Гласуване №22
ЗИД на Закона за енергетиката - второ гласуване - параграф 16 - 18 (става параграф 17 - 19)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Да спрем дотук. После ще представите текстовете до края.
Откривам дискусия по така представените текстове.
Има ли желаещи за изказване? (Шум и реплики.)
Колеги, в момента се водят – изброих ги, около десетина двустранни и два конферентни разговора в залата. Бих предложил все пак да си заемете местата, тъй като предстои гласуване.
Закривам дебата и преминаваме към гласуване на следните текстове: § 19 и § 20, които стават съответно § 20 и § 21, и двата в редакцията на Комисията.
Моля, режим на гласуване. (Реплики.)
Извинете. Отменете гласуването.
Трябва да подложим на гласуване първо предложението на народния представител Радослав Рибарски и група народни представители, което не е подкрепено от Комисията.
Моля, режим на гласуване. (Шум и реплики.)
Колеги, наистина много е шумно в залата!
Гласували 174 народни представители: за 63, против 70, въздържали се 41.
Предложението не е прието.
Господин Петков, Вие за прегласуване ли?
Заповядайте.
ИВАН ПЕТКОВ (БСП за България): Уважаеми колеги, уважаеми господин Председател! Тази точка е във връзка с това, че засяга около 50 служители на единствените ВЕЦ-ове в страната, които са подземни, а това именно са: ВЕЦ „Пещера“, ВЕЦ „Батак“ и ПАВЕЦ „Чаира“. Тези хора молят да бъдат на работа по 12 часа, тъй като голяма част от тях живеят доста далеч от определените обекти. По Кодекса на труда те няма как да бъдат регламентирани там и затова тяхната регламентация трябва да стане в Закона за енергетиката. Затова наистина Ви умолявам да гласувате за това нещо. Още в началото на 2021 г. господин Жечо Станков като заместник-министър е бил на мястото и е обещал на хората да им помогне. Моля Ви, защото наистина това са хора, които работят в среда с радиация, а по този начин ще могат да работят по-малко време. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТ