Гласуване №51
ЗИД на Закона за пазарите на финансови инструменти - второ гласуване - наименование, параграф 1 до параграф 11
1. Контекст от стенограмата
Първото нещо е свободата на глобите, които даваме право на КФН да налага. Те варират от 5 хил. до 5 млн. и от 10 хил. до 10 млн. лв. Това е марж в размер на хиляди пъти. Не знам дали някъде другаде в друг закон има такъв марж. Още по-интересното е, че им даваме възможност да налагат санкции в размер от 5 до 10% на годишния оборот на тези компании. Когато говорим за централни контрагенти, говорим за фирми, чийто годишен оборот надхвърля брутния вътрешен продукт на България. Това са банки, като „Чейс“, като „Ситигруп“ – огромни корпорации. Доколкото знам, тези глоби отиват в бюджета на Комисията за финансов надзор, а тук говорим за глоби, които могат да бъдат в размер на стотици милиони, до милиарди левове или дори евро. Това е едното нещо.
Другата ми забележка, тя е абсолютно чисто принципна. С тази директива, която прехвърляме, даваме възможност на Комисията за финансов надзор да стабилизира централен контрагент в случай на системен риск. Какво означава това? Банките ще могат да търгуват съвсем безрисково деривати от втора степен на абстрактност, това са някакви лихвени деривати, без какъвто и да било риск за тях, защото в случай на криза данъкоплатците ще покрият щетите. Ако Вие сте собственик на банка и имате централен контрагент, който не се управлява много добре, и такъв, който според Вас се управлява по добре, но единият има, да кажем, по-ниски такси, естествено, Вие ще отидете там, защото не носите никакъв финансов риск и за Вас са важни само бонусите, които ще получите в края на годината.
Директивите, които се цитират във въпросния законопроект, третират основно спасяване на акционерите и това акционерите на банките да не понесат никакви щети. Сякаш не сме си направили никакви изводи от финансовата криза през 2008 г. и ние отново правим следното нещо: даваме възможност да се приватизират печалбите и да се национализират загубите. Ако някой иска да играе на пазара на деривати, нека да го прави на собствен риск, не за риск на данъкоплатците.
Целият дух на Директивата е сбъркан и той е сбъркан може би още в Брюксел. Последните събития със Световното първенство по футбол показват, че и там обичат да са им пълни чекмеджетата и куфарите. Банковото лоби е много силно. Ние не трябва да прехвърляме в България тези директиви така на сляпо. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Има ли реплика към направеното изказване? Не виждам.
Други изказвания? Няма.
Закривам разискванията и преминаваме към гласуване на наименованието на Закона, § 1 и 2 в редакция на Комисията, от § 3 до § 10 по вносител, подкрепени от Комисията, § 11 в редакция на Комисията.
Гласували 104 народни представители: за 85, против 18, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване предложението на Комисията за отхвърляне на § 12, който е намерил систематичното си място в § 11.
Гласували 121 народни представители: за 98, против 16, въздържали се 7.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване предложението на Комисията за отхвърляне на § 13.
Гласували 124 народни представители: за 103, против 21, въздържали се няма.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ЧОБАНОВ: „Заключителни разпоредби“.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Подразделението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 14, който става § 12:
„§ 12. В Закона за Комисията за финансов надзор (обн., ДВ, бр. ...) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 1, ал. 2, т. 1 след думите „наричан по-нататък „Регламент (ЕС) 2017/1129“ съюзът „и“ се заменя със запетая, а накрая се добавя „и Регламент (ЕС) 2021/23 на