Гласуване №2
Решение за избор на председател на 48-то Народно събрание на Република България - избира Йордан Цонев
1. Контекст от стенограмата
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря, колега.
Заповядайте от ВЪЗРАЖДАНЕ.
ЦОНЧО ГАНЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Господин Председател, от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ номинираме адвокат Петър Петров.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря, колега.
Господин Хамид, заповядайте.
ХАМИД ХАМИД (ДПС): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги народни представители, ние издигаме отново кандидатурата на народния представител Йордан Кирилов Цонев. Познавате го много добре. Мисля, че това е човекът, който има най-добра комуникация с всички парламентарни групи, най дълъг парламентарен опит и в този дух на конструктивизъм в тази диалогичност мисля, че най-добре би подхождал да ръководи Народното събрание на Република България. Благодаря.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря.
Госпожо Нинова, заповядайте.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България): Господин Председател, уважаеми колеги! От името на групата на „БСП за България“ издигаме Кристиан Вигенин за кандидат за председател на Народното събрание.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря, госпожо Нинова.
Колеги, по азбучен ред започваме да гласуваме. Колеги, гласуваме кандидатурата на Йордан Цонев.
Гласували 238 народни представители: за 99, против 96, въздържали се 43.
Предложението не е прието.
Поставям на гласуване кандидатурата на господин Кристиан Вигенин.
Гласували 238 народни представители: за 30, против 46, въздържали се 162.
Предложението не е прието.
Оттеглена е кандидатурата на господин Никола Минчев.
Поставям на гласуване кандидатурата на Петър Петров.
Моля, гласувайте.
Гласували 238 народни представители: за 27, против 97, въздържали се 114.
Предложението не е прието.
Уважаеми колеги, имате една последна възможност да изберете председател на парламента, тъй като аз малко се поуморих. Така си мислят някои, че съм уморен, но сериозно казано, ще предложа да излезем 30 минути в почивка. (Шум и реплики.)
Все забравям, че остават последните накрая бе, колеги. Моля да ме извините, имам чувството, че всички заслужвате много това, но не може да се разбере. (Смях.) Ами, да гласуваме тогава за последните двама победители и да видим кой от тях ще бъде победител.
ДЕСИСЛАВА АТА