Гласуване №31
Решение за оставане на битовите крайни клиенти на електроенергия на регулиран пазар
1. Контекст от стенограмата
дим на господин Добрев и не го подкрепим – готови ли сме от 2023 г. битовите потребители да излязат на регулирания пазар? Не сме готови! Не сме готови, защото трябваше досега да сме определили, най-малкото поне да сме определили енергийно бедните колко са, кои са и да сме приели такава програма, за да можем да помогнем на енергийно бедните през Министерството на труда и социалната политика. Такава подготовка няма нито една от политическите формации, които сме днес в тази зала. Това е един от аргументите, с който ще Ви помоля да подкрепите това предложение, за да може да дадем възможност оттук нататък, който и да направи правителство, да има един период от време, през който да подготви определението за енергийно бедни, да направи така, че ако ще изкараме производителите на едро на свободния пазар, да видим какво става с капацитета – за прословутия капацитет, който от толкова време работим с Европейския съюз и все още не е утвърден. С ясно съзнание да излезем пред нашите производители на електроенергия и да им кажем, че ще ги оставяме в свободата на пазара.
Следващата точка, която ще разгледаме, е връщането ни в сферата на социализма, подпомагането на всички, които ползват държавна помощ или онази помощ, която ще вземем от свръхпечалбата, за да можем да помогнем и на небитовите потребители. Аз смятам, че не трябва да влизаме в популизъм. На всички ни е ясно, че в криза най-добре е политиците да отправим доверие към потребителите на регулирания и нерегулирания пазар, да създадем онова спокойствие, което е необходимо на нашите избиратели, да създадем сигурност в енергийната система.
А всичко това произлиза, пак Ви казвам, от това да направим така, че тези, които са на регулирания пазар, да получават електроенергия, а ние да сме направили следващата крачка – на регулирания пазар да не получават всички еднакво. Да получават онези, които имат възможности да си платят разходите, а онези, които нямат възможности, да получават помощите, които са им необходими. И затова Директива 944 не е транспонирана и няма да бъде транспонирана. Планът за възстановяване е приет и би трябвало да се поправи в частта кога и как би трябвало да излязат на свободния пазар клиентите на регулирания, да направим така, че да отложим още малко излизане на свободен пазар на производителите на едро, докато мине кризата, и след това вече ще направим всичко онова, което е необходимо, за да въведем енергетиката в системната ѝ дейност.
Колеги, затова Ви предлагам да подкрепим това решение и да минем към следващата точка. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря, господин Аталай.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания? Няма.
Закривам дебата.
Преминаваме към гласуване на Проекта на решението, така както беше изчетено от председателя на Комисията по енергетика.
Гласували 194 народни представители: за 172, против няма, въздържали се 22.
Предложението е прието.
Преминаваме към следващата точка от днешния дневен ред:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ДА ПРИЕМЕ ПРОГРАМА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЕНСАЦИИ НА НЕБИТОВИТЕ КРАЙНИ КЛИЕНТИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ.
Вносители са Делян Добрев и група народни представители.
Моля, председателят на Комисията да представи становището на Комисията.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги!
„ДОКЛАД
относно Проект на решение за възлагане на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите крайни клиенти на електроенергия, № 48-254-02-14, внесен от Делян Добрев и група народни представители на 24 октомври 2022 г.
На свое редовно заседание, проведено на 2 ноември 2022 г., Комисията по енергетика обсъди Проект на решение за възлагане на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите крайни клиенти на електр