Гласуване №55
Закон за продължаване действието на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022г. - второ гласуване - параграф 7 по вносител
1. Контекст от стенограмата
Само едно нещо да кажем. Бях тук, когато госпожа Велкова каза, че – държа да отбележа – централният бюджет, централният бюджет, който е бюджетът на разположение на Министерския съвет, да може да харчи средства, както намери за добре, е на дефицит. Това не е случайно. Това е по дизайн, за да не могат да се харчат парите по усмотрение на Министерския съвет, както Вие ги харчехте за приближени фирми. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
Така че централният бюджет трябва да е на дефицит, а парите да се харчат, както е решило Народното събрание по време на актуализацията.
И другото, което госпожа Велкова каза, че ще събере повече приходи, отколкото е предвидено в актуализацията, че ще има по-малко разходи, отколкото е предвидено в актуализацията, и към момента парите, които правителството има във фискалния резерв в БНБ, са 13 милиарда и 600 милиона. Толкова средства към този момент на годината сме нямали в последните пет години. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
Така че, госпожо Атанасова, не е шарлатания. Парите отиват при гражданите и при фирмите, както е решил парламентът, а не при Вашите обръчи от фирми, които наистина са в криза, както Вие решавахте с Министерския съвет декември месец. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
Разбирам Ви, държавата за Вашите приятели е счупена, защото няма как да им раздавате пари от централния бюджет на Министерския съвет. Е, няма! Тази Ваша политика, ако зависи от нас, ние ще продължим да ѝ слагаме край, защото средствата трябва да се разпределят ясно от парламента и да отиват при гражданите и фирмите, така както е решил парламентът, а не така, както Вие решите, в края на годината Министерският съвет да раздаде едни милиардни подаръци на Вашите приятели. Няма да става. Това е нашата политика. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
И разбирам защо не искате аз да съм финансов министър, защото Ви преча на тази политика и Ви вкарвам хаос в схемите. (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от „Продължаваме Промяната“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Василев.
Уважаеми колеги, след разменените бурни аплодисменти да пристъпим към гласуване на чл. 7, който става чл. 11 в редакция на Комисията; „Преходни и заключителни разпоредби“ – наименование; параграфи 1, 2, 3, 4, 5 – в редакция на Комисията; § 6 в редакцията на Комисията.
Гласували 210 народни представители: за 210, против и въздържали се няма.
Колеги, относно § 7 ще подложа на гласуване предложението на Комисията текстът на вносителя да бъде отхвърлен. Това е предложение на народния представител Асен Василев, подкрепено от Комисията.
Гласували 206 народни представители: за 94, против 109, въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Ще предложа да се гласува § 7, предложен от вносителя.
Гласували 212 народни представители: за 150, против няма, въздържали се 62.
Поискано е прегласуване!
Гласували 210 народни представители: за 159, против няма, въздържали се 51.
Предложението се приема.
Продължете, господин Чобанов.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ЧОБАНОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Процедура ли, господин Митев?
ИСКРЕН МИТЕВ (Продължаваме Промяната): Уважаеми господин Председател, дебатът се разгорещи доста. Видяхме тук синхрона между ГЕРБ и служебното правителство. За да им дадем възможност да си направят синхрона и по следващите политики, и по следващите опорки, с които ще плашат българските граждани, ще помоля за 30 минути почивка от името на парламентарната група. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Петнадесет минути почивка.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Продължаваме, колеги.
Процедура – господин Биков.
ТОМА БИКОВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, моля да гласуваме това заседание да се излъчва по БНТ 2, защото в момента се излъчва по БНТ 1. Националната телевизия просто не може да си проведе програмата. Който има желание, със сигурност ще ни гледа и по БНТ 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Има ли различно мнение по темата? Няма.
Ще подложа на гласуване излъ