Гласуване №19
ЗИД на Закона за Българската народна банка - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Заповядайте, за изказване ли? Давайте знак по-бързо.
ДИМО ДРЕНЧЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Уважаеми господин Председател, колеги! По същество това изменение, това предложение е съвсем коректно, няма нищо нередно в него. Проблемът е начинът, по който то идва спешно, бързо, като част от пакета закони, които трябва да бъдат приети във връзка с бързото приемане на България в еврозоната и във фискалния съюз.
Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ считаме, че тази посока, в която ни бутат, даже без да питат българския народ, както знаем, само една трета от българите са съгласни с това нещо, е абсолютно неправилна. България не е готова за еврозоната, българската икономика не е готова за еврозоната. Самата еврозона има сериозни проблеми, които тепърва ще узреят, и от тази гледна точка ние няма да подкрепим такъв законопроект, наложен под натиск. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря, уважаеми господин Дренчев.
Има ли реплики към изказването? Няма.
Други изказвания? Също не виждам.
Закривам дискусията и преминаваме към гласуване.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка, № 48 202 01 41, внесен от Министерския съвет на 12 декември 2022 г.
Да, ще изчакаме. Виждам, че колегите влизат.
Мисля, че можем да започнем гласуването – ще изчакам пълната минута.
Гласували 176 народни представители: за 154, против 22, въздържали се няма.
Предложението е прието.
АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ, от място): Мотиви за прегласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Елате да го мотивирате, господин Георгиев.
Спазвам си ангажимента прегласуванията да ги правя след мотивиране от трибуната.
АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Господин Председател, моля за прегласуване, защото е видно, че някои от народните представители още не са си по местата, не са имали възможност да гласуват. Нека да уважим нашите избиратели и да видим в пълна степен какво мисли всеки един народен представител. Мисля, че така е коректно, така е редно към тях. И също така моля да бъде спазван и времевият срок за гласуване, който е по Правилник, в рамките на една минута, а не гласуването да бъде прекратявано например за 30 секунди или за по-малко време от една минута. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря, господин Георгиев.
Да кажа, че го прекратих на 58-ата секунда, а според Правил