2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: sluzheben-ministar-rositsa-velkova-zheleva
· намерени изказвания: 5
#1 · speech
Уважаеми колеги, добър ден! Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Днешното заседание е свикано с Разпореждане № 49-350-02-80 от 26 май 2023 г. на основание чл. 78, т. 1 от Конституцията на Република България при следния дневен ред: 1. Изслушване на председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“, директора на Служба „Военно разузнаване“ и председателя на Държавна агенция „Разузнаване“ на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно изнесените твърдения от народен представител от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“, че ръководителите на българските служби за сигурност са съгласувани с посолствата на чужди държави. Вносители – Костадин Костадинов, Петър Петров и Цончо Ганев от 26 май 2023 г. 2. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Преди да пристъпим към тази точка, ще Ви прочета две съобщения. С уведомително писмо до председателя на Народното събрание народният представител Радостин Петев Василев – народен представител от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“, уведомява, че в момента на получаване на настоящото уведомително писмо напуска парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. В тази връзка Ви информирам, че съгласно чл. 19, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание членовете на постоянните комисии се освобождават предсрочно при прекратяване членството си в парламентарната група, от чиято квота са избрани. На това основание се обявява освобождаването на народния представител Радостин Василев като член на Комисията по правни въпроси и като член на Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта. Съгласно чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание освобождаването се обявява, без да се обсъжда и гласува. Постъпило е уведомление от Костадин Костадинов и група народни представители на основание чл. 82 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, че оттеглят Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина, № 49-354-01-46, внесен от същите. Поискана е декларация. Заповядайте, господин Лорер, от името на парламентарна група за декларация.
#2 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Използваме тази трибуна, за да изразим мнението си, тъй като тази възможност вчера ни беше отнета в президентството при връчване на втория мандат. (Шум, реплики и смях от ГЕРБ-СДС, ВЪЗРАЖДАНЕ и ДПС.) Има един идеал, който ни обединява, и това е, че България е свободна и независима парламентарна република. И докато отношенията помежду ни преминават между точка на кипене и точка на замръзване, България се отдалечава от призванието си да бъде свободна и развиваща се европейска страна. (Народните представители от парламентарната група на ИТН напускат пленарната зала.) Обръщаме се и към Президента на Републиката: господин Президент, чл. 1 на Конституцията гласи, че България е република с парламентарно управление. Припомняме Ви, че законите на страната трябва да се спазват по буква, но и по дух, или както казваше един велик български юрист: трябва да пазим и правото от закона. Най-висшата роля на президентството е да ни обединява, не да ни разединява. Обединението е ценността, с която президентската институция трябва да представлява навсякъде. Вие, господин Президент, не се справяте с тази роля, Вие ни делите, вместо да ни обединявате. (Шум и реплики.) Затова ние в парламента сме призвани да изпълним и тази мисия.
#3 · speech
Моля Ви, колеги, за тишина в залата!
#4 · speech
Искам да се обърна към избирателите на „Продължаваме Промяната“ и на „Демократична България“. (Шум и реплики.) Знаем колко е трудно… (Шум и реплики.) Ще стигна и до Вашите. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Знаем колко е трудно да си представим работа с ГЕРБ – за всичко това, което се е случило през последните години, но България днес и утре е по-голяма от това. Обръщам се и към избирателите на ГЕРБ – знаем колко е трудно за Вас да си представите работа с най-големия си политически опонент (шум и реплики от ГЕРБ-СДС, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), но България днес и утре е по-голяма от това. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Искам да се обърнем и към избирателите на всички останали политически сили и всички онези българи, които не са намерили своето представителство в парламента – правителство на България трябва да има и това трябва да бъде правителство на всички ни. Уважаеми дами и господа народни представители, знаем колко е трудно да загърбим различията си, но нека да покажем и на президентството, и на прокуратурата, и на цялото българско общество как трябва да работи една чиста, свята парламентарна република. Първата стъпка към това е създаването на редовен кабинет (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), създаването на редовен кабинет, който да поведе страната ни с ясни, амбициозни цели, които да отприщят потенциала ѝ. (Шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Изборът е ясен. (Шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Изборът е ясен, дами и господа, прикрито авторитарно управление или ясна и чиста парламентарна република. Изборът е ясен – между това да казваме на българите: така стана или да надскочим емоцията на момента. Да надскочим емоцията на момента и да върнем нормалността в българската държава. Изборът е ясен – между радикализиране заради партиен интерес или възстановяване на нормалността и превръщането на България в европейска сила. Днес, както винаги, изборът е ясен и историята няма да е безразлична към тези, които не участват в трудните избори. Решението е във Вашите ръце и в силата на Вашия дух. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Лорер. (Реплика от народния представител Маноил Манов.) По начина на водене ли? (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Господин Манев – по начина на водене, да няма отношение по декларацията.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Председател, след високопарните неща на колегата няма да влизам в тази тема. Аз се обръщам към Вас по начина на водене във връзка с втората част на нашето заседание – с парламентарния контрол. Господин Председател, министърът на земеделието втора седмица се крие да се яви тук по един мой въпрос. Въпроса, сега като го озвуча пред колегите, ще разберете, че има основание. Министерството на земеделието се опитва да продаде през последната една седмица много бързо и много качествено бунгала на първа линия в Сарафово за едни скромни сумички. (Реплики.) За едни скромни сумички, за които просто е смешно да си говорим. Зададох въпрос на министъра на земеделието и той втора седмица отказва да дойде в Народното събрание по някакви си негови там ангажименти. Повярвайте ми, това вече ме кара да мисля, че не е случайно, и ще Ви помоля да направите опит все пак да дойде и да ни отговори има ли основание да се притесняваме от това, че ще бъде завършена сделката за продажба на бунгала, собственост на „Напоителни системи“, за нищожни суми и за нищожни пари. (Шум и реплики.) Отново, моля Ви, направете всичко възможно да дойде тук. Ако пък не е вярно това, ако пък нещо не знаем, да ни оборят. Благодаря.
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Друга процедура? Няма. По начина на водене – заповядайте.
#8 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. По начина на водене ми е процедурата. Аналогична ми е тезата, свързана с отсъствието на министъра на транспорта. Вече втора седмица нито се появява на Комисия, нито идва в пленарната зала. Имам и аз въпрос към него в днешния парламентарен контрол, но нямаме информация къде е. Надявам се в чисто здравословен план да е добре, но е хубаво да идва, да отговаря на въпросите и да си спазва закона и процедурите, тъй като все пак ние сме парламентарна република. Така че, ако може, да получим информация защо го няма, къде е и ако има възможност, нека да дойде днес, има време до парламентарния контрол, има и въпроси към него, да дойде и да говори, защото ние хора не ядем. Благодаря Ви.
#9 · speech
Благодаря Ви. Ще отправя питане за това. Заповядайте, господин Георгиев, по начина на водене.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, правя процедура да включим камерите на БНТ1 и БНР, защото ще се коментират неща, които са от изключително значение за всеки един български гражданин, който е потенциален избирател. За да могат хората да направят информирано решение следващия път, като гласуват, кой е национален предател, кой не е национален предател, кой какви договорки е правил, кой е изнасял информация, кой е крил информация, кой е ощетил държавата и прочее, съответно за да може народът да се произнесе на едни евентуални скорошни или не толкова скорошни избори, и цялото българско общество да е абсолютно наясно, всичко да е прозрачно, хората да знаят какво се случва в държавата, в задкулисието и съответно тук в тази зала. Затова искаме камерите на БНТ1 и БНР да излъчват заседанието. Благодаря.
#11 · speech
Разбирам Вашето искане за камерите на БНТ1, тъй като изслушването се излъчва непосредствено по БНТ2 и БНР, тъй като е част от парламентарния контрол. Да разбирам ли, че Вашето искане е вместо БНТ2 да е БНТ1? Това е направената процедура.
#12 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За т. 1.
#13 · speech
Има ли различно предложение? Не виждам. Моля, режим на гласуване. Гласували 205 народни представители: за 155, против 27, въздържали се 23. Предложението е прието. Моля да се включат камерите и да се излъчва по БНТ1 и БНР. Колеги, това означава, че заседанието ще се разглежда в режим на открито заседание и няма да се обсъждат документи, класифицирани по Закона за защита на класифицираната информация. Пристъпваме към точка първа: ИЗСЛУШВАНЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ „НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ“, ДИРЕКТОРА НА СЛУЖБА „ВОЕННО РАЗУЗНАВАНЕ“ И ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ „РАЗУЗНАВАНЕ“ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ИЗНЕСЕНИТЕ ТВЪРДЕНИЯ ОТ НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГРУПА „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“, ЧЕ РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ СЛУЖБИ ЗА СИГУРНОСТ СА СЪГЛАСУВАНИ С ПОСОЛСТВАТА НА ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ. Кой ще представи предмета на изслушването? Заповядайте, господин Ганев.
#14 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Години наред ние от ВЪЗРАЖДАНЕ обясняваме, казваме, предупреждаваме, че България е завладяна държава. България тридесет и три години се управлява от хора, които съгласуват абсолютно всичко, което касае живота на българина. И това съгласуване има своята цена – към днешна дата България продължава да е най-бедната държава в Европейския съюз и да сме най-изостаналата държава. И всичкото това нещо е заради съгласувания и взимане на разрешения за държавни политики и за държавни решения, решения, които би трябвало да се вземат тук, в тази зала, или да се вземат от изпълнителната власт в Министерския съвет. Тридесет и три години това не се случва. Години наред ние от ВЪЗРАЖДАНЕ предупреждаваме, че това е пагубно за нас като държава. Години наред казваме, че освен икономическата цена, която плащаме ние и нашите деца, нашите семейства, плащаме и демографския срив, плащаме това, че изчезваме всяка година със 100 хиляди човека, плащаме цената на съгласуванията с това, че не само сме най-бедните, нашите родители, нашите баби и дядовци се борят за хляба си и в края на всеки месец са длъжни да направят избор – да си платят тока и водата или да си купят лекарства, и от това, което им остане, да си купят храна. Защо? За да може да се смени правителство на коалиция между БСП и ДПС, за да дойде следващото правителство на ГЕРБ с Реформаторски блок, днес облечен под името „Демократична България“, или да се смени след това правителство на ГЕРБ със самообявили се за патриоти, както има и други пък, самообявили се за демократи. След което да дойде поредно правителство на хора, които влезнаха в политиката благодарение на президента, който ги вкара с цялата мощ, както сам си го признава Кирил Петков, че цялата държава е работила за тях и са правили ала-бала да влязат в парламента и да направят поредна коалиция. Коалиция с кого? БСП със самообявилите се за демократи от „Демократична България“ – сами по себе си, на думи, обявявайки, че са един срещу друг, отново всичко съгласувано. Или да направят коалиция, която искат в момента – тези, които влезнаха в парламента за пореден път на гърба на ГЕРБ и на Бойко Борисов, обявявайки, че те са мафията и че той трябва да бъде изчегъртан и че трябва да бъде вкаран в затвора, в момента му се молят. В прекия смисъл на думата му се молят и всичко това, защото е съгласувано с посолството – взето разрешение от посолството и съгласувано с посолствата. Това наблюдаваме и днес. Стигаме дотам, че самозабравилите се хора, които се обявяват, че са промяна и техните по-малки партньори, поне към днешна дата – от „Демократична България“, искат да кадруват така, както не са кадрували и ГЕРБ, искат да кадруват така, както не са кадрували БСП с ДПС, когато управляваха заедно, искат да премахват стотици директори. В края на последния парламент номинираният за министър-председател Денков, когато беше в последните си дни министър на образованието, отвори процедура за кадруване на над 500 директори на училища. Това наблюдаваме и днес. За да стигне цинизмът и потвърждението на това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ от години повтаряме, че се редуват едни евро-атлантически бюрократи, които застават начело на България и изпълняват всичко това, което им се спуска като изисквания – да съгласуват службите, хората, които седят начело на службите. Между другото, да отворим една скоба – искат да съгласуват и са съгласували с посолството и са получили одобрение от посолствата за ДАНС. ДАНС, която сама по себе си е толкова независима, че преди една година получи награда от американското правителство за предано изпълнение на всички свои задължения?!
#15 · speech
Времето, господин Ганев!
#16 · speech
Това е срам и позор за България! (Шум. Възгласи: „Времето, времето!“) Времето Ви изтича и времето ще Ви свърши. Това, че сте доказани национални предатели, е факт.
#17 · speech
Пристъпете към изслушването.
#18 · speech
Сега целта на това изслушване е службите да дойдат, да го докажат и да покажат. Защото, ако трябва, ще закрием заседанието, но да се изкарат всички документи, защото Кирил Петков и Асен Василев са извикани за обяснения – въпросът е като обвиняеми или като свидетели. Защото ние сме завладяна държава и това трябва да стане ясно на българския народ – и сме бедни, и изчезваме демографски заради национални предатели като Вас! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#19 · speech
Председседател Росен Желязков
Уважаеми господа! Господин Председател на Държавната агенция, Директор на Служба „Военно разузнаване“ и Председател на Държавната агенция „Разузнаване“, имате възможност да вземете отношение към предмета на изслушването по произволен, избран от Вас ред.
#20 · speech
Пламен Тончев
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Бих искал преди всичко да благодаря, че имам възможността от тази висока трибуна, бих казал, най-високата трибуна в държавата, да защитя честта и достойнството на служителите от сектор „Сигурност“ и по-специално на служителите от Държавна агенция „Национална сигурност“, да ги защитя от незаслуженото отношение, което наблюдаваме в последните дни и седмици, тези служители, които ежедневно работят за защита на държавността и достойнството на нашата Родина. Относно появилите се твърдения – конкретно на зададената тема, че ръководителите на службите за сигурност се съгласуват с чужди държави, чужди посолства или чужди служби. Искам да заявя, че назначаването на председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ се извършва по стриктно законова процедура и тази процедура е само в рамките на Република България, а именно съгласно сега действащото законодателство по предложение на Министерския съвет се назначават с указ на Президента на Република България за срок от пет години. В нито едно от изискванията на закона не се предвижда кандидатурата за председател или заместник-председател на Агенцията да бъдат съгласувани с когото и да е, в това число с чужди официални представителства. Не отговаря на истината и твърдението, че съгласуването с чужди специални служби се извършва във връзка с някакво законово изискване ръководителите на службите да имат достъп до класифицирана информация – било то на НАТО, или на Европейския съюз. В законодателството на Република България изрично е указан редът, в който се получава достъп до такава информация – класифицирана информация за достъп до национална такава и класифицирана информация за достъп до такава на Европейския съюз и НАТО. Тази процедура се извършва само в структурите, които са на подчинение в Република България, а именно редът е проучване от службите за сигурност на тези лица, след като получат достъп до национална класифицирана информация съгласно утвърден списък, който се предоставя в Държавна комисия „Сигурност на информацията“, се предоставя и достъп до класифицирана информация на НАТО и Европейския съюз. Разрешението за достъп е самият акт за включването в списъка на служителите от ДАНС, допуснати до работа с материали, съдържащи класифицирана информация на Европейския съюз и НАТО. Ще повторя още веднъж, че няма законова процедура, налагаща съгласуване ръководителите на специални служби с чужди специални служби или посолства. Ние като членове на Европейския съюз и НАТО също не съгласуваме кандидатите за ръководители на партньорските служби. Не знам какъв е източникът и на какво са базирани твърденията, че съществуват дефицити в доверието на партньорите към българските служби и по-специално на Агенцията, която аз оглавявам. Мога да заявя спокойно, че Държавна агенция „Национална сигурност“ е надежден и търсен партньор от европейските служби и от службите на НАТО. Представени сме в абсолютно всички формати, които съществуват в Европейския съюз, а именно контратерористичната група, Бернския клуб, Конференция на службите за сигурност от Югоизточна Европа, Централноевропейската конференция, Конференцията на страните от Централна Европа. И за да оборя този наратив, който се появява ежедневно, даже вече ежечасно в публичното пространство, по ключовата роля на Агенцията през месец май 2023 г. България бе приета за пълноправен член на Европейския колеж за разузнаване. Оценките, които получаваме от нашите партньори, от целия Европейски съюз и натовските държави, са изключително високи. Няма да повтарям това, което вчера президентът заяви от учението в Ново село, нашите партньори знаят какви усилия и какъв труд полагаме. Интересно е на какво се базират твърденията за увреждащите имиджа на институциите и служителите, тези твърдения за руско проникване в българските специални служби. Не искам да се връщам на записа, който изтече през предходната седмица, но там ясно се вижда, че това е един наратив, който е удобен за някого и се извършва на гърба на българските специални служби. Отново имам готовност, не смятам, че сега е форматът и времето да дам примери какво е извършила Агенцията само през последната година по тази тема. Само ще дам пример за способността на Агенцията сама да открива такива клетки в своите редици. Публично известен е случаят, в който ние сами разкрихме наши служители, които са работили в услуга на руското разузнаване. Те в момента са с повдигнато обвинение и има обявени служители от руското посолство за персона нон грата. Отново във връзка с множеството твърдения, които увреждат репутацията на българските служби, ще си позволя само един коментар, че тези институции са основен стожер на сигурността на държавата, обществото и гражданите. Основен актив на структурите за сигурност е доверието вътре в страната и навън по отношение на партньорите и стратегическите съюзи, в които участваме. То се гради с изключително много работа и много труд, който много бързо ерозира. Недоказаните твърдения създават репутационни вреди не само на институциите, а и на държавата като цяло. По отношение на службите влиянието е не само върху международното сътрудничество, но и върху мотивацията на служителите и специфичните взаимоотношения с нашите източници. Имайте предвид, че опитите за дискредитиране на институциите, насаждането на несигурност и разделянето на обществото е елемент от хибридните влияния и операции за зловредни влияния, в това число и на Москва. Важен елемент, който искам да засегна, е политическото говорене, което показва непознаване същността и законовите функции на Агенцията, по-специално на Дирекцията „Финансово разузнаване“, която е част от ДАНС. Именно тази структура има основен механизъм за приемането на България във Валутния механизъм ERM II, за изпълнение на редица дейности, залегнали в Плана за устойчивост и развитие, не на последно място – в образуваните досъдебни производства за така нареченото източване на дружествата „Автомагистрали“. Освен това бих задал въпрос на комисиите: какво е направено за Дирекция „Финансово разузнаване“ и ДАНС? Говоря в материално отношение, но това е тема на съвсем друг разговор и съвсем друг формат. Мога да кажа: нищо! В заключение, искам да благодаря на моите служители, зад които заставам при изпълнение на функционалните им задължения, твърдо и безкомпромисно ще отстоявам техните позиции и позицията на Агенцията. Благодаря Ви.
#21 · speech
Благодаря Ви, господин Тончев. Господин Венев, господин Гечев?
#22 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Радвам се да Ви видя, пожелавам Ви крепко здраве. Аз съм бригаден генерал Венев – директор на Служба „Военно разузнаване“. (Шум и реплики.) Службата като част от въоръжените сили е деполитизирана и надпартийна, в този контекст…
#23 · speech
Моля за тишина в залата!
#24 · speech
…не можем да коментираме действия или бездействия на политически обекти и субекти, да не говорим за политическа партия, която е парламентарно представена. Имайте предвид, че за нас парламентът е част от командната верига на държавата. Това, което мога да направя в момента, е да декларирам някои неща в подкрепа на това, което изнесе колегата, председател на ДАНС, по реда, по който се назначава директор на службата. При нас е малко по-сложно – започва от Съвета по отбрана – това е генералитетът, минава през Министерството, премиер, президент. Сегашното законодателство се е постарало в този вид да гарантира една равна отдалеченост на службата. Като пример давам, тъй като сме военнослужещи, сме в юрисдикцията на началника на отбраната, като служба сме пряко подчинени на министъра, като стратегическо ръководство ни управлява премиерът – той разписва годишните задачи. Отделна командна линия, ако ми разрешите да използвам този термин, а за нас е точно така, са вече президентът и председателят на Народното събрание. Това, което мога да декларирам, е, че доверието на НАТО и Европейския съюз при нас са налице. Само за пример мога да дам, че въпросната история мен ме завари на среща с помощник генералния секретар на НАТО по разузнаването и сигурността. Там се предлагаше увеличаване на квотата на службата в съответните разузнавателни структури на НАТО и се случи това, което се случи. Значи, ние ще се опитаме да ги вземем въпреки всичко и ще домакинстваме – това, което ни е поверено от Алианса през следващите месеци. Имам молба, ако разрешите, ако може дебатът да се води по някакъв по-различен начин, предвид хората, които работят за службата, респективно за държавата, респективно за Вас зад граница. Това са например хората, които мерят по четири пъти на ден радиацията в Украйна, за да имаме време да реагираме и примерно да Ви кажем да отидете в убежищата или да сложите противогазите. Това са хората, които оперират в Западните Балкани по линия на миграцията, тероризма. Тези хора, понеже са на достатъчно разстояние от родината, приемат нещата лично и по-емоционално. Оттам вече пада мотивацията и се налага да вземам мерки или да успокоявам тях и техните семейства. Ако може, това да се отчете като молба, не като критика. Пак по линия на доверието службата менажира най-сензитивната мрежа за обмен на разузнавателна информация в НАТО – тя е менажирана на национално ниво, тоест аз съм мениджър. Толкова за доверието. Използвам възможността от тази трибуна, тъй като не се появяваме толкова често, получих разрешение от най-високо ниво в НАТО да разсекретим – това, естествено, на закрито заседание може да стане, така наречената част от NATO a Greeting Intelligence, което касае какво се случи преди войната и в началните фази. На съответното заседание на съответната комисия ще го направим с най-голямо удоволствие, тъй като около година и половина вече се слушат конкретни теории. На 20 януари 2021 г. изчетохме част от така наречените Finnish Intelligence на разузнавателната общност на НАТО, тоест там оценките бяха смесени. Благодаря за вниманието.
#25 · speech
Благодаря Ви. Господин Гечев.
#26 · speech
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с това, което се коментира в публичното пространство през последните няколко дни, искам да споделя, че съгласно Закона за Държавна агенция „Разузнаване“, който е известен на всички, чл. 2, ал. 2: Държавна агенция „Разузнаване“ е служба за сигурност, непосредствено подчинена на Министерския съвет. Държавна агенция „Разузнаване“ участва в дейността на разузнавателните общности на Организацията на Северноатлантическия договор и на Европейския съюз. Според чл. 4 дейността на Държавна агенция „Разузнаване“ се осъществява въз основа на няколко принципа. Единият от тях, по т. 6 е политическа неутралност. В този аспект искам да отбележа, че Държавна агенция „Разузнаване“ не е на президента Радев, не е на някоя политическа партия, Държавна агенция „Разузнаване“ е национална служба за сигурност, която извършва външно разузнаване. По отношение на назначаването на председателя на Агенцията в Закона са посочени няколко предварителни изисквания – това е чл. 15. Никъде в тях не е упоменато, в никой друг документ не се упоменава, че председателят на Държавна агенция „Разузнаване“ преди да бъде назначен, трябва да се съгласува, да се утвърждава, да се одобрява, да се представя на чужди посолства, чужди държави или международни организации. Такива изисквания – нито формални, нито неформални, не съществуват в регламентиращите документи на НАТО и в регламентиращите документи на Европейския съюз, нито на някоя друга международна организация, на която Агенцията е член. Участието на Агенцията в дейността на разузнавателните общности на НАТО и Европейския съюз и взаимодействието с органите на тези две организации, както и взаимодействието с други международни партньорски служби, се осъществява, спазвайки съвсем различни принципи от това, което се коментира в публичното пространство. Смея категорично да заявя това, защото от 2004 г. аз лично работя в сферата на международното сътрудничество в разузнаването. Работил съм с почти всички разузнавателни служби на нашите стратегически партньори в НАТО, в Европейския съюз, както и държави извън тези организации, които считаме за партньорски, с които споделяме еднакви ценности. Никой никога не е изявявал – нито официално, нито неофициално, желание или намерение да утвърждава, да съгласува, да одобрява суверенни национални решения. Доста се спекулира и с въпроса на доверието. Доверието, смея да твърдя, не се получава въз основа на един документ или решение на Министерския съвет, или решение на Народното събрание, или указ на президента. Доверието, както всички Вие знаете, се гради. То се гради с години, може да бъде загубено за един ден, за един час, даже за една минута. През всички години, в които работя с международните ни партньори, винаги съм се стремил да изграждам това доверие – не само лично към мен, защото доверието към един човек не означава нищо, когато липсва институционалното доверие и когато липсва доверието към държавата. Това доверие, най-вече към държавата, зависи и от Вас как ще се изгради – от политическите партии, от държавното ръководство, от парламента, от Министерския съвет, от президентството. (Реплики от народния представител Десислава Атанасова.) Коментира се също така, че службата, че Агенцията е изостанала в организационно отношение, че работи по някакъв неясен начин, че има нужда от реформа. Това нещо го слушаме от години и досега никой не е успял да дойде и конкретно да ми каже от какви реформи имат нужда тези разузнавателни структури. Когато преди две години поех ръководството на Държавна агенция „Разузнаване“, в Агенцията се редяха на опашка служителите, за да ползват един компютър. През 21-ва година на 21-ви век?! Това е ресурсното осигуряване, което в продължение на години е било осигурено на Агенцията. Организационно информационно-аналитичната работа беше разхвърляна къде ли не в различни звена на Агенцията. Информацията беше навсякъде, а служителите, които работеха с нея, не си говореха един с друг. Това беше ефективността на Агенцията преди две години. Това не са неща, които могат да бъдат оправени за ден, два, седмица или година, това изисква огромни усилия, огромен ресурс. Именно международното сътрудничество, за което стана въпрос, беше също разхвърляно по съвсем нелогичен начин. Днес поисках една статистика да ми направят отпреди три години. Ами на колегите, които би следвало за две минути да я направят, им отне четири часа да съберат информацията. Статистиката за последните две години я направиха за две минути, за предходните години им отне четири часа?! Разузнаването през 2021 г. в Държавна агенция „Разузнаване“ се водеше от девет до пет само в работни дни! Приемайте го, както решите. Няма да критикувам – такава е била визията, така са разбирали нещата предходни ръководители. В празнични и почивни дни в Агенцията имаше охрана. Смея да твърдя, че въпреки изключително ограничените ресурси – финансови и най-вече ресурси в човешки личен състав, през тези две години успяхме да напреднем много и Агенцията е наистина реформирана и структурирана.
#27 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нищо не казвате по темата!
#28 · speech
Както казвате, госпожо Атанасова, може би нищо не казвам по темата. Това са все неща, които се коментираха тези дни. Мисля, че казах, по отношение на съгласуване, одобряване на ръководителите на Агенцията такива изисквания няма, това са суверенни национални решения. Съгласно действащото законодателство Министерският съвет предлага, Президентът издава указ, Народното събрание има механизмите за осъществяване на контрол. Мисля, че до момента това се спазва. Не мога да коментирам дали някой без мое знание някъде е съгласувал нещо. Няма да коментирам доколко е законно, не ми е работа, не съм аз човекът и органът, който може да каже: законно, незаконно и как се процедира в такива случаи. Благодаря Ви.
#29 · speech
Благодаря, господин Гечев. Пристъпваме към първия кръг от въпросите. Въпрос от ГЕРБ-СДС и моля да посочите към кого отправяте въпроса. Господин Гаджев.
#30 · speech
(ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господа ръководители на службите! Назначаването на всички ръководители на Службите – на ДАНС, ДАТО, ДАР, Служба „Военно разузнаване“ и главния секретар на МВР, минава през взаимна компетентност между изпълнителната власт в лицето на правителството и президентството. Това е записано за военнослужещите в Конституцията, а за останалите, за цивилните лица – в различните закони. Сега, малко да Ви върна в ретроспекция. През месец май 2021 г. всъщност всички от Вас сте назначени между май и юни месец 2021 г. от първото служебно правителство на Радев в първия кабинет на Янев. Още тогава впрочем в средата на май преди малко повече от две години алармирахме и декларирахме, че е грешка служебно правителство да сменя титулярите на службите за сигурност, защото може да върже ръцете на работата на едно редовно правителство и по принцип тази работа трябва да се случи от редовно правителство, но тогава никой не ни чу, а напротив. Като изключим Служба „Военно разузнаване“, която нямаше титуляр, генерал Венев беше назначен за титуляр на Службата, останалите служби си имаха титуляр и главният секретар на МВР също. Служебното правителство тогава поде смяната на различните ръководители на службите, като главният секретар на МВР господин Рашков беше дори вносител на смяната. Направих си днеска труда да проверя различните стенограми и се оказа, че министрите по това време – Денков, Василев и Петков, са гласували за Вашето назначаване и явно са имали доверие във Вас по това време. Въпросът ми в тази връзка е свързан, който от Вас реши да отговори, тъй като сте работили с две служебни правителства на Янев и едно редовно правителство на Петков – някога имали ли сте проблем в работата с правителствата, усещали ли сте от министрите или от министър-председателя през този период критика, липса на доверие или по някакъв начин да сте се чувствали с липса на доверие от страна на изпълнителната власт към Вашата работа, или напротив, те са се ползвали с такова доверие през времето на редовното правителство и на служебните правителства, в които тези хора са участвали, защото иначе би било малко странно сега да Ви искат оставките? Въпросът ми е примерно към ръководителя на ДАНС господин Тончев, ако искате Вие, ако не – някой друг от колегите.
#31 · speech
Който иска, с предпочитания господин Тончев. Заповядайте.
#32 · speech
Пламен Тончев
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, недоверие е доста силна дума и по-скоро, както казах, е неразбиране относно функционирането на Службата за сигурност…
#33 · speech
Мустафа Карадайь
ДПС, от място
И не само това!
#34 · speech
Пламен Тончев
И другите неща, господин Карадайъ. Пак казвам, неразбиране включително за функциите на Агенцията, включително и по отношение на необходимостта от осигуряване на финансовия ресурс, тъй като многократно бях критикуван за изключително голямата непопълненост – около 30%, а в момента е 28%, на състава. Друг е въпросът, ако назначим тези хора, къде ще работят физически, но това е съвсем различна тема. Многократните мои доклади, изпращани накрая до парламентарните комисии, за необходимост от финансиране за дейността на Агенцията, тук срещнах наистина абсолютно неразбиране и почти никакво финансиране. Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря Ви. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Лорер.
#36 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Нека да започнем с кратък преглед на законовата база особено за колегите, предизвикали това изслушване, които както обикновено не четат. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#37 · speech
Колеги, моля, без подвиквания! Господин Лорер, заповядайте.
#38 · speech
Понеже не обичате да четете, ще Ви припомня два от тях – Законът за ДАР, чл. 2, ал. 3, т. 33: „Агенцията участва в дейности на разузнавателните общности на Европейския съюз и на НАТО…“, и Законът за ДАНС, чл. 9, ал. 1, т. 9: „Агенцията осъществява сътрудничество със сродни служби от други държави.“ Както и председателите на тези агенции подчертаха, след приемането на България в Европейския съюз и НАТО преди повече от 15 години държавата ни поддържа с тези страни много тесни отношения особено в сферата на сигурността. В рамките на международното сътрудничество бих искал отново да ги попитам: нормална практика ли е да се иска от партньорските служби информация, нормална практика ли е този обмен да се случва при наличието на доверие между партньорските служби (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и дали те…
#39 · speech
Ще Ви удължа времето с времето за прекъсване, не влизайте в диалог.
#40 · speech
…дали те могат да изпълняват законовите си задължения, ако не се ползват с пълното доверие на партньорските служби и достъп до класифицирана информация от НАТО и Европейския съюз? Въпросът ми конкретно е към председателя на ДАНС и председателя на ДАР. Благодаря Ви.
#41 · speech
Кой ще отговори? Заповядайте.
#42 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! Разбира се, че трябва да има доверие между партньорите, които са членове на форматите на Европейския съюз и НАТО. Мога да дам като пример това, което са подготвили моите колеги от анализа, че за 2021 г. ние имаме документооборот, получен от европейските партньори, от 1500 документа, а за 2022 г. са 3400. Реципрочно почти същият е обменът на информацията, която е предоставена от Агенцията към тези партньорски служби. Неслучайно аз споменах форматите, в които ние членуваме, и това членство е изключително ценно за България, защото информацията върви и, първо, е много чувствителна, второ, върви изключително бързо. Благодаря Ви.
#43 · speech
Благодаря Ви. От ВЪЗРАЖДАНЕ?
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, това, което чухме на записа, защото за разлика от „Продължаваме Промяната“ слушаме, е как ръководителите на службите били съгласувани с посолството, одобрени от посолството и синхронизирани с посолствата, тоест говорим за една класическа държавна измяна като по учебник буквално. Абсолютно тук не виждам, защото това предизвиква усмивки в групата на „Продължаваме Промяната“, а по-скоро би трябвало да ги е срам в момента да влезнат в залата (шум и реплики от ПП-ДБ), защото такова грандиозно национално предателство, така спокойно споделено в едни четири часа и нещо разговор, не сме имали в скоро време. Всички предатели преди „Продължаваме Промяната“ поне са правили това, криейки се, гледайки хората да не разберат, да не ги чуят, а „Продължаваме Промяната“ дори не се крият или по-скоро Продължаваме предателството.
#45 · speech
Моля, без определения.
#46 · speech
Чухме нещо много ясно как щели да сменят, защото вече са съгласували и одобрили новите началници на българските служби с чужди посолства и с едно посолство, което те слагат явно на пиедестал. Всички знаем кое е това посолство и определено не е руското. Това е едно посолство, което организира приеми, работни закуски и всички се кланят във вярност на това посолство, но въпросът е следният: след като имаме пробив от началниците на службите, предоставена ли е информация в течение на преговорния процес на Република Северна Македония за присъединяване към Европейския съюз и имало ли е теч на информация към македонската държава? Били ли са те подготвени предварително за действията и стъпките на българската държава? Например пращани ли са имейли, препращани ли са скришом от български служители към такива на Република Северна Македония, известявани ли са те в телефонни разговори, предоставяни ли са им секретни документи, давана ли им е някаква вътрешна информация и по този начин извършено ли е друго национално предателство? Въпросът е изключително сериозен и касае всеки един български гражданин, касае всички българи в Македония, които са подложени на систематичен тормоз там.
#47 · speech
Към кого е въпросът?
#48 · speech
Държим ДАНС да отговорят, но съответно и другите служби, ако имат информация по въпроса, нека да кажат всичко, което знаят, защото, подчертавам отново, въпросът е изключително сериозен. Благодаря Ви.
#49 · speech
Заповядайте, господин Тончев.
#50 · speech
Пламен Тонечев
Господин Председател на Народното събрание, дами и господа народи представители! Въпросът е, първо, изключително чувствителен за цялото общество, второ, аз няма да мога да отговоря така подробно, тъй като по случая има образувано досъдебно производство. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ). Само мога да кажа, че в рамките на осъществяване на законовите правомощия на Агенцията по линия на контраразузнавателното обезпечаване е установен случай, в който съветник към министър-председателя в тогавашния момент е съгласувал позициите на Министерството на външните работи с гражданин от Република Северна Македония. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания.)
#51 · speech
От ДПС – заповядайте, господин Хамид.
#52 · speech
ВЪЗРАЖАДАНЕ, от място
Национални предатели, шпиони! Това сте Вие всичките!
#53 · speech
Колеги, моля за ред в залата! Господин Ганев!
#54 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Емоциите са наистина повече от необходимото според мен, господин Ганев – не че Ви правя забележка, нямам такова право. Уважаеми народни представители, уважаеми ръководители на службите за сигурност, моят въпрос е към председателя на Държавната агенция за национална сигурност господин Тончев. Господин Тончев, какви действия предприема поверената Ви агенция по предотвратяване на теча на класифицирана информация към средствата за масова информация – било вътре от службата, било от лицата, които по силата на закона са задължени да работят с класифицирана информация? Моля да ми отговорите малко по-точно и конкретно. Благодаря.
#55 · speech
Заповядайте, господин Тончев.
#56 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател, дами и господа народни представители! Всъщност от последните две години, това е периодът, в който аз съм председател на Агенцията, има установени два случая, в които документи на Държавната агенция или държавни документи са ставали достояние на външни източници. Единият случай всъщност е този, който аз споменах, и тук, разбира се, е контролирано предоставяне на информацията, за да може ние да си свършим нашата работа. Това е случаят на нашия бивш колега вече, срещу когото има образувано досъдебно производство за шпионаж. Втория случай – той се разследва в момента от Софийска градска прокуратура, това е извадка от наш документ с гриф „Секретно“, който беше публикуван на един интернет сайт. Мерките, които е предприела Държавната агенция и по двата случая, са, че има образувани досъдебни производства. Пак казвам, в единия случай има повдигнато обвинение, по другия случай нямам информация да има повдигнато обвинение, но всъщност ние сме установили, че достъп до този документ са имали двама човека, които са извън състава на Агенцията. Това е към момента, което мога да Ви кажа.
#57 · speech
От „БСП за България“? Господин Гуцанов.
#58 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Искам да върнем малко темата такава, каквато е по зададения въпрос днес – Изслушване на Службите във връзка с изтеклия запис, а не просто изслушване на Службите по общообразователна програма или по нещо друго, което интересува народните представители. Нека да направим такова изслушване и то да бъде друг път. Относно изтеклия запис – въпросът ми е към господин Тончев: какво значи според Вас „ала-бала с президента на тема избори“? (Реплика от ДПС: „Ааа!“) Манипулирани ли са последните избори според Вашата служба? Има ли риск за следващи такива избори? Има ли данни за пробив на софтуерите на машините и в тази връзка, опорочен ли е вотът на предходните избори, които сформираха това Народно събрание? В записа ясно се чува, че се говори: „Ако се оставят хората да гласуват нормално, свободно – или още по-точно – пуснем хората да гласуват свободно, резултатът на „Промяната – Демократична България“ ще бъде от 7 до 10%“. (Реплика от ДПС: „А, стига бе!“) Според Вас има ли такава намеса в изборите и Вие какво сте направили, за да бъдат тези избори честни и нормални? След изтеклия запис взели ли сте някакви мерки и смятате ли да направите такива, защото националната сигурност е пряко свързана с изборите? Ако изборите са опорочени, каква е тази национална сигурност? И какво значи изречението: „Цялата държава и държавната машина са впрегнати да работят на тези избори за тези две политически формации“ – вече една, обединени, така ли е, или не е така? (Шум и реплики: „Ааа! А, стига бе! Добро утро!“)
#59 · speech
Господин Тончев, към Вас е отправен този въпрос – заповядайте.
#60 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! За използваните думи и реплики – ала-бала и други, може би този въпрос не трябва да отнасяте към мен. А по отношение на гласуването с машините. Извършена е проверка от Държавна агенция „Национална сигурност“ съвместно с „Информационно обслужване“ и Централната избирателна комисия, включително има образувана проверка в прокуратурата. Към момента не е установено вмешателство в машините, което да може да манипулира изборния резултат. Това заключение е изпратено както на Централната избирателна комисия, така и на Софийска градска прокуратура. На другите въпроси. Пак казвам, не смятам, че аз мога да отговоря на тях, тъй като не съм присъствал на въпросния разговор и не участвам в този запис. (Смях.)
#61 · speech
От „Има Такъв Народ“?
#62 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Тончев, въпросът ми ще бъде към Вас. Ако приемем твърденията на Асен Василев за нелъжовни и предположим, че България действително съгласува назначенията на ръководни кадри в службите си с посолствата, или посолството, и те ги одобряват, то тогава би трябвало да следва, че има някаква практика на реципрочност. Затова бих искала да Ви попитам: във Вашата практика дали има случай, в който някоя друга партньорска държава е съгласувала с българско посолство назначенията си на ръководни кадри в службите за сигурност? (Смях и ръкопляскане от ДПС.) Разбира се, ако се е случвало такова нещо чисто хипотетично, ако България не харесва определен Джон, дали съответната държава ще го замени с някой си Боб, като Джон и Боб са произволно избрани имена и не искам да намесвам имплицитно посолството?
#63 · speech
Към кого е въпросът?
#64 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Пламен Тончев.
#65 · speech
Господин Тончев, изначално беше към Вас.
#66 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател, дами и господа народни представители! Аз го казах в изложението. Никога не е съществувало такова изискване – ръководители на чужди специални служби да бъдат съгласувани с когото и да е от нашите партньори. Това се отнася и за нас. По отношение на начина на допуск до тези служби. Самото изискване за заемане на длъжността, разбира се, след това и в комуникацията с чуждите специални служби, и доверието, което си имаме един към друг, изискване за заемане на нашите длъжности е допуск до класифицирана информация – национална, на Европейския съюз и на НАТО до най-високо ниво, за това нещо се извършват необходимите проверки. Изрично в закона, разбира се, са показани лицата, които получават такъв достъп. По право това сте всички Вие в тази зала, както и министрите от Министерския съвет. Благодаря Ви.
#67 · speech
Благодаря, господин Тончев. Господин Василев, имате право на един въпрос. Сега или във втория кръг? (Реплика от народния представител, нечленуващ в парламентарна група, Радостин Василев.) Преминаваме към втори кръг. От ГЕРБ-СДС?
#68 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми ръководители на българските служби за сигурност, уважаеми колеги! Във връзка с твърденията във въпросния запис, който обсъждаме днес, аз мога да направя своите изводи, но ми се иска да чуя от Вас следното: Първо, откакто сме държава – членка на Европейския съюз и НАТО, въпросът е към господин Тончев, може би и към генерал Венев също, известно ли Ви е, откакто България е член на Европейския съюз и НАТО, на назначен български ръководител на която и да е било служба да му е бил отказван достъп до класифицирана информация? Ако това е така, каква е реакцията на нашите партньори, каква е била? Това е едно. Второ, аз пак знам, но ми се иска да го чуем от Вас, и българските граждани да го чуят от Вас, ако нашите съюзници и партньори установят, че нямат доверие в някои от ръководителите на служби, назначени по суверенен път, по законен път от българската държава, какви действия предприемат те след това? Защото от целия разговор аз мога да си направя един-единствен извод от това, което чух, че определени хора непрекъснато злоупотребяват с имагинерни връзки с посолствата, за да си придават тежест пред собствените си избиратели и хората от някакви ръководни органи, към които те принадлежат, а моят извод е този: вдигат си цената през приказки, които са увреждащи българските институции, българската държавност и мога да Ви уверя, че няма посолство със здравия си разум, което да позволи подобен разговор изобщо да бъде започнат с него, да съгласуват някакви назначения на хора от службите. Но, моля Ви, отговорете Вие на въпросите, които зададох, за да могат да го чуят българските граждани, народните представители и избирателите на ПП-ДБ, за да знаят с кого си имат работа. Като дойдат другия път тези хора, дето ги чухме на записа, да им се хвалят с някакви връзки с посолства, да знаят точно с кого си имат работа. Благодаря.
#69 · speech
Господин Тончев.
#70 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател, дами и господа народни представители! На мен лично не ми е известен случай, в който ръководител на специална служба, която членува във форматите на Европейския съюз и НАТО, да му е отказан достъп до нашите мероприятия, които извършваме съвместно с партньорите. Пак, може би за десети път ще го повторя от тази трибуна, че съгласувателните процедури за издаване на тези достъпи са национална процедура и тя е такава и за Република България. Само национална процедура! Тя не се съгласува с абсолютно никакви чужди партньорски служби, служби на НАТО или други на Европейския съюз. Пак повтарям, Агенцията членува в най-високата степен на секретност на организациите от Европейския съюз и НАТО. Това членство, разбира се, последното, е от 2018-а или 2019 г., но наистина е особено ценно и много пазим това сътрудничество. Благодаря Ви.
#71 · speech
Благодаря. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Няма въпрос. От ВЪЗРАЖДАНЕ?
#72 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Колеги! Въпросът ми е към Вас, господин Тончев, в качеството Ви на председател на ДАНС. Миналата седмица след изтеклия запис, предоставен любезно на народонаселението и медиите от бившия депутат на „Продължаваме Промяната“ Радостин Василев, всички ние се осведомихме за изключително тревожни данни, в които, по думи на приносителя на този запис Василев, той конкретно посочи лица, които са изрекли тревожните реплики, за които ние сезирахме прокуратурата своевременно, тъй като смятаме, че съдържанието на тези реплики покриват съставите на Глава първа от Наказателния кодекс, а именно престъпления против републиката, или по-конкретно престъплението държавна измяна. Впоследствие от медиите разбрахме, че тези лица – Асен Василев и Кирил Петков, са извикани за разпит в прокуратурата, но тъй като ние сме само сигналоподатели и нямаме качество в този процес, не знаем те в какво качество са били извикани за разпит – дали в качеството на обвиняеми, или в качеството на свидетели. Също от медиите се осведомихме, че Върховната касационна прокуратура е изпратила този сигнал до Вас да образувате проверка по случая, доколкото твърденията, а както и данните от този сигнал, навеждат за престъпления против републиката, каквато е дейността Ви, свързана с държавната измяна, та въпросът ми към Вас, господин Тончев, е следният: има ли предприети конкретни мерки от страна на Вашата Служба по отношение на този сигнал и свързани ли са предприетите мерки по линия разследване именно на сигнал за държавна измяна? Благодаря.
#73 · speech
Благодаря Ви. Господин Тончев.
#74 · speech
Пламен Тончев
Дами и господа народни представители! Има образувана проверка в прокуратурата във връзка с информацията, която е изнесена по въпросния запис. Тя е възложена вчера с постановление на Държавна агенция „Национална сигурност“. Всички мероприятия, които са планирани, са съгласувани с наблюдаващия прокурор. Аз в момента нямам неговото разрешение, за да Ви предоставя тази информация и също така не мога да кажа в какво качество са извикани Вашите двама колеги на разпит в прокуратурата. Най-вероятно това би могъл да Ви отговори самият прокурор. Благодаря Ви.
#75 · speech
Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“ – господин Хамид.
#76 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Тончев, моят въпрос е конкретно към Вас. След записа и последвалите анализи, разговори, изказвания и мнения упорито се поставя въпросът за доверието конкретно към ръководителите на службите за сигурност. Моят въпрос към Вас е: през тези две години, откакто сте председател на Държавна агенция „Национална сигурност“, какви са Вашите лични преки контакти с ръководители на партньорските служби – европейските и натовските такива? Някога срещали ли сте се с ръководители на такива служби? Канили ли са Ви европейски и натовски служби? Посещавали ли сте техни централи? Моля за конкретни отговори.
#77 · speech
Господин Тончев.
#78 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! Господин Хамид, най-лесно е да отговоря „да“, но предполагам, че няма да бъдете, разбира се, удовлетворен от отговора. В същото време аз нямам моралното право да споделям с кои партньори съм се виждал. Мога да кажа само, че от началото на годината при нас, в Държавна агенция „Национална сигурност“, са идвали на двудневни посещения двамата заместник-директори на най-големите разузнавателни и контраразузнавателни служби в света. Освен това до месец септември в България има посещения на трима ръководители на специални служби от Европа, а лично аз в следващите два месеца имам пет посещения в европейски партньорски служби по тяхна покана. Това са двустранни, разбира се, формати на сътрудничество. В многостранните формати имаме изключително голям обем от такива организирани срещи на ръководно ниво и на ниво експерти, в които Агенцията присъства във всички тези формати. Отново ще се върна на въпроса за недофинансирането на Агенцията, защото там, където се налага да присъстваме едновременно в три работни срещи, ние присъстваме в една, защото най-често изпращаме един служител, тъй като нямаме финансови средства да осигурим неговата командировка, а не поради неналичие на експертен потенциал. Благодаря Ви.
#79 · speech
„БСП за България“ – Георги Свиленски.
#80 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми директори на служби! Уважаеми господин Тончев, въпросът ми е към Вас. Господин Гуцанов зададе въпрос, обаче Вие не отговорихте. Разбирам деликатността и стремежа да бъдете по-кратък в отговорите, но тук няма нищо тайно – в това, което искаме да отговорите на народните представители и на българските граждани, а по-скоро е за информация. Стана ясно от изтеклия запис, че колегите от „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев заедно с президента са направили нещо ала-бала, както твърдят. Сега, дали е ала-бала, дали е чики-рики (смях), това е въпрос на интерпретации, когато си говориш през нощта в 2 ч., но е факт, че е станало шменти-капели в крайна сметка. 25%, които получиха „Продължаваме Промяната“ е трябвало да бъдат 7 – 10%. Вкарана е цялата държавна машина. (Шум и реплики.) Божанков, не се обаждай от място. (Смях и възгласи.)
#81 · speech
Господин Свиленски, продължете с въпроса.
#82 · speech
Вкарана е цялата държавна машина, казано в 2 ч. през нощта, като под държавна машина тук не разбираме само Службите – тук има Министерството на вътрешните работи, областни управители, министри, заместник-министри. Министрите от служебния кабинет през цялата кампания участваха в кампанията. Това е част от националната сигурност и Вие би трябвало това нещо да го… Аз знам, че не го очаквате, че могат да го вършат служебни министри, но те го вършеха – те въздействаха върху изборния процес, те повлияха върху изборния процес и Вие трябва да вземете отношение, защото по-важен фактор за националната сигурност от изборите няма. Каквото се случи на изборите, това виждаме вече шест месеца и в българския парламент.
#83 · speech
Въпросът, господин Свиленски.
#84 · speech
Въпросът ми, господин Тончев, е: Вие няколко дни преди изборите оттеглихте 11 от експертите на Централната избирателна комисия – тези, които сертифицират машините, при положение че преди това те са работили в няколко избора и не е имало проблем с тези 11 човека. От 15 сменихте 11, буквално няколко дни преди изборите. Каква е причината тези хора да бъдат свалени от експертността си, при положение че са били надеждни само няколко месеца преди това? Какво се е случило? Ако може да продължите отговора и на първия въпрос: смятате ли да се сезирате за намесата на държавата – на служебния кабинет, на областните управители, на министри, на заместник-министри в изборния процес, защото вероятно ще предстоят и нови избори, най-малко местните, и тази намеса, ако я има, без значение от кое правителство, няма да е добре за държавата? Благодаря Ви.
#85 · speech
Господин Тончев.
#86 · speech
Пламен Тончев
Господин Председател на Народното събрание, дами и господа народни представители! Въпросите към Агенцията станаха много, но поне виждате какво широко портфолио има тя, какви са очакванията и съответно какво можете да направите Вие за Агенцията, а не само да се очаква от нея. Използвам тази трибуна, за да го заявя отново и така може би вече отговарям на десети въпрос. По отношение на изтеглените експерти. Започвам обратно отговора на въпроса. Централната избирателна комисия поиска от нас проверка за сигурността, така да се каже, на тези експерти. Информацията, с която разполага Държавна агенция „Национална сигурност“, е предоставена на Централната избирателна комисия. Последното решение е на Централната избирателна комисия. Разбира се, ние сме дали отрицателно становище за тези хора на база на информацията, с която разполага Агенцията за тях, а крайното решение е на Централната избирателна комисия. Ние не можем да влияем върху нейните решения. Там има присъствие на всички Ваши политически структури. По отношение на изтеклите записи. Първо, има образувана проверка в прокуратурата. Второ, аз не разполагам с информация президентът да е оказвал влияние върху изборите, което да потвърждава този израз „направихме ала-бала с изборите“ и не смятам, че в това време на денонощието могат да се коментират такива сериозни теми – тогава, когато е правен записът, разбира се. Благодаря Ви.
#87 · speech
„Има Такъв Народ“ – Тошко Йорданов.
#88 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Въпросът ми ще бъде към господин Тончев. Съжалявам, че в залата не са Кирил и Асен точно на това изслушване (Реплика от народния представител Костадин Костадинов: „В прокуратурата са.“) Дано, но едва ли. Ха дано, но едва ли. Въпросът ми към ДАНС е: тези двамата, които откровено заявиха пред националния си съвет, че няма държавни тайни и всичко трябва да се споделя и съгласува с чуждо посолство, включително и Вашите служби, включително и незаконно да се уволняват държавни чиновници по всякакви агенции, тези двамата са присъствали на съвети по национална сигурност при президента – аз съм бил на такъв с тях. Единият като министър-председател, а другият като финансов министър имаха достъп до класифицирана информация, а службите бяха ръководени тогава директно от тях, защото министър-председателят е този, който ги ръководи. В този ред на мисли, освен че сте започнали проверка – предполагам на Весела Чернева, защото тя беше човекът, който ходеше да се разправя с македонците през главата на външния министър, но министър-председателят ѝ е давал тези задачи. Освен това, като хора с достъп до класифицирана информация, Вие ще проверите ли дали част от тази информация също не е била докладвана на чужди посолства? Ще търсите ли отговорност за тези двамата и какви мерки ще предприемете, защото това си е национално предателство и Вие го знаете много добре. Те не са и в залата – тези двамата, миличките. Благодаря.
#89 · speech
Господин Тончев.
#90 · speech
Пламен Тончев
Благодаря Ви. Дами и господа народни представители! Пак казвам, министър-председателят и министрите от кабинета на Министерския съвет имат по закон и по право достъп до класифицирана информация. По отношение на лицето, за което ние сме установили, че има образувано досъдебно производство, че предоставя за съгласуване позицията на Република България в преговорния процес на чужд гражданин – гражданин от Република Северна Македония, имаме информация, че индиректно – не на посолство, но на държавен служител, разбира се, е предоставена тази информация, която след това е искано да бъде представена като официална информация на Република България от страна на министъра на външните работи тогава – госпожа Генчовска. Предприели сме действия, както казах. Образувано е досъдебно производство. Въпрос на доказателства е и разбира се, знаете, че не може да бъде изнасяна голяма част от информацията. Само мога да кажа за това лице, че единствено на неговия служебен компютър е извършвано специално изтриване, което благодарение усилията на експертите беше възстановено. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#91 · speech
Благодаря Ви. Господин Василев.
#92 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми представители на българските служби! Първо, ще направя една корекция. Записът не е изтекъл. Записът съм го публикувал с ясното съзнание, че това, което се говори в него, нарушава националния суверенитет на България. От това, което чух днес в залата – падна се така, че да се изказвам последен – всъщност е ясно, че такава процедура по съгласуване на ръководителите на българските служби няма реципрочно както от страна на България, така и от всички членки на Европейския съюз. Сега, доколко тази процедура и тези действия още преди връчването на този мандат съставляват престъпление, а според моите колеги, с които изслушахме записа, съставляват и аз нямаше как да го затая, защото в противен случай щях да бъда съучастник срещу държавната сигурност и националния суверенитет на България. Във връзка с изказванията Ви аз ще формулирам един общ въпрос: имате ли данни в Държавна агенция „Национална сигурност“ за това, че се правят опити чужди посолства – без значение кои са те, да инсталират свои агенти в българските служби за сигурност, защото за този запис се говори още преди да е връчен мандатът. Тоест някой предварително е определил някакви лица, които предварително са одобрени и никой не знае кой е направил това. Имате ли данни агенти на чужди държави да са народни представители, да са били министри и да продължават да работят към момента за интересите на чужда държава? Всички тези въпроси Ви ги задавам, тъй като българското общество в момента, след това, което публикувах – това не са изтекли записи, е поляризирано в това, че едни са били руски агенти, други американски, а всъщност никой не мисли, че с тези си действия и с тези приказки на този национален съвет на практика се унищожава доверието към българските служби за сигурност и към всички институции в страната след тях. Благодаря Ви.
#93 · speech
Господин Тончев.
#94 · speech
Пламен Тончев
Благодаря Ви. Много трудно може да се отговори директно на такъв въпрос с да или не, но поведението на някои министри, които са били в редовния кабинет, в който аз съм бил председател – в този период, определено не защитаваха националния интерес. (Възгласи: „Ооо!“, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, ДПС.) Определено не защитаваха националния интерес? Самият пример, който дадох, с образуваното досъдебно производство (шум и реплики), всички знаем, ако обичате, не ми подвиквайте.
#95 · speech
ПП-ДБ, от място
Кой си ти, че…
#96 · speech
Моля за ред в залата.
#97 · speech
Пламен Тончев
Всички знаем, че действията на това лице не са извършвани без съгласието на неговия ръководител. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#98 · speech
Пристъпваме към отношение. Заповядайте от ГЕРБ-СДС. (Шум и реплики.) Моля за ред в залата.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От това изслушване стана ясно нещо, което и преди това знаехме, но все пак нека да го обобщим. Първото е, че достъп до класифицирана информация се дава от Държавната комисия за сигурността на информацията, а не от посолства, не от НАТО, не от Европейския съюз. Това се прави в София, а не в Брюксел или където и да било. Към това трябва да прибавим и че шефът на тази комисия е активист на „Демократи за силна България“ и е излъчен по времето на правителството на Кирил Петков, така че ако има пробиви по отношение сигурността на информацията в службите за сигурност, то може да се обърнем, или по-скоро колегите да се обърнат, към собствения си председател на Комисията. Второ, аз ще припомня дори в контекста на това изказване на председателя на ДАНС отпреди малко, че председателите на ДАНС, на ДАР, на ДАТО, както и главният секретар на МВР бяха сменени буквално за няколко дни – в рамките на една чистка, преди две години без мотиви, без професионален анализ и с пълната подкрепа на огромното мнозинство от депутатите в Четиридесет и петото народно събрание, включително и на тези, които днес искат да проведат повторна чистка в тези служби. Ние сме категорични, че както тогавашният подход, така и заявеният по време на заседанието на Националния съвет на „Продължаваме Промяната“ подход, не просто е сбъркан, а носи огромни рискове за националната сигурност на България. Това се вижда и днес, когато България се намира в политическа криза, в хронична нестабилност и в разпад на институционалността. Това, колеги, започна преди две години – не започна нито вчера, нито онзи ден, нито преди две седмици. И това беше последователна революционна политика на една част от българския политически елит, който в стремежа си да унищожи ГЕРБ започна да унищожава държавата, без да си дава сметка за това. (Възгласи: „Браво!“, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Сега плодовете на тази политика вече можем да ги оберем и да видим дали са горчиви, или сладки. Според мен са горчиви и това вече го знаят и тези, които защитаваха тази политика, а някои от тях я и провеждат. Защото министри в това правителство, което предложи на президента Румен Радев настоящите шефове на Служби, бяха господин Петков, Асен Василев, беше Бойко Рашков и беше господин Лорер, и господин Денков. Нито един от тях тогава не се възпротиви срещу това – напротив участваха, не просто подкрепяха – участваха. Скандалът, заради който свикваме това изслушване, обаче поражда въпроси, които според мен не бяха зададени, защото те няма как да бъдат зададени на председателите на Служби. Тези въпроси имат един адресат и той се казва Асен Василев, защото думите, заради които провеждаме нашето изслушване, са казани от него и той самият потвърди, че не се отрича от тях. А господин Василев каза следното: имаме наш човек, който е съгласуван с посолството – това каза, господин Василев. И тук идват важните въпроси. Първо, наши хора – кои са конкретно тези наши хора, защото той очевидно знае кои са тези наши хора. Второ, с кое посолство са съгласувани? Това са уточняващи въпроси, които виждам, че дори и журналистите отказват да задават. Трето, много важно, като какъв господин Асен Василев ходи в посолства да предлага или да съгласува, както той казва, наши хора – в качеството си на народен представител ли, в качеството си на някакъв друг ли? Защото аз не виждам, не се сещам за друг народен представител, който може да се похвали с подобна съгласувателна процедура, преди да е заел друг пост. Ако господин Василев ходи в някакво друго качество, също не е добре, но е длъжен да го каже, защото е политик и защото е публична личност. Четвърто, ако господин Василев не е съгласувал, то кой е съгласувал тези неща? И пето, ако всичко това не е вярно, господин Василев е добре да излезе пред Националния съвет на „Продължаваме Промяната“ и да им се извини, че ги е лъгал. Защото тази възможност също не е изключена предвид политическата биография на господин Василев. (Смях, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#100 · speech
Времето, господин Биков.
#101 · speech
И само с едно изречение: ние не подкрепяме чистки и това го казваме на Националния съвет на „Продължаваме Промяната“, които трябва да го знаят. Не ги подкрепяме две години. Борим се срещу това и ще продължим да се борим независимо от това дали има правителство, или няма. Не очаквайте подкрепа от нас в посока болшевизъм и в посока комунизъм! Благодаря Ви. (Ръкопляскания ГЕРБ-СДС.)
#102 · speech
„Продължаваме Промяната – Демократична България“ за отношение. (Оживление.) Моля за ред в залата. Уважаеми колеги, затаете възторга си, моля.
#103 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, уважаеми господин Председателю. От началото смятам, че е нужно да се квалифицира какво се случва тук днес в залата с това така наречено изслушване. Става въпрос за елемент от една цялостна кампания за дискредитиране на втората политическа сила в страната (смях, оживление) с цел проваляне на втория мандат – за това става дума. За съжаление, вчера стана ясно, че господин президентът също участва в тази кампания. Председателите на специалните Служби, които днес сте извикали тук да бъдат изслушвани, са назначени от същия този господин президент по предложение на неговото служебно правителство както няколко пъти беше казано в тази зала. Затова ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ имаме законопроекти, които внесохме още в миналия парламента, и смятаме, че трябва да се промени механизмът за назначаване на шефовете на Специалните служби, тъй като съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Републиката, Министерският съвет отговаря за сигурността и обществения ред в страната и би следвало елементите, инструментите, с които работи, да му бъдат подчинени, а не да бъдат подчинени на друг център, който не носи отговорност. Сега няколко по-професионални въпроса, защото тук беше изкривявана информацията, а някои от нещата, които бяха казани, не отговарят на истината. По принцип, съгласно нашето българско законодателство, българските органи са тези, които извършват проучване за надеждност на лицата, които имат достъп до класифицирана информация, и българските органи дават достъп до тази класифицирана информация. Това основно е Държавната комисия по сигурността на информацията, Държавната агенция „Национална сигурност“, а също така и разузнавателните служби, които сами проучват своите служители. Един много важен елемент обаче – това е една слабост, която трябва да бъде поправена в нашето законодателство, защото председателите на агенциите, които днес са представени тук, се проучват от техните подчинени и те сами си подписват сертификатите за достъп. За каква независимост говорим тук, когато председателя на ДАНС неговите подчинени го проучват и той си подписва сам сертификата на достъп. Това е дефект, който трябва да бъде поправен. Тази дейност трябва да се извършва от Държавната комисия по сигурността на информацията. По отношение на достъпа до класифицирана информация на НАТО има два важни елемента. НАТО има свой орган, който се занимава с проучване на лицата, които имат достъп до натовска информация, и това е специален офис по сигурността към НАТО. Той издава директиви. Една от тези директиви е секретна и механизмът за проучване става по тази директива. (Шум и реплики.) Искам да Ви кажа, че в най-новата българска история, откакто ние сме членове на НАТО, има два конкретни случая, в които е отказан достъп до класифицирана информация на НАТО, на лица, изпратени от българското правителство в Монс, и те са отзовани. Това едно. (Шум и реплики.) Няма никакво значение кои са – имената нямат значение. Другото, което е важно. Най-високият гриф за сигурност в НАТО е COSMIC TOP SECRET и този най-висок гриф за сигурност по принцип се приравнява на българския, но ако лицето е ненадеждно от гледна точка на службата за сигурност на НАТО, то не получава достъп. И тук ще Ви дам веднага един пример, и с това приключвам, защото – хубаво се хвалят тук службите за сигурност, но спомняме си тези, които бяхме тук в тази зала какво обясняваха нашите служби за сигурност два дни преди да започне войната в Украйна. Спомняте ли си – че война няма да има? (Оживление, реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Това Киро го каза.“) Информацията му е подадена от българските служби за сигурност. Толкова имат доверие в тях, че тогава не им е подадена тази информация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#104 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ за отношение.
#105 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, в правото има един термин, който се казва: продължавано престъпление. Това е престъпление, което е започнало назад във времето, случвало се е дълго време и продължава да се случва в момента. В този конкретен случай ние ставаме свидетели на едно продължавано предателство, защото сега поводът за това изслушване е един запис, наистина много точно казано – не изтекъл, а по възможно най-прозрачния начин предоставен на българското общество, за да видим начина, по който функционира така наречения български политически елит или една част от него, която си мисли, че е елит, а всъщност е утайка. Миналата година, когато се коментираше вдигането на ветото над преговорния процес с Македония за членството ѝ в Европейския съюз, стана ясно, че тогавашният съпредседател на формацията, която сега в момента е коалиционен партньор на „Продължаваме Промяната“ – Христо Иванов, е съгласувал позиция с френския посланик за това как точно да бъде преодоляно българското вето. Съгласуването с посолство или с посолства очевидно не е прецедент, а рецидив, и то не от миналата година, а от изминалите десетилетия, все пак ще говорим само в рамките, да кажем, на последните 12 календарни месеца – това е първото предателство. Ние тук го обявихме от тази трибуна, защото това беше самопризнание на лицето Иванов на Председателски съвет, не беше направено никъде публично, след което той не отрече думите си, но каза това, което в момента чуваме, че се повтаря като мантра от Продължаваме предателството – че това са наши партньорски посолства, и поради тази причина няма нищо лошо в това да съгласуваме нашите позиции с тях. Нашият въпрос тогава: а дали те съгласуват своите позиции с нас – не получи отговор. Всъщност всички ние знаем – няма такава практика, никой не съгласува нищо с нас. И така е редно. Това, което ние правим обаче, не е редно. Това е първото предателство. За второто предателство всички ние се досещахме, но сега преди малко го чухме от Пламен Тончев. Съветникът на министър председателя е предоставял класифицирана, или както обича да казва кандидатът за министър-председател Николай Денков, квалифицирана информация (оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ) на чужда държава, на чужди държавни служители. Това е национално предателство, държавна измяна, шпионаж, парекселанс в чист вид! За това деяние това лице отдавна трябваше да е в затвора, не в ареста – в затвора! А ние тук слушаме още за досъдебно производство. Докога?! Каква е гаранцията, че това лице не продължава да извършва държавна измяна и в момента дори – второто предателство е това. Третото предателство е това, което всички ние чухме – цяла една държава чу, цял един ЕС включително чу, защото този скандал отдавна вече е европейски. Защото той, освен че открехва завесата към задкулисието в България, открехва завесата и към задкулисието в ЕС, защото това не е изключение. Нали никой не си мисли, че извън границите на България, особено пък на запад от нас, има само и единствено честност, почтеност и морал, нищо повече! Същото, само че в малко по-добра целофанена опаковка. Съгласуването с чужди посолства или както едно посолство се откроява – всички ние знаем, че става дума за американското посолство, е национално предателство! Хората, които извършват това деяние, не трябва да получават мандат в момента, трябва да получават обвинение и трябва да бъдат арестувани веднага. И като казвам, да бъдат арестувани, стана известно, че лицето Петков е трябвало да се яви вчера на разпит, ние продължаваме да не знаем и не можахме да разберем, но ще направим необходимото, за да разберем дали Петков е викан като свидетел, или като обвиняем. Само че очевидно няма никакво значение едното и другото, защото той съвсем спокойно през това време се е качил на самолета и е отишъл в Братислава.
#106 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Да кара тротинетка.
#107 · speech
Официалното обяснение, което получихме, е, че отива там, за да учредява структура на неговата политическа формация. Същевременно излязоха снимки как кара тротинетка във Виена. (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вярно, Виена и Братислава са близко – 80 км е разстоянието, но все пак се съмнявам, че е карал тротинетката от Братислава до Виена. (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ето защо искам сега да питам следното нещо: ще бъде ли арестуван веднага Кирил Петков, след като се прибере обратно в България. Защото на мен това ми се случи преди три години – на 2 септември 2020 г., когато бях привикан като свидетел. Нарочно тогава, между другото, в деня, в който имаше голям протест. Сутринта аз казах, че не мога сутринта, защото не съм в София, викнаха ме във Варна, трябваше да бъда във Варна следобед – ставаше въпрос за 7 часа разлика. Това не послужи обаче като оправдание на Следствието, беше издадена заповед за моето задържане, бях арестуван буквално на улицата и вкаран в Централния софийски затвор за това, пак повтарям, че не съм отишъл да давам обяснение като свидетел! Въпросът е ще бъде ли арестуван Кирил Петков, след като се върне в България? И по-важният въпрос: а дали ще се върне в България?
#108 · speech
Времето, господин Костадинов!
#109 · speech
Благодаря, привършвам. Тези три предателства само в рамките на по-малко от 12 месеца показват ясно и категорично това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим от много отдавна – България не е държава, България е колония, тя е завладяна територия, в която се смята за нормално да отиваш и да съгласуваш назначения на най-важните структури във властта, на белите кръвни телца на държавния организъм, на службите, на тайните служби, с чужди посолства – да искаш тяхното одобрение! Що за унижение?! Това е върховно национално предателство! Хората, които го извършиха това нещо, трябва да бъдат арестувани, съдени, вкарани в затвора, а не да получават мандат за управление на държавата, защото това е позор за нас като българи! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#110 · speech
От „Движение за права и свободи“ – господин Хамид.
#111 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми ръководители на българските служби за сигурност, благодарим Ви за отговорите, които днес ни предоставихте. Отчасти сме доволни, отчасти не, защото всички очакваха днес тук да чуят имена. Разбира се, когато има досъдебно производство, има следствена тайна и законът не Ви позволява да казвате имена. Но ние ще продължим да настояваме и ще искаме от българската прокуратура информация кои са тези лица, срещу които има образувани досъдебни производства за изтичане на класифицирана информация, защото това е едно от предателствата. За едното лице вече днес чухме от народни представители, че това се предполага, че е лицето Весела Чернева, ще продължим да търсим информация за другите лица. Колкото до доверието след записа в българските служби, аз очаквах да кажете имена къде сте ходили, господин Тончев, кой Ви е приемал, изглежда от прекалена скромност не ми отговорихте на този въпрос. Но аз проследих примерно в едно от Вашите пътувания в задокеански медии, че получихте награда от директора на най голямата разузнавателна служба в света. И когато няма доверие, директорът на ЦРУ не дава награда на никого, и това трябва да се каже ясно на българските граждани! Така че тези, които говорят за липса на доверие, те са получавали най-много награди от директора на БДЖ, не от директора на ЦРУ. Колкото до трите национални предателства, днес в края на Вашето изявление чухме за едно друго национално предателство. От тази трибуна се чу, че български министър в редовен кабинет в периода, в който Вие сте били председател на Държавната агенция „Национална сигурност“, е работил против българските интереси. Нещо повече. Казахте, че ръководителят на този министър е знаел за това. И сега гадаем кой е този министър – Вие не казахте имена, но през този период е имало само един редовен кабинет и ние знаем името на този ръководител и той се казва Кирил Петков. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)
#112 · speech
„БСП за България“.
#113 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми ръководители на Службите, уважаеми колеги! Днешното изслушване беше изключително симптоматично по отношение на един процес, който не е започнал преди 2 години, започнал е преди близо 12 години, а именно – политическото кадруване в Службите. Защото, това, което говорим днес и което се коментира в този запис, е прийом от дълго време. Преди години директорите на Службите се съгласуваха по офиси, по квартали, сега не е по-различно. Показва, че нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено, практиката продължава в пълна сила. Уж промяна, уж ще променяме един модел, а в същото време го наслагваме в пълна сила в още по-големи размери. Защото договорките не са правени по посолства, а са правени в политически офиси, в политически централи и са договаряни някъде другаде. Друг е въпросът в кое посолство и кой в кое посолство ходи. Проблемът, уважаеми колеги, е, че българските служби са тези, които трябва да пазят българския суверенитет. Всичко това, което се е случвало и продължава да се случва, е един изключително тежък удар върху техния авторитет. Нашата работа е ние да пазим този авторитет, но за съжаление, това не се случва. Защото Службите, за да работят и да бъдат ефикасни, те се нуждаят от спокойствие, те се нуждаят от добро финансиране – да припомня на колегите от ГЕРБ, че тогава с пълен консенсус преди няколко години бяха приети законите за функциониране на Службите, за да може да има спокойствие в тяхната работа, а днес това не се вижда. От изслушването разбрахме няколко тревожни неща – че всяка една власт се стреми да ги използва максимално ефикасно само за себе си – дали тези, които са в управлението, или тези, които се стремят към управлението. Защото признанията, които чухме в този запис, че на определени избори, на определени дати са правени ала бала с изборите, показва до каква степен е разклатено доверието и в изборния процес. Защото ние не чухме убедителни отговори от директорите на Службите тук действително какво се е случило, чухме: 11 души са освободени, защото те не са отговаряли на изискванията на Държавна агенция „Национална сигурност“, а преди това са отговаряли. Какво се случи в този период? Как веднъж отговаряха, а след това не отговаряха?! Защото ние от БСП не веднъж, не два пъти казахме, че изборите в България се манипулират, и то много жестоко. И това беше доказателство. Ние наистина не чухме убедителните отговори тук, от тази трибуна, че подобно вмешателство не е било предотвратено, не е намерен начин то да бъде предотвратено. Това, което се е случвало – и ние бяхме основни критици, тук поне чувам забележки на подобни действия от нашите коалиционни партньори тогава – и по отношение на Македония, и по отношение на други действия, които се случват в Украйна, защото се вземаха еднолични решения от министър-председателя, да припомня: изгонени 70 дипломати, без да бъде съгласувано с коалиционните партньори и куп подобни действия. Защото може би това е също част от ала-бала, но българският народ не е ала-бала. И ние трябва да подходим изключително отговорно оттук нататък в отношението си към Службите като народни представители, защото ние сме представителната извадка на българските граждани, как те ще функционират, по какъв начин ще се избират, по какъв начин ще се контролират, така че да не ставаме свидетели повече на подобни изявления, дори и на вътрешнопартийни форуми, защото това не само дискредитира нашите служби, дискредитира цялата ни страна пред нашите партньори. Такъв подход трябва да бъде хвърлен в миналото. И в никакъв случай това не трябва да продължава да бъде практика от нито един, който управлява властта, било то някаква коалиция, която може да се създаде сега, дали служебен кабинет, президент или така нататък, защото в противен случай доверието в институциите ще бъде тотално разрушено, защото с ала-бала държавата не се управлява. Благодаря.
#114 · speech
Благодаря, господин Иванов. От „Има Такъв Народ“ – господин Йорданов.
#115 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Ние от „Има Такъв Народ“ сме, как да кажа, удовлетворени в някакъв вселенски смисъл от днешното изслушване, защото то за пореден път доказа, че всичко, което ние от „Има Такъв Народ“ казвахме в последната година и половина за правителството на Кирил Петков и Асен Василев, и лично за тези двамата, и за Весела Чернева, всичко, което казахме, се оказа вярно от първата до последната буква. Искам да Ви припомня, уважаеми колеги, че Вие също знаехте това и го чувахте, но не му обръщахте внимание. Министърът на външните работа Теодора Генчовска в прав текст заяви, че Весела Чернева под ръководството на министър-председателя Кирил Петков се договаря и с чужди държави, и с македонската държава, и прави нещо, което беше в разрез на решението на Народното събрание, имаше даже едно закрито заседание. Изненадан съм, че част от Вас днес някак си преоткриват тази информация, която всъщност знаехте доста отдавна. И дори гласувахте вдигане на ветото, знаейки тази информация, с изключение на ВЪЗРАЖДАНЕ. Това е истината.
#116 · speech
БСП, от място
Имаше три гласувания!
#117 · speech
БСП – да се направим, че няма да Ви отговоря, защото Вие след много приказки някак си се въздържахте, което е гениално в такава ситуация. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Да се върна на темата си. Тъй като никой няма да го каже – и не ме интересува как ще прозвучи, но „Има Такъв Народ“ сме направили най-хубавото за българската държава, сваляйки правителството на националните предатели Кирил Петков и Асен Василев. (Ръкопляскания от ИТН.)
#118 · speech
С това изчерпахме изслушването по чл. 111. Благодаря на изслушваните лица. От името на парламентарна група – господин Карадайъ, заповядайте.
#119 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми джентълмени! (Смях.) Вчера се навършиха 34 години от депортацията, цинично наречена голяма екскурзия. Само за три месеца бяха депортирани над 360 хиляди български граждани, предимно към Република Турция. Стартът беше 29 май 1989 г. Наред с откраднатите имена, език, религия, минало и настояще, бяха откраднати святата връзка с родния дом, родния край и с родината. Това се случи след като танковете и автоматите не дадоха резултат срещу мирните протести в Североизточна България през месец май 1989 г., организирани от доктор Ахмед Доган, нашият почетен председател. (Ръкопляскания от ДПС.) Това положи началото на демокрацията в Република България. Тридесет и четири години след тези събития днес сме свидетели на тотален разпад на държавата, държавността, демокрацията. Днес сме свидетели на деинституционализация на държавата. Умнокрасивитетът днес се опитва да се представя като заместител на държавните органи и институции. От медиите знаем как за някои самонадеяни, самодостатъчни и самозабравили се овластени нарушители на Конституцията на Република България, на законите на страната, на нарушителите на граждански права, нарушители на човешки права няма държавни институции, няма държавни органи, а самите те се правят на рамбовци и незаконно арестуват опозиционни партийни функционери, нахлуват по домовете на българските граждани и опозиционни партийни функционери и се гаврят с хора в неравностойно положение. А днес се опитват да узурпират и цялата власт и да разрушат и службите за сигурност на страната, и вече чуваме техните заявки как ще натикат в ъгъла и ще ликвидират опозиционни партии и лидери. Уважаеми госпожи и господа, това е пълзящ фашизъм за налагане на диктатура на умнокрасивитета. Какво още чакаме да се случи? Или онова, което се случи през 1996 – 1997 г., на това ли трябва да сме свидетели? Обръщам се и към ГЕРБ. Тази порочна сватба, която виждаме последните няколко дни през медиите, ако се случи, при това недоверие на обществото, ще сме свидетели точно на онова, на което бяхме свидетели на 10 януари 1997 г., а именно българските граждани ще нахлуят тук, в тази сграда. (Ръкопляскания от ДПС.) Обръщаме се и към онези, които в последните няколко години едва ли не се опитваха да се заявяват като единствените носители на върховенството на закона и се заявяваха за реформи в съдебната система. Вие част ли сте от този порочен процес на рушене на демокрация, държавност и държава? Вие част ли сте от този процес на деинституционализация на държавата, или сте демократи и защитници на демокрацията, както сте се самонарекли? Уважаеми госпожи и господа народни представители, ние от „Движение за права и свободи“ категорично заявяваме, че ще защитим демокрацията, държавността и държавата. И призоваваме всички националноотговорни партии и всички националноотговорни български граждани с разум и отговорност да защитим демокрацията, държавността и държавата! Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)
#120 · speech
Уважаеми колеги! Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Той ще продължи три часа.
#121 · speech
Уважаеми колеги, преди да преминем към устните въпроси, ще Ви прочета списък на получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 19 май 2023 г. до 29 май 2023 г. Постъпили писмени отговори от: - служебния министър Асен Меджидиев на въпрос от народния представител Валери Сираков; на въпрос от народния представител Ралица Ангелова; на 2 въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народните представители Стела Николова и Ивайло Митковски; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - служебния заместник министър-председател Атанас Пеканов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Деница Николова; на 2 въпроса от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Весела Лечева на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Георги Тодоров на въпрос от народния представител Христо Проданов и на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - служебния министър-председател Гълъб Донев на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народните представители Мартин Димитров и Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народните представители Мартин Димитров и Георги Ганев; - служебния министър Димитър Стоянов на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния заместник министър-председател и министър Иван Демерджиев на въпрос от народния представител Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Деница Николова; на въпрос от народните представители Елисавета Белобрадова, Свилен Трифонов, Манол Пейков и Димитър Найденов; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Манол Генов; на 2 въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на 2 въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Христо Терзийски; - служебния министър Иван Кондов на 3 въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - служебния министър Иван Шишков на питане от народния представител Коста Стоянов; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Валери Митов и Драгомир Стойнев; на 2 въпроса от народния представител Владислав Панев; на въпрос от народните представители Даниел Проданов и Искра Михайлова; на въпрос от народния представител Деница Николова; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на 2 въпроса от народния представител Петър Кънев; на въпрос от народния представител Петър Николаев Петров; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Явор Божанков; на 2 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - служебния министър Илин Димитров на въпрос от народния представител Бранимир Балачев; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на въпрос от народните представители Славчо Крумов, Виолета Кърпачева и Александър Арангелов; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Крум Зарков на 3 питания от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народните представители Корнелия Нинова, Георги Свиленски, Иван Ченчев, Ирена Анастасова, Христо Проданов и Деян Дечев; на въпрос от народния представител Петър Кьосев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния заместник министър-председател и министър Лазар Лазаров на въпрос от народния представител Георги Георгиев, Ивайло Папов и Маргарита Генчева; на въпрос от народния представител Стоян Георгиев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Найден Тодоров на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Христо Петров; - служебния министър Никола Стоянов на въпрос от народния представител Валери Митов; на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на въпрос от народните представители Мартин Димитров и Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Росен Христов на 3 въпроса от народния представител Васил Стефанов; на 22 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на 6 въпроса от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; на 2 въпроса от народните представители Искра Михайлова, Йордан Тодоров и Даниел Проданов; на въпрос от народните представители Йордан Тодоров и Искра Михайлова; на въпрос от народните представители Корнелия Нинова, Георги Свиленски, Иван Ченчев, Ирена Анастасова, Христо Проданов и Деян Дечев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на 2 въпроса от народния представител Радослав Рибарски; на 2 въпроса от народните представители Славчо Крумов, Виолета Кърпачева и Александър Арангелов; на 3 въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Росица Велкова-Желева на въпрос от народните представители Александър Иванов и Ирена Димова; на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на въпрос от народните представители Корнелия Нинова, Борислав Гуцанов, Иван Ченчев, Христо Проданов, Иван Иванов и Атанас Зафиров; на 2 въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Христо Проданов; - служебния министър Росица Карамфилова-Благова на въпрос от народния представител Валери Сираков; на въпрос от народния представител Даниела Божинова; на 2 въпроса от народните представители Славчо Крумов, Виолета Кърпачева и Александър Арангелов; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народните представители Корнелия Нинова, Борислав Гуцанов, Иван Чернев, Христо Проданов, Иван Валентинов Иванов и Атанас Зафиров; на въпрос от народния представител Иван Белчев; - служебния министър Сашо Пенов на питане от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Деница Николова; на въпрос от народния представител Димитър Найденов; на въпрос от народните представители Ивайло Папов и Никола Димитров; на 4 въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Радослав Рибарски; на въпрос от народния представител Даниел Проданов; - служебния заместник министър-председател и министър Христо Алексиев на въпрос от народния представител Деница Николова; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Петър Кьосев; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на 2 въпроса от народния представител Стела Николова; - служебния министър Явор Гечев на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на въпрос от народния представител Христо Проданов; на въпрос от народния представител Илина Мутафчиева; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Деян Дечев и Иван Иванов; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев. Преминаваме към устните отговори и питания. В днешния парламентарен контрол първи ще отговаря Иван Демерджиев – служебен заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи. Първият въпрос към Иван Демерджиев е от народния представител Иван Белчев относно неправилно паркиране на коли пред училища и детски градини. Заповядайте, господин Белчев.
#122 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Моят въпрос е свързан с неправилното паркиране на коли пред учебните заведения. Паркирането пред учебни заведения е проблем, който привлича все по-голяма внимание. Пример за сериозността на ситуацията е акцията в област Габрово „Пешеходци в безопасност“, чрез която в рамките на седем дни през зимата на 2023 г. бяха извършени проверки на малко над хиляда МПС-та и лица и бяха съставени десетки акта и стотици глоби с фиш. Полицейската акция бе най-вече съсредоточена в зони с повишен риск за пешеходците, като основен акцент беше поставен върху областите в непосредствена близост до учебни заведения, като училища и детски градини, както и в райони около детските площадки, паркове, спортни зали и други места, посещавани от деца. Съгласно Закона за движение по пътищата престоят и паркирането са забранени пред входовете и прилежащите тротоари на детските градини и училищата. Въпреки това в много градове в страната този проблем се среща ежедневно. Особено проблематични са ранните часове, когато децата отиват на училище или детски градини и автомобилите спират пред учебните заведения. Дори краткото спиране се счита за забранен престой според Закона, а ситуацията е още по-напрегната в края на учебните часове, когато автомобилите отново се паркират временно пред сградите за по-продължително време в сравнение със сутрешния престой. Това още повече задръства движението по пътя пред училищата и влошава видимостта на пешеходците. Зимно време моторите на автомобилите остават работещи, за да се поддържа отоплението, а изпуснатите газове се дишат от жителите в района и учениците. Сигнализирал съм многократно МВР за неправилно паркирали автомобили върху пешеходната пътека срещу училището на детето ми в Русе. Реакциите са временно поставяне на конуси и полицейски проверки, но след една седмица всичко отново е по старому. Като решение на този проблем предлагам следното: да се въведат строги забрани за паркиране пред училищата и детските градини и да се осигури добра видимост, и да се избегне създаването на опасни условия за децата и другите участници в пътното движение. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да се инвестира в подобряване на инфраструктурата около учебните заведения, включително поставяне на осветителни тела върху пешеходните пътеки, насочващи осветлението към тях. Осигуряване на еднопосочно движение, където е възможно, за да се намали рискът от инциденти. Монтиране на светлоотразителни колчета, с които да се засилва вниманието на водачите. Да се осигури помощник при пресичането, който застава между колите и пресичащите деца. Това да се случва, когато децата започват училище и когато повечето деца свършват. Моля да ми отговорите на следните въпроси.
#123 · speech
Времето, господин Белчев.
#124 · speech
Какви мерки възнамерявате да предприемете, за да гарантирате спазването на Закона за движение по пътища по отношение на забраната за престой и паркиране пред входовете на детските градини и училищата и възнамерявате ли акцията в област Габрово да стане национална и периодична? Благодаря Ви.
#125 · speech
Благодаря, господин Белчев. Колеги, ще Ви помоля да се придържаме към времевите рамки, посочени в Правилника, тъй като има въпроси за над 10 часа парламентарен контрол. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#126 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, във връзка с постъпилия Ви въпрос относно неправилно паркиране на автомобили пред училища и детски градини, както и в контекста на направените от Вас предложения и коментари Ви информирам за следното: Министерството на вътрешните работи провежда национални и с дългосрочно приложение кампании и акции, свързани с превантивни дейности за ограничаване на пътния травматизъм, като една част от тях, естествено, са насочени към зоните, в близост до българските училища. Накрая ще дам и примери в това отношение. Проведената в област Габрово акция „Пешеходци в безопасност“ се изпълнява от 2020 г., като същата е част от годишния план на превантивните национални кампании за безопасност на движението по пътищата през 2023 г., тоест също ще бъде проведена кампанията. Акцията има за цел осигуряване на безопасността на движението по улиците в населените места и ограничаване на предпоставките за настъпване на тежки пътнотранспортни произшествия с уязвими участници в движението. Тя се реализира през месеците януари и февруари тази година и предстои да бъде осъществена и през месец октомври отново. Относно въпроса за предприемане на мерки за гарантиране на спазването на Закона за движението по пътищата по отношение на забраната за престой и паркиране пред входовете на детски градини и училища Ви уведомявам, че дейностите от компетентността на полицейските служители се осъществяват ежедневно. Това, което смятаме да прибавим и което обсъждаме в момента с професионалното ръководство на Министерството, е да се подобри безопасността на учащите се, като особено в часовете, когато те отиват и си тръгват от учебни занятия, е да има засилено полицейско присъствие в района на училищата. Това ще обхване, разбира се, и контрол върху движението по пътищата в този район и вярвам, че ще допринесе в голяма степен некампанийно, а като една трайна проява в тези натоварени моменти, а те са, когато децата отиват и съответно се връщат от училище да има достатъчно полицейско присъствие. Разбира се, надявам се да имаме тази възможност с оглед наличния ресурс на Министерството на вътрешните работи. Знаете, то е ангажирано с много други дейности, но амбицията ни е в тези часове да осигурим повече полицейски сили, така че и тази дейност, както и безопасността на децата, отиващи и напускащи учебните заведения, да бъде гарантирана. Част от предложенията Ви, надявам се съзнавате, касаят компетентност на стопаните на пътя. В случая визирам общините, които имат отговорност около училищата. Ние сме се постарали да създадем диалог между областните директори, съответно началниците на районни полицейски управления и ръководителите по места. Там, където този диалог не дава резултат, защото има и такива места, където те не откликват на нашите призиви да изпълнят правомощията си със заповед на главния секретар, съм разпоредил национална акция, която цели проверка дали стопаните на пътя изпълняват правомощията си, и там, където се констатира неизпълнение на тези правомощия, да се вземат незабавно мерки с цялата строгост на Закона. Благодаря Ви.
#127 · speech
И аз Ви благодаря, господин Демерджиев. Заповядайте, господин Белчев.
#128 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Благодаря Ви, господин Министър, за отговора. Да, ситуацията наистина е такава, каквато и Вие описахте, такава, каквато и аз Ви предоставих. Свидетели сме на ситуации, където деца, ученици се разминават дори на косъм понякога. Затова Ви приветствам за направените акции и това, което ще продължавате да правите, и от тази трибуна Ви каня да посетите и Русе, за да видите проблемите, които аз лично съм виждал ежедневно, водейки децата си на училище и на детска градина, защото там, може би, има наистина неспазване на законови разпоредби, които касаят пътната инфраструктура, както и Вие казахте. Това е предпоставка за инциденти и наистина трябва, понякога е нужно, дори и министерствата да натискат и да изискват от общините да се спазват всички законови разпоредби. Така че Вашето предложение и казвайки, че няма достатъчно служители, разбираме – наистина това може да се случи и с доброволчески акции. Аз съм организатор на множество такива, свързани със спорта, туризма и екоакциите, но защо не и с даването на доброволен труд пред училищата за спиране на автомобилите, когато пресичат децата? Със сигурност има граждани – аз съм убеден в това, познавам много такива хора, които са готови да съдействат на Министерството. Благодаря Ви.
#129 · speech
Благодаря, господин Белчев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Добре – заповядайте.
#130 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, аз неколкократно съм посещавал Русе, всъщност той е един сполучлив пример за ресурса на полицията. Посещавал съм го във връзка с друг проблем, във връзка с товарния трафик, който залива града в определени моменти. Смея да кажа, че доста мерки предприехме в тази посока. Предстои още да се предприемат и Вие знаете, вероятно, какъв огромен полицейски ресурс е ангажиран с това. Разбира се, няма да абдикираме от задължението си да осигурим безопасност в териториите на училищата и детските градини. Да, ще посетя Русе и в тази връзка, разбира се, ако мандатът ми продължи. На последно място искам да Ви кажа, че действително ще положим всички усилия стопаните на пътя да изпълняват задълженията си, защото се наблюдава едно неглижиране в тази посока, а всички претенции и последствия се обръщат към Министерството на вътрешните работи. Това, което предлагате – работим в Министерството на вътрешните работи по подготовка на проекти за текст за Закон за доброволчеството. Аз преди време поех такъв ангажимент през различни организации и смятам да го изпълня. При разработката на тези текстове, когато е във финалната си фаза, ще предвидим, може би, или ще се опитам да предвидим нещо такова, което да предложим на народните представители. Надявам се да се възприеме и се надявам тази дейност най-сетне да намери своята нормативна уредба в Република България. Благодаря Ви.
#131 · speech
Благодаря, господин Демерджиев. Преминаваме към следващото, което е питане от народния представител Стоян Михалев относно действия и/или бездействия на органите на МВР по време на забраненото шествие в центъра на столицата на тъй наречения „Безсмъртен полк“ на 9 май 2023 г. и по време на предшестващото го незаконно възстановяване на плочата на Монумента на окупационната Червена армия. Заповядайте, господин Михалев.
#132 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! На 4 май 2023 г. общинските съветници от „Демократична България“ са внесли искане до кмета на София Йорданка Фандъкова за забрана на планувано шествие на 9 май 2023 г. на така наречения „Безсмъртен полк“ до паметника на окупационната Червена армия в Княжеската градина. Мотивите са поисканата забрана, че едно такова събитие е проява на почит към армия окупатор, влязла в България през 1944 г. и довела на власт комунистическия режим, обявен за престъпен от Народното събрание на Република България. От друга страна, в момента Русия води кървава, агресивна война срещу една суверенна европейска държава Украйна. Република България е обявена от Русия за неприятелска държава. В тази връзка всякакви събития и демонстрации, на които се издигат и развяват руското знаме, знамена със сърп и чук, плакати със символи КГБ, символът Z, портрети на масовите убийци Путин и Кадиров, са забранени в почти всички европейски страни. Подобна манифестация, проведена в центъра на столицата на страна – член на Европейския съюз, е срамен акт, предизвикващ обществено напрежение и недоволство от повечето граждани на София. Публично беше заявена и позицията на кметовете на районите Средец, Оборище и Триадица така плануваното шествие да не преминава през техните райони. Сутринта на 9 май 2023 г. кметът на столицата Йорданка Фандъкова оповести издаването на заповед, с която забранява провеждането на организираното шествие. Известно е, че организаторите на събитието не изпълняват разпореждането на кмета и провеждат манифестацията си, като се придвижват от площада пред църквата „Александър Невски“ до Монумента на Червената армия, развявайки символите на руския агресор, знамена на Русия и незаконно обявената Донецка република. Шествието е съпроводено и охранявано от десетки служители на МВР, включително и със специално оборудвани множество автомобили. Въпреки забраната, постановена от кмета, провеждането на шествието е допуснато, дори и с действията на служителите на МВР е обезпечено провеждането му. Предвид изложеното и действията на служителите на МВР по осигуряване на провеждането на забранената проява, с което реално се провокира и създаване на опасност от възникване на безредици и сблъсъци между участниците в неразрешената демонстрация и граждани на София, противопоставящи се на тази нагла демонстрация за подкрепа на агресора, отправям към Вас следното питане: били ли са уведомени и кога органите на МВР за постановена забрана от кмета на София Йорданка Фандъкова за провеждане на проявата? Какво е предприето от органите на МВР в изпълнение заповедта на кмета на Столична община? Защо не са предприети мерки за прекратяване на провежданата манифестация и на какво основание и по чие разпореждане служителите на МВР извършват действия, с които осигуряват провеждането на забранената проява?
#133 · speech
Благодаря Ви, господин Михалев.
#134 · speech
БСП за България, от място
За процедура.
#135 · speech
За процедура ли? Само след като приключим въпроса и отговора.
#136 · speech
БСП за България, от място
По начина на водене.
#137 · speech
Знам, че е по начина на водене, само че както по време на дебати и на законопроекти и на проект на решение процедурата се дава, след като приключи изказването, репликата, дупликата и е процедура по начина водене. Тук ще го направим по същия начин по аналогия, като приключат отговора и цялото завъртане.
#138 · speech
БСП за България, от място
Не е същото.
#139 · speech
Същото е, господин Свиленски, точка на този въпрос. Заповядайте, господин Демерджиев.
#140 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Михалев, във връзка с поставения от Вас въпрос относно действията и/или бездействия от страна на органите на Министерството на вътрешните работи по време на забраненото шествие в столицата на „Безсмъртния полк“ Ви информирам за следното: от Столична община – Столична дирекция на вътрешните работи, са постъпили следните уведомления – за извършване на монтаж и демонтаж на паметните плочи на паметника на Съветската армия в периода от 7 до 8 май 2023 г.; провеждане на мирно събрание, честване и опазване на паметника от вандалски посегателства за периода от 8 до 14 май 2023 г. за времето от 19,30 до 22,30 ч. Трето, честване на 9 май – Ден на победата над фашизма, с полагане на венци и цветя пред Паметника на Незнайния войн за почитане на българските войни във Втората световна война и шествие по маршрут площад „Александър Невски“ – улица „15-и ноември“ – булевард „Цар Освободител“ през кръстовището на булевард „Васил Левски“ – Княжеската градина до Паметника на Съветската армия за времето от 8,15 до 11,00 ч. Организатор на това мероприятие е Съюзът на ветераните от войната в България. Четвъртото, за което сме получили уведомление, е провеждане на мероприятие с цел недопускане оскверняване на Паметника на Червената армия от 8,00 до 19,00 ч. (Реплики от „БСП за България“: „Това не е така!“) Цитирам в кавички това, което е дошло при нас. Съгласно постъпилата информация за мероприятията по точки 1 и 2 Столична дирекция е създала организация по охраната на обществения ред в района на Княжеската градина, включващата периодичен обход от полицейски служители от отдел „Специализирани полицейски операции“, Първо районно управление и сектор „Общинска полиция“ към Столичната дирекция. На основание приложимата инструкция, предварително получената и обобщена информация, както и след направен анализ на предишни подобни мероприятия е направен изводът, че събитията по точки 3 и 4 са с участието на противостоящи по убеждение и възгледи граждани, поради което двете мероприятия са определени с висока степен на обществена опасност и вероятност да възникнат групови нарушения на обществения ред. От страна на Министерството на вътрешните работи са предприети необходимите мерки с оглед предотвратяване на дейностите, нарушаващи обществения ред и сигурност, като охранителните дейности са се изпълнявали съвместно от служители на Столичната дирекция на вътрешните работи, Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ по предварително утвърден от директора на Столичната дирекция план-разстановка на силите и средствата на Министерството на вътрешните работи. За ръководител на тази акция е определен заместник-директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи. За обезпечаване на тези мероприятия на 9 май са били ангажирани общо 484 служители на Министерството на вътрешните работи. Съгласно Плана дейностите, свързани с охрана на обществения ред на Паметника на Съветската армия и пред Паметника на Незнайния войн са започнали от 7,00 ч., като на 9 май 2023 г. около 7,00 ч. при Паметника на Съветската армия пристигат за участие в мероприятията лица в подкрепа на честването на 9 май, както и такива, които са срещу това честване. С цел недопускане на нарушения на обществения ред от двете страни на Паметника на Съветската армия са изградени кордони от полицейски служители за разделяне на групите от противостоящи по убеждения граждани, без да бъде възпрепятстван достъпът на никого от тях до паметника. В 9,00 ч. е започнала церемония по поднасяне на цветя от Президента на Република България пред Паметника на Незнайния войн с присъствието на около 70 официални лица и гости и около 150 – 200 граждани, предимно възрастни хора около и над 75-годишна възраст, ветерани и деца с родители. След церемонията служител от Столична община връчва на организатора на мероприятието, организирано от Съюза на ветераните от войната в България, заповед от кмета на град София за прекратяване на събитието. Тази заповед не е връчена на нашите служители на място, но тъй като те стават свидетели на връчването на заповедта, приканват гражданите, участващи в това събитие, да се разотидат, като те си тръгват на групи. Факт е, че част от тези групи са се движили по пътното платно, като нашите служители са ги съпровождали с цел опазване на обществения ред и недопускане на влизане в някаква форма на взаимодействие или конфронтация между тях и противостоящите граждани, изповядващи други убеждения и виждания, намиращи се в същия район. Така че след издаването на заповедта от страна на Столична община ние не сме съдействали на провеждането на мероприятие, а единствено сме обезпечили оттеглянето на тези граждани, които са се намирали в района, от този район до друг район. Факт е, че при оттеглянето си те са минали и покрай Паметника на Съветската армия. Но ние няма как да оставим двете групи, които имат противоречиви виждания и интереси, да влязат в някаква форма на взаимодействие помежду си. Тоест нашите служители са имали единствено ангажимента да не допуснат конфликти или груби нарушения на обществения ред, което е станало в този случай. Междувпрочем многократно съм апелирал към общините, когато разрешават такива събития – сега прочетох четири, да се съобразяват какви са събитията, какви са участниците в тях, уместно ли е да се допускат едновременно. Защото много пъти полицейските сили стават заложници на една недобра преценка в тази посока. Благодаря Ви.
#141 · speech
Благодаря, господин Демерджиев. Господин Михалев, имате право на до два уточняващи въпроса в рамките на две минути.
#142 · speech
ПП-ДБ
Господин Министър, аз разбирам, че Столична община е реагирала в последния момент. (Реплика на служебния министър-председател Иван Демерджиев.) Но някак си ми е странно заповед на кмета на София да е нищожна за органите на реда. (Реплика от „БСП за България": „Те са я изпълнили органите.“) И да се получава такава ситуация, защото Вие самият сте видели колко рискова е тази ситуация. (Реплики от „БСП за България“: „Какви? Какви рискове?“) Не знам какво е целяла кметът на София, след като е пропуснала срока, както Вие твърдите, в който е можело да се противодейства. Но така или иначе, има много сериозно разминаване, което крие дълбоки рискове в себе си. Може би трябва да си подобрите комуникацията между кмета и МВР.
#143 · speech
Благодаря, господин Михалев. За отговор – господин Министър, мисля, че имате 3 минути.
#144 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Михалев! Заповедта, с която е отменена заповедта за разрешаване на мероприятието, е издадена при наличие вече на граждани на площада. Затова Ви казвам, че ние сме били принудени да обезпечим тяхното оттегляне от това място и недопускане на това място и недопускане на конфронтация между тях и другите участници в различни разрешени мероприятия. Това сме и направили. Що се касае до комуникацията, в случая тя е еднопосочна и кметът на общината дължи такова уведомяване. Ние сме го получили официално на следващия ден след приключване на събитието. Направете си изводите. Благодаря Ви.
#145 · speech
Благодаря, господин Демерджиев. И право на отношение в рамките на 2 минути, ако искате, господин Михалев.
#146 · speech
ПП-ДБ
Аз Ви благодаря, че сте предприели въпреки всичко действия. Очевидно по начина, по който изложихте фактите и обстоятелствата, вината няма как да е конкретно във Вас. Съжалявам, че сме в такава ситуация. Очевидно е, че на кмета не му е пукало толкова в този момент, и е създавало предпоставки да се случат изключително рискови събития. Благодаря Ви все пак за отговора.
#147 · speech
Благодаря, господин Михалев. Заповядайте за процедура, господин Гуцанов.
#148 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер и министър на вътрешните работи, уважаеми колеги! Уважаеми господин Председател, към Вас!
#149 · speech
Да.
#150 · speech
Или може би към титуляра председател, с най-голямо уважение към Вас – не ме разбирайте погрешно. Как въобще този въпрос е позволено да влезе в залата? Коя е тази? „Монумент на окупационната Червена армия“! Кое е това? Коя е тази „окупационна Червена армия“? Къде е този монумент? Става въпрос за паметника на Съветската армия! И не знам някога да се е говорило за окупационна армия. Това, един път. И втори път, с какво морално право въобще Вие излизате да коментирате този въпрос след изтеклите записи преди два дена? Аз Ви се чудя как въобще сте в залата, а камо ли да задавате подобни въпроси! И потвърждавам напълно това, което…
#151 · speech
По процедурата, господин Гуцанов.
#152 · speech
…каза господин министърът, че това беше точно така, с една-единствена грешка: как бяха допуснати 20 човека да бъдат на паметника и да опорочат честването на хиляди хора, които отидоха да кажат, че този ден е, благодарение на който имаме свободна Европа. Така че, моля Ви, господин Председател, не допускайте подобни въпроси, които имат абсолютно неточна фактология и по погрешен начин тълкуват историческите факти. Благодаря.
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов – ще предам така възражението Ви към председателя на Народното събрание господин Желязков, да видим и неговото историческо виждане към паметника – дали е освободителка, дали е окупационна, не знам какво мисли по въпроса. Слушаме Ви, господин Проданов.
#154 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, това е такъв въпрос, който изисква по-дълго време и размисли. Има водени такива размисли и е ясно, че армията е тази, благодарение на което има днешна свободна Европа. Но както и да е, това е друг разговор. В тази връзка процедурата ми е да отпадне следващият въпрос на колегата Михалев. (Реплики на народния представител Стоян Михалев.) Благодаря Ви, господин Проданов. (Реплики от „БСП за България“: „Подложете го на гласуване.“) На гласуване? Малко сме така, не много добре с кворума според мен и няма да е валидно. (Реплика от „БСП за България“: „Колкото – толкова.“) Колкото сме? Все пак трудно ще мине гласуването според мен. А ако не мине, това няма да доведе до отпадане. А и, господин Свиленски, такава процедура няма. (Реплика от „БСП за България“: „Друга процедура!“) Друга процедура? Добре.
#155 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Вие сте били и титулярен председател на Народното събрание и наистина, когато влизат въпроси за парламентарен контрол – вижте го втория въпрос какъв е: относно действия по възстановяване на Паметника на Съветската армия. Значи тези, които разрушиха плочата, за тях нищо – все едно нищо не се е случило, а тези, които отидоха със собствени средства, със собствен труд да възстановят, сега питат вицепремиера какви действия е предприел срещу тях. Господин Председател, наистина, моля Ви, имате това право – оттеглете въпроса. Нека председателят на парламента да го разгледа дали е допустимо такова нещо в пленарна зала да се гледа. Хора, които със собствен труд, със собствени средства, със собствена инициатива са поправили нещо, което би трябвало да го направи областната управа и държавата… (Реплики на народни представители от ПП-ДБ.)
#156 · speech
Колеги, спокойно в залата.
#157 · speech
Вие сега ги поставяте на парламентарен контрол – министърът да отговоря на тези неща, което, първо, въобще не му е работа на министър Демерджиев да отговоря на тези въпроси.
#158 · speech
Благодаря Ви, господин Свиленски – няма процедура, по която председателят да оттегля въпроси. Въпросът вече е допуснат. (Реплики между народни представители от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте, господин Иванов. Колеги, нека да запазим някакво спокойствие и да продължим с въпросите. (Оживление. Реплики между народни представители от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги! Колеги в центъра на залата и от двете парламентарни групи! (Реплики.) Колеги, виждам, че и от двете страни… Господин Иванов, изчакайте малко. (Силен шум от парламентарните групи на ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Пейков, да спрем този разговор! Господин Димитров, също! Господин Златанов! Да, виждам оттук всички дейни участници! (Реплики.)
#159 · speech
Реплика От Бсп За България
Една почивка!
#160 · speech
Никаква почивка! Колеги, тази почивка… Знаете ли колко въпроса има в парламентарния контрол? (Реплики.) Нищо няма да разваляте! Господин Петков, седнете си на мястото! Шум и реплики между народни представители от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги! Колеги, аз имам две деца в детската градина и обикновено им казвам, че по-умният отстъпва. Да видим сега тук какво ще стане! (Реплики на народните представители Манол Пейков и Георги Ганев.) Благодаря, господин Ганев. Заповядайте, господин Иванов.
#161 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, колеги! Процедурата ми е по начина на водене. Господин Минчев, на такива абсурдни процедурни предложения по начина на водене, каквито поредица отправиха от БСП, винаги може да отговорите, че комунистическият режим в Република България е обявен за престъпен със закон. (Реплики от „БСП за България“.) Което… (Реплики.)
#162 · speech
Господин Пейков, обърнете се напред и да спре този разговор там изобщо! (Реплики между ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#163 · speech
…което влече след себе си, че няма никакъв проблем…
#164 · speech
И недейте да ми ръкомахате, защото…
#165 · speech
…въпросът на господин Михайлов да бъде… измежду другите въпроси. Благодаря Ви.
#166 · speech
Извинявайте! Господин Иванов, извинявайте, че Ви прекъснах по време на процедурата, съжалявам за което.
#167 · speech
БСП за България, встрани от микрофоните
Още една процедура, за да изясня.
#168 · speech
Колеги, надявам се, че страстите се успокояват, но за да се успокоят, трябва и двете страни да спрат да взимат участие. Нека спрем дотук.
#169 · speech
Уважаеми господин Председател, аз в първата процедура бях кратък, не искам да навлизам в подробности. Ще обясня и на колегите, за да не се вълнуват толкова защо трябва този въпрос да отпадне. Защото даваме лош пример на всички, които са извън тази зала. В момента ситуацията е такава. Имаме един вандал, който отишъл с чук и е разрушил паметна плоча, и от другата страна има хора, които със собствени средства и усилия са я възстановили, като, забележете – паметникът е възстановен от Софийската организация на БСП, след като са извървяли всички законови процедури, тоест уведомен е областният управител на София, изчакан е 14-дневеният срок, в който няма никакъв отговор, и тогава са предприети действия за възстановяване на този паметник. И Вие, колега Михалев, в момента вместо да питате какво става с вандала, с разрушителя (реплики от „БСП за България“ и от ПП-ДБ), който дава лош пример, Вие опитвате да питате какво е предприело МВР и какво прави държавата срещу тези, които са възстановили! Разберете, слава богу – все още в България има хора, които възстановяват, а не останаха само такива, които разрушават, като този, който Вие защитавате. (Ръкопляскания и възгласи от „БСП за България“: „Браво! Браво!“)
#170 · speech
Вие, господин Проданов, поне така барем за цвят към мен да се бяхте обърнали в тази процедура по начина на водене!
#171 · speech
ПП-ДБ, от място
Да отговоря все пак!
#172 · speech
Вие ще отговаряте в процедура ли, господин Михалев? (Реплика от народния представител Стоян Михалев.) Идеално! Приключваме с процедурите и преминаваме към следващото питане от народния представител Стоян Михалев относно действия или бездействия на органите на МВР по време на незаконното възстановяване на плочата на Монумента на окупационната Червена армия. Заповядайте, господин Михалев, да развиете питането. (Реплики.) Как може да се възстанови нещо незаконно? Очевидно може! Защо да не може? (Реплики от „БСП за България“.) Не може ли? Защо да не може? Ако имате незаконна постройка, ако тя е срутена, не може ли да се възстанови? (Реплики от „БСП за България“.) Това не го решавам аз в момента. Така е зададен въпросът, така е допуснат. Нека да го чуем. Заповядайте, господин Михалев.
#173 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Министър, на 6 и 7 май е извършено възстановяване на премахнатия позорен надпис на плочата на монумента на окупационната Червена армия, който гласи (силен шум и реплики от „БСП за България“): „На Съветската армия освободителка от признателния български народ“. От публично достъпните кадри е видно, че за възстановяване на плочите и надписа в парка, представляващ публична общинска собственост, е навлязъл автомобил – бус, от който е осигурено захранване с електричество. Видни са и хората, извършили възстановяването. Столичен общински съвет е взел на 9 март 2023 г. Решение № 168, обявено на 16 март 2023 г., за преместване обекта „Паметник на Съветската армия“, като до премахването му да бъде поставена обществена информационна табела за действителните събития, довели до поставянето на този обект на пропаганда. Главният архитект на София е издал заповед на 20 март 2023 г. до областния управител да предприеме незабавни действия по премахване на разместените и компрометирани облицовъчни плочи с надписа на паметника и ограничаване на достъпа до обект монумент „Паметник на Съветската армия“, което подлежи на предварително изпълнение, съгласно определение № 2950 на Административен съд – град София. Няма издавани разрешения и съгласуване на извършените строително-монтажни работи. Ясно се вижда обаче присъствието по време на извършеното възстановяване на автомобили и служители на МВР, включително на 6 май, преди основните възстановителни дейности, извършени на 7 май, е забелязано присъствието на полицейски патрул с рег. № СВ 59 38 НР. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Предвид изложеното отправям към Вас следното питане: уведомено ли е МВР и от кого за предстоящите строително-монтажни работи, извършени на 6 и 7 май на обекта „Паметник на Съветската армия“? Кой и кога и на какво основание, с какви указания е изпратил служебен автомобил и служители, присъствали по време на извършването на строително-монтажните работи? Какви действия са извършвали служителите по време на извършваните строително-монтажни работи? Установили ли са кой е разпоредил извършените строително-монтажни работи? Кои са лицата, извършващи ги? На какво основание се извършват? На кого е собственост навлязлото в парка моторно превозно средство? На какво основание е извършено навлизането и престоят на това моторно превозно средство? Съставили ли са се някакви документи за извършените от тях действия – дължими проверки, констатации? Извършвано ли е задържане на лица, участващи или подпомагащи извършваните строително-монтажни работи. (Шум и реплики от „БСП за България“.) На Вас, господин Гуцанов, ще Ви отговоря. Във Виена са загинали над 30 хиляди руски и съветски войници. В България няма нито един… (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“.) …освен един отровен или няколко отровени от пиене на метилов алкохол.
#174 · speech
Господин Михалев!
#175 · speech
Научете историята.
#176 · speech
Господин Михалев, приключете с въпроса. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и „БСП за България“.) Колеги, моля без подобни включвания от място. Напомням, че не трябва да се разгласяват лични данни. Виждам, че регистрационният номер го има и в зададения въпрос. (Шум и реплики.) Във въпроса ги има, но министърът ще прецени какво да отговори, но не трябва да се разгласяват лични данни. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#177 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Михалев, във връзка с въпроса Ви мога да кажа следното: за осъществяване на охраната на обществения ред и безопасността на пътното движение преди, по време и след провеждане на чествания по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, е изготвен план-разстановка в Първо районно управление на Столична дирекция на вътрешните работи. В дневниците за приемане на сигнали и разпореждания от група „Оперативна дежурна част“ при 01 РУ – СДВР, за посочените дати липсват данни за подавани сигнали за ремонтни дейности в района на Княжеската градина. В Столичната дирекция на вътрешните работи е създадена организация по охраната на обществения ред в района на Княжеската градина, включваща периодичен обход на полицейски служители и техника на отдел „Специализирани полицейски сили“ в 01 РПУ, което, надявам се, че дава отговор на въпроса Ви какво са правили там полицейски служители. Началникът на отдел „Специализирани полицейски сили“ е дал указания в района около паметника да се извършва периодичен обход от патрул, използващ служебен автомобил. В изпълнение на разпореждане на патрулно-постовата дейност на МВР за разстановка на силите и средствата на обслужваната територия от сектор „Общинска полиция“ отдел „Охранителна полиция“ на Столична дирекция на вътрешните работи за времето от 08,00 ч. на 7 май 2023 г. в наряд са определени служители на втора група „Опазване на обществения ред“. Около 12,00 ч. на 7 май директорът на Дирекция „Сигурност“ при Столична община уведомява по телефона началника на втора група „Опазване на обществения ред“, че е получен доклад от служителите на оперативен дежурен център и видеонаблюдение на Столична община относно забелязани лица, извършващи дейности по предната част на Паметника на Съветската армия. За същото са уведомени и служители на Столичния инспекторат и направление „Архитектура и градоустройство“. Началникът на втора група „Опазване на обществения ред“ насочва два полицейски наряда за извършване на проверка под ръководството на полицейски инспектор от групата. В рамките на минути ръководителят на проверката докладва, че се намира на място пред паметника, където установява лице от мъжки пол, което се представя за ръководител на група, извършваща възстановителни и почистващи дейности на паметника – почистване и пребоядисване на съществуващи букви, във връзка с предстоящо честване на 9 май. Същият е заявил, че документите, регламентиращи дейността, ще донесе друго лице, което е организатор на това мероприятие. В хода на проверката на място идват и служителите на Столичен инспекторат, които уведомяват служителите на Министерството на вътрешните работи, че ще извършат проверка в сферата на тяхната компетентност, а както знаете, строителните работи са именно в сферата на тяхната компетентност, а не в сферата на компетентността на Министерството на вътрешните работи. На по-късен етап се е явил и организаторът на мероприятието. Полицейските служители са упражнили своите правомощия по установяване самоличността на двете лица, имащи отношение към действията за възстановяване и почистване на паметника, тоест самоличността им е установена. Инспектор от Столичен инспекторат в присъствието на полицейските служители изисква от лицата документите, регламентиращи извършваните дейности. Такива не са предоставени и на основание чл. 61, т. 1 от Наредбата за управление на отпадъците, поддържане и опазване на чистотата на територията на Столична община е предписано в срок до три работни дни да бъде представено разрешение за почистване и възстановяване на буквите на паметника, като незабавно бъдат преустановени извършваните дейности. Лицата са се съобразили с предписанията, като са преустановили извършваната дейност и са напуснали района. Благодаря.
#178 · speech
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Имате възможност за два уточняващи въпроса.
#179 · speech
ПП-ДБ
Оставам с впечатлението, че Решението на СОС и на главния архитект някак си не са отчетени във всички тези действия, а по-скоро са спазени нормативните указания да бъде изяснена самоличността и са оставени други органи да вършат работата. Аз не виждам някакво специално отношение в цялата тази работа за разлика, когато се пази този паметник. Съжалявам, но трябва да Ви го кажа, че прави много лошо впечатление, че паметникът на окупаторската армия се пази толкова престижно, а сградата на представителството на Европейската комисия… (Шум и реплики от „БСП за България“.)
#180 · speech
Моля за тишина в залата!
#181 · speech
…беше залято с червена боя и МВР изобщо никакво отношение и никакви служби в държавата не се показаха в тази ситуация. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#182 · speech
Ще изчакам да се успокоите. Господин Михалев, да разбирам ли, че нямате въпрос към господин министъра? С това отпада и вторият Ви възможен въпрос. Господин Министър, Вие имате ли какво да кажете, въпреки че нямаше два допълнителни въпроса? Имате възможност за уточняващ отговор.
#183 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Михалев, в отговор на въпроса Ви аз описах подробно какви действия са извършили полицейските служители в рамките на своите правомощия. Полицейските служители обаче нямат правомощия да контролират нито строителни дейности, нито такива по освежаване и поддържане и слава богу, че нямаме и такива правомощия, защото достатъчно широки са правомощията в системата на вътрешните работи и с наличните служители трудно се справяме и с тяхното изпълнение. В случая обаче мога да кажа, че те са изпълнени по начин, по който изисква законът. Благодаря.
#184 · speech
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Първата процедура е от господин Манев.
#185 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, извинявам се и на колегите също, че ще стана сигурно досаден днес, но настоявам да ми отговорите какво стана с министъра на земеделието не заради нещо друго, ами просто преди малко ми звъннаха хора, които са видели тук, че питам за него, и ми казаха, че половината от тези прословути бунгала в Бургас – Сарафово, който е квартал на Бургас, вече са продадени. Инициативата за закупуване на останалите е на купувача. Той е кандидатствал с една много скромна оферта пред Министерството. Министерството в момента проявява изключителна активност – това е обаждане отпреди 15 минути, и аз настоявам да ми отговори някой на първия ми въпрос по начина на водене: какво стана с министъра на земеделието,…
#186 · speech
Ще Ви отговоря.
#187 · speech
…каква е цялата причина той да не е тук, а не така, както е записана в обявяването за днешния парламентарен контрол? И още нещо. Възползвам се – от трибуната на Народното събрание, за да сезирам и Комисията за корупция към парламента да го повика, да поговорим и там, в Комисията, ако трябва. Благодаря Ви.
#188 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Господин Желязков е разпоредил да се свържат с министъра на земеделието и чакаме отговор дали би могъл да се яви. В началото на парламентарния контрол беше изчетено кои министри няма да участват и на какво основание. Те имат правото да декларират основанията, на които ги няма, така че нека да изчакаме. Заседанието не е приключило. Втората процедура е по начина на водене. Господин Георгиев, Вие отстъпвате ли? Заповядайте, господин Свиленски.
#189 · speech
БСП за България
Тъй като е по същия въпрос. Господин Демерджиев, току-що бяхте сезиран публично от трибуната за извършване на някаква кражба на бунгала на безценица. Мисля, че няма нужда от никаква Комисия за корупция…
#190 · speech
Господин Свиленски, по начина на водене ли е процедурата?
#191 · speech
Не, не. По начина на кражба в държавата. (Шум, смях и реплики.)
#192 · speech
Няма такава процедура.
#193 · speech
Пример пред цялото общество как се случва. Народен представител сезира, министърът го няма, а граждани звънят и казват какво се случва. Господин Демерджиев, вземете мерки наистина. Свържете се с Вашия колега да се преустанови всичко, което се извършва в Сарафово. Този имот, в който дълги години много министри са се опитвали да свършат тази работа, да не се окаже във Вашето правителство, че това дело е свършено. Благодаря Ви.
#194 · speech
Господин Свиленски, злоупотребявате с процедурите по начина на водене. Разбирам Ви, но предполагам, че ще има начин, по който да изясните това, което Ви интересува. Заповядайте, господин Георгиев.
#195 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, когато взех процедура, тя реално беше насочена към Вашия колега Никола Минчев, затова че отново за пореден път – вече не ги броя, защото станаха множество тези пъти, проявява двоен аршин. Исках особено да наблегна на това, че процедурата в момента е, че се намираме в парламентарен контрол, а не в донос бонус контрол. Коалиция донос бонус да спре с доносите – ако се припознават, нека да излязат и да кажат, че се припознават като коалиция донос бонус, но да спрат с тези доноси и да спрат да отнемат от ценното време на парламентарния контрол. Има много по-сериозни неща, за които да говорим. Те тук споменаха кой бил отровен. Единствените идейно отровени са те. Благодаря.
#196 · speech
Господин Георгиев, процедурата Ви по начина на водене трябваше да бъде към мен или към господин Минчев. В този случай Вие просто направихте изказване, така че Ви моля да не се повтаря. Господин Таслаков, Вие държите ли за процедурата по начина на водене? Нека само това да не е изказване, а да е процедура по начина на водене, тъй като сега започвам да водя, би трябвало да няма такава. Слушам Ви.
#197 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Изключително съм разочарован да видя подобни въпроси, входирани в Деловодството на Народното събрание – цитирам – „Незаконно възстановяване на плочата на монумента на окупационната Червена армия“, незаконно възстановяване на паметник. Госпожо Председател, извинявам се, но това не е сериозен въпрос. Кое е законното? Разрушаване на паметници ли? Така ли Вие разбирате демокрацията? Още повече че господин Михалев говори за арестуване на хора, които…
#198 · speech
Към мен, господин Таслаков.
#199 · speech
…възстановявали паметник. Къде ще ги арестувате? В Белене ли ще ги карате? Така ли виждате Вие демокрацията? Такава ли е Вашата демокрация? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) На всичкото отгоре като професионален доносник е записал и номера на патрулката. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Учуден съм, че…
#200 · speech
Към мен, господин Таслаков.
#201 · speech
…не сте цитирали размерите на дюбелите, с които са монтирали паметник. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#202 · speech
Господин Таслаков, правя Ви забележка, затова защото първо процедурата Ви трябваше да бъде по начина на водене и трябваше да е адресирана към мен. А що се отнася до това защо са допуснати двете питания, това е по преценка на председателя на Народното събрание и може да адресирате към него въпрос и да направите разговор, ако смятате, че трябва да изясните защо е допуснал тези питания. Предлагам да продължим с парламентарния контрол и ще Ви помоля да се въздържате от обидни квалификации и размяна на реплики. Смятам, че това, което се случва в държавата в последните дни, не е хубаво и не е добре за никого да го продължаваме и тук в пленарната зала. Следващият въпрос е от народния представител госпожа Ирена Димова относно възстановяване на Районно управление на МВР – Вършец. Заповядайте, госпожо Димова, имате думата.
#203 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, колеги! Този въпрос е задаван многократно на тази трибуна, затова ще бъда изключително удовлетворена този път да получа конкретен отговор с времеви порядък, а именно да Ви дам малко предистория. Отнася се за Районно управление – Вършец. Юли месец 2022 г. се закриха 11 районни управления, от които едното е Районно управление – Вършец. Тогава заповедта беше обжалвана от Инициативния комитет за местна гражданска инициатива и от началника на Районното управление, преди това пред Административен съд, след това пред ВАС, и тази жалба е оставена без разглеждане като процесуално недопустима. Искам да Ви кажа, че град Вършец от десетилетия се развива като курортен център в Северозападна България поради богатия природен ресурс от минерални води, балнеологични заведения и планински туризъм. Същият е целогодишен национален курорт и единствен на територията на област Монтана и Северозапада. В град Вършец са построени и работят 10 хотела, множество къщи за гости, бунгала, както и болница за рехабилитация. Има заявени инвестиционни намерения за строеж на нов 5-звезден комплекс и закриването на Районното управление е създало безпокойство като административно обслужване на жителите на община Вършец, които са в девет населени места, както и на Клисурския манастир, който ежедневно е активно посещаван като любимо място за духовност и култура от туристи, и всички са обезпокоени от липсата на сигурност и опазване на обществения ред. Има и други факти, но виждам, че времето ми изтича, затова само ще кажа, че броят на криминално проявените лица е немалък, като същите са постоянен контингент в община Вършец. Ние граничим и с една област, в която също има криминално проявени лица. Тези хора са постоянно в общината. Близостта на границата с Република Сърбия и липсата на полицейски служители улеснява каналите за трафик на хора и незаконното преминаване на мигранти през територията на страната в посока Западна Европа. Кражбите и агресивното поведение по отношение на възрастните самотни хора в общината са често повтарящо се явление. В тази връзка моля Ви, господин Министър, да ми отговорите: предвиждат ли се планове за структурни и функционални промени в Министерството и те включват ли преразглеждане на решението относно закриването на Районно управление – Вършец, и неговото възстановяване; предвижда ли се увеличаване на броя на униформените служители в община Вършец; как ще се осъществява превенцията на така наречената битова престъпност; как ще бъде уреден въпросът с административното обслужване на гражданите от органите на МВР във Вършец, защото пропуснах да Ви кажа, че сега се налага да пътуват до община Берковица? Благодаря.
#204 · speech
Благодаря Ви за въпроса, госпожо Димова. Имате думата за отговор, господин Министър.
#205 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Димова, този въпрос, който поставяте, е предмет на разглеждане в Министерството отдавна, може би последните около месец и половина-два особено активно. Наскоро имахме среща и разговор с началника на Полицейското управление във Вършец, както и с Ваш колега народен представител – господин Петров. Първо ще Ви дам малко статистика, защото част от това, което казвате, не отговоря на обективната истина. На първо място, не са закрити полицейски управления, а те са преобразувани в полицейски участъци. Идеята на тази реформа е била да се намали административната тежест и да се осигурят повече униформени полицаи на терен. Това обаче, за съжаление, не се е случило във Вършец и при извършената проверка констатирахме, че направената реформа е довела до намаляване на щатове, като в края на изложението ще взема отношение по това какви мерки предприемаме в тази насока. Вече са предприети. По отношение на криминогенната обстановка във Вършец. През настоящата година на практика се отчита намаление на сигналите и данните за престъпления на територията на общината в сравнение със същия период на предходната година. Давам конкретни данни. Към момента са регистрирани 60 престъпления срещу 117 регистрирани за същия период през предходната година, което е понижение с около 48%. Регистрираните случаи на престъпления против обществения ред и хулиганство за периода към май 2023 г. спрямо май 2022 г. са един случай срещу пет такива в предходния период. Престъпленията по транспорта за същия период са 14 при 11 за предходния период. При тях се наблюдава ръст. Този ръст е вследствие на повече заловени водачи, шофиращи след употреба на алкохол и наркотични вещества, тоест това не е негативна, а за нас е позитивна тенденция в борбата срещу така наречената латентна престъпност. В своята цялост общоопасните престъпления към момента са намалели с 64%, като при регистрирани 23 такива престъпления за настоящия период, за изтеклия предходен период има 64 регистрирани към май 2022 г. Тъй като при извършената проверка обаче установихме, че има намаляване на наличния състав, което не води до невъзможност административно да се обслужват гражданите, дейността, свързана с издаване на лични документи, и дейността на Служба КОС текат безпроблемно, но това, което констатирахме, е, че няма достатъчно полицаи, за да се извършва патрулна дейност от самото полицейско управление на територията на Полицейски участък – Вършец. За тази цел сме определили 12 служители, които да бъдат придадени към щата на полицейския участък, и чрез тези 12 служители и наличните да се осигури постоянно патрул на територията на община Вършец, който да обслужва територията, да я покрие и да не се стига до пътуване на служители от полицейското управление, което е свързано със значителни неудобства, преодоляване на голямо разстояние и забавяне при реакциите. Това решение вече е взето, така че Полицейски участък – Вършец, ще има 12 допълнителни щата и ще има собствена патрулно-постова дейност. Благодаря Ви.
#206 · speech
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Имате думата за реплика, госпожо Димова.
#207 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Ненапразно започнах моя въпрос. Зная, че този въпрос е задаван неколкократно. Зная, че се очакваха действия още от миналата година, само че и аз искам малко да Ви поправя. Казвате, че няма регистрирани престъпления и нарушаване на обществения ред. Аз съм човек, който живее в област Монтана ежедневно. Не ходя само събота и неделя. Там е и семейството ми. Постоянно съм в община Вършец. Имайте предвид, че жителите вече са силно обезпокоени. Те не търсят дори и повод да се оплачат, защото не виждат смисъла от това. Това е една от причините поради закриването на Районното управление и направата му на участък, и това пропуснах да Ви кажа. Същото се отнася и за трафика на мигранти. Това е нещо, което се наблюдава, силно са обезпокоени. Не знам дали сте забелязали, дали Ви е оповестено, че по време на последните избори имаше трудности при организацията и охраната на изборните помещения, книжа и материали точно в закритото районно управление. Никъде в друго управление нямаше проблеми. Има наистина неудобство при администриране на преписките. Има неудобство при хотелиерите да носят техните становища към районното управление в Берковица, гражданите за паспорти, Служба КОС. Това са сигнали, които са ни подавани от гражданите, но не вярвам да са отишли по официалния ред, за да бъдат част от Вашата преписка. Затова за мен е наложително Районно управление – Вършец, да се възстанови, а не само да се увеличат служителите с 12, както току-що съобщихте.
#208 · speech
Благодаря, госпожо Димова. Господин Министър, имате възможност за дуплика.
#209 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Димова, аз току-що Ви съобщих, че към щата на полицейския участък придаваме 12 души. Ако сте запозната със ситуацията, ще знаете, че това е близо половината от наличния личен състав. Тоест добавя се още толкова, колкото има в момента в полицейския участък. А по отношение на мигрантския натиск, многократно съм имал възможност да спомена от тази трибуна, че мигрантският натиск във вътрешността на страната тази година спрямо предходната е намалял с 50% и всякакви спекулации в тази посока са неуместни. С осигуряването на тези 12 допълнителни щата, което вече направихме, подчертавам, че е факт, и за да избегна бъдещи въпроси, ще кажа, че същото ще се случи с участъка в Годеч, тъй като той също е лишен от патрулно-постова дейност. Това вече е факт и считам, че сме обезпечили нуждите от налична униформена полиция на тази територия. Разбира се, както многократно съм казвал, ще следим процесите там. При нужда от допълнителни реакции или при нужда от промени в щата или в начина, по който е устроена дейността на този полицейски участък, те ще бъдат направени. Но нашите анализи към днешна дата сочат, че превръщането му в полицейско управление вместо в участък няма да подобри съществено ситуацията по никакъв начин, освен че ще доведе до щатове, които не са на терен униформени полицаи, а са ръководни кадри, от каквито преценяваме, че на този етап няма нужда във Вършец. Благодаря Ви.
#210 · speech
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ивелин Първанов Първанов относно задържането на български гражданин от правоохранителните органи на Руската федерация. Заповядайте, господин Първанов. Може да изложите въпроса си.
#211 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър, на 3 май 2023 г. в Крим служители на Федералната служба за безопасност задържаха група, подготвяща терористичен акт срещу главата на Република Крим Сергей Аксьонов и кмета на Ялта Янина Павленко. У задържаните са открити пет взривни устройства, маскирани като електрически печки, които са доставени в Република Крим чрез канал през Грузия и Турция от България. Сред шестте задържани граждани на Украйна и Руската федерация е и притежаващият българско гражданство Денис Петранов, който е транспортирал контрабандно взривните устройства през няколко държави до територията на Република Крим. Денис Петранов е започнал злополучното си пътуване от територията на България. Във връзка с гореизложеното въпросът ми е: с каква информация разполага по този случай МВР; как се осъществява контролът върху лицата, пребиваващи на територията на Република България като бежанци, включително и тези с двойно гражданство; какви са връзките на тези бежанци с представители на специалните служби на други държави, на терористични организации или престъпни общности; какви мерки предприема МВР за предотвратяване на контрабандата от България на опасни и взривни вещества, които могат да замесят името на нашата държава в терористична дейност, международен скандал и да оронят престижа на Република България на международното поле? Благодаря.
#212 · speech
Благодаря Ви, господин Първанов. Господин Министър, имате възможност да отговорите.
#213 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, в отговор на Вашия въпрос относно задържане на българския гражданин Денис Петранов от правоохранителните органи на Руската федерация в Крим по обвинение за подготовка на терористичен акт Ви информирам, че до настоящия момент в Министерството на вътрешните работи не е получавано запитване от страна на компетентните власти на Руската федерация, както и данни, потвърждаващи случая или изискващи предприемане на действия по отношение на международното оперативно полицейско сътрудничество. Денис Петранов е придобил българско гражданство с Указ № 70 от 17 юни 2022 г. на Вицепрезидента на Република България. Съгласно чл. 76, ал. 1, т. 7 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи Дирекция „Миграция“ е структурата на Министерството на вътрешните работи за регулиране на миграционните процеси и административния контрол върху пребиваването на чужденците в Република България, за противодействие на незаконната миграция на територията на Република България и за административно обслужване на гражданите на Европейския съюз и на членовете на техните семейства. Дирекцията дава становища по молби за придобиване, възстановяване и освобождаване от българско гражданство, за издаване на разрешения за работа и становища до други ведомства, които по смисъла на нормативен акт имат отношение към пребиваването на чужденците в Република България. Съгласно чл. 55, ал. 1 от Закона за българските лични документи на всеки чужденец, получил убежище, статут на бежанец или хуманитарен статут при условията и по реда на Закона за убежището и бежанците, се издава български документ за самоличност. Според българското законодателство на чуждите граждани, на които е предоставена международна закрила, имат право да пребивават на територията на Република България за срок на валидност на издадените им български лични документи. Относно въпроса Ви за евентуална свързаност на бежанци и лица с двойно гражданство със специални служби на чужди държави следва да се обърне внимание, че този въпрос не е от компетентността на Министерството на вътрешните работи, а е от компетентността на Държавна агенция „Национална сигурност“ и следва да се отнесе до тях. По повод мерките, предприемани от Министерството на вътрешните работи за предотвратяването на контрабанда от България на опасни и взривни вещества, следва да се посочи, че Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ съобразно своята компетентност извършва активни действия по установяване на лица, участващи в нелегален трафик на оръжие, боеприпаси и опасни вещества на територията на страната, документиране на извършваната от тях престъпна дейност и противодействие, като в този аспект Службата е участник в редица международни операции и е един ценен партньор особено по отношение на противодействието на контрабандата на леки оръжия и леко въоръжение.
#214 · speech
Благодаря Ви, господин Демерджиев. Имате възможност за реплика – заповядайте, господин Първанов.
#215 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, въпросът ми освен за чужди служби, което касае ДАНС, беше и за терористична дейност и престъпни общности, тоест говорим и за криминални елементи, които са замесени в трафик на хора, да не говорим и за други неща. По-скоро искам да Ви обърна вниманието относно ситуациите, които се случиха в Сирия и в Либия. Там основният катализатор за настъпилите граждански войни бяха точно бежанците от Чад, от южните държави на юг от Либия. В Сирия това бяха бежанците от Ирак, от конфликта преди това. Тези хора пристигат в нова държава, където нямат сантиментални и емоционални връзки с тази страна, не уважават институциите, тъй като това не са техни институции. Често пъти хората са в по-ниско социално положение. При нас дори имаме случаи, ако говорим за бежанците, които идват от север, откъм Румъния – там пък имаме пак едно разслоение по социалния статус, тъй като идват хора със значително добри финанси, доста по-платежоспособни са от нашите граждани. Точно затова мисля, че тези хора могат да бъдат хранителна среда за бъдеща терористична и антидържавна дейност. Заради това Ви го казвам напълно добронамерено, тъй като тази среда след определено време започва да генерира донякъде враждебни отношения между местните хора, невинаги успява да се интегрира и тези хора стават като хранителна среда точно за антидържавна дейност. Това имах предвид. Благодаря Ви.
#216 · speech
Благодаря, господин Първанов. Господин Министър, ще направите ли дуплика? Имате думата.
#217 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, забележката Ви, така поставена, е уместна, но всеки бежанец, който залавяме и регистрираме на територията на нашата страна, съответно данните му, се поставят в редица системи, които анализират връзката му, потенциална, с терористични групи или терористична дейност и това не е само базата данни, с които разполага Министерството на вътрешните работи. Наскоро създадохме една работна група с участието на Европол. Там и техни анализатори правят съпоставка с техните база данни. Такава съпоставка се прави с базите данни в Интерпол и с много партньорски служби. Така че по отношение на този въпрос отговорът ми е положителен. Всеки един бежанец, който е заловен и регистриран, е проверен за съответно наличие на данни за принадлежност или за връзки с подобни терористични клетки или с терористична дейност, извършвана в други държави. Благодаря Ви.
#218 · speech
Благодаря за уточнението, господин Министър. С това въпросите към служебния заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи приключи. Благодарим за участието, господин Министър. Преминаваме към въпроси към служебния министър на финансите – госпожа Росица Велкова-Желева. Първият въпрос, на който тя ще отговори, е от народните представители Емил Янков Янков, Кръстьо Стоянов Врачев и Ангел Жеков Георгиев относно издаване на касови бележки с две валути. Кой ще зададе въпроса? Заповядайте.
#219 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председателстващ, дами и господа народни представители! Госпожо Министър, получих няколко сигнала, че на търговски обекти на територията на страната се издават касови бележки с цена в две валути. В случая става въпрос, че освен цената в лева фигурира и цена в евро. Това според мен е силно притеснително. В България единственото официално платежно средство е българската национална валута, българският лев. От 4 юни 1880 г. с приемането на Закон за рязане на монети в Княжество България се създава българска парична единица – лев, през следващата 1881 г. са отсечени и първите монети. Първата българска банкнота е с номинал от 20 лв. и е емитирана на 1 август 1885 г. През 2013 г. българският лев е определен от Комисията по естетика на Международната финансова банка на Швейцария за една от петте най-красиви валути, като заема четвърто място. В тази връзка въпросът ми е: кое налага изписването на стойностите на покупките в две валути? Кое го налага, след като не е регламентирано по закон и какво ще предприемете? Не е ли това подготовка на българския народ, въпреки волята му, за приемане на чужда, заробваща валута и началото на края на българския лев? Какво бихте предприели, ако това се случи с друга чужда валута, например австралийски долар, турска лира или аржентинско песо? Благодаря.
#220 · speech
Госпожо Министър, имате думата за отговор на въпроса.
#221 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Врачев, уважаеми господин Георгиев, търговците нямат задължение да обявяват във фискалния системен бон крайната сума, която се заплаща от потребителя едновременно в левове и в евро. Съгласно чл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност всяко регистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки, продажби в търговския обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство. Минималното задължително съдържание на касовата бележка е разписано детайлно в разпоредбите на Наредба № Н-18 от 2006 г. Правилата на Наредбата, както и тези на Закона за данък добавена стойност обаче не въвеждат ограничения за добавяне на допълнителна информация, съдържанието на бележката в услуга и удобство на клиента, включително и изписването на стойността на продажбата ѝ в друга валута. Почти всички одобрени модели на фискални устройства имат възможност за отпечатване на дължимата от клиента сума освен в левове и в друга валута, тоест след програмиране на валутен коефициент във фискалното устройство, крайната сума в касовата бележка може да бъде отпечатана както в левове, така и в съответната валута. Тези суми автоматично се преизчисляват и натрупват във фискалната памет на фискалното устройство в левовата им равностойност. Разплащането на територията на Република България в чужда валута и съответно посочване на стойността на продажбата ѝ в чужда валута, освен че не е забранено съгласно българското законодателство, то е и в интерес на лицата, които не разполагат с български левове. Такива разплащания са често срещани в търговските обекти, разположени в близост до граничните контролно-пропускателни пунктове, в обектите за продажба на горива покрай магистралните пътища и други, където се извършват множество продажби на чужденци. За допустимостта на разплащанията с валути, различни от българския лев, и изписването на стойността на продажбата в касовите бележки в чужда валута, са давани нееднократни разяснения на Националната агенция за приходите в отговор на поставени въпроси. На интернет страницата на Националната агенция за приходите са публикувани разяснения по отношение на тези запитвания, отправени още от 2013 г. до момента, и същите нямат отношение с темата за приемане на еврото като национална парична единица.
#222 · speech
Благодаря за изчерпателния отговор, госпожо Желева. Ако имате реплика, заповядайте.
#223 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, не знам дали правилно Ви чух – Вие току-що ми казахте, че в България не е незаконно и държавата няма нищо против да приемат търговци плащания в чужди валути. Направо оставам безмълвен от това, което чух, направо останах без думи. Какво смятате, че ще се случи, ако в пограничните райони започнем да използваме валутите на нашите съседи? Какво ще стане, ако по границата с Македония и Сърбия започнем да използваме техните валути, техните динари, ако по границата с Турция започнем да използваме турски лири, къде отива българският лев?! Не смятате ли, че политиката, която водите, накърнява достойнството на над 600 хиляди души, които се подписаха само преди около месец, когато приключи подписката за референдум. Над 600 хиляди българи желаят да има референдум дали да запазим българския лев. Моля да ми отговорите, защото не съм доволен от Вашия отговор. Благодаря.
#224 · speech
Благодаря Ви, господин Янков. Госпожо Министър, имате възможност за дуплика.
#225 · speech
За да не се въвежда втора валута във фискалния бон, тъй като това не е забранено по националното законодателство, следва Народното събрание да предприеме съответните действия и ако Народното събрание прецени, да въведе такава забрана. Това, пак Ви уверявам, че няма нищо общо с въвеждането на единната валута евро, тъй като знаете, че ние в ERM II бяхме приети 2019 г., а указания по тази тема Националната агенция за приходите дава още от 2013 г., които са налични на нашата страница, а то е много по-отдавна. Така че това, което се случва по магистралите, близко до граничните контролно-пропускателни пунктове, не е забранено от българския законодател, най-вероятно с идеята, че това е в удобство на клиентите. Благодаря.
#226 · speech
Благодаря за отговора, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народните представители Георги Свиленски, Манол Генов, Румен Гечев и Христо Проданов относно предвидени финансови средства за финансиране на общински проекти за изграждане и обновяване на общинска инфраструктура – улици, пътища, водопроводи. Имате възможност да зададете въпроса си. Заповядайте, господин Генов.
#227 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Министър, уважаема госпожо Председателстващ! За българските общини е изключително важна всяка финансова подкрепа от страна на държавата за изграждане и реконструкция на съществуващата общинска инфраструктура. С Постановление на Министерския съвет от септември месец 2022 г. бе одобрена финансова помощ за почти 200 български общини на стойност 406 млн. лв. Повечето български общини започнаха изпълнение на тези обекти и много от тях вече са в етап на завършване на съответните обекти в размера на отпуснатите суми от Министерството на регионалното развитие. Споразумението обаче, сключено между Министерството на регионалното развитие, съответните общини получиха, както казах, 50% от необходимите за строително-монтажните работи на съответните обекти, но в тези споразумения няма ангажименти по отношение на втората част от финансирането им. В навечерието на местни избори 2023 г. хората от тези български общини, бенефициенти по това постановление, са силно разтревожени, бих казал, и обезпокоени за съдбата на започнатите обекти, тъй като тяхното недовършване създава включително неудобства на много от гражданите, живеещи в тези български общини. Според информация на кметове на общини въпросът за втората част от това финансиране за тях остава абсолютно неясен. Правени са запитвания до Министерството на финансите, до Министерството на регионалното развитие като съответен възложител и финансиращ орган в случая на тези обекти и тревогата им наистина е голяма. Така че, госпожо Министър, въпросът ми към Вас е следният: в крайна сметка налични ли са в действащия бюджет тези финансови средства, които ще бъдат допълнение към отпуснатите тези 406 млн. лв. по това постановление? Благодаря.
#228 · speech
Благодаря Ви, господин Генов. Заповядайте за отговор, госпожо Министър.
#229 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Свиленски, уважаеми господин Генов, уважаеми господин Гечев, уважаеми господин Проданов! В Проекта на закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г., внесен в Народното събрание на 28 април 2023 г., по Проекта на бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са предвидени необходимите средства за общини в размер на 420,10 млн. лв. Средствата са разчетени за финансиране на останалите 50% за обекти на линейна техническа инфраструктура, общинска пътна и улични мрежи и ВиК-инфраструктура, финансирани по споразуменията с МРРБ от 2022 г., съгласно РМС № 711 от 2022 г. В условията на неприет държавен бюджет съгласно разпоредбата на чл. 87 от Закона за публичните финанси извършването на разходи и предоставянето на трансфери е не по-голям от размера им за същия период на предходната година, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства. Преценката за възможностите за финансиране на одобрените с РМС № 711 инвестиционни проекти на общините от бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. е от компетентност на министъра на регионалното развитие и благоустройството след извършване на анализ на готовността за изпълнение на проектите, планирани за финансиране от бюджета на Министерството и при отчитане на тяхната приоритетност и степен на готовност. В допълнение обръщам внимание, че с РМС № 711 от 2022 г. са предоставени средства на 232 общини за реализиране на първия етап от проекти в размер на 418,1 млн. лв., като неусвоени средства от тези трансфери са 311 млн. лв. в 206 общини, като само 26 общини са усвоили изцяло преведените средства за тази цел. Освен това към края на първото 3-месечие на 2023 г. същите 232 общини имат наличности по сметки за капиталови разходи в размер на 882,7 млн. лв., предназначени за други целеви капиталови разходи освен за тези обекти. В заключение искам да отбележа, че едва 11 общини от тези 232 общини са изчерпали ресурса си за финансиране за сметка на преходни остатъци. В тази връзка при действието на така наречения удължителен закон и при наличие на проектна готовност няма проблеми да бъдат финансирани разходите на такива общини с цел продължаване изпълнението на започнати проекти в рамките на бюджета на МРРБ и в условията на удължителен закон. Благодаря за вниманието.
#230 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Имате ли реплика, господин Генов? Имате думата.
#231 · speech
БСП за България
Госпожо Министър, аз същия въпрос съм задал и на министъра на регионалното развитие и благоустройството, може би ще бъде така добър след няколко часа да ни отговори по този въпрос. Сега, доколкото разбирам, ясно и точно: парите ги има в кой бюджет – в предложения, който предложихте и го оттеглихте, или в настоящия, който трябва да удължим? Така ли да го разбирам?
#232 · speech
Да.
#233 · speech
Тоест кметовете да бъдат спокойни, че когато си изпълнят обектите, когато усвоят средствата, техните очаквани пари ще дойдат и вероятно много от тях ще си сложат по една значка на ревера преди местните избори, че са изпълнили тези обекти. А не като някои кметове на български общини – бих дал пример с кмета на Карлово, на който държавата и Европа дават пари на съответното ВиК-дружество, той се опитва да прехвърли проблемите от болната на здравата глава. Разкопали му улиците. Ами тези улици не ги давате Вие – тези строителни разрешения, за да му разкопаят улиците, дава ги съответната община. Не е виновен финансовият министър, не е виновен регионалният министър, не е виновен и седящият тук господин Нанков срещу мен, не съм виновен и аз. Така че нека някои кметове да не разбират по обратния начин как държавата им помага и когато те се опитват да злоупотребяват с помощта на държавата, за да изперат собствената си некадърност, правят такива опити. Благодаря за отговора. Кметовете на БСП, които са получили такива средства, ще бъдат информирани от нас да очакват следващите 50% в най-близко време, както казахте – или с удължаване, или с новия бюджет. Благодаря.
#234 · speech
Благодаря Ви, господин Генов. Следващият въпрос е от народния представител Мая Димитрова относно организация на работата на Агенция „Митници“ на Граничен контролно-пропускателен пункт „Кардам“. Заповядайте, госпожо Димитрова.
#235 · speech
БСП за България
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Госпожо Министър, през Граничен контролно-пропускателен пункт „Кардам“ ежегодно влизат и излизат съответно много на брой тежкотоварни автомобили. Това, което прави впечатление, е, че при излизане от България през гранично-пропускателния пункт опашките от чакащи тежкотоварни автомобили са над 2 км, а към днешна дата опашката е над 3 км при КПП – Кардам, в посока село Кардам. А всъщност при влизане в България опашки няма. Въпросът ми към Вас е: каква е причината на границата за излизане от България да се чака едно денонощие? Установено е, че да премине през граница един тежкотоварен автомобил, трябва да чака повече от 24 часа. Какви мерки ще се предприемат за подобряване на организацията на работа и за решаване на проблема. Благодаря.
#236 · speech
Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Имате възможност да отговорите, госпожо Министър.
#237 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Димитрова! Контролът на излизащите от страната товарни автомобили на ГКПП – Кардам, осъществяват няколко служби – отдел „Фискален контрол“ на НАП, сектор „Пътни такси и разрешителен режим“ на Териториална дирекция „Митница – Варна“, българската и румънската гранична полиция. На пункта са изградени по две трасета в двете посоки – вход и изход, за обработка съответно на товарни автомобили и леки пътнопревозни средства и автобуси. От известно време, особено след въведеното ограничение за преминаваме през сухопътната граница на ГКПП – Силистра, и военните действия в Украйна трафикът значително е завишен в сравнение с предходни години. Средно на денонощие в двете посоки преминават около 300 автомобила. На изход от страната обичайно има колона от около 50 до 80 товарни автомобила и понякога водачите са принудени да чакат над 12 часа, за да преминат границата. Служителите на сектор „Пътни превозни средства“ на Териториална дирекция „Митница – Варна“ проверяват и регистрират всички товарни автомобили на изход и на вход в страната съгласно вменени със закон задължения. На пункта са монтирани автомобилни везни, които работят в динамичен режим, което позволява по-бързо измерване на преминаващите товарни пътни превозни средства. Процедурите, свързани с контрола на пътните такси и разрешителния режим, се осъществяват сравнително бързо в рамките на две-три минути. Считам, че работата на служителите от Агенция „Митници“ не е причина или предпоставка за образуване на опашка от чакащи да преминат границата автомобили. Граничната полиция на Република Румъния проверява всички преминаващи товарни пътни превозни средства, като извършва паспортно-визов контрол на водачите, физически контрол на кабините, шкафовете и товарните помещения на камионите на платното, а при невъзможност – проверка в халето с технически средства за контрол с газанализатори и микросърч. Проверките, осъществявани съвместно от българските и румънските гранични полицаи, отнемат средно около 20 минути на камион. На изход от българска страна служител на ГД „Гранична полиция“ обслужва както платното за товарни автомобили, така и платното за леки автомобили и автобуси, които се обработват с предимство и това води до периодично спиране на товарния трафик. В случай на идентифициране на риск се осъществяват съвместни проверки на преминаващи товарни автомобили. На вход в страната също се образуват колони. Контролът се осъществява от същите служби. Проверката на ГД „Гранична полиция“ отнема по-малко време, защото голяма част от влизащите товарни автомобили са празни и не се извършва проверка с технически средства за контрол. За период от един месец през ГКПП – Кардам, преминават около 8000 превозни средства общо в двете посоки. За период 15 април 2023 г. до 22 май 2023 г. от страната са излезли 3941 превозни средства и са влезли 5295. Към настоящия момент в Агенция „Митници“ са предприети действия за иницииране на обществена поръчка за монтиране на две допълнителни осови везни за лентите за товарен трафик на вход и изход на ГКПП – Кардам. Благодаря.
#238 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Госпожо Димитрова, имате възможност за реплика.
#239 · speech
БСП за България
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Министър, разбира се, че Вашият отговор не ме удовлетворява поради няколко причини. Ще започна с това, че проверки съответно се осъществяват както на вход в България, така и на изход от България и считам, че е необходимо действително да се направи необходимото, и то в спешен порядък, за да се предприемат мерки и да се подобри организацията на работата в гранично-пропускателния пункт. Това всъщност е въпрос, който съответно трябва да решите между румънска гранична полиция, вероятно Междуведомствения съвет, който работи на границата. Просто искам да отбележа, че в района на обособени буферни зони – говоря при излизане от България, където да изчакват тежкотоварните автомобили, опашката от чакащи автомобили, както Ви споменах към днешна дата, тъй като, преди да задам въпроса си, съм проверила – днес опашката е над 3 км. Тази опашка е ситуирана в едното платно за движение, което всъщност е затворено. Остава само едно платно, на което трябва да се разминават влизащите в България поток автомобили и излизащите от България съответно леки автомобили. Това създава предпоставка за пътнотранспортни произшествия. Освен това в района няма обособени места за изхвърляне на боклука, няма обособени тоалетни и замърсяването в района е ужасно. Поради това, всъщност община Генерал Тошево съвместно с Горското, съвместно с ученици на 29 или на 28 април, ако не се лъжа, организираха почистване на района. За съжаление, районът пак е в окаяно състояние. В тази връзка наистина смятам, че е абсолютно наложително в спешен порядък да се подобри организацията, за да не се създава това неудобство, тъй като то е неудобство за всички. Благодаря Ви.
#240 · speech
Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Имате ли какво да кажете, госпожо Министър – нямаше въпрос? Това беше последният въпрос към служебния министър на финансите госпожа Желева. Госпожо Министър, благодарим Ви за участието. Преминаваме към следващия кръг от въпроси към служебния министър на културата. Той ще отговори на първия въпрос от народния представител Петър Куленски относно спазване на разпоредбите на Закона за културното наследство във връзка с изграждането на Паметник на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена в гр. Пазарджик. Имате думата, господин Куленски.
#241 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 30 септември 2021 г. Общинският съвет на Пазарджик е взел решение за изграждането в град Пазарджик на Паметник на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена – духовни покровители на жителите на града. Паметникът беше открит на 20 май 2023 г. на шумна церемония, част от кампанията за предстоящите местни избори наесен. Съгласно разпоредбата на чл. 14, ал. 1, т. 13, б. „в“ от Закона за културното наследство министърът на културата или определено от него длъжностно лице от състава на Министерството съгласува инвестиционните проекти за изграждане и поставяне на паметници в урбанизирани територии, какъвто несъмнено е случаят с проекта за изграждане на Паметник на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена в град Пазарджик. Ето защо моля да ми отговорите на следния въпрос: спазени ли са законовите процедури при изграждането на Паметника на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена в град Пазарджик и съгласувала ли е Община Пазарджик проект с Министерството на културата съгласно разпоредбите на Закона за културното наследство? Благодаря.
#242 · speech
Благодаря Ви, господин Куленски. Господин Министър, имате думата.
#243 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Куленски, във връзка с постъпилия от Вас въпрос искам да Ви информирам за следното: първо, благодаря Ви много, че съобщихте на Министерството на културата, че в Пазарджик ще има нов паметник. Бих искал да Ви информирам, че в Министерството на културата не е постъпвало заявление за разглеждането на проект за поставяне на Паметник на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена в град Пазарджик, както би следвало да бъде по закон, както и Вие отбелязахте. А паметникът наистина е открит на 20 май от кмета на града господин Тодор Попов. Процедурата трябваше да приключи с издаване на становище от министъра на културата, което е основание за издаване на Разрешение за поставяне, издадено от съответната община. Но очевидно в този случай не е спазен Законът за културното наследство съгласно чл. 14, ал. 1, т. 13, буква „в“, според който министърът на културата или определено от него длъжностно лице от състава на Министерството съгласува инвестиционните проекти за изграждане и поставяне на паметници и подобни други структури в публични пространства. Кметът на община Пазарджик прояви самоинициатива да ни информира преди откриване на паметника и изпрати в Министерството на културата становище относно Вашия въпрос, в което се твърди, че – цитирам: „Скулптурната композиция на Светите равноапостоли св. св. Константин и Елена не представлява паметник, а е елемент от парковото и градинско изкуство и не подлежи на съгласуване по реда на Закона за културното наследство.“ Очевидно е един елемент от 17 м. Това становище според нашите експерти е неоснователно! Ако не попада в защитена територия за опазване на културното наследство или в охранителна зона, както е отбелязано в същото становище, то проектът не подлежи на съгласуване съгласно чл. 84 от Закона за културното наследство, но подлежи на съгласуване съгласно чл. 14, ал. 1, т. 13, буква „в“ от същия закон. Също така чл. 62, ал. 8 от Закона за устройство на територията гласи: „Мемориални места и обекти – паметници, паметни плочи, монументално-декоративни структури и елементи и други, свързани с исторически събития и/или личности, се разрешават по реда на този закон след решение на общинския съвет и съгласуване с Министерството на културата.“ В този смисъл цитираното разрешение за строеж, издадено от главния архитект на Община Пазарджик, е незаконосъобразно. От медиите разбрахме, въпреки че не е издавано становище от страна на Министерството, както и че такова не е искано за разглеждане, паметникът е открит. Това е една нова интересна практика в България – Министерството на културата да научава от медиите за такива събития. Заради това разпоредих проверка от Инспектората за опазване на културното наследство. Същата вече трябва да е започнала и при констатиране на нарушение, което очакваме, ще бъде съставен съответният констативен протокол и акт. Благодаря Ви.
#244 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Куленски, имате възможност за реплика.
#245 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, аз се радвам, че все пак моят въпрос е провокирал Община Пазарджик да предприеме някакви действия, макар и закъснели. „Тупалка“ – така кметът на Пазарджик Тодор Попов определи в едно интервю Паметникът на Светите апостоли св. св. Константин и Елена и добави, че при откриването му щяло да има пачанг, каквото и да значи това, и не знам дали това отношение съответства на един паметник на равноапостоли като Константин и Елена. Сега, от Вашия отговор стана ясно, че при изграждането на тупалката явно не са спазени и законовите процедури, предвидени в Закона за културното наследство. Тупалката всъщност, господин Министър, както и Вие отбелязахте, е поредният пример за това как еднолично и в нарушение на закона се управлява Община Пазарджик. Ние приветстваме изграждането на паметници, разбира се, при спазване на съответните законови разпоредби и именно това е причината да зададем този въпрос към Вас, защото искаме да знаем какви действия следва да се предприемат, за да може този паметник да бъде узаконен и в крайна сметка всичко да бъде в норма. Ще се радвам да ми отговорите на този въпрос. Благодаря.
#246 · speech
Благодаря за репликата, господин Куленски. Господин Министър, имате възможност за дуплика и може би да разясните процедурата по узаконяване на незаконен обект.
#247 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря много. Преди да се пристъпя към каквото и да е узаконяване, разбира се, първо трябва да се разбере какво и защо се е случило. В Министерството на културата има такъв създаден инспекторат, за който споменах преди малко, за опазване на културното наследство, който осъществява контрол за спазването изискванията на Закона за културното наследство и на издадените въз основа на него актове, но за да се осъществи такъв контрол, трябва да има сезиране. Вашият въпрос беше за това сезиране, в резултат на което е започнала цялата процедура. Естествено, в момента тече такава проверка и след нейното завършване ще има съответните реакции от страна на Министерството, които мисля, че са повече от ясни. Благодаря.
#248 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е отново от народния представител Петър Куленски относно процедура по задължаване на Община Пазарджик да почисти мраморната фасада на сградата на Младежкия дом, град Пазарджик. Имате думата, господин Куленски.
#249 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, обществеността в град Пазарджик беше скандализирана от действията на Община Пазарджик, изразяващи се в боядисването на мраморната фасада на сградата на Младежкия дом в пъстри цветове и неопределени форми. Във връзка с това Камарата на архитектите на България през 2022 г. даде една специална пресконференция, на която нарече това, което се случва, рядък пример за архитектурен вандализъм, прецедент в центровете на европейските градове. Камарата настоява за незабавно възстановяване на сградата в предишния ѝ вид. След извършена проверка от наша страна установихме, че сградата на Младежкия дом попада в охранителна зона на недвижима културна ценност – турска хигиенна баня. Аз зададох въпрос към Вашите предшественици Атанас Атанасов и Велислав Минеков, като те ми отговориха от тази трибуна съответно на 22 юли 2022 г. и 28 октомври 2022 г., че действията по ремонта и боядисването на фасадата на Младежкия дом са извършени от Община Пазарджик без съгласуван проект от Министерството на културата, в нарушение на разпоредбите на Закона за културното наследство. Във връзка с това Инспекторатът за опазване на културното наследство на 23 януари 2023 г. е издало разпореждане за прилагане на принудителна административна мярка. То е било връчено на Община Пазарджик на 25 януари 2023 г. и същата е била задължена в осеммесечен срок да отстрани боята от мраморната фасада на сградата, като това следва да се извърши по проект, съгласуван по Закона за културното наследство. Ето защо моят въпрос е: на какъв етап е процедурата по почистване на мраморната фаса на Младежкия дом и предприемала ли е Община Пазарджик някакви действия в тази връзка? Благодаря.
#250 · speech
Благодаря, господин Куленски. Заповядайте, господин Министър.
#251 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Куленски! След извършената проверка от страна на Инспектора за опазване на културното наследство в Министерството е установено, че Община Пазарджик наистина е извършила ремонт и боядисване на фасадата на Младежкия дом в Пазарджик, без за тази цел да е съгласувала задължителния проект по Закона за културното наследство, тъй като, както и Вие споменахте, сградата попада в защитена територия, охранителна зона на недвижима културна ценност, а това е турската хигиенна баня. На проверката е установено, че при пребоядисването на фасадата са променени архитектурните и художествените характеристики на Младежкия дом. Заради това на Община Пазарджик – това Вие също го споменахте, е връчено това разпореждане преди четири месеца. Към този момент Община Пазарджик не е предприела никакви стъпки за изпълнение на принудителната мярка. Не е входирала в Министерството на културата проект за съгласуване за премахване на боядисването на фасадите на Младежкия дом в Пазарджик. Освен принудителната административна мярка, на Община Пазарджик са връчени и два акта за административно нарушение и наказателни постановления по тях с имуществени санкции в размер на 27 000 лв. Според извършена от нас проверка преди десетина дни няма започнат ремонт и както казах, при нас няма нищо за съгласуване. Благодаря.
#252 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Куленски, имате реплика.
#253 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, благодаря за изчерпателния отговор. Безобразие – така Вашият предшественик министър Велислав Минеков определи това, което се е случило със сградата на Младежкия дом в Пазарджик. Между другото, искам да знаете, че със средства на медийната пропаганда, и то в обществена медия, ремонтът и боядисването на фасадата на Младежкия дом се опитва да се представи като най-големия графит на Балканите и това беззаконие всъщност да бъде изпрано, ако мога така да кажа, най-големия графит на Балканския полуостров. От Вашия отговор разбираме, че Община Пазарджик, за съжаление, повече от четири месеца не е предприела абсолютно нищо, за да изпълни задължителните разпореждания на Министерството на културата и да почисти фасадата на Младежкия дом. Съжалявам, че трябва да го констатирам отново, но това е поредният пример за това как се управлява Общината и как не се съобразяват действията със законовите процедури и съответно с разпорежданията на държавните институции. Аз и гражданите на Пазарджик очакваме Министерството на културата да приложи закона с цялата строгост, така че това безобразие да бъде премахнато и фасадата на тази знакова за град Пазарджик сграда да бъде възстановена. Благодаря.
#254 · speech
Благодаря Ви, господин Куленски. Господин Министър, имате възможност за дуплика.
#255 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаеми господин Куленски, тъй наречената улична култура, което е графити, е нещо много хубаво, но не навсякъде. Има сгради, които трябва да бъдат пазени, и това трябва да е задължение на всеки българин. За съжаление, в случая това не се е случило. Както казах, издали сме актове за нарушение и наказателни постановления. Към настоящия момент цялата документация по случая за всичките нарушения е предадена в съда в Пазарджик и решението оттук нататък е в полето на съдебната система. Благодаря.
#256 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Димчо Димитров Димчев относно запазване на културните ценности в българската диаспора в чужбина. Господин Димчев, искам само да ви обърна внимание, че въпросът Ви има малко характер на питане, защото е свързан с политика цялостна, така че ако може, да го конкретизирате, за да получите конкретен отговор. Трябваше просто да го адресирате като питане, това е мое мнение. Имате думата.
#257 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин служебен Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Векове наред нашата култура и писменост са били факторите, чрез които не само сме пазили българщината, но и сме претопявали други народи като куманите например. След гръмките слова за преход, интеграция, работа с граждански организации и прякото участие на гражданите, бих искал да задам въпроси, свързани с пропагандирането на културата ни сред българската диаспора в чужбина – там, където сме най-уязвими, да не загубим идентичността си. Как Министерството на културата пази традициите ни и културата в българската диаспора в чужбина, след като години наред се отказва да помага на значими събития, като например Гергьовското хоро в Лондон, отварям една скоба, тази година това ще бъде 10-о Гергьовско хоро, което ще събере над 10 000 наши сънародници?! Как Министерството на културата пази българщината, след като липсват спонсорирани от държавата ни тържества по случай националните празници, липсват културни събития, които да привличат интереса на децата и да ги ангажират в инициативи, свързани с културното ни наследство? Тук не визирам организираните в посолства в много случаи така наречените празненства в тесен кръг, а посочвам конкретно Великобритания, където имам преки наблюдение през последните 23 години. Там работата в тази насока се изчерпва с дейността на местния културен институт, който въпреки многото събития не може да достигне до болшинството хора, пръснати из целия Албион, а залата му не може да побере повече от 120 души правостоящи. Как Министерството на културата помага на наши сънародници, които поемат отговорността да организират големи събития – фолклорни фестивали, кинопрожекции, театрални постановки, които не само събират нашата диаспора, но и дават чувството за принадлежност? Ако досега подобна помощ липсва или е твърде избирателна, то можем ли да разчитаме на такава занапред? Благодаря Ви.
#258 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Господин Министър, имате думата.
#259 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Димчев! От личния опит, който имам, първо, в качеството ми на не-министър, българските културни институти например във Виена и Берлин са били в качеството си на основни организатори на концерти в две от най-големите зали в света, в които е изпълнявана българска музика от композиторите Панчо Владигеров, Красимир Кюркчийски, Любомир Денев, Веселин Стоянов. Това е само през последните две години, които събраха хиляди българи и чужденци. Понеже Вие споменавате Лондон, в качеството си на министър станах свидетел реално на две събития на българския културен институт в Лондон през този месец – откриване на изложбата на българския художник Чавдар Гюзелев, както и на концерт на млади български изпълнители, на които отново бе изпълнявана българска музика. Само преди три дни Българският културен институт в Лондон организира събитие в залата на Кралското географско дружество, която се оказа прекалено малка със своите 700 места, на което събитие участваха Теодоси Спасов, Светлин Русев и други български изпълнители, където беше представена и наградената книга на Георги Господинов. Аз бих искал да кажа нещо, което лично мен много ме впечатли, че Анджела Родел – преводачът на книгата, която е американка по произход, поздрави всички участници на български език и изпя българска народна песен на това събитие. Като цяло – по отношение на българските културни институти, наистина ролята им е да предоставят безплатен достъп до културната програма на заинтересованата българска диаспора; да честват значими български традиционни празници заедно с нашите сънародници – български сдружения и училища по места; да работят с детската аудитория, в това число с детски работилници и куклени театри, концерти, фолклор и народно творчество – аз съм бил свидетел на такива специално във Виена; да работят с българските студенти в държавата домакин, като ги срещат със съвременни български писатели, артисти, музиканти и така нататък, и да подкрепят участието на български творци в международни форуми. Аз бих искал да го обобщя. Двете роли на българските културни институти са, от една страна, да подкрепят българската диаспора да не забравя тя своята културна идентичност и от друга страна, да пропагандират българската култура пред света. Министерството на културата подкрепя поредица други инициативи заедно със своите културни институти зад граница, като например участието на България в четири издания на Фестивала „Балкан трафик“ в Брюксел – бил съм свидетел на едно действително огромно хоро в центъра на Брюксел преди няколко години. Това оказва съдействие и на училища, които не са неделни, но изучават български фолклор и български език. Освен това помага и в регулярното обучение по български език например в Лицея в Твардица – Молдова, както и в Болградската гимназия „Георги С. Раковски“ – Украйна. Министерството им изпраща копия от учебни планове и програми по изкуства и литература; съдейства за осигуряването на преподаватели по фолклор, музикални инструменти и носии в учебните заведения Големият проблем, да си дойдем на думата, е, че българските културни институти в чужбина поради ограничения си бюджет, който е пряко следствие на абсурдния бюджет на Министерството на културата, не могат да осъществят всички събития, които желаят или които постъпват като предложения към тях. Именно това е една от основните причини, поради които ние пледираме бюджетът за култура в България, който е най-ниският в Европа, да достигне до 1%. Надявам се да разчитаме на Вашата подкрепа. Междувременно обаче, дори с това подобие на бюджет, с който разполагаме, както и с ограничения си кадрови материал, резултат от съкращенията на държавната администрация, те успяват да постигнат резултати, за които аз мога сега да говоря, но ще стане прекалено дълго. В ръката ми са отчетите на събитията на българските културни институти в чужбина за последните 12 месеца и аз ще Ви ги предоставя с голямо удоволствие, за да видите, че независимо от ограничения, които имаме от финансова и кадрова гледна точка, ние полагаме огромни усилия за подкрепата на българската диаспора в чужбина и за пропагандиране на българската култура. Благодаря Ви. (Предава папка на народния представител Димчо Димчев.)
#260 · speech
Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър. Господин Димчев, ще направите ли реплика? Имате думата.
#261 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председателстващ. Уважаеми господин Служебен министър, разбирам, че мнението ми може да е малко по-нетрадиционно, но то всъщност е резултат от това, че аз съм един от тези българи, които в последните 23 години са пребивавали в чужбина. Прав сте, културните институти там работят наистина на пълни обороти, но там въпросът е малко по-особен, тъй като те не могат, нямат тази мобилност и точно това визирам аз, защото Гергьовското хоро, за което Ви казах, 10 години не е получавало никаква подкрепа. Тази година вместо на 6 май, то ще се проведе месец юни по причина, че не могат да се съберат едни 8 или 10 хиляди паунда, колкото са необходими за провеждането му – някакви безумни такси за линейки, за паркове и така нататък и така нататък, да не влизам в подробности, но е факт също така, че подобни хорà се провеждат на много други места във Великобритания – и в Мейдстоун, и в Ковънтри. Между другото, там преди две години, ако не се лъжа, организираха много голямо културно събитие нашата диаспора – българската, и точно такива събития би трябвало да получават поощрението. Иначе съм съгласен, че културните институти наистина вършат работа. Въпросът е, че те не могат да обхванат диаспората ни, а там, където вече липсва връзката между културния институт и съответната диаспора, започва да се къса връзката и започваме да губим тези деца. Благодаря Ви.
#262 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Господин Министър, искате ли дуплика? Заповядайте, имате думата.
#263 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаеми господин Димчев, уверявам Ви, че съм готов да подкрепя всяка идея, свързана с пропагандиране на българското изкуство и обединяването на българската общност в чужбина, а Вие сам споменахте част от проблема – осем хиляди паунда. Към настоящия момент Министерството на културата има страшно много неразплатени задължения към български културни институти в чужбина и държавните културни институти в България поради факта, че ние оперираме с бюджет, който е месец за месец, спрямо бюджета от 2022 г. За съжаление, в първата половина на 2022 г. не е имало големи разходи в Министерството на културата, което всъщност ограничава разходите ни и в момента. Това е една от причините, малко не на място, да апелирам било сега, било след едно ново правителство, за бързо приемане на бюджет на държавата, защото не само българските културни институти в чужбина страдат от липсата на пари. Искам да Ви спомена един много – за мен лично, тъжен момент. На 24 май – голям празник за България и българската култура, бях гост на церемонията на театралните награди „Аскеер“, където стана ясно, че голямата българска актриса Елена Райнова, позната не само от театралната сцена, а и от култови български филми, като „Момчето си отива“, „Бялата стая“, „Горе на черешата“, не си получава хонорара – много други са също като нея, по простата причина, че Министерството на културата не го изплаща, тоест ние сме виновни, но ние сме виновни, защото нямаме пари, а нямаме пари, защото нямаме бюджет. Подобна е ситуацията и с българските културни институти в чужбина. Аз съм готов всячески да подкрепя всяка възможна идея, включително и за извън градовете, в които има български културни институти, да се разпространява българската култура, да се обединява българската културна диаспора, но за тази цел наистина ние имаме нужда от някакви средства, тъй като, особено в тези страни, нищо не се случва без средства. Затова аз разчитам – няма да ме касае мен лично, но когато е възможно, при първа възможност да се приеме бюджетът на страната, и не просто да се приеме бюджетът на страната, а да обърнете внимание на частта му „Култура“. Благодаря Ви.
#264 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Веселин Миленов Вешев относно осигуряване на достъпност и адекватно стопанисване на занемарената антична крепост Динея в Община Нови Пазар. Имате думата, господин Вешев, заповядайте.
#265 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви. Уважаеми господин Министър, крепостта Динея се намира близо до село Войводà, община Нови Пазар. Динея е антична крепост, която преживява най-голям разцвет през III и IV век, като достига площ около 100 дка, след което постепенно запада. В началото на XX век крепостта е открита от прочутия изследовател Карел Шкорпил. През 60-те и 70-те години на XX век там се правят интензивни археологически проучвания, а през 80-те години е направена значителна реставрация на археологическия обект, но въпреки че са били реставрирани входът на крепостта, част от крепостните ѝ стени и шест от кулите, крепостта впоследствие е изоставена като туристически обект. Към днешна дата няма табели, които да указват пътя към нея, не е направен и път до обекта. Ще цитирам две от описанията относно достъпа до крепостта, които намираме в интернет: „След около 500 м. ще забележите малка купчинка камъни, която обозначава едва забележима пътечка… Откриването на крепост Динея беше изключително трудно. В никакъв случай не отивайте до крепостта чрез Google Maps, защото, ако следвате указанията му, „ще се озовете на непроходим с автомобил черен път, а след това и в тръни, и камъни, и треви до кръста“. Край на цитата. За да може да говорим за развитие на културно-историческия туризъм в България, аз считам, че такива значими обекти е необходимо, първо, да бъдат съхранени и запазени, и второ, да бъдат разработени в тази насока, както правят нашите балкански съседи. При все че немалка част от крепостта е реставрирана и има какво да се види, за мен е срамно държавата да не може да намери средства за поддръжка на обекта, за направа на път до него и за поставянето на указателни табели. Важно обстоятелство е, че крепостта Динея се намира само на 10 км от старопрестолната Плиска. Това би обогатило каталога на обектите, които могат да се видят при посещение в района на Историко-археологически резерват „Стара Плиска“, който с включен в списъка на 100-те национални туристически обекта. Съгласно Закона за културното наследство Министерството на културата се грижи за опазването на недвижимите обекти, които са културно-историческа ценност и контролира тяхното правилно стопанисване, затова въпросът ми към Вас е: предвидено ли е изграждане на път към крепостта и поставяне на указателни табели; как държавата се грижи това, което е реставрирано в тази крепост до момента, да не се руши в бъдеще?
#266 · speech
Благодаря Ви, господин Вешев. Имате думата, господин Министър.
#267 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вешев, в отговор на Вашия въпрос бих искал да Ви информирам следното: късноантичната крепост „Динея" притежава статут на единична археологическа недвижима културна ценност с категория от местно значение, обявена в „Държавен вестник“, бр. 46 от 1970 г. През 2021 г. по искане на Община Нови Пазар със заповед на заместник-министъра на културата е назначена междуведомствена комисия, имаща за задача да изготви предложение за актуализиране на статута и определяне на режими, териториален обхват и предписание за опазване на археологическия обект. Една от целите на комисията бе да отрази и актуалното състояние на обекта. Впрочем на мен ми е много трудно да говоря за обект, когато говорим за такива съкровища. Съгласно проектната документация, съхранявана в архива на Националния институт за недвижимо културно наследство, през втората половина на 70-те години на XX век до 1981 г. на проучените участъци от западната крепостна стена са извършени консервационно-реставрационни дейности. От извършения оглед намясто през 2021-а е констатирано, че градежните структури се намират в добро и стабилно състояние, като само при някои отделни сегменти е установена нужда от реконсервация. При проведените преди доста години – през 1967 г. археологически разкопки, е проучена много малка част от укрепената площ на обекта. През 2021-а и 2022-а специалисти археолози от Регионалния исторически музей – Шумен, подновяват археологическите проучвания на крепостта. През настоящата година екипът, проучващ обекта, кандидатства по Програмата на Министерството на културата за финансиране на проекти за теренни и археологически проучвания с проект на стойност 59 124 лв. Съгласно правилата на Програмата 10% от отпуснатата сума задължително се отделя за дейности по теренна консервация на разкритите структури. След приключване на проучването на обекта и изясняване на цялостната картина за неговото обитаване следва да се прецени адекватното експониране на неговите структури. Такава възможност Министерството на културата предоставя чрез Програмата за целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности. Общини, музеи и собственици или ведомства и организации с предоставено право на управление могат да кандидатстват за финансиране по нея. Подчертавам обаче, че за въпросния обект Министерството на културата не разполага с акт за публична държавна собственост с предоставените му права за управление, както и за голяма част от археологическите обекти, произхождащи от територията и акваторията на Република България, поради което Министерството си е поставило за задача да разработи законови изменения – те са вече почти готови, които да изискват повече отговорност и да създадат възможност за по-добро сътрудничество между държавните и общинските органи, които, подчертавам, са включени съвместно в националната система по опазване на културното наследство. Относно достъпа до крепостта бих искал да отбележа, че той се извършва по ведомствен път – общинска собственост, и въпроси, свързани с неговата поддръжка, следва да се отправят към съответната институция – администрацията, която го стопанисва, съгласно чл. 19 от Закона за пътищата. По данни от музея в град Шумен, които получихме, в стратегията за развитие на Община Нови Пазар е заложено изграждане на инфраструктура до крепостта и нейното постоянно експониране. Благодаря Ви.
#268 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Вешев, имате ли реплика? Заповядайте, имате думата.
#269 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Искрено се надявам скоро да има реални действия на терен в района на античната крепост Динея, за да не бъде безвъзвратно загубено за нас това, което се е запазило хилядолетия, и то се е запазило през времена, които ние ги имаме за по-малко цивилизовани от нашето време. Един от моите приоритети, които съм поел като ангажимент пред избирателите си в Шуменска област, е да работя за развитие на културно-историческия туризъм. Всички знаят, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ държим на думата си и това е причината за постоянния растеж на ВЪЗРАЖДАНЕ, и това е причината, поради която един ден ние ще управляваме България и ще работим за развитие на културно-историческия туризъм като основен дял в икономиката и представянето на нашата държава. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#270 · speech
Господин Министър, имате ли дуплика? Заповядайте.
#271 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Бих искал само да добавя, че аз нямам политическа принадлежност, но за мен културното наследство на България, както и живите изкуства на България са изключително важни. Само преди малко повече от час, преди да дойда тук, заедно с министъра на туризма имахме среща с представители на ВВС за осъществяването на филм за културното наследство на България, за големите културни ценности на България, с който се надяваме да подпомогнем развитието и на културния туризъм. Благодаря Ви.
#272 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Димчо Димитров Димчев относно селското читалище в село Мурсалево, община Кочериново, област Кюстендил. Имате думата, господин Димчев.
#273 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстващ. Уважаеми господин Служебен министър, дами и господа народни представители! Това са кадри от читалището в село Мурсалево, община Кочериново, област Кюстендил. (Показва снимки на екран.) Мурсалево е село с 340 регистрирани жители по постоянен и настоящ адрес, но със 75 деца, забележете, което го прави едно от наистина живите села не само в региона. В селото няма училище, но пък има читалище с театрална зала, с библиотека. В него е поместено и самото кметство. Потресаващо е обаче да гледаме това буквално разпадане на сградата – не знам дали го виждате оттам, която трябва да съхранява културата и историята ни. В момента ремонтите, които се правят там, са козметични и често чрез доброволен труд от съвестни и загрижени местни жители. За последните 15 години в читалището не е правен основен ремонт, а средства са получавани единствено за заплатата на единствения служител там. Покривът, както виждате от снимките, е с пробойни, като при всеки валеж водата преминава директно върху долните етажи и това е довело до щети, които налагат спешно вземане на мерки, преди да се е стигнало до тежки инциденти – срутване на тавани, електрически шокове, които да доведат до пожари и така нататък. Без да сочим с пръст виновните, на които, разбира се, следва да им се потърси отговорност, нека се съсредоточим върху това какво може да се направи в този момент – днес, защото утре може да е наистина късно. В тази връзка искам да попитам: дали Вашето министерство упражнява контрол върху средствата, преведени към Община Кочериново; колко са били те през последните 5 години; знаете ли тяхното разпределение? Предвид очевидното безхаберие на Общината там към другите по-малки райони, бихте ли поели отговорност да се вземат конкретни мерки за спасяването на читалището в село Мурсалево? Благодаря Ви.
#274 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Господин Министър, имате думата за отговор.
#275 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Уважаеми господин Димчев, във връзка с Вашия въпрос за състоянието на сградата, което наистина е потресаващо, съгласно чл. 2 от Закона за народните читалища, същите са самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места. Освен това те имат и статут на юридически лица с нестопанска цел според Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Законът за народните читалища дава право на всяко читалище да развива и допълнителна стопанска дейност, а средствата за издръжка се набират от… Няма да ги изреждам – различни са, много са и в същото време са недостатъчни. Ако читалищата нямат достатъчно средства за ремонт и поддръжка на сградата, финансирането следва да се осигурява от общинския съвет. По повод на Вашия въпрос дали Министерството на културата упражнява контрол върху средствата, преведени от държавата към общината, Ви отговарям, че в изпълнение на чл. 23 ал. 1 от Закона за държавните читалища, кметът на съответната община назначава комисия за разпределението на тези финанси от държавния и общинския бюджет. Подробна информация за ежегодното им разпределение е налична в самата община и само там, а Министерството на културата, за съжаление, не може да упражнява контрол по закон. При извършена проверка в архива на Националния институт по недвижимо културно наследство бе установено, че сградата на читалището не притежава статут на недвижима културна ценност и може би в това е част от проблема. Поради тази причина то не попада в обхвата на субектите, които могат да бъдат финансирани по нашата конкурсна сесия „Консервационно-реставрационни дейности на сгради, недвижими културни ценности“. Господин Димчев, искам да Ви уверя, че Министерството е представило обаче списък от обекти в сферата на културата за финансиране на ремонтни дейности, в това число и ремонти на покриви по Интегрираната териториална стратегия за развитие на Югозападен регион по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Към настоящия момент това са читалищата в Благоевград, Кюстендил, Перник и София. Приблизителната стойност на ремонтите е около 6 млн. лв. Ако читалището в село Мурсалево отговаря на условията на тази програма, в което аз вярвам, то може да кандидатства за средства за ремонт по тази програма. Благодаря.
#276 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Димчев, имате ли реплика? Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Димитър Гюрев и Стоян Таслаков относно занемарено състояние на Късноантична и средновековна крепост „Воден" край Асеновград. Кой ще зададе въпроса? Заповядайте, господин Гюрев.
#277 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател! Господин Министър, Късноантична и средновековна крепост „Воден" се намира в близост до асеновградския квартал Горни Воден. Била е резиденция на основателя на Бачковския манастир Григорий Бакуриани. Построена е върху основите на ранновизантийска крепост, като градежът ѝ повтаря нейния план. Обект е на археологически интерес и проучвания след края на 50-те години и археолозите знаят в действителност как е изглеждала – имала е формата на трапец, като е обхващала площ от близо 7,4 дка. От запад, по протежение на единствения път към крепостта, е имало четири кули. Отгоре крепостните стени са имали зъбери. Улиците са с ориентировка изток – запад и север – юг – така, както са били ориентирани улиците на римските градове. Жилищните сгради са разположени от двете им страни. Имало е и стопански постройки. Наличието на антична и средновековна крепост води със себе си ангажимент за опазването ѝ, а крепост „Воден" има всички възможности да бъде превърната и в посещаем, и в популярен обект. Красивата природа, асфалтовият път, който води до намиращия се в близост манастир „Св. Св. Кирик и Юлита“, близостта до населено място – все обстоятелства, които биха подпомогнали създаването на един устойчив във времето туристически продукт. За жалост обаче реалността е съвсем друга. В последните три десетилетия крепост „Воден" не получава нужната грижа, за да бъде съхранена като част от културния ландшафт на община Асеновград, а точно обратното – районът е осеян с боклуци и е превърнат в паркинг. Стените ѝ са доразрушени и са използвани като източник на безплатен строителен материал през годините. По никакъв повод или начин не се взима под внимание историческата стойност на мястото. Уважаеми господин министър, съгласно чл. 1, ал. 2 от Закона за културното наследство държавата осигурява закрилата на културното наследство независимо от местонахождението му. По силата на чл. 4 държавната политика по опазване на културното наследство се провежда от министъра на културата във взаимодействие със съответните държавни и общински органи. В тази връзка въпросът ми е: какви мерки ще предприемете за опазване на Късноантичната и средновековната крепост „Воден" като културно-историческа забележителност, за да бъде спасено поне това, което е останало от нея? Благодаря Ви.
#278 · speech
Благодаря за въпроса, господин Гюрев. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#279 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Гюрев, уважаеми господин Таслаков, във връзка с постъпилия въпрос – археологическият обект „Късноантична и средновековна крепост Воден край Асеновград“ е регистриран в Автоматизираната информационна система „Археологическа карта на България“. Той се намира, както казахте, в Горни Воден – място, което ми е доста добре познато, на община Асеновград и попада в терени, общинска собственост. Обектът е обявен за недвижима културна ценност с категория „местно значение“ през 1996 г. Последните му археологически проучвания са поискани и извършени от Историческия музей в Асеновград през месец август 2017 г. и са финансирани от Министерството на културата. С цел продължаване на проучванията на разкритите структури и изясняването на тяхната функция и хронология, експертната комисия, приела етапа от редовните археологически проучвания на крепост Воден, е излязла с препоръки и решение разкопките да продължат и през следващия археологически сезон. До този момент теренните проучвания на крепостта са обхванали 30 кв. м от близо 12 дка обща площ на крепостта. От последните проучвания през 2017 г., през всичките археологически сезони до момента не е постъпвало ново заявление в Министерството на културата от страна на Историческия музей в Асеновград, за да бъдат продължени същите. Бих желал да отбележа, че Министерството ежегодно предоставя целева финансова подкрепа в две направления – за дейности по консервация и реставрация на недвижимите културни ценности, както и за извършване на теренни археологически проучвания и теренна консервация. При желание от страна на Историческия музей в Асеновград тези проучвания могат да продължат. Бих искал да кажа и още нещо. За съжаление, в структурата на Министерството на културата липсва административно звено, което да е ангажирано пряко с дейностите по консервация, реставрация, експониране и управление на археологическите недвижими културни ценности с предоставени права на управление на Министерството на културата, камо ли за всички останали хиляди археологически обекти, произхождащи от територията и акваторията на Република България, които по силата на Закона за културното наследство представляват публична държавна собственост. Това е един огромен проблем, с който Министерството само по себе си не може да се справи, за съжаление, поради прекалено съкратената си административна структура. Когато всички ние чуем държавна администрация, си представяме хора, седящи на бюро и неправещи нищо по цял ден – поне аз бях така допреди 10 – 15 години. От разговорите, които водя с различни хора, оставам с убеждението, че и те вярват в това. Всъщност така наречената държавна администрация това са също така и онези хора, които ходят по археологическите обекти, които се опитват да извършат цялата тази дейност, която всъщност е изключително важна за запазване на културното наследство на България. За съжаление, Националният институт за недвижимо културно наследство през първите години на нашия век – между 2000 – 2009 г., е претърпял неизмерими съкращения – от 1700 човека до 57 човека. Съкратени са всички местни звена в страната, а както знаете, през 2012 г. в закона е въведена забрана за допълнително разширяване на администрацията. Тоест ние нямаме необходимите кадри, за да успеем да обхванем всичко, поради което се налага да разчитаме, че към нас ще бъдат отправени искания, които ние да финансираме. Благодаря Ви.
#280 · speech
Благодаря, господин Министър. Имате възможност за реплика, господин Гюрев.
#281 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Разбирам всичко това, което казахте. Съжалявам, че не разполагам със снимки, за да видите всъщност как изглежда мястото в момента и че по никакъв начин не се разбира, че там има крепост. Тази крепост сама по себе си е уникална и ще е много жалко, ако ние сме поколението, което ще затрие почти хилядолетна крепост просто защото си прехвърляме отговорността от една структура на друга.
#282 · speech
Благодаря Ви, господин Гюрев. Имате ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#283 · speech
Служебен Министър Найден Тодоров
Това, което мога да кажа, е, че ако Историческият музей в Асеновград се организира с тези дейности, Министерството на културата ще се постарае да ги подкрепи финансово. Както казах, за нас е проблемно не само откъм финансова, но и от кадрова гледна точка да успяваме сами да правим всичко, но ние ще подкрепим едно такова искане от Историческия музей в Асеновград. Благодаря.
#284 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Това беше последният въпрос към служебния министър на културата. Преминаваме към въпросите към служебния министър на регионалното развитие и благоустройството господин Иван Шишков. Първият въпрос, на който той ще отговори, е от народните представители Драгомир Стойнов и Валери Митов относно проекта за тунел под връх Шипка. Заповядайте, господин Митов, имате думата да зададете своя въпрос.
#285 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Борбата на жителите на Габрово и Казанлък за изграждане на тунел под връх Шипка, който да свърже Северна и Южна България, започва от далечната 1897 г. Това е една мечта на габровци на 126 години. Тунелът е част от един от най-важните европейски транспортни коридори. В интерес на Габрово тунелът под Шипка трябва да стане в кратък срок, защото този проект е просрочен прекалено дълго в годините и не търпи ден отлагане. Тунелът ще допринесе за икономическото развитие на Габрово. Моят въпрос към Вас, господин Министър, е какво е актуалното състояние на проекта за изграждане на тунела под връх Шипка? Кога габровци ще имат тунел, който е жизненоважен за развитието на област Габрово?
#286 · speech
Благодаря за въпроса, господин Митов. Господин Шишков, заповядайте за отговор.
#287 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Стойнев и господин Митов! Във връзка с поставения от Вас въпрос относно проекта за тунел под връх Шипка Ви предоставям информацията, която получих от Агенция „Пътна инфраструктура“. Към моментa се разработва техническият проект за обект „Обход на град Габрово от км 20+124 до км 30+673, включително тунел под връх Шипка“. Изпълняват се проучвателно-проектантски работи. В договор за проектиране и строителство, който е бил сключен с ДЗЗД „Консорциум ПСВТ“ на 8 юни 2022 г., е бил заложен срок от 240 календарни дни за изготвяне на техническия проект. Поради недостатъчен обхват на предвидените и отчуждени територии на 19 януари 2023 г. е било сключено допълнително споразумение № 1 към договора. С него АПИ и дружеството са се споразумели за удължаване на срока за проектиране със 192 календарни дни, а именно – до 30 юли 2023 г. След изготвяне и одобрение на разработката и при издадено разрешение за строеж ще може да започне строителството. Срокът за изпълнението на строително-монтажни работи е 1280 календарни дни, или близо 3 години и половина от започване и подписване на Протокол 2а за откриване на строителната площадка и за определяне на строителна линия и ниво съгласно Наредба № 3 за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
#288 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Митов, имате възможност за реплика.
#289 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Преди две години обходният път беше завършен и на практика, докато стане готов тунелът, ще трябва да изграждаме нова довеждаща инфраструктура. Заради грешки през 2014-а и 2016 г. подробният устройствен план и парцелираният план, доколкото разбирам сега и от Вас, проектът ще се забави. Моят въпрос към Вас е: като служебен министър от девет месеца за Вас и Министерството приоритет ли е изграждане на тунела под връх Шипка.
#290 · speech
Благодаря Ви, господин Митов. Имате възможност за дуплика, господин Министър.
#291 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Митов, веднага ще Ви отговоря, че всички започнати инфраструктурни обекти, включително и тези, които следва да бъдат започнати, са приоритет, според мен не само за мен, а би трябвало да са приоритет за цялото общество. Тунелът под връх Шипка, разбира се, е един от тези обекти. Правилно казахте, че е изграден обходът на Габрово, така или иначе обаче, е изградена част от цялата тази транспортна връзка. За съжаление, това, което аз споменах и Вие знаехте, наистина има проблем и несъответствие с предишните одобрени подробни устройствени планове. Това, разбира се, ще бъде отстранено, ще бъде коригирано – работи се по въпроса. Неслучайно е подписан и конкретен анекс. Това означава, че имаме ясна времева рамка, в която трябва да бъде променен подробният устройствен план, така че да може да бъде завършен и одобрен проектът.
#292 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Следващият въпрос е от народния представител Христина Георгиева и народния представител Георг Георгиев относно републикански път III-623 Граница – Кюстендил – Жедна – Извор – Земен – Враня стена – Граница – Кюстендил, участък от Лобош до Земен. Имате думата, госпожо Георгиева, заповядайте.
#293 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, въпросът ни с господин Георгиев за нас е изключително важен. Става въпрос за републикански път III-623 Граница – Кюстендил – Жедна – Извор – Земен – Враня стена – Граница – Кюстендил и специално в участъка от Лобош до Земен. Уважаеми господин Министър, още през месец октомври 2020 г. стартираха дейности по превантивен ремонт на въпросния участък от Лобош до Земен. За съжаление, обаче Агенция „Пътна инфраструктура“ спря изпълнението на ремонтните дейности в този участък, в тази отсечка през август 2021 г. Вече повече от година и половина не се извършват никакви ремонтни дейности в този участък. Искам само да вметна, че този проект бе прекратен по същия начин, по който бе прекратен и ремонтът на така важната отсечка, не само за перничани, разбира се, между Перник и София през Владая. За щастие обаче тази отсечка беше завършена. От този момент до днес, както вече казах, по тази отсечка не се извършват никакви ремонтни дейности. На гореспоменатия участък липсва пътна маркировка, което може да се види, за хората, които преминават оттам ежедневно, е голям проблем това. Също така се наблюдават паднали камъни и скална маса в близост до пътя в района на село Жабляно, община Земен. Мисля, че не е необходимо да обяснявам на който и да било колко е важна пътната маркировка – ако не беше важна, нея просто нямаше да я има. Надявам се, че това може да се оправи и по-бързо, ако е възможно. С господин Георгиев сме изключително обезпокоени за безопасността на гражданите и въобще за доста дългото време, което измина и по тази отсечка не се прави нищо, за да се довърши. Обръщаме внимание и настояваме да се вземат съответните мерки и предвид това, моля да ми отговорите на следното: какви ремонтно-възстановителни дейности остават да се извършат на посочената отсечка? Кога се предвижда да бъде довършена или въобще предвижда ли се да се довърши тази отсечка? Благодаря Ви много.
#294 · speech
Благодаря Ви, госпожо Георгиева. Господин Шишков, имате думата.
#295 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Георгиева, уважаеми господин Георгиев! Във връзка с Вашия въпрос съм получил, разбира се, данни от Агенция „Пътна инфраструктура“ относно републикански път III-623 граница – Кюстендил – Жедна – Извор – Земен – Враня стена – граница – Кюстендил, участък Лобош до Земен, Ви предоставям информацията, която получих от Агенция „Пътна инфраструктура“: В периода 2020 – 2021 г. е бил извършен текущ ремонт на над 8 км от републикански път III-623 Извор – Лобош – Земен, от км 40+000 до км 48+400, в участъка на село Лобош – град Земен. Изпълнени са били земни работи, дейности по отводняването на пътя, полагане на асфалтови пластове, с което се подобри експлоатационното състояние на трасето и се осигури пътна безопасност. Оставащите дейности са полагане на хоризонтална маркировка и монтиране на пътни знаци. Изготвена е заявка за маркировка, която предстои да бъде одобрена. За доставянето и монтажа на пътните знаци по републиканската пътна мрежа в момента се провежда обществена поръчка. Тя е на етап отваряне на оферти. След сключването на договор с избрания изпълнител за областта ще се възложи дейност. С поставянето на необходимите пътни знаци, одобрени по проект, ще се въведе постоянната организация на движението.
#296 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Имате думата за реплика, господин Георгиев.
#297 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, общо взето Вие много подробно ни казахте какво е направило предпоследното редовно управление на господин Борисов, а ние знаем то какво е направило. Пътят е бил възстановен – превантивен е ремонтът, позволявам си тук да Ви поправя, и то намиращ се в момента в много добро състояние. Единственото, което обаче му липсва вече две години, е маркировка и знаци, както и поддръжка. Сега смятам, че този пътен участък е едната страна на въпроса, но пътят до Лобош също е в окайващо състояние и това, което трябва да направите, освен вече закъснялото полагане на маркировка и монтажа на пътни табели, е да се заинтересувате от останалата част на трасето. Смятам, че в това време, в което, за съжаление, стотици хора губят живота си по българските пътища, време, в което не се прави нищо за пътната безопасност, говоря и като превенция, но и като състояние на пътната инфраструктура, така да заварваме път, който така или иначе вече е бил направен – просто да не се довърши, е най-малкото безотговорно. Да не коментираме колко време остана недовършено трасето през Драгичево до Перник от Владая. Правилно отбеляза госпожа Георгиева, че най-сетне намери се сила да бъде довършена работата, която отново започна в кабинета на господин Борисов. Надявам се да ми простите леко назидателния тон, но да го използвам, защото Вие сте един от хората, които изключително много говорите за пътна безопасност, за това кой какво не е направил или пък е направил, но аз смятам, че наследството, което Вие намерихте беше такова, което само да изиска да довършите – само това щеше да спечели одобрението на българското общество – работата Ви. Аз си спомням как само преди няколко седмици, може би стана вече месец, обходът за Бургас – участъкът, който Вие открихте и приписахте на себе си като заслуга. Нека да Ви кажа от името на перничани: няма да имат нищо против, ако бъде положена пътната маркировка и бъдат монтирани пътните знаци в участъка Лобош – Земен, след това да кажете, че Вие сте го направили. Уверявам Ви, че няма да срещнете никакво неодобрение за това. Но моля Ви вече две години по-късно, то ясно, че ново няма да се създаде, но поне това, което го има, да бъде довършено, ще бъде все пак нещо. Благодаря Ви.
#298 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Имате възможност за дуплика, господин Министър, заповядайте.
#299 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Георгиев, мисля, разбрахте, че довършването на маркировката и пътните знаци ще се случи в най-кратък срок в момента, в който приключат процедурите, свързани с възлагането на съответните фирми, които трябва да го извършат. Това, което искам да кажа, тъй като стана въпрос за започнати и недовършени ремонти. Аз мисля, че на всички трябва да ни е ясно, че по принцип знаете, че за текущите ремонти имаше стари възлагания, които бяха в рамките до 2021 г. и тези възлагания не се правят нито от предишните два, нито от тези служебни кабинети. Тоест какви пътища са възлагани за ремонти, не са възлагани нито от тези, нито от предишните служебни кабинети. Това, което в момента беше възлагано за ремонти – за тази година, възлаганията също бяха направени от предишния редовен кабинет. Тоест в момента това, което Министерството на регионалното развитие и благоустройството е направило – е наистина да направи така, че да се завършат старите възлагания. А оттук нататък, тоест за тази година в момента, завършваме процедура за сключване на договори за поддръжка на пътищата, така че всички тези проблеми, които са изостанали с поддръжката на пътищата, които не са били възлагани в годините назад и в момента пътищата вече не са в добро състояние, съм поискал от Агенция „Пътна инфраструктура“ и съответно от общинските служби, които са към Агенция „Пътна инфраструктура“, най-ясна справка кои пътища в какво състояние са и какви ремонти трябва да бъдат правени. Както впрочем, не касаем този случай, има пътища, за които многократно е ставало въпрос и в Народното събрание, за които пък в момента се правят включително и проекти за основни ремонти. Така че в това отношение не мога да приема упреците за пътищата в състоянието, в което са – на кои са направени ремонти, на кои не са направени ремонти, защото възлаганията не са от служебния кабинет. Единствено оттук нататък мога да Ви кажа, че в рамките може би на около месец ще приключат всичките нови сключвания на договори за поддръжката на пътищата, и тогава мисля, че нещата ще тръгнат в една по-правилна посока. Това е наистина, за което коментирате. Не може да упрекнете служебния кабинет в това кои пътища са възлагани за ремонтиране.
#300 · speech
Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Даниела Божинова относно актуално развитие на процедурите по изработване и приемане на общи устройствени планове на черноморските общини. Госпожа Божинова отсъства. Господин Балачев? Не го виждам в залата. Аз не мога да задам въпрос, защото няма друг, който да ме замести, така че прескачам своя въпрос. Питане от народния представител господин Николай Нанков относно политиката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за успешното завършване на ВиК проектите, финансирани по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ Имате думата, господин Нанков, да изложите своето питане.
#301 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми архитект Шишков, една от много важните теми, за която по-малко говорим, отколкото за пътищата, е темата с водите, без значение дали са питейни, дали са отпадъчни, и в частност темата с ВиК проектите, които се реализират вече шеста година. С техните подготвителни дейности вече са в етап строителство с европейски средства по Оперативна програма „Околна среда“. В края на тази година – 2023 г., изтича срокът, в който трябва да бъдат завършени ВиК проектите, финансирани по линия на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ Такъв отговор получих от Вас на 13 декември 2022 г. от парламентарната трибуна в рамките на мандата на Четиридесет и осмото народно събрание отново като служебен министър в предходния служебен кабинет. Абсолютно коректен отговор според мен. Тук обаче стои на дневен ред нещо малко по-сериозно. То е свързано с факта, че тази година освен физическото изпълнение на пътя, трябва да бъдат отчетени и съответно разплатени на 100% дейностите по тях. Ще използвам малко и терминология по отношение на правилото „М плюс 3“. Ще зачета за уважаемите зрители, за колегите народни представители какво представлява правилото „М плюс 3“, тъй като то е толкова важно в рамките на задавания от мен въпрос. Тъй като в рамките на тази година изтича пределната допустимост на разходите, които трябва да бъдат съответно верифицирани, сертифицирани и разплатени към бенефициентите – ВиК дружествата, тъй като бюджетните задължения, свързани с оперативните програми, се поемат на годишни траншове, според правилото, което цитирах – „М плюс 3“, като задължение, което през базовата година М – например 2019 г., трябва да бъде покрито с финансиране – например бюджетно финансиране, и искане за междинни плащания в същия размер преди 31 декември на годината, която е три години след избраната базова година – за 2019 г. това е годината 2022 г. От отговора на служебния Ваш колега госпожа Карамфилова, министър на околната среда и водите, на 18 май в Комисия – блицконтрол, тя спомена за вече загубени малко над 30 млн. евро средства по това правило за 2022 г., и то поради факта, че имаме неизпълнение на конкретни дейности, конкретни финансови проекти, които са заложени през 2019 г. Резюмирам с едно изречение, че това са дейности, които не са извършени в рамките на съответната година, разплатени и сертифицирани. Споменавам отново цифрата – малко над 30 млн. евро. Рискът за 2023 г. по цялата Оперативна програма, като това е с най-голяма тежест по Приоритетна ос 1: Води – тя е най-голямата, разбира се, но там е най-голямото забавяне на проект от бенефициентите – ВиК операторите. По нейните думи рискът е за над 150 млн. евро, които няма да бъдат изпълнени, няма да могат да бъдат фазирани за следващия програмен период и съответно ще бъдат загубени от българския данъкоплатец, разбира се, от европейския такъв за така важните дейности по подмяна, ремонт на ВиК инфраструктура, пречиствателни станции за отпадъчни води, за питейни такива, водопроводни колектори, канализационни и така нататък. Та конкретният ми въпрос в случая е какво предприема ръководеното от Вас министерство по отношение на Българския ВиК холдинг като принципал на бенефициентите – ВиК дружествата, а и самите ВиК дружества по отношение на физическото изпълнение на проектите, за да могат на база на извършени дейности, реално разплатени разходи по тях, които да бъдат верифицирани в рамките на тази година, да минимизираме риска и наистина в рамките на тази календарна година, която е последна за настоящия програмен период, вече миналия – 2014 – 2020 г., да не загубим нито евроцент европейско финансиране за така, отново повтарям, важните ВиК проекти. Благодаря Ви, извинявайте, че пресрочих времето.
#302 · speech
Благодаря Ви, господин Нанков. Господин Министър, имате възможност да отговорите в рамките на 5 минути на поставеното питане, след което, господин Нанков, Вие ще имате възможност на два уточняващи въпроса.
#303 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Нанков, във връзка с Вашето питане съм получил информация от Българския ВиК холдинг във връзка с Програма „Околна среда 2014 – 2023 г.“ По Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ в изпълнение на 14 проекта, които се финансират по процедура BG16М10Р002-1.016 „Изграждане на ВиК инфраструктура“ по Приоритетна ос: Води – бенефициенти по процедурата са ВиК операторите на обособени територии за областите Бургас, Варна, Видин, Враца, Кърджали, Перник, Смолян, Пловдив, Сливен, Стара Загора, Шумен, Ямбол, Русе и Силистра. Целта на процедурата е чрез прилагане на регионален подход при изпълнение на инвестициите на ВиК инфраструктурата да се осигури изпълнение на нормативно установени задължения за постигане на пълно съответствие на агломерациите с над 10 хиляди еквивалент жители с изискванията на Директива 91/271/ ЕИО. Напредъкът по отношение на изпълнението на проектите ОПОС 2014 – 2020 г. е обект на непрекъснато наблюдение чрез междинните и месечните доклади, изготвяни от консултантските екипи по споразумението за подкрепа на проектите между Европейската инвестиционна банка и Министерството на околната среда и водите, както и се следи чрез ежемесечно докладване и предоставяне на информация от съответните ВиК оператори за изпълнение на отделните процедури в МРРБ и Българския ВиК холдинг. В резултат на анализите за хода на процедурите и техния напредък, включващи процентно изпълнение на строителните дейности по отделни дружества и обекти, изпълнените суми и верифицираните разходи, разплатени към дружествата бенефициенти, може да се твърди, че ВиК операторите в обособените територии Видин, Враца, Кърджали, Смолян, Шумен, Ямбол, Русе и Силистра успешно ще финализират изпълняваните на техните територии инвестиционни проекти в предвидените в Оперативната програма срокове. При ВиК оператори с обхват на дейности на обособени територии Бургас, Варна, Сливен, Пловдив, Стара Загора и Перник се наблюдава известно забавяне на СМР и съответно неизпълнение на предвидените разчетни графици предвид по-късното стартиране на обществените поръчки и избор на изпълнители по отделните дейности и съответно изпълнението на част от договорите. Причините за това са по-дългите съгласувателни устройствени отчуждителни процедури, проучването на новооткрити археологически находки, удължен срок за доставка на специализирано оборудване поради независещи от бенефициентите причини, както и изключително комплексният и сложният от техническа гледна точка за изпълнение на проекти, предвидени за изпълнение при някои ВиК оператори. За минимизиране на риска се прилага индивидуален подход за всеки от забавените обекти, изпълнени от съответните ВиК оператори, като например: разделянето на трасето на участъци, актуализиране на плана за действие с цел преценка относно необходимостта от допълнителен финансов ресурс, осъществяване на непрекъснат мониторинг на изпълнението на договорите с цел предприемане на незабавни мерки за корекция. В случаите, при които се установява невъзможност за неизпълнение на предвидените дейности, проекти в обхват на сключения от съответния ВиК оператор административен договор с Управляващ орган ОПОС 2014 – 2020 г., се инициира процес по подготовка за фазиране на проектите, като се предвижда част от дейностите да бъдат изпълнявани чрез Програма „Околна среда 2021 – 2027 г.“ В тази връзка е в ход процес на активна комуникация между заинтересованите страни за установяване кои от договорите ще бъдат одобрени и прехвърлени за изпълнение на финансиране от новата оперативна програма. Към настоящия момент фазирането и прехвърлянето на изпълнение на определени инвестиционни проекти по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ към Програма „2021 – 2027 г.“ ще бъдат приложени от ВиК операторите с обхват на действие на обособените територии Бургас, Варна, Сливен, Пловдив, Стара Загора и Перник, откъдето ще бъде обезпечен и съответният финансов ресурс. По този начин се осигурява възможност на тези ВиК оператори да довършат в срок строителните дейности и по останалите инвестиционни проекти.
#304 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. За уточняващ въпрос, господин Нанков, заповядайте – имате думата.
#305 · speech
Николай Нанков Герб-Сдс
Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора, от който разбрахме, че шест от проектите ще бъдат фазирани в следващия програмен период, което на българските зрители може би нищо не им говори – на гражданите, които ни гледат, или може би на част от колегите. Аз да Ви обясня с няколко прости думи. Колегата Коста Стоянов ме подсети днес в разговор по темата за риска, който крие това, което ще направим, респективно Вие – колегите от МОСВ, но ще загубим няколкостотин милиона лева – загубим в кавички, ще ги прехвърлим към бюджета на следващия програмен период заради невъзможност да бъдат усвоени в рамките на този поради ред причини, които обективни причини Вие изброихте, има и субективни такива – не искам да се спирам на тях, като например смяната на много ВиК управители. В Пловдив например нали знаете какъв е отчетът на одита за финансовата 2022 г. – минус 14 млн. лв., на най-голямото държавно ВиК дружество – Пловдив, за 2022 г. с новия управител – не сте го назначавали Вие, между другото, но аз само да кажа, преди две години е назначаван управителят във ВиК – Пловдив, и ред други подобни субективни елементи, но аз няма да се фокусирам върху тях. Проблемът е, че тези 400 плюс милиона лева за шестте обособени територии, които ще бъдат фазирани като проекти за следващия програмен период, ще са от бюджета, повтарям, на Оперативна програма „Околна среда“ за следващия програмен период, а не за други така важни необходими дейности. Недостигът във ВиК сектора е огромен. По данни от Световната банка – те са вече остарели тези данни, цитираме ги все още, тъй като няма нови от 2014 г., за десетгодишен период – до 2024 г., във ВиК сектора като необходимост от инвестиране в инфраструктура са необходими между 12 и 13 млрд. лв.. Приемаме, че 4 млрд. лв. от тях вече са усвоени, вече са вложени по линия на европейската солидарност, по линия на държавния бюджет, на общинските такива, но останалите малко над 8 млрд. лв. … да се пилеят с такава лесна ръка и без това скромните средства от Европейската комисия по линия на сектор „Води“ не е толкова добър подход. Отделно от това – информацията се разминаваше и искам да разбера – може би във втория ми допълнителен въпрос към Вас, се разминаваше с информацията, изнесена от Вашата колежка министър Карамфилова. Тя спомена за проекта на Видин, че ще бъде фазиран, че е нефункционален проект, ще бъде фазиран или ще бъде изпълняван изцяло в следващия програмен период. За него нищо не казахте. Та, молбата ми е специално по отношение на ВиК – Видин, и на проекта, който изпълняват, да дадете малко повече информация. И още един допълващ въпрос – имам право на два, госпожо Председател, ако не се лъжа. Той е свързан с факта… Все пак прогноза от Ваша страна: ще загубим ли средства на база на неизпълнение на дейностите по проектите, които в момента се изпълняват, няма да бъдат фазирани тези, които са безпроблемните проекти или частите от тях, както Вие споменахте, че сте подходили – според мен доста правилно, да бъдат разделени на безспорните от спорните дейности в тях, ще бъдат ли загубени средства докрая на годината от настоящия програмен период. Благодаря Ви. Извинявайте още веднъж.
#306 · speech
Благодаря за уточняващия въпрос, господин Нанков. Господин Министър, имате възможност да отговорите на двата въпроса – този за Видин и другия за загубата на средства.
#307 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Нанков, Програмата е „2014 – 2020 г.“ Забавянето със започването на строителството най-малкото може да коментираме, че служебният кабинет се е забавил във връзка с последните, даже да кажем, две години, защото е имало няколко служебни кабинета. Това, което наистина беше намерено като процедури, включително мога да дам пример за Варна, защото Варна беше с най-забавените процедури, коментирал съм в Народното събрание, Варна все още… И чак сега може да кажем, че имаме разрешение за строеж за почти всичките части от това, което трябва да се изгражда по ВиК мрежата. Тези процедури бяха забавени с много години и те бяха забавени, включително и по вина на общини, бяха забавени включително и тогава, когато казах, по вина на дълги процедури за възлагане, така че това, което може да направим и което правим, разбира се – и Вие също, благодаря за преценката, че наистина, разделяйки на различни етапи, това е начинът, по който можем максимално да спасим всичко, което е възможно. Така че се работи изключително интензивно в тази посока и разбира се, всяко нещо, което е възможно – да бъде завършено строителството, ще бъде завършено. Специално за ВиК – Видин, защото ме попитахте, нямам информация. Коментирал съм наистина голяма част от проблемите, които са в забавянето. Както виждате, давам Ви пример за Варна, знам за проблемите в Бургас, но за съжаление, за Видин до този момент поне не е коментирано, че има проблеми със забавянето. Освен всичко останало, все пак държа да спомена, че най-вероятно ще загубим 90 милиона във връзка с лошо направени поръчки от това, че ще бъдем наказани от Европейската комисия, но така или иначе всичко, което е възможно, се прави, за да може да бъде завършено. Другият проблем, който стои зад тази програма и който също се решава, и се решава за всяко дружество поотделно, е индексацията, която трябва да направим. Имахме включително коментар, знаете, и в Комисията по регионално развитие. Работи се също и в тази посока. Така че аз лично съм оптимист, че възможното ще бъде направено в рамките на тази година, но все пак Оперативната програма не е към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Това, което правим и работим с ВиК дружествата, е да направим така, че те като възложители да могат да организират процеса и възможното завършване на строителствата и на различни етапи от тях – да могат да бъдат завършени в рамките на тази година.
#308 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Господин Нанков, имате възможност за отношение по отговора на поставените два допълнителни въпроса. Заповядайте.
#309 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми архитект Шишков, бях доволен от отговора на първия въпрос, на допълващите – не, така че ще изразя малко по-критично отношение. По отношение на линейните графици и изпълнението на дейностите 2021-а, 2022-а и 2023 г. – по линейните графици на всички 14 проекта с бенефициенти ВиК оператори трябваше да бъдат годините, в които се извършва строителство. Така че те не са забавени като процедури, не е започнало строителство в част от тях. В някои е започнало още през 2019 г., в Русе – мога да дам като пример, 2020 г. в Смолян. Но тук по отношение на това, с което завършихте – организацията на бенефициентите, тоест ВиК операторите и техните управители, повярвайте ми, куца, и то на много сериозно ниво. Точно тук е критиката към Вас и към ръководеното от Вас ведомство, тъй като в българския ВиК холдинг, и по-специално в бенефициентите – ВиК операторите и техните управители, организацията на този процес куца, и то много сериозно. Така че тук моята колегиална препоръка – да не превръщаме МРРБ в министерство на пътищата, тъй като водният сектор е не по-малко важен от пътния, и да обърнете много по-сериозно внимание на темата с ВиК сектора не само по отношение на европейските проекти – те са много важни, те са една част от средствата, които са нужни за реализирането на така важните ВиК инвестиции, подобряване като цяло на услугата на ВиК операторите за българските граждани. Това е глобалната цел – качествена вода в необходимото количество, без аварии, без драстично поскъпване на цената на водата. Това е целта на тези инвестиции. Така че колегиалният ми апел като отношение е да обърнете повече внимание на ВиК сектора, на ръководенето на ВиК дружествата, което по наше скромно мнение в последната година специално е в много лошо състояние. Аз споменах някои от фактите, не само за ВиК – Варна. ВиК – Варна, в последните две години направиха чудеса от храброст по отношение на съгласувателните процедури и по отношение на стартирането на проекта, който се забави, за съжаление, по обективни причини – и Вие споменахте какви са. Но не само Видин – някои от тези, които бяха на финалната права да стартират строителните дейности през лятото на 2021 г., още не са стартирали. Обърнете внимание на ръководенето на ВиК холдинга, респективно на ВиК управителите, за трети път го казвам, за да не загубим нито евроцент и да подобрим услугата към българските граждани. Благодаря Ви за вниманието.
#310 · speech
Благодаря за отношението, господин Нанков. Това е последният въпрос в рамките на днешното заседание за парламентарен контрол. Към господин Шишков има още 34 въпроса, но ще продължим на следващия парламентарен контрол. Следващото заседание е на 31 май 2023 г., сряда, от 9,00 ч. С това обявявам заседанието за закрито. Благодаря на всички, които присъстваха на парламентарния контрол. Благодаря Ви, господин Министър. (Звъни.) (Закрито в 18,03 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председатели: Росица Кирова Никола Минчев Секретари: Александър Ненков Стоян Таслаков