2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: galen-simeonov-monev
· намерени изказвания: 4
#1 · speech
Уважаеми колеги, добър ден! Моля за регистрация. Има кворум. Откривам пленарното заседание, колеги! (Звъни.) Постъпили са две съобщения, които ще Ви прочета. На основание чл. 85, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание народният представител Андрей Гюров оттегля Проект за решение относно действие на българската държава срещу обявяването на българския разследващ журналист Христо Грозев за издирване от правителството на Руската федерация, с входящ номер 48-354-02-1 от 3 януари 2023 г. Служебният министър на отбраната на Република България, в изпълнение на чл. 18 от Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили, уведомява Народното събрание, че със свои заповеди е разрешил преминаването през въздушното пространство на Република България на самолет с невоенен характер с екипаж от състава на Военновъздушните сили на Република Азербайджан. Издадената заповед е в рамките на компетентността на министъра на отбраната, касаещи преценка на военните параметри на преминаването с оглед отбраната на страната по въпросите относно експортния контрол и съответствието с международните санкционни режими, задължителни за Република България. Разрешението за прелитане над въздушното пространство на страната следва да се предостави на заинтересованите държави след положителни становища от компетентните в тези области държавни органи – Министерство на икономиката и индустрията и Министерство на външните работи. Уведомлението е постъпило на 4 януари 2023 г., с входящ номер 48-303-09-3 и е предоставено на Комисията по отбрана. Преминаваме към първа точка от днешната програма: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Както Ви е известно, всеки първи петък от месеца в първите до два часа от пленарното заседание се провежда блицконтрол. В днешния парламентарен контрол по чл. 105 ще участват: служебният заместник министър-председател по социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров; служебният заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев и служебният заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Поради неотложни ангажименти в парламентарния контрол по чл. 105 по ПОДНС няма да участват служебният министър-председател на Република България Гълъб Донев и служебният заместник министър-председател на управлението на европейските средства Атанас Пеканов. Има процедура? Заповядайте.
#2 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми колеги, по чл. 105 парламентарният контрол е с министър-председателя и заместник министър-председателите. За пореден път министър-председателят не идва в заседателната зала. Аз не знам кой е неотложният ангажимент и кое е по-важно от изслушването на министър-председателя в залата на Народното събрание. Искам да припомня, че един много велик политик – Чърчил, има статуя до Уестминстърското абатство, където прегърбен, едва ходещ, с бастун отива към парламента. Не знам дали нашият министър-председател е по-велик от Чърчил, или е по-велик от Народното събрание, но не считам, че е нормално за пореден път да не идва в залата на парламента, и то при положение че има толкова остри въпроси, които трябва да бъдат обсъдени именно тук. Така че, уважаеми господин Председател, моля Ви да направите всичко възможно премиерът на страната да дойде в Народното събрание.
#3 · speech
Благодаря Ви. Има депозирано писмо, че е зает, но ще го помолим да дойде. А колкото до паметника – приемам идеята. След като приключи това Народно събрание, с удоволствие бих направил поне една скулптура в Родината. Мерси за идеята. Други процедури по начина на водене? Няма. Започва процедурата ни по провеждане на контрола. Както Ви е известно от правилата по чл. 105, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, давам думата за въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС в рамките на 2 минути. Заповядайте, господин Добрев.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, моят въпрос е към вицепремиера Алексиев и той е свързан с ангажимента на „Лукойл Литаско“ и групата руски компании да преместят дейността си в България. Помним, че имаше пресконференция преди около месец, на която тези компании обещаха до края на годината да преместят дейността в България и да започнат да плащат данъци тук по новия регламент – 33% от свръхпечалбата. Обещаха също така за 2022 г. да платят 100 милиона, от които платиха 73 и се оказа, че тези 73 са авансова вноска за 2023 г., тоест за 2022 г. – нула. Та въпросът ми, господин Вицепремиер, е: преместиха ли дейността си „Лукойл Литаско“ и останалите компании в България, така както обещаха и формират ли вече печалбите си тук? Годината започна – трябва да знаем ще има ли някакви приходи оттам, или парламентът да мисли друг начин, по който да обложи тези компании. Благодаря.
#5 · speech
Благодаря. Господин Вицепремиер – заповядайте. Моля изказването да бъде в рамките на 3 минути.
#6 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Добрев! Да, „Литаско“ премести цялата своя икономическа дейност в България. Тя вече плаща данъци тук и догодина ще плаща данъци в България. Вие знаете, че и авансово беше внесен 90 милиона данък, който представлява 10% корпоративен данък, както и 33% данък, свързан с облагане на свръхпечалбите по Регламента. Очакваме догодина около 600 милиона, във връзка с това че преместиха дейността си в България, да бъдат платени към бюджета от страна на „Лукойл“. Вие знаете, че същевременно с това и цените на горивата вървят много сериозно надолу. Вие сам казахте, че към момента цените, например, на А95, са с 85 стотинки по-ниски, откакто управлява служебното правителство. Тоест, нашата политика ще е, от една страна, „Лукойл“ да си плаща данъците тук в България, от друга страна, наистина да се предприемат всички мерки цените да продължават да вървят надолу. Благодаря.
#7 · speech
Благодаря Ви. Реплики? Заповядайте.
#8 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Алексиев, моят допълнителен въпрос е следният: този данък, който те ще плащат през 2023 г., ние кога ще разберем дали го плащат? Те ще внасят ли, ще дават ли авансови вноски всеки месец, за да сме сигурни, че всеки месец в държавния бюджет ще влизат едни 50 – 100 милиона, или в средата на следващата 2024 г. ще разберем, че всъщност счетоводителят на „Лукойл“ се е постарал и няма печалба и от този авансов данък даже трябва да им върнем нещо? Това е единият ми уточняващ въпрос. Вторият е: Вие сте прав, че горивата паднаха, но в същото време падна и цената на руския петрол, тоест според нас все още, ако не е лев, има сума, близо до този един лев, защото при 50 долара цена на руския петрол преди 3 – 4 години при еднакви други условия цената на горивата в България беше между 1,50 и 1,70. В тази връзка ние смятаме да продължим с нашия законопроект, който е за компенсация на потребителите и който предвижда да се изземат част от тези свръхпечалби на групата „Лукойл“ във Фонда за енергийна сигурност и оттам, през схемата, която работеше доскоро – през НАП, съответно бензиностанциите, да се компенсират потребителите, и то на всички потребители. Обръщам внимание, че това не влиза в противоречие с Вашия законопроект за свръхпечалбите и с приетите вече текстове за свръхпечалбите, тъй като, ако се изземе една съществена част от печалбата на „Лукойл“, например, 50 %, но гарантирано по закон, те ще платят 33% на останалите 50%, така че по-скоро двете теми се допълват, отколкото да си противоречат. В тази връзка ще се радваме, ако администрацията на служебния кабинет окаже съдействие при изготвянето на финалните текстове, чийто краен срок е понеделник. Благодаря.
#9 · speech
Имате право на дуплика в рамките на 2 минути. Заповядайте.
#10 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Добрев, да, ще Ви окажем съдействие, но за да обложим „Лукойл“, ние сме стъпили на нормативна база и това е приетият регламент от Европейската комисия, който сме го транспонирали в Закона. В случая, Вашият законопроект – може би по отношение на него могат да възникнат съмнения, че това е един вид скрито мито. Вие знаете обаче, че митата 77% минимум отиват в бюджета на Европейския съюз. Тоест, това трябва да се премисли, за да не стане така, че, първо, едва ли не да обложим двойно и, второ, тези средства да отидат в бюджета на Европейския съюз и може, поради това че ние прилагаме данък, който е един вид мито, да имаме и наказателна процедура от страна на Европейската комисия. Това трябва да се им предвид.
#11 · speech
Благодаря. Заповядайте.
#12 · speech
ГЕРБ-СДС
Лично обяснение по повод на това, че тези текстове могат да бъдат мито. Да, имаме такова становище от Министерство на финансите, затова между първо и второ четене ще променим текстовете и няма да облагаме „Лукойл“ на входа, за да няма съмнение, че това е мито, а ще обложим горивата на изхода, където няма опасност да се третира като мито. За тези текстове се надяваме да ни окажете съдействие. Благодаря.
#13 · speech
Благодаря, господин Добрев. Давам думата за задаване на въпрос на представител на парламентарната група „Продължаваме Промяната“. Заповядайте, господин Иванов.
#14 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господа вицепремиери, уважаеми дами и господа народни представители, от „Продължаваме Промяната“ имаме два въпроса, но те са насочени към премиера господин Гълъб Донев. За съжаление, днес той отново отсъства, както и колегите от БСП отбелязаха. Това е една лоша практика и се надяваме да бъде преустановена. За щастие, Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание дава възможност тези въпроси, които народните представители имат на блицконтрол към отсъстващи представители на Министерски съвет, да бъдат зададени в следващо пленарно заседание. Така че, уважаеми господин Председател, на основание чл. 105, ал. 3, Ви моля да определите в кой ден и в кое пленарно заседание премиерът господин Гълъб Донев ще се яви, ще има възможност да бъде тук и да отговаря на нашите въпроси, защото ако той действително беше толкова загрижен за темата План за възстановяване и устойчивост, той днес щеше да бъде тук и днес щеше да обсъжда този въпрос с народните представители. Надявам се той да не подновява практиката на господин Бойко Борисов да не присъства в Народното събрание и да бъде тук и да отговаря на народните представители. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#15 · speech
Имате правото на отговор, господин Вицепремиер, в рамките на 3 минути. Но въпрос почти нямаше. Трябва Бойко Борисов да го викнем да отговори, но той пък не е депутат. Следващият въпрос е от „Движение за права и свободи“. Заповядайте, колега.
#16 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми вицепремиери, госпожи и господа народни представители! Вицепремиер Демерджиев, нашият въпрос е отправен към Вас. В първата си част той ще бъде кратък, а именно: откога българската държава знае за заплахата срещу разследващия журналист Христо Грозев и горе-долу, без по никакъв начин да застрашаваме допълнително сигурността му, предприети ли са мерки? Благодаря.
#17 · speech
Благодаря и аз. Заповядайте, господин Вицепремиер, да отговорите – имате право в рамките на 3 минути.
#18 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По зададения въпрос не мога точно да Ви кажа откога българската държава е запозната с този въпрос, защото по него започнаха да работят службите, пряко подчинени на министър-председателя на Република България, а нашето отношение беше по повод организирането и подпомагането охраната на господин Грозев, както и по повод на това, че се оказа, че за да получим информация от Руската федерация какви са причините той да бъде включен в съответния списък и да бъде по някакъв начин издирван, аз изпратих официално писмо в края на миналата година. С него поисках Руската федерация да посочи тези причини. Това писмо се движи по дипломатически път в момента, очакваме, след като премине по съответния ред, да получим отговор. Не сме получили отговор до днешна дата. Благодаря Ви.
#19 · speech
Благодаря и аз. Заповядайте за дуплика.
#20 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Имам уточняващ въпрос, тъй като в изслушването пред Комисията за контрол над службите господин Грозев извади доста притеснителни данни за дейности на руски агенти в България, всякакви агенти – имам предвид най-широкото понятие, можете ли да споделите дали са започнали разследвания за действия или бездействия на български служби, включително по време на предишното правителство – това, което предшества Вас. Благодаря Ви.
#21 · speech
Имате право на дуплика, господин Вицепремиер. Заповядайте.
#22 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
По повод уточняващия Ви въпрос, отново трябва да обърна внимание, че макар да съм заместник министър-председател по обществен ред и сигурност, Държавна агенция „Национална сигурност“ е пряко подчинена на министър-председателя на Република България. В сферите на компетентностите на Агенцията попада разследване при подобен род сигнали или информация, аз съм убеден, че Държавна агенция „Национална сигурност“ работи по въпроса, но информацията, която аз регулярно получавам от Държавната агенция, не включва този тип информация. Тя се докладва директно на премиера. При мен се докладва при нужда или при поискване от моя страна. Така че в момента нямам такава информация. Благодаря.
#23 · speech
Благодаря, господин Министър. Кой ще вземе думата от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте.
#24 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, уважаеми господа вицепремиери и министри! Моят въпрос е към господин Алексиев в качеството му на министър на транспорта. Въпросът е свързан с кадровата политика в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. Както знаете, има сериозен проблем с безопасността в авиацията. Европейската агенция за авиационна безопасност е отправила 16 забележки към организацията на тази дейност и сме изправени пред една безпрецедентна ситуация, в която има вероятност да ни бъде отнет въобще лицензът на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ да организира летателната дейност на територията на България и да се окаже така, че в близко бъдеще администрацията на всички процеси в гражданската ни авиация да бъде поета от съседна държава – било Гърция, било Румъния. Ако това се случи, то би било един страшен удар върху репутацията на България, която е авиационна нация от зората на създаването на авиацията. Наистина се надявам до това да не се стигне. В същото време не мога да не бъда обезпокоен от ситуацията в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“, най-вече кадровата политика. Отправял съм въпрос относно допуска до класифицирана информация на ръководителя на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. Вие, господин Алексиев, тогава ми отговорихте, че това не е особен проблем, лично аз считам, че е проблем. Но конкретно въпросът ми е за ръководството на Дирекция „Летателни стандарти“, тъй като там беше проведен конкурс – беше назначен един наш колега, който работи тук известно време, тоест той не изпълняваше длъжността, функциите на директор на „Летателни стандарти“, след това пое ръководството на една фирма, по някаква причина не се назначи вторият избран, който трябваше да поеме конкурсът, самият конкурс се отмени по някаква причина. В момента „Летателни стандарти“ няма ръководител и като цяло ситуацията там на мен ми се струва, че е изключително обезпокоителна и трябва да се вземат спешни мерки, така че тези забележки, които има Европейската агенция за авиационна безопасност, да бъдат максимално бързо отстранени. Въпросът ми е в тази връзка – дали следите проблема, дали се готвите да предприемете някакви действия, така че Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ да започне да изпълнява функциите, които са ѝ възложени. Благодаря.
#25 · speech
Благодаря. Господин Министър – право на отговор в рамките на 3 минути.
#26 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Да, в момента тече проверка от Изпълнителната агенция, от страна на Европейската комисия. Има някои констатации. Нещата обаче за момента не мисля, че са в такава ситуация, че да бъде отнет лицензът на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. Следя процеса. От друга страна, съм разпоредил и на директора на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ да предприеме стъпки за подобряване на административния капацитет, както и да обяви наново конкурс за Дирекция „Летателни стандарти“. Факт е, че там няма директор – имаше избран, той беше народен представител, в момента тази дирекция е без директор. Това, което съм поискал от ГВА, е по най-бързия начин да започне да работи по засилване на административния капацитет и да обявят всички процедури за всички свободни длъжности, включително и за Дирекция „Летателни стандарти“. Това, което мога да Ви кажа, че стриктно следя този процес – каквито констатации има, ще се постараем те да бъдат отстранени, за да не се стига до такъв негативен сценарий. Благодаря.
#27 · speech
Благодаря. Допълнителен въпрос?
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Алексиев, надявам се, че наистина осъзнавате отговорността, която имаме всички ние и най-вече Вие като изпълнителна власт по отношение на безопасността на авиацията и по отношение живота и здравето на всички пътници, които използват авиацията на територията на България – български самолети, български екипажи. Знаем, че има проблеми, има доста сериозни случаи, касаещи авиационната безопасност. Засега се разминаваме само с предпоставки за произшествия. Наистина е недопустимо да се случи произшествие. Недопустимо е рейтингът на авиацията в България да е оценен на 68%. Това е средното – на нивото в Африка, тоест половината африкански държави в момента имат по-безопасна авиация от нашата. Наистина необходими са кардинални мерки, защото ние виждаме една политика, която е започната по времето на ГЕРБ, може би като кадрова грешка, която се е задълбочила по времето на „Продължаваме Промяната“ – ръководството, там, четворната коалиция, и в един момент може да се окаже, че Вие ще берете плодовете на една крайно недалновидна и конюнктурна политика. Наистина се надявам, че човекът, който организира това правителство, разбира от авиация, разбира от процедурите в авиацията, разбира от сигурността и безопасността на авиацията и няма да допуснем да се случи, от една страна, тежко произшествие, а от друга страна, да ни бъде отнет лицензът, защото това наистина ще бъде един много тежък и репутационен удар и позор и срам за България. Наистина аз най-добронамерено разчитам на това, което Вие ще предприемете, и наистина трябва да предприемете бързи действия и по отношение на Дирекция „Летателни стандарти“ наистина се получава така, че конкурсът, който беше отменен, в мен оставя усещането, че е отменен именно за да се яви отново нашият колега депутат, който напусна съответната фирма, за да спечели отново мястото, което първоначално, още по времето на ГЕРБ, беше запазено за него. Дано не е така, бъдещето ще покаже. Благодаря.
#29 · speech
Благодаря Ви. Дуплика? Не желаете. Има думата за въпрос от представител от името на парламентарната група „БСП за България“ – в рамките на 2 минути. Натъртвам минутите, колеги – да знаете, има 19 часа, в които се събират горе-долу въпросите, да е по-стегнато.
#30 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Моят въпрос е към господин Алексиев. Независимо че в Комисията по транспорт два пъти отваряме тази тема, включително втория път се наложи да се вземе решение на Комисията по транспорт, но отново нямаме адекватен отговор от Министерство на транспорта, което говори твърде много за този проблем, че по всякакъв начин да бъде коментиран или има нещо, което е скрито. Това е причината, поради която предварително Ви информирам, че ще подадем сигнал и към българската прокуратура, и към европейската прокуратура по тази тема, а именно: в края на миналата година, извинявайте, по времето на господин Събев като министър – това е било февруари-март, той обявява в медиите, че е информиран писмено, и то двукратно, от генералния директор на НКЖИ Златин Крумов, който и в момента е генерален директор, за това, че близо 58 млн. лв. от европейски проекти са били използвани за неправомерно раздаване на заплати. 58 милиона! Известно е, че по времето, когато това неправомерно използване на европейски средства е станало, когато генерален директор на НКЖИ е бил сегашният заместник-министър Памукчийски, а Вие сте били председател на Управителния съвет на държавното предприятие. В тази връзка: уведомявали ли сте управляващия орган на тези средства и имате ли неговото съгласие да използвате тези средства за заплати? Уведомявали ли сте принципала на предприятието – министъра, и имате ли неговото разрешение за използване на европейски средства за заплати в предприятието? Тъй като Вие двамата по това време сте били висшите ръководители на НКЖИ в периода, за който говорим, би трябвало да сте запознати и затова Ви питаме: колко пъти са изплащани неправомерно заплати с европейски средства, за да се натрупа тази колосална сума от 58 млн. лв. само за няколко години? За колко години всъщност са били натрупани тези средства, уважаеми господин Министър? В сегашната Ви роля на министър, господин Крумов – генерален директор и сега, и зимата, изготвял ли е и предоставял ли е на Вас като принципал и министър план как тези средства ще бъдат възстановени и ако да, къде е той и кога ще бъдат възстановени? И Вие като министър как оценявате ощетяването на стратегическата инвестиционна програма на „Железопътна инфраструктура“ с 58 милиона европейски средства? За кои проекти са били предназначени тези средства, тъй като други министри сега са влезли в темата и в техните министерства, Вие сте от 15 години начело на НКЖИ и ако някой говори за проблеми в НКЖИ, в БДЖ като цяло, в тази система Вие сте най-отговорният човек за това какво и как се случва в областта на железопътните превози, железопътния транспорт, железопътната инфраструктурата? Благодаря Ви.
#31 · speech
Заповядайте за отговор.
#32 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Господин Гуцанов, това, което правите, е една чиста интрига. Съжалявам, че го казвам. Няма изплащане неправомерно на средства в НКЖИ. Направени са проверки и от управляващия орган, и от „Одит на средствата“ от Европейския съюз. Може да пуснете сигнал докъдето искате, аз нямам притеснения за това, но Ви казвам, че няма неправомерно изразходване на средства за заплати. Благодаря.
#33 · speech
Благодаря, господин Вицепремиер. Господин Гуцанов, обръщам Ви внимание, че въпросите трябва да са свързани с общата политика на правителството.
#34 · speech
БСП за България
Ами то по-обща от 58 милиона, господин Председател... Уважаеми господин Министър, дано да сте прав и тогава лъже господин Златин Крумов, защото той е депозирал писмено писмо до министър Събев, и то на два пъти. Това е изявлението на министър Събев, медийно направено, за тези 58 милиона. Тоест някой лъже тогава – или Вие, или министър Събев, или Златин Крумов, но не виждам и не вярвам как може бившият министър да си измисли, че има докладна записка от генералния директор на НКЖИ, и в момента да се окаже, че няма такова нещо. Уточнете се в крайна сметка кой какво е писал и има ли такива средства, или няма такива средства, но няма как да има изявление на бившия министър, няма как и тогавашният, и сегашен генерален директор на НКЖИ господин Крумов да пише писма и в момента Вие да кажете, че няма такова нещо?!
#35 · speech
Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#36 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Господин Гуцанов, аз не казвам, че няма писма и доклади. Аз казвам, че всичко това е проверено и няма неправомерно изразходвани средства за заплати, нали? Нека да разграничаваме нещата. Какво е казал министър Събев, можете да питате него какво е имал предвид в крайна сметка. Благодаря.
#37 · speech
Благодаря Ви. Следващ въпрос от „Демократична България“. Заповядайте.
#38 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, господа вицепремиери, уважаеми дами и господа! България получи дерогация за вноса на руски петрол и е една от малкото страни в Европейския съюз, която в условия на забрана продължава да внася такъв петрол – поради това, че намаля световното му търсене, на значително по-ниски цени. И ние от „Демократична България“ задаваме, господин Алексиев, към Вас следния въпрос: къде отиват ползите, господин Алексиев, кой печели от тази дерогация? За кого е ползата? Дали ползата е за българските граждани, каквато трябва да бъде правилната насока, за българските граждани ли е ползата, или се оказва, че дерогация е договорена, но ползите не отиват за българските потребители?! Вашият служебен кабинет обеща конкретни данъци да бъдат платени за 2022 г., 2023 г., а вече за 2022 г., като Ви слушах отговора, Вие казахте: абе, имаше тук план, ама няма да стане тази работа, защото така излезе. В противен случай кажете: обещахме за 2022 г. еди-каква си сума и тя ще бъде платена, за 2023 г. еди-каква си – тя ще бъде платена, защото днес казахте други неща – отрекохте се от онези обещания. проблемът е, че ако не бъдат събрани свръхпечалби по реда, който Вие сте предложили, и теглим чертата накрая, изводът ще бъде – има дерогация, ползата трябваше да бъде за българските граждани, ама не стана, не се получи. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Затова ние, от „Демократична България“, имаме много конкретно предложение: санкциите прекратиха концесията на пристанище „Росенец“ и Вие, без да се замислите, без анализ продължихте тази концесия, а трябваше концесията да остане в ръцете на държавата и тогава можеше да се определят такси, които да зависят, примерно, от цената на петрола, и да има сигурни приходи в бюджета от цялата работа – държавата да си върне контрола. Това без всякакъв анализ, много лекомислено Вие просто продължихте концесията, въпреки че санкциите я прекратяват на практика. Така че отново Ви призоваваме – позовавайки се на Вашите думи, тази концесия всеки момент може да бъде прекратена, със следния въпрос: как да си върнем контрола, как защитаваме интереса на държавата, как ползите да бъдат за българските граждани, а не за някой друг, защото ползите от тази дерогация, господин Алексиев, ако не отидат за българските граждани, цялата идея не се е получила и няма смисъл. Така че се надявам на конкретен отговор от Ваша страна, защото, пак повтарям, обещахте събиране на свръхпечалби, а днес казахте вече други неща. Благодаря.
#39 · speech
Заповядайте, господин Алексиев, за отговор.
#40 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Димитров, задавате ми въпроса каква е била логиката да бъде поискана тази дерогация. Тази дерогация е поискана от последното редовно правителство, от което Вие сте били част, тоест Вие трябва да знаете какви са били Вашите мотиви да поискате тази дерогация. Предполагам, че е имало и решение на Министерския съвет и по някакъв начин е комуникирано това и на базата на тези решения на редовното правителство я има тази дерогация. Вие задавате въпроса към мен, при положение че това се е случило, пак казвам, в последното редовно правителство, от което Вие сте били част, тоест може би Вие трябва да кажете защо е поискано. Същото бих Ви отговорил и за данъците за 2022 г. Защо не събрахте за 2022 г. данъци? Аз никога не съм казвал, че ние ще вземем от „Лукойл“ данък и свръхпечалба за 2022 г. Казахме, че около 100 милиона, до 100 милиона те ще платят авансово за 2023 г. и съответно за 2023 г. около 600 милиона данък, който представлява данък свръхпечалба и корпоративен данък, така че всичко, което е казано, мисля, че към момента се изпълнява. И пак Ви казвам за данъците за 2022 г. – не задавайте въпроса си към мен. Защо, като поискахте дерогация, не събрахте този данък 2022 г. от „Лукойл“? И мога да Ви кажа, че само авансовият данък, който е платен, и е в размер на 90 милиона, е повече от всички данъци, платени от „Лукойл“ до момента – 20 години назад. Благодаря.
#41 · speech
Желаете ли реплика, господин Димитров? Заповядайте.
#42 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Алексиев! Аз Ви питах за концесията на пристанище „Росенец“ и Вие не отговорихте, защото май нямате какво да кажете – това е обезпокоителното. Нямате какво да обясните защо лекомислено продължихте тази концесия, а не върнахте контрола на държавата – да може да определя таксите, те да зависят от цената на петрола и така приходите на държавата да бъдат абсолютно осигурени. Защо въпреки санкциите, които биха прекратили и прекратяваха тази концесия, Вие продължихте без анализ? Не дойдохте тук в Народното събрание да питате, не дойдохте да поискате мнението на Народното събрание и да кажете: „Много важен въпрос, той касае националната сигурност, касае бюджета, нека да реши Народното събрание“, а се възползвахте, че можете да вземете това решение Вие самият. Имайте предвид, че по много въпроси министри идват тук в парламента и искат мнението на Народното събрание. Не го направихте това, а набързо, без сериозен анализ и с един кратичък такъв документ удължихте концесията, а там беше сигурното връщане на контрола на държавата, там бяха сигурните приходи от такси в бюджета и Вие се отказахте от всичко това без всякакви аргументи. Избегнахте тази тема въобще във Вашия отговор и ми говорихте за дерогацията, а сега ще ми говорите сигурно по някаква друга тема, ще си изберете, примерно, за да не отговорите на този конкретен въпрос, който е следният. Във всеки един момент, господин Алексиев, във всеки един момент, Вие ми казахте от тази трибуна, че тази концесия пак може да бъде прекратена и държавата да си върне контрола – във всеки един момент. Защо не го правите? Защо не дойдете тук и не поискате мнението на Народното събрание, което тогава не го направихте, но можете сега да го направите? Защо не вземете това решение?
#43 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Вие 8 месеца управлявахте и защо не го направихте?!
#44 · speech
Въпросното пристанище до 2011 г., господин Алексиев, беше държавно, държавно беше до 2011 г. Колеги, само искам да Ви кажа, че е признак на особено ниска култура да седи човек и да подвиква от първата банка, а вчера да каже, че определени лица трябва да се предадат на Руската федерация, докато тече изслушването на Христо Грозев.
#45 · speech
Господин Димитров, ориентирайте се във времето.
#46 · speech
Така че, господин Алексиев, във всеки един момент… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#47 · speech
Господин Ганев, моля Ви!
#48 · speech
Във всеки един момент, господин Алексиев, можете да прекратите тази концесия и да възстановите контрола на държавата, но не го правите. Въпросът ми е следният: искате ли да продължите да носите Вие сами и правителството тази отговорност, защото ще Ви бъде зададен въпросът следващата година колко свръхпечалби събрахте, какви са резултатите, които постигнахте, падна ли цената на горивата в България и защо, когато можехте, когато европейските санкции прекратяваха тази концесия, Вие взехте решение само на правителството…
#49 · speech
Господин Димитров, времето.
#50 · speech
…без да се консултирате с Народното събрание?
#51 · speech
Три минути реплика правите, можеше във втория кръг от въпроси да зададете въпроса. Това беше реплика. Господин Алексиев, дуплика желаете ли? Заповядайте.
#52 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Господин Димитров, аз съм Ви отговарял тук в Народното събрание на този въпрос и не съм се крил от отговора на този въпрос. Мисля, че много обстойно Ви отговорих защо е направено това, и много добре знаете, че терминал „Росенец“ не може да работи без товарната база на „Лукойл“, тоест държавата и да прекрати концесията, тя не може да оперира този терминал. Трябва много по комплексно да бъде решен този въпрос. От една страна, щеше да спре и работата на „Лукойл“, и държавата не е във възможност да оперира този терминал „Росенец“, защото той е неразривно свързан с товарната база на „Лукойл“ – това Ви го обясних и нищо не е направено тайно. Аз не бягам от никакъв въпрос, но мисля, че това вече беше коментирано тук в Народното събрание. Благодаря.
#53 · speech
Благодаря Ви.
#54 · speech
ДБ, от място
Искам думата.
#55 · speech
Няма отношение, господин Димитров, няма. По начина на водене няма да Ви дам думата, защото с нищо не съм нарушил воденето, освен това да Ви дам реплика. Вие искате да вземете думата по начина на водене, за да отговорите на министъра извън процедурата. Добре, обърнете се към мен по начина на водене за нарушение, което съм направил.
#56 · speech
ДБ
Господин Председател, процедурата ми е по начина на водене и е към Вас персонално. Вие сте опитен юрист и трябва, когато от трибуната на Народното събрание се казват факти и обстоятелства, които не са верни, Вие трябва да прекъсвате дори министъра на транспорта и вицепремиер и да му казвате, че до 2011 г. въпросното пристанище „Росенец“ беше държавно и системата работеше перфектно години наред – години наред работеше перфектно и нямаше проблеми, защото министърът въведе в заблуждение Народното събрание, казвайки, че това не може да съществува и че такъв режим няма как да има. Ама то го е имало! Ама то го е имало, колеги, с години и като го е имало с години, можем да възстановим този режим отново. Или защитаваш националния интерес, или го предаваш и затова ние сме за истинската защита на националните интереси – това пристанище да бъде държавно, да определя държавата таксите и да има контрол над ситуацията.
#57 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А ти защо не го направи? Защо предаде държавния интерес?!
#58 · speech
Благодаря, господин Димитров. Класическа злоупотреба с право демонстрирахте на залата. Преминаваме към въпрос на представител от името на парламентарна група „Български възход“ – заповядайте, господин Самандов.
#59 · speech
Български възход
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми колеги! Моят въпрос е свързан с компенсациите за електрическа енергия, които бяха изплатени за изминалата 2022 г., и по-конкретно към господин Алексиев. Сумата е малко над 10 милиарда и Вие като ресорен министър, между другото, искам да вмъкна, че на мои отговори на въпроси, както Вие като принципал на Министерството на транспорта, както министър-председателят, министърът на финансите, министърът на икономиката, министърът на енергетиката, никой няма конкретен отговор как тези 10 милиарда са се отразили на българската икономика и на българските домакинства. Във Ваш отговор, господин Алексиев, на мой въпрос от 6 декември Вие ясно казвате, че настоящият механизъм е непълен и трябва да бъде диверсифициран, като се насърчават крайните небитови клиенти на електрическа енергия, които получават компенсации, да работят в посока на инвестиции в технология за декарбонизация, преки инвестиции в производство и прочее, та въпросът ми в тази връзка е: след като нямаме анализ на изхарчените, вече буквално изхвърлени 10 милиарда, докъде сте стигнали с разработването на тези схеми като принципал на Министерството на енергетиката – окей, не като принципал, а като ресорен министър, докъде сте стигнали в разработването на тези схеми за диверсифициране и кога ще ни ги представите? Благодаря Ви.
#60 · speech
Заповядайте, господин Алексиев, за отговор.
#61 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Това, което поехме като ангажимент, е наистина да направим такъв анализ и оценка какъв е ефектът от тези разходвани средства. Просто това се прави в момента, защото трябваше да мине календарната година. Да, тази схема можеше да бъде направена по-добре, ние работим по този въпрос, но имахме и комуникация с Комисията по енергетика в Народното събрание. Въпросът е, че тази схема все още е трудно приложима. Това, което предлагахме, е например пак да има компенсации по отношение на ел. енергията, но да не е на 100%, а над определена сума, тоест да е на 90. Другите 10% да се получават например, ако консумираш по-малко енергия в пиковите часове или ако инвестираш в мерки, свързани с енергийна ефективност, тоест ние продължаваме да работим по тези варианти. Все още нямаме съгласие и с работодателите, и с браншовите организации за тази методика. Разчитаме и на Народното събрание. Вие знаете, че и от страна на Народното събрание се подготвят определени актове и решения в тази посока. Това, което е важно да се знае, е, че все пак тези компенсации помогнаха на българския бизнес да бъде конкурентоспособен. Помогнаха на българския бизнес да не вдига цените на своята продукция, за да може да избегнем високите нива на инфлация. Както виждате, в последните два месеца нивата на инфлация вървят надолу, което, разбира се, е добре. Благодаря.
#62 · speech
Благодаря Ви. Господин Самандов за реплика.
#63 · speech
Български възход
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа вицепремиери, господин Алексиев, колеги! Позволете ми да не се съглася с Вас, защото в крайна сметка аз не разбирам защо толкова много ни е страх от това да кажем, че 2,7 млрд. лв. бяха раздадени в 30 компании. До малкия и среден бизнес е стигнал под милиард и точно затова, че по-голямата сума от пари е отишла в компаниите мастодонти, виждаме рекордна инфлация от над 40%. И тъй като, господин Министър, изпълнителната власт пришива Регламент № 1854, изпълняван неправилно, и взимайки само свръхпечалбите на дружествата, произвеждащи електрическа енергия, които се равняват при правилно изпълнение, каквото аз, между другото, съм изпратил на абсолютно цялата изпълнителна власт, има възможност за допълнителни три милиарда събиране, пришивайки го неправилно този механизъм, кога ще го изпълните в цялост? Защото Вие по Регламент № 1854 трябва на 31 януари тази година да докладвате изпълнението му в Европейската комисия, а ние като държава все още не сме почнали да го изпълняваме, така че, моля Ви спешно да направите тези механизми. Мисля, че е несериозно – шест министерства, включително и министър-председателят, да не знаят как са изхарчени 10 милиарда от парите на българските граждани, защото всяка една централа от структурата на БЕХ е моя, Ваша и на всеки един български гражданин. Благодаря.
#64 · speech
За дуплика желаете ли, господин Алексиев? Заповядайте.
#65 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Важно е да се знае, че това не са бюджетни средства. Това са средства от енергийните предприятия, които са отишли за компенсиране на всички. Не е било компенсирано едно лице или една компания, а друга да не е компенсирана. Компенсациите са били за всички. Нормално е по-енергийно интензивните компании да вземат повече средства и по-големите производители. Знаете, че това беше прието от последното Народно събрание като механизъм и ние сме го изпълнявали като служебно правителство. Пак казвам, аз не казвам, че това е най-правилната схема, но така е била приета, така се е изпълнявала. И все пак трябва да се има предвид, че това не са пари на бюджета или на българския данъкоплатец. Това са средства на енергийните производители, които, разбира се, са държавни дружества. Благодаря Ви.
#66 · speech
Благодаря Ви. Само да обърна внимание дали независимият народен представител, нечленуващ в парламентарна група, е тук и иска да зададе въпрос? Не го виждам. Преди да пристъпим към втория кръг, заповядайте за процедура, господин Гуцанов.
#67 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми министри, уважаеми колеги! Процедурата ми е следната. Тъй като имаме решение на Комисията по транспорта, използвам контрола да призова министъра на транспорта господин Алексиев да предостави всички документи, материали и всичко, което е по този случай, така както е решението на Комисията по транспорта, за да няма интриги, да няма недоразумения и да няма подобни внушения, а да видим какви са точните документи и тогава вече да обсъдим отново темата. Благодаря Ви.
#68 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Започваме втория кръг от въпроси в същата последователност. Заповядайте, господин Станков.
#69 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми вицепремиери, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми вицепремиери, Вие получихте безспорно лошо наследство от последното редовно правителство. Моят въпрос е отправен към господин Христо Алексиев. Става въпрос за следното нещо. Знаете, че в българската енергетика въглищните централи осигуряват 50% средногодишно – през лятото 40, през зимата 60%, от електроенергията. Вчера имахме спор с един от колегите народни представители господин Асен Василев, който е: дали е поемала България ангажименти на национално ниво за намаляване на емисиите, респективно, които ще се отразят, и ще са свързани със затваряне на централите в Маришкия басейн? Аз казвам, че ангажимент е поеман. Поеман е в Плана за възстановяване и устойчивост. И понеже, господин Вицепремиер, аз нямам право по време на въпроса си да изисквам от Вас данни, се постарах сам да ги изкарам тези данни. В Плана за възстановяване – на страница 113, в реформа 10, е записано, че държавата трябва да намали 40% от емисиите си до 2026 г. от производство на електроенергия от въглища, обаче е записано, така, по-витиевато. И когато влезете в Анекс № 1 към Плана – редове 117, 118, 119 до 121, се вижда, че ангажиментът е поет да почне да се изпълнява още от 2022 г. – да бъдат намалени над милион и половина емисии, които отговарят на над тераватчас енергия. С други думи, още миналата година правителството, в което Вие участвате, е трябвало да произведе от въглищните централи тераватчас по-малко енергия, а те са произвели пет теравата повече енергия. Как се отразява това финансово? Това са един милиард повече приходи в енергетиката. Не приходи – печалба! Приходите са над три милиарда повече. Сега обаче моят въпрос е: поеман ли е такъв ангажимент – аз Ви гарантирам, че между 2007-а, като сме станали член на Евросъюза, до 2021-а не е поеман, но с Плана за възстановяване според мен е поеман. Въпросът ми към Вас е: наистина ли е поет такъв ангажимент и как според Вас той ще се отрази на държавата, на хората и на държавната сигурност, ако щете, от гледна точна на това, че въглищните централи допринасят за енергийната сигурност и националната ни сигурност? Благодаря Ви.
#70 · speech
Благодаря, господин Станков. Господин Алексиев, заповядайте.
#71 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. С всички мерки, които са записани в Плана за възстановяване и устойчивост, са поети ангажименти от страна на България, тоест може да кажем, че държавата е поела такъв ангажимент. Това, което възнамеряваме ние да направим, е поне в част „Енергетика“ и във връзка с програмата REPowerEU, частта „Енергетика“ от Плана за възстановяване и устойчивост да бъде предоговорена. Всичко това се налага и след енергийната криза, която заля Европа, така че тези проекти като цяло трябва да се преосмислят, както и някои от поетите ангажименти, тоест ние сме стартирали вече такива разговори с Европейската комисия в тази посока и самата Европейска комисия осъзнава, че специално в част „Енергетика“ трябва наистина да бъде модифициран Планът за възстановяване и устойчивост. Има искания и от други страни за това. За мен в Плана за възстановяване и устойчивост има някои не толкова разумни проекти, като проекта за батериите – шест хиляди мегаватчаса. Такъв проект мога да Ви кажа, че няма в цял свят до момента, нито проектирането и реализирането, тоест това са едни проекти, които наистина трябва да бъдат преосмислени, и тези средства да отидат за по-ефективни мерки и проекти. Благодаря.
#72 · speech
Желаете ли реплика? Заповядайте.
#73 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Алексиев. Моето заключение от това, което ми казвате, е, че в спора ми с господин Василев вчера аз съм бил прав, че ангажимент е поет по време на правителството на Промяната да се намаляват емисиите, респективно да се затварят централите, в който виждам желанието във Вас и в служебното правителство да се предоговори това. Въпросът е, че Вашият колега – министърът на енергетиката, ни изпрати един отговор, в който пише, че няма в администрацията на Министерството на енергетиката – цитирам: „никакви анализи – за технически анализи, икономически или каквито и да било, как ще се отразят тези емисии“, още повече, тези ангажименти са поемани изцяло на тъмно в случая, защото и Планът, преди да бъде предаден в Еврокомисията, не беше подложен на обществено обсъждане. Въпросът ми е: може ли да кажете или Вие имате ли информация кой ги пое тези ангажименти? Дали не е бил ресорният вицепремиер тогава, по финансите, с подпечатване на гумения печат на тогавашния премиер и изпращането на документите, като тук ще се обърна също към Вас с това, че от парламента ще получите мандат, ще получите ясен мандат, с който да отидете пред Европейската комисия, за да може да бъдете по-силни, за да може най-висшият орган в държавата да Ви даде мандат да отворите и да поискате промени в Плана за възстановяване и устойчивост, за промени в Плана за възстановяване и устойчивост в няколко насоки. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) На първо място, отпадане на клаузата за 40% намаляване на въглеродните емисии в енергетиката до 2026 г., защото това ще се отрази пагубно и както споменахте и Вие, текущата ситуация не кореспондира с REPowerEU, където се казва, че трябва да намалим консумацията на газ, а ние, ако спрем въглищните централи, знаете ли колко ще се повиши консумацията? От три милиарда ще стане шест милиарда консумацията на газ в България, за да може да покрием тази нужда за топло- и електрическа енергия. Още повече, понеже хората са ни изпратили тук да работим за тях, ние ще отправим към Вас и друг ангажимент. Средствата, които са за саниране, се вижда, че не са достатъчни на база желанието на хората. Ще възложим на служебното правителство да прехвърли част от средствата по съществуващи според нас неефективни мерки към финансиране на енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, защото тези средства подпомагат. В момента инвестицията в енергийна ефективност е най-добрата инвестиция. По наше време се инвестираха 2 млрд. лв. С тази цена на електроенергията икономията е по половин милиард на година. С други думи за четири години инвестицията в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради се изплати на държавата.
#74 · speech
Времето, господин Станков.
#75 · speech
Как? Чрез енергията, която вместо да отива при битовите потребители, те я спестяват. Нашите централи я произвеждат, изнасят я навън и реализираме голям приход. Този голям приход пък връщаме после на бизнеса, за да може да потискаме инфлацията. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Така че за мен е много важно да ми отговорите: кой според Вас е поел ангажимента да намаляваме емисиите? Благодаря, господин Председател, за търпението.
#76 · speech
Заповядайте, господин Алексиев.
#77 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Пак казвам, ясно е, че има поет ангажимент от страна на държавата. Този ангажимент е поет от представителите на държавните органи, когато Планът е бил приеман – тоест по време на последното редовно правителство. За съжаление, наистина аз също смятам, че Планът за възстановяване и устойчивост трябваше да бъде по-широко обсъден. Дори последният вариант, тогава не съм бил министър, си спомням, че не беше качен и публикуван на интернет страницата. Мисля, че наистина трябваше много по-сериозно да бъдат обсъдени тези проекти. Пак казвам, ангажиментът за това е поет от представителите на държавата към момента на приемането на Плана. Наистина записаните текстове там не отговарят на актуалната в момента Програма REPowerEU. Точно затова трябва да бъдат предоговорени, за да бъдат в синхрон с европейската политика в сферата на енергетиката. Благодаря.
#78 · speech
Благодаря Ви. За въпрос от „Продължаваме Промяната“ – господин Рибарски.
#79 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господа министри! Въпросът ми към господин Алексиев е във връзка с Проекта на решение, който ние вчера входирахме, а именно за отсрочка на поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии и декарбонизационната цел, която е заложена в Плана. Моят въпрос е свързан с това: назад във времето какви цели са поемани от българската държава през 2015 г., през 2019 г.? Тези цели само в Плана за възстановяване и устойчивост ли са заложени? Назад в годините с какво точно България се е съгласявала като декарбонизационна цел – емисии, серни, азотни окиси? Ако сте запознат с тези детайли, ще ми е интересно да разберем, защото Планът за възстановяване и устойчивост не е единственият документ, който залага тези цели. Тези цели си вървят назад в годините – това е общоевропейска политика, която се следва от всички държави. Благодаря.
#80 · speech
Заповядайте, господин Алексиев.
#81 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Рибарски, знаете, че това е блицконтрол и аз нямам наистина конкретни данни и информация. Не сме правили към момента такава ретроспекция, така че не мога да отговоря на този въпрос. Освен това и това е в ресора на вицепремиера Пеканов, но ако Ви е нужна определена информация, може да я получите писмено. (Реплики.) А Вие дали сте правили ретроспекция, когато… (Реплики.) Добре, това ще бъде полезно да го имаме и ние. Благодаря.
#82 · speech
Благодаря Ви. Господин Рибарски.
#83 · speech
Продължаваме Промяната
Да, правили сме такава ретроспекция. Емисиите, както назад в годините, и за серния, и за азотния окиси, си следват определени нива на намаляване. Такива години предстоят през 2027 г., 2030 г., 2035 г. и тези емисии трябва да постигат по-ниски нива. Такава е ситуацията и с въглеродните окиси, които след 2030 г. мисля, че трябваше да паднат под 700 или под 500 мг/куб. м на мегават. Така че наистина е хубаво, когато говорим от тази трибуна, да сме запознати какво е минало, какво предстои и да не поставяме фокуса върху един документ, който, ако не е в Плана за възстановяване и устойчивост, ще залегне в бъдещи директиви, наши задължения, които поемаме. Това цялото говорене, че „Продължаваме Промяната“ с Плана за възстановяване и устойчивост иска да закрива ТЕЦ-ове, просто е излишно точно в този момент, в който именно ние инициирахме отсрочката за тези цели и предоговаряне въз основа на REPowerEU на този документ и на това задължение на България. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#84 · speech
Дуплика желаете ли? Заповядайте за дуплика, господин Алексиев.
#85 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Рибарски, явно Вие сте правили такива анализи и беше хубаво да ги бяхте публикували заедно с Плана за възстановяване и устойчивост. Мога да Ви кажа, че това наистина беше непрозрачен процес, а това е основно правило, защото това е много важен стратегически документ, но той не беше достатъчно добре обсъден. Това всички много добре го знаем и затова сега се стига до този спор. Благодаря.
#86 · speech
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. За въпрос от „Движение за права и свободи“ – господин Чобанов.
#87 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, уважаеми господа вицепремиери! Несъмнено темата в предходните два въпроса е много важна. Тя е свързана и с възможността и перспективите да осигурим устойчивост на растежа и включващ растеж в тези региони, които са засегнати от подобно затваряне. Там знаем, че трябва да положим всички усилия, за да съхраним заетостта, тъй като най-честата реакция, когато тези работни места се загубят, е хората да напуснат страната и те да не участват вече на българския пазар на труда. Така че несъмнено тази тема е важна. Моят въпрос е свързан също с перспективите за икономиката и за растежа и той е към вицепремиера господин Алексиев. Намираме се в началото на годината и обикновено това е времето, в което очертаваме подобни перспективи. По мои оценки в предишната година растежът ще бъде в рамките на 3,1 – 3,2% на брутния вътрешен продукт. Можеше да е по-висок, ако го нямаше провала на предходното правителство по отношение на планирането и изпълнението на капиталовата програма. То наистина се провали – имаше гръмки обещания, които не се случиха. За съжаление, това се отрази на икономическия растеж, това се отрази и на бюджетните показатели. Знаете, че в частта на европейските средства имаме излишък от 3,6 млрд. лв. Тоест това не може да е излишък – това са просто неусвоени средства и самият план за помощите, които трябваше да дойдат по тази линия – по линия на европейските фондове, също не се изпълни, което също до голяма степен е заслуга на предходното правителство. Ваша заслуга като правителство беше, че в последните девет дни на годината не изхарчихте девет милиарда, с което помогнахте и дефицитът да бъде такъв, какъвто го наблюдаваме. И тъй като се намираме в края на програмния период и тази година трябва да бъдат извършвани сериозни разплащания, моят въпрос е в ресора, за който отговаряте – в транспорта: има ли рискове от забавяне на големи проекти, как ще ги преодолеете и какви мерки ще предприемете, така че тези средства да бъдат усвоени и да не остават за сметка на държавния бюджет. Благодаря.
#88 · speech
Благодаря Ви. Господин Алексиев, заповядайте.
#89 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Да, в бюджета имаше за мен твърде висока сума капиталови разходи. От друга страна, държавата нямаше готовност да усвои тези капиталови разходи, защото, за да бъдат усвоени тези средства, трябва да бъдат проведени процедури, да бъдат избрани съответно изпълнители, което отнема доста дълго време. Наистина сериозен въпрос по отношение на капиталовите разходи на строителството беше инфлацията и всички договори, които бяха сключени, преди да се появи тази инфлация. С решението, което взехме на Министерски съвет за ескалацията на тези цени, един вид помогнахме да отпушим строителството, защото повечето строителни договори не се изпълняваха, поради това че те са контрактувани при едни бюджети, а след това сериозната инфлация реално е направила така, че тези договори, ако бяха изпълнявани по този начин, щяха да са изпълнявани на загуба. Повечето строители, Вие много добре знаете, не са готови да поемат този риск и да работят на загуба. Тоест това, което направихме, разбира се, спомогна процесът да стартира отново. Това мога да кажа, понеже въпросът беше свързан и с транспортните проекти. Само да кажа, че от началото на миналата година до момента, в който аз застъпих в Министерството на транспорта, усвояването на евросредствата беше 0,5% за осем месеца, а сега вече се работи с по-добри темпове. Благодаря.
#90 · speech
Благодаря. Господин Чобанов – за реплика.
#91 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа! Уважаеми господин Алексиев, да, наистина е много важно тази година добре да се планира дейността, включително и да се проследи – не само по отношение на транспорта, а и за останалите оперативни програми, докъде е стигнало усвояването и за големите проекти да се предприемат необходимите мерки, така че, ако има рискове, те да не бъдат изпълнени и тези рискове да бъдат преодолени, още повече, че ако се върнем отново към перспективите за растежа, прогнозата на Европейската комисия за икономически растеж през 2023 г. е 1,1%. Тя е една от най-добрите в целия Европейския съюз – на трето място, третата най-висока прогноза за растеж, което показва, че Европейския съюз го чакат много трудни времена, които неминуемо ще ни се отразят и на нас. Тази прогноза за растежа е базирана на очакването, тоест на допускането, че всички тези капиталови разходи ще бъдат извършени. Това още повече засилва важността на инвестиционната програма на правителството в една такава година, в която се намираме, на неминуеми икономически трудности. Аз се надявам, че наистина ще бъдат положени всички усилия инвестиционната програма да бъде реализирана. Благодаря.
#92 · speech
Благодаря Ви. Искате ли дуплика, господин Алексиев? Не. Следващият въпрос е от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Ганев.
#93 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Демерджиев, господин Лазаров! Господин Алексиев, въпросът ми е към Вас. Първо, да Ви поздравя за стоицизма по отношение на неадекватните въпроси или по-скоро констатации от страна на „Демократична България“ по отношение на Росенец и факта, който те отбягват да споменат, че осем месеца управляваха и имаха министър, който можеше да направи всичко това, което изискват от Вас, но това е пореден факт на двуличие. По отношение обаче на моя въпрос към Вас. Факт е, че предишното управление, в което както „Демократична България“, така и БСП, така и „Продължаваме Промяната“, така и ИТН, подписаха един позорен План за възстановяване и устойчивост, в който реално ликвидираха българската енергетика. Факт е, че повече от седем месеца най-безскрупулно и най-арогантно лъжеха пред всички медии, включително и от тази трибуна, че този план не може да бъде преработван, не може да бъде коригиран и нищо не може да се случи. Обаче поредица от брюкселски бюрократи, един от които дойде включително и в парламента, ясно и точно заяви, че това нещо може да стане. Тогава рухнаха лъжите на предишните управляващи. Имаме становища на поредица от български министерства, които също потвърждават това нещо – Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, Министерството на икономиката, в които казват, че може да се предоговори Планът за възстановяване и устойчивост. Факт е, че Вие като правителство имате пълните права това да го направите. Не Ви е нужна санкция на парламента. Санкция на парламента, която от учредяването на този парламент към днешна дата ВЪЗРАЖДАНЕ прави всичко възможно да се приеме документ, в който да Ви задължи да го направите. Факт е, че абсолютно всички партии в този парламент, с изключение на ВЪЗРАЖДАНЕ, отказват тази декларация и този документ да бъде приет и отказват българските ТЕЦ-ове да бъдат спасени от закриване. Защото високопарните думи, че те ще бъдат просто временно ограничени и всички тези думи, които са евробюрократски, просто не важат. Истината е, че ще бъдат ликвидирани. Моето питане към Вас е следното: след като Вашето правителство от презумпцията, че сте служебно правителство и че не трябва да водите и не би трябвало, и не искате да водите дългосрочни политики, въпреки че имате пълното право да отидете и да предоговорите условията за ТЕЦ-овете в България. Защото реалността към днешна дата е такава, че ако си съсипем и енергетиката, и затворим ТЕЦ-овете, стотици хиляди ще останат на улицата. Този План за възстановяване и устойчивост не предвижда дори един лев за компенсации или за някакво друго социално компенсиране на този пагубен ефект. Факт е, че затварянето на ТЕЦ-овете ще доведе до липса на електроенергия, която да се продава, респективно няма да има и средства за компенсиране на бизнеса. Питането ми към Вас е: правителството осъзнава ли в каква ситуация са ни вкарали предишните управляващи по отношение на закриването на ТЕЦ-овете? Безспорният факт, че този парламент отказва да приеме документ, в който да Ви задължи да отидете и да предоговаряте с бюркселските бюрократи това нещо – ресорните министерства. Вие като вицепремиер имате ли представа дали ресорните министерства, включително и Вашето, за което отговаряте и Вие като вицепремиер…
#94 · speech
Времето, господин Ганев.
#95 · speech
Да, привършвам, господин Председател. …подготвяте ли поне документите, с които следващото редовно правителство да отиде и да може по най-бързия начин да започне предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост?
#96 · speech
Господин Алексиев.
#97 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Все пак искам да подчертая, че вицепремиерът Пеканов отговаря за Плана за възстановяване и устойчивост. Все пак да бъдем по-внимателни с тези нападки, защото последното редовно правителство, когато този Плана за възстановяване и устойчивост беше изготвен, тогава не бяхме в ситуацията на тази сериозна енергийна криза – нито имаше война в Украйна, което допълнително породи доста проблеми в тази сфера. За мен, пак казвам, не е само по отношение на ТЕЦ-овете, но в Плана за възстановяване и устойчивост има и проекти, които трябва да се преразгледат, защото мисля, че трябва там да бъдат заложени проекти, които наистина да имат ефект за държавата и за енергийния сектор. Ние сме почнали стъпки по подготовка на едно такова предложение за изменение. Разбира се, то трябва да бъде широко обсъдено. Не е добре такива ключови решения да се взимат, без да бъдат широко обсъдени – не само в Народното събрание, а и с всички заинтересовани страни. Тоест, ние работим по този въпрос. Когато има готово предложение и визия, то ще Ви бъде представено. Благодаря.
#98 · speech
Заповядайте за реплика.
#99 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Вижте по никакъв начин не съм доволен от отговора Ви най-малкото защото посоченият от Вас господин Пеканов е един от най-безскрупулните лъжци. Защото от тази трибуна…
#100 · speech
Моля без квалификации.
#101 · speech
…как този план не може да бъде предоговарян. Господин Председател, това е факт – безспорен лъжец, който тук обясняваше, че този план не може да бъде предоговарян и пред медиите го е обяснявал. Така че ние нямаме, меко казано, доверие на лицето Пеканов. Точно заради това се обръщам към Вас, защото разчитам на малко по-трезва преценка от Ваша страна. По отношение на това, което казахте за предишното правителство. Не е истина в частта си, че имало друга обстановка. Планът беше изготвен в друга обстановка, но когато беше придвижван за съгласуване с брюкселските бюрократи в последните си етапи, точно тогава започна военният конфликт в Украйна. Точно тогава с пълното си съзнание лицето Кирил Петков заявяваше, между другото от тази трибуна, че ако спре газът към България, който те го спряха, тогава ние пък ще спрем износа на електроенергия. Това го подминаваме. Поредната лъжа и манипулация. Въпросът е: защо Вашето правителство, след като отказва да си изпълни всичко това, което имате като права от Конституцията, и може да отидете, защото национално отговорното поведение към днешна дата е Вие, без да се съобразявате с нищо, свързано с политическата обстановка в този парламент, защото Вие имате права по Конституцията и може да отидете да предоговаряте този план, защото е национално отговорно това – не го правите. Приемаме, че правителството отказва да води дългосрочна политика, и донякъде Ви разбирам. След като в това Народно събрание всички партии, с изключение на ВЪЗРАЖДАНЕ, отказват да приемат документ, в който да Ви задължат, разбираемо е и Вие да не искате да носите чужда отговорност, тази отговорност я носят тези партии. След един месец, когато отидат пред избирателите си и трябва да отидат в Старозагорския регион да обяснят как точно ще работят за запазване на ТЕЦ-овете, при положение че отказват да ги съхранят пред брюкселските бюрократи. Пак Ви призовавам, наистина Ви призовавам като правителство, което най-вероятно ще продължи доста след днешния ден да управлява, да подготвите абсолютно всички документи за предоговаряне. Защото в първия момент, когато има следващо правителство, то ще е изправено вече, иска, не иска да отиде да предоговаря. Дано Вие да сте готови…
#102 · speech
Времето.
#103 · speech
…чисто документално с това нещо.
#104 · speech
Заповядайте, господин Алексиев.
#105 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Ще се постарая да не влизам все пак в политически разговори, но все пак искам да защита и колегата си Пеканов. Мисля, че такива квалификации не подхождат на парламентарната трибуна. Пак казвам, ние ще изработим вариант за промяна и модификация на Плана за възстановяване и устойчивост, но със сигурност, понеже това е стратегически документ – един от най-важните стратегически документи за страната, той трябва да бъде наистина широко обсъден.
#106 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И настоящият е без дебат.
#107 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Не е добре такива важни решения да се взимат без широк обществен дебат и в Народното събрание, и с всички заинтересовани страни. Да не допускаме грешки, които са правени преди. Тези документи наистина трябва да се обсъждат сериозно.
#108 · speech
Благодаря, господин Алексиев. За въпрос от „БСП за България“.
#109 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми народни представители! Борбата с бедността и социалното изключване е една от конкретните цели на социалната политика на Европейския съюз и неговите държави – членки. Какво се случва в България под управлението на служебното правителство? България започна новата година без приет Закон за държавния бюджет заради продължаващата политическа криза и ината на служебното правителство. Не се прие предложението на „БСП за България“ минималната работна заплата да стане 850 лв. Някакво повишение, но не и адекватно се случи в последния възможен момент с постановление на служебния кабинет въпреки съпротивата му. Размерът на минималната заплата се повиши от 710 лв. на 780 лв. – 398 евро. Това означава, че работещите на минимална работна заплата българи ще получават 608 лв. при праг на бедност в България от 504 лв. За сравнение румънското правителство увеличава гарантираната минимална работна заплата от 1 януари 2023 г. с 28,55% спрямо 2021 г. на 3000 леи – 609 евро, от които, забележете, 200 леи са освободени от данъци и социални осигуровки. Турция увеличи минималната работна заплата с 55% за 2023 г. и тя ще стане 8500 лири – 455 долара, или 433 евро. Сериозен въпрос е и националната линия на бедност от 504 лв. – отразява ли високата инфлация през последната година. Дори и при този размер на линия на бедност от 1 януари около една трета от пенсионерите в България ще получават пенсии под нея. Увеличение на пенсиите ще има едва след шест месеца, което едва ли ще покрие намаляването на пенсиите от инфлацията. В Румъния всички пенсии ще бъдат увеличени от 1 януари 2023 г. с 12,5%. Продължава и финансовата подкрепа към пенсионерите с пенсии под 3000 леи. А тези на възраст над 60 години с пенсии под 2000 леи ще получават и помощ за плащане на сметките за електроенергия. Всички румънци с доходи до 1700 леи ще получават ваучери за храна, веднъж на два месеца през цялата 2023 г. В Румъния инфлацията е 15,3% през октомври тази година спрямо същия период на 2021 г. В началото на новата година приключи у нас схемата за компенсации на горивата с 25 ст. В момента всички българи са в очакване да бъде приета обещаната нова компенсаторна мярка за горивата в тяхна подкрепа. Служебното правителство обаче мълчи. В първия ден на новата година Комисията за енергийно и водно регулиране одобри цена на природния газ с 22% повече от досегашните. Няма одобрено и отпуснато от държавата подпомагане за битовите потребителите на природен газ. Няма, няма и да има. Председателят на КЕВР Иван Иванов обеща да няма промяна в цените на парното и електрическата енергия от 1 януари 2023 г., но кой ли му вярва? Българската народна банка отново повиши основния лихвен процент от 1 януари. Въпрос на време е това да даде отражение върху лихвите по кредитите. Мобилните оператори от февруари готвят по-високи цени. По данни на НСИ за първите 11 месеца на 2022 г….
#110 · speech
Времето, господин Гьоков.
#111 · speech
…инфлацията е в размер на 15,8%, но едва ли по-голямата част от българите я усещат така, защото ползват предимно продукти и стоки от първа необходимост, които са поскъпнали драстично – често над 25%. Мога да изреждам още много придобивки в кавички за българите, но няма време. След всичко казано стигам до констатацията – провал на служебното правителство в политиката по доходите и въобще провал в социалната политика. Въпросът: признавате ли, господа заместник министър-председатели, провала на служебното правителство в социалната политика. Благодаря Ви.
#112 · speech
Към кого е отправен въпросът, господин Гьоков? Заповядайте, господин Лазаров.
#113 · speech
Служебен Министър Лазар Лазаров
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, беше изключително интересно това, което наблюдавахме сега. Вие в момента направихте предизборна кампания. Ако правите предизборната си кампания върху служебния кабинет, със сигурност резултатите, които ще постигнете, са незадоволителни. Категорично твърдя, че няма провал в социалната политика. В условията на липса на бюджет, в условията на продължаващо действие на държавния бюджет и бюджета на държавното обществено осигуряване, в рамките на компетенциите на правителството, беше увеличена границата на бедността с 22%. Онази инфлация, за която непрекъснато говорим и за която трябва да се сравняваме с Европейския съюз, е 14,3. Това е годишната инфлация към момента по хармонизирания индекс на потребителските цени. Независимо от това българското правителство отчете националния индекс на потребителските цени, който е 16,9. Спрямо него бяха направени всички мерки. Спрямо този индекс беше увеличена и минималната работна заплата за страната от началото на 2023 г. Спрямо действащите процеси беше увеличен обхватът на лицата, които получават целеви помощи за отопление. За първи път в историята, откакто се прилага тази мярка, а това е от далечната 2008 г., за първи път ние обхващаме почти 10% от гражданите на страната. От 1 януари се увелича и финансовата подкрепа за хората с увреждания. Мога да продължавам да изброявам още дейности, които са предприети. Естествено, ние в момента не сме в ситуация на отчет на дейностите на служебното правителство в областта на социалната политика, но онова, което мога да отговоря, е, че в рамките на възможностите, с които разполага като инструменти, служебното правителство е предприело адекватни мерки за осигуряване и гарантиране на жизнения стандарт на нискодоходните групи, отчитайки равнището на инфлацията, отчитайки възможностите, които има бюджетът. Благодаря.
#114 · speech
Благодаря Ви. Реплика искате ли? Заповядайте.
#115 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господа заместник министър-председатели, уважаеми народни представители! Господин Заместник министър-председател, интересно е, че си позволявате да анализирате въпроса ми, вместо да отговаряте. Едва ли БСП има нужда да ѝ давате съвети, особено изборни, така че се въздържайте от такива коментари. Компетенциите на служебното правителство ги тълкувате, както Ви е изгодно – когато имате полза от това, че служебното правителство е с ограничени компетенции, и то само до провеждането на честни избори, казвате така, когато обаче правите някои неща, го тълкувате по друг начин. Поемате дългосрочни ангажименти, които не са Ви работа, а пък за социалната политика нищо не направихте.
#116 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Вие цяла година правите социална политика.
#117 · speech
В случая дори не успяхте да продължите и започнатото от редовното правителство за кратките 7 – 8 месеца. Така че най-големият порок на служебното правителство е, че не внесе бюджет. С това обрече на провал социалната си политика. Ако бяхте внесли бюджет за 2023 г., върху който народното представителство и всички парламентарни групи да направят разумни предложения и да се обединим около приоритети, нямаше да сме на това дередже. Аз Ви цитирах няколко примера за Румъния и за Турция, но то може да се изредят десетки такива примери. Вие в дупликата си бихте ли ми казали какво ще получат българите, като подкрепа срещу инфлацията и срещу кризата, срещу високите цени на горивата, защото аз не чух да казвате такъв отговор. И когато няма отговор по тези въпроси, тогава можем да оценяваме политиката като провал. Въпреки че отново казвам, аз също смятам, че в известна степен служебното правителство е ограничено в правомощията си да води дългосрочни политики, но когато има политическа криза и когато на едно служебно правителство му се налага да управлява по-дълго, отколкото е предвидил законодателят в Конституцията, тогава трябва да мисли и в по-дългосрочен план. Така че, коригирайте отношението си към социалната политика. Благодаря Ви.
#118 · speech
Желаете ли дуплика, господин Лазаров? Заповядайте.
#119 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Лазар Лазаров
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, очевидно не присъстваме по едно и също време на едно и също място. Не съм си позволил да направя никакъв съвет по отношение на поведението на Българската социалистическа партия и нейната парламентарна група. Що се отнася до дейностите и действията, които сме предприели за компенсиране на инфлацията, аз още веднъж отбелязвам всички мерки, които бяха предприети и които отчетох, включително предоставянето и на коледна добавка за пенсионерите, включително и разширяването на целевите групи за целево социално подпомагане са именно в подкрепа на хората, така че да могат да посрещнат нарасналите цени на енергоносителите. В същото време с поредица от действия стана ясно, че в резултат на действията от страна на правителството инфлационните процеси, които са породени от цените на енергоносителите, имат своето отражение и това доведе до намаляване на годишната инфлация и годишния хармонизиран индекс на потребителските цени. Много може да се говори по тази тема – не е времето в момента, няма и парламентарно време. Но онова, което ще продължи да прави правителството, е, държа да отбележа, че е само в областта на труда и социалната политика, бяха одобрени първите оперативни програми за следващия програмен период. Тяхното изпълнение дори и в момента е стартирало с ускорени темпове особено що се касае до подкрепата на лицата, които имат нужда от топъл обяд – при целева стойност в оперативната програма от 50 хиляди души, в момента ние сме сключили договор с 209 общини и са обхванати повече от 60 хиляди души. Продължава процедурата за това, така че много можем да говорим на тази тема, но онова, което искам да отбележа, е, че продължават и основните и целенасочени усилия за подобряване на живота на гражданите. Благодаря.
#120 · speech
Благодаря Ви. За въпрос от „Демократична България“ – госпожо Кунева, заповядайте.
#121 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми министри! Уважаеми господин Демерджиев, въпросът ми е към Вас. Както вероятно знаете добре, временната закрила, предоставяна от България на украинските граждани, изтича в края на месец февруари, тъй като беше активирана за срок от една година. Европейската директива дава възможност за нейното удължаване, но следва всяка една страна да вземе самостоятелно решение за това. Имайки предвид, че след изтичане на закрилата тези хора губят правото си да работят, губят здравните си права, децата губят правото си на образование и предвид това, че този срок съвсем не е далеч във времето бихме искали да знаем какво предвижда Министерският съвет, какви мерки е предприело, както и самият оперативен процес, по който ще се случи евентуалното подновяване на картите за временна закрила – физическото им подновяване или удължаване? Предвид и факта най-вече, че много български бизнеси вече са наели тези хора, те също имат нужда от прогнозируемост на това какво следа да се случи след месец февруари. Благодаря Ви.
#122 · speech
Заповядайте, господин Вицепремиер, за отговор.
#123 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Кунева, краткият отговор на въпроса Ви е, че ние ще се съобразим и ще продължим закрилата за украинските бежанци, като в тази насока не само правителството, но и сформираният Национален оперативен щаб, който аз оглавявам и към който има три работни групи, следи процесите, следи тенденциите в рамките на Европейския съюз и Ви уверявам, че ние ще се съобразим с добрите практики и стандарти в Съюза и ще ги приложим. Много важно е да се знае, че има три работни групи към Щаба, чиято основна задача освен всичко друго е да обезпечи интеграция на тези от бежанците, които продължителен период от време остават в страната ни – за тях да се намери работа, да се намери подходящо образование, да се осигурят здравни и всички други грижи, които се полагат на този тип хора. Паралелно с това полагаме обаче усилия да разграничим бежанците от украинските туристи, които, за съжаление, бяха залели страната, и вярвам, че тези наши усилия също дадоха резултат през последните месеци. Сега, когато сме идентифицирали хората в нужда, истинските хора, нуждаещи се от помощ, сме насочили усилия да им обезпечим всичко необходимо и тази грижа ще продължи, следвайки добрите образци и стандарти, наложени в рамките на Съюза. Благодаря Ви.
#124 · speech
Благодаря Ви. За реплика? Не желаете. Следващ въпрос от групата на „Български възход“. Заповядайте, господин Монев.
#125 · speech
Български възход
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми колеги! Моят въпрос е към господин Христо Алексиев, провокиран е от това, че в нашата парламентарна група имаме отговор от Министерството на енергетиката, че има реална опасност да загубим пари, свързани с непредаването на териториалните планове за справедлив преход от Фонда за справедлив преход. Както знаете, тези планове са от изключителна важност за регионите на Стара Загора, Кюстендил, Перник и частично в някои други области. Европейската комисия в началото на месец декември одобри териториалните плановете на Полша, другата държава, която е силно заинтересована от Фонда за справедлив преход. Моят въпрос е следният – кога ще бъдат предадени окончателно тези планове на Европейската комисия и предвижда ли се да загубим средства? Благодаря Ви.
#126 · speech
Заповядайте за отговор.
#127 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Понеже въпросът, който ми задавете, е извън моята компетентност, не мога да Ви дам коректна информация на какво ниво са териториалните плановете. Това, което мога да направя, е да бъде проверено и да бъде предоставена тази информация, но в момента нямам такива конкретни данни, за което се извинявам.
#128 · speech
Заповядайте.
#129 · speech
Български възход
Благодаря Ви за отговора. Разчитам, че ще го направите. Това, което е известно до момента, е, че са изпратили за предварителна оценка плановете в Европейската комисия, но имаме отговори, както казах вече и от Министерството на енергетиката, и от МРРБ, че можем да загубим средства от Фонда за справедлив преход. Така че наистина Ви моля и Ви призовавам да проверите кога ще могат тези планове да бъдат предадени. Благодаря Ви.
#130 · speech
Благодаря Ви. С това точка първа за днес – Парламентарен контрол по чл. 105 приключи. Благодарим на господата заместник министър председатели за участието.
#131 · speech
БСП за България, от място
За декларация.
#132 · speech
Заповядайте, господин Гуцанов за декларация. Заповядайте за декларация.
#133 · speech
Вяра Емилова
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми български граждани! Днес се навършват 175 години от рождението на един от най-великите синове на България Христо Ботев. 175 години, през които споменът за него не само не помръква, а от година на година става все по-ярък, все по-пленителен и все по обединяващ. Идеите на Ботев, неговият жизнен път, неговата поезия и публицистика са вградени в основата на съвременната ни държава и днес ние не можем да си представим България без тях. Идеалите на поета са формирали десетки поколения и са оставили своята следа във всеки един от нас. Заради това днешният ден – 6 януари, не е просто ден на рождение. Това е начало на епоха. Много думи са изписани за биографията на Ботев, много анализи са посветени на неговото творчество и много политически изявления са направени пред светлината на саможертвата му. Но те никога не са достатъчни, защото Ботев е сътворен по модела на най-великите личности, които са крачили по тази планета. Неговите идеи намират нов живот във всяка една различна епоха. Никога не е достатъчно просто да говорим за него, а трябва да търсим реализацията на неговия идеал. Да се постараем да бъдем на космическата висота на неговата поезия, защото само така можем без срам да вдигнем очи към историята. Ботев и до днес си остава един от най-големите учители по свобода и достойнство на хората, защото момчето, родено в поробения Калофер, никога през живота си не се е чувствало роб. Това си личи в неговата публицистика и поезия и заради това неговият патриотизъм не е декларативен. При Ботев думите не остават само на хартия. Целият му житейски път го води до кораба „Радецки“, а след това до връх Вола, където остава завинаги като паметник на непокорения български дух и на неистовия стремеж за свобода. Патриотизмът на Ботев е изискващ. Той поставя революционния и нравствен дълг първо пред самия себе си и заради това има правото да го търси в своите приятели, съратници и в целия български народ. Ботев е душа на крайностите и на върховното опиянение. Душа, която не знае граници в любовта и не признава никаква среда в омразата, именно това е политическата сплав на истинския революционер. Именно това ражда мечтателя Ботев. Това сътворява човека, който тръгва на сигурна смърт, убеден, че саможертвата ще възпламени България и ще изстиска от нея демона на робството, но не толкова на чуждото робство, а на онова вътрешното робство, което се е натрупало в душата. Именно този върховен идеализъм превръща Ботев в символ, който отдавна е надраснал своето време, и колкото и днес да се опитват да го битовизират отново, това е процес, обречен на пълен провал, защото в неговите безсмъртни послания е скрита голямата мечта на всеки един българин – за свободна и различна държава. Ние постоянно се терзаем от един въпрос – достойни ли сме да бъдем наследници на такъв световен човек? Но всъщност неговото завещание към нас не е в състезанието със самия него, а в разбирането, че Ботев оцеля през всички тези години като смисъл, като идеал, като идея и биография, защото всеки от нас намира в него нещо много лично – своя собствен Ботев, който да го упътва в тъмните мигове на света и историята. И понеже днес честваме една епоха, е необходимо да отбележим, че сме в дълг към него – в дълг, защото много български граждани не чувстват своята държава като осъществен Ботевия идеал, сякаш пак сме в неговата поезия и всичко се повтаря наново и наново. Но днес имаме своята пътеводна светлина и докато паметта на Ботев е жива, докато неговите думи вълнуват сърцата и нахлуват в душите, ние ще знаем къде е истината, а това никак не е малко. Уважаеми народни представители, днес отбелязваме 175 години от рождението на един от най-великите синове на България – Христо Ботев! (Ръкопляскания.)
#134 · speech
Благодаря Ви, госпожо Емилова. Преди да продължим с Проекта на декларация и парламентарния контрол, който ще бъде от три часа – десет минути прекъсване, до 11,05 ч. (След почивката.)
#135 · speech
Уважаеми колеги, предлагам да продължим работата с точка втора за днес: ПРОЕКТ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПРИОРИТЕТНИТЕ НАЦИОНАЛНИ ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ПРЕД ЧЕТИРИДЕСЕТ И ОСМОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕРКИТЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ТЯХНОТО ПОСТИГАНЕ. Вносители са Николай Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г. По тази точка имаме постъпили становища на Комисията по икономическа политика и иновации и Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения. Кой ще представи становището на Комисията по икономическата политика и иновации? Заповядайте, господин Димитров.
#136 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! „Проект на Декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г. На свое редовно заседание, проведено на 4 януари 2022 г., Комисията по икономическа политика и иновации разгледа Проекта на Декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане. Посочени са четири основни национални цели – развитие на конкурентна иновативна икономика, гарантиране на национална сигурност и върховенство на правото, постигане на енергийна независимост и устойчиво развитие, намаляване на неравенствата и достъп до качествено образование и здравеопазване. Предлага се ускоряване на работата по приемане на всички законопроекти и мерки, свързани с реформите по националния План за възстановяване и устойчивост, намаляване на административната тежест при инвестиционни проекти, включително чрез промени в Закона за насърчаване на инвестициите, запазване на данъчните ставки, въвеждане на допълнителна солидарна вноска за облагане на свръхпечалбите в сферата на енергетиката и други. В хода на дискусията народният представител Александър Иванов заяви, че парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма да подкрепи Проекта на декларация, тъй като в нея липсват ясни приоритети в управлението и персонална отговорност за изпълнението им. Народният представител Десислава Трифонова допълни, че липсва и политика за малките и средни предприятия и за насърчаване на инвестициите. Народните представители от парламентарната група „Движение за права и свободи“ и парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ също се обявиха против Проекта на декларация. Народният представител Румен Гечев изрази категорично несъгласие с предложената социална, данъчна и външна политика. Народният представител Лилия Недева изказа мнение, че предвидените срокове за изпълнение са твърде кратки, и изрази готовност за конструктивен диалог. Народният представител Мартин Димитров декларира подкрепа и отбеляза, че в условията на управление на служебни правителства не може да се извършват реформи, и призова за разумен диалог между парламентарните групи и избор на редовно правителство. Народният представител Михал Камбарев уточни, че целта на Проекта на декларация е търсене на подкрепа по предложените национални приоритети и изпълнение на мандата за съставяне на правителство. След представяне и обсъждане на Проекта на декларация се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „за“ – 5, „против“ – 6, „въздържал се“ – 4 народни представители. Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да не приеме Проекта на декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г.“
#137 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Кой ще представи становището на Комисията за контрол над службите за сигурност? Заповядайте, господин Петров.
#138 · speech
Докладчик Петър Петров
Благодаря Ви. „СТАНОВИЩЕ относно Проект на Декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г. На свое редовно заседание, проведено на 5 януари 2023 г., Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения разгледа и обсъди Проекта на Декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г. От името на вносителите народният представител от парламентарната група „Продължаваме Промяната“ Петър Петров представи Проекта на декларация и уточни, че в него са посочени четири приоритетни национални цели: развитие на конкурентна иновативна икономика; гарантиране на национална сигурност и върховенство на правото; постигане на енергийна независимост и устойчиво развитие; намаляване на неравенствата и достъп до качествено образование и здравеопазване. Предлагат се промени в режима за назначаване и освобождаване на председателите на НСО, ДАТО, ДАНС и Служба „Военно разузнаване“, както и на главния секретар на МВР – срок до януари 2023 г. Засилване на капацитета на Съвета по сигурността към Министерския съвет за координиране и контрол върху работата на службите – срок постоянен. Прилагане на програма за проверка на служителите на специалните служби за интегритет и лоялност към българската държава – срок постоянен. В хода на дискусията народният представител Десислава Атанасова от парламентарната група на ГЕРБ-СДС изрази становище, че декларацията е непълна и некомпетентна, тъй като липсват важни сектори като регионално развитие и благоустройство, земеделие, транспорт, спорт и туризъм. Подкрепя точки: 2.10 – засилване на капацитета на Съвета по сигурността към Министерския съвет за координиране и контрол върху работата на службите и 2.11 – повишаване на капацитета на службите за сигурност за противодействие на всички форми на чуждо влияние върху България и засилване на парламентарния контрол върху работата на службите. Председателят на Комисията Бойко Рашков заяви, че това не е правителствена програма, а са приоритети и че могат да бъдат направени допълнителни корекции. Народният представител Даниел Митов от парламентарната група на ГЕРБ-СДС изрази мнение, че има проблем – как всички разходи по декларацията ще се вместят в 3% бюджетен дефицит? Народният представител от парламентарната група на „Демократична България“ Атанас Атанасов уточни, че те ще подкрепят декларацията. Народните представители от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и парламентарната група на „Български възход“ изразиха становище, че приветстват декларацията, но няма да я подкрепят заради идеологически различия. Народният представител от парламентарната група на „БСП за България“ Атанас Зафиров изказа мнение, че приветства усилията на „Продължаваме Промяната“ за търсене на диалог, но в декларацията има точки, с които не са съгласни, особено в бюджетната сфера, социалната сфера, външнополитическата част и съдебната система. Въз основа на проведеното обсъждане и след последвалото гласуване Комисията с 4 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 4 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание да не приеме Проекта на декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г.“
#139 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Господин Денков, заповядайте да представите Проекта на декларация и мотивите за нея.
#140 · speech
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Осигуряването на парламентарно мнозинство във фрагментиран парламент като нашия винаги е предизвикателство. Както видяхме, първата политическа сила не успя да реализира техния мандат и затова ние избрахме друг подход. Предложихме на всички политически сили да формулираме заедно общи национални цели, които надхвърлят живота на това Народно събрание. Но към тези цели да добавим и списък от задачи, които можем да изпълним през настоящата година и да изпълним със съдържание както целите, така и смисъла на съществуването на това Народно събрание. Причините да подходим по този начин са две и те са описани накратко в преамбюла на Декларацията, която е предложена за гласуване. Първата е, че след приемането на България в Европейския съюз развитието на страната по всички основни показатели е устойчиво и възходящо. В същото време в сравнение с развитието на други съседни държави, за пример да вземем Хърватия и Румъния, показва, че потенциалът е много по-голям. Те достигат средноевропейските нива със скорост, която е близо два пъти по висока от тази на България. Причините се коренят в натрупани проблеми, забавени реформи и грешния модел на икономика, базираща се на евтина работна ръка. Това е и дълбоката причина все още много български граждани да търсят своята реализация в чужбина, а не в своята родина. Втората причина е свързана с това, че управлението не може да бъде самоцел. За да бъде едно управление успешно, трябва Министерският съвет и Народното събрание да действат в синхрон, за да решават реалните проблеми, които вълнуват българските граждани и българския бизнес. Затова поканихме всички политически сили да се включат в този процес и да формулираме заедно както националните цели, които са дългосрочни, така и задачите за настоящата календарна година. Искам специално да благодаря на колегите от „Демократична България“, „БСП за България“ и „Български възход“, че се включиха в този процес, участваха в дискусиите и направиха техните предложения, които бяха отчетени, доколкото това е възможно. Представеният текст е резултат от тези общи усилия и съдържа четири взаимосвързани национални цели. Първата цел отразява естествения стремеж на всяко едно общество да стане по-богато. В съвременния свят увеличението на богатството изисква да развием икономика, която е иновативна, конкурентна, базирана на високите технологии, не изисква и не очаква евтина работна ръка. Тази икономика трябва да може да се конкурира с най-добрите в света. Затова и задачите в първия приоритет са свързани с подобряване на условията за бизнеса, привличане на инвестиции, намаляване на административната тежест и осигуряване на кадри за високотехнологичните производства. Вторият приоритет е надграждане на първия. В него се разглеждат основните реформи, които са необходими, за да се подкрепи средата за правене на бизнес, но също така е допълнена и с реформи в правораздавателната система, които могат да върнат доверието на гражданите в нея и усещането, че тя е справедлива. Едно усещане, което отдавна се загуби. Третият приоритет отразява изключително важната роля на енергетиката за развитие на българската икономика. Войната в Украйна повиши изключително много цените на горивата и храните, създавайки по този начин инфлационен натиск, какъвто светът не е виждал през ХХI в. България трябва да използва своето предимство на това, че е износител на енергия, и да използва следващите години, за да премине към новия етап, в който, естествено, трябва да са интегрирани възобновяемите енергийни източници, без да се плаща социалната цена от хората, които са въвлечени, и отчитайки икономическите и екологичните реалности, които идват през следващите години. Четвъртият приоритет се отнася до още една изключително важна област за икономическото развитие. Преодоляване на неравенствата и осигуряване на подготвени граждани на света, горди с техния български произход, но подготвени да бъдат специалисти във всяка една област. Без съмнение въпросите, свързани с икономическото развитие на страната, достъпът до образование и здравеопазване са в основата на демографската криза, в която се намираме в момента. Без тяхното решение няма как да върнем потока от граждани, които искат да се реализират в чужбина, и да привлечем тези, които в момента са в другите страни, да се върнат обратно в страната. Разбира се, има и други приоритетни области, които трябва да се включат в една пълна приоритетна програма, но нека първо да видим кой е готов да се включи в подготовката на тази програма? Кой е готов да подкрепи тази декларация, която дефинира националните цели за следващите години? Както е написано в текста на декларацията, цитирам: „Обединението около тези национални цели би ни приближило към постигането на нашата обща цел. Развитието на България като справедлива държава с висок жизнен стандарт, иновативна и конкурентна икономика, подкрепена от високообразовано, здраво, съзидателно и солидарно общество от свободни граждани, които са горди с миналото си, щастливи и в настоящето и спокойни за бъдещето.“ Предлагаме Ви да подкрепите тази декларация, защото тя отразява общонационалните цели. Сега е моментът да видим дали Четиридесет и осмото народно събрание е на висотата да се обедини около такива дългосрочни общонационални цели и да потърси възможност за реализация през следващите месеци, защото, ако няма такива цели, смисълът на неговото съществуване е под въпрос. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#141 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Уважаеми колеги, откривам разискванията по Проекта на декларацията. Имате думата за изказвания. Има ли желаещи за изказване? Ако няма желаещи за изказване, ще трябва да закрия разискването и да подложа на гласуване Проекта на декларация. Закривам разискванията и подлагам на гласуване Проекта на декларация. (Шум, смях и реплики от ГЕРБ-СДС.) Моля, народните представители да заемат местата си, за да гласуваме Проект на декларация за определяне на приоритетните национални цели и задачи пред Четиридесет и осмото народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане, № 48-354-03-1, внесен от Николай Денков и група народни представители на 3 януари 2023 г. Гласували 171 народни представители: за 62, против 79, въздържали се 30. Предложението не е прието. Поискано е прегласуване. Моля, режим на прегласуване. Гласували 177 народни представители: за 63, против 84, въздържали се 30. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Денков, за вот, различен от формираното мнозинство. Колеги, моля за тишина в залата!
#142 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми колеги, господин Председател! Благодаря Ви, че се включихте в гласуването. Това, което искам да кажа, е, че има два начина да се търси парламентарно мнозинство. Единият е да се обединим около общи цели и задачи, а другият – да раздадем постове и възможности за използване на публични ресурси. Ние решихме да използваме първия. Оказа се, че голяма част от тази зала не е готова изобщо да влезе в тази дискусия, дискусията какви са приоритетите на България през следващите години. Благодаря Ви. (Продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, народните представители стават.)
#143 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Господин Станков, по начина на водене? (Смях от ГЕРБ-СДС.) Тук вече ме изненадахте искрено. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Изненадата ми сега е по-голяма, отколкото ако искахте различен вот.
#144 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. По най-бързия начин според мен трябва да стартирате процедура по отваряне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и да се добави, че когато, която и да е парламентарна група внесе декларация, да има ясни мотиви точка по точка защо е внесла и какво точно иска да направи с тях, за да може да има въобще дебат, за да може да претендира тази политическа сила по декларацията да има дебат. Когато се внася такава декларация с цел да се съставя след това правителство, декларацията е с ранг на управленска програма, колеги. Когато обаче самата политическа партия не излиза да я защитава, уважаеми господин Председател, и това не се заложи задължително в бъдещия правилник, то излиза, че няма гръбнак тази декларация, още повече в част „Енергетика“, господин Председател, са заложени неща – щели сме да подкрепяме ВЕИ-тата, ами това същото правителство трябваше да транспонира Директивата за ВЕИ тата още към 2021 г. – не го направи. Щели да променят плана срещу RePower EU. Ами той RePower EU в началото на 2022 г. се прие, колеги, от Еврокомисията.
#145 · speech
Господин Станков, влизате в постфактум дебат.
#146 · speech
Това е, господин Председател, към Вас…
#147 · speech
Разбрах упрека към мен.
#148 · speech
…за да може да взимате отношение и да промените Правилника, така че щели да внасят законопроект за съхранение на енергия.
#149 · speech
Разбрахме, господин Станков. Благодаря Ви.
#150 · speech
Колеги, от ГЕРБ вече го внесохме този законопроект. Благодаря Ви.
#151 · speech
Заповядайте, господин Денков.
#152 · speech
Продължаваме Промяната
Господин Станков…
#153 · speech
Към мен, моля Ви, господин Денков, аз ще му предам на господин Станков.
#154 · speech
Господин Председател, благодаря. Моля да предадете на господин Станков, че времето за обсъждане на тези въпроси беше на срещите, на които бяха поканени и в които те не участваха. По отношение на мотивите. Те са сложени на първата страница на декларацията и напълно съответстват на сегашния Правилник на Народното събрание. Няма никакви изисквания, които ние да сме нарушили и мотивите са напълно ясни. Няма как да искаме да управляваме заедно, ако нямаме общи цели и общи задачи, господин Станков.
#155 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ние не искаме да управляваме заедно.
#156 · speech
Тогава да бяхте дошли на срещите. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#157 · speech
Благодаря Ви, господин Денков.
#158 · speech
ГЕРБ-СДС
Ако позволите.
#159 · speech
Господин Станков, моля Ви, няма да Ви дам думата за лично обяснение. Няма да правим в момента иновации – дебатите да се провеждат след проведено гласуване. Това Народно събрание и предишните всичко са виждали, но такава иновация надали.
#160 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Различен вот.
#161 · speech
Различен вот, заповядайте. Втори различен вот от три.
#162 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми народни представители! Защо моят вот беше различен? Защото четирите приоритета, които академик Денков предложи пред нас, искам отново да ги спомена: развитие на конкурентна и иновативна икономика, гарантиране на национална сигурност и върховенството на правото, постигане на енергийна независимост и устойчиво развитие, намаляване на неравенството и достъп до качествено образование и здравеопазване. Колеги, ако не можем да се обединим по тези четири основни приоритета, не говорим даже за състав на кабинет, говорим за основните приоритети пред всички нас, наистина трябва да се запитаме каква е нашата работа тук. Аз искам да поздравя академик Денков за добре свършената работа и за изнасянето на националните приоритети преди политическите линии. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#163 · speech
Благодаря Ви. Господин Биков, Вие сте по начина на водене ли?
#164 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Господин Председател, дебат ли имаме?
#165 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, аз се обръщам наистина към Вас с една озадаченост. Какво правим днес на това заседание? Вкарали сме точка с нещо, което сме нарекли декларация, но то е и някаква полууправленска програма, което обхваща половината сектори, но пропуска другата половина. Хората, които са я вкарали, половината от тях не са я и подписали даже, а пък тези, които я подкрепят, от тях няма десетина души. Изчитат се някакви мотиви, след което тези, които ни предлагат тази декларация, изобщо не взимат думата да я дебатират и се започва различен вот и по начина на водене. Дебат, след като тя вече е отхвърлена, пак повтарям, не е подкрепена от хората, които иначе твърдят, че я подкрепят – това са около, доколкото преброих, около десетина – петнадесет души от партиите, които имат и са обявили, че я подкрепят. Затова към Вас и към ръководството на парламента Ви препоръчвам да не губим времето на парламента с подобни дейности. Сега, къде са били водили разговори – навън, навътре?! Щом е внесена в пленарната зала, значи се очаква в пленарната зала да се обсъди тази декларация, а и тя беше отхвърлена или гласувана. Гласувана като нещо между другото и поради тази причина на този втори мандат ще се гледа като на нещо между другото. Затова върнете мандата и, дай боже, с третия мандат да не губим времето на хората, а да направим нещо по-съществено. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#166 · speech
Благодаря Ви. Господин Георгиев, Вие?
#167 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Смятам, че ръководството на парламента освен да се грижи за реда в залата и за функционирането на тази институция, трябва да гарантира и да работи за нейния авторитет и достойнство. Смятам, че когато от втората политическа сила се предлага толкова амбициозен документ, някаква макар и квази, но управленска програма, оставам настрана, че в нея са пропуснати цели сектори, земеделие, инфраструктура. Няма ги. Не съществуват. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Но когато се внася такъв документ, поне е хубаво ръководството да проследи кой го е подкрепил. От 53 човека парламентарна група на „Продължаваме Промяната“ едва 22 подписа. Господин Рашков например не го е подкрепил (реплики от ГЕРБ-СДС), не се е подписал. Не знам каква е причината. Знам, че Вие не можете да изконтролирате вота в залата. От 53-ма от „Продължаваме Промяната“ едва 49 подкрепиха. Тогава, когато излизаш с амбиция да работиш за държава, да я управляваш, поне си гарантирай, че имаш някаква последователност, структурираност, дисциплина в собствената парламентарна група. Не може от 53-ма 22-ма да я подкрепят и после да кажеш: пленарната зала не ми гласува мандат, не ми даде право. Така че, господин Председател, към Вас ми е процедурата и към цялото ръководство. Тогава, когато се правят подобни заявки, гарантирайте, че тези хора, които ги правят, ще се отнесат с необходимото уважение към залата. Иначе в противен случай се превръщаме в нещо между другото, така както и в крайна сметка „Продължаваме Промяната“ между другото ще си тръгнат, както и дойдоха, от българския политически живот. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#168 · speech
Благодаря Ви. Господин Василев, заповядайте. А на въпроса: каква е процедурата, която господин Вигенин ми зададе няколко пъти – процедурата е дошло желание след изпълнение. (Смях, оживление и ръкопляскания.)
#169 · speech
Продължаваме Промяната
Процедурата, по която аз излизам, господин Вигенин, е различен вот. Има три различни вота.
#170 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Заповядайте.
#171 · speech
Благодаря. Колеги, разбирам, че може би пропуснахте момента да се включите в дебата. Може би стратегически изчаквахте да свърши нашето време, за да говорите Вие последни. Това, което ние имахме да кажем, сме го казали в декларацията. Това, което ние вярваме, е, че ако няма поставени ясни приоритети пред България, да се предлага състав на кабинет е неразумно по най малкото две причини. Първата причина е, че за да знаем кои са най-подходящите хора да свършат нещо, трябва да знаем какво е нещото, което трябва да бъде свършено и да имаме съгласие по него. Втората причина е, че когато започне да се търси състав, това започва да изкривява целите. Това е и причината, когато успяхме в много трудна ситуация миналия път със същите 67 депутати, които имат най-голямата политическа сила в момента, да сформираме кабинет. Но не започнахме от персоналния състав, а започнахме от ясни цели и приоритети, открити консултации, където да имаме обединение по темите, защото това седи в основата на едно общо управление. Видяхме, че този път, когато направихме тези консултации с част от бившите партньори, не успяхме да намерим обединение по някои теми, и това е нормално. Това означава, че няма как да сформираме кабинет заедно, тъй като не сме намерили обединение по тези теми, които едната партия смята за основополагащи, другата партия смята, че има различно виждане и че това е достатъчно важно, за да спре развитието напред. Това е според нас правилният процес да се управлява страната и да се сформира правителство, а не на затворени врати да се раздават постове и да се покаже един кабинет. Как точно са събрани хората, какво точно тези хора ще правят въобще да не е ясно. Колеги, искам и нещо друго да Ви кажа: не е работа на втората политическа сила да управлява. Втората политическа сила трябва да бъде силна, конструктивна опозиция. Така е навсякъде в нормалния цивилизован свят. Това ние заявихме още във вечерта, когато станаха ясни изборните резултати. В момента неспособността на ГЕРБ да сформират кабинет и да предложат управленска визия (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) доведе до това да трябва втората политическа сила да сформира кабинет и да предлага управленска визия. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Управленска визия ние предложихме и тази управленска визия е доста ясна. Но това, което, колеги от ГЕРБ, чухме…
#172 · speech
Времето, господин Василев.
#173 · speech
Приключвам. Това, което чухме от Вас, е: не ни интересува визията, интересува ни да седнат главатарите и да се разберат за постовете. Защото това е начинът, по който Вие правите политика. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това не е начинът, по който ние правим политика, и никога няма да седнем с…
#174 · speech
Благодаря Ви, господин Василев.
#175 · speech
…главатарите и да се разберат за постовете. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#176 · speech
За да преминем към следващата точка и да изчакаме да дойдат министрите за контрол – 15 минути прекъсване. (След почивката.)
#177 · speech
Колеги, ще продължим със: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Вицепремиерът Лазар Лазаров е тук. Господин Гьоков има един въпрос към него. Моля да го повикате. Господин Гьоков, предлагам да заповядате да зададете въпроса си към Лазар Лазаров – министър на труда и социалната политика и служебен заместник министър-председател. Заповядайте.
#178 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми медии! Служебното правителство няма спиране в реваншисткото кадруване, и то в най-мрачните му измерения. Може би шампион в това кадруване е служебният министър на труда и социалната политика. От негов отговор на мой въпрос става ясно, че броят на уволнените служители за периода 3 август – 19 октомври само за 77 дни в системата на Министерството на труда и социалната политика е 131 човека. Уважаеми господин Министър, като човек, голяма част от трудовия стаж на който е преминал в системата на Агенцията по заетостта и е преживял всичкия страх и погнуса от немотивирани уволнения, се интересувам от смяната на изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Тази смяна е неприемлива за всички работещи в системата, а и не само. Реакциите и на синдикати, и на клиенти на Агенцията по заетостта, с които съм разговарял лично, са негативни и са видими дори от страниците на Министерството на труда и социалната политика, колкото и да ги триете, и са показателни, че това уволнение не е продиктувано от професионални причини. По Ваши думи за 11 месеца повече от 156 000, търсещи работа лица, са намерили своето работно място чрез Агенцията. През годината имаше и към момента има рекордно ниско равнище на безработицата. Към 20 000 са представителите на бизнеса, заявили свободните си работни места в бюрата по труда. Усвоен е най големият от десетилетия насам Национален план за действие по заетостта, с близо 50% по-висок финансов ресурс, който осигури държавна подкрепа за фирмите и търсещите работа, и то в кратки срокове – за шест месеца. Издадени са двойно повече разрешителни за работа на хора от трети страни в подкрепа на бизнеса. В това направление беше пресечена и корупцията, и имате одитен доклад за това, с който не искате да се съобразите. Агенцията по заетостта посрещна украинските бежанци. 35 000 консултирания, повече от 2/3 от регистрираните трудови договори на украинци в НАП са започнали работа със съдействието на бюрата по труда в страната. Няма да изброявам редица други свършени неща в Агенцията по заетостта. Нямаше даже електронен документооборот и всичко беше на хартия. Въведоха се електронни услуги в посредничество, електронни картони на безработните лица и редица други подобрения, които няма време да представям сега. Това ми дава основание да твърдя, че няма как да има чисто професионални мотиви при това уволнение. При встъпването ми като министър в Агенцията имаше неприключили обявени обществени поръчки още през 2020 г., част от тях с отворени цени, но спрени явно, защото не е спечелил правилният кандидат. Това, господин Министър, би трябвало да го знаете, защото в качеството Ви на заместник-министър Агенцията дълго време Ви е била ресор, но това явно не Ви е притеснявало. Точно това ми даде повод да предизвикам проверка от одита на Министерството и да поискам такава от АДФИ и Сметната палата. Докладите са Ви известни. Има и достатъчно съставени актове на възложителя, а и самите те са пратени в прокуратурата. Там са установени множество дискриминационни условия в обществените поръчки, в пъти надвишаващи цени, директни възлагания, които е трябвало да са открити процедури, приети работи от изпълнители, които не са свършени, както и подправени протоколи – все неща, които са констатирани от проверяващи органи и не са мои голословни твърдения. Дали, господин Министър, с това и с някои други уволнения и назначения не се цели прикриването на нещо? Например фиктивни ремонти, доставки на оборудване, което не отговоря на поръчаното, и все неща, които са установени от одита на Министерството и по които има разследване на Европейската прокуратура? Затова, уважаеми господин Министър, Ви питам: защо и с какви мотиви освободихте изпълнителния директор на Агенцията по заетостта? Благодаря Ви.
#179 · speech
Заповядайте, господин Лазаров.
#180 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Лазар Лазаров
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, господин Смилен Вълов е освободен на основание чл. 19а, ал. 2 и чл. 54, ал. 5 от Закона за администрацията и след съгласуване с министър-председателя на Република България. Той е назначен от Вас в качеството Ви на министър на труда и социалната политика на 18 януари 2022 г. след освобождаване на предходния изпълнителен директор на Агенцията по заетостта на същото основание, също без предизвестие и по Ваша преценка, формирана в периода на близо едномесечната Ви съвместна работа. Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта е орган на изпълнителната власт и неговото правоотношение може да бъде прекратено без предизвестие от органа, който го назначава, по негова преценка. Това основание за освобождаване е специално и то не изследва основанията по Кодекса на труда. Поради това не е необходимо заповедта да бъде мотивирана чрез посочване на фактическите основания. Настоящият ръководен екип на Министерството на труда и социалната политика работи съвместно, наблюдава и подпомага дейността на Агенцията по заетостта от пет месеца с увереност, че ръководният екип на Агенцията притежава необходимия потенциал за продължаване на успешното и ефективно изпълнение на държавната политика по заетостта, както и за развитието на Агенцията по заетостта като съвременен и модерен публичен и най важен посредник на националния пазар на труда. През този период традиционно бързо адаптиращата се към динамичните социално-икономически процеси Агенция по заетостта не показа възможностите си за бърза и стройна организираност, мобилизация и координация между отделните нива и звена за навременни и адекватни действия и реакция в промените в търсенето и предлагането на труд, използването на финансовите инструменти, планирани в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост за развитие и модернизиране на Агенцията по заетостта. Предприетите действия от ръководството на Агенцията във всяко едно направление не са незабелязани, но по моя преценка не са достатъчни, своевременно и рационално организирани, координирани и проведени. Не отричам професионалната експертиза на господин Смилен Вълов. Това е и причината той да бъде възстановен на предишната му ръководна длъжност с цел качествата, които притежава, да бъдат насочени по-успешно за позитивното развитие на Агенцията по заетостта. Считам обаче, че към настоящия момент не са достатъчни за ефективното ръководство на цялостната дейност на Агенцията. От особена важност и съществена роля за правилното управление на публична администрация с тристепенна йерархична структура и близо 3-хиляден персонал са индивидуалните компетентности и умения на ръководителя на тази организация. В този период на съвместната ни работа силно са нарушени екипността, прозрачността, вътрешната комуникация, липсва регулярно организирана такава, а онази на регионално и местно ниво е предимно индивидуална. Поради тази причина това са едни от аргументите, Но има и аргументи, които са свързани с проверки на Инспектората и дирекция „Вътрешен одит“ на Министерството на труда и социалната политика, които са възложени от Вас и те показват, че дори и в процеса на провеждане на проверката не са инициирани належащи промени в подзаконовата нормативна уредба, която урежда дейността на Агенцията, от една страна, а от друга страна, липсва организация и контрол по спазването на изискванията на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Познавам дейността на Агенцията от доста дълго време. Вие споменахте, че съм и част от нейния състав. Дълго време съм координирал дейността на Агенцията и на нейното ръководство и съм го подпомагал. Така че считам, че това ми дава достатъчна степен на увереност за предприетите действия, че са навременни и адекватни, а също така, че съм осигурил и съответната професионална приемственост чрез назначаването на новия директор на Агенцията по заетостта.
#181 · speech
Благодаря, господин Лазаров. Реплика, господин Гьоков.
#182 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми народни представители! Не съм доволен от отговора, разбира се, защото аз отново не чух мотиви. Разбрах само едно, че не сте длъжни да се мотивирате. Това, че не сте длъжни да се мотивирате, е ясно, че закона ли, законодателството Ви дава такова право, но Вие най-малкото дължите тези мотиви на работещите в системата на Агенцията по заетостта, в системата на заетостта. Знаете много добре за декларацията от единия синдикат, знаете отношението на другия синдикат, с чийто председател съм разговарял лично и дори ми разреши да го цитирам от трибуната за прекрасната работа със социалните партньори. Разговарял съм с работодателските организации, оттам също има подкрепа. Нали сте наясно, че много знам – 29 години съм в системата, от които 18 години директор на дирекция в Бюро по труда, член на Комисията по труда и социалната политика, неин заместник-председател и председател, министър на труда и социалната политика макар и за кратко – това ме прави изключително информиран за процесите в социалната сфера, включително по заетостта, включително и за кадровите промени. Така че аз не съм формирал мнението си и за предходното ръководство на Агенцията за един месец съвместна работа, както казвате, а за много дълго време. Наясно съм с политическите уволнения, не ги приемам, но съм наясно. Вие нямате право на такива политически уволнения, защото не представлявате никоя партия. Вие сте само служебен министър и нямате право по политически причини и реваншистки причини да уволнявате хора. Вие може само да продължавате политиките на последното редовно правителство, което по стечение на обстоятелствата сте наследили. В случая с уволнението на изпълнителния директор на Агенцията по заетостта правите огромна грешка, защото предизвикахте реакциите на служителите на Агенцията по заетостта предизвикахте, реакциите на социалните партньори, ще предизвикате скоро и обществена реакция, това е ясно. Разбира се, че като министър отговаряте за действията си. Аз не съм доволен от Вашия отговор. Благодаря Ви.
#183 · speech
Благодаря Ви, господин Гьоков. Желаете ли да дуплика? Заповядайте. Заповядайте, господин Лазаров.
#184 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Лазар Лазаров
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, още веднъж ще се наложи да отбележа, че аз, работейки в Агенцията по заетостта и наблюдавайки нейната дейност, имам възможност да придобия представа от първа ръка за управленските качества на предишния изпълнителен директор. Очевидно каналите, по които Вие получавате информация, са същите, по които ги получавам и аз.
#185 · speech
БСП за България, от място
Какви канали бе?
#186 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Лазар Лазаров
Онова, което е особено важно, държа да отбележа, че няма, няма политическо назначение, поради факта че аз също не съм част от политическа партия, няма и политическа репресия. А онова, което споделихте в началото на Вашия въпрос, преди да го зададете – за броя на уволнените и броя на освободените, повярвайте ми, статистиката показва, че за периода, ако се сравнят периодите, така както Вие сте поискал, значително повече са лицата, които са били освободени в периода от 1 януари 2022 до 31 юли 2022 г. И онова, което искам да отбележа, е, че това е естествено движение на персонала в една осемхилядна система. Благодаря.
#187 · speech
Благодаря Ви. С това изчерпахме въпросите към Вас.
#188 · speech
БСП за България, от място
Процедура по начина на водене.
#189 · speech
Заповядайте по начина на водене.
#190 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Тази сутрин при откриване на заседанието председателят на парламента господин Рашидов ни съобщи, че има парламентарни въпроси за контрол около 19 часа. Тези 19 часа… (Заместник министър-председателят се отправя към изхода на пленарната зала.) Господин Лазаров, може ли да Ви кажа нещо тук набързо? Не бързайте да си ходите – малко, една минутка, ако обичате, защото то се отнася за министрите. В тази връзка, господин Председател, когато министърът може да отговори кратко и ясно, не трябва да чете тук това, което му е написала администрацията по 4 – 5 минути и красноречив пример беше отговорът на господин Лазаров на въпроса на господин Гьоков какви са причините за уволнението на шефа на Агенцията по заетостта. Господин Лазаров можеше вместо тук пет минути да ми чете врели-некипели, да каже с две думи: „Просто Копринков така ми е наредил.“ Това щеше да е истината и щеше да стане за една минута отговорът на въпроса. За това време щяха да са минали вече два парламентарни въпроса. И така ще наваксаме изоставането в парламентарния контрол. Така че, господин Председател, когато министрите, както казах, четат това, което им е написала администрацията на въпрос, който може да се отговори с две изречения, да ги прекъсвате и да им правите забележка.
#191 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Въпрос от народния представител Константина Петрова относно завършване на Проекта за възстановяване на естакадата на нос Шабла. Въпросът е към Христо Алексиев – заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията.
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, естакадата на нос Шабла е от изключително държавно значение, тъй като определя границата на морските пространства между България и Румъния. Проектът за реконструкция е на стойност 6 млн. 186 хил. 353,20 лв. От 2015 г. насам срокът за възстановяване на съоръжението е удължаван вече два пъти. В началото на 2022 г. тогавашният министър на транспорта Николай Събев информира, че през януари 2022 г. е договорено договорът да бъде прекратен и до тогавашния момент на изпълнителя са изплатени 4 млн. 562 хил. 228 лв. След прекратяването на този договор е следвало незабавно да се обяви процедура за избор на нов изпълнител за довършване на проекта, също обещан от министър Събев. Моля да ми отговорите на въпроса прекратен ли е вече договорът с консорциум „Морска естакада“ – Шабла, и има ли обявена процедура за избор на изпълнител за довършване на проекта? Ако няма кога ще бъде избран такъв? И съответно кога ще се довърши естакадата на нос Шабла? Благодаря.
#193 · speech
Благодаря, госпожо Петрова. Господин Алексиев, заповядайте.
#194 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Петрова! Както Вие подчертахте, естакадата при нос Шабла е от изключителна важност, тъй като определя морската ни граница с Румъния, както и пространствата на изключителната икономическа зона и континенталния шелф. Естакадата е един от най-сложните и мащабни обекти, строени във вода в България. Определяна е като уникално съоръжение, построяването на което е регионален и национален приоритет. Договорът, сключен между възложителя – държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, и изпълнителя – консорциум „Морска естакада“ – Шабла, е прекратен на 17 октомври 2022 г. Това е по мое време. Сред причините за прекратяването са установени неефективни и ненавременни дейности от страна на изпълнителя. Това, което аз разбрах, че той две години въобще не е работил по този проект, затова трябваше този договор да бъде прекратен, иначе аз не виждам как той щеше да бъде изпълнен. Паралелно с действията по прекратяване е стартирала подготовка и документация за новооткрита процедура, чрез която да се проведе избор на нов изпълнител. Обществената поръчка е с предмет „Строително-монтажни работи за довършване на обект: Инженеринг за възстановяване на пристанищно съоръжение при нос Шабла, морска естакада и островна площадка“. Процедурата е публикувана, тоест тя вече е обявена в Регистъра на обществените поръчки на 22 декември 2022 г. На същата дата е публикувано обявлението за обществената поръчка в Официален вестник на Европейския съюз. Обществената поръчка е публично достъпна в централизираната, автоматизирана информационна система за електронни обществени поръчки, така че може да бъде видяна от всеки. Крайният срок за подаване на оферти е 6 февруари 2023 г., като до тази дата заинтересованите лица могат да извършват и оглед на обекта по предвидения в документацията ред. Отварянето на подадените оферти е планирано за следващия ден – 7 февруари 2023 г. Максималният срок за изпълнение на договора е 240 календарни дни. След приключване на всички процедури и съответно избор на нов изпълнител възложителят в лицето на държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, както и Министерството на транспорта и съобщенията стриктно и отговорно ще съблюдават качеството на изпълнението на този важен за страната проект. Тоест в две думи, това, което е обещал господин Събев, аз съм го изпълнил и работим нататък. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“)
#195 · speech
Благодаря Ви, господин Алексиев. Заповядайте за реплика, госпожо Петрова.
#196 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Аз благодаря за отговора, господин Министър. Ще проследим конкурса за избор на нов изпълнител, който ще довърши естакадата, както и последвалото изпълнение на проекта. Надявам се това да се случи възможно най-скоро и наистина в рамките на 240 дни, а не отново да четем периодично в медиите, че остават броени месеци до финализиране на проекта и този срок периодично да се удължава. Видно е, че забавянето на проекта го оскъпява напред в бъдещето. Надявам се и да бъде избрана съвестна фирма изпълнител. Както знаете, през 2021 г. строежът на естакадата беше предаден на спецпрокуратурата заради данни за измама, а работници останаха без заплащане, въпреки че имаше достатъчно средства по проекта. Благодаря.
#197 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#198 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Христо Алексиев
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Петрова, наистина този проект е приоритетен и анализите, които направихме, показаха, че няма как да разчитаме на този строител, за да приключи обекта и тези двегодишни мъки трябваше да бъдат приключени с прекратяване на договора и да обявим нова поръчка. Надяваме се наистина на добър изпълнител, който да го завърши в определените срокове. Благодаря.
#199 · speech
Благодаря Ви, господин Алексиев. С това приключихме контрола към Вас. Благодарим за участието. Следват пет въпроса към Иван Демерджиев – заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на вътрешните работи. Първият въпрос е на Петър Петров, но ще започна с въпрос на господин Гуцанов, след което ще се върнем към въпроса на народния представител Петър Петров. Въпрос относно акция „Бяло“ на Министерството на вътрешните работи. Заповядайте господин Гуцанов.
#200 · speech
БСП за България
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Демерджиев, в рамките на акция „Бяло“, която според мен беше изключително важна и правилна акция и дано да продължат – да не е само еднократен акт това действие, различни медии разпространиха информация за заловен на 30 ноември миналата година в град Долни Дъбник 26-годишен мъж с оръжие и боеприпаси и със заготовка за производство и разпространение на наркотични вещества. Сериозни тревоги предизвика количеството боеприпаси и наркотични вещества, както и фактът, че това е поредното за въпросния мъж залавяне с притежание на наркотици. Не по-малко тревожен е и фактът, че в обществото и в някои медии се говори, че той е син на дългогодишен служител на МВР в Районното управление – Долни Дъбник. Във връзка с това Ви моля за Вашия отговор: ще бъде ли направена проверка на тази информация и какви мерки ще бъдат предприети? Това го казвам във връзка, че зачестиха случаите – не че Вие сте виновен и друг път сме го коментирали, но стана напоследък много ясно, когато има намесени служители на МВР в една или друга акция, дори и поредния случай, който беше преди 48 часа, затова си позволявам да обърна по-сериозно внимание и наистина да бъде направена една сериозна проверка на този случай – така ли е, не е ли така, ако е така, какво ще направите по тази тема?
#201 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор.
#202 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, сега с въпроса за акцията „Бяло“ – така се наложи това име, аз не съм кръстникът на тази акция. За мен е важно акциите да са ефективни, а не да звучат добре и атрактивно, та ще ползвам условно това име. Действително при провеждането на тази акция, която беше насочена срещу лица, занимаващи се с разпространение или държане на наркотични вещества и всякакъв род престъпления в тази връзка, на 30 ноември 2022 г. при проведена от Областна дирекция на МВР – Плевен, специализирана полицейска операция в хода на процесуално-следствени действия от частен дом, обитаван от мъж на 26 години от град Долни Дъбник, са иззети оръжия, боеприпаси и заготовки за наркотични вещества. Този мъж е задържан за 24 часа по Закона за МВР. Това задържане е продължено на 72 часа от страна на прокуратурата, впоследствие му е наложена мярка за неотклонение парична гаранция. Там вече знаете, отношенията се развиват между прокуратурата и съда. Паричната гаранция е в размер на 20 хил. лв. По случая е образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 3, във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс на Република България, като е установено, че този 26-годишен мъж, противно на информацията, която Вие имате, не е криминално проявен и не е осъждан, но е син на действащ полицейски служител. Изследваме, разбира се, дали баща му има някаква съпричастност към тази дейност на сина си, който е 26-годишен и като пълнолетен отговаря сам за действията и постъпките си. До момента не сме установили такава връзка, но Ви уверявам, че в хода на тази операция „Вътрешна сигурност“ имаше много работа да следи как нашите структури по място ще подходят при провеждане на операцията и дали ще изтече информация към криминално проявени. В тази връзка Ви уверявам, че и този полицейски служител също е бил следен как реагира и няма данни по някакъв начин да е злепоставил операцията или да е съпричастен към дейността на сина си. В случай че такива данни бъдат установени обаче, ще бъдем безкомпромисни, както във всеки един момент от встъпването ни в мандата. Благодаря.
#203 · speech
Председтал Росен Желязков
Благодаря Ви. Реплика? Не желаете реплика. Не виждам господин Петров, така че ще преминем към питане на народния представител Смиляна Нитова-Кръстева относно политиката на Министерството на вътрешните работи за дейността на Тристранния българо-турски-гръцки контактен център на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево – Капъкуле“. Заповядайте, госпожо Нитова-Кръстева.
#204 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, моето питане е относно политиката на Министерството на вътрешните работи за дейността на Тристранния българо-турски-гръцки контактен център на ГКПП „Капитан Андреево – Капъкуле“. Тристранният българо-турски-гръцки контактен център е открит на 26 ноември 2016 г., като целите му са да съдейства за затягане на граничния контрол, обменът на информация между българските, гръцките и турските власти, координиране на съвместни действия за препятстване трафика на хора към Европейския съюз, чиято външна граница е България. Той е създаден като форма за борба с нелегалната миграция и тероризма в района, където се събират границите на трите държави. Моето питане, господин Министър, е следното: как работи този Тристранен център; изпълнява ли функциите, за които е създаден; какво показват последните отчети и колко случая на нелегална миграция са предотвратени благодарение на дейността на Центъра? И Вие, като служебен министър, извършили ли сте, или предвиждате промени в политиката на МВР относно Тристранния контактен център, предвид установения засилен мигрантски натиск през границите на България?
#205 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор.
#206 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Нитова, действително през 2016 г., в изпълнение на подписано през 2015 г. споразумение, е открит този Тристранен център, който оттогава и до днес изпълнява функциите си, а неговата дейност се задълбочава. След малко ще докладвам и по-конкретни данни. Към това, което ще докладвам за Центъра, мога да добавя, че от встъпването си в длъжност като служебен министър на вътрешните работи засилихме комуникацията с гръцката и турската страна, защото осъзнаваме много добре, че отговорността ни като външна граница на Съюза – държави Гърция и България, които охраняват общата външна граници на Съюза, може да бъде успешно изпълнявана само при координация между нас, от една страна, като държави – членки на Съюза, и Турция, от друга страна, като съседна държава, имаща изключително влияние при опитите ни да се справим с безпрецедентния натиск от последната година. В хода на тези усилия аз се срещнах два пъти с турския министър, срещнал съм се с гръцкия министър, предстои нова среща с гръцкия министър на 16 януари в София. Организираме и тристранна среща в София, надявам се да бъде потвърдена от двамата министри – между мен, министъра на вътрешните работи на Турция и министъра на вътрешните работи на Гърция. Там те са двама – единият отговаря за сигурността на гражданите, другият по въпросите на миграцията, така че между отговорния министър и мен, и турския колега се надявам да бъде осъществена тази среща и тя да бъде своеобразен мост, през който отношенията между Съюза и Турция да се координират и подобрят при опазване на тази външна граница на Европейския съюз. Конкретно за Центъра. Центърът работи при 24-часов режим на работа, седем дни в седмицата. Основните области, в които се осъществява тази съвместна дейност в Центъра и по които той е най-активен, са охраната на границата и противодействие на нелегалната миграция. Той отговаря и за борбата с митническите нарушения, контрабанда, документни престъпления, престъпления и нарушения, свързани с моторни превозни средства. Компетентните органи на трите държави имат възможност да поддържат обмен на информация в реално време в Центъра, като за последните пет години информационният обмен в този тристранен център се е увеличил три пъти, което е доказателство, че той функционира и изпълнява успешно задачите, за които е създаден. В Центъра се обменят и така наречените нотификации, които са съществена част от неговата дейност и пряко допринасят за превенция на нелегалната миграция. Нотификациите представляват сигнали, с които служителите на терен или от камери за наблюдение в рамките на минути предават на службите на съседната държава и те реагират, като съответно за 2022 г. от българската към турската страна са подадени над 5000 нотификации, като са установени над 63 000 лица в хода на тези нотификации, които са направили опит да проникнат нелегално на наша територия, съответно това е предотвратено. Турските гранични власти са задържали 36 групи с около 400 лица по повод на действието на Центъра и взаимодействието в този тристранен център, като в Центъра се организират съвместни обучения както между българските, турските и гръцките гранични полицейски власти, така и в тези обучения участват служители на други държави – членки на Съюза, предимно като Германия и Франция, а напоследък сме привлекли към тази дейност и Интерпол с целия информационен масив, с обучението и опита, който имат. Амбицията ни е много по-активно да привлечем и Frontex, тъй като от 2 август, откакто встъпихме в мандат, подобрихме значително взаимодействието с тях, осъзнавайки отговорността, която им дава Европейската комисия и другите европейски институции при опазване на външните граници. Така че този тристранен център вече е многостранен център и в него реално се осъществява комуникацията по линия на координиране на действията и усилията по опазване на тази може би най-натоварена сухопътна граница на Европейския съюз откъм опити за нелегално проникване на територията на Съюза. Благодаря Ви.
#207 · speech
Благодаря Ви. Имате възможност за два уточняващи въпроса. Заповядайте.
#208 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Министър, на 20 август 2021 г. държавният глава Румен Радев посети ГКПП „Капитан Андреево“ и даде висока оценка за работата на този тристранен център. Благодаря за отговора. Вие разяснихте Вашите усилия и политики, насочени към подобряване работата на този център, но все пак защо в периода пет месеца след това посещение и тази оценка продължава засиленият мигрантски натиск?
#209 · speech
Заповядайте за отговор.
#210 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Нитова, причините за мигрантския натиск са обективни, намират се доста извън пределите на Турция и България и нямат пряко отношение към работата на Тристранния координационен център. Задачата на Тристранния координационен център е да ни подпомага при справянето с безпрецедентния натиск, на който сме подложени. Тази дума не я използвам случайно и така да украся начина, по който се изразявам. Най-много опити за проникване на нелегални мигранти на територията на страната регистрирани досега е имало през 2015 г. – тогава са били 90 хиляди души. В момента ние сме осуетили проникването на над 160 хиляди души за тази година. Може да направите сравнението. Тристранният координационен център подпомага изключително много усилията ни в тази насока, но никъде в Европа не е спрян мигрантският натиск. Напротив, през тази година се отразява и се установяват безпрецедентни увеличения по всички маршрути, като може би маршрутът, който най-добре се охранява, защото постоянно коментираме другия, точно този маршрут през нашата граница, е в частта, която охранява гръцката държава обаче, започва така нареченият Западнобалкански маршрут, по който има значително увеличение на преминалите нелегални мигранти, но при нас това не се наблюдава. Вчера по повод на друга процедура в Народното събрание дадох сведения, как ако през 2015 г. и 2016 г. при много по-малко опити – в пъти по-малко опити за проникване на територията на страната, през нашата територия са минали над 20 хиляди мигранти, сега при в пъти повече опити през нашата територия са минали близо 14 хиляди, което означава, че не само Центърът, а цялата система за противодействие се справя по-добре спрямо този период, не по-лошо, естествено. В момента полагаме усилия да преодолеем дефицити. Такъв дефицит е липсата на техническо оборудване по 110 км от протежението на държавната граница – най-тежкият, най-пресеченият район, липсата на адекватни транспортни средства. Вече преодоляхме до голяма степен лошите пътища, които бяха ремонтирани за тези няколко месеца. Така че, уверявам Ви, макар резултатите в момента да са по-добри, следващите месеци ще се подобряват, и то рязко. Благодаря Ви.
#211 · speech
Благодаря Ви. Ще изразите ли отношение? Благодаря Ви. Преминаваме към следващ въпрос от народните представители Младен Маринов, Христо Терзийски и Радомир Чолаков относно създаване на организационна възможност за бързо преминаване през ГКПП „Калотина“ на граждани, живеещи в община Цариброд, Република Сърбия. Заповядайте.
#212 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! При нашите срещи в община Цариброд, Република Сърбия ни беше отправена молба, която предавам към Вас като въпрос. Става дума за това, че голяма част от тамошните граждани, а това е българското малцинство, което живее в Цариброд, работят в общините София град, Столична община и някои в София област, Сливница и други населени места, като им се налага ежедневно, поне по два пъти, да преминават през ГКПП – Калотина. В момента, когато Граничният контролно-пропускателен пункт е особено натоварен, а Вие знаете, че това са летните периоди, когато пътуват много граждани от Западна Европа към Турция, на тях им се налага да чакат в стандартните коридори, при което закъсняват за работа или съответно за прибиране по домовете, а някой път дори не успяват и да преминат. Въпросът ни, уважаеми господин Министър, е дали виждате възможност за създаване на такава организация на ГКПП – Калотина, при която за гражданите, живеещи в Република Сърбия и по-конкретно в община Цариброд, работещи в общини на територията на България, да бъде създадена възможност за ползване на коридор за бързо преминаване, или както е известен в Европа fast track? Напълно съм наясно, че тук става въпрос и за инфраструктурен проблем, но смятам, че с по-добра организация може да се направи нещо по този въпрос. Сигурен съм, че разбирате важността на въпроса и ще проявите ангажираност към положителното разрешаване на този проблем. Използвам случая и да обърна внимание на колегите, тъй като при срещата ни с нашите съграждани там в Сърбия, те изрично обърнаха внимание и с молба, когато говорим за тях и за този град, да използваме наименованието Цариброд – знаете, че това беше решение на сръбската страна и разреши да се използва това историческо наименование. Така че използвам, задавайки този въпрос, да отправя молба към всички да се съобразим с тяхното желание и в нашите изказвания и действия да използваме наименованието Цариброд. Благодаря.
#213 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#214 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Маринов! Аз се запознах с този проблем, признавам по повод на Вашия въпрос, защото съм посещавал неколкократно пункта, на място не съм го констатирал, не ми беше и докладвано от „Гранична полиция“. След като направих необходимата проверка, се установи, че такъв проблем се появява в най-натоварените моменти, предимно лятото, когато пунктът действително е изключително натоварен. Тук използвам случая да Ви уведомя за няколко неща. До средата на тази година – 2023 г., би трябвало да приключи, даже няма да я нарека реконструкция, а цялостно преизграждане на този пункт, който най-сетне ще придобие вида, който би трябвало да има един пункт на държава – членка на Съюза. Ще има 28 линии на преминаване, които ще бъдат гъвкави, тоест потоците ще могат да се сменят в зависимост от натовареността, линиите да обслужват или посока България – Сърбия, или обратно. За да функционира всичко това, аз съм направил постъпления, срещнах се с посланика на Сърбия и очаквам среща с вътрешния министър, за да може от сръбска страна да се направят огледални действия, така че тези 28 линии пълноценно да могат да бъдат обслужени и на тяхна територия. Това го правим по отношение на железопътната линия също, защото генералната концепция е товарният трафик или такава част от него, която позволява, да бъде поета от железопътния превоз още от турската граница, да премине транзит през България, а не по магистралите и пътищата, а през железопътни линии, и оттам транзит през Сърбия, доколкото е възможно до по-далечна точка на Съюза да се движи по железопътните коловози, а не по пътищата, където знаем, че е много по-опасно и товари също така целия Съюз и територията на Съюза с екологично замърсяване. Така че кардинално проблемът ще бъде решен в средата на тази година, а сега поемам ангажимент, макар че за мен ще бъде полезно тези хора или част от тях да дойдат и да направят една среща, за да може малко повече конкретика да дадат. Поемам ангажимента да намерим начин да облекчим начина им на влизане на територията на България, така че да стигат максимално бързо от Цариброд до България и обратно, а пък вече, надявам се в средата на годината сроковете да бъдат спазени и да имат възможност да го правят през един европейски изглеждащ пункт. Благодаря.
#215 · speech
Благодаря Ви. Реплика? Следващ въпрос от народния представител Константина Петрова относно състояние на Граничния контролно-пропускателен пункт „Кардам“.
#216 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, състоянието на Граничния контролно-пропускателен пункт „Кардам“ е далеч от това, на което трябва да прилича граничен пункт на страна от Европейския съюз. При влизане от Румъния към България гостите на нашата страна са посрещани от призрачни руини. Трафикът целогодишно е натоварен – през лятото от туристи, а движението на тежкотоварни камиони е целогодишно. На пункта липсват нормални условия както за преминаващите, така и за работещите там. Няма бюро за обмен на пари, магазин, а дори и тоалетни няма. Предвижда ли се и кога да бъдат отпуснати средства за обновяването на този контролно-пропускателен пункт, така че той да придобие облика на европейски граничен пункт, а не на съоръжение, попаднало под бомбардировка? Благодаря.
#217 · speech
Благодаря. Заповядайте, господин Министър за отговор.
#218 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Петрова! Въпросът, който поставяте, е в контекста на един по-голям въпрос – как изглеждат контролно-пропускателните пунктове на България. Ние сме осъзнали тежестта и значението на този въпрос, както и нетърпимостта да продължава да виси нерешен този въпрос и още с встъпването си в длъжност започнахме да работим по него. На въпроса Ви краткият отговор е, че Агенция „Митници“ отговаря за това, но аз ще Ви дам отговор по-пълен и различен. Надявам се той да изчерпи това, което искате да чуете. Междуведомствен съвет, оглавяван от мен, се занимава с тези въпроси. Той включва всички министри, които имат някакво отношение – няма да ги изброявам, тъй като са много. Концепцията и задачите, които изпълняваме, са в две посоки. Първо, мерки, които не търпят отлагане по оперативното подобряване на работата на всеки един пункт. Това са мерки, които не изискват голямо финансиране, не изискват и много време – създаване на организация, ремонти, които не са толкова съществени; пускане на трасета там, където може без значителни строителни работи. Но голямата задача, която започнахме да изпълняваме в момента, е проектиране на изцяло нови контролно-пропускателни пунктове, които да бъдат реализирани максимално бързо на цялата гранична зона на България – както големите като „Капитан Андреево“, „Калотина“, Русе, Видин и така нататък, така и малките пунктове. Амбицията е по отношение на малките, какъвто е този, за който поставяте въпроса, да изглеждат общо взето като пункта при Рудозем, който, за съжаление, не функционира не по наша причина, а по причина, че гръцките власти не са направили необходимото от тяхна страна. Що се касае до конкретния пункт, там са поставени в случая шест броя химически тоалетни. Ще предприемем и всички други действия, които могат да решат проблема в момента, но кардиналната съдба на този пункт, както и на другите, ще бъде цялостно преизграждане във възможно най-кратки срокове с визия и функционалности, които подхождат на държава – членка на Европейския съюз. Благодаря Ви.
#219 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, за реплика.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, аз благодаря за отговора. Надявам се, че най-после ще се обърне внимание и на малките контролно-пропускателни пунктове, както е определен в случая „Кардам“, защото трафикът там също е толкова натоварен особено от тежкотоварните автомобили. Беше изграден контролно пропускателен пункт „Северняк“, който донякъде разтоварва трафика на коли, но както знаем, той не работи непрекъснато. От доста време също така се работи по проекти, които са главно в Южна България, която съответно се развива повече, докато Северна България е обречена към момента на икономическа смърт. Обликът на контролно-пропускателния пункт „Кардам“, както и продължителния и все още незавършен ремонт на пътя към него, са показателни за отношението на досегашните управляващи. Подобна инфраструктура няма как да бъде привлекателна за инвеститори, било то български или чуждестранни, което ще принуди още повече хора да напуснат региона поради липса на препитание. Надявам се Вие да бъдете добър пример и на практика да се ангажирате с тези проекти, които ще бъдат изпълнени, защото ние тук, а и всички българи, сме слушали достатъчно обещания, които не са били изпълнени. Благодаря.
#221 · speech
Благодаря Ви. Дуплика искате ли, господин Министър? Заповядайте.
#222 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Госпожо Петрова, уверявам Ви, че работим и ще продължаваме да работим. Сроковете, които сме си поставили, са изключително амбициозни и кратки, няма да направим никакво разделение между нито една част от България. Напротив, от 2 август до днес, както се работи интензивно на „Капитан Андреево“, със същия интензитет се опитваме да решим и проблемите, които са огромни и много тежки на Видин и на Русе. И двата града са в много тежко състояние – огромни са потоците, предприехме някои действия, дадоха някакъв ефект, но той не ни удовлетворява и ще работим и по двете линии – оперативно подобряване на ситуацията, така че тези месеци да бъдат възможно най-безпроблемни и решаване на въпроса кардинално, защото мисля, че всеки български гражданин към днешна дата се срамува, влизайки на територията на страната си и виждайки граничния си контролно-пропускателен пункт. Нашата задача е, когато го прави след година, година и половина, две, да влиза спокойно и усмихнато, а не със свито сърце. Благодаря Ви.
#223 · speech
Благодаря Ви. Следващ въпрос от народния представител Петър Петров относно дали Министерството на вътрешните работи възнамерява да извърши промени за подобряване на работата на Областната дирекция на МВР – Монтана.
#224 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател и на министъра, че ме изчакахте с въпроса. Уважаеми господин Министър, борбата срещу престъпленията, извършвани против избирателните права на гражданите, по-известни сред обществеността като „купуване на гласове“ се води не от вчера и не от тази година. За съжаление, поради незавидната комплексна социално-икономическа и криминогенна обстановка в страната, то бедните и слаборазвити региони се превръщат в една благодатна почва за извършването на такива престъпления. Така например сред обществеността в област Монтана битуват съмнения, че представители на две конкретни партии извършват престъпления против избирателните права на гражданите, изразяващи се в така нареченото купуване на гласове без реакция на правоохранителните органи срещу такава дейност. Може би е просто съвпадение, но съгласно изборните резултати в Централната избирателна комисия едната от тези две партии прогресивно покачва резултатите си от момента, в който е назначен настоящият директор на Областната дирекция на МВР – Монтана, и вече е втора по резултат в област Монтана – това е ДПС. Съмненията на гражданите са подклаждани и от медийни публикации. Така например на 4 ноември 2021 г., 10 дни само след проведените парламентарни избори за Четиридесет и седмото народно събрание, по доста национални медии бяха оповестени данни, изнесени от тогавашния служебен министър, който стои в залата, на нарочен брифинг, цитирам: „Имаме един интересен запис, не знам защо не сте го пуснали – в Берковица, където един там ръководител в общинската администрация е заснет, не от МВР службите, а от камера охранителна, да раздава пари на други, които да плащат за изборите. Заснет е. Имаме ги тези записи.“ Нямаме информация колко сериозна проверка е била извършена по този случаи от Областната дирекция на МВР – Монтана, и как е приключила, като единствената публична информация е, че е бил съставен предупредителен протокол по реда на чл. 65 от Закона за МВР на сигналоподателя, който е бил предупреден, забележете, да не подава повече сигнали на телефон 112. Друго, което прави недобро впечатление, са притеснителните резултати, изнесени в медиите, относно статистиката по области на криминалните престъпления против личността и против собствеността за последната година, като статии със заглавие „Най много престъпления в област Монтана“. Ваш отговор до народния представител Маноил Манов, в който сочите, че в Монтана има най-много кражби в областта – 100, а нула от тях са разкрити. По отношение на друга част от дейността на Областната дирекция, а именно извършеното закриване на Районното управление в гр. Вършец през лятото на 2022 г. и по-точно преобразуването му в районен участък, с оглед на това че е налице положително становище за това от Областната дирекция на МВР с оглед резултата от това закриване, считам, че това е било една грешка и ефектът от него не е добър. Затова, господин Министър, Ви задавам следния въпрос. Каква е оценката на Министерството на вътрешните работи за цялостната дейност на ръководството на Областната дирекция на МВР – Монтана, за последната една година? Дали то се справя с вменените му по закон задължения и в тази насока възнамерявате ли Вие като ръководител на Министерството да предприемете някакви промени в тази областна дирекция на МВР – Монтана? Благодаря Ви.
#225 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор.
#226 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, ще отговоря на въпросите Ви, така както са поставени предварително, тъй като днес имаме лек нюанс на конкретика, на който не мога да отговоря, тъй като медийни публикации и конкретната медийна публикация са различни неща. Относно купуването на гласове в областта. Информирам Ви, че Областната дирекция на МВР в Монтана е на едно от първите места по брой образувани досъдебни производства, свързани с извършени престъпления против политическите права на гражданите. Давам конкретни данни: при проведените избори за президент и вицепрезидент на Република България и народни представители за Народно събрание на 14 ноември 2021 г. и балотажа за президент и вицепрезидент на 21 ноември 2021 г. получените сигнали за нарушения на изборния процес са 58, образувани са 14 досъдебни производства и са задържани 2 лица. При проведените избори за Народно събрание на 2 октомври 2022 г. са получени 53 сигнала за нарушение на изборния процес, образувани са 10 досъдебни производства и са задържани 6 лица. По отношение на подаден от гражданин сигнал за купуване на гласове в Берковица и въпроса наказан ли е началникът на Районното управление в Берковица, е извършена проверка на Дирекция „Инспекторат“ при Министерството на вътрешните работи. В случая се потвърждава оплакването, че неоснователно на гражданина е съставен протокол за предупреждение по реда на чл. 65 от Закона за МВР, констатирани са данни за извършени от служители на Областната дирекция в Монтана дисциплинарни нарушения по смисъла на чл. 194, ал. 2, т. 1 от Закона за МВР, чието установяване е от компетентността на директора на Областната дирекция в качеството му на дисциплинарно наказващ орган по чл. 204, т. 3 от Закона за МВР. В същото време след анализ и оценка на събраните в хода на проверката доказателства комисията е приела, че твърденията на гражданина за бездействие на служителите на Областната дирекция по подадения от него сигнал за извършване на престъпление срещу политическите права на гражданите не се потвърждават. Въз основа на направените изводи комисията е предложила да се приеме сигналът на гражданина за основателен в частта, че неправилно му е съставен протокол по чл. 65 от Закона за МВР и неоснователен в останалата част за бездействие на служители на Районно управление – Берковица. Ако Ви интересува, ще ви дам и статистика за нивото на престъпността в Областната дирекция от началото на 2022 г. до края на ноември. Защо до края на ноември? Защото отчетите сега, в края на януари се готвят – те се приемат съответно от всяка Областна дирекция, като моята амбиция е да присъствам на възможно най-много събрания на областните дирекции, където се представят тези отчети. Така че към края на месец ноември неправилно тук се цитира – не знам дали от господин Манев, или от Вас, цифрата, но коректната цифра е, че при 100 регистрирани домови кражби, са разкрити 49, а не нула от тях, което е 49%, а не 0%. По отношение на показателя, отчитащ извършените престъпления на 100 хил. души в Областната дирекция – Монтана, от началото на година до ноември 2022 г., коефициентът за престъпност намалява – това е тенденцията, като регистрираните престъпления против собствеността от началото на годината до края на ноември 2022 г. бележат незначителен ръст, в сравнение с 2021 г. По отношение на разкритите престъпления стойностите са аналогични и за двата сравнявани периода. Няма нещо драстично и тревожно. По отношение на Районно управление – Вършец, да, в случая то е преобразувано в участък. Вече съм имал повод да обяснявам, че това не води до намаляване на броя на служителите, това не води до по-лошо административно обслужване на гражданите и пак, както имах повод да кажа, казвам и тук, вратата на кабинета ми е отворена, винаги може всеки заинтересован по тази тема да дойде, да изложи съображенията си – те ще бъдат взети предвид. Това е решение, което може да бъде ревизирано винаги когато се убедим, че има основание и смисъл направената промяна да бъде възстановена в изходно положение или да се предприеме друг тип промяна. И последното, което искам да Ви кажа, е, че ще назнача комплексна проверка на дейността на тази областна дирекция, за да може в крайна сметка да се установи има, или няма основание за такъв тип притеснение или оплаквания. Впрочем с директора на Областната дирекция сте на едно мнение, той също е против преобразуването, извършено по отношение на полицейското управление във Вършец.
#227 · speech
Продължаваме Промяната, от място
А не е ли дал положително мнение?
#228 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Обратното.
#229 · speech
Реплика – господин Петров, заповядайте.
#230 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на сайта на МВР е посочено точно обратното – че той е дал положително становище от ОД на МВР – Монтана, за закриване на РПУ-то. Благодаря Ви, че ще направите проверка. То това е идеята на въпроса – да Ви сезира, за да извършите проверка. Разбира се, няма как да се месим в компетенциите на МВР и да казваме кой как трябва да бъде сменен или как трябва да бъде ръководена една областна дирекция, това го решавате еднолично Вие. Благодаря Ви, че сте готов за дискусии дали трябва да бъде върнато Районното управление. Понеже говорим за конкретика, бих желал да Ви дам и малко конкретика. На Бъдни вечер, 24 декември, в 8,00 ч. вечерта, когато хората, предполагам, че и Вие сте били с близките си на масата, аз се движех по пътя от Вършец към Долна Бяла речка и на моста в тъмното върху мен връхлетяха две цигански каруци, натоварени с дърва и, разбира се, управлявани от непълнолетни деца. По една случайност аз днес съм тук, сред Вас, защото успях някак си да избегна пътнотранспортно произшествие, защото, пак казвам – в тъмното, две натоварени каруци с отрязани дърва връхлетяха върху мен, не знам и аз как, по някаква случайност, избегнах това. Разбира се, веднага подадох сигнал на телефон 112 и тъй като съм въоръжен с търпение, изчаках да видя дали и след приемането на сигнала някой ще дойде. Около 20 минути изчаках там, на моста за Долна Бяла речка, но, за съжаление, никой не дойде и аз бях принуден да се прибера, макар че очаквах и трета каруца да изскочи някъде от тъмното в галоп и да ме прегази. Слава богу, това не се случи. Разбира се, аз ще Ви задам писмен въпрос, господин Министър, дали нещо се е случило след надлежно подадения от мен сигнал на телефон 112, макар че и аз, и Вие знаем, че проверката ще покаже, че нищо не се е случило и то е, защото най-близкото районно управление е вече на 25 километра от Берковица, в един пресечен терен и е много трудно за полицейските служители да реагират и да изминат в кратко време тези 25 километра, за да засекат закононарушителите. Господин Министър, тъй като не ми се иска като народен представител да получа увреждане или, не дай си боже, да загина от закононарушители, извършващи престъпления, то затова е идеята ми, ако може да бъде ревизирано това предходно взето решение за закриването на едно управление и превръщането му в участък, защото все пак сигурността на гражданите, не само на народните представители, а и на гражданите като цяло, е от първостепенно значение. Но затова е необходимо и вчера пак говорихме с Вас и съм сигурен, че ще вземете бележка – необходимо е да могат да реагират бързо и навреме служителите на МВР, които няма как да им придаваме свръхестествени сили. Но тъй като все пак организацията на цялото това нещо лежи върху Вашите плещи, аз не мога да Ви давам съвети, мога само да Ви сезирам, а оттам нататък вече се надявам на най-доброто решение, което може да бъде взето от Вас. Благодаря Ви.
#231 · speech
Заповядайте за дуплика.
#232 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Иван Демерджиев
Уважаеми господин Петров, както Ви казах, ще бъде извършена комплексна проверка на работата на Областната дирекция в Монтана. За резултатите ще бъдете информиран включително и Вие. Сигурността на гражданите е приоритет за мен независимо дали са народни представители или не. Но тук има едно неразбиране. Служителите на бившето Районно управление, сега на Полицейския участък във Вършец, се намират там, във Вършец, и когато някой подаде сигнал на телефон 112, няма основание да дойдат от Берковица, а ще дойдат същите хора от Вършец, с тази разлика че тези хора от Вършец са малко повече на терен и малко по-малко в кабинетите в Полицейското управление. Това е смисълът на проведената реформа. Ако Вие имате аргументи за обратното, заповядайте и Вие в кабинета ми – готов съм да ги обсъдим. Стремежът на ръководството на МВР в момента – и политическо, и професионално, е повече хора да се намират на пътя, на улицата, там, където гражданите са обект на престъпления. Вярвам, че тази конкретна реформа във Вършец по никакъв начин не е попречила на това. Всъщност стараем се да оптимизираме работата на телефон 112, имаме различни оплаквания – като подадете искане, ще разгледаме конкретно и този случай, но убеден съм, телефон 112 съвсем скоро ще функционира много по-прецизно и много по-точно. За съжаление, към днешна дата има пропуски в работата на телефон 112. Благодаря Ви.
#233 · speech
Благодаря Ви, господин Министър, за днешното участие в парламентарния контрол. Преминаваме към шест въпроса от народни представители към Росен Христов – министър на енергетиката. Първият въпрос е от народните представители Ангел Георгиев и Искра Михайлова относно двукратен механизъм за заплащане в рамките на един месец на електроенергия от небитови потребители. Заповядайте за въпроса, господин Георгиев.
#234 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Служебен министър! Както всички знаем, икономическата обстановка и ситуация в страната е меко казано сложна и меко казано трудна. Тя е изключително тежка, особено що се отнася до небитовите потребителите на електроенергия и конкретно за малкия и за средния бизнес, който е изправен на ръба на своето оцеляване и на своето съществуване и на своите възможности вследствие увеличението на цените на енергийните ресурси и спрямо натиска в този сектор всеки допълнителен разход буквално може да бъде фатален за по-нататъшно функциониране на малкия и на средния бизнес. Свободният пазар вдигна цените на електроенергия за небитовите потребители, поради което и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме категорично за връщането на небитовите потребители към регулирания пазар. Но конкретно това, за което искам да питам, е, че до нас достигнаха сигнали за това, че един от доставчиците на електрическа енергия – забележете, на практика само един от много доставчици, до крайни клиенти на свободния пазар – става въпрос за „EVN – България Електроснабдяване“, от предишния месец е въвел практиката всички небитови клиенти, с които има сключени търговски отношения, да получават всеки месец не по една, както е било преди и както е било за всички останали и в момента, а по две фактури на месец – една прогнозна, или иначе казано, етапна фактура, която е равна на половината от стойността на последната издадена редовна фактура и съответно една редовна фактура, базирана на реален отчет, на реално потребление, на реални показания от електромера. След издаването на следващата редовна фактура, предплатената сума се приспада. Ако може да дадем пример. Ако една фирма е плащала по 1000 лв. за електроенергия, веднъж на месец за доставена и консумирана електрическа енергия, отсега натам 50% от тази сума се заплаща предварително в етапната фактура и след това се доплаща остатъкът до пълната стойност. По този начин клиентите са натоварени да предплащат предварително за услуга, която все още не са ползвали, не са потребили. От информацията, която имаме, никой от другите търговци на електрическа енергия, освен другото дружество на EVN, което оперира на свободния пазар „EVN Трейдинг Саут Ийст Юръп“, не е предприело подобна мярка. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да, завършвам – въпросът е доста важен. Промените в условията на вече подписаните договори, са уредени чрез писма, в които е записано, че при липса на каквито и да е действия от страна на клиентите, условията по договора се считат за променени. Поради тази причина и предвид това, че бях сезиран от пловдивчани и не само от клиенти на EVN, моля да отговорите на следния въпрос: запознато ли е повереното Ви министерство с гореописания казус и извършвани ли са проверки за допуснати нарушения от посоченото дружество? Въведената практика на издаване на две фактури според Вас не нарушава ли правата на потребителите на електроенергия за стопански нужди, като неправомерно ги натоварва да плащат за услуга, която все още не са ползвали? Ние смятаме, че тази практика не е коректна, и трябва да се прекрати, като разчитаме от Вас на съдействие за това и виждаме по този начин натиск върху потребителите, който смятаме, че е изключително вреден. Благодаря.
#235 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Господин Министър, заповядайте. Колеги, моля Ви – горе-долу в рамките на времето, предвидено в Правилника, че има доста въпроси от парламентарния контрол. Заповядайте, господин Министър.
#236 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря. Уважаеми господин Председател, господа и дами депутати! С правилата за търговия с електроенергия, издадени от Комисията за енергийно и водно регулиране, са регулирани изчерпателно структурата на пазара на електроенергия, редът и условията за регистрацията на търговски участници в този пазар, правилата за сключване на сделки с електроенергия чрез двустранни договори по регулирани и свободно договорни цени. На официалната интернет страница на Комисията за енергийно и водно регулиране е публикуван списък на лицензираните търговци на електроенергия на свободния пазар, съгласно който в този пазар участват около 50 доставчици на електроенергия. Небитовите крайни клиенти имат възможност да изберат доставчик, чието предлагане, условия за доставка и заплащане на потребената електроенергия са най-изгодни. Търговските взаимоотношения между даден доставчик и небитов краен клиент се уреждат със сключването на договор за доставка на електроенергия, в който се уреждат всички основни и специфични въпроси при спазване на действащото законодателство. По Вашия въпрос е изискана информация от „EVN – България Електроснабдяване“, в качеството на търговец за въведената през ноември 2022 г. промяна в начина на фактуриране на доставената енергия. По информация на дружеството и съгласно публикация на официалната уеб страница на EVN за промяната е изпратено предварително уведомление през октомври 2022 г. с цел осигуряване възможност на всеки небитов краен клиент да реши дали да приеме тази промяна, така че клиентите да не бъдат поставени в положението за едностранна промяна на договора. С промяната на начина на фактуриране за потребената електрическа енергия е въведено етапно плащане за всички клиенти, което представлява междинно плащане към средата на отчетния период за вече потребената електроенергия. Важно е да се отбележи, че този начин на плащане не е новост в търговските отношения в сектор „Енергетика“. Установена е дългогодишна практика небитови крайни клиенти с определени специфики на потреблението да получават междинна фактура около средата на месеца и окончателна фактура в края на периода. В обобщение, на клиентите е предоставена възможност да приемат или да не приемат условието. Те имат възможност да изберат друг търговец, който предоставя по-добри условия както на плащане, така и ценово, така че лично смятам, че интересите са защитени. Министерството не може да се намесва в двустранните отношения на търговски дружества, след като те съблюдават законодателството. Благодаря Ви.
#237 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Георгиев, за реплика.
#238 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, от Вашите думи разбирам, че Вие не смятате да проведете разговори с търговеца за това да се откаже от тази практика, нали така?! Лично аз съм чул от много клиенти, които се оплакаха, както казах, и ни сигнализираха, че по никакъв начин не са били уведомени. Отделно това, което знам, е, че информационната кампания за тези етапни фактури е била изключително слаба, поради което за по-голямата част от клиентите това е дошло буквално като гръм от ясно небе. В сегашната изключително тежка икономическа обстановка смятаме, че тази практика не е коректна от страна на търговеца, още повече че малкият и средният бизнес в нашата страна буквално е притиснат до стената. Поради тази причина ние бихме приветствали всякакви усилия, включително и от самото дружеството, тази практика да отпадне, защото смятаме, че не е редно да има такива етапни фактури, които на момента буквално застрашават самото съществуване на бизнеса, натоварват го с допълнителни плащания, създават несигурност в него и като цяло смятаме, че това е един вид натиск върху малкия и средния бизнес. В тази връзка бихме приветствали всички действия от Ваша страна относно това тази практика да бъде прекратена, още повече че става въпрос за дружество, което разполага с доста добри възможности – не е никак бедно, напротив доста богато е. Така че мислим, че тази практика е най-малкото нелогична и ще помислим за това какво можем да направим ние по въпроса, за да отпадне тя. Благодаря.
#239 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#240 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, господин Председател. Господа и дами депутати, напълно съм съгласен с Вашето мнение, че тази практика натоварва финансово клиентите на ЕVN. Ние многократно сме провеждали срещи не само с ЕVN, но и с останалите енергоразпределителни дружества. Те изпитват абсолютно същия проблем с ликвидност поради високите цени на електроенергия, схемите за компенсация и управление на паричния поток. Опитали сме се да съдействаме, като проведохме и обща среща с представители на Министерството за иновации и развитие и Българската банка за развитие. Те са поели задачата да се опитат да предложат финансови механизми, които да подпомогнат този процес и да подобрят ликвидността както на разпоредителните дружества, така по този начин да се помогне и на крайните клиенти. Говорили сме и с банките, тоест Министерството се опитва по всякакъв начин да съдейства, да препоръчва и да бъде като медиатор между различните финансови и търговски институции, така че да облекчим функционирането на пазара като цяло. Аз споделям Вашите притеснения и работим по въпроса. Нямаме законово основание да отменим практиката и да се намесим, но чисто отговорно като Министерството на енергетиката ние активно участваме в процеса и се опитваме постоянно да намерим някакви решения и компромисни варианти, които да задоволяват и двете страни.
#241 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос, който е отново от народния представител Ангел Георгиев, както и от народния представител Стоян Таслаков, относно Решение № 863 от 2 ноември 2022 г. за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства – неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали – мрамори, от находището „Делчевото – 2“, участък „Делчевото – 2 юг“, разположено в землището на село Горнослав, община Асеновград, област Пловдив, на „Запрянови - 03“ ООД, Асеновград. Заповядайте, господин Таслаков.
#242 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, предвид взетото решение за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства, как се убедихте, че не съществува опасност за околната среда, за водите, за безопасността на населението и човешкото здраве или от увреждане на пътищата от републиканската пътна мрежа, при положение че в непосредствена близост от 800 м до километър и половина се намират три населени места с установен проблем при водоподаването и току-що изградена нова републиканска пътна мрежа и като се има предвид, че концесионната площ попада в буферната зона на нов тип биосферен парк „Червената стена“, включен към мрежата биосферни паркове на ЮНЕСКО и „Натура 2000“ и се предвижда изграждане на кариера в терени от горската територия?! Благодаря.
#243 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Заповядайте, господин Министър.
#244 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Концесията за добив на подземни богатства от посоченото находище е предоставена след провеждане на всички нормативно установени съгласувателни процедури и изразени положителни становища от компетентните органи за опазването на околната среда и водите, безопасността на населението, човешкото здраве и пътищата от републиканската пътна мрежа. Производството по предоставяне на концесия за добив е открито след съгласуване по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за подземните богатства с компетентните органи за опазване на националната сигурност и отбраната на страната за защитени със закон територии, обекти и културни ценности, както и с Държавна агенция „Национална сигурност“ и Агенция „Пътна инфраструктура“. При проведеното съгласуване са постъпили положителни становища, включително министърът на околната среда и водите съгласува, като изисква реализацията на инвестиционното предложение да се осъществи при спазване на условията в Решение № 37 от 2016 г. на директора на РИОСВ – Пловдив. Посоченото изискване е предвидено като условие за осъществяване на концесията. В съответствие с компетентността си АПИ уведомява, че находището не попада в близост до пътищата на републиканската пътна мрежа и за територията няма предвидени проектни трасета, а има изискуеми от Закона за пътищата минимални разстояния до републиканската пътна мрежа, респективно АПИ съгласува без забележки откриването на производството при доставяне на концесията. Проектът на решение на Министерския съвет за предоставяне на концесията за добив е съгласувана по реда на чл. 32 от Устройствения правилник на Министерския съвет, неговата администрация и членовете на Министерския съвет. Постъпили са положителни становища, включително от министъра на регионалното развитие и благоустройство, от министъра на здравеопазването и от министъра на околната среда и водите. С Решение на Министерския съвет от 2022 г. са определени конкретни условия и задължения за концесионера, насочени към опазването на околната среда и водите и човешкото здраве. Също така следва да се отбележи, че осъществяването на инвестиционното предложение за добив на подземни богатства от посоченото находище е одобрено от компетентния орган по опазване на околната среда и водите с Решение № 37 от 2016 г., което е било обект на съдебен контрол. С окончателно съдебно решение и постановление по описа на Върховния административен съд решението на директора на РИОСВ – Пловдив, е оставено в сила, като в момента не е изгубило правно действие. В обобщение, преди предоставянето на концесията са извършени абсолютно всички необходими проверки и съгласувания и концесията е предоставена само след изрично получени положителни становища и при условията, които са съгласувани. В Министерството на енергетиката многократно получаваме жалби и оплаквания от подобен тип, на които реагираме с проверки, но концесиите се издават по строго определен законов ред и когато всички условия са спазени, Министерството на енергетиката няма право да откаже предоставянето на концесията. Получаваме много жалби за шум, преминаване на тежкотоварни превозни средства в близост до населени места, вибрации и всякакви други оплаквания, но те не са от компетентността на Министерството на енергетиката и ако не попадат под някакви законови ограничения, ние не можем да откажем концесия само на база на мнение на граждани и жалбоподатели. Министерството е задължено да следва стриктно определените законови норми и това е, което правим при предоставянето на концесии или продължаването на техния срок на действие.
#245 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Таслаков, за реплика.
#246 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър, въпреки че той е много незадоволителен за местните жители. Разбирам, че Министерството на енергетиката спазва нормативните уредби, разбирам, че за получаването на тази концесия всички документации са изрядни, включително има и получени от агенциите положителни становища, но въпреки това проблемът за местните хора е голям и съпротивата в този регион е от няколко месеца. Имаше блокирани пътища и местните хора са силно притеснени не само заради шума, не само заради нарушеното водоподаване – в съседство има друга подобна кариера, недалечна, на няколко километра, която генерира изключително голям обем прахови частици, и това най-вероятно ще се случи при започване на тази кариера. В тази връзка искам да Ви попитам – все пак, ако жителите на селата Горнослав и съседното до тях село инициират местен референдум в тази връзка, Вие ще преразгледате ли концесията за добиване на инертни материали? Благодаря.
#247 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#248 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Както вече казах, имаме подобни случаи и в други части на България. Министерството на енергетиката е длъжно да следва закона, а ако се появи законово основание, ние можем да преразгледаме и концесията. Ако такъв референдум се явява такова основание, то ние ще го направим, както сме правили и в други подобни случаи. Само въз основа на недоволство, притеснения, които не попадат в рамките на законодателството, тоест не се нарушават някои от законите, ние няма как да реагираме, защото по същия начин пък има инвеститори, които се оплакват, че искат да развиват бизнес, искат да откриват работни места, а държавата има нужда от тези приходи, индустрията има нужда от тези материали, които се добиват в рамките на тази концесия, така че винаги въпросът е двустранен и в края на краища споровете се решават в рамките на законодателството по определения ред. Така че в рамките на Министерството, както и при предишния въпрос, където можем да съдействаме и да намерим някакво решение, го правим, а във всички останали случаи сме длъжни да следваме законовите норми и това ще направим в този случай.
#249 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос отново от народния представител Ангел Георгиев и народния представител Стоян Таслаков относно актуализация на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства от находище „Делчевото – 2“. Заповядайте, господин Георгиев.
#250 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, в допълнение на въпроса, който вече разискваме. Първо искам да кажа, че намерението за изграждане на кариера за добив на мрамор и баластра до няколко асеновградски села беше посрещнато изключително лошо от местните хора, които са крайно недоволни от нея. Бяха организирани протести. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ също бяхме на тези протести, като включително и самите в отделни моменти бяхме организатори на протести, организирани от ВЪЗРАЖДАНЕ. Става въпрос за това, че близо до село Червен, село Горнослав и други села в региона буквално на метри от тези села се изгражда кариера, която ще влоши изключително много качеството на живот на местните хора. Това става в местност, която е защитена, попада към „Натура 2000“, буферна зона „Червената стена“, въобще нещо, което според нас е недопустимо, и смятаме, че трябва да се изграждат кариери там, където те не влошават качеството на живот на хората и където това не се случва в защитени местности. При положение че само населението на село Червен е малко над 700 души по официални данни, горе-долу толкова се събираха и на първите протести, разбира се, които бяха най-многолюдни. С Решение № 863 от 2 ноември за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства по Закона за подземните богатства от същото находище „Делчевото – 2“, се позовавате на Решение № 37 от 2016 г. на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив, съгласно което не се извършва оценка на въздействието върху околната среда. Това решение с преценка да не се извършва ОВОС обаче на инвестиционно предложение за изграждане на кариера за добив на мрамор и баластра в южната част на „Делчевото – 2“ от 15 април 2016 г., е загубило правно действие съгласно Закона за опазване на околната среда, тъй като в петгодишен срок от датата на влизане в сила на решението не е започнало осъществяването на инвестиционното предложение. В тази връзка ние искаме много сериозно да поставим въпроса: ще изискате ли извършването на нова оценка за въздействие върху околната среда на инвестиционното предложение за концесионния договор, защото смятаме, че е редно да бъде извършена такава? Благодаря Ви.
#251 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте, господин Христов, за отговор.
#252 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Отговорът е в продължение на предишната дискусия по концесията в село Делчево, че това решение на РИОСВ – Пловдив, е било предмет на съдебен спор. Окончателното решение на Върховния административен съд е от 8 януари 2018 г., така че петгодишният срок на давността е съответно до 2023 г. – 8 януари. За момента това решение не е с изтекъл срок, тъй като то е влязло в сила от момента, в който съдът е потвърдил неговата валидност, така че, когато е одобрена концесията, решението на РИОСВ – Пловдив, е било в сила и е било в рамките на този петгодишен срок. Именно затова то е и прието и концесията е дадена. За момента нямаме основание да искаме повторно такова.
#253 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Георгиев, заповядайте.
#254 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Тоест от това, което разбирам, е, че тук се работи единствено по отношение на законосъобразност, но не и по отношение на целесъобразност. Чухме, че през цялото време се позовавате на определени решения, обаче не стана ясно колко пъти е правен оглед на самото място, потърсено ли е мнението на местните хора, преценено ли е влошаване на тяхното качество на живот, тоест на първо място тук е поставена буквата на закона, а не добруването на населението. Ние не сме против това да има инвестиции, но тук говорим за една псевдоинвестиция, защото за концесия от 35 години, имаме инвестиция от 700 хил. лв. Като направим простата аритметика, излизат 55 лв. на ден. Предвид, че в близост живеят няколкостотин души, само село Червен, както казах, е над 700 души, като сложим и колко хора не живеят там, но имат имоти, вили и прочее, излиза, че всеки местен човек би могъл да плати по няколко стотинки буквално и ще изплати размера на инвестицията, тоест тук смятаме, че буквално това е един подарък за концесионера, отделно от съображенията, които изложих. Поради тази причина сме на мнение, че когато се правят такива инвестиции, трябва и по целесъобразност да се работи, а не единствено по буквата на закона и, разбира се, изключително сме притеснени относно качеството на живот на местните хора, защото смятаме, че политиката трябва на първо място да се ръководи от обществения интерес. Когато се прави нещо, да се гледа първо общественият интерес и след това всякакъв друг интерес. Отделно, както казах, има изключително много терени, места в нашата страна, за щастие, където може да се извършват подобни дейности и те да не застрашават ничие качество на живот и да не попадат в защитени местности. Благодаря.
#255 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Дуплика желаете ли, господин Министър? Заповядайте.
#256 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! България е законова република и ако Министерството на енергетиката и въобще правителството не спазва законите, то ние сме все пак изпълнителната власт, а Вие сте законодателната. И ако смятате, че законът не отразява обществените интереси, това е Ваша отговорност да го промените по начин, който да ги отразява, съответно изпълнителната власт да следва тези закони. Както вече споменах, при всякакви други случаи ние се опитваме да помагаме, но в момента, в който се стигне до спор, който е неразрешим, крайната дума има законът и министерството, колкото и да е съпричастно към една или друга страна, е длъжно да следва закона. Ако настъпят промени, които включват обществено мнение и други подобни фактори, ние съответно ще променим процедурите и ще ги следваме. За момента освен добросъвестно да се опитваме да разрешим случаите, да намерим взаимноизгоден вариант, друго няма какво да направим, освен да следваме закона буква по буква и това е, което ние правим. Благодаря.
#257 · speech
Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Ивайло Мирчев, но той просто е направен писмен, така че няма да бъде зададен като устен в рамките на днешното заседание. Преминаваме към следващия въпрос, който е от народния представител Илина Мутафчиева относно заседание на министрите по енергетика в Европейския съюз. Заповядайте, госпожо Мутафчиева.
#258 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Въпросът ми беше зададен преди последното заседание на министрите на Европейския съюз по енергетика и срещата Ви на 14 декември, но сега ще го адресирам и към двете в контекста на дневния ред на министрите на енергетиката в Европейския съюз, на който се обсъждат съвместни дейности от държавите членки, свързани с преодоляване на кризата и планът REPowеrEU. Бихте ли могли да ни дадете повече информация дали и как България планира и предвижда използването на предвидените допълнителни средства по новия план REPowеrEU като отговор на Европейския съюз за руската агресия?
#259 · speech
Благодаря Ви, госпожо Мутафчиева. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#260 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря. Господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Естествено, ние предвиждаме да се включим в инициативите, предвидени по програмата REPowеrEU, която общо е фокусирана към намаляването на зависимостта от потребление на газ и изкопаеми горива от Русия. Европейският съюз е предвидил обем средства по тази програма, като всяка държава трябва да представи проекти, които съвпадат с тези приоритети. Предвидено е също тези проекти да бъдат интегрирани в националните планове за възстановяване и устойчивост. Това е и една възможност за цялостно оптимизиране на националните планове за възстановяване и устойчивост и ние смятаме да се възползваме от тази възможност. В момента, в който програмата REPowеrEU влезе в ход, наред с новите проекти да оптимизираме и съществуващите, така че максимално нашите инициативи да съвпадат с целите на тази програма. Възнамеряваме, естествено, да поискаме и допълнителни средства. По наши груби оценки може да се надяваме на половин милиард евро да получим допълнително. Естествено, ние ще представим проекти, които смятаме, че са стратегически важни, и се надяваме да получим одобрение и за по-голяма сума. Тези проекти са свързани с енергийна ефективност, замяна на използването на газ с други възобновяеми, включително и зелен водород, тоест голям комплекс от мерки, с които да намалим нашата зависимост от газ като цяло, тъй като ние в България не разполагаме с този ресурс и всичкият такъв газ е внос. Естествено, нашите проекти трябва да бъдат синхронизирани и с тези на Европейския съюз, и с другите държави, за да може да постигнем тази обща цел. Работим интензивно по въпроса. В момента, в който програмата бъде отворена, ние вероятно ще сме едни от първите, които ще се възползват да преговарят по нея. Благодаря.
#261 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, госпожо Мутафчиева.
#262 · speech
ДБ
Благодаря за отговора, господин Министър. Това, което ме интересува. Вие самият казахте, че искате да се синхронизираме в контекста на работа на Европейския съюз. Как са включени заинтересованите страни; предвиждат ли се работни групи; какви са сроковете и мерките, които сте предприели, в контекста на разработването? Благодаря.
#263 · speech
Благодаря и аз, госпожо Мутафчиева. Заповядайте, господин Министър.
#264 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Все още нямаме конкретни срокове кога тази програма ще стартира и ще имаме възможност да преговаряме за проекти, включително и за интегрирането им в Националния план за възстановяване и устойчивост. Работим със съседните държави. Имаме няколко общи проекта, които са свързани с производството на електроенергия, включително обсъждаме проект с Румъния за водна електроцентрала на река Дунав, проекти съвместно с Гърция – имаме няколко инициативи, и много български национални проекти, които смятаме, че са напълно в синхрон с целите на тази програма, така че в момента, в който ни се зададат конкретните параметри, ще финализираме нашите предложения и започваме преговори. За момента още нямаме конкретика и чакаме Европейската комисия да ни даде сроковете и указанията.
#265 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към последния въпрос към министъра на енергетиката Росен Христов, който е от народните представители Николай Костадинов, Искра Михайлова и Стоян Таслаков относно договор за доставки на природен газ с руското дружество с ограничена отговорност „Газпром експорт“. Заповядайте, господин Костадинов.
#266 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на 14 ноември 2022 г. Арбитражният съд в Стокхолм осъди финландската компания за търговия с газ на едро „Газум“ да плати на „Газпром експорт“ дълг от над 300 милиона евро за доставки на газ и във връзка с неизпълнението на задължението „вземи или плати“, както и лихви за забавено плащане. Трибуналът също призна за форсмажорно обстоятелство по договора издаването на указ на руския президент Владимир Путин за преминаване към плащане на газ в рубли. По този начин той потвърди легитимността на спирането на доставките на гориво, в случай че купувачът не плати в рубли в съответствие с този документ. Предвид факта, че „Булгаргаз“ се намира в сходна на финландската страна ситуация и предвид гореизложеното, моля да ни отговорите устно на следния въпрос: правени ли са финансови разчети от повереното Ви Министерство; колко би струвало на националния доставчик „Булгаргаз“ ЕАД евентуална загуба на подобно арбитражно дело и ако са правени, в какъв размер биха били те при неблагополучно развитие за българската страна? Благодаря.
#267 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Заповядайте, господин Министър.
#268 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, тази тема е широко дискутирана в последно време. Информацията от медиите за посоченото дело в Стокхолм е много противоречива и ограничена, а ние нямаме официално потвърждение за решението на Арбитража по този казус. Но, така или иначе, както вече многократно съм обсъждал, ние предвиждаме този риск и се готвим за защита при евентуални претенции от страна на „Газпром експорт“ по клаузата „вземи или плати“. Оценявали сме грубо възможните максимални претенции – става въпрос за стотици милиони и това не е тайна за никого. В близките седмици ще направим и детайлна оценка, след като договорът вече приключи и имаме финалните данни за годината месец по месец за доставени количества и ценообразуващи фактори, така че точно да определим максималния размер на подобна щета. По-важното е, че обсъждаме с юристи както вероятността такъв иск да бъде предявен към нас, така и най-добрата защита. Паралелно оценяваме и всички възможни претенции, които нашата страна може да има към „Газпром експорт“ за недоставени количества. Тук искам да кажа, че едно такова съдебно, в случая арбитражно, разбирателство само по себе си е изключително тежък и скъп процес с неясен резултат. Както моята практика показва, ако всички аргументи са на нечия страна, има 90% шанс тази страна да спечели. Тоест рискът съществува. Материалният интерес е огромен за мащабите на нашата страна – говорим за стотици милиони. Правим всичко възможно да го избегнем, а ако се получи такъв иск, да се защитим. Спекулации по темата и изнасяне на информация под какъвто и да е вид сериозно застрашават нашата способност да се защитаваме по този казус, така че призовавам всички депутати, членовете на правителството и медиите да се въздържат от необосновани коментари по темата. Изключително в национален интерес е да защитим интересите на „Булгаргаз“ и тези претенции, ако може да не ги получаваме, а ако получим такива, да се защитим максимално добре. Благодаря Ви.
#269 · speech
Благодаря, господин Министър. Желаете ли реплика? Заповядайте, господин Костадинов.
#270 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, в случай на неприятно за България стечение на обстоятелствата и причинени финансови щети за страната ни, предвидено ли е да се сезират компетентните органи и да се търси наказателна отговорност от отговорните за това лица от страна на бившите управляващи от „Продължаваме Промяната“, или отново всичко ще е за сметка на българския данъкоплатец? Благодаря.
#271 · speech
Заповядайте, господин Министър.
#272 · speech
Служебен Министър Росен Христов
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Органите вече са сезирани и работят по казуса с прекратяването на доставките от „Газпром експорт“. Няколко компетентни органи вече проучват въпроса. Министерството на енергетиката, включително и дъщерните дружества и „Булгаргаз“ напълно съдействат на процеса, така че ако бъде установено нарушаване на закона, компетентните органи съответно ще потърсят наказателна отговорност. Относно това дали гражданите ще платят сметката, ако има такава, това е сигурно, защото, както казах, потенциалните щети са за стотици милиони и не виждам как това би могло да бъде прехвърлено към определена организация или на определени лица – със сигурност те нямат средствата да покрият такава загуба. Така че ако бъде осъден „Булгаргаз“, той ще трябва да плати тази сума. Както знаете „Булгаргаз“ е 100% държавна собственост – тоест 100% държавата ще плати тези щети. Искрено се надявам да не се стигне до такова разбирателство, а ако се стигне, да спечелим. Но рисковете съществуват и това е факт, известен на всички. Благодаря Ви.
#273 · speech
Благодаря, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към Вас в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпроса на народния представител Гален Монев относно организацията за управление на туристическите райони към министъра на туризма Илин Димитров – бивш председател на Комисията по туризъм в Народното събрание. Заповядайте, господин Монев.
#274 · speech
Български възход
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е свързан с туристическото райониране. Концепцията за туристическо райониране на България е разработена съгласно Закона за туризма, приета на Оперативно заседание на Министерския съвет, проведено на 14 януари 2015 г., по предложение на тогавашния министър на туризма Николина Ангелкова и предвиждаше разделянето на страната на 9 туристически района – Бургаско Черноморие, Варненско Черноморие, Район София, Район Рила – Пирин, Район Родопи, Район Тракия, Район Долина на розите, Район Стара Планина и Район Дунав. В тази връзка моят въпрос е свързан с работата на организациите за управление на туристическите райони: работят ли те изобщо, разработват ли се регионални концепции за реклама на туризма на база на това райониране и какви? Благодаря Ви.
#275 · speech
Благодаря Ви, господин Монев. Заповядайте, господин Министър.
#276 · speech
Уважаеми господин Председателстващ! Уважаеми господин Монев, нормативната рамка на туристическото райониране и дейността на организациите за управление на туристическите райони се съдържа в Глава трета от Закона за туризма. Балансираното развитие на туристическите райони е една от основните цели в актуализираната Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България до 2030 г. и в Плана за действие към нея в периода 2017 – 2020 г. С приемането на Концепцията за туристическото райониране през 2015 г. Министерството на туризма възприе развитието на туристическите региони и организацията на управлението им като свой приоритет. Деветте организации за управление на туристическите райони вече са учредени и те са вписани в Националния туристически регистър. В състава им се включват общо 203 заинтересовани страни, от които 120 общини, 16 областни администрации и 45 туристически сдружения, седем предприятия от сектор „Туризъм“, шест образователни институции и девет музея и галерии. За стимулиране на развитието на така създадените организации за управление на туристическите райони е необходимо осигуряване на финансиране от страна на държавата, която е под различна форма. Това е практика и в много европейски държави. Предвид на това отправихме в рамките на стартиралата бюджетна процедура искане за отпускане на допълнителен бюджетен ресурс в размер на 7,5 млн. лв. за развитие на организациите за управление на туристическите райони през 2023 г. Опитите да се възстанови дейността им, да се усили и да се вдъхне живот датират още от предишния служебен министър, продължиха и през периода на управление на предишния редовен министър и аз също ги продължавам. Към настоящия момент Министерството на туризма подкрепя организациите за управление на туристическите райони посредством изпълнението на Проект „Повишаване на капацитета на МСП в сектор туризъм чрез оказване на подкрепа за създаване и функциониране на организациите за управление на туристическите Райони“. Проектът е финансиран от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ до 2020 г. и е стартирал в средата на 2018 г. Какво се прави по този проект практически в момента – отговарям на въпроса Ви, осигурени са офиси на деветте организации за управление на туристическите райони; осигурена е компютърна и офис техника; изготвени са маркетингови изследвания и проучвания на туристическия поток във всеки един определен район; изготвени са анализи и прогнози за туристическото развитие; разработени са девет маркетингови стратегии и девет комуникационни плана към всяка стратегия, като повечето организации за управление на туристическите райони вече са ги приели на общите си събрания; по Проекта са назначени външни експерти за подпомагане и функциониране на дейността на организациите за управление на туристическите райони; разработени са по три рекламни клипа за всеки един туристически регион във версии от 30 секунди до една минута – къс и дълъг; Министерството на туризма е включило представител на организациите за управление на туристическите райони в работата на Националния съвет по туризъм – консултативен орган към Министерството на туризма, и на последното си заседание той прие, че излъчването на тези клипове е планирано в Годишната програма за реклама през 2023 г.; през месец декември Министерството на туризма, в сътрудничеството с организациите за управление на туристическите райони и със съдействието на външните експерти, инициира създаването на ежемесечно електронно издание „Култура на фокус“. Така практически всяко мероприятие, което се случва на територията на тези организации за управление на туристическите райони, ще бъде записано в един бюлетин, който ще бъде разпространен до всички заинтересовани страни, така повишаваме степента на информираност. В контекста на промените и нагласите за пътувания с фокус върху по-кратки пътувания и на по-близки разстояния, ролята на регионалните организации ще бъде все по-значима и затова ние се мъчим да ускорим максимално много дейността им. Благодаря.
#277 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, господин Монев, за реплика.
#278 · speech
Български възход
Благодаря Ви. Благодаря много за отговора. Наистина тези регионални туристически организации трябва да започнат да работят още по-активно. Радвам се, че са създадени условията, и за седем години поне това се е случило. Сега вече наистина зависи от волята на Министерството на туризма те да започнат реалната дейност. Неслучайно питах и за рекламите. Радвам се, че вече има рекламни клипове, и дано скоро да бъдат пуснати. (Реплики.) От януари месец? (Реплики.) Благодаря Ви. Моят призив е: малко по-активно, защото именно чрез тези райони можем да популяризираме нашата страна. Благодаря Ви отново.
#279 · speech
Благодаря Ви, господин Монев. Заповядайте за дуплика, господин Министър, в рамките на две минути.
#280 · speech
Господин Монев, благодаря за въпроса и за отговора. Моето лично мнение не се е променило от последния път, в който бях тук. Моля Ви да бъдете по-активни като народни представители. Туризмът трябва да влезе в тази зала. Той беше показан като приоритет за всяка една партия, а практически отново нещата не се случват по начина, по който трябва да бъде. Ние работим много активно и от януари клиповете ще бъдат излъчени. Благодаря Ви.
#281 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към Илин Димитров – служебен министър на туризма. Благодаря Ви и приятен уикенд. Преминаваме към въпросите към служебния министър на младежта и спорта – Весела Лечева. Първият въпрос е от народния представител Иво Атанасов, относно строителството и реконструкцията на стадион „Българска армия“ в град София. Заповядайте, господин Атанасов.
#282 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Министър, въпросът ми е относно строителството и реконструкцията на стадион „Българска армия“ в град София. Във връзка с неофициалната информация, че процесът по строителството и реконструкцията на стадион „Българска армия“ фактически е преустановен след 3 август 2022 г., моля да ни информирате колко пъти се е събирала контактната група, създадена от предишното ръководство на Министерството, включваща експерти на Министерството, ССИ и ПФК ЦСКА, както и външни експерти и какво е решила тя? Във връзка с горното, моля да ни информирате: какви действия са предприети от страните след 3 август 2022 г. по изпълнение на заложените клаузи в Анекс № 4 от 5 май 2022 г. към Договор № 2 от 4 януари 2018 г. между ССИ и ПФК ЦСКА; какви действия предприехте след 2 август 2022 г. по процедурите, съгласно вашите правомощия, свързани с проектиране и строителство на нов стадион на ЦСКА в комплекс „Българска армия“; каква е Вашата визия и в какви срокове да очакваме старт на строителните работи по стадиона?
#283 · speech
Благодаря Ви, господин Атанасов. Заповядайте, госпожо Министър, за отговор.
#284 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Атанасов! По отношение на реконструкция и строителство на нов стадион на „Българска армия“ Вашата информация, че е преустановена дейността и е преустановена работата на Министерството на младежта и спорта за изграждането на нов стадион абсолютно не отговаря на истината. Не отговаря на истината, защото няколко пъти се провеждаха срещи в Министерството на младежта и спорта между Професионален футболен клуб „ЦСКА“, „Сердика спортни имоти“ и Министерството на младежта и спорта. В отговор на поставения ми въпрос ще Ви уведомя следното, че процесът по строителство и реконструкция на стадиона не е преустановяван след 8 март 2022 г. Напротив, ръководството и служителите на „Сердика спортни имоти“ ЕАД са оказвали съдействие на Професионален футболен клуб „ЦСКА“ – София, през цялото време и по всички въпроси, по които е било необходимо. (Силен шум.) Проведени са няколко срещи между представители на Министерството на младежта и спорта, „Сердика спортни имоти“ ЕАД и Професионален футболен клуб „ЦСКА“ – София, на която представителите на футболен клуб...
#285 · speech
Колеги, малко тишина в залата, моля Ви.
#286 · speech
...запознаха всички присъстващи с етапите за подготвяне на документациите и изпълнение на проекта. В тази връзка е важно да се подчертае, че държавата в лицето на Министерството на младежта и спорта, „Сердика спортни имоти“ ЕАД и футболния клуб работят в пълен синхрон за започване на строителството и реконструкцията на стадион „Българска армия“ и довеждането на проекта до успешен край. Всички документи, които са изискани от „Сердика спортни имоти“ ЕАД, са били предоставени своевременно на ръководството на Професионален футболен клуб „ЦСКА“ – София. Последващите действия по реконструкцията и строителството на стадион „Българска армия“ са изцяло от компетентността на ръководството на футболния клуб, като при необходимост от съдействие от страна на „Сердика спортни имоти“ такава ще бъде оказана незабавно. Нещо повече. За да бъде изпълнено решение на Министерския съвет, „Сердика спортни имоти“ и Професионален футболен клуб „ЦСКА“ ЕАД подписаха на 6 декември 2022 г. меморандум за създаване на съвместно дружество за строителството на нов стадион на футболен клуб. Със споразумението двете страни се ангажират с конкретни стъпки и срокове относно учредяването на съвместното дружество. Създадени са условия професионалният футболен клуб „ЦСКА“ – София, да продължи дейността по проектиране на стадиона, докато продължава юридическото оформяне на съответните документи и процедурата по вписване на съвместното дружество в Търговския регистър. Благодаря.
#287 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Заповядайте за реплика, господин Атанасов.
#288 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаема госпожо Лечева, благодаря за Вашия отговор. Не съм удовлетворен. До датата на моя въпрос 7 ноември –повече от три месеца, близо 100 дни такава среща не е провеждана в Министерството на младежта и спорта. За нас ЦСКА е религия и изграждането на този стадион е изключително болезнена тема. Интересува ме, като се използва думата „меморандум“ – меморандум е едно намерение. Въпросът ми завършва: кога ще се започне строителството и какво е направено от страна на Министерството във връзка със задълженията на държавата за съгласуването на проектите? И от друга страна Професионален футболен клуб „ЦСКА“ представил ли е проектите и има ли конкретни ангажименти докога да ги представи? (Силен шум и реплики.)
#289 · speech
Благодаря Ви, господин Атанасов. Заповядайте за дуплика, госпожо Министър. Колеги, малко по-тихо. Ако искате да говорите, поне минете на някои от по-задните редове, моля ви, защото от първите редове се чува много на трибуната.
#290 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Левскари.
#291 · speech
Съгласен съм, обаче малко по-тихо, моля Ви.
#292 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Атанасов! Аз не знам откъде получавате тази информация. Но самият факт, че на 6 декември в сградата на Министерство на младежта и спорта беше подписан меморандум между двете страни – „Сердика спортни имоти“ и Професионален футболен клуб „ЦСКА“, с оглед на този меморандум, в който да бъдат дефинирани всички права и задължения на двете страни по изпълнението на така наречения нов проект за изграждане и реконструкция на новия стадион „Българска армия“. Аз мога да Ви заявя, че освен като министър на младежта и спорта, мога да кажа, че повече от 30 години съм била член в ЦСКА и съм не по-малко радетел на това да бъде изпълнено това намерение – изграждане на нов модерен стадион, който заслужават не само всички фенове на ЦСКА, а и всички запалянковци в този спорт – изключително важно спортно съоръжение и модерно, което България трябва да притежава. С оглед на това ние сме предприели всички възможни действия по отношение осъществяването на тази инициатива. В този меморандум, който казвате Вие, че е едно намерение, аз мога да кажа, че от предишното ръководство не е оставен нито един юридически акт, на който да се основава изграждането на спортното съоръжение. Факт е, че ние в рамките на няколко месеца проведохме няколко срещи с футболен клуб ЦСКА и стигнахме до това да подпишем меморандум, в който да бъдат изразени всички права и задължения на двете страни, в който да бъдат разписани ясно стъпките по учредяването на новото съвместно дружество. Това, разбира се, касае и време, защото изисква необходими действия, които трябва да бъдат изпълнени – например по оценка на активите, с които ще участва държавата в съвместното дружество. Така че всички онези действия, които са били необходими, са предприети за изграждането и реконструкцията на стадиона. Всички искаме това да стане час по-скоро и ако предишното правителство си беше свършило работата, може би ние щяхме да започнем от друга изходна точка. Но, за съжаление, започнахме от кота нула, което изисква наистина време и процедури. Процедурите по оценка на активите отнемат време, не са нещо, което може да се свърши за няколко часа. Но, смея да твърдя, че всички заинтересовани страни са намерили изява в своите интереси да бъдат защитени от страна на Министерство на младежта и спорта.
#293 · speech
Благодаря, госпожо Министър. С това преминаваме към следващия въпрос отново от народния представител Иво Атанасов относно проектиране и строителство на комплекс „Червено знаме“, град София. (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Атанасов. Колеги, стига с подмятанията от място.
#294 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаема госпожо Министър, въпросът ми е относно проектиране и строителство на комплекс „Червено знаме“, град София. Какви две действия предприехте по процедурата за проектиране на възстановяването на спортен комплекс „Червено знаме“, за която има осигурено финансиране от предишното редовно правителство? Има конструктивно становище, че съществуващата конструкция на басейна може да бъде използвана за последваща експлоатация на модерно спортно съоръжение. Каква е Вашата визия за развитието на съществуващия комплекс, хотела и залите към него? Моля за подробен отговор какво, кога и с каква цел е предприето по реализацията на проекта след 3 август 2022 г.? Въпросът ми също е от 7 ноември 2022 г.
#295 · speech
Благодаря Ви, господин Атанасов. Заповядайте, госпожо Министър, за отговор.
#296 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Атанасов! Този въпрос е изключително важен и интересен с оглед на това, че „Червено знаме“ е един от емблематичните спортни комплекси не само на София, а и на България. Проектиран преди повече от 40 години, това спортно съоръжение дава възможност за практикуването на няколко вида спорт. С оглед бъдещето на това спортно съоръжение предишното ръководство беше поело инициатива за конструктивно обследване на така съществуващите спортни съоръжения, които да отговарят, както Вие казвате, в утрешния ден да бъдат изградени на тяхно място, чрез ремонтни дейности, модерни спортни съоръжения. Самият факт, че тези спортни съоръжения са проектирани преди повече от 40 години няма как само чрез реконструкция или основен ремонт да придобият вид на модерни, многофункционални спортни съоръжения, така че да отговарят на съвременните спортни изисквания. От предишното ръководство на Министерството беше предприето конструктивно обследване в два етапа. Първият етап беше приключил, който касаеше конструктивното обследване на плувен комплекс „Червено знаме“, и ще кажа само няколко думи. Аз имам подробна справка какви действия сме предприели – чисто процедурни, по отношение на този комплекс, но ще кажа само едно мнение, което смятам, че трябва да се чуе от тази трибуна. Плувен комплекс „Червено знаме“ в този си вид няма как да бъде модерно спортно съоръжение и да отговаря на съвременните спортни изисквания дори само поради факта, че коритото на плувния комплекс, което е в рамките на 50 м, не може да отговаря и не отговаря вече на тези съвременни изисквания. Съвременните плувни комплекси се строят вече на 52 м и няма как това съоръжение, проектирано преди повече от 40 години, да отговаря на съвременните спортни изисквания, така че да бъде провеждан добър тренировъчен и състезателен процес. Ето защо смятам, че всякакви действия по отношение на реконструкция на тези съоръжения би ощетило държавата, с оглед на това че българският спорт няма да получи своите модерни съоръжения. Заявките от предишното правителство да се налеят 50 милиона за основен ремонт, бих казала, че ще отидат в посока на това българският спорт да получи съоръжения, обърнати към миналото, без да бъдат ефективни и без да могат да се използват днес в съвременния спорт за състезания или за тренировъчен процес. Ако някой си направи труда поне да направи някаква експертиза, да види в европейските страни с какво разполагат модерните държави – с какви съоръжения, могат да стигнат до заключение, че е по-добре да се дадат 50 милиона за изграждане на чисто нови многофункционални спортни съоръжения, отколкото да се наливат пари в основни ремонти на съществуващите вече спортни съоръжения, които в никакъв случай, няма да отговарят на съвременните изисквания. Ето защо, аз съм прекратила обследването на останалите спортни съоръжения, с оглед на това, първо, да се изгради едно изключително добре мотивирано, обществено добре разгласено задание, което да даде възможност да се изготви един наистина добър инвестиционен проект. Защото, за да се изготви един добър инвестиционен проект, трябва да бъде изготвено едно добро задание, което да отговаря наистина на съвременните изисквания и на това, което българският спорт очаква.
#297 · speech
Благодаря, госпожо Министър. Заповядайте, господин Атанасов, за реплика. Няма проблем за просрочването на времето, госпожо Министър.
#298 · speech
Продължаваме Промяната
От отговора както на предишния въпрос, така и на този не съм удовлетворен. При предишния се беше стигнало до отстъпено право на строеж, което трябваше да бъде извършено до 31 май, въпросът щеше да бъде приключен и така щеше да бъде защитен и държавният интерес. Сега ми казвате, че сте спрели всичко по „Червено знаме“. Казахте в едно интервю, че проектът за „Червено знаме“ не трябва да се реализира, както и сега го потвърдихте. В края на годината прехвърлихте в „Сердика спортни имоти“ още 1 млн. лв. за проектиране на „Червено знаме“. Защо се харчат тогава тези средства, в случай че спирате това, което беше извършено от предишното правителство?
#299 · speech
Благодаря Ви за репликата, господин Атанасов. Заповядайте за дуплика, госпожо Министър.
#300 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз не знам кой Ви дава тази информация, но от предишното ръководство на „Сердика спортни имоти“ има оставен един проект за конструктивно обследване, който трябва да се състои в два етапа конструктивно обследване на съществуващите спортни съоръжения. Първият етап обхваща конструктивно обследване на плувен комплекс „Червено знаме“, като вторият етап трябва да бъде изпълнено конструктивно обследване на останалите спортни съоръжения. Не знам за какво отстъпено право на строеж говорите, тъй като това не съществува. Единственото, което искам да кажа тук, че това, с което съм се запознала като желание и като намерения, което е оставено в „Сердика спортни имоти“ по отношение на „Червено знаме“ е отделянето на 50 милиона за основен ремонт на съществуващите спортни съоръжения и, разбира се, имаше 1 млн. лв. за изработването на инвестиционен проект по отношение на тези спортни съоръжения. Последните няколко месеца по отношение на тези 1 млн. лв., близо 700 хил. лв. бяха преведени за такси общински и комунални услуги, които бяха необходими, за да се разплати дружеството. Ето защо ние възстановихме тези средства за 1 млн. лв. за изработване на инвестиционен проект, но пак казвам, с оглед на това, че ние сме министри от служебно правителство, с оглед на това, че всеки един момент нашият мандат може да приключи, ние не сме предприемали тези действия по изработването на инвестиционен проект, тъй като смятам, че за да бъде изработен качествен инвестиционен проект, трябва да бъде изработено качествено задание за този инвестиционен проект. Така че цялата спортна общественост и, разбира се, не само спортна общественост, но столицата и България в утрешния ден да разполагат с модерни спортни съоръжения, а не със съоръжения с препратка към миналото.
#301 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Третият въпрос към Вас не е за базата в Панчарево, а е относно фактическите резултати от реализирането на проекти от Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2021 г., финансирани общо със сумата от 5 млн. 404 хил. 991 лв. от народния представител Златан Златанов. Заповядайте, господин Златанов.
#302 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, спортът знаем, че има основна роля във възпитанието на нацията и съответно в този смисъл ще задам и настоящия въпрос по отношение на управлението на ресурсите, които са под юрисдикцията на Вашето министерство. Както е известно, според класацията на известната международна агенция Bloomberg българската нация е на първо място по поквареност. Ние сме едни от най-покварените не само в Европа, но и в света към настоящия момент, като критерият за поквареност е съобразно четири зависимости – наркомании, хазарт, тютюнопушене и алкохолизъм. Миналата година в Министерството на младежта и спорта на 12 януари е разпоредено обявяване, спешно провеждане на конкурси и изплащане парите на съответните спечелили бенефициенти по „Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл10.а от Закона за хазарта“ по общо четири теми, свързани с превенцията на хазартоманията, на различни други зависимости на агресията и насърчаване на здравословен начин на живот сред младежта. Общата сума от 5 404 991 лв., раздадена набързо на спечелилите бенефициенти – НПО-та и спортни клубове, е около пет пъти по-голяма в сравнение с предходната 2020 г. От тази сума четири бенефициента взимат съответно по 675 000 лв., няколко – по 250 000 лв., а останалите са в две подкатегории – финансиране до 150 000 лв. и до 100 000 лв. Има и свързани с един вестник 3 бенефициента спечелили общо около 1,5 млн. лв. Сред спечелилите са Българска федерация по ММА – София, Спортен клуб „Ипон“, Сдружение „Долината на Перперек“ – село Чифлик, Фондация „Не мигайте пред българското кино“ и други. Пари в размер на 118 хил. 149 лв. да бори хазарта получава и Българската асоциация на хазартните дейности, което според мен си е доста смешно. Ние даваме пари на съдържателите на казина и бинго зали да борят хазарта. Моите въпроси към Вас, госпожо Министър, са следните: Какви са фактическите и конкретните резултати от финансираната от Министерството на младежта и спорта с близо 5 млн. 500 хил. лв. превенция на хазартоманията, наркоманиите, табакоманията, алкохолизма, игровата адикция, агресията, насилието, езика на омразата и така нататък. С колко и реално относително намаля броят на страдащите от различни зависимости млади хора и броят на насилниците? Какви са фактическите и конкретните резултати от насърчаването от Министерството на здравословен начин на живот на българската младеж? Защо Министерството не позволява достъп до спечелилите проекти…
#303 · speech
Времето, господин Златанов.
#304 · speech
…и отчетите за извършените дейности към всеки един финансиран проект по въпросната Национална програма и считате ли, че сумата от 5 млн. 500 хил. лв. е правилно увеличена пет пъти, справедливо разпределена и целесъобразно изразходвана? Не е ли осъществена пряка и косвена корупция, госпожо Министър? Какво възнамерявате да направите по въпроса?
#305 · speech
Благодаря, господин Златанов. Заповядайте, госпожо Министър.
#306 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, в отговор на поставените от Вас въпроси по отношение на изпълнението на проекти по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта Ви предоставям следната информация: в началото на 2021 г. Министерството на младежта и спорта е обявило конкурсна процедура за кандидатстване с проекти по Националната програма за изпълнение на младежки дейности в три тематични направления. От 129 проектни предложения на неправителствени организации са одобрени и финансирани 50 проекта. Общата стойност на финансираните проекти е 5 млн. 404 хил. Всички финансирани организации са изпълнили дейности съобразно договора с Министерството на младежта и спорта. Настоящото ръководство на Министерството на младежта и спорта извърши цялостен анализ и преглед на изпълнението на политиките в областта на младежта, в това число и на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта, като с цел отстраняване на констатираните празноти и удовлетворяване на реални потребности на младежта в страната от страна на Министерството на младежта и спорта са предприети редица действия, като е разработена нова средносрочна национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта, вече приета и от последното заседание на Министерския съвет, която предоставя нова визия и променя обхвата на дейностите, които ще бъдат финансирани, с оглед да бъдат отстранени всички порочни практики. Средносрочният период на изпълнение на програмата ще доведе до възможност да се проследяват измененията в социалноотговорното поведение на младежите от началото на действие на Националната стратегия за младежта и отчитането на изпълнението на нейните цели ще улесни процеса на програмиране на политиките, ще повиши качеството на проектните предложения, ефективността и ефикасността на селекцията, мониторинга и контрола по разходване на публичния ресурс. На Вашия въпрос, свързан с достъп за информация по конкретната програма, Ви уведомявам, че не е вярно, че Министерството на младежта и спорта не предоставя достъп до информация за спечелилите проекти. Такъв е даван винаги когато е поискан по съответния ред и отговаря на законовите изисквания. В този смисъл в Министерството на младежта и спорта са постъпили четири заявления от физически лица за предоставяне на информации и данни по Програмата за хазарта. И на четирите питания от страна на Министерството е предоставен отговор съгласно изискванията на Закона за достъп до обществена информация. На Вашият въпрос, свързан със средствата, които се отделят по тази програма, ще отговоря следното, ще дам следното пояснение – нормата по чл. 10а от Закона за хазарта урежда годишните вноски за социалноотговорно поведение, които организаторите на хазартни игри са длъжни да правят, като част от мерки за отговорен хазарт. Приходите от тези вноски постъпват по бюджета на Националната агенция за приходите и след това се предоставят като годишен трансфер по бюджета на Министерството на младежта и спорта за разходване на одобрени проекти за младежки дейности. Тоест сумата от 5 млн. и 400 хил., близо 5 млн. и 500 хил. лв., е трансферирана сума по бюджета на Министерството съгласно чл. 10а от Закона за хазарта, а не е своеволно увеличена сума от страна на Министерството на младежта и спорта. Отделно новата средносрочна програма за изпълнение на младежки дейности гарантира средствата за финансиране на проекти да бъдат разпределяни отговорно, целесъобразно и справедливо. В изпълнение на тази цел са предприети и допълнителни мерки за одобряване на вътрешни правила, за администриране на Националната програма за младежта, с оглед прозрачност, предвидимост и справедливост по отношение на разпределяне на средствата, които касаят зависимост от превенции. Благодаря.
#307 · speech
Предс. Никола Минчев
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Златанов, заповядайте за реплика.
#308 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, дадените отговори от Министерството не са изчерпателни за лицата, които са искали достъп до тази информация. Те са повърхностни и не изчерпват в дълбочина същината на въпросите. На нас ни е ясно, че въпросните суми, които са усвоявани от Министерството, не са отишли по предназначение, а голяма част от тях се използват за захранване и на партийни каси. Ето защо Ви изострям вниманието в тази насока, като Ви моля да вземете съответните мерки, тъй като спортът е основен елемент от възпитанието на българската нация. Благодаря Ви.
#309 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Желаете ли дуплика, госпожо Министър? Заповядайте.
#310 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, споделям Вашата загриженост по отношение на начина, по който се разпределят средствата, които винаги са ограничени, и най-важният за нас приоритет е именно тези средства да достигнат до крайния бенефициент – именно младите хора в България. С оглед на това, да постигнем тази цел, беше разработена и новата Национална програма за изпълнение на младежки дейности, с оглед на това да бъдат включени младите хора като потенциален потребител, а не само като косвен участник в тези кампании и програми, и проекти. Ето защо за нас е важно българските млади хора да се чувстват подкрепени и обгрижени от страна на държавата и с оглед преодоляването на всички тежки пороци, които съпътстват младите хора в тяхното ежедневие, да бъдат ограничени до минимум. Действително споделям, че младите хора впоследствие и изследванията, които се правени, има голям процент от хора със зависимости по отношение на алкохол, наркотици, но нашата цел е именно тези средства да бъдат справедливо разпределени, така че да бъдат преодолени час по-бързо и по-скоро именно негативните последици и порочните практики. Разбира се, че порочните практики бяха налице и от предишното правителство. Опитвали сме в разработването на новите мерки и новата програма именно да преодолеем тази порочна практика и средствата да бъдат разпределяни максимално прозрачно и справедливо спрямо младежките организации. Благодаря.
#311 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. С това изчерпахме въпросите към служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева. Преминаваме към въпросите към служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков. Първият въпрос е от народните представители Петър Куленски, Ивайло Шотев относно извършване на проверка за бездействието на Община Батак по повод преместването на незаконно строителство в село Нова Махала, община Батак, област Пазарджик. Заповядайте, господин Куленски.
#312 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, бяхме сезирани от срещи с граждани, публикации в местната преса за незаконно строителство в село Нова Махала, община Батак. Това, което буди притеснение, е, че цитираните данни са за бездействие на органите на Община Батак, които отказват да изпълнят разпорежданията на ДНСК и да премахнат опасните обекти. Един от цитираните примери е за една стоманобетонна конструкция, за която още през месец юли 2020 г. е издадено разпореждане за нейното премахване. Повече от 28 месеца община Батак не прави абсолютно нищо. Нещо повече, с различни процедурни хватки шиканира процеса. Стигнало се е дотам Община Батак да прекрати процедурата по чл. 225а от Закона за устройство на територията, което е абсолютно нарушение на Закона. Подавани са редица жалби, включително до ДНСК, включително до президентската институция, до омбудсмана, като крайният резултат винаги е един и същи – Община Батак не премахва опасното строителство. Ето защо аз Ви питам: има ли данни за незаконно строителство в село Нова Махала, Община Батак и налице ли са данни за бездействието на Община Батак по премахването на това незаконно строителство? Благодаря Ви.
#313 · speech
Благодаря Ви, господин Куленски. Заповядайте, господин Министър.
#314 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Куленски, в отговор на поставените от Вас въпроси Ви предоставям информация, която получих от Дирекция за национален строителен контрол. В Дирекция за национален строителен контрол има получена жалба от госпожа Станислава Куртева срещу строеж: „Стоманобетонова плоча – тераса“, реализиран в имот с идентификатор 51874.501.447 в село Нова Махала, Община Батак. Същата е препратена на кмета на Община Батак с указания за извършване на проверка на място и по документи по изложеното в нея, предвид предоставените му правомощия по чл. 223 от Закона за устройство на територията и предприемане на последващи законосъобразни действия при установени нарушения. При проверката на място от служители на Община Батак е бил установен незаконен строеж, извършен без издадени строителни книжа, представляващ стоманобетонова плоча, изградена върху съществуваща тухлена стена, разположена на границата между имота с госпожа Станислава Куртева и съседния имот с идентификатор 51874.501.447 и достигаща до съществуващите в имота сгради с идентификатори 51874.501.447.1 и 51874.501.447.2. За установяване при проверката е бил съставен констативен акт № 1 от 5 август 2020 г., с който е било образувано административно производство по реда на чл. 225а от Закона за устройство на територията за премахване на строежа. С оглед предприемане на последващи действия спрямо констатирания незаконен строеж от общинската администрация е било изискано предоставяне на становище от инженер-конструктор относно влиянието на стоманобетоновата плоча върху конструктивната устойчивост на сградите с идентификатор 51874.501.447.1 и 51874.501.447.2. В ДНСК е било получено писмо с изх. № 24-00-94 от 21 май 2021 г. от кмета на Община Батак, съгласно което образуваното административно производство за премахване на незаконен строеж: „Стоманобетонова плоча – тераса“, реализиран в горния имот в село Нова Махала, Община Батак, се прекратява предвид заключението на предоставеното становище от инженер конструктор, а именно, че: „при разрушаване на изградената без строителни книжа „Стоманобетонова плоча – тераса“ е възможно да бъде нарушена целостта на сградата с идентификатори 51874.501.447.1 и 51874.501.447.2“. В отговор с писмо с изх. № ПЗ-1266-02-178 от 14 юни 2021 г. на ДНСК е било посочено, че в предоставеното конструктивно становище липсва изследване за предварително укрепване на прилежащите сгради с оглед последващо премахване на незаконното строителство, както и че прекратяването на образуваното административно производство за премахване на незаконния строеж следва да бъде в съответствие с изискванията на чл. 56 от Административнопроцесуалния кодекс. Във връзка с последващата жалба на госпожа Станислава Куртева срещу строежа с поставено искане за неговото премахване от ДНСК е била разпоредена проверка на място и по документи по случая, която да бъде извършена от служителите на РДНСК – Пазарджик, с оглед неговото пълно изясняване на фактическа и правна страна. В отговор в ДНСК е било получено писмо от началника на РДНСК – Пазарджик, в което са изложени резултатите от извършената проверка и дадените на кмета на Община Батак конкретни указания за законосъобразно приключване на случая. С писмо от 3 юни 2022 г. на кмета на Община Батак, заинтересованите лица и институции по преписката са били уведомени, че от общинската администрация са предприети действия за изготвяне на становище от инженер-конструктор за укрепване на прилежащите сгради, както и за указване на начин за безопасно премахване на незаконния строеж. В ДНСК е било получено писмо от 30 септември 2022 г. от кмета на община Батак, към което е приложена негова Заповед № 710 от 21 септември 2022 г. за премахване по реда на чл. 225а от Закона за устройство на територията на незаконен строеж „Стоманобетонова тераса“. Заповедта е била обжалвана с депозирана в Община Батак жалба. С писмо с изходящ номер на Община Батак окомплектованата преписка е била изпратена в Административния съд. Във връзка с Вашето искане искам все пак да обърна внимание, че наистина тази категория строеж е от правомощията на кмета на Община Батак. Както виждате, ДНСК е свършила изцяло своята работа и в момента заповедта на кмета, която е издал за премахване, е в Административния съд.
#315 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Куленски.
#316 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Разбирам, че тази категория строежи следва да се премахнат от общинската администрация, но от друга страна пък, ДНСК има правомощия да контролира общинската администрация, когато тя не изпълнява законовите изисквания. Аз се срещнах с въпросната жена, която Вие цитирахте няколко пъти, и съм наясно с цялата тази кореспонденция, която се е разменяла между институциите. Тя ми съобщи, че е била привиквана в Община Батак и е била молена да оттегли жалбите си. Искам да знаете това нещо. Също така в местната преса се появи една статия, съжалявам, че не нося вестника да Ви я покажа: „Семейство четири години живее в кошмар, бетонирано от кмета.“ Мисля, че това не може да продължава, ако искаме ние българските граждани да имат доверие в българските институции. Това, което мен ме притеснява, е, че се навеждат доводи във въпросните публикации, че с бездействието на общинарите всъщност се обслужват интересите на активисти на една партия, която доминира в Общинския съвет в Община Батак. Ако това се окаже вярно, господин Министър, считам, че е напълно недопустимо заради политическата конюнктура да се поставят под заплаха здравето и живота на българските граждани. Ето защо аз Ви моля Вие с всички законови позволени средства да упражните правомощията си, за да бъде премахнато това незаконно и опасно строителство и българските граждани да придобият вяра в българските институции. Благодаря Ви.
#317 · speech
Благодаря Ви, господин Куленски. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Шишков.
#318 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Единствено ще добавя, защото въпросът Ви беше дали има незаконно строителство, няколко пъти го казах: категорично има незаконно строителство, категорично е в правомощията на кмета на Общината да бъде премахнато. Това обаче, което все пак трябва да отбележим, е, че в момента имаме заповед на кмета и, разбира се, тази заповед е като административен акт – може да бъде обжалвана от заинтересованите страни, в случая е обжалвано, тоест преписката в момента е в съда. Надяваме се обаче, че кметът на Общината е направил така заповедта, че да не падне по формални причини, но това към този момент, в тази позиция не можем да извършим никакъв допълнителен контрол. След решението на съда мога да Ви кажа, защото наистина не знам кога ще приключи делото, но ако решението на съда е в границите, когато е служебният кабинет на работа, тоест ще бъде проверено от мен и от служителите на ДНСК, за да продължим съответните действия.
#319 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това преминаваме към втория въпрос, който е от народните представители Димитър Недялков и Настимир Ананиев относно състояние и безопасност на участък от път Русе – Бяла. Заповядайте, господин Недялков.
#320 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, колеги! Предвид факта, че сме задали своя въпрос в края на месец ноември, а отговорът е днес – на 6 януари, може би добро стечение на обстоятелствата е, че времето досега беше хубаво и топло. Днес обаче въпросът е още по-актуален, така че наистина може би някой си знае работата, предвид прогнозите за влошаване на времето. Моят въпрос е свързан с участък от пътя Русе – Бяла. Участъкът от пътя Русе – Бяла е публично известен с високата си натовареност и големия брой пътнотранспортни произшествия. Към настоящия момент смятаме, че пътната настилка, маркировката и обезопасителните съоръжения не отговарят на действащите нормативни изисквания в областта на пътната безопасност. Съгласно предоставена информация от граждани, които често пътуват по гореспоменатата отсечка, в условията на намалена видимост и по специално при мокра настилка – това, което предстои, без значение от външната температура, на практика не се вижда никаква, повтарям, никаква маркировка. Молим да бъде предоставена информация: Първо, отговаря ли положената боя на пътния участък на светлоотразителния стандарт за пътна маркировка? И второ, какви конкретни действия ще бъдат предприети в най-кратки срокове за обезпечаване сигурността и живота на гражданите, използващи по-горната отсечка? Благодаря Ви.
#321 · speech
Благодаря Ви, господин Недялков. Колеги, бих искал да Ви кажа, че до 15,00 ч. е парламентарният контрол и имаме още половин час, което би трябвало да стигне за настоящия въпрос, за въпрос от народния представител Албена Върбанова, за въпрос от народния представител Марио Рангелов, мисля, че и за въпрос от народния представител Петър Петров, но след това има въпрос от народния представител Танер Али. Може би сте някъде на границата, господин Али. Заповядайте, господин Министър.
#322 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Недялков, във връзка с поставения от Вас въпрос ще Ви запозная с информацията, подадена ми от Агенция „Пътна инфраструктура“. Във връзка с повишената аварийност на участъка от път I-5 между град Русе и град Бяла са били предприети мерки за намаляване на пътнотранспортния травматизъм. Със Заповед от 27 април 2022 г. на председателя на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ е била сформирана междуведомствена работна група, в която са участвали и представители на Агенция „Пътна инфраструктура“. Задачата ѝ е била да извърши обследване и анализ на всички фактори, които са предпоставка за настъпването на пътнотранспортни произшествия на път I-5 в участъка от град Русе до град Велико Търново и са предложени мерки. В началото на юни 2022 г. е бил изготвен доклад от председателя на междуведомствената работна група, представител на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. В него освен резултати от проверката, констатации, анализи, са били посочени и мерки за намаляване на транспортната аварийност както по отношение на пътната инфраструктура, така и по контрола на движението по пътищата. Във връзка с мерките, касаещи републиканската пътна мрежа, е взето решение те да бъдат прилагани поетапно при извършване на основни и текущи ремонти на участъка от път І-5. На този етап част от мерките са заложени в изготвяне на технологични проекти за текущ ремонт на отсечките от първокласния път. На следващия етап при планиране на нужните ремонти в област Русе също ще бъдат заложени предписаните мерки за тази отсечка. Тази година е бил реализиран проект за обезопасяване на кръговото кръстовище при град Бяла, с което се очаква пътнотранспортният травматизъм да намалее. В периода 2019 – 2021 г. са били извършени ремонти на републиканския път І-5 Русе – Бяла по Програмата „Текущ ремонт и поддържане“ в четири участъка – от края на град Русе до км 54 след кръговото на град Бяла. Извършено е било и фрезоване на пътната настилка, полагане на неплътен асфалтобетон с полимеромодифициран битум, полагане на плътен асфалтобетон и полимеромодифициран битум и набита фракция, попълване и подравняване на банкети, частичен ремонт на малки и големи съоръжения, ландшафтно оформяне, частична подмяна на ограничителните системи и вертикалната сигнализация, полагане на нова хоризонтална маркировка тип „студен пластик“. Тази година е било извършено едноплощно мащабно изкърпване на пътната настилка от км 54 до границата с област Велико Търново. Положена е била и нова хоризонтална маркировка тип „студен пластик“ в участъка от км 44 до 65 и подмяна на ограничителните системи, деформирани след пътнотранспортните произшествия. Със сигурност пътят не е в много добро състояние, със сигурност, както виждате, периодично се полагат усилия за това да бъде ремонтиран пътят, но истината е, че в този участък единственото спасение е изграждането на автомагистралата, която е от Русе, Бяла, обхода на Бяла, включително Велико Търново, включително до Маказа. Това, което за мен основно сме направили като служебен кабинет, знаете, че одобрихме като национален обект този участък. Одобрих подробен устройствен план, в момента включително тече фаза на проектиране за участъка Русе – Бяла и обхода на Бяла като магистрала. Така че аз лично очаквам, че с построяването на този участък тези въпроси за поддържането на сегашния път ще отпаднат и ще имаме изключително по-безопасен път. Начинът да бъде превъзмогнат този проблем е построяването на магистралата в този участък, иначе със сигурност тези въпроси, колкото и колегите от АПИ да се стараят да поддържат пътя или пътните фирми, със сигурност този проблем винаги ще съществува.
#323 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Желаете реплика – заповядайте, господин Недялков.
#324 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър, но въпросът беше конкретно за маркировката. Чух, че е поставен термопластик и така нататък. Аз лично Ви гарантирам, тъй като съм народен представител от 19 МИР – Русе, че пътувам по този път, пътуваме и в тъмно време, в мокро време и Ви казвам, че тази маркировка не се вижда, няма я. Нощем, в тъмната част на денонощието тази маркировка я няма в по-голямата част от участъка. Да, магистралата е нещо хубаво, кога ще стане – ще видим! Слушали сме много за магистрали, засега не се получават. Така че моят въпрос беше за маркировката, честно казано, не съм доволен от отговора. Благодаря Ви.
#325 · speech
Благодаря Ви, господин Недялков. Заповядайте, господин Шишков, за дуплика.
#326 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Недялков, със сигурност маркировката, за която говорите не е в добро състояние. Със сигурност. За съжаление, това не е единствената маркировка, която е в лошо състояние в България. Полагат се изключителни усилия за ремонтиране на критични участъци от републиканската пътна мрежа. Тоест това, което казвате, по никакъв начин не оспорвам. Със сигурност, ситуацията не е такава, каквато на всички ни се иска. Всички пътуваме по пътищата на България и всички искаме да имаме много по-добри пътища. Единственото, което ме притесни във Вашата дуплика в момента, е, че казахте, че магистралата, когато стане. Магистралата трябва да стане и не само тази магистрала, трябва да станат изключително бързо, защото пътят, по който можем да намалим пътнотранспортните произшествия и да се движим нормално в тази страна, както всички искаме да се движим, е да изградим всички магистрали. Така че не оспорвам Вашия въпрос, че състоянието на пътя не е добро. Със сигурност ще обърна внимание на колегите от АПИ, защото информацията, която Ви прочетох, беше от АПИ. Вярвайте, разчитам, наистина на всички Вас в тази зала, защото Вие сте политическите сили на тази страна, наистина да продължите тази кампания за изграждането на всички магистрали, независимо по какъв икономически механизъм. Това е пътят да се движим по пътища, по които искаме да бъдем, а иначе в момента даваме пари да кърпим пътища и на практика за тези пари, нито имаме нови пътища и накрая пътищата, които кърпим, са в добро състояние, защото потокът, който се движи по тези пътища, е толкова голям, че ги унищожава изключително бързо.
#327 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това преминаваме към въпрос от народния представител Албена Върбанова относно основен ремонт на път II-29 Генерал Тошево – Гранично контролно-пропускателен пункт „Кардам“. Заповядайте, госпожо Върбанова.
#328 · speech
ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, и ние разчитаме на Вас. Всъщност не само Вие на нас, както каза колегата във връзка с маркировките, и напълно съм съгласна с него. Народен представител съм, избран от Добруджа, и като тръгна от Добрич през Силистра – Русе – Свищов, маркировка липсва. В момента с тези мъгли предполагам, че Вие самият знаете до какво може да се стигне. Моят въпрос е – задавала съм го тук в три народни събрания. Проблемният път е Генерал Тошево – Кардам – Граничен пропускателен пункт „Кардам“. Това е вратата на България от Северна Европа и когато пътуваш по този път от Генерал Тошево към граничния пункт в изключително окаяно състояние път и преминеш оттатък в Румъния, това можем да кажем, че тотално нарушава европейския имидж и международния имидж на нашата страна, но не само в това е проблемът. Окаяното състояние на пътя предизвика редица пътни произшествия и много протести на гражданите от село Кардам и Генерал Тошево. Преди няколко дни в продължение на цяла седмица там опашката беше повече от шест километра. Вярно е, че Вие обещахте в отговор на един от предните въпроси, че ще изкърпите пътя, и пътят е изкърпен, но там липсва елементарна маркировка, няма мантинели, няма допълнителни съоръжения, което нарушава наистина сигурността на гражданите в района. Скоростта, с която се движат тези товарни автомобили предимно, също заплашва и застрашава сигурността на населението. Многократно сме се срещали с предишни министри и с предишния министър. Беше ни обещано, че ще бъде направен технически проект и когато техническият проект между Кардам и Граничния пункт е готов, ще се предвиди цялостен ремонт. Въпросът ми е: има ли готов технически проект? Ще има ли цялостен ремонт? На каква стойност? Кога ще започне този ремонт? Благодаря.
#329 · speech
Благодаря, госпожо Върбанова. Заповядайте, господин Министър.
#330 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Върбанова, във връзка с поставения от Вас въпрос, Ви предоставям информацията, подадена от Агенция „Пътна инфраструктура“. През 2021 г. са били възложени дейности по ремонтно-възстановителни работи на участъци от републикански път II-29 Варна – Аксаково –Добрич – Генерал Тошево – граница Румъния от км 71 до км 77 и от км 82 до км 84 на стойност малко над 5 млн. лв. Обектът е преходен и затова е бил заложен за довършване в ремонтната програма на АПИ за тази година. Заложен е бил ремонт на 7,7 км, включващ земни работи, ландшафтно оформление, ремонт на пътната настилка с полагане на два нови пласта асфалтобетон – изравнителен и износващ, на пътните съоръжения и техните принадлежности, конструктивен ремонт на големи съоръжения, доставка и монтаж на нови ограничителни системи, пътни знаци и хоризонтална маркировка. През миналата година са били демонтирани старите ограничителни системи, изградена е била дренажна система, извършено е фрезоване на пътната настилка и кърпежи след фрезоване, премахната е излишната крайпътна растителност. По време на ремонта са се появили деформации на железопътния надлез при км 76, който е в обхвата на обекта. Специалисти от Института по пътища и мостове са извършили обследване на съоръжението и са констатирали, че деформациите на мостовата конструкция в зоната на Стълб 2 са предпоставка за аварийно състояние на надлеза. За съжаление експертите са констатирали, че обемът и вида възстановителни работи на съоръжението са извън позволения обхват на дейности по програма „Текущ ремонт и поддържане“ и съоръжението следва да се планира за основен ремонт. Този въпрос ще се разгледа при изготвянето на инвестиционната програма на АПИ за 2023 г. с оглед включване на съоръжението в програмата за проектиране за възлагане на технически проект. Поради големия трафик към граничния пункт и престоя на тежкотоварни автомобили преди границата в целия участък има образувани множество нови повреди, а в участъка от км 83+610 до км 83+852 и дълбоки дупки, слягания и коловози, което налага извършване на локален ремонт. Със завършването на обекта по изработения технологичен проект и полагане на нови асфалтови пластове ще се възстановят транспортно-експлоатационните качества на пътя. Това ще може да се направи след провеждане на нова процедура за избор на изпълнител за текущ ремонт и поддържане и съответно възлагането му по новия договор. Имам уверението от Агенция „Пътна инфраструктура“, че е предприела необходимите действия за подобряване на транспортно-експлоатационните качества на път II-29 за осигуряване безопасни и комфортни условия за движение.
#331 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Заповядайте, госпожо Върбанова, за реплика.
#332 · speech
Албена Вълбанова
ДБ
Благодаря, господин Министър. Всъщност разбрахме, че ще стане, и моят въпрос беше кога ще стане? По-важното и належащо сега е да се извърши маркиране на пътя, каквото е възможно за сигурността през този зимен сезон, говоря. Нито мантинели, нито допълнителни съоръжения, а съм сигурна, че е възможно дори нещо временно да се сложи. Моят въпрос беше: кога хората от село Кардам и Генерал Тошево могат да се успокоят най-после?
#333 · speech
Благодаря, госпожо Върбанова. Заповядайте, господин Министър.
#334 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Във връзка с Вашата дуплика ще Ви отговоря, че наистина пътищата във всяка част от държавата са в състоянието, за което Вие говорите за този път. Това, което можем да направим сега, е да поискам от Агенция „Пътна инфраструктура“ да започне да коригира самите мантинели по пътя, защото за мантинелите имаме възможност да възлагаме ремонт на мантинели. Чисто правно обаче тогава, когато служебният кабинет встъпи в длъжност знаете много добре и ако не сте разбрали, ще го повторя: ние имахме няколко проблема и на практика нямахме договори, включително и за зимно почистване, имахме изтекли договори за маркировки. Знаете, че осигурихме договори за зимно почистване. В момента ще започне процедура за възлагане на маркировките, така че проблемът с маркировките, тъй като вече втори въпрос ми задавате за тях, е чисто правен. Надяваме се, максимално бързо да го решим, защото това е изключително сериозен проблем. Това, което можем да направим и правим, защото може би сте забелязали, че в част от магистралите и част от пътищата в момента подменяме мантинели, и това, което можем да правим в държавата, го правим. Ще обърна внимание на колегите от АПИ – каквото могат в момента да възложат подмяна на мантинели в тези критични участъци. Относно цялостното ремонтиране на пътя мисля, че разбрахте, в края на краищата оттук нататък, когато строим и правим основни ремонти, трябва да имаме проекти и разрешения за строеж. Надявам се, през 2023 г. да имаме влязло в сила разрешение за строеж, одобрен проект за укрепването на моста и всички други съоръжения, които са необходими за ремонтирането на пътя, за да може да се даде фронт да се ремонтира пътя. Много добре знаете, че когато следва възлагане на обществени процедури, няма гаранция дали няма да има обжалване или не в хода на обществената процедура по възлагането на проектирането, така че мисля, че никой не може да Ви гарантира кога ще започне. Мога да Ви гарантирам, че в рамките на 2023 г. ще бъде обявен конкурс за възлагане на проект, така че да може да се отпуши този срок. Надявам се, проектантите да не стигат до там, че да обжалват конкурса, за да може наистина да се даде ход на всеки ремонт, който е необходим в България. Навремето бях призовал пътните фирми да не обжалват поръчките, които бяха за зимното почистване, те го направиха, така че сега пак призовавам всички фирми, които ще участват във всички конкурси за проектиране и ремонт на пътища, да не търсят излишни юридически конфронтации, за да може да бъдат възлагани максимално бързо всичките основни ремонти и укрепване на съоръжения, за да може да тръгнем в нова посока.
#335 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Марио Рангелов, който е относно ремонт по републикански път ІІІ-3402 в област Плевен в участъка до град Славяново, община Плевен. Заповядайте, господин Рангелов.
#336 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Колеги, господин Министър! Въпросът ми е относно ремонт на републикански път ІІІ-3402 в област Плевен в участък от село Коиловци до град Славяново. Уважаеми господин Министър, в края на 2020 г. се води кореспонденция от Районното управление на МВР – град Пордим, от кмета на град Славяново с Агенция „Пътна инфраструктура“, с областната управа относно участъка от 0 до км 10+600, който участък създава предпоставки за ПТП. Това е участъкът, водещ до ферибота в Никопол. До този момент не са предприети никакви ремонтно-възстановителни дейности въпреки кореспонденцията. В тази връзка въпросът ми към Вас е кога ще бъдат предприети необходимите мерки и действия за основен ремонт или рехабилитация на пътния участък от 0 до км 10+600 в участъка на град Славяново. Благодаря Ви.
#337 · speech
Благодаря Ви, господин Рангелов. Заповядайте, господин Министър.
#338 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Рангелов, в отговор на Вашия въпрос бих искал да Ви запозная с предоставената ми информация от Агенция „Пътна инфраструктура“: Републикански път ІІІ-3402 е на територията на две области: Плевен и Ловеч, а в област Плевен е в две общини: Плевен и Пордим. Третокласният път свързва малките населени места от двете области с републикански път I-3 Бяла – Ботевград. Град Славяново е в община Плевен, област Плевен. На територията на областта участъкът е с обща дължина близо 30 км – от км 0+000 до км 30+618. В регулацията на Славяново път III-3402 е от км 8+548 до км 11+010, като от км 10+54 до км 11+010 отсечката е била рехабилитирана през 2012 – 2013 г. и е в задоволително състояние. Състоянието на пътната настилка в отсечките от км 0+000 до км 10+654 и от км 21+763 до км 30+618 на път ІІІ-3402 е незадоволително. Асфалтови работи са били изпълнявани основно до 1979 г. През 2021 г. по Програмата за текущ ремонт и поддържане са били извършени в голям обем машинно изкърпване на настилката в участъка от км 21+763 до км 30+618, но следва да се планират още ремонтни работи. В участъка от км 10+654 до км 21+763 е била извършена рехабилитация през 2013 г. Състоянието на трасето е добро. На отделни места по настилката се регистрират пукнатини, мрежовидни пукнатини, слягания. Съгласно подготвяна ремонтна програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2023 г. се предвижда възлагане изготвянето на технологичен проект за ремонт на участъка от III-3402 от км 0+000 до км 10+000. Изготвянето на проект е първата стъпка за предприемането на качествени строително-ремонти работи. До изработването на технологичен проект пътят ще се поддържа по текущ ремонт и поддържане, като в месечното задание за декември са планирани 500 м2 изкърпване на най-опасните дефекти по настилката на участък от км 1+800 до км 8+500 при благоприятни метеорологични условия. След края на зимния сезон според финансовите средства ще се планира изкърпване на настилката в по-голям обем. За подобряване състоянието на участъка в регулацията на град Славяново от км 8+372 до км 10+654 е необходимо цялостно полагане на асфалтови пластове, което ще се изпълни след изготвяне и приемане на технологичния проект.
#339 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Рангелов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#340 · speech
ДПС
Господин Министър, от Вашето изложение разбрах, че точно за този участък, за който задавам въпрос, не са правени ремонтни дейности от 1979 г. Да, благодаря Ви за това, което Вие изложихте за останалите участъци. Но моят въпрос беше конкретен за този участък. Виждам, че и за зимното поддържане също не са предвидени в този участък някакви изкърпителни работи. Затова молбата ми е да ми кажете: възможно ли е и в какъв срок да се предвидят в точно този участък, за който е въпросът ми, някакви работи, свързани с това да предотвратим евентуални ПТП-та в този участък? Говорим Коиловци – Славяново. Благодаря Ви.
#341 · speech
Благодаря Ви, господин Рангелов. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#342 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Възложил съм на Агенция „Пътна инфраструктура“ по всички обекти, където има недобро състояние на пътя, в рамките на зимното почистване, където е възможно, да бъдат направени такива дейности. Така че лично ще проверя това, което Вие ме питат, дали е планирано и дали може да се случи. За съжаление, това, което всички питате за всеки отделен път, е състоянието на нашата републиканска пътна мрежа и тя се влошава с всяка изминала година, защото имаше, знаете, проблеми, свързани с начина на възлаганията на основните и текущите ремонти, с което мисля, че достатъчно всички се запознахте с тези казуси. Обаче според мен основният проблем е първо това, че финансирането на републиканската пътна мрежа не е достатъчно, а то не е достатъчно, защото целият икономически механизъм за строителството на пътища, магистрали и поддържането им наистина не може да падне изцяло върху тежестта на държавния бюджет. Затова отново казвам, да, ще обърна внимание на всеки въпрос, който ми задавате за конкретни пътища. Вярвайте ми, че след всеки въпрос водя разговори с колегите от АПИ, но разберете, че бюджетът е ограничен и трябва всички ние, и то основно Вие да намерите механизъм, по който да се финансират пътищата в България. Това, което мога да направя и съм в процедура, и съм решил да го направя, е да поискам от АПИ с моя заповед, подготвяме я в момента, да ми предоставят състоянието на всички пътища в България. И тогава наистина всички ще разберем за колко пари е необходимо да бъде възстановена на практика пътната част на България, защото пътищата ни са в изключително лошо състояние. Не казвам, че ме е срам, когато ме питате и Ви отговарям за всички пътища, защото в края на краищата съм служебен министър на регионалното развитие от четири-пет месеца, но това, което Вие ме питате, всички депутати, съвсем с право, за съжаление, е картинката на нашите пътища в България. Всички пътища са на практика в това състояние, разбира се, с дребни нюанси.
#343 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. И последният въпрос за днес е от народния представител Петър Петров относно резултати от извършена проверка на ремонта и въвеждането в експлоатация на площад „Йордан Радичков“ в град Берковица.
#344 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на 30 ноември сте сезиран писмено със сигнал за необходимост от спешна проверка дали има некачествен ремонт на площад „Йордан Радичков“ в град Берковица и на 2 декември сте запознат с констатациите, които са от март месец, от май месец от инспектори на ДНСК относно нередности, които са от съществено значение при реализацията на този проект, с искане да разпоредите проверка на невидимите части от въпросния обект – на всички скрити дейности от строително-монтажните работи. Този конкретен обект е финансиран с едно постановление на Министерския съвет първоначално за сумата от 1 млн. лв. и впоследствие е имало искане на кмета на община Берковица към Общинския съвет за довършването му за още 300 хил. лв. Но са установени редица нередности по време на неговия строеж както по отношение на уникалния розов берковски мрамор, така и по отношение на доклад на ДНСК от 21 март, където е констатирано, че заключителният доклад на фирмата, упражняваща така наречения независим строителен надзор, не отговаря на фактическата обстановка. Както от страна на Агенцията за държавна финансова инспекция, която е извършила проверки в периода февруари – юни 2022-а и е представила доклад с писмено експертно заключение със, забележете, констатирани множество неизвършени, но актувани, приети и платени от възложителя строително-монтажни работи, стойността на които към днешна дата с предвидените по ЗДФИ лихви надвишават сумата от 60 хил. лв., и специалисти, които са написали заключение по един последващ доклад и проверка на ДНСК от 27 май 2022 г., цитирам: „Изреденото е безспорно несъответствие на строежа и на изпълнените СМР с основните изисквания към строежите съгласно чл. 169, ал. 1, т. 1 и т. 4 от ЗУТ.“ Затова, господин Министър, тъй като правихме и среща с Вас касателно приемателната комисия, която трябваше да се събере на 7 декември, Ви задавам въпроса: какви са резултатите от назначената и проведената проверка на скритите работи на некачествено ремонтирания площад „Йордан Радичков“ в град Берковица? Ако не са готови, то кога ще бъдат оповестени и съответно въведен ли е в експлоатация този обект, ремонтиран за 1 млн. 300 лв., и издадено ли му е разрешение за ползване след заседанието на Държавната приемателна комисия от 7 декември 2022 г.? Благодаря Ви.
#345 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Министър.
#346 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, в отговор на Вашия въпрос бих искал да Ви запозная с предоставената ми информация относно структурите на МРРБ, макар че ние наистина се виждахме и водихме задълбочени разговори в тази посока. Със заповед № РД-19-612/18.11.2022 г. на началника на ДНСК е назначена Държавна приемателна комисия за строеж: „Реконструкция на част от площад „Йордан Радичков“, намиращ се в поземлен имот 03928.511.543 по кадастралната карта на град Берковица, и парк-градина, намиращ се в поземлен имот 03928.511.542 на град Берковица“, въз основа на заявление и представени документи по чл. 4, ал. 2 от Наредба № 2 от 2003 г. за въвеждане на обекта в експлоатация. Съгласно чл. 12, ал. 2 от Наредба № 2 от 2003 г. Държавната приемателна комисия въз основа на огледа на строежа, представените документи, разискванията на нейните заседания и становища на членовете ѝ съставя протокол образец 16 с предложение за издаване на разрешение за ползване на строежа или с предложение за отказ за издаване на разрешение за ползване. В изпълнение на Заповед № РД-19-612/18.11.2022 г. е проведено първо заседание на Държавната приемателна комисия на 7 декември 2022 г., на което са присъствали всички членове на ДПК и е съставен протокол. Видно от съставения протокол на Държавната приемателна комисия от 7 декември 2022 г. в процеса на работата си ДПК е извършила преглед на представената строителна документация. Представената документация е описана и приложена към окончателния доклад на лицето, упражняващо строителен надзор на строежа: – Одобрени проекти, предадената на 14 април 2022 г. екзекутивна документация в Община Берковица, Разрешение за строеж № 6 от 26 февруари 2021 г., издадено от главния архитект на Община Берковица, заверено „влязло в сила на 17.03.2021 г.“ от органа, който го е издал, заповедна книга за строежа № 13/18 март 2021 г. и заверена от управителя на „Дикрил консулт” ЕООД; – Актове и протоколи, документи, удостоверяващи състоянието на вложените строителни продукти. Съставените и оформени актове и протоколи съгласно изискванията на Наредба № 3 от 2003 г. имат доказателствена сила при установяване на обстоятелствата, свързани със започване, изпълнение и въвеждане в експлоатация на строежите съгласно чл. 1, ал. 4 от Наредбата. Лицата, съставили актовете и протоколите, носят солидарна отговорност за достоверността на съдържащите се в тях данни. Контролът на строителните продукти по чл. 169а, ал. 1 от ЗУТ се осъществява от консултанта при извършване на оценката на съответствието на инвестиционните проекти и при упражняване на строителен надзор. По отношение на количества и цени на използваните материали при изграждането на строежа органите на ДНСК и Държавната приемателна комисия нямат компетентност за извършване на проверка. На проведеното заседание на 7 декември 2022 г. от представителя на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ е изразено писмено становище от 07.12.2022 г., съгласно което за въвеждането в експлоатация на строежа следва да бъде представено положително писмено становище от министъра на културата. На заседанието на Комисията е разгледан сигнал от господин Милован Пантелеев – общински съветник в Общински съвет, град Берковица, във връзка с назначената Държавна приемателна комисия, постъпил в Дирекцията за национален строителен контрол. При извършения оглед на строежа е установено следното: изпълнени са настилки, изпълнени павета, изпълнена стъклокерамика на дъното на фонтана, счупен прожектор на дъното на фонтана. Във връзка с постъпилия в ДНСК чрез МРРБ сигнал от господин Милован Пантелеев – общински съветник в Общински съвет, град Берковица, от Държавната приемателна комисия са изискани от проектанта по част „Архитектура“ и от главния архитект на Община Берковица писмени становища по изнесеното в сигнала с оглед установяване законосъобразното изпълнение на строежа в съответствие с техническите изисквания и одобрения инвестиционен проект и екзекутивна документация, предадена в Община Берковица. Предвид гореизложеното за отстраняване на горните забележки е определена дата за следващо заседание на 19.12.2022 г. На 22.12.2022 г. е прекратена Държавната приемателна комисия – виждам как погледнахте – във връзка с това, че има включително постъпил сигнал от прокуратурата.
#347 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Петров.
#348 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, няма как да не благодаря на първо място за доста изчерпателния отговор, който, макар и да пресрочи времето за това, ни даде доста подробна информация с конкретни данни и обстоятелства, които са важни не само за нас, а и за местната общественост относно начина, по който е бил извършен този строеж. Благодаря Ви и за съдействието, което ни оказахте по отношение на проверката за това дали има некачествено извършен ремонт на този строеж, тъй като проверката на харченето на държавни и общински пари следва да бъде приоритет не само за народните представители, а и за органите на държавната и местната власт. Затова не мога да не съм доволен, че е прекратена на 22 декември тази приемателна комисия не само заради сигнала в прокуратурата, а и заради многобройните нередности, които са посочени от множеството подавани сигнали и доклади, които са изготвени от съответните компетентни институции. Разбира се, тъй като цялата процедура е в компетенцията на ДНСК и съответно във Вашето министерство, ние ще се надяваме контролът да продължи да бъде упражняван по отношение на евентуалното приемане на този строеж и все така да продължавате да помагате на местната общественост и на гражданите на Берковица в случаите, когато те Ви сигнализират за нередности, защото в крайна сметка законността и качествено извършваните ремонтни работи са важни за цялото общество. Казвам го като човек, който по време на есенната предизборна кампания е посещавал този площад и няма как да е бил доволен от извършваните там строително-монтажни работи на фона на чисто новия джип, който си беше купила Община Берковица. Благодаря Ви.
#349 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Дуплика желаете ли, господин Министър? Не. Заповядайте, господин Али, последен въпрос.
#350 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Благодаря Ви. Искам да засегна един много важен въпрос, защото не че всички други не бяха важни, напротив, винаги към министъра на регионалното развитие има достатъчно много въпроси, защото касаят инфраструктурата в Република България. Но аз, като народен представител от Пловдив, искам да Ви задам следния въпрос: в град Пловдив, квартал Столипиново, район Източен, съществува огромен проблем, който чака своето решение повече от 15 години. Става въпрос за множество течове от амортизирана питейна водопроводна мрежа, която наводнява жилищни кооперации, находящи се на ул. „Батак“ № 44, вх. Г и жилищни кооперации на същата улица от № 4001 до 4004. Същият проблем с наводняването на избите е налице и на ул. „Сокол“ от № 1 до № 39 включително. Това са жилищни кооперации с постоянно наводнени изби. Този огромен нерешен с години проблем, първо, създава голямо неудобство на живущите, които не могат да ползват избите си по предназначение. Второ, това компрометира железобетонните конструкции на гореописаните кооперации, пътната инфраструктура, където водата се лее в междублоковите и жилищните пространства. И трето, но не на последно място, е предпоставка за разпространението на болести у хората и животните. В тази връзка моят въпрос към Вас е: повереното Ви ведомство какви мерки и действия ще предприеме по проблема и в какви срокове ще стартират ремонтните дейности по него? Благодаря Ви.
#351 · speech
Благодаря Ви, господин Али. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#352 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Али, в отговор на Вашия въпрос бих искал да Ви запозная с предоставената ми информация от отговорните структури в МРРБ. ВиК – Пловдив, в качеството си на оператор предоставя водоснабдителни и канализационни услуги на потребителите на обособената територия на област Пловдив. Осигуряването на непрекъснатост на водоподаването, повишаването на надеждността и подобряването на качеството и ефективността на предоставяните услуги са част от целите, заложени в договора, към които ВиК – Пловдив, се отнася с необходимата грижа и отговорност. В своята дейност дружеството спазва стриктно действащата нормативна уредба в Република България. ВиК – Пловдив, полага необходимите грижи и постоянство при поддържането на уличната водоснабдителна и канализационна мрежа в кв. „Столипиново“, включително и на всички цитирани улици, засегнати в запитването Ви. Обръщам Ви внимание, че съгласно чл. 6 от Наредба № 4 от 14 септември 2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, услугите за водоснабдяване и канализация се осъществяват от оператора до границата със сградната водопроводна инсталация или вътрешната – площадкова, дворна водоснабдителна мрежа на потребителите. В тази връзка повдигнатите от Вас проблеми засягат основно състоянието на вътрешната разпределителна мрежа в жилищните блокове в кв. „Столипиново“, което е грижа и отговорност на живущите в тях и не влиза в преките задължения на ВиК – Пловдив, което не стопанисва, поддържа и експлоатира вътрешните сградни инсталации. Въпреки това ВиК операторът е готов да откликне и остава в готовност да окаже пълно съдействие чрез предоставяне на експертни консултации и техника на живущите с цел извършване от тяхна страна на необходимите ремонтни дейности по подобряването и възстановяването на вътрешните ВиК инсталации. Като цяло уличната водопроводна и канализационна мрежа в кв. „Столипиново“ на гр. Пловдив се намират в добро експлоатационно състояние и функционира нормално. Регулярно и при възникнали аварии се извършват планови и аварийни ремонти.
#353 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Али.
#354 · speech
ДПС
Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора, но в една европейска България и европейски град на културата, избран като такъв град Пловдив, тази гледка е просто много нелицеприятна. Аз искам тук да Ви предоставя едни снимки от уличната мрежа (показва снимки), не от блоковото пространство, където се оттичат води и по улицата се лее питейна вода. Каква е ерозията, дали е в самото блоково пространство, или е извън, или е от тип, който е компетентен към ВиК – Пловдив, това е редно да бъде проверено и от Ваша страна с комисия, за да се установи точно къде са тези аварии, защото ние сме в ХХI век, когато светът се занимава с глобалното затопляне, с проблемите на екологията, с топенето на ледовете в Северния ледовит океан, ние все още се опитваме да решаваме битови проблеми на гражданите. В европейска България, господин Министър, едни общини все още страдат от безводие. В други няма питейна вода и тече по улицата и това го плащаме всички ние, данъкоплатците, в тази страна. Виждаме и климатичните условия, които са и тази година. Идва една сушава година, която ще доведе и до безводие. Затова ние, вместо да пестим вода, я оставяме да тече по улиците. Моля Ви наистина да предприемете много спешни и сериозни мерки в град Пловдив и други такива области в България, за да няма такива ерозии и да се справим с такива случаи заедно. Благодаря Ви.
#355 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
#356 · speech
Служебен Министър Иван Шишков
Мога да Ви уверя, че ВиК – Пловдив, ще направи ревизия, за да види дали има проблем или не в самата водоснабдителна система на уличната регулация. Това, което обаче казах и ще го повторя, е, че служителите на ВиК – Пловдив, ще бъдат на разположение за експертно мнение, тъй като там, където проблемът с авариите излиза извън задълженията на ВиК и е в задължението на самите блокове, служителите на ВиК – Пловдив, ще направят своята експертна оценка и ще подпомогнат така, че да може да се реши този проблем. В голямата си част на проблема със сигурност това, което тече по улиците, може да има проблем и с основния водопровод, но най вероятно големите проблеми са водопроводните отклонения. Затова казвам, служителите на ВиК – Пловдив, ще бъдат на разположение, но така или иначе, част от инвестициите, които трябва да бъдат направени за тази подмяна, след като бъде направена експертна оценка от служителите на ВиК – Пловдив, ще трябва наистина да се поеме, разбира се, и от жителите на блоковете. Така че имате поддръжката на ВиК – Пловдив, за решаване на проблема.
#357 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме времето на днешното заседание. Следващото редовно заседание на Народното събрание ще се проведе в сряда от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,12 ч.) Председател: Вежди Рашидов Заместник-председатели: Росен Желязков Никола Минчев Секретари: Павлин Кръстев Иван Белчев