуди как да закърпи бюджета – ето едно излишно министерство, откъдето 260 милиона могат да се спестят. Много интересен е кандидатът за министър, който ни е предложен сега, доколкото той беше кандидат за министър и в правителството на ГЕРБ – правителството на господин Габровски. Ако прочетем автобиографията на Милена Стойчева, ще видим, че всъщност говорим за типичен представител на посолството. Доколкото тя идва от Програма „Джуниър Ачийвмънт“, студентски декан е на Американския университет и е получила награда за жени лидери от американското посолство, и мисля, че тук не говорим за кандидат на посланик Митрофанова, а точно обратното. Благодаря Ви.
#94 · speech
Има ли реплика? Не виждам. Румен Христов за изказване.
#95 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председателю, уважаеми гости, уважаеми служебни министри, уважаеми кандидат-министри, уважаеми дами и господа народни представители! Днес Четиридесет и деветият парламент трябва да вземе най-важното си решение, а именно създаване на мнозинство, което да избере редовно правителство, от което България има нужда. Разбира се, до това решение не се стигна лесно както при Политическа партия ГЕРБ, при Политическа партия СДС, така и при парламентарната група на ГЕРБ-СДС, а предполагам, че и при колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Можехме ли да постъпим егоистично? Разбира се, че да. Ако с основните си конкуренти, да не казвам опоненти, защото после ще се мотивирам какво имам предвид, бяхме загърбили възможността да постъпим национално отговорно и да отидем на избори, ние или щяхме да подобрим малко резултата, говоря за ГЕРБ-СДС, или щяхме да запазим същия резултат, а най-вероятно колегите от „Продължаваме Промяната“ щяха да имат по-лош резултат, следейки какво се случва през последните години: в Четиридесет и седмия парламент – 67 народни представители, в Четиридесет и осмия – 53 народни представители, а сега – 37. В живота често пъти се налага да вземаме решения, които не ни харесват, но са важни от гледна точка на държавата. България направи своя цивилизационен избор преди години и този избор трябва да бъде отстояван. Поколение политици в България дадоха всичко, което можаха, това да се случи. България, която днес е член на Европейския съюз и на НАТО, има нужда от редовно правителство, което да продължи да задълбочава интеграционните процеси – да станем член на еврозоната, да станем член на Шенген, да овладеем инфлацията и да запазим доходите на българските граждани, или по-скоро тяхната покупателна способност, и изобщо да станем една нормална държава. С голям интерес, господин Василев, ще следя как Вие ще изпълните Вашето обещание за три- процентов дефицит. Ако това се случи, аз ще Ви поздравя, без да орязвате социалните разходи, без да повишавате данъците, без да посягате към резерва, без да вземате допълнително външен дълг, дай боже това да успеете да го направите, и тогава ще Ви поздравя от тази трибуна. България има нужда от покриване на тези критерии, защото знаем колко стриктна е Европейската комисия, особено когато става дума за влизането на България в еврозоната. Влизането на България в еврозоната е изключително важно за страната. В момента няма да водя агитация, но това нещо трябва да случи час по-скоро. Другото важно нещо. Еднозначното отношение на България спрямо войната в Украйна, еднозначното отношение към агресора Русия и към жертвата Украйна. Ние тук не бива да шикалкавим, трябва да имаме ясна и категорична позиция. Очаквам от министър Тагарев, да се надяваме, че той ще бъде избран за такъв, да има тази своя категорична позиция. По отношение на колегите отляво, които казаха, че правителството е Франкенщайн, Квазимодо и така нататък. Искам да обърна внимание, уважаеми колеги отляво, че Вие преди години направихте правителство с наследника на монархията, Вие повече от 50 години развявате като флаг във Вашата идеология борбата с монархофашизма, а в Тройната коалиция Вие участвахте заедно с прекия наследник на монархията, впоследствие направихте правителство заедно с колегите от „Демократична България“, където присъстват мои бивши съратници в ДСБ, които са крайнодесни, така че аз не виждам какви упреци отправяте към едно бъдещо правителство, което по важните, големите, стратегическите цели няма различно мнение. Пак повтарям, тези цели са до голяма степен десни, а аз виждам в колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ хора с много десен профил. Надявам се, че те ще отстояват тези идеи, които са важни за България. Убеден съм, че редовно правителство трябва да има. Пак казвам, решението да гласуваме е много трудно и няма да повтарям един бивш лидер на Съюза на демократичните сили, който каза как гласува. И на нас няма да ни е лесно, но това е разумното и държавническото решение в момента. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#96 · speech
Има ли реплика? Заповядайте, господин Георгиев.
#97 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Христов, Вие сте автентично десен човек, човек, който е видял много от прехода, но също така и от модерната политика. Вие оставихте обаче неадресирано, и това малко ме разочарова, едно изказване, направено от тази трибуна, което според мен, ако сега внесете яснота по него, ще внесете и съответно баланс. Тук се каза за, цитирам: „бащата на хаоса“. Обаче хаосът, господин Христов, ми се струва, че не бе непорочно заченат, а той си има и майка, и тя през 2016 г. даде старта на хаоса. Преди малко се опита някак плахо да го посочи, но не го изрече. Така че ми се иска Вие от висотата на Съюза на демократичните сили да направите един кратък анализ на това как започна хаосът, през какви фази премина, как се роди и в крайна сметка къде се намира сега. Надявам се, че Вие ще имате малко повече кураж да кажете нещата с истинските им имена в крайна сметка. Благодаря Ви.
#98 · speech
Друга реплика има ли? За дуплика – господин Христов.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председателю. Уважаеми господин Георгиев, Съюзът на демократичните сили има внесено предложение от много години за промяна на Конституцията. За съжаление, тази промяна, която ще цитирам след малко, изисква Велико народно събрание – нещо, което много трудно може да се случи към този момент, но така или иначе рано или късно трябва да се случи. Защото неопитният млад Съюз на демократичните сили влезе навремето в капана за Велико народно събрание, опитните тогава пък политици от БСП ни вкараха още 90 а година и направиха Конституция, която да е по тяхна мярка. В тази Конституция бяха заложени жалони, които да помогнат да бъде трансформирана политическата власт в икономическа, и това беше извършено перфектно. Ако днес отидете в който и да е областен град и видите първите десет-петнадесет по богатство хора, ще видите, че няма нито един син или автентично десен човек – всички са свързани с левицата и с Държавна сигурност. Това, което обаче Вие ме питате и което аз искам да кажа за промяната във Великото народно събрание, е чл. 99, ал. 5, изречение първо, по памет цитирам: Тогава, когато политическите сили не получат съгласие за съставяне на правителство, президентът назначава служебно правителство. Аз смятам, че думичката „президент“ трябва да бъде заменена с думичката „Народно събрание“, което да избира служебен кабинет на пропорционален принцип, тоест в зависимост от големините на парламентарните групи, но това, пак казвам, изисква Велико народно събрание. Иначе, разбира се, че ще кажа: нещата с хаоса започнаха, след като господин Радев излезе на площада и вдигна високо своя юмрук. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#100 · speech
Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Е, колеги… (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Отдавна вдигна ръка.“) Заповядайте, господин Костадинов, но имаше поне четири секунди. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#101 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Президент, уважаеми сънародници! Това, което се случва в момента в Народното събрание, е без прецедент и всъщност продължава поредица от безпрецедентни действия и събития, които се случиха в последните няколко седмици. Някои наричат това задълбочаване на политическата криза. Според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ по-скоро ставаме свидетели на разпад на статуквото и на панически зле прикрити опити то да бъде съхранено на всяка цена, с цената на какъвто и да било компромис – нещо, което означава, че може би сме свидетели на началото на един очистителен процес. Дали това ще стане така или не, зависи до голяма степен, разбира се, от волята и енергията на българския народ, защото в крайна сметка той е господарят на България – поне според Конституцията на нашата страна. За съжаление обаче, заради безпрецедентните действия през последните няколко седмици на част от българския така наречен политически елит виждаме, че реално нашият народ не е господар на нашата страна. Виждаме, че нашият народ е по-скоро превърнат в ситуация да бъде гостенин в собствената си родина, в собствения си дом. Когато тук беше изслушването на шефовете на службите, бяха изнесени потресаващи факти. Не само заради изнесения публично, официално, запис от заседанието на втората по големина политическа сила в България, който повдигна завесата на задкулисието, но и заради това, което излезе като свидетелства от страна на ръководителите на българското контраразузнаване. Хора, които трябваше да бъдат арестувани на секундата след завършването на това изслушване, сега в момента се канят да управляват държавата. Хора, които казаха, че съгласуват назначенията на бъдещите шефове на службите с посолството и са получили одобренията на посолствата, в момента искат да управляват държавата. Има ли някой от Вас съмнение, че тези хора, които вече са определени, ще защитават всякакви други интереси, само не и българските национални интереси?! Мисля, че не само ние от ВЪЗРАЖДАНЕ мислим по този начин. Ето защо наистина сме свидетели на изпълнението на един класически кадифен държавен преврат. Един кадифен държавен преврат, за който, между другото, може би за нашата държава е първият подобен случай, но далеч не е първият в световен мащаб, и който майсторите на тези кадифени държавни преврати от посолството на Съединените американски щати са провеждали на много места в цял свят. Свидетелствата за това не са едно, не са две, не са три. Те са десетки, и то само за последните няколко десетки години. В момента ние не обсъждаме кабинет на България. В момента ние обсъждаме кабинета на американския посланик. 14 от фигурите вътре в това проектоправителство са пряко или косвено свързани в един момент от своя живот с американската държава. Някои от тях заради това, че са били в обучителни програми, семинари на различни американски университети, други заради това, че са получавали грантове – стотици хиляди, между другото, от американската държава чрез Фондация „Америка за България“, трети, защото са били в управителния съвет на фондации, които са били издържани от Фондация „Америка за България“. Има и такива, които буквално доскоро са били в управителните съвети и органи на американски институции, като фамозния Junior Cheesemаn. Реално погледнато, в момента ние тук участваме в един политически театър. Целта на Народното събрание е да изпълнява ролята на един нотариален печат, да извърши една заверка – гумен печат. Решението, което вече веднъж е взето от страна на тези две формации, които се явяват към настоящия момент според последните избори първа и втора политическа сила, не е в интерес и на тях самите, и те си го признават. Чест прави поне на тези, които излязоха да говорят от техните редици, че не си правят илюзии за последиците, защото те много добре знаят, виждат ги и се сблъскват с тях всеки ден, когато разговарят със своите собствени избиратели, пък и обикновени симпатизанти по улиците на България. И тук е вече въпросът, който трябва да си зададем. След като тези хора, все пак по-голямата част от тях, вярвам, не са завършени идиоти, след като те са наясно с това, че тази коалиция на обвиняемите се превръща в коалиция на обречените, след като те са наясно с това, защо го правят?! Мисля, че отворът е налице. Човекът, който е отговорен за съставянето на това правителство, в момента стои там горе, и това цяла България го знае. И просто някой трябва да го каже от тази трибуна, за да можем поне да имаме честта да знаем, че сме казали истината на нашите сънародници. Разбира се, това е пирова победа, защото в опитите си да се спаси неспасяемото лъснаха наистина много сериозни задкулисни договорки. Тези, които се заклеваха и кълняха, че няма да подкрепят едните или другите, тези, които превърнаха кампанията си в едно единствено мото и послание: „Гласувайте за нас, за да не дойдат другите на власт!“, сега в момента правят общо правителство. Понеже има господ, много бързо се получава така, че тези, които обвиняват другите, и често ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, разбира се, на първо място, за това, че са в някаква друга колаборация с ГЕРБ, разбира се, като основен заподозрян за всичко случващо се негативно в държавата през последните 12 години, буквално само десет дни по-късно влязоха в ролята на тези, които обвиняват, че уж са били в някакви договорености. Господ си знае работата и смятам, че и българският народ също си я знае, защото това правителство няма да издържи дълго и защото въпреки всички заклинания, които се изговориха тук, как на нас ни е нужно правителство, как едва ли не хората го искали по улиците на България, това казвали и така нататък, няма такова нещо. Хората знаете ли какво искат? Те искат две много простички неща – искат добри доходи, искат сигурност за себе си и за децата си. Това правителство няма да им го даде, както не го даде и предишното правителство, което пак беше съставено с този мотив, помним всички: да направим правителство, да не ходим пак на избори. И какъв е резултатът? Заложен 12-милиарден и повече дефицит, с бюджетна прогноза за още два пъти по толкова следващите две години, което означава следното нещо: ако трябва да се избира между най-добрия инструмент на демокрацията – изборите, и съставянето на едно вредно правителство, което да ни застопори в мизерията и в деградацията, естествено, че първият вариант е по-добър. Защото България не е стабилна държава не защото има нестабилност в последните две години и защото тук някой си създавал хаос. Не, България не е стабилна държава, защото тя е систематично унищожавана през последните 33 години. Систематично унищожиха нашата промишленост, нашето земеделие, нашето здравеопазване, нашето образование, нашата армия. Опитват се да доунищожат дори остатъците от това, което ни е останало – финансовата независимост на България. Тук се говори как ще влезем в еврозоната, без въобще никой да обръща внимание на това, че всъщност повече от 600 хил. българи казаха ясно и категорично, че искат да бъдат питани за това. Тук хора, които се наричат демократи, обаче казват, че не е демократично да питаме българите, защото те били прости и не разбирали. Освен това е много опасно, защото нали разбрахме от записа, само между 7 и 10% са интелектуалците. Аз не съм на това мнение, разбира се. Смятам, че умните хора са много повече в нашата страна. Друг е въпросът, че те са изключително отчаяни и заради това една огромна част от тях не отиват да гласуват. (Реплика: „Времето!“)
#102 · speech
Времето, господин Костадинов.
#103 · speech
Да, аз свършвам. Кандидатът за министър-председател – лицето Денков, каза, че на него не му било детска мечта да стане министър-председател в една, цитирам: „разделена държава“. Кой раздели държавата? Кой създаде това разделение? Кой чертае червените линии и кой насъсква хората едни срещу други? Кой е този, който прави така, че българският народ да изпада в ситуация, в която да не усеща бъдеще в собствената си държава? В началото на XX век има един изключително голям исторически процес във Франция – процесът „Драйфус“. Един от най големите световни писатели тогава Емил Зола излиза и казва в една своя реч: „Аз обвинявам целия френски политически елит за това, което се случва, защото вие сте виновни.“ И сега аз ще кажа същото нещо – аз обвинявам тези хора, които са в залата тук и които ще извършат национално предателство, в държавна измяна, и смятам, че тяхното място е в затвора, а не в министерските кресла. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#104 · speech
Има ли реплика? Не виждам. Господин Денков – за изказване.
#105 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми официални лица, уважаеми гости, уважаеми български граждани, които ни гледате! Бяха казани много неща от политиците преди мен, повечето от тях напълно неверни и изпълнени с политическа демагогия. Но в едно изказалите се преди мен бяха прави – да, българският народ е мъдър, да, българският народ разбира какво се случва и ще прецени сам, няма нужда да му се подсказва защо се прави това правителство. Същият този народ е казал: „По делата ще ги познаете и по делата ги съдете.“ Аз също се виждам с много хора и всички, или почти всички, да бъда точен, ми казваха: „Не се отказвайте, направете правителство, защото иначе ще настъпи хаос.“ Така че никой няма право да говори от името на българския народ – нито партия ВЪЗРАЖДАНЕ, нито една партия, ние всичките представляваме българския народ. Никой не може да има монопол върху мнението на българския народ. Уважаеми народни представители, Вие не коментирахте изобщо състава на Министерския съвет и това не е случайно. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ). Да, мен ме коментирахте, защото искахте да направите политическите си изявления, но не коментирахте тези хора, които застанаха с името си и с авторитета си, защото няма какво да кажете. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Етикетите, че някой е завършил американския университет и заради това не може да стане български министър, са комични, господа от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние имаме и министри, които са завършили в московски университети. Това по-добра ли прави визитката на този Министерски съвет? Аз се гордея с този Министерски съвет, защото тези хора могат да си свършат работата, за което Ви призовавам да гласувате. Искам лично да им благодаря за това, че влязоха в тази битка. Вместо това чухме много политически нападки и причината е много ясна – има немалко хора в тази зала, и партия ВЪЗРАЖДАНЕ е пример в това отношение, които действат на принципа: колкото е по-зле за България, толкова е по-добре за нашето партийно ръководство! Това е истината! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) И доказателството е, че от първия ден лидерите на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, а и на някои други, между другото, казаха, че колкото по-бързо се разпадне това Народно събрание, толкова по-добре. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че тяхната цел, Вашата цел през цялото това време – Вие да взривите демократичния процес, на който сме свидетели в момента. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз обаче питам: това ли искат българските избиратели? Видяхте ли резултатите от социологическото проучване вчера, което показа, че над 50% от българските избиратели всъщност биха гласували за този Министерски съвет. Именно затова никой няма право да говори от тяхно име. (Шум и реплики.) Колеги от Българската социалистическа партия, благодаря Ви за съветите, които давате как да се направи правителство, но нека да попитам: през последните години колко пъти получихте мандати и колко успяхте с тях да направите правителство? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Така че, моля Ви, поне да имаме малко уважение за това, че в една много трудна ситуация ние се опитваме поне, а може и да успеем да направим правителство – колкото и да е трудно, каквато и политическа щета да носим за това. Подчертавам отново, това е правителство за европейското развитие на България, в полза на хората и на бизнеса. Това е неговата цел. Подкрепете го и след това го съдете по делата му! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#106 · speech
Има ли реплика? Господин Гуцанов, десет секунди Ви давам за реплика, защото нямате време.
#107 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Президент, уважаеми колеги! Десетте секунди са, че срамът и предателството няма да бъдат към Вашите партии, а ще бъдат към България, уважаеми господин Академик!
#108 · speech
Друга реплика има ли? (Силен шум. Реплика от народния представител Тошко Йорданов.) Господин Йорданов, имате три секунди. Сега ще проличи Вашето умение и Вашето дар слово.
#109 · speech
ИТН
За състава на кабинета – Асен Василев…! (Смях. Ръкопляскания от ИТН. Силен шум и реплики.)
#110 · speech
Дуплика, господин Денков, искате ли? Няма. Други изказвания има ли? Господин Иванов, заповядайте за изказване. А на колегите, които ме питат дали има записани за изказване – уважаеми колеги, това е непредвидимо!
#111 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми високи гости, уважаеми колеги, уважаеми сънародници! Чухме какви ли не заклинания и обвинения и толкова по-важно е днес да дадем точна политическа характеристика на решението, което ни предстои да вземем, отвъд неговите формални параметри. Аз ще кажа как ми изглежда тази характеристика на мен. На тази сграда е изписано едно мото, което се повтаря толкова често тук в залата, че сме престанали да го чуваме, а пък има смисъл да се чуе, защото „Съединението прави силата“ всъщност задава формулата на парламентарния механизъм – съединяваме гласовете си, за да произведем действие. Народното събрание е машина, която превръща гласуваното ни обществено доверие във власт и ако това овластяване е обществено приемливо, то властта е легитимна, а действията на парламента пораждат още обществено доверие. Или, с други думи, още съединение и още сила. Днес ни предстои да излъчим изпълнителна власт и е лесно да се заблудим, че с това действие ще разрешим политическата криза и следователно ни предстои лесно връщане към нормалното функциониране на парламентарната република. Ако приемем това, че просто като изберем правителство, ще решим политическата криза, ще сбъркаме и аз мисля, че ще сбъркаме зле. Днес знам, че за мнозина в тази зала, а и извън нея, това решение ще бъде трудно. Трябва да кажа, че това решение, цялата му еволюция, беше трудна за мен и за нашата парламентарна група, за да стигнем до него. Защото съединението на гласовете, което ни предстои да направим, стъпва на много и на трудни компромиси, а конструкцията на управлението, което ни предстои да изберем, се отклонява от нормалната политическа практика, и то в степен, която е невиждана досега в демократичната история на България. Всичко това е сигурен знак, че сме далеч от нормалното състояние на парламентарната република и че сме далече от това да решим политическата криза, защото тя не е проблем на парламентарна аритметика или на отношения между няколко души, които сега най-сетне са намерили формулата да разпределят позициите в Министерския съвет и са осигурили гласовете за неговото избиране. Кризата, която имаме да решаваме, е криза на самия обществен договор. Тя се случи поради факта, че преходът на България от тоталитаризъм и положение на съветска колония към консолидирана демокрация и пълноценен модерен суверенитет като равноправен член на Европейския съюз и НАТО така и не беше завършен пълноценно. Тази незавършеност се изроди в беззаконие, слаби институции, системна корупция, продължаващо зловредно влияние от страна на Путиновия режим. Всичко това доведе до поредица обществени конвулсии, последната от които се прояви с протестите през 2020 г. Всичко това доведе до тежко обществено разделение – и тук бяха цитирани фрази и думи от това тежко обществено разделение, премина в невъзможността в рамките на рекорден брой парламенти да се намери устойчиво политическо решение на управленския въпрос как да излъчим правителство, на кризата и на нейните дълбоки основания. Базовият механизъм на републиката беше счупен, изборите спряха да произвеждат доверие, държавното управление беше белязано от обществена презумпция за корумпираност, а парламентът се превърна в бойно поле, на което идеята за компромис е равнозначна на дезертьорство, а срещата или разговор с опонента вече е предателство. Политическият блокаж се задълбочава, партиите воюват помежду си. Основното правило или мотото на парламента вече почва да изглежда като „Разединението прави силата“, а междувременно държавното управление премина към една непредвидена в Конституцията форма на президентски режим. И всичко това се случва на фона на най-сложната геополитическа ситуация от поколения. Днес на България ѝ трябва правителство, за да започнем да излизаме от това положение, но ние трябва да разбираме, че това, което правим, ще има шанс за устойчивост единствено ако поставим в центъра на усилията си разрешаването на така формулираната криза – кризата на обществения договор. Ако искаме решението ни днес да има шанс да получи обществена подкрепа или поне търпимост, ние трябва ясно да разбираме, че днес никой не идва на власт – нито нашите, нито Вашите, че ние не можем да твърдим, че правим коалиция по същество, защото имаме твърде много разделителни линии помежду си и те няма да изчезнат с това, че ще бъде избран кабинет, че днес ние не можем да овластим едно нормално политическо управление, защото всъщност не разполагаме с ресурс за обществена подкрепа за това, че ние в Народното събрание не можем да си позволим да става дума за препиране, за изчистване и за замитане под килима, защото не сме трибунал, нито за да съдим, но не и за да амнистираме. Това, което трябва да направим, е да нормализираме правосъдието в България, а оттам нататък всекиму своето. Единственото, което можем да направим днес, е да осигурим време на това Народно събрание да започне да решава кризата на законността и така да създаде условия за постепенно рестартиране на нормалната парламентарна република. Днес можем да кажем отговорно на избирателите си, че сме обединени единствено в ангажимента си към тях да го направим. И да, ще го правим с опонентите си, с които сме водили тежка битка, защото просто няма друг начин. И нещо повече. Тук не е проблем просто на аритметика, защото всъщност демократичният модел изисква това. Като казвам, че ще го правим с опонентите си, имам предвид – и с Вас ще търсим конституционно допирни точки, госпожо Нинова, въпреки всички неща, които сме си казвали, казваме си и вероятно ще продължим да си го правим. Готов съм и с ВЪЗРАЖДАНЕ да говорим за това, когато става дума за предоговарянето на обществения договор. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Виждам, че това предизвиква у тях голям ентусиазъм. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплики: „Не точно.“) Ние не можем да кажем днес на избирателите си, че си имаме взаимно доверие и че наивно някак си сме повярвали на взаимното си чудесно превъплъщение, а само и единствено, че тук в Народното събрание, пред очите на гражданите, сме готови да изпитваме взаимно своята сериозност и отговорност пред стремежа за чиста и свята република. И нека, както каза академик Денков, да ни съдят по резултатите. Толкова! Конкретно: какво означава да опитаме да решим фундаменталните причини за кризата, кризата на обществения договор? Според мен това, което трябва да направим, аз съм очертал четири задачи, към тях могат да се допълнят и други. Първо, разбира се, да дадем ново начало на правосъдието в България чрез амбициозна конституционна реформа и качествено нов състав на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него. На второ място, трябва да рестартираме регулаторите и институциите за борба с корупцията по начин, който да убеди обществото, че в тях ще бъдат излъчени хора наистина както изисква Конституцията – с високи нравствени и професионални качества. Трябва да постигнем консенсус по ключовите елементи на изборния процес и начина, по който избираме, отчитаме гласовете, начина на финансиране на партийните кампании и партийната дейност. Не на последно място, трябва да изчистим и модернизираме службите и системата за сигурност. На практика, както казах, към тези задачи могат да се добавят и други. На практика това означава да предоговорим ключови елементи от обществения договор и така да дадем гаранция на гражданите, че занапред парламентарната република ще работи в условията на върховенство на правото и на пълноценен суверенитет на европейска и натовска България. Само така можем да решим дълбоките причини за кризата и реално да стабилизираме парламентарната демокрация у нас. За всичко това ни трябва време. Кабинетът, който излъчваме днес, трябва, на първо място, да бъде разглеждан като средство за осигуряване на това време. В някакъв смисъл той е служебен кабинет, излъчен от парламента. Разбира се, това изобщо не променя факта, че той има отличен състав, че има амбициозна програма и че той ще си свърши тази работа с наша помощ, защото всички ние ежедневно му дължим подкрепа за нея, но е важно да разбираме неговата политическа ограниченост. Впрочем тя е вложена в самия механизъм на деветмесечната му ротация и в изричния ангажимент, който чухме и сега от страна на премиера, чували сме го от страна на вицепремиера госпожа Габриел и от министъра на правосъдието, че ще си подадат оставката, ако няма реална конституционна реформа и реален рестарт на парламентарната република. Затова аз днес мога да кажа – въпреки всички трудни компромиси, въпреки всички трудности по този път, аз днес спокойно ще гласувам за кабинет на конституционната реформа и рестарта на парламентарната република. Спокойно ще гласувам за един състав, който наистина ме прави да се гордея. И също така искам да благодаря на хората, които се съгласиха в този кален политически терен, в тази отровна атмосфера да работят за България. Ако парламентът успее в задачата си да предоговори базовите условия за упражняване на власт в България, ако убедим гражданите, че не сме водени от желанието просто да делим порции и да усвояваме средства, да замитаме и препираме, а настина сме работили за консолидация и рестарт на парламентарната република, то след първите девет месеца този кабинет сигурно ще прерасне в някаква форма на пълноценно политическо управление. А ако се провалим в това, ще стои въпросът дали изобщо това Народно събрание има смисъл да продължи да съществува. Това са политическите реалности и базовата рамка, в която ще функционира този кабинет. Аз нямам илюзия, че това, което казвам, ще бъде лесно за реализация. Разбирам, че всички тези, които участваме в това политическо решение, правим тежък компромис и залагаме на него всичко, особено лидерите. И трябва да кажа, че аз съм готов да поема своята политическа отговорност при провала. Знам обаче, че колкото и да са високи рисковете, ние просто нямаме право да не опитаме. И пак ще кажа – съдете ни по резултатите. Та нека да опитаме и Бог да ни е на помощ! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#112 · speech
Има ли реплика? Не виждам. Други изказвания? Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на първото от трите решения, а именно за избиране на министър-председател на Република България. Ще Ви прочета: „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на министър-председател на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 70 на Президента на Република България от 5 юни 2023 г.
#113 · speech
Реши
Избира Николай Денков Денков за министър-председател на Република България.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 201 народни представители: за 132, против 69, въздържали се няма. Предложението е прието. (Продължителни ръкопляскания от ПП-ДБ. Народният представител Николай Денков става и благодари на народните представители.) Преминаваме към второто: „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на структура на Министерския съвет на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България
#114 · speech
Реши
1. Министерският съвет на Република България се състои от: министър-председател, един заместник министър-председател и министри. Министрите ръководят отделни министерства. 2. Министерствата са: Министерство на финансите; Министерство на вътрешните работи; Министерство на регионалното развитие и благоустройството; Министерство на труда и социалната политика; Министерство на отбраната; Министерство на външните работи; Министерство на правосъдието; Министерство на образованието и науката; Министерство на здравеопазването; Министерство на културата; Министерство на околната среда и водите; Министерство на земеделието и храните; Министерство на транспорта и съобщенията; Министерство на икономиката и индустрията; Министерство на иновациите и растежа; Министерство на енергетиката; Министерство на електронното управление; Министерство на туризма; Министерство на младежта и спорта. 3. Преобразува се Министерството на земеделието в Министерство на земеделието и храните. 4. Възлага на Министерския съвет в едномесечен срок да уреди всички правоотношения във връзка с преобразуването на Министерството по т. 3, включително функциите му.“ Режим на гласуване. Гласували 201 народни представители: за 132, против 69, въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към: „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Министерски съвет на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България
#115 · speech
Реши
1. Избира: Мария Иванова Габриел за заместник министър-председател и министър на външните работи; Асен Васков Василев за министър на финансите; Калин Георгиев Стоянов за министър на вътрешните работи; Андрей Иванов Цеков за министър на регионалното развитие и благоустройството; Иванка Николова Шалапатова за министър на труда и социалната политика; Тодор Димитров Тагарев за министър на отбраната; Атанас Владиславов Славов за министър на правосъдието; Галин Борисов Цоков за министър на образованието и науката; Христо Русков Хинков за министър на здравеопазването; Кръстю Цончев Кръстев за министър на културата; Юлиян Георгиев Попов за министър на околната среда и водите; Кирил Маринов Вътев за министър на земеделието и храните; Георги Йорданов Гвоздейков за министър на транспорта и съобщенията; Богдан Валериев Богданов за министър на икономиката и индустрията; Милена Иванова Стойчева за министър на иновациите и растежа; Румен Събев Радев за министър на енергетиката; Александър Илиев Йоловски за министър на електронното управление; Зарица Георгиева Динкова за министър на туризма; Димитър Владимиров Илиев за министър на младежта и спорта 2. Правомощията на служебното правителство, назначено с Указ № 27 на Президента на Република България от 31 януари 2023 г., обнародван от Държавен вестник в бр. 11 от 2023 г., са прекратени.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 200 народни представители: за 131, против 69, въздържали се няма. Предложението е прието. С това Министерският съвет е избран. (Продължителни ръкопляскания от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.) Първи различен вот от господин Ченчев, втори различен вот от господин Чорбанов и трети различен вот от Ангел Георгиев.
#116 · speech
БСП за България
Господин Председател, господин Президент, дами и господа народни представители, Ваши Превъзходителства, гости, уважаеми граждани! Гласувах съвсем естествено и по пътя на логиката, и по пътя на съвестта ми е, а и всичко това, което се случи в последните дни и седмица, гласувах против съставянето на този – както беше наречен – еднорък политически, двуглав Франкенщайн, който, освен че ще е вреден за България и посоката на България, в която да върви и която ще зададе този кабинет, гласувах и против, защото този Франкенщайн води със себе си две малки булки – СДС и ДБ. Така че този Франкенщайн вече не се е сгодил – оженил се е. Горчиво!
#117 · speech
Господин Чорбанов, заповядайте.
#118 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, господин Президент, уважаеми господа премиери и господа министри, дами и господа народни представители! Само година измина от един критичен за страната ни момент – деня, в който „Има Такъв Народ“ напусна правителството, управлявано от Кирил Петков. От една страна, ГЕРБ-СДС ни аплодираха, че сме си тръгнали от групата на аматьорите – както ги наричаха, а от друга страна, останалата част от коалицията ни нарече предатели. Нещо повече – поне хиляда демократични, умни и красиви граждани, водени от известна фракция на футболна агитка, ни посрещна на площада, за да ни хули и замеря. Година по-късно едните и другите се събраха в брачен правителствен съюз и ние сме поканени като почетни гости на сватбата, но за радост, без консумация. Какво е отношението ни към това правителство, ще изразя чрез преразказване на един кратък исторически факт. И понеже настоящото правителство прокламира реализация на евро-атлантически ценности, затова и моят пример ще бъде евро-атлантически. Затова Ви моля, господин Председателю, да приемете примера, който ще дам, само и единствено в контекста на неговия исторически смисъл, без каквато и да е друга интерпретация. През 1415 г. тече 100-годишната война и английски корпус начело със своя крал пресича Атлантика и дебаркира, вярно, не в Сицилия, но във Франция – в Нормандия. Англичаните обаче са с лоша логистика, болни от дизентерия, малобройни, лошо въоръжени, като основната им сила са стрелците с дългите британски двуметрови лъкове. Французите за сметка на това много по-многобройни, здрави, нахранени, отпочинали. Французите са били толкова сигурни в своята победа спрямо англичаните, че се заканили да отрежат средния пръст на всеки английски стрелец, който ще бъде пленен, за да не може никога повече да стреля с лък. Само че историята по някой път си прави шеги и в битката при Аженкур френската армия е напълно разбита. От този момент нататък винаги при битка английските армии са показвали високо вдигнатия си среден пръст към французите с подтекста, че ние сме тук отново и ще се бием с вас. Дами и господа народни представители от правителствената ротационна коалиция, това може да очаквате и в бъдеще в пленарна зала от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – да Ви показваме среден пръст, разбира се, в историческия контекст, всеки път, когато това правителство не работи за интересите на България и българския народ. Подобно на английските стрелци ние ще бъдем там и ще Ви го показваме по един или друг начин. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)
#119 · speech
Господин Георгиев за трети различен вот.
#120 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, очевидно посолството е в криза! В криза, както казва Асен Василев. Защо? Защото е заложило на най-куците възможни коне, които сме виждали в парламентарната надпревара, а именно на ПП, ДБ и ГЕРБ-СДС. (Оживление.) Очевидно и с подкрепата на ДПС. (Шум.) Бих искал да задам риторичен въпрос: съгласувано ли е правителството с посолството? На всички ни е ясен отговорът! На практика днес американското посолство чрез това правителство – марионетно, пое на ръчно управление контрола на българската изпълнителна власт и на българската държава. На практика днес сме свидетели на явен държавен преврат. Няма нищо скрито, няма нищо покрито. Чухме всичко в записите, има доказателства. Това, което виждаме, е, че българската държавност е разрушена с официалното съдействие на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС. Това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще направим, е всеки ден да се съпротивляваме на това чуждо правителство, което обслужва чужди интереси в ущърб на българския народ, на българската държава и въобще на българщината. Правителство, което предаде българите в Македония – един път, Кирил Петков и Асен Василев, което предаде българите в България и предаде българите навсякъде по света; което продаде енергетиката и нашите тецове и направи така, че за миналия месец да сме вносител на ток. За първи път! С Асен Василев начело, който е напът да вкара държавата в гръцки сценарий! Правителство, което, половината от неговия състав предния път направиха такъв бюджет, че дадоха 1 милиард за украинските туристи и за ковид мерки. Правителство, което не помага на българите без значение къде страдат – дали са наводнени, или нещо друго. Правителство на предателството, съкратено ПП. Правителство, съгласувано и одобрено от американското посолство (реплика: „Времето!“), но несъгласувано и неодобрено от българските избиратели…
#121 · speech
Времето, господин Георгиев.
#122 · speech
…и от българския народ. Това правителство е позор! Това правителство продължава позора, или иначе казано: отново ПП. И това правителство ще бъде пратено на бунището от българския народ и от българските избиратели. (Шум и реплики.) Призоваваме всички те, които са омерзени от действията на споменатите политически формации, да гласуват за ВЪЗРАЖДАНЕ, защото е крайно време за Възраждане. (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“)
#123 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Уважаеми колеги, ще пристъпим към полагане на клетва от новоизбраните членове на Министерския съвет. Моля да се приближат към трибуната за полагане на клетва. Искам да изкажа от свое, а надявам се, и от Ваше име благодарност към служебния кабинет за усърдната работа и за това, че уважаваха парламента и вземаха участие в парламентарния контрол. Благодаря Ви! (Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ излизат от залата.) Моля да повтаряте вкупом след мен. (Всички стават.) НИКОЛАЙ ДЕНКОВ ДЕНКОВ, МАРИЯ ИВАНОВА ГАБРИЕЛ, АСЕН ВАСКОВ ВАСИЛЕВ, КАЛИН ГЕОРГИЕВ СТОЯНОВ, АНДРЕЙ ИВАНОВ ЦЕКОВ, ИВАНКА НИКОЛОВА ШАЛАПАТОВА, ТОДОР ДИМИТРОВ ТАГАРЕВ, АТАНАС ВЛАДИСЛАВОВ СЛАВОВ, БОГДАН ВАЛЕРИЕВ БОГДАНОВ, РУМЕН СЪБЕВ РАДЕВ, ГАЛИН БОРИСОВ ЦОКОВ, ХРИСТО РУСКОВ ХИНКОВ, ЮЛИЯН ГЕОРГИЕВ ПОПОВ, МИЛЕНА ИВАНОВА СТОЙЧЕВА, КИРИЛ МАРИНОВ ВЪТЕВ, ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ ГВОЗДЕЙКОВ, АЛЕКСАНДЪР ИЛИЕВ ЙОЛОВСКИ, КРЪСТЬО ЦОНЧЕВ КРЪСТЕВ, ДИМИТЪР ВЛАДИМИРОВ ИЛИЕВ, ЗАРИЦА ГЕОРГИЕВА ДИНКОВА: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.)
#124 · speech
Колеги, ще изслушаме Химна на Република България и Химна на Европейския съюз. (Звучи Химнът на Република България и Химнът на Европейския съюз.) Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.) Уважаеми колеги, поради изчерпване на дневния ред закривам днешното заседание. Утре продължаваме с редовно заседание от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,56 ч.) Председател: Росен Желязков Секретари: Небие Кабак Станислав Богдански