2. Стенограма и изказвания
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 162 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) С Разпореждане № 49-350-02-205 от 3 октомври 2023 г., на основание чл. 78, т. 1 от Конституцията на Република България, във връзка с Решение за изменение и допълнение на Решението за работа на Народното събрание през септември и октомври 2023 г., е разпоредено свикване на извънредно пленарно заседание на 4 октомври 2023 г., сряда, от 12,00 ч. при следния дневен ред: Проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври 2023 г. с вносители Кирил Петков, Атанас Атанасов и Делян Пеевски. Днес Комисията по енергетика е разгледала Проекта на решение и има постъпил доклад. Заповядайте за процедура, господин Вигенин.
#2 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Преди да сме започнали дискусията по тази точка, предлагам вносителите на Проекта на решение да оттеглят своето предложение за решение в съответствие с чл. 85, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Този проект за решение е неконституционен, сам по себе си той предвижда ратифициране на някакво неформално споразумение, което не е в правомощията на Народното събрание. В самия текст на Споразумението има точки, които са по-скоро декларативни, и други, които са пряка намеса в работата и правомощията на изпълнителната власт. Народното събрание не може да си позволи да стигне поредното дъно в своята дейност, затова даваме тази възможност вносителите да го изтеглят, да се даде почивка, в която да се формулира нов текст, който може да бъде под формата и на декларация, но в никакъв случай не и решение, така както е предвидено днес. Благодаря.
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Вигенин. Заповядайте за процедура, господин Петров. После господин Свиленски, за да редуваме и процедурите.
#4 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Точката в дневния ред, заради която е свикано днешното извънредно заседание, е Проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври. Уважаеми господин Председател, не е задължително Народното събрание да играе гумен печат на Министерския съвет и на министър-председателя по отношение на договорките, които сключва изпълнителната власт в лицето на Министерския съвет, но все пак така или иначе мнозинството в лицето на некоалицията е решило днес да има извънредно заседание, на което същата тази сглобка от три парламентарни групи да подкрепи и да гласува, и да одобри това споразумение, сключено от министър-председателя, затова процедурата ми, уважаеми господин Председател, е да помолим, освен присъстващите в залата министър-председател и министър на икономиката, да допуснем в залата и другите страни, които са подписали това споразумение, а именно посочените в Проекторешението като страни по него представители на синдикалните организации, тъй като считаме, че тъй като те са положили своите подписи, би следвало да могат да разяснят на народните представители какво точно се е случило, тъй като, предполагам и Вие знаете, господин Председател, че това заседание не беше публично, не беше обществено излъчено и ние следва да формираме по съвест начина, по който да гласуваме. Благодаря Ви.
#5 · speech
Благодаря, господин Петров. Процедура. Заповядайте, господин Свиленски.
#6 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър-председател, господин Министър! Господин Председател на Народното събрание, от внесеното предложение за днешна точка, по която Вие сте свикали Народното събрание, виждаме, че сред вносителите присъстват само господин Кирил Петков, господин Атанас Атанасов и господин Делян Пеевски и нито един представител на ГЕРБ. Това значи ли, че ГЕРБ се разграничава, първо, от вносителите и от така наречената некоалиция? И второ, тъй като само господин Петков присъства в залата, го призовавам наистина да оттегли този проект на решение, който стана ясно, че е и противоконституционен, ако това има някакво значение, разбира се. И сега към Вас, господин Председател. Ние в петък внесохме Проект за решение, който беше разгледан в Енергийна комисия, но не беше включен в гледането на програмата в дневния ред в петък. В понеделник – на 2 октомври, внесохме нов проект за решение, с който защитаваме наистина българската енергетика, с който наистина защитаваме миньорите и енергетиците, с който защитаваме интересите на България, и той е ясен и категоричен – да се оттеглят изпратените в петък планове. Между другото, в петък, когато внесохме Проекта за решение, беше към обяд, с цел до пет часа да не се изпратят плановете. Ръководството на Народното събрание положи неимоверни усилия до осем часа точката да не влезе, за да могат плановете да бъдат изпратени и след това три дни да обясняват на миньорите как плановете вече са изпратени, а сега записвате, че трябва да бъдат преправени. Тоест те, за да бъдат преправени, трябва да се върнат обратно в България и това е нашият проект за решение – да се оттеглят плановете с още няколко точки. Процедурата ми, господин Председател, е да включите и нашия проект за решение в програмата днес, тъй като те са свързани неща. Освен всичко останало сме ги пуснали доста по-рано като проекти за решение, отговарят на Конституцията; отговарят на очакванията на българските граждани; отговарят на очакванията на протестиращите и на енергетиците; защитават интересите на България съответно и на правителството, предполагам, ако то защитава интересите на България. Тоест – нека да включим и двата проекта за решение, ако господин Петков не оттегли техния, тъй като, пак казвам – тук виждам само една парламентарна група и господин Пеевски, разбира се, той подписва всички предложения, които касаят българската държава, в тези няколко седмици. Така че процедурата ми по-скоро е към Вас – да включите Проекта за решение, внесен от БСП веднъж в петък, гледан на Комисия, има становище на комисия и втори път потвърден в понеделник с изрично писмо до Вас, между другото, с молба да свикате Народното събрание извънредно, за да разгледаме тези точки, и не беше коректно някак си вечерта във вторник в седем-осем часа да получаваме есемеси за извънредно заседание. Благодаря Ви.
#7 · speech
Те бяха процедури в едно – едната към вносителя, едната към мен. Господин Таслаков, за процедура.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Тъй като днешната точка касае не само хората, работещи в енергийния сектор, не само техните семейства, а смятам, че цялата енергетика и всички български граждани, поради тази причина процедурата ми е да предложим да включим БНР и камерите на БНТ 1, за да може българският народ да се информира от първо лице.
#9 · speech
Колеги, други процедури? Ако няма други процедури, ще преминем към реакция към тях. Първо ще подложа на гласуване процедурното предложение за включване на камерите на БНТ 1 и микрофоните на БНР. Има ли различно предложение на това процедурно предложение? Няма. Режим на гласуване. Гласували 180 народни представители: за 59, против 19, въздържали се 102. Предложението не е прието. По отношение на направената процедура от господин Вигенин по чл. 85, ал. 6 от Правилника. Това е преценка на вносителите в тяхната съвкупност. По отношение на искането на господин Свиленски с твърдението, че този проект е противоконституционен. Господин Свиленски, може да е противоконституционен приет и влязъл в сила акт, но не и проект на решение. Вие сте направили предложение за извънредно заседание, но по-малко от 48 народни представители, така че броят не е достатъчен, няма повече от една пета от народните представители. Същевременно предложеният проект на решение, който сте депозирали с искането да бъде включен в извънредно заседание, с последващо Ваше заявление сте направили предложение по чл. 48, ал. 3 да бъде включен като точка от дневния ред за четвъртък. Така че последващото предложение променя предходното и утре ще бъде подложено на гласуване. По отношение предложението на господин Петров за допускане в залата и на други страни. След проведеното заседание на Комисията по енергетика и формулирания проект на решение, с редакционното предложение, е акт само на Народното събрание и е свързан с ангажименти, които Народното събрание ще вмени на Министерския съвет. Господин Свиленски, за процедура.
#10 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Прав сте, не сме внасяли 48 подписа! Молбата беше към Вас, Вие да използвате Вашите правомощия и да свикате извънредно заседание, само че, господин Председател, сега да Ви напомня какво пише в Правилника за всяка първа сряда на месеца – такава, каквато е днес. Вие отменихте заседанието в първата сряда, когато трябваше първата парламентарна група на ВЪЗРАЖДАНЕ и втората парламентарна група на БСП да предложат точка от дневния ред. Вие го отменихте това нещо, за да няма днес заседание, за да не може точките на опозицията да влязат в дневния ред. В 7,00 ч. вечерта във вторник свиквате извънредно заседание в първата сряда, като нарушавате Правилника. Да, ние сме го внесли по ал. 3, защото до 17 ч. или по-точно до 18 ч. вчера нямаше извънредно заседание. Днес не трябваше да има заседание. През нощта свиквате извънредно заседание и сега ми казвате, че заради това не е включена точката и тъй като Правилникът се погазва безпрекословно, затова Ви моля да го включите Вие днес като точка. Днеска е първа сряда, днес трябва да гледаме първа точка на ВЪЗРАЖДАНЕ, втора точка на БСП и след това по ред на парламентарните групи. (Шум и реплики.) Хайде сега да видим какво правим! Прочетете Правилника и вижте какво трябва да прави парламентът всяка първа сряда, когато има заседание. Днес има заседание и пленарната зала е тук!
#11 · speech
Господин Свиленски, настоящото заседание е извънредно и се съблюдават правилата за свикване и провеждането на извънредно заседание, както и решението на Народното събрание за дните, в които няма да заседава Народното събрание, а вече по същество… (Шум и реплики.) Господин Ченчев, ще Ви видя. Само един момент, господа! Виждам Ви, но тези вдигнати ръце интерферират моята мисъл. (Шум и реплики.) По същество, господин Свиленски. Проектът на решение, който сте внесли, е разпределен на Комисията по енергетика като водеща, но няма постъпил доклад и няма как да го включа в дневния ред без постъпил доклад. (Шум и реплики: „Защо няма доклад?“) Това би трябвало да Ви отговори председателят на Комисията по енергетика. Господин Йорданов – за процедура.
#12 · speech
ИТН
Процедура по начина на водене. Господин Председател, искам тук да кажете на всички абсолютно честно, защото давате вид на достоен мъж: в колко часа вечерта Ви се обади Делян Пеевски да Ви нареди да има извънредно заседание, защото вчера, когато бяхме на среща с протестиращите, човекът, който обяви, че ще има извънредно заседание, беше Делян Пеевски? Той заяви, че ще има. И после една реплика към БСП. Това извънредно заседание бе свикано в 10,30 ч. вечерта, даже не беше в 7 ч., така че ми е много любопитно Делян Пеевски кога Ви се обади. Както виждам, секретарката му е тук на първия ред и тя вчера записваше чинно какво диктува Пеевски – говоря за лицето Денков, но все пак на Вас той кога Ви се обади?
#13 · speech
Позволете ми, господин Йорданов, да оставя тези въпроси в рамките на риториката като риторични такива. Господин Ченчев.
#14 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Председател, към Вас ми е процедурата, тъй като чухме във Вашите мотиви, Вашите доводи защо по нашето предложение Вашата реакция е такава. Аз Ви питам, тъй като Вие споменахте, че ние не сме събрали 48 подписа: бихте ли ми казали къде са и колко подписа събрахте, за да се случи това извънредно заседание днес? Къде са Ви 48-те подписа? Доколкото знам, има само три, така че това не го приемам за довод, господин Председател.
#15 · speech
И да не го приемате, това е правната рамка, това е обективният правов ред, който е обективиран в Конституцията и в Правилника на Народното събрание. Това е компетенция на председателя, а Вие имате възможността да съберете необходимия брой подписи и да използвате конституционно установеното право за не по-малко от 1/5. Доклад на вносителя. (Шум и реплики.) Имаше декларация преди това от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – Костадин Костадинов.
#16 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, за съжаление, за втори път ще трябва да коментираме в декларация от тази трибуна един изключително неприятен и важен за нас българите въпрос, свързан със съдбата на задържани българи зад граница. Преди месец от тази парламентарна трибуна Ви запознахме, както и правителството, което дотогава очевидно не знаеше за това, което се случва със съдбата на един български гражданин, задържан в Гърция преди близо една година вече, в края на декември 2022 г. Задържан е по искане на американската прокуратура за екстрадиция в Съединените щати – без доказателства, без каквито и да било доказателствени искания, а единствено и само на базата на клетвена декларация от страна на прокурор в американската прокуратура. В тази клетвена декларация американският прокурор заявява, че вярва, че българинът Милан Димитров е продавал забранени части на Руската федерация. След като случаят стигна до нас, ние се свързахме с Външното министерство и направихме необходимото, за да може да бъде осигурен адвокат на българина, който в продължение на 8 месеца беше оставен абсолютно без никаква дипломатическа грижа в гръцкия затвор, и на делото в началото на септември месец присъства български народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ – Ангел Георгиев, а за съжаление, не присъства представител на българската държава. Впоследствие разбрахме, че причината е била, поне така ни беше обяснено, защото в посолството всички са били в отпуска. Днес само преди няколко часа мина следващото заседание на делото на Милан Димитров и решението на гръцкия съд, за съжаление, не е в негова полза. Решението е да бъде екстрадиран, след като, още веднъж повтарям, той стои вече близо една година в гръцки затвор. Впрочем тук отварям една скоба, че това далеч не е последният подобен случай, защото има и други подобни българи, които в момента са в чужбина. Българинът Иван Тилев, който беше екстрадиран в Германия отново по абсолютно измислено обвинение в сряда на германската прокуратура, вече една година е в германски затвор в Хоф и няма обвинение. Не че няма гледане на съдебно дело, няма въобще обвинение, но той си гние в затвора. Съдбата на Иван Тилев щеше да последва и един друг българин преди няколко години – Желяз Андреев, който пък трябваше да бъде екстрадиран в Съединените щати. Тогава имаше протести в България, в София и в крайна сметка българската прокуратура и българският съд решиха да го оставят в България, а няколко месеца по-късно американската прокуратура отхвърли обвиненията срещу него и ги вдигна. Ние не знаем сега как биха могли да се развиват събитията с Милан Димитров, но знаем едно – все пак има някакъв напредък в позицията на българската държава, защото днес, освен че имаше пак народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ, този път имаше и представител на българското посолство и беше консулът, но големият въпрос е какво следва оттук насетне. Опитахме се да запознаем министъра на правосъдието със съдбата на този наш сънародник, за да може съответно, имайки предвид, че България има повдигнато досъдебно производство отново по искане на американците, българската страна да поиска екстрадиция от Гърция на Милан Димитров в България и той евентуално да бъде съден тук. Макар че не знам за какво съдебно дело би ставало дума, след като основното обвинение на американците се базира на факта, че са продадени части за Руската федерация, а частите всъщност са в София и не са продавани никому и никога, и никъде не са ходили, и никога не са взети от София. В интерес на истината, това не е единственият подобен случай. Вече има четирима българи, задържани в Англия близо от една година, за което съвсем наскоро разбрахме. Там има повдигнати обвинения, но не е ясно какви са доказателствата – единствено и само на базата, разбира се, на антируската истерия, която се разгаря в цяла Европа. И в този конкретен случай българската държава отново не е реагирала. Големият въпрос е: докога така? Българите да не би случайно да сме се превърнали в пушечно месо за износ? Докога ще даваме всеки един, който бъде поискан дори и без доказателства, защото това нещо утре може да се обърне и срещу хората, които са в тази зала, а голяма част от тях си блеят в покрива или гледат телефоните си? Изключително унизително е това отношение – унизително е отношението от страна на изпълнителната власт, унизително е отношението от страна на народните представители, защото България трябва да защитава своите сънародници независимо къде са и в коя точка на света, и независимо дали са виновни, или невинни! В крайна сметка, ако този човек наистина се окаже, че е виновен – да приемем и това, макар че всеки е невинен до доказване на противното, все пак би било редно България да го изиска и той да бъде съден тук. Това е предложението, което ние отправяме сега към формалния министър-председател Денков. Министърът на правосъдието има възможност да изиска на базата на досъдебното производство, което в момента е в България, Милан Димитров да бъде екстрадиран в България и да бъде съден в България, евентуално ако въобще се стигне до съд. Разбира се, така по този начин ще бъде спряна екстрадицията на нашия сънародник в Съединените щати, където той ще последва съдбата на Иван Тилев, който вече една година гние в германски затвор без повдигнато обвинение. Така ще стане и с него! Ако формалният министър-председател, който в момента стои тук и разсеяно си бъбри нещо с човека до него, има желание да спаси един български гражданин, не е никак трудно да го направи това нещо – казва на своя подопечен министър на правосъдието и той задейства процедурата. Защото, когато ние тръгнахме да говорим с Министерството на правосъдието и с Министерството на външните работи преди месец и половина по този казус, те започнаха да си прехвърлят топката от едното министерство към другото министерство. Това е унизително безхаберие, унизителна безотговорност и унизителна липса на каквото и да било държавническо мислене! Само че това, което трябва всеки един от Вас да знае, е, че никой не е застрахован от правосъдието – било българското, било което и да било друго, и може да се наложи някой ден да изпадне в същата тая ситуация. Тогава не знам дали ще разсъждава по същия този начин, или по същия начин както сега по-голяма част от Вас гледат разсеяно и въобще не слушат това, което се говори, дали няма по същия начин да подходят тези, които пък тогава управляват държавата! Настояваме, и с това завършваме тази декларация, формалният министър-председател на държавата – лицето Денков, да вземе необходимите мерки, за да може българското Министерство на правосъдието да изисква българският гражданин да бъде съден тук в България, да му бъде повдигнато обвинението в България, ако има основание за това, разбира се, ако, разбира се, формалният министър-председател иска да го направи. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#17 · speech
За доклад – господин Добрев.
#18 · speech
Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Проект на Решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври 2023 г., № 48-354-02-168, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 3 октомври 2023 г. На свое редовно заседание, проведено на 4 октомври 2023 г., Комисията по енергетика обсъди Проект на Решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври 2023 г., № 48-354-02-168, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 03 октомври 2023 г. Решението бе изчетено от народния представител Делян Добрев. Споразумението е подписано на 3 октомври 2023 г. след дълги и задълбочени преговори със заинтересованите страни и техни представители. На въпросните преговори всички присъстващи са имали възможност да се изкажат и предложат изменения в текста на Споразумението. В последвалата дискусия изказвания направиха следните народни представители: Искра Михайлова, Йордан Тодоров, Теменужка Петкова, Радослав Рибарски, Владислав Панев, Рамадан Аталай, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Васил Стефанов. Бе предложена редакционна промяна в текста на Споразумението от народния представител Владислав Панев, но в размяната на реплики се стигна до заключението, че не е възможно Комисията по енергетика в Народното събрание да става отделна страна по Споразумението, редактирайки текста, следователно от което същата не бе подложена на гласуване. Народният представител Делян Добрев предложи техническа поправка във форматирането на текста, която въз основа на проведеното гласуване единодушно с 21 гласа „за“ бе приета. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 14 гласа „за“, 6 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Проект на Решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври 2023 г., № 48-354-02-168, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 3 октомври 2023 г.“ Господин Председател, обръщам внимание, че Комисията по енергетика редактира Проекта на решение, така че то да не противоречи на Конституцията, и от тази гледна точка ще изчета и редактирания Проект на решение: „Проект! РЕШЕНИЕ Народното събрание на основание чл. 86 от Конституцията на Република България и чл. 85, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и като взе предвид подписаното на 3 октомври 2023 г. Споразумение между министър-председателя, представители на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“,
#19 · speech
Реши
Възлага на Министерския съвет следното: 1. Продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и стартиране на процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа (без силова електроника), чрез законосъобразни решения, които да гарантират работата на съвременни диспечеруеми електропроизводствени мощности, като основен елемент от критичната енергийна инфраструктура и националната енергийна сигурност за постигане на плавен енергиен преход. Срок: до 31 декември 2023 г. 2. Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. (ДВ, бр. 11, от дата 7 февруари 2020 г.) и 12 януари 2023 г. (ДВ, бр. 6, от дата 20 януари 2023 г.) чрез преговори с представителите на Европейската комисия с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор „Енергетика“ относно недопускане в дългосрочен план прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на БЕХ. Министерският съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако същите работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и националното законодателство. Срок: до 30 ноември 2023 г. 3. Изработване на проект на енергийна стратегия на Република България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план енергетика и климат, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа. Срок до 30 ноември 2023 г. 4. Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Срок до 31 декември 2023 г. 5. Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони. Срок до 31 октомври 2023 г. 6. Проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за „ТЕЦ Марица Изток 2“ ЕАД. Срок до 31 март 2024 г. 7. Социалните партньори се съгласиха да продължат преговорите по Проекта за споразумение, връчено на 19 септември 2023 г. (с изключение на точка 5 от това Споразумение).“ Благодаря.
#20 · speech
Благодаря Ви, господин Добрев. От името на вносителите? За процедура, госпожо Михайлова, заповядайте.
#21 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Процедурата ми е по Доклада, господин Председател, и затова исках преди становището на вносителя да взема думата. Тъй като в Комисията по енергетика направихме едно уточнение, бих искала да го внеса и в залата. Според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ това не е споразумение, а е частично споразумение и за да бъде изяснено това, моля да бъде изчетено, тъй като в Проекта на решение пише, надявам се в момента вносителите в своето изложение да могат да внесат тази яснота, Споразумение, подписано между министър-председателя и представители на Министерския съвет – кои поименно представители на Министерския съвет; народни представители – кои поименно народни представители; и представители на синдикалните организации – кои поименно представители на синдикалните организации? Моля с това да се съобразят вносителите, за да има яснота какво правим, защото ние знаем, че това Споразумение всъщност не е подписано от най-засегнатите, които писаха тези искания, а това са миньорите.
#22 · speech
Благодаря, госпожо Михайлова. Откривам разискванията. Заповядайте за изказвания, колеги. Заповядайте, госпожо Атанасова.
#23 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, въпреки че Комисията по енергетика се е постарала доста и ни предлага един далеч по-изчистен Проект на решение от този, който вчера беше предложен след дългите преговори, аз правя също редакционно-технически промени, като предлагам в Проекта за решение за одобряване на Споразумението между министър-председателя, представителите на Министерския съвет, както е записано, народните представители и представителите на синдикалните организации в сектор „Енергетика“ да се направят промени, както следва: 1. В редакцията на Комисията по енергетика липсва наименование на Проекта на решение, което е задължително необходимо, предвид това, че решенията на Народното събрание винаги са с наименования. Затова предлагам към Проекта на решение на Комисията по енергетика да се направи следната редакционно-техническа поправка, а именно: „Решение във връзка със Споразумение между министър-председателя, членове на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, сключено на 3 октомври 2023 г.“.“ 2. В основанията ал. 1 на чл. 85 от Правилника да се замени с ал. 5, според която проектите на решения се приемат на едно гласуване. 3. В т. 5 на Проекта на решение, предложен от Комисията по енергетика, да се изпишат изцяло „териториални планове“, а не съкращението „ТП“. Благодаря Ви.
#24 · speech
Благодаря Ви, госпожо Атанасова. За изказвания? (Реплики.) Дадена е възможност, приканих ги преди това изказване. За изказване ли, госпожо Михайлова? (Реплики.)
#25 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Чух подвиквания от вносителите, че не било задължително да се изказват. Щом така смятат, щом смятат, че вчера са постигнали успех, нека така да бъде. Виждам, че господин Пеевски го няма и може би няма кой да им каже какво и как да кажат, както се случи вчера, и това трябва да бъде ясно на цялата българска общественост. Това, което в момента се налага на Народното събрание да прави, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ бихме определили като срамно. Не знам дали въобще има някой изненадан от нагнетеното напрежение, което от няколко дни се случва в Старозагорска област, а и в няколко други области?! Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ алармираме още от 2019 г. – още когато бяха пропуснати определени срокове по време на управлението на ГЕРБ – всеки месец и за всяка грешка, допускана от следващите – било то служебни, било то редовни правителства и особено от правителството с министър-председател Кирил Петков, което внесе Плана за възстановяване и устойчивост, който буквално загроби българската енергийна независимост. Още тогава започнаха брожения в работещите, но някак си свикнали във времето да бъдат лъгани, хората през цялото време не се ориентираха какво точно се случва. Когато обаче се стигна и до там през Фонда за справедлив преход, с териториалните планове за уж справедлив преход, в които няма нито преход, нито справедливост, както се оказа, се случи абсолютно повторение на това, което се случи с Плана за възстановяване и устойчивост от правителството на Кирил Петков. Сега са ротирани – сега министър-председател е Денков, а по стечение на обстоятелствата Асен Василев отново е финансов министър. Не знаем, понеже министър-председателят Денков вчера се оправдаваше, че не били под негово управление някои от взетите решения, но ние не знаем дали това, че няколко от тях са се сменили в определена позиция, променя това, което те, за съжаление, поредна година чертаят за бъдещето на Република България. Това, за което в момента хората стоят, мръзнат и отстояват с изключителна гордост и достойнство, може би трябваше да се случи доста назад във времето, но е факт, че се случва днес. Факт е обаче, понеже те търпяха толкова дълго, че сега ще е много трудно да се размине с едно лошо скалъпено споразумение, което освен прах в очите, не е нищо друго. Това споразумение, първо, трябва да бъде отбелязано, че не е споразумение, но то беше тръбено като такова. Вчера проследих медиите и на господин Пеевски, и на господин Прокопиев, чиито представители от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ са тук в залата, които вчера дезинформираха обществото с това, че е постигнато съгласие, барикадите падат, протестите спират. Нищо подобно не се случи. Ние, представителите на Старозагорски регион – не казвам ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, предполагам и останалите народни представители от Старозагорски регион, сме в изключително близка връзка с хората, които протестират. Още снощи там настроенията бяха втвърдени – там нямаше настроение за никакви споразумения, що се отнася до миньорите, а синдикалните лидери, които днес са тук и предадоха своите хора, подписвайки споразумение, което не беше споразумение и не беше изгодно, без да се приберат при тях и без да се съгласува и обсъди с тях, бяха посрещнати, меко казано, не добре. Там бяха задавани въпроси: защо ни прескочихте; защо предадохте миньорите; ние, енергетиците, не се разделяме от миньорите? И днес барикадата на енергетиците на Хаинбоаз стои в солидарност с миньорите, защото това уж споразумение, което ни се предлага тук, да подпечатаме с гумен печат и да развържем ръцете на министър-председателя Денков да хвърли още една шепа пясък в очите на хората, не решава нито един проблем. Исканията на протестите бяха много прости: изтеглете териториалните планове; предоговорете Плана за възстановяване и устойчивост; изпълнете задълженията си, спазвайки законите на Република България, защото Вие не изпълнявате две решения на Народното събрание, последното от които е от месец януари тази година, в което се твърди, че Планът за възстановяване и устойчивост трябва да бъде предоговорен. Настоящият Министерски съвет нарушава законите на Република България. Настоящият Министерски съвет лъже. Вчера представителите на ДПС подвикваха на министър-председателя Денков като на секретарка: давай, давай, съгласявай се там с всичко, за да ги разкараме от улиците. Аз стоях до тях и ги чух с ушите си. Между другото, синдикалните представители също ги чуха, но това не ги притесни – една част от тях. Другите не разписаха. Разписаха и синдикалните представители на частните компании в сектор „Енергетика“ и аз ще си позволя от тази трибуна да кажа: представляващи бизнесите на господин Ковачки, който, смятам, е достатъчно известен в България, а не само в нашия регион. Някъде по средата на преговорите нещо се случи и те рязко бяха удовлетворени. Понеже през цялото време се твърди, че ако цялата тази вакханалия не я прекратим, което се случва и с Плана за възстановяване и устойчивост, и с териториалните планове, които нямат нищо общо с българските интереси, нямат нищо общо с българската енергетика, ще загубим едни пари. Както вчера беше казано от колега при обсъжданията, ние тези пари ги нямаме, че да ги губим. Да, те били отделени за България, но какво от това? Тези пари България със собствената си енергийна независимост и с работата, която тези хора извършват десетилетия назад във времето – поколения хора, ние сме ги спечелили по много пъти и ще продължим да ги печелим по много пъти. Не можем да се съгласим, както и днес на Комисия по енергетика беше приет цял един закон, защото трябвало по Плана да бъде приет. То изобщо не било добре и било пълен хаос в енергийното законодателство – признато от абсолютно всички парламентарно представени партии, но трябва да го приемем, защото Европейската комисия така казала по Плана за възстановяване от ковид. Извинявайте, но искам да ви кажа, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме против това измислено уж споразумение по начина, по който в момента – като текст, е представено. То не само не удовлетворява исканията на протеста, то се подиграва с хората и Ви предупреждавам, както ние от ВЪЗРАЖДАНЕ Ви предупреждавахме години назад във времето, когато започнахме да водим тази битка, не си играйте с търпението на хората! Българският народ не е глупав. Няма да използвам цитати, които чух от тук присъстващи в залата народни представители по адрес на миньорите, защото са обидни и цинични и по никакъв начин не бих искала да ги повторя от тази трибуна. Вие трябва да бъдете наясно, че това са хора, които са свикнали да изкарват прехраната си с достойнство. Хора, които Вие искате да разкарате набързо, както казахте вчера, от магистралите, и чакате да стане студено, за да се приберат, само че те работят в открит рудник, ако не знаете – на дъжд, на пек, на студ и на смени, и още първия ден организираха смените. Ако си мислите, че тези хора с тази глупост и подигравка, която вчера сътворихте по възможно най-смешния и нелеп начин, докато Пеевски Ви подвикваше като дете със специални потребности, неможещ да формулира едно изречение, и Денков изпълняваше, пишейки на коляно като секретарка, ако си мислите, че това ще мине пред българския народ, бъдете сигурни, че това няма да стане. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще застанем с народа си. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#26 · speech
За реплика, господин Костадинов.
#27 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Михайлова, Вие може би, защото сте забравили или защото не си спомняте, не отбелязахте кой точно каза това, което вчера беше казано няколко пъти. Но първият, който каза споменатото от Вас, че всъщност ние тези пари ги нямаме, така че няма как да загубим нещо, което не притежаваме, не беше някой от присъстващите там в тълпата, както се казва, а беше председателят на Конфедерацията на труда „Подкрепа“, тоест Димитър Манолов – негови бяха думите. Смятам, че с неговата тежест и безспорен авторитет и уважение, което си е завоювал в трудовите среди през последните години, десетилетия, откакто се занимава с синдикална дейност, това негово твърдение би трябвало най-малкото да стресне хората, които стоят в момента отпред. Аз не мога да си спомня какво точно каза тогава формалният министър-председател, който вчера наистина се държеше като секретарка на Пеевски. Аз също съм свидетел на това нещо как буквално изпълняваше това, което му се каже. Какво точно каза той тогава? Беше споменал нещо за това, че ние трябва да изпълняваме заповедите ли, че трябва да правим това, което на нас ни се нареди, че не можем, че нямаме право, че няма как да го направим? Нещо такова каза, ама понеже не мога да си спомня, бъдете така добра да припомните и на хората, които не са били тук в крайна сметка.
#28 · speech
Друга реплика има ли? Заповядайте, господин Рибарски.
#29 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Слушах внимателно госпожа Михайлова, както и вчера осем часа изкарахме в опити да решим един дълго отлаган проблем в сектора. От цялото изказване, от десетте минути, които загуби на цялата зала, аз не чух абсолютно никакво предложение. Няма решение. Единственото – нарече това, което вчера беше договорено със синдикатите „срамно“. Тя да не забравя, че това е подписано и от голяма част от енергетиците, синдикатите на енергетиците и отново нейната партия се опитва да внесе едно разделение в сектора, което е най-малко нужно в този момент, в който ние се опитваме да запазим дейността на комплекса и да възстановим и други сектори в региона. Пореден опит за подвеждане, за отлагане на проблема. Това го наблюдавахме (възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“) и вчера осем часа в заседанието с миньорите. Това безидейно дърдорене и демонстрациите за пореден път задълбочават проблема. Ние сме напът цялата зала да дебатира нещо, което осем часа беше разглеждано и дойде като предложение именно от синдикатите. Това бяха тези шест точки, които бяха разширени до седем, бяха редактирани. Може би единственото нещо, което госпожа Михайлова предложи, е изпълнението на вече взети решения на Народното събрание. Това също е взето под внимание и е включено в списъка от искания на миньорите, които са подкрепени. ИСКРА МИХАЙЛОВА (ВЪЗРАЖДАНЕ, от място.) Само ние предложихме шест неща. Лъжец!
#30 · speech
Шест работи бяха предложени от сектора, двете решения, които са взети от Народното събрание, вече са включени в това решение и също ще се изпълняват. Благодаря Ви.
#31 · speech
Господин Ганев, трета реплика, после има дуплика, после по начина на водене.
#32 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Михайлова, аз не знам даже дали си заслужава да коментирате човек, който – по публикации в медиите, финансово с негови роднини ще източи – ще платят миньорите и работещите в енергетиката, с подставени на чичо си фирми, няколкостотин милиона евро, но ако решите, коментирайте го известния Рибарски – Чичовото – известен повече. По отношение на проблема, който повдигнахте със синдикатите. Това, което се случи, между другото, не прави добро впечатление – един от синдикатите, когато Вие говорихте, нещо се ядоса и тръгна да замахва, да си хвърля телефона и ако е толкова смел да хвърля телефони по жена, не говори добре за него. По отношение на това, което се случи вчера, тъй като аз присъствах. Това, което направиха синдикатите, точно от КНСБ искаха да няма живо излъчване – точно те, за да си скрият срамните подписи. Но управляващите в лицето на реалния министър-председател Делян Пеевски, защото той си имаше човек, който му води записките в лицето на Денков, забрани излъчването на живо и затова ние трябваше да правим излъчване. Но синдикатите в лицето на КНСБ и по-точно тези, работещи в ТЕЦ-а – известни повече като обслужващия персонал – лидерите на тоя синдикат, на ГЕРБ, защото те са точно такива. Точно преди четири години – на 8 октомври, КНСБ официално заявява: ние подкрепяме кандидатите за кметове на ГЕРБ във Велико Търново, Габрово, Варна, Бургас и нататък споменават да не ги квалифицирам (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „И Стара Загора.“) и Стара Загора, да извинявам се, щях да пропусна.
#33 · speech
Не се отклонявайте, господин Ганев.
#34 · speech
Цялото това нещо в КНСБ е масова политика – да са обслужващи, лидерите им по-точно, персонал на ГЕРБ. Това са те и те подписаха, защото в мините отказаха КНСБ да го подпишат. В мините КНСБ отказаха да го подпишат.
#35 · speech
Господин Ганев, това не е реплика за тези изказвания.
#36 · speech
А тези, които го направиха, го направиха, защото в ТЕЦ-овете са обслужващият персонал на ГЕРБ. Много Ви моля, Госпожо Михайлова, коментирайте го това, защото същите тези се скриха и искаха да прекратят излъчването, защото и към днешната дата искам да излязат…
#37 · speech
Времето Ви изтече, господин Ганев.
#38 · speech
…и да коментират подписите си.
#39 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Да, господин Костадинов, така беше – формалният министър-председател Денков през цялото време обясняваше, че е съгласен на всичко само да нямаме проблеми с Европейската комисия, да не противоречим на нещо на Европейската комисия и на общностните ангажименти с нашите уж партньори. Всъщност това показа абсолютната воля или по-скоро липса на такава за решаване проблемите на хората, защото всичко, което ние имаме като искания, е свързано с промени точно в тези документи с Европейската комисия. Тоест стана ясно, че той изобщо няма намерение да прави нищо. Рибарски, можеш ли да минеш през протеста, след като защитаваш ТЕЦ-а и въгледобива? Можеш ли? Аз мисля, че не можеш. (Оживление, реплики.) До тука! Другото, което ескалира напрежението и тези хора излязоха на улицата, бяха Вашите документи с Вашите фирми – Чичовото или Дечовото, така че нещата в нашия регион са ясни и аз няма нужда какво повече да отговарям точно на теб. Господин Ганев, благодаря Ви, че отворихте темата по отношение на това, тъй като и Рибарски каза, че имало някакво разединение в протеста. Да, имаше. То не дойде от ВЪЗРАЖДАНЕ, то дойде от ГЕРБ. Дойде от схемите на ГЕРБ – предизборните им схеми как да отцепят, отчупят някой глас, само че хората вече си научиха уроците и този път номерът им не мина. Пуснаха разни емисари, които да създават шушу-мушу интриги вътре в хората, които се борят за работните си места, само че не мина. Вчера стана ясно кой какво е правил. Факт, че в „ТЕЦ Марица изток 2“ има политически назначения на ГЕРБ и лично на кмета на Стара Загора – факт. Това е и причината, поради която една голяма част от старозагорци имат настроения, които не се положителни към този комплекс, но ние тук като държавници и политици трябва да кажем, че не можем да се водим от грешките на няколко управляващи правителства или на няколко кметове, които гледат собствения си интерес. Ние трябва да се водим от интересите на нашата държава и този комплекс е необходим, и той може да се разработи изчистен от това, което му се случи през последните години – да бъде натъпкан с хора, които не знаят какво правят там – било то служители, било то синдикални лидери. Това е един много тежък проблем на цялата наша държава, но това може би е друга тема. Тук специално говорим за условията, при които трябва да продължи да се работи в този комплекс и как той всъщност осигурява енергийната независимост на нашата държава по отношение на това, че е единственият, който има затворен цикъл на производство на електроенергия. Ние добиваме ресурса, с този ресурс правим електричество и можем да го предоставяме на бита и бизнеса. Това беше нещото, което през последните две години ни спаси от това да не можем да си плащаме сметките на ток и това, че ние сме на регулирания пазар на електроенергия като бит. Това подпомогна бизнеса да има компенсации, защото това бяха парите, които ние дадохме, вместо да модернизираме техника, вместо да се вложи в инвестиции и всъщност да помогнем на комплекса да се развива. Този комплекс тогава помогна на българското общество и българския бизнес. Сега е редно да стане обратното и тази защита да бъде подкрепена от всички без лицемерие. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#40 · speech
Господин Свиленски, за процедура. Следващ за изказване е записан господин Стойнев.
#41 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, господин Денков, господин Радев! Ясно е, че вносителите няма да искат да вземат отношение и да кажат какъв проект на решение внасят. Сега, колеги, ще Ви цитирам изказване на наш колега отпреди малко: „Или да си подава оставката, или да дойде и да ни обясни за Споразумението! Няма да си залагам повече партията за аматьори, които не знаят какво говорят.“
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой е колегата?
#43 · speech
Господин Радев да обясни Споразумението. Господин Радев, обяснете на колегата, който го е казал това нещо, а и на всичките 240 народни представители това споразумение изпълнимо ли е? Защитимо ли е? Защитава ли интересите на българската енергетика, работните места на миньорите и енергетиците? В крайна сметка дали няма да остане поредният документ, приет в тази зала и неизпълнен от българското правителство? Разбира се, би било добре и господин Денков, като основен участник в разговорите, също да вземе отношение. Ако мислите да стоите два часа на първия ред, слушайки, правейки се, че записвате и не вземайки участие, мога отсега да Ви кажа, че е безсмислено Вашето участие в дебата, ако не го подпомогнете с информация, тъй като опозицията не беше поканена на тази среща със синдикатите, енергетиците и миньорите. Присъствахте само Вие и дължите обяснение пред народните представители и пред опозицията какво точно сте се договорили и изпълнимо ли е това нещо? Благодаря Ви.
#44 · speech
Заповядайте, господин Стойнев, за изказване.
#45 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Ние от „БСП за България“ няма да подкрепим това решение, тъй като има прекалено много неясноти, има прекалено много въпроси, отколкото отговори на протестиращите миньори. Жалко беше, че се оставиха хората толкова време да затворят страната, да не им се обръща внимание, да не се отиде при тях и в крайна сметка да излезе един текст, който наистина е, меко казано, скандален. Говоря за решението, уважаеми дами и господа народни представители. Първо, ще започна точка по точка. По точка 1 – относно продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет. Тук наистина ще помоля колегите от ГЕРБ да обяснят докъде са стигнали, на какъв етап са я оставили, за да е ясно на всички докъде е стигнала тази процедура. Само че някой обясни ли на миньорите, че една такава процедура де факто е вид държавна помощ и тя трябва да бъде договорена до края на 31 декември 2023 г. Тоест ние до края на тази година трябва да започнем пътя отначало, което отнема години и с което надали ще се справи правителството, тоест самият срок вече е почти невъзможен. Второто, което е – ако имаме такъв механизъм, това означава, че някои мощности просто не трябва да работят, не трябва да участват на енергийния пазар, а единствено и само когато има нужда, когато има пиково потребление, когато има студени дни, единствено тогава те могат да работят. Иначе, просто казано, те трябва да седят затворени! Това дали ще се обясни на хората, за да са наясно, и кои ще бъдат именно тези енергийни мощности, които, отговаряйки евентуално на този механизъм за капацитет, ще трябва да бъдат затворени и пускани само при нужда. Точка 2, уважаеми дами и господа, е прекалено обидна за Народното събрание. Значи ние възлагаме още веднъж на правителството да изпълни своя ангажимент и да дойде да докладва тук в парламента какво се е случило. За мен лично това е скандално! Един път не го направиха, второ решение на парламента не се изпълни, сега им напомняме, виждате ли, защото те като малки деца не са разбрали какво трябва да направят и следователно трябва до 30 ноември 2023 г. да предоговорят. Едното е План за възстановяване и устойчивост – тези прословути 40% за намаляване на емисиите спрямо 2019 г., и разбира се, едно далечно решение, което – в основата бе именно БСП, така че да се осигури нормална работа на ТЕЦ „Марица изток 2“ и на предприятието от Групата на БЕХ. Досега нищо не е свършено по този въпрос или не знаем, но управляващите не желаят да дойдат в парламента и да кажат какви преговори, кой ги е водил тези преговори, с кого са водени тези преговори и да дадат ясен отчет в българския парламент. Отиваме към точка 3 – изработване на Енергийна стратегия с хоризонт 2050 г. с участие на социалните партньори в процеса на актуализация на Интегрирания план „Енергетика и климат“. Сега, господин Премиер, въпросът ми е към Вас: кога Вие сте искрен и кога не. Казвам го, защото на 13 септември Министерският съвет е взел решение относно Пътната карта за климатична неутралност. Колеги, слушайте ме внимателно, Министерският съвет вече е взел решение и там – текстът и да го четете, и да не го четете, няма голяма полза, но накрая вижте графиките, които касаят хронологичната рамка. 2026 г. – основният им сценарий, по който ще работят за въглищната централа, ще имаме само 2900 мегавата мощности. Къде ще отидат 1200 мегавата и кои централи ще бъдат затворени?! Това е решение на Министерския съвет, което е одобрено, между другото, и в Комисията по околна среда. 2030 г. – ще имаме само 1600 мегавата. За какво споразумение, за какви сценарии говорим, като това ние трябва да го приемем на всяка цена, ако искаме да се усвоят парите от Плана за възстановяване и устойчивост! Тоест, от една страна, ще бъдат парите или това, което искат миньорите. Господин Премиер, господин Министър, Вие бяхте ли искрени с миньорите, казахте ли им цялата истина и това, което сте приели вече на заседание на Министерския съвет? Защото това наистина е скандално! 2040 г. – вече сме на нула процента. Но дотогава тези приказки, че 2038 г. всички ще работят, че 2035 г. няма да има затваряне на мощности, де факто е една огромна лъжа, защото Министерският съвет вече е взел своето решение, колеги! Това е истината! По точка 4 – че и централите ще участват във взимането на решение за инвестициите. Господин Премиер, ако искате да дадете добър пример, още сега може да го направите. Знаете, че има търг за мотриси за над милиард лева. Изберете тази компания, която е готова да направи ремонтни депа в България, а не тези, които ще искат да ремонтираме нашите бъдещи влакове в чужбина. И тези хора могат според мен много бързо да изградят такива ремонтни дейности и да има алтернативна заетост, високоплатена. Точка 5 – на мен не ми е ясно: категорично отпадане от ТП. Господин Председател, какво означава ТП? Ако е териториални планове, за какво – за зеленчукопроизводство ли?! Те са териториални планове за справедлив преход. Как може така да го напишем – ТП?! Шесто – проучване на възможности за усвояване, улавяне, преработка и съхранение на въглеродни емисии от ТЕЦ „Марица изток 2“. Колеги, ние вече се срещахме с този инвеститор. Господин Министър, те са били при Вас! Тези инвеститори чакат Вашето разрешение на ТЕЦ 2 да се направи пилотен проект. И понеже Вие не им обръщате внимание, те дойдоха да искат политическа подкрепа от българския парламент. В крайна сметка Вие сте правителство, Вие управлявате държавата и досега трябваше да има ясен пилотен проект за улавяне на въглеродните емисии. Случи ли се това? Уви, не! Седмо – социалните партньори се съгласиха да продължат преговорите по Проекта на споразумение. Това означала ли, уважаеми дами и господа, че ще правим анекс към това, което приемаме в момента?! Това наистина е смешно! И уважаеми господин Председател, за мен лично това е поредното унижение на Народното събрание! Или ще имаме ясен, категоричен документ с поети ангажименти, с които всички да се съобразяват, или просто това е един лист хартия, поредна лъжа към българските граждани и никой няма да поеме отговорност за нея. Просто не си заслужава! Това, което е постигнато в момента, няма абсолютно никаква категоричност за запазване работата на българските миньори. Няма конкретни действия, всичко е на ангро, всичко е на парче, единствено и само да се смекчи напрежението. За съжаление, когато се работи на парче, стигаме дотук. Крайно време е наистина да има последователност и дългосрочна визия. Ако не можете да я направите, по-добре подайте оставка, за да не съсипем и този сектор, който е гордост на българската икономика. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от „БСП за България“.)
#46 · speech
Благодаря, господин Стойнев. Реплики има ли? Не виждам. Заповядайте, господин Йорданов, за изказване.
#47 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Аз, колеги, съм доволен от вчерашния ден и това, което се случи, защото над 100 човека на тази среща видяха кой командва коалицията. Всъщност няма коалиция, има еднолично управление на Делян Пеевски. Всички останали са придатъци, а най-жалкият придатък е този, който преди малко избяга от залата – мъжката секретарка на Делян Пеевски – Николай Денков, дето му викат академик. Той е академик по секретарство.
#48 · speech
Господин Йорданов!
#49 · speech
И това го има записано, това са факти!
#50 · speech
Ще Ви прекъсна, господин Йорданов.
#51 · speech
Прекъснете ме, но това не променя фактите. (Шум и реплики.)
#52 · speech
За оскърбяване трябва да Ви отстраня от заседанието.
#53 · speech
За оскверняване. Ами, отстранете ме, то какво друго Ви остава?! Когато се говори истината от тази трибуна, хората ги отстраняват от заседанието!
#54 · speech
Отправям Ви предупреждение за това нещо. (Шум и реплики.)
#55 · speech
Това няма да Ви помогне – моето отстраняване. Навън има журналисти, мога да изляза да го кажа същото и ще го кажа, още повече ако ми вдигнете топка да ме отстраните от заседание. (Шум и реплики.) Благодаря.
#56 · speech
Продължете, но Ви моля да спазваме добрия тон!
#57 · speech
Самото споразумение показва безкрайно ясно едно-единствено нещо: миньорите и енергетиците бяха излъгани, синдикалните им лидери от КТ „Подкрепа“ – от КНСБ, извинявам се, ги предадоха, „Подкрепа“ се държаха мъжки. Те ще трябва да се обясняват на собствените си синдикални членове какво направиха. В това споразумение има само пожелание с хубавия лаф от филмите: „тати ще ти купи колело, ама друг път“. Някой друг път ще им се случи това, което искаха да им се случи. Нито една от шестте точки, с които дойдоха, я няма в това споразумение. Да не говорим, че има изключително забавни неща – как им се обещава да се водят преговори, но неясно с какъв резултат ще бъде. И човекът, който напусна залата, който според мен не е премиер, а е нещо друго, си каза, че всичко трябва да бъде по европейско изискване, което означава: всичко, каквото сме изпратили, ще бъде такова. Трябва хората да знаят, че милиард и седемстотин милиона евро ще отидат в любимите фирми на ГЕРБ, ДПС и ПП, благодарение на глупостта на ПП няма да е само в техни фирми, ще бъде и във фирми на ГЕРБ и ДПС, тоест има някакво справедливо разпределение на кражбата между поне три политически партии.
#58 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Справедлив преход!
#59 · speech
Точно така, господин Костадинов, това е справедливият преход. Голям цинизъм е да се казва справедлив преход, при положение че около 45 хиляди човека ще си загубят работните места, но ще бъде справедливо разпределено краденето между управляващата сглобка. Това е изводът от вчерашния ден. Оттам нататък каквото и да се каже в тази зала, каквото и да се гласува – то е ясно, че опозицията ще гласува против, сглобката ще гласува за, но част от депутатите, да не кажа почти всички от ГЕРБ, ДПС, ПП и ДБ, сте доста наивни, глупави и използвани хора, защото с Вашите гласове някои Ваши хора ще станат по-богати, но Вие не. (Шум и реплики.) ДПС и ГЕРБ може би имат някакво справедливо разпределение по веригата, за ПП дълбоко се съмнявам. Така че колкото и да не Ви е приятно, колеги, вчера, понеже имаше твърде много в залата, стана ясно това. Съжалявам, че и Христо Иванов го няма, той отплува от тази зала също малко по рано, защото Делян Пеевски, изпускайки си нервите, каза истината, че ние сме отказали да правим правителство с тях, когато бяхме най-много в този парламент, и всъщност всички негови усещания мога да кажа къде да си ги завре – в гардероба говоря, там, където се държат усещанията. (Шум и реплики.) Господин председателят ще ме накаже, може да сте спокойни, но истината е такава и тя вчера се показа. И друго, министърът на енергетиката, който стои до този, който изпълнява длъжността министър-председател, БСП Ви го намекнаха, аз ще Ви го кажа в прав текст: Бойко Борисов даде интервю. Каза, че Вие сте казали истината, че това, което сега ще бъде прието, не работи. Каза да излезете на трибуната да кажете пак същото – че няма да работи, за да гласуват те против. И освен това Ви помоли, ако не го направите, да си подадете оставката. Вашият коалиционен партньор и лидер на най-голямата партия, която подкрепя този кабинет – Борисов, каза това нещо преди има-няма 15 минути. Ако имате някакво мъжество, излезте и кажете нещо, а не се правете на този, дето стои до Вас, защото той няма такова.
#60 · speech
Налагам Ви „забележка“, господин Йорданов! Има ли реплика? Заповядайте, госпожо Митова.
#61 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Йорданов, тъй като Вие искате определени обяснения от министъра на енергетиката, аз ще поискам от Вас и от него същото – ако може някой от Вас двамата, тъй като не зная кого да попитам, че този въпрос беше зададен от Комисията по енергетиката, но не получи своя отговор, да обясни какво точно пише в точка първа от това решение. Ще Ви го дам сега, за да го изчетете. Аз лично не мога да разбера какво е написано в този текст и затова моля, ако някой все пак в тази зала разбира какво пише вътре, да ми обясни. По отношение на точка втора има решение на Народното събрание и както каза господин Драгомир Стойнев, ние в момента просто напомняме на министъра да ги спазва или не ми е много ясно тази точка защо въобще трябва да фигурира в това решение, след като ние просто му напомняме, че има такива решения. По отношение на точка трета може би има някаква техническа корекция, която трябва да бъде предприета, защото пише, че ще се изработва проект на енергийна стратегия на Република България до 2030 г. с хоризонт до 2050-а и после има поставен срок 30 ноември 2023 г. за изработването на тази стратегия. На мен не ми е ясно – сега Вие до 30 ноември ли ще изработвате тази стратегия го разбирате, или ще я изработвате до 2030 г., защото и на двете места пише до и аз не мога да разбера коя всъщност е датата за изработване на стратегията. Може би сте искали да кажете от 2030 г. до 2050, но никой не е обърнал внимание на това. Останалите точки – мисля, че господин Драгомир Стойнев достатъчно добре ги обясни, тъй като те също са с такъв препоръчителен характер – ще видим, ще проучим възможността за улавяне, евентуално, ако бихме могли, ще разговаряме с Европейския съюз, ма може и да не стане, така че обяснете ми Вие, тъй като не знам към кого да се обърна. Вие сте лидерът на моята парламентарна група. Благодаря.
#62 · speech
Господин Стефанов - за втора реплика.
#63 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Йорданов, аз наистина оставам без думи за речника, който използвате от тази трибуна. Не отива на нито един народен представител да говори по този начин от трибуната, още по-малко на лидер на парламентарна група – на председател. По отношение на откровените неистини, които споменахте, че нито едно от исканията не било изпълнено и не било включено – исканията на протестиращите във вчерашното споразумение. Ще трябва да четем. Затова съм си взел и лаптопа. Втора точка от исканията – незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. Проектът на решение, който днес разглеждаме – точка втора, отново – Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. и така нататък. Следваща точка – трета, в исканията на протестиращите: „Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на Република България до 2050 г., със задължително участие на социалните партньори.“ Точка трета от Проекта на решение, което днес разглеждаме – изработване на проект на енергийна стратегия на Република България до 2030 г., това е един период, а не докога ще се изработва, госпожо Митова, с хоризонт до 2050 г. с участие на социалните партньори и така нататък. Още една точка, която е залегнала в решението. Продължаваме нататък – точка пета, „прозрачност на процедурите по инвестиционни намерения и включване в териториалните планове на централите, мините, засегнати общини“, налага се да чета, извинявайте, колеги, че Ви губя времето. Точка четвърта в Проекта на решението, да, за нея говорим – „прозрачност на процедурите по инвестиционни намерения, включване в тях на централи, мини и засегнати общини в съответните региони с техните проекти“. И накрая още една точка, която е от исканията на миньорите, на протестиращите – „категорично отпадане от териториалните планове на предприятия за конверсия на въглищните региони“. Отново четем Проекта на решение – точка пета „Категорично отпадане от ТП – териториални планове означава това, на предприятия за конверсия на въглищните региони“. Това е всичко, което искам да кажа по отношение на изказването на господин Йорданов. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#64 · speech
Госпожа Михайлова – за трета реплика.
#65 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Тъй като господин Стефанов не направи реплика на господин Йорданов и на госпожа Митова, аз ще направя на него. Явно такава е процедурата. Първо, ако всички искания са изпълнени – къде е точката за либерализирания пазар, защото тя е пряко свързана с работата на въглищните централи? Второ, понеже няма да изчитам всички несъответствия, но за едно по отношение на енергийната стратегия, което Вие цитирахте и аз ще го цитирам. Вие казвате – изпълнено, само че сега ще Ви кажа какво написаха те и какво написахте Вие. „Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на Република България до 2050 г. със задължителното участие на социалните партньори“ е искането на протестиращите. Тук понеже министър-председателят Денков…
#66 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Така наречен, формалният.
#67 · speech
…формалният, да, през цялото време обясняваше колко много е важно каквото и да правим, то да е изцяло в удобството на европейските ни партньори, нали така, Европейската комисия и тук вече имаме до 30 с хоризонт до 50, с участието на социалните партньори, но да бъде съвместено с процеса на актуализация на ИНПЕК, съобразявайки се с него. Сега в независима Република България кое води?
#68 · speech
ПП-ДП, от място
Европейското финансиране.
#69 · speech
Не ми репликирайте там за европейското финансиране, защото всички видяхме как искате да го усвоявате Вие от „Продължаваме Промяната“ това европейско финансиране. Така че водещият закон в Република България – енергийният закон казва ясно – Министерският съвет изготвя стратегия за устойчиво енергийно развитие, спрямо която стратегия се ръководи енергетиката в държавата. Оттам нататък произтичат всички други документи, включително ИНПЕК, който търпи съгласуване с Европейската комисия. Не ги свързвайте като равнопоставени, защото не са. Ние сме все още независима Република България – не щат, не феодално владение, не подчинени васали. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#70 · speech
Господин Йорданов, искате ли дуплика?
#71 · speech
ИТН
Първо, госпожо Митова, не знам, говорих с хора – експерти по енергетика, не знаят какво пише в първа точка. Не знам, наистина мисля, че въпросът не е насочен към мен. Въпросът трябва да е насочен към Делян Пеевски. Той диктуваше какво се случва, така че той е единственият, който може да отговори. Сигурен съм, че министърът не знае също. В останалите точки, че те леко се пресичат, хайде сега някой да ми каже къде е точката – осигуряване на дерогация на въглищните централи като критична инфраструктура на система в страната. Ето това е точката. Къде е тук вътре? Незабавно изпълнение на решенията е точката, предложена от хората. Ние получаваме – Министерският съвет да изпълни решенията чрез преговори с представители на Европейската комисия. Тук в тази част чрез преговори. В тези преговори, като кажат няма, и няма, и толкоз. Няма да бъде изпълнено – без да броим, че наистина е унизително за n-ти път да казва на Министерския съвет да си върши работата. Унизително е това. Къде е либерализацията на цените на тока? Къде е отлагането? Вижте какво за сметка на това са набутани неща, като проучване възможността за улавяне, преработка и съхранение – проучване на възможността. Това в превод на български означава вадене на едни пари – няма такава технология в света, работеща, изхарчване на пари и установяване, че не можем да улавяме въглеродния двуокис. Въглеродният двуокис го улавят дърветата. Предполагам, че и някое дърво го е написало, защото знае как се улавя въглеродният двуокис. Сега за речника ми – това е най-малкото, което мога да Ви кажа, и се удържам, защото за мен специално е много по-гнусно преди изборите да кажеш, че няма да работиш с ГЕРБ и ДПС и ще правиш санитарен кордон между тях и властта, след това не просто да се целунеш, ами да се наведеш и да си събуеш панталоните. Това е по-гадно. По-гадно е да направите събрание, в което обяснявате как незаконно ще овладявате властта – ще я овладявате, незаконно ще уволнявате хора, незаконно ще направите собствено МВР за изборите, и това е по-гадно. Всяка една цинична дума, която мога да употребя към Вас с огромно удоволствие, бледнее пред това, което Вие направихте.
#72 · speech
Искрен Митев – за изказване.
#73 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Вчера имаше осемчасова среща между синдикалните лидери, между представителите на правителството, депутати, които се интересуват и са запознати с темата, и такива, които бяха там, за да имат един поглед върху това, което се случва. Това, което стана ясно от тази среща, е, че протестиращите дойдоха с шест точки. Три от тези точки бяха приети едно към едно, с много малко корекции. Три от тези точки бяха направени, допълнени по начин, по който да отговарят на всички граници, които се поставят във възможните за преговори с Европейската комисия и Европейския съюз, и всички, които бяха на тази среща, не им прави чест днес да се изказват, че този документ е празен, защото този документ е продуктът на работата на осемчасово заседание, в което участваха представителите на сектора, които протестират, и всички точки – шест от точките бяха приети абсолютно от всички, а само една точка – първа точка, ако не се лъжа, е точката, която не е приета от миньорите. Така че, госпожо – кандидат за кмет на Стара Загора – Михайлова, когато говорите от трибуната, че този документ няма никаква стойност, Вие обиждате всички хора, които бяха на това заседание. Вие обиждате всички хора, които приеха повечето от точките. Пак казвам, единствената точка, която не се приема от миньорите, е точка първа. Истината е, госпожо Михайлова, че Вие дойдохте на срещата вчера, за да снимате и не да решите проблемите на хората, госпожо Михайлова, а за да решите Вашия проблем. Вашият проблем е, че Вие искате да станете общински съветник в Стара Загора или кмет. Единственото, което може да осигури Вашата победа там, е тези хора да са боси, бедни, гладни и протестиращи. Когато тези хора са щастливи и тези преговори се окажат в полза на всички, те ще бъдат във Ваш ущърб, така че когато защитавате някой от тази трибуна, поне кажете – това е моята предизборна кампания за кмет на Стара Загора и аз ще направя всичко възможно Вие да сте бедни, гладни и недоволни. И това е истината. Това е истината. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#74 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Моля, народните представители от Старозагорска област от „Продължаваме Промяната“ да обяснят на своя колега Искрен Митев, че миньорите основно са от Раднево и Гълъбово, господин Митев, а не от Стара Загора, така че това, което в момента изляхте тук от трибуната, беше изключително неуместно.
#75 · speech
Реплика – господин Ананиев. Господин Балабанов – втора реплика.
#76 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Митев, тръгнахте в правилна посока. Всъщност, за съжаление, цялото това шоу, което гледаме тук, гледахме и в петък, то е свързано с настоящата предизборна кампания. Всъщност и от ИТН, и от ВЪЗРАЖДАНЕ, и от БСП се опитват да си правят кампания на гърба на тази трибуна, на гърба на страхове на хората. (Смях, шум и реплики.) И това се вижда. Даже се виждат и провокаторите, които са организирали на срещи, на протести, всичко останало пак се вижда. Някои от тях – кандидат общински съветници, други партийни членове и така нататък. Въпросът е хората да видят, че всъщност, да, има проблеми. Правителството дава решение за тях. Ще намерим решение и в залата, но трябва да правят разлика между кампанията, която в момента се води от едни популисти – използват някаква конкретика, отколкото това, което излизат, опитват се да внушат като цяло, така че, да, в предизборна кампания сме, за съжаление, тази трибуна се използва за такава и затова съм подкрепил да почиваме четири седмици, за да не гледаме това нещо всеки ден – да се изливат, да се внушава, да се лъже, да се подвеждат хората. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#77 · speech
Председател Росен Елязков
Господин Балабанов.
#78 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Митев, Вие казахте, че това споразумение е перфектно, че точките са издържани, че всичко е както е трябва, че са изпълнени желанията на протестиращите. Моля Ви, призовете Вашия енергиен министър наистина да събере малко смелост, защото от два часа коментираме и провеждаме този дебат, да излезе на трибуната и всъщност да обясни защо според него е трудно изпълнимо споразумението и е невъзможно, а според Вас е перфектно. Според Вашия енергиен министър е трудно изпълнимо. Само нещо да вметна, тъй като заедно с Вас вчера бяхме на тази среща, заедно с моите колеги, с колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, с колегите от ГЕРБ – всички го видяха в тази зала. Тъй като аз изпитвам изключително отвращение от вчерашната среща – говоря в лично качество, не Ви ли е поне малко срам, самият Вие да се почувствате от вчерашното унижение, което претърпяхте, след като Вашите началници от „Продължаваме промяната“ Ви изгониха от масата, за да може на Вашето място да седне господин Пеевски? Благодаря Ви. (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#79 · speech
Има ли трета реплика? Заповядайте за дуплика, господин Митев. (Силен смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#80 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми палячовци от ВЪЗРАЖДАНЕ! Господин Алабалабанов, сега към Вас, първо да започна с дуплика към Вас. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Слизай оттам!“)
#81 · speech
Колеги, моля Ви за тишина! Забележка за господин Митев. Моля, запазете хладнокръвие и не провокирайте! Моля Ви, колеги!
#82 · speech
Приемам я достойно. (Реплики от народния представител Никола Димитров.) Господин Балабанов…
#83 · speech
Господин Димитров, и на Вас забележка.
#84 · speech
Господин Балабанов, първо, не бях поканен на тази среща, дойдох от личен интерес, за да видя какво се случва, защото виждам, че хората са на улицата. Моето място не беше на масата, защото аз не се занимавам с енергетика, моите сфери са икономика и бюджет. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Предложих на няколко човека, които влизаха в залата, да им направя място, и всеки, който беше до мен, може да го потвърди. (Шум и реплики.) И когато ми казаха, че има още членове на Комисията по енергетика, които ще влязат в залата, аз станах, защото, пак казвам, бях там по лично желание, а не по покана. Така на моето място седна господин Аталай, който всички в залата, включително и Ваши представители потвърдиха, че е един от хората, които разбират от темата, и смятам, че неговото присъствие на тази маса беше по-ползотворно от моето. От друга гледна точка, Вие нищо не казахте, а чакахте да се пуснат камерите, за да започнете да плюете. Когато не се пуснаха, голяма част от Вас си тръгнаха, дори Костадин Костадинов си тръгна, защото видя, че няма да има парлама. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тръгнаха си, направиха си изявленията, а Цончо Ганев беше единственият човек, който не уважи желанието на хората, които са дошли да протестират, и излъчваше през цялото време само заради собствения си интерес да покаже какъв българин е. От друга страна, представител на ВЪЗРАЖДАНЕ вчера ми каза: ама това наистина е истински протест, това е истински протест! Аз казах: ама как така е истински, другите не бяха ли истински?! Не получих отговор. Когато си тръгваха от залата, видях представители на протеста как се прегръщаха с представители на ВЪЗРАЖДАНЕ, все едно са братя и сестри! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато казвате, че защитавате хората на улицата, си помислете – да, има хора на улицата, които страдат, които ги е страх, че ще загубят работата си, има ги тези хора, но Вие тях не ги защитавате. Вие защитавате личния си интерес, личните си кампании и личното си бъдеще в политиката. Това е истината, господин Балабанов, като ще си говорим истината. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от народния представител Станислав Балабанов.)
#85 · speech
Господин Балабанов, той Ви отговори по повод на репликата. (Реплики.) Господин Костадинов, заповядайте за лично обяснение. (Реплики между народния представител Искрен Митев и народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Митев! Колеги, нека да се върнем на темата.
#86 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Винаги, когато лицето Искрен Митев вземе думата в тази зала, винаги става доста оживено. Обикновено настава весело оживление, както и в този случай. Сега, разбира се, покрай всичко весело, което лицето Митев причинява на залата, понякога се казват някои откровени лъжи. Той не за първи път лъже от тази трибуна, това все пак е ПП-ДБ! Но да кажа следното нещо – това, което всъщност беше лъжата – как аз съм бил напуснал, е просто една от многото поредни лъжи. (Реплики от народния представител Искрен Митев.) Когато ВЪЗРАЖДАНЕ отиде на тази среща, ние бяхме четирима и стояхме четирима до края, като сменяхме състава на хората. Защото, ако, господин Митев, Вие имате осем часа ей така да прекарате свободно време, при нас не е точно така. Ние сме хора с ангажименти и поради тази причина хората, които влизаха вътре, бяха както представители на Комисията по енергетика, в която имаме доста сериозно и експертно представителство, така и хора от политическото ръководство. Когато аз излязох, ме замести Цончо Ганев, който дойде точно за това, тъй като аз вчера в шест часа трябваше да бъда в Белене и бях в Белене. (Реплики от народния представител Искрен Митев.) Така че недейте да лъжете, недейте да лъжете (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и от народния представител Искрен Митев), защото наистина е хубаво, че ни разсмивате, хубаво е, че ни разсмивате, само че с тези лъжи единственото, което постигате, е, че унищожавате, ако въобще някакъв авторитет е останал във Вашата формация. За Вашия авторитет въобще няма да говоря, мисля, че залата се произнася достатъчно категорично за него. Аз не съм компетентен да говоря за Вашия авторитет, но просто недейте да лъжете по този начин, все пак това е парламентарна трибуна! (Реплики от народния представител Искрен Митев.) Престанете да лъжете, Митев, не лъжете повече! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#87 · speech
Процедура Ви давам, господин Митев, а не лично обяснение. Господин Балабанов – също процедура.
#88 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми, по-скоро, неуважаеми господин Костадинов, Вие в личното си обяснение потвърдихте това, което казах, като казахте, че лъжа. Аз казах, че Вие не присъствахте на срещата, след като стана ясно, че няма да се излъчва. Вие излязохте и казахте: ами аз не присъствах на срещата, бях в Белене.
#89 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжеш!
#90 · speech
За кое съм излъгал? (Реплики.) Бяхте ли на срещата? Не! Това е факт! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#91 · speech
Забележка, господин Костадинов, и за Вас.
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжец е!
#93 · speech
Имаше и прилагателно към съществителното.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ами нещастен е, не е щастлив! (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#95 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Митев, аз се опитах в моята реплика да провокирам възможността да разбера имате ли въобще някакви граници на морал, дали притежавате този морал. Просто провокация към Вас, за да излезете и да признаете каква беше обективната фактология на вчерашната среща, но видимо моралът при Вас липсва. И не само при Вас – липсва и при Вашите началници. Защото господин Йорданов одеве като излизаше да се изказва, каза, че за него бил щастлив ден. Не бе, господин Митев, беше един тъжен ден вчерашният ден! Тъжен ден, защото съм сигурен, че през 2020 г. и Вие сте били на площада на протестите. Помня Кирил Петков – и той ходеше с едни табелки на протестите, че мрази безплатно задкулисието и така нататък. За съжаление, днес и Вие, и господин Петков сте слуги на Делян Пеевски. Той Ви унижава ежедневно, Вие изпълнявате неговите нареждания. Вас Ви изгониха от масата, за да може да седне, понеже столът му е тесен поради други причини. Нареждаше на министър Денков, който още малко ще е някакъв ротационен министър-председател и после може да го потупат по рамото и да го скрият за добре свършена работа. Той чинно си записваше. Вашия енергиен министър от час и половина го караме да излезе и обективно, като експерт да говори по отношение на Споразумението, той отказва да го направи, защото после в стаята на Пеевски Бойко Борисов и Делян Пеевски ще му дърпат ушите, може да му поискат и оставката. Унизително е, срамно е, че може би в съвременната история на този парламент най-срамната партия се казва „Продължаваме Промяната“, защото тя наруши основните си принципи, заради които се създаде, а именно да бъде срещу задкулисието, срещу ГЕРБ и ДПС. Днес Вие, господин Митев, заедно с колегата, дето стои до Вас, с една ръка отряза, втора ще му отрежат, сте част от това политическо лицемерие, водени от Кирил Петков, от Асен Василев, от такива като генерал Атанасов и Христо Иванов. Вие предадохте България и българските избиратели, ще си понесете наказанието съвсем в скоро време. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)
#96 · speech
Георги Гьоков – за изказване. Заповядайте, господин Божанков, за процедура.
#97 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, наистина към Вас процедура, защото това не беше процедура по начина на водене. Колегата просто си изля душата, към Вас нямаше нито една дума. Не го прекъснахте, не му направихте забележка. Реципрочно имаме право на същата процедура. Понеже господин Балабанов говори за протести, казвал съм го, и се върна към 2020-а. Помня тогава, че в една медия бях казал: „Има Такъв Народ“ ще унищожи всяка възможност България да има управление без ГЕРБ. Те свалиха не едно правителство, разрушиха не един парламент, пратиха България неведнъж на избори. Имаха подкрепа, имаха мнозинство, имаха възможност. Помните как ги оползотвориха – космонавти, караници от дивана, сутрин, обед и вечер Слави Трифонов сърдит обявява някакви безумни кабинети, шнорхели за министър-председатели. Абсурд! Тотален абсурд! Аз изключвам, че тези хора са били чак толкова не на себе си, те го направиха нарочно. Те носят основна, ако не, то огромна отговорност в момента да сме в това положение и да няма различна хипотеза. И като говорят за протести, трябва да напомним как техният прокси председател, защото истинският председател е на дивана, проксипредседателят излезе при протестиращите и те се опитаха буквално да го одерат жив, полиция го спасява и го извежда от там. Точно „Има такъв народ“ точно на нас за протести да ни говорят – извинявайте. Господин Председател, процедурата… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И ВЪЗРАЖДАНЕ за протести, които със сандвичи, сирене и автобуси пряко сили 50 човека успяват да доведат, пък моля Ви се!
#98 · speech
Времето! (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#99 · speech
Защото викат от място. Та, господин Председател, процедурата ми е към Вас, моля Ви, прекъсвайте колегите, когато злоупотребяват с процедурата по начина на водене. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#100 · speech
Уважаеми колеги, нека се върнем към предмета на днешното заседание, защото има хора, които очакват Решението на Народното събрание, а не предизборни дебати.
#101 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Моля да удължите времето на групата. Уважаеми народни представители вносители, уважаеми господин Премиер, това предложение е несериозно и звучи като подигравка с народните представители. В практиката ми на народен представител по-нелепо, неграмотно и по-зле формулирано предложение от това не съм виждал. Ще повторя тезата на някои народни представители, която споделям, Народното събрание да одобрява споразумения между Министерския съвет и синдикатите най-малкото не е в духа на разпоредбите на Конституцията. Има няколко решения на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и от 12 януари 2023 г., които Министерският съвет не изпълнява и не дава отговор защо не го прави. А днес предлага някакво измислено споразумение, което дори не е такова, защото не е подписано от част от страните в споразумението, което споразумение единствено цели да гарантира разпределението на 3 – 4 милиардния пай, идващ от Европа. Исканията на миньори и енергетици са подменени и стои въпросът дали техните водачи са участвали в писането на това така наречено споразумение, или тестовете са им натрапени от некоалицията след седем часа заседание. Бях сред протестиращите на няколко места от блокадите, включително и снощи. Хората там не разбират какво е в тяхна полза и какво в полза на националната енергийна сигурност правите с това споразумение. Спомняте ли си протеста преди две седмици? Обещания, обещания и в резултат – кучетата си лаят, керванът си върви. Министерският съвет внесе некоригирани, каквито бяха обещанията, териториални планове за справедлив преход в Европейската комисия и днес ще е същото. Тотално разминаване в позициите между управляващи и протестиращи, никакъв напредък. Министър-председателят вместо да прави още изявления, трябва да отговори: защо и това правителство не изпълнява решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. за защита на въглищните централи, което ги задължава да не поемат ангажименти за закриване на въглищни централи и от 12 януари 2023 г., с което българският парламент отново защити въглищните централи и българската енергетика и задължи Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“? Всичко друго е демагогия. Не разбирате ли, че ако до момента не са си мръднали пръста да направят нещо по тези решения, каква е гаранцията, че сега в по-кратки срокове ще го направят заради това споразумение, което днес предлагат?! Няколко коментара по точките от така нареченото Споразумение. Изключвам точки 3, 4 и 5, въпреки че може много да се говори за тяхната коректност, но все пак са приемливи. Точка едно. Освен обърканото изложение в тази точка и използването на термини, които енергийните експерти не разбират какво означават, то навежда на сериозни съмнения. Как продължавате някаква процедура, която не е започнала, имам предвид въвеждане на механизъм за капацитет. Ако сте започнали нещо такова, кажете го, докъде сте стигнали, не на мен, а на протестиращите кажете. Точка втора. Нищо ново – неизпълнено старо, с едно обновление, че членовете на синдикатите да присъстват представители на синдикатите с по един представител в изпълнение на решението. Точка шеста. Никакво решение не давате – решението е едно и то е предложено от БСП. Към него категорично се присъединиха и групите на ВЪЗРАЖДАНЕ, и „Има Такъв Народ“. Няма да повтарям какво съдържа предложението за решение. Прекрасно сте запознати с него от петъчното заседание. Само ще кажа да ги сравните с шестте искания на протестиращите енергетици, миньори и синдикати, които вчера формулираха – съвпадение почти на 100%. Не спекулирайте с това, че въглищните централи, особено тези в комплекса на „Марица изток“, са неефективни и замърсяващи предприятия, които трябва да работят само защото някой трябва да работи в тях. Първо, защото те с подкрепата на държавата, когато тя е имала благоразумието да реагира адекватно, а не както сега, са се отнасяли съвсем отговорно с действия срещу замърсяването и са влагали милиарди левове в очистки. Да Ви давам пример със сяроочистката на ТЕЦ-2, която го направи едно от най-чистите горивни инсталации относно серния диоксид. Защо досега държавата не осигури ресурс за научно решаване на проблемите с улавянето, съхраняването и използването на въглеродния диоксид, а сега бърза да слага кръст на въглищните централи? Срамежливо и неглижиращо в т. 6 от Споразумението е записано нещо по този повод. Така че, ако няма воля на правителството да договаря осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната, е ясно какво ще реши пазарът, на който според думите на министър-председателя оставяме въглищните централи, и то е ясно заради нелоялната търговия с въглеродни емисии, които се продават на борсата във Великобритания, и се спекулира с тях от страна на банки и хедж фондове, предимно американски – не руски, даже не европейски. Цената им прави непродаваема енергията, произвеждана от въглищните централи, прави ги неконкурентни на енергийния пазар. Частта от Споразумението, в която трябваше да се гарантира запазването на енергийните мощности на въглищните централи, е формулирано, че Министерският съвет се ангажира да проведе преговори с Европейската комисия, а не се ангажира да запазва мощностите. Аз ще попитам как това кореспондира с двете решения на Народното събрание, които не бяха изпълнени до момента? Хората не Ви разбират, те не получават гаранции за работните си места, те не разбират ангажиментите, които поемате към тях, и дали въобще има такива. Те разбират, че искате да загробите 70 – 80 милиарда, вложени в комплекса, за да може да откраднете едни 3 – 4 милиарда, идващи условно от Европа. Никой не вижда гаранция за българската енергетика след това Ваше споразумение. Казвам Ваше, защото не съм сигурен, че то се приема от тези, които протестират, пък и от останалата част извън управлението в парламентарната зала. Не се приема и от енергийните, и от икономическите експерти. Държавата няма да се намесва административно за затварянето на въглищните централи, но ще остави съдбата им на пазара, а обещанието да се осигури финансиране за поддръжка на част от тях като базови мощности, без да се каже какъв ще е механизмът, какви ще са парите и как ще е разположено във времето това финансиране, си е чиста демагогия. Нищо добро не очаква българската енергетика и българската държава с такова едно управление. Благодаря.
#102 · speech
Има ли реплика към изказването? Няма. Други изказвания? Заповядайте, господин Василев.
#103 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Денков! Кирил Петков излезе ли вече, че той като ме види, го побиват тръпки? Истината е, че това правителство 4 месеца върви срещу българския народ. Истината е, че „Продължаваме Промяната – Демократична България“ презират явно българския народ. Тук си? Добре. Слушай внимателно, шарлатанино!
#104 · speech
Забележка, господин Василев!
#105 · speech
Искат да унищожат българската енергетика, след като техните архетипни проекции в миналото унищожиха българското земеделие, българската отбрана, българското образование, а сега е ред на енергетиката. Защо мразят българския народ? Ще Ви кажа. Има един Евгений Дайнов, който се води говорител на Промяната и получава от Лена Бориславова писмено какви тези трябва да застъпва пред медиите. Аз съм го виждал с очите си. Същият този Евгений Дайнов нарича хората, които протестират в ТЕЦ-овете, дивите орди, блатни твари, кръвосмесените джуджета. Той ги нарича плесенясали блатни диваци и това е човек в постоянен контакт с „Продължаваме Промяната“, води се за техен говорител, и искам те да ми кажат назначен ли е той в една фондация, близка до тях, на хонорари, за да бълва тия гадости. Тоест това е отношението на „Продължаваме Промяната“ към протестиращите. Ама тия протестиращи там не протестират само за своето бъдеще, и това го знаят тук от тая страна, и част от тая страна (посочва), а протестират за последния остров на националния суверенитет на България. Защото, като падне българската енергетика, и България вече става територия на 100%. „Продължаваме Промяната“ не ги интересува, те няма да живеят тук след една, две години. Те ще бягат някъде по островите, както казаха, ние ще ги гоним, няма да им пускаме. Споразумението, което ще гласуват днес тази некоалиция, колеги, няма абсолютно никаква юридическа стойност. Дори чисто лингвистично то звучи като преразказ на осмокласник в училище – има думи, които, подредени една след друга, нямат подлог. Видно е, че след две решения на Народното събрание от 2020-а и 2023 г., които гарантираха продължаване живота на въглищните централи, които казваха, че няма да ги затваряме, които гарантираха предоговаряне на ПВУ, Министерският съвет в лицето на сламения човек Денков не иска да се съобрази с такива решения. И той, и Асен Василев явно систематично, целенасочено вече две години с малки пресечки, където президентът действаше по същия начин, между другото, с Пеканов, искат да унищожат българската енергетика. В точка 2 говорят за пазарен принцип – ама какъв пазарен принцип? Те ТЕЦ-овете няма да могат да си плащат скоро емисиите и ще фалират на абсолютно пазарен принцип. Това е социална политика, това е държавна политика, това е национална сигурност. Независимо от това какво гласува парламентът днес, миньорите трябва да го знаят това, и всички протестиращи, териториалните планове няма да бъдат изтеглени от Европейския съюз и Европейската комисия от това правителство, те ще останат там и Денков каза, че ще се съобразява само с европейските регламенти и европейските правила. Ако не се нарушават те, Споразумението, което е прието, ще влезе в сила. Да де, ама ако европейските регламенти и правила противоречат на българския национален интерес, това означава, че тези планове остават там. Тези планове говорят за затваряне на българските въглищни централи. Всички милиарди в тия планове ще се похарчат от тези несъществуващи фирми, за които говореше Делян Добрев. Делян Добрев преди три дни ги нападна и направи пресконференция, а днес той е докладчик по Проекта за решение. Аз такава шизофрения не съм виждал в друга некоалиция досега в нито един парламент. Вместо да излезе и да каже: аз няма да представям Проект за такова решение, да гласува ГЕРБ против такова решение, ама как да гласуват против, като енергетиката ни започва да бъде унищожавана именно по времето на ГЕРБ. И Асен Василев, Кирил Петков и Денков довършват започнатото. Всички решения по времето на ГЕРБ са за затваряне на тези мощности. Това е истината. Какво като гласуваме това Споразумение. Нищо няма да промени това Споразумение, а става поредното гласуване от Народното събрание – нищо, с което изпълнителната власт няма да се съобрази. Странна е ролята на синдикатите и е много важно да се каже – само ВЪЗРАЖДАНЕ засегнаха тази тема. А бе, какви синдикати? А бе, тия хора първи трябва да бъдат арестувани и прогонени бе! Тия хора са част от задкулисието, особено ръководствата на КНСБ, това са хора, които работят с ГЕРБ и със задкулисието от години, уредиха си всички роднини и приятели и станаха милионери. Имат фирми и пращат хората по магистралите, и после отиват да им обясняват, че са им защитавали интереса. Какъв интерес са защитавали синдикатите на българските граждани?! По същия начин стана както със земеделците – контролирана операция на ГЕРБ…
#106 · speech
Времето Ви изтича!
#107 · speech
…за унищожението на шарлатаните. Влизат едни подставени лица вътре да наговарят хората и хайде, прибираме ги с едно измислено Споразумение. Това е поредната измама, и това не трябва да бъде гласувано. Кирил Петков не можа да доизчака моето изказване, ама в полета за Китай, където е лобирал на президента Радев да взимат Асен Василев за министър, да качва Денков и да скачат над Китайско море без парашути. Благодаря.
#108 · speech
Господин Дренчев, заповядайте.
#109 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми колеги! Искам да върна дебата в по-прагматична насока. Като депутат от Пернишка област ще говоря главно за моя регион, който се води най-малко засегнат от така наречения справедлив преход. Истината е, че това може би не е точно така. Въпреки че в Пернишка област са останали да работят само две мини, в които работят около 200 човека, пернишката топлофикация снабдява около 20 хиляди домакинства, или покритието е 70%. Перник на практика е най-добре топлофицираният град в страната. По мнението на всички хора, с които съм говорил, включително и на хора от самата топлофикация, е напълно невъзможно при нейното изключване да бъде заменена с електрическа енергия, просто самата енергийна система на града няма да издържи. Доколкото разбирам, това ще бъде така или иначе оттеглено, тъй като искането на топлофикацията в Перник е поне с 15 години, или поне до 2038 г., да бъдат отложени тези планове, тъй като те правят в момента много сериозна програма – 62 млн. лв. е програмата им, с която заменят въглищата с газови турбини, с инсталация за изгаряне на биомаса, но без въглищен котел практически тяхната работа не би била възможна. Това, на което искам да обърна внимание, и много бих искал, господин Премиер, виждам, че си водите някакви записки, да ми отговорите, ако ще правите изказване, става въпрос за металургията в областта. В плановете за справедлив преход тази индустрия е записана като заплашена от значителна загуба на работни места. Общо според плановете за справедлив преход е записано, че в Пернишка област ще бъдат засегнати някъде около 900 работни места общо в мините и в топлофикацията. В областта е предвидено да бъдат загубени 2600 работни места. Дали те ще дойдат от „Стомана индъстри“ и от Радомир – „Метал Индъстрийз“, или ще бъдат от другаде, защото виждам, че са предвидени едни такива алабализми в стил да правим учебни центрове, където енергетиците и металурзите да ги правим пригодни кадри в сферата на услугите, но дали това е национално отговорна политика да правим от енергетиците сервитьори и от металурзите фризьори, не съм сигурен, че е много правилно. Така че, ако може да ми отговорите, ще има ли засягане на металургичния сектор в Пернишка област от тези планове? Благодаря.
#110 · speech
Реплика към изказването? Не виждам. Господин Стефанов, заповядайте.
#111 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Вчера се проведоха над 7-часови преговори с работещите в енергийния сектор и синдикатите, които завършиха със съставянето на Споразумение, което прерасна в настоящия Проект на решение. Това е едно от исканията, които бяха на протестиращите, да приеме Народното събрание решение с тези искания. В момента изпълняваме точно това. Един от представителите на синдикатите започна изказването си с това, че както енергетиците са обединени в този проблем, така и политиците трябва да намерят общ език и да се обединят. До голяма степен такова обединение се постигна и това е само защото най-накрая протестиращи и политици седнаха на масата за преговори. Нещо повече. Протестиращите бяха подготвили няколко точки, които послужиха за основата на обсъжданото споразумение. Такъв би трябвало да бъде нормалният процес за постигане на общи цели и решения – да се представят всички гледни точки, да се отдели спорното от безспорното и да се тръгне към намиране на решения по отделните моменти. Макар и трудно, такъв процес според мен беше постигнат вчера. Разбираема беше и емоцията, при която се проведе срещата, тъй като години наред заетите в сектора и конкретно миньорите са получавали разнопосочна информация и сигнали относно какво предстои – ще запазят ли работните си места, ще имат ли възможност да се преквалифицират и да бъдат трудоустроени. Поради това при всяко действие на държавата, с което се привеждат в изпълнение мерки – било то по зелената сделка, било то по други политики, изпълняващи зелени цели за намаляване на въглеродни емисии в енергетиката, заетите в сектора се притесняват, че ще останат без работа и без алтернатива. Същевременно лесно се поддават на дезинформации и провокации от хора, които твърдят, че защитават техните интереси, а съзнателно или не, правят точно обратното. Затова е важно да има диалог, и то навременен, в който страните да се изслушват. Предложеният проект на решение е плод на такъв диалог, като по време на обсъжданията беше изяснено, че част от притесненията всъщност са безпочвени. Така например стана пределно ясно, че крайният срок за изпращане на териториалните планове за справедлив преход беше 30 септември и ако не беше спазен, както част от народните представители тук искаха, всички милиарди по тях щяха да бъдат 100% изгубени. На следващо място, Регламент 2021/1056 за създаване на Фонда за справедлив преход е пренасочен приоритетно към малки и средни предприятия, а в чл. 11 от него изрично е посочено, че когато подкрепата се предоставя за производствени инвестиции в големи предприятия, се предоставя индикативен списък на операциите и предприятията. Този списък е необвързващ и изобщо не дава никакво предимство на нито един инвеститор, посочен в него. При това положение всички приказки от миналата седмица за кражби и схеми, за съжаление, които продължават и днес, на базата на индикативен и необвързащ списък, все още неодобрени териториални планове, неотпуснато финансиране и неоткрити процедури за кандидатстване, аз бих отдал на безпочвено предизборно говорене, целящо дискредитиране на управляващите, за съжаление. За да бъде окончателно затворена тази тема, в Решението е създадена т. 4 в този смисъл. Преди малко даже Ви я прочетох като реплика на господин Йорданов. На следващо място, с настоящото решение ще задължим Министерството на енергетиката да изработи енергийна стратегия до 2030 г., с хоризонт до 2050 г. Вял опит за такова нещо беше направено вече от служебния министър на енергетиката Росен Христов, който го нарече визия. В нея на няколко места се говореше за използване на въглищни мощности едва до, забележете, 2030 г. Тоест пълното им затваряне, без да бъдат направени съответните моделирани изчисления дали това изобщо е възможно, да не говорим за рисковете за енергийната система на страната. Сякаш никой не прие тези твърдения тогава насериозно, защото, както по време на представянето им, така и след това, никой не повдигна темата и протести нямаше. Припомням, че в Четиридесет и осмото народно събрание беше внесен проект на решение тази визия да бъде приета, която щеше да затваря въглищните мощности до 2030 г., като този проект беше подписан от различни парламентарни групи, включително и ВЪЗРАЖДАНЕ, които вчера се обявиха в защита на мините, при положение че сега никой от управляващите не говори за затваряне. Накрая, едно от най-смислените предложения в Решението, макар да беше споменато от представил на ИТН малко по-рано като абсурдно, е „Проучването на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за „ТЕЦ Марица изток 2“.“ Това е една от иновациите в сектора, която, ако се приложи, и то в мащаб, би довела до намаляване на количествата емитирани емисии, едновременно с това би могла да запази работния капацитет на Централата. Тази възможност задължително трябва най-малкото да се проучи, защото е с потенциал да разреши една част от проблемите на прехода към нисковъглеродно производство на електроенергия. В заключение, обсъжданият проект е смислен, изпълним и е плод на многостранни преговори. Не двустранни, многостранни преговори, като всички страни в тях целяха запазване на работни места и мощности, създаване на условия за плавен и справедлив преход и осигуряване на енергийната независимост и сигурност на страната, зад които цели предполагам, че всеки един от народните представители в тази зала застава. Благодаря.
#112 · speech
Благодаря, господин Стефанов. Има ли реплики? Други изказвания? Заповядайте.
#113 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Василев преди малко спомена синдикатите и искам да вмъкна нещо. Аз съм напълно съгласен с Вас, господин Василев, че ръководството на КНСБ отдавна е овладяло политически структури, това е видно от Космоса. Но в тези протести в последните дни държа да отбележа, че има и лъч надежда, защото няколко синдикални лидери от мините застанаха на изключително твърда позиция, точно каквото трябва да прави един синдикален лидер. Застанаха зад хората си, на улицата и включително вчера на това мероприятие, което наричат среща ли, не знам как го наричат. Най-вече господин Бисер Бинев от „Подкрепа“ в „Мини Марица-изток“ изнесе огромна тежест и аз тук казвам неговото име, за да му отдам почит за това, което направи. Той няколко дни буквално прекара, без да се прибере в дома си по никакъв начин и вчера на срещата зае твърда позиция, че няма да разпише това споразумение, докато работниците не са съгласни с него. А работниците няма да се съгласят с това споразумение, защото форматът, в който беше сътворено, беше доста странен. По някаква причина беше ръководен от господин Пеевски, не знам в какво качество точно, и за пореден път работниците бяха пуснати по пързалката, да го кажем разговорно. Техните искания са подменени и в крайна сметка от ВЪЗРАЖДАНЕ сме категорични, че нищо от това, което ще бъде подписано днес, евентуално ще бъде прието днес, няма смисъл, ако териториалните планове не бъдат изтеглени и ако не спрем да говорим постоянно, уважаеми управляващи, единствено и само за европейски средства.
#114 · speech
Госпожо Михайлова – за реплика. Господин Василев, втора реплика.
#115 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Проданов, тъй като Вие държите близък контакт с протестиращите също, освен натиск от политици върху синдикати, можете ли да кажете дали има натиск от силови структури към протестиращи?
#116 · speech
Господин Василев, Вие нямате време, изчерпахте го. (Реплика.) После ще Ви дам по начина на водене. Заповядайте за реплика, господин Манев. (Реплика.) После по начина на водене.
#117 · speech
Реплика
Кога после?
#118 · speech
Като изчерпаме дупликите.
#119 · speech
ГЕРБ-СДС
Колега, вземам реплика към Вас, но се надявам всички преждеговорящи оттук да ме чуят внимателно какво ще кажа. Упражнявахте ли се на Стара Загора? Омръзна ли вече да се упражнявате върху Стара Загора, върху синдикатите, върху този синдикат добър, оня лош, това омръзна ли Ви, колеги? Хората стоят на улицата. Стоят на улицата, защото искат решения. Решенията, за които говорите тук, ги донесоха те и ги обсъждаха заедно с тези, които искаха сред Вас, сред нас, решения. А тези, дето щъкаха по протестите и сред протестите, и се хвалят днес от трибуната, че много обичат да ходят сред протестиращи, някои ги приемали, пък някои не ги приемали. Дайте си сметка Вие, колеги, и тези, които ни гледат и ни слушат, и тези, които са по улиците и по магистралата, какво аджеба правят там? Решават проблеми ли? Нищо подобно, правят си предизборната кампания. Ако някой не го знае, да го повторя: всички политици, които се навираха по протестите и се навират все още, правят предизборна кампания. Да, правителството ни прехвърли топката да го решаваме в парламента – факт. Но хората в парламента, които вчера заседаваха осем часа и днес не знам колко часа ще си говорим още по темата, не се крият, а търсят решения. Решения! Къде хубави, къде лоши, трябва да има решения, иначе всичко друго е алабализми и правене на предизборна кампания – нищо друго. Затова, колеги, ако имате конкретни някакви неща, кажете ги, ако имате предложения, запишете ги, но стига сте се упражнявали върху Стара Загора, „Мини Марица-изток“, ТЕЦ 2. Сега вече са Ви лоши и половината от синдикатите или една трета от тях. Па един бил за казване от тази трибуна, па друг не бил за казване. Това упражнение ще ни струва скъпо – на България, на хората в регионите, засегнати от това, на работниците в мините и на процеса, за който говорим в момента – да се реши проблемът с „Мини Марица-изток“. Скъпо ще струва. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#120 · speech
Трета реплика.
#121 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Госпожа Михайлова каза нещо много интересно от тази трибуна. Понеже човекът, който направи изказването, бил близък с протестиращите, вчера хората, които бяха пред сградата на Народното събрание от страна на протестиращите, казаха, че на протеста са се опитали да отидат провокатори от ВЪЗРАЖДАНЕ и са били изгонени точно поради причината, поради която се спомена оттук, за да не си правят предизборната кампания на мъката на хората. Така че, моля Ви, в дупликата си обяснете кои са тези близки хора до Вас, какво правят те на протестите, как работят във Ваш интерес? Те раздават сандвичи със сирене ли? Какво правят там – събират автобуси ли, какво правят на протестите тези хора? Кои са тези близки до Вас хора, които са на протестите? Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#122 · speech
За дуплика заповядайте, господин Проданов.
#123 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Манев, ще цитирам министъра на енергетиката. Преди няколко дни той беше на протеста и каза съвсем директно, че сред основните виновници за това, което се случва, са кметовете на ГЕРБ в Стара Загора, Раднево, Гълъбово. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Грешка, в Гълъбово не е на ГЕРБ кметът. Също така основният виновник наистина да се стигне дотук се казва Бойко Борисов и Политическа партия ГЕРБ. Това не е никаква тайна. Нямаше да се стигне дотук без всичко, което беше извършено от ГЕРБ досега. Това е, господин Манев, към Вас. Госпожо Михайлова, има натиск и към синдикалисти, и към ръководството на „Мини Марица-изток“ дори от страна на полицията в момента от вчера, така че очевидно има голямо притеснение, има защо. Господин Митев, от първия час на протеста бяхме там. Аз лично бях там 24 часа, след това се върнах, три дни бяхме там. Съвсем спокойно, заповядайте, от тук ще отидем пак там. Ако искате, заповядайте, да видите какво е отношението към нас. Ние сме там като граждани и старозагорци и нямаме никакъв проблем да бъдем там. Това е. (Шум и реплики. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#124 · speech
Има ли други изказвания? За изказване ли, господин Костадинов? Вие не се ли изказвахте? Не. Заповядайте за изказване. Само една секунда. (Реплика от „БСП за България“.) По начина на водене? (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) А защо лично, като не е споменат поименно? (Шум и реплики от „БПС за България“.)
#125 · speech
БСП за България
Добре, аз ще кажа, пък Вие го преценете какво е, лично обяснение ли е?
#126 · speech
Уважаеми колеги, аз ако кажа, че в залата има прекрасни дами, означава ли, че всички дами ще се изказват, защото се разпознават? (Смях и оживление.)
#127 · speech
Не точно. Не точно. Добре, господин Председател, аз ще кажа няколко думи, а Вие както искате го разпознайте – като лично обяснение или като процедура.
#128 · speech
30 секунди. Спрете времето, 30 секунди по разпознаваемост.
#129 · speech
Искам да обърна внимание, че аз се разпознавам в думите на господин Манев, че съм бил на протеста. Между другото, и много колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ са били, но сме били там в качеството си на граждани и в подкрепа на тези хора. Искам да попитам господин Манев, като кметът на Стара Загора с целия си екип е по протестите, неговото участие разпознавате ли го като предизборна кампания също, или просто така си говорим някои неща? (Шум и реплики.)
#130 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Лично обяснение.
#131 · speech
Няма да Ви дам, господин Манев, лично обяснение.
#132 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Как няма да ми дадете? Двама депутати се упражняват върху името ми и Вие няма да ми дадете – защо? (Шум и реплики.)
#133 · speech
Госпожо Петкова, Вие? Преди това господин Костадинов е заявил изказване.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, вчера на срещата присъстваха наистина всички синдикални лидери от Старозагорска област, както и председателят на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов. Аз ще започна с неговите думи, защото той наистина се държа много достойно и до края мъжки защитаваше позицията на работниците. Той каза две много важни неща. Първото нещо, което каза, беше, че България сама си наложи да намали въглеродните емисии с 40%, от което, разбира се, следва унищожаването на въглищната индустрия, и на второ място, каза следното нещо: „Няма как да загубиш нещо, което нямаш.“ Ние няма как да загубим тези прословути четири милиарда, защото просто ги нямаме. Те ще ни ги дадат, за да закрием нашите тецове. Тук трябва да направим една много простичка сметка колко струва това, което ние закриваме, каква е стойността на ТЕЦ-овете, каква е стойността на мините, каква е стойността и на тези според най-различни оценки, над два милиарда тона въглища, които са в Маришкия басейн, и които, пак според експертите, са в срок на годност и експлоатация до 2100 г. Иначе казано, ние имаме залежи за следващите 77 години. Стойността на ТЕЦ-овете, стойността на залежите, стойността на мините капиталово струва десетки милиарди. На нас ще ни дадат евентуално четири милиарда, но пак, ако изпълним определени условия, а и колко ще ни дадат, не е много ясно, защото не е много ясно какъв е хоризонтът на съществуване на Европейския съюз. Ето защо тук големият въпрос, който трябва да поставим, е: защо се съгласяваме на тази сделка кон за кокошка? Това е все едно да имаш къща, която струва един милион лева, някой да ти каже – изгори си къщата, а след това аз ще ти дам сто хиляди лева, обаче след време, и то, ако ми изпълниш условия. Това е истината и всичко това се прави, защото, както каза вчера формалният министър-председател Денков: „Трябва да изпълняваме изискванията, указанията на Европейската комисия“ – цитирам. Тогава ние го запитахме: добре де, като трябва да изпълняваме тези указания и като трябва всичко да се случва под чужди… за какво сте ни Вие тогава? За какво ни е министър-председател, за какво ни е Министерският съвет, за какво ни е Народно събрание, след като изпълняваме само това, което на нас ни се каже отвънка? В този ред на мисли, изказванията на някои от синдикалните лидери наистина бяха много на място. Ще цитирам някои от тях. Огнян Атанасов – заместник-председател на КНСБ. Той каза така: „Няма енергийна стратегия, обаче ще закрием мини и тецове. Освен това трябва да бъдат съкратени 27 000 работници.“ Бисер Бинев: „Няма да има ТЕЦ-ове, няма да има мини.“ Това казва човекът, който е един от представителите на региона в крайна сметка. В замяна на това формалният министър-председател Денков каза следното нещо: „Ние ще получим четири милиарда лева.“ От синдикатите веднага го контрираха, че всъщност това са печалбите на тецовете за две години. За две години печалбите! Тоест, ще закрием, ще унищожим индустрия, която в момента ни осигурява близо половината от тока, хайде малко по-малко от половината, и за сметка на това ще получим това, което е равностойно на печалбата им за следващите две години. Това е грабеж. Не, това не е грабеж, това е национална измяна! Държавна измяна! Това е национално предателство, извършвано от лицата в така наречения Министерски съвет. На следващо място, лицето Денков каза, че няма как да се предоговори Планът за възстановяване и устойчивост, без да се внесат териториалните планове. Тоест, според него, първо трябва да ги внесем, въпреки че ние не сме съгласни с тях, и след това да тръгнем да ги предоговаряме. Няма такова нещо, това е пълна лъжа, обида за интелекта на хората, които бяха там. За неговия интелект не мога да кажа – не го знам какъв е. На следващо място, Диян Дяков – един от синдикалистите, каза следното нещо, уличи лицето Денков в лъжа. Каза това, което Вие казахте за преговорите на 19 септември, когато протестираха тук, отвън пред Министерския съвет, е лъжа. Уличиха го в лъжа! Денков си замълча. След което това, което каза накрая като финал, беше следното, отново Денков – две неща. Първо: „Мините не могат да продължат по същия начин, защото светът се променя.“ Имаме визионер, уважаеми сънародници, човекът знае как се променя светът, затова ще закрием мините. Второ: „Светът се променя, затова трябва да затворим и тецовете.“ Иначе казано, това, което на нас ни се обяснява, е само и единствено заради това, че светът се бил променял, че трябвало да се направят нови индустрии, нова енергетика… България това нещо го знае. Първи блок на АЕЦ „Козлодуй“ беше пуснат на 4 юли 1974 г.
#135 · speech
ПП-ДБ, от място
Времето!
#136 · speech
Само че, когато той беше пуснат този блок, България още тепърва развиваше своята въглищна индустрия. Когато тръгнеш да закриваш нещо, преди това трябва да имаш своя алтернатива. Ние нямаме алтернатива. Сега ще кажа съвсем накратко и завършвам за нещата, които трябва да се случат, защото те са пет и са много прости. Първото нещо, което трябва да се случи – България трябва да оттегли подписа си от зелената сделка. Тя е вредна за българската държава, за българската икономика, за българската енергетика. Второ…
#137 · speech
Времето, господин Костадинов.
#138 · speech
…прословутите квоти за въглерод трябва да отпаднат, защото ние в крайна сметка не сме съгласни с тях и трябва да ги предоговорим. Трето, териториалните планове трябва да се оттеглят, те са вредни, те унищожават българската енергетика и българската икономика. Четвърто…
#139 · speech
ПП-ДБ, от място
Времето!
#140 · speech
…Планът за възстановяване и устойчивост трябва да се предоговори, както беше взето решение от 13 януари 2023 г. на това Народно събрание и което не се изпълнява в момента. (Шум и реплики.) Пето, въглищната индустрия трябва да продължи да се развива до 2100 г. поне, защото имаме залежите и след като имаме тези залежи, трябва да ги използваме докрай и ще ги използваме. Когато ВЪЗРАЖДАНЕ започне да управлява, всяко едно от тези пет неща ще стане факт. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#141 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво!
#142 · speech
Госпожо Петкова, заповядайте за изказване.
#143 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, слушах с интерес дебата и тъй като се изрекоха много силни думи, пък някои колеги са научили „ГЕРБ и Бойко Борисов“ и ги употребяват под път и над път. Хайде, колеги, да видим какви са фактите. Правителствата на Бойко Борисов и Политическа партия ГЕРБ са тези, които през последните години се борят и защитават въглищните централи. (Шум.) Нашите правителства направиха така, че въглищните централи да могат да работят. Ние изготвихме Плана за възстановяване и устойчивост и го оставихме на следващите правителства, в който няма поет ангажимент за закриване на въглищните централи и сме водили преговори, и сме се борили в Европейската комисия това да бъде така. И на всеки един съвет на енергийните министри или съвет на премиерите сме отстоявали тази позиция и винаги сме считали и сега вярваме и сме убедени в това, че преходът трябва да бъде справедлив и трябва да бъде плавен и по никакъв начин да не поставя под риск енергийната ни сигурност. Затова и вчера подкрепихме и подписахме това споразумение с нашите колеги от синдикатите на миньорите и на енергетиците в българската енергетика. Уважаеми колеги, едно е да се говори, друго е да се действа. Много е лесно да се излезе от тази трибуна и да се говорят разни небивалици, но истината е съвсем различна. Ние стартирахме процедурата за Механизъм за капацитет, следващите правителства я оставиха и не я довършиха. Затова, колеги, призовавам Ви да бъдете много внимателни, когато говорите за ГЕРБ, за Бойко Борисов какво бил направил и какво не бил направил. Хайде да видим Вие какво направихте?! През последните две години видяхме какво се случи. Напът сме да си закрием енергетиката от разни аматьори! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Народният представител Тошко Йорданов иска думата.)
#144 · speech
Нямате време, господин Йорданов. (Реплики от ИТН.) Прощавайте, заповядайте. С удължаването имате време, грешката е моя.
#145 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Колко време имам?
#146 · speech
Сложете си картата и всички ще видим.
#147 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Ама Вие можете да проверите колко време имам, да знам.
#148 · speech
Преди да сложите картата? Добре, една секунда, ще проверя. Имате две минути и тридесет и осем секунди.
#149 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Това е прекрасно, това са няколко изказвания. Благодаря.
#150 · speech
Заповядайте.
#151 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Реплика към госпожа Петкова. След като говорихте толкова пламенно за Бойко Борисов, бихте ли помолили енергийния министър да изпълни това, което Бойко Борисов каза, който е Вашият лидер – да обясни защо това споразумение няма да работи или да си подаде оставката?
#152 · speech
Господин Гуцанов.
#153 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Имам още време.
#154 · speech
За реплика ли, господин Гуцанов?
#155 · speech
БСП за България, от място
За изказване.
#156 · speech
За изказване има записани и други. Заповядайте за реплика, господин Проданов.
#157 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Петкова, като толкова се хвалехте с предишните правителства на Бойко Борисов, това правителство на кой е бе, госпожо Петкова? Кой го подкрепя? То е също на Бойко Борисов. Второ, изказване на Борисов от 10 декември – заявява, че България ще успее да се вмести в параметрите за съкращаване на въглеродните емисии до 2030 г. Това е пак същото изказване на този същия господин Бойко Борисов.
#158 · speech
Има ли друга реплика? Госпожо Петкова, искате ли дуплика? Заповядайте.
#159 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря за репликата, колеги – и за двете реплики. Уважаеми колега Проданов, никога правителството на Политическа партия ГЕРБ не е поемало ангажимент за закриване на въглищните централи. Ще го повтарям непрекъснато, защото съм участвала лично в този процес и знам какво сме правили. (Реплики от „БСП за България“: „Това правителство не е ли на ГЕРБ?“) Правителството, в което Вие участвахте, взе решение да бъдат намалени емисиите от производство на електрическа енергия с 40% до 2025 г. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
#160 · speech
За изказване… Ще редувам групите, господин Гуцанов за изказване преди господин Жечо Станков.
#161 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Правилно една част от нашите колеги казаха, че това решение, което предстои да се вземе, което Вие предлагате, е срамно решение. Аз бих добавил само, че е срамно и опасно решение, граничещо с национално предателство. Асен Василев поема ангажименти въглеродните емисии в България да се намалят с 40% в сравнение с 2019 г. Не го казвам случайно – 2019 г., защото това е годината на най-ниското производство. От това тайно споразумение, чета дословно: „С нарастващата роля на производство на електрическа енергия от нискоемисионни източници в прехода се очаква 80% намаление на емисиите в енергийния сектор до 2030 г. в сравнение с 1990 г. и над 90% намаление на емисиите в енергийния сектор до 2035 г.“ Уважаеми колеги, това означава, че от 4475 мегавата ние ще паднем на 800 мегавата. Това означава закриване на минния сектор, 40 000 безработни…
#162 · speech
Ориентирайте се към приключване.
#163 · speech
Ориентирам се към приключване. Това означава още нещо – в момента България е износител на 1000 мегавата годишно, ще стане вносител на 1500 мегавата на годишна база, ако има откъде да го купим. Ето това Вие предлагате в момента и това наистина е поредното национално предателство и унищожаване…
#164 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов.
#165 · speech
…и на последната работеща икономика.
#166 · speech
Жечо Станков за изказване.
#167 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Реплика!
#168 · speech
Нямат време за дуплика. (Реплики: „Дуплика може.“) Не, господин Вълчев се отказа.
#169 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не съм се отказал.
#170 · speech
Господин Вълчев, искате ли думата? Господин Станков, господин Вълчев много държи да даде възможност на господин Гуцанов – те са се наговорили. (Реплики.)
#171 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Гуцанов, Вие казахте, че Асен Василев е подписал и поел ангажимента тайно. Ама той не е толкова таен, защото в информационната система на Министерския съвет можем да намерим Решение №203 на Министерския съвет от 6 април 2022 г., гласувано от госпожа Корнелия Нинова, господин Проданов като министър на туризма, господин Георги Гьоков (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) като министър на труда и социалната политика, господин Иван Иванов като министър на земеделието, господин Денков като министър на образованието, господин Александър Николов като министър на енергетиката. Всички тези хора единодушно са одобрили Решение №203, така че не е толкова тайно това решение. Понеже господин Проданов каза, че господин Борисов се е съгласил на 30% намаление на емисиите, това е един ангажимент спрямо 1990 г., който ние вече сме изпълнили и той въобще не касае емисиите единствено и само от въглищните централи, а въобще. Ние нямаме никакъв проблем с този ангажимент и нека да не бъркаме ябълки с круши, да не бъркаме отправната година, да не казваме, че компот от круши и компютъра са едно и също. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#172 · speech
Господин Гуцанов.
#173 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател! Господин Вълчев, безкрайно се радвам, че ми дадохте възможност да обясня нещата, защото няма нищо общо с това, което говорите, а Вашето правителство на сглобката, на некоалицията, направи този списък на фирми по шуробаджанащина, да се раздадат над три милиарда. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Точно от Вашето правителство, което в момента управлява. И тези 40%, които ще унищожат енергетиката, говорим за въглеродните емисии, нямат нищо общо с това тайно споразумение. А това правителство в момента, на което му липсват милиард и четиристотин милиона, прави всичко възможно да се приеме Планът, за да стане така, че да се вземат тези пари за бюджета и заедно с това нещо да се откраднат останалите пари. Но по-големият проблем какъв е, че Вие наистина ще закриете енергетиката. Така, както по Вашето време – госпожа Теменужка Петкова знае много добре какви пари се дадоха за атомната енергетика, за да се докаже дали могат да се ползват други доставчици на ядрено гориво и България плати за това нещо – един път пет милиона, един път милион и половина. По време на Вашето правителство! И започна това унищожаване. Това правителство прави всичко възможно да се закрие и последната опция за „Белене“ да тръгне. Това Ваше правителство прави така, че и този сектор да бъде закрит, който е близо 8% от брутния вътрешен продукт на страната. И така, че Вие да го говорите – моля Ви се, недейте, ще оставите 40 хиляди души без работа. Ето, това правите Вие с това безумно решение, което сте предложили да се гласува в Народното събрание. Да не говорим, че е против Конституцията – нещо, с което колегата Кристиан Вигенин започна.
#174 · speech
БСП за България, от място
Господин Председател, лично обяснение.
#175 · speech
Лично обяснение – по какъв въпрос, господин… (Силен шум.) Заповядайте да кажете – били ли сте, не сте ли били? (Шум и реплики.) Лично обяснение – беше споменат, че е подкрепил Решението на Министерския съвет.
#176 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Вълчев, много спекулирате с тези неща, които казвате от трибуната, а не казвате, че Вие бяхте в правителството на ГЕРБ, което се съгласи с тези 40% надолу спрямо 2019 г. И Вашите подписи седят там. А пък аз съм се подписал под Плана за възстановяване и устойчивост в частта му за социална политика, където имаше дванадесет милиарда и половина. Точно там съм се подписал, никъде другаде. (Шум и реплики.) Господин Вълчев, отговорете от трибуната тук, след като хвърляте имена в публичното пространство, Вие под колко неща се подписахте като участник в правителството четири години на Бойко Борисов? (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Кажете ги тези неща, защото иначе от Ваша страна става много неколегиално. (Силен шум.)
#177 · speech
БСП за България, от място
И аз имам лично обяснение.
#178 · speech
Господин Вълчев, господин Вълчев, а Ви спирах да излезете на трибуната.
#179 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Господин Вълчев, между другото, малко преди да направите Вие процедура, аз направих процедура, в която Ви изчетох това, което е казал тогавашният Ваш премиер, с който толкова много се гордеете, и за това как той още в първоначалния вариант е подписал и е поел ангажимент за тези емисии. Точно тогава Вие сте били в това правителство, което също е одобрило тези емисии. Но тук въпросът ми е друг, господин Вълчев – може би към Вас, защото Вие ме споменахте и процедурата ми е лично обяснение. Това правителство, което в момента Вие се правите, че не го подкрепяте и че не сте в него, госпожа Мария Габриел като вицепремиер гласувала ли е за това решение, което е изпратено онзиден в Брюксел? Гласувано е. Вие бяхте ли част от това мнозинство, което онзиден по всякакъв начин се опитваше да саботира предложението на БСП да влезе именно точката за предоговаряне на Плана, който вече е вкаран в Брюксел и който Вие сега ни го вкарвате най-нагло в парламента, за да разглеждаме нещо, което вече Министерският съвет е приел като отговорност, подписал и е свършил работа? Какво правим ние с тази срамна процедура днес?! (Реплики.) Абсолютно нищо. В момента унижавате парламента, използвате го за гумен печат, за да може да оправдае решенията, които са предприети от Министерския съвет. И на всичкото отгоре, наглостта да е пълна, ГЕРБ от първия до последния момент се правят, че не участват в това управление. Колеги от ГЕРБ, онзиден нали можеше да подкрепите това решение, то да влезе в Народното събрание, да го разгледаме и още преди да е влязъл, да са вкарали правителството Плана, можеше да го отменим с Вашите гласове.
#180 · speech
Времето Ви, господин Проданов, изтече.
#181 · speech
Така че нека да не вкарваме хората в заблуждение. ГЕРБ са основната причина това да се приеме. Никой друг! И не си измивайте ръцете и с ПП-тата. Те още са неопитни, не знаят, както беше казал един министър…
#182 · speech
Господин Проданов, времето.
#183 · speech
…учим се да управляваме. (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#184 · speech
БСП за България, от място
Това последното не се чу. (Шум и реплики. Реплика от народния представител Христо Проданов.)
#185 · speech
Ще реагирам, господин Проданов, защото на предходното заседание никой не е саботирал влизането на точката. Напротив, Вие се опитахте да принудите председателя на заседанието да използва правата си против неговата воля, така че това в никакъв случай не е саботиране на работата. (Народният представител Радостин Василев иска думата.) Господин Василев, Вие? (Силен шум и реплики.) Сега ще разнообразим личните обяснения.
#186 · speech
Нечленуващ в ПГ
Аз исках само за Проданов от ВЪЗРАЖДАНЕ да си го взема.
#187 · speech
Вие искате не за Проданов от БСП, а за Проданов от ВЪЗРАЖДАНЕ?
#188 · speech
Да, за другия Проданов. Бях споменат преди доста време, но нямам право на реплика и използвам лично обяснение, независимо че май не бях споменат в негативна конотация, както Вие обичате да се изказвате. Колега Проданов, относно синдикалните лидери. Има и хора на терен, хора, които работят в тези въглищни централи, които се борят изключително много за интересите на работниците и служителите. За съжаление обаче, горе шапката от години е пробита. Това имах предвид в моето изказване. И по втората точка. Няма да се изтеглят плановете за справедлив преход, може да сте сигурни в това.
#189 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
Сега личното обяснение. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Махай се оттам“.)
#190 · speech
Жечо Станков. (Реплика от народния представител Христо Проданов.) Няма да Ви дам лично обяснение, господин Проданов.
#191 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
Нали ме споменахте?
#192 · speech
Не съм Ви споменал.
#193 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
Е, как… Две минути, да кажа каква е истината.
#194 · speech
С какво Ви засегнах, господин Проданов?
#195 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
С това, че вкарвате внушение и че това не е така, както го казвам.
#196 · speech
Вкарвам внушение, че не е така, както го казвате?
#197 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
Точно така. Ако искате, дайте ми думата, ще го обясня.
#198 · speech
Колеги, дали сте усетили да вкарвам внушения? (Силен шум и реплики.) Не. Залата не го е разбрала. Господин Станков, имате думата. (Реплика от народния представител Христо Проданов.)
#199 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, господин Министър, уважаеми колеги! Много е тъжно, когато в един такъв момент, важен за българската енергетика, аз лично виждам на трибуната на Народното събрание да се качват хора и да се упражняват на тема енергетика, а самите те не могат да направят разлика между мегават и мегаватчас. (Смях.) Да, не е смешно, направо си е плачевно. Тук колегите, които присъстват, от синдикатите, само мога да им направя дълбок поклон, защото през всичките тези години заедно с тях сме се борили. И когато – и господин Проданов, и господин Проданов се упражняват в риторика спрямо един от най-добрите премиери в България – Борисов, с едни от най-успешните правителства. А именно поради факта, само ще Ви посоча, че към края на 2014 г. енергетиката, колеги, я оставихте в колапс. Тогава задлъжнялостта, която беше между ТЕЦ-ове – мини, ето тук господин Дяков от КНСБ може да Ви го каже, Огнян Атанасов може да Ви го каже, на браншови съвети сме ги гледали детайлно. Беше така завързан възелът в българската енергетика за вътрешна задлъжнялост, че нещата не можеше да продължат въобще в никаква посока. Коефициентът за стартиране на свлачища в мините и връщане в 70-те години на миналия век щяха да доведат до това да загубим човешки животи, ако не беше развързан този възел, за да започнат инвестициите и в мините, и в ТЕЦ-овете. Така че точно Вие няма да ми говорите какво е било тогава. На думите, които цитирате от 2020 г. изцяло некомпетентно, когато говорим за 55% намаляване на емисиите от газове и се има предвид конкретно от всички сектори – България спрямо 1990 г., която е референтната година, до 2020 г. е съкратила емисиите си с 48% при обща европейска цел, забележете, обща европейска цел, необвързваща за държавите членки, в смисъл без индивидуална цел на национално ниво. България ще постигне тази цел. И през всичките тези години, докато правителството на Борисов е било начело, е постигала целите, без да се поставя на масата затваряне на каквато и да е мощност не само в Маришкия басейн, а в цялата страна от производство от въглища. Десетки часове сме водили разговори с Европейската комисия по време на Плана за възстановяване и устойчивост. Никога не е било в дневния ред. И вицепремиерът Дончев, който тогава отговаряше за това, с всички публикувани планове доказваме, че няма поет никакъв ангажимент. Изведнъж обаче се появиха едни минус 40% от емисиите спрямо 2019 г. в правителство, в което и крайното дясно, и крайното ляво участваше, но това не го споменавате. Проблемът в момента не са толкова плановете – и колегите от синдикатите го знаят, проблемът е поетият ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост. Колеги, тук всички трябва да се обединим, защото съединението прави силата. Неслучайно го пише на герба. Трябва да се обединим, да седнем с Еврокомисията и да разрешим този проблем за неправилно поетия ангажимент. И трябва да видим оттук нататък всички стъпки, които да се предприемат, за да не се застраши енергийната сигурност на страната, работните места на тези десетки хиляди хора, които пряко, косвено, индуктивно са в тези региони и с които заедно сме оценили риска през годините. Защото, докато ГЕРБ отговаряше за плановете за преход, имаше ежеседмични срещи с тези хора и всичките им предпочитания, желания бяха включени в тези планове. Интегрираният план „Климат – енергетика“, който посочва посоката на развитие на българската енергетика до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., изцяло отчете техните желания и до 2038 г. ТЕЦ-овете и мините спрямо този план трябва да работят. Към него трябва да се придържаме, защото той в момента трябва да бъде обновен. Той трябваше да бъде обновен към 1 юли тази година. Призовавам Ви към смиреност. Всички политически сили, които сме тук, да работим, както се работи в Енергийната комисия – задружно, да намерим начин да постигнем целите така, че хората да са спокойни за своите работни места, българската енергетика да не е застрашена и да не си говорим за години на затваряне или за алтернативни мощности като паро-газови централи, каквито, между другото, са посочени в Плана за декарбонизация, който днес се опита да бъде прокаран на Енергийна комисия, а да видим по какъв начин България да запази мястото си като нетен износител на енергия и гарант за сигурността на Балканите за доставка на енергия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#200 · speech
Има ли реплики, колеги? Не виждам. (Шум и реплики.)
#201 · speech
БСП за България, от място
И той ме спомена даже.
#202 · speech
Господин Станков, споменах ли господин Проданов с недобро… (Шум и реплики.)
#203 · speech
БСП за България, от място
И Вие, и той. (Силен шум и реплики.)
#204 · speech
БСП за България, от място
Каза Проданов и Проданов.
#205 · speech
Няма да Ви дам лично обяснение, господин Проданов. Нямате основание, не. Не Ви е споменал и не Ви е засегнал.
#206 · speech
БСП за България, от място
Аз искам на Вас да Ви направя.
#207 · speech
Искате на мен?
#208 · speech
БСП за България, от място
И аз съм изключително добронамерен – лично обяснение, няма да се заяждам.
#209 · speech
Заповядайте, тридесет секунди – към мен.
#210 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Тъй като и господин Станков ме спомена, и Вие ме споменахте, имам право на две лични обяснения. Аз ще бъда по-кратък, ще се опитам в едно. Така че нека да не бъде 30 секунди, а 2 минути. Първо, господин Председател, да Ви напомня, в петък Вие не бяхте тук, мисля, че не бяхте тук, и може би да не сте разбрали правилно какво се случи в пленарната зала. Аз казах в моята процедура, че ПП и ДБ – те са ясни във връзка с темата, че са против предоговаряне на това, което е вкарано в Брюксел, но казах от ГЕРБ да не се оправдават и да не се крият зад гърба на ПП, защото, господин Председател, онзиден, когато направихме процедурата – БСП, ВЪЗРАЖДАНЕ, „Има Такъв Народ“, и когато тук бяхме на трибуната, единственото, което трябваше да се случи, освен тези партии, които изброих, парламентарни групи, ако и парламентарната група на ГЕРБ беше гласувала да влезе това в дневния ред, то щеше да влезе, то е въпрос на проста математика. И аз изхождам от това предложение, от този извод, защото малко преди това се проведе Енергийна комисия. В Енергийната комисия господин Делян Добрев от парламентарната група на ГЕРБ подкрепи това предложение. Така че това, което казах и което Вие се опитахте да внушите после, че не е вярно, е, че да не се оправдавате и да не стоите зад гърба на ПП и да се криете зад ПП и ДБ, а просто ГЕРБ да поемат своята отговорност и да кажат също, че те са „за“ да се вкара този план, за да може наистина енергетиката да се унищожи. Господин Станков, кратко и към Вас. Вие звучахте наистина изключително убедително за това, че сте загрижени, и ГЕРБ, за енергийната сигурност и така нататък – аз със сигурност не съм специалист в енергетиката като Вас, но си спомням репликата, която направи един Ваш министър-председател, който оприличи „Белене“ като гьол за шарани. (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#211 · speech
Две минути. (Шум и реплики.) Други изказвания дали има? Няма. Закривам разискванията. Преди да пристъпим към гласуване, има искане от министър Радев.
#212 · speech
Министър Румен Радев
Уважаеми господин Председател на Народното събрание на Република България, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости! Силно се надявам, че това се слуша и гледа, така че го казвам и така – уважаеми колеги енергетици, миньори! Подписаното Споразумение – да, на него стои и моят подпис – вчера не е резултат само на усилията и разговорите, които вчера се водиха в продължение на много часове. Това е в резултат, разбира се, и на срещи, които сме имали преди, в това число и на последната среща, която имах с Вас на магистрала „Тракия“. В рамките на това споразумение всъщност се прави и се постига максималното, което е възможно, при обстоятелствата, в които работим. Това споразумение дава все пак възможности. Това, което казах и тогава, казах и вчера, казвам и днес – да, трудно, но възможни и изпълними ангажименти. Това са ангажименти между изпълнителна власт и ангажименти между Вас. Явно желанието да се случат като споразумение, подкрепи и тук в парламентарната зала на Народното събрание на Република България, е с желанието да имаме все пак и гаранти, които да могат да обезпечат спокойствието, сигурността на всяка от страните. По отношение на всяка от точките аз ще мина само много кратко по тях. По първата. Доколкото все още съществуват някакви възможности и хипотези за продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет – да, някъде се каза и в разговорите – и при режимите на нотификация, естествено. Но и извън това – процедурата за резервиране в рамките на критична инфраструктура на мощности – ето това е нещото, което ние категорично трябва да постигнем, да изчерпим до пълен изход. По отношение на привеждането изпълненията на решенията на Народното събрание, както това от януари 2020 г., така и това от януари 2023 г. Да, тук добавяме и представителство на синдикалните организации. Важно е да успеем да не допуснем в дългосрочен план прекратяване, на функциониране или ограничаване на производствен капацитет. Да, изрично сме написали групата БЕХ. И да – заедно с операторите на частни инсталации коментирахме възможността те да могат да оперират в пазарни условия, имат възможност да миксират енергия от въглищни централи и с енергия от инвестициите, които правят в алтернативи, за да могат да постигнат средно претеглен по-нисък емисионен коефициент. По отношение изработването на проекта на енергийна стратегия. Тук подчертавам категорично важното и това е Вашето настояване, и аз напълно го подкрепям като министър на енергетиката, това да е заедно с участието на социалните партньори. Това става и с актуализацията на Интегрирания национален план „Енергетика – климат“. Актуализация, която започна, която, естествено, трябва да завърши като процес в следващата 2024 г. По отношение на прозрачността на процедурите по инвестиционните намерения. Това е желанието и това е нещо, върху което трябва да изработим заедно структура, каквато е Комитетът за наблюдение с участие на представители на всички социални партньори, в това число и регионалните структури, така че да може да се гарантира, да се обезпечи ясен механизъм и модел на съфинансиране. Нещо, което не беше и не е предмет на въпросните размятани, коментирани списъци и така нататък – просто трябва да се четат нещата докрай. Да, по отношение на отпадането от териториалните планове на предприятията за конверсия на въглищни региони колегите знаят отлично с каква идея и с каква цел тръгна да се разработва тази концепция. Ако в тази концепция се виждат каквито и да е рискове по отношение на дейността конкретно на минното ни дружество, на минната компания, да – това няма да се случи по този начин. Тоест желанието Ви такъв тип предприятия целево да отпадне е разбираемо, приемливо и по това работим. По отношение на проучване възможността за улавяне, преработка и съхранение на въглеродни емисии. Да, всяка възможност си струва да бъде проучена. Доколко това може да даде нататък реални резултати в мащаб, в мащаб, колеги, защото ние в момента говорим за добив, който надхвърля двадесет милиона тона въглища годишно, говорим за въглеродни емисии, за да е ясно на всеки, които надхвърлят двадесет и два-двадесет и три милиона тона, трябва да имаме мащабно решение. И да припомня, че всъщност започнахме такива преговори. Това е и предложението, което направиха отново колегите в рамките на разговорите вчера. Естествено, че съм участвал в тези разговори от първата до последната минута и това беше предложението да продължат и преговорите по по-общия проект за споразумение, така както беше връчено на 19 септември, тъй като има още много допълнителни, конкретни стъпки, крачки, инициативи, които бяха предложени там, и всички до един като ангажименти достатъчно разумни и адекватни. Това е обръщението ми към Вас, колеги енергетици и миньори, както и обръщението ми към Вас, дами и господа депутати. Благодаря.
#213 · speech
Благодаря Ви. Господин Денков, заповядайте.
#214 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми и неуважаеми дами и господа народни представители! (Шум и продължителни възгласи „Ууу, оставка!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми господа и дами енергетици и миньори!
#215 · speech
Колеги, моля за ред в залата.
#216 · speech
Това, което чухме днес, съответстваше на това, което очаквах почти във всичко. Този разговор беше политизиран. Този разговор беше изпълнен с много неистини и откровени лъжи! Той беше, за съжаление, допълнен и с откровени простащини! Така че това е причината да се обърна към част от Вас по този начин, защото е срам, срам е в това Народно събрание да се води разговор по такава важна тема и в тази тема Вие да вкарвате просташки подмятания и лъжи. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#217 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ти си срам за България.
#218 · speech
Господин Костадинов, моля Ви.
#219 · speech
Нека да кажа няколко от лъжите, които бяха казани днес. Първо, искането да има споразумение всъщност беше искане точно от протестиращите, които дойдоха с предложение от шест точки. Искането това споразумение, до което стигнахме накрая, да бъде внесено в Народното събрание беше на протестиращите и ние се съгласихме. Така че всеки, който оспорва нуждата от споразумение, всеки, който оспорва нуждата от това решение, което днес обсъждаме тук, всъщност възразява срещу това, което искаха протестиращите.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Оттегли териториалните планове. Лъжец.
#221 · speech
По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост и териториалните планове. Казах го няколко пъти досега, но разбира се, който не иска да го чуе, не го чу. Ще го кажа отново ясно и категорично. С внасянето на териториалните планове и предложенията за промени в Плана за възстановяване и устойчивост ние изпълняваме точно тези решения, които са в основата на точка две. Затова трябваше да внесем плановете и трябваше да започнем преговорите в комплект и сроковете, които са дадени, са тези, в които трябва да преговаряме с Европейската комисия. Трето. Няколко пъти беше изказана една лъжа и тя е, че аз съм казал, че изпълняваме това, което иска Европейската комисия. Казах нещо друго и това е, че трябва да изпълняваме европейските регламенти. Но понеже някои от депутатите тук искат да излезем от Европейския съюз, затова смятат, че ние не трябва да спазваме европейските регламенти. За тези, които може би не познават достатъчно това международно право, европейските регламенти са с ранг на закон и затова трябва да бъдат изпълнявани. И тези, които призовават да не ги изпълняваме, всъщност имат тяхната скрита мисъл – дайте да излезем, ако можем, от Европейския съюз, ама още не знаем как, защото българското население, за Ваше съжаление, в по-голямата си част е проевропейско. (Продължителни ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#222 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо, лъжецо.
#223 · speech
Господин Костадинов!
#224 · speech
Имаше още доста други неща, които не бяха верни, например това, че е ставало дума за три-четири милиарда, които да се разпределят. Не, ставаше дума за три-четири милиарда, които да се инвестират. Именно затова тази сутрин имах среща и с работодателските организации, които също са част от този процес, защото те са тези, които могат да осигурят развитието на регионите, които могат да осигурят работни места, а тези работни места са една от най-чувствителните теми за хората, които протестират. Така че грижата за хората, грижата за мините, грижата за енергийната система на България я има, стига, разбира се, да има кой да погледне и да разбере за какво става дума. Но докато хората, които обсъждат тази тема, не се интересуват от доброто на България, а се интересуват от доброто на частния си партиен интерес, разбира се, няма как да го видят. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и възгласи: „Браво!“ Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“)
#225 · speech
За процедура, господин Йорданов.
#226 · speech
ИТН
Понеже ние от „Има Такъв Народ“ имаме нужда да осмислим безсмислието на това, което чухме, искаме петнадесет минути почивка.
#227 · speech
Петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#228 · speech
Колеги, продължаваме работа. Ще подложа на гласуване Проекта на решение в редакцията по Доклада на Комисията по енергетика, но преди това ще подложа на гласуване направените редакционно-технически предложения от Десислава Атанасова. Припомням ги. Едното беше към титула да се добави предметът на решението, другото беше техническо – вместо ал. 1 на чл. 85 да бъде ал. 5, и в т. 5 абревиатурите „ТП“ да се четат като „териториални планове за справедлив преход“. Гласували 164 народни представители: за 116, против 48, въздържали се няма. Предложението е прието. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Това беше, господин Костадинов, за редакционните предложения и сега ще подложа на гласуване самото решение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Режим на прегласуване на редакционно-техническите предложения. Гласували 195 народни представители: за 129, против 65, въздържал се 1. Предложението е прието. Подлагам на гласуване Проекта на решение в редакцията по Доклада на комисията по енергетика заедно с приетите редакционно-технически промени. Гласували 199 народни представители: за 133, против 66, въздържали се няма. С това Решението е прието. Поради изчерпване на днешната програма закривам заседанието. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Отрицателен вот!“) Ами реагирайте, колеги! По 5 – 6 секунди давам като възможност. Заповядайте за отрицателен вот, господин Ганев.
#229 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Мантрата – защо българската енергетика трябва да бъде съсипана, ТЕЦ-овете да бъдат затворени, мините също да бъдат затворени, въпреки че имат запаси поне за 70 години, и това, което се обяснява от евроатлантиците в България, е, че е прекалено скъпа енергията, която дават ТЕЦ-овете в България, и въглищата са прекалено скъпи. Обаче тук е голямото обаче! Никой не казва, че формирането на цената е на база на вредните емисии, които плащаме и всяко предприятие плаща, и тук идва голямото ограбване на българската енергетика. Никой не казва, че България много отдавна е изпълнила своите задължения за вредни емисии, никой не казва, че България дава едва 1,37% от общите капацитети за вредни емисии в Европейския съюз, а това е, защото България е деиндустриализирана. Никой не казва, че квотите от 100 евро на тон дават 70% от цената на ТЕЦ-овете и това съсипва българската енергетика! Точно заради това въглищата са единственият начин и в световен мащаб в момента се откриват хиляди рудници, откриват се хиляди ТЕЦ-ове за това нещо. Китай и Индия са пределно ясни в намеренията си за разработване именно на тази най-евтина енергия! Там обаче не плащат по 100 евро на тон за вредни емисии. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че териториалните планове не само трябва да бъдат преработени, те трябва да бъдат върнати, след което отново да бъдат вкарани в Европейската комисия за разглеждане. Това е единствената гаранция, че ще бъде защитена българската енергетика – нещо, което, както се вижда и от днешното решение, българската страна в лицето на правителството и на мнозинството в парламента няма да направи. Дълбоко ще бъде за съжаление цялото това решение в икономическия ни живот, защото това е пагубно. Пагубно е за мините, защото мините няма как да съществуват и няма как да имаме миньори, при положение че ТЕЦ-овете са ни затворени, защото това е пагубно. Когато се направи така, че да има разделение между работещите в ТЕЦ-овете и им се обяснява и обещава, че ще продължат да работят дори след като бъдат затворени мините, защото ще има варианти за газификация, а това е разделяне на обществото ни, разделяне на хората, които работят в целите тези три региона. Това е пагубно и ние като държава не можем да си го позволим, защото перки, фотоволтаици – това е утопия, която се вижда и в Западна Европа! Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично сме против това нещо, което се прие. Ще работим това нещо да не бъде въведено, още повече видяхме, че обещанията за курсове на работещите в регионите, в които да могат да станат фризьори или модерната дума „коучове“ и да станат някъде някакви си, а не миньори, е утопия и лъжи! Точно заради това това нещо е пагубно за нас, за бъдещето ни! Ако някой, който не е зает в този сектор, си мисли, че не го касае – не, напротив, касае ни! Инфлацията е плод на това, че имаме високи цени на енергията, а бъдещето и това, което предстои пред нас като държава, е още по-черно, защото това предстои да стане! Ние трябва да направим своя избор в момента – да спрем това безумие! Всеки един в тази зала, вместо да изпълнява европейските приоритети, да се загледа какви приоритети имаме ние като народ! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#230 · speech
Има ли друг отрицателен вот? Не виждам. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,35 ч.) Председател: Росен Желязков Секретари: Десислава Трифонова Деян Дечев