Девето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 10 ноември 2022 г. Открито в 9,09 ч.
Дата10.11.2022
Събития201
Разпознати говорители183
Точки с гласуване5

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ahmed-redzhebov-ahmedov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Вежди Рашидов

Добро утро, колеги! Моля за регистрация. Има кворум. (Звъни.) Откривам заседанието. Днес е 10 ноември. Господин Христов пожела да прочете декларация. Заповядайте.

#2 · speech

Румен Христов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаеми господин Председател. Декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Днес е 10 ноември – една от датите, белязали най-новата ни история. Дата, която вече 33 години предизвиква спорове между политиците, анализаторите и обществеността. За някои тя е началото на демокрацията. За нас, от ГЕРБ-СДС, е дворцов преврат във върхушката на БКП. Вятърът на промяната от съветската перестройка принуди червените велможи у нас да прегрупират и преориентират приоритетите си във връзка с промените, които те обещаваха, но не изпълниха. Падането на Берлинската стена на 10 ноември 1989 г. ги накара да задействат светкавично своя план за подмяна да превърнат политическата си власт в икономическа. За прикритие на този план БКП се опита да употреби мечтата за демокрация на милионите българи, които очакваха падането на комунизма. Последвалите събития не позволиха на БКП да изпълни бързо и безпроблемно своите замисли. На 7 декември 1989 г. беше създаден Съюзът на демократичните сили, който застана твърдо срещу комунистическата партия и започна битката за истинска демокрация. Народното недоволство от 45-годишния режим избухна толкова спонтанно и масово, че предизвика новият първи Петър Младенов да изрече: „По-добре танковете да дойдат!“, и така разкри колко фалшиво е желанието на БКП за промяна. Десети ноември не постави началото на демокрация, но трябва да отбележим дължимото на тази дата, която отприщи необратими процеси на българския преход. Началото на тези процеси беше поставено от СДС, която тази година празнува 33-ия си рожден ден. СДС постави България на пътя на демокрацията и евроатлантизма. Започна разграждането на тоталитарната система и реформирането на държавата, но за разлика от другите бивши комунистически страни ние загубихме цели 7 години – до 1997 г., в които два пъти отново ни управляваше нереформираната БСП, наследничка на БКП, и ни доведе до тежки кризи. Затова и България изостава толкова сериозно от другите източноевропейски държави, които веднага след падането на Берлинската стена, започнаха бързо и ефективно да разграждат комунизма. Младата ни демокрация премина през немалко трудности. Допуснахме и грешки от неопитност. Постигнахме много, но недостатъчно, за да разсечем веднъж завинаги политико-икономическите мрежи на комунистическото наследство. Една от големите грешки беше, че не извършихме пълна лустрация на кадрите на БКП и репресивния апарат на режима. (Реплики от „БСП за България“.) За нас, от ГЕРБ-СДС, датата 10 ноември трябва да се помни, но не и да се празнува. (Реплики от народния представител Георги Свиленски.) Познаването на процесите и събитията около тази дата ни дават отговори на въпросите защо изостанахме от другите бивши комунистически страни. Задачата днес на политическите сили в Народното събрание е да правим всичко възможно България да се откъсне от опашката на Европейския съюз и да подобрим стандарта на живот. (Реплики от народния представител Георги Свиленски.) Това може да стане само ако познаваме миналото, имаме съгласие за настоящето и гледаме загрижено и отговорно към бъдещето. (Реплики от народния представител Георги Свиленски.) Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Какво невярно съм казал, господин Свиленски? Какво невярно съм казал?

#4 · speech

Председател Вежди Рашидов

Колеги, без пререкания, моля Ви! Колеги, постъпило е съобщение, което трябва да Ви прочета: На 9 ноември 2022 г. е постъпил Общ проект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, приети на първо гласуване на 9 ноември 2022 г. Проектът е изготвен от Комисията по правни въпроси на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС. Съобщението се прави с оглед срока за писмени предложения за второ гласуване. Преминаваме към точка първа от днешния дневен ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И СИГУРНОСТ И СЛУЖЕБЕН МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ИВАН ДЕМЕРДЖИЕВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 110 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРЕДПРИЕТИТЕ МЕРКИ ПО ОХРАНА НА ГРАНИЦАТА НА СТРАНАТА И СПРАВЯНЕТО С ПОТОКА ОТ НЕЛЕГАЛНИ ИМИГРАНТИ. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Изслушването е поискано на 8 ноември 2022 г. От вносителите ще представят предложението за изслушване, като ще направят изложение в рамките на 5 минути. Заповядайте, господин Вигенин.

#5 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер и министър на вътрешните работи, госпожи и господа народни представители! Днешното изслушване назрява отдавна и за съжаление, трагичният инцидент от онзиден го ускори. Господин Вицепремиер, не поискахме това изслушване, за да Ви искаме оставката – може и това да се случи, разбира се, в разговора, но вярваме, че има смисъл да навлезем малко по-сериозно по отношение на проблемите, свързани с охраната на българската граница и справянето с потока от нелегални имигранти. При предишното ръководство на Министерството на вътрешните работи беше извършена структурна реформа в Гранична полиция, която предизвика немалко спорове и възражения, доколкото мотивите останаха недотам ясни или най-малкото – неразбрани. Закриването например на Граничното полицейско управление в Болярово – давам пример с него, защото това е моят избирателен район, на чиято територия беше убит елховският полицай Петър Бъчваров. Нарастващият натиск по границата от нелегални имигранти беше видим и предвидим. Ситуацията се усложни заради събитията в Афганистан, заради войната в Украйна, която доведе до високи цени на хранителните продукти, свързано с цената на пшеницата, и проблеми с изхранването в Африка. Тези фундаментални причини ще продължат да присъстват, вероятно ще възникват и нови. На крачка сме от присъединяване към Шенгенското пространство, но поредицата инциденти в последните седмици може да хвърлят сянка върху способността ни да опазим външната граница на Европейския съюз. Изглежда, поне от това, което се случва – това е нашият извод, че и сътрудничеството с турската страна не е на достатъчно високо равнище. На фона на това досега не сме чули от Вас подредена стратегия за справяне със ситуацията, освен кадрови промени, които не знаем дали и как ще дадат ефект, но без цялостна стратегия това няма как да доведе до по-добри резултати. Споменахте в някои от Вашите изявления за недостиг на служители в Гранична полиция, но в същото време Вашият кабинет не предлага нов бюджет за 2023 г., не предлага мерки и стъпки, с които ние, като народни представители, може поне частично да решим този въпрос – с увеличаване на бюджета на МВР, на Гранична полиция, със специални мерки. Защото това е въпрос, по който инвестирането на средства води до сериозна добавена стойност по отношение на сигурността на гражданите и по отношение на способността ни да опазваме външната граница на Европейския съюз. Тоест това са средства, които е редно да бъдат предоставени, но Вие не отваряте възможността това да се случи. Във връзка с това нашето искане към Вас е да ни информирате какви са предприетите мерки и какви мерки оттук нататък смятате да предприемете по охрана на границата и справяне с потока от нелегални имигранти. Като правя уговорката, че сме наясно, че това е служебен кабинет, че Вие няма да бъдете дълго време на този пост, но това са въпроси, които не могат да чакат, и времето, в което сте на тази позиция, трябва да бъде използвано максимално – както да бъдат решавани тези проблеми, така и да бъдат подготвени стъпки и мерки, които да бъдат продължени от редовния министър на вътрешните работи, който ще бъде избран от парламента. Благодаря.

#6 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Вигенин. Давам думата на заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи господин Иван Демерджиев да представи информация по въпроса. Заповядайте, господин Демерджиев.

#7 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Вигенин! Действително проблемът, който поставяте, е изключително сериозен, но осъзнавайки неговата сериозност, от ден първи на встъпването ми на поста министър на вътрешните работи, първото нещо, което направих, е да посетя границата, и то точно в района на Елхово. Този акт не беше случаен. Ние бяхме оценили риска от завишения мигрантски поток. Ние много добре осъзнаваме, както и Вие подчертахте, че този поток няма да намалява – има обективни фактори, които го формират, и тенденцията най-вероятно, за съжаление, ще бъде към увеличаване на този непрестанен поток, вместо намаляване и отпадане на натиска към външната ни граница, която е външна граница и на Европейския съюз. Осъзнавайки това, в много бърз порядък направихме анализ на необходимите мерки, които трябва да се предприемат по границата. Оказа се, че те са много. Ще опитам да ги маркирам, в хода на разговора ще вляза и в подробности при необходимост. Първото нещо, което поставям многократно на вниманието на българската общественост, е намаленият щат на Гранична полиция. За последните години щатът на Гранична полиция е намален с около 1300 човека. До какво води това? Това води до извънреден труд, полаган от други структури на Министерството на вътрешните работи, до включване в охраната на българската граница на военнослужещите, но проблемите там са, че хората, които идват, не познават проблемите на границата така, както граничните полицаи – не познават района, не познават подходите, ползват други тактики, те са обучени по друг начин. Тоест много по-рано според мен в годините е трябвало да бъде отчетен този проблем и да бъде попълнен щатът на Гранична полиция. Защото елементарни анализи показват, че платеният извънреден труд през тези години е много повече от разходите, които биха се направили за щата на подготвени и обучени гранични полицаи, които за 10 години щяха да бъдат на изключително високо професионално ниво. Това е първото, което се наби на очи, и действията, които бяха, да предложим увеличаване на щата на Гранична полиция с 1260 човека. Това е направено, така че това са първите действия. Оттам нататък се констатира липса на автомобили, които да обслужват територията в 30-километровата зона и цялата зона на отговорност. Предприехме действия и сме стартирали обществени поръчки, но и тук трябва да обърна внимание, че част от наличните автомобили са абсолютно непригодни да обслужват района покрай границата, който е изключително тежък и който предполага високопроходими здрави автомобили, а не автомобили с 300 и повече конски сили, които по-скоро са подходящи за движение по шосетата, и моторите им издържат не повече от 25 000 км. На трето място, пътищата, обслужващи 30-километровата пригранична зона, бяха в ужасно състояние. Това водеше до непрестанни аварии в автомобилите, което наложи на свой ред да мобилизираме сили да поправим и да поддържаме работилница на място в Елхово, с която да се отремонтират автомобилите, които ежедневно се чупеха и се чупят. Но предприехме още едно действие в тази посока. Предприехме ремонт, радикален ремонт на тези пътища. За целта, както знаете, аз вече уведомих веднъж Народното събрание, беше обявено частично бедствено положение и със силите на Югоизточното горско предприятие са ремонтирани вече следните километри пътища: 43 км – в района на отговорност на ГПУ – Резово; 11 км – в района на отговорност на ГПУ – Малко Търново; 6 км – на ГПУ – Елхово, като в момента се извършват такива на територията на отговорност на ГПУ – Средец, и ГПУ – Свиленград. Имайте предвид, че в момента ние се стараем и правим ремонтите по начин, който да обезпечава трайност на тези ремонти. Оттам нататък другото, което се наби на очи: няма техническо обезпечаване. Аз многократно посетих на място граничните патрули и установих това, че там, където има добро техническо обезпечаване – зад оградата, ще я нарека – няма да използвам помпозното наименование, което има като защитно съоръжение, там, където има добро техническо обезпечаване с 6 пъти по-малко жива сила, се постига по-добър ефект по опазване на границата. За съжаление обаче, от около 250 км оградно съоръжение на около 150 км има такова допълнително техническо обезпечаване. Предприехме незабавни действия с наличния ресурс на МВР да осигурим такова обезпечаване. Поискахме помощ от Европейската комисия и такава ни е отпусната в спешен порядък, като помощта е в насока да се осигури: текуща поддръжка на автомобилна техника за 2 млн. и 300 хил. евро; текуща поддръжка на хеликоптери – 2 млн. евро; осигуряване на текуща поддръжка на останалата техника, която служи като сензори и други подобни – 2 млн. евро; осигуряване на гориво на съответната техника, с която разполагаме там – отново за около 2 млн. 690 хил. евро. Бяха разгледани тези наши предложения. Сумите ще постъпят в началото на идната година. Това, което направихме още на място, е да преценим и да подобрим ефективността със създаване на контролно-пропускателни пунктове във вътрешността след 30-километровата зона. Бяха изградени много такива, бяха технически обезпечени, бяха снаряжени с необходимо оборудване, така че много да се подобри ситуацията по отношение на недопускането на миграция след граничната зона на територията на страната. Оттам насетне това, което се предприе, е да се включат в охраната на границата безпилотни летателни средства. Всички налични дронове, които имаше в българската полиция и българската армия, бяха мобилизирани и бяха подготвени да участват в такива действия. Бяха включени поетапно, като включването на дронове на нас ни помага в две посоки: от една страна, да следим движението на незаконно проникнали мигранти, а от друга страна, да следим действията на нашите гранични полицаи. Включихме и много често използваме наличните хеликоптери на Гранична полиция и сме ги обезпечили с гориво, обезпечили сме ги с необходимите екипажи, обезпечили сме с необходимите резервни части. В момента, смея да кажа, че българската граница изглежда много по-добре от момента, в който я намерих. Това не е мое мнение, а обективните данни, касаещи мигрантския натиск, са такива. Всъщност мигрантският натиск макар да е в пъти по висок, защото предотвратените опити за проникване на нашата граница през тази година до 9 ноември 2022 г. са 143 477 лица, а за цялата 2021 г. са 40 000 лица. При целия този огромен натиск, смея да кажа, че българската Гранична полиция се справя много добре с него, но за съжаление, нашите гранични полицаи пазят с телата си и плащат с телата си цената на това, че границата не е добре технически обезпечена. Отново подчертавам – предприели сме всички мерки, така че това да се случи, така че техниката да им помага, така че техниката да ги пази, така че те да не стават мишени или да стават прегради с телата си, а да служат по начин безопасен за тях и ефективен за държавата. Благодаря Ви.

#8 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. Колеги, пристъпваме към първи кръг от задаване на въпроси по низходящ ред на парламентарните групи. Моля за изказване от групата на ГЕРБ-СДС. Заповядайте.

#9 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, темата за сигурността на границата не е чужда на парламента и ние винаги сме били отговорни в нея. Ще Ви напомня, че преди близо една година – септември месец 2021 г., Народното събрание гласува в актуализацията на бюджета 70 млн. лв. за подпомагане охраната на границата, включително за дейностите на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи. Напомням Ви, че по искане на Вашия предшественик тогава, служебният министър Рашков, оградата – казвам го с това улично наименование, тогава беше прехвърлена от областните управители на разпореждане на Министерството на вътрешните работи с оглед и на по-добра ефективност в управлението. Темата също беше повдигната и февруари месец от трибуната на Народното събрание, когато искахме да разберем как са похарчени тези пари. С Решение № 164 на Министерския съвет от 24 март 2022 г., подписано от Калина Константинова за министър-председател, Министерският съвет приема Доклад за състоянието на оградното съоръжение. Парите са изхарчени – всички тези 70 млн. лв., за които Ви казах, съоръжението е ремонтирано и всичко е извършено бодряшки, а състоянието на оградата е декларирано като добро и че всичко е ремонтирано и всичко е наред. Сега в някои Ваши изказвания и на представители на служебния кабинет неколкократно се намекна, че състоянието на оградата май хич не е добро. Въпросът тук е следният и няма как трите версии да са верни. Как хем всичко е наред и парите са изхарчени – над 70 млн. лв. за поддръжка и ремонт на оградата, хем състоянието е лошо – седем месеца по-късно след ремонта, хем наследството да е виновно, а пък нали всички да са верни – няма как! Въпросът е следният: какво е състоянието в момента на оградата след близо 7 милиона, директно изхарчени за ремонт на оградата до март месец, а след март месец е декларирано от Министерския съвет към Народното събрание, че оградата е в добро състояние и всичко по нея е отремонтирано и в момента седем месеца по-късно какво е състоянието на оградното съоръжение? Благодаря.

#10 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Гаджев. Колеги, парламентарните групи да се изказват до две минути. Господин Министър, имате правото на отговор до пет минути. Заповядайте.

#11 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! По повдигнатия въпрос може да се каже следното: служебният кабинет също отпусна един милион и половина за ремонт на съоръжението и текущо се отпускат такива средства. Трябва да се отбележи, че ремонтът фактически се извършва от българската армия, която има ресурса, има възможностите, има погледа върху това и Министерството на вътрешните работи превъзлага на Българската армия да поддържа текущо оградното съоръжение. На въпроса Ви – какво е неговото състояние. Това съоръжение е изградено с мрежа, която няма необходимата здравина, тоест неговото състояние се променя всеки ден. След всеки патрул на нашите гранични полицаи те откриват в съоръжението дупки, изрязани с най-различни не много високоефективни технически средства, защото не са необходими. Това съоръжение има дефицити по отношение на височината – преодолява се изключително лесно със стълби, със стволове на дървета и с всичко останало. Така че неговото състояние се променя ежедневно и ежедневно всички заедно там на място – силите на Българската армия, които поправят това съоръжение, и нашите гранични полицаи, които нямат задължение да поправят това съоръжение, но за да си помогнат и за да опазят границата, използват всяка свободна минута, за да подпомагат по някакъв начин възстановяването на това съоръжение. Това, което мога да кажа по темата със съоръжението, е, че разговаряйки вчера много подробно с много хора в района на Елхово – наши служители, някои от тях стигат до крайността да твърдят, че би им помогнало по-добре да няма такова съоръжение и да има осветление, което да им дава видимост от турска страна, защото съоръжението спира тази видимост. Така че много е спорно доколко съоръжението влияе на защитата на българската граница и много е спорно доколко подпомага в момента граничните полицаи при осъществяване на функциите им, но да, постоянно се поддържат усилия то да бъде по някакъв начин стабилизирано и поддържано, а просто естеството му не позволява тези действия да дадат траен резултат. Благодаря Ви.

#12 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ имате думата. Заповядайте.

#13 · speech

Петър Петров

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, инцидентът от началото на седмицата показа, че съществуват проблеми по българо-турската граница, свързани основно с усиления мигрантски натиск. Вие доста ясно очертахте дефицитите, които съществуват, и така набелязаните действия, които могат да доведат до решаването на тези проблеми. Тези действия в по-голямата част изискват време, така че по скоро нашият въпрос е свързан с това какво може да се направи в момента и ако може, в този контекст да ни дадете детайли какво е взаимодействието с Европейската агенция по охрана на границата „Фронтекс“, което би могло да допринесе при наличните проблеми по границата да има едно подобрено действие на европейско ниво и да се възползваме от тази опция, дадена ни като член на Европейския съюз. Та, въпросът ми е този: какво е взаимодействието с „Фронтекс“ и могат ли там нещата да се подобрят, така че да се възползваме от тези опции, за да дадем решение на някои от проблемите, които съществуват в момента по границата? Благодаря.

#15 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Преди малко очертах стратегията, а стратегията според мен е достатъчно добро техническо обезпечаване на границата, но за краткосрочните действия – въпросът, който поставяте, има няколко аспекта по отношение на тези краткосрочни действия. Понеже се изрази съмнение по отношение на нашите двустранни взаимоотношения с Турция, искам да Ви уверя, че поддържаме изключително динамичен диалог на първо място с турската страна, като многократно сме водили разговори, провели сме две лични срещи с министър Сойлу и имаме уверението на турската страна, че се прави всичко възможно да ни помогне. Но трябва да се отчете обстоятелството, че самата Турция в момента е подложена на безпрецедентен натиск по границите си със Сирия и Афганистан – съсредоточила е изключително много сили там, и не може да се прави паралел със ситуацията, в която Турция нямаше тези проблеми. Турция прояви съпричастност и сега – отдели допълнително усилие, направи се двустранна среща вчера на много високо ниво с участие на двама заместник-министри, набелязани са много действия, с които двустранно ние да се подпомогнем. Както обявих и в предходните два дни, това, което ще направим и правим в момента, е да снабдим нашите служители с дълго оръжие, да обучим част от тях, които не са преминавали такова обучение до момента и не могат да си служат с такова оръжие, за да повишим сигурността им и да повишим възможността им да отговорят на подобни изключително изродски, бих ги нарекъл, атаки. Друга дума няма, за съжаление, търсих по-мека дума. Това, което правим с „Фронтекс“, не го правим отсега. От встъпването си осъзнахме, че начинът за защита на границата до голяма степен преминава през взаимодействие с различните международни институции, отговорни да подпомагат този процес и „Фронтекс“ ясно се откроява в Европейския съюз като организация, призвана да подпомага този процес – организация, на която Съюзът възлага все по-големи надежди, дава все по-голям ресурс, за да може тя да подпомага държавите членки. Повишихме изключително много взаимодействието с „Фронтекс“, повишихме и броя на техните хора, повишихме и начинът на взаимодействие и общуване, обмяната на информация, участието им в различни действия, и акции, така че в последните два-три месеца това взаимодействие значително се подобри и задълбочи. Подобрихме и повишихме взаимодействието си с Европол, чийто директор беше на посещение в България по две линии – по линия на обмяна на информация, която ни е изключително важна, когато говорим за разбиване на международни мрежи и канали за нелегална миграция и по линия на предаване на опит на наши кадри, което също се случва на място на границата. Възстановихме работата на тристранната и двустранната комисия, която работи между България, Гърция и Турция – тристранната, а двустранната между България и Турция. Направихме тези действия регулярни, а сега се уговорихме с турската страна да има постоянно действаща работна група, която да се занимава с всичките проблеми, свързани с границата и с нейното опазване, така че това са непосредствените мерки, които предприехме, а ролята на „Фронтекс“ в тези мерки е водеща и ще се засилва все повече. Благодаря Ви.

#16 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“ – заповядайте.

#17 · speech

Ахмед Ахмедов

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, след като поехте Министерството на вътрешните работи, още през първия ден, ако не се лъжа, Вие изразихте четири приоритета и един от тези приоритети беше борбата с нелегалната миграция, борбата с купения вот, борбата с ДДС измамите и борбата с войната по пътищата. Днес изслушването е на тема опазване на българската граница във връзка с нелегалната миграция. Не е тайна за никой от нас, че това изслушване е породено от поредната жертва, която ние дадохме в опазване на нашата граница, и използвам тази трибуна от името на „Движение за права и свободи“ да изразя нашите съболезнования към близки и роднини на опечаленото семейство. По българската граница има много командировани полицаи – може би почти от всички краища на страната, но днес темата не е нито тяхната заплата, темата не е нито тяхното облекло, нито битовите условия, в които работят, днес може би темата е техният живот. И моят въпрос, господин Министър, към Вас е следният: какъв е недокомплектът в системата на Министерството на вътрешните работи и каква мотивация е нужна за новите младежи, които желаят да упражняват тази професия на полицай? Това е една професия с голям риск за живота. Благодаря Ви.

#19 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По поставения ми въпрос аз маркирах преди малко кой за мен е основният проблем. Основният проблем е намаляване през годините на щата на Гранична полиция с около 1300 бройки. Какво предизвиква и до какво води това? Това води до нуждата в опазването на границата кампанийному. Кампанийному! Подчертавам, това кампанийно опазване продължава вече близо 10 години. Десет години се концентрират сили от цялата страна, 10 години тези хора се захвърлят на границата без никакви условия. Не е лошо да се знае как се настаняват, колко трудно се намират места, където те да преживяват, колко е трудно за тях да се откъсват периодично от семействата си и да се хвърлят там. На въпроса ми какво е правено за тях през годините, те отговарят, че задачата е била да се справят. Те са се справяли почти 10 години, както са могли. Стари са дрехите им, стари са обувките им и това е въпрос на оцеляване за тях, защото едни дрехи, които са непригодни и шумят, могат да разкрият граничния полицай, да доведат до смъртта му. Тези въпроси също решаваме днес. Но по отношение на щата, както казах и преди малко, тези 1300 бройки според мен са били необходими на Гранична полиция. Направили сме предложение да се възстановят 1260 от тях с цел добре обучени гранични полицаи да поемат цялата защита на границата – добре обучени, технически обезпечени, да се прекрати тази порочна практика на полагане на извънреден труд от страна на сили от вътрешността и сили на Българската армия. Не знам дали сте наясно, но дори координацията между тези сили е трудна, защото невинаги комуникационните им системи работят на една честота и дават възможност за комуникация, обучението им е различно, тактиките, които те прилагат, са различни. Така че събирането на толкова много различни сили на едно място създава огромни проблеми, с които ние се борим ежедневно, за да не допускаме инциденти. Така че най-правилното решение, решението, към което ние сме се насочили, което сме предложили по повод Проекта за бюджет, който се подготвяше, е увеличаване щата на Гранична полиция с 1260 бройки, прекратяването на порочната практика на извънредния труд, обезпечаването на хора от тези райони, които да пазят районите си. В тази връзка имах среща и с кмета на Болярово преди около две седмици и ние поехме ангажимент в това управление да бъде създадена група, която група да включва всички местни полицаи – те са около 40, които се базират там, и да участват в охраната на границата. Подобна политика се стремим да прилагаме навсякъде и проучваме възможностите как да наситим границата с такива групи от местни хора, които познават района, мотивирани са, служители на Гранична полиция са, за да избегнем инциденти и да облекчим максимално тяхното разставяне, защото понякога нашите патрули, за да отидат и да изпълняват служебните си задължения, пътуват повече от час или два. Така че всичко това се прави в движение и всичко това ще бъде предадено на редовния министър като неща, по които ние работим, неща, които могат да бъдат продължени. Благодаря Ви.

#21 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, като народен представител от Ямбол държа да отбележа, че познавам и района прекрасно, и проблемите на граничарите, защото живея в село Мамарчево – община Болярово, която е на 10 км от турската граница. Помня времето, когато границата се охраняваше от Гранични войски, помня и реформите. От 2011 г. мигрантският трафик по българо-турската граница е огромен. Там редовно се командироват стотици полицаи и военни от вътрешността. На първо място, това е свързано с отделянето на огромни финансови ресурси, които са нужни за тези командировки. Отделно тези полицаи не познават района и не могат да бъдат така ефективни, както местните граничари. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ многократно сме заявявали, че българската граница трябва да се пази от армията, но явно това скоро няма да се случи. Не е ли крайно време да бъдат разкрити нови щатни бройки, да бъдат назначени граничари, които да са минали нужното обучение и да познават района? Също бихме желали да получим отговор: какви са Вашите намерения за старите гранични застави; дали не биха били полезни да се създадат едни по-добри условия на труд на граничарите и дали бихте възстановили ГПУ – Болярово, в пълен състав? Благодаря.

#23 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Както стана ясно и при отговора ми на предходния въпрос, да, това е проблем. Ротацията на сили, постоянната ротация на сили от вътрешността води до това, че нарядите не могат да се сработят. Когато дойде един нов човек и този наряд стои известно кратко време там, той донякъде успява да научи ситуацията, да изучи дори местността, ако искате, да изучи тактиките, които се прилагат. В момента, в който донякъде това се случва, той се ротира и идва нов, тоест нашите гранични полицаи освен че са призвани да опазват границата, те непрестанно се опитват да обучават колегите си, идващи от вътрешността, как се опазва границата. Вярвайте ми, това не е ефективно. Това нещо трябва да приключи. Как? Аз казах преди малко – с увеличаване щата на Гранична полиция, и вярвам, че българското Народно събрание ще намери силите да реши този въпрос. Това е национален въпрос на България. Той няма цвят, няма партийна окраска. Вярвайте ми, че тези момчета ще оценят един такъв акт, направен от българските депутати. Това ще е най-голямата подкрепа, която те са получавали в последните близо 10 години, така че аз апелирам към Народното събрание това да се направи. Те ще го оценят и ще служат още по-добре на държавата си. Не мисля, че армията трябва да опазва границите, защото, добре снаряжени, нашите полицаи са изключително подготвени, изключително опитни. Повечето от тях са с над осем-десет години служба. Снаряжавайки ги сега с дълго оръжие, ние по нищо няма да отстъпваме на армейските части, които могат да пазят границата. Тактиката, начинът на разставяне, начинът на действие на граничния полицай и на армията са различни. И аз смея да кажа, че точно силите на Гранична полиция са най-добре подготвени да се справят с тази задача. Ако им се гласува доверие и се увеличи щатът на Гранична полиция, те ще направят всичко необходимо българската граница да остане безопасна. Естествено, към това трябва да се прибави адекватно техническо обезпечаване. Пак припомням, не може 154 км от 250 да бъдат обезпечени технически и ние да очакваме тези хора с телата си да бранят България. Това се е случвало години наред, но не може да продължава. Това би ги демотивирало, ако никой не им помогне в тази ситуация, и аз апелирам да им помогне и Народното събрание. По отношение на въпроса Ви за Болярово. Ние сме направили преценка колко са хората, които от Болярово могат да се включат и които са местни хора. Това са около 40 човека. Затова ще направим там група от около 40 човека и стремежът ни като цяло е да наситим границата с повече по-малки групи, които се разставят по-бързо, които познават района по-бързо, които не пътуват часове, за да заемат позициите си. И в този аспект, да, проучваме всички възможни места за настаняване на такива групи, включително и бившите застави. Не знам дали знаете обаче, огромна част от тях са в много тежко състояние. Всички, които все пак имат някакъв ресурс и този ресурс може да бъде използван, ние ще го използваме, за да сложим много по-начесто такива групи, за да могат те да се разставят бързо, да бъдат ефективни и мобилни и да бъдат изградени основно от хора от местното население, които познават и ситуацията, и местността, имат и нужното обучение, придобито през годините. Благодаря Ви.

#25 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми колеги! Слушам с интерес дискусията и отговорите, които се дават тук на зададените въпроси, и оставам с впечатлението, че едва ли не всичко е направено, всичко върви по мед и масло и едва ли не това, което се случи онзиден, е фалшива новина, защото темата за охраната на българската граница я повдигаме в последните четири-пет години, защото на всички е ясно, че това преградно съоръжение или ограда, е толкова негодно, че каквото и да го ремонтираме, и каквото и да го ремонтирате, то няма да постигне необходимия ефект. Да припомня, че парламентарната група на Българската социалистическа партия е подала сигнал и в прокуратурата за начина, по който е изградено и е поддържано това съоръжение, затова че българската Гранична полиция беше обезкървена през годините, за да се стигне до това положение, но да се върнем на темата. Слушах внимателно и Вие няколко пъти заявявахте, че един от Вашите приоритети е именно опазване на българската граница. За съжаление, фактите говорят, че този процес не се развива по начина, по който може би Вие го планирате, защото дотук имаме два трагични инцидента с три жертви. Искрени съболезнования от мое име и нашата група към семействата на починалите, защото това е истинска трагедия. Това, което забелязахме, че за да легитимирате Вашата дейност, Вие обезкървихте и ръководството на Гранична полиция. Бяха направени смени с мотива, че нещата ще потръгнат, включително онзиден, доколкото разбрахме, е освободен и заместник-директорът на Гранична полиция с мотива, че натискът по границата е намалял. Очевидно това нещо не се случва. Та въпросът ни е: в какво състояние е не преградното съоръжение, а тези помощни средства, които са изградени към него – инфрачервени камери, камери за наблюдение и така нататък, защото многократно сме задавали въпроса, че те не работят, въпреки че са изхарчени изключително много пари? Поддържат ли се и по какъв начин, защото тук чухме само добри пожелания? Кога ще се случи реформирането в Гранична полиция, за да могат наистина граничните полицаи да са там, а не да се командироват хора и някой път насила за наказание? Благодаря.

#27 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Иванов, не вярвам да сте чули от моята уста израза „проблемите по границата са решени“, но вероятно сте чули израза „проблемите по границите се решават от първия ден на встъпването ми в длъжност“. Вярвам, Вие много добре знаете – особено като бивш министър, колко трудно и бавно се развиват едни обществени поръчки, за да снабдиш хората си там с необходимото техническо обезпечение, с необходимите автомобили, с необходимите помощни средства, за да бъдат те ефективни при опазването на границата. Това, което чухте от мен, е, че тези процеси са стартирали. Стартирали са в голямата си част. Поискахме помощ от Европейската комисия и получихме такава. Ще искаме още помощ от Европейската комисия, защото европейската солидарност предполага не само декларации, предполага и активно участие при опазването на външната граница на Европейския съюз и ние вярваме, че ще получим още по-голяма подкрепа в това отношение. По отношение на инцидентите. В района на Бургас в момента има изградена такава инфраструктура за защита, каквато нямаше и не е имало. Липсата на такава, липсата на свързаност между частите на Гранична полиция и частите на полицията в Бургас, липсата на елементарна връзка – директна телефонна връзка, това са проблемите, довели до трагичния инцидент в Бургас. Що се касае до инцидента, който настъпи преди дни, това е изключително грозно криминално деяние, гнусно криминално деяние, недопустимо посегателство, но не може едно такова криминално деяние да бъде повод за спекулации. Аз дадох отчет какви действия съм извършил, но вярвам разбирате, че много назад във времето е трябвало да бъдат извършени множество действия, много назад във времето е трябвало да бъде обезпечена жизнеспособна Гранична полиция с необходимия щат. На въпроса Ви: кога ще стане това, отговорът ми е: когато българското Народно събрание отпусне необходимия финансов ресурс за тази дейност. Аз апелирам – преди малко апелирах към Вас, народните представители, защото във Вашите възможности, компетенции и правомощия е да направите този акт и да покажете истинска съпричастност към българската Гранична полиция. Благодаря Ви.

#28 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Не прехвърляйте всичко на Народното събрание!

#29 · speech

Председател Вежди Рашидов

Не подвиквайте! Господин Ченчев, не оттам, от трибуната е по-лесно. (Реплики.) Благодаря, господин Министър. Да зададат въпроса си от парламентарната група на „Демократична България“. Заповядайте.

#30 · speech

Атанас Атанасов

ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер! Този трагичен инцидент, все пак трябва да отбележим, че има своя международен елемент. Стрелбата не е от българска територия. Но така или иначе е за цялостната работа на границата. Аз ще нахвърлям няколко неща за краткото време от две минути. Разбира се, после в отношението си ще се спра по-подробно, но искам да кажа, че българският сектор „Сигурност“ като цяло, дълги години е недофинансиран и Вие искате Народното събрание да даде, но трябва да поискате, за да Ви се даде. Да се спра конкретно. Два основни елемента има по отношение на охраната на границата – това са персоналът и техническите съоръжения, или казано на професионален език сили и средства. Не искам да обсъждам сега въпроса за персонала – Вие казахте някои от проблемите и недостатъците – недокомплектуван кадрово сектор и така нататък, но искам да спра Вашето внимание и да Ви помоля да отговорите за състоянието на техническите елементи, защото след този трагичен инцидент в различни медии излязоха хора, започнаха да говорят. Искам да цитирам един бивш висш служител от МВР, който каза: „Камерите на границите не работят. Фотокапаните също не работят.“ Вие казахте, че една част от участъците не са обезпечени. Кой построи тези съоръжения? Това с обществени поръчки ли стана? Кой ги поддържа? Какво е състоянието днес на техническите съоръжения? Защото в днешно време, с техниката, с която може бъде осигурена границата, би могло тя да бъде осигурена с много по-малко персонал, за разлика от тези, които смятат, че там трябва да изсипем армията. Между другото, искам да кажа, че никога Българската армия не е охранявала границата, дори и по времето на социализма, защото да припомня, че Гранични войски бяха част от МВР. Но това само като акцент. Така че моят въпрос отново, господин Министър, е: какво е състоянието на видеонаблюдението по границата и ако то не е добро, както разбрах преди това, какви са причините за това лошо състояние? Благодаря Ви.

#32 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Атанасов, да, както отбелязахте, два са елементите, които са най-важни, за да обезпечим надеждна защита на границата си, и, да, най-много ресурс има в развитието на втория елемент – на техническата обезпеченост. Какво направихме и какво е направено там. Това, което направихме там, е, че с встъпването си, тъй като неколкократно посетих на място и терена, и граничните съоръжения, и доста от поделенията, установих, че има много лоша връзка на комуникационната система TETRA – нямаше покритие на много места, Системата имаше много лоша работа и от първия ден положихме усилия както с мобилните оператори, които обезпечават връзката, така и с дирекция „Комуникационни и информационни системи“, която обезпечава технически работата на Системата, тя да се подобри. Днес отново има екип на място от дирекция „Комуникационни и информационни системи“ и заместник-министър, които работят по тези проблеми. Много от проблемите в работата на тази система бяха разрешени, но има още за разрешаване. Не сме спрели и продължаваме да работим по тях. Що се касае до камерите, сензорите и всякакви други устройства и фотокапани, с които е снаряжена частично нашата граница, пак ще обърна внимание, че около 154 км от нея са покрити с такива допълнителни средства зад оградата, при положение че самата ограда е около 250 км. Такива съоръжения са изградени на три етапа. Съоръженията, които са ползвани и в трите етапа, и подходът, който е използван, са различни. Някъде основно се ползват камери, другаде основно се ползват сензори, които улавят шума. Там, където основно са сензори, се наблюдават много грешни сигнали, защото те са прекалено чувствителни и улавят всякакви движения и до голяма степен пречат на силите – постоянно задействат фалшиви аларми, което притъпява вниманието им и излишно ангажира ресурс. Третият етап от изграждане може би е най-добре разработеният. Ако трябва да коментирам, най-добре разработена би била някаква комбинация между първия и третия етап, но нито един от трите етапа не може да се каже, че ползва възможно най-съвременната и модерна техника и възможно най-съвременните модерни технологии. Нашата амбиция е, доизграждайки тези близо 100 км липсващо техническо обезпечаване, да се поучим от пропуските, да се поучим от добрата работа на част от тези етапи и на част от внедрените там технически средства и да предложим такова обезпечаване, което да е по-добро от предишните три етапа, което да служи на хората на терен. Събрали сме много информация от тях – кое работи и кое не работи. Всичките тези три етапа като изграждане са далеч назад във времето – на голяма част от тях е изтекъл гаранционният срок за поддръжка, но правим всичко възможно – отделяме средства, отделяме ресурс, да поддържаме тези системи. Възстановихме работата на значителна част от тях и продължаваме усилията да възстановим изцяло тяхната функционалност, но пак подчертавам: те имат определени дефицити, което налага да помислим и мислим за тяхното надграждане. Освен изграждането на тези близо 100 км ние сме длъжни да надградим тези три етапа по начин, особено първи и втори, който да обезпечава надеждна защита на границата. В тази посока са насочени и усилията ни. Благодаря.

#34 · speech

Александър Николов

Български възход

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Темата на това изслушване очертава поредната ситуация, в която се намираме – изненадани от развоя на събитията, който обаче, за съжаление, е повече от логичен, защото е резултат от системна грешка и трупани в годините – да не казвам последните десетилетия, лоши практики. Трагедията със загиналия полицай е огромна и личната болка няма как да бъде удовлетворена с политическо говорене или управленски равносметки. Смисълът на днешното изслушване обаче е намиране на адекватен отговор спрямо причините, довели до инцидента. В случая е лесно да се търсят грешки, включително и в действията на настоящото ръководство на Министерството или ръководените служби. Не считам обаче, че това е справедливо, нито, че е разумно. За съжаление, инцидентът ясно показа, че твърде дълго като държава сме толерирали южната ни граница да бъде сляпа страна. Не считам, че настоящото ръководство в лицето на министъра носи пряка вина за тази ситуация, нито че през тези няколко месеца управление е настъпила съществена негативна промяна. Нужно е обаче да се поеме отговорност не чрез оставки, а чрез правене на анализ, предлагане и приемане на работещи решения. Следва да се проведе ефективна и безкомпромисна борба с трафика и трафикантите по южната ни граница. Аз съм малко изненадан, че за пръв път в днешните изказвания се чува думата трафик. Предвид горното, моля министър Демерджиев да даде яснота по следния въпрос: изпълнителната власт на база информацията и ресурсите, с които разполага, има ли готовност да внесе и в какъв срок конкретни предложения, касаещи включително промени в Закона, работещи решения, дори такива, които касаят службите, униформените служители, техниката, оборудването, бюджета, за да ѝ осигурим възможност да обезпечи сигурността на границата и да проведе безкомпромисна борба с трафика и престъпните мрежи, които оперират там? Благодаря за вниманието.

#36 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, ще започна с личния момент. Да, действително това е една огромна трагедия. Аз имах тежката задача да се срещна с родителите на загиналия наш служител и ако те бяха поискали оставката ми, днес щях да съм я депозирал. За мен е чест фактът, че те поискаха той да бъде погребан с парадна униформа. Оттук ще премина към другия Ви въпрос – борбата с трафика, с нелегалната миграция. Тази борба може да бъде провеждана по два начина. Ние я провеждаме по единия. След трагичния инцидент в Бургас проведохме над 200 полицейски акции, образувани са над 100 производства – само там в региона, разбити са десетки такива групи, задържани са близо 100 лица, участващи в такива групи. Ние разклатихме мрежата на този нелегален трафик в България изключително сериозно. За да бъдат максимално ефективни тези наши усилия и действия, такива действия трябва да се проведат и на териториите на съседни държави, защото този трафик обхваща от територията на Турция до територията на крайните точки, които са в централните европейски държави. Правим усилия и стъпки в тази посока, работим в тясно взаимодействие, както казах, и с Eвропол и с „Фронтекс“ и с всяка една от държавите по тази верига. За да бъде ефективна тази борба обаче трябват законодателни изменения. Оказа се, че този трафик е доста леко наказуемо престъпление, което създава предпоставки множество лица – в момента лица от цяла Европа, да се включват и да участват в провеждането на този трафик, защото те биха получили много по-леко наказание от трафика, примерно на наркотични вещества, но икономическият ефект за тях е много сходен и близък. Така че това ги кара спокойно да участват в тези дейности и както отбеляза наскоро и главният секретар, при над 3000 производства за трафик до момента по малко над 100 от тях има ефективни присъди. От една страна трябва да се вземат мерки и нашите правоохранителни органи да погледнат много внимателно на този проблем, който се задълбочава, а от друга страна, ние трябва да предложим законодателно решение чрез повишаване, включително на наказанията за този род деяния и криминализирането на част от тези деяния, което в момента не е направено. Създадохме работна група в Министерството на вътрешните работи и вярвам, че в близките дни – може би не дни, но седмица-две, нейната работа ще приключи и ще можем да внесем законопроект. Силно се надявам, че подобно на темата с щатните бройки този законопроект ще бъде разгледан приоритетно и Народното събрание ще помогне на българската гранична полиция в опазването на българската държавна граница. Благодаря Ви.

#37 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. Колеги, преминаваме втори кръг въпроси в същия ред. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заповядайте.

#38 · speech

Младен Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Първо, искам от тази трибуна да изкажа съболезнования на родителите, близките и колегите на загиналия наш български граничар. Съжалявам, че това изслушване се случва, след като настъпи един необратим процес – загина български полицай. Ние от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и аз в лично качество като дългогодишен служител в това министерство – последствие ръководител, още от Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, а и в сегашното Народно събрание повдигахме въпроса за проблема със сигурността на българо-турската граница, с проблема на засилващите се миграционни процеси. Да, голяма част от тези факти са обективни, но и голяма част зависят от организацията и от тактическите действия. Ако се върнем назад, ще видим, че имаше много сигнали, които показваха, че обстановката се изостря, че трафикантите стават все по-нагли, все по-безкомпромисни в ситуация, в която са попаднали, срещу органите на реда. Ще дам пример със случката в Бургас, ще дам пример със случката в близост до границата, където загина също един граничен полицай при изпълнение на служебните си задължения. Всичките тези сигнали би трябвало да се забележат от професионалното ръководство и от ръководителите, които на терен управляват силите и средствата. Наскоро Вие съобщихте за резултатите от проверката за трагичния инцидент в Бургас и там ясно посочихте причините. Като бивш министър знам, че за три месеца един министър не може да реши проблеми, които в предходния период са натрупани – имам предвид управлението на Министерството преди Вас. От Вашите отговори на въпросите, които бяха зададени от колегите, слушахме, че наистина много е направено. Вие сам казахте за трите етапа на изграждане на техническите съоръжения по защитното съоръжение. Вие казахте за автомобилите – да, голям брой са, в сервизи са, но тези автомобили са закупени, аз бих казал, че са с много добри технически показания, не всички, защото има и някои от тях, които в предишните ръководства не бяхме съгласни да се променят техническите спецификации и да се взимат автомобили с по-нисък клас, но това е въпрос на минало. Въпросът е, че тези технически средства не са се поддържали и не знам и в момента как се поддържат. Вие сам казахте, че тяхната гаранция е изтекла, гаранционната поддръжка е изтекла, а знаете, че в такъв случай трябва да се сключат договори и се направят обществени поръчки за следгаранционно поддържане...

#40 · speech

Младен Маринов

Извинявам се, господин Председател. Издавайки това нещо, аз искам да се обърна към конкретния случай и да задам следния въпрос: Гранична полиция, както между другото и всяко полицейско управление, е снаряжена с дълго оръжие, това е част от бойната готовност и то се намира знаете в ГПУ-тата или в районните управления. Отчитайки всичките тези сигнали за предишни усложнения в обстановката и поведението на престъпниците по отношение на полицейските служители, кой трябваше да поеме отговорност и да разпореди преди да настъпи този трагичен инцидент – да се снаряжат граничните полицейски патрули с дълго оръжие? Да имат противозащитни жилетки, а чухме от главния секретар, че ще бъде разпоредено да имат и уреди за нощно виждане. Защо трябваше да стигаме до смъртния случай и кой в Министерството на вътрешните работи разпорежда патрулите да дават наряд с дълго оръжие? Това, между другото, е сериозна отговорност за ръководителите, но те трябва да я поемат. Аз съм я поемал, когато е имало нужда, съм разпореждал нарядите да се движат с дълго оръжие и това се прави преди да се стигне до този трагичен инцидент...

#44 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Маринов, по отношение на дългото оръжие. Проблемът с дългото оръжие и с неговото внедряване е липсата на достатъчно обучени хора в състава на Гранична полиция, които да боравят с дълго оръжие. Знаете, че когато се използва това оръжие, то е толкова опасно, че освен че може да защити нашите гранични полицаи, може да доведе до инциденти. Причината да не включваме дълго оръжие до момента в снаряжението им беше тяхното становище, че те са достатъчно обезпечени с пистолети и в наряда, включително и в този наряд, в който загина трагично нашият полицай, са включени военнослужещи, те дават смесени наряди, които имат автомати. Тоест тяхната позиция, говоря на граничните полицаи, винаги е била: ние добре се комбинираме с колегите, които имат автомати, които имат различна тактическа подготовка за действие, съчетана с нашата, която е свързана с повече движение и с повече преследване, дори, ако щете, в някои ситуации дългото оръжие не е уместно. Но ние преценихме след този инцидент, после ще отворя скоби, за да обясня защо този инцидент няма пряка връзка с носенето на дълго оръжие, но ние преценихме след този инцидент и на база на ескалацията на ситуацията, че сме длъжни да ги обезпечим с такова оръжие, длъжни сме да ги обучим. Академията предложи как да стане това – в изключително спешен порядък ще проведем обучение и ще ги снаряжим до един с дълго оръжие. Вече повече от месец и половина минавам през поделенията на Гранична полиция и обяснявам на граничните полицаи да не се колебаят и при нужда да използват оръжие. Това не е призив безпричинно да стрелят, да убиват, това беше призив да се пазят. И в случая, за нещастие, няма отношение нито бронежилетката, нито дългото оръжие, нито каквото и да било, защото той е покосен с един изстрел. Изстрелът е в главата. Имат бронежилетки, които се намират в автомобилите, много рядко ги слагат, защото те са 12 кг, а при тази дълга смяна, която граничните полицаи имат, при тази динамика в тяхната работа абсолютно невъзможно е да издържат с 12-килограмова жилетка. Имат и прибори за нощно виждане във всеки патрул – там където има автомобил, там където има комплектуван патрул. Част от тези прибори, за съжаление, са морално остарели и не им дават възможност да гледат адекватно и да добият информацията, която им трябва. Предприели сме действия по отношение на снабдяване с нови, проучили сме какви са те. Водили сме се от практиката до голяма степен на „Фронтекс“, които ползват модерни уреди, модерни прибори, така че работим по темата. Но за съжаление, за обществените поръчки в тази сфера също важат правилата и също е необходимо технологично време. По отношение на техниката. Да, изградена е на 154 от 250 км, другите 100 трябва да бъдат покрити. Много е тежък районът там, където няма покритие – това е районът на Малко Търново, районът след отговорността на Средец, но районът на Малко Търново е може би най-тежкият район – пресечен район, много труден за опазване, много труден дори за действия при наличието на техника. И за съжаление, точно този район не е технически обезпечен. Стартирали сме процедурите, включително по изготвяне на технически спецификации и по задействане на обществени поръчки. По отношение на тези части от системата, за които гаранционният период е изтекъл, да, текат процедури, сключваме договори за тяхното поддържане и след гаранционния период. Но когато една техника започне да остарява, много трудно се намират необходимите резервни части, много трудно се намират годни техници, които да поддържат тази техника. Но правим всичко необходимо и възможно и мисля, че тези три етапа все пак ще можем да ги поддържаме да функционират и да помагат, доколкото това е технически възможно при тяхното състояние. Благодаря.

#45 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната“, заповядайте.

#46 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми колеги! Чухме, че техническата обезпеченост е ключова за опазване на държавната граница и за съжаление, чухме и много притеснителна информация за състоянието на джиповете, за състоянието на уредите за нощно наблюдение. Аз искам да Ви върна към една от темите, които Вие засегнахте, мисля че е много важна особено, когато трябва да пазиш една дълга граница и човешкият ресурс не е достатъчен. Говоря за видеонаблюдението. Знаете, че се ползват мобилни, стационарни, термовизионни камери и въпросът ми е да дадете повече информация, защото, когато си технически обезпечен и използваш по предназначение и правилно тези възможности, това подпомага да можеш максимално да използваш човешкия ресурс, с който разполагаш. Какво е състоянието в момента на тези камери? Работят ли? Не работят ли? Кой ги поддържа? Доволни ли сме от тази поддръжка? Има ли нужда от закупуване на нови камери? Предприети ли са действия в тази посока? Защото нека да видим какво е текущото състояние и нещо предприето ли е в тази посока, защото мисля, че това е едно от решенията, които може да се случат. Трябва да видим всъщност къде се намираме в момента. Тези камери в момента работят ли, колко от тях работят, кой ги поддържа? Знаем, че една техника, както казахте с джиповете, ако не се поддържа, и даже, когато не са закупени правилните джипове, както чухме и от бившия МВР министър на ГЕРБ, какво правим? Камерите, които в момента ползваме, вършат ли работата, която трябва да вършат, и поддържат ли се по начина, по който трябва да се поддържат, е въпросът, който искаме да зададем? Благодаря.

#48 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По така зададения въпрос аз уточних: има изградени три етапа на различни технически съоръжения, които трябва да подпомогнат работата на граничарите. Някои от тях включват основно камери – това са първи и трети етап, други включват основно сензори – втори етап. Има и така наречените фотокапани, които са разположени в дълбочина, с цел да установят лица, които са проникнали и не са могли да бъдат спрени на самата граница от нашите патрули. Действително техническото обезпечение е изключително важно, защото там, където действа трети етап, който работи между другото най-добре от всичките три – това е в района на отговорност на ГПУ – Средец, данните на хората там са, че с шест пъти по-малко личен състав ефективността по опазване на границата е по-добра. Набелязахме това още в началото като възможност, като посока, в която да се развие защитата на границата. Искахме помощ, както казах, от Европейската комисия и я получихме. Предприели сме действия да използваме целия наличен ресурс на МВР в две посоки – ремонт на трите етапа на съществуващите съоръжения, доколкото това е възможно, тъй като част от тях са морално остарели и поддържката им е изключително трудна. Не е въпрос само на намиране на хора, които да ги поддържат, много трудно се обезпечава тяхната работа за един по продължителен период. Дефектите са един след друг и действително това е тежка задача. Важно е да се доизгради, и то да се доизгради с възможно най-ефективно техническо обезпечаване четвъртият етап, който да покрие района най-вече на Малко Търново. Това е от изключителна важност. От изключителна важност е да се обезпечи осветление в района на тази ограда, за да могат нашите граничари да не са слепи мишени, а да виждат какво се случва там. Те ползват на много места агрегати за доставяне на ток. Знаете колко шум произвежда един агрегат и може да си представите, че при използването на тези агрегати те също стават мишени. Така че има действия, които не са толкова големи по обем, които трябва да бъдат извършени, за да може ние да им обезпечим навсякъде възможност да ползват електрическа енергия, да не ползват тези шумни агрегати, да имат необходимата осветеност към граничното съоръжение, за да виждат какво се случва там, и техническо обезпечаване чрез възможно най-добра съвременна система. Работим и по трите направления в момента. На различни етапи се намират: някои – изготвяне на техническото задание за обществени поръчки, другаде сме стартирали вече обществените поръчки, както това касае поддръжката на вече изградените три сектора с технически съоръжения. Там текат, има и завършени обществени поръчки за тяхната поддръжка. Работим по обществената поръчка за автомобилите, като целта е да се намери максимално здрав и функционален автомобил, пригоден за тежките условия там, при граничната 30-километрова зона. Работим и за снабдяването с осветление на цялото съоръжение от около 250 км. Така че всички тези действия са в развитие. Имаме за момента средства, за да ги движим. Разчитаме и на помощта, както казах, на Европейската комисия. Имаме одобрени програми в тази посока. Всеки лев от тези програми ще бъде използван за техническо дообезпечаване на границата. За мен това е ключът към ефективното опазване на границата и към защитаване в най-голяма степен на нашите гранични полицаи. Благодаря Ви.

#50 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, на 7 ноември тази година станахме свидетели на възможно най-лошото – загубихме още един български герой. От съседна държава бе стреляно по наш граничен полицай. Това е трети смъртен случай на убито лице от системата на МВР. Двама загинаха в Бургас и един край Елхово. Условията на труд в сектор „Гранична полиция“ по-добре да не ги коментираме, за да запазим най-вече достойнството и уважението на служителите, които работят там. Поради факта, че Вие сте служебен министър, а не редовен, едва ли, когато сте поели това Министерство, сте разработили и реформа в тази сфера. Но сега проблемът е грандиозен и реформа трябва да има, при това изключително спешна. Въпросът ми към Вас е: разработена ли е такава и в какво точно се състои тя? Ще бъде ли осигурено ново оборудване, като екипировка, жилетки, каски, автомати, тракери, радиостанции и така нататък, и ще бъде ли извършен бърз ремонт на техниката, включително на служебните автомобили, които осигуряват транспорта на граничните служители? Също така изключително важно е да кажете и дали министър-председателят е поел пред Вас ангажимент в тази насока, какво е неговото виждане по въпроса и разминава ли се то с Вашето? Не на последно място, искам да попитам: какви мерки ще предприемете, за да изравните командировъчните и квартирните на българските служители с тези на техните колеги от Европейската агенция за гранична и брегова охрана? Защото българските служители получават пет пъти по-малки суми от тези на европейските си колеги. Нашите служители получават 60 лв. квартирни и 20 лв. командировъчни, което се равнява грубо на 40 евро, докато техните колеги от „Фронтекс“, говорим на ден, получават по 200 евро или, както казах, пет пъти повече. Какво ще предприемете или съответно няма да предприемете в тази насока, защото смятам, че това интересува всеки служител в сектора и е жизненоважно за това да имаме по-добре функционираща охрана на границата? Благодаря Ви.

#52 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Въпросът съдържа две части, поне така го разбрах. В първата си част съдържа политики като стратегия по опазване на границата. Аз вече споделих – тази стратегия, която ние виждаме като политическо ръководство в момента на Министерството на вътрешните работи, е в две посоки – връщане на щата на Гранична полиция – 1264 човека, и техническо обезпечаване с максимално модерна и надеждна техника, която да пази както границата, така и живота и здравето на българските гранични полицаи. По първия въпрос сме внесли предложение до Министерството на финансите за увеличаване на този щат, то стои там. По въпроса Ви: имаме ли разбиране – да, имаме пълното разбиране и подкрепата както на министър-председателя, така и на целия кабинет. Въпросът обаче да достигнем нивата, към които Вие апелирате, и аз много бих се радвал да достигнем, е свързан с финансовите възможности на държавата. Нашата амбиция по-скоро е да премахнем извънредния труд, да премахнем и да сведем до минимум командировките. И сме направили така, че парите в системата, които се дават както по повод на командироване, така и допълнителното заплащане на служителите, когато полагат такъв тип труд, да бъдат увеличени в рамките на нормативно допустимото. Работим по промяната на съответните наредби. Част от тях вече са променени, другите ги променяме – в момента тече процедура. Така че всичките възможни средства, които граничните полицаи могат да получават за труда си, както и командированите служители от страната, които служат там – на границата, ще бъдат на тяхно разположение, но в рамките на възможностите на българския бюджет. Аз не мога да обещая тук от тази трибуна, още повече в качеството си на служебен вътрешен министър, че те ще получават колкото служителите на „Фронтекс“. Те работят не по-малко от служителите на „Фронтекс“ и са изключително подготвени и достойни хора, но към днешна дата реалностите са такива, че не можем да им осигурим такова заплащане, за съжаление. Така че двете посоки на развитие са тези. По отношение на техниката – аз Ви казах, изнесли сме допълнителни техници в ремонтна работилница, която се намира в Елхово. Поели сме лично отговорност за голяма част от ремонта. Самата работилница има нужда от ремонт, какъвто правим в момента и ще довършим, за да може там да работят при нормални условия хората, ремонтирайки автомобилите си. Има нужда от ремонт на – има изградени малки такива, от типа на будки, да кажем, съоръжения, в които граничните полицаи изпълняват част от службата си. Те не са малко, разположени са по цялото протежение на оградното съоръжение. Голяма част от тях имат проблеми с прогнили подове. В момента ремонтираме тези подове. Създаваме им условия, както казах, да се махнат агрегатите от тези съоръжения и да не привличат с шума си нездраво внимание на хора, които по някакъв начин искат да посегнат на нашите полицаи. Това може да стане сравнително лесно. Опитваме се, правим го – да се прекарат електрически кабели по няколко метра. За мен отдавна е трябвало да стане. В момента се случва. Бронежилетки. Обсъждахме темата, работим по поръчването на бронежилетки, които са достатъчно надеждни и не толкова тежки. Пак казвам, наличните са изключително тежки и не ги предпочитат. Служителите са готови да рискуват живота си, вместо да ползват тези бронежилетки. По отношение на приборите за нощно виждане. Много малка част от тях са съвременни, модерни, работещи. Предприехме действия по снабдяването на служителите с такива. Като казвам „предприехме действия“, готвят се технически спецификации за поръчки. Облеклото. Оплакват се от облеклото си служителите. То е пригодно единствено да ги пази от дъжд. Това облекло произвежда шум, това облекло им създава изключителен некомфорт, когато изпълняват служебните си задължения. В следващите дни ще бъдат готови мострите, които се подготвят отдавна, на новото облекло и вярвам, че след месец те ще започнат да получават облеклата си, както казах, на работните си места – там, където са поръчали своите мерки, а не в София централно, както това ставаше и става до днес. Отиват в един огромен склад и там търсят сред множество облекла нещо, което би било полезно или може да им стане. Сега те ще получават целия пакет облекло и обувките си на работното място – така както са ги поръчали, с техните индивидуални размери и съобразно техните индивидуални нужди. Така че това са действия, които сме предприели, действия, които са в развитие. Всъщност тече поръчка по снабдяване с автомобили. Ще може тя да завърши и да се получат реално автомобилите там някъде – в края на първото тримесечие на идната година. За жалост, повечето действия имат технологични срокове – ние сме започнали и сме стигнали донякъде в тези действия. Малка част от тях сме завършили, но не поради бездействие, а поради необходимостта да бъде спазен съответният технологичен срок. Благодаря Ви.

#53 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Министър. Парламентарната група на „БСП за България“. Заповядайте, господин Ченчев.

#54 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, господин Вицепремиер, дами и господа народни представители! Благодаря за въпросите. Начинът, по който се задават тук, показва, че парламентарните групи не искат да политизират, а от загриженост искат да разберат истината за състоянието от вицепремиера. И това е така. Така че, господин Вицепремиер, не говорете, че който и да е от народните представители задава въпрос по политическа линия. Използвам случая да изкажа съболезнования, разбира се, и на близките на загиналия достоен български мъж – нещо, което е изключително неприятно и дано не се случва повече. Господин Министър, няколко неща. Външната граница – ясно, българо-турската граница, проблемите ги казахме, дискутирахме ги. Мигрантите обаче влизат. Пропуски в системата има, и при Вас ги има. И като влязат тези мигранти, те пребивават на територията на цялата страна, защото каналджийските схеми убиват. Заради каналджийските схеми има и побоища, не само смъртни случаи, на територията на цялата страна. Има натиск и върху други граници. Аз съм говорил с директор на Гранична полиция на друга граница, който отговаря за един периметър от десетки километри, и разговорът ми с него ме ужаси! Вие призовахте преди малко – извинявайте, господин Министър, ама е малко нахално да прехвърляте и да призовавате Народното събрание да Ви дава повече средства, след като Вие не сте дали адекватен бюджет, заради който искате тези средства. Вие не сте ги поискали, а искате от Народното събрание повече средства за тези разходи и за текущите нужди. Ясно е, че ги има, затова внесете бюджет! Не хвърляйте всичко на Народното събрание и на всичките парламентарни групи. Ние ще реагираме адекватно, ще дискутираме, когато внесете адекватен бюджет! Питам: след като МВР знае, говорихме и за „Фронтекс“, хората в пограничните райони, че и хората вече във всички градове знаят за каналджийските схеми, знаят къде има мигранти, знаят къде се крият мигранти, страхуват се, особено в пограничните райони. С мен се свързаха хора от Бургас. Те имат фирми за автомобили под наем – тези автомобили се ползват за каналджийство, предполагам, знаете – и си намират автомобилите, защото са снабдени с джипиес, по полетата – зарязани, с щети по тях! Така че проблемите са много и трябва по това нещо да се действа. Вие сте вицепремиер по обществения ред и сигурност – отговаряте за територията на цялата страна и за всички граници. Затова кажете ми: какво противодействие имате на цялостните схеми за територията на цялата страна, когато вече мигрантите са влезли тук? Благодаря Ви.

#56 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Какви действия предприемаме, аз ще кажа подробно по отношение на тази ситуация, но вярвам знаете, че тази ситуация не се развива през последните три месеца. Вярвам знаете, че тази ситуация се развива от много години на българо-турската граница. Вярвам знаете, че тези хора преминават от много години през България. На 14 октомври аз участвах в неформален съвет „Правосъдие и вътрешен ред“ в Люксембург и там държавите членки откроиха актуалните, най-тежките мигрантски маршрути. България не е сред тях, да Ви кажа, въпреки че натискът е изключително голям, натискът е нараснал над четири пъти в сравнение с предходната година. Ние не пропускаме толкова много нелегални емигранти, колкото пропускат Кипър, Гърция, Северна Македония, Сърбия – Сърбия е лидер в момента по пропускане, и Италия дори. Така че мерките, които взимаме, дават ефект и обективните цифри говорят за това. Ако миналата година пикът на натиска се е оформил някъде в средата на октомври, в момента кривата спада надолу в началото на септември. Така че тези действия, които предприемаме, дават резултат. В какво се изразиха те във вътрешността на страната? Както казах, бяха проведени над 200 специализирани полицейски операции, бяха образувани над 100 досъдебни производства само в Бургаско. Задържани са десетки лица. Това са разбити групи, които активно действат. Сред тях има и такива, които са действали и с автомобили, взети под наем. Тези автомобили също са задържани, което създава известни неудобства за собствениците на тези автомобили. Страдаме от липсата на достатъчно ясни разпоредби, които да криминализират част от деянията, свързани с трафика. Това ни ограничава до голяма степен да привличаме трафиканти, които не осъществяват крайния състав да превозват тези хора срещу някакъв тип възмездно заплащане. Така че действията, които предприехме във вътрешността на страната: изграждането на много допълнителни контролно пропускателни пунктове, снабдени с ленти, действащи за спиране на автомобили, снабдени с по-тежко въоръжение служители, снабдени с всичката необходима техника за това, доведе до това, че в района на Бургас ни е докладвано от местния директор на Областната дирекция, че считано от началото на септември не са прониквали коли с незаконни емигранти на територията на град Бургас. Тази система от контролни пунктове започваме да изграждаме в Ямболско, ще изградим и в Хасковско, за да може да предотвратим пренасочването на потока там, където не е достатъчно обезпечена вътрешността. Достатъчно много постове и групи във вътрешността сме сложили, които да идентифицират лицата, успели да преминат, въпреки всичко и през граничната зона, и през тези допълнително изградени контролно-пропускателни пунктове. Точно поради тази причина ежедневно ставаме свидетели на задържането на такива лица, но това е следствие на засилването, активността на действията по тяхното издирване, установяване и настаняване в съответните центрове. До голяма степен мога да кажа, че намалява и броят на настанените лица в центровете вече, това се случва в последните месеци. Ще направя един такъв паралел – ако през септември настанените лица са били 1702, към момента са 988. Успяхме да освободим половината от капацитета на Любимец, което означава, че допуснатите на територията на страната лица намаляват. Това се отчита, отново казвам, и от нашите европейски партньори. Така нареченият вторичен трафик, който се насочва през България към Европейския съюз, намалява. И Ви уверявам, че ми беше изключително приятно да чуя от австрийския ми колега, че в Долна Австрия емигрантите са основно граждани на Индия и Бурунди, дошли от Сърбия, а не афганистанци и сирийци, дошли от българска територия. Благодаря Ви.

#58 · speech

Ивайло Мирчев

ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Вицепремиер, от чутото в дискусията до момента се налага един основен извод, поне за мен, и той е, че в последните 30 години ние не сме мръднали като общество по отношение на начина, по който обезпечаваме технически и въобще с екипировка служителите на МВР, начинът, по който се отнасяме с тях и как разглеждаме тяхната работа. И ще дам един пример. Малко преди да вляза в залата говорих с един граничен полицай, той ми каза: аз за 10 години имам три години командировки на границата. Това абсолютно не е нормално. Ще ми позволите да имам два въпроса, защото ги считам за важни и двата. Първият въпрос, от тези 1260 души има ли възможност, тъй като вчера главният секретар каза, че първата част от тях ще бъдат назначени до март месец – първите 150, има ли възможност този процес да бъде ускорен и откъде ще бъдат намерени тези хора, тоест те ще бъдат взимани от системата или ще бъдат новонаети? Моля за конкретен отговор на този въпрос, защото наистина е важно. На второ място, правен ли е одит на системата за видеонаблюдение и на цялата техническа част на системата за охрана на границата? Питам това защото, докато Ви слушах, се сетих, че в България например е развойният отдел на най-известната компания за софтуер за видеонаблюдение в света. Ние тук имаме страхотни специалисти, които могат да направят така, че цялата граница да бъде охранявана изцяло автоматизирано, тоест не говоря по отношение на патрулите – те са необходими, обаче единствено можете да получавате конкретен сигнал, че на тези координати има движение, не е нужно дори някой да гледа мониторите. И това не е някаква новост. От доста години подобни системи съществуват и ние сме работили в работата си с тях. Тук въпросът е има ли направен до момента одит, който да направи анализ в каква степен това, което ние вече сме платили и сме инсталирали на границата, върши въобще някаква работа и подпомага нейната охрана? Благодаря Ви.

#60 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Мирчев, ще започна с първия Ви въпрос. Правим всичко възможно да ускорим процедурата по назначаване на тези 150 щатни бройки, които можем на този етап да задвижим. Процедурата тече. Поставил съм задача на директора на Гранична полиция тази процедура да се движи възможно най бързо. Откъде виждаме хората, които ще постъпят? За тези 150 бройки специално най-логичният избор са техническите сътрудници, които в момента са на границата. Техният брой е значително повече от 150. Голяма част от тях работят там по 5 – 6 години, много добре са подготвени, добре са обучени и мисля, че те са първите хора, които трябва да включим. Естествено, ще участват на конкурсите, знаете, провеждат се конкурси, при положение че се представят на необходимото ниво, ще бъдат назначени. По отношение на одита в системата. Поставил съм задача на цялото професионално ръководство, не само на Главна дирекция „Гранична полиция“, но и на районните подразделения. Всяко от тях е набелязало пропуски, плюсове, начина на функциониране на всеки един от изградените три етапа в района, за който отговаря съответното подразделение. Знаем много добре дефектите на системата, знаем много добре предимствата на определени елементи от тази система и сега, изготвяйки техническите спецификации на четвъртия етап, който да покрие и завърши цялостното обезпечаване на границата, ползваме този опит изцяло. Има пропуски, те са отчитани при работата на съответния етап. Самите гранични полицаи много добре са отчели предимствата и минусите на тази система. Освен техният опит обаче, който синтезирано получихме чрез тези ръководители, сме поканили и сме провели десетки срещи до момента с всякакви дружества, имащи отношение към тези процеси, познаващи тази специфика на софтуер, на хардуер, на необходима техника и всичките тези предложения ги анализираме внимателно, за да може в четвъртия етап да включим най-доброто техническо оборудване и обезпечение. Защото, пак казвам, това е пътят – основният път ние да постигнем добра защита както на границата, така и на живота и здравето на нашите служители. А иначе – да, за съжаление, като държава не сме мръднали много през последните 30 години. Самият факт, че се постави въпроса аз да нося отговорност, за това че българските служители на МВР са снабдени с пистолети „Макаров“, аз ще направя всичко възможно да не са, но знаете откога този пистолет е на въоръжение и знаете откога е могло и е трябвало да бъде заменен. Благодаря Ви.

#62 · speech

Григор Захариев

Български възход

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Много неща се казаха, на мен ми се падна да се изказвам последен. Много от въпросите, които исках да задам, вече са зададени, получихме отговори. Но като човек, който 36 години се занимавам с изграждане на системи за сигурност, голяма част от съзнателния си живот съм изкарал в служба СОТ на МВР, искам да попитам господин министъра: след всичко, което се каза и се чу в тази зала по повод четвъртия етап, в който се очертава да се изграждат системите за сигурност, технико-тактическите задания, които се поставят към фирмите, дали се контролират от МВР? В смисъл има ли технически специалисти, след като вече служба СОТ от 2013 г. не съществува, за което аз лично съжалявам, дали МВР е водеща в определянето на всички параметри, които трябва да влязат в тези задания и фирмите да работят по тези въпроси, така че четвъртият, евентуално и следващи етапи, да включват интегрирани системи, които да включват всички необходими детектори, камери и като цяло да не позволяват човешкият фактор да влияе на взимането на оперативните решения и действията на патрула при дадена аварийна ситуация? Така че въпросът ми е всъщност, още веднъж ще го повторя: дали в МВР има достатъчно технически капацитет тези задания да бъдат изготвени коректно и те да отговарят на всички съвременни изисквания и норми, които в момента съществуват в света? Благодаря Ви за вниманието.

#64 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, по отношение на поставения въпрос, не може да се каже, че МВР разполага с някакъв изключителен технически капацитет, но това, което направихме, е да подсилим в това отношение дирекция „Комуникационни и информационни системи“, която се занимава с тези въпроси, направихме някои допълнителни назначения там, сменихме някои от кадрите. Вярвам, че в момента дирекцията разполага с по-добър технически капацитет, но ние не сме я оставили сама да готви това задание. Както казах преди малко, както ръководството на Гранична полиция, така и ръководителите на териториалните структури предадоха анализ на начина на работа на досегашните системи за интегрирано видеонаблюдение и техническа защита на границата, плюсовете и минусите на всяка една от тях, дадоха предложения какви елементи да се включат в изграждането на четвъртия етап от тази система. Всички тези предложения ние сме ги обобщили и ги имаме предвид при изготвянето на техническото задание. Нещо повече, проведохме десетки срещи с различни дружества, представители на доста сериозни компании, имащи опит в тази сфера. От тях също сме взели много информация и предложения и при изготвяне на техническите задания ползваме както вътрешната информация, добита от опита на нашите служители при работата със сега съществуващата интегрирана система в нейните три етапа, така и тези предложения и иновации, които получихме в хода на разговорите с тези дружества, специализирани в изграждането на този род съоръжения. Благодаря Ви.

#65 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря Ви, господин Министър. (Шум от ГЕРБ-СДС.) Младите от ГЕРБ, по-тихо в залата! Господин Иванов, шуми се много. Колеги, всяка група има правото да зададе своите въпроси към министъра от близо пет минути и да вземе отношение към отговорите на министъра. Заповядайте, господин Манев.

#66 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Министър, много неща чухме днес от Вас, много въпроси бяха зададени. Аз искам да започна със съболезнования към близките, към роднините, към колегите! Искам, между другото, да Ви кажа, че сълзите Ви от тази трибуна ги оценявам, защото мъжките сълзи са много тежко нещо, но дотам. Господин Министър, всичко това, което се опитвате да направите в последните дни, не Ви прави чест. Вие търсите виновен – ако не е оградата, някой друг, ако не е поддръжката, нещо друго… И аз мога да Ви кажа кой е този виновен? Той стои в тази зала. Това е бившият министър преди Вас. От тази трибуна ние тук говорихме часове наред, че поддръжката на съоръжението не трябва да отива в МВР. Да, обаче имаше едни 70 милиона от другата страна на нашето говорене и тя отиде там. Сега не работело. Казахте: нямало технически персонал в МВР, нямало технически капацитет, сега подготвяте задание и така нататък. Господин Министър, когато в Министерството на вътрешните работи министър е човек, който никога не е обличал тази шумяща униформа, господин Рашков и господин Министър, е много трудно да не го подвеждат вътре и много трудно е той да не подвежда нас. Що се отнася за подвежданията – ще си позволя да направя едно нарушение от тази трибуна, надявам се председателстващият да не накаже за това, пък ако ме накаже, ще си понеса наказанието. Ако високопроходимите автомобили „Ленд Роувър“ не Ви харесват, дайте да вземем „Лада Самара“, „Лада Нива“, УАЗ?! Защото това правите Вие – говорите оттук как тези автомобили едва ли не са най-големите трошки на света, ама това не е вярно. Няма да влизам в чистия професионализъм. Чудно ми е защо не отговорихте на колегите от БСП, че тази част от оградата, за която сега става дума, е построена по тяхно време. Чудно ми е и друго – Вие като министър излизате от тази трибуна и казвате: сега ще раздадем автоматите на хората, те не са малко подготвени, но ние, ама ние ще им дадем автоматите. Вие давате ли си сметка за какво говорим по този начин? Какво може да настъпи, ако наистина не са подготвени, а пък ние им раздадем автоматите?! Вие ни казвате от тази трибуна: ама не е важно оборудването в конкретния случай, защото изстрелът не знам къде бил и така нататък. Личното оборудване за личната защита на полицаите и на граничарите, на граничните полицаи е изключително важно и не само заради чисто технологичната защита, а защото в системата на Министерството на вътрешните работи – тя неслучайно се нарича система, редовият служител има нужда от няколко неща: доверие в ръководството си, доверие в екипировката си и силна мотивация да работи. Кажете ми: кое от тези три неща Вие наследихте от предния министър – едно от тях? Иска ми се да Ви питам и ще Ви питам сигурно и в Комисията при по-следващите ни срещи: как оценявате тази прословута реформа, 98% завършила, и влияе ли върху това, което си говорим днес? Днес искам да Ви кажа още две неща много важни за хората. Защото и Вие от тази трибуна работите за публиката, а това не е правилно. Тук в Народното събрание не сме публика. Тук в Народното събрание наистина може да искате, но да искате неща, които не са били искани преди Вас. Общото искане на увеличаване на бюджета нищо не постига. Нищо! Общото искане за увеличаване на бюджета, при условие че имаш щат 6500 служители в Гранична полиция и казваш: никой не е назначен. Защо две години не е назначен? Имате 3% недокомплект. Защо за него не проведохте конкурсите? Персонално към Вас мога да заявя следното: и днес ни спестявате някои неща. Снощи 927 човека са се опитали да влязат на територията на България в тези участъци на южната ни граница – 927, снощи. Ами не знам колко са оказали съпротива, но знам, че на 257, хайде да го кажем друго, на Вълчи дол – да не издам някоя класифицирана информация, на Вълчи дол групата мигранти е замеряла с камъни българските полицаи. Снощи.

#68 · speech

Маноил Манев

Няма нужда да ни ги спестявате тези неща. Накрая, господин Министър, ние ще продължим да искаме Вашата оставка заради едно-единствено нещо. От всички неща, които изброихте днес на всички отговори на колеги, стана ясно само едно: добри намерения, много желание за работа, четири-пет ходения до границата, за съжаление, два от случаите са с трагични причини и нито едно действие. Нито едно реално действие! Благодаря.

#70 · speech

Бойко Рашков

Продължаваме Промяната

Лично обяснение! Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми колеги! Конкретният повод да е тук вицепремиерът и да му задаваме въпроси във връзка с нашата външна сигурност – мигрантския натиск и така нататък, е трагичният инцидент, на който, за голямо съжаление, цялото общество стана свидетел. Включително тук непремерени изказвания се чуха във външното пространство, че едва ли не министърът на вътрешните работи е виновен за това, че от чужда територия е произведен изстрел, в резултат на който е убит един български граничар. Безумни изказвания, които рушат авторитета на властите в България! Безумни изказвания с една-единствена цел – постигане на някакви дребни политически, а може би и никакви политически ефекти. Второ, днес се използва трибуната, за да се говорят неистини. Не си спомням, тъй като току-що бях обвинен, че съм виновен дори за случилото се може би онзиден. Тези политически нелепици все пак трябва да имат някакъв край. Слушат ни българските граждани, българските избиратели. Оттук се произнесоха лъжи – 70 млн. лв. за ограда. Не, Вие похарчихте от ГЕРБ и Вашите присъдружни партии, когато бяхте на власт, повече от 200 млн. лв. за изграждането на съоръжение, което пропуска и зайците, а не да препятства преминаването на мигранти в нашата страна. (Реплики.)

#72 · speech

Бойко Рашков

И това нещо трябва да знае цялото общество и го знае цялото общество. Покрай тази ограда с подобни мрежи, с които можете да хващате наистина само дребни животни…

#74 · speech

Бойко Рашков

…нищо друго не може да постигнете и не може да се постигне. Това е истинската причина да се направи отвор в оградата по най-лесен начин и да преминават мигранти, с които се занимава после цялото общество.

#76 · speech

Бойко Рашков

5 млн. лв. бяха отпуснати миналата година… Още две изречения, господин Председател. 5 млн. лв., а не 70 млн. лв. при гласуване на всички народни представители тук в тази зала.

#78 · speech

Бойко Рашков

В момента си измисляте неща и заблуждавате цялата общественост. Защо взехте оградата? Това беше парламентарно решение. (Реплики.)

#80 · speech

Бойко Рашков

Парламентарно решение и 5 млн. лв. се отпуснаха точно с тази цел – да се възстанови оградното съоръжение, за което Вие не бяхте положили елементарни грижи. (Реплики.) Получихме го в състояние, негодно да изпълнява своето предназначение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#82 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, да допуснем, че сте допуснали грешка в председателството и там беше написано лично обяснение. Не знам какво лично обяснение и с какви очи се изправяте тук да правите лично обяснение за това, което, всяка дума, която съм казал, е абсолютната истина. Даже Ви спестихме много от нещата, които трябваше да Ви кажем. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ако правехте отношение към министъра по тема за загинал български полицай на границата, а Вие във всяка втора Ваша дума използвате с обидно отношение думата полицай, ето тогава трябваше да си говорим за лични обяснения. Защото Вие ненавиждате българските полицаи. Сега ми дайте лично обяснение. (Реплики.)

#84 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Председател, процедурата ми е по начина на водене и е към Вас. В процедура на изслушване сме на министъра на вътрешните работи по една изключително тревожна и за съжаление, тъжна тема – загубата на живот на български полицай. Не виждам тук момент, в който Вие дадохте процедура на бивш вътрешен министър, явно засегнат, явно осъзнаващ някаква вина или пропуск в отношението, по което е ръководил Министерството, да взима лично обяснение. Моля Ви, спазвайте Правилника и да вървим по процедурата изслушване на настоящия министър на вътрешните работи. Не се поддавайте на такива провокации от колегите. Благодаря Ви.

#86 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, вземам тази процедура по начина на водене, защото допуснахте тук по същия начин – по процедура по начина на водене, да се правят изявления за нещо, което е очевадно и ноторно известно на цялото българско общество. Защото това преградно съоръжение е кражбата на десетилетието, защото там се откраднаха стотици милиони на българските граждани и българските гранични полицаи загиват именно заради това, че там се извърши огромно безобразие (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“) и който министър да дойде тук, едно и също ще отговаря – че там нищо не работи, всичко е съсипано. И тази дискусия трябва да приключи, защото това е известно. Пак казвам: ние сме подали към прокуратурата и тя не знам защо не разследва тази кражба на десетилетието?! Това е самата истина. (Шум и реплики.) Господин Демерджиев може тук да го разпитваме 100 часа и ще му е неудобно всеки пък да казва, че това е основната причина. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)

#88 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, начинът на водене не мисля, че трябва да позволява лично обяснение, защото аз не чух в тази зала да се говори за комунистически милиционер и следовател, така че да може някой да се припознае. (Възгласи и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) А по отношение на думите, които бяха изречени от тази трибуна, трябва да кажем, че във времето, което адресираше станалият вече известен с незаконните си арести Рашков, беше построено съоръжение, за целта на което бяха отпуснати над 300 милиона европейски средства. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Средства, които бяха израз на доверието в България, и начина, по който тя пазеше границите си. Защото тогава, когато управляваше ГЕРБ с премиер Борисов, миграцията клонеше към нула. Във времето, в което говорят тези в момента и от лявата ми страна – господин Иванов визирам, две години близо управлявахте. Две години, в които това съоръжение не беше пипнато с пръст, за да се поддържа. Къщата си да трябва да поддържаш, ще се разруши, ако не я пипаш толкова много време. Така че във времето, в което управляваше и служебното правителство, а след него и редовното, не бяха направени никакви усилия, за да може тази ограда да си върши функцията. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Защото във времето, когато управляваше ГЕРБ, имаше отлична комуникация с отсрещната страна, именно турската. (Шум и реплики.) Благодарение на това и на външнополитическите ни усилия границата се охраняваше перфектно. Това беше засвидетелствано от нашите европейски и международни партньори. Статистиката е много правилна в това, което казва. И тук трябваше може би министър Демерджиев да се позове и на нея. Във времето на управление на служебните и впоследствие на редовното правителство от април месец миналата година миграцията се покачва с хиляди всеки месец. Ние ги виждаме на улиците. Така че няма как сега тук да излиза някой и да се обяснява, явно припознал се в укорите, и с право, единственото за което той имаше истина в думите си.

#90 · speech

Георг Георгиев

Защото разсипването на българската граница и това, което се случва с нея днес, е пряка функция от бездействието и некадърното управление на един човек, който правилно се припозна във всички грешки, които се направиха. Един човек, който ще остане като незаконно арестувалия лидер на опозицията в модерни времена, един човек, който се опита с комунистическите си методи да върне България във времето, в което е свикнал – комунизъм и сатрапщина. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“, възгласи и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#91 · speech

Председател Вежди Рашидов

Колеги, ще Ви помоля – става шумно в залата, да взема думата по начина на водене, тъй като всички по начина на водене бяхте тук и да отговоря по начина на водене. Не съм специалист нито по МВР, нито по военните дела на България, но аз съм един от много малкото хора свидетели, когато в България тръгнаха да ремонтират училищата, за да настаняваме бежанци в началото на вълната. Хората стачкуваха и не искаха бежанци. Аз съм един от много малкото хора, който е присъствал на споразумение България да не бъде страдаща държава от бежанци. Бил съм на стискането на мъжки ръце. Затова България от години спи, скъпи колеги, по-спокоен сън за разлика от италианци и гръцката граница. Да, разбира се, може да не е перфектна границата, както всички граници по света, когато един иска да мине, ще мине, но единици минават. Колеги, помните в Гърция тръгнаха към 3000 човека и двама бяха убити. Искам да Ви усмиря, че това е безсмислен спор, който водите, и не се карайте в парламента, защото, когато българският народ спи спокойно, за това някой е работил. И ако има някоя партия, водила преговори, аз съм, може би, като човек, който е присъствал – имам поне мъничко заслуги за нашия спокоен сън. Въобще нямаше граница, колеги, преди това. Да, трябваше като крайна граница на Европейския съюз все някакви мерки да се вземат. Да, направи се. Години наред поединично бежанци – да. Колеги, помните и в Бургас, да оставим, че се гърми зад границата. А в Бургас не бяхме ли свидетели един автобус как уби двама полицаи? Бяхме. Затова този спор е дълъг – абсолютно безсмислен. Тук проблемът е как да си укрепим границата и какви реформи да се направят, за да може да си опазваме границата. Нима не помните, че ГЕРБ беше, който поиска от Европа съвместно опазване на българските граници. Европа не ни обърна много внимание. Много Ви моля – преустановете караницата, не е полезна за нито една партия. Дайте малко мъдро да видим какво оттук нататък може да се направи, за да може българите отново да спят спокойно, да не се убиват български граждани – граничари. Дайте това да ни е за урок и всички заедно да вземем някакви решения, ако трябва парламентарни – наистина, за да търсим начин да живеем всички заедно, по някакъв начин спокойно. Моля Ви, преустановете караниците – безплодни са. Не са ползотворни. Така мисля. Благодаря Ви. Ще Ви прочета, уважаеми колеги, едно съобщение.

#92 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС, от място

Иска думата за лично обяснение.

#93 · speech

Председател Вежди Рашидов

Христо, ще ти дам думата, но не палете залата. Недейте да палите залата – виждам, че емоциите… Нека да прочета съобщението – ако ми разрешите. „Уважаеми колеги, от 11,30 ч. в Клуба на народния представител ще бъде представена книгата „Дело 585/1942 г. Никола Йонков Вапцаров“.“ Събитието е по инициатива на Цончо Ганев – заместник-председател на Народното събрание от парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ. Книгата ще бъде представена от племенниците на поета Никола Вапцаров и Мая Вапцарова. Всички народни представители са поканени на събитието. Благодаря Ви, колеги. Христо, желаеш ли още думата? Заповядай. Много моля, малко така, по-ниско. Безполезни са тези…

#94 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Взимам лично обяснение по същата логика, по която дадохте предното лично обяснение, защото ми казаха, че говорим глупости и не говорим точно. Ще Ви прочета чл. 1, ал. 5 от Закона за държавния бюджет за 2021 г., защото явно някои са го проспали. „Точка 16. Разходи в размер на до 60 милиона за обезпечаване на дейността на ведомствата в условията на засилен миграционен натиск, от които 20 милиона за Министерството на отбраната, 37 милиона за МВР.“ Отделно – точка 18. „Пет милиона за МВР за поддръжка на оградата.“ „Точка 19. Пет милиона за капиталови разходи на Министерството на отбраната.“ Общо – 60 плюс 5, плюс 5, колко прави – 70.

#95 · speech

Бойко Рашков

Продължаваме Промяната, от място

Това са други разходи.

#96 · speech

Христо Гаджев

И отделно Министерският съвет ги е отчел с Решение 164 и ги е отчел всичките тези разходи как ги е разходвал. Така че не казвайте, че няма 70 млн. лв., които са разходвани, след като Министерският съвет ги е отчел и някой май е проспал това заседание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#97 · speech

Председател Вежди Рашидов

Заповядайте, господин Генерал. (Шум и реплики.) Не викайте вътре в залата! Моля Ви, колеги, по-спокойно и тихо!

#98 · speech

Атанас Атанасов

ДБ

Благодаря Ви, господин Председателю. Ще бъда абсолютно кратък, но много Ви моля, не допускайте повече злоупотреба с право, защото последният говорещ никога и за нищо не е бил споменаван и излезе тук да ни разказва за разни числа. Направете го накрая в изложението си. Защо злоупотребявате с Правилника? Така че, господин Председател, да, Вие сте благосклонен към Вашата парламентарна група, но това не бива да се случва. Благодаря.

#99 · speech

Председател Вежди Рашидов

И аз благодаря. Въпреки, че не съм много… – аз като Ви гледам, не са ми много симпатични, но това е в рамките на шегата. Заповядайте – процедура, имате право.

#100 · speech

Мирослав Иванов

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. И аз ще се опитам да спазвам добрия тон в залата – така в много ярък контраст от поведението на колегите от ГЕРБ. Процедурата ми е към Вас, господин Председател. Вие в рамките на няколко минути допуснахте множество нарушения на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като позволихте на колеги от Вашата парламентарна група, в нарушение на процедурата, да вземат многократно думата и да изразят становище по същество. Това не е допустимо и поставя парламентарните групи в неравнопоставено положение. На следващо място, действително дадохте думата на господин Гаджев за процедурата лично обяснение, без той въобще да бъде споменат поименно и без да бъде засегнат поименно – абсолютно нарушение на Правилника. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И на трето място, което е изключително важно, господин Председател, Вие нямате право от тази трибуна да изразявате политическото мнение на дадена, конкретна политическа формация. Вие сте пръв между равни и стоейки на тази трибуна, следва да бъдете обективен и да не се споменават конкретни политически формации, какво са направили. Ако искате да го направите, слезте тук долу – в рамките на което Правилникът позволява, и вземете отношение. Нямате право в качеството си на председател да защитавате политическата позиция на една или друга формация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#101 · speech

Председател Вежди Рашидов

Колеги, помолих Ви да не се нападаме. Аз отношение винаги мога да взема, но то ще бъде много различно. Аз наистина апелирам малко по-спокойно в залата. Каквото е направено – то е налице, а който не е направил нищо, то го няма. Затова, моля по въпроса да се върнем на темата и да уважим министъра, който ни е отделил време, и отново да се върнем на нашата тема, заради която тази точка съществува днес. Това исках – да Ви усмиря малко, не сте го разбрали, а другия път с удоволствие и там ще изляза, 11 години съм бил тук. Благодаря Ви. Колегите от „Продължаваме Промяната“ искат думата. Заповядайте – имате думата.

#102 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми колеги! Днес чухме много притеснителни неща относно това, което се случва на българската граница. Много от информацията дойде лично от МВР министъра и от вицепремиера. Най-притеснителната част всъщност е, че оградата на ГЕРБ не върши работата, за която е била направена. Ето, ще цитирам: „Евтина мрежа, без нужната здравина. Мрежа без нужната височина. Самата ограда няма осветление.“ Всъщност, когато се е изграждало това съоръжение, никой не е мислил защо се изгражда, каква е неговата функция, а е искал да усвои бързо едни европари, говорим за много пари – 320 милиона европари, които са усвоени, но се вижда, че са усвоени за един некачествен продукт, за една ограда, която не изпълнява функциите, за която е направена. Проблемът е, че това се знаеше още от първия месец, може би, в който тази ограда беше пусната. Знаете, когато тя пропадна на няколко места още в месеца на пускането си. Проблемът очевидно няма как да се реши за три месеца. Така беше казано от бившия вътрешен министър на ГЕРБ. То няма как да се реши и за шест месеца. Проблемът са наследството на ГЕРБ от 12 години, когато имаш един дълъг период на безхаберие, когато имаш един период с цел усвояване и когато корупцията е водеща, накрая корупцията убива. Това е навсякъде – на границата, по пътищата, навсякъде, където има корупция. Също така беше казано, че всички уреди, които се ползват, аз не чух нещо, което да имаме модерно всъщност, за съжаление, на нашата граница са морално остарели и за съжаление, не са най-добрите възможни. Имайки, предвид че ние сме европейска граница с Турция, трябва да фокусираме повече нашите усилия за работа с „Фронтекс“ и на европейско ниво, за да можем да използваме този ресурс. Той е на линия, но да се използва адекватно – не с цел корупция. Когато се използва с цел корупция, резултата го виждаме, за съжаление. Друг огромен проблем, който всъщност се случва, това е каналджийството – трафикът на хора. И не забравяйте, че чухме за резултати, за акции, но трафикът на хора също така се покровителства от високи нива с години. Не си мислете, че през Капитан Андреево само са минавали пестицидни храни. Там също е имало трафик на хора. Няма как когато имаш една частна граница да се използват различни нужди. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това, което е важно, е, всъщност, че парите, които на нас ни бяха отпуснати, не бяха използвани по предназначение. Сега можем да се фокусираме и да се направят нужните стъпки, разбира се, това би било трудно за един служебен кабинет, чийто фокус е единствено и само да подготви държавата за избори. В момента отказът на първата политическа сила да състави кабинет и да поеме своята отговорност ни води в тази посока, в която проблемите, които в държавата трябва да бъдат решени, и кризите, пред които сме изправени, всъщност да застават заложник на тези обстоятелства. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Чухме изслушването. Аз се надявам, че в МВР ще се поеме повече фокус върху самия канал на трафик на хора, защото няма как да има трафик само от едната страна. С една дума каналджиите да са само от турска страна. Със сигурност има в България покровителство на по-високи нива и тук е мястото МВР да се включи максимално. Ако бъде пресечено това покровителство и самият трафик ще намалее. Правят се различни неща. Разбира се, няма как за няколко месеца да се свърши много работа – посоката е вярна. Проблемът е, че наследството е тежко. Тежко е наследството, но затова от Промяната ще работим, защото сигурността на българските граждани е наш основен приоритет. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#104 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник министър-председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! За съжаление, за пореден път повод за разисквания в тази зала са години наред натрупани проблеми, но в частност е един трагичен случай. Бих искал да изкажа съболезнования към родителите, близките и колегите на загиналия полицай. Уважаеми народни представители! За нас е ясно, че служебните министри няма как за два месеца да решат години наред натрупани проблеми, нито пък е тяхна работа да задават дългосрочни цели и приоритети, на което и да е ведомство, защото те са служебен кабинет и имат определени компетенции. Тяхната задача е да решават краткосрочните проблеми в рамките на начертаните цели и евентуално да няма пропуски и да няма прекъсване при преследването на дългосрочните цели и приоритети. Тези обвинения, които днес ги чувахме тук от тази трибуна, за нас от „Движение за права и свободи“ е много лесно да обвиняваме. Можем да обвиняваме абсолютно всички, и всякакви обвинения да отправяме към едната и към другата страна на залата. Примерно за последното правителство можем да кажем, че за последните две години те носят отговорност. Те са били министрите за този период, а от ГЕРБ чуваме, че те едва ли не са рушили оградата, която е изградена от ГЕРБ. Обратно, от последното управление пък слушаме за наследството, получено от ГЕРБ, едва ли не, че последните 12 години нищо не е правено и е изградена една ограда на един човек, а не на границата или на държавата. Ограда за един човек. Нали помним човека в онази формула на управление с националистите. Празните обвинения и лепенето на етикети тук от тази трибуна според нас не върши работа на никого. Ако има конкретни обвинения, включително и за грабежа на десетилетието, включително и за другите неща, които се споменаха от тази трибуна, за това има съответни компетентни органи и ще призова тези народни представители, които сипаха обвинения, колегата го няма, по неговата терминология „на алангро“, да си отправят обвиненията към съответните компетентни органи. Дотук с оценката и за дебата. Уважаеми господин Министър, първо, аз бих искал да Ви благодаря за професионалната и политическата оценка за конкретния трагичен случай. Второ, за фактическото състояние на съоръженията на границата, за да можем ние в тази зала, избраните народни представители, да си дадем сметка в каква ситуация се намираме и какво има да вършим, какви отговорности стоят пред нас, за да можем да тръгнем да решаваме проблемите, които стоят пред нас. Проблеми на границата разбрахме, че има, те са трупани години наред, и затова ние трябва да си дадем тази сметка – къде се намираме. От друга страна, бих искал да благодаря и на колегите, които предизвикаха това разискване, които бяха поводът за разискването и изслушването, защото все пак тази оценка ние трябваше да я направим – за състоянието и оценката на съоръженията, освен да разберем за конкретния трагичен случай. Обръщам се към всички онези народни представители, които и от едната, и от другата страна се опитваха да критикуват служебния кабинет, служебния министър, които получаваха оценки, че нищо не са направили. И призивът ми е към тях. Искаме оставката на служебния кабинет, искаме оставката на служебния министър, аз искам оставката на целия служебен кабинет, а това се случва, уважаеми госпожи и господа народни представители, когато се избере редовен кабинет, редовно правителство. Така че призивът ми е вместо с лозунги да искаме оставката на служебния кабинет, фактически да я вземем, тоест да се състави редовно правителство. Това ми е апелът към тези, които са загрижени за сигурността ни като нация, като държава. Този дебат може би беше още един пример за това, че е нужен редовен кабинет, за да се решават проблемите. А вместо това, ние слушахме днес реваншизъм, омраза, противопоставяне, разделение. Напротив, обратно, трябва да има диалог, съгласие, съединение по национални приоритети и съгласие по мерките за преодоляване на сегашните актуални кризи и проблеми, както и за преследване на националните проблеми, включително и за решаване на проблемите. А всички ние тук присъстващите знаем, че в трудни времена трябва да сме силни. От друга страна, знаем, че съединението прави силата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#106 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, в този случай смятам, че няма смисъл да се коментира това, което вече се е случило, защото мисля, че достатъчно думи се изказаха. Въпросът е да се вземе решение, с което да не се повтаря повече подобен трагичен инцидент на българо-турската граница. За съжаление, преди три месеца ние коментирахме един друг подобен случай. Тогава от ВЪЗРАЖДАНЕ заявихме, че решението е едно и то е много простичко – нещо, с което министърът не е съгласен с нас, но ние го отстояваме и ще продължаваме да го отстояваме – ангажимент за защита на българската граница трябва да има единствено и само Българската армия. Така както е от другата страна на границата, между другото, където турската армия брани тяхната граница, нещо, в което съм имал възможността да се уверя със собствените си очи, когато съм бил в района. От тази гледна точка цялата дискусия в момента трябва да бъде насочена в една доста по-ползотворна насока, а именно как и по какъв начин да се гарантира сигурността на населението там и как да се гарантира сигурността на българските военнослужещи и на полицаите, които все още към момента охраняват границата. Всичките тези мерки, които се коментираха и които ще се вземат оттук насетне, са палиативни, те няма да върнат убития, но не съм сигурен дали ще спрат други подобни убийства. И това е големият проблем, че така наречената велика българска ограда, както казваше един бивш български заместник министър-председател, в момента не става за нищо, е факт. Който е отишъл там на място, е видял, че старият български кльон, който не се поддържа повече от 30 години, още си стои на мястото и е в по-добро състояние от новата ограда, която в някои участъци е под 7 – 8-годишна, също е факт. Много е интересно как така едно съоръжение, което е на повече от половин век и не се поддържа повече от три десетилетия, в момента си стои, освен в участъците, където е премахнато, а едно съоръжение, което уж се поддържа и за което се отпускат милиони левове, няма и 10 години откакто е направено, се разпада под напора на стихиите. И цялото в определени моменти, човек като отиде и като го види с какви дупки е пробито, има чувството, че е направено от захар, която се топи по време на някой по-проливен дъжд. Това, което трябва да се случи след този трагичен инцидент, който на практика представлява едно посегателство върху българския държавен суверенитет, посегателство, каквото не сме имали от 50 години, тъй като, ако направим една справка, ще видим, че последния случай, при който е стреляно срещу български граничар без значение военен или полицай, макар че преди 50 години само военните охраняваха границата е от края на 70-те години. Тоест преди малко повече от 50 години. Това, което трябва да направим в момента, е да покажем ясен и твърд отговор, какъвто, за съжаление, ние не даваме. И фактът, че преди малко беше изнесена информация, с която и ние разполагаме, не искам да я казвам, но аз ще я повторя в този случай. Повече от 900 души отново са се опитали да преминат в България, това означава само едно – нас просто не ни уважават, не ни вземат на сериозно, знаят, че в България всеки може да влезе и няма да му се случи нищо. Знаят, че могат да нападнат български полицай и нищо няма да му се случи. Знаят, че могат да минат цяла България и понякога и със съдействието на униформен, защото и това се говори, и нищо няма да им се случи. Ако ние не накараме нелегалните емигранти, които, преминавайки през границата, извършват престъпления според българския Наказателен кодекс, да ни уважават – няма кой. Не можем да разчитаме на турците да ни пазят от емигрантите. Това няма да стане. И аз да съм на тяхно място не бих правил нищо в тази посока в интерес на истината, защото и те имат интерес колкото се може повече тази нежелана от тях маса от емигранти да се изнася към Западна Европа. Ердоган на думи може да казва едно, но на практика прави съвсем различно. И това всеки, който е бил на границата, го знае и няма нужда да лицемерничим тук и да се молим на турците. Задачата за охраната на българската граница трябва да е единствено и само на българската държава, а в конкретния случай на Българската армия. Ако ние не дадем твърд отговор сега, ако не разположим военни части, ако не сложим съответните табели, на които на турски, арабски и пущунски, защото повечето от емигрантите са от Афганистан, е написано ясно и категорично, че се стреля без предупреждение няма да решим този проблем и ще броим трупове. Ето това ще стане. Решението е просто, но трябва да има политическа воля, за да се случи. В противен случай само ще покажем, че България действително не заслужава да бъде уважавана, а това дали ще бъде уважавана или няма да бъде уважавана, зависи до голяма степен не само от правителството, но зависи и от Народното събрание. От тази гледна точка на мен ми се искаше разговорът да премине в посока какво да се прави оттук насетне, а не да си говорим за уреди за нощно виждане и затова дали да бъдат въоръжени с късо или дълго оръжие, дали да имат бронежилетки или каски, или някакви други неща и колко човека допълнително да се разпределят по границата – това няма да реши проблема. Тези допълнителни над 1000 щата няма да решат проблема. Единственото решение в момента е, тъй като на границата има извънредно положение, да се вземат извънредни мерки. Ако приемем, че в крайна сметка всички останали европейски държави пазят границите си с полиция, е добре в перспектива това да остане, но в момента извънредното положение изисква извънредни мерки, изисква нашата армия да отиде там. Безкрайно унизително е да се молим на чужда държава да пази нашите граници. Благодаря.

#108 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Първо от името на парламентарната група искам да изкажа най-искрени съболезнования към семейството и опечалените на Петър Бъчваров. През годините много пъти сме говорили по темата за оградното съоръжение на границата. Неслучайно и сега от БСП повдигнахте този въпрос, защото преди повече от четири години сме внесли в прокуратурата документи, с които искаме тя да се произнесе по тази тема – дали това е кражбата на десетилетието, или е една от най-големите кражби аз не знам, но със сигурност има безкрайни нарушения по тази граница. За жалост се стига до този трагичен случай именно поради всичките тези нарушения, извършени през тези години, основно по време на управлението на политическа партия ГЕРБ да не кажа изцяло. Защо? Когато се правеха тези оградни съоръжения, можеше ли да бъде използван и българският потенциал на военнопромишления комплекс? Да, можеше. Използва ли се? Не, не се използва. Може би имаше други предпоставки кой и как да вземе тази техника, за да не бъде тя в момента използваема, и сегашният министър да коментира работят ли камерите, наземните радари, сеизмичните датчици, и всички други охранителни съоръжения. Работят или не работят? Не стана ясно от Вашето изложение, господин Министър. Не дадохте ясен отговор по този въпрос. Не дадохте и друг отговор, а сменихте темата, защото българските граждани искат да знаят какво точно се случи. Как така е възпроизведен изстрел от чужда територия и има загинал български полицай. Не дадохте отговор и на това. През цялото време давахте обяснения кой и как е виновен, но не и защо, какво и как се е случило през този ден. Работят ли тези съоръжения, или не работят? Кой е виновен те да не работят? Вие не носите тази отговорност за тези няколко месеца, а и не дадохте нито един отговор на всичките тези въпроси. Накрая, уважаеми господин Министър, слушахме Ви в продължение на повече от два часа. Думата, която не чухме от Вас, е отговорност. От Вашето изложение стана ясно, че са виновни всички други, но не и Вие и Вашето ведомство – предишното ръководство, недокомплекта, включително Народното събрание и кой ли още не. Единственият невинен очевидно сте Вие, независимо че точно Вие сменихте ръководния състав на Гранична полиция. И въпреки тази нагласа обаче едно момче на 30 години загуби своя живот. Затова и ние от БСП направихме този въпрос към Вас и Ви питаме какво още трябва да се случи, за да поемете Вашата отговорност? Затова още вчера поискахме Вашата оставка и тя не е въпрос на оправдания и обяснения, а е въпрос на морал в този случай. А иначе се надяваме българската прокуратура най-накрая да даде отговор на внесените от нас документи и да каже кой, защо и как е направил тези нарушения, за да сме на този хал, на който в момента е нашата граница. Благодаря Ви.

#109 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря Ви. (Народният представител Десислава Атанасова иска думата за процедура.) Да, заповядайте.

#110 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Процедурата ми, господин Председател, е по начина на водене. Очевидно, че в залата са само парламентарните групи, които се интересуват от изслушването на служебния министър и съответно вземат отношение по него. В залата не е една от парламентарните групи, която много може да говори за преградното съоръжение и всички мерки през последните две години.

#112 · speech

Десислава Атанасова

Процедурата ми по начина на водене е следната: господин Председател, Вие току-що позволихте в изказване по процедура на отношение от една парламентарна група да не се коментира настоящето и отговорността, а да се връщаме назад във времето и вината да се хвърли върху една политическа партия, която носеше отговорността по охраната на тази граница, и когато носеше отговорността, миграцията в България беше нула. Нула беше мигрантският натиск! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Процедурата, която правя към Вас, господин Председател, е следната: прекъсвайте подобни волни изказвания, защото, ако трябва да говорим с факти, фактите са следните: датата е 26 август 2022 г., преди няколко месеца. Онзи, който излезе, бившият вътрешен министър казва: „България успява да възпре мигрантския натиск.“ България успяла да възпре мигрантския натиск на 26 август 2022 г. На 30 август казва друго: „Проблемът с мигрантите...

#114 · speech

Десислава Атанасова

...не е национален проблем и не може да се реши само с ограда“, смятал Бойко Рашков. (Показва лист със снимка и текст.)

#116 · speech

Десислава Атанасова

По същото време казва, че ще засилим силите, които да противодействат на този мигрантски натиск (шум и реплики от народния представител Атанас Атанасов), във Вътрешната комисия, която се ръководеше от най-активния колега, който вика в пленарната зала.

#118 · speech

Десислава Атанасова

Така че, господин Председател, когато се говорят неистини от тази трибуна, прекъсвайте народните представители и им указвайте, че в момента изслушването е в настоящето, не някъде в миналото, години назад. Защото тогава беше ясно кой носеше отговорността, тогава беше ясно, че българската граница е най-сигурната граница на Европейския съюз.

#120 · speech

Десислава Атанасова

Благодаря. Надявам се да сте ме разбрали, господин Председател. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#123 · speech

Йордан Иванов

ДБ

Господин Председател, колеги! Госпожо Атанасова, две неща към Вас с възможност за лично обяснение. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#125 · speech

Йордан Иванов

Господин Председател, госпожа Атанасова Ви призова да отнемате думата за действия, които тя току-що извърши. И второ, има много прост начин, госпожо Атанасова, да си разрешите проблема с господин Рашидов – да му вземем оставката. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#126 · speech

Председател Вежди Рашидов

Не викайте в залата, колеги! Колеги, спазвайте времето, много Ви моля, защото сте големи хора. Заповядайте и Вие да се изкажете. (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Той и тогава.

#127 · speech

Михал Камбарев

Продължаваме Промяната

Господин Председател, благодаря Ви. Процедурата ми е към Вас по начина на водене. Причината, поради която заседаваме в момента по тази първа точка, е изслушването. Не е приятна, но трябва да проведем това изслушване. Моля Ви, Вие като председател и като пръв сред равни, когато се злоупотребява, и то по такава точка да се правят политически изказвания през процедура по начина на водене, да спирате хората. Не е достойно да взимаме думата по процедура „по начина на водене“, за да правим политически изказвания по точката, за която в момента сме взели. Благодаря Ви. (Реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#128 · speech

Председател Вежди Рашидов

Колеги, много Ви моля, не викайте в залата! Моля Ви, спазвайте времето, става проблем в залата. А иначе, колеги, разберете, че това Вие го говорите, а не аз. Както и да водя, Вие имате пълното право на словоизлияния. Заповядайте, колега. (Шум и реплики.) Моля Ви, словесните разправии не в залата.

#129 · speech

Димитър Иванов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас. Моля Ви, спирайте колегите, които говорят неточно. Мястото на извършеното деяние, господин Министър, 242-ра пирамида излезе по медиите, нали така? Съоръжението, изградено 2013 – 2014 г. от кабинета Орешарски, от 208 до 268 пирамида, 29 км. 242-ра пирамида къде попада, колеги? Пак ли ГЕРБ Ви е виновен? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Господин Председател, много Ви моля, ето Ви листчето, спирайте колегите, които внушават и говорят неточно. (Шум и реплики от „БСП за България“.) От 208 до 268 от 2013 – 2014 г. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Колеги, знам, че не Ви отърва, знам, че това, което Ви казвам, не е във Ваша полза, но много Ви моля, смирете се по тази тема, нека да я приключим. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Нека да я приключим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#130 · speech

Председател Вежди Рашидов

Добре, не се карайте, спазвайте. Уважаеми колеги, да приключим и да се върнем към целта на нашето говорене.

#131 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаеми господин Председател! (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Вземам процедура по начина на водене, тъй като слушаме, вече беше направена забележка, да толерирате Вашата парламентарна група. Слушаме вече няколко представители... (Шум и реплики.)

#135 · speech

Иван Иванов

...да му се направи забележка, господин Председател, когато в една процедура по изслушване...

#137 · speech

Иван Иванов

...се правят тук внушения и изказвания. Когато има очевидно през годините, аз вече го казах, ноторно известно е, че това беше кражбата на века. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И сега тук да се хвърля на гърба на всички други извън тези, които това преградно съоръжение го направиха толкова негодно. Тук разбрахме, че нито работят камери – нищо, което е направено, не работи. Изхарчиха се стотици милиони за автомобили (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), които не могат да се ползват, изхарчиха се стотици милиони за предпазни съоръжения, които не могат да се ползват, и сега да хвърлите вината на някой друг, не разбирам. Така че не допускайте повече от трибуната да се говорят неистини. Благодаря.

#139 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, по начина на водене към Вас. Господин Председател, Вие направихте всичко възможно с едно обръщение да кажете на залата за какво сме се събрали. Моля Ви, повторете отново обръщението си, нека да сведат глави тези хора, които се самозабравиха, нека да забравят какво точно ги устройва и не ги устройва, какво ще каже прокуратурата за този участък или за онзи, и просто да си спомним, че днес се събрахме да чуем министъра във връзка с един убит български полицай. Да чуем това, което не е направено последните две години, да чуем това, което той мисли да направи, така както ни го казваше и ни го разказваше, и да извадим някакви изводи, пък дано някой да го направи някога. А тези колеги, които много ги вълнува кога Орешарски строи този участък или онзи, кога го е строил друг, защо Рашков не го е поддържал, защо сегашният министър не е провел всички процедури, това може да си го уточняваме и по-нататък. Благодаря Ви, господин Председател.

#140 · speech

Председател Вежди Рашидов

Господин Манев, само ще Ви кажа и още нещо, защото явно по начина на водене е дълго. Той и Тръмп не може да се справи в Мексико с тази плътна ограда, така че по-важното е тук днес, темата е: „Какво правим в бъдеще, как го правим?“ А каквото е направено, то е налично, не е скрито, така че много Ви моля, безполезните дърления, караници няма да доведат до никакво решение, а вече втори час вицепремиерът стои да отговаря на всеки Ваш въпрос, съвсем чинно, съвсем интелигентно и елегантно. Затова Ви моля да преминем към отношение към отговорите на господин министъра на вътрешните работи. Имате ли желание, господин Атанасов?

#143 · speech

Атанас Атанасов

ДБ

Благодаря Ви, господин Председателю. В началото ще си позволя да перифразирам един закон от философията – че злокачествените натрупвания са довели до злокачествени изменения. Това не се е случило за един месец, два месеца, три месеца и така нататък, но да приключим с това. Няколко важни неща, чисто прагматични, за да може да се търсят бързи решения на този проблем. Господин Министър, по отношение на персонала. Да, много е важно бързо да подберете и да назначите, само че има следния проблем – този район е тежко обезлюден още от времето на соца. Помните за програмата „Странджа-Сакар“ и какво ли не беше още. Откъде ще ги намерите тези местни хора, защото на Вас Ви трябват местни хора? Да назначавате от Шумен, от Плевен и от еди-къде си персонал, който да работи долу на границата, е, меко казано, неефективно. Така че, да, важно е, но по-важно е друго, и искам да Ви обърна внимание. Министерството на вътрешните работи и специално Гранична полиция има сериозен проблем с корупцията. Има корупция на ръководни нива, с които трябва да се справите, и то бързо, защото в противен случай корупцията прояжда всички усилия. И в тази връзка искам да Ви кажа, че обществени поръчки за различни съоръжения, но внимавайте какви обществени поръчки се случват. Например предстои да утвърдите една сделка за видеонаблюдение на околовръстното на София някъде за 50 милиона, и от днес мога да Ви кажа коя е фирмата, която ще спечели. (Шум.) Това само така. Но да спра Вашето внимание на техническите съоръжения, защото в днешния съвременен свят с тези технически достижения, с които разполагаме, или разполага по принцип обществото, много лесно могат да бъдат решавани нещата. И искам да повторя отново: трябва да се поискат през бюджета сериозни финансови средства, с които да се закупи модерна техника, която да бъде разположена по границата, а пък организацията на състава да бъде съвсем друга. Тоест да се реагира на съответното нарушение на границата, а не да разчитаме на патрулите. Голяма част от тези хора, които са командировани от страната, не познават районите, включително там. Така че много е важно техническото обезпечаване с модерна техника за наблюдение, за да може да се реагира своевременно на конкретните нарушения. Това, което е изградено преди 10 или повече години, тази техника за видеонаблюдение е тежко компрометирана и никаква работа не може да върши. Говори се много в тази зала, аз не искам да се връщам на това, защото наистина получихме 320 милиона от Европейската комисия, въпросът е: кой ги усвои и какво разположи там? Но не искам да чопля по тази тема. Между другото, важен момент – ние съсредоточаваме вниманието си върху трафика на хора, но аз искам да Ви кажа, че през тези пробойни на границата минават наркотици и това е още по-голям проблем, именно свързан с корупцията на ръководно ниво. Съвсем наскоро сте назначили за началник, който да отговаря по вътрешна сигурност за цяла Южна България, който министър Рашков отстрани за съмнение за корупция. Така че много е важно на какви хора залагате! Проверявайте в оперативния отчет какво има за Вашите служители, които слагате на ръководно ниво, защото Ви опаковат, повтарям, опаковат Ви с корумпирани хора и не може да чакате някакъв ефект, след като се слагат на такива възлови позиции хора, които имат там не да разкриват, а да прикриват. Знам, че сега ще подскочат отново тук от ГЕРБ, но именно по време на управлението на правителството на Борисов олигархията си извоюва правото да назначава на възлови места в системата за сигурност хора, които да обслужват техните корупционни схеми. С този въпрос досега не сме се справили. (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Да завърша отново с това, колкото се може по-бързо осигуряване на границата с технически съоръжения, които са последна техника, те ще бъдат много, много по-ефективни от персонала, защото назначаването и обучението на персонала в Гранична полиция изисква много време. Благодаря Ви и Ви желая успех!

#145 · speech

Румен Йончев

Български възход

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин заместник министър-председател! Първо, позволете ми, от нашата парламентарна група се присъединяваме към съболезнованията към близките и колегите на загиналия граничен полицай, в същото време поднасяме извиненията от името на всички, надявам се, за това че днешното изслушване се плъзна някак си в посока на дребни политически страсти, което не трябваше да става, друг трябваше да бъде днес разговорът. Иначе пропуснахме може би най-важното в тази зала. Говорихме много за това колко трябва да е високо граничното съоръжение, колко трябва да е оборудвано, с какво точно трябва да е оборудвано, но не казахме най-важното: кой произведе смъртоносния изстрел? Трафикант най-вероятно – не мигрант. Кой управляваше автобуса, който уби двамата полицаи в Бургас? Трафикант. Тоест основното и най-важното е смачкването на трафика и на трафикантите, защото в противен случай колкото по добро става граничното съоръжение, колкото по-добре го охраняваме, толкова по-висока ще бъде цената за превеждането на един мигрант през границата. И следващия път ще стрелят не с ловно оръжие, а с модерни автоматични оръжия, ще бъдат оборудвани по-добре от Гранична полиция и ще работят по-добре. Тъй че, господин Министър, ние очакваме от Вас да предложите онези промени, които Народното събрание трябва да приеме спешно, за да може трафикът да бъде мачкан убедително, категорично, а в същото време да вземете онези мерки в структурите на повереното Ви министерство, така че това да се случва не само на границата, а и вътре в страната, тъй че да не расте мигрантският поток, защото това е единственият начин да се справим с явлението. Иначе що се отнася до другите два кръга от проблеми, които се очертаха, те са много ясни – българската граница трябва да бъде пазена от българската гранична полиция, не от командировани служители. След като констатираме, че в продължение на 10 години сме похарчили над 300 милиона за изграждане на съоръжение – модерно, оборудвано, добро, в същото време ние 10 години третираме проблема, управляваме процеса като временно явление, като нещо, което ще свърши утре и затова командироваме служители от различни части на полицията, от армията да допълват или да помагат за охраната на тази граница. Това е абсолютно неразбираемо. Как може да правим едно трайно съоръжение, което да бъде обслужвано или да бъде охранявано временно от хора, които са командировани там? Не са обучени за това, не са част от редовните сили, които трябва да го правят. Очевидно е необходимо да завършите окомплектовката на наличния състав, да увеличим броя на граничните служители, така че това да може да бъде правено професионално и отговорно от съответните части на Министерството на вътрешните работи. И последният кръг проблеми са около самото съоръжение, което очевидно е един жив организъм, нещо, което в тези 10 години то трябва да продължи да се развива. Не може да твърдим, че това, което е започнато да бъде строено преди 10 години, трябва и продължава да бъде същото и днес. И тук въпросът не е кой коя отсечка от съоръжението е построил – оградата ни или оградата Ви, въпросът е какво се случва от утре с това гранично съоръжение, от днес, от други ден? Не може в 21-ви век ние да търсим пробойните в мрежата с фенерче. Очевидно има технологии, които позволяват това да става почти автоматично или веднага, така че да се реагира на подобни пробойни на момента и не с фенерче, а с модерно оборудване. Тъй че нека да осигурим – това пак е Ваша задача, необходимите средства като бюджетно финансиране, за да може това съоръжение да бъде оборудвано най-после от край до край с най-модерните технологии, тогава и необходимият личен състав ще е по-малък, тогава и рисковете, които ще поемат граничните полицаи ще бъдат по-малки. И накрая една дума по въпроса за отговорността. Отговорността, колеги, е тук, тя не е на господин министъра само, може би най-малко на него, защото той е министър от два-три месеца и може би няма да бъде министър много дълго, но отговорността е тук на народните представители, на българското Народно събрание, което трябва да излъчи министър, кабинет, трябва да излъчи управление, което да си застане на мястото и да си върши работата, а всички ние да стоим тук и да отговаряме защо така и защо иначе. Ние трябва да приемем бюджет, който да финансира достатъчно и необходимите щатни бройки за назначаване на гранични полицаи, и необходимите средства за финансиране на самото съоръжение, и в крайна сметка ние сме тези, които носим отговорността за онези наказателни мерки, които трябва да бъдат спешно въведени в Наказателния кодекс, така че трафикът през границата да бъде наказван жестоко и да бъде ограничен, ако не спрян с тези средства. Благодаря Ви и Ви желая наистина успешна работа!

#146 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря. С това приключваме изслушването… (Заместник министър-председателят Иван Демерджиев иска думата.) Заповядайте, господин Министър.

#147 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На първо място, искам да благодаря на председателя на Народното събрание, че на два пъти обърна внимание и върна днешната дискусия във фокуса ѝ. На второ място, искам да благодаря на тези от Вас депутати и политически сили, които запазиха фокуса на дискусията и направиха така, че тя да бъде смислена и да доведе до начертаване на мерките и действията, които са необходими. Що се касае до отговорността, аз не бягам от отговорност, но отговорността се изразява в действия, тя не се изразява в реплики или в политически изказвания, и аз Ви уверявам, че тези действия ги извършвам ежедневно, и вчера, разговаряйки, след като изпратихме нашия служител с неговите колеги със стотици гранични полицаи, усетих тяхната подкрепа, подкрепа, защото те разбират и виждат, че имат подкрепа от страна на ръководството си, разбират и виждат, че имат до себе си хора, които са загрижени за тяхното бъдеще и настояще. Така че аз силно се надявам, че тази дискусия, която ще продължи днес и в Комисията по вътрешен ред, ще доведе до конкретни резултати, ще доведе до подобряване на ситуацията на граничните полицаи и Ви уверявам, че ще дам цялата си енергия за периода, в който ще бъда министър на вътрешните работи, това да се случва. Благодаря Ви за вниманието!

#148 · speech

Председател Вежди Рашидов

Благодаря, господин Вицепремиер. Колеги, с това приключва изслушването, за което благодарим на министъра. Господин Карадайъ ще прочете декларация. Заповядайте за декларация.

#149 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател, днес е 10 ноември. Уважаеми госпожи и господа народни представители, днес е знаков ден за празнуване и за размисъл. Празнуват всички български граждани, за които демокрацията, държавността, правата и свободите са висша ценност. Ние помним, 1989 г. беше преломна в историята на България, на Европа, на света. Тя беляза личната история на мнозина от нас. Тя предопредели бъдещето на мнозина от нас. Тя беше и мъка, и надежда, и изпитание, но преди всичко беше надежда, надежда, че правата и свободите не са мираж, че правата и свободите може да гарантират свободното развитие на личността, че правата и свободите могат да осигурят достоен живот на всеки, независимо от неговия етнически произход, вяра и религия, неговото социално положение, пол, занятие. Създавайки ДПС, доктор Ахмед Доган ни предаде най-важните уроци на демокрацията. Научи ни, че това е ежедневна борба и изисква отговорните усилия на всеки един от нас – заедността на репресирани, угнетени, горди, достойни, трудолюбиви и почтени български граждани, доктор Ахмед Доган превърна в основно оръжие срещу тоталитарната власт и в защита на демокрацията. За да има всеки човек достоен живот, за да бъдат гарантирани правата и свободите на всеки български гражданин, за да постигнем реално европейските стандарти на живот, ние трябва всеки ден да отстояваме мира и демокрацията, всеки ден да трупаме знания и да развиваме способностите си. Необходимо е да подредим собствения си живот, да отстояваме правата си, да знаем и помним отговорностите си, да сме взискателни към себе си и към политиците, да сме толерантни помежду си, към различните, към слабите и немощните. Да смирим егото си, да се борим с неграмотността, да приемем като лична кауза спасяването на природата, да бъдем човечни, да бъдем солидарни, да бъдем справедливи и никога да не се отказваме от мечтите си. Днес не по-малко от началото на демокрацията трябва да сме нащрек. Демокрацията изисква във всеки миг да сме на своя пост, особено в днешните сложни времена на кризи и войни. Ние помним, но не за да живеем в миналото и за миналото, а за да не допуснем да се повтарят грозните явления от миналото и днес, за да можем да градим бъдещето си свободно и отговорно – в заедност! Благодаря Ви за вниманието! (Ръкопляскания от ДПС.)

#151 · speech

Председател Никола Минчев

Уважаеми колеги, моля, заемете местата си. Възобновявам заседанието. Преди да преминем към следващата точка от дневния ред – Антон Тонев, за декларация от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“. Заповядайте, доцент Тонев.

#152 · speech

Антон Тонев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! „Продължаваме Промяната“ сме силно обезпокоени от прекратяването на преговорите за допълнително споразумение между Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса. Няма данни за положителен резултат или развитие също при преговорите на НЗОК и другите договорни партньори, а именно денталните лекари и магистър-фармацевтите. Очевидната липса на конструктивен диалог между страните е много лош знак. Тя може да задълбочи и без това тежките проблеми в здравеопазването, които сякаш отстъпват от фокуса на общественото внимание предвид всички останали ежедневни и злободневни проблеми, с които се срещаме. При последното редовно правителство беше постигнато изключително високо ниво на сътрудничество между договорните партньори, което доведе до безпрецедентно увеличение на цените на медицинските дейности – около 33% в извънболничната помощ и до 25% в болничната помощ. За да използваме такива епитети, разбира се, поглеждаме назад в историята с всички останали проценти, които са добавени към сметката на Националната здравноосигурителна каса от преждеуправляващите. По този начин се осигуриха средства за повишение на основните заплати на медицинските специалисти и за реализацията на важни реформи като дигитализацията в здравеопазването. При денталните лекари също бе договорено безпрецедентно увеличение на цените на услугите, заплащани по Здравна каса. В края на септември тази година бяха анонсирани резултатите в разходната бюджета на НЗОК и стана очевидно натрупването на възможен до края на годината излишък, вариращ между 250 млн. лв. до 450 млн. лв., в зависимост от обема на извършените и заплатени впоследствие дейности до края на годината. Тази информация беше причина и основа за преговори за подписване на нов анекс към Националния рамков договор и увеличаване на цените на клиничните пътеки в рамките на 2022 г. и евентуално за 2023 г. Както бе анонсирано вчера на специален брифинг, Българският лекарски съюз след непостигане на договорка се оттегли от тези преговори поради несъгласие с финансовите параметри при заплащането на дейности. Надзорният съвет на НЗОК аргументира позицията си с недостиг на средства. Това е логично следствие от липсата на внесен в парламента законопроект за бюджета на НЗОК за 2023 г. Днес в Комисията по здравеопазване ще гледаме ЗИД за удължаване на сегашния бюджет на НЗОК. Това, на практика, явно замразява преговорния процес за новите рамкови договори в здравеопазването за 2023 – 2025 г. То е и бягство от отговорност и противоречи на Закона за здравното осигуряване. Конфликтът между Българския лекарски съюз и НЗОК излага на риск сигурността на здравноосигурителната ни система. Настояваме ръководството на Министерството на здравеопазването и НЗОК да поемат отговорност и осигурят всички необходими условия за постигане на съгласие и успешен изход от преговорите с всички медицински съсловия, които бяха изброени. В противен случай назрява напрежение не само при лекарите, но също при денталните лекари и магистър-фармацевтите. Средства за това има – те са в излишъка на Националната здравноосигурителна каса, нека този излишък да бъде разпределен справедливо, за да се подсигури нормалната работа на системата на здравеопазването. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#153 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, доцент Тонев. Сега преминаваме към следващата точка от дневния ред, седма от Програмата за седмицата, втора, фиксирана за днес: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ. Постъпили са доклади от Комисията по бюджет и финанси и от Комисията по енергетика. Господин Чобанов – предполагам първо за процедура. Заповядайте.

#154 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, първо да Ви помоля да гласуваме процедура за допуск. Моля на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да гласувате в залата да бъдат допуснати следните лица: Александър Свраков – служебен заместник-министър на финансите, Валентин Точев – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите, Нина Янкова – началник-отдел в същата дирекция, Петя Копчева – началник на отдел в същата дирекция, и Татяна Нанкова – държавен експерт в същата дирекция. Благодаря.

#155 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Чобанов. Обратно становище предполагам, че няма. Не виждам. Подлагам на гласуване предложението за допуск на посочените от Петър Чобанов лица. Моля, режим на гласуване – ще помоля всички да гласуват, не сме чак толкова много в залата. Гласували 113 народни представители: за 113, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Благодаря Ви, колеги. Моля квесторите да поканят в залата лицата, чийто допуск гласувахме. Заповядайте, господин Чобанов.

#156 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 48-202-01-24, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На заседание, проведено на 3 ноември 2022 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха представителите на Министерството на финансите, като Законопроектът беше представен от госпожа Людмила Петкова – служебен заместник-министър на финансите. С него се въвеждат в националното законодателство изискванията на Директива (ЕС) 2020/284 на Съвета от 18 февруари 2020 г. за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на въвеждането на определени изисквания за доставчиците на платежни услуги. Директива (ЕС) 2020/284 на Съвета има за цел да допълни законодателния ДДС пакет за облагане на електронната търговия и съдържа задължения за доставчиците на платежни услуги да предоставят определена информация за трансграничните плащания, между държавите членки с цел правилното отчитане и облагане с ДДС на електронната търговия в Европейския съюз и да се разреши проблемът с измамите с ДДС при електронната търговия чрез засилване на сътрудничеството между данъчните органи и доставчиците на платежни услуги. Предвидено е привеждане в съответствия на ЗДДС с решение на Съда на Европейския съюз по дело С-242/18 по отношение на условията и реда за коригиране на данъчната основа и начисления ДДС по доставка в случаите на пълно или частично неплащане на цената по доставката, когато такова стане несъбираемо. Целта е да се даде право на лицата да намаляват данъчната основа при установено несъбираемо вземане по доставка. Предложено е отстраняване на констатирани несъответствия на разпоредбите за освобождаване от ДДС при износ с изискванията на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност относно запитване по информационна фаза на Европейската комисия. Създава се специален ред за доказване на износа на стоки пред митническите органи на страната във връзка с доставката на стоки, изпращани или превозвани извън територията на Европейския съюз от доставчик, неустановен съгласно митническото законодателство на територията на Европейския съюз. Със Законопроекта се прецизират и разпоредби, които създават затруднения при практическото прилагане на Закона, подробно описани в мотивите. Очакваните последици от прилагането на бъдещия закон са свързани с осигуряване на изпълнението на нормативно установените изисквания на данъчното законодателство по ДДС и въвеждане на правила, способстващи правилното прилагане на норми от правото на Европейския съюз. Законопроектът съответства на изискванията на Закона за нормативните актове, Указа за неговото прилагане и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В писмените си становища представителите на работодателски организации принципно подкрепят Законопроекта. За предлаганите промени в случаите на неплащане и процедурата за извършването ѝ от БСК изразяват становище, че разпоредбите са неясни и с прекомерни ограничения. АИКБ считат, че тези текстове въвеждат редица ограничения и преклузивни срокове, които ще лишат българския бизнес да се ползва свободно и в пълнота от чл. 90, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО. Съюзът за стопанска инициатива предлага да се внесе повече конкретика и яснота в текстовете на чл. 126в от Закона, както и прецизиране и доуточняване на други текстове от Законопроекта. КРИБ акцентират на предлаганите нови разпоредби, като посочват, че част от условията са ограничителни и обременителни и предлагат конкретни редакции. КНСБ се въздържа от подкрепа, като остават на мнение, че е необходима цялостна данъчна реформа, свързана с намаляване на данъчната ставка от 20% на 15%. ИДЕС оценяват положителното намерение за регламентиране на възможността за корекция от страна на доставчиците на начислен данък за несъбираеми вземания за продажби, едновременно с което изразяват мнение, че предвидените законови ограничения и условия за прилагане на хипотезата са прекомерни и неоснователни. В хода на публичното обсъждане Десислава Алексиева, представител на Асоциация „Българска книга“, апелира да бъде запазена ставката от 9% ДДС върху книгите като постоянна мярка не само защото това би направило така, че издателствата да не фалират, но това би показало приоритетите на това Народно събрание в подкрепа на грамотността, четенето и въобще икономическото развитие на нацията. Това, което се знае, е, че нациите, които имат добри четящи практики, имат 0,12% ръст на годишна база, а инвестициите, които се правят в книги, образование и култура, имат четирикратна икономическа възвръщаемост, тоест има и икономическа причина да се върви към прилагането на такава ставка. По изчисления на Асоциацията на база на общия оборот на книгите и на това какъв би бил ефектът тоталният ефект е 8 млн. лв. разлика, но когато се намали ефектът от ДДС върху учебниците, разликата става 4,5 милиона за бюджета. Председателят на Комисията по бюджет и финанси Петър Чобанов обобщи, че тази инициатива трябва да бъде подкрепена и между първо и второ гласуване на Законопроекта ще бъде внесено предложение. Господин Красимир Вълчев подчерта, че следва да се предложи трайно законодателно решение относно намалената данъчна ставка за книги и тя да бъде постоянна с оглед политиката, която стои зад нея, а именно стимулиране на четенето и грамотността. Представителят на БСК обърна внимание, че текстовете в Глава „Тринадесета „а“ от Законопроекта – намаляване на данъчната основа и начисления данък при несъбираемо вземане, са текстове, за които бизнесът настоява от много години, но се нуждаят от допълнителни прецизирания с цел правна яснота. Призовават за постоянен режим на намалената ставка по ДДС за бебешки храни и консумативи. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 13 гласа „за“, без „против“ и 2 гласа „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 48 202-01-24, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г.“ Благодаря.

#157 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Чобанов. И Докладът на Комисията по енергетика – кой ще ни го представи в резюме? Александър Ненков. Заповядайте, господин Ненков.

#158 · speech

Докладчик Александър Ненков

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 48-202-01-24, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по енергетика обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, вече цитиран по-горе, внесен от Министерски съвет на 31 октомври 2022 г. На заседанието присъстваха: госпожа Ива Петрова – заместник-министър на енергетиката, и господин Валентин Точев – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите. Мотивите към Проекта на решение бяха представени от господин Валентин Точев. Проектът на закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност отразява въвеждане на европейски директиви, отстраняване на констатирани несъответствия с правото на Европейския съюз и привеждане на законодателството в областта на данък върху добавената стойност в съответствие с решения на Съда на Европейския съюз. Предложена е промяна на срока за предоставянето на обезпечение при търговия с течни горива. С предложената промяна ще се даде възможност на лицата да отчитат своевременно промяната на цената на горивата на вътрешният пазар, повлияна от: борсовите котировки на световните борси; пазарните промени в ценовите условия на производители и вносители, водещи до преразпределение на обемите крайни клиенти; последици от аварии и природни бедствия, водещи до временно преразпределяне на клиентите на даден производител/вносител и други. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 16 гласа „за“, без „против“ и 9 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 48-202-01-24, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г.“ Благодаря.

#159 · speech

Председател Никола Минчев

И аз благодаря, господин Ненков. Становище на вносител? Няма желание. Откривам дискусията по Законопроекта. Има ли желаещи за изказване? Заповядайте.

#160 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, разбирам, че идеята на вносителите е била да се улесни администрирането и да се синхронизира националното ни законодателство с това на Европейския съюз, както и да се избегне възникването на различни спорни казуси при начисляването и плащането на ДДС. Предвидени са корекции при бракуването на стоки, при начисляването на ДДС, при събирането на общините, при трансграничната електронна търговия. Похвално е, че искаме да прилагаме принципа, че не може данъчните власти да събират повече ДДС, отколкото задълженото лице само е получило. Това е правилно, това чака от доста време да бъде прието и ние също трябва да го приемем час по-скоро, отделно от това, че има и съдебни решения по въпроса от Съда на Европейския съюз. Само че в предложенията има и доста неясни правила, определения, изисквания, срокове, които могат да бъдат доста спорно тълкувани и ще създадат допълнителни затруднения, щети и вероятно нови съдебни дела. Те са основно в чл. 126, в точки а, б, в. Например изискването, че доставчикът трябва да може да докаже, че писмено е уведомил неизрядния платец, нещо, което в хипотеза за некоректни търговски отношения е трудно дори и за органите на съдебната власт. Не е описана хипотеза, при която прехвърлянето на вземане от търговеца към трето лице е направено с отстъпка и съответно в този случай имаме частично неизпълнение по сделката. Условието, че доставчикът е длъжен да знае, че няма да получи плащането, ако цената се различава значително от пазарната такава, също не е добре, а също по какъв метод и как ще се определят пазарните цени и значителните разлики от тях. Тези, а и доста такива примери има в становищата на заинтересованите страни, на Българската стопанска камара, на Асоциацията на индустриалния капитал. В Законопроекта не се предвижда и удължаване на диференцираните ставки по ДДС. Това по същество е отказ от провеждане на политика посредством цените на дадените стоки и услуги. Ние смятаме, че държавата трябва да стимулира определени сектори, като например лекарства, учебници, детски храни, раждаемост по всички възможни начини, включително и чрез по-ниски ДДС ставки. Поради тази причина ние ще се въздържим да подкрепим Законопроекта. Благодаря Ви.

#161 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Дренчев. Има ли реплики към Димо Дренчев? Не виждам. Други изказвания има ли? Не виждам и други изказвания. Прекратявам дебата. Моля квесторите отново да поканят народните представители, ако има такива в кулоарите, преди да преминем към първо гласуване на Законопроекта. Уважаеми колеги, подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 48-202-01-24, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. – първо гласуване на Законопроекта. Гласували 169 народни представители: за 143, против няма, въздържали се 26. Предложението е прието. С това изчерпахме тази точка от дневния ред. Преминаваме към следващата точка – осма от Програмата за седмицата, трета фиксирана за днес: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ И ДАНЪЧНИТЕ СКЛАДОВЕ, № 48-202-01-23. Внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. Има постъпил Доклад от водещата Комисия по бюджет и финанси. Заповядайте, господин Чобанов.

#162 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На заседание, проведено на 3 ноември 2022 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха представителите на Министерството на финансите. Законопроектът беше представен от госпожа Людмила Петкова – служебен заместник-министър на финансите. Предложеният проект на закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове е с цел намаляване на административната тежест и създаване на облекчени условия за икономическите оператори, включително премахване на потенциални пречки пред данъчно задължените лица при прилагането на новите режими, които предстои да влязат в сила от 13 февруари 2023 г. Предложено е и изменение и допълнение на законови разпоредби, свързани с прецизирането им, с цел избягване на неясноти и възможностите за разнопосочно данъчно тълкуване, както и за отстраняване на констатирани проблемни области при прилагането на Закона. Съществената промяна е за лицата със статут на сертифицирани получатели, като е предвидено въвеждане на задължение за тях да подават една акцизна декларация за получените акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава членка, вместо да декларират това обстоятелство при всяко получаване на акцизните стоки. Създаден е административен ред Агенция „Митници“ да води регистър на издадените годишни сертификати за общото годишно производство на акцизните стоки, произведени от независима малка пивоварна или независим малък винопроизводител. Предложено е отпадане на задължението за регистрация на лицата, които потребяват собствена електрическа енергия, произведена от енергия от възобновяеми източници за свои собствени нужди от централа с обща инсталирана общност до 1 MW. Предложението е в изпълнение на поет ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост на България в реформа C4.R6 „Стимулиране на производството на електроенергия от възобновяеми източници“ да бъдат извършени промени в националното законодателство с цел намаляване на административната тежест за инвестициите от възобновяеми източници по отношение на инсталирането, свързването и експлоатацията на мощностите. С цел улеснение на лицата са предложени промени, свързани с изискуемите документи към процедурата по издаване на разрешенията за търговия с тютюневи изделия в обектите на франчайз, които се отдават чрез договор за управление. Въведени са облекчени условия за икономическите оператори, които извършват зареждане с втечнен нефтен газ. Предложена е законова промяна, с която се премахват определени ограничения и са отстранени празноти в Закона. Очакваните резултати от прилагането на Законопроекта са свързани с намаляване на административната тежест, прозрачност на процесите, предвидимост за бизнеса и стабилност за потребителите. За изпълнението на дейностите по прилагането на Законопроекта не са необходими допълнителни разходи или трансфери и други плащания. Законопроектът съответства на изискванията на Закона за нормативните актове, Указа за неговото прилагане и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В писмените си становища представителите на работодателските организации подкрепят предложените изменения и допълнения. Съюзът за стопанска инициатива считат, че е налице празнота по отношение на едно от условията, свързано с банковата гаранция за режим отложено плащане, но следва да се уреди в Закона, като предлагат съответното изменение. КНСБ се въздържат от подкрепа. В хода на дискусията председателят на Комисията по бюджет и финанси Петър Чобанов сподели, че предвижданите промени в Закона са в интерес на по-добрата работа и по-малката административна тежест. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 14 гласа „за“, без гласове „против“ и 2 гласа „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г.“ Благодаря.

#163 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Чобанов. Комисията по икономическа политика и иновации – заповядайте, господин Иванов, да ни представите Доклада в резюме.

#164 · speech

Докладчик Йордан Иванов

Господин Председател, колеги! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по икономическа политика и иновации разгледа Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове. Със Законопроекта, представен от Александър Свраков – заместник-министър на финансите, се цели намаляване на административната тежест и създаване на облекчени условия за икономическите оператори, включително премахване на потенциални пречки пред данъчно задължените лица при прилагането на новите режими в Закона за акцизите и данъчните складове, които предстои да влязат в сила от 13 февруари 2023 г. Съществена промяна е предвидена за лицата със статут на сертифицирани получатели, по отношение на декларирането и внасянето на акциза, за получените акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава членка. Акцизът ще се декларира и внася ежемесечно въз основа на месечна акцизна декларация вместо досега предвиденото деклариране при всяко получаване на акцизните стоки. Създаден е административен ред Агенция „Митници“ да води регистър на издадените годишни сертификати за общото годишно производство на акцизните стоки, произведени от независима малка пивоварна или независим малък винопроизводител. Предложено е отпадане на задължението за регистрация на лицата, които потребяват собствена електрическа енергия, произведена от енергия от възобновяеми източници за свои собствени нужди от централа с обща инсталирана общност до 1 MW. Предложението е в изпълнение на поет ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост на България. В писмено становище от Българската търговско-промишлена палата изразяват принципна подкрепа по Законопроекта и готовност за предоставяне на допълнителни бележки и коментари по текстовете. След представяне и обсъждане на Законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „за“ 17, без „против“ и „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г.“ Благодаря Ви.

#165 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Ненков, заповядайте за Доклада на Комисията по енергетика.

#166 · speech

Докладчик Александър Ненков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по енергетика обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. На заседанието присъстваха: госпожа Ива Петрова – заместник-министър на енергетиката, и господин Валентин Точев – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите. Мотивите към Проекта на решение бяха представени от господин Валентин Точев. Предложеният проект на закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове е изготвен във връзка с установено в практиката наличие на необходимост от прецизиране на нормативната уредба с цел избягване на неясноти и възможности за разнопосочно данъчно тълкуване. Предлага се при внасяне или въвеждане на територията на страната на продукти с кодове по КН по чл. 13, ал. 1, т. 1, 4 и 8 (масла от растителни мазнини, метанол и така нататък) лицата, които внасят или въвеждат тези стоки, да декларират пред митническите органи предназначението на стоката (дали ще се използва и/или предлага за продажба като моторно гориво и гориво за отопление). В действащото законодателство липсва разпоредба, обхващаща случаите, когато тези продукти не са предназначени за употреба, като гориво за отопление или за моторно гориво, поради което липсата на тези хипотези води до затруднения при осъществяването на ефективен контрол, тъй като начисляването, декларирането и заплащането на дължимия акциз за тази категория стоки е по преценка на лицата, които внасят или въвеждат посочените стоки. С предложеното допълнение в чл. 53, ал. 6 от Закона за акцизите и данъчните складове в Проекта се създава нормативна възможност, като се въвежда основание за заплащане освен на дължимия акциз и на законната лихва, за да могат лицата, които са собственици на стоката и са вложители в данъчния склад, при прекратяване действието на лиценза за управление на данъчен склад да изведат стоките от данъчния склад. Предложена е промяна в Разпоредбата на чл. 57а, ал. 1, т. 3б от Закона за акцизите и данъчните складове в Законопроекта, свързана с отпадане на задължението за регистрация на лицата, които потребяват собствена електрическа енергия, произведена от енергия от възобновяеми източници за свои собствени нужди от централа с обща инсталирана общност до 1 MW. Предложението е в изпълнение на поет ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост на Република България в реформа C4.R6 „Стимулиране на производството на електроенергия от възобновяеми източници“ да бъдат извършени промени в националното законодателство с цел намаляване на административната тежест за инвестициите от възобновяеми източници по отношение на инсталирането, свързването и експлоатацията на мощностите. С промените ще отпадне и задължението на лицата за деклариране на акциз за собствено производство до 1 MW. В последвалата дискусия изказвания направиха народните представители господин Венко Сабрутев и господин Радослав Рибарски. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 18 гласа „за“, без „против“ и 2 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г.“. Благодаря Ви.

#167 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Ненков. Становище на вносител? Не виждам. Откривам дискусия по Законопроекта. Желаещи за изказване има ли? Иво Русчев – заповядайте, господин Русчев.

#168 · speech

Иво Русчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Предложените изменения в Закона са в посока улесняване на малките производители и вносители, и намаляване на бюрократичните спънки и облекчаване на икономическите оператори. ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепя промени в посока по-малко регулации за дребните производители, търговци и ползватели на електроенергия, горива и малки винопроизводители. Предложението за подаване на акцизна декларация веднъж месечно вместо при всяка доставка е сериозно намаляване на административната тежест. Промените са оценени положително и от заинтересованите браншови организации и затова ние ще ги подкрепим. Благодаря.

#169 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Русчев. Реплики към Иво Русчев има ли? Няма. Други изказвания дали има? Заповядайте, господин Иванов.

#170 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Законопроектът, внесен от Министерския съвет, заслужава да бъде подкрепен, както беше подкрепен и на мнозинство на Бюджетната комисия. Само да отбележа в допълнение на това, което колегата каза от ВЪЗРАЖДАНЕ, че облекчава дейността на малките винопроизводители и на, така да се каже, производителите на алкохол на места, където наистина в повече случаи е за лична консумация – стара българска традиция. Трябва да бъде подкрепено намаляването на административната тежест към тях. В това допълнение искам да кажа, че по предложения Законопроект за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове е свързано и отпадането на задължението на регистрирани лица, които потребяват собствена електрическа енергия, произведена енергия във възобновяеми източници за свои собствени нужди с инсталирана мощност до един мегават час. Този ангажимент също е един от ангажиментите, които са поети от страна на българската държава – законово изменение, облекчаване на тази процедура. То е свързано със стимулиране на производството на електроенергия от възобновяеми източници, като това е приложение в изпълнение на поетите ангажименти, както споменах, от Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. Точната реформа е цитирана и в мотивите на Законопроекта – C4R-6. Така че парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще подкрепи Законопроекта. Благодаря.

#171 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Иванов. Реплики към Александър Иванов има ли? Няма. Други изказвания? Няма. Прекратявам дискусията. Преминаваме към гласуване. Поставям на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 48-202-01-23, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2022 г. – първо гласуване на Законопроекта. Гласували 168 народни представители: за 168, против и въздържали се няма. Предложението е прието. С това Законопроектът е приет на първо гласуване. Изчерпахме и тази точка от дневния ред. Преминаваме към следващата точка: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ. Комисията по бюджет и финанси има изготвен и внесен доклад. Заповядайте, господин Чобанов.

#172 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. С Ваше позволение, уважаеми дами и господа, първо ще си позволя да поздравя колегите счетоводители с Международния ден на счетоводителя, както и колегите преподаватели по тази сложна материя, че подготвят бъдещи счетоводители. Така че да им е честит празникът! Дано законодателството, което подготвяме в тази област, наистина и да намалява административната тежест, и да съдържа яснота по отношение на прилагането му. Сега да преминем към „ДОКЛАД Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-254-01-34, внесен от Божидар Божанов и група народни представители на 27 октомври 2022 г., и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г. На заседание, проведено на 3 ноември 2022 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочените законопроекти. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-254-01-34, беше представен от господин Мартин Димитров, който посочи, че с него се предлага въвеждането на електронни ваучери за храна, респективно отпадане на хартиените ваучери и дигитализация на процесите между администрациите и между администрациите и операторите на ваучери за храна. Към 2022 г. потребителите на системата на ваучери за храна са над 500 хиляди души в страната. Въз основа на анализа на разходи и ползи е направен извода, че няма да бъдат необходими икономически, социални и други публични разходи за реализирането на законодателната инициатива. Законопроектът съответства на изискванията на Закона за нормативните актове, Указа за неговото прилагане и на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В писмените си становища Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на електронното управление и представителите на работодателските организации подкрепят Законопроекта. Все пак Българската стопанска камара обръщат внимание на някои от разпоредбите, които са свързани с подзаконовата нормативна уредба, в това число, че предвиденият тримесечен срок за привеждане на Наредба № 7 от 9 юли 2003 г. за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяването на дейност като оператор в съответствие със Закона е недостатъчен, както и че следва да се предвиди по-дълъг срок за влизане в сила на така направените законодателни предложения. Българската търговско-промишлена палата счита, че следва да бъде предвидено използването на международни стандарти за идентификация на ваучерите, както и интегрирането на стандартни баркодове в електронните формати. КРИБ обръщат внимание на важността на приемането на техническите изисквания за издаване на електронни ваучери в срок, който да позволи на операторите на ваучери за храна да адаптират продуктите си. Държат да се запази необлагаемата сума на ваучерите за храна на 200 лв. „Български пощи“ ЕАД изразяват опасения, че предвиденият срок за привеждане на Наредбата в съответствие е недостатъчен и това би се оказало практически невъзможно, доколкото операторите на ваучери и търговската мрежа не са подготвени да въведат в дейността си функционирането на електронния ваучер за храна. Предлагат в бъдещия закон да се въведат легални дефиниции на понятия, употребени в Законопроекта, да бъде проведено обществено обсъждане и разяснителна кампания, както и разпоредбите да влязат в сила от 1 януари 2024 г. Министерството на финансите не подкрепят Законопроекта. Считат, че липсват фундаментални законови разпоредби, на базата на които да бъде въведена и приложена новата схема за ваучерите за храна. В този смисъл са развили подробни доводи относно това, че добавените текстове са твърде общи и неясни като съдържание, липсва въведена легална дефиниция за електронните ваучери, не са предвидени норми, които да уредят реда и начина за процедиране с действащите оператори, не е разписан ред и начин, по който операторите трябва да отговарят на новите изисквания, липсва законова делегация за осъществяване на контрол във връзка с електронните ваучери и едновременното използване на хартиени такива и други. Отбелязват, че с предложения законопроект не е направена връзка с разпоредбите на Законопроекта за продължаване действието на разпоредби на Закона за държавния бюджет. В проведената дискусия госпожа Людмила Петкова – служебен заместник-министър на финансите, заяви, че поддържат писменото си становище, като допълни, че трябва по принцип да е изяснено като концепция откога да се прилагат нормите, имат ли възможност операторите на ваучерите за храна да ги прилагат, както и кои ще бъдат като оператори, тъй като в момента има действащи разрешения. Притесненията са около тези разрешения и съответно трябва да бъдат предвидени преходни периоди, за да не се създаде хаос. Представителят на Българската стопанска камера поддържа писменото си становище. Господин Радко Врагов от „Български пощи“ заявява, че подкрепя становището на Министерството на финансите и изказва опасенията на представляваната от него организация, която се явява един от операторите на ваучери за храна.“

#174 · speech

Докладчик Петър Чобанов

С това дискусията по първия законопроект беше изчерпана. Вторият законопроект беше представен от служебния заместник-министър на финансите госпожа Людмила Петкова. „Със Законопроекта се предлага да се въведе нова схема за държавна помощ за регионално развитие, с която да се продължи насърчаването на инвестициите за производствена дейност в общини с безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната, както и намаляването на безработицата в тези общини чрез осигуряване на определена заетост. След изтичане срока на действие на схемата за държавна помощ под формата на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие, към Европейската комисия е подадено уведомление за нова схема за държавна помощ, с която да се запази същността на данъчното облекчение, действало до 31 декември 2021 г., и в която се прилага през новия програмен период 2022 – 2027 г. Данъчното облекчение представлява държавна помощ, която се предвижда да се прилага за първоначална инвестиция, в това число за увеличаване капацитета на съществуващ производствен обект и диверсификация на продукцията на производствен обект, като се предвижда да влезе в сила само след постановяване на положително решение от Европейската комисия. Предвидено е преотстъпване на корпоративен данък до 2027 г., в това число и за данъчната 2022 г., при одобрение от страна на Европейската комисия. Данните за действащото данъчно облекчение за изминалия период 2015 – 2021 г., показват, че преотстъпеният корпоративен данък е в размер на 59 млн. лв. и е ползван от дружествата за закупуване на нови активи и нова техника. Преференцията е ползвана от 99 дружества; реализирани са 44 проекта по тази преференция; разкрити са 576 работни места. Има и дружества, които са поддържали най-малко десет работни места. В тази връзка поддържаните работни места са най-малко 100. Със Законопроекта се предвижда и въвеждане на ред и начин за прилагане на Глава III от Регламент на Европейския съюз 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията, в която да се регламентират правилата за временната солидарна вноска, която трябва да внасят дружествата и местата на стопанска дейност от Съюза, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването за генерираните от тях свръхпечалби. Временната солидарна вноска ще се изчислява върху данъчните печалби, определени съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане, за данъчната 2022 г. и данъчната 2023 г. при спазване на правилата за определяне на основата за вноската съгласно изискванията на чл. 15 от Регламент ЕС 2022/1854. Определени са референтните данъчни периоди, които ще се използват за изчисляване на средната стойност на данъчните печалби. Предвиден е ред за деклариране и внасяне на вноската, от кого ще се администрира, както и признаването на същата за текущ разход за дейността за целите на данъчното облагане, а за невнесена в срок вноска ще се дължи лихва. Доколкото с предложените допълнения се създават ред и начин за прилагане на регламент, срокът за влизане в сила на разпоредбите съвпада със срока за влизането му в сила, тъй като същият представлява акт с пряко приложение. В писмените си становища представителите на работодателските организации подкрепят измененията и допълненията. Съюзът за стопанска инициатива изразява опасения, че конкретният данъчен стимул във връзка с преотстъпване на корпоративния данък е недостатъчно атрактивен с ниска степен на ефективност. Предлага се да се обсъдят всички възможни ефекти от новия регламент и да се предвидят мерки, ограничаващи възможни девиации от целения резултат. Предлагат и конкретни промени в Законопроекта. КНСБ се въздържа от подкрепа и настояват за ръст на данъка върху доходите на юридическите лица от 10% на 15%. ИДЕС подкрепят Законопроекта. В хода на дискусията участие взеха народните представители Петър Чобанов, Мартин Димитров, Владислав Панев, Кирил Ананиев и Александър Иванов. Парламентарната група на ДПС заяви, че ще подкрепи Законопроекта. Госпожа Людмила Петкова внесе уточнението, че Регламентът предвижда два вида мерки. Първата група мерки са по отношение на електроенергията. Втората група е временната солидарна вноска за суров нефт, природен газ и нефтопреработване. Това, което е било коментирано в Енергийната комисия, засяга мерките по отношение на електроенергията – определяне на таван на цената. Това е вторият вид мярка, която е върху свръхпечалбите. При другото е разликата между приходите и определен таван. Тя е еднократна. Внася се за годишната печалба за 2022-а и 2023-а. Мярката е напълно самостоятелна и не зависи от другата мярка, която е по Глава втора на Регламента. На въпрос от народния представител Мартин Димитров госпожа Людмила Петкова отговори, че ако една компания няма печалба, тя, освен че няма да плати временна солидарна вноска, няма да внесе и корпоративен данък. Но по принцип Регламентът допуска въвеждането на еквивалентна национална мярка. Еквивалентната национална мярка трябва да бъде със сходни цели, да се определя по сходен начин на временната солидарна вноска и да постига по-голям ефект от приходите, отколкото временната солидарна вноска. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 1. По Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Божидар Божанов и група народни представители, „за“ гласуваха 8 народни представители, без „против“ и „въздържал се“ – 9, с което Законопроектът не беше приет. 2. По Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Министерския съвет, гласува „за“ 14, без „против“ и „въздържал се“ – 2. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Божидар Божанов и група народни представители, и да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Министерския съвет.“. Благодаря.

#175 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Чобанов. По двата законопроекта също така има и Доклад от Комисията по икономическа политика и иновации. Тя е участваща и по двата законопроекта. Заповядайте, господин Иванов. Напомням на докладчиците от участващите комисии, че може и в резюме.

#176 · speech

Докладчик Йордан Иванов

„ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-254-01-34, внесен от Божидар Божанов и група народни представители на 27 октомври 2022 г., и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г. На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по икономическа политика и иновации разгледа законопроектите за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени от Министерския съвет и от Божидар Божанов и група народни представители. Със Законопроекта, внесен от Божидар Божанов и група народни представители, се предлага въвеждането на електронни ваучери за храна. Според мотивите, изложени от вносителя, се цели това да ги направи по-достъпни, а контролът по издаването им – по-ефективен. В свое писмено становище от Министерството на финансите не подкрепят Законопроекта, като излагат подробни мотиви за това. От Асоциацията на индустриалния капитал в България, КРИБ, Българската търговско-промишлена палата и Българската стопанска камара споделят мотивите на вносителите и подкрепят Законопроекта. В подкрепа на Законопроекта се обяви и министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов, който подчерта, че между първо и второ гласуване Законопроектът трябва да бъде прецизиран, особено по отношение на преходния период по въвеждането на електронния ваучер. В хода на дискусията народните представители се обединиха около мнението, че дигитализацията е бъдещето в администрацията. Представителите на парламентарната група на „Демократична България“ и парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ заявиха своята категорична подкрепа. Представителите на парламентарната група на ГЕРБ-СДС и парламентарната група на „Движение за права и свободи“ обявиха, че ще се въздържат от подкрепа поради изложените възражения по текстовете от страна на Министерството на финансите. Със Законопроекта, внесен от Министерския съвет и представен от Александър Свраков – заместник-министър на финансите, се предлага: - въвеждане на нова схема за държавна помощ за регионално развитие, с която да се продължи насърчаването на инвестициите за производствена дейност в общини с безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната, както и намаляването на безработицата в тези общини чрез осигуряване на определена заетост; - промяна на условията, касаещи общите изисквания за преотстъпване на корпоративен данък и свързани с наличието на публични задължения; - създаване на ред и начин за прилагане на Глава III от Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията. В хода на дискусията представителите на всички парламентарни групи декларираха подкрепа на Законопроекта. Председателят на Комисията Мартин Димитров постави въпрос относно това доколко мярката по облагане на свръхпечалбата на производителите и преработвателите на горива е справедлива, след като половината от компаниите, които попадат в обхвата ѝ, не декларират въобще печалба. След представяне и обсъждане на законопроектите се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: 1. По Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-254-01-34, внесен от Божидар Божанов и група народни представители на 27 октомври 2022 г.: „за“ – 8, без „против“ и „въздържали се“ – 9 народни представители; 2. По Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г.: „за“ – 17, без „против“ и „въздържал се“ народни представители. Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-254-01-34, внесен от Божидар Божанов и група народни представители на 27 октомври 2022 г., и да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г.“

#177 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Иванов. По Законопроекта, внесен от Министерския съвет, има Доклад и от Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. Заповядайте, господин Стоянов, да представите Доклада.

#178 · speech

Докладчик Коста Стоянов

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! „ДОКЛАД на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет На редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г. В заседанието на Комисията взеха участие госпожа Жени Начева – директор на дирекция „Финанси на общините“, и госпожа Петя Копчева – началник-отдел в дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите. От името на вносителите Законопроектът бе представен от госпожа Петя Копчева. Тя обърна внимание, че в частта за общините със Законопроекта се предлага да се въведе новата схема за държавна помощ за регионално развитие. С приемане на промените в тази част на Закона ще се даде възможност да се продължи практиката за насърчаване на инвестициите за производствена дейност в общини с безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната и намаляване на безработицата в тях чрез осигуряване на определена заетост. Срокът на действие на досегашната схема за държавна помощ е изтекъл на 31 декември 2021 г. След изтичане на срока на действие на схемата за държавна помощ под формата на данъчно облекчение, за да се запази същността на данъчното облекчение, действало до 31 декември 2021 г., и която да се прилага през новия програмен период 2022 – 2027 г., е необходимо да се разработи нова схема, която да е съобразена с новите насоки за регионална държавна помощ, които са в сила от 1 януари 2022 г. Във връзка с това се предлага данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие под формата на преотстъпени данъци, да се предоставя само за проект за първоначална инвестиция, която е в обхвата, като е за периода 2015 – 2021 г. Предвижда се промените в тази част на Закона да влязат в сила след постановяване на положително решение от Европейската комисия относно съответствието му с новите насоки за регионална държавна помощ. Предвидено е преотстъпване на корпоративен данък до 2027 г., в това число и за данъчната 2022 г., при одобрение от страна на Европейската комисия. След представянето на Законопроекта се проведе гласуване, в резултат на което Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление с 18 гласа – „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“ предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет, да бъде приет на първо гласуване.“ Благодаря.

#179 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Стоянов. И Докладът на Комисията по енергетика. Заповядайте, господин Добрев. В резюме ли ще ни го представите? Добре, благодаря.

#180 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г. На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2022 г., Комисията по енергетика обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г. На заседанието присъстваха: от Министерството на енергетиката – госпожа Ива Петрова – заместник-министър; от Министерството на финансите – господин Валентин Точев – директор на дирекция „Данъчна политика“, госпожа Мина Янкова – началник-отдел в дирекция „Данъчна политика“; госпожа Петя Копчева – началник-отдел в дирекция „Данъчна политика“. Мотивите към Законопроекта бяха представени от господин Валентин Точев – директор на дирекция „Данъчна политика“. Със Законопроекта се уреждат редът и начинът за прилагане на Глава III от Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията. С предлаганата разпоредба се регламентират правилата за временната солидарна вноска, която трябва да внасят дружествата и местата на стопанска дейност от Съюза, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, за генерираните от тях свръхпечалби. Определени са данъчните периоди, които ще се използват за изчисляване на временната солидарна вноска, при спазване на правилата за определяне на основата за вноската съгласно изискванията на член 15 от Регламент (ЕС) 2022/1854. Временната солидарна вноска ще се внася за данъчните печалби за 2022-а и за 2023 г. Данъчната печалба ще се определя по правилата на Закона за корпоративното подоходно облагане. Предвиден е ред за деклариране и внасяне на временната солидарна вноска и същата ще се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2022 г. и ще се внася в срока за внасяне на корпоративния данък, тоест до 30 юни на следващата година. По този начин не се създава допълнителна административна тежест и разходи за лицата. Временната солидарна вноска ще се администрира от Националната агенция за приходите. За невнесената в срок временна солидарна вноска ще се дължат лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Временната солидарна вноска ще се признава за текущ разход за дейността за целите на данъчното облагане. Тя е публично държавно вземане, което ще подлежи на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Задължените лица могат да правят авансови вноски за временната солидарна вноска. С предложените допълнения се създават ред и начин за прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1854 в частта за временната солидарна вноска, във връзка с което срокът за влизане в сила съвпада със срока за влизане в сила на Регламента, доколкото същият представлява акт с пряко приложение. В последвалата дискусия изказвания направиха следните народни представители: господин Делян Добрев, господин Венко Сабрутев, господин Драгомир Стойнев. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 20 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 48-202-01-26, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2022 г.“ Благодаря.

#182 · speech

Божидар Божанов

ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Законопроектът за въвеждане на електронни ваучери – целта му е да облекчи гражданите, да облекчи бизнеса, да улесни процеса, да облекчи и администрацията. България е закъсняла доста и с това – с дигитализацията, и в този сектор и тъй като тази тема по различни сведения се дискутира от 2015 – 2016 г., мисля, че е крайно време да направим тази малка крачка и да приемем електронните ваучери. В становището на Министерството на финансите и на Министерството на икономиката и индустрията се посочват действително важни препоръки, за които аз изразявам готовност от името на вносителя да отразим между първо и второ четене, в това число дефиниции, в това число преходен период, в който да може да се проведе информационна кампания, да може да свикнат хората и бизнесите. Този преходен период може да е в продължение на няколко години, както е станало в съседни държави. Смятам, че бележките на Министерството на финансите и на Министерството на икономиката могат да бъдат отразени между четенията и затова Ви призовавам да подкрепите въвеждането на електронни ваучери по принцип, като моята готовност е и с Министерството на финансите още другата седмица да довършим поправките между четенията. В този смисъл искам и да помоля Министерството на финансите да сподели дали ако отразим всички техни бележки, това би работило за тях. Нашата цел като вносители е да дадем максимална гъвкавост на Министерството на финансите, за да може... (Шум и реплики.)

#184 · speech

Божидар Божанов

...да определя и техническите параметри, така че да направим Закона технологично неутрален, за да не трябва да го изменяме, когато една или друга технология се появи или изчезне, тоест гражданите да могат да ползват банкови карти, небанкови карти, мобилни приложения и всякакви други способи за това да има електронни ваучери и това да е в интерес на гражданите, на бизнеса, не само от гледна точка на удобство, а и от гледна точка на спестени комисиони, които покриват в момента всъщност процеса на печатане, на съхранение, на охрана, на изграждане на халета и така нататък. С това Ви благодаря и се надявам да получим подкрепа за електронизацията на този процес.

#185 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Божанов. Откривам дискусия по двата законопроекта. Заповядайте, господин Ганев, за изказване.

#186 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, аз ще се изкажа по отношение на Законопроекта, който преди малко господин Божанов представи. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично смятаме, че трябва да има електронни ваучери, даже това е задължително. Не можем да приемем становището на Министерството на финансите заради технически спънки, причини, които години наред те така и не намират време да отстранят или по-скоро чисто неофициално не искат да отстранят по ред причини, които най-вероятно те знаят най-добре, изтъквайки най-различни доводи, че не могат да контролират и хартиен, и електронен вариант на ваучерите. Ние смятаме, че това може – стига да има желание. Затова именно не приемаме тези техни доводи. От друга страна, целият този законопроект, който ни се представя в случая, са точно две изречения. Изключително непълно представяне, изключително, не искам да съм остър, но непрофесионално написан закон, който не дава абсолютно нищо, никакви дефиниции, абсолютно нищо. Напротив, по този начин се опорочава цялата идея, която е изключително добра и която ние бихме подкрепили. Нещо повече, смятаме, че в този си вариант този законопроект е вреден, защото ще накара много хора да не го подкрепят. И точно заради това ние ще гласуваме „въздържал се“, защото е написан непрофесионално, в две изречения. Защото този законопроект ние имаме по него 16 предложения, които, ако мине на първо четене, ще входираме, ще дадем абсолютно точно отговори, които иска Министерството на финансите, за да може да бъде приемлив. По този начин този законопроект е неприемлив, но в крайна сметка самият му замисъл е добър. Затова, ако мине на първо четене, между първо и второ четене ние ще направим нужните предложения, за да бъде изчерпателен и да отговаря на всички нормативни изисквания.

#188 · speech

Асен Василев

Продължаваме Промяната

Господин Ганев, искам да Ви помоля да размислите. Ако се въздържите или гласувате против Законопроекта и той не мине на първо четене, няма как да направите предложения между първо и второ четене, така че моят апел към Вас е: гласувайте за на първо четене и направете съответните предложения, така че той да бъде подобрен.

#189 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Василев. Други реплики към Цончо Ганев има ли? Няма. Дуплика – заповядайте, господин Ганев.

#190 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Господин Василев, честно казано, при положение че само допреди няколко месеца бяхте министър на финансите, хайде да не казвам със сигурност, но почти съм убеден, че и Вие щяхте да се разпишете за това, че ще спрете този законопроект и щяхте да кажете не на този така написан законопроект. Не, няма да съм остър. Не, не е нормално да правите точно това нещо, да казвате и да ни призовавате как да гласуваме по простата причина, пак казвам, замисълът на Законопроекта е добър, само че начинът, по който е написан непрофесионално, е потресаващ – това, което се дава вътре. Аз напълно разбирам и защо Министерството на финансите в този вариант го отхвърля. Много неща, много даже. Трябва въобще да се скъса този законопроект и направо наново да се напише. Не отговаря по никакъв начин на реалните изисквания, на реалния бизнес. Между другото, аз се срещах с представители на съответната асоциация, които представят ваучерите. Самите те казаха, че по този начин не се изчерпва темата и е съвсем разбираемо, че може да има обструкции в залата, и е точно така, точно защото Законопроектът по никакъв начин не защитава дори и техните интереси. Напротив, по никакъв начин не отговаря чисто нормативно на абсолютно всичко. Няма абсолютно нищо в този законопроект. Има две изречения и нищо повече. Точно заради това, пак казвам, чисто конструктивно, ако мине между първо и второ четене, ние имаме 16 конкретни предложения, но в този си вариант няма как да дадем „за“ за нещо, което просто не е издържано чисто професионално.

#192 · speech

Асен Василев

Продължаваме Промяната

Не е по същество, а само по това, което господин Ганев каза. Господин Ганев, казахте, че съм щял да дам негативно становище на Законопроекта. Това не отговаря на истината. Сега ще гласувам за него, а като министър на финансите направихме работна група с БОРИКА, с всичките компании, които издават ваучери, както и с работодателските организации, за да може да бъде придвижена тази тема напред и да се случат електронните ваучери. Благодаря Ви.

#193 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Василев. Реплики към Асен Василев? Не виждам. Други изказвания? Господин Димитров – заповядайте.

#194 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! На думи в този парламент, ако питате всеки един народен представител поотделно, ще каже, че е за дигитализацията, електронизацията на България, всеки би го казал това нещо. Една от причините България да изостава драматично от Балтийските страни е, че ние точно в тази сфера много изостанахме. И идва логичният въпрос: не харесвате нашия Законопроект за електронните ваучери, предложихте ли друг? Не, никой нищо не е предложил. Никой в този парламент нищо не е предложил, но казвате: Вашият законопроект няма да го подкрепим, но няма и друг да предложим, тоест какъв би бил крайният ефект – да няма никакъв напредък по отношение на дигитализацията, а реалността е следната: има положително становище от Министерството на икономиката, има положително становище от Министерството на електронното управление, Министерството на финансите – в Бюджетната комисия, казаха, че те по принцип са за, но имат бележки. Ако чухте колегата Божанов, той предложи следното: да има един достатъчно дълъг преходен период, в който всички идеи на всички партии да бъдат осмислени, да има време за въвеждането на електронните ваучери, тоест те да бъдат въведени една, две или три години дори по-късно, като за Законопроекта се даде дълъг срок за обсъждане между първо и второ четене, така че всички идеи да бъдат обсъдени. И пак Ви питам, колеги, и за това ли сте против? И това ли не искате? И знаете ли, ползите тук са в следната посока: първо, че човек ще получава електронния ваучер, без да се налага да отива да го взима, контролът на държавата ще бъде по-добър, защото ще може да следи всяка една транзакция, във времена, в които имаше ковид пандемия, това е изключително разумна и важна мярка, около 500 хиляди български граждани ползват ваучери, тоест това е масов и ключов въпрос за много хора. И накрая искам да Ви припомня нещо, колеги. Когато внесох в тази зала „Държавен вестник“ да бъде достъпен в интернет, тук станаха колеги да обясняват как това било опасно, не трябвало да става, виждаха рискове, опасности виждаха, било страшно – обясняваха колеги по това време, но се видя накъде отива светът. Светът отива към електронни пари, светът отива към електронни услуги, електронно правителство и какво се оказа накрая? Похарчили сме два милиарда лева за електронно правителство в България, ама електронно правителство, за съжаление, има в отделни случаи. Така че, колеги, аз знам, че може да ми кажете: сега, ако искате? Видяхме тук, че Министерството на финансите има три забележки и заради това няма да приемем. Всяка една от тези забележки е решима. При един дълъг срок от две седмици приемете за предложения между първо и второ четене всяка една от тези бележки, така че ако Вие по принцип смятате, че в България трябва да имаме електронни ваучери и не сте внесли Ваш законопроект, подкрепете тази идея, за да продължим. Ще възприемем Вашите бележки, Вашите идеи да го направим заедно. Не го правете на инат, колеги, не спирайте развитието, защото най-накрая, като теглим чертата и се чудим защо България има половината конвергенция на Балтийските страни и на Естония, това е една от причините. Така че да Ви напомня: Министерството на финансите каза „за“ с бележки, Министерството на икономиката каза „за“ категорично, Министерството на електронното управление каза, че подкрепя. Това са служебни министри, които нямат нищо общо с вносителите, зависи вече от Народното събрание. Да, Вие го отхвърлихте на две комисии, но Ви призовавам да бъдете отговорни, да бъдете разумни и днес България да направи една крачка, една крачка към повече дигитализация.

#195 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Димитров. Реплики към господин Димитров има от Цончо Ганев, само че първо ще дам думата за процедура на Божидар Божанов, въпреки че правилният ред е обратният, защото иначе ще изтече времето на заседанието. Заповядайте, господин Божанов.

#196 · speech

Божидар Божанов

ДБ

Извинявайте, колеги, но ще предложа да удължим заседанието до приключване на точката.

#197 · speech

Председател Никола Минчев

На тази точка. Благодаря. Обратно становище има ли? Някой спомена тук: „и следващата“. Заповядайте, господин Петров.

#198 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Аз все си мисля, че досега по начина, по който спазваме Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, преди да дадем процедури, първо изчаквахме да минат репликите и дупликите.

#199 · speech

Председател Никола Минчев

Абсолютно сте прав. Аз затова казах, че в нарушение на Правилника първо ще дам на господин Божанов, въпреки че правният ред е обратният, защото ще изтече времето.

#200 · speech

Петър Петров

Обратното ми становище е, че подобна процедура не би била възможна. Разбира се, тези народни представители, които са имали желанието да я направят, могат да следят как върви пленарното заседание в днешния ден и са имали достатъчно възможност да я направят в съответните предвидени възможности за това по нашия Правилник. На следващо място – и не по-малко важно, е, че днес ние имаме все пак важни комисии, като Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а и други комисии, които са насрочени в 14,30 ч. – и Бюджетната комисия, чувам тук от народните представители. Това са комисии с важни заседания, защото все пак да напомня, че всички парламентарни групи внесоха доста законопроекти, а Министерският съвет внесе още повече законопроект, и ако не извършваме редовните заседания, ако не провеждаме редовните заседания на комисиите, нямам на идея как ще приемаме тези законопроекти. Не искам да се връщам на практиките в Четиридесет и седмото народно събрание. Ако си спомняте всички как точно приемахме законопроектите, в какви спешни порядъци. За да избегнем това нещо, Ви моля именно да не позволявате тази процедура да бъде проведена и редовното заседание днес да приключи в законоустановения срок по Правилника. Благодаря Ви.

#201 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Петров. Направено е процедурно предложение за удължаване до приключване на настоящата точка от дневния ред от страна на Божидар Божанов. Друго предложение? Няма. Гласуваме предложението на Божидар Божанов заседанието да се удължи до приключване на настоящата точка. (Реплика от ДПС: „Нарушаваме Правилника!“) Беше направено навреме. Беше направено навреме! Гласували 194 народни представители: за 77, против 85, въздържали се 32. Предложението не е прието. Репликите към Мартин Димитров ще останат за следващия път, когато гледаме тази точка от дневния ред. Преди да закрия заседанието, ще изчета съобщението за парламентарния контрол за утре, 11 ноември. 1. Служебният министър-председател на Република България Гълъб Донев ще отговори на два въпроса от народните представители Мартин Димитров; и Георги Самандов и на едно питане от народния представител Корнелия Нинова. 2. Служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов ще отговори на три въпроса от народните представители Джевдет Чакъров; Красимир Вълчев; и Гален Монев. 3. Служебният заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев ще отговори на седем въпроса от народните представители Джевдет Чакъров; Мартин Димитров; Георги Свиленски – два въпроса; Димитър Найденов; Никола Димитров; и Николай Дренчев. 4. Служебният заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев ще отговори на три въпроса от народните представители Христо Терзийски; Бойко Клечков; и Димитър Николов. 5. Служебният министър на финансите Росица Велкова-Желева ще отговори на четири въпроса от народните представители Румен Гечев; Гален Монев; Мартин Димитров; и Мирослав Иванов. 6. Служебният министър на енергетиката Росен Христов ще отговори на седем въпроса от народните представители Мартин Димитров – два въпроса; Георги Самандов; Красимир Вълчев; Николай Костадинов, Искра Михайлова и Стоян Таслаков – два въпроса; и Петър Куленски и Ивайло Шотев. 7. Служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев ще отговори на два въпроса от народните представители Румен Гечев; и Даниел Лорер. 8. Служебният министър на туризма Илин Димитров ще отговори на един въпрос от народния представител Гален Монев. 9. Служебният министър на младежта и спорта Весела Лечева ще отговори на пет въпроса от народните представители Иво Атанасов – два въпроса; Радостин Василев – два въпроса; и Петър Петров. 10. Служебният министър на електронното управление Георги Тодоров ще отговори на три въпроса от народните представители Иван Петков – два въпроса; и Гален Монев. 11. Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов ще отговори на един въпрос от народния представител Николай Дренчев. 12. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков ще отговори на седемнадесет въпроса от народните представители Настимир Ананиев – три въпроса; Богдан Боцев; Йордан Терзийски – 2 въпроса; Деян Дечев; Манол Генов; Николай Нанков; Росица Кирова; Даниел Петров; Младен Маринов, Марин Маринов и Радомир Чолаков; Климент Шопов и Никола Димитров; Младен Маринов, Валентин Милушев и Марин Маринов; Петър Петров; и Мая Димитрова – два въпроса; и на три питания от народните представители Иван Христанов и Иван Манев; Николай Нанков; и Любен Иванов. 13. Служебният министър на образованието и науката Сашо Пенов ще отговори на четири въпроса от народните представители Ирена Анастасова; Мая Димитрова; Димитър Пашев; и Гален Монев и Даниела Дашева. 14. Служебният министър на външните работи Николай Милков ще отговори на един въпрос от народния представител Атанас Атанасов и на едно питане от народния представител Кристиан Вигенин. 15. Служебният министър на културата Велислав Минеков ще отговори на два въпроса от народните представители Стефан Шилев; и Димитър Николов. 16. Служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова-Благова ще отговори на три въпроса от народните представители Росица Кирова; Младен Шишков; и Димитър Пашев. 17. Служебният министър на земеделието Явор Гечев ще отговори на осем въпроса от народните представители Иван Ганчев; Иван Иванов – два въпроса; Христо Даскалов, Иван Христанов, Татяна Султанова, Стоян Георгиев и Александър Дунчев; Ивайло Чорбов; Петър Куленски, Ивайло Шотев и Александър Дунчев; Стефан Шилев и Десислава Танева; и Веска Ненчева и на три питания от народните представители Иван Иванов и Деян Дечев; Петър Петров; и Николай Табаков. 18. Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов ще отговори на два въпроса от народния представител Смиляна Нитова и на едно питане от народния представител Корнелия Нинова. На основание чл. 92, ал. 3 от ПОДНС поради неотложен ангажимент в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният заместник министър-председател по социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров. На основание чл. 92, ал. 3 от ПОДНС поради болест в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев. С това закривам днешното заседание. Следващото редовно заседание ще се проведе утре от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,05 ч.) Председател: Вежди Рашидов Заместник-председатели: Росен Желязков Никола Минчев Секретари: Небие Кабак Вяра Емилова