Гласуване №16
Решение за задължаване на Министерски съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика - т. ІІ, т.4, т.4.1 и т. 5 - прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦОНЧО ГАНЕВ: Господин Вълчев беше преди Вас за процедура.
Заповядайте, господин Вълчев.
КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Както направихте забележка на господин Настимир Ананиев, така следваше да направите забележка и на господин Кирил Петков, че няма ново обстоятелство. Решение № 203 на Министерския съвет е от 7 април 2022 г., а войната започна, доколкото си спомняме, на 23 или 24 февруари. Няма ново обстоятелство. Разбирам, че си търсите оправдание, разбирам, че трябва по някакъв начин да замажете това, което сте направили, но няма ново обстоятелство. Спрете и това да говорите. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦОНЧО ГАНЕВ: Заповядайте, господин Свиленски.
Каква е процедурата само? (Реплика от народния представител Георги Свиленски.)
Не, трябва да кажете предварително.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): Ааа, предварително?! (Смях. Шум и реплики.) Няма, така не пише в Правилника. Предварително ще чуят народните представители.
Процедурата ми, уважаеми колеги, е: от името на парламентарна група 30 минути почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦОНЧО ГАНЕВ: Тридесет минути почивка.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦОНЧО ГАНЕВ: Дами и господа народни представители, предстои да гласуваме в цялост Решение за задължаване на Министерски съвет да предприеме план да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“.
Моля, процедура по гласуване.
Гласували 184 народни представители: за 175, против 2, въздържали се 7.
Предложението е прието.
Продължаваме със следващата точка:
ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА.
Вносители са Делян Добрев и група народни представители.
Заповядайте за процедура.
АЛЕКСАНЪР ДУНЧЕВ (Продължаваме Промяната): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Гласувах против не защото мисля по-различно от Вас, а защото абсолютно не вярвам, че България не може да се справи с постигане на климатичните цели на Европейския съюз и тези, които ние сме обещали. Абсолютно не вярвам, че не могат да се спрат течовете, както започнахме да го правим в горите. Щом може в горите, значи и в енергетиката може. Абсолютно не вярвам, че фирми, свързани с партиите, не източват и ТЕЦ-ове, и енергетика, не карат дървесина от горите ни да ги горим в ТЕЦ-овете и да замърсяваме въздуха.
Защо ТЕЦ „Брикел“ замърсява въздуха с 30 пъти над нормата по фини прахови частици и 16 път