2. Стенограма и изказвания
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 219 народни представители – има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, със свое Разпореждане № 450-02-27 от 25 март 2024 г. на основание чл. 78, т. 1 от Конституцията на Република България свиках днешното извънредно пленарно заседание от 10,00 ч. при следния дневен ред: Точка единствена: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С УКАЗ № 74 ОТ 19 МАРТ 2024 Г. НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКАТА И ЗАЯВЛЕНИЕ № 49-403-01-3 ОТ 25 МАРТ 2024 Г. ОТ МАРИЯ ГАБРИЕЛ. Проект на решение и Доклад с вносител Теменужка Петкова от 25 март 2024 г. Разполагате с Доклада и Проекта на решение от Теменужка Петкова. Госпожо Петкова, от името на вносител? Не, добре. Уважаеми колеги, откривам разискванията по Проекта на решение. За процедура – господин Свиленски.
#2 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, мисля, че моментът е също толкова важен, колкото изборът на правителство. Цялата държава очаква и гледа в момента какво се случва в българския парламент – извънредно заседание. Предлагам да бъдат включени камерите на Българска национална телевизия, Българското национално радио, за да стане ясно на България защо отиваме към поредните предсрочни избори, какво се е случило, какви са били разговорите и всичко, което ще се случи по дебата по тази точка. Надявам се и госпожа Петкова да изложи мотивите на вносителите, тъй като така е нормално, другото не е нормално просто. Благодаря Ви.
#3 · speech
Благодаря, господин Свиленски. Има ли различно предложение на процедурата за включване камерите на БНТ1 и на БНР? Не виждам. Моля, режим на гласуване. Гласували 229 народни представители: за 76, против 14, въздържали се 139. Предложението не е прието. Прегласуване по искане на „Има Такъв Народ“. Господин Петров, ще мотивирате прегласуването ли?
#4 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа и господа-дами! Аз предлагам да проявим малко човечност. Не може всеки един от депутатите от ПП и ДБ да е министър-председател и затова предлагам наново да прегласуваме, за да може всеки един от тях да има по своите две минути, в които да иска да остане на власт. Благодаря Ви.
#5 · speech
Прегласуване, колеги. Режим на гласуване. Гласували 226 народни представители: за 76, против 18, въздържали се 135. Предложението не е прието. Преминаваме към разискванията. Желаещи за изказване? Закривам разискванията. Изчакахте да ги закрия, за да вдигнете ръка? Добре, приемам този когнитивен елемент за меродавен. Заповядайте за изказване.
#6 · speech
ИТН
Господин Председател, благодаря Ви за разбирането. Уважаеми народни представители, днес е интересен ден не заради темата, която ще дискутираме, а именно – отказът на госпожа Габриел, а заради това, че тази тема може да ни научи на неподозирани уроци за коректността в политиката, тежестта на думите ни и най-вече за цикличността на историята. Днешният ден е урок за всички Вас и за това колко е важно да помним, че историята често се повтаря и ролите на героите в нея често се сменят. Често, излизайки на тази трибуна, Ви цитирам различни философи, а още по-често Ви напомням, че обикновено „Има Такъв Народ“ се оказваме прави за голяма част от думите и делата си през изминалите няколко години. Днес ще поговорим и за двете. От една страна, ще се фокусираме върху нещата, които Ви казахме и които с времето историята доказа за истинни, а от друга, ще поговорим за Конфуций. За него, защото нямам претенция аз да Ви науча на нещо, но все пак живея с тази надежда. „Проклятие е да живееш в интересни времена“ – казва философът. Не съм съгласна, но коя съм аз, за да споря? Фактът е, че ние живеем в такива и от всички нас зависи как ще изглеждат те утре – от нашите думи и от нашите действия. Урок номер едно на Конфуций: „Когато пътищата Ви не съвпадат, не правете общи планове.“ Предупредихме Ви още преди сформирането на тази мъртвородена сглобка, на база на нашия политически опит, че ПП-ДБ са политически субект, с който диалогът е невъзможен, защото единствената движеща сила за тази формация е неистовото желание за власт и незаслужената убеденост, че по изконно натурално право им се полага всичко. И като казвам всичко, имам предвид всичко. Навярно и това е причината Христо Иванов редовно да използва думата „компромис“ в напоителните си слова. Тези хора са неспособни на компромис, партньорство или истински политически диалог, защото искрено вярват, че са стожери на извисен морал, пратеници свише, непогрешими пиластри на единствената гледна точка. За съжаление или не вече всички се убедиха, че всичко това са измамни прокламации, лъжи и патология на откровена политическа невнятност и некомпетентност, но и откровена вреда за българското общество. Всяко взаимодействие с подобен тумор заразява целия организъм и той не може да функционира. Поради тази причина Слави Трифонов беше прав, когато каза, че тези хора никога не трябва да се докосват до власт. Тогава ние бяхме лошите в страшния филм, сега вече разбирате доводите ни – нали! Урок номер две на Конфуций: „Не се променят само мъдреците.“ В политиката е от изключително значение да държиш на думата си и да си последователен. Днешният ден не е прецедент. Редно е да Ви припомня, че подобно решение не се гледа за първи път в тази зала. Идентичен в своята същност бе казусът през август 2021 г., когато тогавашните политически сили, самоотъждествили се за промяна с протестите на хората – „Демократична България“, БСП и формацията на Мая Манолова, публично обявиха, че няма да подкрепят кабинет ИТН. Имаше издаден указ на президента и кандидатът ни за премиер депозира своя отказ да реализира мандат на ИТН. Тогава от „Има Такъв Народ“ бяхме обявявани от сутрин до вечер от потенциалните ни партньори, от опонентите ни и от цялата медийна среда за аматьори, които разбиват парламентаризма, не зачитат конституционната процедура, погазват правовата държава и нищо не разбират от политика. Защо? Защото на едните отказахме да им дадем всичко, а на другите отнехме удоволствието да вкараме за гласуване кабинет на ИТН и те случайно да го подкрепят. Нещо, което пък направиха ПП-ДБ преди девет месеца – вкараха кабинет, който мина заради подкрепата на ГЕРБ и ДПС. Тогава преди две години по време на дебата в залата за идентично на сегашното решение от ИТН заявихме следното – цитирам: „След като тези дни говорихте за исторически шанс, сега имате историческия шанс отново да бъдете заедно така, както винаги сте били, така че престанете да обвинявате нас – ние не сме проблем, ние сме решение на проблема.“ Днес не сме променили мнението си – за разлика от много други. Днес отново сме на мнение, че волеизявлението на Мария Габриел е достатъчно и е абсолютно ненужно всички Вие да дебатирате това, но щом искате, ще си получите дебата. Урок номер три на Конфуций: „Мъдрият човек не прави на друг това, което не желае да му бъде сторено на него.“ Както вече казах, историята се повтаря и един ден човек може да се окаже в същата ситуация, в която се е намирал преди неговият опонент. Сега може би очаквате от нас да постъпим като Вас навремето. И все пак следващия път, когато ни обвинявате в некомпетентност, гледайте да не ни преписвате и да вкарвате абсолютно идентичен текст на нашия – до последната запетая. В противен случай винаги ще ни давате основание да твърдим, че времето разкрива истината, силата е в истината и ние отново сме били прави. А досега ние винаги сме били прави! Последният урок за днес на Конфуций е, че: „Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало да казва.“ Затова ще бъда кратка към народните представители от ПП-ДБ, които не спират да се излагат с всяка дума, която произнасят, и да свалят, за съжаление, доверието не само на българските граждани от самите себе си, но и доверието в държавата ни на международната сцена. Ще използвам интелектуално извисен цитат на Вашия духовен учител господин Денков: „Така не се прави!“ Уважаеми колеги, много говорихте, много неща казахте, които не само не трябваше да казвате, но и основно откровено лъжехте. Лъжехте партньорите си, себе си и българското общество и затова сега е време да си понесете последствията без остатък. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)
#7 · speech
Благодаря, госпожо Митова. (Шум и реплики.) Колеги, закрих разискванията преди това изявление. (Шум и реплики.) Колеги, нямаше никакво желание за дебатиране преди да закрия разискванията. Помните ли? Нямаше никакво желание. Закрих разискванията и тогава госпожа Митова вдигна ръка. (Шум и реплики.) Колеги, повече от шест секунди седях аз и си броях наум, а моят таймер е близък до Гринуич. Така, желаете дебати. Заповядайте, госпожо Нинова, да откриете дебатите.
#8 · speech
БСП за България
Уважаеми български граждани, колеги! Има различни юридически мнения какво правим днес в това заседание – трябва ли да гласуваме такова решение или не. Но като че ли има еднозначно политическо мнение, или поне ще изразя това на нашата парламентарна група, надявам се, и на хората, които ни подкрепят – че това е един естествен и нормален край на една ненормална коалиция. Коалиция, която беше зачената порочно, защото онези, които искаха да преборим мафията, да изчистим задкулисието, да се справим с паралелната държава, се прегърнаха с мафията и вместо да я изчистят, предложиха да делят с нея държавата. Всичко това беше облечено в красиви думи за евроатлантизъм, за висши цели, само че се движехте не от висши цели, а от нисши страсти и това беше много добре показано в последните няколко седмици. Висшите цели – Шенген, еврозоната, Планът за възстановяване и устойчивост и повишаването на качеството на живот на българите – се провалиха тотално. Приехме Шенген унизително само по въздух и вода, но срещу това – мигранти. Еврозоната изглежда все по-далечна цел. Планът за възстановяване и устойчивост не е коригиран и никой не знае каква ще е съдбата на „Мариците“ и на хилядите хора, които работят там. За качеството на живот да не говорим, защото нито за момент не проговорихте за реформа в здравеопазването, в образованието, за доходите, за повишаващите се цени и за издевателствата на монополите върху българските граждани. Нито за момент, но през цялото време спорехте за постове, власт и порции. Прословутата съдебна реформа сведохте до препиране с Борисов, до закриване на делата за „чекмеджетата“ и „Барселонагейт“, до оневиняването на онези 15 години, в които той управляваше държавата и ни доведе до последните места във всички класации. Не може да просъществува такова управление, което се движи от низши емоции – от страха на едната част от възмездие и от алчността на другата част за власт. Резултатът е това, което виждаме днес. Казвам го с моралното право от името на „БСП за България“, защото през цялото това време не се поддадохме нито за минута на изкушения, на предложения за участие в сглобки, на коментари, на задкулисие – на каквото и да е, защото не само в този парламент, а години наред нашата главна цел е борбата с паралелната държава, с „джуджетата“, „чекмеджетата“, „клубовете SS“ и така нататък. Години наред – последователно, принципно и неотстъпчиво, въпреки всичко, което получаваме. Така ще продължи и занапред. И понеже, уважаеми български граждани, сме на прага на нови избори, мислете, мислете как гласувате на тези избори. Мислете кой Ви излъга, кой предаде надеждите Ви за промяна, кой обаче остана постоянен и верен на това, за което сте ни изпратили тук. Искам да съм много ясна: ние ще подкрепим това решение днес. Няма да участваме в разговори и да подкрепяме втори мандат. Не желаем да получаваме трети, защото смятаме, че този парламент е изчерпан, защото смятаме, че това мнозинство не може да реши кардиналните въпроси на България, не може да произведе устойчиво мнозинство и не желаем да участваме в сглобки, договорки, задкулисия и всичко останало за деленето на порциите на властта. Разбира се, Борисов го няма в залата. Разбира се, отново, за да не носи отговорност. Виждам обаче, че дамите от преговорния екип са тук със… хайде да не казвам дума някаква, но съчувствам Ви, че Ви употреби и Вас, както употреби десетки партии през политическата си кариера, както ги унищожи, както ще Ви унищожи и Вас. Казвала съм Ви го много пъти: този човек прегръща и унищожава, но виждам, че днес отново, верен на интригантската си натура, е заявил пред журналисти, че преговаряме или поне разговаряме в момента с ПП-ДБ за втория мандат. Затова искам да съм категорична и ясна: за да прекратим всичките му опити – интригантски, манипулантски и нежеланието да си понесе отговорността за това, в което се намира в момента България, защото отговорността е негова. Тези са виновни, че го върнаха на бял кон, но той е виновен, че ни вкара в тази криза, и затова още веднъж повтарям – „Да“ на днешното решение. Единственият изход от тази агония, в която вкарахте държавата, са нови избори. Не участваме във втори мандат, не получаваме трети и искаме на следващите избори хората да преценят. Хората, мислейки за себе си, за семействата си и за живота си, да преценят вярно кои са тези, които никога не ги предадоха, никога не им изневериха, останаха принципни и се борят чисто и принципно докрай. Имаме претенция, че това е „БСП за България“. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#9 · speech
Благодаря Ви, госпожо Нинова. Господин Атанасов.
#10 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председателю. Уважаеми дами и господа народни представители! Аз на първо място наистина си задавам въпроса – и като юрист – какво би станало, ако днес залата не подкрепи това решение? (Смях.) Много интересен въпрос и според мен не е ясен отговорът, но готвейки се за днешното заседание, се сетих за един слоган от началото на прехода в България, който перифразирано звучи така: „Днес е един облачен ден за българската демокрация и дали би могло слънцето да пробие в тези облаци – днес зависи от тази зала, или ще последва буря с градушка.“ И само нещо да кажа, защото преди да вляза в залата, чух едно изказване на господин Борисов. Тъй като аз участвах в преговорите, бях част от нашия преговорен екип – разбира се, няма да вляза тук в детайли как са протекли тези преговори, но искам да кажа нещо много важно, нека да го чуете и Вие от ГЕРБ, да го чуе и господин Борисов. Ние бяхме добронамерени и през цялото време стояхме в залата. Колегите, дамите от ГЕРБ, техният преговорен екип четири пъти напускаха преговорите и не знаехме след това дали ще се върнат. Четири пъти! И това е важно да се знае. (Смях.) А сега просто искам да прочета това, което днес нашата парламентарна група адресира към колегите от ГЕРБ. Уважаеми народни представители от ГЕРБ-СДС, много Ви моля, чуйте какво Ви казвам. По Конституция предстои да бъде връчен втори проучвателен мандат за съставяне на правителство. По решение на парламентарната група на коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и органите на партиите в коалицията ние потвърждаваме готовността си да реализираме този мандат като национален, съответно общ (възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) с парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#11 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво!
#12 · speech
Готови сме да го направим при спазване на ангажиментите, които поехме взаимно преди девет месеца, в следващите рамки: - Подписване от председателите на двете парламентарни групи на споразумението, съдържащо гаранции за реформи в съдебната система, регулаторите и службите за сигурност, с ясни дати за изпълнение… (Реплики от народните представители Костадин Костадинов и Цончо Ганев: „По-високо. Не се чува!“) - Министър-председател – взаимно приемлива кандидатура, излъчена от парламентарната група на ГЕРБ-СДС… (Шум и възгласи: „Ааа! Еее!“ Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) - Състав – настоящият състав на Министерския съвет, доколкото в рамките на преговорите за реализиране на първия мандат се установи, че страните не могат да постигнат съгласие за промени в състава, така както се изисква съгласно първоначалните ни взаимни ангажименти, за формиране на ротационно управление в Проектоспоразумението. - Структура – запазване на досегашната структура на Министерския съвет. За да поясним. Това не е покана за допълнителни преговори извън посочената рамка. Това е предложение с израз на готовност да изпълним ангажиментите, които поехме публично преди девет месеца. Имаме конституционен, политически и граждански дълг да предложим реалистична форма за предотвратяване на нова парламентарна криза и го правим. Дългът към България ни кара да сме отговорни и да използваме и последния шанс, който ни дава Конституцията, и да направим последен опит да не хвърляме държавата в криза и поредица от избори. При отказ ние ще считаме, че сме изпълнили задълженията си и ще върнем мандата неизпълнен на президента. Очакваме официален отговор с Вашето решение до датата на поканата за връчване на втори проучвателен мандат от страна на президента. Искам накрая да посоча, че когато преди девет месеца се създаде правителството Денков, беше подписана и официално обявена Декларация за национално отговорно управление. Аз няма да Ви я чета цялата, но в тази декларация беше записано, че след девет месеца позициите на министър-председателя и заместник министър-председателя ще се изпълнят на ротационен принцип. Това е записано. Всичко друго са допълнителни условия. Благодаря Ви. (Бурен смях. ИТН стават. Продължителни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН. Скандирания: „Браво!“ и „Още! Още! Още!“)
#13 · speech
Благодаря Ви, колеги. Реплики има ли? Господин Свиленски.
#14 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Атанасов, рядко съм си позволявал да Ви правя реплика на Вас от уважение към Вас и като народен представител, и като човек с дългогодишен опит в българската политика, но това, на което станахме свидетели днес… (Реплика от народния представител Костадин Костадинов: „Казва се исторически момент!“) И добре, че не пуснахте камерите. (Смях.) Сега разбрах защо не искахте да пуснете телевизиите. Това самоунижение, това унижение на парламентарната група, това унижение на избирателите, които гласуваха за Вас – никога не съм очаквал, че ще го видя с очите си в тази зала – Вие да се молите, а колегите Ви от ГЕРБ да се смеят! Това нещо трябва да влезе в българската история. Единственото, което не направихте, е да застанете на колене тук отстрани (смях) и да се помолите. И второто нещо, което не направихте, което може би можеше да размърда облаците, както Вие казахте, е да предложите Борисов за премиер. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ааа! Браво!“) И мисля, че щяхте да получите подкрепата на парламентарната група на ГЕРБ. Това е единственото нещо, което би осигурило гаранция за втория мандат – предложете Борисов за премиер. И в следващия парламент наистина тежкὸ на тази държава! Господин Атанасов, тази декларация – не знам, не ми е работа на мен като друга парламентарна група нито да знам кой я е писал, нито да знам защо я е писал. Не ми е работа да Ви определям на кого ще се молите, но това, което направихте последните дни – с нощните, среднощните конференции, пресконференциите за молба, с унижението, което Ви наложиха колегите, не знам какви очи ще имате повече да се срещате с българските граждани. Наистина Ви съчувствам! Наистина Ви съжалявам! Наистина се моля час по-скоро този дебат да приключи! Господин Председател, бяхте прав. За пореден път ще се съглася с Вас, че това не трябваше да става достояние на българските граждани, защото омерзението от българската политика е още повече, още по-голямо и още по-ужасно. И на изборите тежкὸ на кандидатите за народни представители, които трябва да агитират, че в тази зала се случват нормални неща. Не, уважаеми колеги. Тук се случва всичко друго, но нищо общо с нормалността и с реалната политика, която трябва да правим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#15 · speech
Друга реплика дали има? Госпожо Нинова, за втора реплика.
#16 · speech
БСП за България
Господин Атанасов, като Ви слушах, се сетих за един наш публичен спор преди време тук, от трибуната. Тогава Ви казах: правите толкова грешки, че ще върнете Бойко Борисов на бял кон във властта. Вие станахте и ме репликирахте, сигурно не помните какво ми отговорихте, аз ще го припомня. Казахте ми: Бойко Борисов и на магаре няма да се върне във властта, камо ли на бял кон. На какво сме свидетели днес? Не само, че го връщате, ами се молите да Ви даде подаяние, да Ви подаде хапка от властта. Уважаеми български граждани, рядко ще видите такова нещо. Това беше публично политическо харакири. Изводите оставям на Вас. Предстоят избори. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#17 · speech
Дуплика, господин Атанасов.
#18 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председателю. Разбира се, във висшия орган на политическа власт вървят политически битки – можем да чуем всичко. Вземам кратка дуплика, за да кажа – на никого не се молим. (Оживление, смях, подвиквания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ние се съобразяваме с мнението на българския народ. Българският народ не иска избори. Ние, като изпратени от него в тази пленарна зала, сме длъжни да направим всичко необходимо, за да продължи управлението на страната, а не да изпращаме хората отново на избори, които не само ще намразят нас, но и Вас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#19 · speech
Радостин Василев за изказване.
#20 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, господин Председател. Много рядко може да наблюдаваме такава гавра в Народното събрание, каквато виждаме днес, като имате предвид, че това е взето решение на две парламентарни групи. Да се изчете подобна отвратителна, наведена, жалка декларация – или и аз не знам какво беше, но тя е завършек на деветмесечното мъчение, в което изпаднаха Кирил Петков, Христо Иванов и групата им. Аз го предупреждавах, че това не трябва да го прави, но той не го прие. Девет месеца след този запис ние всъщност разбираме, че те действително не се срамуват от записа, защото това, което правят днес от трибуната на Народното събрание, е още по-грозно и още по-страшно. Господин Свиленски ми взе думите от устата, че най-вероятно Борисов трябва да го поканят с втория мандат за премиер и за финансов министър – вероятно Горанов. Това е законодателно. Аз виждам, че Кирил Петков е в залата, и искам да го попитам – той да ми направи реплика или да вземе изказване. Господин Петков, Вие трябваше да изчетете тази декларация, която генерал Атанасов изчете, защото от Вашите уста, първо, щеше да звучи по-бутиково. Второто, след свалянето на правителството, на което бяхте премиер, казахте, че Ви сваля Борисов, Пеевски, Митрофанова, а сега Вие бяхте в коалиция с Борисов и Пеевски. Те не просто Ви свалиха, те Ви унищожиха политическия проект „Продължаваме Промяната“. Ако не сте заедно с „Демократична България“, не виждам как ще влезете в парламента, пък и след днешното изказване – и това е много съмнително. Но излезте и обяснете на обществото защо лъжете хората и народните представители, че искате правителство в името на България. Вие нищо не направихте девет месеца за България. Вие искате правителство, защото няма да бъдете и 20 души в залата, ако има избори – това е страшното. Ако тук хората нямат особени притеснения дали ще бъдат народни представители, дали ще бъдат министри – за Вас това е драматично. Вие поставихте в унижение 67 народни представители – тях ги е срам, всички са с наведени глави в момента. Първо, заради предателското управление с ГЕРБ, което маскирахте под „сглобка“, а вече откровено го наричате „коалиция“ и се молите за такава коалиция, и сте готови сигурно и министри да нямате в такава коалиция… (Възгласи от парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС: А, не, не!“) Няма ли? (Шум и реплики от ДПС и ГЕРБ.) А, добре, искат министри. Трябва да поздравите четирите дами от ГЕРБ, с които преговаряхте, че са излизали – на тях явно им е било трудно да понесат мозъчния Ви тръст в преговорите (оживление, смях, възгласи: „Еее“), и са излизали да си почиват. Аз имах възможността при първите преговори да разговарям с тях. Мисля, че ако бях на преговорите, нямаше да напускат толкова често, но пожелавам Ви успех оттук нататък. За Вас политическата кариера свърши. Остава само на домофона да отговаряте на Соня Колтуклиева. Благодаря.
#21 · speech
Реплика дали има? Не виждам. За изказване Кирил Петков. (Силен шум и реплики.) Колеги, моля Ви за тишина в залата.
#22 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Това, което чухте от генерал Атанасов, ще бъде най-голямата грешка, ако го видите като молба. Вие, хора, не разбирате ли, че в политиката, както и в живота, най-важното нещо е да си спазваш думата. (Смях, възгласи: „Еее“ от ВЪЗРАЖДАНЕ, ГЕРБ-СДС И ДПС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Най-важното нещо е всяко свое действие да го правиш не от страх, не от алчност, а от чувство за дълг. (Оживление, възгласи: „Еее“ от ВЪЗРАЖДАНЕ, ГЕРБ-СДС И ДПС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Колеги, няма въобще да влизам в преговорни процеси и дискусии 20 дни. Има нещо много просто – сложено е на масата. Има едно споразумение, в което се изисква реформа на правосъдната система – не на хартия, не с хиляди реплики, а реално. Реално през един прозрачен процес, през който целият български народ да бъде свидетел, че България може да има правосъдна система, която да не отговаря на нищо друго, освен на обществения интерес. (Ръкопляскания от ПП-ДБ, възгласи: „Браво!“) Всички българи вече научиха, че така наречените регулатори – от тях зависи дали ще има монополи в магазините, каква ще е цената на тока. Всичко това е сложено в това споразумение. В това споразумение няма разделяне, делене, взимане – има прозрачен процес, през който всички български граждани да могат да видят как се избират тези хора. Не да са майки, не да са бащи на депутати, а да са чисти хора, които да защитават обществения интерес. (Шум и реплики от ГЕРБ и ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) В това споразумение, дами и господа, е темата за службите. 30 години тези служби работят за всичко друго, освен за сигурността на българските граждани. Вие ги хвалите, онези казват, че са били добри. Какво постигнахме? За всеки шпионин, който е хванат на българска земя, сигналът е дошъл от нечия друга служба. Освен в интриги, освен във фалшификации, освен в доклади преди избори, така че да скъсат 500 хил. гласа на българския народ и всякакви други интриги, те да не са постигнали много? Хора, ако тези три институции не бъдат поправени, независимо дали Вие ще се изкажете още 200 пъти, или Вие ще вземате думата, Вие сте от 30 години в тази игра – не сме постигнали това, което трябва за една нормална европейска държава. Не сме постигнали това, което трябва за една нормална европейска държава! Знаете ли откъде започва всичко? Всичко започва от чувството за отговорност, за спазена дума. Преди девет месеца ние дадохме ясна дума не за деветмесечно управление, а за 18-месечно управление с единствената промяна – ротация на премиерите. Колкото и да не искате да си спомняте за това споразумение, това беше споразумението, което беше направено. Не Ви е харесало? Да не сте го правили! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Когато сте го направили, трябва да си спазвате думата! Каква е разликата между предложението от 17 март, което беше отправено към Мария Габриел – само за ротация на премиерите – и това, което се случи сега от премиера Денков? Знаете ли каква е разликата? Единствената разлика е това споразумение. Имаме ли воля в тази зала да направим реална стъпка напред за България, или ще продължаваме да гледаме цирковете на „Има Такъв Народ“? (Силен шум и реплики от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще продължаваме да гледаме националните предателски изказвания на ВЪЗРАЖДАНЕ. Ще продължаваме ли да си спомняме как 30 години нищо не сме направили тук за тази държава? Или ще си запретнем ръкавите и ще кажем: България може повече, България заслужава повече и ще направим всичко възможно от чувството за дълг, не от чувството за страх, не от чувството за алчност! А на предателите в края на залата въобще няма да коментирам думите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Силен шум и реплики.)
#23 · speech
Колеги, моля Ви за работна атмосфера! Реплики по реда на постъпването за Искрен Митев, Станислав Балабанов и Георги Свиленски.
#24 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Петков, в тази зала хората не са свикнали да си държат на думата – ние го видяхме и при тези преговори. Има и нещо друго, господин Петков. Хората в тази зала не искат да има работеща държава, да има регулатори, които да работят, и да има реално работеща съдебна система, защото тя ще работи срещу тях. Това е истината и трябва да си го кажем ясно. Благодаря Ви, че го казахте от тази трибуна!
#25 · speech
Господин Балабанов.
#26 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Петков, по-спокойно! Много сте емоционален днес. Да не би да сте употребявали нещо снощи, за което не знаем? Много емоционално, патетично се изказвате от тази трибуна. Вие говорите за спазване на думата, нали така? Слушам Ви пет минути как говорите за спазване на думата. Аз си припомням – преди година и половина нали щяхте да вкарвате Бойко Борисов в затвора?! „12 години стигат с ГЕРБ. Трябва да пенсионираме Борисов. Трябва да вкараме Борисов в затвора.“ Та ти го арестува Бойко Борисов собственоръчно, нали помниш – преди година и половина! Сега от трибуната ми говориш за спазване на дума?! Ти сега си в най-унизителната поза да му се молиш на същия този, когото арестува, за да продължи да те държи теб на власт. Ти говориш за спазване на думата?! До теб е Христо Иванов, който говореше: „Нито глас за Пеевски!“ После пи мазното турско кафе в неговата стая. Да, тази метафора е истинска, защото зад нея се крият унизителните Ви пози, в които използвахте помощта на ДПС, за да Ви напишат тази спорна Конституция, която ще ѝ берем плодовете само след няколко седмици – ще видите как изглеждат като промени. И ти си излязъл на трибуната да ми говориш за спазване на думата?! Ти искаш всичкото това, което се случва в момента, да е прозрачно?! Защо гласува да не се излъчва по Националната телевизия? Нали искаш всичко да е прозрачно или чакаш и пак ще стоиш на диванчето пред кабинета на Борисов – да го молиш да ти отвори вратата, да му се помолиш с Асен Василев да останете на власт?! Ти си „довиждане“ на следващите избори. Думата „харакири“ вече има ново значение – „харакиро“. Благодаря ти. (Силен смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.)
#27 · speech
Заповядайте, господин Свиленски. Господин Балабанов, обръщам внимание да спазваме уважителната форма, колкото и да не го считате за приемливо.
#28 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Петков, с уважение към Вас като бивш министър-председател – и това трябва да се знае в пленарната зала, когато говорим, все пак хората, които са били на тези постове, не са много в тази държава – аз ще говоря с уважение, няма да си позволя да Ви обидя. Но най-важното, освен да се спазва думата, господин Петков, което Вие не го направихте – колегите преди мен го казаха, е моралът в политиката – моралът за това какво обещаваш, какво предлагаш и какво правиш. И понеже хвърлихте критики към лявата страна на залата, че 30 години нищо не е направено, само ще Ви напомня, че единствено тази страна на залата – лявата, „БСП за България“, за тези 30 години не е влязла в коалиция с ГЕРБ. Единствено ние останахме алтернатива. Единствено ние устояхме на всичките опити за прегръдки, за колабориране и за влизане в съвместно управление. Вие го направихте на втората година! Вие веднага се поддадохте – само и само да се доберете до властта. Говорите за службите. Господин Петков, Вие бяхте този, който изгони 70 дипломати на база на работата на тези служби, а сега ги критикувате! Кое е истината?! И казвате, че за Вас било важно да има регулатори, че за Вас било важно икономиката да работи! Господин Петков, всички ние сме свидетели на това, което ни представихте от преговорите! Първият проблем на преговорите беше Ники да пътува и не говорихте само за ротация, искахте външен министър. Така ли беше?! Нека да бъдем… имаме памет поне месец. 30 години нямате памет, защото може би не сте били в България, аз затова Ви ги припомням тези неща, но поне един месец имайте памет. След това – много важно Ви беше не регулаторите, много важно Ви беше Тагарев да е министър на отбраната – второ лично кадрово назначение. Това Ви беше важно! Не Ви бяха важни регулаторите! Не Ви бяха важни цените на мобилните оператори, не Ви бяха важни цените на тока! (Шум и реплики.) И понеже чух, че сме били с ДПС в управление. Да, колеги, бяхме, управлявахме с колегите от ДПС, с мандат на ДПС. И спомняте ли си, че с този мандат три пъти бяха вдигнати доходите на българските граждани? Два пъти бяха вдигнати пенсиите! Влязохме в Европейския съюз и дадохме европейското бъдеще на България. Така че, когато управляваш с принципи, с програми, с достойнство и с открито лице към България, имаш очи и не се срамуваш! Докато тях сега ги е срам, че са управлявали с Вас, а Вас Ви е срам, че сте управлявали с тях. Ето до това докарахте България един месец или два месеца преди предстоящите избори!
#29 · speech
Господин Петков има право на дуплика. Няма да се възползва. Господин Чорбанов е записан за изказване.
#30 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Знаете, аз съм уважителен. Уважаеми дами и господа народни представители! Разбира се, процедурата не изисква министър-председателят – кандидатът за министър-председател, който се отказва от правото да състави кабинет, да присъства в залата, но аз, така или иначе, виртуално ще се обърна към нея – към госпожа Габриел, защото процедурата касае нейния отказ. Разбира се, ние от „Има Такъв Народ“ сме малко обидени на госпожа Габриел, че не доведе кандидатите за министри в тази зала, за да можем, така да се каже, да ги поразходим по географията на управлението – като се започне от костенурката нинджа и се стигне до папа Йонокентий III. Все пак чухме анонса на госпожа Габриел, че има възможност за дежавю евентуално след изборите. Понеже ние се опасяваме, че това дежавю граничи много с научната фантастика, ще дам пример от научната фантастика какво искаме да се случи оттук нататък в бъдещите предложения за какъвто и да е кабинет. Става дума за тази част от научната фантастика, касаеща роботиката. Знаем, госпожа Габриел беше еврокомисар по иновациите, така че роботиката е част от тези иновации. И в случая само за секунди ще Ви спомена петте закона на роботиката – първите три са от великия Айзък Азимов, но аз ще се спра върху българския принос върху тези закони. Четвъртият и петият закон са български. Четвъртият от тях, дело на безкрайно уважавания от мен господин Любен Дилов-баща, е споменат в „Пътят на Икар“, и той казва, че всеки робот трябва да се легитимира, че е робот във всички такива случаи. Ако го прехвърлим към Министерския съвет и към министрите – много ни се иска министрите винаги да се легитимират като министри, да знаят какво правят, в комисиите да бъдат адекватни, както и в залата – нещо, което далеч не винаги се случваше досега. И петият закон. Той е, така да кажем, създаден от господин Никола Кесаровски, той е най-интересен: всеки робот трябва да знае, че е робот. Ако го обърнем към политиката – хубаво е всеки министър да знае, че е министър. Това е в контекста на факта, че при много от предложенията на госпожа Габриел за министри всъщност се оказа, че кандидатите за министри не знаят, че ще бъдат такива. Благодаря.
#31 · speech
Следващ за изказване – Цончо Ганев.
#32 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Това, което се обяснява за ниската избирателна активност години наред, е, че хората са били изморени да ходят на избори. Истината е, че българинът не е изморен да ходи на избори– българинът е отвратен от това, което се наблюдава през последните години! Срамни коалиции, безпринципно молене и днес видяхме за пореден път апогея на това нещо, което наблюдаваме в последните 35 години. Истината е, че когато си създал политически субект на основата на това да вкараш Бойко Борисов във властта и да изкараш Пеевски от всичките схеми за крадене и успоредно с това да направиш съдебна реформа, твоите избиратели очакват това от теб. Когато обаче влезеш във властта и първото нещо е да направиш първото си правителство заедно с това, на което си стъпил – антикомунизъм, всичко лошо, лустрации, направиш коалиция с БСП и управляваш с БСП, а второто ти е да направиш срамна коалиция с ДПС и с ГЕРБ, стигаме дотам, че хората са отвратени от избори. Стигаме дотам, че наглостта ти е безпределна и ставаш и обясняваш как трябва да се спазва мъжката дума! Къде беше мъжката дума, когато обясняваш на твоите избиратели от ПП-ДБ, че Борисов трябва да е в затвора, Пеевски трябва да бъде изкаран отвсякъде и да си понесе последствията от „Магнитски“?! Къде бяхте тогава?! Къде сте сега обаче е по-важното! Защото падението в българската политика, каквото сме свикнали да виждаме 35 години, все си мислех, че е имало някакво дъно. Вие влязохте в мазето на дъното! Вие стигнахте дотам, че се молите от трибуната на Народното събрание на Борисов да Ви удостои, да вземе всичко, което той си поиска, а Вие – само и само да продължите, да стигнете дотам, че от Плана за възстановяване и устойчивост отново да осигурите на Вашите спонсори по няколкостотин милиона субсидии. Това сте Вие! Когато обяснявате следващата си мантра за съдебната реформа и правите промени в Конституцията, пристигат 50 отрицателни становища – 50! На всички, които са свързани със съдебната реформа, всички – от съдии, прокурори, адвокати, следователи. Всички! И те Ви казват, че това, което искате да направите, и това, което направихте, противоречи на Конституцията, не е работещо, не става и че нищо не сте направили за по-добро. Нещо повече. Стига се дотам, че Вашите началници от Венецианската комисия излизат със становище и Ви казват: предлагате промени в Конституцията, които са, меко казано, непрофесионални. Нямате експертиза, предлагате непрофесионални промени в Конституцията. Пренебрегвате ги, променяте Конституцията. Сега сме в ситуация, в която ще спазваме новата Конституция. Най-вероятно отиваме на избори, ако унижението Ви не падне дотам, че Борисов да направи това, което го молите, и ще имаме за пореден път промени в промените, защото се очаква Конституционният съд най-после да влезе в ролята си и да Ви върне така бленуваната съдебна реформа. Какво ще кажете тогава на Вашите избиратели? Честно казано, аз на голямата част от Вашите избиратели им съчувствам и ги разбирам защо са отвратени от Вас – в голямата си част! Има една малка прослойка, която, каквото и да направите, колкото и да седите в скута на Пеевски, тя ще Ви прости, но голямата част от Вашите избиратели са може би добри българи, които са видели някаква надежда във Вас. Вие я пропиляхте! И когато има ниска избирателна активност, основната причина е върху Вас, защото ГЕРБ и ДПС са ясни – те нямат проблем да правят безпринципни коалиции с всички, с цената на всичко, но Вие дойдохте с обещание за нов морал и го пропиляхте. Нещо повече – Вие се изгаврихте с българския народ, защото това, което говорихте, Вие го задраскахте с обещание, че ще направите нещо по-различно! Не, нищо не направихте, напротив – от тази трибуна се молите по най-унизителния начин! Стигаме дотам, че правителството, което си заминава в момента, Вие се гордеете с него. Аз и една голяма част от българския народ, меко казано, не само че не се гордеем, ние сме уплашени от всичко това, което направихте. Защото Вие в момента говорихте за подписване на двустранно споразумение с Украйна, както каза Макрон. Тези двустранни споразумения ще са основата на изпращане на войски в Украйна, защото Вие по този начин индиректно казахте, че България трябва да изпрати войски и водите такива разговори! И това, че не го казвате публично, нека да е ясно – Вие водите разговори за изпращане на български войски в Украйна! Вие застрашавате националната ни сигурност при разрастване на военния конфликт. За да се стигне дотам, че Вашето правителство и това евро-атлантическо мнозинство, за което Вие в момента сте на колене, на колене – Атанасов тук само където не клекна, но той, ако клекнеше, нямаше да го видим, нямаше да се молите по този грозен начин да правите правителство. Защото това правителство и това мнозинство продаде за един милиард два атомни реактора, български атомни реактора – за един милиард! Подписахте отворен чек, който към днешна дата е 60 милиарда за един американски реактор, но там е отворен чек, защото няма фиксирана цена. Вие сте безпределно алчни, но изпълнявате. И тук нищо не сте откраднали, тук просто изпълнявате какво казват Вашите началници от посолството. Подигравката обаче за нас в годините, десетилетията и всичко това, което предстои пред нашата родина, е, че ни превръщате в ядрено бунище. Защото, откакто имаме ядрена енергетика, ние изнасяме отработеното ядрено гориво в Русия. Към днешна дата Вие сте прекратили договора едностранно с Русия, не изнасяте ядрено гориво. Нещо повече, единият от атомните ни реактори вече работи с американско ядрено гориво, което няма къде да се складира освен в България. Никой няма да си го вземе! И Вие превръщате или Добруджа, или Сакар планина, или всичко това, което предстои – Бог знае къде ще направите складове за ядрено гориво. Вие ни превръщате в ядрено бунище! Стигаме дотам, че дойдохте с обещание, че няма да вдигате данъци с цената на всичко. Първото, което направихте, е да вдигнете максималния осигурителен доход. Вдигнахте данъците! Второто, което направихте – вдигнахте данък сгради. Това са Ви икономическите постулати, дотук стигнахте – всичко това, което направихте по отношение на икономиката. Слагачеството в международен план. За да се докажете, и както казва Денков – днес е модерно да сме с Украйна и да подкрепяме Украйна, стигнахте дотам, че да изпразните българските складове за снаряди, да изпратите къде-що има българско снаряжение. Стигнахте дотам, че да изпращате ракетите, които пазят София и атомната ни централа. Вие не знаете и не осъзнавате Вашето слагачество какво довежда на нашата страна! Всичко това нещо – безплатно дарено! И ако по времето на първото правителство на ПП-ДБ с БСП и ИТН тогава поне продавахме оръжие, сега Вие го дарявате! Вие сте отворени, подкрепяте всичко, което искат в Брюксел да дарявате, откривате отворени сметки за Украйна, правите петдесетмилиардни дългове, които гарантирате, и заставате с мощта на цялата ни държава, че ще поемете разходите за това да дадете на Украйна в дългосрочен план! Това е Вашето правителство, което в момента си заминава! Не знам дали Борисов ще удовлетвори Вашите молби, желания и Вашето клякане, лягане, пълзене пред него, за да имате правителство, но това нещо не може да продължава, това нещо трябва да свърши! Пренебрегнахте 604 хиляди души, които просто поискаха да бъдат питани и да отидат на референдум. Просто да отидат на референдум! Вие ги зачеркнахте и казахте: не, няма да чуем Вашата дума! И тук отново излизате и говорите за силата на дадената дума, за спазването на обещания. Извинявам се много, но къде точно са Вашите обещания, когато на 604 хиляди души казахте: Вие сте никой, няма да Ви уважим?! Страх Ви е да отидете да чуете тяхното мнение ли?! Страх Ви е, естествено, и го показахте, и го доказахте! Защото няма нищо по-демократично от референдум и от избори! Избори, от които, в интерес на истината, в тази зала единствените, които ги е страх от избори, са ПП и ДБ. Всички други политически партии, представляващи своите избиратели, искат да отидат на избори, но ПП и ДБ ги е страх. Не ги е страх от нищо друго, страх ги е от собствените им избиратели! Страх ги е от тези избиратели, които имат глави на раменете си; знаят, че няма да отидат да ги подкрепят повече. Какво ще обясните Вие на предстоящите избори? Какво ще каже Кирил Петков, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Даниел Лорер – какво ще кажете Вие на Вашите избиратели: гласувайте за нас? Защо? За да направите правителство с ДПС и ГЕРБ. Това трябва да им кажете. Вие нямате друга алтернатива. Какво ще кажат ГЕРБ на своите избиратели? Абсолютно същото. Те трябва да кажат: гласувайте за нас. И техните избиратели ще кажат отново – защо? Ами, за да направим правителство с ПП-ДБ и ДПС. Ето това е разликата между Вас и ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние нямаме проблем с това, което казваме. Ние заставаме зад него и с цената на всичко го защитаваме. Защото и в Четиридесет и седмото народно събрание, и в Четиридесет и осмото народно събрание, и в Четиридесет и деветото народно събрание ние от ВЪЗРАЖДАНЕ решихме да сме опозиция. Защото и в трите Народни събрания бяхме канени да участваме в управлението и ние сме тези, които решихме да сме опозиция. (Реплики от ПП-ДБ: „Пак ще бъдете!“) Това нещо е въпрос на спазване на принципи. Да, ние може да сме пак опозиция, защото нашите избиратели подкрепят нас, за да спазим определени политики. Защото, за да отидем на разговори за правителство, трябва да се спазят следните политики: първо, основно, първият момент е да се направи референдум. Българинът да бъде питан дали трябва да продължи членството ни в НАТО; следващият референдум е дали трябва да бъдем част от еврозоната; след което ясно и категорично трябва да се декларира, че с цената на всичко, или по-скоро с цената на нищо, България не трябва да участва под каквато и да било форма във военния конфликт в Украйна. Това са крайъгълните камъни за абсолютно всичко, което трябва да се води като политика. И ние това казваме на нашите избиратели. И ние затова растем от Четиридесет и седмото народно събрание. И тук е една от поредните Ви мантри: изборите нищо не променят. Вие давате ли си сметка в Четиридесет и седмото народно събрание каква беше конфигурацията, в Четиридесет и осмото народно събрание каква беше конфигурацията и сега каква е конфигурацията?! Изборите променят всичко! Абсолютно всичко след всеки избор! И Вие това го знаете много добре. И знаете, че на следващите избори Вие сте тези, които ще изчезнете. И ако не изчезнете, сте отзад, на последния ред, при предателите! Ей там – толкова ще се съберете, на един ред всичките. При предателите и тези, които сте предали избирателите си. Иначе един ден България ще Ви съди! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#33 · speech
Други изказвания? Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на: „Проект! „РЕШЕНИЕ във връзка с Указ № 74 от 19 март 2024 г. на Президента на Републиката и Заявление № 49-403-01-3 от 25 март 2024 г. от Мария Иванова Габриел Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България и като констатира, че със Заявление № 49-403-01-3 от 25 март 2024 г. Мария Иванова Габриел – предложена да бъде избрана за министър-председател на Република България с Указ № 74 от 19 март 2024 г. на Президента на Републиката, е оттеглила заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство и че няма да участва в процедурата по избора и да предлага структура и състав на Министерския съвет
#34 · speech
Реши
Мандатът за образуване на правителство с кандидат за министър-председател Мария Иванова Габриел приключва неуспешно.“ Това е Проектът на решение. Подлагам го на гласуване. Гласували 227 народни представители: за 226, против няма, въздържал се 1. С това Решението е прието. Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 11,04 ч.) Председател: Росен Желязков Секретари: Марин Маринов Деян Дечев