Единадесето извънредно заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ЕДИНАДЕСЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвърътък, 12 октомври 2023 г. Открито в 9,03 ч.
Дата12.10.2023
Събития225
Разпознати говорители211
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 12-10-2023 09:02 09:02:00 0 0 0
2 Процедура от Иван Ченчев за пряко предаване по БНТ1 и БНР 09:06:00 124 5 32
3 Процедура от Иван Ченчев за пряко предаване по БНТ1 и БНР - прегласуване 09:07:00 124 4 32

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: deyan-nikolaev-nikolov · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 150 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 89, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 107 от Правилника 72 народни представители от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, нечленуващ в парламентарна група, парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и парламентарната група „БСП за България“ предлагат Народното събрание да гласува недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Николай Денков заради провала на правителството в сектор „Енергетика“. Предложението заедно с мотивиран проект на решение за гласуване на недоверие са внесени на 5 октомври, четвъртък, в 16,46 ч., с входящ № 49-354-01-169, като в същия ден материалите са раздадени на парламентарните групи и са изпратени на народните представители в електронен вид. С разпореждане от 5 октомври 2023 г. е насрочено извънредно пленарно заседание за 12 октомври – днес, от 9,00 ч., като точка единствена е: РАЗИСКВАНИЯ ПО ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. В същото разпореждане е насрочено гласуване на Проекта за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България в извънредно пленарно заседание утре – петък, като точка единствена не по-рано от 24 часа, в зависимост от това в колко часа ще приключим заседанието, ще обявя началния час на гласуването в утрешния ден. Разпределение на времето във връзка с прилагането на Правилника: парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще разполага с 30 минути, с удължаване 40; „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – 28 минути, с продължение 37 минути; ВЪЗРАЖДАНЕ – 19 минути, съответно 25 с продължението; „Движение за права и свободи“ – 19 минути, респективно 25 минути; „БСП за България“ – 14 минути, респективно 19 минути; „Има Такъв Народ“ – 10 минути, респективно 13 минути, и нечленуващ в парламентарна група –5 минути. Заповядайте за процедура, господин Ченчев.

#2 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Премиер, вицепремиери и министри! Уважаеми господин Председател, процедурата ми е следната: аз знам, че в залата има евро-атлантическо мнозинство, но с оглед важността на дебата по разискване на искането на вот на недоверие на кабинета, моля да подложите на гласуване пряко излъчване по БНТ1 и включването на микрофоните на Българското национално радио, въпреки че не тая особени надежди да го приеме залата. Благодаря.

#3 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Ченчев. Има ли различно предложение? Не виждам. Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение. Гласували 161 народни представители: за 124, против 5, въздържали се 32. Моля да подсигурите излъчването. Поискано е прегласуване. Гласували 160 народни представители: за 124, против 4 въздържали се 32. Предложението е прието. Уважаеми колеги, в 11,00 ч. ще дам почивка във връзка с предстоящия председателски съвет. От името на вносителите, в рамките на 10 минути, кой ще представи мотивите? Заповядайте.

#4 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. В недалечното минало България беше безспорен енергиен лидер в Югоизточна Европа. Атомната централа в Козлодуй, уникалният по мащаби комплекс „Марица-изток“, перспективата за изграждане на АЕЦ „Белене“ и още редица други предприятия и съоръжения гарантираха за десетилетия напред това, че България ще бъде напълно обезпечена енергийно и ще произвежда електроенергия така, че да гарантира сериозни печалби от износ. Глобалните политически промени преди вече повече от три десетилетия създадоха условията за разграбването на ресурсите и потенциала на нашата страна под влиянието на различни външни и вътрешни политически и икономически фактори. Вследствие на това беше пречупен гръбнакът на българската икономика. Енергетиката остана сред малкото сектори, които гарантират на страната ни някакъв, макар и частичен суверенитет. Когато на хоризонта се яви зелената сделка с всичките ѝ медийни апологети, ние отново не бяхме подготвени – нямахме адекватни, национално отговорни управленци, които да защитят българския интерес при нейното договаряне. Както отбелязаха в мотивите и колегите от „БСП за България“, в годините бяха затворени блоковете на АЕЦ „Козлодуй“, зачеркна се проектът АЕЦ „Белене“, провалени бяха газопроводът Южен поток и нефтопроводът Бургас – Александруполис, а бъдещето на въгледобива у нас ставаше все по-неясно. Близо 15 години управляващите от ГЕРБ не направиха нищо, за да защитят националния интерес – нещо, което видяхме нагледно, че е възможно и в рамките на ЕС, тъй като днес в Полша не се притесняват нито за своите мини, нито за своите тецове. Сегашната управляваща коалиция продължи тази политика и днес тя достига до своя логичен край под опеката на най-безпринципната политическа сглобка в новата българска история. В допълнение към всичко това, мнозинството в парламента взе решение правителството да продаде или подари оборудването за АЕЦ „Белене“ и да постави в риск доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. България е на път да се превърне от износител на електроенергия във вносител, с всички произтичащи от това рискове, ако изобщо имаме откъде да внасяме. Направихме всичко по силите си и продължаваме да се борим за бъдещето на нашата енергетика, което е в огромна степен и бъдеще на нашата държава. Припомняме, че още в Четиридесет и четвъртото народно събрание на 31 януари 2020 г. е прието решение, което гарантира, че въглищни централи в България няма да бъдат закривани в обозримо бъдеще, както и държавният „ТЕЦ Марица-изток 2“ ще бъде обезпечен да работи на пълен капацитет в дългосрочен план. На 12 януари тази година на практика с пълно мнозинство в Народното събрание беше прието решение за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“ и по-конкретно да отпадне ангажиментът за намаляване на въглеродните емисии с 40% до края на 2025 г. спрямо 2019 г., което го прави повече от 55% в реалност. През юли тази година беше прието решение, което гарантира, че терените на „Мини Марица-изток“ няма да бъдат разпродадени на различни компании – процес, който щеше да ускори неимоверно ликвидацията на въгледобива в региона на Стара Загора. Решение, което обаче беше напълно неглижирано както от служебния министър на енергетиката Росен Христов, така и от неговия наследник Румен Радев през териториалните планове. На фона на всичко това българското правителство изпрати на Европейската комисия въпросните териториални планове за справедлив преход, които противоречат на редица вече взети в Народното събрание решения. В допълнение на 13 септември 2023 г. Министерският съвет прие Пътна карта за климатична неутралност. Според тази карта закриването на термичните централи става необратимо. До 2026 г. базовите мощности на въглища трябва да се намалят до 2900 MW, което означава намаление с близо 1200 MW за следващите две години. До 2030 г. тези мощности трябва да се свият до 1600 MW, а до 2038 г. да бъдат изцяло ликвидирани, като коя е първата година на тази ликвидация, не ставаше ясно. Имайки предвид, че България е парламентарна република, приемаме за напълно недопустимо изпълнителната власт да неглижира решения на върховния си законодателен орган. Териториалните планове противоречат на Закона за енергетиката, защото в чл. 3 е записано: „Народното събрание приема Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България по предложение на Министерския съвет, с която се определят основните цели, етапи, средства и методи за развитие на енергетиката.“ Такава стратегия все още не е приета в българския парламент и всяко решение, касаещо описаното в Закона, е противозаконно. Противоречат и решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. Не е отчетено прогнозното увеличение на потреблението на електроенергия. През 2022 г. потреблението е около 33 тераватчаса, а за 2050 г. прогнозата е за 50 тераватчаса годишно. Затварянето на енергийни мощности от 3650 мегавата за сметка на увеличаването на капацитета на ВЕИ в България с 3500 мегавата допълнителни мощности, предимно от вятър и слънце, до 2026 г., без те да са резервирани от конвенционални производства на електричество, като ТЕЦ, АЕЦ и ВЕЦ, излагат на риск цялата енергийна система на страната и нейната сигурност. Социалният ефект ще бъде катастрофален, защото намаляването на добива от „Мини Марица-изток“ и респективно производство на електроенергия от ТЕЦ с над 40% процента през 2025 г., което реално е по-голям процент, ще остави без работа най малко 14 хиляди души, а затварянето на въглищните централи ще остави без работа още над 37 хиляди души в област Стара Загора. Общо за периода от 2023 г. до 2038 г. област Стара Загора ще загуби 51 000 работни места, което е над 53% от всички работни места в областта, а непряко засегнатите членове на семействата ще са повече от 146 хиляди, което е над 45% от населението в област Стара Загора. С това един от най-развитите икономически региони, сред първите с най-висока средна заплата в България – 1793 лв. към март 2023 г., ще бъде унищожен. Малкият и средният бизнес ще бъде принуден да затвори поради очакващата се безработица и спад на общите приходи на населението. Ще настъпи демографски срив в засегнатите райони, защото хората ще бъдат принудени да напуснат страната или областта, за да осигурят прехраната на своите семейства. Липсват данни за реални инвеститори, които да открият нови и добре платени работни места, в които ще работят преквалифицираните според мантрите на управляващите. Очакваната обща стойност на финансовите средства, необходими за рекултивирането на мини и превръщането им в ползваеми земи, без това да представлява екологичен риск за хората и природата, се оценява в рамките на около 3 млрд. лв. за периода от около 20 години. Откъде ще се осигури финансирането? Такива средства няма предвидени нито в Плана за възстановяване и устойчивост, нито по Фонда за справедлив преход. Липсва анализ на цената на електроенергията при затваряне на енергийните мощности. Дали ще е устойчива, конкурентноспособна и икономически достъпна за крайния потребител, особено в светлината на новоприетия закон и либерализацията на пазара за битовите потребители? Това би струвало на държавния бюджет над 360 млн. лв. за обезщетение само за една година след закриване на работните места и съкращенията на служителите в ТЕЦ и мини. Липсва визия от страна на държавата за създаване на работни места за запазване на жизнения стандарт на всички, пряко и непряко засегнати от поетапното затваряне на минно-енергийния комплекс „Марица-изток“. Общата загуба за икономиката ще е над 2 млрд. лв. годишно на база 1,7 милиарда, които евентуално ще получим еднократно по плановете. Базов критерий при формирането на Национална стратегия за производство на електроенергия би следвало да бъде отчитането на наличие на собствени природни ресурси, чиято цена не се влияе от динамиката на международните пазари или конкурентни регионални или световни процеси. Така постъпват развитите мощни или развиващи се икономики в световен мащаб и в европейски мащаб. Сигурността и националните интереси трябва да са водещи във всяка една политика, дори и да противоречат с така наречените общностни интереси, които сме поели краткосрочно. Всичко това доведе до момента, в който напрежението и несигурността сред работещите в комплекса „Марица-изток“ достигнаха до своята връхна точка и преди дни – на 29 септември, в знак на протест бяха блокирани магистрали и ключови пътни връзки, и тези хора са все още там вече четиринадесети ден. Безотговорните действия на това правителство подписаха смъртната присъда на българската енергетика, чиято чернова беше старателно подготвяна дълги години от правителствата на ГЕРБ. Цели региони в Южна България са под риск от икономическа катастрофа, която ще доведе до обезлюдяване, в последна сметка до демографски колапс в нашата страна. С оглед на гореизложеното считаме, че общественият кредит на доверие на действащото правителство е напълно изчерпан. Продължаването на неговата работа би довела до изключително тежки последици за България в дългосрочен план и сме напълно убедени, че то не е способно да защитава националните интереси. Лобизъм, корупция, некадърност в сферата на енергетиката ще доведат до закриване на хиляди работни места и обезлюдяването на огромния регион в България. Във връзка с гореизложеното предлагаме на Народното събрание да приеме Решение за гласуване на вот на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Николай Денков за провала на правителството в сектор „Енергетика“. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#5 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Чухме становище на вносителя. Откривам разискванията. Господин Петков – за изказване.

#6 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми министри, уважаеми народни представители, уважаеми българи! Обръщам се и към избирателите на ВЪЗРАЖДАНЕ, на „Има Такъв Народ“, на Българската социалистическа партия! Днес имаме вот на недоверие, само 128 дни след избирането на кабинета Денков от това Народно събрание, вот на недоверие по повод политиките в енергийния сектор. Не знам как тези 128 дни имат нещо общо с темите, които Вие преплитате във Вашите мотиви, като: закриването на блоковете на АЕЦ „Козлодуй“; неосъществения проект „Белене“; непостроения Южен поток; проваления нефтопровод Бургас – Александруполис. Според Вас академик Денков явно носи отговорност не само за последните 128 дни, но и за изминалите 30 години. И днес съм сигурен, че Вие ще плашите точно Вашите избиратели отново със студ, с мрак, с високи сметки за ток, точно както миналата година служебното правителство правеше за миналата зима. Много от Вас си служат с неистини, фалшиви новини, лъжливи внушения. Но нека днес кажем каква е истината точно на Вашите избиратели, за да са малко по-спокойни. Трябва ясно да припомним, че миналата седмица заедно взехме решение да не ограничаваме въглищните мощности чак до 2038 г. Да, има опасност да се намалят възможностите за американските централи след 2026 г. на база на пазарните сили. Именно заради това ни трябват парите от Европа, за да помогнем точно на работещите в сектор „Енергетика“. Ето защо правителството изпрати плановете на 30 септември тази година с цел да не се загубят 1,6 млрд. лв., както миналата година загубихме 200 милиона, когато служебното правителство не изпрати тези планове. Какво означава да загубим 200 милиона? Тази сума е равна на 36 хиляди лева например на всеки работник в „Мини Марица изток“. А какво означава да загубиш 1,6 млрд. лв. оставям на всички българи да кажат дали това са малко, или много пари?

#8 · speech

Кирил Петков

Ако ги загубим, тези средства не могат да отидат нито за социални мерки, нито за преквалификация, нито за енергиен преход, нито за ново икономическо развитие. След като бяха изпратени териториалните планове, беше ясно обяснено от правителството, че в следващите три месеца ние можем да работим заедно с профсъюзите, заедно с работещите в сектор „Енергетика“, за да може да направим максимално най-доброто за хората. Ето защо и правителството на академик Денков подписа и споразумението, в което обеща, че ще въведем механизъм за осигуряване на капацитет, няма да допуснем административно ограничаване на производството на въглища до 2038 г.; ще изработи стратегия до 2030 г. с хоризонт до 2050 г.; ще направи прозрачни процедури за инвестиране в тези региони; ще проучи възможността за улавяне на въглеродните емисии; ще изработи закон за енергийния преход. Подозирам, че някои от Вас съжаляват, че сме в ЕС. Подозирам, че други от Вас се радват и биха се радвали, ако можеше да сме част от Евразийския съюз на Путин. (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Подозирам, че трети от Вас биха говорили просто за Македония, без да има нищо общо със сектор „Енергетика“. Подозирам, че онзиден много от Вас се почувстваха обидени, когато ООН даде на България 160 гласа за членство в Съвета по правата на човека, а на Русия само 83. Явно за разлика от Вас ООН гледа на това правителство на академик Денков с доверие, че може да защитава точно правата на хората. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Но колеги, да използвате вота на недоверие като част от предизборната Ви кампания, показва предизборна немощ. Реално Вие нямате решение, не говорите за бъдещето, нямате визия за България, имате само пропаганда, основана на страх и омраза. (Шум и реплики.) Защото хората искат решения. Време е да помислите за позитивни решения, вместо да вкарвате точно Вашите избиратели в блатото на страха и омразата. Вашите избиратели заслужават повече. Този вот няма да мине! Но нека да Ви е ясно, че ние ще продължим да се борим за хората в енергийния сектор. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Ще се борим за България с чист въздух! Ще се борим за здрави и образовани деца! Ще се борим за модерна България! Ще се борим за по-високоплатени работни места! Ще се борим за българите като първа класа европейци! Ще се борим за нашата Родина! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#10 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Петков, днес е 12-и, не е 11-и. Освен това си объркахте изказването с господин Денков, защото ние тези Ваши думи ги четем от вчера. Ако не знаете, Вашите опорки изтекоха в медиите. (Оживление. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Следете си сценария, защото просто го сгрешихте още от първото излизане, за да ни е по-лесно по-нататък. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#12 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Леко ме изпревариха, но да, файлът се казва „Разпределение на говоренето на министрите – вот на доверие.“ Опорка, да Ви зачета какво ни чака, за да знаем. Общата визия за говорене – вниманието се насочва към голямата картина, към колосалния напредък, който кабинетът отключи безпрецедентно за 4 месеца. (Възгласи „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Енергетиката е емблематичен сектор в това отношение и затова в предизборната си немощ, както каза това момченце там, вносителите са насочили своя вот на недоверие. Дебатът не е дали ще се затворят тецовете, колеги, дебатът е дали България ще вземе 4,2 млрд. лв., на които той каза милиард и двеста. Хубаво е тези, които работят в ТЕЦ, да знаят, че дебатът не е дали ще се затварят тецовете, те затварят тецове. Просто Радев да знае какво да каже. Радев трябва да започне с очертание на голямата картина в енергетиката – министърът, и да оборва всяка лъжа с конкретика, и да използва думата лъжа свободно. Господин Радев, използвайте „лъжа“ свободно. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Този, дето е финансов министър – Василев, пише в скобичка: „Ако успее, от трибуната – ако не, пред медиите в кулоарите.“ Значи, ако не успеете тук, излизате в кулоарите и внасяте спокойствие за цените на тока и бюджета и разбира се, посочвате колосалния напредък, който кабинетът навакса за четири месеца! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Министър Богданов трябва да знае какво да каже. Гвоздейков трябва да говори за „Лукойл“. Шалапатова трябва да прави паралели между природните ресурси и най-ценния ресурс – човешкия капитал. И разбира се, Денков, който е секретарка на Делян Пеевски, трябва да обобщи визионерски…

#14 · speech

Тошко Йорданов

…отвъд дребните предизборни кавги. И разбира се, Денков трябва да посочи колосалния напредък, който кабинетът отключи в безпрецедентно кратки срокове. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Три пъти има „колосален“ в тези опорки. Който го е писал, е колосален некадърник. (Ръкопляскания и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тъй като Вие сте колосални титани и шушумиги, Ви го оставям тук (оставя лист на трибуната) да се ориентирате, като четете. (Ръкопляскания и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#16 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Не е смешно, колеги. Найо Тицин май ги е писал тези неща. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#17 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

А той в залата ли е?

#18 · speech

Радостин Василев

Имам един въпрос към господин Петков. Господин Петков, когато Вашето правителство падаше в залата на старото Народно събрание – истинската зала, Вие казахте, че сте горд, че Делян Пеевски, Бойко Борисов и Митрофанова Ви свалят. Искам да Ви попитам, отговорете на българския народ: сега горд ли сте, че Делян Пеевски и ГЕРБ Ви крепят? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото нещата се промениха явно за Вас. Да кажете каква е мотивацията. Благодаря. Тук са опорките на Найо. (Реплики и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#20 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Съжалявам, че единственото, което успяхте да отговорите и да забележите в моята реч, са някакви комедийни изказвания на хората от „Има Такъв Народ“. Аз знам, че там има големи способности – правят шоу от много време. Но тук става дума за българската енергетика, става дума за българското правителство, става дума за бъдещето на България! Ако нямате позитивни решения, ако нямате политики, с които българите да живеят по-добре, единственото, което Вие правите – използвате страха на хората във Вашия вот на недоверие, който няма да бъде успешен, с надеждата да направите някакви малки предизборни лозунги за следващите две седмици. Съжалявам. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН, възгласи: „Браво!“)

#22 · speech

Министър Румен Радев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър-председател, колеги министри, уважаеми гости на Народното събрание, уважаеми сънародници! Настоящите дебати по внесения вот на недоверие разглеждам като възможност да разговаряме за предизвикателствата в сектор „Енергетика“, за работата на екипа ни в Министерството на енергетиката по редица изостанали задачи, по решаването на спешни текущи проблеми, както и за действията, извършени с оглед на осигуряване на чиста, достъпна и сигурна електроенергия за българските граждани и бизнес. Ще започна с основните (реплика) – чудесно е, че знаете този израз – стратегически документи, поставящи основа за изграждането на енергийна визия на страната, и работата, свършена по тях. Ще премина през спешните действия, извършени по ключови за страната реформи в енергийния сектор, и ще завърша със свършеното по основните стратегически проекти. Това, надявам се, ще увери мнозинството от Вас, че Министерският съвет и в частност Министерството на енергетиката се водим само от интереса на България и нейните граждани. Преди това ще се спра накратко и на мотивите за вота на недоверие. Действията ни до момента са свързани именно със запазване на дейността на въглищните централи в името на електроенергийната сигурност на България. Преговорите ни за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“ са започнали от първите дни на този кабинет и продължават. Категорично не сме неглижирали решението на Народното събрание, гарантиращо запазването на терените на „Мини Марица-изток“. По отношение на Пътната карта за климатична неутралност – Министерският съвет я актуализира, за да отговаря на последното споразумение, което беше подписано на 3 октомври, но и трябва да подчертаем, че тази пътна карта е прогнозна основа, върху която да стъпим, когато планираме енергийното бъдеще на страната. Тя не предвижда ликвидиране на мощности, нито излага на риск енергийната система на страната и нейната сигурност – напротив, дава ни отправна точка, и то с числа и модели, за да не позволим никакъв риск за енергийната ни система и сигурност. Социалният въпрос – въпросът за работните места, е този, който сме взели присърце, затова няма да се уморим да повтаряме, че териториалните планове за справедлив преход са единственият инструмент на солидарност, който позволява да започнем да решаваме социалния проблем – този със създаването на смислени нови работни места. А сега към свършеното до момента. Срокът за представяне на актуализацията на Интегрирания национален план „Енергетика и климат“ към Европейската комисия беше 30 юни настоящата година. Още на 19 юни на среща с еврокомисаря по енергетика госпожа Кадри Симпсън договорихме удължаване на този срок – до завършване на детайлно моделиране на потребление, разполагаеми мощности, налични и потенциални технологични решения, мрежова свързаност, мощности и енергийни баланси, тестове за диспечеруемост, сигурност и устойчивост на енергийната система. Ангажирахме се първите разчети и предложения за актуализацията да бъдат споделени с Европейската комисия до края на ноември. До оформянето на пълната визия на актуализиран Интегриран план съдържанието му ще бъде дискутирано с всички заинтересовани страни, в това число и със социалните партньори. Окончателното предложение за актуализирания план ще бъде представено през 2024 г. след постигане на публична подкрепа и обществено съгласие. Взехме предвид консенсусните препоръки, формирани в рамките на Комисията за енергиен преход към Консултативния съвет за Европейската зелена сделка, а именно утвърждаване на стратегическа цел за постигане на климатична неутралност до 2050 г. чрез структуриран енергиен преход, фокусирани инвестиции в нови капацитети за производство, пренос и съхранение, енергийна ефективност и нискоемисионни технологии във всички сектори на икономиката, втората част там, подготовка за развитие на конкретни стратегии за декарбонизация в секторите „Индустрия“, „Транспорт“, „Строителство“, „Селско стопанство“. Те следва да обхващат планове с посочване на финансови, технически, човешки и организационни ресурси, за да бъдат реализирани, отговорните институции за изпълнението им, естествено, и показатели за проследяване на напредък. И трето, възприемане на принципа за неделимост на минно-енергийния комплекс „Марица-изток“, включително запазване на териториалната му цялост, собствеността му върху техническата инфраструктура, особено що се отнася до електроенергийна, водна, пътна, железопътна, и цялостната му интегрираност с околните територии. Във всички анализи и сценарии, които бяха разгледани в последните четири месеца, водещ фактор бе гарантирането на енергийна сигурност. Постигането на целите за декарбонизация на енергийния сектор чрез продължаващо развитие на възобновяеми източници, съчетани с нови гъвкави нисковъглеродни мощности, включително съвременни нови ядрени мощности, два блока AP 1000 на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, както и нови ПАВЕЦ, предвижда плавен, справедлив и структуриран преход, при който се разчита на разнообразния енергиен микс, включително и на централите, изгарящи лигнитни въглища, с хоризонт до 2038 г. Плановете за инсталирани мощности включват ръст в следните периоди, както следва: ако към 25-а ние планираме инсталирани нетни мощности 14,7 гигавата, към 2040 г. говорим за 30,3 гигавата. При планирано потребление, ако към 2025 г. е от порядъка на 35 тераватчаса, то към 2040-а – 39 тераватчаса, 2045-а – 46 тераватчаса. Планираното увеличение на инсталираните мощности се дължи основно на прогнозиран ръст на производствена енергия от възобновяеми източници – както фотоволтаични централи, така и ветроенергийни мощности на суша и море. С цел балансиране на системата нарастването на производството на енергия от ВЕИ е съпроводено с увеличение на ядрените мощности в експлоатация след 2035 г. и изграждане на съоръжения за съхранение на енергия. Това ще позволи на България да поддържа положителен нетен експортен баланс през целия хоризонт на моделиране и да подкрепя общите усилия на Югоизточна Европа към декарбонизация. Териториалните планове за справедлив преход. За въглищните региони трябваше да бъдат предадени към Европейската комисия в края на миналата година! Активизирахме работата по плановете още през юни, включително с активна комуникация със засегнатите общности в регионите, както и с европейските партньори, за намиране на адекватни решения за наваксване на сериозното забавяне. Предишните версии, преди юни тази година, предвиждаха необосновано рязко намаляване на заетите в централите и мините още през 2026 г. Липсваше достоверна обосновка на енергийния преход. Това наложи в ускорен порядък да бъдат довършени сценариите в рамките на Комисията за енергиен преход, което да позволи изготвянето и на Пътна карта за енергиен преход на базата на един от разглежданите сценарии. В актуализираните териториални планове, които настоящият екип разработи, беше приложен индивидуализиран подход с отчитане на спецификите на всеки от засегнатите региони. Например в Стара Загора беше приложен подходът със запазване на интегритета на комплекс „Марица-изток“ и развитие на нови индустрии, които могат да предложат качествена заетост на хилядите подготвени кадри. В Перник бе изключително важно съхраняването на топлофикационната услуга с внедряване на нискоемисионни технологии. За Кюстендил се предвижда създаване на индустриална зона, което би довело до създаване на нови работни места, подпомагане на нови нискоемисионни енергийни мощности, включително и за съхранение на енергия. В актуализираните планове увеличихме средствата за конверсия на въглищните региони и подготовката на терени за нови индустриални дейности от 116 милиона на 201 млн. евро. Министерството на енергетиката стартира изготвянето на План за управление и развитие на комплекс „Марица-изток“, накратко Мастерплан, който се фокусира върху концепцията за ефективна трансформация на основни активи при прехода от въглеродоинтензивна към нисковъглеродна дейност. Планът следва да обхване както подготвителните дейности, като анализ на терените и биоразнообразие, степен и вид на необходимото привеждане на терените за нови икономически дейности след рекултивация, инженерните проучвания и анализи на цялата инфраструктура, но също така и отразяване в кадастрите, извършване на необходимите екологични процедури, работа по повишаване квалификацията на работната ръка и изработване на финансов общ икономически модел. Този мастерплан има за цел чрез изготвянето на концепцията за стратегическо индустриално развитие на региона да осигури общата трансформация и развитие на целия минен комплекс. Следва да бъдат планирани реализуеми инвестиции за заместващи мощности и за нови работни места в региона чрез реализация и експлоатация на декарбонизационните проекти, индустриален парк върху незаетите от добивна дейност площи. България ще мобилизира ресурс – държавен и частен, но трябва да се използва и солидарният ресурс от Фонда за справедлив преход. За да направим това качествено планиране, има междинни стъпки – картографиране на уменията, което все още не е завършено, както и разработване на процес, при който да получим заявен инвеститорски интерес от големи предприятия. Регламентът за Фонда за справедлив преход изисква при планиране участието на големи предприятия да се докаже необходимостта от това. Поради тази причина Министерството на енергетиката разработи и обяви прозрачна и отворена към всички големи предприятия процедура, които имат намерение за инвестиции в региона, така че да може да представи индикативен списък на потенциални инвеститори. Тази информация служи единствено за да се обоснове нуждата от участие на големи компании в създаване на нови работни места. Заявяването на инвестиционни намерения продължава до 6 ноември тази година. Срокът е обвързан с процеса на преговори с Европейската комисия по плановете за справедлив преход, впрочем в продължение на изпълнението на подписаното от нас споразумение. В рамките на процеса на обществено обсъждане на актуализираните териториални планове бяха проведени 7 срещи в регионите с местната общност и социалните партньори, отделно сумати срещи с работодателски организации и други заинтересовани страни. По време на общественото обсъждане бяха получени 120 становища от синдикални организации на местно и национално равнище, от общините от трите засегнати области, от всички ТЕЦ и мини в засегнатите области, от неправителствените организации, от граждани, от фирми, свързани индустрии, от политически партии, от омбудсмана и други. Голямата част от тях бяха отразени при актуализирането на плановете преди предаването им на Европейската комисия за стартиране на официалния преговорен процес. Какво свършихме по Националния план за възстановяване и устойчивост? За да се реализира амбициозният инвестиционен пакет в Плана, именно инвестиции в размер на 1,7 млрд. евро в областта на ВЕИ и съхранение и на електрическа енергия и капацитет за междусистемните връзки, както и над 1 милиард за енергийно обновяване на сградния фонд, трябваше да се изпълнят редица реформи, включително законодателни инициативи в сектор „Енергетика“. На 12 септември подготвеният от Министерството на енергетиката Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката беше приет с решение на Министерския съвет и внесен в Народното събрание. Проектът претърпя множество промени в едно изключително активно и конструктивно обществено обсъждане и в крайна сметка беше приет и от българския парламент на 5 октомври. Със Закона се изпълниха важни реформи, засягащи либерализацията на пазара на електрическа енергия, въвеждането на дефиниция за енергийна бедност и уязвим клиент за снабдяване с електрическа енергия. Бяха въведени нови пазарни участници, граждански енергийни общности, активни клиенти и агрегатори. Най-важно за обществения интерес, разбира се, беше разработването съвместно с КЕВР на механизми за компенсации на битовите потребители, които ще продължават да защитават българските граждани и отвъд периода 1 януари 2026 г. На 29 септември тази година на второ четене от Народното събрание беше приет и Законът за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници. С промените се създадоха условия за ускоряване на развитието на енергията от ВЕИ. Ясно се регламентираха сроковете за присъединяване на енергийните обекти, което беше един от големите проблеми за инвеститорите във ВЕИ. Облекчиха се административните процедури чрез въвеждане на мълчаливо съгласие. Разработи се план за определяне на приоритетните зони за развие на вятърни електрически централи и така нататък. А какво се случва с инвестициите в сектор „Енергетика“ – съществена част от Плана за възстановяване и устойчивост? Подготвяме процедурата за избор на оценители на проектните предложения, постъпили в Министерството ни по мярката за подкрепа на възобновяема енергия за домакинствата. Крайният срок за подаване на предложенията по първата покана е 10 ноември. През месец август подписахме договори с 64 общини на обща стойност 54,6 млн. лв. Това е по инвестиция „Подкрепа за енергийноефективни системи за улично осветление“. С тези пари общините ще обновят уличното осветление. Ще постигнат най-малко 30% намаление на енергийното си потребление за тези нужди. През месец август мина общественото обсъждане и на втората покана по същата инвестиция, която е с общ размер на безвъзмездното финансиране 114,4 млн. лв. Преди дни за обществено обсъждане беше обявена и първата серия покани по друга процедура по ПВУ – за подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия. Тя цели увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на страната и предвижда изграждане и интегриране в електрическата мрежа на нови 1425 мегавата мощности за производство на електрическа енергия заедно с 350 мегавата съоръжения за съхранение на електрическа енергия. До края на годината планираме да обявим за обществено обсъждане процедурата за подбор на пилотни проекти за производство на зелен водород и биогаз. За обществено обсъждане се подготвя и първата процедура в изпълнение на Инвестиция 8 от Плана – Национална инфраструктура за съхранение на електрическа енергия, чийто бюджет според Решението на Народното събрание от 12 януари тази година е намален наполовина – на 750 млн. лв. Министерството на енергетиката подготвя и пакет от предложения по разработване на частта REPowerEU от Плана за възстановяване и устойчивост. Към момента са входирани две нови инвестиции. Първата е за сгради с близки до нулево потребление, която е с бюджет от 61 млн. лв. Това са обществени сгради, единствено и само публични сгради, както и за устойчиво адаптиране на националната електропреносна мрежа за пълноценно интегриране на потенциала за производство на електрическа енергия от ВЕИ-та. Нейната цел е адаптиране на съществуващата електропреносна мрежа на Република България. По този проект предвиждаме инвестиции в реконструкция на електропровод „Хемус“ в Стара планина от 220 киловолта на 400 киловолта. Реконструкции на 888 км електропроводи на 110 киловолта, удвояване на 92 км електропроводи 110 киловолта с цел увеличаване на преносната способност на съществуващите въздушни електропроводни линии. Това е една много сериозна инвестиция с бюджет от 440 млн. лв. Сред другите стратегически задачи, с които екипът на Министерството на енергетиката се зае, бяха стартирането на прозрачна процедура за ясни и открити професионални критерии по избор на представител на държавата в Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“. Такава процедура се провежда за първи път, а в указания срок получихме седем изключителни кандидатури. На 27 октомври предстои извънредно общо събрание на дружеството, на което ще бъде потвърдено участието на избрания господин Бойко Ницов като член на Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“. След Решение на Народното събрание от 12 юли стартирахме преговорите за придобиване до 20% от правата за проучване и добив на въглеводороди в Блок 1-21 „Хан Аспарух“ от страна на държавата в лицето на „Българския енергиен холдинг“. За целта беше създадена работната група. Проведохме редица срещи и имаме подписано споразумение за конфиденциалност. Имаме нашите процедури и работа с външни консултанти. Извършват се технически, финансов, данъчен и правен анализ на консорциума и на проекта. За целта, разбира се, продължаваме с дейността във виртуалната информационна стая. Има известно закъснение от страна на консорциума, по повод на което всъщност ние поискахме удължение. На 25 август Министерският съвет реши да открие и производство за представяне на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта на Блок 1-26 „Хан Тервел“, разположена в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море и за уведомление за предоставяне на разрешение чрез конкурс. Със заповед на министър-председателя академик Николай Денков се създаде и междуведомствената работна група, която разработва концепцията за развитие на стратегическия проект Александруполис – Бургас. Екипът на Министерството на енергетиката изработи доклад до междуведомствената група за възможностите за реализация на проекта. Следващите стъпки са изготвяне на предпроектното проучване, идентифициране на възможните трасета и регистрирането на проектна компания с цел възлагане на строителство и реализация на проекта. Що се отнася до ядрената енергетика. В изпълнение на Решението на Народното събрание от 6 юни за провеждане на преговорите за продажба на оборудване с дълъг цикъл на производство, предназначено за Проекта АЕЦ „Белене“, на Украйна още на следващия ден Министерството енергетиката проведе първа среща на високо ниво между представители на министерствата и енергийните компании на България и Украйна. Имаме няколко работни групи – всяка тематично специализирана. Проведоха се четири срещи на техническо ниво, седем вътрешни координационни срещи по преговорния процес и юридически консултации. Подписа се споразумение за конфиденциалност. Изготви се документация. Проведе се избор на независим оценител на оборудването, съответно оценката беше изготвена, предадена в указаните срокове. Министърът на енергетиката представи с доклад предприетите действия и резултатите до момента пред Народното събрание. Беше поискано удължаване за финализирането на процеса с 90 дни. В момента се подготвя и техническото посещение от украинска страна с цел оглед на оборудването. Относно спекулациите с площадката в Белене – трябва да се подчертае, че плановете на правителството за обекта са свързани с политиката на България за нискоемисионни генериращи мощности, а именно в периода след 2035 г. да се започне изграждането на нови атомни мощности с оглед на замяната на блокове 5 и 6 от АЕЦ „Козлодуй“. Площадката Белене е подходящата за това. Тя има издадените разрешения от Агенцията за ядрено регулиране. Има изградена площадкова довеждаща инфраструктура. По отношение на новите ядрени мощности на АЕЦ „Козлодуй“ – блок 7 и потенциалният блок 8. Министерският съвет прие решение на 2 август тази година за определяне на енергийния обект – нова ядрена централа, на избраната от „АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности“ и одобрена от Агенцията за ядрено регулиране площадка 2, за обект с национално значение и за национален обект по смисъла на Закона за държавната собственост. Възложени са предпроектните проучвания по изцяло нова технология, основана на ядрен реактор АР1000. В изпълнение на Решението на Народното събрание е подготвен и проект на междуправителствено споразумение със САЩ относно сключването на споразумение за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР1000. Относно процеса на диверсификация на свежото ядрено гориво – върви по график. Той стартира на 20 юли тази година с подаването от страна на АЕЦ „Козлодуй“ в Агенцията за ядрено регулиране на заявление с искане за издаване на разрешение за използване на нов тип ядрено гориво, произведено от „Уестингхаус“, в блок 5 на АЕЦ „Козлодуй“ с приложени към него над 80 документа. Последният изискуем документ е вече предаден в определения от АЯР срок – 15 октомври. Очаква се първата доставка да бъде извършена в срок също – месец април следващата година. В същото време подготвяме междуправителствено споразумение с Франция, което обхваща както въпросите със свежо ядрено гориво и поддръжката на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“, така и съвместни инициативи в областта на управлението на радиоактивни отпадъци. Освен по диверсификацията на свежото ядрено гориво се предприемат и стъпки – конкретни, за диверсификация и на веригата за доставки на резерви части и услуги за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“. Това включва провеждане на консултации с операторите на централи с блокове тип ВВЕР-1000, както и консултации с водещите европейски инженерни компании, като „Фраматом“ и „Шкода“. Целта е да не се допусне забавяне на годишните планови ремонти на блокове 5 и 6 поради затруднения в доставките и стартиралият вече PDR го доказва. В същото време разработваме актуализация на Националната стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Тя е в заключителна фаза. Проведени са обществените обсъждания. Определена е работна група, която отразява получените становища. До края на тази година ще бъдат завършени строителните работи по националното хранилище за ниско- и средноактивни отпадъци, след което ще започне фазата на пробна експлоатация. Изпълняват се демонтажните дейности по оборудване от първи контур на блокове от 1 до 4 на АЕЦ „Козлодуй“. Планираме и привличане на специализирана компания с опит в най-тежките дейности по демонтаж на корпусите на реакторите и вътрешнореакторните устройства. С оглед на ядрените амбиции на България поставихме акцент върху решаването на въпроса с крайното погребване на всички видове радиоактивни отпадъци. Вече имаме данните от геоложки проучвания и сме предприели стъпки за интензивна обмяна на опит с Франция, която има близки по характер геоложки структури. Планираме и партньорства с организации във Финландия и Швеция, за да проучим и техния опит при погребването на радиоактивни отпадъци, различен от френския, както и опита на САЩ с дълбочинни сондажи. По отношение на хидроенергетиката. Най-голям заявен обществен интерес е генериран спрямо ПАВЕЦ „Чаира“. Заварихме плачевна ситуация – напълно спрели преговори с потенциални компании, които могат да изпълнят ремонтните дейности. Подновихме ги. Привлякохме и фирми за инспекция. Осигурихме финансов ресурс за извършване на ремонтните работи. Планираме хидроагрегати 2 и 3 да влязат в работен режим до края на 2024 г., хидроагрегати 1 и 4 до края на 2025 г. Предвиждаме изграждането на още две нови ПАВЕЦ на територията на България с проектна мощност 1600 мегавата – Доспат и Батак, които следва да влязат в експлоатация до 2032 г.

#24 · speech

Министър Румен Радев

В следващите две години се планира извършването на предпроектно проучване и възлагане на проектиране. Тези два проекта вече са подадени и за включване в първия списък от проекти от общ интерес по новия регламент на Европейския съюз. Беше завършен ремонтът на ВЕЦ „Момина клисура“. До края на годината предстои завършването на рехабилитацията на ПАВЕЦ „Белмекен“ и ВЕЦ „Сестримо“. Поради възникнала авария в напорен тръбопровод на ВЕЦ „Тешел“ централата преустанови работа. Изпълняват се дейностите по временното водоподаване от язовир „Доспат“ с цел работата на останалите централи от каскадата „Доспат – Въча“, в това число „Девин“, „Цанков камък“, „Орфей“ и „Кричим“. С изпълнението на предвидените дейности освен работата на описаните централи ще се осигури и контролираното поддържане на нивото на язовир „Доспат“. Изготвена е документацията за обществена поръчка по демонтажа на повредената панцеровка. След разчистване ще пристъпим и към възстановяване на напорната деривация. Завърши ремонтът и възстановяването на работата на основните изпускатели на язовир „Цанков камък“. Ще се спра, естествено, и на извършените мащабни инвестиции в електропреносната мрежа, които са от ключово значение за постигане на декарбонизационната цел на страната. За да можем да присъединяваме нови ВЕИ мощности, те трябва да бъдат поети от електропреносната мрежа, което означава, че трябва да увеличаваме нейния капацитет. Електроенергийният системен оператор е изпълнил дейности за 150 млн. лв. по проект на обща стойност 611 млн. лв. – част от Националния план за възстановяване и устойчивост. Това е в частта „Дигиталната трансформация и автоматизирано управление на подстанции 110/20 киловолта“. Дейностите вървят по график и до края на следващата година е планирано всички подстанции на ЕСО да се управляват дистанционно от опорен пункт, господа. До момента над 200 подстанции се управляват автоматизирано. До края на годината се планира те да станат 230. И в момента продължава мащабната реконструкция на близо 1000 км електропроводни линии на 110 киловолта. С това увеличаваме преносния капацитет на мрежата, това позволява ускоряването на процеса на декарбонизация реално. Изпълнява се и друг мащабен проект с обща стойност 1,5 млрд. лв. за реконструкция на 966 км електропроводни линии. Там предвиждаме трансформацията им от ниво на напрежение 220 киловолта към 400 киловолта, както и изграждане на нови уредби 400 киловолта в близост до съществуващи подстанции на ЕСО. Ето това е друго реално действие по увеличаване капацитета на мрежата и обезпечаване включването на растящия брой новоизграждащи се ВЕИ мощности. Този проект е със срок 2030 г., а ЕСО кандидатства за финансиране по Модернизационен фонд. След като в края на юни и началото на юли успешно преминаха пробите на новия междусистемен електропровод на 400 киловолта между България и Гърция между подстанции „Марица-изток“ и „Неа Санта“, с който се увеличи междусистемната свързаност между Гърция и България, започнахме незабавно работа и по другия проект – „Кармен 2“, съвместно със системния оператор на Румъния. Бюджетът за България е близо 1 млрд. лв., с които се планира изграждане на 270 км нови електропроводи на 400 киловолта и нови подстанции на 400 киловолта изключително в района на Североизточна България. По отношение на конвенционалната енергетика са извършени всички надлежни проверки относно степента на готовност на енергийните дружества за работа през есенно-зимния период 2023 – 2024 г. Проверени са енергийните обекти в ТЕЦ „Марица-изток 2“, „КонтурГлобал Марица Изток 3“, „Ей И Ес Марица изток 1“, „Брикел“, „Бобов дол“, „Топлофикация Перник“ и ТЕЦ „Марица 3“. Извършени са проверки на техническото състояние и експлоатацията на електропреносните и електроразпределителните дружества, в това число ЕСО, и по отношение на „Електроразпределение Север“ – обектите в Трявна, Дряново, Елена, Омуртаг, Търговище и Велики Преслав, ЕСО и „Електроразпределение Юг“ – това са обектите в района на Пловдив, Димитровград, Хасково, Харманли, Свиленград и Първомай, както и ЕСО и електроразпределителни мрежи „Запад“ – обектите в региона на Благоевград, Дупница, Сандански и Петрич. През август установихме възможен проблем с „Топлофикация Габрово“ по отношение техническото състояние и експлоатацията на централата. Оказахме се прави, защото малко след това компанията се отказа от лиценза за извършване на услугата. За да подпомогнем битовите клиенти на „Топлофикация Габрово“, които през предстоящия отоплителен сезон няма да имат топлоснабдяване, изготвихме проект за подпомагане с фиксирана сума, като Проектът на решение се очаква да бъде приет на заседанието на Министерския съвет на 18 октомври. До края на годината са гарантирани всички необходими количества природен газ. Необходимите количества за периода януари – април 2024 г. ще се осигурят чрез доставките от Азербайджан, чрез добива от подземното газово хранилище в Чирен и чрез доставки на втечнен природен газ. „Булгаргаз“ е в процес на приключване на договора с избрания изпълнител по проведения 10-годишен търг за доставка на втечнен природен газ, както и ще проведе търг за доставка на допълнителни два тераватчаса в рамките на резервираните от дружеството слотове за регазификация и съхранение за първото тримесечие на 2024 г. Цените на обществения доставчик към момента остават и са конкурентни спрямо европейските пазари. Подземното газово хранилище в Чирен е запълнено 96,2%, с което България изпълнява ангажимента за запълване на хранилищата в съответствие с изискванията на европейски регламент. През юли беше дадено началото на същинските строителни дейности по Проекта за разширение на подземното газохранилище „Чирен“ – надземна част. Проектът е от ключово значение за страната и цели удвояване на капацитета на физическия обем, който може да бъде нагнетен – до 1 милиард кубични метра природен газ, както и увеличаване на възможността за добив и нагнетяване до 8 – 10 милиона кубични метра на ден. Проектът е от общ интерес, на стойност 308 милиона евро, съфинансиране и от Механизма за свързване на Европа в размер на близо 78 милиона евро. Определен е за национален обект съгласно Решението от 14 октомври 2021 г. и се очаква да бъде изпълнен до края на 2024 г. Изпълнението му ще ни даде много по-голяма гъвкавост и оперативност при експлоатация на подземното газово хранилище, замяна на стари технологии и развитието на допълнителни системи за безопасност, сигурност и управление. Припомням, че на 8 август тази година Европейската комисия одобри мярка за държавна помощ в подкрепа на реализацията на Проекта за разширение на подземното газово хранилище „Чирен“. В началото на 2024 г. се очаква в експлоатация да бъде пуснат плаващият терминал за втечнен природен газ в Александруполис. „Булгартрансгаз“ участва с 20% от акционерния капитал в компанията, развиваща проекта. Това ще даде допълнителна сигурност за диверсификация на газовите източници на страната ни. Междусистемната газова връзка България – Сърбия на 15 септември получи акт 15. Строително-монтажните дейности в участъка на българска територия са завършени. Успешно са приключили всички изпитания на якост и плътност, очаква се издаване на разрешение за ползване на проекта за междусистемна газова връзка на българска територия от страна на ДНСК. Предстои въвеждането в търговска експлоатация. Управление на подземни богатства – защото това почти никога не се говори за това министерство. Усилията на настоящия екип на Министерството на енергетиката в областта на управление на подземните богатства бяха съсредоточени основно върху необходимостта да бъде наваксано огромното закъснение при обработката и разглеждането на искания за предоставяне на разрешение за търсене и на концесии. Без съмнение това е ключов фактор за инвестиционния климат в сектора. Има основно значение за активността на бизнеса. За периода от 6 юни до 10 октомври тази година са довършени процедурните действия по залежали от години искания за предоставяне на права за подземни богатства. Подписани за общо 29 договора и допълнителни споразумения за изменение на действащи договори. Довършени са също и процедурните действия по 19 проекта на разрешение за търсене и проучване и седем проекта на решения за прекратяване на концесионни договори. За четири концесионни процедури продължава процесът по прекратяването им. Няма да се спирам подробно на интензивната международна дейност от страна на Министерството на енергетиката, подготвените меморандуми за разбирателство и сътрудничество на държавно ниво, рестартираните преговори по критични проекти, интензивните срещи със съседните страни с оглед ускоряване на проектите за междусистемна енергийна свързаност и сътрудничество в областта на ВЕИ, интелигентни системи, енергийни общности. Можете сами да се убедите, че за тези четири месеца сме отбелязали напредък, за което мога да благодаря на екипа на Министерството, на колегите от дружествата в енергийния сектор, на Министерския съвет, на депутатите от Комисията по енергийни въпроси, на социалните партньори, на неправителствените организации и най-вече на заетите в сектор „Енергетика“, които с работата си гарантират, че цитирам: „дори и най-студената зима да дойде, ние сме обезпечили работата на сектора и няма да имаме проблем с посрещането на нуждите на гражданите, бизнеса и институциите“. Уважаеми сънародници, подробният отчет на екипа на Министерството на енергетиката, ето този отчет (показва), ще бъде качен на сайта на Министерството след тези дебати и всеки български гражданин ще може да се запознае с него. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#26 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, свидетели сме на тоталното унищожение на българската енергетика от месеци, но е коректно да се отбележи, че този процес далеч не е започнал с текущото управление на страната. Още когато се дискутираха параметрите на Плана за възстановяване и устойчивост, от „Има Такъв Народ“ и Министерството на енергетиката изразихме негативни становища по Плана в сектор „Енергетика“ и въпреки това министърът на финансите реши да изпрати Плана така, както на него му харесва – еднолично. Те така процедират. И какво беше поето като ангажимент пред Европейската комисия? Намаление на въглеродните емисии от централите до такава степен, че те няма да могат да оцелеят и ще внасяме електроенергия. Паметно беше и обявяването от страна на Асен Василев, че България никога повече няма да купува руски газ, още преди Европейският съюз да има каквото и да било общо решение по въпроса. Въпросът е фирмите посредници да спечелят: ще внасяме руски газ, ама ще казваме, че не е руски. И сега стигаме до скорошното решение на Народното събрание да постави допълнителни такси върху вноса и на транзитен руски газ. Ама, колеги, какви такси върху нещо имагинерно и въображаемо? Нали няма никакъв руски газ в България?! Кое таксувате? Асен Василев счита, че има два вида газ – единият е евтин, но политически некоректен, а другият е скъп, но е съставен от молекули на свободата. Същият този поне успя да договори дерогация за вноса на руски петрол. Сега ние сами се отказахме от нея. Защо? Както казва Денков: „Ми?!“ От 8 юни 2022 г. Слави Трифонов съобщи, че изтегля министрите си и слага край на тази агония. Оттогава се случиха много неща: приеха се две решения на Народното събрание, свързани с енергийната ни сигурност, но по тяхното изпълнение ни звук, ни стон. Стигаме до Закона за енергията от възобновяеми източници – прие се въпреки всички негативни становища и въпреки факта, че членовете на Комисията по енергетика знаят, че ЗЕВИ не става за нищо. Единственият аргумент, с който се подхожда към всяко безумно решение в сектор „Енергетика“, е: трябва да вземем парите по ПВУ! Същият е и аргументът за Закона за енергетиката: „Да, лош е законът, но трябва да го приемем, за да вземем парите.“ Не Ви ли е срам малко? Абсолютно никъде в Директива 944 не се посочва конкретна дата за либерализацията и никой не ни кара това да се случи в началото на 2026 г. Ние сами решаваме това безумие, защото обичаме да се натягаме извънредно на Урсула, тъй като част от Вас са представители на нейната частна специалност. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Чрез отпадането на т. 8 към чл. 4, ал. 2 обрекохте на безвъзвратно и тотално затваряне целия Маришки енергиен комплекс. Защо? Сега ще разберете – за пари, за много пари. Оказа се, че тези пари вече са разпределени във фирми, приближени на „Продължаваме Промяната“, и не го откривам аз, а господин Делян Добрев и колегите му от ГЕРБ. Тук се обръщам към господин Борисов, който го няма в залата. Господин Борисов, кога ще започнете малко да го слушате Делян Добрев?! Наскоро Ви сподели как Министерският съвет са пуснали грантова схема за фотоволтаици с батерии по ПВУ, което не е позволено поради решение на Народното събрание, но както вече установихме, никой не се интересува от решенията на Народното събрание. По тази схема ще раздадат над половин милиард на фирми с активи за над 60 милиона евро за миналата година. Аз мога още сега да ви цитирам тези фирми, но съм сигурна, че господин Добрев вече Ви е казал кои са. Прекратете и Вие тази агония вече. Търпението е хубаво качество, но това вече преминава границата на допустимото. Тъй като Делян Добрев очевидно не е успял да Ви убеди, колеги от ГЕРБ, то тогава аз ще опитам. Защо толкова целенасочено се стремят според вас от „Продължаваме Промяната“ да затворите централите? Заради Проекта „Би Лайън“! Това е проект за близо 30 млрд. лв., а реализацията му зависи само от едно нещо – земята на „Мини Марица-изток“, която е 250 квадратни километра. Затова „Продължаваме Промяната“ правят всичко възможно да унищожат дружеството колкото се може по-бързо. Защо им е толкова много земя ли? Идеята им е да произвеждат 380 хиляди тона зелен водород на година, от които 180 хиляди тона годишно да бъдат за износ. Проектът предвижда изграждането на 5,5 гигават пико солари до 2028 г. и удвояването им до 10 гигават пико до 2033 г.! Това е лудост! Миньорите изхвърчават на улицата, всички централи минават на газ, всички ние отново плащаме солената сметка, а шепа тарикати ще станат милиардери. И целият проект е на кого? На министър Румен Радев. За първи път за Проекта „Би Лайън“ е дадена информация в Националната пътна карта „Водородно бъдеще за България“, разработена от Министерството на иновациите и растежа, докато министър там е Даниел Лорер, разбира се. На 30 март 2022 г. на семинар отново е представен Проектът „Би Лайън“ като един от основните такива в България и най-голям в Европа. Представен е от германски политик и член на Европейския парламент. През май 2022 г. същият министър на енергетиката в качеството му на заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България е представил инвестиционния проект за 15 млрд. евро „Би Лайън“ пред германския бизнес, тогава като част от делегацията, която е на посещение в Берлин. Същевременно към Министерството на иновациите и растежа в средата на 2023 г. е подадено заявление за финансиране на малка водородна долина на територията на община Стара Загора „Захир“. В последната версия на териториалните планове за справедлив преход на стр. 27, стълб 1, т. 5 отново е посочено: „Примерен интегриран широкомащабен проект по тази схема е проектното предложение на „Би Лайън“ за зелена водородна долина, представено и обсъдено с „Хайдроджен Юръп“.“ От всичко изброено може да се направи еднозначен извод, че терените на Енергиен комплекс „Марица-изток“ са отредени именно за този проект и колкото по бързо се затвори комплексът, толкова по-бързо ще започне реализацията му. Един от основните проблеми при реализирането на такъв мащабен проект е наличието на голям воден ресурс. Ако се цели използването на водите от язовир „Овчарица“, те няма да Ви стигнат. Той е с много малък обем от 62 млн. кубични метра, а също така е обявен за защитена зона в рамките на „Натура 2000“. Не без значение е и цената на произвеждания водород, като в момента в Европа се движи между 4 и 8 евро за килограм, която се явява изключително висока като стойност. Тук е без значение всъщност кой стои зад тези планове за изграждане на „Би Лайън“, но прозира тотално безхаберие на тези, които искат да затрият енергетиката на държавата. Всички тези действия и бездействия на управляващите водят до неефективно функциониране на системата и от нетен износител се превръщаме в нетен вносител. И не, колеги от „Има Такъв Народ“, не става въпрос само за парите по ПВУ, става въпрос за още 30 милиарда – bLion явно трябва да значи български лъв, но по-скоро идва според мен от billion, или размерът на комисионите им. Единственият колосален извод, който имам след колосалните Ви схеми за милиарди с прякото участие на действащия министър на енергетиката Румен Радев – един колосален…, е оставка – веднага! (Ръкопляскания от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#28 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Госпожо Митова, правилно ли разбрах, че този, който е министър на енергетиката? Вероятно и затова е министър на енергетиката, защото неговата фирма, с негов проект за вземане на 30 милиарда от българите, за да си направи проект, и за целта ще затрият Маришкия басейн. Ще уволнят хората, ще вземат земята, а може и да източат един-два язовира. Правилно ли разбрах, че всичко е за 30 милиарда на сегашния министър, който е сложен за тази работа, защото, доколкото си спомням, ПП-тата гласяха някой друг за министър на енергетиката? Изведнъж се появи човекът bLion или lial, или там каквото е, 30 милиарда. Ще излезе ли тук да дудне още един час и да обяснява за собствената си фирма как колосално си я е наместил, без да броим колосалните… (Шум и реплики.) Хмм, там един колосален пух се обажда, но… Не им стигат четири милиарда от енергетиката от Плана да откраднат, та сега и 30 милиарда. Правилно ли разбрах, че същият този, който все още е министър?! И енергетиците, които протестират, да си го намерят, да си го попитат.

#30 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Митова, аз наистина не разбирам какви ги говорите. За периода, за който Вие казвате, че е подписана смъртната присъда на българската енергетика, всъщност министър на енергетиката беше от „Има Такъв Народ“. (Възгласи: „Ааа!“ от ПП-ДБ.) Вие да не би да казвате, че по Ваше време, с Ваше съгласие е подписана смъртната присъда на българската енергетика? И само ще Ви кажа, Вие бяхте тогава служител на БЕХ. Искам да видя Вашето становище против този план за възстановяване и устойчивост. Няколко пъти споменахте във Вашето изказване господин Асен Василев. Само че ще Ви кажа: аз бях част от преговорите тогава за Плана за възстановяване и устойчивост. Вашият министър заедно с господин Василев работеха в пълна синергия. Това, което е разписано като План за възстановяване и устойчивост, е в резултат и на Вашата работа. И днес Вие да излезете и да си оплюете собствената работа, е наистина много низко. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#32 · speech

Павела Митова

ИТН

Първо към господин Йорданов. Мисля, че правилно сте ме разбрали, но когато първоначално се започва пласирането на Проекта „Би Лайън“, господин Румен Радев не е бил министър на енергетиката. Той е бил част от Асоциацията на индустриалния капитал, като в момента при разглеждане подробно на презентациите, които са публично достъпни в интернет, се вижда ясно, че първият партньор за Проекта „Би Лайън“ е „Холдинг Загора“, който също е свързана фирма с министър Румен Радев, така че аз имам обосновано предположение, че господин Асен Василев сменя в последния момент нашия уважаем колега Рибарски с господин Румен Радев точно поради тази причина, за да се реализира проектът за водородната долина. По отношение на становищата на господин Сабрутев, има официални писма на Министерството на енергетиката, които ще Ви предоставя, след като поискахте тези писма…

#34 · speech

Павела Митова

…които са с негативни становища по отношение на намаляването на емисиите с този процент и за 2019 г.

#36 · speech

Павела Митова

По отношение на моето становище, аз винаги съм била против, включително и на доста решения на нашия личен бивш министър на енергетиката, и нямам никакъв проблем с това да Ви го заявя. Не смятам, че господин Асен Василев се съобразяваше с каквото и да било решение по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост на Комисията по енергетика в парламента, защото можете да се запознаете и със стенограмите от тогавашния парламент, където ясно бяха изложени всички мнения и становища на тогавашния ни колега Тихомир Тенев, който беше част от Комисията по енергетика. Благодаря Ви.

#38 · speech

Министър Румен Радев

Тоест, доколкото разбирам, господата, излизащи тук, трябваше да цитират от някакъв лист „колосално, колосално“, а аз трябвало да казвам: „лъжа, лъжа“. Това беше, доколкото разбирам, сценарият им. Разработиха много оригинален сценарий с „Би Лайън“. Това наистина е изумително, но от друга страна, прекрасно е, че може да има трибуна най-сетне да се говорят смислени нататък концепции. Къде е първо лъжата обаче в споменатото? „Би Лайън“ не е проект на една фирма. „Би Лайън“ е концепция. Концепцията съм я разработвал именно в качеството си на заместник-председател на Асоциацията за водород, горивни клетки и съхранение на енергия. Това е една от четирите концепции в рамките на „Хайдроджен Юръп“, общо подкрепени като принципни концепции, които трябва да бъдат лайтхаус инициативи на континента, за да може да се говори в голям мащаб. Както много пъти съм подчертавал, голямото предизвикателство на регион Стара Загора, то е отразено и в териториалните планове, е именно социалната част. Ако ние решаваме единствено технократската от гледна точка на мощностни баланси, това е много по-лесната задача и тя е решена. Същественият и драматичен проблем е какво правим с хората, които работят там. Те са и най-важният актив. Оттам преди години тръгна и разработването на тази концепция. Господа и дами, тя изобщо не включва самоцелно производство на зелен водород. Това, което тя включва и на което набляга, е привличането на индустрии, които потребяват този водород. Това са всички в частта на химия, петрохимия, всички в частта на специфични металургични процеси. Знаете, че там вече имаме субституция със зелен водород. Този вид производители всъщност, и по това работим, да дойдат и да консумират там на място. Те не само могат да ангажират голямата част от работната ръка, но и създават достатъчно дълга верига на добавена стойност. Най-глупавото нещо е да изнасяш електрони. Това е частта „Електроенергия“. Малко по-умно е да изнасяш молекули, но и това не е най-доброто. Очевидно най-доброто, и трябва всички да работим за това, е България да изнася продукция – продукция, която потребява тези енергоресурси. Това е философията на „Би Лайън“. От споменатите суми, това е най-нелепото в изказването Ви. Там не се предвижда и не се търси дори един лев от българска страна или пък публични ресурси. Това, което единствено се търси и което намираме за смислено, което всъщност и Вие подкрепяте, то е именно запазване на интегритет на този регион, тъй като технологиите, разбира се, се развиват постоянно, което означава – дават възможност да постигнат в един смислен хоризонт и по-добри цени. Именно по този повод се стартира съвсем друг проект, не ги бъркайте, „Захир“. По проекта „Захир“, нека да го кажа ясно, изключително се гордея с разработването му. Това в съвсем друго амплоа преди публичната ми ангажираност като министър на енергетиката, защото е единственият проект, който е финансиран по зелената сделка, насочен като финансиране към въглищна топлоелектрическа централа. Да го повторя ли пак? Единственият проект по зелена сделка в Европа, в който ТЕЦ получава помощ, подкрепа, и този ТЕЦ се казва „ТЕЦ Марица изток 2“. Той е по този проект.

#40 · speech

Министър Румен Радев

Държавният ТЕЦ. По смисъла на този проект се цели да се потърси интегритет – интегритет в частта на генерация, интегритет след това в прилагането на този водород. Да, там се търсят едни по-добри цени. Към момента на проектно ниво – споменатите, за които Вие казахте, това е вярно, от изказването Ви, между 4 и 8 евро. Аз дори ще го продължа. Знаете, че на общата европейска опционна платформа, впрочем и с мое участие, от началото на годината вече започна и стартира прилагането на водороден индекс. В България има добро водородно общество и то трябва да продължава да работи. Това е смислена и разумна инициатива. А да извадите от контекста съдържанието кой къде в даден момент е работил, с коя структура е бил ангажиран, това е доста нелепо. Уверявам Ви, че не се кандидатства за финансиране от наша страна по този начин. И второто също достатъчно важно нещо, както и Вие отлично споменахте, само че някак си остана недоразвито, това е потенциален проект, това е потенциална възможност. Това, което искаме, е в този регион да има конкуриращи се проекти – това, от което страдаме най-много в момента. Всеки път на срещи, когато ми се каже: какви работни места ще отворите? Кой, държавата ли да ги отвори? Държавата трябва да създаде предпоставките за предприемачите да работят и да отворят тези работни места. Да направим само държавни предприятия, които някои хитри предприемачи да приватизират, това ли трябва да правим?! Не, трябва да има и условия, за да могат да работят. Ето това е именно голямото предизвикателство в Териториалния план Стара Загора. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#42 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тъй като нямаме право на реплики към господин министъра, бих искала, ако желае, той да вземе думата и да отговори на някои въпроси. Като например, ако сте начертали, господин Министър, толкова розово бъдеще за регион Стара Загора, защо 14-и ден по улиците спят хора, включително от въпросния ТЕЦ 2, държавния? (Шум и реплики.) Да, държавният ТЕЦ участва с някакви финанси във Вашия, меко казано, съмнителен проект, който Вие прокламирате от години в региона на Стара Загора, заедно с едно НПО там. Заедно с всички посещения и хиляди разговори, които сте правили, но нито един от работещите в този комплекс и в мините, нито някой от нас – гражданите на регион Стара Загора, успяхте да ни убедите, че това, което Вие тук говорите, не е в нечия частна полза. Аз не казвам, че е във Ваша частна полза, няма да влизам в този разговор. Вие си знаете какви са Ви причините да правите едно или друго нещо. Но можете ли да отговорите: ако всичко това, което Вие казвате, е вярно и чертаете това розово бъдеще за нас старозагорци, защо нито един старозагорец не вярва в тези думи, които Вие казвате? От друга страна, искам да кажа някои неща. Вие говорите за евентуална приватизация на някое дружество, за апетитите на този или онзи. Ами извинявайте, обаче през последните месеци се доказа точно обратното – казвате: да има условия за бизнес. Кои са условията за бизнес и за чий бизнес? Ние вече видяхме списъците Ви. Може би не са Вашите, господин Министър на енергетиката, може би са на някой друг от това правителство, ние не коментираме чии са. Факт, че бяха на това правителство с министър-председател Денков. Факт е, че това е една от причините, поради които стачката започна. Всъщност започна протестът, стачката ще започне по-късно, предполагам, вече сте чули. Това е факт, защото днес вероятно всички политически групи заедно с нас са получили писмото на енергетиците и на миньорите, в което се казва така – ще има следващи действия. Защо, ако всичко, което Вие казвате, е истина, това продължава? Тези хора не разбират от естеството на работата си, която вършат десетки години ли? Те ли не разбират? Тези стотици, хиляди хора ли не разбират какво им се готви и какво им се случва през поредицата от документи, които Вашите правителства навряха в Европейската комисия, или Вие не разбирате? Някой не разбира! Някой прави нещо, което не е така. Аз залагам на това, че тези стотици, хиляди хора разбират по-добре от това правителство, което се компрометира рязко. По отношение на приватизацията. Не забравяйте, че в решението на Народното събрание, никога не остава време да говорим за това, понеже е вот за недоверие в сектор „Енергетика“, Вие и към „Булгартрансгаз“ имате тези апетити, заварени от БЕХ, и за евентуална приватизация по-нататък, защото излиза от забранителния списък за приватизация. Може би Вие не го знаете, тогава не бяхте министър, но те бяха същите. И Петков беше същият, и Лорер беше същият, и Мирчев беше същият, и Рибарски беше същият, и Денков беше същият – всички бяха същите. Това не е друго правителство, това е същото правителство. Същото правителство, което записа загробването на българската енергетика в Плана за възстановяване и устойчивост. Вие, господин Министър, как предоговаряте този план в момента? Как правите енергийна стратегия в момента? Как обезпечавате всички тези хиляди думи, които говорихте тук 45 минути, и ние трябваше наново да Ви слушаме за пореден път? Да, публикувайте я тая програма, тя ще бъде разкостена, или там отчет, както го наричате, ще бъде разкостена от миньорите и енергетиците и от нас. За 2022 г. 50 гигавата е общо произведената електроенергия в България. (Смях, шум и реплики от ПП-ДБ.)

#43 · speech

Министър Румен Радев

Не бъркайте гигават с гигаватчас.

#44 · speech

Искра Михайлова

Гигаватчаса, точно така. Двадесет и шест хиляди от тях са от топлоелектрическите централи, нали така? Нали така – за 2022 г.? (Смях, шум и реплики от ПП-ДБ.) Вие тези данни ги имате, има ги и в ЕСО, нали така? Износът ни е 12,2. Ако бяхме спазили условията, които заложихте, тези, на които Ви е много весело, колко щяхме да сме произвели? По-малко от това, което сме изнесли. Разбирате ли за какво става въпрос? Сега разбирате ли за какво става въпрос? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Стотици, десетки хиляди хора Ви го казват. Днес вечерта в 18,00 ч. Вие ще видите мнението по отношение на Вашия доклад, който смятате да публикувате, от всички общини в България, от всички хора в България. Излизат в подкрепа на колегите си и другите енергетици. Така че, господин Министър, публикувайте каквото искате, но нямате думи, с които да обясните на хората тези лъжи, сътворявани през няколко правителства, за съжаление, съставени от едни и същи хора. Единственото, което правите, и тази среда, която осигурявате за бизнеса, в кавички, разбира се, е това, което правите с Вашите коалиционни партньори от ГЕРБ и ДПС, които насадиха 16 години в нашата област, и Вие „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ достойно ги наследявате по абсолютно същия корумпиран, ликвидационен за региона начин. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#46 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Госпожо Михайлова, Вие говорехте за Старозагорския регион. Аз съм избран от Кюстендилския и мога да Ви кажа и още няколко други факта, които бих искал да попитате господин министъра. ТЕЦ „Бобов дол“ ще загуби 2000 души – това са 2000 души, които ще останат без работа. Още седем-осем хиляди от съпътстващи фирми в производствения процес в Кюстендил ще останат също без работа. (Шум и реплики.) При заетост от 47 000 души говорим за 10 – 11 000 души, които ще останат без работа. Госпожо Михайлова, защо не попитате – изграждащите се фотоволтаични паркове колко работни места ще отворят? В Кюстендил, в Дворище ще се изграждат близо хиляда декара фотоволтаични паркове – колко такива ще има в Старозагорския регион и колко работни места ще отворят? Благодаря Ви.

#48 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

За съжаление, Вие сте прав, и там ще има проблем с работните места, както при нас, макар и малко по-малък. За нещастие, това е един от примерите, в които частни собственици по някакъв начин се договарят с редица правителства в собствен интерес и разбира се, не в интерес на работещите. Договорките на господин Ковачки с правителството на „Продължаваме Промяната“ са ни ясни. Ние видяхме какво се случи и по време на преговорите и как те оттеглиха стачни действия, защото повярваха – там не е ясно кой и как повече лъже. Факт е обаче, че хората ще останат без работа и че алтернатива за тях няма, както няма алтернатива за работните места в Стара Загора, защото всичко, което се изговори тук с огромно самочувствие от представителите на правителството, беше „ще“. С това „ще“ ние няма как да бъдем спокойни. Тук не става въпрос само за работните места, става въпрос за екологията, защото това е едно от основните неща, които се коментират. Не се говори за рекултивацията, не се говори какво се случва оттук нататък с тази земя, не се коментира също и как се озоваха стотици, стотици декари изсечени гори – 40-годишни гори! Не знам кой вече точно е министърът на околната среда в момента, защото те всички са абсолютно безотговорни през последните години в това отношение, за да бъдат залесени там фотоволтаици. Вие 2035 г. започвате тепърва да мислите как ще ги рециклирате тези фотоволтаици. Цялата Ви схема е толкова сбъркана и толкова много личи, че чакате да прилапате едни пари и затова няма да има и кой да Ви повярва. Ако сега в момента Вашите коалиционни партньори от ГЕРБ Ви подкрепят, аз мисля, че това ще бъде изключително показателно за Вашата симбиоза – как сте се движили, как сте си отглеждали наследници, как се наследявате всички. Имайте предвид, аз Ви го казах и преди няколко дни и пак ще Ви го кажа – никое правителство не е спечелило битката срещу собствения си народ. Вие много нагло излизате срещу собствения си народ – лъжете и в очите, правите далавери, но това ще Ви се отрази. Лошото е, че ще се отрази на цялата ни държава благодарение на Вас. Дайте си сметка къде се намирате! Дайте си сметка! (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#50 · speech

Министър Румен Радев

В крайна сметка трябва да се казват точните числа, за да може да се правят нататък ясни и категорични изводи. Да, миналата година – 2022 г., беше рекордна година по отношение на цени на пазарите на електроенергия. Именно тези високи цени на пазарите на електроенергия дадоха възможност на голяма част от горивните инсталации, ползващи не само лигнитни въглища, а въобще въглищна горивна база, да работят, и то да работят с висок нетен накрая финансов резултат. По отношение на България това е и причината за големия износ всъщност, просто защото в крайна сметка пък потреблението не се променя, то е долу-горе константа. Най-накрая ние имаме от порядъка на около 32 тераватчаса годишно електропотребление в страната, от които, както добре, надявам се, знаете, между 12 и 13 тераватчаса е това за битовите потребители. За конкретната 2022 г., за да видим периода, който буквално е съпоставим – до 8 октомври, както го гледаме и в момента. Да, кондензационните централи тогава произведоха около 18,5 – закръглям ги, тераватчаса. Тази настояща година те са 9,2 тераватчаса. Изключително това стана в рамките на комплекса. Както много пъти съм казвал, толкова високи бяха цените, че дори нискотехнологична централа, каквато е тази в Димитровград, се включи и работи. Вече не мога да преценявам дали отговаря на всичките екологични изисквания, но затова трябва и си има институции и колеги, които могат да проверят и да кажат нещо повече в тази част. Същото нещо се отнася дори и за централите, които са в други комплекси – говорим за Варна, говорим за Блок 4 на Русе. Блок 4 на Русе за този период миналата година произведе 183 949 мегаватчаса. За тази година – нула. Тук пак е нула. Защо е нула? Защото просто цената не отговаря, пазарът не позволява и не дава тази възможност. Това е цялата работа. Въпреки това обаче имаше още една спекулация, и то периодично се казва това нещо, тогава ставаме нетен вносител. Разбира се, че няма такова нещо. И до момента – до 8 октомври, България е нетен износител. Имаме около 3,5 тераватчаса почти всъщност изнесена електроенергия от общо произведената в страната 31,1 тераватчаса, тоест над 10%. Отново подчертавам – не слагайте същия апликатор като коефициент и за предходна година. Просто целият излишък, който тогава се направи, е в резултат на високите цени, отиваше за износ. Това е по отношение на тази част. По отношение на изказването със солари и особено в комбинацията с въглищни централи. Вижте, единственият начин те да успеят да усреднят по-ниска емисионна стойност в рамките на електропроизводството си е или да блиндират – да смесват, горивната база – много го правят с биомаси, дано да го правят почтено и коректно, но да, вариант и начин е също така със соларни системи в рамките на същия интегритет, на същата мрежова свързаност. Това е нещо, което си струва да се обмисли и да се поощрява потенциално. Същото е и с преминаването евентуално към алтернативна горивна база, каквато е на газ, само че знаете, че не може да стане със същата горивна система, за съжаление. Моля тези неща да се казват педантично точно. Секторът е инженерно-технически, той е точен сектор, не е политически сектор.

#52 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани, днес обсъждаме вот на недоверие, за да не кажа най-важния сектор в развитието на една държава – това е енергийният сектор, защото от неговото състояние зависи развитието на икономика, на земеделие, на здравеопазване – всичко, и от неговото състояние се засяга всяко едно семейство и домакинство. Всяко едно! Правителството на ГЕРБ, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и ДПС убиват българската енергетика последователно, категорично и неотстъпчиво. Това представлява риск за националната сигурност. Днес трябва да разглеждаме въпроса за енергетиката в неговата цялост. Да, има конкретен повод – Планът за възстановяване, териториалните планове, протестите на хората, но това е само част от цялата картина. Ще започна с ядрената енергия. Това правителство продължи политиката на Борисов от предишните негови управления, които бяха обобщени в едно изречение, че „Белене“ е гьол и то в момент, когато Европейската комисия определи ядрената енергия за зелена енергия, тоест тя е част от зелената сделка, която е добра политика, но трябва да мислим как да бъде приложена. Европа смята, че ядрената енергия е зелена. Българското правителство смята, че трябва да я зачеркне. При положение че Франция обяви амбициозен ядрен план за разкриване в следващите години на 14 нови ядрени централи. Тази политика започна още от правителството на ГЕРБ и получи своята кулминация вчера с решението на този министерски съвет, че изважда „Белене“ от обектите с национално стратегическо значение и закрива проекта. Имам въпрос към министъра на енергетиката, който говори за прозрачни процедури – господин Радев, питам Ви и искам отговор: по каква процедура определихте фирмата, която да оцени двата реактора, които подарявате на Украйна, бих казала, а не продавате? Без обществена поръчка, при множество кандидати, един е посочен директно?! По каква методика тази фирма е оценила двата реактора? Колко е цената и дали няма да се окаже, че ги продавате за жълти стотинки? Не на последно място: защо докладът по този въпрос е засекретен? Прави ли Ви впечатление, колеги, че напоследък корупцията е секретна? Всеки доклад, който касае корупция, злоупотреби, кражби от обществени поръчки, е класифицирана информация? Искам отговор от министъра на енергетиката: коя фирма, защо я избрахте, как я избрахте и на колко оцени двата ядрени реактора, които заминават за Украйна, с което слагате край на Проекта „Белене“? Втора тема, дерогацията за руския петрол. Дори Европа разбра, че няма да се справим, и ни даде отсрочка до края на 2024 г. за ползване на руски петрол, въпреки това Вие тръгнахте към отмяна на тази дерогация. Накрая се постигна някакъв баланс, но е факт, че оттук нататък рафинерията трябва да намалява обема на ползвания руски петрол и да увеличава неруския. И сега имам въпрос към Асен Василев: някой изчислява ли в последните дни как ще се отрази това на българската енергийна система, да го кажа най-общо? Казвам „в последните дни“, защото само за 48 часа след началото на войната в Израел цените на петрола скочиха с 5%. Войната ще се задълбочава, в това нямаме съмнение, нали, ще се включат и други арабски държави износители. Някой изчисли ли как ще стига този неруски петрол до рафинерията, колко ще струва, колко ще оскъпи – до магазина, до масата, колко ще оскъпи хляба, сиренето, кашкавала, като казвате, че мислите за хората? Втори риск от Ваше грешно решение. Трето, въглищните централи. Германия размрази закритите си въглищни централи за тази зима, защото прецени, че не могат да се справят. Вие вървите към закриване на българските въглищни централи. Сега можете да обяснявате много неща, можете да говорите много красиви приказки, вървите към закриване на въглищните централи. Казвате, че сте провели много срещи с експерти, само че и ние говорим с експерти. Те казват, че ако централите не работят, ще имаме недостиг на ток. Всички тези розови думи „спокойно, няма проблеми“ – докажете ни ги с числа, с числа! Защото някои от експертите казват, че ще ни се наложи да внасяме по 2300 мегавата на час, а не можем да си го позволим, защото далекопроводите и преносната мрежа не могат да поемат такъв внос. Също към Асен Василев, който го няма: някой изчислява ли ги тези неща, залага ли ги в бюджета, който ни чака, изчислява ли как това ще се отрази на хората в комплекса – закрита ядрена, път на закриване на въглищните, по-скъп петрол, какво правите? Това е риск за националната сигурност, Вие сте риск за националната сигурност! И накрая, човешкият фактор, в който също много се кълнете. Факт е, че хиляди работни места ще бъдат закрити, факт е, че не знаете какво правите. Първо, предложихте държавно предприятие, което да поеме тези работни места, за рекултивация на мините, след това се отказахте от него. Работни места ли?! 700 милиона на една фирма за фотоволтаици, която ще открие 20 работни места, фигурира в списъка – оня списък с фирмите. Това ли Ви е грижата за хората и за работните места? Всъщност Вие се скарахте за това: чии фирми, от кой списък да присъстват повече в Плана за възстановяване и устойчивост, за да откраднат парите. И може би най-интересно, политически наблюдения от сутринта. Прави ли Ви впечатление, уважаеми български граждани, че партньорите в правителството ГЕРБ-СДС и ДПС ги няма в залата? Мога да Ви гарантирам, че няма и да се изкажат, особено от ГЕРБ, и са оставили „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ да се пържат в собствен сос, защото толкова им е акълът. Но какво говори това? Говори отново за манипулациите на главния виновник за това, че енергетиката е в това състояние. Той се казва Бойко Борисов и политическата му партия ГЕРБ, който в последните 12 години водеше енергетиката към този фатален изход, а Вие пък вървите след него като еди-си какво. Той днес няма да дойде, няма и да се изкаже, но утре ще натисне копчето и ще спаси правителството, а ще ходи из страната и ще обяснява предизборно колко сте лоши, колко сте неграмотни, колко сте некомпетентни. Не Ви разбираме защо се поставяте в тази ситуация? За него е ясно, винаги е постъпвал така – прегърна Ви, унищожава Ви, главният виновник се скрива, няма да понесе отговорността, а съвместно трите ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС представлявате риск за националната сигурност. Вие сте опасността за националната сигурност! Единственият път за спасение на България от този риск е оставка на кабинета! И Борисов има шанс утре да си докаже думите. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#54 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Нинова, репликата ми е към Вас и тя е свързана с едно решение на Министерски съвет, в който Вие бяхте вицепремиер по икономическите въпроси, заедно с още Ваши колеги – министъра на труда и социалната политика, министъра на земеделието, и приехте едно Решение № 203 от април 2022 г., с което всъщност Вие сложихте кръст на въглищните централи в България. Вие тогава застрашихте не само енергийната, но и националната сигурност на страната. И не се опитвайте да прехвърляте проблема от болната на здравата глава. Решението за намаление с 40% на емисиите от производство на електрическа енергия го взе Вашето правителство, в което Вие бяхте вицепремиер. Много Ви моля да си спомним тези неща. По времето на управление на ГЕРБ въглищните централи са работили без какъвто и да било проблем и ние сме се борили с Европейската комисия и в интегрирания план „Климат – енергетика“ сме казали, че поне до 2038 г. България ще ползва въглищните си централи с хоризонт до 2050 г. Ние знаем какво е тяхното значение, знаем какъв е приносът им към електроенергийната система и знаем, че тя не може да работи нормално без тях. Винаги сме се водили от националния интерес и защита на националната сигурност на страната за разлика от други правителства. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#56 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Нинова, аз лично се изненадах, когато видях, че ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН успяха да подхлъзнат БСП да се включи в този вот на недоверие, но все пак Вие им дадохте, подбутнахте ги, даже им дадохте те да направят изложението по вносител, но за мен е интересно нещо друго. Мисля, че на абсолютно всички в тази зала и всички, които гледат, е напълно ясно, че ние в момента се намираме в един предизборен дебат. Всъщност няма вот на недоверие, има една предизборна димка, използва се тази трибуна – всъщност и за това ние взехме решение да се почива, за да не може да бъде употребявана парламентарната трибуна за предизборни цели. А това виждаме, че се прави, разбира се, от тези, които ги галят ГЕРБ, от дясната ми страна, но аз си знаех, че Вие се включихте всъщност в тези, които може би искат да бъдат погалени. (Реплики от „БСП за България“ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Но на мен ми беше интересно и се надявам да чуя, по БНТ имаше едно изследване преди два дена, което каза, че 25% от синдикалистите, които са подписали искането за среща с парламента, са кандидати за общински съветници. С една дума, това са кандидати, те си правят предизборната кампания. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Много ми е интересно има ли кандидати сред тях от БСП – Вие с левицата сега си партнирате, има ли кандидати, които са подписали, които протестират, защото знаем, че има и от ВЪЗРАЖДАНЕ, и от ИТН, че всъщност това е една предизборна агитация, която се прави тук. Даже, ако видите и поредността на изказванията, всеки втори е кандидат за кмет от хората, които са вносители, които се изказват и са най-активни, те си правят всъщност кампанията. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Затова ми е интересно да чуя Вашето мнение относно тази проверка на Българската национална телевизия относно кой е подписал, че всъщност има кандидати сред протестиращите и всъщност, че този протест е една предизборна агитация за предстоящите местни избори, а целта не е да се направи нещо за хората, което правителството всъщност много коректно са дали различни варианти, има предложения и конкретни решения, а няма нужда да страхуваме хората и да правим внушения. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#58 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Госпожо Нинова, Вие направихте един общ преглед на случващото се в енергийния ни отрасъл. (Силен шум.)

#60 · speech

Йордан Тодоров

Но това, което забравихте да коментирате, е доставките на газ в България. Миналата седмица излезе новина, че германското правителство е започнало да закупува отново руски втечнен газ, макар и за Индия, което създаде доста противоречиви отзвуци в Европейската комисия. Тази новина за германските покупки на руски втечнен газ излезе в „Дойче веле“, в „Блумбърг“ миналия месец излезе една статистика, че за периода януари – август 2023 г. в Испания са внесени 53 200 гигаватчаса руски втечнен газ, което е с 38,5% повече, отколкото за същия период, забележете, за 2022 г., когато бяха най-върлите санкции срещу Руската федерация. Можете ли да коментирате защо хората в правителството продължават да са по-католици от папата?

#62 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Госпожо Петкова, да обвинявате нас, при положение че сега ГЕРБ участвате в правителство, което за пръв път обявява тези териториални планове, е цинизъм. Такива териториални планове по време на правителството на Кирил Петков нямаше. Сега ги направихте Вие от ГЕРБ, Кирил Петков и ДПС и казвате: „Ама Вие защо сте били в онова правителство?“ Освен това, запознайте се със становището на Министерството на икономиката тогава и ще видите, че то не е било съгласно с част от онези решения. Следващото, някой ни бил подхлъзнал. Господин Ананиев, според мен изобщо не сте си представяли, че ще се занимавате с политика, когато БСП събираше подписи за референдум за „Белене“. Знаете ли колко години са минали оттогава? Няма начин някой да ни подхлъзне сега, след като години наред сме се борили за изграждане на атомна централа „Белене“. И не само, години наред – ето, Драгомир Стойнев е тука, може да каже какво направи за Маришкия басейн, докато беше министър. Така че да ми приказвате тука, че някой сега ни подхлъзнал, просто забравете. Голяма част от Вас не са си и помисляли, че ще бъдат в парламента и в политиката, когато БСП е отстоявала такава позиция. Ние поне сме принципни и последователни. Няма кандидати от БСП на протеста. Но недейте да обиждате хората на протеста. (Реплика от народния представител Настимир Ананиев. Шум и реплики от ПП-ДБ.) Идете при тях де, имате ли смелост да идете? Я идете при тях! (Силен шум и реплики.) Иди, иди – нали си смел! Иди да ти кажат какво мислят за предизборната ти кампания. Тия хора се борят за хляба си, отгоре на всичко са далеч по-отговорни от Вас, защото вече поставят въпрос не само за работните си места, а за енергийната сигурност на страната. Работниците мислят за това, а Вие, които трябва да взимате тия решения, зачеркнахте енергийната сигурност на страната. По отношение на руския втечнен газ, който някои европейски държави започват да внасят. Някои европейски държави се усетиха, започнаха да променят политиката, разбраха, че има грешки, разбраха, че няма да се справят, откриват си въглищните централи, строят си ядрени централи, внасят си газ от Русия, защото си мислят за народите и за националния интерес, а нас ни управляват предатели на националния интерес! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#64 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, продължаваме работата по точка единствена от дневния ни ред – разисквания по Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България. Господин Тодоров, заповядайте за изказване.

#65 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми сънародници! Тъй като госпожа Михайлова много добре описа националното предателство, което се извършва в момента спрямо българските тецове – гръбнакът на нашата енергийна система, аз ще обърна вниманието Ви към едно друго национално предателство, което се извърши в рамките на четирите месеца управление на това правителство. Вчера Министерският съвет реши да отмени всички решения, свързани с изграждането на АЕЦ „Белене“. АЕЦ „Белене“ вече не е обект от национално и стратегическо значение. Ядрените реактори, които бяха купени за АЕЦ „Белене“, ще бъдат буквално подарени на украинската държава. С това само в рамките на четири месеца, дами и господа управляващи, Вие доказахте, че можете много бързо да унищожите българската енергетика и българската държава. Само в рамките на четири месеца зачеркнахте възможността България да се превърне в енергиен лидер не само на Балканския полуостров, но и в Централна Европа. Само за четири месеца, дами и господа управляващи, благодарение на политическата Ви зависимост от посолствата и посолството и благодарение на политическата импотентност и липса на стратегическа политическа мисъл Вие унищожихте Проекта АЕЦ „Белене“ не според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ, не според знайни и незнайни експерти, а според експертите от Министерството на енергетиката. Ядрената енергетика е единственото нискоемисионно производство, което е без алтернатива в следващите поне сто години. АЕЦ „Белене“ е единственият ядрен проект, който може да види бял свят, може да бъде изграден в следващите десет години. Това е единственият такъв проект не само в България, но и в Европа. Ето малко факти в тази посока. В близкото минало бяха направени оценки на сумата, нужна за изграждането на АЕЦ „Белене“. По тогавашни оценки бяха необходими между седем и девет милиарда лева за довършването на всеки един от двата енергоблока на площадката на АЕЦ „Белене“. От друга страна, стои алтернативата технологията AP1000, за която имаме индикативна цена от „Уестингхаус електрик“ в размер на тридесет милиарда лева за същата инсталирана мощност, за същия експлоатационен живот и за същия принцип на работа в ядрената част на реактора. Простата сметка показва, че за готова ядрена централа с инсталирана мощност 2000 мегавата в първия случай, използвайки руското оборудване, ще струва на българската държава сумата в размер на двадесет милиарда лева, а във втория случай може би много над шестдесет милиарда лева. Ако завършим АЕЦ „Белене“ с руските ядрени реактори, с помощта на френската държава, нещо което също експертите от Министерството на енергетиката уточняват, че дори не ни е необходима Руската федерация, за да довършим АЕЦ „Белене“, можем да го направим и с помощта на френската държава, която има значителен брой ядрени реактори, които експлоатира, и натрупан опит и можем да го направим и с тяхна помощ, та, ако завършим АЕЦ „Белене“ не с помощта на Русия, а с помощта на Франция, и да предположим, че все пак ще се оскъпи изграждането на АЕЦ „Белене“, но дори да предположим, че ще се оскъпи два пъти, това отново означава, че цената, която ще плати българската държава, е значително по-ниска от тази, която ще платим, ако използваме американското оборудване. Все пак съвсем нормално е да считаме, че в един бъдещ момент – дай боже съвсем скоро – войната в Украйна да приключи и с това геополитическата обстановка в Европа да се успокои или поне ще бъде променена, и ще стане възможно да изградим централата с руско участие. Вместо да изчакате конфликтът в Украйна да приключи, Вие решихте да продадете реакторите на Украйна на смешна цена от 2006 г. – цената, на която сме ги договорили през 2006 г., на много под пазарната цена в момента. Кое от всички посолства, на което се кланяте – да не кажа коленичите, Ви принуди да извършите това национална предателство, дами и господа управляващи, оставям на Вас да отговорите.

#67 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Тодоров, Вие доста добре описахте провала в областта на атомната енергетика на това злополучно правителство, но не казахте нищо за законодателната им инициатива в рамките на последните четири месеца. Интересно е да чуем и това. Благодаря Ви.

#69 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Дренчев, два са основните действащи закона, които се прилагат в българския енергиен сектор – Законът за енергетиката и Законът за ВЕИ. Управляващите в рамките само на четири месеца управление успяха да се изкажат, да не използвам друга дума, и върху двата законопроекта. В Закона за енергетиката приехте тежки промени, касаещи цялата енергийна структура в страната ни, без да извършите никакви оценки, анализи на това как тези промени ще се отразят върху енергийния пазар и върху участниците на пазара. Поставихте под риск дружествата, които доставят електроенергия на битовите потребители, като ги изложихте на всички пазарни рискове, които са характерни за енергийните пазари, а също така оказахте и ценови натиск върху електрическата енергия, която българският бизнес закупува от свободния пазар. И когато казвам свободен пазар – извършихте най-големия грях, най-голямото национално предателство спрямо българските домакинства, като ги изведохте на свободен пазар, и по този начин им издадохте присъдата да плащат в пъти, в пъти по-високи сметки за ток и ги обричате на трайна бедност.

#71 · speech

Йордан Тодоров

В подкрепа на това, тъй като оттук репликират от място, ще кажа, че приехте един параграф 48, който параграф 48 казва, че компенсациите за битовите потребители на свободен пазар ще се прилагат до 31 декември 2025 г., което означава, че от 1 януари 2026 г. тези компенсации отпадат и битовите потребители ще понесат пълната тежест на цените на свободния пазар. Аз поставих този въпрос, между другото, когато разглеждахме Законопроекта в комисия и тогава представители на Министерството на енергетиката казаха, че този параграф е някаква грешка най-вероятно и ще бъде премахнат. Е, да де, грешка, ама Вие от сглобката го приехте тук в залата, с което всъщност целите да ограбите парите на българските домакинства този път през сметките им за ток. И когато говорим отново за експертно мнение, не ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, не знайни и незнайни експерти, отново експертите от Министерството на енергетиката, когато съм разговарял с тях на четири очи, казаха, че този законопроект – Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, е, цитирам: „боза, боза“. И когато ги попитах защо тогава го вкарахте за разглеждане в Народното събрание, те отговориха: „Когато министърът влезе при теб и ти каже искам това, това, това и това и имаш два часа да го свършиш, ти нямаш друг избор.“ И съвсем логично последва следващият ми въпрос: ако имахте избор, щяхте ли да напишете този законопроект и да го вкарате за разглеждане в Народното събрание? И тогава те отговориха: „Не бе, ти луд ли си? Никога.“ Това ми отговориха – не, никога, ти луд ли си? Това ми казаха. И в момента въпросът е не аз дали съм луд, а Вие дали сте луди, дами и господа управляващи. Или наистина мислите, че има остров, на който можете да избягате и да се скриете. Аз ще Ви отговоря: няма такъв остров! И в миша дупка да се наврете, народната любов пак ще Ви застигне! А за другия законопроект…

#73 · speech

Йордан Тодоров

Приключвам, господин Председател. За другия законопроект преждеговорившите ясно описаха каква е картинката – едни пари към едни конкретни фирми трябва да бъдат източени по Плана за възстановяване и устойчивост и териториалните планове. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#75 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господа министри, дами и господа народни представители! В последната седмица беше така широко обсъждано защо и дали изобщо е смислено да се коментира вот на недоверие на правителството на база на всичките, на цялата енергийна политика. Всъщност цялото отношение на правителството към енергийната политика и разбира се, косвено към българския народ е причината за искания вот на недоверие. Ние сме енергийно бедна страна по отношение на ресурси. Не е тайна, че сме на предпоследно място по водни ресурси в Европа и само Гърция е след нас. Иначе казано, капацитетът ни е много ограничен и именно затова трябва да използваме всичко, което имаме като дадености и като възможност за развитие – нещо, което правителството не прави. Отношението най-вече към спусканите директиви и инициативите спрямо Европейския съюз ми приличат на отношението на Мария Антоанета, когато са ѝ казали, че хората нямат хляб да ядат и тя ги е посъветвала да ядат пасти. Ние не можем да си позволим в този етап да спираме базови мощности, при положение че нямаме развити никакви алтернативи. Именно затова аз смятам, че вотът на недоверие е абсолютно смислен, най-малкото за да повдигне завесата върху всичко, което се случва в сектора, и основно политиката на правителството. Също така най-важна за мен е позицията на правителството вътре в Европейския съюз и отношението към всички директиви. На мен ми побеля брадата в последните 30 години да изчаквам да видя едно българско правителство, което може да каже не на която и да е директива и да изрази позиция на една независима и суверенна държава, каквато сме ние в рамките на Европейския съюз. Именно неказването на не и съгласяването с всичко, включително и допълнителни инициативи, е основната причина за искането на този вот на недоверие! Благодаря.

#77 · speech

Деян Николов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тук Ви остана сценарият. Днес обсъждаме само върха на айсберга, а именно унищожението на българската енергетика! Всъщност над върха на айсберга има малко въздух под налягане, а именно цялата комуникационна стратегия, която правителството си е изградило, за да опита да заблуди българския народ и да обясни, че няма да бъдат затваряни нито мините, нито ще бъде убита българската енергетика, да фокусират вниманието, както тук в сценария пише, върху няколко милиарда, които ни се подхвърлят, за да унищожим индустрия за много повече милиарди. Само че българският народ не е толкова глупав, нито ние сме толкова глупави, няма как този номер да мине по този начин! Това е на повърхността на айсберга. Под него всъщност говорим за унищожаването на българската държава като цяло, защото това, което имаме в последните няколко месеца, а пък и предишното правителство на господин Петков, е един отчаян опит на американците да унищожат всичко, което е останало в българската държава, преди ние българите да вземем властта обратно и да започнем да я градим. Това се случва днес, това се случва тук. Днес Кирил Петков каза, че опозицията няма решение. Напротив, имаме решения, и те са много простички. Нашето решение е да оттеглим териториалните планове, нашето решение е да оттеглим България от зелената сделка, нашето решение е да спрем да плащаме такси за въглеродните емисии, нашето решение е да махнем санкциите от Русия, нашето решение е да започнем да снабдяваме България с възможно най-евтините ресурси – било то като газ, било то като суров петрол, било то в енергийния сектор. Това е най-доброто решение за България, най-прагматичното решение за България. Естествено, Вие нямате гръбнак и съответно не може да взимате такива решения, но ние имаме! И ще дойде момент, в който Вие няма да сте на власт! Ние ще управляваме и ще премахнем всички вредни закони, които Вие приемате (шум и реплики от ПП-ДБ). Ще възобновим Проекта за АЕЦ „Белене“, надявам се да не сте успели дотогава да продадете реакторите и се надявам да не успеете да се скриете дотогава на някой много далечен остров, защото съм сигурен, че целият български народ ще изпита огромно удовлетворение от това да види как Вие сте подложени на справедлив съд и как след това си излежавате присъдите в затворите! Това трябва да се случи в България, за да върнем справедливостта, усещането за справедливост, и Вие много добре знаете, че сте поставени пионки – хора без души, хора без лица, хора без съвест, чест и морал! Рядко ми се случва да съм на място, където да ме е толкова гнус да седя, макар че тук се поопразни около мен. (Шум и реплики.) Но историята е колело и то се върти, и много скоро Вашият край ще дойде, и аз лично ще се наслаждавам на това как Вие ще приключите! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ).

#79 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Николов, забележка от името на всички останали народни представители (смях), в това число и от Вашата група, защото Вие се обърнахте към всички и говорихте от първо лице единствено число спрямо всички. Заповядайте за реплика.

#80 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Николов, по-рано един от назованите от Вас колеги от залата, господин Кирил Петков – бившият премиер, изрази своето учудване, че ние правим връзка между „Марица-изток“, АЕЦ „Белене“, затворените блокове в „Козлодуй“, Южен поток и така нататък. Репликата ми към Вас е: в този смисъл според Вас има ли връзка между тези проекти, защото, доколкото аз си спомням, един след друг те бяха или спрени, или нереализирани, което е една абсолютна приемственост в ликвидацията на българската енергетика? Смятам, че в момента последният останал стълб на нашата енергетика в лицето на „Марица-изток“ е в опасност и именно затова сме поискали този вот на недоверие за пълния провал в сектор „Енергетика“. Спомняме си добре, че преди 1989 г., който е бил роден, разбира се, последователно бяха създадени огромни, колосални мощности в България, които вече 30 години не успяват да бъдат унищожени напълно. И ако преди 1989 г. сме били сателит на Съветския съюз, както се твърди, не е ли изключително жалко като сателит да можем да станем регионален енергиен лидер, а като равноправен партньор в Европейския съюз…

#82 · speech

Даниел Проданов

Благодаря. …и НАТО да не можем да запазим дори малкото си останали мощности и независимостта си в този смисъл?

#84 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Николов, годината, в която Вие ставате част от редиците на ВЪЗРАЖДАНЕ, майка Ви е още част от редиците на партия ВОЛЯ в Пловдив! Може ли да обясните каква е тази връзка между ВОЛЯ, ГЕРБ и Вашата организация? Има ли, я няма ли я и как Вие ще бъдете представляващ само на ВЪЗРАЖДАНЕ като общински съветник, евентуално на София? И за да не говоря само за Вас, ще говоря и за аргументите Ви, и ще кажа: като сте такъв голям икономист, обяснете – не са ли тецовете на загуба в последните 10 години и няма ли да фалират след две години, и кой тогава ще плаща заплатите на тия хора, които Вие лъжете? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Като говорим за безсърдечни хора, чудя се: кое е по-черно – отровата, която бълват тецовете, или Вашите черни сърца? Лъжци такива, измамници! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и „БСП за България“.)

#85 · speech

Председател Росен Желязков

Забележка, господин Митев! Господин Ганев, моля Ви! Има ли трета реплика? Господин Николов, заповядайте за дуплика.

#86 · speech

Деян Николов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Аз за това лице отдавна съм казал, че не трябва да бъде коментирано. Да сте жив и здрав, господин Митев! (Шум и реплики.) Това ще Ви бъде последното Народно събрание и Вие сам го знаете. Да си бяхте подали оставката в онзиден, когато излезе записът на Вашия организационен съвет, когато там отзад, на кулоарите ми казахте: „Аз си мислех дали да си подам оставката, обаче мои близки ме посъветваха да не го правя, защото иначе с какво ще се занимавам?“ (Смях. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така ли беше? В старото Народно събрание! Господин Председател, благодаря за забележката, въпреки всичко Вие като олицетворение на страха в това Народно събрание, Ви предлагам да гледате надолу и да ме оставите да се изказвам така, както смятам за добре. По отношение на въпроса на господин Проданов – да, виждам връзката и тя е много ясна – американска. Връзката е американска, защото България е колония, в която всеки опит ние да изградим някой енергиен, полезен за страната ни проект, бива спиран, защото нашите така наречени евро-атлантически партньори нямат интерес ние да сме енергиен лидер в района и много ги боли, че дълги години сме били такъв, и в момента се опитват да унищожат българската енергетика. Лично аз през месец март бях на посещение и някои от хората в тази зала също бяха на официално посещение в Европейската комисия и там зададох съвсем директен въпрос: каква е стратегията на Европейския съюз по отношение на зелената сделка? Защото, ако презумпцията е, че изчерпаемите ресурси в един момент ще свършат и това ще предизвика енергийна криза, какво точно правим, когато спрем да използваме изчерпаемите ресурси по-рано и предизвикаме същата тази криза по-рано? Това може ли да бъде стратегия? Те повдигнаха рамене и общо взето казаха: да, така е, прави сте! Няма как да продължим да използваме количеството енергия, което използваме към днешна дата, а най-вероятно всеки ще трябва да се ограничи и да използва с поне 30% по-малко. Ние нямаме стратегия как да излезем от тази ситуация. Това казаха те. Другото, което казаха, е на въпроса – следите ли какво се случва в България, знаете ли, че има решение да бъде предоговорен Планът за възстановяване в сектор „Енергетика“? Те казаха: да, следим, само че никой не се е свързал с нас! Това, което също казаха, е, че дори и да се свържете с нас, практически е невъзможно, защото Вие трябва да сте в рамките, които ние сме поставили. И какви са рамките, които те са поставили?! Да унищожат енергетиката в Европа! Могат ли това да бъдат рамките? Защо не развиваме атомни електроцентрали? Нали е чиста енергия? Защо се отказваме…

#87 · speech

Председател Росен Желязков

Времето, господин Николов. …от всякакъв прагматизъм на тема енергетика? Отговорът е прост: защото тук имаме пионки, които нито се чувстват българи, нито имат някакво усещане за род и за родина, нито имат някаква съвест, нито имат някакъв морал, и на всички Вас имената Ви трябва да бъдат забравени от историята! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#89 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, трябва лъжите да се адресират от тази трибуна. Господин Николов, от 15-годишен работя, винаги съм работил и съм си изкарвал прехраната с двете си ръце. Всеки, който ме познава, може да го каже, да го гарантира. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не знам дали Вие сте професионален и какво сте, и дали сте политик, или не сте, но знам едно, и то е истина, че майка Ви е минала през всички партии, докато е била част от ВОЛЯ, а Вие ставате част от ВЪЗРАЖДАНЕ. Аз го казах от тази трибуна и това е факт – Вие не сте независим човек. Вашата фирма е финансирана с пари от Европейския съюз, което Ви прави да принадлежите към Европейския съюз, от който Вие искате да излезем. Това е смешно и жалко! Вие сте една фалшива опозиция и това е един фалшив вот на недоверие на едни патерици на ГЕРБ – ето това сте Вие.

#90 · speech

Председател Росен Желязков

Придържайте се към личното обяснение. (Шум, смях, реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Стойнев, за изказване.

#91 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин министър-председател, господа министри! Господин Премиер, обръщам се към Вас и ще говоря с факти. Ако не бяха протестните действия на миньорите, ако не беше повдигнат въпросът за териториалните планове, Вие от Министерския съвет на 13 септември гласувахте Доклада със сценарии и препоръки за декарбонизация и приехте Пътна карта, която ясно показва, че до 2030 г. трябваше да затворим въглищни мощности. Така ли е, господин Премиер? Така е. Когато започнаха да стачкуват миньорите, Вие преработихте тази Пътна карта, като изтрихте годините, в които бяхте поели ангажимент с решение на Министерския съвет да затваряте въглищни мощности. Така ли е? Така е. Само че, господин Премиер, Вие не променихте Доклада, а в Европейската комисия Вие освен Пътната карта трябва да представите и Доклада, а в него са сценариите, които водят до затваряне на въглищни мощности. Това показва, колеги, че това правителство не се интересува от развитието на комплекса „Марица изток“, а основната му цел е да се усвояват едни пари – така излиза. Териториалните планове, разбира се, там отново бяха заличени две изречения и едва ли не е променена концепцията. Да, Вие може да залъжете миньорите, може да залъжете обществото, но Вие в момента ще сътворите един огромен скандал. Вие де факто ще излъжете Европейската комисия, защото Пътната карта е абсолютно същата. Големият въпрос, колеги, е защо го правят? Защо го правят? Отговорът е ясен – за пари, само че ако тези пари са за миньорите, ако тези пари са за комплекса „Марица изток“, ако тези пари са за алтернативна заетост – много хубаво. Само че, колеги, те не са за това. Ето първия вариант, който видяхме, знаете, преди няколко седмици в териториалния план за преход за Стара Загора конкретни фирми се появяват и никой не знае откъде?! Неслучайно и председателят на АИКБ господин Велев каза: „Ама чакайте, ние защо не сме поканени и ние да дадем своите предложения?“ Следователно някой е посочил тези фирми. Тоест парите, които трябва да се вземат от Европа, са именно за тези фирми. Тогава, разбира се, парламентът се събуди и, колеги, какво направихме – създадохме комисия, която да контролира европейските средства. Питам аз колегите от ГЕРБ, колегите от „Движение за права и свободи“ какво стана с тази комисия? Нали щеше да контролира европейските средства? Изведнъж какво виждаме от онзиден? Един пореден скандал – 266 млн. лв. за ВЕИ проекти, разбира се, и за батерии. 266 млн. лв. и забележете, така са направени тръжните процедури, че могат да участват единствено и само 10 фирми от страната. Тоест не 1000 български предприемачи – 1000 фирми да имат право да участват и да се възползват от тези средства, а парите са единствено и само за 10 фирми. Това, което ние от БСП научихме, обръщам се към Промяната, че представител – съосновател на инвестиционен фонд, е участвал в разработването на тръжните процедури за батериите. Вие много добре знаете кой е и аз знам кой е. Ако Ви стиска, излезте и го кажете от кой фонд е – същия, който беше 2001 г. (Реплики от ПП-ДБ.) Така че тази Ваша политика за грабеж на пари е ясна. Вас не Ви интересува това, което се случва в държавата, не Ви интересува бъдещето на комплекс „Марица изток“ и това, което ще стане в Перник, в Кюстендил, в Стара Загора. За Вас е важно да се доберете до един огромен финансов ресурс. Да довърша. Господин министър, 15 октомври е вдругиден, нали знаете, и към Вас се обръщам, господин Премиер, на 15 октомври трябва да сте приключили – да е предоговорен Планът за възстановяване и устойчивост с Европейската комисия. 15 октомври, господин Премиер, е понеделник, Вие трябва да дойдете тук с договорен план. Силно се съмнявам, че ще го направите. Благодаря Ви.

#92 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Стойнев. Има ли реплики? Заповядайте, господин Ченчев. След което ще Ви дам думата, господин Министър.

#93 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Господин Стойнев, на мен ми е интересно за кого загатнахте тук и намекнахте, че е участвал в тръжните процедури. И второ, за Закона за енергетиката ми се ще да кажете няколко думи.

#95 · speech

Жечо Станков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Стойнев, по време на днешната дискусия в интерес на истината умишлено бях решил да не взимам отношение, но мисля, че в днешната дискусия политическата демагогия надмина желаните очаквания дори и на привържениците на партиите, които внасят вота на недоверие. Ако към Вас няма как да се обърна, господин Стойнев, и да Ви питам каква е разликата между мегават и мегаватчас, голяма част от преждеговорившите просто нямаха представа и се упражняваха на тази тема, но оттук нататък аз смятам, че дебатът трябва да е изключително експертен. Трябва да назоваваме нещата с истинските им думи и никой днес не каза за слона в стъкларския магазин и този слон къде точно е в стаята. Аз съм сигурен, че събирайки подписите за вота на недоверие, и Вие, и колегите от ИТН сте били подхлъзнати, за да го подпишете. Казвам подхлъзнати, защото именно за този слон в стаята имате участие, а именно всичко започна с Плана за възстановяване и устойчивост и поемането на ясен ангажимент за намаляване на емисиите – именно и единствено само в енергетиката. Вие сте човек експерт, който изключително много уважавам, многократно с Вас и с другите колеги в Енергийната комисия сме си показвали таблици, диаграми, сметки, в които се вижда едно. Колеги, зелената сделка за нищо не е виновна. Зелената сделка казва следното нещо – въглеродна неутралност до 2050 г. Няма европейски документ – нито регламент, нито директива, която да поставя каквато и да е бариера пред суверенитета на една държава сама да определя енергийния си микс. Това е записано и във всички документи, свързани с енергетиката. След като държавата тръгна в посока за поемането на ангажимент за намаляване на 40% от емисиите спрямо 2019 г., което са близо 60% от емисиите спрямо нормалната работа на централите, доведе до бутане на първото домино в редичката, което в момента продължава да пада и да пада. За пореден път ще апелирам към всички Вас. Днес след близо четири часа разговори не сме направили нищо, за да съхраним бъдещото развитие на българската енергетика. Само с разговори няма как да се случи. Оттук нататък трябва внимателно да се анализира, да се подходи по най-добрия начин от гледна точка на изпълнителната власт, от гледна точка на парламента като законодателна власт, да се намери най-полезният начин, с който можем да излезем, както се казва – и вълкът сит, и агнето цяло, от този ангажимент най-безболезнено, да спрем да поемаме допълнителни ангажименти със свързано законодателство. (Реплики: „Спрете де!“) Не, Вие трябва да спрете, защото Вие сте хората, които гласувахте на Министерски съвет този документ, ако се репликираме от място, продължаваме да си говорим в детайл. Но пак казвам, нека се върнем към момента, в който да си говорим за градивните неща. Господин Стойнев беше прав – има един доклад към Пътната карта. Слава богу Енергийната комисия успя да се обедини в Брюксел да замине само Пътната карта. Този доклад колегите в Брюксел не ги интересува. Интересуват ги стъпките, с които енергетиката ще върви, но без затваряне на въглищните централи. Напротив, през годините, докато политическа партия ГЕРБ управляваше, успяхме да съберем двете крайни страни и да кажем, двата полюса на магнита, които се привлякоха от гледна точка на това, че и ВЕИ-тата и въглищните централи видяха, че най-добре ще съществуват в симбиоза. Вие много добре ме разбирате какво имам предвид – едните осигуряват пиковата енергия, другите имат шанс за…

#97 · speech

Жечо Станков

Така че обръщам се към Вас като човек експерт – да приключим с популизма, да си наблегнем на експертизата. Ако щете, в Енергийна комисия да си поставим общи цели, които да постигнем съвместно, и действително, ако господин Радев като министър има нужда от подкрепата на Енергийната комисия, то ние никога няма да я откажем. Благодаря.

#98 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря и аз, господин Станков, ще Ви помоля да се придържате към времето за репликите, имате възможност и за изказване. Трета реплика? Заповядайте, господин Сабрутев.

#99 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Стойнев, Вас в БСП Ви тресе политическата шизофрения. Подписвате вот на недоверие заради лошата политика в енергетиката за последните 15 години, но забравяте да кажете на аудиторията всъщност, че за тези 15 години Вие имате два кабинета, кабинет Орешарски и кабинет Станишев. Резултатът от управлението на тези два кабинета е какво? Медалът „Магнитски“ – за корупция в енергетиката. И Вие днес да говорите, че енергетиката е управлявана зле?! Вие получихте най-високата международна награда за управление – „Магнитски“.

#101 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви. Обръщам се към господин Станков. Господин Станков, никога БСП не е подкрепяла този план за възстановяване и устойчивост, даже имахме много големи спорове, когато бяхме част от управлението, и дори бяхме твърдо против да се разбива и Българският енергиен холдинг. Знаете, че там има апетити към ЕСО и „Булгартрансгаз“ и винаги сме били против. Тези параметри, които бяха вкарани в този план, са изцяло под диктовката на министъра на финансите Асен Василев – това е. Относно отговора ми към Венко Сабрутев, мисля, че няма смисъл, мисля, че човекът консултант от инвестиционния фонд Ви дава добър акъл, но за радост има опозиция и няма да Ви позволим да заграбите тези пари. Това, което искам да отговоря на колегата Ченчев, е следното… Господин Министър, това е изключително важно, защото ще касае домакинствата. Колеги, със Закона за енергетиката ние позволихме от 2006 г. да има така наречените умни електромери. Има обаче нещо, което никой не говори и никой не споменава за тези електромери. Тези електромери, колеги, позволяват дистанционно да се прекъсва ел. енергията на домакинствата. По този начин ще се накарат домакинствата да предплащат тази енергия. Казвам го, защото проверих, наистина се интересувах за тази ел. енергия – какво се случва с тези умни електромери във Валония. Във Валония например всяко едно домакинство – има закон, което просрочи със 100 евро, веднага му се слага такъв умен електромер и при пресрочили енергията се изключва. Следователно бедните хора ще стоят на тъмно. В Обединеното кралство четири милиона домакинства, колеги, четири милиона домакинства предплащат ел. енергията си. Ние това ли искаме за българския народ?! Това ли искаме да се случи и в България?! Уви, явно това е бил замисълът. Едно от нещата, което е било целта, е да се гласува в Закона за енергетиката и хубаво, че опозицията беше против. Защото за богатите хора ще има светлина и топлина, а за бедните – мрак и студ. Това ще доведе този закон. Благодаря Ви.

#103 · speech

Министър Румен Радев

Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър-председател, колеги министри, уважаеми гости, уважаеми сънародници! Подред, тъй като се понатрупаха въпроси още отпреди паузата, но може би всъщност по-добре отзад напред. Тезата за умните електромери. Естествено, че не е това предметът и не е това задачата на поставянето на такъв тип интелигентни, както ги наричат, измервателни устройства. Тяхната функционалност е изключително насочена към осигуряването на товаровия профил на потребителя. Това е, много добре знаете, едно от най-големите предизвикателства, когато обвързваме зелена генерация, тоест от ВЕИ, с товарови профили на битови потребители, защото именно участието на битовите потребители в изместения вечерен пик след седемнадесетия час в най-голяма степен няма как да бъде покрит очевидно от примерно фотоволтаични системи. Но умните, интелигентните електромери, като измервателни устройства, знам ли, може да се използват може би недоброжелателно и по начин, по който Вие говорите. При всички положения няма как обаче при нас да се случи, защото нашият модел не предполага авансиране или съответно битовият потребител няма да има авансови плащания, за да бъде застрашен по начина, за който говорите. По отношение на въпроса с така наречените два списъка. Първият списък, който трябваше да идентифицира някакъв интерес в рамките на териториалните планове за големи предприятия и съответно какви списъци биха се правили за някакви избрани фирми, инвестиционни фондове или нещо друго по обявената за обществено обсъждане схема. По първата част – няма да се уморим да го повтаряме, моля Ви отново да има ясно разбиране за това – условията по самия Фонд за справедлив преход, и това не са условията в България, адресират подкрепата към малките и средните предприятия. Това е обичайното разбиране. Знаете много добре – постоянно се казва как малките и средните предприятия са гръбнакът на една икономика, дават примерно 60 – 70% от БВП от дадена икономика и така нататък. Конкретно, особено в случая с териториалния план за Стара Загора – това много пъти също сме го обсъждали, и то на много форуми, в това число и на регионалните там, нямаме никакъв шанс да сме успешни – с не знам колко хиляди трябва да бъдат такъв тип малки и средни предприятия, за да успеят да мобилизират между 5, 10, евентуално 15 човека, че ние всъщност да ангажираме този ресурс. Това не е адекватна оценка. Очевидно е, че смисълът от големите предприятия е да успеят да реализират инвестиционни проекти, в които именно тази значима част от персонал да бъде ангажирана. За да може да се обоснове такова присъствие, трябваше и все още трябва – това е задължително условие – да се аргументира, да се идентифицира интерес от страна на големи предприятия. Да, много пъти, и ние си го казахме като екип при нас, вероятно не го коментирахме по най-добрия възможен начин. Там имаше един несправедлив превод от английски с думата formal и съответно формален, но в нито един момент не се търси и не са се фаворизирали един или друг предприемач, една или друга компания, с което, как да кажа, не искам дори да се укоряват или по някакъв начин да пада сянка на съмнение върху и заявилите интерес, тъй като това е некоректно, меко казано. Знаете ли до какъв парадокс се стигна? Стигна се до парадокс след това при разговор с работодателските организации – няма да казвам и аз имена – една от тях свенливо да попита: ама, може ли сега, като и ние разработваме при тях заявяван интерес, да Ви дадем анонимно. Дотам се докарахме – хората да ги е срам, защото заради едно вписване и едно участие, списък, който е чисто индикативен, ние да слагаме сянка на съмнение върху инвеститори. Това е наистина просто грешка, да, но и наша комуникационна грешка също. Аз, когато сбъркам, никога не съм бягал от отговорност за това. По отношение – не е по този начин, доста различна е ситуацията, но нека да кажа, разбира се, на пуснатата в момента за обществено обсъждане процедура, която е за ВЕИ, знаете, ВЕИ-та в обем до 1425 мегавата и 350 мегавата батерии. Предполагам, че за нея говорите. Това е процедура, която действително сложихме, подчертавам обаче много дебело, на обществено обсъждане. Всичката хронология, ако проследите и в изказването ми в началото, в това число като беше и за „Лукойл Нефтохим“ при държавния представител в Надзорния съвет, почива на една и съща база – правим, достигаме до едно ниво като материали, слагаме ги на обсъждане, да се виждат от всички, да станат по-добри. Истината е, че колкото и да работим – работим по административен капацитет в Министерството, явно има още много работа да вършим там, за да имаме качествените хора и съответно добрите екипи. Допускаме такива грешки. В този случай обаче, конкретно при тази процедура – да, процедурата е консултирана, ние имаме договор с Европейската банка за възстановяване и развитие. При консултирането на процедурата бяха заложени параметри. Част от тези параметри, значими параметри, променихме в петък, и то в полза именно на възможностите на българските предприемачи. Държа да отбележа кои са те, тъй като това е важно. Ние по тази процедура предвиждаме, искаме да насърчим инвеститор във ВЕИ, но го правим не давайки пари за, жаргонно казано, панели и перки, а поощрявайки инвестицията в системата за съхранение, при това по неутрален начин, без да предопределяме коя да бъде. Когато получихме в първоначалния вариант предложенията от страна на консултанта, там имаше за мен, меко казано, преекспонирани стойности, например единична стойност като таван, за да е не повече от 740 хиляди – цитирам по памет – на мегаватчас. Това е изключително висока стойност, при положение че към момента това, което идентифицираме като пазар, дори и при литиево-йонни, при една по-скъпа технология, в рамките на около 300, 310, 320 хиляди. Това много зависи и за колко часа нататък имате разряд, да не се бърка с часовете като продължителност на съхранение. Защото и такава грешка имаше в документацията. Това са все неща, които трябваше да оправяме. Следващото нещо беше оразмеряването по отношение на капацитета на ВЕИ системата. Беше казано, да, да не е по-малко примерно от 30%, но нямаше горен таван. Ето това са неща, които оправихме. Най-добрата гъвкавост, съвместно с ЕСО в интерес на истината и с Централното диспечерско управление направихме тези корекции. Там сложихме вариативност между 30% и 50% от капацитета на ВЕИ. ВЕИ – това, което генерира като електроенергия, само този вид електроенергия може да се съхрани в тази система за съхранение, остатъкът те го реализират на пазара. Да го кажа пак ясно, да не стане грешка – системата за съхранение не може да бъде зареждана с електроенергия от мрежата, с друга електроенергия! Това е моделът там на подкрепа. Съответно преоразмерихме, естествено, и интензитета на подкрепа. Към момента той е обявен като 50-процентов, но и има и таван и този горен таван, тъй като смятахме през мегават, през мощностен капацитет, го сложихме да е 550 хиляди евро на мегават, на мощностен капацитет. През 4-часова батерия това е сто двадесет и… колко хиляди евро, тоест горе-долу този таван под петдесетте процента, в това число на по-скъпа технология. Това е задачата. Действително виждам и в условията по отношение на допустимост на кандидатите – условията, които там са поставени, са много високи. Това не са добри условия за българските предприемачи и за българските компании. Разчитам много именно на хода на обсъждане в общественото обсъждане. Имаме такива възможности и такива предложения, ако трябва, аз ще ги направя. Казвам го изключително отговорно, защото предложението, което е от страна на EBRD, в този случай е дошло, не е за нещо лошо. Тяхното притеснение е за краткия период от време, с който се разполага, ще има ли достатъчно заявен интерес. Аз лично нямам никакво съмнение в заявения интерес, тъй като това е ценна, полезна схема за страната. Това, разбира се, ще бъде подобрено, но пак обръщам внимание: това е процедура на обществено обсъждане и категорично споделям именно тази визия. Тези важни неща трябва да стават през обществени обсъждания, за да могат да се правят коригиращи стъпки и мерки. Тезата за нарастването на цената за битовия потребител в пъти – колеги, няма да е така, естествено, много добре го знаете и Вие, че не е така. При това тук не става въпрос – да обърна внимание, само за периода, който е до 31 декември 2025 г. Не! Всъщност компенсационният модел е модел, който е приложим и след това. Разликата е единствено конкретно в датата 31 декември 2025 г. – че до тази дата ние категорично работим по регулирани цени, начина, по който и до момента КЕВР определя тези цени. Компенсационният модел е практически продължим след това за най-вероятно между 85% и 90% от населението в България. Така че, както и друг път имах възможност да го кажа, ще го кажа още веднъж от тази най-висока възможна трибуна в България: с нашия екип със сигурност няма да допуснем ситуация, при която български граждани, много далеч от средноевропейските доходи и с висок относителен дял на разходите за енергия, не само за електроенергия, да трябва да бъдат и енергийно бедни и съответно затруднени да имат достъп до енергия. Не, не е това целта, точно обратното – те ще имат своята много ясна и категорична подкрепа. А по отношение на ценовите нива, дори и да има някакви отклонения, те ще са незначителни и напълно е възможно да бъдат и с обратен знак, тоест в посока и на по-ниски. Това много ясно трябва да се разбира. Либерализацията, за която толкова пъти говорим, е либерализация на пазара на едро. За да се случи тази либерализация на пазара на едро, ние не можем да продължаваме да имаме квотен принцип на предоставяне на количество електроенергия за регулирания пазар. Ето оттам идват всичките тези противоречия и драми. И последната ми бележка, също нещо, което не е точно, е оценката, за която се говореше за Проекта „Белене“, как да стане с руските реактори, продажбата и така нататък. Колеги, забравете такива стойности, като 60 млрд. лв. за два блока, или 30 милиарда съответно за един блок, как щяло да стане пък „Белене“ с руските реактори, видите ли, с френско изпълнение… да, може би по средата, между 20 и 40, а пък, ако са само руските, ще са 20 млрд. лв. Това се несериозни и неточни приказки. Разбира се, имаме смислена представа за инвестиционния порядък, в който капиталовият разход да бъде остойностен. Той е чувствително по-нисък, чувствително по-нисък по отношение на избраната технология, в случая AP 1000. Чувствително по-нисък! От нас като българи, като изпълнители, като задаващи право на заданието зависи колко ще успеем да сме оптимални там, тъй като не е разходът само за ядрен остров, там е и разходът, който е за строител, там са и разходите, които имаме в това отношение и за собственика, изграждането на външната, прилежащата инфраструктура и така нататък. Въпрос единствено и само на професионално управление на този проект. И в тази част сме предприели много конкретна стъпка – ние в момента изграждаме организационно, запълваме с нужните кадри хората в АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“. Ще го кажа още по недвусмислено и ясно: за мен като български министър на енергетиката е напълно неприемливо ние да имаме прекрасни кадри – над 50 инженери работят в момента в Египет по Проекта на „Росатом“ по една атомна централа, ето тези хора трябва да си върнем и можем да го направим. Това са хората и това трябва да бъде и гръбнакът в тази всъщност проектна компания. (Реплики от „БСП за България“.) По отношение на съдбата на „Белене“. Много пъти казах – площадка „Белене“ има своите лицензи, има своите възможности и ние ще ги оползотворим. (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов.) Двата реактора, за които Вие говорите, така наречените руски реактори, всъщност… да, да, имам предвид като производство, просто като нарицателно, както е станало. Естествено, че са наши реактори. Те са наша собственост, ние сме платили за тях.

#104 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Министър, не влизайте в диалог с залата! Продължете! Те ще имат възможност да зададат въпросите си.

#105 · speech

Министър Румен Радев

Със сигурност възможността да бъдат реализирани като продажба при разговорите, при преговорите, които имаме, тъй като те все още се водят, ще бъде категорично над стойността, която и Вие като народни представители формулирахте в решението си. (Реплики от народните представители Корнелия Нинова и Иван Ченчев.) Не само няма да бъдат по-малко от въпросните 1 млрд. 200 млн. лв. – закръглям в момента като стойност, стойността, която разчитам, че ще постигнем, ще бъде по-висока – това трябва да е ясно и да се знае. В никакъв случай не става дума за подаряване. Това конкретно искам да го кажа за нашите сънародници – няма такива неща като подаряване на активи. Водят се конкретни преговори – естествено, че не са прости. В тях, между другото, най-лесната част и най-несериозната, най-несъществената в момента е търговската по отношение на цена. Цената ще е по-висока! Това, което е същественото в тях, е какво можем допълнително в техническо отношение да направим. (Реплики от „БСП за България“.) Например ние имаме възможността да задържим два от парогенераторите и съответно да ги ползваме за целите на АЕЦ „Козлодуй“. (Реплика от народния представител Борислав Гуцанов.) Това е нещо, което правим заедно с колегите от АЕЦ „Козлодуй“ и е съвсем реална и добра възможност. Разбира се, и това също изисква доста усилия, в това число и организационно-монтажни, в АЕЦ „Козлодуй“, за да може да се организира както трябва. По отношение на цената. Да, такава е направена – казах го това нещо. Направена е оценка, пардон.

#107 · speech

Министър Румен Радев

Оценката не е публична. (Реплики от народните представители Корнелия Нинова и Борислав Гуцанов.) Защото тепърва влизаме в разговорите и в преговорите с…

#109 · speech

Министър Румен Радев

…Украйна. Очевидно това, което ние търсим – все пак да го кажа отново, стойността и на оценката, която е направена, надхвърля чувствително това, което имаме като минимална стойност, посочена в Решението на Народното събрание. Онова, което допълнително ще направим, и аз нямам съмнение в това – можем да постигнем и по-висока цена, защото цената е нещо различно пък от оценката. Това са и нашите усилия.

#110 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Следващото изказване е на господин Радослав Рибарски. Заповядайте, господин Рибарски. Колеги, недейте от място да водите разговор с министрите. Те са тук, ще отговорят на Вашите въпроси – задайте ги по реда, който е установен.

#111 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми министри! Първо искам да благодаря на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, БСП и „Има Такъв Народ“, които с нескопосания си опит да правят предизборна кампания от най-високата трибуна в държавата всъщност ни дават шанс да опровергаем лъжи и заблуди. (Възгласи: „Ооо!“ и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Поредното показно как не трябва да се прави дебат, особено по такава важна тема. Уважаеми колеги, съдбата на хиляди хора, заети в сектор „Енергетика“, не може да бъде залагана на политическия Ви търг. Търг за повече гласове и търг за по-високи цифри в социологическите проучвания. Енергетиката е сектор, за който трябва да се говори внимателно, отговорно и с визия за решения. Политическите Ви лозунги нямат място тук.

#114 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Къде имат място, ако не в парламента?

#115 · speech

Радослав Рибарски

Затова бих искал да се обърна и към хората навън, които имат право да защитават своите работни места и своето бъдеще. Но за разлика от Вас, ще говоря с факти и честно (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), защото те не заслужават да ги лъжете. Решенията, които взе правителството на академик Николай Денков, са решения, дълго отлагани във времето – реформи, за които други правителства не са имали смелост… (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#117 · speech

Радослав Рибарски

…защото не е лесно да се обърнеш към десетки хиляди и да им кажеш, че в началото ще е трудно, но че това е пътят. И това е шансът за развитие на сектора. Не е лесно да понесеш хулите и обвиненията – дискусията сега го доказва. Териториалните планове дават на хората избор, работа и бъдеще.

#119 · speech

Радослав Рибарски

Те предвиждат инвестиции в нови дейности, които ще смекчат последствията, които са видими и в момента. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Призивите за оттегляне на вече изпратените териториални планове, освен наливане в огъня, са и признак за политическо късогледство и неразбиране на проблема в неговата цялост. А какъв е проблемът? Добивът на въглища намалява, банките не дават заеми на мини и тецове, инвеститори за тях няма. Те на практика не могат да се разпореждат с активите си благодарение на едно решение, което Вие внесохте. И това вещае истински катаклизъм за регион Стара Загора, а „Мини Марица-изток“ са на прага да не могат да изплащат заплатите си. Запомнете го добре.

#120 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Отиди и им го обясни на протеста!

#121 · speech

Радослав Рибарски

Очаквам да им го обясните Вие. Тази катастрофа може да бъде избегната единствено с плавен преход и именно това е целта на правителството. Макар да отказвате да го разберете днес, с времето сами ще осъзнаете, че това е единственото разумно решение. Дали от неразбиране, или политическо нагаждане се пропускат редица проблеми, които ще сполетят сектора само след три-четири години. Тогава ще трябва да бъдат покривани не само въглеродните емисии, а тези от азотни и серни окиси. Затова аз възлагам надежди именно на т. 6, която разписахме в Споразумението, която касае улавянето на въглероден диоксид, и тази технология, ако преди три-четири години се считаше за изключително иновативна и невъзможна, все повече решения се появяват на пазара и те придобиват реална комерсиализация. Като критична инфраструктура българските тецове имат предостатъчно време – това беше разписано и в решението, което заедно взехме във връзка с разговорите със синдикатите – за експлоатация, за да се избере и направи поне пилотна инсталация, която да докаже един такъв подход. Това ще бъде революционно решение не само за въглеродните емисии, а и за азотните окиси.

#123 · speech

Радослав Рибарски

Знаем, че сте написали изказванията, чувам вече подмятанията – знаем, че нямате търпение да пуснете и развалената плоча за смъртта на българската енергетика… (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) но нека Ви припомня само част от решенията на „Продължаваме Промяната“. (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) „Продължаваме Промяната“ не се съгласихме с извеждането от експлоатация на…

#124 · speech

Председател Росица Кирова

Аз отново ще помоля – господин Рибарски, ако обичате, само за секунда: моля Ви да се изслушваме и ще призова към тишина в залата. Просто показваме лошо възпитание в момента. Имате думата, господин Рибарски.

#125 · speech

Радослав Рибарски

Благодаря. „Продължаваме Промяната“ не се съгласиха с извеждането от експлоатация на мощности от ТЕЦ „Марица-изток 2“. Цената на въглищата по време на управлението на кабинета Петков беше увеличена – дълго време това не беше правено. Заплатите в „Мини Марица-изток“ и ТЕЦ „Марица-изток 2“ също бяха повишени. Противопоставихме се и на опитите на служебните правителства да раздават терени за фотоволтаици в държавните мини. (Реплика от народния представител Искра Михайлова.) Не се съгласихме и с така наречената Стратегия за развитие на сектор „Енергетика“, която впоследствие се оказа визия, а в крайна сметка водеше до драстично намаляване на мощностите до 2025 г., а и пълно закриване през 2030-а. Вие подкрепихте, госпожо Михайлова, не ме репликирайте. (Реплика от народния представител Искра Михайлова.) Беше замесено с небъдни планове за четири нови ядрени мощности едва през 2035 г. Помислете кой е чертаел смъртната присъда и дали това е въобще дългосрочна визия за развитие на сектора. Бъдете честни пред тези хора, които вече две седмици са на магистралата. Уважаеми колеги, виждаме, че Ви е трудно и в предизборната кампания, виждаме, че нямате идеи и решения за регионите, и си мислите, че хората ще гласуват за Вас само ако им вземете страха и после им го върнете под формата на бюлетина. Не подценявайте старозагорци, не подценявайте хората в Перник и Кюстендил. Предизборният театър поставя под риск развитието на жизненоважна инфраструктура и сектор в българската икономика, а именно енергетиката. Дано го осъзнавате. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#126 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Рибарски. За първа реплика – Радостин Василев. Имате думата. Желаещи за втора реплика има ли? Не виждам.

#127 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Кажи нещо за „Металик“ АД! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#128 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председателстващ. Уважаеми господин Рибарски, ако ми отговорите на този въпрос, ще Ви бъда изключително благодарен, защото Вие говорихте как не се прави, казахте да бъдем честни: бихте ли ми обяснили фирмата „Металик“ АД на Дечко Колев, която ще получи 185 млн. евро от плановете – какви отношения имате с него, наистина ли Ви е чичо? Защото от Стара Загора ми се обадиха хора от структурата на „Продължаваме Промяната“ и ми казаха, че Вие сте роднини с него. Вчера, между другото, разбрах нещо много интересно – това е второто нещо, което искам да обясните. Сега разбирам, че имате брат, който се казва Атанас, и неговата тъща Милена Йолдова вчера е назначена за шефка на РУО – Стара Загора. Вие май се превръщате в Делян Добрев – цялата рода я назначавате в Стара Загора. Благодаря Ви за отговора.

#129 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за втора реплика? Няма. Господин Рибарски, ще вземете ли дуплика? Имате думата. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#130 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Аз очаквах по-сериозно отношение към темата – явно отново този присмех в залата. Отново повтарям, че наистина възможността трябва да бъде използвана, която ни давате с този вот на недоверие. Ако имате нещо да кажете резонно, кажете го. Господин Василев отново избълва един куп лъжи. Това съм го обяснявал вече – чичо, леля, тъст, не знам какви още роднини ще ми измислите, това са наистина опашати лъжи, изключително заблуждаване и изместване на фокуса, за който сме се събрали днес.

#132 · speech

Радослав Рибарски

Аз Ви казах – мини и тецове все по-трудно ще обслужват своите задължения, нямат приходи, няма пари за заплати. Единственото, за което призовавате от тази трибуна – кой на кого е роднина, и не давате абсолютно никакви решения. Хората стоят на магистралите две седмици и Вие ги използвате за предизборна кампания. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#133 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Рибарски. По начина на водене – имате думата, господин Василев, след което господин Гуцанов – за изказване.

#134 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Госпожо Председателстващ, много моля – първо Кирил Петков не ми отговори на въпроса, който му зададох в началото на заседанието. Аз не съм твърдял нищо – аз Ви питам, а Вие не искате да ми отговорите. Кажете: тъщата на брат Ви Атанас стана ли шефка на РУО – Стара Загора?

#136 · speech

Радостин Василев

Не е станала. Какви отношения имате с този човек – Дечко Колев? Не, Вие трябва да отговорите – 185 млн. евро! Българските граждани искат да знаят защо в свързани с Вас фирми изтичат парите!

#137 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ, от място

Това са Ваши дребни темички. Темата е много по-голяма.

#138 · speech

Радостин Василев

Дребни темички – нали чухте, български граждани? Благодаря Ви. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#141 · speech

Председател Росица Кирова

В случая злоупотребихте. (Реплика от народния представител Радостин Василев.) Господин Министър, заповядайте.

#142 · speech

Министър Румен Радев

Може би господин Василев не е бил в залата, когато ги обяснявах тези неща. За да е пак ясно на абсолютно всеки – смисълът на индикативния списък е да се заяви интерес. По този списък всеки, който е заявил интерес, това означава „индикативен“ – за който не го разбира. Не е финансиране. Тоест никой не предвижда финансиране за една, втора, трета или не знам си коя фирма, в какъвто и да е обем. Не е вярно изказаното твърдение, че някой автоматично ще получи 170 милиона или каквато стойност там се казва. Това е категорична лъжа. Това трябва да е пределно ясно – просто е лъжа. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#145 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми български граждани, уважаема госпожо Председател, колеги народни представители! Не един и два вота на недоверие към различни кабинети са обсъждани и гласувани в залата на Народното събрание. Но подобен вот на недоверие към правителство, което застрашава националната сигурност на България; правителство, пропито от това да защитава чужди интереси; правителство на слугинажа, с пълна некомпетентност и изтъкано от алчност, досега не е било никога! Правителство, готово на всичко, за да ограби и продаде народа си! Тази некомпетентност и арогантност стигна дотам, че в четвъртък вечер, миналия четвъртък, кабинетът на подпис взе решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност на Република България, а в петък Комисията по енергетика услужливо заседава късно вечерта, за да стане част от програмата на Народното събрание. Господа от Министерския съвет, начело с Денков, Вие сте готови някоя вечер на подпис да вземете решение за закриване на България и да се изнесете по най-бързия начин със самолети някъде по света. Вие имате дълга история още от самото Ви появяване на политическото пространство на предателски постъпки и слугинаж. Да започнем със спирането на доставките на газ еднолично от Кирил Петков и Асен Василев, което доведе само за една година до 1 милиард и 400 милиона лв., платени от всяко българско семейство и от българската икономика, заради Вашата алчност и некомпетентност. Същите тези милиард и четиристотин, които в момента ги търсите да си попълните бюджета. Вие казвате – диверсификацията, няма да внасяме руски газ, но през посредници от Гърция и Турция внасяме ли го? Да, внасяме и колкото да махате, господин Министър, наговорихте толкова куп лъжи преди малко от тази трибуна, че как не Ви беше неудобно да ги говорите тези неща, и то газ, който е в пъти по-скъп от това, което беше. Нима Гърция има газ или идва от Русия и влиза в България? Нататък безумното Ви решение отпреди две седмици да въведете акциз – 20 лв. на мегаватчас за внос или транзит на руски газ. Че Вие станахте иноватори в световната икономика с това, което направихте, а за реакцията на Унгария и Сърбия мълчите по този въпрос. Атомната ни енергетика. Кои бяха тези смели народни представители, които се подписаха – ядрени физици, в колаборация с правителството за продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ – само преди няколко седмици, месец не знам дали мина, като по този начин заробихте изцяло проекта и подарихте оборудване за милиарди. Подарихте го, защото това са пари – жълти, за които го правите, господин Министър. Нещо, което е жизнено необходимо за България. Още един въпрос – Русия, Китай, Южна Корея, които са подали своите заявления, че имат интерес от тази централа, дали сега ще ни осъдят, както един път вече сме осъждани за милиард и 200 милиона? Най-вероятно да, благодарение на Вашето решение, което снощи сте го взели. Вие или представители на мнозинството определихте с гласуване в Народното събрание коя фирма ще купува ядреното гориво и ще го доставя на България. Откога Народното събрание се занимава с подобни проблеми, без дори да изчакате вижданията и решението на независимата Агенция за ядрено регулиране. Що за безобразие е това нещо? Преди малко говорите за 7 и 8 блок и за технологията АР1000, господин Министър. Точно Вие говорите цяла сутрин, а запознати ли сте, че тази технология никъде я няма по света и никъде не работи такъв ядрен реактор? Може би не сте запознат, но гледам, че усърдно защитавате тази американска технология, която ще струва 30 млрд. долара, при положение че завършването на Белене струва 10 млрд. лв. Някаква лека разлика да виждате?

#147 · speech

Борислав Гуцанов

Друго решение, което вкарахте в залата за отнемане на концесията на „Росенец“ и дерогацията на руски петрол – какво постигнахте с това нещо, което направихте, господа депутати от мнозинството и господа министри, освен че вдигнахте цената на бензина. Къде са колегите от ГЕРБ, които говориха, че с един лев ще намалее на всеки литър цената на бензина? Сега мълчите услужливо, може би под страха посолството да не Ви попита защо се обаждате. Нали това беше част от Вашата предизборна кампания? С това решение отворихте ли отново възможността за вкарване на други петролни продукти по друг начин зад вратата? Ще стигне ли цената на горивото 4 лв.? Да, ще стигне, благодарение на Вашите безумни решения. Накрая да завършим с цялостната Ви сбъркана концепция, която Вие правите. Оттук нататък през следващите години ще се увеличава ли електропотреблението? Разбира се, че ще се увеличава, а с това, което Вие правите, какво се случва? В момента очакването на потреблението до 2050 г. от 40 млн. мегаватчаса, които са в момента, е да достигне до над 100 милиона. Откъде ще дойдат тези мощности? Как ще стане това нещо след всичките действия, които Вие ги правите?

#149 · speech

Борислав Гуцанов

Може би ще дойдат по някакъв имагинерен начин. Как ще се случи това нещо? Оправданията Ви, че няма да вземем пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Как не Ви е срам да говорите по този начин, господа управляващи, господин Премиер и господин Министър? Тези пари са жълти стотинки на фона на това, което можем да спечелим от българската енергетика и да спечелим от тецовете. След Вас няма да остане и камък върху камък. Аз се надявам, че ще има нормални и смели народни представители утре, които ще натиснат бутона за Вашата оставка. Дано утре те да се намерят и ако това не се случи, бъдете сигурни, че хората ще Ви изгонят – тези, които в момента са на улицата. Оставка!

#150 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Гуцанов? Не виждам желаещи. Желаещи за следващо изказване има ли? Колеги, не виждам. Господин Ганев, имате думата. Господин Василев, не Ви видях, на Вас ще дам след господин Ганев.

#151 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тъй като днес министърът на енергетиката говори дълго и напоително и нищо не каза, освен да излъже на няколко пъти и разбира се, да защити кръга от фирми, с които хора – учредители на ПП, ще откраднат няколкостотин милиона евро, малко факти. Днес сутринта официалните данни за потреблението – ВЕК, ВЕИ – целия сектор – 3% от тока, ТЕЦ – 45%, АЕЦ – 39%, днес сутринта. Сега тук въпросът е следният – радетелите на зелената сделка на ВЕИ сектора и всичкото това нещо, което правят от ПП-ДБ, как ще го коментират, защото идва зима и ако след няколко години ликвидират тецовете, какво смятат да правят с целия този фарс, който ще се получи – 3% техните перки и фотоволтаици, а става тепърва студено. По отношение на това, което каза друго министърът – нови поне два ПАВЕЦ-а. Извинявайте, това сигурно ще го добавим към петте моста на Дунав, които обеща Кирил Петков, Вие обещахте нови ПАВЕЦ, при положение че този, който в момента не работи, е строен 20 години – 20 години, но както и да е. Продължаваме нататък – обществено обсъждане, министърът надълго и нашироко, само че не каза, че на общественото обсъждане пратеният от него заместник-министър щеше да бъде бит и беше изгонен като да не казвам какво – като депутат на ПП от Народното събрание. След това да коментираме компенсациите, които година и половина именно тецовете дават, няколко, или по-точно 1 милиард и близо 100 милиона печалба за тецовете, защото благодарение на тези пари и на АЕЦ имаше компенсации за бизнеса, за да може да излезе тук поредният министър на ПП и да се бие в гърдите и да обяснява как се е справил и подкрепил бизнеса, обаче не казва за сметка на кое. Именно ръката, която го е хранила, иска да бъде отрязана в момента. Защо се получава цялото това нещо? Заради пари, за да откраднат няколкостотин милиона и след това да отидат на един остров.

#153 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Ганев, аз днес забелязвам, че фокусът на дебата пада изцяло върху тези неможачи, но къде са ГЕРБ и ДПС? Днес са говорили само две минути. Къде е тяхната отговорност? Защото утре те ще натиснат копчето и ще подкрепят това правителство.

#154 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли втора реплика, колеги? Не виждам желаещи за втора реплика. Заповядайте, господин Лорер, имате думата.

#155 · speech

Даниел Лорер

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Премиер, господа министри, колеги! Искам да направя едно уточнение по повод честите спекулации за печалбите на теца. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)

#157 · speech

Даниел Лорер

Минус 35 милиона – 2014 г., 2015 – минус 72 милиона, 2016 – минус 90 милиона, 2017 – минус 160 милиона, 2018 – минус 332 милиона, 2019 – минус 208 милиона, 2020 – минус 341 милиона. Всичките тези минуси с проста аритметика, ако си съберем, ще намерим цената на това удоволствие за българския данъкоплатец. Сега по повод печалбата, за която всички говорим – от 2021-а и 2022 г., е предвид войната, която се е случила, и това много добре го знаете. Как знаем, че тецовете няма да останат на печалба за в бъдеще, защото още тази година за първото полугодие те са вече на минус 51 милиона, дами и господа. Така че зеленият преход, енергийният преход и нашата социална отговорност е да намерим начин хората, които са заети в тази индустрия, да преминат към нов начин на правене на електроенергия, а не чрез трупане на милиардни загуби за сметка на всички нас, българските данъкоплатци. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#158 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Лорер. Има ли трета реплика? Не виждам желаещи за трета реплика. Господин Ганев, имате думата за дуплика. Аз отново апелирам без подвиквания от място.

#159 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Лорер, аз съм сигурен, че едно от малкото неща, които можете, не е да смятате, защото дори цифрите, които изброихте, ако седнете задълбочено да ги анализирате в точност, ще видите, че само за една година има милиард и сто милиона – милиард и сто милиона. Това, което изброихте, е едно на ръка. Второ, ако не сте забелязали, да Ви кажа, че дори и във Вашата родина в момента бушува варварска война. Живеем в динамично време, за съжаление, във времена, в които войните няма да свършат днес или утре. Живеем в ситуацията, в която ние, ако искаме да имаме независима държава, и това сме ние българите, а не ПП, ДБ, които искат след една година, цитирам: „да отидат на самостоятелни острови“ всеки един от Вас. Ние се борим за независимост – енергийна като начало, и по всякакъв начин. Това, което искате да направите Вие и Вашата партия, е да унищожите България. Няма да свършат войните, с огромно съжаление го казвам, с огромно съжаление, защото такива са времената. А Вие сте готови заради лично облагодетелстване цялата Ви група да продадете всички, за да може фирми, близки до родата на Рибарски, да усвоят няколкостотин милиона. Това са фактите. Такава информация се изнесе от тези, които са Ви коалиционни партньори – от ГЕРБ, защото не искахте да делите с тях, защото Асен Василев и Денков, подчинените на Пеевски, решиха да делят на едно. Това се получи, но няма да мине, защото става Рибарски, говори, обаче живее в Стара Загора и не иска да отиде да го обясни това на миньорите и на стачкуващите – тези, които не са съгласни с контролираните от ГЕРБ синдикати в тецовете. Защо не им го обясните на тях – не на мен и не от трибуната. Отидете да им го обясните, че е някакъв лукс да имаме независима енергетика. Лукс е, за да изсечете около мариците зеления пояс и да насложите там ВЕИ-та. Ето това е лукс, който направихте и правите в момента, защото цялото Ви нещо, което се случва в момента, е едно безумие и поредният министър става и защитава неща и цифри заради фирми, с които той е работил преди това. Тук разясни как нямало кой знае колко бизнес интереси. Той, преди да стане министър, ги е имал тези бизнес интереси. Това се случва. Това е към днешна дата реалността.

#161 · speech

Цончо Ганев

Присъстваме на ситуация, в която поредното правителство, което ще ни загроби, ще доунищожи това, което е останало от последната независимост, свързана с енергетиката, и цената, която ще платят няколко десетки хиляди, даже със свързаните фирми в този сектор са около 100 хиляди, които ще харизате, и искате да обясните как един миньор ще изкара курс във фирма, близка отново до ПП, която да преквалифицира от миньор да стане фризьор. Ето това искате Вие да направите, само че няма да Ви се получи.

#163 · speech

Министър Румен Радев

Съвсем кратко. Ето този вид спекулации реално не трябва да се случват, колеги. Казаха се странности, които трябваше да демонстрират колко незначителен за електроенергийната ни система е делът на ВЕИ-тата, макар и не много тук, построени в България. Всъщност в момента, от друга страна, сега в 14,15 ч. ние имаме 40,01%. Понеже се смениха числата току-що, те са онлайн, всеки може да ги види. Това е производството на електроенергията от фотоволтаични системи в България – над 40%. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Ще го кажа като мощности, за да стане ясно: 1884,39 мегавата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По отношение на АЕЦ-а, приносът ни в момента, естествено, е само в единия блок, тъй като с другия имаме планов годишен ремонт. Кондензационните ни топлоцентрали са със своя принос от 26,64%. В мощностно отношение става дума за 1254, закръглям ги на 55 мегаватчаса. Няма смисъл да споменавам топлофикационните тецове, те са с дял около 5%, и заводските надолу. Това, което се опитвам вежливо да Ви кажа, ваденето на часове само в един конкретен час, ето, това е спекулацията и това е неточността. Естествено, че през нощта няма да имаме електрогенерация от соларни панели, това е близко до ума. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Преди години си спомням обаче, че имаше и такива измами у нас. Това, което трябва да направим и което правим, е прецизен товаров профил на цялата електрогенерация – както на денонощна база, така и на сезонна в рамките на календарна година. Това е, което съответства и на еволюцията в мощностния микс, и това е, което в крайна сметка е гарантът за стабилност на една система. И сега, за да стане много ясно, елекроенергийната ни система е стабилна и ще бъде. (Шум и реплики.) Няма риск и гарантираме сигурността ѝ. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#164 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Министър. Господин Лорер – за лично обяснение, имате думата. (Реплики от народния представител Искра Михайлова.)

#165 · speech

Даниел Лорер

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Имам съвсем кратко лично обяснение. Личното ми обяснение е следното. Моята родина е България, господин Ганев. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Моята родина е България и България е родина на всички, които са родени тук, независимо какви имена носят. Може би Ви се струва, че на хората с турски имена тяхната родина е Турция, че на хората с еврейски имена тяхната родина трябва да е Израел, на хората с американски имена може би трябва да е Америка. Напротив, за всички нас родината е България, и вече веднъж мисля, че Ви дадох достатъчно ясен знак да не всявате съмнение относно лоялността на народни представители с различни имена към държавата България, внушавайки, че имат различни родини. Надявам се този път да е станало достатъчно ясно. Благодаря Ви, госпожо Председател. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#167 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Лорер, само преди около един час лично Кирил Петков обясни чий представител сте и какви неща ще слушате, дори и да защитите определени общности и това, което представлявате Вие. И Вие присъствахте на среща, на която не трябваше да присъствате, чухте неща, които не трябваше да чуете, само защото сте били представител и религиозно сте обвързан с една общност в България. Кирил Петков Ви го каза пред всички. Затова се обърнете към Кирил Петков, това е истината. Защото Вие сами се дискриминирате и правите това, което искате. Защото цинизмът Ви, за да тръгнете да обяснявате за антисемитизъм, не мога да разбера къде го виждате. (Шум и реплики.) От никой! Това може да питате Кирил Петков, какво каза пред целия Председателски съвет, на който Вие не трябваше да присъствате, а останахте да присъствате заради това каква религия имате, защото Кирил Петков се облегна на това. Точно заради това. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#169 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Ще бъда много кратък. Това, което каза господин Ганев, е изключително възмутително и излизам тук да го кажа, защото аз бях там и знам за какво става дума. Означава ли, господин Ганев, че хората с различни имена, с различно вероизповедание от Вашето, които живеят в България, не са българи? Това Ви питам. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#170 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Лично обяснение. Имам въпрос.

#171 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, отклоняваме се изцяло от темата на дискусията. Имате думата, господин Ганев, за лично обяснение. Предлагам да преминем след това към следващото изказване.

#172 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Денков, в кой момент аз съм коментирал кой какви права има и кой кога няма право да прави каквото и да било на база това какво име има или каква религия има? Вие слушате ли, или освен да си чертаете триъгълничета на листчето, нищо друго не правите цял ден, слушате ли какво казвам? Цитирах какво каза Кирил Петков. Кирил Петков настоя и Лорер остана в залата именно заради това – защото обясни, че той е свързан с Израел, свързан е морално и емоционално и трябва да присъства да чуе какво ще се каже. Това казах и това казвам в момента. Кога съм коментирал той къде трябва да присъства и къде не трябва да присъства?! Казах единствено, че няма право да е там, защото никой друг депутат по Правилника на Народното събрание нямаше право да е там. Това казах. Правилникът казва: Председателски съвет – председатели на парламентарни групи, председател на Народното събрание и заместник-председатели на Народното събрание, никой друг! А на база религия и държава, както каза Кирил Петков, Израел, остана лицето Лорер. Нищо повече не съм казал. Излезте сега от листчето, на което си правите триъгълничета, и слушайте какво казвам, защото инсинуациите не минават. (Силен шум и реплики.)

#173 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, ще призова първо за тишина в залата. Тонът, който си държим в момента, включвам всички, не е достоен за народни представители. (Силен шум и реплики.) Не е нужно да изопачаваме факти и обстоятелства, които освен всичко друго не е нужно и да се разгласяват, защото е свързано със закрито заседание. Каквото и да се е случило там, ние го коментирахме на заседанието. Ще Ви помоля да продължим с изказванията. Имате думата, господин Василев. Има ли желаещи за други изказвания?

#174 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председателстващ. Днес трябваше да обсъждаме вота на недоверие в темата „Провал на енергийната политика на правителството“. Ще се спра на това, че всъщност трябва да генерализирам проблема, а той стана факт на 26 май 2023 г., когато аз разкрих национално предателство – национално предателство на цяла парламентарна група, директна държавна измяна. Четири месеца и шест дни по-късно няма нищо – не е потърсена отговорност.

#176 · speech

Радостин Василев

Пуснати са сигнали, но няма никакви резултати. Истинските предатели на доверието на хората сега направиха това правителство. Твърдяха, че аз съм предател, защото казах истината на българските граждани. Само че аз съм се клел в Конституцията на Република България и я спазвам до ден днешен. На 6 юни 2023 г. беше избрано правителството на Николай Денков. Няма спор, това е най-срамното предателско и антибългарско правителство на България за всички времена. Това правителство е формирано единствено и само с цел да се краде, но те и това не правят толкова професионално, колкото техните некоалиционни партньори от ГЕРБ, та ние всеки ден гледаме в Народното събрание любовната им връзка как преминава през раздори и събирания, измислени комисии. А истината е, че това правителство беше създадено, за да изпере Бойко Борисов – една мутра, която управлява цяла корпорация ГЕРБ (възгласи „Еее!“ от ГЕРБ-СДС) и която трябваше много отдавна да я няма в парламентарния живот на България.

#178 · speech

Радостин Василев

Заради ПП-ДБ беше сформирано това правителство, което направи възможна смяната на слугата на мафията Гешев с друг слуга на мафията – Сарафов. Доволни ли сте, колеги от „Демократична България“, с тази страхотна, невероятна реформа, която направихте? Десет години присъствате на политическата сцена, дума не казвате за Сарафов. Махнахте Гешев, вече всичко Ви е удобно. Бойко Борисов изпран, неговото дело е прекратено. Кирил Петков също е изпран. Аз, естествено, съм подсъдим. Обвиняем и подсъдим впоследствие. Това правителство задейства погром в енергетиката, който държи 15 дни по улиците и магистралите български граждани. Последният стълб в националния суверенитет е поставен на карта заради Асен Василев и Николай Денков, които отказват да прегледат плановете за справедлив преход и няма да ги изтеглят от Европейския съюз. На практика се закриват въглищните централи – това стана факт, без да има каквато и да е алтернатива както за работещите, така и за енергийната система на България. Вчера Министерският съвет прие решение, с което на практика закри и Проекта „Белене“, с прекратяване на процедурата за търсене на стратегически инвеститор. Това е национално предателство и последен пирон в ковчега на ядрената ни енергетика и на цялата област Плевен. Призовавам академик Денков и Асен Василев да дойдат в област Плевен, да видят как ще бъдат посрещнати от гражданите както на Плевен, така и на Белене. (Реплика от народния представител Искрен Митев: „Времето!“) Искам да Ви попитам: защо се опитахте да фалирате Българския енергиен холдинг, като насилствено му взехте разпределената печалба, за да направите трипроцентовия дефицит? Защо се опитахте да преместите дирекция „Съдебна защита“ от Министерството на финансите другаде с цел Ваши кантори да бъдат вкарани да вземат тези дела? Това правителство функционира, за да може конституционалистът Христо Иванов, ние го видяхме преди пет дни какъв конституционалист е и му разбиха на пух и прах цялата Конституция... И Венецианската комисия им казва…

#180 · speech

Радостин Василев

…че проектите за промени на Конституцията са безумни. Изчакайте ме 10 секунди, госпожо Председател. (Шум, реплики и смях.)

#182 · speech

Радостин Василев

Огромна измама в Министерството на иновациите и растежа на Милена Стойчева, жалко, че я няма. 12 компании и 34 милиона за фирми на „Продължаваме Промяната“. То не бяха ядливи чашки… Министърът на отбраната – бивш служител на украинското Министерство на отбраната, определено тика България към война, господин Премиер. Те искат да ни вкарат във война. Това е единственият начин Вашето правителство да се задържи максимално дълго. Зарица Динкова – освен да дави костенурки, друго не е правила четири месеца.

#184 · speech

Радостин Василев

И да се оправдава, че не ги е удавила. Министърът на спорта – вчера ми се обадиха, още си търси стая… (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони. Ръкопляскания.)

#185 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Василев, изчерпахте времето си. Дадох Ви няколко минути толеранс. Има ли желаещи за реплика?

#186 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ, встрани от микрофоните

Госпожо Председател, защо ми спирате микрофона? (Силен шум и реплики.) Има ли друг, на когото спирате микрофона? Няма друг, на когото спирате микрофона. Аз имам само пет минути като независим депутат, защо ми спирате микрофона? (Шум и реплики.) Искате да скриете истината, че тия са национални предатели? (Силен шум и реплики.)

#187 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Василев, дадох Ви няколко минути толеранс. Вие явно не следите времето си. За тази цел има монтиран монитор отпред. Колеги, има ли реплики към господин Василев? (Реплики.) Не от залата от място, има ли реплики от трибуната? Не виждам желаещи. Има ли желаещи за други изказвания? Господин Костадинов, имате думата, след което е господин Божанков и господин Искрен Митев.

#188 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, в неделя бях в радневските села. В Любеново, в Рисиманово, в Бели бряг, в Българене, в Тихомирово – села, които преди може би от порядъка на около 15 – 20 години, а и повече, са били процъфтяващи села. Те се намират в центъра на Тракия. Няма проблеми с достъпа до тях, няма труднопроходими планински терени. Били са процъфтяващи села. Сега в момента са с три до четири пъти по-малко население от това, което са имали. Всяка втора къща е запустяла. Всичко се продава, но никой не купува. Пътищата са в изключително лошо състояние. Там много трудно може да се придвижваш с по-голяма скорост от 20 – 30 километра в някои от участъците по междуселските пътища. Това, което е останало и оцеляло, е оцеляло благодарение на това, че хората, които са там, работят в тецовете и в мините. 27 хиляди работни места отиват в кофата за боклук, или както беше обяснявано тук няколко пъти, защото България не може да си позволи лукса да има такава енергетика. България, която беше някога един от най-големите производители на ток на глава от населението в Европа, сега в момента, благодарение на това предателско правителство, ще се превърне във вносител. И тук е моментът, в който всички ние трябва да се обърнем преди всичко не само просто към числата и към цифрите, които сочат, че ако България продължава с тази политика, още в рамките на следващите три до четири години ще започне да внася ток. А ние и в момента през последните няколко години имахме периоди на внос на ток, когато имаше голям разход през зимата в най-тежките студени зимни дни. Когато тези числа, които преди малко ни каза министърът на енергетиката за сегашния период в 14,00 ч. следобед, няма как да са по-големи от нула цяло и нещо си, защото през зимата няма как, такива са климатичните условия. Миналата седмица, като казах „климатични условия“, тук беше гласувана една Пътна карта за климатична неутралност. Истината е, че в тази ситуация това, което беше гласувано, беше нещо, което никой не можеше да обясни по какъв начин всъщност помага на България, освен само и единствено да вкара нашата страна в още по-голяма зависимост от други енергийни доставчици.

#189 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Костадинов. Има ли реплики? Заповядайте. Госпожо Михайлова, имате кратко време. Вие го следите, предполагам.

#190 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Костадинов, пропуснахте да съобщите на тези случайно попаднали хора в тази част на залата какво означава националноотговорна държавна политика, затворен цикъл на производство на електроенергия…

#194 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател! Господин Костадинов, понеже Вашият кандидат за кмет от ГЕРБ – Николов, не обясни като голям икономист какво ще правят тецовете, които са на загуба от десет години, как ще плаща заплатите след две години, може ли Вие да обясните как ще си плаща сметките и не правят ли тецовете най-скъпия ток, освен че замърсяват и районите покрай тецовете са най-замърсените райони в света?! Обяснете! (Шум и реплики.)

#195 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за трета реплика? Не виждам. Господин Костадинов, ще направите ли дуплика на изказванията? Имате думата.

#196 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Митев, аз, честно казано, се изненадах, че имаме кандидат за кмет от ГЕРБ, ама знам, че Вие имате кандидат за кмет от ДС и БКП. (Ръкопляскания и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“) ДС – племенник на Петър Младенов. Сега, след като смятате това нещо за нормално – Ваше право е, питайте го него същите тези неща. Иначе по отношение на това, което ме пита госпожа Михайлова. Госпожо Михайлова, истината е, че целият комплекс „Марица-изток“ е един от образцовите такива проекти в цяла Европа. Той е правен по немски образец, така както е правен енергийният комплекс в Рур, в Германия, който започва да работи още в началото на XX век – един от най-старите в света въобще. Затворен цикъл на производство, имаш собствена суровина, имаш собствено производство, захранваш собствения си пазар, имаш евтина енергия, съответно имаш евтина продукция, която продаваш навън, и ако е с добро качество, я продаваш с четири-пет пъти по-висока цена от себестойността и печелиш. Благодарение на Рурския басейн Германия стана икономическа свръхсила в началото на ХХ век. Ако ние в България успеем да доразработим, защото нашият Маришки басейн не е доразработен, имаше и планове – имало е планове, не съм ги правил аз, преди 1989 г. е имало планове за „ТЕЦ Марица Изток 4“, защото Маришкият басейн има залежи от два милиарда тона въглища – до 2100 г. грубо. Затова е предвидено, че може да работи още и още. Всички сега в момента разговори, които ги водим тук, са благодарение единствено и само на това, че нашата страна, управлявана от компрадори, пое ангажименти за неща, които абсолютно никой никога не е питал българските граждани – за климатична неутралност, за зелени ангажименти и други подобни неща, в резултат на което България на практика убива своята собствена енергетика. Да не говорим, че най-важното нещо, което е – 27 000 работни места, плюс присъдружните, това са близо 200 000 души, заедно със семействата, които остават на улицата. Тези хора тук, ако въобще можем да ги наречем така, те нито знаят къде са тези села, нито им дреме, нито им пука, защото те си мислят за островите, на които ще отидат, след като продадат българския държавен интерес за пореден път. Това нещо ние просто няма да го допуснем. И не само ние – да са благодарни, че имат насреща си нас, защото, ако миньорите влязат в тази зала, няма да има много, които да оцелеят след среща с тях, защото тези хора в крайна сметка биват оставени на улицата, те биват оставени буквално да умрат. Който не е виждал умрели села, да отиде да види в центъра на Тракия. Тези хора няма да го направят, защото те не се вълнуват, на тях не им пука, те не са българи по душа, в тях няма нищо българско, те са отцеругатели, майкопродавци, национални предатели, изменници на държавата, чужди агенти и шпиони. Единственото нещо, което остава за тях, е оставка, съд и затвор! (Ръкопляскания и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“ Шум и реплики от ПП-ДБ.)

#197 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ, от място

Трябва да го накажете, защото и аз мога да говоря същото…

#198 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Божанков, имате думата за изказване. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Приемам призивите на господин Костадинов за негово политическо изказване и негово виждане, затова не смятам, че трябва да го накажа. Не смятам тона за уместен, но го казах десет пъти в рамките на заседанието. Господин Божанков, имате думата.

#199 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, когато някой иска вот на недоверие, държавническото отговорно поведение към България предполага да каже какво ще правим след това, накъде ще поеме България, докъде ще стигнем. Тъй като те – тези, които искат оставката на това правителство, не го казват, ще го кажем ние: кой иска тази оставка, защо я иска и ако хипотетично я получи, докъде ще стигнем.

#200 · speech

Реплики От Възраждане

Кои сте Вие? Национални предатели!

#201 · speech

Явор Божанков

Оставката на това правителство я искат от „Има Такъв Народ“. „Има Такъв Народ“ получиха няколко пъти възможност да управляват, няколко пъти се провалиха. Стотици милиони похарчихме да ходим на избори, а те казваха – цитирам: „Избори до дупка.“ Изкопаха тази дупка, сега се намират в нея, но не си дават сметка какво причиниха на България. От тази дупка продължават да викат: „Избори!“ Нека си представим, че тяхната мечта се сбъдне, те печелят избори, следващия път имат мнозинство, за пети път България им дава възможност да опитат да управляват. Какво би станало тогава? С кастинг вероятно ще изберем следващия шнорхел за министър-председател или пък Петър Илиев ще ни крещи от ефира на телевизията. Това ли ще се случи, или по-скоро сърдитото лице на Слави Трифонов ще ни информира кой кога ще полети към Космоса? Ако това е алтернативата на нашето правителство – благодаря Ви.

#203 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ, от място

Сега забележка му правите след всичките глупости на ВЪЗРАЖДАНЕ.

#204 · speech

Явор Божанков

Другите, които искат оставката на това правителство, са БСП. Това наистина е странно, защото БСП сега с изненада установяват, че връщането на хартиената бюлетина помогна да се върне ГЕРБ като първа политическа сила, но те не са сърдити на себе си. Между другото, не са сърдити и на Иван Гешев, защото първият мандат беше готов реализиран и всички в тази зала знаят това – първият мандат беше готов и БСП бяха готови да участват в него. Ако кабинетът Петков – предишният, е бил добър, защото са участвали – така може, ако този първи мандат беше реализиран с тях – и така може, но ако те не са вътре – е, така вече не може. Това явно е логиката. Хайде да си представим, че те успеят – печелят изборите не с 23, а със 123 народни представители. Какво става от това? Получават мечтаната оставка на нашето правителство. Вече не от ефира на телевизията, а директно от най-високата държавна трибуна, от върха на изпълнителната власт, България обявява Русия за приятелска държава. След това „битката с джендър идеологията“ – цитирам, се превръща в кауза на всеки български гражданин, а хомофобията – в държавна политика. Ако това е алтернативата на нашето правителство – извинете! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) ВЪЗРАЖДАНЕ са другите, които искат оставката на това правителство. (Възглас от ПП-ДБ: „Ууу!“) Те имат проучване, но го крият. На всички избори имат едно проучване, за което само те знаят, което казва, че ще бъдат първа политическа сила със самостоятелно мнозинство. (Смях от ПП-ДБ.) Минават изборите, то все не става, обаче те вадят ново такова проучване, не го споделят с нас, то пак не става. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, всички в тази зала сме наясно, че ВЪЗРАЖДАНЕ нямат мнозинство. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не са първа, няма да бъдат никога първа политическа сила и те го знаят. Защо тогава искат оставката на това правителство и накъде ще поведат България след това?!

#206 · speech

Явор Божанков

Нека Ви кажа – единствената българска политическа партия, която е опитвала да затвори български завод, произвеждащ българска продукция, с български работници, плащащ данъци в българската хазна, това е ВЪЗРАЖДАНЕ, защото това производство пречи на Русия. Неслучайно давам пример точно с това, защото ВЪЗРАЖДАНЕ първо мислят за Русия, ако остане време след това – мислят за Русия, и чак накрая, ако нещо друго остане – мислят пак за Русия.

#207 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България, от място

По темата да говори. Какво е това – свободни съчинения, Нострадамус?

#208 · speech

Явор Божанков

Руският имперски интерес е пределно ясен – Русия война в Украйна трета година не може да спечели, тя разчита на едно – да дестабилизира европейски страни, като по този начин разколебае подкрепата за Украйна. Точно това прави ВЪЗРАЖДАНЕ – опитва се да дестабилизира България. Те знаят, че няма да управляват. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, странно е обаче какво свързва всички тези хора, защото едва ли БСП имат общ интерес с президента Радев, (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), който, между другото, последният редовен кабинет на Кирил Петков беше свален от „Има Такъв Народ“ с любезното съдействие на президента. След това „Има Такъв Народ“ случайно намериха място точно в служебния кабинет на президента Радев. Можем да вържем две и две и знаем какво означава това, но едва ли БСП искат нов кабинет на президента Радев, едва ли пък ВЪЗРАЖДАНЕ искат БСП да спечелят избори. Има нещо по-голямо, което ги обединява, и това е отборът на посланик Митрофанова. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е любовта към Русия, това е спойката на иначе несъвместими субекти, които нямат общ интерес в момента. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги…

#209 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Божанков, дотук изказването Ви нямаше една думичка, свързана с енергетиката и с темата на днешната дискусия. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#210 · speech

Явор Божанков

Госпожо Председател, в момента обсъждаме оставката на кабинета.

#211 · speech

Председател Росица Кирова

Разбирам, че е политическо изказване, но много Ви моля да се върнете към темата. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)

#212 · speech

Явор Божанков

Истинските мотиви зад искането на тази оставка не са свързани с енергетиката. Истинските мотиви са тези, те са политически и геополитически. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Всички тези хора нямат проблем – аз чета мотивите на вота, ето, госпожо Председател, сега влизам по същество на мотивите. Те казват, че – цитирам: „Енергетиката ще умре.“ Ще умре единствено руската зависимост в нашата енергетика. Цитирам отново: АЕЦ „Белене“ няма да го има“ – естествено, всеки вменяем български гражданин отдавна знае, че този корупционен проект няма да го бъде. Казват, че доставките на ядрено гориво били поставени под риск – единственото, което е поставено под риск, е руският монопол на доставките на ядрено гориво. Уважаема госпожо Председател, именно тези политически сили са една от причините да направим правителство. Ако алтернативата на проевропейско мнозинство е руско мнозинство в този парламент, то това не трябва да бъде допускано. Ако алтернативата са ВЪЗРАЖДАНЕ, ако алтернативата е „Има Такъв Народ“, това не бива да се допуска. Ако алтернативата е нов служебен кабинет на президента Радев и нов цикъл предсрочни избори – това не бива да допускаме. Тук е моментът да благодарим на всеки народен представител, застанал зад това проевропейско мнозинство, защото – да (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), имаме самочувствие и ние казваме, че сме направили компромис, но всеки един от тези колеги също смята, и с основание смята, че е направил компромис, но всеки един от тях знае, застанал зад това мнозинство, че има нещо по-голямо от нас. Всеки знае какво означава да остави името си до България, приета в Шенген, до България, приета в еврозоната, до България, която може би няма да има друг такъв добър шанс скоро, защото средата за сигурност в близко бъдеще не се очертава по-лесна, нито икономическата ситуация. Може би това е един от последните шансове на България да направи тази решителна стъпка за интеграция в ядрото на Европа. Точно това мнозинство осъзнава историческия момент, в който се намираме. Всеки един от тези народни представители заслужава благодарност, защото е направил жертва, за да има България това редовно правителство. Уважаема госпожо Председател, завършвам с едно изречение: Да живее европейска България! Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ПП-ДБ: „Браво!“)

#213 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за реплики към изказването на господин Божанков? Не виждам. Следващото изказване на господин Искрен Митев. (Реплика от народния представител Искрен Митев.) Отказвате се от него, господин Митев. (Смях. Възглас: „Браво!“ Шум и реплики.) Заповядайте, господин Йорданов, имате думата за декларация от името на група. Така ли разбрах?

#214 · speech

Тошко Йорданов

ИТН, встрани от микрофоните

Декларация от името на група.

#218 · speech

Тошко Йорданов

Няма да е свързана с темата, която обсъждаме, политическа е декларацията от името на „Има Такъв Народ“.

#220 · speech

Тошко Йорданов

Предизборната кампания, много често от управляващите се говори, че се използва мръсно от някакви депутати. Сега, един факт. Мръсното използване на политическата кампания най-често се прави от управляващите. Давам пример – Гюров, който е подуправител на БНБ, си позволява да ходи на предизборни мероприятия на ПП. Гюров нарушава чл. 12, ал. 5 от правилата на БНБ, защото – първо, няма право да ходи на политически мероприятия; второ, все още, поне в съда, се води член на управителния съвет или там каквото имат тия от ПП-ДБ, от ПП; трето, сега ще го намеря, за да го цитирам (поглежда си в мобилния телефон), Гюров е все още член на управителния съвет на НПО дружество, което се казва „Балкански – Паница институт за научни издирвания“, и това пак противоречи на чл. 12, ал. 5, защото няма позволение от Управителния съвет на БНБ да участва там. Това сдружение се занимава с изследователска дейност и с търговска дейност, а в същото време Гюров е член на изследователското звено на БНБ. Гюров трябва да бъде уволнен от БНБ за нарушаване правилата на БНБ. Само припомням, че Гюров, освен че беше управител на голф клуб – и това го направи подуправител на БНБ, беше направен такъв с гласовете на ДПС и ГЕРБ, но в момента нарушава правилата на БНБ. И лицето Гюров трябва да бъде изхвърлено от тази институция, тъй като нарушава и европейски изисквания. И освен това напоследък в публичното пространство разни недоносчета, бивши предатели и настоящи предатели, кацнали в ПП, си позволяват да се упражняват на тема „Има Такъв Народ“, което е изключително забавно, защото малката им дясна ръчичка е тръгнала към изсъхване и ще е много жалко да ходят да им изсъхне и краченцето, защото оливането в лъжи в един момент може да доведе и до други части на тялото да изсъхнат. Благодаря. (Смях.)

#221 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Йорданов. Колеги, желаещи за други изказвания има ли? (Силен шум. Реплики от ПП-ДБ.) Слушам Ви – заповядайте, господин Сабрутев. Отказвате ли се от изказването си, господин Сабрутев? (Силен шум.)

#222 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, от място

Да направите забележка за глупостите, които се говорят в залата.

#223 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, аз няма да направя тази забележка по една-единствена причина. Декларацията на парламентарна група изразява, първо, тяхното отношение, второ, показва тяхната политическа култура. Смятам, че това достатъчно добре говори за това, което искаха да ни кажат, и това, което всяка една парламентарна група представлява и има в себе си като заряд. Така че, ако няма желаещи за повече изказвания, ще дам думата на министър-председателя господин Денков за съвсем кратко изказване. Господин Денков, имате думата.

#224 · speech

Министър-Председател Николай Денков

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми съграждани! Опозицията днес поиска вот на недоверие заради, цитирам, „провал в сектор „Енергетика“. Единственият провал, който видяхме днес, е в опитите на опозицията да излъже българския народ, че идва някакъв енергиен апокалипсис. Ще Ви разочаровам, господа от опозицията, енергиен апокалипсис няма и няма да има. Защо се провали опозицията? Защото всички изложени аргументи в кавички нямат нищо общо с истината. Само няколко примера. Първо, правителството и Брюксел, както често се цитира, не затварят въглищни централи. Тези централи са под натиск от пазара на енергия, защото навлизат нови технологии, които произвеждат по-евтин ток. Базовите мощности, включително ядрените и въглищните централи, ще бъдат осигурени и подкрепени от държавата още десетилетия напред и никой не поставя това под съмнение. Второ, вече се работи активно по внедряването на редица нови мощности. Има договор и се работи по внедряването на два нови блока в АЕЦ „Козлодуй“, всеки от които е с по 1000 мегавата. Подготвя се работа по нов ПАВЕЦ с капацитет, който многократно надвишава капацитета на ПАВЕЦ „Чаира“, а по ПАВЕЦ „Чаира“ се работи за неговото ремонтиране. Освен това се работи по разширяването на газовото хранилище в Чирен, така че да се осигури работата през зимата. Най-важното, до 2040 г. се предвижда ръст на инсталираните мощности от сегашните 13 хил. мегавата до 30 хил. мегавата, тоест два пъти и половина, при положение че максималното потребление в България днес в най-студените дни на зимата не надвишава 8 хил. мегавата. Трето, няма никаква опасност да затворим мощности, които са необходими за нормалното функциониране на енергийната система. Обратно, България има шанс да остане износител на енергия в съседните страни само и единствено ако промени технологичните си мощности – това, което правят съседните страни, защото това е единственият начин да осигури по-евтин ток за българите и за гражданите на съседните страни. Ако не го направим, господин Стойнев, тогава ще има внос на електроенергия. В заключение. Плановете не затварят централи, те помагат на регионите да извършат прехода, който е неизбежен поради промяната на технологиите по света, в Европа и в България. Ние като правителство ще работим, за да подпомогнем хората и бизнеса, ще работим въпреки лъжите, които използва опозицията, за да заблуждава хората. И хората ще ни разберат, и ще ни повярват! (Възгласи: „Браво!“ Ръкопляскания от ПП-ДБ. Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка! Оставка!“)

#225 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, закривам разискванията. Утре заседанието за гласуване на недоверие ще започне в 15,00 ч. – начален час. Благодаря. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,51 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Васил Стефанов Иван Петков